KaI600-64_5

r.

DISSERTATIO THEOLOGICA *2.

O BSERVATIONES
FXRGETICAS

AD LLVSTRE ORACVLVM PAVLINVM
Col. I. 15, 16, 17.

GCVAMN
ADSPIRANTE DIVINI NVMINIS GRATIA

RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICENTISSIMO
SERENISSIMO ATOAVE POTENTISSIMO DVCE Ac DOMINO,

DOMINO

C. A R O L O,

DVCE WIRTEMBERGIAE ET TECCLAE, rel. rel.
P R AESID E

CHRISTOPH. FRIDERICO SCHOTT,

S. THEOL. DOCT. Er PROFESS. EXTRAORD.
rHILOS. PRACT. ELOQV. AG PORSEOS ORD. FVBL. GONTVBERNII AGAD.
EECGTORE, sCHOLARVMGVE LATINARVM SVPERIORIS WIRTBMBER-
GIAE PABDAGOGARCHA, SOCIETATIS LATINAB BADO-
DVRLACENSIS MEMBRO HONORARIO
a. d. DE c. c IolIoccIXIX.
. PVBLICE DEFENDENT
. IACOBVS FRIDERICVS THEVRER, Schorndorfenſiͤ,
. JOANNES CHRISTIANVS FABER, Stuttgardianus,
JOANNES GVILIELMVYS DORN, Nabernenſis,
CHRISTOPH. HENRICVYSSATTI-ER, S. Joannis-Syjlv.
CHRISTIANVS GVILIELMVS SCHOLL, Münſingenſie,
CHRISTIANVS THEOPHILVS GOEZ, Nellingenſis,
EXAM. THEOL. CANDIDATI IN DVCALI STIPENDIO. S
W = A W WA A Ah
TVBINGAE, LITTERIS IO. AD. SIGMVNDI.

=2

EEEESES

I. N. D.

Nan mentibus cœleſtis ac divinæ veritatis amore im-
Lbutis major obtingere poteſt oblectatio, quàm quæ
ex verbi divini lectione ac meditatione curatiori in earum
animos derivatur, cui quippe ſpiritus & vita ineſt Jo. VI.
63., quodque ſanctiſſimas ipſius doctrinas ſedulo & cum vo-
luptate fcrutantibus veram beatitatem confert Pf. I. I. 2.
Quæ uti recte de Scripturæ ſacra: divinis oraculis generatim
dicuntur, cum 2 Tim. III. 16. 17. omnis Scriptura deπι.
Sos utilis ſit multifariam, ut homo Deo reconciliatus ad
omne bonum opus aptus evadat: ita omnium maximè va-
lent de iis, quæ doctrinam de Chriſto, omnis ſalutis vero
& unico fonte, ad quem omnia tendunt & collineant, ple-
nius dilucidiusque explanant, fidemque in ipſum nutriunt
A 2 &

4 eeier ee

S& confirmant. Et eſt profecto, cur his noſtris temporibus
id genus oraculorum ſolicite ponderemus, eorumque ſen-
tentiam diſtinéctius inveſtigemus, cum numerus eorum us-
que invaleſcat, qui clariſſimis effatis tenebras obducere, at-
que ea, quibus nihil dici poterat explicatius, in alienam ſen-
ſum detorquere ſatagunt, nullis illi quidem novis inftruùcti
ad obſcurandam veritatem argumentis, haud tamen eapro-
pter minus perniciofi, quum & eorum argutiæ novitatis
aliquam ſpeciem mentiantur, & ipſi amicorum potius quàâ
adverſariorum numero haberi velint, quod hominum ge.
nus omnium omnino eſt periculoſi ſſ mum. Neque verèò
adverſus has artes præmuniri rectius poteſt animus, niſi
ſtudioſa divini verbi meditatione, cui juxta cum gravitate
& majeſtate tanta ſimul eſt perſpicuitas, ut, maxime in re-
bus ad doctrinas ſalutis pertinentibus, pium ſuique reve-
rentem lectorem nunquam deſtituat, juſtæque interpreta-
tionis fundamenta ſibi ipſi ſufficiens pandat. Atque id ipfum
animum nobis addidit, ut, differtationis thema circumſpi-
cientes, eò confidentius illuſtre hoc, de quo agere inſtitui-
mus, Scripturæ oraculum exponendum ſumeremus;, cui
noſtræ qualicunque operæ ut divinum in cœlis Numen cle-
menter benedicat, fuique Spiritus gratia nos colluſtratos ad
zertam veritatum cœleſtium cognitionem deducat,
pis precibus flagitamus.

F. I.

JI ocus, quem ex præſtantiſſima Apoſtoli Pauli ad Coloffenſes
L epiſtola explanare inſtituimus, C. I. v. 15 — 17. in groco
fonte ita habet: 15. Oε εαραοαοα ρ 7 αοοατις, ναοατοπιοα
näagn οιαοσ 16. 5 &αντυ τͤn . r τ—Drα, T α e* Toοτ Sa-
roι αα πYπσ T & ραααπταια 7 α αοοιαανα. α ανw α*αν.
emznnτιας, τε dςXναοα, τας νσα Tα αναα ντντι α☛ ei doντσν
Ixisa 17. Kal dTασ τι6 rααον αT r ααναι ν ντιασ ν⅜
νnνs. Quze verba à SEB. ScHMIDIO ita latine ſunt reddita:
15. Lui eſt imago Dei inviſibilis; primogenitus omnis creaturæk. 16.
Quia in ipſo creata ſunt omnia, quæ in c&lis, & ' quæ ſuper terra, vi-
ſibilia & invifibilia, ſive throni, ſive dominationes, ſive principatus,
ſve poteſtates: omnia per ipſum & in ipſum creata ſunt. 17. Et ipſe
eſt ante omnia, & omnia in ipſo ſubſiſtunt.
§. II.

