KaI600-721_10
author: Tissot, Jacques Philippe

A.E

1 D. V. 7. C.
DlISSERTATIO INAUGURALIS NURIDICA

AD RUBRICAM
HNSI. DE USUFRUCI.

QUu
DEO 7RIUNO PRLSIDE-=
EX DECRETO ET AUCTORTATE

ILLUST'RIS ET MAGNIFICI

URISCONSUITORUM ORDINIS

IN CELEBERRIMA ARGENTORATENSIUM
UNIVERSITATE

PRO. LICENIIA

SUMMOS IN UTROQUE WRE HONORES
ET PRIVILEGIA DOCTORALIA

RITE CONSEQUENDI
AD D. 12. O0OC 10BR. MDocIIII.
SOLENNI ERUDITORUM CENSURE SUBIICIET

JACOBUS PHILIPPUS TISSOT.

WINTZENHEMIENSIS.

rn*α rr v ααHn α
ARGEN VORATII,

Typis MELCIHIIORIS PAUSCHINCGERI, Typogr.

PATRIE,
PATRONISs

atque

AMICISZSs..

(3) Se⸗
èòMä
ERE
Ses eee.
SAEAESNE

DISSERTATIO INAUGURALIS
JURIDICA.

AD RUBRICAM INST. DE
USUSFRUCT.

7HES. I.

AOnſideratus generaliter uſusfructus,
ſcilicet pro quacunque utilitate
ex re aliqua percepta;, bene di-
vigditur in cauſalem qui cum ſua
D cauſa, nimirum proprietate con-
junctus eſt; & formalem, qui à
proprietate ſeparatus, & eſt Uſusfructus ſpecia-
liter- Ius eſt jus facultatis, aus ſervitutis & inter
eas quæ perſonæ cohærent annumeratur. ſervi-
tutes, definiturque jus utendi & fruendi rebus
alienis ſalua earum ſubſtantia: ex quibus ver-
bis perſpicuum eſt Uſumfructum efſe ſervitu-
tem, cum in re aliena ſit conſtitutus.

A 2 2MEJ.

—55 (4) L82-
ZIES. TII.

Subdividitur ſpecialis in proprium, cui ver-
ba definitionis traditæ apté conveniunt, & eſt
conſtitutus in rebus Uſu non conſumptibilibus:
& impropriuin, conſtitutum videlicet, in rebus
quæ uſu conſumuntur; huic licet data definitio
ſtricté adaptari nequeat, cum fieri non poſſit,
ut ſalva maneat ſubſtantia rerum conſumptibili-
um uſufruct. gravatarum: ſed tandem id impro-
prié fieri dici poteſt, cum res eadem ingenere ſit
à fructuario reſtituenda: nec propterea confun-
ditur quaſi Uſusfruct. cum Mutuo, ad quod
non debet intervenire cautio: quod ſecus in
quaſi uſufruct. in quo talis cautio vices pro-
prietatis ſuſtinet aliquatenus §. 2. juſt. h. tit.
L. 1. . de UWlufrudz. car. rer. l. J. F. de Uſufrudt.

per legatum.

THES. YII.

Cum circa rem alienam ſit Uſusfruct. ut
dominus ſit ſecurus, leges voluerunt per fru-
Guarium caveri, praſtando cautionem fidejuſſo-
riam L. o. F. de Uſufruck. L. I. de Uuſafruck.
quemad. cau. non enim ſufficeret Juratoria, nifi
tantàâ laboraret inopià fructuarius non ſuſpectus,
ut

ut non poſſit reperire fidejuſſores: gloſ. & DD. in
L. a. cod. h. t. & Bart num. 6. h. t. vid. WESENB.
comment. inlib. z. cod. h. tit. num. az. ejus cautionis
duo ſunt capita. Ium quo cavetur de utendo ar-
bitrio boni viri, id eſt de non deterioranda re;
alterum de reſtituenda poſſeſſione rei vel in ge-
nere vel in ſpecie, finiro Uſufructu; in proprio
uſufrudt. Præſtari debet ea duplex cautio, ſi à
proprietario exigatur: ſed poſterior ſola ſufficit
in improprio qua cavetur de re ejusdem generis,
qualitatis & quantitatis reſtituenda S. 2. inſt. h.
it., cum in eo non poſſit ſervari res integras
cujus uſus, abuſus eſt, ſeu conſumptio.

IES. II.

