KaI600-83_1

-

-

E

LR

d

o m s

s.

"——

3

E

d

*

X*

X

^

d

z

DN

*

s

"

5

P

—

*

d

M

w,

A

&

M

s

T

E

V

PU

— rulpe o ais

Pt . scri LV Cs

s

a

—

-

——

ia —

iE E RI

d

2

—

-

[

.

Mu

s

d.

—

m

—

TARU

T.

a

-

d

—

z

n

em4.

P E E

À

v

a rgse

2

l

—

3

M.

g

m

——

d

T

"* 5

:

Te9*

3-

EM

—

n

x

-

t

m

VMU

— GÓ

—

a

i

as

a

GE m s

R

E

-

d

—— 9g

VT T

ss

3.

K

-

F

pety

A

ii

A

t

s

E

"

i

*

d

-

m

t

:5

i

3

»

s

x

-

n

i

p

LR

E

Z

od

x2

3

-

sv

E

b

M

N

w

UUR

AE

-

$4

3

|

E

W

El

W

z

1

H

P ov

*

-

E RENRS

—

EY

——

-

L.

A

£j

;!

Bu s

ANNOTATIONVM HISTORICO - EXEGETICARVM

[ u

IN HOSEAM

m

PARS DUODECIMA

ULTIMA CarpirA XlIL gr XIV. cowPrEcTENSs.

V

D

QVAM

S&VB DIVINIS. AVSPICIIS

PR/AESIDE

LVDOVICO JOSEPHO UHLAND

THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ORDINAR. ET DVCAL. STIP

THEOL. SVPERATTENDENTE

DIEBUS

SEPTEMBRIS 4. MDCCXCFIL

PUBLICE DEFENDENT

CAROL. FERDINAND. GRUNDLER, ARotenaferenrir

d

BERNHARD THEOPH. DENZEL, Stuttgartianus.

EBERH. FRID. HOCHSTETTER, Tuttingenri;.

2l

lz

V& E

är

PHIL. HENRICUS WOLFF, Zfegalo Bottwar.

AMe n

CAROL. FRID. AMAND. DOERNER Bothnang

LUDOV. FRID. KERNER, Ludovicopolit

2232223

CHRISTOPH. LUDOV. GOEHRUNG, ZAurgflallenrir

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DUC. STIPEND. THEOL

Mu

TVBINGJE, uurERIS BALZIANIS

-

-

xzs

——

E (

m

LL

m!

M

[

|

"

b

PT

-

A

"

L AA

apite XHI. Propheta i) fgecialius docet, quod

C

Eyhraimitae propter auctum prae patribus cultum

idololatricum v. 1. 2. ruant ad interitum repentinum,

quattior fimilitudinibus expreffum, v. 3. 2) quantis be-

neficis eos Deus affecerit & quam malam gratiam ipfi re-

tulerint, enarrat, v. 4 — 6. quare tantam ingratitudinem

Dominum gravitate & feveritate poenae compenfaturum

effe, praedicit v. z. 8. 3) culpam perditionis unice in

ipfo Ifraele haerere teftatur v. 9 — 12. 4) quae quidem

adhuc amoveri poffet, fi per poenas meliora adodi fape-

rent, docet v. 13. 14. fed, quia ad frugem non redeant,

inftantem interitum confirmat, v. 15. atque Samariam,

regni caput, expugnatum, & ab bofübus crudeliffime

devaltatum iri, denunciat. Cap. XIV, r.

Tempus editi hujur fermonis ponendum eft, uti ex v. 15.

& XIV, 1. patet, ante fusceptam a Salmana/fare Samariae

obfidionem, quae facta eft fzptimo anno Hofzae, ultimi regis

Samariae, & quarto Hiskiae, vegis Judae, II. Reg. XVIII, 9.

À

D

^

E

Hos. XIII, 1.

Cap. XIII

Qmmz locutus eft Ephraim horrorem, (id eft, cum

: horrendum vitulorum cultum Ephraim per Je-

roboamum l. Ephraimitam, infütuit,) porta-

vit ipfe (Ícil. illud fuum peccatum) n /fraele;

et, cum reus fa£fus eft in Baale , mortuus (1. e.

exitio addictus) z/f.

Quuim locutus eft Ephraim ltorrorem, portavit ipfe (illud

peccatum) injZ/raele. IMagnopere diffentiunt Interpretes

in verborum- confiru&iione, in eorum fignificatione

eb m

definiendo temyore, ad. quod verba referri debent. * Plu-

* LXX verba priora tyses "95 male ad Caput praecedens

retulerunt, feu ad retributionem ibi memoratam ; &

pro hP^ habent dixxiepxla, hocque nomen, plane a

prioribus avulfum, conjunxerunt fequent1bus verbis,

translatis :

dixaitojux a PAm()ev xulóg &v 1 ogayA.

Ad

quam l& D verfionem bene Hxenoxvwus notat: Pro

horrore, qui Hebraice dicitur Razhath, quem Svw-

MACHUS. & 'Tukoporro £remorem, interpretati funt,

nefcio quid volentes dinximpxla, i. e. Juflificationes

LXX tzranstulerunt. BAxmpTrUs vero in Appar. Crit

ad h. ]. D^'^, inquit, poteft etiam fignificare, quod hor-

rorem & reverentiam injicit, v. c. edi&a principurm.

Sic intelliges 1ic LXX. qui vertunt Jixaiepadu xvlog $hucv

&v lo "Icgaxy, leger tulit lfraelitir. Nam A« fdaveiw,

Hor WIIL, &.

