KaI600-617_14

"

T

-

UP

—

"—

W

M

*

WW,

E

l:

$

d

x

T

x

g

g

—

lm

s sisa ERN

b o pesiitod

E

Ms us

2

*

a

r ia

Qu —

VOK CUMR

pET

53

N )

a

Lnidir. uD

&

P

"

S

$

TadS

Ml j

hk d

d

e

&A a,

as

t

v

A

L

.AJWXJT

.W

^i

—

r

2

——

M

t

X

?O

A

d

-

Digitalisat

vorhanden

e

L

a

38

as

x

Em

XGNEG:

z

—

"—

—

—

g

ydt

E

;

ellre de

NC"RMSäSNA- ECCLESIA

& [enet

Characteriflico MATRIS ac MAGISTRAE

0 fuyiil

| r]ïlf [7) Z g

*

à cau(i,

Brevi Diflertatione Canonica

d

Apteto:

VINDICATA

m uíüg:

PRAESIDE R.P. ANDREA RÜDEL,Soc. JESU,SS. Cano

J

is g.]

Doct. ac P. P. O. In Alma ac Antiq. Univ. Heidelb.

Derpat,

Defendeute PHILIPPO 'THEODORI, Soc. Ejüsd. A. A. L.L.

fhatutun

ac P. M. SS. Th. ac SS. Can. Aud.

ite, * 3

inferpre

Ms&c&c&m Cloctopogtoeteedoede recde edeseteetsedocecteedotdenke ts

T.

venter al

A

pWA

i,eg

N

Hfertationi, quat Publico primam damus in hac , adeo

t foif

A

quondam à Summis Pontificibus (a) honorata Univerfi-

g

D

tate , utargumentum praefens feligeremus, fecit BOEH-

ucharis

I;

N

E r

MERIANA , quam Ecclef. PROTEST: furis 'Tomo IV.

delidom

Preliminarem voluitIlluftris Author (b) DE ROMAANA

heolopicty

ECCL

SLd, MATRE INDULGEN TISSIM A.

Qtentiam,

(icrag

(2). URBANO VI. BONIFACIO IX. EUGENIO IV. & poít Alios JULIO Ill. . $o«

lum URBANUM,& obiter , ac (ine numero nominat ToInez H, P,C. II. ad p.55,

d

ADRIANUM Vrt. CLEMENTEM VII. PAULUM 1II, Struv. H, E, P.C. II. $. 13.

(b) Jurium D. ac P. P, O. modó Frideric, Hal. Cancellarius D. 1, H, BOEHMERUS,

II. In quapropofitum equidem nobis haud eft rcferre intra phy-

lirse anguftiasin extenfo, quidquid is per Capita VII. $. 74. deductum

latiüs voluit; fed potiora, eoquidem fine, ut vel ex Adverfàrii con-

feffione clariàs elucefcat veritas.

III. Eftautem prima Doctoris Halenfis confeffio , ($. 1.) v/tatum

777

parribus a

uis (A4mbvofro 1.2. ii Luc. c. 3. Hievon.l. x. $2 Jevem. c. a.

"duguft. ii P[. 44. 126. ]. 12. contv. Faufl.c.8.. Theodor. in Cantic. Fulg.

1n epifl.3. ad Gallam) ecclefie Chrifliane , que fideles vndequaque degentes

j

? CHARLIS TO vuitos compleGirur,appellationem virgitis, [pou[z.coniugis,

imo £2 MA TRIS tribuere, ?. quidem ftylo fcriptuve [acreEf: LX 1. o,

Pf. XLP. Cantic. Cauticor. per tot. Iob. 117, 29.(a) Apoc.XXII. 17. (b)

- (a) Habet folüm verfus 14, (b) epift. 2.3. & Apoc, S, Joannis Luthezo extra Cano"

nem erant; modoó fliis funt Seriptura Sacta,

IV. Neque dubitaffe patves , ecclefie Romanue , a qua tot alie funda-

? fuut , idem

a

altera (go 2. lbido)

j ffronave .grfeflicatunz , exemþlo Cypriau iu ep. A5. 48. Heec

V.Quamego quidem cüri legerem; & tanta; olim à S. Africanee

Ecclefie Primate ; Carthag. Prae(ule jam ante medium Szc., lII. data ;

recens ab Halenfi relata Ecclefie Romanee intelligerem elogia, 4774-

TRIS, RADICIS, MATRICIS ecclefie catbolice , efféque Scbifina-

at, ut

Yicos ; qui marris finum. atque compleafum wcuþz;t; parüm aber

Evan-

Ev'angeïïcïä illis (Toan. IX. 27.) Virum falutarem. — Adeó sor 'Io;gäv

add

alle

à Regro DEIabefft (cum eo , dequo Marc.XII. 54.) videbatur.

VL Nimox ($.3. ibid) contra INNOCENTIUM adjeciffet

jl

feqq. Hane materzitatem plus iuflo extendit ia epift. ad Decent. Teme-

&il

re concludit ,quod oporteat fegui , quod Romana cu[lodit Ecclefia. — Prae-

qu

terea veró tum pro Hierofolymitana ibid ex Zevtul. l. 2. ade. Mar.

