KaI600-721_8
author: Barbier de Tinan, Jean Jacques Théodore

A.E

Q dD. B. r. §.
DISSERTATIO JURIDICA NAUGURALIS
SISTENS THESES

CAPIITUI ATIONE
CESAREA

QUA S
DEO „020 PRDSIDE

ENX DECRETO

ILLUSTRIS FACULTATIS
J URIDIC

IN ALMA ARGENTORATENSIUM UNIVERSITATE

PRO LICEN T I A

SUMMOS IN UTROQCOE JURE HONORES
ET PRIVILFEGILA DOCTORALIA RITE
CONSEQUENDI

SOLENNI ERUDITORUM EXAMINI. SISTIT

104 4G PRKXANC. THEODOS.
ARBIER DE TINAN

ARGLENTINENSIS
DIE XXX. J ULII A. CHI. MDCocLI.

Iypis VINUE PAUSCLIINGOERIAN.

h. I.

)Uemadmodum ſingulæ ho-
minum ſocietates, qua-
rum multæ ac diverſæ
dantur ſpecies, ſuis con-
ſtant regulis, quibus ipſa-
rum natura formatur atque firmatur; ita
civitas ſive respublica, quæ, ut ARISTOTE-
LES de republ. lib. I. Cap. I. ſcribit, omnium
ſocietatum maxime princeps ac domina eſt,
quæque cæteras continet, ſuis componi-

tur regulis, quibus ipſa civitatis forma
continetur.

A 2 J?.Il.

(4)
76. II.

Regulæ, quæ in fundando imperio
ante plenam ejus translationem ſtabiliun-
tur, vel formato pridem imperio expreſ-
ſo vel tacito imperantium & ſubditorum
conſenſu legitime definiuntur, ut juxta
eas respublica exerceatur, a plerisque ju-
ris publici univerſalis ſcriptoribus, non ad-
eo mendoſe, uti Hꝑs& riO in element. prudent.
civil. part. I. ſect. VII. §. I. videtur, leges
fundamentales civitatis appellantur. Urx.
HßER de jur. civitat. ſect. III. cap. V.

T. III.

Pro ingenio atque libertate populi,
diverſaque, quam civitas, poſt varios ca-
ſus & rerum diſcrimina, accepit forma,
alibi major alibi minor legum fundamen-
talium eſt numerus.

Th. IV.

75. IV.

Ipſæ porro hæ leges vel generaliora
ſaltem de civitate bene regenda & pro-
movenda ſalute publica continent Ppræce-
pta, vel ad ſpecialiora deſcendentes re-
gendæ civitatis modum determinant, &
media in adminiſtrando i imperio adhiben-
da exprimunt. PorzNDORF. de jure naturz

&S gentium lib. VII. cap. VI. §. 10.
75. V.

Germanorum civitas ſive, uti ſtylo ſo-
lemni vocatur, Imperium Romano-Ger-
manicum paucis olim de ſtatu publico
cinctum erat legibus: CoNRADUS URSPEER-
GENSISs Chron, ad a. II125. 6& IISI. illarum
deinde numerus ſenſim ita auctus eſt, ut
in immenſum excreverit juris publici,
quod in Germania obtinet, doctrina.

A3 Zz. VI.

— (6) ——-

7. VI.

Inter fundamentales Imperii Romano-
Germanici leges eminent Capitulationes
Cæſarex, quibus Imperatoris, qui caput
Imperii vocatur, auctoritas atque pote-
ſtas varie reſtringitur ac determinatur,
membrorumque ſive Statuum Imperii li-
bertas atque dignitas augetur & firma-
tur.

Zh. VII.

Capitulatio eſt conventio inter Impe-
ratorem & Electores inita, qua ille ante

coronationis ſolemnia ad certum admi-
niſtrandi Imperii modum jurato ſe adſtrin-

git. B
Zh. VIII.
Ita vocatur hæc conventio a capitu-

lis, ſectionibus ſive articulis, quibus con-
ſtat;

*☛ (7) -
ſtat; eadem ratione, qua olim leges a
Francorum regibus latæ Capitularia dice-
bantur, & hodienum conditiones, in quas
provinciæ urbesque victoribus ſe dedunt,
capitulationes vocantur. CANGIs in gloſar.
latinit v. capitulare & capitulum. LIMNE-
us in prolegom. ad capitulationes & STRUV.
corp. jur. publ. cap. VI. §. 21.

