lata eſt, quam cuivis alij judicium hoc demandandum
eſſe arbitror. (C)
Porro inveſtigatam ſubditis proponere, piis ad-
monitionibus (d) inculcare atque ut religioſe cuſto-
diatur, ſolicite invigilare (e) debet. Et hoc nemo ne-
gabit, ſanæ rationis & regalis illius verbi audiens duod
UDO-

ſimiliter: daß GOtt ſehr ernſtlich befohlen / daß man am
Heil. Sonntag nichts anders ſuͤrnehmen / dann die Pre⸗
digten Goͤttlichen Worts beſuchen/ und andere Chriſtliche
Werck verrichten ſoll. in der Statt Straßburg Land Po⸗
licey-Grdnung. T. I. §. 1. .
(c) cum H. GROTIO in Libro de lwperio Sunm. Poteſt. circa
Jacra Cap. V. *
(d) Gujusmodi inſignes ſunt PATRUM PATRIKE, his verbis:
Nachdem unſer Gerechter GOtt / nit allein die Heyligung deß
Fehrtags ernſtlich gebotten/ ſondern auch die entheyligung
deſſelben jeweilen und niächt weniger / als andre wider die
Zehen Gebott Gottes begangene Sunden / eyferig geſtrafft?
So thun wir / neben obigem Befehl von fleyßiger Hoͤrung
der Predigten / zumal alle unſre angehoͤrige / denen wir zu
gebieten und zu verbieten haben/ Vaͤtter⸗ und Obrigkeit⸗
lich hiemit errinneren/ daß Sie ſampt und ſonders an den
Sonn und hohen Feſttaͤgen/ keine andere dann heylige /
und von Gott erlaubte Werck/ handlung und geſchafft
vornehmen und veruͤben; hingegen aber alles wiedrige / ſo
ane beſuchung der Predigten/ und wahrem Gottesdienſt
hinderlich ſeyn kan / enſſerſten vermoͤgens fliehen und ver⸗
mtiden wpgen. Der Stadt Straßburg Policey⸗Grdnung
it. I. G. IX.
(e) Nobilis hujus curæ eximium dederunt exemplum modo
laudati PATRIE PATRES contra Profanationem Sab⸗
bati ita providentes: Dieſer nun an ſich ſeibs gefaͤhrli⸗
chen Nachlaßigkeit zu begegnen/ uns ſelbs / gemeine Bur⸗
gerſchafft / und alle derſelben angehoͤrige zu mehrerem eyf⸗
fer und ernſt nothwendigen gebetts und Danckſagung zu
errinnern/ auch alle eingeriſſene entunehrung deß Heiligen
Sonntags &c. ſo viel an uns iſt / Ec. abzuſchaffen, So
wollen wir zu vorderſt gedachter unſrer lieben vorfahren
loͤbliche conſtitutiones von Heiligung deß Sonntags &c.
wiederholt und darob zu halten / mit ernſt befohlen haben.
Decr. Samſt. den XXV. Oct, A. MDGVI.

au

0 (17) 67
LVDoVICUS VII. REXx GALLIE admirandum poſteritati
reliquit, (f) in epiſtola quadam ita ſcribens: (g) Digna
vox eſt Majeſtate regnantis, Dei ſervum & Eccleſiæ defenſorem
ſe Principem profiteri. Adeo de divinæ promiſſionis & clementiæ

culwine noſtra pendet autoritas, Aut ad honorem, laudem & glo-

riam ipfius & opera noſtra & ipſorum intentionem operum rée-
feramus. (h) Eéôque eum teneri facile dabit, qui eum
Dei miniſtrum (i) novit, quem Domini ſui honorem
tueri oportet omnino, omnemque in eo curam & ſo-
licitudinem collocare, ut religionis imprimis ſumma
ratio habeatur. (K) Imo ſi gentiles etiam Principes ad
ſummi Numinis venerationem obligat Lex mundo co-
æva, quanto magis Imperantes Chriſtiani in has nobi-
liores curas natura duce aſſurgent, qui auxiliis gratiæ
naturalis cognitionis fines exceſſerunt, & Chriſto no-
men dantes caput ei & regium diadema devoverunt. ()

§. XXIJ.

Rectiſſime quidem Celeberrimus docet B OFHME-
RUS (m) modum colendi Deum ſpontaneum requiri.
non invitum, non coactum, quia hic anima carens, ſit
fumus & inane ſimulacrum, (n) ideoque cultum Dei
Legibus civilibus plane eximit V. Clariſl. GERH.
Nooor, (0) qui tamen ipfe erito fatetur poſtea:
”JMD Sapi-

(f) Quod ita dat & laudat STEPH. BALUZIUS in Nota ad
Petri de Marca opis de Conc. Sac. G imp. L. II. C.
XII §. VIII.

. ETHEOD. & VALENT. Imp. in I. 4. C.
de LL. “?”M
(h) Similia plura Princi effata congeſſit G ROTIUS de
lnp. ſumm. poſt cire. ſacra G. V. §. VIII.
(i) Rom. XIIh A4. .
(Kk) Prout monet BODINUS de Republica L. VI. C. I. p. m. 986.
1) Quo argumento ad Canonum tuitionem alligat Principem
Nedr-PYRNUS de MARCA in illo laudato opere L. II.
D C. X. g. I. .
(m) in Diſſertatione de Jure eirca libertatem conſeientiæ.
(n) Quod non minus egregie, quam late diducit LACTAN-
TIUS L. V. de Fakii F. XIX.
(0) in Dilſ. de Religione ab Iweperio Fure Gentium libera.

