ftriaco a. 1303. fundatum , omnium "Wirtembergize Abbatia-

rum recentiffma , quze quomodo ad Principes Wirtembergioe

pervenerit, amplis verbis perfequitür b. Satt/er w) qui & com-

pofitionem memorat, inter Auftrixse & Wirtembergize Princi-

pes a. 1588. initam, qua Auftriaci Regiofontano Coenobio re-

nunciarunt, Wirtembergici vero Principes Auftriacis Cceno-

bium Peris, fuüb ratione Prioratus olim Mulifontano annexum

cefferunt, & quod Wirtembergize olim erat obnoxium Auftirize

permiferunt.

Iterata molimina eripere illud coenobium Prin-

cipi noftro tentarunt, immedietas etiam quaedam, quam vo-

cant, quam-nunquam habuit illa Abbatia, arte quadam in-

fidiofa illi tributa, rem vero omnem diremit pax Weftphali-

ca, quà Wirtembergia etiam hoc refpectu ex capite amneftize

& gravamigum fuit reftituta. Hinc & Carolus Stengelius in

T

fuo

(?) in topogr. p. 205f

42

. GD - Qs5

fuo catalogo x) Regiofontanum coenobium refte quidem inter

Ci(tercienfia affert , fed male inter feculari/ata refert.

Melchio-

rem Ruoffiam tum temporis Abbatem tam animofum adver-

farium habuit Ulricus, ut minis etiam eum terrere, Ferdinan-

di l. gratia fretus, auderet, male ipfi rem omnem effe ceffu-

ram, fi idem, quod de aliis coenobiis ftatuiffet, de hoc etiam

Coenobio ftatueret, quodfi vero Abbatem & monachos in ju-

ribus fuis non effet turbaturus, in reliquis quidem fe juftis

Ulrici defiderüis haud eífe defuturos.

Provide etiam & cau-

te cum tam minaci adverfario egit Princeps, nec quid iu Coe-

nobio fuit novatum ante mortem hujus Abbatis, quze in an-

num 1I539. incidit. Qui cum obiiffet, Monachi funt dimiffi,

& ecclefiaftze in eorum locum riffi, qui Evangelium ad Lu-

*

theri formulam preedicarent.

Rediere vero Monachi 'it&rum

a. 1544. 9) ad fuum Monafterium & Abbatem fibi elegerunt

Ambrofium Boxlerum , facerdotis cujusdam miffatici fil

ium

fpurium, hominem prodigum & luxuriofum, qui eapropter ut

Ícandalum amoveretur, a. 1553. captivus Uracum dedu&us

fuit. 1lli jam Abbas Evangelicus fucceffit Joannes Epplin ;

poftea Maulbronnam promotus.-

$. XXVII.

Nobiliffimas hafce acceffiones eo majoris fecit ecclefia ha—

ftra, quod mirum quantum illz contulere ad cognitionis hu-

ma-

x) apud P. Placidum Braan l. c,

fed mihi videtur a. 1549. ponendus

P. 62,

eiée, quo eadem rerum converíio

$) eum annum ponit b. Saiiler,

?

in alüs etiam coenobiis accidit,

G4D ^ GA

43

man? ftamina promovenda , ad ecclefiam ipfam confervandam,

ad patriam univerfam contra hoftes & in re trepida defen-

dendam.

Mendicantium . quidem clauftra, Dominicanorum ,

Francifcanorum, Auguftinianorum eremitarum, & reliqua fu-

perari multo facilius poterant, quia complures votorum gra-

vitate & vitz aufteritate preffi, fponte huic vite generi re-

nunciabant, quod, abrogata mendicitate, vi&um segre fibi pa-

rare poterant. Lubentes itaque illi eos audiebant ecclefiaítas,

qui Evangelium ad formulam Lutheranam praedicarent , cui

ea ratione przedicando erant impares.

Unica igitur prohibi-

tio, ne novos regulz focios infcriberent, fpes eorum omnes

dejecit, cum collapfa jam effet omnis de przftantia mendi-

cantium formul in opinione plebis exiftimatio.

Hinc fre-

quentior etiam ex hifce cenobiis ad alia facra erat tranfitus,

cujus eventus plures dari polffünt rationes fatis probabiles. Lu-

therus ipfe ex Auguftini regula Monachus prodiit, & omnes

fere Auguftiniani, animum, fapientiam, & celebritatem hujus

viri admirati , frequentes in ejus fententiam pedibus ibant.

Neque facile erat five rex five Princeps, qui mendicantium

caufam operofe tuendam cenferet, quod pauci plerumque &

parci eorum erant reditus, neque illud Advocatize jus, quod

in Abbatiis permultum in receffu habebat, in mendicantium

clauftris in cenfum venire fere poterat. - Eadem. fuit ratio

clauftrorum foemineorum, qualia erant. Offenhu/anum five Gna-

denzell, Lauffenfe, Kirchemio Teccenfe , Lichtenflernenfe , Pful-

lingenfe, Rechentshofenfe, five Marize corona dictum, Reuthi-

Fa

Hten-

T

44

nenfe, Steinheimenfe, Weilenfe aliaque.. Minus facilis fuit mo-

nialium reformatio, quam tmonachorum, nec a rixis cruen-

tis otium fuit Rechentshofii.

