bührenfür Schuz bei fremden Volkern fuchen.

Tu

Cap. V, 7. &c. Quze ultima expofitio maxime inde com-

9ge

mendatur

n

quia id, quod defmite & hiftrorice fab Menahe-

mo , fine pravio exemplo, fat&tum erat , exprimit, dum is

Seq

Phulis

eul

primus Zffyrii Regis

auxilium petiit , quod cri-

men v. I3, verbis propriis declaratur

Preeferenda ergo

b

L

—

Hos. P,7

23

N

dàrsy

nobis hzec expofitio reliquis videtur, quia eufpa ita expo-

fít& poena quoque immediate fubjun&a optime refpondet

'aduf

cum fi verba de introduflo cultu idololatrico exponantur,ra-

ERVS

tio non pateat, quare 7/7 cultui, dudum jam a pracedentibus

Qga ,

Ephraimi Regibus introdutlo , haec fingularis poena , quod

) i

menfis Ephmzmnm nunc confumturus fit, denuncietur.

ZT

nunc comedet eos memfis cum . pofleffionibus ipforum]

Jit wd

Verbis. his poeuum denunciari , omnes confentiunt

fed

erbotel

circa eorum lectionem & éxpofitionem valde diffentiunt

huttan

Interpretes,

L Cc, Pre1iFFERVS iz nova Hofee Germanica ver-

5!

t

fione

Erlangc a. 1788. edita, voces aliter dividendas,

ecies

& pro v* rmbsw legendum exiftimat vwmo 553:^, ver-

Writ

tens iategrum verfum:; Dem Herrn untreu, in Ausbreitung

at &c

des Güzendienfls

wirdá bald eim Fremder ihre Lünder

verheeren

& in nota addens: Die mehreftren Austeger fan-

defin

den hier entweder ver[chiedene ZAuslegung. des. Il/orts wrmn,

sAT

oder Zbünderung. der Puncte nüthig. — In der ganzen Phra-

flug

fis des Originals [cheiut mir' die Schwierig keit .micht. blos

ir Ab

in wwn , [ondern auch in dem [chr. harten. Pronomen bey

er ge

t2orsm zu liegen,

So wie die IPorte da flehen, feiffen fie:

ichetn

Nun verzehrt fie der Neumond

ihre Befizun-

le Cofti

gen, — Zch lefe: ww S2w , und. verflehe es von dem

an die

Affyrer zu bezahlenden Tribute,

VMalit

dum $

Sed 1) in pronomine , verbo 53:^ jun&to

nulla eít diffi-

30d Cf

cultas, modo 1o nw non habeas pro nota accufativi , fed

j d2

vertas per preepofitionem cum, uti pluribus locis hzec vo-

24

Hos, P, 7

N

cula fumitur,

Vid. Norprr Concord, Edit. Tymp. p. Y27.

2) idem fenfus de tributis, Alfyrio pendendis, egregie

Ti

Obtinetur retenta coníueta lectione.

AT

Il. 7ec». MorpENHAvERVS punctis tantum in voce

e fel

v"n mutatis legit v xovus, & eundem cum Prk1iFFERO

s

fenfum exhibet

Die[erhalb wird. ein neuer. (( Konig )

ft

ihme Güter verzehren, & in nota: Die JVorte find. deutlich

g

wen wir nur durch den neuen den Zffyri[fchen Kónig verfte-

31 hfio

hen , von welchem. die I|raeliten vormaís. uichts gewnfit,

und daher aunehmen , dafi Gott fagen wolle: da fie mich

qit.

jihren Kónig verworfen

fo follen fie. einen

eu

neuen Kónig bekommen

totleher. fie. ausplündern

vid

wird, und das ift auch, sefchehen.

Deun vow den meuen

gl

(

Affyri[fchen. Konigen hat Phul ,

Tiglathyile[er unal Saíma-

N

ualfer die I|raeliten ihrer Giüter beraubt,

&d

IlI. 77, MicnAELI:S pariterlegit w« cum daylici Kames,

r

ää

fed nomini huicex ufu Arabico fignificationem ca/amitatis

li

m

tribuit, vertens; ein uuerwartet Ungiük wird fie und ihr Laud

vrxehren, atque addens in nota: JZas, nach den syüdi[chem

Puncten, das heiffeu folle: Bald wird der Neumond

EEE

fie mit ihren Stüken, oder auc, mit ihrem Land

freíffen, werflehe ich uicht, Cum vero «) hic vocis wn

fignificatas nunquam in V. T,. occurrat

B) in antiquis

Verfionibus CHALD, VvLGAT, AQVILAE , SvyMMACHEI

p E

& Tukgoporiouisteneatur confuetoe punctationis notio vef

novilunii ve/ menfis, eaque fenfum praebeat fatis com-

modum: nobis quldem guntlatio vocis v1r| non mutanda

videtur,

l

Hos, P. z.

25

p'u?«

IV. Qui vwn per zovilunium vertunt Interpretes Lv-

eglepie

| THERVS, TamNovivs, Scuwipivs, 0. MicHaELIS

J alique, movilunium accipiunt pro f(*]lb IVeomenie , quod

l1 Yote

[FFERO

J e feftis frequentifmum, cum reliqua ana erant, f7-

d «ecdochice ponatur pro omnibus feftis reliquis , ut fenfus

lünig

fit: Tantum abefl , ut. fefla. illorum, in quibus [acrificabant,

luti]

| gjehovam ipfis gropitium reddant ,

ut potius þ*zipfos 65 pof-

-

? turfh.