0 (18) 580»

Sapientis eſſe Principis, Dei inſtituta, ſacra, ceremonias zueri,
meritoque haberi Deo imilem, per quem Dei Majeſtas exemplo
optimo vindicatur. Nimirum ſicuti Legibus civilibus di-
recto quidem non proponitur finis æterna felicitas, quæ
tamen procuratur per conſequentiam, (p) ita etiam
Leges Eccleſiaſticæ licet verum Eccleſiarum finem, id
eſt pietatem ſolidam, adeoque verum Dei cultum ope-
rari non poſſint primario; illud tamen Principalis po-
teſtatis autoritate & pœnarum comminatione (q) effi⸗
cere valent, ut finis ille non impediatur, & potius o-
mnia ſcandala evitentur (r) & impedimenta è medio
tollantur, (s) per quæ alias facile totus everti por.
it⸗

(p) Tractat hoc Laudatus modo PETRUS de MARCA con-
tra Fortun. Garſiane. cit. op. & loc. §. II.
(q) Exemplo eſſe poſſunt P. P. CONC. NARBON. ita decer-
nentes Can. IV: Quodſi quisquan præſunaſerit facere ali-
quid die Donzinico, ſi ingentetis eſt, det Conaiti civitatis Jo⸗
lidos ſex; t ſervias, eentinz flagella ſieſcipiat. Collect. Con-
cil. Reg. T. XIII. p. 147. & Ordin. Eccl. Sax. Wer hieran
bruͤchich befunden wird/ ſoll wegen der handarbeit ſechs
groſchen / wegen der Roßarbeit zwoͤlff groſchen / in den Got⸗
kes kaſten zu ſtraffe erlegen. CARPZOV. Juriſprud. Con-
ſiſt. L. I. T. XVI. Def CCLII. n. 5.
(r) Egit hoc prudentiſſime MAGISTRATUS PATRIUS ſcanda-
lum quoddam publicam abrogans ita ſanciendo: Ins⸗
gemein ſetzen / ordnen und wollen wir ferners / daß alle ein⸗
wohner und angehoͤrige dieſer Statt &c. wann Sie de⸗
nen Amtspredigten &c. entweder Leibs oder anderer wich⸗
tigen hindernuß halben ſelbſt perſoͤnlich nicht adwarten oder
beywohnen koͤnnen / ſich gage ei 1 nd biß zu endung ſol⸗

cher amptspredigten zu ha alten / daſelbſten ihre
Chriſtliche uͤbungen haben/ ohne erhebliche urſachen
auff der Gaſſen ſich nicht ſehen laſſen ſollen. Straßburgiſche
Policey⸗Grdnung T. I. J. X VI
CSs) Lediſſimum præbent exemplum LEGISLATORES NO-
STRATES in hæc verba püſlime mandantes: Dann wir
insgemein alles / was zu ſolchen Zeiten / an hoͤrung der Predig⸗
ten und verrichtung des Gottesdienſts/ wie anch ſonſten an
heiligung der Sonn⸗und hohen Feſttaͤge hinderlich ſeyn/
und zu ſolchem end / durch menſcheu fund und argeliſt
möchte erdacht werden c. ernſtlich abgeſchafft/ gewehig
. un

6 (19) 30
ſt. (t) Inter quæ non minimum eſſe perverſum Prin-
cipis exemplum bene monet B. SECKENDORFIUS, qui
vulgi animum varias ob cauſas à cultu divino alienum,
magis adhuc principis alienari exemplo, queritur. (u)
Hinc ſummus in Rep. Legislator non legibus tantum
ac verbis; ſed & faciendo ſuos doceat recte facere,
ſiquidem
componitur orbis
Regis ad exemplum, nec ſic infletere ſenſus
Hamanos ediéta valent, quam vita regentis. (X)

Et hoc ſenſu felices merito prædicantur ab AucusrI-
NO (y) illi reges, qui ſuam poteſtatem ad Dei cultum
maxime dilatandum Majeſtati ejus famulam faciunt,
ut ita per regnum terrenum cœleſte proficiat. (yy)
Quin & ipſum principale officium eo vocat, ſummos
civitatum rectores, (2) quandoquidem non tantum Dei
cultus & veneratio, legum & honeſtæ diſciplinæ vin-
CC 2 culum,

und verbotten haben wollen. Straßburgiſche Policey⸗Grd⸗
nung T. M. G. XIII.
Eui accedit Regalis Majeſtatis ſplendor ex edicto Regis Bo-
ruſſiæ: So iſt unſer ernſter Befehl daß glles dasjenige/
wodurch der Dienſt Gottes / welcher fuͤrnehmlich auff den
Sonntag ſowohl offentlich in denen Kirchen / durch anhoͤ⸗
rung Goͤttlichen Wortes / ſingen und betten/ als auch in
denen Haͤuſſern / durch allerhand Chriſtliche uͤdungen muß
epfleget werden / gehindert und zuruck geſetzt wird / abge⸗
ſchafft werde. dat hoc STRVYCK. de Sabbato C. Il. n. 85.
([t) Latius hæc expanſa vide apud BOEHMERUM diſſerentem
de Suprema Lege Eccleſiaſtica J. VIII. KX. X. ſeqj.
(u) Chriſtenſtaat L. II C. VIII. §. 3.
e23 CLAUDIAN. de IV. Conſ. Honor. v. 300. ſeq.
y) Lib. de Civ. Dei Quinto c. XIV.
(yy) Quod requirit Can. Principes. X½X. C. XX III. Q V.
Cz) Fatetur PIUS LUDOVICUS: inter cæteræ vero admini=
ſtrationis noſtræ offcia, ſatis illud neceſſariuna viſine ſt,
ut populis fidelibus, terribiliter denuncietur, ut Diem Do-
minicum, in qua autor vitæ reſurrexit à mortiuis, honora-
biliter & venerabiliter colant. Prout hæc verba inter
Ludov. P. Capitularia refert GOLDASTUS Cenſt. Imb.
TJ. III. P. 237. Cap. 9.

