verbis haud exprimi, quemadmodum ad vers. 1o. expref-

[v

fum haud eft *nvox, & fuerat tamen cogitatione vddenda.

ho

lgitur verba 205 "]niwg (mon) w5 DN non dubitamus,

adhibita quae Aramzeis-haud infrequens eft verbi. w5 figni-

N

ficatione folvendi, expediendi, fic interpretari: certiffme £go

W

fe expediam, «t bene tibi fit. (coll. nawob, cap. XIV. 11.) Sed

N

quae fequuntur, non poffunt cum DarHro reddi: atque adeo

N

ipfum hoftem triftiffimo & calamitofiffimo tempore tibi con-

u

ciliabo.

Etenim quo minus in bonam partem trahi hszec

li

queant, obftat locus fimillimus Efai. LIII. 6.

Eft vero no-

fei

va fermonis ad populum converfio, & certifme in te, popu-

Y

lum, quum venerit juftum iempus. calamitatir, immittam. hoffes.

Y

Rgpentinus- eft, fateor, atque improvifus orationis ad alium

«

transi-

COGXN. ts 14

19

Nub

transitus, fed hoc ipfö tamen loco ne dubius quidem , cum

9y

quze fequuntur — "ppoózgt "»m multitudini di&a effe;

d

obvium fit atque apertum. — Ceterum *Dy32n non verino-

d

minis, fed propheticum, eft preteritum.

I'es

XV. 14.

d-

Quod. fi verfu. 11. non poffis non agnofcere fermonem

e

talem, qui modo ad prophetam folum, modo ad multitudi-

aM

nem reliquam converfus fit, quidni etiam verfu 14..eandem.

NT

in loquendo admittas varietatem atque inconftantiam ? Pof-

MM

fint quidem verba np N5 y*«2 (YwS) "aw-nN 'DOóarzm

accipi, ut populo di&a fint, hac ratione: faciam ut veniant

NY

hoftes tui, qui fünt in terra tibi peregrina: fed ad ordinem

J5

& collocationem fententiarum fi refpicias , fane haud comes

N

mendabilis fuerit hic fenfus; quis enim probet perverfe ac

ng

prepoftere di&a hzec: diripiendas dabo (hofübus) opes

tuas, & hoftes tuos in te immittam? Rerum vero ac tem-

M

porum ordinem fervatum fi velis, quo direptionem opum

deS

of

excipiebat exilii calamitas; accipiendus erit locus hoc fen-

Msv

fu: €9 transferam, Jeremia, hofles tuos, h. e, Judaeos tibi in-

U

fenfos, im terram peregrinam , Babyloniam, igmir emim accenfus

wju

eft im ira mea, qui vos Judseos confumet. — Ejusdem plane

fl

rationis eft altera lef&tio, *naymy, €9 fariam ut fervire .de-

bf:ant hofles tui, Jeremia! qu

?? haud paucorum eft codicum:

igm

C 2

quam-

5l

pl

XV.14. XVIL 1. 2.

quamquam librorim: au&oritas in hac queeftione vix quid-

M

w

quam. poteft efficere, cum tanta fitin multis litterarum ^

& * fimilitudo, ut diftin&e cognofci & difcerni non pof-

fint; quapropter cum utriusque le&ionis fenfus bonus fit at-

que aptus, utra genuina dici haberique debeat, in medio

eft relinq'uendum, Quam vero Darurvs ,. MicnaELIis, ali

laudant & fequuntur lectionem *jb

722

H

-— -

H

) € in forvitutem

fe redigam; alienam & vanam pronuntiare haud dubitaveri-

fmus

Certe locus parallelus, .cap..XVII. 4. tantum. abeft,

ut eam confirmare putandus fit, ut potius ille ipfe locus non

T

nifi fons fit atque origo, unde duci potuit. & derivari lectio

"Dnu2rynm & in verfiones antiquas, Alexandrinam, Chal-

daicam, Syriacam, & in libros nonnullos hebraicos.

AEMAM. . 5

Eft in his duobus verfibus fingularis quædäm atque ar-

tificiofa compofitio fententiarum, quze nefcio an fit animad-

Locum fimilem, eumque unum,

verfa ab interpretibus.

LowrHtiUs (de faera potfi Hebrgorum prele&, pag. 376. editio-

nis fecundae Goetting.) commemorat, Devt. XXXIL. 42. do-

Mi

cens, quatuor membrorum duo pofteriora referenda eíffe ad

priora alternatim. . Juvat ad majorem rei fidem faciendam

alia nonnulla hujusmodi generis tetracola exponere, in

quibus fimilem fententiarum diítributionem confpicias. Et

inver-

XVII. 1. 2.

2Y

i

in;srerfum Quidem ordinem habes in hoc, quod Davidis eft,

2 Sam. I. 22.

TM Bu

lf«

to^0323. 395nb

ill

*!"N 3305 w* jnovm nep

;np"n amwn wb 5»wo 20m

It

a fanguine confofforum ,

ab adipe validorum ,

arcus Jonathanis haud abfiftebat,

it

& gladius Sauli non abibat fruftratus.

f

Re&e autem' procedit oratio in Efaize di&to, bap. XXXIV. 6.

0

l

— nwo5 mm^ 2

3bno n

LUE m mp»s

D»wN nv53 a5no

gladius Jehovae repletus fanguine,

d

pinguis adipe,

i

fanguine agnorum hircorumque;

0«

adipe renum arietinorum.

lo

Maxime huc pertinet locus Michze, cap. l. 4.

id

YvDnn» av Y5

ypam mperm

un

UND '925 32172

K

:Tw23 n2 r2

C 3

&

22

XVII. i. 4

& ligüefcent montes fub eo,

ac valles findentur,

velut cera admota igni,

velut aqua, quze defluit loco declivi.

