KaI600-681_21
author: Stökken, Johann Gerhard von

en

DISSERTATIO NAHCURAIIS TRIDICA

OFFICIO
LEGISLATORIS HIIMANI

CIRCA

LEGEM DI VINAM.

BATO

QVAM.
STB AUSPICIIS D IVINIS
Ex Decreto & Authoritate

ILLUSTRIS IURISCONSIII TORIIM ORDINIS

In Alma Ar gentoratenſium Univerſitate,

PRO LICEN ITA

Summos in Utroque Jure Honores &
Privilegia Doctoralia rite conſequendi,

§.ι Z. EF NNI Eruditorum Exramini

ſubmittit

JOH. GERHARDIIS von STOEKKEN.,

Argentoratenſis.
Ad diem VIII. Novembrü. Anno M DC XXX.

ð .ααhh ,e
AKGENTORATI

LITIRIS Hæredum IOHANNIS. PASTORII.

(J. 7.)
DOMINO

TOH. GERHARDO

Von

STOEKKEN.,

INCLYTI. MAGISTIRATUSJ
ARGENTORATENSIS

QVINDECIMVIRO.
ET

SENATIIS ACADEMlICI ASSESSORI.
PARENTI OPTIMO

QVALESCUNQVE HOS STUDIORUM
SUORUM FRUCTUS
FILIALITS PIETATIIS ERGO,

EA, QVA PAR EST, VENERATIONEZ
CONSECRAT

FILIUS OBSEQVIOSISSIMUS.
JOH. GERH. von ST OE KKEN.

—

.Cripta in apricum
hodie prodeuntia, inſcripta
plerunque frontibus nomina
magna gerunt, quæ ſæpius
umbram præſtant publicam
lucem ægrè ferentibus, vel ornant incondita.

His tantis quidem præſidiis nullum indiget

magis, quam hocce meum, quod nitore pror-
ſus omni viribusque deſtitutum propriis aliena
meritò auxilia circumſpicit: cum tamen
ad veneranda Potentiorum limina procedere
: ( 2. foràs,

=ð

forâs, non ſuſtineat incomtum ac tenue, ita-

. „* . .*
que nunc domi præſidia quærit & quò amor,

uò natura, quò ipſa conſuetudo trahit, ad TE
PATER OPTIME confugiens, PATERNO

priſcæ Romanorum genti tam fauſto no-

mine ſibi præfixo, ne planè inauſpicatò ve-
niat, ſub auſpiciis hiſce bonis tandem pro-
greditur, hoc potiſſimùm diplomate tutum:
permittit ſili quaædam &z contra morem ma-
gna Pietas, quod & SENECGA ſcripſit de
conſolatione ad Marciam primo, & inſi-
gnia exemph comprobant maximè. Et
cui potius conſecrarem hos ſtudiorum meo-
rum fructus quam TIBI, ALME PA-
RENS, qui dum ſpe longà & impenſis

multis me foviſti, ipſe illos produxiſti:

Quin quod Tuu eſt TIBI referam? Ec-
quis autem, quæſo, gentium has inſipidas &
immaturas fruges æqui bonique faciet, niſi
ille unus, quem optimum pro me conſilium
capere pietas PATrERNI nominis jubet. Imo ſi
grati devotique animi indicium erat, Deo,

unde omnia ſunt, primitias offerre & hoc

ſigno externo gratias ei perſolvere, cuinam
8 Sra .
Pr 1as

primas literarum haſce præbere potius debeo,
quam TIBI, VENERANDE PATER,
ui mihi non modo tanquam Magiſtratus
familiaris (a) ſancta (b) ſemper & ſacrata
(c) perſona; ſed & inſtar Dei (d) & poſt
Deum loco omnium primo colendus es:
TIBI, cui poſt Deum omnia mea accepta
fero: Tu enim natura PATER & animo,
non ſolum ut vivam; ſed & ut bene vivam,
dediſti. Tu non lucis modo & vitæ; ſed &
magni illius boni, Educationis liberalis præ-
ſtitiſti beneficium. Omnino, quia maxima
ſunt, quæ à TE accepi, dum aut nolui,
aut neſcivi, beneficia, non aggredior narra-
re ea, quæ diſſerendo minora veris efficio.
Quando tamen in ipſis crimen eſt, qui ne con-
feſſione quidem grati ſunt, ingrato mihi vi-
vendum eſſet, niſi hac occaſione arrepta, ede-
rem publicum gratæ mentis teſtimonium &
haſce pagellas aliquale tantum redhoſtimen-
3( 3 tum

—
(a) Qnia eſt utile juventuti regi, impoſuimus ei domeſticos Ma-
giſtratus. SENECA de Benef. III. c. 2.
(b) Filio ſemper honeſta & ſandla perſona Patris videri debet,
lI. 9. D. de Obſequiis.
(c) Parentum conditionem ſacravimus. SENFCA loc. cit.
(d) Gerp in Orat. pro Plancio: Parens liberis non multò ſecius
ac Deris.

tum darem inops. Hoc, rogo, munuſculum
eo, quo me ſoles, vultu aſpice, PATER, nec
quanti ſit, ſed à quo detur, perſpice. Verum-
enimverò, cum quicquid & quantumcunque
demùm dedero, ſemper ipſam dandi facul-
tatem T1BI, mi GENITOR, utique debeam,
moriendum foret ingrato, niſi & reddat be-
neficium, qui libenter debet, & adeo Pater
ille cœleſtis in remunerationem paternæ
pietatis, (quod Chriſto ſponſore credo) da-
turus ſit, quicquid TBI mente precor ſin-
cera. Quandoquidem ſic pia vota valent,
ergo CARISSIME PATER, vive diu,
vive felix, vive & propter me & mecum,
vive, ſi non in populo, ſaltem gente tuâ fe-
licior Auguſto, melior ITrajano. Sit TIBr
mens ſana in corpore ſano, conſilia Patriæ &
Temporibus commoda, ſucceſſlus rerum pro-
ſperi, perennis integritas, ſecura quies, &, ut
verbo dicam, quicquid ad veram facit felici-
tatem. Denique cum per placidam ſenectu-
tem quam ſeriſſimè ad extrema rerum perve-
neris, ſit TIBI Vita æternum beata.