] feffioues eorum: confumtura. fint, *)

Teteul,

Sed cum hac expofitione vocis v«m per ZVovilu-

micli

si&, quibus fingulis facrificia offerebantur, & /ymecdo-

einen

chice , per fefta & faucrificia in gemre, non bene convenire

indar

videtur additum adverbium »uzc, 1fta quippe ZVovilunia &

! Uets

J reliqua. fefia jam dudum [uperflitiofe , inde a Jeroboami I,

Suiti.

] tempore, celebrata, fuerant ;

nec nova illis fuperftitio

addita videtur tempore Jenxahemi ;

quare non patet,

Kantoz,

eur nunc pracde comeflura fint Ephraimitas cum gof-

Mil

fe[fonibus ipforum,

i Land

iif

*) Ita etiam 7ezz. BVRSCHERVS: Der Neumond war eins

Lmend

ihver vorzüglichen, uud am üfterfien vorkommenden Feftt.

Land

Gott hatte diefe Tage felbft auf gewifle Art eu feyern be-

"i5v

fohlen , Num. XXVIII, x1. u.f. £. Sie begiengen aber diefel-

ben mit Abpütterey und. Güzendienfle. Das follte Gottes Ge-

ntiquis

richte und den Untergang ihrer felbft ,. zhrer Republik und

YACEI

Verfaffung , ihres Landes und mit felbigem ihrer Erbftüken

otiouil

und Güter, über fie bringen. B. BURKIVS: 7z/ia E? fa-

(s COl«

crifiia eos nil juvabunt. Comedet eos Novilunium Zantutie

utandà

4dem eft , ac pudefient ex facrificiis fuis, C, IV , 19.

D

—

26

d

Hos. P.

Vte ergo plures Interpretes per vt intelligunt aen-

Yl

CHALDAEVS

fi

fem; quem vero diverfimode exponunt,

non unum , fed amumquemque men[em iotelligit, vertens;

2

adducam [uyer eos populos de menu[e im men[tm ,. qui de-

f

populentur. fruflus terre | eorum.

Sequitur eum Hrr-

| MPPIT

RONYMVS cum SvaMMACHO & THEODITIONE,

M f

vertens ; munc devorabit eos menfis cum partibus fuis , &

pf*nï

Jfenfum . dicens: per fmgulos menfzs foftis adveniet , E9 cun-

dimy

&la vafiabit,

Mamnkrvs meníem de neomenia pro-

| pen]ï«

xime f£wn inflante exponit ob additum adverbium

üau

nunc, guod ommino md celeritdtem qjudicii inflantis nos

j

Sedt

dutere debeat.

Quam im rem. approbat verba Hx E R o-

yat,

NvMVS;.,Non multo poft tempore, non annorum fpa-

Eb no

j

x !

N

stiis infinitis , & ut folitus eram prius longe poft futura

€ati

epredicere; fed «unc €9 in. profentiaruny adveniet Affy-

dele!

»rius atqué Chaldeus, & devorabunt eos, 69 denique

in 3l

addit: planum efl [atis , de neomenia dici improprie ,

quod eo tempore ab aliis erat. faciendum, per. Metouymiam

£

folv

obviam.,

Sed nec hzc expoefitio accurate fatis cum fi-

hem

floria; convenire videtur, quze de /Venafiemo , fub quo edi-

ta eft, hec habet: Cum Phul, Rex Afyrim, terram ag-

grederetur , dedit ei. Menahemus mille talenta argenti , ut

(

effet. &i in auxilium €9 firmaret. regaum ejus,. Qnam. pecu-

niam , Regi Affyrim folvendam , exegit a divitibus , ita ,

ut fiuguli darent. quinquagenos fidlos argenteos,

Rovertit

i,

Rex Affyrie , neque diutius. in terra, conflitit, W. Reg. XV,

Hrr

W

10. 20, Verþa igitur Hofezge; nunc comedet eos menfis,

——

HGSVS

27

It ftoy.

non de inflamie proxima meomemim, qua Zfhyrius terram

LDAEVS

Ephraimi demum aggveffurus erat , commode exponi pof-

Verte

funt, fed fa&tam jam invafionem

inifumque cum. Affyrio

RUl

1

foedus , wut praflto tributo Mehanemum in vegmo confir-

n Hig.

maret , (quod verbis proemiffi

lienos filios geuuerunt

TIONE

fignificabatur , ) fupponunt

quodque £ributum a nunc

fmS &

pondendum, comefturum dicit Hofeas Ephraimitas

Acce-

,9 l

dimus ergo GRoT:(0O

qui men[em exponit de menfirua

ij

qenfion , quam IMenahemus.poyulo [uo. injunxit, ut. [arciat

|erb

dammuum

quod fecerat

magnas pecumüs daudo Phuli

( 4003

Seqmiur eum Ceí, BaunpT1vs in Zpp. Crit, ad h. 1. ubi ob-

]tERO.

, quod w*5 commode verti queat per fributa men-

rum [

jiwm uti nos dicimus Romermonate, ut fenfus fit: £ri-

f futura

buta menfirua vos ab[umenut cum bonmis vefiris.

