KaI600-81_14

tali at

igi

D
vorhanden

DisSERLATIONIS PSCHOLOGICA

CAUSSA REPRODUCTIONIS
IDEARUM.

P A S POSTYERNIO,

QVAM
DEO IUVVANTE,

P R A4AE S IDE

JAACOBO FRIDERICO ABEL.,

PHILOS. MAG. EjUsSsOUE ET ELOGO. PROF. P. O.
h. t. PHILOS. FACULT. DECANO,

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI
HONORIBVS.

Diebus Sept. MDCCXC.

PUBLICE DEFENDENT

AUGUSTUS. FRIDER. HUSUADEL, Maurenſir, oOPPIDANUS.
IOANNES MATTH. FRIDER. BREUNING, Agingenſis.
BENAMIN FRIDERICUS DOBELBAUER, Stuttgardienſis.
CAROL. ANDREAS FRID. HOCHSTETTER, Settenſit.
THEOPHILUS ULRICUS LUTZ, Goeppingenſit.
CAROL. LUDO V. FRIDER. HELFFERICHI, Steinheimenſir.
CHRIST. EBERHARD. ENSLIN, Zaiſenhuſanus e Palatinatu.

SERENISSIMI STIPENDIARII ET MAGISTERII PHILOSOPHICI CANDIDATI.

TUBINGAE ITTTERIS SIGMUNDIANIS.

Aim
ilearun
feultat.
cimin
tione 5.
(lum e
dopot⸗
VI
6

bi

P RAEFATIO.

T diſſertatione, anno proxime elapſo a nobis edita, oſten-
dimus, ex hypotheſibus, quꝰ de cauſſa reſtaurationis
idearum *) excogitari queant, omnes præter unicam dif
ficultatum multitudini tandem ſuccumbere; Nunc ulterius
probabimus, unicam illam, quam ex omnibus ſolam relin-
qui vidimus, hypotheſin, etiam reliquis, in eadem diſſerta-
tione G. III. enumeratis, legibus ſatisfacere, adeoque non
ſolum eſſe poſſibilem, ſed & ad explicanda omnia, quot-
quot afferantur, phænomena ſufficere, ita ut argumenta illi
oppoſita absque difficultate diluantur.
*) Uſi fumus hac voce in priori differtationis parte, & utemur

ea etiam in hac poſteriori, quia plurimi ex iis, quibuscum no-
bis hic res eſt, illa uſi ſunt.

A ULTE-

ULTERIOR THEORIAE NOSITRAE EXPLICATIO.
1) Si objectum quoddam vel mediate vel immediate
in nerxrvis noſtris motum producit; 2) motus deinde hic
ad cerebrum usque propagatur *); 3) & hinc etiam in or-

gano animi *) motus gignitur ſatis validus & legitimum

tempus perdurans; 4) ac ſi denique præſens ſtatus animi
ita eſt comparatus, ut hic ſecundum leges naturzæ noſtræ

ex tali motu imprefſionem recipere queat, tum oritur im-

preſſio in animo (ein Eindruck); 5) Haec impreſſio in easdem,

quæ ipſam excitaverunt, organi partes, & hinc in cere-

brum ac figillatim in radices nervorum reagit, motum-

que in iis excitat, vel potius motum jam jam excitatum au-

get, directionemque ejus mutat, qui motus deinde, ſi modo

ſit ſatis fortis, & partibus movendis receptivitas non defit,

deorfum a cerebro per nervos, in quorum radicibus eſt ſuſci-

tatus, propagatur, & adeo muſculos, cum nervis motis con-

nexos,

*) Mihi quidem hæc pſychologorum & phyſiologorum communis
ſententia iis, quæ celeb. Jakob (Grundriſs der Erfahrungs-

ſeelenlehre, 2te Ausgabe, p. 83.) adverſus eam monnit, non-

dum proſtrata videtur, quamvis lubenter confitear, palmarium,
quod pro ea affertur, argumentum, & quod Platner anthropol.
S. 236. proponit, nondum ſatis efſe expoſitum.
»*) Jakob 1. c. p. 40— 4 1.

nex

Vvel

nexos „ ut & omnes reliquas corporis partes, vel mechiate
vel immediate cum partibus ex reactione motis conjunctas,
ad motum compellit; 6) Denique reactionis ope animus non
ſolum plurimos motus in corpore producit, atque adeo hoc

magna ex parte moderatur, ſed etiam ex hisce ab ipſo pro-

ductis motibus novam accipit impreſſionem, quæ vero cum

priori miſceri & in unam confluere ſolet.

II.
Ex hac impreſſione, ab objectis externis profecta, plures

prodire poſſunt animi paſſiones atque actiones.

