Jropice hoc exprimitur per comparationem cun

ALe

ia

Hos. P^, 14

43

lat

& "55

CR

Leoóue aduíto ,-uti communiter vertunt

Iu

Leone juvene, jam dentato & przedari difcente

lïDO'a

Ego, ego ragiam £5 abibo; auferum & memo . eripiet.]

AOVI

v

Repetitum pronomen £go emphafin habet , facitque ad

fortius exprimendum affettum & eventus cart1tudmem.

Verbis additis continuatur tropus a Leonibus fumtus,

Myt

fimulque effe&us, ex ira Leoninz fimili orindus, fubjun-

i

gitur

Leonum enim eft tum rapere €9 dilacerare ; tum

enotat

dilacerata, velinquere atque abire, i, e. fecure a praeda re-

n lal

verti, nemine impediente regreffum aut incutiente me-

f 60

tum.

Ita, dirigente Deo, Ephraim fub Pekacho Leoninam

Pro

Affyrii ireptionem. expertus eft , incolis quoque Gileadis

entes

Ita 3juda fub 4cha-

& Galilzeze in captivitatem abdufhs

LVL

zo funeftas clades ab hoftibus accepit , zp/o etium Z1fyrio ,

jj

qui ad auxilium ei venerat , eum affligente

IL Chron,

AXXVIII

29,

V. I5.

ul

In

Jbo, revertar ad. locum meum , douec fe reos agmofcant. &8

abilo ;

quarant faciem meam, - Quum anguflia ts erit, mane

me quarent,

l, qut

Ibo, revertar ad locum meum] | Sunt, qui fimpliciter

at

Til

continuari his verbis metaphoram a Leone fumtam fta-

tuünt, ut fenfus fit: Revertar ad locum meum , ficut Leo

1u

us pet

tl

Tek Lms

proedam adeptus in fpeluncam fuam, |Sed, cum fequen-

me a&h Iu

"tia, donec fe reos aguo[cant, ingens difcrimen, quo Deus

xm Cum *

ALeone differt , inferant: ad novam potius mefaphoram

F2

44

Hos, V, 15

tranfitus fit, vi cujus vadere €9 reverti humanitus dicitur

!

]

tropo ab hom'ne petito

qui dum aliquem negligit, ab

ii

eo recedit, domum fe recipiens, Quando ergo Deus dicit

101

Revertar ad. locum meum , profitetur, fe Ephraimum &

lii

Judam in malis fuis relitturum, curáque fua eos privatu-

rumeífe, atque in Coclum , quafi domum fuam & thro-

num regium, fubdu&urum, fine ope illis Jata; cujus /ecef-

l

fus, quando curze & favoris fui fruitionem fubtrahit, op-

j

pofitum eft. egreffus Dei ad liberandum populum & favo-

Ü

£

rem fuum denuo demo:iftrandum. Hos. VI, 3.

Dicitur

ss ia

p

enim jubduflzo ifiu duratura non in perpetuum, fed

;

Ó

donec f rtos agnofcant ;] LXX vertunt : dec $ zexvi-

S

coci donec olzspewcmt

quos etiam HireRoNvMvs, mu-

tata tantum perfona fequitur, vertens:;

denec olejicmtzs ;

petita fignificatione a radice tabv.

Sed rectius omnino

Chaldeus

Ü

donec agtoverint fe peccalfe five veos fe agno-

[caut ,

quo fenfu verbum tOvw Ífopius occurrit Lev.

;

1V13 V, 5, &c.

€9 querant faciem. meam] 1. e. hummter deprecentur,

|

ut propitia facie eos refpiciam. .

i

Quum anguflia erit ilis , mane me querent.] .Ver-

t

bis his novum comma, imo novum Caput inchoant

i

t

LXX & Hignoxvuvs, fed re&ius Zebrai jungunt cum

pracedentibus: cum quibus intime cohzerent, imo, quze

al

Cap. VI, 1— 3 leguntur, non erant divellenda a Capite

:

J

noftro Vt^, cum fermocinationem eorum, qui reatum fuum

Hos. P^, 15.

43

J

uofcant & Deum querunt , exhibeant

Quoefituri Do.

ab

minutm dicuntur lífraelitxe & Judsei, quum amguflim ipfis

t

erit, i, e. per paedagogiam afflitionum , quando in fatis

longa anguftia fuerint, & ad reatus quoque fui aguitio-

t«

g&*

n"em pervenerint

Nam prius etiam in anguftia erant, &

[0.

uti bene ob.

tamen Zffyrium , non. Deum, quaefiverunt

j

fervat Scuwipivs, Verbum *31qne^ epitafin facit ad fim.

