KaI600-70_6

— ln — . R

——

m

d

gt

Pmms

——À

—

m

-

s

t

Md

N CRDaE: x

w

2 d

swwy

A

MU

.

-

M is CEERREE R

pwr

|

J (——

Digitalisat

vorhanden

TT i

U ROU EU IAT ONPPNDPRUEUUR "

^

—

-

—

Ea

"ERX

d

n dU asl V

z

NEinsPibeena i rl

A

m Ó FOT ÉÉ o

—odeamt

—

v

düsemdt- o MA

x d ad n o i 4

DISSERTATIO THEOLOGICA INAVG FRALISÍ,

/

ApD APOST. PAVLI rv EPIST. Ap HEBRZEOS

v

d

)

CaAr. I, Y. x--3.

DE

0

FILIO DEI

MVNDI CONDITORE, POST

1

FACTAM PER SE IPSVM PVRGATIONEM

PECCATORVM NOSTRORVM, AD

DEXTRAM PATRIS SEDENTE

TESTIMONIVM

PARS . PRIOR PHILOLOGICO- EXEGETICA

j

PU8

Ae

SVB DIVINIS

AVSPICIIS

RECTORE, FNIFERSITATIS EBERHARDINO- CAROLIN!E

MAGNIFICENTISSIMO,

SERENISSIMO DVCE ac

DOMINO

DOMINO

CAROLO

VCE WIRTEMBERGUE rr TECCL/E REGNANTE nEE,

PRO LOCO INTER PROFESSORES THEOLOGOS

RITE SECVNDVM STATVTA ACADEMICA OBTINENDO,

LVDOVICVS JOSEPHVS UHLAND

S. S. THEOLOGI/E PROFESSOR PVBLICVS ORDINARIVS,

ET DVCALIS STIPENDII

THEOLOGICI SVPERATTENDENS,

"fVBLICO ERVDITORVM EXAMINI SVBJICIET

D.XXX9VN. ANNI FNIFERSIT. NOSTRE SVBILZEI, MDCCLXXFII.

RESPONDENTE

GEBHARDO ULRICO BRASTBERGER, avssENSTAT,

PHILOS. MAGISTRO ET EXAM. THEOL. CANDIDATO IN ILLVSTR. STIP. DVC.

TVBING/E

TYXPIS

FVESIANIS

——

«

RoroIUUm

b ineim

—

]

A

T

PS

4

UC

b, x

-

d

LA

3

z

z

Z Ts

n

NUl

Y

ÉN

SN

E du

ER

N

P

A

SS

N

2

XX

Gd

4

hii

Fimj

*ïïïï

$.

N.

1.

-

IWlLunus Préfefforis Theologizs ordinarii, a Sereni(ümo'atqtïe

Potentiffiimo Duce ac Domino noftro, CAROLO, acce-

dentibus Senatus Academici fuffragüs ; clementiffime collatum,

ut ex praefcripto legum Academicarum rite inchoarem, argumen-

tum Differtationis inauguralis felegi illuftre Pauli de fílio Dei,

Hebr. F, 1--3. teftimonium exegetice illuftrandum & contra difcre-

pantes aliorum fententias vindicandum.

Continet illud graviffimas de eferna filii Dei divinitate , fa&a-

um peccatorum expiatione dorinas, quie palmaria fidei

qgue per dpfi

chriftianze dogmata, n

oftra quoque hac zetate, variis interpretatio-

num formis follicitari

atque in fenfum prorfus alienum detorqueri

videas.

Quo gravius igitur hujus teftimonii argumentum eft: eo

Preiverunt nobis in

diligentius atque religiofius tra&ari debet. .

jlluftr

ando loco hoc Paulino Viri complures eruditiffimi, qui, vel

leandum ediderunt, vel

feorfim meletemata ad illum plenius enuc

.

annotationes

fuccin&as, vel uberiores commentari

os in integram

ad Ebrzeos Epiftelam dederunt,

e quibus e recentioribus nominan-

dj inprimis funt rAcoBvS PEIRCIVS,

cujus Paraphrafim €9 NNotas

it &

'Philoi'—ogz'ca.r atque Exegeticas in Epifl. ad Hebraos latine vert

fuas

4

p m

fuas ubique obfervationes addidit 1om. pavrp. wmicHAELIs, Hale

Magd. 1747.. S. R. D. D. 10n. BENED. cARPZovivs in Saerir Éxer-

citationibus ad S. Pauli Epiftolam ad Hebreos ex . Philone Alexan-

drino. Helmftadii v750. S. R. D. D. 10H. ANDREAS CRAMERVS, //

KErklZrung des Briefs. Pauli an. die Ebrer I. und 11. Theil, Kopen-

hagen und Leipzig 1757. Modo laudatus J/lufir. Dn. w1icnaELIs i5

KErklürung der Briefs an die Hebrüer 1. Th, Frankfurt und Leiysig 4

1762. ll. 7h.1764. b. BAvMGanTENIvs, S. R. D. ANDR. GoTTL

MAscH & Celeb. D. D. seMrEnvs, in Erklürung der Briefr an die

Hebrüer , mit. Herrn. ANDR. GoTTL. MascHENS ZInmerkungen . und

Paraphrafi , auch .D. 10H. sAL. sEMLERS DBeytrgen zu — genauerer

Kinficht. diefes Briefs. Halle Y763. — Poft tot praeclaros labores ita

licebit in tra&ando loco noftro Paulino verfari,

ut eam, qu ver-

bis Apoftoli quam maxime convenire videatur, fententiam tuea-

mur; &, fi qua in parte ab aliorum cogitatis difcedendum fuerit

cauffam indicemus, quse fic permoverit arbitrantes

Cumque de

ipfo Epiftolae au&ore, lingua originali, Hebrzeisque, ad quos data

eft, & tempore, quo fcripta, varia quoque fit laudatorum Viro-

rum fententia, de his quoque hiftoricis momentis potiora qux-

dam praemittemus.

