ceſſum. 54. ibi: Liberumque ſit ſuæ Majeſtati, in cauſis majori-
bus, & unde tumultus, in Imperio timeri poſſit, inſuper etiam quo-
rundam utriusque religionis Eleéctorum & Principum ſententias &
vota requirere. Ergd, ſi nolit non tenetur.
5. Text. A. B. Tit. 5. Ubi feudorum Regalium Inve-
ſtitura ſoli Imperatori reſervatur. Ergò etiam cognitio de
iiſdem. =

re hohe Leuthe / wann es gehet an ihren Leib / oder an ihr Recht /
oder an ihr Erb / oder an ihr Ehre / das wollen wir ſelber NB.
richten / wie es im Reich von alten Zeiten herkommen. Eadem
verba habet, Conſtiturio Rodolphi I. Imp. apud Lehman. Chro.

Goldaſt. P.2. p. 27.
7. Decretum Commiſſionis Cæſareæ de An. 1685. die
31. Aug. ibi: Und wie auß denen Reichs⸗Satzungen / auch dem
Alten Teutſchen Herkommen Reichs⸗kuͤndig / daß in dieſem Fahl /

als worinn Hertzogthumb / Fuͤrſtenthumb / und Lehenbare Reichs⸗

Landſchafften / einem Theil gantzlich ab⸗ oder zugeſprochen werden

ſollen / die Erkandtnuß einem Roͤmiſchen Keyſer vorbehalten / und

allein zuſtaͤndig ſeye / &c.
8. Ita argumentantur. Magnæ cauſæ, magnos requi-

runt Judices, & Nobiliſſimi Viri, Nobiliſſimos deſiderant

Judices. arg. l. non diſtinguemus. 32. J. 7. F. de recept. qui arbitr.
l. jam

6. Conſtitutio Friderici II. Imperatoris Anno 1236. in
Comitiis lata. cap. 34. ibi: Daß der Hof⸗Richter ſolle die Leuth
richten / die ihm klagen / von allen Leuthen / ohne Fuͤrſten und ande⸗

Spir. I. 5. c. 108. & Alberti I. Imperator. Edictum. apud Melch.

7 jendu
usmajo
exclubis
1.
ſen. 2.
ſtatt/ in
Huic ſ
E. liil.
Bertran
to Kbüt
Nſeruux
P. alic

Al N

tontra ſe
cauſis keu⸗

“ ſilium Pyp

iis alguct⸗

tigu⸗ Comn

ntiare .

eenim mor

Bundemot
1. Pride
e, in Cont
es wier
Si
id
er huju

1r,gui d
exercend,
concürten.
de Princihi.

tin ſuerit
Cobet.
Uund Nodert

Qnd r.
ugir mijhni.
eretiann Iuih⸗
ſententids 6

Hlium lure⸗
cognitio de

no 1255.in
le dieLth
n und onde⸗
n ir Neg
ſober .

en / orn
dnheͤt
eholten,und

goos ſequi⸗
5 Geſcletann
gi niin

„

1 jam dudum. C. . Ubi cauſ. huat. agi debeat. Jam autem nul-
Ius major eſt, nullus nobilior Imperatore. E. Imperator ſolus,

excluſis Principibus, judicare debet.
9. Varia adducunt Exempla v. gr. Naſſaw contra Heſ⸗

ſen. 2. Baden contra Baden. 3. Heſſen⸗Caſſel contra Darm⸗

tatt / in puncto der Marpurgiſchen Succeſſion; & alia.
furte ſoltenti præter Bio⸗ nomen dant Reinking de K. S.
E. lib. I. Cl. 4. c. 19. Knipſchild. de Civit. Imp. l. 2. 6. 4. n. 47.
Bertram. de Comit. Membr pen. 6.8 5. Juſt. Sinold. cognomen-
to Schiüütz. de Vicariis Inp: Concl. 4. ejusque gener Stamler, de

Reſervat. Imp. §.38. Dan. Otto de I. F. cap. 1I. G& Sprenger in F. I.

P. aliique.
CAPUIT IV.
Recenſet Argumenta Jus Principum
Aſtruentium.
F. 1. Non autem iſta argumenta tantæ ſunt virtutis, ut

omnium aſſenſum extorqueant. Plurimi enim

contra ſentiunt & Imperatori non aliter cognitionem in

cauſis Feudorum Regalium concedunt, quam adhibitis in Con-

ſilium Paribus Curiæ, i. e. Principibus Imperii. Argumenta ab

iis adducta ſunt fere ſequentia.
1. Fundant ſe in Jure Princivum, vulgd, das Fuͤrſten⸗

Recht. Quod eſt ſingulare Privilegium, Principibus Imperii ab an-

tiquo competens, cujus vigore Imperator, in cauſis, quæ ipſos Prin-
cipes, eorumè; bona, honorem aut vitam concernunt, absque Con-
ſilio & votis Ordinum Imperii, tanquam Parium Curiæ, nihil pro-

nuntiare poteſt. De quo Melch. Gold. Tom. 3. C. I. fol. 441. Hunc
enim morem & obſervantiam ab antiquo in Imperio fuiſſe,

Eundemque agnoviſſe.
I1. Fridericum I I. Rodolphum I. Albertum I. Imperato-

res, in Conſtitutionibus ſuprà Cap. III. allegatis, ibi: Auff die

Weis / wie es von alten Zeiten im H. Reich herkommen.

2. Sigiſmundum I. in literis ad Concilium Baſilienſe
datis, in puncto Saxoniæ Electoratus, poſt obitum Alberti, in-

ter hujus Agnatum Ericum V. Saxo-Lauenburgicum &

*

Fridericum Misniæ Marchionem (quem Electorem fecerat
Imperator) controverſi. Cùm ille ad d. Concilium provo-
caret. ibi. Cam Principatus, Oficium & Jus ſupra dictum, à no-

bis & Imperio noſtro, in feudam immediaté deſcendant, ac ſe-

cundum Juris communis diſpoſitionem, nec non uſum, morem „
Roylum ac conſuetndinem Sacri Rom. Imp. feudalis contentio, per
Dominum feudi & Pares Curiæ terminanda ſit, liquet, hanc

quæſtionem, ſi quæ prætendi poterit, ad noſtram & Illuſtrium

Archiprincipum noſtrorum S. R. I. Elecctorum pertinere notionem.

