Nepos Carolus, Saxones dura poſt prœlia, perdomuit, Lon-
gobardos in ſua jura redegit, ac Imperii Occidentalis glo⸗
riam, magnificè reſuſcitavit. An. 800. vid. Conring. de Finib.
FYF. F. Apud hanc itaque Francorum Gentem ‚duplex
quoque obſervabatur Ordo, Majorum ſeu Senioram „ & Mino-

rum ſeu Plebeiorum, duplicia quoque in uſu erant Comitia,

Majora ſeu Generalia & Minora. IIIa conſtabant ex utroque
Ordine. Deliberabatur in iiſdem de ſalute totius Regni; Præ-
ſidem agebat Rex, audiebantur Legati exteri. Populi item
querelæ contrà Præfectos aut Epiſcopos; diſſidia inter Re-
ꝑem & Pares ſuos ſeu Barones orta terminabantur 5 lites quo-
que inter ipſos Proceres gliſcentes decidebantur. Sub ma-
joribus Domũs, hic mos convocandi Proceres ‚ ad minimum
unàâ vice per annum (regulariter bis) ſollicitè ab iiſdem fuir
ſervatus, quo minus in horum odium & ſuſpicionem incurre-
rent. Pipinus (tonſo Childerico III. & Merovingis ultimo)
aſſenſu Zachariæ Pont. Rom. Rex factus A. 75I. morem exa-
t retinuit; Carolus M. & Succeſſores ejuſdem continua-
runt. Confer. Hincmar. Epiſcop. Rbem. in Ep. ad Epiſe. Fran.
3. cap. 29. G 30. Le Vaſſoer. Hiftoir. du Regne de Louis XIII.
Notandum tamen, plebem in his Comitiis votum deciſivum
non habuiſſe, ſed adhibitam fuiſſe ſaltem ad Conſilium appro-
bandum, & Procerum decreta, ex ſuperabundanti roboranda;
monere tamen, quæ è re videbantur, poterant. Notandum

Porrò, Non omnes gentes à Francis devictas „Jus Civitatis
Francicæ & Comitiorum ſtatim conſecutas, ſed plerasque ab

initio ut meros ſubditos & mancipia tractatos fuiſſe. Confer’H.
Grot. de I. B. & P. lib.2. c. 9. n. G. Carol. Sigon. de Antiq. Jur.
Provinc. lib. I. c. 2. S
H. 6. Carolus M. dein Saxones in gratiam recepit, &
Fr ancis coadunavit, ut, dicente Eeinburdo in Vita Caroli. & Wi-
zichind. Corbejenſ. lib.2. qui olim Socij & amici erant Francorum,
Jjam fratres & quaſi una gens, fuerint facti. Placita tamen gene-
ralia apud eos, per Miſum & quidem per Comitem Traut-

mannin
I.. li.
ure, 4
Pancem
Zobardo
778. f
beimenl
ad A
run, G

mem

Lupola
C. i
J.
B
tümq-
crant p
dentia,
commi
hoc fer
dus; 1.
nliquo
demer
trio mi
diis, a
graſlan
Paulat
(quæ
Pedeter
in Com
toll.
Wnt, 1
Cuch
dingul

hnddem Huhe
mgit, Lon.
lentalis glo⸗

i le lik,

em, duplex
n, & Min-
ant Comitin:
tex uttoque
Repni; Ptæ-
Populi item.
dia inter Re⸗
k; lites quo⸗

r. Fub ma⸗

Ad minimum

b iiſdem fit

nemincunte-
ingis ultimo)
morem exi⸗

m continut-
Hi. e

L Alll.
n Gecilirum
ſlium applo⸗

titoborand;

WNotandum

plerasgue 45

e Auri. M.