Partes commentatio noftra duas habebit

Prima, praemiffis momentis hiftoricis, fingula textus verba expli-

cabit, fecunda difcrepantes aliorum fententias difcutiet veram-

que firmabit; Quae, dum agimus, Deum fupplices rogamus, ut

conatibus noftris faventem fe 'praebeat ,

,& hasce Theologici la-

boris primitias cedere jubeat in ipfius ac Salvatons noftri

gloriam!

PAR-

rj Ea

PARTIS Iwx

Se&Ho prima de momentis bifloricis, C? quidem

&) de Auctore Epiftolae ad Hebrasos.

I.

$

Be Au&ore Epiftole , cui nomen füum prefigere non libuit ,

difputatum effe inter eruditos conftat; plerisque quidem PAvLo

aliis vel rvcu& vel BARNAB:E vel

APOSTOLO eam tribuentibus ;

APOLLONI Vel CLEMENTI Romano: alis denique mediam inceden-

tibus viam & ftatuentibus, LvcAM vel cLEMENTEM Aorr. vel alium

quempiam aut ex ore Pauli do&rinam hic contentam excepiffe,

aut Epiftolam ab Zlpoflolo Hebraice [criptam in: grecum fermonem

convertiífe

]lli interim, quibus infcripta eft epiftola, Auctorem

quod ex ipfis fcriptoris verbis patet

perfpectifimum habebant

quibus & preces eorum pro /e expetit, & eosdem ita hortatur: Aoc

magir vero moneo vor, ut hoc faciatir, ut eo citius vobis. reflituar.

Ebr. XIII, r8.19. adde ejusd. Cap. v.23. nec dubitari poteft, quin,

quam primum le&a, & ab aliis Ecclefiis ejusdem 2etatis recepta fue-

rit Epiftola, vera de ejus Scriptore notitia ad fequentem quoque

detatem pervenerit

Ipfa porro Epiftolze fublimis materia, metho-

dus tractandi, ftilus, circumftantiz hiftoricade in textu memora-

te egregie faciunt

ad au&torem ejus cognofcendum & demon-

ftrandum.

Inquirendum igitur:

quem hujus Epiftolae auctorem

&) Vetus Ecclefia avita traditione acceptum tenuerit, & ) 1püus

Epiftolae contenta evincant?

Diligentifime hanc quaeftionem tra&tarunt, poft FRIDERICVM

SPANHEMIVM, libro fingulari de ZuBfore Epiflole ad Hebraos , 'Tom.

Il. Operum p. 171. feqq. inferto, 10HANNEM MILLIVM in Pro/ego-

À 3

mmz:

*

asss o , d ss

6

menig aüd N. T. f.983--10c

iu pr&fixis ipfi Epiflole V«te-

rum Tefiimoniis p. $12-5195 pluresque alios, a worrio in Pro-

legom. in Epifl. ad Hebr. citatos, r0szpPHvs HALLETVS, in Comatu

ad detegenduim Epiflole ad Hebr«os. f[criptorem linguamque , qua. fcri-

pta primum eft, invefligandam velato, & a worrio, additis anim-

adverfionibus, civitate Latina donato, & Cur. Phil. T. IIT. p. 8o6--

837, itemque PE1RCII Commemnt. in Epift. ad.Hebr. adjecto, laud

D. canPZovivs, ]. c. Profeg. Lib. V. Cap. I. II III. p. rxrr-- uxxx

IOH,. IAC.. WETSTENIYS

Nov '161*( Grzec. Amftelodami a. 1752. in

fol. editi Tom. II. p. 383--387.

S.R. D. D. cRAMER,

l c. L IPHE

bhandlung zur vorlüufigen Emlezztma in den Brief an. die Hebrer ,

p.ir-c. Z/ufir.D

MICHAELIS l. c. £inleitung; S. j. 6.

'Tot infignia

hi Viri pro Paulo, Epiítolz fcriptore, argumenta collegerunt, ut

vix fcepticifmnum hiftoricum effugere queant, qui Pauhnam effe

Epiftolam non agnofcunt.

Imum Cauffee praefidium habemus /eterum Ecclef e& Patrum,

qua quidem setatem tulerunt, te/lzmoma

SEc. l. cLEMENs, Epifc. Romanus, in Ima ad Corinthios Epz-

ftola, ex Romane Ecclefie per[ona fcripta, & anno z.. vel 7o. vel 96

qua& LARDNERI fententia eft a) exarata, cumulate iis phrafibus &

fententiis utitur, quae nonnifi in Epiftola ad Hebraeos leguntur. Inter

plura loca infignis eft ille Epift. cap. 36. in coTELERII Patrib. /po-

ffol. ex edit. Clerici, Amftel. a. 1724. Tom. I. p. 168: &vrn 5 ódac,

e'ya7WTOb, $ 3j eupouey O ccmMQIoV njv , lucsY Xgiecov , TON . AP-

XIEPEA TONIIPOZOOPON HMON, vóv 79ogdnY xai flondov qWc

daevelac u — OX QN AIIATTAZMA THZ METAAX()ZHNHEX AT-

JqOTS

a) cui accedit Reverend;[f. Fuiver[itatis moftrae Cancellarius D. D. CorrA,

Patronus & Praeceptor colendiffimus, im Per[uch einey ausführl. Kzr-

chan Hjïorle des N, Tejt, I Thezl $. 259. p. 619--623.

m

Dosom

MVAU

^J

TOY, TOXOTTQ MEIZON EZTIN AITEAQN; OZ£& AIAOGODO-

TEPON ONOMA KEKAHPONOMHRKE. I'eypazrmau 'ycze OUTOXC' O 7FOlGV

rrm; cz'y)e?xgg duc& Wv&v,uwm xi fræg Anfrsg'yxg dguTg WUECQ Q?xoyæ.

