beat ;

erit. nomen rei certiflimae & immobllis.

Aut potius, ut

Auguftinus 79

bvritouiey aive fumit, pro DniCoveon, | fde;';g;/ï

conflaniia [perantium ; quoe

hypoftafis & conftantia 75 vzroso^t,

hum & inconftantium hominum ,

fubterfugio & fubtra&ioni infide

Etiam 1Cor.

immediate ante cap. X, 38. 39. memorate opponitur.

IX , 4. ozrógaaic aic xaeXeec elt confiantia gloriationis. — HER-

waNNvs wirsivs Oecom. Foed. Dei Lib.lll. cae. VIIL $. 3. hzec. in-

ter alia de Hypoftafi Hebr. XI. memorata habet: Notat etiam

d

fubfiftentiam five conflantitam impgtui hoftili nullo modo cedentem:

Tta Plutarchus in Demetrio, ddeóc (pigajsérs. 7 evavtion , dN

.

nemine hoflium fubfiflente, [ed fugi

entibur omnibus. .Et

dev'yovsov ,

Horatii Coclitis , mefuebant sx, w uv

[

Polybius in deferiptione .

déyapuy oc Tv Uzógacu d

vr& , non tam robur, quam conflantiam

.

nequaquam loco cedenti

s. Cap. XLIIL $. L. p. 238. 239-

dipfius ,

"addit:

Quomodo De PFiliur titulis effulgentia. glorie & charaBer

hypoftafzos ejus,

i. e. perfiftentize Dei in promiffis implendis, Mofi

ä

"praferatur, vidimus ib

i. Eidem Mofi Legislatori ac fummo in.

j

i

C

'terra populi Redori prae

fertur, quando ftatim dicitur ommia ti;liþ

-verbo potentis ejurs (

ducà, non durZ , ejur non /ue legendum effe

?

e-

"indicant ftatim fequentia, ubi d

emum 3i ézucg per fe ipfum legi-

^mus. Sic Syrachus de Elia cap. XLVIII, 3. v Aóye Kuoís dve-

tem. *,i'.lgi'e-

n

Qu geaor.

Verbo Domini continuit calum.) Verbis. au

A C z' »

1

d

,( '1 qïlfm'

je

20

quentibus , per fe ipfum

(non per fanguinem animalidm) pufga.

Hone peccatorum noftrorum

fa&a, non femel quovis anno ftat tre-

mens ac mortem extimefcens Coram arca foederis

, in inferioribus

mundi locis, fed com/edit in dextra maj

eflatis in excelfir ,. Aaroni

eum 'gnteferri nemo non videt.,, -

$. VIIL

Refutatur.

Quæ per totum A

RTEMONII de Znit. Evang. Joh. reftit. librum

ä

regnat in conjeCturis audacia, in detorquendis evid

entiffimis pro

Divinitate Chrifti argumentis ad minutiffimum atqu

e prorfüs alie-

num fenfum temeritas, atque in argutiarum copia

confidentia: ea

etiam in noftri Oraculi expofitione confpicitur.,

ad quam quoad

fingula momenta paucis refatandam

l. u

jam progredimur.

Hor Eyiflole, inquit, tribur

jam primis comtmatibur Chri.

fium. primo Zingelis, goftea ATofi,

€? ultimo loco JAaroni compyendiofe

anteponit.

. Falfitas afferti quoad 4ngelos inde patet, quia Prepfe-

tarutn, per quos olim patribus locutus erat, v. r. expreffa mentio

fit, non Zingelorum, quo loco legendum effe per ZIngelor ex mera

conje&ura, contra omnium Codicum & verfionum auctorit

atem;

temere contendit ARTEMONIVS.

Cumque epiftola in fequentibus,

excellentiam Chrifti tot compar

ationibus adhibitis oftendat, Pyo.

phetarum quoque mentio fuüb initio ftatim abApoftolo commo

diffime

& quafi obiter fa&ta eft, ut Chrifti etiam pra Prophetis exc

ellen-

tia doceatur, quibus nullibi, quam in hoc loco praefer

tur. Paimarium

Prophetarum V. 'T. obje&um erat. future per Chrift

um falutis an-

nunciatio AGor.IIT, 24. X, 43. 1 Petr. L, 10. non Zex,

quae perMofen

data eft, & de quoPaulus deinde feorfum agit.

