c) ULP. fr. z. 1. $. $. & füpra $.8. sor. (x) aIiegata.

E

£) CAJUS Infl. L. 1. &. 1.

$

(g) Arg. eorum,quz $pho. praced. de fervoru

w

conjunctionibus dicta funt.

(

m cum libgris hominibus

(b) Quos vide.apud ULP. fr. z, 3. $. 1. 74.

ï;

(i) ULP. ,c $. 3. & T. g.

9

"

5 L. 62. $. 1. f de R. N: PAUL

L. La 5 19. $. 6

(m) Vid, GELLIUS No&. A. L. g, c. 15. dixi hone

'iäiorem : nam UL.

je

PIANUS n L. 13. ff- de R. N. ait. quodf? patroua zam f& iomobilis , ut. ei

bonefie fit vel' faltem liberzi

ceni be probiberi non debeur,

fui wupuie , offiio judicis fuper . boc wgan

(n) E. 5. C. de Nupt.

$i AL

IITtis Limitatio refpicit prohibitionem nuptiarum inter

Senatores prolemque Senatoriam atque libertos. Aucus.

TUS Éénim, quanquam reliquis ingenuis has nuptias permi-

fit ,- arbitratus tamen eft ; iisdem fplendorem familie ac

dignitatis fenatoriee contaminari; & fane dignitas fenato.

ria non modo per fe ampliffima erat ; fed ad eandem quo-

que vix ullus adfpirare poterat; qui non jam antea quodam

Em

functus erat magiflratu, ita ur merito dicatur, Senatum

Romanum in fe comprehendiffe , quidquid Rome illuftre

atque generofum extabat.

Perfong , injuftas has nuptias

contrahentes, ex parte Senatorum erant Senatores ipfi; non

autem

off

mæte**m.afenatu moti(a); fenatorum filii & ex his fufcepti

nepotes & pronepotes, tam naturales quam adoptivi (b),

te

five ante collatam in patrem dignitatem íenatoriam , five

St

poftea nati fuerint (c) ; nec non ante patrem a fenatu mo-

t

tum concepti natique , his enim quafita femel dignitas

i

non auferebatur (d); ante patris mortem autem aut remo-

fa

tionem a fenatu concepti , poítea vero nati,quafi fenatorum

0r

filii dicebantur (e): porro fenatorum filize & ex filiis pro-

ii$

create neptes proneptesque , qua tamdiu patria perfrue-

U

bantur dignitate , quam diu erant innupta , nupte vero

(

una cum prole mariti fequebantur conditionem (£); nifi fpe-

)

(Q

ciali beneficio Principis plebejo nuptse, aut ex plebejo natae

ornamenta fenatoria fint confecute (g); nec vero Lex Pa«

(d

pia Poppeea ad eas pertinebat ; qua per vitee fue turpitus

()

lU

. dinemfe quafita dignitate indignas reddiderunt , vel publice

(5

damnare fünt judicio (h).

Hiíce perfonis CoNsraNTINUS

(

Imp.adjecit deinde quoque viros perfectiffimos (i); & hujus

U

veftigia fecuti funt. VargNTINIANUS & ManciaNus Augufli

Ü

(n

. (D. Ex parte libertorum a fenatorio thalamo arcebat Lex

(

Papia Poppza libertos liberrasque(m), memoratorum ]m-

(

peratorum Conítitutiones vero libertorum quoque liberos;

(

quod fi tamen liberta naralium reftitutionem , aut jus aureo-

Id

(

rum annulorum confecuta (n), aut per fententiam judicis

6

ingenua declarata fit (0), aut fenator principis fpeciali per-

QN

miíTione libertinam duxerit ; juftae erant nuptie (p); nec

in legem committebat ille; qui bona fide per errorem li-

bertinz íe affociavit, liberi enim ante compertum erro-

rem concepti editique nafcebantur jufti (q*.. Preter liber-

tinee conditionis homines a fenatorum reliquorumque in-

enuorum connubio alienos effe voluit Lex Papia Poppeea

omines abjectos, in quem cenfuüm referebantur ille ; quce

palam corpore quaftum faciebant; lenz ; a lenonibus ma-

numiífa ; in adulterio deprehenfz ; judicio publico damna-

tz; in fcenam publice prodeuntes; harumque & lenonum

liberi in fpecie ratione nuptiarum cum viris fenatoriis (r) ,

); nec

fubliberis tamen non comp»reherndebantur nepotes (s

9) —9 0^ PUb s

oflici-

-5 ( 17 )2«-

cepi

officiebai conjagio fenatoris cum ingenua , fi hujus paren-

(b)

tesconfecto matrimonio arti ludicre fefe dederunt (t). Cow-

five

STANTINUS pr&terea VALENTINIANUS & ManciaNus Augufti

Inü«

nitag

thoro clariffimorum & perfectiffimorum indignas cenfuere

tabernarias earumque filias , quzque publice mercimoniis

1nQ-

refuerunt (u). Nec mirum , Romanos ab his nuptiis ab-

"Ut

:

orruiffe ; cum tantum non omnes dicti vilioris conditio-

T0«

nis homines pro infamibus haberentur , vel (àltem levis

N«

note macula laborarent (v).

Vero

(3) L. 17.

.de R. N.

E

[pC-

(b) L. s. £. de Senator.

ag

c) per L. smodo cir. de* L. 2. & 2. ff- de Decur.

Pa

(d) L. 9. ]. de Seuazor.

e) L. 7. ff. Eod.

ltU«

(f$ L. 3.

l. E"Od'

licó

g) L. 10. ff. de Verb. fipu.

