pitular. Reg. Franc. T. I. P. 2532
in Capitulari LODOVICI PIl anni DCCCXXIII. cap. VII.
ſtatuitur: ut dies Domzinicus ſicut detet G& honoretur
& colatur, owenes ſtudeant, G'ut liberins fieri pPolſit mer-
cata & placita là Comitibis, Rout ſæpe aäamonitun
fuit, illo die prohibeantur. ibid. pag. 635
(g) in praxi Juris Rom. Exerc. VII. th. XXVI.“
Ch) in Glofſario ad Libros Capitularium voce: Placida. ubi
illam Gallice vertit Plaidz eoque ipſo ad originem
„ „ocum Plaid, Plaider, Plaidoye &c: quæ hodienum
Gallis ad judicia ſpectant, manu ducit.-
¹) in Tract. de LL. abrogatis ad 1. f. C. de Feriis.
k) juxta Pſalm. CVI. v. 2.

pus ſemper requieſcendum fſit. (m) Ex eodem etiam
ſequitur, ſententiam die Dominico latam non tenere,
ſive nullam eſſe, id quod exprefſe ponit GREGORI-
US INX. (n) & tacite ULFIANUS. ( 0) Quid autem fſi ipſe
Summus Imperans judicium teneat, & in eo ſententi-
am ferat, an & hæc nulla? Peccare quidem Principem,
actum vero nullum non eſſe, notat STRYCRIUS, (p)
quia nullitas dependeat ex LL. civilibus, quæ Princi=
em non obſtringunt. Verum cum neque ex Jure
om. (q) neque ex Majeſtatis conſtitutione Jureve na-
turali (r) demonſtrari poſſit: Principem ſolutum eſſe
omnibus LL. civilibus, nedum divinis, (s) itaque non
hæreo huc advocare illud TnEoD. & VALENT. ea, 41ta
lege fieri probibentur, . fuerint fadta, non ſolum inutilia, ſed
pro infedtis etiam haberi. (t) Cauſam Legis Conſtantinia-
neæ finalem recte dat Zorsius: (u) ne homines aver-
tantur à cultus divini celebratione, ſeu quod ipſe Con-
ſtantinus intendiſſe ſcribitur, (X) ut haberent homines
tempus ſe exercendi ex inſtituto Eccleſiæ. Proinde
miror idem ac indignor, quod non ille tantum Zoe-

ſius, ſed & DD. communiter (y,) hanc prohibitionem
IE⸗

(m) in Conſiit, de Feriis. fide COLDASTI Conſt. Imp. Tom.
. P. 304.
n) in ab vit. X. de Feriis.
60) in L. 6. D. de Feriis.
Pp) ad LAUTERBACH. Tit. eodem.
3 hoc late & ſolide docet GERH. NOODT Diſl. de Jure
dummi Ineperij (6 Lege Regia.
E(r) vid. GRONOVIUM ad GROT. de JF. B. G L. L. II. C. IN
F., XII n. I. verb: illud etianz &G. R
(*) de quibus quærere ſtolidum eſſe, ait PUFENDORFIUS de
Jurs N. & G. L. VII. C. VI. §. XIII.
(& Leg. 5. C. de LL.
u) in Comment. ad Cod. Gt. de Feriiz.
X) EUSEB. de Vit. Conſt. L. IV. C. XVIII.
y) ut SCHILTER. Exerc. VII. th. 26. C. J. A. tit. de Fer. th. 7.

MENOCH. arbisr. Quzſt. L. l. C. XXX. n. 14.
WWVESEN-

₰ (34) S
reſtringant ad actus Juriſdictionis contentioſæ & qui
cum cauſæ cognitione exercentur, non item qui ſunt
voluntariæ Nriſdictionis & ſine cauſæ cognitione ex-
pediuntur. Nam cum æque per hos ac per illos mens
legis lædatur & ſanctificatio præcepta impediatur, ita-
que hos non minus ac illos interdictos eſſe opinor. Ut
proinde fruſtra ſint, quotquot in contrarium putant
pPermitti pignorationem (X) oblationem libelli, (y)
teſtamenti confectionem & tutoris dationem, (z) ar-
bitri aut arbitratoris ſententiam, (a) judicium in pia
cauſa, (b) Judicia Marchica (c) & plura hujus com-
matis, quæ paſſim à feriis humanis huc inepte tra-

huntur.
S. XK XX.

Non tantum ferri, ſed & in effecum deduci ſen-
tentiam bene cum UrFIANO (d) prohibent LEO & AN-
THEMIUS, (e) Diem Dominicum ita honorabilem de-
Cernentes, ut à cunctis executionibus excuſetur. Quo
ipſo generaliter prohibetur ſententiæ cnjusvis execu-
tio, tam civilis, quæ vel cum ſtridore & ſtrepitu, ut
pignoratio; (f) vel ſedate placideque, ut nuda ſolutio-
ne

NWESENBECK. & HAHN. tit. de Fer. num. V.
. BARBOSA iEZ Coyledtan. ad L. 8. C. d. tit. aliique his citati.
(g) quod ſtatuit MENOCEHIUS Arb. C. d. I. n. 16.
(y) afferit AYRER Proceſſ. Jur. C. V. Obi. VI. n. 16.
(3) hujus opinionis Fautores producit BRUNNEMAN NUS in
Comm. ad 1. 8. C. de Feriis.