Vti hæc generatim ſatis plana & expedita funt: ita nec à
lectionis diverſitate aliquid oritur impedimenti, cum in tribus
his verſibus varians nulla occurrat, & quæ addita leguntur
Oebanας poſt S&ον, vel aotXαα, Oeornnε, AXeατασαςονοας poſt o-
eibrne, obſervante B. BENGELIO in Appar. Crit. ad h. I., non
codicum aliqua auctoritate, ſed Patrum tantum allegatione ni-
tantur, è& quibus Irenæus (a) & Theodoretus prius illud de Valen-
A 3 tinia-

(a) Confer. S. R. SEMLERIHiſtor. Einleitung in die dogmat. Got-
tesgelehrtheit 2. Abſchn. 1. Abth. 3. Hauptſt. in D. BAVMGAR-
TENII Unterſachung theolog. Streitigkeiten Tom. I. P. 15 I. not. (119).

tinianir recenſent, hoc verò Clemens Alexandr. (?) habet. At ve-
rò ejus generis hæc ſunt, ut ad rem ipſam veritatemque pri-
mariam, quæ hoc oraculo traditur, ſtabiliendam definiendam-
que vel plane nihil, vel parum admodum, faciant; quare et, ſi
firmiori etiam fundamento fulcirentur, negligi recte & infuper
haberi poſſent.
G. III.

Licet itaque nobis inoffenſo pede ad ipſam textus hujus ſa-
cri explicationem progredi. Quum autem verba ejus, indivulſo
nexu cum antecedentibus cohærentia, per ſe & ſeorſim, ple-
num abſolutumque ſenſum non fundant, nulla videlicet per-
ſonæ mentione factæ, cui, quæ prædicantur in his verſibus,
eminentiſſima elogia ſint tribuenda : neceſſe eſt, ut ante
omnia eorum, quæ antecedunt, ratio habeatur, ſicque, quis
ſit is, de quo hæc omnia dicuntur, definiri recte queat. In
hac autem ad Coloſſenſes, vel ut alii legere malunt, ad Co-
laſſenſes (c) epiſtola Paulus & Timotheus, cujus utriusque no-
mine data eſſe legitur, præmiſſa ſalute & apprecatione gratiæ
divi-

(?) in Excerptis è Theodoti libris & ſic dicta dodtrina orientali tem-
poribus Valentini.

(c) Inter recentiores, qui urbem, ad cujus eccleſiam data eſi hæc
epiſtola ‚Colaſſas appellatam fuiſſe contendunt, eminet Cel. Jo.
DAV. MICHAELIS; quod ut confirmet, provocat in der Ein-
leitung in die göttl. Schriften des neuen Baundes ed. altera außf.
pag. 1456. ad veterum Geographorum, verſionis Syriacæ & an-

tiquiſſimorum codicum hac in re conſenſum. Dubitari autem de
hoc

r e ee 7

divinæ 1, 2., teſtantur, ſe pro ipſis gratias Deo agere & orare 3,
certiores videlicet factos de ipſorum fide in Chriſtum & amore
in ſanctos 4., ob ſpem cœleſtium bonorum, conceptam ex pree-
conio Evangelii s. apud ipſos quoque, ut ubique locorum, an-
nunciati, multo cum ipſorum fruétu, inde ab eo tempore, quo
gratiæ cognitionem acceperint 6., inſtructi ab Epaphra, qui
& hanc ipſorum caritatem Paulo & Timotheo patefecerit 7, 8.

Atque hanc eſſe cauſam, cur nunquam ceſſent pro ipfſis orare

precibusque contendant, ut repleantur Colofſenſes cognitione
voluntatis divinæ in omni ſapientia & intelligentia ſpirituali 9.
ad vitam Domino dignè & ad omne ipfius beneplacitum inſti-
tuendam, in omni bono opere fructus ferentes, & ad cogni-
tionem Dei alacri progreſſu aſfſurgentes 1o. viribus omnis gene-
ris inſtructi juxta glorioſam ipfius potentiam ad omnem patien-
tiam & manſuetudinem cum lætitia demonſtrandam II.; gra-
tias agentes Patri, ipſos eque ac Paulum Timotheumque aptos
reddenti zad participandam ſortem ſancétorum in luce 12., libe-
ratos à poteſlate tenebrarum, atque in regnum filii fui dilecti
translatos I13., in quo habeant redemtionem per ſanguinem ipfius,
remiſſionem peccatorum 14. Et hunc quidem eſſe imaginem Dei
inviſibilis, primogenitum omnis creaturæ, reliqua. Vti verèò
ex his clarum eſt, perſonam, ad quam, quæ conſideranda no-

bis
Roc conſenſu non ſine ratione poteſt, cum, præter Herodotum
& Xenophontem, Strabo l. 12. & Plinius l. 5. Cc. 41., & ipſo

MILLIO fatente, plurimi antiquiorum codicum hujus urbis no-

men Coloſſas non Colaſſas dicant. Sed cum hæc quæſiio parum
habeat momenti, miſſam eam facimus.

