vero ad Juris Naturalis & Gentium primzvi placita

d.

uam proxime reduxit quoad peregrinos ,. fuper-

ITRus,

addito facilizandz executionis modo civili, in fa-

; Qu

vorem fimul Epifcoporum & pauperum , Imperator

[ d-

FRIDERICUS H** AÁnno 1220. in Coaffzg«

j di

Hone neva, $a Wie gHA. fil, XFIl. L. F. Feudorum ,

npt-

$^ 10. qui ceu Autbentiea, Omaes . peragrzni, infet-

jiije

tus reperitur zz74/e Cod, Commtunia de Succe[lhonis

"

IC&e

ézs. . Difponit autem : ut peregrini & advenz non

Ctlle

modo libcre hofpitentur , fed & fi teítari voluerint;

de rebus fuis ordinandi liberaimn liabeanr facultatem;,

)rem

1US.

ipforumque ordipatio talis. inconcuffa fervetur. — Si

Ho-

vero inteftati decefferint , bona ipforum tradantur

1

legiti mis heredt

k

»us , f fieri poteft; fin minus, ero-

fgpo

centur in piás eaufas ; utrumque per manus Epifcopi

1um

loci; abolitis omnibüs

viutt

tutis, confuetudinibus &

privilegiis in contrarium *

(/$

addiï& Pænq , ut, G I]()d

Ípes alicujus peregrini herediratem hujus ,'aut ex ea

lily

I(CS

aliquid fibi tribuit, triplam ejus Epifcopo reftituat;

jinc

ab hoc affignandum cui vult: qui vero peregrinum

ca pro

bus

teítati grol*äbeti, ipfe fiat in

zdïf'ïä

þilis » praeter

E

3

delicti

as

- -R5 ') 5g( E |

delï&i qualitate puniendus.

Hancque Authenti-

Lito

cam etiam ad peregrinos obfides extendendam do-

& Íi

cet SCHILTER. ;z Differt. de Jure obfidum , C. IX.

fis eí

$.28. qui & in.D//f. de 3ure Pereerinorum , G. X, X1,

Omn

XII , XIII c XIV. oftendit, in hac Authentica per pe-

muli

regrinos intelligi omnes non cives.

Totam hanc

bitt 4

Friderici legem cunctis populis fui Imperii latam Ho-

/egiöt&ï

norius III. Pontifex Max. tanquam pro utilitate

(* p

omnium Chriftianorum editam $. 12. -/eu ult. cit.

duf

Con/?. laudavit, approbavit, confirmavit, in ztere

pevcgr

num valituram.

Ex intentione igitur Papx hzc

n pa

conítitutio ad emnes Chriftianos pertinet; ex mente

tefan

Imperatoris vero omnibus hominibus tam fingulis,

n

uam Civitatibus atque populis diverfis füb fuo

In ul

Imperio exiftentibus , obfervanda fllit.

Verum cum

quo t

legislatoriam Papa poteftatem in fecularibus cjus-

PTRY

modi negotis Principes atque Respublice Otrbis

GL

Chriftiani , excepto patrimonio Petri indeque de-

XocatA

pendentibus, nunquam velíubierint, vcl agnos-

Yatye

cant; poteftas vero Imperatoris ultra Impérium non

pf

extendatur ; juxta Juris Publici Univerfalis . circa

Catis t

omnes Respublicas notiffima principia , ipfamque le-

Gery

is & legislatoris definitionem: . quibus hic addatur

Ier

etiam CASPAR ZIEGLERUS Zze 3uribus Majeffatis

( quoi

Lib. I. Cap. F , in fpecie $, 1. & $.2o. inde mirum

ff/'?c"ïf h

non eft, non ubique obfervari per univerfum Or-

lm 1

bem Chriftianum Conftitutionem hancce Imperato-

Tharra i

riam. In Gallia certe quo minus valeat, J Albizaez

ïat) ejllï

obftat, de quo feparatim agemus : exhibentes inte-

OCb

habet

rim de eo hic loci verba JOH, BODINI, que

Libro

Mima

.XXX;

. »ää*ï 39(' æ-—

üthenr

Lilro 1. de Repsbl. C,F1. $.27. ubitamen in premifis

lam do-

& fübjunctis de Germania ex parte nimius atque fal«

x G15

fus eft, ita fcribens : Zegis z/zs ( fcil. dic Auth.,

»on

Omnes peregrini. ). zezz Germania quidem ulla vis eff x

|perpee

multo minus i gtalia , ubi cum peregrints multo acer-

m hanc

bius agitur quam in Gallia. — Nam moribus noffris-ac

tam Ho»

legibus peregrino licet pradia, tum urbana tum ruffica,

utilitàte

c» pecumiarum vim infinitam quarere , c quefitta pra«

1),1*.. leo

dia fe wivo ac fpiraute vendere ac diflrabere , vel etiam

jn atet«

peregrinis aque ac civibus largiri: jusque ciuium exi-

apæ hx

gua þecunz'zz' 1A &YAYIMTI pu&limm collata z'mpetmre, A

ex ment

tefl amente legare , aut baredem [cribere, quem velzt,

fingul

o[ft. Addit, quoad venditionem ita judicatum effe

ij fio

in Curia Parifiorum menfe Novembri A? 1$544.in

üm cum

quo tanquam de rcbus patriz fuz teftanti fidem ipfi

minime derogabimus: fed tantam ipfum non merert

us gu

, (Atis

circa Leges Germanicas, in quibus ipfum peregrinum

u d-

vocat SCHILTERUS, in fzepe cir. Dz/f- $. XX1I, tum

variz circa eas hallucinationes, in citato ipfius Opere

ä 3g005'

