KaI600-85_19

*

*

-

Zs

s

T

P

A

e

*

zi

m

v

:

d

-

z

*

*

d

J

d-

.

R

—

E

X

E

ad

£

E

x

]

*

"

d

X

**

*

3

$

a

x

W

PA

1

u

TE

-

-

E

—

T

L LA

j

E

DEU -

L

r mre

a FeU u

u

fal ial

U RCTEERTT

E

dUEV

—

—

D nenda

—

o o T

—

as

—

-

a

E

Scer

— —

Es

iM

AR

ia

L ue du hI« V.

-

ULL LLX

o

-

n

u

p

U

r

p d

»

n

d

u u uT

r

DA a u

-

MM

t d

$ w

s

w

-

$--

al

T$

T

o

*

u

dl

— da uU

abl t t

-

A s i s

i4 M

EM

[

-

x

M

:

X

M ag b

$-

od

P.

w

...q

L

-

x

..m

-u

d

d

i ha

o

-

M

t

:

r

-

m

Hu

T

d

j R ubl

dul

TE

Jqere-

AUA

- m

m

aT

usl r

d

H..

d

MU

r

u-

*

AE b iil

- ddrdudcta

Md

dul

:

o o

z od

irie ib a d Dd

hr

ab

MA MC

j

d

r

-*

-

p

LA

M ere PA

:

w rd

-

bb s de

*

Péeires

Dd

— É

aPTA

j t iMTMDAM —

Md t t h o

d

Ó

at

2

2

z

$258

5

d ha

DI

j p

t

OO

b

UE

l- LT

i^l

EU U Pa i as ii a

I

lal

m m r g N I

m n Rs

x

o d

VA

-

al

TAE

x

-

D du

2 s.

T E r r n

EM

Pt MMC

.2

J

d

-

247

m

o

p d VE RAT l dl t

p*

TEX

rE

r

p m

TE

-

M

aA AL u

d-

d

d-

OuTredrn

-

r D R

[

i s RA

-

b

d AC

EM

"r

-

iij

!s2

2244

A R.

at

23442 3 3 2443

Heti ii s.

p

x

A

as

n ErEN

p

P-ELS.

PC

"-

$. -2

riens

t

i^

T r Ed u us

"1

t

x n

LT Ra T.

Mu t "u6 o M oece la -

CA

Qu U Ra s I KaE I T

i

À

a ia ET.

21

TA

a

[5

:

u

Ea*

r ier t

Ls d d m a

d

WL

s

T

p

pOV d

2229« R

usl

ATT

CT 3-

A

WOESUT AT g NU

; 2 -

7

p o

i. w d

A du d

$p*

$232 222« 34

Oa r

; 23

3-

GN

P

LT

RL

A

*Ap st d

i od

d

fsbl .

p

um

ET

2

Ls

v ILREENTTA

T

z

LVE

LVC

ES

M

pET

m mf

al

ii

s

x

—

d

Ls

--

r

u

TL

2

À

2

-

m

ET

x

-

Es

e€

—

—

RU

z

-

- -

-

m

TE

m

Mi

—

—

x..

-

m—-

onemm

—

E

-

—MMÀ

-

m

E

-^

LT

B

—

d

s

RESTE

E

ET E

MI

M

?

-

ATT

T

p

E EE

*

-

vv

t

a

—Á:

2

OP a i s a u

-

LE

—

—

"-

—

5

»

:

M

-

d

^.

-

A

z

H

E

*

*

5

$

lx

[

R XCUEGN

us

[

k

i

W

s

*

W

u

g

2

LE

—

t

*

X

2

:

x

us

Á

*

a

i

ia

3 E.

Z

DBESPRVATIONLS

of

s

A D

Ils

PHILOSOPHICUM KANTII

lane

( w

DE HERMENEUTICA SACRA

DECRETUM

1808

GOPGENRESUSMGRISSUUS

SSCI

; IOU.

IUV.ANOGDLE:-DESG

jsius

PRAESIDE

AaLü

3 EXCELLENTISSIMO - ATQUE

AMPLISSIMO

NOS

ngum

IACOBO FRIDERICO ABEL

LI59]

PHILOSOPH, PROF

PUBL

ORDIN

niat

SCHOLARUMQUE LATINARUM SUPERIORIS WIRTEMBERGIAE

PAEDAGOGARCIA

Cet Cb

LIOfCS

FAUTORE AC

PRAECEPTORE

SUO PIE DEVENERANDO

tate

PRO CONSEQUENDIS SUMMIS IN PHILOSOPHIA HONORIBUS

1]

DÀ

S-LoJS

MDCC.XKGJIX

P?'l

PUBLICE

DEFENDET

PA

AUCTOR

d g

]ACOBUS THEOPHILUS WURM

qu' [is

OBERENSINGENSIS

jsterio

MAGIST, PHILOSOPH

CANDIDATUS IN DUCALI SEMINARIO "THEOLOG

n

——á— — A o EEE

TUBING.E

TY PIXS

FUESXANIS

b

L

» o

UM .

