aus wie der Bliz , bive : Und deine Urtheile fiud. ein. Bliz,

der ausführt.

WV3.16.

M'fericordm enim dele£for , mec viffimis; €9 agni-

tione Dei prae holocauftis.

Mifericordia deleflor, nec vi£f mis] Rationem feddi prae-

cedentium: Cur Dominus utrique populo feveriffimas atque

jufüffimas poenas v. 5. minatus fuerit, ex ipfa connexione

per particulam *3 clarum eft. Vocem *pn vertunt LXX &

Scriptores N. 'T. per sxsog mifericordiam , quam.quidem

denotat ,. fed ita, utlatius quoque pateat extendatque fe ad

quaevis pietatis in Deum 69 charitatis in proximum officia.

Latius fumebatur haec vox v. 4. ubi pietatem in Deum cha-

Hoc vero loco

ritatemque in proximum complectebatur.

-

ftricüus pro mifericordia €9 charitate in proximum ponitur,

quia ag uitio Dei five cultus Dei, Gottes Liebe, Gottes Ver-

U2 ESEBOS

13

ehrung, ei feorfim jungitur, tanquam radix & principium

prioris. Atque firidüori hoc fenfu Chriftus ipfe vocem ;*5n

allegat :

1) Quando cum publicanis & peccatoribus come-

debat, jVlatth. IX , 13. ut €os lucri faceret, quos Pfari-

Jaei , [acrificia offerentes, negligebant ; Se ergo perficere vo-

luntatem Dei fic mifericordiae opere, ; demonftrat ex hoe

dido, atque addit: 4Vom veni voratum juflos , ( qui tales

fbi videntur, ut vos,) fed percatores ad. refipifcentiam.,

2) Quando IMatth. XII, 7. difcipulis permittebat , ut famis

fedandae ergo in Sabbatho fpicas vellerent, quia hominem

ipfum in difcrimine fervare mifericordiae opus fit, quod Deo

placeat.

'THEODORETUS verba noftra ita exponit: GOvciey

p6v 'yag 8 "Teocdsouai , Óexouat de TavTAg , TX T25 UET&pAg 'yVto-

pae adsyeia cuyxura[)awtoy, amarreo de Tx duo TavTX , TY T&

TEpi $MS EUVOIAV, XMAI TyY tIc "TOV "TtÀug QiAavOeemay. TaUTX

y«p wxi vouoSeruy QTO T&tÜtua: Ayumictg Kugiov W. T. X.

Devt. VL, s.

Levit, XX ..48.

Verbum praeteritum

'nwBn ponitur pro praefenti, uti in N. 'T. vertitur ver-

bo 9:Xe, atque voluntatem non tantum graecepti , fed &

fingularis complacentiae. exprimit.

Nomen n3! generale eft,

ufurpatur vero faepe pro Sa«rificio pacifico, quod cum gro-

ximo, Sacerdotibus C9 Levitis , domeflicis , amicis imvitatis

comedebatur. Cf. Ill. Nicnakris /Mof. Recht IJ. Th. $. 143.

p. 458. 459. & Leges ip[as Devt. XII, 5 — t2. 17 — 19.

XIV, 22—29. Dum vero mifericordia , non facrificio, [e

dele£lari teftatur Dominus , segatio haec non intelligenda

eft ab/olute , fed comparate ; uti patet ex altero mem-

l4

Hof. VL, 6,

bro , ubi pro 4os legitur prae, comparatione [ic ex-

preffa.

€9 agnitione Dei grae holocauflis.] | Agnitio Dei ve-

rum ejus eoguitionem & cultum, cum totius cordis amore

conjunctum denotat. Hanc agmitionem fibi placere ait prae

holocauflis , quae dum tota Deo dabantur & combureban-

tur, hoc refpe&u reliquis facrificiis. praeftantiora videri

poterant.

Ponuntur vero /acrificia & holocaufla. fynecdo-

chice pro omni Levitico cultu externo, inter quem Sacri-

ficia excellebant ,

quae fi non placuerint Deo , de re-

liquo cultu tanto magis idem debebat effe judicium.

per präeüxum D voci nyoxp additum temperatur zegatio

prioris membri g5v Utrumque vero membrum refpicit V.T.

in quo Sacrificia Deus omnino praecepit , iisque delectatus

eft, fed quatenus offerebantur animo poenitente & bene in

Deum & proximum affecto. Refutat ergo hoc verfu Deus fri-

volos praetextus populi hypocriüci, qui meris vicumis

& reliquo cultu externo Deum placari putabat, & omnem

in eis pietatem conftituebat. Senfus hic eft: Mifericor-

diam volo , non externa tantum Sacrificia.

Zgnuitio mei &

cultus verus internus gratior eft, quam /tolocau[la, quae a per-

fidis legum mearum transgre[foribus v. 7. oblata rejiciuntur.,

C£ P. D.STonn11 Obfervat. ad Znalog. Hebr. $. XLIT.

p.251.252. Parallela noftro dicto loca funt I. Sam. 2CV , 22.

POX

Hor, P1, 6.

MOA

lii vero ficuti. ddamus tmnsgwaliuntzw foedus; ibi

perfide erga me agunt.

