ptizetur 5); qua fatta refponfione nil amplius quzerit minifter ,

fed'inf'anvtem adfperüoiie ter fa&ta baptizat. Conjugium lici-

te initum vult coram ecclefia a miniftro confirmari. Subjun-

git in fine ihfïru&ionerp; pro miuiftris, quomodo afllii & mo-

ribundi fint 'folaiidi - & quinam ordo ,fgpulturæ debeat effe $

in qua alivqui'd'in&itutionis chriftianee accedat neceífe fit, ut

quid interfit inter. mortem Chriftiani & gentilis omnibus in-

notefcat. Sibi tamen refervat Ulricus, in prima hac ordina-

tione addenda addere, mutanda mutare. £)

158 XXIE

2) Ad felicius curandam difciplinam exa&iorinþ& fefre—

orunt

riori opus grgþ inïpe&ione, ubi tam copiofa erat miniftr

"

eccle-

s) Nulla itaque tum occurrebat

extant infignia Ducis Wirtember-

quzítio, an baptizandus infans cre-

giz. . Libellus ifte in 8. continet 5.

dat in patrem, filium & Spiritum

plagulas & feptem paginas.

É

SanCctum? fed de eo unice ageba-

hic idem autor, qui & ordinatio-

tur, ut infans in Jefum Chriftum

nem eam, quam Sattlerus ad a,

baptizatus ecclefize füse inferatur,

1536. affert, fcripfit.

Vertit vero

Mirum, quam liberalem ea in re fe

eam in lingvam Latinam pro paro-

preftiterit Snepfius,

chis Germanice nefcientibus, pro-

f) Extat etiam ecdefiafticorum ri-

xime pro Gallis Montisbeligarden-

iuum €9 caeremoniarum | Dwatus

fibus, Duci fubditis aliisque exte-

lIFirtembevgenfis vegula inufum quo-

ris, quze ratio effe videtur, cur ifta

srundam ; parochoram ,

Germuünice

edifio inter nos fit rariffima, Poft

nefcientium & Germanico in Latinum

alios decem annos iterum prodiit:z

verfa. Autore Erhardo Snepfo ec-

Kirchenordnung , wie es mit der

tlefíafle Stuttgardiauo x Cor. 14.

Leere und./ Ceremonzen. im — Für[len-

omnia decenter €2 Jecanduia ordinem

thum IPirtemberg angericht und ge-

ant A. MDXLIHI. in fine: Elübo-

halten werden foll,

Gedrukt zu Tü-

yota Tubingae ab Ulvito Morhàrto,

bingen dur:h- Ulrich Morhart Anno

Anno MDXLHI.

Sub finem in ul-

MDLIHI g. qu:ze amplior & lima-

tima pagina ejusque advería parte

tior eft, & 12. plagul?s conftat,

Q25 4 Ga2

61

$

ecclefi»» multitudo.

Erant inter eos, uti in rebus humanis

accidere folet, complures, qui fcandalis datis ordiném fuum

dehoneftabant; alii heterodoxiv fufpicione laborabant, quse

fufpicio Blareri tempore tam fortis & efficax erat, ut ipfe Jo.

Foríterus & Garbitius uterque Profeffor Tubingenfis , mallent

Reutlingze ab orthodoxo paftore Lutherano communionem ac-

cipere, quam. Tübingz Cingläancmrïx- more s).

Eo etiam

procefit genius illius feculi, ut parochis , qui libris Helveti-

cis feu Zwinglianis ufi fuiffe etiam in ipfo cultu videntur,

illi libri e manibus eríperentur & auferrentur 0). Ut vero

infpe&ioni in. miniftros ecclefix€ neceffarive confuleret Ulricus,

ad imita;ïonem capitulorum ruralium 2. 1547. in 23. Decanatus

[ 4

omneém provinciam divifit, & ita primus in eam induxit De-

canos a Confiliariis Vifitationis, qui Theologi zeque ac fecü:

lares erant, conftituendos.

Poft primos vero ita conftitutos

ele&io Decanorum Capituli huic fuit permiffa, confirmatio vé-

ro eorundem Collegio vifitationis refervata.

Prodiit Ulrici or-

dinatio Synodalis ) , qua miniftros miniftris fubordinavit ,

H5

&

$) 'Tubinga urgebat, (ita Jo.

v) Licere id fibi arbitrati fuünt

Forfter apud Cl. Strobel in vermifch-

Superintendentes qui tum erant

ten Beytrügen zur Literatur p. 144.)

conftituti extra ordinem, quibus e&

nifi participarem: de menfa paftoris

poteftas a principe erat demandata,

Cum vero ille modus valde odio-

proponentis panem

rofanum &

vinum Cinglianorum more, abirem.

fus effet, Snepfius jam ordimatio-

Ego vero potiorem habens verita-

nem ecclefiafticam fcribere conful-

tem Chrifti, quam hominum men-

tius duxit,

dacium, neque blasphemiam facto

w) Herzog Ulrichs Synodalovd-

meo approbarem , paffns füm mibhi

nung feimes Für flenihums d. d. z. Aug.,

repulfam dari,

1547. apud Sattlerum 'T. III. Beyl

h

« 89

02,

GuO a — GD

& omnia per Synodos a*gi conftituit; quam difcipline partem

)

a reformatis maxime ecclefiis conítitutam olim & retentam

fere hodienum obfervamus.