Cum vero prohiberetur no-

vitiarum defignatio, complures etiam moniales matrimo-

nia inirent , id quod lege 8. Maji 1536. conceffum omni-

bus fuerat; numerus quidem Monialium paulatim decrevit ,

fed femper remanfere nonnulle vetule fuperfüitiofe, quse ín-

tra claufuram vitam tranfigere ad mortem usque maluerunt.

Emerfit eo pacto peculiaris claffis rationum & redituum e mo-

nialium clauftris provenientium, e quorum adminiftratione ea

orta eft forma, quze Weiber - Rechenbank dicitur. Antiquam

vero formam obtinuit foeminarum nobilium conventus Obri-

flenfeldenfit, quamvis & ibi poftea Lutherana formula inva-

,

luerit.

Mature quidem & jam a. 1357. protectioni Wirtem-

bergenfium fe fubmiferant Obriftenfeldenfes, fed quod imme-

diate Caefari & Imperio fubeffe volebant, juffis Ulrici obfe-

quium denegarunt. lta fenfim eum adeptus eft habitum Con-

ventus Obriftenfeldenfis, ut hodienum feeminze nobiles ibi fu-

ftententur, quibus nubere, fi opportuna fe offerat occafio ,

& Íic conventui valedicere licet, Abbatiffze vero dignitatem fi

qua adepta eít, ea coelebs vitam tranfigat neceffe eft.

& XXVL.

UI Tertium idque non contemnendum diíciplinze caput

conftituunt /edes capitulorum.

Cum enim pr2efator Conítan-

tiendfis maximopere conqueratur, per provicie defeüionem ,

quam

?

G52

4 DBe9

45

duam funeflam ille, nos aufpicatam nominamus, ingentem fa-

&am effe Cleri diccefani diminutionem ; quaritur quesenatnü

antiqua eorum ratio fuerit, & quid jure novo in eadem fue-

yit mutatum.

Sedes capitulorum ea. fuerunt loca, ubi omnes

olim parochi, facerdotes (Frühmeffer) & capellani, qui ad Ca-

pitulum rurale referebantur, przfide Decano five archipres-

bytero conveniebant resque fuas five facras five profanas age-

bant z). Antiquiffima provinci noftrz Capitula erant Bra-

ckenheimenfe, Blabyrenfe, Boeblingenfe , Marbacenfe, Wein-

fpergenfe , Vaihiagenfe, Waiblingenfe, Goeppingenfe, Heyden-

heimenfe, Münfingenfe, Kirchheimenfe, Mezingenfe, Nellin-

genfe, Groeningenfe, Herrenbergenfe, Dornítettenfe, Ebingen-

fe. Complura vero capitula cum parochiis erant unita, quae

extero Principi parebant, & quod formule Romans effent

addicta, a communione cum formule Lutheranze fociis facile

féce-

&) Boehmer in inftitut, juris ca-

runt, & fingulis decanatibus deca-

nonici L, T. tit. 24. $. ro. rem ita

num feu archipresbyterum przefe-

cerünt, quem archipresbyterum ru-

explieat : ,,Plures Archipresbyteri

ralem vocabant, qui presbytero-

ab antiquo fuere in dicecefibus, alius

rum

quidem in urbe cathedralis dignita-

ruralium curam babebat. ,,

tem in capitulo gerens, qui urba-

'fhema hoc de capitulis ruralibus ,

nus: ali rwuri conjütuti decani ru-

& praefertim de capitulo rurali Reut-

lingano curate explicat b. Sattler

vales dicti, qui per parochias ru-

rales fibi fübjectas presbyterorum

i& Abhandlung von den Kuralcapi-

curam in facris peragendis habent

tuln fowohl überhaupt als auch des

fine jurisdiQione tamen, archidia-

Herzogtlhums und ehmaligen Graf-

eono delegata, ,,

Idem & $. 49.

fchaft. I'irtemberg, Stuttgardt Vy67.

4. idque corrigit, quod Cl. Beger

mohet : ,,aucta dicecefi epifcoporum

hanc in plures deeanatus diltribue-

ea de re fcripferat,

Ea

46

GD .a — Ga9

fecedebant. Alia erat ratio earum parochiatum, quee quidem

juris erant Wirtembergici, fed exteris Capitulis vinculo ca-

nonico erant adjun&z. Tales exteroe capitulorum fedes , quee

capitulis denominationem fuüam impertiebant, erant Hala Sue-

vorum, Munderkingen, Riedlingen, Trochtelfiagen, Hechin-

gen, Reutlingen, Rotenburg, Wila, vulgo- populariter Wei-

lerftadt, Rotweil, Villingen, Pforzheim , Brettheim, Schwai-

gern, Móskirch , Wormlingen ad Tuttlingam , Haigerloch ,

Oberndorf, Lautlingen ad Ebingam, & Boennigheim. Cum

nollet Ulricus, ut fuz ditionis parochiz ab exteris Capitulis

penderent, omnem ille exterorum influxum eo maxime pree-

cidit, ut ab exteris capitulis eas fejungeret, fuzque ditionis

Decanatibus fübjiceret , quorum 23. omnis noítra provincia

complectebatur a), ifti vero decanatus minifros ecclefiz re-

*

qui-

a) fi antiquum cuni hodierno

Zwifalto & Marchtalia iaferiore.

comparaveris Decanatuum indicem,

9. Balingen, Ebingen & Rofenfeld.

unitos olim complures videris, qui

IO0, Tuttlingen, . 11. Calw, Wilt-

jam funt disjuncti.

