KaI600-69_20
author: Uhland, Ludwig Joseph

-

P

s

p

E

x

MO

i

*

AE

E

Av

—

n

D

K

Ms

p ol

-

Y

—

p s .

ais

p A

d A

u a

ii N

— d7

——

n C EURUS

COGPRNIE GU TP SRMPNISUCVSNCRNRM N

-

—

—

- a ii a

AVUR

ifssp"

——

d

—

Prce

i

-

n ortemidni i

EM

M ——

3

E

K

d

m

|

*

5:

*

m

digemm

E

s

—

OVA t m

—

—

—

-

"

—

"

P d

T

M m H H m i ii

"

TM

TN

*

ss

I

x

2

- BONNSATE

E

i

U

m. É

-

p

9

ia

*

"

—

3

*

"

j5

Hw..l

H

M

al

W

N

3

U

3

d

iB

q.

T

|.

3-

as

!

!

|-

..n

^

&

E

i

-

w

—

.

—

a a aeen

NOTEN

—Á

MM

—

——

—

D

THESIVM INAVGVRALIVM

4 ,

PARS

.

AZISYORICO-CHRONOLOGEICA

Jm

COIUDEUERHERIDU

jj

QVAM

127

a

SVB AVS'PICIIS DIVINIS,

f

RECTORE

v

VNIVERSITATIS EBERHARDINO- CAROLINAE

MAGNIFICEN T1SSIMO,

(

l)

SERENISSIMO arovE POTENTISSIMO DOMINO

f

DOMINO

KT

YT

hi

ol

(

Q 7

R5 XJ,

(

1

[

DVCE WIRTEMBERGUE tT TELCIZE, rel.

PRUESID.E

LVDOVICO IOSEPHO VHILAND

HISTOR. PROF. PVBL, ORDIN

ET STIPEND. DVCAL. THEOLOG. EPHORG

J

PRO LEGITIME OBTINENDO

l)

J

GRADV MAGISTERII PHILOSOPHICI

n

ADVERSVS

PHILOSOPHIAE DOCTORES OPPOSITVROS

D. XX. $eptembpr. MDCCLXXF.

[

A HORA VIrLISAD XIIT.

PVBLICE DEFENDENT

j

LAVREAE Sb.(NNDAL PH&LO)OPHILAE CAXTDID ATT

— ]

"

(* —

—v,-

TLVBINGA,

rTYyPi1S SIGMVNDIANIS.

CUM -

1

Jendi

bro ]

qdeot

pie

'cap.l

[7/]

fl

nos,

petm

elt d

Tri

yin

tütg

&

ho

do«

LT.

N i

u

E

a

M

gt

.

i

f

m

-

AR

E

E

752 À

399

jecrt

,

E

um m m PU

A«v

P.

a E

AE —

E

Thes, T.

Lucee II r. juffu Abgu.-

emp

orum injurià defrriptionis ;

Romanà excidit, Do-

1

fti peractz, memoria ex

Hiftorià

lendum in primis eft, quode

Dioxis Cassui Hiff, Rom. Li-

usque ad annum 752,

bro LV, qua ibi ab anno U. C. 748.

adeoque füb natalem Chrifti, memor

ata erqnt ; jam dudum

perierint.

"'Thes.

W.

Defectum hu

nc neque Suzrowrus füpplet, de Zuguflo

populi ter egit, primum ac tertiutm

cap. 27. fcribens: Cenfum

eutn. Collegis: medium folus ;

neque monumentum Augufli zincg-

ranum, unumquemque l

jiorum cen

füum ad fuos revocans an-

Civium. Romanorum, tum ree

nos, atque etiam numerum

enim hoc teftimonio fermo

ertum, exprim

ens.

In utroque

eft de cenfu Civium

Romanorum, ex inftitut

aéto,

o Servii Tullii. qu

Tributum pmdendgm per

4

IiT.

'Thes.