Decanos effe vult viros graves,

ftrenuos , bonze exiftimationis, five ia oppidis five in pagis fue-

rint parochi.

Decani ita more antiquo electi a. capitulis, &

confirmati a Confilio vifitationis ftipulata manu coram univer-

fo Capitulo fpondere debebat Superintendenti, velle fe officio

fuo religiofe fungi, fratres Capitulares fraterne amare, bo-

num promovere, maàlum avertere, nihil negligere, quod chri-

Ótianz religioni & patrize poífet effe damnofum.

Demanda-

tum itaque illis inprimis fuit, ut femel faltim per annum pa-

ftorem adeant, concionantem audiant, ab optimis & integerri-

mis viris de vita & doctrina quzerant, quosnam habeat libros,

»

qualia fint ipfius ftudia, an sgrotos adeat, liberos curet,

fcifcitaturi.

Vocatur in ipía lege hzec pars officii Inguifitio,

quz jam civilius Fiftatio vocatur. Si quid contra paítorem

fuerit delatum , eum ad fe advocent, fibique Camerarios & Con-

filiarios adjungant. Decani eft, novum quemque parochum ec-

clefize fuze commendare, & quomodo fit in officium fuum im-

mittendus & inveftiendus, & quzenam religiofxe cerimonize

fint obfervandze , id exa&e przefcribitur.

Quod vero in tam

amplis dicecefibus baud facile expedire omnia per fe poterat,

adjun&i Decano erant more antiquo Cameraríur & aliquof

Con/iliarii, qui vocati compareant & negotiis expediendis af-

fiftant.

Camerarius a Capitulo per majora in fcrutinio ele-

&u's- coram univerfo capitulo Decano fpondebat , omni fide fe

res

TNTTSS.

GzsO

N*.w

63

res fibi demandatas acturum, & cenfus five bona capituli re-

ligiofe adminiftraturum. — Agebat ille quandoque vicedecanum,

folvebat fumtus congregationi Synodi impeníos, rationes ve.

ro omni Capitulo reddebat, cujus nomine eas audiant & ju-

dicent Decanus & Confiliarii. Adfit Camerario ob negotia ex-

pedienda Pedellus.

Decani vero & Camerarii officium fit«non

nifi annuum, adeoque dignitas ipfa erat ambulatoria, quod

incommodum fubfequenti ?evo vifum fuit.

Confiliarii tres fe-

re vel quinque fuere, quorum erat Decano in negotiis capi-

tuli affiftere, & serarium Capituli five ciftam , cujus. clavim

cum Decano & Camerario habeat Confiliariorum setate ma.-

ximus, una cum literis fua cura regere. Capitularis erat qui-

[ 4

cunque parochus a Vifitatoribus five deputatis collegii Vifita-

tionis vocatus & conítitutus, qui tradito vocationis fuse te-

ftimonio £ve prafecto five Decano , debuit receptionem pete-

re, & receptus in Capitulum Decano obedientiam fpondere ,

nomen matricule capituli infcribere, & pro introitu folvere

ex centenis redituum libris unam , quam Camerarius in ra-

tiones referre, & pauperibus in folutionis termino definien-

do indulgere paulifper debebat. Synodus ipfa bis, vere & au-

tumno habita eft, quam vero fine prafcitu Superintendentis,

eujus erat, intereffe majoris auctoritatis ergo , decanus con-

fcribere haud potuit. Eo illa ordine celebrata fuit, ut primo

haberetur concio, tum cenfura fufciperetur, tum difputatio

five Collatio inftitueretur, adjungeretur exhortatio, & ftatu-

Poft prandium Camerarius ra-

ta .prï:elegerentur parzenetica.

.

tiones

m

kl —

F

SHEUUESH EE :

—

——

64

83»9.*.8255

tiones fua$ coram Superintendente Decano & Confiliariis pro-

pofuit

Cenfüram apérnit Superintendens

qui Collegium &

Decanum & Camerarium & confiliarios graviter monuit, ut

fi quid habeant; quod cifca vitam & do&rinam monendum

cenfeant, id libere proponant.

Qua facta admonitione Deca-

nusdifceffit ; ut abfente eo libere deeo a Supexmtendente pof-

fet inquiri; quo regreffo fmoque laco occupato, difceffit Ca-

merarius, & fa&a ipfius cenfuüra unus poft alterum ad ulti-

Quicquid notatum fuit;

id corani

mum.usque Capitularém.

Superintendente, Decano, Camerario & Confiliariis , fed ab-

fente Capitulo, vocato reo, ipfi aperiebatur, in quem five ver-

bis five tiuléis pro ratione deli&i fuit animadverfum ; & fi

in.fubfequenti Synodo ad meliorem frugem non rediiffe, de-

prehenfum fuit; delidum illius five reatus quicunque & com-

mittendo & omittendo contra&us coram univerfo Capitulo

tra&abatur, & fi in tertia fynodo poena etiamnum dignus cen-

Exceffus

febatur,

id Capitulum ad principem debuit referre.

vero: eos;^qüos punire magiftratus eft, omnes omnino punien-

EEE

dos pro gravitate deli&i fibi refervavit Princeps.

