jus novum conderet, quo ſanciretur, ut poſthac eceleſiis non 30.
vel 40., annorum, Jed centum, præſoriptio obſtaret.

S. XIV.

Quæcunque vero demum fuerit cauſa & occaſio l. 23.

Cod. de S&S. eocleſ. illud certum eſt; JusrINIANUM Cen-
C 2 tena-

(20) 30

tenariam præſcriptionem, eccleſiis atque civitatibus inde-
finite conceſſam, deinde Novella LX. (ℳ) ad Catholicas
totius Occidentis eccleſias diſerte extendiſſe, procedente
autem tempore eandem iterum per Novelam CXI. (b) &
Nov. CAXXAI. cap. 6. (6), abrogaſſe atque in quadrage-
nariam ratione eccleſiarum & reliquorum locorum pio-
rum præſcriptionem mutaviſſe; civitatum vero nulla in
dictis novis legibus mentionem feciſſe. Variæ hinc de
Præſcriptione contra civitates DD. ortæ ſunt ſententiæ,
de quibus in ſequenti ſectione dicturus ſum.

(a) Edita eſt Nov. LX. Conſtantizop. VI. Kal. Maii BELISARIO F.
C. Conſule ſ. Eræ Chriſt a. DXXXV. Præcipua hujus Novellæ,
ad JoHANNEM, Arohiepiſcopum & Patriareham veteris Romæ
miſſæ, verba hæc ſunt. Cum antigta jura XXX. annorum me-
zis temporales exceptiones concludehant, G. NRt hypotheca fuerat,
Paudo longiora eis ſpatia condonabant: nos Jacroſanctas eccleſias
bujusmodi qguidem eurriculis zεenporum nullatenus erxcludi concedi-
mus, maxime in his rebis, in quibus vel Iæſionem ſicſftinuerint,
vel quicquam debeatur, ſed centum tantummodo annorum lapfſie
temporalem exceptionem eis opponi Jancimus: ut maneant per zo-
tum prædictum tempuus integra jura eορυιaſtica, & non poſſt eis
alia, praæter centum annorum, obviare eceptio: cum boc tempus
vitæ longævi hominis plerumque finis AWſe dignoſeatur. Habeat ita-
que ſanctitas tua hanc legem Catholicis totius Occidentis cleſtis
Profuturam, & in Orientales partes Propagandam, in quibius ali-
1tid ſacroſanétæ poſſident eccleſie & C. conf. RrrTERSHUSIUS loc. cit.
Part. XI. Cap. I. n. 13. ſoribens: Cum lex, Ut inter divinum, quiæ
vilgo Ot alt. Cod. de &S. ecleſ. generaliter diſponeret de eccleſiis in-
definite, Imperator ad elefias occidentales eam proditxit, aut certe
Rie declaravit, quod non minus ad eas, & ad Romanam, pertine-
ret, quam ad Conſtantinopolitanam vel Enieſænam „ e alias Orien-
tales. Ei tamen eadem novella addit lauſiclam, ut ettam ad ven-
dentia negotia pertineat, repetitam ex d. Il. ult.
(?) Lata eſt Novella CXI. cujus Præcipua verba Sect. ſeq. J. VIII. ex-
hibemus Kal- Jun. Conſtant, Imperii D N. JUSTINIANI perpetuo Aug.
A. XV. BasILIo V. C. Conſ. i. e. Anne Eræ Chriſt. DXLl.
( Data eſt Novella CXxXXI. XV. Kal. Apr. Conſtantinop. DN.
JusTINIANO P. P. Aug. BASILIO V. C. Conſule. Quam ſubſcri-
ptionem ex WLIANI Epitome Novellarum ita corrigit BACHIUS
in

.„

6
Alfni
10707,

1. fri⸗

SG
Saie,

₰ (21) 50

in Diſſert. de præſeriptione centum annorum in actionibus eccleſiæ Ro-
manæ de Jure Civili J. IX. data XI. Kak Apr. D N. JVsTINIA-
NO P. P. Aug. A. XVIII. poſt Baſitii V. C. Conſulatum A. IV.
i. e. Anno CHRISTI DXLV. verba capitis VIti hujus Novellæ,
quibus JusrrNIANUS Novellam CXI. confirmat, hæc ſunt Pro
temporalibus autem præſeriptionibus decem & viginti & triginta
annorum, ſacroſanctis eccleſiss & aliis univerſis venerabilibus lo-
cis ſolam quadraginta annorum præſeriptionem opponi præcipimus,
hoc ipſo ſervando & in exaétione legatorum & bæreditatum, quæ
ad pias cauſus relicta ſunt.

iiiiifi

SECTIO JURIDICA.
§. Il.

um omnis diſputatio de præſcriptione, quæ civitati-
bus jure opponitur, futura ſit; quid ſit civitas ante
definio. Civitas, in ſenſu eminentiori accepta, definitur
à GROTIO, quod ſit cœtus perfectus liberorum hominum,
juris fruendi & communis utilitatis gratia ſociatus. Civi-
tates itaque proprie vocantur reſpublicæ liberæ, & per
eminentiam, reſpublica Romana, quo nomine tamen ra-
rius in legibus occurrit. Sæpius vero in illis civitates vo-
cantur municipia atque coloniæ.