Illi vero firut. Adamus . trausgrediuntur | foedus ; ]

To mon refpicit Ephraimum & Judam v. 4. compellatam, &

praef. * eft adverfativum. Vox nm3 Legem divinum, popu-

lolfraelitico cum annexis promiHïonibus & minis datam, de-

notat, prouti ex parallelo loco Hos. VIIE, r. patet, ubi

foedus per fegem exponitur.. LXX male verbum fubftanti-

vum eiciy interpofuerunt & pluralem w2y & v«5 . conver-

terunt in fingularem vertentes: avrei de &ictv tog u pwmroc mra-

px[Bxiveov GuuSqiw, exet x TEQQoVIGS Ms TaAzad 4.1.X. Transgre[fio

declaratur per additam comparationem t2"N2, quae vox

varie ab Interpretibus redditur. [ii eam pro nomine ap-

gellativo av$qwnog habent, ve] hoc fenfu: Zramsgrediun-

tur legem meam , uti (cwx) homines facere folent, qui [ua ma-

tura varii €G leves [unt.

Ita Daustius & LIvELEJUS, qui ad

fimilem aqud gjobum locutionem provocant Cap. XXXI, 33.

fí texi. quafi homo defefliones meus ; vel hoc fenfu, ut lo-

cutionem ellipticam ftatuant , qualis in comparationibus fae-

pius Occurrat, ubi nomen, quod rzepetendum erat, altero lo-

coreticeatur. Vertuntigitur Zrausgrediuntur foedus meum

tünquam hominis Íc. foedus , i. e. non pluris faciunt pa-

c&um, quod pepigi cum eis, quam pactum cum quovis ho-

mine initum.

Ita TREMELLIUS & JuNIUS aliique; quibus

accedit Cel. nofter Dn. SCHNURRERUS in hes. Phil, Grit.

16

Hos. FT, 7.

a. 1787. qui hoc ipfo Hofeae capite eandem ellipfin bis ex-

tare docet, fc. v. 3. ubi *nv» dictum fit pro *rw' xvb5 &

v.29. E3'Un3 "2n pro t9u35 *d3n m

Alii

vero C2"N

pro nomine proprio Zdami habent, cui, more nominum pro-

priorum 5 expreffum vel extrufum non praefigatur, nec

legatur co"w2, fed &wNS. — Ita cum 7/uigato GROo T1Us,

TARNOVIUs, ScHMIDIUS & MaARKIUS, itemque b. STRUEN-

SEE, Pen. BuRscHERUS & DarHIUs, vertentes: Z7/lli vero

ficuti. Adamus foedus violant.

Contra quam expofitionem

excipit quidem b. MorpENHaUERUs: Zfudere glauben, dafi

Hofeas auf den erflen Meu[chen [che: Es ift aber folches um fo

unwahr[cheinlicher , da ApAm es lange micht fo arg ge-

macht, als diefe Leute,

Verum comparatio non jungitur

pracife in fertio [celerum, per transgreffionem commifforum,

fed in ip[a fatla transgre[fhuone ; & judice 'TARNOvIO ,. com-

paratio ideo adjecta eft, ut ad primum omnis transereffionis

autorem , quem omnes transgreffores imitantur, Ifraelitae

reducantur. Praeter neceffitatem ///. MicHAELIS, a pun&tis

recedens, vertit: Sie find. wie die Edomiter, und übertreten

den Bund, d. i. fie find fo vüllig von mir und dem wahren

Gottesdienft abgefallen, als die gleichfalls von Abraham ab-

flammende EpowrrER, die ich aber nicht für mein Volk er-

kenne ; fie find eben [o wenig mein Folk, als die EDOMITER.

Sed cum neque Codex ullus, uti id monet pE Ross1, ne-

que verfio ulla huic Lectioni faveat, omnino deferenda eft.

Idem ftatuimus de Cel, PrE1FFERI conjeflura, qui pro &9N5

legendum putet mo"N5, verütque: J4ber fie — im Lande

lber-

Hat D -

I7

bertretten fie. V'orfthriften , da fiud fie Ferüchter von mir ,

addens in nota: /Màm mag wühlen , was man weill

Adam

oder Menfch , /o iff beydes hart. und: fchuger. ziu erklaren ;

auch. fehlt der . Parallelifimus mit der . Folge

Hher fcheint imir

das taw fehr determinirend zu.foyn, und ich lefe flatt: eyaus

das I« ori ma*WN23, in hac terra.

Sed longe durior nobis

videtur haec mera conjectura

quam una vel altera allata-

rum fupra expofitionum , quae fe&ionem textur, Codd. €9

F'erfionibus confirmatam, exhibent

Neque et&iam paralleli-

fmus hic obtinet, fed crefcit potius.oratio

uti jam 'T'An-

NOVIUS. docuit

t iffi transgre[i funt foedur ! Quid dico

£ransgre[fi funt foedus! imo YBY, im illa ferra bona , quam de-

di eiy ea lege , uwt ibi populus meur mea praecepta fervaret

IBI a me défcüfrentes perfide egerunt

meque fpreto a/ios

JDeos- coluerunt.

ibi praevaricati [unt in me]. 'Y ARNO Y11I expofitioni

accedit etiam G Ro T1Us: /fbi inquiens, eff veluti digito

mon[irantis

Ibi, in terra illa optima

quam ego illis

dederam ; prouti jam Chaldaeus expofuit,

OE

Gileaditidem quod attinet, civitas eft operantium ini-

quitatem, vefligiata a fanguine.

