ut de omni medii zvi literatura ,

me exa&e differuit dign, Schmidlia

in progr, de illo chronico. 1792.

meritifümus fuit,

GaD

QR

21

E

proponit fat urmultas, turbari ab eo difcplinam monafticam

criminatur: Audiuntur focii, (conventuales) at illi in alia

omnia abeant, fuumque Abbatem egregie deferunt.

Laun.

ant principem , qui virum tam integrum & folertem mife-

rit: teftantur, Naismanonum verbum Dei folide docere & bo.

nam in populo fementem facere: rogant, ne princeps mo-

veatur Abbatis querelis , qui invidia motus catechetam vitu-

peret: obfecrant, ut ne Naismannus ex Hirfaugienfium tra-

&u avocetur.

Ex hac hiftoria ad oculum patet, quantum

decreverit inter Hirfaugienfes tum temporis eruditionis exi-

ftimatio, qua olim floruerant, quod nec ipfe Trithemius dif-

fitetur.

Omnis illa lis ita tandem fuit compofita ad. d. 5

Maj 1535, ut Naismannus uxore Calvam dimiffa, in Coe-

nobio remaneret, rebus vero Coenobii fefe haud immifceret ,

& Monachos ad obedientiam Abbati przftandam admoneret,

qui vicifim & Naismannum inftitutioni Monachorum vacan-

tem non amplius impediturum fe, fpondebat.

Quse cum co-

piofe a b. Chrifimanno referantur , id tantum adjungimus ,

quod Abbas quidem in Romanorum facris ad vitze finem ,

qui in.a. r551. incidit, permanferit, in Coenobio habitarit :

& vidum impetrato victalitio fuftentarit 7), a recipiendis

3

C 3

No-

v) quod Crufius 5o. florenorum

quidem 5o. fl. cenfeamus , reliqua

fuiffe perbibet; quam fummam Zah-

nius quidem juíto minorem cen-

vero, uti ex aliis etiam exemplis

patet, frimento vinoque conttitiffe,

fet, & soo. legi mavalt; ego vero

füummam

autfi, ad analogiam aliorum exem-

illam

jufto majorem

plorum ,

fummam pecuniariam

cenfeo,

Conciliari forfitan ambo

150. fl, fuiffe dicamus,

poffumus, fi fummam pecuniariam

"m

22

Geo

Va

Novitiis abftinuerit , illique, qui aderant, fatis bene veftiti ,

fuerint dimiffi, quod vero etiam Monachi, fere omnes for-

mule Lutheranw fubfcripferint.

S

XV.

4) JBlabyrenfe. Coenobium - dioecefeos. Con(tantienfis , S.

Benedi&ti formulze addictum , duobus circiter ab Ülmesfi tra-

&u-millaribus ad Blavam fluvium fitum originom fuam -

ve Sibotho cuidam , qui fe Comitem de Ruck apopellat w),

five Anfelmo Tubingenfi ejusque filiis Hugoni &' Henrico ac

Adelheidz , Comitiffe de. Enzenberg , H.inrici conjugi x),

debet.

Adelheidis ipfa Romam profetta, confirmat onem

fundationis a fe, marito & Leviro íuo facte ab Urbano Il.

P. M. a. 1099. impetravit.

Primum Biabyrenfibus Abbatem

Azelinum dedit Hirfaugia.

Variis calamitatibus expofitum

fuit monafterium Blabyrenfe, nec monachi femper parfimo-

niv fuerunt dediti.

Cum vero uti oppidum cum pagis, ita

& Advocatia monaíterii cum pagis & prediis & cenfibus

a. 1447. à Comitibus Helfenfteinenfibus ad Ludovicim Co-

mitem Wirtembergenfem jure emtionis perveniffet, jure fuo,

a majoribus accepto in reformando illo monafterio ufus eft

Ulricus Dux, cui vero cum Abbate Ambrofio Scherero Lin-

davienfi tam facili confenfu convenit, ut abbas cum fex il

lius

w) Ita quidem b. Sattlero intop.,

x) lIta auCtori prefationis cit,

P. II. p. 140. videtur. Comes de

Conftantienfis videtur,

Ruck eft ex ftirpe Comitum Pala-

tinorum Tubingenfium.

QD . Ge2

23

lius conventus Sociis religioni Luiherane mamus daret )

Abbatiam itaque Duci refignavit, & a. 1544. in monafterio

Blabyrenfi obiit. Excepit eum quidem a. t548. Chriftianus

Tubingenfis (Tubinger) cui hiftoriam fundationis illius mo-

nafterii debemus. Sed cum ille in turbas interimifticas inci-

deret, varia ufus eft fortuna , ultimus Catholicorum Abbas,

cui anno demum r1562. fucceffit D. Matthaeus Aulbeï, pri-

mus Evangelicorum Abbas z).

B XVE

5.) Eandem S. Benedi&i regulam profeffus eft Abbas

S. Georgii, dicecefeos Conflantienfis, in filva nigra, cujus

monatieril

fundationem di

i

l

genter

v

A

iluttrat ll. Gerbert a).