(20) 562
culum, ultimum tranquillitatis firmamentum, eſt, (22)
ſed & neglectus divini cultus & adeo profanatio Sabba-
ti, quam impunitam, imo defenſam, queritur B. BRUNNE-
MANNUS (a) inter cauſas publicarum calamitatum haud
poſtrema, quod ex JxREMIXYRNVII, 27. (cuig. Cor. X, 30.
addo) probat laudatus modo BRUNNEMANNUS, (b) qui
hanc, cauſam proprie quidem ad Theologos pertinere,
ait, ſed ab his fruſtra tentari, niſi magiſtratus contra
refractarios brachium ſeculare impertiatur. Et uti
propter hoc PATRES CONCILII PARISIENSIS (C) decer-
nunt: Gecialiter atque bumiliter à ſacerdotibus Imperialem cel-
Eitudinem flagitandam eſſe, ut ejus d Deo ordinata Poteſtas ob
bonorem & reverentiam tanti diei, cundtis metum incutiat: ita
Scholaſticum illud pii BRUNNEMANNI monitum regali
gemma obſignat Rex Francorum GüNTHERAMNUS, (d)
dum ſe agnoviſſe, alt; ob negleétum Legum divinarum & e-
cialiter Diei Dominicæ profanationem, indignatione cœlcfti per
diverſas ſeculi tempeſtates bomines ac pecora aut morbo conſumi
aut gladio, & non ſolam præſentem vitam celerins amittere, ed
& inferni ſupplicia ſuſtinere. Nec ſe iram divinam evaſi-
rum, credit, ſi de fubjecto populo ſoficitudinem non
habeat, quapropter decernit, ut in omnibus diebus domini-
eis, in quibus ſanétæ reſurrebtionis mofſterium veneramur, ab
omni corporali opere, paucis exceptis, populus ſuſpendatur, nec
alla, cauſarum præcipue, jurgia moveantur.

An autem Princeps præciſe ad hujus die cnſto diann
teneatur, & annon eo ſe illius poteſtas extendat, ut
illum

(22) Quod multis exornant GROTIUS de Jur. B. & P. 14. XX.
§. XLIV. & de lusp. Sanene. Pot. eire. Sacr. C. I. J. XIIIL.
& PUFEND. de J. N. G. VII. 1V. 8.
(a) Proc. Inquiſ. C. V. n. 6.
(b) In Jur. Eccl. L. II. C. J. Membr. L. K. VIII.
(c) Can. L. Conc. Pariſ. VI. in Collect. Concil. Regia T. XI.
pag. 209.
(d) in præceptione de die Donzinica ad Epiſcopos in Synodo
Matiiſc. II congregatos, quam dat GOLDASTUS inter

Conſtit. Imp. T. III. p. m. 634.

066 (21) 50
illum iterum mutare & in alium transferre religioſum
cultum poſſit, non alieno hie loco quæritur. Affirma-
tiva maxime placet iis, qui nullam obligationem divi-
nam ad cultum hujus diei agnoſcunt. (e) Ita tamen ut
omnem plane externum cultum tollendi licentiam ei
denegent; (f) Equidem contra divinam voluntatem pu-⸗
gnare mihi non videretur alium diem cultui divino ad-
Rgnari, dum ille ſit poſt ſex operarios ſeptimus. Atta-
men, ſi vel maxime conſuetudo celebrandi diem ſolis,
nulla lege expreſla nitatur, cum tamen illa à tota Ec-
cleſia recepta, in conciliis Oecumenicis approbata ſit,
& adhuc hodie univerfſaliter inter Chriſtianos cuſto⸗
diatur, non poterit illa alio, quam quo colligata, mo-⸗
dèò reſolvi. (g) Quod ipſe agnoſcit J. Coccrius, (h)
qui licet alias libertatem Eccleſiæ plus juſto extendat,
Sabbatique moralitatem nimis extenuet, nihilominus
putat: iälam conſuetudinem nonniſi ſeditioſe & eum tacita ab-
negatione reſurretionis impugnari, neque vero ulla ratione mu-
tari poſſe. Ut ſileam, quod in iis quæ nec contra fidem
nec mores ſunt, conſuetudines patrias tanquam cano-
nes Apoſtolicos eſſe velit HirRoONYMUS, (1) & eviden-
tem utilitatem requirat ULPIANUS, (k) ut recedatur ab
eo jure, quod diu æquum viſum eſt.
Plures quidem iunt officii Principalis partes circa
cultus Sabbatici tam inſtitutionem, quam conſervatio⸗
nem, (1) ut omnia oανρααα &α N ρεςι Procedant,
quas vero exponere ſingulas ego non aggredior, Oo-
. 3 cupa-

(e) Quod facit 10H. SAM. STRYCK. Diſſ. de Sabbato C. E. n.
& HEIDANUS de Sabbato Dill. I. §. F.
(f) v. STRVYCK. d. I. C. I n. 32. ſeqꝗ.
) arg. l. 25. D. de Reg. Jur.
k in indagat. naturz dabb. & quiet. N. Z. 9§. 26.
(i) Quem dat H. GROTIUS de Inp. Sunzm. Poteſt. circa Sa-
7ra. C. VI. J. XNI.
(k) in lege 2. D. de Conſtit. Principunm.
(1) Quocd' ſtatuit Celeberr. JOH. HENR. BOECLERIIS in Diſt.
Polit. XII. de qure Majæſt. en ca Sacra. th. VII.