(ni

c.35. Hievon.in Efa.c. 2. Tbeodor.l.$. c.9.. Juffino imp. in ep. ad Hor-

licl

misd. tum (*.3.) pro aliir velut pvimariit contendere aufüs effer , illam

r

iamolin MATRICEM RELIGIONIS di&am effe ; bay pedetentim ma-

&

Tf

zris appellationem induile , adeo vt Conflautinopolitana , pofiquam pa-

&cd

triavchalis €g. prima . fedes fatta , ab impevatovibus auuo 476. appellata

fuevit in l. 16. C. de SS. ecclef. maiev pietatis , &2 Chriffianorum ortbo-

(Qu

doxe yeligionis omuium.

g

Vil. Modeftiüs illa quidem Halenfis; faltim hoc loco; non ita ,

de

quos inpraf. ad noviffimam Cerporis Jur. Canon. editionem $.1II. &

Ü

VIL i. prater alios dilaudat , velut primarior , ac mievitif[rmos 1beologos,,

3

4j

noviífime

Jo. Fv. Buddeus g Cbr. Matib. Pfaffius ,cum Sam. Puffendovfjio , quique

'eminam Ze Beatitudine morientium im Domino per Lutbevum

Vi

[

urbius ,dum

tij

vefiituta eidem Magiftro fuo fcripfit Krlangee Ca/p. Zac.

füt

in iis Pontificem Maximurti femel Chamum qmaledicium, fexies Lomi--

zem e3 filium perditionis , duodenis vicibus Znti-Chrifium, bis befliarm,

e[fi

Ecclefiam Romanam rueretricem Babylomicam quater , Babelem decies;

Mi

quíque Hujus & Univerfalis Apoftolico- Cathelice Capiti , D. Petri

wf

Succeffori adhaerent, Z'alylonios . infideles , etbnicos , idololatras , ma-

W

violatvas fatuot,papicolas , vomanen[es , ollae poutéficiae pavafitos , culinae

0n

babylonicae anzifüites ; fellaeRomanae gnatbones , haereticos abominandos ;

90

fan

ciem

populum anticbriflianumtparfim vocat , in luce Imperii publica , in fa-

p

f

Auguftiffimi ,in aures Chriftianiff. & Catbol. Imperatoris ac Re-

um &Orbis Europei Principum.

Qä'

ilegerint opus pofthumum

e

lo

Chr. Lud.Miegii fub tit. Melezematum ,

IV. $.. VII. $. 53. fimilia

XX

&t eg

veffufidelium ex Babyloue , & Habelis deffru&ione invenient.

fanc

VIIL MATRI fi vindicias (cribimus, breviores has quidem ,

iif

Occafioni commenfüratas , non affectui , certé fufficientifTimas ad con-

Tl

tundendas liberioris calamni calumnias ; nec Adveríariorum Pruden-

EM

tioresvitio dabunt , & fapient DEO AUSPICE. Scribimus autem

1 y

otiüs Adverfariorutm , dicam , anSS.

DT

nontam nofítris, quàm totidem p

?uy,

Patrum verbis, Eorundem, &iis ipfis, Quorum. & quibus iid. Ad-

verfarii fua fcripra, ex iis autem Orthodoxum Dogma illuftrare vo-

0/fo

luerunt difponente DOMINO, ur effet ex inimicis falus.

ften

IX. Nequehic aliamtenere viam ftatuimus, ab ea ;quá preiit Ad-

Vj

verfarius. "l'entandumitaque ) num Marernizatem latiüs extenderit

iU

exordio Seculi V. S. Innocentius I. P. M. quàm d. Seculo 1II.

Vel 1

AfricanusPrefolS, Cyprianus. — Epiffolai folas 45. 67 48. exed. Brem.

N

alc-

! fong?

gal-leggt Häien[is.: Orthodoqxus SS.'Canonuha;Do&öf-)eþifïdiath $4.

addit ; ubi: Navigare audent ad Petvi Catbedram , eg Ecclefiam Princt-

eciffet

palem.

.

omatos , ad quos pevfidia balere uon potefl acce[Jum. — Jangit

J-nt-

ex ipfa mem.Corporis editione Boehmeriana Canonem 23. Cau XXIV.

Dra.

qu. r. & eum ; üt ibidem Halenfis faterur fub n. 63.) ex le&ione geuuina

Mar.

Ovationis funebris deobit

1 fratrisà S. Ambrofio habitae ; ob ea, quiee il-

r

lic leguntur: utrumngam de Episcopis Catbolicis effet , boc eft , fi cum Ro-

*

il

mana Ecclefia tonvetiret ? Jungit ex eadem Cau. & qu. Canones 18.

d

& 31.' Unde quidem ruríum ;

e füerit laudati S. Cypriani de Ro-

!

I d-

mana S. PETRI Cathedra , &

)

cclefia Romano - Catholica. mens;

i

prta

ac do&trina , uberiüs edocet, nempe ex c. 1 8.pri& $.. Super Unum,

gttlo-

(Petrum)vedificatam à Domino effe Ecclefiam.- . .. Ummn Caputeffe ,ovi-

giuem ugam ,9 unam matrem fecundgatis [ucceffibus copiofam. | E.qui-

nitty

:dem in mem. füa editione & glofía füb n. 20.) ad cit. Can.18.. Palans

IL&

eff Boehmero , /ocum bic velatum vavia accepiff alfumenta decatbedva

ohgot,

aja , de primatu Petri , de catbedra Petri, fupev quam fundata eff ecclefía.

yique

"A[fumenta bec iuferta à Mauutio g Panvinio e[fe , fidem unius Codicis

derit

F'aticani fecutis.

