KaI600-654_4
author: Schwend, Georg Lorenz

R

B. C. D.

DISSERTATIO RNAVGVRALIS JVRDICA

POSS ESSORKRI O,
VT AJVNT,
SVMMARTISSIMO
EUSQVE
DIFFERENTIAAPOSSESSORIO
V ORDINARIO S. SVMMARIO,
QVAM
IN ALMA ARGENTORATENSIVM VNIVERSITATE
SINEPR1½ÆIJIDE
EX DECRETO

NAMAGNIFICI JICTORVM
ORDINIS
3 PRO-LICENTI A
PRIVILEGIA ET HONORES DOCTORALES
IN VTROQVE JVRE RITE CONSEQVENDI

Ao bD. lI ocYohρ⅝R. MDCCXIL.
SOLEMNI ERVDITORVM CENSVRE SVBJICIET

GEORGIVS LAVRENTIVS
SCHWEND,

ARGENTORATENSIS.

ARGENTYORATI,
Typis MELCHIORIS PAVSCHINGäRI, Typogr.

VIRIS.
PER ILLVSTRIBVJ,

EXCELLENTISSIMILS, GENEROSlSSIMIS.
AXIIEOVE STRENVIS

DOMINIS.
DOMINIS-=

DIREXGRI
CONSILIARIIS

NOBILITATIS IMMEDIANTA ALSATICXE
INFERIORIS

QQLCLCkhRpDINA RIIS
ASSESSORIBVS
DOQMINIS8
ET PATRONIS 8VIS
OPTIMIS MAXIMIS,

PELICITATEM ET SALVTEM.
PERPETVAM!

„ WTRIO9
Vr Uͤuſtres, Exocellentiſſimi,
Generoſisſimi, Maximeque otrenui, 11

DOMINI CLEMENTEBS82,
PATRONI GRATIOSISSIMI! I

— — — — — — BEB

2

ERdentiſſimum gratiſſimi pecto-
Bris mei ſenſum, poſtquam, Ma-
Decenates & Patroni Gratioſis.
ES Umi! in fidelium, qui Rege-
Né ſta VESTRA judicialia curant,
2 miniſtrorum numerum ali.
“ —α quot jam ab hinc annis non
tantum a Vobis receptus, ſed & ſingulari ſubinde
bene-

benevolentiæ inſi ignis favore ſum circumfuſus,
aptisſimis enuntiare verbis non poſſum. Hoc
quidem meis in viribus non eſſe doleo vehe-
menter. Sed illud ipſum, quod beneficiorum
Veſtrorum magnitudinem agnoſcam, ſollicitu-
dinem meam ſolatur. Scio enim Vos, SCIEN-
TIARUMET VIRTUTUM, Vera, emi nentiorisque
Nobilitatis FAUTORES! gratæ imaginem
mentis, non in externa verborum turgentium
pompa, ſed in cordis ſincera, ſimplicique devotione
quærere. Hujus quodvis ſignum Vobis gene-
roſo judicio purum penetralilum candorem de-
tegentibus pro magnifico habetur. Itaque eo con-
fidentior publicum hoc, quod ſolum in mea
poteſtate eſt, obſequii addictiſſimi monumen-
tum extruo, quo benigniore & faciliori, VIRI

SCMM ! pagellas haſce ILLUSTRISSIMIS

VESTRIS PNGNINIBUS dedicare, mihi
conceſſiſtis affectu. Præteritorum memo-
ria beneficiorum, jucunda præſentium poſſeſſio,
humillima futurorum ſpes, ferventes admovere
debent ſtimulos, ut omnibus animi viribus ad
nutum VESTRUMerectus DEO AUSPICE, ſub
AUGUSTISSIMI REGIS noſtri tutela, ad imi-
tamentum Fratris mei Charisſimi, VOS ſolos
902 ſuſpi-

ſuſpiciam, amem, reverear, venerer, proque
incolumitate Veſtra perenni, & flore famili.
arum Veſtrarum excelſarum nunquam marce-
ſcente humillima Vota offerre ſtudeam indeſi-

nenter

ILLVSTRISSIMORVM NOMlI-
NVM VESTRORVM, ENCELLENTISSIMA-
RVMQVE GENEROSITATVM.
VESTRARVM.

;— &§ ——- —

Eternus Cultor & Cliens
obſequioſisſimus

GEORGIVS LAVRENT. SCHWEND,
Argent.

*

DISSERTATIO JURIDICA-

DE

POSSESSORIO, UTAIUNT,
SUMMARIISSIMO
EIUSQUE

DIFFERENTIA A POSSESSORIO
SUMMARIO.

PROOEMIVM.