Gileaditidem quod. attinet , civitas eftl operantium ini-

quitatem, ] | Gemeralem reprehenfionem v. 7 fequitur /pe-

cialior recenfio fcelerum utriusque populi , initio fado ab

C

18

Hos. VI, A

Ifraeiitïs "Transjordanenfibus, incolis fc. regionis Cilead,

quae Rubenitüs, Gaditis & dimidiae tribui Manaffis data;

multisque referta urbibus erat, Numer. XXXI , 1. 26. 33

Devt. III, 12. 13. Jud. 10, 4. Circa expofitionem vocis

Gilcad. diffentiunt Interpretes. //ij ob additam vocem n p

ftatuunt, Gileadem h. 1. denotare urbem *) aliquam praeci-

Hanc fententiam in-

puam ejusdem cum regione mominis.

primis tuetur Dnvstius, qui ad h. ita: ; Quid? an Gilead

,nomen civitatis ? Avbitrantur Interpretes fuiffe unam ex

» Afylis terrae fanctae.

Id probant ex Jos. XX,, 8. Sed ibi

*) Urbem etiam intelligunt LXX, qui vero valde heic a textu He-

brao aberrant, dum non modo verfuum difcrimen tollunt & plu-

ralem y435 cum voce Gi/ead conjungunt; fed & verba p5py

t2"5

corrumpunt ,

vertentes :

exei XaT&Qovzos pe la-

Amad moMi, tpyatousvy MaTaix, maupuccuo* vdweg, ut mire-

ris, b. SrnvEeNsEE conjunctionem vocis -;yS; cum verbis

"3 133 praetuliffe diftin&tioni in textu hebraeo, & fub voce

n"p Samariam intellexiffe, reliqua omnino verfione recte

rejé&a. Vertit fc: ,,7z Gilead handelt man ehebrecherifch

»mit mir. JDie Stadt der Büfewichter (Samaria) if wegen

»ihrer Blutfchulden wie ein hart getretener Weg. Addit-

que in nota: , Der Ebr. Text trennt 3yb3 von ^5 v:5,

,Und der Sinn ift dunkel.-Die Griechen verbinden es, und

» €r ift klar. Für C22 müffen die Griechen C2'5. und für "132

»'2PP gelefen haben; denn fie überfezen T&gaccaca udc,

» welches doch keinen Sinn gibt. TuxopomETvs pro

IaA«aó habet DaXyaAa.

Bon PT.

19

» offendi Ramoth in Gilead, quae civitas erat refugii a Le-

» vitis habitata in Galaad regione.

Fuit tempus cum fufpi-

»carer, Galaad dici compendio quodam fermonis pro /ta-

» tnoth - Galaad , quemadmodum- Zven. dicimus pro Det£-

» vm.

Poftea coepit haec fufpicio mea mihi difplicere,

,nec injuria: nam non temere hujusmodi Ellipfis admitten-

»da eft. Igitur alü legunt: /» Galaad urbs erat 1.e. nyoaa.

»Sed fciendum, (EusEBIUS mihi auctor)) in tra&u montis

» Galaad urbem fuiffe ejus nominis , fic appellatam a monte

» ognomine, vel a Galaad , IMachir filio.

Verba EusE2H

»funt: Galaad mons , ad quem feptimo die profe&lionir & Char-

»ris acob profugus venit. .Eff autem ad. tergum Phoenices C?

»Zlrabiae, collibus Libani copulatus ,. extenditurque per defer-

»um usque ad eum locum ,. ubi trans- Sfordanem habitavit olim

»Rex Sihon Amorrhagorum.

Cecidit fupra di&fus mons in for-

»tem filiorum Ruben. — Sed €7. Yeremias loquitur: Galaad , tu

» mihi initium Libani. A quo monte£€9?9 civitas ineo con-

» dita fortita £f vocabulum, quam €7 cepit de Amorrhaco-

»rum manu Galaad, filius Machir, filü Manaffe. Ean-

dem fententiam habent e nofiris poft LuTHERUM, Seb

ScunipiUs, qui fofum hunc Hofeae locum fufficere exiftimat,

pro hac expofitione, fi nec ex EUsEBIO nec aliunde

ea conftaret ,

quia expreffe dicat :

Gilead eft urbs.

Sed cum in reliquis V. T. locis Gilead non urbis, fed

montis & regionir nomen fit : Zfii hoc quoque loco Gilead

de regione exponunt, & vel in voce m"p, fynecdochen

fingularis pro plurali ftatuunt, vertentes cum Zen. D A-

T

26

Hor. Vj, 9.

THIO : Gileaditidem quod attinet , urbes ejus funt peccatricer ;

vel ante vocem Gilíead praefixum. 3 cum TAnNovto fub-

intelligunt: Z5 Gilead unaquaeque urbs habet incolas operau-

tes iniquitatem; vel ante m'»p fupplent 5, ficut , quod ante

congenerum p omittatur, cum HILLERO, Syntagm. Herme-

nevi. p. 373. BunKio & Pen. DOEDERLEINIO vertentes:

Univerfa regio Gilead fimilis ff urbi , operatoribus iniquitatis

rtferíae ; vel denique nomen n'ip per confluxum five con-

gregationem hominum reddunt, ex fignificatione radicis Arab.

a"p collegit in unum , u Il. MicnakLis: Gilead iff ein Zau-

Jümmenflufs von Büfen; itemque b. IMoorbENHAUERVs: Gilead

g'/? ein Sammelplaz derer , die Ungerechtigkeit ausüben.

vefligiata a fanguine] IVIerüioni generali , quod Gilea-

ditis repleta fit. hominibus pejfimis; — jungitur fpecies infignis ,

quod inprimis fanguimis fufi rea. fit.

