KaI600-750_4

"

:

"

—

-

-

"

-

-

-

"—

z3

»

ii

——

Ut T eem RPES

-

--

ü

*

$

T

&

*

E

-

Gsicunocim d

n ii i

—

—

—

—

——

—

—

E

P

-T

T

s

7

i.

*

e:

T

t5

m

I

ze

L

T

Eu

s

:

ia

CA

z

"

T

u

-

t

x

m

2

—

x

w

zb

z

—

i

PA

--

t d

—

y

E

— Rn

EE

*

w

[

|

E

o

-

v oucs

Digitalisat

vorhanden

i

-

*

u dul

m

——— À

a.

E

^5 ^7

3

E

W.

W.

Ed

WJW

Rov

a

"ia

-

E

m.

u1

m

-

giiar,

A

N

W

wf

B

":

a

A

Cton-.

"

L

*s

WE

A.

-&

*s

y

^W

bo€

ais

S 9

hii

" d

íSy

od

O

f

diisgs u

W

Ua

.

»

"

V

T N

TE

EU

5

W

V

-

AN.(

*

T

:

EM

W

Mi

W

71

H.f

2

—

Y

"m

MP m

E

E

ag

A

4

u

-

.

N

i

A

A d

s

20

5

EUA

A

DEV

OE

*

"*

LL

OPHEN

MOPTY

RA

"A

m

u

bt

d

x

BY

«

A

d

ia

Es

z.

REb

QDBV

DISSERTATIO JURIDICA,

EXHIBENS

"

"ib

) d

jv

URIS CIVIU

t Er

4 n

FT PEREGRINORUM

- DIVERSI FUND

ENI

Q U. u M

».

D EO bene juvante

| t

"Sus Faæsmïo

ttháli)

N JOHANNIS WIEGERL

]UDIniht mper. PPO &

Canonici 1 homani;

IN UNIVERSITATE ARGEN?ORATENSI

SorgxNrTER defendet

d. d. XIV. Augufi, 4. R. $. cM DCC XXXYFT.

FRKDERICUS WILHELMUS WILDERMUTH,

ARGENTORATENSIS.

Horis locoque confuetis.

R L

$6 oge

ARGENT4 ORAT L

Literis GEORGII ADAMI PIESCKERI, :Czzver/. Typoer

d-

JERENI.S'SIMAE

PRINCIP.UM: TRIG./E

DOMINO-

LUDOVICO

. PRINCIPI PRIMOGENLTO

DOMINO

G1O0

GEO

ILHELMO

HAÀ

N

N

ïlä

L

R O

.

O

:

Si

z

LAN

GRAVIIS

RINCIPIBUS SER

HERSFELDIJE,

(

G O.M.L,DLM B.U.s

CATIMELIBOCI,

DECIZA,

ZIEGENHAYN.,

NIDD £,

HANOVLE , SCHAUMBURGI,

ïSENBURGI ET BUDINGJE,

&c

&C..

&c.

TC

XINCIPIBUS JUVENTUTIS

ER

ELICONIS ALSATICI

DOMINIS CLEMENTISSIMIS

[

FELICITATEM PERENNEM

fïtäy

] S SERENIS

SIMI PRINCIPES

DOMINI

CLEMENTISSIMI

£,

b,

,

Jl]ertationtumy qua m bo

N

I

narum — lüberalaumque

artium . atque fcientia

rum Umwr/ tatzbus d-

J?

jnico erudziom*m examini publzæ

fübciuntur ,

duplex fcopus ejfe

ii

/öiel

/olet

pzm*zm Hl veritas /em*emm-

f

i

rum pondere argumentorum trutine-

fibi

"r dccurdtaus , vemotàque aþ/?aculzæ

ln

contfirimetur apertzus 5 partim vero , ut

rifi

edsdem defendentes fBeciminibus ejus-

H

:nodi demottfrare odleant. folenuzus ,

M,

quautumdn ftludiis profecerint. Utrum-

a

J

«quec €ortt

jïcw poteft eo felicius, foletg

Jujt

€0 alacriori duimo , quo altzus eft zl/a

ftili

rum in Orbe faffieium , quortum appro.

Ilf

batione diffutantes /zzfïmmmw Jtaá

I

Lemeritatis notam qe non mcwf ITH

QUj

Jfero gpzz(! /äædd!lyämam clementum

N

FESNIRAM , PRINCIPES fE.

(

RENISSIMI, f ? pasellas bafée Cel.

/(

/lfftmo

f/

70 tutamini F.ES1RO bumillime

JTne

fubinittam ; prefertim , cum ed Jfecia-

Aciili?

- Jis ime ad boc impellat vatio , quod cha.

$,U

riffimus parens meus 4n /ucæf oübus

du :

Hanoicis ,. jam ad SERENILSSL

((1/05 s

MAM DOMUM FESIRAM

I

| ffedlantibus , ?nter clrentes mon xnodo

g

Jfüfcaptus , fed € án Oäzcw fitis aratio-

il

f j/fe. coufirmatus. ftt.

F'geat ia

l)

Aur , flreat , pereunet , n ERENÍIS.

/

]uj

SIMA DOMUMS H ASMIAMAC A, n

lt

cujus [pem nate fimt JERENII A.

jl

TES$ FEAIRAE, atque.

Joic4s

JE

quoque [ubditis fuis feliciter inperet.

Cl

FOSJ vero.

J.ERENIJJI r.

j

PRIN.

PR INCI PE V UT qmc! parm ap///d

FO£5 pe!ere bic Lcet. ut patri Jam -

^

aratiofffime concejimz Javorem in me -

Jilzum continuare dignemini , eff , quo.

