ld

uti, poft reditum ex captivitate Babylonica ,

Ecclefia Judaica feffum Purim &5 Encenia inftituit

Quam

Tis

If

difpli-

W.

*) lllufir. MYcHAELIS annotat citato loco ad hec verba: Die

Hohen Fefle der Yfraeliten daureten fieben Tage: das Lauber-

hütien-Fefl aber hatte noch einen achtes Tzg gleichfam zur

lts

Zugabe, der vorzüglich feyerlich war.

Was ich hier ein

EL

hoher Fefitag (w'r. mmSp) gegeben habe, kónnte vielleicht

j

noch beffer: das Fe/f der Kelter , überfezt werden. Sed cum

afïG

feptimus etiam Pafchatis dies Devt. XVI,.g. mv np

L

nominetur, & qjeía Il Reg. X, 20, dicatur. juffiffe.feffum in-

dici in honorem Baalis, '717:'7 nhsyp w"p: omnino notio /2//

retinenda videtur,

o

Mu

22

Hos, I1, 14.

ilas ,

difplicuerint Domino ifta fucra populi X tribuum fefta, cor-

rupto cultu Bethele & Dane , non Hierofolymis , uti Deus

p 0ve

preceperat, & in honorem J'itulorum celebrata, ewyyeovoz

ii

HosE fub Jeroboamo II Auosvs his Jehovae verbis te-

yettt

fiatur, Cap. V, 21 - 23: Odi, repudiavi fefia. vefira,, €9. mon

col

n

odorabor dies feriatos vefiros. — Etiamfi obtulevitis mihi holo-

AUE

cavtomata E$ munera. veftra : non. delefiabor , €5 pacificum

[aginatorum veflrorum non intuebor.,

Zlufer & me flrepitum

lil

canticorum vefirorum , €9 gfalmodiam nabliorum tuorum von

DN

J

audiam, am per Hofeam minatur:; Cefare facium omme

i p

gaudium cum feflivitatibus illis conjuntium ; id quod A w o-

(t

Ti

svs C. VIII, 1o. gravius exponit; Convertam feflivitates

UTO

veflras in luffum ,. 9 ommia cantica vefira in plautium ;5 effi-

fignif

ciam , ut omnos lugubri veflitu incedamt , €8 capita pre acerbo

;ä

M

lufiu tondeant &c.

f

V.

I4.

ttibt

Devaflabo etiam «vites &5 ficus ejus , de quibus illa di-

effe ;

.

x

e

merces (meretricia) be mibi , quam dederunt

u o

mibi amatores mei ; &5 redigam eas in fikuam , &5

ERN

Aan

fera animalia con[ument eas.

16, f

Dwaflabo etiam vites €9 ficus ejus,] Proeciditur omnis

tui t

materia & fpes letandi, quando Deus fe vineas €9 ficeta

devaftaturum & in filvam converfurum minatur.

Ad fer-

Que ;

abiat

tilitatem terre plurimum faciebant, przter agros & pra-

mod

ta, frugifere arbores, inter quas, przter oleas,

tanquam eximiz fpecies nominantur vifes & ficus. cf.

omnes

Devt. VIII, s. LReg.IV,25. fynechchice notantes

tettA

alias,

Hos,XT, 13

23

Of

Us

alias ,

a quibus feu cibus fuavis, feu potus exhllamna

T

provenlt

[

de quibus dixit : ]

Ten W v

Sunt, qui cum PAGNINO

ny

fed

vertunt : eo qna&l clfxft, ut *wx non fit pronomen

0l

Cauffa certe devaítationis in media eratione

conjuntctio

(

allegzatur

lum

10

merces hag mihi, quam dederunt mihi amatores mei | Vox

mercedes

TA

n3inN, quam IXX per p uTA & Vulg p

in plurali reddunt, non quamlibe: mercedem, fed meretri-

[

l

cem denotat

nam loquitur hic meretrix, & jungitur meutio

amatorum

Nomen cognatum 13:mx procul dubio hunc

fignificatum habet Hos. IX, 1. Devt. XXIII, 19.. Ezech

t

B

XVI, 31. 34. Scu uiDivs hic dubium movet, quomodo

fe ipfam meretricem nominare , & meretricium mercedem fibi

tribuere queat mulier ? fed bene monet, fcripturee hunc

4 d

effe (tilum, ut, quando alii verba attribuit, id faciat, non

Z/7)

ex opinione ejus, fed rei veritate, additque MARx1Ivs,

Dj

adulterze impietatem faepe eo procedere , ut fa&a fua peHx-

ma non dilfimulet, fed potius ja&titet. cf. Jerem. XLIV, r5.

n

x6.feq. Talis impietas & ingratitudo , qua idolorum cul

,ïæm

tui tribuebat populus Ifraeliticus fertilitatem terrz inde-

que fluentem profperitatem , merebatur totalem donorum

| fet«

ablationem, & terrae ipfius pollutoe devaftationem, quus

pra

]

45

modum & gradum expnmunt phrafes fequentes:

T

&5 redigam eas in filvam fc. vites €9 ficus cum reliquis

1e$

terrge arboribus, redigam, per culturge defectum, n filvam,

ut

48 ;

ä

"

