KaI600-854_7
author: Le Bret, Johann Friedrich

ag

us

ee

-

ER

A

""

.

iidd

&

À

?

w

z

DT

LA

z

:

273

":

"

x

m

;

3

»

um

RT

d

x

MAUET

m

OR

N

E

TE

Ial

-

j

em

A

u-

-

ER

zi

gt

s

r

E

—— —R

i

r n 7 t d at t

T €

vsc

as

d«

E

o

ix

$

z

T

p

N

i

p

A

R

:2

pis.

z

T.

EE

m

-X

od

A

U

z

LM

T.

P

E

a

Tos

U

3

«.MWw

s

.

d.

H;WH

*

m

M

*

9

i

4

$.

$4

s

t

j

A

2

v

ss

—

vMESCUA

u

A

2R

E^

A

..w

s

t

NY

E

*

;

GE RE

m

»:

6

H

3

Ü

A

z

As

NDI

E

x

uY

i

hs

2in

zx

h

u

d

AUE

^

p

x

ial

m.

a

du

r

.

CLj

hs;

NT E EOE

ài

:

z

i

j

j

Wm

]

:

E

m

L

x

-

A

-

L E.

—

m

i

——

LL UI

z

i —À

-

II U

Mu ii i

i

:

Rs

UCTE

A

E

Digitalisat

vorhanden

|

"

Sinadiinsesibenie t

BS

-

..W

T

amongiieo

—

n

,

5 xäme

"

Z

A

d

du

s

b ,

od

n

"o RA

U

d

æ«

M

m ""

z

m

EE

d

as

TE

D. JOANNIS FRID. LEBRET,

S. THEOL. PROF. P. PRIMARII, SERENISSIMI CONSILIARIÍ

l

ET UNIVERSITATIS TUBINGENSIS CANCELLARII,

PRJESULIS ECCLESI£ COLLEGIAT/E, ET

LAUREACENSIUM ABBATIS

ORATIO II.

JU'RE PIïEINCIPIS

EVANGELICI

TTE a t

CIRCA

VICARIOS APOSTOLICOS.

habita Tubz"ngae tum oemium creandi thiþror daret

MDCOCXCIII

M. JO. AD. SIGMUNDI.

RRR

ui anno elapfo occafione venie creandi magiftros im-

pertiendze de exiffemtia vicariorum apoftolicorum in

terris Proteftantium differui, id jam ago, ut de jure Principis

Evangeliti cirea. vicarios. apoftolicos tra&tem , quod argumentum

ita enucleandum effe videtur, ut tum quid fint vicarii, quid

vicarii foranei, quid vicarii generales, quid vicarii Apofto-

lici, ex principiis juris canonici ftatuam &, quzenam fit eo-

rum natura & quam varius habitus, doceam, tum vero de

iP

jure principis Evangoelici circa vicarios apoftolicos eorumque

clandeftina in terris Proteftantium molimina preecipiam.

ï

Eft autem vicarius, qui vices alterius"gerït aut parochi

"ut epifcopi, hic vero non nifi de Vicario epifcopi fermo eft.

Cum enim Archidiaconis ampla illa poteftas, quam a jure

habebant, fuiffet ademta , Epi(copi Vicarios ita elegerunt,

"ut eorum auctoritas a voluntate Epifcopi penderet. Fa&um

id effe legimus medio illo tempore, quod inter colle&ionem

"Gregorianam & Bonifacianam excurrit, Ífzeculo XIIL &)

^

A

"

Hinc

4) Patet id ex fexto. cf. T'o-

rum a. Concilio Lateranenfi IV. ubi

ma[fniin vet. & nov. eccles. di-

Innocentius lT. & Patres epifco-

Ácipl.-Part. L. L. Il c. VTII. p. m.

pos hortantur, ut fi expedire ne-

40. Repetit ille originem Vicario-

queant per fe negotia univería,

eli-

—

4

Hinc nulla fït Vicariorum mentio neque in Gratiani decreto

neque in decretalibus Gregori IX. Ex ea, quam przemifi-

mus, definitione ea fluunt corollaria, quze a do&toribus juris

tradi vulgo folent, inter quze przecipuum illud eft, quo do-

cetur, Vicarium non habere beneficium , fed munus, & cum

munere conjun&um honorem, una cum jurisdicione, cujus

amplitudo arbitrio Epifcopi definitur, ^) qui fi munus füum

per fe obire poteft, non indiget Vicario, fi vero muneri fuo

obeundo impar eft, id quod ob amplitudinem dicecefeos in

Papam

quorum zz-

omnia fuö jure exercere videatur,

eligant presbyteros

—

omnia tamen ex facultatibus funt

cariam fupponant fidem.

Exeunte itaque feculo Xlll. ubi-

dimetiends, quas Epifcopus Vica-

que recepti fuere Pzcarii genera-

rio pro lubitu füo confert, quze

pcteftas vel major vel minor effe

1e:, hinc in Vl. decretálium libro

extat titulus de officio Ficarii,

poteft. Cum itaque tribunal Vica-

in quo totum ejus munus explica-

rii unum idemque fit cur tribunali

tur.