E

//'umz!!zmaz mm!e contendo

SERENISSIMI

PRINCIPES

tüty

fecun

de

1mpe

hj

mod

Que

Ullat

Totus Vefter

D

Subjetiiffimus Cliens

ERIDERICUS WILHELMUS WILDEZRMUIH

-92

)1( $827

d

W

í7.

E

ä

N S— ERN

V

jau

e

('-4—.

»

N

-

m

E

(/,

es

N

,/'

—

Oþ(ü

,

1

ü

iPs

UER

T N

7U

»

Y

/

d

—

16

(.—

E

EY

r

r

/

ïz

l

r

—

Ü

)

N

D7

l//

'//7/

Ml

L

'g

ss

Ki

A

NS

WT

UE

?

, 71(0

I

N

I.

THES.

Ubjecium , cui & propter

quod leges feruntur, funt Zozzi-

Zes: hi quatenus cum qualitateali-

qua vel conditione confiderantur

Perfonarumnomine veniunt,Con-

&

ditiones fecundü quas perfonz di-

viduntur & diverfis juribusfruun-

tur przcipue fünt ttes 57477; ; nimirum I."? L;fertatzrs

fecundum quem Perfona alia Domzz cft ; alia fervz,

Vid, gr. 3. de ure Per[onarums l4* Familia , cui qui

imperat, aut imperandi jus habet, juxta Z.195. $.2. Ze

F. $, appellatur Pazerfamilz4:s, membra vero fub ejus-

modi Capite collocata , diverfo tamen modo, funt

cMater familias , Filit- Filieque-familias , fervi, alii-

que 4omefPiet

Vid. À , Oanu0 s LT

2 jurm

D,cd pr. g. de l:fis gui fui vel alen

U

MT

-

- )Ja( g«g--

fumt , qux loca juris Romani ex: indicatis hic

p«

füppïenda .erunt,

Primarius vero & maximus ,

COl

quique reliquos in fe continet, ftatus IITio f

fAtIS

CIvAtis

ad hunc relati homines omnes funt vel

Wa

Cives vel Peregrini. Vid. L. Xr. D. de Captte minutir.

uf

Hac diftin&io, qua ad Jus Publicum fpectat , ab Im-

tà

peratore Tuftiniano in Inftitutionibus fuis fuit omifla,

fatu

proptet Ícopum , quem fibi inElementisiftis Jura pri-

Inp

vata tantum tradendi propofüerat ; juxta $. z/, 3. de

guffitia & 3"ure. . Attamen non tantum propter per-

fonas, quas continet privatas omnes, omnibus quoad

fuum ftatum, fed & ad jura quoq; privatorum varia

reáe intelligenda utilis eadem atq; neceffaria eft: ex,

e«

£r. ad jus poteftatis patti , nuptiarum , adoptionis,

Dirn

contra&tuum , aliorumque modorum acquirendi, &

m ]

difponendi circa bona tam. inter vivos quam per

fei

ultiimam voluntatem : adeoque fumma füi utilitate

15

fe commendat.

jJurium itaque ex hac diftin&ione

intc

orientium fundamen:a paucis explicare in thefibus

N

fequentibus animus eft: Deus copta fecundet,

C

Le&orque benevolus iis faveat.

Lmo

OM HLES,

.

in

Civitas eft coetus multorum hominum ; come

W.

fir

munis jutis atque felicitatis civilis füb eodem fümmo

intra fe Imperio fruendi gratia confociatus.

fan

TIHES.

ad

1.

m

Civitas qualiber hujusmodi eft vel. Sizp/e ,

pi

&mplici fummo Imperio , íeu ordine imperandi &

Jüt

paren-

1

-—æ )3€ 28-

» lic

parendi gaudens;

vel Compþþm: in hac diverfa funt.-

gula fchema quoddam Civi-

[ ,

corpora, quorum fin

' d

tatis prz fe ferunt ,

ordine nimirum imperantium

tvd

uafi fummo atque

parentium feparatim inftructa ;

hiir.

cuncta tamen fub eo

dem vero fümmo Inperio uni-

fundenda cum Czvztatum divet-

) It*

ta: non igitur con

nl

quarum fingulz verum fummuma

farum Sy/fematibus ,

p

Imperium in fe habent.

jj.de

per

uotd

vati

1n modo ante diáis compofitis Civitatibus

uzdam Civitas fuperior , ieu

É

ergo fempet occurrit q

Inis,

prümaria , atque proprie dicta;

:

apud quam vis fum-

m. compage

m refidet; & Iz-

j«

mi Imperii in univerfa

»rier , feu fubalterua , minus propr

ia, unaaut plu»

1 pdf

di & imperandi,

Itife

tes , intta fe quidem Ordinem paren

fummum , fed a prim

aria tamen Ci-

0ne

interdum quafi

ntinens.

Sci

licet ejusmodi

bus

vitate dependentem co

Civitas inferior a fuperiore triplici

modo differt.

!dCt,

fumma Civitas

L]

^" enim contingere po

teft, ut ipfa

corpora Civi

lia feparata fit, qua

in plura immediate.

ut fingula parent Ci

vitati fümmze, conjun&im vero

in Civitate ifta Primaria tanquam coimpee

yme

fuüumta

.

