fecionem & malitiam eorum, expulfionem e terra Ifraelis

minatus erat Dominus, addens

non amplius eos amabo

percutietur Eyphraim , vadix eorum exarescet , fru&um non

facient. Hos. IX

15 — I7. Nunc praemiffa novi amo-

ris promiffione declarat

Ero l/raeli ut ror.

In Palaefiti-

na, ubi pluvia raro cadit,

rores matutini €9 vefpertini

plurxmum faciunt ad terrae fertilitatem, Spectatur n rore

Vis ejus ia temporibus aridis refrigerans, perpetuitas, dif-

fufio aequabilir, guttarum multitudo innumera, €$ mollis

lapfus ac infinuatio prae imbribus deprimentibus & deji-

cientibus faepe plantas. Hinc ros in Carminibus facris

folet effe felicitatis i imago. Gen. XXVII, 28. 29. Deut.

XXXII, 2. XXXII, 13.28 Comparanturergo Ifraelitae h.1.

calamitatibus oppreffi cum agro exficcato; decidit ros &

ager revirescit. Senfus igitur imaginis: Ifraelitas denuo

felices reddam, reftituam illorum rempublicam

efflorescet u£ lilium;] fc. lfrael, cui Deus ut ros erit.

Lilium mez, in vallibus Palaeftinae crescens, derivatur

a rad. Hebr. inufitata vwr, quae fignificationem albedinis

& canitiei habuiffe, ex derivatis colligitur. Inde enim funt

e"v, marmor candidum, ew byffur, genus lini candidi,,

vt fenex a canitie, & vwvp, myewo, lilium PriN1Us H; ift. Nat.

Libr. XIII. cap. 4. XXI, s.

Lilium , inquit, rofae no-

bilitate proximum efl, nec ullz florum excelfitas major.. Can-

dor £jus eximius, folíir foris firiatir, €8 ab angufliis in lati-

£udinem. paulatim fe laxantibus effigie calathi, refupinis

per ambitum labris , tenuique filo, flantibus in medio cro«

G

59

Hor. XIV , 6-

€ir. Exprimitur h'acf imagine reipublicae reftitutae florens

:

& laeta conditio.

et radicer aget, ut Libanus.] Verbum n de ar

borz'bzü

valet radices agere, Germ. Wurzel fchlagen. LXX £axe&

Daruius vertit: u£ arbores

T& pi(ug aUTE, (0$ O AiBxvoc-

Libani , ita, ut Libanus fumatur de cedris aliisque firmis-

fimis per radices arboribus montis Libani. Sed ipfe mons

&on videtur excludendus, quia etiam in aliis locis 10f«

ief imago funt roboris & firmitatis, Senfus ergo imagt-

nis: ad florem reipublicae refttutae acceffuram quoque

firmam & ftabilem ejus conditionem.

V. 7.

Progredientur ejus rami , eritque homor. ejus ficut

oleae €$ odorem emittet ficut Libanus.

Progredientur ejus rami] teneriores, qui fimul virides

& pulcri effe folent.. Nempe arbores bene radicatae & ex

terra pingui fuccum trahentes , furculos late diffundere

folent. Notatur hac imagine Z/raelis, patriae reftituti,

diffufo ampla per multos pofleros. GnoTIUS: per T«

mos fe diffundentes progentes numero[a intelligitur. CHAL-

DAEUS fenfum expreffit: augebuntur filiis €9 filiabus.

eritque honor ejus ficut oleae] fc. honor. Elliptica lo-

cutio, qualis extat Ps. XVIII, 34. Jes. LXIII, 2. Honor

five gloria oleae confiftit. 1) in frondium copia & perpetuo

virore, cum arbores aliae decore fuo fpoliantur, 2) in

Hor. XIV.; v.

5E

&vuxomia five fruffuum ubertate, fummaque utilitate Jud.1X,,

9. qui fru&us, ficuti arborem decorant; (olea enim bac-

cis gravida decoram valde fpeciem praebet intuentibus,)

ita maxime inferna [ua bonitate commendantur. Egregie

RivETUS: Quoniam uma planta vel arbor non potuit per-

fecte repraefentare profperitatem populi Ifraelitici reftitu-

ti: variay hic nominat Propheta.

Luüitum; athoc firmi-

tate & duratione caret; addit ergo Cedrum Libani;:at

haec, quae efl. ex abietino genere , infru&uofa eft, diverfa

a Cedro Graeciae & Italiae.