& CHRIST. WILDVOGELIUS in Chronoſeopia Legali Diſ-
ſert. I. C. III. g. 7.
a) hoc putat ANT. PEREZ. in Prælect. ad Cod. tit. de Te=

⸗ riis n. 6.
(b) præfracte tuetur TIRAQVELLUS de Privileg. piæ cauſ.
riv. 156. ODW
(ce) quod habet Diſſertatio de udiciis Marchicis 8. XIV.
(d) I. 6. D. de Feriiz. .
(e) in 1. fin C. h. t.
(1) Quam tamen rede fieri, ſi debitor fugam adornat, bens
monet WISSENBACH. ad Tit. C. de Ter. J. I.

We (35) 302

(h) Quam quod noſtris hominibus

ne (g) perficitur. ris
za e5oαν dicitur executio, capitale ſüpplicium, crimi-
. . . »
nalis pozna: & hoc non tantum ne à ſacris diſtinean-

tur homines, ſed & ne cruentis ac luctuoſis ſpectaculis
deformetur facies publici cultus exterior. Probavit hoc
veneranda antiquitas, probat recentior orbis. Athenis
ſancita Lex erat: Delierum feſtos dies, dum Delum itur redi-
zur, dumnatorum Juppliciis ne faneſtato. (i ) Romæ regulari-
ter diebus feſtis non ſumebatur ſupplicium.“ k.Bl¶ Unde in-
ter præcipua Tiberianæ crudelitatis exemplaria nume-
ratur, (1) quod à pœna hominum non ceſſaverit, ne
religioſus quidem ac facer dies. Servarunt idem mu-
tantes pleraque hodierni mores. Non enim patietur
abhorrens à ruditate populus, ut vel humanis feriis
veluti ob nativitatem aut coronationem Principis in-
ſtituta feſtivitate exerceantur truculenta ſupplicia. Nec
magis ultimum ſupplicium & atrociorem pœnam, quam
mitiorem animadverſionem hoc die interdici vult &
rationis verborumque generalitas & quæ ſequuntur
ſpecialia: nulla quemquam urgéat admonitio, ſiquidem per
hanc admonitionis vocem lenioris poënæ ſpeciem, ipſo
Verbo lenitatem indigitante (m) ſignificat CarLISTRA-

TVUS. (n)
8§. X XK Kl.

Hc verba tantum abeſt otioſe poni, ut potius de
eadem fidelia duo dealbentur parietes, unoque verbo

& minoris pœnæ executio & in jus vocatio, quam
2 etiam

(g) Solutionem nudam ſuh executionis vocabulo compre-
hendit, Leæx Centum Capuæ D. de eo quod certo loco-
(h) Diſſentit PEREZ. & executionem nuda ſolutione perfe-
Kam licitam efſe autumat ad Cod. tit. de Ferii n. 1I⸗
i) prout refert SAM. PET ITUS ad Jus Atticum, L. I. T. I.
k) quod pluribus adſtruit PETR. F ABEK. Seneeſtr. La II.
ag. 194.
(1) à SVETONIO in vit. Tiberij c. 61.
m) hoc vidit B. BRISSONIUS Antiq.- Sele . L. IIl. C. IX.
n) in Lege 7. D. de Paænis.

0ε (36) 50
etiam admonitio ſignificat, (o) Die Dominico exclu-
datur. Ne tamen ita eam leviter vetari dicas, iteratam
attende prohibitionem. In jus vocatio privatâ olim, poſt
heæc publicâ autoritate per apparitores Perficiebatur, (p)
utraque non ſtatim ſequente reo, fidejuſſoriam exige-
bat cautionem. Quo itaque fidejuſſoris exactio, & ap-=
paritorum functio prohibetur, eo & in jus vocationem
ſane quam prohiberi manifeſtum eſt, & exinde ita cla-
rum, ac imber quando pluit, quod hegativa maneat
quæſtionem: an citatio Die Dominico licite pohit inſinuari ⁵
Ut minime capiam qui fiat, quod in deciſione hujus
quæſtionis adeo in diverſa ſcindantur Doctores, ut de u-
traque parte tam affirmantibus, quam negantibus grega-
tim paſci poſſis. (q) Inter affirmantes maxime ferit ocu-
lorum aciem Vir Celeb. BozHMERUsS inter Cæteros non
prætereundus, cujus argumenta licet alias non ſint le-
vioris armaturæ, tamen hic nihil probare uti modeſtè
ita cordate aſſero. Quæ vero Cl. DRESSELIUS habet, falſa
nituntur hypotheſi, quæ ex ſupra dictis ſponte ſubiñidit.
De his forſan in diſputatione ſermones. Affirmante, quam
GAILIUS (r) & MyYXNSINGERUS (S) faciunt praxin, non
magis ac torrentem morari ſatago, fruſtra laturus me-
dicinam malo deſperato, ſi vera ſunt quæ ſcribit Zok-
sIUS: (t) quod amplius de ea re diſputare Juapervacaneum ſit:
aſus enim hodie ſic inolevit, ut nec feriæ nec Jacrati dies Do-

minici

(o) in L. 4. C. de in gai vocando. l. f. C. de duob. veis. vid. B.
BRISSONIUS de Verb. ſign. v. Admonitio.
(P) per ea quæ tracht Celeb. GFRH. NOODT. ſub tit. de
in jus vocando. T. II. Operum. P: 53. ſeqq.
(J) Multos utrinque citat N ILDVOOCEL i Cbronoſeopia Le-
gali Exerc l. C III. . V. affirmantibus adde BOEHME-
RUM II. IX. 17. & DRESSFL ad SCHOEPFERIIM Tit.
de Feriis n. 9 negantibus STRVYOCKIUM in U. M. d. t.
9. VIII. ECKOID. eod. J. §. W ISSENBACH. ad Cod.
h. t & nubem DD. quos citat BARBOSA eod. tit. l. 10. n.