Se RNüignem nuper differentiam
fſub præſidio LINCKIANO,
E quæ petitorium inter &
fpoſleſſorium intercedit, o-
R ſtendi. Nunc ob materiæ
nexum „ cum pro Licentia ſummos
A in

in utroque Jure honores capeſſen-
di inauguraliter, ut ajunt, diſpu-
tare juſſus ſim, quia poſſeſſorium a
DD. in ſummarium & ſummariiſſimum,
vel quod eodem recidit, in ordinari-
um & fſummarium dividitur, ſpeciatim
de Poſſeſſorio ſummariiſſimo agam, ſi-
mul ejus differentiam à Poſſeſſorio ſum-
mario traditurus. Cui labori, ut
DEus T. O. M. faveat, humillimâ,
quæ creaturam decet, veneratione
ſupplico. 1.

7ES. I.
Q ſint cauſæ ſummariæ, cur poſſeſſo-

rium Judicium ſummarium dicatur, quid
ſit poſſeſſorium, quid poſſeſſorium ſum-
marium, quid ſummariiſſimum, cur ſumma-
risſimum nomine ſummarii, cur ſummarium
nomine quoque ordinarii veniat, cui Juri hæc
diſtintio originem debeat, quæ ſit inter u-
tramque ſpeciem differentia? ordine tradam.
Summariæ cauſæ ſunt, in quibus ampu-
tatis dilationibus & prætermiſſis ſolenn hu⸗
cele-

celeriter proceditur, ita tamen, ut ordo Judicii
fundamentalis ſervetur, priusquam cauſa deci-
denda veniat, cognitione facti & legitima, ad fi-
nem tamen propoſitum neceſſaria, probatione ſem-
per præviis. vid. PFANKUCH. de poſſeſſ. ſummariiſſ.
Cap. 3. §. 2. & ibi alleg. BARTOLUS in exivav. ad
reprim. ſub verbo ſummarie & in l. I. S. fin. . de præt.
ſuupul. Alex. in l. ſumma pr. . de cond. ind. & conſ. 6.
„. 2. Vol. 3. conſ. 96. n. 13. ſeq. Vol. 4. Non tamen
ſemper excluduntur exceptiones altiorem requi-
rentes indaginem. Conſulatur quoque Lex 3. §. ibi-
Jem 13. . adexhib. in qua exceptiones pacti conventi,
rei judicatæ, jurisjurandi, doli, admittuntur.
Verum ſunt & ſummariæ cauſæ, in quibus tales
exceptiones ad directum Judicium ſeu cauſam

principalem remittuntur.

THES. II.

Haarum cauſarum ſummariarum multæ pro-
ſtant ſpecies, multa exempla, quæ hic recen-
ſere noſtri non eſt inſtituti. Sufficiat ſcire, quod
poſſeſſorium Judicium etiam ſummariis cauſis an-
numeretur; Ratio eſt, quia tam multas ambages,
quæ in Judicio petitorio deſiderantur, non ſunt
neceſſariæ. Id quod patet ex ejus definitione;
nam poſſeſſorium Judicium eſt, in quo agitur
AQAQ 2 non

non de jure rei, ſed de Jure aut facto poſſeſſio-
nis. Quia itaque Jus poſſeſſionis aut ejus factum
facilius probari poteſt; cum poſſeſſio, tanquam
res facti, facilius in oculos incurrat, quam ipſum
jus rei; cum porro poſſeſſor præſumatur Dominus,
donec probetur contrarium, & ſic poſſeſſor ab
onere probandi liberetur; ideo celerius in Ju-
dicio poſſeſſorio procedi poteſt.

ZIES. III.

Definitio nobis oſtendit, quod duplex ſit
poſſeſſorii cognitio. Altera inquirit in jas poſ-
ſeſſtonis, altera in factum ipfum poſſeſſionis. Alia
enim eſt quæſtio, ſi quæram, an quis jure poſſ-
deat, auf an adſit vitium peſſeſionis? alia autem
quæſtio, an quis vi turbalus, an vi dejectas fuerit!
Sed quia factum poſſeſſionis rurſus facilius pro-
bari poteſt, quam Jus, quod ex facto poſſeſſio-
nis mutuamus, ſcu præſumimus, ratio diat, in
rei natura quoque fundatum eſſe diſcrimen inter
poſſeſſorium, in quo de jure poſſeſſonis, & inter peſſeſſori-
um, in quo de facto poſſeſſionis quaæritur; proinde
prius magis ad erdinarium, poſterius ad exiraer-
dinarium ſummarium aut ad proviſionale accedere. Ita-
que quia in his poſſeſſionum ſpeciebus duo gradus
ſummariæ cognitionis, quæ ad majus vel minus
incli-