Denique

3

jet Afj

eandem fententiam ample&itur 7ezs. DA TH1IVS

qui

QU

deleta verfione edit. prior. in qua cz« LXX. fecutus erat,

propi

in altera a, 1779. edita, vertit:

ojam tributa men[irua,

o

folvenda Phuli, Regi Aíffyri , impofita populo & Mena...

com 4i-

hemo, eos eommque bong, ab[fument,

quo ed

v. 8.

m ag

gmt i

Clangite. bucciua Gibee., tuba. Raume ! ! Vodferamini (m)

( pu

Bethaven, poft te, Benjamin !

hus , Tl

Clangite buccina Gibem , tuba. Rame! ) ABARBANEL

ii

cum aliis Judzeis zsovam hic comcionem inchoat, & perinde

fer X5

HikRONvMvs fecundum hic Librum Commentariorum cum

;; mj

wovo -a Pammachium grooemio incjpit

Atque omuino

D 2

28

Hos. F, 6;

$vt cotuminalio calamitatis longe müximne, que regno

Q

Ephraimi & Judo heic denunciatur, & fub Pekacfo &

[

h

4dihaxo futura erat, movam inferre Comciomem videtur ;

I

Idem ftatuunt ex recentioribus ///. Miciagrts, Pen. DA-

poni!

THIVS &b., STRVENSEE,qui ita: Der prüchtige Eingang

- P p

D

xegt hunlünglich , dafl hier ein meuer. Abfchmitt. angehe,

Verba ipfa quandam Hypotypofin exhibent, qua immi-

pz'fïl"e

nens calamitas velut ob oculos fifüitur, quafi hoftis

Gibu

hoft

adveuiens coram cernatur & res ipfa non dici, fed geri vi-

deatur, Dirigitur fermo ad Judzos veque ac Ephraimitas,

relpi

qui ob ingruentem utrisque vim hoftilem buccina ex cor-

vt ,

nu, ?uba ex sre vel argento clangerent, ficque adven-

tuit

tum hoftis denunciarent, atque ad arma convocarent.

Quen

Primo adventus hoftis per buccinas & tubas anpuncian-

(B:

dus erat Gibeg & Rume , urbibus in tribu Benjamin fitis

fm

fibique vicinis, & ad feptentrionem tribui Ep/raim finiti-

dnp

mis; per quas, uti bene monet HrERoNYMyYS, rex

Cont]

Ephraimi, Pexacuvs, transire debebat, Fierofolymam

DO

oppugnaturus. II. Reg. XVI, 5

e

fudà

V'ecdferamini in Bethaven] Hoftis imminens ]ämmlo*

BEyl

etiam denunciandus erat i» Bethaven , per quam procul

de,

dubio, uti Cap. IV, 15. denotatur Bethel. [edes vituli au-

Qoti

réi, ad tribum Ephraimi pertinens , & tribui Benjamin

tbi

finitima; Ubi enim fiuitur Benjamin, haud procul in tribu

Tig

Ephraim condita eft Bethel ,, uti rurfus hic ait HiE Ro.

hr ;

NYMVS, qui fo *y'n vertit: w/uíate, reQius verten-

met

D

dum : istenfum quoque [omum edite in. Bethaven , five

29

Hos. V;v g.

: fepuo

pre, five tuba, ut refpondeat præcedenti: Clangite tuba,

TR

Blafet Lerm zu Bethaven; vel: machet ein Feldgefchrey.

idetur ,

pofl ie, Benjamin!] Abrupta heec locutio varie ex-

^w. D.

ponitur. Non putem vertendum effe cum en. DA Tut10:

Dingung

äg:

Jiói, o Benjamin! hoflis immiutt, cui Pzn, quoque Dor-

ünguu,

DERLEINIVS accedit; a fergo tuo, DBenjamin ! hoflis u-

i ifümi

gervenit, Id enim jam involvebant verba: Clangite buccina

| hoftig

Gibee , iubm Rame , qui clangor imminentem Zenjamitis

geti vi-

hoftem annunciabat, Neque fitum tautum urbis Bethaven

almitas,

refpici putem, ac fi fenfus foret:; Pociferamini in. Betha-

& .

ven, gu& pofl tergun tuum , o Benjamin! fita cft ,. utifta.

àdven.

tuit Hizgoxvuvs , qui 1o nnx pro adverbio loci habet,

XCarent,

D

quem GRoTIvs quoque fequitur, vertens: que urbs

QnClat«

(Bethaven) valde tibi propinqua eft , o Benjamin! nam

"ii fitis

f(tum iftum omnes norant. Sed , habito "nmx pro adverbio

m finiti»

iemyporis, verba nofira cum immediate antecedentibus :

$, fef

dl

Couclamate im. Bethaven , pofl te , o Benjamiu , hoc fenfu

fryman

conjungimus; Pofl te , o Benjamin , quo nomine regnum

jude denotatur, cazgat quoque Bethawen, i.e. regnum

""

Jiomdo

Ephraimi, i,e. Te, o Benjamin, tecumque regnum Ju-

de, primo invadet hoftis PEkAacuvs Ephraimi Rex,

| procul

ll h«

conjun&us cum Aezizo, Syriw Rege; fed poff illatam

enjamin

tibi infignem cladem, bellum vertetur per Afyrim Regem,

in tribu

-

Tiglathpileferem, iz Ephraimum. — Te clangentem feque-

]ERO

tur in clamore bellico Ephraim ; five Vis belli primo pre-

yertet

|(met regnum [Jude, fed mox po// Judam, gravius pre-

l, h

ä Inet regaum Ephraemii Hunc fenfum confirmat hiftoria,

-

nl

30

Hong

& quam accurate Prophéta eventum proedixerit, demon-

107

ftrat; Unde etiam immediate fubjicitur vaflatio Ephraimi»

(uti

[

pro more Prophete, qui, unde fmierat

mox incipere

|s de

amat

v« 9

' TT

Tribubus Irae-

D

— Ü

Ephraim vaftabitur tempore correptionis,

fis notum feci , quod. verifimum eff.