Eccür autem mox fuo in contextu ipfe //Ze duorum

, dum

codicum.niti confitetur? Intelliget autem; nec hos interpolsros effe ;

füt (criptitat, neque tam brevi Codicum numero definitam fidem con-

qui-

Jf

effionis Cyp rianice, fi Parifinam. Operum editionem-non modó

ii

Monutii , & Morelit , fed & exemplavium-M][s.. vetuffiffünorum collatio-

u

ne fatt4 (a) infpexerit ; iftic enim ad p. 26 1. z adgotazionibus Pamelia-

S,mä-

ui5 edocebitur , cujus vitiolocus hic fit tutilatus, pazere veró ex Mfs.

at

omnibus , zdnglico, Cambronenfi. Belgico, Maviani Fitlorii ante atimes

atdif

900. confedli; caeteris, omnino gezuina elle , queis fidem controver-

fam perperam voluit. . Certé nonunolocoaut libro fententiam hanc

dnfte

g N

fuam ,& feculorum priorum fidem pofteris teftatam voluit S. Praeful.

ymui

Legeenim Libri l. epiftolam 6. ad Magnum (Uade Canon 31. ej. Cau.

m

XXIV.'& qu. r. cit. tranfumptus). & eundem Prmatum , Catbedvam

eandem , (PETRI, &Ecclefiam, dvrovouaccixóc , qu& apud Corue-

lert,

lum fuit , qui Fabiano Epifcopo legitimà ovdinatione fucceffit) (tolido co-

Qent

matu affumptam à- Novatiano intelliges. | Legelaudatam epiftolam 5 5.

dett-

ad eundem S. Cornelium: leges füb n:28) zom aliuzde berefes óbortas,

NU

aut nata e[fe fchifmata , quàminde , quód Sacevdoti DEIgon obtempevatur,

an$5,

nec utus (quod noranter notes) ?2 Ecclefia ad tempus Sacevdos, Q5 ad

"

zempus udeéx vice Chrifli cogitatur : Huic fecundun magifteria Diviaa

te YO0*

obzemperandum e[Je d fraternitateumiver[a füb n. 3 s Petrumeffe ,

f'uper

quem edificata ab eodem Domino fuerat Ecclefia ,

fub n.91.) Petri Catbe-

k

dram , atque Ecclefiam pyiucipalem effe , unde unitas Sacerdotalis exovta

ef. Innocentium porro quod attinet, non poffümus non arguere

nitr

p Ill

vel malam Boehmeri fidem , vel. ceri? dtifsia neglectum , quoód

fun»

cirh novimus; omifit numerum,;

þïgminis, quo infignitps fuiffe T'rede

ni

iie-

X2

—

tofi

ni Ræäu.hï fortaffe id fuerit, (b

) ut faciliüs indaceretur Le&of, flatu-

ffe Saeculo XIlI. quodalioqui Boeh-

fult

erétque ,id attentatum demum e

illat

imero bar

barum ac rude fuerat, ab Inn

ocentio IIT. contra quem infrà

dinSerm. L. infcflo S.Petri Fevba Chrifli

(b)

in Differt. eadem $. 12. quó

AP

ad Petrum : Ducin altum , expofi

tevit in bunc fenfum : Zlltitudo.

eff

fupev vruev[um [eeculum obtinebat

Tif

Roma , que primátsmn , g principatum

fin

&j obtitiet , quafi diceret: Fade R

0Udm

€9 te cum tuis transfev ad uvbem,

a.

Age veró, ut videas, quód ab Innocen-

tefi

€g laxate ibi vetia ad captur

tio IIE Szc. XIII. quod à

Primo ejus Nominis; exordio Seeculi V. id-

qu'

anenfi S. Ambrofiopreterea, quefuprà &

ipfüm ab Archi. Ep. Medio!

üàs affertum effe in Commentariis ad

Canone 23. produximus uberi

XlÍ.in verbis;

qua ad eand. Caufam XXIV. q. cit.

S.LuceC. V. &X

Can 7. & 17. recitant

ur 202 turbariNavim , que Petrumbabet. . . . .

*

cui preeevat 15»

in quo

eft Ecclefi firmamentum.

x

non po[[e turbari ;

laxent veti

a ; foli tamen Petro dici: duc ii

Denique etfi

aliis impevatur , ut

altum.

erum e[[e , qui accepit claves vegti c«.

lovum.

d

ivelliana, (b) Notet Le&or pares lapfus 3n Indice Boeh-

(2)

Dc a. 1616, ex officina N

dealceem CORPORIS , dum e,c. LEONI IV.

meriano PONTIFICUM gemino a

ULCHERIAM IMP. DIOSCORUM PATR.x

Saculi LX. tribuit Epiftolas ad P

NIS 1. £. M. $ Sxe, V, fuerant.

'ANATOLIUM EPISC. quz certé LEO

da hac Ecclefige

X. Siftit equidem D. D

.

oehmerus pro extenuan

n Hierofolymitanz favorem & $

eec; IIT.

Romane marernitate teftes i

"'Tertull.& IV. Hieronymum ;e

V. Theodoretum, denique Imp. Jufti-

DE

6.C de Sacros. Eccl. pro Conftanti-

Pri

num Seculi VI. Objicit &legem r

nopolitana.

Nos anté, quàm re

fpondeamus ad eundem hunc lo-

N

fimul. confutemusinanium figment

orum conperiem ; eX

JUI

cum , ut unà

d& duximus, quod in

f&

alio Boehmeri loco (a

) transferendum commo

one

omiffum voluit ; mutatà i

nmteri

m cum pruden-

[ri,

prafente Differtati

s ecclefiee epijcopatum

tioribus fententià ;

ab ipfismet Romane Do&oribu

:

qu

Petrinum ba&lenus noti

dum afevtum evittumque ,

imo plane ab eruditis

ufivmari.

Jd pleuius probatum à

dcfivutlam catbe

dvam mon erigi aut co

]yg

IVicolao Fedelio

de Catb. Petri eg. Fvid: Spanbem

io in di[f. de fi&a pro-

m

Iot

fe&ione

apofto

li Petvi in Fvbem Romam.

Decr. Tit, VI. de Cler, xgr&t. $. $-

.