Forte huc etiam referendus locus Pfalm. CXXI. 6. .

"sv mm

IX n 5by Qq5x n&ymv

T—é2*w5 v nov

u1v nmwm

Ín1

Jehova te. cuftodit,

od

umbram tibi przebet ad dextram,

Itl u

nec interdiu te feriet fol,

fed

nec luna noctu.

Tinc

Certe in noftro ]eremiæ loco oratiq ldi&ribuenda eft hunc

diux

in modum:

do |

5ma Dy3 nawn2 mmm nson

rete

nuyn w n

W

p25 mh b5y

getn

"Emi mu3p

1651

onm,a nmT323 "272

quibi

DnmÓuow

Voch

i^ yr 5r

Tefet

i$cWmIÉIXD Déras 5r

alhrit

fecca-

XWH. r2

23

geccatum S'udgorum inferiptum äjZ Jfilo ferreo ,

infculptum. cufpide adamantina ,

tabule cordis eorum ,

€7 angulir altarium veftrorum;

dum- reputant filii. altaria. majorum ,.

€7 lucor ipforum,

ad quamcungue arborem patulam ,

in collibus excelfis.

In utroque verfu, vides, quatuor funt cola, quorum bina

pofteriora fi referas ad priora alternatim, binas fententias

in utroque verfu habebis, non perfe&as modo & congruas,

fed quze etiam exa&e fibi invicem refpondeant.

Senfus,

nunc quidem parum obfcurus, eft hic: vanze religionis ftu-

UC

dium eas apud. ]udzeos radices egit, ut videatur nullo mo-

do poífe exfüirpari; non minus illud in animis hominum

hzeret, quam in tabulis zeneis hzerent, quse funt ftilo fer-

reo infcripta, dixeris, altaribus fingulis infculptam effe le-

gem de iisdem ad pofteritatem confervandis; patrum mo-

res imitantur filii, & ipfi propenfi ad aras facrosque lucos,

quibus majores tantopere dele&ati funt.

Nam pronomen in

vocibus pn72:5 & nnm'üw ad eosdem pertinet, ad quos

referendum eít fuffixum nominis pr22a. Pro no2wwnam,

altarium quibus vos qui, nunc vivitis utimini, plurimorum quidem

Jibro-

jttte

-

^

XVIL r. 2. rr.

4

gj

librorum le&io eft pmeri215, fed ex emendandi ftudio or-

A

ta, quod fubita apoftrophe turbaret zequalitatem fermonis.

pott

Emendantis quoque eft le&io vy »2, que in nonnullis li-

& d

bris cernitur, quod V::—H:: videretur abhorrere a proximo

Vel'b

D YON.

Sed ea, quam diximus, fententiarum diftribu-

verbi

tione-fa&a, non eft cur quidquam in edita le&ione mu-

tetur.

& f

XVII. rtr.

Qu

&toty

MicmAELIS ftatuit, *3* nomen vel mutandum effe in

n

331 4V»o, gallina, vel perdicis fignificatione fumendum.

fuc

Neutrum poteft locum habere.

Etenim fi vertas: gal/iua,

&icat

feu perdix , vocat quos non peperit; verbis 9X2 N5 YUp nr

citius

haud quidquam conjun&ionis fupereft cum antecedentibus.

N

Eft autem imprimis obfervandum, quod fugiffe videtur in-

g

terpretes, ftru&turam fermonis eam efle, qua fubje&o ante-

W

cedat proedicatum. Talia haud pauca deprehenduntur ma-

TAOW

xime in Proverbiis, veluti cap. XXVIII. 15. 23 D]2 "N

lg

54 ü» bv vv »U5 ppïü'? leo rugiens €7 urfus efuriens eft

A

domimus pravus populi invalidi, cap. XXVl. 23. QW'O 722

1

9) 251 D'*pHW n'nasip wO 5sb nmrxo argentum fpurium tefi

obdu&lum eft. or blandiloguum cum 'animi malevolentia coqj-zmüfmn;

Tv

videantur quoque loca cap. XXV. 14. 26. 28. XIX. 26. Vl. 12.

Donr

d'ïS dl |

Similiter hoc Jeremize loco fubje&tum eft opv22 N2 "UE nw

(77

L

r

L

AXIE-£r,

25

0f«

qui parat oper modo imiquo; quae antecedunt verba 434 w^p

JUN

-5 Nwb53 predicatum efficiunt.

Igitur dubium effe non

S j

poteft, quin vocabulum primo loco pofitum N*2 nomen fit,

Xino

& effe debeat, a quo pendeant, quae. proxime illi adhzerent,

1/DU

verba reliqua. Mole&um omnino, ufum & nominis N*óD &

m

verbi 337, utriusque forte olim in ore hominum pervulga-

ti fed litteris migus ufurpati, nobis nunc obícurum effe at-

que incertum. . At duorum fimiiium, comparando conjun-

jfe n

&orum, fi unum evidens fit ac expeditum; ex eodem alte-

Ym

u

rum, de cujus ratione minus conítet, haud difficulter zefti-

;n','».".*.':ü i

qmaveris.

Itaque qui opibus cumulandis intentus eftf, cum

/ /7:'/'/"

dicatur ab iisáem mifere decipi, & multo etiam fuprema die

x1us.

citius deftitui; ad fimilitudinem, quam vidit etiam chal-

n -

daeus interpres, his verbis ufus: ecce ut perdix quae con-

| anie

gregat ova non fua & fovet pullos ipfam haud fecuturos,

m^

vix quidquam aptius requiri poffit, quam tale aliquod. ani-

"

malium genus, quod, fi minus vere, at ex opinione tamen

vulgi, alienis vel ovis excludendis, vel pullis fovendis dele-

»

D

&ari foleat. Nam ad utrumque tràhi poffe videntur verba

332 & 3.