( S5S) -

inclinant, ſpectantur, ideo poſſeſſorium illud,
in quo agitur de juſtitia poſſeſſionis, ſSammarium,
illud autem poſſeſſorium, in quo agitur tantum de
verificatione hujusfacti, an quis poſſideat aut teneat?
an quis dejectur fuerit? quia minor hic moleſtia
& labor eſt cognitionis, ſammariiſimum appellari
non poſſe hæſito. Quia tamen prius poſſeſ-
ſorium, quod modo ſummarium nominavi, magis
ad ordinarium Judicium, eo quod probationes al-
tioris indaginis quandoque admittit, inclinat, ideo
non abſurde hoc poſſeſſorium nomine orainarii re-
ſpectu alterius poſſeſſorii, in quo omnes hæ ex-
ceptiones excluduntur, appellari; alterum vero
poſſeſſorium propter celerrimum ejus proceden-
dimodum, quippe qualitatem ſuam abſolute reti-
net, ſimpliciter ·ummarii aut moewentauei nomine
inſigniri recte poſſet.

TES. IV.

Ita, ſi ſecundum rectam & ſanam legum
Civilium interpretationem, & juxta Jurispru-
dentiæ naturalis ductum ratiocinari velimus, res
ſeſe haberet & habere ſic deberet. Ita quoque duos
adus poſſeſſorii in cauſis Eccleſiaſticis introduxe-
runt Galli, Recredentiam, la Recreance, & plenam

manutentionem, la pleine maintenüe inter ſe diſtin-
A 3 goyuentes;

8 ( 6) r-
guentes. Verum ſpecialius ſummariiſſimi poſ-

leſſorii ſpeciem informaverunt Jurisconſulti Ger-
mani, de qua nunc quoque nobis ſermo erit.

THES. V.
Negat quidem PFrANNKUCH hoc & omne
ſummaruſſimum in Jure communi fundatum
eſſe, multumque operæ ponit in refutandis Do-
Goribus, qui hujus ſunt opinionis, inter quos
ſunt GAILIUS Lib. I. O. 5. n. 2. FACHINXEUS 8.
controv. 15. Verſ. & Verum. BLUM. proem. Cam.
1. 31. §. 3. POSTIUS tract. mandat. de manuten.
obſerv. 4. u. I. & plures alii apud TREUTLERUM
vot. I. Diſp. II. lit. e. Nos breviſſimis (1) Momenta-
neum poſſeſſerium, quod in Jure noſtro Civili absque
omni diſputatione fieri debet, maxime differre de-
bere ſtatuimus ab Interdicto uti poſſidetis, in quo
quæritur, an inſta ſit peſſeſſio,nec ne? hoc ultimum enim
non poteſt momentaneum dici, quia ibi non poteſt
ſupponi momentanea poſſeſſio, ſed firma, nec mo-
mento ibidem firmatur poſſeſſio, ſed requiritur
indago Judicis, an juſta ſit poſſeſſio, an poſſidens
ab adverſario vi, elam, aut precario poſſdeat; requi-
runtur probationes ex parte actoris plenæ, deſi-
deratur plena hujus juſtæ vel injuſtæ poſſeſſionis
cognitio; per conſequens magis ordinarius mo⸗
us

6 (7) es-
dus procedendi hic exigitur, quam in illo poſ-
ſeſſorio, in quo celerrimo modo proceditur, in
quo nulla juſtæ poſſeſſionis eſt informatio, in
quo tantum quæritur, an quis de facto poſſideat
aut poſſederit; unde nullus dubito, & Interdictum
recuperandæ poſſeſſionis, in quo tantum quæri-
tur, an quis vi fuerit dejectus ex poſſeſſione an-
tea habita, & Interdictum retinendæ poſſeſſionis, in
quo de ſimplici facto poſſeſſionis turbatæ quæri-
tur momentaneis poſſeſſoriis accenſere. Facit
huc lex 8. C unde Vi, quæ Interdictum momentariæ
poſſesſionis non ſemper ad vim puhlicam vel pri-
vatam pertinere dicit; unde concludi poteſt, idem
etiam ad Interdictum uti posſidetis pertinere
poſſe, quas cauſas mox audiri debere ajunt Impy.
Arcad. & Honorius. conf. quoque lex unica C. ſi de
moment. peſſeſſ. fuerit appellatum; in qua manife-
ſtum ponitur diſcrimen inter Judicium ſuper poſ-
ſesſione & inter Andiciunn ſuper ejus momento.
Ajunt enim dicti Impp. VALENTINIANUS,
THEODOSIUS & ARCADIUS: Cum (1) de poſ-
ſesſione (2) & ejus momento cauſa dicitur; alia ita-
que eſt cauſa poſſesſionis, alia eſt cauſa mo-
menti poſſesſionis; ut itaque illa posſit cadere in
poſſeſſorium ſummarium, hæc vero in poſſeſſori-
um momentaneum ſeu ſummariisſimum. Con-
firmant hanc opinionem reliquæ leges a ſupra
laudatis auctoribus allegatæ. 2. Summariisſimé
in

