uti filium deémum inde a miraculofa conceptione, ita & feredem

perfectiffda demum ratione per exaltationem, fupponit, & ea,

quze de Chrifto Zomine valent, ita ad ejus Deitatem adplieat, ut

filium verum effe & fummumDeum neget, quem errorem $.. antec,

profligatum dedimus.F/lius Dei ef ab eterno; haec ejus fumma gloria

eft, quamhabetante conditum in temporemundum. Omnium ergo

»hereditg's zeque quidem antiqua eft, ac omnia creata ipfa; fed non

eft zeterna, Refp. ad 8)Conflitutus eft filius heres ante mundum fu-

£um ; nam intextufaffura [eculorum fub[equitur , ordinemque ver-

borum retinendum effejipfeScur.1cn TrNa1us urget;quare confti-

tutus fereshicnon fignificat eum, qui ve ip/a hereditatem omnium jam

poffideat ; fed quiipfe fibiomnia conderet. Refp. ad 4) Unigenitus Dei

fílius dici non potéft,nifi ea ratione genitus, quanullus fpiritus a Deo

procreatus eft; quare hoc nomen ita filio Dei competit, ut ean-

. demfilii, quam Paterl abet, naturam divingm exprimat, nullicrea-

L

turece

^

m

4

—— —— ;

M a ÀÍà.

turz commun'cabilem, Nec folidiora fünt, qus porro ad tuen-

dam expofitionem erroneam aífert ScuricumriNGius: Lire

"

vlis verbis fignificata — fit fumma Chrifli praflantia ac divi-

uitas 9 veluti cum. Deo unitas: tamen fimul fizuificata. efl etiam

Chrifli a Deo diverfitas. Chriftus. eft filius, .ac proinde efl ab alio.

Deus efl pater, neculliusfilius, ac proindea nullo : :Cheiflus eft coufti-

tutus; Deusefl , quiconfituit: Chriftus eft haves, — Deus mon eft he-

res, . JNVecenim ab alio , que po[fidet , .accepit , :fed ipfe fibi ea condidit,

Adquasrationes facile refpondemus ; fc. 1) Confundit in hifce rati-

onibus, cumreliquisAntitrinitariis difcrimen effeutiale £5 perþnæz'ä :

maturale & oeconpmicum , adeoque a diverfis.male argumentatur.

Nam, quod Pater nonfit genitus, adeoque non tantum effentia-

liter , fed etiam perfonaliter a fe fit, id refpettu äHentiæ nullam

dependentiam. & insequalitatcm ratione filii infert, utpcte qui

eandem effentiam, adeoque hactenusa fe, habet, fed id tantum

oftendit , aliamefï'&,perfonæn Patris ,.aliam fiii; -Diftin&tio ita-

que non eft effentialis, fed perfona'is, quando filius Patri contra-

diftinguitur. Filiuseama Patre habeteffentizxm, qua» ?que ac in

patre, eftin filio a fe ejusdem dignitatis, poteftatis, perfe&ionis

e.

2)Conftitutio illa filii eft sciz zeterna filio in »eternitate exiftenti,aste

mundum conditum,fatta; Nec to«l litilla equalitatem fíit cum Patre,fed

tantum conftituit ordinem, quoin tempore opera proecipua d'vina ef-

fent exequenda, nempeper filiux tanquam fingularitez Regem,fin-

gu-

——W—-—

25

gu'ariter Dominwm, propter quasedam fingularia, quse in ipfius

períona intempore effentexhibenda

Non itaque eft S9ési; ex in-

feriori in /uperius , ex incompetenti aut indebito, fi ad divinam ga-

turam iftam referas, fed ex fimplici évdexíz, ]ncludittamen ifta 9écig

etiam "gO eciy svo*zgnwasw;,utl folideDonschEus ait ad h.1. p.x 3.1 4e

9- VE

) quoad expofit. «verbor : per quem fecula fecit,

Inprimis veroomnemimpendit operam ScHrrenrINGrUs, üt

invi&um illud argumentum , pro divinitate Chrifti ex opere Crea-

tionis defumtum, quod absque omni dubio foli Deo proprium eft

& noftroloco Filio Dei tribuitur,eludat, & nvam reformationem, per

munus Chrifli propheticum fatlam, intelligendam effe doceat. Unde

1) particula di ( &)

inquit

imnfirumentalem. tamtum

cau[um 69 intermediam denotat

non efficientem €9 . principalem s

Zfit D. Zutor per quem, .ut in fiac ip[m ereatione [arta tefla maneat

putris pravogativa, ut pote cum ipfeprimus aufor five cauffa prin-

eipalis conflituatur hujus operis: Chriftus autem media , fiue prime,

ut dici folet , [nbordinata — — creat quidem filius , ut gater , [ed mon

q.fe ipfo, ut. Pater ,

verum Pater. per ipfum, — . Hinc' autem gatet ,

mon e[fe hic fermonem de veteri creatione , quæ nungquam olzcztw per cau«

Jamintermediam peratia.