Pumwivs ZHf Nat. Libr.

A .

IMMajorit Cedri, inquit, duo genera; quae fla-

T& , fru&um mon fert, €9 in ea antecedentem fru&um oc-

cupat novus.

Semen ejus cüpreffo fimile. Addit igitur

Ofleam.

et odor ei tanguam Libani] fc. odor, quem exhalant

cedri & herbae odoriferae, Senfus imaginis: Ifraeliticus

populus in honore erit apud alias gentes & nominis cele-

britate gratiofus apud omnes. Nam foetere dicuntur, qui

contemnuntur & odio habentur,

Gen. XXXIV, 39.

Exod. V, 21.

:

v. 8.

Redibunt €2 fub umbra ejus degent; vivificabunt

« frumentum , C9 germinabunt ficut vitis; Memo-

ria ejus erit u vinum Libani.

Redibunt €9 ub umbra ejur degent ;] Continuatur pro-

imiffio Ifraeli fadta, fc. quod poft reditum ex exilio in

G 2

Ho:. XIV, 8.

52

patriam Taeta mánfione gravifurus fit. CnOTIUS quidem

de extraneis verba noftra interpretatur: ZMulti, inquiens,

N

1

extranei , ut IMoabitae, /4mmonitae, Idumaei [ub eorum

praefidio vivent, €? ad Deum verum convertentur. Item-

que MicnazLis Goett:. /onneuem follen Fremde unter fei-

nem Schattenwohnen, das Kornwieder gebauet werdenu. f. f.

Sed cuüm hactenus non nifi de lfraele fermo erat, haec

quoque verba de eodem fubjecto exponenda videntur.

Ita etiam CHALDAEUS, itemque KIMCHI & ABARBANEL,

Suffixum in *oy3 referunt nonnulli ad Q73(:hevanfz. Ita poft

HiggoNvMUM & THEODORETUM, TaRnNoviUs & RivE-

TUs, q. d. Sub umbra . protettione Jchováe rediens It-

raeliticus populus fecure habitabit. Sed, quia Dominus

ipfe hic loquitur, nec dicit im umbra mea, fed umbra

ejus, & proxime praecedens fubjectum /if Libanus: prae-

ftat intelligere umbram Libani. lta etiam cum IVIoLDEN*

BAUtERO & Baunro Cel. KuiNoEL: Proximum fubjetfum

eft Libanus, qui, utpote trattus Palae[ftinae. amoeniffimus

£3 fertiliffimus , pro ipfa patria, ipfa Palaeftina commemo-

raütur. Jtaque fenfus : reduces [ecuri. patrias aedes habitae

bunt. Secura patriae poffeffio, ufitatiffma efl imago [un«

mat felicitatir. .Px. AX XTI, 9. 11.

^' Fificabunt frumentum] LXX. '500'097"0!; xaí sU

coyrai cirto. — Verba xai uisdu&-zcovras videntus alius inter-

pretis effe, atque e margine in textum irrepfiffe. - In

Hexaplorum fragmentis alius reperitur, qui vertit exeix-

Szcoyras, — V'ivificabunt frumentun, nempe per culturam

Hor. XIV, 8.

53

agri fui & feminationem ejus,-uti R. TANcHUM apud Po-

cokium p. 799. - Alii, fubintelle&o Capf fimilitudinis, quod

eft in altero membro, vertunt: Zn vitam producent, ui

frumentum , i. e. progignent liberos copiofiffime, ficut ex

uno grano multa oriuntur. Sie werden fich meliren wie

das Korn, KurNOELIUs vertit: Revirescent ut frumentum.

Granum moritur quafi in terra, fed mutatum emergit, .&

fert uberrimos fructus. Joh. XII, 24.

et. germinabunt . [icut vitis] i.e. late fe diffundent, ut

vitis, quae licet videatur tempore hiemis exaruiffe, tamen

fub ver iterum regerminat.

AMemoria ejus erit ut vini Libani.] Male LXX cone

jungunt, quae per Athnachum divifa funt, et nomen *35?

ad verbum: plurale s*2 referunt, ac fi effet fingulare

Db* vertentes: ) efav950ti w awmweAog TO MVZocuyay

auTE, g oNog Mavs.