6 (8) *-
in Jure noſtro Civili procedi debet, ſi quæſtio eſt
de ſequeſtratione eo tempore, quo periculum amit-
tendæ rei imminet. Tunc enim committitur
poſſesſio ſaltem cuſtodienda, donec conſtet, quis
poſſeſſor legitimus conſtitui posſit, ſaluo rurſus pe-
titorio. Quod ſi tertio committi poteſt poſſesſio,
cur non uni litigantium quoque Jura noſtra hanc
detentionem conceſſerint, non video, cum pote-
ſtas eam ſic committendi, poſitis ſc. terminis ha-
bilibus, nullibi ſit Judici ademta.

THES. VI.

Imprimis vero huic noſtræ opinioni calcu-
lum adjicit Jurisprudentia Civilis Imperüi Roma-
no-Germanici, quæ poſſeſſorium ſummariſſi-
mum illuſtri quadam conſtitutione ſtabilivit in ca-
ſu poſſeſſionis litigioſæ, quam ordinatio Came-
ralis p. 2. Iit. 2. S. Ob auch. nobis exhibet. Hanc,
ut ſupra præoccupavi, PFANNRUCH. pro plane
novo invento Germanici Juris venditat; Verum
recte GAILIUS cum ſupra allegatis DD. arbitra-
tur, eam modo, quo dixi, fundari in Jure
communi. Non maie, credo, faciemus, ſi ipſum

textum hic apponamus.

TIES.

6 ( 92) -
TIES. VII.

Continetur hoc interdictum ſummariiſſi-
mum in Ord. Cam. p. 2. tit. 21. de Poſſeſſione
litigioſa SF. Ob auch, ſequenti tenore: Ob auch
im obberuͤhrten Fall (Uitigioſæ ſc. poſſeſſionis)
zwiſchen denen Partheyen, die ohne Mittel
dem Reich unterworffen, die Gewehr, Poſſeſ-
ſion oder quaf aus redlicher Anzeigung/, zweif⸗
feliche und ſorgliche Emporung, Weiterung,
und Aufruhr darauß zu beſorgen, ſollen Cam⸗
mer⸗Richter und Beyſitzer Gewalt und Macht
haben, uf Anruffen der Partheyen oder fuͤr
ſich ſelbſten ex officio die Poſſeſſion zu ſequeſtri-
ren, oder aber der quali poſſeſſion halben an
ſtatt der Sequeſtration beyden Theilen zu gebie⸗
ten, ſich derſelben zu enthalten, alsbalt daruff
ſummarie ohne einigen gerichtlichen Proceſs,
oder andere weitläuffi e Außfuͤhrung der Sa⸗
chen zu erkennen, welchem Theil die Poſſeſſion
oder quali einzugeben oder zu inhibiren ſey,
ſich derſelben biß zu endlichem Außtrag des
Rechtens in poſſeſſorio oder petitorio zu ent⸗
halten, und ſo das beſchehen, ſoll alsdann
ſolchs keinem Theil an ſeinem Inhaben oder Be⸗
ſitz im Recht nachtheilig ſeyn.

B THES.

THES. VIII.

Faciamus brevem hujus textus Analyſin.

Primo enim hic quæſtio eſt, de poſſeſfone litigio-
ſa; id eſt, de poſſeſſione, ſuper qua diſputatur.
2. De poſſeſſiene vera vel quaſi, i. E. de poſſeſſ. rerum
corporalium vel incorporalium. 3, De aeraque
poſſeſſione dubia, ita ut Judici non ſtatim appareat,
cui ex partibus ſit adjudicanda. 4. De poſſeſſio-
ne mulitis turbis & periculoſis ſeditionibus expoſita,
proinde metum inanis litis injiciente. S. De poſſeſ-
ſione velſequeſtranda, vel 6. unius ex partibus cuſtodiæ;

ut ajunt, interimiſticæ, ſeu proviſionali, & quidem

per modumſummarium ſine ullo Judiciali aut amba-
gioſo proceſſu commititenda, aut 9. quaſi poſſeſſione
untrique inhibenda, donec 9. poſſeſſerium ſeu 10. peti-

torium ſit ad liquidum perductum. Patet inde hoc

Judicium ſummarium non habere pro ſcopo ad-
judicationem ipſius poſſeſſionis, ſed tantum fidu-
ciariam ejusdem ad interim commendationem, cu-
jus generis detentio ſequeſtro datur. ibi: Und ſoll

alsdann ſolches keinem Theil an ſeinem Nʒ.
Inhaben, oder NB. Beſitz im Recht nach⸗
theilig ſeyn.
TIES. IX.