(a) de Jure belli & pacis L. I. 6. I. K. 14.

§. II.

Municipiorum conditionem, ſuo jam tempore obſcu-
ram, exponit GELLIUS (a). Municipes, ait, Jint cives
Romani ex municipiis, legibus ſuis & ſuo jure utentes,
muneris tantum cum populo Romano honorarii participes,
a quo munere capeſſendo appellati videntur, nullis aliis ne-
*coſſitatibus, neque ulla populi Romaii lege adſtriäti, ni in
C 3 quam

(22) 50

guam populus eorum fundus factus eſt. Ex quibus verbis
apparet: municipia fuiſſe civitates, a populo Romano in
ſocietatem munerum atque honorum receptas, ſuis legi-
bus utentes, nec ulla populi Romani lege adſtrictas, ni
in quam populus eorum fundus factus eſt (). Coloniarum
vero, addit GELLIOS, alia neceſſitudo erat; non enim ve-
niunt extrinſecus in civitatem, neo ſuis radicibus nituntur,
Jed ex civitate quaſi propagatæ ſunt, & jura inſtitutaque
omnia populi Romani, non ſui arbitrii, habent.

(a) Noct. Att. L. XVI. c. I3. Cf. HEINECCII Antiquit. Adpyend.
E. I. 9. 120.

(?) i. e. in quam populus eorum ſponte conſenſit; ut ex CrcERONE
egregie hæc verba illuſtrat doctiſſimus EzzcH. SPANHEMIUS in
Orbe Romano Exerc. I. c. 12.

Communicata deinceps cum pluribus non urbibus
tantum, ſed integris etiam gentibus, & denique cum
univerſo orbe Romano civitate, municipiorum atque co-
loniarum jura confuſa ſunt. Unde factum, ut omnes ex-
tra Romam, & deinde Conſtantinopolin, civitates mu-
nicipia dicerentur. Sane de ſuo jam tempore dicit ULPI-
ANUS (4): Municipes proprie appellantur muneris partici-
pes, vecepti in civitate, ut munera nobiſcum faciunt, ſed
nunc abuſive municipes dicimus uniuſenjuſque civitatis Cives.

(a) l. 1 ff. Ad municipalem. Coloniam quidem à municipio diſtin-
guit idem UEPTANUsS in l. 27. . I. f-. eod Sed jam AcckESIUS no-
tavit; ibi villam ſub nomine coloniæ intelligi. Reprehendit qui-
dem hanc explicationem DIoNYS. GorHoOFREDUS in z. ad d. 1.
ſed recte eandem defendere videtur ScHILTERUS Exercit. ad Pan-
dect. L. J. 17.

§. IV.

Hodie in Germania civitates, quæ ſuperioritati terri-
toriali

Micipis
1 t. con
Hun En

(23) 50

toriali Statuum Imperii ſubjectæ ſunt, nec ſuffragium &
ſeſſionem in comitiis Imperii habent, municipia & mu-
nicipales urbes vocantur, atque a liberis & immediatis
§. R. G. Imperii civitatibus, quæ inter Status Imperii
locum tuentur, diſtinguuntur.

(à&) Municipiorum nomen civitatibus provincialibus ex inepta Juris
Romani ad ſtatum publicum hodiernum applicatione tributum
fuiſſe judicat MavIUS Conſil. poſtb. XoIII. num. 191. ſcribens:
Quod municipiorum nomen civitatibus provincialibus attributum
fuit, banc originem habet, quod veteres Jurisconſulti, cum nihil
Jurisprudentiæ, pPraterguan quod Juſtinianei juris volnmina con-
tinent communia, & ſeirent, & ex iis omnia, etſi incongrue,
imperite & inepte Jepius, cenſere atque argumentari vellent, cum
nihil aliud in illis reperirent civitatibis aliqua ratione aſſimilan-
dum, ab iſtis ad bas priores argumenta ducere, poſtea & nomen
applicare auſi ſunt. Hinc factum eſt, ut alii veterum munici⸗
piorum conditionem, qualis ſub libera præcipue republica fuit,
cum civitatibus provincialibus conferentes, his quoque illorum
jura tribuerint;, quod tamen nexus ſubjectionis, quo hæ civita-
tes Dominis territorialibus obſtrictæ ſunt, non indiſtincte per-
mittit. Alii à municipiis ſequioris ævi, qualia ſub Imperatoribus
& Imperio monarchico fuerunt, ad civitates provinciales argu-

malceco. menta ducentes, multum de illarum libertate, qua ex, diverſa
tONREN- plane imperii forma, vel ex pactis aut privilegiis fruuntur, de-
rirtes n. trahunt. De nomine itaque nihil moramur, cum illud receperit
ectibr. uſus, quem penes arbitrium eſt & vis & norma loquendi, dum⸗
=“ modo ſibi quis caveat, né à municipiis Romanis ad civitates pro-

vinciales ſine diſcrimine argumentum valere putet. Conf. Jon.