SNos et refellere sine pertinacia, et refelli sine iracundia '

parati sümus.

CICERO;

f —— —— ) Hhed Pa 99 "R -—. . u R. u

I-28—22—]

X

8l

t

h

ü

H

li

'hilosophiae forma quaecunque quam vehementer pertineat

ad caeteras rerum divinarum humanarumque difíciplinas,

magis minusve arctiore cum illa vinculo conjunctas, testis est

cum superiorum temporum, tum nostri inprimis aevi historia.

Longum sit, et ab instituti hujus ratione alienum , vel cunctas

illas a notione vi atque natura philosophiae repetitas, quae ex-

plicandae rei in facto positae adhiberi plerumque solent, in me-

dium proferre caussas, vel ad ultimam hominum , quibus inerat

philosophia quaedam , memoriam recurrendo , et delineatis CoN-

DORCETO duce D), mentis humanae progressibus, virorum post

fata immortalium , à quibus per diversas saeculorum aetates, no-

[2

vo constituto rerum philosophicarum ordine, novae nascebantur

de rebus divinis humanisque cogitandi sentiendi eloquendique

formz, laudibus efferendis diu immorari; liceat mihi illustrissi-

mo, quod nostra nobis aetas exhibet , acquiescere jam documento.

Ex quo tempore novae sapientiae lux Regiomontio terris affulsit,

perfectamque adeo in seomnibusque absolutamnumeris scientiae

humanae doctrinam, cuius praeclara quaedam , quanquam illa

obscurior, species ab antiquissimis usque temporibus hominum

quorumque ingeniosissimorum animis insedisse perhibetur, Phi-

dosopho Jenensi acceptam referimus; quantos vidimus inge-

niorum motus, qüantas in vastissimo doctrinarum ambitu com-

muutationes. quam mirabiles, quos vel sagacissimus rationum

mentis humanae scrutator vix conjectura praeceperit, in publica

re litterata eventus, cum iis, quz in rerum civilium orbe gesta

sunt, haud injuria aequiparandos! Per eversas penitus aut per-

turbatas in re civili non magis quam in litteraria rationes , formu-

lasque, quae haud ita pridem sanctissime colebantur, in suspi-

&ionem, aut contemtum, aut summum discrimen adductas fini

adproperat ultimum saeculi nostri decennium! Neque enim so-

lum officiorum juriumque doctrinae, tales dicam , quae recte ad

1) Esquisse d'un tableau historique dés progres de l'esprit humain.

Ouvrage posthume par Condorcet, 1795.

Ed

philosophiam referuntur, ita longe ab omnibus, unde illorum et

Tà

origines et fundamenta cognoscantur, experientiae fontibus amo-

T

te, ita subtiliter severeque ad disciplinarum leges exactae, ut ab

H

gr

uno rationis püure, ab omni materie sensuum se

junctze principio

M

ducantur, et hoc inter se yinculo apta et colligata sint omnia;

tü

sed historia ipsa rationis arte conclusa 2), doctrinaeque veteris de

fi

DEO, de revelatione divina, rebusque divinitus revelatis sacra-

q

rium, quod satis diu bene munitum videbatur lpsius auctoritatis

sil

divinae praesidio, ab imis fundamentis labefactatum , Vindicata

Bnguis calamisque rationi humanae suprema de caussis ad reli-

lgx

Sil

gionem pertinentibus et cognoscendi et judicandi, ipsumque re-

alr

velationis divinae argümentum, et sénsum monumentorum illius

C

modo suis unius praeceptis consentaneo stabiliendi potestate:

Il

Haecce vero et caetera in orbe erudito visa, quae enumerare hic

U

non est necesse, luculéntissimum profecto servant illius philoso-

Cn

phiae specimen, cui id unice propositum, cujusque ea plane sin-

fer

gularis vis atque indoles fuisse videtur, ut vel effrenatam coér-

I

ceret dubitandi libidinem, vel confirmatas eorum, qui inexplo-

i N

ut

CoI

2) Inchoatam à cel Kantio primumque luci pubïicae expositam

Cot

in Berliner . Monatschrifi . .|.Nov,

1784.) historiae communis

ita

tractandae . methodum ,

ut profic

iU

ice

endum sit sb occulto naturae

€0

consilio perficiendi optimum internum, eoque ipso etiam externum

H

ob]

rerum publicarum: statum, quo omnis et tota evolvi excolique pos-

ad

sit humanitas, exceperunt interdum variisque modis commendarunt

et ornarunt complures scholae criticae sectatores; confecisse autem

atq1

etiam illam videtur familia philosophorum Fichtiana, quorum de

Yen

historia institutum temperare, mihi non possum, quin hic exscribam:

