KaI600-857_41
author: Zink, Adam Rudolph

T

TEEST T ass T0

us

R

E

—

^.

^

^

*

J

s

d

*

"

n

]

E

H

$

&

p

H

m.&

—WM

Ls

s

[

I

E^

E

n

d

$o

E

^

u

Bb

É

r

r

*

r

-

mX

—

i

x

-

"-

T

$6

i

r

—

ERE

r

g

-v

5

ss

3

A

$5

s

e

i

*

p

s

As

E

z

a EOR

um

u

u

j

J

i

OH

E

"

£

i

z

*

E

A

s

Ed

d

x

i

$s

n

Es

*

M

2-

z.

s

.

p

P

E

E

i

x

m

&

a

d

M.

2

X

E

Ms

D

p

p

Y

R A

P

)

T

*

oE:

z

A

s

T

2

22

g

p

o

t

k«

X s

r

W

us

s RE

j

ao

5

.w

X

E

E

I

-

v

:

.

P

t

*

3»

D

.

Tin

**

w«

L:

z

d

5

-

Es

z

&

E

^;Xest.

du

E

"

3

2

oX

s

M

AR

24

x

C

g

p

rE

j

P

-

s

a

g

a

TE

um

-

E

E

g

z

*

2*

Y

E w

2 4-

as

-

*

n

a

p

uo»

,

m d

E

I

d

ER

s

m

n2

ssM

A

Ó

um

hi

.

—

as

odd

ib

$-

ia

ag

—7

m

ib

n

—

u MH EM — — n EaN L EEE I rE

N

t

a

of n

— À

-

TE

s

LX

x2

s

IY

*

3

d

5

T

dbcest

AO

s

r

f

SURE

x

:æwn- ass

I

H

...

pE

od

Ms

ESSPEN

d

-

t —

ii

AAE

:

$

—

— — —ÀÀ—"

Oa MM m t

k:

——

-

—

[ ia

—

—— :

P d

ZA

rE E

:

Es

E

«s

Digitalisat

vorhanden

-

E

W

Ó

yet

2

pet

iA

d&

W

-

|

—

H

B

&

d

X

"

a

"

2

r

i

s

ETE

N

n

A

R

L.

Ea

E -

FE

x

—€

b

i

A

-

E

EE

—

k

Va

n

.

2

a2

3

z

E

N

Ea

-

a

DISSERTATIO INAVGVRALVIS IVRIDICA

0.

21

HUR

DE

i

In

uo

OBLIGATIONE MAGISTRATVS

If,

EX CONSENSV

Im

s

que

IN HYPOTHECAE CONSTITVIIONEM

j

al

QVAM

lvj«

[?i

AV'CSTORITATE'

Itn

MAGNIFICI IVRECONSVLTORVM ORDINIS

.et

W

IN ACADEMIA ALTORFINA

j

re'n-

PRO

W

SVMMIS IN VTROQVE IVRE HONORIBVS

(it

Qu

ET PRIVILEGIIS DOCTORALI;BVS

Wt

BRITE CAPESSENDIS

(o

MDCGC

0f

DIBE xXII. APRIbIS

T

((«

PVBLICE DEFENDET

ADAMVS

AVDOLPHVS ZINK

NORIMBERGENSIS

ALTORFII

EX OFFICINA IOANNIS PAVLLI MEYERI

ACADEMIAE TYPOGRAPHI

d

Éde

J

SACRI ROMANI IMPERTI

LïBERAE ATQVE INCLYTAE

REIPVBLICAE NORIMBERGEN SIS

SENATVI

SPLENDIDISSIMO

PERILLVSTRIBVS AC GENEROSISSIMIS

DOMINIS DOMINIS

DVVMVIRIS

T RIVMYVIRTS

SEP TE M,VbRiI15

CONSVLIBV35

SENATORIBwVS

PATRïBVS PATIRIAE

GRATIOSISSIMIS

MAECENATIBVS ATQVE PATRONIS

INDVLGENTISSIMIS

SVMMO HONORIS CVLTV AETERNVM

VENERANDIS

CONSILIOVMP

PRO ADMINISTRANDA R!*þVBLICA

PROSPERRIMOSV SVC

A5 BO

"-*mq«c

SVS

VITAE MERITIS IN PATRIA

M

i

ORNATISSIMAE

DIVTVRNITATEM

X*7"V

DECORE SPL

l4 !K:T T?x I'T

A

E

NIJZIVINII

Y

V av

1

GEN?IVM AVITO

ELOR EM

PFIE Ai/)PRECA'FVS

HANC DISSERTATIONEM INAVGVRALEMA

EA QVA PAR /;EST A?»ïlMI PIETATE

D

D

D

X

ATQVE RES SVAS DEVOTISSIME 4COMME"*NDAT

TANTORVM

NOMINVM

L]

CVLTOR OBSTRICTISSIMVS

AVCTOR,

ESEUENEYS.

6 E

DE HISTORIÁ HYPOTHECAE PVBLICAE PAVCA.

^

RXAEM. ITTVNTVR.,

13

lict

ä E*Gg*;inii rerum mobilium inter Germanos olim plane a

erat ratio,

quam rerum immobilium.

Priorum dominium erat plenum et nulla ra-

tione reftrictum, ita ut ad id trarísferendum nullius confenfu nec folen-

Praediorum autem et rerum immobilium do-

nitate quadam opus effet.

minium alienari non poterat fine heredum confenfu et fine traditione

iudiciali; quia haec bona primarium patrimonium habebantur, in quo fa-

miliarum confervatio fita effet 4).

