38. &exorigine fnaabN & 85 five &b pariter eft interrogati-

vum, nifi cum Dnusro & Scunmipto vertere malis per

nunc, ut fenfus fit: ÜUbi munc rex tuur ?. quo fenfu cit.

loco JUDiC. occurrere videtur. —Non dicitur, quod nul-

im, uti quidem Cel, Kuiw-

lum tunc regem .hlabuerit Ephrq

D

26

Hor. XIII

OEL ftatuit; Sermo, inquiens, eft de Pekacho interfetio ;

nam régnante ulumo Samariae Kege

Hofea , . fingula

oracula inde a Capite VIl. usque ad finem vaticinio-

rum Prophetae noltri edita effe,

probaffe nobis vi-

demur in Annot noftris ad Cap. V1I. p. 31.

ejusque

X. ET.

p. 55-

Seruet te in omnibus urbibur tui7] Sarcasmus ineft his

Rex tuus, Aegyptus

verbxs q. d. Adfit nunc Hosea

confifus, & fervet te, fi poffit, in omnibus urbibus tuis,

mox ab hofte Afïyno invadendis,

Et judices tui] fubintellige: ubi funt? Per judices

denotantur magiftratus, mlmfïrl & amici Regis, qui regi

fubferviunt

Cf. Hos. VII, 7. qui mox dicuntur &*

grincipes.

de quibus dixifli : da mihi Regem €9 principes.] Pet-

tionem hanc legimus Samueli propofitam L. Sam. VII, 5-

feq." Relativum * recte refertur ad Regem €9 prineipes

licet l. c- Kegir tantum

non item judicum f. principum

1ihentio fiat

Nam quando Regem petierunt, qui ipfos

eentium more qubemaret petlerunt omnino talem etiam

Aulae & regiminis ftatum, qui principes & judices poftu-

lat, & fine quibus Rex folus gubernare populum nequat.

Ceterum non petierunt Regem hunc vel illum defiuite;

Sed conflitutionem potius Reipublicae per Regem aliquem;

qui fucceffores haberet perpetuos , etfi confütutio non

potuit iacipere, nifi in uno individuo. Subtilior eft Cel.

Á

Xlor. XIIT, v56-

)

-

2

KuiNOELII noftrorum verborum expofitio: Quos iu con-

fituifli, oftende mihi. Regem €9 magiftratus tuor.

v

IT.

Dedi vobis Regem inira mea; €9 auferam illum

.4n excande[centia mea.

Dedli tibi Kegem in ira mea] Subjicit Domfnus, quid

ad petitionem iftam fecerit

Dedi

inquit

libi, Ifraelx

X tribuum cum Juda & Benjamino conftitutionem reipu-

blicae per Regem, qui fucceffores haberet

dedi vero

Watur, quod me repudiares, ne effem Rex tuus. L. Sam.

VII, z. XII, 17. 19. id quod non pugnat cum L Sam.

IX, 16.. Dedit fc. Deus Regem ita, ut, quod Samuel

etiam monuit Cap. XII

14. 15. 24. 25

fü 5 wüs ejus

mümerent , peccatum hoc ipfis condonaret ; fin minus, id

vindicaret, id quod jam facturus erat Ephraimo. Verbum

ww formam quidem futuri habet, fed ügmficatlonem prae-

&eriti, uti res ipfa loquitur. Futuro Hebraei faepius pro

praeterzto f imyperfe&o utuntur.

Cf Exod. XV, 6. .

Jud. 1I,

GnRoTIUS approbante DaTHi1o vertit: Dedi

jam faepm:* id.eft , iratus geccatis vefiris fivi vos per [edi-

&iones €9 caedes mutare reges pro lubitu, 1. Reg XV.

- el auferam. illum in. excandescentia mea.] 1. e. Regem

Hofeam cum dignitate regia jam auferam per Affyrios

uti Ifraelitis, fi rebellaverint contraJehovam praedictum

eIt L Sam. XII, 15. 25. Excandescentia eft ira gravior &

D 323

48

Hor. XIII, 11.

quafi exaeftuans, quae inprimis huc quadrat, quia Ephrai-

? 25

mitae peccata peccatis auxerant. To npw* non eft praetes

ritum, fed futurum; quia converfum non eft, & com-

minationem exhibet

adhuc imp endam

V

I2

Collzgam namque 2// mzqmms E]Ohl/ aimi , recondz-

ium ejus peccatum.

Collzgata efl iniquitar Ephraimi,] HiERONYMUs: quomo-

do, fi ligatur quid in facculo,; confervatur, & non perit

ei, cui ligatum eft: fic omnis iniquitas, qua in Deum

peccavit Ephraim, colligata eft ei, & abfcondita quafi

LXX habent:

XvsgeeQ» adixia

in marfupio refervatur.

in Cod. Vatic. cusgeQry &dixiag EQeaip, in nexu cum verfu

praecedente, ac fi legiffent dig cusgopry eis adnaay, h. [

deflruam regnum ob congregationem impietatir. lta etiam

rabr: ob declinationem ejus ad. impietatem

Non ergo

habuerunt vocem *v pro participio, fed. pro momine,

n fafciculus

Sed rectius my eft nominativus

reconditum ejur peccatum] 1. e. repofitum in memoria

mea, ut illud jam puniam.. CHALDAEUSs: /ervata funt ad

vindiflam ommia peccata eorum

Unum idemque dicunt

IVIal

duae hae phrafes

Diftuli poenam , non fuftuli

ABARBANEL hunc fenfum facit: Ephraim iegit €9 ab-

Jcondit iniguitatem [uam.