2. IX.

Eandem germanice den Kaiſerlichen
Articuls. Brief vocare, LMNXO de ſur. publ.
lib. I. cap. XI. §. 7. placuit: plerumque vero
Germani, retenta voce latina, ipſam appel-
lant die Kaiſerliche 'ahbl- Capitulation (Gal-
lice Capitulation Imperiale).

Zh. X.

Quæ in Germania Capitulationes nun-
cupantur, in Polonia Pacta conventa dici,
adnotat HesrIos in cit, elem. prud. ciwil.
part. I. ſect. VII. §. u.
2h. XI.

—% ( 8)
Zh. Xl.

Minus recte Capitulatio Cæſarea a
LIMNAO de jur. publ. lib. I. cap. XII. §. 13.
CARPZOVIO & fere non omnibus, qui præte-
rito ſæculo de jurisprudentia publicalmperii
Romano-Germanici commentati ſunt, cum
lege regia Romanorum comparatur: nam,
ut alias differentias omittam, lege regia,
quæ de Principis Romani imperio lata eſt,
populus ei & in eum omne imperium ſuum
& poteſtatem conceſſit: S. 6. INST. de jure na-
tur. gent. é& civil. Capitulatio vero Cæſarea
poteſtati Imperatoris limites ponit, eam-
que diverſimode reſtringit. S1 RUV. corp. jur.
publ, cap. VI. §. 21.
Zh., XlII.
Capitulatio Cæſarea diverſo reſpectu
& lex eſt & conventio: SrRUV. loc. cit. cap. VI.
§. 21. legem & quidem fundamentalem ipſam
vocant Electores, apud LoNDoRPIUM tom.

II. act. publ. lib. VI. tit. XXIV. eandem vero
recte

recte vocari conventionem, luculenter
contra LvNCKER. de Capitulatione 9. 3. pro-
bant verba procemio Capitulationum inſe-
ri ſolita: das Wir uns demnach aus freyem
gnadigen vvillen mit denſelben unſern lieben
Neſen, Brudern, Obeimben, und Furſten,
vor ſich, und ſambtlichen Furſten und stan-
de des Heiligen Rœmiſchen Reichs, geding,
und Pacts-Weis dieſer nachfolgenden Arti-
culn vereiniget, verglichen, angenommen
und ugeſagt haben. KEMMERICH Introd. ad

us publ. lib. II. cap. VIII. §. 1.
7 ⁰. XIII.

Cum vero, uti Gaormus de jur. bell. &
pac. lib. II. cap. XIV. §. 6. docet, ex pro-
miſſo & contractu regis, quem cum ſub-
ditis iniit, naſcatur vera ac propria obli-
gatio, quæ jus det ipſis ſubditis, dubio
caret, Imperatorem Capitulationi conſen-
tientem veram atque firmam contrahere
obligationem, quæ ſine communi Statu-
B um,

—82% (10) e-
um, quorum nomine Electores contraxe-
runt, voluntate & conſenſu, nec reſcin-

di nec alterari poteſt. SrROv. loc. cit. cap.
VI. §. 36.

Zh. XIV.

Et quidem ita firma eſt hæc Impera-
toris obligatio, ut ipſe a nexu hoc, nec
canonum legumque auxilio, nec quavis
alia ratione, invitis Statibus liberari que-
at: ſpectat huc clauſula ſingulis Capitula-
tionibus verſus finem adjecta, quam Ca-
pitulatio CAROLI VI. & ejus ſucceſſorum
his verbis exhibet: Solches alles und ſedes
baben vwir obgedachter Rœmiſcher Kaænig
denen Churfurſten des Reichs vor ſie und
im nabmen des Heil. Rœmiſohen Reichs
geredet, verſprochen und bey unſern Kœnig-
lichen ebren, vourden und vwoöorten im
nahmen der vvahrheit ugeſagt, thun
daſſelbe auch hiermit und in kraßt dieſes
Briefs: immaſſen vvir dann das mit ei-
nem

