1Cor. XVL3. 2 Cor. VIH, 4. Gal.H, io. AG.XL29. XXIV, t2.. lis

vero, ad quos epiftola fcripta eft, commendatur beneficentia. Cap

XIIL 16.. VL 10

Erant ergo tales, non qui ftipem accipere, fed

qui dare debebant folebantque.

kxcipit quidem Cef. Ds. M1cHAE-

Lis: Quomodo [amtiis FHebrei miuiflraverint? collatis in eorum ufum

opibur£ an alia ratione? non addit Zpoflolur

Poterant illirt mini-

flirare five. adminifirando pecuniam $n commune collatam, ut vox acci-

gitur G. VL 1. 2.. five vifitando €9 folando afflilos, egrotos, cap-

tivos, fve quacungue alia ratione, poftgquam argento fubvenire ipforum

nece[[itatibus non ampliur: poffent

KEt hoc quidem fecerunt olim Hie-

rofolymitani, cum ves ip/orum fimerent , magis quam ulla ecclefia ,ven-

jitis.agris €9 pretio illorum ad. pedes Zdyoflolorum depoflto , ut gubli-

cum totius ecclefiee effet.

l'ocari ergo ab Zpoflolo €? hoc fenfu . po-

terant. óiaxovoavrecs jam vero , confumtis opibur, alia ratione effe

goterant djaxovEvreg —

Sed allata hzec vim argumenti infringe-

re non videntur, cum non de eo fermo fit

num 7ó óiexovev de

quovis inferviendi ftudio, quo operam przeftamus laborantibus, fumi

go[fit, fed num a£u» in locis allegatis ex Pauli phrafi ita famatur ?

Eleemofynas certe Hierofolymitanis ab Ecclefiis extra Palzeftinam

revera praeftitas effe, hiftoria docet.

3) lisdem non ignotur erat. Timotheus, de quo Cap. XIII, 2

Scitis, Timothtum fratrem profe&um, quocum , ut fubito redierit, vi-

debo vor.

Atqui Timotheus maxime & przecipue Pauli comes in-

ter gentes fuit; quemadmodum ipfe Paulus Judeos 72c xavd 42

*ovn fua do&rina imbuebat, A&t. XXI, 21. cum Judzei Pàlaeftinen-

fes & Hierofolymitani füb jyAcoBr & aliorum au&oritate manerent,

Itaque Hebrei ,

ad quos fcripta epiftola, vix de aliis, quam de

Tudzeis extra Palæjimam intelligi queunt.

Certe ad Hierofolymi-

tanos Timotheum unquam veniffe nullo indicio conftat.

4) In

—— ÀÀÀÀ À

ANDEC OOU

VICEXMONDEGUP EC

m ÓÀM À A—B2$

37

4) Ín eosdem plura wuoque alia Epiflole loca, a Dn. sEMrERO

Beytrüg. p.71—79. notata, longe melius quadrant, quam in Hierofo-

Iymitanos. Ahqua tantum ap pommus Cap. Il, 3- 4. WriG ægznv A&

gssa AaAsicyai) did o cE yuezg, Uz0 TÀv dxuzdvrev eij nude éBe-

fawiSw. ubi verba dox;v AwfSca & £m n»uac edeau n ; coll

1 Cor. f. €. notabile difcrimen & temporis & loci innuere videntur.

49.) adhuc vivebant

Multi Hierofolymis tum , (circa sr. Vul

qui Chriftum ipfum & viderant & audierant

Lectores vero mo-

net, ad ea, que audiverant ab aliis, attendant. Cap. XIII, t9. 7yg

Td'Yioy 47r0xX& TGg d QUi

verba hec tales le&tores fupponunt,

qui ingenti Pauli videndi defiderio tenebantur, ejusque reditum

peroptabant ; quale quid de Hierofolymitanis nullibi occurrit. Sed

expreffe id dicitur de Thef/alonicenfibus . 1 Epift. III, 6: eratis, inquit

.Paulus , ézio9Eyrec nudc idev , xaSdzrig xai "T. Unde.

i. X

Ad Chriftianos igitur Ex.Judgo; exira Paleftinam cum Epl-

ftola.ad Hebraos fcripta fit, qui Grece 0mnes ,. €9 plerique. Grace

tantum loquebantur

vix jufta dubitandi cauífa fupereft , quiu

originale epifloleg exemylar. graca confcriptum lingua fuerit. Catho-

lica erat epiftola, omnibus Ecclefiis Apoftolicis extra Palzeftinam

deftinata atque etiam ab iis, qui e gentilibus Chriftum agnofce-

bant, legenda

Petrus quoque & Jacobus ad ExJudzeos Chriftia-

nos procul omni dubio Grzece fcripferunt. In omni antiquitate Hebrai-

e diligentiffimis quibusque fragzmen-

cum epiftolae exemplar nemini e

torum antiquorum nafcentis ecclefize collectoribus unquam vel le-

&um vel vifum vel fando acceptum fuit. Ratio filentii de vifo He-

Á

braico exemplo.quaxeri in everfjione Hierofolymorum nequit

cum

neque Papiar neque Clemens. edlexandrinur nec. aliquis veterum in

Paleflinam deftinatam epiftolam prodat; ipfaque illa everfio ad

Chriftianos non pertinuerit, quos hiftoria Ecclefiaftica ex illo fato

E 3

exi-

32

33

(

-s

)-rem

eximit; quosque fugientes epiftolam, fi hebraice extiterit , fecum

deportaturos fuiffe nemo negabit.