Defcriptio vero Lucee HI, 1.

memorata erat defzripio Pra-

u

ifum rationarii Imperii Romani infti-

vintialium, ab Augufto ad

tuta, quod;

teíte SugTONIO,

cap. 28- Auguftus magiítratibus

ac Senatui ,

domum accitis, tradidiffe dicitur.

Rationario

edit. IEERNEST.

hot ,

uti Tacirus Znnal, Lib. I. cap. II. p. 31.

docet, opes publie contineba

niur: quantum. civium fociorum

que

in armis: quot cla[fes, regna,

provintie, tribuía aut veligalia, €£

neceffilates ac largüioner ; que cuntia

guftus,

fuá manu perþäpj?mt u-

Thes.

IV.

Vivo Herode Rege populus quidem Judaieus,. jmfugf:-i

BESGEXURCEPUTUESUR

4

Ài

gufti, quemadmodum reliquarum proviaciarum incole, in

tabulas publicas relatus eft; |Tributum vero Regi pendebat;

i

non Imperatori Augufto.

at

f

'Thes.

V.

Neque etiam Josernus hujus defcriptionis mentionem

p

ült

feciffe videtur Antiquit. Lib. XVII,cap. 3. ubi ab Herode

omnes Judaos coactos fuiffe te(tarur, ut ibi & Auguíto fi»

dem & benevolentiam Jure jurando firmerent, íolis Phari«

tic

fieis, quorum fupra fex millia erant, renitentibus; quos cum

Rex pecunia mulétaffet, Pherore conjux mulétam pro eis fol-

[l

vit. lIbantenim omnes, tefte Luca, . ut profiterentur , finguli

in fuam civitatem; non ut preftarent Juramentum.

Thes.

VI.

W

Ceníum Ponoruma Judeis exigebant Romani démum poft

relegationem Archelai, quo, anno /Er. Vulg. 7. in exilium

miflo, Judea in formam provincia redacta, & Syrie attribu-

ta fuit,

Rebellionis occafio extitit hac tributi Romanis pen-

j

dendi exa&ctio, quia principi gen&ili cenfümn perfoivi, quem-

Se

admodum Deo ceníüs capitis ad. /Erarium T'empli erogaba-

[:

tur, auctores feditionis populo Dei indignum effe clamita-

bant.

Hsec pofterior defcriptio ; cum cenfu bonorum con«

junéta, cujus etiam Lucas, At V, 37. mentionem facit,

defcribitur a JosgPHo Zntiquit, Lib. XPIL sap. 15. XVTIL z.

& tempore, cauffis, atque eventu diverfiffima eft a priori fim-

ao EE x

plici deferiptione, de qua agitur, tempore FHerodis Magni;

Luc. Il, 1.

'Thes. VII.

!)

Utfaque facta eft P

refide Syrie Quirino. Priori pra-

3

fuit ad id negotium ab Augufíto extra ordinem miffus, cum

[

Saturninur e provincia S yriee jam decefferat.

Pof'triori tan-

Lii

dinarius,

quam Prafes Sy;iæ Or

'Thes,

VIII.

l

'TERTULLIANUS fibi non contradicit, Libro IV. conmtra

r

AMarcionem cap. 9, referens: fed & cenfus conftat actos füb

)

Auguíto

BEINEDNUNULCSGUEDNE

$

udaea per Sentium Saturninutm, apud quos

Q, ln

Augufto tunc in ]

idot 3

genus ejus

inquire

re poteftis; & ia Libro contra ud4os C. 9.

allerens: Quadragefimo

& primo anno imperii Augufti na-

Annus

fc. IV.ente ZEr. Vulg. erat annus im-

fcitur Chri(tus.

OR

perii Augufti XLI, &

annus Legationis Saturnini in Syria

ültimus.

erodt

'Thes.

IX.

ü() E-

hat«

Totum comma Luc. ll; 2. tanquam cum temporum ra-

flemate marginali natum effe, te-

scum

tionibus pugnaus, ex glo

ol«

meraría copjectura eit.