KHor.- XIH,,. 13

29

V

13

Ideo dolores parturtentis eum corripient.

Iyfe

(Ephraim) 2f flms non faptiens , alzoqum 101

tam diu flaret in matrice.

Ideo dolorer parturientis corripient. eum.] | Subjicitur

effe&us five eventus iftus [igationis €9 reconditionis pecca-

torum FEphraimi

Dolores parturientis conftat effe gra-

viffimos & inevitabiles; quare in fcriptura ad figurandas

graviffimas calamitates , faepe.cum exitio conjunctas

adhibentur

Jes. XIII, 8. XXVI

Iz. . Jevem. I22

XLIX, 24. &c. Verbum m5 cum 5y vel 5 conftructum

denotat zrruere in. aliquem ,. . corripere aliquem. CRAr-

DAEUS:

ZInxietas €9 tremor venient fuper eum.

Ipfo enim efl filius non fapiens] 'To ww refertur ad

KEphraimum , qui dicitur filius, i. e. embryo non. fapienr

i. e. maxime infipiens

Hebraei enim, quod volunt ve-

hementer affeverare, praecipue ?5 vilio, per megationem

contrarii defcribunt

Ps. XLIII

I.. Ps. LXXVIII, 10

Prov. XVIILI, s. Amos.1, 3

Notandus hic eft tranfi-

tus fubitaneus ab uno tropo ad aízum.

In priori membro

Propheta Ephrmmzta.r comparat cum puerpera; in pofte-

riori eosdem cum embryone ,

cujusmodi mufatio imagi-

num, in quibus a//gua tantum rei comparatae /imilitudo

fpectatur, nulla ratione habita diffimillimae. ceterum na-

turae cum imaginis tum rei comparatae, admodum fre-

RIVETUS:

quens & folennis eft fcriptoribus Orientis.

230

SHos. 'X-III, 13: :

Quamvis in puerpervi.o proprie di&o infanr, utpote expers

rationis , floliditatis accufari néquit, — -in partu tamen

smetaphorico, qui funt in auguftiis, id [entire. debent , €9

conari enitendo, ut quam primum egrediantur — Optime

exprimit £ropur populi ftuporem atque pervicaciam, quod,

ad extremum redadti, non potuerunt eniti, ut propinquum

excidium effugerent, fed obtorpuerunt, donec tandem

abortivi inftar extincti funt.

Alioguin non tam diu [laret: in matrice] Declaratur his

verbis infipientia Ephraimi, q.d. &i enim fapiens foret,

non maneret in anguíliis matricis, fed progrederetur ex

ilis, & dolores matris minueret, quin et mortem prae-

veniret. Ita GRoTIUS: 'Axxxyopia. fignificat , Ephraimum

non fapere, quod tam diu differat poenitentiam. agere , ac

fic femet eximere e calamitatibur. 1tem DaTH1vs, BAunp-

TiUS, Crel. BAURIUS, cüi expofitioni etiam nos accedi-

mus. Verbum futuri temporis, *way* ftat pro imperfefïo

Jubjun&ivo , flaret. . Quia enim. Hebraei modum potentia-

lem non habent, coguntur uti indicativo futuri. ..Cf.

ScHROEDERI Znflitut. ad fundam, Linguae Hebr. fect. 1I,

Synt. Verb. Reg. 5o. Fratfio liberorum, LXX cuwrgi£a

rcxvov eft matrix; quia fc. nomen *2w5, fraffio, gene-

ralus eft, per additum t2*35, filiorum , ad matricem re-

firingitur. Synus & Vurgar, pro ny '$ legiffe videntur

nny5, quae le&io faciliorem ad huc fenfum praebet: im-

prudeus efl filius; nam alia$ nom numc adeo perflaret

&c. Bif jexo noch. HigRoNYyMUS, omiffa prorfus fimi-

Hos. X. III UP

3I

litudine foetüs, vertit: nunc enim non ]iabit in contri-

iione filiorum, 1. e. Ephraim, quum dier parturitionis €

captivitatir advenerit, aut flare, aut fufferre non poterit, quem

fecutus LUTHERUS in vernacula vertit; E wird die Zeit hom-

men, dafi fie micht bleiben werden für Sammer der Kinder. Cel.

KuiNOEL vertit: Quamquam eft tempus calamitofum, (quam-

quanffacerbis doloribus laborat) tamen mon lat in niatrice.

Scil. ny eft tempus calamitofum, Jer. XXII, 7. Ezech.

XXX, 3. non flat i. e. non eft, Deut. X, 1o. Jerem.

XVIII, 2e0. Eodem modo Lat. flare.

Senfus: nolunt

erumpere, a doloribus, calamitatibus fe liberare, nolunt

refipifcere. Valde coacta &a toto contextu, qui de Ewhrai-

mo agit, aliena eft expofitio SEB. ScHMIDII, licet ei fim-

pliciffima videatur: JVom efl filius fapiens, guia per tem-

gus. Veteri Teflamento deflinatum , in. quo Ecclefia cum fi-

lüis fuir quafi in utero jacet usque ad. Chriflum, gratia inte-

rim. Dei uberrime fruens , non flat in ifto utero filiorum, in

vera fide €9 poenitentia, ut ad. beneficia Meffiae perveniat ,

fed a Deo vero €? Meffía deficit , €9 jufle dolores parturien-

tis fibi contrahit. Commentar. in Hos. p. 589.

v

n

l4l

Egoqzsz'dem eos al inj

erno liberarem; a mort& redi-

merem eos ; Forem pestis tua, o mors! forem

f

excidium tuum, o inferne! fed poenitentia ab-

: ftondita efl. ab oculis meis.