Id, quod impreſſum eſt, ſ. quod animus accepit, eſſe
poteſt ſenſus jucundus aut injucundus, quorum ille appeti-
tionem, hic averſationem movet. Præterea, quod acce-
pimus, eſſe poteſt varii aliquid (ein Mannigfaltiges), quo da-

to ſpontaneitas repræſentandi (Selbſtthätigkeit im 1orſtellen) ſ.

facultas in varietate unitatem producendi ad operandum
excitatur, adeoque in vario dato unitatem efficit, ita ut ex

mera impreſſione exiſtat intuitio (Anſchauung). Quæ hoc

modo orta ſunt, ſenſus jucundi & injucundi, appetitiones,

averſationes & intuitiones ſ. repræſentationes, ſenſu inter-

no lat. ſ. ſ. (innern Sim) in me, i. e. in egoitate mea inhæren-
tia reperjuntur, quamobrem exinde non ſolum novi ſenſus
A 2 vel

vel jucundi vel injucundi cum appetitionibus & averſatio-
nibus reſpondentibus, ſed & intuitiones egoitatis meæ ac le-
gum, mutationumque mearum oriuntur. Denique ex in-
tuitionibus conceptus (Begriffe), ex conceptibus judicia,
ex judiciis ratiocinia prodeunt, quæ omnia ac ſingula no-
vos ſenſus & vel mediate per hosce vel immediate ſine ſen-
ſibus, novas appetitiones & averſationes excitant. Sen-
ſu interno etiam has functiones earumque leges effectus-
que experimur, quo modo tandem omnes conceptus puri &
empirici oriuntur. Quatenus hæ animi actiones & paſſiones
omnes ac ſingulæ, quanquam vario modo & magis minusve
immediate, ab imprefſſionibus adeoque motibus organi pen-

dent, etiam illæ, quamvis diverſo modo, in organum animi

reagunt, quamobrem & meditationes de ſubſtantiis, de ani-

ma &c. ſanguinem ad caput contrahunt & nonnunquam

adeo capitis dolorem movent &c.
IIII.
Quæ ſenſibus percepimus, per brevius aut longius tem-

poris ſpatium perdurant; ſed ſepenumero fit, ut partes va-

rii percepti priores ex conſcientia evaneſcant, priusquam ad

ultimas ejus partes pervenimus, quo caſu animus, ut uni-

tatem in vario efficere poſſit, partes exX conſcientia jam

dele-

deletas revocare debet, quamobrem intuitio objectorum
non tantum ab impreſſione, ſed etiam 2 reſtauratione par-
tium ex conſcientia jam deletarum pendet, id quod' mul-

to adhuc magis de conceptibus, judiciis & ratiocmnii

rumqueeffectibus dici debere facile intelligitur. At & im-
preſſiones, ſenſus, appetitiones, intuitiones, conceptus, ju-
dicia aut ratiocinia, quæ jam plane ex animo noſtro efflu-
Xerunt, tamen a nobis reproduci poſſunt, ut itaque animo
inſit facultas, mutationes, h. e. paſiones & abfioner, olim produ-
Gas, reproducendi.
De hac animi facultate jam nobis ſermo eſt 3 ut vero
fimplicior fiat noſtra disquiſitio, primo tantum de ſacultate,
impr reffiones ſ. ſenſationes ab objectis externis profectas re-
ſtaurandi loquamur; Atque hic facile intelligitur, theoriæ
de reproductione ſenſationum lucem affundi theoria de ſen-
ſationum origine G. I. allata.
Duo vero funt, quæ conſiderari debent, 1) quomodo
animus, facultatem, ante habitas ſenſationes in eo non con-
ſpicuam, h. e. facultatem has reproducendi, nanciſcatur,
2) deinde autem, quænam hujus facultatis ſit natura, quæ-
nam leges. Utrumque igitur ex doctrina de origine ſenſatio-

num explicabimus.

A è2 vy.

CAP. I. ORIGO FACULTATIS.
Origo S. exiſtentia veſtigiorum materialium ſ. cephalergorum. *)

Ex iis, quæ H. I. diſſeruimus, certi in nervis, cerebro &
organo animi motus gignunt certam ſenſationem; utrum
itaque hi motus plane evaneſcunt, an aliquod eorum veſti-
gium relinquitur? S
Quidam philoſophi jam a priori probant, mutationes in
ſubſtantiis (Phenomenis) contingentes, adeodue etiam mo-
tus corporum fui relinquere veſtigia.
Cauſſæe (ita ii ratiocinantur) non cogitari poſſunt ſine
effectibus adeoque etiam certi motus, corpori noſtro impreſſi,
non ſine effectibus, iis reſpondentibus; Cum vero & hi ef-
fectus cauſſarum loco haberi debeant, adeoque non ſine no-
vis effectibus admitti queant, & idem de novis eorum effe-
Gibus ommibusque reliquis locum habeat, effectus primæ
muta-
*²) Utor termino hoc generali, quamdiu natura horum veſtigiorum
accuratius non eſt definita, adeoque nec termino minus generali
uti licet. Hæc organi veſtigia õ ideas materiales,

cel. Dorſch impreſſiones cerebri, & cel. Reil cephalerga (Hirn-
thaten) alii aliter cognominant.