ad

» JDie. Geschichte verhàlt sich so zur practischen. Philosophie, wie Phi-

sik zur theovetischen, d. h. der Gavg der Begebenheiten in der. Men-

qu

scheu-Il'elt lauft eben. so uac

h practischen. Printigien , à wriori fort,

SCeï

wie die Naturevscheinuugen uach. ihren eigeuen Gesezen: Es geschieht,

adz

was geschehen soll, und taan kauu sonach aus dem practischen Princip,

Yew

wpelches jenes. Sollen bestimmt, durch genaue methodische Entwiklung

Vr

und Zersliederung dem Gaas der wirklichen Begebenheiten d priori

finden, überhaupt alles empivisch gefundene vein deduciven , und sogam

Va

die etwanigen | Resu

U

f

tale Eiafliger Erfahrungen wicht ehwa aus. dem-

dOg;

jenigen, as sthon geschehen 7sb , somdern aus veinou - vraktischen

S*&pl

*

Grundsüzen d priovi anticipiren" vid. S. R. D. Schmidii Paysio-

Elstr

*

Zogiekphälosoplu'sch bearbeitei , lena Y798. pag. 32.

"

jam

* g

ratis rationis hümariäe viribüus certam statuebant rerüm cogni.tiu-

nem , opinio

nes et controversias minueret, certisque tandem cCo-

limitibus , ratione ipsa confirmaret,

gnitione nostra circumseripta

id agere oporteat ,

quid in hac et in fu-

quid scire possimus , qu

tura vita sperare liceat.

Praeclare magnificeque destinata si intra

fines sibi praestïtutos felici

ter effecit nova philosophia; quis est,

indicaturum

qui infitias ire

audeat, hoc ipfum haud ultümum v

la monumenta, quibus szcu-

sibi esse locum inter amplissima- il

H

lum nostrum*sui memoriam COnsecravi

t? Áutsi verus sumi pos-

sit tanti operis effectus , quis

tandem veterum formularum studio

amens tam mirifice suis sibi placeat,

ut vel iniquis oculis adspi-

forma rei universae littera-

ciat immutatam nova philosophandi

enii philosophici

riae faciem , vel sinistre interpretetur lucem, ing

conversione affusam incognitis adhuc regni verit

atis regionibUS ?

hementer ef-

Cuoinam denique, si multorum hac nostra aetate ve

ferbuisse ingenia animadv

erterit, mirum hoc videri queat, dum»*

ita comparatam esse meminerit,

[4

modo universam rerum naturam

ut nisi ex elementorum discor

dia et tumultu nulla concordia et

)*

consensus oriatur? Fortasse vero philosophiae criticae ipsius in-

i

constantia, n e

vehenda ad singularem potentiam ratione humana

5

ut finiüm sibi praestitutorum

f

eo nonnunquam pl'OgI'GSSäG,

*

£

oblita in lis etiam quas emp1

ricas dicunt disciplinis, quae

n

rationalibus

jsocietatem

suapte

V1

)*

ad repudiandam .cum

justo liberiorem sibi vindicaret decer-

nt

atque natura feruntur,

nendi auctoritatem ; ea inquam fÍortasse inconstantia contulerit

de

ad retardanda magis quam acceleranda aureae illius aetatis initia,

JM

abiles omnes tum dogmaticorum tum criticorum tum

qua vener

lil*

uno capite conjunctas,

pite

scepticorum philosophorum familias sub

4d unam omnmes sententiam, communiaque omnibus principia

)it!

flb

revocatum iri, magno jam dudum nobis promissum erat hiatu!

tf

Fortasse haec ipsa caussa, quare nondum inclinata veterum no-

lh

xärf

0i

varumque rationum victoria, nondum triumphatus à criticismo

gj

dogmatismus , nondum diremtae Empirismi cum Rationalismo,

u

Supernaturalismi cum Naturalismo lites; aliisque in verba ma-

det

gistrorum , neque fallere, neque falli nesciorum , jurantibus et

st

jam demum nos lucem é tenebris dispicere jactitantibus, alii, lgf

( 6)

à

&atis scepticismo frenis novis iisque periculosissimis erroribts pris

stinam cessisse veritatem acerbe conquerendi materiam inveniant.

at

te

lantas vero lites componere, et quonam quantove jure aut in-

at

juria in utramque partem disputetur, in universum decernere,

j

neque hujus loci, neque mearum virium sit; haud tamen scio,

an quidquam aliud tam disparem eventum habenti de justo phi-

losophiae criticae in caeteris disciplinis usu disquisitioni occasio-

e

nem dederit, aut de statuendo novae disciplinae pretio magis

T

tio

distinuerit, eruditissimorum hominum sententias, quam placita

tio:

ilhus universa de revelatione diyina, nominatim vero decretum

illud, quo revelationum divinarum monumenta ita interpretari

-

am

J

uübemur, ut invitis etiam grammaticae legibus ad sensum religio-

ss

nis, quae rationis unius ope utitur, moralem referantur omnia.