Quze poft HazLETVvM, Comment.

de Lingua ,. qua epiflola ad Hebraos f[cripta eft , Do&iffimus . Peircii

dnterprer, Dn. wicmaELIS pro hebraico eyiflole originali argumen-

ta attulit, ea folide foluta vide in cit, Dn. sEwrEn1 difrt. S.XI—

XXII. & amplius illuftrata in.Beytrüg. p.37-79. Nervofe quoque ea

recenfet additis folutionibus Dign. Dn. Diac. ngNGEX1vs in not. ad

Gnom. p. 1046—1048. Quare iis jam non immoramur.

Pergi-

mus ad ultimum momentum hiftoricum

c) de Tempore fcriptse Epittolae.

v M

In fempus epiflole [cripte accuratius reliquis inquifivit e re-

Centioribus Ce. Dz. sEMLERVs, im Verfuch einer genauen Beftim-

mung der Zeit diefes Briefs, quod tentamen legitür im DBeytrigen zu

genauer Einf. p. 79--87. quem praeeuntem fecutus eft $, R. D

D. NoEssELT, in infigni differtat. de Tempore , quo feripta. fuerit

Epz'jiola Pauli ad Hebraos, deque Ebreis, quibus. [cripferit. . Haloe

Magd. a. 1769. Veftigia temporis Epiftolze impreffa ita contulit Vir

Dottiffimus cum iis, quze Lucar in A&is Apoft. tradit, & : ad Thef-

falonicenfes Epiftola leguntur, ut admodum perfpicua & quafi av-

thentica videatur temporis, quo Paulum ad Ehrzeos fcripfiffe ftatuit,

fignificatio: r. Salutant Ebraeos oj dzró a5 lraAjac , Cap. XIII ,

25. Lucar perípicue hos Italos commemorat, cum A&or. XVIII,

1.2. dicat, Paulum, egreffum Athenis, Corinthum veniffe, ibique

invenifle /guilam , vrgosqparec £AnAvOQOTA dzó cüc; IrmAÍac cum

Pri/cilla conjuge , eo quod praecepiffet Claudius , di/cedere ommes

ejudeor a Roma. Quae Judaeorum expulfio contigit anno zer. vulg.

48, ex mente BENGELII, Ord. Temp. p. 239. vel anno 49, ex fen-

tentia D. sEMLERI Hifl. Eccl, Sel, Cap. Tom. L. p. 27. . Eftque

hzec

RD

dæ&—

59

hoec Lucie obfervatio hoc magis obfervanda, quod alias fzepe Pau»

lus Aquilze inprimis nomine Ecclefias, falutat. 1Cor. XVI, 16. Rom

XVI,2

z Tim.I

I9

Neque incredibile eft, quosdam de Judzeis

Roma expulfis, ut Corinthum , ita & in vicinam Macedoniam con-

fugife, qui quidem alios exules Corinthum fe contuliffe narrarent

preefertim , cum Philippis, Macedonize urbe, colonia effet Romana;

A&, XVI, x1. fub. Augufto condita; ibique, & T/effalonice, item»

que Beroeg Synagogas haberent Judezi. AG. XVI, r3. XVII, 1. 10

cit. Diff. $. VI.

2. Paulus Hebr. XIII (23. dicit: Tueexere vóy dkAqOr T:,uc-

S«oy d7roAsAuMévOYy , M&O" £, «dy qdXIoy eg)(m'm, Oyoudi vpe.

Lucar xefert, quod Paulus, poft difceffüm a Theffalonicenfibus;

TTimotheum reliquerit Beroeg, veneritque ipfe Zthienas, mandatum-

que dederit

t 7imotheur cum Sila 'quam ociffime fe fequeretur.

fA&or. XVII. 14.15

Hoc vero prius mandatum Pauíur, Athenis

cum verfabatur, novo fuftulit

1 Theffal. III, 1. feq. . memorato

Nobir, inquiens, vefiri defiderium mon ferentibus: diutius , vifum eft

folis heerere Zthenis, ac mifimus Timotheum —— ad vos confirman-

dos deque fide veftra admonendos, ne quisquam commoveatur Ais

adverfitatibus ; Timotheur igitur Beroea Theffalonicam, ad Chriftia-

nos illius urbis confirmandos reverfus eft, & inde demum » Jfa.

cedonia Corinthum venit , ubi tum verfabatur Paulus, tefte Lu-

ca, A&. XVIII, 5

Patet hinc

quomodo Paulus potuerit ad

Ebréos, (fiquidem illi proxime Chriftiani Macedones funt) fcri-

bere: Scitis Timotheum profeium, nam is Beroeu, una Macedonize

urbe, ad alteram, ZAefalonicam , venerat, qguocum , u£ fubito redierit

idebo vor; plane, ut 1 Theff. II, 18. profitetur: fe femel atque ite-

rum proficifei ad Theffalonicenfes voluiffe, fed impeditum effe.

Patet porro, Eypiflolam 1. ad Theffalonicen[es, quam omnes confiten-

tur fcriptam:eo fere tempore, quod LucasAGor,XVH. f. XVIII indi-

cat

3

AO

mäæ—u—

cat, demum vofl Epiflolam ad Hebreor exaratam effe, quia in illa

1 Theff. II1, 6. planiflime dicit Paulus, 77motheum ad fe a Thefa-

Lonicenfibur reverfum effe, cujus reditum, ad Ebrzeos fcribens, ad-

huc ex[pé&lavit ; id quod inde quoque confirmatur, quia Si/e €9 7i-

mothei nomina, qui Corinthum ad Paulum redierant, fuo Paulus

nomini in utraque ad Theffalon. epiftola adpofuit.

