KaI600-79_1

p -

ISRCTOEDT

-

i

——

PSERRLCMUNT

W

W

f

P

v2

——

n

Anteettt

p

-

—

[ u ——

nE

—

—

——

— o*

————

iqarcm

—

——

a

ass

N

s cciiiiuGEin

Ea ii

PAU

PL

ORUPTPUNUE

M

—

as

Rn

*

RENUNUD

——

j

Lod

^

l

L

l

.

L]

H

—

—

27

f

g

EEE

P «

d

/

a

—

Weu^ R

Em2

RO

———— MÓ

m N LY T.

DE PRIMITIVA

ECCLESUE WIRTEMBERGICE

A.

«.(

"

-REPVRGATJE:

le

DISCIPLlNA ET DOCTR!NA

"

RECTORE VNIVERSITATIS EBILRHARD!NO-CAROLIN,&

!

I A GNIFICENT/'SSJM'O

SERENISSIMO PRINCIPE

DOMIN O

WO

CAROLO

blVCE WIRTEMBERGUE ET TECCUE REGNANTE

b

"^REL.

REL.

"PRAESIDE

IOANNE FRIDERICO LE BRET

THEOLOGUE DOCTORE E PäPROFESGORE PVBLICO PRIMARIO, SEPENISSIMI

CONSILIARIO VNIVFRSTTATIS CANCELLARIO; ECCLE QIA!. COLLEGIATJE

PRJEPOSITO, LAVREACENSIVM ABPATE

ALE D

9 E N.

MDCCXCAI,

[

DEFENDENT

M CHRISTIANVS PHIL. FRIDER. LEVTWEIN, FLoEZLINGENS.

M. THEOPHILVS AVGVSTVS KNITTEL,

NICRODENZLING.

M. HENRÍCVS . FRIDERICVS BARDILI,

MVLIFONTANVS

Jl

M. CHRISTIANVS WILHELMVS NEV FTTR

CCANSTADLIENS

M. WILHELMVS FRIDERICVS SEIZ,

STVTTGARDT.

SERENISSIMI STIPENDIARII ET EX MINIS CONSTSTORIALIS CANDIDATI.

E

TVBINGä

FVESIANIS

— — -

—— —— o C Q — ^ VM U —— —— $— —— —

EE

"u

UE

-

M

um

$. L

alem fe Ulricus in repurganda ecclefia' Wirtembergi-

Qu

ca gefferit, id in fuperioribus commentationibus ab-

unde jam demonftravimus, ideoque tertiam de viciffitudini-

bus originibusgue nofire ecclefie Chriftophori maxime zevo re-

fervamus.

Jam vero in difcipline potius & do&rinz vi-

ciffitudinibus immorandum paulifper cenfüimus , quarum

cognitio eo magis rerum facrarum ftudiofos decet, ut per-

Ífpicere poffint, quanam fuerint ejusdem rationes antiqus,

quibus principiis eoe innixce tum fuerint, & quomodo recen-

tiori vvo ampliticatze magis fint atque diftinCctius explicatoe.

Quibus recte conftitutis quzenam fuerint ecclefize noftrae fata

profpera & quamnam adverfa, folide judicari & ratio reddi

p

poterit, cur & quomodo five difciplina five do&rina no&ræ

ecclefiae alios offenderit, alios ad affenfum traxerit.w

$It

Quid Ulricus ea in re egerit, ea documenta te&antürv,

quibus demonftravit, quam firma ipfius animo infederit illa

fententia, qua Principi competere ecclefie fuze gubernatio«

nem novi do&rinz) repurgatze do&ores unanimi confenfu do-

cebant. Cum nullo adhuc pacto publico, quod poftea Paffa-

A

vienfi

z

Ga&D — 4c — QD

ega

tirina &

-

vienü & rehgxofa pace demum cautum fuit ,

();

eu

:;

?iolïl-

conjunéta cum ea patrie confttutio ab advel ariis

ta & confrmata; Ulricus ea in re fuo jure egille & ex no-

tione Principis argameatatum fuiffe, multis occafionibus publi-

ce teftatus eft

Illa omnino do&rma

qua jura regiminis

ecclefiaftici. communia, quorum exercitium adftrictum eft ad

confenfum ecclefi; Evangelice ipfius territorii , & propria

in quorum.exercitio ecclefiz confenfu opus non eft, qu: ju-

ra ecclefix collegialia eaque, quae? ex norma legum provin-

cio fundamentalium ad confenfum ecclefix; adítrita funt,

qua. porro jura propria, quorum exercitium ex politia ecclefize

certis officiis ecclefiafticis annexum eft, &, refervata, quorum

exercitium eít penes ipfum territorii Dominum vel ejus no-

diftinguit

nondum ita erat

mine penes confilium fauctius

explicata

ut quid inter utriusque generis jura interefífet

expediri facile poffet

Multum quidem valuit norma legum

provincive fundamentalium, fed & ea nondum ex affe erat de-

finita.

Salus ecclefi;e fuprema quidem lex agnita eft

fed

quid ea falus requirat

de eo ardua fepe qusftio. emerfit.