4
(r L. 1. Obt. LIII. n. 7.
(8) Centur. I. Obſ. 77.
(t) in Comment. ad Cod. in fin, tit. de Feriir.

6 ( 37) 50
minici obſerventur, ſed nuncij citationes in ipfis feriis & diebus
Dominicis tradant & exequantur, quicquid jura bac de re ſia⸗
zuant. Idem etiam ſentiendum de citatione, qua quis
Die Dominico comparere jubetur. Hæc enim pruden-
ter ita facta inutilis aut nulla eſt, (tt) citatus autem non
Ccomparens contumax haberi nequit, (u, non obſtan-
te, quod in Jure Canonico ad Diem Dominicum, (X)
& ad Diem reſurrectionis Chriſti (y) citatio facta le-
gatur. Quoſi tamen per errorem aut fortuito compa-
rendi terminus in Diem Dominicum inciderit, (2z)
tuné die ſequenti comparendum eſſe volunt DD. (a)
Et hoc eſt extra aleam poſitum, ſi expreſla ſit in cita-
tione clauſula: oder/ da der kein gerichtstag waͤre/ auff
den nechſt folgenden. (b) Quæ, ſi addita non ſit, ex æ-
quitate quidem & fana interpretatione intelligenda fo-
ret, quod tamen de ſtricto jure & in Judiciis, quæ ad
ſolennitates & formularum carmina rigide attendunt
obſervando aſleri nequit, ſed concedenda potius reo fe-
riarum exceptio. (C.)
9. XKXKXK II.
Ita triplici formula citationem prohiberi expedi-
tum eſt. Minus liquet, quid per horridam Præconis
vocem intelligant Impp. cum hoc explicare prætere-
ant Interpretum plurimi, reliquis non conveniat. Sub-
3 haſta-
— — —
(tt) Agnoſcit ipſe GAlLIUS Lib I. Obſerv. Pract. LIIL. n. 2.
(u) BOEHMERUS J. E. II. X. X VIII.
6

(xX) c. 6. X. de Dolo.
y) c. 15. X. de Accuſat.
(2) Quod qua ratione fieri poſſit, docet BRUNNEMANNUS
in Proc. Civ. C. II. J. XXVII.
(a) ut STRVYCK. in UI Mod II XII. K. & WISSENBACH.
ad Cod. § I. tit. de Feriis.
(b) Quam achjici ſolere teſtatur GAlL. d. 1.
& LODOVICI in der Einleitung zum Civil -Proceß. C.
X. §. XV. .
(e) C. J. A. tit. de Except. th 126. .V
1AN . Diſſ. de Varietate temp. Diſſ. CXXXVIII.
. * 89 2°

W (38) 30*
haftationes vetari putat DIoNYS. GoTHOFREDVUVS, (d)
horridamque ideo nuncupari vocem, vel quod eam
abhorreant nexi & debitores, vel quod adſtantium au-
res ad ſtentoreos vocaliſſimi hominis clamores tremi-
ſcant. Utramque rejicit coniecturam, nec certius ad-
dit JoH. SAM. STRYCKIUS. (e) Mihi videtur per vocem
præconis non tantum intelligi citationem ſtricte ſic di-
Ctam, quam vocat Legitinam vocem ]USTINIANUS, (f) qua
rei olim iplo die judicij citabantur, g) id quod partim
JusTINIANUS Ch) & MAkCELLUS, (1) partim & SVE-
TONXIUS (k) probat, qui Tiberiumn, memorat repente
cum apbaritoribus prodiiſe citatumque voce præconis rapi
inliſje in carcerem: ſed & maxime illam horridam præ-
conis vocem quæ ſuppliciis adhiberi, ideoque procla-
mari ſolebat, ut & reo & reliquis horrorem incuteret.
Ita ULPTANUS (1) notat perjuro fuſtibus caſtigando ſu-
perdici: mpo*ρτα Ad αναοℳιν emere ne jurato, & GORDIA-=
Nus IMP. (m) meminit fuſtibus cæſi, cui per præco-
nem dictum eſt éoovoaνα.αιοα calumniatus es. () Hinc
eſt quod JsTINIANUS Pontici tractus vicario data ei
juriſdictione criminali conceſſit, præter alia civilis &
Criminalis Juriſdictionis inſignia: ut voce Præconis uta=

tur. (0)
§. KXXIII.

(d) in not. ad d. l. fin. n. 19.
quod & innuit BRINNEM. ad eandem.
(e) in ſæpius citata Diſſ. de Jure Sabb. C. III. . 41. ſq.
(1) in Novell. LXIX. c. HI. pr.
( 33 unde originem proclamatis Cameralis petit J. A. DIEZ

in Dill. de Proclamate Camerali. J. XI.
Ch) in avth. qui ſemel. C. quomodo G quando gudexr.

i ) in 1. pen. OD. de Reſtit. in integr.
8 in Tiberio Cap. 1I. adde RKEVARDI Protribunaliorum
Libr. C. II. qui late hanc rem explicat.
(1) in l. ſ duo 13. J. fin. D. de Jur ejur.
(m in L. Zueſtibias cæſo 16. C. Ex Auibzes canſis in fſam.
En) Plura ejusmodi formularum exempla collecta prodit
CUIACIUS Obſerv. L. VIII. C. VII. & BRISSONIUS de
Formulis L. V. p. m.489.
(o) Edik. Juſtinian. VIII. C. UII. IV.

