ad Hebrzos ad Chriftianos Ex-Judazeos in Judzea. degentes exarata

fit

Accedit huic fententioe Ce/, Dn. micHAELIS hanc addens ra-

tionem : . quia fmtentza, quam PETRVS ex aliqua PAVLI Epiflola

vonfirmare vult, «n» À Kupís paxgoSupiay. govrngiay. woyeidye , i

Epiftola ad Hebraos nos legatur. Einl. zur Erkl. des Briefr an. díe

Hebr.S.3:4.p. 4--7. Refpici vero a Petro l.c. Pauli ad Hebræos

Epiftolam re&e, ut opinor, ftatuunt b. pENGELIvs, Gnom. N. T.

p. 1045. ed. 3tia. J/en. Dn. cRAMERVS loc. cit. p.61--64. JDn. CARP-

zovivs ]. c: pag. Lxxix. LXxX.. & .Dn. sEMLERVS l. c. p..34--37.

Nam 1) vagezídnupi dici nequeunt,.qui in patrio. folo degunt,

fed ii tantum, qui extra patriam 1n aliena terra vivunt..

Per . eíe-

Htor .ergo advenas dif/per[ionis. Ponti €2c. ad quos PETRvs utramque

Epiftolam fcripfit, 1 Petr. I, t. 2.

2 Petr. lII 1.. intelligendi funt

Ch-;/ïzam Ex-Judei in iflis regionibus dzjþerji, quanquam fubinde

Apoftolus etiam fideles ex. gentibus ,. illis admixtos, . alloquatur

xPetr II, 1o.

IV3

uti pluribus id contra J/wffr. Dm. wt-

cuAELIS probavit .S. Z/en. .Dn. D. ERNEsTI Bibl- Theol. T. VII.

pag. 863.

Petrus igitur,

loc. cit.

.PAVLI ad eojdem C/m-

flianos Ex - Zudaos datam epzj!olam laudat. 2) Singularem quan-

dam Pauli Epiflolam a Petro innui, a reliquis Paulinis , ad- pecu*

liares Ecclefias datis, diftin&am, ex ipfis Petri verbis e'ygaz!/ev

YMIN, .& KAI £v.7rdcaic 37ris0Aa15, facile.conficitur. Ipfe scuLrcu-

TiNcivs id inficiari. non potuit, in Comment. ad Petri Eyift. hcet m

prüola ad Hebrzos fe repeure id negarit, qued Petrus in éa

2

extas

!l

20

xtare teftetür; aliamque aliquam Pauli ad Ebrceos fcriptam fuiffe

epiftolam conjecerit, qua& vero amplius non fuperfit.

Quze quidem

conje&ura vana eft, cum nemo veterum ejusmodi epiftolam irter-

liffe teftetur; & confervata fit Epiftola ad Philemonem, quae bre-

vis eft, & de. negotio privato duntaxat agere videtur

3) Illud

ipfum quoque, quód rETRvs PAVLVM fcripfiffa teftatur, non iis-

dem.quidem plane verbis

fed fatis tamen clare expreffum ett

Admonere PETRO PAVLVS dicitur, ut ne pigeret Chriftianos, divinae

exgo9uuiac magnitudinem ingentem ipfos experiri. Jam in Epifto-

ia ad Hebreeos fufficienter docetur, ín longanimi Dei patientia /fa-

dutem nofiram pofitam ejr.

Spe&ant huc loca Hebr. Cap. VI, 12-15

1X,28. X, 23.36.

Inprimis vero PAVLVS ad non negligendum ex-

tremum ]Judicii diem Hebrzeos cohortatur , ; aC DE Eo fcripfiffe ad

eos Paulum Pxrmvs adjicit ; quod fatente ipfo s wicHAELIS

l. c. p. 6.. verifimillimum fecit Zen. Dn. cagPZOVIVs ]. c. compara-

tione verborum Epift. ad Hebr. Cap. XII, 25--29. cum PrTRI 1]115

V. 10--15. infütuta :

Paulus. at

( Petrus :

Nüy Ó$ $7nWyysATa4, Aíytev

Kausc d

8Qaveg xai 'ynv

im) dvraE eyd cosío s AóYoy nv

xaimy

xaTd TO $77d^y-yeA a.

5y, dAMa xdi TOV sgaVyoy.

auTE wgouäoza,// €y.

Tà À r d7zra£ , ànAo! v

Ev 5» 0i sQayol joiQnoó» 7ra-

gaAsvojievay TY |,eTa d'e01), 0C

QeAeucoVTO, coryea ài xavucd-

JFS7FOMMAVOY , iYA, Meiyy d An

M&ya AvJUcoWrdL, XdÀ "yH xa)

«aAsvo|sa.

7X V GUvTL seQya xacvaxauce-

A& BaciAsiay acé A«vroy za-

T0j

gaAa;ACavoweg, X Muey X d g,

Ai0 , a"yagrnroi , aT 7rpog-

à/ üc Awrewæ,uev wuges*wq TÓÀ

doxüvrec, o7reddcaTs do7riAoí

€:3, Merd. digéc xai «uAaCuac.

f

x; du jAMTO) dUTQ CupeO tiva,

qui-

—

) a

2f

quibus expofitis poftea adiicit Petrus, srcvr ET1AM dile&us fra-

ter nofter Paulus vonis fcripfit.

