Cod, LL. aut.

414

Dità

e

do

(d) Conf£. THOMASIUS 4* Or:.

:

f

lleäeï."ö. t $. i. D.

ho

e) LL. ALEMANN. c. 36. $. 4

FREDEGAR. SCHOLAST. Chron. c.

87. p. 657. Ed, Ruiuart. Foriul. Lindenbr, 12$,/

Tint

1) Carol. M. Capit. L au. 812. c, 1.

qe

i

g) Car. M. Capir. IL au. $12« c. 1

te5,|

h) Car. M. Capiz, L. atu. 812.c. 1. Capi

t, Car. Calv,; L 6.c. 15.

()) Capir. Car. M. L. a. 812 c. 4.

n

I) Capit, Car. M. IH. ann. 812- c. 9. Cap. Reg. Frauc, L. 4.c. 29.

dini

( Vid. Convent, 1. ad Mar[uam, ap. BALUZ. z. 2. $. 44.

-

REGINO ad a. go$. DITMARUS L. ». ap. Leibust, $, 402. WITI-

füy

(n)c

Xl

HIND. L. t. aun. p. 13. EZ. Reinerc, ECKHARD, jut

friti

Gall. ap. Godaft

. 1. I. rr, Alem. p. zg.

4: €aj, 09ou. $,

o) AUT. ver. de Beuef. $. 4.

ais

E

P) DEM- 6' 33'

—

pet

a Cit. AUT. $- 9. dp* tit. de ord. placitat. $. 4.de*$.e$

Tar]

(r) Vid. F

ULCHÉR., CARNOT. L. 2. c. 32. Diffor, bie

ï. (?/öb/m-

add. LA

MBERT. SCHAFENAB. ad A. 1075.

Opi

: s)C

nf, 9tbel. itt. Selb. $. 7. ibique notas,

DU

CO

ag extat i5 Cod. LL, Losgob, L, 3. z. 8. L, 4. ap, Lindenbr, p. 678.

!h

(v

) Vid. cit-. BIRLUN:O. de

Bello »ax. ap. Preber. p. 187. ubi Majores *oppo.

puntur ordini militari, GODOFR. MON. ad a. 1215. ubi uobiles contra-

fi

,

diftiguuntur ordini equeftri. add. OTTO F RISING, de geff. Frid. I. L. 2,

(ott

RG. n vita. Ott, IV, p. 238.

(Vj CONRAD. URSPE

bantur; exempïum vide

btj

ix) V

endebantur enim, dono dabantur; permuta

in KETT

NERS 4iniig. bed Ctifft8 Dueblinb

*

(

XFI4.333

; fee. XIII, Cbarfa XI, de*

Conf. KOPP. zr. ci $, 1. $. 24

()

ä

7) Contigiffe id pracipue circa fecu

lum XV. docet no.s ALB. KRANZI.

S L. 3. metropol. c, 11, add, STRUMPFEII Gd)toeitger Chronic p. 313.

(6)

(

aa).Vid. SCHILTER 4e Liberz. Ecclef. Germ. L. 7. c. 2. p. 878-

(bb) Vid. Exemplum ex

p

z, ver, gevim. in

docum, Frider, p. 199.

fec. Xy. apud SCHILTER!.]E:'W'

-

d

$. XX.

Quodü nunc ea; qüæ de diftinctione perfonarum

n

he&ktenus dixi , cum verbis ApAwI BREMENSIS, fupra $. 16.

e

allegatis;

conferuntur , facili negotio intelligitur, quinam in

af

German

ia zequale, quinam inaquale contrahant matrimno-

de

neunt nimirum inequale conjugium liberi cum

nium.

del

fervilis condirionis hominibus. Erant hujusmodi matrimo-

I

nia

-$$ ( 31 ) $&t-

UN

nia antiquis maxime odiofa ; adeo, ut non privatiohe fno-

do libertatis, fed paena quo

fl

a

m, imo & mortis

h Q

homines, hif(ce amplexibus

i

polluentes, dignos judicave-

lgclloru

rint; nec hodie prorfus rigor veterum exolevit: in pleris-

que enim locis homines liberi, glebze adfcriptis fefe jungen-

tes, itidem fiunt pars glebe , amittuntque libertatem (a).

