Protinus ad lautae deſcendunt fercula coenae,
COccultumgue cador ſubter poſuere cadauer.
Quod piur Antiſter totam luſtrarier vrbem
Iaſſilſet, ſceleric magna hos formido tenebat,
Quod iam ſuſpecti populo, atgue parentibus eſſent.
Septima lux aderat; menſa poſuere cadauer,
Et ſaeros cecinere lijmmor, gilis rite perabtis
Oecultant iterum trepidi, nec gaudia ponunt.
Ecce diem Titan fdiz mortalibus almam
Extulerant iubare eorto, qua Chriſte reſurgit.
Quaeritur et vartis melior ſententia verhit,
Quidquid agant, cum iam crimen vix poſſe viderent

3 WMterius

g) TIEBERTINVS in Epiſtola: Sicut Ieſum deum ohriſtianorum

Zui nibil eſt, trueidemus iſtum, ſic ini mici noſtri confundantur in
aeternum.

Vtterius tondi, ſuſpebtique omnibus ſſent.
Hoc vnum placuit, corpus cum veſte recinttum
PFlumine ſubinergi, Jubter quod labitur alles.
MWitti ad Pontificem, dubtum gui perſerat undis
Injfantem extindtum, ſed non potuiſſe relabi
Exceptum ſerri lauſtris; it nuncius: illi

Haer mandata reſert; ſubito INDERBACHIVS
8 heros
Aſurgit, magna comitum ſtipante caterua,
Corporeque inuento Pueri perſpebta notauit
Vulnera, ſenſit enim fraudem, incſſitque catenis
Iucdlatos tetro praecludi carcere vinttos,
Qui meritas Paßſ poenas, namque igne cremari
Hos voluit, Populi traktos ante ora per vrbem.
At ſater ille SI MON Petri ſtat in gede repoſtus
Imteger, et nullo vitiatur tempore vonpPilte
Plurima quod Diuo fundit miracula nutu.
Lumina reſtituit ooccis, rebtumgue roganti
Dat claudo inceſſum, ſurdique audita loquuntur.
l, munc, et dubita Chriſtum, gens perfida, votit
Eycoluiſſe piir, pPotuit quu? ſigna dediſſe
Certa magis fideiꝰ non credie, crimina cauſam
Dant, vt non videas, ner poſſut iſta probari.
Sunt quogue Pieridum qui vig G Jonte reuerſi
Hac in parte meum carmen damnare videntur,
Quod magis ingenium deceat conſumere nugil,
Sed ſat erit, ſacer Antiſtes, . noſtra probabis,
FRANCISCVSJu/ᷣI¶] TRONAE celeberrime gloria
gentis,
Finibus extremis qui nunc dat iura TMidenti.

Ilam

Iam habes VIR PEAECELLENTISSIME, quae de
Iudaeorum nequitia, e tenebris in lucem protrahere, Tvo-
que grauiſſimo iudicio permittere conſtitai. Omnis Ppro-
fecto narratio, et 10 A N NIS MATTHIAE TIBERINI,
et TOANNIS CALPHVRNII ita comparata eſt, vt, ma-
xima, ni plane fallor, ei conſtet auctoritas, nullaque am-
Plius de S1 MONE puero tridentino, a Iudaeis, vere, truci⸗
dato, dubitatio, in legentium animis relinquatur. Vtraque
enim eo ipſo tempore, quo abominandum facinus, com-
miſſum, detectum, vindicatumque fuit, literis conſi

gnata
eſt. Nam etſi quidem CALPHVRNII Cc.

arnen, anno
MCCCCXXOI. excuſum fuerit, ipſe tamen vates, in Prae-

fatione, ad HERMOLAVMM B ARBARV M,

Iuris triusgae
doctorem peritiſſinnun, oratorem Jfacundiſſmum et philoſophum
eruditiſſimum, Auctoribus nominatis Praefixa, ſe olim ſiri-
Phiſſe illud carmen ad IN DEREBAGHI VM, profitetur. Mihi
vero ſatis erit, ſi operam meam, in eruendis hiſee teſtimo-
niis collocatam, TIBI, non Pplane diſplicuiſſe reſciero, me-
que felicem ter et amplius exiſtimabo, ſi v, mihi, meis-

que, amorem illum T VVM, ac Patrocinium, tot luculentis-
ſimis indiciis,

Ad extremum, TIBI ſecundam valetudi-
nem, et perpetuam felicitatem, quanta
tentione precor, vt ſenectus T v

iam pridem declaratum, Porro etiam conſer-

uare volueris.
poſſum, pietatis con-
A, libera ab omnibus in-

com-

XXIV

commodis, ſeculique, periculis, in quae Deus nos reſerua-
uit, tranquille placideque praeterfluat. Effloreſcat quotidie
honos TVVS, dignisque labore Praemniis, quae nullus ca-
ſus, nullumque infortunium eripiat, augeatur. Vale.
Scrib. V. Kal. Mart. die TVO natali, quem denuo et in po-
ſterum, felicem illucere, cum omnibus bonis et ſinceris

opto. Anno a nato Chr. MDCCLXXI.

tttttt

Focus O Balance Q

N

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbhi wwW. yXymaster. com

T 1I L I
RECONSVLTI

ICI ROBORETANI
A D

TISSIMVM DOCTISSIMVYM

VM WINCKLERVM.

SVLTYVM CELEBERRIMVM
D R VM LIP SI E N SS
DSECRETARIVM CEr.

DE
IVDAEO
O RVM IZ NQJFANIITICIDA

1 S T O L A

LIPSIAE

CIN A L A N GE N. H E MI A