Eft vero Ulri-

perg & Nagold,

i2. Sulz, Dorn-

ci dicecefium ordinatio ifthzc,

I,

ftetten , Dornheim & Alpirfpachum

Stuttgardia & Canftadium cum pa-

pagis eo pertinentibus.

I3. Neuen-

is monafterii

Denkendorfini &

bürg, Wildbad, Herrenberg cum

ellinga.

2. Tubinga cum pagis ,

fuis pagis.

14. Beeblingen , Leon-

u

i ad Bebenhufam pertinent, 3,

Ü

berg, Sindelfingen & Merklingen,

racum extra Laichingam cum pa-

I5. Vaihingen, Groeningen, Bie-

gis annexis,

4. Kürchen, Nürtin-

tigheim & Afperg.

16, Hornberg

gen & Neuffen. s. Schorndorf cum

una cum Schiltach & pagis S Geor-

pagis monafterii Laureacenfis.

6

gii. 17, Maulbronn & Dertingen,

Goeppingen una cum pagis Adelber-

I8. Brackenheim ,

Güglingen &

genfis monafterii.

7. Heidenheim

Lauffen.

19. Weinfperg , Meck-

cum Herbertingen & Anhufa,

8

mül, Neuenfiatt, Leonftein & pa-

Gamertingen

& Hetingen cum

gi Lichtenfternenfes.

20, Bacnang

&

,

C^2

&

289

47

r

quirebant 50o.

Nec ex omni illa difciplina inta&tum remane-

bat

nifi Capitulum Reutlinganum & Suevo Hallenfe

Iu-

tegra vero capitula , quod recte monet prxfator conítantien-

fis, ut Tagerfíchen five Boeeblingen & Urach penitus ceffave-

re, Diocefi vero Conftantienfi adjun&tum remanfit capitulum

Neo/zufanum duod modo fex duntaxat parochiis conítat, & ex

tribus aliis capitulis conflatum eft , quae jam ad facra Prote-

ftantium referuntur, nempe ex L.«lmgano quod viginti duas,

ex Iuiblingano üve Canfladienfi , quod fexagintà & unam,

atque ex Kirchheimenfi ,

quod quadraginta feptem parochms

complectebatur

Ex decanatu Gappingano Conftantienfibus

fola remanfit parochia Eberfpach.

Ex decanatu Aeitlingano

fola parochia Groffengftingen, ex Mynfi igano fola Magolsheim

fupereft, a dioecefi Conftantienfi fervata , quarum prior Capi-

tulo Trochtelfingano, altera Capitulo Ehingano adícripta fuit

Ex ampliffino Decanatu Herrenbergenfi Conítantienfibus re-

manferunt parochie Aldingen, Weitingen

Entingen

Goet-

telfingen, Vollmaringen , Ergenzingen & Bildechingen, quoe

ad Capitulum Rotenburgenfe translatze fuerunt.

Plus minus-

ve, prout in Ducatum ertemberglcum excurrunt, diminuta

funt Catholica Capitula Villinganum, Wurmhnganum Rot-

wilanum, Ebinganum, Dornftettenfe,

Haigerlocenfe

Roten-

burgenfe

Hechinganum, Blabyranum,

Ehinganum, Mun-

derkioganum & Riedlinganum

Quod vero ea capltula ru-

ralia

& Murhard cum Almirfpach vico gen & Wineden, 23. Blaubeyren

coenobii Weiler,

21..

Marbach ,

Bottwar & Beilftein,

22. Waiblin-

üna cum Laichingen cum iis, quae

?L

ex przefectura Uracenfi eo pertinent,

$252

48

D

Gs2

ralia erozationes etiam pr?eftiterint , & rei pecuniarive ftudue-

i

rint, id facile ex eo colligitur, quod nullum fuerit Capitulum,

quod non fuum habuerit Camerariuam, quem vocabant, qui

publicas Capituli pecunias adminiítraret.

Donaífe etiam ex

fuis reditibus quandoque principi munu(ícula fubfidiaria , id

exemplo Eberhardi fenioris demon(tratur, cui im.fabfidium bel-

li contra Helvetios a. 1468. Capitulum. Urecenfe 25o. Myn-

finzanum roo. Leoubergenfe 2oo. DBoblingenfe 1r50o. Vaihin-

genfe 15o. Wilanum 200. Blabyranum 60o. florenos donavit,

& alia etiam dona cum e Paleftina ia Patriam rediiifet, ex

Capituli thefauro obtulit.

Quapropter de illis capitulorum the-

fauris aliter plane ftatuit Ulricus, Camérarios five adminiítra-

tores eorum abrogavit, reditusque ad zerartum municipiorum

D]

ecclefiafticum deferri juffit, de quibus infra,

$. XXIX.