€s.

X

inpuli

Nec

melioris notz eft HzNRICI Varrsi fententia qui

/ 1 1. Annotationum ad

Eusrsn Hift. Eccl. Lib. I. cap. V. er-

:orem in textum Luce&

irrepfiffe in Quirinii nomine, & pro

p

dum effe nomen Sentii Saturnini,

exiftimat,

(ont

uirinio fübftit

uen

juia is Preefes Sy

riz fuerit füb finem regni Herodis M. tefte

Vrb

g

mullianus cenfüs in Judaea actos fcribat per

gpae

[9)

fepho; & Ter

Sentium Satürninum 5 IN

am, absque vi textui inferenda, |o-

jeme

m Luca conciliari poffunr.

Abt-

Íephus & Tertullianus cu

hes.

X[.

mitt

Errant quoque , qui cum Hor

TIO pro Quirinio Quintilii

[2

cen(üerunt.

Omnes bafce conjectu-

Ro

(Vari) nomen legendum

ras perpetuus Codicum

Verfionumque confenfüs firmiter re-

Tl

futat.

j im-

Thes, XI.

vl:!g!lin

Confandit Banoxius Syrie Prafides,

Appar. ad. Znnal.

nr. LXXXVI. ftatuens :

A. U. C. 748.

Ecclef. pag. mihi 33;

Syrie prafectum fu

ile Cajum Cafarem, Augnfli filium adopti-

| pl'æ-

fuerit Quirinus, qui fucceffo-

cum

vum, quo defuntio illi fubrogatus

Nam Cajur C«far anno de-

j tt*

rem habuerit Quintilium J/arum.

mum Roman

o 749 ab Auguíto,

Coníule XII; togam viri-

6. de 4ugufio; & ipfe Ca-

lem accepit, auéctore $urfonio rap. 2

nifi anno Romano 753

jurin Orientem pr

ofectus non efít,

to1//À

i Syrla , fed toti Orienti, cum —imperio

( [üb

prefuitque, non un

3

fo-

yaüüo

Ll

6

SORHKRETSRDEESUSD

.

Pro-Confülari extraordinario, fub quo proinde Syria ac reli-

quz provinciz a fuis Preefidibus ordinariisregebantur; Quem-

|

admodum, cum a Tiberio Cafari Germanico Oriens regen-

pt

dus committebatur, A, U. C. 770, /Er, Vulg, 17. Cnejus Pifo

iit t

xfe-

eodem tempore, Silani Cretici fücceíTor in admini(tranda Sy-

T'acir. Annal, L. IL, cap. 47.

tio &

ria conüïxtutus fuit.

Thes. XII.

fol(i

dido

4Anlipater Senior, Herodir A4uus, quem Alexander Jan-

neus, Rex Judee, ejusque uxor Alexandra, Ducem ldu-

colli

fli al

B we fecerant, & qui opibus fic affluebat, ut gentes & urbes

muneribus iisque magnis & multis demereri potuerit, tefte Jo-

fic

srPHO, Antig. Lib. XIV. cap.ILI. neque erat facerdos fani Zdpol-

lini?, neque tam pauper, ut filium Antipatrum, a Latroni-

bus idumais caprüm, pra inopia redimere non potuetit ;

Tas

uti flatuir EUsssius Hif). Erclef. Lib. I cap. 6. 7.

qi'

'Thes.

XIV.

Fefk

uamvis Triumviri tempus Coníulatüs pro arbitrio

dos ;

difponerent ; nunquam tamen fecere, ut prioris anni Coníü-

Áinp

les ultra Kalendas Januarias Magiftratum continuarent, . Hinc

Inde

character Joszeui a Confalibur Domitio Calvino iterum & Cajo

Sept

A finio Pollione defümtus; füb quorum Confülatu A. U. C, 714.

fieq

Herodes Roma Rex declaratus eft, firmus manet, eftque in hoc

D

certe anno eo firmiór, quia, in antiquis faftis Capitolinis, Lu-

dine

cius Marcius Cenforinss Confulipfis Kal. Januarii anni infequen-

ten

r.