(a) Iur,

Eecl, Proteft. To, 1I. ad Lib. III,

11- ;

ln

XI. Occupate a

b Herefiarchis q

uondam, àc miferandum 1

l everfae jacent

Catbedre , quamvis Apoftoli-

fcrq

modum conípurcate ve

Juni

cee , üt S. Jacobi Hierofolymitana,

vel ab intru

fis per violenta Mahume-

i

fta

lios aliis atque aliis fectoe quà Neftoriane ;

danee tyrannidis juíTa po

.

]i

uà Zanzaliano- Copticee non t

am Patriarchis, quàm Epifcoporum

$u

Alexandrina S.Marci , S.Evodii An-

'abortivis mofiftris poffidentur;üt

*

S. Andrea primitus erectam

C

tiochena , denique Byzantina

, quam à

[/27

volünt. . Stat poftd

ecumanas

Idolomaniz in eam primis

olim Saecu-

ium , quot-

don

lis cum omni furore

debacchatee procellas , adversüs omn

LT

tidem Infe-

quotadPetramallific fua fregére gognua,

fe&artfm ; ceu to

rOorum

Q«

rorum kþortas, contra ipforum. Etiam Chriftianorum Piincïpum at-

fultus, &ab eo adhuc ftat anno,(a) quo novus Golias Islebicuscumulo

f

illarus Witebergee ad diem 22. Februarii, Cathedrze S. PETRE(acrum,

jj

b) comminationum (c)finem fecit, ftat CATHEDRA PRINCIPIS

ei

APOSTOLORUM. . Sedetinea poft Pauluim IIL füb quo ex homi-

!

[i4

num memoria füblatus Lutherus eft, BENEDICTUS , (d) ab Illo

Ill

fi numeras , Vigefimus Sepiimus, fia à S. PETRO ordiáre, Ducen-

n

tefimus quadragefimus octavus , Gloriofiflimi Nominis Decim

] ld'

M

quartus.

jeTo

(a) Sxculi XVI. fexto füpra XL. (b) qui à Martio, cüijus eo annofuerat quintus, in lo-

cum füum peremendationem Calendarii reltitutus eft poftmodum. (c) üt ez pro-

ial

ftans in ep, ad WENCESL. LINCUM , & operum tum'Germ, Jen. To, II, fpat-

et.

fim , tum Latino IV, Jen. in SUPPUTAT. TEMPOR, £, 74.4. 746. inSympos. ed,

Isleb. f. . b. maximé toto Cofloq. 52. à f.506. tou füttaftert Sage. Pariter & in

aliis locis' propà univerfis, ad folia fingula, in quibus propheta noviflimus jam

"

anno 1522, futurum biennio proximo , deiu anno 1529. proximum, deniquean-

num 1622.extremum orbi diem, ac judicii univerfalis , diviionem civitatis Ba-

ii

bylonix , Papatüs tuinam ac finem aufus eft vaticinari, (d) dignabitur pro falute

fua Le&or conferre Iconem Huie PONTIFICI MAXIMO àBoehmero pofitam cutg

InfigniisClayium in propylao noviffimé per eum editi CORPORIS IURIS CANO-

Bott

NEIY,

NICI, cum ea Scuti Regii, ac Pontificii Tri- Regni , exterísque ad latus dextrum

AT«

con(titutis Sacerdotalibus cimeliis, quz in limine TomiI, IUR. ECCL, PRO-

TEST. przmifit fio AD SERENISSIMUM AC POTENTISSIMUM M. BRI-

TANNLAE &c. REGEM , ceu DEFENSOREM EFIDEI proloquio, atque unà

lg

iimul menützigï,, unde pxæfa;us Titulus profiu'xcxit.

Ill

XII. Adeoneceffe non eft cozfirmari , nedum erigi Cathedram S.

(t-

PETRI, Romanzain illam : Romanam dico;non, quód in eainitio collari

-

Primatüs & fufceptee Vicarie poteftatis federit ; fed quód eainUrbeac

C lo«

fede diem obierir; Succefforem, ejus officii heredem reliquerit ,vi cu-

[21

|)

jus ; ad confummationem feeculi Matth. XXV IlT. y.. ult. coufivmare frazves

gd n

fecundüm id ; quod Lucz XXII. 52. & Joan. XXI. 16.. pafcere agnos e9?

j«

0v$ debet in ea //de, qua in eodem Succeffore defe&ura zt0u evat ;

quemadmodum in Succefforibus Apoftolorum caeterorum.

7

lf

XIII. Reftat; utcontra objecta catera procedamus. - Ab Hierofo-

j [

lymirana aufpicium efto ; contra Beehmerum ita ; utBuddeum junga-

r

inus, confufionis ejusdem focium , T'heologum Jenenfem ,à Boehme-

ro tantis anté laudibus ma£tatum , qui in fua e orzg. c9 poref?. Epifc. $..

2. non alia; quàm Dodwelli Angli authoritate, "poftolorum tempove

n 1

fcriptitat omzes ecclefías Chriffianas fubieBas fuiffe ecclefiae Hierofolymi-

Nolie

umee

zanae, $7 buius epifcopum fuilfe priuctpiumomtatisCatbolicae, pofl caedem

autem Simeonis , primatum illum e[fe translatum ad Ephefinam , pvaefide

jando

Joanne "Ipoffolo. Pró! enim , quanta falforum falfis innexorum catena!

orm

Sanéfi, üt vel in ipfo Boehmeri mem. Corpore noviffimo, Dift. LXV.