IV. Ex Collegiatis, Abbatiis & Capitulis infignes reditus

percepiffe Ulricum , ea, quze fupra allata funt, fatis demon-

ftrant. . Comprehenduntur illi omnes fub nomine Ponorum ec-

clefiaflicorum , quorum quzenam fit natura, quzenam deftina-

tio, quid circa eorum adminiftrationem juftum fit, tum du-

bium multis fuit, qui certi quid ftatuere vix audebant. No-

lumus ea repetere 5), quze formula Romanenfis de illis nullo

modo alienandis vel fine confenfü eorum , quorum intereft ,

Curie maxime Romanz, permutandis, przecipit. Mutatio fa-

Cro-

b) Prolixius ea de re egimus in hiftoria Bullze in Ccena Domini T, I.

!

Q25

3.

d-

QD

49

crorum alias etiam circa eadem curas aliaque principia . fe-

cum tulit, fed nec de illis (tatim confentire & convenire omnes,

nec tum quidem cum applaufu excipere poterant eas dottri-

nas, quas fequens asetas ítatuit & probavit, competere fcili-

cet Principi univeríi populi nomine (quae tamen poteftas Prin-

cipi a populo demandata a multis fuit negata, alibi etiam

a populo vindicata,) non tantum fummum infpectionis & ad-

miniftrationis , fed & dominii jus, clericis ve;o non nifi ufum

fru&um, & delegatam, minime vero arbitrariam & reipubli-

cx damnofam adminiftrationem bonorum , quze univerfz ec-

clefi2e cenfentur propria. Natze hinc funt odiofiffimse . culpa-

.tiones & criminationes , Ulrico etiam inufte, cujus memoria

ad pofteros eapropter valde fuit vituperata, quod recentifli-

me a przefatore Conftantienfi factum effe novimus ; quamvis

ile Dux in deponendir, a(fervandis & ad pios ufus de(tinan-

dis, ejusmodi pecuniis perquam fuerit follicitus. Nec in fum-

ma rei a veritate abludunt, qui peccatum quandoque ea in

re fuiffe ingenue fatentur c).

Infontem vero fuiffe Lutherum ,

neque ejus doctrinis rapinas foveri, infignis ille locus ex ipfius

r eft

operibus probat, quem & Ven. P/ank attulit d). Aucto

Lu-

c) Fatetur id etiam Ven, D. Plaxk

d) Lutheri Opp, T. X, p. 1149,

in Gefchichte der Entftehun

des

ed. Hall. ubi jam a. 1523. ita do-

roteftantifchen Lehrbegrifs

om,

cuit: //eil nun bald folgen will ein

LI. p. 142, not. 182. ubi ita: £s ;j

gro[fer Fall der vorigen Stifte, K1à-

unleugbar, daft bey diefen l'eründe-

er und. Kapellen und der grüulichen

rungen nicht immev und nicht über-

Grundfuppen, die fich bisher wnter

ottlichen Dienflsnamen mit — aller

all nach den Grund/üzen einer firen-

a2:15

enin

1'

- gen Gerechtigkeit verfahren werde, U(;elt Reichthum gefüllt hat, d

So

C52

de

QD

Lutherus, ut magiftratus prohibeat, quominus novi focii clau-

ftris recipiantur, ut cuivis monacho libera poteftas fiat ex-

eundi, qui vero ob fenium, religionis fcrupuios, aliasque cau-

fas exire nolit, ut ne magiítratus illiberalius de illo ftatuat,

fed vi&um eodem :modo porrigat, liberaliorem etiam quam

antea. Idem fere fenfiffe Melanchthonem, ex confilio patet,

quod Senatui Noribergenfi fcripferat e). Quse confilia quam

exacte fecutus fuerit Ulricus, e modo, quem tenuit, fatis pa-

tet. Ut vero ea principia enucleatius proponerentur, & cer-

tius definiretur , quibusnam ufibus applicari per confcien-

tiam poffint bona ecclefiaftica , commune «confilium fcripfere

Theologi przecipui, e Saxonia, D. Juftus ;Jonar, D. Joannes

Bugenhagen, D. Cafpar Creuzinger , Philippus ZMelanchthon ,

»

ex Magdeburgenfibus Nicolaus

Zmsdorf , Nicolaus Scheubell ,

ex Haf'Hiaa Joannes Aymanr &

Baltþafar Raydur, ex Argen-

tora-

Hewn gewalüglich hilft das heilige

fich veiffen , und mich als den, der

JKvangelium , das wieder hervor-

Uvr[ache dazw gegeben hütte , zum

bricht — o ifi nun. dech darauf zu

ASchein vorteendeu, Denn wiewol ich

fehen , dafí folcher teidigen Stiffi Gü-

teforge , dafí meinem. Rath wenig

ter micht n die Aappuje kommen,

averden gehorchen, wenn es fo weit

und ein jeglicher zu fich veiffe, was

kommi, denn der Geiz iflein unge-

er evha/chen kan..— Darum habe ich

hor[amer Sthalk, fo will ich doch

gedacht in der. Zeit vorzukommen ,

das »eine thun, und mein GewilTen

Jo viel mir gebühret ,. anit chriflli-

entledigen, und ihr Gewiffen beladen

chem Raith wnd . Ermahnen,

denn

hüben, dafi Niemamd fagen künme,

jfintemal ichis doch muft getham haten,

dch hütte gelclueiegen oder zu lang-

wewn die. Klofler wnd Stfte ledig

Jam mich hóren laffen,

eperden — fo will ith auch das micht

auf mir liegen laffen, fo etliche gei-

£) Extat illud in Ven.

