res omnis jam effet explorata, quae quidem nec in Suecia

nec in Ruffia adhucdum eft ex omni parte certa & explo-

yata, quamvis res ipfa fufpicionibus haud careat.

Facilio-

rem hodie Papam effe, quam olim fuit, id explicari facile

poteft, quia eum non latet, quantum facilitate fua, oppreffa

Epifcoporum Germanicorum pertinacia fit lucraturus, fua

ipfius autoritate in terris Proteftanticis ftabilita & confir-

mata. Sed cogitent quaefo illi, quorum intereft, Principes

Evangelici, peffundato & infra&to Proteftantismo, infringi &

labefa&ari etiam principum autoritatem, quae cum jam fua

radice fit firma, ruinam minatur avtonomia principum Evan-

gelicorum, fi ab Epifcopis titularibus, atque ab immediata

Pontificis gubernatione fpirituali opprimatur.

Qui itaque

non miror, moliri Papam inftitutionem Vicarii apoftolici im

omnibus terris Borufficis, eamque opportuniffima quavis oc-

cafione urgere; fane mirarer, fi tam periculofo confilio aleze4

que dubiz pleno, quo autoritas regis in ecclefiafticis depri-

mitur, aures patule preeberentur.

Speciofe fane funt ra-

tiones, fpeciofi przetextus, quibus ad evincendum illud ar-

gumentum utuntur viri rei publicee adminiftrandze peritiffi-

i, fcilicet niti illud tolerantia, niti zequitate, qus' omni-

bus fubditis cujuscunque religionis bene cupiat, quod ta-

men de tolerantia tantum neceffaria vaict, quae ex lege vel

pa&o defcendit, de voluntaria vero non valet, qus citra

ulum pa&um vellegem ex libera voluntate proficifcitur,

quae

—— —MÓB(

aAl

qu:e eft utrinque variabilis, privilegiis meris fundatur, fjepe

moleftis, poteftatem regiam reftringentibus, in quam ratio-

nes temporum & tranfitoria voluntas hominum, mox aliter

infletenda multum influit, quae przejudicium fzepius tertii,

nifi circumfpe&e. & fobrie adhibeatur, fecum fert, quze gc-

nium denique promovendz cognitionis humianz fuffocat.

Aliud etiam argumentum, qui pro Vicario Ap. Boruffico

certant, inde repetunt, regem inde id emolumenti perce-

pturum, ut jurisdictio epifcoporum in terris fuis effet ce(fa-

tura, quod omnino dubium mihi videtur.

Aut enim ill»

terrae provincize funt, quze jure pacis weftphalicze jam gau-

dent, in quibus itaque rex autonomia fua jam utitur, qua

neque a Papa neque a Vicariis apoftolicis privari poteft, aut

provincie funt poft pacem weftphalicam acquifitze, ubi vel

lege fubjedionis vel pat&tis publicis fundata eft jurisdi&tio

epifcoporum ordinaria diocefana, tum epifcopos fuo jure,

quze tum vera zequitatis regula eft, non privabit rex juítus,

neque fuftinebit movere illa gravamina, quae ordinarii cons

tra Vicarios apoftolicos movent, fed eos tantum abufus tol«

let, qui cum falute Regis & populi confiftere nequeunt,

quod efficiendi fuo ipfe jam jurc gaudet, nec Vicario apo-

ftolico indiget, cui fe fuasque provincias fubmittat. Quan-

tumcunque itaque fit commodum, quod ex Vicario apofto-

lico, immediato Papz& organo, in magnum & potentem

Principem Evangelicum emanare poffe a nonnullis ftatuitur:

Majora tamen funt incommoda imminentia, fi Papam cogi-

4

taris,

2X

W

taris, diffitum quidem, at per principia conftitutionis ipfa

a Proteftantibus alienum, cujus amicitia, utut facilis, co-

mis, quandoque vifa, quavis iracundize anfa vacillat; artes

enim italicas quis non fubtimeat? Docuit exemplum Da-

nio, Abbatem G. a rege pofcere aufum fuiffe, ut nepotem

vel cognatum fuum conftituat epifcopum, hominem ime

becillum, qui Vicario ipfe indigeat, nec ad canonicam ele-

&ionem erat habilis.

Et quid poftulare aufus eft * * *

quem nos peregrinantem per Mufas noftras falutavimus.

Sive igitur ille qua privatus ea poftulata confilio fan&iori

propofuit fatis immoderata: At qua fronte id fuftinuit?

Aut ex ltalia ea attulit2 At qui aufus;eft, tam dire-

&e ea confilia proponere, qu»e au&oritati regis per fe funt

perniciofa & infefta.