—,

W0 (22) 509
cuparunt alij. (m) Id videre attinet, quænam debeat
prohibere opera, quæ poſſit permittere. De quibus ego
ſic ſtatuo: regulariter omnia opera, quæ ſacras medi.
tationes & veram ſanctificationem impediunt, eſſe pro-
hibenda, nulla permittenda, niſi quæ vel pietas erga
Deum, vel Ccharitas erga homines neceſſaria facit, (n)
uæque ſola neceſſitas excipit. (o) Nam Leges etiam
ei tacitam neceſſitatis exceptionem habere, (p) ad-
eoque in colliſione legis poſitivæ de Sabbato & natu-
ralis ſe ſuaque conſervandi, huic illam cedere permit-
tit Divina Benignitas. (q) Quod ipfſe de Deo veniens
Magiſter axiomate ex theſauro divinitatis depromto:
Sabbatum propter hominem, non bominem propter Sabbatum fa-
tum eſſe, approbat. (r) Denique & limitationis loco
addendum: minima non eſſe curanda, quod alia in cauſa
volunt CALLISTRATUS (s) & PAULUS, (t) in hac vero
ipſa SPENERUS. (u) §. XXIII.

(m) Veluti CARPZOV. Juriſpr. Confiſtor. L. II. T. XVI.
JOH. SAM. STRVYVCK IUS cit. Diſi. de qure Sabbati. tot.
Cap. IV. de Jure ritutne Ecclefiaſt. die Sabbati con-
liestoruns.
& III. BOEHMERUS egregia monita de formandis re-
bus ritumfiei⸗ dat in Diſſert. de gure Liturgiarum
Eccleſ. adl J. CXK. .
(n) Sunt verba FRANZKII ad Pand. tit. de Feriis g. 8.
683 ita ſtatuit pius & prudens LEGISLATOR ARGENTO-
RATENSIS: Das niemants in der Statt Straßburg/ oder
deren Burckban / auff die Sonntaͤg on ſonder dapffer red⸗
lich urſach / oder erheiſchende notkurfft/ keinerley handt⸗
arbeit thun ſolle / es ſey mit holtz legen / holtz oder ſant
ußſchieſſen / bauchen oder weſchen oder andern arbeiten wie
die ſind / bey peen dreyſſig ſchilling pfenning. Decret.
MWentags den 28. tag Decembris. anno XXXIIII. guod
roge in Oranezt. or T. I. §. X. orRIS 2. 5.
Quod ad Legem Sabbati applicat H. GR e Jaure
() B. & P. 1. F C . .. Pil h. 1.
(q) ita docet HERTIUS Diſſ. de Colliſione Legum. Sect. II. §. II.
Opuſc. Tom. I. p. 136.
(r) Marc. II. V. 27.
(S) in 1. 4. D. de in integr. Reſtitut.
(t) in I. 54. D. de Contrah. Emst. Vend
(u) in Reſponſ. Theol. Germ. Vol. ult. C. Il. Art. IV. Sect. XVI.
P. M. 514.

0 (22) 50
S. XXK III.

Quod autem Princeps non proprios tantum ſub-⸗
ditos, ſed etiam extraneos in territorio morantes ad
hujus diei obſervationem obſtringere poſſit, tam ex uni-
verſalitate Legis Divinæ, quam ex ipſa Majeſtatis natura
prono, quod ajunt, alveo fluit, & exinde ſimul affirmativa
ad quæſtionem: an Princeps peſſit viatoribus & vedtoribis eb-
zraneis occludere vias zerritorii ſui Die Dominico? Negativam
quidem ſequuntur Autores Reſponſi cujuſdam Juridi=
ci (X) ex his potiſſimum cauſis. 1¹) Quod denegatio
tranſitus tanquam fractio Juris Gentium cruentis ſæpe
bellis dederit occaſionem. 1I) Quod ſanctificatio Sab⸗
bati non conſiſtat in quiete, & prohibitio itineris facta
IIraelitis (y) nos non teneat. III) Quod cum non præ-
ciſe ad Sabbatum Judaicum teneamur, talis vector alio
die ſupplere poſſit, quod hoc die ommiſit. IV) Quod
præſtet, plane non venire ad Eccleſiam, quam ex con-
fuetudine & ſemper manere Johannes in eodem. v)
Quod in Saxonia Nundinæ, exercitia Palæſtræ &C. lici-
ta ſint. vI) Quod accidere poſſit, ut viatores & vecto-
res ita detenti ab itinere convwitiis in Deum & homines=
ebrietate, aliove modo peccarent. Quæ tamen ratio-
nes ad unam omnes non multum proficiunt, ſi atten-
das ea, quæ hucuſque protuli & præterea quæſtionem
generalem à ſpeciali, quæſtionem, quid utile? ab ea,
quid juſtum? ſecernas. Imo cum ipfſi illi Jureconſulti
bidem fateantur, enormiter peccare illum, qui die Do-
minico ſine neceſſitate iter facit, & hoc nonniſi ob in-
evitabilem neceſſitatem permittendum, non vereor af-
firmativam meam facere. Etſi enim tranſitus per terri=
torium nemini, qui ad juſtam cauſam illo opus habet,

negari poſſit, (z) nec cum vicinis commercia citra
Cau-⸗

(x) Quod exhibet SCHILTERUS in Volum. Reſponſ. & Con-
El. Argentoratenſium Reſp. V.
(y) Exod. XVI, 29.
(2) Quod Hobat GROTIUS de J. B. & P. L. Il c. Ih

1

—

6 (24) 50

cauſam ſonticam prohiberi queant, (a) attamen cum
Principis officio contineatur & peccata impedire &
impedimenta cultus divini removere, itaque non po-
teſt tantum, ſed & debet, ſicuti ſuis omnia itinera, &
rofectiones quibus publicus privatusve cultus Diei
PDoranicæ impeditur Drohebere⸗ (b) ita & extraneos
viatores aut vectores Die Dominico finibus territorij
ſui arcere, aut ſi hoc duriuſculum eſt, non recipere in
territorium, niſi ſub conditione ſervandi divinam & fi
quæ ſpecialiter adeſt, humanam legem, de ſanctificatio-
ne Sabbati. Partim ut multa quæ ab iis proficiſci poſ-
ſunt impedimenta, evitentur, partim ne publicum de-
corum ſcandalis deformetur. Niſi tamen neceſſitas ali-
ter ſuadeat. Quod uti in theſi certum, ita in applica-
tione difficile eſſe, non ambigo.