TIudicis auctoritas debebat interveni-

3

123f

L CL

—xe, fi quis vellet immitti in poffeffionem eius rei, q

n prior dominus

a - dimiferat.

Hinc non mirum videri poteft, pignoris etiam conftitutio-

nem coram iudice ex regula eíffe factam atque acis publicis infertam.

Hypothecae conftitutionem maiores nofiri ante iuris Romani in

Germania receptionem ignorabant, et res oppignoranda creditori iure an-

tichretico poffidenda tradebatur, donec pignus ipfum lueretur /).

Ne-

que eo tempore, quo ius in viribus pofitum erat et quo iudicis auxi-

um parum conducebat ad ius fuum vindicandum, hypothecae magnam

fecuritatem aut utilitatem tribuere potui

ffen

"

Vil

t, cum creditor femper de-

uiffet adhibere vim privatam ad ius fuum exercendum, qua adhibita

etiam fine ulla hypotheca ius fuum perfequi poterat.

Hinc vix depre-

hendes hypothecarum in Germania veftigium ante Seculum XIV.

Sed

ab eo inde tempore, quo Germani inceperunt in fecuritatem creditoris

in rebus immobilibus huic ius reale conftituere fine ipfius tamen rei

traditione, illis folenne erat, hanc conftitutionem coram iudice perage-

t& Quod infitutum hodie per univerfam Germaniam non quidem ita

A2

Obt

1

l-

1

4

ÉÀ ER EEE m

obtit

Av—,, Is

naf

ut hypothecae conftitutio privatim pera&a null 1b1 fit valida et

efficax: attamen in nonnullis Germaniae terris haec confirmatio ad for-

mam conftitutionis hypothecae validae fequiritur

4) SCHIL'TER in Exerc. ad Pand. XXX. $.41. 1. H. BOEHMER. de prae-

ogativa hypothecarum publicarum, cp.IL, $. 2.

b) HEINECCII Elem, Iur, Germ, T. I. p.69r. $. 443*

& I

AN IN TRANSLATIONE DOMINII PER OPPIGNORATIONEM

CAVSA NECESSARIAE CONFIRMATIONIS IVDI-

CIALIS PONENDA. SIT.

Caufam neceffitatis confirmandae hypothecae iudicialis nonnulli in

eo ponunt, quod medii aevi tempore oppignoratione dominium tempo-

rarium in creditorem translatum fuerit: fed id vix probari poteft. Ad-

funt enim eéxempla oppignorationis olim fa&ae, quam poft aliquod tem-

pus fecuta eft ipfa dominii translatio et alienatio in fenfu fpeciali.

Exem-

plum memorabile exhibet oppignoratio Alberti Regis, qua a. 1299. An-

nae comitis Emichonis de Naffovia uxori pignori obligavit varia impe-

rii bona pro certa pecuniae. fumma ipfi mutuo data,: fcilicet caftrum

Kammerftein, Hofm

alv

avro

hias Swabacl

, Altorf et Heroltsperch, cum iu-

7e

Cl

di L.IQ eE

511

fis pertinentiis 7) qmbus dictus Rex a. 1305. adhuc

ahos

reditus in Hero

Itsperch adiecit.^)

Viterior oppignoratio horum loco-

í

rum

k

v

a

eft

I

vico Imperatore anno 1329. et I3

31. folüta ipf

nova pecunia

5

. haec bona imperii Comitibus

ade

14€). Anno 1348

vViili

-q-p

nium in eos a Carolo IV

Naffovia pignoris nexu ol

ita quoad d«

Imperatore tra:

ta funt, ita

juidem, ut de iis Comites ficut de aliis bo-

€

ybxr

-«æ

ef4

nis fuis difponere poffent,

fa

eaiv

rO0 iure prótin

111l

feos Ca«

vic

11

ef»r 7ato (J)

En argumentum ex ipfis diplomatibus defumtum, quod facit ad refel-

lendum errorem

illorum Iureconfultorum, qui

1

i

tatuerut

dominiun in

um fuiffe in creditorem iure Germanico

pignore olim femper trans

An,x

et. pignoris conti

icu.

tum veram alienationem continuilffe e)

£) OET-

—— MRU

3

'Cc

&) O ETTERI Verfuch einer. Gefibichte der Heyres Bu

[ere]

rafen 2u Aïüï*ïlbf?'g,

T. III. p. 157. feq.

D) ibid. p. 174.

c) OETTER. l,c, p.x77f et DE FALKENSTEIN in Chron, Suab, p. sä.

not. )

d) DE FALKENS'TEIN in Chron. Suab. p.29. not. d).

&) Sententiae huic favent inter recentiores FIS CHER i der Gefcbicble des. deut-

fichen Handels , "Tom.I. p.293. et ROESSIG n den erflen Grundj,. zen

des deutfiben Privatrecbls, p. 389.. Sed in contrarias partes abeunt S CHIL-

T ER-Exerc. XXXHE-. $. IV

GL

C. G, RICCIVS de dominio pignoris

germanici, Goth. 1746. qui ex rationibus folidis fententiam fuam demon-

ftravit,

S.

TIT.

DE I YPOITHECA PVBLICA EïVSQVE VARIIS SPECIEBVS

EX IVRE GERMANICO.