-

4

Hos,UT, 13

utfit, cum incole , qui terram colebant , abducuntur, &

COA ORE R

f

LAX

arbores negle&se filvefcunt

LXX. habent

Xo& Oyg0usi

&vra d papgroprv, ad quam verfionem bene HiEkRoNvwvs

r

notat: »ro faltu, qui Hebraice dicitur Syn, traustulerunt te-

snoda

ffimouium , * €8 * literarum falfi fimilitudine ;. fi enim pro ^

fwe :

legatur *, fefümonium dicitur , ita duntaxat, ut. ajod litera

five 4

$1011 præcedat

cultus

ation

& fera animalia, con[ument eas.) Bene STRVENSE E:

das Wild foll fie freffen. Abductis hominibus, vacante ter-

(n0

yelte)

tà, fera animalia reliquas forte fruges, vel & teneras &

virides frondes comedent, LXX plura addunt animalium

futi

——

genera

TX TtTCipX TE EpXYE Xxi T& ÉpmeTX TÀe yzc , Quod

áu f

D

paraphrafticum additamentum, .procul dubio e verfu 20

hic infertum , re&e obelo notandum judicat Hirmo-

tiotat

NYMVS

pu a

übut

V. i5

fl

atque ila pxnam de ea fumam dierum Baalim , quibur

lo d

]i/l/jïtum fecit ,

£5 ornacvit fe inaure [ua &5 monili

jtat

füo , €5 fecuta efl amatores fuo: ; mei «vero oblita

f m

fuit , inquit Jeboxva.

ml

atque ita ponam de ea fumam dierum Baalim|] — Jeho-

L

va.fub finem minarum, fummam fícelerum , & obli-

N

hi

vionis fui crimen exponit

ficque & vequitatem poenz

tura

Ponam aduitere

necdt

& ejus diuturnitatem clare demonftrat.

i. e. idololatricze genti, imfigendam nominat vifitationem

vertu

fuper

Hos, IT, Ig.

25

&

Juger eain, vvoy reopby E vifitabo fuper eum, pro qua phrafi

tU

LXX habent: éxdicjw é&ig àvv5», uti C. I, 4.

—

AVS

ti t

dierum Baalim] quos confumfit in cu/te non vitulorum

DroN

modo, fed etiam Paalitico, Baalim in plürali nominantur,

five ad denotanda plura gentium idola , ifto nomine di&ta;

lilri

five ad fignificanda wnius Baalis varia fimulacra , ad quae

cultus ille habebatur.

Dies Baalim per Metonymiam pre

EE

attionibus idololatricis iflis diebus perpetratis interpretatur

[f

GnoTivs, quem fenfum etiam admittit Pez. Da'rnivs,

s&

vertens: animadvertamin eam pïopt('ï cultum DBaali exfz?bi-

Ut

ï

iwumn; itemque SrRvENSEE: ich werde fie dafür ftrafen,

201

dafi fie den Baals gedient ; Sciwrp1o vero videntur dies

Baalim tempus , quo populus Ifraeliticus iis inferviit, de-

RO.

notare, ut fenfus fit: €9 iflas quidem peuas immittam, uon

ger unum aiterum aunum , [ed per plurimos anrvos , ita ub

abunde iis compen[entur dies idololatrie Baalitice €9 aliorum

yal[orum cultuum. — Accedit MAmRxtvs: Quando. Deus. [e

m

lDos dies, vel forte fecundum dies bos coll. Hos. XIL, 3. vi-

totj

Jitaturum. dicit : profra&ionem paene fimul exprimere vult ,

obllt

fíi non determinate àd eundem pror[us dierum numerum, utique

án longum tempus..

Jeho

quibus fuffitum fecit] thus & aromata adolendo. Verbum

: obl

in futuro exprimitur, ob continuationem a&tus, etiam fu.

ai

pæat

turam adhuc tempore vaticinii. Swffitus mentio fit fy-

d

necdochice: nam cum fuffitu etiam facrificia obtulit, LXX

Wa

vertunt: £v aig éméSvey avloie,

hfpw

D

&

25

H 11445

E;

&2 ornavit. [e aunulo [uo &6 monili fo,] ; uti adulterze..fe

bus li

lioc P

ornare folent, ut placeant adulteris.

3 annulus, qui ad

fed V

ornamentum appenditur tam naribus, Gen. XXIV, 22. & 47.

atert

nBN op 9. * Jes. LL 21. Symmachus érijjirtev V ertit; quamau-

$EE

ribus, Gen. X A XV, 4. übi in terminis dicitur, quod aomefha

fertt

Jacobi maures , quas in auriculis habebant , ipfi tr adldeunt

Exod.XXXII, 2. ubiAaron: 2535 20v ww UX :-m*m

éeltal

com»unmis) inaures aureads, quas uxores & üln & fihæ in auri-

tur, (

bus

wtat

*) 7l. MrcmAELIS utrumque locum vertit: Er gab ihr einen

[tsniá

güldenen JVafen- Riu,

— ith hieng ihr den Ring in die Nafe;

etant

& in nota

Noch bis auf diefen Tag ift es in Arabien und Sy-

Tdol

rien gewühnlich, dafs Frauens- Perfonen fich die Scheidewand

der Nafen unten durchboliren laffen, wie bei uns die Ohren,

Dafs hier. von einem folchen

und darin einen Ring tragen.