1 An'

Canonem. 7.ex Oecumenico Niceno ]. infpexiffet, legiffet Buddeus;

Qul

veruflam traditionem ,vt Aelie ideft , Hievofolymovum epifcopo bonor qui-

d

dem defevatuv , babeattamen non , nifi copféguemter bonorem , maneute

j

megropolitaue civitati (Cacfareee in Palaeftina quam oportuerat fub no-

(nfe-

3

ta

TU

tà ac n. 66.) ad;ïotari —ä '.Böehmero) propria (Iiglni;ate. '.ïqxïotioh*änï

urmgovróAeac non profequor ; neinampliorem ruborem conjiciantur

d€1

I&us cum Theologo.

Quodfi id temporis etiam Apoftolici Prin-

tl

G

ceps Collegii A& L. 13. pro reftituendo Senatüs Sacratiflimi nu-

fd

mero ; pro Epi/copatu, quo Judasexciderat; in alterum transferendo

Prior ad Ecclefiam verba fecit Y. 15. fi ele£tio quidem ifta fortibus,

(

fed non iisdem commiffa eft orbis partitio inter Apoftolos ipfos, de

pïx

qua ad A. XLIV.n 9. apud Baronium; eam ore ac. fententia PETRI

[7

definitam fuiffe , non poflum non tantis pro Ejus Primatu convictus

t

argumentis adfeverare.' Certé nec/ Act. XV. 7. in Concilio Prior

fii

Jacobus , fed PETRUS os aperuiz , & füum,; & Fratrum; etiam

Jacobi; V. 13. quoniam ab autiquis diebus elegit DEU S per Os PETRI

U

audire G EN TES verbum E P J4NG ELIT, nonobítante , quod ad Gal,

n

1L. 7: dictum poftea , Creditum effe Paulo Evaugelium preputü (imter gen-

zes) ficut cg PE TROvcircumcifionis , utnon potfit non habere locum &

T

ft

hic antiquiffima illa vulgata paroemia: u/i Poztifex ;ibi Roma. Cete-

N

rüm fibi notet Buddeus martyrio füblatum S. Simeonem A. CVII. ex-

ceífiffe autemé vivisante eum annum $. Joannem.

XIV. Sententias caeterorum Ss. Patrum ex.ordine fzeculorutm;

[!

fed paucis perftrinxiffe fat. fuerit. Decadem damus, quorum zetas in

€0

igculum Il. fqq. Aere Chr. incidit; nec ultra medium Szc. V. proceflit.

de

Videant Adveríarii Novatores S.Irenazi L. III. av. Zer. c. 3. T'ertull.

Ji

D

L. de prefcv. & IV.contra Mavciou. S. Athanas. i ep. ad Felicem P. M.

Eufeb. prap. Evang. L. TL & H.E. L.1L. c. 14. 15: S. Bafilium izep. 52.

W

ad Atbagas. Ss. Gregor. Nazianz. & Chryfoftomum , &hos.Epifcopos

&

Conflantinopolitanos , Illum iz Carmige de vita fua , Hunc Tomo I./o-

fü

mil. 43.ad /ntiocb. Popul. & i& commn. epifl. ad Rom. S. Auguítinum

Qü

contva ep. Manicb. locísque aliis prop? infinitis: denique Vincentium

t

Lerinenfem Common. l. c. 9. & l'heodoretumzz ep. ad Renatum, locís-

quealiis. .Legent illic ex ordine Maximam 7 44utiquiffmam 9 omni-

leo

bus cognitam , à gloriofiffimis duobus Apoffolis Petre g Paulo Rome fun-

d

datam &9 con[litutam ejfe Ecclefiam: ad quam mec

effe fit propter potentio-

vem principalitatem convenive omgem.Ecclefiam. — Apoflolicos Prefules in

$

Jumunitatis avce conflitutos effe , omniumque Ecclefiarum curam baberes

t

cumaliorum longiffimaferie. Erhanc homo hore noviffimae ale-

AX

lem ; hujusPraefules Chamos vocet ? & quae fünt caetera. Lingua eadem

L

in confufione.Babelis Luthero fuit; Sympos. d. edit, Isleb. coll.28. de

tig

"dtichr. £. 336. b.'Tom. VIIL. Altenburg. f. 148. & V1I. Lat AMitteb.

Vi

f. 477. quibüscum pro pleniore verfàtilisgenii noritia fenrentias ejusd.

19(6

alias (Tom. I. Jen. Germ. f. 169.a. & IV. £. 408. b. Witteb Germ. l.

1cu

fol.279. b. & VIL £ 8. b.'To.I. Altenb. £ 295.IV. £. 375. T.L coll.

Ü

mens.lat. £. 118. b. ed. Isleb

(

V

lï

arm; €283.b. 41?. a.xþ.) c':onferr; volu-

ttjy)

mus toto ceclo diverfis.

OR

XV. Con-

s

ofett

XV. Conftantínopolitanam quod attinet , multüm à vero aberrat

Antur

denuo Halenfis ; fomniando, factam jamr ante annum 476. parriar-

Prinf

€balem , atque adeo primam [edem, contra füümmet noviíimum Juris

| fu-

Corpus; ubi ad Can. 3. D. XXII. (üb n. 7.) exiNov. 131. c.2. (Juftiniani

endo

fcilicet ; adeóque (ub medium Sec.VI. demum) fazcirum effe , vt fecun-

bus,

dum earum ([ynodorum) . definiriones Santlilmus. Seniovis Rome Papa

Os,de

primus ejfct omnium Sacerdorum : beaiiffmus autem avcbiepiftopus Con-

EIN

Correxit ita

feantinopoleos fecundum baberet locum.

uftinianus , quod

vidts

eL. 6. & 16. C. de Sacr. Eccl. fequi potuerat fcand

alum. "Videas po-

|

Priot

tiüs ex L. r. pr.C. de Summa TYinz. qua fuerit Sec. IV. Im

. Gratia-

[

ni; Valent. & l'heodos. fententia de Cathedra D. PETRI, quíque id

TNI

temporis in ea federat , Damafo Poritifice.

