re eſſe oportere, quum concipi nulla ratione poſſit, qui ex hoc
genere ſit, niſi ipſe ſit conditus, ſimul autem & conditus &
conditor eſſe omnino nequeat. Nihil itaque eſt, cur proprium
vocis

(7) Quam parum ſolide hoc dicatur, ex eo etiam intelligitur, quod
vVvSSETIVS in Commentariis linguæ Hebraicæ pag 127. Obſervavit,
ex Hebraicæ linguæ genio; 2, i. e. primogenitum, relatè ad
parentes dici, non ad fratres, ut ex affixis, cum adduntur, pateat,
quem locum quum WorFFIvVS in Curis ad h. l. integrum recen-
ſeat, hic non exſcribemus.

pen
hin
in
eſt
lne
ſee
eti⸗
lun
an

—

n
Ver
ſini⸗
Verſi

Uli⸗
ido

ſu

nos
&
ere
lan⸗
t,
Nſit
ege⸗
hoc
8 &
rium
fcis

—

goc
Vavit,
t 1
atest,
ecel⸗

W eee. 23
vocis ſignificatum deſeramus, quem ſatis nos adſtruxiſſe puta-
mus.
Progredimur jam ad verſum, qui ſequitur, 16., in quo Apo-
ſtolus duo iſta prædicata, quæ Chriſto tribuerat, ratione confirmat,
inde petita, quod in ipſo, per ipſum & in ipfum omnia creata
ſint. Particula enim caufalis oτι manifeſto eſt indicio, proba-
tum ire Paulum, id, quod vixdum poſuerat. Atque ipfum
etiam argumentum, quo utitur, ejusmodi eſt, ut maximam
confirmandi vim habeat, &, quod probandum erat, fortiter &
adſtricte probet. Qua enim ratione clarius pleniusque probari
potuiſſet, Chriſtum eſſe veram ejusdemque fſubſtantiæ partici-
pem Dei inviſibilis imaginem, & ante omnes res creatas, atque
hinc ab eterno, à Patre genitum, quam hac ipſa, qua omnia
in ipſo, per ipſum & in ipfum creata eſſe dicuntur? Neceſſe enim
eſt, ut is qui creat omnia, & Deus fit, & ab æ&terno exiſtat.
In eam vero ſententiam, quæ in hoc verſu dicuntur, dici, ex
ſpecialiori ſingularum ipfius partium confideratione luculentius
etiam patebit. Duas autem partes habet Apoſtoli ſermo, qua-
rum utrâque idem afferitur, Chriſtum nempe omnia creaſſe, hoc
tantum diſcrimine, ut, poſtquam id in priori, & univerſim. &
adjecta rerum creatarum ſecundum Præcipuas earundem claſſes
& ſpecies enumeratione, propoſitum adſtructumque fuerat, idem
in poſteriori ſummatim repetatur; ibique ad res creatas, hic
vero ad creantem magis refſpiciatur, ut circa neutrum dubio vel
finiſtræ interpretationi locus ſupereſſe poſſet. Et ſic primo uni-
verſim dicitur, Chriſtum omnia creaſſe:

.9.
672

24 ee
3ti so“ dors, ricen T rdαaννανα, quoniam in ipſo creata ſunt omnia.
Primæ particulæ vim jam indicavimus, eamque eapropter ad-
hiberi oſtendimus, ut appareat, rationem hic reddi, cur Ohri-
ſtus Dei inviſibilis imago & ante omnes res creatas genitus di-
catur. Sic etiam de vocabulo eναιπ creata ſunt poſt ea, quæe §.
præc. IX. abs nobis dicta fuerunt, dubitari haud poterit, illud
proprio ſignificatu adhiberi, adque hinc rerum, quæ non exti-
terunt, productionem ſignificare. Nec denique 7τα ταανα omnia
difficultatem habet, cum planum omnino ſit, perinde ac dictum
fuerat, Chriſtum genitum fuiſſe ante omnes res creatas, jam con-
firmationis & probationis ergo dici, in ipſo omnia creata eſſe,
clariſſimo indicio, æà aααα tam late patere ac αaονανν ντιυι, ſic-
que omnes res creatas denotare, quod, quꝰæ ſequuntur, verba
haud minus luculenter demonſtrant. Id unicum in hoc comma-
te paulo obſcurius forte haberi poſſet, quod omnia dicuntur con-
dita eſſe ? Zνaντασ n ipſo, nec potius ννε per ipſum, uti id di-
citur in altera verſus hujus parte, qua eadem ſententia repeti-
tur. Sunt qui utraque locutione idem plane dici exiſtimant, cum
prior illa haud admodum infrequenter hoc, quem poſterior ha-
pet, ſenſu occurrat, atque hoc maxime loco ita ſumenda eſſe ex
ipfius Apoſtoli, poſteriorem priori mox ſubſtituentis, interpre-
tatione intelligatur, quemadmodum HEVMANNVS ad b. l. pro-
nunciat. Sunt deinde, qui hanc phraſin quipollere putant non