WIELH. W ALDSCHMIDT Diſſertat. de differentiis municipiorum Ro-
manorum & urbium Germaniæ mediatarum recuſ. Marburgi

Catt- a. 1749.

arle n i His præmiſſis, qualis præſcriptio civitatibus ſeu i-.
H nicipiis juxta jus noviffimum Juſtinianeum opponenda
ſit: conliderabimus. Tres diverſæ hac de re ſunt Docto-

rum ſententiæ. Sunt interpreteés qui, centenariam præ-
ſcriptio-

4 Upennn

(24) 50

ſcriptionem ex L. 23. de &8. Eocleſ. Civitatibus ſupereſſe,
dicunt. Alii quadragenariam præſcriptionem, contra eccle-
ſias jure Novellarum introductam, ad civitates quoque
extendunt. Alii denique, tricennariam præſcriptionem,
quæ olim ex lege THEODOSII mioris obtinuerat, in-
tuitu civitatum reductam efſſe, aſſerunt.

§. VI.

Centenariam præſcriptionem civitatibus ex l. 23. C.
de &. Eccleſiis ſupereſſe, & actiones, ipfis Ccompetentes,
intra ſeculi ſpatium iiſdem patere, præter antiquos Gloſ-
ſatores Commentatoresque PILEUM, BARTOLUM, PaUL-
LUM CASTRENSEM JASONEM. MAYNUM, docent CovAR-
RUVIAS (4), RODINGER (), JACOBUS CIACIUS (C), WE-
SEMBECIUS (A), ZAHNIUS (e) aliique, his potiſſimum ra-
tionibus inducti; quod JwsTINIANUsS in Novellis Conſti-
tutionibus, quibus centenariam Ppræſcriptionem in qua-
dragenariam mutavit, civitatum nullam mentionem fe-
cerit: unde hic valere dicunt, notiſſimam Juris regulam:
quod non abrogatum eſt, cur ſtare prohibetur ().

(a) Ad regulam Poſſeſſor malæ fidei. de reg. jur. L. VI. Part. 2.
g. 2. 2. 9.

(b) Obſervat. Singul. V.
( Obſervat. L. V. c. §.
(A) ad Pandect. tit. de eſurpat. & ufucapionib. num. 7.
(e) Iobhnographia numnicib. c 84
(F) Gracus quoque interpres THrODORUS, uti adnotat GIPHANIUS
Explanat. EL. Codicis ad l. Ut inter divinum. C. de §§. Eccleſ.
putavit; hujus conſtitutionis primam partem tantum Nov. CXI.
& CXXXI. ſublatam eſſe, quæ eſt de Eccleſiis, non vero illam
partem, quæ eſt de redemtionihus captivorum. Cf. CujACIVUS de
diverſis tempor. præſeript. & termin. Cap. XXXIV.

S. VII.

Quadragenariam præſcriptionem, contra Eccleſias ju-
re Novellarum introductam, ad civitates extendunt RirT-
TERS-

NoSlos
HmdNI
els (g
dicunt,
prelrn
ſorpptio
religiol
MWell
religi
Aliichu
TCUS

le, pe

Mota

rei
Cntnel
Ues Oonnt
WNcri

roEN, N.
Cocent onn.
CIUSC),N.
porttmun n.
orells cont.
Oenn in r.
entoen .