Hypotheca conventionalis publica hodie dicitur, quae con-

flituta eft creditori a debitore in huius bonis interveniente iudicis com-

G9

1

confenfu

petentis fi

u9

et

confirmatione.

-Mocatur

etiam

iudicia-

lis eique opponitur extraiudicialis feu privata.

Varias hypothecarum

publicarum ífpecies leges Germaniae particulares nobis fiftunt. . Secun-

dum nonnulla ftatuta non nifi coram iudicio et. apud a&a conftitui

poteft hypotheca, quae effe&um hypothecae publicae habere debet, uti

T

[

natio iudicis hvp

Ture Lubecenfi 2): ibique fola confir

"9I

othecam publi-

cam non operatur, fed ex conítitutione, quae fit in iudicio, hypothe-

ca publ

demum nafcitur »?); ficuti nec privatim conítituta hypothe-

1

Cca, fed a debitore in

lt

idicio agnita, ob recognitionem pro publica ha-

beturc). In plerisque aliis terris confenfüs et confirmatio iudicis com-

petentis, fub quo bona fita funt, aecedere debet, ibique ad confe-

quendum ius reale haud fufficit a debitore ad protocollum referri, quod

ius hypothecae creditori concedat, fed confenfus et confirmatio iudicis

accedat neceffe eft4) ; nec fimplex -1'ecog11itio iudicis, quod quis con-

fenfum

*

ó

fenfum. petierit, vim atque effe&um confenfus impetrati habete), fed

caufae cognitio et decretum iudiciale requiritur

qua confenfus iudicis

expreffus declaratur f^. Praeterea dantur leges particulares , fecundum

quas pignus in re immobili conftitutum nullum producit effe&um, nifi

iudicis rei fitae auctoritas accedat.

In his igitur terris ad formam hy-

pothecae validae pertinet eius confirmatio a iudice rei fitae interponen-

da g)

In illis autem terris, ubi ad formam hypothecae validae in re-

bus immobilibus conftituendae confenfus iudicis legibus non requiritur,

ii tamen , qui per hypothecam fibi profpicere ftudent, plerumque non

acquiefcunt in conftitutione eius privata fine au&toritate et confirmatio-

ne magiftratus, fed huius confenfum impetrant, ut privilegio praelatio-

nis fruantur, quo hypotheca iudicialis plerumque gaudet prae aliis hy-

pothecis privatis /), et ut fecuriores feddantur de damno non incur-

rendo. Vbi enim in concurfu creditorum de prioritate inter creditores

quaeftio oritur, hypothecae confenfu iudicis munitae plerumque illis

praeferuntur, quae folo contrahentium confenfu privatim funt conftitu-

tae.

Hoc tamen non ubique obtmet, veluti in urbe Norimbergenfi ,

ubi hypothecae privatim conftitutae pari paffu ambulant cum hypothe-

cis publicis et omnes in concurfu creditorum fecundum prioritatem

13

tei

np

oris locantur?). Extra urbem vero in oppidis et praefecturis No-

rimber

rge

0"

enfibus nvpothccac coram iudice aut domino dire&o iurisdictio-

neum

exercente COI

tae et horum confenfu

nunitae praeferuntt

omnibus 1 3

JOLLCCIS iluïl ï:

m

iil

S p rivati

CODituiuLls 'ï)

&) ?

TEWV

j

v

t

ad ius Lub

ec. Lib. IIT. tit. 4. art. I,

E

E

NDOR

S

obf, 159. 160.

DE

iN

L

L

H

I97.

XTI

E

vx,'r

IX íN

HE

iX

I

fel. obf. for. T. III. P.

I

I

4)

obf. 45

T

e)

D

E

i

T.

$ Àà4

ï P T oof Cb-

J- A EL

MER in confuült. et decif. T.II. p.621. n

1,412,

g) vid. de his

ftatutis SCHROETERVS in Jbbandl. zur Erl

des deutfchen

Recbts, 'T. 1. p.448

h) STRYCK de cautel, contra&, Se& II, c. 4. $. 2. pr»

i) 1. IOD

rrw

«

*

7

6

i) I- IOD. BECK de concurfa hypothecariorum

iil

iplicium, $.7. Rationes huius

rei indagavit I, G. S. MVLLER . in diff, de lpgxbus Norimberg.

ad mercatu-

ram compofitis, $. XV.

k) Decret. addit, de 22 Mart. 167z. in LAHNERI vollfad. Sz.rnzlunb der

Niürabérg. Addit.

Decret, p, $20.

$. IV.

CONSENSVS A IVDICE COMDETENTE EST

INTERPONENDVS.

Iure Romano quidem pignus publicum coram quocunque 1ud1ce:

etiam incompetente, conftitui poterat, quia haec conftitutio erat a&us

iurisdi&ionis voluntariae nullam caufae cognitionem requirens, cum, de

fola probatione hypothccac conftitutae et de publica fide ageretur, ut

pignori

auctoritate

publica confirmato tribuatur ius praclationis prae

hypotheca privata 7)

ed hodie ipfius negotii natura exigit, ut con-

fenfus in hypothecam mnon conftituatur nifi a iudice debitoris confti-

tuentis competente, cuius foro bona oppignoranda immediate fübfunt

Hic enim confenfus a iudice non debet concedi, nifi caufae cognitione

rite peracta, quam nemo re&e inftituere poteft praeter iudicem rei fitae

immediatum, cui ftatus bonorum debitoris notus effe debet, et cuius

eft de fecuritate creditori praeftanda certam ferre fententiam b). Finis

primarius confenfus iudicialis ceffaret, fi iudex incompetens illum in-

terponere

poffet.