Capitulum

fortes fibi pmpnas habuit, quae ex vacantibus proebendis au-

Go funt.

" Quod fi énim parochus morte obiit, officium ejus

"h

ab omni capitulo füppleri debüit, quapropter & rata pars pro

vacatürz tempore ad srarium Capituli pertra&ta fuit, cujus

etiam erat, paftores feniores fublevare, fi filios. habuerint ad

literas idoheos, eos notare, & detractum viduze & libetorum

ita attemperare & moderari, nt Princeps nullam ex ejusmo-

di

— —

GSD. 4 QR2

65

h

di querelis moleftiain perciperet. Statuta, quze fpiritum Sne-

pfiauum fapiunt, diftinguuntur in fpiritualia, moralia & po-

litica, & funt fane pro genio illius 2evi falutaris do&rinze fa-

le condita. Nam fi ex noftri zvi difciplina judicetur , multa

erunt, quze obelo forfitan notaverit iniquus arbiter. Habue-

runt Capitula multa laude digna , libertatis civilis in illis ra-

tio habita, a defpotifmo religiofo ea fuerunt aliena, fuas res

fibi habuerunt, infpectio erat facillima, notari facile poterant

Sed diccefium amplitudo

parochi pravi & male audientes.

& Decanorum ambulatoria dignitas multa etiam fecum tulit

incommoda, quze minus quidem fentiebantur in provincia tot

calamitatibus exhauíta, qux:» non adeo magno abundabat ani-

marum numero, qcvo autem aucto vix poterat fubfiftere illa

Synodalis ordinatio Ulrici.

Quapropter etiam fimulac au-

&us fuit Decanatuum numerus, debuit illa dignitas ceffare

effe ambulatoria debuitque ad vitam durare. Celffarunt Ca-

meratii, Confiliarii, Decani & Capitulorum adjutores, de-

buerunt ceffare ipfa Capitula & alius plane rerum ordo a

Principe in ecclefiam patriam induci.

Sed quis non cum UI-

rico doleat, optimas ab ipfo fattas ordinationes, quas n*vis

fuis & imperfe&ionibus laboraffe non diffitemur, fub finem vi-

tx€ omnes fuiffe labefa&atas ingenti illa rerum converfione ,

quam Interim fecum tulit.

& J

VT. Quantum vero ad illuftrandam do&rinäm omnemque

omnino difciplinam liberaliorem valuerit Academia noftra Eber-

I

har-

F

:

o

6 -

GQ22

Q9

hardina, id cum annales noftri haud fileant, nec filere debet

grata pofteritas.

llluftre in illis nomen eft P/ifippi Melanch-

ihonir, quam ftellam , cura inter nos oborta effet, ab initio

negleximus, faltiim minus caravimus, dum radiis fuis omnerm

Germaniam illuftraret..

Sic tandem & nos tam cari capitis

defiderium inceffit, ut res noftras afllitas fua luce recrearet.

Studiis Melanchthon in ipfa noftra univerfitate vacaverat, &

vix egerat annum vigefimum fecundum , cum, qui jam no-

fter effet, au&ore Reuchlino ab Ele&tore Saxonize Witebergam

evocaretur, quam Scholam.in nationis univerfze fcholam con-

vertit. Magnui eum jam, cum Tubingz adhuc effet, fecerat

Erasmus aliique viri eruditi, nos vero fato quodam no-

firo haud curavimus, quamvis difcedente Tubinga Melanch-

thone, Simlerus deplorandum eífe toti civitati ejus. abitum

diceret, fubjiceretque, quotquot ibi effent. docti homines ,. non

effe tam do&os , ut intelligerent, quanta efTet do&rina. ejus

qui inde evocatus difcederet x). . Nec defuere, quos defide-

rium Melanchthonis eo rapuit, ut Univerfitatem noftram non

nifi illus opera feliciter reformari &. repurgari poffe. autu-

marent. Quibus vero au&oribus ufus ea. in re fuerit Ulri-

cus a. I 534. & quosnam viros Melanchthoni antetulerit , id

fupra jam docuimus y). Facile de eo conveniebant periti re-

rum arbitri, quantopere major in literis lux religionem ipfam

üluftraret , & id fane ab Eberhardo Probo abunde fuit prz-

fti-

z) cf, Ven, Plank Lehkbegr. T. T,

y) de 'ofig. & viciff, eccl. IV.

p.149. Joach. Camerarii Vita Mel, P, II, Se&t, II p. 14. x5, not; h. & i.

cd, Strobelianz p. 25, in not,

C

E

QD

67

fitum. - Jam vero de eo quarebatur, quantum major in re-

ligione lux ad majorem literarum culturam conferret , quod

ab Univerfitate Tubingenfi expectabant Ulricus & omnes bo-

nl

Quantis vero difficultatibus obnoxium fuerit illud confi-

lium, id jam ex eo apparuit, quod Grynzeus, adjutus etiam

a Blarero, parum efficeret ad culturam ftudiorum. Una ex

przcipuis difficultatibus ea erat, quam Profeíffores ipfi move-

bant, qui non fine fpecie contendebant, non fufficere Univer-

fitatis reditus ad moliendum & perficiendum opus, quod vi-

res eorum atque facultates fuperaret. .Ad eam vero exceptio-

nem non uno loco nec uno tempore refpondit Ulricus, libe-

Altera

ralitatem fuam. A;ademi;e ! gor; effe defqturam £).