]nzqualiter coéunt porro plebeji et Nobiles inferioris or-

dinis, tam mediati quam imediati, cum Nobilibus nobilitatis

Il

füperioris: hi enim ab illis & origine & ordine quam ma-

|

(

xime differunt. Aliud dicendum fi Rex, Dux Ducis, Co-

mitis autDynafte filiam thori fociam eligeret : aut Regis,Du-

cis, Comitis filia nuberetDuci,Comiti aut Dynafte : hae enim

perfonz cum titulo tantum; non ordine & nobilitate orici-

naria, inter fe differant, equali omnino junguntur vinculo.

Optime itaque Luporrnus ait (b): s02 opus ergo siova colla-

tione dignitatis ,fi uxor comes, vel qua dignitatis fruitur pavi-

zaf8, matrimiomo jungatuv | Principi. dvanfibit bec in ordi-

d«

"

nem Principum feminarum virtute majoris five regalis, quam

um babebat, dignitatis : hinc ex. gr. Stylus curiee : Dep Dutd)

À

íaucbtigen Gürjtin Srauen IN. sermáb(ter Joer&oait $u N. gez

bobrner Gráfin $. IN. (c).

ig!c

e

(a) Conf£. de hifce conjusüs POTTGIESER de coud, d /fat. [erv, pey

Germ. L. 2. c. 1.

(b) de 3ur. fiem. illuffr, S. 1. $, 8. ibique cit. EYBEN de ziz. stob. $. 7.

J

de Ssylo ctir. $. 11.

c) Exempla hunc morem pro

bantiavideapudBOEHMERUM de [ecund,

)!

gerfon. ill. fzupz. & 2, $. 22

d

jj

UMK NRE

uæfitur nunc, an matrimonium nobilium fuperio-

rum cum plebejis vel nobilibus inferioribus legitimum fit

cenfendum ? Sunt quidem Doctorum quam plurimi , qui

affirmando pronunciant ; cum autem eorum rationes deci-

dendi aut ex mero Nar. fure, Civ. Rom. vel Canonico fint

defümpta (a); aut ipfi exempla illuftrande rei caufa per-

ndem

peram appliceqt (b); aut 1ggesGe'rmanicas contra earu

H

feno-

-

- (32) ä—ee-

lep

tenorem in ipforum fententie favorem varie. detorquant

tiot

(c); hec fane argumenta non ita fortia videri poffunt ,

pal

quin negativee fubícribatur fententiz. Jdque eo magis, quo

t

certius conftat , hujusmodi matrimonia anriquitus Jam le-

*

fi

J

1

bus ferio probhibita, atque magno cum rigore punita fuif-

At)

i

e

. Necobftare poteft illorum affertio , qui leges illas an-

9t

fiquates , aut fpeciem matrimoniorum, de quibus quzri-

pol

dein

tur, non comprehendentes dicunt ; adeft enim conftans &

perpetua J

mperii obíervantia , cui eadem cum lege fcripta

r

vis atque €

fficacia eft. Obfervantiam autem fatis probant

bllll

le lites; effectus ho-

frequentes circa matrimonium insqua

ghi

rum matrimoniorum minus favorabiles,tam ratione uxorum;

YX

uam ratione liberorum; illuftrium (anctiones & pacta (e);

o

nec non ipfie Leges ]mperii fundamentales Capitulationes

UXC

mperatorie.

qu

(2)

MYLER Gamolog. c. $. $. $1. [24. SALMUTH. 4e maty.. pritic. cum

vivp. 110

b. CARPZOV. Jprud. c

[//

g

. L. 2. £. 1. d. 10. [4. aliique.

D

b

) Álicgant v. gr. exemplum ED

l5/1"

À

RDI FORTUNATI, cujus nuptiz.

D

cum MARIA ab EICKEN legitima, nec non filius WILHELMUS ex hoc

4

satrimonio procreatus dignitatis ac fucceffionis paternz capax declara*

gl

Ie

tus eft per decretum Judicii aulici. — At quis ignorat, fententiam hanc

b

l

funeftis belli tricennalis temporibus Autore FERDINANDO Jmp. domui

Badenfi Durlacenfi infenfiffimo;perlatam| effe. CAROLUS CARAFA, E-

i

P

fcopus Aver[anus ;

i comnent. de Gertania facra veflaur.