Leges tamen particulares hypothecas coram iudice

incompetente conftitutas non femper plane in

iilil

Rre "

nant,

d iudicis rei fi-

tae confenfu munitas omnibus

lis tam publicis quam privatis hypo-

thecis, tempore licet anterioribus, pracferunt fola hypotheca legali

cepta C)

&) V. r1. C. qui pot. in pign

b CHR. GOTTL. GMELIN ven Avf[fat

2em über Vertri

e p. 120.

€) Ita fancitum legimus iure provinc. Bamberg,

361. $ xxiv.

B

(:þ :Vw

TA

& M.

HYPOTHECA PVBLICA SINE DEBITORIS VOLVNTATE

NON RECTE CONSTITVITVR.

Nullum pignus voluntarium in re debitoris valide conftitui poteft

fne huius confenfu. Tudex tantum hypothecam conftitutam confirmatio-

ne füa corroborat, non ipfe eam conftituit. Quod fi igitur fine debito-

ris voluntate in eius bonis ad folas creditoris preces pignus conftitua-

tur a iudice rei fitae, quem creditor hanc ob caufam adiit, hoc pignus

nullum eft et nullum fortitur effe&tum 4). Contra ea haud dubium eft,

^

hypothecat

j

,

1, folius debitoris precibus confirmatam, creditori ius reale

Pla-

ribuere, quamvis creditor ipfe in iudicio non comparuerit ^).

ne fingulare eft, quod in locis quibusdam obtinet, ut creditor folus,

clam et infcio debitore, inftrumentum obligationis et in eo conftitutam

hypothecam libro hypothecarum pubïicö inferi curare,: eoque ipfo hy-

pothecam publicam aliis pra

o

-

ferendam fibi procurare poffit, qui modus

Erfordiae, Sedini et in Ducatu Oldenburgico eft receptus c).

4) MEV. P.VIIL Dec.12;5. BOEHMER. de praerogativa hypoth. publ, cp.IT. $.8.

CLAPROTH voz

tre7t.

GMELIN

freyvvilligen Gerichtsbaudlun

e*

$. 27.

l.c. p. 118. not. sr) ibique allegati.

b) HOMMEL Rhapf. obf. 555. PVFENDORF T.IV, obf. 176.

€) Id quod teftatur IACO B. ENGELHAR D in diff. de hypothecarum publi-

carum, tácitarum et iudicialium concurrentium ordine in concurfu. credito-

3

H

[:371

"H

S

et

rum (Erf. 1796.

J

$.2 p.7.

RHETIVS de hypothecae convention

clanculariae Sedinenfum infcriptione, Francof. ad Viadr. 1683.

CL A'P-

ROTH l.c. p.$0.

$. VE

D

VAR.IAE IVRECONSVLTORVM OPINIONES DE OBLIGATIONE

IVDICIS EX.CONSENSV IN HYPOTHECAM

INTERPOSITO.

2

De obligatione iudicis ex eius confenfü in hypothecae conftitutio-

nem interpofito oriunda divérfae funt iuris interpretum fententiae, - Alii

enim

9

enim iudicem immunem prdnunciauus ab omni obligatione ad damnum

creditori ex infufficientia hypothecae iudicialis proveniens refarciendum,

ad defectum caufae obligationis provocant.

Hanc cautionem de confen-

fu iudicis interponendo inventam effe affirmant, ut creditores fibi con-

1^

er

fulant et profpiciant, quantum poffunt, non ut magiftratus iftis

i-?

eam folemnitatem obligetur: iudicem fe ipfum obftringere noluiffe, dum

hypothecae conftitutioni annuit : officium fuum publicum nemini dam-

nofum effe debere: quoties quis confentit negotio ad fe non pertinenti,

quod geritur, ut illi au&toritatem praeftet vel robur addat, ex ea il-

lum neutiquam obligari: confirmationem negotio nihil novi addere, ne-

que per confirmationem illa mutari, quae ab contrahentium arbitrio pen-

dent: multum inter fe cifferre confentire et ex confenfu obligari: diftin-

guendum effe confenfum obligatorium a permifforio, feu eo , qui datur

ad actum validum reddendum: confenfum non debere extendi ad id de

quo nec acum, nec cogitatum eft4). Impoffibile effe, aiunt, ut iudex

fciat bonorum debitoris ftatum ; iudici nullum effe ius taxandi et aefti-

mandi bona ; ideoque illum de fufficientia hypothecae cavere non poffe ^).

In fententiam plané contrariam abeuntes ftatuunt, actionem in fa-

&um ad indemnitatem confequendam contra magiftratum confentientem

creditori competére nulla habita diftinctione et abfque ulla doli aut cul-

pae probatione C): confenfui enim iudicis in hypothecae con

ftirn

LICiLUE

tionem

vt

00-'1

nda et mandatum de

ineffe cautionem fideiufforiam de indemnitate pra

credendo creditoris et debitoris

ratia

[23

tum

, de quo lex ait4): tua

et aliena ((gratia fcil. intervenit mat

ï

n

d

à

tut

il

)» fi tibi mandem, ut

Titio fub ufuris crederes; ex tali mandato mandatorem obliga-

tum effee), ita quidem ut beneficium ordinis mandatori eiusmodi dene-

Fidei publicae con

iCf

faz

getur f).