dum o

paffimi occurrentes, docent; tum circa priora ex hic

citatis ejus verbis monitum Celeberrimi Jurisconfülti

fig d

mque P

Germani modo laudati; 4 c: de hacce Conftitutione

Fridericiana afferentis : per Owzverfmm mperium

( quod ceu patriam fuam . ze/frww vocat ) viridems

jj t

zenere illam obfervantiam, . Sed probe notandum, il-

» qnitl

Ium Z «. de Univerfo Imperio loqui , i. e. de Pri-

»rfum 0f«

1 eato-

mariain eo Civitate : de provincialibus enim , ut vo-

cat, ejus Civitatibus, feu fubalternis, in fequentibus

Alnugit

demum agit paragraphis ; & de hiíce ( nam de

s Intt*

y libet

Primatia vide resulas $. XVIIL ) in ecz. Dzff

Z

Libn

$- xxx. has ponit regulas generales DI* Que j

£*

-N 046 ff

du

þgijïz;zä?äü';æ: & a?dih;ztianes alicujaus provinens f[ub-

ditis illius qua talibus competunt, eorum capaces mon

enin

funt peregrimi, 1l9 Per conce[fionem tamen Principis

fih,

fettis

vel pacto unum wel Alterum us etiam peregriuo con-

cedi poteff.

His pofitis, $. xxxix demum de tefta-

mem

menti fa&ione peregrinorum quoad fubalternas Im-

divét

erii Civitates agere incipit , docens : percgrinos

RUS;

ibi quidem teftari poffe,. fed folennibus ftatutorum

u/z'gzm

in loco teftamenti fa&ti adhibitis: quo facit expreffa

l«t t

guris Wurtembergici Conflitutia, P.3. 1. L. 22 pr. prae-

$u

ter GAILIUM, MEVIUM,, aliosque ibi citatos.

tisbof

G. XL cum jwre Lubecen[i , L, 2« t. 1. art.16. & DD.

i,

communïter', per L. 6. D. de Evicfimibus ftatuit,

libus

Cives in peregrino loco fecundum ejusdem jura te-

tendi

ftamentum condere poffe, ut fic domi quoque va-

vitt :

leat: adeoque majorem effe ftatuti poteftatem quo-

Atl

ad folennitatem teftamenti, quam quoad perfona ha-

Rotün

bilitatem vel inhabilitatem.

Qua quidem ita vera

dibus

exiftimamus , ut teftamentatalia , condita vel fecun-

tots|

dum folennia Juris Communis ,. vel ftatutarii loci

millig

ubi fiunt; imo &tei fite ; ubiícilicet fidem faciunt;

mitti]

fint admittenda: quam fertentiam quoad prius etiam

ii

Celeber, ICtus. JOH. FICHARDUS zngeformationi

(ico )

Francofurtenfi Part. 4. tit. V $. 2. e7 4. inferuit; mo-

Yeto(

nens $.:. ib;d. ftatutum Francofurtanum , quod

ticular

tribus teftibus teftamentariis Senatoribus, etiam non

Decfy

Scabinis, in quolibet teftamento contentum eft, Pri«

Petato

orum atque Regum Germanicorum

vilegiis Imperat

atori

munitum effe.

Peteit veroSCHILTERUS, $. X7.

Qtod

Pereevinos beredes fevibi , vel ab inteffato. fuceedere

pertra

pajä; budie ommi dubio carere s. Statuta iu contrarium

A

—

)

-9 )a( p

i [i-

ia in!e//:;ge;zda , ne 4lio transferre bereditatem pere-

£0f M0l

»vini liceat ,. dominto ipfis nibilomtnus c ufufruéta

'rimipis

falve, juxta qua principia & ex Brandenburgicis

7717

terris aliquando in caufa peregrini confultum fuifle

le tefta-

memini, *[us detractionis quoque, quoad fubditos

ia5 [«

diverforum dominorum ;/:2. approbat SCHIL'TE-

grinos

RUS; ex juftiffima, ut vocat;ratione: 4 Maez/fratus

UET UR

aliquod praterite defenfionis & tributi ummtmuis ba-

QïQïC d

beat redhoflimentum.

Sed de hoc nos fupra egimus

Pï . pïæ'

$.X. p.19- C 20. Submoner vero Vir illuftris . c.. Ra-

Citatos,

tisbonenfes percgrinis hareditates quidem conce-

&DD.

dere , fed fa&o prius fuo juffu inventario, & reverfa-

(atult

libus acceptis ab exteris ; ut de injuria conque-

rendi anfa ipfis fubtrahatur,

Quam rationem & mo-

)urz (t«

je vàs

vife Fridericum Imperatorem exiftimat ; quod in

Authentica, de cujus ufu loquimur, bona peregri-

em quo-

(nzli

norum defün&orum per manus Epifcopi tradi here-

ia veraà

dibus voluerit.

Verum quzcunque fucerit Impera-

toris intentio , certum tamen hoc eft, & velex prx-

Vecune

ari lod

miffis innuitar , hodie in hac parte vix ullam per-

éyciut;

mitti Epifcopis autoritatem a Dominis territorialibus

in Germania ; ita ut hoc in paflu non ufus Authen-

$ etiam

ticx Bodinum defendere queamus.