äe 'Ta) wæ aiU"'f'* OU'F&JC 217790 O 0—*'3"7!'0"!'7'9

vi06 M& u au, e'yw

m m

O'WIUQPOV ')/z') WH/C! gecc /Cfil

d Aéyu IIPOE ATTON: "xdOw d

dsEiv , $G dy 9 qÀG eyögag o Uzrozródiov TOV 7rodÀv cw. Ad-

dimus ex Cap. XVIE. upmval "yerdjue2 . xaxeivov , OrTiveG €y ófo.a-

en. dryeois wa ,unAæfræzg zrspiezraanaay. coll. Ebraeor. XI, 37. 7re-

QmASov &V jAMAOTAIG xai a,.ryuotg déouaoiy. ex Cap. XXXXV. 6 ua-

:wg:o* 7ricÓ6 S'eeavïaw éy 0A TO üix, Movuciüc coll. Ebr. Ill, 5. xai

HALLETVS

Moucüc jv 7rigÓG £V OA TO OlX duT8, QG Segavræv.

quldem exiftimat, duas tresve fententias & phrafes fimiles illis,

quas in Epiftola ad Hebrzeos invenimus,

à CLEMENTE adh1b1tas,

eo non valere, ut credamus, eas ex hac Epmola mutuas fumtas

Sed folide

effe, Comment. cit. in worrir Cur. Phil. p. 807. 808.

ei refpondit worrivs in adjungis Ob[zrvationibus

quas ibi legi

yelimus.

Le&a igitur cum fuerit Epiftola ad Hebreeos CLEMEN'TI

Komano, re&e hinc infert EVSEBIVs, eam nequaquam recentem

]ta nam-

effe, & cum reliquis Apoftoli (Pauli) fcriptis recenferi

que Hzfi Ecclef. Lib. III. cap 38: KAngug & 49 dyeuoAoynuém

rnga 7zràgw (e'mg-oAn) Xy x wgoawwz qnc Peudicoy Ex:»cAno*zaLg TÜ

Koe:vwwv ätewuwæaafro, TiC wgog "EPpaiuc vro d Vo La T 7raga-

Sdc, dàw dé xa) duvoA«Ed pwroig Wriciv ££. dunic Apnaapuevoc , gat-

Qécamra 7ragigwoiv, oTi [4m VéoOy U7rQQA M TO CU'y'ypatuAJ4a, , 6S'eww eixO-

TUG eäoäev, duTO TOi Aol7roiC eryuamaAex dmau yeauaci m8 A7ro-

€oAs. F()gaioic *ydQ àid qüc grampig *yAcGgonc eyyoaQoc couiMOTOG

TE liduA& o) jMéy TO0Y Eua'yysPugnv Asxay , o à& TÓ» KAWuerra

qTéTOV duTO! «guMeUgaa Aeysci TWV| "ygdipny, o xaj uaAAo» &m dy

QAwnJec, TO TOV Oju0)09 T Cpgacemc X epoxTáQb quv Te T& KAnuevy-

qoc eTÍg oA Xdi Tü? Qo; "EffgaiesG G7rocGeCu?, ugi TQ w 7róppaa,

76

213

i

vd ey éxoarépolc toiC CU*y'ypduuguaci vosuama xaSegdvar — Clemenr in

illa ab omnibus recepta (Epiftola,) quam Ecclefig Romane nomine

ed Corinthiorum Ecclefiam fcripfit, cum multas inferat. fententias ,

defumtas ex Epiftrola ad Hebraos , tisdemgue. interdum verbis utatur,

fatis indicat , opus illud. nequaguam . recens. effe.

Quamobrem. cum

reliquis Apofloli [criptis non fine caufa hoc etiam recenfitum videtur.

Cum enim ad. Hebraos patrio [ermone fcripfife Paulus , alii Lucam

Evangeliflam , alii hunc, de quo. loguimur, Clementem. . Eyiflolam

iMlam effe interpretatum ferunt.

Quod quidem veriur videtur , cum

grafertim €9 Clementir €9 illa ad Hebreos epiflola eundem habeat fii-

lum , nec utriusque fcripti fententiee valde inter fe difcrepent.

Neque etiam fundamento caret conje&ura TwELsIt , ex alle-

gatis a Clemente Romano Epiftolze ad Hebrzeos locis concludentis,

ipfam Ecclefíam Romanam, cujus nomine Clemens ad Corinthios

fcripfit, primum eam ut Canonicam agnoviffe, quamvis fenten-

tiam fuam deinde mutarit, cum lverefes quzedam fub umbra ejus

latere fibi poffe viderentur.

Idem fentit Cel. Dn. wicHAELIS: ,die

w ültefte Romifche. Kirche uwahm wunfern Brief als. güttlich am, und laff ihm

s Offentlich. — Der. Rümifche Clemens, der nicht blofi in feinem: Nahmen, fon-

s dern in der ganzen. Rómifchen. Kirche Nahmeu. an . die Corinther. fchrieb ,

» bedienet. fich feiner mehrmals auf eben die A4rt, als anderer . Canonifchen

» Sthriften. — — Es ift wahr, er fagt nicht dabey, daff es Ilorte Pauli

»oder der Sthrift fid ; allein das pflegt er auch foufl micht. zu thun, fon-

» dern die Zeugnif/e der Agoflel, welche ihm wnd den Corinthern aus der

»offentlichen Povlefung ihrer Briefe bekaunt genug waren, auf eben die .Art

»in feine Reden zu mi[chen.

Noth in der. Mitte des dritten. Syahrhunderts

» bezog fich. Novatianus auf. drey Stellen des Briefs an die Hebrüer Cap. V'T,

»4-6. Xy 26.27. XII, 17. wanun er die Müglichkeit der Buffe der Apofta-

»,en leugnetes. es imul alfo diefer Brief noch damals ein viehiterliches. Znfe-

»hen gehabt haben.

ISeine Gegner amtworleten ihm. auch micht , er melimé

»[eine Zeugniffe aus eimem apocryphifchem Buch, fondern fie evklürtem

Qdie von ii angefübrte, Stellen. auf. eine. andere. r ,^ .S. .. vero

D. sEM-

b) apudk-wom-*IVM i Cur, p. $87.