P

.E'J/MCMWZ vaflabitur tempore correptionis] | Ephraim ,

tribus regia & reliquarum tribuum ad cultum idololatri

Exc

cum fedu&rix, ponitur pro X tribubus, five regno Ephrai

Eph

ciand

mi, De hoc non dicitur in praeterito éyévero , uti LXX

fet,

habent, fed in futuro, mnmn erit in devaflationem; eft enim

quipat

graditiio vaftationis, tum , quum oraculum hoc edere-

LT

tur, demum futurze, Verbum tertig per[one femiuinum po-

hi

nitur, quia zoming populorum. feminina etfe folent, inpri-

Tütert

mis, quaudo ut malieres introducuptur,. uti Hofeas face-

Crini

re amat. Cap. II, 21.. IV, 19

Alii verbum mmn habent

Terua

pro /ecunda per[ona futuri mafculina, ut continuetur füilus

lx

infine verfüs przecedentis ceptus : Conclumate inBethaven—

Ien

Tu, o Ephraim ! va[taberis

er phrafin Hebreeam: eris im

defolationem , famma vaftatio intellisitur populi & terrze,

guda

quomodo folent ab[irafia pro concretis ufurpari

Temyore

lii

L 0f

torreptionts , Íc, realis, i e. poene afiu exercendse.

diui

tj

Tribubus Ifraelis notum feci, quod- veriffumum eft.] q. d

PA

iftam devaftationem ne quis in dubium vocet, ipfe ego

|

Mp

Jehova eam certo eventuram his meis verbis declaro

Participium femininum Niphal mows ponitur pro Lati-

jWS [

-

t

——

Hos. P, 9

3i

detnon.

norum & Grxcorum neutro,

Ita etlam Pen, DATHIVS:

DFGUN s

r st

Certiffimum habebunt eventum, quae, ego tribubus Ifrae-

lis denuncio.

Miptrt

d

VO

u5 Ia.

Priucipes jude funt fumiles his, qui terminum movent

(quate) iram meam velut aquam in eos effundam

Princdipes uda [unt . fimiles his, qui terminum movent;]

jlraim

Vololatri-

Excitaverat Propheta v. 8. urbes Benjaminiticas, r

regno

Ephra

Md

Ephraimi adjacentes ad clamgeudwm tuba, i e. denun-

uti LXX

ciandám invaüionem hoftilem, quae regno judæ immine-

elt enim

ret. Jam rationem reddit hujus calamitatis per praegreífam

culyam, quae im crimine motorum tarminorum ponitur, &

C edete-

in principibus maxime hzerebat

Zourminos movere ab homi-

um po-

nibus con[litutos grave crimen erat

& fub maledictione

tint

«s face-

interdictum Devt, XIX

14. XXVII, 17, Prov. XX,28

habent

Criminis hujus accufantur Prinmcipes Guda ,. peffimi jam

tor fülus

regnante Us1A, Jes. I, 10. 15. 17. 2x. IlI, 14. 15. V, 7.8

du

Mankivs verba noftra proprie interpretatur, admi(fa ta-

J ers t

men /ynecdoche [peciei pro genere , ut fenfus fit; Principes

gjude predatores [unt

vimque publicam in . fubditorum

& terT,

bonis €9 polfeffionibus fibi . vindicandis impune. adhiben

Tmpit

ut foleut

qui pradiorum [uorum figna in pradia exten-

3l

debant aliena. Pen. D A v H1 v s fynecdochen fpeciei, pro

ET.

genere hoc fenfu ftatuit :

principes ojude funt pe[fimi fo-

ipfe ego

decato,

amines, in omnia [celera, profufi ,. ficut..illi ,

qui pofleffones

Sed melius alii £ro-

fuas ultm,.tymmas juflos promovent,

"n [At- —

Fa ub

32

Hos. P, ro.

u

pice verba exponunt, de permutatione avitm religionis

cum cultu idololatrico, cujus Acmazvs inprimis fe reum

Y

fecit, & de quefito apud Regem ZlIyrim idololatricum au-

r

xilio.

Ita GnoTIVvs: Terminos ab fhominibus conflitutos

movere, crimen grave, Quantum ergo , con[titutos & D

Ü

terminos, i. e, Legem ? quod fecere principes ajude , ut

AcnHAzvs. IIl. Reg. XVl, 3.4. 1o. //, MicHarErrs:

Quam.

git eti

Die Für[ten Suda find denen gleich, die die Grenze ver-

rüken| weil fie nemlich aw den Sünden der Ifraeliten Tfheil

"x ord

efrudi

nehunen , und al[o gleichjam die Grenze verrüken, die zwi-

de Pu/

Jchen beiden. Reichen. gezogen bleiben [ollte, . Eben defihalb

follen fie auth; an. den Strafen. der. Ifraeliten. Zntheil ueh-

Allyri

Ácua

men, Pen. MotDENHAVERVS: Zur lorrükung der Grenz-

Jteine &an. auch die IAbgütterei und. die bey den. Affgrern

a w

effunt

gefuchte Hülfe gehtren.

(quare) iraum meam ficut aduam effundam in e0$,] Poe-

tun in

2a fubjicitur, quae fub tropo ire diving inflar aque in

teptd

"Xertur

principes zeque ac populum Jud?e copiofe effundendae fifti-

tur, ad gravitatem poenze & perditionem inde fecuturam

X tril

enten

exprimendam,

In regno Judze fzepe alias fattum eft, ut

Éyíra

propter bonos Reges populo Deus pepercerit, quod te-

Seine ]

ftantur exempla Hiskiv & jofie ; fed, quando Reges

thangï

peíffimi erant, Deus non pepercit, Fa&ta vero eít. hzec

ire divine in Judam effufio, quando contra Zeazum

fen ih

elire,

venerunt Pekachus Rex Ephrami, & Rezimus, Rex

Damaíci, qui infignes clades regno Jud intulerunt, ad

LUE

^W

ipfam Hi?ro[olymæ obfidionem progreffi, licet eam ex-

pugnare

Hos. P, rx.

