KaI600-737_10
author: Waldtkirch, Johann Christoph a

rm Ee Nr

14lAs YMVZ DU
luteafe DDDRINCEPS PRINCGIPCIM

PRESIDEAT
6 . AuIC IAHGIHIRATI DISSERTATIONI

. RE PRINCIPIIM.

VuLGO

Das Auͤrſten⸗Necht /

IN CONTROVERSIIS FEIDA EORHM REGALIA
DEFINITIVE ALICHI ABJUDICANDA,
CONCERNENTIBIS
QVAM
IN PERANTIQGQVA E T CELEBERRIMA
BASILIENSIIM UHNIVERSITATE
IMPETRATO PRIUIUlWWDOj⸗⁰ſn
MAGNIFICI ET AMPLISSIMI IIRISCONSILTORLHM
ORDINIS HNANIMI CONSENSII
PRO SUPRE MIS
IIHRIS CIVILIS CANONICIQVE
HONORIBUS AC PRIVILEGIIS
CONSEQVENDIS
PIBLICXE
ERUIDITORHM DISQVISITIONI
SuBIICIT

on CHRISTOPHORUS à WALDTKIRCIHI,
SCAPHUSIO-HELVETUS.

DIE XXIII. DECEMB. A. O. R. MDOCCV,
HORIS AC LOCO SOLENNIBUS.

SS

S

SASILEE, LITERIS JACOBI BERTSCHII.

Generi Splendore, Virtutum Laude, Meritoerum Fama
ac Famæ Gloria,

PRENOBILISSIMIS, AMPLEISSIMIS, PKRUDENTISSI-

MIS, G RAVISSIMIS atque DENXTERRIMISOS,

DN. JOHANNI RINCK à WILDENBERG, InclytZ
KReipubl. Scaphuſ. Senatori, & Senatus Secretioris Afleſſori Pruden-
tiſſimo, ac Scholarchæ Graviſſimo. Proavunculo meo, omni filia-

lis obſequii honore proſequendo.

DN. JOH. CONRADO PEIERO. Im Hoff. Ejusdem
Inclytæ Reipubl. Senatori Prudentiſſimo, Gymnaſii Viſitatori Me-

ritiſſimo, Patrono ac Fautori colendiſſimo.

DN. JOH. ACOBO ZIEGLERO, Itidem Inclytæ Rei-

publ. Scaphuſ. Senatori Prudentiſſimo, Scholarchæ Graviſſimo, Suſ-·

ceptori ſuo è S. Baptiſmatis Fonte plurimum honorando.

DN. EBERHARDO Im Thurn / Domino ac Jurisdictio-
nali in Buͤeßingen / Avunculo & Patrono meo omni Obſervantiæ

genere venerando.

DN. JOH. CHRISTOPHORO à WALDTKIRCH,

Dom ino Jurisdictionali in Martthallen; Senatus Frequentioris Aſ-

ſeſſori Meritiſſimo, & Expræfecto Communis Helvetiorum Præfe-

cturæ Locarnenſis Fideliſſimo. Parenti meo ad aram uſque devene-

rando.

DN. JOH. ACOBO à WALDTKIR CH,)

DN. GEORGIO à WALDTKIRCH, Patruis ſuis omni

Biiibliothecæ Patriæ Bibliothecario dexterrimo. badienta Qulta
DN. JOH. CONRADO à WALDTKIRCH,) PieniS.
Dominis, Patronis, Fautoribus, Parenti ac patruis
fuis Honoratiſſimis,
Exiguum iſtud, Sseudiorum ſuorum tenuium, Libamen, cum
omni Proſperitatis erpetuæ voto
PD. D. D. .
JOH. CHRIST. à VALDTKIRCH. Audor.

e . .

llet th

genus

inwicen
altern
veri;

Imuni

. nom in
Mmoris

nemo:
MAN
ouibus
AWor te
ma, hu
emper
uornn

Fama

5NYINI.
6, kele
elori Pruder-
, olmmi fli⸗

ſ. Ljten

Viſtnoti

Inclytehe⸗
zrilimo, dlr
0
furidilli⸗
1Oblervame

entionis4
tiorum Plal-
uſque derven--

õ
veciekir clln
ſipiendis⸗

Parruis

Mmen; ℳ

N

= A eſt mortalium egena conditio
VIRI PRENOB. PRUDENITISS.
H'atq;; G RAVIS S. &c. ut aliorum deſtituti
6auxilio, vix ullus, etantis, quæ vitam huma-
nam, ab incunabulis premere ſolent, cala-
mitatibus, ad perfectum hominis ſtatum,
tfeliciter eluctari queat; & in hoc illa dete-
Hrior videtur, ipſorum brutorum conditio-
ne, (quæ vix dúm àmatre excluſa, ſibi

ipfis plerumque jam ſufficiunt.) Niſi provida rerum Mater Na-

tura, hanc humanæ conditionis egeſtatem, alio ditiori compen-
ſaſſet theſauro; Arctum illud, intelligo vinculum, quo illa totum

genus humanum in mutuam benevolentiam colligavit, & ad ſe

invicem adjuvandos, ſublevandosque obligavit, ita ut netfas ſit,
alterum alteri inſidiari. Toti hæc injuncta ſunt mortalium ge-
neri; At, ſpecialiori quodam intuitu, reſpiciunt illos, qui ex com-
muni aliquo fonte, ſanguinem ſuum derivant, ac Prepinquorum
nomine veniunt; hos enim, ad mutua benevolentiæ, auxilij &
amoris officia, duplici & Naturæ & Sanguinis, vinculo obſtringi,
nemo abnuet. Horum itaque in numero cùm & VOS VIRI
PRENOB. &c. à teneris venerari aſſuetus fuerim, VOs, inquam,
quibus & vitam & omnia mea debeo, quorum favor egregius,
amor tenerrimus, benevolentia benigniſſima, officia paratiſſi-
ma, nullo momento me non cumularunt; quorum aſpectus me
ſemper exhilaravit, quorum frons mihi ſemper fuit jucunda, &
quorum alloquio nil prius habeo nilque ſecundum. Idque eò
. magis

magis, quod cernam, quam pauci ſint Veſtri ſimiles, hoc præ-
ſercim exulcerato ſeculo, quo non ſolùm communis illa Phi-

lantropia diſparuit, ſed ipſa quoque Chriſtiana refriguit chari-
tas; ut jure meritò cum Plutarcho (in lib. de mult. amic.) Ra-
rum quid & inventu difficile eſt conſtans Amicus. conqueri poſſi-
mus, & vix hodié locum inveniet illud Plauti an Amphyt. Sat

