KaI600-658_3

m

—

-

:

-

-

—^

A

o r m

m

á

g

»

o

3 |

L

&

—

-

t

a

E.

.

:

—

E

a

-

-

o

MM

ia

——

X

"]

uetie.

M ET

d

r t

u

AA

PIRAGE

-

:

"-

-

-

o

XB-

E

ER

d

&

«

».

wthïäzwwäü -

*

P

gqn"

p

m

N

—

^

i

F^2

gqueom.,

S

P

iM

Q5*

-

n

d]

€»

rl

U

1

4 ..Sï..&ww"

W.AW«

"t

".

pl

——

,UAC

a

i —X

m

&

»

l

AT

AW

vorhanden

E

R MTS

N i

r

ais

d hi

r

-s BIN

A EEROONGMB

— MA

——

Q. D.

B

V

"?

DISSERTATIO INAUGURALIS JURIDICA

DEPOSITO

Q uU 4

DEOSOLOPR/ESIDE,

EX-: HO.NOR1IFICO

ILLIJ STRIS FACULTATIS JURIDICZE

D Rucum PT oO

IN ALMA ARGENTORATENSIUM

UNIFERSITATE,

PRO LICENLTIA

SUMMOS IN UTROQUE JURE HONORES

ET PRIVILEGIA DOCTORALIA RITE CONSEQUENDI ,

DIE L. FEBRUARII A. R. S. MDCCLIX

SOLEMNI ERUDITORUM DISQUISITIONI SUB?ICIT

PETRUS SEGRET,;

ARGENTINENSIS

B oLeQ(X C

r

4RUGENTORSAMYI*

Typis FRANCISCI CHRISTMANN, Excellenüff, Regii Adminiftri

in Alíatia Typographi.

DEO.

LA'TERIJE;

PARENTIBUS,

PATRONI;S

ATQUE

AMTCTS

Merito &aufäs. deponend: feparavit Prator , que contt-

nent fortuuam caufam depofrionis ex neceffitate

defcendentem

non ex voluntate - pro ctícentem.

ULPIANUS L. 1. S. z. ff. Depof. vel contr.

VUEUICHNC OE VCR Ia

GE OURU MUMU MM

TET AE AT ARA RYRNRNEN

-

E r

|

o

x d

/,

Q -

N

/

M

/

s

",

!

"

UL

m

|

——

,ä

!

—

Vr

i

29

PESN

O

-

:

»

-

AC

IT

DISSERTATIO.

r

INAUGURALIS JURIDICA

D E

DEPOSIIO.

$. L

?

ERN ANURS

U PTT,

|EMO rerum.fuarum cu(tos femper effe

|

oteft , & confequenter aliena ad illarum

W

N

-

defenfionem interdum indigemus opera,

z

m

Es

Inde folemus res noftras prafertim mo-

P2

i

D hl

M

biles alii dare cuftodiendas, qui pro li-

fuat

bitu noítro eafdem nobis reftituat.. Negotium , quo

lll

tali modo inter partes contrahit

ur, vocatur DrPosi-

TUM , quod Differtationis mez , v€

l

lut rubyica indí-

gitat, erit argumentum,

hd

4

S.

IL

Depofitionis vox interdum

pro ipfa re depofita,

(4) fzpius pro contra&u

; quo res depofita eft j acci-

pitur. ( 4) In pofteriori fipnificatione defcrib

itur P QUOd

fit coutractur talis , rei gratis cuftodiendz ,

(&) & ad

libitum (42) deponentis

dz.

, in eadem fpecie (2) redden-

Deponimus itaque cum cuftodiz & fidei bonz

depofitarii fiducia,

Cf.) quam fidem fallere graviffimum

eft,&

propter neceflitates humanas maxime perni-

ciofum,

[2) Lt Verb. Orzamenta DEPCSI 1.A4. Cod. D

etof. vel contr.

L. Qui depofitum. Yo. Cod. eod.

(A) L.57. . 1. ff. de Padt.

(e) Sienim merces interveuerit , locatio con

duttio erit. L. 1.8.

9. ff. Depof- vel contr.