Refp: Particula diz hoc loco cauffam principalem & efficien.

tem denotat, uti Differt. prior. $. XVI. p. 50. Jam oftendimus, atque

D

ipfe

26

ipfe Apoftolus eodem fenfu ea de Patreutitur, df 6v z mavrs, Hobr,

II, 1e, uti hic defílio: dí' $v imoizee. Ne vero ullum fupereffe dubium

queat,ipfam ecreationem mundi, quee cauffze intermediz tribui nequit,

afilio Deitanquam una, fumma & prima caufa, cumPatre, & Spiritu

S. peracam fuiffe, Paulus eam Chrifto v, 1o, fimpliciter tri-

buit: Tu, idem ille, ad quem vers. przeced. fermo directus ett,

Domine, .ab initio terram fu idafli, ££ opera mamun tuarum funt cali;

ipfi peribunt ; tu autem permanes; quem locum contra argutias

Schlichtingianas egregie vindicavit Donscukvs adh. 1. conf. S, V.

D. SgirEn]l.c.p. 183 -187.

14

2)ulludi tantum ad. primum ereatioucm , dict , ad qua

L

eiiaim

ejohaunnes Evangel, Cap. L 1. alfuferit, iscdem verbis exor[us hiflo-

viam Evangelii, quibus Mofes hüfloriam creationis mundi, qui ideo di-

tat, omnia effe per [ermonem fatla, quia €8 Deus olim per fermouem

bmnia condiderit, Refp. Non allufio, fed affertio creationis Ome

nium per Xoyo» habetur Joh. Í, 3. quod vel inde patet, quia

ita m4vr» & Aoyco Creata memorat Johannes, ut 54j j» excluda-

tur.

Cum vero wova creatio ad homines tantum pertineat,

quomodo nomine mZvz« uti poterat Johannes? ]dem ayes Joh.

, 10. mundum, inquo erat, quainvis amundo non agnofceretur,

creaíffe dicitur,qui ipfe mundus v.1 1. a populo udaico di(tinguitur.

I i-taque mundas f, homines per M"yof facti cZiCïWälM", quatenus per

[j

£m

27

£ zfzag,"äcæumti;/*mt: itdem , peï*Clwlz'ftmnwnovati, tamen Chriftum

stoi cognouiffe dicerentur : quod quam abfonum fit, perfe patet,

3) Secula,, inquit,Deum per Chriftumfeciffe dici non.eo [enfu, quod om-

s'asque unquam extiterumt , focula per eum coudiderit, [ed quod condi-

derit aliqua,ynempesova C9 & pz'ioïüws diver[a,iisquefeliciora; uonraro

ad [peciem figuificaudam generalem vocem, per Synecdochen afll'ziïve,-

ri.; €9 avticulum, woti exovev-grofixum, generalem vocis figuifica-

&onem ad. [pecialem reftriugere, Refp;Per vdg auovag mundun , adeq-

que.omnia, quae uuquam extiterunt fecula,intelligi debere, ex ipía

Pauli interpretatione rav «ievev, patet, qui Hebr. XI, a. fide

di[cmus, inquit, «s uiovag (mwndum) werbo :Dei confeffum .effe,

Utiifto, ita hocnoftroloco rv aievev mentio fit i/imitate, necexci-

piuntur, aut ullo indicio excludunturfecula ante Chriftum incar-

natum przterlapfa, Zrticuus ergo non eft reftri£ctivus, certa

tantum fecula denotans, fed demonftrativus, quo fenfu etiam

vois m4ci Verf. feq..3. additur, & quem ipfe etiam verborum nexus

cum antecedentibus

Filium

requirit.