In quantum

(; mo*

vero ftatuta & jura territoriorum Germanicorum pat-

ticularia , ex quibus hic plura proferre nec tempus

qUO

nec fpatium patiuntur ; Jufte poffint Authentice Im-

am n

€H) P 7

peratoriz derogare, ex jure Statuum [mpetii Legis-

latorio contra [us Commune eft determinandum:

ycoram

XL

"n

quod quidem altioris eft indaginis, quam ut hic loci

hodie ramen

u

pertractari queat penitus , aut debeat :

Cx

j

n

-..'.äg ,3'4*?-(, g,(g.. d

ex forma Imperii per Pacem'We&þhaIicäm fundata

| of

petendumeft. TInterpretatio autem ita facienda erit,

teftai

fuppofita unitate Primariz Reipublicz , ut una cum ea

milto

fubfiftere hec poffit : quo tendit $. 7. z/.1i1. 20. 074.

fürq r

Polit. de 4? 1577. cum przcedentibus eollatus G*

tum !

&i tif.. Quam parum vero autoritatisjam fuo tém-

$47

pore in Italicis fuis provinciis Authentice noftrz Eri-

v« N

deticianz reliquerit ipfe Imperator Carolus V, col-

indubi

ligi poteft ex verbis BODINI, 7. c. $.28. quz ita fe

grinor

habent : Jee 4 pridem Carolus V. Dnperator peregri-

*

N0os 0Umnes !4mlvlege 4 ctuium Mediolag

ez[um beredi-

tefl2b

Tofan

zatibus fammovit, Ad quam legem Darrisraw Prorva

D

quinquaginta limitationes fcri

püffe in margine fimul

qug

monuit , £Zzz. Wecbel, zz 89* ». og.

ff t

mater

Teftes in teftamentis hodie peregrinos effe pofï"c;;

fecus ac olim, de quo vid. /zpra $. x1i1, p.25. poft

refer

"uthenticam [epe memorataus , Omnes percerimi, x

CUdun

ipfis principiis Juris Romani füuit; teftes enim adhi-

dgfgrjä

beri poffunt , cum quibus teftamenti fa&tio eft: $, 6,

petteri

3. de Teflamentis ordimanass.

Idem vero collieitur

gusit

Cet, n

ex Ordmaiions We 4* 1512. MAXIMILIANI I.

gmp. de Notaris 1:1.2. 008 effamenten. $.6. ubi

S

Get

m

dicitur : QBiíel fepnb ims)ytedoten su foldyer

Beugnt

CARE

verboften / al gemeiniglid) alle bíe/ fo fe

Ibft nid)t

itógen $ort 0ecpt Seftament maden /

obet auff

&C.k ita

dDtür

Seftament ettvas empfaben / aud) Sraue

It/ &c. ubi

l rj

notandum , hic non provocati, ut alias , ad

gemeine

&cfdyriebene 3ed)fe/ feujura Romana, fed f

mpliciter

"ls d

Ominy

dici im 3ied;ten 5 deinde, quod inter prohibitos nulla

haud dubie, quia

I im1

penitus pere,grinoxïqm Hgt mentio;

( r

| poft

-693 | ) 43 ( g—cg-

Endg.ta

4eflly

oft di&am Friderici Imp. Authenticam peregrini a

teftamenti fadione prohibiti non manfere, : De Ad-

um a

miffione fane peregrinorum hodierna STRYCKIUS

j 0id,

tumin Cautelis Teffamentorum , Cap. 1$. S. 21. teftatur,

if

tum in U. M. P. t Quz Teflament. facere poffaut,

M ÉIf«

$. xzr. ubi fcribit : 0/zz etzam tefBes debebant effc Ci-

hr

ves Romani , nec pereerini babiles erant, quód hodie

; C0

jl

indubie feeus e/? , "modo per delicfum in flatum pere-

w fe

erinorum vedacià baud fuerint , cilicet, ni improbi in-

UT

teftabilesque fimul effe juffi fint, juxta $.6. . 4e

u-

Teffam. ordin. confer füpra dicta $. X. .17./2. Bene

uv

uoque factum , quod HOPPIUS zz Cozzzsezt. ad cif.

il

gnfl. t. de Teffam. ordin. $.5. in 'Ufu bodiermo , ad

materiam teftium maxime referat hec verba : Noz

POgEJ)

vefert bodie , utrum cives fimt , qui ad teffimanium di-

cendum implorantur am peregvini.

Regiamtm €2178

,

j 6

diferimen im plerisque locis Euvope fublatumy e jus

idhie

peregranitatis fere extincium. Alias enim Groenewe-

:

gius ibi citatus de Hollandia fua, nec ultra nifi indi-

3

fintit

cet, intelligi vult, aut debet.

:

INI ï'

Succeffio ab inteftato hodie in Imperio Rom;

6 uv

Germ. docente SCHILTERO 2/// cit. $. XL1I. cum

CARPZOVIO maxime, 2.3. C.12, . 12: d. 13. & 4, i.

y/lll

nidi

&c. ita defertur peregrinis, ut circa immobilia atten-

: ij

dantur leges loci ubi fita fünt » per la. f2 3. C. Ubi

"TE

i2 rem 4cf. circa mobilia verosó

nomina & jura lo-

cus domicilii defun&i ; quod

pl

obilia quafi offibus

(citet

domini adhzreant, eumque concernant ubicunque

fit, immobilia autem ad territorium fpe&tent , & fo-

nuufl

US

quia

rum tribuant. Vid. füpta $. x7. ,g - STRYCKI

de

poü

--äöä ) 444 ( 2—52-- |

de Succeff.. 4b intefl. Diff. 1. C. 4,5.2. 0* 3. Sed'ige d;f-r'

feadt !

ftiné&io quoad peregrinos ad Univerfum Imperium

donifti

relatos locum habere in hac materia non poteft ; 44-

44 1

1 Feud

tbentica enim Oraes pereerini, ut de Jure Juftinia-

neo , quod a fucceffionibus peregrinos fimpliciter

d n

excludebat, taceam , eam ignorat ; imo clare fatis

3. Fud

rcjicit: in particularibus autem Imperii Civitatibus.

contra hanc Authenticam in tantum valere potetit,

ad fetv

in quantum- Status ]mperii huic Jure fuo Legislato-

fücceffs

rio contra Jus Commune jufte utentes derogare po-

Nafslh

tuerunt volucrunt, Vid. fupra p. 41. /.