9

D. SEMLERVS contrarium &afufit, & nihil in Clementis alleza-

tis inveniri exiftimans, quod probet Epiftolam' ad . Hebrzos

Rom:» jam tum lectam & pro Canonica habitam fuiffe, ipfam

Ita namque 7 £ur-

denique Clementis epiftelam fpuriam declarat.

mer Abhandlung vou der Gefchichte diefes Briefs aus . den ülteflen. .:Schrift-

ftellern, welche D. Baumgarteus Erklürung diefes Briefs vorgefezt ifez p« 2-

not. T. , Man findet. weuig[lens gar michts in diefem Brief, der. im Nah-

,,smen der. Rómi[cien Kirche mach. Corinth gefchrieben ifi , worgus man je-

»hem künnte, dafl man damals den Brief am die Hebrüer [chom für

, Pauli ZIrbeit gehalten. habes und. woch weniger kan enan entdecken , wie der

,Brief an die Hebrüer — eher habo zu Rom bekannt feyn honuen , als 2u

», Corintít

]Füre er aber zw Corinth awch bekamnt gewe[en, Jo hütte es

, eben kein fenderliches. 4ufeheu haben kóunen, daff man aus diejem Briefe

» hie und da einzele. Süze. und wetpure. ilmen seteder . hingefchrieben hdtte ,

,,ohne einigen meuen Gebrauch und fchikliche Einkleidung. —.Es wird der Be-

,weis aus diefem. Buch noch mehr. gefclueücht ,/ durch die machherige Zdn-

, merkungen vom Irenüus und Cajus, die von diefem Briefe wufiten , und

, doch aus diefer Zdwweendung mancher Süze aus dem Brief au die Hebrüer

,nicht erkannt. haben , dafi er. Pauli. Zdrbeit oder. cauonifch . fey.

Et BAS-

NAGII fententiam : Clemeus , Bifchof von. Rom, der wnmiitelbav auf die

"Ayoftdl gefolgt if1, führt diefen Brägf" fchon an: er if alfo fo alt, als das

Chriflentlum, — xecenfens, hanc ézíxgimi» Addit , im freyer. Unterfa-

«huug des Canons, 111. Th. S. 7- p. 33- 35« »» Difi ift [o weit alles Hij?ofz'fch

, richtig, was Basnage lier gefammlet hats es ifl aber doch eine (Schwierigkeit

» hierin, tie es gekommen ift ,. dafi der fogenaunte Clemens , Bi/chof von Kom,

», diefen Brief fo bald fchon, ohne alies Bedenkeu anführs wonach diefer Brief

» n Rom wirklich eher bekannt ift, als in den Morgenlündif/chen Gegenden ?

, Uud wie .es weiter hat flatt finden k6nnen , daft «man . in der. Rómifchen und

,» Lateinifchen. Kirche nachher fo lange Zeit an. der. üchten Befchaffenheit die-

»fes Briefs offeutlich gezweifelt , und ihm aus der Zàhl der. Briefe Pauli aus-

,gefchloffen hat, indem snan mur 13 Briefe Pauli, und uicht 14 zàlete?. Ich

Ug*

,habe kein. Bedenken, diefe SSclwierigkeit alfo zu heben, daft ich — behaup-

,'te, die dem Clemens beygelegte Briefe find unücht, 10aun ffe gleich. fehr. af

as find. — Nun. blejbt : es eine.ganz ordentliche: Gewohnheit der Rümifchen Kitg

so Che d

IO

» ches fie zweifeliwirklic von je her an diefem Brief an die Hebrüev. ,, Sed, uti

teftium , qui pro Paulo Epiftolae ad Hebrzeos fcriptore proferuntur,

aucoritatem nimis fubinde extenuare nobis videtur Vir Celeber-

rimus in perudita ceteroquia commentatione fupra allegata, ita

& heic absque jufta ratione Clementis iftam Epiftolam, de qua no-

bisfermo eft, fpuriam avppellat.

Nam EvsEBIvS, qui illa in-

tegra adhuc ufus eft, eam ab omnibur receptam effe graviter te-

ftatur, & tam apertum teftimonium ad tollendam aliquam difficul-

tatem, feu potius in gratiamhypothefeos, enervandum non eft. Quod

obvertitur: Per/pici non poffe, quí. Epiftola ad: Hebreos prius Ro-

'!

me, quam Corinthi €9 in orientalibur regionibur cognita effe potue-

rii: facile diluitur, & quidem ex ipfa Viri eruditiffimi fententia

alibi prolata. Statuit fc. & folide quiderm, Ícriptam effe Epiftolam ad

Ebraeos Corinthi, ubi fesquiannum Paulur moratus eít, circa annum

/Er.Chrift. 5o. poftquam cLAvpivs ;Judgo: Roma expulerat,& Zlquila

Prifcilla veliquique dzroasiz InaAiac fc.' eAnAvSóOre; ACtor. XVIIIL, 2.

(quorum nomine Hebrzos falutat Ebroeor. XHT, 24.) Corinthum

venerant; Vid. Perfuch einer. genauen Beftimmung der Zeit diefes Briefs

lib. c. p. 79. feq.

Claudii ifta feveritas in Judaeos diutina nomn

fuerat; Aquila enim & Prifcilla circa annum 51. Romam redie-

rant, quos in Epiftola ad Romanos, qua) adeoque hac ad

Ebrzeos pofterior eft, nominatim falutat. Rom. XVI, 3. 4. Corinthi er-

go, ubi Epiftola fcripta eft, »eque ac Aoma , per Aquilam & Prif-

cillam, in Italiam reduces, illa cognita fuiffe potuit inde a primo

Ícriptionis tempore, idque eo magis, quia poftea Paufur ipfe, a. 56.

prima vice Romam du&us, Epiftolae au&toritatem confirmavit, quae

ipfa pariter doctiffimi Viri fententia eft, l. c. p. 85: . /Man wufite (zu

Rom) dafi der Brief (an die Hebráer) nicht in. d/e Zeit. der. Gefaugenfchaft

zw Rom falle, fondern.viel eher gefclirieben feye, wovon ohne Zweifel Pau-

lus felbít bey feinem Aufenthalt ig Rom. Nachricht: geg.eben hatte.

