
E

2

9

4

Bo I

busque addicü funt pravitatibus & fallaciis.

Furantur, Ía-

irotinantur , modo furtis ; modo aperta violentia alienis

bonis . inhiant.

Ali occulte graffantur & per infidias; ali

Palam , impudenter & vi manifefta. Dubium non eft, quin

tempore ultimi interregmi, (quod poft caedem Pekachi, tertio

"Ichazi anno in. confpiratione per Hof?am interfecti, per movem

annos duravit , quia duodecimo demum chazi amuo Hoftas

regnum cape(fvit, II. Reg. XV, 3o. coll. XVIL1.) occifi Re-

gis Pekachi, eorumque, qui ab ejus partibus fuerant, vel

fuiffe putati funt, facultates & bona rapta, ficque omnia

furtis & latrociniis repleta fuerint.

Sunt, qui cum GRO-

TIO demuncationti poenae pofteriori hoc hemiftichio exhi-

beri flatuunt, ut fenfus fit: Quia fecerunt fibi imagines, quae

angndacium. dicuntur Hebraeis

ideo praeda fathi fumt. domi

judicibus, foris hoffibus, fub Hazaele fcilicet , fupra Cap. V, 1x.

OUUE Ro X 0.

Sed egregie obfervat ad banc Groftii

fententiam 77en. DOEDERLEINIUS: melius expones de cri-

minibus commiffis : mentimntur , (fallaces funt ac perfidi, )

fures *) publite. privatimque. gra[fantur.

2 Cocckjus per furem intelligit furem regni , qualis fuerit

poft interje&um — Zachariam Sallumus. cum . fucce[foribus ;

,quam fententiam fequitur Ce/l. PeExrFERUs , vertens: da

fiften fie Cp?) Meutereien. Der. Ufarpateur. kommt , und

dberall breiten fich Rotten aus, & in nota: Ich hoffe die

Ebrüifchen usdrüke nicht falfch. überfezt zu habem.

Da

hier wicht wom einzelnem Untugenden die Rede ifl: fo ifi

Hor. PIL, x.

35

V. 2.

AVegue animo fecum reputant, me meminifb ommis

ipforum malitiae ,. cum jam cingantur facinori-

bus fuis , quae coram facie mea fatda. funi.

lVeque animo [ocum reputant , me meminiffe omuis ipfo-

vum malitiae,] Accedit ad facinora profana fecuritas, dum

licet fceleribus cooperti fint , tamen ita agunt, ac fi eo-

rum non meminerim. VULGATA vertit:. E£ ge forte

dicant in cordibus fuis, omnis malitiae eorum me recordatum :

uunc circumdederunt eos adinventiones fuae : coram facie mea fa-

&ae funt. i. e. uti HigRONYMUS exponit: C g forfitan dicant

in cordibus fuis: Petera mobis Deus peccatareflituit, 8 patrum

deli£ia. perfolvimus : illi comederunt uvam acerbam, €9 den-

$es fiiorum obfiupuerunt ; (Jerem. XXXI, 29.) ldeirco,

533 tohl micht jeder Dieb, fondern hier der Dieb dee

Krone, deffen 3 -m, Anhang /fich im Lande vn,

eutgegen gefeet der. Refidenz - Stadt , ausbreitet , verheeret

enordet , den Vuterthan drükt.

Siehe Cap.VI, 8. 9. /u jeder

4b[egung eimes gottlofen Regeuten zeigte Gott deu lfraeli-

eime zirt Hülfe, er liefs es mie a* Aufforderung fehlen.,

«ber tweit entfermt, dergleichem Gelegenheit zu benuzen ,

fifteten fie meue. Meutereyen, und. bey folchen kounte keiner

dem andern mehr. ivauen.

Sed 1) uti de fure regmi nul-

lum hic verbum ; ita nec Scriptura fücceffores Zachariae

Jures, fed veges appellare folet. 2) nulla etiam in textu

ratio extat , quae furem ad ufurpatorem vegné reftringat ,

cum generalis fiat perfidorum 69 furum mentio,

E23

36

Bo

quae munc C8 in praefentiarum, me vidente fecerunt , €9 quo-

tidie faciunt , fequenti [ermone narrabo ,. & oftendam illis

adinventiones [uus five cogitationes, quibus mala. fludio-

ffiffme con[e&ati [unt, C& quae me praefente gefferunt, mon

timentes faciem-meam, — Verum liaec verfio dubitandi ad-

verbium , forfe, addit , quod in textu Hebraeo non legi-

tur.

CoccEJvs itemque Cef. ScHULZIUS in Lex. Coccej.

vo 53 fequente nny redduut per vix, vertuntque: Vix

dixerunt ad cor [uum, quod omnis malitiae ipforum memor

fm , quum circumdederunt eos opera ipforum; five: mon

dixerant, quim cireumdarent eos opera ip[orum, — Contra

quam expofinonem 'T Y M P1Us in Zhunof. ad Norpm Con-

cord. Partic. (1886.) pag. 944. monet , quod, qui cogitet,

Deum memorem e[fe [celerum , 15 jam fit in primo gradu poe-

z

nitentiae , quae non foleat accelerare, fed morari poenam,

adeoque poenitens mon foleat. cireumdari operibus , foc eft,

goena operum,

Cel. BAngpTIUs in Zpp. Crit. ro 3 exponit

verum, ro ^3- ne, & yaso5 ww dicere cordi /[wo, ei eft, fibi

gerfuadere ,| auimum per[uafionibus mulcere ; fenfu hoc :