In eadem Lege fe-

xenda quoddam quidemAngelorum minifterium m

emoratur,fed quod

Ingelis in V. T. Deus ufus fit adEÉvangelicum gmy

fterium hominibus

pate-

—-——W—-——

2I

patefaciendum, ARTEMONIvS ne unico quidem loco probare poterít

Vrget quidem: Chriftianos Judaizantes Angelos, Wofen €9 Zlaronis fplen-

didum facerdotium Chriflo, Evangelio ejus €9 Sacerdotio,non autem Pre-

ghetar praetuliffe, atque hinc conficit, de Prophetis hic fermonem effe

non go//e, ut Dominus illis faperior effe agnofcatur. Init. Evang. reft.

p.239. 24. Refp. hzec ratio eft, cur Apoftolus poftea Angelis,Mofi &

Aarone Chriftum infinities majorem effe doceat ; inde vero non fequi-

tur, v. 1. de Prophetir non poffe loqui Apoftolum ; qui hac Propheta-

rum mentione id vult, ut conftet,quse praerogativa ifti aetati nata fi

ex eo, quod Deus non jam per Prophetas, fed per ipfum Fz/ium locu-

tus, adeoque illud a Jefaja praedi&um , Cap. XL, 5. impletum fit

£t revelabitur gloria JJehove €9 videbit omnis caro, quod os , Jehove lo-

quatur. Ipfa fententia: Quod Apoftolus jam v.1-5. Chriftum Zngelis,

AWofi €9 daroni antegonat, ambigue di&a eft, & fenfu Artemonii

admitti nequit.

Abfolute, ut fupra jam monuimus, g/oria Fiíü

ipfa auguftiffima hac appellatione proponitur, & uberius per fex glo-

riofa prvedicata demonftratur ; nullam in his comparationem adhi-

beri, ipfa verborum infpe&io docet, neque etiam opera divina, crea-

tio mundi & confervatio, plus vel minus, aut comparationem admit-

tunt

Deinde vero, ubi Angelis, Mofe & Aarone Chriftum excel-

lentiorem.probat Apoftolus, fermo eft de Chrifto, qua Au&ore

religionis Chriftianze & redemtore,humana natura induto, in quo

munere infinities major Mofe, Aarone & Angelis probatur, quia

non merus homo eft, fed quia ipfi homini univerfa filii Dei digni-

tas conceffa eft, quae ei concedi non potuiffet, nifi ipfe Filius Dei,

mundi creator,fuiffet. Semper ergo humanze naturze przeftantia in eo

fundatur, quod idem Chriftus, qui homo fit, filius Dei fit zeter-

nus, quo ipfo omne Socinianorum dogma funditus evertitur.

Qui-

bus verofidiculis comparationem Filii ,mundi conditoris, cumAnge-

lis

N

22

——'

Hgg,.k L.

gUl

lis e verbis Päuliniä extoi*quere annitatur ART EMONNS, fequentia do«

cent: Ildo inquit, Cum enim ZIngeli Legis Mfraelitie latorer, & alit,

hi

L

voctntur filii Dei, dicit iftlum, ger quem Deus ultimis. diebus locutus

gt

efl, novum Legislatorem. talem effe filium, qui heres. fit omnium, in

Ul

quihus. etiam ZAngeli ei [ubjeRi comyvehenduntur , confitutur; per quem

f

fe

etiam , utpole hieredem omnium --- ogus gloriof,

-

fmum , uempe totiuy

ii

mundi fecula, in illis ultimis mundi. diebur conflituerit €9. effecerit,

[

cui operi ZIngeli etiam omnes fimul fumpti non funt idonei,,, Quam

vero coacta, quam longe petita , quam contradi&oria hac evi-

p

Ti

dentiffimorüum verborum , .de

(io Dei, con[lituto omnium herede,

muudique conditore expofitio! De Locutione Dei. per Prophetar, qui

gk

Juturam per Chriftum falutem praedixerunt , non de Legislatione v.1. fer-

monem effe, jam monuimus.

0

Proyhete, ob ipfum hoc illorum offi-

cium /erui Dei dicuntur, non filii Jer. VIT, 25. XXV, 4.

Ipfe //o-

1

ft5, Prophetarum V. T. maximus, fervur Dei dicitur Num. XII, 7.