Si itaque Jure Civili, ut jam dixi, permiſ-
ſum eſt ſine ſtrepitu Judicii in periculo inanis
3 litis,

litis, poſſesſiones rerum ex officio ſequeſtrare;
quo caſu ſequeſter non niſi detentor, aut Inhaber,
conſtituitur, certe ex eadem ratione eodem Jure
licebit uni ex partibus cuſtodiam poſſesſionis com-
mendare, donec verum, id eſt, ordinarium poſſeſ-
ſorium ſit finitum. Nam e. g. in ordinario poſſeſ-
ſorio poſſesſio retinendæ poſſeſſionis, utrinque ne-
ata poſſesſione, dubium redditur turbationis fa-
Rtum; Itaque neceſſum eſt, ut in hoc dubio ſenten-
tia quadam prævia, vel poſſesſio ſequeſtris ad eam
cuſtodiendam, vel uni ex partibus litigantibus ad
eundem finem committi posſit, ut definitive exa-
minetur, quis turbans, quis turbatus, quis in quieta
poſſesſione manutenendus, quis non ? qua
ratione hæc poſſesſionis commisſio ſurrogatum fe-
queſtrationis fit & ſententia, quæhanc poſſesſionem
committit, vim tantum interlocutoriæ nanciſcitur.

7455. X.

Negari tamen nequit, poſſeſſorium hoc
ſummarium ſic dictum quatenus opponitur or-
dinario, aut hoc ſummariisſimum, quatenus op-
ponitur ſummario, expreſſiorem & dilucidiorem
Ordinatione Camer. formam accepiſſe. Definitur ita-
que peſſeſſerium ſummariiſimum eſſe illud Jadicium;
in quo ſtatim poſt nudam * inſpeltionem in ler⸗
. 2 culs

(12) -
culo armorum, turbarum, aut ſeditionum poſſesſio utrin-
que dubia per decretum interimiſticum vel tertii alicujus
vel uniuspartium litigantium ſiduciæ committitur, donec
lis in poſſeſſoris ordinario vel petitorio ſit terminata.
Natura hujus, quod modo definivimus Interdi-
Sti, cæteris plane adverſari judiciis videtur; nam
non niſi in caſu ſummæ necesſitatis dandum eſſe
hoc Judicium concludunt; ſiquidem proceſſus
decernuntur à Judice absque partis interpella-

tione, Judex inchoat ab executione, poſſesſio-
nem vel ſequeſtrat, vel inhibet, vel uni ex par-

tibus committit; cognoſcit præceps, non admit-
tens exceptiones vel defenſiones alias Jure per-
miſſas, ex inſufficiente ratione judicat, incertam
ſententiam dicit, qua litem non finit, proinde
nec abſolutionem nec condemnationem veram
pronunciat. Certa proinde requiſita poſuiſſe Im-
peratorem & Status, ſine quorum concurſu plane
ceſſare, nec reddi debet hoc Interdictum, docet
PFANKUCH. lih. I. c. 7. §. I. d. er.

6. XI.

Requiſitum primum, quod lib. cit. S. 2. ponit,
eſt, ut partes litigantes ſint Imperio immediate ſub-
jectæ, O. C. tit. 21. S. ult. p. 2. ibi: zwiſchen denen Par⸗
theyen, die ohne Mittel dem Reich unterude⸗
nN. fen

(13) -
fen. Aſt hoc non proprie eſt requiſitum formale
ratione ſubjelti ſeu ipſius actieniz, ſiquidem hoc
ſummariistimum Judicium poſſeſſorium etiam in
inferioribus & provincialibus ſupremis tribunali-
bus inſtitui poteſt. Sed eſt requiſitum formale
ratione adiunct: ſeu competentiæ ad fundandum fo-

rum Camerale.

7ES. XII.

Secundum ait eſſe requiſitum, ut utrinque
lis ſit de poſſesſione vel quaſi conmſervanda. Sed
huic ſe opponunt GAILIUS O. 5. u. 8. ejusque
aſſeclæ & novisſime MOSER in tr. cui titulus,
Einleitung zu dem R. H. R. Proceß. part. 4.
puncto. X. de peſſeſſ. ſammariisiso Lag. 728. & 729.
& ſeqq. Nos putamus litem componi poſſe ſi
diſt. inter ſummariisſimum directum & utile. Di-
reczum quidem ex verbis expresſis Conſtitutionis
Imperii de litigioſa poſſesſione neque ad adipi-
ſcendam neque ad recuperandam poſſesſionem
facile intentari poterit; quippe verba Conſtitut.
reſpiciunt Irrig⸗ und Streitigkeiten um Einha⸗
ben oder poſſell eines Guts oder Gerechtigkeit,
alſo daß ſich NB. jeglicher vor einen Beſitzer des
ſtreitigen Guts oder Gerechtigkeit hielte. Quod

.