VUS

(h) L. 47 fF. de R. N.

yus

(?) L. 1.C. de Natur. lib.

ulti

(1) L. 7. C. de inc. de* inut. nupr,

(m ) L. 25. L. 47. . de R. N.

r

(1) L. 4. - de

Ur. auv. aut,

(o0) L. z5. ff- de Szat. bom.

3

]m

(p) L. 31. /F- de R- N.

*

05

(q) ULP.7r. z. 7. $. 4- arg.

L. $. 6. ff- de ?u;'. d* fadt.

HOv s.

e0

(r) ULP. fr. & 13. $. 2 L, 42. L. 4.

4

R,

5

|cig

13 10. L, 44. ff-

(s? per inodo ciz.. L. 44. $. 2, /f. de R,

6

e[e

(t) L. s04o ciz.

(s

») L. 1, C. de nar. lib. L. 7. C. de iuc. do» inut. tiupt.

l

ä

v) Vid. L. 1,$. $- L. 4. $. z. ff. de bis qui tot. iuf. L. a1.

6- 20)70 de

tefl. L. 2. fF. de publ. jud. L.6. C. de diguit. L. un, C, de perfe

elf. dignie.

ia

HORATIUS L. 1. Sar. s. v. 4. Ad totum $phum conferatur

HEINECC,

Ir.

sd L. jul. d Pap.v Popp. L. 2. c. 1. d 2.

l-

$. XII.

ge

Ia

Perfong , de quibus hactenus dictum , fcientes dolo

malo inter fe coéuntes, nuptias injuftas contrahere dice-

de

bantur. AuGusrus

[

quidem Lege Pap. Popp. ferio has nup-

tias prohibuit, ea

sdem tamen non refcidit (a), fed variis

11

)

poenis coércere ftuduit, —Vir igitur non gaudebat porefta«

«

te maritali atque patria; nec mulieri uxoris jura compete-

ant.

le

-f ('-18)'8-25!-*—

bant. Undeillarum legum (b) ditpofirio , que fceminis;

que.

viris clariffimi$ nubentibus, tirulum clariffimarum tribuunt;

vend

natü

ac omnem dignitatem, preerogativas & privilegia viris con-

ceffa , iisdem quoque impertiunt, cum utique juftum &le-

patt

itimum tatrimonium fupponunt, ad uxores ; de quibus

BIl ]

j

ic fermo eft, non pertinebat. Et vice vería feeminee fe-

ita (p

vindi

natoria dignirate confpicus, abjectis viris nubentes; in hos

nihil juris nec dignitatis quidquam conferebant , quin po-

(4) Àr

rius ipfe fuam dignitatem amittebant (c). Porro quan-

OM

quam a le

itima inteftratorum fucceffione non excludeban-

$^

n

tur, here

d

1

tatem tamen vel legatum teftamento rclictum,

01

adeoque & mortis caufa donationem (d) capere non po-

( L

terant, nifi intra centum dies legi paruiffent (e). Nec ipfi

E

(P1

conjuges teftamento feíe heredes fcribere , aut alio quovis

(j

tnodo alter alteri quidquam relinquere poterant (f), idque

Ícr

neque immediate neque mediate (g) Prseterea quoquein

i

penam injuftarum nuptiarum mortua muliere , dos cadu-

ca erat, atque a fifco occupabatür (h). Matrimonio ille-

jl

()

itimo, viro u&oreque injuftis ; liberi quoque illegitimi naf-

(v

cebantur: itaque nec hi, quoad dignitatem, gentem, fami-

liam ceeterasque prarogarivas, quz juricivili infunt , patris;

(n)

rout legitime nati (i), fed matris fequebantur conditio-

()

nem (l) Unde fluit

uoque , quod liberi quafiti native ad

d

ato mortui hereditatem non admitte-

IOT

legitimam patris inte

bantur (m). Denique nec liberi hi parentibus proderant

ad capienda feecunditatis praemia , Paurus enim [Ctus (n)

ait: quod ex lege tantum nati parentibus profint. Hiíce

in odium injuftarum nupriarum per legem Pap. Popp. in-

n

troductis fübrogavit Mancus ANTONINUS [mperator, nupti-

IN

as, quin & fponfalia, perfonarum clariffimarumcum dictis

i

indignis hominibus non illegitima modo, fed & nulla decla-

lt

rans (0); imo judice HzixEccIo (p) Oratio Awrowist il-

fi

lamque fecutum SCtum ad reliquorum quoque ingenuorum

fa

nuptias cum abjectis pertinuit, Nec hic CoNsTANTINI ri-

k

oor fübftitit, íed fenatores quoque & perfe&tiffimos, qui

um-

fp«

fefe indignis his nupziis(pollueram , Rotavir infamia , c

d

que

-—a»g ( 19 ) ä-ea- :

linig j

que antea pater filiis injuftis legato quid relinquere , aüt

ln

vendere poflet, fanxit ; ut quicquid uxori aut liberis do-

COf

natum, legatum , venditum , aut alio quovis modo a viro

X]e.

Jibus

patreve in illos collatum fuerit; illud omne legirimee foboli,

aut propinguis reftitueretur , aut his deficientibus, vel in-

P fe.

tra (patium duorüm menfium non retrahentibus

hos

, fifcus übïï

vindicaret (q).

po

(a) Arg. corum, quz ab

U'LP ff xa6,$. 349 L 13. $. 1. - ad L.

lit-

Jul. de aduit. dicuntur.

us

(b) Quales funt L. 8. j7. de Senator. L. 10. C.de N

giit. L. 9. C. de incol. &c.

upt. L. 3. C. de di-

m;

(c) L. 8. : de Senat, L. 1. C. de dignit, L. 10.

