morales et religiosas in certis hominibus, certis locis tempori-

busque excitatas à singulari DEI in animos ilorum hominum

actione , ab ea, inquam, rationerepeti posse, qua mens infinita

ad mentes finitas, Creator ad creatas naturas refertur H) , sed, si

modo sibi constet ipse, ab iis rebus que communem sensum

effugiunt, adeoque vel in plenissima legum naturalium cognitio-

)

ne aut nullos plane aut difficillimos habent explicatus, dissen-

sionem et assensionem pari modestia cohibebit.

[;.

55 vYy

Id vero, quod pracxtica ratio perquam, probabile reddidit, qaocï

|

theoretica (àpriori) quanquam non adprobare, tamen nec imm-

probare simplieiter et rejicere potest, id adprobare sane tum li-

;

cebit, si confirmatum sit optimorum hominum fideque omni

dignissimorum testimoniis, et quidem iis maxime in locis et 11s

temporibus, quibus necessarias rei probandae conditiones lo-

cum habuisse historicis evictum sit argumentis.

Ita autem con«

firmant Messias ipsiusque legati, ea quae dixerint, scripserintque

nova sese caeterisque hominibus non patente via didicisse; DEO:

nimirum singulariter efficiente ipso extra communis humanae

cognitionis limites non opinione sua et inani arrogantia , sed re

vera fuisse egressos:12) neque enim ne inanes viderentur impetus

11) cf. S. R. D. Flattii vermischte Versuche. ( Leipz. 1785-) p- 153-188.

12) Quidnam vero aliud sibi volunt Messiana illa: Eg iusvzs $x

BAH

&A d seejus uf Ó muTup ivroXgv idowt i iomw weea a NwAuaw,

& AuAd

.

Pyw , xoJus lpyus aor 0. mor5p, 5705 D.uu9, Job. Xll,. 49. 5o. coll. ViII,

26, 28. 38. 40. XV, g. Matth. XI, 27. Joh. III, r5. coll. Xr, 1ia.

VII, x6. 18. (Exegeticam horum locorum veritatem momento suo

ad probandam doctrinae Messianae divinitatem ponderatam muperri-

me exhibuit S. R. Prof. Süskind in Dissert, inaug. Theolog. qua

quonam, seusu diviunam Gyesus gerhibuerit docirinam. suam disquiritur.

ä

'l'ub. 1798. S. IX. X. —) Facile jam quidem praevideo, repertum iri,

quibus rei per orbem demonstratae accusandus esse videar, de eo

ls

jam demum ipso agi objicientibus, liceatne loeos illos, quibus Bl/lessi-ae*

ln

( 39

divini jaetatores, in solis de divina auctoritate sua substitere

£nuntiatis, sed confirmarunt illàm illustrissimis vereque divinis

factis, quorum caussam proximam etiamsi concedatur non fuis-

se positam , nisi in solo virium naturalium effectu, tamen ex

ipsa rerum gestarum indole ipsarumque constanti cum enuntia-

tis Messiae et legatorum illius consensu , ex eo denique, quod

graviter illae non poterant non aflicere optimorum quorumque

et innocentissimorum id aetatis hominum animos, satis eviden-

ter adparet, DEO singulariter efficiente et procurante ipso (durcA

Gottes absichtliche Causalitát und Veranstaltung) eventa illa in fi-

dem doctrinae Messianae et apostolicae faciendam collineasse. 13)

Sat firmis igitur et rationibus et auctoritatibus 14) inntittur de ve-

enuntiata de divina auctoritate sua continentur grammatice interpre-

tadi, nonne vero potius Kantio duce debeat verbis illis notiones

subjici, moralibus religionis naturalis decretis consentaneae? Nonne

sit universa pars Christianismi historica (sensu latiori) allegorice

interpretanda? Speciosius autem illud quam verius esse crimen , eo

maxime defendere posse puto, quod (S. 4). neque practicae neque

theoreticae rationi contradicant conditiones, quibus fieri possit reve-

latio eo quem supra attuli sensu divina, adeoque nec hoc repugna-

bit rationi, sensum enuntiatorum Messiae ipsiusque legatorum de

revelatione divina ipsis oblata

grammatice interpretari, wt interpre-

;i

tatione non opus sit morali.

S. R. D. Storrii

u

13) cf. si placet S. R. D. Flattii l. c. pag. 115-152.

V

Bemerkungen über Kants philosoph. Religions- Lehre. S. 20.

8i

- 14) Etiamsi itaq

ue nihil valeat apud vrmuM clar. quocum mihi res est,

de revelatione mihi divina supra alla-

I

argumentum pro persuasione

qui illud paucis

tum practi

cum (ab Illo ipso jam iterum abjectum ,

abhinc ann

is studiosissime commendaverat) theoreticis certe rationi-

Q

bus effici potest quaedam de possibilitate ipsius probabilitas neque

inde video, cur testimoniis optimorum virorutm; , sumta litterarum.

bi

quod. contrarium

sacrarum fide probatis, negari fides ideo debeat,

[

aequesit probabile.

