KaI600-8_10

ds

P

&

X

3

x

;

s

4

AE

k

"i

4

n

Vs

&

k

"

at

z.

2

d

V

Y

M

.

n

*

*

-

*

w

4

"e

k

s

5

U

s

F

"s

$

*s

z

a

s

u

e

"

A

d

Y

*s

"

4

*

-

*

i

Ts

2

d

*

o

d

4

-

T

x

u

d

r

1

k

d

E

*

x

r

*s

d

r

^

2

s

*

o

w

d

V

5

5

*

VU

s

y

$.

*

$s

Y

k

:

o

4

w

*

E

v

,

^

*

£

5

i

»

5

M

u

P

k

w

n

o

OCU

P

"

z

:

.

A

M

m

5

m

p

4

m

*

"*

*

&

*

n

W

s

Ü

*

EX

*

"

A

2

£

4

h

*

b

i

4

x

^.

5

A

W

&

Vr

r

*

kre

&

z

À-

o

x

"

s

A

"

:

*

n

v

Ms

u

*

A

E

4

Es

*

*

T

x

*

U*

x

At

-s

2

v*

z

AE

Y

n

us

s.

—

w

4

&

A

n

—

z

m.

i

e

2

Y

u

T

M

T&

o

^

7

2

3

Y

*

es

s;

s.

^.

&

*

»

e

s

m

V Arre

d

^*

-

A

)

£

j

w

:

:

v

$n

x

-

x

d

2

z

*

*

"

-

1]

(.H

*

*

d

A

d*

5

d

N

E

*

"

d

2

Av

P

*

At

x

W

x

L

:

W

us

d-

v

x

-

:

D

À

:

s

:

m

Y

à

?

s.

$

^

"

t

C

*

x

*

u

"

s.

A

AUE

"

z

i

ass

2X

s

E

1

2

d

*

.

L

-

N

m

d

.

A

e

5

*

a

Y

5

*

-

M

^

*

s

AX

k

X

5

:

*

P

Qu

38

hC de

x

P EL

x

5

H

a

3

*

*

z

"

"

,

d

AC

A

z

*

a

b

s

E

.,(

$

o

n

A

h

p

^s

w

s E

T

*

E

À

A

0j

V.

w.

um

E

s

m

*

€

r

s

s

x

E

f

"

A

i

5

r

E

s

*

A

"

?

*

-

2

L

*

t

d

d

A

E

*

:

*

v

:

*

-

^

b

C

w.

*

A

-

r

&

3

3

CR

P.

:

*

C

Vs

»

A

^

i

»

2

:

n

s.

-

$

M

:

-

:

&

E

*

d

U

Ti

T

E

RC

A

-

c

A

s

^v

i

Y

-

x

T

:

5

*

T

E

v

As

M

:

z

:

V

»

&

O

«

u

E

:^

:

s

A

$

"

t

A

W

Y

"

a

"

At

e

*

.

a

a

AA

-

e

£

"

vt

ia

E

"

*

-

s

-b

Ms

s

x

*

2

*

A

w

Es

z

"

"

-

..

as

o

»

:

*

*

*

"

E

"b

"

)

"

C

v

MOR

:

&t

AC

W

i

z

6 A

-

n

o

"

:

*

R

d

Q

33

6t

*

vt

"

CA

j

k a d-

?

*

gX

w.,æ

ké

As

PA a

v

iA

Y

E

k

w

a

Hx

:

r

"

d

r

w

ss

v

z

*

3

2

V

s

CALN

v

»

AA

d

x

a

3.

u

w

.

A

d

p

^

i

x

*

u..

*

-

Ü

m

u

Ed

s

D

k

v

r

& M

Ts

Y

E

:

E

ia s

z

*

*

x

:

Y

"

w

M

P

H..s

:

A.

^

v

.w

i

-

-

s.

e

3

Es

A

2

M

"

*

e

5

r

-

yse

E

:

u

VOA a u

E

T

N

x

kR

2

*

d

J

5

E

r

v

P

$

".

-

p

H

&

m

v

s

Se5

"

*

um

"

d

z

z

*

W.x,

*

»i

g

$

"

:

-

*

E

Va

A*

La

a

D t

d

*

^

CA

*

A

"

5

?

1

*

o

v

$s

.

*

z

u

"

z

»

z

z*

e

Rn

LA

p

s

y

f

&

.w

:

:

s

ia

D

s

A

w

N

u

2

*

4

.

v

»

YUR

)

M

"

z

"-

A d

*

*

*

*

*

A

m

5 p d

-

p

$

.Hæ

*

-

2

: i

x

ATAEAA

*

*

:

d

J d

*

.

x

$

s

p

.

A

E

POR

d

x..

M

$

(

3

w.,

*

e

M

s

$.

:

-

r

k

EUV

R CAC

*

*

"

z

*

ha

r

A

t

*

Pa

3

E

D

"

x

p

2

a

"

EE

e

*

s

z

5

x

m

E

i

2

j

V

:

*

À

M

i

u

"

w

£^

zm

s

t

i

E

*

*

*

-

*

BC

5

aC

"

us

m

^

N

E

w

w

w

..W

o

N

m

n

J

VE

:

U

3-

a

L

A

;

,

2

z

-

p

-

Z

*

n

:

rE

*

N

X

*

z

x

x

m

r

a

a

i

E

m

D6

a

-

t

$3

x

rE

x

M

r

A

x

E

p*

Nb

v

$

t

u

s

*

x

d-

v

-

ELAT

m

*

:

x

Bu

$5

As

D

OVU

v

"

*s

w«

PU

Y*

N

24

P*

TA

U

^

"

"

&

z

:

*

o

EE

d

3

T

:

x

E

s

2

E

*

A.

TA

du

»

i

*

s

»

d

.

M:

A

E

A

P

a

*

-

.

E

a

-

^

63

&

i

*

E

»

5

M

*

*

i

e

s

b

vem

r

»

"

m

:

:

$

p

A

E

*

W

v

as

ts

us

i

Y

v

A

L

E

r

?

