KaI600-70_8

— ln — . R

——

m

d

gt

Pmms

——À

—

m

-

s

t

Md

N CRDaE: x

w

2 d

swwy

A

MU

.

-

M is CEERREE R

pwr

|

J (——

Digitalisat

vorhanden

TT i

U ROU EU IAT ONPPNDPRUEUUR "

^

—

-

—

Ea

"ERX

d

n dU asl V

z

NEinsPibeena i rl

A

m Ó FOT ÉÉ o

—odeamt

—

v

düsemdt- o MA

x d ad n o i 4

Cs

DISSERTA4TIO THEOLOGICAÀ

AD PAVLIWVM HsBnz. l, 1 — 3.

FILIO DEI,

MVNDI CONDITORE POST

FACTAM PER SE IPSVM. PVRGATIONEM

PECCATORVM NOSTRORVM, AD

DEXTRAM PATRIS SEDENT

Gu

TESTIMONIVM.

PARS POSTERIOR DCGMATICO- POLEMICA CONTINV ATA

p etnsev.

od

HANC

SVB DIV!NIS A VSPICIIS

CIORE . VNIVERSITATIS

EBERHARDINO - CAROLI N/E

Mát VNIFICENTISSIMO

SERENISSIMO DVCE Ac DOMINO

DOMINO

sSCAAAROLÓDO:

DVCE WIRTEMBERGUE xr TECCI/E REGNANTE

REL REL.

PRRSIIDE

LVDOVICO JOSEPHO V HLAND,

S. S. THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL, ORDINARIO,

ET DVC. STIPEND. THEOL, SVPERAT fuNDEN]L

FAC. THEOL. H. T, DECANO

DIEBFS

DECEMBRIS MDCCL X XFII

JGÉORIS ANTE MERID: IO- I2 ET POSI' MERID 2-*4*

PVBLICE DEFENDENT,

. IOH, DAVID RICHT Kircho Tecc. : M. FERD. FRID. DREHER ,

7VZ1"ZL"' s.

M PHIL: THEOPH, PREGI/JER Nehr.|M. S'XT. IACOB, ERE CHT , Nagold,

M. PH L. HENR. SCHVLER, .Schornd, M PHIL. FRID.DOERNER, Remmingsh,

M. YOH, PHIL, LEIBIVS, ietighcim. |

SERENISSIMI STIPEND. ET EXAM. THEOL: CANDIDATI

TVBINGZE nLirTERIS EFRANKII

*

1177

F

SNN

x

D

Q'

à)) 33*3» j

,

7

Y

NNNNSSS

N

ss

CU

SS.

((2

'?: )9

C rP

äk (—X

d

($7

X

f

2/)

SRNZ

N

Xï*w ;

'&;9 f

* ec

7)

9)

2

NT

N

——

A EE

m

227

£

ZA

E

a

M —

U MA

s

Ix

1

7)

SSSENC

E

(

1 4

NUINNS

SS

SN

CzZ

z

Z

UC/ WMELLIERI ARTEMONII five SAMUELIS CRELLIÉ

coactam perverfamque— Oraculi noftri expoütidnem : qüam"

in Jwitio Evaugelii $, joh. veftit, - Part. I. . XX. p« 98. fq.

propoófuit, füb finem Differtatioris noftrae pofterioris $. VII. ad-

duximus, "& $. VIIL. & IX. refutatam dedimus, 'Ne vero in

vindicando illuftri hoc de diviuitate Chrifti teftimonio ingeuiofa

iïla fed violenta, qua præbipuus e Sociniaiiis Scriptor qdaüis'

data opera illud impug;favit, interpretatio omiffa videatur:

aexaminandanobislquoque eftjoNu& SCHLICHTINGII A BUCKO-

Wi1EC expofitio in Commentario in. Epiflolam ad Hébreeós, qui

Joh. cuerun Oper. Exeget. fübjun&tus eft, Bibl. Fratr. Polon.

T..HL p. 7o fq, -addit? ?4'elliæw

a Pavaphraf p. -"23x feqq.-

A.

$.L

-

—-—w—

SO IO

Schlichtingii: Infevpretatio.

Summam vwerborum Hebr. T, 1-3. ScHLICHTINGIUS hanc fa.

tuit: divinus Zuflor Chriflum ver[, x. usque ad verf. 4. omnibus

Proyhetis opponit.

Ipfa vero verba ita exponit:

V. 1. Deus) IVempe ille [ummus &5 unicus, olim. quidem Deus

Ifraélis, mmcvero Deus€9 Pater Domini no ftri jefu Chriftli appellatus,

Locutus eft nobis in filio) . Filium opponit. Prophetis, mon

quod Prophete etium non effent filii Dei : fed quod cum Chrifto com-

parati propemodum filii cenfendi nonfint, Adeo longo intervaL-

lo.eos Chriftus, qua filius Dei eft, poft fe reliquit.

Ideo MAT

& xv filius Dei vocatur.

Confderat autem Chriftum, cum

eum filiumDei appellat, adhuc ejustemporis ratione, quo nobis Dei

nomine locutus eft, qui jam tum Dei filius «« i£oxjv erat, li-

cet poftea excellentiori adhuc ratione Dei filius evaferit, &

quemadmodum antea omnes Dei filios longe fuperaverat, fic

deinde femet ipfum. Dum adhuc in terris munere prophetico

fungeretur, erat Dei filius 1) quod non viri alicujus opera

fuerit genitus, fed tantum virtute divina, 2) quod ad munus

omnium fan&iffimum a Deo fegregatus fuerit, & in mundum

miffus.