Non eſt de ſubſtantia uſusfruét. proprii
utrumque cautionis caput, quia poteſt non præ-
ſtari, ſi non fuerit exactum: ſed tamen Teſta-
tor qui uſumfruct. legavit, non poteſt eam re-
mittere L. z. Cod. ut in poſſeſtone legat., quia hæ-
redis commodum ſpectat, in cujus favorem a
lege introducta eſt: L. 5. F. de Wufrucdt. ear..
rer. quod adeo verum eſt, ut ſi teſtator eam
remiſerit, pro non ſcripta habeatur remiſſio, cautio-
nemque petere poſſit hæres: bene tamen fit
ab herede ipſo remiſſio: quia poteſt juri in fa-
vorem ſuum introducto renuntiare. arg. L. penult.
Cod. de pactis.

A 3 2EN.

äD6 ) Le-

2 HEN. Y.

In improprio autem uſufruct. major eſt
controverſia, num cautio de reſtituendo ſit de
ejus ſubſtantia ? affirmativam ſuadere videtur
natura rei uſu Conſumptibilis, in qua poſitus
eſt uſusfruct., cujus talis cautio eſt quaſi ſub-
jetum; Negativa tamen magis placet & fre-
quentiori calculo approbata eſt: ex eo, quod
absque ea cautione podſſit talis uſusfruct. ob-
tineri ang. J. f. §. I. H. de uſufrudt. ear. rer.
idque ſine dubio procedit, cum ille, cui,
putâ heres, reſtituenda venit res eadem in ge-
nere, huic cautioni renuntiare poſſit. arg. L. 29.
de pact. CARPZ. C. 13. def. Tz. moribus Gal-
liæ remitti poteſt, cautio de reſtituenda re con-
ſumptibili, à teſtatore: potius enim ad volunta-
tem defuncti quam ad juris Romani ſubtilitates

attenditur. vid. Dn. DE FFRRIERE Lib. 2. inſt.
h. tet.

2HESJ. r.

Conſtituitur uſusfruct. ultima voluntate,
Contractibus, Sententia judicis, & legis diſpo-
ſitione: unde dividitur in conventionalem & lega-
lem: legalis eſt quem pater habet in bonis ad-
venti-

.

ventitiis fili!, Maritus in honis dotalibus Uxo-
ris &c. ita autem debet Conſtitui Uſusfruct. ne
proprietas ſit inutilis: ideé in perpetuum fundi
Uſusfrut. legari nequit: ridiculum namque eſſet
me dominum rei appellari, alium veréô ſemper
& ſine ſpe reverlſionis ipſa re uti & frui: Hinc
Ulustfruct. legatus Civitati, Eccleſiæ, Collegio
centum tantum annis durat; quia is finis longæ-
vi hominis eſt. L. 5. G. de Ulufrudt. per Legat.
L. J6. FH. h. tit.

YIES. WI.

Fructus perceptos omnes, tam civiles, quam
naturales & induſtriales fructuarius lucratur. L.

7. 9. fj-. h. tit. Sed nullum jus habet quod

ad hæredes transmittat circa pendentes §. 26. inſt.
de rer. diviſ. qui ſive maturi ſive immaturi fue-
rint tempore mortis fructuarii, domino proprie-
tatis acquiruntur, quia morte fructuarii Extin-
guitur Uſusfruct; ipſoque extincto fundus cum
omni acceſſione pleno jure ad Proprietarium per-
tinet; nec attendendum eſt: an tempore mortis
fructuarii finitus ſit annus cœpti Uſusfruct., vel
nondum finitus: utroque enim caſu fructus ad-
huc pendentes cedunt Proprietario: Sed ſi meſ-
ſe facta & fructibus jacentibus adhuc in fundo,

fructuarius deceſſerit, quid juris? tunc transmit-
tuntur

( 8 ) Fe-

tuntur fructus ad heredes fructuarii per L. 12. f.
quibus modis uſusfruct, amitt. 58

2MEN. WII.

Veruùm ſi fructuarius perceptis jam fructi-
bus, nondum finito anno cœpti Uſusfruct. deceſ-
ſerit, totius anni fructus ad hæredem ejus perti-
nent, nullamque partem in eis Proprietarius vin-
dicare poteſt: quæ ſententia probatur per textum
in L. rs princip. -. de Uſufrudt. & quemad. quiis Atat.
& fruat.,» quod non idem eſſet in Uſufruct. Le-
gali Mariti circa res dotales Uxoris, qui lucratur
fructus etiam non perceptos pro rata temporis
quo ſtetit matrimonium: ratio diverſitatis eſt,
quod fructuarius duplici de cauſa facit fructus
ſuos, una ex jure uſusfruct., altera ex ipſa per-
Cebtione: maritus autem eos lucratur propter
onera matrimonii ad quæ tenetur, & quæ tam-

din urgent, quamdiu non diſſolutum eſt matri-
monium.