*

,

i

£

;

w

d

TW

r

d

AC rP

^

r i.

^A

d

a

5

"

^

r

x

2

3

:

,J.

YP m

*

^

v

C

i

C

A

Jb ae

a

M

z

A

P ah

AC

P

j

m

-

AC

*

E

s.

i

Is

i

n

"

-

2

A d

wedp

d

v

g

^

-

es

W

$r

[

x

no

:

5

x

E

*

*

.

:

COR

*

t

z

r

Ro

"^

i

C

2

t

J

;

** dv h A AO r

e

r

t

-*

m

a

V d o ,

*

2

d

(

-

2

u

A

o

TEl t

"E

&

WA

,ï

"

z

r

ii n

s

:

*

u

*

d

ds

^

E

od

toy m

w

r

z

2

s

P

4

d

—

u

*

»

"

:

?

u

P

&

ab

f

3

d

H»

if

s

o

AR

E

w

Z

"

*

^

"

j

.

*

s.

ss

n

W

:

*

x

*

UAR R.

n

As

m

n

*

-

-s

E

€

9-

w

Y^

r

ts

"r

^

-

x

»

-

AA

feo tOR

*

iriets

*

-

w

E

n

aE A

*

U

D

h-

"

E

M

s

w

-

"

£a

N

^

2

At

ET

w

k

d

*

A

aW

*

*

4

ial

a

)

-

z

w

TR ETE

Y

u

v

*

n

x

$.

W

*

um

$

-

»

*

:

"

*

e

*

-

^

w

-

H

T LO

-

W

-

E

s

"

-

p

x

T

d

z

*

*

A

m

3

Cs

*

z

Y

z

W

*

j

:

*

s

d

*

R

b

ss

WE

:

s

^.

. ,ï«

z

s

E

W

Y

AA

*

À

d

k

r

t

s

"

A

m

a

v

x

s

*

-

*

.

i

e

Y

-

f

"

2

-

.H

A

*

m

fs

£

s

"

Ra

A

z

n

vY

:

x

2

ET

um

T

5

A

"

W

.

*

*

-

*

-

d

L

:

z

v

C

x

-

&

u

u

*

i

-

Y

^

E

:

"

s.

x

Z

A

d

-

At

m

A

u

a -

-

z

-

s

Pue

*

W

E

x

É

;

RK

"

t

—

*

W««

AE

-

s -

D

M

;

-

&A

:

.

c

e

AU

D

z

r

o r

i

r

2

*

.

-

Es

deiecqn

us

M

w.

"

x

d

-

*

r

»ce

m

?

Ece

E

a

dR

D

*

-

m

x

.

EE

3

as

d

".

r

*

*

C

W

P

o

2

^

3

*

od

*

-

sE

*

M

*

W Y

x

n

ss

RA

A

*

a

m

WOpCA TE E

^R

a

p

m

4

»

$

"

x

o

t

A

Y

*

»

d

Bo

e

n

*

?

o

Y

,.H

*

*

d

*

s

x

R.

s

i

-

Y

54

P

p

u

M

:

"

[2

4

*

M

*

*

x

c

"

V

a

ss

d

i

AO

A

*

"

d

A

»

d d

-^

A

à

:

"

r

*

M

X

^

^

j

E

EAU

7

Bs

*

E

2

W

A

e

*

W

:

.

2

E

E

*

E

NG N

^

e

-

-

i

*

*

.

&

p

*

r

"

:

P

a

t

E^

i

f

3

m

E

n

s

"

m

*

*

.

*

at

CT

A

z

v

W

$

i

^i

*

».

z

4

v

Yi g

w

*

CA

AE

p

E

*

a

u

":

C

*

*

:

x

w

Ed

CR N

i

ia

e

*y

u

"

r

"

*

i.

as

d As

C

»

d

n

eox

u^

3

Wi

w

P

-

RAT

m

;

Fs

$

;!

"

w

X

M

i

Ó

x

Ts

"

ss

B gt

W

A

^m

i

-

RAUR

*

s

N

K a s R d

^

:

E

A.

"

s

3

",

n

CA

a5

s

z

P.

&

^

d

ab

e

w

r

a

Vi

d

^

ais

r

*

E

L

u r

a

"d

At

:

5

:

/

LC

j

X

L

Z

Ü

Vr

x

*

.m

a

m

Á

z

N

C

s

yciy

VR

C

u

RUR

hr

i

i

U

**

x

C

*

d

^

—

2

W

CpA

,

d

j

d

s

Á

)

F

t

»

Mu

LP EOE

-

*

o d

v

i

,

iuife

&

1

r

Y

*

Flb i.

23

2

:

^

n

RL HU

b

s

As

MC n

-

-

OR

*

E

d

m

d

aA

d

x

"-

a p

v

2

O

-

")

RE

*

d

u

*

"

r ia

v d

.

Vs

u

A

$-

R

"r

u

o r r

r

3

s

SECCISUS

£.

L

u

s

s

*

:

ov

"

5

E

d

i

p

$

5

LC R

CC

UE

*

A

ww

s

c

H

tj

»

E

2

k i

i.

s

C Re

2

H

-

s

x

^

v

^

CA

CR

w

x

1

LA A

—

f

-

?

x

v

s

d

Mi

v

»

5

z

ho

5

5

-

v

5

2

*

.m

*

*

s

ii

Es

7s

&

RR

ACY

CX RC

MO

L

R ARA OR R

R d

i

"

us

*

a E

*

$

DO P

"

AC sl

-

o

o

23

u

rE

d

z

s

;

*

o

r

st

"

^

w.

.

Vs

e

E

".

9s

AA

t

É

AL

LA AE od

M

d

*

VA

r

i

Md p r

n

p

Z

5

4

PoÉ.

?

$*

r

N

EU

ScN

A A

*

s.