Esgo quidem cos. ab inferno liberarem, a morte £05 ge .

32

. Hor. XIHL, 94

—

!

r

2

dimerem.] Circa nexum aeque ac ;

veïll/

um verborum hujus

Verfus diffentiunt Interpretes. . Nexum inter v. 13 & 15.

per interpofitam v. 14. parenthefin tantifper fufpeundi, fta-

tuit Ven. BUnscHERUS: Im 14 Vers folet eine Zwifchen-

Rede — und im 15 Vers wird die durch den vorigen l/ers

unterbrochene Ieiffagung von Ephraims Schik/alen weiter

forigefext. Sed, quia, uti ex ipfa mox interpret&ionc

patebit, commodus datur nexus; parehtheü opus non eft.

Continuari fermomém ftatuunt longe plures, fed diver-

fum faciunt fenfum.

N) Continuationem comminationis

exhiberi volunt CHarpAEUS & R. Saromwo h.f. Oflmie

manu inferui: liberavi eos, fed munc ipfe ego Deus ipfis ero

peflis €9 morr. Item ABEN Espa: Liberavi olim patres ve-

firos & mauu inferni, fed nunc ero peflis mortis tibi. . Ac-

cedit huic expofitioni e recentioribus, smutato tamen me-

diorum verborum [znfa , Cel. KuiNOEL, vertens: E mor-

i5 poteflate (faepius) liberavi eos, orco eripui eos.. Eram

qeflis tua, o mors! pernicies tua , o inferne! am vero

neutiquam fententiam meam mutabo ; humano more dictum,

pro: certiffime eos puniam.

$) Promi/fonem [ummam ,

quae ex more Prophetarum antecedentibus minis & poe-

nis fubjungi foleat, verbis noftris exhiberi, de futura /c. per

Chriftum liberatione e morte et inferno, ftatuunt LuTHE-

RUS, TaARNOvIUS, ScHMIDIUS, Manktus, & b.IVircHAE-

Lis Hal. in Ánnot. inprimis ob locum Paulinum. 1. Cor.

XV, 55.

3) Media incedunt via, qui promiffionem qui-

ng T€-

dem verbis noftris contineri vqlunt, /[td fub conditio

Fipis-

AHor. X]fl', 4

E.

fipi/cimtiae , ut fenfus &t: Adhuc effet ävefïïoni fummae

calamitatis locus; adhuc liberarem eos ab interitu, fi fa-

perent, i. e. refipiscerent.. Nunc vero, cum poenitentiam

agere nolint: ftat fententia de iis perdendis.: Liberatio. ab

juteritu Giftitur fub imagine liberationis ab orco €9 morte.

Cf. Ps. XVIII, 5.6.7. De oww prolixe egerunt LowTH

de Poesi facra Hebr. Prael. VII. MuicHaErLIS in addita

nóta (23) BAnnpriUs in App. Crit. ad Habac. II, 5. Ver-

ba n*5 & 5u3 notionem /iberandi atque eripiendi habent,

uti in N. T. verba cewceai, Avreecai, guczt. . Et cum He-

braei modum potentialem per futura exprimant, futura

tO«bW & Cs vertenda funt:. /iberarem eos ab inferno,

vredimerem eor a morte.

Ita GRor1iUus: ZLiberarem eos de

manu od , adz, de gericulis ad. fepulerum ducentiburs , re-

dimerem eos de morte, i. e. eriperem eor ab exitio. DRu-

sIUs: Significat Dominus, yer ipfos lfraelitas flare, quo

minus e periculis malisque [uis liberati fint ; fe enim femper

paratiffimum effe ad eor liberandos , & e recentioribus Z7en.

STAEUDLINIUS: Befreyen mücht! ich fie aus der Unterwelt

MMacht , rbtten vom Tode. l|WorLpENHAUERUS: Freylich

kónnte ich euch dem Grab entreiffen, &c.

forem peflis tua , o mors "] Confirmatur prior fenten-

tia, atque per patheticum alloquium ad mortem & infir-

num, inverfa jam locutione exquifitius exprimitur. Te

& ut futurum verbi rym ex mms contractum , qua forma

h

etiam legitur Ps. LXIX, 12. vertunt Higg&oNYMUS: - Éro

mor;iua, o mors! mor[us tuus ero, o inferne!. & Sym-

E

lh

Hos. XIII, 14.

34

MACHUS: £coj.ai muryr cx. LXX vero vertunt per ubi: w

z Óm» G2, Ouyurc; m TO M£vrgoy ca, a5 1ta etiam SYRUS

& AnABs. Nomen *3', pe[lis, ab infeguendo dicta (verbi

enim *3* prima notio eft apud Arabes pone fuit , deinde

infeBatus eft , hoftili fenfu, quo fenfu femel occurrit. II.

Chron. XXII, 10. infeÉata efí, nempe ad internecionem

omne femen regium) legitur h. l. in plurali, ut forte latius

fuümtum etiam alios peftilentes morbos, mortis exercie

tum, complediatur. //id. MicuaEris Supplem. ad Lex.