Eadem tradit ejusdem Imperialis Conſtitutio Baſilienſis ibi:
Daß die Kayſer / in Sachen / ſo eines Fuͤrſten Leib/ Ehr und
Lehenſchafft betreffen / ſo wohl Geiſtliche als Weltliche Fuͤrſten/
ja auch wohl Gefuͤrſtete Aebte / niderſetzen moͤgen.
3. Fridericum III. ad Henricum Bavarum reſcriben-
tem. ibi: Iſt unſer Meinung nicht / daß ſolche Sach in unſerm
Kammer⸗Gericht ꝛc. zwiſchen Euch ſoll oder ſolte außgetragen
werden / ſondern allein vor unſerer Mayeſtat und unſeren und

des Reichs Fürſten / die wir zu uns ſetzen werden. Londorp. Act.

FPub. J. 2. Lib. I1.

4. Huc facit Inſtructio Heinrici Bavariæ Ducis, qui.
bus ſuis injunxit, ut diligenter obſervent. An Judicium mit
Fürſten oder Gefuͤrſteten Perſohnen beſetzet / oder abernicht /

und wann es mit denſelben alſo beſetzt / daß ſie ſelbiges nicht wohl

recuſieren moͤgen / ſo ſollen ſie alsdann darein willigen. Wann
es aber dem alten Herkommen und Ordnungen gemaß nicht be⸗

ſetzt / ſo ſollen ſie wider daſſelbige excipieren und es declinieren.

F. Literæ Johannis Sigismundi Brandenburgenſis, ad
Imperatorem Rodolphum datæ, Coloniæ ad Sprevam. An.
1609. de Succeſſione Juliacenſi, inter ſe & Electorem Saxo-
niæ atque Domum Palatino-Neoburgicam controverſa, da
er einem oder dem andren zu antworten ſolte ſchulbig ſeyn / das
Gericht durch Churfurſten und Staͤnde des Reichs .. . wie das
bey Zeiten ſeines Vorfahren am Reich / in dergleichen Faͤhlen

und Sachen / Loblich und Herkommen geweſen / zu beſetzen ꝛc.

6. Locus apud Ottonem Frilingenſem Præſulem lib.

1. de Geſt. Frid. I. cap. 3 1. docentem; Imperatorem de Ducibus

& Comi⸗

ondit:
“ Juorum ſen
Hinn.
Ei Auſtri

& Cowit
7.
Leppold'
Aid woll
vnd von
fangs de
Status Ir
delend n
Stande
Heringen
He
Exempla
ter licet
menſbus
Niiadicat,

Dacem,

ſavit &

Pitruelen
Arbicrio /
eint. iß

derta conſt
ceſehy nſi

cenm, Ob v.

tio damna

s.

ricus V.

Proſctipſt

Leonem,
damnavi
. 6. 24

n 8 Ontenti

ulngen

em feceln
lum provo.
en, 4.
lunt, au ſe.

j, Moren;

tentio, zer
liguet, hunt
G Wakriun
ere notionen.
lienſis ibi
b/ Che und
ſche Frſten,

n eſenben⸗
inunſern
Nuoetragen
Pnſeren und
Leden AM.

ucis qui⸗
udicium mit
e abernicht/
igen.
gecl mieren.

burgenſig .
prerem. An,
gotenn San.

trovetla,

Wany

uA Friſingenſ. Præſalem A. n80, Sigismundus I. Imperator, non

& Comitibus ſententiam non ferre, niſi de Conſenſu Parium.
7. Capitulatio Imperatorum Ferdinandi 1 V. art. 40.

Leopoldi I. art. 39. Joſephi art. 38. in kn. bi. Wir ſollen
und wollen auch in wichtigen Sachen / ſo das Reich betreffen/

und von hohem Præjuditz und weitem Außſehen ſind / bald An⸗

fangs der Churfürſten / auch nach (NB. hæc Verba, jam olim,

Status Imperii, in monitis ſuis ad Capitul: tionem Leopoldi,
delenda monuerunt) Gelegenheit der Sachen / Fuͤrſten und
Stande Raths⸗bedenckens uns gebrauchen / und ohne dieſelben
hierinnen nichts furnehmen.
Y. 2. Hactenùs dicta confirmant infinita Præjudicia &

Exempla. Ipſe jam Carolus M. Taſſilonem Bavariæ Ducem,

ter licet rebellem & perjurum, in publicis Comitiis Ingelhei-
menſibus damnavit. Vid. Regino. ad Ann. 788. ibi: ab omnibus
dijudicatus eſt ad mortem. Otto I. M. Eberhardum Franconiæ
Dacem, Pacis Publicæ Violatorem, in Comitiis Imperii accu-
ſavit & damnari fecit. Witichind. lib. 2. Otto II. Contrà

Patruelem ſuum Heniricum Bavariæ Ducem, nihil ex ſuo ſolo
Arbitrio ſtatuit, ſed Principes in Conſilium adhibuit. Lam-

bert. Schaffnab. ad An 976. ibi: At Imyerator, tali nefando com-
perto conſlio, congregavit omnes Principes ſuos & quid inde fa-

eeret, conſilium petiit. Henricus III. Conradum Bavariæ Du-

cem, ob varias in Imperio excitatas turbas, Principum Judi-
cio damnatum, Ducatu multavit. Avent. Annal. Bojor. lib. 4.
ſol. 416. ibi: frequenti Pontificum & Principum Senatu. Hen-
ricus V. Henricum Lotharingiæ Ducem Judicio Principum
proſcripſit. A. Avent. lib. 6. fol. 484. Fridericus II. Henricum