(4) Nam cuftodia in contra&u depofiti principaliter attenditur

Arg. L. 1. &. 9. 10. f d. t.. Adeo , ut in dubio, (; de alia

mente non conftet ,

prafumatur. Z.77.6. 215f . de Legat. 11.

Honorarium tamen,

ut & in mandate , intercedere

mentor ex L. 2.

poffe argu-

&. 24. ff-. Vi bon. vapt.

(e) D. L. x. & 22. €$ 45.

Jf. d. t. Praertim , quia depofitum

regulariter deponentis gr

atia conttahitur,

Quamobrem non

prohibetur deponens pro arbitrio contractum mutare ; licet de

certo redditionis tem

pore fuerit conventum. 4, L. r. N 20

vers. ffatim poffe dep

ofiti atbiome agere. ff. d. t. nifi depbnens

talis fit, cui folvere jure vel non licet, vel non ex

pedit, illo

Ícilicer interim furiofo, prodigo, aut al

ias propter mutatio-

nem ftatus incapaci effedo. , 51.

Jf 4.«.

o

( &. 2« doff. Quib. mod. obliz. ve contrab,

(g) 4 lsp g

LU

S.

Cum autem duplex fit deponendi ä&, voluntas

& neceffitas; confequens etiam eft , qnod depofitum

in volumarium. & uece[Jarium difpefci debeat; lllud

fit libera contrahentium voluntate; hoc fit ex incen-

dii, tumultus , ruinz , atque naufragii neceffitate,

(4) Deponere vero tumultus, incendii &c. caufa vi-

detur ille , qui duntaxet propter imminens ex hisce

caufis periculum

-

,& non ullam algam oþ caufam de-

ponit.

(233 DI def . f d

$. I V.

Omnes res alterius cu(todiz committi poffunt pra-

cipue mobiles , utpote quz de loco in locum moveri ,

& apud alterum deponi queunt; (2) verum quam-

vis depofitum ad res quoque immobiles porrigi poffe

videatur, ex eo, quod non tantum tradi poftint, fed

& cuítodia adverfüs vim & injuriam egeant; quia ta-

men cuftodia harum rerum alftquam fa&i curam fimul

requirit, commiffa earumdem cuftodia in mandatum

potius abire, id e(t, aCtionem ex tali de

poücq ortam

fimilem mandati a&tioni effe cenfeo, (4)

(4) -rg. d. L. x. pr. ff. d. s.

' (6) "g. L 1 $ 4 f fs de P. F.

——

6

ge Vo -

€

Cumque j;

pofito non agaturde jure reali tranf-

ferendo ; fed " aerfona cantum obliganda , utin com-

*

modato (2) ,pignore ( /) TRPYHONINUS ex MAR-

CELLO (:7) rei alieaz depofitum etiam fub(iftere

bene exiftimat. Nec res litigiofa excludit cuftodíam

tertio committendam; inde etiam alia depofiti fpecies,

quz feque(trum appellatur , defcendit; quodque vel

judicis autoritate, parte etiam invita , vel utriufque

partis confenfu fieri foler. Modo illud judex in peri-

culo rei amittendz , vel inanis litis , imponat ; alias

enim , ne lis ab executione inchoet , regwariter pro-

hibitum eft, ( Z)

(4) L. 15. 65 x6. ff Can?moa'. vel contr.

(&) L. 9. pr. €9 &. 4. ff. de Pignorat. A.

(c

L. 3x..&. 1. ff- Depof. vel contr.

(2) L. Unf Cod. de Probibit. Sequeftr. |

& VL

His porto in S. 39. &.5'0. enumeratis depoäti f'p&-

ciebusillud etiam accenfetur , quod fit ufurarum impe-

diendarum gratia, Poteft enim debitor poftconteftatio-

nem, ideft, po(t oblationem debici cum legitimisufuris

coram tribus teftibus fa&tam , creditore illius folutio-

nem non a;cipience, pecuniam confignatam in .pu-

'blico dep'onere; (4). Modus autem, quo deponi de-

bet talis pecunia, & a quo poftea creditor illam exi-

gere valeat in d. /. pþæfcriptus eft.