Hebr. Hl, s. Zngelos Legi; Latores ob illud minifterium filior Dei

.vocari nullibi legitur, nec ab ARTEMONTO vel unico loco probatur.

obi certe Cap. 1, 6.. XXXVIIIL, 6. non ob £egislationem filii Dei

dicuntur, quod nomen ipfis potius competit , quia imediate

-& Deo creati; uti compellatio Zngelorum eos minzftros €9 legatos ef-

fe innuit. Hebr.ll, 2. quidem ó ài d*yyéAew AaAwSc Aóyo; me-

inoratur, quem de Lege Sinaitica per Angelos lata intelligit ARTE«

MoNIvs & refpicere iftam Aa2uzv Cap. I, r. memoratam urget.

w - aT odb , RE . dngat 3 mas: llf E ii

"Plures quidem do&iífimi Interpretes, etiam ex noftris, Deum,

B

-legem ferentem, per ZIngelos locutum etfe ftatuunt; atque omnino

.a Judzeis vulgo receptum fuit, legem a Deo minifterio angelorum,

Sed, cum

qui ejus nomine loquuti effent, promulgatam fuiffe.

ipfe facer textus Exod. XX, r, Deum /olum [ocutum eífe dicat

omnia verba, cum publice promulgaret legem , conítipantibus licet

- & przefentibus Angelis, alii non Zegem /Wo/aicam, cujus promulga-

.tionem Stephanus Angelo increato, cum Mofe loquenti, i. e. filio

. Dei tribuit, Ac. VII, 38.. fed verba €9 mandata divina iu genere,

quze Deus ger ZAngelos in V. T. etiam ante Legem hominibus nun-

— ciari jüffit, ipfo eventu fic comprobata, ut obfervantes merces,

-negligentes autem poena manferit, per Aóyov 0j a"yyéAe* AuAn-

W q'äfTæ inteuigjun't; ex. gr. Genef cap. XIX. Conf. rTuEODoRVS LE

4BLANC n Principiis contra Socinianos Gallice editis , Partel, p. 36.fq.

SCHÓTTs

23

i

"'üeER

JO-

SCHÜT

.i.þL.'.z.a

Nivs Hor. Hzr 1.19.057. S R. D. canPZOVIVS Eærc

-

facr. in. Epift. ad Hebr. p. 6

*

J

-69. Sivero vel prior de Lege per Zlugelor

lf

BoF.

C L

promulgata expofitio placea

imenagTEMOxtrI hypothefis.quod Zng-

it'tf

f

$v

í

erium filii Dei vocentur, ind

L9] Iflx a

Éu«

ari nequit. /Vo-

DI

geli ob itud. mini

Izm

vum L'sislatorem Chriflum dum nominat ARTEMONIVS, illud Sociniano

fenfu miuime ferendum. — Id,in quo Chriftus Mofi opponitur , Chri-

s

íto tribuendum non cft; Lex per Mofen data eft, gratia & veritas

'f,

h

per Chriftum fa&a. Joh.1, 16. Evangelii praedicatio proprium ac

i0que

-

primarium officii Chrifti prophetici munus erat. Legem q:

nitori füo reftituit, & a corruptelis repurgavit; Novam autem Le-

"

ul

gem eum propofuilfe probari nullo patto poteft. Conf. carovivs

Script. Anti-Socin. Part. 1. p. 97. Omnium vero minime Chriftus,

d

i

ob ipfum id munus propheticum & miffionem in mundum, F/ius

[*

J dicitur, ut ARTEMONIVS CUum CRELLIO atqué sCHLICHTINGIO

temere affirmat. J: fane,qui a Patre fancificatus eft; Joh. X,34.fq.

[

h

/&in mundum miffus, erat Filiur Dei, fed cauffa, ob quam reapfe

fit Chriftus Ziliu: Dri, non illa miffio in tempore demum fa&ta eft,

If.

fed quia genitu: a Patre P. 17. eandem cum Patre effentiam ha-

ei

Jit

bens, Filius Patris, ;jehova iwfe ; herer; omnium ante fecula

Je

fa&a confttutus, eít; Is Piliu, ad quem dictum: Thro-

M

nus tuus, o Deus, in feculum feculi (ubi apertam contextui

'vim infert ^RTEMONIVvS, nominativum hoc loco ftatuens,

El

Init. Evaug. Joh. refti

t. Part, II. Cap. I) qui zn prineipio. terram

L

fundavit, & cujus manuüm opera coeli funt. Hebr. l; 8. 1o;

l;

"[s , qui gloriam habuit.apud Patrem ab szeterno Joh. XVII, 5. De-

0

torquet ARTEMONIVs iftam srofuc; O* diowey, proecipuum illud

,

y

ex quo fummus Deus demonftratur, argumentum, ad novam creatío-

nem, Íed diGyac effe res creatas omner, ex Hebr. X, 3. clariffima

j

feluce oculis le&orum ingerit & ipfe Paulus, optimus verborum

e

füorum interpres, etiam Col. l, :5-17. per Chriffum creata effe omnia,

a-

4n Czlo €9 in terra, vifibilia atque. invifibilia teftatur & plane uti

0

dJohanner: omnia per Aóycy facta effe dicit. J[oh. T,5. — Nova xrícic

T

cum ad Aominer tantum pertineat, quomodo nomine zyrz uti

lv

potuiffet Johannes, nifi de prima omnium creatione per Aóyoy fa-

)

: &a, ipfi fermo effet?

HE.- Qua ratione ZMofi Chriftus praeferatur,

nl

his probare conatur verbis ? , Quia Judaizantes Chriftiani faciem

ulgen-

, Molis Legislatoris ex converfatione cum Angelo .glpriofo fi

» tetD,

'L

24

HERERENGHRERGUG

— O Ü

»tem ja&itabant: hunc dicit

in iþfo Coelo apud Deum fulfiffe &

».ipfum tanquam radium fpl

endidiffimum. ab ipfa Dei gloria coe-

»lefti emiffum & procedente

m ad nos defcendiffe.

Mofen gloriae

,Angeli Chriftum ipfius Dei glorize ap

avgafma & fplendorem ef-

eu 33

indigna fame ad minutiffimum

dicati detorfio, & mero at

fenfum . magnifici prae-

que ante tempora Socini inaudito

commenuto de Chrifti fub

Aufpicium muneris Prophetici in Cae-

lum afcenfione, innixa.

Altum in Scriptura de tali afcenfione

Chrifti filentium, qua uni

cam aícenfionem Chriftiin Coelum me-

morat, factam poft

mortem & refu

rrectionem ejus; qui etiam

non debuerat gloriam fuam ingredi

,

nifi per paífionem , Luc.

XXIV, 26. & femel tantum in fanctum i

.€. in Coclum ingreffus eft

per proprium fanguinem. Ebr.IX, r2.

Conf. b. sPENERvM Tractat.

von der einigen Gottheit Chriflü pag

37 1. fq.

Loquitur Chriftus

Joh. III, 13. de futura aícenfione,

uti Joh. VI, 62.

Quia erat in

4—R- d- Qd Éusudi . Bu t o as M L2 L

Coelo, imo ante creationem a

pud Patrem, Joh. I, 1. defcendit

, atque

alfumta natura humana in

terra elfe coepit:

idcirco teftatur, fe

unum per fe ipfum in coedum afcendere poffe

& aícenfurum effe.

Subruto itaque hujus cum Mofe comparationi

S fundamento i

pfa

5

etiam comparatio jacet. .

Sed nec melior eft ifta 4z

A apaseTtpoc

TÀc U7rogdceec expofitio :

quando ita pergit:

»Cum loler in

»-Egnptum Ifraelitis ,

ut fidem eorum vacillantem ,

confirmaret

»fioiam , /[ignum €9 chara&erem Dei in

promif/fis. fuis confiantia ,

;ï

»in nomin JEHOVAH, Emo,

QVI

ERO jn promi/[o-

»nibur tneir exequendis comflanti/fimus ,

attulifet, hunc in quo

»0mne; promi/Jones Dei funt. Ita €9. A4me

n, ipfum charaflerem . €9

»hotam expre[fiffimam Dei eonflantie cogno

minat.,,

Nam neque $-

£a neque vzogaecic promiffum fignificat,

quare neque ardvyag-

j nec xaoaxTüo eft praeftatio promilfi.

Accedit, quod conitan-

tia in promiffis non omnem Dei glori

am exprimat.

Eft etiam

geternus , infinitus, & quze funt reliqua.

Cumque Paulus, Filium

absque ulla reftrictione chara&erem hypo

ftatur: InChrifto gloriam divinam non fe

ftafeos dicat, eo ipfo te«

nfü imminuto, fed pro-

priam atque infinitam agnofci.

Quz;,quia cum nemine communi-

catur, nifi cum Deo, Jef. XLII,

8. demon/ítrat , quod ipfe Deus ü; ;

ejusdem. cum Patre effentize,

$x

$

25

"

Í

m

Qemadmodum toc prædii:;;tu

i.e. effentia & gloria idem, qui Pater,

.