bis ſunt verba, referri debeant, eſſe Filium Patris dilectum,
Tôν αν τπ αααπσ νν: ita haud minus planum eſt, Patris ap-
pellatione Deum, Filii autem ſeſum Chriſtum deſignari, quo-
rum diſerta jam mentio facta fuerat v. 3., ubi gratiæ aguntur
Deo & Patri Domini noſtri Jefu Chriſti; & hæc quidem opti-
mi Servatoris appellatio, non fcriptis tantum Paulinis, ſed &
univerſo codici N. T. tam eſt familiaris, ab ipfius videlicet Dei
expreſſa iterataque declaratione Matth. III. 17. XVIII. S. profe-
Gcta, ut id data opera probare, tantundem eſſet, ac ſoli lucem
inferre.
C. IV.
Quum veròèͤ jam de ſubjecto, quod dicunt, hujus oratio-
nis conſtet, & dubitari haud poſſit, quæecunque in ea dicuntur,
de Jeſu Chriſto dici, ad ipſa prædicata, quæ ipſi tribuuntur, ple-
nius conſideranda aditus nobis patet. Inter ea autem eſt pri-
mum, quod dicatur:
i ο0νrα Oeν ς dogarς, imago Dei inviſibilis.
Deum eſſe inviſibilem, nec oculis conſpici poſſe, cùm ipſfe teſta-
tus eſt Exod. XXXIII. 20., tùm alia Scripturæ loca 1 Tim. I. 17.
VI. 16. 1I Joh. IV. 12. 20. clariſſime docent, quod & ipſa ſpiritua-
lis ipſius natura fieri omnino vetat. Dicitur autem præterea &
alio, quam qui ad ſenſus corporis refertur, ſenſu inviſibilis
Joh. I. 18., ubi ſequentia indicare videntur, de ea Dei viſione
ſermonem ibi eſſe, quæ mentis actu fit, cui quippe in ſpiriti-
bus creatis, multò autem minus in hominibus, iisque peccato
corruptis, datum non ſit, pleniorem ejus cognitionem aſſequi,
“ aut

°% 5
aut in ipſius conſilia penetrare à temporibus æternis oceultata,
& non niſi per Chriſtum manifeſtata & explicata Rom. XVI. 25.
Hujus Dei inviſibilis αο ſeu imago dicitur Chriſtus, qui que
ſenſu ita dicatur, quæri jam poteſt & debet.

H. V.
Vti imago in genere dicit aliquid, quod alterum à ſe di-
ſtinctum ob ſui cum eo ſimilitudinem & convenientiam refert &
exprimit, ita, ut id, quod repræſentat, ex eò cognoſci & ab
aliis diſtingui poſſit: ita ubi perſona alterius perſonæ dicitur ima-
go, ejusdem cum altera vel phyſica vel moralis ſimilitudo &
convenientia, vel utraque etiam ſimul, indicari ſolet, quꝰæ quòè
eſt exactior & accuratior, eò etiam plenius & diſtinctius eam,
quam repræſentat, reſert. Sic filius patrem & vultu & mori-
bus accurate referens ipſius abſoluta & perfecta dicitur imago.
Neque dubium eſſe poteſt, quin idem hac phraſi ab Apoſtolo de-
ſignetur, qui eum, quem imaginem Dei inviſibilis eſſe prædicat,
vix dum ejusdem Dei filium dilectum dixerat, ex quo neceſſe eſt,
ut perfectiſſima ipſius imago habeatur, ejusdem naturæ particeps,

iisdemque perfectionibus ſummis inſtructus. Atque hanc eſſe

Apoſtoli mentem eò minus obſcurum eſſe poteſt, quoniam cùm hoc,
tùm alterum, quod adjungit, prædicatum ratione adſtructurus'
ſequente ſtatim verſu opera vere divina creationis & conſer-
vationis ipſi tribuit, ad eumque, quod oppido etiam ſolius Dei
eſt, omnia tanquam ad ultimum fui finem referri debere aſſe-

rit. Quemadmodum igitur non eſt, cur de alia vocis filii & pa-

tris acceptione cogitemus, quam quæ propria eſt, & naturæ com-
B munio-

10 ee.
munionem infert; ita nec tenuior aliqua vocabuli imaginis ſi⸗
gnificatio locum hic invenit, qualis in imagine Dei, vel primis ho-
minibus in creatione collata Geneſ. I. 27., vel in fidelibus per
gratiam reſtituta Col: III. 10. ulſurpatur. Graviſſime id confir-
mat locus illuſtris Hebr. I. 3. in quo aανιαυHςι rαπ α α
Xaραα ͤτ 1απ õ aur, ſplendor gloriæ & character ſubſiſtentiæ
ipfur, appellatur Chriſtus, quibus verbis ſine ſumma violentia
nullus alius ſenſus tribui poteſt, quam ex Chriſto eminentiſſimas
Patris ipfius perfectiones ab vterno reſplendere, ipfumque per-
ſonam ipfſius tanquam perfectiſſimam ejus imaginem exactiſſime
referre. Etenim cùm ipſe Chriſtus docet loh. XVII. 5., ſe jam an-
te conditum mundum gloria Dei reſplenduiſſe, tum Xαρντται
ρ νοσαοoριαο eam ipfius perſonæ repreſentationem manifeſtiſſi⸗
me denotat, quæ naturzæ ejusdem communionem neceffariòè
involvit. Xραντνις veεο & πααν -haud dubie unum idemque di-
cunt (4), nec niſi eo forte differunt, quod ubi res inanimata
perſonæ alicujus imago dicitur, hæc vox de pictis, altera vero
de celatis potifſimum vel annulo imprelſis figuris uſurpari ſoleat.
H. VI.