ſemper fautorum habet rectè qui facit. Non dedignemini igitur
VIRI PRFNOB. &c. exiguum iſtud, Studiorum meorum ſpeci-

men, cujus primas paginas Prænobiliſſimis veſtris Nominibus
conſpicuas feci, ea animi benevolentiâ ſuſcipere, qua ejuſdem
humilitate, quàm decentiſſimè illud offero. Benè quidem ſcio,
hæc tenuia, veſtris tùm virtutibus, tùm variis meritis (de quibus
abundè teſtantur conſpicua illa, quibus in Alma noſtra PA-
TRIA claretis, munera & honores, in quibus collaudandis, a-
ctum agere nolo, ut quæ alterius requirunt facundiam, & per ſe

jam ſatis ſunt deprædicata) condigna haud eſſe; ut tamen ve-

ſtro digna ſint favore, tanquam minima, meæ erga VOS, ob-
ſervantiæ & gratitudinis nota, enixè rogo. Pergite VIRI
PRZNOBIL. PATER. HONORAT. FAUTOR.
OPTIM. pergite rogo, me porrô, veſtris & beneficiis &
favore ornare; utque poſſitis; D. T. O. M. VOS diu diuque, ſo-
ſpites, ſalvos & incolumes conſervet; Mihique eadem largia-

tur, quo obſtrictum & devinctum meum animum, iis quæ à

me expectare poteſtis officiis, declarare queam; Vivite felices,
remoti ab omnibus, quos Senectus ſecum afferre ſolet, morbis;
Cùͤmque ſeros poſt annos, DEO OPT. placuerit, Vos vitæ

ſatures, placida Analyſi, à miſeræ hujus vitæ ærumnis liberare,

abite beati, cœleſtis illius hæreditatis, quæ Chriſti fideles fra-
tres manet, æternam poſſeſſionem capturi. Dabam Baſileæ,
d. 17. Decemb. An. 17 0 5. .

ere nen
Mmang
uoque v
Pr. ein
Limn in!
ſches gon
Aureay P
Mm, ini
us verd

Mertaten
Cwane, ,
mperij (
lorita, .
und erun

erln
Nui Diller

ionitate .

reritit

e hn

illa Din.

it chari.

nic.) M.

im ſpeci⸗
omminibus
ejuldem
gem ſcio,
Ge quibus
oltra ?A⸗
dandis, 4⸗
1 Cper
amen ve⸗
70, ob⸗
e VIAXI

EUTOR.

pekiciis A
diuqoe, ſ
em largii⸗
iis qux 4
e telices
4 ,motbis

, Vs n
dis lberare,
fielss t .
m Balileæ,

õ

eri poll.
t. d4
ini igitne

J. N. D. N. J. C.

Præfatio ad Lectorem.

Uemadmodum Corpus humanum va-
R riis conſtat membris, quorum unumquodque
ſuum particulare hbabet Oficium; Caput
in celſiſſima parte poſitum, ut totam regat
2 ., Machinam; pedes ut eandem ſuſtineant
nmanus ut illam partim defendant à vi ex-

2 de cæteri; quæ tamen cunèéta ſalva ma-
nere nequeunt, niſi ex aſſe in unum conſtirent. Ita Imperium
Romano Germanicum, Mſticum eiusmodi eſt Corpus, quo nomine
quoque venit in Imperi Conſtitutionibus vid. R. L. de Anno 1512.

pr. ein Chriſtliches Corpus. Electores in reſponſ. ſua ad Imp. apud

Limn. in Mantic. ad Capit. Ferdin. II. p. 619. ibi: ein anſehn⸗
liches glorwuͤrdiges Corpus. Cujus Caput eſt Imperator, juxtaà
Auream Bullam. C. 2. JF. 2. qui Celſiſſimo Imperii tbrono impoſi-

zus, ut inde totum corpus prudentia ſua regat. Membra præa-

cipua verò ſunt Imperii Status; juxta R. I. de A. 1541. in pr.
& de A. 1541. F. 16. quorum miniſteriis & varus funétioni-
bue, tota Imperii machina in ſuo vigore continetur & conſerva-
tur. Et ſicuti horum diſcordia, toti corpori ruinam adferre po-
zeſt, ita eorundem concordia, unica præſervatio eſt, contra omnia
libertatem Germaniæ deſtruentia venena. Uri porrò in Corpore
humano, meinbrum nullum debilitari debet, ita & in boc moyſtico
Imperii Corpore, Capiti ſuus debet eſſe bonos, & Membris ſua au-
thoritas, & nullum hborum debilitari. Non minimum autem,
uod eorum authoritatem relevat, eſt Jjus Principum, quo dignitas
eorum ſarta tebta redditur. De bujus itaque Juris parte, in præ-
Enti Diſlſertatiuncula agere conſtitaimus, quod, ſi minus pro ejus
ignitate faétum eſt, materiæ gravitati, dificultati & temporis
brevitati B. L. donent, obnixé rogamut. ð