Vocem nmspy alü ex

fignificatione verbi apy, quod circumuetüit , infidiatus £f ,

denotat; vertunt cum Chaídaeo : Gilead eff. civitas dolofe ef-

fundantium fanguinem innocentem.

Ita Dnvsivs : Supplanta-

frix; R1vETUSs: infidiatrix fanguinis , 1. e. infidias ftruerc

dofía caedis caufsd. — Alii ex fignificatu nominis 3àpy calra-

neus, (unde formatum eft denominativum 3py émpreffo calca-

nei, i.e. vtfligium,) vertunt: veffigiata a fanguine , 1. e. ve-

J?igiiy Janguinolewtis motaía. lta BumK1USs: plema ve-

Jigiis de fanguine fufo teflantibur ; itemque I/l. NIycnaxzrs :

Cur vero Gilea-

Ueberall mit. blutigen Fufitapfen bezeichnet.

ditae, de quibus ha&engs Hofeasrnil infpecie memoráverat, -

ob T . a.

E

2l

in hac concione inter eos, quos /peciatim reprehendit, primo

loco ponantur , & poft hos demum ad fsraelitar Cisjordanen-

lï?: pergat férmo?' non immerito quaeras. - Speciale quid hic

notari, bene jam ,obfervavit CALVINUS , quando vero ad-

dit: obfturum id e[fe propter hifloriae inftitiam , nobis non ita

videtur.

Refpicit Propheta hifforiam caedis Pekachjae ,

quem Pekachus , filius Remaljae, Gileaditir adjutus, Samariae

im palatio regio interfecit. 1l. Reg. XV, 25. Quae caedes;

ope Gileaditarum a Pekactho pera&a, quo regnante hanc con-

cionem edidit Hofeas, rationem omnino involvit, cur G-

leaditarum prima & expreffa mentio fiat ; qui etiam fub eo-

dem Pekacho primi erant, quos Rex Affyriae Tiglathpilefer

in captivitatem abduxi, l1. Reg. XV, 29.

Y. g.

Et ficut. exfpectant. aliquem (tränseuntem) turmae

latronum: ita fe habet /ocietas Sacerdotum. . In

via. verfuüs Sichemum — occidunt ; nam — fcelus

gerpetrant. .

Et ficut exfpeBlant aliquem (transeuntem) . furmae latro-

num:] A qopulo Gileaditico pergit redargutio ad Saterdotes

vitulorum , quos cum /atronibur confert Propheta , qui fo-

lent obfervare praetereuntes, ut eos rebus fpoliatos occidant.

Nifi malis cum DRus10 per cwn intelligere praefeGas ,

uti II Sam. VIII, 18.. Davidis fili dicuntur &3375 , quam

vocem ibi J//. MicHAELIS verüt pet praefetor proviuciarum,

22

Hor. FI,.9.

Statthal&r,ad quos eferri poffent Zrgobus & Zfrjaeus , cum iffis

quinquaginta Gileaditis cit. loco II. Reg. XV, 25. nominati;

licet iidem etiam 2ex ordine Sacerdotali fuiffe potuerint. Ce-

terum valde difcrepant Verfione. LXX integrunt verfum

vertunt: x $ ixug c& avdpog éipgaTE. cupuipav is;eig odóv,

eQovsucay Xuxuipm , oTi avopimy emcimouy. €C7 fortifudo tua eff

viri piratae. — Zlbftonderunt. Sacerdotes viam ( Domini), inter-

fezerunt Sicima , quia iniquitatem operati funt : male 1Y) refe-

rentes verba initialia ad. populum.| Gileaditicum , & conjun-

gentes , quae divifa funt.

2) vocem '5m3 intelligentes

ita, ac fi effet m5 robur cum fuffixo fecundae 'perfonae.

3) pro *3n legentes sw3rin , expoav , ab/conderunt. V U L-

GATA babet: £f quafi fauces virorum latromum. (&ve viri

latronis) partiteps Sacerdotum , in via interficientium pergen-

1es de Sichem. 'Tefte HIERONYMO SYMMACHUS initialia tan-

tum verba ad Gileaditidem retulit, vertens: €7 fuuces tuae

quafi viri infidiatoris : reliqua. vero ad Sacerdoter. — Societas

Sacerdotum im via interficiebant. Sichem.

Ipfe vero HignRo-

NYMUS ex alia punctatione vocem *3n vertit particeps Sa-

cerdotum , additque : Sim legerimus , uf mos interpretati fu-

qus, particeps Sacerdotum, ad Galaad referendum eft , quae

operatur idolum , €7 J'applantata ef? [anguine, quod Sacerdotum

impietatem focuta fit , €7 latrorimüs vacet €7 fanguini. Sed

male SYMMACHUS priora verfus verba; male HIERONY-

MUS integrum verfum ad Gileaditidem. retulit.

lilufir. -

CHAELIS vertit: Uf murices viri turmarum. (1. e. piratae) frau-

des funt Sacerdotum: germanice: JF/ie der Fuffangel, dender

Hos FI, 9:

x

23

Rüuber legf , fo if die Zaubereider P;iejïer, (die Lifl. der

Priefler, die die Leute. gleichfam bezaubert , und. zum Zber-

glauben , welcher den Prieflern. eintrüglich if , hinreifit;) auf

dem. IW'ege nach Sichem morden fie , denn Jfíe fimmen auf lauter

Lif ; & in Supplem. ad Lex. Hebr. p. 741. ad vocem m»n

hamus, plur. &»'5m muricer, haéc notat: n2n hamum /àtis

unanimiter amtiqui €7 reremtiores vertunt.