Hibr. p. 388.. Plures Codd. & Verfiones fingularem 12*

exhibent, tefte pg Rossz ad h. . EXX verterunt ; dixz

cz, qui IMJCHAELI l. c. legiffe videntur z]2^», quum etiam

alias vocem 2"* interpretari foleant per ämm(, caufam.,

eine Rechts - Sache. Vide'TRoMMIUM. AQUILA vertit: z

eiciy. 01 Xoyor o Hic vero t*5 nom verba, fed pef[fes

denotare, patet ex conjunctione cum fequenti nomiae

sop, & ex Ps. XCI, 6. ubi etiam $24 & 2op juuguntur.

- forem excidium tuum , o inferne !] Nomen 130p, ad

formam *onx, D imitante litteras guffuraler, cum gemino

(*) brevi, SYMMACHUS vertit amayrzpm, permicies tug,

VULGAT. mor/us tuus. LXX. xevreov cs. IMiCHAELIS l. €.

p.2181: ANomen 3op, reije a verbo Sop , Chaldaeis &

Arab. fzcuit, fuccidit, excidit, excidium ,. exitium, dici

potuit; [ed accedere fpecialior cufpidis frgnificatio videtur ,

guam €9 alicubi Veteres praeiverunt, . Devt. XXXII, 24.

"75 3bp cufpis erit venenata /jve £0 nomine diros morbos;.

tela tanquam venenata mortis intelligas, five ob [equentia, den-

Hor., Xm, 14.

35

tem venenatum ferpentum. .Jrc cufpidem jam praeivit

4drabs Erpenii. Ps. XCl, 6. eo magi: cufpides mortis in-

lelligo, meridie volantes, quod praecefferat fagitta, quae

volat interdiu, peftis, quae in caligine ambulat; funt au-

tem hic fagittae cufpidesque mortis dirae /uer €? contagia.

Hos. XIII, t4. cufpidem zntelligo jaculi lethiferi! Holle!

ich bin dir der tódtliche Stachel. Pingunt quippe Orien-

tales mortem & omne exitii genus cum /uaflá vel Jagittd ve-

nenata. Quaeftroyicefub duplici imagine dicuntur, propriis

verbis ita exprimeres : zmminentia fumma mala ab Ephrai-

mo auerterem.

Ita etiam IVIicHAELIS in nota ad verf,

Germ. QGott würe im Stande, Ephraim aus den grüffeftem

JNüthen zu retten, felbft aus dem Tod, felbft aus der Holle,

(dem Reich der. Todten,) er ift auch geneigt , diff zu thun,

fo bald Ephraim fich bufifertig zu ihm wendet, und ihn da-

rum bittet,

Quaeritur: quo fenfu verba Apoftoli I. Cor. XV,

B5. TE 0E, DAVXTE, TO MEVTQOV; TT CB, ady o vixog ; Tumi

debeant? Sintne al'egatio flrile dila, ita, ut Apoftolus

fublatam, per Chrifti mortem, vim mortis €9 inferni ex

loco Hoseano jlïiäle pfobet? an vero Paulus verba Pro-

phetae modo fcite ad rem fuum accommodet. Prior fenten-

tia olim communior erat, quam prolixe defendit SEB.

Scunipius in Comm. ad h. 1. Citat,inquit, locum hunc Zdpo-

ftolus de Chrifto €? vitforia ejur de inferno €9 mortes unde

laborandum eft Chriftianis Interpretibus pro au&oritate alle-

gationi; ; fed fupponit vir beatus, quod ante omnia fuiffet

L.3s

36

Hos. XIII, 14

probandum, fcil. quod firi£e di&a allegatio in verbisPau-

]i contineatur

Verum cum Apoftolus 1) neque cum ver-

bis textus Hebraei, neque cum verbis LXX Interpretum

accurate conveniat, 2) textus Hofeanus non nifi Ephrai-

mitas refpiciat

de quorum ;moríe civili v. 1. agebatur

& 3) in toto noftro Capite non de rebus N. T. fed de in-

ftante regni lfraelitici interitu. fermo -fit

Red&ius Inter-

pretes recentiores /citam tantum accomodationem ftatuunt.

Ita MicHAELIS.in nota ad I. Cor. XV, 55. Il/orte aus

Hos. XIII

t4. die aber Paulus blos borget, und fich

zu eigen macht ; wenigflens kónuen. [ie.in dem Zufammen-

hang, in dem fie bey Hofta flehen, nicht von der künftigen

Auferflehung der Todten handeln

In der That ándert &

Jíe auch mit der vollen. Freyheit einer ,. der. fie wie eigene

Il'orte. gebraucht

Ita Zen. SrAgupriNiUS im Zhnhang

über die Allegat. des Hofeas im N.'T. p. 141:, dafi Pau-

lur nicht beweife, [ondern mur accommodires dafi

er die Iorte nicht auslege, fondern nur widerhohle,

zfl deutlich, — Die Alrt, wie Paulus die Iorte (des Hofzas)

anführt, ifl fonderbar. Er flimmt mit dem hebr. Text nur in

fo fern überein, als das einemal der Tod, das andremal die

Unterwelt angeredt wird. Hingegen fleht im erflen Hemi-

füichim Hebr. 2* das die LX X nur in diefer Stelle — durch

du überfezen , und für viwes "2op. Paulus ftimmt nicht

mit dem Ebrüifchen Text, nicht mit den LX X, und auch

fonft mit. keiner. bekannten. griechifchen Verfion den W'or-

&en nach überein. — — Keyrgoy, das Paulus mit $ayure zu«-

Hos. XIII, 14.