Debet illud origines & formam celebratiffimo Abbati Hirfau-

gienfi Guilielmo circa annum. 108o. Quomodo Advocatia il-

lius Coenobii ad Wirtembergenfes pervenerit, id diftin&e re-

fert

y) verba funt Fi/cülini in mem,

Uracenfi fu '?-zïzu,z't. ii

Ea vero, quze

Theol. Wirt. Supplem. p. 15. ubi

addit, proterve diéta videntur. nec

ad manufcriptam provocat, ex quo

fine cafligatione omitti poffunt,

ifta excerpferit,

» Em in hoc monafterio eft adluc,

z) De Chrifiüjano Tubingero- ita

qui titulum Pagelati gevit, Augu-

refert auctor przefationis Conftan-

Jtanae confeffionz additfus , dignita-

tienfis cit. ,, Marchdorfi naias ac

t quidem Jpe(labilis , ab iis tamen,

poftmodum a confratribus fuis, qui

quae Praelatum ecclefaficum decent,

Juce Udalrvico e mona[ierio ejetti eo

muneribus adimplendis longiflime re-

confugerunt

» in. Abbatem eletfas eff,

"iotus. ,,

Ecquis tandem in ea re,

Redii inde cum monachis fuis , Jed

qua plane nihil ad auctorem per-

non uifi ad graviores luffis 62 gerum-

tinet ,

xas toleraudas,

ZAb eo enim pau-

dicem ?

incompet?ntem ferat . ju-

lo pofí iterum wiolenter abduffus ,

diuturni carceris /quallores in arce

H

8) in hi&or.?lvæ nigrz T. p. 285

24

G5

-

28

fert Sattler ä); Opulentiffimum olim, jam nonnifi rudera

oftentat, ex turbis ru(ticanis refidua, inter quas ipfi Abba-

tis & conventualium fubditi, au&ores illius devaüationis,

Formule

odium in fratres pre fe ferebant virulentiffimum.

Lutheranz mordaciffime contradixit Abbas ]oannes, nec ea

do&rina alibi tum quam intra fines territorii Wirtembergici

admiífa fuit, in quo primus Evaugelicorum Abbas in annum

Nec iftud Monalfterium inter abrupta a

fere 1567. incidit.

dicecefi Conftantienfi omittitur ab Autore Conftantienfi, quem

(epius jam citavimus. —Licet ením, ita ille, cella j5. Georgii

ad vicinam civitatem Villinganam fe recipiendo nomen. [uum

flatumque regularem confervaverit , prater primevum tamen fun-

dationis lotum ab Hezelone €$ Heffone ajfgnatum plurima alia

'

pradia €9 bona amifit, in quoruss ja&fura wnicum hoc triffe fo-

latiut monaflerio refiduum . fuit, quod cum reliqua ditionis Ifir-

tembergice monafleria voraci hac flamma genitur fuerint. con-

fumta , ipfum tamen opima flamme fyolia relinguendo. vitam

JMMonachi enim cum

ac fubflantiam: /uam in tuto. collocaverit.

eorum Jdbbate rejeis , que de ampleenda feila Lutherana ipfis

offerebantur , iniquis conditionibur femel ac iterum expulfi, exi-

lii lorum fub tutela. giiffmorum Zdufrie Ducum . in urbe . Vil-

^

lingana invenerunt.

$. XVII.

6.) Sexta Abbatia diccefeos Würzburgenüs formule S.

absque

Benedi&i addi&a eft JMurrharden[is , cqjus origines

idoneo

b)k in top. p. 267.

QD

C

25

idoneo tefte ad Ludovici Pii teäpora protrudunt. Quantum-

vis vero mutila fit Abbatum feries, quam afferunt aucto-

res, id faltim certum eit, Abbatem Ulrico Duci cozevum fuit-

Ífo a. 1526. Martinum Moerlinum, cui a. 1548. Thomas Car-

linus & a. 1552. Hoffefs fücceffit, uti nec.id negari poteft,

a. r365. Eberhardo Comiti Wirtembergiv perpetuam obtu-

liffe fui Monafterii tutelam. & advocatiam Abbatem Conra-

dum. Moerünus, qui gratia apud Nobiles multum valnit, id

per eos obtinuit, ut cum Priore Carlino in monafterio mora-

ri ipfi concederetur.

Abbatis itaque habitu indutus fedem

quidem fixam in monafterio habuit, fed Abbatie prefuiffe

dici non poteft. Cum ille a. 1548. obiiffet, fücceffit ei quidem

Carlinus, inauguratus etiam fuit a chorepifcopo Wircebur-

Hoffef-

genfi, fed fub eadem lege, qua anteceffor habitus.

fius vero, ultimus Romane formulze Abbas, homo tam per-

ditus atque íceleftüs fuit, ut a. r572. Princeps eum officio

movere & carcere conftringere cogeretur.

Íta quidem coepit

3. 1574. feries Abbatum, qui formulam Lutheranam profi-

tebantur, quorum primus fuit Ezelius c).

S' XVIII-

L

| 7) | Septimum Ben

edidinz formule d) adícriptum mo-

nafterium eR:X Laureacmþ diccefeos Auguftanze, cujus hifto-

riam

c) Nefcio cur auctor Conftan-

minavit tamen etiam eas, quze dice-

tienfis hanc Abbatiam plane pree-

cefium erant Spirenfis & Augu-

terierit ,

nec verbulo nominarit,

ftanze.