ſoli iſti poſteriori, ſed utrique, quam Apoſtolus ſubjungit, ita

ut e dur in ipſo tantundem denotet, ac in altera verſus hujus
parte utraque phraſi τ ννννς & eiς gτον, per ipſum & in ipſum con-

junctim

1

r, e e 23
junctim ſignificetur, quippe quæ explicationis, &, ne ſiniſtræ
interpretationi locus ſit, correctionis quodammodo loco addi vi-
deantur ab Apoſtolo; quod BAVMGARTENIO placuiſſe videmus.
Sunt denique, qui eam à reliquis diſtinguunt, & fingulis his
diverſis locutionibus diverſos ſigniſicatus tribuunt, ita ut phraſi
* durés in ipſo rei initium, & forte conſilium divinum de crean-
do mundo, altera ε dνaνα per ipſum, ejusdem progreſſum, ſivoe
ipſum creationis actum, rerumque omnium productionem, &
tertia denique Aντσαα in ipſum ejus finem deſignari ſtatuant, uti
B. BENGELIVS rem explicuit (r). Quum autem, quæcunque
harum ſententiarum adſumatur, primariæ, quam ſtabilitum ivit
Apoſtolus, veritati nihil decedat, quæ reliquis præferenda vi-
deatur, haud inquirendum putamus,

Quod autem prioribus verbis generatim dixerat Apoſtolus,
in Chriſto omnia eſſe creata, id jam latius proſequitur, dum
diverſas rerum, quæ creatæ ſunt, claſſes, & ſpecies aliquot re-
cenſet & enumerat. Ita enim pergit:

5

T ?* ι ρρανοτιεταα αςYπαρ duc in cœlis & quæ ſuper terra,

Et clarum quidem eſt, hanc rerum creatarum diviſionem, à loco,
in quo exiſtunt, defſumtam, univerſum earum numerum & am-
bitum complecti, cum loquendi more ſacræ ſcripturæ uſitato
D Gen. I.

(*) Ita B. BrNGELIVS iz Gnomone N. T. ad h. I.: Erv denofat prius
quiddam quàm mox α & ei. Notatur initium, progreſſur, fi-
nis. Summa repetitur verſu ſeg.

Gen. I. 1. cœlum & terra univerſum mundum divina virtute pro-
ductum ſignificent. Atque ſic diſtinctiſſimè exprimitur, quid per
1& ra τo omnia intelligendum ſit, res videlicet omnes in cœlo &
terra, quibus mundi univerſitas abfolvitur, adeoque ubicunque
Tocorum exiſtentes. Et ne quis exiſtimet, coelum & terram his
und non comprehendi, novam rerum creatarum diviſionem fub-
jicit Apoſtolus, æque late patentem, & hujus generis exceptio-
ni non obnoxiam, addens:

Tà anα πt 4οaονvopv, viſihilia & inviſibilia.

Non autem hoc vel ſolo vel etiam præcipuo fine hæc addi puta-
mus, ſed multo maxime eapropter, ut conſtaret, non tantum
mundum corporeum divina Chriſti virtute effectum produéctum-
que fuiſffe, ſed ipfos etiam ſpiritus, quos oculis cernere, ſenſu-
que ufurpare nequimus, hoc reſpectu Dei ſimiles, qui tamen
ſenſu longe eminentiori auguſtiorique dαρεατοσ inviſibilis dictus fuit,
& zar sSοXαπ ita dicendus eſt. Sunt quidem, qui cùm ad hoc,
tùm etiam ad præcedens comma obſervant, poſſe utrobique ſigni-
ficatui improprio locum eſſe, ita ut per ea, quæ in cœlis ſint,
regni gratiæ fub Chriſto economia, per ea verò, quæ in terris
eſſe dicuntur, res aàd cultum judæorum in ſenſus incurrentem
pertinentes, eademque iterum per viſtibi ibilia & inviſibilia, ſignificen-
tur. At verò non putem hic quæri debere, quem ſenſum ha-
bere poſint hæc verba, ſed quem potius ex mente Apoſtoli è
tota ſermonis compage cognoſcenda reipfa habeant. Superius au-
tem jam oſtendimus, &, ut putamus, argumentis ſat firmis
evicimus, dee creatione proprio ſenſu dicta ſermonem hic eſſe,

cujus

eujus proinde generis ut ſint etiam, quæ creata dicuntur, op-
pido neceſſe eſt. Quodſi etiam hæc interpretandi ratio admitte-
retur, ſuperflua prorſus fuiſſet viſibilium & inviſibilium mentio,
nihil videlicet novi continens, ſenſusque oppido tam obſcurus
evaderet, ut ad eum divinandum Oedipo opus fuiſſet Coloſſen-
ſibus, cum contra ſermonis proprietate ſervata omnia ſint pla-
na & expedita, nihilque præter rem abundet. Num verô hæc
ſint conjungenda, ſenſusque improprifs juxta cum proprio una
admitti poſſit, & ex mente Apoſtoli etiam debeat, de eè mox
ad ſequentia diſpiciemus.

§. XlIl.

Poſt res creatas ſecundum claſſes, omnes earundem ſpecies
comprehendentes, ut vidimus commemoratas, pergit Apoſtolus,
& aliquot earum ſpecies recenſet:

ire Sνο,, τ½ νινιοντοιαιι,, αι dορρααä,, α Esαοιαa.
ſive throni, ſive dominationes, Rue principatus, ſive poteſtates.

Has autem, quæ his verbis enarrantur, rerum creatarum ſpe⸗
cies ad vρ &οοατπο ν inviſibilium claſſem pertinere, cùm ipfe verbo-
rum poſitus, quô, ope particulæ diſtribuitivæ, cum hac voce pro-
xime præcedente connectuntur, tùm ipſe etiam eorundem ſigni-
ficatus demonſtrat. Quamvis enim is in ſingulis multivarius ſit,
ſi ſeorſim & extra hunc nexum conüderentur, reſpectu tamen

ad contextum habito, de eo ambigere vix poſſumus. Namque

tres harum vocum Eph. I. 21., duæ poſteriores Eph. III. 10. VI.
12. Col. II. 18. penultima Rom. VIII. 38, & poſtrema denique
D 2 1 Petr.