(d) L. 35. ff de emort. cauf. donat.

C de Nupr.

ipf

e) Arg. ULP. fv. z. 17. $

: I'&.—L 2.2. $e3..

)VI$

?

£ ULP. fr. z. 16. $.2

(g) Ex, gr. foemina privignum in

atria poteftate conflitutum heredem

P

Ícribere non poterat: conf

EINECC. ad L. Juld» P. P. L 2,

n

C. 6. $. €.

lu

h) ULP. fr. z. 16. $. 3. difin&ius PAPINIANUS zzL. 61. £. de R. .N.

]lv

5

1) L. 19. jf- de flat. bom. L. 10. ff. de Senat. L. 36. C. de decur.

(1) Per cit. L. 19. fF. de Stat. bom. ULP. fr, :.

*

8

"

im) Clare i

d indicat locus PAULLI L. 4. $en:

T

$-

)4. fervatus a COL.

ni

LATORE Legumn Mofaic. (o* Rom. 1. 16. $, 3.

(n) ià L.37. $. 7. f- de

er. li.

l'iS;

IQ«

(0) Pe:' L 16. J? 4e Sponfal..

L. 16. L.42, $. 1. L. 43.4 $, 1c. L. 44; $6 o

)d

(p) in Comm. ad L. ul. à» P.P. L. 2.C. a. $. 1.

^

i

(q) L. 1. C. de niat. lib.

nt

|

$. XIII.

f)

Q

Hscce fere temporibus JusriviaNuUM antecedentibus ob-

l

tinuere,

J]ofe JusriviaNus totam hanc doctrinam iri aliam

le

redegit formam. Primo enim omnem differentiam non

I$

inter libertos modo , fedet inter hos atque ingenuos fuftu-

lir, falvo tánrummodo jure patronatus.

Deinde quoque

-

fub fpeciequidem pietatis chriftianeque charitatis, revera

tamen ut turpitudinem fuarum cum T'uzopona muliere em-

[-

bolaria nuptiarum tegeret ; tam omnibus ingenuis, quam

l

fpeciatim quoque viris in digniratibus conftitutis, plenam

dedit libertatem, ducendi mulieres fcenicas caeterasque ab-

z

ls

jecti Ti«

. -B ( 20 ) $&-

far

jectiffimas foeminas absque metu illegitimi conjugii, Re-

tatY

quirit quidem , ut hujusmodi foeminz turpe vitae genus de-

p

reliquerint ; aft fi memor fuiffet eorum, que in fuum Pan-

Qdb

deCarum corpus inferi curatit, deprehendiffet , foeminis

his etiam poft depofitionem morum deperditorum macu-

tj

duo

lam inherere , quz abftergi non poffit (a). Jn abroganda

habx

autem lege Papia Poppeea , quam crudeliffimam vocat (b);

reliquisque pradeceflorum Conftirutionibus ita proceffit ,

ld

DeQ

ut initio , TsriNuUM patrem fuum adopivum perfuafioni-

bus inducerer ad edendam Conftitutionem (c), vi cujus

p

mulieres fcenice impetrato defüper [mperiali refcripto ,

TEb

Dnec

confectisque legitime dotalibus inftrumentis ; juftum cum

quibuscunque ingenuis honeflisque perfonis contrahere

ded

poffent matrimonium. Jpfe initio ftatim regiminis & fexen-

C

nio poft, conftitutionem JusriNi confirmavit, neceffitarem-

tut

que Jmperialis Re(cripti remifit (d). Paucis interjectis annis

eft

n

nova Conftitutione CowsrANTINI fanctionem penitus ever-

tit; atque matrimonia cum quibuscunque abjectiffimis fce-

l

minis contraéta legitima declaravit (e). Eadem denuo con-

HE

firmavit , atque absque dotalibus inftrumentis foloque af-

G

fectu nuptiali coGundilibertatem dedit iis, qui non majoribus

decorati effent di

(3) L. 43. 6. 4. jf de

ggiätibus (f

?

b) L. 38: C. de Nupr.

»

(c) Quz extat i2 L. 23. C. Eod.

Q

(d) Prouti id patet ex L. 25. C.

de Epvjc" aud, & L. 29. C. de Nupt.

(e) NOV. 89. c.14. d* NOY. 78. C 4.

(f) Per NOY. 117. « 6,

& XIV.

(ï

gä

Q

Denique inibant matrimonium inzequale Cives Romas

ur homi«

ni cum pereprinis. Hi liberis quidem acceníeb

nibus, fuisque, aut a victoribus Romanis preícriptis vive-

bant legibus ; juris tamen Quiritium non erant participes.