Á

ub. S. P. P.

fni

G

regor. XVF.do: Urb,

V Ill p. 127. iftius fententiz rationes decidendi vo-

o«

luntatem Jmperatoris, & conferva

tionechligionis catholica fuiffe, tradit.

AT

c) Conf,

hi proxi

me Ífqg.

Qu

d) Conf. SENCKENB

ERG. s; feud.v $. 306. p. 345.

[es

e) Vid. LUNIG. zom, I1I. co

Y

p. jur. feud co(. 947. €? P I.fpicil. fecul. beg

pe

teutfd). 9. 9l. ;4 23. P 353«

foi

W

$. XXII.

Ü

Jn matrimoniis zqualibus obtinet alias regulai uxor fe-

quitur mariti conditionem ; an eadem ratione dignitatis &

titulorum in marrimoniis ingqualibus ; przecipue iis , de

D

d

uibus hic fermo e(t , obfervetur, diíceptant inter fe Do-

N

ores. MyrkR ; SazMuTH, FELTMANN , aliique ex vinculo

conjugali , iadividua vitee inter conjuges confuetudine , &

q

Tie

egi-

Legibus Juftinfiane'iä füae affirmativae fententize *liam—'-ium Am;.

Quant

Unt,

riones, quas tamen nunc non moror

(a). Allegant porro

parcmiam jJuris Germ.

Cines Stittere SBeib bat Sitter8

quo

eRecbt ; allezant Jus Prov.

Saxon. (b), obtobl ein Saum

m le

if

feínem SGeib nidbt ebenbürtig

toár , íft er boc) ibr Qormunb,

$ af

un fie feine Genof

i, unb tritt ín féiti SXecbt , toann fie in fein

$95ett tritf.-

Verum enim vero probandum primo, has dif-

geri«

&

pofitiones unquam per totam Germaniam

fuiffe receptas?

deinde non valet hic confequentia ,

fcemina Equitis uti-

Tip

tur juribus mariti füi, er

go feemina quoque plebeja vel no-

)bant

bilitatis inferiovis, illuftri

; ho-

hd

juncia , gaudet prarogativa &di-

'Ufmy

gnitate hüic conceflis

?

porro quoque , fi verba Turis Prov.

Sax. allegata probe infpiciuntur, apparebit, agi illic non de

(6)

one$

nova dignitaris acquifitione, fed de delictis, ut nimirum

uxor marito quoad Emendam & Wergeldum fir zqualis;

quod etiam verba fequentia confirmare videntur. 5y?q

De8 9anne8 Sob íft fie lebíg

üptia.

ren, benn fíe bebált voieber i

6on allen feínen SXedbten unb Gb

x floC

bren G»tanb unb

Siebt, be8 fieane

gebobren toas , ebe fie ben 9»ann nabm.

(c). Potiori igitur ju-

Clatae

re afleritur, matrimonium non eíTe m

odum acquirendi no-

hanc

bilitatem füperiorem , illiqueannexam

Ommuj

dignitatem & titulos;

E

ignorum enim nemini, ]mperatore

m unicum fontem o-

P p

mnis dignitatis effe , nec ulli alii jus competere, alterum in

| vO:

ordinem nobilitans Germanicz füperioris evehendi. Er

«dit,

cur qua(o viri illuftres, inferioris ordinis fi

bi fociam eligen-

tes; ab |mperatore petere folent, ut hujus

modi foeminze fü-

d

perioris nobilitatis prerogativas concedat? (d), nifi per-

fpicerent ; absque tali conceffione illam dignitatis & titulo-

rum mariti non effe capacem. Confirmat meam fententiam

obfervantia Jmperii continua ; ita ex. gr. — EtisasETHA de

[c.