Si igitur verum

eft, quod plerique arbitfantüur: utramque ad Theffa domccnfes inter

primas Pauli epiftolas effe; fequitur: Epiftolam ad Hebrzeos, Corin-

thi fcriptam, plane omues Pauli epiftrolar tempore anteire. S.VILVIIH

3. Paulus de Ébrais dicit: xa *ydg «oi; jec4oit Ms cureza-

8'710'&'-72, x2 TWV Govra"yny qtoy UTG!-QXO'/T&W vuAoOy Heva ,(agzg 7rpoo-

edíeacge. Cap. X, 34.. qued femporis vefligium ad statem. hujus

epiftolae definiendam concedent omnes, qui Paulum hic vinculo-

um fuorum mentionem feciffe arbitrantur: Lucar, cujus acta ha-

£tenus egregie, vzc ££ IraA/ac, itemque, quomodo Timotheus a7roA«-

Augévog dicatur, illuftrarunt, etiam circa idem tempur, quzenam

fint ifla vincula Paulina, quibur condoluerunt Hebrei , docet

Me-

morat, cum antea nullibi in cuftodia fuiffe Paulus dicatur, Actor

XVL, 24. 26. vincula Philippenfía, ex quibus Paulus ftatim 7/ef/a-

lonicam venerat, AC. XVII, 1

qua opportunitate Theffalonicenfes

iftam Pau/i €? Sile fortunam & difcere poterant

& mifericordia

profequi.

Quod quidem ab iis factum ipfe Paulus confirmat, dum

non modo dicit, r Theff. II, 2. fe Philippis, antequam ad Theffalo-

nicenfes veniffet, adverfa fuftinuiffe & contumelias, x29d« oídzTs,

fed etiam eos fimiles Apoftoli fattes non adverfando adverfitatis

plurimum, Cap. I, 6. in qua malorum fimilitudine dubitari nequit,

eos cum Paulo doluiffe.

Vt itaque in Epift. ad Theffal. utrumque

conjungit Paulus, & ipfas Theffalonicenfium adverfitates propter

Evangelium & dolorum focietatem : ita Hebr. X, 33. 34. utrum-

que collaudat, quod partim ove:&ww; T& Xdi SAhpe) Semmpi(G-

enol »

41

-——W-——l

uievoi , partim. xemavoi TÀy &vwr dvacpegojsévav füerint. Unde col-

ligas: 1. Paulum Epiflolam.ad Hebraor feripfiffe Corinthi. — 11. Pau-

lo goft, cum Z4quila ceterique exules, Roma per Claudium expulfi,eo ve-

nerant. (id eft, anno aer. Vulg. 48 vel 49.)

1rt. ZInte, quam Ti-

motheus Corinthum veniffet. 1v. Paulo goft, cum Paulus o fe con-

tuliffet; Lucasr enim Zquile adventum. in. principlum narrationis

de Pauli vita Corinthiaca gonit. — v. /4d Chriftianor immediate /a-

cedonicor, inprimisque Theffalonicenfer, quarum Ecclefia erat ma-

ter ceterarum per Graciam univerfam: : Theff. , g. & per quam.

uti ceteris Graeciae ita & Afize minoris Ecclefiis erat communi-

canda.

Ac vel propterea videtur Apoftolus peeuliarem injcriptio-

nem huic Epiftole non addidifz, fecus , quam in ceteris omnibus

fecit, quod omnino omnibus Apoftolicis Ecclefiis eam deftinarat ,

quibus quidem maximum a calumniis & furore Judzeorum pericu-

lum imminere videret. $. XI. XI. XVIIL XIX.

PARTIS. Iwx

Se&hio [ecunda — Pbilologica - Exegetica.

$. XIL

Verba Apoftoli a nobis explicanda, Hebr. I, 7- 3. ita in fonte

leguntur: IIoAudm«QOG xai groÀvroQozrec 7rdAai 6 «; AaAuícac TOIC

gravpdsw 6» ol 7rpopirauc, 677 éGdir TY puegov céToV éAd2Mt-

cw nuiy O vud , Óv iOwxe xAngovópor 7rárrow , di & xai vuG diGyae

imoiwoew, Óc d* dvrdv'yacqum aüc dóbnc xai XapaxrnQ Ti U7rog d-

c«oc durü& , Qíoe v« vd. vrdyra, vo! piuami miig duvdpusoc duv , i

íaur& xaSupimpuv 7romcdjuevoc vv diuapTiy g , éxdOugey d*

ÀEiE cüc ueyaAcUvic £ viynAoic. Verfio. Vulg. Multifariam mul-

tisque modis olim Deur loguens. patribur in. Prophetis , noviffume die-

bus iflis locutus eft nobir in filio, quem conflituit haredem univer[o-

g

rum, per quem fecit €9 feeula, — Qui cum fit fplmd,o.r gloria & f

7À

)*

T8 fuä/fa*ntfæ ejut, portanique ommia verbo uirtuti; füz, purgatío-

nem peccatorum noftrorum faciens, fedit

ad dextram maje[flatir ejur

n excel/fi,

$

. Paulus Apoftolus in tota 4 Ebraeos Epiftola, quze ante re:

Tiquas omnes fcripta videtur, (S. XL)' & pro bafi traditze in reli-

quis: epiftolis inftitutionis Paulinze haberi poteft, id avit, ut fr

de

tres,.qui recens Chrifto nomen dederant, in fide confirmet, Cap.