diffi-

z) Id ad oculum äemon&ramus

di l?'äen

ter interrogavit, quid exifti-

'ex perbella, Phil. Melanchthonis ad

mem defiderari im fingul

is profe[fio-

nibus, 69 q

uomodo eis C

onfuli poffe

Senatum "Tubingenfem fcripta epi

ftola, quam ob momentum argu-

arbiirer,

Ibi cum [fimpliciter &i ju-

menti integram afferam, ,, Vlagni-

dicjum meum expofuifem, primum

fan&e ajji

*

rmavit, fe inter praecipuas

^co. l/iro Domino Reflori /4cademiae

Tubiugei

ifis , €7 reliquis do&[imis

partes vei

publicae Zcademiam pone-

& cdari[j

:gy

imis viris ejus Zdcademiae

re, & eloquenter expofuit , quan-

doftoribus

ias utilitates reipublicae tueatur Z4ca-

Juis amicis, S, D. — Firi

1 dubitabam, quin

demia beue con[lituta , quod extiti

clarijfmi, Eth noi

Iil. Princeps Dux llirtembergiae de

&a do&rina optimarum artium

fua voluntate ipfe literas. ad ves da-

tamen exiflimavi , me

nec propagari mec confervari re«

turus e[|ét ,

[igiones pofft,

nec retineri in ju-

vobis gratum

fatiurum e[fe, fi ego

u/ïltiao Ad £

uoque perfcriberem , quam honort-

diciis €9- Imperiis j

l

bat, hanc animo [u

io infixam 6j

ce de jtudiis deque Academia fen-

opiniouem , |e "

[

Deo ' gratiorem

tiat, €9 quantogere eam cupiat con-

cultum ullum gra

eft

[

are, nec alia in

fervare €9 ornave.

Pofiquam £enin

re ulla de ditione

[ua €? de po[tevi-

literas vellvas legit ?

infpexit ordi-

iaie melius mereri poj* »

quam fi

L

nationem , me fzd t accerfivit , ac

la

e[jieiat y

68

$A2 & Q9

difficultas ea erat, qua exteri advocati aut mox íterum abí-

Ddl

rent, ut Grynzus, aut fi Tubingee aliquantifper docebant ,

bar

uti Joachimus Camerarius, auram illam, quamvis optimam ,

Tel

ob tricas motas, ferre non poífent , fed Saxoniam tepete-

rent fere omnes, ubi pacatius & beatius vivere fe poffe pu«

ex

tabaut. Tertia difficultas pofita erat in fufpicionibus contra

qu

t

Zwinglianos, quibus laborabant omues Helvetii, & Blarerus

mas

ad

eficiat , ut ddcademia vefte conflitua-

ÍIMT.

€? ad juvanda ftudía &? ad invitan-

Hanc voluntatem. dicebat fe

0s dnimos extérorum , exiflimat id

Qu

"wnquam depofuiffe , tametfi harum

confiliium profaturum e[fe,

Scribes

là :

verum deliberatienes aliquandiu ex«

tur igitur ad. Brentium quàm pri-

f

traxilfet , oropter quorundam confi«

muïüg

Dabunutur ebiawi Litevrae ad

H parum accommoda lemporibus,

dliguem i Ctum., thodo ut vos ho«

Haec iü. Princps longa ovatioue

minem , ;doneum C9 ver[atum in fo-

d

commemoravit, meque vobis [ignifi»

TO iundiceiis , cujus voluntatem éxplos

cave voluib, u vobis cerio pérfuae

raverilis, .Me quoque ad Brentium

Qu

deatis, ipfum neque dcademiae ne«

Jeribere juffit,

Haec duxi vobis [ig«

que Profellorum utilitatibus defutu-

£0

vum e[fe, . De ordinatione veftra re-

nificanda e[fe, u €9 judiciwm prins

dpis de pablicis fludiis fciretis e[fe

i

fpond:it, fe fumma voluntate illam

gravil/imum €? honeft;fimumi

os

confirmaturunm £[fe , €9 commi/Turum

gro veftra prudentia €9 fide hoc prat«

lió

exeoiutionem ordinatlionis nominatim

Senatui dcademiae.

c ne quid

Jtabitis KReip. ut voluntatem "Princi-

ü

pis adjuvelis cupientis ftudia confer-

mora afferat iucominodi , addidit fe

Vare , nec deterviti vel iemporum dif-

tuj

brevi vem gpifeBlurum,

t redili-

ficultatiUus vel ini

quis judiciis fyem

N

uf , inguit, ! modo vera au&o-

de confltwenda —[chola abjiciatis,

ritate certior reddatur, ubi ac-

D. Sihardus €9 D. Leonhardus

t

Fuch/ius dilgentiam €? fidem di.

ceffione opus fit, €9 auomodo uti-

NU

gnam viris boais in nàigotio Acade-

liter. collocanda fit , mon defu.

miae juvaudo adhibuerunt,

Ego ine

to

rurun Jdcademie lberalitatem

vobis commendo ,

àc polliceor tea

"Artademiae mom

Q

fuam. — Coufllium veflram de accer-

fiudia aique officia

Jendo aliquo erudito prafelJore facra-

defutura elfe , fi qua in ve gotero de

1iQ

rim. lite

e^ ")

[

vums, iiei de &ijuriscon-

vobis bDeue meveri,

Bene 62 feliciler

valzte,

Nor&ingae 1536,

Qu

Juito vocando maxime proUat.. Nam

J&Q*ü&ä

66

bt«

immaxtme.