Leonem, Bavariæ & Saxoniæ Ducem, Principum Judicio
damnavit Otto de S. Blaſio. cap. 23. Arnold. Lubeccenſ. lib. 2. Chr.
Slav. c. 24. p. 27 5. & ſeqq. & reſtitutionem ſupplicanti re-

ſpondit: Non poſſe ſine Principum conſenſu eum reponere,

quorum ſententia illum damnaverat. Crantz. lib. 6. Saxon. c.
433. in fin. Idem Imperator, eadem fecit, in controverſia Hen-
rici Auſtriæ Ducis & Henrici Saxoniæ Ducis A. 1156. ut &

in contentione inter Henricum Brunſuicenſem & Adelbertum

aliter

aliter proceſſit, in controverſia inter Henricum & Albertum
Bavariæ Ducem. Conſtantiæ, judicio Parium, terminata. Ma-

ximilianus I. Cùm Albertus Bavarus & Rupertus Palatinus,
de feudis, à defuncto Georgio Duce (cujus Gener erat Ru-
pertus) relictis, certarent, A. 1504. controverſiam Coloniæz

Agrippinæ, Judicio Parium, terminavit, A. 1505. Goldaſt.
Reichshand fol. 45. Ut jam alia taceamus.
H. 3. Porrò incongruum videtur & formæ Reipublicæ
R. Germanicæ (quæ non purè eſt Monarchica, ſed Ariſtocrati-
co temperamento mitigata) adverſum, atque dignitati tan-
torum Principum, Majeſtatis Participum, derogare; adeò
vulgariter tractari. Præſertim cum non ſolius Imperatoris
ſint Vaſalli, ſed ſimul totius Imperii, quod omnes Status ſi-
mul ſumti repræſentant. Unde vocantur, des Reichs Va⸗
ſallen. Rec. Imp. de A. 1541. J. Nachdem ꝛc. Ipſa feuda paſ-
ſim vocantur, des Reichs Lehen. Juramentum non ſoli Im-
peratori, ſed etiam Imperio præſtant: dem H. Reich und deſ⸗
ſen Haubt / getrew / hold und gehorſam zu ſeyn. Ergò rationi
congruum eſt, ut in controverſiis de his feudis ortis, non ſo-

lus Imperator, excluſo Imperio, i. e. Statibus, judicet; quorum

tamen Judicium & conſenſus, in longi minoris momenti re-
bus, eſt neceſſarius. Accedit; quòd Imperator ſolus, Statum

pum, invito horum Collegio, largiri nequeat. Capitul. Leopold.
Art. 44. Joſeph. Art. 43. Ergdò nec ſolus votum & ſeſſionem,
alicui actu competentem, poteſt adimere, adimendo ipſi bona
immediata, quorum intuitu illud habet. Nihil enim tam na-
turale eſt, quam unamquamque rem eo modo diſſolvi, quo

dius præjudicium habet, alicui jura ſua quæſita auferre, quam

nunquam conceſſa denuò concedere, & hanc ſententiam no.
biſcum amplectuntur. Limmn. I. P. L. 2. C. 9. J. 32. Thucel. Eledi.
Jur. Pub. Cur. Cap. I. per tot. Myler ab Ebrenbach. de Stat. Imp.
cap. 20. Textor de Rat. Stat. Imp. Germ. C. 2. Wezendorff. de

Judic. Regalium 9. 17. Strauch. Diſ. Exot. I. P. 3. 0, 9. cmis.
. Diſz.

erut enin

Zimenti tu

Di. k Ne
Mankra.
al glu

4

F.1. Qla
AUia
erit teſpon

1, M

late (impe
nem nemp
Mon pettin
Opom un

Perii anti⸗
iit reſpont

Guitar 0C
Regzlium

Aecductas e
Imperii non faciat, v. gr. votum & ſeſſionem in Senatu Princeci-⸗

tarlis iner

onszhsr

Cap. . ſiak

fuit colligata, I. 3 5. I. 100. . 135˙. F. de R.I. & cui non licet mi- dareno

nus, nec majus licere debet. Majus autem quid eſt, & gran- hoc vacan

Gdorum Re
nullum D
2. In
udi; Ho

ſdintur
hac nor

n & Albertun

tus Dalatinus,

enet erat Rl-

ſiam Colonie
iſoſ. Cllt.

nx Reipubliee

ſed Ariſtoctatit.
digniuti tarN.

erogale; adtd
us Imperatots
nnes Status

es Reichs Van

lpſa feudi al.

mn non ſoli ia -

Nechunddeſe

.Pipd tition

ortiös, honl ſ0

bicet; gudtln

s mommenti .

Llolus SKtürnn
denero Dtinci-.

mitallennt
n ſelhonem,
endo il bonn

1enimn tan n.

inonlicer me⸗

ic ell gean⸗
anfeltedun

ſententiam no⸗

–

Diß. de Jud. Germ. Imp. . 48. Crüger, de Novemvirat. P. Sp.
erchinata, M.

Mombr. 2. Diſc. 14. Du. Sohweder. Part. Spec. S. I. cap. 9. n. 12.