5

res ex Recentioribus conflru&ionem ita inftituunt, ut protäfzx

jam finiaturin verbis: b'»bs *3*5, cum loqueretur Ephraim:

apodofis vero incipiat cum nomine nns, ferrorem i in

ji

ciebat Ifroeli.

Hujus vocis /'gnificationem iidem Interpre-

tes volunt effe ferrorem obedientiae, fve au&oritatem

Eyphraimi, quam veneratae reliquae tribus fuerint; deni-

que Zempur, quo ifta polluerit auctoritate, referunt vel

ad tempora Jofuae, qui ex tribu Ephraim füit, Jos. IV,

I14. vel ad tempora Gideoni;, quo cum contendebant

Ephraimitae , Jud. VIIL, «. itemque Jephthae Jud.

XII, 1. Ita DaTHIUS: Üflim quando Ephraimitae logue-

bantur, univerfo Ifraeli terrorem injiciebant, Ven.STAEUD-

LINIUS , MorpENHavERUs BauniUus & Cef Kuinoel :

Quando olim Ephraimitae loguebantur , nimirum in concia-

nibus populi, cum. de [alute populi fermo effzt; quaecumque

enim confilia capiebant, earata habebant veligui Ifzaelitae. —

Sententia nuda: magna olim erat

Ephraimitir au&oritas

€? potentia.

Verum alii, fecundum accentuatiouem nomen nn»*»

protaf| jungunt, idque, abftrado pofito pro concre-

to, per rem horrendam ,

infitutum. [c. a Seroboamo

Imo

vitulorun cultum exponunt , & confequenter ad idem

tempur, quo Éphraim a Juda divifur fm't, referunt. ]ta

hPS, dicitur pro adportare.

Et huic notioni aptis-

fimum eft verbum Nt3, quod proprie eft ferre leges:

inde NUD, lox., fententia Judicix. *

6

Zor. XTIT, x

LurBERUs: J)a Ephraim [chreklich redete, et 1n. gloffa

exponit de Jeroboamo I. & idololatria ejus ; SEBAST.

d.

Scumipius, Jon. Hewn. Micnazui in annot. ad. Bibl.

Hal. Ven. BunscHERUs, Cel. PrEi&FERUS, qui expreffe

ait: das Wort nn" gehórt zum erfl en, nicht zum zwey-

icn Saz, atque MicHaELIs Gociting. * vertens: Als

Exhraim flammernd und zweyd&utig redete, — Die Mei-

nung ift mit andern Worten, und wenn ich sie ganz

hiftorisch sagen soll: aís ;jeroboam der erfle, der aus dem

Stamm Ephraims war, den nfang machte, von der wahren

Religion abzugehen, und den Kálberdienst einführte. Quae

expofitio etiam nobis praeferenda videtur, a) quia de alio

tempore. Ephraimus loguens intelligi, nequit, quam quo

Ephraim a jjuda divifus tuit, cui in Propheta noftro con-

* Qui in Supplem. ad. Lex. Hebr. p. 2271. 2272. ità :

nm &maí tyousv?v plerumque ad Chaldaicum Syria-

cumque nh", £remuit, referunt, vertuntque: cum [oa-

queretur Ephraimus tremorem, i. e. horrenda. Praeive-

runt & veterum plerique £remorem, licetaliter infti-

tuentes, & confiructionem & fententiae interpretatio-

nem. Equidem ex Arabico n* blaefa & impedita ln-

gua fuit, balbutivit, reddidi: cum Ephraemusr bal-

butiret de religione, i.e. prave loqueretur, Dei cultui

cultum vitulorum adjungens fub vituli imagine Deum

verum coli jubens.

Balbutire dicitur orientalibus, qui

de religione aut falfa loquitur aut dubia. — Forte ipfum

balbutire & tremore linguae dictum,

Hos, XIII, 1.

?

tradiftingui folet, adeoque tempus notatur Jeroboam; I

qui cultum vitulorum primus inftituit. £) quia parallelis-

mus membri fequentis: Et, quum reus fa&us eft in Baale,

requirit, ut reafur in priori guogue membro intelligatur,

Accedit ) magna fe fpecie veri commendans fententia

J. A. KROMAYERI, /n Specimine fontium .S. .. apertorum

ad l. n. qui nomine nm* vitulum, Ceufur cultum. Tero-

boamus inftituit,) denotari, coll. Arab. RaH. vitulur, fta-

tuit, quae expofitio infequenti etiam cultui Paalir aptiffima

eft. Cf. Celeberrimi noftri SCtURRERI Dilfert. de Prnta-

Beucho arabico polyglotto, quae in jundtim editis VII eft,

ubi p: 218. in nota docet, quod SaADIAS voce Aatt pro

voce hebr. *5 ufus fit Exod. XXIX, 10o. 14. 36. N

um,

AW AE XXIX, a

gortavit ipfe (horrendum illud peccatum fuum) in &

eum J/raele.) 1ta vertenda putamus verba haec cum Sgg.

SCHMIDIO & JoH. HENR. MICHAELE in moía gd Bibl.

Hal. Quemadmodum enim in pofleriori membiro antece-

dens: Éf reu; fa&us eft in Baale, habet m

alum fuum

confequens, fum mortuur &: lta etiam res fe habet in

bhoc priori hemiftichio.

Sumimus ergo verbum st3 in

Íua praecipua fienificatione, qua notat ferre, poría

Fe, nt

idem fit cum eo, quod alias dicitur portare imiquitat

£m vel

geccatum [uum.. Levit. V, 1. 17. XVII.

?

16. XIX,8. XX, r.

2. &C.