A CAPUT

terna, partim aliis modis adjuvent, & ita

CAPLITTI. G
Continet Principum & Feudorum Regalium Etymon,
Definitiones & Diviſiones.
H. 1. UE penitiùs verus ſtatus explicandæ queæſtionis pa-
teſcat, nonnulla huc facientia, veniunt præmittenda.
Princeps propriè idem ſignificat apud Latinos, quod Primus,
Pracipuus, adeoquè Ordinis eſt vocabulum; quo ſenſu Li-
vius ait: Princeps in bellum ibit. & accipit J. Cæſar lib. I. de
Bell. Gall. Dein dignitatis & prærogativæ habet ſignifica-
tum, & vel eum denotat, qui omnibus regendo præeſt, at-
que Majeſtate præfulget; quo ſenſu ſumitur in l. Princeps. 31.
F. de LL. & apud Ciceronem in Philipp. ibi: Magnum eſt perſo-
nam in Republica tueri Principis. Et hanc vocem ſeu appella-
tionem callido conſilio aſſumſit Auguſtus. Corn. Tacit. lib. I.
Annal. Cap. I. quæ in noſtros translata Imperatores Rom.
Germ. adhuc eſt in uſu. Vid. Inſtrum. Pac. Ryswic. in pr. ibi:
inter Serenilſimam & Potentiſſimum Principem & Dominum &c.
Germanicè, der Allerdurchleuchtigſte / Großmachtigſte und Unuͤ⸗
berwindtlichſte Fuͤrſt und Herꝛ. Confer. Capit. Joſephi, (præ-
ſentis Im peratoris Glorioſiſſimi) in rubric. vel denotat, præ-
cipuos & eminentiores gentis ſeu nationis alicujus Viros, Pro-
ceres, Primores, qui reliquos dignitatis gradu, honorum
ſplendore & Officiorum authoritate antecellunt; quo ſenſu
veniunt Cornel. Tacit. de Morib. Germ. Cap. II. ibi. de minori-
bus rebus Principes conſultant, de majoribus omnes. Adde Con-
ring. de Civib. Imp. Diſſert. 6. I15. & apud Gallos, Principes
ſanguinis; les Princes du Sang. Germani verd, Principes per
Voculam Furſte oder Förſte exprimere ſolent. Förſte enim
per contractionem factus der Foͤrderſte / quo Vocabulo ad-
huc hodie Dani, Suedi aliique utuntur teſte Eimn. L. 4. C.2. n. 11.
J. 2. In Imperio R. G. variè accipiuntur Principes: qui
commod? tamen ad quatuor reduci poſſunt claſſes, nimirùm

ſumuntur I. Eminenter, & ita Imperator in Inſcriptioni-

bus vocatur Princeps, uti jam dictum, & at patet ex princi-
Pio Proæmii Inſt. 2. Generaliter & hoc modo, omnes Imperii
JM Status,

Ratm,
in Coni
libus,
m, Nur
neraliori
ta, ſeul
c leſſion
un lr
tem his
A. Epil
ſs & Sl
lenhen
tatiam
wn li,
lujg.
jes: qu
Cermar
un Ate
Il. (le⸗
creatum
lun. F
de Marl
derme
Cto m⸗
dem 3
Munde
lis cone
Poloniz
bumund⸗
.
guarenn
1 drki
dterd h

Eten,

eſionis d.
emittendi.
lod Primg;
0 ſenlu Li.
ur l. L. de
et ſagnibc⸗
preeſt, 4⸗
Princeps 1.
un e henſi.
ſeu appella⸗

it. ib. l. *

tores Rom.
. irzr. b!
miun A.
ſteundllnd⸗
egbi, (la-
cholat, l⸗
Viros, o⸗.
onoruch
3 gno nſt
bi, de miun-
6, Alle Cn-
os, ineſpes
Principes het
Oeſte emm
ocabulo AdH
14Ci

pincipes: dum

ſſes, binnun
1 luleri⸗ don⸗⸗
mtrer hrilt,
unes hen

Srats ,

Status, præter Electores & Civitates Principes vocantur, ut
in Comitiis der Fuͤrſten Rath. 3. Specialiter & ſic ab Electo-
ribus, Comitibus &c. diſtintionem recipiunt. 4. Specialiſſi-
mé, Fürſten/ uti ſunt v. gr. Principes Anhaltini.
B. 3z. Heic loci intelliguntur Principes in ſignificatu ge-

neraliori, omnes nimirùm, qui bona immediata in Imperio ſi-

ta, ſeu Feuda Regalia poſſident, horumque intuitu Votum
ac ſeſſionem in Comitiis Imperii obtinent. Itaque exeludun-
tur (1.) Principes Mediati, qui aliis Statibus Imperii, & ſal-
tem his mediantibus, Imperatori & Imperio ſubſunt. Ex. gr.
A. Epiſcopus Pragenſis, Epiſcopi, Neoſtadienſis, Uratislavien-
ſis & Sileſiæ Principes. (2.) Appanagiati vulgd die Abgetheil⸗
ten Herren. Quibus Primogenitus frater, portionem alimen-
tariam ſeu Appanagium aſſignavit aut præſtat. Vid Spec. Sa-

won. lib. 3. art. 58. ibié, gloß. De Appanagio verdò conſule

Georg. Heinric. Springsſeld. Tr. ſing. de Appanag. (3.) Titula-
res: qui præter nomen, nihil juris habent in Imperio, quales
Germania vidit Carolum Mansfeldium, ſtalia Carolum Philip-
pum Ateſtinum, Marchionem de Porlezzas Petrum Aldobrandi-

num z; Fabricium Caraffum; Carolum Spinelli; à Ferdinando

III. creatos. D. Livium Odeſebalchi à Leopoldo I. A. 1689.
creatum; Gallia Vaubecurtium; Anglia Johannem Arunde-
lium. Et nuperrimè Anno 1704. Jobannem Churchil Ducem
de Marlborough, ob res in Imperio & pro Imperio non minùs
dextrè quàm feliciter geſtas, à nuperrimè, die 5. Maji, defun-
cto Imperatore Leopoldo I. creatum, & cui haud ita pri-
dem à Glorioſiſſimo Imperatore OSEPHO IL Dynaſtia
Mundelheimenſis in Suevia ſita pro ſe & Hæredibus Maſcu-
lis conceſſa eſt in Feudum (ſi fides eſt novis vulgaribus):
Polonia Radzivilium & Comitem de Tencryn; Hungaria Si-
gismundum Bathorium.
F. 4. Cæreruùm Principes, in tertio ſigniſicatu ſumpti,
quatenus nimirùm Electoribus, Comitibus & Baronibus con-
tradiſtinguuntur, ſunt vel Eccleſiaſtici vel Seculares. IUi ſunt
1I. Archi - Epiſeopi, quales in noſtro Imperio præter tres Ele-
ctores hodie ſuperſunt Salisburgenſis (ceu Primas Germaniæ
A 2 & Su-