ROSEGK ; uxor GizogGI AnrsenI, Principis Anhaltini,nec i-

pfà fibi Principis titulurn dedit,

nec ab aliis Principibus eo-

de

dem infignita fuit, prouti hoc i

llius littere ad WirpmgrwuM

Jo«

Sax. Ducem,

& hujus ad illas refponfio

quoque ManIAE Pzckiag, uxori FERDINAND

declarant (e); ita

jlo

1Davari , conditio-

& noftro Seculo Lrzororpi

Jl

ne mariti utiv non licuit (f );

EBER.

P

e

( 34 ) $-

Val

EBERHARDI Wurtenbv.-»- : Ducis Linee Montis -Belic. uxori Ert-

SABETHAE CHARLOTTAE de l* EsPERANCE per fententiam Judi-

C

f

cii fupremi injun&tum fuit , ut a titulo Ducali abflineret.

r

Plura exempla alii fübminiftrant (g). Sequitur inde; fcemi-

nis hifce titulos Syurd)leudbtig , Jod)gebobren (h), male aSrRx-

f

^

Kio, Myzzno , aliisque attribui.

rel

ex abufu | gur. 3uft. c. a.

(a) Conf. GRIEBNER. de prajud. Princ. jmp.

, 8. (* LUDOLPH. rr. ciz, $. 1. $. tt.

p

p

^"b) L. 1. Art. 4$. add. L. 5. 4rt. 45..

TY

(c) Conf. LUDOLPH. z.cíz. $. 1. $, 0. ESTOR de odio Gem. in matr,

[

69.

TE

(4)

Ad princ

ipalem dignitatemex.gr. evexit RUDOLPHUSI. 7»p. ELISA-

h

BET

HAM MALTIZIAM, HENRICI Marchionis Mifniz uxorem; LEO-

in

POLDUS in mumerum Comitum Jmperii retulit GERTRUDAM

ZELSTIAM,; ERNESTI WILHELMI Comitis Bent

þcimcnüs- conjugem.

Vid. LUDOLPH. zr. ci. $. $. 9-

2

4X

tey MÜLLER. 4anal. Sax. p- 367- [4.

£) LUNIG. 9Xeicg«Arcb. :. 8. p. 153

&l

'") LUDOLP

H

. loco modo cit. a LUDE:WIG ad A. B. t. 2.

(hb) Con£. WACHTER. Gloffar. col, 32$. & 736.

P«. 1362. f2d- —

W

$. XXIIL

üemadïm-odu«m- ver

o uxores maritalis;itaquoque liberi,

0

ex in&quali conjugio nati , dignitatis paternee participes non

l

d

funt () ; nifi fpeciali Imperatoris beneficio illam confecuti

l

fint.

Diffentientes ad fulcienda fua ratiocinia , & hoc quo-

que cafu Juribus peregrinis

admifcent Germanica..

Addu-

cunt ex. gr. Jus

Provinc. Sax.

(b): 9339 ein Stínb frep unb ebe

fid) gebobren ift,

bas$ bebált aud feines CDater8 Secbt. Quodfi

]

vero id , quod perfpicuitati cit.

locorum deeft , ex reliquis

horum [urium contentis füppleffent , ad opiniones a mo-

Q

ribus Germanorum adeo alienas prolabi non potuiffent : in

p

allegato enim ]

ure provinciali Saxonico (c) & hec occur-

l

runt verba:

efcb Stanm tor feítien vier2Ibnen, bag ift , von

f

ep 9iltoátern unb jen 9I

((müttern, ober 6on Caterunp Smute

ben ag niemaunb beftbelben in feiner

tet ,oie unbefc)ofben fepn ,

Gxburt. Confirmat horum

Jurium difpofitionem obfer-

Rn

vantia

—M ( 35 u). tete

.EU-

vantia continda. — Fripznici Victoriofi Comiíris Palatini ex

Wi-

CraRA a TETTINGEN natiliberi non Principes domus Palatine;

L.

