KaI600-71_20

pI

—

ZÉ

X*

a

m

——

—

de

m

—

r m

—

x

--

s

KE

d

2

i

j

NI

as

A

Ra d-

as

——

m

—

W

Digitalisat

vorhanden

t

x

[

N

—

—

P

EO A

——

NT RO

ORE

ao ii t if

TM

—

4

i

s

d

r dasli O a A

—

É

Xv

u — —

É

— a L

ä;ä

4

T HESIVM INAVGVRALIVM

PARS

PHYSICO-MATHEMATICA

QVAM

RECTORE VNIFVERSITATIS EBERHARDINZE CAROLIN/ZE

AMAGNIFICENTISSIMO

SERENISSIMO ArovE POTENTISSIMO DVCE 4c DOMINO

DOMINO

CAROLO

DVCE WIRTEMBERGUE zr TECCLE REGNANTE

REL.

REL.

PRÁAESIDIE

IOHANNE

KIESIO

PHYSICES ET MATHESEOS PROF. P. 0. REGIAE BORVSSICAE

SCIENTIARVM ACADEMIAE SODALI, ORDINIS PHILO-

SOPHORVM h. t. DECANI,

PRO CONSEQVENDIS SVMMIS IN PHILOSOPHIA HONORIBVS

D. i. Sept. dumi MDCCLXXFIII.

HORIS CONSVETIS

PVBLICE DEFENDENT

CANDIDATI MAGISTERII PHILOSOPHICI.

[Q

3)

TA

TFDBING £4E,

iiTERIS JOH. AD. SIGMVNDL

N

a

GN

L

L

;

SS

L

)

,L.

NY

s Á

m

—

inz

«

&

W

Yl

IW(?

h

S

u

i

a

//ä

"f

3

d

d

.

(l

v

É

wb

"R

m

SSM

/

ï

^

XX?Q

a

//

N-

.

57/:111

,

.

7)

roanuti

U

)

: jk. zetzes bene defcripfit fpecula cauftica Jdrchiniedis :

Qc quaoxeAAoc d« aregnoe oA exemae TOA

EÉa'ywwo» ve xaTo7:TQoY €TexTyVey ,O "yeQoov

Agzo à: diaguuamroc cvuguerQs "8 xamo7aTQE

puxQd ToiaUTO. XOTO7TTQO, Suc qergagrAa, "yoialc

ximjuev, ASTIG) X6 XO4 TICI "yU'y'yAUMolG

qA«00V GXéO Téguxe GXTHOV TE WAIS

oj equmo xai Sepimo xaài. Xeruegiomamie

2LYOUOLA CO EY OOV d& Aoiroy €iG 4ETO TOV QUTIVOY

e£axlic p9 qofson, vrupedui 746 0AX

x41 cmvrac azrereQpoeoce) « umec ToEodoAn.

H.

Hoec fpeculorum fyftema, quibus naves Jarcelli verfas

plagam Syracufe borealem ab Jrchimedr combuftz funt, ita

gozïcipio: Pofuit pro bafi geo

izetra fpeculum plgnum hfexago-

*

num

4

GIUPD QGUOS

num notabilis magnitudinis, & erexit ad ejus latera fex alia

Tpecula, hoc fpeculum hexagonum folidum, quod rzze corpo-

ris geometrici referebat, in plano zquinoctiali collocavit -

Mu

chimedes, & ad determinatam ab hoc diftantiam radios folis

reflexos aliis minoribus fpeculis quadratis pariter folidis exce-

pit, & hac altera repercuffione naves combuftz funt.

Secun-

dum fy&ema fpeculorum quze radios folis excepit, a primo

fpeculo hexagono folido, ita concipi poteft: ad certum aliquod

intervallum a fpeculo hexagono tanquam in fuperficie fphze-

rica collecavit Archimedes fpecula minora, quorum quodlibet

pro bafi habebat quadratum, & ad quodlibet latus ere&um

erat aliud fpeculum quadratum, quod circa füam bafin per

jun&uras (burd) 9tüffe unb charnieres) converti potuit, ut

bene exciperet ab hexagono radios folis, toto hoc fyftemate

Ípeculorum radii folis in naves dirigebantur, & fic fyftema

navium conflagrabat

Iit.