AD

A D

NEVOLE, malevolum enim in re

tzantilla neo metuo, ne moror.

Sponte Iua credes, confildo, me jam non id agere,
ut e boc muſtaceo laureolam quærerem. Ego certe
cum Suffeno Antioyram prorſus non navigo, ſed ſi per
me ſtaret, tinei: potius, qaam publico bermitterem
leves baſce pagellas invidia carituru utique. Aſt cum
res & gtas & mos publicus, vis quadam major in-
Naret, ut ſeriberem, Optimique ſtudiorum meorum Cen-
Tores lenitati ſuæ indulgentes, guicquid & gandct egee
ibue

buerit, ſoribendi arbitrium dediſſent, in id inoideram, quieod
bucuſquse mibi fierat maxime obvium, fiores Farſuras ad
Jus Jvuſtiniane-um, quales animo conceperat LIPSIUS,
(bic enim, ne fieiſſet temeritas, austoritatem præſtabat)
qui parum gratiæ referens Jitſtiniano & Lothario de Pere
Rom. ſio buic parentat: bone Lothari, manes tui per
me quieſcant, ſed roſie aut Lilia ſepulcrum tuum
non ornent, qui tot tricas & ſpinas nobis ſeviſti. Er
bizjasmodi jam aliquos manipizlos collegeram, cum ecce bonam
eorum partem alibi occupatam offenderem, fortuito, & prate-
rea metuerem odio fore Ariſtarchi opus; toitur iſtud migra-
vi propoſitum atque ita Ajag bic meuz, me parum do-
lente, in ſpongiam incubuit. Id., qaod moræ purgandz cai-
Ja diöslum oportuit. Unum itaque e faſciculo florem,
qui maximé arridebat, excerpſi, qui erat de profanatio-
ne Sabbati in Jure noſtro permiſſa, (habes occaſionem ar-
gumenti) illumque hu foliis ita eooplicui, ut ageret: de of-
Jicio Legislatoris bumani, circa Legem Divinam de Sabba-
to, quam zrablare non alienum eſt 4 ZNeriſprudentia , quc
divinarum atquee bumanarum rerum notitia merito nuntu-
patur, ut ſileam mutuum ſcientiarum conſortium, ob quod
alterius

Altera poſcit opem res & conſpirat amice.

Cæterum in hac ſoriptione ita verſatus ſam, ut eſſet publicæ
diſputationis fiendamentum, & meorum, ſi qui ſunt, in are
profebtuum baud ſpecioſum ſpecimen, nei & naturæ mex con-
veniens, cui convenire feliciſſimum arbitror Dodlore SE-
NECA. Meque enim mira poëmata pango, auit ut me mi-
retur turba, laboro; ſed ut pausci probent, qui demum

.

fragilitatis humanæ memores, Vitam hbanc aæqua lance pen-
ſuant. Cum bi LECIOR BONE, da veniam ma-
suli, quas aut incuria fudit, aut bhumana parum cavit

natura, poſt omnia Vale, & Fave wihi.

TAjeſtatem altiſſimam, Regem
D omnium omnino Maximum & Potentiſ-

Hſimum, qui per totum, qua patet, orbem
res omnes moderatur humanas; commu-
nem totius humani generis Parentem, qui unam po-
tentiam ſortitus prodeſſe, non neceſſitatibus tantum-
modo noſtris providet, ſed & uſque in delicias nos
amat; tot rerum mirabilium fabricatorem, qui homi-
nes in hunc mundum tanquam teſtes laudatoresque
tanti ſui operis induxit; Deum hunc coli, amari & lau-
dari, id vero hominis officium, ſumma rerum & crea-
tionis totius finis eſt. (a) Ideo enim mundus factus
eſt, ut naſcamur, ideo naſcimur, ut agnoſcamus facto-
rem mundi, ideo agnoſcimus, ut colamus. (b) Et hujus
Veritatis tanta vis eſt, ut eam ſola etiam ratio Gentili-
bus inſinuaverit: Horum enim ſunt, qui Numen illud
bonum, ſanctum, pium, commodum aliis, juvans, be-
nignum, amicum judicarunt Honore dienum, quod egre-
giis teſtimoniis exornat Pats (C) & GR OTIUS. (d)
§. II.

a) LACTANTIUS Inſtit. L. VI. de vero cultu Cap. I.
b) IDEM L. VII. de divino Proemio Cap. VI.
6
4)

in Phyſiologia Stoicorum L. I. Diſl. X.
6) de J. B. & P. II. Cap. XX. §. 4 5.

3
6
6

(2) 50
§. II.

Quemadmodum autem Deum colendum eſſe vi-
det, (e) ſed ad pervidendum quomodo colatur digne,
Caligat naturalis ratio; ita eadem dictitat quidem citra
ſpecialem revelationem, tempus aliquod ſeponi opor-
tere, quod divino cultui, ſacrisque meditationibns im-
pendatur, (†) ut mens à leculi rebus pauliſper revo-
cetur, ne iis immerſa penitus, Numinisque imme-
mor, citatis in præceps eat gradibus, (g) nec ab hoc
cultu diu abſtinendum efle; (h) Aſt ſeptimum quem-
que diem illi deſtinandum, ſola & ſibi relicta prorſus
ignorat. (1) Proinde non ex Naturalis Juris dictami-
ne, ſed potius ex perpetuàâ, licet hinc inde per mali-
tiam aut calamitatem interrupta, traditione derivan-
dum, quicquid verum eſt ex iis, quæ paſſim de ſeptimi
diei feſto apud gentes revelationis divinæ incurioſas
traditur.
d. 1I I.