u⸗

gue

Wan

tiac⸗
te!
eke
int

fur

(e

mutationis ſ. primi motus in infinitum protenduntur, ut ita-

que ejus veſtigia, quamdiu perdurat ſubſtantia, nunquam

plane exſtinguantur. Si quis opponit, alias vires in ſubſtan-

tiam mutatam vel corpus motum ita poſſe influere, ut cer-

te hujus influxus ope, quæ alias nunquam ceſſarent, ſeries

effectuum, ta indem ceſſent, illi ita reſpondetur: vires illæ
influentes aut ſunt i in eadem ſubſtantia aut in alia; ſi prius,
tum ſubſtantia, hune influxum a reliquis ſuis viribus paſſa,
certiſſime aliter eſt comparata, quam ſi virium reliquarum
ope ad delendos eos effectus opus non fuiſſet, illæque igi-

tur alium effectum in ſubſtantia produxiſſent. Si poſterius, ex

pari ratione ſubſtantia, talem influxum ab aliis ſubſtantiis

Paſſa, aliter comparata eſſe debet, ac ſi vires harum in i-

lam influentes, non effectibus ex prima mutatione reli-

ctis exſtinguendis, ſed alii cuicunque effectui producen-

do inſerviiſſent, præterea quod & illæ vires ipſæ jam in
alio ſunt ſtatu, ac ſi eos effectus non deleviſſent; quamob-
rem in utroque caſu primꝰæ mutationis ſ. primi motus relin-
quuntur veſtigia. Si qui porro adverſus hæc ratiocinia ob-
jiciunt, quod ſorſan ſubſtantia mutata neque a viribus ſuis

reliquis neque a viribus, in aliis ſubſtantiis inhærentibus, ul-

lum influxum paſſa fuiſſet, niſi eflectus mutationis illius delen-

di fuiſſent, illis reſpondetur, neque activitatem reliquarum
virium ſubſtantiæ mutatæ ſ. partis motæ, neque influxum
aliarum ſubſtantiarum unict ab effectibus ejus mutationis ſeu
primi motus pendere.
Cum hoc argumento conjungunt, quod Kant Kritik der
reinen Vernunft, 2te Ausgabe, p. 21I. docet: Jede Emkfindung,
mithin auch jede Kealität in der Erſcheinung, o klein ſie auch ſeyn

mag, hat einen Grad, d. i. eine intenſive Cröſie, die noch immer

vermindert werden kann — Erſcheinungen ſind continuirliche Gröf-

ſen. Ex hoc enim concludunt, durante ſubſtantia phænome-
no, modificationem ejus præſentem in aliam quidem modifica-

tionem, nunquam vero in nihilum poſſe transire, quia poſito

transitu in nihilum lex illa leæderetur. Sed ſi etiam omnia

æc concedantur, (non enim immorabimur ſingulis propo-
ſitionibus, ex quibus hæec ratiocinia conſiſtunt,) tamen exin-
de hoc tantum ſequitur, remanere ullam, in quam mutatio-
nes ſ. motus ab objecto externo impreſſi transeant, modifica-
tionem; cum vero hæc remanens modificatio longe diverſa
eſſe poſſit a motu ab objectis externis impreſſo, ac præter-
ea a priori nonprobari queat, hac relicta modificatione habi-
tum ad motum illum facilius reproducendum gigni, argu-

mentis a priori ductis non poſſumus acquieſcere.
Con-

—

Confugimus itaque ad aliud argumentandi genus.
VII.
Et primo quidem jam ex analogia cum reliquis corpo-
ribus argumentari nihil impedit, cur enim, quod in aliis cor-
poribus e. gr. inſtrumentis, chordis Ec. contingere videmus:
in corpore humano ſolo locum non habeat? Sed & in hoc ipſo

deprehenduntur motuum veſtigia. Omnes enim experientia

cognoſcimus, motus organo animi ab objectis externis im-

preſſos per brevius aut longius temporis ſpatium perdurare,
de quo plura exempla dedit acutiſſimus Tetens in dem Verfuch

uüber die menſchliche Natur, Iter Theil, p. 31.

Sine dubio quidem in omnibus hisce caſibus ſenſationes
motibus reſpondentes ex conſcientia *) nondum plane effluxe-

rant, ſed reperimus quoque plurima phænomena, ex quibus

apparet, motus organi, olim excitatos, poſſe facilius reſtau-
rari, etiamſi ſenſationes illis reſpondentes ex conſcientia jam-
jam effluxerint; ſi de re quadam ſub noctem magna cum at-
tentione meditamur, nocte de illa ſomniamus, cum illa ex-
ð per-

*) Quod ex conſcientia deletum dicimus, id aut adhuc a n bis
repræſentatur, ſed ſine conſcientia ſtr. f. ſ. aut nunc non am-
plius repræſentatur ſed ita deletum eſt, ut reſtaur ari nunquam
poſſit, aut nunc quidem non amplius repræſentatur, ſed tamen
reſtaurari poteſt. Hic de tertio tantum ſenſu ſermo eſt.

B

per giſcimur mane; Cum vero, nonniſi qui ad fſenſatio-
nes reproducendas reproductionem motuum, a quibus illæ
olim ſunt ſuſcitatæ, necefſariam eſſe exiſtimat, ex hoc phæ-
nomeno argumentum pro exiſtentia veſtigiorum materialium
ducere poſſit, alia etiam pheænomena in auxilium vocabimus.
Si non relinquerentur Veſtigia, explicari non poſſet, cur
& quomodo conſuetudine & exercitatione edocti, ſaltare,
ire aut ſcribere diſcamus, quꝰ enim eodem tempore & ea-
dem ex cauſſa in animo ſunt enata, ad explicanda hæec phæ-
nomena non fſufficiunt, quia alias ad melius ſaltandum ſuffi-
ceret major animi facultas ea, quæ ad ſaltationem perti-
nent, repræſentandi, id quod omni adverſatur experientix.