*

& Sedis Romanæ Legatus natus) & Veſuntinus. 2. Epiſcoi. nnſ .
3. Prælati & Abbates Principali dignitate ſplendentes, Gefuͤr⸗ d Imi
ſtete Aebte und Prælaten; Præpoſiti quidam, ut Elwangenſis &c mnweum
Berchtelsgadenſis; Abbatiſſæ quædam, ut Quedlinburgenſis, veſtiencl
Andlavienſis &c. teſt. Spreng. lib. 2. Inſt. Jur. Publ. c. 44. Ni us non
verd ſunt 1. Archi-Duces, (qua dignitate ſoli Auſtriaci Eert Ni
clarent, à Rodolpho Habsburgico primùm accepta), Daces, obſeryat
Comites Palatini, Marchiones, Landgravii, Burggravii & Prin- os glil
cipes in ſpecie ſic diéti. Cujusmodi ſunt Principes Anbaltini, uiice ll.
Mindenſis, Halberſtadii, Caminenſis, Suerinenſis, Ratzenbur (ito, Ee
genſis, Hirsfeldenhis. Pebor)
F. 5. Feuda hic denotant ipſam rem immobilem ſeu ter. (ſcula
ritoria, à Domino, ſub Vaſallitico nexu, alicui conceſſa. — Di dn
Suntque Propria vel Impropria. Illa ſunt vel Nobilia vel Igno- .
bilia ſeu Plebeja. Nobilia ſunt, quæ conceduntut ab eo, qu è?hic el
& poteſtatem & voluntatem nobilitandi habet, adeoque no. woverſi
bilitatem ejusque Jura Vaſallo attribuunt. Vid. 2. Feud. 100. Periälen
Suntque vel Regalis vel non Regalia, ſeu Nobilia in ſpecie ſʒc ut udi
diöta. Illa ſunt quæ ſupremi Principis authoritate, cum di. Atar ſo⸗
gnitate Regali conceduntur. Et hæc iterùm ſunt vel Eccle- Ae inſin
ſiaſtica, ut Archi-Epiſcopatus, Epiſcopatus, Abbatiæ, vuu- meque ,
gd Krumbſtaͤbige oder Scepter⸗Lehen dicta; quia Imperatore (Ccmetal
poſt extortum ſibi à Pontificibus (ſummà & audacià & in- i pund
jurià) Jus conferendi Epiſcopatus &c. (quæ collatio ante?“ Ser
ab Imperatoribus à Carolo M. uſque ad Heinricum IV. & Vv. Gencht
annuli & baculi, ut & ferulæ. Vid. Albert. Stadenſ. ad Annum Roechten
86 5. & 909. traditione expediebatur) de territoriis & Re- of⸗Ra
galibus Sceptri traditione, Eccleſiaſticos inveſtire ſolebhban. Muece
Conf. Spec. Saxon. Lib. I. Cap. 32. ibi. der Kayſer ſoll leyhen allen Audl,
Geiſtlichen Fuͤrſten Ihr Recht mit dem Scepter ꝛc. Quamvis
Imperator Rodolphus I. loco Sceptri uſus fuerit Cruce. VvFd. “
Lehmanni Chron. Spir. Lib. 5. Cap. 104. qui etiam Cap. 22. teſta⸗: ilit .
tur, idem jam ab Henrico III. factum fuiſſe. Henr. Stero. in
Annal, ad Ann. 1273. Vel Secularia, ut Electoratus, Duca-
tus, Principatus, Comitatus varii generis, Baronatus, vuldgd Fs
Fahnen⸗Lehen dicta, à vexillis in Inveſtituris adhiberi me. 1
Conf.

ungenſe &

burgelſt,
44. Ni

i Auſtriaci
), Dacet,
i Air
Anbytltini,

Ntenbur.

em ſeu tel⸗
i conceſt.

livel r.

4 eo, goi
deoque no⸗
. l. eul, 10.
in her ſ.

te, cum di.

velkecle⸗
batie, Vul⸗
ſmpelatoles
darii & in⸗

glario antee
mIV. & V.

ſAlAnun
oris A Re⸗
re ſolebant

llochenelen
Qumts

,22. teltr⸗
enr. Sen. i
tus, l. 4
u
beri ſonle
ieiſoni

Cluce. Ii

Oonf. Dn. Strył in Exam. Jur. Feud. cap. 12. 4.7. Du May Etat
de l'Empire P. I. Dial. 3. Hodiè autem hæc diverſitas Inveſti-
turarum non amplius in Imperatoris Aula (qui ſolus Jus in-

veſtiendi, de his feudis habet; Comitatus autem & Barona-
tus non in propria Perſona, ſed per Judicium Aulicum con-
fert. Reinhing, de Regim. Secul. & Eccleſ. L. I. Cl. 4. c. 16. n. 29.)
obſervatur, ſed per gladium omnis expeditur inveſtitura; cu-

jus gladii conum, Vaſallus in genua proſtratus, exoſculatur;