(à) Sic antiqui Critici, inter quos & Heſychiuy, ino7ανοο & απν
ſibi opponunt, & illam quidem per Xαρννιπποοα, hoc verò per
gααauaν Ü interpretantur, quod poſterius vocabulum umbræ Hebr. NX. .
etiam imagini opponitur, tanquam quod ſimilitudinem rei àb ipſa
re vacuam deſignet, cujus contrarium in imagine oôbtineat. Conf.
hic etiam DAN. HtEINsSII ſacr. Exercitationer ad N. YZ. ad h. J.
qui ad verba hæc quærit: quid alind quam einovæ ε0επνσιο0 92)
Aredumαανπιοo imaginem confſubſtantialein & ineuarrabilem intel-

lexit Apoſtolut?

r, e eee 11
§. VI.
Quanquam verò ex his fatis conſtare putamus, ex mente
Apoſtoli Chriſtum Dei inviſibilis imaginem ita dici, ut talis ab
æterno, atque ſic quâà ipſe Deus, dicendus ſit: haud tamen exi-
ſtimamus, ipſius ſententiam eo ſolo abſolvi, ut ſit Dei inviſibilis,
& ipfa inviſibilis, imago, ſed omnino nobis perſuademus, eam
eſſe verborum eorundem vim, ut ſimul & una quoque inferant,

Deum inviſibilem in Oearcοσνρα, ipſius imagine, conſpiciendum

ſe nobis prebuiſſe. Continet enim & offert notio imaginis du-
plicem ejus reſpectum, alterum ad rem vel perſonam, cujus eſt
imago, quamque, ut diximus, ſua ſimilitudine & exacta conformi-

tate exprimit & repræſentat, alterum ad eos, quorum in gratiam

eſt imago, quibusque ope ipfius res vel perſona, quam repræ-
ſentat, ſignificanda, notiorque eſt reddenda (e). Neque etiam
dubium eſſe poteſt, quin Apoſtolus hoc altero quoque ad homi-
nes, & maxime fideles, pertinente reſpectu optimum Servatorem
Dei inviſibilis imaginem, cùm hic, tùm 2 Cor. IV. 4., dicat, ut ſi-
B 2 gnifi-
(e) Idem obſervat. B. SiG. JAC. B AVMGARTENIVS in der Aurlegung
der Briefe Pauli an die Gal. Eph. Phil. Col. & c. ad h. l. ubi:
ααν, inquit, heiſt etwat, oder eine Perſon, ſo vermittelſt einer
hinlänglichen Aehnlichkeit mit jemand bequem iſt, dieſelbe vorzu-
Rellen, andern eine V'orſtellung und Erinnerung derſelben begzu-
bringen. Es wird alſo Sue gerley zu einem Bilde erfordert, wenn
es ein ſolches Vorſtellungs - Mittel einer unbekaunten oder unſicht-
baren Sache ſeyn ſoll, theils, daſis es der vörsuſtellenden Sache
æhnlich ſey, theils, daſs es denenjenigen, bey welchen ſolches ge=
ſchehen ſoll, merklicher und EBichtbarer ſeg, als dagjenige, ſo er
vorſtellen ſoll,

gnificet, Deum inviſibilem ſe ipſis per Chriſtum maniſeſtaſſe, &
confpiciendum præbuiſſe, cum & omnino de Jeſu Chriſto loqua-
tur, quem Pater in ipfius & Baptiſmo & Glorificatione filium
ſuum dilectum declaraverat, & totus in eo ſit, ut ea de ipſo ex-
ponat, quæ fidelium uſibus & in fide in Chriſtum confirmationi
inſerviant, & hanc ipſam ſuam aſſertionem, quod ſit imago Dei
invifibilis, argumento non tantum à creatione cùm inviſibilium
tum vilibilium per ipſum facta, ſed & ab eo petito, quod ſit ca-
put Eccleſiæ, in quo omnis plenitudo (coll. C. II. 9). habitet,
proxime ſequente v. 18. & 19. confirmet. Eſſe autem Jefum Chri-
ſtum Dei invifibilis imaginem non invifibilem tantum ſed & viſi-
bilem, aliunde etiam luculentiſſime intelligitur. Sic ipfe Chri-
ſtus id difertis verbis teſtatur Joh. XIV. 9. Sic 1 Tim. III. 16.
Deus in carne manileſtatus & conſpicuus factus dicitur. Sic
idem clarifſime Joh. I. 14. enunciatur & adſtruitur. Vtroque ita-
que ſenſu imago Dei invifibilis dicitur Chriſtus quod & B. BkN-
GELIVS Obfervat (†). Ad poſteriorem alii maxime reſpexerunt,
inter quos quze Cel. Jo. DAV. MIcnHAELETS hanc in rem affert,
licet noſtris haud plane conſona, non tamen indigna funt, quæ
legantur (g). Priorem autem omnino non efle negligendum,
gravi-

(F) In Verſione Germaniea N. T., in qua ad hune locum ita com-
mentatur: GOtt iſt anſicktbar, und folglich iſt dar Ehenbild auch
a ſichtbar: (jedoch Kchtbar in der Menſchheit oh. XIV, 9.) : wie
dann das un ſishtbare ſo wohl als das ſichthare in ihm erſchaſten iff.
(g) In ſeiner Paraphraſi and Anmerkungen über den Brief an die
Colaſſer pag. 9. ubi; ad hæc verba, fequentia obſervat: Dieſer
. Aus-