Epifcopi, quo mortuo, aut digni-

tate moto, omnef Vicarius juris.

i/ Dy Ex eo principio fluit, quod

dictionem amittit ;

omnis illa lis

Epifcopus, prout ipfi libuerit, aut

in logomachiam abit, quia omnino

eleé&tum Vicarium removere, aut

jurisdi&tio alia effe non poteft,

«num vel plures, vel etiam nul-

quam quie ab Epifcopo ipfi fit de-

lum eligere poffit.

Non me qui-

mandata vel delegata, qua deman-

xem latet, quantum Canoniftarum

data Vicarius jure fuo utitur, non

ingenia exerceat illa antiqua quze-

quidem originarie ex lege fcripta

ftio, num ordinaria an delegata fit

in corpore juris claufo, fed der:-

Vicarii generalis jurisdictio ? Nun-

vative ex nutu Epifcopi; que

principia in omnes Vicariorum fpee

quam omnino Vicarius in decreta-

libus vocatur delegatus, ex ea ra-

cies, adeoque etiam in Vicarftum

tione, quod Vicarius caulas non-

Apoftolicum fuünt applicabilia. Non

itaqua fatis pbilofophice in his ex-

nullas delegare alteri poteft, dele-

gatus vero non poteft, & quod

plicandis claffibus Vicariorum at-

femel conftitutus fuo jure ea omnia

que ad füum genus revocandis ver-

exercet, quae funt epifcopalis ju-

fatur Cl. Devotz iu inftitutionibus

risdictionis.

Quamvis itaque ea

canon, (Romze 1785. 8.) p.232. "

BAK Le asE AT DÉORIS m TOA 2 RA UP ATICROO

-

5

Papam & complures hierarchasþadit, Vicario indiget quam

maxime.

Munus Vicarii vero bifariam confiderari poteft,

prout jurisdi&ionem exercet non nifi voluntariam, aut etiam

contentiofam.

Quze efficiunt, ut & duplex fit methodus,

qua Vicarii utuntur Italici, & qua utuntur Germanici, In

Italia omnino non nifi unus Vicarius conftitui folet, cui

committitur adminiftratio rerum fpiritualium fimulque etiam

contentiofa jurisdi&io; c) Inà Germania vero Officialis a Vi-

cario difünguitur, & Vicarii poteftas ea tantum compleéti-

tur, quae funt voluntarize jurisdiGionis, Officialis autem ea,

qua funt jurisdi&tionis contentiofze.

Cum vero Vicarii aut Bnt generales aut fpeciäles, di-

ftin&ius explicandum eft, quzenam utriusque claffis fit pote«

fras, & quam adzquata fit noftra definitio, in utramque

claffem applicata.

In Vicarium generalem ex Italize confüe-

tudine, quz ob Vicarios apoftolicos probe eft obfervanda,

tranfit ordinaria Epifcopi jurisdi&io, fed non tranfit poteftas,

gerendi ea, quze peculiare mandatum requirunt, & quae

Epifcopo uni & foli refervantur.

Itaque absque fpeciali

mandato non cognofcit caufas criminales, d) non matrimos

f

niales, 7) non confert beneficia; nec in ea permutanda, unie

A 3

enda

€) Morem Ttalorum fequäitur

4 Cap. 2. de offic. Vicar. in VI.

ipfum Concilium Tridentinum,

€) ita quidem plerique fentiunt,

j

quod eo ipfo, uti in permultis

vid. Barbofam sd Conc, Trident.

a2liis Capitibus,

Italicismos fapit

Sefs. 24. c, 20, de ref. qui autores,

Sefs. XXIV. cap. 16. de reforma-

tione,

utramque fententiam tuentes, af.

ert; ^

s

ó

enda, efigenda confenfum impertitur; fed inftituit tamen

praefentatos a patronis, judicat caufas beneficiarias de jure

patronatus deque ejus quafi poffeffione. £) — Vicarius porro

generalis non vifitat dicecefin, Synodum non cogit, g) non

indicit Collegium Canonicorum, eique neque intereft, neque

fuffragium fert; 5) -non abfolvit a cafibus epifcopo referva-

tis; non tollit irregularitates, quae ex occulto crimine pro-

cedunt; i) non concedit literas dimifforias, nifi epifcopus in

longinquis: regionibus-verfetur, uno verbo, nihil attingit eo-

rum, quee fünt ordinis epifcopalis.

Exhaufta fic vicariorum generalium notione, quse uni-

verfam dioscefin afficit, pergimus ad vicarios fpeciales, qui

certis locis & certo tempori funt adítridi & quorum pote-

ftas non a nutu & arbitrio epifcopi, fed vel a lege vel a pri-

vilegio.fingularipendet, quorum itaque tribunal ab Epifcopo

Prima eorum. claffis

plane.e£ feparatum.atque discretum.

Solent

ees compleGitur, :quos //icarior forameor appellant.

quippe epifcopi in quibusdam.dicecefeos fuze oppidis fuos in-

ftituere Vicarios, eosque certa quadam ipfis demandata po-

4teftate exornare, quse vero loco circumforibitur, .ac plerum-

*

que

-"fy'id omnino fecus fe habet ex

bertini five Bened. XIV. de Svno-

principiis: juris publ. eccles.. Ger-

do díteces. L. 11.c. 3. nnm. 3. &4.

man. ubi Officialatus jura magnam

Lunadoro relat. della Corte di

efficiunt Curize epifcopalis praero-

Roma ed. Rom. 1784. P. IL. p. 15o.

getivam.