Et illud quidem Job. XXXIX. r4. ubi ovo-

ii

ram mentio eft, legitur apud Chaldzeum, qui hiebraica 5ps

mulh

ponn ^£X reddit, 3330 NP^N br3, de pullis autem foven-

l

s

u

dis di&um effe videtur Efai.

XXXIV. 15. Verbum 937 de

D

ovis,

qui

26

NXVAILa tf2

10

ovis, non excludendis, fed pariendis ufü veniffe, perquam

credibile, etfiloca non extent, quibus hic ufus queat pro-

x

bari: Rabbinis certe dicitur 73232w n*2, ovum quod ge-

nitum eft — (vid. Buxtorfi Lexicom chald. talmud. €7 rabbim.

N

£

col 954.) Locum igitur reddas: Kore qui pullos fovit ab f&

X((

mon genitor, five, Kore qui ova fovit a fe nom paria erit qui

N

opes fibi parat etz'am injuflis modis ; elabentur illi, &tate mecduim pro-

vello, eritque eventus hic, ut. flulte egiffe intelligatur. . Quae mul-

tis alias placuit fententia: ut Kore colligit, f. fovet ova,

À

fed non excludit — fi poffit etiam defendi ex ufu loquendi,

llf

n

quod vix crediderim, ad fimilitudinem certe minus apta

u

fuerit; etenim homo divitiarum. cupidus & ftudiofus nequa-

quam: dicitur laborare irrito conatu nulloque prorfus even-

tu, negatur vero opum male partarum ufus diuturnus, qui

q

exípe&tationi refpondeat. Ceterum noviífima de N^j2 opinio

eft clar. OEpwANN: (vermifthte Sammlungen aus. der. Naturkunde

p

zur Erhlgrumg der heiligem Schrift. Fafc. Yl. cap. 5.) copiofe id.

L

agentis, ut doceat effe meropem Apiaftrum Linn. (Bienen-

freffer),. quam probaffe videtur etiam MtcnaEris (ueue orieu-

tal. und exeget. Bibliothek, P. V. pag. 15 fqq.) nonnifi illud, &

veriffime quidem, defiderans, quod non conftet meropum

n

hoc effe , ut alii aliorum lvel ova furripiant vel pullos. Quid

eS

&i dixeris, vocabulum N^j hoc loco non pofitum effe eo

J

fenc

XVIL. 11. 12. 13.

2T

d

fenfu, ut unum genus avium diftin&e defignet, fed patere

l«

latius, & univerfe glocientem aliquam avem: fignificare?

Ó

Glociens fi fit N*5 , non eft quod impediat, quo minus gal-

linam intelligas, quam conítat alienis non modo, anatum

JZ

etiam, ovis incubare, fed & pullos inde exclufos fovere ac

u

vocare quidem, at mox ab his derelinqui, ut haud inepte

(w.

dici poffit laboraffe fine fru&u diuturno. Altero loco x Sam.

'N:*-.-

XXVIL. 20 vocabulum N^ ne certz quidem leGionis eft,

N

Alexandrinus enim interpres, apud quem refpondet vuxri-

10,

xopga£, fecutus eftle&ionem w"p. . Facillime autem pote-

X

rant litterz2e ) & * permutari, maxime in vocibus rarioris

u

ufus dubizeque fignificationis.

In chaldzea paraphrafi Efai.

j

XXXIV. 15. editum eft nymmp, atrefcribendum effe ymmp,

Qu

obfervavit BocnanTUs (Hierozoic, P. II. L. L cap. 12. col. 84.)

I

Et chaldaicum nomen haud raro obvium w4YY, quod acci-

TW

pi folet fignificatione draconis, ubique reftituendum eft in

E

w"w, eodemque ufu accipliendum, qui eft fyriaci vocabuli

g

Amuyw. Vid. dicta ad Efai. XXVII. I. dilfert. philol. crit. pag. 324.

"ll

XVII. r2. 13.

Eft hic eadem, quam modo vidimus, collocatio verbo-

W

rum, qua prodicatum, cui precipua vis infit, proemiffum

yuil

eft fubje&o. Locum itaque fic interpretamur : So/ium glorio-

fum, folium exeelfam ab antiquo tempore eft moffrum. fazrarium.

eb

de

19

Ante

Mietuecemew tU DAT UU ao

58

LX,VH- I2; 134

Ante[vooem th- cogitando repetendum mnomen NO2;

£

v3125 n5 templum eft Hierofolymitanum , .]ehovze fedes

TO

regia- . Senfus e proximo petendus. Etenim cum modo in-

Tie

ve&tus effet Jeremias in illum, qui in humano confilio fpenx

a

bis

baberet repofitam, nulla ratione habita Jehovze, vers.s. —

&N

quod dubiüm vix effe poteft, quin pertineat ad Jojakimum

regem, Aegyptiorum maxime przefidio fretum, quem ipfum

h,

etiam verfu. rr. perftringi credibile eft ex orationis cap. XXII.

vent

in illumldi&æ cum ipfo exordio, tum aliis gravibus. locis,

fb

VQlUti Vers. 13 fq. vers. 17. — definit in commendando , guoä-

ov

in promtu fit, auxilio certiffimo, V.üg,nifïcans , ad Jeh.övam;

Cione

confugiendum effe, cujus zedes, qua in urbe fit , nunquam

ut lo

non pateat Judaeis. Päfgi'-t vates: Jpes Ifraglit, h. e. is, cut

quíti

unife committere debebat, eít Jehova; & fermone nunc

fubito ad ipfum converfo addit: omne.r,' qui te deferunt, mife-

|

d f& dereptos e[fe. intelligent, Vocem '"yo^, di&am pro "ww

Ego w

*2:5:5. Y?)0^,. rectiffime declarat ven. ScHEEUSNERUS ex fimi-

m

li forma *3*3*,. litigatores mei; fi malis deducere a verbo

d'iceng

?O', ipfum tamen fumendum fignificatione verbi *o, ob

.

