KaI600-80_2

N

-

E

r

1U

*

j

...... ss

m

AE

E

d

s

ET E

-

ETg

i

^

-

ic5dks.

"

*

i

D.

"

D

5 .

ii s d

y.wm

.W

,

M

E

ol

*

.N

.m

u

M

b-

-

il

j

|

Lon]

"

R

"

»-

[———s

W EEROSRRUR,

E

MÉ g Ri

s

z

c—-

u

j

d

-

25 AA

iE

22 n

r ea r

À

*

v

2

]

b

-

"

WW.

"TX

3

3

^

des

í

|

à

GNNÉS:

UUENS

UPE

TOMSSNM

SOSCDSSERUN

m

-

N

-

EX

T MA

A

Q«

g

--

e—

:

——————— MÓ À

"Mi n ha a. i

s

-

—

—

at

i m

a.

Lal

Á .

g

ANNOTATIONVM HISTORlCO EXEGETICARVM

IN HOSEAM

PARS. DECIMA

CAP.

XI

COMPLECTENS.

V

QVAM

SVB DIVINIS AVSPICIIS

PR/ZESIDE

?

LVDOVICO JOSEPHO UHLAND

"PHEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ORD. DVc.

STIP.

THEOL. SVPERATTENDENTE

DIEBUS

SEPTEMBRIS 4. MDCCXCIF.

PVELICE DEFENDENT

JOH. GEORG. ADAM MULLER "litenffeig

JOH. CHRISTIAN. GOTTLOB WILHELM, JAIerkling:

CHRISTIAN. THEOPH. FRID. FABER, Stuffgarí.

1

JOH. CHRISTIAN. EHMANN, Gethingenfis

JOH. CHRISTIAN, NAST Stuttgartianus

GB £

JOSEPH. MATTHIAS FRID. SCHOLL, Alünfing

)

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DVC. STIP. THEOL

1

r

TVBINGAE

LITTERIS DALZIANIS,

(

Yon

Ilon

agm

finu]

Q fjd

neä) ]

m

D] [n

LT

E

p ;

i!lfiiw

Verb;

LT

I()(x

1

v

1

Es

L

apite XL sovum fermonem exhiberi, qui verfu utte

C

.decimo per formulam, diffum Jehovae, finiatur,

non ipfum modo argumentum,. quod cum praecedenti

g10on cohaeret, confirmat, fed plures etiam Interpretes

agnofcunt. ALoquens induciter J'ehova ipfe, qui Imo tum

Éeneficia antiqua. populo Ifraelitico. praeffita recenft , tum

de ejus ingratitudine et turpi defethione conqueritur, v. 1—4.

lldo poenar graviffimas praeditit,v.5 —-7. quar liIto ta-

men fe moderaturum feffatur , a, ut reduGionem. exuluun

in patriam promittat , v. $ — 11.

Male LXX. fecundum Codicem .Jlexandrinum. et

VvroaT. poflerius hemiftichium vers 15. Capit. X. *nv3

baeo^ ';1'7'73 now 573, licet priori intime cohaereat, et

per accentus quoque conjungatur, ab eo difcerpunt, et

initium Capitis XI. faciunt. . Vitiofe quoque ifta a/fima

verba vertunt.

LXX quidem: og9e2 avéepeiQyeav, a'te-

QO Éacikeu "lagusA, mate. proje&fi funt , projeBius efi Kex

-) legentes tertiam per*

Jlírael, pro iiyïmti«w Niphal A5

À

d

e»

4

Hor, X1, zL

plur. graeteriti v393, et, quae DRUSII conje&ura eft, quia

Ut

confundebant Daleth cum Refch, vertentes qt35*3, a rad. 9

]aep;

fun

jecit, projecit. VULGAT. vero: ficut mane tranfiüt, pertranfit

Rex Ifrael, pro $ in voce àr? legens Caph, et pro infinitivo

Qu

no5" praeteritum. 2" ,

et verbum ipfum vertens :

»3

£ranfiüt , i.e. ceffavit,iuteriit ; quam notionem verbo tranf-

fuo,

re folet exprimere.

Non minus inepte iidem Interpretes

ejus

verfum primum Cap. XII. fecere uftimum Cap. XI. cum

Que ;

lfrat

tamen aperte nofirum hoc Cap. verfu uanderimo finiatur.

Quare recte LUTHERUS,

miffa utriusque verfionis

f «

üncongrua tum disjun&Hone tum conjunt&lione ,. confuetam

tfra

in Bibliis Hebr. et verfuum conjun&ionem, et. Capitum divi«

lab

fíonem in Verfione Germanica retinuit,

vt

D

Cp. AL BH

P j,,

Cum þuer e[fet. Ifrael , amavi eum, atque ex Ze-

tto

gypto evocavi filium meum.

m

Cum puer. e[fet Ifrael, amavi eum,] Planum eft, Io-

tüim |

qui Deum de populo Ifraelitico in prima aetate fua. con-

fütüto, .fi quidem, uti finguli homines : ita etiam integri

z'il ap

populi fuas aetates habent, ita, ut'ad infantia ad juvetitu-

terun

tem,ab hac ad virilem aetatem ctc. progredi dicantur. Prima

ledii

aetas, five pueritia J/raelir erat, cum ageret in /Egypto,

cedit

atque ex paucis patribus excrefceret in populum numero:

qui,

fum, nondum tamen liberum.

Particula *5 non ver.

Jäkw;

tenda eft cum TAnNOYIO et RivETO per quia vel quam

ly f

Hos XI, z.