0 (39) 50
§S. XXXIII.
Quemadmodum in Jus vocatio & citatio ita &
Teſtium examen Die Dominico interdictum eſt. (p)
Non tam quod hoc die juramentum ſit prohibitum, (q)
ſine quo regulariter teſti non creditur; (r) nec quod
examen teſtium ad ſtrepitum judicialem pertineat; (⁸)
quam Zugte Dominica debet eſſe vacua ab omni-
bus cognitionibus. (t) A quo tamen illud quod neceſ-
ſitatis cCaſu fit ad perpetuam rei memoriam merito ex-
cipitur. (u) Uti teſtes, ita & reos examinare & torque-
re plane prohibitum eſt. (x) Impp. quidem HoNOR.
& TRaEOD. nequidem venerabilem Paſchæ diem (adeo-
que nec Dominicum) excipiendum exiſtimant in quæ-
ſtionibus Iſaurorum, (y) aſt venià digni ſunt ob fero-
citatem & furorem Iſaurorum adeo Romanis inimico-
rum, ut federe generir bumani rupto eos infeſtaverint, (Z)
& in eum redegerint ſtatum, ut neglecta defenſione ci=
vitas ſtare non potuerit. (a) Venia e contrario carent,
qui peculiarem hanc diſpoſitionem ad generalem regu-
lam extendunt, & in criminibus atrocioribus etiam
Die Dominico ad torturam procedi, (b) & latronem
Inii-=

(93 SCHIIL TER. Exerc. VII. th. 26.
(q) Qua ratione nititur REBUFFUS apud PEREZ. in Prælect.
ad Cod Tit. de Feriis.
(r) arg. l. 9, 16, 18. C. de T Mibis.
(s) hanc unam cauſam ſuſpicit BOEHMERUS J. Eccl. Tit. de
Feriis. F. XVII.
(t) per L. fin. C. de Feriis.
Cu) STRVYCK. U. M. II. XII. VIII.
(X) arg. l. 6. & II. C. dict. t.
(Y) 1. 10. C. eod.
(2) Verba ſunt L. A. FLORI Rer. Romanar. L. III. c. VI.
(a) Hoc uſque ad tempora legis inſignibus argumentis docte
(ut omnia) probat JAG. GOTHOFREDUS ad L. ult.
C. Th. de Quaæſtionibus Lib. IX. T. XXXV.
(b) vid. JUL. CLARUS Sententiar. L. V. J. fin. Q. LXIV. n. 34.
& qui eum ſequitur CARPZOV. Pracdt. Criweinal. P. IWII.
C. CXXIV. n. 4.
DION. GOTHOFRED. ad 1. 3. C. de Epife. audient, n. 46.

06 (40) 60*
inſignem quotidie ad furcam mitti poſſe (c) ſtatuunt.
Omne in hac cauſa punctum fert STKYCKII moni-
tum, (d) ut ſemper attendatur: an negotium ſine
periculo ſuſpendi poſſit; quod ſi nequeat, tunc quod
non eſt licitum in lege, neceſſitas facit licitum. (e) Ex
qua regula etiam ſummo Jure licita eſt Die Dominico
appellationis interpoſitio, (f) ſiquidem fat tia ejus de
momento in momentum computantur, adeb ut ne qui-
dem repentinæ feriæ excipiantur. (g) Cujus compu-
tationis tamen ego vero non video tantam neceſlita-
tem, ut potius ſanctificatio hujus diei intermittenda ſit.
quam illa immutanda. Itaque ſi quis præ nimia reli-
gione Die Dominico appellationem ommittens læde-
retur, concedendam ei reſtitutionem ex claufula gene-
rali (h) æquitatis eſſe, opinor. Ex eadem regula etiam
excuſari poteſt ALEXxANDER III. Jur Triburienſis Epi-
ſcopi parochianis indulget, (i) Die Dominico hale-
cum captioni necefſſitate ingruente intendere: ſi nimi-
rum ea halecum natura eſt, ut certo tempore ſe ſiſtant
capturæ, non Capti recedant. (k) Ex eodem pariter
neceſſitatis caſu Die Dominico licite fieri pignoratio-
nem, poſſeſſionis apprehenſiones, de fuga ſuſpectorum
arreſtationes, læſorum aut occiſorum inſpecliones,
militaris diſciplinæ obſervatio & ſimilia, gene monet
SCHILTERUS. (l) “

§. XIV.

(c) quod ſtatuunt DD. allegati à BARBOSA ir. Collectan. acd
l. 10. C. de Feriis. G
d) in not. ad LAUTERBACH. tit. de Feriis.
e) per Cap. 4. X. de Reg. Seer.
(F) SCACCIA de Appellat. Quæſt. XII. n. 51⸗
) quod ex l. I. C. de Eer. Colligit C. J. A. d. t. ch. 19.
h) ex 1. 1I. D. ex quibe canſ. major.
(i) in Cap. 2. X. de Feriis.
(k) Quod affirmat FRAN ZIUS in Hiftoria Animalium. P. Nl.
((1) Exerc. ad Pand. VII. th. 26.

