KaI600-751_20
author: Wieger, Johann Friedrich

-

v

-

z

T

I E

Uv

-

RE

—

—

-

—

:

ia

s

"4

T

— MÓ NÓ

"

*

"s

3-

.

al

j

1

—

h.

"

*

"

v

W

i

35

DL

b

E

-

z.

w

at

-

P

EM

E

*

ss

x

x

d

z

—

n*

TTX

-a

,

T

PT

n

r

25

O ag ii

M ..ïnwïf "

-

T

N

u

-

--

D

——

genedt

E

RI

Ts

i.

T

m

x

21

cà

i

e

^

X

:

D.

i

£

(

u

u

n

x

X2

:

5

k

&

z

E

ii

atfb T

UE

z

2

»

T

H

ff'f

ï

ä 3

-

4

L^

d

2

gäm

ä

"i

*

E.

[

*5

"

ii

M

M

U

4

P

9

I

d

E

»

l

:

;

5

^U

d p u

*

M

,J

?2N

Á

ï'(ä

^8,

L

24

b

L

"s

A

N

w

d

"

"

*

j3

j

4

m2 À

x

v

X

.

H

6

a

p

ÉÀ

Y

7

E.

A

*

*

*

3

X

d

X

T.

ii

ä

v

35

3

L

*

3

H

$

2

n

ü

af

-

$"9

2

d

:

V

m

"

B

A

E

E

»

n

2

P

exS

P

[

—

P s

:

j

jó

k

*

5

*

*

&

E

*

Rï:,

T

E

N

Ed r

h

"2

t

1

:&F:

£^5

[

-

E

;

j

P d

*

g

Z

E^

2

j

Vrf

*s

*

»

D

E

1

Digitalisat

1

—

vorhakndern |

—

D' 'B. : K

DISSERTATI

O JURIDICA INA

i

UGURALIS

- SISTENS

DIVERSAM JURIUM

CIRCA MATRIMONIU

. ANZEQUALE DISPOSITIONEM,

"UAM'

DEO $0

LO PR.EJIDE -*

EX DECRETO

..

ILLUSTRIS JC TORU?

ORDINIS

IN ALMA ARGENTORATENSIUM. UNIVERSITATE

PRO LICENTIA

SUMMOS IN UTROQUE

URE HON

ORES

ET -PRIVILEGIA DOCTORA

CONSEQUENDI

LIA . RITE

. SOLENNI ERUDITORUM EXAMINI SUBJICIT

DIE XXL 2ULII A. O. R. MDCCLF.

N. FRIDERICUS WIEG

&

ER,

JOHAN

A.RPGENTORATEN:SIS

'J,

|X'ARGENTORA Zl

Typis

VIDU/E PAUSCHINGERIANE,

ILLUSTRIBUS. MUNIFICENTI/E

Ó TONIA /FE.

SCHENCI II-* CHERIANPE

DOMINORUM

1

DISE

SA[ORUM

D

C.LLEGIIS

IRIS

AMPLISSIMIS ,

PRUDENT. ISSIMIS

MAGNIFICIS "

MAXIME REFERENDO , CONSULZISSIMIS,

EXPERIEN TISSIMO , EXCELLEN 2ISSIMIS ;

DE RE PUBLICA

E

;

LITTERARIA OPTIME MERITIS "

ä

MfE

TIBUS

yi

SUIS

Wt

r

MNI PIETATIS ET OBSERVANTI]E CULTU

ATERNUM DEVENERANDIS,

Qui

e

HANC DISSERTATIONEM. INAUGURALEM

fes

Inat

MENTE DEVOTISSIMA CONSECRAT

JOH. FRID. WIEGER, Anc

e3 (1) 8

w

&

3

!

l

tl].g Ü

Cs

ia

R. du

(

öx

N7

L(X,

!

N

i

/

|

l

L

ia

NS

—

—

i

s

J

Q

:

—

7

AE

m

A q

n

!

f

14

l

H

l

j

j

N

—

Z

E.

S

.

)

1

( à)

i

//)

(f

7

1

[j

ZT

E o i.

—

a

»

7

7

J

.

j

E

ETA

(2

)

P NY

&'/ä

m

Ns..—--:'—a

N

—

EX

z

A

f

/

E— )

——

|

7A -

e

M

Z

.

AA

RT N

(2

0772

—

l

j

J

N

l

--

u-

d

OE

À

AC

P NI ZA

Q

AC

*

,

lo

-

CA

M

il

z

((

as

ü

BC D

DISSERTATIO I

NADGURALIS

*

SISTENS

. JURIDICA,

DIVERSAM .

IUM

CIRCA MATRIMÓNIU

M

IN-

/EQUALE DISPOSITIONEM.

L

g.

f

N /

ye

A

(4

,

j

^

Atrimonia omni fay

Ore atque vene-

»9

ratione excipienda

effe,

E

eus per eorum inftit

Hnïs; quem

e?