Verum uolint fpe vana [e la£iare : goenas certiffrme dabunt:

differo eas, [ed mom aufero ; peccata enim eorum femper in

oculis habeo,

Sed bonum licet fenfum det haec expofitio,

tamen nobis non praeferenda videtur communiori Interpre-

tum fententiae.

cum tamen jam cingant eos facinora [um , quae coram

facie mea fatia [unt.] 1.c. cum tamen ita cingantur facinori-

Mor FIT, 3

37

bus fuis, ut eos non poffis intueri, quin peccata fimul

tuo confpedui fe offerànt, me vidente commiffa. ///. IVI-

CHAELIS comminationem his verbis contineri fatuit, ver-

tens: Bald werden fie ilre IFerke umringen: vor meiuen

Zugen find fie [chou,

s

AMalitia fua exhilarant Regem, €9 mendacüs fuis

principes.

Malitim fum exhilarant Regem , €6 — principes. ]

Pergit Deus in reprehenfione fcelerum Ephraimi & Civium

Samariae, fed ita, ut ad fperialia peccata transeat, re-

Jpefiu Regum €9. Principum. commiffa ; quos in thron.m

€9 diguitates per feditiones fuas evehant , fimulque im

affeclas adver[ae partis. furta, rapinas & quaevis fce-

lera perpetrent ; Brevi vero interficiant , verfis adulationi-

Gus in odium C5 caedem.. v. 4 — 7. Poft mortem fc. Sroboa-

mi IT. ultimi Regis legitimi, occupabant regnum Samariae

meri ufurpatores, quibus in thronum per conjurationes

evecis fidem quidem & obfequium addicebant Ep/mraimi-

iae & Cives Sumariae ,| fed brevi ab iis deficiebant, & alios

fubfütuebant, pro more populi feditiofi & ad conjuratio-

nes proni.

Per malitium exgo & mendacis, quae nomina

alias generalia funt, h. 1. denotantur illa in fpecie impia fa-

&a & confilia, quibus Ephraimitae in iftis conjurationibus

ufi funt, in gratiam fuge, cul adhaerebunt,, partis , & ad

viuditiam adver[ae partis.

His exhilarabant tum Aegem ,

38

Hos. VIT, 4.

quem confütuerant, & qui uno tempore unus erat; tum

ejus principes , 1. e. miniftros , quibus placuit, quod tam

ftrenue pro ipfis pugnaverint, & qui adhaerentes fibi procul

dubio laudarunt, & praemiis quoque ornarunt.

V d.

Omnes vero ifli adulterantur, exdent ut furnus a pi-

flore fuccenfüs, qui ceffat excitans a fuba&tione

maffae usque ad. fzrmentationem ejus.

Omnes vero ifli adulterantur , ] Subje&um, ommes ifli,

non funt, uti quidem PiscATOR, Tanwovivs &MaRx1Us

volunt, Rex C9 primcipes im aula ; qui, pro more poten-

tum, liberius indulgeant inhoneftae libidini; fed , uti R1vE-

TUs & ScHMiDiIUS rectius ftatuunt , zidem , de quibus v. 3.

di&um erat, quod Aegem malitia & principes menda ciis [uis

exhilarent , Ephraemitae fc. & Cives Samariae; ita ut per

omnes maxima pars denotetur.

Scelus , quod de iis prae-

dicatur, eft adulterium, quod de corporali adulterio acci-

piunt communiter Hebraei, praeeunte Chaldaeo: defiderant

comprimere wxores proximorum [uorum ; de fyirituali vero,

five idololatria, PiscATOR alüque; de utrogue'T ARN OviUs.

Cum vero credibile non fit, in regno X tribnum & IMe-

tropoli Samaria, ommes corporalis adulterii flagitium pro-

mifcue patraffe: ScnumiDius exiftimat, ig magnis folennita-

tibus, quales fuerintfefli dies Regis, v. 5. Sacris etiam ido-

lolatricis Hos. IV, 14. celebrati, omnes dici po[fe [cortatos e9

adulteratos, Sed haec quoque expofitio de adulteriis, quae

Hos. V1l

4

39

diebus feftis

in honorem Reegis inftitutis

commiffa fue-

rint, durior videtur; quare malumus cum f. IMicnuaErLIS

in sotà ad Bibl. Hal. erimen. adalterii de inconftantia &5

gerfidia populi erga Reges, quos ipfi per feditionem fibi ad-

optavex ant

in novis vero conjurationibus interfecerant

e€xponere

Uti enim. nomine. adaterii faepiffime defeffio

1

& Deo ejusque cultu denotatur

quin idem nomen de

dubium

perfidia in regem. C9 defeflione ab o fumi queat

effe non videtur

cum fequentia verba aperte de conjura-

tionibus contra Reges agant, quos in thronum quidem ele-

gerant, fed brevi interfecerant. Ita etiam. vertit 7/en. Bun-

SCHERUS: Sie find alle zufammen Ehebrecher , d.3. Leute,

die keinen. Bund, und. Pertrag achten , [ondern, was fie

geloben. uud. xufagen, [o oft fie wollen

brechen

Item-

que DiE TELMAIERUS in nota 128. ad h.l. Sie find alle

hizig in ihrer. Untreue. Dafi das IFort tvbpuya von Hize

und Untreue xu verflehen. fey , zezgm die Woïte t2"R

und wom v. 6.7.