Hac enim in re continetur fimilitudo, quae inter Deum

& Chrifum munus fuum in terris obeuntem fuit, Tale nam-

*

que

——-W——

$

que munus fuftinere & obire non potuit, nifi Deo fimillimus fa-

pientia, fanctitate, potentiaque divina fuiffet, Quomodo enim

fine rerum iftarum participatione reconditam illam & nulli ante-

hac, nec angelorum, nec hominum cognitam Dei voluntatem,,

perfe&e & annunciare & confirmare, Cquibus in rebus munus

hoc fitum erat,) potuiffet? Hanc etiam caufam ipfe Chriftus

Joh. X, 36. affert, cur fe filium Dei appellaverit 3) quod jam

jus habuerit ad hereditatem Patris fui cceleftis adeundam, hoc

eft, ad poffidenda omhia, quie in ccelo funt & in terra, ipfum-

que adeo ceelum & terram, Quam hzreditatem poftquam adiit;

tum demum perfectiffima rationeDei filius evafit, guod.-mortalis

ejus natqra & conditio antea non permifit,

v. 2. Quem conflitit furedem ) - Pergit in Chfi&i pr&,

ftantia fupra prophetas explicanda.

Nulla autem hac major

effe poteft, quod Chriftus fit omnium heres, E$7« pofuit, id

eft, conftituit, Zeres hicnon fignificat eum, qui jus tantum

habet adeundo hereditatis, fed qui jam re ipfa hereditatem feu

bona paterna crevit & poffidet. Poffidet autem non poft Pa-

trem, ut fit in rebus humanis, fed una cum Patre,

Univer[erum) | Alludit ad unicum filium , qui folus bonorum

paternorum .eft hzres.

Nam & Chriftus eft unicus, feu unii

A 2

genji«

&

genitus Dei filius, non quod & alii filii nor fint : fed quod tales

non fint, Cum ergo pater fit omnium rerum Dominus, ideo

etiam Chriftus, unicus ejus filius, omnium rervm hoeres & dc-

minus evafit, ác proinde Angelorum omnium- & hominum tam

viventium, quam rmortuorum; — Licet autem iftis verbis figni-

ficata fit fumma. Chrifti preftantia ac divinitas, & veluti cum

Deo unitas: tamen fimul fignificata eft etiam Chzifti a Deo di-

verfitas, Chriftus eft filius, ac proinde eft ab alio,. Deuseft

pater, nec ullius filius ac- proinde a nullo: : Chriftus: eft confti-

tutus, Deus eft, qui conftituit,

Chriftus eft hzeres: Deus non

eft hzeres, Nec enim ab alio hc,

ipfe fibi ea condidit,

kquæ poffidet accepit, fed

Per quem. E5 fecula fecit ) Particula - e£ augendi aliquam

vim hocloco habet; quafi dicat: noón tantum eum ad haeredi-

tatem bonorum /worum omniíum admifit, fed etiam in feculis

condendis focium fibi adjunxit, tantique operis participem,

imo opificem quendam effe voluit, quo non tantum rerum

omniuni poffeffione, fed & feculorum opificio, quemadmodum

unicum filium decebat, fibi quam fimillímus effet, Ait autem,

quod per ip[um fecula fecit, ut in hac ipfa ereatione farta te&a

3naneat patris proérogativa, utpote cum ipfe primus autor,

five caufa principalis conftituatur hujus operis; Chriftus au.

tþqm media, feu prime, ut dicj folet, fubordinata; Qu&m-

admo-

E

d

Gsckd Ri

T oÓÓ—€

d

z

5

ádmodum enini ex eo, quod Chriftus Dei filius dicitur,

Deo partim fimilis, partim diffimilis oftenditur: fimilis, quia ea

illi infunt, quse Patri; diffimilis, quod' pater a nullo ea acce-

perit, ipfe vero a Patre: ita etiani in operibus, quze ipfi tan-

quam Dei filio'conveniunt, fimilis cernitur. differentia, Creat

quidem flius, ut Pater, fed non a'fe ipfo, ut' Pater; verum

Paterperipfurm |Hincautem patet, non effe hic fermonem de

veteri crcatione, quae nánquam dicitur per caufam' aliquam in-

termediam fuiffe pera&a: fed tantum ad eam alluditur, ad

quam etiam allufit Johaunes Cap. I Evangelii fui, ——

Porro fecula Deus per Ch riftum feciffe dicitur, non quod om-

la, quzeunquam extiterunt, feculapex eum condiderit; fed quod

condideritaliqua, nempe nova & a ptioribus diverfa , iisque lon-

ge feliciora; folet enim ad fpeciem fignificandam nom raro ge-.

neralis vox per fynecdochen adhiberi: quo etiam referri poteft

articulus, voci feculorum in grseco preefixus , quigeneralem vocis

fignificationen ad fpecialem aliquam ininusque communem folet

reftringere.