Non tantum id egit ille, ut Vicariae

tus apoftolici inftitutionem neceffariam effe demonftraret,

fed & id voluit, ut conftitutus ita Epifcopus titularis five

Vicarius apoftolicus fuffragio & Seffione in ipfo Confilio

fanGiori feu Status gauderet.

Quousque tandem infana illa

vis morbi graffabitur? Quousque procedet Vicariorum apo-

ftolicorum arrogantia? Et quousque illa Principes iZvange-

licos arcana arte demulcebit? Difcant vel tandem Princi-

pes Evangelici, difcant ecclefize Evangelicze exemplo eccle-

fie Palatinz2e, quousque eos nimia in Vicarios Apoftolicos

facilitas, nimia in poftulata eorum indulgentia, nimia juris

fui indifferentia abripere poífit; difceant bene parta lauda-

bili cura tueri, ne de bonis fuis ecclefiafticis alii disponant;

quo-

t m

23

quorum nullum eft jus de illis disponendi aut natutam eo-

rum mutandi, aut male parta indulto quocunque in alios

transferendi. z) Dixi.

T

..2) Fecit id malo exemplo Pius JNVote den

VL cujos Breve flofculos habet

emvártigen Zu-

'conftitutioni bonorum ecclefiafti-

Jtand der

P

:

andiung der He.

corum in terris

formirten.R elig

ion».r-Bejchwerd en

infeftos.

Evangelicis plane

betreffe

i790. fol.22. & Bei

Sed otium ea in re no-

X3.

*

in Gefchichte der be.

"bis fecit:Confult. Dn. Ptter in

rüchtzsten .

wickifchen Clau-

5

Jftemat

Lcher La

rjl'ellung der

ful — zur

U

7j

falzifchen Religions-Befcher-

lao

echtfertigung | der

en nach der Lage, aworinn fie

Befc

gegen churpf.

eligionr-

Jje2t find

.194. qui Breve hoc

werden. 8. 1793.

p:3r. fg.

memorabile & fingulare fuo libro

D

TO

Ui autor Senece ver

ba libelli

inferuit. .Extat etiam in .BeZeuch-

ntiinfcripfit: 4udz,

guanturm

mali faciat nimia fub

tifitaos &

.ung und Widerlegung einer —

quam infefta. fit veritoti,

LE

N-

-

—

——

-

r

z

2

um

RRE

v r

WE

VA

45

3-

u

2

*

wasusmdMMEHE

2

s

Sx

v

$05

i

R

issn

M

de

s

:

WO.

T

A

TAT

iE

BC

x

Y

Ra ol

E

us

7

*

z

&

m

o

D

b

ndncc

b

E

.H.....

TE TR

x

F.

M.

n

RE

]

a

Hs

A

.

D

p

d-

Z

m,»,

-

1

s

p

[

24

-

sxNe.

—

"

—— áÉÁ——

acs

M NGEUU.

Rn

ii

m

—

lDuow

hi Ra ts

er g

-

-

E

Gead aA C m

—— ÓÓ€ ——

H

P

l

a

x

i E d- ioe r

VAPUSISSSBRUANDIR, R NU

t

d

A U EWCUCTSNDISSSMANECSIS DPSSQUNUMONE

SECETRR

QUNEOH NCIIURUR

ie n

—

-

m

i

P

E

p

]

s

D

2

AE

E

.

$

$ o

z

od

:

p

5

us

p

d

*

:

D

v

s Y

E :

E

z

m

*

As

Vs

E

3X

sE

T$

*s

t

Es

d

EO

ET

t

W

I

M

z

mib-

Em

$2

n

I

-

-

A

m

sE

4

A

Qu

"Y

s;

cn

A

p

ag

x

E

s

A

d

AC

s

m

E

r

s

LE

PA

TR

i

CA

579

$

AA

D2

À

E

-

5

-

-

ET

«l

-

z

.

v

£.

v

-

s

ss

-

J4

-

z

r

am

i

i

em

-

)

Euroskala Offset

E

M

eu

D. JOANNIS FRID. LEBRET,

S.

THEOL.

PROF.

P. PRIMARII

SERENISSIMI CONSILIARTÉ

eo

ET UNIVERSITATIS TUBINGENSIS CANCELLARII

VierFarbSelector Standard *

PRJESULIS ECCLESI/ COLLEGIAT/E ,

ET

s

ä

LAUREACENSIUM ABBATIS

ORATIO 1II.

e

ä

ä

DE

i

ä

d5

14

JURE FRENCIPTS

13

EVANGELICI

]

12

CIRCA

f

VICARIOS APOSTOLICOS

|

10

habita Tubingae cum veniam creandi Magiffro: daret

MDCCXCIII

ä

o»PERA JO. AD. SIGMUNDI

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

&