e 13

graviter & jure monuit Jo. CHRISTOFR. WoLFrFrIVsS in Curis

bilol. && Crit. ad h. l.
19 . ( ?ð — F. VII.
Ausdruch will Jo viel ſagen: GOtt ſelbſt ſey unſichtbar; er wer-
de aber durch den Sohn ſichtbar, und zwar nicht blos dardurch,
daſs ihn der Sohn verkündige, ſondern weil der Sohn ſein E-
benbild ſey, ſo daſs wer den Sohn ſiehet, auch den Vater geſe-
hen habe. Ich habe mich mit Willen bihbliſcher Kedensarten be-
dient, bey denen kein Verlæugner der Gottheit Chriſti mir Schuld
eben kann, daſs ich Pauli W'orte aus unſerer Dogmatik erklærete
und verdrehete. Allein hieraus flieſit, daſs in demſelbigen Ver-
ande, in welchem Gott unſichtbar genannt wird, der Sohn Got-
tes nicht unfichtbar ſeg. W'ie ſollen wir dieſes verſiehen? Wenn
ich glaubte, daſs der Vater nie in dem A. T. mit den Menſchen
geredt habe, ſo würde ich leicht fertig werden: allein ich finde
noch keinen hinlænglichen Grund zu dieſer Meynung. Vielleicht
iſt die richtigſte Erklærung dieſe: Gott hat zwar allerdinge in dem
A. T. mit den Menfſchen geredt: allein ſie khaben ihn deiwegen
nicht geſehen. Bald hüllte er fich ſelbſt in den Kern einer dicten
E etter- W'oiten ein; bald in ein verzehrendes Feuer, welches doch
nicht der Jehova ſelbſt war i bald ſtellte er fich unter dem Bild i-
nes Mannes oder Kænige, vor; allein er blieb dieſes doch nur ein
Bild, er waren nur Strahlen, die in der Luft gebrochen vurden,
oder eine Vorſtellung in dem Gehirn des entzütkten Propheten.
Als hingegen Moſes das Angeſicht Gottes ſehen wollte, ſo erklær-
te ſch Gott, kein Menſch kœnne ſein Angeſicht ſehen, und leben
2 B. Moſ XXXIII. 20. Verſtehen wir in der eben berührten Ge-
ſchichte unter der Güte des Jehova, die Moſzs ſahe, den Sohn
Goites, (wie einige Ausleger wollen), ſo iſt eben damals der
Sohnm Gottes ein fichtbares Ebenbild der unfichtharen Gottes gewe-
Jen. Noch mehr aber ward dieſer Ebenbild Gottes Kchlbar, alr
rs fich in die menſthliche Natur einkleidete, und alles PFleiſch mit-
ceinander ſahe, daſs des HErrn Mund redete, Jeſ. X L. 5.

14 MD e e
§. VII.
Alterum, quod de Chriſto pronunciat Apoſtolus, axioma, eſt:
IIω τι τονοο οαααι ναπιτυιαιο ς, primogenitus omnis creationis,
quod cum priore collatum non poteſt non quemvis adducere, ut
ſtatuat, Apoſtolum hic Chriſti characteres recenſere, quibus ex
una parte à Deo inviſibili, Patre, ex altera verò à rebus creatis
omnibus diſtinguatur, ſicque illo reſpectu ipfum imaginem Dei
inviſibilis, hoc vero primogenitum omnis creationis dici, quo ipſo
planiflimus ſtabilitur ſenſus, verborum ſignificatui haud minus
quàâm eorum, quxæ dicuntur, inter ſe connexioni conformis.
Sed agedum, inquiramus accuratius in utrumque, & primo qui-
dem verborum vim ſignificandi penitius inveſtigemus. Et quod
ad primam ſtatim vocem εαοoοο attinet, diſpiciendum eſt
ante de genuina ipfius lectione, quam de ſenſu quæratur. Sunt
enim, qui accentu ad penultimam vocis ſyllabam translato αρο=
rorον0ορ legendum putent, quorum inter veteres, ut ipſe fate-
tur (?), primus fuit Midorus Peluſiota, nullos tamen, ut videtur,
vel paucos ſententiæ ſuæ ſautores nactus, qui, ut Arianis telum,

quo

0) Lib. III. Epiſt. 31. ubi hæc legimus: TA ranneisne 7a.
biele, aα moitkt 70 vevon acvo, 1 Nα dobaitt 110 2 ανσ”
connyelag Zrar tvetn 0ν 6 οαHτι ρ KEv S devr6 6Sν.
vo0 70 M F0 X zν 76ο. 1α raceααHν, 70 7 7 &ρ.
Trις Tenνανν. ρα Ka! 78 7 An is s* &ααα neſe o On-
ei n ee IIοστσοτ½ ο α 7 7 cörc Teτι πραι bναον n -

00ρ eyp AA&“7ν avνατιwv vrα, 9, *νRνnαα α rotaαν° T1d
vrolg Seρααοοας* eioaο α α½‧06α 2, 8 7 %οον 1αρ xrio co do-

rr rid opparig 9, Enαν⅜ ” aναοςα 7 ogne

quo adverſus orthodoxam veritatem uti ſolebant, adimere-
tur, receptam legendi conſuetudinem deſerendam, ipſique
hanc ſubſtituendam, cenſuit. Secutus ipſum eſt inter recentio-
res ERASMVS, & nuper admodum Celeb. Jo. DAV. MICHAE-
LIS, qui hanc ſententiam argumentis firmare, atque ad con-
traria reſpondere ſtuduit (). Sed uti nihil fere habet „ quod pro
ad-=