0p«

plex querent. Nam maae me quarent idem eft, ac poft lon.

ferio & fummo ftudio me

Yo.

gam duritiei noctem folicite

LUE

exquirent

Cf Job. VIII; 5.. Prov.1,38.. VIH, 17. &«

Poetice 3nme^ cum ZVaun paragogico ponitur pro *2N *»ne^

& fuffixum, particula abje&a, verbo immediate jungitur

&

At-

Du

Sic Ps. V,5

s. qr commor abitur tecum, pro sjay w».

que ab hoc verbo pendet, quz mox fequitur, or atio po-

/5,

puli deprecantis; quare fubaudiendum eft verbum "tu5,

u

L

quod Chaldeus, Syrus & LXX addiderunt,

K,

Hos, Vl, I

Agite , revertamur ad. gjehovam

Jlle enim nos [auciawit

at,

idem ille nos [anabit ; percuffit , C obligabit nos

Agite, revertamur ad. Sjthovam! ] Una hac phrafi; Re-

'et

vertamur ad sjehovam , «) reatum [uum poenitentes agno.

at

fcunt, five feceffum a ajehova per idololatriam , increduli-

A

tatem & inobedientiam fuam , quse cauffa divinee ab.

t

lienationis fuerat

Et 8) praemifo exctandi verbo fe

pité

ipfos iuvicem ad mane quierendum gjehovam cohortantur

u

Ille enim..uos fauciavit : idem ille mos. [anabit,] . Argu-

46

Hos, FT, r, 2.

'u'

mentum , quod deterrere poterat a querendo Domino, in-

invertunt, & motivum faciunt redeundi ad Domimum. Ipfe,

/f

inquiunt, gjefova wos fauciawit & di/perfit , corpus fc. Ifraez

/

liticum , ut leo predum. Hos, V

I4. Poenas adícribunt

j

0

non cafui, non hominibus, fed jjzhove. Dum vero ejus in

/

guniendo [everitatem agnofcunt

animum tamen non abji-

[

ciunt, fed redituram ejus gratiam exfpectant: idem ille nos

Jauabit , vi promiffionis, jam per Mofen date : Ego occidam

üi

ipæ

Q9 ego vivere faciams percutiam €9 ego [amnabo — Propitius

erit (Jehova) terre populi [ui,. Devt. XXXIL, 30.43. Conf

M

(ü

Preces Salomonis I Reg. VII, 46— 51.

(l

4

percu[ £ C5 obligabit nos] Futurum *p, fubintelle&o

j

converfivo, vim praeteriti habet, quia jungitur cum pr3e-

terito praecedente. Introducuntur enim loquentes ii, qui

E

in exilio futuri funt; Verbum, obligabit uos refpe&um ha-

E

bet ad vulnera illata , quse fafciis colligantur, aut adhi-

bito emplaftro fanantur

ldem ex affe&u bis dicitur, &

nervus orationis eft in futuris: f[anabit , obligabit,vivificabit

quz, uti diximus, promiffionem divinam füupponunt , quam

tentationi, quafi fpes venize non fuperfit, reüplfcentes Op-

ponuat,

—

ï,-' :zl

F'ivifitabit nos & biduo ; die tertio eriget nos , u£ vivamus

coram ip[o.

Fivificabit nos a biduo; die fertio eriget nos,] Porro

explicant fpem fanationis futurze poenitentes

Verbum

Hos, FT, 2.

a

Ill-

wn in Piel eft vitam-—valetudinem veddere , ttopice ex mi-

Jt

fariis liberare, Cf. Ps. XXXI, 2o0. XLI, 3. GnoT1vs: Sen-

4

llf

"

Ü

s, inquit, obvius eft : poflquam fe emendaverint Hebrari,

1nt

füturum , ut brevi eos Deus ex tantis miferiis , qu& morti

J

comparari foleut , reflituat. LXX vertunt. vyiceei & Arabs:

i

1

gJaitatem reflituet nobis, Voces eawy & w*un avs d biduo

LUM

gd triduum , i,e- in zwey bis dreg Tugen, five innerhalb

ln

drey Tagen, plerique Interpretes reGe vertunt iutra Óreve

fim

!

iempus , quia 6imarius paffim in Scripturis paucitatem fi-

gnificat, uti L. Reg. XVII, 12, Colligam duo ligna, i. e, pau-

uf,

ca., Jes. XVII, 6. due tresve bacce. Jer. Ml 14.. anum ex

gi-uz'mt'e, duos e familia, *) | Verbum Hiphil s39p* denotat

01

——

'e-

Qui

*) NOLDIVS in Contord. Partic. ad notam 1555. pag. 911. edit.

