omnes, quas adduximus, cauſſæ ſimul operentur, an vero

una tantum aut altera & quænam inter eas ſigillatim locum

habeant, nee ſatis liquet, nec hic ulterius explicare, atti-

net.
DVRATIO.

Talia veſtigia eo fortius, profundius, pleniusque impri-
muntur, quo fortiores ſunt motus ante greſſi *), quo longius
perdurant, quo ſæpius repetuntur, & quo magis corpus- no-⸗
ſtrum ad ea veſtigia recipienda ex cauſſis antecedentibus eſt
dispoſitum. Sed & animus haud parum ad ea confert; quo
major enim eſt ejus in corpus reactio, eo perfectius imprimi-

tur veſtigium.
Ex
*) Ubi tamen notandum eſt, actionem nimis vehementem, præter-
naturalem, ab irritamento præternaturali exeitatam, ſenſibilita-
tem lædere atque deprimere: tanta eſſe poteſt nervorum intentio,
ut conſtitutio ſana ſubvertatur, novæque actionis leges locum ha-
beant. Cicuta, opium, mercurius quidem, dum iis abutimur,
nervos ita obtundunt, ut majori doſi affumi poſſint. Verum
nonnunquam nervi, fracto ipforum tono, ſummam in hæc phar-
maca, nimium affumpta, recipiunt ſenſibilitatem. Reil p. 133:

4

np⸗
excit
den
hae

nunt
dem
tar.
inp⸗
l

von

29

Ex hac cauſſa oritur quæſtio, an etiam ii motus, qui
impreſſionem quidem, ſed cum conſcientia non conjunctam.
excitarunt, ſui relinquant veſtigia. Atque hoc mihi qui-
dem vere magis ſimile Videtur. quia plura phænomena pro
hac ſententia pugnant.
Conſtat nimirum, imaginationis vi etiam eos motus non-
nunquam poſſe reſtaurari, qui nunquam antea, quantum qui-
dem patet, impreſſionem, cum conſcientia conjunctam, exci-
tarunt ; Imprimis memorabile eſt, quod cum pluribus aliis
inprimis cel. Platnerus adnotavit. vid. ejusdem neue Anthropo-
logie, J. 3901. Es iſt kein Grund abzuſehen, warum nicht auch
von ehmaligen N. ervenriüchrungen der thieriſehen Theile, welche theils
durch den allgemeinen Gefühl- theils durch den allgemeinen Ge-
Iſchmackvſinn beiuſitlos enegt werden, materielle Ideen erregt wer-
den.
Magis dubium videtur, num veſtigia remaneant etiam
ex jis motibus, ex quibus nulla plane orta eſt ſenſatio. Cel.
Platner l. c. hoc negat; ego vero nec hoc negare auſim; pri-
mo enim haud repugnat, nervorum & organi motus ſuppo⸗
nere, qui nullam excitent impreſſionem in animo; ut enim
oriatur impreſſio, certæ requiruntur conditiones, e. gr. mo-
tus organi ſatis fortes eſſe debent & ſatis diu perdurent, po-
D 2 tiſſi-

tiſſimum vero animum illis recipiendis aptum eſſe oportet.
Quamvis itaque, quod ad organum attinet, omnibus condi-
tionibus ſit ſatisfactum, tamen non oritur impreſſio, quo-
tiescunque animus impreſſioni ex illis motibus recipiendæ
non eſt aptus. Sed an ex talibus motibus remanent veſtigia,
nec ne? Si ad imprimenda veſtigia in corpore non requiritur
animi reactio, ea non excludi poſſunt, ſi vero illa requiri-
tur, ſine dubio excludi debent; ſed quis hoc unquam proba-
bit? quamvis ego nec contrariam ſententiam defendere
auſim.
Denique perfectio & duratio veſtigiorum pendet a no-
vis mutationibus aut eodem tempore contingentibus aut poſt

factam illorum impreſſionem tam in corpore quam in animo

effectis, hæ enim omnes veſtigiis impreſfis magis minusve

favere poſſunt.
XVII.
Iisdem cauſſis etiam determinatur, an veſtigia impreſſa
per brevius aut longius temporis ſpatium immutata perdu-
rent, an vero vario modo mutentur, ita ut e. gr. quædam
debiliora evadant, quædam fortiora, alia partes amittant,
alia novas adfumant, adeoque aliæ determinationes relatio-
nesque veſtigiorum oriantur.
XVIII.

nec
hab
ſean
6

no

s
I
cr

Sed forſan nunquam evaneſcunt veſtigia materialia? Si-
ne dubio, qui argumentis metaphyſicis ſupra allatis fidem
habent, & qui veſtigiorum ambitu concludunt etiam modi-
ficationes accuratius non definiendas, ab hac ſententia ſtant;
at & miſſis rationibus metaphyſicis, certe contraria ſententia
non poteſt probari, quia ex eo, quod repræſentatio quꝰdam
ex memoria noſtra effluxiſſe vidètur, non ſequitur, eam mo-
tumque ei reſpondentem plane jam eſſe exſtincta, ſæpe enim
illa, quamvis non redeunte objecto, redit. Ita e. gr. ruſti-
cus delirio febrili captus dicta bibliea græce recitabat, quæ
juvenis quidem didicerat, ſed poſtea jam dudum oblitus erat.
LocCUS VESTIGIORUM.
XIX.
Generatim jam evictum eſt „veſtigia materialia, repeti-
tis motibus certarum partium orta, nonniſi in iisdem par-
tibus ineſſe, vid. H. VII. & XI. Atque hoc etiam ſine diffi-
cultate admittitur, quamdiu de nervis muſculisque ſermo eſt,
ut itaque, quꝰ Partes ſenſationi excitandæ inſerviebant, etiam
veſtigia contineant, adeoque habitu ad eosdem motus repro-