Digna etiam funt, qua adjicia-

mus, verba Cel. Dn. sEMLERI

der Herr Hofrath Michaelis hat fich nicht

soeiter. herausgela[fzn : wvie. aifo die/

ri£ , iygadey TMIN , zu verftehen feyen,

und was fár ein. Brief Pauli. gemeinet Jeyn. folle

Der Grund, dafi man in

dem Brief am die Hebrüer nitht die/ea Saz finde: die Gedult des Herrn (in

Verfchiebung des Gerichts) achtet für eureSeligkeit, wnd dafi alfo Petrus

diejen Brief an. die Hebrür nzckt gemeinet habe, ift wohl nicht entfcheidend

wnd znlenglich,

Die Beziehun

, xxSus, bringt nicht mit fich, dafi mit glei-

chen [f/orteu oder. in fo awcdmcklicher Befchaffenheit diefer Saz in dem Brief,

den Petrus hier. amnimml , Vygepev. v , gefuuden werdeu mü[fe, indem es zu-

gleich von. allen Briefen Pauli heifit, dali Paulus dergleichen auch. gefchrieben

habe ,wo man gleichisol diefen Saz auch nicht ausdrücklich findet.

Es ifi mehr

micht gefagt, als daff Paulus von eben diefer Sache, obgleich mit andern Süzen

wund Ausdrücken, vedet.

Man kan aber auch mit. allem Grunde fagen, dafi

za9ds nicht blof auf. drefen müchfleu Saz, v.xs. fondern auf die ganze A4b-

handiung vom Anfang des 111. Capit. fich. beziehe , und fo ift es viel leichter,

eben. diefe Sache im. Brief an die Hebraer za finden.

lch zweifle alfo, was

mich betrifi, daran gar micht,

dafi nicht in diefem 11. Brief Fetri auf. den

Interim

Brief an die Hebràer befonders ge[ehen werde. l.c. p. 34--37.

mireris quidem, qui fa&um, ut Seriptorum Ecclefiafticorum nemo

ad probandam thefin, quod Paulus epiftolam ad Hebtzeos fcripfc-

rit. hac Petri au&toritate ufus fuerit; fed procul dubio ad locum

hunc Petrinum non provocarunt Patres Ecclefie, quia ipfa pofte-

rior Petri epiftola, tefte EvsEB1o, inter dvr/Asyónva, referebatur.

$. Vl

[1I. Paulum Epiftolee ad Hebreos auctorem tam clare evin-

cunt ipfa eju; contenta , ut nihil contra obverti poffit:

1) Timo-

theum non fratrem modo f/uum appellat $ (icut & a Cor.L, 1. Col.T, x.

1 Theff. II, 2. fed & focium fe eum itineris rurfum habiturum [perat,

Cap. XllI, 23

2) Confueta fibi falutandi formula epiftolam. claudit :

Gratia.

€ 3

22

Gratia fit vobiscum omnibus, Amen. Quam quidem, /va -manu

Jeriptam , Epiftoloe cujusque fuze fignum effe ipfe profitetur. 2 Theff.

HI, 17.18. ..3) Preces poftulat fui cauffa faciendas, Cap. XIII, 1$.

quemadmodum .ita Col, IV, 3. 2 Theff. III, r. 4) Finculorum . fuo-

rum meminit, cap. X, 34. quze ja&antia peeuliaris eft Paulo, nec

de ullo fcriptere Canonico legimus tale quid, Col.IV, r$. Eph. VI,

10. 2 Tim. lI 9. Philem. 9. 10. & , fi cui hzec allata veritatis fimi-

litudinem tantum cauffe induere, fed negotium ipfum exhaurire

non videantur, accedit 5) argumentorum a Paulo tra&atorum in-

doles €$ fublimitas.

Expenit fc. luculenter Jefu Chrifti non modo

divinitatem, fed & ejus facerdotium Melchifedecianum, de typis

& antitypis multa habet, de populi fub V. T, fervitute & per Chri-

ftum parta Jibertate, de tabernaculo, templo, vafis, facrificiis,

de relinquendis ceremoniis judaicis, & abolitione ftatus Politici &

Ecclefiaftici agit ita, ut nec in Petrum, Jacobum aliumque Apo-

ftolum ullum conveniat illa perfona polemica, in afferenda religio-

ne chriftiana, multoque adhue minus ip virum quendam Apofto-

licum Zarnabam . ex. gr. aut Clementem Romanum | adeo

profundal

divinioris fapientize perquifitio cadat.

€) Jllud allegorice docendi €$

Jeribendi genus, inter Hebrzeos cultum, quo ipfe Chriftus diviniffi-

ma do&rinze falutaris przecepta Parabolis & aliis allegoriis invol-

vens, ufus eft, quodque Paulus Gal. IV, 12. 13. 2 Corinth. III, 15.

adhibuit, in epiftola hac nusquam non confpicuum eft. Sunt iftze

allegorize de Melchifedeco, Sacerdotibus , Sacrificiis , Tabernacu-

lo &c. ex V. T, depromtze omnes, atque ad novze Ecclefize ftatum,

Chriftumque Regem, Prophetam & Sacerdotem applicatz;, qu2e , fi

cum.uno ad Galatas loco conferuntur, ingenium Pauli fatis pro«

dunt, eumque non poffunt non epiftolze hujus au&orem conftitue-

re. 7) lWodur adducendi feripturam non alius, quam is, quo Pau-

lu.sA m reliquis epiftolis ufus eft, in hac pariter deprehenditur: Ea:

dem

23

dem fc. di&a V. T. citat, quae alibi.

:8) fisdém loculionibur 69

phrafibus fcriptor epiftole utitur, quas Paulo familiares fuiffe ex re-

liquis ejus fcriptis conftat.