XIIL g. feqg. . Fervebat tum Judzeorum odium, partim fophismatis

Judaicis doctrinam Chriftianam ipfam, partim ejus confeffores quovis

malorum genere infeftantium. In ifto oppofitionis Judaicze fervore

ex iuftituto Paulus religionis Chriftianze dignitatem & preeftantiam

demonítrat, & argumentis , quibus ]udaifmus nitebatur ,

occurrit:

Judaizantes opponebant: A Deo per Prophetas inftitütam effe re-

ligionem Judaicam ; Legem Pontificem fummum & vitimas con-

fütuere piaculares. Regerit & demonftrat Paulus:

Evangelium

non minus a Deo profe&um effe, promulgatum ab ipfo Filio Dei ;

nec deeffe furnmum Sacerdotem judaico infinities majorem, filium

Dei in ccelum eve&um; hujus facrificium plenam peccatorum ve-

hilam deternamque- nobis peperiffe vitam, quae a Lege Mofaica ex-

fpectari non poffint; nec alio fine feedus Mofaicum olim percuffum

effe, quam ut Chriftianum in ejus locum füccederet.

Ad anti-

quandum igitur Judaifmum & demonftrandam religionis Chriftia-

nzx preeftantiam ftatim accedens Apoftolus, in ipfo Epiftolze ini-

tio, Prophetarum fummatim mentionem facit, eo quidem fine, ut

le&ores doceat, fe fcripturam V. T: totam ample&i , neque quid-

quam ei contrarium traditurum declaret; ex ipía vero Prophetarum

imultitudine & revelationum varietate, eos ex partetantum prophe-

taffe, unamque totalem & perfe&tiffimam Dei erga nos communi-

cationem in Jefu Chrifto, Filio Dei , fa&tam effe, oftendat; quare

neque

ass t

43

neque zovitate Chriflianifimi terreri quisquam , neque alia poft hzec

revelatio exfpe&ari debeat. Hujus vero Filii Dei non tam excellen-

tiam pra Prophetis

quam, quod palmarium fidei Chriftianze

caput eft, fummam divinitatem commonftrat

& quidem ) pet

ipfum . auguftiffimum illud . F/i nemen, v. 1. B) per fzx glorio-

fa gredicata: Rtíc. 1. Herer univerfalis, 3. Conditor mundi, 3. Kf-

fentia €9 gloria idem, qui Pater, Deus; 4. Re&or €$ Confervator uni-

verfi; g. Fecit ger fe ipfum purgationem peccatorum , 6. Confzdit ad

dextram: majeflatir

Quo patto, quemadmodum in ipfa Epiftola

Recapitulatio totius . T. habetur; ita Novi Teftamenti quaedam

fumma in ipfo ftatim Epiítoloe limine exhibetur, Singula jam ac-

€uratius expediamus.

$. XIV

Hebreorum fidem in Jefüm Chriftum confirmaturus Apo-

ftolus fub initium ftatim, uti modo diximus, Chriftianam religio-

nem non folum cum Prophetica Scriptura optime convenire do-

cet, fed ejus quoque proftantiam inde demonftrat, quia totalis &

perfeQiffima divinv voluntatis circa hominum falutem manifez

ftatio demum in N. T. per ipfum Dei Filium, Patris 1nterpretem,

facta fit.

IloAuuspQc xai vroAuTQozwC fhultis partibus & multis modis]

Duo hzc vocabula fzepius conjunguntur in dictione Grzeca

Loca

ex Philone vide apud .S. R. D. D. cauPzovivM Exercit. in Epif. ad

Hebr. ad h. 1. p. v. g.

jofep/am Antzqmt ,Jud. V1II,3.9. vajca

erdvra, Ó XoAouw €i Tuy TE OE Tijmy WOAU/Aeewg x; AeyaAo7rQes

7üG :ca,frwxeuæa'i, Mnäevoc Cþm'az,uevog, a N 'mzo-n cþ:)xowwac 7 «

Qj Tv T& ya8 xozj4ov Xxnadj4evoc, Conf. & wErsTENIvM N. T. ad

h.l. p. 387. Phrafin hanc Paulinam, ab re Mufica , h. e. a varie«

tate partium & modorum in harmonia mufica, petitam vult LAMz.