0 (41) *
§. XIV.
Prudenter præterea noſtri non mo

do corporis la-

poribus, ſed & nullis voluptatibus occupari volunt
) A vero quidem patum abludit

Diem Dominicum. (K j ablud
SENECA, (1) qui Legum Conditores, ait, Feſtos inſtituiſſe

dies, ut ad hilarizatem omknes publice cogerentur, tanquam ne-

ceſſarium lahboribus interponentes temperamentum: & optime

priſci Chriſtiani Die Solis læ titiæ indulſerunt, (I!) cum
honeſta & ſancta tam corporis, (m) quam animi fecrea-
tio hoc die non tantum licita, (n) ſed etiam à Beni-
gniſſimo Deo expreſſe commendata eſt. ( 0) Quo in-
tuitu uti olim Judæis Die Sabbati nefas erat jejuna-
re, (p) ex quo in commelſlationes degenerarunt adeo,
ut Ethnicis crederentur, die Sabbati Bacchum cole-
re; () ita etiam Chriſtianis interdictum eſt, (r) Die Do-
minico de geniculis adorare, quia hoc triſtitiæ & p;-
nitentium ſit: & in Primitiz Eccleſia jejunium (⁸)

(k) in leg. fin. Cod, de Feriis. -
(1) in Libro de Tranquillitate animi Cap. XV.
(II) quod memorat 8. F. TERTULLIANUS in Apologetico
Cap. XVI. .
(m) Keſcctionis corporis idoneum exemplum præſtant HO-
NOR. & THEOD. dum Captivis in Dominicis diebus
A tenebris cuſtodiæ & ſqualore carceris reſpirationem
ermittuàt, eéosque ad balneum ſub fida cuſtodia duci
jubent. 1. 9. C. de Epiſe. Audient. Quo etiam aliqua-
tenus faciunt VALENT. LHEOD. & ARCAD. qui pro-
pter lætitiam communemDiei Paſchatis levioris criminis
reos à periculo carceris & metu pœnarum eximi volunt.
I1. 6, 7, 8. C. Th. de Iedulg. Crimz. Lib. IX. Tit. XXXVIII.

1. 3. D. de Epiſe. Audient.

Cn) quod probat B ANNHAUERUS Coll. Decal. Difſ VIII. §. 7.
(0) Levitici XXIII. v. 29, 40. vid. & Nehem. VIII. 10.
CP) afſſerit Cl. BOEHMERUS in J. Eccl. L. III. T. XLVI. J. IX.
(q)9) HOSPINIANUS de Feſt. Jud. C. III. p. 23.
Cr) in Concilio NICAENO 1. c. 20. quod exhibetur in Can.

10. de Conſecr. D. III. adde CON0O. CONSTANT. III.
c. 90. & paſſim. vid. tamen c. 2. X. deé Feriisz.
(Ss) hoc Prohibetur in Conc. GANGRENSI C. 18. & CESAñR-
AUGUSTANO c. 2. quod eſt in c. 15. de Conſecr. D. IIIl.

06 (42) 60

de geniculis adorare Die Dominico n

efas habitum tra-
it STINUS MART. (t) aCTERTULLIANUs. (u). Id quod

Partim in ſignum reſurrectionis, P
tem & lætitiam factum eſt. (X) IHI
noſtri tantum obſconas Pprohibe
uti de ſaltationibus Choreisque h
PERUS, (y) eo quod melius ſit toto die fodere, quam
ſaltare, (Z) ita ad luxurias in Cauponis paſſimque exer-
ceri ſolitas ſpecialiter applicat prudentiſſimus Macr-
STRATUS ARGENTORATENSIS, (a) & ipſi IMPP. noſtri ad

ſce-

artim propter quie-
is conſequenter Ihrpb.
nt voluptates: quod
Odiernis accipit Zkp-

—..ö——
t) in Quæſtion. & Reſponſ. ad orthodox. 2CxXV.
33 de e i Militis. G . .
([x) vid. FORNERII Rer. Quotidian. L. II. c. 22.
(y) de LL. Moſaisis L. IV. C. IX. P- 3241. & ſqꝗ.
(2) Dictum AUGUSTINI. ſuppeditante GONzZALEZ. ad De-
cret. T. II. P. 198. 4 4
(a) ita edicens: Noch viel weniger ſollen an den Son⸗und ho⸗
hen Faͤſttaͤgen &. andere uppigkeiten mit zechen / ſpielen
und dergleichen / in offentlichen Wurts⸗Paſteten⸗Ballen⸗
Wein⸗Bier⸗Balbier⸗ oder Privat⸗haͤußern veruͤbt werden/
alles bey ſtraff und ermaͤßigung unſerer Zuchtrichter / die Sie
doch unter dreyſig Schilling nicht beſtimmen / und ſo wohl
gegen einem jeden thaͤter / als denjenigen ohnfehlbar vor⸗
nehmen ſollen / die dergleichen in ihren Haͤußern wiſſentlich
vorgehen / oder ſonſt huͤlff und vorſchueb darzu / entweder
felbſt geben oder durch andere geben laſſen. Der Statt
Straßburg Policey⸗Grdung I. I. K. XIII. .
Idem alia de Die Dominico ordinatione mandat: Da kein
Ga halter / Wuͤrt oder Hauptkann / in dieſer Statt Straß⸗
burgk &c. hinfuͤro zu keiner Abentirten/ niemand &c. we⸗
der fiſch no h fleiſch / geſotten noch gepraten/ ſondern allein
wie von alkem her und noch ſein ſoll/ wein/ keeß und obs
geben ſollen. Darzu ſollen ſie ihre Geſt warnen weder zu ſin⸗
gyn/ ſchreyen/ oder ander ongefert zu treiben/ wie es auch
niemand thun ſoll. &c. Dann ein Ehrſamer Rath deſſen
hut machen wurt. & c. Actum et Decretum Montag den
fuͤnffzehenden Junii. 1 54 5.
Magis generaliter ELECTOR BRANDENBURGICUS vult:
Daß am Sonntage Sc. alle Schencken / Bier⸗ und Wein⸗
haͤuſer geſchloſſen gehalten werden / alſo daß den gantzen tag