RORU

NY

NNSSSC:

SSS

»»

,

)

utionem ine

I,

Z

A «

tendit, abunde declara

t. Voluit ni-

Z2

mirum Ens fàpientiffi

mum, ut per

f

)

N

ea diffidiis ac cujusc

unque peneris

malis, que&e ex vapa

libidine oriun-

tur , occurreretur , atq

3

ue

*

genus humanum modo naturz

umanz rationali ac f«

OCI

ali conf

ormi propaparetur & con-

fervaretur. .Quantum ad f

quilitatem Rerum publicaru

utem, ordinem atque tran-

matrimonia, a

m promovendam conferant

tes, Utiliratem & neceíliratem

Bnoverunt qu

oque ab omni zvo pruden.

matrimoniorum Lxo Imp. (a)

18

j

-

a5 (2 )söa— ;

verbis : Magmum [ane excellensque

domumn a

Q

his proponit

Nam

Deo Creatove a

d mortales promauavit. matrimomum.

aature mortis ingluviet o

bnoxie opem fert , bumauoque generi

i

b

f

f* Fl)!! [/4

itatem e

lavgitur. Ya adftipulatur Imperatori Jusri-

in vebus mortalium perinde ve-

mw

x1ANO (b), JVibil , inquienti ;

» .

m

nevaudum eft atqu

e matrimouium : q

ppe ex quo liberi omnis-

fololis

fevies exiflat , quod vegiones atque civitates

j,

li

que deinceps

M

frequentes veddat

unde deinceps optime veipublice. coagmen-

£atio fiat.

Calamitates vero & be

lla, que quandoque res-

M

[l

ublicas p

remere folent , adíéribit Honarius , de Komana

republica loquens ;

moribus Romanorum deperditis vio-

H

ü

lationique legum matrimonialium;

dum canit (c) :

Fecuuda culpe fecule muptias -

|

Primum inquinavere 69 genus e9 domuss

Hoc foute devivata clades

ä

Ju patriam populumque fluxit.

Inde quoque e

ft, quod multi veter

um , quandocunque il-

lud falus teipub

licae exigebat , non poenis modo celibatum

coércere, fed variis quoqu

e pramiis ad focietatem matri-

les allicere tentarunt.. Exemplo

monialem ineundam morta

nobis poterit e

ffe, preeter ea; qu

«€ de Lacedaemoniorum

fium hac in caufà inftituris profert PLUTAR-

atque Athenien

cuus (d), Respublica Roman

"

a: hacenim adhuc libera pce-

uges Vero premiis eXceptos

nas in celibes ftatutas, conj

fuiffe , afferit AucUsrus in or

atione ad celibes (e). Ipfi quo-

dique fuiffe, quam ut

q

ue Aucusro nihil magis cure cor

"

animos Romanorum par

tim peenis partim premiis ad ce-

dosque liberos invitaret, edocent

lebrandas nuptias queren

rum & odium cz-

nos duz ab illo in

favorem matrimonio

Lex fcilicer Tulia de maritandis ordi-

libatus rogatee Leges;

Ut autem homines

nibus & Lex Papia Poppea

3*

e

ulariter concomitar

i folet

eo favore, qui matrimonia r

necefle eft,

(i

ut focieratem hanc

participes fieri queant ,

litatibus nece

flariis tam phyfíicis quam mora-

inituri, qua

& leges

Iibus fint inftructi;

eaque omnia obíervent, qu

Hli ita-

divinz atque humane o

bfgrvanda prafcribunt.

| que,

«5 (5 7&03-

que ; qui Legibus funt fübjecti

, nec tamen debita'ml,?his' prae-

ftant obedientiam,

[

merito privantur iis. privilegiis atque

beneficiis, quse alias

ex Legum difpofitione nuptias fuiffent

fecuta;

nec de illata injuria conqueri poffunt, fi eorum

inobedie:

ntía gravioribus adhuc vindicatur peenis. Matri-

monia illa, que Legibus non omnino fatisfaciunt,

fub ge-

neraliori enunciatione matrimoniorum minusfavor

4

abilium

comprehendi

poffünt: cumque eorum plures dent

cies; illuftrem illam, qua vul

ur fpe-

go matrimonium inequale

audit, exponere breviter

; quidque pro diverfitate quo-

rundam jurium circa illud

cum conítitui.

conítitutum fit; examinare me-

(2) i» NOV. fua. 26. ab z'm;t..

(b) NOV. r20. zuiz.

(c) L. 3. Od. 6. v. 17. faq.

E

d) Lycurg. p. 48. de* Solon. ?- 9o. f-

E

-s 'add.. ELIA

N- iz'a"- ;»Jw- Ll ä(

€. 6. d&* CRAGIUS

de Republ. Lacedem. L. 3. tab. 4. de

LL. conüub. In-

flitut. 1. Spartanoru

m: Nemo celebs vivar.

(€) DIO CASS. hi. L. $$- p. &60.

(£) SUETONIUS iz ejus vita c. 34. & DIO CASS. Liirocir.

. 662. Pee-

nas tamen calibatus a CONSTANTINO & infequentibus

Imperatori-

bus fuiffe remiffas, apparet ex iis, que in Tiz. COD. ge

tiis celibazus leguntur. conf£. HEINECC. a7. L, Jul.

jufirinandis pe-

þ*Pap.Poppr. 2.c. 2T,

$. II

* Matrixf/xonïum ingequ

ale, quod quandoque ex medii vi

lingua etiam di/baragium

Vocatur

de eo commentati funt, defcribit

(2) prouti illud ab iis, qui

ur; eft conjunctio maris &

fceming , ordinariis quidem ritibus a

c ceremoniis, aft cum

perfona difparis conditionis & exi

Ítimationis contra pro.

hibitionem Legum contracta , ade

oque non modo favore

& privilepiis zequalis matrimonii d

eftituta,

fed quandoque

eiam rigidiori poene a legibus determiaatze

fubjecta,

(a) Vid. pU FRESNE Gloffar. Lar. imed. verbo Difparagare.

$. III.