Per Chrifum namque vere nova & alia fecula

Deus condídit, dum per eum plane novam & a priori longe

diverfam rerum ac mundi faciem induxit, —— 1dem

erit fenfüs, fi feculorum voce mundum intelligamus, Nam &

ipfe D, Au&or infra eadem figniücatione vocem hanc ufur-

Á 3

pavit,

6

COSaniisistia d

—

pavit, adeo, utíi remipfam fpe&es, nihil aliud dícat, quam quod

Johannes dixit L. 8. xo. muudum per /E;ïmomm ejus fafium, aut

Paulus omuia per Chrifumeffe condita, Col. 1, v6, Deus vero per

Chriftum mundum fecit, quatenus humanumgenus procipuam

inundi partem , per eum reformavit, novumque ejus fta-

tum & conditionem priore multo feliciorem eífecit, — —

Plantationem emli €9 fundationem terra Efaj. XI, 16. vocavit

ipfe Deus rerum illam mutationem , qua populus Ifraeliticus ex

mifera Babylonice captivitatis forte in priftinum ftatum ac li-

bertatem reftitui debuit. At hzec rerum mutatio quid fuit aliud,

quam tenuis quzedam umbra iftius, qua nonunus populus, fed

omnesgentes, ex Diaboli & mortis teterrima fervitute erepti & in

gloriofiffnam filiorum Dei libertatem per Chriftum vindicati

funt? Quanto ergo hzc meliori jure per Celit3 terrg, & quod

idem reapfe eft, fzceulorum creationem. defignari poteft ? imo haud

dubie myftico fenfu in his prophetze verbis defignata fuit, ——

Hec autem mundi totius reformatio

ex qua nova fecula

funt confecuta, per Chriftum adhuc interris exiftentem & prophe-

ticum fuum munus obeuntem coepta quidemeft, at non perfecta,

Unde & D. Autor, ip[arumrerumordinem fecutus, primum :d pofuit,

quod Deusper Chriftum nobis locutus fi t

deinde, quod eum

hzeredem omnium conftituerit: deinde quodiper eum & fecula

condiderit: ut velhinc appareat, hocpoftremum ex priore de-

murnm

7

-—æ»-—-—

mum pleniffime confecutum effe, Coeptam vero dicimus mun-

di reformationem a. Chrifto, propheticum munus obeunte, ideo,

quod do&trinam propofuerit ad fotum mundum fpectantem, quam-,

visabunamundi parte, hoc eft, a populo Judaico, incipiendum

omnino effet, Apoftoli deinde, Chrifto in Coelos affumto, &

illic in regali folio confidente, tanquam miniftri fuccefferunt, per

quos Chriftushanc orbis & feculorum reformationem perfecit —

Omnia per ipfum , nempe Chriftum , fa&la funt , ait Johannes, de

rebus ad hanc mundi reformationem pertinentibus loquens, 69

fiue ipfo faffumeft mihil, quod fatumef. —Quis Piophetarum in

eocum Chrx&o conferendus eft2—

v. 3. Qui cum fit vel offet [plendor gloria) Adhuc plenius & veluti re-

fumto impetu Chrifti proeftantiam defcribit ; 2« «v. Participium ov eft

et praefentis et przeteritiimperfe&titemporis, ltaque verti poteft

Quia

vel per prafens vel per preterirum imperfetum

tamen conneGitur cum verbo temporis przeteriti, éxe9issv, vide-

tur potius per przeteritum effe vertendum. Itaque defcribit pri-

mo Chrifti praeftantam, qualem habuit etiam in terris agens

non quod ea ceffaverit, poft quam in coelum fuit eve&tus , fed

Nam cum poftea fubjiciatur

quod etiam antea in eo fuerit

eum purgatione peccatorum mofltrorum, per [e ipfum fafta, con[edilJe in

dextra majeflatis in excelfis, dubitari non poteft, quin eadem &

Zonüe major illius po[lea extiterit pmþamm quam antea fuiffet.

ATXU-

Amavyaeua eft iplesdor acjubar ex lucido aliquo corpore pro.

nanans: ideo dicitur effe ATXUyATMAE TZg doisg

Per óófay enim

intelligitur ipfius Dei lucidiffima majeftas, cujus majeftatis Chri-

ftusimago quedam ac veluti refplende[centia. fuit

Cum ipfe Deus

ab hominibus conípici non poffet propter immenfam & infinitam

fuamlucem , [ucis weluti radium quendam ac jubar emifit , &in illo

hominibus, majeftatis fuze confpe&um quendam exhibuit. Hanc

autem appellationem Chrifto tributam effe ideo multi putant,

quod divinam va?zlzntætcnz, quam emo videre yotuerit, àpfe nobis

enarraverit, quo etiam fenfu Paulus Cáriflum imaginem . Dei in-

confpicui vocavit Col, I,'15. Sed nihil prohibet, quo minus hanc

appellationem & defcriptionem latius extendamus, & referamus

d. yniver[am fimilitudinem, quam Chriflus iu terris vivens cum Deao

hgbuit, C5 qua Deumnobisretulit ac repra[entavit : ita ut hoc idem

fitcumeo, quod de Chrifto fcripfit Paulus Phil, If, 6,.eum fuiffe i

forma. Dei €9 Deo egqualem, ! Ea eratfapientia, ut Dei arcana nof-

fet, & Dei nomine oracula ederet, ac refponfa daret, ut homi-

num cogitationes & corda cognita haberet ; ea fanCtitate, ut effet

fine omni macula : eapotentia, ut omnibusin terris rebus, etiam

Damonibus, ut.Deus, imperaret, .Hinc -merito Johannes: 7-

dimus, inquit Joh. I, 14. gíoriam quafi unigeniti apatre, — 4dem

aliis verbis exprimere volens fubjungit autor :

l

Et

D d

9

Et figura vel charatter [ubflantia ejus. ) Chara&er eft forma ab

hquo archetypo impreffa. Deus vel hypoftafis Dei eft agxé-

cvxos, Chriftus eft chara&er illius vel éwrvroc.