EXTENSIO HORUM.
Sigillatim vero jam ex his, quæ attulimus, phænome-
nis concludere licet, in organo animi talia relinqui veſtigia;
non modo enim, quæ de perduratione a cel. TETENsS allata funt
exempla, perdurationem ſenſationum & motuum iis reſpon-
dentium in organo animi probant, ſed & reliqua exempla
exiſtentiam veſtigiorum in organo animi relictorum confir-
mant.

Cum

Vit, à
Ditis,
des,
habitn
preele⸗
ſatan
Atan
ne co
ſren

Cenci

H
tuit
up
ned
to,
Wech
moc
nolt
Porl
eX

Cum enim ſaltans repræſentationibus, quas animo vol-
vit, adeoque & metibus in organo ex reactione animi proge-
nitis, (his enim ſelis animus in reliquum corpus agit) pe-
des, manus &c. moveat, adeoque etiam, ut facilius ſaltet ſ
habitum in ſaltando acquirat, major organi ad motus, re-
præſentationibus iis reſpondentes & nervos muſculosque ad
ſaltandum compellentes, diſpoſitio conſerat, hic autem in
ſaltando habitus exercitio acquiratur, certe non ſine ratio-
ne concludimus, in organo animi ipſo repetita ſaltatione ma-
jorem facultatem, motus, ad ſaltandum neceſſarios, produ-
cendi, relinqui. Hr
Deinde obſervamus, meditationes, quæ ab initio dolo-
res capitis moverunt, poſt nactam in tali meditatione affue-
tudinem nullum amplius excitare dolorem. Nonne & hoc
ſupponit, organi partes, ſine quarum motu reſpondente hæc
meditatio non poteſt fieri, & quarum motu, deorſum propaga-

to, deinde etiam reliquæ corporis partes, vel immediate vel

mediate junctæ, moventur, jamjam orto habitu, non eodem

modo moveri, ac antea, adeoque eas frequenti meditatione

noſtra eſſe mutatas? Video, quæ huic explicationi obſtent.

Forſan enim omnis, quam obſervamus, mutatio proficiſcitur
ex majori habitu, qui tali exercitio vel in reliquis partibus,

B 2£ extra

extra organum poſitis, vel in animo ipfo exortus eſt. Sed
cur, qualia in aliis corporis partibus relinquuntur veſtigia, vome
in ſolo organo non remaneant, cum tamen hoc communem
corporum habeat naturam, cum inprimis ad veſtigia recipien-
da fit aptiſſimum, & denique ſenſationes non niſi motu hu-
jus organi prægreſſo potuerint oriri. *)
*) Qui tantum in partibus, extra organum ſenſorium poſi-
tis, veſtigia relinqui putat, is in ea fimul ſtare debet ſenten-
tia, nullas eſſe ſenſationes neque ſpurias (uncichte), neque ge-
nuinas, quarum ultima caufſa non fit in partibus, extra orga-
num poſitis, is itaque ſenſationes, ex propagatione motus ab
alia organi parte in aliam aut ab objecto, immediate in orga-
num ſenſorium agente, oriundas, admittere nequit, nam hasce ſi
admitteret, ſimul fateretur, majorem, qui ad reproducendas eas
ſenſationes requiritur ,& qui ex repetitis ſenſationibus oritur, ha-
pitum, ad motus, repræſentationibus illis reſpondentes, reprodu-
cendos, unice vel certe præcipue efſe in organo, eum enim alia-
rum partium motu non Oopus fit ad eas pre Oducenas „cur illo opus
ſit ad eas reproducendas; præterea ſi partes extra organum poſi-
tæ, tum, cum ſenſatio quaædamn animo obverſaretur, non erant in
motu eonſtitutæ, nec repetita ea ſenſatione habitum ad motus re-
ſpondentes reproducendos acquirere poſſunt. Hoc quidem non
negaverim, etiam poſita origine fſenſationum quarundam ex me-
ris organi ſenſorii motibus, tamen ob reactionem animi organique
& in partes, extra hoc poſitas, ſed cum eo vel immediate vel me-
diate conjunctas, derivari poſſe motus, adeoque & in jis ba bitus
ad eos motus reproducendos poſſe produci, ſed cur eæ partes,

15

Si quis vero opponeret, omnia, quæ attulimus, phæ-
nomena jam ex aucto animi habitu poſſe explicari, illi præter

B 3 ea,
rum motus non tantum ex reactione animi, fed etiam ex
objecto movente & ſenſationem gignente, eſt exeitatus, diſ-
poſitionem ad eundem motum reproducendum non nanciſcan-

tur, cum tamen ex, quzæ tantum ex illarum reactione mo-

tum fuum acceperunt, talem diſpoſitionem conſequantur?