uti de Maximiliano Bavariæ Duce, Ratisbonæ, An. 1613. inve-
ſtito, ocularis teſtis refert Reinking. d. I. n. 11. G& 12. quamvis
Elector Moguntinus A. 1654. inveſtitus, conum non fuerit de-
oſculatus, tradente Limneo Tom.2. add. ad L. IV. c.7. J 247.
Du. Stryꝑ. Ex. Jur. Feud. in append. RK
F. 7. De controverſus itaque Feudorum Regalium age-

re hic eſt animus, non de Nobilium in ſpecie ic diétorum. Con-

troverſiæ enim de his ortæ inter Vaſallos, ad Cameram Im-
perialem ſpectant decidendæ; Ita tamen, ut quoque concur-
rat Judicium Imperatoris Aulicum; adeoque præventioni hic
datur locus, & ubi Actor primam citationem impetravit, Reo-
que inſinuavit, ibi fit litis pendentia, & cauſa debet defſiniri,
neque avocationi eſt locus. Hoc agnoverunt ipſi Domini
Camerales, in cauſa Waldekh contra Paderborn & conſortes
in puncto Comitatus Pyræmontani. Vid. Ord. Jud. Aulic. Tit. 2.

§. So wollen wir auch / &c. ibi: die am Keyſerlichen Cammer⸗

Gericht aber anhaͤngig gemachte / und noch in uneroͤrthetem
Rechten ſchwebende ſachen, von dar und an unſeren Reichs⸗

Hoff⸗Rath / nicht abgezogen / noch von uns auffgezogen / Re.

Adde Gail. L. I. O.29. Schwanmann. obſ. Pr. Cam.25. n. 53 5. Dn.

ab Andler I. P. & Pr. L. 2. T. 1. P. I. n. 10. G 36.
CAPIT II. S
Siſtit Caſus, quibus Controverſia de Feudis Regalibus
oriuntur, & quodnam forum ſortiantun
explicat.
H. 1. Iste Controverſiæ circa Feuda Regalia, duplici po-

tiſſimum Caſu oriri poſſunt, ſc. I. Inter Imperatorem
A 3 ipſum

ipſum quà talem, & sliqaem Imperii Vaſallum. 2. Inter
Convaſallos ipſos. Quoad priorem caſum, Imperator ipſe
in propria cauſa judex eſſe non poteſt, quia hoc non ſolùm

Imperii Conſtitutionibus, verùm etiam Juri Civili eſſet con-
trarium per l. un. C. Ne quis in ſua cacſ. Jud. Hoc jam olim
ipſe Sigiſmundus Imperator, in litteris ad Conradum Electo-
rem Moguntinum A. 1426. occaſione controverſiæ de infe-
rioris Germaniæ Provinciis, agnovit, ad illum tali ſcribens
modo: Demnach wir trefflich beladen / und der Entſcheidung
nicht wol moͤgen außwarten / furnemlich auch darumb / daß uns
nicht gebuͤhrt / nach dem wir auch vermeinen Recht zu denſelben
Niderlanden zu haben / und in unſer eigen Sachen nicht wol
Richter geſeyn moͤgen / und wann die Sachen des H. Reichs
treffliche Lehen anruͤhren / ſo haben Wir Fuͤrſten / Graffen und
Rathe darumb gehabt / und meinen / daß billich ſey / daß die Sa⸗
che vor des H. Reichs Mannen außgetragen werde. Referente
Strauch. Diſſ. Exot. Jur. Pub. 3. 9. 8. Limmn. I. P. Lib. 2. cap. 9. n. 76.
Huc quoque ſpectant verba des Schwabenſpiegels. lib. 1. S. 23.
ibi: Kriegt der Koͤnig mit jemand umb Gut / oder ander Ding/
das des Reichs iſt / da ſollen üͤber ſprechen die Furſten und Gra⸗
fen / die Freyen und Dienſtmannen des Reichs. Hanc ergo ob
cauſam non credimus, quod Imperatores Parium Curiæ Ju-
dicium omittere poſſint; præſertim cùm non ſolùm in I. R. G.
verùm etiam extra illud, idem mos obſervetur. Et multa
poſſent recenſeri Exempla, præcipua tamen ſunt, Hiſpaniæ
Reges. 2. Angliæ, qui Parlamentis ſunt obnoxii. Bodin. I. de

Rep. c. 8. Reges Poloniæ. Adde. Mylerum ab Ebrenbach de Stat.

Imp. cap.20. n. 8. G. A. Struv. S. I. F. capfin. aph, 6. Reink. A. tr.
lib. I. CI.4. c. 5. Knichen. de Jure Territ. cap. 1. n. 196.
J. 2. Neque quicquam hic obſtat, textus Aureæ Bullæ

Tit. 5. J. fin. ſtatuens; Comitem Palatinum Rheni S. I. Ar-
chidapiferum »Electorem Principbem, competentem eſſe Im-
peratoris Judicem, ſi actione ab aliquo pulſetur; cui gemina
tradir Schwaben⸗Spiegel. li?.2. c. 43. JF. 6. ibi: Wann die
Furſten den König wollen beklagen / ſo Er ihn wider Recht thut /
das ſollen ſie thun vor dem Pfaltz⸗Grafen / die Ehre hat Er wor
14.. . andern

. lilere, 4

Aatum,

andem
controve
exottis:
dus, que
mania,

ſeciali

J. ſen.

ſec deal

traxit;
tradtibn
de Pubi,
S.
peræ p
ompete
utorem

AQdunt, &

lis prirai
penituͦs
temn ſepa
Bannum
Conſtirut
dem in ca
lmperi!
erali .
In eliqu
et. Can
1222, ibi;
Neſe ge
lta dictæ

Neih chn
habende J
ntſcheiden
utt. Pec.