5

vis, q.d. q?mmvit Ifrael fit putr nempe imbecillis, imprudenr,

Jaepe jugum excutiems. paternum ; lamen dilexi eum, — Sed

j

fumenda pro £emporis nota, quo fenfu frequentiffime oc-

currit.

Vid. Norpi Concord. Partic. edit. 'T Y MPII.

)

p.373. Incipit enim fermo Dei a beneficiis, populo

t fummam

fuo, inde ab ejus quafi infantia exhibitis, u

Senfus ita-

$

ejus ingratitudinem eo fortius demonfiret.

1

que: Cum decem fribus , quixe in regni fui corpore modo

Ifrael v. 1. modo Ephraim v. 3. dicuntur, ad/uc in fenera

3

füa actate, cum reliquis fuis fratribus, Juda et Benjamin,

e([ent, nec dum im ferra Camaan fidem. et Rempublicam

[«

kaberent :

amavi £tum] Yn verbo *nàn* To * plurimis abundare

videtur ,

Srs. ScHMIDIO vero eft particula

ut faepe.

umrodoriup, refpiciens praecedens '9 femporir, quare vertit:

tum jam , i. e. iffhoc jam pueritiae tempore dilexi eum..era-

tuito plane amore , et reliquis omnibus populis praetuli,

mihique in peculium elegi. . Cujus dileffionis . documen-

tum plane eximium eft, quod fequitur:

(e

aíque ex 4degypto vocavi filium meum.]. ve "o ef

1-

in appofitione cum fuffixo in 3X3ns. .Male LXX ver-

t

terunt guaAeoa Ta Teuya xuTE, aC filegilfent vw32b, quam

f'lh

lecionem refutat conftans Codicum auctoritas, cui ac-

r

cedit VULGAT. vertens: filium meum, itemque ÁAQUILA

4

qui, uti notavit EusEBIUs Demonfrr. Evang. Lib. IX.

0*

60

daAtucag Tt Efjgauuto sisdwnxsy EE Aryvmla SxWAcca TOV

Uty a.

lk

6

Hos. XI.-1.

PT

Duplex vero datur hujus ex Zegypto votationis expo zi;ia;;

&) Z/ià quorundam tantum Interpretum ,

qui docu-

Sed

imentum dilecionis divinae in appellatione filii ponunt.,

le

Ita e recentioribus b. BENGELIUS iz Gzom,ad IVlatth.

P 3

H, r5. et b. Bunkivs ad Hos. XI, quibus hic verbo-

&r,

rum fenfus eft:- Tum , quum puer erat. Ifrael , dilexi eumn ,

]ntt

&, ex quom Zegypto erat, filium votavi meum *). Pro qua

eun

expofitione urgent: x) quod parallehfmus utriurque- hemi-

deat

Jfichii eam requirat. Protafj , inquit BURKIUs: quum puer

Xon

effet lfrael , correfpondet mox ex Zegypto. 'Et fic apo-

Iu

dofi: dilexi eum, correfpondet mox: vocavi f/ium meums

Áttyt

infiene enim fpecimen amoris divini fuit, quod J/rae-

Do

le dignatus eft Dominus appellare filium faum.

2) quod

(

locutio: ex ferra Zfegypti, apud Hofzam Cap. XII, 16.

qui

et XIII, 4. recurrens, in utroque ifto loco fignificet

Ua

inde ab egypto , 1. e. inde ab £o tempore, quo Ifrael in z«

po

gypto fuerat; quare etiam noftro hoc loco tz»«ynrs recte

u j

fic vertatur, ut non tam /otum, unde egreffus fit Ifrael,

neqt

quam fempus, quojgn illa terra fuit, defignet. 3) quod

revera inde a tempore Aegyptiaco Ifrael coeptus fit. dici

p

9p

fílius. Exod. IV, 22. 23. 4) quodx femper Deus eduxiffe

:

!lq

..5 Accedit huib fententiae etíiam MorDENHAUERUS, vertens:

fenfu

»Ich habe Ifrael fehr geliebt, aís er woch jung gewefen,

tdpo,

»und ihn meinen Sohn genannt, als er fich im Éeypten

Quan

paufsehalten, & in nota: wenn Gottbezeugt, er habe

non]

l/rael'fchon in Egypten feinen Sohn genannt: o bezie-

!

(

hen i?ch deffen Worte auf Exod, IV, 22,

Ubi

Hoä. XT ;

À

populum ex Aepypto , nunquam vero vocae dicatur.

Sed Refp ad 1) 1) quod aeque commode vox *335 paral-

t

lela ftatui queat voci bemv^. Ita EANEST 1 Znnotat, Bibl,

h

P. VII. p. 5o2. ) quod nil;cogat, ut paralfelifimus ftatua-

)«

tür, cum potius praemiffae in genere dile&lioni divinae mox

D

fpeciale ejus. exemplum fubjiciatur, cui in fequentibus ad-

la

duntur plura, atque res potius, quam q0men exprimi vi-

/je

deatur. Refp. ad 2) quod Hofeae Cap. XII, 10. et XIIL, 4.

"

non idem fit verborum nexus, neque etiam idem fenfus.