Porro, qui in ea eſt ſententia, is etiam in reproducendis re-

præſentationibus, partibus externis praecipuam attribuere de-
bet vim, nam & mera ſenſationum per imaginationem repro-
ductione augetur habitus eas reproducendi, deinde requiritur
ex una parte ad repræſentationem reproducendam etiam corpo-
ris ad motus repræſentationi reſpondentes reproducendos dis-
poſitio, quæ exercitatione tantum acquiritur, ex altera vero
parte ſecundum hanc hy pothefn illa non eſt, niſi i in partibus ex-
tra organum poſitis.
Sed quis unquam probabit, in reproducendis repræſentationi-

bus ope imaginationis e. gr. in ſomnio partium externarum prae-

cipuum eſſe vim, cum potius ex omnibus appareat, imaginatio-
nes; quatenus à corpore pendeant, ſi non unice, certe præcipue,
reſtauratione motuum organi, quibus ſenſatio olim eſt excitata, re-

ſtaurari, ita ut hanc potiſſimum ob cauſſam organum animi ab om -

nibus reliquis corporis partibus diſtinguatur. Denique ex theoria,
in priori difſertatione probata, patet, motum, ad reproducendas
imaginationes neceffarium, ab animo & organo animi incipere, ex
quo demum in partes extra organum pofitas propagetur. Sed in-
quiramus penitius in hosce motus, in partibus, extra organum-
poſitis, contingentes, quatenus ii ſub fenſus cadunt. Cel. Reil in
difſ. de funétionibus organi p. 93. motuum, inquit, robur, ce-
Jeri-

ea, quæ . VII. propoſuimus, in memoriam revocaremus
eas aſſociationes organicas, in quibus diſpoſitio, aſſuetudine
nacta, etiam ſeparato a reliquo corpore capite Perdurat,

quæ itaque ex animo non poſſunt derivari.

IX.
Phænomena, G. VII. allata, comprobant, etiam in partibus,
extra organum ſenſorium poſitis, relinqui veſtigia, nam illa ne-

que ex ſolo animi habitu ad repræſentationes olim habitas re-

pro-

leritas, dexteritas, ſueceſſio, ceteræque conditiones ad easdem
leges determinantur, ad quas idearum habitus & aſſociationes (adeo-
que & motus organi ab ideis immediate excitati) determinantur.
Qui clavichordium pulſantes ſemel irregulari digitorum adplica-
tioni adſueti ſunt, vix deinde hoe vitium evitant, & p. 94. Haud
parum negotii faceſſit, uno momento tardum hoc muſculo &
celerem motum alio ciere, præcipue cum motuum celeritates
mala gaudeant proportione; nos digitos utriusque manus di-
verſa celeritate moventes, mox quandam legitimam inter mo-

tuum celeritates proportionem obſervabimus, qua turbata ipſi

motus ſtatim hæſitant. Hoc ſane organo animæ tribues, nec
muſculo, ad perceptionem proportionum inepto. p. 90. Pue-
ri, imitatione ad longos uſus impulſi, linguam, immo ipfi adulti
voces difficile pronunciandas ediſcunt, quæ vero exercitia non
ad muſculi, cui præter irritabilitatem & contraétilitatem nihil
amplius ineſt, ſed ad organi animæ inſtitutionem faciunt.

In omnibus hisce caſibus motus organi non a motibus par-

tium externarum, ſed potius motus harum ab illius motu Pende-
re apparet.

producendas, neque ex ſola organi diſpoſitione ad motus olim
excitatos reproducendos neque ex utroque ſimul derivari poſ-
ſunt, quia neque habitus animi repræſentationes ad ſaltandum
pertinentes reproducendi, neque ſimul aucta organi aptitudo,
motus, repræſentationibus reſpondentes, reproducendi ſufficit

ad melius ſaltandum, quod potius & auctam partium externa-

rum ad certos motus aptitudinem poſtulat. Qui organum ſen-
ſorium uni cerebro ineiſe putat, is præterea in auxilium vocat
aſſociationes organicas, quæ etiam amputato capite perdurant.
Denique hæc veſtigia etiam remanent ex motibus, qui
vel ſenſationem nullam vel certe cum conſcientia non con-
junctam excitaverunt.
NATURA HORUM VESTIGIORUM.
Cum ex veſtigiis relictis explicari debeat reſtauratio mo-

tuum olim impreſſorum absque objectis imprimentibus, fa-

cile apparet, illa aut in perduratione eorundem vel ſimilium

motuum, aut in perduratione ullius motus generatim, aut
denique tantum in diſpoſitione ad motus vel eosdem vel

alios quoscunque facilius reproducendos, conſiſtere.

Motus per aliquod tempus perdurare exempla ſatis lu-

culenter oſtendunt.
Sed

4 –

Sed & veſtigia in motu conſiſtere, primo, quæ a prio-
ri ducta ſunt argumenta pro exiſtentia veſtigiorum, probare
videntur; (vid. F. IV.) Alii addunt, perfectam quietem non
dari & vim niſumque, motum certum producendi, eſſe ini-
tium ejus motus; Denique etiam quædam phænomena in
auxilium vocantur. Cum vita perdurare non poſſit ſine per-
duratione motuum vitalium, adeoque cordis, aliarumque
partium, he autem cohæreant cum nervis, hi cum cere-
bro, nervi vero cerebrumque tam inter ſe, quam cum or-
gano animi, nonne & in hoc, ut in reliquas corporis partes,
derivari debet motus, qui itaque nunquam plane ceſſat.