40 Xadaxæ T on o&αασοςσ aατ⁷iα dvvâν 7a*Xαα 2
απσαοππt*σιαρ eος r, ρν ' Tρ T 6t-
Tn &σαοπMπMς 6νvsHενος ιιασισν% ααειο Nτισιν⁰, οστ.4τM
gn & oοαινιναιο. Tritiz ac pervulgatir omißir, aperte quod
Jentio dicam, etiamſi quiburdam videri poſſim novam interpreta-
tioniy viam inire. àτροτεauοοςο, ſecunda ſyjllaba atuatur, eum,
qui primus natus eſt ſigniſicat; ſi autem penultima, eum, gtli pri-
mum genuit. Atgque id vobis præſertim, quor Homeri lektio de-
ledat, compertum & exploratum zſt. οτοττιοας, enim en, quæ
primum peperit, ab eo dida rſt. Probabile itaque imo neteſznrium
fuerit, animadvertere, hufurmodi quodam ſenſu, hit qnoque divi-
num Paulum nſum fniſſe, ecum Chriſtum omnis treaturz primoge-
nitum dixit; hoc quippe vocabulo non eum primam & omnibus re- .
bus conditis treatum eſſe docet, (abſit), quippe qui ſplendorem
gloriæ && paternæ fubſtantiæ charnßterem inſum appellet: verum
zum res conditas primo peperiſſe, h. e. efeciſſe, ut tertia ſijlla-
ba acuto acrentu notata primogignens non primogenitus, primo
ereans non primo creatus fit.
G) Ita verò habet ipfius obſervatio ad h. l. in dicta ipfius paraphiraſi:
Itk trete denen bey, die orνοππσ nicht überſetzen der Erſtge-
bohrne, ſondern der erſte Gebæhrer, und den Actent auf die
Sylbe ſetzen, die næchſt einer die lezte iſt. Nicht ein blinäer Trieb
die Lehre zu vertheidigen, die ich von Jugend auf gelernet habe,
beweget mich hiezu, ſondern der Zuuſammknhang der Keue Pauli.

„

16 M Ee

adſtruenda ipſius ſententia faciat, ita nec, quæ argumentis con-
trariis opponit, nobis quidem ſatisfaciunt. Præter enim id,
quod monet, quodque libenter etiam damus, accentus non ab
ipſis Apoſtolis fuiſſe adjectos, in hac unica ratione quod omni-
no mirari licet, cauſæ ſuꝰ patrocinium ponit, quod ſequentia
verba cum his, interpoſita particula α, connectantur, cujus
tamen nec vola nec veſtigium in textu ſacro occurrit; atque hinc
hanc obſervationem ad paraphraſeos potius ſuæe, quam textus
ſacri

Er verbindet den folgenden Vers mit unſerem durch Ja: denn
durch ihn iſt alles geſchaffen. Allein wære dieſes eine Bekræfti-
gung des Satzes: Chriſius iſt der Erſigebohrne aller Geſchœpfe:
wenn ich hinzu ſetze: denn er hat alles geſchaffen? Ich vvürde
vielmehr aus dieſem Satze ſchlieſſen müſſen: er iſt nicht der Erſt-
gebohrne der Geſchœæpfe, weil er der Schœpfer ſelbſi iſt? Da
aun das Wort οτοτÜ1οορς noch eine andre Bedeutung leidet, die
ſich beſſer zu dem Zuſammenhange der KRede ſchicket, ſo halte ich
mich verpflichtet, dieſelbe anzunehmen. Ad WorrriII rationes
oppoſitas ita reſpondet, ut ad 1., vocis hujus v. 18. recurrentis
ſignificatum urgentem, reponat, contextus diverſitatem diverſos
quoque ſignificatus requirere; ad 2., quæ ρροτοντιτοοα tantum in
œminino genere uſurpari monet, contendat, terminationem vo-
cis, ad utrumque genus eſſe indifferentem, & licet verbum ατ
fœmininum tantum ſexum proprio ſenſu reſpiciat, metaphorice
tamen idem de Chriſto adhiberi poſſe, uti & Deus Devt. XXXII. 18.,
opulum Iſraëliticum cum dolore peperiſſe dicaturi; denique ad 3.
ua obſervatur, ſic ſtatuendum fore, idem v. 16. denuo dici,
quod dictum fuerat his ipſis verbis, excipiat, fatendum id qui-
dem eſſe, ſed eadem tamen plenius clariusque dici. Quibus omni-
bus ſubjungit, ſic optime occurri hoſtibus divinitatis Chriſti,
quam locus hic ſic expoſitus quam graviſſime confirmet.

% % XN 17

ſacri fidem concinnaſſe videtur. Sed, ut hoc ſphalma miſſum fa⸗

ciamus, ne reliqua quidem, quæ addit, aliquid momenti ha-

bent, licet iterim omnino & demus & dare debeamus, ſequen-
tia verba præcedentibus confirmandis inſervire. Dicit autem:
Qui quæſo propoſitio: Chriſtus eſt primogenitus omnium rerum
creatarum, iſto confirmabitur additamento: nam omnia condidit?

Nonne potius inde inferri deberet: non eſt primogenitus rerum creatarum,

quia eſt creator? At verò quilibet intelligit, tum demum ita

concludi poſſe, ſi primogenitus è genere rerum creatarum eſſe

ponatur, quod uti à vocis ſignificatu eſt alienum, ita, pro
ipſius hujus obſervationis ſuffragio, contextui etiam aperte re-
pugnat. Eum autem, qui ante omnes res creatas genitus eſt,

earundem creatorem dici, nihil habet, quod ſcrupulum alicui

injicere poſwſit. Neque etiam ad tollendam hanc difficultatem

neceſſe eſt, ut, quod moneri poſſet, urgeatur, Chriſtum in hoc
loco non omnium rerum creatarum, ſed omnis creationis dici primoge-

nitum, quæ poſterior loquendi ratio multò etiam magis ſiniſtram

vocis primogeniti acceptionem excludit. Vti verèò, quæ pro hac

ſententia afferri vidimus, nullo fundamento nituntur, ita, quꝰ

contra eam ſunt monita à Jo. CuRISTOPH. WoLFFIO (), iis,

qu? Cel. MIcCHAELIS regeſſit, nequaquam diluuntur. Magni
omnino momenti eſt obſervatio, Apoſtolum eadem voce verſu
ſtatim 18. uſum eſſe, hanc acceptionem beniätus reſpuente, ad
C quam
Verba ipſius in Curit Phflolog ad k. l. hæc ſunt: Sane, guem-
audmodum vox ροτιüiοο τιοςv. 18. d Panlo adkibetur, ita non mi⸗
nus ad h. l. adhibita eſſe cenſenda eſt, ut taceam r ροντττιοα
fwminini generit Ie, & omittam, Ju0 hac appellatione poſita
non aliud v. 16. aiceretur, quam quod in ipſa illa voce jam latet.