(j«

Abiformula : EÉgo vero fum Deus tuus £t v"sb, omnino

L

iempur infert; hie vero [locwm , unde cum quer e[fct. Ifrael ,

Ij«

Dominus eum evocavit. Refp. ad à) quod edu£fio I/raelis

d

ex degupto propius cohaereat cum fcopo Mlatthaei,

[O

quam id, quod Jfrael in AAegypto jam appellatus fuerit Dei ,

ua ftante interpretatione Antitypus minus congruit ty-

et

po. De Chriffo enim, qui jam a mativitate,imo a. conceptione

j«

,

füa filius: Dei erat €7 appellatus fuif, Luc.I, 32. 35. dici

T»

nequit, quod inde ab Zegypto , five ex quo fuit in Ae-

od

gypto, flius Dei appellatus fuerit , uti Ifrael inde ab Ae-

gyptiaco tempore coeptus eft dici filius Dei. Refp. ad 4)

lj

1) quod verbum &"p mox v. 2. recurrat, non in eo

[

fenfu, quo notat nominar£, fed in fignificatu arce[feudi ,

D

advorandi. 2) quod faepiffime. quidem verbum "p

P

quando nominare fignificat, conftruatur cum 5, fed tunc

h

non praefigatur nomini ,

qüo appellatur alterum , fed ipfi

d

fubjeGlo ,^ quod. illo appellatur. . Gen. I, 5. Jes. I, 26.

rj*

Ubi vero. g*ip figuificat advotare, tum 5 praefigitur ji(b,-

$

Bot.- . X, d

jtflo, quod. advoratur , ex. gr. Gen. XIf, 18. "dHdvoravif

4li

Pharao ZAbrahamum , &*

ss5. Exod. XX, 9. XXXIV, 15.

Vit

Omnino ergo 5 etiam hic in *335 indicio eft, non notari illo

Zs

uomen, quo appellarit Deus líraelem

fed /ubje&um ,

iv

quod vocaverit ex Aegypto. Cf. B. HOFFMANNI NOSTRI

Edl

Demonfir. Evang. 'Y om. L. p. 36. 37.

& (

$) Zffia communior eft eorum, qui verba noftra. exPonunä

LX

de edu&lone five evocatione l/raelis ex Adegupto , fingulari

n

illo amoris divini documento, vi cujus populum Ifraeli-

[

[

ticum , cum in Aegypto fub duriffima fervitute erat, ex

W

ila liberavit & ex Aegypto eduxit

Ita poft Hierony

GROTIUS

pte

9U , |LUTHERUS , SPANHEMIUS

MARKIUS ,

Quj

& e xecentioribus b. MICHAELIS ,

DATHIUS ,

& Fen.

STAEUDLINUS

Quia Matthacus, Cap. ll, 15. verba noftra

gely

nl

allegans, non nominat Prophetam, ex quo ea defumferit:

ZRY]

funt, qui allegationem referendam ftatuunt ad vaticinium

ll

Bileami

Num. XXIV, 8. tE»wvob w ww 5x,

Deus

llfe

edu&or

B]HJ'

ex 4fegypto

quae

fententia placuit

(n

ORIGENI àd h. zUsEB?0 in Demonfir. Evang. Lib. VIII

& pe(

p. 423. item 1$5AACO vossIO de Oraculis Sybillinis p. 265.

terbo

& e noftris OLEARIO in Obfervatt. in Matth. p. 57. íqq,

? mph

Sed cum verba Hof?ae ipfa magis

quam quidem illa Z;-

Íeatmi, cum citatione JMatthaei conveniant , & Hoftas difer-

tam faciat mentionem f//ii , quae apud Bileamum nulla

fdu&'m

eft

omnino allegatio IMlatthaei ex Hos, XI, 1. repeten-

petis

da eft. Reprobanda etiam eft GUILIELMI WHISTONI conje-

apud

&ura, qui in Conatu reéfüituendi geuumum. Textum F. T.

?lgm

Hgrelt

Hor. XT, z.

9

Vuolitb edito, ad. Jes. XLI, 8. 9 a IMatthaeo alludi puta-

vit; Ut vero obtineat, quod vult, textui Hebraico ma-

D

nus violentas infert , & pro Tnsp mv5 a feleGhir,

5

five proceribus ejus, cf. Exod. XXIV, 1. evocavi te , le-

3

gendum putat t2'"y55, contra omnium Codd. ledionem

&.contra Verfionum etiam omnium, & vel maxime

D

LXXralis auctoritatem.

Vide contra eum CARPZOVIVM

Ü

in Critia S. p. 866. & worrium in Curis p. 38.

1*

Sed quomodo , inquis, citatio Matthaei, qui de Chriffo

»^

vaticinium noftrum imferpretatur , conciliaài cum Hofza

/

poteft, qui, vi totius contextus, de populo I/raelitizo. lo«

$

quitur? Inter oracula, quae detorta volunt hoftes Evan-

fs

gelii& corrupta a Scriptoribus N.T. noftrum hoc Vatici-

i

nium unum e palmarüs eft; nec CELsUS.modo, POR-

t

PHYRIUS & JULIANUS o/citantiae , imo' malae fidei accufant

dMatthaeum ,. quod, fimplicitati gentium hac allegatione

Mluferit; fed Judaei quoque, recentiores inprimis, Evange-

211«.3

yic

liftam in ejus tum applicatione tum cifationereum peragunt,

I

& peccalfe tum in fubjeBlo , tum in praedicato, tum in fofa

j

verborum Propheticorum ffru&ura (tatuunt.

1) in Subjetio;

p

Prophetam . enim loqui manifefte de populo I/fraelitico ;

J

in praeditato; Sermonem enim effe fantum de olenni illa

f

edu&ione populi ex Zlegypto , cujus frequentiffima a Pro-

iE

phetis mentio fiat.

2) Praeteritum , vocavi, reperiri

ee

apud Prophetam, non futurum; fermonem ergo effe de

nt

edu&iione ex Aegypto praeterita, & tempora Prophetae an-

f.

izgre[jJa, non de futura quadam.

