juldo:

tum , & conftituendi civitatem deducitur, Civem eam

FX Q

derelinquere, aliasq; fedes quxrere poffe, ubi melius:

lndi

felicitati füz, ad quam natus eft . ftudere ipíi liceat;

emï'gt

nifi huic Juri renunciaverit civis : in quantum fcilicet

Vu)g(

renunciare illi falvo precepto naturali de fui confer-

hübe

vatione poteft.

Fluit ergo ex hoc fonte 3 Ewz-

Quib

erandi-. Sed & finulla paéti Iefio exparte Civitatis

IN

contingat, quia tamen communis falutis caufa, civi-

lD

tates conftituuntur, adeoque privati quoque cu-

N

jusque , qua communis pars eft ; patet : Ci

Viy fl

f

hanc

Em CR

ol n

hanc obfïnefe in civitate füa nequeat, aliorfum m«

re regulatiter ; ut przcepto

Vriore,

orare permiffum cffe debe

. j IPE'

confervationis fui pro viribus fatisfaciat. Sub lege

; [l0Cat

enim £elicitatis civilis obtinendz civitati quilibet in-

enuus nomen fuum dare folet ; qua conditione cef-

; ïe/zg..

C"/z/of'te

fante, etfi non culpa compacifcentis €ivitatis ; ceí-

ewite

fabit & manendiinea obligatio. Diferte SABINUS,

Innite

i/'l L. I2. g. 'QOID- de

Captiv. & Pofflim. docet: 4e

fnta

4

A fs

Civitate fLatuere ct

vis liberumeff. Add. PUFEND.

t el

3. N. c G. E. WIH.

C. Xl $. 2. . Aliud ergo, fifub

ndn,

aliis legibus quisin Civitatem receptus fit , & ratione

tOriut

Emigrationis obtinebit. Vid.. L, 3. ($& L. 34. D. .4d

TU

Mugicipalem. L.1. C de Incolis.

Ex debito tamen

aut decoro Civitati diíceffus indicandus , ut monet

Clejfte

PUEEND. 4 c. $. 3. prafertim a gregatim diíceffu-

It

e]itr-

tis. y, 4. 2!/d. . Imo juxta Celeb. HERTIUM , s

Nota ad cit. S.2. Summi Imperantis erit arbitrium

ynrite

tífiet s

de quzftione, utrum quis in fraudem Reipublice

difcedat numne ?. quod tamen jus. cafus manifefte

Hi tll

juftos non compleátitur, Sane eocafu, quo damnum

ao«

Tm Catr

ex emigratione in Rempublicam redundaret , ad il-

meli

lud impediendum vel refarciendum , vel impediri

ficeat;

.emigrationem

poffe , vel faltem jus detractus, quod

(

vulgo vocant 9[b3ug / 2I[btrag J StadYfteur/ locum

habere pofle, patet. In Ducatu hinc Würtembergice

Qu

y t

quibusdam in locis unicuique liberum eít emigrare,

ità ut nec quicquam eo nomine folvere teneatur: te-

iitis

(te Dn. LAUTERBACHIO , z CvZ.. 77. Pr. Pandedf.

"

Alias vero detra&us lo-

CU«

G. IX. 4. ad Municipalem,

cum non habebit, nifi ita conventum fit; prafertim

f

C

fiex

hane

4

P

die X

xfï*þex neceffitate quadam fiat emigratio ,.

aut prïzvïï'e-'s-

2gio quis contra jus detiactus, ubfid in u

fü eft, mu-

maxim

Ritus difcedat.

Ptioris cafüs ratione oceurritin Ger-

& m

mania difpofitio Religionis diverfx caufa fa&a in Pzce

di&a f

Wg*lpäd/;"m O/;'mbr. ATE 236537,38, (0 39. Hujus vetro

exemplum allegat modo laudatus Dn.

LAUTER-

BACH; ,

$

de Profefforibus Syndico & Notariis

fen C

Univerfitatis Tübïngenüs una cum uxo

ribus atque

liberis eorundem ,. ex fin

für &

gulari refcripto Ducis Jo-

hannis Friderici de A9

gentr

tm €

vilegiorum aliorum difceffus liberi quoad Statuum

yim

Confiliarios Profeffores & Clericos füppeditat STRT-

CKIOS, Zn U. M, P. tit. Ad Munieipalem, $. XIV.

fingul

N

Bona Civitatis gratia feu zzz/z»o 4j Czfz jus Ci-

fm 1

vitatis ceffare facillime poteft: cum nihil tam natu-

ralefit, quam eo modo & hoc

.fecenft

jus diffolvi quocolliga-

fotet:

tum fuit, Per L.3$ Dide R. . itaq; etiam modus difce-

dendi hoc modo facillime determinabitur, llud vero

Cipiq

ex fübtilioribus juris principiis fluit,

quod Adoptatus

de Q

Civitatem, quam adoptione acqui

fiverat, Emanri-

patione Xerum amittat : per L. 16. D. 44 zipic

?p4l. at-

tamen in hoc, . ut in aliis,

naturam imitatur ado-

degu

ptio. Vid. $. 4. . de Adap

5 junt$o ipitio pae.1o. bujus

P

Dj $. 1X. Add. tamen & $.5. 3. de "dopt.

cManmilfonis jurefüblato propter liberti ingra-

qua £

ü

YCS

titudinem, non modo civitatis jus ei adimi, fed &

M

ipfam ejus libertatem perire ; adeoque maximam.

pete

funt à

ipfum capitis diminutionem pati, ex Ínftitutionibus

notum eít. Vid. $.r. 3. 4e Capitis dumtmutione,

tione

fesad

Quousque autem hic modus tollendi jus civis ho-

die

A$,

,Ls 5

"T0

yn ( 89-

tfvile:

die locufn habere poffit, & ipía per confequens

quz de fervitute

maxima capitis deminutio , ex 1iS ;

16et«

& manumiffione hodierna fupra $. ZX. z. 111. , 10-

n Pte

di&a funt, facile colligitur.