- ví

Jammenflellt, fexen die L.X X. nicht für ::*'1-:,1':, fondern für

2bp. Nues bey Paulus kan micht leicht weder von swp

noch von &«* Ueberfezung feyn.

Sed poenitentia ab/condetur ab oculir meis.] Supplenda

eft particula adverfativa, quae faepius a loquente in af-

fectu omittitur. Nomen &3r3 LXX reddunt per m«gaxAg-

ciy;. HiERONYMUS per Con/olationem , quem fecutus Lv-

THERUS quoque vertit: docfi if der Trofl vor meinen u-

gen verborgen.

Sed ueravois eft mutatio confilii , Hebr.

XII, 17. fenfusque: . P'erum jam confilium de perdendo

Ayhraimo mutare non poffum. Cum Ephraimitae poeni-

tentiam agere nolint, non video, quomodo mutare con-

filium meum poffim.

Daruis: Sed nihil eft , quod ad

decreti mei (de perdendo Ephraimo) mutationem me move-

re po[fit. Katio redditur verfu feq.

X. m

"

Nam cum ille (Ephrai

m) inter populares fuos fe

rox fit: ventet Eurus, ventus gfehovae, e defer-

£o a/cendens; €3 exare[cet fons ejus, €2 exfic-

cabitur [caturigo eius: s diripiet thefaurum

omnis fupelle&ilis defiderabilis.

Nam cum ille inter populares fuos ferox fit :] 'Towwn re-

ferendum eft ad Ephraimum. v. 12. In vertendo verbo

s2* diffentiunt Interpretes. LXX vertunt:- diori avroc

avaMecoy Twy adsNQay diageNAei, Vatic. djageAer, five, quod

38

Hor. XIII, 15.

legerint 9*2*, uti volunt CaPPELLus & Dausivs, five,

quod ss5* crediderint pofitum pro w'bP^, permutato *

cum b, uti flatuit LIVELEJUS. Ts LXX fequitur HtERO-

NYMUS vertens : Quia ipfe inter fratres dividet ; cujus ver-

fionis fenfum hunc facit, BaunpriUs: Ephraim inter yo-

gulares judicem egit; Íed mox ifta auctoritas evanescet.

Dnusius verbum wwb a rad. n9b, fru&uofus fuit, deri-

vat, litera . cum w permutata, ut allufio fit ad nomen

towbx, fenfusque: Cum Ephraim inter fratres (reliquas

tribus) maxime floruerit: nunc eum omnino deprimam &

perdam. Accedunt huic expofitioni a recentioribus /em.

BunscuERus: Wie wohler ,Ephraim) unter feinen andern

Brüdern blühet, d. i. die grófte IMachtund das meifte Anfe-

hen, die befteVorzüge befizt, dieferStamm hatte dasKoenig-

reich, wenigftens die Hauptftadt Samaria, und den Hof:

So wird doch der Morgenwind &c.

DOEDERLEINIUS:

Eyhraim fummo in flore E? dignitate fuit ; fed veniet pefüfer

ile Eurus e deferto &c. MicHaEris Goett, BAHRDTIUS,

& KurNoELIUs. Sed R. TANcHUM apud Pocok. p 264. &

ABARBANEL , itemque CocczJus in Lex. edit. Schulzii

verbum noftrum a fubftantivo N"5, onagro, derivant,

vertuntque verbum axa£ Aeyopsvey , mYyE^ , cum Ephraim

onagrum agats ferox, €9 indomitae naturae fit inflar ona-

gri, collato loco Genes. XVI, 12. quem fenfum fequun-

tur Scuurpius, /. MicnpaELis Hal. in not. ad h. l. Da-

THIUs, MOLDENHAUERUS & BAURIUS. . qui etiam nobis

praeferendus videtur, quia mtio-datur, cur. Ephraim per-

Hos. XIII, i5.

39

dendus fit. Opponit quidem huic interprétationi BAHRD-

TIUS : 1"? Quod derivatio haec perfe fit ambigua; 2** guod

fenfus , quem praebet , ad verba fequentia nom apte quadret

Sed, licet verbi femel occurrentis fignificatus e locis paral-

lelis probari nequeat, ejusque derivatio ob diffenfum ve-

terum Interpretum omnino ambigua fit: favet tamen huic

derivationi

1) quod in omnibus Codd. tertia radicalis li-

tera N exhibeatur, 2) quod fenfus longe melius quadret

ad verba fequentia: Cum Ephraim indomitae fit naturae,

€8 in ferocia [ua perflet : ideo perdam illum ; quam fi dicas

Cum Ephraim floruerit inter fratres fuos: nunc eum deprimam.

3) Ipfe contextus refutat hanc de flore Ephraimi inter-

pretationem, qui Ephraimum v. 1. porta/fe fuam ini-

guitatem, & introdu&lo cultu Baalitico mortuum effe

teftatur. Cf. Zunot. noffrar ad v. 1

Defcribit Propheta

flatum. Ephraimi, qualem ipfe expertus erat, cum va-

ticinium hoc fub ultimo Samariae Rege Hofea, ederet

femper in pejus. ruentem ,. ita tamen

ut ferociam fuam

Ephraimus, rebus etiam perditiffimis, numquam depofuerit.

veniet Eurus, ventur Jehovae, & deferto. afcendens ,

LXX: 'Exa£ci naucova. aviuov xvetog cx. 756 &* ET* &UTOV.