Ita apud Græcos & Italos, Celtas & Indos hono-
re diei ſeptimi, memoriam peracti operis cuſtodiri
ſcribit H. GROTIVS, (k) quibus ſuperaddit Egyptios
& Sarmatas atque ſpecialiter priſcos Germanos P.
CLuvVERUS, (1) qui in cognominibus dierum antiquis,
qui-

Ce) Obloquitur hic CHRIST. THOMASIUS, ex ratione ſibi
relicta, difficillime hoc demonſtrari poſſe contendens,
in Furiſprudentia divina L. II. C. I. th. I1I.
(f) Verba ſunt HERTII ad Puſend. gus Nat. G Gent. L. VIII.
C. I. §. 4.
(g) ita BUDDEUS zz Elem. Phil. Pract. P. II. G. VIII. J. XVI.
(h) Hoc totidem fere verbis docet VAL. ALBERTI in Cone-
bend. Jur. Nat. P. II. C. I. §. 15.
(i) Non me moratur GROENINGIUS JGtus, qui rationem,
diem quendam feptimanæ integrum feriandi, ex Jure N-
deduci poſſe, arbitratur. in Biblioth. Juar. Gent. Uni-
ver ſ. L. 1. C. III. J. X VIII.
de Veritate Relig. Chriſt. L. I. C. NVI.
German. antiqua L. I. C. XKXXIII. g. III.

0e (3 ) 50* HMMl
quibus & hodie utimur, reperiſſe ſe putat veſtigia, il-
lius, quæ cum mundo orta eſt, tempus per hebdoma-
das diſtinguendi, conſuetudinis. Magis laté hæc ex-
tendit Fr. JosEPHUS, qui non civitatem Gracorum aut Bar-
barorum, nec allam eſſe gentem, ait, (m) ad quam ſeptima-
næ in qua feriantar JQudæi, conſnetudo minime pervenerit.
Hujus tamen propolſitionis univerſalitatem, ſi alia hi-
ſtoriæ documenta deeſlent omnia, infringeret ſolus Ovr-
DIUS, qui Sabbata Judæis propria & Romanis peregri-
na probat, ita canens: (n)

Culta Palæſtino ſeptima ſeſta vire.
& idem (0) .
Nec pluvias opta, nec te peregrina morentur Sabbata.
à quibus judæorum gens Sabbatariorum nomen ac-
Cepit à MARTIALI. (P.

§. I V.
QOuod itaque in nativitate non inſeruit cordibus
hominum, id per revelationem ſupplevit Legislator
divinus. Scilicet poſt abſolutum creationis opus diei
ſeptimo benedixit Deus, quatenus voluit, ut in eo ce-
lebraretur maxime operum ſuorum præſtantia & di-
gnitas, ſolenniterque illum conſecravit, ut in illo ſibi
ſtudia & occupationes hominum aſſereret & nos in o-
perum ſuorum admiratione contineret; etſi enim vita
hominis jugis & perpetua operum divinorum medita-
tio eſſe debeat, qua ſe quotidie exerceat, atque Dei
magnificentiam bonitatem & ſapientiam in hoc am-
pliſſimo theatro elucentem jugiter contempletur, quia
tamen non ita ſedulo id ſingulis diebus fieri poteſt.
ob illas occupationes hujus vitæ, quibus homo diſtra-
hitur; ad ſupplendum, qnod aſſiduæ meditationi dee-
2 rat.

(m) contra Appionem L. II. p. 1081.
(n) Libro de Arte amandi primo.
Co) Primo de remed. Amor.
(P) Epigr. L. IV. ep. 4.

06 (4) 50*
rat, ſeptimum quemque diem ſpecialiter delegit, ut in
eo liberius homines ad creatorem mundi mentes ſuas
applicarent. (q)
§. V. .
Ita Deus per totum, quod cum ſole terminatur
imperium ſuum inſtituit ſeptimi diei ſanctificationem.
Uti enim lex illa univerſalis, de non effundendo ſan-
guine humano Noacho dictata, omnes ipfius poſteros
tenet, ita & hæc diei ſeptini conſecratio omnibus iis
facta eſt, qui Adamum parentem agnoſcunt: & quem-
admodum illius univerſalitati nil derogat, quod ea in-
ter propria Judæorum ſtatuta appareat, Exod. XXl. 12.
ita nec hæc reſtricta ad judæos dici poteſt, eò, quod
ceremoniis & Legibus Judæorum propriis adponatur
paſſim in Pentateucho & Ezech. XX, 19. &.

§. VI.
Hanc Sanctificationem quam Adamum (r) ac re-
liquos Patriarchas (S) obſervaſſe, Iſraélitas vero in E-
gypto neglexiſſe (t) probabile eſt, poſt exitum Iſraẽ-
lis Lege, quam, nos Decalogum vocamus, lata, de-
nuo reſtauravit Divinus Legislator. Et hæc nos uti
ad vitanda homicidia, fürta &c. obligat, (u) i
ancti-

(4) Verba ſunt AND. RIVETI Theologi egregij) Batavi Ope-
rum Tom. I. in Genef. C. II. Exerc. XIII. quæ, cum men-
tem meam optime exprimant, quam mea dare malui.
(r) vid. BEBELII antiquit. Eccleſ. antediluvianæ in Anthro-
pologia §. 22.
(s) de Noacho qui ſeptimo quoque die avem emiſit, diei Sab-
bati veſtigia conjicit BEBELIIIS, quaſi eo fine illas emi-
ſerit, ut exploraret an Deus preces eo die factas exau-
diſſet. Antiquit. Eccl. Noachic. Sect. V. A. II. K. 10. & 8.
III. §. 12. de Abrahbamo colligi poteſt ex Genel. XXVI. 29.
ubi dicitur obſervationem Dei obſervaſſe.