5 )

A

DAL

*

":

1

:

OE

E

Ed

*

*

"x

"

Bu r p t

*

o

E

d

R

ar

-

a

i

r

ss

*

z

^

"

t

i

h

zi

d

-

r

"

r

-

.M«

5

Ó

CO

ed

3

T

m

(

E

*s

"-

s

E

v

——

E

x

U a

AC

LX U X LA ALE

g

*

*

.

a

"

AE

"

$

ia

soe

as

:

bt

r AE d

n

y

*

n,a

*

ár

.

m

^

WT

z

A A qr p A aE

A

r

C

.

RL

t

t

sE

-

r

$

m

"

$

w

"

&

3*

a

*

:

M

w

a

$

dAT

m

A

:

*

:

QUW

r d

u

M d

*

CA

2

$

u

d

4

5

-«Hw

*

-

.

2

A

p

Tae

d

J*

u

ts

n

E

*

"

*

W

-

*

*

m

M.,

*

du

^

As

s

ARA

a

"s

s

g

£

A

5

t

457

$

d

P.

*

N

z*

.a

&

AR ir p

*

Y

i

*

rA

-

;

E

5

o

*

:

?

E.

2*

s

KTCR

As

d.

t

,1

*

x

v

C ACA

"

4

t

p

£

7

Rucg

RI

0,.h

—

rA

.

E

:

Z

7

e

w

ag

s

^

"

n

)

x

MÉ

Ü

t

A

m

-

m.

*

2

at

w d

*

a

COR E

um

z

RUR

P.

(

?

-

a

u

g

E

-

d

"

"

C

z

-s

s

Axu

*

:

x

xl

*

a

$

RA ALE

m

dR OR

*

-

um

"

r

r

?

*

Vr

d

$a

—

RI E

$

M

X

*

-

d

r

m

s

s

"

1

P

?

RA

E

25

5

g

*

^

r

"

s

J

i a

R

a

Pt SCUME v sip s

i

;

"

4

Bo

$4

M

j

E

M

VE

DC

$t

$

d

n

e

-

—

?va

"

n

"

-

$

*

z

2

*

*

ww.

hr h-

*:

T

*

"-

w

d

s

*

a

.

;

$

»

a

"

3

s

».

dotur

$ P $ W

pv

"

25

u

*

A

RC

M aE

4

as

T

BA d

A

r

*

*

S

UR

^s

^

"

RCR N A

UER AE

*

p as

L S

d

-s

"

W P

A

r

dÀ

;

2 9 9

z

$

n

a

FA

2

9

e

e

x

d

A r p pe

y v

—

L

o

A.

p

as

^

X*

i*

s

s

t

^

aE

*

-

w

2 d

?

"

à

A:

d

F

2

»*

$

Mi RL EA

um

d

$i

A

g

oA

s

N

as

A G

Pa

um

sE

us

n

:

T

D

*

$

z

2

u

2

»

j

La

*

MY

*

*

m

X

at

de

JNUN.

"

s

Pecs d

^

*

A.

z

AVR

&

A

$ AAP

*

P.

5

u

v

L

*

r

$p

w

v

"

*

-

A

od

n

*

^.

i

R

hs

NT

A

*

*

&

p

:

ia

x

AE s

d

E

Wrer d cte LE

5

$1

PL

d

F.

W

:

*

F

4

6t s

APU

$

..m

nE

N

"

"

a

e

g

d

K n d.

t

.

*

E

5

ROA.

x

EOX

s

o

r

A

i

^

n

E

-

n

-

Ü

Jf

3

"

2

d um

x*

*

M

d

[

LA

U

*

disdesip od

"

us

As

ia

EE N

d I

r

n

d

u

£

»

d R

9s

-

p as

m

r

ii

CA

v

b W WE

^

a

.

d us d

*

m

D

$s

d

5

K

P

.

£

;

a

"

d

4f

P

E

Tj

x

"

»

d

*

CA

VA

/

a

n

LOA CA

s

&

s

Cs

dN OR db n d

2

R

^L

i

-X

o

*

"

*

;

RC

*

W.u

d

AC

*

A

n

m

z

M

n

R ON NG

D

"

D

n

Ms

A

CO

rR

i

:

db

Y

d

2

j

r

:»M

b

*

s

"

*

D

"

*

w

it

FTA IN

pl

e

ye

^

*X

"

*

ER

M.

w

^

s

^

a

s

d

4

"

a

5

s

z

i

p

*

WU

ECC

T

?

5

E

$

v

C

r

D

*

Bo d

s

^

»x

*

d RTA

a

*

-

E

E

w

"

Bw

a as

a

AA

Wparw

.

*

d

*

PL

m

2

*

w

:

:

£

a

FdN

MKb

P*

p

drse

eigéty

"

as

i

ES

"

RA

M h

u5

2

wï

d

/^

*

4

"

*

&

t

5

s

a

gowcs

5

?

-

E

RE

AA

v

D

*

r

*

x

w

£,

*

-

g

"

[

a

274

.

d-

"

i

i

AA

DACATS

a

-

d

RE

g

-

du

2s

Ü

s

^s

"s

u

*

C s

u-

C

E

*

"3

A

-

AUR

z

C

du

AL

A

gl

5

j

E

g

d

J

2

)

o

v

s

MX

s

PO

03

i

:

:

5

*

É

jf

i

D

n

;

a

U

Ls

O

-

n

m

k À

n

"

s

5

5

V at e

RR

$n

E

e

"

i

e

x

m

zi

s

$ d p

CR EE HLCI

W.w

o

d

a

z

EL

2

"k

t

63

x

v

L i

-

9-

z

M

s

CH

z

d

TO

R

P ete

M

g.

i

t

s

ITMM

ROR

T

E

m

E

sss

tof

ii

"

d

"

ad

-

u

-

2

:

zi

i

29

7

,

$28

DA

x

-

A rd

:

7

s

T

P

UR

MT

TR

T

"

ia

z.