§. X XIV.

Officium hoc nobile exercuit multos, uos inter
Chriſtianos imperio admovit ſumus in orbe Imperans.
Hinc tot in hanc rem extant tam Politicarum quam
Eccleſiaſticarum Poteſtatum ſtatuta atque ordinationes.
Quo nomine Anglia laudari meretur, in qua cultum
hujus diei externum ita ſtricte & ad amuſſim exigi ac-
cepi, ut nihil ſupra. Magiſtratus, cujus me admovit
imperio nativitas, illuſtria hujus rei ſtatuta quædam de-
di & dabo ſuis locis ſparſim. Et aliorum Legum Con-
ditorum in orbe pie animatorum proſtant documenta,
quæ omnia collectim dare, non eſt mei inſtituti ratio,
non mei calami opus. Ad illud, quod quibuſdam eſt,
totius Europæ evnomia, (Cc) Jus Civile Rom. accedere

(a) Aſſerit HERTIUS de ſuperioritate Territoriali S. XXI.
Tom. II. Opuſcul. pag. 229.

(b) Probe hue reſpexit LEGISLATOR ARGENTORATENSIS,
edicens: daß niemand & c. einige handtarbeit thun ſoll &c.

mit unnoͤthigem reiten / gehen / fahren/ auff waſſer und
land. Ordinat. Politica Argent. T. I. J. X.

(e) Vide ſis ARTH. DUCK de uſu & authoritate Jur. Cw.
L. I. c. II. ubi plura in hanc rem encomia.

& quomodo Imperatores in illo producti, hoc fuerin
officio functi, conſiderare, id juvat, hic animus eſt.
§F. XXIV.
Primo loco conſpicuus eſt ille, qui prima Eccleſiæ
Chriſti dedit Halcedonia Imperator, magnus CoN-
STANTINUS, quem generi humano ad divini cultus in-
formationem propoſuiſſe Deum, ſcribit EusEpIus. (d)
Ille enim, at divinam legem cum debito cultu iterum vene-
rentur, (e) cunctis ſub Imperio Romano degentibus
præcepit: (f) at Dominico die feriarentun. Quod uti
Verbis tradit ille ſcriptor vitæ Conſtantini, ita rerum
argumento probat Lex Codicis tertia de Feriis. In qua
omnes judices, urbanasque plebes & cunctarum artium
Officia venerabili die ſolis quieſcere jubet, atque ita,
quod innuit LEo & ANTRHEMIUS, (g) otium agere, ut
ſcilicet animus æque ac corpus quiete fruatur & homo
cultui divino vacare eo melius valeat. Quo ipſo exi-
mium juris circa ſacra ſpecimen (h) edidit, & offi-
cio ſuo affuit egregie, eo quoque laudandus, quod uti
omnes quidem Chriſtianos eſſe optaverit, neminem au-
tem coegerit, (i) ita in judæos, qui Imperio ſuo ſube-
rant, aliosque infideles nil durius ſtatuerit, nec eos hoc
die ad conciones Chriſtianorum venire ſub pœna coege-
rit, quod alibi fieri ſcribit MvLERUS ab EHRENBACH, (K)
& improbat tanquam nihil proficiens BoERHMERVUS; (1)
ſed quod, tantum remotis impedimentis viam ad Ec-
Cleſias

d) in Libro de Vita Conſtant. I. Gap. IV.
e) Quod idem tradit Euſeb. L. II. G. XLII.
(f) Hoc & plura quæ circa diei hujus cultum conſtituit egre-
gia vide apud eundem, eod. opere L. IV. C. XIIX. ſeq⸗
(g) in 1. fin. C. de Feriis.
Ch) Quo nomine Conſtantinum laudat & pro adſtruenda Re-
gum in ſacris poteſtate allegat TALONIUS in Tract. qui
inſcribitur de L'autorité des Rois touchant L'adminiſttia-
zion de T' Egliſe Diſſ. II. P. I. p. 15.-
(i) Tradente EUSEBIO de Vit. Conſt. L. II. C. LVI.
e13 de Princip. & Statib. Imp.. P. II. C. LX. . 7.

0 (26) 5062
cleſias pandat, relictà iis libertate, quam adauxerunt
HoNok. & THEOD. (m) conſtituentes, ut nemo fu-
dæorum die Sabbati ac reliquis, ſub tempore, quo “
dæi cultus ſui reverentiam ſervant, aliquid faciat, aut
ulla ex Parte conveniri debeat.

