
60W 9)

gentis converfionem ducentia. In eandem malam partemex vana

£n,

opiniotie J/ratlis , accipit etiam SYMMACHUS apud HIERO-

NYMUM ,

quam [fententam amplectuntur LUDOVI«

fu. H

CUS DE DIEU, S$cb, SCHMIDIUS, BURKIUS, MI«

Quàm .

CHAELIS Goretting. | lii xe&ius in bonam partem verba

f'giir

noftra exponunt, ità, ut Dominus beneficentiam fuam

Vero [

depraedicet, . revera Ifraelitis exhibitam, ( Caph enimihic

p avf

valet revera) defumta comparatione ab agricola, qui vi«

haerenïi

dens bovem in agricultura gravarijugo, jugum a/f/zvaf

ts fa

& aufert a collo , ut. recreetur.

Iltà. JONATHAN:

gratiffim

Et fuit. eis. verbum meum. ficut. agricola bonus , qui allevat

(7'373 dr

lumerum:boum €7 -relaxat (frena) in maxillis eorum. : Item»

P^il ng

M,*'Og

f

MHos. XI, 4.

$9

L.

que sYyRUS & VULGAT. t2»" enim non raro Vertitur per

i

sugey , amoigeiy follere , auferre ; & by pown valet réía-

ii

xare jugum. 'Oppofitum legitur I. Reg. XII, 4. by nupn.

0X

De impofitione jugi ufurpatur verbum moy Num. XIX, a.

t2"3 ergo non eft demiftens aut imponen: jugum , ^ fed

zollens ilud & auferens.

L

Hanc expofiuüonem fequuntur

di

DRUSIUS, TARNOVIUS, GROTIUS, MARKIUS & e recentio-

ia

ribus DATHIUS,BAHRDTIUS, LOUTHUS ad Jes.L, 3. & 77n.

Ilj«

STAEUDLINUs: Jch hub das S'och von ihrem Naken.

A

Sam vero me vertam in £05, €7 pgraevalebo.] Plurimi

Interpretes verba noftra ita exponunt , ut tropüs, quo

Eal

Dominus modo ufus erat, eleganter continuetur: €9 ig-

AU*

tlinavi ad £os cibum, i. e. levando jugum effeei , ut collum

n

protendere , humique pabula legere po[[ent. collato loco:

ad

flouv axowYla p5 Qujoctis. Devt. XXV. 4. five admovi eis

cibum, ut "3W idem fit, ac osx Cibus; velac fi effet

nt

M*

futur. Hiphil verbi oss, atque b»ws pofitum fit pro bsew;

h

quam cibi dationem MOLDENHAUERUS de felicioribus &

u

frugiferis fub. S'eroboamo II. temporibus exponit. Quia

vero LXX vertunt: xa) &mfAeopos mTeog alv , duysce-

1jA

pas avle , €7 refpiciam ad eum €7 praevalebo ; atque co-

j

haerentia cum verfu fequente requirere videtur, ut tran-

j "

1';111"6

fitus fiat àd comminationem poenae, quae populo in-

ab

eratiffimo v. $. denunclatut: SC HMIDIUS verbum

b

b derivat cum A. Salomone a rad. 5»5, quae in Hi-

m

phil notat /i/Finere, tolerare aliquem, atque verba 1pfa 1mn-

(

ierrogative exponit: Ergone inclinabo me diutius ad 'euim,

J

24

EHo.XI,2

€7. m fen

uy malitiam €7 ingratitudiem erga ame femz

ger faffinebo - €9 - impunitam relinguam? .. Nequaquam ,. fed

otti

Sed

fuciam , ut. mon àmplius ^revertatur in. Adegyptum &c

I

cum duürior fit haec interrogatio, praeferenda omnino vi-

Uf

detur verfio DATHIH edif. Im«

Jam vero im £05 ame ver-

£am ,::eos domabo , (licet 1n edit. II. eam miffam fecerit)

]

itemque DOEDERLEINII in 40í0 ad GROTIUM : fed conver-

potta Ey

fus- im. eum. praevalebo

addens: Beneficiorum commemora-

* prrag

4io culpae. gravitatem. offendit

N ji minarum vim tíribuas

Hf

ultimis: votibus ,- textus hiat

Futurum ergo 5 prae-

r

valebo, pofitum pro " 2YN hocque pro V2Y?N, arad.os

7A

valuit, praevaluit ,. quemadmodum *35N figuificat praeva-

phet n

Íebo

L. Sam. XVII, 9. cf. Pen. srTOoRRI1t Obfervatt

d W

ver-

p.i82. Novam fententiam, protulit MICHAELIS

Mnpim

tens

ich -büke mich zu il herab und leite ihn , pro o

U redear

legens Q& a rad. 5 duxit

quam in Suppl ad Lex.

COnaban!

Hebr. p. 1044. Nr. 942. ita probare conatur: Zn lozo prope

pH Omni

defperato Hos. XI, 4. ex varia le&ione duorum |Codicum

tüfuorum

Erfurtenfium €7. Kennicottiani y12. (infignioris) occurrit

b*sye, nebulasque dispellit

Deus. de.lfraele, quem ut gue-

dentls tar

rum. duxerat

ac reiinatulo fenenr áre docuerat

intlino

nf v

me .ad. illum eumque. duco.

