und mit zum Vorzug und Neinigkeit der chriſtlichen Lehre gerech-
net worden. Conf. &ũ - Ejusdem Apparatum ad liberal. N. TL. Iæ-
terpret. L. II. C. II. J. 72. Pag. 184.

44 Wr. ee
Dabimus tamen, quantum diſſertationis hujus limites per-
mittunt, & noſtra paucis, & placide & modeſtè. Mirari autem
ſatis non poſſumus qui fieri potuerit, t viri adeo perſpicaces
mera aliqua conjectura adduci ſe paterentur, ad tanti momen-
ti opinionem non animo tantum concipiendam ſed & maxi-
ma cum fiducia inculcandam. Quo enim hiſtorico argumento
probabunt, iſtam Judꝰorum de Angelis perſuaſi ionem ex peregri⸗
no fonte ad ipſos promanaſſe, & ipſas angelorum claſſes illis ipſis
nominibus tam frequenti uſu apud eos fuiſſe appellatas, ut &
in vulgus abierit? Neque fufficit ad Alexandrinos, aut vel ad
Philonis Platonizantis de Angelis philoſophiam, provocari. Vnde
enim conſtat; iſtorum hominum dotrinas aliis quoque a litera-
rum cultura vacuis fuiſſe communicatas? Vbi iſta nomina an-
gelorum occurrunt, quibus Paulus utitur? Sed quid aliud ⸗
nomina ſignificare videntur, niſi quod diverſi ſint inter angel
ordines diverſo poteſtatis vel genere vel gradu diſtincti? quæ
doctrina oppide Judæorum Alexandrinerum philoſophia longe
eſt antiquior, utpote in ipfis V. T. libris jam tradita, & divina
auctoritate promulgata, quam itaque ſequentes & Chriſtus & Apo-
ſtoli, nequaquam ad eam, tanquam erreneam vulgi perſuaſio-
nem, neſcio qua νι ταςHνιπα, ſe adeommodaſſe, fed ipſius potius
veritatem ſua aucétoritate fumma confirmaffe dicendi funt. Quo
etiam argumento conficietur, Danielis librum iſtum opinandi
uſum prodere tantum, non præire? Tam luculenta certe eſt de
Angelorum, quorum jam Gen. XXXII. 1, 2. mentio fit, exiſtex

tia

— — —

2Oρ —

8

— — —

r, e ee 43

tia Seripturæ doctrina, (2d) ut ſine ſumma violentia, vel ut B.
EISMANNVS in Inſtitut. Theol. p. 433. dicit: ſine tortura totius
Scripturæ alius „& figuratus tantum ſenſus ſubſtitui omnino ne-
queat; quumque eorum inſignis numerus Pſ. LXVIII. 18. & ſo-
cietas Gen. XKXXII. I, 2. commemoretur, qui, quæſo, de eorum di-
ſcrimine dubitari poterit, à Daniele & Apoſtolis clarius deſcripto?
Quidni itaque Apoſtolorum doctrina rei potius veritati adſtruen-
dæ inſervire, quam hominum figmentis accommodata eſſe di=
catur? .—RK WM
Neque tamen ea, quz vixdum obſervavimus, licet gravia
& ad hypotheſeos iſtius infirmitatem demonſtrandam cumprimis
apta ſint, vel ſola vel potentiſſima ſunt argumenta, quibus commu-
nis & recepta interpretatio confirmari vindicarique poteſt. Præſto
enim ſunt alia veritatis præſidia, iſtam opinionem penitus evertentia.
Vti enim oſtenſum eſt, niti eam lubrico fundamento, meris nem-
pe conjecturis nulla probabili ratione ſuffultis: ita facili negotio
F 2 oſtendi

—

(dd) Nervoſe, ut ſolet, omnia complexus eſt S. Rev. D.-SAKRTO-
KIVS, in Poſitionibus Theolog. pag. 96.: Has, inquiens, nimi-
rum ſuhſtantias intelligentes, quæ Angelorum nomine veniunt,
exiſtere & quidem ut ſubſtantias, e ſola Scriptura eerto conſtat.
In ea diſtinguuntur nominibur, etiam propriis; & apparuiſſe
leguntur: ergo ſunt certe Entia. Agunti id quod ſubſtantiarum
eſt: ergo ſunt ſubſtantiæ. Locuti eſe leguntur; Deum adorant;
ſciunt, quæ geruntur in mundo; varia miniſteria præſtant,; ergo
ſunt ſubſtantiæ intellettu & voluntate præditæ. Haæc euidentia
ſunt, Cumprimis etiam digna ſunt, ut legantur, quæ Cel. Jo.
DAV. MzCHNAELIS habet in Comp. Zheol, dogmat. pag. 112. §. 62.