über

06 (43) 50 L
ſcenam theatralem, circenſe certamen & ferarum la-
Crymola ſpectacula; utpote quæ, prout antiquo tempo-
re celebrabantur, deteſtanda & Chriſtiano indigna, in
Baptiſmo repudiata & Idololatriæ ſpeciem eſſe multis
argumentis probare ſatagit Q. S. F. TERTULLIANUS; (b)
hodierna autem licitis ſed non honeſtis accenſet Jon.
SAM. STRYCKIUS. (C) Pro iis hoc die abolendis uti Lzo
& ANTREM. ſevere ſanciunt amiſſionem militiæ & patri-
monij proſcriptionem in eum, qui Die Dominico ſpe-
Gtaculis intereſſe crediderit, ita jam THEODOSIUS JUN.
legem tulerat, qua Theatrorum atque Circenſium volu-
ptas per univerſas urbes populis denegatur, hac ratio-
ne, (d) quod eo die totæ fidelium mentes Dei cultibus occu-
bentur. Quam ſi attendiſlent BaALDuINUS (e) & CARP-
ZovIUS, (f) non illi certe comœdias, artem ſagittari-
am, trochum, pilam & c. Die Domin ico admiſiſſent,
eòô, quod melius ſit honeſtæ recreationi, quam inerti
ocio incumbere. Ocioſa! Quæ non operoſe refutan-
da, ſed tamen à veris Chriſtianis aliena cenſet præcla-
r& Clarifſimus BoEHMERUsS. (g)

Non minus benéè ac laudabiliter IMPP. noſtri per-
mittunt pacta conferre & tranſactiones loqui. (h) Quam-
vis enim utique peccent, qui tranſactiones operoſum
negotium requirentes, die Dominico ineunt, (i) &
⸗ K 2 Præ-

uͤber keine Gaͤſt geſetzet / noch Brandwein auff deu Gaſſen
außgeſchenckt werde. STRYCK. in Not. ad BRUNNEM.
J. Erel L. II. C. I. membr. I. J. VIII. verb. Brachiunz ſe-
culaäre.

(b) Peculiari Libro de Spedtaculis.
(c) in Diſſert. de ure lieiti, ſed non honeſti. C. II. n. 122.
(d) Quæ eſt quinta in God. Th. tit. de Speclaculis L. XV. tit. V.
(e) De Caſib. Conſoientiæ L. II. C. XIII. Caſ. VI.
(†) Juriſprud. Gonſiſtor. L. II. T. XVI. Def. CCI. III.
C(g) in Jure Parochiali Sect. IV. Cap. I. §. III.
(h) in I. fin. C. de Feriis.
(i) verba STRUVII in Evolut. Gontrov. Exerc. V. thi. 3 .

(34) 50

præterea non permitti poſſit, quod DD. quidam ex hoe
loco eliciunt, ſcilicet licere die Dominico ſuper con-
tractibus inſtrumenta conficere, (K) & arbitratori lau-
dum dare, eô, quod hoc ſit inſtar tranſactionis, (1) at-
tamen hanc non efſe piorum Principum mentem qui
diem hunc adeo venerabilem decernunt, ut religioſa
ejus otia relaxare non audeant, viderit vel parum ocu-
latus. Sed quemadmodum docente MEIERO (m) hoc
die loco actionum ordinariarum inſtitui debet ſeria pec-
catorum meditatio pœnitentiæ agendæ & vitæ emen-
dandæ gratia, ita etiam illi concedunt litigantibus in-
tervallum, at reſpirent à controverhis & vitam ſuam litemq;
anteactam contemplentur, quod ſi forte illam injuſtam
deprehenderint, ſubeat animos vicaria pœnitudo, & loco o-
dii, amicitia, ut qui antea litibus invicem diſlidebant,
jam redeant, & veniant ſimul ad ſeſe, & non de lite con-
tinuanda cogitent, ſed finienda & componenda, quod
uti per tranſactiones flieri ſolet, (n) ita has non eſle per-
mittendas ſimpliciter, (o) ſed qua pro reſtauranda, vel
potius breviter promittenda pace faciunt, eodem modæ,
quo in Jure Can. juramentum, hoc die interdictum, (p)
pro concordia & pacificatione permittitur. (q) Pactum autem
quà eſt tranſactionis ſynonimum, (r) eodem jure cenſeri.

§. XXXVI.

Omnes quidem hucuſque conſideratas Romanòô-
rum Imperatorum de die Dominico conſtitutiones,
quas produxit compilator Juris noſtri alba licuit ſigna-
re linea, verum atro prorfus carbone notanda eſt 1
e-

—

(k) BFSOLDUS quem citat HAHN ad W. tit. de Feriis n. V.
I ) PEREZ ad C. (l. t. n. 6.
m) in C. J. A. de Ferii/ th. 12.
n) 1l. 16, 17. C de Tranſact.
P) C. I. X. de Feriiz.
) Can. XVII Cauſ. XXII. Qn. V.
r) per I. 20. C. de Tranſaction.