Sic. ex. gr.

luicco

in Saxoniía jura fucceffionis ab inteftato a jure Com-

Thinis

muni in A2v.18, c. 2, contento divcríà effe , & obti-

distt,

nere, monet infepelaudata D7/- $. XX X41. SCHIL-

delitas -

TERUS.

In Gallia vero univerfa, quzc Albinagit

fibditi

jure utitur, fupra pofita diftinctio adhibetur, tefte

TiCn cy

L^ PEIRERE, Lerfre. A. 2. 815 2 DRIE L ON

:

1o.

JDiclionaire des. Mrrefhs , tit. Mubaine , n. 22,

gt g

THES XUEILL

bl M

Juvabit hic paucis tangere quaftionem de Väu

1in ]]

fallis eorumque Juribus in Imperio Domini dire&i,

lIt gcg

utrum Civium an vero peregrinorum jure utantur 2

quam Y

Hic primo quoad fpecialem Feudi naturam. notan-

pttr o

dum; quod cum Feudum fit concelfio dominii utilis

fotmyla

fub lege fidelitatis; 2. Fez4. . adeoque fit beneficium

fon. v

2. Feud. 23..a domi

D

.directo proveniens in re huic-

x y g

propria conceffum v

lo, & per confequens hujus

ädeo 'd.(

ratione aliena ; 2, FezZ. s2. pr. nemo verodere aliena

JUnd e

fed de fuis tantum bonis teftari poffit; per £. xiz.

ld y

Jfta rei, L,24« D de F. s Íecundum propriam

iWlftïriore

Ta&ä. ;b/i :

feudi

p CïiOf :

xtdi«

feudi;naturam de eo neminem , nifj quí verum ejus

ttiüm

dominium habet , i. e. dominum directum , 2, FezZ.

m

34. 9. 1. O z. Fend, 1. pr.- minime vero Vafallum

[iintd«

1. Feud. 8. cui ex nexu feudali omnis alienatio inter-

licitet

dicta regulariter, a. Fez4. 9. 2, Feud, 54. $. 2. 2. Feud.38.

- fatis

2. Fend. 39. pr. 2. Feud. 2. pr. teftari poffe: nec obftat

atibus

2, Feud. 4$.. Quia vero dantur feuda ordinarie familize

Ytefit,

ad fervitia praftanda ; per modo cit. 2. Fezd. $a. pr.

stüe

fucceffionem in feudum ad. defcendentes habiles a

It po

Vaf(allo effe transmittendam ,2. Feud. 36, ealege, quae

CX- gr'

huic fcopo juxta jura Fendaliaconvenit, quamq; Do-

Com-

minus directus primo acquirenti in literis inveftiture

T

dixit.

Porro vero obfervandum hic eft , quod Fi-

m

delitas vafallitica fua natura fubje&tionem qualis eft

jnagi

fubditi non involvat ,. 2. Few4. $, 6. 7. poffit ta-

telle

men cum ea conjuncta effe ; id quod ex formula ho-

magii praftiti ut plurimum patefcit. — Sic ex.gr. No-

»»

biles Marchiz Brandenburgicz jurant 99n f'eDettge

unb lintertbániafeit megert getreu /. aetoártig

eVe

unb gcboríamgu (epm ; longe alia vero eft fidelitas,

iredis

quam promittit Rex Danize Duci Brunfuicenfi pro-

nur?

pret oppidum & territorium Budjadingicum ;. ubi

otate

formula inveftiturz tantüm habet : freu imnb bolb

ais

feprt.. Vid. Append..ad Ex. gur. Fend. SIRYCKIL,

ciur

N* FL $ XHX. Subje&io autem qualis eft fubditi

e b!llt

ideo quoque non femper poteft nexui feudali con-

lijis

juncta effe, quoniam quis a divceríis dominis diverfa

[lena

feuda poffidere poteít; & quidem vel a fuperiore &

XII

inferiore in eadem Primaria Civitate Domino , ubi

riam

fuperior excipitur ; juxta z,Feud.7. 65 $. VC

laDominis

udi

j

diycri

AL um

tenet,

div&rfarum Civitatum , aut fubaxlternïsv ejüsdem ; ubi

antiquior prafertur , 2. Feuz. 28. $. contra. modo Feu-

fübjd

dum non fit plane Lzezw». Vid. 2, Feu4, 99. omnem

CUM

fcilicet alium dominum excludens. Tertio premo-

4t ibi

nendum, poffidere ut plurimum Vafállos prater feu-

vafalli

dalia bona , etiam fibi vere propria, . feu allodialia ;

jure L:

Juri Feudalinon fubje&ta', eaque vel in ipfis feudali-

proviac

bus bonis habere, prafertim mobilia, velextra eadem,

vid, $(

Ponamus jam Vafallum difponere circa allodialia ex-

szp,e.v(:

tra territorium Domini feudalis; utetur fane jutibus

omin

cjus Civitatis ubi fita funt, prouti in ea vel civis vel

fofünid

peregrinus erit: Vid. /zpra $. X11. p.21. S.XV11, neque

j

- id ullo modo ad feudi fui Dominum qua talem perti-

Qu Pl

net. Siveto difponat de bonis füis in territorio Do-

qubus.