3) J/raeli ex degupto

Is

Io

þHo.r. AIYY.

evotato mox v. 2. objici turpiffnam ingratitudinei, Si ergo

Ty

intelligendus fi£. S'efus Nazarenus, convelli ejus puritatem €7

Ty

ld

innocentiam, ficque labefactari fundamentum Chriftianifnii.

cati

Refp. ad 1) peccari falfa hypothefi; nec enim negatur ab

V el

Evangelifta, verba Prophetae efiam ad populum referen-

da effe. IMlanet fubjeffum falvum in fypo , etfi in nti-

loqu

typo aliud fubflituatur. Premit ergo difficultas modo eos,

pum

(

qui /ofitarie oraculum de Chrifío exponunt; non vero illos,

quae

qui pro oraculo compofito illud habent, cujus gemina eft

W

impletio, una ijn 7ypo, altera in Zintitypo , quarum una

non evertit alteram , fed ducit ad alteram, & completur

peralteram. Refp. ad 2) Peccari rurfus tum fa//a hypo-

1347

ihefi, quafi non de actu praeterito etiam. férmo fit; tum

elencho | confoquentiae ,

quafi non nota foret frequens

enallage temporum apud Prophetas, fufuri praefertim &

fl

praéteriti, Nota regula Rabbinorum: JLinguam prophe-

n

ticam loqui de futuro tanquam de praeterito, €7 di&um Dei

frim

haberi pro fatio.

Refp. ad 3) Laborare hoc argumen-

Qu

tum fallacia compofitiomir, quafi ea, quae connecti debent

&f

ratione f7pi, neceffar'o quoque connectenda effent refpe-

TREJ

&u antifqgpi.

'Talia vero funt praedicata, qualia permit-

potel

tuntur a fuis fubjecus.

Typi & antitgpi diverfa ratio eft,

flant

nec, quae conferuntur in 270 praedicato, conferuntur in

fubje

0mni ; 3mo non poffunt non effe diverfa , cum fe habeant,

Draec

ut f/gura & res figurata,

Quaerenda ergo conformitas

&lit

in formali , non im materiali & ejus appendicibus, in qui-

f

39

bus haud quaquam conferuntur. Et in omni collatione

Ho:; A.

ir

(

'Typi & Antitypl quaedam utrique competunt, quaedam

q

'TTypo, non Antitypo ; quaedam Antitypo, non Typo.

II

Unde nunquam quaerenda harmonia in omnibus praedi-

catis, fed in iis tantum , in quibus conferuntur.

Solen-

du

ne etiam Prophetis, jam de Typo & Antitypo conjuntlim

/i

li

loqui, jam /eparatim ; faepe transire a 'T'ypo ad Antity-

Ij',

pum , faepe regredi ab Antitypo ad Typum.

Ipfi ju-

S,

daei fatentur , . multa de Davide, MetTiae Typo, dici;

2

quae tamen ad Meffiam referri nefciant &c. — Ita SPANHE-

MIUS Dub. LIIL. p. 474— 480.

NG

Q

Interpretum Chriffianorum fententiae praecipuae ad fres

n«

revocari poffunt, ad duas extremas & unam mediam.

m

Ima eft illorum , qui vaticinium nq/hmk Hofeanum

ens

fm[yliciter €7 proprie de folo puero S'efu, ex "egypto vo«

cato exponunt, fed diverfa ratione. — a) Al totum verfum

li

grimum , de Chriflounice interpretantur, hoc fenfu: quia

Du

puer Jfraelis eff (Chriftus filius meus) dilexi eum €7' ex -

jem

gupto evocavi filium meum.

Ita FRANCISCUS JUNIUS,

ent

TREMELLIUS & PISCATOR, fed 1) nullo vefüigio probari

d

poteft, quod Z/rael fit genitivus ; Hebraei, ubi verbum fub:

pb

flantivum fubaudiendum eft, praedicatum praeponunt &

ell

fubjectum poftponuut.

Ifrael ergo eft fubje&hum , & puer

g

praedicatum. — Crudum quoque & durum eft, fenfu plano

int,

& literali prorfus negle&o, fubaudire fubjeBhumvis, vel ex

fine verfus retrahere ad initium, praefertim, quum ibi non

ütïf!

(u

*2 occurrat, fed 335 cum prarfixo. Omnes etiam veteres.

one

B2

Iz

ffo.r. AL

verfiones pro fubje&io habent J/raelem., qui Ifrae! vocatur

mü fi

guer , ratione aefatis habita, & quem Deus dicitur. difexiffe,

fil

quum adhuc in tenera aetate effet.. ) lii vero prius mem-

puo,

brum verfus noftri de populo. Jfrael , & pofterius tantum de

confrr

Chriflo exponunt,, ut fenfus fit: Quia puer off Ifrael, vel:

]i

quamuis I/raelpuer fit rudis & imberillis,tum ignorantia puerili

Q Te

laborans tum imbecillitate, tamen dilexi eum , €7 ob amo-

A

rem, quo eum complector, vocavi, i. e. vocare decrevi,

BUCEM

Jihum. meum unicum ex Zfegupto ,. qui pueri Ifraelis dileBi

€ TCCe1

euram fufziperet , docendo illum , regendo €7. ad officium re-

NT A

votando. Quae expofitio quidem probabilior eft priori, fed

id Ho

cui plurima tamen obftant: 1) fo^s effe reddendum per

N

particulam defignativam Zemporir, jam fupra monuimus;

DL

2) evidens eft ex infpectione textus, idem /uübjeffun vocari

potyf?

-& :3, nec id negari poteft, quin yis aperta fiat ver-

As

bis Prophetae.