Wionem id requirere, aiunt, ut magi-

ftratus creditores praeftet indemnes, qui potius eius fidem publicam in

cCre

C

lo:

Avl

1do debito fecuti funt, quam debitoris privatam ; hos igitur falle-

re iniuftum effe.

Magiftratum femper in culpa haerere, contendunt,

qui creditori non praeftat fecuritatem, quam hic iure ex hypotheca iu-

dicis confenfu munita exfpe&tat: hic enim confenï'us interponitur ab il-

b2

lo,

T1o

lo,'qui folus penitus noffe poteft aes alienum fub hypothecae nexu a

debitore alias contractum et ftatum bonorum debitoris :

niufte denique

agere, qui non propulfat iniuriam , cum poteft, ab us, quibus infertur,

adi U.Vat

fed eam potius

4) MEV. P.VII

Dec.142. et in comment. ad ius Lubec. P.TIT. tit. 4 art. t.

n. $3-

ABR. SCHWEDER in diff. de au&orita

publica ad hypothe-

cae publicae confüitutionem neceffaria $. XXT

L G. SIEBER diff. an ex confirmatione hypothecae iudex ad id, quod in-

tereft teneatur, $ In et IX

cOB

de pecunia mutuaticia tuto collocanda $. 123. 124

)

a

)

ia

N

M

J. ia

Yi

1 Att.

IN

&

H

*

1

i

^

D.

d

ü

aciuite

1

£)

ie

À

D

. Imandcatt.

5

T JSS[.

f) 1- 2$« Wwo aGc iaclii, Cr

"

p VTT

[U)

BL

I

ATT

1VDI

IS

EX

CONSE

V IN HYPOTHECAM ASSE-

p*

A

ITVR

L

LIMITI

DX

Dv

S

SVI

4X

n

CTATYR.

on defunt leges Germaniae particulares, quae iudicem, fi hypo-

theca non fuerit fufficiens, ex confenfu fuo, ad id quod intereft, te»

neri verbis expreifis fanciunt 4)

Sed quaeritu

quatenus legibus hac

de re filentibus magil

itlau

od

us confentiens de hypothecae fufficientia tenea-

Con-

tur, et an ex natura ll.

onfenfus haec obligatio derivari poffit

fenfus iudicis ad oppignorationem non nudae confir

ationis gratia adhi-

betur, neque folius teftimonii et probationis Can"l ïypothccue confir-

mantur, fed ne creditores, eadem m pluribus obligata, decipiantur.

Non acco mnoä ahda eft au&oritas iudicialis facto illicito

quod iudex

ipfe po

prohibere debuiffet et ex

Juo ille, qui damnum avertere

m fentiret. Non curandum eft, quid iudex voluerit aut

ftuduit, dum

Cum . damnum

noluerit,

fed qwd ex natura ipfius negotii fequatur.

illud c

üd contingere poffit dolo aut culpa m

oiftratus. confentientis, actiont

fubfi-

— O SKERIDBEET E UE Pt r

TI

fübfidiariae contra hunc locus erit, ubi patet, illum in confenfu intet-

ponendo dolum aut culpam admififfe atque officio fuo minus re&e fun-

C&um effe.

Nam ob damnum quacunque ratione dolo vel culpa alte-

quod a la aedente refarciendum eP: datur actio in f"Lt um

rius datum ,

contra eum, cuius dolo vel culpa illud: datum eft 5

Difquirendum

igitur eft, quodnàm iudicis in hac re fit officium , et quomodo ille in

confenfu interponendo fe gerere debeat, ut omnem doli et culpae no-

tam effusiat

et ab refarcitione damni, quod creditor paffus eft, ab-

folvi poffit

) Vid. KOBE de pecunia mutuaticia, $. 124. quibus addi poffunt Ordin. concurf.

nfes et Spirenfes allegatae

nold, claff. III, p.23. $. 7 et leges W'ürtember

E

(

Vs

G. GMELINO wvon Ahuffützen über Verivüge , p. 118.

b) L H. BOEHMER de a&ionibus Se&, II. cp. XI. $. 23.

$ VIII

ONSENSVS A MAGISTRATV NON EST INTERPONENDVS

NISI. CAVSAE COGNITIONE RITE

INSTITVTA

x

1

431

i1i

is negotii natura patet fi

s, quem creditor intendit in im-

a

petran

u

con

nfu iudicis in oppignorationem bonorum . immobilium a

a

ebitore

peragendam, hic fcilicet, ut fecuritati fuae profpiciat et lac-

fionem

ex

edito metuendam, quantum fieri poteft j avertat.