Eránt Profeffores, uti Foríter, Garbitius, qui pa-

it;

nem evcharifticum , a Blarero diftributum , pro profáno habe-

n ,

bant, & Reutlingam ut s. ceenam pie obirent, abire malebant.

ts

Tcüatur ipfe Melanchthon, fe ex ore Ulrici percepiffe, quod

n

earum rerum deliberationes aliquandiu extraxilfet, rropter

r

quorundam con[ilia parum accommoda temporibur. Quos fuggil.

let

TüS

id Melanchthon clarius in epiftola ad Camerarium (epp.

s

ad eund. p.269.) effert , multa quzftum efle de fide illorum,

n

qui przepoftere prius hzec negotia gefferint, inque alia epifto-

i

7

la ad Brentxum (Tom. Lugdun. p. 381.) refert , nihil opus ef-

i«

jj

fe commemorare, qualibus ufi fint confiliis primum Grynzus

& alii, qui ad Academiam conftituendam adhibiti fint, Prin-

cipem ipfum dixiffe, fcire fe Blareri normen officere Scholze,

ls

Quarta difficultas 1n

n

quamvis Blarer in fchola haud doceat.

g-

eo maxime pofita erat, quod preter Profeffores

qui formue

i5

h

he Lutheranz ) erant addi&i, & przeter alios qui cum Zwing-

h

lio & Hlelvetiis faciebant

(Z

alii adhucdum aderant

qui fa-

cris Romanenfium addicdi, ab illis zegre fe divelli patieban-

tur

Primus inter eos erat Z«imbrofius I/idmann ecclefioe prze«

pofitus & Univerfitatis Cancellarius ,

qm à. 1555. clam Ro-

$e

us

thenburgum fecefferat , proetexens nolle ie Pfalmos in verna»

culam linguam COnverfos in ecclefia cum reliquis canete, au-

f

[

tore Fifchlino in Supplem. p.2e. quei referre legimus, eum

7

7]

quamvis iterum iterumque honefte requifitum redire tamen

noluiffe, ita ut inde ab À. 1536. ad 1539. ob ejus defe&um,

qui veniam nomine Caefaris dare debebat, magiftri creari haud

l

[»)

pof-

79

G55

€

buge

poffent, quo ratio tandem UIricurb-inovit, ut Schnizerum

fett à

Cancellarium conftitueret.

Ea de lite referre etiam Camera-

at ai

rium in vita Melanchth. legimus p. 16:. & de reftauratione

j 0

Tubing/e. p. 141. Et qui inter Theologos jure facultatis tum

elet

gaudebant, Petrus Brunus, Kirchoteccenfis, Praepofitus a. 1443.

Tuj

S. Petri in Sylva (zum blawen Münch im Sihünbuch) Gabrie-

ais

lis Bielii difcipulus, a. 1422. vero Theologiz fcholafticze Pro-

E

feffor in Academia Tubingenfi, oCctava vice a. 1534. ector,

ts dt

a facris Komanenfibus dimoveri nullo modo poterat. Vir is

diico

erat acutus, qui multa fapienter monuit, & cum atatem ad

pea

annum usque nonagafimum produxilfet, a. 1553. obiit, ve-

tur,

geta femper valetudine ufus.

Magna is inter ftudiofos auzto-

wl

ritate, magna gratia ob applaufum valebat, quem in theo-

EH

logia fcholaftica docenda fibi comparaverat, quapropter cum

(

antiquze religionis effet tenaciffimus, difcipulis etiam fuis,

Beurlino maxime au&or fuit, ut ne a Romana ecclefia de-

Q

fcifceret.

&

d

G XX

far

Quantumvis itaque quam maxime optaret Princeps, ut

ls

theologum biblicum nancifceretur, noluit tamen Prunum, vi-

ni

rum grandzvum & gratiofum officio füo movere , nec fcho-

lafticam Theologiam vi Tubinga expellere.

Confuluit itaque

ee]

D

viros exteros, celebritate nominis valentes, & cum jam Wi-

teberga a. i53

m

. evocaffet Joachimum Camerarium , intima

P

amicitia cum Philippo conjunéctum, Melanchthonem etiam ad

f

3ni

fe invitavit, ut ipfius confilio uti poffet. Hinc de itinere Tu-

bin-

Q2

3ur

N

(2

3*

TA

rum

bingenfi ante conventum Francofurtanum inftituendo ita re-

fiera-

fert u).

Quod felix fauflumgue exfpatiatus um ad eJoachimum,

110 e

ut amici Jumma fide, prudentia C? do&rina prediti fermouibus

indulgente Saxonize

S tuti

yoer aliquot dies fruerer.

Ita Philippus ,

ele&ore, ut rationi ftudiorum confuleret, die 24. Sept. 1536.