ſi vero mentem & ſpiritum hujus conſtitutionis
B 3 inda-

(14) 28-

indagemus, quæ caſum necesſitatis ſupponit, &
periculum armorum, turbarum aut ſeditionis amo-
vere cupit, certe ſi tam ratione recuperandæ, quam
adipiſcendæ poſſesſionis dubiæ par exſurgeret me-
tus, nullus dubito, quin Judices ſupremi hoc in ca-
ſu ad remedium hoc ſalutare confugere posſint;
quo enim caſu ſequeſtrare licet poſſesſionem-
eodem etiam ex cauſis gravibus Ppoſſesſio uni ex
litigantibus adhibitis omnibus cautelis neceſſa-
riis, eodem quo ſequeſtro data fuiſſet modo,
interea committi poteſt ſine dubio, & id eo magis
cum nec hæc conſtitutio, nec Jus Civile, quod in
Imp. ſubſidiarie eſt receptum, refragetur. Supponit
autem MosSER Caſus, ubi vel neuter tempore
litis motæ in poſſesſione fuit, vel ubi vacans
poſſeſſio exiſtit durante lite, vel uterque liti-
gantium ſimul poſſeſſionem arripuit. In his
Caſibus, air, koͤnne der R. H. R. nach Befinden
dem einen Theil die poſſeſt ſolang in dem ſum⸗
mariiſſimo zuſprechen, biß die Sache in poſſeſ-
ſorio ordinario genugſam zum Spruch inſtruiret
iſt ꝛc. Gleiche Bewandniß habe es, wann
erſt pendente lite die poſſeſſion vacant worden,
und beede Theil zugleich ſolche ergriffen da wuͤr⸗
de zuweilen beedes caſſirt und ex officio etwas
verordnet. Firmat præſertim hoc ipſum præju-
dicio Judicii dulici, quod poſſeſſiones ex parte
Montisbeligard, & stuttg. apprehenſas Snnullavit: &
um-

(15) -
ſummariisſimam poſſesſionem Seutigardienſi: DucN
adjudicavit. Noſtrum tamen non eſt, de hoc præ-
judicio judicium ferre. Eo tantum fine fuit ap-
poſitum, ut probarem, Judicium Aulicum extra
caſum conſervandæ poſſeſſionis etiam ſummari-
iſſimam poſſesſionem adjudicaſſe. Non dici
poteſt, quod hic caſus retinendam poſſesſionem

reſpiciat, nam ſupponitur utrumque pendente

lite poſſesſionem arripuiſſe; tunc enim neuter poſ-
ſeſſor dici poterat, quia pendente lite nil erat inno-
vandum. Erat hoc potius acquirendæ poſſeſſionis.

THFES. XIII.

ZTertium requiſitum eſt, ut poſſesſio ſit utrin-
que dubia, ibi: die Gewehr, poſſesſion oder
quaſi aus redlicher Anzeigung zweiffelich. Eſt
autem poſſesſio dubia explicanda ex ipſa Conſti-
zutione O. C. tit. 21. p. 2. §. I. §. in verbis: daß
ſich jeglicher fuͤr einen Beſitzer des ſtreitigen
Guts oder Gerechtigkeit hielt; poſſesſionem
ergo reddi dubiam, ajunt, quoties alter alterius
poſſesſionem negat, & uterque per actus poſ-
ſeſſorios ſe magis posſidere affirmat, conf. . 1. §.
3. . uti posßidetizg. GAILIUS L. O. 5. . 5. Unde
varii actus poſſeſſorii, & ſubſecuta una vel altera
turbatio probari deberent.

THES.

TWIES. XIV.

Quartum requiſitum eſt, ut de dubia poſ-
ſesſione Judici probabiliter conſtet o. C. d. . ibi:
Und das redliche Anzeig haͤtte. Perplexus er-
go demum Judex hoc Judicium dabit, nec quæ-
libet indicia ſufficient; ſed probabilia & veritati
accedentia; hoc enim eſt quod continetur in ver-
bis, redliche Anzeig; quorum cxamen Judicis
prudentis arbitrio merito committitur. Nuda
tamen fama non ſufficit.

TEES. XV.

Quinto requirunt metum armorum aut ſeditio-
nis, ſorgliche Empoͤrung, Weiterung und Aufruhr.
Vanus non ſufficit, nec minæ. Talis enim requiri-
tur, ut inde pacis publicæ turbatio aut læſio in Impe-
rio posſit metui. Unde exigunt ſeptimo, ut præ-
ſens diſcrimen & partes hinc inde in procinctu
ſint; periculum ergo debet imminere. Ita quo-
que in Rhetoricis definitur metus proprie ſic di-
tus, quod ſit animi commotio ob præſens ſeu
imminens malum. Ultimo addunt, ne aliter hoc
Judicium detur, niſi prius Judici etiam de im-
minentibus armis & in procinétu exiſtentibus
Ppar-

artibus veriſimiliter conſtet; ſed hoc- ni fallor,
requiſitum ſpectat ad quintum & ſequentia quan-

do enim metus armorum imminentium, ſeditio-

nisque præſentis fundare debet Judicium, id

probari vel veriſimilibus argumentis doceri de-
bet. Eſt proprie requiſitum formale eorum, quæ
antea requirebantur.