Contrahebant ipitur finguli populi licite inter fe matrimo-

nia , at non cum civibus Romanis (a , nifi (peciatim hoc

Ro-

jus peregrinis conceffum erat (b), — Quanquam enim

1nani

L ]

LUC

c'

mani hunc vel illum populam civitate donabant , exinde

le.

tamen jura connubii non confequebatur ; prouti id exem-

fl*

plo Anagninorum & Campanorum patet (c); e contrario

il

dabaant quoque jus interdum connubiorum absque civita-

Iu.

tis jure (d). Quodfi Romanus prohibitione infuper habita

d

ducebat peregrinam, aut peregrinus Romanam, nuptia non

)

habebant jura connubii, marito nulla autoritas, uxori nul-

D

la dignitas; partus fequebatur conditionem deteriorem (e) ;

N

neque conjuges fibi invicem, nec hiliberisa fe procreatis

us

per ultimam volunratem quidquam relinquere poterant, ca-

0;

rebant enim teftamenti factione ram activa quam pafTiva(£) :

nec ab inteftato fibi invicem fuccedebant, Jure quippe füuitatis

(

deflituti (g). Cum vero per Conftitutionem ÁNroNINI

[l

CaRACALLAE civitas omnibus orbis Romani ingenuis dare-

]]e

tur, eo ipfo quoque hzc matrimoniorum injuftorum füblata

I

eít fpecies. Prohibitee quidem manfere nuptiee Romano-

t-

rum cum barbaris, per Conítitutionem VarENTINIANI (h) ;

P«

legem vero hanc non diu valuiffe, exemm

n.

HEMIUS (i).

plis probat Ez. SPANg

f-

a) »r. INST. de Nupt. ULP. fv. z. $^ $.

4. confirmat idem L. ANN. SE;

U

NECA de- Beuef. L. 4. c. 34, ibi: promifr tibi filiam in matrimonium,

[o-

flea peregrimus app.

araifli ; non eft mibi CHm» exirateo cotitibium.

b) ULP. 4 c.

ä

c) De illis LIVIUS L. 9. c. 43. de his JD. L. 38. c- 36

(d) JDEM L. 31. c. 31. conf. EZ. SPANHEM. Or?, Rom. 1I.

p

e ïJ-OLPv Y. zo 7. 50 8

-

(f) JDEM. fr. . 22. $. 1. fgg.

(g) JDEM. fr. r. 26, $. 1. & . 7.

E

(»

us extat 1

2 L.un. COD. THEOD. zi

Q) Or£. Rom.,II. 22. p. 369. f9.

kde Nzipt. Genr,

le

lg

& .XV.

Jus Canonicum morem inter gentes receptum, ut ho-

e-

5

mines in diverías claffes collocentur, utque unicuique claffi

)s

peculiares fuc;e adhereant prerogativae & privilegia, non

quidem rejicit (a), nec ramen in zeftimanda validitate ma-

trimoniorum multum curat. Diítinguitenim inter matri-

C 3

moni-

"

-M2 ( 22 ) f-

an

monium ratum & legitimum. | Legitimum vocat , quodin-

ftitutis civilibus convenienter conrrahitur; ratum ait effe,

an

jm

quod inter fideles fecundum pracepta ecclefizge. initur (b).

Matrimonium ratum , quelitercunque alias contractum , in-

D

fti

fuper habitis rationibus politicis ; negleéta hactenus difpo-

fitione Legum civilium; vi doétring de facramento matri-

bis

fol

monii , indiffolubile ftatuit ; efrectusque ecclefiafticos eidem

iU

elargitur: quo ipfo tamen matrimonio contra pracepta

pta

Lepum civilium contracto non omnes effectus legitimi con-

jugii conciliare vel voluit vel potuit. Principio hoc po-

t

L

[7,

fito, non potuit non matrimonium viri ordinis fupe-

rioris cum fcemina infimz etiam fortis approbare ratum-

9

ue habere.

Promanavit inde decifio Concilii Triburien-

T

[^/

fis(c), ut conjugium nobilis cum liberta eeque firmum ef-

(e debeat ; acfi foeminam ex nobili genere prognatam duxif-

fer

x

fet, utque maritus ea vivente aliam accipere haud poffit:

quo ipfo intelligitur, hujusmodi nuptias a moribus illo.

IS

C0

rum temporum fuiffe alienas, & non illegitimas modo;

fed & irritas declaratas. Sunt igitur conjugia talia ex prin»

4n

Orc

cipis Juris can. rata quidem; fed tamen non legitima.

(a) Dec

laratur hoc velexinde, quod SS. PP. confuetudinem Germano-

pum ,

ne ad Capitula Canonicorum nifi ab utroque parente nobiles ad-

do

mittantur, non modo non omnino improbaverint, vid. C 37. X. de

fph

Prabend. ícd quandoque etiam ap

;

robaverint vid. LUNIGII Spici. Ec-

Q

clef. P. 2. 2it. de Ecclef.. Catbedr. Hal

f

erft. n. 31.

b) c. f.

canf. 28. 4. 1. Cap. 7.. X. de Divort.

pi

ä

c) Ànn

o 895. celebrati , c. 38. apud Harduin. 1. G.. p. 4$1. add, ex codem

la

Conci

lio defumtum C. 1. X. 4e Speu(al. nec non c. f. X. de Couj. ferv.

(

ubi INNOCENTIUS IiI.Papa conjugium militis cum ancilla fcienter

con

eractum in tantum approbat, ne difceffionem ab ca facere poffit ,

conf£. BOEHMER Zs Ecelef. Prot. L. 4.1. 9. de Conj. ferv.

Q

$. XVI.

--

Miffis Juris Romani Canonicique placitis ;

| quid

Leces moresve Germanorum hac in re ftatuant, paucisin-

vefticabo. Germanos omni tempore ad paritatem condi-

tionis in contrahendis conjugiis refpexife, et cum rigore

erarunt ,

(epius in eos, qui moribus receptis non obtemp

u dpom — us

animad-

-5 (23 ) S-

l.

animadvertiffe , extra dubitations aleam pofirum eít. — De

,

antiquiffimis temporibus "T'Actrus (a) heecce refert: Sera

b)l

juvenum venus, eoque imexbaufla pubertas: mec virgines fefli-

li

tautur ;eadem juventa , [milis proceritas ; paves validique mif-

Q«

ceatuv.

