der Creditor mit adiudication 4es fundi hypothecati begagem laffen, ob-

fibon tempore adiudicationis per iniuriam temporis vel deteriorationis der

A

fT

Jos

iure

fundus micht mebr fo wviel vvertb ftym follle, da a

.

Jer

t

4 de

iuiltc

dominus

confenfum dans, den Creditorem, qui fidem domini fequebatur, ftbadlos, ver-

)n a

HUJE

balten :u[i. d. 23. Decembr. 1234. ^ Salvo etc,

müge formulae confenfus fe

Hier. Eckebrecht, ij.

s.

XIII

9

"MUN

RECENSENTVR

CAVSAE, 0B OVAS AD DA

Vi IN

I RESARCITIO-

NVEB'I IVDEX CREDITORI TENETVP.K

Varia ratione itaque -pec.cat iudex aut magiftratus in hypothecam

confentiens :

(5

I. de

—

18

Lsl

.

Si hypothecam infinuatam libris publicis non infcribat, atque hac

miffione efficiat, ut hypotheca ulterior erronce pro prima ha-

beatur.

*

2.

Si confenfum interponat ad conftitutionem hypothecae in re, quam

debitoris non effe

ropriam, vel de qua illum non folum nec libe-

re difponere poffe, fcire potuit.

Si ea cr

itori non revelaverit

9.

quae fcire eius intereft, aut de hy-

potl

is iam confirmatis falfum praebuerit teftimonium

4.

Si ultra verum rei

ODPp

T

Jl

g

noratae pretium confentiat, aut ultra illam

ri pretiüi partem,

1ae legibus particularibus defignatur

5.

Si eam hypothecam,

quae

T

fterior conftituta eft; prius confirmet.

$. 6V

DE PROBATIONE 1

HAC ACTIONE SVSCIPIEND A.

Cum optima p"acf

ntio in dubio capienda fit pro magiftratu, quod

bene fun&tus fit officio fuo, mifi contrarium evidenter probatum fue-

rit4); actoris eft probare, dolum aut culpam in confenfu interponen-

do

D

[42 All 1

nag

giftratu commiffam effe.

te

Non igitur fe

tiae illorum ^) acce-

dere

poffum, qui in aciione hac fübfidiaria probationem non actori, fed

reo magiftratui iniungere volunt, et creditori fuad

nt, ut in ifta -actio-

ne

ituta a mentione vel allegatione doli aut negligenti

ab&meat

In

pr (,D'h'ldl onere imponendo enim omnia. redeunt ad probanaum agen-

di

fundamentum, pro quo nulla adeft praefumtio c).

Creditor prudenter agit, qui a magiftratu confentiente exigit do

iam

cumentum de hj,porhccls publicis in rebus debitoris immobilibv

conftitutis , quoa dlli denegari nequit, cum eius interfit bonorum debi-

tofli

toris CO

itionem fcire.

HOL

nim

tUt

imonio uti poteft ad probatio-

nem perficiendam ,

fi fot

mc.büh:uus Vd dolum vel culpam in eo ex-

hibendo comm

lic

1l

11,

erit u)

4) SAM. STRYCK de praefümtione pro magiftratu. Hal. 1697.

0) KOBE l.c- $. 124.

c) EVG. THOMAS l.c.

16(34 not. 3.

d) WERN

HER

obf. for,

;.

*

E

P,IIL. obf 94. S;LBER l.c, $. X.

-

s.

XV.

19

S XxV

DE EXCEPTIONIBVS, QVAE ACTIONI CONTRA MAGISTRA-

TVIV[ INSTITVTAE OPPONI POSSVNT.

Magiftratui, qui ex. confenfu interpofito ad mdemnitatem praeftan

dam a creditore convenitur » variae competunt exceptio

, quibus con-

trà acionem fubfidiaria

n locus eft,

et quidem ad anafogiam earum,

habet contra actionem fubfidiariam ob dolum vel cul-

quae magiftratus

pam in conftituendo tutore vel curatore eiusque fideiuffore commif-

fum 4)

H

us generis eft

Non enim

1. exceptio excuffionis debitoris principalis nondum fa&ae.

de refarcitione damni fermo effe poieff, antequam damnum credi-

tor

[

2acce

perit

De damno dato autem non conítat, nifi debitor fu-

erit excuffus ^).

2. exceptio deficientis doli et'culpae, ubi oftendere poteft iudex , fe nul-

la ratione contra officium fuum peccaffe in confenfuü. concedendo.