I

ab amicis Camerario, Fuchfio, Sichardo

abti

"Tubingam advenit

aliisque benevole exceptus

fed :18. OG. iterum Tubinga di-

T)-

B/ï;)

fceffit

Quam attente omnia circumfpexerit, res ibi geftze fa-

eof,

tis demonítrant

Seétarum ftudium & antiquum penalifmum

Ut

difcordias maxime realium & nominalium maximopere vitu-

m

peravit, quze fe&ee füb Aquile

& Pavonis nomine graffaban-

re

ut hiftoria

ut Ma-

tur.

AuGor fuit,

ut Ícienti» utiliores,

20:10«

ut literz? huma-

thefis, ut linguze antiquiores & orientales ,

tie-

ul

niores, ut literatura. clafficorum fcriptorum , Romanorum a

Camerano maxime ,

& Grecorum a Garbitio przecipue ,

do-

(uis ,

*Jcerentur

Facultas Theologica non poterat non ei difplicere,

à de

& neque Brunur neque Keuffelinur ad ipfius palatum efle vi-

debantur, quamvis Koeuffelinus nova piane methodo eccle-

fiam Romanam defenderet. :

Hinc quavis occafione in epifto-

ut

lis id repetit /), parum fpei de Academia noftra eífe poffe,

j V

mh DBrentiur ad nos concefferit ,

jw:sconfultum habuerimus

(l«

celeberrimum. — Przfens etiam Ulricum Ducem Nürting?e adiit

inqu

Philippus, a quo quam honorifice fuerit fufceptus, ex epiftola

j M

a3d Re&orem & Profeffores Tubingenfes fupra allata retuli-

d.

mus; quam liberaliter vero ab eodem donatus in Epp. ad Ca-

j d

11e-

t Tu-

$) Epp. ad Cam; p. 274

4) in Epp. ad Cam, Lipfize 1569:8. p. 268,

bit-

£7£

GeD - Qu

é

merarium p. 269. ipfe refert

Princeps regaliter mihi donavit

h

aureor cenítum

Collocuti inter fe erant Princeps & Melanch-

)7tl

thon de ordinatione a Profefforibus Tubingenfibus fa(ta & Ca-

,

merarii ftylo exarata, in qua conftituenda fuss partes habe-

»

bant Sichardus & Fuchfius; de facultate theologica ejusque

»

Á

tum miíera facie, tum neceffaria reformatione & mdulgentla

in veteres fcholafhcos Brunum & Keuffelinum adhibenda ,

:

ne Coefarem lacefferent,

quibus ,

libertas religionis fuit con-

»b

ceffa; de ordine jurxsconfultorum in quo Sichardus pree re-

»

hquzs eminuit; de medicorum ordine, in quo Leonbardi Fuch-

»ta

fii merita, cujus horti Hefperides multum inclaruerant, aliis-

jl

que gravibus piis defideriis. Tandem convenerat inter Prin-

xl

cipem & Philippum , ut ex aula Ulrici Philippus ad Bren-

»

tium fcriberet, quae epiftola c) tantum momentum in eccle.

J

fix* noftro hiftoria habet,

ut integram eam inferere juvet.

"

,Diutius opinione mea hæü Tubingz. Quare cum nunc Co-

»p

,mites mei properent, non potui ad te deflectere, cum qui-

2

,dem maximopere tecum de pluribus rebus colloqul cuperem.

»

»,Has autem literas in aula llluftriff. Princ. Ducis Wirt. reli-

,qui, propterea quod cum mecum 1ll. Pr. de Academia Tu.

a

»bingenfi locutus effet, cumque de te accerfendo deliberaffet,

»c4

J)(

»Voluit, ut ego quoque ad te fcriberem, tibique ftatum Aca-

,demiv defcriberem , ut intelligeres

z

quam fit neceffe te ec-

,,cleüæ & fcholw in eo loco opem ferre.

Scribet autem ad

k

»te, ut arbitror, etiam ipfe Princeps, fed voluit meas literas

uberio-

€) Epp, Phil. Mel. Tom, Lugdun. p. 381.

ü

13

u

,uberiores effe. Itaque initio fummam deliberationis noftrze

nch.

»tibi exponam.

Nihil opus eft commemorare , qualibus ufi

n

.Ünt confiliis primum Grynzus & alii, qui ad Academiam

Dicam tantum de pr2efen-

Ype.

,conftituendam adhibiti funt 4).

Iu

,ti ftatu. Profeífores eloquentize & Philofophize aliquot ibi

»idoneos reperimus.

Et jam de Micyllo attrahendo agimus

entia

,& Mathematicum quzrimus. In jure et(i vir do&tus & in-

nda,

COl«

»geniofus Sichardus, tamen huic adjungi aliquem fimilem

, f&

,,oportet./ In Theologicis Profefforibus au&oritxs & dexteri-

üch«

,tas, qua opus eft in explicandis variis rebus , defideratur.

lil

,Itaque non dubitamus , quin Schola fit iterum futura fre-

na

,quentior, fi JCtum na&i fuerimus idoneum & -Profetforem

yfer«

facrarum literarum , enjus auctoritas & doctrina reddat fcho-

Etfi autem Ífciebamus, te ita addictum

"2

»lam illuftriorem.