α (II)
nem leiblichen eyd zu GOtt und dem hei-
ligen Evangelio beſchvwvoren, daſſelbe feſt,
et und unverbrochen vu halten, deme treu-
lich nachzubommen, darvwvider nicht u
ſeyn, Diut thun, noch vu ſchaffen, daß da-
vνâder gethan vverde, in einige vwvers oder
vvege, Ve die mchten erdacht vr-
den, uns auch darvwider einiger behelff
oder ausnahm, diſpenſationes, abſolutiones,
geiſt- oder vveltliche Rechte, vvie das nah-
men haben mag, nicht Du ſtatten kommen

ſollen.

2. XV.

Porro actus, ab Imperatore contra te-
norem Capitulationis ſuſcepti, nulli ſunt,
& pro talibus declarantur diſertis art.
XXXIII. Capitulationis CAROLO V. præ-
ſcriptæ verbis: Ob aber diſèm oder andern
vorgemeldten Articulen und Puncten eini.-
ges wuvvweder erlanget oder ausgehen vvir,
das alles ſoll braſftlos, todt, und ab ſeyn, in-

B 2 maſ.

—5 (12) 6-

maſſen r es auch alsdann, und dunn
als jetzt hiemit casſiren, tædten und abthun,

und, vvo noth,, denen beſchuwerten partheyen

deshalben nothdurſfiige urkund und brieff-
liche ſehein zut geben, und vwiederſabren
u laſſen ſehuldig ſeyn vvollen, argliſt und
Leſahbrde hierinnen ausgeſchieden. Conf. Art.
XVI. §. II. Capitul. FRANCISCI I. & STRVYKII
diſſert. de negotiis Capitulatione Cæſar. an-
nullatis vol, III. opp. diſp. V.

Zh. XVI.

Imo tempore interregni, quod LzEo-
POLDI electionem præceſſerat, actum fuit
de clauſula commiſſoria Capitulationi in-
ſerenda: vid. POFENDORF.-rer. Brandenburg.
lib. VII. §. 26. ad. a. 1675. ſcribens: Quta
multorum querimoniis agitatur capitulatio-
nem, quantumwis accuratisſime conceptam,
haud ſervari, noſtri cum alus conſultarunt;
an non neceſſarium ſit, eidem legem commiſ.
Joriam expresſis verbis inſeri, ut Cæſar, ipſa

—

Mon

non ſervata, ipſo facto mox Imperio excidiſſe

ſit cenſendus, ac declarationem ſtatim al Ele
Koribus faciendam. Conf. laudatus PrrN-
DoOkpF. de jur. nat. & gent. lib. VII. cab.
VI. §. 0. Conſilium vero hoc effectuù non
immerito deſtitutum eſt. Conf. SIRvV.

corp. juris publ. cap. XIlV. §. 00.

Th. XVII.

Quamvis vero LvNCkER de Capitulat.
§. XI. pag. 52. & ſqq. minus recte negare vi-
deatur, Cæſaris poteſtati per Capitulatio-
nem derogari, ipſius tamen majeſtas nul-
Ium inde detrimentum ſentit; cum Im-
perator in Imperio ſuperiorem non agno-
ſcat. LiMN. iur. publ. l. I. cap. XII. §. 36.
& ſqq. STRYk. Cit. diſſert. cap. I. J. 7. POFEN-
. de jure nat. & gent. lib. VII. cap.
IX. §. 9.

B 3 7 . XVIII.

— (14) - .
2ÿ. XVIII.