A) Concilium 1 rid. Sefs. 25. cap.

.g) excepto Vicario Romani Pon-

6. de reF.

tifhicis, cül licet habere Synodum

i) ldem Sefs. 24. - cap. 6. de re-

form.

dicceíanam Cleri Romani, Lain-

7

que in peculiaribus rebus verfatur. ! Debent illi per naturam

locorum eorumque diftantiam tribunal habere ab Epifcopi

tribunali discretum, fed ab illis re&e ad. Epifcopum provo-

catur. Eo munere olim fuün&i funt Chorepifcopi, Archiepi-

fcopi, Archidiaconi , Archipresbyteri & Decani rurales, quo-

rum cum poteftas ad Vicarium. generalem fuiffet tran

3lata ,

infüituti funt Vicarii foranei, quos nominat Innocentius IV

in Concilio Lugdunenfi & Clemens V. in Viennenfi.

4

Altera claffüis F'icarios natos complectitur,

quorum po

L

e-

ftas non pendet ab arbitrio epifcopi, fed a lege, quae ill

am

cum eorum beneficiis perpetuo conjunxit. ]ta quidem Ar-

chipresbyter & Archidiaconus funt Vicarii nati Epifc

pyum.

m

Tertia claffis comprehendit Ziaríos zapitulares,

qui per

naturam rei ab Epifcopi, jam demortui arbitrio, pendere

non poffunt, quorum vero au&oritas hodie a Congregatione

Epifcoporum & Regularium Romana in Italia valde eft re-

ftrida, £) in Germania vero aliquanto amplior remanfit.

Quarta denique claffis eos completitur , quos Jarior

apoftolitos appellant, quos conftitui obfervamus ab ipfa fede

Romana a Papa ipfo /) tum maxime, cum metuunt Romani

Profules, ne jufto diutius ecclefia paftore careat, m) vel

cutnma

&) cf. Higanti d regul. Can-

Congregationi epifcoporum & re»

celi. p. 366.

gularium indulfiffe legimus, ut Vi-

1) Sixtus V.

in Conftitut. 117.

"Tom. IV. part. 4. p.299. Bullarii,

catios apoftolicos eligant, quando

z) quapropter «&€ 'Sixtum V.

t1et.

eos ecclefiarum neceílitas poftula-

;

8

H—————:

cum. profpiciunt turbas & diffidia fore in Vicafii capitularis

ele&ione, vel cum Epifcopus aut fenio aut alia quadam

cauía impeditus officio fuo-re&e fungi non poteft, vel quando

epifcopus- aut-removetur aut ab -adminiftratione fufpenditur.

Vicatiis .vero etiam apoftolicis fequeftris utitur «Congregatio

de propaganda fide'Romana, utiturque maxime in terris

Proteftantium, quos ideo penitius noffe noftra omnino in«

tereft. Conftituuntur a Papa vel chara&ere epifcopali infie

gniti, qui ideo a mullius Epifcopi nutu-pendent, facultati-

busque exornantur infignibus, Ejpifcopi in partibus infide-

lium nuncupati, u) .vel.&.absque charactere epifcopali, modo

fint habiles: ad-exornandam & amplificandam hierarchiam in

terris Proteftantium. Itaque femper in eo vertitur cardo rei,

quod facultates incognitas in terris Proteftantium habeant

& exerceant, quze non nifi ex apoftolicis quas 'vocant lite-

ris, qua ;continent: ipdultum 'Pontificium, innotefcere nobis

'po-fï'unt.

Pre-

vs/Andreuz.-

»fundamentum fübjectionis ad e&-

«m)-cofif. Hieronytm

m

zi S.l. de epifcopo titulari P. ll.

,clefiafticatn jurisdictionem, quam-

Cap.l. ubi $. 104. p. 79 ait: »vel

,vis fecundum praefentem ftatum

,talis populus eft totus Chriftianus

,non fit abfolute membrum eccle-

,fiz , tamen eft fübje&tum capax,

»fchismaticus & heereticus , in quo

»cafu non datur illi regulariter epi-

,in quod poteftas ecclefiaftica jus

,,fcopus titularis juxta praxin Rom.

,dicat.,, Nonne hzec ipfa illa funt

»Curim,, (Atqui, quamvis regu-

pr;incïpia, quze Stattler noítra me-

iariter non detur, datur.tamen,

moria contra omnem difciplinze no-

fiee libertatem-&avtonomiam ob-

cujus rei exempla frequentia .ettu-

limus in oratione prima de Mi(s.

trudere nobis:voluit.

In nos, qui

non fumusmembra ecclefize catho-

Sept. & Vic. Hannov.) ,& fic

licze, jus dicat epifcopus titularis?

»

uamvis talis populus retineat

,,charaC&terem baptismi,

quod eft

Ex indulto Pontificis jus dicat ?

—— À

9

Proemiffa hae Vicariorum & apoftolicorum maxime-de-

finitione, facilis jam folutu eft queftio, quid juris circa eos

competat Principi Evangelico? — Cum vicarius apoftolicus

vices gerat illius, qui Apoftolicum fe fenfu eminentiori. ap-

pellat, hoc eft, vices Papze, cujus auctoritatem Proteftantes

repudiarunt, jus competit Principi Evangelico, non admit-

tendi Vicarios Apoftolicos.