Vet,

,effe civibus tuis, ut deferere tuam ecclefiam perpetuo non

(o-

»poffis , tamen petit Ill. Princeps Dux Wirt. ut annum unum

»Tubingz effe velis , donec interea quxratur idoneus alius

Qüi-

(giin

,Profeffor, & fchola melius audire incipiat. Habes, quid pe-

eli-

,tat lll. Princeps. Nunc expende, quam magno & graves

[9«

,caufe fint, qux te amantem ecclefioe Chrifti, patriz , ftu-

,diorum publicorum incitare debeant, quominus recufes hoc

ffet

äca-

,officium Principi, cupienti bene mereri de rebus communi-

&*

»bus, przeftare.

Ac primo non deterreant te ea, quve antea acta

funt.

al

fs

d) Patet hinc, tutm quidem Bren-

errare Fifchlinum Mem. p. 25. qui

lo

nc vocationem ad a, 1534 alligat,

fium adhibitum nondum fuiffe, & þa

K

74

Q52

*.

funt. Mallem & ego in ecclefia ordinanda fecutos fuiffe for-

,

,mam, quam tu delinea(ti.

Nam . vidiinus.

Princeps ipfe

»là

"dicebat, fcire fe, Blareri nomen officere fcholze.

Non docet

lu

»in fchola Blarerus. Ac facile tuus adventus multa fanabit,

,

»ceffurum etiam illum prorfüs audio.

Hoec przefatus füm ;

»

»quod fciebam, tibi in hac deliberatione has offenfiones ob-

"Pr(.

»

frepere, quas cum difcufferis , animo velim proponas, quan-

»tum profuturus fis ecclefio? in tota ditione.

Studia refti-

,,ab«

tues, Academiam rurfus excitabis; fanabis horribiles offen-

hi

»fiones animorum in bona parte ditionis. |Scio enim & ve-

,

»fe comperi, expeti te votis civium & omnium ordinum. [n-

ylte

»tellexi enim eos vehementiífime abhorrere ab omnibus, quos

NU

»fufpicantur cum Cinglio fentire.

Nefcio an in ea parte di-

B

»tionis fueris: fi fuiffes , animadvertere .ex vultu, ex fermo-

N

,nibus omnium honeftorum potuiffes, quantopere defideren-

à1

»tur do&ores, qui ecclefive melius confulant.

Quare te rogo

»

»Propter chriftum & propter falutem illarum

ecclefiarum, üt

wj

»lubingam ad tempus commigres.

Et fcis, quantum refe-

l

.fat, confervare ftudia literarum & optimarum artium.

Si

lt

»patieris, ibi extingui do&trinz ftudia , quanta barbaries in

V

»Dona parte Germaniz futura eít? Kt barbariem comitantür

fej

,confufiones religionis ac dogmatum.

Concedit enim locum

,ineruditis & fanaticis,

lpfe intelligo, nifi tu adveneris,

,Rlultos do&os viros, qui adhuc fpe quadam hsrent Tubin-

B* , inde deceffuros effe. — Vides negligi ftudia literarum in

;

ton

»tota fuperiore Germaniw parte.

Quare opus eft anniti, ut

M

Icho-

tf

Gs

4 — G5

15

fot^

,fchola 'Tub. reftituatur, & ego quadam non vana conjettu-

ipfe

,ra moveor, ut exiftimem , fcholam Tub. fi nunc fuerit ruür-

)Cet

Tantum boni po-

,fus excitata, durabiliorem fore coteris.

Petitur enim unius ufura

,teris exiguo tempore efficere.

lxbit,

,anni.

Ego concionari non poffum.

Quare minus poffum

um,

»prodeffe tali loco.

Nec tamen àccurrere gravarer , fi mihi

ob

,Dux Saxonig, cui addi&tus fum, permitteret, ut aliquandiu

Ua«

].

»abeífe poffem a fchola noftrum.

Tu quaefo in confilium ad-

2

jet-

,hibeas neceffitatem publicam patrie & cum Principi tum

ye

,Acad. Tubingenfíi refpondeas.

Scripfiffem plura nifi jam ad

[t-

fiter accinctus effem. Et non arbitrabar longiore difputatio-

,ne opus effe apud te, qui ipfe perfpicis, quanta res agatur.

quos

o dl«

,Bene & feliciter vale.

Pridie Lucee in aula Ducis Wirtem-

wmo,

,bergie. 1530.,,

]n fequentibus ad Camerarium epiftolis

reri-

3. 1537. D. 289. ita fcribit : ,,De Theologo pronunciare. fatis non

»po[um.

Opus enim efl vobis tali viro, qui aligutd afferat au-

fogo

j u

Dtoritatis , eamque virtute €9. ingenio tueri. poffit.

Et difficilius

A

»eft iuvenire quos probes im hoc genere quam . postas. bonos ; fed

»de hirad DBrentium. ,,

Videtur itaque Brentius a. 1537. Tu-

9t

bingz hzfiffe, quo vergente ad fuos iterum Cives Halam

sm

rediit, poftquam ordinatio Tubingenfis jam in ordinem reda&ta

ntur

cum

& a Duce Uirico contirmata fuiffet. )

eïiS j

r

€) Ordinatio illA tam elcanter

Septembri 1536. Tübingam perve-

conciunata,

non bhabet auétorem

niret, jam erat exarata,

eque

j il

WMelanchthone:m nequ

L

-!

ab eo poteft

habet auéctorem Bren:ism, qui,po-

tius literis demum Melanchthonis

üt

effe cpncepta; nam cum ille menfe

Ka

per.-

jv.