2 JIou
aor ip
on ſolüͤm
eller con.
jam olim
um ledo⸗
E de inle.
Ali ſenibens

ntſchedung

b, daß uns

denſelben
n nicht wol
39. Riichs
Graffen und
dapdie Ge⸗
. Reletente
(45,-9, 170,
i,,1. 2 7
nder Ding⸗
n und Grg
2nc eigo ob
Curiæ Ju.
m in-R.6,
, Et molte
n, Hiſpanis
. Bydin.

achde Stut,

Nilk
1909
eehle
heni 5L Ar⸗
tem ele ln⸗
cui gemnniu
Wan di
Nett bnt⸗
Ahrern
Gnter

andern Fuͤrſten. Namque hæc non ſunt intelligenda, de
controverſiis circa Feuda Regalia inter Seniorem & Vaſallum
exortis: (In his enim ſtamus placitis Feudalibus communi-
bus, quæ in cauſis feudalibus, vim legis Univerſalis, in Ger-
mania, ex receptione, induerunt; cujus adeoque deciſioni
ſpeciali in hoc puncto. Vid. 2. Feud. 16. 39. J. Si inter. 46. 55.
J. pen. per generalem Aur. Bull. textum non eſt derogatum)
ſed de aliis litibus; cum nimirum: Imperator cum aliquo con-
traxit; vel aliquem extrajudicialiter læſit. Namque in Con-
tractibus, Imperator eodem jaure utitur cum privatis l. 15. F-
de Publican. & Veétig. l. 3. C. de Reſcind. Venld.
F. 3. Antequàm ad poſteriorem Caſum accedamus, o-
peræ pretium eſt, hanc quæſtionem excutere; Quts Judex
competens ſit in deliöto, quod Princeps Imperii commiſit in Impe-
ratorem & Imperium? Quanquàm enim aliqui, tales cauſas
Criminales cum Civilibus inter convaſallos ortis, confun-

dant, & pari modo tractent, illæ quoque quoad Feudi Rega-

lis privationem hactenùs conveniant. Non tamen putamus
penitùs unum idemque eſſe, adeoque malumus illas ab invi-
cem ſeparare. Itaque in hoc caſu, cum Status Imperii in
Bannum venit declarandus, non aded clarum eſt in Imperii
Conſtitutionibus, à quo & quomodo hoc fieri debeat? Equi-
dem in cauſa fractæ Pacis publicæ & Perduellionis, Cameram
Imperii Juriſdictionem habere fundatam, conſtat ex Ord. Car
merali p. 2. tit. 9. J. So jemand. & tit. 20. J. Weiter ob ſich.
In reliquis verò cauſis Principum Criminalibus quæſtio hæ-
ret. Cameram & hic judicare, ſanè contrà Ord. Cam. d. p. 2.
t.22. ibi: Allein Malefitz⸗ſachen außgenommen / &c. dixeris.
Neque quicquam ſibi vindicare poſſunt Anſtregæ. Iſtæ enim
ita dictæ à verbo Außtragen / quod idem eſt ac componere, de-
cidere, definire. Weil nemlichen etliche dem H. Romiſchen
Reich ohne Mittel underworffene Glieder / allda ihre zuſammen
habende Irꝛungen gegen einander rechtlich außtragen / das iſt /
entſcheiden / beylegen und vergleichen. Schwed. Intr. Jur. Puh.
Part. Spec. ſeét. 2. cap. 17. n. 4. Sunt Judices certorum imperii

Statuum, in prima inſtantia, primd ex Conventione Sta-

tuum;

tuum; dein unanimi & Imperatoris & Procerum conſenſu, in
favorem & gratiam Immediatorum Imperii Civium intro-
ducti. Ne aliàs deterioris judicarentur conditionis, quàm
mediatè Imperio ſubjecti. Hinc ſunt vel Conventionales, ex
conſuetudine paulatim introductæ, vel Legales, à Maximiliano
I. Imp. conſtitutæ. Confer. Schitz C. I. P. V. 2. Diſp. 3. 6.4. lit. A.
& B. quarum illæ præ his attenduntur. arg. Ord. Cam. p. 2.t. 2.
F. 1. Verb. Item mit Rechtfertigung / &c. Sed neque in Feuda-
libus, neque in Matrimonialibus cauſis locum obtinent. Conf.
Schubhbard. de Auſtreg. cap. 5. n.64. Dn. Stryh. de For. Auſtr. n. 34.
Dn. de Grave. in Aſert. de Auſtreg. Aſ. 11. Schütz d. l. 9.13.
lit. D. & in Dii Baſ- I.4. D. 18. —=
Y. 4. Itaquè reſtat, quòd Imperator aut Rex Romano-
rum, in his cauſis Principum Criminalibus, competens ſit Ju-
dex; & ſolus id exercuit quondam Carolus V. Imperator,
qui Philippum Magnanimum Haliæ Landgravium, ac Johannem
Fridericum Saxoniæ Electorem proſcriplſit, die 20. Jul. 1546. Ra-
tisbonæ. Victum dein & captum, capitis damnavit, dilata
tamen & poſteà planè reſciſſa executione. Confer-Hortledern.
Von Urſachen des Teutſchen Kriegs. lib. ʒ. c.16. & c. 70. quem
rocedendi modum, cùm affectibus & injurià haud carere,
nequè Keipub. Rom. Germ. expedire prudentiſſimè cernerent
Electores, huic licentiæ publicum obicem poſuerunt, Capitu-
lationi Matthiæ Imperatoris Art. 40. inſerendo: Zu wichtigen
Sachen / ſo das Reich betreffen / bald anfangs der Churfuͤrſten
Rahts und Bedenetens ſich zu gebrauchen / &c. Nihilominùs Fer-
dinandus II. Caroli V. Exemplum imitatus, Fridericum E.
Eleétorem Palatin. Jobanem Georgium, Marchionem Brandenburg.
& Ducem Jagerndorff. Chriſtianum Principem Anhbaltinum, &
Georgium Fridericum Comitem Hobenloic. Banno Imperiali ſolus
ſubdidit. Vid. Londerp. Acta Publ. Tom. 2. lib. 6. e. I. G 2. Undè
moti Electores, Ferdinandum III. Imperat. in Capitulationig
Articulo 30. expreise obligärunt, neminem Statuum incon-