(25) 50

TERSHUSIUS (A), STRUVIUS (5), LAUTERBACHIVUS (0),
HAHNIUS (), GEBHARDUS (6), LODoOVICI (V), HEINEC-
CIUS (9), & plerique recentiorum; ob idenditatem, ut
dicunt, rationis, qua JusINIANUS ſe motum dicit, ut
præſcriptionem quadragenariam, centum annorum præ-
ſcriptione abrogata, contra eccleſias, monaſteria, aliaque
religioſa loca induceret. Verba JusINIANI in Præfat.
Novellæ CXI. huc ſpectantia hæc ſunt: Privilegium, ex
religioſo propoſito, ſacroſanétis cleſiis Dei, & monaſteriis,
aliisque religioſis locis, conſtitutione noſtra nuper indultum,
neceſſaria correctione diſtinguimus. Dudum ſiquidem juſſe-
amus ad centum illis annos excebtionis propagari curricu-
la, per cujus licentiam ſanctionis negotia quilem multa om-
mota ſunt, & velut antiquorum vulnerum obduttæ patue-
runt iterum cicatrices: ſed eorum ſanitas provenireo non
Potuit, probationum ſcilicet dificultatibus impedita: quo-
niam per tantum ſeculi magis quam temporis ſpatium nec
documentis integritas, nec actis fides, nec ætas valet toſtihus
Juffragari.
(a) Expoſi. method. Novell. P. XI. . 1. n. 17.
() Exercit. ad Pandect. X EIII. §. 19. ibique MürLERUsS.
(O&) Colleg. Pandect. tit. de uſurpat. & aſucap. §. 41. Verba LAU-
TERBACHII ſunt. Lz l. 23. pr. Cod. de &S. Eccleſ. ad rerum civi-
tatum præſeriptionem 100. anni requiruntur, idque expreſſis ver-
bis nullibi reperitur mutatum: qutia tamen in d. l. 23. res hæ cum
rebis ecclgſiæ zquiparantur, Juſtinianus autem uſucapionem re-
rum eccleſiæ centenariam reduxit ad quadragenariam, ex idendi-
zate rationis idem cenſetur de rebus civitatum, multo magis, oum
res eccleſiæ adhuc favorabiliores ſint. Conf. LAUTERBACHII Diſſer-
fatio de varietate temporum Vol. III. Diſſert. CXXXNVIII. nz. 7.
(4) ad Weſembec., tit. de uſurpat. & ueſucap. num. 7. verb. Qua-
dam 40 ann.
(e) de uſucapion. c. IV. §. 5.
() Doctrin. Pandect. Lib. XLeI. tit. 3. J. I1.
(9) Element. Juris Civil- ecundum ordinem Inſtitut. g. 457. & ſe-
cundum ordinen Pandectarum P. VI. J. 221.

D §. VIII.

. (26) 50
S§. VII.

Tricennariam præſcriptionem contra civitates redu-
cam eſſe aſſerunt poſt PLACENTINUM, PETRUM CYNUM,
SALYCETUM & T'ULGOSIUM, alioſque, FACHINEUsS (4),
& LEYSERUS (). Horum ſententia reliquis anteponenda
& probabilior mihi videtur. Si enim JusINIANI perpe-
tuum erga eccleſias, monaſteria & ſimilia loca pia, favo-
rem perpendimus, atque in ejuſdem mentem inquirimus;
ea hæc fuiſſe videtur; ut eccleſiis, reliquiſque locis piis,
in cauſa præſcriptionis, longius quam civitatibus tempo-
ris ſpatium relinqueret. Accedit, quod huic ſententiæ
omnino faveant clara JusTINIANI verba in Nov. CXI. C. I.
Jubemus, ait Imperator, in negotiis, quæ antehac triginta
annorum removehat exceptio, nunc venerabilibus eccleſiis,
monaſteriis & xenodochiis, nec non orphanotrophiis & bre-
photrophiis & ptochotrophiis quadraginta annorum prote-
latio conferatur, SALVA CIRCA ALIAS PERSONAS ET CAUSAS
VIRTUTE, QUAM SEMPER TRICENNALIS PRESCRIPTIO SIBI
VINDICABAT,„ QUONIAM HANC DECEM ANNORUM ADJE-
CTIONEM SOLIS Ur DICTUM EST RELIGIOSIS LOCIS EO-
RUMCUE JURI VEL CONTRACTIBUS INDUELGEMVUS, At ſopi-

tæ boc temporis ſpatio tam perſonales, quam hypothecariæ

actiones in perpetuum conquieſcant: nibil penitus aliis exce-
ptionibus derogantes; ſed tam in alii quam trienio vim
roburque tenentibus. In illis namque, ut dictum eſt, negotiis
religioſos Contructus, memorato quadraginta annorum pri-
vilegio, volumus perfrui, in quibus eis centum aunorum
prarogativum conſtitutio noſtra contulerat. Quod ſi itaque,
Jolis eccleſus, juxta mentem & verba JwsTINIANI, & Ye-
liquis locis piis, quadraginta aunorum praſeriptio confer-
tur; ſi circa alias perſonas & cauſas ſalva debet eſſe virtus,
quam ſemper ſibi tricennaria praſoriptio vindicavit: non
video ſane, quomodo de civitatibus alia quam tricenna-
ria præicriptio, juxta jus Juſtinianeum, prædicari
poſſit. Incongruum enim fuiſſet addere; decem uoouumn
acdjectio-