Quodfíi enim Principes noftri,,

Naumburgi congregati, anno feculi XVI. primo & fexage-

fimo, Commendono & Dephino, Nunciis Papalibus füb um-

bone Ferdinandi I. ad eos miffis ita refi

ponderunt, ut aperte

profiterentur,. Dei maudato — impulfos G.

ermanig Princpes a. Ro-

smama ectlefia difceffrffe , conflauter im o Jfententia J& perfeveraturos ,

mec ullas fibi a. Poutifite leges praferibi pa[furos, mullius enim auto-

ritatem vel jurisditfionem , quam. Imperatoris fui Cefaris Ferdinandi

J& agnofcere , fí. mon Pontifiim legationis unus obi

illent, omuia p

7

J

dia €7 obfoguia fe illis ex clariff

mis F'enetorum familiis ortir prajfüi-

duros fuiffe: .o) Jus illis omnino competit, ex iisdern princi-

piis

€) Paffus ille memorabilis extat

nec ullag fi

in refponfo Nunciis dato

a

bj a Pontfice leges

Gelbke in Naumbu

lpud Ven.

preferibi patientur. Nullius enim

rgifchen Für-

autoritatem vel

jurirdicfionem,

Jtentag. Lips. i

793. N. XXXI.

guam, Imp

eratoris fui Cefaris

p. 123. & ita fluit: ,,Cum non er-

Ferdinan

rore lapfi nec temeritate, curiofi-

vero ad vos attinet,

di agnofcunt — Quod

tate aut pravis cupiditatibus, fed

ita vobis

feveriffimo Dei mandato

omnino ut perfuadeatis Celfitudi-

quO prze-

nes ipforum volunt nifi Pontifi-

cipitur, idola fugienda

effe, im-

ciz legationis munus n

unc quidem

pulíi Germanize principes a Homa-

obiiffetis ,

omnia Cels.

ipforum

na ecclefia difcefferunt , conftan-

ter in ea. fententia. perfeveraturi

clementiz ac benevolentiz ftudia

& obfequia vobis ex Clariffimis

Vene-

r

Io

piis de Vicariis apoftolicis ftatuendi, eosque, qui vices Papze

gerunt, repudiandi, ac non negle&tis quidem officiis huma-

nitatis, quae nec Naumbburgi omnino neglexere Principes

noftri, arcem caufze tuendi. FHinc laudandi omnino funt illi

Principes, qui ftatim fub incunabula indu&orum in terras

Evangelicas Vicariorum :apoftolicorum relu&ati funt, ut

Brunswicenfes Luneburgiti, qui refidentiam Vicariatus Hanno-

verani ferendam non 'eífe .cenfuerunt, p) quamvis omni hu-

manitate eos tra&taffent; g) ut Brandeuburgenfór, inter quos

.Magnus

bet? Jtane ill fbi immediatam

Venétorum fämiliis ortis praeftitu-

ras fuiffe tum quod erga ampliffi-

ubernationem fpiritualem .refer-

mam Venetorum Rempublicam,

vavit? Eftne hoc beneficium invi-

animo'affe&ti funt benevolo, tum

tis obtrufum ? Nolunt id Prote-

ftantes, repudiant principes.

vero étiam, quod 'vos ob generis

accioni

nobilitatem 'do&rinze ac fapientize

:q) quod :de Z'alerzo

laudem . favore íuo dignos effe

praedicari poteft, qui, aurze aulicae

ipfi profitentur.,, cf. la vie du Car-

captandze ftudicfiffimus, & artis

vitze venuftate placendi peritiífie

dinal Jean Francois Corimendon

par Pechier p.'9g.

mus , nonnifi manfuetudinem pre

Neque:ex principiis canonicis

fe ferebst.

Amiciífimus :erat Du-

cis Joannis Friderici, cui zeque ac

'poteft/defendi illa refidentia Han-

univerfze aulze eruditione & comie

noverana: 'Epifcopus enim titula-

ris exemtus eft ab obligatione re-

tate fua permultum fe commenda-

fidendi.

'Hinc monet Andreuzzi

vetat. -Magni eum fecit ipfe etiam

Leibnitius.

.Appellabatur, ante-

l. c. p. g0. crederem , quod. Rom.

quam epifcopus titularis evafiffet

»Pontifex fibi: atctualem curam &

P. Cavalier.

Suis ille

fumtibus

»ünmedidátam in illum (populum)

»gubernationem fpiritualem refer-

prelo exprimendam curavit editam

»varet: 'unde non haberet Epifco-

a Capuzino Dionyfio Werlenfi JVo-

vcenam S. Antonii Patavini 1675.