& alii plurimi.
CAPIT vV.
Argumenta Jus Principum èimpagnantia,

H. 1. Gοilita igitur Juris Principum rationabilitate & neceſ-
ſitate, ad Argumenta illud negantia, Cap. 3. adducta,
erit reſpondendum; quod ſine multo labore fiet. Reſpon-

detur enim ad G

1. In diéta Ord. Wormat. Sermonem efſe ſaltem de Re-

gimenti tùm in Imperio erecti & 20. perſonis conſtantis pote-

ſtate (Imperatore Garolo V. in Hiſpaniis occupato) cognitio-
nem nempè, in controverſiis Feudorum Regalium, ad illud
non pertinere, ſed Imperatori eſſe reſervatam. Quo ipſo Prin-
cipum Judicium non excluditur, ſed, pro more & Stylo Im-
perii antiquo, præſupponitur & ſubintelligitur. Eadem recur-
rit reſponſio, ad textum Ordinationis Cameralis, ubi ſola ex-
Qluditur Camera, utpote, cujus Juriſdictio in cauſis Feudorum
Regalium non eſt fundata. Patet ergò, omnes negantium indè
deductas conſequentias eſſe falſas & illegitimas. Quod de Vi-
tariis inferunt, ſciant: ibi non agi de Vicariis Imperii generali-
bus; illis nimirùm Imperii Proviſoribus, à Carolo IV. in A. B.
Cap. 5. ſtabilitis & confirmatis; ſed de Vicario ſpeciali, quem
tùm Carolus V. fſibi, in ſua abſentia, conſtituit & ſubſtituit, cui
proin poteſtatem pro lubitu limitare potuit; aut potiùs eam,
quam ſolus non habuit, obſtante antiquiſſimo Germaniæ mo-
re, dare non potuit. Quin autem, Vicariis Imperii Generalibus,
hoc vacante, competat Jus cognoſcendi, in controverſiis Feu-
dorum Regalium, ſed adhibitis Paribus Curiæ, nobis dubium
nullum reſtat. vid. Dieteric. ad A. B. Cap. 5. v. Feudis Principum.
2. In b. teot. Pares Curiæ non exciudi, fed potius in-
tludi; Hocque Capit. ex aliis eſſe interpretandum, ubi Parium
requiritur judicium, nempè ex 2. F. 15. V. ilud ſciendum. Aut

ſi hæc non placent; ad hunc & alios juris Feudalis textus, re-

C ſpon-

fpondemus. Quèòd, licèt Jus feudale, Juris Communis vim, ex
receptione, in Germania obtineat; illud tamen, in iis articulis
non attendi, ubi vel ſpecialis loci, vel generalis in Imperio vi-

gens conſuetudo, aut publica Conſtitutio, aliud ſtatuit & in-

troduxit. Sicuti in hoc noſtro caſu. Confer. R. I. zu Nuͤrnberg
de A. 1466. ibi: Daß alle Lehen / es ſeyen Ober⸗oder Under⸗
Lehen / die berechtet werden ſollen / von dem Lehen⸗Herꝛen und ſei⸗
nen Mannern / darvon ſie zu Lehen ruͤhren / ꝛc. S
3. Quod attinet Ord. Jud. Aul. illa, Statibus Imperii nihil

poteſt præjudicare; utpote, quorum intuitu, legis Univerſalis

vim non habet. Et hoc ideòè; Quia illa durantibus Comitiis
Ratisbonenſibus A. I65/4. Authoritate & Juſſu ſolius Impera-
toris Ferdinandi II I. compoſita & die 16. Martij publicata;
Statibus verè nunquam communicata, nec eorum monita de-
ſuper audita fuerunt. Undè iſti contrà illam ſunt proteſtati,
deſiderantes; daß ſolche ordentlich dictiert / und bey naͤchſt be⸗
vorſtehendem Reichs⸗Tag / weiter darvon gehandlet / und ſie / mit
ihren monitis, daruͤber abgehoͤrt werden moͤchten. Confer. E. Fr.
V. H. in der Grundveſt des H. R. R. P. 3. C. 5. monita eorum
in poſterioribus Comitiis exhibita, habes apud Fritſch'ad Limn.
J. P. L. 9. C. 4. J. 4. Jam autem Imperatorem ſolum, absque

Statibus, legem Univerſalem condere non poſſe. Juris publici
eſt notiſſimi vid. Inſrum. Pac. Mon. Art. 8. J. gaudeant. 2. Ca-

ditul. Joſeph. Art. 2.

4. Ad Inſtrumentum Pacis. Libertatem illam Imperatori

in Inſtrumento Pacis relictam, in ſubſequentibus Capitulatio-
nibus, jam eſſe reſtrictam & ſublatam. vid. Capit. Ferdinand. Il.
Art. 40. Leopold. I. Art.;9. Joſeph. I. Art. 38.
S. Ad textum Aureæ Bullæ. Illum perperàm huc trahi.
Nulla enim conſequentiæ neceſſitas eſt, inter Inveſtire & co-
gnoſcere de feudis. Sed ſunt diverſiſſima; quorum proin di-
verſa quoque eſt ratio per l. ultim. . de Calum. I.2 5. F de T2ſt.
Zut. Cap. 15. G 19. c% de Præſcript. Sic ex Jure Feudali con-
ſtat, quòd Pares Curiæ quidem, non poſſint aliquem de feu-
do inveſtire, bené tamen in cauſis Feudalibus Judices eſſe.
Falſa ergo eſt hæc illatio. Solus poteſt inveſtire. Ergò ſolus
poteſt cognoſcere de feunudo. L 6. Ad

D
“
.

iia

ſacele. Ne
Puyer Cur
tia illud
Zeten /in
cluſio.
richten.⸗
ſelber unt
Holus ita
huc eſt
troverſu
ſumitur
præcise

Judices,
Nobili.
Nobilitat
ſeqnidur,
glic, ſ
ilti non ſ.
aſleret.
ſn
tur & de
Argume
probabi
horitate
licia ſi
les & es
Dihil val
; l. n
elg. l. Ii
lnfrun.

Günis vim,
n is articult
in mperio vi⸗
ſtarit & in⸗
zu Nürnberg
raoder Undet⸗

Hetenund ſie⸗

Imperiiihi

5 Univerlalis

bus Cotnitis

olius Impera⸗
tiij publicats;
m monita de⸗
nt proteſtati,

beh nicht e⸗

ſetund ſeinſt
Cfr C N.
monira eoriumn
iſſhadLim.

clum, bogue
Juns publich
uleunt. 2. .