Quze

XI

———w-——

Qua cum ita fint, perfpici omnino facillime poteft : qui Epi-

ftola a. primo fcriptionis tempore Romoe cognita, ab Ecclefia Ro-

mana pro Canonica habita, &, quatalis, a cLeMENTE Romano in

Epiftela ad Corinthios, quae ante annum zer, D. 72. confcripta

non eft, allegata fuerit

-

Firmior ieitur manet TwELsiI fententia, quse etiam commu-

aüioreft, & a Cel. D. mrcHaELIs addu&to fupra loco probata, fc. quod

in Ecclefia Romana demum circa medium feculi tertii , motibus

Montaniftarum & Novatianorum exortis, Epiftola ad Ebrseos pub-

lice przelegi defierit, quia Novatianis in ea Cap. VI. frigida affun-

di exiftimabatur

Nititur ea EPIPHANII

adverf. Her. Lib. lL

Tom. L Fiser LEX. 5 494- Ed. Par. a. 1622:

cQdAMa durEc fro

pOV TE " A7rog 0A exgnmvov dàvvacoy cSc d7ra£ docidtrrac z. T. A.

itemque PHrLAsTRIT, lber. 40. & 41. teftimoniis; nec ea, qux

l. c. p. 30--38. a Celeberrimo Dn. sEMLERO jn contrarium affe-

funtur, ita comparata funt, ut feflimonia horum Patrum in me-

ras conje&juras convertere queant.

Accedit, guod Epiflola ad Hebraos, &eque ac relzquz Libri Ca-

nonici N.. T., in antiguiffimis Verfionibus, Italica fcilicet feu La-

tina, & Syriaca , eodem adhuc, ut verofimillimum ff .Sec. T. con-

felis , extiterit.

Prior ia JLatina. docere videtur

quod Ro-

mana & reliquze Occidentis Ecclefize , ante ortam .Montaniftarum

hzerefin, nihil inter hanc & reliquas Apoftoli Epiftolas difcriminis

effe ftatuerint; alioquin enim vix credi poteft, locum illi in hac

Verfione conceffum fuiffe, fi jam eo tempore pro Apocrypha habita

&ex LeGionariis amota fuiffet.

Ipfe etiam ordo , (quae Cel. Dn.

in Comment

MICHAELIS obfervatio eft

ad A&alleti -Commentat

Peirciano, p. z. not. 5.) quem in collocanda hac Epiftola fervat

Vulgata Latma, ex priíca vulgata'orta, evincit, eam olim Paullo:

tri-

H2

L

Ed

d

GR c. p

a m ; 7

u

V

-1

tributam effe. Statini erint poft. XIlI

i

I

oiftol:

iv

as,

Læ Pälfl

n

ubio funt

ante us Amc flolicos noniturz nec Lula tamen ratio

füppetit, cur cum reliquis Paulli Epittelis, non cunt Catholicis

a Latinis

componeretu

mifü quod prifca Latinz Ecclefia Paull;

eam effe crederet.

HLS €pi (LOhS

quas Paullo tribuebat,

Luca

hiftoriam Apoftolorum fubjungebat Latina omnis antiquitas;

Guia

Paulli inprimis gefta tradens, ejus epiftolas mirifice illufirat

Pofterior vero , Syriaca fc. translatio teftatur , Ecclefias Palae-

fünse vicinas eam, ut non dubiam, inter cermana N. T Inonu-

menta numeraífe

TWELSIVS in WOoLF. Curir

D. 587. 588

$

I

SEC Il

IRENZVS. in opere bhodie deperdito ,

dilertationes

sariar i. e. mifcellanea complexo, aliquot Epiftolae

ad. Hebrasos

loca attulit, tefte EvsEBIo, Hf. Eccl. Lib. V. c

Cap. 26. 7rpoc «oig

di710009 &i . " Eignyaáun , cuyyoduuuanam . xaj cdic "EzrisoAai Q:gemf,

auri — BJBAuav "; AIAAEXEON . AIAGOPQN , év à afic raa'pcz;

E,anuac Emc;oAng xdi TC Ae'youevnc 204)/::; '*?vo,uæ"trog MYnucove-

Uu , pnrd qiyd £ duvvv vraQaSéusvoc, STEPHANVS quidem Gona-

vs, Sec. Vl. fcriptor, tradit , tefte PHoTto, Biblioth. Cod. r32. dv;

Iz7r0AvToGxai Eignvajoc qWy 7rpot. Efoguisc ezrigoAnv YlauAS z éxeiv

&vai Qxoch Sedtraditio hoec, monente HALLETO ]. c. p. s. fidem non

imeretur, quia HIERONYMVS,qui ad Zreneum propius, quam STEPHANvs

GOBARVS accedit, diferte teftatur, epiftolam ad Hebrzeos tanquaim

Paullinam ab omnibur Grecis fcriptoribus effe receptam, Epift. 129

ad Dard : Ilud nofirir dicendum eft, lianc Epiflolam, que infcribitur ad

-Hebraos, now folum ab Ecclefüis orientis, [ed abomnibur retro Ecclefüs,

€6 Graci. fermonis fcriptoribus , quafi Pauli apoftoli fufcipi. Quodfi

XRENZVS, qui Graece fcripfit, Paul; eam effeunquam negavit , grE-

XONYMYVS jdignorare non potuit, cui IRENzEI Ícripta ita erant co-

gnr-

de

ix

gnita, ut in Catalogo feriptorum Ecclefiafitcorum longe plura, quani

hodie extant, attulerit. Si vero HrzRONYMVS fciviffet , IRENZEvM id

P .