Salutari etiam dotctrinz de falva confcientive libertate íua

conftitit veritas

fed ambitus illius jufto reftrictior, non tam

late patuit, quam fenfus humanitatis id fecum ferre videba-

tur. Id vero inprimis Ulrico curze cordique fuit, ut regi-

& in

men ecclefiafticum ab Epifcopis exercitum pr?ecideret

ea re molienda adjutum eum fuiffe do&rina Theologorum

obfervamus, qui ideo ex notione vere eecíefie argumentati

A P.

funt

u

e

G2

A

4 — G55

3

z p

funt, ut ea ratione & regimen fuorum Principum juftum effe

& reditus ecclefiatticos iu ufus verz ecclefize applicari poffe &

debere docerent. Ex eodem regüminis ecclefiaftici principio ea

gubernationis facrx forma. flaxit, quam mediam effe juffit

inter epifcopalem & presbyterianam , ut non omnem plane

aboloret hierarchiam five fubordinationem ecclefiafticam, qua

gradibüs inter Ífe differunt miniítri verbi divini, quam gra-

duum diftin&ionem vero non effe juris divini, quod jam XV.

feculo a Wiclefitis & Hulffitis conftantiffime fuit confirmatum,

fed juris humaui, docuerunt etiam : noftri Theologi. . Quam-

vis itaque facil^ largiretur noftra ecclefia , Ininiftros verbi di-

vini five Prsedicantes , quos tum vocabant, ífi verbi divini

E

& facramentorum adminiftratio unice refpiciatur , nullo ha-

bito ordinum difcrimine, inter fe eífe 2eq

uales; forma tamen

regimiais ea nobis placuit, qu»e non effet epifcopalis, fed nec

presbyterialis, & in qua hierarchica , quze fupererat, grada-

tio & fübordinatio a Principe ipfo vel ipfius nomine a Con-

filio fan&iori & a Confiftoriis definiretur

& determinaretur.

Commodum in hac gubernationis forma &

opportunum acci-

dit, ut r. gradatio & fübordinatio hierarch

ica mera res or-

dinis effet, quxe non a ptincipe alieno & e

xtero, fed a pro-

prio

Principe intra fuum territorium definieba

tur; ut 2. omnia

in confpe&u ecclefize fierent,

qua una cum Principe, meri-

ta miniftrorum dijudicabat , ju

fta lance ponderabat, fervorem

bm;e de ecclefia merendi acue

bat,

E.

cuique, fi Deo placuerit, tribuebat.

& hoc etiari pa&to fuum

A 2

$. III.

Qu - —— QD

F

$.

At

Cum princeps, arduum opus aggreffus, regimen fuum

ecclefiaficum, Epifcopi regimini ccclefiaftico. opponendum &

contra adveríarios tuendum fufciperet ; alius plane rerum or-

do fervatus fuit l. in Collegiatis hierarchive epifcopali fubtra-

hendis. Prima earum eft Oberhofen/is in Goeppingenfium dicece-

fi, quae antea parochialis ecclefia, a Nicolao V. a. 1448. in Colle-

giatam mutata, & przeter Preefulem & Cantorem novem cano-

nicos & novem vicarios na&ta eft. Addidit Ulricus a.1514. novem

illis canonicis, decimum , & przterea Organiftam feptemque

vicarios, Ulrico autem e terris fuis extrufo, Canonici a Re-

ge Ferdinando immiffi, auftriaci regiminis ftudiofifimi, cum

"

prater fpem Ulricum a. 1534. rediiffe acciperent, rebus fuis

diffifi, fponte abierunt, Ulricus vero Canonicos cum preaefu-

.'

i

e. abfente fe immiffos, abdicavit, reliquis autem liberam

?

optionem reliq

uit, num folum vertere & aliorfum fecedere ,

fione dum viverent, contenti effe vellent. Re-

an fnodica pen

qui rationes & fundum

ditus collegiatzte omnes procuratori ,

adminiftraret,

traditi, ecclefiae vero, praeco M. Merrin datus

elt.

Eft ille procura

tor primus in terris noftris, qui reditus

Rei novitas non

Collegiatze nomine principis adminiftraverit.

es videtur, cum ipfi; quos Prin-

exiguas habuiffe difficultat

ceps miferat, Confiliarii, jufto lentius eo in negotio verfaren-

tur, quod tam graviter tulit Ulricus, ut ipfe D. Jo. Cnode-

rerum Cancellarium fuüum aculeato fermone objurgaret, vi-

Chryfoftomum in ipfius familiaritatem fe infi-

deri Joannem

nuaife 2

C2

3us

(

Qa$2

.*.

$

4.

nuaífe, hoc eft,

auro eum a Canonicis fuiffe corruptum.

Magn quippe molis erat,

eam gentem ita condele

ut ja-

&Guram redituum , quam Canoma eorumque familie facie.

bant, haud gravate ferrent

Cum vero id etiam commodi

fecum ferrent Collegiatoe

ut ex ilis, cert2 parochie a vi.

£ariir facile poffent curari ,

Principis erat,

hanc difciplinam

ita mutare , ut precones & mini(tri fuppeterent qui in eo.

rum Iocum fubflituerentur.

Quam diffiiiis vero ifte labor

fuerit, ex eo etiam apparet, quod omne hoc negotium anno

demum 1552. fuerit expeditum , quo ecclefíia Collegiata in

parochialem traníiífe legitur.