Sicut. furnus. fuccenfus & piflore] Concife hoc dicitur.

Plenus fenfus eft: ardent ardore perfidiae, ficut furnus , qui

& pgiflore acceuditur

Ita GHALDAEUS ZFfluant inftar

clibani

quem accendit fibi piflor

Vox mys eft partici-

pium cum 73 paragogico

qui ceffat excitans a fubaflione maffae usque ad fermenta-

tionem. ejus.] Supplendum relativum "s, qui (piftor)

40

Hos. V'IL, s.

ceffat. excitams , 1. e. excitare (uti Luc. V, 4. emauearo Aa-

Acv) Q dep[zndo mafJum usque ad fermentationem ejus , qui-

bus verbis indicatur fempus , quo defimit. excitare. piftor,

Verba haec difficiliora varie vertuntur:

CHALDAEUS voces t'yb n'3vw non refert ad pifforem, fed

ad adulterantes , & *y habet pro momine, vertens: prop-

terea migrabunt cito ex civitatibus fuis , ficut feflinans ad

gerficiendam cogitationem impiam , atque porro in additio-

e & mutatione ultimorum verborum magis adhuc peccat,

quia non fuerunt memores fignorum C5 rerum magnarum

ipfis praeflitarum in. die a[cenfionis fume ex . ZEgupto,

& tempore . fubaflae — maffae ,^ antequam. fermentaretur.

VULGATA quoque aberrat, pro *jb legens wym civitas:

;;

vinnes : adulterautes. quafi. clibanus . [uccenfus. & coquente:

g

quievit. gaululum. civitas & commixtione fermenti, donec

fermentaretur 0$um ; fenfum vero quie[centis civitatis

hunc dat HrgRONvMUS, quod gyerobemm , cum erroris in

l

animas populi mififet incendium , quafi caminus €9 clibanus

grimo igne incenfus paululum. conquievit, &t mon vim fa-

|

cerek. populo, [ed fuae eum dimitteret voluntati , donec fer-

mentaretur omue mendacium. &c.

- LXX vertunt: sravreg moixeuoyrég we wudavos xwuiojssvoe

&i tTeuv , xuumavcti wO TXG QXoyog, &mo Qugacsteg GtuT06;

&wc T£ Gujto9xvui avro, ommes adulterantes quafi clibanus

ardens ad. coquendum; (Legerunt mauo pro mswp. Sic &

Svnus: ad coflionem;) ceffabit a flamma, pro *yto legerunt

"N2 a commixtione fermenti , donec fermentaretur totum.

Cel-

Hos. P II, 4.

4T

Ce. BAHRDTIUS aliam verfionem ex Hexaplis O R1G E-

NIS profert: &raucaTo cgog OMyoy x "OM v QUpxuaTOS WOt-

vVIAg , XXL UETX jAixgoy craca eGujuoO9n:. quievit paululum ci-

vitas & communione ma[fae , C9 brevi fermentata eft. tota,

ut fenfus fit: imfawo fludio feruntur. in idololatriam, ac-

cenfi veluti furmus a piflore,

Fix enim ab ilo fludio

goaullulun difcefit civitas; mox denuo abripitur a libidi-

nis impetu , C5 velut uno. momento tota, iterum immer[a

eft luto turyiffmorum [acrorum.

Sed nimis haec quoque

verfio recedit & a fexfu, cujus verba

"ybo moe", verti

nequeunt: di/ceffit civitas ; & & nexu fermonis, qui won de

cultu idololatrico agit, a. quo etiam nunquam difcefferunt

Ephraimitae; fed de con[piratione erga, Keges.

Novam

plane expofitionem dedit b. FAnER Beobachitungen über don

Orient aus Reisbe[chreibungen. 1.'Th. IV. Hauptft. p. 248 —

252. qui, poftquam examen & recentiorum Interpretationum

& antiquarum Verfionum infütuerat, ita pergit: Die Ur[a-

che , warum man diefe Stelle nicht verflanden hat , ligt ,

eueiner Moinung nach, blos darinu, dafi man fich nicht evin-

nerte, dafi die Hebrüer ftattfo w ohl——als auch (&.— &,

cum —tum) zu fagen pflegen von —bifil. — Sie [agen z. B.

vom Kleinen bifs zum — Groffen, an flatt: dex

Kleine fo wohl, als der Groffe.

Vom Kneten

des Tleiges an bifs zu feiner Durchfæurung

feifit alfo: das Kneten des Teiges fo wohl, als das Durch[üu-

een, Oder kürzer: dex Teig fo wohl, als derSauer.

teig. Jch über[eze alfo: Die gauze Stadt ifi voller Ehe-

F

42

Hor. VIT, 4.

brecher : fie. gleichem eimem. vom Beker geheizten Ofen :

ZAber. bald. wird. in der Stadt. Teig wnd. Sauerteig auf-

hóren, wnd alfo nicht mur die Bekerüfen micht mehr ge-

heimt werden , fondern es wird auch dargegen eine Hun-

gersuoth ent]ïehm; 4. f. 10,. Sed haec quoque expofitio

plura habet a £extu aeque. ac nexu cum fequentibus aliena.