FEtgmologiam . fi

quaeras, hamus dici videtur a *jm palato, cui infixus hag-

ret. — d hoc * r1 audeo etiam referre, in. quo alii male

laborarunt, Hos. VI, g. &»vwym ww 2n».

Ferbum qui-

dem, ut plerique accipiunt , '5n effe non poteft: a m3n enim

ininfinitivo P*5 dicendum fuiffet; nec ulla fimilis noftrae

forma infinitivi verbi tertiae radicalis f in toto reperitur

Codice Sacro.

Ex mea ergo fententia a mn3n formatur plu-

ralis mafculina, ut perfaepe, terminatione, t'Sn, Jamir hic

pro muricibus pofitis.

Ad quam Viri Celeberrimi fenten-

tiam hoc tantum monere liceat , quod jam CoccEjJus ver-

terit: muricibus viri legionum focietas Sacerdotum im via latroci-

natur Sicima, quia fcelus fecterunt ;; qui eandem quoque verfio-

nis hujus rationem attulit,fc. quod durum fit *5* accipere pro

infinitivo. Sed, cum plures infignes Philologi vocem *5n pro

infinitivo Piel habeant, more Chaldaico pofito , SrwoNis in

Lex. ScukoEDEnvs in Znfiit ad Fundam. Linguae Hebr.

Se& VI. Reg. 82. a. pag. mihi 96.. /en. .Du. SroRnIvs Ob-

Jervat. Grammat.p.176. imo DE ROssI ad l. n. Codices alle-

get, qui forma regulari legunt m5n21; nullus quoque lo-

cus occurrat, qui probet, quod nomen píurale mafculinum

24

Hor. VI, 9.

ma/culinum ty5n eundem fignificatum habeat, quäm habetno-

men Engu/are feminimium n3n: omnino praeferenda videtur eo-

rum fententia, qui cum HirrERO in Synt. Hermenett. p. 394-

vertunt: Ef fitut praeffolantes aligm.:;z furmae , fodalitium

eff. fJacerdotum : i. e. fodalitium. facerdotum (Priefter- Bande)

fimile eff turmae latronum , qui fpeculatum fedent ,. CC vident ,

unde aliquis veniat , quem fpoliare operae pretium ft, quae &

Cel. Bahrdtii expofitio eft.

in via verfüs Sichemum latrocinantur] — Ante j* non

modo fubintellieendum eft DIAL w

quod expreffit

HigRONYMUS , fed etiam relativum *es, qui — latrocinan-

tur

J guos vero pertineat praedicatum , /atrocinantur ,

quaeritur.

Mult illud non ad /acerdotes , fed ad latrones

referunt, ut ad fimile eo vividius exprimendum mentio ad-

datur viae , quae ducat Sichemum , adeogue comparentur Sa-

cerdotes cum Latronibus inprimis iis, qui in regione $i-

chemi latrocinia exercebunt, cum ex Hiftoria non conftet ,

ipfor Sacerdotes homicidia C latrotinia commififfz. Sed bene

putém de ipfis Sacerdotibus haec dici poffe , prouti etiam

Fen. DATHIUS flatuit : Sichem , inquiens , urbs fuit Sa-

cerdotum & refugii iz tribu Ephraim. Jos. XVII z. XXL 21.

'Videntur vero Sacerdotes illo tempore abufi effe fuis pri-

vilegiis & jure Afyli, ut vel ipfi caedes patrarent , vel ab

alis commiffas occultarent.

nam [celus perpetrant] i. e. fceleratiffimi funt. Vox mb in

fingulari pofita, fcelus excogitatum denotat, quod quis data

Bon EL .

opera & deliberata voluntate perpetrat. (Chaldaeus wertit

TNUn ny confilium peccatorum.

-

v

IOo

In domo lfraelis video horrendum quid. .Ibi fcor-

-

E

IT

tatio eff

L

hraimi; pollutus eff Ifrael.

In domo Ifraelis video korrendum quid. ] Ia defcriptio-

ne fcelerum Propheta, poftquam 1** populum Gileadi-

ticum v. 8. ob fpeciale fcelus in conjuratione coatra Regem

Pekachjem ejusque caede commiffum; 24» Sacerdotes pef-

fimos v. 9. reprehenderat, pergit jam 3t» ad omnem domum

l[raelis, i. e. Regnum X tribuum , quod mox in Ephrai-

mum, tribum regnantem, & reliquum I/raelem, i. e. tribus

fubjectas diftinguit; cui denique 4t» regnum quoque gj4-

dae, Give duarum tribuum, v. 11. fubjungit. Domui Ifrael

tribuit /celus horrendum, ad quod obttupeat Coelum & ex-

horreat terra, Jerem. II, 12. quem locum HiERONYMUS

huc confert.