$3

01j

pugnare non potuerint, 1l Reg XVI 5 6 II. Chron.

A

XXXVIIL, 5.g.-

(l

V.

II.

tifos

01472 imetur etiam Ephraim , conteretur. judicio, .

Lubenter

Dn

enim fz£latus eft idola.

, u

Opprimetur- etiam Ephraim

conteretur ]mlzczo ] Peoí

I$;

quam Deus regno Jud:e poenam przedixerat: jam fubjun-

.

git etiam poenaum. Ephraimo irrogandam , quoe accurate

lol

ex ordine temporis poflponitur

Nam primo fuper Gjudam

aMl

effudit Deus iram fuam per Pekachum & Rezinum* dein-

lal

de Pekachus & cum eo Ephraim oppreffus eft per Regem

n

Affyrie Tiglathpileferem, quem in auxilium advocaverat

um

Acuazvs, Bene ad nexum clarius perfpiciendum fubau-

m

diri poteft fimiliter , q..d. Quemadmodum fuper ä*udam

effundam iram meam: fic imox eandem iram meam ver.

Du

tam in Ephraimum, ut opprimatur C9conteratur, Plutes In-

? 1ü

terpretes cum GnoTtro participia pw/y & y»y* in prefenti

filti

vertunt ,. fenfumque hunc volunt

Ephraim i,'e. populüs

1faf

X tribuum vi potentiorum €9 iniguis judiciis opprimitur, cui

fententice etiam 7c», BvRscHERVS accedit, vertens

L ut

d tea

Ephraim wird. uitérdrükt , uiud im Gericht zermalmt, d.i,

Vg

Seine Herrn und Vorgefezten üben alle mógliche Gewalt-

thitigkeiten an ihm aus, thun ihm ailes Unrecht an, laf-

hoec

ol

fen ihm kein Recht w1derfahren fondern faugen und

R

zehrenes nur aus, auch wo fie fein Beftes beobachten foll-

*en, nemlich im Gericht.

- ad

Sed participia' ifla paffwva,,

N2

ex præcedenu futuro, effundam irum meam ; pariter vim

E

gite

34

Hos. 45 er.

futuri habent, & opprimendum notant Epfraimum 25 fo-

fte. Affyrio ; uti agnofcit etiam Sebaft. ScHwipivs, ver.

/

tens: Oppre[lus erit Ephram, | Szepe verba py» & vyn

fr

conjun&ta extant Devt. XXVIIT, 33. 1. Sam. XII, 3. 4.

y

Jerem. XXII, 17. & fefe mutuo declarant, cum quadam

gradatione, INomen p5v5 pofitum eft loco adverbii, &

ad utrumque participium pertinet, ut fenfus fit: Qjufle

l

vel juftiffimo judicio divino opprimetur 89 conqualfabitur

d

Eghram. Ratio, cur judicium hoc juftiffimum fit , mox

L

-

add;tur -

6

Quia libenter ivit poft idola] Verbum &wmn voluit, pla-

cuit illi, fine copula cum .verbo finito 45m conftru&um,

?

ponitur per Hebraifmum faepiffime obvium pro adverbio,

e

LXX vertunt per ze«re, non, quod legerint 5mm, uti

^

ftatut CA PELLVvs, fed quiafzepius ita hoc verbum ver-

vertunt: Gen, XVIII, 17. Devt. I, 5. Jos. XVII, 12, Jud,

1,27.35. &c. De voce »» vero valde diífentiunt Inter-

l'

pretes. Plures vertunt per preceptum: atque intelligunt

de pracepto: gjeroboami , qui Fitulorum cultum. greceperit,

Q

L Reg. XII, 21.

lta PrScATonR, RivkTVS, ScnHuur.

4l

DIVS,

& e recentioribus 7z»x, BvRscHERVS &

MoLDENHAVERVYS.

sed LXX & Syrus vertunt

pelua vanitates , quos fequuntur LivErLEivs, 5

STRVENSEE

& Pen,

DaTHrivs,

qui in nota

Edit, liét; Clarum cfü, inquit, «; LXX & .Syrum gro

V

w legiffe mu — Illormz felionem , vecepta, longe facilie-

Hos. D, z.

38

l

v2 , þïæfewmlæm putavi, Sub vanitate vero, quam

[jn

foflari dicumtar Ephraimita , idola iuteíligo, quo nomine

m

fape apud. Prophetas veniunt, — Zftque hac eorum idoloma.

^4

wia caw[fa judiciorum. divinorum effe dicitur. Sed fenfwmn

lam

magis, quam somen ipfum vertiffe videntur, quum, tefte

pE Rossr, ne unus quidem codex pro ** legat NWw.