Sed in mofífro verfu non am-

H(?brdea

plius de lfraele agitur u£ puero

cum immediate ante

Lug DAT

dixerat Dominus: quod jugum ei laxaverit ; cumque lon-

Qu )

ge plures Codd. pro lectione confueta militent, & nulla

EU

antiquarum . Verfionum vel fufpicionem leöhonls o

RUS) M

moveat: nos 1llam auctori relinquimus.

mgat

x!

G

Hor. XI, s.

28

rf?l

V. B.

[?

AVon revertentur ultra in terram Aeypti; Sed

Sefi

| V)

Jürius erit Kex eorum , quia renuerunt. con-

verti ad me.

prF

nt)

ANon revertentur ultra im ferram 4egypti;] . Ipfa jam

D«

potna Ephraimitis denunciatur,. & qua ratione illis Dorri-

yfü«

nur praevaliturus 6it, exponitur. Perfide Ephraimitae fub

77

Hofza, Samariae Rege, ab Affyrio Rege, Salmana[Jare ,

rü£a

defecerant, & contra eum Zfegyptiorum auxilium implora-

ao

verant. 1. Reg. XVIII, 4. quod crimen faepius eis Pro-

pheta noflra exprobraverat. Hos. VIL, r 1. VIII, 13.IX, a.

UR

a,

Jam minatur Dominus : non ultra locum habiturum hoc

Ya

impium ad Aegyptios confugium;

futurum potius,

2w

ut redeant in poteftatem Affyrir, cujus jugum excutere

conabantur.

Male LXX 16 N5 initiale verfus noftri con-

LX«

tra omnium Codd. auctoritatem & reliquorum etiam an-

o

tiquorum Interpretum, CHALDAEI, SYRI & VULGATI, ver-

u

u

fionem mutarunt in 3b , atque ad finem verfus praece-

dentis tanslocarunt ; male etiam pro verbo 33 lege-

/ /]l(g.

runt St^, vertentes xalexncsy EQgsips &v 'Amyvm|e, cum

jmno

Hebraea fonent s emiggeder eig " Avyvmrov.

Et nihilomi-

am

nus DaTHIUs in llé? quoque editione , particulam wO

ante

jo-

omittit: /n particula -:-:5, inquit, RAaereo adhur. Mutatio

ejus in yo nititur tantum. au&Gloritate ley o €7. rabir.. sy-

mïïæ

RUS, CHALDAEUS & VULGATUS Jegerumt x5. 4 Sed haec

-

m aliiä Prophetae locis, ia

s negatio pugnvare videtur — cu

D

v 5

26

Hors. XL, s.

a quibus Deus reditum in Zfegyptum poenae loto minatur ,

, qualis etiam fuit , ut ex hifloria Jeremiae confíat. GROTY

C'.

IN

explicationem: sJam non ultta recurret ad Aegyptum opis

Ji

[

»Caufa, ut antehac factum , coa&lam puto & hifforiae con-

/

li

»frariam. Sed, 1) f sb non puguat cum locis Hofeae

sfupra citatis , in quibus erimen perfidiae. exprobratur ,

MT

non poema demumtiatur, uti probavimus in Ánnot. noftris.

exponit

2) IMiale allegatur hiftoria Jeremiae, qui de judaeis agit,

Ephriir

^fibi a Rege Babylonis, Nebucadnezare, timentibus, &

qUas wr

contra mandatum Domini in Aegyptum abituris, Jerem.

Vetha v

XLII, 13 — 17. cum Zofiar loquatur de Ephraimitir, qui

Vertena

opem Aegyptiorum contra Affyrium Regem, Salmanaf-

XNon t

Ífarem, imploraverant. Prorfus ergo convenit hiftoria cum

( cx

expofitione GROTIANA.

hut u

"Affyrius erit Rex eorum,] Affur ponitur pro Rege

hts tj

Affyriae, Salmanaffare, quem quidem averfabantur,

æ DA

ejus jugum excutere conati;

qui vero eos fibi fub-

Populu;

Droband

jclet. Ita Ephraimitae, qui hacdtenus Reges habebant

e gente fua, nunc habebunt regem externum, fub quo ne

TIUS E

in patria quidem manebunt, fed exules mifere in Affyria

toyfuy

fleut j )

vivent, Ho?. IX, 3.17. II. Reg. XVII, 6.

tuftii ;

quia remuerunt comverii Íc. ad me.] ^ Ratio poenae

djä"'izlm

fuübjicitur graviffima: quia tanto tempore, poft tot Prophe-

Omnino

tarum monita, promiffa, minas, beneficia, verbera nolue-

tendUm 1

runt ad.me redire. Redit verbum z3£^ per elegantem pa-

xonomafiam ex initio verfus.

€lim gl

DN

u

e

HOJ' Xl:

2?

v. 6

ll

Circumibit enim gladius per urbes eorum, €9 con-

IH

fumet ve&es eorum devorabitque , propter con-

li

iC

filia eorum.

,

Circumibit enim gladius per urbes eorum,] — Specialius

15

exponitur

quomodo futurum. fi

ut Affyrius Rex

i,

Ephraimi fiat, nempe vaftando gladio Samariam & reli-

quas urbes, & abducendo populum in captivitatem

N

Verba moms, mnbm, nbzm, propter //av converfivum

Praeceffit enim futurum v. 5.

jul

vertenda funt in futuro.