*)(

Nafenring , und. nicht.von. Obren- Ringen. die Rede ift, fiehet

2

man aus dem 47ten Vers;

nd daher kommt es, dafs nur eines

da.es doch zwey Ringe heztten feyn

Ringes gedacbt wird,

d

müffen, wenn der Knecht fie mit Ohren-Ringen befchenkt

t

he

&tte. Preivit jam CLERICVS , qui ad cit. Genes. locum ita:

]

» Crediderim olim, ut hodie, per- totum Orientem infertos na-

»ribus annulos:, atque eo videtur allndere Sa/omo, Prov. XI, 22.

f

Vi

»Annulus (guy) aureus in nare porci (infertus) malier pul-

[/

»craü €9 conflio deflituta

[HEVENOTIVS in Orientalis

Jl

»/tin. Parte IT. Lib. IT. Cap. XI. morem hunc etiamnum ob-

[r

,tinere apud: eos populos auttor eft. /» Perfide, inquit

Y

»quemadnocum yper reliquum. Orientém ,. flb nafum: mulieres

le

xamiulis trajiciunt, quem acubus perforant. Adde $ avmaté

li

Beobachtungen über den Orient aus Reifebefchreibungen.

di

llla fh P. 310 315

h

Hos I[ d.

d

P.

bus habeb'ant ; poftulaffe & accepiffe memoratur,

Noftro

l ad

hoc Hofeze loco cm non modo LXX peI evw-m vertunt,;

AT.

lll

fed VvrGaATA quoque:

imaure fua ,

mque recentiores

eftil

Iuterpretes, // MicHaAErLIS Onrenrmge & b. SI'RVEN-

SEE; Ohrgehznge.

Tibl

Duplex vero erat inauriumn genus- al.

terwm folius ornamenti cau/fa a mulieribus potifhmum

i

geítabatur. Ezech, XVl, r1. a/terum, quod /acrum habeba-

M.

tur, (befprochen und einer Gottheit geheiligt) & amuleti

bus

inftar, ad malum quodpiam averruncandum.

Forte 74-

einen

lzsmanum ritu füb certo fidere figuris quibusdam fcuipte

lji,

erant hujus generis inaures,

quibus eam vim inelfe

$y-

Idololatrae exiftimabant. *

Vocem "T5n ali in senere

'and

D23

red-

fen,

chen

N

*) CLERICvsS ad Gen. XXXV 4. ubi addit: Annuli ab Arabe

NUA

accepu, cujus ope fpectra non amplius metuebat

meminit

1 feyn

Eucrates, in Philopfevde Lüciani his verbis: 67 primum qui-

lenkt

dem ad ea (eaopxra , fpe&ra) turbabar; munc autem , prae

m

con[uetudine, mihil inufitatum .videre. mihi videor ,. E2 munc

0$ 1

quidem potgü" mum;, ex quo annulum mihi dedit Arabs, ex

ferro dé cruce fumto fatfum. Similes annulos auribus geftaffa

Xl o2

videntur Jacobi fervi, quos amoveri, ut alienis Diis confecratos,

/à pul-

voluit Jacobus. Ha RM A RVS1. c.p

p« 315. hzec ex Chardinii Not.

mialis

Mfer. ad Gen. XXXV, 4. refert: Einige von diefen Ohren-

m ob

Ringen, die ich gefehen , hatten Figuten und feltfame Cha-

inquil

raCtere, welche vielleicht Tag/ismane oder Zaubereien ; viel-

T

leicht aber auch nichts anders, als ein Spielwerk der Weiber

yitd

Áind, Die Zndiamer geben fie vor Perwahrumgsmittel wider

wgena

die Bezauberung aus. — Vielleicht waren die Ohren-nge der

Familie Jakobs von dxefer Art,

28

Hos, II, zg-.;

tl

réddunt per ornatum ; 1ta Il. MycHAELIS : aud audern'

nglt

Schmuk ; 0. SrTRvENsEE : and Ge[chmeide. LXX vero per:

nx9égpia, ad quod nomen, »a9óguiov, DRvS1vs monet, effe

ti

éppoy monile, colli ornamentum, . NVLGATA fingularem re-

teta

tinet vertitque sonile, cui verfioni CASTELLIO quoque ac-

qu

cedit. De caltu muliebri infignis extat locus apud Eae-

chielem, Cap. XVI, 10.11. 12. quem Pos. DaTH1vSs ita

vertit: Jofle te indui acu piflá , calceos tibi dedi ex pellibus

& !

Photarum confeflos , (von Meerfrauleinfell) flragula tua. by[-

y,1

jfina. fuerunt. (alii; amicivi f, accinxi te byffo: //]. MicrAE-

L18: den Gürtel von Baumwolle) €6 tegumenta ferica (alii:

f

ferico vel vefte bomlycina, indwi te.)) MircBAELIS , und den

Schleyer von feinem Flor, addit in nota: "w* heifst ei-

gentlich ein Siebtucf, aus feinen Haerchen zufammenge-

fezt. Diefe Art Schleier mag indeffen nicht lange vor Eze-

tl

ehiels Zeit erft bekannt geworden feyn: denn in den üjtern

hn

Büchern der Bibel fiadet man den Nahmen nie; er ift auch

et

eigentlich nicht Hebreifih, fondern Perfifch. v.11. ario

p

mundo te ornavi; mámus armillis ; collum torque ( Miüchaeli.s

H

Jalskette) v.12. Nafum anuulo ; awes inauribus ; . C$ caput

W

cgïonw p-ulcïzewimæ.

L

ii

€9 amatores fqos þmm efl] ficut proftibula quzrere fo-

lent amafios.

