KaI600-76_2

T

—

— !

T

Wa

L

".

"

*

1

Ü

—

m

— 22

m

——

PL

"——

p

uT m

—— —

A

—

MM

— À

-

et:

—À ——

g

»

v

^

—

—

b

CR À

fa. t i r

--

t T TT ID

z

Es

Em

"a

Es

—

La

b

—

E d

E

—

9

"

.:*

E

1

*

!

L

B-

—

?P v KuMMgee m

E ii a

— ii ——

d i MU. i ial rR -

r aR

FE P TP ..,gu—,.....-....,,,x

É ,;W).M*A:wl.uæä

3

—

]

:

b

AC

o

iil T

-

-

a.

Dfäitalisïat

"

—

vorhanden

b

sE

d

M

ANNOTATIONES

HIST ORILO EXEG TICJIE

d HOSEAE CAP V. VI. ^

QVAS

SVB DIVINIS AVSPICIIS

RECTORE PNIFERSITATIS EBERHARDINO-CAROLINJE

4VAG NIFICENTISSIMO

SERENISSIMO ATovE POTENTISSIMO DVCE ac DOMINO

21

DOMINO

d

l"

CAROLO

ï?

-DVCE WIRTEMBERGIAE ac TECCIAE REGN ANTE,

REL. REL.

li

l

PRESIDE

DS,

i

LVDOV IOSEPHO UHLAND,

,

THEOL, DOCT, ET PROF. PVBL, ORD. ET DVC, STIP,

THEOLOG,

1

h. t. FAC. THEOL. DECANO

'SVPFRATTENDFNTD

Is

DIEBVS

Dui

SEPTEMBRIS 4. MDCCLXXXIX

|

PVBLICE DEFENDENT

u

M. CHRISTIAN IMMANVEL HOFFMANN, Stuttmrt

u

M. CHRIST. FRID. GOTTHOLD DIZINGER, Marbacen 15,

j

M. AMANDVS FRIDERICV

5 KOCH, Rofenfeiolem

f

.M. IOHANNES FRIDERICV

S B

AVMANN Stuitgart,

a

M. CAR, ALBERTVS IACOBV

S HARSCH FVinimontauus,

M. IOHANNES CHRISTIANVS

ROLLER , Aofeufeid,

:

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DVC. STIP. THEOL,

)

TVBINGJE

Litteris Balzianis

!

—

£s

38

i ia

s

ls

I de

-

i dR

TTTE E N;

-

—

d.

,/,.'

»/g!

r

R

C MTNNEY

LE

N

N

W

N

SSSN

d A

-

z

,

PL

äX*X

N ONS

NNS

o

LE

—ó

LA

N

L NN

DAVA

öw

N

N

/Axx

Y

^

a

2

vs*ï'&?;

AC

&

N

N

LA

55

C NSS

N

G2

z2WN

xTX

e

S-

EOR

N

;

N d

SXS

N

Z

lgä

"

IV.

"A

-

-

Se&ionis nofiree partem priorem cdm praecedenti Capi-

te IV. intime conjungit, & zovam concionem , fub. Menafwe-

mo editam, demum inde a verfu 1o exhiberi, eamque

per totum Cap. VI. continuari ftatuit P. BvRScHE-

Rvs, *) To Zudite foc V. T. ad antecedentia refereng.

*) Per[uch eiuer Erlàuterung des Propheten Hofea, ubi ita ad Cap.

*

V,rt. Hier folgt eine Anwendung der bisherigen (im IV Cap. ent-

haltenen) Drohungen: So hüret daum diefes ihr. Priefter &c.

Ad Cap.V, 10. vero hzec habet: Ich fange hier etwasneues an.

& ad v. 13. p. 158: Hofea publicirte vermuthlich diefen Text

Zu eben der Zeit, da Menahem nach Ninive, oder wo fich

der Affyrifche Kónig P/i/ fonft aufhielt, Gefandte abfchikte,

um fich dem Schuz und der Freundfchaft des Affyrers zu

Az

4

Hos. P, z.

Sedclijii'nffam a priori, & zovam plane, ab ipfo jam Capitis

Vi initio, contionem exhiberi, nobis fequentia. perfuadent,

/

Primo difiinflum Cnovum alloquium, Yn Cap.1V, x. alloquium

!

l

dirigebatur ad filios I/raelis in genere , & deinde ad Sacer-

!

Qï«

dotés v. 5. feq. & gopulum v. 12. feq. in fpecie , nulla Re-

gis mentione fatta; quare iftam concionem ad tempus

[á

Jutorregni poft mortem Jeroboami lI retulimus in Zmnof.

€

Hift. Exeget, in Cap. IP. Hos, p. 14.15. In Cap. V, 1. vero

qu

proter Sacerdotes & [

h

"aelitas expreffe ad audiendum

de

compellatur domus Regis; unde jure colligimus, concio-

jj

nem hanc editam fuiffe, cum rur[us populo Ifraelitico Rex

!9

prawat; quem JMenahenum fuiffe, non Gnor1vs niodo,

ii

Porvs & Wrrsivs *) agnofcunt, fed ipfum quoque

unc

Secundo ur-

argumentum hujus concionis evincit.

Y

um

n

empfehlun. Z/l quoque MICHAELIS continuari Concionem

Cap, IVti usque ad v. 1. Cap. Vti exiftimat in Verf. Germ.

*) Erklür. H. Sthrift aus. Engl. Schrifif. Xl Th. ad verba:

i

Ihr Hau[s des Künis] Pornvs ita: »ihr alle von /Mena-

,lems Hofe und ihr alle, die iht zu des Kónigs Gefellfchaft

»gehórt. Es ift wahrfcheinlich, wo nicht vollkommen gewifs,

ä

,,dafs Menahem izt Kónig über Ifrael war, und Hofzas auf

5ihn und fein gauzes Gefchlecht die Augen gerichtet hat.