Sed ne íic quidem Canonici

ili antiqui fponte fecefferunt, quia cultui fuo continuo indul.

1*'

gebant, dum Chriftophorus eos omnino removeret,

Fulgure

tandem taé&a illa

Collegiata a. 1563. igne confumta ficque

plane fuit deleta. a)

$

IV.

Cautius mercari didicerunt Proeful & Canonici ecclefize

*col!egxatæ Paurndavienfit , haud multum a Goppingenfibus

diffitze.

Quamvis de fundatione hujus Collegiate nulla extet

memoria certa, id tamen conftat, effe eam antiquiffimam, &

reditus habuiffe praefulem & canonicos ex pagi parte ipfis

ve&igali, aliisque fontibus

Variis belli calamitatibus ita il-

la ad incitas fuit reda&a , ut fub Ulrici tempora non plures

A 3

fu-

8) b. Sattleri Topogr. p. 104, Ej. hift, Duc, T, II p. 69. Zahn

Ref, Geích, p, 6

6

Co» .« COW5

fupereffent Canonici quam quatuor, qui egregie fe r.bus fuis

confulturos arbitrabantur , fi Ulrico fuam Collegia

"2548

LOU EL

fponte

traderent, certam. pecunide fümmam ad vi&um fuftent

COLiek

aud

um

fibi ftipulantes.

Nec plane ea in . re defipuit Przeful , qui cer-

tum pro incerto obtinuit.

Nam cum clericiks maximopere

inviderent làici, eaque invidia reditus clericorum minueren-

.

tur, & omiis intercideret augendarum facultatum ex milíüis

& oblationibus fpes probabilis; fuüm ubique con mendabat

regimen ecclefiafticum Princeps, qui bonos parochos defidera-

ri confpicatus, curam cultus publici & minifterii ecclefiaftici

certioribus legibus & certiori difciplinae adftrinxit. £)

du d

hd

. Inter omnes vero Collegiatas quam maxime inclaruit ec-

clefia Collegiata Zacknangenfir, quze a. r116. fedente Pafcha-

li II. a Marchione Hermanno IL. Badenfi c) vel ex Crufii fi-

de d) ab ejus uxore Imutta fundata fuiffe perbibetur. Mo-

nachos etiam f. Auguftini focios ibi adfuiffe , ex ea patet

conceffione, quam Bruno Spirenfium epifcopus Hermanno

ejusque kux.or,i impertiit , collocandi eo monachos Auguftinia-

nos,

b) Sattler l c. HT. p. 7r. ubi re-

t) in Cod. diplom. Bad. Chroni-

fert, habuiffe Faurndavienfem . ec-

con Mf, Backnangenfe , Herman-

clefiam Collegiatam jus liberze ele-

num Marchionem fundatorem af-

eunm

vero

&ionis canonicorum ,

fert. cf. b. Sachs Eiuleitung : die

illi- cupiditate füa omnia turbarent,

Gefchichte der. Marggraffchaft. Ba-

potentiori protectore opus efífe

den. P. I, p.270.

prafulem ipfum fenfiffe, przeclare

de fe actum irí confifum , fi Duci

d) Annalo SUCV. P. II. LO X-I' c' I.

»

fe füuaque omnia permitteret,

Cs2

h

Qu

1

5

d

nos,' quos poftea eti

e

x

4

m Hermannus ilI. u*a cum facra S. Pan-

D

1

cratii

cde liber

re:

Àil

ifime donavit &).

infignem quidem ija&au-

ramaecit ilia ecclefia belii tempore ,

quo extincia fuit fami-

[

(

lia

201

ievica Stacu

ii

i

lenfis :

?

fel nec ipfi

jadenfes polteriores li-

beralitate fua ecclefiee Backnangeníi coll

K

egiatw defuerunt. /)

Quomodo Backnanga ad noftros Principes pervenerit, id do-

cere hujus loci^non eft, cum id potius agamus, ut quas ac-

cefliones fecerit ecclefia Wirtembergica , & quale in ea regi-

men ecclefiafücum regimen invaluerit demonftremus.

Colle-

giatam illam Ulricus ecclefiafte five. Preeconi evangelico cu-

raucam & formula Lutheri initiandam tradidit , quem

a. 1537. celeberrimus & de ecclefia nofira meritiffimus Va-

lentinus. Vannius excepit $). Quam inviti vero cefferint Ca-

nonici, id ex eo patet, quod Michael Angelberger , idem Ca-

nonicus, qui a. 1535. ultimam in ea Miffam legerat, poft fa-

tale quod. Interím vocant, edi&um, ftatim. iterum . Backnan-

gam advolarit, & primam iterum Miffam legerit, ex qua re

colligimus, Canonicos Backnangenfes formule Romanz fub

Ulrico manfiffe addidtos & a formula Lutherana alienos.

Exifimatione floruerant Canonici ifti & aliqua eruditionis

laudé fe commendaverant, ut ferebant faltim ea tempora ;

quod N etiam patet, quod amici Ulrici ex illis felegerint In-

ftru-

£) Sachs l, c, p. 291.

Backnargenfis '& Stuttgardianze ,

f) cf. Befeld in docum, rediv.

quz? nonin omnibus exemplaribus

fed in eo exemplari, in. quo füb

extant.

m

finem extant donationes ecclefize

Eg) Fifchlin P. I.Vp. I5.

a

GeD * Gs5

&l

fira&orem Ulrico dandum , qui in facris maxime eum infti-

tueret, & primis religionis elementis imbueret.