Varia & anceps eſt ſcriptorum juris
publici de origine Capitulationum ſenten-
tia: ſunt qui cum ScHILTERO inſtit. Jur.
publ. lib. I. tit. II. §. 2. atque de natura &;
origine juris publ. S§. ö. fontem Capitulatio-
num ſe reperiſſe credunt apud TAcrr. de
morib. germ. cap. VII. ſcribentem: reges
ex nobilitate, duces ex virtute ſumunt, nec
regibus infinita aut libera boteſtas; &s du-

ces exemplo potius qJuam imperio, ſi brom-

Pti, ſi conſpicui, ſi ante aciem agant, admi-
ratione praſunt. Aſt quamvis hoc teſti-
monium priſcam Germanorum, liberta-
tis ſtudioſorum, indolem prodat, atque
reſtrictam antiquiſſimis temporibus re-
gum in Germania poteſtatem fuiſſe doce-
at, Capitulationis tamen, ſive conventio-
nis certis capitibus diſtinctæ, quibus im-
perium auſpicaruro limites ponuntur, Ori-
go minus recte inde peti videtur: præci-
pue

HR

1

(15) Ke-

pue cum regibus, qui diverſis, in quos TA-
crrI ævo Germania diviſa erat, populis
præerant, comparari omnino nequeant Im-
peratores hodierni.

7. XIX.

Alii, ab iis demum temporibus, quibus
diverſi Germaniæ populi, a Francis in u-
nam rempublicam recepti ſunt, juris pu-
blici germanici origines repetendas eſſe,
merito ſtatuentes, CAROLUM M., imperium
LuDoviIco Pio filio ſuo communicantem, Ca-
pitulationum autorem eſſe docent, dum
THEGANUS de geſtis Ludovici Cap. VI. ſcri-
bit: Karolus locutus eſt ad filium ſuum co-
ram omni multitudine pontiſicum éo& opti-
matum ſuorum, ammonens eum imprimis.
(1) omnipotentem Deum diligere & time-
re, (2) ejus praæcepta ſovare in omnilus,
(3) ol'ſtas Dei gubernare, &s dAcfendere a
pravis hominibus, (4) ſororibus ſuis & fra.
tribus, qui erant natu juniores, & kehce.

5 (16) 6-
bus & omnibus propinquis ſuis indeßcien.
tem miſericordiam oſtendere pracepit: de-
inde (5) ſacerdotes honorare, ut batres, (6)
populum diligere, ut ſilios; (7) ſuperbos &;
nequisſimos homines in viam ſalutis coactos
dirigere; (8) canobiorum conſolator & pal-
perum eſſe; (9) fideles miniſtros 6& Deum
timentes conſtitueret, qui munera injuſta o-
dio haberent; (10) nullum ab honore ſuo
ſine cauſa diſcretionis deſiceret; (II) ſemet-
ipſum omni tempore coram Deo é6s omni po-
pulo irreprehenſibilem demonſtraret. Poſt-
quam hao verba & alia multa coram mul-
Pitudine ſilio ſuo oſtenderat, interrogavit, ſi
obediens voluiſſet eſſe praceptis ſuis, at ille
reſpondit, libenter obedire, & cum Dei ad.-
jutorio omnia pracepta, quæ mandaverat
ipſi pater, cuſtodire: tunc ſusgſit eum pater,
ut propriis manibus coronam, quæ erat ſuper
altare, elevaret, & capiti ſuo imponeret.
Verum monita hæc paterna de bene regen-
dis ſubditis, quamvis a filio, uti ex biſto-
ria exauctorationis apud DO CaESNE tom. II.

ſcript.

3 (17) -

ſeript. p. 33. Colligitur, jurejurando confir-
mata, multum differunt a pactis, quibus
ſub auſpicium imperii ſummæ poteſtati li-
mites ponuntur.

Th. XX.

Quod Lopovicus pius juravit patri ju-
ramentum, ejusdem ſucceſſores proceribus
regni, quorum poteſtas ſenſim creſcere
ccœpit, ſub imperii auſpicia præſtitiſſe,
exemplo CaRotI calvi aliorumque con-
ſtat. Vita Caroli apud PrrHoEü ſcript.
rer. Franc. p. 508. & ſeq. LEHMANNI chronic.
Spirenſ. lib. Il cap. IV.

29b XXI.