IE du

WELSIVS lc. in der Einleitung zum Vten Cap. , Hofeas

» weiffagt bis zum x5 Vers, was über Zenahem, den Kó-«

]fed(

»nig von lírael, und über Z/cas, den Künig von Juda,

$

» wegen ihrer Gottlofipkeit und Abgöttexæey infonderheit

?Quav

» kommen Werde.

N

31

-Mias P. .

5

pltis

gemus, quod em, qu& de profunda civium cede a domo

lent,

c

cia commifa. v. 2. que& de tributis menflruis ,

dnprimis v

MiUL

"AEphraimum ejusque bona ab[umentibus v. 7. (de quibus

Mf

locis plura in ipfa interpretatione dabimus); denique,

T

qua . 13. de auxilio ab /ffyrio petito memorantur , ità com-

I]pus

parata fint , ut non nili de Menahemo , cede Tiphfacenfium

dutol,

& iuito cum Phule, rege idololatrico, foedere infamiexponi

Vero

queant; adeoque concionem regnante AMMenahemo. editam

adum

demonftrent. Accedit tertio, quod gjuda , quem Cap. IV,

[

)nCO-

15. dehortabatur adhuc Propheta, ne reus fiat ejusdem cum

) ux

Ifraele [cortationis idololatrice 5 Capite V,

s. ut reus hujus

dodo,

- feeleris fiflatur, eique poena, aeque ac Ifraeli, denuncietur ;

uoque

—unde rurfus patet, non continuari fermonem praecedenti

[ ut- :

j Capite IV* cceptum ,

fed movam , & tempore pofleriorem

—

1 oncionem exhiberi,

xcionem

Vs — Ls

Tm

Audite fec Sacerdotes , €& attendite domus Ifraclis, C au-

] verba:

y Mant-

fcultate domus Regis; ad vos emim hoc judicium per-

telfehaft

Ctinet. Fos laqueus. fuifíis Mizpm €9 rete expan[um

gevils

in Tabore,

jj m

ZAudite fioc] fc. quod mox nomine Jehovae vobis di-

hiet bata

Gurus fum. Te /ior non eft relativum ad antecedentia,

B Hojtts

fed demonftrativum fequentium, uti Michze 111, o.

d K«

Sacerdotes — domus Ifraelis us domus fegis] Com-

mderheiï

pellantur omnes tres regni Ifraelitici , ordines , ?er per

EU o Md

4

E

ó

Hos- F;t

anaphoram pofitis verbis fynonymis audife, attendife,

aufcultate , quibus feria ad audiendam concionem com.

minatoriam attentio exigitur. Tempore /nterregui, quod

per XII annos poft mortem gjeroboami I/. obtinuit, & ad

quod concio Capitis IVti pertinet ,. non potuit ad

audiendum compellari domus Regis.

Rex, qui Ephra-

imo nunc proerat,

erat, uti jam diximus,

AMena-

hemus.

--

J vos emim foc judicium pertinet] "TO *3 rationem

continet compellationis & requifitze attentionis.

Sunt,

qui ideo domus Kegis ultimo loco mentionem factam elffe

ftatuunt, quia verba hzc ad eam /o/am pertineant , fen-

fusque fit; vos quidem debebatis judicium facere, fed

non feciftis ; ut ergo domus regis officii male adminiftrati

accufetur.

Sed vrv5 femtentiam Dei judicialem ,| contra

compellatos regni ordines, & regiam inprimis domum de-

notat, quse in verbis fequentibus defícribitur.

Bene

-

THEODORETVS:; mavras upac émi 15v &uxv oeco agiaiv,

5

Fos namque lagueus fuiflis Mizpe €9 rete expanfum in

Tubore] Incipit fententia Jehov?e judicialis ab exprobra-

[

|

tione culpz ,

a domo inprimis regia commiffz ; ita,

ut, quemadmodum id Cap. IV, 5. faüum , a domo

:

Regis, in cujus excitatione ad audiendum fermo defie-

t

Trüi, jam in defcriptione culpze imcipiat.

Tres legun-

2

tur phrafes: prima: 7/os namque laqueus fuifli Mizpa,. al-

!

tera: & rete expcmfum in Tubore; tertia; & matiationem

Hos, P. 1.

:i

decfinantes ifli profundam fecerunt, - Quoe tres phrafes fefe

invicem refpiciunt, ut antecedens & confequens , ideo

enim venatores lagueos C9 retia feris ponunt , ut. capiant

eus 68 maflent,

Tropice ergo phrafes accufant domum

Regis, quod per infidias dolofas magnam & profundam

civium czedem commiferit. Sed, antequam noftram fen-

tentiam uberius exponamus , videbimus, quid Interpre-

tes de loco noftro, difficiliori vifo, fenferint,

ABARBA-

NEL cum veteribus Hebrzorum interpretibus exponit

verba noftra de infidiis in- Mizpa €9 Tabore a. domo Regis

€5 minifiris ejus , de confilio Sacerdotum , per prafidia ibi

locata , pofitis , ad. impediendum. populum I[raelititum , ue

ad/cenderet. Hierofolymam , tempore inprimis feftrorum, imo,

ut occiderent, quemcunque deprehenderent afcendentem. ad do-

mum Domini, Sed, quia de talibus prefidiis, Mizpe €9 Ta-

bore ad impediendum & occidendum afcenfüros Hierofoly-

mam lfraelitas pofitis, nihil in Scriptura legitur ; nec per

illa tantum loca , fed plura alia iter erat Ifraelitis, Hiero-

folymam adeuntibus, in quibus perinde przefidia collocari

debuiffent, ominino probabilitate deftituitur hzec expo-

fitio. Chriftiani Interpretes, antiquiores 2eque ac recen-

tiores in diverfa abeunt, HiEeRoNvwvs vocem nbvpb5,

quam LXX vertunt, exorw ([peculationi) pro appella-

tiva habens vertit; Quoniam laqueus fa£li effis [peculationi,

À. e, pro [peculatione, . Ita namque exponit: Speculatores

vos (Sacerdotes) pofui €9 princiyes (domum Regis) is po-

]