Iniquum enim effet indemnitatem tribuere debitori cum damno eius,

qui nullius culpae. eft reus.

Sic nullius culpae argui poteft iudex, ubi conftat, pretium bo-

norum hypothecae obnoxiorum tempore confenfus dati maius fuif-

fe, quam ut debitum fummam legalem exhauriret; neque ille tene-

bitur ex confenfu fuo, quia tempore adiudicationis illa minoris funt

pretii, quam ut fufücere poflint ad fatisfaciendum ei, qui debitoris

fidem fecutus eft, Nemo damnum, cuius non eft caufa immediata,

fed quod ex caufa mere éextrinfeca et occafionali provenit, refar

cire tenetur.

Siitaque praedii pretium tempor

1niuria et caiu

fortuito vel eventu infelici interveniente. diminutum eít, id iudici

non ef

outandum c)

3. exceptio temporis cinpü, in quod confcnfus interpofitus emt, et

cuius decurfu hyj

otheca extincta eft.

iil

nt

4. fi iudex, quem co

raluntcs de confenfu in hypothecam adierunt,

r2

in oppigno

£

tionem ex iufta cauía 4) confentire nohut, tandem

vero invitus et F"ïCHïNUH

bericulo cot

1214

lii

fenfit, adverfus. eum actio

in fub

n ceffat e)

Id quod p

T^

L

efertim obtinet, quando iudex in-

C 3

ferior

zn

20

1

"

ferior nonnifi iuffu fuperioris confenfum fuum accommodare voluit

Confenfüs addita claufula periculo petentis, fine iufta caufa,

ubi fummam legalem oppignoratio

ondu

cedebat, iudicem

confentientem non liberat f)

—

4) CRAMER. obf. iur, univ. T. III, obf 822.

U) CARPZOV in iur, for. P. II

conft. 18. def.g. n. s.

Quod haec excepti

céffet, ubi debitor eft difficilis conventionis, ftatuit BER LI CH P.I. concl.24.

) HILDFBhAND Lc. $. XIX.

I. I. BECK de iure emphyteutico, cp. IX.

S. 18.

DE TRVETZSCHLER l.c. T.L p. ét5.

d) De hzs caufis vid. ER XLEBEN in princip. de iure pignorum et hypnmeca-

rum p.47. 9.55-

e) HILDEBR AND Lc, $&. XVI

f) ID. Lc. $.XIX,

S.

X

DE VARIIS FORMVLIS IN CONSENSVS INTERPO-

SITIONE ADHIBITIS.

Magiftratus non ubique iisdem utuntur formulis in confenfu fuo in-

terponendo. Interdum leges particulares hanc formulam expreffis verbis

Plerumque iudicis arbitrio res relicta eft, et fuflicit hunc

definiunt 4)

declarare, fe in hypothecam conftitutam vi ofdficii fcientem confenfif-

fe, illam corroboraffe aut confirmaffe, huiusque rei cauía figil

fuo inftrumentum confenfus muniviffe illique manu propria fubfculm-

/I

fe . Adiici folet claufula: dit- der Verficberung, dafs dem Dzz.,

nütbigezfalls aus der verfcbriebenen Ilvþotbek 2u Capital, Zinfeu zmd

7

]4;

er

ng?ea jcbfcmz*a verbolfen vverdeu folle:

, dafs man den Schul

Lbedürfenden Falis uv I'iederbezablusg von /" "mis vvegen aubalten vvol-

le.

Quae ta

1n2o

iilv

n claufulae id non efficere poffui

» ut effe&us dan

13ni1 dOiO

aut culpa iudicis confentientis dati refarciendi p

latur, fed ii

i

ter

ad 1c

E

D

er-

claufulas fuperfluas funt referendae, cum iudicis officium iam

ta

-a

a

A."

at

tineat, ut debitores morofos coerceat atque ad folvenda debita

o

1S

et ille hoc officium fuum nemini denegare pofüt, qui illud

caufis imploravit.

L

VIdo EVG THONIAS 1 [ P.lö?-

4) Vti in epifcopatu Fuldenfi

b) .4ls

21

b) ls vvird biemit die gebetene, emtlicie, (he:*7üäafïlïcbe, 'olfjnz'«rkeitlicbe,) Beftátigung

eribeilt ; in die Verpfándung feiner. liegeuden Güller biemit "vvifJentlich con[en-

i und gevviligt. Vrkundlich babe icb Endes bemelter N. in diefe Verpjan.

dung con[entirt und gegenvvartige Schuldverfcbreibung |imit meinem: — —

Infiegel corroborirt. und eigenbàndig unterfibrieben,

x

S

o*

XV II

DE EFFECTY CLAVSVLAE: Docb mir uud deu AMeizigen

ohae Scbadem.