3) Nimis abrupta & concifa eft JMeffiae

du Mq

commemoratio, fi fo/ur. Melfas 1n verbis poftremis intel-

ltrr u

hgatur. — .. Et quis Ifraehtarum evocationem illam AWeffrae

QUi p

ex Aegyptg anuno praetipere poíerat, quem omnes crede-

i!]]/ 127 /' '[L

bant vorandum, uom ex Aegypto , fed ex S/uda? .. Longe

Sed gra

majori probabilitatis fpecie ad fofum Meffiam referri poffent

(PANUE

verba pofirema , f , omiffa mentione. Aegypti , Propheta. di

&ulla ,

xiffet: Quia puer lfrael eff , €7 ^ dilexi .eums ideo nifi vel

dl

deflinavi ei filium. meum. — Evocatio.ex Aegypto novum &

Kte: m

infolubilem.. nodum . objectura fuiffet Ifraelitis fuper

oríu AMe[Lae , quemi proditurum exfpectabant ex t£ribu

ipplica:

Judae. ,. ex, radice. Ifai & . egreffurum : ex — Bethlehemo,

Hor, XI, 1

i3

*

Y

nifi fub coriice. beneficii illius externi aliud beneficium a Deo

"

fuijfet. fabindicatum, quod fuo tempore agnofceretur a po«

]«

pulo, ut ejus intuitu in agnitione IMeffiae & fide in eum

üb

confirmaretur

SeraANHEM. Dub. LXIII. p. 483 — 492.

,10

IIt2 fententia eft eorum, qui per meram accommodatio-

li

nem feu allufionem oraculum noftrum ad Chriffi mfantis ex

Ita

[

"legypto reditum ab Evangelifta adplicari ftatuunt

BUCERUS

JANSENIUS

MERCERUS, quibus accefferunt

l

jj

e recentioribus 5. ERNESTI, Ánmerk. über die Bücher

e.

N. T. Lipf. 1786. p. 3. BAHRDTIUS, in Zfppar. Crifiro

ad Hos XI,

1. S Matth. HT. eff. muda hnjus loci acctommodae

X

0

. Neque enim Hofzam h.l de Meffa vaticinatum. effe ;

I$,

»neque Ifraelitas 1jpum effe Chrifli, ulla veri fpecie probari

atl

poteji S., : ROSENMÜLLERUS in Schol. in IN. 1. ad IVfatth,

Hofeas fine dubio loquitur de exitu I/raelitarum ex degupto

era

duce WMofe , refpicitque ad verba Exodi I,22.23.. Maithaeus

u

haec verba mon citat tanquam vaticinnum de Meffia

fed

1

üc ium

epte perfonae . Meffiae. accommodat

Quafi . dicat

fie

de

ülud reffe dici potuit , quad ab Hofta de I/raele ufurpatur

Sed gravia funt argumenta, quae JANSENIO Jam oppofuit

! gc

sPANHEMIUS , Dub. LXIV, LXV. p. 495. feq

1) Sic

nt

nulla, inquit, ratione fatis fiet Judaeis, quibus: de

di-

avScylis IMátthaeinon perfuafis femper pronum erit rege-

vd

yere: male & licentiofe haec ad. Chriftum applicata füiffe

b Evangelifta, quum fateri cogantur Chrifüani hoc ipfo

Peï

applicationis.modo, fa/e quid mon fuiffe de mente Proyhe-

1

ifthic loci £an£um

iue, quippe.cui confütutum fuerit

10;

14

I: XI; .

apere de Ijraele benéficiis affe&o, & ingrato animo ea ex«

fpnif

cipiente. 2) Non videtur convttire haec interpretatio ffilo

quet

€7 verbis Matthaei, qui inquit, Chriffum infantem feceffiffe

a liga

ia egyptum, E? fuiffo illie usque ad obitum Herodis , u£

wufra

impleretur , quod di&fum eff a Domino per Prophetam. Vix

Jad

ila verba locum hàbere poffunt, nifi vel Propheta de

f i

Chriffo loqui intenderit, vel Dominur faltem per Prophe-

3 muli

tam

3) In locis a JANSEN1O citatis Matth. XIII, 35.

09

coll. Ps. LXXXIIEL, 2. IMatth. IL, xz. coll.Jerem. XXXI,

Jlifía;

15. evidens eft, ex comparatione textuum , non nifi

W

meram allufionem €7. atcommodationem rei fimilis intelligi.

ligend

Alia vero ratio eft, ubi de Meffa agitur, ad quem alludi

N q

Lantum ejusmodi citatione, & praeter mentem Spiritus S.

f0 ed

a ratione alienum videtur. 4) Adde citationes, quae JMeffiam,

li H

concernunt, ftudiofe a Matthazo congeftas effe, non i.

dIattha

Íufirationir modo gratia, fed probationis ergo, & ad de-

tetulit,

inonftrandum, J'efum Nazarenum effe verum Meffiam , eo,

NYNUN

quod ab illo, in illo & circa illum ea impleta legantur, quae

ütàti à

de Meffia in V. 'T. graedia fuerunt.

Ubi vero mera re«

addm,

peritué al/ufo , mera actommodatio , & quidem . praeter

P25

mentem Syiritus S. 1bi probatio folida locum babere nequit.

"g d

IIlIta fententia, inter memoratas duas extremas qmedia ,

tenttam

eft eorum, qui vaticinium noftrum /iferaliter de Ifraele ,

plures

eiyflice vero & quidem ex intentione Syiritur S. de Chri/To

agere ftatuunt.

Habet namque ZLiber Scripurae hoc fpe-.

Vero dg

ciale , quod Deus, ejus Auctor, non tantum utatur vori-

ti(me l

Blf

bus ad aliquid figuificandum ; fed etiam rebur, per voces

bis dul

Hor. XI, 3.

i5

"X'

fignificatis , ad fignificandas rer afiar. E flgnriücatione,

ä

jl

quae vorum eft, accipitur fenfus literalis vel hiftoricus ;

j

a fignificaüone vero, quae rerum eft, accipitur fenfus

enflicus.