9) Crdinem denique & methodum

Pauli facile agnofcas ; nam propofitionem & partitionem praemit-

tit tra&ationi, parti didafcalicae pzedevticam diftin&te & fepara-

tim fübjungit; partem pzedevticam prolixiorem in fine epiftolae

ponit. Solide hzec momenta probata atque plurimis. exemplis illu-

ftrata vide partim a b. pNGELIo in Gnom. p. 1046 —1048, partim

a l/en. Dn. canezovio , l.c. Proleg. Lib. 1 I/ Cap. II. II p. LXVII-f-

LXXIX.

$ viL

Ad exceptiones , quze volunt, Pauli non effe epiftolam, fa-

cile refponderi poteft. ) obvertitur: Paulum fcribere non potuiffe:

quz Hebr. II, 3. leguntur: .Salvatio delata eff ad Nos per eor, qui

eadem audiverunt.

cRoTIvs hinc Paulo abjudicat hanc epiftolam,

quod ejus fcriptor fe eis annumeret, qui non a Chrifto, fed ab

ejus difcipulis notitiam Evangelii acquifiverint: fed bene regeffit

HALLETVS , ]. c. p. 29. familiare effe Apoftolo, ineorum, ad quos

fcribit, numerum fe referre, adhibitis, per orationem communica-

tivam, vocibus no;, nobis, Vid. Eph.II, 3. Col. I, 12. 13.. 2) Sti-

lum in hac epiflola differre a fiilo Pauli in aliis ejus [criptis urgetur.

Sed a) ftili diverfitas non protinus auctorum diverfitatis neceffa-

rium eft argumentum. — Vel fola 1oHANNIS Ícripta id compro-

bant, cujus ftilus ex. gr. in Evangelio ab illo, qui in Zlpocalgpfi

:CD

nfpicitur, pariter diverfus eft. Rerum qua tractantur varietas ;

animique periculorum, quae timentur, fenfu pleni commotio & le-

L

&orum quoque

habitus ad ftili varietatem non poteft non aliquid

facere. ) Qui illam ftili differentiam urgent, non confentiunt

ndri-

in eo, quem ftilus huqu epiftolze referat, J CLEMENS 4llexa

nu?

24

nut, loc.fupra allegato, Lucam lianc ex Pauli Ebraico Originali

grece vertiffe opinatur; omrGENEs neque Lucam neque Cleaten-

tem. Rom. pro fcriptore habuit; Evsesrvs Clementem Rom, epiftolae

Ícriptorem ex convenientia ftili probabiliter judicat. Recentiores

in hoc capite non minus diffentiunt.

Ipfe 7//. Dsz. wicHAELIS in

not. ad. Comment. Halleti p. 31. vix dubitabat, quin Clemenr Rom.

Paulina oracula graece interpretatus fit. ]am vero fententiam mus

tàvit: Clemens Jehreibt viel weillüufiser — — und ich we(/! nicht,

wie ich darzu.gekommen, einen fo. leicht u vermeidenden. Fehler

zu begehen. Einl. in die Erklür. des. Briefs. $3. 7

Quid vero

tandem ponderis argumento, quod a f'ilo ducitur, tribui poteft ,

quando illi, qui peritos ftili judices praeftare fe voluerunt, in tam

diverfas abierunt fententias, & tres Scriptorer Graci , iique eru-

diti, CLEMENs /lex, ORIGENEs & EVSEBIVS, quorum judicio in

geftimanda Grzecze linguze dictione prze aliis multum tribui debet,

in hoc capite fibi invicem adveríantur. narLETvs l. c. p. 39. qui

& p. 31-33. cRort0, Lucam Epiftolze auctorem judicanti, voces-

que & phrafes quze in eadem extant, nunquam alias a Paulo ad-

hiberi, plerasque vero earum Lucze peculiares & proprias effe

ftatuenti, fatisfecit. Adde wErsrENIvM N. T. p. 386. 3) De-

nique excipitur: Paulum, i

epiflolam hanc [cripfiffet , nomen fuum

gremi/ur

um fuiffz, quod in ceterie XIII epiffolis illum fzciffz con-

flat. Sed nulla eft hzec confequentia. Aut enim dicendum erit:

Nullius effe hanc epiftolam, quia nullum nomen przfixum eft :

aut, fi alius quis contra morem receptum nomen fuum reticere

potuit, idäm ?equo jure etiam Paulo licuiffe, Quin etiam ratio

reddi poteft illius omiffionis, non quod autor iis, ad quos fcripfit,

latere voluerit, fe ipfum enim fatis defignat, Cap. XIII, 19.23.24,

fed, quia non in/criptionem adhibuit, ad rem grotinus ipfam , uti

Joi'a""ff in prímia epiflolà , accedenr; €9 falutationem . gratiarum-

que

Q]

25

que atlionem, initio ceterarum .Eyiflolarum a. Paulo goni folitam, ia

conclufione epiflol rependens ,. quse b. BENGELI fententia eft, in

Gnuom. N. T. p. 1048. vel, quia non au&oritate, fed rationibus &

argumentis, quibus nil obverti queat, agere optimum judicabat,

)

vid. Cap. Xill, 2

o

uti WETSTENIVS l. c. p. 384. ftatuit

Quia igitur r) antiquiffma : €9 communifima Ecclefie Pete-

ri; traditio Paulum Epiftrole ad. .Ebraos au&orem. profitetur; (Dif-

fenfus enim quorundam particularium fcriptorum Ecciefis occi-

dentalis, TERTVLLIANI,,

Lib. de Pudicitia cap. 20. quem poft fuum

ad Jontaniflas difceffüm fcripfit,

cajyt Presbyteri Romani , qui

Proclum. Wontaniflam adverfarium habebat, tefte rvsEmro H. E.