Annullatum ab hoc Cano-

ld G&l.

nem 3. C. CPoL T. à S. Leone l. Canonem 28. C. Chalcedonenfis effe,

jl gen-

& infractosaufüs arrogantis Anatolii, à S. Gregorio M. inflati Jeju-

um

natoris ; infamis Photiià S. Nicolao L effe , mirum efbincogaitum fuit-

Orpte-

fe Doctori Halenfi. Eíto ,in C. Lateran. IV. demum ab Innocentio IIT.

üt extat in c. 23. deprivil. velíivis, in C. CPol. TV. füb Hadriano Pa-

[ cx

pa 1l fecundüm tenorem Canonis 7. Dift. XXlI. cit. honorem Patriar-

orum

chicumCpolitane fedi conceffum effe. Eódem pertinet confeffioGre-

otas It

corurm in Florentino de Primatu Pontificis Romani , ceu Capitis Ec-

cell.

clefig Univerfe. Nonomiitendum autet hoc loco , Tubingen(es,

rtull.

Jalvá con[cientiá , etfiStruvio tefte (Corp. 3. Publ. c.1I. G. 1. n.2.)Romane

Eetlefue boc predicatum fantle tribueve baud poffiat ,in (üis ad Cpolita-

X

Q3

num expeditis proLibro Concordie , cüm füb incudeopus novellum

effet , próque obtinenda cum Gracisunione ; non reveritos Heremie

;

co[lio:

jLt-

füb T'urcarum jugo , mapis autem daemonis , gementi Schifiarico at-

Tinn

que hieretico daretitulos 1) azé£i/fimi ,imó osmium [antliffimi (ni fots

ntium

in grecis vocibus nonfit timendum confcientize) zravzyirdTa , 2.) Po-

1, 10035'

zenti/[hni. 3.) Princiit ac Domini. 4) Archi-Epifcopi Conflantittopo-

? of

leos Nove Rome, $.) Uaiverjalis Patriavcbe ,ut 6.)ad faevas mauus tva-

derentuy literge.

;(zjfflll-

T

XVI. Supremum illud effo , ac decretorize fententizeloco , quod

jsg il

Seec. IV. S.Opratus Milevitanus , & paulo poft S.Auguflinus , Ille L.VT.

€ontra Pavmen. Hic deunit.Eccl.c. o.

abtty

Ambo adversüm Donatiftaspro-

Jile

duxére: Ur quid audetis epiflolam ad

Romanos legeve , in

"u

OYUMTI COTHIAU-

mione nomeflis? — F'os ad Romanos epifolam teuetis , fed

f

gadem

cclefie Roma-

j

f& non commutiicatis. Itáque II.) G Romaaenfes,

Papiflas , Pontificios nos

vocitent adverfarii , adeo non detrectari ànob

is, ut gloriemur ; fateri

N:[[eb'

ipfósmet , non defeciffe f/dem,

:B]US ,

dequaLuc. XXII. 32. & Rom.1. . que&,

i.l

ficut tunc , ita modó azzuzti

atur 12 uivevfo mundo ;

proin Ecclefiam:

Chriflianam

feu (ex L.1.8. 1. C. de Sum. Trinit.)Chriflia

ntorumCatbolico-.

]

jyolie

vu que fideles undequaque degeutes,

& Chriflo uuitos completlisur , i.«

maano- Caz/ojrcam Firgiuem efTe n

OR corruptam ; Spor/am efI,'eChþi-

»

[

fli , minime (quemadmodum cut ematevibut mulrii ; idolis gentium,

Synagoga) cum hzrefibus fornicatam , fed Corjugem , que nec fidem

Sponío , nec cui Sponíus fidemMarth. XVI.18. datam fefellit ; in per-

petua etiam , quse ad Rom. X. 10. exigitur ; ov5 confe(Tione vifibilem,

ro oficio Marrisin vocatione errantium peperifle filios.. Injuriara

autem & huic Ecclefi; , & veritati graviffimam inferri à Buddeo , cüm

fcriptitat in Mifce. Diff. 1. de Milfa Poutif. $.x. Iuter ea ;

ibus ecclefia

g

Romana d puviovi euangeli corum coetu diffeutit , dogmara ,

b

baud uliimum

omuino locum tenevezllud de Sacvificio Eucbarifliae. Nánquid enim aliud

deeo tenent univerfze Orientis, etiam modó hzretice, (tefteMelancht.

Apologia C.A. ad art. 10. 207 zaztim Romanam Ecclefiam affirmare cor-

poralem pyeefentiam Chrifli, [ed idem 9 uunc [entive g olim feufife Gva-

i

camEcclefiam ; id euim teflavi Canonem Miffee apud illos.) ? Paremn fieri S.

Bonifacio M. Germani orbis Apoftolo, nec non Carolo M. ejus in con-

vertenda Saxonia Adjutori, cüm lllum ad L.I. Tir. II. $. 8. Titulo

VIII. $.4. 1 1. modó papalem ; modó pfeudo-apoffolum , converfionemab

Tllo inchoatam ; ab Hoc fub mero

retextu per avma violeuter continua-

zam ad L. V. Tit. V.G.21. audeta

r

feverare ;

dum; quod non poteftnon

:

effe (ümmé ridiculum , Pfaffius in füa; ad fchedion paternum füb novo

titalo Ferit. Eccl. Eeang. editum ; praefatione, cum HeideggeroLa-

r

zberiane teflem veritatis venditat Carolum M. ceundem.. Pro MIL) placu-

iffe plurimüm tum Puffendorffii , tum Bochmeri candorem , dumis

[

in iutrodu£l. ad Hifl. Europ.p. 678. confitetur , per discordias impedizum

[

uominus eodem , quo á Pont/fice Proteflautes oppugnautur , animovum con-

Jenfu-ves gevi advevfus Pontificempo[it:hic autem adL. L T.1.$.79.80. 87.