06 (45) 90
Legis Conſtantinianeæ (S) pars, quæ alteram hominum
partem & eam quæ omnium minime deberet, ruſticos 3
fanctificatione Diei Dominicæ diſſolvit & ad ejus profa-
nationem quaſi invitat, permittens ruri poſitis, ut die So-
lis agrorum culturæ libere licenterque inſerviant: quoniam fre-
menzer evenit, ut non alio die frumenta ſalcis aut vinec Joro-
bihus mandentur, ne occaßione momenti pereat commoditas &α
leſti proviſione conceſſa. HæC, ſi probe cernas, non uno certe
modo facient ſtomachum. Ipſam Legis rationem, ſapi-
enti Chriſtiano ſceleſtam pridem repudiarunt ij, qui judi-
care, quam credere malunt, ut LEO IMP. (t) qui curioſas
momentorum obſervationes rejicit & putat, non aoricul-
turæ diligentiam, ſed Solis virtatem, quant un Largitori frugum
viſum eſt, fruétuum abundantiam luppeditare. Nec magis placet
profedla ex hac ratione diſpoſitio legis, quam nimis cu-
rioſe praxin ſervare queritur STRYCK. (u) Illa enim op-
pido contrariatur Legi Divinæ morali, alterique itidem
Judæorum propriæ: (X) Die ſeptimo in ipſa ſatione & meſe
ceſſato. Quin quod & ratio dicare videtur, (V) ut
Luce ſacra requieſoat bumus, rtquieſcat arator
Et grave ſuſpenſo vomere ceſſet opis.
Hinc illam generaliter, ut eſt, intellectam non admit-
tit BRONNEM. ideoque eam, ne juri Divino contrarie-
tur, reſtringit ad caſum neceſſitatis. (2) Quam vero re-
ſtrictionem uti piam & tolerabilem, ita obtortam, non
fert generalior Legis conceptio. Alio modo ejus defen-
ſionem ſuſcipit Vir Celeberr. BoEB MERVUS: (a) ſcilicet,
quod illa non ſit adverſa doctrinæ communi Epiſcopo-
rum ejus temporis, quos quietem & otium hujus die
F 3 non

— — —
(⁸) Quæ eſt tertia Cod. tit. de Feriis.
Gt) Novell. Leonis LIV. in fin.
u) in Uſ. Mod. Pand. tit. de Feriis. J. X.
(x) Exodi XXXIV. v. 21.
y) Secundum TIBUILI effatum L. II. Eleg. I. v. 5. 6.
(2.) in Comment. ad Cod. d. L. cui accedit RENAT. CHOP-
PINOUS in tr. de Privilegiis Rucficorun L. II C. VII. §. 2.
(a) in Dilſert. de ſtato die Chriſtianorum. J. XIIX.

W (46) 56 o-
non admodum urſille putat. Aſt reclamat Docti
ejus ævi Epiſcopus EUsEBIUS docens: (b)
cepiſle Die Dom. 2 &αααα n,

ſſimus
Chriſtum præ-
iajver, Tdg à Po,nα ,tot
gajdebtagiv dvabeaonvocv, 1. 6. Corpora reficere, animas vero Di-
vinis inftitutis refocilare. Ipſe CoNSTANTINVUS qui Euſebi-

um tanquam fratrem cariſſimum habebat, (c) eandem
doctrinam ſecutus apparet, dum Diem Domi
cationibus congruum haberi Conſtituit, () & non tan-
tum ſuis exercendi ex inſtituto Eccleſiæ otinm conceſlit,
ſed & omnibus præcepit, die Dominico non Judiciorum
tantum, ſed & α eœαν .νN⅞uk+—vI 2cNαo *εν, i. e. aliorum
perum otium agere. (e) Ex quibus ferè talis apparet CoN-
STANTINVUsS, qui non potuerit iſtam legem ferre. Et ſane
non levis eſſet conjectura, eam non CoNSTANTINI, ſed
forſan miniſtri cujuſdam ejus eſſe, idem agentis, quod
TERIBONIANUS, qui ut erat inexplebilis avaritia, ita jura
venalia habebat, & Legum quotidie pretio refigebat ali-
as, alias figebat, prout & re erat atque uſu poſcenti-
um; (f) cum Triboniano fimiles & inexplebilitate & ſi-
mulatione familiares CONSTANTINUM habuiſie, tradat
EsSEBIUS. (g) Attamen nec improbabile eſt CONSTAN-
TINVUM, qui alio tempore agricolis ab extraordinariis o-
neribus privilegium conceſſit, quo poſſint frugum col-
lectioni ac ſationi opportuno tempore ſatisfac ere, (h)
liſdem etiam à cultu divino privilegium dediſſe, ut a-

grorum culturæ libere inſerviant. Nec obſtat ipſius pie-

tas, qua toties commendatur, cum ipſe ejus Laudator
ſcribat: Conſtantinum ſe ſimulatoribus credidiſſe E& interdum

in ea
—

(b) de Laud. Gonſt. Cap. XVII.

(c) quod patet ex Gonſtantini Epiſtola. EUSEB. de Vit. Conſt.
L. III. G. LXI. L. IV. C. XXXVI. &c.
Cd) EUSEB. de V. G. L. IV. C. XIIX.

(e) Verba ſunt hoc memorantis SOZOMENI Hiſt. L. I. C. VIII.

(f) Elogium hoc habet SOIDAS in Lexico, voce Tescawνοabd.
(g9) de Vit. Conſt. L. IV- C. XXIX.