, .-Str:obeliïi

d

eige J'anfie würden folche Güter zu

Mifcell, P, IL, p. 165,

GD

.*..

Qa»s

5

toratenfibus Martinus Pucrür, ex Naffovia Erasmus Sarce-

riu;, e Bremenfibus Joannes Zmf'erdamur, quod Ulrico trans-

miífum fuiffe, ex ilo exemplari patet , quod . b. Satifer. (io

operiinferuit /). Pricipia theologica, quibus do&trinam fuam

fuperftruunt illi Theologi, eo fere redeunt, magiftratus effe,

cultum falfum abrogare & verüm confirmare, parochiis &

fcholis profpicere, neceífarium vidum parochis & fcholarum

magiítris parare 2); bona eccle(íiaftica effe ecelefice , qua- do-

minio eorum ulatur, magiftratus vero politici effe jus prote-

&Gio-

Bs LesBoldbDBeylN. 4

In-

ad pios ufüs ea effe omnino im-

ter Theologos vero noftrates, quos

pendenda; cuilibet magiítratui fe-

in ea materia confulnerat Ulricus,

culari in fua ditione competere jus

nominandi funt,

Graeter ,. Praeco

ea bona ecclefio . adminiítrandi &

aulicus, Scimepf, Vifitator & Su-

fi quid ultra expenufos fomtus reli-

perintendeus, JSchuirer, Cancella-

qui fit, magiitratum ut patronum

rius Univerfitatis, Straufi & Phry-

& protecCtorem pro cura & ftudio

2io.

Etiam hi a quieftione de vera

in ufus fuos publicos poffe conver-

ecclefia exorfi füunt ; nam Ulricus

tere, modo 1d moderate agat, ne-

eam ipíis quaeftionem ceu przeju-

que locum ullum effe five reftitu-

dicialem prorofuerat, an & quate-

tioni five fequeftrationi,

Ea erat

nus doctrina Evangelica e S. Scri-

fümma, quam per oratores fuos in

ptura & e principiis primitivae. pu-

conventu. Smalealdico a. 1540. pro-

rz ecclefiz chriftianze demon(ítrari

pofuit.

folide poffit?, Confirmatus Theo-

g) Craffiufculze occurrunt etiam-

logorum judicio, verum fe in eccle-

num notiones, uti de gentilibus:

fia fua induxifie Dei cultum , con-

uxd wanmns nit ifi als bey den Hai-

fequentiam inde deduxit, bona ec-

"den, da gend die Regiment nicht i

clefiaftica ad verum cultum perti-

vechter erdnung , und wanuns gleich

nere & verze ecclefize propria effe,

wei[ie gefchikte Leute find , als 4le-

enltum religionis, miniftros, paro-

xander und feine Gejellen gewefen ,

chos, przdieatores & fcholas ex

Jo ifis doch nur eiu. Hauf Cyclopum,

illis efle fuftentandos & alendos,

der one Gott ift und zur ewigen

Verdammnis verordnet,

pauperibus inde dþeberri fübfidia, &

o2

r

4 0867

$2

a

&ionis, beneficium dari propter officium , poffe deftitui pafto-

res minus idoneos, ftipendium fequi officium , nec effe libe-

ram donationem , quze eripi nemini poffit ; re&e feciffe prin-

cipes , qui falfum cultum in Collegiatis & clauftris extinxe-

rint, eam enim obligationem ipfis inferre primum & fecun-

dum Decalogi prveceptum , adminiftrationem vero eorum bo-

norum principi convenire, tanquam patrono, cujus fit prote-

gere ecclefiam ; /mperium nemini competere, nifi magiftratui

politico, cujus fit regere fua jurisdictione oppida & pagos,

non licere vero magiftratul ecclefiis eripere atque alienare,

fed debere , ea bona confervari, atque ex eorum reditibus con-

ftitui minifteria ecclefiaftica fcholasque , miniftros ecclefioe eme-

ritos fuítentari, ex penu communi in annonw difficultatibus

pauperes ali; &.fi quid fuperft , magiflrratui jur competere ,

fru&us eos percipi endi, quia ea bona debeat tueri , €9 ex caufa

religionis fumtur habeat infigney.

Optant fub finem, ut pro-

vinciales conftituantur delegati, qui audiendis & reddendis ra-

tonibus interfint, ut appareat, effe ea Lona, ecclefiaftica &

ad eum pr?ecipue ünem ordinata. /)

UC

&) Diftingui omnino debet zera-

fcripfit Ulricus. Bafis & prima fta-

fium ecclefiafticum univerfale, a/l-

minpa serarii ecclefiaftici univerfalis

gemeiner Kirchenkaffen, ab serario

erant illze pecunix, quee ex argen-

fpeciali municipiorum , aerario pau-

teis aureisque Monftrantiis five Ci-

perum, & pagorum, ubi füb voce

boriis, crucibus, thuribulis, vefii-

des Heiligen peculium ecclefize pa-

bus miflaticis pretiofis aliisque di-

genfis comprehendi folet.