minifui feudalis fitis , juxta Jus Feudale commune de

feinf

omni eo , quod in feudo qualitatem allodialem habet,

Yif

etiam teftamenti fa&io fubfiftet ;; Vid, Dn, STRU-

& feffio

VIUS, de Alladiis 3smperii, C.4.S.75. c /9- p- 65 & fog.

nem()ne

ubi exempla profert: adeo , ut ipfius heredes contra

Démfic

ipfüm feudi Dominum ea ipfa , vel faltem jus in ea

Dperii

acquirant , etfi feudo fint connexa : ut in zdificia in

2077

' feudo extructa , . Feud. 28. $. ff vafallus. Iteminfrue

TElO

&us feudi , Juxta eztat. 2..Fend. 28. $" feg.. Hs confe-

Mu

guenter. & 1.86, imo filii vafallorum fuis parentibus

1

ml s

fint in allodialibus heredes neceffarii, f1 in feudo

Drellene

fuccedere velint ; 2. Feud. 45. & 2. Feud.si, . Filizz.

V

TE

Hacque ita funt , five pro cive habeatur vafallus,

JUsta for

fivenon. Ceterum , equidem nullus vafállus pro

LR

mere peregrino haberi poteft ratione domini direc&i;

qteng,

.cujus quippe tetritorii particulam, autjus quoddam

tenct,

mHmPC(i.

-R )47'(-. 863-

!, ubl

ktenet,' hfujusqu& ratione Jurisdi&ioni ejus feudali eft

) Feti«

fubjecus; . attamen non idco quis civis ftatim eft,

Tinem

omnibusque civium juribus gaudet, quia vafallus eft,

««

aut ibi civis, ubi vafallus eft,

In Germania quidem

1 fetl

vafalli mediati, prafertim in Saxonia, co ipfo quod

lalia ,

jure Landfaffiorum cenfentur, jure quoque Civitatis

al«

provincialis gaudent, cujus fünt Landíaffii : de quo

iderti,

vid. SCHILTERUS z Commentatione de:

ad[affiz

iA QY«

Cap. 6 $. 5. 7 6. " C. 7: nec ad rem facit, ut

rum fint

ribus

Domino Provinci» immediate füb

jeti , eduifit

faffen ideo vocati, v

r ve

id. SCHILT. Corneat. de Schrifft-

neque j

Jaffzs C.1. $.1. d* C- s. cum fég. an vero mediate , ali-

cui Prafecturz quippe adfcripti , Dfe 3imptíaffen / de

) pCrti-

0 D0-

quibus 7Zem Com, de Ampt[affis C. V, S- h" C 4. cum

ne de

Jfeq. in fine Tomi Y* Exercitationum ad Pand.

abet,

Vafallos Impetii porro immediatos, qui votum

TRU-

& fetfionem in Comitiis habent, Imperit Cives effe

nemonegaverit : C/ves 2wperantes cos , ad ditinctio-

of

Contta

nem aliorum , tum immediatorum, tum mediatorum

sine

Impetii Civium parentium, vocavit LAMPADIUS,

de Republ. Rom. Germ. P.3. c. 2 C9. quod & SCHIL-

iicia i

ninftt

TERO placet in D7f de Jare Pereerinorum S.xvu. &

j (ii|t*

verum eft : Cont. füpra $. vutr, Zzzz, quamvis & hi fi-

TU

mul juramentum fübjectionis [mper

atori & ]mperio

feudo

praftent: Sapferlicber $a

jeftat ub Dem 3. Steíd)

fctreu / bolb / gebor

fat unb getoártig 3u fepn /

Eilits

yaDUUS) '

juxta formulam in 4pp. Ex. 3ur, Feud. STRYCKII

A* 14, 1$, 16. Peregrinos ad hujusmodi Feuda ac-

(s pO

liredti

quirenda admitti confentiente ]|mperatore & Jmperio

oddam*

nilimpedit; docuitque id penultimo bello A* 1706

eXCII-

teneb

—-äoä ) 3 ( BH

Ron

éxemplum Angli,fuz nationis copiarum Ducis fummi,

$,

ManrzBv&oII, in Civium [mperii imperantium nume-

etiam

rum füb titulo Ducri Mizdelbemii cooptati. Sed &

peregrinos agnatos in Feudis [mpetii fuccedere pofle,

(

exemplo Canott Gouzaex , Gallica. Civitatis Ducis

inej

Nivernenfis, in Ducatus Mantuani fucceffionem À9

[ du

1631. admiffi obfervamus.

z

Dependetque facultas

notay|

acquïre

li fendum gene

raliter a facultate acquirendi

KIJ, 9

dominia;s quz quam largiter apud Germanos per-

dot

miffa fit, di&um fupra $. X V4. p.32, Abillis tamen

fundo

in Germania quoque feudis , qua officiis palatinis

Bodi

Imperatoris annexa funt , exclufifuere peregrini , imo

Nitio

& vafalli omnes non nativitate Germani , per Czztz-

lationis CAROLIV , art. 3. e fequentes Capp. omnues,

ticüm

Hac vero excluíio per rc-

fumna

"Vid. JOSEPHI z. 39.

Imànos

centiffimam CAROLI

VI Jop. Caþz'ty/zztz'gwm,ïarz.

23. 7. 4. quoad jam vafall

os |mperii, et&i non Ger-

pant,

Anfere. $apferlíd)e unb

tit $C

manos , fuit remiffa , ibi :

BN

be8 Steíd8 29 fempter

am Saoff-- mit feiner anbtz

/

ttfi Nation, Dann gebobrnen Gieuti

den/ ober mit

Hei i

WI ]L)'

penen bie aufe tocnigft o« ieic mít £eberta

Va

Tflidten Pcribanbt — beegen unb. berfepen.