$. VI

Inter Collegiatas celebre etiam nomen na&a eft Colle-

giata Herrenbergenfis. varüis fatis agitata.

Quam cum auno

1430. fundaífet Ludovicus Wirtembergiwe Comes

isque ea-

propter patronatus jure, quod vocant, gauderet, ad fuccet-

fores tranfiture, przefules ibi fuos confiituit Princeps

Inter

Quam mafcule

quos viri etiam numerantur non illiterati.

ilud jus patronatus ab Eberhardo L contra Curiam Roma-

nam fuerit defenfum

id jam fupra monuimus.

Aliam qui-

dem formam na&a eít ifta ecclefia a Sixto IV

cum vita

communis inter Canonicos ad modum Capituli Uracenfis in-

troduceretur, & caputiati jam incederent Canonici Herren-

bergenfes, fed quam parum Canonicis arriferit Caputium ,

id ex eo patet, quod Leo X. a. 1517. antiquam formam red-

diderit. Jus vero Patronatus Principum Wirtembergicorum

falvum & illefüm femper manfit, quod & Ulrico liberiorem.

de ea ftatuendi facultatem dedit

Poftquam Przfulum ulti-

mus Benedi&us Farner a. 1534. obiiffet, fatius omnino duxit

Ulricus, Collegiatz , multis calamitatibus depreffe , bello ru-

fticano exhauftz & flammis confumtz, formam abrogare,

Canonicis, qui idonei effent, & a Lutheri formula haud ab-

horrerent,

alio modo confulere, & Ecclefiaften parochum cum

dlacono ecclefiae illi proeponere, quo fa&um eft, ut M. Cafpar

Gre-

*

!

Gü?)gw

9

r

Groter, quem Ulricus magni fecit, primus Ltivtheranæüfor-

mulx parochus preeffet. /7)

$.. VII.

Beutel/pacenfis Collegiata eum in finem sevo antiquiori

fundata fuiffe videtur, ut ex ea amoena , fertilis & pagis ob-

fita valis Remfana parochos nancifceretur , curo animarum

aptos.

Antiquam eam effe, ex eo colligitur, quod jam

3. 1247. Beutelfpaci Collegiata przefto fuerit. Quoe cum tur-

bulentis illis temporibus multas calamitates perpeífa effet,

Ulricus a poliice denominatus a. 1260o. ita eam inftauravit ,

ut fex Canonicos & fex vicarios cum Praefule in ea inftitue-

ret

Poftquam vero Stuttgardia inciperet proecipua fedes ef-

fe Comitum, poftea Ducum Wirtembergix , Beutelfpacenfis

Collegiata a. r321. confentiegte fummo Pontifice Joanne XXII.

ab Eb:rhardo Comite Stuttgardiam fuit translata , ita tamen

ut adminiftrator redituum (Pfleger) antiquze Collegiatze Beu-

telfpaci remaneret. Sic quidem Collegiata Beutelífpacenfis in

Al-

Collegiatam Stuttgardfanam fuit permutata, & parochiz

ten-

h Zahnfql. €. p 61,. Sattler in

fubjetto a, 939. ad z'njlantiarh Ludo-

top. P. l. p. 66. fed conferatur etiam

vicl

Udairici. Comitum IFirtem-

Catalogus períonarum ecclefiafti-

bergenfium Collegiata ecclefía eretta

carum &locorum dicecefeos Con-

fuit , quam dein alius Udalvicus

ftantienfis anno 1779. editus Con-

Dux, is nempe qui fuueftaim (2) re-

ftantiz in 8. ubi in przefatione au

formütionem in terras IFirtembergi-

&or hzc habet: Herrenbergae —

cas induxit, denuo [uftulit, ejus pra-

eppido comitibus Tubingenfibus olim

ventibus ad. alios ji-nes applicatis,

B

Io

e

Ki^

e

F

QD

tenburgenfis incorporatione aucta, Quamvis enim jam anteà

facra zedes Stuttgardie fuerit , eaque filia elfet vedis matris,

quae Altenburgo ad Canftadium inferviebat, ex ea tamen po-

tiimum ratione Collegiata Heütelfpacenfis Stuttgardiam

tranfiit, ut per Nicrinam vallem Parochi & Vicarii inde pof-

fent confüitui. Habuit itaque Stuttgardiana S. Crucis eccle-

fia inde.ab eo tempore faos przfules fuosque canonicos ,

quorum ea .erat dignitas, ut inaugurandi fuüb initia officii ,

ad inftar Pontifcis Romani , altari imponerentur , impofito-

que ea ratione Prefuli juramentum a fubditis przftaretur.

Ultimus inter catholicos Przful erat Jacobus de Weferftet:

ten, qui cum a. 1534. antecefforem, vi injufta,. fede fua de-

Jeciffet, talionis jare ita ab Ulrico fuit tra&atus, ut fignifi-

candum ei curaret, bene a&urum Jacobum, fi aliam fibi fe-

dem quzereret. Cum enim a. r535. miffa fuiffet. abrogata,

& 3. 1536. imagines ex templo amote aliorfum transferren-

tur, confültius duxit Ulricus, fi. Jacobum, turbulenti ingenii

virum, Stuttgardia juberet abeffe.