Dixerat Apoftolus:

e[fo heredemomnium; jam addit: illumetiam effe. Aufforem feculorum

illerum, quibus.ommia continentur. Hocipfum fcilicet ad maje-

ftatem Chrifti, quam magnificentiffima, qua poteft,

oratione

pandit Au&tor epiftolze , pertinet, ut nontantumfit heres, fed et

auctor &conditor omnium.

Nunquam etiam vox ziwvey five

Eo*y, abfoíute & fine ulla addita limitatione pofita, mundum aut

Da

feculum

GyupéamUPAM

L

28

feculum futurum vel ftatum. Ecclefig fub . Evangelio denotat- de

quo fi fcriptura loquitur ,

nüumerum. iemper fingularem ad-

hibet,

Marci X, 3o. Luc, iXVIII, 3o. Hebr. II, 5. VI, 5.

4) Sirem ip]am (pergit) fpefles, milaliud dicit, quam quod ohannes

dixit , Evang. L,8. ro. aut Paulus Col, L 16

Kefp. Johannem dc

prima creattone, non dereformatione mundi, loqui,fupra jam proba-

tum eft: & de eadem Paulo fermoriem effe,ex ipfo pariter textu patet

qui omnia, in coelis & terra, vifibilia C invifibilia — per Chriftum

condita effe affirmat, & a toto demum v 18, defceadit ad partem

precipuam, Ecclefiam,

5) $i Deus ip

guf. LI, 16, voflaurationem gopuli. Sudaici

ex captwitate in. priflinum. [tatum plantationem cali &5 funda-

i:0nem

7 7A

VOEtAWIt ,

meliori $jure

"TP

mzmztfo

güa

0HIies

gentes ex Diaboli [ervitute in filiorumDei libertatem per Chriftum

vindicati [unt , per celi 8 terrm , €8 quodidemv eap[e eft , mer feculo-

rum creationem defigmari poteft, Refp. Sivel concedatur, reftaura.

tionem populi Judaici ifta plantatione coeli & fundatione terrze in-

telligi,

inde tamen

non fequitur ,

eodem modo ea,

quae

de filio Dei noftro loco dicuntur, fumenda effe. Jefaias ex infi

ttuto de

materiareítaur at onis 'agvt

Apoftolus ab/ofute univerfa ref;

ICtt

6) denique ex ipfo verborum ordine, quo «4» « Ggz A& y U1c

»

aEfus mroiicétog rv éivov feguitur , SCHLICHTIN

QIUS]J! 0 Vo0UG Cl'e(l-

110ne ürgumentum ducit

Refp. «) ordinem omnino egregium ob.

fer

dey

^

9

fervat Apoftolus, fed in deferiptionemag eftatis filit, qua filii, quem, ab

geterno exiftentem, Pater ante conditum mundum heredem confti-

tuit, qui Zexexo; mundum condidit; & homo fa&tus peccatorum pur-

gationem fecit,qua perata ad dextramPatris confedit. 8)Si factura

feculorum illa ipfa focitio Patris in filioforet , quavaformatio mundi

factaeft: Apoftolusrem eandem allegorice v.2. repeteret, quam

V.t, propriis verþis , Deus locutus eftin filio, jang exprefferat,

$. VIL

) quoad expofit. cverbor, «v. 3. qui cum evat fplendor o/oriae.

L)

Ininterpretatione gloriofidefilio Dei axiomatis: qui cum eraf

fplendor. glorie && charaffer. fubftantie ejus, Sch11ICHTINGIUS,

hypothefi porro inferviens, ita verfatur, ut horum quoque

verborum vim quovis modo imminuere, et ad Chriftum, ut merum

hominem, applicare conetur,

1. Peróolav , inquit , intelligitur ipfius. Dei. lucidiffma majeftas,

cujus maje[latis Chrifftus iÀmago quaedam ac veluti refplendefcentia

fuit. Cumipfe Deus ab hominibus confpici non po[fet propter immen[um

€9 infinitam fuam lucem, lucis veluti radium quendamaec jubar. emifit

€8 in illo hominibus majefatis fue con[pefium | quendam.| exhibuit.

Hanc appellationem Chriflto tributam ideo multi putamt, quod. divinam

voluntatem, quam momo videregotuerit , ip[e uobis enarraverit, quo

etium [enju Pauius Chriftum imaginem Dei incon[picui votavit, Col.