In utri-

venditis redimebantur,

Ex zerario

usque generis zerario ratio haberi

Collegiatarum & Abbatiarum id

debet pauperum: eam enim legem

tantum aerario univerfali ecclefiafti-

B

co

Q6 - Q9

58

o

gO

Impugnant etiam illud principium , quo afferebatur, fo-

lum Caefarem effe patronum, cujus fit, ad verum & legiti-

mum ufum ea bona ordinare, ftatuuntque, ecclefias , fi Coe-

far homines & miniftros minus idoneos in illorum bonorum

poffeffhone tueatur, non debere ejus mandata ea in re exfpe«

Gare, fed earum effe, confilium ex re prefenti capere. Hifce

principiis imbutus Ulricus, 2erarium pauperum 7) per omnem

provinciam in fingulis oppidis inftituit, in quod id omne con.

ferretur, quod in Miffas, vigilias, luminaria, ceram, oleum,

in prabendas & eleemofynas dominicales , oppidorum & pa.

gorum , in San&um, den Heiligen, fabricam, confraternita-

tes,

co adjunxit, quod ultra &ïpendium

tatzo.

Competere fibi

Pralatorum & officialium clauftra:

qua»Princïpi

regnanti hoc jus in bona ecclefia-

lium, ceconomiam & preeftationem

ftica, etiam in conventu Confade.-

aliorum fumtuum . neceffariorum

ratorum Smalcaldicorum Francos

erat refiduum, & ex hoc reíiduo

furtano. 1539. conftanter pronun-

ipfe füfcepit praeítationem ftipen-

ciavit, idque non tantum i

n res,

diorum & falariorum eorum, qui

fed & in perfonas,

quin & ad 1ius

ecclefiis & fcholis inferviunt. Eum

Canonicum & ad jus patronatus

in finem etiam Collegium peculia-

re Confilium ecclefiafticum , .A7;-

provocavit, qnod fecum ferat, ut

patronus five collator, ad incitas

chenrüth , conftituit, quod eccle-

redactus, ex monatterii

proventi-

fiafticis & fecularibus conftabat, &

bue ali debeat.

illius Collegíi fuit, adminiftratio-

nem bonorum ecclefiafticorum cu-

j) Zrmenktaften , gemeinen Ka-

rare, ceconomize monaíteriorum &

ften für die Armen,

Ordnuung eins

Collegiatarum & reliquorum redi-

gememen Kaflen. für die Armen,

tuum confulere, ecclefias & fcho-

las vifitare , quare & olim & no-

wie der allenthalb im Für[tenthum

&irtemberg angericht. foll' werden,

^

Íftra etiam memoria dicebatur //ifi-

MDXEXX .

G 3

B5

GuD u —CeD

V

4

tes, aliaque ejus generis capita fundatum & impenfum fue.

rat, ficque na&um eft illud 2erarium reditus certos, cui ad-

jun&i funt reditus incerti ex eleemofynis publicis provenien-

tes, qux& iterum varii generis erant.

Quo. inftitato cavit ma-

xime Princeps, ne fui fubditi in aliena territoria fub mendi-

citatis proetextu evagarentur, & ne.peregrini mendici fuis fub-

ditis effent moleiti &).

Quod. vero caufas habuerint graviffi-

mas illi Theologi, impugnandi illud. adverfariorum principium,

fol-u.m Cofarem effe patronum , cujus fit ea bona ad. legiti-

mum ufum ordinare, ipfa Ulrici hiftoria confirmat: nam non

defuerunt, qui Ferdinando fuggererent, ut confiliis. callidis:

libertatem reformands religionis , pactis Cadanenfibus Ulrico

conceffam quovis modo impediret.

Duplicis generis machi-

v

nas illi adhibuerunt: Primo enim afferebant , promiffum fal-

tim effe, ut flatus I) prifiinus in Ducatu. Wirtembergico fer-

varetur, ubi tolerata erat aliqua Evangelii profe[fio, & mone-

bant, ea conditione contentum fuiffe Saxonix eleCctorem. Qui-

bus monitis inductus Ferdinandus literas illius argumenti ad.

Moguntinum dedit, quz id effecerunt, ut jam expoftular» cum

Saxoniv ele&ore inciperent & Ulricus & Philippus, facilita-

tem ei exprobrantes. Secundo caufabantur, id agi ab Ulri-

& in

co, ut Zwinglianum dogma proyinciæ fuze inveheret ,

P

"eum

&) Ulrici ordinatio de curando

ne five parentes (ive liberi reipub-

zerario pauperum capita habet exi-

licaee effent oneri-.'

mia, quze abunde demonftrant, quam

pie & folide ille Princeps ordini in-

[) facile apparet, quam ambigua

ter pauperes obtinendo & paupe-

fit hec expreiffo, & qualis anguis

in herba lateat.