ducendos gaudeant. Sed nihilominus multi putant, partes

ergani, quarum motu ſenſationes oriuntur, non eſſe easdem,

D 3 quæx

32
quꝰe veſtigia contineant, & quarum motus itaque ſenſatio-
nibus reſtaurandis ſ. imaginationibus inſerviant, quamobrem
& fibras ſenfuum a fibris imaginationis diſtinguere ſolent.
Cum vero omnia, quæ ex fine, origine & effectibus veſti-
giorum generatim diſſeruimus, etiam de veſtigiis, in or ga⸗
no animi relictis, ſigillatim oſtendi poſſint, me judice nulla
ſuppetit cauſſa, a lege generali recedendi, & veſtigia hæc in

alias organi & corporis partes collocandi. *)
ð XX.

2) Qui in illa ſtant ſententia, ita ratiocinantur: Quoties ſenſatio
oritur, non ſolum eæ organi partes, quarum motu excitatur
ſenſatio, ſed etiam aliæ quædam ejusdem partes connexæ (fi-
bræ nimirum imaginationis) moventur, adeoque non illæ tan-
tum, ſed & hæ habitum ad eosdem motus reproducendos nan-
ciſcuntur, quo poſito absque difficultate aſſumi poteſt, ad ima-
ginationes reproducendas non priorum ſed poſteriorum tan-
tum reproduétione opus eſfe, ut itaque partes, reproducen-
dis imaginationibus inſervientes, aliæ ſint, quam quæ pro-
ducendis ſenſationibus inſerviunt. Sed plurimæ difficultates hanc
hypotheſin premunt; primo, fibræ illæ imaginationi inſervien-
tes ſine ratione ſupponuntur, deinde ob intimum nexum mo-
tus, in poſterioribus excitati, ſine dubio etiam in priores pro-
pagari deberent, atque hoc modo ſecundum hanc hypotheſin
revera ildem earundem partium motus, qui cum ſenſationibus
jundèti erant, etiam cum imaginationibus jungerentur, vid. S. XI.
Denique hæc hypotheſis contra ſimplicitatem naturæ peccaret;
quia omnia phænomena absque tot ambagibus haud majori cum
difficultate explicari poſſunt. Sed forſan adeſt ratio differentiæ
ſatis

Comparantes veſtigia relicta cum objectis & ſenſationi-

bus „ex quibus nata ſunt, facile obſervamus, ea reſponde-
re ſenſationibus. Cum vero ſenſatio vel ſenſationis pars una
veſtigium forte, profundum, & quoad omnes partes accurate
expreſſum „ adeoque intenſive, protenſive & extenſive perfe-
ctum, altera autem minus perfectum vel nullum relinquat veſti-
gium, & adeo, quꝶ jam ſunt impreſſa veſtigia, varias G. XVII.
enumeratas ſubeant mutationes, numerus, determinationes
internæ & relationes veſtigiorum ſæpius haud parum diffe-
runt a numero, determinationibus & relationibus, quæ in
ſenſationibus, ex quibus originem duxere, inveniebantur.
ORIGO ET ExISTENTIA VESTIGIORUM IMMATERIALIIM.
XxXI.
Ratio, quæ pro veſtigiis materialibus a priori eſt allata
etiam

ſtis gravis; forſan, ſi imaginationes iisdem motibus earundem
partium revocarentur, comparatio intuitionis ſenſualis cum ima-
ginaria non poſſet inſtitui, quia utraque ſimul non poſſet eſſe
præſens? Omnis hæc objectio facile diluitur, quum primum aſſu-
mitur, plures efſſe fibras, quæ producendæ uni eidemque ſen-
fationi inſerviant, hoc enim poſito motus unius partis ſenfa-
tionem eodem tempore producere poteſt, quo motus alterius
ideam imaginariam reproducit. Sed nec hæc disquiſitio in ſta-
bilienda theoria noſtra tanti eſt momenti, ut ea alterutra ha-
rum ſententiarum nitatur.