li«

Tuymp.ita: Poft bidunm E9 die tertio Ebraifmus eft pro dein-

li

—

ceps vel poftha c. JVam folatur fe populus, qui hic exul intro-

ducitur, quod brewi evafurus fit ex fuis miferiis. Tta onusgov

&

oif,

axi avpioy xxi 1p gíry Luc. XIII, 32.33. pro pofth ac fen ali-

at

quamdinu. Hebraei a t empore petuliares-phrafes habeut.. Nam

0p«

towow 5van Gen, XXXI, 2. s. Exod. V, 14. heri & nudius

tertius cotat antea ; & mwäwn t21 5nnb 3 RS nun-

quam antea, Exod.I,10. Tempus quidem certum momi-

natur, fed phraíis fingularis efí. Quare frufira funt, qui —

UM

ex Chriftianis Áiuc elicere volunt — tres dies refur-

re&ionis Chrifti.

Nam mon ves ef de Chriflà, fed de

o

noftra. Cooreixoci, — Litera primum ducit nos ad exter-

JUtt.

nam liberationem, quam ium populus auxie expeliüt s.

—— ——

48

Hos. PT,'3.

ftave füciet , jmbzlzet eriget uos, uti I. Sam, II, g. II, Sam,

Jl

XIb17. Amos IX , 11,

q

ut vivamus coram z;ojb] To * Va'eth ]. ut.

Effectus

namque reflitutiouis deícribitur: ut profperam & beatam

Vltam

fu

ex favore Dei, fub prefidio & tutela ejus fpe-

ciali, agamus,

Cf. Gen, XVII, 18: utinum Ismael vivat

ht

g

ofle

coram 1e

Y.3

In

ä

AU

4gno[camus ergo, - profegmamur aguofcere Sthovam, eujus

10'

egre[fus fieut. aurore certus. erit ;

C9 qui veuiet mobis

(icl

ficut. pluvia, fitut pluvia ferotina, qu& irrigat terram,

:

bra

THI

4dguo[camus ergo, profequamur. agnofcere. Shovam, ]

qur

GRoTrIvs verba noftra conditionate vertit; Si coguo[ca-

mus Dominum &9. cogno[cendo eum [eflemur : tam promtum

pun

ä

nobis erit auxilium, quam eft aurora

Sed malumus cum

q

pop:

ScMirpnro & Manxrto /enfum adhortativum, conne-

DI

Gendum cum excitatione v. I, Zeite revertamur , ut coe-

0pft

pta ibi refipifcentize tela pertexatur; atque o initiale red-

tedd

dendum putamus per Ergo. In verbis: nE* 3 nym eft alacre

alyndeton, fenfusque : Jguo[camus , imo perfequamur, C A-

[

STELLIO:

'3

]

Ütie

ä

finem longi exili fui, — ut feufus . fit

Crucem . Ecclefize

Dem

quantumvis longe videatur, tantum ef/e? biduum, que exatto

(1ent

um certo fecuturam liberationem , quam certo dies tertius

pof; biduum /equitar.

|/

Hos. FT, r

49

E

STELLIO:enitamur cógno[cere gjehovum, i, e, pergamus

indefeffi in profequenda cognitione- Jeliovze , omnemque

operam demus pietati adverfus Deum,

QUS

Atm

Cujus egvefus ficut. aurore crtus erit;] Ante *re3

fupplendum eft re/ativum "wX ;. De gjehova. enim egreffu

s [pe

Utl

ä

fermo eft, five de nova ejus manifeftatione in gratia, qua

oftendet, fe propitium effe populo per ejus reftitutionem.

Egre[fus enim hic opponitur /eceffui , quo vever[urum [e di-

xerat in locum [uum, i, e. relicturum populum fuum, Hos.V.