Non ergo malum , quod in futuro denunciatur , referen-

if

J

dum cum GROTIO ad tempus praeterltum q. d. Cum ad-

hut maneret gladzm im urbibur eorum , 1. e. tcum. adhuc im

bellis civilibus verfarentur , €7 confumeret gladius forter ejus

)gc

€7 romederet eos, qui funt a conflliis eorum: v. 7. tamen

N

gopulus haefitabat circa converfionem meam. Neque etiam

fub

probanda R1VETI atque IUNII expoüuo cul BAHRD-

bant

TIUS accedit :

Refódit quidem. gladius im urbibus ejus ,

o

confumfit fories ejus

€72 devoravit £05 :

tamen populus

Nam £alir de-

yl' la

meus in rebellione fua a ane;fufpen[us manet.

vaflatio terrat nondum facta erat fempore Prophetae , cum

atque /enfus

yunie

Ajwmm fore Regem Ephraimi praediceret ;

omnino verfu noftro ab/olvitur.

Verbum mbm non ver-

"

tendum cum DA THIO graffabitur a rad. non, frivit: fic

ylue

enim ob nomen femmmum ** debebat effe mnen, uti

n j

nrb:, & nnzu; fed derivandum a rad bxm, quae radix

D 2

28

Hos. XI, 6

Arabibus eft gyrare, im orbem redire, cireumire, coll. Jez

WE

rem. XXIII, 19. furbo in gyrum aGus füpra caput malo«

& du

rum volvetur , item Cap. XXX, 23. uti probavit sCHUÜL-

füro Nert

TENSIUS , atque ex eo MICHAELIS in Suppl. ad Lex. Hebr.

Tubfütuum

Nro. 686

Centum d

€7 confumet veBles eorum devorabitque, propter confilia

ltmam Y

eorum.| n vertenda voce **5 pariter variant Interpre-

DATHIUS .

tes, cujus diverfos fignificatus idem MICHAELIS Nro. 202.

futuatur

l. c. recenfet

KIMCHIUS & DRUSIUS vertunt rapmos, hoc-

€ iomodo

que nomine pago; intellectos volunt.

Alhn vectes, i.e.

QU w q

fortes ejus, cum CHALDAEO; DATHIUS fafidicos ejus

f. ive mendaces eorum Propheta.r fed non fine caufa opponit

MICHAELIS: sJZenn dem ganzen Land der Untergng

» gedrohet wird , und das Sc/zwerdt durch alle Staedte geht :

i ff

sJo müchte ich alr die Folge nicht gern blos difs lefgn: Es

[itn

»reibt feine 'ahrfager zufammen auf und frifst fie."

Orient.

Vi i

Bibl. XIX. 'Th.189. 77em. sTAEUDLINUS: ihre Znführer,

S quid

ihre Máchtige , vid. notam ad h. l. p. 104

In ultima vo-

XWX o

ce Exrrnyypo fuffixum plurale fuccedit fingulari in *«

aeqUQ àC (

& »"2, quia fingularia & pluralia fuffixa promifcue refe-

runtur ad nomen collectivum Ephraim. Prafixum IVlem

fienificat h.. propter , & confitia intelliguntur de defzBlione

$ t H

ab Zffyrio £ ineundo cum Zfeguptiis foedere. capta

Quae

Mte aj :

onfilia caufsa erant

propter quam Salmanaffar Sama-

ld HU.IN, ày

riam expugnavit, orinemque terram devaftavit & popu.

iuf Pn /flf

lum in captivitatem abduxit

iVlale LXX integrum ver-

FR irgft

fum vertunt: x »dtvaotv couQaim €y lais "roAeoiy auIS xl

LE pTO"

N

Á Iud "n

HO!. XI, 6-

29

»

kalemaucty e» laic weeoiv avlm Md (pdyovïat'*sh Tev Jm/äxximv

[j«

k/ley. dum 1) verba; quae propter Converfivum in. fa-

|Le

£uro vertenda erant, in praeterito reddunt ; 2) pro **3

bf

fubflituunt v5, 3)pro nb2x legunt 3538; & contra Ac-

centum diftindivum cum ultima voce conjungunt, quam

(a

ultimam verfionem, a SYRO quoque exhibitam, praeferunt

[O«

DATHIÜS & BAHRDTIUS, licet omni Codd. auctoritate de-

2

füituatur. Aeque male vULGATUS ultima verba vertit:

)C«

€? comedet capita eorum, i, e-uti GROTIUS interpretatur : 207,

W

qui funt a confilis eorum five procerum praecipuos.

K3IES

Vr

ynit

M&g

hr

Si quidm populus meus fufpenfus inhaeret auer-

a/]j

fioni a me; ad alti[f/imumn quidem revocant eum:z

E

uná tamen non attollit [z.

nt

rify

Si quidem populus meus fufpenfus inhaeret avtrfioni a me;]

q0

Non exigua eft verfus. hujus obfcuritas quoad mexum

]

aeque ac quoad /enfum verborum, ob concifum loquendi

modum & mirum antiquarum Verfionum tum interfe, tum

d

iem

a textu Hebraeo diffenfum. LXX vitiofe vertunt: ao

Aaog &vls ETUMQEUXAEVOG &A nc xaloiiag aviz xa) o Qtog sT

jion?

la lupam avls SujtoSroclar , xut m um viees avloy .Ef poptt-

hue

nas

lus ejus fufpenfus eff ex incolatu fuo ; E7 Deus fuper pretiofà

gjus iraftetur, 57 mon exaltabit eum. Scilicet pro *5 legerunt

)po*

12

pro wb averfione a me *3*»b, deducentes vocem

Vg[].