$CO

TÉES& XÍ

[ER-

Subje&otum, de quibus hucusque diximus ;

at

feu Civium ftri&e di&orum , jura funt metienda

.

usvis bene fe habentis

iue

tüm ex

(ícopo Reipublicz cuj

sv

D.

generali,

de quo in thefi VIIL^ fümmatim diximus ;

tum ex fpeciali, cui quelibe

t Civitas jus fibi pro-

£U

pr'ïum privat

H

um attemperat , & exinde utilitatem

v

fingul

orum m

etitur. Vid. $. zt. 3. de 3- && 3. jun&to

J

Hac autem per univer-

G.1. J. de 3. N. G. & C.

;C

islationem civile

m difperfa fingulatim hic

fam leg

*

filile

recenfere nt

mis prolixum , &a noftro fcopo aliepum

[Jlu

foret: colligi tamen facile poterit,in quo Cives pra-

lce»

cipui quid habeant pr Peregrinis , ex horum juribus s

VC

de quibus quadam fubjungimus.

(

THEX "AIh.

M!F

|At-

- Paregrini- fant omnes non cives ejus Civitatis

de qua quatit

ur : adeoque, qui neque pleno neque

7dp-

minus pleno

Civis jure gaudent dictz Civitatis, in

u

aut forte yn-u-llfi-bi;

ua forte degunt ,. quamvis alibi

cives fint; utpote Fagabuadi. Diftinguuntur autem

g

i

e

regrini in. eoS , qui in civitate cujus cives non

m

funt a&uali quodam tamen jure fruuntur , vel ra-

tione bonorum , vel ratione perfona , ut funt foren«

us

& in reliquos mere peregri-

It

fes , clientes; advenz;

er Ct»

nos , qui nec ratione bon

orum , nec perfonalic

Qu

vitati

j«

C 3

" $-

"vitati peregrinz adfunt,l.ïbidemqurc nec forum nec

od

onus habent. Ferezfer appellant ICti. recentiores illos,

C

( translata hucforte acceptione vocabuli

;quix occur-

tiil€

xitapud T. LIVIUM, Ez/. Lzb.1x, c. ult. &

QUINTI-

noni

LIANUM,, Zz/£it. Orat. Lib.F. .C. X.

fabsl

J5 znit. de iis,

ul quaft in foro tantum vivunt ) qui bona immo-

lesDr

bilia alicubi poffident , -fed nec domicilium ibi ha-

Néfci

bent, nec Cives ibi funt, forum atque onus ibi ha-

du

bentes regulariter tantum quoad rem ibi fitam, im-

tàn

munes vero ab oncribus perfonalibus. Vid. STE-

degm

PHANUS RANCHINUS

242 Annot, ad Decif. VIL.

Cvit

pi8. e 4d Decif. LXXXFIL p.377. fegg. nec nog. ad

prde

Decif. CCCLXXIH. p. 635.:GUIDONIS PAPJE, Add.

Colis.

MAVIUS zd 3us Lubecen

/fe , Dife, prelim. qu. 4« z..

yelo

€ 2. LUDOVICI zz tf pra, Diff. Jur. tit. ad

tis p

Municibal. « de lucolis , Dif. I.

Porro -;CHeztes

lentia

funt vel ratione totius fuz quafi 'Reipublicz tales,

i l

de quibusin 7Zef£ IF,F,F4 di&um eft; add. EZECH.

4due

SPANHEMII or£z Roman. Exerzit. n. €Ap. 22. vel

fünt

ut finguli domicilium füum in Civitate conftitue-

feunt

runt, ratione cujus & Jzcele dicuntur, Gracis TT dípOiXOL,

d b

notante POMPONIO , $/2. Z. 239. de V, . Íed ta«

IXc

men jus Civiratis non acquifiverunt , habentes ibi

tatis

forum domicilii ; ibidemque ad onera tam perfona-

bbi p

lia quam realia civium obligati funt, nifi forte fpe-

tifet

ciale tributüm clientelare folventes ,. aliterve pro

l.c,

clientela pa&i a perfonalibus Civium praftationibus

?'IMZ'J

eéxcluduntur.

Gallis Les »unans ,

Germ. bíe

(bts

Cdjirms « 23ertvanbfe / bie S2inberfaffenze. Divi-

Btoj

duntur autem inquilini in privatos, feu mere tales,

«

". & pu-

/

*

IIf fi&C

& püblicos ; qui cilicet muneris alicujus neceffitate irr

illos,

Civitate commorantur, ejusque prote&ione fruun-

OCCIlIe

tur, etfi cives vel ejusingenere, vel loci ubi habitant

non fint : quo refert quoad Respublicas Germaniz

INTI-

(e li

füubalternas SCHILTERUS zzczt. Df 9. XF. Offcia-

NI

les Principum, Profeffores, atque Affeflores Camerz,

Nefciotamen, anprocolonis aut metatis bene, ut z£;-

Ib t

bila-

demreferc , hi habeantur.

Id certum, priora de iis

1, lfte

'tantum intelligi debere , qui non fimul funt Cives ubi

degunt. Argentorati fane , paucilfimis Officialibus.