Yejbo

antecedentem- vers. 5 formulam 325 "o^ mm 42, quam

üs, q

admodum credibile eft refpici.

Lecionem editam damna-

tusef:

vit DATHiUS, requirens yel p"wmpo^, n'mo, vel qOwos,

te feny

"n guod -veterum» interpretum alii nullum. pronomen

LA

Átse ]

expri-

73

XVIL I2. I^. 16..

d

9

sl

!d;

exprimant, al pronomen fecundze perfonse: fed in hujuscee

N

modi quztionibus haud multum tribui poteít verfionibus,

) M.

nec edita le&io habet quod offendat, fi mente addas "3«

-AWI

mam feu mrm ow3.

In formula 3anz* Y^N2 videtur no-

bis y»N2 di&um effe pro "73, commutantur certe y*N3

N

& à5p3 Job. XIV: g. nec non $r5 & moww» Job. V. 6.

m

ul

In pulvere quxe defcribuntur nomina brevi, leviore etiam

N

vento, delentur ac penitus evanefcunt.

Itaque i pulvere in-

féribi eft oblivioni tradi atque exitio.

Vana eft conje&ura

u

HounBiGANTH, legendum effe 3112* y^ów. Hac enim le-

räm.

&ione pofita, obvia fatis & pervulgata, qui fieri poterat,

u

m

ut locum ejus occuparet ea, qua nunc utimur, multo ex-

Cut

quifitior & prorfus fingularis?

XVHH. 16.

nj

Verba "N nrwo "nuN-Nb "ss* DarIUS reddidit:

TU

IN

Ego vero nihil urfi, nifi quod me decebat tanquáàm pafto-

imi

rem populi a te conflitutum : parum accommodate ad ufum

er.

icendi hebraicum , transitiva enim fignificatio aliena eft a

,Ü

verbo y1«. MicHaELis, fyrum interpretem: máxime fecu-

u

tus, cpjus hzec fünt: in malis non receíffi a te, interpreta-

j

tus eft: non refugi a malo, quod erat poft te, hoc eft, quod

i

te fequenti exfpe&andum erat; edito ^m mutato in mpys-

iM

At ne leviffima quidem mutatione opus eft.

H di&um

g

pro

Ps

39

XVII. 16.

pro nzr» mw1b, quemadmodum cap. XLVIIL 2. (& Ps,

fl

LXXXIIL 5.) *13:2 pofitum eft pro *y3 nw2, & cap. II.

ag'xä

25 Frno pro *rn^ nvw*5; quod, fi in re parum dubia argu-

hp

Mi

mentis opus fit, intelligas ex 1 Sam. XV. ubi, poftquam

dicum effet vers. 23. "JoON/» m 29 nN DOND j

jbmu, mox vers. 26. eadem fententia iteratur hoc modo: *5

-Naü-by 55 nvno mrmm oX mm 323 nN mnowpb

fiam

ny^ magifter difciplinge & feveritatis cenfor eft, poterant-

tortay

que prophetze haud minus re&e dici m'y^, cap. II. g. quam

tio

VL i7. D'bjz, qui de imminentibus malis populum admo-

NT

nerent.

"D^nw haud pendet a verbo *nxwN, fed pertinet

(um

omnino ad nomen, a quo proxime abeft, ;z1y^. — Equidem vo-

T T

catus haud proripui me, quo wmümus cenfor e[fem pone te, h. e.

&om

haud recufavi munus prophetze, mandata ex tuo ore ex-

WW

cepturi, — v2x DY" idem quod mox vers. 18. n mv",

w

füupplicium populi perfidize conftitutum a Jehova. Jeremias

Afti (

ludibrio habitus a Judzeis (vers. 5.) di&itantibus, obnun-

hn

tiatas a fe diras vaniffimas effe, quod exitum non habeant,

verbo

fatetur fe quidem haud refugiffe munus . cenforis & fatidici

üg?'ü!

a Deo fibi impofitum , fed negat fe cupide & libenter dira

Avibu

iftiusmodi przefagia affe&affe, teftem adhibens ipfum Jeho-

K, QXXX

vam, quem non poffit latere. quidquam a fe enuntiatorum.

tefls.

Verba rn -p:; 23 h»U NEzyD a Darnro reddita funt:

10n e/

fed

XVII. 16.

XVIIL.. 14.

3t

Ds

fed quie dixi, tu ipfe mihi mandafti. Sed m «55 *HDJ":*

Y

lul

quid fit, intelligas ex loco Proverb. V. 21. *3w n25 ^5

Ip

cb22 vn»3y2-52) ww-239 mm is coufpeflu SJehove pofi-.