Cum Tura tam in determinat

ione perfonarum, ince-

quale matrimonium contrahentiu

m ; quam ratione effectu-

um & penarüm huic matrimoni

oimpofitarum , admodum

2

ETE

- d

-5 (4) $-

IN

varient , intereft utique ; fingulorum jurium difpofitionem

roponere,

uodfi igitur primo loco focietatis

figillatim p

gnatrimonia

lis & hominum eandem contrahentium natu-

ram fecundum juris naturalis placita intuemur, deprehen-

e

s naturalis ambiendi contrahendique

f

dimus , quod liberta

X

matrimonia nemini; fi

ve in ftatu naturali five adventitio vi-

apaci, jure penitus adimi poffit. Nam

Ti

venti, preterquam inc

al

homines fuis pactis au

t fuis legibus obligationem genera-

liorem , qua ad propagatio

nem generis humani obítriéti

d

funt, tollere

penitus, aut me

dia iffam adimplendi fibi ipfi

aut aliis auferre nequeunt

; idque ideo, quia naturalis ra-

d

fi

tio nobis dictitat, matrimonium

fundamentum effe viltæx

focialis ;; ut autem focialiras cufítodiatur , homines ad ea o-

[

mnia tenentur, quz ad hunc finem neceffario faciunt:nec

refumendum , facultatem generandi educandique prolem

fit

fruftra ulli hominum fuiffe tributam. Illi vero , qui hac-

ce libertate matrimoniali uti volunt , non libero folum ra-

e

tionis ufü , fed facultate quoque generandi gaudere' debenr.

P

Conflat inter omnes, quod focietas matrimonialis aeque ac

ql

relique focietates h

umana nonnifi murtuo contrahentium

il

coníenfu ineantur j qu

omodo autem qua'fo confentire pof-

»

(r

fünt illi , qui libero rationi

s ufu (ünt deftituti ; furiofi ita»

bï

q

ue, metu coacti, errore circa fübftantialia conjugii dece-

.

pti

, aliique ; qui in hunc cenfum referri merentur, verum

non contra

hunt matrimonium, Eft autem confenfüus mna-

trimonialis eo mapis neceffarius, quo minus ex folo con-

cubitu dijudicari poteft; an animo ineundi.matrimonii mas

Imo cum omnis focietatis eflentia

h

atque fcemi

na coierint,

t

non ab imp

lemento finis incipiat , fed quaelibet potius poft

d

interpofitum con

fenfum de impetrando fine cujusque fo-

cietatis proprio de

mum fubfiftat , nulla fane fufficiens ra-

t

cur idem in focietate conjugali locum

tio afferri poterit ;

fuum tueri- non debeat.

Finis porro focietatis conjugalis

duplex eft , alter primarius , procreatio fcil. fobolis , & al-

Ie.:

ter fecundarius, extinctio libidinis mutuumque adjutori-

ii

um; cum aurem inter eos tantum , de quibus utcunque

U

COQ I

-—s»ä(s)äaæ-

conftat, quod finem focietatis

primarium obtinere queant,

]e

perfecta poteft effe (ocietas,

fequitur, quod ineuntes ms-

trimonium ex fine , quem in

le

tendunt , teneantur fibi invi-

H

cem corporis fui copiam fa

Cefe,v

eaque omnia przftare,

fine quibus ille obtineri neq

uit , ad

l«

eoque etiam iis, quibus

idonea corporis conftitutio deeft, i

nterdicta fint matrimo-

nia. Cum igitur pacta quibus foci

etatem inimus , nullam

d

aliam ex natura rei habeant effenti

u

am, quam qus& depen-

det a fine primario, fluit quoqu

e exinde, quod omnis

»ü

matrimonii fübftlantia mutuo co

njungendorum confenfu

je

de impetrandofine conjugii prim

ario abfolvatur.

Et hanc

fubftantiam futuri conjuges muta

re quidem nequeunt , non

s

ramen impediuntur,

quo minus fuis

t

pactis amplius quid

addere poffint, & teneatur quoque;, ubi

cunque illud lex

po-

fitiva voluerit.

Deni

que ne conjugia illicita & irrita

fint,

adeffe quoque iisdem

debet ; uti

Gnorius loquitur (a), prin-

le

cipium dans validitatem a&tui ,

,

nec vitium perpetuo adhae-

rere effe&tui. Ejusmodi conju

gia illicira contrahunr illi ,

*

(

qui cognatione in linea recta i

nter (e

illa, quas alteri jamjam nupra eft (b).

lua&i*funt,- nec non

ES

E

(2) de . B. p P. L.z 64

le

(5

. conf. ad hunc $5um PUF. ENlää)RqI?F : de 3. N.é» G. L. G. C Xs

$ IV.

l,

His*, quz hactenus

dixi , re

qui'G"tiS* rite obfervatis $

je

omnes, cujuscunque alias fint con

ditionis , mero quidem

Jure naturali verum & perfe&tum

trimonium,

contrahere poffünt ma-

uodcu nqc

e vero matrimonium perfectum

eft; illud quoque non p

offunt non fequi omnes effectus

ä

conjugii naturales; quor

fum exem

pli gratia refero , oblipa-

tionem conjugum ad mutuu

m amorem & debira conjuoa-

lia fibi invicem preeflanda

conjugalis per adulterium

, jus vindicandi violationem fidei

; poreffatem parentum in pro-

|

lem ab ipfis füu(ceptam &c.