Uem

nile,
itamd
t mth,
enmanon
dun

luck
tunlert,
a a
bät itn
llihinir.
t nke

4 CNtinn
RmIN
Nronnu
Mcn

lalan,
entenincunmn
Aulgrebani,
n Chitatbutnp.
od huie ſtene
Nin Macllen

imliu
VNISYICAl
SCENPN,
MNEN A.
1ocs 10.
UNls, E ,
n lpelernit
nitnt ulit ende
trinmmi un
Tunn et, gen
ta wmornn .
uftun MM
SIININN,
eſcriptie /
n Cbetcen
0 Ninden
n en1

(27) 30

ncjectionem ſolis religionis locis, eorumque juri & contra-
ctibus, indulgeri: ſi civitatibus idem aut plane majus em-
poris ſpatium reliquum eſſe voluiſſet JusrINIANUs.
(aà) Controverſ. L. VIII. c. 3.
(b) Meditat. ad Pandect. Spec. CCCCLIX. Medit. 8. 9.
§. IX.
Juſtinianei juris expoſitioni paucis ſubjungimus uſum
hodiernum. Tricennariam præſcriptionem ad res immo-
biles acquirendas & actiones extinguendas Germaniæ po-
Furli⸗ olim in uſu fuiſſe, plura teſtimonia, ex Capitularibus
egum Francorum & legibus Burgundionum, Oſtrogo-
thorum, Viſigothorum & Longobardorum, ab HrINEC-
CIO (a) atque RrCCTO () collecta, abunde docent. Plures
quidem viri eruditi in ea verſantur opinione, præſcriptio-
nem hanc tricennariam non aliunde in Germaniam ve-
niſſe, ſed ratione quaſi duce, ab ipſis Germanis excogi-
tatam & introductam fuiſſe. Sententiæ hujus hæc præcipua
eſt ratio, quod apud veteres Gallos, quorum mores cum
Germanorum conſuetudinibus maximam partem conſen-
tire dicunt, ſpatium triginta annorum pro ſeculo erat.
Verum ex eo, quod apud veteres Gallos atque Germanos
triginta annorum ſpatio ſeculum abſolvebatur; certo col-
ligi nequit; præſcriptionem quoque tricennariam Ger-
manorum inventum fuiſſe. Unde Codici potius Theodo-
ſiano triginta annorum præſcriptionem eePrn retuliſſe
Germanos, arbitrati ſunt EccARDUS (G EBERHARDUS
OTTO (d) atque KIPPINGIUS (e). Notum enim eſt, quanta

fuerit Juris Civilis Romani, inprimis autem Codicis The-

odoſiani in Occidente auctoritas, quantumve ex eo in
uſus & mores ſubjectarum Imperio Occidentali gentinm
tranſierit (). Decretio CHILDEBERTIICY9) Regis Francorum
lata circa annum DXCV. AD TRICENNARIAM LEGEM prO-
vocat, atque eam omnes omnino cauſas excludere dicit: &
in Capitularibus Regum Francorum by ſancitum reperimus;
ut facultates eccleſie, nec non dieceſes, quæ ab aliquibius
2 poſi-

0 6 (28) 50

Poſidentur Sacerdotihus, jure ſibi vindicent, guod tricen-
nalis lex Concluſit, & ultra triginta annos nulli liceat pro
id appellare, qod legum tempus exchaſit. Quis non videt?
hic legem Theodoſianam de præſcriptione tricennaria
omnibus cauſis opponenda innui.
Ca) Element. Juris Gerin. L. III. T. IlV.
b) Specim. Jur. Germ. de præſeript. Germ. vetere & bodierna C. TI.
(c In Decretione CHILDEBERTI II. Regis Auſtraſiæ & poſt GNr-
CHRAMNT patrui ſui mortem, Regis Burgundiæ data circa a.
DXCV. n. 4. in f. apud EccARDUM i legibus Francorum Salicis &&
Ripuariorum p. 167 legimus. De reliquis vero conditionibus omnes
onimino cauſas tricennarid lexæ exoludit, prater id quod in alia re-
gna bucuſqte detinuit. Adnotat ad hæc verba ECCARDUS. Tyi-
cennaria lex continetur Codice Theodoſ. LE. IV. T. XIIV. qui de
abtionibis certo tempore finiendis agit. . . Cothi & Franci eam
tanqitam etiliſſtmani apud ſuos etiam valere Seſſerunt. Vid. Legg.
VSigothorum L. X. k. II. l. 32. & 4. a autem una Romanorum
lex poſt alteram apud noſtros irrepfit, & in cſum venit; ut tan-
dem à gure Romano patrias conſuetudines benitus ferme ſicffocatas
eſſe, qguod mirennr non habeamus.

