KaI600-751_19
author: Richard, Franz

„

D. o. M. 7.
DISSERTATIO JURIDICA

FILIORUM F 4AMILIAS
PECULII S⸗

QU AMsM
DEO CIEMENYZER IUVANZE

IN ALMA ARGENTORATENSIUM UNIVERSITATE

SUB PRESIDIO

DN. JOHANNIS WIEGERI,

J. U. D. PAND. ET JURISPUBL. P. P. O.
UNIVERSITATIS SENIORIS, ET CAPITULI
THOMANI PREPOSITI, h. t. FACULT'A-
TIS JURIDICE DECANI,.
SOLEMNITER TUERI CONABITUR
DIE zZ. V. SEPTEMBRIS, A. R. § MDCCLIL.

A UT O R

FRANCISCUS RICHARD.,
ARGENTORATENSIS.

r d

I & 2 K 7. 7.
Typis HEREDDM PAUSCHINCGERIANORUM.

—

OPT. MAX.
PARENTIBUS

PATRIA

SACRUM.

D. O. M. 7.
DISSERTATIO JURIDIGA
FILIORUMFAMILIAS
PECUEIIS.

78S 1.

à generatim aſſignatur effe-
Gus, quorum alter perſo-
nas, alter res liberorum ſpectat. Prior
A 2 ad

PaAtrix poteltatis civilis duplex

ad jus vitæ & necis usque ex Lege Ro-
muli dilatabatur. SENECA, de Beneſic.
Lib. III. Cap. Xl. DioNyvs. HALICARN. An-
tiquit. Roman. Lib. IIl. p. 96. Poſterior
ad acquiſitionem omnium, quæ ex ho-
neſta cauſa liberis obveniebant, pro-
tendebatur. Verum, quemadmodum
jus parentum circa prius paulatim im-
minutum fuit, ita & jus acquirendi per
liberos, introducta peculiorum diſtin-
Rione, haud parum coarctatum eſt.

2UIESIS TII.

Eſt autem Filiifamil. peculium, pu-
ſilla pecunia, quam a rationibus paternis
habet is ſeparatam. Dividitur generatim
in militare & paganum: ad illud pertinet
quid-

( 5) -
quidquid Filiofamilias ex Militia ſagata,
vel togata, aut earum occaſione adve-
nit: ad hoc referunt, quæ extra dictam
cauſam eidem adquiruntur: hinc illud
in caſtrenſe dividunt, & quaſi caſtrenſe.
Prius complectitur quæcunque Filius-
fam. ex Militia armata, aut occaſione
ejus aſſequitur: quo ſpectant ſtipendia,
præmia, penſiones, capta ex rebus ho-
ſtilibus, relicta a commilitonibus, a pa-
tre, vel ab aliis donata filio in Mili-
tiam proficiſcenti, itemque fundi &
prædia ex pecunia caſtrenſi comparata.
L. 4. F. de Crnſ. pecul. L. I. & 4.
Cop. eod.

A 3 Z AESNINIII.

(6) e-
2ESTS 1715

Poſterius, ſeu quaſi caſtrenſe, prio-
ris ad exemplum receptum, ea compre-
hendit, quæ Filiofam. ex militia toga-
ta, aut ejus occaſione, quæſita ſunt. Huc-
que referuntur ſumptus a patre in filii
ſtudia facti, adquiſita eidem ex bene-
ficio, aut miniſterio eccleſiaſtico, aut
eorum cauſa; item ex cauſarum patro-
cinio, vel publici officii, artiumve li-
beralium exercitio comparata, dona.
tave a Principe, vel Auguſta: quippe
qui, non niſi arte vel marte de Repu-
blica benemeritis, donare cenſentur.
Unde haud inepte peculium iſtud ſub-
diſtinguitur in Eccleſiaſticum, Palati-
num

num & Togatum. LVid. L. 4. Cob. de
Advocat. diverſ. judicior. L. ult. Cop. de
Inoſic. Teſtam. Lex 7. Cop. de Bon. quæ
liber. L 34. 65 ſeq. Authent. Presbyteros.
& Lexr so. Cop. de Epiſcopis &; Cleric.
L. un. C. de Caſtrenſi omnium Palatino-
rum peculio.

2ESTS Ir.

Utrumque peculium pleno jure eſt
Filiifamilias; de eo poteſt, tum inter vi-
vos, tum mortis cauſa, diſponere; modo
legitimæ ſit ætatis. Imo, cum ratione
hujusmodi peculii pro Patrefamilias ha.
bea-

(8) Ses-
beatur, conſequens eſt, ut de eo te-
ſtandi facultatem habeat. L. 2. ff. ad

SC. Macedon. pr. INSTr. Quib. non eſt
permiſ. facere Teſtam. L. 50. Cop. de
Epiſcop. & Cleric. L. 3. Cop. de Caſtrenſi
pecul. Directe quoque tum ex contractu,
tum ex delicto privato, conveniri queat;
eoque condemnato, detur adverſus
ipſum actio judicati. Item, quod ceſſet
exceptio SC. Macedoniani. L. I. §. 3.