(4) Ita DIOCLETIANUS & MAXIMIANUS 27 Caffio ia

L. x9. Cod. de Solut. €9 liberat. Ytem Imperator ANTONI-

NUS .4. Z4ntioneo in L. €. Cod. de Ufar. & Ymper. PHI-

PIPPUS .4. Herenia i2 L. 19. Cod. eod, fuppl

ferunt.

icantibus t.e(crig-

BvVi4

Regulariter quoque res depofita in fpecie $. 7.

eft reftituenda ; ni(i rei fungibilis in cuftodiam datz

ufus vel zaczze (2) vel exprefje a deponente conceffus

fuerit depofitario ; quia vero tale depofitum notiffimes

depofiti rerminos egreditur, ideo vocatur ;rregulare.

Hincaliud irerum eft depofitum regulare, aliud irregula-

re,quod nimirum a natura hujus contra&tus aberrat , &C

vel in mutnum tran(it , vel de mutuo participat, fic-

que quid mixtum eft , przcipue fi exprefle ufus rei

depofitz fuerit conceffus, Nimirum, fi contra&us ini-

tium fiat a deponente, & depofitarius nec petát pe-

cuniam depofitam , nec ea egeat, & ita ille huic quafi

ultro fuüb conditione, fi velit, ufüm pecuniz permit-

tat, cunc pecunia non erit mutua, donec illam moveat

depofitarius ; (7) fi vero fiat rogante ufüm pecuniz

depofitario, ftatim mutua fit .antequam eam moverit;

(c) in hoc enim cafu petmiffio utendi faCta ad roga-

tum depofitarii fine fa£to utendi novum ftatim inducit

$

ontra&um & ex eó, quöd utriusque prafto fit vo-

luntas, habilisque ad illum inducendum , a lege fit

mutuum. (2) Econtra vero, quia in priori cafu permittio

cum conditione, fi depofitarius voluerit , adjeGta ett,

mutuum ea non inducit , fed fadtum infuper utendi

in depofitario requiritur , quo fuam nempe declaret

volurcatem : ergoó pactum hujus modi informat fo-

Jjummodo contraCtum depofii , ut liberam inte-

grumque fit depofitario , fi velir contra ordinariam

contra&us rationem pecunia uti depofita; quo demum

faGto rei fungibilis transfertur dominium in depofita-

rium , utut, infpe&to initio & voluntate contrahen-

tium, maneat depofitum. Excedere euim modum depcfüi

e» manere depoftum , diverfa funt, non oppofita : nam

inamvis tale negotium modum depofiti excedat , ter-

minosque ejuídem egrediacur , tamen non protinus

degenerat ia mutuum , fed potius ex conventione

contra&us legem accipit.

(4) V. gr- Sipecunia non obfignata deponitur. L. 3 1f Loc.

Cozd.

(^) L. 1. ff. de R. C.

c) L. 9. ff. eud.

(4) L.7. & Quin imo. $, ff.de Patt. L. a. ff. de Contvab. Egp.

$. VIIL

Eadem fere obtinent ratione ufus rei depofitz taci-

te conceffi ; quando fcil. ( ut füpra $. teptimo lit. a. jam

dixi.) Pecunia non fignata fimpliciter ad numerum

deponitur, tunc enim tacite aCtum cenfetur , ut tan-

tumdem reddatur, (4) ufüris tamenregulariter non

nifi ex mora in reítituendo commifífa a dep ofitario.

debitis; (4) quas, (i deponens accipiat, omnibus de-

pofiti privilegiis ( c) renuncia(fe exiftimatur,

(4) L. 26. . x. ff. Depof- vel c-'antr. L. 31. vers. idem juris effe

in depofrto. ff. Loc. Cond.

(5) L. 24. €9 feg. Depef. vrel coutr. L. 2. Cod. eod.

" $4. ff

Loc. Cond. Ut in omnibus bonzx fidei judiciis, L. 53. &. 2.