1

"

Y

fasiftratus et iudices iníftrum

^

lvi

"

x

1ito, quo confenfum fuum in hypo-

1

C

1tt

s.

i

thecam a debitore conf

endam declarant, plerumque adiicere folent

72;20 ,X0C

e

,

claufulam: Docb mir uud deg JMeinigem ob

C

v

Ü

adeu; aut, Docb mei-

zeml

58

zhec

fie

5

;el

; vvie ahcb mei

PL

220

2 Erbeu uufcba

TU

p

dlicb

aut, Docb uzs, um-

J

fera Erbeu uud Nacbkowmen uufchádlicb; aut, Docb uus und. unferu Ge-

hi

vicbten in. alle Wege obne einigeu Scbadeu uud Nac

L 4

beil; aut, ZMit l/or-

72

Lebalt eigenberrlichber Rechte;s aut, Docb mir u

L

;d meiuen Re;bten un-

zacbtbeilig, et quae funt fimiles. Quaeritur, quaenam vis huic claufu-

lae infit.

Proteftationis huius effe&us non hic effe poteft, ut excludat

omnem obligationem iudicis cpnfentientis et eum liberet a. damni prae-

ftatione ex' confenfu eius derivanda, quamvis appareat, ab eo dolum

aut culpam in confentiendo admiffam fuiffe, ex quibus actione in fac&tum

* 0

U

[2

d int

ereiu

o

ff

4

£C

a:d

ebitoris ad debita confenfu mu-

conveniri poffe

e, quia bor

nita folvenda non fufüiciunt.

Foret enim. refervatio iuri alterius quae-

fito et naturae ipfius confenfus iudicialis contraria, quae omnem con-

fenft

11*

Lii

irritum et inanem redder

et

v5

t vi fua privaret. . Cenfetur potius

in hunc finem adieda haec claufula, quo iudex et 1nägï&1'&tus/ fibi re-

oDp1

4

44

2 KM

fervet tributa, colle&as, operas, d

vll

n

«55

cenfus et alia onera praedio

inhaerentia 4).

4) BERLICH P,H. concl,29. n. 4I,

CARPZOV iur. for. P. II, cg)nft.z*.

a

^

d

v

f

*«

6

HILDEBRAND Lc.$.X. THOMASLc. p 166,

ZX

X XTTT

iid.

g.

AN

PRINCEPS

AV

I

AT

EX PATRIMONIALIS TENEATVRAR

EX

FA

4X

(;F

I

9j

SVORVM

OFFICIALIV

iVie

nv

[*l

»

et

Ó

VuV

x

z

]

Í

i

S territorii

Is

l

e

H

1

1^2

F

Princep:

a

ut et

1l

H

dex

Le

itrimonialis,

1acta m

j«

C

niftrorum et

9À

ficialium non praeftare debere videntur, nifi quatenus for-

&

imnam

22

mam et legem pra eooüt onis fuáe et fines mandati obférvarunt, non au-

tem fi hos temupos neff]exer nt et egreffi fuerint

cum mfi 1u11bm1*nu

relrrfone obfiri&i fint, ne quicquam faciant aut o

omittant, quod pubïv-

cae

ic

^a

Officialibus tan-

i vel mendanti aliquid detrimenti afferre poffit.

non

tum hac intentione munus eft demandatum, uüt bene et recte agant,

us

[

autem ut male ana i.

Culpa et delictum auéc

c

ores fuos teneré d»b

[

us Ea

Nifiigitur princeps aut iudex patrimonialis officialium

fuorum n

J.(J.LLLJ.LLU

rfidos

et defidiae probe gnarus illis indulferit, neque fciens homine

[2

et negligentes rebus fuis praeeffe iufferit, ex horum factis

ï

h t

damni praeftationem non obligati effe vi

Í

ur

Sed cum aca et geíta

1

L

i, tan

rw

am vicario T"CLL

palis, ra-

a praefecto vel alio officia

iqu

)1ae pri

ïn 11

€ €i

ao-

tione mu

ris

fi concrediti pro geftis et acti

ab ipfo prii

1;,!&)

qmino h«b»a

tu

et officialis ad certa nego

otia praepof

is inflitoris in

ftar effe cenfeatur: praeponens in fubfi

diu

m tenetur e

fa&o offi

18 ,

,-

L

quod ad eius officium fpe&at, dolofo

culpofo ad indemnem prae-

ientis

ftandum laefum, ergo et eum, qui damnum ex nvpmhecc"e infufüc

iftitutione paffus eftc),et quidem nulla habita diftin&ione, utrum non

fit folvendo, an vero folvendo fit4). Attamen requiritur, ut damnum

laefo revera inde contigerit, nec hic in culpa fit, quod damnum patia-

ui*odne et cautionem

tur.