Nam-(ut omittam, quod textus non agat de gjudaeis, pro-

uti falfo fupponit 6. FABER p. 288. der Prophet wirft den

Juden /femer. Zeit den Ehbruch vor, fed de Ephraimitis

& incolis Samariae,) 179 verba textus: cefJabit im urbe

a dep[endo maffam, usque dum fermentata fit , non nifi coa-

&e verti poffunt: ceffabit €9 maffa €9 fermentum ; qui fenfus

fi foret, dicendum fuiffet: ce[fabit T fne praefixo. 2de

longe facilius verba: "pb nmyv^, referuntur ad. pifforem ;

38v plane in his verbis uon praedicitur poena , fed. defcri-

bitur praeparatio ad conjurationem , uti ex fequentibus ma-

nifeftum eft. Senfus potius, prout IMIUNSTERUS, Va-

TABLUS, 6. Bunkx1Us alüsque praeiverunt, hic eft:

Omues ifli adulterautur : 1. e. perfidia ardent , a. capite

feditionis ad eam concitati, ficut furnus ardet, a piflore

fuccenfus. Uti vero piflor tantifper quiefcit , nec excitat

fuos, dum furnus ardere & maffam farinaceam, depfendo

fübactam, fermentum pérvadere pergit, ut in panes con-

formata fornaci immitti queat: ità Caput rebellionis. quiete

exfpecat commodam exequendae feditionis occafionem ,

quam, uti ex verfu feq. patet, dabat publica feflivitas , n

honorem Regis infütuta.

Hos. VH,8..—

43

N

Die Regis moffri principes aegrotant aeffu a. vi-

40; ipfe Rex extendit mamum fuam cum irri-

Joribus.

Die Regis uoflri. principes aegrotant aeftru & v'no;]

Sive diem Regis natalem , (ive iuauguralem , five quacun-

que alia de cauffa folennem intelligas , celebrari is folebat

compotationibus ad ebrietatem usque. Undede principi-

bus dicitur, quod agritudimem fibi contrahant. Yonn,

praet. Hiphila rad. mon, w ntn aeftu, (nism pro nbon) a vi-

410 , Ícil. oriundo.

C£. S. R. D. SrogRt1 Obferv. Gramm.

p. 242. Pm. BURSCHERUS ad verbum Yonmn fubintelligen-

dum ftatuit pronomen fuffixum, quafi effet Ymbnmn vertens:

Wenn es heifst, dafs unfers Koenigs Tag ift, da machen

ifim , den Komnig, die Fürften krank: Sed bene addit: Y*nn

kann auch heiffen: die Fürften machen. fich utter einander

felbfl &rank. LXX vertunt: zefavro o( agyovres Supa&a

e£ ows.

Ita etiam CHArLDAEUS, Symnus & VurcATUs:

Cocpérunt principes furere a vino, qui omnes legerunt i»nn

praet. Hiphil a rad. oom &pro fubftantivo nan infinitivum

verbi en, aeffuare £. furere ; quos fequuntur /I. IVicHAE-

us, Pen. DarHIUs & MOLDENHAUERUS; féd cum lectio

confueta fenfum aeque bonum praebeat, ab ea recedendum

non videtur.

ipfe Rex extendit manum [uam cum irriforibus.]

Cum verbum qu? non habeat nominativum , nifi refera-

F2

44

.Ho:. PT.

tur ad praecedens fubftantivum, Rex, hinc omnino is fub-

intelligi debet.

Extendere manum eft geftus: propinan-

tium; nam qui alicui propinat , ei poculum manu porrigit,

LiverzE3Us: Una cum irriforibus familiaviter ver[atur in

compotationibus, in quibus manus pofcendo, accipiendo ,

porrgendo pocula extendi folet. Irrifores dicuntur, qui

quidem in ipfa feftivitate a partibus Regis effe videbantur,

fed eadem abutebantur ad maturandam feditionem. /If.

MicuazLus : Er, der Künig, gibt den Spüttern die Hand.

Er wird. beim trunkenen. Gaftmal ireuherzig mit. denen ,

die ihn um Ende mur zum Gelüchter haben, umd bald

fich, wider. ihn. ver[cluwüren werdgn.

v

6

Jffi namque (irrifores) jam applicarunt, ficut. fur-

mum, animum fuum in infidüs fuis; tota quidem

mocfe dormit qpiflor eorum; mane ardet ficut

2gnis flammans.

Ifli namque jam. applicarunt, ficut. furnum , animum

fuum. im. infidiis fuis; ] Non eft, cur de cohaerentia labo-

remus. lidem fc. qui v. 4. adulterantes & w. 5. irrifores

dicebantur, quos Rex ipfe feditionem alere non fufpi-

catus erat, jJam porro, proutiad ipfam executionem fedi-

tionis pergunt, defcribuntur; quare etiam reaffumit Pro-

pheta fimile de furno , v. 4. ufurpatum. lfli, inquit, irri-

fores jam animum fuum applicarunt aol infidias [uas per-

ZHlos. T Il 6.