(t) Quod videtur ob Exod. XVI. v. 28. & verbum Recordare
in lege Exod. XX. 8. . .
(u) arg. Jacob. II. V. II.

06 (§) 50

ſanctificandum ſeptimum diem obſtringit utique ( X)
eumque integrum, non aliquam ejus partem. (y)
Quem neque ſecundum Jus civile, à media nocte ad
alteram, (z) nec ſecundum Jus Can. de veſpera in ve-
ſperam (a) ſtricte accipi; ſed quaſi ex bono & quo
Computari velim, ut notet illud tempus, quod alias ad
actiones noſtras impendere conſuevimus; & teré diei

naturalis (b) nomine venire poteſt.

§. VII.
De religioſo hujus diei cultu & ſanctificatione,
variè, quod mireris & doleas, diſſentiunt viri Docti
ſacro pariter ac profano Codici inſudantes. Ego ve-
ro, cujus hic non eſt &α—πM métr, Controverſias non re-
guſtabo illas, quas magno olim motu geſtas & à re-
publicà deſertas memorat GERH. NOODT, (C) boni con-
filii patiens quod B. SPENERUS ſuppeditat, (d) qui ne-
que ſe, ait, in hac cauſa in publicam arenam deſcenſurum, nec
ut alius deſcendat, autorem futurum, expertum, quod ſem-
per plus mali, quam incrementi ceperit illius diei religio, quo-
ties illa ſeriptis agitata fuit. Hoc tantum, quod ad men-
tis explicationem neceſſarium, breviter expediam.

S. VIII.
Sanctificationem intelligo, neque ſtrictam & ex-
acdam illam Judæorum requiem in lege ceremoniali

requiſitam, multo minus ridiculam illam, ob quam Ju-
3 dæos

—

(X) vid. ANDR. ESSENII Diſp. de perpetua moralitate Decalo-
gi & ſpecialiter Sabbathi.
(y) quod Prohat DANNHAUERUS Colleg. Decal. Diſſ. VIII.
. VI.
(2) Pe textt. & alia loca, quæ collegit A NT. AUGUSTINUS
ICtus Emendat & opin. L. IV. G. XIII.
a) per cap. I. X. de ſeriis & Concil. Forojul. c. 12.
(b)) prout eum COJACIUS Obſ. XV. 32., non ut SCALIGER prO
integro "Nν +ειoαο accepit dekmend. Temp. L. I. P 4
de diebus.
(c) in Diſſ. de Religione ab Imperio jure Gent. libera.
(d) Conſil, Theol. Lat. P. Il. C. III. Art. I. . XI. P. 20.

(⁵⁶) 302
dæos Calamo perſtrinxit SENECA (e) cujusque exem-
pla plura dat HospINIANUS. (f) Hæc enim à mente
legis aliena, illa vero uti ad eas res, quæ in ſe intrinſe-
cam neque bonitatem neque malitiam habent, referen-
da & umbris Teſtamenti veteris accenſenda, nobis,
quibus in ſpiritu & veritate (g) Deum adorare datum
eſt, nequaquam convenit. Sed talem tantum puto ſan-
Ctificationem, quæ Novi Teſtamenti indoli & vero Ec-
Cleſiarum fini reſpondet. Quæ proinde non donfiſtit in
mera ceſſatione à labore, utpote quo ſenſu & bruta
atque inanimata feriari dicit HoRATIUS. (h)

Ludit herboſo pecus omne campo,
Cum tibi Nonæ redeunt Decembres.:
Feſtus in pratis vocat ocioſo
Cum bove pagus.

Sed quæ laborem tantum ceu impedimehtum fugit. Non
poteſt enim fublime quidquam & in arduo poſitum
contingere mens humana, quamdiu apud ſe eſt. De-
ſciſcat oportet à ſolito & efferatur. Nam cum vulga-
ria & ſolita contemſit, inſtinctuque ſacro ſurrexit ex-
Celſior, tunc demum cecinit aliquid grandius ore mor-

tali ci)
zli c127 §. IX.

Nec quæ tantum conſiſtit publica concione & au-
ditione

(e) in Libro; ut videtur contra ſuperſtitiones: in quo, tra-
dente AUGUSTINO de Civ. Dei L. VI. C. XI. ita par-
tim bene partim male judicat: inutiliter udzos id fa-
cere, quod per illos ſingiaelos ſeptenz interpglitos dies ſepti-
mame ſere partenz ætatis ſiæ perdant vacando, & meialta
in tempore tergentia non agendo læzdantur. Cujus Exem-
plum dat JOSEPHUS antiquit. gud. L. KII. C. VIII.

(f) de Orig. Feſtor. Judæor. G. III. p. 20. G& ſq
(g) Hoc infgniter explicat & ad Liturgiam N. T. applicat Il-
lagr BOEHMERUS Dij. de gFeere Liturgiarune Eoole-
aſtico.

Ch) L. III. Carmin. Od. XVIII.
Ci) SENECA de Tranquillitate Animi c. ult.

( 7) 50
ditione & reliquo qui in congregatione inſtituitur cul-
tu (k) ſed quæ etiam addit privatam meditationem &
ruminationem verbi Divini, cum aliis inde dependen-
tibus pietatis exercitiis, (1) nimirum ſpiritualibus
gaudiis, canticisque hymnigeris & laudibus coleſti-

bus. (m) 8. X

Circa nomen Sabbati nolo ocioſè immorari nu-
gatoriis derivationibus à Sabbo, inguinis morbo, aut
græco ca⁰ριο Bacchantium voce, quas refert & rejicit
DaNNHAUERVUS. (n) Ex verâ, quam ex Hebraica lingua
dat HospINIANUS, (O) Colligi poteſt, quod vox Sabba-
tum 73 226ατν àt e6ντνσαα (P) ſignificet quietem, &
ideò omnes Judæorum feſtivitates, (q) imo ſi SELDE-
NO (r) credas, integram ſeptimanam, & ſi ERASMUM (S)
atque VALESIUM (t) audias, ſingulos ſeptimanæ dies.