n leceit, 4
Curul. GE

it Fuunn,
tamen gene⸗

iem I

nannum celebravit. vid. Sohilter. in Comm. I. F. A. p 250. G
I. P. lib. 4 c. 12. F. II. ubi: Si Rex voluerit legem de Banno ma-
tare, at fieret cum conſenſu Francorum & fidelium Saxonum.
Eandem libertatem & Jus jam antea Bojos, Friios & Lon-
gobardos, conſecutos, docent. Ann. Franc. Lilian. ad Ann.
778. Francos, Bojos & Longobardos ad Synodum Ingel-
heimenſem, in cauſa Taſſilonis Bavariæ D. foifſe evocatos, &
ad An. 79 1. ibi: peractum Conſilium Francorum, Saxonum, Friſio-
rum, G&c. Alemannia tamen, dura ſervitute fuit preſſa, ad æ-
tatem uſque Lotharii I. qua libertatem iterum adepta fuit.
Adde Schilt. I. P. lib. I. tit. 4. J. 7. Coccej. I. P. ſect. 1. c. 3. 6.
Lupold. de Babenb. Epiſcop. Bamberg. de Jure Reg. G Imp. Rom.
C. 3. ibique Marquar. Fréher. W
. H. 7. Apparet itaque, Carolum M. Proceres ſuorum
Regnorum tam Seculares quàm Eccleſiaſticos haud neglexiſ-
ſe, ſed in Conſilium adhibuiſſe, maximè in rebus arduis, &
cùm quis eorum vita erat privandus. Feuda autem, nondùm
erant propria iis & Hæreditaria, ſed ex Principis arbitrio pen-
dentia, precaria, temporanea, & adminiſtratoriè ſaltem iis
commiſſa. vid. I. Fend. I. J. I. Lehnm. Chron. Spir. lib. 2. Verùm
hoc fecit ex mera libera voluntate, & nulla neceſitate coa-
Rus; ſaltem ergà Proceres gentium devictarum, Saxones &
reliquos Germanos, quibus ex mera liberalitate & propitia
clementia, Jura reddidit Comitiorum; ſummo rerum arbi-
trio nihilominus apud ſe retento.
H. 8. Poſt ejus & fili Ludovici I. obitum, bellis, diſſi-
diis, altercationibus, cladibus inter hujus Pilios & Nepotes
graſſantibus, totumque Imperium concutientibus, aucta fuit

paulatim dictorum Procerum & Statuum Germaniæ poteſtas

(quæ proprium ſuum habebat Regem) feuda & Provinciæ
pedetentim tranſibant à Patre in filios & Nepotes. vid. Hottom.
in Comm. feud. ad. d. l. Comitia Metenſia A. 868. à Ludovi-
co II. celebrata, Principibus majorem authoritatem adjece-
runt. vid. Schilter. I. P. lib. 4. T. 12. J. 10. G I:17. J. 12. Caroli
Craſſi dein depoſitio A. 888. Imperium à Francia ſeparavit;
Singulæ Provinciæ ſingulos ſibi conſtituerunt Regulos, & in
— D 2 Impe-

Imperio cõònfus? fuit regnatum. Confer. Regin. ad A888. Sigeb.
Gembl. ad A. 890. Inter hæc geſta, Germaniæ Principes; mi-
ram poteſtatis ſuæ acceperunt augmentum, & quinque im-
primis potentes Duces exorti; Bavaricus, Saxonicus, Suevicus,
Lotharingicus & Franciæ Orientalis, qui Conrado I. & ab ini-
tio quoque Henrico I. Impp. multum dederunt negotii. Confer.
LEuitprand. Lib. 2. Hiſt. C.7. Itaque Jure hæreditario ſuis im-
perare cœperunt Provinciis. Unde facilè colligitur; Impera-
tores ſolos, temerè nihil ſtatuiſſe, in cauſis Principum; ſed re-
liliquos, in commune conſilium adhibuiſſe. Quamvis conſilü
adhuc & prudentiæ ſolùm hoc fuerit; Neceſſitatis enim fuiſ-
ſe, dicere nondum liceret. L