Portatur autem geccatum, quando imputatur &

punitur. Et revera non inultum fuit ,

fed graviffime

JJeroboami

À

[4

punitum peccatum vitulqrum , tum ïn ipfius

E

8

Hos. XIII, 1.

qui perpetuam inde ighominiae notam meruit, pofferitate

deleta. Y. Reg. XIlI, 34.. XIV, 10. tum in Baefae , qui

non recefferat a. peccato ilto; fum in €9 cum reliquo: Is-

rüele, qui a Jeroboamo ad detefiabilem illum cultum

fedu&us fuit. Cf. I. Reg. XIV, 15. 16. II. Chron. XIII,

15. feqq.

Alii quidem Interpretes verbum ww2 vertunt. fuflulit

ipfe fc. caput; Ica Kiwcn & PAGNINUS, itemque LuTHE-

nUs: ward er in I/rael erhaben, NicRAELIS Goeit. ward

er der erfte Stamm in Ifrael. R. 'TaNcHuM apud Poco-

kium p. 718. ad regni dignitatem evellus efl, fed, uti jam

monuimus, parallelismus fequentis membri, in quo r£á-

tus antecedit, & poena fequitur, requirit firmatque noftram

fententiam.

e, cum reus fa&us efi in Baale: i. e. cum. idem

Ephraimus , cum I/raele , praeter vitulos, quos ex falfis

politicae prudentiae principiis conftanter retinuerunt Je-

roboami L. fucceffores, gravius adhuc defecit, & Baalís

quoque nefandum cultum fecutus eft: (id quod factum

eft fub Achabo, inftinctu impix uxoris, Jefabelis, I. Reg.

XVI, 31. 32. XVIII, 18.) a quo cultu populus neque

per Eliae Zelum 1. c. v. 4o. neque per jfehu, Numfi filium,

II. Reg. X, 25 feqq. ita repurgari potuit, ut non fubin-

de malum iftud recrudesceret,

cl Hos. II, 7T 12. ?5.

XI, 2.

tum mortuus efl.) i. e. exitio addidus. Praefix. *

hic eft 3 Confequentiae. /Mori dicitur populus morte po-

ep

litica

; Haf. AT,

9

litica feu civili, quando per varias clades & graviffimas

calamitates paulatim confumitur, & denique e terra fua

ejiciéur, ut populus fui juris, effe definat. cf. Amos. IT,

2. Frequens eft Metonymia, vi cujus actus /ecundus pro

£fimo ponitur.

Sic Gen. II, 17.-morierir, 1. e. mortis

poenam incurres. . Vita aerumnofa etiam pro morte habe-

tur; unde exules dicuntur mortui. Ezech. XXXVIT, 1 —

I4. Suntetiam, qui hunc fenfum faciunt: £um au&or

cultus Baalitici, Z4chabus cum omni familia fua extirpatus

ef.. .C£. L Reg. XXl, 19. ?[,—24. II. Reg. X, 1—

E1. 17.

-

V

z

ei tämm etiamnum yeccare pergunt , feceruntque

fibi fimulacrum fufum ex argento Juo, pro phan-

£afia fua idola, quae omnia funt opus fabrorum;

atque de his ipfi dicunt : Ti hominum, qui facrifi-

care voluerint , vitulos osculentur.

Et tamen etiamnum peccare gergunt, ] I;racüxu'm con-

jungit hoc loco adver/ative: & wbm dicitur de peccato

idololatriae. Licet graviffime jam puniti fint, atque ad

evitandas poenas majores redire ad meliora potuerint &

debuerint; tantum abfuit, ut iflud fecerint, ut potius

qmunc, poft illa Achabi tempora & cultum Baalis a Jehu

everfum, pejores facti fint.. Non enim folum jeroboami

vitulor conflanter relinuerunt , & ad. Baaliticum cultum re-

B

1o

j Hos. XIII, 2.

lapfi funt, Hos. II, 1o.. fed multiplicem 1idololatriam

de novo addiderunt, v. gr. in Gileaditica regione €9 Gil-

gale. Cap. XII, 12.. cf. IL. Reg. XVII, 7 —16.

feceruntque fibi fimulacrum fufum ex argento fuo , pro

phantafia fua idola;] Nomen m585 colle&ivum 'eft,

cui per appofitionem refpondet nomen pluraleb'3xy quod

LXX vertunteidexa Hos. IV, 17. VIII, 4. & nottro hoclo-

co.ex argento fuo, cf. loc. parall. Hos. IT, 1o. VIII, 4. Nomen

emat Xeyopsvov Ya vulgo vertitur intelligentia. DaTHiUS

vertit pro phantafia fua. Pro praef. 5 Codd. & Editiones

nonnullae habent 5, quam lectionem in textum recepit

Cel. KUINOEL.

.quae omnia funt opus fäbrorum] i. e. nihil nifi opur fa-

brorum; nihil in iis eft divini; nulla vità; nihil amplius,

quam materia et forma, quam habent ab artifice cf. Cap.

VIII, 6. Jes. XL, 19. Jerem. X, 3 — 9. "Turpiter ergö

defipiunt, qui, relicto vero Deo, 1dolis fe profütuunt.

- Atque de his ipfi dicunt] 1. e. de vilibus hisce idolis

ipfi tum E phraimitae tum Ifraelitae, & qui inter hos con-

ftituti erant vel proceres vel Sacerdotes & Pfeudoprophe.

tae; promiscue tum ad fe ipfos, tum ad alios obvios,

ïdicunt:

i hominum , qui facrificare voluerint ,] Conftru&io

eadem eít cum ea, quae legitur Jes. XXIX, 19. egeni

hominum ,

1

e. egeni fimpliciter ,. qui in membro

praecedenti dicuntur pw3p, affici. Prov. XIV, r. fa-f

d

Hor. XIII, 3.