5

Gallia

9uo ipfo fimul docemur , ejusmodi vafallos ]mperii,

ïgent«

non per omniía juribus civium natorum gavifos ante

pitt ; 5,

ultimam. Capitulationem fuiffe; quamvis ex mente

danm» ;

SCHILTERIz D/ff de gure Peregr.S.cit.XT T1, omnino

ftüts

pro Civibus [mperii, quoad Primaríam nimirum Ci-

& dem

vitatem, cum omnibus [mperii fübditis ingenuis fint

lü?ig Ittn

habendi: propter Legeym ANTONINT ]mperatoris,

7iti dj

1 7 1 D. de S$tatu bominu

m qua quoad omnces Orbis

Roma«

r

j äs-fä 4—9) ä—c*ä- :

Roman»ï'm'colas peregrinitas füblata fuit. Vid. fupra

fümmi,

f

$. F. p. . Add, z. Feud. s. pr. d 2.

etiam di&a $. Z. p.s. & /g.-

f?ua'. 55. pr. Cont,

Sed &

THES -

XIX —

epollt,

Cum vero non modo Feudorum acquifitio atque

; Ducis

in ea fucceffio difficulter apud alias nationes obtinea-

em A?

tura percgrinis, imo plerumq; his prohibita fit; prouti

fncultas

notavit THOMAS CRAGIUS , Zzéro 1. Feudor. tift.

uirendi

XIF, G. 2, €? 3. pem. 71 &qu . Sed & velingenere

s t

dominii immobilium acquifitio ,^ vel in bona de-

s tamen

fun&orum fücceffio, peregrinis denegetur; ut ex

xlatinis

Bodino fupra indicatum $. X/IJ. p. 39. hinc ut alize

ml ) imo

Nationes Repreffaliarum jure utuntur, ita & Germa-

r ajiite

nicum [mperium quandoque id adhibet adverfus illa-

, 02065

rum nationum fübditos,quz[ura peregrinis apud Ger-

jpeie

manos rcgulatiter conceffa Germanis apud ipfas dene-

If if

ant,

Obfervantiz hujus in [mperio diferte memi-

j G(*ff

nit SCHILTERUS ze 3ore obffdum , C. IX. G- cit. a8.

jc u)

& BRUNNEMANNUS, iz Comment. ad C. ad Anu-

M (IIIW

thent. Omnes peregrini. tit. Communia de fuecejfonibus.

u m

4.19. p. z. 81. , — Átque ad hancce quoque obfer-

;Sfc[)mf

vantiam Germanicam refpexit haut. dubie Rex ipfe

Galliarum LUDOVICUS XIV, cum adMagiftratum

uf

Argentoratenfem Z. 15. Decembris 42 . 1691. ita reícri-

mpfïib

[os 0*

pfit : $« cMajeffé étant em fom Confeil a ordenné c or-

denne , veut c enteud ,

ue tous cr chacuns les Beur-.

geois c Habitans de la dite Ville de Strasbourg , faymi

1 omnr'nf)

c demeurent exempts du droit d' Aubeime, tant ci [

jl

longuement , que les Princes de l'Empire les exemte-

zont du méme dratt pour [es biens , que les dits Bour-

geos Q* Habitans pewvent avoir daus leurs Somve-

G

ïdi*

R()mä*

oCHPO) OC E-S

,4;,;52655 fans qu'a la. fusdite conditian il leztr puiffe

Offici

étre fait ,. 2y donné par . [es Ofwiers ,. & autres qu'il

-

]upe

appertiendra , aucum trouble. uy empefchement pour

It Ge

vaifon du dit droit d' Aubeine.

Scilicet tam diu non

Áotc

exercebitur adverfus peregrinos Argentorati Jus AI-

binagii, quamdiu hoc jus adverfus Argentoratenfes

'dd C!ll

quod

non exercebunt Civitates illorum , qui apud Argen-

toratenfes percgrini funt.

Conditiones Repreffa-

que L

TERU

liarum contra peregrinos exercendarum receníet PE-

REZa4 C. tit. Ut uullus ex vicants.L.X1. ,56. 2,5. Q 2.6,

cet-,ag

Tit2 4

& quoad Jus Gentium , quod hic ante omnia ponde-

randum , ne innocenti fiat injuria, H. GROTIUS, 4e

diontà

pet]e

3.B. C P. L.3. C.2. Àdd. SCHILT. 2D7/. ezr. de gure pe-

regr. $. 29. de Repreffaliis vero Civitatum fübalterna-

of

Rome!

rum in [mperio inter fe C. 0rZ. G. P

THELS "XX.

.ZO llt. 2-30 & 24'.

menCT

7X

,ll)ucuntvnos 95 p

rdteedente xviu. dictaad differen-

tlitpto

öL*Spi

tiam.juris Civium ac peregrinorum quoad officia &

dignitates. — Apud Romanos ad hzc olim percgrinis

77 dlg

Wett (

quamdiu tales erant via praclufa erat: apud Ger-

manos ad eadem aditum in quibusdam penitus de-

ts

Ceden

negati peregrinis , in aliis vix patere pofle hodie, in

recentiffima CAROLI VI, jzp. Capetulatzoge difpo-

Si

li,

nitur, Scilicet 477. 22. z. 1. Dignitates [mperii ne-

Patàw

mini, nifi in co utentibus domicilio, ít1 9teíd) ge

OS)(Z

fcffetten/ conceduntur. 277.23. z. 4. Officiaaulica Impe-

ratoria non nifi Germanis aut Imperii vafallis dari

Áq

l00 a

ab Imperatore permittitur. Juxta 47. 24. z. 1. i 4.