28 e S.
1 Petr. III. 22., ita occurrunt, ut angelos vel ſpiritus ſive bonos
ſive malos denotent, qui earum ſignificatus, uti huic loco ap-
primè & tantum non unice convenit, ita & iis, æque ac voci
Oeovοä throni, hoc ſenſu nonniſi hic occurrenti, omnino etiam tri-
buendus eſfſe videtur. Nec tamen deſunt, qui aliter ſentiunt,
quorum opinio qualis ſit, & quo fundamento nitatur, jam diſ-
quirendum eſt. Ea autem ſtatuitur, non Angelorum diverſos
hic ordines, qui his fere ſimilibusque nominibus aliis etiam ſacra-
rum literarum in locis diſtingui ſoleant, hoc loco deſignari, ſed
magiſtratus humanos, & omnium maximè eos, qui in regenda
republica & Eccleſia judaica primas teneant; eum nimirum in
ſenſum, ut Seoroο throni reges, omnesque penes quos eſt impe-
rium & ſumma poteſtas, zuροaνανντιπιπιμ dominationes magiſtratus infe-
riores & poteſtatem delegatam habentes, ρεαα, prinzipatus verò
& sοραοat poteſtates idem fere, eodem ſervato dignitatis poteſta-
tisque diſcrimine: ſignificent (K§). In aſſignanda autem cuilibet
voci ſua peculiari ſignificatione à ſe invicem diſcrepant viri docti,
hanc

S) In illam, quam recenſuimus, ſententiam abeunt maxime cogitatao.
BRAVNII in Seletdtis ſacris. SALOM. van TILtL ad Reges &j Duces
Judæorum in V. T.; ut & ad membra Synedrii magni, & Poteſtates
delegatas, quin & alias; titulos hos refert. Pariter & CAMPRG.
VITRINGAin Archi-Sanagogo Judæorum magiſtratus hic deſgnari
utat. Ita & ScHOFTGENIVS in Horis Hebraicis ad Judæorum

Doctores, Rabbinos, Phariſæos & Scribas, qui magiſtratus judæo-

rum & ſacri & profani fuerint, hæc reſpicere ſibi perſuadet.
GROTIVS, qui in Notiz ad h. I. huic interpretandi rationi favere
Wdetur, alibi tamen & quidem ad Eph. I. 21, contrariam profi-
. EEeturz;

te
in

ri

d

tes

U

et
e?
on⸗
tut;

hanc de alio, quâm qui ad angelos refertur, ſenſu hic admit-
tendo ſententiam foventes, quolibet eorum ſuo maxime ingenio
indulgente, quod in re tali, meris conjecturis ſuperſtructa, mi-
rum profecto non eſt.
§. XIII. .
Magiſtratus autem, non Angelos, hic intelligendos eſſe,
non alio argumento probare poſſunt, qui ita ſentiunt, quam eo
ipſo, quod fuperius jam profligavimus, eſſe hic videlicet ſermo-
nem de creatione nova, vel ſenſum improprium locum habere,
& eum quidem Scripturæ ſacræ admodum familiarem, quæ ipſa
magiſtratus ττυιιν ναστιντοα creaturam bumanim 1 Petr. II. 18.
dicat, eosque iis ipfſis nominibus compellet, qu hic occurrunt, uti
omnino hoc ſenſu zρναεοτντιι dominationes 2 Petr. II. 10. 0Xα, prin-
cipatus & Sνοοαa poteſtates Luc. XII. 1I. Tit. III. I. & hæc poſte-
rior vox Matth. VIII. 9. Luc. VII. 8. Rom. XIII. I. 2. 3. ufurpen-
tur. Quamvis autem hæc poſteriora omnino rectiſſime dicantur,
& negari haud poſſit, lisdem vocibus etiam magiſtratus ap-
pellari, tamen cum que de Angelis dicantur, ut oſtenſum eſt
F. præc., hoc ſolo res certe non conficitur, ut obſervetur, voca-
bulo, cui plures uno funt ſignificatus, hunc vel illum tribui poſ-
D 3 ſe,

tetur ſententiam: Intelligunt, inquiens, quidam de imperiis ter-
renis; ſed locus Col. I. 10. && quod hic infra zeſt, III. 10. evincit,
agi hic de eximiis Angelorum claſſibut. Similis ordinum diftinkkio
etiam in Satanæ regno, infra VI. 12. 1 Cor. XV. 24. & Kom.
VIII. 38., ebi expoſuimus, unde ortum trähant hæt nomina.
Hoc autem poſteriori loco nomina hæc ex Perſico Imperio, ſuh
quo olim Hebrxi vixerant, ſumta fuiſſe perhibet.

.