;mlo, & in excelfo diguitatis culmine conjl*itm' , u£ populum

E2igne du As ia C

g

8

Hos. P, r.

vegerelis errantom

Vos autem fatti eftis laqueus , zos

Yof?

tam [peculatores €8 principes , quam venatores appellandi,

T

Expanditis enim rete fuper Thabor — & victimas decli-

$

natis in profundum , «t

ullus. ageret potnitentiam, nec

quid

Prohibuerunt €9 Reges CO. Sacer-

octifus elevaret. caput

exyt

dotes ire populum ad. templum. Hieru[alem ; idcirco im pro-

Jlis

fundum viflimas | declinafle dicuntur. THEoDoRETVS pet

f

exomiay Coetum prophetarum , eoy ov eooQxlev cuXVcyoy in-

A.

telligit, & verba noftra ita exponit; JVum omnes innumera

pilli

maía contra prophetas meos maüchinati eflis

& infidias

ges ;

vefiras tanquam retia, quedam contra. cos explicuiflis

ec

mult

aliter, quam, qui in. [tabyrio monte venatiouis. varietate

B&t jl

gleno, venatorias machinas defigunt, (ita «; LXX fecutus

|tide:

verba initialia v, 2. *pn'ayn toO'bw npbnmnu* vertit: o cyegévey-

EY

dég TUV Oxeay xaTÉTZtav , quod fc« rete, qui capiunt vena-

&os

tionem, defixerunt) infidiarum fraudes molimini adver[us

lto

|

prophetas vefir falutis cau[fu a me miffos

Speculatio-

Àcce

nem prophetarum coetum vocat Exechieli enim dixit : &pe-

tens

culatorem. dedi te domui Ifraelis, Ezech, IlI, 17. Sed cum

tetes

longe frequentius vox nevy nomen proprium fit five ur-

dens

bis, five regionis montane Transjordanice [ud. X, 17

aber

XI, 11.29.34. & in altero membro jungatur cum nomine

VIt ;

groprio notiffimi in Galilaea montis Zubor , rectius omnino

eulg

plurimi recentiorum nomen msxvb proprium effe volunt;

lab

unde Hikenoxvui zeque ac THEODORETI expofiuo quae

—

lus

fignificatu vocis appellativo unice nititur, per fe ruit; &

ifopy

qua i//e de fenfu verfus 241 ex mente veterum Hebxæo. :

ho

rum

Hos, P. 1

9

1

tioti

Yum ; fic vero ex corrupta Verfione LXX fubjungit: pa-

lndi

riter omni fundamento carent,

dec]

SEBASTIANVS SCHMIDIVS vocem nbv5 pro nomine

1iec

quidem proprio urbis Gileadis habct, fed rejicit confuetam

Düttr.

expoüuonem comparativam ; atque in ip/a potius wrbe

!t prüe

AMizpa, &in ipfo monte Tabor cultus idololatricos wovitet ere-

VS pit

£los ftatuit, Scilicet, quia inde a Jeroboami L. terupore tan-

yo lt«

tum Bethele ad meridiem, & Dane verfus feptautrionem

Tner d

publici cultus ddololatrici infituti fuerint , viderintque Re-

"

ges & Sacerdotes Ifraelis ,

quod Transjordanici faltem

j, f

multi, cultus publici gratia, tam facile Hierofofymum, quam

viBaft

A

3 Bethelem abirent: exiftimat, novos cultus Z/izpz.inGileadi-

ecutus -

tide verfus orientem, itemque in monte Tabor (cum montes

Vil«

3 amarent [dololatrae,) in Galibea. verfus occidentem ere-

; Velld

&os fuiffe, ut ab ommibus terrea - Ifraelitieg plagis VMrae-

du

litze loca haberent; ubi cultum idololatricum exercerent

ulatit-

Accedere videtur huic fententie //í. MicmHAELIS, ver-

^v Lpe-

tens: Ihr feyd ein Fallftrik zu Mizpa, und ein ausgebrei-

d um 4

tetes Nez auf dem Berge Tabor gewefen; & in nota ad-

Ve ur-

[dens: Auch zu Mizpa und auf dem Berge Tabor müffen

X,If.

aberglaubifche Gottesdienfte getriebea feyn , von denen

jomine 3

Iwir aber nichts Hiftorifches wiffen,

-Sed, ) cum de

yming —

| cultibus fuperftitiofis Mizpze & Tabore ere&is plane nil

rolutt;