"Aequum e[fe ur Proteftantes , qui cofiunibus avmis contra pontificios pu-

návunt , iuve boc vigi do , negandi exercitü , inter fe miuimà vteventur- - fa-

cilius proteftautes i concordiam veduci po[fe ; cüm fateatur alibi ad L. ITI.

"Ti XLVIIT $. 19. quanto perfequantur odio Lurberagi Sacramentaviot

etiam ad preces usque adversàm eos prafcviptas. 1V .) À D. Pfaffio necdum

!

J

refponfum pro Patre ad ea; quee contra jactatam fverferiptienemn Conf.

Aug. adversüm Eccl. Romanam ex. Zerzu/. de prafc. in noftra , ad T i-

D

tulosIV. priores L. I. Decretalium Publico dedimus Bamberge. V.)

?i

Rationem haud egré darià nobis D. Jennichio Lipfienfi, malee caufie

Advocato , cur ineadem non impegerimus , (üt in Novell.liter. Jurid.

D

vernaculo fcribit, ) fed zozaverinius. (nec contra moderationis optate

L

regulas) Crerezfium avtes , (nempe juxta illud ad Tit. 1. 12.xg9rec d

xliosai ) pro merito finiflre canonum 1. & 7. & Diít. XT. factze allegati-

D

onis. ZibliozbecePerolin. Author coiiemorando Differtationis ejusdem

)

argumentum ; fedcitra crifin , pro fua modeftalaudeseatenus com-

:

meretur.

?

E

tium,

fidem

1pQT

QUINARIO.

ilem

W

DECRE TAL IUM potiore juve , quàm Imperetor Codicis 4 SUMM.4

sum

ZRINITATE$? FIDE CATHOLIC.A exovrdium e//e voluit Gre-

ia

gorius IX. ey fubfecuri. PP.MM. * Tvidentinis autboritaspar evat cumNi-

ATH

ialiud

€gnis ,pav utviqueSymbolo, *. Iipoftura eff dicentium à Poatifice fievi uo-

anchts

vo$ Fidei /Avticulos. .* Caitones in fenfu proprio fumt Leges Ecclefiaflice.

't C0f«

* Confuetudo cum. Traditionibus perpevam coufuuditur à Tb.eg 1C.Aca-

Gt4-

feri $

tbolic. * Laicisin Ecclefía mullum unguam fuit sus fuffvagii in elefionibus

n con-

Ecclef. * Hievavchia , quam babuit iude ab Apoflolis Ecclefia CHRIS T1,

Titulo

mb

ff guris Divim. * Ordo [zuMiniftrorum ovdinatio verà ac propri? Sacra-

mentum eft INove Legis. * Noviffani 9uvis commentum efl , froe cum iutev

ittife

e(tnon

Jfus Sacroruin&$ circa Sacra diflinguitur, five cim alterutvum tribuitur

) novo

Prmczp:bm Seculi. * Reflitutiouis beneficium son minüs Ecclefüs, quàm

(oLt

plicli-

Minovibus ,ve82 affevituv. * Clevicorum exemptioFori , faltemin tbeft ; de-

Jeendit ex Jure Divine. * Petitorium cumulari poteft cum poffefforio y et-

WW

lii

jam vetinenda. * Canon Redintegranda genuimut eft , niec ei coutvavium eft *

ii C0f

«€ap. Seepe contingit. * Quàd mulier à teflimonio excludituvin plevisque; .

jo0»

ex Jure Canotico, Clericali foxás odio perpevam ad tit. de teftib. zybuit

TM

jr-:]

D.Bohmerus. * 744us Sure pofitivo infirmati non. firmautur per jà-

NU

vamentumy tifi extrinfect. * Inanis eff ferupulus antiquam S'uramentovum

um

formulam (per San&os) abrogatam voleutium. * Prafcviptio legitima

recdum

sutum veddi etiam in con[cientiapoffefforem. * Hiulca eft avgümentatio.

. COFI

"

Pfaffiaua: C

ontra Rom. Eccefiam non currit , nifi centenar a; Átque —

V)

Va

preefcriptio Conf. Auguftarie eft plusquam centenaria, Ergo- * Con-

cie

w

pmnentia Ordinibus Sacvis anmexa uou ef? Jure Divinoy Apoffolito tameu

quoad fan&kum Sacerdotimn. * Canon "Apoftolicus Ep:ji ad imoth. priovis

9p

u

PA

rl"

« 0

C. III. 2. excludit ligamiam , non precipit matrimonium. * Suflaefl peti-

Hegäll'

dio /Aunatavum ex multiplici £ fauto fine, * Clevici modà babent domi-

Iusdem

;

mium fuperfiuorum. * Obllgatioexpendendi i caufas pias defceudit ex füle

Pm-epto Ecchfia, * 7z Fam:ntum hlemmtzþmd J Civili defidevatis

É

X

deffi-

v A s

iej!zmzum ; fa&'um. aJ cauj?:s profanas nullum e]i ; fea' bro j?m tmtäm ex-

J d-

1evu0. 9 Sepulture Sacra negatio mal? derivatur à D. Beehmero al. ex

do&hvina de Purgatovio. * Hoc autemgratis ac fruftra dicitur expurgatum

àProteflantibus, * Exceptzo:m patitur fuas axioma , quód Clericus Cle-

ricum.non decimer. * Ecclefia [anla vecte affervat Divinam. Euchari-

Jfliam [ecundum difciplinam primorum Saculorum. * ReG? , ac [antié cul-

qum veligiofum exbibet S. Cruci, Reliquiis SS. &9 Imaginibus.