íta 54. calices argentei

ex ea ecclefia ad alios ufas applicati fuerunt /), Jacobum au-

tem tantus inceífit Ulrici timor, ut dum ipfe viveret, St'tittgar-

diam redire, turbatiffimo quamvis ecclefiz ftatu , haud au-

deret,

Vix vero obierat Ulricus, cum Jacobus mox eo.re:

di-

i) ,ad ufus profauos effert au&or

omnipo veram effe, quod Ulricus

praf. Catalogi Conftantieufis cita-

eos calices in ufus profanos con

ti, quod cum ex fenfu juris Cano-

verterit, cf, Vaterialien zueiuer Ge-

nici efferat, meminiffe debebat ,

[chichte des Stifis. Beutelfpach. und

alium effe fenfum difciplinge Luthe-

ranc, neque ex omni parte &

178t. 8.

der Stiftskirche in Stuttgard, Augsb,

GQn2 -* Gu2

X1

*-

diret; nec tamen diu Chriftophoro fuit moleftus ; obiit enim

Jacobus a. 1551:. qu? ipfius mors lLwtiora mox tempora in

Collegiatam Stuttgardianam induxit,

cum Brentius primus

formulæ Lutheranæ Praeful ipfi fuccederet.

$. VIII.

Ecclefia Col leeiata Smdel/znnenf ?r, cujus canonici ex par-

te a. I477 Tubmgam fuerunt translocatl

. confentientibus

Sixto IV. P. M. & Friderico Imperatore ,. mter antiquiffimas

Germax iv eft referenda , cujus præfu!es omnes notati ordine

extant in Chronico Smde finvenf'l

Quod a literis non fue-

rint plane ahen' præfu:es & Canonici ,

de eo documenta. ex-

tant haud p ane contemnenda.

Ita pxæful Wolfram presby-

ter, multos fuz ecclefize rehquxt Codices : ità Canonicus Sin-

delüngemzs iedulum fe prbuit in Concilio Conftantienfi in

colhgenais & defcnbendns oratmmbus in eo Concilio habltls

quarum Codex fervatur in bibliotheca Stuttgardlana

Ita

Joánnes de Botebor five de Botwar,

qui prvful Sindelfin-

genfis a. 1433. obiit, /acre pagina ;7rofk/70rem fudii Parifien-

fi* fe nominavit.

Cum vero Eberhardus L. Mufageta Sindel-

fingze aliquos Canonicos reliquiffet , eosque regulares effe ordi-

nis S. Auguftini juffiffet, fuo illi tramite alacriter perrexerunt in

tuendis fuis facris , tandem vero, cum 4. 1535. alia ad eos

facra perferrentur

Canonici illi

, qui S. Auguftini regulam

fe&abantur una cum prafule omnes abiere. A)

LA IX.

L

^ k) Non liquet, quo autore re

m Conftantienfis in przf, Tulingana

1ta referat auCtor Catalogi aileg

ati (bolleglata) &x. loco: Smdelf jngen ,

403

12

GD — »e,æ

d

$.

IX.

II Quze difciplina ab Ulrico in reformandis Zfbbatiir ob.

fervata fuerit , & qusenam fuerint nov?e difciplinze principia,

ea clare oftendunt , quae per Confiliarios fuos Abbatibus &

Conventualibus poft recuperatam provinciam fignificanda cu-

ravit.. Argumentum principis eo redit, ut effe fe Evangelicoe

puritatis ftudiofiffiimum confirmet, ut doceri fe Evangelio,

& in confcientià urgeri moneat, ne ferat amplius hypoctiti-

cam monachorum & Conventualium vitam, quo in Deum

ipfum fit injuria , itaque de meliori difciplina effe laborandum,

legant in choro S. Scripturam, cantent Pfalmos, fed a Mifía

abftineant, & illius loco s. coenam ex Jefu Chrifti lege cele-

brent, confeffionibus privatis & fingularibus haud amplius

1

vacent, vitam honefte tranfigant, conícientiis onera nulla

imponant. Quod argumentum fi in formam artis redigatur ,

ifte fere prodierit fyllogismus gliquantuïm aculeatus: Quicun-

que

ubi primitus — mona[lerium ordisis

rum Sindelfingenfium & preebenda-

S. Beneditli, deinde vero monachis

rum illarum in fundatione Univer-

hujus coenobii ad celeberrimum mo-

fitatis 'Tubingenfis invenire facile

potuiífet, Ineam praecipue confen-

na[ferium Hir[augienfe dioecefis Spi-

üit Sixtus IV, Omitto Collegiatam

venfs ivauslatis Collegium Canoni-

corum fundatum fuit auno 1477. de

Uracenfemm S. Amandi, quam Eber-

confenfu Sixti IU Faontificis 89 Fri-

hardus a. 1477. ad imitationem

derici 1V, Imp. Tubingam tvansla-

Butfchbachianz. in Haífia fundaíffe

ia, illuftribus femper vivis ex Ifir-

fertur, cum nec przefator Conftan-

tembergenfium €2 Tubingenfium Co-

tienfis eam afferat, & ipfe Ulricus

emitum fanguine procreatis confpicua

a, 1516. cum confenfa Leonis X,

fit.

ecenfio hzc impedita eft,

in conventum clericorum fecula-

nec jufto ordine cohzret, cum ra-

rium in communi viventium eam

mutayerit.