In voce mv per geminatam tertiam ra-

dicalem augeri fignificatum ftatuunt Interpretes. Ouodnam

vero fcelus per generale hoc nomen, pr'eysyv , iatelligen-

dum fit, id ex fequemti foruicationis & pollutionis men-

tione clarum fit; denotatur fc. dominans tum in regno

Ephraimi idololatrim, quae, in fe foediffima, maxime ta-

men horrenda erat & deteftanda ,

committebatur.

quando a populo Dez:

Ibi [cortatio eft Ephraimi: pollutus eft Ifracl.] vel ,

uti TREMELLIUS, 3 ante m fubintelligens , vertit: ibi

D

26

Hm*. 154 NEN

fcortatione Ephraimi pollutus eft Ifrael ; quem fenfum etiam

GnoTIUs praefert: Ephraim , tribus regia praeüt reliquis

tribubus in fcortatione idololatrica , dum cultum vitulo-

rum ii Dan & Bethel primus introduxit Jerobeamus, filius

Nebat, atque auctor fuit reliquo Z/raeli , wut peccaret.

I. Reg. XII, 29.feq. XIV, 9. XV, 26.

Vv

IT

Etiam , o uda! meffis (malorum) tibi parata eff,

£o ipfo tempore, quo ego iuam calamitatem iu

melius mutare volebam.

Verfum

Ftiaum, o gjuda! me[fs tibi parata eff ,

hunc difficillimum effe, omfes teftantur Interpretes, qui &

Diffenfus fc. eft de

in eo exponendo valde diffentiunt.

cafa vocis ajuda: de nominis *'yp fignificatu , de verbo

nvw, de pronomine fibi, de uexu denique pofferioris fhiemi-

flichii, quod alii intime cum griori conjungunt, alii fejun-

gunt & pro initio Capitis VII, habent.

Potiores expofitio-

nes huc redeunt:

«) LXX vocem nmnm in zominativo fumunt, mox

vero apofirophen ad Judam fiatuunt, & pro pw; legunt

NwU , incpe vindemiare tibi, vl vindemiam (meffem) tuam.

Vertunt fc. eguav2x; logaz wai lósa. agym Tpvyav c&xvle, &v co

emiggeQewv M& TÀV. GuX AxMoOIAy T AE E.

Sequitur eos

STRUENSEE :. //rael ifl verunreinigt und gjuda. Q bereite

dir. doch, eine .Erndte , weun ich mein. Pol& zurükbringen

Horn . in

27

€

werde, &innota: Zfth diefes trennt der lfä?lii"äiä/*che Text

vom vorigen mit Unrecht, — IMan [fehe v. 4,. Ein groffes Theil

der Dunkelheit des z. Verfes hat vou diefer 'erbindung mit

fs

exuug , wie ich

abgehangen, |.Es [cheint mir bei der. Ue

Uy.«J]

fie gegeben, avobei ich. TÀ. für mj annehume ; viel von. der

Dunkelheit. des: Ferfes ver[chwunden zu. feym.

Item Cef.

BaunpTIVs, in hoc tamen difcedens, quod lectionem nfg

retinet atque ea non admonitiouem, fed promiffionem exhiberi

ftatuit. Analogiae, inquit, con[entameum eft , verba mv t2

ad comma praecedens referri, uti fecerunt LXX C& Agans.. . Et

fenfus ipfe facilior aptiorque cvadit. INam fic verba [equentia

apparent ut ve[ponfio ad. quaefliones v. 4. propofitas. ,, Quid

tibi faciam ? — Zentavi omnit v. 4. — 1o. — unum,

ait, v. 11. reflat. Parábo tibi meffem, cum e gravi ex-

flio te reduxerim. ,. 4Vam n* impe[onaliter. fumendum.

Pofuit, 1.e. pofita, deftinata tibi eft meffis. — Compa-

rantur ajudaei cum [emine , quod. Deus f[gar[urus erat iu

locis exilii, ea fpe, «t forte in terra illa felicius cvefcant ,

meliorque & làetior foboles pfoveniat, quam quae olim

fuerat.

£8) Qui nomen mwm in vorativo pofitum Ha'tuunt, illi

meffem vel iu bonum partem accipiunt, vel im malgm.

&) Inbonam partem accipiunt, & de promiffione,3n redu-

£ioneex exilio Babylonico implenda, interpretantur 0. BunK1Us

& P/en, BunscHERUS. //le in Gnomone vertit: Etiam , o gju-

da! pofuit tibi Deus me[fem , quum reducam ego captivi-

tatem populi mei ; additque in nota : Zdpoffrophe fubita ,

D2

z8

Hor. FT, £f.

quae [ubito convertit poenam, Gjudae quoque denunciandam,

in. denuntiationem gratiae fuo tempore [ecuturae, — Loquitur

de [e Dominus ip[e in tertia perfona. . Cf. Jerem. XXX , 23.

P[almo CX XPT, 1. 5. f. ubi cum eadem temporis mota idea

meífis quoque combinatur ; uude mon potefl meffis fifc im

Jenfu trifliore [umi. Séd 1) durior eft fuppofitio, quod

Deus hic loquatur in tertià per[ona , qui in verfu praec. 10.

in prima per[ona locutus erat, & mox in prima per[ona loqui

pergit : cum reducam captivitatem gopuli mei, 2) Te rtà,

fi vertas: po[uit, bono quoque fenfu referri poffet ad Ephrai-

mum v. 9. fi cum Seb. ScHMIDIO vertas: o gjuda ! in partem

me[fis tuae bonae etiam Ephraim venicf. - 3) In Pfalmo alle-

gato omnino mef/;, conjuncta cum tempore reditusex Exi-

lio Babylonico , rem laetam denotat ; fed in noftro textü

de ifto laeto reditu fermo non eft; J/ezn. BURSCHERUS ver-

tens : Zuchojuda ! dir iff eine Erndte vorbehalten a. f iw. xe

&e quidem ftatuit, verfum 11 cohaerere cum v. 4. & 5. recte

porro vo n' imperfonaliter fumit; fed, quando ipfum ver-

fum noftrum de promiffone interpretatur, poff reditum e capti-

vitate Babylouicajimo temporibus demum adhuc futuris implenda:

ld

totus tenor textushuic expofitioni repugnare videtur.

quaefionem : v. 4. Quid faciam tibi , Juda ! fequitur v. 11.

declaratio: Efiam tibi, Juda! populo hupocritico €7 malo go-

fíta eff me[fis mala.