Un

tot;

uo majori ego quoque (si de me ipso pauca adhuc prae-

fari liceat) reverentia et pietate obstrictum me sentio VIRO im-

mortali, cajus Critica rationis purae prima juvenili animo infe-

vit philosophicz cujusdam meditationis initia, quo firmior altera

parte atque exploratior mihi stabat adhuc statque etiamnunc sen-

tentia, nonnisi Ernestiano tramite ad fines theologiae transire,

eo fortius non poterat non movere me criticae illius methodi no-

vitas dicam an insolentia, ut cum res omnino videretur mihi

M

digna, quae aequa lance pensitetur examineturque diligentissime

Tan

scribendi opportunitatem nactus meletemata mea qualiacunque

tiam

publicoexamini subjicereinstituerem. . Non deterrebatscriptione

bus,

aCcademica cogitatio multos fore, qui me in supervacaneum pla-

Váler

ne laborem venisse Coarguant.

Quanquam enim alienissimus

Tnon

sim ab ea arrogantia, ut aut novae veritatis, aut modi adeo unius

rectissimi, quo rem à compluribus jam pridem ad investigan-

dum sagacitate praeditis, et in hoc maxime genere judicandi

exercitatissimis viris 3) in quaestionem vocatam existimare deceat,

3) Recensitis in (ersuch einer historisch-kritischen Darstellung des bis-

herigen Einflusses der. kantischen Philosophie auf^ alle Zweige der ewis-

senschaftlichen und praciischen Theologie Hannover 1796. S. 128—170

Àl, Theil x798. x2—75.) iis auctoribus, qui vatias attulerunt tam ad

stabiliendam quam infringendam interpretationem moralem ratio-

hes accessere interdum, quotquot mihi quidem innotuerunt:

1 Ánonymus Ueber die neuerlich emp[ohlene. qgyoralische 4uslee

e6 d)

auctoritatem trnihi vi-ndicem: nondum tamen,tam varias n par-

tes veritatis patente via V

identur omnia jam ita confecta esse,

liorum veri videndi studus nullum

atque expedita, ut sinceris a

pinandum sit.

plane etiamnunc locum superesse o

Erit autem commentariolum hoc ita mihi descriptum , ut post

eXpositam

veram Cel. Kantii de interpretandis revelationis mo-

numentis sententiam

, praemissosque aliquot de notione revela-

tionis divinae, decretis criticis

neutiquam Contraria, et condi-

aut facta sit, aphorismos,

tionibus, quibus ea aut fieri possit,

argumento illius possibili e

vincere studeam,

parum bene provi-

;i

nniti interpretationem moralem

sis atque exploratis principiis i

unam contra veram rationique consentaneam esse eam, quae

tota á grammaticis praeceptis repetatur.

UPGRSUMEEL II GUEU CIMEMNNE

VT

Ia

uod nostto inprimis aevo rectissime praecipi solet, dijudi-

7

Q

)-

. caturo legitime aliquam sententiam proficiscendum esse, a

l[

p

eculiaribus ipsi auctori enuntiatis, cum omnium fere discipli-

E

n

arum historia comprobatum teneamus, veram auctoris senten-

tam turbatam postea fuisse sive temerariis discipulorum errori-

J'a

£

bus, sive calumniis; id ipsum etiam absque omni controversia

valere mihi:debebit m examinando philosophi Regiomontani de

le

M

inonumentorüm revélationis interpretatione decreto , mihique

"

propositum igitur est, utante omnia nulla eorum ratione habita,

na

gung de

r Bibe (in S. R. A. Henkii Neuem Magazin fiür . Re-

idi

ligions- —

Phiosophie, Exegese und Kirchen- Geschz'chte l, Baud

*

aï,

gtes St

2. S. R. D. Stáudlin in Beytrügen zur

th;losoplzie und- Geschich-

ie dey Religion wund Sitteulehre w. s. w*

Lübek. 1799. , Band

n

i

S. 336—344-

i

. S. R. D. Seiler in libro: Ueber die gütilichen. Offenbarungen.

Wd

tio*

LHtey- Theil. £rianz. 1797. S. 374—399-

$, R, 1215 chmidt im Bibliothek für Kritik und: Exegese' des

ul

nmm Testaments und. alteste. ChristenGeschichte 1, B. q. St.

C $ )

quae à variis publieae luci exposita sunt judicibus, variornm

tam pro morali interpretatione quam conzra illam argumentandi

generum , primariis aliquot locis VIRU

M Cel. ipsum mentem

suam exponentem faciam. 4)

Sï

Pars historica quam revelatio , si qua forte kaccideril , ad religio-

nem moralem , rationis unius ope utentem , adjunxerit , ut. serviat

alteri, quae naturalem religionem complectitur, parti in usum mut-

titudinis introducendae , requiritur ad id consilium revelationis forie

oblatae interpretatio, qua omnes illius. partes ad sensum moralem

4l

religionis naturalis decretis consentaneum referantur. -——

In qua

$

interpretandi ratione, quamvis persaepe texiui illata vis aut sit , aut

D

esse. videatur; necesse tamen omnino est, utcunque. modo per textus

le

rationes fieri liceat, moralis haec interpretatio praeferatur. litterali ,

01

quae ad mores aut, plane non referri, aut voluritatis humanae. ad

E

recte agendum momentis obniti posse eideatur.