etiam pro immaterialibus affertur. Senſatio, (cauſſa tam

gravis) non poteſt cogitari ſine effectu in objecto, cui ineſt,
quamobrem animus, poſteaquam ſenſationem accepit, non
eſſe poteſt in eodem plane ſtatu, in quo ante hanc ſenſatio-
nem fuerat. Cum itaque hi effectus cauſſæ ſint novorum ef-
fectuum, qui ex eadem ratione novos effectus gignunt, ve-
ſtigia nunquam delentur. Si porro, ita pergunt, quod con-
trariæ ſententiæ propugnatores defendunt, etiam ad reliquas
mutationes in animo contingentes & ad alia ob jecta extende-
remus, ſi itaque nec in aliis præter momentaneam mutatio-
nem a certa cauſſa productam & durante ea, durantem, ea
ceſſante, ceſſantem, aliquid remanere putaremus, in objectis
ipſis nunquam aliquid ex mutationibus, quas ſubierunt, re-
linqueretur. Hoc vero poſito vires, inprimis vires animi, non
poſſent evehi, adeoque nec finis, cujus cauſſa hoc corpus conſe-
euti ſumus, obtineri poſſet. Deinde vel etiam in relationibus
externis nullam, præter talem momentaneam, admittere li-
cet mutationem, vel ſi in his alias quoque admittimus, ma-
Xima oritur diſcrepantia; quia, ſi, mutatis relationibus, na-
tura objectorum relatorum interna non mutatur, vel quæ
antea aderant, vel quæ nunc adfſunt relationes, non ſunt
convenientes. Ita, ſi animus ſenſationibus noſtris aliisque

muta-

in

Mi

⸗

ii⸗
ſis

in eo contingentibus non mutaretur, brevi tempore corpus
illi non amplius eſſet accommodatum. De altero argumen-
to a priori non eſt, quod ſigillatim loquamur. Vid. tamen,
quæ G. IV. de argumentis a priori ductis notavimus.

Sed nec deſunt phænomena, quæ absque poſita animi

ipſius mutatione, inprimis ejus incremento, non facile poſ-

ſis explicare.
Senfſus noſtri varii aliquid (materiam repræſentationum)
præbent, & voluptatem doloremque nobis afferunt; ut va-

rium conjungamus, adeoque ut exiſtant intuitiones, cogi-

tationes, judicia & ratiocinia, uno verbo repræſentationes ſtr.
ſ. . nova vi eaque ſpontanea, h. e. intellectu, opus eſt; Senſus

injucundi & jucundi excitant facultatem appetendi inferio-

rem, idezæ vero de eo, quod rationi eſt conſentaneum,
facultatem appetendi ſuperiorem, ita ut nobis poteſtas
ſit, ſive quod illi, ſ. quod huic placet, ſive jucundum,
ſive bonum eligendi. Omnes hæ facultates, ut & ordo,
quo operantur, longa exercitatione ita poſfunt evehi, ut
poſthac „materia eadem, tamen earum operationes effectusque

multo ſint preæſtantiores. Ita e. gr. intellectus exercitio ita

evehitur, ut, quamvis, quod ſenſus præbent, varium ſ. mate-

ria ſit eadem, immo deterior, ille tamen præſtantius ac an-
E tea

3 nsmes
C0 —

tea judicet. Eodem modo voluntas exercitio ita poteſt emen-

do 6
dari, ut, qui antea ſemper id, quod maxime vividum erat ,
& jucundum, elegerat, nunc non hoc, ſed quod maxime
utile eſt, ſeu neque, quod utiliſſimum videtur, ſed tantum, 6,
quod bonum eſt & juſtum, eligat, & ut itaque libertate ſua Na
melius utatur. H
An itaque in omnibus hisce caſibus animus, an ſolum
corpus cepit incrementum? Cum operationes animi melius
procedant, quamvis materia, adeoque omne id, quod a corpo-

re proficiſci poteſt, haud ſit præſtantius, animum ipſum cre-

viſſe exiſtimandum eſt. Quatenus repræſentationes earumque

i
ordo ex majori dexteritate facultatum, quarum ope illæ per- N
ficiuntur, proficiſcuntur, etiam ex illis idem concludimus.
1

Cel. TETENS ex alio quoque phænomeno hanc ſenten-
1
tiam deducit: Obſervamus nimirum, homines, qui morbo
quodam perculſi, idearum obliti erant, poſt depulſum mor-
bum multo facilius & lubentius eas, quas ante morbum me-

moria tenuerant, quam novas addiſcere; ſed cum forſan, quæ

fibræ ante turbatum corporis ſyſtema, majorem aptitudinem
ad certos motus, olim ab objectis impreſſos, & repræſenta-
tionibus, in animo collectis, reſpondentes, acquiſiverant, il-
lam etiam turbato ſyſtemate conſervare potuerint, quo poſi⸗ t

to

37.

to cauſſa diverſitatis in corpore, non in animo, eſſet, hoc

argumentum non eſt ſatis fimmum.
Denique certum eſt, ſenſationes ab animo poſſe reprodu-
ci, & animum hoc perficere non potuiſſe, antequam illæ ſen-
ſuum ope ei fuerint impreſſæ, nonne itaque concludere licet,

animum ex ſenſationibus impreſſis nactum eſſe facultatem eas

reproducendi? Opponi quidem poſſet, enatam eſſe tantum in

organo receptivitatem ad motus, ſenſationibus illis reſponden-

tes, reſtaurandos, cujus auxilio motus adeoque & ſenſationes
ipſæ jam ab animo poſſint excitari, quamvis in hoc nulla ex-
ſtiterit mutatio aut major facultas; ſed cum vis reſtaurandi
inſit in animo non in corpore, Eordo i inprimis, quo reſtau-
ratio fit, animo, non corpore determinetur, hæc objectio

nonniſi novarum hypotheſium effictione defendi poteſt.

EORUM NATURA.
XXII.