,pus titularis materiam :habilem

»applicatam & a&tuales fubditos in

Obiit'a. 1676. d. 26. Aug. & cada-

.quos jus dicerét.,,

"Epifcopus

ver ipfius in Capella aulica Hanno-

verana vor der Claufe fuit inhu-

iátaque titularis non habét fübditos,

xmatum. .Succeffor JVicolaus :Ste-

*án quos.jus:diceret? Sed :Papa:ha-

1"03

Ld

II

Magnus Elector Fridericus Guilielmus propria auc&toritate Vi-

carium Generalem conftituit, qui fubditorum caufas catholi-

corum in terris fuis Weftphalicis religiofas ageret, & edi&to

publico.r) cavit, ne quis auderct, refcripta, mandata, edi-

B A

Ga,

no, Hafnienfis, a virtutibus Va-

lio. Affiftens per. Septentrionen.

lerii ea in re defciverat, quod zelo

Pàpsee nimio arderet, hinc mox

& utramque Saxoniam F icarius

apoftolicus generalis.

Poft obi-

poíit Jo. Frid. obitum x679. Han-

tum Sierftorpii nemo privatus lo-

noverz odiofus, Hamburgum fe-

cum Vic. Ap. obtinuit,

qui Epi-

ceflit.

Revocatus tum fuit Han.

fcopis Germaniz ordinariis odio-

noveram Hortenfius Maurus, Ab-

fus femper fuit, eosque movit, ut

bas literatus zeqne ac prudens, qu'

in providendis parochiis non opti-

amicitiam Leibnitii & EleCtricis

mos quosque viros, fed homines

Sophiz benevolentiam fibi conci-

dubios, quibus carere facile pote-

liavit, poéfeos amantiflimus.

En

rant, Vicatio apoftolico przefenta-

humanitatem in diffidentes a reli-

rent.

Ceffum denique a Curia Ro.

gione publica.

Supplevimus ita-

mana epifcoporum fÍive invidize

que nomen familiare Epifcopi Jop-

ultramontane five juftitize. fuit,

penfis. Ita & plenum nomen Jo-

ut ipfis Epifcopis Germaniz id

annis Adolphi dare poffumus, quod

munus conferret , quod ad 6ooo fl.

ita fubfcriplit : Joanner Adolphusr,

fere reditus ferre perhibetur.

epifcopus Flaviopolitanus . Se-

dir ficariur

a

£entrionem B

poftolicus per Sep-

rY) d, d. xr. Sept. x66:. Cli-

aro ab kHoerde.

viw, ubi verba hzec funt: daofy

Quam humane füeri

t tractatus er;-

alle und jede unfere geiflliche

fcopus Spige, Cle

menti XI. coz-

und . weltliche Unterthanen und

vus, quia. 1728. obiit, multis fpe-

Angehórigen in diefen unfern

ciminibus demonftrari poteft. In-

Clevifchen und. Márkifchen Lan-

auguravit ille zedem catholicam

den — Niemand . anders alr uns

Hannoveranam a. 1719. & S. Cle-

und unfere Nachkommen | die

menti dedicavit.

le-

lta jam &

Herzoge zu Cleve und Grafen zu

num titulum Epifcopi Samofaten-

der Mark, in geiftlichen Sachen

fis, qui a. 1770. obiit, ex attis

für ihren Oberherrn und Ordina-

dare poffn

m: D. Joanner Igna.

riur zu erkennen haben. — Dafs

zius de Sierftorpe , Epifcopus Sa-

nicht allein diejenigen , awelche

mofatenus Pii Pape F I. Prola-

"remde und auswéártige Dekrete,:

tus domefticus & Pontificio So-

JMMandate oder Beferzpte zu fu-

chen ,

12

E

PrmsptescemynRm b

&a 'ex't'&öru-m tetris fuis inferte, infinusre, promulgare,

quod & .confirmavit poftea Fridericus -Guilielmusï. Boruffize

Rex.

Uti vero jüs competit Principi Evangelico, reluffondi Vi-

eariis apoftolicis eosque repudiaudi ; ita omnino illis etiam jus

cempetit tolerandi eosdem Vicarios & rata habendi ea, quae

ab illis canonice faéta funt.

Quod fi enim ex principiis pa-

cis Weftphalicze atque:ad amuffim legum Imperii catholicos

tolerandi poteftatem habent, quod jus ex avtonomia Princi-

pum fluit; quodfi & parochos catholicos, :qui ecclefiis catho-

licorum ;praefunt, tolerare quin &, nifi leges & patta ob-

ftent, conftituere poffunt, qui quoad effe&us hierarchicos

Epifcopo :cuidam .fubeffe omnino.debent; jus iisdem etiam

«come-.

clien , auszubringén oder zu exe-

Ten.,,

'fdem fanxit.Fridr, Guiliel-

mus l. Rex, qui a. 1726. proprie

quiren oder fonjfi mit Recht oder

qmit That fich daran .pflichtig

auCtoritate Vicarium generalem in

zu machen gelüflen laffen wer-

Spiritualibus conftituit fanxitque,

den-,

nicht nur. de.fatto ihrer

ut is eos actus peragat,

qui ex

habenden :Préábenden ,

'Benefi-

principiis religionis Romanze .fin-

zien -oder Bedienungen .entfezt

gujarem qualificationem requirunt,

ut, collationem ordinum, chris-

eyn, fondern auch. diejenigen ,

matum , confectionem -olei, con«

avelche - dergleichen aurwártiger.