9. V.
Quod CoxNsTANTINUsS generaliter edixit, per ſpecies
quaſdam declarat CAROLUS M. (n) & omnibus præci-
pit, ut nec viri ruralia exerceant opera, id eſt nec in
vinea colenda, nec in campis arando, nec in metendo
vel fœnum ſecando, vel ſepem ponendo, nec in ſylvis
ſtirpare, vel arbores cædere, vel in petris laborare, nec
domos conſtruere: nec in horto laborent, nec ad pla-
cita conveniant, nec venationes exerceant. Item fœ-
minæ opera textrilia non faciant, nec capulent veſtitus,
nec conſuant, nec acupictile faciant: nec lanam car-
pere, nec in publico veſtimenta lavare, nec berbices
tondere habeant licitum. Idem etiam ne mercatus die
Dominico fiat expreſſe prohibet; (o) quod tamen
alio loco (p) limitat illumque permittit, ubi antiqui-
tus fuit & legitime eſſe debet. Quod mirandum, æque
ac quod hodienum tot locis nundinæ ſeu mercatus die
Dominico permittantur. Hoc tamen quo modo factum,
facile capiet is, qui ejus originem ex Germano per-
ſpexit nundinarum nomine, Meſſen/ quod acceperunt
à miſſis, in loco propter miraculum forte celebri, habitis,
ad quem frequens populi confluxus & hujus ergo mer-
catorum conventus fiebant: (q) unde adhuc hodie mer-

Ccatus
.— ⸗
(m) in L. III. C. Th. deeriis, quæ eſt XIII. C. Juſtin. de Judæis.
(n) Si audias GOLDASTUM in T. III. Conſt, LDnp. p. 131.
hæc Caroli verba referentem.
(o) in Capitulari I. anni DCCCIX. c. 18. STEPH. BALUzZ Cap.
Reg. Hranc. T. I. p. 466. quem ſequitur LUDOvVICUS
. PIUS Cap. an. DCCXXIII. C. 7. BALUZ. p. 62 5.
(P) ſeil. in Capitulari II. An. DCCCIX. c. 8. BALUzZ. Tom. I.

pag 471.
(4) Cod afferit & aliquatenus probat exemplis mercatuum
Primi-

. ₰ (27) Se
catus die inaugurationis templorum inſtitutos Kirchmeſ⸗
ſen vocari notat HERTIUS. (r) Magisadhuc mirandum
quod non obſtante Jure Canonico (r) hanc conſuetu-
dinem ob commoditatem populi defendat GoNzA-
LEZ TLELLEZ (t) & ob altos quos egit radices toleran-
dam putet CAkPzovIüUs, (u) quem tamen optime re-
futat BRUNNEMANNUS, (X) & STRYCRIUS, (y) qui con-
trarium demonſtrat edicto Electoris Brandenburgici.,
quéô ita edicit: daß die Jahrmaͤrcke / ſo ſonſten an Sonn⸗
tagen gehalten/ auff den Montag oder andre Wercktage ſol⸗
len verlegt werden.
Quod dicta Conſtantini lege die Dominico etiam
Juridicis occupari ſtudiis prohibitum ſit, Themide non
invita dici poteſt. Licet enim ſcientiæ proprio ver-
borum ſenſu artium officiis non comprehendantur, at-
tamen cum Juriſprudentia etiam vocetur ars, (z) &
Ppræterea quod magis eſt, mens legislatoris velit, ut ab
omnibus operibus otium agatur, & in precibus & cul-
tu divino dies conſumatur, (a) itaque non tantum ju-
ris ſtudiis; ſed & aliis quæ à cultu divino & ſanctifica-
tione præcepta impediunt, incumbere etiam lege ci-
vili interdictum eſſe patet. Ab omni ergo & juris &
pietatis ratione abeſſe videntur Doctorum quidam, (b)
D 2 qui

primitus monaſteriis conceſſorum. B. G. STRUVIUS SGnt.
Jur. Publ. G. XII. c. XVII.
(r) de Superioritate Territor. J. XXI. Opuſc. T. II. p. 242.
C(s) Quod expreſſe mercatus prohibet. c. I. X. de Fer.
(t) in notis ad d. c. num. 8.
(u) in Juriſprud. Conſiſtor. L. II. T. XVI. Def. CCLIII. n. 4.
(X) in Jur. Eccl. L. II. C. I. membr. I. F. IX,
y) in not. ad Brunnem. d. 1.
(2) ab ULPIANO in 1. I. pr. D. d. J. & J.
(aà) Quam Conſtantini mentem eſſe teſtatur SOZOMENUS LI, I.
Hiſt. Cap. VIII.
(b) ut LIMNEUS de Jure Publico L. VIII. C. VI. n. 50. & ſqq.
ECKOLDUS in Comp. Pandect. tit. de fer. §. 8.
vid. tamen LAUTERBACH. Diſſert. de Varietate temp.
Ce Il.

6 (28) 302
qui generaliter aſſerere non erubeſcunt, licere ſtudio-
ſo die Dominico ſtudiis incumbere, & eô uſque pro-
labuntur, ut iſtoc adeo inter privilegia ſtudioſorum
computare non dubitent. (c) Non eſt opus contra ni-
ti, his opinionibus, quæ nullo ſtant talo, ſed tantum
quaſdam earum rationes recenſere, quippe quæ qua-
Hitatem cauſæ ſatis produnt & eô dum referuntur, re-
felluntur. LIMNAXYUS, quem ſequitur Eckorp, poſtquam
aſſeruit ſtudioſo licere die Dominico literis incumbe-
re, rationem addit: nam, ait, qui vult Sanctorum ce-
lebrare ſingula feſta, non poterit claré cum Codice ſci-
reé Digeſta, & poſt alia allegat exemplum Apoſtoli Pauli,
qui non abſtinuit à Lechione librorum gentilium & ex his
aliqua citavit. Pulcre! LurIus inquit, magis conſulen-
dum efſle, ut ſcholares ſtudiis incumbant, quam ludis,
ſaltationibus, theatrali ſcenæ & ſimilibus voluptatibus.
Lepidél Plura addere non ſuſtineo niſi unum Ax DREAM
del VAUX, (e) qui putat: in Jure Rudere bominem à contem-
platione Dei non abſirahere, quem doceat BRUNNEMAN-=
NUS, (e) quod ſtudia mentem à piis meditationibus
magis avocent, quam labores corporis, qui tandem his
verbis concludit, multa concedere Practicos, quæ ver-
bo Dei non ſunt congruaa.
9. KX. VII. .
Emancipationes atque manumiſſiones die Domi-
nico fieri permittit Lex ſecunda Codicis tit. de Feriis,
quam GoLDASTUS (f) Theodorico; CoNrTIus (g) Ala-
rico
G. II. . II. n. III. Volum. II. Diſſert. DXXXVIIL.
UNGUEPA UR. ad Decretal. tit. de fer. n. 26. ſq.
(c) ut REBUFFUS & LUTIUS de Privilegis Scholariam. Pri-
vil. XLIX.
(d) quem citat MULLERUS ad STRUV. tit. de feriis. ubi plura
huc pertinentia.
(e) in Proceff. Civ. Cap. VI. n. 21.
(f) in Præfetichs ad Regem Britann. quæ eſt in T. III. Con-
it. Imp- 5
quem uifur fidenter STRAUCHIUS in Diflert. ad Jus
Juſt. XXIV. th XI. aliique Interpretes.
(3) referente DIONYS. GOTTOFREDO in not. ad d. legem