'lantum etiam profecto abest, ut extraordi-

tü

nariae revelationis divinae sumtio mentem humapam aut ener-

vet aut affligat, ut novam potius et desideratissimam viam muniat

ad rerum gravissimarum, sed experientiae non obviarum scientiam.

lentiae obviarum

Neque enim est, quod timeamus, nein rerum exper

indagaticne et tractatione aut negotiorum humanoru

m gestione ma-

:lï;

erturbatio, cum non

gna aliqua confusio ipsiusque rationis existat p

ponatur

fieri solere revelationes divinas, sed eas certis tantum ho-

ininibus, certi

s locis et temporibus contigisse. (cf. Storrii 4nnot,

ad philosophicam docirinam. . 7o.

t i5 J

gitate revelationis Christianae persuasio,ut, quicünque quaestionena

liusreligionis, quae, (quod postea pluribus

de origine divina il

*

E

probare in ani

mo mi

»

hi est,) sumta origine illa divina, religionis

"

naturalis in gravi

ssimis persaepe caussis conjectura magis recte

d probandum innixae agumentis, su-

augurantis, quam invictis a

spiciones historica

^

fide affir

mat, et hac ipsa affirmatione alacrio-

ya reddit honestati

s studia, indignam existimet, quae curatius

àut qui in ea maxime re tam ardua immoderatae

investigetur ,

indulgeat dubitandi libidini, quam in

quacunque re alia, magis

cupaverit aut nefan-

minusve ad ipsum pertinente yesanam nun

dam, is suum ipsius veri honestique studium suspectum et

incertum reddidisse summo Jure dicatur.

m P n

Adumbratis pro persuasio

ne de revelationis Christianae eo,

bus (quas satis

quem supra con

stitui, sensu divinae veritate rationi

di vim habere confido illis, qui non praeconcepta

magnam proban

aliqua opinione, aut dogmatica quadam utilitate

, sed integerri-

mo tantum veri videndi studio ducti .ad inveniendum verum

monumentorum revelationis Christianae sensum accedant) restat,

uüt de possibili revelationis divinae argumento dicendum esse

videatur; hoc enim ipsum est, à quo pendebit quaestionis, pos-

sitne interpretatio, quam philosophia critica proponit, probariy

nec ne,

decisio.

bjecta &it necessariae. rationis

ï

15) Revelatio divina quum su

cónditioni; sequitur, rationis etiam leges esse oportere, é qui-

bus metiendum sit revelationis divinae argumentum. Licet au-

tem jam rationi pro ea, quam sibi informat, notione DEI na-

turae intelligentissimae bonorumque omnium summi et auctoris

äï'

t

et adjutoris postulare, ut quacunque revelatione, quae divinam

at

suarum partium omiium prae se ferat originem , nihil plane

— À

m'

S. R. Pro—f:.-Süskind :

Ueber

m

..x5) Confer. ad haec, quae skequu'ntur ;

das ARecht der l/evuunft in Ansehung der megativen

bBestimmnng — des

j*

Annhalts eimer Offentahrung.

in.S. R. D. Flattii

Magazin füm

t

ubi ea, quae sum- -

)

christl, Dogmatik und Moral. l, St. S. 89—189.

710?«

anatim tantum mihi attingere licuit, rationibus confirmantur,

(

18 )

contineatur , quod repugnet legibus suis cum -theoretieis- tum

practicis ;. nihil, quod non modo ad mores plane non referri,

sed corrumpendis adeo moribus inservire possit:

lberrimo i gi-

tur jure utitur ratio, si qua forte cont

entae invenirentur revela-

tione quadam, divinam prae se ferente originem tales sententiae,

quales non modo non excogitare et assequi posset sibi. relicta

ratio, sed quales contradicerent etiam ipsius legibus,

effictisque

secundum hasce leges notionibus DEI tanquam 1

j3aturae intel-

ligentissimae, et voluntate sanctissimae

, consilioque revelationis

divinae palmario, quod in revocandis ad virtutem et virtute ad

beatitatem hominibus positum cogitari debet, statim extermi-

nandi eas revelationis argumenti fimibus.

Nullam autem omnino humana ratio potestatem habet, ut

concessum fumendi, nihil plane aut posse aut unquam potuisse

revela à DEO , nisi quod ipsa per se aut assequatuür, aut as-

secutura ullo.tempore fuisset, quod suis argumentis non proba-

re, quanquam nec improbare ét rejicere possit: multoque mi-

nus fas rationi est, si qua forte revera continerentur istiusmodi

enuntiata revelatione divina, litterarum fide probata, exulare

ea jubere tanquam . spuria revelationis divinae argumenti finibus.