(d in Præf. ad T. V. Theſ- Juxr. Rom.
(e) de Uſucapion. Jur. Puhl. §. 212.
(V) vid. Not. Argent ad HEINEGG. Hiſt. Jur. Lib. II. . I. . 10. C ſqcq.
(g) apud BALUZIUM Capitular. Regum Francorum T. I. p. 17. C. III.
Capit. 248. Capitul. Regum Franc. L. VII. apud BALUZIUMp. 1077.
. .
Tricennaria hæc præicriptio hodienum in Germania
obtinet. In Saxonia ad res immobiles & jura acquirenda
vel amittenda præſcriptionem XXX. annorum, unius
anni & diei Saxonici, & olim & hodie, requiri, notiſſi-
mum eſt. Præfſcriptionis hujus meminit SPECULUM SAXO-
NICUM (a), his verbis: An eigen und Erbe mag ſioh der
dachſß verſchweigen bey drepßig Jabren, ung Jahr und
Tag, und eher nicht. Eandem præſcriptionem civitatibus
quoque obſtare, probat uſus fori Saxonici, allegatus &
Confirmatus ab AuGUSTO Electore Saxoniæ, Conſtitutio-
ne (), cujus verba ſunt: Es halten gleichergeſtalt efliche
davor, daß die Verjährung der Sächſiſehen Rechte wieder
ine

ne I
ſere
nbere⸗
Aroſi
l, .
1
di⸗
P

VI

AVNEKNl.

n Cermnyin
I Cdölentt
GOrN, UI
TChunt, Mil

reEYNN
e nung ,A

und
ionenn
wicl,

(29) 50

eine Statt und Rempublicam nicht ſtatt hahbe, dieweil aber
unſere Schöppenſtühle aus guten Erhehlichen Urſachen bißs
anpero, nach Sachſen Recht auf die Verjäbrung der ein und
dreyßig Jabr, ſechs Wochen und drey Tag in dießen Landen
diſfals geſprochen, ſo laſſen wir es auch dabey bleiben und wol-
len, daß hinfubro dermaſſen auch alſo erkannt werden ſoll.
(a) Lib. 1. art. 29. Sunt, qui dicunt, Germanis annum & diem
præſcriptioni tricennariæ addere, ſollemne fuiſſe. Rrcrus vero de
præſeript. German c. IV. L. 2. in allegato textu juris Saxonici
præſcriptionis tum rerum immobilium, tum mobilium tempora in
unum eſſe compacta, & veluti in unum maſſam conflata eſſe;

adeoque XXX. annos ad res immobiles, annum & diem vero ad
res mobiles ſpectaſſe arbitratur. Quicquid tamen ſit; illud certum
eſt; hodie in Saxonia & provinciis, quæ Jure Saxonico reguntur,
anmum & diem præſcriptioni tcticennariæ addi. Diem vero in Jure
Saxonico fex ſeptimanarum & trium dierum intervallum com-
plecti, notiſſimum eſt, ejusque rei rationem reddit RICcIUS oα.½
cit. c. XII
() CARPZoOV. Jurisprudent. forenſ. Part. II. Conſt. VI. conſtitu-
tionem hanc exhibet & ſubjectis definitionibus exponit.
§. XI.
Præſcriptionem hanc juris Saxonici in Sileſia quoque
receptam & contra civitates ibidem obtinere, non Obſcure
colligimus ex Tranſactione (a) inter Præſules, Liberos Do-
minos & Ordinem Equeſtrem Frincipatuum Suidnicenſis &
Jauravienſis ex una, atque inter Conſules & Senatores
bidem ex altera parte, mediantibus Cæſaris Commiſſariis,
a. 1545. d. 14. Decembr. inita, & d. I. Jan. a. 1546. Im-
peratoria auäctoritate munita:puncto der Landvogteyt. Ober-
Gericpt. Verba hæc ſunt: Der Landvogtey und Ober-
Gericht halben ſollen die Theile ſoſich Eingriffs Hinderung
oder anderer Einhalt in die Landvogteyen oder Ober - Ge-
ricpte übereinander zu beſohwehren oder Iͥfrungen zu ha-
ben vermeynen, ihre Beſehwehbrung eigentlich und endlich
in &chrifffen zu erkennen geben. . fürbringen und darthun,
dergeſtallt was dieſelbe Adelsperſohnen, oder ſie von otätten
Joleher angemaſsten Landoos oder Ober -Gericht halben
3 mit

06 (30) 50

mit Rayſer Rönig oder alten Finrſtlichen Briefen belegen
oder dasthun wollen, oder daß ſie ſolche oder dergleichen
Briefe gebhabt oder aus rodlichen urſuchen darumben kommen
wären, Ferner auch in Mangel dioßer Urkunden u. gebühr-
Sichen Zeugſehafften ſonſten mit dreyen oder vieren ungeta-
delten Biederleuthen beweißen u. erzeugen wollten, ſie
Jolche Gerechtigkeit drepéig Jabr, ein Jahr, ſoche Wo-
cben und drey Tag vom beutigen Tag an himier NRich zu
vechnen gebithrlicher weiße inne gehalten und gebraucht
hätten u. ſ. w.