Deus illi [uam

formgim velati zmpre[ Í

fic u£. mobis ipfum. Deum wfewet

Ideo

etiam ipfemet dixit: Joh. XIV, 9. qui-me videt , videt. C& patrem

inenm; propterea quodet verba Dei loqueretur , & opera ederet

Subflantia , feu ut eftin graeco textu, Áupoflafis Dei famitur pro

ipfo Deo, velfi malis, pro perfona Dei. ldeo autem hypofta-

feos voce videtur ufus fuiffe, ut tanto melius exprimeret , quid

inter Deum .& Chriftum, Deo alioquin fimillimum .& eum re-

interfit. . Chriftus nempe eft character

Deus

praefentantem

autem efít ipfa hypoftafis, . Pronomen ejws refpicit etiam ' ad

nomen glorig ,.cumqueeo non minus

quam cüm voce /upofla-

fzos conftrui debet,

Portmzsque vel ferens. omnia, verbo virtutis [we) videtur

his verbis priora explicare voluiffe

ita, ut particula: re,

quemadmodum etiam fzepe particu!a 49j,, exegetica hoc loco fit

non conjunctiva.

Eatenus enim Chriftus Dei fimilitudinem ac

majeftateminprimis referebat, quatenus omnia verbo fuo poten-

te fexebat

nifi quis dicere malit: prioribus verbls repraefen-

tationem divinze voluntatis, pofterioribus divinee potenüæ per

quam divina voluntas conürmat! fuit, fignificari. Participium

cfjey, quemadmodum & fuperius ev per przeteritum. tempus ex-

B

plican-

IO

GEEUSRASSSORORSU VRK MPÉS LOI eacumuquest um

phcandum eft. Ferre autem hocloco nihil aliud eft, quam me-

yere, agltare quo fenfu eodem verbo ufus eft Petrus II Epift, I,

vers, ult, cum ait, Prophetas aSpiritu . fuiffe affos,groece eeeopévas,

Perbum autem. Hebraica confuetudine pro juffu ac imperio

fumitur, ut Pf, XXXIII, 6, CXLVII, 15. 17. & CXLVIII, 8. Fere-

batergo Chriftus omnia , quatenusomnia adejus nutum ac pla-

citum movebantur, nihil erat, quod ejus imperio non cederet

non pareret.

Illo jubente quiefcebant maria, ceffabant venti

diffugiebantmorbi, redibat vita , cedebant fpiritus immundi

Ferebat autem omnia 7 jzueri 77c duvxpees àvr&, Pronomen

&vr2Íi fenfum fpe&tes, cohseret cum voce P14ari, non cum voce

Suausec, Verbum autem petentie per Hebraifmum eft verbum

potens, Ferebat omnia fuo potenti verbo

Non magno aliquo

conatu & molimine opus fuit, ut Chriftus omnia moveret: folo

nutu aC verbo cuncta peragebat: quod planedivinum eft, & me-

zxito1s, quiid facit, Dei ipfius chara&ter & effigies nominatur.

Talis autem nullus hominum extitit,

qui virtute in fe femper

refidente ,

quotiescunquc vellet, cun&a unico fuo nutu ac Ver-

bulo, utfic dicam, moveret,

RFFUTATUR

«) quoad fententiam

textu noflro in genere,

Qvantopere gloffze ScLica

NGIANJE a Vero verboxum fen—

fu abludant & gloriofifima de Chrifto, filio Dei, predicata in

minu-

-—

Yi

———æm

minutiffimum fenfum detorqueant , quoad fingula jam momenta

commonftrabimus,

- Inlimineftatimimpingit ScaricHTINGIUS,

dum hypotheü inferviens fummam priorum Capitis primi ver-

fuum hanc tantum effe vult Divus Autor C/zmjlmnHebr bDT-* p

uibus prophetis oppouit

Clamant verba textus, divimum filii [o-

ejusque quafi curfum ab initio

quentis glorium majefiatemque

rerum ad metam usque defcribi,

& füummam quandam totius

Epiftole exhiberi ;

quae & aliorum Interpretum fententia eft,

Jux:vus ait: Primis verfibuscontinetur prolepfis üvePropoütlo to-

tius eplüolæ. Agit Apoftolus de Chrifti officiis, perfona, ex-

cellentia five dignitate fupra Angelos & Prophetas

preecipue

Ità GoMARUS

EsTiUs in Porr S$ys

propter Deitatemt ejus.

ad h. 1

Accedit nuperrime S. R, D. D. SerrEn Lib. übet bié

Gottbeit &Brifti p. x77. , CBot allen SDingen ift bie 9íbfit be8 2fpofteíé

,it SSetradotung u sieben. — Coie if nicbt biefe, voie ble Gegner tvollert,

,Sy&fum b(op al8 cínen groffen £eDver vorguftellen, berbievoribm ebte

,bem febenben Sropbeten tveit libertroffen bàttes nein? ber 2[pofte[ bat

,eftbas voeitaró(fers oor 9fugen. — Cr will bie aus bem . Cyubenthum jut

" Cbrifticben SReligton bePebrte Glaubigen burd) bie toic)tige CBorftellung

,,eor bem SRüd(alle varnen, baf (te eínen SPitt(ee unb Syofenptieffer Datten,

,bet voeit mebr alaSDtofes , mebt al$ 9(acon, groffer af8. bie Gnel, bobet, al8

,alle Jimmel, unb von allen Gefcbópfen unterftbieben toàre, — Goaf biB

,0it Q(bfxd)t De8 9fpofteís (ep,ift aus bem Syunbaft be$ gangen &Brtefs—-»