Negue jure Qut ve-

d

ritatis aliqua cum specie cadere possit in hoc inferpretandi genus

al

Juci fallactarumque crimen , modo ne pro certo affirmetur , quae ea

fic

via. subjiciatur scriptorum divinorum enuntiatis sententia , eandem

Q

illis fuisse ab ipsis auctoribus subjectam , sed in integro hoc relin-

W

quatur , et fieri saltim posse contendatur , . ut notiones religioni na-

df

turali. unice consentaneae verbis illorum. subjiciantur,

N

g.

II.

Ie

«

Exposita cel. Kantii vera sententia; temperare mihi ante

omnia non possum, quin saepenumero jagm miratum me fuisse

SIt

$€

ingenue, profitear, quid tandem sit, quod quibusdam in mentem

ah

venerit, VIRO peracute moveri solito, rectae , qua scripti alicu-

SU

jus interpretatio finiatur, notionis i

o

gnorantiam exprobrare, aut

de

post praeclaram illaam , quae depulsis barbariei olim imysticae et

H

allegoricae tenebris, sacrarum litterarum interpretum ingeniis

affulserit elegantiae lucem, qua, quid in praestantissimis divinae

tis

revelationis monumentis rectum suave et eflicax sit,judicare pos-

ha

-

sent,

Q

4) vid. cel. Kantii Aelgien .innerhalb. der Grünzen der blosen l/er-

-

8

nunft Konigsb. 1

é

Uv

Konigsb. 1798. S. 44—70.

57—166. — Ejusdem. Sireit der Fq,c"ltääæ'

-

us

COR 9

E

sent, tristiora jam dentio ominari subtiliori doctrinae tempora ,

quasi vero data opera suffragari voluerit Vrg celeb. abolendis

1

philologiae sacrae et criticae studiis, neque disertissimis verbis

morali interpreti subjecerit doctrinalem , huicque ipsi via hi-

storica, linguarum peritia et antiquitatis notitia eruendi monu-

je

mentorum revelationis sensus provinciam demandarit , statuerit-

!l

que , quum defunctus fuerit suis partibus interpres grammaticus,

hunc demum eonfugiendum esse ad sensum moralem ils in locis,

it

qui grammatice explicati ad mores aut plane non pertinerent,

J

aut verae honestatis studiis obniti adeo pessent.

At vero, si

/

significante Kantio, ita levissimo aestimare liceat momento

jl

sensum verborum gramma&cum, ut invitis etiam grammaticae

//$

legibus ad sensum moralem referri debeant omnia, metuendum

omniho est, ne nostra aetate, quae compluribus inde ab anmis

d

ad negligenda et labefactanda linguarum antiquiorum studia pro-

Ig-

clivior esse coepit, multi reperiantur, qui capti magno nomine

It

atque auctoritate VIRI, cujus^sapientiam quasi coelo delapsam

(ü

fidei.vitaeque normam amplexi sunt, ad sententam ipsius tan-

2

quam-ad saxum adhaerescant, et cum cupidius ea credant , quo-

If

niam vera esse volunt, quae laboris molestiam deminuunt, nulli

( d

amplius.dubitent, vanitatis arguere curam, in veterum lingua-

rum studiis collocandam sensimque hoc modo nisi directa , indi-

recta saltim via gravissimis apexiatur deliramentis.'

uanquam

equidem minime difhtear, haud contemnendum esse et hoc et

(&

similia alia, quibus impugnarunt multi viri, quos judicare pos-

s

se arbitror, Hermeneuticam Kantianam, argumenta; non tamen

em

ab omni parte mihi ideo satisfecere, quod ex iis, quz supra dicta

u

sunt, aliam plane mentem esse cel. Kantii, neque adeo illum

qüt

detrimenti fortuiti praestare posse culpam satis adpareat: longe

e et

vero graviores alias ab ipsa hotione, qualem consentaneo decre-

:niis

tis philosophiae criticae modo constituere licet, et pendente ab

nae

hac notione argumento revelationis divinae ductas deprehendisse

mihi videor caussas, quae ad reprobandam recentem monu-

)08-

änt;

menta revelatiohis interpr

fetandi methodum momen,t-um pos-

sint facere.

7

B

:m.