205, in Ob/zrvat. mifcellan. cap. 25. p. 109 eo quidem fenfu, ut //a-

2

ief

44

—— MPÓáo—À

tes facri, divino inflinE'i [piritu , variis temporibur oracula Dei. po-

gulo ;judaico ceciniffe , variis quafi tonis €9 fonis, aliquando querulo,

aliquando letiore, aliquando vehementiore €9 acutiore , aliquando re-

Adplaudit Bosto LawPivs in Éxercitat, ad

mi[fiore tono, dicantwr

Píalm. XLV. g. 31. & jonaNNEs ALBEnTI in obfervat. Philol. p. 415

addu&o fimili CLEMENTIS ALEXANDRINI loco, ubi inter cetera: 7ro-

IHul-

AUq»voc^ye o ZenQ xdi 7roÀUTQO7rOC 6G rxv&gæwæv coTwQiay

ia vocum ac modorum varietate utitur Salvator ad hominum /alutem

Sed loca a Bosi0 & ALBERTI adducta id non evincunt, ut be-

Vocum derivationem fi

ne monuit Cel. Dn. cARPZOvIvs l.c. p. 2

premas, zroAuMsQec fpe&at ad materiam , f. capita € momenta jdo-

&rine, variis temporibus revelata; ita ut Deus , Prophetis inter-

pretibus ufus, voluntatem fuam non per unum univerfam, fed

partes ejus per fingulos nunciari hominibus curarit; ita ut hanc

partem ex hoc, aliam ex alio propheta difcerent; zroAvrgózroc ve-

ro ad modum five formam, inhifce revelatis doctrinis obfervatam, &

e verborum rerumque majori minorive claritate, modo per figurasfub

involucris, modo aperte traditarum, itemque ex varietate, modo pro-

xiüitténdo futura, modo exhortando, modo reprehendendo, confpicu-

am. Vultergo Apoftolus, variasProphetarum V.T. revelationes fupe-

zari una if/a atque totali revelatione N.T. quae per f/tum Dei £ 4 xoy

immediate faca fi

cujus f//ji ore Pater smiveríam voluntatem

füam de hominum falute fimul & perfectiffime expofuerit

grdAa, olim] Diu ante Chrifti tempora Prophetize ceffaverant

Malachias , Prophetarum V. T. noviffimus, poft Nehemize alterum ex

Perfia in Cananzeam reditum , poft annum fc. tngeümum fecuns

dum Artaxerxis Longimani, i. e annum ante zr. vulg. 433, van-

cmatus eft. vid. VITRINGA Objäru faer. Lib. VI. p. 331. feq.

ó O«c AaAcac coic zravodow , Deus. locutus Pairibur] sEB.

SCHMlæWS Comment. in h. l mde ab JEgypte numerat hos »a-

tre:

EPNBRSERENOU O

m

45

trer, ubi per Mofen & Aaronem Deus ad líraélem locutus eft, &

gloria populi Ifra&litici ceepit:. cum qua gloria Paulus gloriam

N. T. comparat, & hanc illi praefert.

Cel. Dn. MICHAELIS Ío-

los, quibus lex data eft, Patres intelligit: Erkiür. diefes Briefs

p.98. not. 2::: Der Zweck. des. Zdpoftels macht , dafi ich micht alle. wnd . je-

de Forfahren. der. l[raeliten. verflehen kann ,. fondern nur diejenige, denen

das Gefez gegeben oder beftztiget ift.. — Dann, twas für Urfache hátte er,

alle mógliche Offenbahrungen GOttes mit. dem Evangelio zw vergleichen , da

er de[fen Vorzüge vor dem Ge(ez Mofis zu zeigen hat? dem ZAbraham if

GOit. felUft erfchienen, und hat mit ihns wicht durch Propheten oder Engel. ge-

redt ; alleim es gehbrt fo wenig hieher, als wann er dem dam oder Noah. er-

[chienew if.. Sed, lex ipfa, qua femel : ata. eft ,. 7roAuj«spac

xai 7roAwtoo7ec Patribus promulgata dici nequit. Legislatio-

nem Sinaiticam e contrario exclufam -vult a multiplici hac Dei

ad patres ger Prophetas locutione Ven. D. sEMLERVS, Beitr. zur Erkl.

des I. Cap. p.89. not.10$: , Der Verfaffer will wol anzeigen: , Es hat GOtt

» fowol fchon vor der Gefezgebung .Mofis Jfich. offenbahrt , als auch wnd , noch

,tuehr nachher, durch die fogenannte Propheten ; difs lezte ift eigentlich

, die befimmtefte Erklàrung: 8v o* epgoQyras hat er zu den Vátern geredt,

, fchliefst durch den Zufaz , spogrraus, die Mofaifche Gefezgebung aus, und

»ift David /elb] gemeinet, der Apofigejch. 11, 19. sarpiloyus heifit , und als

,felbft. emopriras von Chrifti Begebenheiten geweiagt v.30. 31. daher der V'er-

fajfer aus den P/almen gleich nachher fo viele Ausfprüche anführt. Ich kam

,,mich wenigflens nicht überzeugen, dafl der Ferfa[fer diejenige Vàter, und

»gar ausfchlieffungs - weife, meinen folte, denen das Gefez gegeben worden.

» Der Verfa[fer. konnte alfo der Glaublichkeit der ueuen Offenbahrung Goites am

, trflen den [eg bahnen , wenn er. fich auf die viele güttliche Offenbahrungen

,berief, die durchi die Propheten lange nach. dem Gefez , noch vor micht vielen

» Sahrhunderten waren gegeben worden. -- -- lch vergleiche &yoh. 1, v7. hie-

,, mit , weil es hieifit , daf! alle Propheten von diefem cjefu, dafi er der Chrift

Petrus hat dem

»feye, zeugen; Eben diefes will der Verfa[fer. anzeigen.

» Iort srpoqireoa AApoftelgefch. 111, 24.. eben. diefe Einfchrünkung [chon gegeben.

Sed allata argumenta id nobis evincere non videntur, quod

. Inter Prophetas proecipuus

Vn' Celeberþimus jis probandum fumfit

3

46

eft Mofes; líraélitae non habuerant ideam Prophetze majoris , quam

Mofis. Paulus igitur , excellentiam Chrifti prze Prophetis in ge-

nere oftendens, /7o/z quoque przcipuum ilum includit, li-

cet poftea feorfim de eo agat. Cap.III, z. feq. lpfoque illo Capite

Actor. III, ad quod provocatur , /ofer v. 21. füb generali Proyhe-

tarui nomine, per quos Deus locutus eft, continetur, ejusque de n

fie Prophetico munere. preditlio primo loco aMegatur, v.22. mox

reliquis Prophetis inde a Samuele pariter memoratis V.24. conf. A&.

AXXVI, 22. ubi Paulus nihil teftificari fe ait, quam ea qua Prophe-

ie locuti fint, & nominatim, /VHofer. item Luc. XXIV, a5. 2

év TOi wgoQrTaic in propheti;] Plurimis locis did qáv 7rQoQu-

79» ponitur, heic commode imo emphatice particula éy proprium

fenfam obtinet, vertiturque ím Prophetir.