STE-

Civitatis exceptis , omnes in Civium numerum reci-

j t

i debere leges & experientia loquuntur, .Cum In-

m 4d

colis autem non funt confundendi 4ccole 5 qui pro-

Add.

habitant, five fint alterius civita-

A. Ti

pe locum aliquem

tis pars, five noftrz: quo fenfu occurrit vox 4cce-

tit. 4l

deztium,in $. 6- L.1. D. Ne quid im flumine pubt.

Jietits

tülis

ubi Incolas cum Accolis male confundit Accurfius.

Adcvena denique; feu ftridte di&i peregrini , nobis hic

A.

dianimo, aurz ne

eotiorum trans

funt, qui peregrinan

[

h. VEf

, imo &fedis quarenda cauía,

(litüc«

feuntium q*uorund"am

:ad breve tempus in Civitate commorantur ibi

ICPW(M )

nec domicilium , nec bona immobilia ; nec jus civi-

ed f«

tatis habentes: adeoque nec onerum; nec honorum

« 1bl

ibi participes ; forunique contra&us tantum regula-

(otti«

- piter, aut deli&i, ibi fortientes, Vid. Serzpteres citr.

eft-

l. cc, Da. LUDOVICI tamen zz Doédhriza Pandecta-

gpfO

zun, tit. ad. Municipal. $3. hos quoque fub foren-

ii

fibus complectitur; latiusfcilicetaccepto vocabulo,

oit

pro iis omnibus, qui aliunde advenerunt ,. etíi jam

Jvte

acquifi

agros vel domicilium in civitate noftra fibi

le$,

Yyerints

, Pu.

;»vär*int; fpeciatim -domo profugi : Gracis du ,

ULDI

tid, L

juxta $. 4« £. 239. D. de F. $. — Mlud hic addendum:

B

3uod quemadmodum Civis aliquis dicitur vel ratio-

ficjut

Tolam

ne Reipublicz primariz, vel ratione Civitatis fubal-

cerne tantum ,. vel etiam ratione unius forte folius

eledil

AlI. T,

"Urbis in primaria vel fecundaria Civitate; ita & Pe-

eftperc

regrinus dicatur vel ratione Civitatis primariz , vel

D

ratione fübalternz tantum , vel denique ratione loci

RCX

aut Urbis unius in Civitate feu primaria feu fubal-

Gu

terna : adeoque in eodem corpore Civili compo-

tsfb

fito diverfo refpectu eadem perfona & Civis & pe-

lege r

reerinus effe poffit ; nun

fe)

de 13(7

quam ramen fimul j—c»ivis &

Peregrinus Aüm Pliciterg

Miprz

-

t'ibuto:

OTube CFIE

HEINE

jure Romano percerini deftituebantur ]urïbtis

Tungag,

Quiritium ; adeoque a flagris non erant immunes ,

quos ]

uthi : de quibus vid. 4C70. XV1. 37.. Connubia

SoDp

cum Civibus non habebant communia, tefte L PJI-

VetO. |

ANO , tt. V. G. 4, . Latinis tamen ea conceffa fue-

Xefim

re, & quibusdam aliis , ;5/7. quibus & quandoque

Yutis G

in poenam iterum ademta funt,

Sic Hernicis con-

petter

ceffum Anagninis ademtum connubium , juxta LT-

Qu à

NIUM, Zzb. IX. Hiflor, Cap, XLIJI. f&b fuem. . Nec

Doma

gaudcbant peregrini Jure Patriz poteftatis civili, £. 5.

P Tlgr t

D. de His qui [ni vet alieni juris [unt.. $. 2, g. dePa-

Cot(in

jria peteff, Nec jure patronatus Romano , Z. 1o.

Glicet

G. 2. & 6. D. de in jus vocando , L. , pr, L. 9. $. 7-

Intos

Q feqq. L. 4. 8.2. D. de Bonis. Libertorum. . Nec te-

Tatïone

ftamenu factione Romana , ive activa five p

a(ïiva j

toir

ULPI-

o-88 )2: C BH

a.ïïuzm,

ULDPIAN.Zit. XX. G-14. L. pr. Gce $. D. 2d L. Eal

endim:

cid, L,6. S.2. D. de Hered. infftt. L. 1. C, Ead, 1;1. adeoqg

-| tattQ«

nec jure teftimoniiin teftamento : Juxta $. 1. ? 6. . de

i fübil-

Teflamentis ordinandi. Necomnibuscirca dominium

'e folius

effectibus; poft mortem maxime: per dicta, & r EGEM

i& De-

XH. TABB, Tabula IIL fcilicet: A4Zver/us £o/fes , id

, d

eft peregrinum , ererza amtoritas effo, quaufucapiendi

neloci

jure excludebantur. Vid. CICERO 4e officis , Lib. r.

C.i2, fed ab hoc rigore liberati funt Civitatum Roma-

| fübid-

nis fubalternarum cives , etiam inter fe, poft adeptam

COtnpo-

j&pe

lege Antonini civitatem Romanam, ut patet ex Z.2. D.

de 4Acquir. pofféf- cont. L, 7. $.3. D. Ad Exhibendum,

qiusd

& fupra 77. F. p.6.

Nec jure cenfüs, legionis.,

tributorum civilium , fuffragii , & fimilibus. Vid. Dn,

HEINECOQC. $. 131, Appezd. ad Lib.1, Aptiq. Suripr.

Roman. illuffr, quifo

indicat, Jbidem , $. 4 $--65;

]uribuk

uos hic recenfere

is prolixum foret.

ii

Add.

bODINUS 4e epu

.