D 3

,

AGNRESQE 2

20

L r5. Sed nitil.prohibet ,.quo minus hanc appellationem — veferamus

xlv

ad uaiver fam fimilitudinem, . quam Chziftus in terris vivenscum Dea

duibuit, E9qua Deum uobis-vetulit ac reprafentavit; ia at hoc idem

fit cum eo, .quod. de Chrifto. feripfit Paulus, Phil. JI, 6 eun fuiffe in

" orma Dei 6 Deo egqualem, . Eu erat Japientia, «t Dei aecana noffet,

€5 Dei womine. oracula ederet , ac relponfa daret

b

ut hominum co-

gitationes g corda.coguita haberet ; ea faufüitate, .ut effet finesomm

macula ; eapotentia, ut omnibus in terrisvebus , etium Demonibus ,

ut Dous, imperaret,

Refp. 4) Ex ipfis textus circumftantiis patet , inter gloridfa

defilio Deiprzedicata, illud, quod fit Jplendor gloriz €& charatler

fubftantim Patris , ita poni, ut couditura. feculortin immediate ante-

cedat, & confervatio omnium foty jungatur, Conditura feculorum ,

utioftendimus, deprimamundicreatione, per filium Dei & Gapuoy

peracta, intelligi debet; quare ax?oma hocad ftatum oeconomise &

filium Dei. carne induütum reftringi nequit, fedtalem.relationem

*

interPatrem & filium exprimit, vi cujus eandem cumPatre divinam

naturam filius habet,

per ineffabilem illam .a Patre,

in-

ftar puriffimi Luminis deLumine, generationem,

Cumque idem

gleriofum preedicatum , itemque fubfequens, quod por£a omnia,

o

proxime cum purificatione peccatorum, hancque [ecuta fefone ad. dasc.

&rum patris ;onjmagatw : patetporro, quod Apoftolus, paffionem

&

^

I

3

& mortem Chriftt quoe oi-'fen»floni Judzeis & fcandalo erant : defcri-

pturus, fapienti anticipatione & meoS«eomeiz gloriam Chrifti divi-

nam premittat, fimulque doceat, neque purificationem pec.

catorum fieri potuiffe, nifi per eum, qui fit/plendor cforie- Dei

€9 portet omnia: neque gleriam ,. quam Chriftusin exaltatione ca-

peffüvit, ei qua homini eompetere potuiffe, nifi eam ha.

buiffct, quafilius Dei apud Patrem, anteconditum mundum, Un.

de fimul volligitur; gloriofa hec. praedicata proxime cum officio

Cln-iftz' Sucerdotali €9 regio. conjungi, noncum Prophetico, de

quo jam egerat v, Iv

£) Ípfa vero verba: dy amavyucum THe dobug Xd) Xepawrie TC

vmoguceee, prout jacentconfiderata, tam magnifica funt, utpror-

fustemeraria atque coacta ScHL1cHTINGII expofitiofit,dum Chri-

ftum tantum quandam majeflatis Patris imaginem ac veluti vefplen-

de[centiam. nominat ;

adeogue - accidentalem non — fubflantialem ,

limitatam, non abfolutam, in ordine ad homines tantum, ut

lisaliquidde Patre exprimat, nonin relatione ad Patrem ipfum;

infempore tüutum, non ab zeterno ; ratione offícii modo, non ra.

tione fubfifleutim [ive Perlone.; Cujus interpretationis falfitatem

fequestia probant; 1)Filium'ab/olutefine ulla reftriGione aut limita-

tione add'ta /plendoremglorie Patris appellatAyoftolus; quare qua-

damm. tantum majef'atis"atris imaco ac eeluti vel z,amz(;/a,,,,,,»;a dici

ülips nequit, 27.d.mFilius cum fplendor glorig 69 ciarafler. fub-

fhWtï'æ

32

*

flantis Patris dicatut, non accidentalis, qua'iset'am in Angelos at-

que homines cadit,fed f/4bftantialis fplendor & i imago intelligi debet!