V

w

ium efl, quicquid honünes agunt, ommia eorum fata expendit..

j

XVIIL. 14.

N-

Quam VzNEMa effinxit hujus loci interpretationem

Ia

füam fecit DATHIUS, fane eam difficilem admodum & con-

tf

tortam. Sed nec Micnakris nobis fatisfacit, qui "$5 mu-

Quam

tato in *izm, atque ad nomen "?iv translata arabici verbi

TE

Ia fignificatione irrigandi, haec extorfit : deferetne rigatio

Yonet

(annua Nili exundatio) Aegvptum, nixque Libanum? Ve-

3 VO«

rum nec ipfe in tali fententia perftitit, addit enim : ,,poffis

1

yM

N

&

etiam, quodque jam prsaeplacet, de Libano fic explicare:

j

num deftituit ex petra agros meos nix Libani,. Et hoc

Ym

1

omnino tenendum eft, quod legentibus ultro fe offert, nec

temins

artis quidquam habet, nifi quod non nihil transpofitionis

Jonut«

in fermone ftatuendum fit; vulgaris enim & fimplex ordo

VDeattt,

verborum erat hic (Y225 x5 j3*wn Uv £íxxS defituetue

fatilic

agros meor mix de rupibus Libami? h. e. ceffatne Libanon ex

rerlita.

nivibus fuis perpetuis Jordanem fluvium fundere atque ale-

re, qui riget circumje&tos campos meos, vobis à me con-

! jeh()'

Lotun

ceffos ? Quod . additur de aquir adventitüs, gelidis, fluentibus ,

3 hr

üon eft cur ad Euphratem. & Nilum trahatur, alienos a

.

fed

con-

32

XVIH. 14

confilio fermonis fluvios; eft vero membrorum parallelismus,

Deis

& quidem longe frequentiffimus ille, quo eadem fententia

]b

denuo exprimitur

verbis quidem non iisdem,

fed idem

"

fignificantibus

Et Jordanis aquaee. reGe dici. poterant &

J

D"W, cum alunde in Jordanem defluant

& Q'», cum,

D

qua defluunt, fint modo ortze ex nivibus

Sed de verbo

vandt

xum 1

YUn2^ fufpicio eft haud levis, reponendum effe, ex Efai

XIX. 5. 3»z2, nullo tamen & ne uno quidem apud Ken-

n W

nicottum & De- Rossi libro fuffragante: nifi malis fumere,

Wi

utrumque verbum, & xjn3 & nw», in ufu pofitum fuiffe

w c

apud Hebrzeos, quemadmodum apud Arabes, ut hoc utamur,

d COl

de carne putrefcente dicitur & «X & (5

non ex Ca-

2 e

[

mufi tantum auctoritate, qua utitur Golius, fed & GJeuha-

fis

]

, qui hzec habet: L,A-&J) TTE ,M.(Sb me u—m

qu

AT H i Bite Senfus loci nobls eft hic: quemadmo-

cettil

dum natura fibi femper conftat, nec de re&to & continuo

curfu defle&it

ita & populus debebat fidem tenere, nec

ullo tempore a Jehova defle&ere

D'?W *szw, via antiquitus

/ria, quze cap. VI. 16. 33on ", via bona dicitur, eft vera

D

illa a Deo profe&ta inftitutio & difciplina, quae in Mofis libro

ft n

continetur, atque olim, Davidis maxime tempore, apud po-

RA

pulum non fine maximo ipfius commodo valebat.

Ver-

gat.

bum nyowi2w Daruius refert ad prophetas mendaces, ad

Alte(e

Deos

XVIILH 4 XIX. z.

33

15

Deos vanos MicHaELIs. Proeftat, verbo ufum imperfonalem

tribuere: quemadmodum Proverb. IX. xzrz. dicitur y9*O39

len

n"m mowc "5 €7 addentur tibi aumi vite, & cap. M. 22.

522: no* n'133m, €97 gerfidi gvellentur & ttrra: ita etiam

ll

m2 eft, offeudere faBli funt,' h. e. offenderunt.

Obfer-

1y

vandum autem, verbum 552, quod fefe befionem & no-

n

v

xam fignificat, ufurpari hic non nifi ex fenfu atque opinio-

M

ne populi, ea vel perfuafione du&i, vel certe excufatione

[e

MU

ufi, quod difciplina antiquitus tradita non poffit confervari

faille

nifi cum detrimento reipublicoe.

Similiter verfu' proximo

Iuf ,

ad confilium & voluntatem populi refertur, quod non effet

(à

nifi eventus, isque a fpe atque exfpecatione plane diver-

WA

fus. Sed propofitum populi dicitur exitium patrie eapropter,

M

quod ex ea quam fequeretur populus ratione non poffet non

dï&(/)-

eertiffumo eventu confequi.

rino

Iv

XIX. I.

u

Locum: nym *pu u wäw- papa n'pi 543

Lv

n'3m2n "3puo his verbis reddidit DATR1Us : Jova me juf-

| ho

fit lagenam emere teftaceam adhibitis quibusdam e popu-

490

li & facerdotum, principibus; nihil requirens in lectione vul-

Vet

gata, quod putaret, haud incommode repeti poffe verbum

:9&

antecedens "J1?7, hoc modo:. abi tu ad comparandam lage-

E

nam

J«

^

AIX. r

R

4

nam, abeantque tecum quidam e fenioribus — MicpaEris

peü

autem,. jufto nonnunquam proclivior ad fufpicandum de

xl

textus editi integritate, haud longe abeft, quin ftatuat, li-

"p

brariorum incuria nonnihil omiffum effe , v. c nr'i,.hï, om-.

j F

nia, inquiens, funt plana & expedita, lectione ita conftitu-

D

ta: — "3enoY w^ón "zv p2pà nnp» nm'up W.

Om-

p

nino ad fenfum requiritur verbum Bbmp5, neque vero il-

lora.

lud litteris expreffum, fed cogitando addendum, & com-

owu'*

s2 /

modiore loco, non ante nomen p2j23, fed ad vocem *3jor

p

colocandum cum . copula.