Veſtigia immaterialia aut in repræſentationibus ipfis
(ſenſu latiſſ. fumtis) aut in majori niſu & facultate eas repro-
ducendi conſiſtunt; alias enim phænomena, quorum cauſſa
ſunt afſumta, ex illis non poſſent explicari. Pro perdura-
tione repræſentationum ſtare videntur argumenta, a priori
ducta, ſed cum, quæ ſecundum hæc argumenta in animo re-

linquuntur, a repræſentationibus longe diverfa eſſe poſſint,
ego quidem illis acquieſcere non auſim.
Non firmiora ſunt, quæ pro perduratione repræſentatio-
num afferuntur, argumenta ex natura & fine facultatum.
quod nimirum hæ nunquam ſint ſine effectibus, & niſus i in
initio operandi conſiſtat, vid. G. X.

Quam parum momenti habeat argumentum ex perdura-

tione motuum corporis &. inprimis organi animi ſumtum,

jam ex eo, quod G. X. diſſeruimus, apparet, præterea, ſi
etiam perdurarent motus omnes olim habiti, ii tamen tam
debiles eſſe poſſent, ut impreſſio reſpondens non excitaretur.
Denique ex ſenſu totius corporis, de quo F. X. diximus,
non poteſt duci argumentum pro perduratione repreſenta-
tionum olim habitarum, quia impreſſiones, ex hoc fonte de-
rivatæ, ſenſibus attribui debent.

Sed &, quæ pro contraria ſententia afferri poſſunt, ar-

gumenta non ſunt firmiora, nam ex eo, quod certo tempore
repræſentationum quarundam non ſumus conſcii, aut ſequen-
ti momento eas adfuiſſe, non recordamur, non ſequitur, eas
hoc tempore revera non adfuiffe.
XXIII.
Sed ſive perdurent, ſive non perdurent impreſſiones,
(nam

Gne
tio⸗
A
eoc
ea

nt,

jo⸗

2?9

(nam de his tantum nobis nunc ſermo eſt) veſtigia, in ani-
mo relicta, conſiſtunt certe in majori niſu & facultate illas re-
producendi; Major autem niſus & facultas efficit, ut, impe-

dimentis iisdem & materia eadem, tamen effectus non mo-

do majori cum celeritate & faeilitate producantur, fed etiam
extenſive, intenſive & protenſive majores evadant.

RELATIONES.

Simul ordo quidam inter veſtigia conſtituitur. At⸗=

que hic quidem non poteſt eſſe alius, quam, qui in ſenſa-
tionibus, ex quibus relicta ſunt, locum habebat, nulla enim

adeſt ratio alium ſupponendi; quamobrem, quæ impreſſiones

eodem tempore aut una poſt alteram animo obverſabantur,

earum etiam veſtigia ſunt coexiſtentia, aut ſeſe invicem ex-
eipiunt.
De transpoſitione partium hic ſermo eſſe non poteſt,
qua ex cauſſa veſtigiorum immaterialium nexui non obſtant,
quæ materialium nexui obſtabant.
XxxY.
Denique & ſi motus quidam organi certam impreſſionem
in animo & hæc impreſſio animi reagens motum reſponden-
tem in organo ſoepius excitavit, ea inter utrumque exiſtit re-
E 3 . latio,

latio, ut motus impreſſionem, impreſſio motum reſponden.
tem Acilius producat.
D U R A T 1 0.
XXVI.
Veſtigia eo fortius, profundius & plenius, uno verbo
perfectius, imprimuntur, adeoque & per longius temporis
ſpatium perdurant, quo fortiores ſunt motus organi, quo diu-
tius continuantur vel ſæpius repetuntur; quo major eſt, quod
quidem tam a ſtatu animi univerſo quam a ſtatu & relatione
ſingularum facultatum & repræſentationum animo olim &
nunc obverſantium pendet, animi ad recipiendam impreſſionem
receptivitas; & quo pauciores denique poſthac in animo ac-
cidunt mutationes, aut in eum ſeſe inſinuant repræſentatio-
nes, quæ veſtigia turbare poſſint aut diminuere.
XXVII.
Ex hisce dijudicari debet non ſolum, quamdiu perdu-
rent, ſed & quamdiu immutata perdurent veſtigia, nam &
veſtigia immaterialia iisdem modis ac materialia poſſunt im-
mutari. Sed ſine dubio non oſtendi poteſt, ullum unquam pla-
ne deleri veſtigium. Szpius enim, ut omittam argumenta a
priori allata, eorum recordamur, quæ memoria plane exci-
diſſe videbantur, quamvis illa ſenſus denuo non incurrerint.

⸗
liæ
e

=

Hoc tantum apparet, fieri poſſe, ut certæ repræſentationes
per totam vitam ad. conſcientiam nunquam amplius perve-
niant.
XXVIII.
Comparantes veſtigia immaterialia cum ſenſationibus, ex
quibus originem ducunt, idem fere, quod de relatione veſti-
giorum materialium ad motus, ex quibus ea nata ſunt, ob-⸗
ſervavimus, obſervamus.
XXIX.
Simul autem evidens eſt, illa etiam reſpondere veſtigiis
materialibus, ita ut quædam analogia inter ea intercedat, ut
hæc ab illis facilius reſtaurentur, & ut denique utriusque ge-
neris veſtigia ad eundem finem (reſtaurationem ſenſationis E
motuum ei reſpondentium) tendant.