IX

foimief mulierum, 1. e. mulier quaevis fapiens; qualis Io-

quendi modus etiam apud Graecos et Latinos obtinet,

ex. gr. yv4otor l&v ehuov, oblonga ovorum, degeneres canunm

&c

Senfus ergo: die Opfernden unter den IMenfchen,

d.i. die Menfchen, welche opfern. Ita cum BocHuagTOo &

T'REMELL!o e recentioribus Ven. BunscuERus, DarHius,

DorpEnLEINIUS, aliique. Quare mireris, IMICHAELEM

Goctt. vertiffe: wer diefem, (Biüdern) fagen fie, Men-

fchen opfert, der darf die Külber küfien. Male LXX

Verterunt: zuloi Aeyzoi, 9Ucals avdeemrse, Muoxoi *yag S4N5Xok

eaci. Item VUuLG. immolate homines vitulor adorantes, pxo

garticipio *t123 legentes imperativum 3mn3r.. Probari enint

nequit, quod facrificia humana rm vitulorum cultu confue-

ta fuerint, qui potius ad cultum Leviticum accommoda-

tus fuit, in quo facrificia humana tanquam abominanda

facrificia prohibita fuerunt, Levit. XVIIIL, 21. XX, 2 — 5.

Deol. XII, 3o—31:. Ps. CVI, 37 — 38.

V'itulor ofculentur.] i.e. fuam ipfis venerationem re^

ligiofam teftentur, five manu adorantis ori ita applicata

ut osculum exciperet, ad imaginem 1doli projiciendum;

five orculo ipfi idolo impreffo.

Prior adorationis ritus

patet ex Jobi Cap. XXXI, 27. ubi: fj manus mea , in-

quit, adplicuit fe ori meo, osculum excipiens ad folem

projieiendum ; a/fer , quo ipfi idolo oscula dabantur,

patet ex I. Reg. XIX, 18. ubi Dominus: Ego, inquit,

mihi inter Ifraelitas fervavi feptem hominum millia, qui

omnes neque gemua fua flexernnt Baali, neque eum funt

D23

12

Hoy. XIII , 9.

osculati. * Erat etiam in rägiis honoribus aut adoratzoni«

bur aliquod orculum homagii, Ps. 11, 12. quod non pu-

!

tandum ori impreffum, fed genubus. Ejusmodi osculum ad-

huc eft hodie in Arabia Felice ufitatum. Ni1EBUHRIUS Sa-

nae Emiri feu Domini. fupremi genug osculabatur, íeu

veftem in genuum logo. -Vide ejus Itinerarium T. I.

P: 414-

x2 d

Icieo erunt, ut nubes matutz'nd, €9 ut ros matuti-

mus evumefcens; ut palea, quae turbine ab area

abripitur , et u£ fumus e fumario.

Jdeo erunt, ut nubes matutina, ut ror matutinus eva-

ne/cens;] Cum tanta culpa. reperiatur in Mraelitis; celer-

rime peribit eorum respublica, ipfique inter gentes dis-

fipabuntur; quam proxime inítartem poenam Propheta

quatuor fimilitudinibur exprimit.Duae priores jam füpra Cap.

VI, 4. expofitae funt, ubi de incazyiantia & vanitate pietatie

* De Hercule Agrigentino teftatur id CxceRo Lib. IV. in

C. Verrem. cap. 43.. Herculif templum eft apud Agri-

gentinos, fane fanctum apud illos & religiofum ; ibi

eft ex aere fimulacrum ipfius Herculis, quo non facile

quidquam dixerim me vidiffe pulchrius, usque eo ju-

dices, ut ricum ejus & mentum paullo fit attritius,

quod in precibus & gratulationibus non folum id ve-

nerari, verum etiam oscu/ari foleant.

Hor. XIII, 3

13

adhibebantur; heic vero. de ipfius reipublicae Ifraeliticae

celeri interitu ufurpantur

ita ut veftieia fui non relins

queret poft fe. Absque ulla fpecie haec per modum pro-

miffi magni,

Pfeudoprophetis populo Ifraelitico facti,

capiuntur, contra naturam utriusque fimilitudinis, & con-

nexionem cum praecedentibus omnem, per praemiffam

particulam 155 expreffam, quae omnino infert, pamam,

per idololatriam promeritam, denotari.

u£ palea, quae turbine abigitur ab area,] tertia haec

eft fimilitudo, ex moribus Orientis illuftranda

Frumen-

tum fc. olim terebatur in areis, quae fub dio erant, unde

inipfa tritura paleae a vento difpergebantur. Verbum «pt*

in Conjug. Pyhal habet Zere pro Patach, et ad illud fup-

plendum eft relativum 2wN.. LXX: we »xvie omrodvct-

p&vos «Q aAwvog

VuLG: Sicut pulvis turbine raptus ab

ared, Cf. P£ T, 4

ut fumus e fumario] fc. abigitur T. expellitur. SENECA:

ut calidis fumus ab ut ignibus vanescit fpatium per breve for-

didus. LXX. fecundum Lect. Alexandr. verterunt ee erpie

urro aspidey. HIERONYMUS: Quaerimus, inquit, guare .LX X

pro fumario, quod ''HEODoTIO transtulit «xervedoszv, lo-

cufias interpretati funt? Apud Hebráeos locufía & fuma-

yium nsdem fcribitur literis — — Quod fi legatur Arbe ,

locujia dicitur; fi Zrobba, fumarium, pro quo AQvirA

C

uaTXpuATZV, SYMMACHUS foramen interpretati funt

taractam autem proprie vocat foramen, in pariete fabrica-

tum, per quod fumus egreditur.