Deinde obſervatur, nos etiam tum, cum nullam corpo-
ris partem ſigillatim ſentimus, tamen habere ſenſum totius

corporis, id quod fieri non poſſet, ſi partes, quæ quieicere
videntur, revera quieſcerent. *)

Si vero omnia heec argumenta accuratius ponderentur;
facile patet, ea aut nihil aut tantum perdurationem ullius
motus generatim, haud vero perdurationem ejus figillatim
motus,
*) Cum hisce conſentit celeb. Platner, qui in den philoſoph.
Aphorizmen 1284. p. 92. docet: wo in einer lebendigen Be-
wegkraft eine Fertigkeit It, da iſt ein Neter Beſtreben zu
der Bewegung und ein wirklicher thätiges Beginnen der
Bewegung ſelbſt.

motus, qui ab objectis olim eſt impreſfſus, evincere. De ar-
gumentis a priori repetantur, quæ G. IV. monuimus. Quam-
vis deinde concedamus, quietem perfectam non dari, inde
tamen non ſequitur, motum perdurantem fibrarum eſſe eun-
dem, qui certæ ſenſationi reſpondet, & qui olim ab objectis
externis eſt excitatus. Nifum habitumque ad motum pro-
ducendum in initio motus conſiſtere, evidenter non poteſt
probari, præterea quod hic alius eſſe poſſet, quam qui olim
ab objectis eſt impreſſus. Ex pheenomenis ſupra enumeratis
intelligitur proxime ſolummodo motus quarundam, non om-
nium ac ſingularum partium; Si autem propagatio motus ex
his in omnes reliquas ex nexu omnium corporis partium inter
ſe deducitun, hæc argumentatio non eft perfecte evidens.
vid, Mrich Inſtit. metaph. p. 407. nr. 3. 6. Sed êtiam, illa
admiſſa, tamen non ſequitur, motum eſſe eundem, qui
olim ab objectis eſt impreſſus.

Alii philoſophi affumunt quidem, fibras, ab objectis
externis motas, in perpetuo eſſe motu, ſed ſimul etiam ſup-
ponunt, motum perdurantem aut eſſe eundem, quem objecta
olim excitaverunt, (certi enim quid definire non audent,)
aut tamen ita eſſe comparatum, ut hic facilius ex illo, quam
ex quiete aut alio motu oriatur, quod autem non tam ex ori-
C gine

gine & natura motus perdurantis (qui, ex prægreſſo certo

motu ortus, hujus naturam, quamvis magis minusve mu-
tatam, gerat) quam potius ex eo probant, quod alias pheæ-
nomena, quorum cauſſa veſtigia ſunt admiſſa, ex iis non

poſſent explicari. Ac ſine dubio, ſi cum exiſtentia veſtigio-

rum etiam perduratio motuum eſt evicta, horum philoſopho-

rum ratiocinatio eſt invincibilis.
Alii denique veſtigiorum naturam in ſolo habitu ad
motum, non in motu, ponunt. Qui in hac ſtant ſententia,
Ante omnia oſtendere debent, argumentis ſupra allatis fibra-

rum quietem non eſſe refutatam, id quod autem, certe, ſi

de perfehla quiete ſermo ſit, nunquam poterunt. Ceterum
hæc diſquiſitio in firmanda theoria noſtra nullius eſt momen-
ti, quatenus utraque ſententia cum ea conciliari poteſt; ſed
ex alia parte momentum ejus multo videtur gravius. Si ni-
mirum neque motus ab objectis olim excitati, neque ulli alii
perdurant, tum ſecundum theoriam, in priori diſſertatione
probatam, animo concedi debet facultas motus, olim ex-
citatos, jam vero plane exſtinctos, reſtaurandi; Si motus
perdurant quidem, ſed non iidem, qui ab objectis ſunt
excitati, tum animus gaudet vi motus jam excitatos tam
continuandi, augendi, diminuendique, quam in alios, olim
habi-

al

tolt

di &c.

——

27
habitos, transmutandi; Si vero hi ipſi motus perdurant,
tunc ille tantum habet vim, motus jam excitatos augen-

Sed ſive perdurent motus, ſive non, hec certe eſt ve-
ſtigiorum illorum natura, ut eorum ope 1) motus & quidem
2) non tantum motus quicunque generatim, ſed certi certa-
rum partium, 3) ii nimirum, qui ab ob'jectis externis olim
ſunt excitati, facilius reſtaurentur; Probatur hæc veſtigiorum
natura jam ex eo, quod, illa non admiſſa, phænomena, quo-
rum cauſſa veſtigia aſſumuntur, non poſſent explicari, vid.
F. VII. Deinde illa apparet tam ex origine, quam ex effe-
ctibus veſtigiorum. Cum nimirum ea ex ſenſationibus, adeo-
que ex iis motibus nervorum & organi, qui ſenſationes illas
excitaverunt, & qui deinde ex reactione animi ſunt adaucti
& immutati, nata ſint, facile intelligitur, cur hæ partes ad
hosce motus repetitis ſenſationibus fiant aptiores, ſed nulla
apparet ratio, cur ſenſationibus illis aut eæ partes ad alios
motus, aut aliæ partes ad motus quoscunque reddantur
aptiores; nam hi alii motus vel earundem vel aliarum partium
aut cum ſenſationibus illis erant conjuncti, aut non, ſi prius,
tum eorum non eſt alia ratio, quam reliquorum omnium, ſi