)

HikgoxNvMvs, mutato Kamez in Cholem, legit 5 (quod

D]

di&um eft pro www.) — Vertit enim ; quoniam ( Ephraim)

DOX

toepit abire pofl fordem , foc eff poft idola, que for-

dibus comparastur, — Cotpit. Hiereboam abire poft idola

&& Deum derelinquere ;; ipfe euim. amreos vitulos fabricatus

j

&t — &, deferta Hierofolyma €5. templo , ZEeuyptiarum

Ulh,

fordium /fimulacra feflatus efi..— Quae leGio vocis **

tbio,

ejusque verfio per fordem praeferenda videtur, cum etiam

, tl

Svnvs Jes. XXVIII, 1o. vocem sv vertat per flercus, &

Vet»

Prophetis folenne fit , variis nominibus gualitatem expri-

Jul,

mentibus ido/a appellare, ex. gr. Evavp, dofores Hos.1V.

ttef«

LT. wop turpitudo, ibid. v. 18. Atque hunc fenfum, uti

gunt

bene obfervat Ccl. BaunpT1ivs, innuere videtur oppofitie

perii.

commatis feq—uentis; ddola. viliffima coluut , £9 ame contrm

d M I

vilipendunt,

3

s &

V. Y2.

rtupt

Ego vero Ephraimo quafi tiuea fum , €5 gnaþ feredo d-

U

mui gjude.

.1..

nta Q

JKgo vtro — quafi tinea — Q:uafi teredo] Vocabula

)

vy & sp» communiter cum Hebris ita diftinguunt, ut

iilite E

vy fit tinea veftes exedens ; apw vero feredo vel coffus,

E 3

36

Jos; P, r2

lignis & offibus infeftus; //, vero MrcmaErirs.ea pro

f

Synonymis habet ,

-uti Germams

Schabe.und . Motte —

Á

fynonyma funt.

!

Quid.vero fit; Effe ficut tineum & þmt

deredinem. 2 — Num, Deus fe zp/um comparet cum tam vili

ü

D]

,i

animalculo; uti.poftea cum Leone immani ? anvero conque-

f

ratur Deous ,.quod Ephraim & Juda tam contemtim de eo

n

fentiant? maxime qu»ritur.

A

— Ó

Plures Interpretes *) prius

ftatuunt , & /esta, atque fvccoffiva Dei judicia, ha&enus

u

utrique gentl immiffa, denotari exuïhmant,qmbus ad inftar

It

tine?e; quze. veftes ,. & teredinis, quze ligna & offa confu.

p

mat, Ephraimum &Judam tacito quafi morfu confurmferit,

[

d

9) Tta. POCOKIVS :Erklür.. H

Sclmft aus Engl. Schmft/l Die

(

'Strafe, wovon: hier unter. dem. Ausdruk. der Motte, die üch

Iv

in.den Kleïdern .zeuget und dlefelbe frist , und eines //urms,

der in dem Holz gezeüget wird,

Wann es alt und faulend

]

4

1&, war bereits über ihnen.

Porher und in den folgenden

wird die gümnzliche: Vertilgung gedroht ;

hier wird voz Got-

j

tes Seringern Gerzähten gefprochen , Nrelche vor jener groffen

ol

Ín

Strafé vorhergiengen: —— Durch die hier gemeldete Strafé

werden ;die feindlichen Einfille Anderer Vólker , innerliche

j

Aufruhren , Unterdrükungeo von innen und von auffen Vere

[

ftanden, welche fie gewaltig fchwüchten — Diefe Strafen

il

folltén Vorláufer ihrer ganzhchen Verwu&ung feyn fo wohl

durch die Affyrer für Ephraim, als durch die Dabylonier

[-

W

für ejuda.

Accedit //. MICHAELIS: Hier fezt der Prophet

zwey:. Bilder . entgegen..

Erft ift Gott dem l/raelitem. eine

ää

Motte, und den qjudem eime Schabe. Und v. 14. wird er ih-

nen ei Lüwe, Das erfie mufs auf eiu fihleichendes. uud ge-

,ï(

Hos, FA x8.

87

pro

Sed :hæö expofitio neque cum vexu fermonis, neque cum

) d

Inde a v. 8. Dominus

hifloria fatis convenire videtur.

lt

immiuentem utrigue reguo Ephraimi & Tudae devafationem

vili

violentam per hoftixes invafiones minatus erat, quam v. 14.

fu.

fub emblemate Leonis rapientis €9 dilacerautis fe effettu-

C 60

rum confirmat,

Non ergo patet, cur huic fermonis ze-

T

xui inferatur precedeus aliqua ldemta €9 [ucceffva, virium

Ug

uiriusque regni confumtio per immiffas calamitates levio-

Vfat

res & fenfim debilitantes.

Inprimis vero £ifloria huic ex-

nfu.

pofitioni obítare videtur. Poft mortem quidem gjeroboa-

erit

mi ]I vegnum Ephrami per Jnterregnum XII amnorum ,

illudque infecutas cedes regum Zacharie & Sallumi, at-

Die

que per folvendum a Ienahemo grave tributum valde debili-

- fich

tatum fuit:; fed fub PEkAcHo , quo regnante ifta deva.

It

ftatio Ephraimi futura erat, movas vires per integros XVII

ilend

annos accepit, eousque, ut Rex bhic felix & potens , fed

Jion

Judseis infenfiffiQus, incurfiones in regnum Judee ante

(roi

'offett

obitum gjot/ami jam inceperit, & regnante Zazo de de-

vtrafà

lenda ip[a domo Davidica confilia agitarit, atque regno

rliche

Juds infignes prorfus cladesintulerit. Multo minus /es-

1 Vele

ta €9 fucceffva regui gjude debilitatio-, quee pracefferit

trafen

ilud fempus irg diving in jjudam effundendm , admitti

wohl

potg&. Nam-Usias exercitum habuit admodum nume-

Jonief

ophet

ring;ares- Ucbel gehen; dabei beede Reiche unvermerkt ab-

. eine

genommen haben. Das zweyte auf eim gewalt[amers und

et ille

offenbalreres, Allein difs hifforifth zu erklüren bin ich nicht

ij g^

im Stand, die. Gefchichte verláfst mich.