EO

14

XHo:. XIII, 4

V. «4.

Ego vero zehova Deus tuus fum inde ab Aeg

ipto.

€$ Deumn praeter me non nofti, nec eft fervator

gometeï 7ue.

Épo vero je/zova Deus tuus fum inde ab Aegïz/pto,] Ne

poena v. 3. denunciata, feverior videatur, fed ut potius

crimen perfidiae Ephraimitarum, in admiffo cultu 1dolo-

latrico, eo magis pateat: regreditur Dominus ad fumma

beneficia, populo inde ab antiquiffimis temporibus exhi-

bita, & per alloquium, in fecunda perfona Ephraimo in-

finuatum, ea.commemorat. : Phrafis fupra Cap. XII, ro.

jam adfuit, repetita ex initio Decalogi Exod. XX, r.

eftque exclufiva: go jJehova, vi foederis tecum initi,

folus fum Deus tuur inde ab Zlegypto, 1. e. ab eo tempore,

quo fuifti in Aegypto, ibique in populum excrevift & ego

te inde eduxi. Erat omnino Dominus, ante defcenfum in

"Legyytum , Deus Abrahami, Ifaaci & Jacobi; fed maxi-

ma gratiae fingularis documenta erga populum lfraeliti-

cum edidit demum n edu&ione ex Zdeguypto.

Longum

inter primas & ultimas hemiftichii hujus voces additamen-

tum interponunt LXX Interpretes : 'Eyto de xvgiog o $&0g

ax, (o gcpstov TOV MQAYOV , Mi XTIGV "yyV, 3 0i XSlgee ExXTIGAV

CTACAV TZV GQATIXV TÀ£ EQAYES, XX 8 n-ageästfa: coi AUTAX TX

"rOpsUsoa OTTIGt) XUTCOV , MA Gryto AVXyaryov c&) £X 'yxs ,As'yuvr'--

7z. Eadem verba etiam leguntur apud 'T'HEODORETUM

& CVRILLUM, exhibet quoque HigRoNYmUus, fed recte

-Hos. XIII, 4.

15

monet: Quoniam im Hebraico non habentur, €9 a mullo

vertuntur Interpretum , in. antiqua quoque. Editione LX X

non leguntur: obelo praenotanda funt.

e Deum . graeter me non nofli, nec eft fervator graeter

$£.] Quia in Hebraeo futurum Z"n, extat, plures Inter-

pretes cum TanNovio, Gnaorio & e recentioribus Da.

THIO, fufurum de officio Ifraelir exponunt, vertuntque:

praeter me non. alium Deum colere debebas , in quem fen-

fum etiam trahunt voces fequentes: aec fervatorem prae-

der me, Íc. agnoscere debebar; alii licet contineri in ulti:

mis verbis rationem credant, cur alius Deus agnoscendus

non fit?.quia nempe nullus alius fit falvator. Sed contex-

tus magis requirere Videtur, ut futurum, yn ,. exponatur

de praeterito; h. £. Deum praeter me non cognovifli, i. 'e;

non expertus es,

ut compelletur confcientia Ifraeli-

tarum, &ad confeflionem adigantur, quod neminem nOmi-

nare queant, qui inde ab Aegypto Jpforum Deus fuerit;

ultima vero verba fumantur copulative, h. f. £2 reyerg quo-

que non eft, qui [alvare vo[fit, praeter me. — Ita Dnvusivs,

SCHMIDIUS, MARKIUS & IMICHAELIS (Toeft. Einen G.

0

17

auffer mir kenneft du nicht , und au//er mir ift auch kein.

Bu

ÜCl-

ftr. Hoc ergo vult Deus, /e, & fe folum , effe inde ab

eductione ex Aegypto populi lfraelitici Deum, exclufis

emnibus idolis & Baalibus-,.

16

]

Ho:. XIII, 8.

v. .50 à

Ego inprimis cognovi te in deferto, z'n term | fibcia

Latum.

Eso cognovi te in deferto;] Generali afferto : fum Deus

tuus inde a terra Zdegypti, fubjicitur fpeciale: cognovi te, *

i. e. fpecialiffimam tui curam habui, in deferto, dum ex.

gr. praeceffi te per diem in columna nubis, & per noctem

in columna ignis,

ut Dux tibi itineris effem, Ex. XIII,

2. cibavi te pane ex coelo, & potavi aqua ex petra. Pf.

CV , 39 — 41. & quidem per annos quadraginta, donee

tandem in terram optimam te deduxi, v. 44

in qua

abundans pascuum haberes.

Hoc nempe eft vere Deum

effe, & fervatorum effe unicum. — Quale defertum fuerit;

amplius defcribitur per addita verba:

in terra. ficcitatum ) ut intelligatur defertum quam m2

xime fterile & inops, quale omnino eft defertum Arabiae.

d. 2«5

Nomen amaL MeyopsyoY , m:män , derivatur a rà

A'rqb:

Quia LXX /vertünt: '"Eytw emornsxvoy 06, itemque SvgUS:

| *

Ego pavi te: hinc CAPPELLUS conjicit , quod legerint

?,1

myn pro *]ny7 , quam le&ionem contextui conve-

nientiorem ftatuit DAxRDTIUS, et

Cel. BavR1us in verfione

expreffit : Zm der Wüfte, im dürren Lande habe ich

dich ernühret. Sed fenfum magis expreffiffe viden-

tus hae verfiones, quam aliter legiffe, cum Codices om-

nes hodiernam Le&ionem Maforethicam exhibeant,

Hor. XIIT, &.

iF

Arab. iuf'ammavit, item fitut. CHALDAEUS vertit: £fer-

ra, in qua defiderantur omnia. LX X: ev y uoneyro, in

b

terra inhabitabili; Vura: in terra folitudinis; Kimcut: in

terra fiticulofa, ut eadem fit defcriptio deferti cum ea,

quae Hos. II, 5. dicitur rv y*x.