Obftare itaque perfectioni ma-

trimonii nequit, quod vir

»

uxorem aut uxor virum foler.

tia ingenii & acie judicii ?

d'ecpre & dexteritate corporis;

3

nobi-

*

Mj (6) B-

nobilitate natalium, ant alia fimili caufa exfuperet; ha enim

vtut egregiz fint corp

oris animique qualitates ; non ita ta-

men

ünt comparate;

ut matrimonii fübítantiam immu-

tare valeant4 nec inter impe

dimenra moralia referri pof-

funt, cum omne impe

dimentum conjunctioni hominum

fundarum effe debear. Ira

obfiftens in ipfa conjugii natura

juris nec imperii qui

dquam alteri in. alterum

juoque nec :

o . o A - ET ER UARU R s

concedunt d

ictee qualitates ; partim quia non nifi jus imper-

nt, partim quoque quia nec ab ipía natu-

[

fe&tum producu

p

n

ra funt agnitee

illum faltem effe&tum habere debent, ut

ars infirmior

laudabili eemulatione alterius perfectionem

G

fibi quoq

ue comparare, aut fi id fieri nequit, alio quovis mo-

do compe

níare ftudeat.

Hinc quoque non absque ratione

afferitur ;

diftinctionem matrimoniorum in aqualia & in jn-

(b

ftitutioni humang füam debereoriginer: quan-

æqualia con

€

uam enim

Jus naturale isequalitatem hominum ratione

conditionis non rejicit, matrimonia tame

n inter diverfze

claffis homines contraéta refpectu effectuum pro equalibus

habet, quia hoc cafü confocia

tioni nihil deeft,quod adipfam

:naturam fpectat.

Et eadem quoque inter eos ;

conjugii

*

uiin cl

vitatibus vivunr, tamdiu obtinent, quamdiu nulla

d

I)

expreü"a lex aut confuetudo in contrarium extat.

IK

5. * V.

le

Lepislatores humani in dicta Juris naturalis fimplici.

q!

tate non perftirere, fed partim pra&eunte lege divina po-

Lt

fiiva , partim utilitate & honeftate cujusque Reipublice

bi

nitates variaque alia requifita; ut con-

exigente , varias folen

far

jugia

jufta & legitim

a effe&tuumque civilium capacia fo-

fl

rent,

hominibus obfervanda injunxerunt.

Apud Romanos

f

antiquiffimis jam tem

poribus nullum fere negorium nifi

!

adhibitis & ad unguem o

bfervatis folennibus formulis pe-

p

cu

liaribus ritibus atque ceremoniis feliciter & cum fucceflu

p

erficiebatur. Et quod nuptias eorum in fpecie attinet ,

gu

ut ezdem juftee & folennes dicerentur, multis ambagibus

non enim folum folenni modo contrahebantur ,

Clp

opus fuit ;

con-

Jor

-

confarreatione aut coóm

ptione , fed adhibebantutr quoque

in celebrandis nuptiis ali

& adhuc folennitates, qualesex. gr.

fuerunt folennis f; ponfae

eidem cl

in domum fponfi deductio, facta

avium traditio, aqua & ignis obla

tio &c. (a). INec

haecce fi

u

ficiebant , ut conjugia jufta & le.

8

itima effent, re-

quirebatur preeterea v. gr. confenfus patr

IS (b) ,. juíta con-

trahenti

ium ratione confanguinitatis &affi

nitatis diftantia (c),

& quod

P

orecipue huc fpeétat, necefle e

rat, ut contrahen-

tes effent Cives Romani, & ne ipfi

cives ratione conditio-

nis & exiftimationis nimium a fe in

vicem diftarent,

(a)'. Ritus hosac folennitates fi

3

ngularibus libris illuftrarant BARNABAS

BRISSONIUS de Riru nuptia

rum- ANTON. HOTOMANNUS ge Veteri

:

vitu nuptiarum. & in compe

ndi

cbus Romauis autiquis L.I c. 4

o ea*dgm'..exh.i*bet NIEUPOORT 4e R;-

2

D

(b) L. 2.fF de Ritu nup

L. L. 34. pr: f]. Eod. pr. INST.

(&) vid. Tz. INST.. de

Nupi. ULP.. Fragm. tir. g.

de Nupzf

SO Vr"

Romanos ab initio Urbis ad

JusriNIANUM usque matri-

ÁGDEET VWM SM.

monia inter quzeedam hominum

genera contracta pro inju-

ftis habuiffe ,

arque ab iisdem ranquam inhoneftis fplen-

dori civitatis

; ordinum, familiarum nocivisabftinuiffe, ne-

mo facile in dubium vocabit :

affirmant enim hoc Hiíto-

rici eque ac ipfe Romanorm

Leges(a) Imo NErsgOo Imp.

legibus quanquam füperior,

/fuo exemplo expertus eft,

quantum indignationis poft

fe trahunt impares nuptie:

um

tumultoabatur enim Roma, c

repudiata OcrAvrA Crau-

pii filia fibi affüumfiffet SagiNAM

PorPzaM obícuro loco na-

ram (b).

Prudenter itaque ag

unt Imperantes pariter ac

fübditi, qui de ineundis matri

mon

lis deliberantes animo

femper revolvunt Ovipnillud: $;

qua velis apte uubere, mu-

be pari; & egregium CrAupn di&t

um: 4uaudo mavitauduimn

frincipem cuncdi

fuadevent , deligi op

orterefaminam uobilitate,

— *

puevperüs €9 [a

ntimonia infiguem ,

t que alias clavitudine

M

generis anteiver (c). In Legibus quid

em Romanis, illae pra-

cipue nuptiz fub im

parium appellatione veniunt, quas ma-

jores minoresve (ex

ag

enario cum majore quinquagenaria

cone

-^ (98) g

contrahunt (d); . a;ftamen ,cumille conjunctiones homi-

fo

W

nüm , quarum füpra $peho IIdo definitionem dedi, a fcri-

P

toribus etiam Romanis impares denominentur nuptie,

T

f

& revera quoque magna effet inter conditionem Romano-

rum diíparitas, atqu

e ipfi ad illam in ineundis nuptiis uti-

W

que attenderent, mi

hi quoque vitio non poffe verti arbi-

It

tias , ineequales appellabo.