10

(

)

G ^TH

uo notabiliores subiit revelationis divinae notio vicissitudi-

nes philosophia critica, cui sollemne inprimis esse constat, ad res

novas vetera transferre verba, quo graviora sunt, et de quo

deinceps videbimus, ad emendandos tranquillandosque homi-

num animos efficaciora, quae ex recta distinctaque revelationis

notione peti possunt argumenta, eo enixiusin eo mihi elaboran-

dum erit, ne vagis notionibus omnis haec superstruatur dis-

quisitio. 5)

Ad consequendum, quem ratio practica postulat, finem bo-

norum,sive, si liceat forte sententiam philosophi Regiomontani

verbis exprimere Romani — ad efficiendum id, ut omne quod

honestum est, idem sit aut fiat nobis aliquando utile; 6) requi-

5) Retro me longius abire a principali commentationis con.:ilio, nemo

mirabitur , qui secum expendere voluerit , totam fere propositae

quaestionis de interpretatione monumentorum revelationis solutio-

nem pendere proxime ab argumento revelationis constituto , hoc

autem à circumscripta revelationis notione.

| 6) Liceat mihi, respectu habito ad b. Garvíi philos. Zumerkungen

zu Ciceros Büchern vou den Pflichten P. Ill. 1792. p. 19. sq. not x.

(quem locum huc ante o

mnia conferri velim) sententiam hanec meam,

quamvis ut stolidam illam repudiatum iri sciam ab omnibus, qui ex

fecentissima unice didicerunt philosophia sapere) distinctius expo-

nere. Felicitatis studium ut redigatur in consensum cum lege ratio-

que agendi modos, cum illum, quem nisus

mis practicae purae, inter

tum hunc,

ille animalis, ratione autem plane non improbatus ,

concilietur. unitas, coacta est ad

quem ratio practica pura postulat,

idem per omnes exi-

sumtionem ratio, omne quod honestum sit ,

stentiae nostrae

eriodos futurum esse ut

ilissimum (Dafi wir auf

À

oralit

dt überwiegend angenchme. Empfindungen im

dem llege der N

vid. Garvel.cit.) Si enim

Ganzen unsers Daseyus zu hoffen hacen.

*

&umatur, accidere posse, ut conservati

o legis moralis incidat in repugnan-

, quae ut effi-

tiam cum studio felicitatis indissolubilem, destinataque

ciantur

;ostulat ipsa ratio eff

ci non posse, lex moralis ipsa sane

n

À naturis nimirum fatione et sensu

ton poffit agnosci pro rationali

mmixtis, neque hae eadem temer

entur. (v. cel. Kantii Kritik der

veinen Veruunft, S. $40. 841.

et S. R. D. Storrii Annotat. ad

philosoph. K antii-de Religione

doctritiam ((Tub. 1793) pag. 26. sqq.)

Veque eroit hanc mihi persuasio

nem animo censor libri Storriani

Güiting, Bibliothek der meuesten t

heoleg. Litteratur. B. l. St, 2. pag.

M

Caimm)

rituf par tanto effectui Caussa, cujus ita nobis informanda cos

gitatio est, ut sit natura mente intelligentissimg, voluntate san-

245 sq. cum .distingu

endum profecto sit, quod ibidem .p. 246:

videtur innui,

inter

normam moralem absolutam ,

quae men-

tis abstractione

é sola

ratione depromitur ,

et

inter

illum ,

quem naturis finitis

assequi licet, moralis perfectionis

gradum,

Necessaria itaque illa ad conservandam à maturis

rationalibus

finiis legem moralem sumtio, omne quod honestum sit esse, aut

factum iri nobis utilissimum, ad DEI, qui auctor sit et gubernator

Jam

mundi intelligibilis, et fata factis exaequet, fidem deducit.