CAP. II. FACVUVTTAS RESTAURANDTI IPSA.
Veſtigia itaque ſunt impreſſa. Ex iis jam omnis reſtau-
randi facultas ſ. imaginatio poteſt explicari.
Sive tantum aptitudo ad motus & ſenſationes, olim ha-
bitas, reproducendas relinquatur, ſive motus & ſenſationes
ipſæe, ſed ſine conſcientia, remaneant, neceſſario tamen, ut

hæ

hæ cum conſcientia reproducantur, aliud quidquam accede-
re debet, quod motus, ad quos corpus, & ſenſationes, ad

quas reproducendas animus eſt idoneus, reproducat, aut

quod, ſi motus & impreſſiones, ſine conſcientia, perdurent,

perdurantes ita augeat, ut hæ cum conſcientia poſſint con-
jungi. Quid igitur eſt id, quod accedit? Cum ſenſatio

ſenſibus produceretur, motus organi adeoque mediate illa ipſa

ab objecto externo eſt excitata; Cum vero ea nunc ex hy-
potheſi etiam abſente objecto externo reſuſcitetur, cauſſa
prima reſuſcitati motus & impreſlionis aut in corpore aut in
animo eſſe debet. lam non eſſe in corpore, a cel. MAAs in
dem Verſuch über die Einbildungikraft & a me in priori hujus

diſſertationis parte evictum eſt, quamobrem illa nonniſi in

animo ſita eſſe poteſt. Animus itaque habet vim, impreſſio-
nes motusque iis reſpondentes, olim habitos, reſtaurandi.
Ac ſine dubio talem effectum ab animo exſpettare licet. Su-
pra enim oſtendimus, exercitatione ejus vires magnopere au-
geri, & inprimis tam ad reproducendas mutationes, olim
habitas, quam ad reproducendos motus, quos in corpus re-
agens animus ſæpius jam produxit, multo fieri aptiores.
RESTAURAUIO IMPRESSIONUM.
AXxXkXl.
Reſtauratio hæc fit ſecundum certas leges, quas ex iis,
quæ

que

grel

tes

Htti

dem

impr
Onnn
E

C4.

ſery⸗

—

:
lund

quæ hucusque docuimus, deducere, vires noſtras non trans-

greditur.
I. Animus nimirum non motus, ſenſationibus reſponden-
tes primum & per hos deinde ſenſationes, ſed primum ſen-

fationes & per has motus reſpondentes revocat, nam motus

demum impreſſionibus animi reſpondentibus reſtaurari poſſunt.

II. Reſtaurantur autem impreſfiones animi aliis animi
impreſſionibus ſeu generatim mutationibus connexis, quia
omnis Vis reſtaurandi nititur nexu veſti giorum immaterialium,
qux nimirum ſeſe invicem excitant.

III. Ex eadem hac cauſſa reſtaurantur ſenſationes, quæ

& quo ordine veſtigia earum ſunt tradita atque in nobis af-

ſervata, quamobrem hæc ſtatuitur lex: Quæx ſimul aut aliud
ex alio bercepimus, & quæ hinc immediate in animo ſunt
juncta, ea ſe revocant. *)
Sed an hæc lex eſt unica, quam in reſtaurandis ſenſa-
tionibus ſequimur? Fieri enim poſſet, ut animi mutatio-

nes ſe invicem- excitarent, non ob nexum, ex earum origi-

ne derivatum, ſed ob relationes, duæ inter eas intercedunt,
h. e.

*) Cum repræſentationes, immediate inter fe junctæ, partes unius
ejusdemque repræſentationis totalis a cel. Maas appellentur,
apparet, cur hanc conſtitrat legem: Alle (aber auch nur) Par-
tialvorſt ellungen können ſich unmittelbar vergeſellſchaften.
F

h. e. ob earum ſimilitudinem, vel diſſimilitudinem, harmo-

niam vel repugnantiam. Hoc adeo vero ſimile videtur, quia

animus legem ſimilitudinis & harmoniæ non ſolum ſequitur,
ſed etiam eo magis ſequi ſolet, quo major eſt ejus vis, e. gr.
in meditatione, affectibus & ſenſibus, admodum jucundis vel
injucundis, & quia in ipſo corpore ſimile quid obſervamus.
(§. XII.)
Sed cum utraque lex ex lege noſtra derivari poſlit,
(Maar l. c. p. 55 — 56.) cum difficile ſit intellectu, quomodo
ex eadem natura leges ſibi oppoſitæ deriventur, nec unam

ex altera derivare liceat, (Maar ib.) & cum, quæ modo

allata ſunt argumenta, parum momenti habeant, nulla, me
quidem judice, adeſt ratio, novam legem, præter illam ge-

neralem „aſſumendi.

„₰

IV. Si inter plures ſcnſationes diſveptatio ſit, quæ-
nam ex illis reſtauretur, hæc ſtatuitur lex: Reſtaura-

tur ea, 1) quæ cum fortiſſimis & clariſſimis repræſentatio-

nibus (ſ. latiſſ. ſ.) animo nunc obverſantibus intimius & ex

pluribus partibus eſt juncta, & 2) quæ aut generatim atque

univerſe aut certe hoc præſenti animi ſtatu ex minima cauſſa,

facillime & celerrime poteſt reproducd.