B 2

Hat

12

—

VIEACQUSS SIMUHIERRBOUN

-

— ———áÀ

»tat. Um nunbtefe Syorfon be8 S?wteiïamentifd)en Sputtfere. fogfeldy ii

»ibrer gangen Groffe ben jum G- Beil im Glauben wantmben Gbziften vor

Uie9ugen u ftellen:: G'o befibreibt ber Ofpofiel eben fo, toi: Cyobannesg

i Dem 9fnfaug feínce Coangcliums , €6riftum nacd fenen beiben C(az

»füreti unbnad) feitien grojen Dervicdotungen. Q eBtag, fpricbt

»tt, iffcin SDtenft, unb as cin foldher íft cr von &t jumi Crben über

»0lle$ gemadbt: er ift aber aud) ber Osttficben Statur tbcibaftig , unb

,nàd) ber(elben Ger &coópferber YÜelt; bas Gbeubifo Des Chaterg "

, Init eben Den. £Botlfommenbeten , twie ber. CBatez, werfeben , baber

,U, toie Der Dater, 'Érbalter unó Wvegent aller :Dínge. Stad

» beeben Sjtaturen, afs GOtt unb SPenfib - bat er bie 9uinigung unfecer

, ünben gemadt ; unb 2ann fíd) ün Géttcen. GXans in ben JDimmel

»ttboben , unb aucdb al$ frrenfd oie -Derrfdait über bie ganse Cfeft ans

»Qetvetten,.— CfBeiler Denn nicbt eine Gfoffe &veatur; fonbern Gtt ift:

, €^ gebübrt ibm, wie G.Ott, tie Gbre bev. 9fabetung: «s müffen ifn

—

»Daber alle &ngel Gttcé anbeten. p. 177. 178.

SQ

IH

B) quoad expofitionem -ver

borum *v. 1. Deus locutus in Filio,

Verba vers z, Zeus-locutus efl in filio, dum ita exponit

AJ

S

Y

.

2

SCHLICHTING[US:

WWnWHWS 1

lle C& unieus Deus, olinr quidem Deus

J[raelis, auncvero Deus. C2 Pater Domini noftri &efu Chrifti appel-

äcgtn;-lqwtm eft in filio,- - cum quo Prophete , Jicet. etiam filii Dei

e]jent ,

Vcompm*ati PifoþeïIZOflum Jfilii cen[endi. wou fun;-— qui, jam

ium,

13

———ä—-—

&um, cum Dei nomine nobisloqueretur , Del. filius wv é£oyiv erat ,

licet poflea excellentiori adhuc vatione Dei filius eva[erit : gravilfimum

quidemSociNriANomUn*errorcm repetit,unamque tantuminuna

divina effentia perfonam,PatremDomini noftri JefuChriftiftatuens,

Filio veram & fummam Deitatem, juxta quam ab omni seternitate

extitit, denegat, fednullaratione ex ipfo textu, qui contrarium

potius evincit

commonftrat

Non debebat in re graviífima,

nunquamratiohisnoftr2e modulo metienda, folo ifto Antitrinita-

riorum ra:tocinio nlt

KElfentia Del eft ung, mumero: quare. plures

xumero per[one in ea effe naqueunt ; fed feripturam confulere, quaze

evidentibus illud teftimoniusrefutat, In Vet. Teftam, ut e pluribus

locis unum modo adducam,commemoraturgjehova&jelove Ange-

lus,quiidemgjehova fit,Exod, ID 4- 15.Sequitur ergo,ut hi duo, Jeho-

B 3

va

x

* SOCINUS hac de reita: Afferere Chriftum ita Deum effe, ut fummus

ille fit altifimusque rerum comizfor qui cocdlum terramque condidit,

jþzj rema eft iufcitiag uam àu jacms literis folus ille Sfefu. Chriftá Pater

atque omuipoiens 3e!zowz hoc uomine iufignitur.

et alibi; Chrifius

eifi verus Dez/zs eft , non tamen eft ille verus Deus, ille folus erfeä*zg' ma

satione Deus ; uam Pater tantum ifla ratione Deus eff,

Clwz/io nimi-

xim precariam iantum €9 depeudentem a. Deo. attribuut divinitatem,

zatione praeminentia autoriiatis €9 mumeris fupra amms creaturas

sxcellgnutis.

2j

b3y)

14

vamittens &Jehova ab eo miffus,Deus fint. In Nov, Teft. Filius Dei

diciturDeus Joh.L z. Deusmagnus Tit. I x. Deusverus 1 Joh. V, 26,

Deus. [uper omnes. benediflus in. fecula Rom, IX, s. & Joh. AVII

non excluditur Filius &SpiritusS.fed Dii falfi, quorum cultu ïdo-

lolatrico refertaserat mundus. Falfiff mum er goeft, quod in Scri-

pturisfolus Jefu Chrifti PaterDeus vccetur, Ipfum nomen F fiiDei

per Antonomafiam inftar nomini; proprii pofitum quod neCreatu-

rarum quidem preítantiffimis, Angelis

competere polfe Apo-

ftolus v, s. docet

divinum Chrifti naturam . demonftrat

eft

enim fi/us Dei proprius, Rom; VIII, 32. wnigenitus Joh. I 14. qui

vitam habet in fe ipfo, quemadmodum eam pater habet in fe

Joh. V,26. Aócye; apud Deum,.ipfe Deus, Joh. I, r

Eid

Filioinipfo noftrotextu creatio mundi, v.2, &to. indubius ille cha-.