uidem omnino utilitas illa non debet oriri tali modo, qui repugnet

honestati, sine qua nulla plane datur vera felicitas. Sin autem mul-

tiplici usu edocti sciamus, neque leges naturae, neque liberas actiones

aliorum exacte respondere vel justissimis nostris desideriis genero-

sissimoque perpetuos in virtute faciendi progressus studio , quibus

satisfieri posset in regno intelligibili ubi volitiones uniuscujusque misi

materiae, formae tamen saltim legis'moralis congruerent; postulare

videtur-virtus ab auctore et gubernatore mundi moralis sui cum uti-

litate aequabili conjunctionem. — Admodum vero improbabile est,

utilitatem illam terminari hujus jam vitae angustiis, absolvique ani-

mi quadam tranquillitate, quam afferat honeste legique morali con-

grue factorum conscientia, cum sensus jueundi, conscientia illa

exorti, vel perpetuo virtutis cum appetitionibus animalibus morali

legi contrariis conflictu, vel malis extrinsecus venientibus, vel ne-

gata propensionum legi morali non contrariarum expletione vel

corporis

abitu, vel imperfectionis conscientia, qua maxime labo-

fat religiosissimus quisque virtutis cultor vehementer imminuan-

tur. lgitur in vita demum illa, quae praesentem excipiet, plena ho-

mestatis cum utilitate speranda exaequatio est. lam autem hoc etiam

mihi temere videtur assumi , praemia, quibus afficienda sit olim a

DEO virtus, absolutum iri majore tantum perfectione morali, et

nonnisi castissimis, quae ex una virtute ipsa Oriuntur, voluptatum

generibus, et plane nulla alia bona in praemiorum illorum societatem

esse ventura, Lubentissime quidem concesserim, disparem illam vir-

tutique non satis semper aequabiliter respondentem bonorum sen-

sualium in vita, quam nunc vivimus, descriptionem permagnam ha-

bere vim ad efficiendum id, ut firmior subinde stabiliatur rationis

in sensum dominatus: longissimeque etiam ab ea opinione absum,

quasi voluptates tales, qualium fructus non cadit nisi in corporis,

quod nunc habemus , instrumenta, adscribendae sint in numerum

graemiorum 'virtutis in futura vita perfruendorum, qua quidem as-

sertione vix quidquam notim ipse absurdius. Naturis vero rationa-

;i

nalibus finitis, quocunque tandem in statu collocentur, 'vel quem-

cunque assequantur perfectionis morals gradum, hominibusque ipsis

D

(: 7127j

ctissïma , Vi potentissima, quae rerum in mundo universïta:tem

generarit, et generatam legibus regat contineatque moralibus,

quae naturis finitis ratione praeditis pro dignitate modoque ho-

nestatis ipsarum adéuratissimo felicitatem impertiat, quae legem

moralem constantissime conservet ipsa, in qua expressasit de-

nique quae nostris animis insidet, absolutae perfectionis forma.

His ipsis notionibus, quae nobilissimis ortum debent naturae

nostrae principiis, et qua tales ad excitandos acuendos corrobo-

randosque honesti sensus quam maximam vim habent, necessa-

rio quodam iodo ad religionem deducimur. 7)

uaestionis

autem loco ponere jam liceat: possitne praeter hanc ratione mo-

rali ipsa munitam Supremi Numinis cognoscendi viam alia ad-

huc cogitari; qua non vi mentis humanae spontanea, sed sin-

gulari efficientia et procuratione Jehovae cognitiones certae mora-

les et religiosae in certis hominibus excitentur, tali, dicam, ef-

ficientia et procuratione, cui hoc ipsum propositum sit consi-

lium, et quae hoc ipsum spectet , ut ad has nominatim cogni-

tiones, hi nominatim homines hoc tempore et loco perveniant,

L 4

emendatissimis obfuturum esse in vita ventura, si probitatem eorum

etiam aliis, iis inquam, quae diversae sint é voluptatibus ex mera

majore perfectione morali oriundis, remuneraturus sit DEUS, nullo

plane demonstrabile mibi videtur zrgumento ; haec enim probatio

omnibus absolutam numeris desideret omnium, quze dari possint,

voluptatum sensu percipiendarum habitusque ipsarum ad quemcun-

um cognitionem, qua gloriari autem et

que perfectionis moralis grad

quam assequi nemo queat mortalium. —

'"Iantum ad defensionem

sententiae : Ut omne quod honestum est, idem sit aut fiat nobis

aliquando utile.

cf. Kanti Religion innerhalb d r Gr.

dev bl, Vernunft. Vorr.p. I X, not. x

7)

p.X11. Quod

illustre Kantianum Ethicotheologiae principium separatim

afferre placuerit, hoc plane n

ollem ita existimari, quasi contenderim

deesse nobis argumenta etiam contemplativa ad gignendam rationi

consentaneam de existentia virtutibusque DEI persüasionem suffi-

ä

cientia, Cosmologicum enim illud 'nmaximeque physico theologicum

majoris omnino ponderis,

quam cel Kantius iis tribuit, aesti-

manda esse arbitror, si qui

dem illa solo subjectivorum nomine ju-

dicentur, adjuventurque legis et teleologicae et moralis auxilio ,

quanguam énim mjinime diffitear , cessare illa eo modo esse argu-

menta mere contemplativa, multum tamen adhuc interesse inter ila

et argumenta cum moralia tum teleologica adparet.

( 439 3

habeanturque ab -his non ob ration

esinternas, sed obhancorigiuem

adeoque auctoritate

m divinam pro veris.

Qui si cogitari possit

DEL, rerumque divinarum proficis-

fons alter unde cognitiones

e et sumi debere, statim jam proba-

cuntur—.cogitari autem poss

.

bitur —habemus quarn quaeri

mus, revelationis divinae notionem.

IV.