Poientaten oder Herrfchaften

fecrationem .templorum & .alta-

Decreta, Mandata oder Reícripta

rium , ordinationes presbyterorum.

infinuiren oder .publiciren vür-

Mirum itaque omnino videri de.

bebat, quod Cl. .Denzna -ea-omnia

den , -alfofort . a£s Rebellen. mit

tam przfracte negare auderet. cf.

der - von unfern Vorfahren da-

egen verordneten leiblichenStra-

Freymüthige Anmerkungen über

e, benanntlich Steckung in den

des Herrn Hitter. wv. .Zimmer-

Sacken und. Werfung auf dos

mann Fragmente-Abth. . p. 89.

193. & Cl. Biefteri, Berolinenfis,

Waffer , andern zum. abfcheuli-

Berlinifche Monatsfchrift, Ján-

chen Exempel, beleget und. aus

dlem, Wege ger&umt werden. fol-

ner X793. $, 39 — 62.

—

13

cö'mpetere videtur tolerandi Vicarios apoftolicos.'

- Regule

vero prudentize & rationes principio Proteftantiu

in :conve-

nienter agendi eam tolerantiam quam maxime diffuadent

Principi Evangelico, idque non'ex una ratione. Prim

o enim

id quod Principes Evangelici univerfi in Conventu N.

aunme-e

urgeníi palam profeffi funt ,. principiis Proteftantis

^Y

1l oranino

adverfatur, las a. Pontifice. principi Evangelito. leges praftribi;

atqui facultates Vieariorum apoftolicorum acci

pere, tolerare,

ratas habere, .quid hoc aliud eft, quani

pati, ut fibi legce

a Pontifice praeferibantur? Secundo fi y

el vellent eos tole-

rare, peritura effet eorum in ecclefiafticis

autonomia ,

&

quamvis Epifcoporum Germanize jurisdi&io dicecefana -fu-

fpenfa eífet manfura, toleratis etiam Vicariis Apoftolicis ,

immediata tamen Pontificis ;gubernatione fp

irituali premi

quam immunes ab .ea effe :malle viderentur ,

quam confe-

quentiam certam effe fupra ex Andreuzzio de

monftravimus,

At quam alienum id eft a Proteftantismi geni

0, qui-ab emni

immediata Pape in fpiritualibus gubernatio

ne omnino ab-

horret, qui libertatem fuam ita tuetur, ut:

Pontificem pro

infallibili ecclefize. capite plane non.a

gnofcat, & .qui fuam

felicitatem

in.ea libertate -niti gaudet.

]am quid.ad nos

Vicarii Apoftolici, omni contentione.molitu

ri, ut jugum illud

vel vi vel-clam vel precario reftituatur.

7)

Tertio illa Vi.

cariorum apoftolicorum tolerantia non poffet non

3

novere in-

B 3

'vidiam

$) Quam felices-nos fimus, 'qui

principio Proteftantismi nitimur,

fiteri-poteft, qui.tanto.cum appa-

ratu .eruditionis : infallibilitis Ido-

Jum confregit & pefsundedit,

iid-nec ipfe IT homas-?reykirc'h. dif-

14

vidiam Epifcoporum Germanicorum, qüi ob abforptam & re-

ftri&am per Vicarios apoftolicos poteftatem epifcopalem or-

dinariam eos ipfi averfantur, bonos parochos fuze diceceft

refervant, dubios Vicariis cedunt, turbatas dicecefes segre

ferunt, & omnino caufze catholicae folidius confulunt, quam

Vidimus nuperrime exemplum, quam

Apoftolici Vicarii.

zegre eam diecefium turbationem ferant Epifcopi. Per-

pauci catholici Oldenburgi morantur, quibus Ser. Princeps

Dux & Epifcopus a. 1787. pro infigni fua indulgentia & mu-

nificentia in perpetuum concefferat, ut concionatore pres-

bytero uterentur, qui facra more catholico adminiftraret.

Nominat eam ecclefiolam Miffionem Emslandicam, fatisque

ea nomenclatura docet Epifcopus Hildefienfis, novam hanc

catholicorum. parochiam qualemcunque velle fe ad Vicaria-

tum apoftolicum ipfi demandatum pertrahere, , qui omnes

Septentriones,adeoque & Weftphaliam, comple&atur. At

relu&atus eft Epifcopus .:Monafterienfis, «qui oldenburgicas

terras ad Weftphaliam ypertinere, :adeoque fibi, qua Ordi-

Nititur

nario, non vero Vicario apoftolico effe fübje&as.

Hildefienfis Indulto Pontificis, Monafterienfis jure ordinarii;

cedit ille: vincit ifte: ) Non-immifcet fe liti Princeps in-

dulgentiffimus, fed videt ipfe, .quzenam invidia premat Vi-

carios, & quam impenfe conentur epifcopi ordinarii, jura

ordinariatus tueri, quamrvis invito Papa, qui, uti mox vi-

debimus, Vicarios fovet fuamque tuetur gubernationem im-

media-

£) Cl. Biefter in Berliner Monatsfchrift mens. Febr. 1793. p. 191.

E ais Em r ET

15

E

mediatam.

Quod fi itaque terre Oldenburgicoe unquam

effent ad catholicismum rediturz, rediturz forent ad pedum

.Monafterienfe.

!

Quid vero ad nos ordinariorum jurisdi&io

dicecefana , fufpenfa usque ad amicabilem compofitionem ?