L. L C. F. $. 31,32,33.. Jura

dubia

ULP

vero commerciorum eos non habuiffe non di-

(f fit-

xerim cum quibusdam ; cum omnes contra&us, qui

Juris Gentium vocantur in Jure Romano , omnibus

ndoqüc

s COl*

peregrinis , quibus ipfum Jus Gentium commune

cum.Romanis erat, & ipíi fuerint communes cum

«t Le

*

N

Romanis: horumque inter rcliqua intuitu Romaz

li^

Pratorem perearinum , dc quo L, 2, $.28. de O. 3.

conftitutum fuiffe apparet,

À jure commerciorum

ia

n

Ícilicet illi tantum peregrini erant exclufi apud Ro-

manos , & viciffim, qui cum Romanis nec ipfi, nec

RT.

ratione gentium fuarum , neque amicitiam, neque

ec t&«

um ha-

fiva ;

hbfþri»tim-nx, neque foedus amicitiz caufà fact

a

JLDV-

bu?re-

büerc.' De q.uörum rebus apud Romanos, & vici(z

tür n

fim Romanorum rebus apud ipfos L.$. $.2. D. 4e

qu. 0f

Captiv, c Poffitm. propterea ,, quod jus Dominii

qua ju

commune inter Romanos & ipfos non fit;" occupa-

lias, &

tionem aliquam, & exinde poftliminium concedit.

mpert

Conferatur, fi lubet, Dzffertatio de"Termints gura

dedett

o puniendi S.Yo. 20t4 (p). p.38. 7 /egg — Non ademtum

LI 11. C4

nempe regulariter erat apud Romanos peregrinis jus

Qlæ Y

acquirendi atque commerciorum ; fed ad modos ac-

tndica

. quirendi civiles tamen non extendebatur : prouti

beros

paulo poft 77eff XV1 dicendis,

10 Uf

clariu; patebit ex

Y

THES. XIV.

dt Az)g

Hodiernis Juribus atq; moribus;quibusJus Quiri-

tium ceffat; utpote antiquae Reipublice Romanz pro-

Q

prium , pleraque quoad percgrinos propius ad Juris

UA

rxíertim inter Chri-

Naturalis placita reducta funt;

ïndiger

ftianos populos ; quibus e

Religionis principia

quenti

quosdam quafi univerfalis Reipublicz coeleftis con-

ftn CQ

civium feu fratrum effe&us notabiliores. amoris

inftillare debuerunt.. . Notat tamen [Il. SCHILTE-

')ure p

r ,

RVS , z Dilfert. de 3ure Peregrinorum, G. XIX. p. m.

überog

164. Certos jus patrie poteffatis adhuc fortiri ef-

feiad

fe&us, qui civibus faltem proprii fint; nec ad pere-

videru;

erinos aut bannitos extendantur: refertque huc ex.

Gallia

[j

[o]

r. jus acquirendi per filios, & confenfum in nupti-

gnicol;

as; Add. HOPD. z Comment. ad duff. tit. de Patria

L

poteff. in'Ofu bodierno p. m. 67. ubi plura indicantur ;

i

- Utrumque tamen de cffectibus civilibus, certa quan-

titate & modo determinatis, a Jure Divino Naturali

ïELegi

ünt r

L

& pofitivo alias non alienis , eft i-qtelligcnd»um.- Da-

tur

Ápud

a istum

X vide

tur enim poteftas parentü in liberos naturalis; adeo-

. D. dt

ue omnibus , etiam peregrinis parentibus cornunis :

lonitri

qua jus difponendi circa bona filiorum fuorum fami-

XCüpde

lias, & percos acquirendi, confenfumque in nuptias

mncedit.

uit, ex circumftantiis diveríimo-

impertiendi ipfis trib

; Turü

de determinandum. Vid. H. GROT. 4e 3. J. & P.

emturt

L.11,C.5. $. 1-7. PUFEND.4e J. N. & G, L. FT. C. 2.

Is [l

Qui vero de Patriz poteftatis hodiernze effc&ibus

us dC-

indicavimus, ea füo modo pertinent etiam ad li-

pronti

beros adoptivos : de quorum cateroquin hodier-

Ylis,

no Ufü Vid. HOPPIUS z2 Cowznezt, ad aft. tit.

72. 107. €7 [4g.

de Adaþtianib-w. L2

T HBSOUXI

asQ(/rf-

| Quoad j« Connubiorum SCHILTER

US ih Dif.

aö]urir

£it. G. XX. p-165. b, docet, peregrinos ubique juítas cum

r Cit-

indigenis hodie contrahere nuptias : quod jufta coníe-

f'flcipïa.

uentia ex c. 1. X. de Cozjug. fervor. & Jure Chriftiano-

; Cote

rum colligit; fcilicet quod ad vinculi validitatem in

qmotis

jure poliattinet; Add. HOPP. zz Comment. ad Inflit.

pr. tit. de Nuptits. Nota a. & "Uf , bod.p.69. quod vero

[ TE-

AL

liberos ex ejusmodi conjugiis natoscivium Jure cen«

feri additSchilterus,id quoad magnam Imperii partem

ii d-

[ pete

videtur reftringendum: Vid. exempla z. /ez. fane & in

Gallia propter Jus Albin

agii aliud circa non fimul re-

uc &

nicolas liberos obtinere, velex BODINO Ze Repa£/.

nyp[i-'

L.1. C. 6. $.28 patebit, In genere vero notandum, ef-

Mil

fe&us matrimonii civiles ex jufta caufa poffe denega-

;mtut ;

yah-

re Legislatorem civilem omnibus illis,qui non contra-

hunt matrimonium Legibus fuis civilibus conforme,

rurall

e cives bonis multari cum

,D*

Apud Mcdiolanex?fes cert

u

D,. 2

peree

uÀ

percgrinis matrimonium contra

hen-'tes ; €x Bodini Z e&

ao (

& ipforumLegilfus,Z ,

monuit ipfe ffepe laudatus ano-

bisSCHILTERUS,

menorat

: Argentor

atiquoqi qui peregri-

pam ducit Jure Civitatis excidi

t; Urbe

jure Ciwi

que excedere

maritis f

jabetur; niti Senatui Majori. exl

übuerit fcripca tefti-

monia legitima nativitatis ,

hone

modoant

ftzque vitz cjus,

Cirem hi

fimulg; eam in Civium numerum re

cipi ab Eodem pe-

lonaquin

tierit : JUxta Decrergas $t Majz A.