Si enim visum fueritJehovae, sumta neécessitate quadam empi-

rica practica , annuntiare sese viso singulari tanquam legum mo-

ralium auctorem sanctissimum, potentissimum justissimumque,

qui res omnes ipsius voluntate eXortas provideritia sua modere-

tur, virtutisque. studium praemio felicitatis perfecta quae cum

virtute conjuncta finem bonorum constituat, donare. et possit et

velit; quaenam tandem justa adest asseverandi caussa, com-

i

municatarum cum legatis divinis cognitidnum moralium et re-

ligiosarum summam iis tantummodo non posse non absolvi,

ue cum rationis sibi relictae principiis ita consentiunt, ut duci

ab his solis possint , adeoque naturali |'cognoscendi facultati ori-

ginem debeant; mihil contra certius, nihil cireumsceriptius iis

aut posse aut debere contineri, de modo et institutis Jehovae,

summum bonum efficiendi, si quidem modus ille aut instituta

illa vel uria esse viderentur vel effcacissima , homines sensibus

Qobrutos penitusque depravatos emendandi et ad-virtutem , et

(

19 )

virtute ad beatitatem reducendi. Aut quisnam tandem morta-

lium rationis suae limitum probe memor, reprehendere audeat,

infinitam infinitae mentis sapientiam, quae in revelandis doctri-

nis illis certioribus majorem minoremve temporum quorumvis

quibus

revelationes divinae contingebant, lucem, hominumque

t exspectationes morales religio-

illorum temporum opiniones e

sasque, et virorum, quibus tanquam

ministris utebatur ad pro-

mu].gandas ilas caeteris hominibus doctrinas singularem de

DEO rebusque divinis cogitandi sentiendi eloquendique for-

mam sequebatur ?

$. VIIL

Ex praemisso quale quidem constituit modesta -suorü—mquþ

finium bene sibi conscia ratio, revelationum divinarum possibili

argumento , justissima Jam

consecutione primum hoc effici ar-

uibus continentur revelationes divi-

bitror, litterarum 1illarum .q

ut nihil

nae, interpretationem non debere hanc . ad legem dirigi,

admittatur, nisi quod ratio per se ipsa intelligit ac probat; de-

inde vero etiam illud, sensum revelationis divinae grammati-

cum non posse non üunum verum esse et nbique umice reti

nendum.

ui priorem itaque rationem sequuntur in in-

terpretandis , ut statim exemplo ntar, revelationis Chriftianae

monumentis, ii profecto, quid Messias ipsiusque legati pronun-

tiasse et gessisse legantur, non interpretantur, sed quid quoque

loco dicere et agere vel potuerint, vel debuerint, ex suo arbi-

2

trio suisque opinationibus ipsi decernunt, hac una lege adstricti,

je

utin comminiscendo sensu moralis potissimum usus rationem

e-

habeant, quamvis violenter sensus ille in textum illatus sit vel

l

intrusus. Quis autem non statim videt, quam vehementer im-

(

minuatur omninoque tollatur hoc interpretandi modo debita di-

j*

vinae divinorum legatorum auctoritati reverentia, si ad tuendam

ls

doctrinae illorum veritatem agendique rationum divinitatem

commentitia interpretatione opus esse contendatur; aut cui non

T

J(à

obvium est atque manifestum , quam parum cum illa interpre-

us

tandi ratione conciliari possit sanctum et religiosum veritatis stu-

«

dium, quo nihil debet esse philosopho prius mihil antiquius P

( 20 )

Aüt quïs merito me reprehendat, si litterarum . sacrarum inter-

pretem (aequo fere jure ac oratorem Fabius) neminem esse con-

tenderim , nisi bonum virum; bonus

autem certe vir meo qui-

dem sensu nunquam à se impetrabit, ut €ea, quae in litteris

sacris, grammatice eruta , non sint, (si quidem esse possint) aut

forte ipsi videantur non vera et ad juvandos honestos mores per-

tinentia, falsa verborum sententiarumque informatione vera

moribusque bonis formandis apta esse publice defendat: Liceat

enim pari modo, ut hoc obiter moneam,

alius cujuscunque

libri, quamvis illiberalibus et impiis sensibus

praeceptisque ple-

nissimi normam in tradenda

publice religionis disciplina sequi,

salva tamen et illaesa populi erga librum illum retenta reveren-

tia, duümmodo persuadere calleat interpres disciplinae suae alu-

mnis, arbitraria istiusmodi interpretatione verum (Qqui tamen

unus est grammaticus) inventum esse scripti sensum?

uid au-

tem de iis videtur, qui quamvis praeclare destinata elfecturi,

veluti religionem moralem ubique inter homines introducturi,

artibus utuntur talibus, qualis est;commentitia scriptorum divi-

norum interpretatio: equidem, nisi integerrimo veritatis unius

studio, nulla neque theoreticae, neque practicae rationis utilita-

te, utilifate, (Znteresse) dico, non: necessitate, duci vere philo-

sophum oportere censuerim. 16)

16) Inafferendo morali hoc, quodappellaverím, contra interpretationem

moralem arguümento de industria subsisto: non quasi ignorem . alia

satis gravia ab alíis jam dudum allata contra illam argumentandi ge-

nera (vid. Hib. supr. faudat.