F. 9. Mortuo dein Henrico I 1. A. 1076. 3. Oaob. So-
liumque ce

Bendente Henrico IV. ejus filio quinquenni, ſub

tutela Matris Agnetis (Principis Pictavienſis) adoleſcente,
poteſtas Principum ſummum apicem conſcendere cœpit. Nam-

que ajente Alberto Stadenfi: Gubernaculo Regni Mulier cum
puero, magno Imperii præfuit detrimento., Indignantes enim Prin-

cipes, aut muliebri poteſtate conſtringi, aut infantuli ditione ra

gi, primò quidem coniundti ſe vindicarunt in libertatem, ut non
lervirent: Deinde contentionem moverunt inter ſe, quis eorum
videretur major; poſtremè armis audaöéter ſumtis, Regem & Do-
minum ſuum deponere moliti ſant. Frigidam hic ſuffundere
non deſtitit Gregorius VII. Papa, aliàs Hildebrand (Hoͤllen⸗

brand) ad perdenda Imperatorum Jura infeliciter natus. In-

veſtituram Eccleſiaſticorum per baculum & annulum expediri
ſolitam, Imperateri contra us & omne fas intercepit; reſi-
ſtentem, quantis calumniis! quanto cum faſtu! excommu-
nicavit. (vid. Decret. apud Baron. T. XI. Annal. J. 19 p. 47 3. &
illud execrantem Beñonem Cardinalem & Archipresbyterum

Rom. apud Lehman. Chr. Spir. lib. 5§. C. 3 I. p. 449.) Saxones ad

rebellionem excivit & fovit, à quibus obligatus fuit Impera-
tor, Ottonem Bavariæ D. Ducatu anteà privatum, juxtà Iu-
riſdiétionem Principum reſtituere. Cunfen. Monach. Heweld. Chr.
Germ. ad A. 1073. Ut taceamus indignam illam in Caſtello

Canuſino tractationem, & audacem tandem depoſitionem.

In his

8:
RHR
pens, 11
ſita, bap
zam in
tum ne
Lih, l. 4
al Alt
ntem co
Koriarun
Imperio
ius.
omnind
Funeſte
An. 12

fuuit au
EEs Plan

Mioru

p nbe
tlavo ln⸗
Mads; P
IayR NMo
naus
minuit,
Nyr. Cy
fere opf
la Mif
Dore, M
& vagum
Ebant, h

ſen lis HD

4888.r
Ninci

gninge im

s Suericns
9l. Eab ini⸗
gotii Cſr
Ario ſois im
ur; lmpeten

um; ſedte.

mwis condlii
is enim kuil⸗

Oood. o

inqnenniſub
adoleſcente,

ecepit. Nam-.

1 Malier oun
ter enin in.
i ditine /.
Itemn, At
, Iui M
Nen Ne.
c luſuaden

tund (Holen⸗

tet natus, I.

lum expedlti
tetcepit, 1
1 excommnl⸗
119 54ℳ.
cgresbiennn
4 Saxones d
luit lmpele

,Men

Criopen
epo hH

—
6

Caput, tam ſt . ermaniæ Principes, contraà
nans, arma Aren⸗ omnium anane berms ſum
zam iaktacta in infernali animati ſpiritu, afflictum Pa epo-=
tum, novis Kin ſtneng ſen viam ſuppliciter preca-
Lib 1. de ek. . ehoneſtarunt. Confer. Otto „
r d, t BiderhCν :. Ci.6S S ii.
F 7. 1082. & ſeqq. 0* 4. ar. Scot.
tatem en raeliten ir are his temporibus & in n n.
ſtoriarum m uiſſe Jus Principum, omnia quæ e; eceſſi·
B onumenta, affirmare nos cogunt Ektan hi-

Amperio er lon
radicatus P Ores
tuit obſerva-

omnind meretur Conſtituti
onſtitutio Conradi
adi Imperatoris Iib
oris Iib.5., Feud.