§. XI.

His conſequenter cum Sabbatum dico, non in-
telligo abſciſſe feſtum illud Hebdomadale judæorum;
ſed in genere diem quendam propter cultum religioſum
quieti

(Ik) Utpote quem, maxima parte cultus divini nomine non-
niſi improprie venire, argumentis ſolidiſſimis adſtruit
Magnificus B. H. Be in opere quod inſcribi-
tur. das Irrdiſche Vergnugen in Gott. T. II. p. 231.
(1) Monente SPENERO Conſ. Theol. Lat. P. II. C. III.
Art. I. §. 4.
(m) Quod late decernunt PP. CONC. PARIS. VI. c. 50. Edit.
Reg. T. XXI. p. 209.
(n) in Collegio Decal. Diſſ. VIII. J. 3.
(o) in zr. de Feſtis gudaorunn Proleg. Pp. 2.
(pP) de cujus vocis mutatione vid. JOS. SCALIGER de Emend-
Temp. L. VI. p. m. 26 I.
(9) Ocdcto ſignificationes, inter quas & hæc eſt, habet HOSPI-
NIANUS d. tr. de feſt Jud. C. III.
(r) quem dat BALD. W ALUS in Comment. ad Libros Hi-
NRor. N. Teſt. Joh. XX. v. I. P. 1002.
(S) quem donat idem WALEEUS d. l. p. 115.
t) ad EUSEB, de martgr. Palæſt. p. 173.

0 (³) 8 “..
quieti datum, ut ſolennem, ( u) qui in V. Teſt. ſepti⸗
manæ ultimus; in N. T. autem primus eſt & vocatur
(X) Dominicus, zesty, des .Erren Tag. Tum ob re-
ſurrectionem Dominicam eo die factam, (y) tum ob
cultum dominicum, cui ille dies conſecratus eſt, ob
quam rationem, uti à zverzy, deſcendiſſe vocem, Kirch/
ita à Dominicus vocabulum Dom/ unde Domherren / (2)
Dom⸗Kirchen (a) derivari, probabile videtur.

§. X II.
Secundô etiam Diei Solis nomine venire ſolet, (b)

Germanis priſcis der Sondach (c) hodiernis der
Sonntag / à ſole, qui germanis Sonn dicitur denomi-
natus, cujus denominationis natales eodem loco po-
nendi erunt, cum reliquorum ſeptimanæ dierum no-
minum origine. De qua, tanquam re temporis longin-
quitate obſcura, (d) alij aliter. Eſt, qui illam Adamo;
eſt, qui Setho; eſt, qui Zoroaſtris ſectæ tribuit. (e)
Ego in re tam incerta non ita longe proſpicio. Hoc vi-
deo, non eſſe ita recentem quam putat CASAUBONUS, (f)
qui illam ad Theodoſium refert, nec multum Novi
Teſtamenti primordiis recentiorem; ſiquidem Ju-
STINUS

(u) prout eum deſcribit GROENINGIUS JCtus in Bibliothec.
Jar. Gent. eri C. III. d. 17.
(X) Quam denominationem antiquiſſimam, & a temporibus
Apoſtolorum arceſflendam putatHENR. VALESIUS adEu-

Jeb. de Laudib. Conſt. Cap. IX. voce uvesanh. & DD. comu-
niter ad Apocal. E. v. 10. vid. RlVETUS de noneinis diti
Donmzinicaæ obſervatione. .
(y) AUGUSTINUS de Civ. D. L. X XII. CG. XXX-.-
2) ita conjicit BOEHMERUS Zur. Eccl. III. 1. 31.
a) hoc putat CNGEPAUR ad Decretal. WI. XXLX. 2,
b) uti in I. 32. C. de feriis. I. 7. C. cod.
(c) vid. CLUVERI Germ. antiq, L. IL. c. XXVI. 8. W.
(d) Longinquitate enim ſæpe fit temporis, ut non pateat con-
ditio originis can. LXIV. c. XII. Q. II. .
(e) vig. late Doctiſſ. SELDENUS de J. N. & G. L. III. c. Xl.
& XIX. .
(f) ad SsVETONII Tiber. c. XKKII.

6% (9) 50
STINUS MARTYR his nominibus, tanquam re tunc tem-
poris nota utitur, (g) quin & in TACITO (h) aliqua jam
veſtigia videre eſt, imo quod longe antiquius, Egy-
ptios eorum nominum authores eſſe, haud abſimilevero
putat JoH. MARSHAMUS (hh) ex HERODOTI L. II G. 82.
& PoLYDORUS VERGILIUS de Rer. In vent. L. VI. C. V.