JHES. XVI.

Differt autem ſummariiſſimum hoc poſſeſ-
ſorium à ſummario poſſeſſorio vel ſi mavis di-
cere, a poſſeſſorio ordinario; I. Quod in or-

dinario poſſeſſorio quidem ſummarie procedatur,

& hoc reſpectu ſummarium dicatur, plena ta-

men in eo cognitio deſideretur ar. l. 2. Cod. de
Carb. Ed. In ſummariiſſimo vero probabilis Ju-
dicis ſuſpicio vel veriſimilis à parte facta demon-

fſtratio ſufficiat. Quod (2) in illo exceptiones

altioris indaginis admittantur- in hoc vero non.
PFANNKUCH. d. J. 3. Quod in ordinario poſ-
ſeſſorio obtineat ſolummodo officium Judicis
mercenarium, in ſummariiſſimis autem offici-
um quoque nobile; id eſt, in ordinario ſum-
mario Judex ad inſtantiam partis & non niſi im-
ploratus judicat; In ſummariiſſimo etiam pro-
prio motu cognoſcere queat, ibi: oder
C fuͤr

—3 (18) 2-

fuͤr ſich ſelbſten ex officio die poſſefſion zu ſe⸗
queſtriren, oder aber der quafi poſſeſſion hal⸗
ben beyden Theilen zu gebieten.

ZHES. XVII.

Quaria differentia conſpicitur in objecto &
fine; In ordinario etiam cauſæ privatæ & levio-
res judicio locum dant; In extraordinario ve-
ro tantummodo cauſæ graves & publicæ quod-
dam exitium minantes cognoſcuntur. Violen-
tiæ enim publicæ reſiſtitur inſtituto hoc judicio;
non vero ſemper illo.

2HES. XVIII.

AQuintum diſcrimen reperitur in effectu. Ju-
dicium hoc non producit ſententiam definiti-
vam, uti poſſeſſorium ordinarium, ſed tantum

interlocutoriam. Interloquitur enim Judex,
quis interea, dum de Juſtitia poſſeſſorii ordina-
rui litigatur, poſſeſſionem cuſtodire debeat;
PFANNRUCH. 6. IS8. . 2. d. iraci.

1ES.

5 (19) -2
TES. XIX.

Sexta diverſitas invenitur in modo vel addi-
cendi vel tenendi poſſeſſionem adjudicatam.
Poſſeſſio in poſſeſſorio ſummario ordinario ad-
judicatur eo fine & modo, ut poſſeſſor fiat re-
vera & proprie poſſeſſor; id eſt, ut rem tene-
re poſſit animo rem ſibi habendi. Aſt in hoc
poſieſſorio ſummario extraordinario ſeu ſumma-
riiſſimo non proprie poſſeſſio adjudicatur vel te-
netur, ſed tantum fiducia ſeu cuſtodia poſſeſ-
ſionis ad interim, donec verus poſſeſſor à Judi-
ce determinetur, Qui itaque hic tenet, non
eſt poſſeſſor, ſed detentor, qualis eſſet depoſi-
tarius ſeu ſequeſter, qui rem tenet nomine
alieno ſeu futuri victoris, animo rem ei reſtitu-
endi, cui Judex in ordinario veram eſt ad judi-
caturus poſſeſſionem; unde etiam dicitur, uti
ſupra jam id tetigimus, quod hoc poſſeſiorium
ſummariiſſimum ſit ſurrogatum ſequeſtrationis.

THES. XX.

Differentia ſeptima adducitur, quod ſumma-
riiſſimum ſit tantum retinendæ poſſeſſionis; or-
dinarium vero ſummarium etiam acquirendæ &
C- 2 recu-

2 (20) -

recuperandæ eſſe poſſit; ſed ſupra jam aliquid
circa hanc differentiam eſt monitum, nec vi-
deo rationem, cur Judex in ſimili metu armo-
rum, non poſſit tam in recuperanda quam ac-
quirenda poſſeſſione ſequeſtrare; ſi hoc poteſt,
etiam uni ex partibus litigantibus interea com-
mittere poſſeſſionem poterit.

7HES. XNXI.