Qui Carolingis in Germania ſucceſſe-
runt reges imperatoresque, præſtito quo-
que ſub initium regiminis jurejurando,
promiſerunt, Deum colere, eccleſiam tue-
C ri,

ri, juſtitiam adminiſtrare, & regni leges
atque conſuetudines ſervare: probat hunc
morem præter inmunera hiſtoricorum te-
ſtimonia SpECULUM SANONICUM, cujus Art.
LIV. Lib. III. ita ſcriptus eſt: Er ſoll dem
Reich buldigen, vvann man den Kanig
vwvahlet, und ſohvwveren, daß er recht
ſtarchen und unrecht kranchken, und das
Reich in ſeinen rechten vertreten vvolle,
ſo vvie er es kœnne und mæge. Conf. SpEc.
SEV. cap. CV. & PräFFINCGERI Vitriar.

illuſtrat. lib. I. tit. VII. tom. I. p. 835. ſq.

Th. XXII.

Eosdem porro regni Ordinibus, Ele-
Gtoribus præcipue, privilegia, quæ olim
obtinuerant, confirmaſſe, conſtat ex Au-
REA BULLA, cujus Cap. II. §. 8. ita præci-
pit CAROLUS IV. Quia de antiqua approba-
ta & laudabili conſuetudine tam inconvulſe
quam immutabiliter in commune, quod

ſab.

☛

ſubſeribitur, ſemper extitit hactenus obſer.
vatum, ideoque & nos conſtitutimus, &
de imperiali decernimus plenitudine poteſta-
tis, quod is, qui modo pramiſſo in Regem
erit Komanorum electus, peracta ſtatim
electione huſusmodi, bpriusquam in aliqui-
bus cauſis aliis ſive negotiis virtute . Im-
berii adminiſtret, uni erſis E& ſingulis prin-
cipibus Electoribus, eccleſtaſticis & ſeculari-
lus, qui propinquiora Sacri Inperti mem-
bra eſe noſecuntur, omnia ipſorum prii-
legia, litteras, jura, libertates, concesſio-
nes, antiquas conſuetudines, & etiam di-
gnitates, & quidquid ipſi ab Imperio usque
in diem electionis ſuæ obtinuerunt & poſ-
ſederunt, absque dilatione & contradictione
confirmare és approbare debeat per ſuas lit-
teras & ſigilla ipſisque pramiſſa omnia in-
novare, poſtquam iimperialibus fuerit infu-
lis coronatus.

C 2 Zh. XXIII.

(20) ee-

Zb. XXIII.

Verum hæ confirmationes jurium &
promiſſiones juratæ de rite adminiſtrando
imperio, quæ in heæreditariis quoque re-
gnis, uti LANEUS ad capitulat. proleg. ſect.
III § 19. ſg. docet, obtinent, multum
differunt ab illa pactorum ſpecie, quæ in
jure publico Germaniæ Capitulatio vocatur.
STRUV. corp. jſur. publ. cap. VI. §. 22.

Tb. XXIV.

Parum quoque cum Capitulationibus

hodiernis conveniunt conditiones, Rbpor-

PHO Juevo anti-cæſari ſcriptzæ, quas me-
morat BRUNO in bhiſt. belli ſaxon. apud FRE-
HER. tom. I. ſeriptor. rerum germanic. p.
212. & articuli illi exhibiti ab OBRECHTO
ex archivo Argentoratenſi in apparatu ju-
ris publ. p. 7l. in quos RupERTus, exaucto-
ratO

— —

ꝗſNMN

rato WENCESLAO electus, Electoribus eccle-
ſiaſticis fidem dedit.

2h. XXV.

Hæc cum ita ſint, probanda omnino
videtur ſententia BozcLERI in notit. J. K.
Imp. lib. XII. cap. III., quæ & ipſa hodie
communis eſt: ita vero eruditiſſimus hic
olim in patria academia profeſſor ſuam de
prima Capitulatione ſententiam explicat:
certum ſatis videtur, vulgatam de antiqui-
tate Capitulationum ſententiam, ſi de Im-
perio Romano-Germanico loquimur, ma-
gis jactari ad alios uſus &z diverſa propo-
ſita, quam revera demonſtrari poſſe; eſtque
ſitata plerisque manifeſta confuſio jurisſis-
randi regii, ejusque formularum, &s Ca-
Pitulationis inde a Carolo V. introductaæ;
antiquiorem entim non reberi, ora mlultad
tos quaſtionis terminos, jam egregii viri a-
gnovere. conf. Traité ſyſtematiqne touchant
C 3 læ