§. XIII.
Hodie inter Chriſtianos illa nomina non omnibus
tantum lippis ac tonſoribus nota, ſed & publica auto-
ritate recepta & civitate donata ſunt. Et licet eorum
origo, ſuperſtitione vacua non ſit, imo ſcateat, (1)
unde mortifera Idololatriæ ſpecies, (k) & Barbarica
conſuetudo, ρ◻vocatur, tamen inſequens tot ſeculo-
rum uſus ea ita propavit, ut nodum videatur in ſcirpo
quærere FRID. BALDUINUS, (m) qui rejecto nomine
diei ſolis tanquam ex gentilibus oriundo, diem no-
ſtrum dominicum rectius putat appellari feriam pri-
mam ſeptimanæ, & ita ſequentes dies abfſque Planeta-
rum adjectione nudis numeris deſignari, quod Arabes,
Turcas, Perſas, in uſu habere, tradit SeLoOENUS. (n)
Ego licet uſum veritati contrarium abolendum eſſe, (0)
utique cenſeam, quippe quj antiquitatem, non tamen
ejus

—
(9) in Apologia II. Pridie eninz, Saturni diei il’e (Chriſtum
utat) in erucenz actius eſt: & poſtridie, qui ſeilicet Solis
eſt dies, apparuit Apoſtolis. UM:
(h) Hiſtor. L. V. C. 4.
Chh) in Canone Chronico ad Sec. IX. p. 197.
Ci) Præcipue ſi modum denominandi attendas, quem ex A-
ſtrologia ſuppeditat VETTIUS VALENS Antiochenus,
Aſtrologus priſcus in Canone ſacili de Heptazono, cujus
fruſtum dat SELDENUS J. N. & G. L. III. C. XX.
(kK) ab EUSCARO Homil. de Paſch. citante GONzZALEZIO ad
Decretal. T. II. p. 166.
(1) à GREGORIO TURONENSI, fide JAG. GOTTOFREDI
ad I. 1. C. Th. de feriis.
(m) de Caſib. Conſcient. L. II. C. XIII. Caſ. II.
(n) de Jure Nat. G G. L. II. C. XKKII. P. 462.
(o) Quod vult Can. V. Diſt. VIII.

6 (10) 555
ejus errores veneror, aſſentiens Germanis; (p) atta-
men in hoc tot ſeculorum innocenti uſu, nil velim in-

novari, ſed potius applicari illud PAPIRII: tolerabilia eſſe
ca, qua vetus conſuetudo comprobat. (q)

§. XIV.

Tertio Sabbatum hoc noſtrum priſcis etiam Ger-
manis aliquando ſignari nomine Frontag/ quod idem
eſt ac dies ſacer, ex antiquitatum Teutonicarum pa-
rietinis productum eſt in Theſauro Schilteriano, quem
edidit Vir meo præconio major, quem nonniſi honora-
tiſſime appello D. Jok. GEORG. ScHERTZIUS, ſuO ſa-
tis nomine clarus. Denique etiam uti ſingulos ſeptima-
næ dies ferias appellari, ita & hunc feriæ primæ nomi-
ne vocari, uſus fert. ()

§. X V.

A quo autem hæc Sabbati translatio ex ultimo in
primum diem facta fit, quæſtio eſt, de qua non magis
inter ſe conveniunt Eruditi, quam tres ſœæpe convivæ,
poſcentes vario multum diveria palato. Ecce tibi tres
differentes ſententias.
Primo. EusEBIUsS hiſtoriæ Eccleſiaſticæ ſcriptor
maghæ autoritatis, diei dominicæ fundationem ipfi ſa-
lutis noſtræ Fundatori tribuit, quando inter recenſen-
dum magnalia Salvatoris noſtri hæc habet: (s) Ti
7TMτ 7 é=α νααιον ς ρ ohνον 0 Te 2) nv zc vole 21)
Xα e“, e6 enn Edoαα rles zoezr Xen α1ινασν
eä aρααατοε (Ais
univerſis qui vaſtiqimum bunc terrarum orbem incolunt, ſive
illi in continente, ſive in inſulis degant, præcepit, as ſingulis ſepti-
manis in anam convenientes, Dominicum diem feſtum agerent.

(p) Hundert Jahr unrecht / iſt kein Jahr recht. HERTII Parœm,
L. I. Parom. III.
(q) in I. 13. D. de Pollicitationibus. OUM
(r) de cujus ratione tractat JOS. SCALIGER de Emendat.
Temp. L. I. Cap. de Diebin.
(S) in Oratione de Laud. Conſtantini C. XVII.

(11) 9
& ATHANASIUS ſcribit: Dominum ſolennitatem Sabbati in
diem Dominicum tranſtuliſſe. (S88s) Quæ Utinam ſatis pro-
bata ſententia, (t) omnem procul eliminaret dubita=
tionem & controverſiam.
Altera eſt eorum qui totam diei Dominicæ religio-
nem nulla autoritate divina fündatam, ſed ex mera
libertate Eccleſiaſtica receptam putant. (u)
Tertia elt: quod ipſi Apoſtoli dictam Sabbati
tranſpoſitionem fecerint. (x) In quam, potius ac in
reliquarum unam, ob Actor. X X. V. 7. & I. ad Corinth.

XVI. vV. 1. & 2. pedibus eundum arbitror.
M H. XVI.
Quo autem jure mutatio hæc fieri potuerit, eſt
quæſtio maxime offendens eos, qui Sabbati moralita-
tem agnoſcunt, Si enim e Lege divina obliocatio nos teneret,
(ajunt ſecundæ ſententiæ fautores) non diem noſirum Do-
minicum, ſed Sabbatum Judæorum, queo ab operibus ſais Dens
quievit, feriandum eſſe. ()) Magnum hunc ſcopulum, fa-
teor, multumque eo impeditum iter videri è longin-
2 quo