Fersuch einer. historisth hritischen Dave

siellung u. s. 1v. 'Fotn. L p. x28—143. "Torm. 1f, peg, 12—36. coll.

S. R. Henkii Neues Magazim für Religions- Philosophie . s. qp,

Tot. L St. 3,) sed ne obliteretur aliis hoc unum , quod me quidem

ad improbandam Hermeneuticam Kantíanam per se commoverit, quo

commoveri autem scio certissirme ommes qui nondum ad veri unius

honestique castum sensum obealluerunt.

In'constituenda nimirum

ila methodo sacras litteras interpretandi tali ratione tractare-videtur

cel. Kántius, aut rectius forte si dicendut sit, /popularem re-

ligionis doctorem jubet publice ita tractare scriptore[sdivinos, qua-

lem profecto non velle

potest ad communem alios tractandi legem

evectam!

(

21

)

& VIIL

Revdäfione a

utem divina cum nihil prorsus possït Continäfï,

setur sive practicis rationis humanae

uod^

sive theoreticis adver

($. VL) cum null

o igitur m

odo fieri possit, ut tales

legibus;

cümi rationis principiis nom

etiam in illa p

ropositiodes, quales

ut duci ab his sol

is queant, nihil omnino ad

1ta consentiunt ,

int voluntatis humanae

mores pertüneant, aut

obniti adeo poss

7

; sequitar, plane nullum locum esse

ad recte agen du

in momentis

orali, sed serisum

gra'm'maticu'm ünum esse de-

interpretationi m

AÀut quonam

bere veruim , et T

ationí ubique consentaneum.

mento, ad juvándam hone-

tandem idoneo probari queat argu

statem plane non re

ferri, aut juvan

do honestatis 'stud"io "'obessé

est a

dcurate circumscriptis

ilis, ra-

sententiam , quae subjecta

uéndis, Christiauae revelationi pecu-

tione sibi relicta uión asseq

lio Jehovae, per Messiam confecto ,

liaribus. erruntiatis dé consi

hominum genus ad fines bo-

quo vi

sum illi fuit, depravatorunt

norumiri

humano gerieri praefixos,

ad virtutem , intüméque cum

tum in hac tum in futura vita

virtute chiu'n

ctam beatitatem ,

éfé, sive sdmimurm bon

üm in perditssimo

perífruendani reduc

juidni theortae Christianiae, non solum

hominum statu CVH&C

ere?

Yehovae favore à poenis studiorum illiberali-

concéssani gratuito

tate et morum pravitate con

tractis immiunitatem homini ita

endatam sentiendi àgendique ra-

sponden

tis, ut post penitus er

Itioris, qua natus sit, legis con-

üionem à), stabili in posterum à

tenore vincere audeat pra-

strenuó sanctitatis

scientia erectus b),

vas cupiditates &

D'EOque uni probàri studeat d),17) sed illum

l'

—j joh. lii., 3. coll. B.

gj Philipp. 1 ,

h

2?)11. li. 20. et Rom. VIII, x. 13.

ratüfnatice eruta una Vera et fationi profecto

17) Hsec quidem est g

od recentissime statui.suis convenienter de-

L

cohsentanea, neque qu

an das Pablicum ge-

cretis videmus à cel. F

ichtio (in /ppellation

;

li

en díe Anuklage des, Ztheism

us. p. 73 50q

L

)

etorta demum et in

tem omnia re

ferre amantium ementita,

e-

ratiam hoóminum ad volupta

an

j

orunmique eaptui

accommodat

a cüm docttinae Christianae totius san-

P. 73.) tum imprimis locO-

ctissimae praestant

issimaeque (lib, cit.(

( 22

)