(a) Extat apud LNIG. Reichs. Archiv Part. Spec. Cont. J. Abſatz
III. p. 369. & DouoON Corps Diplomat. T. IV. P. II. p. 299.
§. XII.
Idem præſcriptionis tempus olim in Auſtriæ Ducatu
valuiſſe, patet ex Jure vetere Auſtriaco, apud LupEWI-
GIUM (à), uübi hæc verba leguntur: Wer ein aigen in
Nutz imnd Gewehr hat, unverſprochen dreyßig Jabr und
ein Jahr und Dach, das en erzeugen mag mit zwoyen un-
verſprochenen Mannen, dgie des Mannes Cenoß ſindt der das
aigen hat, der ſoll es fürbus wollgerut haben. Cum hoc
jure in hac parte conſentit Jus Carinthiæ. In literis enim,
quibus ERNESTUSArChidux Ordinibus Provincialihus Cuyin-
thiæ Archi-Ducatus a. MooooXIV. privilegia Confirmavit,
hæc continentur: Wer bey gutem Gericht und mit ſtiller
Gewehr ain aigen berbracht hat, dreyßig Jabr und ain
Tag, Ein Leben zwölff Jjabr und ein Tag, ein Purchrecht
Jahr und Tag, mag das fürbringen, NJo bat er fürbas
recht (). Hodie in Auſtriæ utriuſque Archiducatu res im-
mobiles, jura atque actiones X XXII. annis Ppræſcribun-
tur; & quidem quoad Auſtriam ſuperiorem ita ſtatutum
eſt (c): Wanm einer ein liogendes Gut oder Gerechtigkeit,
AUSSER DER CGEISTLICHEN GfiTER, völlig 32. Jabr obne
einige Anfechtung, Klag oder Unterbruch' in Jeinem Gewalt
Nutz u. Gebrauch uhig erhalten, und bergebracht, der-
Jelbe oder ſeine Erben, und Nachkommen erſuüutzen, durch
ſolche

ilbe
gen 6
Pton
Ie V
reehi
labet
Caſ⸗
BrRy
t!
reich
einan
Urbe

rige

o
4

Mittra
Air⸗
itonli
huiie⸗
e ali
lr e,

5
*

itr z

.
Mine Mtg

ſrie Doctn
Ud Lvor.

n hoe
erin,

A mt giler
br ud ain
Piurkreck
ucturesin
Praleihe
in udru

₰ (31) 50

Jſolehe langwibrige und unangefochtene Inhabung, deſſelbi-
gen Guts, Gewehr, Recht und Aigenthumb. Hanc præſcri-
ptionem civitatibus quoque valide opponi poſſe, indica-
re videntur verba: Demnach wenn einer ein Gut oder Ge-
rechtigkeit auſſer der geiſtlichen Guter. Locum enim hic
habet, quod vulgo dicunt, exceptio firmat regulam in
caſibus non exceptis. De Auſtria inferiore autem teſtatur
BERN. NALTERVUS (d): Welcher ein liegendes Gut wie das
alt Herkommen und der uralt Lundes Gebrauch in Oeſter-
reicy unter der Enuns vermag, zwey und drepßig Jabr nach
einander beſutzt, nutzt und braucht, derſelbe und ſeine
Erhen und Nachkommen erſützen, durch ſolche langwüh-
rige und unzerbrochene Inhabung deſſelben Guts Gewähr
Recht u. Aigenthumb' u. ſ. w.
(a) Reliq. MSC. & Diplom. T. IV. p. 10.
(b5) vid. die Lands-Handveſte des Ertzhertzogthimbs Kbüärndten

(de a. 1610. in fol.) p. 14. .
() vid. die Ober- Oeſterreichiſebe Lands-Tafel P. III. T. 34.
(A4) de Jure conſuetud. Amgriac S 1 V. T. 129.