Porro diſcriminant ocavo hæc duo in eo,
quod ordinarium ſummarium detur etiamſi cer-
tum ſit, quis poſſideat; ſummarium vero ex-
traordinarium non obtineat in hac certitudine,
ſed demum ſi dubia ſit poſſeſſio & ambigatur,
quis poſfideat.

THES. XXII.

Denique nono a ſententia in ordinario ſum-
mario lata appellatur, ita tamen ut nullus adſit
effectus ſuſpenſivus, ſed tantum devolutivas.
A ſententia autem in extraordinario aut ſumma-
rüiſſimo lata plane non appellatur. Quamvis enim
a ſententia interlocutoria quavis, etiam de Jure
Canonico appellari poſſit, attamen, cum tamurn
Pol-

— . — — —— ——

N — —

.
h „ . —

dwid
Vi⸗
mo⸗
a E⸗
Orek,
con-

n eo,
ſicer⸗
exr-
ndine,
grur,

ſum⸗
5 allſt
tivas⸗
mma-
erim
Jure
Antum
hol⸗

π (21) -
poſſeſſio ſit, ut ajunt, interimiſtica, proviſionalis,
ſiduciaria, ſequeſtrationis æmula, quam & aſi-
nariam vocant, atque gravamen, quod cauſatur,
in ſententia definitiva poſſeſſorii ſummarii ordi-
narii reparari queat, non video cur appellatio
hic ſit admittenda, præprimis cum Conſtitutio
Cameralis hic adverſetur. Plane a momentanea
poſſesſione etiam Jure Civili l. an. Cod quando

de moment. poſſeſſ. appell. Omnnis provocatio abſo-

lute eſt prohibita.
ZnES. XXIII.

Hæc ſunt quæ Diſſert. inaug. loco ſolenni
cenſuræ ſubjicere volui. Ilud ſaltem adhuc
obſervo, aliqua horum diſcrimina in favorem
Nobilitatis Immediatæ Suevicæ di privilegii Leepol-
dini de anno 1688. d. 21. jnu. & vi reſeripti ſunm-
mis Imperii tribunalibus inſinauati ſuo modo &
uædantenus videri ſublata eſſe. Nam quoties

Nobilibus his immediatis poſſesſio urium Regali-
um e. g. Collectarum, Vectigalium, Juris-
dictionis Criminalis &c. à Statibus Imperii

dubia redditur, toties omne ab illis inſtituen-

dum poſſeſſorium; etiamſi ad ordinarium tan-
tum referendum eſſet, in poſſeſſorium ſumma-

rüsſimum ratione modi procedendi comverſum
CQ 3 eſt;

( 22) Les-

eſt; Daß nemlichen in allen ſolchen Materien
Collectarum & aliorum privilegiorum (darin⸗
nen recht und wohl a præcepto anzufangen
fuͤrderſame proceſl und erſprießliche Huͤlffe
Rechtens erkennt, worinnen ſuper poſſeſſorio
ſummariisſime & ſola facti (der einig und al⸗

lein ante factum accuſatum gehabten Ritter⸗

ſchafftlichen poſſeſſt) veritate inſpecta executive
verfahren, fuͤrderſamſte Urtheil ausgeſprochen,
ſie die Ritterſchafft in Schwaben in ſolchen
Faͤllen utilitatis & necesſitatis publicæ paratisſi-
ma executione zu ihrer poſſeſſ. ſchleunig reſti-
tuirt, und dabey kraͤfftigſt conſerviret, alle
uͤbrige Exceptionen Ein⸗ und Gegenreden aber
ad petitorium & ejusdem definitionem verwie⸗
ſen ꝛc. Additur pœna 200. marcarum auri puri

adverſus contravenientes. Hoc privilegium ha-

hbetur in Archivo Imp. LUNIG. part. ſp. contin.
3. H. I122. Ut itaque in eorum quoque poſſeſ-
ſorio ordinario modus procedendi ſumma-
riisſimus ſit receptus.

2 3 4 5 6 7

444 Copyright 4/1999 VyMaster Gmbh wWW.yXymaster. com

1

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

R

B. C. D.

TIO NAVGVRAIAS IVRIDICA

S6§8ORIO,

VT AJVNT',

M A R IISSIMO
EUSQVE
ENTIA A POSSESSORIO
NARIO S. SVMMARIO,

QVAM
PENTORATENSIVM VNIVERSITATE
VNE PR1ESIDE
EX DECRETO

IFICI JTCTORVM
ORDINIS

9 LICENTIA

XET HONORES DOCTORALES
VE JVRE RITE CONSEQVENDI

ocoBR. MDCCXIL.
ERVDTTORVN CENSVRE SVBTIICIET

BIVS LAVRENTIVS
SCHWEND,

ARGENTORATENSIS.

ARGENTYORATI,

LCHIORIS PAVSCHINGERI, Typogr.