Nomen *$5:, quod LXX ver.

tunt uyruecuyoy, H1ERONYMUS memoriale, multi dudum

cum PanEO & PiscATORE odorem ejur verti debere cre-

diderunt, . quibus accedunt e recentioribus IVItcHAELIS

Goett. & Cel. BauRIUs; riechen wird Ephraim, wie der

J/ein:von Libanon.. Sed quia de odore, n", jam v. 7.

di&dum eít; praeftat memorize notionem retinere, quae

nihil aliud dicit, quam famam & celebritatem , ut fenfus

ft: Uti vinum Libani. prae reliquis ob nobilitatem cele-

bratur: fic populus Ifraeliticus omnium erit nobiliffimus

& celeberrimus.

54

Ho:. XIV , 9.

v. 9.

-

Ephraim! quid mihi auplius cum idolis? Ego

exaudivi (affixi) €3 curabo eum. . ÉEgo ficut

abies virens; ex me fructus tuus inventus eft.

Eyhraim quid igitar mihii amplius cum idoli;s?] Cnar-

DAEUS verbum, dicent, praemittit nomini Éphraim: Di-

cent. Ifraelitae : quid ad mos attinet ultra. fervire idolis ?

SYnUs: dicet Ephraim, quid mihi &c. la etiam R. SA-

LOMO, ABEN EsnA, KIMCHI; € Chriftianis Interpretibüs

Dnusius, PiscATOR, &c. & e noftris 'TaAnNovius: po[t«

gumm, inquit, Deus hasce þromi]ïcm: longe ampliffimas

abfolvit; nunc demum Eyhraim repetit. prius (v. 3.4-) fü«

&mn obedientiae €? fidei fuae fponfionem; Et Deus viciffuim

(in pofteriori hemiftichio) gratiam fuam repromittit.. Sed

praeftat, continuatum heic ponere alloguium Dei ad Ephrai-

mum, quo Dominus illum obtefüatur, quid ipfe cum ido-

lis commune habeat in beneficiis collatis & conferendis,

qui omnia folus largiatur? q. d. O Ephraim! quid mili

amplius cum idolis, i. e. noli mihi illa adjungere amplius.

Ea Ticun. CasrErL10, IMankivs, DarHIUS, qui T0 "

faepe píeonaflice adhiberi monet, uti fupra Cap. XII, 9.

MicuaELIs Goctt: I/as hat Ephraim weiter mit den Gà-

s muthun. Kuiworr: Quid mihi i pofferum Ephraim

cum idolir commune habebit ?

Ego exaudivi (afflixi) €9 intuebor eum ;] In his quoque

verbis vertendis valde variant InFcrpretes ant/iqui aeque

Ho.r. XIPF, 9.

58

ac recentiores, HIERONYMUS vertit: Ego exaudiam €9

dirigam eum ego, ut übietem virentem, ac & voyymwuig effet Pifiel

verbi *wUx. Eundem fenfum verbi *y3y tribuunt RascHI,

ABREN EsRA, KiwcHr &c. Sic etiam CasTELLI0: Égo

eum exoratus refriciam. GnRoTiUs: Ego exaudiam. Idola

non audiunt , nedum exaudiunt. RivETUS: Éxaudivi jam

eum . €9 adhuc refpiciam eum, €9 oculos grovidentiae meae

ab eo non dimovebo. LXX vero vertunt : 'Eye eramtmocz

avTOy , X2 waTIXUct nuToY. Ego afflixi eum €9 roborabo il«

lum. Sic etiam Synvs & Zrabs; & e recentioribus Da-

THIUS: Jfflixi quidem eum, [ed eundem iterum curabo &

innot. crit. Pro^rsy legerunt LXX €? Synus "ny3y in Pifiel,

melius, uti arbitror, ita enim pulchra eft oppofitio ad [eguen-

tem promiffionem: fed eundem iterum curabo. . 'Yo *s« vero

non cum fequentibus lego , quamquam accentus jubent, nam

male ita cohaeret, Sed verbo primae perfonae pronomen per«

fonale additur pleonaflice, five , fi malis cumScmurTENsIO

emþhatice: curübo eum, EÉgo. DATHIANAE expofitioni

accedunt BAumius & KuivoELiUs. Verbum *ww», quod

Hos. XIII, z. infidiandi fignificatum habuit, recte h. 1.

vertitur per ob/ervare, curare, felicitatem alteriur promove-,

ye. Sed ut pronomen *s fejungatur a momine wUm25, &

contra accentuationem conjungatur cum verbo WeN,

opus fane non eft.