Elefropborus ab Alexandro 7^oíta Italo inventus docet ,

ele&ricitatem fine frictione excitari poffe,

IV.

Idem etiam przeftat lapis Ceylonius Tourmalin di&us , qui

folo calore fit electricus.

V.

Iguis non eft gravis,

i

VI.

Vis refractiva diamantis triplo major eft vi refra&iva vitri,

VII,

QGRXEO GNXO

[VII.

Vacuum Gueritianum non tam perfe&um eft quam Torri-

eellianum, & in primo datis capacitate vafis, ex quo aér ex-

hauritur, & cylindri; &vnumero hau&uum, determinari poteft

aér refiduus.

VIII

In cryftallum Islandicam radius lucis normaliter incidens

etiam refringitur, & quicunque alius radius oblique incidens

bis refringitur.

IX.

Luna noftra nunquam fuit- cometa, vel planeta.

X.

Explicatio iridis & phyfici & geometræ operam requirit,

& quamlibet fe&ionem conicam iris reprzfentare poteft.

XI.

Orbita lunz circa folem eft verfüs hunc gbique cava.

XIE.

Dantur tamen fatellites planetarum primariorum, quo-

rum orbitz circa folem funt in aliqua earum parte ad folem

convex2 ; quod a celeritate in fuis circa planetas primarios

Orbibus pendet.

XIII.

Alütudo aéris terram cingentis determinatur a Celeb,

Segnero 10 ]- milliar. german. in Phyücg $$.255—259; 28:281

26600

— 4Biaya -

26600-

—

3

ETH

26600.

D

21

26

ho

gh

P.

266

gh —

. Series, qux adducitur fummanda, hzc eft:

6004(44-14-

^sb at

x

23

17

a

1

0.25175

i

430

: —

:I

—;;

;;

:

ï';ï

EE

O.II I45

T

:lg

"D

aT

44

ä

äïl

"18

-—

»

O.O0I1IO

I

4

37

n

.

—

0.07704

13

;E

ï

—

l

b4r.4

0.06250

NILI H',..»ci— &je B- s

aE

x4

7-

124

——:-

"

9.59384

d

wj vl

l

..2-33333

2.92717

Ergo allegata feries eft 266co (7.92717) — 210804 ped.

rhen.

XIV

Denfitas corporis zítimatur ex ratione ponderis vel.nu-

meri pun&torum materialium ad volumen; fic etiam denfitas

hominum in aliqua provincia eodem modo inveftigari poteft:

Ponamus Angliam novies niinorem Suecia, in illa effe 7 mil-

lion, hominum, inhac tres, erit denfitas hominum in Anglia

I

—

ad eamin Suecia 7 . 9 : 3 . I

21

l.

XV.

Si quis, cujus pondus ri50 tb (48oo femunc.) quotidie

2. femunc. novze materim acquireret, ejasque maffa fore£

conítans, poft annum antiqux materiz 3 remanerent; nam

—— D

*

4800 : 4794 . 88 — 4794 . 88 : 4704 . 88

4802)

quan-

7

quantum quartus terminus hujus regula aureze indicat, tan-

tum materie antiquo reftat Po& biduum. Porro

2

: 4194 . 88

4800 : 4794 : 88 — 4194 . 88

4800

: (4809)*

tantum materiz antiquze poft triduum, adeoque poft annum

(4794 - 88)! **

& logarithmis utendo.

l 4194. 88 —

8.68o77T1

Í. 4800

—

—

3.6812412

|

1

365 1. 4794 . 88 — 1343.4838605

364 l. 4800

——

—

1339 -9717968

364 1.4800 — 1339 :9711968

3-5120637

cui logarithmo competit numerus 3251 .35 femunc., vel $

maffze antiquze quam proxime, & fi nunc ulterius ratiocinamur.

i

2

-—

p

*

$ : (3)* hic quartus terminus indicat, quantnm ma-

terize antiquze homo habiturus fit poft biennium , adeoque

poít viginti annos (2)'^ — r; femunc.