quam eò minus reſponderi ſufficit, fieri poſſe, ut in alio con-
textu alia ipſius acceptio obtineat, quèò certius eſt, nullam
ejusmodi contextus diſcrepentiam oſtendi poſſe, quæ acceptionis
diverſitatem requirat. Quæ præeæterea fuerunt monita, haud
minus firmo ſtant talo, nec reſponſionibus contra allatis infrin-
guntur, quas examinare ſuperfluum ducimus.
H. VIII.
Quum verèò ſic de genuina legendi ratione fſatis conſtare
putemus, diſpiciamus jam de ipfius vocis ſignificatu, qui pla-
nus ſatisque expeditus eſt, cum nemo dubitare poſſit, eum illa
denotari, qui primum ſit genitus. Quando autem hanc vocem
non ſeorſim ſumtam, ſed conjunctam cum reliquis, cum quibus
cohæret, conſideramus, apparet, eam potius ita eſſe redden-
dam, ut Chriſtum prius, quâm ipfa creatio contigit, vel res
creatæ exiſtere coœeperunt, genitum fignificet. Vti enim αο
genitivum regens comparativi indolem habet Joh. I. 15, 30. XV.
18. Luc. II. 2. idemque dicit, quod ιιπεο: ita nec in com-
poſitis hanc fignificandi vim amittit, quod profanorum quoque
ſcriptorum exemplis comprobatum dederunt viri docti (!). Et
hanc quidem interpretationem cùm veteres Eccleſiæ Patres (m),
tum interpretum longe plurimi, quorum prolixum catalogum
exhibet D. CuRISTOPH. AvVG. HEVMANNVS ad h. I., ſuo
Ppro-⸗
(N1) Allegat hanc in rem HVMANNVS ex Maximi Tirii difs. 31. 10-
cum fimilem, quo dicitur: εαρα7νπαασαναν τ veα‧ , priur,
quam navis ipſa, perierunt.
(m) Sic Tertullianus adv. Praxeam c. 7. dicit: Primogenituy, ut
ante omnia genitur ex Deo. Sic Theodoretus ad h. l. in eandem
fententiam pronunciat: ιεο τατνιο 7απι τσοιαο *ε τν ααπ
ic etog Yivννυ⅞υsN

r. e e 19
probarunt calculo, quibus omnino etiam annumerandus eſt B.
LvVTHERVS, qui verba hec reddidit: der Erſtgebobrne vor allex
Creaturen. Quemadmodum autem hæc explicatio plana & ſim-
plex eſt, ita & eo ſe commendat, quod cum reliqua Scripturæ
S. de Chriſto doctrina mirifice conſentiat, quæ ipfum ex Patre
genitum Pf. II. 7. coll. Hebr. I. 4. 5. & verum atque ternum Deum
eſſe Joh. I. I. Rom. IX. S. I Tim. III. 16. 1 Joh. V. 20. docet, quæ
ipſa veritas admiſſo hoc vocis aτσος ſenſu eximie prorſus
confirmatur. Quodſi enim excipere quis vellet, primogenitum
improprie dici poſſe etiam eum, qui primo ſit creatus, quod
ipſum tamen nulla ratione probabile reddi poteſt, fieri tamen
non poteſt, ut, qui ante omnem creationem genitus dicitur, in-
ter res creatas referatur. Neque etiam hanc primegeniti appel-
lationem Deo eſſe indignam, vel eo patet, quod obſervante Worr-
FIO ad h. I. ipſe Deus à judæis Primogenitus mundi appellatus fue-
rit. Quamvis autem hæc expoſitio omnino ſit quàm maxime
commendabilis, datur tamen & alia, quæ haud exiguam habet
ſpeciem, nec primo intuitu rejicienda videtur. Obſervant nimi-
rum viri docti (n), vocem αοτι+οτορ hebræo reſpondere,
eodemque, quo illud, in ſacris literis ſignificatu adhiberi. Jam ve-
rò frequentem ejus eſſe hanc acceptionem, ut eum, qui prin-
cipatum & dominatum in alios habeat, deſignet, nti e. g. Hiob.
XVIII. 13. Pſ. LXXXIX. 28. Jer. XXXI. 9., ad quꝰe poſteriora
duo loca obſervare licet, LXX. Interpretes in iis vertendis ipſa
etiam voce αοvτιν+ττοντοαρſos fuiſſe. Putant autem opinioni ſingu-
C 2 lare

(n) Vide ſis de his WorFFrIvVM & HäVMANNVM ad h. J.