Ego ficut abier viren.?j fc. ero-:Ephmimo. Ita Poco-,

XIUS ceterique Interpretes plerique omnes. Pergit fc. Do-.

minus de fe loqui. 'TAgNOvIUs: £go, Deus, ero Epfraie

56

Hor. XI-V ; 9.

mo tanguam abies virens, quae ut gerpetuo graeftat viatori

in arftu gratiffmam umbram : -Sic ego I/raelem, z ad me

»

recipientem , fovebo, nec unquam meam grovidentiam: [ub-

traham , ut mec abies unquam fuo honore viduatur ; fcd.

etiam fub. aeftu eum protegam £ reficiam. CHALDAEUS

& HignoNvmus de Z/raele exponunt. verba noftra; jun-

git quippe HIERONYMUS ea praecedentibus in accu/ativo:

Dirigam ego eum , ut abietem virentem. . DarHIUS vertit :

Similis erit (Ephraimus) abieti virenti. « Sed 1) cum ipfe

Daruius fateatur, quod accentus jubeant, ut vo *3x cum

fequentibus conftruatur, 2) LXX quoque ita conftruant,

& verba de Deo, non de Ifraele, exponant, .3) compara-

tio Dei cum abiete virente indigna Deo non fit; 4) bene

etiam ifta cum fequentibur cohaereat: praeferenda om-

nino communior fententia videtur, quam.;etiam retinet

Ven. SrAguprINiUs : /L/ie eine grünende Tanne bin ich.

ex me fruBus tuur reperitur.] 1.e. per me accipies tuos

fru&tus; ego te felicem &florentem reddo,non idola. R1

vETUS: [nvenies in me non. folum umbram, fub qua lateas

€? quiescas , fed etiam uberes frudus ; efficiam , ut [entias,

omne bonum tuum ex me effe.

Addit hoc Dominus , quia

abies non fert fruBum , q. d. plus tibi ero quam abies; nam

ex me tibi quoque uberrimus fruGus . fuppetet , fi in me ac«-

guiescas. V/en. Sr&EupriNiUs: Er iff keine Sclwicrigkeiit,

dafi es hefit : ich bin eine grünende Tanne, an mir fu-

che deine Frucht, da doch die Tanne keine Frucht für die

Men-

Hor. XIF, . 9;

S?

Menfchen trügt.. Im 2 Hemiflich herr[cht blofj die Idee ei-

ner Baums, und welches Bild war für den Orientaler rei-

&ender , als ein bühlender Baum und Jein Schatten. -— Un-

ter diefem angenehmen Bild ftellt fich hier Gott vor. O wie

wwohl wird dirs feyn, l/rael! wvenn du unter Gotter Schuz ,

und im Vertrauen auf ihn, wüe unter tinem kühlendem

Baum ruhfi; flatt der fchindlichen Liebe mit Güzen Vnter

jedem grünen Baum zu giegen.

L

V. IO.

Quis fupiens, ut intelligat ifla?. intelligens, u

cognoscat ea?. IVam re£fae funt viae eJehovae,

€$ juffii ambulabunt. in iis; traussreffores vero

corruent in eis,

Quis fapiens , ut intelligat ifta? . intelligenr, ut cognos«

cüt ea?] Epiphonemate hoc claudit Propheta fermones

fuos, & non folum verae fapientiae defectum in pleris-

que auditoribus fuis deplorat, fed omnes ac fingulos ad-

huc femel ad feriam falutis fuae curam, & piam concio-

num fuarum meditationem excitat, Cf. Jes. ALIT; 23.

Jer. IX , 11.

SYRUS intérrogationem * relative accipit:

Qui fapiens efl, intelligit ifla; Sic etiam CasrerLi0 &

alii; fed longe plures

cum LXX & Vurcar. interrogae

tiz(e vertunt,

H

58

Hos. XIV , 16.

Nomina fapiens & intelligem non videntur mera fyne-

nyma effe; Geminatio certe quandam gradationem inferre

T

fole. Ex /apientia fequitur intelligentia ; & haec ulte-

us ducitad pleniorem cogmitionem, ip[o opere demone

i

firandam.