T

:

"

T

-

"

T

-T

L

T

Es

Ed

E

2

E

*

:

*

A

RURT

—

2

s

t5

aE

—

Digitalisat

vorhanden

o

OBSERVATIONUM

Ja.

en

AD

b—ïe

VATICINIA

Räj

JEREMIE

PARS ALTERA

QVAM

F*'n.,

10

DEO JUVANTE

um

PR AES TDE

eitt

ABL

CHRISTIANO FRIDERICO

fa

SCHNURRER

LITT. GR. ET ORIENTAL. PROF. P. O

f

ET DUCALIS STIPENDII THEOLOGICI EPHORO

T 3

PRO OBTINENDIS MAGISTERIL PHILOSOPHICI HONORIBUS

[

DIEBVS

AUGUST.

MDCCXCIIII

H

PUBLICE DEFENDENT

d

CAROLUS AUGUSTUS ZELLER A/to-EntrmgMy':

ü 10

JONATHAN FRIDER. BAHNMAIER Ofrifenfeldenfis

O

CAROLUS FRIDERICUS DOERNER Botnangenfis

u

PHILIPPUS HENRICUS WOLFF Afegalo - Bottwarienfis

rof

CHRISTIANUS FRIDERICUS GOEHRUNG Aurgflallenfis

W

SERENISSIMI STIPENDIARII ET MAGISTERII PHILOSOPHICI CANDIDATI

VIMEIGNSTY

YX

TUBINGAE 'zirreERSs SIGMUNDIANIS

XEN

qud

folun

haut

que

D

N

W

f e

e?ïe :

lie j

vtl

ad u

a i

|erbis — Bna"m nNT m^35 "A2a-h^N WO facer.

V

. dotes compellari exiftimat MicHAELIS, ven. ScHLEUS-

NERUS autem ftatuit, fcribendum effe npouU & nn21);

quod Daruro quoque vifum eft, neganti, quae ad Jeremiam

folum di&a fint, referri poífe ad alios complures.

Omnino

haud bene conjun&am coagmentatamque orationem effe,

quae fic ordiatur, Áec fumt, qug Seremim dixit ehova: audite

verba foederir — unusquisque intelligit. Neque vero adhibi-

ta etiam le&ione y$U & no021 rem omnem expeditam

eífe . dixerimus.

Etenim qua» fequuntur verfu 3. haud du-

bie innuunt, illud agi, ut aliis , iisque levioribus fegnioribus-

ve hominibus; capita legis objiceret propheta, non ut ipfe

ad fuum animuim eadem revocaret, qui fane illorum ignarus

aut immemor putari non poffet.

Sed in oratione ipfa indi-

A 2

cium

: XI. 2.

4

cium adeft haud obfcurum , nonnihil a legentibus cogitando

adjiciendum effe, quod verbis expreffum haud fit.

Etenim

3

DN verfu 5. quod non poteft non effe futuri temporis,

aj

cum non habeat, unde pendeat, praemiffum aliud verbum

(i

ejusdem temporis; confequitur, haud temere fumi formu-

e

lam prow "eoNn-r2, fermoni, qui a Jehova proficifcitur,

"

mente przefigendam. — Senfus autem verfus fecundi eft hic:

percipite, vos. Sudai vb.rqzze Hierofolymitani , verba hujm foederis ,

g

atque alii alios commonefatite, €7 a1 ea obfervanda extitate, — Quod

fyriaca verfio refert: audi fermonem foeederis hujus & dic —

bo

putaverim minus.derivandum -effe ex le&ionis diverfitate,

fer

quam ex ingenio interpretis; qui re&ius etiam fibi conftat-,

[nic

quam Alexandrinus, penes quem legitur: exscere ms6 Aoyuc

d

q«6 digO WA TRUTEG, Xej AaAuncuc — Veneta quidem editio

:

feu Aldina, ScuxEuswEno tefte, habet éxscov, habet etiam

Cuf

Bafileenfis anni 1545. fol. quze putatur ex Veneta ducta effe

qun

( Bibliothera facra pofl Sat. Le Long €7 C. F. Boernerum conti-

qelo

uuata ab Zfndr. Gottl. Mafih. Part. 1l. Vol. Il. pag. 269.) fed.

(ur,

atabica verfio, fa&a ex Alexandrina, exhibet axsezrs, &

hr

(line

Origenes, loco hoc bis ufus, refert etiam AaAwezTe, quod

óbfervat SPouwius in Seremia e verfone Sudgorum Jlexandri-

(anis

Ca

dnorum ac reliquorum anttrpretum gragcorum. emendato notz'.rqug tri«

btet

t?cis illufirato. Lipf.1794. pag. 189-

XII.

d)

XII. r — 6.

Qui diverfimode tentatus eft ab interpretibus locus,

i.

vers. 5. neque mutanda lecüone opus habet, neqgue infolita

Mi

aliqua fignificatione verbi rio3.

j pwN3 eft gloria, de-

nü

tus Jordanis, quemadmodum Ezech. XXXIL 12. paz»o f1N3

V.

eft gloria, decus Aegypti. Jordanem fluvium arboribus vir-

KC

gultisque bene obfitum fuiffe, & locus docet 2 Reg. VI. 1—7.

N,

& affürmant, qui terram judaicam ipfi perluftrarunt, com-

d

plures, veluti Maundrellius, qui ripam fluvii interiorem ar-

boribus varii generis fruticibusque ita confitam vidiffe fe re-

te,

fert, ut fluminis quidquam, nifi qui fylvam pervafiffet, con-

"u

fpicere haud poffet. :(Sammluug der merkwürdigften. Reifón iu

J;*-;

"u

den . Orient. — herausgegeben von :H. E. G. Bulur.. Exfter- Theil.

litio

jena 1792.:8. pag. 104.) -Ejusmodi viridis ac umbrofa ripa

RAU

cum vix poffit non placere oculis, atque haud exiguum flu-

f

minis ornamentum haberi; quidni putemus,' orzJordanis

(oftit

vel univerí2e, vel parti, quse reliquis amoenior effe videre-

tur, obtigiffe appellationem $w3 TN5; decus h. e. nemus

) d.