Senfus literalis loco Hofeano refpicit populum

lx

I/raeliticum , fed qua typum . adeoque myflice fimul Chri-

dt

flum innuit; quam interpretandi rationem ipfimct gudaei

he«

in multis locis admittere coguntur. Fatentur ipfi, multa

»

ex.gr. de Davide ejusque regno dici, quae pertineant ad

T,

Meffam. — -multa, quae de liberatione populi D«ei dicun-

W

tur, hiflorice quidem & fiteraliter. de geftis in V. T. intel-

ligenda effe, quae fimul ad JMeffae tempora referenda fint,

(gl.

iudi

Uti ergo Zofeas vel Spiritus S. faleem per Hofzam fub 1g-

$

go eductionis Ifraelitarum ex Aegypto f/mul indiratum vo-

J

juit. muyflerium futurum evocatiouis AMeffiae ex Zdegypto: Sie

dl

Aatthaeus eodem Spiritus S. duc&u verba Prophetae eo

retulit.

SPANHEM. l. c. p. 502 — 505.

Ita poít. t1ERO»

de«

NYMUM e Pontificiis, Reformatis & Lutheranis: plures,

e0,

citati a D. HOFFMANNO in Demonfir. Evang. p. 34. quibus

ïlläc

addimus 7/en. D. BuRscuERuM Erlaeut. des Proph. Hofea

ft«

p. 259— 266. & D. srAEUDLINUM, Jeyfr. zur Eríaeute-

Jf

rung der Prophet, p. 27 — 134 Neque per/hanc fen.

Wto

tentiam duplex amiur di&ii fenfis ftatuitur.

Aliud enim eft,

dl »

j

plures fenfus ejusdem generis T. litterales flatuere ; aliud

1/; 0

vero diverfi generis ; literalen , qui ex Spiritus S. intene

tione immediate per ipfa; verba fcripturae infinuatur, &

f

pj*

suflicum, qui non. proxime per verba, fed perrer ver-

bis defignatas a Spiritu S. intenditur. . Poteft etiam Sen-

o

16

Hos. XI, f.

füs Stripturag révera dici unicus tantum, fi vocem Sen/us

Um i

accipias in flgnmcatu latiore pro omni eo

quod a Spi«

$8£07 ; 1

ritu S. intenditur

Sic noftro loco Hos. XI

I. 7/u$TrC€a

Quonen

apfe eft fenfus litteralis, fed bis mzpletm in /ypo primum,

"orar

demde in antitypo. Vld HOFFMANNUS

. C. p. 37. 38.

Verum

x

. -

NOLDIU

Verum prout vocarunt 2os

fequent

j£a abierunt a. facie

ticula,

eorum. DBaalim [aerificarunt . €9 . fculptilibus

Quoque

fuffierunt.

n def

Sed' prout vorarunt zos

ita abierunt. a. facie zorum. ]

W( ATA

Summo D erga lMraelem benefitio v. 1. memorato' fub-

'kt' w/)w

Sermo

jicitur mox populi hujus maxima ingratitudo v. 2

Es

eft . ellipticus.

normn

Quinam . enim fuerint hi vocanter ,

dirofr

, exprimitur. Subintelliguntur Mofes & Aaron , per quos

It €q

Dommus Ifraelem ex Aegypto vocaverat.

Ita HIERO-

1Us eyh

NYMUS:

FVeteris recordatur. hifloriae

quod votaverit qui-

üt i ffg

dem Dominus eos per Mofen €? Aaron , qui voraverunt eos,

10* «

u egrederentur de Jegypto: ipfi vero vocati ab eis rece[fe-

tbej]nn g

runí — Uerienies &i5 iergu C? mentis duritiem gfg/ïu corpo«

Qum ef

riy indicaníes.. —— JDiffantia peccata temporibus , uno fermo-

D'onome

"£ conjungzt

quomodo primum vocati fint de degypto €7

fextus.

appellati filii , deinde in. folitudime rece[ferint a. Deo,; Beel-

LUF

phegor magis colentes

quam Deum, €7 poflea im terra

C& €IUm

Jün&a Baalim €?. Affarot €7. ceteris idolis fervierint. Quia

e& Jäqf:

LXX. Cod. JV'atit, vertunt «a9eg usltauxAeox, BARTHIO

In

refcribendum videtur *w"p3, quam lectionem ipfi etiam

n lt d

Hos. XI, ».

a

[

Chaldaeur expreffiffe videtur, vertens: if Prophetas

ai

$4£05, uf monerent £05. . Sed cüm omnes Codd. IHSpti le-

Q«

Cionem textus exhibeant , & VULGATUS quoque vertat:

n

vocarunt , omnino retinendus eft p/uralis Y*, ante quod

verbum Caop/, fimilitudinis, quod faepe omittitur (vid.

NOLDIUS in Concord, Part. edit, Tympii p. 392.) bene ob

I

fequentem particulam t5 fubintelligi poteft,licet haec par-

ticula, uti zleg Joh. IV, 6. A&or. VII, g. XXL, r1. il/ativa

l$

quoque effe queat, connectens cum vocatione mox fecu-

tam defe&ionem populi. LXX porro vertunt: zleg. excvlo

vel amewovlo s« zeecomm uz' avlos log Éa«X cOuov, xmi

]

lus yXwmlog s9vpucov.