Ab omnibus recedit

IMicüaELIS, vertens: Im Lande Thel- Oboth, addens-

f

que in nota: Zermuthlich die Gegend in der arabifchen

Iüfle, welche Num. XXI, xo. 11. Oboth heifit. Das

Wort Thal, Hüg»el, wird in der orientalifchen Geogra-

ghz'e Jthr ofí andern geographifchen INahmen vorge[ext.

v. 6.

Semndum ga/cuum ipforum etiam fatiati funt ; fäd

fatiati animum fuum extulerunt , atque ita ob-

liti fun£ met.

&

é

Secundum pafcuum. ipforum etiam fatiati funt :] IMu-

tatur perfona /ecunda in tertiam, & fingularir in plu-

ralem. Per pafcuum, translatione a gregibus defumta,

denotatur fertiliffima terra Canaan, patribus promiffa, in

oppofitione ad defertum , terram ficcitatum , fenfusque eft:

quum fuit ipfis pafcuum fuum optimum & abundans, £urs

fatiati funt, vel: pro fertilitate terrae , in quam eos intro-

duxi, etiam fatiati funt , ufique ejus bonig.. Prafixum * ante

ypae^, /ctiati funt, non redundat, fed fortius nectit &

emphafin addit, five. vertas, ut 3 Confequentiae: fum

fatiati fur.t; five per .gtz'qm-, ita ut lja'&enus in verbo, fa-

z

C

3

Hor. XIIT, 6

18

tiati funt, nulla fitculpa; fed notetur potiüs beneficium

Dei

C£f. Deut. VHI, 7 — 1o

XI

I4. 15

Sed pro tanta Dei beneficentia non digne fe ge[ïï

populus

Satiati funt, € aniimum fuum extulerunt, Repetitur ver-

qui ex fatxetate & abun-

bum: /atiati funt, ut turpis,

dantia bonorum ortus eft abufus, notetur q. d. Quum fuit

1p/ r fatietas, tum elatum efl cor eorum ; da fie fatt waren,

wurden fie ubermuthlg, rebus fecundis atque prolixis

fuperbierunt, & de fe fuaque dignitate magnifice fentien-

tes, noluerunt Deo decenter fubjici, atque faftidium &

contemtum beneticiornm divinorum admittentes, monitis

Cor quippe humanum

etiam divinis fefe oppofuerunt.

facilius mala, quam bona tolerat.

propterea obliti funt mei] Y2 5? non cauffam fed confe-

quentiam denotat. /nde fa&jum efl, ut depofuerint me-

inoriam- beneficiorum meorum

& defierint me Domi-

num & swyer;» fuum colere; contra quam & ratio

II. 12. VIII

II

ferebat, & Deus monuerat Devt. VI

& juxta illud, quod Mofes cecinerat Devt. XXXII, 15.

16. Eandem oblivionem Dei Propheta ctiam exprobravzt

populo Cap. II, 15. IV, 6.

9s

u E

Jdeo ero illis u£ leo , u£ pardus in via infidiabor ;

Jdeo ero illis ut 1eo] Poenam peccati graviffimi fubjici

Hor. XIIT, 5.

omnes interpretes confentiunt. . Praefixum. namque vay

concludendi: feu. inferendi fignificatum h.1. habet, q. d.

Quia itaque Ifraelitae fuperbe. & contumaciter obliti funt

mei: ideo ero illis ficut leo &c.

Primum verbum *5uy,

quia ante fe.vau converfivum habet, IVlARK1USs cum

Chaldaeo in praeterito vertit, & fequentia quoque fufura

perinde in praeterito exponenda exiftimat, ob contextum

narrativum.. Accedit MicBAELIs: JVun ward ich ihnen

wie ein Lówe, und laurete am IWege auf. fie wie ein Par-

del; ich begegnete ihnen wie ein Bür, dem feine ungen

geraubt fiud ; merrifi die Kuochen der Brufl , die das

Herz; [chüzen , und-verzehrte fie wie ein Lówe; die wilden

Thiere mügen fíe zerreiffezn. Longe vero plures, LuTHE-

BUS, GnoriUs, DaruHius &c. .cum LXX & Vur-

GAT. ro "19 , uti fequentia, in fufuro vertunt, ut fit

praeteritum propheticum pro futuro pofitum, ob fummam

rei certitudinem. RivETO utraque fententia concilianda

videtur, & vertendum: /deo ha&enus fui, coll. II. Reg.