Jordanis, ipfamque formulam fenfim ita abiiffe in confuetu-

qud

dinem, ut vulgari etiam fermone ufurparetur ad ripam ]or-

a

danis fignificandam: .non quod nomen fYN3 ipfum tripee figni-

T

cationem haberet, fed quod Jordanis ripa talis effet & ha-

beretur, qua fuperbire poffet fluvius.

.At quod idem Jor-

Ki.

A 3

danis

6

XIL 1— 6.

danis nemus feras quoque & leones maxime reciperet in

J

fuas latebras, quod intelligitur ex loco Zachar. Xl. 3. ubi

T

leones rugire dicuntur propterea, quod vaftatum fit nemus

Ti

Jordanis; hinc fa&tum eft, ut formula pv DYN3 transiret

u

ad illum ufum,.quo fignificaret habitacula leonum, veluti

x

j»erem.,. XLIX. 19. & cap. L. 44. dicitur univerfe de leonis

luftro, quemadmodum 5542 transfertur ad fignificandum

ver

tra&um quemcunque amoeniorem & feraciorem, Jer. XLVIII.

Cor

33

Utramque autem, quam verfus 5. ample&itur, fenten-

ver

tiam proverbii fpeciem habere dixeris, certe utriusque non-

hii

nifi unum eundemque fere fenfum effe fuadet tota orationis

de !

forma & compofitio.

At vero prior illa formula, cum pediti-

bis :

um

bus decurremns deficit cum omnino talem ügn';ücet, qui ne le-

vioribus quidem & quotidianis moleftiis fufficiat; altera, im

N

gacata ille terra bono eff auimo , non poteft nifi ad eundem fere

füoi

fenfum referri.

Nec inepte, immo acute etiam, qui timie

DW

do animo, humili, demiífo fra&oque eft, negatur in tuto

us

quidquam metuere; quemadmodum, ut hoc utamur, latine

Qua

dixeris: in vado haud timet mergi. Nobis certe fatisfacit

lis

fententia haec: fu quidem in tuto loco audeas bomo e[fe animo , at

il

vp

quid tum fiet, ubi im lora intideris [eonibus infefía? lgitur quod

(s

Deus fignificat prophetze, hoc eft: feftinantius ipfum queri-

apud

moniis indulgere, quze adhuc expertus fit mala atque incom-

am

moda,

XIL 1 — 6.

r

lh

moda, levia effe, multo autem graviora inftare, de quibus

jl

necdum cogitet; nimirum familiaribus etiam & confangui-

NI

neis tam odiofum ipfum effe atque invifum , ut & ipfi tollen-

t

dum eum effe exiftiment.

wb5 breviter di&um eft pro

hi

wy) n«5* w52 (cap. Vl. 11.) maturus eft ad cedem, fatis vi-

N

xit. Non erat cur MrcHAELIs putaret, Nb:5 mutato in x525,

n

vertendum effe: occurrunt tibi (officiofe) & (honorifice) te

comitantur, adhibito loco Numer. XIV. 24. Nequaquam

i

verba: pone te, h. e. poft tuum ab illis difceffum, paíam fe

IN

nece digmum e[fe prommtiaverunt , abhorrent ab addito preecepto

Is

de fide hominibus non adhibenda, etiamfi blandiufculis ver-

illfe

bis ufi fuerint.

Abhorret autem ab hoc loco vocis "T^nN

V

cum verbo w5 conjun&io, formula enim n "W N'?D j

i

quze de Calebo dicitur Numer. XIV. 24. deinde etiam de Jo-

fete

fua cap. XXXIL 11. 12 fignificat, utrumque Jehovam fecta-

(j

tum effe ita, ut conftans, plenum perfectumque obfequium

Qu

proftaret: | qui fenfus fane a noftro loco eft alieniffimus.

ntine

Quae ven. ScarEusNERO unice placet Vulgati interpretatio,

sicit

his verbis ufi: & clamaverunt poft te plena voce, quibus

j &

ille putat fenfum ineffe hunc: quanquam plena voce te lau-

dibus & encomiis celebrant, veremur, ne minorem etiam

quoü

p«

apud alios commendationem habeat, quam interpretatio Da-

qu

tome

qHII, qui vertit; & principes adverfus te concitant; ufus

]Od,a 1

figni-

d

3

XIL r — 6.

€

2

n

fignificatione ai*abi&i nominis Me admodum dubia principum,

D

i

cum alia, eaque certiffima, coetus, turbg, comventus, non

LE

minus apte uti poterat.

Ul

Ex refponfo, quod a Deo proficifcitur vers, 5. 6. quze an-

Ws

tecedit prophetze compellatio vers. 1 — 4. declaranda eft &

nonnihilexplenda. mpc^, quorum ponam a Jehova effla-

e

gitat Jeremias, non funt pravi homines univerfi , fed Judaei;

t

lique viri primarii , qui novis atque alienis facris màgis fa-

verent quam antiquis legitimisque.

Duo funt, quae pro-

D

phetam excruciant, alterum, verbis expreffum, quod nefa-

L

rios hosce homines videat continua impunitate & rebus etiam.

eri

W

fecundis uti, alterum, mente fupplende, quod fibi, mole-

i

fto quidem cenforij at confcientia officii benevolentizeque

freto, pérferenda fit adverfariorum multiplex vis atque in-

W

jüaria.

Rogat igitur Deum & excitat, velit & fibi incolumi-

WW

IN

tatem przeftare, & abolere hiomines, qui tanquam peftes ci-

vitatis aliena facra fovendo agrorum fterilitatem tantam pa-

'QUI

int

trize inducant, ut beftiis etiam fit pereundum. — 90 vers. 4.