M

17

Confiliariorum Judicii Aulici ex Circulis Jmperii ,

Pracidis atque Vicarii Pr(idis hujus füpremi Judicii

Tum &

Officia

TTititor

[

Officia non nifi Ducibus, Comitibus, Baronibusve

j W'z'(

Jimperii Germanis , mediatis vel immediatis, fed qui

[ PM?

in Germania poffeffionibus gaudent, ab Jmperatore

]u not

funtconferenda. — Antehac quidem etiam percgrinis

jus Al

ad dignitates in ]mperio majores aditus patebat:

itenles

quod exemplo Betleemi Gaboris ; Radziviliorum at-

Mgetie

ue Lubomirfciorum Principum comprobat SCHIL-

pichi

TERUS, $. xxr1, Diff. de 3ur. Peregr. Ubi fimul do-

et DE-

cet; apud ipfos Romanos quandoque virtutem & me-

Q6

rita nativitati pralata fuiffe in conferendisofficiis &

Ofidt«

dignitatibus, quamvis folis Civibus honores Romze

US,dt

per Leges patuerint , juxta £. Barbarius Philippus s. D,

hr f

de Offic. Pretor. ubi tamen notandum; illospralatos

Jrettido

Romz natis fuiffe quidem natione peregrinos , jus ta-

i

menCivitatisRomanz ante adeptos honores habuiffe,

aut pro Civibus exerrore fuiffe habitos,Vid./zpra $..

fefefi«

Q L. 3. od cit. pratetea & recentiffimam Czpztulatio-

i&

nem allegatis locts vellejutad perfonarum merita maxi-

corinis

mein diftribuendis honoribus atque officiis refpicia-

d G

tur: quo refetendum videtur & exemplum $?. pre-

s de«

cedente xiix?? allegatum, 7. 48-

die, i

Similiter quoad militaria officia jam in £. . Z4-

tisbonen[t de 49 1641. $. 44. |mperator declaravit, fe

d

a D

paratum effe ad Germanos natione exteris praferen-

ii

dos ; ad quzfcilicet quisq; fe aptum effet redditurus,

1

Ü

Jl

m

-- Ad Beneficia Ecclefiaftica atq; munia peregrinos

non admittunt Z.1. C. de Epéfe. &* Cler. & C. Bone

jj dart

"a

4. G. gatelleximus. X. de Poffulatione Pralatorum,. Ve-

tum & hoc fub limitatione pravalentium grandium

Petll D)

jdicll

metritorum , quz Summo ]mpetranti nunquam prz-

2

cluía

yncid

- 883 2

d

clufa effe debet, aut poteft, admittendum, Ad Cano-

En

nicatus tamen Cathedralium Ecclefiarum inGermania

COI]]PGU

peregrino vix unquamadfpirare licere;requifita ibi ac-

evocati

curata majorum exNobilitate Germanica demonftra-

(

(

tio fatisoftendit. Vid. Dn, BOEHMERIJ» Eecfef. Pro-

p.;

£eff. ad L. 1HI, Tit. V. Decretalium, de Prabends e Di-

latitCA]

gntatibus $.89. ? 91, Nofiullibi tamen infavorem pe-

COnvenit

regrinorum quadam in Germania beneficia conftituta

atque u

cíle; ut Norimbergz & Stutgardiz, monet SCHILTE-

nem !

RUS, D/f.cit. $. XXX/ .. Referri huc poteft quoad.

ullaali

percgrinantes , Dit äþilgrim ] otdinatum olim Argen-

fatore ed

torati Xenodochium;quod lenbes)erberg vocamus;

Jüreratic

Vid.CZrozicosKOENIGSHOVVII G. $. u. translatüt

que paulo aliis ufibus deftinatum.

T ih f

aliquf)ties ; hodie

d Pïäæyþ

P

IHES,

XXI

(cilcet pt

. Deforo Peregrinorum di&iuma nobis jam e

fï þ;jm

CKtTa patr

G. X11. in eorum definitionibus.

Vocari autem eos.

at nec

poffead ea fora extra civitatem, in qua forte degunt,

quibus alias jure fubfunt, naturalis ratio oftendit ; quz

Vatynifi

Wt qor

nimirum vult, fuüperiori effe parendum, & fübterfueia

Contrw

ad elidendos juftitie legitime adminiftrand effectus:

effe evitandos.

genetey.

Unde SCHILTERUS ;z Df de

a [Pfjm ]

gure Peregy. $. XXIX, peregrinos ex terris. ]mperii

Cüifefogy,

ad extraneum judicium educi nihil impedire afferit.

QHN&XD Qi

Civibus vero hoc jus competit , ne ad. exterorum

CP us

fora, quibus non fübfunt , pogfint evocari : fcilicet

— Mjud

a Summis eorum ]mperantibus contra ipfos juftitize

adminiftratio eft petenda,

Cumque ab [mperio

Qu in ber

ittiqm f

Germanico in totum velex parte varii Status fuerint

cxemt ; quibus antea jurisdi&tio atque protectio que-

OT

am

[

Canó«

. damiü eoskquf fubditi ]»mperii Germanicí manfére

marit

competebat; fvpe in [mperio ftatutum eft, ne Cives

fbrac

€

vocationibus peregrinorü talium parerent,fed a uris-

nlta-

e ]mpetit unice penderent.Vid. 72.7, 4e 49 1512«

if

,.