Lib. VI, 2o. & nirrorrrt, Difcipuli Irenei & Portuenfis Epi/copi,

in cu3us judicium Prnorivs his verbis animadvertit: Aeye à£ d22

fre qiya TC azgugemg Aerónsy , xdi QTi wgog h,BQauzg e7' g 0ÀMN

dx $ei 78 "AvzogóAs IldvAs. Cod. 121. p. 301. heic parvi ponderis

eít, quia difficultatibus, ex Epiftola hac objici folitis, in hanc

fententiam abripi fe patiebantur.) — Quia 2) ipfe pErRvs Zdpoflolus

eam PAVLO fribuere videtur. Quia 3) ea tot evidentia indicia fervat,

quibus Zlu&lor ejus Paulus evincitur; & 4) denique dubia in contrarium.

ut eam Paulinam atque

allata nullius momenti funt: veliquum eft ,

Canonicam habeamus; & temerariam inprimis nAMMII fententiam

nude & crude afferentis :

Diefen Brief hat der Apoftel Paulus

nicht gefchrieben: der hat über alle feine Briefe feine Nahmen

gefezt — — Es ift auch hier feine Gedenkungs - und Schreib-

Artgarnicht, — JDer Ferfafer if ein, auffer SJudea erzogener

und geborner , zum. Chriflenthum gebrachter. fude , eine. ziemliche

Zeit nacb. der. dpoflel Zeiten. Ueberf. des . Briefs an. die. Hebr.

Egregie contrarium teftatur

p. T. cum 'indignatione rejiciamus.

€

STHANASIVS , Dzal de Trinit. ao

E-]

xamyWwyysAn T0 Eug^yysAuov x t7

D

FE

26

-

c&, IldvuAm eivai 7rigéUeTHJ 8 dvrigoAn (zroóc 'Efjjaisc) xai p

aïwiïg emigoAn lA. di zrdoai 7E II2uAs.

P) de Ebreis, ad quos data, & lingua, qua

Ícripta eft, Epiftola.

$. VII.

Non minus dubitatum eft, guinam illi ! fuerint, ad quoy hæä

epiftlola mif/a ef * Utrum Judaei, Chrifto nondum credentes, an

vero credentes ? Utrum Hierofolymis & in Palzeftina degentes, he-

braice loquentes ;

an per Pontum, Galatiam ,

Cappadociam ,

Afiam & Bithyniam difperfi; vel & in Macedonia & Grzecia de-

gentes, groece omnes loquentes? Non effe Ícriptam ad jJud&or,

quia Chriftiana do&trina adhuc alieni erant, certum eft: vocan-

tur enim /ratres fan&i, Cap.lll, r. 12. domus Chrifii, guibus con-

flantia commendatur , vers. 6. 14. qui jam do&i erant V, 12- VI, a.

qui propter Chriflum multa paffi erant, Cap. Vl, 10. X, 32-34. Ad

Chriftianos igitur Ex - Judzeos cum data fit Epiftola, nec tamen

commode ad omnes, qui per terrarum orbem tum degebant, ad

Chriftum converfes Judaeos dire&a ftatui queat: quia Paulus

eos, ad quos fcribit, Ztalorum nomine falutat, feque iller mox vi-

furum promittit, & Timotheum illir cognitum fupponit, Cap.XlIL, 23.24.

queeritur : Cujusnam regionis Chriftiani Ex Judiei intelligendi fint?

Miffa mikgoNvMr fententia, qui ad jjudaeos in Hifpania degen-

tes fcriptam effe voluit, defenforem na&tus in Halenfum /che-

dis hebdomadalibus yoHANNEM PETRVM a rvpEwiG ex Collat.

Hebr.XIll; 23. cum Rom. XV, 34. -- Miffa & wersTENI: conjectu-

ra, qui ad ;udeor .Rome degentes & Chriflianam fidem profeffor

Paulum fcripfiffe exiftimat , 1. c. p. 386. 387. due inprimis proftant

fententize ,. quarum prior Epiftolam.noftram ad judeo: Palefti-

Wth.

-—-—æ-—

p

"m

henfer atque inprimis Hzerofolymztano: refert ; altera ad judaos,

ger Afiam minorem, Macedoniam & Graciam difperfos, fcriptam

miffamque ftatuit

Prior fententia, ad Judeos Paleftinenfes datam effe Epiftolam

ftatuens, eft narrETI, l c. p. 36. tARDNERI, Jen. Dnm. Prepos.

HanENBERGU, in Diffrt. de Hebreir, ad quos Paulus eam, qua i

N. T. exflat, dedit epiftolam , Mifcellan. Nov. Lipf. Tom. IV. infer-

ta, & Illuftr. Dn. wicnaEurss, qui in peculiari dr;guifittone, Halleti Com-

ment, adjecta, p. 48-57. & Einl. in die ErklZr. diefes Briefr, S. 7 —

IO. p. I12—26. his eam argumentis defendit.

1) Univer[2, inquit, confenfus antiquitatisfacit, ut Hierofolymitanze

Ecclefize fcriptas exiftimemus literas. li ex Patribus, quiHebraice fcri-

ptam efferunt epiftolam, idem faciunt, acfi expreffe dicerent, Hierofo-

lymitanis miffam effe. Reliqui enim, qui imperio parebant Roma-

no, Judzi hebraice non loquebantur.

