Ilreuu2, autem (rn3) de DEO in lhtteris sacris

V

praedicatum mihil significat aliud, quam infmitam ipsius sive

Hl

potentiam, sua ipsius vi viventis, vitamque aliis naturis imper-

[

tentis, sive DEI ubique praesentis scientiam, sapientiam , san-

Hs

ctitatem,uno verbo perfectissimam ipsius natüram. 39) ^ Ex hac

27) cel. Schaumanni Erhlürung

über Fishte's. /Apellation, p.26. sq.

28)cel.Fichtii Gerichtliche lerant

wortunglgegen die Znklage des Athejs-

9as. p. 51. —— JLer da sagt,

[4/]

d'& sollst. dir keinen. Begriff von. Gott

eachen , sag* mit andera. Ilort

Du sollst dir keinen Güzen g«

chen, und. seim. Gebot. bedeutet. geisti

g dasselbe, as das uralte. IVio-

saische siunlich: Dw.solíst

dir keim. Bildnifi machen, mochs irgeud.| eia

Gleichnifi: bete sie nicht a

", und dieune ihnen nicht,

29) Ven. Schleusnneri Lexi

con in N. T,. $. v. evevux Nr. 7,

3o) Peculiari programmate hoc

ilustravit b. Morus sic inscripto:

C 29 )

autem DEO adjaricta Spiritus infiniti notione non sequitur, tol-

lendum €sse veruüm extrà ideam DEUM, illosque, qui talein

credunt et venerantur, falei huminis cultores contumeliae caussa

esse dicendos. 3)) Ut enimi ea , argumentor *), quae sensibus ex-

osita non sunt, copitare possim, cogitanda milhi sunt catego-

rüs: DEUM vero Spiritum cogitemne accidentiae , utrum sub-

stantiae potius. categoria : prius quidem perhibent rationis leges :

cogitàndus mihi itaque est DEUS tanquam substantia, eodem

jure, quo cl. Fichte philosophique ab'eo profecti egoitatert

suam sensu non percipiendam cogitant caussalitatis certe catego-

ria, quae categoria um numero non minus subest quam sub-

stantia.

Difficillimum mihi etiam intellectu. videtur, quonam

jure satis fidenter asserant, qui nullum extra se DEVM verum

esse statuunt, ab iis, qui contrarium affirmant , ideam DEI ra-

tione informatam , deprimi ad notionem intelligentiae , sen-

suum suggestibus obnoxiae, sive DEUM. effici rem sensu perci-

pi'encïam.

Quodsi enim theismus purus hanc haberet senten-

tiam , rem aliquam ideae Divinitatis ratione informatae respon-

dentem inveniri posse in mundo sensibili, DEUM . esse et tem-

pore et spatio inclusum, adspectabilemque. esse objecti instar

cüjusque sensibilis; tunc profecto idea rationis deprimeretur ad

notionem iriteïlïgenitïäe ilius, Divinitasque efficeretür res sensi-

bus éxposita , mundique sensibilis partem constituens.

Ipsane

le

vero plilesophia critica ea solum esse posse contendit, quae

$

non sunt sejuncta .à sensibus: .nonne potius Cogitari certe posse

concedit naturae sensu non percipieridae ideís ratione informatis

zespondentis caussaeque. intelligibilis existentiam.

l-

IH

De'"DEO spiritu ad popularem inteliigentz;äm- acco;hhæodate de&cribmdo.

Inserturn játn exstat b. Viri Dzss, tfieo!, et philol,

Vol. 1. Ed. 1l. p.328-249.

*y Praeeunte censore Libri Heusingeriani: Üvber das idealistisch-athéi-

f

stische System des Hr. Prof. Fichte in gjena, Tüb. ael, Anz,

D.« 4144

ii

j1) Eodem fere modo judicanduim esse arbitror de

sehtitentia cel,

j

Fichtii iv Gerihtl, leraniwortung gegen die Ankla

g? des Jiheis-

[j

fs p. 51. ubi plenum biblicae cum sua de DEO doc

trinme consen-

(

sum probaturus ,testem adhibuit locum: 1 Tim. VI, 16. in quo DEUS

dicitüri Qus cmee émpocire» ; quod. ex indubio loquendi usu nihil valet

aliud quam vel hoc: oculis DEUM cerni non

Osse, vel: infinitis

o

splendere virtutibus, cf, vep. Schleusneri

€XiCOR V, dwesgrygs,

( 39 )

Locus alter antem Exod. XX

» 39« 4« ad'commendandam idea.

listicam de DEO doctrinam adh

iberi solitus, ad alia.omnia ma-

gis , quam ad hunc finem vid

etur mihi qu

idem. comparatus.

uis enim non statim yidet, sermonem ibi

esse de simulacris

et imaginibus sculptilibus, quibns ne Aegyptiorum m

ore finiti-

marumq

ue gentium divinos indicat honores, populus monetur

Israéliüicus: Calem vero DEI rogitationem informare, cuinam

«orum, qui idololatriae rei aguntur à critico - idealisticae scholae

sectatoribus) unquam in.mentem venit?