Deus , nullam cum Mofe com«

: 1tà nec i€

f

quens , gorians omnia verbo potentiat

la

parationem admittit

fue , quod Vtum eft , contr

a -coatlam €5 diflorium ^&TEMONII expofi-

tionem monendum.

Vti

fc. res ereaie omnes debebant Z7/7o , quod

L

effe cceperint:

ita etiam debent, quod effe pergant; idemque di-

citur, quod Co

l I, 16: im ipfo confifunt ommia. Eadem phrafi

»

Deus. fummus ]u

daeis dicitur omnia portans bvachio potentie fuz , in

Paraphr.Chal

d. ad

zChron. II, 6. 'Ave& fue, nondvsa ejus legendum

effe, inde con

ftat, quia Paulus eundem filium, per quem; & cujus

adeo robóre Patrem feciffe mundum dixerat: omnia:fuo robore

creata, etiam confervare verbo potentize: füge declarat. Suwe duvdusox

grnami , uti creavit'omnia fl

5

;

u;; atque didioc divapuc xa) S'uoruc

&4770 XTiOtcC XO

N

Sogäæm» Rom.

I, 20: ita.etiam eodem q/puati HC

ä

duv usoe dur& omnia confervat.

Ad VÍ. pergimus, in ARTEMONIO

culpandum, qui ad magnifica illa verba: gurgationem faciens peccatoe

'e-

fUH PER sE 1PSVM , hzecmodo addit: nos per f/anguinem animalium,

atque id tantum , qu

od omnium eft mitimum in graviffimo hoc red-

f

it. Quid illud 2j £ava8 innuat;& curper fe dpfum

emtionis opere, tangi

peccatorum noftrorum purgationem perficere potuerit Chriftus? ex

l

ftolo divino creationis & confervationis opere elucefcit

praemiffo abApo

Accedit ipfius À

poftoli uberior explicatio Hebr. IX, 14. Quanto ma-

gis fanguir Chriflt,

qui per 2eternum fpiritun ipfe feobtulit imma-

culatum Deo; purificabit

con[cientiam vefiram a mortuis operibur, ad

fzruiendum Jo viventt.

Divina Redemtoris -natura per wyeUud

diiwiov indicatur, fiftiturque - adjeCivum eéówov ideo, quia prae-

cefferat diwvím AUTpwcic, & fequitur aduwía xANnpovopua.

Fons

itaque & cauífa adducitur, propter quam Chriftus /e ipfum oH"grre

dutpoy Deo potuit, nimirum hzec: 4ud 7rWupneToc diowíe, i.e.

quia erat filiue, &i« 0Y didym , in perpetuitatem perfectus. Hebr.

VII,28. five, quod ide

eft, quia evsüga ditwioy xaj Conv dxd-

qdAsror, eternam naturüm habebat , ac vitam indif/olubilem; Elebr.

VIII, 16. hoc eft; quod - verus & zeternus Deus 'erat, uti egregie

416.

« . docet ,S. K, D. CARP-zov;vs Ex'ercit- faer. öad- h. 1. pag. 415.

Citat

46

RECATMOG u AESSA

-

Re&at VIL. atque ultimum circa vetba: Confedit in dextra Ma

fiatis; monendum? ARTEMONIvs heic quidem nullam addit explica-

tionem , fed quzenam ejus mens fit, in Prefat. p. VI. oftendit :

» En admirandam & inenarrabilem dignitatem Chrifti majeftateni-

»que! En participem regiminisipfius altiffimi Dei! En Deo fummo

»inter omnia entia creata proximum & in throno Dei fedentem.

, Quid amplius & fublimius eum effe cupis, nifi ut fiat Deus Pa-

,»ter ex Chrifto? quod utique re ipfa vis & contendis, quando ex

» ipfo ipfum Deum altiffimum facis; quidquid hic inter effentiam

,& perfonas, precario, absque ullo fundamento, fíine mente &

,line ullo conceptu five intelle&u diftinguas.

Sed, quia ftat

fententia ARTEMONIO: Chriftum non habere , nifi humanam na-

turam; quia negat, zeternum Dei filium effe, qui caro fa&us fit:

hinc exaltationem Chrifi, qua hominis, ad dextram majeftatis

in excelfis ita deprzedicat, ut ipfe de Chrifto, homine tantum,

& tamen omnifcdio & omnipotente, verba fine fenfu & intelle&u

proferat.