45

ficiendas : fervet eorum animus infidiis , ut illas opere im-

pleant; fervet jam igne rebellionis tantifper occulto, ficut

furnus, a piftore jam tecte accenfus. LXX vertünt: dior;

uyexuuOzcuy ce xNiuvos w xupdins aUTUY, EV TO XXTAQACGEIV

uurag 0Ozv zv vuxTa: quia fuccen[a [unt quafi clibanus corda

eorum, quum prüecipitarentur tota noffe, pro quibus ultimis

verbis AQguILA , SvyMMACHUS &THEODOTION habent : ey

t9. &r&de&ueiy av2 c. Quoad priora verba fequitur ze; LXX.

V. DaTHIUS, vertens: Jucenfuseft , uti furnus eorum ani-

mus; Vocem vero t23"N5, quae fecundum accentus ad pri-

mum verfus membrum pertinet, conjungit cum fequenti :

nique pro t2n5N legit CYmbN, ira eorum, vertitque: cíamm

$

ota notde continetur corum ira, Item J/ei, NIOLDENHAUERUS:

Ihr Herz flammen fie als einen Ofen am ; bey iren Nachftellun-

gen ruhet im Zorn die Nacht über u. f. w. & in nota: xamp

habeun SEPrvAG. und Svgus. durch. anflummen ausgedrükt,

und daher entweder Ya oder *mmp. gelefen, oder es mufi

5"p auch die Bedeutnng von diefen F'erbis gehabt fhaben.

Deun. die I'orte &5 wans erfordern. die[en. F'er[tand.

Sed cum tefte pE R ossri nullus. codex. habeat *9945, &

feclio, itemque accentuatio con[ueta bonum quoque fenfum

fundat; quam utramque & HiERONYmUus fervat: Zfppli-

cuerunt cor fuum ,. quum infidiaretur eis , & CHALDAEUS:

accefferunt , ut. perficerent. confilium. peccatorum ; omnino

& verfio verbi $*p confueta, & conjunctio vocis t25*N3

cum primo membro, & le&io EnbN retinenda videtur.

tota quidem nofle dormit piflor eorum; ] i. e. dux &

46

Hor."L1I,.6.

auctor feditioforum , qui in mixtione fermonis tropici pro-

priique dicitur piflor, quia, uti piftor furnum , ita tropice

dux feditionis animos fociorum accendit.

Senfus verbi

Q?* idem cum verbis v. 4. "yp msv.. Dormit, i.e. quie-

te fe gerit, feditionis igne tantifper tecto & latente, donec

adfit commodum exequendae feditionis tempus.

mane ille ardet ficut ignis fammans.] qui non jam

clam alitur, fed cum vi erumpit. Pronomen s? SCHMIDIUS

refert ad ipfum piflorem , tanquam proxime nominatum ,

& qui, qua caput conjurationis ,

ante omnes ardere &

furere foleat, ut res in opus deducatur. Alii vero referut

a

,

ad remotius nominatum furnum ,-vertuntque: furnus ejus

flagrat.

Ita BuRSCHERUS: «enn auch ihr Beker

gleich. die ganze INVacht [chlüft : fo brennt doch jener

(der Ofen, momit ihr Herz verglichen wurde,) des IMor-

g'eæfs wie f'ammendes Feuer . (heller lichterloh.)

v. 7.

Omnes. illi ardent, ficuti furnus, €9 confumunt jl)-

dices fuos ; omnes reges eorum cadunt , mec ef

inter eos , qui me invocat.

Omnes. illi ardent, ficuti furmus ,] Anaphora ad v.4.

& parodia, explicationem praecedentium adjuvans. Omnes

illi feditioi. ardent, cum piftore fuo, feditionis auctore.

Suffixum íc. in t253 refertur ad idem fubje&um , quod

47

Hor. TH , z.

per fuffixum in voce &onbs denotabatur. Quorfum vero

fimilitudo furni inflammati fpectet ,

id fubje&us fermo

liquidiffime docet.

65/25 confumunt judices fuos ;] i. e. eosfc. qui a par-

tibus Regum exoforum erant; quos inftar ignis , ligna con-

fumentis , disperdunt atque interficiunt.

ommes reges corum cadunt,] per conjurationes , quae

inde a morte geroboumi IT. invaluerunt ; cujus fucceffores

omnes, uti per feditiones thronum occuparunt: ita quo-

que , omnes per easdem throno dejecti funt, excepto /Me-

naheno , a Rege Affyrio, Pfmle, in throno confirmato.

nec quisquam. eorum qme invocat.] eorum , Íc. regum ca-

dentium , de quibus fingulis memoratur, quod offenderint

Jehovam, ficut majores eorum fecerant , non abftinentes

a peccatis Jeroboami L. filii Nebati, qui Ifraelitas feduxe-

rat

Singuli etiam Thronum, non invocato Deo Ifraelis ,

fed per conjurationes occupaverant; in quem fenfum ver-

ba noftra exponit Werstrvs: Durch Vérfihwórungen find

alle ihre Kónige — ermordet worden : denm es war hé&m ein-

miger unter den[elbem , der mich um Hülfe aurief , um auf

den Throm befefligt z werden ; oder der amüch um Rath

fragie: Ob er die Krone amnehmem folite ? — Alii vero. ad

ipfos éditiofos verba. noftra referunt, inter quos nemo fit,

qui fub tantis malis & concuffionibus Reipublicae iram

48

Hos VIL g.

Dei agnofcat, & vera poenitentia ad Deum clamet. Clau-

ditur his verbis tanquam Epiphonemate prior Concionis

pars, a v. 1. usque ad 7.

v.. 8.