Sic habet Alexandrinus, xd|

)2 16

dÉuc dvro ov vrge Duregoy — alibi etiam , velut Jerem. XLI.

squ

12. & XLIII. 1o. ufus verbo d3«v ad reddendum hebraicum

Qqum C

non quod ve-

rj2»5, nec non chaldzeus fyrusque interpres

quem

teres expreffam fequerentur lecionem *2j535 DWj25^, cujus

* 601

negligendze caufa quzedam probabilis neutiquam confpici

explendum ab fe effe fer-

poteft, fed quod intelligerent

monem hebraicum, brevem illum & concifum: quemadmo-

dum, ut hoc utamur, Dargius Job. IV. 1o exhibet: . ru-

U^

gitus leonis ejusque fremitus obmutuit

& dentes leonum

dicot

excuffi funt; quamquam in hebraico fermone nihil extat

] du

quod refpondeat verbo obmutuit

Eft vero modus loquendi

ViCom

duobus nominibus unum

apud. hebreeos haud infrequens

Q1

aliquod commune verbum. tribuere, quod nonnifi alteri pro-

-

prie

ququ

XIX. E

XX. 10.

35

AEUS

l de

prie fi£ accommodatum. — Przeter dictum locum Job. IV. ro:

t f

accipe, quze fuccurrunt, etiam loca hzc: Job. X. 12. m^m

r nwWvp Uorm vilom dedifti mihi €7 bemigne mecum egi-

; Of«

fi

Efai. LVIII. 5. p*z* "&* pv /i quis faccum. induat 6*

nïfïïfx-

cinerem fabfleraat.

Hof. II. 2o. *2viN nán52 299m nvp,

(m.

v^wr-pO arcus gladiosque confringam &7 bellum exterminabo ex

tt9 Il*

terra.

24 Sam. XV. 1. pP'oc| na22»b0 pY'vzN y) tpw-,

Qmn-

(Yv355 mx3 vw mnoom €7 confii fibi jufit Abfalom currus,

"ot

quibus equi jungerentur , €7 conftituit. guinquagimar'jätellz'te:. Alii

$ u

3lia reperient loca, hisce non abfimilia, a grzecis etiam la»

. ALI.

du

tinisque fcriptoribus haud prorfus aliena. Juvat obiter lo-

cum commemorare Luc. l. 64. ubi videmur nobis eundem,

d V&«

quem diximus, loquendi modum deprehendiffe, dve»x.9" "

QUUS

onfpic

v0 gopu duTs waem)cqj/xa xa) n yAQaaæ dura (e^.vS.)

fe fet-

XX.V IO.

xdmo«

Vulgata loci interpretatio eft hzec, qua verbis V12N '75

MU

vt fubje&um contineri ftatuitur, verbis E "us pree-

zi

dicatum, ommes pacem mecum colentes fant obfervantes latus meuim

ext,

f. claudicationem meam.

Sed duo funt, qu:e fe nobis objiciunt,

;uendi

incommoda, primum, quod non intelligas, quinam fint,

Vi

quibus di&um fit illud Yv3571, alterum, quod videtur ne-

t

quaquam abeffe poffe ante verba — "ww formula nj DY5N

;zï'e

E2

36

XX. 1O.

verbis expreffa. Et b. Scmxinivs quidem (Sperim. obfervo-

g t

tionum ad qugdam loca vet. tefl.. pag. 29 Íq.) reGiffime obfer-

quï j

f0n

vavit, *ybx vwow non effe praedicatum, fed ad fubje&um

pertinere , & familiares Jeremize effe, qui quotidiana cum

atque

Cipit

ipfo confuetudine congrederentur, ejusque lateri quafi ad-

n

hzrrerent, ufus maxime dicendi genere arabico: quamquam

hazec poteftas formulo : fervare, tenere latus alterius, tam

gufrn

plana eft atque obvia, ut ipfa fe fatis commendet, nec

dent

opus habeat teftimonio.

Atque hanc rationem fecutus Da-

du

THIUS habet: ,etfi audio multorum calumnias ab omnibus

»partibus timendas ; indicate nobis, inquiunt, quz deferre

,contra eum poffemus. Omnes amici mei mihique familia-

,res dicunt: fortaffe poterit decipi, ut eum fuperemus &

ne &

, vindi&am de eo fumamus.,,. At fi ad fubje&um pertineant

oum

quoque verba *yox 'ó»Z'U, multo etiam magis laborat ora-

gent

tio, nec carere poteft fine permagno incommodo expreffa

etiam

yoce Yw2N feu m2N. Nos videmur nobis videre hic perfo-

qui

narum commutationem, talem fere, qualem deprehendimus

Que :

cap. l. 17. in verbis "]nnN (2. Legitima dicendi ratio erat

N

hzec: Y2E "WoU wO oW "U2N 52. Primz perfonz prono-

üus á

men fubftituit propheta hzec aliorum di&a recitans, ut figni-

Te w

ficaret, fe ipfum effe, haud alium quemquam, qui di&is

Dem

hisce petatur. 35 & quz fequuntur yerba reliqua, funt

Ttonti

TOv

XX. 10. 14 —18.

37

(2

TY 5*:;'*., haud unius paucorumve, fed quamplurimorum,

Qyar

qui ira ac odio accenfi captarent aliquid, quod crimini dari

(

üm

non fine fpecie polfit. Ab his qui excitantur, amici funt

Md

atque adeo familiares Jeremiv. Locus igitur hoc fenfu ac-

il &d

cipiendus: vor qui amiüce cum illo, immo conjunöïfjïme vivilis ,

N

N

indizate nobis, fi quid ex ipfo exceperitis, u£ mos deferre illud

, Q

po[fmus ; forte decipi fe patietur , & incauto ipfi atque impru-

;

dentiori nonnihil excidet, yt compotes nos ejus fabli, zgindio?am

n

de eo fümamus.