LJ

Jo

rantia de fuüummo ejus

Imperio participant

queme

odie habet in Imperio Ro-

admodum res fe h

mano-Germanico quoad St

atus Imperii, . IL^ fx-

Inferiores fibi aliunde

ifime Civitas Primaria

&

ili acquifivit & adjunxit ;

3;553

jure armorum aut fim

infervitute quafi pub

lica conftituit, fingulis tan»

^ 2

tum

u-

g U -

tum membris ftatu priftino libertat

7

is relito , vef

etiam ftabilito , aut juxta fuum fco

fs

pum immutato.

fub f

Aut IIL^ fubjunó&am fibi aliunde

Civitatem

F1-

fünz libetrtati

ditüs, A

publici & autonomiz refti tuit Civi

tas

Civill,

fuperior, aut in ea illam reliquit, íervato fibi

in

5. Ó

cam tantum íummo Im

perio pro falute commuüni

Civitat

exercendo, Vid. ZHENR

ICI COCCEII A4Hunto

HOHHA Ju-

cipia: |

Yi GeHUMMI , CAp. 19. . $- 10, C t1,

tionibu

fecus €

THEL:y

ticipcs

In Orbe & jure Romano Civit

as primatia feu

Leojon

fuperior v

peei

ocatut Pepulus Romazs:., Vid. L

« 1912

de F. $. quem füb Imperatoribus repraefenta

$160]

bat ipfe

0657

Princeps : cum lege Regia,

quz de: ejus Imperio

L

lata eft, populus ci & in eum

omne imperium fü-

juxta Z

um & poteítatem contulerit :

Juxta L, 1. D. de Coz-

ife ex

JHt. Prine. , $.6- 9. de 3. N G, e G

Inferiores

:.me (

veto atque ipfis Romanis fübje&x Civitates vel

lat ,

Mitüi

fimplici C/vitatus nomine veniunt; - ex. gr. ubi de .

communi ipfarum jure a jure Populi Romani diftin-

MIAEnR

cto agitur; ut in Z, 2, D. Ze Veterana

item , quan-

qt t

do dicitut , quod Civitates privatorum

loco habe-

72('[6"/2

antur' X/idc L. 164 dg l/. S. Add- L. IS. LQ t7' .Eäd.

3 Y

$1601

wicipiäm € Or

Z

d

22AAT I , Lib. X, Veladjun&o nomine

blicy ]

priftino fingularum , ubi de fingulis fermo cft

dentia

; ex. gr.

cum Civitatis Maffilienfium , Gaditanz

; item Came

füos(

panz , Puteolanz, fit mentio : Vid, 7, 1. $. . .D. 44

Waren

Municipat, PLN. L. X. Ep, ad Traj. de putitione Ami-

Yrlbti

QWG"

ieïmg

-RH»OOS(C OM

) WBI

Pertinent huc etiam Civitates ; quibus

feuorum.

(4t0,

füb Romanis Regzi aliu

sve Principatus. titulus fuit

l

id.omnino C. J. CVESAR, de Bella

| pri.

datus, vel reli&us. V

Civili , L.3.6.107. & HENR. COCCELI TY 4ct. cit. C. 15.

ivïitgs

bi i

$

-16. Abhis Civitatibus omnibus, quamdiu jure

*

fiunt

Civitati

s Romanz deftitutz erant, differebant Mzzz-

| jl

eipia ; qu

o veniebant nomine Oppida cum fuis di-

tionibus,

quorum Cives Populus Romanus exttin»

fecus collocatos & affumtos Civitatis Romang par-

ticipes fecit

, ita tamen, ut quosdam jure tantum

I

alios etiam in jus fuffra

o

oii reci-

egionis donaret ,

j es

weret. Vid, EFESTYS, im voce Municepse p« tn- 32^,

2

S de Anmiiquo jure It4lia , L.2. €. 6,

SIGONIF

ipfe

de .

Differunt autem & a Colezzis Municipia,

no

ELLIVM, ia Noct, Attie, L.36. €.13, quod

juxta 4. G

Vi«

illa ex Civitate Rom

4na quaft proguata , jnra infhitu-

TE r

]

Mqite omnia Pop

uli Romani , mon fui arvbitrii babe-

«s

fiat Cives Romaui ex

Lant , cum confta Municipes

vel

Manictpitó , !egiäm fuis c fuo jure utentes , D72

|de

tantum cum . Populo Romago bouorarii participes , 4

ltf-

uo munere cape[feudo appellatà videntur ,. uulis alirs

Romani lege adffriciz,

lu

nece[ftatibus neque ulla Popul

É

ndus factus ef! Add.

»i, inquit , populus eorum fnu

jd,

SIGONIVS l. €. Cap.8. C 9.

In ftatu igit

Acipte

"

o

gQaue

[l

blice Romanz libere Municipia jure íufirag

lf

dentia domi Civitates erant quafi feparatz; fed per

n

füos Cives Romam miflos, ibique in tribubus com-

]s

arentes, & ubi alias comparendi & deliberandi ci-

74

vibus Romanis jus erat, pars erant Populi Romani

Vl.

coimpetans.

Poftquam vero Populus Romanus

y-

3

Prine

--äö-fs* ) 6( Gey

i?? Xum 4

CESEGHMEMS

Princ)ipibus parere didicit , tunc uti jus coimpetandi

cvItatib

Municipiorum fimul mutatum eft , ita & paulatim

fis, &

obícura obliterataque fünt reddita Municipiorum

mines |

jura a Romanis feparata: quibus per confequens,

Romant

jam tempore A, Gellii, qui füb Hadriano Impera--

hom. f

tore vixit, per. zpsotitiam , prout loquitur laudatus

1 Orbe

modo 4. GELLIVS , i2 Nocfib, Atf, L.16. c.13. f-. uti

i Ctvi

nequjbant.

Imo poftquam ab Imp. Antonino

fnunem

omnes Orbis Romani incole liberi Cives Romani

cipalm.

fa&i funt, juxta L, 17, D. de Statu bominum , omnia

que d

in Orbe Romano exttra Romam oppida Maziczpia

fe dicere coeperunt , nomine tantum Civitatis quafi

de O

prosimi

proprie , quod ante habebant , fimul retento,

Juctle t

Unde de hac mutatione teftis nobis ULPIANUS,

te Rom:

qui mox a tempore modo notato floruit , in L.1,

$. 1. D. 4d Municipalem fic Ícribit : ;Praprie quidem |

Coleban

Cies a

municipes appellauiur muneris participes ,. Tecepti in

Civilale , ut munera mobi[cum . f'cerentz fed muuec

D. d

abu[rve Municipes DICEMVS /fua eujusque Ciuitatis

Crves

utputa Campanuos , Puteolanos.