& 4e Ufer. L. 13. Cad. eed. Et ideo, quia fortis ufürarum-

que duz actienesnon fun

E

niunt.

t; hz inipfam depofiti a&if-mem ve-

(c). Privilegia depofii fünz 1 , quod. nulla ,proffhs compenfa-

tio admittatur , .. sr. Cod, de Compenf. L. pestile. Cod. Depof.

vel coztr. 2? quod inftrumentum. depofiti paratam. habeat

executionem ; adeoque non polfit objici pecunie non nu-

meratz , five rei non datz exceptio , L. 14. $. 1. Cod. de zon

unmer. pec. L. peuult. Cod.. Depof. vel comr. 39. quod con-

demnato depofitario non . detur quadrimeftre tempus , ad

folvendum judicatum , L. a. Cod. de Ufwr. rei jud. fed

ubi juratum cft in litem, quod fieti in dire&a depoffti a&ione

poteft, L. 1. $. 26. €9. L. g. ff- Depof. vel contr. illico refti-

tuere tenctur depofitarius. 24frg. L. 1, &. 22. fl Depef. wel

contr. C$ L. pennlt. Cod, end. 49. quod deponens fpeciei ex-

tantis omnibus creditoribus antetioribus etiam privilegiatis

v. gr. mulieri praferatur, quia poffeffione

& proprietatem

t&i depofitz retinuit , & quia aliud eft rem credere, & cu-

ftodiam tei credere.

B

ce)

S.

I X.

Compekit a&io duplex ex Depofito : dire&a &

contraria, Illam, quz ex fequeftro voluntario defcen-

dit, cum qualitate feque(trariam vocant POMPO-

NIUS (4) & ex LABEONE ULPIANUS. (4) Se-

ueftrum autem judiciale five neceffarium, quod foli

officio judicis innititur, im

tur.

P

plorkatione ejuídem rcpeci-

. (4) L. 12 &. 2. ff. Depof. vel contr.

.(R) L« 9. 5 3« Jf.. de Dol. mal.

'go í Xo

Deþofïti dire&ta a&io eft perfonalis, quz datur de-

ponenti adverfus depofitarium- ejusque heredem (a)

ad rem depofitam in fpeciereftituendam. (/)* Cumque

hanc a&tionem bonz fidei e(fe dubirari non oporteat,

& fru&us , & omnem caufam, cateris $. g. pofitis pa-

ribus , in hanc a&tionem venire, confequitur. ( c)

' (4) Et quidem in (olidumv, fi unus, aut prd portione haredi-

taria, fi plures fint , & ex dolo defund&i regalariter L. 7

& 1. ff. Depof. vel contr. Non obflantibus L. 2&. ff. de Dofo

.

:a4le, 6. NoW autem. 3. verf. ali

Perpet. 9. Temp. AL

quaudo tamen. 'Inji*ft. de

(5) & s. Juff. Quib. spod. ve contrab, Oblig. * Modo exrcipias

cafum , ubi ufus rei depofitz vel tacite vel expreffe a depo-

IT ,

nente conceffus fuit depofitario, quos tanquam a regula te-

cedentes expofui fupra & 7. & $.

CU A. o

2j [j 2.4.]f Depof. vel cmär. L. 298 10. .

de Ufur.. k

dRP

Si cifta fïgnata ,däpniïta fit, utrum cifta tantum pe-

tatur , an & fpecies comprehendendz (int, quzreba-

tür? Acris erat TREBATIUM inter & LABEONEM

difputatio. "TREBA'TIUS ajebat ciftam reperendam

& non fingularum : rerum depofiti agendum effe

Hancque opinionem defendebat etiam in caíu , ubi

res erant oftenf, LABEO autem argumentabatur :

euin, qui ciftam deponit, fingulas quoque res videri

deponere

ergo & de rebus agere eum oportet.

Verum utriufque fententiam emendatam fuiffe exifti-

mat DIONYSIUS GOTHOFREDUS (z) his ver-

bis : Ego dv rerum depofiti agere po[Je exiflimo , quam-

vir fignata cifta depofita fit. Nimirum : quod non fit

neceífe ciftam przcife petere ; fed quod füufficiat, fi

res ipfie petantur. Quod fi igitur cifta cum rebus ip-

fis petatur , & aperta reddatur, fed quam apparet

tam male claufam fuiffe, ut facile per fe & (ine fa&to

hominis fingulazi aperiri potuerit ; depo(fitarius non

fimpliciter tenetur ; proinde deponens probare debet,

fingulas res in cifta, & illam dolo malo apertam, res-

que oblatas fuiffe, Si vero, cum bene claufà effet,

nec facile poffet aperiri ; aperta reddatur , prefumi-

I2

tur dolus depofitarii ; quod vel ciftam aperuerit , vel

faltem non cuftodierit, & confequenter res in ea con-

tentz: juramento deponemis probari poffunt.