M

tror, fi easdem impares nup

*

Praterea vero cum Romani in

determinanda aeequalitate

lIt

eX

aut ingequalirate conditionis & exiftimationis non tantum

mores & vitee honeftatem refpexerint, fed etiam civitatis;

Q

entis & ordinis, quem quisque in republica tenebat, ra-

in

tionem habuerint , e re mea effe videtur , pauciffimis diftin-

Qu

&iones potiores hominum in O

1fbe Romano viventium

MT

lo

proponere.

(a) fpectat huc L, 49. /j- de R. N. reliqua. teftimonia fingulis locis infta

ad

commemorabo.

f

(b) TACITUS Annal. L. 14. cap, 6o.

c) ID. Aun,. L. 12. c. 6.

K

(d

)

vid. ULP. fr. . XVI. $. 3. L. 12. C. de Legit. bered. &

: HEINECC.

j

gd L, Pap. Popp. L. a. c. 3.

$. z.

£

5. VII.

V

Homines in Republica Romana viventes aut liberi erant

Br

aut fe- ;(a) : illi aut liberrorum aut ingenuorum nomine

DQ

infignievantur (b

)

Liberti quidem omnes ex inftituto

Srznvu Turin ean

dem libertatem confequebantur (c); aít

y

initio monarchiz imperante AucusTO; vi Legis /Elie Sen-

J

tie quidam

liberti non multo melioris erant conditionis ac

fà

dedititii (d) ;

& vi Legis Juni& Norbanz fub T'iszgio la-

te minus Ío

lenniter manumiffi Latinorum tantum jura

adipifcebantur (e).

Differentia hec a JusriNiaNo tandem

iterum füblata eft

, ita ut primo omnibus liberris jus civi-

tatis (£), mox vero jus quoque aureorum annulorum ple-

uitatis, falvo nihilominus manente patrona-

neque ingen

E

ä

.usjure conc

eflerit(g). Ingenui ratione genctilitatis aur pa-

tricii erant, aut plebeji (b :

illi ex inflirato RoMuri non

(g

fed habebant quoque

folum plebejorum Patroni erant ();

foli

(

ä

-895 ( 9 ) got-.

foli aufpicia, tenebant magiüfatum j

fenatum, judicia (1)

9

$

imo eo procedebant, ut plebejis omne

m gentilitarem nega-

rent (m): preterea quoque primis re

mporibus fimpliciter

fuüb nobilitatis nomine comprehendeb

antur(n)Verumenim

vero, cum plebeji poft varias (eceffio

nes in fenatum coopta-

rentur; & omnes fere magiftratus

cum iisdem communi-

carentur (0) , nobilitatemnon ram e

X patriciatu; quam po-

tius ex dignitate , qua quisque co

ndecoratus erar (D, &

ex jure imaginum derivabant,

idque ea ratione; ut , qui-

cunque magiítratum curulem

adeptuseffet, jus ponendi

imagines in domus parte infig

niore beneficio fenatus ac-

quireret (q): quo plures aute

m à antiquiores quis habebat

imagines, eo illuftrior ejusde

m videbatur nobilitas, atque

omo veteris profapice appel

labatur (r), qui autem primus

ad dignitates majores perven

erat; & non nifi fuam imaoi-

nem ofítendere

porro Cives R

poterat;homo novus erat(s), Differebanr

omani ratione ordinis,

aut enim íenatorii

erant ordinis , aut equeftris,

aut de plebe (t).

Diftinctio

hac perfonarum tunc maxi

me ufü recepra effe viderur ,

cum, ut jam dixi,

omnia fere, quibus patricii reliquos ci-

ves excellebant, in

plebem quoque tràánsferrentur.

gnum denique diícr

Ma-

imep intercedebat, inter Cives R

Oma-

nos & pereprinos;

fub his autem comprehendebant

ur o-

mnes illi, qui neque

Quiritium neque Civiratis Ro

mang

jure (u) gaudebant, fi

ve nunc Larini five Italici five alterius

juris effent (v) Se

nfim tamen differentia hec im

minu-

ta (x); & tandem ab Imperatore Aur,

CARACALLA quoad

ingenuos penitus everfa eít.

(a) Pr. INS'Tz de

Jur. Perf- L. 3. ff. de Srat. bom.

(b) $. uir.

INST. de Tur. Perf. L.

$- ff. de.Szaz. bom.

(c) DIONYS. HALIC. /nzi

. Rom. 1.

d) SUETON. Zz. c.

126.

E

4o. ULP. fr. 1. 1. $

: ii. CAJL Df L, x.z. 1.

$. x.j'gg.

e) ULP. JX

z1.9.10. CAJI Infz, L

* I. Z. I. 9. 3.

(£) per L. un

. C de Ded. li

D. 10ll. & L. uu. C. de Lat.

lib. xoll,

(g) Per NOY. »3.

ex hujus Nov. c.

$- patet, male a

quibusdam flatui ,

quod per Conftitutionem ANTONI

NI

CARACALL differentia liber-

torum fit fublata, conf. EZ, SPANHE

(b) LIVIUS L. 1. . 8. 9. —

M. Oré, Ron. IL: $. p. 153 faq.

B

(i) DIO.