Ex ícriptoribus medii zvi illuftre hujus rei no-

I

bis prebet teftimonium ApAMus BnrMENsIs(b); non enim

Íolum afferit, quod Saxones a promi(cuis connubiis cum

u

exteris, aut fibi inferioribus gentibus abítinuerint fed ait

d«

P

oreterea, Lege apud illos //rmarum fuiffe, ut mulla pavs in

copulaudis com,

ugHs proprie [ortis teviminos tvausfevat, [id

zobilis wobilem

ucat uxorem; Q9 libev liberam, libevtus coue

]j

jugetur libevte , €$ fervus auci

//e ; addit: /i vero quispiam bo-

vum fihi

Hon convenientem &9' genere pveflantiorem. duxerit

t

uxorem» cum oite [ue daumo componat,

Ex recentioribus

f

fcriptoribus multi hanc Germanorum confuetudinem pla-

ne rejiciunt, aut antiquatam dicunt , multi vero & fanio-

res eandem ingenue profitentur

; ejusque obfervantiam

continuam adftruunt (c).

Nec mirum , hanc fententiam

))

ls

animis Germanorum jam o

lim infediffe; dum fuus cuique

ordini honos , fuee

particulares praerogativae femper fuerunt

& adhucdum (ünt

*

*

hinc tanti

quoque afítimarunt fplen-

dorem cujuscunque ordinis,

ut eum conjugiis perfonarum,

fplendore hoc non fulgenti

"a A R

um; maculari fibi perfüaferint.

Que cum ita fint,

magni utique intereft , ut cuilibet in Re-

publica Germanica viventi fuu

S ordo affignetur.

(a) de Mor. Germ. c. 20.

(b) Hfi. Ercef. L. 1. c. . de Francorum odio ín matri

GREGORIUS TURONE

monia im pz;ria:

NS.bifl. Franic. L. 4. c. 27. add.

PETRUS DE

ANDLO de Ip.

Rom. Germ. L. 2. c. 12.

(c) Ex pofteriorum claffe profero nunc unicum SECKENDOREFII te-

ftimonium it feutfcben

Sürften«Ctaat P. 2. c. 7.

26. p. r$9. 0ad$

altem Joerfemmen beg

zeutfdfanbeg verfeuratbe

Sürflen unb tornebme

Steic$:Grafen. an. Éeine

u fíd) Die teutfdyem

toclcbe àus fürfilictem ,

enbere 9Werfon, al8

fcblecbt , toeld;

graftitbent,

ober bemfelben gleidjaead)teten Gez

e8 sumabl:

& im 3teidh befanbt, unb etman aud) bent

fanbeS/Sürften, ber ba De

ucatbet

, nicbt untertoorffen , ober &anbfáfig

máre, gebebren ift ; unb

finb Crempel anju

deben, bag im Sall eine

Surflice «Berfon e8 Diet

ütnen

H

anbers gebaften, unb an cine gemei,

ne von 2lbel ober bürgerli

ien. Gtanbes fid) sermáblet, e8 ibnen nid)£

eliein

E ( 24) d-

;cüein que bofen SRadycebe aeteidjet

; fænbef--n aud; ben affo ex*äef)ltm

$U

&aubgsSiegierung febe befcnitten ,

H

Sinbernt i. Gtanb unb SLecbt gur

aud) toobl aberfanbt , oper fie u

t getingen. Gutberen abgeryiefm

(

toorben«

()

AC

$. XVIL

(c

otiffimis f.ät'ione natelium,

Germani (ieculis jam rem

(

jr:

ordine inter fe fuerunt difcreti,

nec facile dignitatem , pra-

rdini proprias ;

in hominem alterius or-

rogativas cuique o

i

dinis contulerunt,

"T'Acirus (a) jamjam innuit, Germanos

fle comprehenfos , meminit enim no-

(g'ä

quatuor ordinibus fui

libertorum, fervorum. Cum Taciro

bilium , ingenuorum;

confpirat ÁpAMus D

ÉMENSIS, loco $pho preced. indicato,

Gentem Saxonurm qua

tuor differentiis confiftere, affirmans.

d natales Saxonum

be

NirHARDUS (b)quide

m tres tantum quoa

fer

Adelinvorum;

Frilingorum, Lazzorum ,

claffes profert.

omnino di&is fcriptoribus fit con-

m1

dici ramen nequit , quo

q

trarius; ftatu

m enim libertorum perpe

ndens deprehendit;

hi

eos non mu

|tum fupra fervos eminere , iisque fem-

er fervile quid

inherere , adeoque ipfos re ipía

fervos eíle, lautiori pau

lulum ratione viventes habitos-

diverfitas non a Saxonibus mo-

U

ue (c). Et hecce ordinum

fr

do, fed & a reliquis Germaniee popu

lis fuit obfervata (d).

idem cum VarEsIo ftatuit,

veteres Franco-

W

HznriUS (e) qu

at

rum Nobiles non cert

um ac feparatum quendam a reliquis

h

P

dinem , fed Francos nobilitatem ex

l

ngenuis conítituiffe or

s excelle-

gtatetanrum & virturibus , quibus

quisque caetero

lu

us ex autore vite f. Apili

bat , zftimafle: verum ipfe ille loc

nobilitatis quoque pro-

Y

Abbar. ab HznrIO citatus oftendit,

e,ita enim Anon

ymus: fui; quidam

fapie rationem habuiff.