*

tionem transpofitionis Canonico-

Gs2

MM CHSA

13

LO

que hypocriticam agit vitam , in Deum injuriam , ille debet re-

formari. A. Abbates & Conventuales agunt ejusmodi vitam.

E. debent reformari.

Quilibet videt, Abbates negatutos fuif-

fe & majorem & minorem: Ulricus itaque demonftraturüus

confequentiam majoris ad conícientiam provocat ex Evange-

lio informatam, qua ipfum urgeat, minorem vero ita pro-

bat, ut cantus vituperet , quibus in choro utuntur, ut for-

mas pietatis ab ipfis frequentatas, vitiofas doceat, ut dogma-

ta eorum de Miffa, s. coena & con'effionibus falfa przedicet.

Utut vero veriffimum fuerit i(tiusmodi argumentum theolo.

gicum , quatenus illud neceífitatem converfionis feu reforma-

tionis moralis urget , quz vero politicce converfionis neceffita-

tem non infert, confcientiam etiam Principis, bona fide agen-

tis, ftringere & urgere omnino potuerit, unice tamen & per

fe ad obtinendum id, quod Princeps intenderat, valere non

poterat , nifi alia acceffiffent in fubfidium argumenta, /)

e d

Secundi generis argumentum. a. nova lege repetit, quam

Princeps ipfis fcripfit, & qua vitz clauftrali valedicere juben-

tur. Sejundi jam ab Hierarchia Papali, populo ob luxuriam

& fuperftitionem odiofi , Principi jure obnoxii; legem eam re-

cüfàre vix poterant, at delinire tamen eos blandioribus viis

confultum duxit Ulricus. Offert, non defore ipfis infiituto-

res

D Zahn 'Pf óo. iSailer l, c, lUL p. ro.

Bu

14

&D . w

€)

res pios, qui ex verbo Dei eos inftruant , offert, confultum

ipfis fore & anima & corpore; velle fe Abbatib

us largius

concedere v1&ahtnum Conventualibus vero quadra

enis flo-

fenis annuis plo.plcere

quos confumere poffent , ubmunque

uri effent,

fe Maulbronnam conier-

vellent; quod qui recuía

ne-

rent

ubi omnes una communi vu?cu poffent fuft entau

que enim a fe poffe pofci auL expe&au ut in quovis cono-

bio ob quaternos, fenos vel & denos monac hos penum & cu-

lmam fingularem habeat

penes Abbates itaque effe ea de

re cum Principe convenire ex zequo & bono , conventuahbus

vero fufficere florenos quadragenos vel fi de integra certa

fumma velint pacifci, id ipforum arbitrio relinqui ,

laicis

ye-

ro, quos converfos feu & apparitores vocant ,

25 florenos

'

annuos effe fuppeditandos.

Legi vero a fe fcr;ptæ id addlt

ut a rempændls novitiis ftatim ab(tineant ,

& quotquot ad-

nec. votis ob-

effent nondum regulam folenniter profeffi,

ftri&i,

ilis ad feculum redeundi liberam poteftatom facit.

Princi-

Eam legem qui vxtupemt jus ille Principis impetit.

pi vero quis illud jus competere negaverit ? Competere id

autoritatem Papv jam a fe amoliti erant

Pape, fi dixeris ,

Prmmpes proteftantes. Competere prfcopo Diccefano fi di-

xeris, qüid Abbates ad Epifcopum , a cujus Junsd!&mne mul-

ti jam per immunitates a Papa obtentas erant exemti,

&

quomodo Epifcopus Principem ab ecclefia Romana fejunctum

fuo juri adftrinxerit ? In compluribus etiam coenobiis conven-

tualitar , quam canonice vocant

jam ad tam exiguum nu-

l4

me-

325

.

u

(e22.

I5

merum érat refirita, ut officiis chori 'pz*æüandis monachi

effent impares: Ecquis Principem ad tam laute & maguifice

alendos pancos adegerit? Qu fi fecum, perpenderit absque

ira & odio eruditus de cztero au&or. cataiogi Conftantienfis

1

auni 1779. liberaliorem eum fententiam de- Ulrico, ct

l

J

us exi-

ftimationi quavis occafione detrahit,,

confido.

laturum . effe : plane

$

Tertii generis argumentum a falute publica tum ecclefio

fum cioitati; repetit, quze. promtum '& 'efficax remedium po-

ftulet. Urgeri fe, urgeri om

iio!

iiva

n provinciam graviffimis füum-

tibus, premi xere alieno, publice diffolvendo, Abbatibus figni-

ficat, & plane idem monet, quod jam Ferdinando I. regnan-

te ordines ipfi monuerant, ut ob seris alieni neceffitates Ab-

bates tantifper a recipiendis novitiis defifterent, dum illud zes

eífet diflatum. — Non eft itaque portenti inftar, fi Ulricus ob

falutem. publicam & ad avertendas calamitates publicas idem

poítulet, ut, qui profeíffi nondum effent votum folenne , ab

eo abftineant, cum ad aliud vito genus traufitus re adhuc-

dum integra facile pateret.