A

$

Constare sibi omnino cel. Kantium, fierine aut possit, aut

revelatio eo, quem attuli sensu divina, in in-

unquam facta sit

tegro relinquent

e€

m, facile consentio, cüm ex ipsius decretis de

commun

ii hominum sensu experientiaque tam externa

rebus à

fracte negando neque confr-

quam interna disjunctis neque prae

mando fidenter/rationi per se fas sit constituere, nisi practica

forte nectessitas i

n alterutram sententiam aut sumtionem decer-

nere jubeat. $) Suppetere a

utem argumenta satis gravia, et ad

ndam rationi consentane

am de possibilitate et veritate reve-

gigne

lation

is divinae (objectiva) persuasionem apta , alii comprobarunt

philosophiae

criticae antistites, quorum si per summa tantum ire

liceat rerum

fastigia , huc fere redit sententia: 9)

In evolvendis historiae

hominum communis annaàlibus: ubi

in ea incidimus tempora, quibus illi aut ignorantia aut errori-

bus excoecati, aut sensuum. imperio ita assueti, ita vitiorum

omni genere volutabantur, ut nullam amphlius exserere vim pos-

set ad moderandam voluntatem ]lex moralis, aut sincero qui-

dem illü tenebantur honestatis conservandae desiderio, sed ve-

hementioribus tamen adhuc cupiditatibus praepediebantur, quo

minus in quacunque re legi. morali obtemperarent; aut ratio

ipsorumhpractica nondum:'enisa erat, ad tantum culturae per-

fectionisque gradum, ut rectas DEI, tanquam illius, qui sum-

mum bonum efficiat, qui sit legum moralium auctor et san-

Q) cf. praeter Kantii Aritik der reinen. 'ernunft,

jusdem Aeligion

innerhalb der. Gvünzen der blossen. ernunft Ausg,

1

. 198. 232. —

Kritik der gractischen ernunft . 73.

e

.

"

tii

FVevsuch . einer Kriti

& - aller Offeubarung. (Konigsb.

9) cf. cel. Fich

—S.R.D.Niethammer in libro: Ueber den Versuch

1793. S. 8.sqq

einer Kvitik allev

Offenbarung, Jena 1792. p. 47. sqq. — coll. S. R. D.

Storrii Bemerkungen über Kanis philosoph. feligions- Lehre.p. 14.'3.93.,-

(

14 )

etitatis exemplar, notiones, suscitandis alendisque sensibus boz

nis et liberalibus aptissimas informare possent: aut corruptae,

8

quae omnium fere insidebant animis una, notiones impedimen-

to erant erio

1

o

endis sensim sensimque ingeniis, amplificandisque

intelligentiis: aut notionibus illis deerat adhuc ad movenda re-

cte agendi studia aut claritas, aut firmitas, aut castitas, aut cir-

d

cumscriptio: haec historia teste ubi accidisse invenimus, haud

a(

dubie affirmare licet, tantam omnino illis locis et temporibus

exstitisse necessitatem, ut Jehova ipse sese aununtiaret, viso sin-

&

gulari (durch eine ausserordentliche Erscheinung in der Sinnenwelt)

tanquam naturam intelhgentissimam , legis moralis auctorem,

Yi

$

i

summique boni effectorem, siquidem haec ratio aut una esse

videretur, aut efficacissima vel restituendi vim, quam amiserat

lex moralis, ad corrigendos hominum animos, vel avertendi

praesentissimum , in quo gens una alterave versabatur, ad ulti-

mam morum depravationem sensim incliandi periculum, vel

t

accelerandi denique ingenii lucem , judiciique de DEO rebusque

D

Ce

divinis et firmitatem et castitatem. . Árgumentum hoc à practica

di

necessitate revelationis divinae pro persuasione de possibilitate

et veritate ipsius ductum, quanquam per se ad commovendum

ter

animum plurimum valeat, non tamen apud me tantum value-

Cu

rit, ut ideo vel fieri posse vel unquam factam esse revelationem,

n

EO

eo quem attuli sensu divinam firmo statim assensu adprobem,

Rür

si quidem theoreticis rationibus contrarium aut evinci, aut pro-

Q00

babile reddi queat. !9)

BP ET :

Criticus autem certe p—lnïigläosgghus, qui

Ver

Xo) Tantum- equïdäm absum, ut doctrinalem , quam cel. K antius vo-

cat, fidem contemplativis ortam rationibus abhorrere existimem à

Il

philosophi persona (uti vult S, R. Niethammer: l. cit. p. 40. et

x

in Persuch einer Begründung. des veruunftmüfligen Offenbarungs-Glau-

bens) ut potius persuasissimum mihi sit, utilissimam esse, si fieri

queat, rationum theoreticarum cum practicis conjunctionem. Facil-

lime enim fieri potest, ut ratio, si incoactae ipsi necessitate aligua

practica decernendum sit, ea,

quae sunt theoretice probabilia, haud

satis ad decernendum idonea declarandi jus habere opinetur.

Sed

haud raro etiam sufficere non videntur ad gignendam ve:am persua-

sionem argumerta practica, misi theoreticis adjuventur argumentis ,

vel nisi animus necessitate practica ductus et hac ipsa ad decernen-

düm proclivior factus acquiescere possit theoretice etimm probabi-

hþFs argumentis.

N

x

N

(

15 )

dubitat limites rationi ab ipso pracstitutos egredi, nunquam ani-

mum . inducet,

in his illisve eventis praeter naturam naturalium

seriei insertis singulare numen divinum rebus humanis interesse

infitiari, adeoque nec hoc praefracte negare, cognitiones certas