praeclara etiam conditione generatum esse graviter asseverantis ,

ut, si modo in subjiciendo animalium appetituum genere ra-

tionalium imperio,constantiqu,e ofliciorum conservatione ad ul-

timum usque vitae hujus actum perrexerit, in futuris vitae suae

2 ti

periodis ad gradum be

a u

tatis evehatur, gradui honesta

ts parte

progressibusque in illa factis

diligentissime respondentem , quid-

ni, inquam, sollemnia illa. theoriae Christianae decreta ita com-

parata esse dicantur, ut non modo ea, quae religio, rationis

unius ope solaque natura duce ntens conjectur

a probabili magis

informat,

quam inyictis intelligit probatque argumentis , con-

frmando, sed quaenam sint Jehovae virtntes, quanta ipsius ad

nos beandos collata beneficia, quid nos é divinis consiliis jam

simus , quidnam victuri gignamur, et quisnam nobis in infinito

mentum regno assignatus ordo, finitius et plenius edocendo ,

permagnum multiplexque habeant momentum ad acuendos exi-

miae nostrae ad altiora guaedam et magnificentiora natorum

conditionis sensus, ad excitandam alendam corroborandamque

erga tantorum bonorum auctorem pietatem, prolatisque sic ul-

tra relictae sibi rationis limites notitis DEI. animorumque im-

mortalitatis, (quorum fide jam per se spectata nullum exhibet

ipsa ratio efficacius ad honestatem momentum) ad augendam no-

stram voluntatis divinae, legi morali congruae reverentiam , ad

minuenda vel tollenda facilius sive à naturali hominum ad vitia

proclivitate, sive ab aliis objecta caussis legis illius moralis effi-

od

cientiae impe.dirnenta 18), et Sick.denique ad felicius consequen-

rtum apostolicorum Galat. V, i. 24 Rom. VIIT, ng. 1. sententia,

Ex his autem ipsis locis legitime effici non potest, (statuente

viRO acutissimo) nullam plane vel voluptatis vel commodi nostri

rationem esse in recte agendo habendam.

Voce nimirüm exez eos

tantum sensus easque propensiones animi nmnotarn,

quae sunt -72

zvuuer. legique morali contrariae , ex ipso ilorum contextu (Cial.

; 16. 19. sqq. Rom, VIIL 7.) apparet. (vid R. S. D. Flattii

Observationes ad comparaudam Kautianam discipliuam cum Chrisiia-

«& gdoctriua perlinentes. "Tub. r792. p. r5.

X8) cf. b. Rap

ii commentat. Üeber die moralischen Triebfedern, be-

sonders der c

l

ristlichen Keligion, inserta in Dign. Maucharti Re-

pertor. für empirische Psichelogie 1792. 1. B. p. xao. II. B. p. 132. sq.

C 23 4

dos humzno gener

i destinatos fines. Y)). Haec ipsa non solum

eorum, quibus primum .tra

dita fuit, ingeniis et necessitatibus

sed supremis universi generis humani finibus nobilissi-

apta 79),

misque naturarum

?

quales nos sumus, rationalium fiitarum

desideriis ita accom

modata doctrinae Christianae ratio, ut variis

nostro adhuc aevo hominibus, pro vario ingenii virium modo,

vario sentiendi forma atque indigentia ad recte tranquilleque

vivendum prodesse possit, et profuerit, ea est,

quae sir-

gularem ipsi

admirabilitatem conciliat, quaeque ipsa facit,

atque praestantiam

inesse

ut longe majorem excellentiam

fdenter affirmare liceat divini illius doctoris sapientiae, quam

recentissimorum inprimis morum magistrorum, qui ad confir-

turae hu-

matam recte huc adhibitis experientiae testimoniis na

manae sensu et ratione mixtae indolem, et quod divelli ab hac

nequaquam potest, felicitatis studium, nullo respectu habito in

adducendo celsissimi unius rationis regni adventu summa virium

contentione elaborandum esse statuunt, in quo regno futurum

sit, ut arnota omni fide historica, quae sacrarum litterarum au-

ctoritate ducitur, neque solum veritate notionis DEI proposito-

rumque à DEO virtutis praemiorum objectiva, sed his notioni-

À

raeterire non possum memorabilem illum locum, eundem

19). Silentio p

vero cum p

luribus in philosophica de religione doctrina decretis, no-

minatimque cum íis, quibus tota fere innitur iterpretatio moralis

sumtionibus difficili, ut mihi videtur, negotio conciliandum , qui

exstat in epistola ad eel. Jungium (Prof. Marburg.) à Kantio

perscripta, ubi sic habent verba: Sie thum daran sehr wohl, dafi

sie die lezte Befviedigung ihres waeh. einem sichern Grund. der. Lehire

und der Hofuung strebenden Gemüths im E vangelium suchen, diesem

unvergünglzchen Leitfaden walrev [f/eisheit ," mit. suelchem | micht. al-

lein eine ihre Speculation vollendende lernunft zusammentrift , sondern

daher sie auchi ein meues. Licht in 4nsehung dessem bekommti, was

4peun sie gleich ihr ganges, Feld durchumessen. hat , ?hr moch immer

ä

dunkel bleibt, und wovon sie doch Belehrung bedarf, (vid. Philosoph,

Sournal — herausgeg. von Fiéchte und Niethammer —— 1798.

s. 5.