1627 publicatum,

]ubenturque Paftores Civit

tion entm

atis hortati omnes , .qui

fatwo Yb

ad benedictionem facerdot

tinendam .proclamari cu

alem legitimeab ipfis ob-

fed cantur

piunts ur non hifce r

antum,;

fed

generaliter omnibus fatisfaciant j

ficilts x

qua matrimonii.

folennia celebraturis Argentorati,

five Civibus, five

quipoft

ROTUT pay

peregrinis, injunguntur zz 0rdizz

N

L0He €IrcA Nupttas,

Der Jyod)seitzsOrbnung. Vid.

üt modo

Ordz

Art. XXI. ejusmodi

tDentur,

£0415 de A'.1664.1680. & 1687,

- Peregrinus.

vcro ducens honeftam viduam, v

21 Mi

cl filiam Civis uxo-

rem , modo id faciat confenfü patrís, tutotis

, vel

Quorundor

proximorum cognatorum, fceminz t

alis antea impe-

entorati

ttato , & intra anni fp

Pf fCüHtGS

atium in numerum Civium fe.

recipi petat , & aptu

s.Inveniatur qui uxorem & li-

N-

TOfantim

beros alat , adeoque recipi

civis poffit , Civiratis jus-

Msedend

co ipfo impetrabit. :

ex Decreto d. 419

JClioris f

Septembrzs

4n9i 1$94. . Et fi forte opificio fe

fuftentare ve-

grdibs

lit; praeterea inftructus effe debet tefti

monio Tribus,.

COQmptitati

in quam recipi vult, fe per tempus ft

Xtte : hic.

Tribus requifitum hic loci e

atüto cjusdem

i opificio Operam dedis-

RIb n

(e : juxta Deeretuss

fexto. Decembris. Anpn Ióo

3.

tqrategüa |

Cl lefunp uf

bringen/ ba

f er feine geit. unb

sabrz3Ebf / ven

nog Der r

enung/ jugebract

lo

.905€,

du Nati

hod

.gg.,g )29 C &?æg«

L5

10«

ï)abe.- Quz vero peregrinis nubunt Cives, modo

memoratis non fatisfacientes: conditionibus ,. fuo

Yi

jure Civitatis privata' una cum cjusmodi peregrinis

ec

maritis fuis Urbe excedere jubentur: pet Eadezz dzo

[f

modoante citata Decret4.. Denique Percgrinusqui in

U

Civem hicaffumi vult , proqualibet nominatim per-

*í

fona,quam affert,Civitatis Jus,fi vult;impetrare debet:

1

non enim proderit ipfius atq; Uxoris fuz in Cives af-

Yi

füumtio liberis ipfius jam natis, ut Cives co ipfo fiant ;

b-

fed tantufiodo , ut poftaffüumtionem talem parentum

Ils

facilius quam meri percgrini cives fiant: liberi vero

Dit

qui poft adícriptionem in numerum Civium peregri-

j

norum parentum nafcuntur, Cives nafcuntur; neq;

ut modo diái fratres ipforum emere [us Civitatis

tenentur. . [uxta 2Deererw Sematus r XXrj'-

llf

;

27.Januarji 4 1637 fa&um. Prohibitio etiam graduü

je

quorundam jure divino permifforum ita facta eft Ar-

Y

gentorati- 10. Februarij 49 15845 ut contra eam

[e

peccantes nullitate. matrimonit, inclgäque natorum

fe

infantium interfpurios redactione ,. & inhabilitate

(

fuccedendi coérceantur.

In hoc tamen prz civibus

Jj

mcelioris funt conditionis peregrini, quiin ejusmodr

H

'adibus , -ex: gr. quarto. linex transverfalis juxta

*

computationem civilem ,alibi matrimonium contra-

$

xere : his etenim id, licet poftea Argentorati habi-

tantibus, non obeft; neque enim contra Jura

Igen-

tGratenQa hoc ca

fu peccaverunt.

P.

AUAERFASTXORE

Lexuniverfalis Zozzzz4 ct car;'tmc?;)um eft ex

hetico , fupponente inftitutuny

]ur)e* Naturali hypot

3

au&E.

P IUA. dbsi m UL

—B35 3yo e g.g.. |

e

au&i generis humani neceffarium; cujus fcilicet ra-

tio ex conditione humani generis in univerfum con-

gïll

det

fiderati petita fuit: prout docet PUFEND. 4e 7. X.

&G.L. IIJ Cw 3. .go 24',& Ll IK CO 46 5014'0

Ejusmodi

Ifb.

£0

vero Leges Naturales in Jute Romano defignantur

dei

perillud Jus Gentium , quod omni humano generi

commune eft , tamen ufu exigente & humanis neces-

Op])

p

fitatibus a gentibus füit conítitutum: quo nomina-

dii

tim contractus dominium fupponentes referuntut in

£0l

$. 2. 3. de 3. N. G. t C. & ipfüm dominium in Z.