J habeat hiftoria, uti ipfe fatetur //l. MrcrakrLi:s; ) Cul-

d

tus etiam Betlzele & Dane inftituti non per infi alzas, quas

ut; &

iropus de laqueo €9 reti. defumtus involvit ,

fed apertà -

obriet

ftoboumi [ inpistate & publica. populi perfuafione ,. mimis

uf

B

1Xc

Hos, P, 1

futurum — effe

fi Hierofolymam — proficifce-

smole[jum — e

j

gelur

introducti L Reg. XII

6 — 350, & a regibus

D)

fubfequentibus continuati fuerint; y) /Weuahemo quoque,

li

fub quo concionem no&ram editam effe ordo temporis

lgt

poftulat

uovorum culiuun. introdutlio non. exprobretur

j WD

fed hoc potius , quod cede antecefforis

Sallumi , regnum

j]?ü

occupaverit , & Thirza egreffus. Tiph[ucum. expugnaverit

TIV;

atque immani crudelitate omnes ejus. incolas. interfecerit

de

(

omnino verba noftra non de /eduflione ad. cultum idolola-

coní

iricum , cujus omnes ]eroboami 1 fucceffores rei erant

Ll 6

interpretanda videntur, fed de iwfidiis vitae antecefforis

los

& cvium. Tiph[acenfium firuftis ; cui expofitioni etiam fro-

LUR

gus de laqueo & reti, a venatoribus ad capiendas & ma-

lu

Senfus ergo

flandas ferüs. pofito, adzequate conyenit.

WA

verborum nobis hic eft: os, domus regis, quos quidem

Ya

ultimo loco ad audiendam fententiam . judicialem excitavi ,

li,

fed in exprobratione culpze commiffze primo jam foco pono

Ticel

ie. Zw, Menaheme, cum minifuris tuis

ad morem venato-

ul

n

rum, qui in traBlibus montanis , quales [unt. Mizpe &5 Ta-

[

bore , feris capiendis €5 mtesz "Hiendis laqueos €9 retim po-

fj

aunt , infidias ftruxifli dolofas, quibus, uti mox fequitur,

h

non antecofforem modo tuum , [ed immámi erudelitate imo0»

[UN

— a

dus quoque Tiph[acen[es: imterfeciftr, -

H

ä

K

V.

2.

&

&8 jugulare fumm ifli. declinantes grofundum fecemnt]

l

Continuatur iropus a venatorum laqueo & reti defume. .

N

Hs5

It*

Wfcifat.

tus, & quem in finem domus regia cum laqueo & reti

fevibus

| comparata fuerit, oftenditur.

Infinitivum Kal nbmw cum

UOOHe

"M paragogico, (uti mnw amare, Devt. BIX, 9. n2N'*,

mporig d

bzctm

| dugere Jer. XXXI ,

12.) conjungimus cum verbo finito

:syn:

&& jugulare fuum qrofundum fecerunt , V, e, cadem

rip

grofundam fecerunt, eamque maxime cunmularunt, SicSTA-

terit

Tivs: tedetque profundeg cadis. Ad gradum nempe actionis

fita

fololt.

denotandum refertur hoc verbum , uti ex locis parallelis

conftat

grofundam . fecerunt. veceffouem , Jes. XXXI, 6

erant

.l e. graviffime recefferunt; profümdarunt, corruperunt

vufurs

Hos. IX, 9. i.e. profundiffima corruptione corruperunt

m f

Fes fuiflis

vias fuas.

Tranfit fermo ex perfona /zcunda

n

profundarunt , frequenti apud Ho-

laqueus , ad tertiam :

]s ergo d

feam enallage. Quae medio loco ponitur vox tb'ov , bene

quidem d

verti poteft ut participium Kal a rad. ww declinantes, fcilicet

xeitavi

l

CF Ps, XL; &.

ifti, qui venatorum inftar retia pofuerunt ;

i0 ono

licet. fenfus seque bonus fit

fi eam habeas pro «o-

D! LW-

mine, vertasque :

declinationes, coll. Ps, 101, 3. q. d. &

T

9 jugulando declinationes i, e. pravaricationes /nas fecerunt

f It«

qprofundas.

Maxime vero quzeritur: de quauam matlatio-

quitut, d

^e fermo hic fit? Utrum befliarum. ad. facrificia. idololatri-

TU

cu: &n vero hominum, Prius quidem plures Interpretes

ftatuunt. Chaldaus vertit; Et facrificia idolis multiplicant

KiMCHIVS

Declinantes

i.e. idololatree, qui declinant

a cultu Dei, profundam reddunt. pravaricationem matian-

i.

"do €9 facrificando idolis,

J':n, BVRSCHERVS : Und mit

dEfum' w

"Seiachten find. fie anfs tieffle æbgewzchen ;di Uud ilw

D2

r

Hos, Y^,.2;

fabt gemacht; dafi dus Polk bis izo mit Schlachtumg Gott

)

miffülliger Opfer. vom vorge[chriebenen IP/ege atgewichen

1j

l

qud im die ünferfle. Tiefe. gekommen.

IHl. MiícuarxtLIs:

)*

Auch. [uchen. fie Tzæfen, abgüttifche 017fwf zu fehlachten,

u

rege

Sed, cum .hic agatur de domo Regis , i.

A

€8 ejus

9

minuifiris, quos cum venatoribus comparaverat Propheta

J

qui retia ponunt ad capiendas & mactandas feras, (qua-

Qu

rum ufus non erat in facrificiis: ) rectius omnino verba

s

noftra de cumulata, liominum f, civium cede exponuntur ;

m

a

qu?e

* etiam fententia LrvELEmrr eft, qui jwoflmcla, in.

a

quit , i2 cedibus 9. fomicidiis progreffo accufatur ;; item

3nh

RivETI

ne

qui per S"bv Aeges €9 principes intelligit

qui

pz ofundas i, e, magnas cedes ediderint

atque erudelitata

:

tj

qui .vertüt ;

altam

WT

graffati fint ;

atque CASTELLIONIS,

Qu

cæclem facientes noxiid In quorum fententla id modo defi.