.....

n

Ws

XX. 14 — 18.

ICiQtte

W;MH

Dirum hoc carmen utique Jeremias fuo ipfius norni-

ne eloquitur, nec eft quidquam, quod vel leviffimum indi-

[Deayt

cium faciat, aliter voluiffe prophetam seftimari hzec a le-

iL f0«

gentibus atque intelligi.

Et mirum omnino videri poffit,

coref

etiam praeftantiffimos noftrae zetatis interpretes devitaffe ac

gerlo-

quafi reformidaffe iftam opinionem, tanquam injuriofam at-

l

(

Ius

que ab auctoritate ac ingenio Jeremize prorfus abhorrentem.

9 erat

Sed fraudi illis fuit continuus fubitusque in legendo transi-

tus & progreffus a verfu 13. ad verfum 14. qus res effice-

pIoro«

Ígmi

re omnino poffit, ut turbetur animus, atque anceps ratio-

Nily:

nem circumfípiciat, componendi quae pugnant fecum quafi

Wi

frontibus adverfis.

DokpERnrEINIUS certe negat fe videre,

f

E 3

quo-

38

XXT I4 — !8'1

»tt

quomodo tanta defperatio conciliari queat cum piis animi

fets

fenfibus, modo vers. 11. & r13. declaratis.

At primo ver-

j

ba — rnmó ww vers. 13. non funt jam nunc exultantis

a

aliosque ad laudem excitantis, fed ob przcedens futurum

Toy

DTN^N cogitando premittendum "wOw, & fenfus eft: ja/em

quod

£[Je rerum mearum exitum fas eft, ut verbis uti. polfm hiice. Yv

dt,

nvT"» — Deinde quod reliquum eft capitis a praeceden-

tit,

te oratione, cui nullo vinculo adhzret, fejungendum & fe-

[Gui

paratim collocandum eft,

tanquam carmen prorfus diver-

Quoc

fum, alio quodam tempore , alioque & rerum & animi fta-

adeo,

tu enuntiatum. At ab ingenio etiam Jeremize aliena funt

Ut'un

ia vehementius di&a, fi DokpERrEINIUM audias, cui

iins,

»querulus alias eft propheta fed minime vehemens, triftis,

vide (

»led ita, ut dolorem.- femper pietate in Deum mitiget

:5

].2

Aliter ftatuit, cujus in hujusmodi quzeftionibus praecipua

(

iM

eft au&oritas, Low'rntus (de faera poifi Hebrzorum. pag. 275-)

I

qui Jeremize carmen comparans cum carmine Jobi, cap. III.

exipa

3Íqq. ex quo illud videri poífit imitatione expreffüm effe,

Qs

haec pronuntiat: ,Ita fit, ut Jeremize imprecatio plus ha-

caufa

»beat querimoniee quam indignationis; lenior eft, remif-

& vit

»fior, flebilior, ad miferationem concitandam praecipue

,Comparata, in quo affe&u vates ille plurimum poffet: cum

,Jobus non tam mifericordiam moveat, quam incutiat terro-

, TeIm, ,

XX. 14— 18.

39

imj

9?9 t.em- 39

Omnino fi rem ipfam magis, quam colorem, fi

W

fententiam fpe&tes, non verba fola; haud quidquam amplius

Ls

ineffe huic carmini deprehendas, quam quod alio loco,

LU

cap. XV. ro. certiffime ex fuo, eoque intimo fenfu Jere-

mias pronuntiavit, *3m"b* *2 vOw "WNN, heu mihi, mater ,

7 ':*/Zl

quod me enixa es! Nec inter utrumque locum quidquam inter-

TEU

(len-

eft, nifi quod idem angor animi modo pauciores voces emit-

tit, forte faftidiofe magis quam continenter, modo minus

(d^

temperanter fe effundit, & nonnihil indulget querimoniis.

liver

Quod autem in diem fuum natalem , quod in hominem

It

d«

adeo, qui parenti filium in lucem editum gratulatus effet,

funt

utrumque omnino immerentem, acerbius invehitur Tere-

Cl

mias, fane non eft in ipfo magis culpandum, quam in Da-

ius,

vide quisquam intelligentior illud culpaverit, quod 2 Sam.

L. a. montes Gilboze exfecratus-fit propterea , quod in illis

xcipua

czefus effet Saulus cum Jonathano.

Talia, ut verbis utamur

m

^[

LowrHir (loc. cit. pag. 477.) fi ad re&ze rationis normam

».]

exigas, quid abfurdius? fi naturam & affe&uum motus fpe-

av

v)

&es, quid verius, quid expreffius, quid pulchrius? Non

I$ 0ij«

caufa pro caufa in diale&ica flagitium, in poäüca interdum

fáttil-

eft virtus: quia nimirum illic ratio, hic affe&us dominantur.

AV 'L?' w

(

(eto

feff. »

^

—

|

d

x

7

ERE

|

(

5

1

j

J

REU

d

——

SOSFapivit H satuid

"

—

T

aCC

3

TT

-

-

x

-

As

T

a

s

as

r

s

z

diuctu

s

E

n

*

N

od

xl

T

zi

H

—

x

*

x

seu

*

d

s

MA

5

D

TM

s

s

EUY

zx

"

RT

"n

m

T

9^

a

TR s

o

^

Dv

du

-

t

$

:

-

.Cv TET

*

x

E

*

E

Q

-s

w

s

:

z

E

X

v

T

RT

5

3

w s

Ms o

z

E

E

^

TR M

GR

e

E.