Conftantienfis

quidem dicecefis

d) Inter 26. monafteria S, Bene-

haud fuit, fed Würzburgenfis: no-

dicti etiam Lorchen/e nominat Sten-

ge

26

n2 * — Ga5

riam compendiofe referunt b. Sattler £), & b. Chriftoph. vMatth.

Pfaf f f) Fundatum fuit illud Monafterium a Friderico Ho-

henftauffenfi Suevize Duce & ipfius uxore Agnete, À. 1002,

qui Benedi&inos in illud immifit g).

Privilegia Laureacen-

fia ab Innocentio Il. P. R. a Fridericol. Henrico Vi. Fride-

rico II. aliisque Imperatoribus fuere confirmata & auca.

Quinam viri Principes Stauffenfes zeque ac alii in zede clau-

ftrali fint fepulti, prolixe recenfet P/affíu:, quorum permulti

funt dubii.

Neque ea res ad liquidum aliter perduci potuit,

quam locali inveftigatione, quam inítituere fub idem tem-

pus, quo Abbatiam equidem primus ingreffus fum , juífus

eft Ill. de ochfletter , Collegii redituum ecclefiafticorum Di-

re&or, qui exactum de monumentis , quse Laureaci fuper-

funt, commentarium cum figuris delineatis ad Sereniffimum

Principem retulit, in mufeo manufcriptorum bibliothecze publi-

ce Stuttgardians alffervatum.

Advocati hujus Monafterii

primum extitere Imperatores Ducesque Suevi, Advocatiam

vero ab ipfis Monachis A. 1i291r. Eberhardo Wirtembergiæ

Co-

gel in catalogo ecclef.:colleg. mo-

Tub, p. 713. fq. & Fx;ancifcum Pe-

nafteriorum &c. apud P, Braun

iri in Suevia ecélefiaftica f, 536. fq,

Lc.o.67.

De devaftatione tractus Laureacen-

e) in TOPOgF. pQ IIa pc 27I. fqü

fis.a, 1525. teftem habemus Cle-

f) in oratione de fundatione, fa-

mentem S^iderum in-chronogr. 1.

tis, antiquitate & reformatione mo-

VII. apud P. Braun l, c. p. 25.

nafterii

aureacenfis. Tub. 1729, 4.

ubiita: AKuflici Hallenfes, Linpur-

£) Extat diploma fundationis

apud Crufium in .Annalibus Suevi-

genfes €9 alii 1200, numero mona-

fterium- Lorchenje €7 . oppidum igne

Cis P' II. L. 9. C. 2.

Befoldusm in

devafiarunt d. 1525.

docum,. rediv, monaít, Wirt, ed,

Lov Es

-

KX

H

CR

-

F

Comiti fuiffe 'trziditam, ex Crufo h) refert Pfqäïu:",' antiquio-

rem vero Innocentii IV. Bullam anni 1251. ad Clauftrum di-

rectam allegat Satt/er 7) quo jam tempore Comes Wirtem-.

bergize, cujus nomen haud exprimit, Advocatum egiffe per-

hibet Papa.

Quaenam vero poteftas cum jure Advocati» con-

juncda fuerit, id amplis verbis demonftratum dedit ill . Zi;-

denbachius &) & compendiofe effert Pfaffius, quod complexum

fit jurisdictionem civilem & criminalem , jus venationum ,

hofpitationum , operarum fervilium, jus tributorum , quz

monafteria folverint, jus convocandi ad Comitia provincialia ,

jus facrorum & jus facra ad verbum divinum reformandi.

Qui tum , cum Ulricus reformationi vacaret, Abbas mona-

fterio Laureacenfi praerat, Laurentius Autenrieth , interce-

dentibus pro eo Nobilibus, id impetravit, üt fedem fuam

intra clau&rum Afigendi poteüatem a Duce obtineret, ubi &

à. 1549.

" h) Annal. Suev. P,

re rechie Herrn erkanmt und. geehrt,

f. 176.

SQVLQ 3. c. II.

vor áenfelben Recht gegeben und. ge«

H

in Tobp. p c71.

&) in deductione , cujus titulus

nommeu , Erbhuldigung geleijtet ,

zu allen Landtügen befchrieben wor-

eft : gründlither Beweifi , dajff die

den, in Be[lell und Verwaltung des

Prülatem wnd Kibfler des Herzog-

Regiments und andern muneribus

thums Ilirtemberg vor 9go. 100. 150.

300. uzd melr djahven zu dem Land

functionibus und der Herr/chaft und

dem Land angelegenen Confultatio-

und Herzogthum llirtemberg gehü-

nibus mit gemeiner. Laudj/chaft. von

vig gewejen, der Herv[chaft und. des

Stüdien und ZEmlern ais Mitver-

Fürv['enthums Prülaten geneunt, und

?

r]

wandte participirt, und in allen Zn-

f

[

4

r unzerirennliche Gleder und Stün-

lagen und Landesbefchwerden mit

de des Louds gehalien worden , in

gelubt und gelegt haten €?c. 1645,. 4.

die Laudestheilungen kommen , die

Habetur etiam editio recentior &

Herrjchaft von IViriemberg für ih-

au

ior.

3*

Da

28

GD * Qe5

.