44 r, . e

oſtendi etiam poteſt, eam & revelatæ doctrinæ indoli, & Apo-
ſtoli Pauli genio atque characteri, & ipfi denique ſcopo, quem
in hoc loco præfixum fibi habuit, & diametro adverſari. Etenim
revelatio divina & maxime Evangelii doctrina, fatentibus iis
ipfis, qui iſtam opinionem fovent, eò unice tendit, ut homines
vera rerum divinarum cognitione imbuantur, cultus Dei inter-
nus, moralis ac ſpiritualis, apud eos inſtauretur, ipſique ab er-
roribus liberentur, quibus finibus his ſanctiſſimis impedimentum
ereari poteſt. Vnde vero majus ſuperſtitionis damnum enatum
eſt, quam ex doctrina de Angelis cum bonis tùm malis maléè fin-
tellecta? Quid itaque magis dici poſſet indoli Evangelii contra-
rium, quam intempeſtiva ipius accommodatione erroribus adeo
pernicioſis auctoritatem etiam fuiſſe additam, quibus tam facile
diſerta contrarii mentione occurri & poterat & debebat. Itane &
Paulus dicetur frigidam ſuffudiſſe errori Judaico, qui omnibus
eorum commentis ubique tam ſtrenue ſe oeppolſuit? Is, qui ra-
ptus in tertium cœlum 2 Cor. XII. 2. ſeg. omnium maxima & am-
plicima reipublicæ ceœleſtis cognitione inftructus eſſe debuit, is,
inquam, fanaticorum hominum hac in re ſigmenta ſpecie pro-
bantis receniebit 2 Et quam quæfo vim haberet ipfius argumen-
tatio, quam præfens Jocus ſiſtit, ſi ex iſta hypotheſi ita eſſet red-
denda: Chriſtus eſt Dei inviſibilis imago, & pr imogenitus omnis
creationis, quia in ipſo condita ſunt omnia, quæ in coelo & in
terra, vifibilia & invilibilia, ipfique, quos vos fingitis, angeli,
à vobis throni, dominationes, prineipatus & poteſtates appellati?
Itane ſerio loquatur Apoſtolus, ut dicat conditum eſſe à Chriſto,
Aued non niſi in cerebro & phantaſia ſanaticorum hominum
EXE

exiſtere novit? Subftitue huic ſigno rem ſignatam, & dic per an-
gelos denotari pias cogitationes, ne ſic quidem huic argumen-
tationi conſtabit. Et quid quæſo hæc ad illam Sendtay „ρ
AXeoy cultum angelorum, cujus C. IV. 18. meminit, cuique ſe op-
ponit? Atque illud ipfum Pauli confilium, adverſus has Pſeu-
doapoſtolorum ſeductiones præmuniendi Coloſſenſes, argumen-
to eſt clarifſimo, nulli hic νn τνν ανωοαοοι ſen acccmmodationi lo-
cum eſſe poſſe. Quo enim fortiori uti poterat argumento, quam
ut diceret, quos colendos illi docerent, ne dari quidem ange-
lorum ordines? Ipſum vero ſcientem non tantum id neglexiſſe,
fed & errorem iſtum confirmaſſe, quis exiſtimet? Sed plura
addere jam non licet.
§. XIX.
Altera pars hujus verſus, qua ſummatim repetitur, quod
dictum fuerat explicatius in præcedente, ita habet:
Ta ndvyag dua zα ei duoτοσ zτταιςι.
Omxia per ipfum & in ipſum creata ſunt.
Non line ratione obſervari hic ſolet, verba heec tam manifeſtum
ad priora reſpectum habentia, eorundemque ſummam exhiben-
tia, ita eſſe intelligenda, ac- ſi, quod apud latinos frequens,
græcis autem minus ſolemne eſt, verbum inquam adjectum le-
geretur, (er) hunc nimirum in ſenſum: Omnia, inquam, per ipſum
E& in ipſum creuta ſunt. Vti verò hæc verba ſummam præceden-
F 3 tium

lee) Malta eſus rei i exempla magno ſtudio collegit D. Casisvogpg.
AvG. HävVMANNVS in der Erklarung des N. T. ad Lut. XXII.

