duToU , qui, cum erat /plendor gloria €9 charafler /ilb/hmtlæ ejur] quae

verba inprimis caute explicanda fünt. Voces d7rZvyeeua: & Xapa»-

q5Q &7ra£ hoc loco in N.T. occurrentes; ex Ícriptoribus. externis

poft

p EEE |

E

53

At

*z

ALBERTI,3 WoLFioinCu-

poft scHOETTGENIVM, ELSNERVM , & o

ris ad h. l. citatos illuftrarunt e recentioribus wETTSTENI1vS inN.

T.addnL f&

o9

387. & S. R. D. canPZovivs cit. Éxercit. p. 13. leq.

Syrus dgravyac u vertit perririay Germen s refpiciens Jef.IV,z.Avrdu-

usjua elt refra&io lucis, at dzríxnja Toni. Hefychius explicat

E

olis imago in aqua redditur. Phavorinus:

4Ais CQeyyos, ut cum 1

A Pfeudo Salomone in JLib. Sapimtie

d7rayu pb , eRAGMAVC-

cap. Vll,23. eogíz, vocatur dvuic T/e 78 OE duvd nemG , xai dzrüp"

poit v5 TE 7ravToxodcopoc AcE n €1-Amgwn'g' — AIIAYTFAXZMA cdo-

düc didie xai éso7rrpoy dawAldwroy dí; T& CH éXipydiac xad émuY

aüc dyaSórwroc dur&. pwiLo de Opif. mundi p. 33. D. ita : mág

dySQoroc, xecd uiv avv dudvorav , qiielovrau Selo Aóye, riic uaxa-

»

L

»Y

AIIOXITAZMA.

L

AIIAYTAZMA.

gíac Ques; ERMATEION ,

yeyovée- — Onmis homo juxta mentem divino verbo eft cognatus , di-

vine illius naturze figillum quoddam & charaéter five /plendor &

radius Lib. de Plantat. Noe; p. 221. C. Tó 0£ dyíao a. oiov 057;(,,;

AIHATTAXZMA, MIMHMA APXETTIOTY. .San&narium quafi coe-

lorum (uti v2 &i de Coclo intelligantur Hebr. VIIT, 2. IX, 12)

exemplar & cbaratier arcbetypi. Vti Philo. /an£uarium manu fa-

&um puipune doxerUzrov nominat: itaPaulus eadem dyrz, manu

In

fatta ANTITTIIA TON AAHOINQN vocat eod. Cap. v. 24.

Libro de Cherub. p. 124. D. OEOZ APXETYHOZ AYTH. InLib.3.

Leg. Allegor. p. 79. A: 6 S«óc zragdderyna

TAüG €ntóvoc, quod va-

In Libr. de /pecial. Le-

pdderyua ftatim exponitur per xzpaxriea.

gibur, a MANGEIO primum edito, z. vx?c dv&gaimï p.356. T.1I.

fic Purro de anima loquitur. Tà à' épqusómerov, óiAov dc d-

joy 59 zrvéGjua., xal ü d ci di9epia- mYeUpiaoC xgeirOV, Gve THX

MAKAPIAX KAI TPIZMAKAPIAX OTZEOZI AIAATlAZMA: Quod

vero infpiratum , certe athereur erat. [piritus, imo fi quid ethereo pra-

; jia*ntz'w :

fiquidem beata illius , imo beati m nature eff [plendor.

asc dé£nc glorim] Deus Lux in fcriptura dicitur r Joh. i, s.

6 G«dc. ; £cr, füummaque in Deo , /uce, gloria fplendet. Eandem

vero cum patre gloriam habet filius unigenitus ab zeterno, Joh.

XVII, 5. folus is Patrem reprzefentat, quia umigenttur,cui compe-

uifo'

tunt. omnia attributa, quae Ícriptura foli fupremoDeo: æt'emo- trib

Et

1

Eft igitut dmdvyacua «sc d0fwe 7À T7raq

Q6c, quia habet; quid-

quid pater divini habet, quodque f

H

w

|premum Deum notat.

Lu-

cianur martyr: ó Vióc a€ O« Zoím

6X4 AW xai duvduucec xai d-

£uc G«8 arapdAauroc émolv.

Perperam itaque AnTEMON1:Vs Juif.

Juvang. sJoh. reflit. p. 98. difti

nguit inter duyrv, dvyaz a. & doratv-

ao Tüc dobuc.

Neque e:

im,

d'v'yaa a,

pergit, Chriftum dici dvyiy. &

effulgentiam & fplendore

m glorize, fed Allavyyasua aic

ócenc,

quod ita convertit:

efulgentiam ac . fplendorem ,

A Dei glo-

Ylà AD . Nos procedentem

ac de[cendentem.