06 (29) 50*
rico tribuit, BERGERUS (h) ſuſpectam dicit ac ſubditi=
tiam, & merito: partim quod veteribus non aghita
it, (i) partim quod in Cod. Theodoſiano nullum, in
Juſtinianeo non juſtum locum (k) habeat. Verum quia
Jus Romanum vim nos obligandi non ab origine ſed
à receptione petat, (1) non illius, ſed hujus tempora
reſpicienda erunt, & huic legi etiam erit ex uſu quæſi-
ta autoritas. Qua poſità emancipationem & manu-
miſſionem die Dominica licitam eſſe, non eget inter-
prete. Quod ipſum maxime approbat CoNSTANTINUS
his verbis: (m.) Gratum ac jocundum eſt, o die quæ ſunt
mapeime votiva compleri: Atque ita emancipandi & manumit-
tendi cunti licentiam habeant. Rationem hujus Cconſtitu-
tutionis ponit in favore pietatis BRUNNEMANNUS G n)
& BARBOSA, (O) alij (p) in eo, quod hi actus ſint Juris-
dictionis voluntariæ. (q) Ipſe CoNsTANTINUS aliam
præfert, ſc. quod illi ſint maxime votivi. Harum nulla
placet; non illa, cum ſingularis & vera pietas non ad-
lit; non hæ, ani nil probant & impietati prorſus fræ-
na laxarent. Poteſt tamen pro CoNsTANTINO dici,
quod cum tunc temporis licitum fuerit, manumiſſio-
nes in Eccleſiis fieri, ut ſub aſpectu plebis & adſiſten-
tibus Chriſtianorum antiſtitibus libertatem domini ſuis
3 fa-⸗

(h) in animadyverſ. ad Lauterbach. tit. az Fer. quæ eſt in Re-
ſol. LL. Obſt.
i) Quod præter WESENBECII tit. de Fer. n. 6. & W'IS8EN.-
BACHII ad d. 1. rationes, colligere eſt ex Paratitlis ad
BALSAMONIS Collectionem Conſtit. Eccl. Tit. I. & II.
ubi lex omnes judices, quæ nunhc eſt numero tertia; bis
vocatur ſecunda.
(k) vid. Præf. Cod. de Novo Codice faciendo. N. 2.
GI de quo agit CONRING. de Or. gur. Cap. XXIII.
& HERTIUS Difl. de Conſultationibiis Legibzis Judi-
ciis in ſpec. R. G. Inperii Rebuspubl. . XIV. T. II. P. 42 3.
(m) in 1. I. C. Th. de Feriis.
En) in Comment ad Leg. 2. C. de Teriis n. 6.
co) in Colle kan. ad d. l.
CpP) quos citat BROUNNEMAN NUS d. I. & ad Pandect. I. 1I.
& 2. eod. tit.

(4) arg. l. 2. D. de Cfte. Proc.

W (30) 530
famulis præſtare poſſint, (r) cumque conventus po-
puli maxime die Dominico ſoliti fuerint, itaque per
cCconſequentiam permittendum fuerit, manumittere hoc
die, quo Eccleſia conveniret. Et ſane cum ipſe manu-
miſſionis actus parum vel nihil temporis requirat, ad-
eoque ſi rem ex vero æſtimes, Sabbatum non profa-
net, itaque non minus poterit hoc die fieri, ac Nuptiæ
& Proclamatio deſponſatorum eodem permittuntur.
5. XXVIII.
Nuptiæ ſeu Benedictio ſacerdotalis, quæ utique eſt
actus ſacer, quin die Dominico fieri poſſit, nihil obſtat.
Equidem id prohibent P. P. CoNCILII AOvVISGRANEN-=
818, (Ss) imo TRIBURIENSES quatuor dierum poenitentiam
injungunt ei, qui die Dominico nupſerit. Aſt non ipſam
Benedictionem ſacerdotalem, ſed tantum ſolennem
nuptiarum pompam & convivia quæ in nuptiis adhi-
beri ſolent, prohiberi monet BELLARMINVUS. (t) Ita re-
moto uſu ab ipſo abuſu optime decernitur in CoxNcI-
LIO TRIDENTINO: (u) u mazrimonium tanquam res ſan-
a & ſanée traétanda omnibus temporibus (paucis exCeptis)
adeoque & Dominico die celebrari permittatur, uti ex ad-
verſo, ſi ad pompam, ritus & convivia hodie adhiberi
ſolita advertas, non minus bene ac prudenter ab IN-
CLIYTO CIVITATIS HUIUS MAGISTRATU nuptiarum ce-
lebratio die Dominico prohibita eſt, (Xx) quia qui nu-
. Pptias