.. Concedi debet omnino , sacras litteras multis modis consen-

tire in circumscribenda Divinitatis notione cum decretis Idealis-

mi recentioris, Deum ordine mundi morali definientis; sed dis-

sentiunt profecto inyicem in eo, quod illae DEUM

ql

esse ubique

supponunt, nullibi disertis verbis probant;

Idealismus vero ex

[

singularibus DEI adjunctis, veritati autem notionis DEI obje-

l

ctivae neutiquam contrariis, veluti ex spiritnalitate ipsius,

re tentat , non esse DEUM extra ideam verum

coge-

l

, sed sola COgita-

tione informatum. 32) Mihi autem persnasiss

imnm etiam hoc

W

est, si vel solo sapientissimorum hominum,

neque jam singu-

lari amplius sensu divinorum virorum noómin

e judicentur Mes-

sias ipsiusque legati, ad illustrandam et confirmandan; verita-

V

tem religionis primariam , DEUM esse et quidem DEUM extra

ideam verum , quam plurimum conferre et doctrinae i

L

historiae monumenta. 33)

I()VSOI'llmv et.

L0

32) Tubing. gel. 4uz. 1799. p..5oz.

23

) vid S. R.D. Flattii Bemerkungen lüber. den 'àus 'def lLehfe und Gg..'

schichte . ijesu hergenommenen Üeberzeugungs - Grund . vom. — Daseym

Goties. (;n. Beytrügen zur christl, Dogm, und Mo

ml 1792.) coll. Af!-

gem. Litteratur-Z:itung 1793. Nro. 321. p. 346.

hEE o —

- d

PRAESTANTISSIMO ATQUE DOCTISSIMO

DISSERTATIONIS HUJUS AUCTORI

PRAESES

Cun spatit. angustia nom permittat, ut et ego meam, de omni ,

quod iractasti , argumento sententiam, aut tantum , de quibus ali-

ter sentiam , hic exponam , nihil mihi relznquztur, quam ut, Cer-^

Jus , Jectorés$ eruditos , etiam T&cum non consentientes ,. haud parum

iamen, quae ez scripto TUO elucent, ingenu dotes;, doctrinam ;

eeri cognoscendi siudium. atque. animi modesiiam . esse probaturos,

T. 181 TUISque de laudabili hoc specimine gratuler, omnes; quz ex

Wéri Cognitione exspeciari possunt, fructus tibi apprecer ,. et ami-

eitiae TUAE, quae mihi semper erat eritque pergrata y .enixe t

eommendem.

, z

Corrigenáa,

P. 1. not. T. Iin. r. leg. des progrés

p. 7. lin. zx. extrem. leg., post movalepy,

p. 14. lin. 7. leg. varia

p. x6. lin. 18. leg. defendere s posse puto

P. 17. ad nót. 15. adde: S. R. D. Storrii Bemerkungen übn Kants

philos,. Religious-Lehr& p, 165—222.

p. 20. not. 16. lin. 2. 3. legatur, non quasí ignorem alias satis graves,

sb eliis jam dudum allatas contra illam ratxone moral; argumentandi

-formas.

?]

$. 22. lin 9. leg. et ubxque umcæ reunendum, Loco. et. rationi uþ:que

consentaneum,

p«24. lin, 18. leg. totpemns,

(

.

Mycsr

-

CM GEVL EM r NI

e

"

—

DW

xv

-

"

-

*

-

*ew

-

&

x

! Ea

d

u

w

*

s

j

t

v

Hs

RE

PUAT

— MM

M

54

KE

M

Y

^v

e

IN

d

':

Pi

u

Y

ïv

D

R

A

e

N

i5

s

At

k

H

E

"

n

M

E

Yi

"

Y

hs

p

^

Ü

s

u

E

£

"J

g «

k

CA

?

d

2

n

]

;

^

r

A:

f"

ï:

R

As

M

»

r

E

*

*

e

[5

M

v

&

H

"H

3

N

3

ü

'

"

4 4

u

RUs

D

»

x

d

d

al

EM

j

Ms

*

)

"

$.