——

-H$ (10) $-

(i) DIONYS. HALIC. 4 Rom. II.-Lp. $4-

l) ID. Joco cit. p. 83

D

W

(m) LIVIUS L. 1o. c. 8. !

bi: Semper audira [ut

engm ) 0; jölo: gentem

f

babere, penes vos au[picia eje.

d

n) ID. L. 7. c, 1. d&

e

(o) DIONYS. H

ALIC. L

, I.I.c.-pdf ä;; LIV. L, X. c.8. de fenator. pleb.

In

ID. L. 4. €. 15.

de confuüle ID. L. 6. c. 42, de cenfor.

ID. L. 7.

on

c, 22. de prztor,. ID. L. 7- c. $. de di&atore ID. L.7.

MU

6I

6 17 de zdilibus

Y

- plebejis GELL. Nod. 4z. L. 17.

lla die (qua fcil. alter Confulum ex ple-

bu

(p) LIV. L. 6. & 37. ibi : quippe ex ;

*

uibus patricii excellanz , mperium

U

be crearetur) :8 plebem ventura omnia q

atque .bot

orem , gloriam belli, geuus , nobilitazem , magua ip

fis frueuda ; mg-

Ta

a liberis velinquenda.

£a

(g) CICERO ia Verrem L, $. €. 14

. imagines he a SUETON. /ug. c. 4-

i

"vocantur Senatoric.

») SALLUST. Jugurtb. c, 8$.

fe

(s)

ID. À. cit. c. 65. f: 673« 8$-

VELLEJ. PATEKC. 2. Jifl. 34. CIC. pro

I

. Muran. 6. 32.

ID. Phbilipp. VI. c. 6. vocat eos;

"

bomines a. fe natos; &

f

Cazilin. 1. c. 3 1. bomines per fe c

0

nitos frne ulla commeudatione majorum.

ferunt hanc diftin&ionem

LIVIUS, L. 26. c. 356. CICERO paffim.

Qu

(t) Pro

lura de his tribus ordinibus fcire cupit; adeat CAR. SIGON. de

V

ui p

L.2

m

Aut. Sur. pop. Rom.

a civitatis jure

fuiffe diverfitm, patet ex PLINII E. X.

l

(») Jus quiritium

HEINECC. ad L. 7ul. i* Pap.

f

4

,& Ep. X. 22.

kl"'opp. L. z.'c. 9.. 9. 4. OC

n

CAR. $

IGON. de 4ut. Jur. pop. Rom.

(v) Vid. EZ. SP

ANH. Orb. Rom. 11 23. p- 363- fqg-. —

los modo partes qu£.

f

G

Quo tempore, q

uibus modis, & in quos popu

ln

dam juris quiriti

um & civi

tatis, modo omnia jura cumulatim fuerint

10

collata ;

nec non

diverfitatem Jurium Italiz, Latii; Provinciarum egre-

gie tradunt mo

do laudati CAR. SIGONIUS & EZ. SPANHEM. /i£5. ci;:.

(

(b

N

(c

$ VIIIL

Quinam h

omines inequale matrimonium contraxe-

rint, quosque e

fectus hujusmodi conjunctiones habuerint,

fefe offerunt matrimonia Patricio-

inveftiganti primo loco

V

rum cum plebejis.

Penes Patricios,

ut jam $pho preced.

dictum, omais honos, dig

nitas & poteflas ab initio fuit,

Iis Regibus fibi folis fervarent

Has prerogativas ut expu

2

Patricii, omni ftudio intenderunt ;

eumque in finem, ne

t

er mutuas affinitates inter gentes concordia co

alefceret ,

0n

fed potius in perpetuum a fe invicem divellerentur , per

e-

fs

-92 ( ono) B4-

Decemviros Legibus XIL. tabularum & lhane fanfionem

inferi curarunt: ne ullum inter

patres & plebem jure fub-

fiftat connubium (a);

variisque ad tegendam (üam calli-

ditatem ufi funt colori

bus(b). Verum enim vero plebeji

indignabundis oculis

arrogantiam Patriciorum intuentes ,

omnibus viribus hifce

conaminibus contranitebantur. Ma-

xime fuum ardorem

perfpicuum reddidit CaNULEJus Tri-

bunus plebis in füa ro

gatione pro communicando confülatu

connubioque, qua

infimul juflitiam fuw caufz his fere

rationibus firmavit:

exactis Repgibus zequam omnibus liber-

tatem fuiíle paftam;

plebejos nihil aliud petere

; quam ut

hominum civiumque

numero habeantur ;

patres focieta-

tem civilem dirimere; atque duas ex una

facere civitates;

per communicationem connubii cum

plebejis nihil juris

mutari, cum femper liberi fequantur

patrem; patres ini-

quiores in plebem quam in victum

quemque hoftem exi-

ere,cum huic dent civitatem, qua

tamen plus quamcon-

nubium fit; addit denique nemine

m plebejorum nomen

fuum militiee daturum, nec contra h

oftem, Reipublicz rui-

nam minantem, dimicaturum

; Priüsquam füs rogationi fa-

tisfactum fir. Quibus effectu

m ut lex ante aliquot annos

in odium plebejorum

.perlïata ; contraria lege iterum ab-

rogaretur (c).

(2) DIONYS. HALIC. 4ur, Rom, L. 10, p. 6o4,

b) LIVIUS L. 4. & z.