gT

iV

4

d

:;w*-, quàe erat derivanda a 23v; pro praepofitiont

RTT

39

Hor XI, 7

bw legentes nomen o* , ,& ex nomine bp facientes

d eir

praepofitionem , fuper ; plomx*lä' votarumt eum , legentes

quod srà

Tmp', pretiofa ejus ;; &, confundentes Daleth cum Refch

lhgel

pro m vertentes *rv. exarfít; voculae 6 addentes prae-

SCHERJ

fixum*, denique pro totww legentes yo*

VULGATA

rililiret

aeque vitiofe: Ef populus meus pendebit ad reditum meum;

th dv X

le. uti HIERONYMUS exponit,

meum ad fe reditum prae«

£l j)

Jffolabitur : jugum auiem imponetur eir fimul, pro 511 legen-

Hifung

tesoy, & verbum ynNwp' explicantes per zmpq/' ffi0-

10 malam

"7em ,

"n*

referentes

ad propofitionem "priorem;

Qu homi

Tuto, z

demque ultimum to5rv x5 referentes ad jugum , quod

mon aufere Deusr, vel per punctationem paffivam in 3-

hol

quod mon .uuferetur. CHALDAEUS

Et populus meus

K g

haefitat ad legem meam , €7. $nfirmitatem gravem incurrent ,

eitolf; /

Jfimul nom ambulabunt flatura ere&a, 5y interpretatus per

])0[11 ur pI

gravem mj?rmztafem & lo 3iN*p* accipiens pro p

futu

Cientige 1

ro Niphal, a mwp,

obviam fient , incurrent

Nexum cum

Tim in if

I

praeced facxmus explanativum, ut v. 7. ulterius expo-

IeC!p 0Ce

nat, cur gladius Zd/fyrii devoraturus fit Ephraimitas, Siqui-

Cümma pn

dem populus meus. affixus inhaeret. averfioni a me , i. e. uti

rA Fmph

DATHIUS vertit: pertinatiter inhaeret ampoenitentiae fuae

ls

Quia populus eft nomen collectivum , binc cum partici-

(mü (

cipio plurali &xwon confiruitur, vel petita forma a rad

Hily tl

Won, vel appofito & epenthetico. Sunt

qui /u/penfio-

BOCF ts

9?enm hanc mterpreantur per animi incertitudinem

qua

anxie torqueantur femperque fibi timeant

inter fpem

Wendat

metumque dubii

ut, nefciant

quo fe vertant

fecune

i.f V&t nu

Ho:, XT, 2

at

tb

du-m minas Domini Devt. XXVIII 66. fed praeftat hoc,

1tes

quod gravius eft & textui quoque convenientius, heic loci

[ch,

intelligere: populus meus affixus eft impoenitentiae. BUR-

fae

SCHERUS: Siutemal emein l'olk verhängt ff , wider mich zu

ATÀ

rebelliren, .Ey ifl £ben fo eiue Redensart , wie, wenn es fonft

tut;

in der. Schrift heifit: Ferkauft feym Büfes u thun j welches

"?

einen fo büfom Zufland des Gemüthr anzeigt , twwobey alle

Ye[]«

Hofnung zur Befferumg verloreniff. Vox n w femper

;tw-

in malam partem fumitur pro averfioue, Jer. V, 6. VIII, 15.

qua homines /e avertunt a Deo, fuffixo pronomine paffive

(aup

kuod

fumto, ut Deus //£ obje&um averfionis. vExegetice additur:

rpy

Et quamvis ad AExcelfum revocent eumn : uná tamen mon

WE

aitollit /7.] Futura denotant adum continuum, 5y po-

Zf

ponitur pro woy. svRUS vertit ad Deum. ", una, inobe-

pCl'

dientiae univerfalem. extenfionem ad populum univer-

(«

fum, in ifta averfione confpirantem, innuit. Verbum tzt5sw

j curma

reciproce ponitur n extollit f£. BAHRDTIUS 101 refert ad

xp0

comma praecedens, vertitque : ££ quamvis ad excelfum vocent

Siym'-

eum Prophetae (nrv) 4no.ore: tamen ne caput quidem extol-

?. uti

lit: i. e. cohortationes iftas plane negligit, voce tw" poetice

j [uae.

omiíffa ; cum. &&* E2* phrafis notiffima fit: m die

yutid

Hóhe frhen.

MICHAELIS vertit : JManm ruff es zum Soch;

alïd'

aber nicmand mimmt das. S'oth auf fich, pro 5::: legens 5yp;

rmfw'

quae expofitio facilitate fenfus quidem fe commen-

du

mendat; cui vero obfítat, quod, uti DE ROss1: ob-

1þen1

fervat, nullus Codex IMS. hanc lectionem. exhibeat.

ecure

EE

Hot. XI,.

.A

exfpeci

Quid tibi facz'zzm ? Em

hrain! tene tradam exitio?

Yiti pun

Ti

Ifrael! tene frmilem faciam Adamae, ponamne

Xunt? r

ie ut Zeboim? .Sed comverfum efl in me cor

verfoner

-

mewn ; fummo commiferatioms affetiu mo-

C TeCenti

V£0OF.

Jmib, ;

hUC OCCI

: Quid tibi faciam? Ephraim ! ] Quereíae de fumma po-

Iuj, &

puli Ifraelitici defectione & ingratitudine, atque demun-

ciatiomi poenae per gladium. JAffyrii perficiendae v. 2 — 7.