Docuit id egregie b. wEISMANNvs in infioni Differt.

de Rabulifmo exegentico partis Sociniane pag. 34., cujus verba

digna funt, que afferantur: , Quantumcunque is amplificat

gloriam Chrifti hominis , femper tamen fatetur, eífe creaturam ,

& nonnifi de filio hominis loquitur. Hactenus igitur verum eft,

Socinianos magnifice fentire de Chrifti hominis exaltatione.

Sed hoc ipfum fimul eft, quod in illis merito reprehendimus,

quia hoc fcopo fingunt quandam omniícientiam ,

omnipoten-

tiam, poteftatem univerfaàlem In omnia, imperium Coli & ter-

re, cultum- vere. divinum , fumma hzc omnia refpectu alia-

rum creaturarum , fed minora tamen omnipotentia , omnifcien-

tia &c quatenus in Deo patre funt, Deo, ut ipfi loquuntur , fum-

mo & unico.

Atqui hoc defendi non poteft , nifi quis faciat duas

omnifcientias ; omnipotentias &c. realiter a fe invicem diftinctas.

Quid vero hoc aliud eft, quam duos admittere Deos, vere ac pro-

prie dictos adeoque in crudo fenfu Polytheifnum reducere ? Id

jam ízepe objeCtum eft Socinianis & Tponte fua in mentem

venit, neque hacenus folvi potuit.

1

F— ——

Corris. p.16. lin.,zz. lege: ipfis Judzeis. p. 21. 1. 7. poft Aarone adde Chri-

ftum. p.24. lin, 2e. poft verba : melior eft pone IVto.,

UE

HENMSUSME

—

Em

"

ia iA

ia

UR

L

Es

M

5

i

d

ET

&

um

Vs

L

n

c

i

M

zi

us

É s

I Ed

ET

du

h

g.

r

r

s

n

j

r

25

.m

E

T

2

m

6

-

ais

—

E

w

us

tucde

E

UT

—À

-

E

&

-

u

m

P R

r

a Q

$t

OM ..M

a.

——

-

AE w

a i

Ja.

———— —

E

Al* mb u

Vr

p ii

o .

UT CR Y r a a

Pv

usde;

"(

:

.)'.(..- —

-

R

—

i

"p i

r n

o i

-

E

H

w

-

—— ——

— "—— —— lu

É

m

L

L

"

g

*

72 Ro

*

E

3

—

—

&

20

Y

ZISSERTATIO THEOLOGICA- JINAV GV RAL

Ap PAVLINVM 'HEBR/EOR. I, z--3

"um

DE

9

ï

FILIO

DEI

MVNDI CONDITORE, POST

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

FACTAM PER SE IPSVM PVRGATIONEM

PECCATORVM NOSTRORVM, AD

r

DEXTRAM PATRIS SEDENTE

g

i

TESTIMONIVM.

E

PARS POSTERIOR DÓGMATICO- POLEMICA

ä

FPf g CNUISUIISUGIISN U ETN IN PA IN NUISUIISNGUINS UP NU PU NI IN P8UULPP8UF78 4 78 08 48 084 8U PU P8LUPI

HANC

.SVB DIVINIS AVSPICIIS

RECTORE FNIFERSITATIS EBERHARDINO - CAROLINZE

MAGNIFICENTISSIMTO

N

SERENISSIMO DVCE ac DOMINO

um

DOMINO

9

CAROLO

DVCE WlRT EMBERGUE zr TECCLE REGNANTEnzr.

PRO GRADV. DOCIORIS THEOLOGIE

RITE

CONSEQVENDO

LVDOW«..JVS JOSEPHVS UHLAND,

S

S. THEOLOGI/E PROFESSOR PVBLICVS ORDINARIVS,

ET DVCALIS

STIPENDII

THEOLOGICI

SVPERATTENDENS,

D

SEPT. ANNI FNIFERSIT. NOSTR/E GV BILZI MDCCLXXFII.

ä

PVBLICO ERVDITORVM EXAMINI SVBJICIET

RESPONDENIE

JACOBO LVDOVICO OBRECHT, wüxkrLING

PHILOS, MAGISTRO ET EXAM. TIEOL. CANDIDATO' IN ILLVSTR. STIP. DVC

TVBINGJ/E

TYPIS

FVESIANIS

M Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com