ra&er fummi & unice veri Dei, Jef. XL,2r.fq. tribuitur. Idem

ab Angelis omnibus adorandus v.6. Deus

cujus thronus in

feculum v. 8, immutabilis atque seternus dicitur, v. 12

Ex-

titit itaque Filius

non ante Mariam modo

non tantum ante

Patres, Joh. VIIL, 58. fed & ante mundum, ab ipfo conditum,

ab zeterno , apud Patrem Joh. I, x. Summus itaqueDeus, qui non

effe nifi-unus poteft, eft Filius & alius nihilominus,

ac Pater,

'Tam clare h1sce fcripturae tefhmonus Fiflo Dei divina natura

tribuitur, fimulque alius, ac Pater, effe docetur, ut aut faten-

dum fit, fcripturamfibi, ubivis fere contradicere, aut admitti debe-

!

—— —

p/« meerEGID.

— M À—

1$

at. effe in una elfentia Dei perfonarum diftin&dionem , & tres,

quas fcripturaappellat, 9mesace;, Patrem, filium & fpiritum S

Matth. XXVIIII, 19.fubfiftere in una effentia divina, & omni di-

vinatis perfe&ione per naturam fuam ab zeterno participare, fal-

va perfectiffima divinze illius effentize unitate,

Falfum porro eft ,

quod ob officium inprimis Prophetitum Chriftus dicatur. Dei. filius,

Nam nulli Prophetarum, ne Mofi quidem, hoc nomen tnbultur :

& nudehoc, absque ullo allato Scripturzeteftimonio, a ScHr1cH-

TINGIO afferltur

Clarum potius Prophetarum & filii antitheton

eft, nonnoftro modoin textu, fed in ipfius etiam Domini Chrifti

fermone Matth. XXI, 34.37. Is, qui locutus eft ultimis tempori-

bus, eft fifius Dei , omnisque caro vidit, os gefove loqui; Jef.

XL, 5. fed non, quwiülocutus eft,

appellatur filius Dei. Falfum

denlque eft, quod ab eo demum tempore , quo Chriftus munus Propfie-

ticumge[fit Jälms Dei w £oy ov fuerit , C8 poftea (pex exaltationem

addextram Patris) excelleutiori adhuc ratione filius Dei evaferit

Nam, utiprobavimus, filiusDei erat ante conditum mundum

Ayoes , QUi ab initioerat apud Patrem Deusipfe Joh.T, . Adeo.

que nec xar' i£oxzv tantum filius Dei , [ed unicus , €9 proprius, cu-

jus etiam'filiatio non admittit magis & minus, cum nein humanis

quidem filius proprius plus minusve filius dici queat, Faffusquidem

per exaltationemChriftus dicitur mefio: Angelis Hebr.T, 4. fed /ecun-

dum humanam naturam, fecundum quam, dum purgationemPecca-

torum

16

EEl m

DP

torum noftr rum facere

, etiaminfra Angelos huml jatus erat,

Hebr. IL9. non vemfecu ;dum naturam divinam,.qua Deo Patri

feaper zequalis, & cum eo operante femper operatus fuit,

$.

ITI.

Ne.vero gratis divinam Chrifto naturam denegalfe vi-

deatur SCHLICHTIXGIVS,

&- iftam Socinianorum de filio Dez

expofitionem quadam .faltem fpecie probet, . confuetis iftis ra-

tlombus utitur,

in Catechifmo quoque. Racov. Se&. IV, Cap À.

p« 46. 47. edit. Stavropol. a. 1684 allatis, . fcilicet:

Chr zjlmn

Dei filium. dici perhibet: z ) quod.mon. viri alicnjus opera. fuerit ge-

nitus, [ed tantum virtute divina; 2.) quod ad mumus. omnium Jan-

&iffmum & Deo-fegregatus E2 in mundum miffus. fugrit qua in.re

fimilitudo imter Deum €9.Chriflum , munus. [uum in terra obeuntem

contiueatua

eoquam cauffam Chriflus ipfe. Soh. , 36. afferat, cur

ft filium. Dei appellaverit

3) quod jam jus habuerit ad feredita-

tem Patris [ui celeflis adeundam, quam, poflquam adierit perfe-

&iffima ratione filius Dei evaferit, : Sed ad ha cerationes refponde.

re difficile non.eft

R, ad 1.) Verba Anceh Luc.-1, 34..35. heec: mnuunt

5pn'1tusS fuperveniet inte, i. e. parabit de fanguine tuo huma.

nam naturam ,. & ip/a.virtus altilfimi , filius Dei, inumbrabit te,

aífumta

JDohge

17

affum'aillaa Spirïtu S. paratahumanitate? Quare /antfum, quod gi-

gnitur, vorabitur. Filius Dei; quia fcil, eft iple xóoycc, caro factus,

Nomen crgo filii Dei poft affumtam a46yg humauam naturam to-

tius quidem perfone Redemtoris nomen elt, atque, vi unionis

perfonalis, cumhomine— quoque Chrifto communicatum. (Differt,

of S. Wl p. 7. 8.) Sed ratio denominationis non petita

eft a miraculofa ex Virgine conceptione, fedab arctiffima hu-

mansx Chrifti naturz conjuntione cum eo, qui eít zeternus

Dei filius,

R. ad 2.) Sed nec melius procedit altera ratio, a

ScHLIiCcHTINGIO ex Joh. X. 35. allata, quod ob [uam in mun-

dum. miffonem — Chriftus : ipfe. [e. filium. Dei uppellaverit ; Ver-

-

ba enim textus ipfa, in nexu cum antecedentibus corifi-

derata, id non docent,

Dixerat Chriftus: £Zgo 65 pa.