2EJS. II.

Ipſummet jus Uſusfruct. licet in utendo
& fruendo ſit poſitum, non poteſt vendi nes
Cedis-

(9)
cedi, cum non egrediatur perſonam; idque ſ
liceret ea ſervitus in perpetuum poſſet protrahi;
ita ut proprietas domino foret inutilis: ſed ta-
men ipſa uſusfruct. commoditas vendi poteſt
L. 12. F. de Uſufrudt. quæ morte fructuarii ven-
dentis non ementis extinguitur; Sic igitur con-
ciliandæ ſunt leges, quæ reprobant Uſumtfruct.
cedi, cum illis quæ approbant, ita ut illæ de
jure, hæ vero de commoditate uſusfruct. ſint
intelligendæ.

Fructuarius proprius, cum ex jure ſuo
commodum recipiat ad non nulla onera ſecun-
dum naturam rei tenetur Cap. 1y. de regulis ju-
ris in 6., debet enim rem tueri, ſaluam, inte-
gram ſervare, læſam & corruptam reſaricre,
præſtando ſcilicet ſuis ſumptibus impenſas te-
nues L. 7. F. h. tit., non eas, quæ perpetu
rei utilitatem reſpiciunt, vel totius rei reſtaur-
tionem: eosque ſumptus ſi fecerit, actione ne-
gotiorum geſtorum poteſt repetere: vel jure re-
tentionis uti L. 7. Cod. h. t.: quæ autem dican-
tur magnæ vel modicæ impeniæ conſiſtit in ar-
hitrio judicis, qui attentis circumſtantiis, quan-
titate & qualitate rei uſufructuariæ has æſtima-
bit; tenetur quoque fructuarius ad ea damna
B quæ

(10) 2-
quæ dederit, ex lata, levi, vel leviſſima culpa,

etiam omittendo, cum in ipfſius ſolius gratiam
totus ſit Uſusfruct.

2HEJ. YI.

Amittitur Uſusfructus morte tam naturali
quam civili fructuarii, non utendo omninéô per de-
cennium, vel vicennium: veniente tempore, aut
Conditione, remiſſione, conſolidatione & interitu
rei, quæ ſi redintegretur ex poſt facto, redieritque
ad priſtinam formam, non reviviſcit Uſusfructus;
putã ſi ædes corruant & reſtituantur, tunc ceſſat U-
ſusfructus legatus, quia ædes iterum ædificatæ non
ſunt priores de quibus tantum ſenſiſſe videtur te-
ſtator. L. 12. §. 7. J. quib. mod. UIusfruct.

amitt.

₰ Oee

COROI-

COROLEARIA.
Promiſo etiam jurata
fadta Latroni de pretiodatr
do pro capite redimendo

non obligat, nec ſervati
debet.

II.

In Emptione perfecta
aunte traditionem rei emptä
periculum & commodum
pertinet ad Emptorem.
I.

III.

PbPuctum de non alienan.

do, non im pedit ſimpliciter
Pignoris diſtractionem.
IV.
Condictione ob turpem
cauſam non repetitur datum,
A' lurpituaoſet erxparte dan-
lvis & adccipientis.

PEupillus ſine tutoris au-
4horitate non poteſt adire æ-
reditäatem. “B
VI.
Advocatuscum clientede
guotà litis paciſci nequit.
. 6) (90

umnnn — l D

15
1:::
1::

N Focus O Balance Q

1

J

H

X VY 2

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

17 18 19 W

16

Copyright 4/71999 VXyMaster Gmbh wwWW.VXmaster. com

N. D. N. J. C.
INAUGURALIS URIDICA

UBRICAM
E CUSUFRUCUI.

QUAM

7RIUNO PRWSIDI
TO ET AUCTORFTATE

IS ET MAGNIFICI

SUILTORUM ORDINIS

MA ARGENTORATENSIUM
NIVERSITATE

LICENIIA

TROQE WRE HONORES
LEGIA DOCTORALIA
E CONSEQUENDI
12. OC BR. MDocLII.
DFTORUM CENSURE SUBIICIET

PHILIPPUS TISSOT-.

INTZENHEMIENSIS.

RGENTORATI,
[ORIS PAUSCHINGERI, Typogr.