ſultis Electoribus proſeribere. Verùm his non contenti, reli-

qui Imperii Status, ad antiquam Imperii conſuerudinem rem
reducendam „& ſe quoque tali caſu emergente audiendos,
conten-

oder Di

(contene
deesh. R

ſterienſi.

ximisC4
Rarwi de
nendo,
verd de
poldil.
accepit.
Capit.
nverunn
dermaſe
ſeyn mo
Algeme

genugſan
ſonderlic
Nleicher?
noch une⸗
Unthel ge
durlon gr
Nung/dun
een und
hac No
lisdemC.
ſancitun
Cameta
mmà & di
Wann e
Ex.
nders hi
Rechs,
na dua
nintereſſi
Kil
Stittny

onſenſn‚⸗d i

lum intro
hnis, quam
titllet, eX

laximmillano

Ca. 5,2,12.
le in Feudz
tinent Cinf,

4fer
tz d,l k.l.

xX Romano-

detens ſitt . .

„Imperatol,
ot Jumen

laſs.

uit, diiut⸗
,Entllem.
770 guenn
haud catete,
me ceinerennt
unt, Capitl-
u wihtien
Chirfinn

llominus Fe:

Fidencun H
Prundenu.

abingn,
162

Atmunn Men⸗

coutenti Ielit

4

n eril ſolls
aben lac⸗

capiuktoiß

contenderunt. Confer. Eythel Frid. von Heerden. Grundveſte
des H. R. Reichs. P. 3. C. . P.243. ac tandem in Pace Mona-
ſterienſi Artic. S. J. babeantur, &c. conventum; quòd in pro-
ximis Comitiis, Comitiali omnium Statuum conſenſu, certius

ſtatui deberet, de modo & Ordine in Banni evibrationibus, te-
nendo. Hæc Comitia quidem A. 1654. habita fuerunt, nihil
verd de hac re concluſum; Unde quoque Capitulatio Leo-

poldi I. A. 1658. novam mutationem ,‚hoc in puncto nullam

accepit. Ordines verò Imperii, inter monita ſua, ad dictam
Capit. Art. 28. Electoribus in Comitiis A. 1664. exhibita, mo-
nuerunt. Wann ein Reichs⸗Stand oder gantze Commun ſich

dermaſſen vergriffen / daß wider ſolche mit der Acht zu verfahren
ſeyn moͤchte und koͤnnte / ſoll gegen Ihn oder Selbige / auff einer

Allgemeinen Reichs⸗Verſamlung / gebuͤhrlich procediert / Der
oder Dieſelbige zuvor rechtmaͤſſig citiert / mit jhrer Nothdurfft
genugſamb gehort / zu dem end durch nidergeſetzte / und hierzu ab⸗
ſonderlich vereydete Staͤnde / auß den 3. Reichs-Collegiis, in
gleicher Anzahl der Religionen / uͤber der That cognoſciert / und
nach unſeren und geſambter Staͤnden eintraͤchtigem Schluß / die
Urtheil geſtellet / und in unſerm Namen publiciert / auch die Exe-
cution anderſt nicht / als nach Inhalt der Executions-Ord⸗
nung / durch den Craͤyß / darinnen der Aechter geſeſſen / fůrgenom⸗
men und vollſtrecket werden. &c. Irrita autem hactenus fuerunt

hæc monita. In Projecto verò perpetuæ Capitulationis, in

iisdem Comitiis à Collegio Electorali prolato Artic. 20. ita erat

ſancitum: Quod Banni Proceſſus, vel in judicio Aulico, vel in
Camera Imp. uſque ad ejus concluſionem ſuſcipi debeat, ſum-
mà & diligentià & Juſtitià ac rei defenſione non reſpuenda,
Wann es dann zum endlichen Schluß der Sachen kommet / ſo
ſoll in Examinierung der Proceſs und Außſprechung der Urtheil
anders nicht / dann vermittelſt Zuzieh⸗ und in eine gelegene
Reichs⸗Stadt / oder am Cammer⸗Gericht unſaumlich anſtel⸗
lende Zuſammen⸗beruffung des Churfuͤrſtlichen Collegii, und
unintereſſierten Reichs⸗Furſten / eines Prælaten und eines Gra⸗
fen in Perſohn / oder dero Gevollmaͤchtigten / denn zweyen Reichs⸗
Staͤtten verordneten / procediert und Verfahren, und was dann

alſo / auff gedachtes Churfürſtlichen Collegii und zugezogene muscucn
Fürſten und Standen verglichene Meynung / an gemeldten hohe. udimus
ren Tribunalien geurxrtheilt und geſprochen wird, darbey ſoll es ſtirab An
verbleiben / und der Reichs Executions-Ordnung nach voll⸗

. en . yitut, ade
zogen werden. Sed & hæc perpetua Capitulatio in nudis pla- merk dee
citi finibus ſubſiſtit, neque unquam in effectum deducta fuit; heit in
quare in Capitulatione Joſephi I. hodie bono initio imperan- dnlo:

tis, A. 1690. concepta. Artic. 17. Solus Electoralis Collegii Auſtregs
conſenſus requiritur, etiam in delicto notorio. ibi: So wol⸗

len wir jedoch auch in dieſem Fahl mit Zuziehung des H. Reichs inenun
erſtgemelter maſſen ohnintere ſerten Churfuͤrſten / ehe und bevor Vten
wir zu der wuͤrcklichen Achts⸗Erklarung ſchreiten / communici. 721,6
ren, und ohne dero erfolgten Raht und außtruckliche Einwillio⸗ n
gung / damit nicht verfahren. Num in hodiernis Comitiis Rai-·—
tisbonenſibus, certior modus & Ordo conſtituetur, in Banni Au ly
evibratione tenendus, cum aliis exſpectamus. — runm
F. 5. Quod jam poſteriorem Caſum attiner; Cùm nimi, “
3 rùm inter Vaſallum & Convaſallum lis agitur de Feudo ali,⸗ ſl,
quo Regali, uno illud vindicante, altero negante, Imperator NX
eſt competens judex. Tùm, quia Feudi eſt Senior arg. I. Feud. g bgef
18. tùm, quia ipſi, ut Capiti Imperin ex officio incumbit, Pbacem zamiorn