Funeſto dein ill
An. ſo dein S longo Interegnd fata Friderici II. Imp.
fui 1 2 ee * D rinci u S=SS np.
rel Plans H i licentiam dcseneravin, i neS r
Jes Pplane Hraetæ ithoritas plans um vetò
Niſtofia „ & authoritas plané n H
Hiſtofia temporum, à Rodolphol. neron, viue

Maximilianum I Im!
aXI .Imp. ſatis docet, nil ni
s, tebelliones, 5 s doe tanil niſi bella inteſting, m
tus, rebelliones, factiones, lier leree⸗ ⸗ amieſine,
.commemorans.

. II. Cùm verè 4
clavo Chm verd poſteà Carolus V. Hiſpaniaru
xavit dudnarchiam ipbe & viribus ſuis frei us, Quintam . 1.
nactus anſam Princi =ð pulch n
nadus2 Gn: Drir umn vires infregit , authoriratem em.
ſententiam Capitalem ſolus dixit .
Vid.

lupr. cap. 2. lanè
p. 2. J. 4. planè tamen ſupprimere nequivit, ipſe

ferè op
preſſus à Mauritio, S
rill . . „ Saxoniæ El rrkr Y,
Pore . 7 Frangols I. L. I. Liv. 1 2- Eieſtore; Confer. Va-
&£ vagumn ie: pran iteràm coœpit in controverii n e
. eſſe; prout vel Cæſarum vel Principum, 1.

. x D E„ 8 . .
ebant, hi in Conſilium adhibiti, vel non. Rodolphe
. phus II.

Imp. Cùm A. 1580. inter
. a A. 1580. inter Elect .
em lis ori 5 ectorem & Civ-
S orirerur, eandem ex Electorum om ofn Treviren-
. rdenſi A. 1606
D eeg
3 ex ſolo

ex ſolo ſuo proceſſit arbitrio: Cauſamque juliacen
1610. ad ſe attrahere anniſus. Unde Electores Math e-
ratoris Capitulationi Art. 40. inſeruerunt: zu wichtigen Sachen

ſo das Reich betreffen / bald Anfangs der Churfurſten Rath und

Bedenckhens ſich zu gebrauchen / quæ in ſequentium Impera-
torum Capitulationibus fuerunt repetita. Ferdinandus II.
tamen, Caroli V. Exemplum imitatus, non paucos proſcri-
pſit Proceres, & iis Feuda abjudicavit Regalia. In ſubſecuta
Pace Monaſterienſi & Capitulationibus Ferdinandi IV. Leo-
poldi I. Joſephi I. Principum authoritas paulùm reſtabilita,
additis prioribus verbis: und nach Gelegenheit der Sachen /
auch der Fuͤrſten und Stande; nondum tamen in integrum
reſtituta eit? Adde. cap. 2. J. 4.

H. 12. Patet ex hactenus dictis verus Juris Principum,
ortus, progreſſus & hodiernus Status. Quatuor ejusdem pe-
riodos deprehendimus. I. A Tempore Caroli M. uſque ad
Henricum I. Aucupem & Annum 919. quà illud quaſi in her-
ba crevit. II. Ab Henrico I. uſque ad Henricum IV. & An-
num 1056. qua illud in florem prodiit. III. Ab Henrico

IV. uſque ad Maximilianum I. & Annum 1500. quâ illnc

fructibus ſuis Imperium beavit. IV. A dicto Anno uſque
ad hodiernum diem; qua illud flacceſcere & emori cœpit,
& quaſi decrepitum, cum ſenectutis morbis conflictari, mox
quaſi ſuccumbere, mox refocillari. An illud, priſtino ſuo
vigori, reddi, & republica ſit? jJudicent illi, quorum maxi-
mẽ intereſt; nobis religio eſt judicare; benè gnari; Perica-
loſum eſſe de iis ſeribere, qui poſunt proſeribere, & contrà illos
diſputare, qui poſſunt amputare. Et ne, Academicæ Diſſerta-
tionis limites tranhliamus; prudentiſſimis, Mauritii quon-
dam Haſſiæ Landgravii, verbis, finiamus. Tria Studia Im-
perii procurare ruinam: H qui Imperii Caput abſo-

lIutum, non limitatum exoptant. Secundum eorum, qui Sta-
tuum deprimunt libertatem, ut ſervire quàm obedire malint.
Tertium eorum, qui ita Statuum extendunt Libertatem, ut gui-
bmlibet Imperii Legibus ſolutos, quàm ligatos apparere malint.

