bare non poterat Propaganda, & res Catholicorum minus for-

tunatz fluerent: ftimulos Propaganda novos Epifcopo Spi-

genfi admovit, ut Hannoveram fe reciperet.

. Quod cum ex allatis rationibus recufaret idem, novum

Hannoverze Provicarium p) conftituit Papa Canonicum Zodul-

jum Guilielmum. Jojum, qui quondam Miffionarii vices Zelloe

obierat 4).

Quem cum non admitteret Confilium fan&ius

Hannoveranum, quod rei momentum & confequentias probe

perfpexerat, Propaganda adminiftrationem ilius Provicaria»

tus interim curandam anno feculi noftri 1723. Nuncio Papali

Colonienfi demandavit, dum inveniretur vir illi muneri ido-

neus,

Quem & Nuncius mox inveniífe ratus eft, cum pro

Vicariatu Hannoverano Baronem Tiicfel, Canonicum Hilde-

fienfem proponeret, quem Congregatio r) Vicarium Hanno-

C 23

veras

p) Brevifingulari d, 18. O&. 1722.

empla habemus, a Proteftantium

regimine publico non permittitur,

g) Sunt omnino in terris etiam

Proteftantium certi quidam Sacerdo-

a quo ejusmodi molimina potius re-

tunduntur, ita ut catholicis facer-

tes, qui titulo

1fí

& dignitate & fa-

dotibus haud liceat, eo Miffionarii

cultatibus Mif

lionariorum inftru&ti

E

titulo uti,

quandoque publice hoc titulo uti

audent, quod vero, cujus rei ex-

T) & 1724.. i

20

—R

Ó ——

veranum nominavite

At cum delegatio ifta infuperabilibus

laboraret d

ificultatibus, aula Ele&oralis Luneburgica effet

vigilantifl

:ma, resque omnes Vicariatus diffluerent, & parum

canonice fierent; aliter fe mederi illis malis haud poffe cen-

fuit Propaganda, quam ut Epifcopum Spigenfem remitteret.

Itaque eum :) denuo fingulari Brevi Vicarium Apoftolicum

Hannoveranum conftituit, qui tandem anno feculi noftri vi-

gefimo octavo obiit.

Utut triftiffima effet Vicariatus Hannoverani conflitutio,

nem eam

& vigilantibus tum Electore tum ipfius Confilio, om

rem a fe amolirentur Proteftantes, ficque Joannis Friderici

confilia fuperftitiofa plane everti viderentur: animum tamen

non defpondit Congregatio generalis de propaganda fide, in-

numeris quamvis il

la effet preffa difficultatibus, cum ad mo-

liendum tantum opus vix fufficerent illius facultates, Eodem

Joannem Henricum Neandorf, officiae

itaque anno d. 24. Dec.

lem Osnabrugenfem Vicarium nominavit Hannoveranum: Cui

vero firmitate & conftantia confueta nixum Confilium fane

&ius Hannoveranum permiffionem Hannoverz refidendi de-

negavit, V

icitque audaciam hujus viri eo felicius, quod ipfa

Congregatio ea de Neandorfio inaudierat, qua non erant

ut adeo eum fuz forti permittere confultius

plane honorifica,

duceret.

Ita fenfim defloruit illa exiftimatio, quam inítituto

huic comparaverant Maccionius & Steno. Novum tamen Vi-

carium £) conftituere haud,morata eft Propaganda, Le

opol-

*

dum

1) Brevi d, 20, OG, 1730

$) 2. 1726. Brevi 27. Maji,

——

2X

dum Henricum Se&orrer, Epifcopum Helenopolitanum. At

& ille tam imprudenter fe geífit, ut omne ejus minifterium

tum Proteftantibus tum Catholicis effet exofüm , & tam fortie

ter contra eum ab Hannoveranis fuit pugnatum, ut officio

eum fÍuo privare ex juítis motivis cogeretur Congregatio.

Quantumvis itaque deflorefceret Vicariatus Hannoveranus,

& facie jam appareret minus fplendida, eum tamen iterum

in fcenam produxit Curia & Propaganda, cum Joannem Gui-

lielmum Zizickel Epifcopum Aretufz & Vicarium apoftolicum

conítitueret z), & Hildefienfi epifcopo fuffraganeum adjunge-

ret, qui Miffionibus illis ad annum usque 1758. prefuit, at

Hannoverz refidere haud potauit.