&H 4« G.1q. R. de 49 1654. $. 164. & Capátau-

$ Di-

latio CAROLI FT, 4rt.27, qui cum JOSEPHIN X, 8*e

convenit.

empe

Quibus fimul declaratur, Prote&oria talia

( st

atque Jurisdi&tionem olim conceffam propter avulíio-

(TE-

nem ab jmperio locum habere hodie non poffe , nec

quo&d*

ulla alia prote&oria extra ]Jmperium denovo ab ]mpe-

At

ratore effe concedenda; conceffo etiam Retorfionis

CAmujy

jure ratione 1lorü Statuum & Civium, qui per A. Bul-

yilati

lam in fpecie Brabantinam, de qua vid. BLUMIUS,

AW

de Prece]]n CamerAli, tit,47. Tab, HI. gravantur :: dum

Ícilicet privilegium Brabantiz Ducis fubditorum, quo

extra patriam ad forenfia judicia evocari, arreftari, aut

d

Y 60

baiiiri necpoffunt, nec debent, neq; appellationegra-

QQOXX(XH

vari,nifi juftitia denegata füerit,aut protra&a,extendi-

tur ad non judicandos iftos fubditos in foro rei fitze,

t que

xiogià

contra&us , vel delicti. conf. £. J. 7e 49 1641. $.94. In

genete vero,ne peregrini fe negotiis [mperii imifceants

ffeCcos

curz [mperatotis comittitur in Czpzz, JOSEPHL zz£.7;.

4

mpeïu

cui reípondet CAROLI VI arz. XX 11 fed hujusmodi

quidem curam etiam fine lege Civili cujuslibet Reipue

üfeï.lf,

gori

blice Suro ]mperanti falutis publiczratio comnendat.

Ad;judiciorüm formam fpe&ant Ju//24 zudilata s

(iicet

qui in peregrinorum gratiam, quibus morari extra

f

(litie

atriam litis proi

etlo

equendz cauía utplurimum grave

admodum eft, paffim in Germania exerceri Jubetur :

Lcï'mt

€a$ Gaftz3tedt/ de quovideatur SCHILTERUS,

) qll.'f""

G 3

Dif-

du

-5 )f4 ( S*ä :

f jute

pifr eit. G. XLFII. WEHNERUS 2 olf: Pratt, vace

(

G3aft«Si«bt / SCHOETTELIUS 4e Singularibus

Mllt V

yibusdam dr Antiquis in Germania juribus, Cap

;V.

quo co

& Confultiff. Dn. JACOBUS VENCKER

]

2&orem

Confiiarius Civitatis patrie Argentorateníis

gendi a

Dilfertatioue zmangurali : de 3uffitia indilata, Q0M

lententi

unvagogenen Secbteni. Spe&ant eo porro cas-

hiscath

Gm, P.

ziones judiciales, Antiquo jure Romano cavebatreus,

fe judicatum foluturum cílc, juxta pr. 3. de Satisda-

3183

Uuonibus Tempore Juftiniani [mp. vero modo di&a

Á j $ Ubf'(

cautione fublata, per 9. 2. cz£, 7z/. de fe jsdeza ffffeudo

imyttig

reus cavere compellebatur, pet cz. $. d 7. £, D, 1z

dafoluti

us "vocati ut eant , Aut fatis vel cautum deuty e tit.

(I1/ p

Quj [atisdare cogantur , ne fcilicet privata autoritate

dine El«

in jus rapi poffet.

Hodie vero, ceffante modo di-

tüt, Arge

&a ratione citatlonis privatz , neccffitatem hujus

BY

juoque cautionis quoad Cives effe abrogatam , cum

feotini, |

& judex alia media non comparentes coércendi ha-

tidicio fi

beat, plerique Do&ores fatentur. Vid. STRYCKII

ltto

U. M. P. citt. tti. fpeciatim pofterioris $9. 1. & 2,

Dhentum

HOPD.zz Comment. 4d cit. $. J. SCHILTERUS Á

TVeteus

cit. Diff de Sure pereer. S.29. nifi fcilicet de fuga reus

C füribi

fufpe&tus fit : unde cit4to loco SCHILTERUS a pere-

&gemus j

orinis hanccautionem ubiq; pehe locorumexigi folere

1105 alrj

cum GUDELINO 4e 3ure Noviff. L, IF. C. s. p. 194*.

füm

( C. 6. p. 200* annotavit.

De A&ore vero STRY-

CKIUS 7. czt. $. F. p.227.1cribit : CMoribus Germanie

cavendi nece[fitas 12 actore vemaufit, fed forma cau-

ue-

Houts G'materia PM,M Aliter fe babet : fä;licet quamf

rat

a

4 —W) $5 ( æ- '

2777

tat jure noviffimo ]u&ihianco introducta per Nev.o6z

£, V C* Nov.1i2, c,2, quod dein pluribus explicat. 0r4-

:l/(ïibM

unatio veto Camer las P.3.111.49. $.2 eitet. 8./eu nlt.cum

4 X

quo concordat C. O. C. P. 3. 7,58. $. 7. 4//. reo contra

actorem peregrinumin fpecie indulget jus tantam exi«

:

ü

gendi cautionem

Íententiam executioni mandari fit necefle.

quanta opus eft, ne extra ];p perium

ium

2

072

his cafibus promiferat $. 1c. 10nb nad)bem. dictz 074.

»&((6&85

Cao, P.3. 1. 48, & C,0. C P. 3. 1£.57. $. 13. provocans

177 .

ad $. Stemlid).s. 0..C. P.3.:.49. 0" $.2. C. O. C.. P. 3.

lo d