Sed nullum plane tria

hzec inter vocabula difcr

imen effe ufus eorum docet, neque ex lo-

cis Philonis, ab Artemon

lo

P. IOT. I02. adduGis, ullus eft ,

qui id

probare poffit.

Nec folide f

itis b.. /Polfiuis in Curis ad h. l. p. 604.

contra Z/rtemonium urget, 4

o AIIO in dzabyacua potiffimum ad

homines referendum efle , ad

quo fplendor ille glorize & majeftatis

divins fuo tempore pleniffim

us pervenerit.

Nam commentum tale

ex contextu non patet, ut bene monuit Cel. cAnPzov.

l.C. Iv

ipfeque A

e

xime &

poftolus, cum dicat, à& ày d7rdv'yacAd, TiG

do£nc , pro-

primario, quis qualisve fuerit f/iu;

, docet, antequam ho-

mo fieret, & hominum pecc

ata tolleret. Coeptam deferiptionem

continuat Apoftol

us, addens: »x; xapexrsp q9c Vzrogdaeeg; dvrC €9

chara&er fubflauti

& ejur.

AaomTWo] vi derivationis a

xagérrwo eft imago impreffa "

infculpta. Hefychio dicitur óuofes

i5 fimilitudo.

Surur vertit nb

imago, ulg. figura. pui

O Xapaxrügm de impr

e//a in ceram iniagt-

ne fumit. Lib. de Opif. mundi p. z. 13.

ldem vim illam, sue ava-

tionali fonte demanat , i.e. fpiritum, v

ocat TYIION TINA KAI XA-

PAKTHPA OEIAX AT

NAMEQZ. Libr. qguod deter.infid. potiori p.17o.

C. D. cLEMENs FAomuan

15 Epift. l. ad Corinth. 33. hominem creatum

TÓc émóvoc TE OsE XAPAK

THPA nominat.

v7rogdaewc dur& fubflantie cjur]

Hefychius U7rózaaw exponit

per*perfonam; Syrus habe

t nnwwvw 4/en

Gnorivs: ad h. ]

c

tiam ; Vulgat. fubflantiz.

vzog&o:; hic non ita fumitur ,

quomodo

Platonici,

& poft Origenem ,

ex Platonicis Chriftiani füm

pfere;

fed continuatur coepta comp

aratio. Solent Grzeci diftinguere ez

xaT £$upmon & ad xa3 G-

éca71) , ut ARISTOTELES de /Vundo.

Sic

PmrLo in ejusdem tituli li

bro (fplendorem fine igne effe non pof-

-

e,

— GEX

95

fe, quod fplender ab igne 6mnis pendet, afferens) ait p. 1166. A.

duys d) xaS éuurünv vzógaucm sx éx«u, fplendor füapte ipfe natura

folus fubíiftere non poteft; non quod nullam habeat üz*agäw, fed

quod ejus origo & principium fit in fole. Sic in annulo figura

eít: xaS" uzoógaciw ,1n Cera xav iuqaci —

Idem Puiro jam in Libr. de Zucorrupt. mundi p.955..A: "Au*yil

7

v7zr0gaci) K, eXu» Ubl vzre

gaciw dicit, quod paullo ante scíey ap-

pellaverat.

Naturam paíris filio impref/am dixere BAs1LIVS & ur-

LARIVs. Apud profanos pariter Ícriptores Paírer vivere dicuntur

atque re/plendere in fiüliorum Íuorum conititutione & virtutibus,,

quemadmodum .Seneca de Thefei filio, Hippolyto, ait: m te reful-

EHac vocum explicatio-

get incomtus decor €9 genitor im te totuj.

ne praemiffa verba hoc volunt: Effentia feu natüra patris in filio

perfe&tiffime relucet; quidquid habet fubftantia Patris , id in filio

tanquam chara&tere reproefentatur. Eft is abfoluta imago glorize

Patris, & perfetta fimilitudo effentie ejus, effentia & gloria

idem , qui pater, Deus, lumen de lumine, Deus verus de Deo

vero , Patri ojose:c Coeffentialis, ut loquuntur Veteres.

GER-

WARDVS. Comment.. ad h. 1: Confertur filius Dei luci & foli ema-

nanti, refpe&usque habetur ad eternam filii ex effentia patris ge-

nerationem ,. per quam Pater divinam fuam effentiam, majeftatem

& gloriam. ei communicavit — Aé£z eft lux copiofa & quafi fons

luminis in fubftantia lucida. d7evyacpua eft refplendefcentia five

fulgor a luce editus.

Sic Deus Pater eft fons Deitatis, filius

Deitatem a Patre in zeterna generatione accepit « zeternus pa-

ter seternum quoque genuit filium.