)

gu

mei väro oblïm eff] quod fcelus tanto gravius eft, quia

ab

Qihovam, verum €8 vivum Deum, & maritum legitimmn at-

0

que omri ratione benefacientem , turpiffime deferuit, a fidu-

3l

cia, amore & fubje&ione debita recedens, & memo-

rlam

Hos, IT, 16

29

m

riam tot tantorumque beneficiorum, acceptorum | depo-

er

nens

effo.

mqmt dihova] clauditur pars comminatoria. formula fo-

LT.

- Diflum Gehove. i,e. comminatio hzec adverfus adul-

TU

teram gentem veriffime eft a Jehova decreta & edicta, at-

D

que certiffime implenda.

» [(à

hi

Sequitur jam pars Se&mms noftre altera, gromifforia

(bi

& novam clementiam dwmam 4bundant1üïme exhibens

v. 16 -25.

IAF.

li

V. I6

den

Ferum enim «vero : Ecce ego per[uadabo illi , poftquam

&

deduxero eam in defertum , &5 loquar ad cor ejus,

tge-

Verum enim vero:| Ingens eft fententiarum & circa

It

coheventiam verfus noftri cum praecedentibus, & cirea fen-

e

Offen-

fum verborum hujus & fequentis verfus diverfitas

L auch

dit multos particula w«5, quam per propterea. vertendam

fr

putant, & vi cujus maxima promiffo vel eum peccatis adul-

had

tere vel cum ponis ejus, connectatur, cum tamen nec hze,

) tdpüä

néc illa motivum wove beneficentie divine effe queant, .Quae

enim colizerentia: i//a mei oblita efl: ideo ego per[nadebo illi

t fo-

in bonum.

GRnoTIvs integros verfus v. 16. & 17. ad maía

a Deo iimittenda xefert: Omnia hec, inquiens, verbis ambi-

guis ditia funt qXevuginec (cum acerbo irrifu.) Zerba fumnta

quit

ab amatoribus, res longe alim, " IMoechi. folent feminas blandis

mun d

verbis decipere,

JDeus illos. de .X tribubus egregie decipiet ;

Alid-

ilos abducet iu loca mjia Afyria ; male in fe ammatos male

[e00«

D3s

iràá-

rlatà

t d

30

JHos. II, 16,

traflabit; dabit éis vallem funeflam €8 Iufluofam, qualis illw,

pr

eli

ubi Jdchan. cum multis aliis interüt, ]os. VIl, 24- 26. que

(

mala. initiuin erunt. inflitutionis ipforum ,. € canent ibi carmen

i

]i0;

fletus &6 precum, in captivitate Affyriaca, uti, cum premeren-

tur /Eoeyptiaca,

Sed folide opponit z. Dog pnEmR rEr-

,q;llä

]m

NrivS: Quaedam ambigue ditta illurautur e minus ambiguis,

4

qua clare demonfirant , gromitti tempora meliora,

Nam loqui

ad cor femper in faeris literis valet: confolari, blande col-

det

b

loqui. Jes, XL, r. Jud. XIX, 3. «ec que fequuutur v, 15.

ii

& 16. nifi valde contorte, vim miuarum habent. nb , quod

tll

Hierouymus transtulit , lactare eff perfuadere alicui. Jer.

77

XX 7.

TuHkopoRETVS verba ultima v. 15. m £x)

n

fejungit ab ifto verfu, & particulam 125 iis proemittens

7

duas priores phra[es verfus 16 ad ponam refert; | coufola-

tionem $. promiffionem a tertia demum phrafi inchoans; Aia

&

véro Qucip"- Ids éyo. mayo avTAy xul-Taie avTZV Éig pnuoy,

n

"Avri TE , aAacut GUTHV o TTNAVaoC a GA MM OV y&VOMÉVEV. TT

D

teri

QaOXCUAO( , Mai TETUP GWITAVTUV TOV WyaOty Cpriov WaT&g4ote"

lf

&M 0gutog Apusuyeysta usv éy TéTOIC Oav TOlg a*yy&iVoig, A&«

Ajcto "yup , T. ^. Quare inquit: .Ecce ego f[educam eam, C5 ye..

T

digam illum in defertum ,. hoc eft , vagari-C9 evvare faciam

captivam, fhisque omnibus bonis deflitutam reddam.

Ferum

A.

tamen, con[olabor eam, in iflis malis. .Loquar enim &c; . Re-

i

tenta Hebraica verfuum diftin&ione, & ordine vocum

Wt

duas pariter phrafes priores ad comminationem divinam re..

fte

fübl

fert Semrpivs, ita, ut confolatio €9 promiffio d gofferiori

Vi

demum fwemiflickio ,, verbisque ; .Et loquar ad. cer ejus, inci-

piat,

Hos, H 16,

3!

piat, atque nexus cum preecedentibus hic fit: Quia itagque

1

oblita efl mei : ideo per[uadebo illi , €9. ducam eum in. defer-

j

tum , elifturus eam ibi folam fime me, ejus obliturus jufla ta-

lionis pena: Tandem tamen ejus rurfus recordabor, loquar-

que ad cor ejus. — Addit: fic particula v5 fuam vetinet f/gni-

h

ficationem, mexusque €& . fen[us . cum antecedentibus & con/z.

"

4uentibus bene habet, Hinc verbum: mnsp fumit, ex eo-

dem nexu, in malam partem, quia alias cum fequenti mem.

b

bro: C ducam eam in defertum , mon cohuereret , q. d. perfua.