Quod fi olim. Abbates Ferdinan-

dum pecunixw fumma delinire non renuerunt, qua privile-

glorum confirmationem fibi redemerunt :

quidni re trepida

idem fibi licere Ulricus ftatuat ? ltaque qui legi Ulrici obfe-

quium denegarunt, illi vafa conclamare Tíffi, & cum omni

fupeilectile, Cetiam literaria,) Maulbronnam abire coa&i funt,

D

uno foco & una culina alendi.

Qui vero in clauftro rema-

nere ,

16

QàD — d- —— CA

eb

nere, quam in vicalitium , quod ajunt, confentire malebant

fed adminiítratorem redituum ad-

ili ibidem quidem reli&i,

jun&tum fibi na&i funt, qui cum Abbate relitus curaret. lia

redi-

quidem omnis Abbatum propria adminiftratio corruit

fed ita füunt adminiftrati

ut

tusque omnes non dilapidati

Abbates zeque ac adminiftratores ad- rationes principi red-

dendas fierent obnoxii.

N

$. XII.

Inter Abbatias vero A.) primo loco recenfebimus eas.

que antique .S. DBenedi£'i formuie nomen dederant.

I.) In-

ter clauftra illius formule primum nominamus Zimhufamum ,

Auguftanze dicecefeos

quod origines fuas a. Comitibus Pala-

,

tinis Tubingenfibus repetit, fundatum quippe olim a Mane-

poftea vero Anhufe, a

goldo, Langenavize prope Ulmam

quatuor Manegoldi filiis, Walthero, epifcopo Auguftano, Ma-

negoldo juniore, Adelberto & Ulrico exftru&um. Privilegia

quo illud Coenobium ab. Honorio Il. a. 1143. Coeleftino 1

Fugenio a. 1149. & Gregorio V. a. 1286. obtinuit , affert Be-

foldus m), Caroli V. vero confirmationem privilegiorum anni

153;. habet P. Braun. s) Prote&or illiius Coenobii fuit Dy-

nafta Heidenheimenfis

a quo prote&ionis jus ad noftros

Principes devenlt fed & ipfum Coenobium fingularia habuit

pos

s) in doc, red. p. 32

S

Bened.,

ad SS. Udahxcum &

») in BHeylage» ad notitiam hift,

Afram Auguftze extantibus. Aug.

liter.

de codicibus Mf.

in biblio-

Vind, 179t, 4.

thec, lib; ac Imp, monafter, ord,

QD

53

i

Ij

patronatus jura, quse ad Principes noftros tranfiere. Extant

etiam annaler monajfterii ! Znhufani ordinis S. Beneditfi a. Fri-

derico Plaukh JMonacho San- Ulriciano €9 Priore Anhufano con-

ftripti. o) Facillimum fe praebuit qui tum erat Abbas, Jo-

annes Agricola five Baur.

Ceffit enim ille. ceenobium fuum

fuo Principi literis reverfalibus, quas vocant, a. d. 15. Maji

1536. fcriptis, quibus omni jure fe abdicavit, contentus vi-

&alitio 15o. florenorum pecuniario, centum florenorum fru-

mentario & fex amphorarum vinario. p)

Quamvis eruditio-

nis laude haud floreret Agricola , vir samen fuit probus ani-

mique recti, qui Ulrici confilia de amplificando Evangelii cur-

fu laudavit , & mox ipfe matrimonium publice iniit & cum

conjuge. Bolhemii unice arands terrz , colendis & curandis

agris & pratis vacavit, quas a

greftes ejus occupationes vaþ

d.e v?tuperat Brufchius.

$. X

.2.) Secundum , formnule S. Benedi&i addi&um , coeno-

Pium eft Zyir/uaceufe ad fluvium Kinzig fitum $) , funda-

tum

o) P. Piacidus Braun, cui gravia

tempore fub Duce Ulrico tum Sue-

documenta debemus, l, c. P. 48.

cico Marte graffarte a. 163x.

eos annales operi fuo infernit, &

9) Sattler 1.

p. 71. Beyl, N. 33

ita de Plankio judicat, quod com-

Zahn p. 88.

pendiofe agat de monafterii Anhu-

q) Affert de hoc monafterio ali-

fani exordio, incremento & decre-

qua Autor przf, catalogi Conftan-

mento, de Abbatibus tam catholi-

tienfis doletque ejusdem defectio-

nem a dicecefi Conftantienfi, ad

cis, quam A. C, quod vero fufiori

ftilo agat de variante hujus mona.

quam olim pertinuerit.