Xapaxiio igitur h.l. notat imaginem expreffam fübftantialem, per-

manentem, fubfiftentem ,. & vox. £zrogdcs»c hic non fignificat per-

fonalitatem five perfonalem proprietatem formaliter acceptam ,. fed

figni-

perfonam , h. e. effentiam Patris, chara&tere hypoftatico in

tam, ut fit fenfus: Filius eft character hypoftafeos. Patris ,

j

6

primze perfonze, quae eft pater, quia eandem numero effentiam ha-

bet, quam Pater, per zeternam generationem fibi a. Patre com-

imunicatam.

Correlatum ,' propter quod. f/;ur dicitur imago ac

chara&ter patris, eft perfona patris ; fed fundamentum, ratione

eujus filius dicitur imago Patris, eft efflentia patris, per zeternam

ge-

56

..—............,3;&;3?)—: at d

generationem filio communicata.

Vtramque igitur Phrafin, ubi

parallela funt.do£z & vzógaci; , itemque dvravyacua & xapgax-

7?e, adhibuitPaulus, non modo, ut ab alia omni natura filium

;

Dei longiffime diftare, fed eandem prorfus divinam mnaturam cum

DPaítre habere, doceret.

Nec PEiRCIVS ferendus eít, qui pro mo-

re hodierno multorum civium, fuorum Comment. ad h. l.. p. 7o.

not. b. fubflantiam. (ive. effenitam filii a fubflantia Patrir diveram

effe ex eo liquere putat, quia /nec illius /mago expreffa effe dicatur ;

cui re&e Cefl. DN. wrcHAELIS opponit: Ne intelligo quidem, qua

ratione effentize rerum duze, & tamen hzec illius imago eífe pof-

fint: ea potius effentia, quae effentie divinse imago eít, ipfa di-

vina effentia effe videtur.

Illum fane;, cujus effentia eft expreffa

divinze eflentiz; imagó , eadem comple&i definitione debemus,

qua Deum defcribunt ipfum five Philofophi, five Theologi; quod

fi hanc definitionem Filio quadrare concedas, fequitur , ut ipfe

fummo fenfuDeus fit, nec negari eadem, quze Patris eft, effentia

ili poffit.

Parallela noftro loco funt, 2 Cor. IV, 4. — «rc dc£wc &

* , ,89 eciv "Emoy 78 Oe28, & Col. L 1$. oc éciv "Emov 8 O&

qvE GopaTE, WQwTO/'TOJLOg grácu xTHOs0C.

Deum invifibilem folus

Filius unigenitus repreefentat, qui ipfe imago invifibilis eft fe-

cundum naturam divinam — genitur e(t, & genitus ante creatto-

nem rerum omnium — Tempus eft accidens creaturze : ergo ortus

filii Dei praecedit omne tempus. BENGEr. Gnom.ad h.l. Et ne quis

auderet, eum inter creaturas collocare, addit apoítolus, omnia creata

eífe in ipfo, h. e. per ipfum, ut Johannes ait: Omnia per ipfum

facta funt.

Quodfi ipfe creatura effet, aut non omnia per ipfum

creata effent, aut ipfe fe creaíffet: quod an fieri poffit, quivis

colligere poteft.

dv participium ex Aorifto verbi finiti, éxz9uz« habet vim

temporis imperfe&i, & refolvendum eft, quia eraz /plendor €9

Thara&er fubflantie Patris; íciicet ante, quam in ccelos afcen-

diffet, ante, quam :carnem al(fumfiffet , ante mundum .con-

ditum. erat dza/yacpa ho doEnc : Vt Pater erat ab seterno, ita

& filiur. Joh. l, 1. Gloriam habuit ab 2eterno;, ut a patre non

petat aliam, quam apud eum habuit, -0 & «ów xócjsov eivam.

Joh.

GEEBHESSUTIEUME,

2

22) OA

5

Joh.XVIL . "Opponitur itaque « dv, participium, quod'//lio hic

tribuitur in fe &ante carnem affumtam confiderato, ad Deitatem

ejus demonftrandam, fequenti participio *ysvojseroc v. 4. quod pot

incarnationem fa&am & redemtionem preftitam perfonze filii tri-

buitur, ad human?e ejus naturze exaltationem indicandam.

$. XVIII.

Jungit huic praedicato Apoftolus IVtwm gloriofum de filio prze-

dicatum: quo eum tanquam confervatorem €9 reBorem rerum o-

mnium potentif/imum reprzefentat, quem paulo ante conditorem mun-

di dixerat.

- Qgav t ad 7rdyTa. rch' Bipuami miic duvdiae

wc dus& C? portabat

f. fuftinebat omnia verbo potentie fue] d*

ge non

tantum eft portare

& arbitrium gubernare &

& fuftentare, fed & regere, ad nutum

confervare.

STEPHANVS LE MOYNE in JVotis ad varia facra p. 603:

Omnia fuftentat verbo robuftiíftmo.

Dixit, & omnia facta funt;

Dixit, & omnia confervantur. Ipfum verbum fzro apud Latinos

fumi pro rego & adminifiro pluribus locis, a worrrio in Cu-

ris ad h. l. addu&üs probat.

Ex PHrrLroNE Celeberr. z.

:f

CARPZOVIVS Exercit. cit. pag. 19. fequentia adducit: Lib. guis

rer. div. her. p. 486. C. de fupremo Numine dicit: 'O 4v ovra, GE-

EON xai d zrdvra yewvv. Qui , que [unt con[ervvat. €8 creat omnia.

Lib. de nom. mut. p. 1084. 'Et "rdvra, GEPQN avredzia ó Ob , iivey-

x« xdi vETO "yéyog. $i, quum omnia bona con[ervat Deus, hoc etiam

genur fuftentat. Judzeorum Magiftros ?0 non aliter ufürpare oftendit

SCHOETTGEN. Hor. Hebr. p.919. InBrefchith rabba fect. 22. fol. 23. 9.

Cainus Deum fic adloquitur: 931 rnnN onnno oeuvsy? Suprema

€$ inferna tu portas, fed peccata mea non portas. Schemoth rab-

ba fe&. 9. fol. 118. 3. ad verba Jobi XXXI, 32. hec de .Deo dicun-

iur: vny33 5310 NTTD , qui portat ereaturas fuas. — Ibidem fe&t. 36.

fol. 133. 4. 35y *ao Deus S. B. portat; mundum fuum, & in

Sohar chadafch fol. g.1. Creator benedi&us 1m33 C2rb'»yn 53 729

portatomnes mundos robore fuo. Addi poteft Paraphrafis Chaldaica

2Par. II, 6. nwa3i yoa3 N»3 "ao um 49 fufiinet omnia brachio

$

potmtig ue.

H

zL

T76

58

-——äæam——-

vd 7rdvra ommia| quae faCa funt, Col.I, t7. v jüuam) aC

duyduusec , verbo potentie fue i.e. phrafi Hebreeis ufitatiflima , poten-

tiffuno mandato €$ mutu fuo, & divina fua virtute. ldem hic di-

citur, quod Col. l, 17. 7Z zdvre év duvd) cuvicuue. in ipfo confi-

flun£ omnia, idque vult Apoftolus: uti filio debebant res creatze ,

quod effe coeperint, ommnia enim per illum creata fant, v. 16. fic ei-

dem debere quod e/fe gergant. — Idem ergo divinum opus uterque lo-

cus fí/io tribuit.

GROTIVS: du:2£ , inquit, habent & Manufcripti Codd. in

quibus fpiritus ifti grammaticales diftingauntur, & ita legit Cy-

rillus 6. contra Julianum. Senfus eft: Chriftus verbo potentize rater-

n& (i:e. juffu) regit cun&a. . Eadem eft PErnci: fententia , Com-

ment. ad h. L p.72, qui, in oculos incurrere ait, Apoftolum in

hoc verfu dvz£ & £éavc& fibi invicem opponere; cumque v« le-

ad eundem & hic referen-

&um fupra ad patrem referatur :

dum eífe ftatuit; fed optime regerit Cel. a1cHAELIs, licet conce-

di queat, quod accentus &.fpiritus, quibus tabule novi feederis

inftru&ze füunt, non ab Apoftolis, fed a recentioribus librariis ad-

didi fint. — Codicesque antiquiffimi, Alexandrinus & S. Germanen-

fis fpirituum notulis careant: non hic in fpiritibus aliquid mutan-

dum efíe

Vix enim dici fatis accurate poteft, filium fuflinere o-

smnia robore patris, quippe qui potius dicitur per f//ium, ejusque adea

robore €9 manu, ut orbem creaffe, ita €9 fuflinere. not.g. p.ead. . De

filio Dei fit mentio, eum omnia /erre ;

quomodo autem ferat,

explicatur, fc. per verbum fuum potens. dus& itaque eft idem, quod

mox ézurg. O ramíp ug, ait Chriftus, $vc. dori égydéerai, xa-yd

€€7a/ onai, Joh. V, 17.

Ut pater: ita & filius operatur,, propria

fua potentia divina.

In utroque eft eadem omnipotentia divina.

Ad oEbERI duplicém explicationem priorem in Centuria ConjeZlur.

9. 435: fuflinenr omnia, que ad regnum gratie pertinent, verbo go-

tentie [ue [eu evangelio: alteram n meuer und gründlicher Erklürung

fehwerer. Stellen Heil. Schrift p. 889. omnia, qu& ad regnum gratie

qertinent, adferens , f[eu proferens verbo poteutie fue , evangelio, lau-

datus Dominus wticBAELIS l.c. eadem nota 9. refpondit.

Cui adde,

quae not. 9. p. 69. habentur, & worrivwin Cur. p. 601.602.606.

W02

59

$ XIX

Vtum gloriofum przedicatum defumit Apoftolus a divino re»

demiionir opere: dj éausE xaSapicjuoy 7romacuevoG qQy GAdpTIOY

nuóy. gper fe ipfum faciens purificationem. geccatorum noftrorum.

ài éavag ver fe äþfu

m] Deeít Ài éavr& in aliquot Codd. item-

ue MILLIO & Editori N. T. Groeco-Anglic.

que in Z/erf. /ulg. ideoq

Byo in Éxam.

infititium videtur.

Agnofcunt vero, monente WHIT

Greeci Scholiaftee omnes,

var. Leid. . Toh. Millii in N. T. p. 297.

»

procterquam THEODORETVS ,

qui tamen

habet Zur& cum fpiritu

afpero, quod in idem recidit.

Fruftra igitur dicit x11L1vs Proleg.

Eft potius facile omif-

p. 95. di éavs& infertum ejfe claritatis gratia.

fum poft durg, not. BENGELIO, in Z/ppar. Crit.

| p.218. WETSTE-

NIVS quoque in N. T. illud retinuit.

xaSapicuo) zromcdipevoc TOv euapridy duv xedagmuoc ett

gurificatio a [orditate $ immunditie. — .Pe

ccata funt fordes, funt íe-

gra fordidiffima. Parificatio a /epra dicitur xaSjapcuos Pecca-

torum purificatio eft, qua nos a peccatis purgamur, & peccata a no-

bis auferuntur, uti vulgari fermone & homo & morbus fanari di-

citür. Quicunque fub V. T. fe polluerat, purgandus erat per victi-

marum faànguinem.

Peccatores purificantur per fanguinem Jefu

.

Chrifti filii Dei, 1 Joh. 1, 7.

zromzdieyoc] fine particula «c €7 cum verbo finito éxdSuee co-

hzrens, fignificationem Aorifti praeteriti habet, reddendumque eft,

po inqu

am fecit, non facienr, uti vulgata habet.

Dubitari nequit,

quin expiationem per mor

tem Chrifli fatiam intelligat Paulus, quae

gurgatio peccatorum , purgatio con[cientiee a peccatis , five lotio a pec-

cülis dicitur, qua peccata revera auferuntur , atque ad veniam re-

TY

t' Iu!

rtinet.

Subjicit enim huic.peccatorum

miffionemque peccatorum

gurificationi ftatim feffionem Chrifii ad dexiram majefiatir. . Ad pu-

acerdotes non folum

rificationem Leviticam duo requirebantur.

debebant mactare, fed & offerre vi&imam ejusque fanguinem in

altari; deinde intrare in locum fanctum ibique facere preces &thy-

itifex decimo die Tisri, Lev.XVI.

miamata; preefertim Summus Por

*

Chri-

H:3

óo

"£f

Chriftus immolatus eft & fanguis eius effufus in cruce, deinde in-

travit in Coelum, tanquam in San&tum Santtorum, ibique pro nobis

intercedit.

Quidquid de facrificiis & facerdotibus dicitur in Scri-

ptura , de Chrifto quoque affirmatur. Non ergo /aerificium Chrifli

eft merum exemplum; quod mor moveat ad fidem [eu obedientiam,

nec, ut GRoT1Ivs tnalé verba iuterpretatur: Chriffus morte fua caul-

fam dedit fidei, per quam a peccatis purgamur; quo perverfo fenfü

omnes martyres nobis effe poffent xa29«picuóc; led eft vera expia-

iio; neque hic xaSagimuoc ett declaratio, quod. peccata ablata Íint,

fed ipfa a&io mundationis, qua revera peccata auferuntur ; alias qui-

vis EÉvangelii praeco homines a peccatis mundare dicendus effet.

"Non etiam defunt, qui verba noftra interpretantur: qui nihil, mifi

gratiofus efl , €9 peccata remittit led zroieiy per facrificare vertendum

eít, fenfusque: jSefe ipfum [acrificavit pro peccatis noflrir. . Chriftus

enim /uo ipfius, ton juvencorum hircorumque fanguine expiationem

peccatorum fecit, cap. IX, 12. Eft Sacerdos €3 viiima. Cum Deo

fatisfieri non poffet facrificio & holocavtomate de animali bruto de-

fumto, ipfe Chriftus dixit: Ecce ad/um, ut facerem voluntatem tuam

Pf. XL, 7. Hebr. X, 8. 9. Hocque per Chriftum fattum eít uno /acri-

ficio, Hebr. IX, 12. De nulla creatura dici potefl, quod fecerit purga-

tionem peccatorum per. [anguinem fuum. — De Filio Dei id affirmatur;

Hinc Deur Ecclefiam fanguine fuo redemiffe dicitur, A&. X X,28. conf.

Reverendiff. Dn. Canc. D. Corrz Differt. in h.l. Sanguis Chrif filii

Dei gurificat nos a peccatis. 1]oh.l,7. Hinc immediate praemittun-

tur ab Apoftolo tam gloriofa przedicata :,qm', cum erat AIHIATTASMA

THEZ AOXHZ x« XapauxTüép Tüc U7rogdcetc duTE Íatcto huic per

;

filium Dei. gurificationi per [e ipfum , fine inftrumento Levitico, ut

doceat, a mero homine tantum opus non potuiffe peragi, requifi-

tumque effe eum, cujus humana natura. cum divina im una perfona

unita fit. Neque ergo de nexu horum praedicatorum laborandum eft.

ä

pEIRCIVs exiftimat, in noftris jam commatibus id agere Apoftolum,

ut Chriftum angelir fuperiorem doceat, quare hanc in argumenta-

tione Pauli vim effe putat: , Chrifium angelis [uperiorem effe,

, inde efficiam, quod heredem omnium eum. conflituit Deus: quod mox

,üccuratiur exponam. | ; Jam paucis alia perfiringam argumenta , u£,

» qUOd

DERREUERSESRRRET

ÉR

61

lo

,»quod per eu

m Deus mundum fecerit, queque in eo funt ; facile au-

, tem intelligitur , rer creatas ei conce

dere, per quem creata funt , Fi-

»,lio, qui ab ipfo Dco procreatur , radius eft ab ipfo Deo emiffus ,

!

,,ad ejurgue effentiam. informata 1mago.,, Co

mment. p. 71.

Ad

verba autem :. dj éauv& zronadjsevoc , p. 73. 74. addit:

» F'erba di

»f

aur& provide addita, mec [me emphafi legenda funt : nempe : ficut

» Cap. LX, 36.. Chriftus fuo ipfius , non juvencorum hircorumque [an-

»guine expiationem fecie dicitur ; fic noffrum comma ornes illi

,fuppetias ab angelis latas negat, quorum nullo fultus auxilio

» perfectam fecerit peccatorum expiationem.,, Ad quae PEIRCII Ver-

ba Joiffmus ejus Interpres monet: ,, Nifi potiur de eo. adhuc di[-

]

, crimine fermo fit, quo Prephetas poft fe relinguit Chriftur. — Horum

,erat , notam facere mortalibus voluntatem. Dei: at peccata. mon ex-

»piabant, que ad /olos [acerdotes pertinebat. cura.

Chriflus vero,

, non ut illi folum oracula nobis divina expofuit , [ed €9 expiavit pec-

ä

,cata, mec id fanguine ut pontifices , alieno, fed proprio. — Hoc quo-

, que obferva : duplicem feffionis ad dextram Dei ab Zdpoflolo ratio-

,nem reddi, priorem ex dignitate nature Chrifli , alteram ex gra-

»viffimo, quod perfecit, falutis reflitute opere petitam. Vltim2 ob-

fervationi accedimus ; fed quod ad priorem notam attinet, neque

de difcrimine, quo /4ngelor, ex Peircii mente, neque de diferimine,

quo Proyhetas fuperet Chriftus, heic agere nobis Paulus videtur.

De Excellentia prze Angelis demum v. 4. fq. agitur. — Prophetarum

quidem v. 1. mentio fit, fed comparationem cum illis proprie in-

fütui, & per verfus 2. & 3. continuari, non putem.

In verbis

vroAvmsoG & 7roAvrpozwr antitheton eft ad unam & totalem Fi-

lii Dei locationem ,. Filiique appellatio jam infinitam prae Prophe-

tis excellentiam commonftrat.

Quare, non comparate, fed ab/o-

Íute , i. gloriofis iftis predicatir divina Filii gloria a/feritur. lpfe

fuam fententiam mutavit J/ir Celeb. im Erklür. des Briefs, ad v. 3.

monens: /Van glaubt gemeiniglich, es werde in diefem V'ers die Vevgleichung

mit den Propheten moch. fortgefezt , welches. mir. aber. nicht. wahwrfcheinlich

fcheint. — — .Mich dünkt, der Jpoflel flelle in unferm V'ers die Vergleichung

an mit jenen. fichtbaren Sinnbildern der Gegenwart Gottes , welche die ijuden

die Schechina zu nennen pflegen p. 99. oo. & ad verba: JX favra waSup-

giiy wosguevos). was hier von der V'er[óhnung der Sünde fteht, gehàrt m'chf

H ;5

mit

62

*

.:u:äggï.

mit z der Pergleichung Chriflj und. der Schechina, [onderm hat vermutllich

nur -den Zwek, die Urfache anzugeben, warwn tr in fo tiefer Niedrigkeit ge-

e

j

teandelt , wud. fich nicht gleich zur-Rechten. Gottes gefezt habe: kurz, das un-

anjehnliche diefes gro[]en Gefandizn zu entfchuldigen.

Ad quam fenten-

tiam alio forfan tempore quzidam monenda erunt.

Sufüicit an-

notaífe: quod omnes difficultates circa nexum evanefcant, fi nul-

lam heic ab Apoftolo comparationem inftitui, fed majeftatem Fi-

lii abfolute proponi, .ejusque quafi curfüm ab initio rerum om-

nium usque ad ipfius metam defícribi ftatuas. BENGEL. Gmnom.

ad: v. 1.

XX

Vlium denique gloriofdn.l

præd.icatum fubjungit Apoftolus:

GxudéSise iv dsEud Tic ueyaAeourmc e viiAoc , confedit in. dextra

majeflatis in' excelfis.

r M. CURU V« Le E Urdh Ia ia L r il L EMIEET 2 D R ao r r

&xdSiosw] Íc. éauvov, ipfe fe collocavit , ex voluntate Patris,

Pf. CX, 1. pofi pera&am . geccatorum. purificationem.

Sacerdotes

miniftrantes flabant; Se/Jo igitur infert confummationem Jaerifieii.

Habemur, inquit Apoftolus C. VIIT, . Zfrehifacerdotem ,. qui con-

fedit in dextra throni majeflatis in. calir.

Infert vero & gloriam

humanz Chrifti nature , mediante unione perfonali in primo in-

carnationis momento communicatam, &,; quam diu in carne ver-

fabatur, occultatam , jam vero folenniffime, depofita forma fervi-

li, manifeftatam. Egregie BENGELIVs: Quam gloriam Filius in

exaltatione ad dextram Patris capeffivit, eam nullus angelus ca-

piebat; cepit autem eam Filius: nam eam etiam antea habebat

refpe&u Dei, cujus g/oria in eo refu/get, & refpe&u rerum om-

niun, quas poríat. ]oh. VL 62. Ap.lL 18. Gnom. ad h. l. év àe-

ä

£ TÜG ,u,g-yom.wyu'vnlg &y viiAoic] Cap. VIIL, z. dicitur é» osEii

Ooóve Tüc jueyaAmGcUYMC v TOi óUpaoic.

Refpexiffe videtur Apo-

ftolus phrafi hac, /effionis ad dexíram majeflatis, ad Thronum,

quem. Deus habuit in templo.

Notüm eít in loco fanGiffimo fu-

per arca ftederis , five fuper propitiatorio duos fuiffe Cherubi-

nos, fe mutuo refpicientes ab utroque latere arcze, atque alis fuis

;

thronum compofuiffe, qui dicebatur Thronus Dei. Pontifex ma-

ximus, fa&a folenni expiatione populi peccatorum , pera&oque

nc&iffi-

ift? iypico xadapis o intrav?t,quidem in locum iftum fa

mnum

63

*2

Á

DY*

mum cum.füffitu & precibus, & fanguine

I;';.

opitiatorium afperfit ;

fed omnia fiebant flando ; crimen fuiffet morte dignum, fi ad

l-

momentum Ífediffet ; Chriftus autem fiur Dei verur Sacerdor,

l

j«

fatto xeSapuQ non typico, fed vero sx éi Xegozoíma d'yiz

£0 AS«w, dvricuzza vÀy dAnduvOv, dAW siG duTOY TOY SoavOr, &u-

la

qawOuwa v 7rpocw7r( T4 OsB UyiQ u) — xai exagicuw i? de-

£ij cg O«&. Hebr. IX, 24.. X, 12. Hinc fejfionem ad dextrain Pa-

a

tris,' Cel. Dn. wmicnaELIis , Crit. Coll, uber die drey wichtigfle

(I

P[alm. den 16. 40. 110ten. p. 483. fq. & Comp. Theol. Dogm.

p. 187. 188.. Seffionem ad . dextram ita explicat: Jtermum Chrifüi

facerdotium fore P/almus CX.. prenuntiavit , quo non humili fem-

KE

per ritu, fed regio more, atque ad. dextram Dei [edens. fungeretur.

ANemye — ex mortuis tertio die redux inque. Colum evetus ad dex-

tram Dei fedet , id vero efl , oculis noflrir ereptus etiam qua homo di«

;

vino honore colitur €9 adpratur.

lfti vero Oraculo Dävidico cum Vaticinium Zacharie , Cap. VI,

;

12. 13. ulteriorem lücem affundat, & Zeffiam in Throno ;Jehovee

J

E? Regem futurum effe €9 Sacerdotem doceat , plenior nobis Se/fionir in

ll

throno ;Jehove explicatio videtur, quam b. Dn.' Cancellariur REvs-

sivs in infigni di/fert. ad h. . $. IX. XII. fub finem in fuccin-

&a Paraphrafi ita tradidit: K£ Rex erit & Sacerdos ; in ipfius T eho-

ve throno confidebit, ejurdemque cum .Ko honoris ac majeflatir parti-

ceps €9 imyerii confors erit.