3 W e
ſe, ſed ex tota ſermonis compage verus eique maxime accom-
modatus eſt eruendus & adſtruendus. Redit itaque omnis quæ-
ſtio ad eam, quam jam excuſſimus: an de creatione vel nova,
vel generatim improprie ſumta, ſermo ſit Apoſtolo? quod uti-
que negandum eſſe argumentis fat gravibus oſtenſum dedimus.
Et illa quidem de nova creatione hypotheſis cum hac interpreta-
tione plane non cohæret. Quid enim magiſtratuum vel in gene-
re omnium, vel eorum, qui inter judæos, aut antiquis tempo-
ribus, aut dum Chriſtus in terris ageret, rempublicam admini-
ſtrarant, ordinatio ad novam Evangelii œeconomiam? Neque ma-
jori jure huic Apoſtoli ſermoni verborum ſignificatus improprius
tribuitur. Præter enim ea, quæ jam hanc in rem diximus,
obſervare adhuc licet, hanc hypotheſin nec gravitati argumenti,
quod tractat Apoſtolus hoc loco, nec ſcopo epiſtole, eorumque,
ad quos data eſt, conditioni rerumque apud ipfos ſtatui reſpon-
dere, quæ recte monuit Cel. Jo. DAV. MIcCHAELIS ipſius po-
tius, quam noſtris verbis exponenda (t). Et quid quæſo ad Co-
loſſenſes, ex gentilibus collectos, oppidum Phrygiæ in Afia mi-
nori

(6) In Paraphraſi ad h. l. not. 13. ita legimus: Die Stellen der bey-
den Briefe an die Ephiſer und Colaſſer, in denen der Thronen,
und Herrſchaften, und Fürſtenthümer, und Obrigkeiten gedacht
mwird, nemlich Eph. I. 21. und Col. II. 10, 15. wollen einige von den
Obrigkeiten der Juden er Læren. Ich finde hier die beſte Gele-
genheit, die Urſachen anzuführen, die mir verbieten, ihnen begj-
zutreten. 1.) Aus Col. II. 15. iſt allzuklar, daſz dieſer Brief
egen die Verehrer der Engel geſchrieben iſt: anderer vielen Stel-
12 nicht zu gedenken, die dem Leſer in die Augen fallen zwer den.

re⸗
et
ſe
pi⸗

eHe 31
nori incolentes, rerumque Jjudaicarum haud dubie parum gnaros,
magiſtratuum hujus populi mentio? Quam difficultatem ſentiens
„* £ . * *
SALOM. VAN TILL iis etiam Aſiarchas, Syriarchas aliosque græ-
cæe originis Magiſtratus, minus quidem incongrue, nec tamen
magis recte, ſubſtituit. Tota vera Epiſtola docet, in eccleſia hac
recens plantata à nonnullis, judæis procul dubio Chriſtianam
etiam fidem profeſſis, errores fuiſſe diſſeminatos, inter quos di-
ſertis verbis angelorum cultus commemoratur, quibusque ob-
viam it Apoſtolus; uti ex inſtituto oſtenderunt viri docti (a). In-
. telligi-
Da vir nun wiſſen, daſs die Juden und ein Theil der erſten Chri-
ſten unter den Engeln Obrigkeiten geglaubt, und ſich ſehr mit die-
Jen himmliſchen Kœnigen beſchaftiget haben: ſo iſt ſehr glaublich,
daſs Paulus eben die hœchſten Engel verſtehe, wenn er von Fiürſten
u. ſ. . behauptet, daſs ſie Chriſto unterworfen ſind. 2.) Eph.
VI. 12. werden dieſe Nahmen ohne Zweifel von Obrigkeiten in
der Geiſter - Wrelt gebraucht. 3.) Die Rede würde ſehr matt her-
abfalleu, wenn Paulus erſtlich behauptet hætte, Chriſtus habe Him-
mel und Erde, die Geiſter-und die Kœrper-Welt geſchaffen; und
hinzu ſezte, daſi er ſogar die Kœnige und Hohenprieſter der Ju-
den eingeſezt habe.
(27) De hoc argumento cumprimis digna eſt, quæ legatur, Præfa-
tio huic Epiſiolæ in Verfione N. T. Gallica à BELLOSOBRIO &
LENFANTIO Ppræmiſſa, ex qua hæc adduxiſſe non ſuperfluum ju-
dicamus: On ne donte point, que les Heretigues, que l'Apotre a
combattus dans cette Epitre, n'ayent bté des Juiſz, qui aniſſoient
enſemble le culte des Anges, l'obſervation des loiæ ceremontelles,
& des abſtinences particulieres. C'eſt le ſentiment de Theodoret:
Ceux, qui defendoient la Loi, dit ce ſavant evégue, vouloient
obliger les Chretiens, à honorer les Anges, diſants, que la loi
avoit

„

telligitur autem inde clariſſime, cum tam nervoſe divinitatem
Chriſti adſtruat Apoſtolus, atque ſic extra omnem dubitationem
ponitur, de Angelis hic ipſi ſermonem eſſe, eosque ipfſos, cujus-
cunque etiam fint ordinis & dignitatis à Chriſto creatos, ipſius-
que imperio ſubjectos, dici.

J. XIV.

Sed forte utrique interpretationi ſimul locus eſſe, verbisque
his ſenſus, quam late pateat, omnis tribui poteſt, ut, præter
Angelos per Chriſtum creatos, una etiam magiſtratus ab ipſo
omnes conſtituti his verbis dicantur, quam ſententiam placuiſſe
videmus HEVMANNO & BAVMGARTENIO, quorum hic non
tantum in hoc commate, ſed & in præcedentibus rerum crea-
tarum per claſſes diſtinctionibus, id ita ſe habere exiſtimat, hanc
que ſuam ſententiam rationibus confirmare ſatagit (x). Quamvis
verè

avoit été donnée par leur miniſtére. Cette maladie a duré long-
tems dans la Phrygie & dans la Pifidie; & ce fut pour cela, que
le Synode aſſemblé à Laodicée de Phrygie defendit, par un decret,
ue l'on addreſſât des prieres aux Anges. On voit encore au-
jourd'hui chez ces Peuples-Ilà, & chez leurs voiſins, des Oratoi-
res de St. Michel. Ceux, qui vouloient leur perſuader ce culte
prenoient le prétexte de Phumilité. IIs diſoient, que Dieu ne
pouvant éêtre ni Vv, ni touché, ni compris, il falloit ſe procu-
rer ſa faveur par la mediation des Anges. C'eſt ce que l' Apotre

veut dire dans ces paroles: par humilite & par le culte des Anges.