Ml«

fed Comites de Leewenftein dicti, nec ad fücceffionem terra-

rum Palatinatus admiíIi fünt. PegpiNANDpUus Auftr. FrnpiN, T,

T

filius nunquam obtinere potuit, ut liberi fui ex PririPPINA

WhZrsrRA geniti in numerum Principum gentis Auflriacae

(b

referrentur. FRipERICI Luneburgici ex

:

lia Secrerarii fui

procreati liberi Nobiles de Luneburg dicti fünt. Refcri-

prum Ruporeur II contra Jor. Orrow. ab IseNBURG, ne Co-

"u

mitis tirulo utatur ; matre quippe plebeja natus ; refert Ur-

FENBACHIUS (d). Noftrum Seculum offert fententiam , quee

LISA

LEO-

BanoNzs DE t'EsPERANCE dignitatis ; & (ücceffionis paternae

)4M

incapaces declarat ; nec non Imperii conclufüm, quod liberis

|je

xgem.

ANToNI Urnici Ducis Saxonie linege Coburgo- Meinun

i

axioma quidem ducale,a Cagoro VI. Imp. impetratum, fal-

vumrelinquit, omnem tamen fpem füucceffionis aufert. Ex

l

allegatis aliisque exemplis liquet praterea , quod liberi, ex

inzequali thoro orti, a (ucceffione quoque in paterna & avita

bonaexcludantur. Confentit Jus prov. Sax. (e): &ya8 ebelic)

unb frepgebobrne Scinb bebált feine8 CDaterg Joeerfcbifo, unb nim£

Defly

aued) fein Crbe, unb Der SDjutter alfo tvof, ob e8 ebenbürtig ober

baf gebobren. Praterea vero,; cum. certum, &, ut jam di-

non

cuti

&um, obfervantia Imperii comprobatum fit, quod Princi-

is Imperii uxor inferioris ordinis non nifi per codicillos

mperatoris, tam pro fe quam pro liberis fuis, dignitatem fu-

iu

' .

D

perioris nobilitatis adipifci , hique fücceffionis capaces reddi

iodí

queant; recte inde formantur conclufiones: quod matri-

monium non fit modus acquirende nobilitatis füperioris,

quis

no-

quod illi,qui absque impetratis codicillis Imperatoriis ex pro-

pria auctoritate adfcifcunt titulum Comitis aut Principis

a

Imperii, Jura Imperatori refervata invadant, crimenque

cut.

n

falfi committant , quodque paterna nobilitas fola liberos non

efficiat nobiles. Declarantur hecce ulterius ex eo, quod

Jb

nobilis olim;ad certamen fingulare provocatus , nifi & ad-

a

verfarius probaverir nobilitatem avitam, tam paternam

fet»

2

quam

TU

-ää,(ssääe;

quam maternam, compärere neceffum non habuerit (£),

quod ex inzquali conjupio natus; nec in Ordines militie fa-

creequeftresrecip

) nec ad Collegia Canonicorum;pre-

cipue Cathedralia,

j

:

f

pirare poffit ; modo adhuc notetur ,

quod hoc ultimo cafü nontantanobilitais materne: quanta

paternae habeatur ratio (b). .

"

:

mecum AYRER 4e Ture conm

ub. diff. 2.$. 13 LUDOLPH/ c

a) Confentit

a LUDEW

IG a2 A. B.1.c. BOEHMER 4e ftc. perf. i, nups. c. 2. $. 14

Iihq.

NP.

— KOPP.zr. ciz. $. 3. $. $. aliique. In alienas partes abeunt WERNH

.. 9. Obf. for. 19. BESOLD ConfVl. 88. HORN. gprud. Feud. 6.JQ.— 10.

- fupra jam citati; aliique.

(b) L. E Ari. 16.

addunt Ej

usdetm Spe?üli L. 3. Ar?. 12. Sfus Feud. Sax. C. 21.

c) L.1.arr. $

1. add. L. 3. ar:, 29. clariffime Jus. Feud. Alem. c, 47. 49.

jlle demusn o

Lilium natalim , qui patrem dj* marrem babez. uobilem , avo:

a:iasque babes tiobiles ex: utroque latere,

(4) De Confil. Aul, C. X. S. 1. p.84-

e) L.3. arr. 77. add. L. 1. art. $.

.

E

E

fj Jus Feud.

Alem. c. $1. ita quoqu

e nemo oiim, nifi probata per tres

Y

enerationes nobilitate avita, ad ludos equeftres fuit admiffus. vid.