^

20) vid Dign. C onzii Abhandlung fár . die Geschichteund. das Eigen-

thiimliche der. spütern stoischen Philosophie, nebst einem V'ersuche über

.

1]

€hrisill, Kantische und Stoische Moral, 'Tub. X794. p. 134- Sq.

)

" $4 73

bus ipsis sepositis homines mera mentis COgifatione officii (durch

4die reine Dflichtidee) ad recte agendum impellantur 21).

IX.

$.

Historie: porro universim spectata cum habeatur ab omni-

bus pro optima vitae morumque magistra, virorumque inpri-

mis magnorum, etingenii et animi virtutibus insignium et prae-

clare sapienterque factis de communi salute meritorum exempla

altius in animum descendant, quia cognitio eorum à sensibus

ducitur, quam morum praecepta, quae à sola ratione proficis-

cuntur; quid est, quod huic legi subesse negetur pars Revela-

tionis Christianae zmere historica, sive commentarii de vita et re-

bus per Messiam gestis; cur tandem hi eadem vi destitui si

quidem omnium- caeterorum librorum instar, qui sunt é genere

historico, historice et grammatice explicentur, et ad exseren-

dam vim illam moralem allegorica demum interpretatione indi-

gere perhibeantur? Ouotiescunque enim notationes morum Mes-

siae et illustrissima ipsius vereque divina facta (sumta litterarum

sacrarum fide probata) cum cura et diligenter legimus , aliisve

interpretamur, gravissime ommnino, nisi adoomnem sensum tur-

pemus, affidiantur animi divina majestate necesse est.

uo

majora vero exinde et firmiora cepit admiratio nostra et reve-

rentia erga Messiam incrementa , eo alacrius etiam doctrinis

ipsius et promissis tanquam fummi Jehovae legati ducisque ad

veram virtutem felicitatemque tutissimi morem geremus et fi-

dem habebimus, 22) atque propositum ipsius exemplum , non

honee

21) cf£. S.R. Niethammeri Docirinae de revelattone modo ratzonis prae-

ceptis consentaneo stabiliend? periculum. Jen. 1798. p. 61. — . Tübing.

gel. Anzeig. 1798. p. 238. Sqq.

22) Der uuaussprechlzch- hevrliche Charakter des Vlessias (sunt verba b.

Jerusalemi,

achgel. Schriften, Th, 1. S. 123.) in. der. Verbindung mit

der allervollkommensten Religion würde schon allein hinreichend. seyn ,

mich von der Gotilichkeit dieser Religion, und von der Grosse thres Stif-

ters zw überzeugen, und mich zu buwegen, nicht allein seine Lehre zu

befolgen, soudern auch seiue V'erlieissungen, und wenn darinn auch et-

?H€n.,.

wüs Unerwartetes enthalien wwüre, mit aller Zuversz'cht anzuneh

uod

( 35 )

honestatis tantum, sed beatitatis quoque formam , quae nostris

animis insidet, exprimens, nobis ostendet ,

non fieri modo pos-

red-

se, ut virtutem no

bis comparemus , sed etiam certissimos

det animos , contr

aque omnem dubitationem muniet, quasi

Wirtus tormentis fo

rtunae infracta et illibata non habeat hanc

23) Si verum denique est,

vim,

ut beatos reddat sui cultores.

uod esse confido, magnum ha

bere momentum firmam de re-

in mundo geruntur per-

jimine divino morali omnium, quae

suastonem , moralem sane usum habere

possunt narrationes nun-

üorum Messiae de salutari doctrina ,

quae ab exiguis profecta

t adjutore

initiis nonnisi summo bonorum omnium .et auctore e

DEO eo statim creverit, ut inter com-

p-rov'idente et moderante

plures majori minorive

jam antea excultas disciplina gentes il-

usque ad veram honestatem con-

Justrandis sensim ingenus morib

formandis mirabiliter prodesset. ?*)

Quoä quidem argu

mentum ex vita et moribus Messiae pro persua-

.

'non potest mon utique

sione de legationis 1

psius divinitate ductum

m in animis ommium,

progignere assensionis

quandam firmitate

quibus fnaxime viget ho

nestatis sensus: eoque majori cura di-

quo 4magis in

tricata quanquam me quidem judice pla-

£num est,

h

iae criticae Objectionibus sunt ea, quae

ne non infirmata philosop

supra attuli, argurm.enta.