ſenla
Cal
0, 0
Holn
gux
dem

to

dn

mo.
uia
tur,

g.

s.

ſt,

do

o⸗

ne

V. Paſſiones & actiones, ſenſationes & imaginationes,
ſenſus jucundi injucundique, appetitiones averſationesque,
& cujuscunque generis repræſentationes (ſ. ſt. ſ.), uno ver-
bo, omnes animi repræſentationes (ſenſu latiſſ. ſ.) reſtaurare
poſſunt noſtras ſenſationes, quia omnes relinqunt veſtigia,
quæ cum harum veſtigiis nexa eſſe queunt. Sed ex hac ea-
dem cauſſa viciſſim omnes ab omnibus reſtaurari poliunt, de
quo vero hic nondum loquimur.

RESTAURATIO MOTUS RESPONDENTIS.
XXXII.
Sed mera animi actione impreſſio olim habita nondum
tam vivide reſtauratur, ut cum conſcientia conjungi poſſit,
quod quidem non ſolum ex intimo animi & corporis nexu &
analogia concludi poteſt, ſed etiam ex pheenomenis fupra
adductis apparet. Hæc enim luculenter declarant, animi mu-
tationes, olim habitas, nunc vero actione animi reproductas,
non pervenire ad conſcientiam, quamdiu motus reſpondentes
in organo non reproducti ſint, illas vero ſtatim cum conſcien-
tia jungi poſſe, quum primum hi redierint. Oportet itaque
motum corporis accedere. Atque hic motus, cum omnes
motus corporis: qui animo originem debent, ex organo ani-
F 2 mi

mi profici cantur, ultimo nonniſi motus organi eſſé poteſt, &

præterea idem eſſe debet, eujus ope ſeênſatio olim excitata

eſt, & qui poſthac reactione animi ſentientis eſt adauctus &
immutatus; hic enim ſolus reproductæ impreſlioni reſ pondet,
& eam olim excitans viciſſim jam ab ea excitatur. Cum ex

modo dictis ad revocandam ſenſationem opus ſit reſtauratio-
ne motus organi ſenſorii, olim cum fſenſatione reproducta con-

juncti, hic autem neque ab objectis externis, neque a parti-

bus corporis internis reſuſcitetur, adeoque cauſſa reſtaura-

tionis in ſolo animo quæri debeat, animo inſuper attribuitur
vis, motus organi ſenſationibus reſpondentes & olim ab ob-
jectis externis & reactione animi ſentientis excitatos reſtau-
randi.

Et quis etiam Hanc vim animo attribuere dubitabit, cum

exercitatione non ſolum ejus vis ad hosce motus producen-
dos aucta ſit, ſed etiam ad hos reproducendos minor vis jam

requiratur. Qui veſtigia non in habitu ad motum, ſed in

motu ponunt, ii nonniſi vim, motum certo gradu jam ex-

citatum, continuandi & evehendi aſſumere coguntur.

I. Ordo, quo hi motus reſtaurantur, determinatur or-

dine, quo ſenſationes ipſæ ſunt reſtauratæ, ita tamen, ut

eni⸗

den

ar
eun,
di⸗

tio

o

& ordo, quo Veſtigia materialia ſunt impreſſa, conferat, hie

enim illi, quantum ejus fieri poteſt, reſpondet.

II. Partes, quibus impreffiones fortiſſime motæ reſpon-
dent, & quæ maximam habent diſpoſitionem ad motum,
quidem ex hac cauſſa recipiendum, fortiſſime moventur.
XXXIV.
Qaum primum vi F. XXI. deſcripta impreſſio, vi H.
XXII. deſcripta, motus organi ſenſorii reſpndens eſt repro-
ductus, hic motus, ſi modo ſatis ſit fortis, in Partes cum or-
gani parte mota nexas, adeoque in cerebrum nervosque &
eum his conjunctos muſculos, ut & in reliquas omnes imme-
diate vel mediate connexas partes propagatur.
Sed & animus a motu ab ipſo producto denuo affieitur,
quo facto impreſſio antea tam debilis. ut cum conſcientia jun-

gi non poſſet, tam fortis fit, ut jam cum conſeientia conjun-

gi poſſit. Et nunc demum ſenſatio olim habita perfecte re-
ſtaurata dici poteſt; nunc demum idea imaginaria adeſt.

ATTENTIO AD IMAGINATITONES RESTAURATAS.
XXXV.
Reproductis jam imaginationibus ad alias figimus atten-
tionem, ab aliis eam abſtrahimus, animi enim limites atten-

tionem ad omnes ſeſe extendentem excludunt.

—

XXXVI.
Sequimur etiam hic certam legem, & quidem eandem,

quam attentio noſtra univerſa ſequitur,
I. Si nimirum plures animo obverſantur imaginationes,
attentio ad eam potiſſimum ſeſe adplicat, 1) quæ reliquis pro-
tenfive, intenſive & extenſive major eſt h. e. inter omnes
diutiſſime animo obverſatur, fortiſſima eſt, & ex plurimis
partibus conſiſtit; 2) ad quam tractandam animus, ſingu⸗
læque facultates, tam generatim, quam inprimis hoc tem-

pore maxime diſpoſitæ ſunt; 3) & cui denique etiam corporis

præſens ſtatus, 4) ac relationes externæ maxime favent.