(Ss) Hom. de Semente. exhibente ANDR. ESSENIO zr. de Mo-
ralitate Sabbati. J. XXIV.
(t) Videtur ad eam inclinare DANNHAUERUS & eam vocari
hoc nomine, uti S. Cœna etiam Dominica appellatur.
Coll. Decal. Dißſ. VIII. §. 5.
(u) Uti JOH. SAM. STRYCKIUS, Diſſ. de ure Sabbati C. I.
de origine progreſſie & obligatione Sabbati in N. T. &
ABRAH. HEIDANUS in tr. de Sabbato & die Doneinico.
(X) Quam tuentur VERGILIUS de ver. invent. L. VI. c. V.
BESOLDUS theſ. Pradt. voc. Sonntag.
HOSPINIANUS de feſtis Chriſtianor. G. VIII. p. 27.
SPENER Conſ. Theol. Lat. P. II. C. III. A. I. J. 21.
JAC. GOTTOFREDUS ad 1. I. C. Th. de feriis.
BRUNNEMANNUS F. Eccl. L. II. G. I. Membr. I. §. 8.
J. STRVYCK. in not. ad eundene & plures huic citati.
Alia loca collegit CAROLUS DU FRESNE i· Gloßſaris
Latinitat. v. Dominicii.
(y) v. COCCEIUS in indagatione naturæ Sabbati & guietis

quo ſpectantibus, quod tamen erit planiſſimum, ſi pro-
pius accedas & Ccontempleris.
I. Quod incertus, imo nullus ſit ille honor & præ-

ferentia Sabbati Judaici, quod nimirum illud in eum

diem incidat, quo Deus ipſe quievit, cum incertum ſit,
in quem diem inciderit prima Sabbati obſervatio; aliis
eam in XKXI. aliis in XKXII. menſis liar collocantibus,
de qua re nec Judæorum magiſtris nec Chriſtianorum
Chronologis (2) convenire docet SELDENUS. (a)

§. XVII.
Quo accedit IIdo. quod caput rei & totius cauſæ
arx eſt, quod verba legis (b) attentius inſpiciens de-
prehendi, non certum quendam diem ſeptimum defi-
niri; ſed tantum in genere & indefinitè diem ſepti-
mum poſt ſex operarios dies cultui ſacro deſtinari.
Quod idem in verbis primæ inſtitutionis (c) obſerva-
re licuit, in quibus ita ſcriptor ſacer: (d) Cam autem
perfeciſſet Deus die ſeptimo opus izum quod fecerat, quievit
ipſo die ſeptimo ab ommi opere ſuo quod fecerat, O& benedi-
wit Deus diei ſeptimo (non iterum ipfſi diei ſeptimo)
& Janétificavit ipfuam. Qnorum verborum epitome dat
GROTIUS, (e) ſtatuens: quod Lex vetus de Sabbato & ho-
dienum Chriſtianos obliget, ut non minus ſeptima temporis parte
ad cultum divinum ſeponant. Ut adeo nos, licet diem
illum, quem magnus Judæorum Aborsdzwe tempore
datæ Mannæ & in memoriam ſervitutis Egyptiacæ (f)
populo ſuo determinavit, (g) non ſervemus, tamen le-
gem de Sabbato obſervare dici poſſimus, ſi nimirum 4
quo

-
(2) Veluti JOS. SCALIGERO & DION. PETAVIO.
(a) de FJ. Nat. G Gent. ſecundune dodtrinan, Ebraorum
L. III. C. XI.
(b) Exod. XX. V. 8, 9, 10.
(c) Geneſ. II. 2. & 3.
(d) Vertente Junio & Tremellio.
(e) in Jure Belli G Pac. L. I. C. I. J. XVII.
(f) Deut. V, 21.
(g) Exod, XVI. v. 22. 24.

We (13) 50
quod in illa eſt ceremoniale, diſtinzeris (h) ab eo,
quod eſt morale, & illud tanquam leve diſſipatum, hoc
78 Hagbrego zs 6ε ad noſtra deicendiſſe tempora dixe-
ris, (1)
d. XIIX.
Ita Diei Dominicæ religio ſatis firmo nititur fun-
damento Legis divinæ. Quodſi ſam illud CALLISTRA-
TI: (K) Optima gſt Legum interpres conſuetudo, & ad hanc
Dei legem cum multis Theologorum applicare inten-
das, (1) nec praxis deerit meam firmare ſententiam. De
primitiva enim Eccleſia, Diem Dominicum religioſe
obſervante, fidem faciunt, quatuor intimæ antiquitatis
teſtes. Quorum primus eſt C. PLINIUS SECUNDUS ju-
nior, qui in eximio Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ fragmen-
to (m) ad Imperatorem Trajanum de primis Chriſtianis
refert: quod eſſent ſoliti ſtato die ante lucem convenire, car-
menque Chriſto quaßit Deo dicere ſegum invicem, ſeque Sacra-
mento, non in ſoelus aliquod obſtringere, ſed ne ſurta, ne latroci-
nia, ne adulteria committerent, ne fidem fallerent, ne depoſitum
appellati abnegarentz; quibus peractis, morem ſibi diſeedendi fuiſſe
rurſusque oeundi ad capiendum cibum. (n) Verbis hiſce
3 con-

— — ——— —

Ch) cum STRYCKIO ad BRUNNEM. J. E. L. II. C. I. Membr.
I. §. 8. verb. quem Apoſtoli. & OsIANDRO ad GRO-
TIUM L. I. C. I. th. XVII. Obſerv. IV. ſecus ac REIN-
CKING. de Regim. Sec. G Eccl. L. II. Claſ. I. C. .
⸗ n. 7. ubi plura doαααι.
(i) Hanc ſententiam late firmat & vindicat ANDR. ESSE-
NIUS in pec. difl. de perpetua moralitate Decalogi & ſpe-
cialiter Sabbati. M
(k) in 1. 37. D. de Legibii.
(1) Uti B0SSUETUS Epiſcopus ille Meldenſis, qui hanc re-
gulam forniat: Les loiæ cerenmzoniales de l'ancien G& du
notusveau Teſtament ne peuvent étre entenduzës qae par la
pratique, G ſans ce wojen il n'eſt pas poſfible de prendre
le vrai eſprit de la loi. in tract. de la Conmunion ſotss Its
Z deux eſpeces. Part. II. N. IV.
(m) kpiſtol. L. X. Ep. XCVII,
(n) Quo intelligi Agapas, docet idem V. Cl. BOEHMERUS iN
Diſſ. de coitionibus Chriſtianorun ad capiendunz cibun