ter uwwm fwmus v. g0. D'wwm non folum voluntatis confenfu,

qui utique etiam 1n merum hominem cadit, fed wmitate poten-

dim, adeoque naturz ; qua fignmum fit Dei & Dei filii. — Jüdsei

ob verba ifta Chriftum blasphemiz poftulabaut, dicentes: 7w

homo cum . i5 , facis teiplum Dewn, non ita di&uri, fi putaffent,

Jefum haberi.velle:tantum .pro divino homine, at non pro

filio Dei, qui tam vere fit Deus, quam filii hominum funt ho-

mines, Hanc Deitatem naturalem, humanitate non negata ,

C

agnofcit

18

——æ——

agnofcit Jefus, neque per fermonem fubfequentem imminuit

fed tuetur ; quomodo id quoque acceperunt Judaei. Bengel. Gnom

ad h. 1

Refpondet vero per argumentum a minore ad majus

du&tum, in quo non par eft ratio eorum, quze comparantur,. fed

potius diffimillima : Si ipfi, inquit, mere mortales magiftratus,

lique etiam reprehenfione digni, ob acceptam aliquam poteftatem

Deorum vocabulo ornantur; multo minus poftulari blasphemize

is poteft , qui, «uuus cum paítre, fanctificatus & a Patre in mun-

dum mi/fus eft, Neque igitur comparatio ex Pfalmo du&ta Chri-

fü Deitatem propiorem effe Deitati mortalium, quam Patris

seterni Deitati, infert; nequeob miffionem demum in mundum Chri-

ftus. fe. filium Dei. appellat

ut male conjicit scHL1icHTINGIYS,

Miffio potius in mundum Deitatem filii prefupponit, id quod

non per confequentiam demum conficitur, fed per ipfius Chrifti

ad Patrem fermonem Joh. XVII, 1- 4. tamevidenter probatur, ut

nihil cum ratione excipi queat.

Glorifia me, filium,

Inquit ,

quem (in mundum ) mififii,

(qui te glorificavit in terra, v. 3.)

et gloria, QVAM HABVI APVD TE, üntequam mundas effet. Vlm

fane apertam inferunt, qui c:xsvmterpretanturolej?matm.c!zabe.

bam, Defüinatioilla, decretio &c. confuetum quidem Anti. Trinita-

riorum effugium eft, quo autem verus di&i fenfus enervari nequit,

Illud itaque verbum &xr fine violentia aliter explicari noa poteft.

quam de gioria, quam ab seterno actu poffedit Filius zeternus

qui

—W——

I9

Si

de de-

qui erat apud Deum

ipfe Deus Joh. L v. t

ftinatione fumeretur, fimiliter de omnibus falvandis valeret

fbuerunt fammam felicitatem jam ante conditum mundum;

quid ergo Chriftus hifce verbis diceret? Cum igitur neque

pwma ex Lucze I, 35; neque altera ex Joh. X, 36. prolata ratia

probet quod scHLICHTINGIVS inde elicit; idem de tertia ejus

raüono dicendum venit,

R. ad 3.) fc. Quod Chn&us filius Dei dicatur, quia Pro-

ghetico adhuc munere. in. terris fungens jam jus habuerit ad. fwere-

ditatem patris fm caleftis adeundam — — quam hereditatem pojt

quam adierif, tum demum. perfe&iffima ratione ]ïlms Dei eua-

furit. . Refpicit locum Hebr. I, 4. ubi Chriftus fereditaffe nomen

filii Dei dicitur, additque ibi SCHLICHTINGIVS :

Verbum hoc

hereditavit vel fortitus eft, indicat, Chriftum nomen iflud nec nætum

fime Dei beneficio, wec ab etermo habere — & ad v. 5: Verbæ

P[ulmi (II 7 nihil huibent. commune cum. generatione. ex ejfmtzæ

Dvi ante omnia. [ecula.; . fed ad Chriffi rejüfcztatzouem ex mortuis , &5

exaltationem, cum rex . populi. divimi. conftitutus. fuit , jþeüant &

referinda. funt ! quemadmodum .etiam. exprejfe a. Paufo faftum fu-

1/fe Zfor. XIII 45. 33. legzmws. Et certe fi fí verbis zjlzs eterua zjia

Chrifli ex effentia Patris generatio ft gm/icamtw quomodo ex eu

Chriflum ZIngelis fa&um e]fe praftantiorem , €9 quidem ab eo tem-

C 2

gore,

dir

^5

Ó

-——W

pore, quo &d. dextrati Dei collocatus efi,/ Auflor divimus coluocï

goffet ? Filium autem fauni Deus Chriftum tum temporis vocavit, &&

tum

temporis eenuit, cum eum a, morte vindicatum , Fegem caloftem po-

puli fui. conftituit; mon, quod amtem filun [uum won votaverit,

gut etiam mon genuerit , eo [tilicet modo, quo Deus generare f/lm.s

goteft , fezl quod antea won tam pra[tamti, tam perfefla. E&

$ excel-

tenti zatzom: id fatfum fuerit , quam tum tómporis.