Diviferunt ergo unam -vocem

T

u

romsso in duas, & judice CAPELLO legerunt E2 55

101

difce[ferunt a. facie mea, pronomen affixum Em jungentes

cum fequentibus; .Accedunt huic verfioni, quam & sy-

WJ?

«

RUS exhibet, DATHIUS & MICHAELIS, qui vertit: Z/fer at

dere riefen fie : fo gleich giengen fe von mir himweg, &in

g

(0f,

nota: ich bin hier von den jüdifchen Puncten und Ab-

theilung abgewichen; itemque BARTHIUs: C2m:55 men-

!//.

dum eft, e fcriptione continua ortum. Lege tanm 25 &

()0'

Sed mutatione

pronomen ad membrum fequens refer.

t&;xtus, qui Codd. omnium auctoritate & confenfu quoque

YULGAT. nititur,atque bonum fenfum praebet,opus non eft.

7!:'./C

T

Ceterum -;Lm cum *s , utin N. 'T. sogsueodoa omrioto livoe,

eft fequi; cum WNlem vero aver/ari.

»-uïa

1IJ

Baalim faerificarunt €7. fculptilibus J'ufierunt.] Pro fpe-

m

cimine defe-&ioqis fubjicitur idololatria , in quam Ifracl

C

18

Hos;, XI; 3.

üd ire

jam ab antiquis temporibus deferti & judicum delapfus eft

fixmor

Num. XXV,2. 3. Devt. IV, 3. Judic. IL, 11. 13. III, 6.7

Tom«

VL25. VIIL33. X, 6.10. Cum Propheta fiiflorice recenfeat

favi

quid olim factum fit: poft praeteritum q125n, futurir utitur

Ja.D

ad contumacem & faepiffime repetitam 1idololatriam

denotandam.

udaps

garíaba

EL

LEINIUS

Ego greffus formavz Eplzmzmo , apyprehendendo

eum ad brachia ejus; fed illi nom intellexerunt,

tnt T

at

quod fanaverim £os.

Ego gre[fus formavi Epraimo, apprehendendo. eum ad

[!f((!/m

d m

brachia ejus;] Subjungit porro Dominus, quod Ifraelem,

licet toties ab ipfo ad cultum Baalim defecerit, non ta-

lts W

quy,

men abjecent

fed poenitentem femper ex angufítüs &

F? qay

fervitute liberaverit.

Quae Dei longanimitas tropice

TiOpieni

exprimitur verbo wvboxn, formato vel ex conjugatione

Hithpael, m abjecto & folo n confervato; vel ex conjuga-

pedori

Verfron

tione Hiphil, pofko n pro n, quafi effet ^no:mn. — Va-

rie vero reddunt hoc verbum. VULGATUS: Éf ego quaf

f 17[//[ ? ll

nutritius Éphraim. portabam eos im brachüs mir

LXX

Y nota

cuyeorodica, pedibus implicavi ; SCHMIDIVS :

Juceffum meum

W tht T

aju:fecz vel accommodavi Ephraimo , 1ta, ut non incefferim

Un7 v

firenue & citato gradu, quem ille affequi non poffet ; non

Vicl i

feverius cum illo egi, aut illum defatigavi nimium. sI-

Ephrmm

MONIS : fenfim pedes. imovi

pededentim ince[f , inflar ma-

t) ligen l

tris ince[fum. fuum ad infantir greffus atcommodantis. Con-

Fijt,

tnuatur tropus: verbis fequentibus

pprehendendo : euno

xUCHM

Hos, XI, 3

I9

ad brachia ejus.

Nomen colle&ivum , Ephraim

eodem

4

fermone. cu m fuffixo plurali in.verbo tanp & fingulari in

Z

eàf,

nomineWnypwi; atque rurfus in verbo 3 cum plurali con-

ftruitur.

1t

Plura ejusmodi conftructionis exempla vid. in

JAm

Ven. D. srogRU Obfervatt. p. 373. Quia LXX. vertunt

avexa[9cv avlov emi dov Bgasetova jux. & VULGATA cum SYRO:

gortabam eos in brachiis meir

ideo DATHIVS

DOEDER-

LEINIUS & MOLDENHAUERUS pro wnpwm legendum pue

ao

tant -n;m., atque verbum onp in prima perfona ver-

Ij

Sed contra Anawazam

tunt :

brachis meis fufruli.

Linguae Hibr. MICHAELIS verbum tEnp refert

« al

ad rad. Enp, quae Arabibus eft praeceps ruit,,

& mu.s

p

jem,

KEgo ire docui Ephrai-

tatis punctis legit ::an vertens:

N

um , ruentem feu prolabentem in brachia fua , mec [entiunt,

iij &

me manum retrahere , fumta imagine a puero vixdum ire

PICC

incipiente, quem, qui ducit atque ire docet, retinaculo,

1one

Ita namque in

pe&ori & brachiis circumdato, fuftinet.

upe

Verfion. Germ: Ich gaengelte Efraim, das immer vorwaerts

Va

faellt, und fie merken ex micht einmal , wanm ich fíe los laffe,

sf

in nota:

Da: Bild ifl von einem. Kinde hergenommen, wie

JXX

er im. Loufsaum geführet wird. Es faellt oft, ruhet nur

ml

mit den Armen im Laufzaum , «nd würde fallem , wenn . es

ffe

nicht mit dem. Laufsaum gehalten. würde, — So begwmg

jon

Ephraim unaufhürliche Fehltritte, aber Gott hielt es vom

s

vólligen Fall gurük.