Multo magis, quid ad nos Vicarii apoftolici ,' infallibilitatis

promicondi & Hierarchize Papalis ftudiofiffimi, a qua :omni

Proteftantismus abhorret. — Quod fi vero Principes Evange-

lici loco Vicariorum Apoftolicorum propria auctoritate fubfti-

tuant Vicarios generales iisque Catholicos fubjiciant, quod

in terris Clivenfibus fa&um effe memoravimus: id pleno jure

facere poífe noftros Principes, fatis certum & expeditum eft,

& habet multum :commodi; fed aliquid etiam habet incom.-

modi, quod titulus Vicarii :Generalis.catholici k

qui Principi

Evang. fubfit, Proteftanticum :morem -nimis referat ,

nec

in jure Canonico fundetur., :quod qualificationes canoni-

cas & hierarchicas exigit, .quae regulariter non nifi ab Epi-

Ícopo, cujus vices gerit, emanare poffunt, qui fuam potefta-

tem Vicario impertit.

'Sed quicunque titulus five Vicarii

generalis, five Chorepifcopi, five :alius quisque fubftituatur

pro eo, qui catholicos principis Evangelici regere fpirituali-

ter debeat, modo ae fit apoflolieus, hoc eft modo ne unice in-

dulto & privilegio Papzenitatur, fed omnia fua jura ab or-

: dinario Gjermanico repetat. .&) .Habet quidem & hzc ratio

aliquid

) ita cum 'nuper parochus ca-

fis Parochisque fuis normam proe-

tholicus fübditos Principis Evan-

Ícripfit, quam canonice fequi &

gelici catholicos invito Principe

poffint & debeant, ne gravameu

matrimonio jungetet , medelam fta-

tim attulit Epiícopus Conftantien-

tur.

pro Principe Evangelico inde oria-

ii

16

aliquid incommodi, cui vero medéla facilis afferri poteft ,

modo id obfervetur, quod a magno Brandenburgize Electore

Friderico Guilielmo obfervatum legimus, ut nulla lege ex-

terna, nullo refcripto vel mandato, quod five a Vicario Apo-

ftolico five ab Epifcopo externo proficifcatur obligatio nova

catholicis imponatur, quam non legerit, nom viderit, non

affenfü fuo vel diffenfu probarit vel improbarit Princeps

Evangelicus, cujus omnino intereft, ne ipfius avtonomia ali-

quo modo vel vellicetur vel labefa&etur.

Nam cum ipfi

Principes catholici, ut Hifpani, Belge, Veneti, Auftriaci id

juris exerceant, quidni id exerceant Principes Evangelici?

quorum eft follicite diftinguere inter obje&a ordinis & inter

obje&a jurisdi&ionis, quam exercere praeter Principem nemo

Ita:fi molimina fiant,

poteft, quod Pax weftphalica obftet.

quae fübditos proteftantes ad. facra catholicorum tranfire pel-

iciant, evitari id facilius poteft, fi ad Epifcopüm ordinarium

ejusque Vicarium id referatur, quod-facilior tum eft infpe-

&io Superintendentium Proteftanticorum, quam fi a Vicariis

apoftolicis fiat, qui facultatibus arcanis inftru&i, arcano

etiam profelytismo facilius vacare poffunt, quod omnia ad

Papam & ad Congregationem de Propaganda fide referant,

ubi ejusmodi-tranfitus diu (zepe latere poteft. v) Nam dum

res

) Romz id peragit Cardinalis

quam Pius IV. prefcripfit, profi-

Vicarius in zede S. Joannis Latera-

tentur.

Adeateam zsedem rei cu-

nenfis , ad quem. fere quotannis

riofus peregrinator, ubi, cum qua-

.multi conveniunt, qui facra noftra

dam nauíea nec fine fcandalo, i

faerit Proteftantium facris addictus

sbjurant, .& profellionem -eam,

ani-

—— —

iT

res Vicariorum apoftolicorum eo ordine procedünt, quo nunc

procedere videmus ; obreptitia & fubreptitia eft omnis illa

eorundem poteftas & cuivis principi Evangelico inüdiqfa. 72

Quod cum ita fe habeat, fuere, qui id tentarunt Catho«

lici, ut Epifcopos Catholicos jure poftliminii in terras Prote-

ftanticas inducerent, quod fa&um inter Danos, quod tenta-

tum etiam in Monarchia Borufforum fuiffe certa fide accepi-

Inus

De Dania, quae Stenonem Vicarium olim apoftolicum

genuit, fide nitimur Ven. Münteri, x) qui ex authenticis

a&is

ainmadvertet, quot in facra fepti-

rior vicit, jam fupra tetigimus,

mana feria fere fexta concurrant

Si vero autor ille monet ; er avi/Z

animse venales, quz de lucrando

r

illo, quod Camera apoftolica fol-

veriauten , dafr V

"Juche * ge.

macht swordem jfind,

Quch in

vit, apoftafiz przemio fidem anti-

andern deutfchen Lündern einen

am abjiciunt & novam arripiunt.