Rectissime autem .omnino, nominatimque

ratione habita ilius, de quo prox

ime mihi sermo erat, argumenti,

nequaquam

fieri posse, ut, sola vel compre-

raecipi mihi videtur,

tionum etiamsi in clarissima luce posi-

hensione vel recensu proposi

£arum et ratiociniorum q

uantumvis subtilium,

vel historicarum quae-

stionum serie, firma exis

tat, de legationis Messianae divinitate per-

suasio, sed absolvi hanc animi quodam habitu, á mera actione men-

tis ingeniique motu diversissimo, qui

cunctarum, moralium inprimis,

supponat virium evolutionem , animique

facultatum harmonicam quan-

dam effcientiam. cf..cel. Stapferi ersuch eines Beweises der gOttl.

Sevdung wund ;

"wde Christi aus seinem. Charakter. Bern. y797,. et

ü

S. R. Reinhardi /ersuch über den Plan, qwe

Ichen der Stifter der

ten dev. Menschheit entwavf.

ehristl, Religion um Bes

23) Messiam, non obstant

e divina, quae singulariter ipsi inerat, ex-

cellentia atque praestantia, exe

mplo mobis esse posse contra Kan-

£ium in Aelbg/on imnerh, der G

rünzen der blosen l'ernunft Ausg. II

1. St. p. 170-200.

defendit S. R. D. Flattius in Magazin .

a4) $: . D

des. vernunft-

^ C , Mi TA d

Niethammer in Versmh e:z'ngr Begrindung

»

CHb -

UM

*

k:

E ae,göm,» qüo& trabtavïg

arguntento rationem jam liceat Cofifi-

€ere, non modo repugnare

mihi videtur interp

retatio. moralis

sanctissimo veritatis potissim

um officio, ($. VIT.)'s

ed. indiligentius

etiam exploratis principiis i

nnixa 'exis

timó illa, quae sumuntur

in illà interpretatione ,

sensum nempe

grammaticum , cujus ar-

Bümentüm à principiis

rationis '$sibi r

ehetae, neque duci, ne-

qué vimentis humanae spontanea intelli

gi queat, atque probari,

admitti utique non posse, aut morali salt;

m usui non esse ($.v11r.1x).

Neque enim ea solum, quaeim revelati

onis christianae ad exem-

plum adhue propositae, monument

I$ ad doctrinam morum, jám

1psa ratione assequendam, proxime

spectant, sed scita etiam quae

müftigen Ofenbahr;ung"s—Glaubms.

p.i

13: $Q« IZ eun wir wnseva Zuhörn'n

die Ürkunden der chrisil,

Keligion

S- Lehre vorlegen ,

sie auf das

ahre, Gute, Vortrefliche

und Érhabene in dem [unhal

kunden aufmerksam machen ,

Ü dieser ÜUvy-

[U1

sie den wirksamen Eiuflufi ,

den die daw«

inn enthalienen Lehren auf T.

gend wnd Rechtsch

i

affenheit haben ,. ken-

Wen lehren ,

dànn ihren Blih

auf die heilsame

4 PFolgen lenken;, die

diese R. L. hervorgebrvacht hat

$

ihnen geigen ,

10ie diese Le

die Zeitgenossen ihver — Euisiehu

hre auf

ng und auf deren Nachhom

"men bis

auf den heutigen Tag gewivht h

aí,. und noch àn unibersehbaren : J/er-

wiklungen der Folgen fortwpirht

» 008 Sie in der

That ein . Keim MUA

Qus dem eim Reich der.

IPahrheit und

Tugend

allmühlig dber deu grüsien Theil der Er

üe sich

Sich. entwikelte,- und

Verbreitete: and 10e4n

wir daun diese Beitrachtunpen. unmittelb

av an den Gedauken anschliess

Se , da]l Alles ,

£)aS ist und . peschieht ,

uuter der Leiiung einer ht«

hern. Hànd stehe

5

deren . sichtbare. Spuven

wir auth in der . Éntstehun

und | Ausbreitung

jener. Religions- Lehre ,.

des Guten gewirk

Lhat, nicht verkennen kü

di& soviel zur - Ausbreitun

When :

muji -nicht diese Be.

irachtung ihnen jene R,

L, im hüchsten Grüde h

[477)

ürdig machen s. und

wpenn sie würklch eine lPorseh

ung .glauben , mü

556

n seemichi diese

* Bs o FM S 4 m —— —— 00 2

K. L. als eine. gà

Ulzche. l'erausialtung ebem so vereh

YeAh, Q

ls sie in, den«

guten wie in den schrekenvollem, Begebenheiten ihves

Leben

$

28 Ilis-

heit eier güligen lorsehung anbeten,

Consulto attuli hu

nc locum

tum ob e

gregium plane ipsius argumentu

m, tum Observationis obiter

aáddendae

caussa, quam recte commode

critico-idealisticorum effata suum

que singularia philosophorum

&cholae . ab illis

quoque in usum convertere lieeat

vocatae dogmatic

isticae ,

quae non solum ad ideam

DEI fIntelli

entiae. summae ,

*

mundi . mora

cis, sed a

;

DEUM ob

J

ective

lis providae et gubernatri-

posse et debere statuit

existentem atque efficientem

refgrri

Omnia, qua fiunt in mundo.