256. Hag. 431. ſeg.

5

tium continent, ita rem eandem non ſimpliciter enunciant, ſed
prout in prioribus major obſervatur reſpectus ad res creatas ſi-
ve effectus, ſic in his effectoris ratio major habetur. Omnia
enim, quæ videlicet antea plenius fuerant enarrata, non nude
in ipſo, ſed addita nova determinatione creationis ipfius actum &

conſilium declarante, per ipſum & in ipſum condita eſſe dicuntur.

Vtrum horum alterutrum, an utrumque, priori effato explicando

deſtinatum ſit, an vero harum locutionum quælibet ex mente

Apoſtoli peculiarem creationis ad Chriſtum reſpectum deſignet,
jam G. X. quæſivimus, & in medio reliquimus. Negare tamen
non poſſumus, poſteriorem B. BENGELII obſervationem, tres
iſtas particulas ad creationis initium, progreſſum & finem refe-
rentem, noſtro quidem judicio, perquam probabili ratione niti.
Quando enim quæritur, quid ſpeciatim per ι ατ per ipſum &
ic dun in ipſum ſignificetur, dubio vix locus eſt, iſto efficien-
tem, quæ dicitur, cauſam Apoc. IV. II., hoc vero finalem Rom.
XI. 36., indicari, à quibus aνναR ipſo eò differre videtur, ut
quaſi primum principium deſignet, ex quo omnia ortum trahant,
& in quo contineantur, quemadmodum eodem fignificatu mox
iterum occurrit in verbis: omnia in ipfo ſubſiſtunt. Cæterum, quod
ad eig daaτοαα in ipſum adtinet, communi conſenſu Theologi noſtri
nhæc verba ita efferunt: in eum finem, ut res creatæ Chriſtum glorif-
cent & celebrent, adverſus quæ, quod diſputat HEVMANNVS (F),
tam eſt ſubtile, ut nobis quidem de diſſenſus ratione non Pner

( ) Is ad h. 1. ita comimnentatur : Die Bedeutung des Wörtgens Slc
(daſs es einen Endzweck anzeige) iſt ſehr gemein. Dafß aben
dieſer hier der Endzweck ſegy, deaſi Chriſtus mœge gerühmt und ge-

Aècedimus tandem ad verfus 17. verba, quæ duas propoſi-

tiones continent, & ita habent: B
Kal durô εο ταννιονν a τιddẽ Tadrα e,y dντιεσ veρα
Et ipſe eſt ante omnia, && omnia in ipſo ſubſiſt unt.
Facile autem patet, ſiſti hoc verfu illationem ex eo derivandam:
quod præcedente verſu adſtructum fuerat, ut quaſi dicatur, quoniam
omnia à Chriſto ſint condita, ſequi hine, eum ante omnia extitiſſe, &
etiamnum omnia ab ipſo confervari. Et hæc quidem eſt eommunis
interpretum ſententia, quæ omnino nihil continet, quod à mente
Apoſtoli ſit alienum. Forſan autem uberiori adhuc ſenſui locus eſt.
Nobis quidem univerſum hoc oraculum meditantibus, atque omni-
um inter ſe nexum mutuamque relationem inveſtigantibus & pon-
derantibus, hujus verſus verba cum poſtremis præcedentis verfus
arctius cohærere, unamque ſententiam conſtituere viſa ſunt, quæ
antecedenter dictis per ſingulas partes reſponderet, talemque A-
poſtoli illationem referret, quâ ex argumentatione, à creatione
prieſen werden, kinn durth die ,. orte elg Aον nicht ausgegrackht
werden. Paulut Würde ei ahy do‿ρν τνε gejagt haben, wié
Rom. III. 7. XV. 7. 1 Cor. X. 3r. 2 Cor. IV. 1. Phil. I. r11. De-
lude loca Rotm. XI. 36. & 1 Cor. VIII. 6., hanc ipſam locutionem
exhibentia, adducit, iisque nonnullis obſervationibus Muſtratis,
hanc denique noftri textus paraphraſin ſfubjicit: Aller iſt durch
Chriſtum erſchaffſen worden, und zwar zu dem Ende, daſz ihn
alle Creaturen wie den Vater ehren und anbeten ſollen, und daſs
inſonderheit, nachdem das Evangelium von Chriſto in der gun-
en Welt geprediget worden, alle Menſchen an ihy glaubes
Jollen. MB