II. Sed attentio variis modis 2d imaginationes ſeſe ad-

plicare poteſt; mox enim unam alteramve ſigillatim, mox
plures eodem tempore conſider amus, modo plures ſimul con-
ſideratas non comparamus, modo eas inter ſe comparamus;,
priori caſu tantum major claritas & fortitudo ſingularum,
ad quas attentio ſe adplicavit, poſteriori etiam judicium de
relatione earum fertur, quo judicio ſi nondum acquieſci-
mus, porro, eo niſi, imaginationes, de quibus latum eſt
judicium, aut in ordinem redigimus, aut etiam vario
modo immutamus, cum aliis conjungimus, ab aliis ſepara-

mus, evehimus eas, vel deprimimus, vel adeo depellimus.
UI.

49
III. Attentionis directio, ſi imaginationes ſunt vel ni-
mis debiles, vel nimis fortes, extra poteſtatem noſtram ſita
eſt, cum e contrario illa, quum primum hæ hisce nævis non
laborant, ſtatim in noſtra poteſtate collocata ſit. Altque hac
in imaginationes jam Præſentes poteſtate, etiam in ſeries
earum ſequentes, adeoque futuras, ut in vim imaginationis
univerſam magnum nanciſcimur imperium; cum enim illis
& hæ certe magna ex parte determinentur, poteſtate in prio-

res nobis conceſſa, etiam in hasce acuiritur poteſtas.

XXXVII.
Propofita jam theoria, videbimus, an ea reliquis, quas P. I.
§. III. poſtulavimus, legibus ſatisfaciat. Et primo quidem de
ejus poſſibilitate non eſt, quod diſputemus, Singulæ enim,
quibus uſi ſumus, ſuppoſitiones, exiſtentia veſtigiorum mate-
rialium & immaterialium, vis animi impreſſiones „olim habitas,
motusque iis reſpondentes reſtaurandi & denique aucta re-
ſtauratæ impreſſionis vividitas ex ſenſu motus ab ipſa pro-
ducti, non ſolum nil contradiétorii involvunt, ſed & analogia

partim, partim experientia confirmantur: Immo & ſi ad to-
tum, ex partibus illis ortum, reſpicimus, illud analogia pro-

„R V batur,

batur, quod ipſe cel. TETENs I. c. P. II. p. 288. quamvis aliam

hypotheſin defendat, oſtendit.
XXXVIII.

Reſtat adhue disquirere, an hypotheſis noſtra ſuffi-
ciat omnibus phæenomenis explicandis. Sed cum longiorem
disquiſitionem diſſertationis ſpatium non capiat, ea tantum
tangemus, quæ in diſſertatione priori reliquis hypothebus
ſunt oppoſita.
Et primo quidem, quæ §. V. & VII. contra Iftema
fibrarum, in prima hypotheſi ſuppoſitum, monuimus, no-
ſtræ hypotheſi non adverſantur, quia, quæ nos aſſumimus,
veſtigia materialia longe aliter comparata ſunt. Etiam, quæ

parte I. diff. J. VIII. & IX. adverfus primam hypotheſin

propoſuimus, ex noſtra facillime explicantur; quamobrem
tantum iis, quæ G. X. &c. de natura & effectibus imagina-
tionum allata funt, immorabimur. Ex noſtra nimirum hy-
potheſi imaginatio non eſt niſi ſenſatio (ſ. generatim animi
mutatio), olim habita, reproducta, ſed quia non excitatur
objecto externo, ſed animo ipſo, adjuvante tantum ve-
ſtigio materiali reſpondente, ea non eſt tam compoſita, tam
diſtincta & fortis, quam ſenſatio, adeoque nec conjungi-
tur cum conſcientia exiſtentiæ & præſentiæ objecti repræ-

ſentati

ſenta

ſemmun

aut
ad i
nec
Lerti
in
etl.
orig
num
ins
ime
gue
ſia,
Ver.
Ve
ex
s

W

—

—

lentati, quare & eam haud foris oblatam & coactam cen-
ſemus. Quum primum vero aut ex cauſſis phyſicis, 1. e. ſta-
tu organi ſenſorii & partium corporis, dquæ in illud influunt,
aut ex caufſis Pfychologicis, h. e. ſumma ejus vi aut animi
ad illam attentione imaginatio magnam conſequitur fortitudi-
nem, etiam cum ea jungitur conſcientia exiſtentiæ & præ-
ſentiæ objecti repræſentati. Cum porro veſtigia in animo &
in corpore eorumque inter ſe relationes nonnunquam di-
verſæ ſint a ſenſationibus carumque relationibus, ex quibus
originem duxere, & deinde natura & relationes imaginatio-
num revocatarum haud parum pendeant a repræſentationi-
bus revocantibus, & ratione, qua illæ ab his revocantur,
imaginationes ſæpe maxime differunt a ſenſationibus earum-
que relationibus; ſi vero etiam imaginationes, tum, cum re-
ſtaurantur, non diverſæ ſunt 4 ſenſationibus, tamen pro di-
verſo gradu & directione attentionis in eas defixæ, pro di-
verſo eas conſiderandi modo, & pro diverſitate ejus, quod
ex hoc eas conſiderandi modo elicitur, varia ratione a no-
bis immutantur.