4

[ z* )

eontinet, ad credendum proposita et contemplationi objecta, ob

necessarium jillorum cum praeceptis agendi nexum una cum par-

teChristianismi historica morali usut esse censenda sunt,cum obli-

que saltim virtuti verae probitatique adjumento esse possint ?5).

Índubie etiam nunc affirmaverim , quicunque sincero tantum

veri honestique studio ductus, à justa et adcurata linguarum

ructus, sedu-

styliqué quo usi sunt scriptores divini, peritia inst

laque inprimis etiam antiquiorum litterarum tractatione scnsu

antiquitatis jmbutus, ea, ut breviter dicam, via; quam b.Er-

nesti instituit, ad interpretanda divina N, Foed; scripta accedot,

eum ad recte aestimandam vim divinitatemque Revelationis

christianae nativam , supra omnes commentitiae interpretationis

artes elatam, ad nebulas, quas illius monumentis cana effu-

dit vetustas, dispellendas,; ad asserendam obscuris lucem, fasti-

ditis.gratiam , horridis nitorem , humilibus dignitatem facillimum

sibi paravisse aditum! 26) -

v L

li vero, qui praecepto semel aut ad sua ipsorum philoso-

phemata, aut ad philosophi; quem ducem unice. sequuntur ,

effata accommodandi revelationis Christianae placita consilio sa-

crorum illius monumentorum interpretationem aggrediuntur ,

quam ingenti sint in periculo, ne gravissimas inferant exegesi

injurias, liceat mihi appendicis loco novissimis ex aetate "nostra

Sunt nimirum , qui idealisticam suam

comprobare exemplis.

de DEO doctrinam nulla jam ampliori consecrare gestiant aucto-

ritate, quam ut illam scriptorum divinorum testimoniis, nomi-

25) Omnino quidem lubenti

ssime jam fateor ipse , et vix fortasse mo-

;;

nendum fuisset ,. totam

hanc meam interpretationis grammaticae

l^

unius retinendae defensionem eatenus tantum aliquid valere- posse

contra vrRUM cel quocum mihi negotium fuit ,

quatenus superstru-

'l

.]li. constitui

sensu divi-

cta sit notione revelationis

,€0 quem

nae: cujus notionis obj

ect

iva veritas, decretis criticis neutiquam

contraria, cum idoneis si

t confirmata testimóniis, eam nihilominus

si Ín mitiorem partem interpretari li-

non retinere, nimii profecto,

ceat, historici sc

epticismi sit. S. VI.

26) S. R. Clessi

i (Abbat. Blabir.) Progr. Quam vim ad religionis

:i;

teverentiam hgüeat antiquiorum litterarum scientia, Stuttg. 1792.

C 38 )

natimque disertissimis ipsius Messiae enuntíatis antic

ipatam ar-

guant. Afferuntur huc plerumque testes loci 27) Jo

Ilveuud o Ococ, xar quc 7IQOCXUVSYTEG GUTOVK

h. IV, 24

» $9 7ZV&ULLTI X dAH«

Va Óu 7rgoxuyav. et Exod. XX, a. 4-

")5NY.5yDDO . CCYvOU3 N

nnbn-5»5|; *b5

49 nibyn wN$

"UN| FOnnb v"N3

an.fz ,Hawn-m

'('1«'7 rfwnnn c253

38) : D3yh. £-451

Iafni' vero ut omfiïttam 155

quas satis justí rerum ingeniorumque

estümatores:deque examin

anda illa nova de DEO philosophan-

di forma magis: minusve p

raeclare meriti viri in medium attule-

re,rationibus meam quale

mcunque sententiam adjicere; mearurr

d . u -Rones$ H , dR . a UM E

unice hoe loco: partium e

sse duco, ut, quam arbitraria sint istius-

$

modi interpretamenta,

demonstrare studeam , si quidem omnia,

]

Ut par est, ad summum: jus veritatis grammaticae et historicae

exigantur, neque solum verba recte declarata fnerint , $ed. uni-

[

versa etiam orationis structura et serles necessaria luce circum-

B

fusa.

His igitur legibus si adstringatur locorum illorum inter-

pretatio,

priori quidem nulla alia suberit sententia ; quam haec :

t

$

Spiritus'est D

EUS (i. e. vi et affectionibus spiritus eminet, adeo-

d

que est, ab o

mni materie concretione. e

t dissolutione immunis

invisibilis, ubique praesens), 29) cultor

esque ipsius colere eum

i

debent pietate vera at

que intima non pendente à singularibus

aut locis, aut ritibus, sed digna ommino virtutibus DEI tan-

i

quam spiritus.