Tibi ve
GRends

dtie mpe.
en Sochenn
Nothnd
um Impera⸗
linandus Il.
os ploleti⸗
ln ſublecutt
Ai IW. Leo⸗
h reltabilita,

der Sachen

in integlun

5 Pyinciptn,

ejusdem 1
MI. uſgoe 4
qaſi in her⸗
mIV. & An=
Ab Hentich
mnd l
emhori epit,

ilari, noI

nſtino ſi⸗
uorum axt⸗
hall; 5 nie
4 ontra M
mice Ul

—

auniti Oron.

fie Gulit In⸗
ri Ccjut i

ribi verò, Deus Optime, pro infinita tua Gratia, nobis ha-

Aenus conceſſa „ ſit e er: Gloria, Laus & Honos.

NNNN NNNN
aneg.
Prænobilem & Genereſum
Hujus
DISSERTATIONIS AUCTOREM,

DN. JOH. CHRISTOPHORUM à wWALDRIRCH,
Scaphus⸗ Helvetium.

I.
Um Genus & Proavos, Waldkir-
chi, & Stemma coruſcum
Convenit, an dotes enumera-
rkg tuas:
Si tibi conciliat ſplendorem nobile no-
men,
A te nobilitas accipit ipſa novum.

SAMUIEL WERENFELSIIIS, S. Th. D.
& Prof. Acad. h. t. Redtor.

.
4
,

No EEEEEEEEEBBB

—

Q“ bene conveniant Invicte robora Gentü,

Atque altmna Eumenie Pieriumg, decus:
Ranria-

2 2

Rauriaco in Pirido clarè haæaz tua pagina monſtrat,

AQuam tanto applauſa docta Theatra ſonant.
J. C. L. Baro à Deœringenbergk.

Qobili es Patria, ſimul & quoque Stirpe, ſed uliræ
Nobilis à Studin inſuper eſſe cupis.
Non cupis, es: nam diva ſuum formavit ad anguem,
Te Themis, Helvetiæ ſis decus ſque tuæ!
W. L. L. Baro à Doœringenbergk.
₰ S 0
Lara tibi Patria eſt, clara eſt Stirps, ſed quoque
clarus
Ingenio es, decus hoc tollit ad aſtra triplex.
JACOBUS BURCEHARDVUS, J. C. Pand.

Prof. Facult. Jurid. Senior, ejusdemq; p. t. Decanug,

nec non Seren. Princ. Naſſov. Conſiliarius.

— S2S 2S. S= 00
Eeres exornat generosâ ötirpe ereatum,
Diva Themi, Patriæ gratulor atque Tibi.

BONIFACIIS FESCHIUS,
J. I. D. Inſt. Imp. P. p.

OSS,LSS2 — =.5 90

V.
Uanta tui ſit vis, WA LDKIRCHE, & florida virtus
Ingenii, Specimen largiter hocce docet.
Magnà etenim Themidis dum ſcandis laude Cathe-
dramg ðð

Te pulchrè Studiis incubuiſſe probas.