1

t

ff

C

o

,1n

M

2

ntionem

ms omnino fact curus,eamque ex ceterorum nu-

iero excepturüs erat, quando fcribit, feriptores Gracor illam ut

Pou

Üna forte ratio',

üur STEPHANVS GOBARVS IRE-

recepiffe;

NJEVM t

eil

DI

quam: negantem affert, in eo- fuit pofita, quod in ope-

ribus, quae srEPHANvs legit, illius mentionem nusquam fecit

quemadmodum ia im libris rxzNzEr hodie extantibus non occurrit

Aécedit lmie sTEPHANI fe

iiti

pf

cntid Cef, Dn. D. sEMLERVS , urget-

que, quod IRENZEVS li

refutandis Gnofticoram erroribus iis vorr-

gaoi; quae in Epiftola ad Hebraeós occurrunt, & ad redarguendos

adverfarios maxime opportuna fuerunt, nunquam . utatur. l. c. p. 8.g.

Sed, licet hazec non. absque fpecie opponantur , expreffunr tamen

teflimonium Eufebii & Hieronymi mero ratiocinio

quid fieri ab

ES

Írenso vel potuiffet vel debuiífet, firmius liabemus, cum, quod

alibi fepius inculcat Vir Eruditiflimus , in rebus facti non ratio-

-

ciniis, fed teftimoris a(re*ldum fit.

5

Éod. SEc.Il. fub finem vergente crgwENs Zlexandrinnr dlferte

Paulum Epiftolze ad Hebraeos auctorem nominat Stromatum Lib. VT:

IlauAo6 ^T0i6 h,(ägawtg ypaioóov —— m i, (uoi,; XQdüav exere T&

diddoxsm: nudc, TW T co/ved TÀG apXxuc TY Aoyiey T& G*0U.

Conf. Hebr. V. 12. EvseB1vs in.Hifl. Ecclef. Lib. VT. cag. 14. au-

G&or eft, cLEMENTEM in Zppotypofibus fuirt, quse munc quidem

non extant, ita ftatuere: axv vrgoc Effoaisc EgrigoAmv LlduAm Méy

tuyaa , "yeyodp9ai 02 "Effgaloi, '"Efgamii Quvi. — Auxdy ài quAorinoc

duTMV Me&eeunwwawæ éxogra) v0lG EANICIY . OV. 0V auTOy ?CQW'*

va sUpigxedy a. xacd quy egjueyeian TduTUIG T€ T/g (7ig0AHG xaj) vüw

zed£sov. Deprimit hoc teftimonium cLEMENTIS Zf/exandrini Zno-

aymus 4dudor ZAnnot, ad IN. T. Graco - Znglic, ex eo, quod crs-

MENS

B 3

14

MENS epiftolam a PAvLo primum tebraice fcriptam, deinde vero 3-

LVCA gréce translatam affirmat.

Sed rec&e regeífit rwELsivs

apud woLrivM in Curi; T. lll. p. 586: Poteftne error cLEMENTIS,

i

qui ad linguam, qua fcripta eft epitola, fpe&at, efficere, ut tefti-

monium ejus pro auctore Epiítolee ipfo pro nullo vel levi habea-

mus? D. sEMLERvs, ]. c. p. ro. 1r. egregie docet, fententiam

CLEMENTIS de Epiftola hebraice primum Ícripta meram conje-

Curam effe; dum vero idem r Celeberrimu; ftatuit: Clementem

"Z Hlexandrinum ab aliorum Jententia Tecedere , cum Paulum ejus fcri-

ptorem dicat , aliorque tum temporis Chriftianos Paulo eam mon tri-

buif/e: id fundamento carere exiftimo, cum ante Clementem nemo

memoratur, qui de Epiftolde au&ore aliter fenferit.

$

IH. .

'SEC. IH. -ORIGENES, Clementis Zlexandrini difcigulus, fzepe

Epiftolam ad Hebrzos Paulo tribuit.

Inter cetera Comment. in

cJoh. Tom. II. p. r8. Edit. Bened. 1668. ita: "Ev Tij 7r9cc 'Egpaíuc

0 duvóg DIa0Aoc Qusiv, ez éxdaov av 4isQdy éAdAnce) "uiy &v

Ué. lbidem p. 56. p..162. Epift. ad ZAfrican. $. 16.. "A2N' dmác

aqiva., d AiBoguevoy dvró. aiic &i aura. &vrideieemc, cvyxeicada 79

BeNipiam Y dSerérso qiv ézigoNiv o € YldvAs "yeyoatpemevmy,

vrgot Ov dAWww Acyew xamr idiuw orpcoguev eue mlv doródufuv , Quau

HdvAs Tüv ézrigoAsy. Tom. l p. 19. 20. Adde eundem contra Cel-

fum Lib. H p. 143. Philocal. p. 1o. de Oratione p. 89. Q7. EVSE-

BIVs .Hifl. Eccl. Lib. Vl. cap. as. ita: Ilegj «f 7rpóc "Effgaísc

Sf7igoAlc &Y muit éi; duvily óviAMaI; cdvra diaAmuBdva (6 [2 72

ynp) Ori 0 xapuumüp vf A«Eeec Ti "rpóc -EBpaiec 7 ygy p uavuG

OrigoXNiC, x tXu TO €v Aoyo ddierixOr T& "AvrozóAs , 6 0AOyoaty-

[4

7dc éuUTOy idi TW 44 À Aóyo, T&Téci 7)j (Dodoei ; doAd éciy

5

rrigoMi -GvVdréru müc A£fenc OXamueTior TÉS O dorigdpuevoc xpi-

yeiy

—— s

f5

fely Cþeow'im 3tdæoeæc, opo?&o*)/m'au a.v ul a E/æ ä dvrdqocuuouc-

voc &?TGu du , óri T U4éY yosi . avra, 49 'AvrogoNa égiv, W di Cþea-

eic xai n cUFOtciG awop&v*moveua*avrcg qivóG vd "AyrógoAuxa

Fæl

Ce)CT"/ïGQäl ,go)uo'yectæ ícavroc Td e'gru, && U7rÓ 38 duduondAm. Ej u

iy "ExxAncie e)(e: 'rawr-rv TWv ézrigoAuy eg IlavAsg eUTM euäozuus:.

qO) X4) 67l 'I'äs"l'(ü 5 -yæ) exü o ag/"zoz czvägex; éc IldvA& ducWy

'ngæä eogxauoi. lig ài ó 'yg.zng dWV evrig'oAnv, d Mev dAnSéc G)aog

oidsv* d. ó& &i n,uuac; QS9dcaca igopía wro TOV /m Ae'yovrwv , 0Tj

KoutunG O "ysvonevoG "Ezríaxo7r06

Pæuauæv eypaxbé TWv é7rig'o2uiv ,

vzà TWv dé , Ov Asxc 40 ypauag TO F.Uwy')äiuov xdi 'mg wgaäg;g.