76

E

* — G55

permofus fuit, ut Tubingam, uni-

Proinde veRte atq

ue laudabiliter fe-

verfitati in unum annum commo-

cije judicandum

/il

uivilimuwun Prin-

;"03 j

c

hat

datus a fuis civibus, ceu Commif-

cpem — Udalvicum.

:

6 —— Qui cum

brtyil

farius cum commiffis ipfi a Princi-

Jtholae "Tubingenfis

velevi fgmg 69

fis f

pe negotiis abiret, neutiquam ve-

gloria illufivis pariim opiima inji-

nobrio

rO ibi remanere voluit, unde etiam

illoóo anno cum ipfo & Camerario

luta , perituvbata , partim | prolatis

Qu a

opiimis arlibus ac difciplints detri-

commercium epiftolicum de quz-

menia

fibi inflauranda €? farcienda

rendo Theologo tali, qualem Me-

Jumfiffet , inprimis aptis confenta-

lanchthon defiderabat ,. continua-

ueisque €2 legibus, pietati , virtuti,

tum fhit.

Videtur etiam , fi vefti-

tempor? , quitus illa adm:nifiravi

gia ejus rei. in epiftolis Philippi

confervarique moffet ,. componendis

perfequi velimus, Forfterus, He-

Juminum ac gublizum illius Confilium

Q

braice doCtus, in cenfum venilífe ,

pruefecit,

4 quo coufz

[

13as oblatas-

quem vero Philippus profeffioni

que fi

ii tpfe auttoritate fua compra-

theologicze minus idoneum judica-

bavit , easque in poflerum — valere

vit.

ltaque ordinationis zuctor ,

Jiatuit , ac omni ratione E? jure

qui eam exaraverit (nam in ea per-

vatas firmasque e[fe voluit, ipfius-

ficienda infimgnem operam colloca-

que Scholae communi confiio culo-

bant Sichardus & Fuchfius) nemo

diendas , fervandas , promulgandas,

alius effe poteft, quam Soachimus

Jequendas dedit atque commifit. Quas

Cameravius ,

cujus etiam ftylum

infuper etiam, augeant , /mm naant,

referuünt omnia.

Afferam ex ea

tulent, componant , ul tempus quod-

particulas quasdam, ex quibus tum

que €9 quaeque ves incidevit, quae

fcribendi ratio tum mores illius zevi

i w

Tef

ue ulla vres-

Jingilatim capitibus propriis expofi-

poífint dijudicari

tae fancitaeqnue funt. ,, Quinam vero

ubiica fme certa praefcriptione ac

Á

tum fuerint mores, ex capituloXVII,

ordinatione legwm ftare, meque omui-

de honejtate vitae €? moribus, patet,

hus illae temporibus atque locis eae-

ubi de veftitu ita praecipiunt: Cer-

Communi-

dem effe femper po[fumt,

tum eft amittum 69 ince[lum ingenio-

&atis enim moribus, fententia, conjue-

vum ejfe humanonum pitturam, fta-

iudine vitaeque ipfius modo ac vatio-

que veflitus barbaricus haud. dubie

ne, quod, diverfis feculis fievi folet,

ingenit eft levis €2 diflorti indicium,

ilas €C9 ipfas mutare €9 praefenti

Quare ingenui adolefcentes ve[titw

ufui accommodare neceffitas quielis,

ulantur honeífo, 69 eg, qui ad ufum

pacis, ordinis, pofiulat, [taque omni-

maxime fit conveniens, mihil [ecun-

bus aetatibus latas, auflas, abroga-

dum p

ravitates vulgaves d

if

1LUfIS ,

tas, immutatas leges C? conftitutio-

gi&um , [cilfum fit ,

peta/os vi

llofos

nes vrerum publicarum [cimus pro eo

? viatorios, capilia eiiam egue[tria

atque revum gczju-uquæ natura tulit.

ón wrbe non geflent, pileos oblongos

l-

iüos,

Geb 4 835

[f

itt fe-

illos, qualibus Turtica barbaries de-

affe&lata novitate [ciffa$ , quae pri-

Drin-

le&atur , abominentur , togularum

mo a carnificibus funt ufurpatae exi«

TMRT

iment non modo Mufarum cultorzs ,

brevitale, quae vix pudendas corpo-

Calamo

n &

vis partes tegere go[Junt, f[curras €9

fed milites etiam, dedecere,

E m/s!-

moriones imitari erubefcant.

Caii-

poiius quam gladiis prominentia fud

vuttis

"

con/picuis uti veliut, €26,

v diri-

gas autem inird genua dzfluemes e

rtida

ijide

v(rtztti ,

Vifirgnt

VU

u

'ng-

821

tualere

[

iL

w

ipiute

cifo-

s.mfias,

; Quar

Jl

quod—

, quat

pj

m veto

XVII,

atet,

- Cet«

g.gmio-.

, It

| dubl

ficrth

valil

i zgfïm.f

r

67;[,[;'"" )

jl

[ougos

illos»

ANNÜ

RECTO.

SERE)

DC

| LVDT.

THE

M. BE