Capitulatio⸗

vveſite & eo⸗
rum Ptom *

1a.-I.

Peudalico.

iqvem Gel

6. Ad Conſtitutionem Friderici II. Illam pro nobis potias
facere. Neque verba, das wollen wir ſelber richten / excludunt
Parer Cariæ; ſed ex more Imperii includunt, uti verba ſequen-

tia illud pulchrè explicant. Auff die Weis / als es von alten
Zeiten / im H. Reich herkommen; & abſurda omnind eſt con-
cluſio. Der Kaͤyſer will ſelber richten. E. So will Er allein

richten. æquè ac ſi quis ita argumentaretur. Der Kaͤyſer hat
ſelber underſchrieben. Ergo: Go hat Er allein underſchrieben.
Solus itaque Comes Palatinus his excluditur verbis.
7. Ad Decret. Commiß. Cæſar. Hic ſupponi, quod ad-
huc eſt in quæſtione & inter Imperatorem & Principes con-
troverſum. Nec ex Curiæ Stylo, argumentum validum de-
ſumitur, neque ipſi Imperatori, hiſtoricè aliquid referenti,
præcisè eſt credendum, niſi ipſa exaſſe conſentiat Hiſtoria.
8. Conſequentia hic oppiddò eſt falſiſſima. Demus; Cau-
ſas Feudorum Regalium & Principum eſſe magnas, uti reverà
ſunt & magnæ conſequentiæ, ac proin magnos requirunt

Judices. Demus; Imperatorem eſſe omnium Maximum &

Nobiliſſimum, ſicuti reverà, omnis magnitudinis Politicæ &
Nobilitatis unicus fons eſt & origo; Numquid indè legitimè
ſequirur. Ergò merè ſolus in dictis cauſis judicat ? Num-
quid, ſi judicium conſtat ex Imperatore & Statibus, Judices
iſti non ſunt magni? Nemo, cui ſanum ſynciput eſt, hoc

aſſeret.

S. 2. Quod attinet Præjudicia & Exempla, quæ adducun-
tur & poſſent adduci, ad illa in genere reſpondemus. (1.)
Argumentum à præjudiciis non eſſe neceſſarium, ſed ſaltem
probabile. Everhard. à Middelburg. in Top. Legal. Loc. ab au-
thoritatem. 10. Cothmann. Vol. I. Reſp. I 3. n. 127. (2.) Præju-
dicia, ſi quid probare debent, uniformia eſſe debent, eædem
res & eædem cauſæ, &c. Namque ex actibus differentibus,
nihil validi concluditur. arg.I. ſancimus. 27. C. de Teſtam. Gail. I.
Obſ.31. n. I 5. & 16. & contraria allegans non eſt audiendus.
arg. l. Titiæ. 200. f. de C. & D. Cap. imputari. 13. extr. de Fid.
Inſtrum. Jam verò Præjudicia adverſariorum & actus alle-
gati ab iiſdem, non ſunt perpetui (extant enim plurimi in
— C 2 con-

contrarium. in Cap. IV. J. J. à nobis allati) non ſunt IInifox-
mes, ſed inter ſe diverſi. (3.) Benè eſt advertendum, an a-
cſtus aliquis verſatus fuerit, circà ipſa Feuda Regalia, an ſal-
tem circà Feudi Regalia, v. gr. Jus Conducendi, eompetens

in alieno territorio, Juriſdictionem, Jus Collectandi, Jus FPo

reſti, &c. Nam horum ultimorum cognitio, ſpectat merè &
purè ad ſolum Imperatorem, excluſis Paribus Curiæ, non ve-
r Camera. Ord. Eud. Aulic. Tit. 2. pr. ibi. Regalien, G.
J.3. Ut autem & ſpecialiter ad exempla allegata reſponde
amus Notandum eſt antè omnia, quèd à temporibus Caroli V.
uſque, vix unus aut alter Caſus extiterit, quo Feudum Regale
inter quoſdam controverſum, legitima ſententià, alicui fuerit
abjudicatum, ut adeò, hac ex parte, adverſantes, nulla obſer-

vantiâ gloriari poſſint. Namque quod concernit. D
9 2 .

1. Naſſaw contrà Heſſen. Controverſia erat de Co-=
mitatu Catimœlibocenſi, in qua quidem Carolus V. ejuſque
Delegati, ſententiam tulerunt: Verùm ad executionem nun-
quam fuit perducta: Namque ex Tranſactione Paſſavienſi
Ann. r15/52. mediante Ferdinando I. concluſa, conſtat; quèòd
poſt rem judicatam, Electorum aliorumque Principum fuerit

requiſita ſententia, qui quoque Francofurdiæ cauſam iſtam
terminarunt demùm An. I/57. Comirtatus Cattorum Principi

ceſſit, datis Naſſoviæ Comitibus 600000. flor. ac relicto ti-

tuli ac inſignium libero uſu. Viciſſim, Comitatus Dietz ceſſit

Naſſovicis, folutis Haſſiaco 1 50000. flor. cum tituli & in-
ſignium pariter uſu. Confer Mich. Beut. in contin. Sleidan. lib:
17. fol. 721. Thuun- lib. 19. Hiſtor.
2. Baden contraà Baden. Hæc erat controverſia. E-
duardus Fortunatus (Princeps infortunatus, qui multa genti
intulir mala & ad Papicolas defecit) cùm Caſtelheimij cer-
vicem fregiſſet Anno I60. referente Pfefingero in ſui⸗ Labb:
Genealog. & aliis. Georgius Fridericus Durlacenſis ejus A-
gnatus ,6 ſub prætextu æris alieni ab illo contracti exſolven-
di, Marchionatum Badenſem occupavit. Cùm verdò poſteà
Friderico V. Elect. Palatino & Bohemiæ R. An. 1619. contrà
Ferdinandum II. Imp. creato adhærens, cum iſto An. 162I.
proſcxi

oſcrben
prælio ſ
duatdi hl

mnmntum,

polkion
Aug. (
tum arm
ſa, & de
num Imp
4. II. H.