Si plura loca fupra allegata cum unico hoc ab Ervsrsio affer-

nifi illum in

vato conferas

pfe fibi non confiabat ORIGENES

iftis communem & teceptam

in hoc vero fuam ipfius fententiant

expriniere ftatuas

Ipfas Epiftole fententias Paulo non abjudi-

cat; in ftilo tantum majorem gr?eci fermoriis elegautiam fibi obfer-

vare videbatur, quam quze in reliquis Pauli epiftolis reperiatur ,

atque hinc ipfam diQionem alterius cujusdam effe exiftimat, qui

fcholiaften agere & in commentarium quafi redigere voluerit ea

quav a Paulo audiverat

Interim feflimonium tamen . antiguitatiy

affert, & expreffe docet , weterer eam inter Paulinas mumeraffe ;

quod in hiftorico argumento teftimonium magnum omnino pon-

dus habet, quia illis, qui refpectu Or

nis Veierer d1cl poterant

vel cum Apoftelis ipfis, vel faltim cum proximis illorum fuccef-

foribus verfates fuiffe tieceffe eft.— Nimis igitur reftringit Ce/, Dn.

sEMLERVs lh c. p: ra. partim Zcecíef íar, qu:e Epiftolati noftram

4 Ti; 89 exxAwcÍm $Yu vauTwyy TWY

pro Paulina habent, ad vetba :

évrigoAnv. c TlavAs, monens: , wie manche Kirchen in Egypten viach des

» Clemens und: Pautacni. l'ortpag es fo angenommen hatten ,, parum veteres

ipfos , qui Pauti eam. effe non temere tradiderant, verba, 4 -yadp ém8

0i dexaior dvdpsc explicans, per .Pantenum: & Clementem. — ontcg-

NES

,

16

x *gm

mo» k

MATUET

NES enim Alexandricea. 185. natus, Zantuo & Clementi , quos

.ipa:gifh"os habuit, & quorum ille a. 213, hic a. 217. defünctus eft,

diu fatis cozevus erat. Quare non hos, fed viros Apoftolicos per

Allos dexeíse dvdpac intelligit, quemadmodum ipfa fchola cate-

chetica, cui Alexandrize Pant:enus Clemens & Origenes praeerant,

€£ doxaig £8«c, ut habet EvsEB1vs, id eft, ab ipfius Marci Evan-

geliftze temporibus, utiHieronymus ait, floruiffe dicitur.

pioxvstvs, Difcipulus Origenis, & poft rERACLIE obitum a. 247.

Epifcopus Zllexandrinur, Paulum -epiftoloe ad Hebreos autorem

adlegat in Literis ad raBivw Zfntiochie Eyifcopum, mala Chri-

ftianis Alexandriee illata ita deferibens: (ór 4JeAqol) «v dzrayrv

VY UzrMoxóvrw, Obolc éxsivolc , ol x; Ti20Aoc $uaprUpnoe, uerd

Xapac 7rQoreEza;vo, apud EvsEBIvM Hift. Ecclef. Lib. VI. cap. 4.

Allegata a pnroNvsro verba non nifi in E

;

piftola ad Heþræq-s : Cap;f

X, 34. leguntur.

$ IY

SEc. IV. Epiftolam ad Hebi*æos Paulo 'trïbuuh*-t ALEXANDER,

KEpifc. Alexandrinur, apud Socratem, Hift. Ecclef. Lib. I. cap. 6.

EVSEBIVS Ca/arienfis in Judea, Hift. Ecclef. Lib. 1II. cap. s- T£

à6 TlaUA* vpódwAor xa] caqQdt di OmaTíscaps; r eye pav quic

-ä&e*rä&aït qv 7rgóc "Efdpadur, vroàc a5 "Prjuaía exxAncÍdC, Qc um

IlduAs Zgav ducrmy dyriA*yedyai (icarmeiG s H Ojxeutoy d'yvoeY. xaj

d 7pl vduTWC $ coit 7rQ0 djAv dpnadvu, xard xaipóy 7raQa.gHi-

copa.

Cumque Evsgpivs Paulum ad Hebrzos patrio fermone

fcripfiffeexiftimet , Clementem Romanum graece Epiftolam interpre-

tatum effe tradit. eod. Lib. IIL. cap. 38. quem locum fupra jam

adduximus. ATHANAstvs, /Mlexandrig Epifzopur in Libro de Im-

carnatione verbi Dei Tom. I. p. 55. Parif. 1627. cvgmLvs Hierofo-

uf 18

,.liy.mz'tanw-,**mLARIVS Pi&avienfir in ,Ga(lia, LvcirER Cularitan

&

Sar-

Ü —

17

Serdinia, mitARIVs, Romane Eccle/iæ'Diaconm', VICTORINVS, EPI»

PHANIVS, Salaminir in Cypro Epifcoyus , EPHREM Syrur , Ecclefie

Edefne Diaconur, pAsiuIVS , Cefaree in. Cappadocia. Epifcopus ,

GREGORIVS Ày//enus in. Cappadocia, BAsxLIx frater, GREGORIVS Na-

aianzenur in Cappadocia, AMPHiLocuivs Lycaonig, piDvmvs Zfe-

xaudrimur, MACARIVS ZEgyptius , AMBROSIVS Mediolanenfis , ni&-

RONYMVS, cj PüiLASTRIVS Jíalus, FAvsTINvs Romanur, THEOPHI-

LVS Zlexandrinur, GavpENTIVS líalur, THECLA Selevucit , RVFFIY-

'N,V.S ltalur, PAvr1Nvs Nolamus in ltalia, AVGVSTINVS A fricanus ,

cHnYsosroMvs Conflantinoyolitanu:, quorum loca in HALLETI

Contmentat. p. 9—17. addu&a legi poffunt. ^Plures adhuc teftes

citantur a wETSTEN1O in N. T. p. 383. quorum teftimoniis Conci-

lia Laodicenum & Carthaginen/e 111I. jungi folent..