(x) Ita verd is in der Auslegung der Briefe Pauli u. ſ. w. pag. 553.
in obſervatione explicationii uæ adjecta: Weil hier keiue Ein-
4 ſebræn-

fe
Kr

ſta
Pet
10
Or.
ka
ſtit
eri⸗
cab
ſe;
(jet
foc
coll

tem
nemmn
jus⸗
ſus⸗

loug⸗
ls
eeret,
re Al⸗
ratoi⸗
D culte
jen n
ptoch⸗
Mpotte
Apet .

G.
e Eip⸗
imar-

verò hæc hypotheſis nihil habeat, quod à reliquis ſalutaris do-
rinæ veritatibus ſit alienum, & omnino dici queat, omnia,
quocunque ſenſu vel creata vel ordinata in hac rerum univer-
ſitate dicantur, à Chriſti divina virtute & auctoritate ſuam re-
petere originem, atque ab ipſo dependere: perſuadere tamen
nobis haud poſſumus, id agere Apoſtolum, ut idem in hoc
oraculo, hisque maxime ipfius verbis, quibus explicandis ope-
ram damus, doceat, atque hec ita apud animum ſuum con-
ſtituta exponat. Quodſi enim id ſtatuere vellemus, dandum
etiam eſſet, ipſum, ſimul & unàâ, & propriam & improprium vo-
cabuli zιιυιον creare ſenſum animi fui intentione comprehendiſ-
ſe; quod uti à communi loquendi uſu alienum eſt, ita, defi-
ciente omni hujuscemodi conſilii ſignificatione, noſtro quidem
judicio, poni vix poſſe videtur. Neque id etiam ex eo quis
colligat, quod nulla adjecta ſit limitatio fignificatum verborum
E. coër-

ſchrænkung beuygefügt worden, kænnen wir beyde Bedeutungen
gar wohl verbinden; zumal da ſonſt, wenn nur blos von den Ord-
nungen der Engel geredet were, ditſe lezte Eintheilung uicht ſa
allgemein ſein würde, als die vorhergehende, indem alsdenn nur
die unſichtbaren Geſchæpfe darunter verſtanden werden miüſrten.
Ueberdiſsz Rand den Glaubigen aus den Juden ſonderlich das Anſe-
hen ihrer Lehrer und obrigkeitlichen Perſonen ſehr im W.'ege;
daher Paulus nothvendig ſeine Kede mit darauf richten nüſſen,
dieſen Anſtoſs aus dem W ege zZu räumen, und zu dem Kude ver-
Bichern, es beziehe ſich dieſe ganze V'erfaſſung und gœttliche Ord-
nung auf Chriſtum, kœnne alſo unmeglich rechtmaſſiger Weiſe
wider ihn und zu ſeinem Nachtheil gemisbraucht und angewandt
werden. .

34 e e

coërcens, quæ recte quidem deſideratur, ubi anguſtior, nativo
uſuque recepto vocis alicujus ſignificatu, ſenſus proponendus
aliisque communicandus eſt, prorſus autem ſuperflua futura eſ-
ſet, ſi vocabulo proprio ſuo ſignificatu, eoque ſecundum uni-
verſum ſuum ambitum, ſumto adjiceretur, ut caveatur, ne
quis etiam ſignificatum ipſius improprium adjungat, eumque
ſimul indicari ſibi perſuadeat. Majori multo jure contra de-
ſiderari poſſet omiſſio ſigni alicujus, utrumque vocis ſenſum &
proprium & improprium à legente eſſe conjungendum, fi ex
mente & conſilio loquentis id fieri deberet. Vti verò hoc
alterius ſententiæ argumentum parum ſtringit, ita nec re-
liquis major vis ineſſe videtur. Quando enim dicitur, ſi
hæc ad Angelos tantum referantur, futurum eſſe, ut po-
ſtrema diviſio non tam late pateat ac præcedentes, ſolas quip-
pe inviſibiles creaturas comprehenſura, ponitur, quod non vi-
detur ponendum eſſe, exhiberi his verbis novam diviſionem,
eamque omnium rerum creatarum ambitum complectentem .
cum tamen particule, quæ adhibentur, diſtributivæ ſignifica-
tionis, ſatis clare indicent, ſpecies rerum creatarum enarrari,
easque non omnis, ſed ejus definite, generis, quod proxime
præcedentém vocem α aoοοννπο inviſibilia reſpiciat, ut alia, quæ
inſuper moneri poſſent, taceamus. Denique non jvidemus quid
vel impedimenti vel offendiculi creari potuerit Coloſſenſibus à
Judaicæ reipublicæ magiſtratibus & doctoribus, quibus cum ni-
hil ipſis eſſe poterat commercii. Ii certe judæi, Chriſtianam
quidem fidem amplexi, ſed erroribus quibusdam judaicis ad-
hue

hoc
re⸗

namm

. ne e 35
huc dediti, qui Coloſſenſium Eccleſiam turbaſſe videntur, tan-
tam auctoritatem non habebant, ut tam magnificis titulis or-
narentur. Satius omnino eſſe videtur, in iis perſiſtere, quæ
verba Apoſtoli clare docent, quam ſenſus aliquam fecundita-
tem ſectari, nullo certo & ſufficiente indicio ſignificatam.