(ia

MicuaELISs emendavit in 73D5O, fcilicet ut vitetur anoma-

lia

At cum nomine plurali foeminino, - quod rei eft, non

('NP

Wt

perfons, conftrui verbum fingulare fcemininum, ScnnoE-

DERUS obfefyavit Syntax. hebr. xeg. LXIL IV. locisque compro«

«

bavit

üen

XIT

I-6

9

h

bavit etiam ex Jeremia petitis, veluti Cap. XLVIIL 4r.

N

nivsn3 ni"x52 ni59 n9252, capte funt urbes , 67 muni-

tiones occupatg funt, cap. LI. 56. aniewyg monn, confraBli funt

arcus eoraum

1»ON pertinet ad. imcolas, qui utrum fint Judzei

Ji

univerfe, an maxime illi eywv"?, incertum eft: fed hoc no-

bis haud incertum videtur, verba 33mns-nN nN'T N5 non

la

ad prophetam referenda effe, fed ad Jehovam ipfum, hoc

)

fenfu: aeguaguam ille vel curat, vel movit, quid fi uobir eventu-

n

rum. Etenim fpecimen proponitur, unde, quanta fit homi-

10«

num nequitia, ry^, pofht intelligi

Jeremiam fuis oculis

d*

vifurum effe rerum eventum, negare poterant absque gravi

m

crimine: graviffimum contra fcelus erat negare, quod Jeho-

N

va & przevideat rerum eventus, & ex arbitrio etiam fuo mo-

q

deretur

Extitiffe autem inter homines Judzeos ejusmodi te-

N

merarios fermones, intelligitur etiam ex cap. V. 12

Caete-

n

rum, quae fex prioribus cap. XII verfibus abfolvitur oratio

C

feu amplioris orationis pars quzedam reliqua, non magis ea,

; 94

quze praecedunt, attingit, quam ad ea refpicit, quze nullo

[5.4

intervallo fequuntur, fed fola, & a proximo fermone fejun-

&a, fpectanda eft. Quod vero hunc magis, quem nunc oc-

a

299

cupat, quam alium quemcunque locum obtinuit inter fer-

Av

n

mones Jeremiz, alia, fi qua fuerit, ratio intelligi non pot-

n) tv

eft, nifi quod argumäntum effet a praecedentis fermonis argu-

imento haud abfimile.

MM

B

XII9

g.

1

XII. 9.

poi

Verba: mby $30 v'vn *5 bnm3 ss on Mr

fia

cnaELIs reddit: effodit hyzena hereditatem meam, circum-

et

circa omnia fode; mutato t9*773 altero in D'yr?. proteritum

pl

Hiphil, altero in D*773, imperat. Hiphil verbi DY7, quod re-

w

fpondeat arabico l. Sed quze verbo arabico tribuitur fi-

W.

gnificatio fodiendi, admodum dubia eft; refert eam quidem

Q

Golius, at nulla auctoritate ufüs, ignorant certe Gjeuharius

Yi

Phiruzabadiusque , nec Giggeius in lexico commemorat: qua-

propter haud multum tribuas novze ifti interpretationi. NNos

S

»h*

BocHamruM fequimur, qui Hierozoici P. IT. Lib. IIT. cap. XI

»u

locum tra&ans monet, nomem D'y non avibus effe proprium ,.

hi

fed. patere latius, ut de feris etiam, quze rapaces fint &

carnivora ,

eodem contineantur.

Quod vel folus locus

luj«

comprobat Ezech. XXXIX. 4. z n22-b» wisx b5

4ll

bN

H?DZ;RL/' * 6n3 nqun (mm D'g53) rapacibus avibus € rapa-.

N

cibus. feris tradidi te eftam. Itaque aþud* Jeremiam praemitti-

(i

tur nomen, quod late patet & ad rapacia quaecunque per-

S

tinet, tp, deinde aliud fequitur, pyàz, quod diftinte

lyyaenam defignat.

Nolim tamen cum BocHARTO vertere:

iT

n igitur eft fera rapax, hysena, hsereditas mea erga me?

W

d

4fn eft fera rapax circumquaque fuper eam? Etenim inter-

Ya

rogantis fi fit oratio, dicendum erat — z)23 UC NDH.

ne

I4

XII. 9.

ne quidquam ineffet dubitationis, quze locum Iïabere nequit

T«

poft gravem illam affirmationem, vers. 8. populus meus pecue

Iw

liaris fa&hus eft. mihi ut Íeo fülveftris.

Verum 71 przefixum non

n

eft interrogantis, fed demonftrantis, quod, docente ScHROE-

If«

pERO, Se&. IX de particulis reg. CLVII. 6. commode reddi

"

poteft: ecce, fane, veluti Ezech. XXXVIIL 17 MT DDND.

2

tu fane es ille, rSam. XVIL 20. N£zN3 b'nm, exeréitus ecte

Vidit hoc etiam ArB. ScuurrENsivus, fed

nj

egrediens fuit.

Wa«

non prorfus fatisfacit, quam ille exhibuit (Nof ad Hamnjam

Y5

pag. 442.) verborum converfio: , Heur fera rapax Hhyema,

j

, hereditatem mihi meam, heus fera raopax , wndiquaque fuüper eam?

!

,involato!, Nos vero locum fic exponimus: . z2x vwn

N

rmnbp wi2 c2ao wwn hcnbni notn ese befia rapax,

CUS

hyana fa&us efl mihi populus meus, en beflig rapaces undique

l'h

in eum irruent, h. e. Judzsi jam hysenze magis funt quam

30

homines, at ego in feras illas alias feras immittam, Chal-

doeos. Verbis — 320M 125 animo przemittendum eft $:2N,

ü

dicam: agite, colligite ommnes befliar, adducite eas ad edendum.

x

Si verum fit, quod MtcnaELits exiftimat, illa: facta mihi eft

i

hereditas mea inítar leonis, habere aliquid Deo indignum,

jl"

nec Dei verba effe fed prophetze interpellantis; eodem mo-

et

do etiam de his: fa&a mihi eft hereditas mea inftar feree

tf

zapacis, ftatuas neceffe eft. Sed continuum, non alternum

)

ä

B a

effe

i

I2

XIL 9. XIIL. 2o.

effe fermonem qui initium habet verfü 7. vix habere poteB:

quidquam JuPcæ dubitationis.