Haud minus ex hypotheſi noſtra apparet, imaginatio-
num reproductionem eſſe modo involuntariam, modo vo-=

G lunta-

7

luntariam, poſterius ſi, quæ S. XXXVI. monuimus, locum
habent, prius, ſi illa locum non habent.

Denique influxus imaginationum in corpus ex eo, quod

amimus ipſe non ſolum mutationes olim habitas ſed & motus

organi iis reſpondentes reſtaurat, adeoque horum ope in omne

ſyſtema corporis operatur, influxus autem corporis in imagi⸗

nationes ex eo intelligitur, quod impreſſio ab animo reſtaura-

ta ad conſcientiam non pervenire poteſt, priusquam & mo-

tus organi ei reſpondentes reſtaurati ſunt & ab animo perci-
piuntur. ””M

Atque hoc modo etiam tertixæ, „de qua dirimus, legi ſa-

tisfactum putamus.

Ab hypotheſi hucusque propoſita etiam analogiam ſtare
ſupra jam notavimus; quæ autem differentia inter modum, quo
ſenſus operantur, & inter modum, quo ex noſtra quidem ſen-
tentia imaginatio operatur, intercedit, illi non adverſatur, quia

vis animi in ſenſationes & imaginationes æque eſt diverſa.

Dienique & argumento teleologico uti poſſumus. Non
enim conſentaneum eſſet animi dignitati, in reproducendis
ima-

1⸗

imaginationibus corporis partes eſſe aut quales aut majores,
quam animi, cum e contrario intimo nexui & commercio ani-
mi & corporis repugnaret: „illum hujus adjumento plane ca-

rere.
XIL.
In hac omni theoria conſentientem habere putamus cel.
MAAS, is ipſe enim ab hac ſtat ſententia, 1) cauſſam pri-
mam reproductionis imaginationum eſſe in animo, non in
corpore; 2) reproductionem autem fieri non poſſe, niſi & in
corpore motus reſpondentes excitentur. 3) Sine dubio etiam
aſſumit cel. Vir, motus hos eorumque conſecutionem animi vi
reproduci. Attamen ille quædam adverſus hypotheſin noſtram
monet; 1) & primo quidem opponit, argumentis noſtris, etiam-
ſi concedantur omnia, evinci tamen tantum perdurationem
ullius qualiscunque motus, ſed non ſigillatim ejus, ex quo
impreſſio ſit orta, & cujus itaque reſtauratio ad eam reſtau-
randam requiratur; ſed motus perdurantes organi aut ſunt
jlidem hi, qui impreſſioni reſtaurandæ reſpondent aut non; ſi
prius, tum objectio cadit, ſi poſterius, tum jure tribuimus
animo facultatem motus, in organo jam præſentes, immu-

tandi in eos, qui certæ ſenſationi reſpondent & ad hanc re-

Raurandam reſtaurari debent; Si enim illi heec non concede-
retur, ſenſationes (ad quas reſtaurandas etiam ex ſententia
cel. MAAs reſtauratio motuum organi requiritur) nunquam poſ-
ſent reſtaurari, omnisque imaginatio tolleretur. Sed noſtra
hypotheſis plane non poſtulat, ut motus perdurantes ullos aſ-
ſumamus, vid. G. X. 2) Quod ad alteram attinet oppoſitionem,
„daſs nach unſerer Hjpotheſe Ffür jeden ſinnlichen Kindruch ein be-
Jonderes Theilchen des Gehirns vorhanden ſeyn mniiſze, e'orinn die ent-
Kandene Beiegung zuriichbleibe,“ illam modo dictis jam remotam 1
eſſe putamus. Deinde certum eſt, nullam ſenſationem ſine i
motu organi reſpondente locum habere; eodem modo reſtaura-

1 Lrir

tam ſenſationem ſ. imaginationem ſine motu reſpondente lo-
cum non habere exiſtimamus. Si autem non repugnat, omnes
ſenſationes cum certo motu organi junctas eſſe, cur repugnet,
ſenſationes has reſtauratas cum motu (reſtaurato) conjunctas
eſſe. Plura vero determinare non auſim. 3) Denique iis,
quæ cel. Autor de lege aſſociationis ejusque fundamento con-
tra nos adnotavit, hac hypotheſeos noſtræ expoſitione ſatis-
factum effe ſperamus.

Corri-

Corrigenda.

Er parte I. P. 7. I. 10. leg. dißfcultates pro diffſicultatis.
P. 32. IJ. 5. poſt corpore add. ſolo.
In parte II. P. 4. I. 3. poſt propagatur add. vel etiam imme-
diate in hoc motus extitatur.
P. 7. I. I3. & aliis locis poſt ſenſationes add. tr. ſ. /.
P. 22. del. videmus — ſubſecuti.
P. 51I. pon. poſt vero: imaginatio, & I. 5. del. imag.

—
⸗ 2 . 6 . * —
.D . — — * mmm m 3
4
2
. * *
.= .
. 4
4
. . „ .
2 .
* . 5
3 —
.
. . 4
„RN 5 è
8