formatæ
Darmſta
tentiam
l in Pac
tributun
hodierh
Tan
Porins ſer
Qocemi
Nem fr ke
trahii ner
mn ſald
ducunt,

Erlihe

ainer
Nnum, m

Balaaltu
erllt, in

unt Ilnifn.
Mdum, an 1
galin, in ſal⸗
li, competens
Andl,, us GN.
echat mer? E.
uriæ, nOn vNe-.
G 6.
nateſpondle⸗
bas Catoli V.
endum Regals
,alicvi fuetin
„,Nulla obſet⸗
it,
etat de Co⸗
1 V. ejuſque
Ationem nun⸗
ne Paſwienſfi
onſtat; qude⸗
cipucn fetir
cauſam iſum
tum Princihi
ac lelio ti⸗
us Ditzcelit
ntiruli N in⸗
1 eidan. .

troretſi⸗ .
imulta gennn
elbeimij ce⸗
ii ſur Vo
mis ens A
iellſer⸗
m verd voſe⸗
1619. coan

ducunt.

Bulia altum de illo eſte ſilentium.

ito An. 16:/
golt⸗

proſcribetetur, & à Tillio ad Wimpfenam A. r622. d. 7. Maji
prælio ſuperaretur. Cæſar Ferdinandus 1I. Wilhelmum E-
duardi filium, & Maria ab Eyken diſparis dignitatis femina
natum, legitimum Patris pronunciavit hæredem,

contrà op-
poſitionem Friderici V. Agnati Durlacenſis A. 1622. die 25.

Aug. Cæſareus miles quidem executus eſt ſententiam. Ve-

rum armis Suecorum poſteà prævalentibus, illa iterùm reſciſ-

ſa, & demùm in Pace Weſtphalica conſenſu omnium Ordi-
num Imperij, certo modo confirmata fuit. vid. Inſtrum. Pac,

3. Heſſen⸗Caſſel contrà Heſſen⸗Darmſtatt. Lis erat

inter Mauritium Doctum Caſſellanum (introductorem Re-
formatæ Religionis glorioſum. An. r60/.) & Georgium 1 I.

Darmſtadienſem. Imperator Ferdinandus EI. A. 1622. ſen-
rentiam inter belli tumultus in hujus favorem tulit. Sed il-
la in Pace Monaſterienſi fuit reſciſſa, & Marpurgum illi ar-
tributum, in cujus poſſeſſione adhuc eit, Princeps Caſſellanus
hodiernus, CAROLUS. natus die 3. Aug. An. 1654.
Tantùm itaque abeſt, ut hæc præjudicia nobis obſint, ut
potiùs ſententiæ noſtræ confirmandæ, pulchrè inſerviant.
Quod enim vi & armis, in tumultu publico, contrà ommu-
nem fit regulam, in conſequentiam ac aliorum præjudicium
trahi nequir; benè tamen ea, quæ, actus contrà Juris nor-
mam ſuſceptos, corrigunt, & intra legitimos Cancellos re=

CAPUIT VI.
Exhibet Exceptiones Negantium Jus Prineipum, cenirà
Argumenta Afrmantium, ubjunétis horum
replicationibus.
F. 1. CI ùt hæc ſint veriſſima; Negantibus tamen non
Udeſunt ſuæ ſatis ſpecioſæ Exceptiones. Regerunt
enim, decantatum illud Jus Principaum, eſſe fimen um Oere-
brinum, nulla lege, vel tacita, vel expreſſa fundatum. In Aurea
Und quod lege non ca-
vetur, in practica non habetur. Bald. in Cap. nihil, . de Elel

& quod expreſſum non eſt, pro omiſſo habetur, I.8. F. de Puhl.
in rem aét. I. quicquid. F. de V. O. Hoc agnovit & urſit Chri-
ſtianus II. Elector Saxoniæ, in controverſia Juliacenſi, con-

trà Domum Brandenburgicam & Neoburgico-Palatinam, in

literis ad Unitos Principes, de dato Dreſdæ 10. Febr. 1610.
exaratis. Er wiſſe von ſolchem Fuͤrſten⸗Recht nichts / habe auch
nicht erfahren koͤnnen / an welchem Ort daſſelbe beſchrieben / oder
auff welcher Reichs⸗Verſamlung / ein ſolch Recht jemahls ge⸗
faßt / beſchrieben / publiciert und auchent iſtert worden / &c. Undè
etiam Inveſtituram de terris Juliacenſibus à Rodolpho II. Im-
peratore obtinuit. die 23. Jun. A. 1610.
H. 2. Sed replicamus. Jus Principum omnind lege Im-
perii publica, ſi non ſcripta, ſaltem non ſcripta, niti, hancque
Imperatores, Cap. 3. allegatos, probè agnoviſſe. Ponderentur
verba Sigiſmundi I. quid clarius? ponderetur Ottonis Fri-
ſingenſis locus, quid certius? perſpiciantur Hiſtoriarum Ex-
empla; quis dubitabit? Ipſe Elector Saxoniæ Chriſtianus II.
quamvis ab initio, ignorantiam Juris Principum, callidè af-
fectaverit, poſt tranſactionem Juterbocenſem tamen, inter ſe
& domum Brandenburgicam An. I6II. initam, petiit: Daß
von dero Keyſerlichen Majeſtaͤt / nebſt unpartheyiſchen Chur⸗
und Fuͤrſten des Reichs / ein Außſpruch geſchehen ſolte. Id

ſuum. Confer. Tranſacét. Juterboc. de dato Prag den 25. Decemb.
An. 1611. Quid dicemus de Receſſu Metenſ. Comitiorum
A. 868. habitorum? qui extat apud Goldaſt. Tom. 1. Conſt.
Imp. p. 192. ubi Ludovicus & Carolus, Statibus promiſerunt,
ſi neceſſe eſſet, aliquem ex iis condemnare, id ſe facturos, com-
muni fidelium conſenſu. Confer. Schilter. I. P. Lib. I. T. 1 5. J. 4.
& Lib. 4 Tit. 17. J. 12.