*

rum foboli educandz profpexerit,

55

eum etiam fenfum Ferdinandus a. d. 15. Aug. 1534. fcripfe-

rat, ut fe&ze Zwinglianze neque in fua ditione locum daret ,

neque in aliis eam promoveret; quod facile a fe amoliti funt

& Ele&tor & Ulricus, cum animadvertiffent, fub proetextu fe-

€Ue Zwinglian2e Auguftanam confeffionem peti. De fenfu ve-

ro pa&orum Cadanenfiüm Ulrico & Landgravio, tum & me-

diatoribus & denique Ferdinando ipfi cordate refpondit Ele-

€or Saxonie, clare omnino & liquide Ulrico permiffam fuif

fe facultatem reformandi, neque unquam fe in pacta confen-

furum fuiífe, nifi firmiter conftituto eo capite 7) Neque ta-

men negavit, duas conditiones adjectas fuiffe, alteram de ca-

vendo Zwinglianifmo, alteram de non turbandis monafteriis,

quas' Ulrici jurisdictioni non fubfint, quo ipfo confenferat Fer-

dinanáus, ut ea, quze fuze ditioni fuberant, reformaret, &

inanis erat ila obje&io, qus » rem ad Cafarem ceu Patronum

referret. His motus Ferdinandus, literis r2. Dec. fcriptis ad

Ele&orem , bonam fidem agnovit, & duabus illis conditioni-

bus contentus fuit, idque etiam legatis Ele&oris, qui ab eo-

dem HElettore Viennam mifli fuerant, confirmavit.

Ipfe etiam

Ulricus literis 18. O&obris 1536. ad Landgravium exa&e rg-

fert, quomodo in reformatione cleri verfatus fuerit, retinuif-

fe fe paftores, qui ad Ewangelium docendum idonei fuerint,

fenibus quibusdam alimenta affignaffe , in monafteriis concio-

matores Evangelicos conftituiffe, miffas privatas fuftuliffe, mo-

nachis, qui manere in provincia voluerint, 4o. ad minimum

flore-

ä!

m) ,.;Sä"lamdorf in hift, Luth, L. III. Se&. 9, $. 26, Add. 1.

56

9282

*

(2292)

F

florenos annuos,. aut fummam quandam pecuniv, quam ali-

mentorum loco pa&i fint tribuiffe, qui neutram ex his con-

ditionibus accipere voluiífent, illis.alimenta in coenobio Maul-

bronnenfi obtuliffe , dato illis concionatore Evangelico, fed ple-

rosque regione fua excedere maluiffe; Abbatibus 4o0. aut 5oo;

Horenos alfignaffe, reli&ta illis redituum adminiftratione, fed

addito quzeftore, ne quid interverterent; hunc in modum trans-

actum cum illis fuiffe exceptis duobus, Maulbronnenfi & S.

Georgii in fylva nigra, duos alios Lorchenfem & Murrharden-

fem diífimulatos a fe quibusdam ex caufís fuiffe ; in monafteriis

virginum miffas & cantus Latinos abrogaffe ; ad ho/ritalia

plusquam o&oginta florenorum millia contuliffe & plura prefti-

turum eífe, penfiones ex parochiis epifcopo Confítantienfi re-

»

fervatas (con/olationes vocabant) vetuiffe. Qusze omnia Ferdi-

nandus non improbavit.

( X

V. Rituum etiam & ceremoniarum fub Ulrico jam inva-

luiffe fingularem fimplicitatem & fenfum liberaliorem, ecclo-

fiz noftrze honorificum omnino fuit, Teftatur ea de re 1) il-

lius ordinatio ecclefiaflica communir , gemein Kirchenordnung ,

quam 3. 1536. promulgavit s). Omnia fe ex S. Scriptura re-

petiiffe, monent Theologi illius autores, abhorrere fe a cere-

moniis, qu: fenfus tantum titillent, & quarum neceffitas nul-

lo verbo divino poífit demonftrari. Curaverat jam follicite- Ul..

fl«

1

n) eam etiam operi fuo inferuit B, Sattler 1. c, T. III, Beyl. N 45. b,.

QD 4 CA

57

ricas, ut in quavis ecclefia exemplar facra fcripturze compa-

raretur, ad quod recurrere quodvis illus membrum poffet

Curaverat etiam fedulo, ut ifta ordinatio

lingua vernacula

confcripta, omnium intelligentiz? pateret.

In capite de do-

&rina przecipit, ut fi parochus ecclefize immittatur, a Luthera-

ria formula adhucdum alienze, fumma ille do&rinze capzta folide

& jufto ordine proponat

ut illi bafi folidum fuperftrui poffit

zedificlum.

Poít ea ad pericopas Evaugelicas progrediendum

eífe cenfet, quibus plebs jam fit ex Romano ritu adfucta, fed

quam fit ite modus minus fufliciens & minus adæquatus id

ex €o patet, quod ipfe moneat, melius populo fore confultum,

fi integri Evangelifte in oppidis & pagis frequentioribus pub-

€

lice explicentur, coneionibus ommem ommino rem mon ab/oivi

quas non vult ultra unius horulz fpatium extendi, quod ho-

minis vulgaris intelligsentia non debeat obrui, quxe conciones.

vix intelligat, folertem S. Scripturze le&tionem eífe multo uti-

liorem. Cantus in vernacula confcriptos maxime commendat,.

animari 11115 pietatem & juventutis memori pios fenfus . Àn-.