(ujus

15. Hic egre[fus Dei ad [anandum & veftituendum populum

tgbis

dicitur certus €9 paratus, uti ex ordine naturve poft tene-

FO

bras noCtis certo exfpectamus awroram, Hinc P. DA-

an,|

THIVS vertit; Orietur nobis auxilium ejus tam certo, quam

aurorü; DoEDERLEINIVS; £am illufiris atque gratus ag

Mi

parebit, quam efl aurora , poft tenebras omnino gratiffima

oyt

$um

atque exoptatiffima

Hic exitus Jehovze ad reftituendum

fotits

populum illumque beandum porro comparatur cum p/u-

viu copio[a €9 opportuna ; Luminis enim /olaris & pluviae

E o

oppertunae viti[/iudo terram demum frugum fertilem

ered

reddit; cum duo hzec divu//a minus fint talia,

lacre

n CA

quique veniet nobis ficut piuvia temporanea; ficut. pluvia

LLIO;

ferotina , que irrigat terram.]. Pluviae vocabulo Poetos

Orientales utuntur ad depingendam fummam refecio-

de 9 mnem, quiararior cadebat, tawi/mbrem non quidem dejt-

T2

cientem & vaítantem fuo impetu, fed tamen fortiorem

ertius

G

50

Hos. V1, 3.

alias denotat, Noftro vero h. 1. denotare videtur pfuviam

|

ts

zemporaneam , Hebroeis communiter r di&am, que fz-

mentis tempore in autumno cadebat, ubi annum inchoa-

AAE MR

!

bant Judzi; uti w*pob pimviam ferotinam , i. e. vernam,

[/

quz adulta [egete meffem proxime antecedebat, & pro.

f

(ié

movebat; qua duplici plüvia carere non poterant Paloe-

Ttinze incolze , nifi meffium fpem omnem abjicere vellent,

0i

Ita £&vs h. 1. vertunt etiam LXX.

xxi Xíti g vilog vjv

at

wewiues w«l oWuueg y5. ltemque HiregoNYvMvs:. É9 venie£

Tus

quafi imber. mobis temporaneus 69 Jerotiuus terre, Vocem

(tti

vero n", quze füb finem verfus extat, habemus pro fututo

",

verbi n in Hiphil, &fubintelleGo relativo *v conjungi-

g

mus cum vwypbb: fieut pluvia ferotina, que irrigat terram,

den

Promittunt ergo fibi refipifcentes Ifraelite. €8 Sudei, in

N,

hisce tropicis expreffionibus auxilium 65 favorem Sehove

Jn

(?;zfpefïat.ifþmum', gratilmumque ,

H

: krunde quavis bona & fa.

PT

ïutaria eventura fint.

LT

*

trün

Atque his verbis ccepta v

a

" ;/kïMOCiZïttiö papulz' Mpi.-

türa

féentis jim't-uri ü

VL

: Quxeritur I, Num Jeþw-ipta n veräis nofiris populi refipi[cen-

pett

?ia hypocritica habenda fit, an feria? &L Si foria, adquod-

tam tempus 7//a referenda fit? Ill. MicHAELIS exiftimat,

h

te

eam 4inpocritietim effe', quando in nota ad v. 1. ait: ^ P/os

HU

dicfer emdauerhaften Befferung der Tfvacliten wilfenwir nithts,

ïefþc

kmp;

& ad v.z,. Hiej- reden die unter den Strafgeïicht-gn Gottes

Hos. VI' 3.

51

n

feufsenden

und. fich. betrüplich bekehrenden Ep/zmemzten

T

und gjudem. & ad v. 3. Difl fimd Erwartungen der Ifrae-

hoà

liten, Der. Prophet fagt. gleich im folgenden Fers in Gottes

m,

lVahmen , warum fie Gott. micht. erfüllem künne, und es fec-

pro

ve Hof/nungen bleiben müffen

Sed huic quidem fenten-

al

tivze antecedere non poffumus: 1) quia Dominus non mo-

lent

5

do Hos, V, 15. teftatus erat: quod rediturus in locum fuum

du

atque ope & aüxilio fuo Ephraimum & Judam deftitu-

AtMiUb

rus fit, donet fe reos agant ; Sed in terminis pofitive addit:

XCem

quuam anguftia ipfis erit,mane, i. e. ferio 6 fummo fludio querent

Itufo

me , hac ip[a formula, quam Propheta iis proeiit

Quare

3ugi

phütem,

graedi&lionem [eriae vefipifcentine verbis Domini

f(

denotari; non fpocritice ; inprimis cum jam ante Cap.