$. D. de 3. (* J- . Nccedit vero Lex Divina Pofiti-

&t 4

àew

va Univerfalis ; qux in Decalogo furtum & concu«

pifcentiam rei alienz prohibet. EXoD. XX, 15, 18.

if////

Comnerci dominia foventur, indigentiz mutuz

$ub

fubvenitur , & ita focialitas generis humani maxi-

f

(

Han

mopere promovetur , atq; excolitur: modo adfit pro-

bitas, pervería vero lucri abfit cupido commercan-

tibus.

Hinc & ipfa commercia ad Jus Nat. di&um

mod

D

pertinent. Conf. $. 1- 942/f. 1, SIGISMUNDI $CAC-

CLE, de Commeretts cà Cambia,

]taquere&e ex fonti-

,

til

bus naturalibus afferuit H. GROTIUS Ze Mzri L;-

quxt

bero c. 1. &* $. hanc regulam : — Lieere euivis genti

6et

fiis c

quamdvts alteram . adire , & cum ea negotiart, . Sine

inhumanitatis ergo nota peregrinis jura dominii atq;

tef05

commerciorum in aliena Republica demi fimpliciter

&üt (

nequeunt. Sed ut circa hec , quemadmodum in

/fi,|

aliis quoque, gentes liberz pa&to mediante Juri Na-

fimu

n

turz permiffivo fibi faventi renunciare valent; ita &

Rij

Respublice quzvis independentes dominia & com-

occal

mercia intra fuosy limites Ícopo fuo licito ita attem-

dum

perare

till

PEPMTUS

&t fd«

etare atque reftringere poffunt , ne propter pere-

rinos Reipublice ipfi civibusque ejus quid dece«

1 COf

dere queat. Merentur hic expendi ; qua tradit Ce«

T5j

leb. HERTIUS , in Differt, de Servitute naturaliter

smodi

Dantut

confh

HuA , cum inter diverfos populos, tum inter ejuse

Se£f, 1. $. 12, 14, 15 16.. Vof, II

gencr'x

dem Rez'puläl. Cives.

7) .o— T« 3e P.IZS- quo

Non male BODINUS 4e Re-

QectSe

MUU III. COT VE

Íctibit: Nwla isfrmier 4c

miide

debilior ( eft focictas, ) quam qua ver[atur im folo jure

yu m

commerciarum , & bofhitiis qua tamet[fi guris Gentium

n L

eff€ videautur , probiberi tam

en 4 Principibus fepe vie

Doftt

copia 4d u-

demus , ne aut. Cives rerum imveétarum

conct

xum 4abutantur, aut evectarum imopia premanur.

61b

Subjungens mox $. 8. Exempla Conventionum huc

n

c&antium inter Reges Francorum & Civitates

fs

fp

Han

featicas, nec non Mediolanenfium cum Helvetiis.

W pro-

omanum ,. cunt

Non fuir igitur iniquum Jus R

-

yercite

modos acquirendi do

minium civiles, civibus fuis pro-

m

a modis acquirendi Juris Gen-

pfïos : ïgtmd

uceret ,

$CAC

tium ,

4

egrinos quoque fpe

&antibus diverfos,

xfonti-

juxta L. 1.

D.de 4.R.D. MNeque etiam hodie chres—

g L

Germanicz impro

bari poffunt, in quantumin regio-

j;äf/f/lff'

nis conditione fundata funt ,

quae prohibent ad ex-

t

tetos transferre aurum , argentum ,

notabilem lIana

MNA€US , d

n att

qut corii copiam : quas allegat LI

ylicttt

« Caroli V. qmp. p.234. /77 exponens

At yT- Cdpitu/;zt

m n

fimul $. 9. Z e-

Pontificis fummi ad Imperatorem &

j N«

hujus ad Status

Imperii fa&um hujus legislationis

ia*

occafione petitum , ad horum

confenfum impetran-

gentum

Coffl"

dum ,

cqurtandi cx Germania in Italiam ar

rtem.

in illa fabricatum.

nga»&

Qeüïc

-HSO)Gi( G-

Quoad reliqua vero hodie peregrinis non tan-

ä*oganþdï

tum merces fuas importare Germanix conceffüm;

&s, t

nifi forte quandoque repreffaliatum jure ab Impera-

tht

tore arcendi fint ; per Capzr. JOSEPH.' Art. t9.

f

CAROLI VL 4ri.7..5.3.. Íed & hoc cum Civibus

nm, D

Getmanie commune habent ,. quod per totum Im-

gotib f

perium fibi acquirere , poffidere , contrahere, & ci-

AU

vesipfos obligare,nec nonalienare libere poffint : ita

ut, fi preterdicta, & pauca alia; hzc libertas dominii

aufbd

Cires&

& commerciorum reftricta fit tanrum in Rebuspubli-

tium St

cis patticularibus fubalternis quibusdam, quoad certa

Sie pt

bona, ptzfertim immobilia , ex quibus alias Reipu-

CX

blice incommodum attrahi poffet , ejusmodi reftri-

fiation,

&io reperiatur, monente SCHILTERO , zz D/fert.

Commier

et, $. XXIF e XLIF: Qui & $9. XXXxilL Bavariz,

polle, c

& $. Xxxmr, Würtembergiz prohibitioncs allegat.

Toant m

Aliud veroquoad Circulum Burgundicum ftatuitur in

Tran[act. CAROLL.V. .cum Imperio defuper facta

Quam co.

tüm H

A*. 1$48. Auguíte Vindelicorum. -

9. (€$ fo;len

Qu

aud) ?c Pertinent hüc, quz de libe

mmmere

ciorum confervanda & reftauranda Imp

Oris curae

&iäm &

Cotum C

committuntur in Czpzz/atzozibus , ctiam recentiffi-

H

mis; ut JOSEPHI , 47.19. & 20 CAROLI VI.