VIII,:12. X, 32. XV,29. &c. & mox ero ad confüm-

mandam, quam jam faepe minatus fum Ephraime, poe-

nam, /ficut leo &c. Ita etiam b. MicnaELtis Zal. ia nota

ad h.l. Sed, quia, quomodo Ephraimitae tempore JJe-

roboami L. & Achabi puniti funt, fupra v. r. jam habui-

mus, & reliqua verbaomnia futura funt , atque imminens

tem ab Ad/fyriis perniciem.refpiciunt: conciliatione tali opus

non eft, Poena ipfa metaphoricis locutionibus, a ferir

immanibus. defumtis, exprimitur: Primo loco Ua us

C 3

20

Hof, XTIT, 7

LLeo immanir, quem interpretes dicunt effe Leonem adul-

tum, quia a JLeone juvene diftinguitur Cap. V, 12. Senfus

ergo pnmae Imaginis: ,

KEro vobis ut Leo , hic eft: aggre-

dias vor vi aperta, ut Leo.

ut pardus ad. viam infidiabor.] Aulu sU pubwidt

gardur, qui conjuncim cum JLeome etiam memoratur

Jerem. V, .6. Sunt in hac fera-celebria, .praeter ro-

bur & faevitiam

etiam curfus velocitas atque zn/idio/a

aflutia, de qua Prix1us Hifl. Nat. Lib. X. cap. 73. haec

habet: Z/nfidunt in eadem Africa pardi conden[a arborum ,

occultatique earum ramis $n praetereuntia defiliunt, atque

e Volucrum [ede grafJantur. Senfus ergo imaginis fecun-

dae: aggrediar vos etiam ex infidiir; ad quam infidiandi

rationem fe heic maxime refpicere monftrat Dominus

quando non fimpliciter dicit

Ero, ut pardus, fed ad

viam infidiabor,ut pardur: *wers 193-5p 635. Verbum qui-

dem *wUN Antiqui interpretes omnes habent pro nomine

proprio Afyriae, vertuntque LXX: xava 74v odoy Accugitoy,

& VuLo. in via Zlffyriorum, vocem hanc punctantes non

cum /amez, fed per Patach feguente Dage[ch, ut fenfus

f

quando proficifcentur in Affyriam; Verum, quia pun-

Qatio alia eft, & ad f/ngula feguentia animalia. fuum. vide-

mus adjiei verbum praeftat omnino, ut *s heic habe-

amus pro verbo, i. e. pro futuro Kal verbi w /peculari

ztueri, Num. XXIII, 9. XXIV, 17. Hos. XIV, 9. cu-

yür£; fed hoc loco

ex fignificatione rad. Chald, "g

infilire, impetum facere,....C£. KRoMAIERUM n Specim.

abivtistiie

Hor XIIE

21

fontium S. S. apertorum ad h. 1. ipfa etiam IMafora mo-

1!

ente, quod vox N non nifi h. . cum Kamez: occur-

Eandem vocem Dav. KiumcHI & ABEN EsRA deri-

vant a rad. *vN, ut fit participium Pahul, notetque viag

iritam; vel fenfusfit: ficut pardus fuger via gradiens; vel

ficut pardus ad viam paratus [eu dire£ur; fed minus be-

ne, & fenfu valde languido, & anomalica quadam fcripuio-

ne. Recuffime ergo JONATHAN: /ieut pardus latens feu

mfidians ad viam, a rad. Chald. qa3 occu!tawt occulte

dnfidiatus q/i

w.58,

Occwmm éis üt urfus catulis orbatus, €9 lacerabo

claufuram cordis eorum; €9. devorabo illos ibi ,

ut.Leo; ferae agrefles discerpent eos.

Occurram illis, ut urfus orbatus] Tertia imago fumi-

tus ab mfo fera iterum valida & crudeli, vel, quia He-

braeum nomen commune eft, fecundum VULGATAM:

quafi uría raptis .catulir, LXX. «s agurog amopsucyz, ut

ur[a famelica.. Ferocia urfi maxima e(t, in orbitate & in

fame

Cf. II. Sam. XVII, 8. Prov. XVH

12. HiERo-

NYMUS: Z/junt, inquit, qui de befliarum feripfere naturiz,

inter omnes feras milil effe urfa f[aevius, cum perdiderit ca-

—

tulor vel indiguerit cibis.

et lacerabo claufuram cordis eorum;] Claufm*ä cordis,

Íeu partes, cor claudentes, funt t[orax & pericardium ,

22

Hor. XIII, 8.

quod etiam capfula & involucrum cordis appellatur. Cel.

KuiNoEL claufura cordis, i. e. pecius, c225 fiimpliciter.

Quae IMuNsTERUS, MERCERUS & e recentioribus ven.

BunscHERUS heic habent de /acerando obflinato I/raelita-

rum corde: Unud will ihr verfchloffenes Herz,. das keine

Lehre, Strafe und. Unterweifung zur. Befferung annimt,

fondern gegen. alle Ermahnungen, Il/'armmgen und. Dro-

hungeu wie ver[chloffen ift , aliena de hoc loco funt, cum

gravis & lethalis plaga, a Deo populo inferenda, deno-

tetur.

et devorabo eos ibi ut Leo;] Quarto loco elum'men-

tio fit Leonis, wa35, ni cum EXX & Darnuio 5neg ver-

tus pantherem. IVale CHALDAEUS habet pro s25 /[eone ais

n0/o, catulos Leonum, & LXX emvpwvoi Jeupz. 'To ibi refpicit

viam , in qua Dominus ipfos obfervabat. v. 7. exitium . eis

paraturus, i. e. eos confumturus.

férae agre[les difcerpent e05.|| Poftquam fpecies quae-

dam crudelium ferarum nominatae fuerant, generale vo-

cabulum fubdit Dominus, ut omnium ferarum crudelita-

tem . fimul comprehendat. ScumiDius: Comparate, in-

quit, fermo pergere debuiffet :- ficut fera agreflis discerpam

£05; [ed ut pateat, quod. Deus omnia per media, fa&urus

e[fet, inprimir homines hoftes & crudeles, fibique ha&e-

nu; tribuerit, quae mediorum funt: fülum infletiit, &5 di-

Cit; beftia agri diffindet eos.