Quamvis

itaque harum Civitatum paffim, ut vidimus , in

)

Corpore Juris Juftinianeo fiat mentio , re&e tamen

4if,

Ixnperorem in $.* ffz, 9. de Libertiuis , monere de

uo tel

titm, n

pore, Civitatem Romanam tunc folam fuif-

at plel

femin

Oroe Romano , ex diais colligi pOth. |

D65 qu

ZIHE ^.

FT

"[" 1'81 df

*

üote tar

Cives fant, qui jure Civitatis ejus gaudent, in

TT

qua pro Civibus habentur. Vid. L,7. C. de Ineorz,

Magiüra

4/5

-»þä) 7C B- |

i» X." Kftimatur autem hoc civitatis jus in diverfis

t4ndi

Vatir

civitatibus diverfimode: apud Romanos , ut dixi-

mus , ex Conftitutione Imp. Antonini, Omnes ho-

iorum

mines liberi in Orbe Romano habitantes Cives

608

Romani effe&i [funt ,

juxta L.17. D. de Statu

perae

hom. Ícilicet quicunque fortunarum fuarum fedem

datus

in Orbe Romano habebant.

Hoc igitur modo

jX

Ynino

in Civitatem alle&i omnes Urtrbem Romam com-

munem patriam nacdi , juxta L.3:. D. 44 Mu

ymont

D

cipalem , forum ibi commune ut cives , übicun-

yntua

ue degerent, vid, Egzf. PLINII 44 Trajamum,

zia'fizz

de Chrifliams, L. X,

& jus honorum habuetre;

qua[ï

TtOs

proximum quidem Roma habitantes, — Cxteroquin

Iucole manfere exinde in Orbe Romano, non ratio-

US,

ne Romz ipfius, fed ratione Municipiorum quz in-

L Taili

colebant , quicunque in alio Romano Municipio

7

Cives erant. Vid, ez. L

?

jiin

7 QG, de Incolzs , & L.- 29e

01

D. ad Municipalem.

LU

7773

* HE $.

VI;

:mïïs

It

Cives funt vel plenzo jure tales , vel zezzus ple-

)

(meti

240.

Ture Romano pleni cives erant omnium ju-

'e d

rium, munerum atque honortum civilium , equeftri

hi

aut plebejz conditioni fuz convenientium , partici-

es; quos hoc fenfu Maaiczpes vocat. P AVLY'$ n f.

J.udg o de A. .

Minus pleni contra funt, vel qui ho-

nore tantum titulove tales cenfentur , indeque p2

aorarii dicuntur, immunitatibus tantum gaudentes,

naque

Magiftratuum vero atque onerumxc'ivilium no

:7!2' )

parti-

u

r )S(äcä--

aïtïcïpe; : quod de Studiofis xecte affetete REBYT-

dunts f

FFM , de Privil, Studiof. z. 126 , quotidiana docet

endo,

experientia, fruftra contradicente 77770, íz Notis

dotmioi

ad Lauterb. Comp. D. tit. 4d municipatem : vel qui

of

ratione fexus, atatis , fimilibusque ex caufis minus

itn (

pleni cenfentur; ut mulieres alicubi , impuberes,

feu n

furiofi, &c. durante impedimento, quos HERTIFS

d extt

P- I.-SI V. gl XIQ Elfm. Prud. Cz.:z/. Cti

Cives appellavit.

gm AH primo

fa. pr

J

pium «

Jmþ. i

fiet Z

Qui pïäno jure Cives fünt , ii. vel pöfe&atenf

feu imperium in alios habent, vel non habent. | Ex

A

his qui parent fpeciatim Czves vocantur, in oppofi-

eibii t

tione ad alteros, nimirum Zzperaztes.

Hi vero vel

al qui

fammum . bnperium in. Civitate feu Majeftatem ha-

futütis

bent; ut apud Romanos in Monarchia Octavianus

dis qu

Auguftus, & Przsczpes poft ipfum omnes , 77, F. igit,

as

vcla fummo dependens, qui Maez/fratus vocantur,

folet]

arg. L. 2. $. 13-19. D. de Or. Jur. C omn. Magiffr. add.

ruübr. z£f. D. &* €. de Magiffratibus comveniendg,

tüt qu;

]n.w :

cALajefLas feu T? Kopios füb fe continet quicquid pote-

tentibt

ftatis requiritur ad falutem publicam promovendam:

dtm(

& pertinet tum ad perfonas tum ad res civitate con-

Cüyus 1

tentas; illarum aciones & vitam pro fcopo felici-

tatis publicz, cui fubalternatur privata , dirigendo,

Muj

therite

etiam periculis vel poenis eas fübjicicendo, fed tan-

tum ubi neceffitas ingruit, ex di&a modo civili feli-

qu0da

£5 o]t

[ienz

citate metienda, vid, 9. /r, 3. de Hzif,*gw Jiti vela

juris

Ner

* lgb )o( B-

E

juyts funt ,

ubi regula & exemplum; has veto ptote-

docet

endo, fed

& contra ordinariam , cui profpicit alias,

,

! Nitis

dominiorum privatorum naturam (

vid. CICERO 4de

rl qui

officiis , Lib. 1. c.zi. fub fuit. verbis: zmprimi am-

mmifug

zem cc.)in ufus publicos transferendo jsre Domiaii

betes,

feu Imper:

j Eminentis : ad quod optime quadrat quo-

ATIPS

dinaria locus z. $4MFELIS.VIIL v.u. &&

ad extraor

Exem-

m

fégqq. pracferti

m quoad

formandum Regnum.