5 (22) -
la connoiſſance de l'état du S. Empire Ro-
main de la nation Allemande. liv. XII.
chap. III. & le Droit public germanique
chap. It. tom. I. p. 70. ubi hæc leguntur:
Quelques Docteurs, de ceux qui croyent, que
les loix ſont d'avtant plus reſpectables, qu'el-
les ſout antiques, font remonter l'origine
des Capitulations ſusqu'a Louis le debonnai
re, parce, diſent ils, que ce prince promit

A'honorer les gens d'egliſe, & d'aimer ſes

peuples comme ſes enſans: il faut avoir

l'imagination bien creuſe, pour trouver un
rapport entre cette promeſſe verbale, & des
loix &crites, telles que ſont les Capitulations
imperiales d'aujourd'hui: celles c, n'ont
commencé qu'avec l'election de Charles V.

h. XXVI.

Mortuo nimirum inchoante anno de-
cimo nono ſæculi XVI. MAXDMINLIANO I.
Cæſare, cum dignitatem Imperii ambirent
duo,

fhf . ps

— (23) -
duo, FEANCISCUS Galliæ rex, & CAROLUsS
Auſtriacus, Hiſpaniæ rex, MaAXIMILIANI ne- 4
pos, autore FäloERICO ſapiente Saxoniæ
Electore, Imperium delatum eſt Carolo,
certis tamen ſub conditionibus, ut & Ger-
maniæ ſua libertas conſtet, & ea, quæ ob
CakRorI præcipue potentiam metuebantur,

pericula vitentur. SLEIDAus de ſtatu re-
ligion. & reipubl. Carolo V. Caſare lib. I.
p. 18. &o' ſqq. Conf. MoNzAMBANO de Ratu

Imperii Germanici cab. V.
7y. XXVII.

Congditionum harum, ſ. Capitulationis
CAROLO V. præſcriptæ, ſumma capita ſunt:
tueatur rempubl. Chriſtianam Pontificem
& eccleſiam Romanam, cujus ſit advoca-
tus; jus æquabiliter adminiſtret & paci
conſulat; leges omnes Imperii, præci-
pue Auream Bullam ſervet; ſenatum in
Imperio conſtituat ex Germanis delectum,
qui

55% (24) —-

qui rempublicam gerat: jura, privilegia,
dignitatem Ordinum Imperii minime im-
minuat; Electoribus liceat, cum opus
erit, inter ſe convenire; fœdera adverfus
Principes inita aboleat; de rebus Imperii
nullum pactum faciat cum exteris, niſi de
Electorum aſſenſu; facultates Imperii ne-
que diſtrahat, nec oppignoret; ab Impe-
rio avulſa bona recuperet; cum exteris re-
gibus pacem colat, neque pro rebus Im-
perii, niſi de Ordinum omnium, præci-
pue Electorum, voluntate bellum ſuſcipiat;
peregrinum militem nullum in Germani-
am adducat, niſi conſentientibus illis; con-
ventum Imperii nullum edicat, neque
tributum imperet, niſi de conſenſu Ele-
Gorum; conventus non agat extra fines
Germaniæ; negotiis publicis præficiat Ger-
manos, ex nobilitate delectos; confici-
antur litteræ omnes latino vel populari
ſermone; extra fines Imperii nullum Or-
dinem in jus vocet; det operam apud
Pontificem, ne qua fraus fiat Concordatis
natio-

(25) *-
nationis germanicæ & Imperüi libertati;
monopolia coërceat; portorium nullum
aut vectigal imponat, niſi aſſentiantur Ele-
Gores; neminem indicta cauſa proſcribat,
ſed juris ordinem ſequatur; Imperii bona,
quæ forte vacabunt, ad publicum patrimo-
nium referat; ſi quam provinciam auxiliis
Ordinum acquiret, Imperio conjungat;
quod interregni tempore P'alatinus atque
Saxo publice egerint, ratum habeat; con-
ſilium nullum ineat, quod dignitatem Im-
perii ſuæ familiæ hæreditariam faciat. Conf.
SLEIDANUsS lOC. Cit. lib. I. pag. 28. . cujus ver-
bis potiſſimum, brevitatis cauſa hinc inde
mutilatis, uſus ſum.