Ut fementem feciti v. 4. 5. 7. ita metes.

3) In malam partem interpretatur mef/etm H1ERONY-

MUS, vertens : fod €7 J'uda! pone me[fem tibi, quum con-

veriero captivitatem populi mei; & in. Comment. 44b Ephrai-

Hos. VI, I-I.

29

mo fermo €7. ad jud?zm convertitur. 'Tu quoque Juda! po-

ne meífem tibi, C eff femfur : Non te putes effe fecurum,

quod I/rael captivus abducitur.

Tu quoque praepara tibi fege-

iey , uf metantur : mom multo enim pofh tempore duceris

captivus in Babylonem, C7 me[fonis tuae tempus | adveniet ;

quumque te Chaldaei meffuerint , convertam rurfus captivitatem

populi mei , €7 fub Cyro , Rege Perfarum €7 Artaxerxe redu-

cam p opzzlzzm TRETLUT.

Sed, cum textus nofter expofitionem

requirere videatur de meffe, judae tum proxime inflante €7 ab

Jphraimo peragenda, non fane eft, cur de eventu, tam

verba Pro-

remoto , qualis erat demeffo pex Chaldaeos ,

phetae interpretemur.

Redius ergo cum. TREMEL-

LIO., Juxio , TanNovio , Dnusio , alusque Lupovicus

pE DiEU, ita vertit: Etiam , o Juda! pofuit (nempe

Ephraim) demeffionem. tibi , ut refpiciatur hifforia IL Chronm.

AXXFIIL, 6. ubi Pekachus plurimos Sudaeor interfecit ac vere

deme[fuit.

d fatjum eff , inquit, cum ego reducerem captivi-

fatem. populi mei, nempe, cum reducerem. ducenta millia mu-

lierum , puerorum €7 puellarum , v. 8. 8. 1o.feq. .Eff autem

p proyprie abbreviatio , decurtatio; himc meffis, quae decur-

fat fegetem , a w fecuit , abfcidit , €7 imperfonaliter. decur-

tatur, abbreviatus effl. — Contigit illa clades fub Rege Zchazo ,

quo fempore hunc moflfram Prophetam viguiffe ex Hos. I , .

conffat.

Contra quam expofitionem hoc unum monendum

habeo, quod in textu exhibeatur praedi&io calamitatis ,

quae tum, cum Hoftas eam ederet, mondum impleta erat ;

proxime licet inftabat.

Adeoque praedi&io ob[turius expref-

30

Hor. FL, IT

J&, lucem. quidem accipit ex impletione, fed ad ipfam im-

qletionem ut jam fatiam , nondum refpicit Propheta. Quare

,

1

[2

41

.

mallem vertere: 7?bi guoque, o w

in impietatem mo-

rumque depravationem delapfo 1. Chron. XXVHI, 2. meffis

malorum parata efl, . e. proxime inftant poenae divinae,

quo fenfu meffis etiam fumitur Jerem. LI, 33.

cum reducam captivitatem populi mei.] IVlultum ditfi-

cultatis & diffenfus ortum eft ex pofleriori hoc hemiftichio.

Pen. D ^T Havs phraün: eertere captivitatem , tropice fu-

mit de mutatione in melius, ut Job. XLII, 1o. fenfumque

verborum ftatuit hunc: Tibi quoque;, o gjuda! me[fis ma-

forum parata eft, eo ipfo tempore, quo beue facere tibi co-

gitabum, id eft: Illo tempore, quo ego tuam calamitatem

in melius mutare volebam , illa tua focietas cum Ifraelitis

H

[2

/

idololatris €9 pe[]

mishominibus fhoc impedivit, novamque ma-

forum [egetem tibi paravit. Quae interpretatio egregie ill u-

ftrari poteft ex oblato Regi Achazo, cum a Syris & Ephrai-

mitis premeretur, per Jefaiam auxilio divino, quod vero

ille fprevit, ab Affyrio opem petens, Jes. VIL, 2. 3. feq. Coll.

II. Reg. XVI, 7.

Quodfi

—

vero proprie phrafin mtelligas, &

qraediflionem de Sjudacis, e captivitate I[raelitica liberandis

intelligas, àmpletionem praeditlionis habes IT.Chron. XXVII,

6. feq. ubi expreffis verbis legimus, quod per admonitio-

nem Prophetae Odedi captivi in patriaum redufli fuerint.

Senfum ergo hunc verbis ineffe putamus : 7ibi quoque,

o Juda! meffs malorum parata efl , i. e. ingens clades in-

fiat. . Quam tamen mitigaturus fum , dum captivam multi-

Hos. F'IL, x.