Fidem iu-

dicis publicam adhibet creditor, ne, ea

rjrx;

UvL

n re pluribus obligata aut 1

^11

IUCLpe

lam fecuritat

vvl

P11

i

1

eftante, decipiati

nt

Uuie

Praefume

ndum eft, ereditorem

9ecunt

n

fu

n

n

äïl

ona

I

lic debitori non fuiffe crediturum , fi fciviffet,

1

j1

Q

D

-

il

n

onenda iam aliis creditoribus tempore anterioribus.effe obli-

hd

aTav:

$

ata

ut

allis caufis nullam aut :

iVi

1 fufficientem praeftitura effe fe-

DN

cur

Ant(x n

fud

v M

igitur, qui officioó fuo fatisfacere vult, confenfum

not

1

tcem

o

c

nec

1

ine fufficiente caufae cognitione interponere, fed omnia

[8]

C

LCI

hc

Dv

1"'2!'31'7.119 ne in CU; at o

mi

A.--

110

Vil

n

1

IN

IS

: aut commiflionis inci-

lat

C

710

iuit

/1

i credit

iicT

40f3

CLL

l

2

1

s exfpectatio

r,atque-curare debet, ut per

D1

B

9

iuris

"

12

iuris realis conftitutionem in bonis debitoris creditori fecuritas revera

praeftetur.

ÉT

IN(QV.Q VERSARI DEBEAT COGNITIO CAVSAE

À IVDICE INSTITVENDA.

Tudicis confenfus hunc in finem exigitur, ut creditor certus redda-

tur, rem ab hypotheca effe liberam vel hypothecam fufficientem fibi fuif-

fe fuppofitam.

Hinc eius eft cavere, ne talis hypotheca creditori tri-

buatur, quae vel plane nullam vel non füfficientem praebere poteft fe-

curitatem,

Confignare igitur debet hypothecas iamiam in bonis debito-

ris conftitütas et confenfu iudicis munitas, quae vel in libros publicos

cenfuales referri folent, vel in cataftra et confervatoria, in quibus fin-

gulorum iurisdictioni fubie&torum nomina, res immobiles, contrac&tusque

defuper initi continentur, vel in peculiares codices, quibus hypotheca-

rum publicarum conftitutio inferitur, qui libri confenfuales vel

codices

hypothecarum (Cozfeusbücber, Hypotbekenbtücher) vwo-

cantur 2). Ex his autem libris apparet, an fine periculo creditor debi-

toris fidem fequi poffit, et an bona hypothecae obnoxia ad extinguen-

da debita contra&a fufficiant.

In-plerisque provinciis et locis Germa-

niae haec forma confirmationis hypothecae publicae, ut illa in libros

publicos referatur, legibus fcriptis eft praecepta; imo interdum ftatutum

vpoal

ivail

tentt

ii

eft, ut ómnia iura

etiam per executionetn a

q

uifita, ann

L

in ali

1

s id moribus obtinet: et rarius hodie ius Romanum,

qt

10d hanc

ï

fori

nam ignorat, circa hypothecas publicas eft retentum ?.

Opt

)1lie

eft, ut boni publici caufa et ad fidem fubditorum augendam infertio no-

minum hypothecariorum in t

21

«auU

ulas publicas ubique fiat, illo etiam ca-

fu, quo iudex eijus rei caufa a nemine imploratur.

Hos autem libros publicos infpicere debet iudex, antequam con-

fentiat in hypothecam publicam, ne creditor confenfui iudiciali confi-

fus decipiatur, fi iam antea alii creditores in eam rem hypothecam con-

fecuti fuerint.

Porro

13

aA-

- Porro follicitus fit iudlex de eruendo vero .rerum oppignoran

ï

rum pretio, vel ex poftrema earum acquifitione titulo onerofo peracta,

d

u

€

à

.

vel ex aeftimatione a rei peritis iurisiurandi fide obfiri&is facien

Vt autem iuftum pretium indagetur, iudex ad id quoque refpiciat, an'

pretium priftinum non ulla ratione diminutum fit, aut partes prae-

Quod ad

dii interea temporis fint alienatae, et quae funt fimilia.

2edifici

&

a attinet, leges interdum iubent quoque refpicere illam pecuniae

incendio

fummam, pro qua cavit focietas indemnitatem damnorum ex

ortorum promiittens.

]

€

COl

totis

Tudicis eft inquirere, an bona iuri pignoris fupponenda fint

propria, quorum dominium folitarium, plenum, nec reftrictum eft penes

oppignorantem, et an huic competat facultas haec bona oppignorandi.

Tudex non debet interponere confenfuüm ad conftituendam hypothecam

in re, quae debitoris non eft propria, cum haec conftitutio nullam fe-

: fecus faciens debitoris fraudi fuccurrit et peccato

.

curitatem praefte

Ipfe hoc

füo creditori damnum affert, quod ipfi reparandum eft c).

fcire potuit, ad quem res oppignoranda pertineat, et quo iure. Sic

oppignoratio non procedit in bonis coniugum communibus uxore in-

fcia, aut in bonis debitoris obaerati concurfu creditorum imminente.

Praeterea iudex caveat, ne hypotheca conftituatur ab eo, qui non.

habet facultatem. rem fuam oppignorandi. Et hac quidem facultate ca-

rer

e poteft debitor partim ex qualitate perfonae, veluti ob aetatem,

Neque negligentiam fuam

partim ex natura rei, quam pignori offert.

iudex hoc argumento excufare poteft, quod creditor fibi vigilare atque

xit

et ftatum bonorum eius noffe

conditionem eius,

cum quo contra

XIU,

debuiffet: fatis enim fibi vigilavit creditor, qui debitori foli fidem non

habuit, fed iudicis fidem imploravit, in hac fpem omnem et fiduciam

collocans, et tunc decipi fe non poffe cenfuit, fi hypotheca au&oritate

et providentia iudicis confirmetur 4).