(

deramus , quod iudefinite regibus Ephrami hanc civium ca- -

fini

dem tribuant , quae füflorice nonnifi de /Menahemo, in cives $

erudeliter [gviente , ditla veperitur

Hic fenfus verborum -

GL?

cum ex ipfa hiftoria confirmetur ;

non fane eft ,

cur tex.-

D6r

tus hebraicus, unanimi Codicum confenfu confirmatus, Uel

ga

corruptionis apertze arguatur, prouti ftatuit Cef. Banmp-

mS)

Tivs, in Appar. Crit, ad h. l, ve/ ex LeGione róv LXX

HOC

M

& Syri vertatur; quod mireris, Zs. DATHt0. placuiffe,

*l

qui in Edit. ll. verba noftra vertens: quale (rete) venato-

»

ves profunde abdunt,in nota addita inquit : Difficilem hunc

a»fc

locum verto ex le&tione vev o & Sym interpretis, ///i qui- 1

gh

|

dem habent; e(díerucv) 0i dycévorlsg rv 9euy nwrém£ay (quod, $ g

EW

Hos,

..

:

" G '"ofä rete qui capiunt venationem , defi ixerunt); Hic, Syrus:

bt

Confentiunt in

» €9 venatores venantes expandunt laqueos.

AELIS:

*, le&ione , levi tantum difcrimne intercedente

Uterque

laditu

»pro nonw legit tT* venatores, & pro pv oio nov; fed

Ü du

»Syrus E»"v venanutes, addito &nb, /agueos , quod vel ab

opheta

vipfo additum eft ad fupplendam fententiam,vel ex gloffe-

(qua.

»mate. Tandem p

m uterque legit, quod Syrus per *yo,

0 Yerba.

» ab[condunt exphcat

040 per xarémutav defixerunt, [/uw

nuntur H

,ànte naonw, five, ex le&dione horum Interpretum ante

zda Ill

m

»,to"T», dictum eft pro *vs & referendum ad przecedens

rete

verfio-

: lm

nv

Sed rectius jam Dnvsivs monuit

pl , qui

nem rov ó eíTe ix ov aiviypaTmoy, TOque fzzpza neque mfiæ

I 1!fufg

—

ejjc

qui awygévevrse concilies ew 1e müonw, xoj z 97eay

abam

—

cum cYbv; addimus, ne /enfum quidem completum exhiberi

ylo df

cum jure in textu exfpectes , quem in finem & quo effe.

TITIL Cf«

&u domus regia cum /aqueo C9 rete comparata fuerit, Hic

hh CIULS

finis ex textu Hebrao patet; neutiquam vero ex Verfione

orborotü

Groeca & Syriaca

Pew DoenksRLE:iNIvs Hebr. lettio-

cur Cex-

nem retineri poffe hoc fenfu ftatuit

Fitlimis celare €9 te.

atus, uil

gere fludent inimititias erga Dewun, , Nempe e»ew, inquit

DAHRD-

oynonymon mihi videtur vocis rniopwmo, animus inimicus

ii LXX

»0dii plenus, Hos. IX, 8. Ps. Cl, 3. Gen. XLIX, 23 pro-

acuilfe,

vfundum . illum facere. eft. celare, ab[condere

ficut Jes.

XXIX, 15

) gutoe

ud ergo jugulando vitlimas, oblatis facri-

»íciis tentant

Nam qui fedulus eft in externo cultu,

m huyc

»hoc qua' pigmento animi pravitatem exornat, facile-

lii

qu-

RTT déadis "

»que fibi perfuadet, ipfum Numen his rebus poffe decipi,

;

"TO

—5

Y4

Hos, , 3

»

g

»sed hunc errorem refellit comma fequens

» 4

Verum

pl' /

aliena eft hzec expofitio de contextu, qui de viffimis fa-

l]ü

erificiMibus agere gratis fupponitur

[/

j

Ego vero illos omues cafligabo] nec erunt a poena com-

merita immunes

[

]ungitur fceleri

a domo Regis com-

10

miffo, denunciatio poenze , & quidem a Domino ipfo, de

ut

quo mox vó Ézorecurrit v, 3. Sunt qui cum GRoTIO

Tt

TAnNovio aliisque culpam a

ravari his verbis ftatuunt

]h

& vo* per quamvis exponunt, ut fenfus fit: quamvis ego

T

fzepe multumque eos caftigationibus & verbalibus & rea-

que

libus emendare conatus fim, ut ad frugem redirent. Sed

ad

omnino rectius jam Chaldæus Ego adducam wzjlzoatzo-

t

nes f poenas ipfis omnibus, quem fequuntur LvrHERVS

io Q

& recentiores plerique omnes , abfirafio pofito pro conu-

lis

(reto; Voce *ov» caftigationem quoque realem i, e. poe-

I

n»am denotari ex Prov, XIII, 24. ]es LIII, 5. Jer, XXX,

]

14 &c. patet

exp

v. 8

Etiamuum

Ego novi Ephraimum 69 I/rael me non latet

J[cortari facis, tu Ephraim ; pollutus eft. Ifrael

Hipl

duj

Ego movi Ephraimum €9 Ifrael me won latet) A domo

[

regis pergit fententia judicialis ad domum l[raelis v. 1.

cui eàdem ratione primo cw/pa idololatrie continuate ex-

&7

probratur, v. 3. 4. & deinde poena predicitur, v. 5. 6

La

Sacerdotum , qui v. x, primo loco compellati erant

fpecialior , mentio non fit

lt g

quia íub domo Jjraelis

21

A

|

Eos, $53

15

comprehenduntur ,

& eorum culpa & pona, in

Vetum

praecedenti concione Capitis IV prolixius jam expofita

i fa.