zibus uobiliffz

J[21n4

i natalibus oviundus

ex pvimis Pal

aiii optima

ejusdem vegis ;

Childeberti, cozz

iva $9 confiliavius; pugnat

Hanrn fententiam te

ftimonium Gmnrconu

porro contra

01 ab illis, qui

'Tusox. (£) hiceni

m aperte diftinguit zzgezu

& convivæ domini ; ;

nec IEGINHAR-

vobilitate funt fublimes ;

DUS

lä

w

-eo-ä (55)"3?:—

Mi

i l

ms (g) ullam differentiam inter nobilitatem Francorum

& Saxonum agnofcit.

int

a) de Mor. Germ.c. 15. add. cap.7. de* c. 13. . 4.

(b) 4e Diffenfron. fülior. Lud. Pii. L. 4. apu

d

SCHILTER. ?. 1ogp. Ex his

faltem teftimoniis patet, male a quibusdam afferi, quod Germani nul-

los habuerint fervos , merito itaque refutati a POTTGIESERO de Coz4.

d" flat. ferv. apud Germ. p.

Conf. GUNDLING.

E

m

a

difm;n.vmter tiobilitet . c. 2. $. 3. faq.

(s

GD

Vid. Leges Frifionum, Saxonum, Burgundionum, Ripuariorum , Ale.

mannorum,c. apud Lindenbrog. Cod. LL. antiquar.

z

ote

INot, regn. fratic. vet. c. 3. $. 29.

o

)

Invir. p atr. c. 9.

11

) Jn vira Car. M. aptt

4 KEUBER. f« $ confï/GU-NDLING. diff. cit.c. 3

[Qe

TO

$. 4- fqq. KOPP. de— itf. diff. imer S. R. L. comites d»» uob. immed. $. 1. $, 3.

:

$. XVIIL

-

j

uinam ad nobiliu

m, quinam ad ingenuorum feu li-

I1$,

Iff]

berorum hominum claffem fint referendi, fcire nunc re-

fer. Quod(íi monumenta omnium faeculorum percurra-

u

o

mus , edocebimur , ordinem veterum nobilium. illum effe,

qui hodiernis temporibus fub nobilitatis füperioris nomi-

i!l' j

ne venire folet: veteres differentias nobilium mediatorum

umo

& immediatorum, fuperiorum & inferiorum ignoraífe ;

pf

unicam fuiffe nobilitatem , bafin & fundamentum omni-

0j*

um dignitatum , honorum; quibus nobiles pace belloque

)0

fruebantur; feminarium Regum, Ducutn, Comitum czte-

d)

rorumque Regni officialium ; nobiles hoíceillos effe, qui in

(

antiquis documentis Principes, Proceres; Primores, Majo-

[UlS

res natu, Meliores natu , homines boni generis, fuperio-

91

rum natalium, Liberi domini , Liberi fümmi &c, appellan-

lo

i

ss

tur(a) Hinobiles evo Carolingorum vocati quoque funt

viri illuftres & Barones regii (b); honoribus & officiis re-

i

"

gni admovebantur(c); omnes comitiis aderant tanquam

proceres (d); Imperatoribus immediare füberant (e)J. Nec

]u

aliter res fefe habebat fub Imperatoribus Saxonicis, quam.

n

vis enim Duces magna autoritate in rebus publicis & ma-

RI

xime militaribus valuerint, minime tamen inde fequitur,

u

quod reliquosnobiles, Comites, Dynaftas, ordine feu natali-

)

um nob,ilitaæ præcefl'erint » &ut hos füug poteftati fü

bjece-

us

rint :

455 (zö)ääw

M

rint: quin p

otius hiftoria ejus tem'p'oris abunde evi'ndt,

l

hiones, Comires caterosque regni ofliciales,

Duces, Marc

(

ex familiis nobi

lium fuiffe le£tos (£), adeoque omnes quoad

(

natalium fuiffe equales; Comites atque Dynaftas

/6!

dignitatetn

Tagnarum

fuiffe terrarum dominos, nec Ducum Landfàaffi-

M

omnes

habuiffe jus fuffragii in. comitiis tanquam

j

os (g);

procere

s Imperii (I5; Duces atque Comites eodém vexilli

L

Ívmbolo bene

ficia ab [mperatoribus accepiffe (i); folum

di

ffe judicem (1). Eadem fere circa epo-

J

mperatorem agnovi

cham |mperatoru

mE

ranconicorum obfervari poffent, fi id

(

itiam page

llarum liceret; illud certum,; [mperato-

r

r angu

()

rum poreítat

em collabi , Ducum veroindies creícere ceepif-

fe, reliq

uos tamen nobiles hoc etiam &vo Primatibus, Ma-

(

joribus ;

Principibus adnumeratos fuiffe (m), titulumque

nobilis non

Dynaftis modo,fed & Comitibus Ducumque fili-

(

is fuiffe tributum (n). Suevis regnantibus Ducum autori-

(

tas & poteftas mirum in modum crevit ; Ducatus , non

Qï

tam adminiftratorio, quam hereditario potius jure, ad pofte-

(

rostranftulerunt; Comites, Dynafte , qui eorum domina-

tui refiftere non potuerunt, Landfatfiorum numero adícrip-

). His non obftantibus multi Comites,

ti fubjectique funt (o

Dynafte, ju

gum fübjectioni

s fübterfugerunt, eademque qua

I22

Duces autor

itate & poteftate in negotiis |mperii majoribus

(

ac publicis gavifi

funt (p). Feuda eorum fuerunt, funtque

dicta regal

ja, vexi

llaria (q). Denique quanquam poft in-

Duces varia jura,antea univerío nobilium

terregni tempora

ordini communia,

vel confentientibus Comitibus atque Dy-

naftis vel his etiam invitis, fibi folis attribuerunt , hoc i-

pfum tamen non

impedivit, quo minus omnes eandem ori-

eidemque ordini adícripti fuerint ; imo o-

ginem profefïi )

rmnes per

Pacem

Weftphaliam non civium modo immedi-

arorum ;

fed Statuum quoque ]mperii numero compre-

henfi fuerint.