Ephraim cum populis ( gentilibus) ip/z fe commi-

Jcet; Ephraim fanilis eft placentae mon verfae.

KEyphraim cum populir ( gentilibus) ip/e f commifcet ; ] Ya

altera hac Concionis parte pergit Propheta ad conjuncta

'cum iftis revolutionibus & conjurationibus Regum Ephraimi

perniciofa confilia, dum, ut fibi fc. confulerent, auxilia ab Eth-

nicis petierunt, ipfi regno exitialia.. q. d. IMeum auxilium

non modo ifti ufurpatores non implorarunt; fed potius il-

lud a KRegibus idololatricis petierunt.

Peffimo exemplo

praeivit AMenahemus , qui, ut in regno confirmaretur per

caedem occupato, Pfulis, Affyrii Regis , tributarius fa&lus e[f.

Secutus ejus exeniplum eft Pefachus, Remaljae filius , qui, ut

domum Davidicam deleret, cum Aezino , Damafci Rege,

fóedus iniit; quod vero el tam infeliciter ceffit, ut magna

parte regni privaretur, "Tribubus Transjordanicis in capti-

vitatem Affyriacam abductis. II. Reg. XV, 19. Propheta

antea tropicis locutionibus, a piffore, furmo, ma[fa fari-

macea & fermentatione petitis ,

ufus fuerat; jam . per-

git comparare Ephraimum cum ma[fa mixta; itemque cum

gllacenta mon converfa.. Ephraim , inquit, ipfeé, proprio aufu,

oblitus fuae nobilitatis, quam ut populus Dei habuit, fum-

imo

JIOI EE sp,

49

mo cum totius gentis probro & damno, per-auxilia a þOi)Lla

lis alienigenis petita, commifcuit f& cum. illir.

Eodem ver-

bo, quo IMofes Exod. XXIX, 4o. Levit. VII, to. de fa-

rina oleo miftenda ufüs eft, utitur hic propheta, — Futurum

S5sm hoc loco a&dum continuum denotat, mox enim

pergit fermo in praeterito. LXX vertunt: Ecpaup. &v TOig Aaoig

evveuyyoro & VurG. Ephraim im populis ivf commiftebatur.

GnoTIUS quidem, & Z"en. DaTHIUS verba noftra pro com-

minatione babent, vertuntque: Ephraim imter gemtes difper-

£ efur.

Sed malumus cum TARNovio, Manxr1o, Zen-

BunscHERO &Z/.. MicHAELIS de voluntaria commix-

Lione f. de culpa exponere; quia forma verbi activa eft, &

peccata Ephraimi reprehenduntur,

Ephraim fimilis eff ]J!amzt;m non verfae.] LXX Epup

f£ysVsTO cyxpuOi«; 8 M&TwspEQoUsvOS. eyxguQiug dicitur genus

panis, quod vel arenae calefactae impofitum atque calido

cinere feffum coquitur , vel prunis fuppofitis & impofitis

oXultatur; vinominis ergo panis occultatius. V ULGATA:

Ephraim faffus eff fubcinericius panis , qui nom reverfatur.. A]ii

panes denfioris maffae fine verfione ulla coquuntur. Sed huic

placentae generi , quod fuper prunis coquitur, &, nifi in

tempore verfum fuerit ,

ab inferiore parte aduritur,

antequam a f[fuperiori coquatur ,

comparat€ Propheta

Ephraimum, — 1n quonam vero ferfimm comparatiomis po«

nendum fit? Interpretes non conveniunt. i ambiguam

Ephraimi conditionem; denotari exiftimant, qui nec plane cru-

L

G

a

Bo

H VIL g.

dus fit met plane co&us ; weder lfraelite moch. Heid , Jondera

em. Mittelding : weder. eim heidnifcher Gogendiener , noch -ein

Jiener des wahrem Gottes , Jonderm eim . Gemifth von. ver-

Jthiedenen Gottesdienflen wumd Staatsklugheit. Y. Reg. XVIIL 21.

Zeph. I, 5. weder Brodt, noth , Teig , fonderm etwas von

beiden , wie eim micht umgewandter Kuchen.. i1.e. nec Deum

pure colat, nec idola

ere; fed utramque rehigionem com-

mifceat: & vitulos adoret & per. Deum aecternum juret.

La Dnusivs, itemque LIvELEJUS:

un Ephraemitae

neque Jolam . Dei. religionem. finceeram . tenerent , nec fordes

gentium meras , fed. confufam. quandam. mixturam : meque cru-

di videbantur , neque co&hi, C7 quod vulgo dicitur, mec caro

nec pifeis.. Alii affliciffmum. Ephraimi ffatum exponi ftatuunt.

Ita ScaumipiUS: Cum ejusmodi, inquit, placentá, ab /gl-

iera parte plame adufía ;

ab altera vero parum mutrimenti

auí bomi.[aporis habeníe, propterea comparatur Ephraim,

quia reguum ejus. aflüctiffmum , €7 magna ex parte. everfum ;

ex reliqua vero parte valde infirmatum €7 .fme robore fuit.

Ali cum MARKIO in placenta non verfía refpici putant

primo ad ignem divinae irae Éplraimo undique circum-

pofitum , quo corrumpebantur a gentibus devorandi; —

deinde ad fecuritatem in his malis, per quam nec conver-

tebantur ad Dominum,,. nec fe admodum movebant juíta

animi follicitudine. . Nobis fimpliciffima videtur expofitio:

Ephraim. fimilis. eff. placentae , — cineri impofíae., quae , quia

mon vertifur , 1,e. a memuüne curatur aduritur.