XHI

20*

In verbis — *w"1 n2*»v wiv conjunttio eft & confu-

fio fermonis proprii cum figurato

Legitima ratione dicen-

dum erat *w^ "p£2 r ^WwU, fed cum, quz compellatur, fe-

?l

mina non fit nifi imago vel gentis, vel terrze, quze pro gen-

1

te, quam alit, dicitur; ufüurpat au&tor pronomen multitudi-

nis, quod non figurati fermonis eft fed proprii

Marginis

DN

autem le&io. 3N" DO*v»w 3Nip, quz minus afpera eft at-

h

que inconcinna, quamquam in compluribus codicibus &

l

Ícriptis & editis locum occupavit

atque apud vulgatum

a

etiam

chaldz2eum & fyrum interpretem cernitur

tamen

haud magis vera dici & haberi poteft, quam le&io *wip

"P2^z, que aptior etiam, fed nullius codicis eft, at ab Alex-

YC

andrino tamen expreffa, qui habet

dyiaAae vuc óQ9aA-

i

puee 04, icpanA, feu ieucaAnw, xa)ids — Y5X t Nan

DN

venienies a [eptenitrione, hoftes Babylonios effe, obvium: fed

proximorum verborum "D"?NED jNE "j»-;n3 "Wrn mw,

[

quaenam cum reliquo fermone conjun&io fit, minus clarum

Bul

eft atque obvium. — Nobis omnino videntur Babyloniorum

n

non ipfius prophetze, verba haec effe

Quemadmodum ]Je-

tom

remias cap. V]. 17 fpeculatores a Deo confüitutos ubi com-

Zn

inemo«

AÍIIE 49

XIV.

13

J

memoraffet, mox formulam addit, qua ipfi ufi effent: ita

noftro quoque loco fermocinantes fingit Babylonios, iterurma

negle&o verbo Q'ySOw. Feuiunt e féptentrione , dicentes: ubi-

[«

mam grex ille, quem tibi commifum haber, pecus tuum praffan-

n

4ius? Quod dum querunt illi, fignificant, in ipforum nunc

«

poteftatem transire pecus illud, a fe occupandum effe atque

[j«

abigendum. "p & $NX improprie dicitur de hominum or«

N

dinibus, & proprius fenfus eft, adventuros effe Babylonios,

$

atque hoftiliter aCturos, ut quoscunque homines, prout vi-

dl*

fum fuerit, abripiant inque exilium abducant.

Exitum hoc

habuit quum Jechonias rex, civiumque flos & robur in

NI

exilium ageretur a Babyloniis, 2 Reg. XXIVf 8. fqq.

u

Cap. XIV.

ad

Statuunt interpretes, quoe vers. 7. . & q leguntur,

3Q

verba a propheta fuo nomine proferri, ad mitigandam Dei

ja

in puniendo populo feveritatem. — Speciem haud nullam lia-

x

bitura erat iftà opinio, fi verba vers. r1. quibus Jehova ne-

fed

gat intercedendum effe pro tali populo, non effent inter-

N

je&o alio verfu fejun&ta. Enimvero fi fermonem, quem di-

ii

ximus , deprecantis prophetze effe ftatuas; vide, ne defide-.

mN,

rentur, quze Jehovae di&a effé & haberi poffint.

Et vides

*

tamen, praefixum effe titulum, vers. r. qui doceat, fermo-

t«

nem recitari talem, qui a Deo fit Jeremize traditus.

Sed

(«

B 3

nec

14

XIV.

ff

nec ipfa, qua titulum excipit, triftiffina imago exhauftze

K

& languentis terrze eo fine propofita effe poteft, ut vim,

quam ad movendos animos haberet, apud prophetam vel

folum vel primum exfereret, fed erat omnino exhibenda

B

atque ad fpe&andum exponenda multitudini, ut ad melio-

rem fenfum rediret, publicamque calamitatem ex fua cul-

qu

h

pa profe&cam effe agnofceret.

Igitur nobis fic videtur: pri-

1o, poft titulum cogitando addendam effe formulam r2

om*ow "woNn ut fenfus fit: Jehova jufit me ad animum

qu

H

vobis revocare, quanta nunc fit ex pluvize defe&u aquae

ln

Ínopia agtorumque fterilitas; deinde orationi, quze vers. 7.

$- 9. abfolvitur, præmit'tenduin effe verbum 1?2N, hoc eft,

formulam fupplicationis recitari, qua Judsris utendum fit

Qp

ad declarandam fuam 'cuïp'am, iratique numinis benevolen-

*

tiam conciliandam.

Qui autem vers. 1o. fequitur fermo,

p

alius eft & novus, nullo quod nobis,adpareat vinculo cum

bü

vl

procedenti oratione copulatus. Et hunc quidem orditur Je-

remias formula — rnrm wowN n», hec fumt, qug Deus dixit,

tit

a me renuntianda hisce hominibus : fed mox, oblitus quafi, qua

X

modo ufus eífet, exordiendi rationis, fermonem ita infle-

tty

D

&it, ut, qui Jehovze verba repetere coepiffet, fuo ipfius jam

nomine fari pergeret, fic: €7 Jehova probare eor mom poteff,

wuunc aulem smeinor erit culpg eorute , aique im pertata eorum anie

madvere

XIV. XV.8.

15

eadvertet. THinc fatum, ut vers. r1- formulam iterum adde-

ret, w mm 'wn'zm, qua neutiquam. opus. fuerat, fi legi-

N

time proceffiffet oratio; nam verbis hoc modo. conceptis.

là

DoNDm "ipow) DZ?z "IDTN TIDE DDUN "OE Nb "2Ml com-

l0

modiffime, nulla interpofita formula, accedere poterant,

u

Contrarium cernitur ver«

qui fequuntur — »5enn 5NM.

j

fü 15. ubi Jeremias in exordio ftatim, quod ipfius eft, non

m

Jehovz, parum fibi conftans ita defle&it, ut verbis utatur

NY

quafi ex Jehovae ore proficifcentibus ,. quze fane erant ipfius

a

nomine pronuntianda; legitima enim exordü forma erat

hzc: NY1) 35*2 mN220 bwe2on 5by mrm ww n ;5

b

— — mom oniw nv N5. Similis huic eft locus alius,.