Pro ww legerunt i, quod ad m retulerunt, & pro

moy habent voy. Vure. Zdducet urentem ventum Domi-

nu5f, de deferto af/cendentem. .Éurus, ventus ferventiffimus,

quia Palaeftimenfibus ab ortu flat

dicitur hinc co"p

Cf. Jerem. IV , 11

XIII

4

Dicitur ventus j ehovae

€ui refifüi non poteft, & qui ab ipfo Jehova ad: puniendos

Hor. XTIT

4 e

Ephraimitas mittendus erat; uti, qui fub hoc tropo intel-

ligitur, hoffir Zffyrius, virga irae zjehovae, dicitar Jes

X, 5. Dicitur e deferto afcendens; quia magna pars Ara-

biae defextae Palae&mae eft ab Oriente.

et exarescet fons ejus €8. exficcabitur. [caturigo. ejus;]

Inopia aquae folennis imago eft fummae miferiae. Quod-

fi enim fontes, unde aquae in ufum terrae, hominum &

animantium efHuunt, ventrurentis vi exficcantur

non nifi

fumma vaftitas provenire debet. Eftque intranfitiva for-

g forte heic adhibita, ut ipfum effectum venti tanto va-

lidius exprimeret Propheta. LXX tranütlve vertunt? xai

avafrgavc: T&c Q^eug avT , &Lege[uecéi cTAag "Tyyaug wUTE.

VurGAT. € ficcabit venàs ejur, €9. defolabit fontem ejus ;

fenfu vel ad ipfum Jehovam, vel ad ventum urentem

translato

lile (hoftis: cum Euro comparatus) diripiet thefaurum

I

i

omnis fupelle&ilis defiderabilis.] Magis proprie effectus

invafionis holftilis defcribitur

Diripiet Affyrius omnes

facultates, divitias in bonis fupellectilibus rebus-

Opes,

LXX vertunt ; avroc XATAE quyGL TY "y*V

que reconditis.

&uT2, 4X TTAyTA TX OXGUX TA sm&v,unra avrz. Pro*"y*w lege.

runtyyN, & pro non fine fuffixo 31n5n cum fuffixo. BAR-

qHIUS pro 4zra£rpayei füfpicatur refcribendum effe xaTa£a-

ya, conteret , perdet, quod omnino melius refpondet vers

bo now"

Cap.

Hor. XI?, r.

res

Cap. XIV, r.

FKea erit Samaria; nam contra Deum Juum . rebel-

lavit. Gladio peribunt (ejus cives,) parvuli

eorum allidentur , C gravidae eorum discin-

dentur.

Rea erit Samaria] Gve rea demonftrabitur , i. e. poe-

nas dabit Samaria. — LXX apgavi8scerat, quafi e confpe-

&u removebitur, i. e. funditus delebitur. Arcte cohaeret

hic verfus cum praecedentibus, quare a plerisque Inter-

pretibus, LurHERo, Dnvusrio, IViicHagrE, Daruio aliis-

que rectius cum Capite XIII. adhuc conjungitur.

Quia

Samaria , metropolis regni lfraelitici poft obfxxdionem

triennalem u/Zimo loco expugnata eft, II Reg. XVII, 5.6.

reliquis urbibus, uti v.' praec. dictum, interim ab hofte

expilatis, hinc fpeciatim ejus devaflatio, per quam totiur

vegni devaftatio completa fuit, fubjicitur.

nam rebellavit contra Deum fuum;] Ratio devaftatio-

his additur, quia a Deo fuo, contra foedus cum ipfo ini-

tum, ad idola & Deos alienos defecit.

Gladio cadert]| fc. cives ejus, & qui e reliquo po-

pulo eo confugerant. Amplius exponitur devaftatio Sa-

mariae. Cf Hos. VII, 16. X, 14. quae non fubftitura

erat in defolatione terrae, & urbium atque direptione facul-

tatum ; fed conjunctam babitura erat necem hominum vio-

lcntam,ünc ulla aetatis fexusve diftin&tione,quae tamen non

E

h

"

Hos. XIV , 1.

excludebat multorum abdu&ionem in captivitatem, triftem

e mofte.

faepe pra

parvuli eorum allidentur,] folo aut faxis Cf, II. Reg.

VIHI, ib. jes XHI, r6.,Hos: X, 34 ut fit in crudeli

vi&oria. Ps. CXXXVII, 85.

et gravidae ejur. di[cindentur. ] Nomen *mmn habet

fuffixum mafculinum Gingulare, relatum ad Samariam ra-

Sod mobile; quod hic in voce n

tione populi. ejus.

extat, offendit quosdam, fed extat illad quoque in voce

porijuh , Ps. CXXVIII, 3. pro porah, & bochijah,

"Thren.I, 16. mutata tertia radicali in «Jod. Cf. ScHROE-

pent Jufit. Ling. Hebr. Se&. VI. Reg. 82. pag. 95 96.

ÍIn verbo ma/culino xypz eft enallage generis pro n3ypan.

Hanc crudelitatem ab Affyriis in expugnatione Samariae

exercitam fuiffe, expreffts verbis in hiftoria M. Reg. XVII,

6. non legimus; fed, quin praedictio eventum habuerit,

nemo verbi prophetici reverens negabit; neque etiam

omnia, quae gefta funt, femper a Scriptoribus narrantnur;

&?revz]]?ma eft cit. loco rei hujus hiftoria.

: Cap. XIV, 2— 9.