Gratu-

G

r, Gratulor hos auſus, paſſim gratantur Amici.,,
nt, Utque, vovent, Patriæ ſis decus ecce I uæ!
ebecc. M aFeA/ 1a ndi ergè?
ſed Ala THEODORVS ZVINGERVS, Phil.
Med. D. Anat. & Bot. Prof.
ugten —
ginbet. rrvy
Een Mdn. aſcendis iter, Ted dat tibi glorin virer,
EE Non juvat ex facili lecta corona jugo. P
Magna decent magnos, Nic tu virtutis amore,
led voqet Nune cathedram magnà ſcandere laude ſtuder.
Hinc tibi qualis honos ? quæ laurea tempora cingit?
1 tripler. Laurea, quæ nullä ht moritura die.
.C. hul, Imples Iætitid mihi crelle, domeſtica tea,
1 Deruns, Bac Patris crines, hàc quoque Stemma repler.
4 Sic javat alſiduis ſtunins incumbere libris,
, Inſomnes noòtes ducere, Rcg, juvat.
EH Integritas tua nota mihbi, labor improbus, Eunge
Deleétor tecum, fanftaug, multa precor.
Hoc precor, ut longum tu ſoſpes vivere poſſis,
Et Patris & Patriæ lausi, decuseg, cluas.
Vbi xaucis hisce Nobiliſſimo D N. DISPHUTATIIRO animitùᷣs
gratulari, affectum teſtari, & fauſta quæque
ChIUS. adprecari voluit
). J. J. HUHRTER, V. D. M.
₰. EE
VII.
gorica dieuu — placuiſſe Viri, non ultima Laus eſt;
docll. L Hac quo non placeant vix ego cerno modo.
ſude Cnbe. Co.oauſam defendis Procerum; nec Cæſare læſo;
èè”ͦ” Ardua ſic medium gloria carpit iter.
8. —R Attra-

„
Aatrahis in lacem veteres & priſtina jura;
Hæc, ut compenſent, te quoque lace beant.
Hæcce panuca, in perpetuam Amicitiæ teſſeram,
gratulabundus accinit
JoH. RODOLPHIS à WALDTKIRCH,
A. L. M. & J. V. L.
So SSSe-= —
VIII.
Teni fatus qui, quæ monumenta laboxum
Charta docet præſens ſeripta mannq, Tad;
Tantaq; cam ſint clara in Te præconia landam,
Applandit merito noſtra Minerva Tibi.
Vivas ſic Patriæ clarus, notißima Virtus
In Te Majorum nobilitate gravi.
Ita de eximiis in Studio juridico profectibus & feliciter ex-
antlatis laboribus, Nobiliſſimo Dn. Candit, Fautori
& Amico honoratiſſimo animitùs gratulatur

M. JAC. HERMANNIIS, S. S. M. C.

oSf. =ESS=- 90
ARdua Amice paras ſtudiorum oſtendere fructum
Et quam dulce tibi, ſæpe vacàſſe libris;
Hinc ſcandis Cathedram, Juvenumq; adſtante caterva,
Reſpondes dubiis, & tua ſeripta probas,
Gratulor ex animo ſtudiis hic ritè peractis
Ut reddantur eis præmia digna precor.
Haæc pauca Nobilißimo Dn. à Ealdkirch, Amico ſiao perqians
dileéto, de præſenti Diſſeriatione Sgratulaturus, eidemq;
omnia bona appreraturus ſcribit
JOH. FRIDERICUIS im Thurn.

Q'is multis referam faltos in Jure progreſuua?

Quid verbis dicam, quaæ tua facta probant?
J Hoc

snum ſaciam: cælum implorabo benignum,
Ui captus porrèò Numen adeſſe velit.
pauca hæc Nobiliſſimo Dn. Autori, Amico & conter-

. raneo ſus humaniſſimo apponere voluit,
ebuit V
HM JOH. CO NRADUS Z IEGLER, J. U. Calt.
XI.
Ad

Prænobilem & Generoſum hujus Dibutationi
DOMINIM AUITHOREM.
(GS Uam Clarà ſis natus origine, SꝗVAVIS AMICE,;
OQLQuam genus à priſcà Nobilitate trahas;
uamque LU U M claris NOMEN Virtutibus æques,
Quam ſit inutile nunc Fama probare docet.
Sratulor ergo TIBI, ſimul apprecor utque ſequaris
per quod TE Virtus ſplendida duxit iter.
ic Nomen magnum tandem geſtabis ab Orbe,