Turon. $. 11. ait: quod apud Fran-

a4) RUINAR

D. in Prafat. ad. Gregor.

cos illi przcipue ;

qui ex nobiliffimis familiis exorti, nulla,tamen pecu-

liaris dignitatis titu

lo v. gr. Cancellarii, Camerarii &c. defipnati erant,

"Viri fortes, Seniores ;

Majores natu; Priores, Primores , Optimates ;

Magna-

-—303(27)802—

clty

A

Magnates appellati fuerint , quorumque conülii's Rex in placitis uti fo.

&

litus fuerit. -conf. AUT. be8 9lbel. 9titter Selb8. p. 9. 7. d9* 23.

9d

(b) Vad. Capitul. Car. Calui, z, 18. add. GUNDLING de Feud. Vex. $. ET.

as

(c) Subibant ex. gr. munus Vatforum dominicorum Vid. Capirul. Ludov.

pii- V- ammn. $819. c. 26. Djusdem Cap. a. 823. 0« 23. Capirul, Reg. Franc.

m

L. 4. €, 4. Charta a. 858. ex appeud, A. vet. ti. $. apud BALUZ. . 2. p.

m

1468. add. A4uror be$ $5ericté oom 9Ibel i. Seutftbl. . 92. Comi-

lli

tum , vid. Capi£. Lothar. "/mp. t. $. c..31. HROSWITA — poerria apud

Leibuit, 1. 2. D. 319.

His a NITHARDO L. z. apud Schilter. p.. 94.

datur titulus ducin & in cbarta Ludov. pii a. 8$9. apud DBaluz. s. 2. [

1471. vocantur zobiliffii ,imperatoris propinqui.

Md

d) ANNAL. FULD. ad au, 825, conf. AUT. be$

:9Sericbta bbm 9fbel ii

0-

teutfcbl. p. 104 & BALUZ. in praf. ad Capiz. $. 7.

-

(e) Car. M. Capiz, Ll. Aun,. 80

$. 6 12. Ejuid. Capit, -III..Ann. gI2. & 2.

- ANN, FULD. ad anun, 866.

d-

Vid. exempla apud ECKHARD. 7un. de cas.s01. $.. Gall,

€ T. p. 1g.

il

^WITICHIND, L. 2. autial. p. 17. DITMAR. L. 4. p. 356.

(g) Vid. Aurzor vire Meinerc, $. 4. ap. Leibuit. p. 4

;

UT

LJ I

[

?3. Conf. KOPP. zr. cir.

|e

h) Auz. vite Meimverc. $. 42.

»

n

(I), Vid. DITMARUS L. $. f. 369. conf. GUNDLIN

G de fäud VEX,

" l

—(1)6'1&:61:»10 ad ant. 9og. WITICHIND. L, 3. DITMARUS L. 5. 2. 34j.

js

Ex teftimoniis faltem hactenus prolatis viderelicet, doctrinam illam de

Arcláprincipibus fortioribus indigere argumentis, quam quz ab illius

)

flatoribus prolata funt. Vid. interim ulterius profequens hanc materi-

am KOPP. zrac. ciz. y. 40. f24. ibique allegati,

m) Vid. Lieere. HENRICI IV. [;mp. hiftorie de ejusdem vita fubjun&

apud Urffis. 1. 1. p. 399. BRUNO de Bello $ax. apud FREHER, p, 194.

E

2, l.

» $867,

z

(1) Vid. BERTOLD. Conffant, ada. 108 1. 1089, io9r.

o*Con£ ROPDB. ;* cn- S$.1. . 19.

. 1198. CONRAD. URSE"ERG. in 'vi-

p) Vid. GODOFR. MONACH. a4 a

z5 PbilippiSuevi, p. 233. ARN. LUBEC. Chrou. Slav. L. 6. c. 1. u, 1.

ARN. LUBEC. L. 7, c. 20 ft. 1. add. GUNDLING de Feud. vex, . 22.

. 46. in hoc zvum incidit epocha; qua comites majori fiducia comi-

tatuum nomen affumferunt, prouti id vel ex URSPERG. Chron, . 2.16.

224. 235. 239. etc. patet ; cui rei forte jus hereditarium , quod fibi ar-

rogarunt, anfam dedit, nec defunt tamen exempla ex $ec; x. defumta.

Vid. Aut. be$ 9lb. 3itt. Selb8, p. 37.

$. XIX.

A di&o ordine nobili

um multum diítabat, & adhucdum

diftat; ordo ingenuorum, feu liber

orum hominum,; necnon

D

t

7

exX

-M5 (28) G-

ex hoc fucceffu temporis formatus ordo Equeftris; fiv:ho-

f"

dierna inferior Nobilitas ]mperii immediata.