In ultima hac Conc

ione Propheta reliquos ab in-

ternecione lífraelitas 1) excitat ad feriam poe-

nitentiam , & formulam precum praeit. v. 2—

4. ad quam 2) refponfionem Domini gratiofam

exhibet v.'5—9. atque 3) infigni Epiphone-

mate Vaticinium fuum concludit,

Hor XIV , 2.

43

Veliz.

Aievertere Ifrael! ad jfehovam Deum tuum, nam

corruifii propter intquitatem tuam.

Revertere, Ifrael! ad ehovam, Deum tuum;]. Com-

pellantur Ifraelitae, ab internecione reliqui & vel in Ca-

ptivitatem abducendi, vel ut plebs ignobilis & ab hofte

neglecta in defolata terra patria relicti, qui, fere ad de-

fperationem adacti, excitatione & confolatione opus ha-

buerunt. Exciïantur ergo a Propheta, ut redeant ad Je-

hovam, Deum fuum, qui femper pronus fit ad recipien-

dos in gratiaï*n ferio de vita male acta poenitentes. 'T'

*y pofitum eft pro bx.. C£. Deut. XXX, 2.

nam corruifli proyter iniguitatem tuam.] Ratio movens

additur, q. d. vides enim, in quanta mala incideris per

idololatriam & alia crimina ; fed non defperandum: qui

te percuffit, te quoque poenitentem in gratianf recipiet.

Licet graviter tev punierit, non defiit tamen effe Deur tuur.

VI 3.

Accipite vobiscum verba , €$ revertimini ad oJe-

hovam; .Dicite ad eum: omnem aufer iniquita-

tem, €9 accipe bonum , €9 reddemus juvencos,

labia no/Zm.

ccipite vobiscum verba, atque ita revertimini ad. je-

hovam;] Zdecipere verba dicuntur, qui docentur , quid lo«

B-:3

"

P

Ho:r. XIV., 3.

qui debeant? five quibus verba loguenda in os gonuntur.

Cf. II Sam. XIV, 3. Cuarpazvus: Zferte vobicum ver-

ba confeffionis. .Non poflulat Dominus , inquit Kiwcni ad

h.1. a volis in poenitentia argentum £5 aurum, neque holo-

caufla (quae idolis veftris magno fumtu profundeba-

&is,) fed verba tantum bona, quibus confiteamini iniquita-

tes veflras. "o* ante x3wv/ eft explicantis: aque ita, uti

v.2. di&um eft, revertimini ad djehovam.

Dicite ad eum:] precatione brevi, fed.nervofa, cujus

formulam praeit Propheta, & quae MaRk10 triplex eft,

deprecativa, adyprecativa, & votiva.

0mhem aufer iniquitatem , ] Non caret emphafi in hac

petitionen, quod verbum mvn inter 55 & my medio inter-

pofitum loco eft. ZZuferre iniquitatem eft condonare, re-

mitiere, non imputare. . Cf. Ps. XXXII, 1. 2

et accipe bonum] ut nobis conferas. npo per metalepfin

faepe notat finem cum effectu deftinato. Cf. Gen. XVIIL

5. L Reg. XVII, 1o. Ps. LXVIII, 19. coll. Eph. IV,

$. Praeftat exponere bonum non de bono, quod poeniten-

tes Hraelitae habebant Deo offerendum, fed de bono, quod

a Deo petebant & exfpectabant. LuTHERUS eleganter

vertit: und thue uns 1wofhl.

Si cum aliis vertas: Zccipe

in bonam partem fc. precationem noflram ,. vel boni confule

hoc, quod offerimus , perit pulcra illa oppofitio: aufer ini-

quitatem , & aceipe ex abundantia gratiae tuae bonum, quo

indigemur. . Statuenda quoque effet vssgoAoyis, quia Jt-

*

AMon XIF ;:8

45

guitur demum , id, quod Ifraelitae dicuntur Deo oblatu-

r, in additis verbis:

et reddemus (perfolvemus) juvencos, labia noftra.] Uti«.

tur de induftria Propheta verbo :L),w, quod proprium

eft in votis. Ps. L, 14. CXVI, 14. 15. Bene GnorTi1Us:

Non poffumus £n fioc exilio offerre boves in. [acrum. svya-

eisixoy , fed. pro bobus offeremus pia verba, gratias fupyli-

citer agentia. Scilicet ne ad literam capiantur £?Sb, ma-

&andi & cremandi fecundum Legem IMofaicam

a qua

phrafis eft petita, accedit mentio /abiorum noftrorum, five

ut abfolutum &*b pofitum fit pro conffru&fo *»p, uti ver-

tunt CHrDaEUs & VurcAT: vitulos labiorum noftrorum,

five ut/abia noftra pofita fint in accu/ativo, per appofitio-

nem

uod cum aliis tenet Lupovicus pe Dikgv

1

e.

non Uifulos beflias, fed labia moffra, quae nomen tuum

confiteantur, & vitulis digniora funt facrificia: qualis ob-

latio Deo prae corporalibus olim mactatis erata eft. Ps.

Eid4 23

LI

19. LXIX, a1. 32

Preces enim in

fcriptura S. vocari folent /acrificia ob fimilem effectum

quia fcilicet Deum propitium. & benevolum reddunt

LXX habent saerrov xeixctov zut, legeruntergo *95. Com-

mendat etiam Paulus Hebr. XIII, 15. ad Graeci Codicis

verba alludens, xapmov xeiMeeov; fed per hanc allufionem le-

&ioni ifti non dedit authentiam.