Er gignes FA M & ſecula multa T U Æ-.
na ex animo vo ver MM
́́ÿMU MATTHIAS GLOXINVUS, Colmar.
“” Aſclepiad. Art. Cult.
Il tentùſſe nocet 3m corrumpunt otia corpus,

Tentandæ vires, experienda manus.
atus extollo tuos, doétiſſine WALDKKIRC H
Dium cathedram merita non ſine laude ubis.
Hinc tua te vnlgi virtus mox eximet ore,
Etr meritò dienum nomen bonore geres.
Sratulor ipſe ſimul toto de pestore Cœptis,
Ahirent votis proſpera fata tuis?

b. decus eſſe queas patriæ, pesque ampla tuorum

Cancedat ſummi gratia ſumma DEI. .
ääü Sinceros plauſus apponit᷑ amicus Amieo,

HEINRICUS Im Thurn.
AllI.

XIII.
n gleich ein Bajazet, der maͤchtig war auff Erden /
VIn einem Kefe Groß feſt eingeſperꝛet werden.
Durch Tamerlanis Sieg; wie diß entworffen ſteh /
Wan man fuͤr Euer Hauß zum Groſſen Kefe geht
So kan doch diß Gebaͤu hinfort euch nicht verhullen;
Weil Euer Tugend⸗Ruhm will alle Welt erfüllen.
Der Leib wird zwaren wol darinn verſorget ſeyn
Dem Geiſt iſt dieſes Hauß zum Groſſen Kef zu klein
Diß thut / mein werther Freund! auff Heut ſich feſt erwei
Da Euch der Muſen ſchaar wird in die wette preiſen
Weil Ihr mit GOttes Hülff / durch Fleiß und Emſigkeit /
So weit es habt gebracht in einer kurtzen Zeitt:
Daßß Ihr ein ſchoͤne Cron nunmehr Euch koͤnnt erfechten /
Darinn nur prangen darff Licentiat der Rechten.
Ich wuͤnſch / daß dieſer Sieg / mein Freund! recht wol ge
Daß Euer Weißheit Ruhm bald durch die Lufft erkling.
GOtt aber woll den Gurt des Rechts Euch ſelbſt umbin
Daß Ihr die Jura ſtats in Jure moget finden.
Recht und Gerechtigkeit begleit Euch dieſer Zeit /
So iſt die Himmels⸗Cron Euch endlich auch bereit.
Eberhart Im Thurn.

Obilis es ramus Generis de ſtirpe vetuſti,
Et ſimul ingenio nobiliore micas.
Scilicet inſigni Patriam ſic laude coronas
Atque auges Generis ſic decus ecce tui.
Ia Nobilißimo & Politiſimo Domino animids
graααα b⁊ẽ s D “
THEBODORUS BURCARDIS, Bafl.
F 1 N 7 §.

ð ð

PS PRINCIPUN
ESIDEAT
ANA DISSERTATIONI

RINCIPIIM.

VILGO

urſten⸗Recht/

I8 FEHDA EORHM REGALIA
LICHII ABJUDICANDA,
ERNENTIBIIS
QVAM
VX ET CGELEBERRIMA
IIM UNIVERSITATE
TRATO PRIIIS
LISSIMI III RISCONSLTORLIM
NANIMI CONSENSII
5 SPRE MIS
LIS8 CANONICIQVE
Us AC PRIVILEGIIS
ESEQVENDIS
PI BLICX
IIM DISQVISITIONI
IBIICIT

HORIIS à WALDTKIRCIHI,
ISIO-HELVETIIS.

CEMB. A. O. R. MDOCCV.,
LOGCO SOLENNIBIIS.

D
EE Ge

Q

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

1
—

—
—
N
„
ð

Balance

Focus

1.

K

J

H

G

—.— 80°1D

Kis IACOBI BERTSCHII.

. Copyright 4/1999 VXyMaster GmbhH eon