. Explicatio

habetur in yerbis fequentibus:

Hos.

l/./

d

V9

um

1771

wa

erunt ]Jeieüwm robur ejus ; €9 ipfz tamen

"ec

id non ag;ztybzi

jam canitie confwæoz uf ;

tamen ipfe id agnofcit.

Confümfirunt peregrini robur ejus;] '"Yropo, L'onjitm/ä-

unt, Yo28, occafio data eft per fimilitudinem p/azentae tion

Q£

UT

quae comeditur , i.e. confumitur ab igme , quando

"o

onuertitur.

Ipfi ilh alieg; & a gente & religione

Éphraimi, quos in fubfidium vocarunt, i.e /ä]yr i, robur

ejus, opes & facultates tàm publicas fifci

quam prlvatas

fubditorum , magnam partem jam . confumferunt, per gra-

via tributa ipfis folvenda

& per magnam ipfius corporis

rurmLI,hacmlthI paxtem coniumtam

tribubus fc. 'Trans-

jordanenfibus nuper demum in captivitatem. Affyriacam

abductis

"

L

Et ipfe tamem id non agnofüit.] Di&um hoc «ra vt

Non videt

in quanto verfetur periculo

nec oftendit

fe

fcire illud, eoque ferio tangi

Pondus miferiae mon fentit

nec graviora mala praefagit

Veris quoque caufis non tri-

buit confumtionem iftam

neque actiones fuas juxta. hunc

ftatum componit five profeffione five.factis

quae decerent.

quando pracüce agnofceret calamitatem fuam.

np,

jam camitie con[pergitur.] . Praeteritum Kal

intranfitive fumendum, J/parfít fe £i vel fparfa eff im eo. ca-

G 3

52

Hof. FII, g.

nitizy, nifi cum Dnvsto fubintelligas feneffum , vel cum

'TARNOVIO vertas: Kfiam conitier ad/perfit zum. . ABAR-

BANEL, atquee Chrifüanis Interpretibus TRE MELL1US

& PisCATOR canitiem interpretantur de mucore placentae ,

q. d. confumitur. Ephraim fuuditus , ut quum . canities, 1. e.

mucor afpergit. placentam , jve placenta. comtrahit mucoremn,

Sed 1) mayp eft femininum ; 33 vero in textu mafculinum.

2) quod fequitur:,€7 ipfé nom agnofcit , ad placentam nullo

modo referri poteft , .praefertim in textu hebraeo, ubi ver-

bum quoque mafculinum, yr, extat..—. Cumulat metaphoras

Propheta, & Ephraimum non amplius fub fimilitudine placen-

la£, fed hominir canefcentis fifüt.

Cuni per caput aut tem-

pora fparfi funt fenectutis indices; atque elegans eft fpar-

gendi verbum, a profanis quoque auctoribus hac in re ufur-

patum. — Quid vero fibi vult ifta canitiei parfío fuper Ephrai .

enthn 101wm? . Sunt , qui fropum ad tempus longum. elapfuna

referunt, quo erudiri, &fapere difcere potuiffet Ephraim,

qui vero in eodem femper errore parmanferit. Tta'LHEO-

DORETUS: zde To "T0OÀAG0, Qzoi, wpuvt &diduw 95 To deov.

net tam longo, inquit, fempore , quod. decebat, perdidicit ;

nec abludit H1ERONY MUs: urque ad fene&utem , 1. e. ul-

timam captivitatem , im coepto errore permanfit.

Sic vero

phrafis haec mera foret circumftantia aggravams mon agnitio«

^)en.

Plures. ergo rauitiem Ephraimi cum confumtioue robo«

rir mox memorata comjungunt, atque ex ea ortam ftatuunt,

quia miforiae graviorer amte iempus fomium comtrahant , ut

fehfus fit: Uti cani veniunt ob curas & dolores celerius:

Hor. VIIL, 16.

53

'

Ita Ephraim incanuit ante juffum tempus , ob continuas hoflium

exa&liones €9 oppre[fones ,. quibus omne prope robur ejus

exhauftum eft.

Haec camities, externe quoque confpi-

cua, eum ad agnofcendam debilitatem fuam, imo pro-

pinquam mortem civilem, movere debuiffet :

€7 ipfe tamen mon agno[cit.] Emphatice repetitur haec

Alias apud canitiem folet effe fcientia, & vexatio

phrafis.

dàre intelle&um , fed Ephraim ne fic quidem fac&us eft pru-

dentior.

Pervenit ad canitiem ,

preffus malis. maximis;

fed aeque Dei fui & propriae falutis ignarus manfit, at-

que antea femper.

Vv

IO

Teflatur contra Ifraelem. etiam faftus ejus: ille ve-

ro nihilominus neque ad. jehovam. Deum. faum

Z

redit, neque eum quaerit in omnibus his.

Teflatur conira Ifraelem faffus ejus:] LXX. vertunt:

X« TAT EVO OETXI ngtg ,Io'gou:?x &ig TrQOGC OY «UTS. Item

VULGATA. €7 humiliabitur fuperbia Ifrael im facie ejus; qui-

bus accedit J/. I VIzcuagris: Der Stoís der l/raeliten wird vor.

ihren Afugen. gedemüthigt.