K

UXNER. i5 Cod. cerem. rei torneatenz. p. 1$. de* 22. dummodo huic te-

- ftimonio plena fit adhibenda fides.

Bulla Sixti IV.S. P. de a. 1483. 1

e

bi: ordinamus, quod 'deii/zceps t

g) Vid..

i

( fratrem

facra militie nemo adfumatur , uifi de amiquo geuere ex umoque

arente f'uerit procreatus.

(b) Conf. IMHOF

F.

» NNotit. Proc. lmj. L. 2. c. 9. $. 6

$. XXIV..

Denique ea; qu hactenus de vi atque effectu codicil-

lorum imperatoriorum dicta funt, non absque omni rem-

eramento intelligenda fünt.

uanquam enim Imperatori

us conferendi dignitates falvum relinquitur , in tantum ta-

menlimitatum eft, ut ejusdem codicilli, non nifi accedente

confenfu agnatorum ,eorumque quorum intereft , plenam

vim atque efficaciam, prgcipue ratione fücceflionis, habeant.

Seeculum XIIL. hujus rei prebet reftimonium in APrrio, ex

CuwiGUNDA ab EiseNsERG & ArsserO Miínie Margravio

progenito.,

Nec aliter hodiernis temporibus res fefe ha-

hodie jus füccedendi per Leges Im-

bet; quo magis enim

perii

u

—!63(37)54'4-

Üf

:f

! peirii Fundarr;ent;ales;P per- pacta fuccefforia & -canfrat&rnit,a-*

tis , utplurimum per Imperatores ipfos confirmata, deter-

[&

ünp

minatum eft, eo minus Imperator jus tertii quafitum per

UO

declarationem contrariam ledere aut evertere poteft. Ut

autem hzcce eo miaajori religione obfervarentur, Capitula-

[/:

tionibus tandem noviffimis Cag, VII. atque FRANc. L. ar*.

XXII. fequeus Sphus eft infertus : 5j9ody aud) Denen aus ob

fu

fireitig notorifdyer Stifbeuratb ergeugten Svinbern eines Cotanos

W

beeoXeic)8, ober aus folcbem Jauf entfproffenen JDerrens su CAers

ib

Heinerung De8 JDaufe? , bie Q3áterlid)e Gitul, Gbreiuno 933ürben

beplegen , vieftveniger biefelbe gumt Sfeacbtbeil berer. tvabren Grb2

4

folger, unb obne beren befonbere Gintvilligung, vor ebenburtig nb

D

ww

fucceffions-fáhi

M

erfláren, aud) too bergleicen vorbin bereitg

gefcbeben , folde8 für null unb nid)tïg:an'felyen: unb acbten.

tre

$& XXV..

vid

-

a

C

| : Hactenus dictis plur

a adhuc de conjugiis Nobilium Ge'fï.

manorum curr exteris ; feminarum illuftrium cum plebejis;

p:m

horumque cum nobilibus inferioris ordinis adjun

i potui(l

rgqul

fent ; fuiffet quoque commoda differendi occafio

d

e matri-

monioad morganaticamcontraéto , juxta textum Turis Feud.

Longobard. 2. Feud. 29. nec non de Gallie. circa matri-

monia inzequalia moribus & irftitutis; cum vero rationes

cll

mez ampliorem digreífionem non permittant , finem dif-

fertationi impofiturus, haecce faltem addo: quod, quam-

j

cunque etiam vim Doctores pacto morganatico attribuere

iori

foleant, in Germania tramen conditio hujus matrimonii non

f

t

tam ex conventione conjugum, quamr ex ipfo ftatu inferiori

uxoris haurienda fit; matrimonio quippe inzquali ipfo jure

jm

effectibus jufti. connubii carente (a). . In quantum igitur

r

rextus 2. FEUD. 29. liberis ex tali conjugio ortis , aliis ex

ex

sequali matrimonio non extantibus, fucceffionem plenam

vI0

in bona patris avita, aut in hereditatem fratrum confin-

»