per Chriſtum facta, ea ipſa, quorum in gratiam inſtituta fuerat
argumentatio, diſertius deducerentur, ſic ut Apoſtoli ſermo to-
tus eò regrediatur, unde exorſus fuerat. Dixerat Apoſtolus de
Chriſto: eum eſſe Dei invifibilis imaginem, & primogenitum
omnis creationis; probat id deinde argumento inde deſumto,
quod omnia per ipfum fint creata. Flis poſitis ordine inverſo pro-
gredi & indicare videtur, fluere omnino ex creatione per ipſum
facta, quod ſit & primogenitus, & Dei inviſibilis imago. Planum
enim effe putamus, verbis: «αντ+ ε τοροοdℳ rανσ⁵οαν, ipſe eſt ante
omvnia, idem prorfſus dici, quod dictum fuerat per primogenitum
omnis creaturæ; & licet tanta non appareat convenientia inter
imaginem Dei inuiſibilis & eum, in quo omnia ſubſiſtere dicuntur, quan-
tum quidem ad verba attinet, re tamen ipſa id, quod per imagi-
nem Dei inviſibilis dicitur, fortius nervoſiusque exprimi haud
poteſt. Solius enim veri Dei eſt, de quo dici id queat, quod
omnia in ipſo fubſiſtant, quo procul dubio nihil aliud dicitur,
quam omnia, uti ab ipſo producta fuerint, ita & ipſius virtute con-
ſervari: quemadmodum hoc ſenſu hoc vocabulum à profanis quo-

que auctoribus uſurpatum fuiſſe paſſim oſtenderunt viri docti.

Quando igitur de filio, ut diverſa à Patre perſona, id prædica-
tur, ut idem omnino ſignificetur, quod ſuperius G. V. per imagi-
nem Dei inviſibilis denotari oſtendimus, oppido neceſſe eſt, ſimul-
que iſtius explicationis firmitas luculentiſſime adſtruitur & con-
firmatur. Et jam quidem ea, quæ hactenus per partes tradita &
tractata fuerunt, conjunctim quoque conſideranda, multiplexque
& prorſus admjrabilis uſus ex inſigni hoc & lucidiſſimo de Chri-
ſti divinitate teſtimonio derivandus, vel paucis exponendus eſſet;
ſed vel nolentes pedem hic figere cogimur, cum temporis
ratio, ut plura addamus, omnino non
permittat.

SOLI DEO GLORIA!
* *

DISSERTATIO THEOLOGICA
SISTENS

OBSERVATIONE
EXEGETIGCAS

AD LLVSTRE ORACVLVM PAVLINVM

Col. I. 15, 16, 17.

H MITI

ADSPIRANTE DIVZNA N VMINIS GRATIA
RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICENTISSIA
SERENISSIMO ATOAVE POTENTISSIMO DVCE AcC DOMINO

DOMINO

A R Qι L O.,

DVCE WIRTEMBERGIAE ET TECCLIAE, rel. 1
P RAESIDE

CHRISTOPH. FRIDERICO SCHOT

S. THEOL. DOCT. Er PROFESS. EXxTRAORD.
EHILOS. PRACT. ELOCQV. A POESEOS ORD. PVBL. CONTVBERNII AG.
RECTDORE, SCHOLARVMGCVE LATINARVM SVPERIORIS WIRTBMBER—
GIAE PAEDAGOGARCHBA, SOCIETATIS LATINAB BADO-⸗
DVRLACENSIS MEMBRO HONORARIO
a. d. DE C. C IoIoↄCCIXIX.
PVBLICE DEFENDENT

1

M. IACOBVS FRIDERICVS THEVRER, Sehornadorfen'e

M. JOANNES CHRISTIANVS FABER, Stuttgardian
M. OANNES GVILIELMVYVS DORN, Nabernenſis,
M. CHRISTOPH. HENRICVS SATTIL. ER, S. Joannis- S)
M. CHRISTIANVS GVILIELMVS SCHOLL, Münſingen
M. CHRISTIANVS THEOPHILVS GOEZ, Nellingen/
EXAM. THEOIL- CANDIDATI IN DVCALI STIPENDIO.
l
TVBIN GAE, LITTERIS IO. AD. SIGMVNDI.

15

110

S

R

Balance Q

N Focus O

K 1.

J

H¶

—
—

10

1

. Copyright 4/1999 VxyMaster GmbaH wwwW. yxymaster. com

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset