Vicecancellarii liberos, nec non fratris illius ( Confiliarii regimi-

]

nis et fcribae prouincialis) duos filios bonis litteris àc moribus

formarem.

Qua fide et affiduitate

?

H

difcipuli olim , nunc viri

parentum fimiles, dicant! Quotidie plures horas in hoc nego-

€J

tium quamuis infumerem ; tamen non raro concionabar, inprimis

in templo aulico: vbi me interdum audientis, fereni(fimi Haffiae

Ti

Principis Maximiliani approbationem moui, qui, cum effet Pa-

tronus ecclefiae Jesbergenfis annexarumque, VxaxwirTEnRO fupra

laudato a Principe hac de re interrogato confilium eius probante,

mnc

090

taon

me paftorem Jesber

ESL;.

fem effe voluit, quod munus menfe Au-

gufto anni 1750 ingrediebar. Otium mufis amicum hic non inueni,

Ouioque pagorum paftori, quauis die dominica et precationis

tres conciones habe:

,riae

H

L-v,

trium horarum iter faciendum erat.

CTranseo reliquos labores frequentiffimos, hoc tantum adders,

quod per illos, curasque oeconomicas coelibi et rei colonariae

prorfus ignaro molefüiflimas, muías vix et ne vix quidem deofcu-

lari

ficuerit.

Eos labores et moleflias diu non ([uftinuiffem :

quapropter lubentifimus efficium pafloris tertii ecclefiae Refor-

matae germanicae Hanoicae füfcepi, ad quod iuffu fereniffimi

Principis, Landgrauii WiuHgrmMri VIII B. M., evi VucEwIT-

TERVS me commendauerat, vocatus fui, fub initium. anni I753.

Migraui Hanouiam meníe Martio eiusdem anni, Quantum per

negotia paftoralia licebat ad ftudia quidem dile&da animum appli-

eui horis fübfeciuis; quae tamen pro defiderio meo, erant pau-

(

ciores. INegotia mea noua acceffione augebantur menfíe Octobri

1759, quo, clementiffimus WirkELMvs me iuffit effe ecclefiae

j

meae paftorem fecundum, Senatusque ecclefiaftici Hanoici Affef-

j

forem: cum iure füffragii , nec non diredtorem Orphanotrophii.

Anno :766 ornor axiomate ConfiliarH ecclefiaftici, & fequente;

S

munus Profefforis '"'heologiae ac linguarum facrarum P. O. in

fl

Athenaeo . illuftrà Hanoico, mihi inuito demandatur: inuito, in-

quam, non quod per fe mihi difpliceret; fed quoniam arbitrabar:

me tot officiis fufficeze non poffz, Idem intelligentes mei Supe-

I

riores, me obligatione quasdam horas precationis, nec non Cate-

a.

chifationes habendi, foluerunt, Nihilo tamen fecius reliquum

t

oneris (licef gratiffimi) tantum erat, vt ipíe mirer, qui illud

?)

portare valuerim. In hoc ftadio decurzi vsque ad annum 1774

que,;

^

( 22

P

quo, cum Vir fumme Reu. Dominus Scuzgbz, Superintendens

ecclefiarum Hanoicarum reformatarum etc. ob corporis infirmi-

tatem, ex' voto fuo ,'rude-donaretur , eidem a SERENISSIMO

PRINCIPE HAEREDITARIO ET LANDGRAVIO

HASSIAE zrc

DOMINO MEO CLEMENTIS-

SIMO zrc. fubftitutus, fpartam Infpedoris ecclefíarum refor-

matarum Hanoicarum, nec non primi Ecclefiaftae , reliquis officiis

(excepta. tamen Orphanotrophii cura) vt iungerem , iubebar.

Onus tuli, cui ferendo vix duo fufficiunt viri, modo, quo potui,

optimo, "Pofthabitis conuerfationibus folitis, fumma virium con-

tentione. id vwnice egi: vt officiis meis recte defungerer. Qua

Euangelii minifter gloriolam eruditionis et eloquentiae nunquam

venabar: nunquam verborum lenociniis ambitiofius conquifitis,

nec aliis mercenariorum , aut vanorum hominum artificiis.auram

populi captabam.

Scapham fcapham dixi.

Nec metus, nec

obfequium ignauum me impediebat, quo minus vitia reprehen-

derem. De rebus diuinis perfpicue, folide, ftilo populari ,

eoque fine loquebar, vt Deo fauente, veram fidem et virtutem

€hriftianam plantarem, conferuarem, augerem. [n eos, quibus

vt Infpedor praeeram , mnon dominabar, eos amice tractando

felicius ab illis impetrans , quae defiderabam.

Qua Profeffor

'Theologiae et linguarum facrarum, '"Theologiam dogmaticam et

moralem nec non ftudium biblicum (eorum, quae ad "T'heologiam

pertinent , fons et fundamentum praecipuum ) fedulo colui et

ä

docui : regulas exegeticas paucas, fed vtiliores inculcaui, in mul-

tos V. ac N. Foederis libros collegia ; quae vocant curforia ; vel

l

fi mauis philologico-exegetica habui, quibus efficere ftadui, vt

auditores praeter verum fenfum "oraculorum facrorüm , vífum

regularum hermeneuticarum perpetua praxi difcerent. Curabam,

pro

m

pro virium modulo,-vt inftitutio mea. effet. perfpicua, folida et

virtutum fertilis,

Erga Dominos Studiofos quo fuerim animo ;

ac.etiamnum fim? ipíi norint.

Orphanotrophium meo beneficio

nil detrimenti , fed aiiquid. incrementi cepit.

Ita, Deo cobata mea profperante effedum eft, vt opella

mea qualiscanqge SERENISSIMO PRINCIPI AC DOMINO

MEO CLEMENTISSIMO, Auditoribus; Collegis, Paftoribus et

Praeceptoribus, quibus vt Infpecr praeeram; Studiofis et aliis

non difpliceret, vt difcedens Hanouia, mei defiderium (quod

praefifcine dixerim) relinquam, Prius mei, quam Hanoieorum

meorum memoria me deferet. Faueat illis Deus perpetuo!

À viro tot negotiis diflridto non facile quisquam libros ex-

pedauerit. Aliquos tamen publici iuris facere aufüs füi, nimi-

rum praeter annuas relationes de ratione Orphanotrophii Hanoici;

quarum pracfationes funt tra&tatiunculae morales, edidi Inftitutio-

nes Theologiae dogmaticae, duobus voluminibus in forma octaua;

Hanouiae 1777, 1778 , nec non Inflitutioner Theologiae morali ,

vno volumine, eiusdem formae, Francofurti ad Moenum 1780;

fatis benigne a publico exceptas; quamuis, praefertim prior

horum librorum feflinationis, animique variis cogitationibus

volutati vefigia fiflat: cui defedui emendationibus ac fupple-

mentis in fcriniis meis adhuc latentibus inde forfan aliquando

prodituris, vt mederer, operam dedi.

Haec qualiacunque cognitionis theologicae fpecimina forfitan

Proceres Academiae Marburgenfis et perilluftrem eiusdem Cura-

torem fanctiflimum ftatus Haffiaci Adminiftrum Dominum IOAN:-

NEM .PHILIPPVM. FRANCISCVM -a FLECKENBVHL

IGIÓ

dic'ï;lum BVRGEL, cum in eo effent, vt clariffimo Dvvsrw

Pro-

"4

M

16 )'

Profeifori 'Yhcologiae primario, Confiliario ecclefiaítico et Inípe-

Gori ecclefiarum reformatarum Hafliae fuperioris, ditionis Haffo-

Caflellanae, fuccefforem eligerent, mouerunt, vt mei recordaren-

tur, mihi hunc honorem deftinarint.

Quicquid huius rei fit

hoc certum eft: quod Sereniffimus Princeps RIDERICVS II

:

Haffiae Landgrauius etc,, Redor Academiae noflrae Magnificen-

tiffinus, Do:ninus nofter Gratiofiffimus, me Profefforem prima-

rium, Confil. eccl. et Infpettorem in locum B. Dvvsixair, fuffici

voluerit.

Eius iuffü Proceres Academiae noflrae ampliffimi ad

hunc me honorem vocarunt, Vocatus adfum ; dignitas atque honor

Dottoris Theologiae per illos, in confiftorio academico, promotore

Viro fumme reuerendo D. Io. FRaNc. Cotixa, collega honoratiffi-

fho etc., die xxvir menfis Martii croxoccrxxxir in me collatus eft.

Nihil mihi antiquius, nil magis curae, cordique erit, quam vt,

Dei fretus auxilio, bonorum expectationi faciam íatis , ac me

inpratum non eíffe demonftrem.

Demandatam mihi Profeíforis prouinciam more folito aufpi-

caturo , oratio aditialis habenda eft.

En! eius argumentum :

De libertate cogitandi nofirae aetatir, iuflisque eiusdem limitibus,

verba faciam.

E

*

*

Nos quidem non ambiti—of;e laboramus, VIRO SVMME

REVERENDO confpicuam et frequentem vniuerfitatis literata

procerum , ciuiumque noftrorum praefentiam. vt conciliemus;

cum neminem fore putamus, quíi dicto die locoque nobiscum con-

uenire, fuumque erga nouum collegam ftudium et fauorem nolit

declarare, Verum enim vero, quia moris eft ita rogandi, rogamus

atque obíecramus, omni qua par eft obferuantia PERILLVS'1 REM

ET MAGNIFICVM ACADEMIAE CANCELLARIVM,

reliquos etiam VNIVERSITATIS LITERATAE PROCERES

eEr PROFESSORES omnium ordinum celeberrimos, quosque

ARTIVM LIBERALIVM FAVTORES, cEeNEROSOS INPRIMIS

ET NOBILISSIMOS COMMILITONES, Vt honorifica grataque praefen-

tia fua hunc adum auípicalem colluftrare ne dedignentur. Sic nos

inuitando atque orando egimus, quod officii noftri ratio efflagitat,

P. B. MansBvRGI CaTrTORVM DIE XXXI

MENSIS MAITI

A.R. S. cio19CcCLxxxXir.

us

E DO

o PL

dul dmutME

—

—

Tl

D

:

j

3

A.

A:!

x

As

z

?5

2

FR

(v

&

LO

V

[^

&

:

s

SS

«

X g u

X

k

p

E

2

a

i»

*

h

s

X

:

N

X

s

RUA

t

as

EEE

EY

as

p

ao

s

MRSEHETNRS

-

p

N

Es

EE U GSQEEEDUE

"

:

x

3*

-

d

VY

N

R*

9-

s.

N

i

d

TOE

E 1

N-

w

B

N

E

m

»

»"

W —

M»-

Do::

e

"

x

v*

-

-

—— n

I20 cem

Y

Q.

I B. y.

AVCTORRTPATE

RECTORIS ACADEMIAE MAGNIFICENTISSIMI

SERENISSIMI AC POTENTISSIMI PRINCIPIS

ET DOMINI

ä

o

DOMINI FRIDERICI II

-HASSI,ARVM LANDGRAVII REGN. nELIQ.

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

t

jo

s

AD ORNANDAM PANAEGVRIN

ä

QVA

VIR SYMME REVERENDVS ET CELEBERRIMVS

E2

SAMVEL ENDEMANN

ä

ä

DOCTOR ET PROFESSOR THEOLOGIAE PRIMARIVS

S

CONSILIAR, CONSIST. ET ECCLESIARVM ARREFORM,

HASS. SVPER. INSPECTOR

-DIE 1 MENSIS IVNII A. R, S, CIOIOCCLXXXII

HORA XI

IN AVDITORIO MAIORI AD LANVM

aM

DICTVRVS

DE LIBERTATE COGITANDI NOSTRAE AETATIS

IVSTISQVE EIVSDEM LIMITIBVS

T

MVNVS SVVM RITE AVSPICABITVR

o

PERILLVSTREM ET MAGNIFICVM. CANCELLA.RIVM

RELIQVOS VTRIVSQVE REIPVBLICAE PROCERES

SVO SINGVLOS TITVLO CONDECORANDOS

GENEROSOS ATOVE NOBILISSIMOS CIVES LITERATOS

ET LIBERALIVM ARTIVM QVOSCVNQVE FAVTORES

PRAEMISSO PROLOOVIO

DE IVRE ELIGENDI EPISCOPOS ABBATESQVE AB IMPERATORIBVS

GERMANIAE ECCLESIIS AC MONASTERIIS ANTE TRANSACTIO-

NEM ILLAM QVAE VVLGO NOMINE CONCORDATORVM

NATIONIS GERMANICAE INSIGNIRI SOLET CONCE$SO

DECENTER INVITAT

ä

IOANNES ANDREAS HOFMANN

DOCT, ET PROF, IVR. P. O. FAC. IVRID. ASSES, ET H, T.

Ri o sUM O UT MÉ

ACADEMIAE PRORECTOR.

IMARBVRGI CATT, TYPIS IOANNIS BAYRHOFEERI,

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com