Y. 3. Ad 2. excipiunt; Sigismundum I. Imperatorem,

heæc ſcripſiſſe, ad Juris feudalis communis ſententiam, non

tam, ut agnoſcat Cerebrinum hoc Jus Principum, quàm ut ex.

eludat Papam & Concilium, ad quod Ericus V. Saxo-Lauen-
burgicus, appellarat. Cùmque replicatur, ſeriam Imperato-
ris intentionem fuiſſe, rem ex Principum ſententia dijudi-
Care.

care.
rici, ve
CMie, 6
jelponce
nulla le
ſtylum,
nomina
N.
Verum
lium ſu
ex nece
te, An
Pruacent
nimirun
eclibus
ſequerer

Majeſta

uocicio

liſſimẽ 2
Cum ſati⸗
Poteſtaten

quod Imperator Rodolphus II. fecit, reſervando tamen jus

elt deſtlier
hecdida.

Poka: N.
Xxrxcepit y
s trad
“ tatis; de

uam d.
aliis cauſi
nitio & m.
he nicht nn
fen vicht
Wuſe ſe
nen h.

Fbe ig
Grſit Chii
Cenſ, c0l ⸗.
latinam, in
Febr. 1lo, 4
s/hobe guch
hrieben / de
jemahls g
Gc. Uncde

ind lege lm.
iti, hancque
Ponderentur
Ottonis Fi-
oriatum Ex-
hriſtianvsl,
n, callide at⸗
nen, intel
etiit: De
gichen Gher⸗
ehen ſolt. 16
do tamell lus

a), Decen

„Comitiotumn

8ptomilelui
ſachuros, N.

5.1,11),54.

Impetutolenn

entiac, non
1, goen ire

care. Scribit enim in literis: Quin imo, quandocunque ipſe E
ricus, vel alius, juſtitiam popoſcerit, parati ſumus, Pares evocare
Curiæ, & cauſum NB. juxtà ſtylum Imperii noſtri definire. IIi
reſpondent: Imperatorem hoc feciſſe ſponte &libero animo,
nuila lege vel Jure cogente. -At quare igitur provocavit, ad
ſtylum, morem, conſuetudinem Imperii? Inania hæc ſunt
nomina? Scilicet!
F. 4. Ad 3. & ad Præjudicia §. 2. recenſita excipiunt.
Verùm quidem eſſe, Imperatores quondam Principum Conſi-
lium ſubinde in ejusmodi controverſiis adhibuiſſe; ſed non
ex neceſſitate quadam abſoluta. Verùm ex libera volunta-
te, Arg l. humanum. 8. C. De. LL. Politico intuitu, ſagaci

prudentia, & ut ed minus ſua Judicia reddant ſuſpecta. Ne

nimirùm videatur condemnatio ſubſecuta, magis odio & af-
fectibus, quàm delicto attribuenda, ſi ſolum ſuum arbitrium
ſequerentur. Sic olim Meccoenas ſuaſit Auguſto, ut cauſas
Majeſtatis & alias Principis perſonam ſpectantes, Senatũús,
Judicio permittat, Dion. lib. 52. Inde tamen nonniſi abſur-
diſſimè aliquis inferret. Ergò Auguſtus coactus fuit id facere.
Cùm ſatis conſtet Senat. Popul. Q. Rom. lege Regiã omnem
poteſtatem in illum transtuliſle, J. 6. J. de I. N. G. & C. ibig,
Hopp. I. I. F- de Conſt. Prin. Itaque à Conſilii quæſtione, non

eſt deſiliendum ad neceſſitatis quæſtionem. Sed replicamus;

hæc dicta, generaliter non procedere; diſtinguenda ſunt tem-
pora; Nam Jus Principum, non uno & eodem die, plenum
accepit vigorem; ſed quod ab initio fuit voluntatis, tempo-
ris tractu, inter turbas publicas creſcens, factum fuit neceſſi-
tatis; de quo ſequenti Capite dicemus.
F. 5y. Ad 7. reſpondent. Capitulationum verba, neu-
tiquam de foro Feudorum Regalium intelligenda eſſe; ſed de
alis cauſis arduis, difficilibus, & quarum expediendarum
ratio & modus in Receſſibus Imperii non continetur: Wel⸗
che nicht nur allein biß zu ihrem Zweckh wichtig / ſondren auch
einen wichtigen zweiffelhafftigen Modum hatten/ auſt welche
Weyſe ſie expediert und verrichtet werden müͤſſen. Worin⸗

nen des H. Reichs Satzungen und Abſchied nicht ſelbs Ver⸗
ordnung/

orduu
Viennæ d. 7. Jun. A. 1671. datam apud Londorp, Actor. Pub. T.
1I. L. 6. C. 36. p. I161. Controverſias autem Feudorum Re-
galium, aded arduas & dubias non eſſe, ſed earum expedien-
darum modum conſtare ex Receſfſibus Imperii. Nempè, ut
dijudicentur ab Imperatore. Dein, ſaltem Imperatoris eſſe
judicare, an cauſa aliqua ejusmodi periculoſæ conſequentiæ
& difficultatis ſit, ut illa ſimul ad Proceres imperii deferenda

ſit, an non ? & ſi ſit, in ejus arbitrio eſſe poſitum, quot &

quos velit Status, in Conſilium ſibi aſciſcere. At condemna-

rionem Principis inprimis potentioris, non eſſe rem arduam

& periculoſæ conſequemiæ, præcipuè ſtatu rerum alias tur-
bido, nemo negabit, & hanc exceptionem ſatis enervant di-
Ka in C. 3. J. z.
CAPUIT VII.
Inquirit Originem & Proprium ac verum
Statum Juris Principum.
H. 1. UI verò hactenùs dicta clarius appareant, paulèò al-

Wtius ad primam Reipublicæ Germanicæ originem eſt
aſcendendum, & Genuinus Juris Principum Ortus & Progreſ-
ſus inquirendus; quem aliter non habebimus, niſi probe diſtin-
guamus tempora; facies enim Imperii non ſemper fuit eadem.