Buncsnwzis-

ni

Iel

XERUS (2) quidem Kwrescnirpio aliisque fübira(citur , quod

nobilitatem inferiorem in liberorum hominum claffem reje-

cerint ; aft ipfe tamen (b) fatetur , antiquioribus tempori-

Qu

bus nobilium nomine non veniffe ; &dnumerabantur igi-

inf

ord

tur aut ingenuis,aut libertis, aut fervis; Liberorum veroho-

minum claffi effe adfcribendos ex mox dicendis patebit. Li-

ftat

beri homines Merovingorum zvo poffidebant quidem al.

tela

her

lodia, quanquam exigua (c),ad beneficia tamen & dignitates

non admittebentur (d); bello ingruente, nemini ingenuo

nií

fefe militize fübducere licebat, fed omnes admoniti caítra fe.

adí

qui tenebantur ; in civilibus ac criminalibus domi mititize-

DO

que Jurisdictioni Ducum , Comitum — erant fübje&ti (e).

f

Sub Carolingis liberi hi homines non bona folum propria

Ti

habebant, quorum intuitü fuis fumtibus fefe armare, atque

0n

in militiam proficifci tenebantur (f) , & idcirco in hoftem

T

banniti , venire contemnentes ; plenum heribannum per-

ni

folvebant (

)5

fed ad beneficia quoque militaria admitte-

j

bantur, qu

i

us quippe Reges ; Epifcopi , Comites ceteri-

que Optimates aut fortiori vinculo ad fervitia miliraria libe-

ros homines devincirent (h), aut ad officia palatina praeftan-

tu

da eo magis adítringerent (i); de cetero in omnibus cau-

Wi

fis Comitibus, Senioribus erant fubjecti (1); quin nulli in

regno vivere licuit , qui non habebat fuum feniorem (m).

Saxonicorum Jmpp. evo plerumque milites, fatellites, mi-

nifteriales (n), denominabantur ; aut enim militiae cantum

operam dabant, aut minifteria quoque in aulis Epifcoporum,

Ducum , Comitum, obibant. Milites foli beneficiorum mi-

litarium erant capaces (0); atque illa ad filios hereditario ju--

re tranfmittere incipiebant (p); eranttamen & hoctempo-

re Ducibus, Comitibus ; Baronibus omnimodo fübjecti (q).

Faítigio honorum & prarogativarum, quibus pofterioribus

fieculis ordo equeftris mactatus eft, non parum contuliffe

videtur, quod, cum antiquioribus temporibüs maximum

;;ng

militiee robur in peditatu conftitiffet ; temporibus precipue

FPrálle

-5 (29 ) $&-

iþo.

Franconicorum ]mpp. loco peditatus ufi effent Germa-

IBIS*

ni equitatu; adeo, ut equites rantum militum titulo infigni«

uod

rentur (r), & non nifi rite obfervatis mulris folennitatibus

Ve!';c.

in numerum equitum recipi quis poffer. (s?; obtinebant

fl

quoque per Conítitutionem Cownapi Salici (t) pleniorem

"

in feudis fucceffionem; nequaquam tamen a fcriproribus

i

ordini nobilium adnumerabantur (u). Nec epocha Hohen-

.l

[j«

ftauffiana fubminiftrat indicia equitum in claffem nobilium

d.

relatorum, potius fub nomine minifterialium eos compre-

I$

henfos fuiffe deprehendimus (v); quanquam nec cum mi-

n

nifterialibus cafatis, quorum conditio hoc tempore fuit

fe,

adítrictiffima (x), comparari poffunt: a quibus quippe; nec

æ.

non a ceteris ingenuis ; qui militie nomen non dederunt;

feparatum effecerunt corpus. NNon facile tamen probave-

e)

rit

ris, equites jam tum ea, qua hodie fruuntur , immedietáte

i

gavifos fuiffe; illud magis conftat; quod propior origo im-

medietatis ab his temporibus fit arceffenda ; & in fpecie in

nimia terrarum Hohenftauffiarum diftributione, illuftris hu-

[^]

jus familie torali interitu ; turbulento Germaniz interree

no,& poftillud in funeftis diffidationum turbis fit quaren-

d

[

a (y). Addo denique, quod quanquam Equites tandem ti-

[le

rülum Nobilis fint adepti (z), perpetua tamen & conítans

inter veterem illam & originariam nobilitatem atque hanc

]«

recentiorem differentia fit obfervata (aa): idque eo magis

exinde patefcit, quod Equites, fi Comites aut Barones crea-

,

ri volunt ; ab ]mperatore non expreíle modo ad talem di-

gnitatem evehendi, fed nobilitandi quoque fint (bb); claro

documento , fe cum veteri illa nobilitate nihil habere com-

mune ; & quis nefcit infignem illam differentiam , qua ho-

diernis etiam temporibus ordo equeftris ab ordine nobilium

veterum feparatur, dum uterque quidem ordo civiumim-

mediatorum ]mperii numero habeatur , ille tamen a Statu-

l:c

um claffe fit exclu(us,

(2) Grafen unb Süitt. Gaal. P. 1. - 16. m. 4.

» Ctf.

2, S, 15. n. 15. Vid. PFEFFINGER'ad Vitriar. L. 1. 7. 26.

$. 6. l. & ubi ma

Jubet,

gnam copiam diplomatum huc facientium ex-

( Col-

$( 39) $98-

(c) Colligi id poteft ex LL. Bajuvarior. t 6. c. 4. $. 1, ap. LINDENBR,