Fis 71j. iriumphaffe dicitu

XV.

*

Íuan

'Thes.

tef

Infirmum e(t argumentum, quod contra menfem De-

m

cembrermn, Chrifti natalem, inde petunt nonnulli: quia pafto-

res Bethlemitici noctu excubuiffe & pecora füb dio cuftodivit-

fe dicantur. Nam paícua & fubdiales pernoctationes in fri-

gidioribus quoque oris obtinent ; quare multo magisin Pa-

yrir

leftina id fieri potuir, füb clementiore clirnate pofita ; pra-

VN

fertim, cum ob multitudinem advenarum, quos deícriptio

lr

Bethlehemum vocaverat, rarus fuer.-it' in.diverforiis. loc

ns. -

tigy

'T hes:

*

mesctsore p

1

tel

le

--Thes. XVI.

m eít eorum hypot

hefis, qui johannem

Xm

Precaria quide

(to & fe teftificautem Joh. iL 30. opor*

Q

!

Baptiíta

m, de Chri

5 Pl

tet eum , (Chriftum) erefeer

g, me autem minui, Íol(litia refpe-

.

xiffe exiftimant; cumque a !

ie

XXIV junii confecto folíti-

a5

dies decrefcant 5

&a die XXV Decembris, fole

tio &ítivo ,

ente; accrefcant,

inde Johannem

folftitium hibernum atting

to Decembris die natum, fuiífe

:

1l

di&to die Junii,

& Jefum, nota

nldi

colligunt. . Sed ipf

os illos dies, nat

ivirati johannis & Chri-

fündamento deftitui, hinc füne non con-

Qrbas

fti affignatos, omini

h

Éücitur.

nl

'Thes. XVIIL.

tEO1l

bio inter Grecos CuRYSOSTOMVS '&

Errant procul du

j

'THtoPHYLACTVS, inte

r Latinos AMBROSIVS & HigRONYMVS;

qui Zachariam , Johannis Bapti

fte patrem, ipfo Expiationis

Fefto facra. peregiífe

(tatuunt.

"Zacharias enim, ut facer-

bitto

Íecundum or

dinem ?enu«oíac facerdotali munere

dos gregalis,

filii denunciaret.

(f

li

fungebatur, quum

ei Gabriel nativitatem

ohabnis, menfe

Hine

Inde véro ipía de tempore

conceptionis

mni auctorita

te prima Eccle-

(4j0

Septembri faétas, fententia O

G.

& & rationibus deftituta dici nequit.

Ab Ephemeria Abia

144

hiftoria

Evangelica, & ex or-

NU

incipit notatio temporum in

J] Lll-

dine Ephemeriarum

colligere

fas'eft, Zachariam a 2. Sep-

tembr. ad 9. Septem

bris anni ante /Er. V

ulg. j. functionem

que

íuam obiiíTe.

Secundus

dies Septembrir eo anno apu

d Judaos

]neunte ipitur anno, cum nuncio

refpondebat primo Tisri,

.pe

Angelico Zacharis oblato ,

N, T. primordium coepit.

ao

Thes. XVIII,

j

diyi

Preter Pa(cha & Pentec

often 'ndlla quidem. ab inizio in

nfi

TFefta cele

brata fuiffe videntur.

Seculo

n D

primitiva Ecclefia

d Chriftianos natalem

Domini publice ce-

vero fecundo apu

ex antiqua tradi-

pr

lebrari cceptum fuiffe ind

e colligas, quia,

]i

tione, Seculo IVt» Eccle

fia Latina jam d

udum diem XXV

Decem-

[l

*

RRP PpRI GNSD

'$

Decembris; Ecclefia vero Graeca & Alexandrina diem VI fa-

nuarii, huic memorise facrum habebat.