549. obüt

& fuccefforem , ultimum difciolinaee Romanee

fectatorem , habuit Benedi&um Rebítock , quo a. 1563. mor-

to, ab Udalio feries coeoit Abbatum Lutheranx formule ad-

dictorum , quos jam quadraginta numerant

Conventuales

a. 1535. Duci juffis obtemperare coacti

alii penfione pecu-

niaria, eaque modica, annua mactati

lii una femel fumma

certa donat!

tra quam nihil pofcere licuit

alii Maulbron-

nam íuftentandi ibidem ablegati funt

Rationes tamen ex-

a&tas earum rerum omnium iniri voluit Ulricus, quaxe in mo-

nafterio extabant.

$. XIX.

8) Ocavum S. Benedi&i monafterium eft d s

ft dicecefeos Conüant1enf S

quod Abbatem quidem non ha-

buit, fed Priorem , qui inter ordines provinciales nunquam

fuit relatus.

Nobilis quidam, quem Bernonem appellant

cum prazedium fuum ante nigram fylvam intra hodierni Duca-

tus Wirtembergici confimia pro zedificando monafterio affignaf-

fet, adiit Gebhardum Conftantienfem epifcopum, legatum tum

temporis apoftolicum celeberrimum, qui ecclefiam ibi fub. ti-

tulo B. Gregorii Papze & confefforis confecravit

Wilhelmus

vero Hirfaugienfis Abbas tres monachos & quiuque fratres

laicos fubmifit, qui in pradio ifthoc, quod denfiffimo nemo-

re horrebat, prima monafterii fundamenta jecerunt

Masgais

inde acceffionibus auctus . ille locus

per Priores ab Abbate

Hir(augienfi pendentes ,

gubernatus fuit,

quamvis monachi

obed1ent1æ Hmfaugænüum fe fubducere & propnum fibi Ab-

batem

QD

i

QD

29

Ép

batem confituere fepius moliti fint. Adierunt eapropter et-

iam Conciium Bafileenfe quod vero eorum conatus fregit,

& obtemperare Reichenbaceníes Hiríaugienfibus juffit, Tem-

pore reformationis Prior ibi erat Valentinus Wezel, qui

quamvis catholicus, Abbatibus tamen Evangelicis Hirfaugien-

fibus morem geffit.

Cum ille Wezeiius a. 1581. obiiffet , tur-

basque moveret Joannes Hugelin, qui Priorem fe geffit & in-

trufit, Dux Fridericus poft fat longas difceptationes a. 1595.

Prioratum nomine Abbatis Hirfaugienfis armata manu occu-

pavit, & priorem cum monachis ejecit. Ferdinandus II. qui-

dem edico fuo reftitutorio anno 1629. fereniorem monachis

auram polliceri videbatur, & ablegati etiam funt ex con-

ventu Wiblingano monachi Benedi&ini, qui in poffeffionem

ccenobii Reichenbacenfis immitterentur. Séd atra mox nubes

coorta monachos continuis agitavit vexationibus, qui tandem

poft pacem Weftphalicam, cum ftatus anni normalis ipfis. ef-

fet contrarius, loco cedere & ecclefiam vque ac monafterium

cum ommnibus bonis ac proventibus in manibus Wirtember-

gicorum Evangelicorum relinquere coacti funt. /)

S. XX.

B.), Premonfiratenfum reguloe adhsefit Coenobium Z4del-

bergenfe, dicecefeos Conftantienfis, fundatum a. 1178. a Volk-

$

nan-

l) Concordant inter fe in enar-

ler in top, P. II. p. 26s. & au&tor

randis Reichenbacenfium fatis Sgt- praefationis Conftantienfis.

É

D 3

G3D -- QD

39

nando, quem Fridericus I. in confirmatione fundationis a. 118r.

miniflerialem de Staufen appellat, confirmatum vero ab Ale-

xandro Il. & pluribus poftea Pontificibus & Imperatoribus

& multis privilegiis atque immunitatibus ornatum

Canoni-

ci Promonftratenfes primo ex Canonia Hothenfi

his vero

pex fiftere recufantibus ,

ex Canonia Roggenburgenfi eo voca-

, fub directione plæpoütoxum & Abbatum continua ferie

f1b1 füccedentium illud incoluere.

Extincta Hohenftaufenfun

Ducam familia, cum ex fide annalium Colmarienfium prz-

dia eorum quzedam ad Comites Wirtembergenfes pervenirent

facile accidit, ut hi in his etiam regionibus jure magiítratus

fupremi gauderent, quo jure

Ulricus etiam ufus eít, miíío

a. 1535. Adelbergam Michaele Brodhagio, qui monachis Ev-

"

angelium pr2edicaret.

Neque eum fru&u caruiffe, ex eo ap-

paret, quod Abbas Leonhardus Durr, qui anno 1538. obiit,

Lutheranam formulam amplexus fuiffe dicitur a Fifchlino. m)

Non omnino Lutheranum fuiffe ex eo etiam colligimus, quod

ab omnibus in feriem Abbatum Catholicorum ponatur &

ideo maxime laudetur, quod pacatam Goeppingze vltam ege-

vi&alitio fuo contentus.

Ob gravem jacuram quam

rit,

Coenobium a. 1525.

in turbis rufticanis fecerat ,

reftaura-

ri debuit integrum , quod opus cum a. 1548. abfolvere-

tur, novus ei Abbas Wernerus datus,

qui ad annum 'us-

que 1565. ultimus catholicorum abbas vixit, cui primus Ev-

angelicorum Abbas Chriftophorus Binder fucceffit.