(r) per I. 1. & 2. C. de His qui in Eccleſ. nzanumitt.
() Nee placita illis diebus ſeil. Domzinicis, nec nuptias prs
reverentia tantæ ſolennitatis celebrari viſun, eſt. Conc.
Aquisgr. II. c. 18. Collect. Reg. Tom. XXI. p. 333.
(t) quem dat GONSALEZ. ad c. 4. X. de Fer. z. 8.
u) Seſſionis XXIV. de Reform., matr. C. X.
e3 In der Ordnung / wie der Sonntag und monathliche groſ⸗
ſe Bettag ſoll gehalten werden: gleicher geſtalt ſollen
auch auff gemelten tag keine Hochzeiten nicht eingeſegnet
oder mit jemand deßwegen diſpenſiret werden / dieweil
durch ſolche Kirchgaͤng, ſonderlich der Stattlichen Hoch⸗
Leiten / alle geladene Gaͤſt an haltung deß Bettags verbin.

0 (31) 502
ptias parant, multis negotiis ſunt occupati, ut ſacris
meditationibus vix intenti eſſe queant. (y) Proclama-
tio itidem deſponſatorum uti & aliæ citationes edicta-
les, denunciationes & c. quæ ex cathedra Eccleſiaſtica
die Dominico fleri ſolent, non moraliter malæ, & ſi
multum temporis non abſumant, (2) utique non pro-
hibendæ ſunt, neque ob loci ſancti religionem, quæ
nulla eſt, nequeob cultum divinum, qui hoc ipſo non
turbatur, ſed ſalvâà conſcientià à Magiſtratu imperari, à
miniſtro ſuſcipi poſſunt. Quod optime docet Geleber.
rimus BoEHMERVUS. (a)

Non artium oôfficia tantum & urbanas plebes, ſed
& Judices quieſcere jubet CoxsrANTINUS, quippe cui
indigniſſimum videbatur, Diem Solis venerationis ſuæ
celebrem altercantibus jurgiis & noxiis partium con-
tentionibus occupari. (b) Quod etiam LEO & ANTHE-=
MIVUsS repetunt (C) per partes: ut nulla quemquam ur-
geat admonitio, nulla fidejufſionis flagitetur exactio,
taceat apparitio, advocatio deliteſcat, præconis horri-
da vox ſileſcat, ſit ille dies à cognitionibus alienus, &
à cunctis executionibus excuſetur. Idem & Jus

Can.

dert werden. Decret. Samft. den 25 Oct. MDCVI. cui
accedit Regalis ſplendor ex edicto Regis Boruſſ. quod
exhibet J. S. STRVCK. cit. Diſſ. C. II. n. 100.
(y) Verba ſunt CARPZOVII Juriſpr. Conſiſt. L. II. T. IX. def.
CLI. n. 9.
(2) Hanc rationem dat ille moralitatis Sabbati egregius Doctor
SPENERUS: Nun wo ich ſolche citationes anſehe/ finde
ich keine merckliche hinderniß deß Sabbats heiligung / in⸗
dem eine wenige Zeit dazu gehört / da ich verſichert bin/
das kein auch ſorgfaltigſter heyliger deß Sabbats ſich wird
ruhmen koͤnnen / daß ihme nicht mehr ais etwa zu dieſem
actu und gehoͤr gehoͤret / deß tages entgehet / ſo er nicht zu
unmittelbar geiſtlichen uͤbungen anwenden kan. Confil,
Theol. Germ. Vol. ult. C. II. A. IV. S. XVI. p. 514.
(a) in Jure Eccl. Pr. L. II. T. III. g. XII.
(b]) in l. 1. C. Th. L. II. T. VIII. de ſeriis.
(c) in Leg. fin. C. Juſt. eod. tit,

06 (32) 565
Can. (d) approbat, & Concilia (e) atque Capitula
ria, (†) in quibus perſæpe reperitur cautum: ze die
Dominico fiat placitun, gnod non pacta & tranſactiones,
ſed ex idiomate iſtins ſeculi cauiæ cognitionem & ju=
dicium notare, dicit harum rerum probe gnarus SchIL-
TERVUS (g) & PITHOEUS. (h) Legibus quidem abro-
gatis hanc noſtram temere accenſet StiMO à CROENE-=
WEGEN, (1) & Judicibus Batavis religionem non eſle,
ſcribit, die Dominico de jurgiorum cauſis cognoſcere,
eo, quod beatus fit, qui facit juſtitiam omni tempo-
re. (k) Verum uti hoc verbum ſatis rτα huc allega-
täit, ita ex illo JCti Batavi aſlerto nimis feſtinanter
univerfalem praxvin effingit SAM. STRYCKIUS, (1) qui
tamen bene ac ſapienter talem conſuetudinem ad ir-
rationabiles refert, Quapropter de feriis humanis in-
telligere jubet benignior ſententia OTrrToNEM I. Inp.
qui neglectis feriis ſtatuit: omni tempore licere recte
judicare, quod à bonis nunquam à malis autem oper--
us

d) in Gap. I. & ult. X. eod. tit. .
e) quæ congeſſit GONZALEZ ad dict. cap. I. n. 9.
(†) in Capitulatione CAROEI M. de Parlibass Sarxoniæ Cap.
XIIX. conſtitutum eſt: ut in Dominicis diebas conven-
tis & placita publica non fiant, niſi forte pro meagna e-
ceſſtate, aut hoſtilitate cogente. STEPH. BALUZIUS Ca-