Dift gehort in die Zeit des Buchs der

W n

Richter. — — Sed. 1) quia Epraimitae , prout ipfe ftatuit

(/n

MICHAELIS, confiderantur femporibus Judicum , cum

; i

G 32

2c

"Hos. XT, 5.

noh amplis in pueritiae aetate conftituti erähti adeo:

que imago a puero vixdum ire incipiente atque eundi

H

nondum affueto £uzc in eos minime quadrat; 2) quia

glh

verbum np cum fuffixo JMem reBüffime habetur pro im-

40l

finitivo verbi, nþS; abjecto b, uti in verbis a Nun inci-

pientibus id fieri folet, quae noftrum nps imitari folet,

£u

uti docuit sCHULTENSIUS in /mfüit. L. Hebr. p. 320. ea-

LXX p

demque infinitivi forma etiam occurrit Ezech. XVII, 15.

Suumuy.

3) quia commodus & facilis fenfus exhibetur, fi vertas:

Chaldat

Ego prehenfos brachiis Ephraimitas comiter duxi , aut cum

N a,

V. BURSCHERO: 4ch habe Ephraim. auf die Füffz ge-

dentis

holfen , indeme ich fie bey den Zirmen. genommen, und . gelri-

xd m ;

?eb habe: d. i. So oft ihr Zufland verfallem gewefen , — hat

Fürtugti

ihn. niemand au[fer mir wieder gut gemacht.-aut cum Seb.

L fT)

$£CHMIDIO: Ego z'mej'mn meun . atcommodavi Ephrai-

Apumiy,

4450 , ut non incefferim flrenue : & citato gradu :« xectius

Dofiram

retinetur [effio confueta, nec eft, cur mutàtis puncdts

Quae ind

legatur ::g-jp & miffo verbo mpb faepiffime lecto

Gfo J

verbum [fubfütuatur in . toto Codice Hebr. non. oc-

Hrïl?me 1

currens.

Pl d)g

Sed illi nom agnoverunt, quod eor j?maz:erim.]* Verbum

£: Rif

&b fropice dicitur pro fovere, curare, in integrum reflituere;

cf. Znnot..ad Hos. VI, 1. VIL, z. Senfus: fed illi ingrà»

u bOmi;

tiffimi non agnoverunt, quod, cum faepiffimea gentibus,

tropice d

Judiceum temporibus, premerentur: ego illos fubinde a fer-

vitute & oppreffione hoftium liberavérim,

Cl ery

2t

Hor. . XI, 4

a

V. 4

inai

Funibus humanis traxi 1llos, fumbus amoris , fui-

juià

) d

que illis ficut attollentes ]ugum fuper maxillas

ml

£orum; cjam vero converfus in eos praevalebo.

let,

Funibus humanis iraxi eos , fzmzbm amoris ;]

IMale

&

LXX primas voces t2*N 5snma verterunt sy duaQSopa: ay-

150

S*gwwwv, quod fluxit ex ambiguitate vocis oan, quae

IK

Chaldaeis fignificat corruptionem , Dan, HI, 25. Esdt.

«

V, 22. ficque retulerunt ad verba ultima vérfus praece-

/gf

dentis, h. f. quod fanaverim sos m corruptione hominum ;. e.

g&

wel im corruptionz alür gentibus Cananaeis immiffa, vel in

[

zorruptione Jfraelitir ab fhioffibus tentata Sed rectius AQUI-

LA,

SYMMACHUS & THEODOTION vertunt &v oomiog Ay-

8b

Íriti«

Seorty, in fumcuhs hominum, & easdem voces ad verfum

TUS

noftrum referunt. Pergit enim jàm Dominus ad tempora,

Möls

quae inde a defeBlione SJeroboami a. domo IDavidis , €9 intro-

ledo

du£lo F'itulorum cultu elapfa funt, docetque,quomodohuma-

niffime conatus fit regnum Detem tribuum a cultu Fitulo-

. 0f*

sum übducere & ad meliorem vitam revocare

Senfus er-

&o: Etfi Ifraelitae per defecionem ad Vitulos Jeroboami,

)u

variámque idololatriam & fcelera meruerint, non tractari

p

nf

üt homines

tamen fumibus humanis cf. 1. Sam. VIL; 14

IDUS,

tropice dictis i. e. modis, quibus ingenut homines tractan-

tur, eos tractavi, reprehendendo eos per Prophetas, fed

A Go

cum gratiae promiffione , affligendo eos fubinde fed &

rürfus beneficiis afficiendo

Quantum per Efiam& Elifam

22

Hos. XI , 4.

fecerit Dominus, notum eft; &tandem per Jonam mfignem

que 8

dedit promiffionem de reducendis regni terminis,quam etiam

iil

praeftitt. "Hs Reg. XIV, 25. 26.27. Addita phrafis: fu-

durt ju

mibus amorit, priorem exponit. Futurum E22UDN, cui mox

De ln

graeteritum rv additur, eft continuativum.

"B

€7 fui illis ficut attollentes jugum fuper maxillar eorum ;|

dollenr

Dupliciter haec verba exponuntur.. lii exiftimant, non di

DAUSIU

cere h. l; Deum, qualir Ifraelitis revera fuerit, fed qualis in-

ribusp

grati[fmis hominibus aeffimatus fit, qui ejus tra&fionem beni-

STAEUI

gnam in. contrarium interprebantur, fenfu hoc, ut prafix.3

u

fitadverfativum, atque t»mb. mnw vertendum : fed habitur

Í nfc*rpr,

fum. ab iis, quafi intolerabile jugum illis impofuerim. . Ita praei-

Domi

veruntLXX in malam partem verba vertentes : »i scopioi au-

Cs

loig tog gamiGoy aySwrrov st lag aiayovag avla , ero ipfis ut ala-

prods

gas alteri infligens , 1ta, ut per alapas notentur verbera , ad