Pallau in ómni vita proficuos.

Quoad veftimenti genus non.

amat togam choralem, Chorrock , toleraffe. fe eam , fed jam

effe abjiciendam & uniformitatem in vefte honefïa quren. -

dam nec minus longa, quze Pharifeismum fapiat, nec nimis.

brevi. Féfta religiofe obeunda nominat diem dommlcam Nata-

lem domini, Circumcifionem, pafcha, Exaltationem & redltum

in c,ælum Penteco&en o) Feftive agl vult dlem trlum re-

9) fed follicite cavet ab omhni

eundis mferenda.

Und Jollen. dzpje

eoactione confcientiis feftis his ob-

Tag doch auch ungefar gehalten, nnd

i£-

58

(QjD — a. — Q52

gum, ferias hebdomadis paffionis J. C. memorize facrze. quin-

:

tam, grünen Donneritag. & fextam , Charfreytag , annuncia-

tionis, purificationis Marivze , omnes apoftolorum ferias, diem

S. Joannis baptiftve , fed in his obeundis legem liberaliorem

fert p), ut non nifi tempus antemeridianum concione frequen-

tanda celebretur, pomeridiano vero omnis populus fuetis labo-

ribus vacet. Sexies per annum celebrari vult s. coenam, ad

quam przecedenti Sabbato concio proparatoria fit habenda ,

nomen vero fuum quemlibet, poft eam debere deferre paro-

cho, cujus fit coram altari quemlibet ad digne accipiendam

s. coenàm adhortari, fceleftos vero ab ilius ufu excludere,

Nulla hic omnino de

fed ea in re pacate & moderate agere.

confeffione privata fit mentio, fed ea legenda recitari jubet L.e-

gislator, quibus paucis mutatis, etiamnum utimur. llla Li-

turgie pars omnino Auguflinum aperte fapit, cujus pii fen-

fus verbotenus ei formulze infunt.

Quem vero autorem re-

ferat eadem, id ex lite inter Snepfium & Blarerum & ex ea

formula, quam tantopere urfit Snepfius, facile colligi poteft. 7)

Legends adhortationi immediate fubjungunt comfeffonem ge-

neralem , cujus formula eadem eft , qua etiamnum utimur ,

ul-

uti & abíolutionis formula a noftra, qua hodie utimur, n

lo

Nieman& fein. Gewiffen d;z;nit be-

- q) gib ich euch hin m dem Brod,

mein wwaren we[entlichen .Leib; gib

Jchwert werden, wie etwa der Brauc

ich euch mein eygen we[enMich und

gewefen,

warhaffiig Blut zu trinken,

Loco

p) Morgens predigen , und als-

vocis

1

daun dem lolk anzeigen, da[i fich

sacrament femper adhibetur

Nacdhmittag meuiglich an fein Arbeit

vox Wortzeichen,

eerfügen mogt,

$9

Jo verbo difcrepat. Liberaliores tamen ea in re erant Ulri-

cus & Snepfius, ut tres formulas ejusdem fenfus proponerent,

quarum optionem parochis & miniftris reliquerunt. [nftitu-

tionis vero verba uniformi ratione ab omnibus difüine recr-

iari, non cantari, voluit r).

In gratiarum actione vero poft

acceptam s. coenam minifítros pariter non ad unam adfítrin-

git formulam, fed plures proponit.

Catechismus provincialis

Com-

tum nondum exítabat, fed proxime erat proditurus.

munionem 2egrotorum quamvis privatam. ex confuetudine an-

tiquiffimorum noftrze religionis temporum defendit, qua etiam

9egrotis pars commuünionis domum delata fuit.

Que de pe-

dobaptifmo. in actu baptifmi przlegenda cenfet, ea muitum

a noífltra formula differunt, nec omnino adeequata elfe viden-

tur. Conveniunt tamen cum hodierna formula preces poft

collatum baptifmum factze. - Non nifi unicam quzeftionem pa-

trinis faciendam proponit, an velint, ut adduétus infans ba-

ptif

v) dieweil gemeiniich yeder , f-o

editione 1'553. monetur. fi adultus

laut redt , bas daun /o er fingt ver-

baptizetur, addenda effe, ubi de

flanden wirdt, — wollen wir folche

peccato fermo eft, verba : unud er

Ilort, damét fie von. menniglichem

Jelbs dazu gethan hat. ReCte etiam

gehórt und, verftanden ,| gejorochen

monet Cl. Strobel, vir optimus , zi

und uit gefungenwerden, Patet hinc,

Beytrügen zur. Literatur B. L. p.63.

quam mature ecclefia noftra a ce-

füb initia reformationis omnes fe-

remoniis otiofis fuerit repurgata.

De exorcifmo enim nec vola nec

re Suevize ecclefias ad amuffitn Hel-

veticarum fe compofuiffe, qua in

vefigium occurrit, qui & in fe-

re fint laudandz ,

cum Lutherus

quentibus hujus ordinationis edi-

nimius fuerit in retinendis

| ritibus

tiogibus omiffus fuit, id vero in

antiquze ecclefize,

H 3

6o

QD

GaD *