& tranquillitatem in Imperio, concordiam inter Cives procu-. indlinda
rare & conſervare, quod nullo modo melius fit, quam celeriter ulſr, u
dirimendo lites ejuſmodi, ex quarum continuatione, ſalus cize Hr
Imperii publica facilè turbari poteſt. Hæcque cognitio aded eſ her
Imperatori eſt propria, ut nec Camera Imperialis hic concur⸗

rat, ſed omninò excludatur, unde & avocationi locus datur. g
Fid. Ord. Cam. P.2. L2 1. K. I. de A. 1521. J. Ob auch Sachen i pooh
fuͤrfielen &c. Myler ab Ebrenbach. de Stat. Iĩmp. p. I. C. 20. n. II. .
Gail. I. Ob. I. n. 31. Neque hic diſtinguimus inter totum feau- Sichen
dum, & partem ejuſdem. v. gr. dimidiam, tertiam, quartam. lelangen⸗

&c. abjudicandam, prout perperàm facit Sietin. de Regal. LI.
Cap. fin. n. 19. & Blum. Proc. Cam. tit. 4I. n. 6. Nec etiam in-

S . 1 vol
ter Iuꝗ um Petitorium & Pofleſſorium differentiam, ab eo-½ ld
dem Sixtino n. 36. & Thom. Michal. de Lariſdict. Concl. 48. alla- kdlol
tam, agnoſcimus; ſed indiſtincte Cameram ubique excludi- hind

mus

dbggoger
meidten ho⸗
dabey ſol .
ng vochrol⸗

innudis .

deduca fat;

dio imperan.

bi: So wob

des . Richs
che und benr

communick
iche Einwili
ComnnsRa-
ur, in Banni

;Cumnimi-
de Feudo ali-

le, Imperatof

1ag.l. Eeug
hnbi, ?ecen

Ciges pioc;
nin celetiten
gione, ſilus
ognitio ae
s ie concur⸗
locus datur.
auch Cochen
1.620. 1.II.
1totum ſen⸗
zm, qoaltalt,
/Muller.
lec etlam In⸗
ntiam,
el Ar⸗
ne exclid⸗
us

3b 0

mus cum Dn. Schvvedero, P. Spec. ſect. 1. c.9. J. 15. G 16. Ex-
cludimus quoque Auſtregas ſuprà J. 3. dictas. Quia ſenten-
tia ab Auſtregis lata, per Appellationem ad Cameram devol-
vitur, adeoque de iis cauſis judicare nequeunt, in quibus Ca-

meræ nec in prima nec in ſecunda inſtantia Juriſdictio com-

petit, uti hic in Feudis Regalibus, vid. Sohubhard. de Auſtrey.

c. S. n. I07. & hoc ita ampliatur; ut nec in Reconventione,
Auſtregæ talem cognitionem habeant. Excluduntur quoq;
hic Arbitri Compromiſſarii, quos aliàs partes litigantes mu-
tuo conſenſu eligunt. vid. Ord. Cam. p. 2. tit. 7. . Uns vorbe⸗
halten / &c. Myler. d.l. n. 17. Dn. Stry Examen Jur. Fend, . 19.
4.2 1. G c. 25, 4. 11.
CAPUIT III.

An Imperator absque Paribus Curiæ controverſias Feudo-
rum Regalium definire pofſit, quærit, & argumenta
“ß boc afirmantium, recenſefft.
H. 1. MAne ergò inconcuſſum, Imperatorem, in feudis
TRegalibus, die einem Theil gantzlich und endlich ſol⸗
len abgeſprochen werden / eſſe competentem judicem. Indè
jam formatur Status, noſtræ quæſtionis, principaliter hic per-
tractandeæ. Nempè: An Imperator ita ſit ſolus Judex in dictis
cauſis, ut eas absque Paribus Curiæ definire poſſit, an verò Prin-

cipes Imperii ceu Curiæ Pares, adhibere neceſſe habeat? Anceps

eſt hæc quæſtio, & jam dudum contentionis ſerrà recipro-
cata. . S
FV. 2. IIlli qui prius affirmant & poſterius negant, va-
ria proferunt argumenta & fundamenta: palmaria hæc ſunt.
1. Ordin. Regim. Wormat. de Anno 1521. J. Ob auch
Sachen fuͤrfielen / Fuͤrſtenthumb / Hertzogthumb / Graffſchafften
belangend / ſo vom Reich zu Lehen ruͤhren / und einem Theil gantz⸗
lich und endlich ſollen abgeſorochen werden / deroſelben Erkannt⸗
nuß / wollen wir der Keyſerlichen Majeſtat vorbehalten haben.
quibus conſentit Ord. Cam. p. 2. tit. 7. J. Ob auch Sachen / &c.
Ergdò ſolus & unicus Imperator, in ejusmodi cauſis eſt judex,
& Principes Imperii nihil ſibi hic poſſunt vindicare. Imprimis
B 2 cuùm

cùm ipſi Imperii Vicarii per hos textus excludantur, qui aliàs
zeneralem habent poteſtatem, Judicia Univerſalia exercendi.
Aur. Bull. cap. 5. J. I. & Camera Imperii; quæ aliàs concurren-
tem cum Imperatore habet juriſdictionem, quod de Principi-
bus Imperii aſſeri nequit.
2. Jus Feudale i. F. 18. ubi dicitur. Si contentio fuerit de
beneficio inter Capitaneos, coram Imperatore definiri debet.
3. Ofdinat. Judicii Aulici Tit. 2. v. Hohe und Nidere
4. Inſtrum. Pacis Monaſterienſis, Art. 5. N. Quoad Pro-