Eleganter CLEMENS

Alexandrinur Stromat. L. VI. p. 69g. Prophetas vocat. ogyava. S«íac

Cbovnc, organa vocir diving. ATHENAGORAS Legat. pro Chrift. . 36.

ed. Oxon. fimiliter de Prophetis ait: CVyXpencauérs & Tlvevpuavroc ;

w6 xa) duAwTüG dvAOv éu7reUca. — Spiritum Dei iis ufum eífe,

quemadmodum tibicen inflat tibiam, & rmEopniLvs ad Zutol. L.1lI.

p.87: O, 36 «8 O«2 dySguzroi , 7IVeUjAaTOQÓQo! 7rYíUamOG d'yiu,

24 7rgofWTo, "yetióuevor, Ug durE 0E OkÉ (uzryewdyrez — Opyaya.

O«8 *yevópeyoi. — Hominer autem Dei, qui Spiritum S. portarunt, €$

Prophete fa&i [unt, ab ipfo Deo in/pirati --- organa Dei fuerunt.

Sic zréca, "yomQi 2 Tim. III, t6. dicitur $iózrwevcoc, a Dro infvira-

ita. PHILO Prophetam, in lib. de pram. €9 pam. p. 918. ner-

vofe fic defcribit: "EowaeUc *ydo $gw ó Xloogrewe , dvdoOev vrwYüv-

TOG 4H AexTéd TÀ O&.

Proyheia. interpres eft. Dei, di&antis intus

oracula. Duo requirit Phile in Propheta: 1) ut mentem Dei in-

terpretetur, 3) ut fit vocis veluti divinae organon, oracula intus

di&titantis. Cel. Dn. cagPzov, l.c. p. 5 .

87r

5

E]

47

r ddau qüv üspey vérov. In movi//imo dierum horum] Edi-

tio Erafmi & alize, cum perpaucis codd. legunt, éz' éd«or v cpse-

go'äv. Noftram vero Íectionem confirmat Edit. Complut. Steph. edit. 1.

Codd. Alex. Barb. 7. Baf. 2. Cant. 3. aliique plures, Verfio Vulg.

Arab. Origenes in Joh.T, 3. Eufebius in Pf. rix, o. Athanafius, Eu-

thal. Maximus , Theodoret. &c. Vide Miflium, N. T. ad 1. li. p. 52 r.

& in Proleg. $.684. p. 65. sENGEL. in App. Crit. p. 7:8. JZt-

Jienium N. T. p.386. Quod ad fenfum nihil intereft. — Refpondet

phrafis Hebraicze illi p mOns. quam LXX Num.. XXIV, 14.

reddunt £ez' é«4T& 7G* wuspQv, item Deut. IV, 3o. ém £wd-

*

qQ TOV njso&y. Jer. XXIIL 20.

Obvia eft eadem Phrafis in Novi

Feederis tabulis 2 Petr. IIl, 3. éy xaiod cordao legitur 1 Petr. 1, s.

ézr £xdacv vv Xgówov, eodem Cap. v. 20.

Ultimos diezs de tem-

poribus Meffize interpretati folebant ]udai. Ita R. Nachmann in

Gen. XLIX, z. Extremum dierum confenfu omnium doéctorum funt

dies Meffize.

Idem D. Kimchi & Abarbanel obfervant in Efajae

lI 2. & veram effe hanc interpretationem, ex adje&o ab Apoftolo

pronomine cZvo» liquet, quod evincit, Paullum extremorum die-

rum nomine illam zetatem, in qua ipfe vivebat, denotare, diesque

noviffiimos N. T. tempore iíto jam íncepiffe.

Eft ergo novi//imo

dierum horum antitheton ad. 70 zrdAai, olim , nullamque pofthac

aliam exfpectandam effe reve/ationem innuit Apoftolus;

sAdAnce du €v vig locutur efl nobis in fílio] non fervis, uti

olim, ufur, fed ipfo filio: ad omne confilium de falute humani ge-

neris & via, qua ad haüc itur, clariffime & perfe&tiffime fimul

manifeftandum.

Particula £ plus hicinvolvít, quam ubi fupra

de prophetis ufürpata fuit, &y 7rpopiraus ; manferunt hi inffrumentum

é& organum loguenti? ; heic vero in filio dutovrposu7roc Pater

Jocutus eft, ita u£ revelata fuerit gloria eJehove , omnisque caro vi-

derit , 0s eJehova logui. Jef, XL, 5. 1ta ipfe «6 «v expofuit filius Dei :

Toh.

48

——

Joh. XIV, 9. 1o

Qui me vidit

vidit Patrem : non credis ,. quod e-

go in patre, €? pater in me fit?. Verba, que ego loquor vobis ,. a me

ipfo non logquor , fed pater, qui in me mamet. ille facit opera

Filii

itaque nomen, ut egregie ai£ B. Dengelius, Gnom. ad h. l. hoc loco

gonitur per ZIntonomafiam inflar nominis proprii, nomen autem pro-

grium apud Hebraos efl fine articulo, €3 fic in praefenti omittitur ar-

tculur

Omittitur etiam in v. 5. IIl, 6.. V, 8. VIL28. fic 33 Pf.II, 12.

Ipfe Pater de Coelo declaraverat

Hic eft. filius meus dile£ur, in

quo bene placitum eft mili, hunc audite. Matth. III, 16 XVII, 5

johanni dicitur Aoyoc, gui erat im principio

€9 caro fa&fus eft

per quem gratía €9 veritas fa&a efl..— .Nemo Deum vidit unquam;

unigenitus filius, qui erat in. finu patris, exyo[uit. Evang. Joh. I, z.