Monachi

Wir-

£)) P, II, Supplem. p. 16

*

s

G2

31

E

Wirtembergia exulare, & Roggenburgenfäm Cánoniam , un-

de dimanarant, repetere maluerunt,

$ xw

L

C.) Canonici regulares ad regulam S. Auguftini fb fuo

Prafüle incolebant Ceenobium — .Denkendorfen/e, Conftantienfis

dicecefeos , cujus hiftoriam preeter Sattlerum n) diligenti cura

illuftravit Cl. Schmidlin, Stuttgardiani Gymnafil Profeffor, 0)

Invaluerat quidem circa principium Seculi XIL. ordo Hofpi-

taliorum , quorum curze id erat demandatum, ut eos, qui ad

fepulerum chrifti peregrinabantur, fubfidiis neceffariis provi-

derent. Cum vero grave perdendz iterum Paleftinas peri-

culum immineret, multos illud pios viros & przecipue S. Bern-

hardum permovit, ut ad fubfidium Paleftin;o & S. Se-

pulero precipue ferendum fideles excitarent.

Quibus per-

motus Comes Bertholdus p) omuia fua bona ploriofo Hiero-

folymitano fepulcro obtulit, a. 1120. ac. Monafterium S. Se-

pulchri in Denkendorf fundavit, eamque fundationem con-

firrmarunt Honorius Il aliique ejus. fucceffores ac. Conradus

Imp. cum aliis. Inter Prefules fuerunt, qui vicarii feu nun-

Ccii generalis S. Sepulchri per Germaniam titulo infignes erant,

& quamvis alia hujus formule monafteria 149o. ex Inno-

centii VIII. decreto ordini S. [oannis Hierofolymitani unita

fue-

M) in topo Po IIo.pn 252). f *

$) Cujusnam ille familie fue-

0) n Beytrügen zwr ^ Gefchichte

rit, de eo difputant Sattler & Cl.

des Herzogthuns

p« 16. fq.

Zü'r'tgmberg P,Il. Schmidin.

—

$

32

GD

d*

AAE D L

^

fuerint , Denkendorfenfä tamen monafte Jzi:g'ï primzevum fta-

tum femper retinuit, advocatiam vero ejusdem Comites Wir-

tembergenfes primo jure pignoris, poít Seculo XV. hsredi-

tàrio jure adepti funt 7); quod jus cum ad Ulricum Ducem

perveniffet, ita illud- a. r521. exercuit, ut proefentibus etiam

Commiffaris Wirtembergicis electus fuerit Proeful Uiricus

Fehleifen.

More füo itaque idem dux a. 1535. ecclefiaftem

mifit, qui Conventuales ia facris Evangelicis intrueret. Eam

quidem fibi moleftiam inferri, quamvis blande tractaretur ,

graviter tulit Preeful, fed nihilo fecius calices, patenze omnia-

que-ad ornatum templi pertinentia Stuttgardiam fuerunt

afportata. Et quamvis maximopere cunctatus, refiftere ta-

men amplius monitis haud poffet Abbas,:a Principe Conf-

*

liarius nominatus, qui mos poftea inter omnes Przlatos iu-

valuit, obtento victalitio Eslingam abiit ibique vitam com-

mode tranfegit.

Conventuales fere omnes formulam Luthe-

ranam fünt profeffij parochiis etiam proefecu.

Finito bello

Smalcaldico & irruente in novellam'eccleüiam formula Z/e«te-

rim, Eslinga quidem Denkendorfium repetiit Ulricus Fehlei-

fen, adminiftrationem monafterii denuo fufcepturus, quam

cum ob fenium curare amplius haud poffet, coadjutorem fibi

qui

Bartholomzeum ('fæjum r), Lu:heranis faventem expetiit,

cum

q) Cel. Scthmidlin f C.

Bavthol, Kaes, qui Udalrico Prae-

r) animofe in Kaefium invehitur

gofito. condjuior datas fuerat, fidem

auctor Conftantienfis l. c, in przef.

catholicam abjecerit, aique matrimo-

übi ita: ,, Funeflior vrae veliquis —

nio facrilege (2) contratio munus anu-.

hujus mona[flerii exitus. fait , cum

tiflitis cum ojjicto mar iti con]wuaceritoas

?

—

&&D-&'m

33

cum adminiftrationem cum redituum procuratore fufcepiffet ,

Tb

Fehleifen Eslingam rediit, ubi a. 1560. obiit. Ferunt, ipfum

Fehleifen, facris novis clam faventem auctorem fuilfe, ut lo-

co Conventualium adolefcentes in difciplina & literis infü-

tuendi in-Coenobium immitterentur illisque bonus.preeceptor

proficeretur, quod confilium omnïno ecclefiv fuit falutare.

NE

AXXIT..-

Alterum, canonicis regularibus ordinis S. Auguftini ad-

dictum Monafterium fuit Herbrechtingauum, dioeceífeos Augu-

ftanz. Inter feptem hujus formule conobia, quae Carolus

Stengelius apud P. Braunium , quem fupra nominavimus ,

recenfet, Herbrechtingeníe etiam expreffe nominatur.