In Hollandia ex celebri illo MARIE, Burgundiæ Du-
cis, privilegio d. XIV. Martii a. MCCCCLXXVI. dato,
res immobiles trientis ſeculi, i. e. XXXIII. annorum,
XVII. hebdomadum & bidui, decurſu præſcribuntur:
hanc præſcriptionem contra civitates quoque valere teſta-
tur SINMON VAN LEUWEN (4):, Verba ejus hæcſunt: Sublata
quadraginta annorum praſoriptione, qua es ccleſiaſtica im-
mohilis & res ad civitates aut alias univerſitates Pectantes
acqirebantur . . . moribus noſtris una eademque in rebus
omnibus obtinet praſeriptio, eaque longiſſimi temporis, qua
abſque ulla mobilium aut immobilium, corporalium aut in-
corporalium diſtinétione, omnium rerum jus & dominium
acquiri præſoriptione tertiæ centum aunov unm partis volunt.
Quæ ab aliis tamen rectius diſtinguitur inter res mobiles,
quibus triginta annorum præſoriptionem ſufficere putant..
S& inter res immobiles, quas centum annot um trientem re-
quirere volunt. (a) Cenſ.

(32) 50
(a) Cenſ. Forenſ. L. II. c. X. J. II. p. 09. Cf. GROENEWERGEN de Legih.
abrogatis ad Rubr. Cod. ITit de præſeript. XXX. vel XL. ann.
J. X IV.
In Gallia FrAVIUM NICETIUM legem de præſcriptio-
ne tricennii primum promulgaſſe, teſtatur SIDONIUS AbP-
POLLINARIS (4) ſcribens: Peridem fere tempus (quo ſcili-
cet AsTERIUM Conſulatum iniiſſe paulo ante dixerat) ut
decemviraliter looguar, lex de præſeriptione tricennii fuerat
Proquiritata: oujus peremtoriis abolita rubricis lis ommis in
Noxtum tracta quinquennium terminabatur. Hanc intra Gal-
lias ante neſcitam, primus quem loquimur orator indidit pro-
Jecutionibus, edidit tribunalibus, prodidit bartibus, addidit
titulis, frequente conventu raro ſedente, paucis ſontentiis,
multis lanudibus. AsTERIUS hic conſul fuit cum PROTOGE-
NE, quibus Conſulibus prodiit conſtitutio VALENTINIA-
NI III. Imperatoris, qua lex THEODOSII Juniorié in Oc-
Cidentali Imperio confirmatur.
Ca) Eib. VIII. Ebiſt. VI.
XV.

Legem hanc tricennariam hodie adhuc in provinciis
Galliæ, quæ jure conſuetudinario reguntur, generaliter
obtinere teſtantur plurium provinciarum conſuetudines
a diverſis ſcriptoribus editæ (a)); unde non dubitamus;
eam quoque contra cCcivitates valere.
(a) vid. Conſuetudines Bituricenſes à BoëSνGο editæ T. III. §. 7.
EJUSDEM Deciſiones Burdegalenſes, Deciſ. CLXIII. n. 12. p. 402.
BARTHOLOMAIa CHASSANEO Conſuetud. Ducat. Burgundiæ Rubr.
XIH. J. 8. & IMBERTI Enchirid. uris p. 3 76. && Tqa.
S. XVI.
Ex his, quæ dicta ſunt, ſatis apparet: tricennariam
præſcriptionem, quæ actionibus a Civitatibus motis olim
ex lege THEODOSII Juniori Imperatoris opponebatur,
hodie quoque iiſdem, ſive juxta jus noviſſimum Juſtinia-
neum, ſive ſecundum receptas Germaniæ atque Galliæ
conſuetudines res examinetur, valide objici, atque exce-
ptionem præſcriptionis longiſſimi triginta annorum tem-
poris eos, quos civitatum ſyndici conveniunt, reddere
lecuros, actionemque inſtitutam perimere.
F IN I S.

S *
D“Rlõ
0 4

R

enen
Ren.
1
el
1, , . .
2
ℳ —
l.l
12 .
.
.
.
.
.

R
4
E 4
4
†

Arnen

SPECIMEN HISroniGó. IURIDICUM

PRSCRIPIIONE
CON TRA GWIIATIES

l d loten j. QUOD-
PRLZSIDE
VIRO CoNSVULTTSSTM0

DN. JOH. CHRISTIANO
ninlin. TREITLINGER

TJ. U. D. PAND. EL JUR. PUBL. PROF.
CAPITULI THOMANI GANONICο. onn-

in. D. VI. SEP TEIIBRIS NNO MDoCLX.
SOLENNI DISQUISITIONI SDUBMITTIT

in d. I. e 5
AUCTOR

UwW“ JOHANNES DANIEI. REISSEISEN

ARGENTINENSIS.

—⁊—ð
,„———— f ——
ARGENLORATI, Typis JOH. HENRICI HEITZII. Univ. Typogr.

M

fhfmfffffffffffffffffffff

i Ai nnntr

5

19 20 21

V

X

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

W.

19

18

12 13 14 15

1O11

6

5 6 7

4

mmmm

3

TNNNNNNNTNMꝛE NNTNNNNNNNNNNNNNNNNEà
10 11 12 13

2

R Copyright 4/1999 VxMaster Gmbhi wwWw.Xymaster. com

1