Eadem ergo, qux in patreeft, divina lux, divinanatura, in filia re-

lucet. (3). Gloria Patris iwfmifa atque illimitata. eft. Ergo et

lorla filii.

eque infmita eft g

Deus lux dicitur x Ioh.I

Se

idem dicitur de filio Toh. I, 4. Non ergo filius tantum quidam

veluti radius efl, — 4. Glorive Patris fplendor

& character fub-

ftantize Patris filius eft: ergo nontam iz ordine ad. hiomines,ut Pa-

ter ?n illo hominibus quendaim majeftatis fum con/pe£tum exhiberet

fed inprimis ii ordime ad Patrém ip[um apud quem ante condi-

fum mundum erat , quinunquam fine filio erat, u£i Lux nunguam fine

fplendore;Neque ergo in terris tantumvivens Deum nobis retulit ac ve-

qra[entavit fed imago patris eft ab wterno, (5)Fücum facit Schlich-

tingius & glauconm objicit verbis iftis: Ea erat fapientiaut Dei ar-

eanamo[[et — wut hominum cogitationes €9 corda cognita lab eret —

£t

potentia, ut omnibus interris rébus, etium Demonibus, ut Deus im-

Jaemret

Aut enim hw ícientia & potentia in filio Dei fuit

per participationem naturae omnifcize atque omnipotentis, i, e

*

divinge, autper donum revelationis & potentize perpetuum atque

inhabitans. Si prius,curChriftumverum effeDeum non aenofcunt2

a

Si pofterius, ftatuendum eft, a Deo omnifcientiam & omnipoten-

tiam, quam ipfe per naturam habet, creaturis poffe pergratuitum

do-

*

33

donum concedi, quod falfiffimum & indoli divinze naturæk con-

trarium eft, 6, Falfum porro; quod Chriftus Col, I,: 15. ea.

fenfu imago Dei invifibilis a Paulo vocetur, quod divinam eolunta-

tem, Quam nemo videre potuerit , nobis enarraverit, feu, ob univer-

fam fimilitudinem illum, quam Chriflus in terris vivens cum Deo ha-

buit , E& qua Deum mobis vetulit 9 repre[entavit: Nam dicitur Fi-

lius imago Dei, antequam omnia condita effent, quae & ipfa

per eum condita funt; adeoquein relatione ad effentiam Dei, qua-

tenus ante, quam per carnem vifibilis fa&us eft, defe invifibilisDei

7.Falfim denique, quod eo, quem

imago ab zeterno fuit.

scuLicnuTINaivs affert fenfu, de Chrifto PauíwusPhil. IT, 6. fcri-

bat, ewm fuiffe in forma Dei, €9 Deo wqualem, qux de

Chrifto u£ ftomine dicantur, qui folus exinaniri & exaltari poffit;

ita, ut uoep Os& gloriam quidem divinam, hoc eft, maximam

defignet, fed non talem, qualem folus Deus poffideat & qux

naturam requirat divinam; gloriam inprimis quoque. miraculo-

rYum, ^ MoeeQa enim Qeä eft illa gforia filii Dei, in qua ab zeterno

apud Patrem extabat, priusquam hic mundus exifteret Ioh,

XVII, 3. & in qua, quum in carne venit, effe non defiit; fed'

potius, quod ad humanam naturam attinet, in ea extare coepit,

Ex his facile etiam SCHLICHTINGIANA de:

Charaflere Subflantim Patris expofitio dijudicatur. — Deus,

,nquit, Chrifto [uam veluti formam impreffit, fic, ut nobis ipfum

Deum veferret, — Ideo. etium ip[emet. dixit: gfoh. XIP, g. qui me

E

videt

34

——mjäæ-——-

videt, videt 69 patrem meum: prop*ez eà , quod C verba. Dei loque-

selur

€9 opera ederct — ddeo aute,u ijümw(r)u' videtur. ufas

fuijfe , ut tamto melins expr imeret, qwcl mter Deum

Ciriltum, Deo

alioquin fmillimun €9 eum repr&[entantem

interfit, . Chriftus nompe

eft Charafer ;. Deus eft ipfa hypoftafis,

Violenter . ScuvicHTIN-

GIUS I) limitat minuitque augu'tum verborum

quC tüiimitate

pofita funt, fenfümper frigidam expofitionem :

cus Chriito./uam

veluti formum impreffit, fic ut. niobis iplum Deum referret

Splendor

glorig €9 charatler hypoftafcosfefe invicem 1Oiv)1c1unt

Uti fmub

Dei/plendor glorie Patrisin fenfuperfeaiffimo e

: Xa& charaffer

f[nbflantie Pairis: quem ut unigemit us rep;æreutat cujus effentia

Patris effentize expreffaimago eft.2)Gratis fumit, quod atione vfficii

tantum, nec inprimis inrv/atioue ad ipfumPatrem, filius character

amogactec ejus voeetur.UtiPater eft abzeterno:ita fiiius eft character

hypoftafeos Patrisab?eterno

In nullam creaturam cadit augufta

la filiatio , vi cujus Chriftus character fubftantice Patris dicitur,

Perfectiones divinze non fecundario , fed primario in Chrifto funt.