m

ferii fortuna tum reformationis

r

C

18

Q252

3

CL

tum anno roos. cum confiio Gebhardi Conftantienfis epifco-

pi Legati Apoftolici a Rothmanno Haufenfi (de Haufen) Adel-

berto Zollerano (de Zollern). & Ludovico (Alwico) Comite

Sulzenfi a Pafchale lIl

Rom. Pont. vero a

IIOI

atque ab

Henrico V. Imp. a.'1123. confirmatum , quam Csefaris con-

&

inter eoS

firmationem alii etiam Henrici V. fucceffores

Cum inter alia Hen'i-

ipfe Carolus V. a. 1530. renovavit

cus V. Abbati fratribusque facultatem indulfiffet, advocatum

quem utiliorem fibi exiftimarent

lgendi

vel eo

fi

forte

gravis & inutilis accitleret

remoto alium fibi proficiendi

Ducem Teccenfem protectorem & advocatum fibi elegerunt

cujus fuccelfores cum ?ere alieno gravati nimis effent mol

Advocatia illa ad Duces Urslingenfes a. 1363. & eorum

demum extintcta familia ad Comites & Duces Wirtembergen-

fes delata eft. Succenfet Wirtembergenfibus auctor. przefa-

tionis Depius allegatz7e, quod hanc Advocatiam adeo exten-

dendam cenfuerint

ut fub reformationis pretextu monafte-

rium militari manu occuparint, ac demum Monachos a. 1550.

ejecerint , ultimum vero Abbatem Jacobum Maulbronne car-

ceri manciparint, ubi diu detentus tandem evaferit

Quam

parum fibi conftet hzec narratio

quam fit odiofa vque ac

falfa

ex illis excerptis patet

quae b. .Sattler collegit r)

Turbas Alpirfpaci exortas effe jam a. 1514. non vero contra

Principem , fed contra Abbatem Ulricum , ex annalibus €ce-

nobii conftat

Rufticanos motus iterum a. 1525. eíferbuiífe

&

») in Top, P. Il p. 276

GaD x Go2

AU

)».

& plebem Alpirfpacenfem graviter exceífiffe, non minus ve-

l

rum eít, fed & ift» turbze, quze armatam vim defiderabant,

nullum cum. reformatione nexum habent, quamvis nemo ne-

get, habuiffe Alpirfpacenfes fingularia jura privata, ad qux

L

commentatus olim eft Chriftianus Ferdinandus Harpprecht. :)

$

Alpirfpacenfe coenobium inter prima fere fuit, quod. Luthera-

1 formule femina deguítaret , quem guftum etiam Ulricus

Miferat inter alios eccle-

miflis Evangelicis mini(tris aluit.

fiaten quendam , qui populum ad novam formulam inítrue-

ret. Áliis quidem nova do&rina odiofa , aliis grata fuit, &

cum jufto morofiores effent conventuales , ecclefiaftes re ad

Principem delata , id obtinuit, ut Princeps turbas glifcentes

Abiere mox Conventuàles omnes, rixe aucto-

roeprimieret.

res, abbas vero Jacob Hohenreuter folus remanfit , & ultra

turbas, quas £nterimiflicar vocant , vitam protraxit, obiit

enim anno :563. ltaque certo is non fuit, qui Maulbronnz

carceri fuerit mancipatus, & ex eo evaferit, eft vero, quia

durante Interim & ob ejus refcripti rationes Abbatiwe fuit

prpofitus, inter Catholicos Abbates ultimus , & poft eum

inter Evangelicos primus eft Balthafar Elenheinz,

$. XIV.

3) Antiquiffimum ?eque ac celeberrimum , Benedi&inoe

familioe addidtum , coenobium eft ir/augien/e , dicecefeos

pi-

s) in diff, quze infcribitur

E jlores-" fparfi ad jura privata fmgularia 4l-

pir/pacen/[ia,

-

C 3

20

|QGuD a. — Gs2

t

Spirenfis, quod a. 839. ab Erlafrido Comite Calvenfi funda-

tum effe perhibetur, quam litem eo minus noftram facimus,

quod copiofe eam jam iluftravit b. Clirifimann t). Hirfaugia

mater eft, quze genuit illuftres epifcopos, Abbates celeberri-

mos , literatos infignes , congregationes monachorum celebra-

ÍIn hoc

tiffimas, coenobia difcipline laude florentiffima w).

etiam coenobium Ulricus a. 1535. le&orem quendam, Theo-

dorum Naismann, mifit, qui conventuales populumque Lu-

Torvis vero oculis eum excepit

theri formula imbueret.

Johannes lII Seultetus (Schultheiss) qui novo homini & a

monaítica difciplina plane alieno neque certum affignavit do-

Multo etiam

micilum neque vi&um erogavit neceffarium.

vehementius exarfit ira Abbatis, cum accepiffet, Najsman-

)

num publice pro fuggeftu verba ad populum facere, quapro-

pter tam acerbe in Naismannum inve&us eft, ut ifte Stutt-

gardiam fecederet inque finum Snepfii omnes ejusmodi vexa-

tiones excuteret.

Solatur ille virum , bono effe animo jubet,

labores pro caufa Dei & pro veritate fufceptos laudat , &

bono cum Deo Hirfaugiam remittit. ^ Abbas vero cito pede

querelas contra Naismannum

& ipfe Stuttgardiam tendit,

pro-

t) in Ge/chichte des KI,- Hiv[chau,

«) Frequentiffima Hirfaugize men-

Tübingen x782. 8.

Adde quae de

tio fit a Cel. Mabillonio

in fuis

Analectis & Annalibus ordinis 5,

Hirfaugia referunt Saier in top.

Crufius in Annaiibus,

Benedicti ,

qui amplus przecipue

P. 1], p. 261.

eft in laudanda Congregatione Hir-

& Trithemius

Abbas Spanheimenfis

faugienfi, de qua Abbas Guilielmus,

in chron. Hirfaug. de quo nuperri-