Accedit , quod ipfa znfcri-

ptio epiflole, quam ei tribuunt omnes Codd. manufcripti & V'erfio-

ne; antiquze, & quotquot illam unquam citarunt, Paírer, eam

fcriptam dicant ad Hebreo:. Quod [/ngue potius, quam gentis, no-

qui Palzeftinam

men his modo [udzis proprium fuiífe videtur

colentes Hebraice loquebantur

cum reliqui jam Ze/lenifie jam

Judai audirent. A&. VI, r. IX, 29. XI, ao.Sed refp. 4) cre-

MENS Zlexandrinur ex mera conjectura, cum ebraicum textum

fuis ufürpatum oculis fuiffe nullibi dicere audeat, confentaneum

modo arbitratus eft, fi Hebrzeis hebraice fcriberetur epiftola; quae

ejus opinio poftea EvsEBIVM & HIERONYMYM in-easdem partes

traxit

Contrariam vero ftatuerunt oRIGENEs, univerfa Syria-

ca Ecclefia, & Graeca cetera fub orientem folem ; . quare

B d

ad univerfum antiquitatis con/tnjum provocari nequit.

B) .Hebrao-

rum nomen, quod :m/triptio exhibet ,

le&ores. quidem pra-

fupponit. religione vetuíta Hebrzorum olim imbutos , neuti-

D a

quam

$

—

quam vero Palzftinz éziyopís; & kHebraice loquentes; uti egre-

gie ex PHrILoNE demonftravit $. V D). cagPZovivs l. c. Profegom.

p. U. feq..

Ipfe fe Paulus &f

t;.afn ?

Oa

N

éBpakov nominat,

Phil. HI s

licet Romanus natus, AG. XXII,

O

sed

nec in/eriptio ab ij

9-,?

Pauli manu prefixa eff, cum nec fuum nomen ac

ijv

cerit

quod

utrumque facere in aliis epiftolis folet

Addiderunt igitur Fetereg

infcriptionem iftam, uti etiam JAcoBr, PETRI & JoHANNIS Epi-

ftolas Catholicar & JOHANNE M im Apocalypfi ZAeofogum dixerunt,

qua nomina Ecclefiaflica funt, non Zfpoffolica.

; Nec etiam; fi in-

Ícriptio addenda erat

obje&o epiftolae perfonali, cui deftinat:

fuit, accomnrodata, aliud nomen , quam Hebreorum ufui pari po-

terat, ut fcilicet Chriffiani Ex.judei, ad quos Paulus fcripfit, ab

, qui de grege gentium non prius ad Judaicam fed ftatini ad

Chnfhanam religionem tranfierant, difcernerentur: eJudeorum ii-

los nomine comprehendi eo minus conveniebat, quo plura jam ip-

fo primofeculo exftabant adverfus Judzeos in latina graecaque lingua

partim Imperatorum edi&a, partim Philofophorum aliorumque

hominum decreta parum honorifica ; Hebreorum aütem nomen minus

invifum contemtumque habebatur, & apud Chriftianos honeftum

manfit, a re/igione priflina defumtum. ) Ad loca AGor. VI, 1.

IX, 29. Xl, 20. folide regeffit S. R. D. szmrERvs, in Di/fert. guod

Grace Epiflolam ad Hebreos Paulus exaraverit, (ab ejur Prefidio

a Dn. Nfzdelzode]?nfa Hal. Magd. a. 1761, S. XXIIE p. 29: Hel-

leniftarum illa commemoratio rem non cónficit.

Hhebrei ii fant

ipfa gente & origine nati Judzei, Hebrzi ex Hebrseis, qui re&e

diftinguuntura Profelytis. Ex ipfo Helleniflarum numeroibidem defi-

gnatur Nicolaus zrgociAvros "AyrieXevc-

Cum vero etiam inter

Grecos in Cilicia, Afia &c. viverent inde a longo tempore Ja-

doei ex pura gente Judzeorum , qui graeca lingua uterentur, ficat

alii Chaldaica : facile patet, Hebreór & hos dici potuiffe-& de-

buiffe,

ug»;?-"

æä**

-—

?

9

buiffe, qui Helleniftae aut Profelyti non erant

Helleniftarum

nomen non folum id infert , ut grzece locuti credantur

fed etiam

ortum graecum e gentibus. — Ceterum illa controverfia ex ifto lo-

co A&. VL r4. dijudieari omnino non poteft, nifi efficiatur; gu-

&orem ad;eäïæ infcriptionis fecutum effe Lucam,' quafi nomenclato-

rem , cum Íciamus, Hebrzeorum Judzeorumque nomen iffo tempore

varie ufurpatum fuiffe.

Si a Patribus Judaicz religioni addiis

prognati fuerant Chriftiani illi, qui extra Paleeftinam vivebant

alio nomine vix appellari poterant quam Hebraei. Z/ntiochiein Pifi-

C€rür

dia dittin

th

untur ACt.X1IL26. vi0i *ytrac Aogau, Hebraei, & oj qos-

pyo, T0v Gov , Profelyti Helleniftze. ) Hunc nominis Hebr2eo-

rum ufum , quo Grace loguentes ;Judei apud Patres Eeclef. innuun-

tur, egregie confirmant loca, omrGaENis. Homil a8. in Num. &

in gfohann. Tom.V. inprimis vero EvsEB:T, Hiff. Eccl. Lib. HI. -c. 4.