(C) IDEPVII LI €. C. S'MQ-

$. IX.

Inter matrimonia inzequalia altero 1

€tones liberorum hominum cum fervi

oco ref'ero, conjun-

S.

Servi inter fe-

metipfos Jure Rom. nullum conn

ubium, nullas nuptias ,

nullum matrimonium,

fed contubernium contrahere dice-

banturj quod

quidem non ita accipiendum , ac fi fervo-

rum contuber

nia fine omni ordin

e , nil nifi vagze commixti-

ones & omnia adulteria

; inceftus, ftupra impunita fuiffent;

fed dicendum potius, R

omanos fervis ea tanturm denegaffe,

:

P^

que

-2 ( 12 ) $et-

put

que ex juris civilis difp

ofitione originem trahebant, at-

tanquam civibus Roma-

t

que nomen dignitatis conjugalis ,

&ionibus detraxiffe; ad-

hi

nis proprium , eorundem conjun

fi rem ex juris rat. principiis metimur ,

(ervorum

pa

eoque;

€or

eque ac liber

orum hominum conjunctiones cum Gano-

TIO (a) matrimonia ap

pellare licebit ; idque eo magis , quo

hp

bernia fervis idem preeftitiffe , quod

Tilà

eertius conítlat ; contu

liberis hominibus conjugia j ge

nerabant enim fui fimiles,

)

habebant coadjutrices operatrum

n

extinguebant libidinem ;

1

(b).

Juemadmodum ver

o fervi nec inter fe, ita*quoque

nec cum

liberis hominibus legitimum inire poterant conju-

[

jium (c); Leges €

pnim Romanz ad hoc requirunt , ut uter-

(

contrahentium

fitliber & civis Romanus(d); utque

(Q

que

ntur connubia(e); hec

fecundum fua

preecepta contraha

L

f

autem ipfa funt co

mmmuni

catio diviniatque humani juris (f) ;

L

(

sam vero neminem

fugere poteít, fervos omni ftatu civili

L)

()

fuiffe deftitutos (g) ; omni

umque jurium civilium exper-

(

&iones fub. contubernii

tes (b). Ejusmo

di itaque conjun

(

quoque vocabulo c

omprehendebantur (1). Liberi quidem

bhomines cum fua vel aliena

ferva concumbentes non fiee

t

bant fervi(1); CoNsTA

NTINUS tamen

decurionem, qui clam

(

|

alienge fervee fefe conjunxit ;

in infulam deportari , ejusque

llum derrudi juífit

(

bona fifco addici, mulierem vero in meta

vero faeminde cum

fervo alieno rem haben-

(m). Libere

(o

tes per Senatu

sconfültum Claudianum poft trinam denun-

(p

ciationem in fervitutem

funt redacte (n), quodfi autem fuo

j

fevera fane lege CONSTANTINUS

)

fervo fe adjunxerit fcemina ,

mulierem capite plecti,

& fervum ignibu

s tradi voluit (0).

fociatione nati matris fequebane

()

Liberi ex hujusmodi con

tur conditionem (p) , ita ut ex anc

illa orti fierent fervi (q),

liberi quidem ;

aft tamen fpurii (r)

ex libera vero procreati

naícerentur: &hi quidem pra rel

iquis fpuriis eo deterio-

Q

ris erant conditionis, quia per mo

do allegatam CoNsTAN-

CI]

qTINI conftitutionem nihilqui

dquam;

neque per fe neque per

Lh

ex

facultatibus matris quocunque

interpofitam perfonam ;

sft

inimo omnia; que ipfi aut eorum

bu

titulo capere poterant; qq

, pater

.M ( 13) B-

i

lj

pater aliunde habebant , fimul cum räïquæ matris fubftan:

tia iniproximos hujus cognatos, aut libe

ros legitimos, fi quos

.

habebat , deferebantur. Ceeterum p

reter atrociores has

peenas fequebantur quoque dictas conjunctiones o

mnia in-

commoda, quibus premebantur illi, qui contra

)

legum aut conftitutiones & mandata Princ

preecepra

"

ip-umïmatri-mo-

nia contrexerant (s),

T

(a) de . B.* P. L.2. c. $. $. 15. ab hac fententia ipfi JCti veteres non fue-

runt alieni , prouti illud ex ULPIANI faltem verbis colli

i poteít; dum

lia

in L. 32.f. de R, . dicit:: Quod aztiuer ad us Civile,

fervi pro nullis ba-

"

benzur : niou zamen d» jure nazurali : quia quod ad us

Hat, axtines ) UJmnes

[«

bomines equales [unz.

(b) VARRO ge Re Rzff. L, t. c. 17.

i

(&0 L. 3. C. de inc. do* inuz, nupr, ULP. fr.r. g.

$. * PAULL, Rec. feuz, L.2

E

z. 19. $. 3. inde quoque M. ANN. SENEC

À controver[. 21. patrem, qui

filiam fervi conjugem fieri juflit:

» tanquam dementia captum introducit.

;

(d) pr. INST. de Nupr. ULP. fr.

li

(e):pr. INST. de Nups,

[*

f

L.-hjfh4de R.N.

s Q;;. CAJ. Inft. L. t. r 4 9. I.

lll

E

1

g

J

er $. 4. INST. de cap. dimin. L. 33. ff. de R, 3.

.

8

5

Jf. de Cap. dimin. L. 32. F. de R. I.

. INST. de

Jérv.. cogaat.

L

4

*

NS'T. de injur. L. 23. C. ad L. Jul. de adult. &c.