C 2 poſte-

poſterius, tum aptitudo ad eos producendos ex repetita ſen-

ſatione non poteſt oriri. *²) Quæ ex origine eorum intelli-
gitur veſtigiorum natura, etiam ex quibusdam illorum effe-
ctibus, qui ſub ſenſus noſtros cadunt, apparet; Cum nimi-
rum haud raro iidem in iisdem partibus effectus, quos cer-
ta ſenſatione ejusque cauſſis productos vidimus, etiam repro-
ductione illius, ab imaginatione effecta, producantur, huic
iidem earundem partium motus, qui ſenſationi reſpondent,
reſpondere videntur.
REIATIONES.
XII.
Repetita ſenſatione etiam ordo quidam inter hæc veſti-
gia conſtituitur. Videmus nimirum, motus facilius eo ordine
ſe ſubſequi, quo hactenus ſe ſunt ſubſecuti. Platner in der neuen
Anthropol. p. 179. de ordine, quo motus muſculorum ſe fubſe-

quuntur, plura affert exempla. Wenn enehrere Wuskelbewegun-

gen zugleich gemacht werden, ſo entſteht daraus eine einzige zuſam-

mengtſezte Fertighkeit, ſo dafß nachher, wenn eine dieſer Bewegungen
erregt wird, die äbrigen von ſelbſt mit erfolgen. Der Clavierſchü-
M ler
* Mediate quidem hæc aptitudo oriri poſſet, ſi quæ ex prægreſſa
ſenſatione profecta eſt aptitudo certarum partium ad certos mo-
tus, illam gigneret, ſed hoc, præterquam quod non poteſt Pro⸗
bari, theſi noſtræ non adverſatur.

ler fibt einen Griſf, der die Bewegung beyder Hände, an jeder Hand

die Beuv'egiing verſchiedener Finger erfodert, und überhaupt aus Joche

bis acht ganz verſchiedenen Bewegungen zuſammengeſezt iſt. Die
Folge der Uebung iſt, daß, ſobald er nun eine dieſer Beiegungen
in ſeinen Fingern entſtehen läſit, die übrigen ſogleich von ſelbſt da-

mit verbunden werden. Indem er zZ. B. die Finger der rechten Hand

ane ſhanut, um die Diskanttöne anzuſihlagen, welche dazu gehören,
ſo fällt die linke Hand von 6A. auf die nbereinflimmende Töne des
Baſſes hin.
Lben ſo, wenn mehrere MWuskelbeivegungen mehrmalen in einer
gewiſſen Ordnung auf einander géfolgt earen, . entſteht dadurch die
Fertigkeit, dieſe Bewegungen in dieſer Ordnung hervorzubringen,
Jo daſs wenn die erſte derſelben durch irgend eine Veranlaſſung erregt
MR, die übrigen von ſelbſt nachfoigen. Der Grund ſcheint ein ge-
mwiſſer Drang, theils in den MWusheln ſelbſt, theils in der Seele zu
ſeyjn, ſo daſz eine Bewegung die andere durch eine Art von thieri.
ſchen KReiz nach ſich zieht. Wenm der Clavierſchüler einen geibiſſen
Laafer gehörig gelibt hat, ſo hieht man, daſ nachher die Finger,
Jobald nur die erſten zweyj, drey Biwegungitn anheben, mun durch
die übrigen Töne forteilen.
Præter hunc ordinem, qui exercitatione demum oritur,
eſt adhuc alius: Jede Art von Bewegung der Murkein ſcheint zu
C 3 erfo-

erfodern eine gewiſſe Art, und gleichſam einen gewiſſen Ton der Be-
'egung des Nervengeiſtes; und wenn dieſer Ton einmal angegeben iſt,
ſo Ffind die Muskheln bereit und geſehilkt zu allen Bewegungen, welche
durch dieſen Ton hervorgebracht werden können.
Wenn ein munterer Xnabe jezt einmal einen Sprung gethan hat,
ſo mwerden ſogleich alle ſeine Bewegungen hüpfend und ſpringend;
weil dieſer Ton nun in ſeinen Nerven und Wuskeln angegeben iſt.

Hic eſt ordo motuum, qui in muſculis locum habet.

Ex eo, quatenus ab ordine motuum nervorum & or⸗-
gani determinatur, non ſine ratione etiam ad horum ordinem
concluditur. Sed cum forſan animus hoc ordine repræſenta-
tiones ſuas, hæ eodem ordine motus organi reſpondentes,
& hi denique motus muſculorum & nervorum, quatenus a
motibus organi animi pendent, reſtaurent, ex hisce phæno-
menis non poteſt probari, veſtigia materialia ipſa, eo ordine,
quo reſtaurentur, inter ſe eſſe nexa, ſed hoc tantum exinde
patet, animum, repræſentationes ſuas hoc ordine revocan-
tem, etiam motus organi & per hosce motus nervorum &
muſculorum eodem ordine poſſe revocare, ad quod vero fa-

cilius perficiendum etiam ordinem veſtigiorum, in corpore

relictorum, conferre non negamus.