Quibus , inquit , ?n proevinciis Petrus Chriftum Judzeis predi-

can: novi foederis do&rinam tradiderit , fatis aperte. colligitur ex ea

Eyifiola , que ipfi ab omnibus, ut dixi, fme controverfia ad/cvibitur,

quam quidem ille Hebraeis per Pontum , Galatiam, Cappadociam,

.perque Afiam & Bithyniam in difperfione viventibus fcribit. Cum

ergo EvsERIVS Ex - Judzeos illos, ad quos PETRvs fcripfit, Ebreor

nominet, ad oculum patet, Zebreos Patribus dici illos quoque

qui neque Aerofolymis €9 im Paleflina degebant, neque. Hebraica

lingua utebantur, eademque ratione, qua ad Hebreor erzece fctri-

pt Petrur, & Paulum ad Hebreor grzece (cripfiffe dicendum effe.

Laud. Dn. s&wLERvs Beyti

zu genauer Einficht diefes Briefs

P. 57-6o

e) Denique neque omner Perfionis antique 1taloe Codds

JMnfc. infcriptionem ad Hebreor habent

Tefte enim PETRO sÀ«

BATIER in Bibl. Lat. verfionis antigue 3. 1743. editis, hec epiffola

nullo fuper[cribitur titulo in Mn[c. Reg. €9 Sangerm nec. etiam ullum

unquam habuifje grobabile eft,

D 3

m) .Axa

——u—nfä&-——

30

2) Argumentum duc1t Vir Celeberrimus ex ipfa Epiftola. Dataeft,

inquit, epiflo/a ad eos, qui illuminati olim luce Evangelii, groni tamem

erant ad repetendum , quem reliquerant. ;judaifmum. Cap. VI, 4- z1.

X, 26 - 39.

Credi haud poteft , ;judeor per Greciam, Macedoniam,

Zl filamque minorem Jparfor, eodem. tempore in malum hunc errorem

quafi conjura//e — At fingularem aliquam ecclefiam , qualis Hie-

rofolymitana erat, gravi tentatam tempeftate, argumentis etiam

adverfariorum oppugnatam, vitium facturam fuiífe, nifi laboran-

tem Paulus fuftinuiffet, id quidem creditu facilius

Majus argu-

mento pondus accedit, fi cogitaveris, fatis conftare, epiftolam ad

Hebrzeos ftatim poft priora Pauli vincula Romana fcriptam effe ,

ex quibus ad Chrifianos Macedoniv , Graecige & minoris Afize

epiftolas dimiferat, per quas alia prorfus Ecclefiarum facies infor-

matur: Florent ecclefiz magis magisque, ac fe ipf;e fide, amore

fratrum , malorum tolerantia vincunt: at in Hebreis, in horum

locum, negle&tus coetuum Chriftianorum & prona in ejurationem

Chriftianifmi mens fuccefferat. Dirguif. $. V. p. 51. Einl. p. 19.20

Sed refp. 2) Monitis omnino acerrimis & ftimulis efficaciffimis ur-

get Apoftolus Hebroos , recens e Judaifmo ad Chriftum con-

verfos

ut in fide eos malorümque tolerantia confirmaret; Cum

ubivis in Ecclefiis, extra Palzeftinam in Afia minori atque Macedo-

nia noviter plantatis, Judaei, acerrimi Chriftianifmi hoftes

& do-

gmata fidei Chriftianze blasphemarent, & , qui Chrifto nomen de-

derant

omni malorum genere afficerent

Pauli expeditio Evan-

gelica in Cypro, Pamphylia, Pifidia, Lycaonia, annis /Er. Vulg

45.46. fufcepta, fub graviíffimis & Apoftoli & Neoconverforum

Ex-]udaeorum perfecutionibus fa&a eft.. 2 Tim. III, rx. Zntiochie in

Pifidia Judei contumaces. émednoav (ÍAs, xai dyTÉA€yoy ToiG

v70 T& lIaUAS JAcyoutroicy dyriAeyovrec xai QAaconuEyrec , — Kai

710«

—W—

4I

evrwyugæv äza»-y/,wv &zi Tv IlaUAoy xcoi *0v Begwífay, xai sfea-

In Iconio

Aov duTSg dyzró vQv OQíov ducOW. Acor. XIIT, 45. 50.

increduli J'udai ad iracundiam concitaverunt animos. gentium aduer-

fus fratres — — fa&usque eft. impetus. gentilium. €3. ;Judeorum , cum

grincipibus fuis, u contumeliis afficerent €9. lapidarent /1poflolos , qui

confugerunt ad civitates Lycaonie — confirmanter animos di[/cipulo-

rum exhortantesque, ut perianerent in. fide , quoniam per multas tribu-

lationes oportet nos intrare in regnum Dei

A XIV ; 5155 204

21.

Theflalonice cum Paulus a

48

JEr. Vulg. in Syna-

goga jJudzoorum Evangelium przedicaret

fit feditio judao-

rum, qui ,Ja/onem aliosgue .Neo. converfos ad. urbis prefeBlos traxe-

runt; & feditionis adverfus Cefarem accu[arunt ; A&orXVIL 1-9. Corin-

hi contradicebant Paulo j'udaz contumaces & b/asphemabant ; AG.

XVIII, 1. 6.feq. Ephefi maledicebant vie Domini coram multitudine,

AG.XIX,9. Hzecigitur facies erat Ecclefiarum, per Afiam minorem,

Graeciam & Macedoniam fparfarum, primis iftis, cum Evangelium

fufciperent, temporibus; quare optime in credentes extra Palzefti-

nam Judeos cadit,

quod fub initia receptze fidei Chriftianze,

Quoidévrec gronNdy d'OAusm zraS d ctoy füftinuerint, évudiouoic xai

SAhRLes) Searpiousvoi. Hebr. X, 32. 33.

Cum e contrario ero-

folumitani

lzrzjlmnz ab initio converfionis, erant éXovrec Xapw

"rpóc 0AOv a«ó» AacY" A& I1, 47. SprydAuyey duv 0 Aaoc ; ACt. V, 13.