20
Tare pondus inde accedere, quod hæc vocis ſignificatio in præ-
ſenti hoc loco nihil incommodi creare, & [potius æque ac al-
tera cum reliquis ſermonis Apoſtolici partibus conſpirare vi-
deatur. Sed quando Chriſtus v. 18. primogenitus ex mortuis dici-
tur, atque additur, ut fieret in omnibus inſe primas tenens, id
quod primogenituræ confequens eſt, jus videlicet dominandi, ab
ipſa primogenitura clariſſime diſtinguitur; quare & hanc inter-
pretationem alteri adeò non præferendam eſſe putamus, ut po-
tius eam plane non admittendam eſſe exiſtimemus.
Sed quærendum jam eſt, quid per zτπα creationem intelli-
gatur? Et noſtro quidem judicio parum refert, utrum vocis hu-

jus ſignificatus de actu creationis, an de rebus creatis ipſis uſur-

patus efſe dicatur, cum uterque fignificatus in facris literis ad-
modùm frequens ſit. Etenim ſenſus prodit idem, ſive Chriſtus
ante omnem creationem, ſive ante res, qu' per creationem
productæ fuerunt, omnes genitus eſſe dicatur. Vtroque enim
modo ab æterno genitus omninè dicitur. Sed alia hic exſurgit
quæſtio, quꝰe majus momentum habet. Sunt nimirum, qui hoc
vocabulum non in proprio ſed metaphorico ſenſu ſumendum pu-
tant, ita ut eo, non ea rerum omnium prima, qua mundus fait
conditus, ſed nova potius, cujus in hac ipfa epiſtola C. III. 10.
& paſſim frequens fit mentio, 2 Cor. V. 17. Gal. VI. 15. Eph. IV.
24. creatio per Chriſtum facta deſignetur; quam fententiam præ-
ter GRoTIVM cumprimis Sociniani, divinitatis Chriſti infenſiſ-
ſimi hoſtes, ad labefactandum luculentiſſimum hujus oraculi pro
ea teſtimonium, hypotheſi ſun inſervientes, fovent, & ſummo
opere

—

opere adſtruere conantur (o), à pluribus doctiffimorum virorum
ex inſtituto refutati (y). At adeo nullo hæc fundamento nitun-
tur, ut facili negotio dilui queant. Tantum enim abeſt, ut ali-
quod ex contextu argumentum peti poſſit, quo veriſimile tantum

fiat, eſſe hic ſermonem de nova creatione, ut potius contra-

C 3 rium

(o) Accipe eorum & ſententiam & rationes ex Catechefi Kacovienſt,
libro eorundem primario. Qu. 167. Quæ Scriptura eum vocat
primogenitum omnis treaturæ? B. Coloſſenſes I. 15. 16S8. Quid
ad eam reſpondes? N. Neque hinc, naturam divinam Chriſtum ha-
bere, exſculpi poſſe. 1.) Etenim cum Chriſtus primogenitus omnis
creaturæ ſit, eum unum numero ereaturarum eſſe oportere, ne-
ceſſe eſt. 2.) Ea enim in Scripturis vis eſt primogeniti, ut pri-
mogenitum unum ex eorum genere, quorum primogenitus eſt, eſſe
neceſſe fit. Col. I. 18. Rom. VIII. 29. Apoc. I. 5. Vt verò undr &
rehus conditis creationis veteris exiſtat, Dominus Jeſus, nte ad-
verſarii quidem concedent, niſi Ariani eſſe velint; unum igitur
eſe novæ treationir genere Dominum Jeſum, concedant oportet.
3.) Vunde non ſolum divina Chriſti natnra efici non poteſt: verum
etiam quod nullam naturam divinam Chriſtus habeat, firmiter con-
IFcitur. Quod verò eo nomine vocatur ab Apoſtolo Jeſus, t fit.
quod tempore & præſtantia res omnes novæ creationis longé antete-
dat. Idem argumentum tractat etiam L. M. ARTEMONIVS, vel,
ui ſub ficto hoc nomine latet, SAM. CRELLIVS, in Initio Evan-
gelii S. Johannis reſtituto. Part. II. Cap. 27.

(5) Conf. inprimis ABR. CArovVIVs in Bibl. illuſtr. & in Triga exer-
citationam. Ipſe etiam CLrRICVS hanc interpretationem violen-
tam appellat, eamque cum indignatione rejicit: Hoc, inquiens,
in loco in laudem Chriſti dieci, eum fuiſe ante omnes nopas erea-
turay, hoc eſt, ante renovationem ab ipfo fatzam, idque probari
illa renovatione, & v. 17. repeli, id vero frigigiſſimum eſt.

22 W ee
rium ex eo diſtinctiſſime pateat. Nonne enim, de ea creatione ſermo
eſt, qua viſibilia & inviſibilia, throni, dominationes, principatus &
poteſtates dicuntur condita? Quid verèò nova creatio ad angelos ſive
bonos, ſive malos? Quid vel ad poteſtates hujus mundi? Deinde ma-
nifeſtum quoque eſt, verſu demum 18. Eccleſiæ, in quam cadit
nova creatio, mentionem fieri, quæque ibi dicuntur apertiſſime di-
ſtingui ab iis, de quibus antea fuerat ſermo, cum Chriſtus iterum,
Eccleſixæ reſpectu habito, primogenitus, non quidem novæ crea-
tionis, ſed primogenitus ex mortuis dicatur, atque inde colli-
gatur, ſic fieri, ut in omnibus primas teneat, quæ verèò oppido
oſtendunt, ipfum ſuperius alio, nec ad Eccleſiam relato, ſenſu
primogenitum omnis creationis appellatum fuiſſe, & niſi nos
omnia fallunt, clare docent, Chriſtum creationis & phyficæ &
myſticæ eſſe Principium, atque hinc in omnia ſupremam habere
poteſtatem. Denique & ſibi ipſis contradicunt Sociniani, quan-
do probaturi, de nova creatione ſermonem hic eſſe, urgent,
primogenitum unum ex eorum genere eſſe debere, quorum ſit
primogenitus (4), atque hinc jeſum ex novæ creationis gene-