HY. 2. Germaniam itaque vetuſtiſſimam ſi revideamus,
non ſolùm illam omni tempore in complures Pagos & Popu-

los diviſam, ſed etiam liberam, magis de Democratia, quam

Ariſtocratia, participantem, Pacis inprimis tempore, depre-
hendemus. In ſingulis quippè eorum Pagis (quos Gaͤw vo-

carunt) duplex eorum erat Ordo. Nobilium & Plebejorum.
Duplicia quoque obſervabantur Comitia, Maiora & Minora.

In illis tractabatur, de majoribus rebus, ipſam Rempublicam
concernentibus, de Pace, de Bello &c. adhibitis in Conſilium
emnibus illius Pagi Patribus familiäs, qui quidem per æ=ta-
tem poterant. in his, Principes de rebus minoribus ſoli con:-
ſukabant, & ea quoque, quorum penès plebem arbitrium
gtat, apud iſtos Principes præconſultatione quadam, pertra-
ctaban⸗

ng Thun / und Maſſe geben: Vide Reſolut. Danici, Legatà

QAihant
ogibel
2.24

ſen /i
quibus
Cuncil
AE/
m G
Shrp

Kenm, Ke

Elo,
Exemp

ee prel

ge (

Titate, e
madyer
Crautih,
juſlu, ſe
„H.
laa teg

cosdtione

iinis n

qudris!

enit g
Lcœperun
nos &

do place

M. ſil ius,
NThar
Hane. ap

Mbodo⸗

nici Lepd
Ur., a.l.
udorum Re.
nexpelle .
Nemphat 4
eratotis el⸗
onſeqertꝛre
tüidefeten e
um, quot &
1 condemna-
lein aldlln
um aliss tut⸗
eneryant di⸗

eran

dt, palld l.

oliginem

vsbiogtel⸗

ſti . . — .
trobecſtin coactionem aded fuit averſata, ut ne debitam ex delicto ſan-

guinis pœnam, niſi Deo dare voluerit. Iſtud cum in plebeio

er fuit eademn.
tevideatnu ,
4gos N Po.
ockatia, dvacn
npote, gepte⸗
Gos Get ..
& Elbeiot.

. & Munn.
Rempub ican
is aConliun
ide⸗ et.

Rabantur, qui dein in Comitiis populum ſententiam ſuam

rogabant. Confer. Corn. Tacit. de Morib. Germ. cap. I1I. n. I. G
25. n. 4. Jul. Cæſar., lib. 6. de Bell. Gall. cap. 22.

§. 3. Iſti Principes in ſua Vernacula vocabantur Gra⸗

fen/ i. e. Judices, quia per Pagos & Vicos jus reddebant; de

quibus iterum Cor. TLacit. A. I. cap. 12. n. 5 Eliguntur in ijſden
Conciliis (ſc. majoribus) & Principes, qui jura per Pagos Vi-
cosque reddunt: Centeni ſingulis e plebe Comites, Conklium ſe-
mul & authoritas adſunt. Hos Comites Germani vocarunt.
Schöoͤppen vel Schoͤpffen / & videntur alibi: Tacito l. 5. Hiſt.

T. 19. vocari Senatores. Belli tempore, ſuum habuerunt Du-

cem, ſeu Regem, qui bello gerundo, laxiori paulùm poteſta-
te præfuit; hunc vocarun Hertzog (de cujus eligendi ritibus
vide Cluver. Germ. antiq;: lib. I. C. 46.) ſed nec in pace nec in
bello, hujus infinita aut libera fuit poteſtas. In acie magis
Exemplo, quam Imperio; In Comitiis ſuadendi magis autho=
ritate, quam jubendi poteſtate, præfuit. Cæterùm neque ani-
mad vertere, neque vincire, neque verberare quidem, niſi Sa-
cerdotibus permiſſum erat: non quaſi in pœnam, nec Ducis
juſſu, ſed velut Deo imperante. Sunt verba Taciti cap. I. & 7⸗-
Y. 4. Hæc itaque tàm nobilis Spiritůs natio, Laconica
ſua regnmi ſpecie vid. Ariſt. lib. 3. Pol. Cap. 1 59. Monarchiam &

quovis fuerit obſervatum, multò difficilius Nobiles ad ſup=-
plicium rapti ſunt. Idem mos & eadem obſervantia, Francis
Rerit, qui ſeculo IV. & V. caput ſuper omnes alios extollere
cœperunt. Galliàque à Merovæo occupata, primò Aleman⸗
nos & Bojos, unico ad Tolbiacum prœlio, Chlodovæus M.
ſub jugum miſit. An. 499. vel A. 598. ut Hermanno Contra-
Go placet. Quibus mox Theodoricus Auſtraſiæ R. Chlodovæi
M. filius, occiſo Scheidungæ in ripa Unſtrutæ, Hermenfrido
R. Thuringos addidit. An. 52 5. vid. Gregor. Thuron. lib. 3. Hiſt.
Franc. cap. 4. & 7. Carolus Martellus Major doms, devicte
Ratbodo A. 718. & poſtmodùm Poppone 729. & 730. Friſios
fractos adjecit. Confer. Herm. Contract. ad A. 714. &729 Sigeh.
D Gembl.

Gembl. ad An. 71 8. Marian. Scot. ad An.729. Tandem hujus