(4) Ju mot. (f) ad. L. 1. &- 41. ff. Depof. vel contr.

(2) D. L. 1. $. 41. ff. eod.

$

& xRTE

Sufficit itaque ha&enus in ultimo $. przcedentis

cafü Juramentum deponentis , & non adítringitur

plene probare de omnibus rebus in cifta pofitis; Quia

fs.

tamen ex apertura vel diffigillatione ciftz non dolus

ipfe , fed prefümptio tantum doli oritur , quz per

contrariam probationem removeri poteít, cum alii ex

domo feu familia depofitarii aperturam feciffe potue-

rint & confequenter depofitarius, 6 velit, ad contra-

riam probarionem admitti debet. Cumque juramenta

temere non fint praítanda , nec deponens jurare

volens , perfona levis, quz fàcile pejerare poffet,

fed potius vir honeftus & fpe&tatz: fidei depofitarius

erit audicn.dusf

$ XiL.

Depofitarius quoque deponenti ad 6amnum dolo

& culpa lata caufatum refarciendum tenetur. De dolo

in depofito pra(tando , utpote qui in omnibus nego-

I

tiis praftandus (4) , quia nemini prodeffe debet (5);

nullus eft, qui dubitet. Etquia culpa lata dolo com-

paratur, (c) extra omnem quoque eft dubitationis

aleam , damnum lata depofitarii culpa illatum depo-

nenti effe refarciendum. Latam autem culpam duo-

bus deprehendimus indiciis CELSO ex NERVA (4)

nobis ita explicante : Nimirum 19, fi quis non ad

eum modum, quem omnes homines etiam negligen-

tifimi in rebus fuis adhibere folents, rem depofi-

tàm cuftodiat: 29. f1 non ita in rebus alienis, ac in fuis

folet, verfetur. [lla culpa lata iz affracto , hzc in con-

ereto dicitar. Utraque dolo proxima eft, & confe-

quenter depofitarius five non impendat communem

diligentiam , five non eam , quam alias negligens in

rebus tamen fuis adhibere folet, non adhibeat , fem-

per tenebitur ad-damnum

refarciendum.

þdeponenti (e) regulariter

(4) L. $. &. 2. ff. commod. vel contr. Adeo ut non valeat con-

ventio , ne dolus futurus preftetu. L. 23. ff- de R. f. €$ L.

27. &. 4. ff. de Pa&t.

(6) L. 58. ff- 4e R. F.

(c) L. x. & 1. f--. i menfor fals. mod. dixerit. L. x. & $. ff.

de O. P. .A. L. 1. pr. ff. de Edend. L. 47. &. $. ff. de Legat.

1. L. A2. &. 3. ff ad SenatusC.. Trebell. adeo wut. dolus. effe

iAtur 25 L. 226.

? de F. S. Inde non obflat &. 3. 77f?.

wib. mod, ve contr.. Quiá ille quidern eulpam five negligen-

tiam excludit , fed non illam ; quz; f; dolus nom fit pracife ;

tamen ei zquiparatur.

(4) L. 32. ff- .De-paf, qel eonty.

I

, Ce) Nifï» quis vel depofito fe obtulerit , aut in,ipfi.us gratiam

vel utilitatem contra&tum fit ; in his enim duobus cafibus

culpa leviflima tenetur. depofitarius. 24rg. eff L. 1. &. 3. ff.

Depof. vel contr. €d d. |. 1. &. 52 pecumam ff. eod. &8 L 4

; de reb. cred. vcl íi honorarium accepit , & fic utriuíque.in-

tereft-&c tunc culpa levi tenetur,. L. . $. 2. f. Comuzod, vel

€0ntr.