3l

tudinem populi mei liberabo , E9 in patriam reducam. — Sive

ergo fropite cum Pen. Davu10, five proprie verba intel-

ligas: non eft, cur poflerius femiflichium & priori fepares,

& initium novi fermonis facias, prouti plures e recentiori-

bus Interpretes ftatuunt, //]. MicnaEus, Ce/. EICHHEORN ,

Kinleit. ius Alte Tefl, Y 'Th. $. 8. p. 162. b. IMOLDENHAUE-

RUS aliique, cum a) vi contextus de captivis populi sjudaici

non vero populi l[raelitici , qui

reducendis /ermo fit ;

fub Pekacho a Tiglathpilefere in captivitatem Affgriacam

abdutli funt. YT. Reg. XV, 29. B) fequens Caput tantum de

Ephraimo agat, non de gjuda ; denique y) ipfa etiam praefixa

verborum diverfa fint ; confequentur fo *x5*3 verf. 1. Cap. 7.

non exegeticum fit Ta'3y93 in v. noftro.

Cap. VII.

Septimum hoc Caput movam exhibet Conciomem , id

quod inde patet , quia univerfum ejus argumentum 4nice

dirigitur contra /fraelem ; cum e contrario praecedens concio

contra Epliraimum & ojudam v. 4. directa fuerit.

Temyus editae Concionis ftatuimus poff caedem Peka-

chi, fub ultimo rege Hofeu, ex apertis in textu indiciis hi-

ftoricis, dum-Propheta 1) caedes. Kegum in feditionibus &

conjurationibus izterfe£lorum acriter perftringit v. 7. quo-

rum ultimus erat Pe&achus, per Hofeam interfeflus ; 2)

commixtos cum populis gentilibus Ephraimi [ubditos teftatur,

v. 8. quod fadum, cum Gileaditae & Naphtalitae in capti-

vitatem Affyriacam abduct fuerant.

3) Quaefitum ab de-

d

dHor.- Y IT; .

32

guptis auxilium reprehendit ; id vero petiit Rex. Hofeas,

deficiens & Salmanafere ,

cui tributarius factus fuerat,

II. Reg. XVII, 3. 4.

"rgumentum Concionis reprehenforium & comminato-

rium eft , ita ut fcelerum reprehenfio & poenarum praedictio

fubinde mifceantur; quare de fpecialiori divifione, in qua

admodum variant Interpretes , laborandum non eft.

V

I.

Cum mederer. Ifraeli , ]J'atefaäïa eft Ephraimi ini-

quitas €$ [celera Samariae ; operantur. enim men-

dacium, €9 fur ingreditur , fpoliat latro foris.

Cum mederer I[raeli,] i.e. Quoties auxilium praeftiti

Ifraeli.

Indubie Z/rael hic reguum X tribuum denotat.

Verbum vero *x45*5 non opus eft, ut exponamus de fana-

tiome, quam cogitaverit quidem Deus /u/cipere , in. affum

vero deducere ob peccata populi continuata som potuerit;

uti quidem ftatuunt '"TARNOVIUS , DmusiUs, VATABLUS,

alique, vertentes: Cumn vellem ad frugeu revocare ; cum

invitarem Iraelem ad. vefipifcentiam , €9 vellem mederi pec-

catis ejus ; Sed exprimitur auxilium a&uale , Ifraeli cum ab

hoflibur Syris premeretur , non una vice praeffitum , quo fenfu

verbum w5* faepius occurrit, ex. gr. Ps. XXX, 3. & apud

Hofeam Cap. V, 13: Zfffyrius vobir mederi nequit. Ejusmodi

medelam , i. e. a&uale. auxilium. praeftitit Dominus lfraeli,

cum Benhadadum Kegem Syriae , expeditionem contra Sama-

riam, regnante Zrhabo, fufcipientem , fecundum promis-

flogem

*

*

-HOJ'. TC .

33

fionem cujusdam Prophetae , in mamus . Achabi tradidit ,

qui parvà manu Syroä ingenti clade affecit, in fequenti an-

no , cum bellum repeteret Benhadadus , repetita, I. Reg.

RX,13—21:. 26—30. Poro, cum Soafus , per Elifam

certior de victoria faus , zer viffo Beuhadado , erepta per

Hafaelem oppida recuperavit. IL Ree; XIIDI : 995 — 25

Denique cum

eroboamus , Joafi filius, ex promiffione Je-

hovae, per J'onam Prophetam datae , recuperavit regiones

Ifraelitarum amiffas a Chamate usque ad mare campefire

five mortuum.) II. Reg. XIV, 25 —27.

patefa&ia eft iniquitar Ephraemi €7. fielera Samariae] Poft-

quam rex Jeroboam II. felici ufus fuerat adverfus hoftes fuc-

ceffu: infolefcere ejus victoriis ceperunt Ephraim , tribus re-

gnans, & Samaria, Aula Regis; atque neglecta erga divinam

liberationem gratitudine in vitam adhuc fceleratiorem pro-

labebantur Ephraemitae , quod malum inde in reliquas quo-

que tribus emanavit. Poft mortem Jeroboami omnia prorfus

corrupta & perdita funt, fub UJfurpatoribur , qui regnum

per conjurationes & feditiones rapuerunt,

Operantur enim mendacium , & fur. ingreditur , Jpoliat

latro foris.] Explanätivc hoc additur, ut exponatur, quae-

nam fit impietas Ephraimi, & quae fcelera Samariae, in iftis

inprimis revolutionibus civilibus, quae inde a morte Jero-

boami II usque ad ultimum regem Hofeam , continuatae

fue"runt. JMentiuntur,nec fervant fibi mutuam fidem ; omni-