"

dendo deducam eaum in defertum, i, e. faciam, ut in defez

tug

veniat , tam mirabili providentia , quafi eam blaudis verbis, uo.

mine [entiente meam intentionem , ger[uafiffem, | Quze vero e

Xe

:;

pofi

tio valde.coa&cta videtur, cum non perfuafione, fed vj

hoflium in captivitatem Affyriacam abdu&se fint X tribus ,

UY

& Deus illam poenam difertiffimis verbis pradixerit & com.

9.

minatus fuerit v.33, 34. 35. Eandem

particulze 155 & verbi

d

nnbb fignificationem retinet etiam

If. MicHAELIS, ver:

tens; Darum will ich fie betrogen in der Wüfte irre gehen

:

laffen, ihr dann freundlich zureden , &in nota: Das Bild

L

ift folgendes: Ein Ehemann betrieget feine ihm untreue

]

Frau, und macht, daísfie in Hofnung , ihre Liebhaber

!l

zu.finden, fich in unwegfamen Wüften verirret ; hier be-

(«

gegnet er ihr, macht ihr aber nicht die befchimende Vor.

H

würfe, die fie fo fehr verdient.hatte, fondern redet ihr

(

freundlich zu , und-führt fie wieder nach Haufe,

Sie

"

fühlt hier alles ,

was man felbft.bei . der Sache denken

rl'

wird , .das Belchümende der Iiag.e , in der fie der Mann

T

antraf,

»

^

P

Hos.x IH x6.

yntij

antraf; feine Güte , und beffert fich, Die Sache ift: Die

mäwü

l(racliten werden von den Affyrern in unbewohnte und

p1V$

raube Gegenden weggeführr werden, l. Reg. XVu; 6.

ipo d

fich da beffern, Gott wird ihnen vergeben, und fjie im er-

g

Sed eadem

ften Jahr Cyri in ihr Land zurükbringen.

TT

difficultas, quam Scu w 1Dro oppofuimus, hanc quoque

in not

fententiam premere'videtur.

Sane, non perfuadendo ,. &

nvl

fub. fpe amatores fuos inveniendi dedu£ta i defer um i, €. ext«

furo d

lium Affgjeiacum dici poteft adultera, quae veflibus detra£tis

if

denudanda , cujus fauditas coram amatorul oculis exponenda,

ha df'

cujus omne gaudium , etiam illud, quo im facris fefivitatibus

imapit,

frucbatur , pror[us tollendum , cujus tera. fertilis in filvam

D

ABEN ESRA , qui verbum rynbB5

vedigenda pradicebatur.

in bonam partem accipit , 39 vero propterea vertit, con-

E

omni

jungit, uti ad v. to. monuimus, verfum 16 cum fine v. 9.

patti

Qg dicet : revertar ad. virum meum, q. d. Quia itaque dicet :

tertia

rovertar &c. ideo ego ei per[uadebo in bowum ; cui accedunt

vel, ul

ConxzLüivs A LaripE & b. Bvnkivs. Sed opponunt alii,

tum fieri, nec opus effe, ut ftatuatur

rum

nimis magnum hic fal

uti et

parenthefis, quia cohzerentia verfus 1. cum antecedenti-

bus bene alia ratione oftendi queat, ut fupra docuimus.

Wa

j

im .

Re&ius ergo alii particulam 125 .noftro hoc loco non pro

conciufiva ,

fed pro adver[ativa, attamen, nihilómimus tamen,

perfua

T.

habent.

IaGrassivs Phil Sucr. Lib. IIL. Tra&. VIL

additque:

€ nil

de Conjunflione , Can. XII. vertit per atftamen ,

Conimemoravit -Dominus in pracedentibus [celera uxoris d

dul-

UT

vam

teræi,'&ï multa Apfi fuit comminatus ; Cui ger adverfati

P

fï,iäcilz

—

ii

HOSQ [I 2'5

33

promiffio fuec fubjicitur', q. d. non obftamtibus his, que dixi

Nor-

mifericordiw mee vrecordatus blande ip[am trafiabo.

DIVS Conc, Partic, cum anuot, Tympit p. 434. Tamen ecce

ego allitiam eum, poftquam deduxero eam in defewtum €oll.

Qirem. XVI, 14. atque e recentioribus e», DA THivS

H

Vorumenimvero deinde eum ad. [aniorem mentem vevocabo:; &

innota: Zotus hic locus usque ad finem capitis mihi videtur

fu

confolatorius, €9 promiffonem continere de reditu aliquaudo fa-

if

iuro ex captivitate

JWodo v55 wom propterea vertatur,

7

quàfl rationem reddat prucedentis verfus

Ef rarticu.

la, affeverandi, cf. Zach, .XI, z. €9 fepe novam pericopam

ncpit

Ecce! ego perfuadebo illi,] |Poft claufulam, comminationi

l-

per nyv CO v. z5. additam , novam. promi[f/ouem

quae

V

omni attentione digniffima fit, exhiberi ipfa h»ec excitandi

M

particula: Zcce! docet,

Participium rrnan. (vel mutata

t

tertia radicali 1in Jod, uti Hos. VI, 2: Ego alliciens eam ,

fii

vel, uti alii volunt: Ego per[uadentes ei, i, e. ego vice píim-

u

rium ei per[uadentium defungar) fumimus in bonam partem

]t

uti etiam Chaídaus fumere videtur, vertens: ego fubjiciam

Ils

illam legi ,

qualis perfuafio Deo digna eft, qui perfo-

nam bheic induit mariti ,

uxorem malefidam íuaviter

)

ypt,

perfuüadendo vincentis Egregie 7ev. Dokp£mnrurr.