Cum igitur communis & celebrata traditio, inde ab eo tem-

pore, quo fcripta eft Epiftola, usque ad finem feculi IV. eam Pau-

lo vindicet; ejusque teftes fint Viri in Ecclefiis Orientis & Oc-

cidentis longe celeberrimi: eorum fane teftimon;is ad fidem rei

ple-

c) Qui in Catalogo V'S'cr.iptar.; Ecdef., voce PAVLLYWS it';l: " Epiflola au

tem ,

quae fertur ad Hebraeos, mon ejus ( Paulli) creditur ,' propter flili fer-

monisque di[Jonantiam , fed. vel Barnabze. juxta Tertullianum, vei Lucze

Kvangelifiae juxta quosdam , vel Clementis, Komanae po[lea Ecclefiae

0

Epifcopi, quem ajunt fententias Paulli pr

4

rio ordinal]e . €9 ornafJe ferma-

ne: vel certe, quia Paulus fcribebat ad. He

raeos , €9 propter invidiam fui

apud illos nominis titulum in principio [alutationis amputaverat. . Scrip-

ferat autem , ut Hebreus Hebrzis Hebraice, id eft, fuo eloquio di-

fertiffime , ut ea, quae eloquenter fcripta fueraht in Hebrzo, elo-

uentius verterentur in grzecum, & hanc cauffam effe, quod a czeteris

aulli epiftolis difcrepare videatur. Epift. 129. ad Dardan. verbis,

fupra p. 12. $. r1. jam allatis fequentia addit : Quodíi eam Latino-

m

tum confuetudo non recipit inter fcripturas Canonicas. — tamen nos

fufcipimus, nequaquam hujus temporis confuetudinem, fed veterum

fcriptorum auctoritatem fequentes,. qui plerumque (ejus) abutuntur

teftimoniis, non ut interdum de À

x

pocryphis facere folent -- fed quag

Qanoaiwis & Ecclefiafticis,

C

18

l—

p-

Pa

pleniffime. faciendam. multum tribuendum-eft, nec cum . ratione

jufta ingens hic. confenfus, non ignoratis, fed rejectis quo-

rundam . aliter . fentientium oplmombus, folicitari poteft, qui

eo . usque. valuit, ut inde a Seculo IV,

illa - de. Bamaba,

vel de 1vcA aut cLEMENTE JAomano conje&ura vero fimilis

effe defierit. -

Imqulus certe de hifce antiquitatis teftimoniis judi-

cat ZZnonymus zInnotator /Inglur : Quod ad reliquos, inquiens, fcrip-

tores Ecclefiafticos attinet, CLEMENTIS Z/exandrini vetate inferio-

res

illi quidem vel ctEMENTEM exícribunt, vel a fe invicem dif-

fentiunt

ut alii Epiftolam rvcze

alii BARNAB4& alii APOLLONI

tribuant, atque adeo teftimonium fuum omni pondere deftitutum

fiftant.

Nam przter TERTVLLIANvM, qui folus BARNABJE epifto-

lam ad Hebrzos tribuit, caivw, Ecclefie Romane. Presbyterum ,

& uiPPOoLYTVM , Jrenei difcigulum

hanc Epiftolam inter Pau-

lias non numerantes, quidam tantum ob diverfitatem ftili &

omiffum Au&oris nomen, quimmam transtulerit, aut gracam, qualis

nunc eft, fecerit? diffentiunt; qui vero diffenfus teftimonium eorum

ipfum, quod ad Caput cauffae, f. Au&orem fpe&at, adeo non ele-

;vat, ut potius pondus addat.

Argumento enim eft, eos cLEMEN-

TIs Zlexandrini exícriptores non fuiffe, fed fuum fecutos effe

judicium. worrivs l. c. p..586 Conf. . Cel, m1CHAELIS Ejuleit. zur

&Evklür. des Briefs an die Hebr. $. 6. p. 10.

S Y

.TI. Huic Scriptorum Ecclefize teflimonio accedit 1pfïus 17;10-

ffoli Petri Zhuoritar, qui 1I. Epift. Cap. IlI, v. I5. 16. xai aWv v&

Kuew paxpoS9uuíay. a'w-rnemv Wysied6s xaScc KAI ó d'ya7rwroc W MY

c:?e)(poc HajAo; xaTd T4y durd do3dicay crocp;av a'ygazþev YMIN ;

0z KAI é» HASAIS 'ram; emngg, AAAQy év dvraic weg: TETQV

Largltur HALLETVS, l.c. $. XL. p. 24. feq Peirinum hoc teftimo-

nium

——

19

aium totam cauffam definiturum effe, fi probari poffet fwmonem

ibi de epiflola ad Hebr&os e[fe; fed fieri id poffe negat, quia Petrur

ad Chrifiianos Ex-sentiles in Ponto, Galatia, Cappadocia, Zffia E$

Bithynia herenter fcripferit , ignorantie rerum divinarum olim obno-

xio;, 1 Petr. I, 14. 1l, 9. quondam non. gopulum Dei cap. Il; ro. n

abominabili antea idololatria viventes, cap. IV, 3. . 'Epiftola vero