fuerat. Affirmatio : sovi, per fubjectam negationem ; uoz

me latet, magis confirmatur. Voces 55 *-nm»5 w5 sou ab

l8 COfIl.

fconditus efl & me, LXX reddunt ambigue z« Zméss um éy&,

$ Com.

mon recefft a me , quorum fenfus procul dubio hic eft,

plo, de

ut ex con[pefim [eu motitim Dei evafife negetur. Ifrael

ROTIO

Tribus regia, Ephraim

e qua etiam Menahemus

patria

tuunt

Thircenfis, oriundus erat, primo loco ponitur , quod ab

lls ego

ea tribu, fub Jeroboamo I. coeperat & per Reges in fe-

A ren-

. Sed

quentes continuata fuerat reliquarum ZX Z/raelis tribuum,

ad regnum Ephraimi pertiaentium

corruptio per cul.

fnentit-

tum Vitulorum ,. Betfhele & Danue eretctum.

De Menahe-

BERYS

110 quoque in terminis dicitur, quod non recel]erit & peccu-

f0 (0ll.

tis gjeroboami filii Nebat

qui geccare. fecerat. Ifraelem,

e, [l*

II Reg. XV, 18

XX

Id , quod noverat Deus de Eypfraimo & I/raeíe mox

exponitur

tattttl t

Etiamuum [cortari facis

?u Ephraim,] Preteritum

j

Hiphil vim habet Aorifti; Scortaris & ad fcortationem [e-

ducis f, auCtor fuaforque fcortationis es , tu. Ephraime,

A dom

Il' MICHAELVS

Du Ephralm , verleiteft zu Hurerei

SV. I'

& Pm

RSCHERVS ;

Du füfteft und. 1reibet. Hurerei ,

(l eX«

Ephraim

Aus Ephraim gieng alle Abgótterei ins

VI 59 U

alLand aus,

und in diefem Stamme ward auch die mei-

|erant, J

W

A

üe getucb»n

Intelligitur fornicatio idololatrica ma-

Ifmeï

s RE

: mwaw«:*æ

-—

I6

Hos. V, 4

xime , quacum corporalis: quoque conjun&a fuerat

sl

Cap IV, 134

h

j

gollutus. eft lfmel] ab Ephrmmo ad eandem i impuri-

N

jnvet

tatem idololatricam feductus

!

.

pea

V. 4

qual

Hos, |

IVou permittunt opera eorum, ut vevertantur. ad. Deum

flioi

fuum.,

Efl euim . [piritus fornicationis in ipfis, ut ä*ä—

25

idi

hovam non aguofcant,

Ü

IVon jvcrmtttunt opera eorum, ut vevertantur aol Deum

gno

fuum] Exaggeratur culpa ex inveterata peccandi confue-

fAnti;

tudine, quze eos de poenitentia ne cogitare quidem finat

Xome

Nomen t»mobynb opera eorum, (mala Hos, IV, 9.) nobis

Ttova

eft uominativus, regens verbum s quod vertimus cum

SYRO, permittunt, ex frequenti hujus verbi fignificatu,

quum poft fe gerundium habet vel infinitivum cum pre-

]f 1

fixo 5, cf, Gen, XX,6. XXX 7. Num, XXI, 23. [ud.1, 34

Ps, XVI, 1o

Ita etiam Ze», DoEDERLEIN!VS

Impiz-

$ate fua profhibentur

quo minus ad Deum redeant ; item-

;

que DA THivs: per pravos mores fuos ad Deum fuum

i

redire nequeunt

Alii cum Scumwripro & Mamkrio ver-

:

5 fit

bum *s* vertunt

componunt, & nomen on'?byn pro

pomay

acct[ativo habent; IVon compoumt opera €9 fludia [ua ad

ln Ifn

Bu

revertendum, animum fuum non applicant, ut ab idolola-

trico cultu redeant ad cultum Dei verum

]ta e recen-

f

Ó

tioribus quoque 7ve, BvnscHEvas: ,Sie richten auch

sihre

Hos. P, s.

1

4

»,ihre Bemtüthungen nicht darauf und wenden keinen

»Fleifs an, zu ihrem Gott zurükzukehren.

!

Spiritus enim. fornicationum eft in 7pfs,) Ratio addmr

inveteratze peccandi confuetudinis

Vehementi & per-

petuo aguntur nifü ad fcortationem idololatricam, obfeffi

quafi funt impudicitize fpiritu & ftudio idololatri». Conf.

Hos, IV, r2 Hebrais Syiritus fope qualitatem aut afe-

um

flionem mentis denotat, Hinc /piritus ztlotypig Num.V, 14.

j

mendacii , Reg. XXII, to. &c.

D

& Siéhovam non agnuo[cunt) i.e. undefit, ut Jehovam

agnofcere nec velint nec poffint, Notatur malitiofa igno-

de

rantia, uti Cap. Il, 8. £9 ;//g non novit, i, e. uon vult noffe,

at,

bis

Nomen Jehovze ponitur pro pronomine me; Ipfe enim Je-

hova loquitur, qui voffe [e Ephraimum, teftatus erat, v. 3.

Uf

um

v. $.

b

Ijla Ifralis fuyeaxbm refpondebit in faciem ejus , &O corruent

A

- Jfrael &6 Ephraim propter qumtem fuam ;; Corruet

h

2

elign gjuda, cum illis,

u

Ifta Ifraelis f[uperbia refpondebit im faciem ejus] Tranfi-

'et

tus fit his verbis a eufpa ad denunciandam poenam. Gens

L goen&m datura eft //rael

populus X tribuum, qui mox

pro

É

td

in Z/raelem , tribus IX fubjeflas, & Ephraimum, tribum re-

i

gnantem, dividitur. Culpam v. 3. 4. delcriptam una hic vox

uen'

ww fuperbia exprimit, i. e. fcelerata in peccatis perfeveran-

uct

tia & fuperbus gyehove centemtus; quire[poudere iu faciem

[e

n

18

Hos. F7, 4.