Vicarius apoftolicus anzu/Lellen ,

T

.

enet Cardinalis Vicarius quandam

und dafr es fcheint,

virgam longiorem in manu , qua fin-

Prozeftanten wiffen ,

was das

dafr die

gulos quafi pedo fuo tangit & con-

eigentlich für ein-Mann feyn

fecrat , qui facra nova profeffi funt,

Jo//; znigmate quidem uti vide-

tur, quod vero mihi non eft zeni

g-

*?9) Judiciofe ea re&eque funt

matis inftar.

Vera is omnino prze-

Obfervata ab eo au&tore, qui ora-

dicat.

tionem meam priorem recenfuit in

x) Mag

JVeuer allgem. deutíchen Biblio-

azin für Kirchenge-

fchichte und . Kirchenrecht dey

Lthek B. F. St. I, p. 35—19. qui &

JNordens, heraussegeben von D.

in eo rem acu tetigit, recurfum

Fridr.Münter B. F. Heft I. N.2.

Catholicorum in Germania Septen-

cf. Doederlin

in Ltveologijchem

trionali habitantium ad epifcopum

Journal p. s2x

Hildefienfem, deficiente Vicario

. Nomina quidem

apoftolico, ipfis valde effe mole-

perfonarum funt omiffa, perfonam

ftum.

Collifionem inter Hildefien-

tamen principalem his literis defi-

gnat: L. P. G. Presbyter Ham.

fcïm & Monafterienfem , qua pofte-

burgenfis.

C

gt ia A DEOR r RR ETRU

18

aüis refert, presbyterum quendam menfe Septembri anni

noftri fzeculi oCtogefimi virum quendam illuftrem adiiffe ei-

que propofuiffe, fi rex Danize.ad Canalem novum Sleswigo

Holfteinenfem oppidum aliquod, precipue pro Nationibus

catholicis extruendum curare, novum vero oppidum cum

fuo diftri&u Epifcopatu ornare catholico, eumque presbyte-

rum, qui hac fuo nomine fubfcripferat, epifcopum nomi-

nare vellet

collaturum fe fortem 25o0o.thalerorum, fuas-

que facultates reliquas ad vi&tum & fubfiftentiam .epifcopo-

rum fuccefforum reliturum. . Quod ea de re in confilio fan-

&iori five ftatus fuerit deliberatum, ex ea confilii delinea«

tione patet, quam feptennio poft idem Abbas.G. qui fe ipfe

nominat Presbyterum .catholicum Vicariatus apoftolici Sep-

tentrionalis, alii.cuidam regis amico & miniftro obtulerat,

effe&ionem vero confilii, refert idem, dilatam fuiffe, dum

Canalis ille foret confectus, abruptum vero fuiffe omne con-

filium morte illius viri illuftris, cui fcriptum fuum obtulerit

Fatetur ipfe, cum..congregatione de Prop. fide rem fuiffe

communicatam, quae cenfum annuuni ex illa forte 25. mil-

libus thalerorum pro fuftentatione Epifcopi fufficientem cen-

füerit, fed optate eam, ut Vicarius apoftolicus in Dania in-

troducatur, quia, qua Abbatis.G. conje&tura eft, eo fere

tempore Suecia, Ruffia & Boruffia Vicarium. acceperint, re«

ftare itaque Daniam & exiguam Imperii Germanici partem.

[ta omnino congregatio fuis principiis : conftanter infiftens,,

in eniftola fua d. 10.'Sept. 1784. data, palam profitetur, 'po-

tiorem

EEE l ssts at

19

tiorem fibi effe vicariatus apoftolici inftitutionem, quam epi«

fcopatum. )

Memorat G. fe formalem donationem facul-

tatum fuarum exaraffe, quz & Romse fuerit confirmata,

Vult ille etiamnum Epifcopus catholicus fieri aut tanquarmi

Sedis apoftolicze creatura, qud termino ipfe utitur, aut tan-

quam fübditus regis ad inftar reliquorum Epifcoporum Dà-

niz provincialium. Vult ille etiamnum eam fortem & plura

etiam regi permittere, ut fundum, quo. fuftentetur novus

epifcopus, ita tamen ut ipfe & cognatus quidam imbecillis

ufumfrucum ad dies vitze ex ea forte percipiant, & regis

arbitrio permittit, ele&ionem fuccefforum eum Curia Roma«

na taciturna traCtatione expedire, & de fua ipfius dignitate

cum Papa Pio VI. convenire, de qua canonice tamen non

nifi przevio examine in Curia judicari poteft. Si epifcopa-

tum non obtineret, primam nominationem effe fufpenden-

dam ad fuum usque & cognati obitum; fi vero epifcopatum

obtineret, & ante cognatum obiret, debere epifcopatum ,

dum cognatus viveret, aut fedem vacantem manere, aut

hominem imbecillum cognatum a rege epifcopum conftitui,

eique Coadjutorem aut Vicarium adjungi. Quamvis itaque,

monente Müntero, nullus ulterior paffus ea in re fit fa&us,

quze moderatio a Sapientia San&ioris Confilii omnino erat

expeQanda; id tamen mirati funt plerique, tam aperte de

C

Vica«

Q) Verba funt: potius quam

pro Danie regno cum titulo &

epifcopatus opportuna vifa eft

—icariatur apottolici

infiitutio tiome.

characteris epifcopalis . decora-

20

[ ss

Vicario apoftolico in Suecia, RuHïä & Boruffia differi, quafi