XVI.

Continuatio fluxus aquze in fiphonibus preffioni aéris ex-

terni debetnr, qua aquam in breviore crure altius elevare

nititur; quam in longiore.

XVII.

Tranfietunt illa tempora, quibus cometz nuncii malo-

rum metum animis mortalium incutiebant, a cometis nihil

fperandum & nihil timendum elt.

XVIII.

GRUN (GIOS

XVIII

Comete non folum ab occidente ad orientem circa folem,

uti planete , moventür, fed etiam ab oriente ad occidentem,

a borea ad auftrum &c. fecundum omnes plagas feruntur , &

orbitze eorum ad orbem telluris annuum fub qmbuscunque n«

gulis inclinantur.

EC

XIX.

Difficile eft iter ad polum,; qui utrum materia fluida vel

folida eirceumdetur, nondum exquifitum eft

XX,

Preffiones fluidorum, qu» in omnes fenfus & in omnes

plagas funt dire&z , habent unam eandemque menfuram.

DC

XXL

Specula parabolica forent efficaciffima, íi mechanice ea

fatis accurate conftrui poffent, fed ita plerumque fucceffu qui

— ii —

A

expe&abatur, carent,

XXI

PHILO

LàT

Preffio cum percuffione comparari nondum poteft, hinc

etiam vis cunel, ubi percuífio adhibetur, cognita nobis non eft

XXIII

W PRO |

Sol eft infoco communi orbium planetatum & cometarum.

XXIV.

Perpetuo mobili, quadraturz circuli, lapidi philofopho-

: ANDI

rum inveniendis impenfus labor inutilis eít

Tog,

CHRI

ERE

vX , EOf

P s

Li;.

——

T

—

———

Y

RRR OR ia EE

rTrT v r IU E s

m

—

?1

p

a

p ii

p

CR

!

"

*

L

M

4

I

g

W

.W

I«

À

A.

E

W

[

Es

3

"

|

A

$

k

u

M

f

——

-

"

"—

ss

Es

x

*

t

SACUER.

i

du

E

-

s

*

Po"

T

GE E dÉ

s

N

Ea

TC

A o at i a

A a.

—— a(

—

"w

—— Ài R TA

——

———À

—

!

—

À

— BPÓÀ

d

P ais

—— Q EM

À

— Ó—MÀMÀÀÀ—

"—

p

E

&

z2—

)f

THESIVM

INAVGVRALIVM

S

R

o

PARS

[

£2

PHYSICO-MATHEMATICA

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

145

r

QVAM

-

RECTORE VNIFERSITATIS EBERHARDINZE . CAROLINJZE

[

O Baane Q

e

"

MAGNIFICENTISSIMO

[

t

-L

SERENISSIMO ArovÉE POTENTISSIMO DVCE 4Ac DOMINO

Focus

ä

DOMINO

[

N

a

[

M

?

CAROLO

DVCE WIRTEMBERGUE &gr TECCLE REGNANTE

Q

REL.

REL.

110

B NREESIDE

-

l

IOHANNE

KIESIO

e

PHYSICES ET MATHESEOS PROF. P, O. REGIAE BORVSSICAE

l

SCIENTIARVM ACADEMIAE SODALI, ORDINIS PHILO-

SOPHORVM h. t. DECANT,

[

PRO CONSEQVENDIS SVMMIS IN PHILOSOPHIA HONORIBVS

E N

D. r. Sept. 4ui MDCCLXXFIII.

l

u

HORIS CONSVETIS

PVBLICE DEFENDENT

[

6

CANDIDATI MAGISTERII PHILOSOPHICI.

5

e

AE

)

4

rP IrINGAE,

3

LITERIS JOH. AD. SIGMVNDL

2

d "^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymester.com

1