$. XIV,

Depofitario tandem datur a&io depöfï'riï contraria

ad indemnitatem depofitz rei nomine confequendam,

fi quas impenfas neceffarias fecerit, vel (i quod dam-

num dolo vel culpa. deponentis perpefius fuerit.

(2) Quamvis autem dolus depofitarium infamem red-

dat, non tamen idem operatur in deponente (4):

quippe qui nihil in f& recepir; & ,.fi quid depofi-

Y^

tario abeft, id a cafu eft, aut pro ejus officio ac fide

erogatum.

€24) L. 5. m pr. L 8. L. xz. L 23« f ;D'epoj: vel coutv L. 6t

. 6. ff de Furt.

(&) & z. Jnfl. de Pena tem. lit. L. $. . Depof. vel. contz. L.

6. S. ult. ff. des bis.qui Hmt. znf.

(

C

f

Z

N

fa.

N

J

N

/-//

4

55

—

COROLLARIA

EX JURE CIVILI

I

,A.[Utuzzm ex fua natura non eff gratuium,

&

r1i

Commodm:um pozejl conft jlere in re fün-

gzbzlz

I11

Conditione zmplem Emptorzs ejl perzcu-

]um , licet pars ret vendita ante e]us unple-

mentum perdua fuerir.

I V.

Mandatum rectpit- honorarium

16

EX JURE CANONICO.

$

I.

V fcarius perp-ez"zfus agere potefl pro Juribus

Ficarie fug , ettam fine mandato Redoris

prin C palis.

I 4.

Pars lutgans cogt potefó , ut. communia

inftrumenta. edat.

-

TiÍ

Producens ;'fzjirumenta cenfetur omnia in

eis contenta confteri.

1 V.

Conatus in criminibus , licet effelus non

'fequ-amr , puntri poteft.

ts

« AT

m

i z-*ïnx N

.

PSSS

w

-

o

m n

-

t

E

i

E.

B

NG

de

a

vt ss E n

x

Tésaepipre

3€

p

a

Es

D

i

As

A

fs

3.

P

E-

i

v

TE

u-

ve

de

r

-

x

i«

*

AR

"r

ass

s

s

Z

.

7)

t

3

" u

A

E

:

F.

p

w

E.

V

73

n

e

«

t

"

:

E:

Ibó i or P P

*

-

LA

W

2

zi

RMMENMMeeo TE S

-—

a

m

—

ÓTR

"-

s

o

E

H

diycmeeGettience

u

—

-

—

l——

—

-

-

-

--

-

-

T

:

CTCNM

ET.

m

u

s

z

3

P

T

*

z

lag

E um n i a.

T ER P

"

u

R

T

1

E

&t

s

-

&

-

sE

d

x

E

«.s

.

R

N

|

3

B

d

t

P

1

]

*

E

m

-

E

eu

ss

E

m

s

(..

:

MEMUMINRAE

x

—

É——

AK

Ls

RA ag

VE As

a

Ed

A

X

—

em

20

|

Q. D.

B

V.

|

DISSERTATIO INAUGURALIS JURIDICA

"

[

R

o

[

$.

DEPOSITO

iil

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Q u 4 N

Balance Q

s

D EO SOLO PR/ESIDE,

O

e

E X- H O.NOR1FLI'CO

Focus

ä

1

ZLLZ/ STRIS FACULTATIS JURIDICZE

D EXCUuR ETO

IN ALMA ARGENTORATENSIUM

eo

UNIFERSITATE

us

PRO LICENTIA

SUMMOS IN UTROQUE JURE HONORES

52

E T PRIVILEGIA DOCTORALIA RITE CONSEQUENDI ;

DIE L. FEBRUARII A. R. S. MDCCIIX

SOLEMNI ERUDITORUM DISQUISITIONI SUB?ICIT

PETRUS SEGRET;

ARGENTINENSIS

ROL«X C

p

Ü

ä

ARGENTORATI,;,;

Typis FRANCISCI CHRISTMANN, Excellcntllf R«egii Adminiftti

in Alfatia TyPooraPhx

Rs a

*ä/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com