Demonftrativum mox & fequens fuffixum in t2y" ad

totum fere librum referunt, inprimis vero ad proxime

praecedentem doctrinam Cap. XIII. & XIV. tot horta-

tionibus, reprehenfionibus , mandatis, minis & promis-

fionibus expofitam.

nam re&ae funt viae .Jehovae] i. e. ejus non modo

praecepta E. leges, fed etiam cum hominibus agendi ratio ,

Ps. XXV, 8— 10. re(fae funt, non curvae & obliquae,

fed inculpabiles plane, & decentes Deo & conformes glo-

riae ipfius, tametfi fapientibus hujus feculi & improbis ta-

les non videantur.

et. jufti ambulabunt in eis;] jufi, i. e. qui recti cor-

de funt, qui vias Domini intelligunt & approbant, per

eas incedunt pede inoffenfo, ut fieri folet in via recta &

trita. Hi, quaecumque Deus facit, boni confulunt, nec

reluctantur Deo, fed omnia approbant, etiam caftigatio-

nes; ficque felicitate ornantur.

ftd transgreffores corruent in eis.] Qui f&cüre folent

transgredi praecepta Dei, & negligere ejus tum minas

tum promiilïoncs; qui negant vias Domini rectas effe,

Hor. XIV, 16.

59

& eam, quam in fe habent perverfitatem, viis Domini

proterve tribuunt: fua culpa in eis offendunt, & fibi ipfis

interitum perniciemque contlf-ahunt.

Claufulae loco addirhüs verba b. Jou. Hgxn. Mi

CHAELIS in nota ad h. l. Seguamur ergo vias Domini,

€ oremus eum , ut nor Spiritu fuo ducat. €2 dirigat in viis

fuis, quo re&a pergamus ad. aeternam

Jlicitatem ger Do-

minum noftrum JJefum Chriftum!

CORRIGENDA.

Pag.

3

lin, xo. lege edo&z

13

d

17. dele u£

—

Z0.

4. lege aggrediar

22.

p d

— verlas

15.

23.

—

IR8.

m

non differunt

d

psssu]

26

IS.

loc. cit.

CUNSSS

—

facit

39

iI.

e recentioribus

»*

—

—

z

VRU —— M iisammm ia Msl

—

—

t

——

—— M H

—

—

E

——

E

RL

ee

P

A

P

!

J

o

UUR

Y

A

ais

T5

Y

EO

E

WR

2

—

3*

L

El

W

[j

à

i

d

P

21

E

&j

3

$

-

p5

v

-

m

at

ects

d

x

-

h.

p

a N N

ais o dl

Ri ais

——

Ui AE -

—

—

— (( Ó

—

—

T

AR

us

Vosamec-

d

Y

ts

A EM

EJS

ia

E*

RL

«;uu.

b

a

cutemeim

p

ag

LEl

ia

Vupse

—

hsipsrmipsre

^i

——

r x ii at

—

d

MA

m

m

i -

E

E.

-

E

-

r

&

N

*

E

h-

L

—

—

i

-

EE

d

——

— Q

—À

las —

AC EE ais

u

i d

EU

20

-

rj

E

É

r

;

——

,

ANNOTATIONVM HISTORICO- EXEGETICARVM

m

E

IN HOSEAM

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

l45

PARS DUODECIMA

Balance Q

"r

ULTIMA CarriraA XIII. kv XIV. COMPLECTENS.

O

e

VA

.

ia

p

QVAM.

Focus

ä

SVB DIVINIS ÁAÁVSPICIIS

N

,

PRZESIDE

LVDOVICO JOSEPHO UHLAND

THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ORDINAR. ET DVCAL. STIP.

THEOL. SVPERATTENDENTE ,

*

DIEBUS

SEPTEMBRIS 4. MDCCXCFIL

9

PUBLICE DEFENDENT

CAROL. FERDINAND. GRUNDLER, ARotenakerenrir.

BERNHARD THEOPH. DENZEL, Stuttgartianus,

EBERH. FRID. HOCHSTETTER, Tuttlingensir.

E.

;&

7

PHIL. HENRICUS WOLFF, AMegalo Bottwar.

&tSa

CAROL. FRID. AMAND. DOERNER, Botínang.

w

6

LUDOV. FRID. KERNER, Ludovicopofit.

5

phlgdcss

ä

CHRISTOPH. LUDOV. GOEHRUNG, Zurgflallensis.

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DUC. STIPEND. THEOL.

4

eseetneist,

3

TVBINGJE, uyrERIS BALZIANIS,

2

(w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1