-

I

*A

Es

.

p

Q

rA

V.

LU

E

»

d-

^

at

^

23

-

"

E

-

7:

-

:

:

:

:

7

-

Gu

x

.

r

x

2

TET

T

TY

£

x

i

7

z

E

]

",.

EAC TA

L:

TWÁAPAIE G

3

twmt

E

-

E

AW

XEXSK

M

as

$fu.

R

a

ARA

D

AO

ii

e

.

i

E

m

E^

«.n

Ed

k

i

A.

u

H

"

E

r

B

S

Beus

*

*

AE

*

Ed

P

:

z

a

*

E

L

x

&

d

z

$.

$

v

EC

-

Wm.»e

b

*X

d

P

Es

al

^

R

&

z

vt

R

uU

n Q u D db

E RE

—

Fsl

—

IT

—

——

-

Ra

p

a

TT

—

3

d

Ls

b a. a

5 d 3 o u

Mu

E oaed sl

s r al al

aol

d

^l

« i

yes

d.

E.

-

-

-*

ul

a

s

.u

.M

s

-

n

J o a

aob d a ab

M hge M Vr d

ao

phiel d ad pl

m ra r d sa)

&b

ia o ao

dU ( aaid od2

stj qurqo t

sf d

hod Qp

wl t

s

m btl

-

t

H

Md a d d

36 Qs a(

l

Mp

d.

néciet Mcie

"

W

-9

--

.«y..(

t

T

É

n nl a sR

N

»

p i ts ia

242 enit.

t

i

—

ul

**

-

D

s

4

M o PL d

abatnsniemin :

rrce

Lefelte

ii

"

DN d M

—

EMilb

PUEPe m

u

P

p

L

TTR AT TL

afv Waf u T

.T.rn.Nvt-

L.

Sms

M

TACETE

r4-

C n

-

p o pegete

TLVT

-

sst u n d

F U i r

N eDas

D

paoriuri i

( AC

eirie s ii

H

I a m

s5

r

Pa

ia

Va t

m

as

nE

Em

2*

fsl

Z

us

p

LE

;

u

ib

i

K 741 f n ia a a

"aHIOPE

m pl

£

( M M WUP

Ti

v

L i.

& Mi od r of

a.

rE Q EC EL

- rg ol r d a r a

F

Mm

t

T

-5

76

C

P n

F IBIATS u

t

^ n

u at as

ao

i,

eirini. t

uI

fIPUC.

-

ATRT OATE D o D -j

rl nE

m

DI ELAT

.e.

D

r rers

VR TL Ea n

BU Md MP CM TT t -

E E À ii B B Rn RR E

CO OM

LO r

s

Y* *-K-D

CH

w vri

d

*

$-

Hed

227

T u T

at t at um

u

E A d r

I

r

y - P

-

m

-

"—

-

--

-

x

YT M

CM

z.

TO LUE

—

us

ov

EE

p

ET

$

w

TET

r

d

"

-^

P

"

75

KFET.

£

u

VESUSVEN

ia

u

— 82

-

:

A

E

—

"

us

um

a i M

m

BN H

&

E

7

H

OBSERVATIONES

9

Aieft

A D

CUIUS

PHILOSOPHICUM KANTII

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

plane

| C88€

p

DE HERMENEUTICA SACR A

ä

DELRETUM

e

ääi

URSSSGRESSSE GE SSISIS

[SUS

ä

D

1886l

IUVANGDE-DESO

$1

:::

£

lPQiUS

PRAESIDE

faliü

FA

73 EXCELLENTISSIMO . ATQUE .AMPLISSIMO

S

.

ngum

IACOBO FRIDERICO ABEH:

m

PHILOSOPH *

PROF,

PUBL.,

ORDIN.

im

LI581

nati

SCHOLARUMQUE LATINARUM SUPERIORIS WIRTEMBERGIAE

etco

PAEDAGOGARCHA

g

PRAECEPTORE

SUO PIE DEVENERANDO

[06S

FAUTORE AC

tate/il

PRO CONSEQUENDIS SUMMIS IN PHILOSOPHIA HONORIBU

p?l

DIE

5 EE

aA D CcXgJx

a

PUBLICE

DEFENDEIT

QR

AUCTOR

THEOPHILUS WURN.

| gt

JACOBUS

]i Jits

OBERENSINGENSIS

J

äää

MAGIST, PHILOSOPH

CANDIDATUS IN DUCALI SEMINARIO "THEOLOI

1

verexuxxrmEEE REU D. 4P ( de «RRDUUGNSUEEEU a

TUBINGA

TY PXS

FuESXANIS

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com