E

p"ïum exercen

di hujus juris dedit OSTZNTANUS

Ad modum exercitii cjus petti-

Imp.in Nev.$5. €. 3

net Z.i3. Q. 1, D. Commun. praazer.

THES,

F3

Tratem

494

Ab hujus fümmi Impetii itaque voluntate , le-

ypol-

:bus tamen fundamentalibus conformata ,. quippe

ero r

ad quasex pacto tenetur , in Civitatibus jam con-

Im ha-

ftitutis dependet jus determinandi , quibusnam mo-

710us

dis quis Civis fieri, civiumque Jura acquirere que-

Vo iZZfQ

at

hanc voluntatem per leges fuas civiles aperire

Per has autem jus Civitatis tribui-

canttlt

folet Imperans.

. add,

tur quatuor modis j

uxta L.7. C. de Igcolis , Lib. X.

fcilicet illi; qui ex duobus pa«

nundis

I?» wWativitate

'pote«

ryentibus civibus ejusdem civitatis nafcuntur, ejus-

ydan:

dem Civesíunt ; Patris vero civitati adícribitur ,

cujus mater alibi civis fuit ; per L. 1. $. 2, D. 44

'e at

» k/iff'

Municipalem. L.3« C. de Municipibus c Originarin :

merito enim pater prevalet , nifi forte privilegio

ffndoæ)

|tati-

uodam materna origo gaudeat ; uti quoad Ilien-

fes olim , Delphicas, & Ponticas matres ftatutum

|feli-

Muhf-

ilict

. LL Q.2, D. 4ld

/fuerat; tefte VL PIANO, ia ci

B

52?74!2

Wz;'

oD ) Io ( äpg... -

ott quo

£ip4l, aut incettus fit pater, vela lcge talis prefüma-

tur: unde vulgo- quafiti: quo

que -matris originem:

eum irte

fequuntur, per £. ZX. D. Eed. t;r.

cH',' CU

Il A4doptione:

quzx nativitatem emulatur, Z. r. pr, D. Eod. nec ta-

(ed nob

men civitatem originis tollit; juxta Z, r«.

dendum

$. K L.i7.

G. 9. D. 4d Municipal. L.7,

C, de Adopt. i fcilice;:

mum el

Gd

utraque civitas fit cjusdem corporis aut fuperior aut

fubalterna, vel utraque ejusdem primariz fübalterna :

quoque

de quibus cafibus loquuntur leges Romanx. Con-

jura, '

feratur fupra 77. IF.

IIIse ciï/[;ziwwäyïaw :

qua

Roman

WENC

& ipía cft quafi nativitas ; Vid. Dn,

LAFVTERB A«

CHII Coll. Pand. Tb. Pr. $. V.tit. 4d

Municipal. ibi

NY

Ícilicet manumiffus fit civis ,

Hl

.ubi patronus , a quo

beneficium manumilfionis

habet, civitatis jure gau-

at catu

Dn. 14

det,L.1. pr. L,22. pr. D. d Municibal. L.2. C. de

cMunicipibus & Orieinar.

Hic modus hodie qui-

fjf, t

dem propter füblatam fere fervitutem inter Chriftia-

tequii

nos ratiffimus eft; locum tamen habere pote

ft quo-

I

ad Turcas aliosve infidel

*

es baptizatos & libertate

qiáu

.exinde donatos : notante $2 2YCKIO, ad Lauterb,

expref

L]

Cump. Pand. tit. Ad Municipal. p. m.1069. £ ip U

"

DORF

M. P. Ead, tit. S. FII. pr,

IV* Affwntioze, feu

ö*dej

Allecfione , id eft receptione non civis in numerum

tut'Ce)

civium * de qua vid. Z. . $ 1. D. Eez. tit. L. 7. C.

Ms

de Incolz. . Hxc a fummo Imperante etiam Urbium

P' Spcl

Magiftratibus concedi folet s; multoque facilius Ci-

blice (

vitatibus liberis fubalternis, fcilicet his quoad Íeipfas..

Qdo tac

Vid. fupra 77. IF. LAUTERBACHII Coll. Paud. T.

Pr. G. VL tzt. Ad Municipal. | Alfümi autem in Ci-

Vltetic

IOS,

ves P;ofïg omnes civitati non noxios, x lia

1 rdiq

per

oA )II' '.,( g.cg..-

et quos jus

alidrum , etiam Civitatum fubalterna- :

i«

fnem

rum inter fe ,

-quafitum non lzditur, Juris Naturze

cft: Cujusvis enim commoda

quantum poffibile

ht

(ed nobis innoxie promovenda , fed & neminem lIx-

" U

dendum , ex divino modo di&i Juris juffu notiffi-

A

fCet

mum eft. Vid. PUFEND, de j. N. C G. Lib. III.

C. 1. d» C. HI. S.1. 10. 14.

Verum humanz leges

at

(fumendo cives aliis fiat in-

[

quoque

profpexere, nea

Qw

juria.

- Excuffit hanc mater

iam quoad Jus.publicum

Romano -G

ermanicum Magnificus Dn. JACOBUS

]Hæ

] 4«

WENCKER, hodie inCivit

ate patria Confulis regen-

itate auctus, in Opere doctiffimo Ze Pfziburge-

ibl

tis dign

x

ntum

yisad

tut. XFT, Aurea Bullesin cujustfine poena ce

lt

marcarum auri in transgreffores eft ftatuta.