guineorum , absque legitima prole decedentium , concedit ,

m

Ori-

minus reéte ad flatum Germaniae appligatur. De m

erii

bus

-$ (38) d

bus Gallorum in genere dici poteft ; quod, ratione fuc-

ceffionis liberorum in dignitatem & bona avita,non tanto

quanto Germani, profequantur odio conjugia insequalia vi-

ri nobilitatis füperioris cum foemina plebeja; per Statuta

tamen Capituli majoris Ar entinenfis Eccleíie , a Chriftia-

niffimo Rege confirmata, difpofitum eft: ut nemo Gallus

in numerum Canonicorum dicte Ecclefie recipiatur , qui

non ratione linez paterne per quatuor generationes Prin-

cipalem aut D

ucalem oripginem; ratione vero linee ma-

ternas per

toti

dem generationes nobilitatem faltem illu.

lítarem comprobare poífit (b). Quid denique

ftrem & mi

)ro diver

fitate confuetudinum Gallie circa matrimonia

jneq

ualia foeminarum nobilium cum plebejis fit ftatutum;

fis. cujusque provincie confüetudinibus

id optime ex ip

erit addifcendum.

a) Vid. BOEHMERI 7: Ecclef. Protg/l. L. 4. 1. 9. $. 21. a LUDEWIG

Comment, ad A. D. 1. 2. p. 1371.

138

b) Vid. cit. Statuta apud P, LAGUILLE,

8I.-Iijïaire de la. Provitice d Alface

partie 3me pag. 178- 44*

NN

SS

&

gx

7

7/

NSS

À

(

INN

,

—

Y

XX

QJ/

N

M

ES

SS

L.

SSSOR

x

A

)

HO

E

N

——

p

2

J

j

— ,

Z

n

Q

F.

e€

—

-

-

X

u

bi

z

À

-

at

r

"

s

—

*

-

sv

*

T

g2

u

aA

-

i

I

d

T

*

a

o

ya,

»

d

N

um

* st

A

As

d.

As

5

ss

MC

-

p

Es

N

Rn

"

"d

MC

n

d

d

RA

:

$.

,

d

TA

$o

a

:

dH

a

E

B.

as

u,

(s

"

i d PL iEE

-

E d

E2

zM

i

-

d

L n

»l

A

t

;2

o

"

IG m

TEURU

d

t

A

£s

z

T

N-

us

z4

.Hw

p

W

g

"

i

z

À

^

o

x

^

E

dl

d

T

e

a

.W

z

E

*

-

£T

2

P

i&

a

51

,

D.

E

*

23

"a

-

J

"

w

M

J

5

s

— Á

",

-

&

H

A:

"

T

i

PU

2

d

d

r r

-

:u:r.xul

á

ET

EE

-

"

"-

"

E

-

EU

z

u

-

-

as

—

—

Tiv

.

A wf :

s

Ü

*

E

"

Zs

-s

xa

D.

E.

*

-

*

-

z

-

E

"d

As

I

2

—

—

s

d

&

a

N

x

o

A

ss

)

W

z

x

4

WA

Dd

M

.

Ab

A

ass

pesms

3

s

Yl

g

*g4

z

E

"

:

W.u» *

a

Y

$z

6

T

ERN

EM

-T

Md

T

—

n

-

1-

Q. D. B. F.

DISSERTATIO JURIDICA INAUGURALIS

Z

» SISTENS

DIVERSAM .

URIU^

CIRCA MATRI

ONIUM

IN!EQUALE DISPOSITIONEM,

ä

ä

UAM

DEO S$OLO PR.£SIDE

EX DECRETO

ILLUSTRIS JC TORUN

ORDINIS

ES-

IN ALMA ARGEN lORATENSIUM UNIVERSITATE!.

PRO LICENTIA

SUMMOS IN UTROQUE JURE HONORE-

ET " PRIVILEGIA DOCTORALIA RITE

E-

CONSEQUEN

1

'SOLENNI ER'UDITORUM EXAMINI SUBJICIT

]

DIE XXI. 3ULII A. 0- R. MDCCLF.

JOHANN FRIDERICUS VIEGER

ARGENTORATENSIS

ARGENTORATI

Typi VIDU/E PAUSCHINGERIANJE,