Neque jam operz pretium

videbatur, novum conftituere Vicarium , quapropter Propa-

ganda eodem auno Sacerdotem quendam Chriftianum /iiffe-

ren inüituit Provicarium, cui a. 1759. demortuo, fubftituere

interim Vicarium apoftolicum, Canonicum ]ofephum amer ,

ultimoque tandem Brevi v) eandem Vicarii Apoftolici Han-

noverani dignitatem naétus eít Ignatius Siersdorfiur, qui in ter-

ris Hildefienfibus & Paderbornenfibus moratus, Haunoveram

refidentiam vix femel falutavit, fub titulo Epifcopi Samofa-

teni clarus.

Ultima tandem periodus Miffionum feptentrionalium ea

eft, qua experientia edocti Patres Congregationis de propa-

ganda parum ex voto fuccedere Miffionum illarum amplitudi-

nem, vela iterum contraxere & utrumque Vicariatum in unum

conjunxere, ltaque cum Epifcopus Tempes ; quem fupra no-

minaes

u) Brevi Kal, Dec, 1745, dato.

v) d, 17. Sept. 1760,

22

minavimus, obiiffet, in ejus locum :) fubftitutus eft epifco-

pus Princeps Hildefienfis, & cum paulo poít etiam nobilis

Siersdorfius Vicarius Apoft. Hannoveranus obiiffet, etiam

ipfe Vicariatus x) eidem epifcopo Hildefienfi a Pio VI. fuit col-

latus, ficque duo Vicarii Miffionum Septentrionalium iterum

in unum coaluere Epifcopum, qui quidem ut Germaniz Or-

dinarius ordinarias, refpe&u vero Miffionum in terris Prote-

ftantium extraordinarias habet facultates, quze Proteftantibus

non poffunt effe plane indifferentes.

Poft obitum Epifcopi

Hildefienfis, cui fucceffit Coadjutor, jam Epifcopus Princeps

Francifcus Ego de Furftenberg, cum quo Romz uno hofpitio

ufi fuimus, hic etiam Princeps Epifcopus y) Vicarius apofto-

licus Miffionum Septentrionalium omnium in utroque Vica-

riatu fuit conítitutus.

Ita demonftraffe-nos arbitramur rem

fingularem paucis cognitam, exiftere poft pacem Weftphali-

cam in terris etiam Proteftantium novam quandam jurisdi-

Gionis Pontificize fpeciem, a paucis curatam, ab Hannovera-

nis vero maícule repreffam, Qixi.

3v) Brevi d. 19, Jul, 1775.

2 Brevi 11. Febr. 1790,

J Brevi d, 29. Maji 1289..

a

,,,,

"

m

zi

u-

-—

m

-

—

——

-

r

z

2

um

RRE

v r

WE

VA

45

3-

u

2

*

wasusmdMMEHE

2

s

Sx

v

$05

i

R

issn

M

de

s

:

WO.

T

A

TAT

iE

BC

x

Y

Ra ol

E

us

7

*

z

&

m

o

D

b

ndncc

b

E

.H.....

TE TR

x

F.

M.

n

RE

]

a

Hs

A

.

D

p

d-

Z

m,»,

-

1

s

p

[

24

-

sxNe.

—

"

—— áÉÁ——

acs

M NGEUU.

Rn

ii

m

—

lDuow

hi Ra ts

er g

-

-

E

Gead aA C m

—— ÓÓ€ ——

H

P

l

a

x

i E d- ioe r

VAPUSISSSBRUANDIR, R NU

t

d

A U EWCUCTSNDISSSMANECSIS DPSSQUNUMONE

SECETRR

QUNEOH NCIIURUR

ie n

—

-

m

i

P

E

p

]

s

D

2

AE

E

.

$

$ o

z

od

:

p

5

us

p

d

*

:

D

v

s Y

E :

E

z

m

*

As

Vs

E

3X

sE

T$

*s

t

Es

d

EO

ET

t

W

I

M

z

mib-

Em

$2

n

I

-

-

A

m

sE

4

A

Qu

"Y

s;

cn

A

p

ag

x

E

s

A

d

AC

s

m

E

r

s

LE

PA

TR

i

CA

579

$

AA

D2

À

E

-

5

-

-

ET

«l

-

z

.

v

£.

v

-

s

ss

-

J4

-

z

r

am

i

i

&

A

DE

u

MISSIONE

g

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

"

ä

ä

e

E

SEP TENTE;RIONALI

ä

. VICARIATU

HANNOVERANO;

n

&

AUTORE

-

D. JOANNE FRIDERICO LEBRET,

2

S. THEOL.

D. ET PROF, PRIMARIO,

UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS CANCELLARIO; SER. CONSILIARIO;

ECCLESIZ TUBINGENSIS PRJEPOSITO

ET LAUREACENSIUM ABBATE,

f4

|

Oratio

Pïabita

cum veniam creandi Magiflros daret,

ä

17975

r

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

oPERA JO. AD. SIGMFJNDL

5