Hor. XIII, 9

23

AT E

Tu perdidifi te, Ifrael! nam ego potius fum auxi-

lun tuum.

Tu perdidifli te, Ifrael!] Verba verfus hujus concif;t

& difficilia funt; in fenfu tamen diffenfus magnus non

eft.. Vocem *nn& quidam accipiunt ut momen formae

Schillem, Deot. XXXII, 35. Dibber , Jer. V, 13.. Kit-

ter, Jerem. XLIV, 21. cum fuffixo.

Ita VurcaT. Coc-

CEJUS, IVIARKIUS, &c. vertentes,

Perditio. f/. corruptio

tua efl, lfrael.

lii , ut verbum 2. perf. praet. P/hel,

cujus forma plena effet mnme, fed coalescentibus duobus

Thav contra£a, nn& , cum addito fuffixo fecundae per-

fonae regulariter znne ; fed Euphoniae gratia, elapfo

Dagefch & mutato Pathach in Saegol, qnnw: perdidifti

te ipfum. . Sic R. Saromo JancH1, & ABARBANEL. Z[ii

ut verbum 3. perf. corrupit te, indefinite, fc. corruptor s

ut Lupovicus pE Digv. — Z/[ii denique ut ínfinitivum:

perdere tuum eft , o Ifrael! uti Bunkius.

In re lpfa

non Interpretes, cum omnes confentiant, id fignifi-

car: Tu, o lfrael! ipfe es perditionis f. corruptionis

tuae auctors non ego Deus, nec habes, quod de me con-

queraris. A confueta ledione folus recedit SyRUs, qui

legiffe videtur &x«e^ *Pnme, perdidi te Ifrael, quem fe-

quuntur MiCHAELIS Goeff. vertens: leh bereite dir Un-

glük, Ifrael! itemque Cel. Bavumwus: Jch will dich zu

fïru?de richten, Ifrael,.

»-

z4

Ho;. XIIT, 9.

Eso enim fum auxilium tuum.] In his quoque verbis

R. SALoMO JARCHI &

V€It€0dlb variant Interpretes.

ANBARBANEL ea pro oratione abrupta habent, fupplenda

per verbum finitum , qua cauf/a perditionir declaretur,

ut fenfus fit

Ifrael! 'guia contra me,

perditio tua eft

contra auxilium iuum fc. perfide egifit.

DATHIUS vertit:

£go enim vobis fuiffem auxilio, q. d. quodfi non in vi-

tulis, non in auxilio, contra Affyrios a Rege Aegypti Soo

foedifrage petito, confifus fuiffes: ego tibi auxilio fuis-

fem. en. Collega nofler D. SroRRIUS utrumque 5 pleo-

naftice poütum pro 3 effentiae habet, in verfione omit-

tendum ,. cujus píeonarmi plura affert exempla Obfervatt.

Grammat. p. 454. 455. Vertitque:

Tute te perdidifli If-

^ LXX vertunt:

rael;

nam ego fum auxilium tuum.

T

diacmopu g, lcpamA, Tig Do»9ncti; corruptioni tuae, IJ-

racl! quis auxiliabitur? Ita etiam SvRUs: quir auxilio

erit tibi2 pro *3-*5 legentes*b, quam lectionem fequitur

etiam MicHAELIS Goett. vertens: Jch bereite dir. Unglük

ager wird dir helfen kónnen?. addens in nota: die gedrukte

Les - Art la/ït Jfich kaum über[ezen.. Buchftüblich lautet. fie :

denn in mir, in deine Hülfe; aber was heifit dasr? lmo

BAHRDTIUS

audacior Criticus

manifeflum mendum n

atque Guí cum JONATHANE

verbis textus depxehendlt

& VULGATA legendum ftatuit vwy fine Beth ; tantwnmo-

do in me auxilium tuum; aut cum LXX . & SvRo legen-

dum *3.

Verum, cum lectio confueta bonum omnino

fenfum praebeat , & tefle pE Rossr nullus Codex ha-

beat

;ää

Hor, XIHI, 9.

25

beat *5 '5: ea omnino retinenda eft. ^Denique coa&a

quoque eít expofitio IMOLDENHAUERI, qui voculam *3

pro formula jurandi habet, & verbum initiale v; 10. ^nN

cum v. 9. conjungit, vertitque: n diefem eurem Unglük

habt ihr Ifraeliten allein Schuld: denm ich fchwüre bey

mir felbft, dafl ich euch geholfen haben würde.

Cf. ejus notam ad h. l.

V. P0

Uli eff rex tuus? ubi (nunc)? Servet te in omni-

bus urbibus tuis! €9 fudices tui (fc. ubifunt?)

de quibus dixifli: Da mihi Regem €9 principes.

Ubi eft rex tuus? ubi?] Ifam perditionem, cujus

auctor ipfe Ephraimus fit,

porro exponit Dominus

per interrogationem affectus pleniffimam : . Ubi eft rex

tuus? ubi? 'To*m« CHarp. LXX. VurcAT. SvRus; item-

que R. TANCHUM apud PocokiUM p. 747. vertunt ubi?

Eit enim ", Gen. IV, g. per 5 in medio audum, &

magis afpiratum , vel per metathefin pro, rvw, ubi?

Cf Bigzru 7hefaur. Part. lHI. p. 168.. Additur alterum

adverbium wse»w, quod cum rmN etiam jungitur Jud. IX,