Eftlpfa vita, ipfa Lux.- Joh. I, 4. 3) Auguftior quoque eft fenfus

werborum Domini Joh. XIV,.9. qui sme «idet ,

Fairem

wdet :

quam dilutus ifte, quem ScuLIcuHTINGIUS proponit, & qui in

quemlibet Prophetam, verba Deiloguentem & miracula patran-

tem cadit, Ob wnita*em effentize Patris & filiiifta dicuntur v. 11 quae

finon effet, dici non poffet; Patrem videri, quaudovidetur. filius ;

ncc

35

azeclocumti ab--ere'tloc-utio ;'Ego & pater unum fumus: Pater in me

«&ego in Patre;w nec opera Chrifti Patris opera dici poffent,Sicut

anima, que per fe non cernitur, -cernitur ex eo, quod illa

per corpus agit: Sic Pati'e'm'-isvidet,, qui Chriftum videt, . Ejus

eaim humanitas perfonze.r Acys propria faéta eft;/ AZyce vero &

Patef unum funt, .4) Unam eandemque filii & Patris effentiama

ex voce Hypo/tafzos quoque impugnat, qua Apoftolum, quid

inter Deum €9 Chriftum, Deo alioquin femillimum &5 eum veprafen.

dfartem mteMt,r exprimere ftatuit, addens: Clm]tuhä gj?z charatte-

cen; Deumip[amhupoflafim, 1dem & CRErL1Us urget: Chriffus

charaffer pes[ona Pateis dicitur : Exgononpotefl e[fe ejusdem mumcro

effentie cum Patre, quianullafigura. €5 aullus chara&er ig;im(:le(m;ef.

fentie efl cumao , cuj u$ figura & C,/?[Mfafï?ï ef. . Sed valet id quidem

.de figura. &6 clmï-mïïezf-e.afmtq: non autem ad q,/]kntïdm infinitam

ejusque .charatterem referendum eft. Filius n.emrpe,'iqua 1mggo

.vel chara&er ^Patris perfonaliter confiderati. non eft quidem

ipfe Puter, fed ejusdem tamen -eft naturze divinae. . Habet

ágitur filius eandem cum Patreeffentiam, fed alio'v wägäsw; Tjora.

Maledeaique ScHr1cHTINGIVS.coarGtat vim participii

"ég ev, quod,connexum cum énaGics de[triberepre jl;miimnührijii,

ait,qualem habuit etiamin terris agens,nonquod ea ceffaverit, po f guam.

n coelum fuit evefïm, Jed quod etium anteain co fuerit,&6 quia. goflea con.

fediffe in dextra majeflatis dicitur, dubitari nequit, quin eadem & lon

gb major Chrifli pra flantia poftea extiterit , quam antea fuiffet, S.ed

E2

]241R

*

5'36

, jani evi&um eft, €— eaudemque filii cum patre effentium per- glo-

riofumiftud axioma : quod fit [plendor glorie , exprimi; nonpra-

flantiam, quae plus & minus admittat, Participium ov, igitur par-

ticipio yevojvos V, 4. oppofitum,jomnem temporis ftatuumque dif-

ferentiam excludit; & f/ium nunquam non fplemlowm glorie Pa-

tris effe & fuiffeoftendit; nonpoft exaltationem demum, non tan-

tum , cum in terra verfaretur, fed & ante conditum mundum,

ab seterno, . Conf. o "TET TOV X6ATTOV TÉ vrxvgäg, JOh. I, 18. &

Zv trgóc Tàv Occv Joh. l, 1. itemcue om« jv To mweéregóv , ]oh. Vl,26.

Filium nunquam extra Patrem , Patrem nunqam extra Filium

fuiffe, Chriftusipfeallegato fupra loco Ioh. X1V, 10. 11. docet,quo

tum perfonalem Patris & filii diftinctionem, tum utriusque unam ef-

fentiam, tum. utriusque eegiyeésew exprimit, qua fibi arctiffime

funt proefentes, nec una perfona eft extra aliam, fed in alia,

T

*

VL

«) quoad expofit. uerbor : €5 portabat omnia.