1. 7. 2, 1. ibi: Di€ Commercia De8

M.

Steíd)s nad)

6t «

S$xoglid)Eeit beforberet.. z.

. 9Belen. (old)es Der

poffent «

G repbeit Der Commercieni 3ufofoer. — Et 477.8. 2,4.

hÁ n«

b

2eber am Sibein nod) fonften einigem exdyifr-babe

Yetflis

rem Ctrobm im Sociligen 9X eid) ---

fva8 3u Cyperz

unb CDerbinberung Det

Commercittt --- geretd)tg

ïnï'füd. ]

!afä'en. ( Et ruríus ». 7. de ab-

G4 ,

:;erfïattcn obet áu

Wtüm ;

trogandis

(h

ä*oganäis rlovis teïo,xaiis füb aliis nomïnïbusx ïi'ntrodu-ï

um;

. &is, tanquam Dem gemeüiem Seaufrunb $SSanbelsz

RU

mann u nid)t gerigem Cxdaben unb 1lngelegenz

, l

beit gercicbig / aud) Der Svepbeif Der Commetcio-

Ibus

rum; Dc8 Joanbels nnb 3Banbel8 31 2Bafjer unpb

In-

€anb fd)urftrad8 3utotber :c. folc)e ungulàfige

X C«

SSefd)woerungen unb SYeifbráudye -- abftellen / unb

It

auffbeber. &c. . Omnia hazc fine diftin&ione inter

AU

Cives & percgtinos ; nifi quod fimul confervatio [u-

)bl

rium Statibus competentium Cafari commendatur,

eu

.Sane prohibitionem commerciorum ultra Nifibin ,

u

Callinicum & Artaxatam , fub poena exilii & con-

u

fifcationis mercium , de qua Leges 4.-&» wíz. C. de

i,

Commerc. & Mercat. loquuntur , hodie valere non

&

poffe, ceffante ratione. fingulari ftatus Imperii Ro-

*g&t.

mani antiqui , docet legitima interpretandi ratio :

IH

quam confirmant Hamburgenfium aliarumque Civi-

tatum Hanfeaticazum navigationes commerciorum

d

Wt

/ caufa in Qrientem libere freäue*ntafæ. Pertinet huc

Q

. &jam celebris legatio Holfatica in Perfiam commer-

lifi4

ciorum caufa inítituta feculo prxcedente ab An. 1635,

tlf«

ad Àn. 1639. quam d*äfcrip-üt ADAMUS OLEARIUS,

Majores-tamen focietates privatorum ad exer-

W.

T

cenda commercia ,. quia ftatui Reipublice noxiae

poffent evadere , fine Summi [raperii fpeciali con-

A

- fenfu nec.hodie inftitui poffe, ex Juris Publici Uni-

Md

i

verfalis principiis clare fluit.. Vid. Dn. SOEHMERI

gntrod. in us Publ, Uarver[ale, Parte Spec. Lib. Ir.

r

C. 4. p. 442. Q fégg.. Et in Germania talium focie-

b.

tatum , quatenus Reipu

blicæ noxie funt. , abro-

E

gazie-

l

£0 BÉ

gavtïoncm Capitulationes Jmperatoria requi'r'unt'. vid.

SEN

MAURITIUS , zz Notis ad Capitulat. Leopoldi, art.

de F:nj

20. . m. 7i.. Jpfa CAROLI V.. Capzzulat., art. i7,

& Íequentes omnes; &jam MAXIMILIANI II

fiis CO

vium

vera , 4rt,175 JOSEPHI zr:.195 CAROLI VL zrr.

7. verbis ; &Bgleic)en auc) bie groffe Gefelifcaffz

*

frius

feat/ &c.

Unde LIMNAUS z4 Gapitulationis

fempr

MATTHUX Jrperatoris art, 38, nefcio annon faty-

&dqui

rice , annotavit hec verba, ».562: . Vetus captileza

ef , gua [gfiw reiteratur,

Manfit fcilicet ad hunc

qadaa

l

OUE .

ufque diem hac difpofitio toties repetita fine totali

vinm

effe&u , in gratiam haud dubie Urbium Hanfeatica-

T& CO

rum : quarum quidem foedus antiquum proprie lo-

4deoq

quendo diffolutum recte exiftimat Dn. MOSER re-

ve&igz

centiffime, z Cempendio Jur. Publ. moderni Regni Ger-

perept

mABICE, Lib, IF.. C 13. G. a.

Add. tamen z. 3. 4e

CXteto|

44o. 1641 $. 88..— Jpfze &jam focietates commercio-

rum [ndiz Orientalis & Occidentalis Belgarum Foe-

Confidi

deratorum , libertati & fu» & füorum commercio-

tum fümme ftudentium , non niíi cura Foederatorum

poftug

M*//'Iä/l;

patrum coaluere ; . impofitis diverfas per Urbes cu-

SMGI

ratoribus, qui per Legatos interdum convenirent ,

faten|

& latalege, ne quis feorfim illuc navigaret : Uti

L

de priore loquitur fere ad Anpum 1602, HUGO

Clteàr

GROTTUS , zz Azzal. Belgicis, Lib. XI, p. m. 6125

(to «

de pofteriore 27 4224 1607, IDEM, Lib. XFI p.s.

l ch*

721. &* fegg.. fic etiam de utraque intelligendusDn.