38

Jos. P, 12

m EEE —

rofum & bene inftru&um; Philifteeos devicit & magna vi

rurfus fub jugum mifit, item Arabes, Ammonitas & ali-

[

quot alias gentes; Resdificavit cel'ebre emporium Elatf,

ad finum Arabicum , unde prifcum cothmercii lucrum ad

regnum Judz rediit; Agriculturze quoque & rei pecua-

riz ftudiofiffimus fuit, tutiffimi fontis opulentice, II, Chron

XXVI, 1—1:5

f

Ejus filius & fucceffor Jor HAMvs pa-

riter rex pofens erat , qui multa oppida & caftella »edifi-

ftg

cavit

feliciter contra Ammonitas pugnavit , eosque

tributarios habuit ; atque expreffe vaízif]e viribus dicitur,

Q

quoniam vitam fuam ad voluntatem | gjehovae mjiztumt

i

II, Chron,. XXVIÍ, r —6,

I

Cum ergo communiori expofitioni de fenta fabe, utrum-

be

que regnum debilitante & confumente, antequam per

ü

hoftes accederet violenta devaftatio, neque sexus faveat,

neque /i/loria refpondeat :

non contemnenda videtur ea

Ti

fententia, qu?e verba noftra tanquam oppofitionem ad imme-

diate przecedens comma confiderat, atque lo *, pronomini

(

*s proefixum, pro adver/ativo habet, ut fenfus fit: Evhraim

xili

Ínbenter. [ecflatur. vana & viliffrma idolu ; Ego vero Ephrai-

pof

mo ut tinca fum €9. domui Sjudae ut teredo , 1. e. ab utro-

hl

que vegmo contemnor €9 wilipendor , qui contemtus mox

r

declaratur v, 13. & graviffime a Deo puniendus dicitur

f

V. I4, Preivit hanc expofitionem $, STRVENSEE, ver-

du

tens

Ith bin in den Augen Ephraims eine Motte,

l

""d in den Augen des Haufes Juda ein verfault

(

Ding , quem fequitur .Cv. BaugpTivs ad h.]

HOS; V, Iaa

39

Jà v

Y. I3

N a

Cun. enim animadwerteret: Ephraim morbum fuum, €9 u-

Ff

da ulcus [fuum:; abiit Ephraim ad Afgrium, mifitque

Q al

ad regem vindicem, — Jlle vero uon poterit vos fanare,

sec recedet & vobis ulcus.

eCuA

x

hron

K

Cum enim animadverteret Ephraim morbum fuum,] i. e.

$DÀ

ftatum regni miferrimum & afflictiffimum. Scriptura de

t difi.

egnis loquitur, ac f1 de cerporibus fermo effet

Sque

ejuda ulcus Juum:] de Juda prophetice hoc dicitur,

tuf,

q. d. & Juda fuo tempore eundem miferum ftatum perfen-

tiurl,

tifcet

Diverfa namque tempora utriusque regni wzo fer-

mone complectitur Propheta

QW5 ulcus , quod opus ha-

Tüfn

bet obligatione & compreffione ad exprimendam faniem

i pet

Cf. Jes.1, 6. Jer. XXX, 13. pro quo CAaídaeus habet 3x315,

Veat,

LXX. fzv édws» ,. HikgoNvuvs vinculum , per metony.

ür ed

:

miam pro wícere delizato,

iil

abiit Ephraim ad Affyrium. && mifit ad Regem viudi-

Jmmini

f 1l

cem.] Ephraim nominatur, quia quzefiti ab Affyrio au-

xilii Menafemus primus auctor erat

cujus exemplum

Árai

13

poftea fecutus eft gyuda

Non erat, cur ///, MicHAELIS

u

hiftoriam facram heic lacunze argueret, quando ad h, 1

fnox

heec notat

Hievon wiffen wir aus der Ge[chichte nichts,

Citüt

fondern blos , dafi viel fpüter die Juden uuter Achas

vet

die Ajyrie gegem die I/raeliten xu Hálfe gerufen haben

itt,

Difi alles alfo gehürt mit in die Lüke der Hiflorie, die ichs

L.

nicht ohne ÜUrkunden füllen kann;. vermuthlich in das Ifrae-

40

ss

liti[che Interregnum

In terminis enim Scriptura memo.

fat,quod MENAHEMVS

ut comfirmaretur in veguo

;

Eplraimi, Pa v r

Regi Affyrio ,

mille talenta. argenti

K

dederit. 1l. Reg. XV, 19.

Idem Zfyrius. dicitur. Rex ja-

10

reb h.1, & Hos. X, 6, Hobraei nomen Qüréb. pro nomine*

qu

groprio urbis in Affyrla habent , a qua tanquam fede re-

-

tiü

gni Rex hic denominetur;

quos fequuntur LvTHERVS,

dik

LivrerEkivs, Dmvsivs, SCHmDIvs alique, LXX ver-

tentes: xi a7ígeiMe wgco'[äf:lg meog AaciMén T«eei2 , (pro. quo

UR DN VM RR

(ué

Jam HikRoxNvwi tempore male '"Iaeeig fcribebatur) vo-

—

ad.

cem bhanc pro nomine proprio per[omme regnantis ha-

Dir

bent,

Chaldaeus vero $"v pro verbo. habet, vertens: ad

tex

Regem, ut veniret. ad. vindicandum ipfos. Sed re&tius pro

As

Por,

nomine appellativo collatis locis Jes. XLIX,25. Jer.XVIII,19.