X ww

fubjungit Dominus non modo moderationem irae, fed &

-.'affr/wfl

promiffonem reditus-in. patriam. Alloquium dirigitur per

i g,

AAuG :

fubitam Apoftrophen ) ad Ephraimum , tribum regnan-

tem Samariae, (9) ad Z/raelem, tribus reliquas eidem fub-

iem pyf;

jectas. Atque Apoftrophe habet im£errogationem quatru-

DT

plicem, fimulque communicationem , affe&us tenerrimi. ple-

ti.f ; Mä&)l

uijmam , in qua ad pathos augendum facit, quod res

Qu* TypO

paulifper in fufpenfo relinquitur. — Quid tibi faciam? five,

ut verba fonant: Quomodo.dabo te? Ephraim! mn enim

2 E )

& tv promifcue ponuntur pro mvp, v. 9. fraBlare,

F*MW li 1

Jé gerere adverfur aliquem, — Particula *y'w conflata ex ^x

Tme Ü

interFogandi vim afferente, & demonftrativo m5 vertitur;

RU I jj

quomodo, vid. TY mMP1U M ad xorDi1 Concord, Partic,

Gfion, 4

not. y. p. I9. 20. VULGATA: Qwomodo dabo te2 Ephraim!

larum tàn

)

LXX 'T, cc dia$o Eoeuis ; Compellat Dominus Ephrai-

Tit Mof;

mitas, & ad eorum confcientiam provocat: ftatuant ipfi,

? fonoy,

quid pro tanta defectione ,& malitia ipis a juftiua divina

DCVt! XX.'

CX«

Hos. XI, 8

3

3

e

exfpectandum fit: Annon feveriffime eos fecundum me-

7

fita punire queat?

u

Tene tradam exitio? Jfrael'] LXX verbum TDAN ver-

£0l

tunt: vregaomiw o quafi effet TN, a rad h protexit, quam

verfionem etiam exhibet vULG. profegam íe, & fequitur

l0«

e recentioribus BURKIUS

Sed JMem hic eft radicole , nou

fervile ,. a xad. in Kal. inufitata $3b , quod in Pihe/ bis ad-

huc occurrit Gen. XI, 2o

qui iradidit hoffes in. manus

p

1un5, & Prov. IV , 9. dabit tibi coronam decoram

Ipfe

Jtfi«

id HIERONYMUS annotavit

In eo loro, ubi nos 7 LXX

m

iu£erpretati fumus: protegam te, Ifrael? in Hebraico fcriy-

d&

OT Ato

um £fi, Amaggencha , quod . AQUILA franstulit

[ pü'

uux«Moto && , Ícuto circumdabo te. Quod cum in bonam par-

qatl«

£ex

fem putaremus intelligi , C7 fignifitare pxotectionem

fü«

editione SYMMACHI contrarius nobis feufus fubjicitur , dicen-

Íf'lí

fi

$xdwcto cc, id £ff, tiadam te

Ex translatione quo«

plt-

que THEODOTIONIS mon pro[pera , fed adverfa demonfiran-

K

für: «pomMcw c&, quod fignificat nudabo te, & aufzram

(v

a te omAoy, hotef/, fcutum, quo te anfe protexeram ; C7

1f

hic fenfus magis convenit Domino comminanti.

1 T.

Tene dabo ut Zldamam? ponam te ut Zeboimn2] utconfta-

W

ret, fraditionem 1n totale exi£itim meruiffe populum, res cum

ütun

datione Adamae €7 pofitione . Zeboim comparatur

Urbium

9[]/'!/[0

harum tanquam vicinarum Sodomae & Gomorrhae memi-

(tll

nit Mofes Gen. X, 19. XIV, 2. 8. quae juxta Sodomam

)hf&ï'

€? Gomorrham horribili fupplicio a Jehova exuftae funt

4

T

Devyt, XXIX, 23. etiamfi in ipfa.rei geftae hiftoria Sodo-

yinà

LE

x

34

Hos. XI, $.

ma €7 Gomorrhae tantum mentio fiat. Gen. XIX, 24.

2"

LXX verba 'Textus Hebr. aliter difunguunt, vertuntque.

Cüjus e

7I 66 dixOto ; « Adaya 9xcopai cs zi g Esfootip, ; appro-

cüm j

bante BAHRDTIO; fed contra auctoritatem Codd.

Interrogationi quadrupíici jungitur duplex affrmatio cum

/on ;

epitafi: Sed invertitur in me cor meum ; uná dolent poenitudi-

üd

nes mtat.] i.e. quando de te prorfus exfcindendo cogito :

Wwertitur im me cor me£um , quae phrafis vehementiffimum

lo

animi affe&um innuit. vid. Threnor. L, 20. DRUsIUs ver-

h7

tit: mu£atus eff animus meus, fimul. dolent poenitudines meae,

ldu

1 e€. intimo commiferationis affectu moveor.

Quae hic

t/)//mj

&v O etomomau ss dicuntur, defumta ab eo, quod in affectu

afirmoj)

mifericordiae fieri foletapud homines, quorum corde per mi-

ff

fericordiam mofo reliqua etiam vifcera quafi dofere dicun-

ibus q

tur; ea Seomeemtoge capl debent de infinita Dei mifericordia.,

denotath

Verbum 3223 communiter vertunt: aeffuarunt, incalue-

üm,

runi, quam notionem omni linguarum Orientalium ufu de-

tef, en

ftitui docuit xICHAELIS in Supplem. ad Lex.Hebr. Nro.1169.