Funda-

vit illud a. rr7t. Fridericus L. Imp. cujus diploma apud Be-

foldum extat.

Àn jam ante Fridericum conventus clerico-

rum fecularium prefto fuerit, qui tam perditam & luxurio-

fam vitam egerint, ut Fridericum moverint , ad fubftituen-

dos illis. canonicos regulares S. Auguítini, id nofira parum

intereft.. Majus vero momentum habet, quod Advocatia il-

lius monafterii poft extin&tos Duces Suevicos acceífio Dyna-

fti»e Heydenheimenfis tam intime connexa haberetur, ut qui

P.

Dynafta effet, idem etiam advocatia Herbrechtingenfium gau-

deret, quapropter factum eft, ut in divifione quadam Helfen-

fteinenfium Comitum a. 1532. reditus ex coenobio Herbrech-

tingenfi 4oo. Hallenfium libris (Pfund Heller) sftimarentur.

Quomodo illud ad Principes XVirtembergenfes pervenerit, id

E

re-

,

34

G2

^

E

Q2&D

referre omittimus. Ulrici Ducis tempore res erat in vado,

quapropter & fuo more illud reformare fufcepit, h. e. mona-

chos dimifit, & fuis ecclefiafis, quos eo miferat, curam fa-

crorum tradidit, Sua etiam [forte contentus vixiífe videtur ,

qui tum erat Abbas, Pantaleon Kesler, qui a. 1537. in coe-

nobio obiit. "Valentinus Bauchart, qui ei fucceffit, a Mona-

chis dimiffis videtur ele&us fuiffe, cum nullum extet exem-

plum, quod Ulricus Abbati catholico alium catholicum fub-

ftituerit, pauca etiam omnino extant de Baucharto veftigia.

ld vero certa fide conftat, quod a. 1549. ex edi&to, quod In-

terim vocant, Rulandus quidam Abbas in poffeffionem coe-

nobii immiffus fuerit, quem vero Chriftophorus tam blande

tractavit, ut, catholicorum Abbatum ultimus, a. 1555. in pa-

]

ce obiret, & tum primum formule Lutheranze Abbatem

conftituit Ulricum Schmid , quem ob pietate

/

m magni fecit

Chriftophorus.

$. XXIIL

D.j Opu]xeqntifïïma monafteria na&ti funt illi, qui Ciffer-

eienfium. formule fe addixerunt , & qui etiam in noftra pro-

vincia Abbatiam non unam habuere,

I. Prima inter eas

eft Z/ba Domini , dicecefeos Spirenfis , quod monafterium

a. 1148. a Comite Bertholdo Eberfteinenfi fundatum dicitur.

Ab hifce Comitibus Eberfteinenfibus Advocatia feculo deci-

mo quarto ad Comites Wirtembergenfes tranfiit, & confir-

mata eisdem ab Imperatoribus eft, quin & monafterium cum

alis in erecione Ducatus eidem fuit incorporatum & pro

merm-

280

-

$h

o,(

3;

þ

Maximam cele-

membro ejusdem conftituente declaratum.

britatem inter ejus Abbates catholicos na&us eft Lucar Gez

pertinacia fua , qua Udairico Duci reftitit.

Miferat ad eumn

Princeps a. 1535. Joannem Fridericum Thumbium & M. Er-

hardum Snepfium, qui a. d. 6. Jul. Ulrici Ducis verbis ei

denunciarent, ut pro canonicis ftatis horis S. Scripturoe the-

mata legeret & recitaret, ut Pfalmos decantaret, ut s. co-

nam fub utraque fpecie adminiftraret, ut Miffam & priva-

tam , quam auricularem . vocant, confeffionem abrogaret, ut

ii

-

onefta

pro cucullo Ciltercienfi ipfe & Monachi alia veftitus

forma uterentur, & ut quiin coenobio miniftrarent, honeilis

opificiis admoverentur.

At Abbas & monachi id pertinaciffime

v

denegarunt, caufati, id (ibi neque per confcientize fuze di-

&amen neque per ordinis fui ftatuta licere, obteftantes, ne

fimilibus juffis infiftatur.

Monuerunt Commiffarii Principis,

ut Abbas & Monachi rem maturius ponderarent, dederunt-

que iisdem, cum opportune cun&tarentur & moderatione uti

ífe videri vellent, fpatium de ea re deliberandi ad 23. O&.

usque; fub id vero tempus advenerunt Stuttgardia Rein-

hardus , Sachfenheimenfium & Philippus Vollandus Groenin-

genfium prefe&us , qui graviora jam poftularunt, uti fcilicet

Abbas & Monachi omnia vafa pretiofa, vafa qusecunque ar-

gentea , pecuniam prefentem , literas , rationes, calices, pa-

tenas, ornatus Miffaticos & reliquam ecclefize füpelle&ileri

Id omne Abbas con-

traderent, Stuttgardiam deportandam.

ftantiffüne denegavit, füpplicibusque literis Principem r'og.a-'