J. XvV.

Conſtare jam ex hactenus dictis ſatis certa ratione puta-
mus, nomina iſta ad Angelos, ſpiritus, humanis mentibus lon-
ge ſublimiores, referri, & neutiquam humanas dignitates di-
verſosque poteſtatis ordines iis denotari. Quodſi autem quæ-
ritur, quid per iſtas diverſas denominationes ſignificetur, quid
cuique iſtorum, ut videntur, angelicorum ordinum ſit proprium,
quove charactere eorum alter ab altero diſtinguatur? fatendum
eſt omnino, de iis omnibus nobis non liquere, cum ſacra Scri-

ptura altum de hoc ſileat, licet eadem horum ordinum pluri-

bus locis, ut vidimus, & Archangeli etiam 1 Theſſal. IV. 16.
& Jud. v. 9. diſertis verbis meminerit. Quæ pie, nec ſine ali-
qua veri ſpecie, hanc in rem pronunciarunt viri quidam do-
cti, nolumus adferre in medium, cum ipfſi non diffiteantur, ſua
cogitata in conjectura tantum eſſe poſita; quin tamen B. BEN-
GELII obſervationem & brevem & acutam adjiciamus, abs
nobis impetrare non poſſumus ()). Id ipſum verèò ſacræ Scri-
E 2 pturæ

(ö) Ita vero is in Gnomone ad h. I.: Sive throni, ſive dominatio-
nes. Illi his majores. Abſtractum pro concreto. Sive imperia,
AKrve poteſtates. Iila his validiora. Vtraque dicunt fundtionem

rtſpe-

pturæ de hoc argumento filentium viris nonnullis eruditis oc-
caſionem dediſſe videtur, exiſtimandi, Paulum hic perſuaſioni
Doctorum Judaicorum, has aliasve Angelorum diſtributiones,
&, pro diverſis, quos iſti quidem illo tempore ſtatuerant, eo-
rundem ordinibus, appellationes diverſas, ſe accommodare,
ipſa ceteroquin doctrina in medio relicta, quam proinde ſuo
ſuffragio & auctoritate probaſſe nequaquam cenſendus ſit. Hane
autem ſententiam amplexi fünt duumviri iſti, quorum opera
Verſio N. T. Gallica Obfervationibus illuſtrata prodiit, quorum-
que ad G. XIII. mentio fuit facta, BzLLOSoBRIVS & LEN-
FANTIVYVS (2), qui ad Hieronymi hac in re conſenſum provo-
cant, particulam aliquam ex commentatione hujus Patris Ec-
cleſiæ allegantes, quæ id confirmare videtur. Vtrum vero id
ta ſe habeat, quisque re penitius conſiderata judicet loco ipſo
inſpecto, quem in hunc finem integrum dare conſultum duxi-
mus (aa). Eandem verò, quam iſti duumviri, ſequitur etiam
Inter-

reſpebtu zreaturarum. Sed throni & dominationes appellationem
vldentur haberez magis in illo reſpetctn ad Deum, quatenus ſunk
n νααα, vehicula, majeſtatizs tjut. Eph. I. 21.
(2) In dicta præfatione ita ſuam mentem exponunt: Ce n'eſt pas
St. Paul, te ſont les Doklteurs Juifs, gqui etabliſſoient entre les
Puiſſantey etteſtes ane ſubordination pareille d celle, que l'on
voit danf ler tours des Princes, & dans le gonvernement des
Etatt. Les Platoniciens avoient le méme ſuſſtéme, & St. Paul s'eſt
Jervi des termes & der idées des Docteurz guifs par condeſcen-
dance, & ſans prötendre les autoriſer.
(aa) In Commentario priore ad Ephei. I. 21. Opp. 7. IX. pag. 166.
abi ita legimus: Nunc quærendum, ubi Apoſtolus hac quatuor
40 M=.

e e. 37

Ne. interpretandi rationem HIER. ZANcCIIVS (bb), qui ipfos illos
voni Pſeudoapoſtolos, quorum doctrinis turbata fuerit Eccleſia Colof-
les, ſenſis, ita de Angelis ſtatuiſſe, eorumque diverſas claſſes iſtis no-
eo⸗ minibus inſigniviſſe docet.
1160
luo
aue nomina, printipatum loquor, poteſatem & virtutem && domina-
era tionem ſcripta repererit, & in medium unde protulerit. Neque
m⸗ enim fas eſt, eum, qui divina lekhione fuerat inſtrudtus, aliquid