6s

2

A^

W

E

i

*

us

s

2

A

ia

-

PS

T

"

T

PX

TE

v

zi

PA

PA

d

x

z

H

E

u

ii

u

t

i

TM

-

zoss

Rn

i

—

D

"

ET

s

s

3

r

*

um

P

E

ERE EE EE

p

—

"

-

d2

a

TT UET

9s

P

*

"-

M,

z

-

*

ORE

x

*

z

NOCR

U

E

-

&

n

N

"

*

e

uN

UR

TE

X

i

E*

Es

R

.

*

a

AAE EU

g

Es

ER

m

*

d

i

*

s

DXATS

R

R MUX

i

*

,w.

WR

&

n

k:

3

k

E

b R.

*

r

*

i

Es

"a

É

K o

-

A

-

db Rs

s

-

e:

3

63

EE

z

-

8 Es

z d.

CA

s

aE

d

h

z

g

u3

n

E

Y

-

d

E

$

i

E

$

RR

L

M

»

;

P*

«XM

z

R

u

d

j

EC

É

A m

w

VX u I M M iE VA

x

;WM.

ia

A

u

d

as

2

x

r

i

"

T

p

s

$

*

E

CA

*s

i

-

CM s

i

p

rE n

2

A

g

E

*

&

*

[

(

E

n

M

u

2 xe us

E

NT

&

:

"

-

A

£:

EX

(uo As w

CA

i

j

)

Bd u

3

:

i

M.

s

5

:

"

Captr

p

N

E

:

x

d

d ind

$

e»

L

d

i

zi

Ed

-

i

*

D

M

:

-

r

E

L

"

i

As

3

AC

»

51

*

3

:

:

$

Y

i

A

r

s

*

P

3

N ub

Es

Pw d

*

E

*

u

x

Z E d A UR

z

alb d

m

i

x

-

-

x

*

E

Ev

*

*b

n

ET

$s

d

*

j

"i

E

s

r

o

^

"

:

*

CM

A

W

w d

hd

$

d

v*

n

«s

m

Bd

Y

Ea

*

s

s

C

ww s

d

EY

2

CH

y

AR

Purs

p

w

z

d

E

-t

x

*

*

AR

L

?

3*

M

N

j*

-a

s

*

i

EE

-

—

o

-

s

s

Ws

NI

2

I .

x

»:

*

:

Purw

us

i

6s

.

P

xR

s

R

u

3 a

dU UE

u

Es

c s

m

*

*

CU

T

*

31

*

g

LNC

h:

N

X

»

X

-

A

E

E

A

*

Qu

u

23

:

ERa

A

A

s

»

d

MW

i

jcuCre N uY

zi

?

4

u

d

*

x

w

zi

zi

É s

KE

du

—

Speuit

M:

-

^

PC N

g

&

3.

E CCT

*

&

z

*

t

d

W

u

:

-

BÉ

AE

.H

:

$

-

us

5

A:

*

*

-

3 2 .

EE

e

-

r

a

i5

EE

$.

z

A

Cs

s

x

ES

C

us

2

e

EO

z d-

anh

2

D

T

*

ioats

-

*

EOE

D

—*

b

"

i

d

iM

ss

d

AH

M.

a.

:

BÉ

»

M:

x

v

;

$5

2

R

*

s

CA UES

CM

x

a i

es

*

£:

A

:

.yww

K

^

EM

E

D s

J

*

-

a

d

E

s

E

d

f um

J

d

A

s

g^

E.

3t

E

E

m

AC

A

s

23

AC

RCR

:

*s

w

w

-

POR

$.

-

-

2

x

*

*

**

5

i.

z

z

es

:

RI

C

5

$

z

*

m

o5

*

-

3

w

a

z

s

x

AU

FY

ia

*

g

CR

*

ia

^

*

x

*

s

a

As

[

RE

2

*

"

x

j^sd

d

GA

s

d

-

$

"

i

2

k

.M

*

b .

E

s

Us

3

$

7

-

Y

p

du

P

Ls

R EM

E

^

n

i

-

z

*

23

*

$

Vg

O

R

E

(s

)

k

22

B-

-

d

*

*

-*

d

"

-

"

$

C

s

3é

a

x

j

x

u

i

j

i

i

E

odf

2

z

L

g

-

g

J

IN

*

as

t

*s

MAX

E

$2

"

WCHES

$

3

A

N

-

A

AE

*

*

*s

$

x

z

"

m

Ka

s

2

d-

*

Mi

-

H

G G-

5

M.

w

"

»

EC g

É

m

$:

$

A

j

d

*

PX

s

t

A

*

us

D iE

n

x

-

*

B ROU d

Bs

EE

*

:

*

£

À

3

»

H

*

M

i

u

3

-

W

Es

:

")

8

a

3

,

-t

-

CR

i

p

RRE

As

P.

s

*

.

A

P2

2

:

*

:

IN

&

:

*

c

x

*

s

&

,H

d.

um

*

E

Ed

ag

"

*

:

i

A

M

RR

iX

s

d

(X

a

d

i

"

*

s

"

P

$

n

-

A ER

AE

"

M^

E

Vr

AR

i

d

E

a

a

Ws

$

*

g

:

j

Mf

2

[

*

g

E

d

s

?

P

a

i

ieve

z

d

3

RR EY

o

C

E

K

i

POR

3-

u

^

W ?

CA

"

3«

^

3

5

-

u

H d

x

$

u-

d

e

Y

WW

m/

*

iC

R

CA

W

DN

6X

r

L

k

*

£

x

»

-

-

M

A

$

r