Ijäf*aulzs dicitur, h. e, uti GRoT1vs exponit, feffimonium

qu |

Hunc enim^

eontra 7;7fum fezt eumque-in faciem accu[üt,

il

teflandi fignificatum verbi myy cum 3 conftru&ti, qui infra

[p

C. VIL, 1o. recurrit, commonftrant loca. Gen, XXX , 33

purtü

(

Exod. XXIII, 2. coll. v. 1. Devt. XIX, 16. 18 Jes. III, 9.

fect

Jer.XIV,z. Cum Claldaeo €9 Syro LXX vertunt h, l. fazcivto-

(

Sucerai 4 vDeis IopazA ei; oostomroy xvrz, ac filegiffent nsy, Prat

guntu

Pyhal, quós e recentioribus fequitur ///, Nicpagris; Der

Cay.

Stolz lífraels wird vor feinen Augen gedemüthiget; ne-

Cotmir

que dubium eít, quin notio fmiliandi & affligendi etiam,

vireni

verbo mip competat; fed ob conftru&tionem cum przef, 3

d

& additam mentionem fuciei preftat expofitio prior, de

D*,

1ejizmomo contra. I/raelem ;

uti folet teftis accitus coram:

"P atis, !

confundere & convx.ucere reum, ut non habeat, quo fe

l:

éxcufare poffit

Sic quoque Ga/at, /7, 3. phrafis in fa- |

fLitior

ciem refiflere , «ama mpocemov avriszvar occurrit. CASTEL-|

W latria

Lro vertit: ZJzaque loquitur Ilraelitm. fuperbia, in ipfi us

7077

vultu , fenfu a noftro non multum recedente,

| ERN

Jdeo corruent [[rael 89 Ephraim propter, iniquitatem |

E fempo

fuam] | Verbum ov , impegit & confequenter lapfus eft , |

ab Ac

eft verbum prezegnans. Fut. Vipfhial denotat: impellentur ad

malcu

impiugendum €9 labendum , live , uti e», Bvnscuenvs

Atic

vertit: impulfi corruent , Sie werden in ihrer Mi(fethat an-

rennen und fallen. . Lapfus & ruina preedicitur //raeli €9.

JEghraimo, cujus imitium fa&um ab l[raele. five tribubus

f

fubjeflis , regnante Pekach

filio Remaljze , per Zigíath-

|

]

giteferam ,

qui Gileaditidem | atque . Galileam

0mpmH€nis

(

4

Hos. P. 8.

19

tfimaiw

ue terram. INaphithalicam ceyit, &tque incolas in. A]yriam

!

|

Uic enimd

abduxit. M. Reg. XV, 29.

Confummatio im tribu regid,

Qui infrag

Ephram , fub Hofea , per Salmanaffarem , qui, capta Sa-

XXX? 380 ^

maria , Ephraimi metropoli , regno Ephraimitico finem

Jes. Ill o

fecit, atque Ephraimitas captivos abduxit. 1 Reg. 4—6.

|

.]. TMFSW&J.

Corruet. etiam sjuda una cum illis] Sub Suda intelli-

ny,Prat,

guntur du tribus regni Davidici, gjuda €9 Benjamin , quas

ELIS*. Det

Cap.1V, rg. quidem dehortatus erat Propheta , ne in

[l

iiget;

communionem fcortationis Ifraeliticae cum Ephraimo ve-

end

tdi etat

nirent; fed quia fceleris hüjus,, inprimis fub Zlfaxo pat-

m pra, 3

ticipes futurze erant, additurillis quoque praedictio rui«

prior, di

nme, neDeus videatur Wgoe'w'n'o)u;vrm;.

Socii ergo in pec-

LUS. COYAITI

catis, focii eam futuri erant in poenis, Eventum natta eft

it, quo f

hzc preedi&io regnante eodem Z/fuazo ,. Gentium fuper-

rafis it füe

ftitioni horendum in modum dedito , & publicam idolo-

CASTEL«

latriam Hierofolymis introducente, cujus regno per Pt-

, n ipfue

kachum & unitum ei Syrix Regem, Rezinum , infignes cla-

pes illatae fuerunt; quodque Philiftzei & ldumsei eodem

pigiatan

tempore invadebant, quo Tiglatpilefer ,. Affyrize Rex,

t fnyjus df

ab Achazo ad'auxilium vocatus Rezinum occidebat, Da-

pelleutumd

mafcumque expugnabat, & Pekachum magna regni Ifrae-

RSCHERVS

litici parte privabat.