46

Ho:; in/, 4

V. 4

"A ffgrius non fzrvabit nos, Juper eguis non equita-

bimus; neque dicemus amplius: O .Deus moffer!

operi manuum^noffrarum; quia in te miferatio-

nen oötimäizï puggillus,

Affyrius mon. fervabit nos,] Dovemdo adhuc pergunt

Mraelitae, & duplex inprimis feelus , quo fibi exitium

contraxerant, loco reliquorum omnium, confitentur & de-

teflantur. -.Primum eft quaefitum , negle&o Deo, auxilium

a gentibus idololatricis, Affyriis & Alegyptiss alterum cul-

tur vitulorum, a Jeroboamo I. invectus, & poftea Baa-

litico au&us.

]"^ Z/fjriu, inquiunt, non amplius fer-

vabit nos, i. e. non amplius Affyriorum auxilium igiplo-

rabimus, cuius fceleris reos non fecimus fub JMenahemo,

qui occupato per caedem Antecefforis, Sallumi, Sama-

rae regno, PHurLr, Affyriae Regi, mille talenta dedit,

ut ejur auxilio in regno confirmaretur. IL. Reg. XV, 14

—20.. Cf Annot. noftras ad Hos. V, 1. 7

) Super equis non equitabimus] i. e. neque in Zegyp-

orum equitatu fiduciam noftram ponemus, uti nuper

demum fecimus fub Rege Ho/za, qui contra fidem Regi

Affyriae, Salmana[faro, datam, ab eo defecit, & cumAegypti

Reze, Soo, foedus iniit, graviter reprehenfum a Propheta

noftro. Cf. Znnot. nofiras ad Hos. VII, 11.12. 13. VIII,

13. Abundaffe Aegyptios equis conftat ex Devt. XVII,

16. . Reg. X, 28. & equites fere bellaffe patet ex Exod.

Hofr. XIV , 4

47

XIVS 6 *952 KY

feq. . II. Chron. XII, 3

Super

equis ergo Ifraelitae equitarunt, quando equites, currus

& equos Aegyptorum conduxerunt, & ex foedere in auxi-

lium vocarunt

nec dicemus ultra, o Deus nofter! operi manuum noftra-

rum| i.e. neque 1magines a nobis fictas ut Deum cole-

mus

Dicere enim IDeum eft colefe ut Deum fuum. — Alte-

ruim hoc fcelus eft, quod ftupenda infania fimulacra fabrili

arte fata divino honore profecuti funt ;

quam infaniam

nunc agnoscunt & deteftantur, & non amphus fe admifu-

ros effe, promittunt.

quia in te folo miferationem obtinebit pupillus.] i. e. tu

vero foles mifereri eorum, qui auxilio deflituti funt, Ra-

tionem haec verba continent, cur promittant Ifraelitae, fe

neque in auxiliis humanis, neque in Diis fiitiis porro fi-

duciam pofituros effe, quia Jehova /olur fit, qui mifero-

rum hominum mifereatur. 'To *z/8 pofitum elt pro con-

junctione caufali *5, .uti Deut. XXXIV, 2

Devt. II

24. l. Sam. II, 23. Cf. Grassnu . PXil. S. edit Dathianae

p.534. Pupillus, qui parentibus deftitutus eft, & cujus fo-

let paffim fpecialis cura Deo tribui, £ropice eft quilibet mifer

& infelix, uti h. . & Ps

r4

Ms

JMedebor averfoni eorum , diligam eos lwmteï,

quia aver[a efl ira mea ab eo.

IMedebor averfioni eorum;] Refpondet Dominus ad

48

Hor. XIV , $

praecedentes populi Ifraelitici preces v. 3. 4. & promittit

v. s.primo mali ablationem. Planum eft, agi heic de Ifraelita-

l

rüm auer[ione magna & longa à Deo per incredulitatem &

inobedientiam , ex qua tanquam poena fluxerat Drei ab

illir averfio & calamitas multiplex. JZMedela ergo nihil aliud

eft, quam iftius znobedientiae remiffo, & poenae atque

Ita' recte etiam BAHRDTIUs:

Sanare

damnorum. abíatio

defeflionemidem , quod , reparare damna , quae fibi per de-

fé&lionem [uam coutraxerant Ifraelitae , itemque DATH1US:

Sanabo vulnera, propter defe&tionem ipfis inflitia.

diligám eos lubmtezf] Secundo fequitur collatio boni.

Diligam eos, quos prius oderam & fpreveram. Hos. IX,

17. Nomen n2 h. l. adverbialiter ponitur, pro nama3

Ps.LIV, 8. Pervertit vocem & fenfum SyRUS, vertens:

Amabo vota eorum ,

ac fi effet m5 3nN.

quia aver[a eft ira mea ab ipfo.] n w eft enallage

numerl

Cum enim modo dictum erat in plurali, aver-

fíoni eorum, nunc in fingulari dicitur ab ipfo, Íc. populo

meo. LXX: diori eroggeieo zv opyzv o a xvTGV.

GRO-

q1US obfervat, Orientis Codd. habuiffe*3U, a me abiitira

-

v. 6

Ero lfraeli u£ ros, efflorescet ut lilium; radices

aget ut Libanus.

Ero Ifraeli'ut ros,] Effe&us amoris, v. 5. promiffi,

exquifitis metaphoris defcr1b1tur Ephraimitis propter de-

fectio-

Hor. XIV, 6

49