"r

NIVS

Senfus efl: Denusuxorem moecham atque im deferto

jue

€9 miferia procul a, marito ver[antem queret ,

que , f fidem

"

atque benevolentiam mariti iafi , atque , fi jure [uo uteretur,

!d

difficilis ad. reconciliationem , preter [pen experiturs vix ejus

0s

E

blans

34

Hos, II , 16

E

blanditiis repugnabit, ac tanto tamque conflanti amore com-

pr of

mota veterem perfidiam abhorrebit

"

€9, pofiquam deduxero illam in. defertum, |

Ita cum

nuin

TaEMELLIO & J|vN1o, & Pisca ronk prafixum * per po[f-

[titui

quem fignificatum pluribus

qguam vertendum putamus

A

confirmavit locis Norpivs in Concord, Partic, p. 275. feq.

legit

ex, gr. Gen. XVIII, 13: Àn vere pariam, "nipr'se poffquami

ii

ego confenui, id quod v. 12. exprimitur: *n5 »nm pofl fe-

20

ne[cere meum. Exod, XIl, 44. s5 5sse m ww nmnom poff-

La

quam circumcideris eum, tum comedet ex eo, Jofuze VIFT,

falur

25: & cremarunt eos igne, Yopew poflquam lapidaffent eos

dä !

Jud. IV

nn m pofiquüm mortuus effet. &c, Per

WMMI

hanc exemplorum induGionem foluta eft Sc H wrnrr ex-

)l

ceptio : 7 fimilis mihi lotus non detur (fc. quod * denotet poff-

$CA

quam) quod forte numquam fiet , ceufentire non po[Jum

loto

loquar ad cor ejus.]: Phrafis hzec idiotifmus linguz He-

(

brzeze eft, denotatque non tantum a/loquium penetrans ad

ànimam , led eam quoque retreans , tanquam tale, quod fi

um

fert

f[ecundum votum amime , longa malorum experientia tracta-

Jes

bilis factze, Jes. XL, 1.2. confolatio exprefíe jungitur

&a«

Ve

1.

eft [

Vtae

&5 dabo illi exinde «vineas [uas , &5 vallem Aclor in

hnj

oflium [pei , &5 canet ibi, ficut in diebus adolefcentie

fue, €5 ficut im fempore , quo afcmdit e ferra

pec

Jïgyptt.

Neq

tj

6

Pa

Hos, IT, 17.

3

A

0fjj-

€9 dabo illi exinde vineas fuas,] i. e. reddam ei vineas

priores, cum reliqua terra, quam olim poffederant. Pro

Am

rvo92-n& LXX habent Tz xlzuzra. zur545, quze le&tio, fi ge-

M

nuina eft, fynecdochice. generale nomen po[/z/fionum (ub-

]bus

ftituit fpeciali eimearum ; vel, fi fpuria eít, corrupta ex

aMpara, quge DRvsir conje&ura eft,. HiERONYMVS

f«

VOR

legit Cholim fupra Caph, vertens t5« vinitores,

Te

!

tv5 non /ocum , unde vinea oriretur, fignificat , quem-*

nf

admodum HiERONvMwvs vertit ; ex eodem Íoco ; neque

terminum mutationis, uti Scwipivs vult, ut defertum mu-

WI,

/0$,

tetur in optimas vmeas, ami[[is olim longe preferendas, q. d.

Jet

de[ertum ejus mutabo in optimas vineas, €9 has illi dabo loco

X«

vinearum clim amiffsrum. | Nineas fc. exponit de bonis Evau-

gelii; Sed tempus €9 locum, a& quo vinee danda forent, P1-

l.

scaToR cum TaEMELLIO & Jvuro vertunt ; inde ab es

foco. TanNovivs; ab iflo tempore,

e T

! uj

€9 vallem Zdchor in. oflium : [pei,] Vallis illa prope 3jeri-

chuntem fuit, in ingreffu Canaanis cis Jordanem fita, &

LOd. flt

tada-

fertiliffima, pafcuisque amoeniffima; quare Saroni jungitur

?

Jes. LXV, 10. ubi Jefaias Hofeam refpicere videtur, Di-

&a eft Vallis Zcfior , conturbationis, quia illic conturbatus

eft Ifrael per facrilegium Zrfiunis & per cladem propterea

lfraeli immiffam Jos. VI, 24- 26. Verum in fac datione

tof ff

fujus vallis non refpicitur illa turbatio Ifraelis.molefta pet

t

peccatum Achanis, ibi commiffum, & cladem infecutam..

n

Neque etiam tropice regiones iflas, in quibus Ifraelite ut

exules vivere debebant , a-Propheta vallem fhoris vocari

E 2

exl.

Hos, 11

306

i

Lt

I

exiftimem , uti . Da T 1v s ad h, l. ftatuit, q. d. fa-

essttessemossonscn ais stb It

Jri

cum, «t disdem in locis fperare queant. fimem exilii , ficut olim

nj

Ifraelita in valle Achor finem itinerum [uorum videbant ; quae

fed denotatur ipfa illa

expofitio longius petita videtui

vallis , ejusque ratione fitás opportunitas ,

vi cujus dicitur

1

offium [p&i, per obviam metaphoram, Uti fcilicet Iíraelitis

9)

ni

e deferto, Duce Jofua, in vallem iftam ingreffis, ofium aper-

ium erat, ud terram Canaanis omnem obtinendam :