locutum putare, quod in ſacris voluminibus non habeiur. Arhi-

e tror itaque illum aut de traditionibus Hebraorum in, gquz Jecreta
rö⸗ Junt, in medinm protuliße, aut zerte, quæ gquaſi juxta hiſtoriam
Ee. ſcripta ſunt, cum intelligeret, legem eſſe ſpiritualem, ſenfiſſe ſubli-
id mius, & quod de Kegihas atguét Printipibus, Nucibus quoque,
. Tribunis & Centurionibus, in Numerir, & in Regnorum Libris
did refertur, imaginem aliorum Principum Klgumque tognoviſſe, quod
ll⸗ Nrilieet in caleſtibus ſint principatus, fint poteſtates, fnt domina-
n tiones atque virtutes, & ectera miniſteriorum vocabula, guæ net
ter⸗ nos poſumus nominare, nec ipſum Paulum puto ut in gravi corpu-
—— J ſculo conſtitutum enumerare valuiſſe. — Quæ diſtributiones oſi-
Hr zey e, S e , ie rſz eigy fpoch tig, e,
nt riorun no Joltemn 3 Ppræſentinram, ſed etiam in Jnknto Jeculo
erunt, ut per fnguios profektus & honores, & adſcenfione &
deſtenfiones vel ereſcat aliqais vel decrefcat, & ſub alia atgque alia
ar poteſtate, viriute, principata & dominatione fiat.
o C(bb) Iu Commentariis in Epiſt. ad Eph. Phil. Coloſſ. & Theſſal., in
ls quibus ad Col. I. r6. hæc legimus: Credo Apoſtolum illis nomi-
ek nibus iſum fniſſe, quibus illi Pſevdo - Apoſtoli ex Judaismo Ange-
n⸗ Lor magnificabaut, vocando illos, alios Thronos, quaſi Reges &e.
“ & ad Eph. I. 21.: Crediderim Apoſtolum per conceffonem potius
6. has voces, quibus Hebræi varios gradus inter Angeloy SFgnifica-
or Sant, poſuiſſe, quam quod certo noverit, rem ita ſe habere.

33 r e
§F. XVI.

Brevi opera in his diluendis defungi nobis liceret, niſi eſſent
etiam noſtra etate maximi nominis & celebritatis viri, qui hanc
opinionem ſuo non tantum probarunt fuffragio, ſed & ei ſin-
gulare aliquod momentum, ad liberalem veritatem coeleſtem tra-
ctandi rationem faciens, tribuere videntur. Eminet inter eos
vir literatiſſimus, S. Rev. Jo. SAL. SEMLERVS, qui poſt ea, quæ
de Dæmoniacis diſputaverat, (in Diſſertationibus: an Adæmoniſmus
cum fide & pietate Chriſtiana conciliari poſſit? &: de Dæmoniacis adver-
ſus Wetſtenium, à Summe Rev. D. Jo. THEOPH. PABRO, Abbate
jam Alpirſpacenſi, & III. Conſiſtorii Eccleſ. Aſſeſſore graviſſimo,
erudite & ſolide excuſſa,) jam in poſterioribus ſuis ſcriptis paſſim
non opinionem tantum hanc fortiter tuetur, ſed eam tam late
etiam extendit, & tantum non omnis de Angelis doctrina labefa-
ctetur; quæcunque enim de iis à Chriſto & Apoſtolis dicta legun-
tur, xaτ iαοονοοννιν ⁸ & accommodate ad perſuaſionem modum-
que loquendi Judæorum, nullo doctrinæ impertiendæ ſcopo,
dicta fuiſſe ab ipſo perhibentur, iſtisque, quæ dicuntur, imagi-
nibus à regno lucis & tenebrarum deſumtis, pro orientalium po-
pulorum luxuriante & ingenio & dicendi ratione, non niſi, quee
ad moralia referantur, ſignificandi vis ſenſusque tribuuntur. Col-
ligit inde, hujus generis doctrinas parum ſalubritatis habentes,
nec omnium temporum uſibus, & in ſalutari veritatis cognitione
quorumvis inſtitutioni deſtinatas, perperam nulloque judicio ad
locum dogmaticum tractas, arctiorique, ac decebat, vinculo cum
doctri-

(ol
V

r. ele e 39

doctrinis fidei neceſſariis conjunctas fuiſſe (cc). Habent hæc à

Viro, tanta & eruditione & in re literaria auctoritate con-
lent ſpicuo,
anc cc) Dabimus præcipua, quæ ipfſius ſcripta doctiſſima perluſtrantibus
ſin⸗ ooccurrerunt, ad hoc argumentum pertinentia. In paraphraſi E-
tr. piſtolæ ad Rom. pag. 11o. nota 216. ad Rom. VIII. 38. hæc eſt:
Lſa nomina, angeli, aαοο &c non ſolum hic, ſed & alibi,
ſ Paulus, ex more & vulgari Judæorum opinione ſic uſurpat; alii
guæ fingebantur angeli, qui terreſtribus rebus procurandis præeſſent,
nus alii horum quaſi magiſtri & præſides & c. Itaque aliis regno-
er⸗ rum adminiſiratio, aliis tantum politiarum minorum procura-
tio tribuitur. Angelus Judææ tutelaris &cc. Vellicat Pau-
bute Ius iſta opinionum parum ſalubria gmenta. His deſcriptio-
mo, nibus non putamus præcipue inhærendum eſſe, quæ tertium ſe-
im ptimumque cælum occupant, in quibus gιαααα, uναννHεα Esν,
late quaſi provinciam ſuam obeant, non, quod ratione omnino carcat,
aut jucundiſima non ſit iſta deſcrintio; ſed quod iſta diſciplina nun-
eir⸗ quam in ſacris libris certo confirmetur, atque facillime eam homi-
un⸗ nes in religionis ſanæ dedecus atque detrimentum convertant, guod
Uum⸗ Judæi aliæque fere omnes gentes pariter ſolent facere. Nec nihil
bo, ex iſto inter babyjlonioe exilig adſciverunt Judæi, ut vel Danielis
liber oſtendit; qui iſtum vulgi opinandi modum prodit, non præit;
agt⸗ Ricut formulæ illæ quæ loquuntur de ασ„⁰ανοοαι dunoviρα Mμι½ε½ιο⁄1ει⁴.
po. Ex 70. interpretum && alexandrinorum Judæorum aukoritate in-
gur de hic de angelis locus non parum corruptionis ſecum tulit; ut mi-
Col. nus aptus & ſalubris ſit aliis hominibus aliorum locorum & tem-
porum. Etiam noſtra ætas ab iſto fanatico contagio non aliena eſt.
te, Sic & in den Beytrægen zum genaueren Verſtand desr Briefes an
jone die Epheſer ad C. I. 21. not. z. dicit: Er iſt wohl eine ſehr richti-
ad ge Beſtimmung, nach unſerer Vorſtellung, oder wie man ſich da-
um malen von dem Geiſter-Keiche pflegte Begrife zu machen. Denun
anter dieſen abſtractis ρ — verſtunden die griechiſchen Juden
ſt⸗ beſondre