&, poftStephani mortem Saulique converfionem pace. gaudebant.

A&. IX, 31

) Triflior etiam a Viro Celeberrimo ftatus. Ebrzeo-

rum defcribi videtur, quam ipfa Apoftoli verba id requirunt. Non

enim dicit Apoftolus,. eos pronos effe & guafi. jam: conjura//e ad

repetendum. Judaifmum, fed graviter monet, me- taler fiant

quia,

qui fidem perdat ; deploratior fit

quam qui nunquam credidit

Cap.VI, 6. &,licet quidam, Judzeorum metu, egfur Chriftianorum fre-

quens

à

22

J

Wm

quentare defierint , inde tamen plurium prona in ejurationem Chri-

fHiani[mi mens colligi neguit

) Quod vero Hierofolymitana Eccle-

fia vitium fa&ura fuife videatur, nifi laborantem Paulus: fuftinuif-

fét, facilius afferitur, quam probatut

JINum magir efl eredibile ,

regerit Cel. sEuLERvs, diíf. cit. $. XXIX, 3o. Chwiftiatos Hierofo-

Iyinitanos , 2n theatro miraculorum €? a Chrifto €9 ab Z4poflolis ger-

getratorum , [ub auoritate Zdpoflolorum tam diu ver[ator, repente

cun&os quafi conjurafje ad religionem deferendam? Qui Chrifli morte

ipfi adjuti fuerant, C5 religione au&i

qui Stephani €9 alzorum ma-

le fhabitorum /fatis optime. ufi fuerant, flatim [ub Anani pontificis

crudelitatem , abjeciffe cunt&lor animum €9 meutem

ui nemo Áic in

Paleflina. fuper fuerit , cujur admonitio aut exemplum prodeffet, nifi

inde a Roma Paulus eyiflolam mitteret . .Hic opiuamur ,. longe minor

&fl. ad tantam £ tam atrocem rem. [imilitudo veri , guam iftis in gro-

vinciis Macedonize & minoris Afize: que poff Pauli i/lam, captivi-

iatem a c&teris judeis €8 varietate calumniarum €9 afflüfionum ye-

riculi longe plus fuflinebant , quam Chriftiani in Paleftina

à) Pon-

dus omnino accederet argumento, fi conftaret, epiftolam 'ad He-

broos ftatim poft priora Pauli vincula Romana anno 7Er Vulg. 62.

vertente, vel 63. ineunte, uti ftatuit Vir. Celeberr. not. ad Ai-

floriam jjacobi, quam sENsowivs Paraphr. in Epiftolam eJacobi

proemifit ,

P. 16. 17. Ícriptam effe,

fed ,

cum Íícriptio hujus

epiftole ante ifta priora Pauli vincula, imo ante reliquas Paulinas

omnes ponenda videatur, idque veftigia temporis, ipfi Epiftolae

impreffa, cumque A&is Apoftolicis collata fuadeant, uti infra vi-

debimus:. fponte corruunt, quae receptze hactenus fententlæ fuper-

ftruuntur.

Hinc neque procedit

atium): Viri Cel. argumentum, a gravi :lla malorum tempeflate

de[umtum , quae poPc FESTI mortem , Chriftianis Hzero]olymztamf

áncubuerat, cum ANANVS, crudelis ingenii Pontifex , Chriftianos ceu

Le-

-—W

33

Legis vio

latz reos acciperet, eorumque aliquos, (quos intef ipfe

jaconvs) ad necem duci juberet, telte FLAVIO

;OSEPHO, 4ntiq.. éjud.

Lib. XX, c. (VIIL. alias) IX. $. r. neque

Atum) A VINCVLIS PAVLIV, in qu& Hierofolymis raptus. fuerit ,

quibusve Chrifliani Hierofolymitani compa [f fuerint, petitum. Mors enim.

facobi & vincula Hierofolymitana aliquot poft fcriptam epiflolam an-

nir contigerunt. Nemo forfan adverfitatum illam fignificationem,

Hebr. X, 32-34. traxiffet ad JAcosr, Apoftoli, aliorumque Chri-

ftianorum caedem, nifi hzec epiftola conjecta fuiiï'et in tempus , quod

illam caedem fequebatur.

stum) AdditVir Do&iffimus: hanc Ecclefiam , ad quam Zdpofto-

lus epiftolam ad Ebrzos fcripferit, ad curam Pauli ar&liorem non

gertinuiff? ,

quia is excufatione fcriptionis utatur , Cap. XIII, 22: peto

vero a vobis, fratres, tolerate verbum admonitionis: na

m €9 paucis

feripfi vobi

r. Talem excufationem ad Afie , Macedonie , -Grecie u-

d&os, quos ad Chriflum traduxerat ,

in Epifl. ad. Corinth. Gal. rel.

non regeriri ; ad Hierofolymitanos igitur Qudeor, quorum. Ecclefie

menbrum. haflenus gotiur , quam re&lor fuerat, hanc excufationems

cum acerba quedam contineret epiftola, pertinere. Disquif. S. VILL p. f 4-

sEMLERVS , Differtat.

Einleit. p. 17. 18. Sed folide refpondet Dn.

Cit. p. 32: JVon invenimus, Paullum illis verbis

fe excufare, quod ad

eor fcribat , qui ad fuam curam non gertineant. — Rogare £ monere

«o$ voluit , ut «quo animo paterentur iflam confolationem , wt fu/cige-

rent eüm , ub ne tanguam minus utilem ad/pernarentur 5 licet brevius

transfcrip[erit, ineffe ad erigendum animum vim multam €3 que& ver«

bofe [atis po[fit explicari.