I4. I7. I8

& X

Majeftatem f//ii, per quem Pater ultimis hifce diebus locutus

eft, amplius declaraturus atque confirmaturus Apoftolus, /ex glo-

riofa predicata v. 2. 3. addit, quze fingula divinam Jefu Chrifti glo-

riam demonftrant

Imum defumtum eít ab ejur ;jure €9 Dominio

tniver[ali

V.2. 0y éOmxs xAngovóuov 7rdvrov, quem pofuit. heredem ommium re-

rum] Zereditatir fundamentum eft fi/iatio. Bengelius: Convenienter

ftatim fub fí//jo. nomen memoratur hereditar , €9 hunc revera heredem

gofuit, anteguam fecula faceret Deus: Eph. IIT, 1 1. Prov.VIIIT, 22 fqq

proinde in textu fa&ura /eculorum fub/eguitur

Eft filiur unige-

fiitus, Joh. I1I, 16. Ergo & hzeres unicus

Communis quidem vo-

cabuli xAugovójoc fignificatio ad eum refertur, qui in bona defun-

&i fuccedit, quo vocis fenfu cum immortale Numen heredem ha-

bere non poffit, latiore fumi debet, quoties vel Chriftiani heredes

Dei vel Chriftus heres univer/orum vocatur

Quid autem potiffimum

in appellatione Aeredis infit, ex Gal. IV, t. difcimus: ,,dico :gitur ,

,HE«

H

W—.——w-——

49

HEREDEM, gum puer fit, a fervo mon diflare, quamvis fi£ poMINVS

omnium bonorum

Qui locus Áeredem eundem effe, ac Dominum

evincit

Eadem fignificatio antiquitus apud Romanos quoque ob-

tinuit, quibus /erer idem erat ac fwrus

Certe Imperator, jvsTI-

WIANVS, Inflitut. Lib. 1. tit. XIX. S. 6. pro herede gerere, ait, eft

pro Domino gerere

Veteres enim /eredes pro Dominir appellabant,

Sic FESTVS

Gloffe

heres apud antiquos pro domino ponebatur

PHILOXENI: Herer, xUpioc, xAngoróMoc. PEIRCIVS ad h.l. qui vero

dum füummum jus in res creatas Patri illibatum fervare ftudet, ex-

Re&te

plicationem profert, in Jura & Majeftatem filii iniquam

hinc a Do&iffimo ejus Interprete notatur, qui in nota 6. p. 68. ita:

,Damus, jus filii non excludere jus patris, deinde filium, qua

»Deus eít,.jus fuum zeternze a patre generationi debere — tan-

, dem filium jure hoc in honerem Patris uti; aliter jus Chrifti in

,Ies creatas circumícriptum effe jure negamus , cum & hic

la

, omnium Dominus conftitutus dicatur, & Joh. V, 21. jus fuum r

tione intenfionis Juri Patris zequale faciat.

$. XVL

ILdum pxædmatum defümtum. eft ab opere dzvma, creatione

anundt.

ài s

& xj emroinse g digyac per quem etiam fecit fecula] BENGE-

LIVS: Emphaüs particulze xaj €9 cadit fuper verbum feeit, hoc fen-

fu: Filium non folum definiit heredem rerum omnium ante creatio-

nem: fed etiam fecit per eum fecula

Cel. vero Dn. MicHAELIS ne«

xum cum przecedente fententia hunc effe vult, ut Paulus exponat

cur heredem & Dominum omnium reddiderit Deus filium fuum,

nempe quia per.eundem omnia facta funt, unde & ad illum tan-

guam au&torem jure pertinent. Comment.PE1RC.in Epift.ad Hebr.p 68.

G

69*

5o

69. not. 7) hinc in Erkl. der Bri?fr verba fic reddit: welchen (Sohn)

er zutm Flerrn aller Dinge gefezt hat, und zar difi billig, weil die

Welt durch ihn gemacht ift. Sed prior fententia nobis ordini vet-

borum Pauli convenientior videtur.

ói o9 per quem| GROTIVS accipi hic vult pro.Jj àv propter queä

Sententiam probaturus addit: Sicut did cum accufativo, inter-

.dum eft rer, ut alibi oftendimus, & amplius probatur per Zpocc.

IV,1r. XIl, rz.. XIIL r4. ita àid cum genitivo interdum valet pra-

Jpter. Vide BEzAM, Rom. VI, 4. fic dj &v pro quapropter poni folet.

Et aZo'nggg ile ézcísce hic commodiffime vertitur per plusquam

perfectum condiderat. ldeo autem haec interpretatio hoc loco: ma-

ximeþ mi

hi fe probat, quia ad Hebrzeos fcribens videtur refpicere

ad di&um vetus Hebrzeorum, propter Meffiam conditum effe mun-

dum. EEE

Quid mirum eft, effe Dominum omnium , cujus caufa

omnia fuere condita? Sed cum ipfe Apoftolus Cap. II, 1o. dicat:

dj Óv «d vrdwra. xj OP $v À vdyra; prorfus non verifimile eft,

"Paulum promifcue ufurpare, qua? mox tam accurate diftinguit.

Ipfe caorivs, Joh.I, 3. zráyre. i dur&. éyévero , omnia ger ipfum fa-

Ga funt, reddit; & de cauffa efficiente, non finali , accipit, &quid

dici de filio majus poteft, quam zp/um e//? Creatorem omnium? Var-

ticula &2 per nil adimit majeflati filii.. Non enim Pater per f/ium,

tanquam inítrumentum, fed cauffam. principalem. €? efficientem ,

Aévyov, Joh.T, s. mundum. fecit, eodemque fenfu. &i: hic de filio di-

citur, quo de o .Patre, Rom. Vl, 4. d 4sc do£ue. «8 "rapóc,

X Cor. L,9. zrigót 6 O«c , i & £s 6 nonovíay & VuB dusg.