Sequens quoque magnificum praedicatum : qégev v? TX TÀVTE

TU þ;;ya'n T$ Juva'(x

sec évri, quod in fenfu plano & obvio filium

Deiut omnipotentem rerum omuium confervatorem defícribit, ex

praejudica tze opin onis ftudio ita&cur.icnmixGiUsexponit, vt :d

onetur,

Chriftum, qua merum hominem, applicari poffe oftendere c

HRERERNPIMPPREHRIPRHDR URRU OEU

1) Particula ve, juquit, exepetica heic eft,non conjuntliva, . Ea-

rimis refe-

ienus enim Criftus Dei Jümilit.mfliz/zem ac majeflatem inp

- mifi guis dicere

rebut, quatemus omnia verbo fuo yotente. fercbat

malit, prior

ibus verbis reprafentationem divine voluntatis, poflerio-

ribus diving potentiw ,

per quam divina voluntus confirmata fuit ,

fignifcari.

Vide, Lc&or! quibusfidiculis utatur hic Antitrini-

tarius, ut

hoc quoque preedicatum, quod filius omnia ferat , uti

/

^

J dllud, quod fit [r

Jendor glorim , ad merum officium propheticum a.

Chri-

EETVENIILRIGES

37

-

Chrifto in terris geftum adplicare queat. Cum vero Filius Dei

Splendor gloriz. Patris dicatur, non limitate, & ad nos tantum,

quatenus nobis voluntatem Patris revelavit, fed illimitate atque in

omni perfe&ione, ita ut Splendor; gloriz Patris eque ratione

ae fapientize & omaipoten-

zeteruitatis atque infiaitatis, ac ratio

omnia , ab[olute ab

tize fit,. hoc quoque przedicatum , quod portet

Apoftolo pofitum, illimitate fumendum eft.

Ipfe verborum ne-

xus & ordo docet, defcribi Filiun Dei, quis qualisve fuerit, anfe-

quam, ut homo, homimmzpeccamtolleret.Quem"Creatorem omnium

& unius ejusdemque cumPatre natur»e effe demonftraverat : eun-

dem Confervatorem. omnium e[fe declarat ; & deícriptioni naturz

divinze , on mumeris Prophetii, alterum opus divinum, quod

goriet ommim, jungit. Falfum igitur eft, quod particula 7s ho*

loco exegetitafit , non conjunctiva, Falfum, quod per c«vro mo-

doea omnia, quae Chriftus homo in terris ad confirmationem mu-

p

neris fui peregit, intellizenda fint,

Á

Qes creatas omnes per v mv-

caexprimi manifeftum eft 4) ex fignificatione vocabuli ab[olite po-

fitiipfa; 8) ex eo, quia filiusheres omuitm conftitutus eft , y) quia

*

eiGys; per filium fa&i oimia funt, 1

vfo Paülo interprete " Col. I,

16. Reftringi etiam initium hujus cpoeäg"'ad illud demum tempus

nequit, quo Chriftus n terris ver'i"ans munus Propheticum obiit,

Ex fyftematico errore SCHQICH*I*ï*NGIUS hoc initium ponit, qui

ergovractiy filiiante nativitatem ex Virgine negat, quem vero con-

ditura feculorum per filium refutat. À quo ergo tempore omnia

afiliocreata funt, ab coetiam omnia portat.

2.) Ferre, pergit, fiocloconil aliud eft , quam moverey agitare,

quo feu[u eodem verbo u[us cft Petrus . Epifl, [, 3o. cum &it; Proghe-

tasfuiffe a Spiritu S.qsgopévas. Sed ipfe a&us vzs Qopac ita limitari

nequit, «) quia nulla caufa e&,cur aliquem potius actum hujus.Qeeas

' jntel.

E3

——

m

—X

LAEGES---

AUAARANENEPE

38

inteligamus , quam emnem; £) quiaommiitm eoéa edque comiinga

9 quam diu funt omnia, omnino a&um divinze c

.

onfervatïonis invel-

vit, non:motionemmodo aut agitationem ; mroizsiw creationis fequitur

Qoex confervationis 4) Petrus loquitur de, esesu£vei; , refpectu ad

geculiarem motum habito; inneftro texta fermo eft de portanteon-

i& ipfo, Kodem ergo fenfu , quoapud Judzeos Deus dicitur portans

ereaturas [uas , faftinens.omnia brachio potentiae

fuæ , filius .bic

portans on

miae dicitur,

3) Ipfum vel maxime pzciæzcipium hujus-poezs minuitscmr.rcH-

,

TINGIVS , & Chriftum patraffe quidem miracula omnium maxi-

macorncedit, fed merum tamen hominem effe ftatuit, ^ Ferebat,

addit , omnia, qantenusuihilerat, quod ejus imperio non.cederet :- ILlo

jubente quie[cebant maria — non maguo molimime opus fujt — Talis

aullus hominumextitit , quivirtute in fe fefper v

x

»