Tton aga

Apud svRos "35 eft doluit, triflis fuit , forte a nigro colore

parem d

vel /qualore. Matth. VL 17. verbum hocinVerf. Syr. pro exv-

75'/ Og'w;

Sewmos ponitur, de eo vultus fqualore aut. pallore, qui je-

Iä('()).ug i

junantium effe folet; forte ergo prima vir verbi in fqualore

tilüte fm

five adeo migredine pofita fuit , collato loco Threnor. P,1o:

UHt, c

cutis noffra ut furnus fqualida deliquio ex fame. .Bis occurrit

verbum *355353 cum t2'oórm conftructum. Gen. XLIII, 30.

Cüm j

D'riniol

I. Reg. IIL, 26. . dolebant vifcera, de tenerrimo miferationir

affedtu pofitum.

Semel nofto loco conjindum cunmi

idsod(m

H

35

Hor. ».d M^

z

E»uamleeitur, p&r Metonymiam Effedtus pro re efficiente ;

u

cujus enim animus tenerrimo miferationis affe&u ynovetur,

[0«

eum pornifet poenae.

v. 9.

um

lVon perficiam. acffum irae meae; mon vertam me

z.tdi'

ad perdendum Ephraimum; Deus enim fum, non

10

homo , San£lus iuter vos; nec veniam iratus.

um

[2*]

Non perficiam aeflum irae meae ; mon vertam me. ad per-

Q

dendum. Ephraimum;] — Quafi non fufficeret; adfirmaffe:

hiC

converfum £ff cor meum , dolent poenitudines meae, duplici

edu

affrmationi fubjicitur duplex wegatio. 1) mom perficiam az-

mi«

Jffum irae meae.. Per iram Dei jufüffima ejus cum peccato-

ribus contumacibus agendi ratio ad inferendam poenam

(CUTQe

denotatur , & n innuit fummum poenae inferendae. era-

"dia.

j

if

dum, quem Deus pro gravitate delictorum exercere po-

u dC'

teft. Senfus ergo: mon faciam , quod rigor juflitiae requirit ;

I[69.

non agam id, quod folent excandefcentes homines, qui

parem delicto poenam inferunt. LXX: ev us momoto »aT&

/0/6/'!

]«v cgyzv & 9uy2 x exprimentes Caph fimilitudinis, quod

) o

e:

faepius fubintelligitur. DATHIUS vertit: mon agam pro irae

ü

orr

eneae fervore. 2) mou vertam me ad perdendum Ephr aimum,

ia

f0

Sunt, qui in verbo 3Y?w notionem qufandi fpectant

cum HIERONYMO: zon converíar , i. e. demea clementia non

urtit

permutabor, uf perdam in perpetuum; Sunt, qui notionem

, 30

revertendi praeferunt, ut ad antiquum defcenfum Jehovae

yion

adSodomam cum vicinis urbibus perdendam refpiciatury

a

Ezr

^

32

6

Hos. XI, 8

quioft

quomodo fe altera vite non effe a&urum contra Ephrai-

4 TU

mum pronunciet Dominus; quae expofitio MARKIO pla-

cuit. MICHAELIS vertit: Jch twill Ephraim nicht immer zer

HIER

Jlüren, &in nota: Buchftüblicher :

ich will Ephraim nicht

qui I

abermals verderben. .Die. Meimung ftheist. zwu [pyn: IPemn

/J/M

Gott an den ziehn Stümmen Strafe aurgeübt , und fie in das

hx n

"Afyrifihe Elend vertrieben hat : [o foll alsdenm micht. immer

fun at

Unglük auf. Unglük kommen, fondern Gott will fie wieder,

LL

wie -Hofeas verheiffen hat, u Gnaden annehmen und eine lange

ttd ].

Zeit in ihrem Lánde blühen laffen.

Cum vero 3 cum 5

jh h

confirudum Hebraeis fimpliciter fit movere ? ad aliquid

S"m

XX

faciendum, fuftipere aliquid facerg, putem fenfum fatis ex-

lts

preffum, fi cum DATHIO vertas : Non perdam fc. totali-

€Iner

ter Ephraimum

Deur enim fim , non homo, San&us in medio tui;] Ad-

ftàdt

ditur ratio graviffima, cur nolit iraffi, molit perdere Domi-

401 di?

nus. Deus fum, non vir, cujus ira juftititam Dei non opera-

dwig

tur, Jac. T. 26. non fum vindi&ae cupidus & inexorabilis

d ine

iram continere poffum recteque moderari; Polfum intra

!em qe

rigorem juftae irae fubfiftere ; & punire non perdendo

p.25

etiamfi jufte perdere poffem. DJeus fum mifericors, ad iram

lh (at

tdxdus ad clementiam propcnfm clementia in mille usque

aetates utens & peccata & delicta condonans.Exod. X XXIV.

WI[UQ l

6. 7. San(us im medio tui; i.e. a te colendus; Numen

Conftrg

Ifrale

elis, tuus , o Ifrael! verus & folus Deus. MICHAE-

XX a

: der unter dir awgebetete.