2 . XXVIII.

Inſtitutum ſemel receptum, etſi fortaſ-
ſe eædem, quæ CAROLIV. tempore obtinu-
erant, rationes, non æque urgerent, reti-
nere, e re Imperii viſum eſt; imo ſequen-
tibus Capitulationibus magis magisque re-
D ſtricta

(26) ee⸗
ſtricta eſt Imperatorum poteſtas, Statuum-
que lautoritas majora cepit incrementa.
JoANNESCHRISTIANUS MüLDENER HalæI697.
edidit Capitulationem harmonicam atque
ſingulas Capitulationes cum ea, quæ Josk-
PHO præſcripta eſt, comparavit: eximium
opus, continuatum & in linguam gallicam
multa cum cura translatum, prodiit Paris.

a. 1750. in 40.
2h. XXIX.

Capitulationem, ante electionem con-
fectam, eadem peracta, electus electio-
ni conſentiens, vel ipſe, vel per mandata-
rios jurejurando confirmat: jurata tamen
mandatariorum promiſſio atque Capitula-
tionis acceptatio poſtea ab ipſo electo re-
peti ſolet. Dat præterea electus reverſales
de ſancte ſervanda Capitulatione. Vid Ele-
dta ſuris publ. tom. IV. p. 285. la Capitulation
harmonique part. I. Pag. 140. Part. III. pag.
130. & 134.

2b. XXX.

(27) -
Th. XXX.

Regi quoque Romanorum, vivo Impera-
tore, electo præſcribi Capitulationem, ſingu-
lorum, quos a CAROLI V. temporibus nu-
merare licet, Regum Romanorum, ſi FER-
PDINANDUMI. excipias, exempla probant: &
licet minorennis, qualis JoseeHs fuit, eli-
gatur, mox tamen juramento præſtito Ca-
pitulationem approbat, & Imperator fa-
Qus reverſalibus litteris de ea ſervanda Ele-
cCtoribus denuo cavet. KEMMERICH introd- ad
jus publ. lib. II. cab. VIII. §. 0. Singulis quo-
que Electoribus Capitulationis exemplar
ſigillo imperatorio munitum traditur. KEM-
MERICH loC. Cit. ſect. II. cap. VIII. §. 49.

2h. XXXI.

Conficiunt Capitulationem Electores,
abſente olim Bohemiæ Rege, cui ſaltem bi-
duo ante electionem Capitulatio commu-
nicabatur, ut quæ monenda duceret abs-
que mora proponeret. Poſtquam vero
D 2 A.

—5 (28) -
A. MNDCCVIII. per Concluſum Imperii Bo-
hemiæ Rex ad omnes conventus quaſi poſt-
liminii jure admiſſus eſt, Capitulationis
quoque conficiendæ jus ei æque ac reliquis
Electoribus competit; quod ipſum quoque,
nemine contradicente, A. MDCCXI. exer-
cuit CAROLUS VI. JoskEpHI in Imperio * que
ac in Bohemiæ regno ſucceſſor.

2b. XXXII.

Juri conficiendi Capitulationem „ quod
Electores occuparunt, in electione MAT-
THIE primum contradixerunt reliqui Status,
cauſſati Capitulationem, legem quippe Im-
perii, nonniſi omnium Statuum, quibus
legislatoria poteſtas æque competit, con-
ſenſu, ſanciendam eſſe: Electoribus e con-
trario jus hoc, ut eligendi juri annexum,
vi obſervantiæ ſibi ſolis vindicantibus. LoN-
DoORP. Act. publ. tom. V. p. I1o55. & tom. VI.
p. 989.

2h. XXXIII.

( 29) -
2 5. XXXIII.