Ps. XXXV, 1. habetur.

Ita vertunt cum SvuMwAcHO

f

P

Hirnoxvuvs: regem ultorem; AQV1LA dinaCousvoy ,

d (

TureonpoTrow seiy, & elecentmnbus GRoTiIvs:

T0f

Idjutorem five ultorem ex Jud. VI, 32. P. Da TH1vs:

Tatk

Fegem. vindicem ;

Ill. MyicnaErLrS: feindfeligen Künig,

Til

Quoeritur :

Cur explitita mentio gjudae non seque facta

ho

hic fit, ac Epíraimi , cum tamen ACHAZVS rex ejudac ,

tl

Impl

verbo Dei per Jefaiam nequaquam obtemperans, 7ieíatf-

dis:

pileferem , Affyri?e Regem, miífis templi & urbis thefau-

Hl)

tis, ad opem fibi ferendam advocaverit. Il. Reg. XVI, 6

lus

coll

IL Chron, XXVIII, 16.. 7zz, MoLDENHAVERVS ftatuit

Mem

excidif/e nomen Judoe in nota ad h. 1. Zf G?*mlæ geht auch

tJus

3" o5 bw nbe", und z/i dahtr Juda ausgelaf/mm. Sed

Vb

cum

L

Hos, P 3.

AT

[2n()

cum neque Codex ullus, neque Verfio antiqua ulla no-

l'tpit

men gjude exprimat, excidi/ ilud minus credibile eft

?gg

Rectius Interpretes nomen Gjud« fubaudiunt, imo in Vet-

'Ldaf

r

fn

fionibus etiam ponunt TREMELL1vs, PrscaTon aliique:

g]

quia id requirat Analogia antecedentium & confequen-

de re

tium,

GnoTivs lo n*»v^ vertit in futuro: 09 mittet, ad-

.RVS

ditque in nota; fupple juda.

. Ver

7 Hlle vero mom. goterit vos [auare.] lle fc. A(Tymas Rex

?

0. Quo

quem primo Ephraim , & deinde dfuda , fpreto Dep fuo,

) vo.

ad auxilium ferendum. advocavit

nonm poterit vos f[amare

: ha.

Dirigi fermonem ad utrumque populum

uti ex toto con-

$: ad

textu, ita etiam ex pronomine plurali

V os, patet,

s pIO

Porro son unum eundemque Regem ZAffyrim, Yed fuccedentes

(l

fibi Afhyrie Reges innui, hiftoria demonftrat. Seufus ergo

ACHO

Phul, quem peffimo exemplo /Menahemus , Ephraimi Rex,

TT

ad confirmationem in regno, preftito tributo advocavit,

IV$

non poterit filium ejus, Pe£achijam, in regno tueri, & confpi-

AV$

rationem Pe£achi , filii Remalje, avertere. IlL. Reg. XV,25.

Kütg,

Tiglathpilefer ,

ujus auxilium AcHAZVS, contra unitos

Tata

hoftes, Pek&achum Ephraimi

& Reximum Syrize regem,

0L ,

implorabit

& reguo sjde non poterit invafiones & cla-

platlt.

des avertere; Keguum vero Ephraimi, licet Pekachus, Affy-

lgidl«

rii probabiliter tributarius

(conf, II, Reg. XVI, 7. 8.

Vi

r

coll, XVIII, 7. 14.) eum fibi inimicum fore nonfutabit

tatu

It

idem Zislathpilefer non mcdo non defendet

fed potius

iaf

E aud

ejus provincias mifere attenuabit, eique, proeter terram

Sed

'tribus Ephraiini & viciaam dimidize tribus Manaffis, nihil

eum

N

F

]

42

Hot FP r

fere relinquet, IT. Reg. XV, 29.

Phrafes

non poteri

,

vos famare: mec curabit a vobis ultus, eleganter referun-

tur ad. morbum Ephraimi & ulcus gjuda.

Duplex nega-

tio affirmationem contrarii involvit, fenfusque eft: Non

modo non poterit fanare & curare, /ed potius gravins

j

affiget, €9 peffme vos opprimet

V

fi

nec vecedet & wobis ulcus.] .De verbo mn» cma£ ^eyo-

pévo Ill, MycnaEnis im Supplem. ad Lex. Hebr. ita ;

g

Verbum nnm, ex f'igmficatu apud Svros, in Kal denotat

hi

.....

:

fwgit , receffit; in. Hiphil fugavit , depulit.

Si erzo in Kal

Y

accipias, verba Prophetze vertenda funt: son recedet & vo-

t

Px 0-

bis ufcus ; fin in Hiphil :

non depellet a vobis ulcus.

ximi ex Veteribus ab hac fignificatione LXX vertentes

&

du u$ diumavos (intranfitive recedet) ££ uuav ódvv;, & VVL-

40

GATA ante HikgoNv wv vertens:; uec cefure faciet

Qs

« vobis dolorem,

»,

V. 14

l7

Etenim ego ficut. Leo immanis ero Ephraimo , €9 ficut. .Leo

juvenis domui gjude

Ego, ego rapiam €9 abibo ;

auferam C5 memo . eripiet,

! Etenim ego ficut. Leo — domui jjude || Ratio datur, curc

Illa

Rex Affyrius fanare Ephraimum & Judam nequeat,

£0

vero eft inexorabilis & irrefiflibilis Dei ira, vi cujus per

ty

fingularem fuam providentiam vindicativam effe&turus

pra

erat, ut Affyrius Ephraimum & Judam graviffime affli- d

lia

gat,