Cül fim

JNon veuiam iratus,] Plerique mterpretes cum anti-

V xor

32

Ho.r. XI, 9À

Ti

quiores tum recentiores Vertunt verba noftra: mom veniam

in urbem ,

fed fenfu , ut videtur ,

minus commodo,

la

&

HIERONYMUS: 7on fum umus de hir, qui ia urbibus kabimnt

nchi

qui humanis legibus vivunt , qui crudelitàtem arbitrantur ju«

[//7

Jfitiam ; quibus jur fummum fumma malitia eff ;; mea. autem

cïm

lex meaque. juffitia eff falvare corre&ior. . NOGELIUS: Nonl

MP

Jüm ut aliquir , qui urbem inirat , i. e. ut civis urbis. Syno-

h,

nymum eff lo mxww. fnongmus in Repertor. für Biblifih,

ünd WMorgenl. Literatur Y.'Th. VIIL St. p. 159: .Der Jehwer-

Hgä

1

ffe "usdruk. im diefem. F'ers if ::. Ych komme nicht in eine

tiid

Stadt. Sonft heifst.die Redensart: "Py *yv sz, wie Genes,

[

XXIII, ro. und 18. oder in der entgegengefezten Beziee

; ex

hung: "p *yU NY, wie Genes. XXXIV, 24. in das'Thor

al-

einer Stadt kommen, oder zu dem T hor einer

Stadthinausgehen. Er if alfo *»y gax uos eben das,

Á

omie

«as die vorhergehende Redensart , nur mit£ einer anderm I en-

dung : Ich bin kein Menfch; ich bin keiner von denen,

)pera-

die in einer Stadt aus- und eingehen. IMeliorem expofitio-

ibüis,

nem dedit scunoEDERUS in Obfervatt. ad Orig. Ling. Hebr.

qntrá

p.25. ex fignificatione primaria verbi * fervere ; hmc

?Hdo f

fubftantivum wy iram vehemertiorem notat, quae fignifica-

m

tio huic loco & coütextui aptiffima eft3 fic enim ultimum

vsqu

verfus membrum refpondet primo.

Favet huic verfioni

aT

conftrudtio verbi &5 cum praef. 3, quae legitur II Sam.

jme

XX,22. nno»na wum Ecc.V,2. wp 253 m x

gAE

cui fimilis Hos. V, 6.

Ita etiam vertunt MICHAELIS

& MOLDENHAUERUS.

gnti*-

Hor. XT, 10

3$

V.

IO.

Codon

inZuro

3ehovam fequentur, quando ficuti leo. rugiet ;

popuso i

4mmo rugiet C$ trepide accealent füü ex

&g;

Occidente.

[it O

Jiehovam fequentur, quando ut Íeo rugiet; ] Vert. g. remo-

XXI

five promiferat Dominus, /fe non peuitus perditurum Yrac-

NICHAE

BAHRDT

litas; jam pofitive praedicit

quod ipfum /eeuturi fint au-

Vortnter

dito ejus rupitu.

Rugitus leonis alias eft emblema irae ad.

mcutlendum fummum terrorem. HIERONYMUSs: Nafura,

deunt..

lanIt Ieonum e[fe dicitur, ut qüum infremuerint €7 rugierint,

QUI 2 rt

omnia animantia contremifccnt , €7 fixo gradu f movere non

Woaeln

076110&'&

po[fnt : tantus pavor ff €7 tanta formido. Sed noftro loco

Rugire folet etiam

Y5 m2

Vi contextus eft emblema pratiae

Leo, quando catulos fuos ad efcam clamore invitat, & fz-

THIUS [

euturi hic dicuntur Ifraelitae J'ehovam rugientem. Com-

poferor

muniter lüterpretes rugitum..hunc Jehovae exponunt de

ag

vtrbo Evangelii effcaciffmo. RYVETUS: Sumitur, inquit, r«

t&, qu

gitus Leonis pro maxima €7 robufüiffima voce, qua per omnes

FIDIDRé

orbis regiones vox Evangelii audita eft , rugiente per fervos

A urin

Juos Leone , vi&lore de tribu uda. Sed reclamat contextus,

qui de Jfraelitis agit

ad rugitum Jehovae ex exilio ad

gatrias fodes redituris

Auditus ergo hic rugitus Jehovae

T ïszdl

eft per edi&ium Cyri, de quo II. Chron. XXXVI, 22. 23.

Colit

Zno autem primo Cyri — füfcitavit S'ehova Spiritum Cyri ,

m

Repis Perfarum, qui jnffit praedicari in toto regno fuo, etiam

Tf?pu

Kiripto ditenr : omuia terrae regna dedit mihi. ehova, Deus

'in ] ]E/

LÀ

Hor, XI, to.

39

/

Coelorum , C? ipfe mihi mandavit , ut acdificarem ei domum

4

in Hierofohyma, quae eff in judaea, Quis ex vobis eft in ommi

piti

?

a/cendat

populo ejus 2 Sit ehova, Deus faus, cum £0 ,

) U

€7 irepide actedent. filii ex aari;] Verbum, n tre-

pide €7 feflinanter acce[ft denotat

cf. I. Sam. XVI, 4.

PültiO«

XXI, 2. II Reg. IV, 13. Utrumque fignificatum conjungit

Ilrae.

MICHAELIS: Zifernd werden die Sühne von J effen hersuelen

It at«

BAHRDTIUS: *1 proprie Zrepidare, deinde f£repide vel re-

verenter aliquem adire.