RÍ. &) Chriftum , filium Dei; ab ateruo apud Patrem exti.

tifs,

in' refponfione ad puora SCHLICHTINGII argumenta

jàm evictum eft,

-

B) Verba Pf, Il, 7. in quibus prima filii . Dei expreffa

mentio extat, de communicatione. divi:.e natura ab eterno

accipienda effe inde patet, quia de tali /7/;^ Deifermo eft, cuiomni.

potentia, divinum dominium, & divinus cu!tus competunt, Pf. IT,

v.8. 11,12, Nulla autem generatio temporalis , five proprie five

ámproprie fumatur, conftituit perfonam infinitam atqub omni-

potentem; & ipfe Apoftolus docct ,talem effe hanc Chriftifiliatio-

&en, qualis neque angelis neque hominibus commmnicabilis ff

) Competit vero hoc auguftiffimum filii Dei nomen Chrifto

etiam qua homini, ob unionem pelfonmem & uti fecundum

hvmanam naturam melior faétus e'i Anseljs:

ita etiam

fecundum eandem Zeredita/ je nomcn illud dicitur,

3) De

M———ÁÀ—ÀÀ

um

"

i

F

9) Derefufcitadione autem generatio ifta fi lii Pf T. expom ne-

gmt

Nàm generatio non dicit refufcitationem , fed hac illa de,

inonftratur ;

quia Ícilicet impoffibile fuit

filium

Dei

morte teneri, Act. If

4

Neque etiam Paulus Actor

I

32. 33. generationem de refufcitatione accepit, ubi precife m.

pletio promiffionum exhibito Dei filio docetur ex Pfalmo Ij

7/0

Refurrectio vero probatur demumv. 34. ex Jef. LV, 3. & Pf. XVT.

1o. neque vOox avéezecv hic fuscitationem ex mortuis dicit, cum

non addatur £« vexgov , fed. adduflionem €9 exhibitionem, quod pa-

tetex oppofitione v. 22.

Jam enim ante refurrectionem Chnüuq

Dei f'mus fuit, Luc. I, 35. Matth. Ill xz. & refurrectione tantum

declaratusdlmtur Deifilius Rom.1, 4. Non autem fequitur: Chri.

ftus per refurrectionem eft demonftratus Deifilius; ergo per eam

fa&us eft flhus Dei,

£) Solidifime omnino Apoftolus

Chriltum hominem An.

gelis preeftantiorem faü&um, fummumque ei omnium rerum

üominium conceffum eíTe, ex zeterna genemtwne probat qma

concedi univería ifta praeftantia ipfi non potuilfet

nifi ipfe

filius Dei, mundiconditor, fuiffet. Quam filius gloriam in exalta-

tione capeífiuit, nullusque Ange/us cepit,

cepit Cl riftus, qula

eam antea habebat apud Patrem ab seterno,

à

Cs

2) De.

22

€) Denique in ipfo.etiam Pfalmo ordine prior ponitur gene-

ratio, quam decretum de danda filio hereditate' orbis terrarum,

Non itaque genuit Pater filium füum tumi, cum eum a morte

refuscitatum Regem conftituit, quia in decreto de eo in ;egem

conftituendo jam ut- genituscompellatur, Alias fenfus verborum

hic effet: Ego hodie genui fey fed pefe : É9 ego 16 generabo amplius,

quando 1e ad dextram meam exaltatum gentium. dominum confti-

tuum; Domscukus Comment, ad, h,l. p. 48.

$ VII

y) quoad le'lxpoftz'onem *UEV'. 2.

Verbis'quem pofuit heredem omnium. &) divinum au&orehi purz

gere in. Chrifli Preflantia fupra, Prophetas explicauda, qua major

nulla effe poffit, quam hzec, quod Chriftus fit omnium hzeres,

exiftimat S CHLICHTINGIUS, £9) heredemque hic fignificare ftatuit

noneum, quijus tantum habet adeuude hereditatis, [ed qui jam re

ip[a hereditatem po[fideat , y) allufionemque effe ad unicum filium ,. qui

Jolus bouorum paternorum heres . fit , à) qui & Chriftus fft, unige-

nitus Dei filius quidem, verum ton. quod &5 alii filii nonfmt, fed

quod tales non fint, Sed quaefitam effe hanc & connexionis, &

fignificatus verborum interpretationem , eumque in finem prola-

tam, ut hypothefi de sova. creationeper officium Propheticum fa&a,

ad quam in fequentibus moírciw &v mavrev detorquet, inferviat,

cuivis verba, prout jacent, confideranti manifeftum eft.

Refpond,

23

Refpond., igitqf—äd & ät y): Negando, quod Apoftolus in de/cri-

benda Chrifli fupra Pffoplæetasjaïæjlantia pergat. Filii, qua filii , ma-

jeftatem exponit Apoftolus, non qua Prophete ; Propheta. enim;

qua talis, heres noa eft, fed fi/ius.. Quare nec alíufio tantum

ad'* unicum fliumaqfc , quia ex satura filii jus & dominium deri-

vatur. JVullamwero pra flantiam hac, quod. Chriflus omnium heres

fit, majorem. effe, ambigue cþii&um,& eo, quo Schlichtingius

verba fumit, fenfu falfiffimum eft, — Faffum enim effe Chriftum ,