E 2

vit,

46

CHD a Q62

vit, ut ab eo rigore fibi temperaret

Cum vero Ulricus jut-

fa fua repeteret, feque jure fic agere poffe arbitraretur, no-

vos oratores a. d. 38. Oct. ad Abbatem mifit Balthaífarem

de Gültlingen

virum fancioris confilii praecipuum & cum

eo Prafcettos Ebingenfem & Neoburgenfem , quibus Ambro-

fium Blarerum ex ordine ecclefiaftico adjunxit

Stipati illi

funt manu militum armata

qui vim in occupando clauftro

adhiberent

Ventum etiam eít ad vim : nam cum nullo mo-

do Abbas in id confentiret

ut fupellectilem , literas ac ra-

tones traderet, oratores a vi adbibenda fibi temperare am-

plius haud poterant

Quamvis itaque illatam fibi hanc inju-

riam cgerrime ferret Abbas, & nihil magis doleret

quam

auferri crucem auream aliamque argenteam quidem fed au-

v

ro obductam

cui religio ea de caufía pretium tribuit

quod

inerant fanQze crucis reliquize , pretiofis margaritis ornatse

doleret etiam privari fe duabus Infulis pretiofis & pedo Ab-

batiali ; obfirmatus tamen animo ne fic quidem ceffit, nec e

fuo Coenobm disceffit ,

fed cum 4. monachis ibi remanfit.

Cum vero nec Princeps cederet, monachos abire juffit, Ab-

bati vero graviter injunxit, ut. tandem aliquando ciftercien-

lem veftitum deponeret , aliudque veflimenti genus grave &

Submifit fe tan-

viro ecclefiaftico magis dignum affumeret.

dem Abbas, non quidem ex reverentia principis, fed moni-

tis & precibus monachorum cedens, mox vero Langenfttein-

bacum fecelíit ,

ubi opima habuit pratdxa Alba Domini

ibi

vero Kal Martu 1536. coram notariis teftibusque fuit publi-

?

ce

Gaso

*

087

4'

ce proteftatus, depofuiffe fe habitum fuee ciftercienfium for-

mule, coattum quidem & invitum , admonentibus eum íuis

monachis, neutiqoam . vero eo confilio, ut vel regule vel

ccnobio renunciaífe videretur, cum fperet potjius, tempus

mox adventurum effe opportunum , quo focios fuos poffet

colligere & monafterium in priftinum ftatum reftituere. Quod

cum reíciffet Princeps, minas iftas haud effe negligendas ra-

tus, ut Abbatis molimina precideret, mifit militarem ma-

num, quz? Abbatem Stuttgardiam abduceret, ubi juíffu Prin-

Obüt ibidem Lucas Kal Martii

cipis carceri fuit inclufus.

1546. & fepultus eft. Vices ejus egit Cafpar Trippelmann

cui a. 1555. fücceffit Philippus Degen inito conjugio Evange-

[

lii do&rinam profeffus.

Sub Degenii infpecione, preceptori-

bus Jodoco Neobolo atque Georgio Bloffio, 18. clauftrales

alumni in Albam Domini immiffi funt. 7)

$. XXIV.

s) Neício,

O auctore b, Satt-

S. 26. addit. T. p. 76. ed. Lipf. 1694.

ler hift. Duc.

P.

H p

3. afferat,

plane nihil de facto hujus Abbatis

Ulricum ideo ad vim

efcendifie,

habet, Omnino etiam id, quod in

quod detexerit, Abbatem 30c0o, flo-

renos occultatfe.

textu afferimus fufficere poterat ad

Fifchlinus zeque

provocandam Uirici iram. Itaque

eam fümmam affeit, quam tripin-

nos cum Zahnio confentimus , &

ta milUa s«vcorum fultfe refert. Sed

rnmorem incertum de abícondita

ili antores, quos Sattlerus nomi-

illa & interverfa fümma pro fabula

nat

Befoldus in doc, red. », 228.

habemus, nec plebis adefpotas &

Crafius in Annal. Snev, P, HI, Lib.

aniles fere fabulas curamus , quafi

]. c. x1. nihil «crzrti. afferunt,

!, 40-

reconditus etiamnum lateret ille

cüs vero, quem alle at ex Secken-

thefaurus.

dorfü hiftor. Luth, L. 35. fect, $.

4 t

Qs2

i

(Q2.2

GE XOXINI.

2. Alter Ciftercienfium formuhe addi&us Abbas erat P;-

benhufanus.

Conobium hoc, diocefeos Conftantienfis, primo

quidem a. Lr83. pro Præmon&ratenübus, poítea vero r19r.

pro Ciftercienfibus fundatum a Rudolpho Comite Palatino

Tubingenfi, & a P. M. Innocentio IlI. & Gregorio 1X. & fuc-

cefforum nonnullis ac ab Imperatoribus Friderico L Henrico

VI. & aliis fuit confirmatum, ex quorum literis patet, quan-

tum provenubus abundavent illud Coenobium ,

cum infignes

& multi pagi nominentur, qui, quod in rebus humanis ac-

cidere folet, hodie non amplius extant

Tam infignes illi erant,

Abbas ibidem

ut fub Friderico, qui fub finem feculi XIll

fuerat, fexaginta Monachi cum centum triginta fratribus con-

*

verfis fuftentari potuerint

Singulare extat chronicon Beben-

hufanum, quo ufus eft b. SSteiuhoferus in fecunda. chronici fui

parte

Monafterio huic, prout aliis exitium attuliffe Udal-

hoc eft

ricum, dicit przffator Conftantienfis

ut liberalius

loquar, a. 1535. illud fuo more reformavit

Monachi folo ce-

dere atque in exilium migrare debuerunt, /pem tamen €9 ami-

mum recuperandi monaflerii minime abjecerunt, [ed, poftquam

Abbatia per :3. annos vacaffet, in coenobio porta coeli , guod

exules fratrer pie ufceperat

Sebaflianum . Lucium (Luz) alias

Hebenfireit. Zbbatem fibi elegerunt t) , proefente Schoenaugien(i

Abbate Sebaftiano ipforum vifitatore, & Henrico Abbate Maul-

bron-

t) fünt verba przfatoris Conftantienfis. cf, Crufium P. III, & Fifchl;-

»