4⁰ . e .
ſpicuo, dicta, quod omnino omnes veritatis divinz reverentes
certæque cognitionis cupidos fortiter excitet, ad cauſæ hujus,
jam olim plurimùm diſceptatæ, momenta & merita denuèò exa-
minan-

beſondre Geiſter-Ordnungen; und dieſe Ideen gehæœren unlæug-
har nicht zur Heilsordnung, die vor alle WMenſchen, wenn ſie auch
keine Juden ſind, beſtimmt und brauchbar iſt. Eben dergleichen
Ideen zaa aycονοw νerden C. II. 2. vorausgeſezt, welche ganz
gewis nicht zu dogmatiſchen W'ahrheiten aller Zeiten gehœren,
wenn ſie gleich der Aberglaube auch unter Chriſten lange fortge-
pflanzet hat. Similia & in eandem ſententiam dicta occurrunt
paſſim alibi, & ſic etiam ad Eph. C. II. 2. not. E. III. 10. n. T.
IV. 9. n. G. V. 14. n. E. ut & Gal. C. III. 19. n. N., quæ omnia
recenſere & nimis prolixum & ſuperfluum etiam foret. Maxime
autem inſignis eſi locus ad Eph. VI. 12. not. U. occurrens, quem,
cum plenius clarinsque doceat, quò tendat Viri S. Rev. ſententia,
omnino etiam adjungendum putamus. Is vero ita habet: Es iſt
iibrigens ſehr leicht geſchehen, daſs manche Gnoſſici und Manichæi
dieſe Beſchreibungen, welcht den griechiſchen Jaden ſo gewæhn-
lich waren, fernerhin im Ernſt, als metaphyſiſche Satze, bey-
behalten, wenig ſtens in eben dergleichen Schreibart geredet, und
das ganze Gemæhlde, von Lichtwelt und W. elt der Finſterniſr,
wie ſie von beſen Geiſtern wider Gottes Abfichten gemisbraucht
wird, immer mehr ausgemahlt haben. Eben dieſes Bild von Krieg
nd Kriegsrüſtung findet ſich bey allen manichæiſchen Schriftſtel-
lern. Er iſt hein Zweifel, daſs es viele verſtændige Chriſten ge-
geben, welche diſs nicht nach dem Buchſtaben verſtanden, ſon-
dern die moraliſche Finſterniſi und Unglückſeligkeit, woraus man
durch die lebendige Erkenntniſs der eigentlichen chriftlichen E ahr-
heiten errettet wird, gemeint haben: obgleich die morgenlændiſche
Art zu reden lange Zeit beybehalten worden. Durch die Lehre

es

ä⸗
l⸗
g-
lel
en

be

Ire

li

G. e een 4

minanda, & ſollicitè ponderanda, inquirendumque, num vete-
ris doctrinæ indoles à rationali Scripturæ interpretatione ablu-
dat, fanaticisque ſomniis, vel ſuam debeat originem, vel nu-
triendis provehendisque-inſerviat? Et eò magis quidem dignum
eſt hoc argumentum, quod diligentius altiusque diſcutiatur,
quum iſta hypotheſis ejusmodi interpretandi genus ſequatur, que
admiſſo lata aperiretur porta; aliis quoque doctrinis graviſſimis
aliam formam, habitumque à priori diverſiſſimum, inducendi;
quod ſi pro rei dignitate fieri deberet, multo omnino ampliorem
prolixioremque, quam quæe inſtituti noſtri rationi reſponderet,
tractationem depoſceret. Aliis itaque iisque exercitatioribus no-
bis & perſpicacioribus id relinquimus, ut hac opera Eccleſiæ per-
quam neceſſaria ex iuſtituto defungantur. S
F F. XVII.

Chriſti ſollen die Menſchen wieder aus dem Gebiete und Keiche des
Teufels in das beſondre KReich Gottes oder des Lichts verſezt wer-
den; Irrthum, Aberglaube und Bocheit ſind gleich/ am der Gegen-
vart, oder die Feinde, (Sumal aller wahren Lehrer), welche thr
Gebiet unter den Menſchen vertheidigen, und den heilſjamen Ge-
brauch der Wahrheiten hindern. Dir Bild hatte auch Chriſtug,
(der durch ſeine Lehre vornemlich die Werke des Teufels zZerſiæh-
ren will), gebraucht: der ſtarke CGewapnete, der ſein Eigenthum
bewahret, bhis der Stærkere über ihn kommt; und ſo iſt das Bild
auch in Apocalypſi, der Drache und ſeine Engel ſtritten, alles un-
eigentlick und improprie. Dagegen nach und nach unter den Chri-
ſten die Macht des Tenfels wirklich proprie immer vergræſſert,