Confilii vero eft figillum iudicii diligenter

ab officiali praeftandam exigere , fe facile ai&oumtc fua officialis ab-

?

[e]

121

C

tus fuperior damnu

n

L1L1 pOu

neque iudex p trimonialis aut ma

T

jaratione. aaimnti d.b OJ.)—LC-.U--I—L a

nt

Vi

iï.h-—-.luu. 10 iiic

l.

ipfe fentiat e

2) HILDEBRAND diff. cit. $. XIII.

b)MXLERzVïïqRENL.thmmwmvch.574Qq

fHe

Oinc

io procurat. Caefar. KRESS de iure officiorum et officia-

c) arg. l. 1. D. de

a

[

1748.

lium, cp. V. $. V

Ita fententiam dixit Ordo ICtorum Altorfinus

vid. (ï»LO SERI)Verm J/ bie Nacbr. von Re icbsrit.

et Erlangenfis 1756

Sachen ,. p- $23 )q

e

fer

*

t.

"(t) BOL

pec. mutuat, 9.I2$5. Qqui uberius ?xbumcnt;a uius

d

us

35

E

2

IN

XMVWM

N

dv

a

g

E

W

€

d

i

E

2

x

/

1

4

-

Ht d hn

-

E.

l

—

E

Dd

TOWUS

RD

TET

ONSTM

Ua

Es

"n

N

$

»

B

nE

Bs

T

IN

T

T

p

s

v*

:

u

M

as fio EY

DN OR LA

d

w

EM

AA

ts

ER ——

- AE

d

n

?

4

4

»

d

TE

N

B

f

D

4

:

r

M

f

J*:

L

m

D

*

M

[

3

E?

»

p

t

]

Y

M

4

I^

p

^

;.

Bo

)

h

d

]

p

Mfctcerios iib

"-

"

PUR

Ms

VU FUrtetparrro" 8

€—

iil

d

"—

"1

.

"

j

» --'.x-A-."a-g TOV E M ITMM

4(;4--.,.1 n

í

*

Y

i

^

2

"

..,ï,» * ( " ,.'.(,

*

i

t

"

*

—— R

—R

z

c-—À

m

E

—

t

——

C

x

R

d

Ms

CM

o

EE

s

3

E

«

3

xb

SES

AE

r

um

zRU

UE

R

m

ld

£

d

u

o

E

-

-

m

E

z

b d

Á

Es

.w

r

E

3

T

s

M

:

*-

*

,

.M

e

A

à

—

a

WA

lus

DA as iil 6 o

m

—

y m

E

Em

d N m a Pa

b s

1

!

p

b

"

E

TE

W

QU

-

m

:

n

—

E

L

T«

jheg"

izä»ä -

ii

-

-

[

ld

a.

A

X ts

- i

Em

m d

s.

Es

—

n

iaf

DISSERTATIO INAVGVRALIS IVRIDICA

DE

f

It

D

lÜ

OBLIGATIONE MAGISTRATVS$.

9

EX

CONSENSV

:

eo

|

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

e

IN HYPOTHECAE CONSTITVTIONE] :

ä

p

n

QVAM

o

/

ä

AVv CTORITATE:

T

ä

MAGN

J.JL.L

IRE

CI IVRECONSVLTORVM ORDINI

j5

IN ACADEMIA ALTORFINA

"

!

n

PRO

s

It

SVMMIS. IN VTROQVE IVRE HONO*UBJ'

i

Ü

ET PRIVILEGIIS DOCTORALIBVS

uc

lo

RITE CAPESSENDIS

g

j

Ji

pDiE oxxII

APRILIS

MDCGC

j

PVBLICE DEFENDET

-.&.,-.;,-

Q

ADA

iVL V

s

RVDOLPHVS ZINK

NORIMBERGENSIS

E?

6

AKTLTOREFII

5

;

EX OFFICINA IOANNIS PAVLLI MEYEDRI

AGADEMIAE TYPOGRAAPHI

4

3

2

1

Wæ) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com