W

cap. XIL 14. ubi verborum compofitionem. requiras hanc:

K«

*Ux nD»mia m cDwün v2w 525 *s mpm WeN s2

n,

lw-ip* nw jipy nw bmjm. Et cap. XXIIL. 8. in fermone

oUa

Dei, quem fuo nomine refert propheta, adhibitum. videas:

):

verbum *nrmnn primze perfonze , quod debebat effe r1*3 ter-

M

tix perfonze, ut legitur cap. XVI. r5. Sed omnino haud

quà

ita caftigata eft & fevera apud Jeremiam verborum & fen-

fe

tentiarum conformatio, quin qui ad. regulam velit omnia

Qu

exigere, multa poffit reprehendere ac defiderare.

XV..8g.

0i//;

n

Copiofus eft MicHAELIS in tra&andis difficultatibus ,.

WE

quas

16

AV. $

quas hoc loco deprehendiffe fibi vifus eft; nos ita compara-

j

tum eum effe putamus, ut non fit magnopere laborandum..

n

Vocis 3n3:59N pronomen pertinet ad nomen mp; eodem

It

quoque refpicit 2515, eftque hic dativus, ut aliis multis in lo-

cis, fupervacaneus.

DN non effe poteft Hierofolyma, totius

Judzeae metropolis, quod ven. ScHtEvsNEROo placet, hoc enim

)

fenfu non abeffe poterat * demonftrat.

Sed eft nomen BN

j

multitudinis fenfu accipiendum non minus ac "13 di&um

U

eft pro bn2. Milites intelligendi hoftiles, ac ii quidem

p

laboris patientiffimi audaciffimique: nam quod meridiano tem-

2

pore cladem inferre dicuntur, tantum abeft, ut nec magni

i

quidquam nec inexfpe&tati habeat, quod MrcHagris obver-

]

tit, ut fignificet potius, copias effe, quae nec moleftias cu-

e

rent nec fraudes bellicas, fed nullo non tempore, etiam ini-

quiffimo, aperta vi agant, certiffimo rerum eventu: quem-

d

admodum idem Jeremias, cap. VI. 4. eosdem hoftes, Ba-

Ü

bylonios, dicit paratiffimos, ut, nulla mora, etiam in meri-

diani zeftus moleftia, urbem invadant.

Nomen "p rario-

l

re, & non nifi hoc loco rkeperiunda translatione venire;

qua notet ef/um doloris, celeb. ScHRoEDERUs docuit Obfer-

[

vat. fele&, ad origines hebrzas, pag. 34. Habes igitur loci in-

terpretationem hanc: Numerofiores. mihi fa&hz funt vidum apud

]

Judzos arena maris ; adduxi Sfudmis coutra matres zopias hofüili-

)

fer

*

XV. 8. 1f

12

11

fer incurfantes meridiano tempore, immifi illis fubito æ/ium terroe.

Senfus: innumeris feminis non viduitatem: folum;

resque,

fed & orbitatem effe eventuram.

XV. II

Is

MicmakrLs fi audiatur, optabilis eft loco editze "ryo

N

talis le&io, quse petendi fienificationem habeat, ut hzec

fit refpondentis prophetze fententia: Amen, o Jehova , (mu-

Y

tato S5w in paN ), ratz fint illorum dirz& contra me, fem«

M

per ad te preces fudi illis in bonum, deprecatusque fum

D

apud te tempore mali. ^ Nobis autem iftiusmodi le&io, ac

omnis illa fententia tantum abeft, ut optabilis videatur, ut

potius ab ingenio prophetz locique hujus ratione alienam

[«

eam effe pronuntiaverimus. Vides, vatem poftquam man-

data Dei accepiffet ad. populum, quod previderet, fe de-

clarandis illis calamitatibus omnium in fe iras & maledi&a

""

concitaturum effe, in querimdnias erupiffe tam acerbas,

G

ut fignificaret, malle fe lucem nunquam vidiffe, quam con«

[Q«

tinuis rixis contentionibusque implicitum effe. Quid igitur

z

exfpe&atius venire polfit quam Dei refponfum ejusmodi,

(

quod vim habeat ad animum prophetze erigendum & confir«

fl«

mandum? Mirum fane, Alexandrinum interpretem hzerere

"|

potuiffe in formula mm wow, cum legendo: progredienti

non poffit non apparere, quod Dei ipfius effe debeant, non

T

C

pro-

i1$

XV.11.

Sed univerfus locus

t

prophete', quze recitantur, effata.

apud . Alexandrinum, -*yevorto deci7rora, xareuS-vvovrtow duccoy

(u

[

rel. ita comparatus eft, ut certius lapfum interpretis quam

f

le&ionis diverfitatem in..eo. deprehendas ; etenim illud

iæd-ïzuövvow'æv.oiu«rcäv,'pofüt ex eo ortum effe, quod interpres

littéras; N7 haud fejungens a proximis, videretur fibi vide-

u

re infinitivum verbi w$N.cum 5 prafixo: quod fi credibile

I

fit; vana eft; quarh Daruius exfculpfit, le&io zhmou Nb5 nx.

Reliquzge autem :verfiones;, . Vulgata, ; Chaldaica, Syriaca,

NY

referunt omnino formulam r ^2N; qua poterat etiam

(s