Add.

ll«

lt

Dn. LAUTERBACHIUS n Coll.' Pand. Theor, Pratz,

tit, cit. $. VEU ér $. VLIL ubi prohibitos recipi, &

ïl!!ï

d«

requifita receptionis indicat.

- ^ Inconftituenda vero nova Civitate is Civis etit,

*

t

"

uifuo jure co nomine ad cjus conftitutionem pacto

expre

fío veltacito concurrit: de quo egregie PUFEN-

jl

DOREIUS fundamenta jecit L. 44. C. 1. de O. H, $ C

[

e de 3. N.C* G. L.FH. C. I^ cum quo conferri mere-

7

tur Celeb. ZERTII Differt. de Modis conflituendi Civí-

14tc$ ,& Celeb. BOEHMERI Introd. iz us Publ. Uarv,

P. 30..L. 4 C 2, G* L. HH. C V,

Ejusmodi nova Reipu-

If

blice Civis jus füuum Civitatis propagat, ctiam pa-

&otacito tantum, de.quo vid. iterum PUFEND.

cit. Lib. VI, C. Il $. XX. f&b init. in liberos atque

'.

ulteriores pofteros ; qui propterca ad di(tin&ionem

.

Q

a reliquis civibus orzg/zarz folent appellaxj; adc

D.

bi

&

quc

que civés in patria fütuti fünt etiai

n fine lceis civis

iitipa

lis, dequa ánte diximus,

declaratione : ab hac ta.

eist

men fxpe jus aliquod pra

ferentize

pre aflumtis ha.

cilium

bent, nifi & hoc in legibus fund

redte

jam fit tributum.

amentalibus ipfis

Itaolim Athenis, tefte DEMO-

cuijut

STHENE n Orat.2. contra St

junc&a Oratione ecoutra Eubuli

Q Il

Em p. m. $41.

;Z f, jus

cilt t

Civitatis plenum,

& vi hujus teftamenti

factio, a

duobt

Civium affüumtorum pofteris demum,

non ab ipfis

* 28

D)

(

allectis, acquiri potuit :

j

Argentorati regulariter ci-

fante

ves affümtos per triginta

annos a majoribus hono«

ribus vacare a majoribus

Tuclir

traditum eft. . Plerum ue

een

autem affumti iisde

Civibus; ut tradit

m juribus fruuntur cum originariis

220

z

preter 7ZUSCHIUM, GAILIU M,

CMAGERUM, KN

ad hij

IPSCHILDIUS, de Tur, c Privi-

mutati

leg. Civit, Ppaperial. Le2, e. 29. A. 26.

Originari-os

vero Cives hodie non fieri nativit

D, 4d.

ate Celeb, 7Zo-

jubeat

MASIO zn Netis ad Pand, p.380, cum fe

quacibus cor-

KNIPS

cedi non polfe ex di&is fequitur :

qu& & experiene

tia confirmantur quotidiana. Ill

ud largior »dotte

ö'xüaö

cilium orfginis- ho*die,

üt olim per z. pen. c ult. C,

de Municip, c

OrtgiAuar.

[

Celeb. LU DOFICI -Deczr

non effe immutabile: Vid.

DI

| P4Zzd, df

de Judzczzs 5 ÉM

€ feg. & Uf. Pradt. Diff. Jgur. Eod.

cafot

"Ut Diflintlione

XFIIf, cum CARPZOF., de Proceffu,

H 3. avt. T. z. $g,

Yil pi

fed a domicilio

folyer

ad jus civitatis non ftatim licet ar-

gumentart : illo enim translato hoc al

vum manere

0 G

tis, üt

poteft, & hoc amiffo domicilium fu

pereffe; non Ci-

vistamen exinde, fed jam Incol

& tantum; modo

Ftur:

fraus abfit :

um Ü

conveniente cum Z. XXZX, D, 44 Mu«

nl

niciyal.,

- 35 )/ 13 (, Gta"

C;Väs

picipalem.

hic Jutis pubiici Univerfalis ratione, Itaque

C de

civis originarius renuncia

ns Civitati originis & domi-

5 D.

cilium alio transferens, civis effe definit, uti hactenus.

re&e loquitur GAILIU $ - Lib. II Obf. 36« ?. 7. Z2f

ipf

MO«

cui jungatur 53TRTCKIUS , iz 'Uf. Mod. Pand, $. XFIE.

l, D.

ci XLxX. tit. de 3udiciis : quamvis ut di&um, domi-

fU

cilii translatio per fe rem non-conficiat , cum quis &

düobus in locis domicilium habere poffit; per £. 77.

)» à

ts

G. 2. c L. XXVII. $.2, D. Ad Mugicipal, non ob-

! (

ftante domicilii definitione , quam tradit £. 7. C. de

)Q«

Incolis. Etfi plenus duarum civitatum civis quis

effe nequeat, pereaqua tradit KNZP$CHILD, eit.Tr,

As

)qtgä

D

I.2. . 29. $.55 C? /£24. renunciatio vero juris civitatis

)N

ad hujus amiffionem eft neceffaria, nec ftatim ex fa&o

mutati domicilii prfümitur, vid. derelegato 7,27.6.3.

tl

10g

D. Ad Municrp. nifi Statutum ratione fpeciali motü fic

diem: dequo vid,

19«

E

jubeat; ut Eslingenfe poft annü. &

fl«

KNIPSCHILD, Tratt. eit. Cap. cir. $.167. aut mutatio

Cf

di&a derelictionem Civitatis involvat.

X,

(f«

.

Definit autem quis Civis effe, non rationeboe

norum , jure civico quippe transmiffibilium ad fuc-

j

i

m, fàtu-

4v

ceffores habiles, fed quoad perfonam ipfa

Jft

rali plane modo caterte; cujus eft perfonalia omnia

folvere : vide NAg.. 3. 4 20; pr. PUOFEND. de 3 M

n

!