Sthüchtern werden fie kommen. — Sic

1 ad

adeunt , qui &um damno fuo fapere didicerumt. Per filior a mari,

g ta ,

qui a regionibus maritimis, ad mare medlterraneum, quod

Jf ni j

Palaeftinae ab occidente erat, fitis cf. Gen.X1lII ,15. attedent,

F£ 006

denotantur pof/eri eorum, qui metu Affyrir'fuga in.regio-

a laco

nes maritimas fibi confuluerunt

GROTIUS itemque BAR«

etiam

THIUS per mare oram maris rubri intelligunt

adeoque

&F

fed cum

gofleros eorum , qui in "egyptum. confugerant

Cort«

"egypti mox v. feq. dif/in&ja mentio fiat, minus verifimile

unt

Diftnguuntur

eft, quod eadem regio bi; memoretur.

jt, f [

regiones maritimae octidentales ab Aegypto meridionali , &

« Qd

Ajyrm Jéptentrionali,

friol

v

II.

ey ,

dl i

Tj repzde accedent wti avis ex ZEgypto , €9 uti

ho;'äc

columba ex Affijrias €9 collocabo eos in domibus

, 25

fuüis. Dicum gj ehovae.

Cyfh

Trepide accedent uti avir exdeggpto, €7 uti columba ex A ln

ria;] Ipfae, uti diximus, rzgiones denotantur, eqmlw redituri

Iu

49

o X

in patrias fedes dicuntur g:lon-e.rz'Ijïraeiifar-umv. CROTIUS fen-

fum facit indefinitum atque reditum comparatum vult cum

LIBNC

volatu veloti avis Aeguptiae, i. e. ciconiae, & columbae Affyria-

cae. Sed fertium compararionis ponitur in £repidatione avis

& cuftodia älapþe. MICHAELIS: Züffernd werden fie herzu-

tlen aus Egypten wie ein P'ogel; uud wie eine Taube aus

J

Affyrien.

€7 collorabo eor in domibus fuis.] i. e- dabo filiis ci

difperfione in terram Ifraelis reverfis domus antea deftru-

&as rurfus habitandas.

De fpirituali reditu ad. Eccle-

fiam N. T. fermo hic non eft. Solide 8URKIUS : Debet,

6OT

ut in oratione cujusque hominis re&e cogitantis ,. fic multo

THEOL, p,

magis in- verbo Dei, determinatus fixusque e[fe verborum

Jnfus , ut lrael a Juda, u£ uferqgue a Gentibus , u£. fpiri-

tualia a corporalibgs k re&e diffinguantur.

ERNESTUS

CAROLUS

Di&um S'ehovae.] | QQuia promiffa ek exilio liberatiö

atque in patriam reductio incredibilis videri poterat, &

VILHRLY

tamen certa fide tenenda erat: confirmatur eà hoc quafi

FRIDR(C

Sigillo: Di&um. S'ehovae potentiffimi, fapientiffimi & ve-

WILHELMI

:acifflmi in. firmandis ipfo opere promiffis fuis. Patet

JOANNES

fimul, abfolvi fermonem, recteque hic.üncnbn- hujus capitis

conftitul.

CHRISTIAN

ïHRISTOPä

N—.

14

p

t

A

l

i

«

$

1

g

»

//nïuq.züvn

:

W

f

m.»

NS

-

z

It

25

E

A«

W

j*

kl

s

Ht

À

z

d-

j

H

li

u

——

N

niitns

nl

x

dl

T

*

PVm

ERE SINSHN

M.

EM

"s

Yx:

ETO

ER

ts

R

n

9.

FO OM

od

f

$4

35

AE

AC

E

P.

f

Y

s

n

ij

JX

[

rA

u

E.

t

É:

TT

ii

pf

d

LE

APE

x d

p

-

"

z

*

A

-

*

E

d

E?

q ^.

od

—

IU

!

—

TUl EM

d

&

ul

Va

»e

tl a at

——

Aisiaderen

J t n m r

n --

d

R a LL:I«»»'P - ,l. a n Ra 7-

L aen a Gl tund a

^

—

at

UE

N

pes

—

:

VATMUNGEL. NDI L s

——

—

MP p

—

—

-

W veon Y

ERE TA ub

Mp o ii

r 1

—

as

—

t

-X

"

E|

r

d

—

i

ii

—

A

4 A

Ls tl

at

cem

ä

W

ANNOTATIONVM HIQTORICO EXEGETICARVM

19

IN HOSEAM

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

PARS DECIMA

Balance Q

17

Cawm

XI

( 0 M IP"LECTENZSX

O

16

V

IIII

QVAM

R

ä

SVB DIVINIS AVSPICIIS

14

PRUJESIDE

13

Vs

LVDOVICO JOSEPHO UHLAND

12

THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ORD. DVC

STIP

THEOL. SVPERATTENDENTE

u€

DIEBUS

E

SEPTEMBRIS 4. MDCCXCIF.

e

PVELICE DEFENDENT

Es

Nt. JOH. GEORC. ADAM MÜLLER, ftenftrig

M. JOH. CHRISTIAN. GOTTLOB WILHELM, Merkling.

iM. CHRISTIAN. TTHEOPH. FRID. FABER, Stuitgarí.

"t

M. JOH. CHRISTIAN. EHMANN, Getrhingenfis.

M. JOH. CHRISTIAN, NAST Stutigartianus

' E

6

M. JOSEPH. MATTHIAS FRID. SCHOLL IMünfing

5

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DVC. STIP. THEOL

ä

4

TVBINGAE

LITTERNIS DBALZIANIS,

3

2

1

ïä/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com