Fidente, quotiescum-

que vellet ,- cuutla, unico [to. nutu moveret, - Refp. Hic-ipfe -modus,

ut verbis utar 3. Weismanninft. Theol, Exeg. Dogm, p. 222.

patrandimiraculaoftendebat, Chriftum non fuiffe merum homi-

nem , fed effe potius in eo divinam potentiam, hoc-eft naturam

divinam & omnipotestem, : Id fi demferis, Chriftusnon alio mado

miracula patravit , quam ceteri Thavmaturei ex ordine San&o.

rum hominum, . Omnes alii: 'I'hav.-matu;g'i lecerunt miracula.ad

gloriam Deidemonítrandam ,. uon [aa , uti Chriffas Joh. IL, x .

Si Chriftus merus fuiffethomo, idemipfi eratprzftandum. Imo

& Chriftusfaciebat miraeula & opera.fua in gloriam Patris, fed ita

ut hanc gloriam cum Patre haber: t communem. .Joh; V, Patetigi-

tur, Chriftumex propriis, hoceft, divinisviribusfeciffe miracu! a,

confequenter verum Deum. effe.

Corrigenda :-p. 16, $; HI. 1. IV, .p. 22. $- VIl. 1.V.

UE

HENMSUSME

—

Em

"

ia iA

ia

UR

L

Es

M

5

i

d

ET

&

um

Vs

L

n

c

i

M

zi

us

É s

I Ed

ET

du

h

g.

r

r

s

n

j

r

25

.m

E

T

2

m

6

-

ais

—

E

w

us

tucde

E

UT

—À

-

E

&

-

u

m

P R

r

a Q

$t

OM ..M

a.

——

-

AE w

a i

Ja.

———— —

E

Al* mb u

Vr

p ii

o .

UT CR Y r a a

Pv

usde;

"(

:

.)'.(..- —

-

R

—

i

"p i

r n

o i

-

E

H

w

-

—— ——

— "—— —— lu

É

m

L

L

"

g

*

72 Ro

*

E

3

—

—

&

&

ä—

DISSERIATIO THEOLOGICSZJA

AD PAVLINVgïE Hsz. l, 1 — 3.

o

FILIO DEI, MVNDI CONDITORE, POSTLI

eo

FACTAM. PER SE IPSVM. PVRGATIONEM

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

PECCATORVM NOSTRORVM, AD

r

ä

DEXTRAM PATRIS SEDENTZ,

.

ÓTESTIMONIVM.

e

E

E

TA

--- —

5

PARS POSTEFJOR DQQMAT]CO- POLEMICA CONTINI A

usv

:Lä

ANC

SVB DIVINIS AVSPICIIS

4

RECIORE . VNIVERSITATIS EBERHARDINO - CAROLINA

MtG NIFICENTISSIMO

SERENISSIMO DVCE Ac DOMINO'

DOMINO

s

-D AROLUOG

E

DVCE WIRTEMBERGUE r TECCLE REGNANTE. ]j-

10

REL KEL.

PRESIDE

s

9

LVDOVICO jOSEPHO VHLANDI

S. S. THEOL. DOCT. ET PROF. PVBL. ORDINARIO,

ET DVC. STIPEND. THEOL, SVPERATTENDENTE,

FAC. THEOL. H. T. DECANO

DIEEFS

DECEMBRIS MDCCL XXPII

JHiORIS ANTE MERID:- IO- I2 ET POST MERID 2-4

PVBLICE DEFENDENT,

M. IOH. DAVID RICHT , Kircho Tecc.

M. FERD. FRID. DREHER , XNirtug

' M. PHIL: THEOPH, PREGIZER, Nehr,

|

M. SiXT. IACOB. BRECHT , Nagoid-

ä

M. PH L. HENR. SCHVLER, Schornd, M.P

HIL. FRID.DOERNER, Remmiwgslw

M. YOH, PHIL, EEIBIVS, Bietigheim, |

SERENISSIMI STIPEND. ET EXAM-L'FHEOLo CANDIDAT

-

2

TVBINGZE LirrERIS FRANKII.

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1