Caveat porro iudex, ne ex duabus hypothecis eam primo loco

confirmet et a&is inferat, quae pofteriori tempore creditori eff confti-

tuta. Si quidem in praeiudicium creditoris anterioris; qui ex hoc facto

D

iudicis

14

anm EH UE ER RD d — ——

iudicis damnum fclitit, id fa&um fit, iudex. eum indemnem praeftare

debet, qui ob infufficientiam bonorum damnum incurrit €).

Denique iudex officium fuum negligit, qui confenfum in hypothe-

cam ne quidem in libros iudiciales refert, quamvis eius rei documen-

tum creditori exhibuerit,

Quo cafü hypotheca qualitate pignoris pu-

blici non privatur, et creditoribus pofterioribus , quibus ex hac omif-

fione damnum nafcitur, falvum eft indemnitatem a iudice negligente po-

ftulare f).

&) De his libris vid. (Je TrZfzfchler) AMuleitung zur "Abfaffung krecbtlicher "Aujfaze,

T.I. p.626.íqq.

b) CLAPROTH von freyvvill. Gerichtshandl. $. 24

€c) BROCKES fiel. obf. for. obf. 100.

CRELL in progr. de hypotheca in diff,

atque programm. Faícic. VIIL. p. 1349, qui habet exemplum hypothecae a

viduo in domo conftitutae, quam titulo. hereditario ; mortua uxore inteftata,

. dominii iure fe acquifiviffe mentitus erat,

d) CRELL l.c, p. 1353.

€) STEBER L.c, $. XIV,

f) GMELIN L.c. p.120,

& X

AN IVDEX NON INTE"ROGATVS

INSVFFICIENTIAM

H'X'POTHECAE SILERE P.OSSIT?

Id. quidem .minus dubium 'ePc, magiftratum teneri ob pfaeihtum

confenfum in oppignorationem bonorum immobilium, fi bona creditori-

bus hypothecariis fatisfaciendis non fufficiant, ubi hypothecam falfo

idoneam affirmavit, et in teftimonio aut inftrumento creditori exhibito

res füppofitas tanquam nulli oppignoratas vel adhuc fufficientes vendi-

tavit, five íciens five imprudens hoc fecer

1 t

ii5

cum hoc cafu doli aut

liL

42t

culpae reus effe cenfeatur 4). Sed de eo non i

er ICtos convenit, an

iudex etiam teneatur, fi tantum de infufficientia creditorem non monue-

rit, faltem fpcnte in fufficientiam non inquifiverit, in illis locis, ubi

-

leges

I

5

-

[

leges particulares iudici hanc neccífitatem non imponunt P)

Sunt qu

^e

2

cenfeant, hoc cafu iudici :

l] eff

C

1

putandum, fi tacucerit atque iura

creditorum anteriorum non manifc

fta

OL

wverit, cum a novo creditor

notn

Ípécialiter fuerit interrogatus,- quia iura vigilantibus funt fcripta, et

quam

creditor mtelroufïo lem omittens

maiorem

commijttit cuipam,

th

iüdex non refpondens ad interro

gationent

on fac&am c)

Sed

ilice

gis mihi arridet fententia contraria, magiftratun ,. qui hoc cafu filet,

€

a

C

1

t

de culpa teneri, et quidem de culpa levi, quia honorarium

T-s(-

Damnum ex file

iit

io ortum reparare debet

ille,

ad guem officium reve

lationis pertinuit

Creditoris intentio ipfa ad fecuritatem crediti ten-

dens. magiftratui officium. imponit, ea revelandi, quae fcire creditoris

*

Ipfi petitioni

intereft, quamvis hi

difertis verbis id non poftulave

^itot

an 4ccuritas

confenfus in hypothecam ineft interrogatio et fcif

VCitgct

109

ex illa hypotheca fperari 'poffit et illa fufficiat 4) NLQLC

defunt lege

S

particulares, quae expreffe hoc praecipiunt ?). Sed iudex hoc oflicio

4

lat

i

t

n

liberz tur, ubi leges particular

s filent, cum fit officium ex pus

1

nesotii fi

ivandum; qui a

en

H

uic non fatisfacit, a culpa non eft

immunis, fed in doli fufpi

nem incidit et fraudis focietatem cum de-

bitore callido iniiffe cenfetur f )

a) CARPZOV, P.If. conft. 1. def. 26.

I. I BECK deé iure emphyteut,

c. IX. $. 18.

SCHORC

HII Refponf.

ford, n, IOS. ICu Tubing

Vol. IX. conf. 2

-

n. 27

l;) Recenfum eiíusmodi legum dedit I. G.

SIEBER Lc. $. V.

)CARPZ

OV et BECK Lc.

SIE

BER diff. cit. 9. II — V.

ec

d)HmR.

i& O N .L&.

sJ

-

in fel. obf. for. obf,io09, CR A

M ER obf, iur. T.IIT. obf.g22,

I 1

3

c

provinc. Bamberg

e) vid. SIEBER diff. cit. $. VI.

p 6'0 &u A:ïxv

MER.in coníult, et decif,

f)BOEI

T. , PLIE relp.u;ö. n 7.I$.

b vd

«X lo

D

E

HYPOTHE(!