In illo fupreme IMajeflatis throno do-

minabitur Regnumque adminiflrabit, €9 Sacerdotii quoque fui partibus

ilis, que fupreme illi majeflati conveniunt , defungi munguam defi-

nei. Jungimus £. Canc. PFArrII definitionem .Seffionir ad. dextram

Patris, 1n. Differt. qua paradoxum de Patre ad dextram filii, €9 fi-

lio ad dextram yatris diluitur, Tubinge a. 1744. edita, S. g. , 1-

gnificat Se[ho haec emblematica majeflatis , omnipotentie ,. imperii

[eeptrique divini, quod dextra teneri folet, falam humane Chriflinaturee

comimunicationem, €9 quidem tum in flatu extnanitionir, fed tn fignifi-

catu pure metaphorico fumta, fub forma Jervili occultatam , €9 me-«

diante unione per[onali in primo incarnationis momento captam —

€ folen-

tum; fed hic proprie fumitur feffio, precipue atqu; & oXIxOG

niler ,

64

I$

niter, depofita forma [ervili, fa&am in flatu exaltationir. — PEIRCIVM,

qui /ef/ionem hanc de propria aliqua & locali, ut dicunt, feffione Chri-

fti ad dextram Dei interpretatur, vertens: ad dextram Sehechinge

J

confedit, fummo inter [ummos angelor loco , refutavit Dn. wi-

FA

CHAE;IS in nota I1. p. 74 75*

e

a

—

— *-:E»x

|

|

!

!

|

!i

U

TECT

i

M

/Aw

—

L

J

NG

E

( LL

A

A

M

ER

«

K"

TUENSN

3

3

t

p

j

J !;f

VR.

NY

ä»;

D

ANSES

Ri

—— a

DVCE

LVO

ET

N

]ACQ

PRIL0S

g

UE

HENMSUSME

—

Em

"

ia iA

ia

UR

L

Es

M

5

i

d

ET

&

um

Vs

L

n

c

i

M

zi

us

É s

I Ed

ET

du

h

g.

r

r

s

n

j

r

25

.m

E

T

2

m

6

-

ais

—

E

w

us

tucde

E

UT

—À

-

E

&

-

u

m

P R

r

a Q

$t

OM ..M

a.

——

-

AE w

a i

Ja.

———— —

E

Al* mb u

Vr

p ii

o .

UT CR Y r a a

Pv

usde;

"(

:

.)'.(..- —

-

R

—

i

"p i

r n

o i

-

E

H

w

-

—— ——

— "—— —— lu

É

m

L

L

"

g

*

72 Ro

*

E

3

—

—

&

&

DISSERTATIO THEOLOGICA INAVG VRALISÍ

Ap APOST. PAVLI r EPIST. Ap HEBRZEOS

-

CA»r. I W I--3.

19

FILIO DEI,

MVNDI CON DITORE, POST

18

s

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

FACTAM PER SE IPSVM PVRGATIONEM :

T

EC

Balane Q

PECCATORVM NOSTRORVM, AD

DEXTRAM PATRIS SEDENTE

O

E

16

TESTIMONIVM

Focus

15

PARS PRIOR PHILOLOGICO- EXEGETICA

IT IU IN IN IN

N

SVB JDIVINIS

AV SPICIIS,

RECTORE , FNIFERSITATIS EBERHARDINO-CAROLINZE

MAGNIFICENTISSIMO,

l

SERENISSIMO DVCE 4c DOMINO,

DOMINO

ä

-

CAROLO,

2

DVCE WIRTEMBERGUE rr TECCL/E REGN ANTE ngE£.

-TENI-

PRO LOCO INTER PROFESSORES THEOLOGOS

RITE SECVNDVM STATVTA ACADEMICA OBTINENDO,;

LVDOVICVS JOSEPHVS UHLAND,

S. S. THEOLOGI/E PROFESSOR PVBLICVS ORDINARIVS,

ET DVCALIS

TIPENDII

THEOLOGICI SVPERATTENDENS,

" fVvBLICO ERVDITORVM EXAMINI SVBJICIET

D.XXX9VN. ANNI FNIFERSIT. NOSTRAE GV BILEI, MDCCLXXFII.

ä

RESPONDENTE

GEBHARDO ULRICO BRASTBERGER, avssENSTAT,

PHILOS

MAGISTRO ET EXAM. THEOL». CANDIDATO IN ILLVSTR. STIP. DVC

TVBING/E

TYXPIS

FVESIANIS

'&-þ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com