(h.) in Leg. 1I. C. de Agricol. & Cenfit.

nicum pre-

⁸ (47) Se=⸗
in ea impegiſe, quæ parum decora ſunt. (i) Quale utique vide-
tur hæc lex, quæ, ſi probe inſpicias, eſt nonniſi doctri-
næ VIRGILII (k) epitome. Quod enim CoNsSsTANTINUS
ait: agrorum culturi libere licenterque inſerviri hoc die feſto,
id MANTUANUs ſic effert:
Quippe etiam feſtis quædam exercere diebus
Fas & jura binunt. rivos dedacere nulla
Religio vetuit, ſegeti prætendere ſepem. & C.
QuodILLE putat frequenter evenire, ut non aptius alio
die frumenta ſulcis & vineæ ſerobibus mandentur, illud urc
ita exprimit: Vya dies alios alio dedit ordine Luna
Felices operum. & C.
Cumque ideo PorrA doceat: ſiderum curſus & mo-
menta temporum eſſe obſervanda, quia
Hinc tempeſtates dubio prædiſeere cœlo
Poſſumus, hinc meſſique diem tempusque ſerendi.
Sequitur IMPERATOR & vult agricolas obſervare occa-⸗
ſiones momentorum & commoditatem cœleſti proviſione con-
ceſſam. Et non tantum ſenſu, ſed & phraſibus imitatur
VIRGILIUM, Cui vero ſuperſedeo. Ex his ſatis clareſcit
CoxNsTANTINUM é gentiliſmo egreſſum nuper ſervaſ-
ſe odorem ejus, quo fuerat imbuta recenter mens ipfi-
us. Cujusmodi reliquias & alibi prodit, (D cum permit-
tit magica remedia agris adhibita, quibus proficitur, ne
divina munera & labores hominum ſternerentur. Ubi
idem agriculturæ ſtudium, eandem providentiam, eun-
dem gentiliſmmo imbutum animum, tantum non omnia
eadem deprehendo, quæ piis utique & bonis omnibus
execranda vocat CulACIVUS. (m) Quapropter hanc (n)
que ac illam (o) abrogat magis Chriſtiane ſentiens
LEO IMP. & etiam Agricolas hoc die ſacro vacare con-
ſti.
—
(i) de Vit. Conſt. L. IX. C. LIV.
(k) quam tradit in Georgicorum primo.

C(1) in L. 4 C. de Malefieis & Mathemat.
(m) Obſervation. XXVII. c. 17.

E n) in Novell, Leon. LæVv. (o) in Noyell. Leon. LIV.

6 (48) 50
ſtituit. Quam conſtitutionem jure meritoque Theo-
logos laudare moresque ſequi, ſCribit CYPR. REGNE-
RVUS. (p) Idem agunt PP. CoNcIL. AuRELIANENSIS, ()
qui poſtquam permiſerant quidem die Dominico fieri
ea, quæ ad victum & nitorem domus pertinent, ſubjici-
unt: de opere tamen rurali, id eſt arato, vel vinea, vel ſebkione,
meſſione, excuſſione, exarto vel ſepe cenſaimus abſtinendum. Ita
etiam in reliquis Conciliis in quibus opera corporalia
generaliter prohibentur, fere ſemper ſpecialis adjicitur

prohibitio operis ruralis. Idem & CAROLUS M. verbo-

ſe (r) & LODOVICUS P. (§) miraculorum recenſione ve-
tat. Quod tamen ingenti neceſſitate licitum eſſe, caſu &
reſponſo declarat CARPZoVIVS. (t)

* —

) in Cenſur. Belg. ad Cod. Tit. de Feriis.
q) Gonc. Aurel. III. can. a8. Collect. Reg. T. XI. p. 496.
(r) quam dedi fupra dJ. XKV. . .
(s) Malti nanz que, ait, zoſtrorune viſie, miuelti etian quorundds
relatu didiecimiis, quoſdans in boc die opera ruralia exer-
centes fulmine interenetos, quoſdans artuun contradtione
smweeltatos, quoſdanz etianz viſihili igne abſunmtos ſiebito in ci-
niren reſolutos pænaliter occubuiffe. fide GOLDAST. Conſt.
Imp. T. III. P. 227.
(t) Juriſprud. Conſiſt. L. II. T. XVI. Def. 25 1.

S. XKXXVII.
Hæc ſunt Letor Benevole, quæ pro tempore viſum
eſt conſcribere, ſatis fateor proletaria, & condigna pa-
rum argumento, quod Phidiæ manus depoſcebat. Quee
Gicubi tamen ſua forſan mediocritate placent, gaudeo;
ſin minus, non pereo. Uti enim eſt mihi ad hoc bene
præparatum pectus, vel proprio quotidie exemplo to-
ties jam expertus diſcere, quam rerum humanarum ni-

hil ſit e omni parte beatum; ita quarumvis actionum

mearum non eſt alius, quam ut ſit

Soli DEO Gloria,
F I N T §.

„

2 3 4 5 6 7

SS 4/1999 VxyMaster GmbH wwW.yymaster. com

1

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

D INAUCGRALIS TURIDICA
D E

OFFICIO .
KTORIS HIUMANI

CIRCA

M DIVINAM.

D E

—
S

QVAM

SPICIIS DIVINIS
Decreto & Authoritate
URISCONSULTORUM ORDINIS

Argentoratenſium Univerſitate,

L I CQ EN ITI TA
Utroque Jure Honores &

a Doctoralia rite conſequendi,

N NI Eruditorum Examini

ſubmittit

[ARDIUIS von STOEKKEN.,
Ar gentoratenſis.
II. Nove embris. Anno M DCC XXX.

,NANN AyQ-N- NNe N. N.N, ANo No NNoAN,NasA,A,
K G E N 1 O K 4TI.

gredum OHANNIS PASTORII.