Ita idem

teti

fict, cum a Deo populus líraeliticus ex difperfione & exi-

tor

lio in terram promiffionis reducetur. * Verba: mpn nnz5

(

LXX vertunt: diavei£ea. &uveciv &vrze, ad. aperiendam intelli-

fn

gentium ejus , refpicientes exemplum feveritatis divinze, in

3i

valle Achor demonftratw€, quo fapere debeant, nein fimi-

!T

le judicium incidant

Pertinet hue gloffa THEoponkT:

qu

qui: ftoc, inquit, Propheta indicat : Ut illi tum ex fupplitio

AAchar cognoverunt , quam ingens malum fit fegis viofatio: fic

u

elium hi ex captivitate percipient. [en[nm. [uorem delifforum.

fií

Sed vi totius contextus mpn /pem five ex/peflationem uberio-

fam

vis boni notare debet, uti etiam SvwmwAcnuvs re(cte vertit:

n

dig Su;ay. Exmridoc. Quia mpn etiam funiculum denotat, /em,

qu

DoEDERLEINIVS: forfan, inquit, verba verti poffunt : i»

We

aper-

tan

tuti

9) T. MLCHAFLIS "Athors Thal] das Thal gleich bei dem

F,mgang des verheiffenen Landes, in dem Achan geüem:gt

D

Avard. Dis Thal,

das den lfraeliten das erftemal fo traurig

i

war, foell ihnen dismal defto frólicher feyn: : es ift die Thür

zum ganzen Lande, und lauter Gutes haben fie von nun an z&

30j

hoffen,

37

Hos, IT, 17

LÀ

d-

aperturam meu[ura fue , hoc fenfu*s faciam , ut. funem men-

t

forium . explicent , atque extendant in. valle, Achor illamque

a

go[[ideant

il

€9 cauet. ibi, ficut in diebus aololefcmtzæ [na,] i.e. ex feli-

ILüf

ci rerum ftatusque mutatione fequetur lvta grati» ac-

itis

(f»

ceptatio & publica quoque profeffio. Alleta, educta, pro-

milífis firmata & ad primitias gratize jam addu&ta canet al-

letu

terno cantu , in quo chorus choro refpondet, Deo libera-

eXL

torifuo, Cf. Esdr. IIT, 1o. x1

Cum fundamenta, templi ja-

vb

cerent. edificantes, aderant Sacerdotes in ornatu [uo tubis in-

j

firufli , €& Lowita Afaphi pofleri eymbalis, ad laudandum

It

fl

giehovam, [ecundum inflituta Dawidis , Regis Ifraelis, € fic

alternis choris laudabant. (myw) €9 pradicabant iSjehovam ,

TI,

quod bonus fit

aternaque in. Ifraelitas beniguitate , (Ps

Nita

CXXXVI, qui antiphonz formam habet;) populus quoque

ii

univer[us ingenti clamore fublato laudabant gjehovam propter

II

A«2

jafa templi fundamenta

LXX Interpretes vertunt

(tlüs

TàTEtiytoO7o6TA ExEi-

SvMMACHVS: xaxeoSrotTat

Lege-

2

runt ergo, aliis punctis fubjeais, TI73P , quam verfionem fe-

Ju,

quitur, poft , SrRvENSEE: ,,da foll fie gedemüthiget

t:

werden, wie zur Zeit ihrer Jugend, 7e». DaTH1VS, ver-

T

tens in Edit, IL.. pofiquam ibi affli£fa fuerit , ficuti in juven-

i dem

tute [a&, addensque,in neta Critica: Preferendam putem

beflionem mnày recepte ,. que non.aptum fundere [enfum vide-

eitiit

t

,

twr. Quodfi emim vertitur per canet, uti VvLGATVS fecit

&6 de alternis cantionibus explicatur , de . quibus p dicitur ,

Tuir

[ 2b

non convenit foc [equentibus, : Conftat enim ex hi jorza Ifma.,

—

E 3

litas

d o lpv oa

33

Hos, IL, 17.

de)

likas minime tum cantu E inter leta. jubila ex . ZEgypto effe

g

egreffos, fed. potius magna cum feflinatione, ita, ut decar-

minibus profefto mon cogitarent,

Sed, licet hiftoria non ex-

jl

qreffe doceat; lraelitas cum cantu ex /I;gypto exiiffe, ta-

men lzetiffimus per fe erat exitus ex duriffima illa fervitute

D.

ld

Aigyptiaca, & feflinantes nil impediebat, quo minus ca-

nere & laudibus extollere Jehovam liberatorem potueriut,

big

Q9

ficut im. diebus adolefcentim [ue , €9 ficut iu die afcenfionis

,

fum e terra ZEgypti] Pofterior phrafis eft exegetica prio-

/h

ris. Recaürrit in utraque ellipfis praepofitionis 3, quam ad

[

V. 4. notavimus, Tempus hujus exitus.in aliqua latitudine

fumendum eft, ut non modo ftri&te fumtum exitum, fed &

77]

isp'

pera&um tranfitum maris complectatur, quem cantu amoe-

A0

bzo celebratum fuiffe ex Exod. XV. conftat, Ad idem

lotum tempus provocat Hofeas quoque Cap. E U

Á

". I'S-

"Atque iflo tempore., dithum Jeborve , «vvocabis 1e: marite

mi ; nec vocabis me amplius : Baal mi.

atquel iflo tempore] de quo v. 16. 17. Tempore [ lætö

H

0

liberationis ex captivitate & redu&ionis in terram Canaan;

h

non, uti GaoT1vs vult, is illis auguflis.