IS

GA

LIBVS

CODICI HYPOTHECA-

R

1

INSERENDIS

s libris h

^ (

24

ti

CCe

ari

L

um ex l'x."Uicb non

Cum hypothecae legale

E'

Jï.'

infe-

&

tofl

114

1m

1111

rantur,

ii

eri po

t5

v

ex IUfIS CcOn

111li

1S

s

)Oiit10ne

CTt

res maxl-

me cauti damnum incurrant

]uam

3 rpotücca iuadicls coniemn?iu iif

e

ma

—LL

16

mata fibi profpexerint, quia haec in concurfu creditorum cedere debet

hypothecis legalibus, quae hypothecarum indici non infertae leguntur,

et fieri poteft,

ut hae univerfa debitoris bona abforbeant, et debito

rem pofteriorem omni fecuritate privent, veluti fi hypotheca legalis

c0mpetfvt uxori.

Leges igitur particulares aequitatis laudem merentur,

quae ftatuunt, hypotl ecam legalem etiam anteriorem uxoris hypothe-

cis eïprcfs pofterioribus effe poftponendam 7). — Aliae leges iudicem

adftringunt, ut cataftro vel libro publico hypo&*cms legales etiam in-

ferat

Et quamvis utile fit hoc fidei publicae tuendae caufa a iudice

fieri etiam in iis locis, ubi leges id non iubent, ne creditor fe dece

ptum videat, qui fibi pPlünfun habuit,

debitoris bona nullis aliis hy-

non

pothecis obnoxia effe, quam quae hypothecarum codex continet:

tamen, deficiente leg

. quae iudici hanc infertionem aut inquifitionem

imponit, adverfus hunc creditor a&tionem fubfidiariam movere poteft

n

cum eius nulla culpa fubfit )

4) Vti fe&um eft in Ref.

or. Tit. XXII. 1.2. $.53. Hypothecae iudiciales tacitis

Stat, Ham-

praeferuntur etiam in Cod. Frider. antiqu. P.IV. tit. 9. $. 68

burg. L. II tit; $. $. 12.

Kef. Francof, P, II. t. 20.

D) arg. l-203. D. de Reg. /Iur. Confil. Tubing

Vol. IX

conf, 28. n. 43

DE

TRVLTZSHLER lo T.L p6

XII

S.

VAT?.IAE RESTRICTIONES CONSENSVS IN HYPOTHECAM

ACLVDICE.-R EQVIRDNDI

Leges p'trt1cu]ares iudicibus in interponendo confenfu in hypothe-

Aliae iübent, ut con-

cam conftituendam varia ratione modum ponunt.

fenfus non impertiatur, nifi ad certum annorum numerum, veluti ad

ad

triennium aut qu

«v

riennium 4), qu

elapfo effe&us confenfus expirat,

licet claufula annullationis non fit explicite adiecta^). Hoc cafu credi-

toris eft. iufto tempore debitorem interpellare aut prorogationem con-

fenfus iudicialis impetrare.

In aliis t

is officialibus principis non licet confentire in hypothe-

cam, quae fui

m

1111

am centum florenorum.excedit, et ob debita malora

1

confirmatio e canc

ell

X

I

incipis eft petenda c)

Iflth

*17

,

Interdum leges particulares confenfum iudicialem rö&1*i11gu1m ad

certam partem pretii veri praediorum hypothecae obnoxiorum ; veluti

ad tertiam, aut dimidiam partem 4), aut ad duas tertias €): quo cafu

peccat iudex, qui ultra fummam legalem confenfum in hypothecam ex-

ha

lic

cam ad aes alienum expungendum non

tendit, atque conftituit hypot

fufficientem.

Sed iudex imploratus etiam invitus ufque ad futmmam

lege determinatam confenfu fuo hypothecas confirmare tenetur, et comn-

tra eius decretum denegatorium appellationi extraiudiciali locus ett.

4) Obtinet hoc legibus epifcopatus Bambergenfis, Journal von und für Franken,

T.IL P.IL. p.161.

Quan

C

n

iuam varia fint commoda interpofitionis confenfus

temporarii, cavendum tamen eft, ne fumtus renovationis debitorem afflidum

adhuc magis afflipant, vid, DE TRWVETZSCHLER l;c. T.L. p. 624.

b) HILDEBRAND de confenfu hbypothecae tam magiftratui quam feudi domi-

no nocivo ac non nocivo.. $. XVII.

c) vid. Refcriptum Onoldinum de 10 Apr. 1769.

HEVBERI Aeal-Index der

Hocbfüvfll. Brandenb. Onolzb. Landes-Conflit, p. 311 et 126,

d) HILDEBR AND l.c. $.XIX.

€) Talis conftitutio extat. iure Norimbergenfi quoad praefeQuras et dominos em.

phyteuticos. direCtos, qui iurisdictionem patrimonialem exercent. vid. Decret,

addit. de 1677. in LA HjNERI vollfj. Samml. p.$20. De praxi hac fori No-

rimbergenfis teftatur refponfum confiliarii reipubl. Norimbergenfis, quod fe-

quitur: ,,Es ii fowvobl per Decretum, 4

l; per confüetudinem, azsgemacbten

Rechtens, dafi muan ura duas tertias mitbf confentiren darf. Wo foldhes ge-

fibiebet , fo imufs der Confenfüm dans culpam fragen und entgeliem, Es wvird.

aber das tempus dati confenfus aifendirt, uud nicbt die Zeit der. praetendir-

Wenn al[o tempore confenfus das Guf fo viel wvertb ge-

len Bezablung.

vvefen , dajs das. coufentirte Capital die ä—fel nicht überfliegen, fo mu[s fich