Sed, cum Propheta adhuc in re-

prehendendo fcelere Ephraimi fummaque ejus pertinacia

culpanda verfetur ; malim, fi verbum mp per Áumiliatus

£f/, vertendum exiftimes, cum aliüs vertere: Et quamvis

faüflum lfraslis íot poenis repre[Jerim ; mom. tmmen eos ad

frugem reducere. potui.

'Yextui vero convenientius Ver-

54

Hot. T ; ro.

bum mip ijn fignifica-u feffificandi a-ccipitur ;^ quare

fenfum , verborum

hunc

effe

pummus

Fafr etiam

Jfraelis €7 fuperbia ejus motoria , qua hactenus ferociter

rejecit omnes Prophetarum admonitiones

iffía inpri-

müs fuperbim Pekachi, (qua temerarium ad. delendum do-

mum Davidicam bellum fufcepit, quod contrario prorfus

eventu in maximam ipfius regni diminutionem ceffit)) acca-

Jat Ifraelem. im. faciem. €9 . comvincit fummae temeritatis, quae;

pro merito punita, debebat eum ad agnofiemdam. culpam. €7

ad quaerendum . Deum fuum. permovere.

ille vero mihilominus meque ad Sehovam , Deum fuum ,

redit,] per abnegationem cultus idololatrici & averfione a

a peccato.

neque quaeri£ eum] per preces humiles & ferias, quibus

divinam e malis liberationem imploret.

im ommibus hir.] quae in fanto tempore , & tot taitis-

que adfü&lionibus , l/raelem ad quaerendum Deum fuum

impellere .debebant.

v

II

Eft potius. Ephraim. fimilis. columbae elleffae .€$

infipientt.

"leguyptum invocat , pofiquam Affy-

rium adierat.

Eff polius Ephraim fimilis: columbae pelle&lae €2 inf-

pienti.] "Nexus cum praecedenti verfu, prouti jam 'T'AR-

-

JXionsLlsIh

55

NoviIus ftatuit, hic eft: Jehóvam , .unicum fibi relictum xe-

medium, Ephraimitae negligunt, v. 1o. &aliunde ftulti ex-

Ípe&ant auxilium., in qua vecordia .fimiles lunt columbae

deceptu facili €9 flolidae.

Praedicata mnb, improvida, pel-

lefhu facilis , (AoQUILA vertit: 9sxyousyn , la&ata , SvwMa-

CHUS axurwpeya , decepta, f. quae facile decipi poteft, LXX

ayse) & $5 vx, (LXX a« sq2ox xapdinv , i. e. demens, He-

braeis enim cor eff fedes fapientiae,) de columba dicuntur,

cui propria f/mplicitas, unde etiam adagium : Columba fim-

plicior. Qwa vero in re Ephraim fimilis fit cofumbae pelle-

'cr"taïe & infipienti, fequentia docent:

|

-A'egypmm invocant , pofiquam Aærmm adierant.] GRo-

TIUS annotat: Quaerumt munc has, mumc illay amicitias ,. .Dei

amicitiam mom curantes.

len. BunscHERUS vertdt: - Bald ha-

ben fie ZEgypten angerufem:- bald find fie nach ffyrien. ge-

gangen, um uemüch Gunft, Sthuz und Hülfe zw fuchem —

In ZEguyptem hattem fie eher, als in Zdffyrien ,. Freundfchaft

gfy'izc?zt.

Conjicit e fitu verborum, quia JEgyptus primo

loco memoretur, ejus quoque auxilium imploraffe Ephrai-

Sed cum ante

mum, ante, quam illud peteret ab Affyria.

AWenahemum nullum vefügium hiftoricum extet de quaefito

2

Ephraimi apud Z

1.

O

zgptwm auxilio ; bicque ipfe primur pe-

tieritauxilium Phulis, 4

51

712*

iae Regis, eidem fributarius fa-

&ur, a quo tempore reliqui ejus in regno fucceffores fub

clieatela Affyriorum manebant :

de Rege vero u/timo Ho-

SEA , fub quo hanc Concionem habuit Propheta, exprefïe

56

Hor. TPIL, i

dicatur, quod ab Alfyrio, cujus tributarius erat, def ciens

auxiliun Regis ZEgypti, Soi f. Sabbaconis, implora erit

ut ejus ope jugum fhgriacum excuteret , l. Reg. XVII

3. 4: ex veritate hiftorica dici nequit, quod grius Epbraim

Notatur

ZEgyptiorum favorem €9 praefidium imploraverit

ergo in textu noftro defeffio Regis Ho[eae a Salmana[lare,

& petitum prima vice ab ZEgypti Rege auxilium

Egregie

hoc perfpexit Coccz3us, qui vertit: ZEeyptium vocarunt,

qui m Z[yriam abierant, fenfumque ita exponit: Quum

maximam partem (Ephraimitae) abiiffent in Alfyriam, imo

fa£i effent Alfyrio obnoxii

votaverunt. /Egyptios, qui ipfis

fuppetias ferrent

Ipfum quidem RAegis Hofeae confilium

golitice confideratum , non adeo ftolidum videri poteft

quia Regnum /Egypti tum erat potentiffimum , & amplitu-

dine atque robore aequabat imperium Affyriacum, adeoque

folum erat vicinum