Sed nec illud in PavL per/'oriam cadi£ ,

novimu;. Non folebat tlle

quam ex ACTIBVS & epiflola ad GALATAS

locum habere gotuit fedu-

veniam quafí rogart Paleftinenfts , iænnyo nec

Ia

34

la illa prudentias fí.goft acoBI mortem defuerunt. Ecclefie : flatores -

rediit ecclefig. cura ad. alios , quor, non

niam rogare,

opus erat , fju: officii quafi ue-

6) Denique urgeturf .Paullum, cujur fumma aliokqui cura in

hoe vertebatur, ut J'udei Q9 center ejusdem Ecclefie cives tolerantia

mutua C fraterna benevolentia coalefcerent, in hac epiflola verbum de

tolerantia gentium. non facere.

FRATRVM, inguit, amor mantat

C. XIII, i. mec quidquid ad. hunc fratrum amorem addendum pra-

cipit. Certe fi. J'udeir inter exteror degentibus fcripfiffet ,^ quorum

animur nunquam , ut par-erat, in fratres ex gentibus affe&tur erat , ali-

quid precepti daturus videbatur , — quod. fratrum. eorum inprimir ,

qui ;Judei nati non erant, caritatem fyeRaret. — Illir ergo fcribere vi-

detur , qui terris fejun&i a. gentibus nulla cum his commercia ar&ioris

amiciti exercere polerant. Disquif. S. 1X. p. 54.. Einleit, p. 1g. I9.

Refp. «) Suíliciebant quidem pauca verba, fed nec hzc fola

funt ,. quae C. XIIL, r. ad iftam concordiam alendam ab Apoftolo

proferuntur. Urget eandem C. X, 24. contemplemur nos invicem ad

grovocationem amoris €$ bonorum operum, mon relinguentes nofiram

ipforum Epif/ynagogam , ut mos eft quiburdam. itemque Cap. XII, r4.

gacem per[equimini cum omnibur. d) In Palzeftina. etiam Exgenti-

les non deerant, ut ex A&is luculenter apparet; quare ratio non

adeft, cur fcripta epiftola ad eos dicatur, qui te:ris fejuncti a

gentibus nulla cum iis commercia exercere potuerint, i. e. ad Pa-

leftinenfes. Vel Hierofolymis plura millia Profelytorum & Chri-

füanorum ex gentibus fuerunt.

IX

$

. Cum.igitur argumenta , pro priori fententia allata , eam

non habeant vim, ut ad Chriftianos Paleflinenfes fcriptam effe epi-

ftolam. probent, przeferenda nobis jure videtur ajtera fententia ^

quo ad .?xjudæo: in ZAfia minori, Macedonia €9 Grecia degentes

fcri-

!

—-—-W——

35

Tuen-

fcriptam miffamque effe hanc ad Ebrzeos epiftolam .ftatuit

tur eam GYILIELMVS WALL in JVot. Crit.ad INov. Tefl. worrivs in

Curis, Tom. IlI. p. 593. $. R. Dn.sewrEnvs . Diffrt. cit. S. VII

& IX. Beyirüg u genauer. Einf. p. 37--79. quorum argumenta non

omnia producemus, fed ea tantum, quze nobis evidentiora videntur

1) Ea, que Cap. X, 32 -34. extant, luculenter in . Chrifiianos

Exjjudeos extra Paleftinam conveniunt, qui inde ab initio conver-

fionis fufceptzeque in Chriftum fidel zrovrv du v ov

a pertinaci reliquorum Judzeorum odio fuftinuerant , ut ex Aifforia

ZBuum /poflolicorum , ocisque fupra p.3o, 31. allatis conítat; adde

2 Cor. VIII, z. 1 Theif.I, 6.7. Cum igitur tot malis prefli erant , ip-

faque etiam dogmata fidei Chriftianze argumentis Judaicis oppu-

guabantux neo- converfos hofce, quos ipfe ad Chriftum, evangelii

preconio, adduxerat Paulus, in fide confirmandos, &, ne ma-

lis vincerentur, admonendos per hanc epiftolam ftatuit.

) n eosdem cadit liberalitas illa €9 beneficentize magnitudo. ,

quam Paulus in Hebrzis laudat, Cap. Vl, 1o. ubi JJrus dicitur nom

immemor effe amoris, quem pra[literint, fan&lis opem ferentes. E1oec enim,

cum de eleemofynis & largitionibus , in ufüm pauperum collatis ,

accipi debeant, fane in Hierofolymitanos cadere non poffunt, quos

reliquae epiftolae Pauli ita comparatos fuiffe teftantur, ut Ecclefize

Galatice,Macedonice, Corinthie & Zntiochenferinopise eorum fübve-

nire neceffe habuerint: tantum abeft, ut Zierofolymitani hanc vi-

cem aliis praeftare potuerint

Idem urget B, BENGELIVS

(Gnow,

p. 1087. Aigxornodyrec voiG ayioic.

Pauli Phrafir. Rom. XV ,25.

1 Cor. XV1, 15

Sant&lis in Hierufalem pauperibus: preftlabatur -mi-

niflerium beneficentie : fratres in. Grecia €9 Zdfia preflabant

Item-

que wETsTENIVs, N. T. p. 386: .Non poffunt intelligi , qui Hiero-

folymis degebant; hi enim pauperiores erant, & opus habebant,

ut eorum inopia ab alüs Ecclefüs fublevaretur, Rom. XV, 16.

E $

1 Cer.

OPELACHNSEL Mp D ^ a ERN CC

26