Cum Gne fructu fuiſſet primus hic Sta-
tuum conatus, in tractatibus pacis Weſt⸗
phalicæ A. MDCXLVI. recruduit contro-
verſia, atque Proteſtantes præcipue Impe-
rii Status, Suecis ſuffulti, urſerunt commu-
ni Imperii conſilio ſanciendam eſſe Capi-

tulationem perpetuam, non niſi eodem
condlio inpoſterum mutandam: PFANNERI

hiſtor. comit. l. II. §. 2. & ſq. & hiſtor. pac.
ssl, I. II . 2s9, aſt negotium hoc Pa-
cis OSNABRUGENSIS art. VIII. 5. 3. ad proxima
comitia rejectum eſt.

7y. XXXIV.

Formula hac, uti MoNzAMB. de ſtatu Imp.
Germ. cap. V. ait, ſtylo Germanorum no-
tatur, rem in infinitum iri extractum; &

ſane in comitiis proxime ſequentibus ne-

glecta fere eſt negotii hujus tractatio; at-
que Electores A. N DCLIII. priſco ritu Ca-
D 3 pitu-

62 (30) Les-
pitulationem FeRDINANDI IV. ſoli confſcri-
pſerunt, ita tamen ut nonnulla Statuum
monita attenderint, &, addita formula, de-
claraverint, confectam ab ipſis eſſe Capi-
tulationem pro ſè & omnibus Imperii Prin.
cipibus atque oͤtatibus.

2h. XXXV.

Cum porro a ſolis Electoribus, negle-
ctis maximam partem Statuum monitis, ad-
ornata eſſet LEopolbr Capitulatio, interpo-
ſuerunt proteſtationem Status reliqui, & in
comitiis A. MDCLXIII. inſtitutis, hodie-
que durantibus, non ſine magno animo-
rum motu controverſiam hanc denuo ege-
runt: poſt multas turbas, compoſita tan-
dem eſt A. MCLXVII. delineatio capitu-
lationis perpetuæ (Concordantzæ. Project), de
cujus tamen prologo præcipue atque epilo-

go cum Electoribus minus conveniebant
reliqui Ordines: ipſam tamen hanc delinea-
tionem, neglectam in electione JosEpHI
fun-

fundamenti loco in adornanda Capitulatio-
ne CAROLI VI. adhibuerunt Electores at-
que ejusdem Art. XXX. ſtipulati ſunt,
Imperatori curæ fore, ut negotium
hoc, quam primum fieri liceret, ad exi-
tum ducatur: repetitus vero quamvis ſit
hic Articulus in Capitulatione CAROLI VII,
& hodierni Imperatoris FRANCIScCI; ardua
tamen hæc cauſa nondum ſopita, nec al-
tercationum eſt finis.

N&αNRππιαααναπ: N
COROLLARIA.
Pyrorenh ſt contractus conſenſualis,

quam vis jus in re demum ex traditione
naſcatur.

II.

In ſervitute oneris ſerendi, dominus pra-
Ati ſervie nlis non tenetur reficere columnam,
quaæ ſuſtinet parietem vicini.
III.

(32) -
III.

Fidejuſſor, qui ad certam ſummam ſe
obligavit, ad uſuras obligatus non eſt.
VJI.
Patronus ſilium ſuum præſentare poteſt.

Pactum antichreticum jus Canonicum
damnat tanquam uſurarium.

VI.

Vaſallus ſulinfudare poteſt, vel gratis,

vel pretio interveniente.

3 WW v,
R W 3
9
NWWHANR S 0
S ☛ 1 E SSN
— 5 1.

umnnn — l D

15
HEEEEEEE
=ð
EEE
EE
EEEEE
00

Focus O alance

R

e

17 18 19 W X V 2
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

16

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

„ Copyright 4/71999 VxyMaster Gmbh wwW. yymaster. com

1

QD. B. r. .
O. JURIDICA NAUGURALIS
§ TENS I HESES

PULATIONE
SAREA

QUνA S
Sodo PRSIDE

ENX DECRETO

RIS FACULTATIS
RIDIC £

NTORATENSIUM UNIVERSITATE

LICENILIA

UTROQUE JURE HONORES
ILEFGIA DOCTORALIA RITE
CONSEQUENDI

ERUDITORUM EXAMINI SISTIT

C. FRANC. THEODOS.
RBIER DE TINAN

ARGENTINENSIS
. N ULà II A. C. uDccLI.
H. L. Q. C.

DUE PAUSCHINGERIAN.