"um in fupplem. p. 135

Eiäf) 4 — G9

39

æ»

brennenfi ac Bernardo Maier, majore Cellario in Salem, lo-

co fui abbatis.

Bebenhufam etiam ille a. 1549. d. 2o. Mar-

tii ediéto Caroli V. reftitutus, cum fociis rediit, qua tamen

poffeffione frui diu haud licuit.

Chriftophorus quidem qui

patri fucceffit, conceffit ut Lucius ad a. 156o. Abbatio prae-

effet, quo primus ex Evangelicis Abbas berhardus -Bidem-

bachius ei fuit fubrogatus. Lucius vero ob fenium Tubingam

fecelit, victu Principis liberaliori fuftentatus , ubi 1571. obiit.

S TAV

3. Tertius Ciftercienfium Abbas fuit /ulifontanur. — Coe-

nobium illud , dicecefeos Spirenfis , quod multis rationibus ce-

lebritatem in hiftoria ecclefiaftica na&um eft, fundatum fuit

a. 1137. a Walthero de Lmersheim , & a. 1148. eo quo

jam ftat, loco extrui ceeptum eft & poít varias viciífitudines

in Principum Wirtembergenfium clientelam pervenit w).

In

reformando eo coenobio, Ulricus eo majores invenit difficul-

tates, quod inter opulentiffima referebatur, & magnis poten-

tioribusque utebatur patfonis. Cum porro e reliquis coeno-

biis pertipaciffimus quisque, uti a novis Lutheri do&rinis ab-

horrebat, ita Maulbronnam relegaretur, ubi fumtu publico

nutritus fuit; facile accidit, ut fentina & feex malorum intra

ilud clauftrum coalefceret, & tot maleferiati homines con-

grederentur, qui pro aris & focis certaturi, eo unice tende-

bant, ut ftatum monafticum fervarent , & Ulrico novas in

dies

ku.) V, Satiler in t'op—ogr. P, II. cap. 43. $. 3.

[

[B4D

QD

4o

dies 1üo!e&ïas crearent, fta quidem legimus , Joannem En-

tenfus, Mulifontanum Abbatem, ut moliminibus Ulrici fe op-

poneret, primo Spiram, poft in Prioratum Peris fub Auftria-

ca ditione feceffiffe , eidemque ad [Judicium Cameree Imperia-

lis Spirenfis diem dixiffe, quod & mandatum contra Ducem

decrevit, ne Ulricus abbatem in admiuiftratione clauftri &

proventaum amplius turbaret, neve Conventualibus mole-

ftiam crearet.

Ad receffüm quidem Imperii Noribergenfem

atque ad pacum -Cadavienfe provocavit tum Ulricus tum

Elector Saxounip & reliqui Principes, foederi Smalcaldico ad-

dicti, qui ejusmodi fententias in caufis religionis omnino per-

horreícebant.

At in fuümma rei telan. orfi erant Abbas &

Monachi Mulifootani, quze non poterat non effe Ulrico mo-

»

leftiffima v).

Judicium etiam Camerale pro Abbate contra

Ducem fententiam dixerat, & quamvis monachi, qui Maul-

broasna remanferant, Abbatem etíam & qui cum 'eo abie-

rant, in jus apud eundem Judicem Spirenfem vocaffent, quod

Abbas evafiffet, monafterii literas, rationes & pretiofam fu-

idque agere viderentur ,

pelle&ilem quamcunque abftuliffet ,

ut Abbas reverteretur & ablata reftitueret : lis tamen illa

fuit diuturna, qua pendente Ulricus in poffe

ffione Conobit

rat&um Evangelii luce colluftra-

pgrman'fit, & omnem illum t

vit. Joanni illi , pertinaciffim

o & infenfiffimo Ulrici adverfa-

Ile

tio, a.

1547. fucceffit Henricus, Henrico vero a. 1557. ]oa

nes

v&) cf. Satiler l. c, P. M. p. 73—75. & 127. ad &. x537. & p. 92-

ad a, r536.

|

ss

Eu

G4.9. 4 i(7147]

4t

nes Waiblingenfis, qui poft femeftre Stuttgardie , ultimus e

4.

Romana familia demortuus, Joannem £Epplin primum Evan-

gelicorum Abbatem, habuit fuccefforem.

Fuerat ille e nu-

mero conyentualium Maulbronnenfium , qui formulam Luthe-

ranam erant amplexi, uti Scroppius & Vannius.

Primus ve-

ro uxoratus Abbas fuit Vannius.

$. XXVI.

$.. Ultimum Ciftercienfis formule ccnobium fuit Regio-

Jontauum , dicecefeos Auguftane , a Rom. Rege Alberto Au-