,

B. 5 d1&um fuerat :

- Diu I/raelitae fine rege, fine duce,

TT

fine. facrificiis &c.. erunt

Poflea, vero revertentur. Hfracli-

&f

?":t

tae CÓ quaerent gjehovam, Deum [uum, €8. Davidem regem

Juum, E5 pavebunt ad. jjehovam &5 ad. bonum ejus, in ex-

tremitate dierum ; quem textum ipfe vir I]lu&rls de fu-

efipi

tura lfraelis Converfione exponit,

2) quxe mox Hos,

VL 4. de fujpocritica. pietate dicuntur , ad movam Concionem

J

pertinent, & ad populum qualis Ho[ee tempore erat, dicuntur,

juod

Seria ergo cum nobis fit refipifeentis , quam poe-

Tmat

ad

nitentes in /ermotinatione precedente profitentur :

Joi

Il* quzftionem: ad quoduam tempus illa referenda, fit,

TAE

refpondemus cum M A n K 1 0: Si roges, ad quodnam

f(

tempus haec foefiet wefipifcentin ?. an Affyriacae dg[gyerf --

G 2

s

Hos. V1, 3

Sà

uis ? an Babyfonicae captivitatis 2 am. Chriffi: intarnati?

an hodiermi exilii. C9. rejeflionis líraeliticae ? ego quidem

uot excluforim dies finientis | Captivitatis

Babyfonicae ,

[

——

guando tam I[raelitis multis, quaum. Sjudaeis Deus gratiam

fuam . praeffitit , €9 multi indubie- Deum . feoccultantem din,

minus vel magis [erio C5 decenter quaefiverunt, coll. Jer em,

XXIX, 10 — 14.. Zitamen nequeo dubitare, quim ad dies

AV..T. fit progrediendum, ubi a& populo vetere utroque lon-

gius rece[fit. Deus , atque aliqui jam temporibus Zpoftolicis

ita refipuerunt fä' crediderunt ,

ut maximu gentis totius

J[raeliticae , de qua fuic wgztw , converfio in fine. dierum

adhuc ex[pefletur, ex. F'aticiniis Pet. 68 INov. Teftlamenti,

etiam. Hofeae 1II, 5, quae cum foc textu conferri debent

j

CA

«t

N

PU T

v

!

d

E.

l

/NIQ

u)

i

2

n»

COR ss

!

-a t

(f

5

«s

n

sditiptiemRen

—

-

EM

m

w

4

zl

a

T

^

Mf

A

.

d-

"

-

As

o

ER

k

2

i

"B

A.

2

a

*

j

h

D

z

s

o aE a

u

M.

-

d

"N

E

2

EL

*

s

À

DC

T

-

t

at

p

NT

—

ia

—

m m

— s

xse *

peut

E:

T

p

ERE

z2

-

—

E-S

-3

—

-

ID

AOT a

E

Es

3

$5

—

-

m

NSS

p*9t

x

EM

m

p

x

w

T

TC

s

-

L.

i

M—.

*

d

um

Mrub:

DX

T

u

—

T

ET

&

-

ANNOTATIONES

HIST ORïLO EXEG*"TïC]E

0.

m

ent: ]

Y

HOSEAE CAP. V. VL p-

d p

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

eltas

QVAS

—:Q

r

defal

SVB DIVINIS AVSPICIIS

p

RECTORE VNIFERSITATIS EBERHARDINO- CAROLINJE

ä

o

rorum

AMAÁAG NIFICENTISSIMO

apl

ä

-

itis 0

SERENISSIMO ATovE£ POTENTISSIMO DVCE ac DOMINO

ä

u n

DOMINO

ritatet

tentd

jbidin

AOTl

CAROLO

a Cod

DVCE WIRTEMBERGIAE ac TECCIAE REGNANTE

e

REL. REL.

Jicas

js ul

PORIESIDE

ä

u j

attones

o

T

LVDOV IOSEPHO UHLAND,

fpiritum

THEOL, DOCT. ET PROF. PVBL. ORD. ET DVC, STIP

ia f

THEOLOG,

SVPERATTENDENTE

na*ida l

h. t. FAC. THEOL. DECANO

tf

£al

DIEBFS

SEPTEMBRIS 4. WDCCLXXXIX

PVBLICE DEFENDENT

; eim

M. CHRISTIAN. IMMANVEL HOFFMANN, Stuttamt

NHm

1

&qüa

M. AMANDVS FRIDERICVS KOCH, Rofenfeldens.

M. CHRIST. FRID. GOTTHOLD DIZINGER, Jar bacenf $,

jrera Y

mcauta

M. IOHANNES FRIDERICVS BAVMANN Stuitgart,

melo ?

M. CAR. ALBERTVS IACOBVS HARSCH Vinimontauus,

g

M. IOHANNES CHRISTIANVS ROLLER, Roþnfelal

EXAMINIS THEOLOG. CANDIDATI IN DVC. STIP. THEOL

TVBING4/E

y mdub

Litteris Balzianis,

4 ER

Qj Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com