Ut

Ce

Ut evitent hanc objectionem, nonnulli confugiunt ad aſſo-
ciationes organicas, quꝰ etiam amputato capite perdurant.
Tetens philoſ. Verſuche, 2ter Tll. p. 311. Ac ſine dubiogevidens

eſt, repetitis ſenſationibus & motibus in muſculis nervisque &

guatenus ad hoc valet conſequentia, etiam in organo animi,
talem tandem conſtitui poſſe ordinem, ut motus, ſæpius ſe ſub-
ſecuti, poſthac non tantum facilius ſe ſubſequantur, ſed etiam
in quibusdam, quamvis paucioribus & levioribus, caſibus
ſeſe mutuo excitent. Plura vero, quam hæc exempla conti-
nent, elicere non licet. Ita e. gr. neutiquam ex his phæno-
menis concludi poteſt, talem tantumque eſſe influxum hujus
certorum motuum conſecutionis, ut etiam partes remotæ,

quarum motus aut eodem tempore excitati aut ſeſe ſubſecu-

ti ſunt, transponantur, adeoque, quæ remotæ erant, jam-
jam vicinæ ſint, quæ vicinæ, removeantur, id quod tamen
requireretur, ſi omnia phænomena, ſi inprimis omnes aſſocia-
tiones ſenſationum & motuum ex ſolo ordine veſtigiorum
corporis explicare conaremur.
Alia via, ordinem veſtigiorum materialium detegendi,
non patet; nam ex ordine, quo repræſentationes animi ſe
ſubſequuntur, licet quidem ad ordinem molmmn. organi animi
& nervorum muſculorumque argumentari, quatenus hic ab
illo

illo pendet, ſed cum ſecundum hanc hypotheſin ordo mo-

tuum corporis ordini repræſentationum reſpondentium ori-

ginem debeat, ex illo non poteſt concludi, veſtigia mate-

rialia ipſa eodem ordine eſſe conſtituta.

Ordinem denique veſtigiorum ipſum ſub ſenſus non ca-

dere, adeoque hac via non cognolei, quilibet intelligit.
XIII.

Partes ſæpius motæ, quoniam & quatenus aptitudinem
ad certos motus nactæ ſunt, generatim atque univerſe ab
omnibus aliis objectis, motus eos excitantibus, facilius mo-
ventur; potiſſimum vero illi motus ab iis objectis, quæ an-
tehac eos produxerunt, poſthac facilius producuntur. Ex
hac ratione, qui motus jam ſæpius ex muſculis in nervos ce-
rebrumque & ex his in organum animi, aut vice verſa ex
animo reagente in organum & ex hoc in cerebrum, nervos
& muſeculos eſt derivatus, poſthac facilius ex iisdem cauſſis
in üsdem partibus excitatur. Idem accidit, ſi certi motus
ſæpius ex certis nervis in alios nervos aut ex certis muſculis

in alios muſculos ſunt propagati.

Nonnunquam adeo inter nervi ſenſibilitatem & irrita-

mentum, Hfrequenter illi adplicatum, tandem qualiscunque

ſingularis gignitur relatio, qua ſtabilita deinde idem irrita-
1. men-

Wextun
efledn
inohr

ſenſib
ſtere
Wol
gwi
eum
Nus
tern

Cine

mentum, nervo admotum, omnem alium, ac initio præſtat

effectum. Senſibilitas ſpecifica ita mutatur, ut erga datum
ſtimulum alia evadat. vik. Keil l. C. p. 131.

Haud raro vero major habitus non conjunctus eſt cum
ſenſibilitate ad certum ſtimulum. Habitus ad actionem exi-
ſtere poteſt, quamvis uſus ſenſibilitatem ad ipfum hunc ſti-

mulum, qui actionem excitaverat, depreſſerit. Homines,
qui frequenter a tartaro emetico vomunt, tartarum emeti-
cum quidem ſucceſſive majori doſi perferunt, ſed nihilomi-

nus ad vomitum habitum haud raro in morbum degeneran-
tem, adipiſcuntur. Keil I. c. p. 133.
Pari modo nonnunquam habitus ad motum absque or-
dine . XII. deſcripto invenitur. .
XV.

Ex reſponſione data nova oritur quæſtio, quanam fibra-

rum mutatione vel perduratio motus vel diſpofitio ad motum
& univerſe omnis, quam hucusque deſcripſimus, mutatio ef-

ficiatur? Certiſſime talis mutatio fieri non poteſt, niſi aut in

elementis ipſis elevatio virium, aut univerſe mutatio quædam
gignatur, aut partes fibrarum alium nanciſcantur ordinem,
& inter ſe conjunctionem, aut etiam quædam partes acce-
D . dant,

dant, quædam ſeparentur, quibus omnibus earum natura &
Proportio, elater, denſitas, cohæſio Ec. immutantur. Deni-

que etiam mutatione relationis ad alias fibras reliquasquts
Corporis partes idem poteſt effici. An vero hoc noſtro caſu