& G. L. FV. C XE. S.12. nec obftat, quod jus civita-

tis, ut 7/efi preced. IX. di&tum , in pofteros propa-

[s

. getur : fortitur enim ifta propagatio Juris effectum fta-

'tim quando liberi vivi nafcuntur; quo momenpto &

jei

a&ualem te&gmenti factione

m atque fucceffionem

B 3

abin«-

].

/

MO uC BM

ab inteftato paffivam ; imo hanc etiam adivam nan«. -

é

cifcuntur , per Z 3- D. ff pars bereditati petatur, Lo,

v i

Q.1. D. de Acq. vel Omittenda bered. L129. de ,. Nov,

118, C.1. neque adeo demuma morte

quoqy

patris jus C i—vitg-

ts liberorum incipit.

vabu;

n

Ex patte Céuzt4tis quoque hujus s feu inte«

ritus non patitur aliquem inea jus civitatis retinere:

enm

non entis enim nulle fünt affe&iones.

f met

Interit au«

autem

tem Civitas ipfa vel ratione formas tantum, vcl ra-

LA

tione forma & materiz fimul : illud fit amiffo jure

fummi Imperii; reduéta Civitate a vi&ore in nume-

b d

Cem l

rum fübalternarum; de quibus füprà 7Z. F. di&um,

Conferatur PUFEND. de 3. N. & G, L.VIIL. C. XIL

ttadit

tem ,

$. "/. Hoc caía Civium quoque ejusmodi Civi-

tatis fubactz conditio ratione primariz fit fübalterna;

m a

[nt

jura domi manent , in quantum ex pa&o fübje&ionis

cum Primaria civitate inito

[ioft pr

poffunt: qua deinceps

d

velit2

illi , fic in fübalternam transformatz , nón ni(i

graviffime in Primariam delinquenti adimere licebit.

exur i

Materiale Civitatis principale conftituunt cives;

dem]

demur

fecundarium locus : - ad hunc refpicit Lex xXz p.

Quibus madis ufusfrucius vel ufus amittatur

Ícili-

W

COnfe

cet fi aratrum in eum inducatur, Civitas effe definit ;

ut paífa eft Carthago : ideoque quafi morte definit

G

abrum

habere ufumfru&um, ratione loci nempe relicum.

Carthaginenfis populus fane deleta urbe fua non pe-

Ut Cx t

nitus periiffet , fed Civitas Romanorum fübalterna

qiy

fadtus fuiffet, aut manfiffet ,. ni rebellaffet.

Intet-

lcgiblli

pretibus Romanis ipfis, etfi ratione Urbis deftruendas

RE ,

jniquis, apud FLORUM Ep. H/] . Rem, L. 1. C. as.

[

Ve] )

& LIVII

*Ceffmn

-»æ ')-w (' $-

l Uahx V

Q LIVIH Epit. Lib, XLIX. . Quodfi veto forma &Ivä

L30,

cives intereant, pefte forte aut terrz motu, in uno

Av,

jura civitatis activa & paffiva confer-

Witi«

quoque viro

vabuntur; ut bene docet ULPIANUS, in £. 711,

ihtes

G. 2. D. Quod cujusque Uziver[itt. nomine vel contra

eam Agatur ; modo tale aliquid contineant , quod

KC

numerum Collegii non neceffario requirat: — tribus

l. ll«

autem minimum hominibus Collegium conftat, per

d

4

L. 8s. D. de F. $. cui addatur L. 40. G. 3. EFodl. 171. &

! Jurz

L. 3. D. Quibus modis ufusfrutt. vel ufus amitt. Lu-

Qs

cem hzc dabunt iis, & accipient ex iisdem , quae

Qum,

tradit PUFENDORFF , |.c, $.8* .. Pertinent au-

n

tem , qux modo de materia Civitatum dicta funt,

^i«

tam .ad Primarias , quam ad fíubalternas.

A5

Interdum mutatür quidem civitatis corpus, fed

Jors

notr perit: ut, fi uniatur alteri civitati aut pluribus,

ceps

vel ita, ut fiat cum ea iisve una Civitas, velut jun-

if

gatur iis aut Syftematico foedere, aut tantum fub eo-

cebit

dem Rege & Capite. Cunéta hac fi jure fiunt , nil

IVeS;

demunt Civibus, fed ad confirmationem & augmen-

[ D.

tum juris & falutis tam publice quam civium privatae

Á

conferunt, Vid. POFEND. 3. N. c* G. cit. L. F I1I.

ffit

GX 0.7.

Interdum vero Civitatis pats a toto

(imit

abrumpitur ;. rurfus diverfis modis: ícilicet vel ita,

dum

ut ex una civitate plures fiant ; & tunc Civis cujus-

ue partis ex novorum pactorum fundamentalium

ia

4là

legibus quilibet, qui priftini corporis totius civis fü-

(dQ

erat , zfítimabitur. add. POFEND. Cap. cit. $. s.

x

Vel pars civirati invitz erepta fit alterius acceffio

2

ceffione : in qua parte per confequens qui habitant

ceives

yil

..gg ).16 ( g.cg...

que I

cives neceffitati publicze & conventionibus publicis

ad iftam neceffitatem legitime applicatis & ipfi ce-

atgirel

dere neceffe habebunt.

feri g

Regulariter vero libertati

fingulorum , qui partem ceffam inhabitant, fe in fi-

GX

mus f

num Reipublice cedentis recipiendi, atque ita jus

Civitatis priftine (ibi confervándi ; nihil decedet :

pepet

pacto enim mutuo, quo Cives füz civitatis cedentis

qui ad

facti funt, invita parte altera extra necelffitatis fum-

id itfe

Cwita

m cafüm jure nil adimitur,

tat, u

Quodfi vero Civis unus aut plutes , feu ut :fïnäulï,'

feu ut corpus quoddam , ctiam Civitatis füubalternz,

Yis pe

mir:

vi hoftili coactt alterius Impetio fe fubjiciunt ; de

quo vid. PUFEND. J. N. & G, L. VII, G- XI. S.8,

A

ERN

five fedem mutent five non, definent prioris civita-

tis fuz cives effe, quamprimum jus perfé&um in

m

GAILI

eos victor acquirit; non prius tamen prior civitas in

€os jus fuum omnino amittet , quam cum & ipfa

fx. gf.

non coacta in alienationem talem nulla obligatione

quo Kl

impediente confenferit ; vcl expreffa pace defüper

prail,

fadia , vel tacite, cives dictos derelinquendo, Vid,

Quodl

PUFEND. .7' N.öv Ge L. V]]. C: 70 So 5. ;26 4.

vitate:

Pertinent vero hec omnia ad mutationem fta-

autin

tatem-

tus, cui jus & obligatio civis innixa fuit: de quo

fundamento generatim agit fepe citatus PUFEN-

f

DORFFIUS, cit. Op, L. V. C. XI. $.10. paffim etiamlo-

à depa

ca Grotiana ad hanc materiam univeríam pertinen-

&de

tia fuppeditans, —Z4ezz veto eedeg capite diffolvendi

in per

F

pacta hos hic utiles fuppeditat fontes, $. xz. Tem-

g- m

(

pus, $.7X, Alterius partis perfidiam ,. $. ZZx. Mu-

Yétoo

Ou$-

Ki L,

tuum diffenfum. — Ex quibus, di&is?uc lluit, qu

*

que

m

&-3 M 1'7' C $dl

licis

que Emigratio , Espulfio atque Exilium, Vis hoftlis

atque Deditio, inter modos finiendi Juris Civici re-

(s

ttati

ferri poffint: de quibus fpeciatim agit £. Op. L. V II

G, XI toto,

Nos nondum dictorum paucis indicabi-

nf

B

mus fundamenta. Civitas regulariter conceditur in

|[üs

det:

perpetuum; & hinc fic conceffa prafuümitur : unde

ui ad tempus tantum Cives fiunt pacto Ípeciatim

Emis

I(T]«

id inferunt; hoc autem tempore clapfo jus quoque

Civitatis, quod ipfis competebat, & obligatio expi-

Ci-

Vl

rat. arg. L. 27. $. 1. L. 52. $3. D. de Pacfas,

vis perfide leges civitatis transgrediens & enor-

f2

de

miter privari civitate potefít ; atque, ut hodie lo-

uuntur, in bannum declarari: qus tamen decla-

sb

ratio & impunitatem bannitum lzdendi tribuit. Vid.

(i[:gl

STRYCK. U, M. P. t. de Capite minutis , $. IX &

Ift

GAILIUS, ibi citatus.

Sic & Civitas fubalterna,

u

ex. gr. Status in Imperio Romano- Germanico, de

p

quo KNIPSCHILD. 4e Civiar. Impe

rial. jribus et

Jüc

yrPvil. L. 1. 68« $..6. ^ La . 29.. $. 16$. P [e22.

pt

Quodíi vero pro modo deliéi Civis ad tempus a ci-

li.

vitate abeífe jubeatur, aut a determinato ejus loco,

aut in determinatum ejus locum confinetur ,. Civi-

tatem non amittet, Vid, £. 4. L. $. L. 7. G. 3. L. 14.

iUO

$. 1. L. 18. pr. L. 19. pr. D. de Ipterdifiss é- refegat,

J

e deportatis.

Add, STRYCK. U. M. P. ciz. tit. G. 8.

lt

& de Ceaffaatioue in fpecie $. 9. Imo & , quando

iln

in perpetuum fit relegatio , idem juris erit: per Z. 7.

di

G. 2. & 3. L.14. pr. G* G. 1, L. 38. Eod. tit,

Aliud

Yi

vero obtinet in deportatis, qui Civitatem amittunt:

(

Hoc ultimum

u(-

pct L.þ, pr. L 15 pr- D. Eed, tit,

vero

üe

-BS )as( fH-

^s

vero genus poenz hodienum in Gallia inArelia, in

Tánc (

Beleio frequens effe ; in Germania vero füperiore,

gnare

€ontet

propter locorum commodorum deportationi , fpe-

ciatim infularum, defe&um in. ufünon effe, notat

enm:

STRYCKIUS , iz U. M. P. t: de Ipterdicz, eb» releg.

g€HUU

d deportat, $. ult. Sed & 1dem cit. Op. tit. de Capite

fante,

ominulis, S.S. docet, Civitatisjus &illos hodie amit-

fibit

terc , qui ad operas publicas in perpetuum damnan-

ff L,i

tur , etfi fervi poenz non fiant.

Similiter & fu-

Cioità

ftiatos cum. perpetua relegatione deportatis effe

7

: rj

ol ../V' (

comparandos monct cZ/. 77:. $. X. ubi notandum,

1lüsle

hanc relegationem fieri extra Reipublicz territorium

T:mig

univeríum , adeoque in effe&u non poffe non civi-

AMtgi

tatis jus tollere; neq; perconfequens inter fpecies re--

aut di

legationis Juris Romani , quz femper falva civitate &

PUH

in ea loco fiebant , referri poffe: vid. L.5. D. 4e Jater-

ris' þ'

dit£. d rel.ci deport... Hic modusex deli&o ammit-

Ia .

tendi civitatem ad folos delinquentes ipfos pertinet,,

de q

non ad eorum innocentes liberos, perZ.3, D. ziz. ciz,

difte

Quodíi civitas pactis non ftet, ex natura pa&to-