Thes. XIX.

Romani Genriles VIII. Kal. Januarii celebrarunt Soli;

inviBi natalem, quia ipfis novo fole, poft folftitium hiber-

num, incipere annus naturalis videbatur.

Inde vero non

fequitur: Chriftianos absque omni alio füundamento, immo

poíthabiro vero die narali Chrifti, diem eundem elegiífe ,

ut Solis Iuftitie orcum commemorarent, & gentiles ad di-

gniora incunabula invitarent.

Hzc certe ratio ceffabat apud

Gracos & Alexandrinos, memoriam nati Chrifli die VI. Jj

nuarii celebrantes.

1

Thes. XX.

A

In Ecclefia Alexandrina Chriftiani ufi fünt. /Era Alexan-

drina usque ad finem feculi tertii , quo labente 7Eram Dio-

cletiani; que & Martyrum dicebatur, amplexi fünt usque

ad fexrum Chriílianifmi feculum,

Hoc currente Dionv-

fius exiguus, ut /Eram Diocletiani, qui tor. Chrifti mar-

tyres mactaverat, eliminarer, fuam /Eram, a Chrifti nativi-

tgte aunos numerantem , excogitavit,

TThes. X€XL.

Diu vero hac /EraDionyliaua auctori, tanquam priv-atir

EM E NMNE

hominis (ententia, relicta fuir; & Carolomanui demum tem-

pore publizum adhibite hujas /Ecae exemplum exrat, Prima

quippe ejusSynodus his inchoatur verbis: Eeo Karoloman-

nus, Dux & Princeps Francorum, azno ab incarnatione Chrifti

DCCXLII videlicet Calendas Majas , cum confilio fervorum

'Dei & optimatum meorum , Epifcopos , qui in regno meo

fünt, cum presbyteris ad Concilium & Synodum

pro timore Chrifti congregavi..

E AE as

u D u C o R

z

-

»

mll lum t at or n T

x*

N

g

»

A

M

x

k

POT

"d

EEE

d

E

as

oy u

d

b

ae

"

-—

E EOE Mu

-j

-

El

"^.

B-

Z

j

—

i

x

E ETE

— E p

aR

—

s

:

a

u

" A a

Pxgdsi

—— BN

CM ECISAPNTRUR

. älll..tæm— - r a i À r

—

u

EXINS

Ms a n

i:

AE

THESIVM INAVGVRALIVM

Z :

'?-

PARS

19

n

BRISTORICO-CHRONOLOGEIC.A

D

18

/^

QVAM

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

2

SVB AVS'PICIIS DIVINIS

—'u-,

J4

REQTORE

17

VNIVERSITATIS EBERHARDINO- CAROLINAE

ä

O Baanee Q

16

!)

MAGNIFICENTISSIMO,

l)

SERENISSIMO arovxE POTENTISSIMO DOMINO

Focus

15

. EHN

j

DOMINO

ht

f

T

(

g. d

Q 7

[

V,

j

DVCE WIRTEMBERGI/E xT TELCIZE, rel

PRESID.E

N

T

XNDOVICO JOSEPHO VHLAND,

HISTOR. PROF. PVBL,

ORDIN,

ET STIPEND. DVCAL. THEOLOG. EPHORO,

e

J

PRO LEGITIME OBTINENDO

If

GRADV MAGISTERII PHILOSOPHICI

ADVERSVS

/]

?

PHILOSOPHIAE DOCTORES OPPOSITVROS

j

D. X X. $eptembpr. MDCCLXXVF.

gl

ABpB HORA VIÍIII.AD XII.

PVBLICE DEFENDENT

l0.

b

LAVREAE SECVNDAE PHiLObOPHIL,AE. CANTDID ATE

hu

Ke —

m Vs

—— 95

ä

fj

TVBINGA,

rTYPisS SIGMVNDIANIS.

^

-

*æ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com