Dato

EVERHARDUS. OTTO , zz Primis Lineis Netitie

ATT

Rerumpubl. Cap. V1.$.24. Plura circa totam hanc ma--

fnea

E PLES-

40

;eria;n fu-ppeditat Dijäïtatz'a Dai Baroum n

^SEN,

$

ll

E

. Vid,

SEN,, fübprafidio Dn. JOH. JACOBI M;A'scovng;.

; Afl

de Federibus Commerciorum Lipfie A? 1735. habita,

1. Y

Jllud. hic quari poteft, utrum majora percgri-

LTé

nis concedi poffint privilegia, quam qualia funt Ci-

, il

vium ratione commerciorum ? ad quod refponde-

mus : Generaliter, per dióa in 7Zeff FII1, majo-

piy

H

rem prz percgrinis effe civium rationem habendam;

fity-

ad quorum quippe falutem promovendam ftri&iore

fieri tamen

ilend

uadam ratione civitas eft obligata :

hunc

ffe , utprivilegium peregrinis, licet cum exclufione

ciyium , aut aliquali commodi lucrive horum ceffatio-

totall

atïca-

ne conceffüm , tamen in Civitatis falutem vergere,

ie Jo

adeoque jure fic concedi queat.

Saneimmunitates a

[ t«

vectigalibus quoad merces invehendas plus comodi

Gtt-

p»eregrinis, quam uni aut alteri ex civibus, qui circa

exterorum merces monopolium quoddam fibi tribue«

"

((Í0«

rent, adferre valent: fed Reipublice in univerfum

confideratae non modo utiles, verum & neceffarifeffe

Ee-

XC0*

poffunt. Pertinent huc immunitates tributz illis, qui

orut

Nundisas frequentant ; de qualibus eft privilegium

SIGISMUNDI Imperatoris Civitat Argento-

$ Cll-

retit

ratenfi datum.. A? 1414. Vid. LIMNAI j;s Pabl

L.VI.C.3. $.16. Similiter jura, feu libertatesut vo-

Jj

GO

care amant , mercatoribus alienigenis inRegnoAnglize

60

toto conceffe per Maezam Chartam EDUARDI

]. Reeis, quam exhibet ex Archivo Londinenfi Dn.,

lþ, fh

n«

Baro VILHELMUS Dre SCHROEDER, ít Der

Sürftlid)en &d)ate unb Stentz G aner / c. 84. cui

Jit

ma-

jungatur de Civium Angliz privilegiis agens altera

Magna Chart.

imirüum HENRICI III9 R. anno 9^*

[S-

k 3

edita,

N,

ET

editàa , & aB codem R. EDUARDO I** confirmata

tifitasq

annoRegni fui 28*5; cujus Cap 3o.falvus conductus pe-

permiait

xcgrinis mercatoribus per totum Regnum , jusq; eundi

bus liab

navigandi, emendi vendendique libere conceditur,

ll 17

juxta amiquas.legesx& confuctudines, excepto belli

ti, 20

cempore: quo ihgruente qui erunt im Anglia peregríni

detinebuntur quidem in Eadem, fed fine ullo perfonz

"n

bona del

bonorumq; malo, donec cognofcatur , quomodo Án-

liapu

dhoftes , in Civitate fcilicet detentorum , de-

as vol

prehenfi habeantur: nunquam enim deterius Ang;

vero ad

alibi verfantibus peregrini in Anglia funt habendi.

quim p

ltem Portzs Liberz , Ícu. Franc ; qualis eft Liburnus,

ERY

in quo, ut & in Urbe cui adjacet, Afylum eft; qui-

vorem (

que ibi exiftant mercatores nautzque ab omni ar-

FRIDE

'réftatione propter debita fecuri funt, — Vid. Eraz 4e

Ut p

Fíorezce, | . INec non Copfulatus mari : per quem pe-

regrinis plane judices fuz nationis in aliorum Rebus-

$10 q

tüs fépel

publicis habere commerciorum favore conceffüm eft,

hu, Dj

De cujus juribus variis extat Liber, qui & ipfe Czz-

L

Thodo W

fulatus. maris. vocatur

5

quem. antca

rariorem

de rebos

A* 1718 JOSEPHUS MARIA CASAREGIUS

iorumo

Difcurfibus luis Legaltbus de Commercio adjunxit, Flo-

Yeto d

rentiz editis. Sed plura de his in fpecie adderea igopo

Cgitimmis

noftro, & fpatio, quod deftinavimus hifce , alienum

eft : videantur interim Scriptores rerum & urium

Sntqt in

Of!.; ;]bo

maritimorum , LOCCENIUS, STYPMANNUS,;,

ptivileor

KURICRIUS, aliique. . Jn gencre autem curandum,.

ne privi—ïcha-peregrinorum fint nimia; exorbitantes

fs li

enim peregrini Civitatem. Civesve faci

l

e perdune:

dliquid

(*.

D lt a

;gnuodjudæonun palun cxcinpla

]

Dt , quibus

-

ï*cääïi Pf(

ufiu-'as

5

4 iæääsägä,-klj ï;j? ( g;gäg;ï

tlhatà

. nfutas qualicunque modo fumere eas de Chriftianis

I pt-

permittitur, qua per léges inter hos pro mordenti«

eundt

bus habentur. Vid. Aeform, Po/zt. Jenperii de A. $30

^*

ditot,

Hf 22. R. 9.1526.

9. n4, Jaq. ord. P. 1548. * 1377*

[3

tit, «'VZO'

—THES XVFILZL

COf

tíong.

— "franfimus potiusad jura hodierna fucceffionis ii

) Áft-

bona defun&orum, tam ab inteftato, quam per ulti-

M

mas voluntates ; activa eque atque paffiva.

Hxc

|fg