* Lex Amortizationis famofa pridem eff enevoata

pet c.fiu. de immunit: Eccl. i2 6

p

HEIDELBERG/E

E Df

IN AULA ACADEMICA WILHELMIANI

àc]

; 1l

Die XXXI. Januarii MDCCXLVVIIII

1j

Horis aute taeridiem con[uetis.

d

-HEIDELBERGAE ;

Typxs Joannis Jacobi Haner, Typogr. Aul Acadcm.

|

2ifib

C t

I

.

AENSNN

al'g[]m

k/üv

SS

I SPN

-

M

E

4:

&

r

E

[

AX

t

DN

N

d

v

»e

" d

—

-—.

Ó

"

Á

o

at

d

-

"

2

-

-

15

2

i

5

DA

s

fs

ES

v

^

M

E

2

"6

A:

TA

A

r

2 d

$t

4

s

AE

3

E

m

T

j

n

A

2

J

L

É

ER

TU

EE

VE

:-.w.

W

h

Y

*

a

:

E

L

21

m

D

-

.

P.

t

;

b

y

l!

A

e

b

*

5

-

X A

E

E

i

d

E

2

3.

»

D.

k

i À

W

i.

E.

Jue

—

EEE

um

Ó

-

MOR

csaen i

r M

—

—

--

N

-

x

—

JEEERA MU.

R

E

d

dmupe

n

J

i

N

——

—

i i

Eacn

em

20

q5q

u

SANCTA ROMANAM ECCLESIA

i iM

SUB

n

Chara&eriflico MATRIS ac MAGISTRE Titalo

iil

TE

Brevi Differtatione Canonica

-

R

o

&t9

VINDICATA

ufü

Q

)

PRAESIDE R. P. ANDREA RÜDEL,Soc. JESU,SS. Cat

;öäiï,rsa

H

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Qna.

Do&. ac P. P. O. In Alma ac Antiq. Univ. Heidelb.

p5

Defendeute PHILIPPO 'THEODORI, Soc. Ejusd. A. A. L. L.

um

ARU

ac P. M. SS. T'h. ac SS. Can. Aud.

Balance

d

tJocdetioeieeioedo eloctonodteoioedtoedeee soede osetepduetocecortotfeedoetortsnka

[6)

e

æ

"

ä

etpre

« Iffertationi, quam Publico primam damus in hac , adeo

yer d

$

quondam à Summis Pontificibus (a) honorata Univer(i-

Focus

-

mfuit?

:

N

2j

tate, ut argumentum preefens feligeremus, fecit BOEH-

chari

2

ZA

A

MERIANA , quam Ecclef. PROTES7: furis 'Tomo IV.

N

idom

|

.

Preliminavem voluit lluftris Author (b) DE ROM.AIVA

bpic,

C CLES

L4; MATRE INDULGEN TISSIM.A.

KO

3t130;

(a). URBANO VI. BONIFACIO IX. EUGENIO IV. K poft Alios JULIO HI. $94

lum URBANUM,& obiter , ac (ine numero nominat ToInez H, P,C. II. ad p.55.

x

ADRIANUM VI. CLEMENTEM VII. PAULUM HI, Struy, H, E, P.C. IT. $. 12,

(b) Jurium D. ac P. P, O. modo Frideric, Hal. Cancellarius D. 1, H, BOEHMERUS,

II. In quapropofitum equidem nobis haud eft referre intra phy-

n

lirse angufítiasin extenfo; quidquid is per Capita VIL $. 74. deductum

latius voluit; fed potiora, eo quidem fine, ut vel ex Adverfàrii con-

S

feflione clariüs elucefcat veritas.

III. Eft autem prima Doctoris Halenfis confeffio , ($. 1.) v/itatum

patribus agtiquis ("dmbvofio 1. 2. in Luc. c. 3. Hievon.l. 1. $u Jevem. c.a.

"dtuguf. in Pf. 44. 126. l. 12. contr. Faufl.c.8.. Zbeodor. in Cantic. Fulg.

in epijl.3. ad Gallam) ecclefie Chrifliaue ; que fidelesvndequaque degentes

i

c? CHRLIS TO vuitos comple&iturappellationem virginis, [poufzwconiugis,

imo £2 MA TRIS tribueve, & quidem flylo feriptuve [acreEf: LX 1. xo.

Pf. XLF. Cantic. Cauticor. per tot. Tob. 117. 29.(a) 4poc.X XII. 17 (/)

(a) Habet folüm verfus 14, (b) epift. 2,3. & Apoc. $. foannis Luthezo extra Cano"

nem erant; modo filiis funt Scriptura Sactra,

IV. Neque dubitaffe patres , ecclefie Komaue , a qua tot alie futida-

18 fuut , idem a[fignare pradicatum , exemplo Cypviam in ep. 45. 48. Heec

altera ($,2. ibid.)

V.Quamego quidem cürh legerem; & tanta, olim à S. Africanee

Ecclefize Primate ; Carthag. Prefule jam ante medium Sec. 1lT. data ,

recéns ab Halenfi relata Ecclefie Romanse intelligerem elogii, /74-

TRIS, RADICIS, MA TRICIS ecclefie catbolice , efléque Scbifina-

at, ut

4 ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

zícos , qui marris finum . atque complexum recufaæ; parüm aber

Evan-

1