[fcthat at

v5 6;

"

f [fme!z 85

um ovibus quidem && bobus " fuis quafitum ibunt. Sthovam;

ve tribibis

»

et T jg'lafh- |

L

fed. non. imenient ; fubtraxit fe ab illis

l omnem-f? "- Cum ovibus quidem & bobus fuis- quefitum ibunt: gjeho-

.2

E

"

lo

Hos. P, 6

vam

Quam non fit amolienda peena per meram facrificio-

2

rumoblationem. oftenditur hoc verfu. 7bunt quidem,inquit

t od4m

Propleta, Z/raclite & quotquot ex $yuda ad. fuperftitio-

[

It

nem feduci fe paífi funt, Bethelem, Gilealem, Cap. 1V, 5

ex-

aliaque loca, ubi cultus idololatrici vigebant, ut peenam

przdictam avertant, &, quem preevaricationibus fuis of-

I

te

fenderunt. Jehovam

facrificiis fibi propitium reddant

t

Nomina collectiva t&: & "p2 animantia denotat, quorum

2m

in facrificiis ufus erat ;

prius minora, alterum majora,

hn

Prof, 3 heic Vertendum eum , uti LXX: puera meoflarov

MUR) MOYY.

que

ep

- fed mom imvemient eum ;] non experientur eum propi-

X,

tium & péenam revocantem ; fruftra per externa facrifi-

1

xe

cia, absque vera ponitentia oblata, ejus gratiam expo-

fcent, cf, Jes. T, 1r. 12. Amos. V, 21. feq. Hos. VI, 6

à 1

-

4

Subtraxit fe ab iis.] Afyndeton feveritatem fermonis

hQ

mnmt

Verbum ybn, quod alias affivum éf , heic in-

tranfitive fumitur: expedivit fe ab illis; ex mdzgnætzom fe

f

proripuit ab illis.

SCHVLTENSIVS:

luxætus eft ab illis;

tur

Jocietatem cum iis abrumpere coa&us eft

p

V

Lf

UY

Aldverfus. gjehovam perfide egerunt ,

dum filios alienos ge-

f

aerumt ;-munc comedet eos meufis cum po[Jcjfionibus fuis.

Qui

|

Zdver[us äehowm gerfide egerunt,] Rurfus praemit-

DE

ütur epa , cui per ultima verfus verba poeua jungitur.

r

M

ZI

Hos. P, 7.

icrificjg.

Peculiaris perfidize & defe&ionis a Deo malitiotze gradus

T Qu

4

denotari hic videtur, qui per fequentia verba exponitur

ett

dum flios aliemos genuerumt )

Quid 16 gieuere filios

um

alienos denotet, non confentiunt Interpretes

Il Plures

penam

ex Hebrais per filios aliemos , quos genuerint Híracelite ,

fuis of.

intelligunt Jiberos, matos ex filiabus gentium, cum quibus

eddant,

tanquam peregrinis interdi&ctum erat conjugium ; qui ergo

quorum

a matribus a/ienis fufcepti , aliemi dici queant

Senfum

majorg

hunc adoptant e Chriftianis THEODORETVS: augavouuog

Vr

&NXcuAG Aa[oovT&s yUV2ziAxxs eä éxeiwtoy. &maidomroizoay

item-

que PiscATOR & Gnorivs

Sed &) fecundum hanc

1 propi.

expofitionem dicendum fuiífet

uti apud Esdram Cap

X, 2. 10, legitnus

ncrit

Praevaricati funt. in. Dominum €9 du

xeruut uxores aliemigenas

D 0.

B) licet ejusmodi conjugia

a quibusdam tunc iuita fuiffe probabile fit

tamen ea

I, 6.

commune tunc I[raelitarum vitium fuiffe , ex hiftoria probari

eTIDOTIS

nequit,

Detc 1f«

f

II.. AliisIfraelitze fi/ios alienos genuiffe dlcuntur quatenus

MTTA

,

filzm fuosinidolorum cultu inflituerint,quiideo alieni nomiaen-

i ilis; ] :

tur, &tanquam Ethnici confiderentur, Ita HiERoNvYMvs

ï

—

preelit: Praevaricati funt , inquiens, im Domino, quia for-

wicantes cum idolis uon Deo filios genuerunt , fed Daemoni-

us — alieni filii funt , qui im idolorum errore generati funt

90 £l-

Jive quos ducentes per ignem idolis confecrarunt. Quem fe-

s lt

quuntür RrvEeTVvS, Scumipivs, Manxivs, Pen, Mor-

remit

ä

DENHAVERVS

qui paucis ita

Sie huüben dem vom mir

|

ngi

vorgechriebenem | Gottesdienfl fahrem — gelaffeu

uud fich

2X

Hosi P

der Zbgütterey ergeben

und auch ihre Kinder darzu

1

angeführt,

í

Qu

HL Alii fi/ios afienos exponunt fgm ate de mtrooluäïzs

idololatricis vitibus €£8 ceremoniis

Ita ex, BvRscHuEnvs:-

£j0

Sie haben an dem ewigen Gott Treulofigkeit" begangen ,

ly

t

(feinen Bund. wvie ein. ehebrecherifches WEeib gebrochen,). Denn

fie haben fremde. Kinder. gebohren, ( ihre. AMbpütterey wae

Ur[ache , dafi fie neue. und. fremde. Gebrüuche , Fefle uud

Va

Cürimonuieü

NU

die in Gottes Gefeze — ausdrüklich verboten

4UGT €n

angenommen. und ^wnter. fich; eingeführet hutten

lat

Das Gleichnif ift. [ehr. [chiklich, )

E

10f

IV. C« BaugnpTivs in App. Crit.ad vocem t2 w ita

LXX cénva &AMóTQs , € conjugiis cum gentilibus

Species

&

pofita pro genere.

In gentium.con[ortia. [e implicuerunt:

Vr

7

idola eovum vecegerunt , foederd cum eis pepigerunt &c.,

cf, v. 13.

Atf

1

V. denique Cel Ercunonw phrafin noftram definite

&i

od

de auxilio a gentibus alieuis petito exponit, Einleit; ins A. T.

lr Th. p.273: JDem Hofeas ifl mamcherlei: Vorftellung.

f

und Fergleichung eigen. Rebenlaub lieben, für Ab-

T

e

gütterei treiben, C. Ill, 1. Fremde Kinder ge-

ORf