L. 2. F. h. t.
2 HESIS Y.
Quidquid extra prædictas cauſas

ad Filiumfamilias pervenit, illud pagani
pecu-

— —

(9) -
peculii nomine generatim venit. Si
ex re patris proficiſcatur, aut ejus in-
tuitu fllio quæratur, peculium profe-
Gitium ſpecialiter audit; ſin autem ei
aliquid extra Militiam, & rem patris,
adveniat, adventitium vocatur. Ad
prius pertinent merces & pecunia, admi-
niſtrationi filii, induſtriæ exercendæ cau-
ſa, a patre commiſſæ; & quod patris
contemplatione filio donatum: hoc
enim pro re patris & principaliter re-
putandum, juxta vulgatum: Propter
quod unumquodque tale, & tale illud
magis eſt. Hujus peculii proprietas &

uſusfructus penes patrem remanet, ſo-

la adminiſtratione filio relicta. §. 1.

r. Per quas perſin. cuique adquir.
8B Melio-

* (10) -
Melioris tamen conditionis hoc ipſo
eſt filius, quam alius adminiſtrator;
quod iſtud peculium pleno jure reti.
neat, ſi ante emancipationem adem-
ptum non fuerit; aut publicatis bonis
paternis. L. 3. §. 4. F. de Minor. LI. 31.
H. 2. F. de Donat.

2IESIS VI.

Poſteriori, ſeu adventitio peculio,
aſſignantur bona materna, & quæ ab
aſcendentibus maternis, liberis in ſa-
eris parentum adhuc conſtitutis teſta-
mento;, aut ab inteſtato, titulo ſive
uni-

univerſali, ſive ſingulari, relicta ſunt;
aut actu liberalitatis inter vivos collata.
Item profecta ex liberalitate aliorum,
& proprio labore, ſeu ex artium illibe-
ralium exercitio parta, proſperave for-
tuna, v. gr. Theſauri inventione, quæ-
ſita. Hujus peculii proprietas ſemper
penes eſt filiumfamilias; uſusfructus ve-
ro ejusdem patri regulariter competit.
L. 6. pr. Cod. de Bonis, quæ liber. §. 1.
INSr. Per Tnas berſon. cuique adquir.

Dixi regulariter: ſunt enim caſus,
B 2 in

2 (12) -
in quibus peculii adventitii uſusfructus
patri adimitur; unde ortum cœpit no.
tiſſima & frequentata Interpretibus
hujus peculii in regulare, ſeu ordi-
narium, & irregulare, ſeu extraordina-
rium, partitio. Poſterioris claſſi adſeri-
buntur Imo. Hæreditas, quam Filiusfam.
renuente patre, adiit. L. ult. §. 1.
Cop. de Bon. qua liber. IIo. Donata,
relictave filio, ea lege, ut patri uſus-
fructus non cedat, NovELL. 117. Caß. I.
IIIio. Quæ filius capit ex hæreditate
fratris germani, cui pater una cum filio
ſuccedit. NovxrI. Iis. Cap. 2. & inde
deſumpta AUTHENT. Item hareditas. Cop.
ecod. IV“. Si in rebus filio reſtituen-
dis pater doloſe verſatus ſit. Z. 50. ſj.
ad

68 (13) 2-
ad §C. Trebel. Aut denique, ſi ufu-
fructui rerum renunciaverit. dicz. L. 6.
Cod. de Bon. quaæ liber. J. 25.

2HESIS VIII.

Cum teſtandi facultas ſecundum
principia Juris Romani non tam ex ju-
re dominii, quam ex legis authoritate
competat, conſequens eſt, Filiumfam.
de peculio adventitio quamvis irregu-
lari teſtari non poſſe; LEGEXII. TA-
BULAR. per Leges fſubſequentes in
cafbus non exceptis confirmata, ſoli
patrifam. id juris concedente. Vid.
S B 3 ULPIA-

π6 (14) -
ULeIANI Fragment. tit. 20. §. 10. Adeo,
ut nec conſenſus patris talem faculta-
tem filio tribuere valeat; cum teſta-
menti factio activa juris ſit publici:
quod ſola lege dari, eademque ſola
adimi poſſit. I. 3. 6. & 19. ſf. Qui te-
ſtam. fac. poſſunt, pr. INsTr. Quibiss non
eſt permiſſ. fac. ieſtam.

2ESNIS M.

Verum dicti peculii irregularis
adventitii libera eſt, etiam absque pa-
tris conſenſu, quovis modo inter vi-
vos, non mortis caufa, diſpoſitio.
NovEIL. II7. Cap. I. Arg. L. 18. f. de

Pact. & I. 39. f. de Obligat. & Act.

Aliud vero obtinet in adventitio re-
gulari,

222

(15) ⅓¾
gulari: de quo quippe ſine patris vo-
luntate nec inter vivos, nec mortis
cauſa, diſponere poteſt filius, quam-
diu patriæ poteſtati ſubjectus eſt. An
autem patri illud valide mortis cauſa
donare poſſit Filiusfamilias? diverſus eſt
DD. calculus. Pro affirmativa ſtat
Cujacius, eamque ſolide adſtruit, Con.
ſult. 44. quam ſententiam confirma-
vit & corroboravit Supremum Arllſa-
tiæ Tribunal decreto ſuo, Anno 1740.
die 30. Januarii. Vid. Arréts Nota-
bles, p. 166-176.

SOLI DEO HONOR
ET GLORIA.

Oρ

bD. o. M. 5.
TATIG JURIDICA-

RUM FAMILIAS
CULIIS,

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

QU A M
EEMENYZER UVANZE
TORATENSIUM UNIVERSITATE
B P RÆSIDIO

ANNIS WIECGERI,

11

D. ET JURISPUBL. P. P. O.
TPIS SENIORIS, ET CAPITULI
PREPOSITI, h. t. FACULTA-
JURIDICE DECANILIA/-.
TER TUERI CONABITUR
* PTEMBRIS, A. R. § MCcLIIIr.
AUTO R

SCUS RICHARD.,
ENTORATENSIS.
H. L. ° C.
G E N 5 RK A 7 .
DUDM PAUSCHINGERIANORUM.

—

10

9

7

6

5

2 3 4
4 Copyright 4/71999 VxyMaster Gmbh wwW.-VXymast

1