—

;

.31

C. de iüic, do* inurz. tupt. PAULL. L. 2. z.

19. $. $.

4:.

3-

de liber, cauf.

008 f 8

g

A

d

de 1nc. do» inut. nupt,

l

^

1.

n

7

L

P.

,C

£, XI, $. 11, fuftulit SCtum hoc

i

nv

e

B. CM

SCzo, Claud, 1oll.

JUSTINIANUS per £, h

l«

o

m

nl

: Un. C. de mul, que fe. propr. fervis junxerunt.

:

]e

À

^p) ULP. fr. z. $. $

) IDEM £ c. CAJ. L.

.II. [2

F7NmS

4. $. ro.

(5) pr.

INST. de iugen. $. 12. INST. 4e N

T

* L. $ 2. Loag. F. &&M

j

bom. L. 3. C, de iuc. dg? intit. uups.

(5) De penis his confülendus $. 12. INST. de uzpz, & in&a-; 43*

5'-- X-'

)

Tertium inter matrimonia ingeq

ualia locum occupanr

.

conjunétiones inpenuorum, atque in

ter hos fenatorum pras-

"

cipue, cum libertis aliisque abjectee

conditionis hominibus.,

Liberti libera quidem republica

aft tamen non omnia civitatis

omnes cives erant Romani,

& quiritium jura confeque-

militiee non nii urgente neceffitate ad-

bantur 5 fic ex. gr.

26

ä

Ícribe-

x

-—eoä ( ) äee-

troti

fcribebantur (a);

ad honores porro & magiftratus non ad-

modi

mittebantur (b); ita quoque Jure conn

ubiorum erant de-

LÀ

»atet

hoc exemplo HisPALAE FECENNIAE,

nem

ftituti

*

cui poteftas nubend

iingenuo S$Cto conceffa eft (c). Au-

d p

cum numerus ingenuarum fa.

pod

GUST! vero temporibus ,

cum f

miraárum multo effet

inferior numero ingenuorum, liber-

ltitndine Roma abundaret,

& tamen Impe-

tüm j

tarum vero mu

n

rator quovi

s modo vellet;

ut omnes ingenui ducerent uxo-

:

ffa demum funt ingenuorum cum liberris con-

3)

n

res , permi

( Q

iugía (d).

Attamen hecce connubiorum libertas tam ab

(u

'AUGUSTO , quam a

b Imperatoribus eum excipientibus; cer-

bere

€jt.

tis quibusdam circum

fcripta eft limitibus. Imo enim, quum

l

ipfo

Aucusro autore non ut an

rea omnes illi, qui ex

()

eequalem libertatem civi-

N

juft

a fervitute manumifíTi eranr,

) Ul

tatemque Romanam

effent adepri; fed aliqui eorum in

yo

icerenrur (e), hique omni-

t

triftem dedititiorum claffem rej

nec ulla ratione ad civium

()

[

bus civitatis juribus carerent ;

Romanorum libertorum b

eneficium pervenire poffent (£),

(f

(

adeoque non multo meliíoris

ac ipfi fervi effent conditio-

() 2

nis, fua fponte fequitur ; nul

lum inter hos atque ingenu-

(m)|

h

os fübfiftere potuiffe conjugiu

m (g). Ita quoque nec illi li-

berti , qui vi

legis Junize Norbane jur

e tantum Latii fue-

[2

LO:

ftum & aquale inibant cum civibus Roma-

fj

runt donati, ju

(n

j1

nis connubium, Et quanq

üam eorum . conditio multo tole-

rabilior fuit conditione dedititiorum;

variisque modis Qui-

tamen dure ad-

ritium jura confequi po

terant (h), in eo

mnodum fuerunt habiri, q

uod ante SCtum , quod D. HA-

9.

DRIANO autore factum eft ; vi

Legis Menfie liberi non

Tus

modo ex utroque parente

Latino ,

fed etiam ex Latino &

fcerentur peregrini atque Latini

ft,

cive Romana procreati na

d

(i).1Ido prohibire quoque man

fere nuprie inter libertum

T

non enim.conveniens vide-

& patronam honefliorem (1);

Qu

batur , libertum tanquam virum

, illam in officio & obfe-

fü

rari at-

uio habere , quam ipfe vi juris patronatus vene

Ro

que pa

venris loco habere tenebarur (m). SEvERUs & ANro-

pa*

atQ

NINUS

Augufti liberti nuptias non mnodo cum patrona

troni

r

-löä (-15' ) $-

d

troni c':»onjuge'et filia injuftas pronunciarunt , fed hujus-

ls

modi nuptiarum quoque tanquam odiofarum prohibitio-

E

nem ad patroni proneptem u(que extenderunt (n). . Quod

U

Qu

ad peenam attinet , Paurus JCtus cit, loco ait : libertum

pro dignitate perfonas vel ad merallum vel ad opus publi-

T

cum fuifle condemnatum , memorati vero Auguíti inliber-

[

(e

tum pro tem

porum fuorum moribus fe animadverfuros

promittunt.

l

(a2) LIVIUS L. 10o. c. 21

, add.. Ejusd, Epit. L, 74.

ib

b) CICEROpro Cluenz. c. 47.

br "

(& LIVIUS L, 39. c. 19. ibi: wzique ei;fcil. Hifpale Fecenig , iugeuuo n

bere - licer.

effet.

-

et,neu quid ei, qui eain duxzy?i » 05 il fraudi ignominiaeve

(d) Vid. DIO CASS, L. 54. p. 66o. L. 23« 44. f de R, N.

L. i1,. C de

ll

INaptr.

1