0 (14) 50
Contineri exemplum ſanctificationis diei Dominicæ,
nullus dubito. Vir quidem Celeberr. J. H. BoEHNMERUS
ſub illo Mato die intelligit Saturni diem, (o) eo, quod
Chriſtiani in Bithynia, cui Plinius præerat, ex Judæis
legis avitæ tenaciſſimis deſcenderint. Aſt hoc princi-
pale ipſius opinionis fundamentum non ſubfiſtit, ſi-
quidem illam Eccleſiam ex gentilibus colleckam fuiſſe,
conſtat, partim ex verbis Epiſtolæ Plinianæ finalibus:
prope jamz deſolata templa oœpiſſe celebrari, & ſacra ſolennia diu
intermiſſa repeti, paſſimque venire vibtimas, quarum adhbuc ra⸗
riſimus emtor inveniebatur. Partim ex priori Epiſtola PE-
TRI, quam ad electos Bithyniæ ſcripfit, (p) Capite II.
V. 10. & 12. & Cap. IV. V. 3. ut adeo ſalva tanti Viri
autoritate, ad illum tranlire non ſuſtineam.
Accedit triga ſcriptorum Chriſtianorum ex Seculo II.
IGNATIUS in epiſtola ad Magneſios ita ſcribit:
l
rla dyzαdο,, r OaοXιπα ò Aéoaa.
i. e. poſtquam Sabbatum egerit, feſtam agat omnis, qui Chri-
Rum amat, Dominicam, reſurreétionis diem, reginam & princi-
bem omnium dierum. ()
JusTINUS MARTYR: T/ z8 5Nle Asοwνιισ dusν *νο
2 nαοαις Sν e*⅜ρN«ν d“1 oανιW⸗νο*νισι ορα1. Solis
qui dicitur, Die omnium qui vel in oppidis vel ruri degunt, in
eundem locum conventus fit. (r)
DIONYSIUS CORINTHIACUsS in epiſßtola ad Romanos diem
Dominicum ſacrum fuiſſe habitum, aſſerit ſcribens:
ανο 8* e‿ροι ι aée“ SeiAvμρα i. E. hodie igitur
ſacrum diem Dominicum tranſegimus. (S)
Ut

7

(0) in Diſſert. de Sato die Chriſtianorim.
Pp) vid. I. Petr. I. V. I.
. 4) Suppeditavit COGGEIUS in farragine teſtiwoniorum Vete-
rum & recent. Ecol. Dodt. quæ ſubjicitur ejuſdem inda-
gationi Naturæ Sabbati.
Cr) Habetur in Apologia II. circa finem pag. 98. edit. Syl-
zurg.
(⁸⁶) Fragmentum hoc eximium ſervavit EUSEBIUS Hiſtor. Eccle
L. IV. C. XXIII. verſus finem,

20e (15 ) 50
Ut adeo omnibus ſit perfecta numeris diem Sabbati
etiam in N. Teſt. feriandi neceſſitas. Quam ab æquitate
Commendat LEO IMP. (t) à Judæorum, Sabbata ſua
curate ſervantium exemplo, Lubovicus Pius (u) & ab
ipſa neceſſitate atque Utilitate tractandi verbum divi-
num SPENERUS. (X)
9. X IX.

His in aprico videtur collocatum quodnam circa
hanc ſummi in orbe Legislatoris voluntatem offi-
cium ſit, Imperantis in civitate ſupremi, quem utrius-
que Tabulæ cuſtodem (y) conſtituit divina Providen-
tia. Nimirum ut ipfi conſtet, quæ ſit divina volun-
tas, ipſe eam adhibitis & pietate & eruditione inſigni-
bus viris inveſtiget ſedulo, (z) ut quemadmodum in
aliis negotiis, ita maxime hic, ubi periculoſiſſime er-
Tatur, ſint ipſi multi oculi, multæque aures, magna pru-
dentia. Non tamen ab aliorum ore tantum pendere,
ſed & ipſe Scripturam S. ſcrutari (a) & quæ maxime
inter diverſas ſententias voluntati divinæ conveniat,
dijudicare debet. (b) Licet enim Judex fallere neſcius
. non

(t) in Novella Conſtit. LIV.
(u) per ca quæ habet GOLDASTUS in Conſtitut. Imp. T. III.

ag. 237.
(X) in Bnfl. Theol. Latin. P. II. C. III. Art. I. p. m. 20.
(y) Quem titulum ex ſenſu magis quam verbis Can. XX. &
XXIII. Cauſ. XXIII. C. V. allegat CARPZOVIUS in Ju-=
1 Pr. Confiſt. L. II. T. XVI. Def. CCL.II. . I.
(2) Hoc bene quidem Officij Principalis efſe, ſed male Juris
Epiſcopalis nomine venire, docet H. LINCK de Jare
Epiſcob. C. XV. n. 52.
(a) Hoc Tractat III. BOEHMERUS in Jur. Eccl. Pr. L. I. T.
XXXI. J. 62.
(b) Præſtiterunt hoc præclare inclyti MAGISTRATUS AR-
GENTORATENSIS Majores, qui de religione diei Do-
minicæ ita ſtatuunt in Decreto Montag nach Cantate den
22. April. An. XXXII. es ſeye der Sonntag von GOtt
dem H5Erm inſonders zu feyren und ſeinem Goͤttlichen
Wort nachzufragen und amnhangen gebotten. Totum eſt in
der Straßburgiſchen Lrichrten kirchen Grdnungb⸗⸗ 7
imili⸗

(16)
non ſit, cum tamen nihil eſt, in quo non poſſint erra-
re homines, magis huic cui totius Reipublicæ cura de-