diflum gehove] - Uti comminatio pena- formula hac fo-

lenni v, 15. confirmata fuit; ita nunc promiffo gratie ea-

)u

dem formula confirmatur , quia incredibilis videri poterat

lu

triam

Qu

h??C ",,om gratia, ejusque-qfeflus-, quo omnem idolola

depo-

Hos..I1

89

depofiturus dicitur populus Iíraeliticus, cui.an*ea; /ub ima-

gine adultere , pertinaciflime deditus erat

vo-abis me

marite mil uec ammlius

Baal mi!] No.

men 5y3, xque ac e'N, maritum denotat, Exod, XXI, 3

Devt, XXIV. 1

&c

Sed quia

llud per abufum

idolis quoque tributum fuit: hinc nomine 5y5, quod am.

biguum factum erat, non amplius erga Deum ufurum effe

Bene HrkRoNvwvs:

populum reducem preedicitur, .

Cum utroque fermone ww €9 "oys appelletur vir meus. five

anaritus meus :

tantum odi idolorum nomina , ut etian

, quod

bene dici potefl, propter ambiguitatem €9 verbi þmzlztmlmem

nequaquam velim dici , Jed appellowz me w"N, magis quam

5bys, ne , dum aliud loquitur, alterius recordetur, €9 virum

j

uominans , idolum togitet

T

V. IQ.

Remo-vebo enim nomina Baalim ex ore eyuf, "ec memo-

(je

rabuntur amplius nomine fuo.

Removeho enim. nomina Baalim ex ore ejus,] Declarat

eti

Deus, fe ipfum , zelo maritali, auctorem fore idololatrioe

i;

omnis ex- populo fuo lexpurgand:e,

Mutatur per/ona

fecunda in tertiaum: ex ore ejus.,

o

nec memorabuntur amplius nomine fuo.] i. e. ab ifto tem.

o

pore conítanter ceffabit cultus idololatricus apud popu

J

lum lífraeliticum , ita, ut nunquam ad eum rediturus fit,

Quæ hic apudHosE A« extant, leguntur quoque apud Za-

(«

CH A-

Hos. II, 20.

4o

cHARrAM Cap. XIIL 2. 7fio tempore; difflum ethove

omnipotentis, excidam nomina. idolorum de terra C9 non me-

Il MxcuaErLas vertit: denr vom

morabuntur amplius,

IVahmen BAAr willich ihren Mund ganz entwóhnen, und

auch fellbft der Nahme foll nicht weiter gehórt werden.

additque in nota : So weif foll der Hafi gegen den Baats-

dienfl bey den. zurükgehenden I[raeliten gehen , dafi fie auch

den. Nahmen BAAL nicht einmal im un]chuldigften Porfland

gebrauchen werden, Die Sache ift reichlich. umd überreichlich

erfüllet : INicht blos diefen. INahmen fimdet man nie unter If-

raeliten nach ihrer. Zukunft vom wahren Gott. gebraucht ,

fondern. fie. fimd. auch fo weit gegangen, fonft manches in der

That unfchuldige , von dem fie glauben, es habe mit Abgüt-

teroy cinigen Zu[ummenhang , wegen ihres Ha[fes gegen alle

Abgütterey als abgütti[ch zu verab[cheuen,

V.

29,.

Et tum panpam prb illis faedus cum f&ris apri, &5 cum

avibus cali , 69 veptilibus terre; atque arcum &5

gladium &5 bellum frangam de terra , 65 recubarg

eos faciam Jecure.;

--

€9 tum gangam pro illis fedus | idem äenotatur tem-

pus gratiz , quod occurrit v. 18. & 23. Dativus pluralis

cnb eít dativus commodi, & . mafculinum genus adhibi-

H

to ha&enus fingulari feminino fubftituitur, quia fub imagine

muliaris intelïigitgr popu(us Ifracliticus.

£

*l

Hos, IT, &*

4t

cum feris agri, C cum avibus celi, €2 reptilibus terra ;]

Mentio foederis non obftat, quo minus de brutis animanti-

bus hzec, ut verba fenant, accipias. Cf. Jobi V, 23. Ezech

XXXIV

Literam inepte deferunt, qui per metapho-

ram nomine ferarum homines infeflos €6 truees ; volucrium

timidos, veptilium dolofos denotari exiftimant ; Neque pla-

cet GRo'ri: expofitio: efficiam, me ipfis noceant Idumai ,

"Inmonitg , Moabita.

Senfus potius hic eft : promittit

Deus [e, pro fuo in omnia dominio, & vi gratiofze provi-

dentize effe&turum, ut, quafi foedere obligaffet animantia,

quze nocere queant, * tuti fint a feris, quae antea vites £5

ficus comederant , v. 14. aliisque. ammantlbus qua vel in

fegctem involant, vel veneno Iedunt, aut lambendo : uti

1nfe&a nocent.

Cum .Vero non a feris tantum animan-

tibus, fed etiam ab i inimicis hominibus periculum immi-

nere queat, hoc quoque amohturum fe promittit Deus,

addens:

atquearcumt9 gladiumt9 bellum fransam de terra, ] Zircus

infervit offenfioni e longinquo ; gladius laedit ex propinquo

& fimul infervit defenfioni.

Cum utroque jungitur be//um,

vel de reliquo apparatu foftili, vel de ipfa pugua , intelli-

gendum.,

Ifta fe fraffurum , verbo ad inftrumenta inpri-

mis bellica accommodato, promittit Deus, i, e, bella füb-

K

la-