Adde Rom. XI, 536. Gal.I,r. Hebr. II,'ro. . Locutio quidem 4j &

velut ejusmodi a PHILONE habetur, qua züfirumentalem folum cauf-

Jam. denotet, Deoque fummo non conveniat, quod exemplis com-

Ug.l:obat SU I D. ca

RPZOV. ]. C, p. 10--12. atque a PHILONE cumzf'ria..-

14

fv

* Bs

5i

mir fedu&urh effe. oRIGENEM docet, qui Tom. IT. in ]-ohannem ità

ait: Nurquam principem locum habet. garticula Per quem, fed. fem-

ger fecundum; id poftquam exemplis nonnullis e Paulo fümtis,

confirmare allaboraffet, tandem pergit: &t zn Epiftola ad Hebraors

Paullus inguit: Per quem fecit €9 fecula ; dotens mor, Deum fecula

Jtcif/? per filium,

Unigenito habente particulam ài ov , 1.e. per quem,

dumn f[ecula fierent.

Sir igitur hoc in loco, fi omnia per verbum

iyfum fa&a funt, non ab ipfo verbo fafa funt, fed a [uperiore €9

majore, guam fit verbum.

Quis autem hic alius efl , nifi Pater? Sed

piane falli cum PHILONE ORIGENEM ex addu&is locis patet.-

ezoimoe T86 didvag fecib mundwn] '"Auv apud Greecos vitam

hominis, longum tempus , & cternitatem, denotat.

Gloffarium ve-

tus habet evum, feculum. — Hefygchius ó Bloc a&v dvSqeimrow, 0 ciüc

Quiic Xpóvor, vrové ezri jaxQE Xpovm vouru. P'ita hominum , tempus

vite, aliquando de fongo tempore intelligitur , hinc divioc 2eternus,

Neque vero seternitas, nec tempus ullum proprie loquendo crea-

tur, fed res, que in tempore exiftunt. — "Aidv igitur eft 2ócuoc, quo

fenfu apud feriptores N. T. f»epius occurrit, ex. gr. Matth. XIIT, 22.

XIII, 39. 2 Cor. IV, 4. eftque pro mundo didy fumtus Hebraifmus, &

phrafis vroiei* diGyac refpondet illi inter Judzos frequentiffimze, qua

Deum coOWP, 1 :m*z—w NaM3 & COUW NOYMM creatorem fe-

culorum appellant.

JWundum in noftro loco & Hebr; Cap. XI, 3.

Apoftolus zrAn9urrixc, didiac nominat, forfan ad Hebrzeorum di-

itin&ionem refpiciens, qui tres COà^D'?y faciunt r. 5301 tAmy

euundum . humilem five terram, 2. y2ri. Camy, muudum medium ,

i.e. regionem abris, 3. yw2yn. Cowmy mundum fuperiorem, Dei € an-

gelorum: domicilium.

]ta 1 Cor. Hl, 7. 700 «&y diovov, idem de-

notat, ac grgó TE T0Y xócpoy eivur , Joh. XVII, 5. & vrgó. xacafo-

,.?uïg XO00 MW V. 24.

Bene PriRcrvs: Non intelligo, quo practextu

G 2

-mun-

$2

-——W-——

mundi fignificatus vocabulo diwwv a nonnullis nesat

*-34»4;

t poffit;

qui

ex Hebr. XI, 5. clariffima fe luce oculis le&orum i ing

erit: fide di/ci-

mur (dicyac) mundum verbo Dei confeum effe, ita ut ex- non vi-

dendis ea, que videntur, fierent.

Planum, eigvac effe ibi res, que

videntur omner. Conf. Rom. I,20. Ioiey autem, quamvis nonnun-

quam fit, jubere & deffinare, extra tamen aleam pofitus eft com-

munis faciendi fignificatus. Comment. p. 6g.

Optime hane zroíncuy

TOY dityoy per ]Glmm Dei ipfe Paulus loco ifto infigni parallelo ex-

phcat Col. I 16. óv1 év duv éxalcon ad 7zrdyra, vd &v oiG 5payoic

JLGU qd QW'I 'rm; ')'HCQ 'Tä Oed'l'ä Zd.l TO aogafræ, El*'l'v -S'QOUOI) e/T€ XU-

glorn'rega €T& doXal, QTE é£uciay — Td zráyra Qi duTS xoi éic deróy

£XTicaJ.

tll

Eodem igitur pro divina

gloria argumento hic

utitur Paulus, quo Johannes Aóy& d1v1mtatem Cap.1, 3. probavit;.

OEDERVM, qui per diyac fzcula €9 etater Ecclefie per Chrifium or-

dine digefla intelligit, refutarunt b. woLrivs in Curis ad h.l. Cel

Dn. MICHAELIS in not. 7) ad pEIRC. Comment. p. 69. & Rev. D. cRA-

MER, ad h.l p.29. . Sunt etiam qui «ic digyac in noftro hoc lo-

co angelos interpretantur, & refpexiffe Paulum dicunt ad placita

Scholz Platonicae inter /Egyptios & Afiaticos vigentis, referunt-

que huc Ephef.II, 2. fed in Epiftola ad Hebraeos Angeli femper di-

euntur d*yeAor, & ille adEpheüos locus bene vertitur ad geniune

qmundi hujus.

$. XVIL

IIItivm e gloriofis praedicatis, filo eandem, que patri: eff, ef-

jEntzam itribuit.

V. 3- Óc. v d7rdv'yasua: qic doEnc xai Xapaxrhp vic U7rog d aeme

