KaI600-5_8

*

^

M

t

^

i

»

*

*

»

4

"

"

n

*

&

*

&

*

^

^

»

*

^.

&

*

a

"s

d

»

M

d

"

*

w

" dw

"b

4

^

ZÉ

E

"s

"

-

(s

Rs

A

Z

-

:

^

D

*

u-

».

s.

E

-

;!

Y

*

"

*

"

-

"

"

D

D

"

ec

&

d

e

"5

N

*

*

m

^

*

-

b

*

"

E

-

M

*

x

u

-

25

-*

»

T

L

&

x

5

»

$

x

2

"

»

^

-

m

(

z

r

"

J

*

*

x

AW

--

-

r

-

2

w

Yb

d

&

a

£

A^

*

K

p

*

z

£s

*

^

E

*

*

z

.

5

r

-

iv

"

e

T

à

m

&

&

F

*

*

*

W

*

5

^

a

s

s

e

PXS

*

E

*s

x

s

P

.

M

d

NU

&

Vi

w

"

"

D

»

"

M

A

-

*

2

rE

B

"

"

-

*

z

»

*

m

*

*

*

E

"

&

e

E

5

*

*

*

x

^

j

?

*

"

*

*

*

a

P

*

-

*

"

at

".

t

"

-

E

P.

5

"

-

"

r

*

"

$

*

*

"

»

^

Ka

*

w

$

m

*

"

d.

*

".

»

um

r

C

*

*

u*«

P

s

s

H

:

-

*

^

e

n

P

r

z

"

:

*

5

-

;Ó.

*

b

ATR a

z

N

"

s

2

K

»

L

E

»*

,

*

CR

o

s

n

"

^.

2

.

b

A^

»

-

d

P

;

ts

f

3

Cs

C

z

.

A

-

2

s

us

s

Mta?

r

PA

g

a ag

m

A

CT

v*

"

*

us

»

x

"

"

R.

z

-v

-

*

^

fs

*

-

v

*

2

d

*

*

Fs

»

?

*

^

A

*

*

Pa

Y

&

5

P

*

:

5

*

*

"

*

V

*

45

-s

*

*

"

a

"s

u

P g

d

z

&

»

"o

"

r

s

"

2

s

g

$2

*

"

HM

^

"

^

P

*

PV

N

s

"

*

W

i

5

N

".

i

*

"

;

f

"

s

W

A

*

»

"

A

d

--

Eu

lg*

-

r

W

*

-

s

ts

-*

*

Ü

*

as

*

$*

*

E

^

.W.

"

m

^s

z

&

G

»

*

2

*

s

a

"

F

F.

35

*

*

i frode

*

"

s

P

A

us

g

e

"

^

—

n

P.

.

Z

^

x

.

»

-

x

*

t

*

*

-

m

:

T

ER

"

&

:

v

P

»

*

p

25

*

"

*

6

j

P.

*

,

*

*

»

:

*

2

-

-

*

5

^

",

^

A^

z

57

T t

^

"

»

s A

:

&

?

-

.

-

,

Es

(s

"r

"

J

p

"

A

.

v

u

-

x

P

m

*

x

»

"

A

5

u

"

.,«

x

P

"

»

$

p

v

t

*

P

*

P

-

s

"

s

!

2

"

L

2v

m

—^

—R

E

?

"

&

ER

E

um

d

n

"C

"

d

-

^

i

-

I

ER

g

——

e

-

"s

s

s

"

"

p

n

Z

di

"

-

Es

us

*

—

-

as

T

TU

2

2

-

URNS

3

FUA

i

TEUM

d

T

"

TTR

5

T

-

*

MAT

d od

LP

?

—

DP

du

"

P RUL O

mrere

.»..

x

"

;

o

264

TTE

22

T LEUS

^

v

*

-

A

.

$

A^

$E

&

.

a^

d

pe r

x

m h

AC

a

:

us

t

m

D.

z

s

s

2

L

:

d

z

^

-

d

z

2

j

—

ss

d

-

-

E|

hs

E

D x-

4f

Am

» ii

|

*$

^.

ts

3

s

Ls

A0,

MPmeaturW

JNNOTHTIONES HISTORIZ0 - EXEGETIC/E

HOSEAE ä,fä? ib

QUAS

L

ä

SUB DIVINIS AUSPICIIS

RECTORE UNIFERSITATIS EBERHARDINO - CAROLIN/E

MáaNIFICENTISSIMO

'SERENISSIMO ATrovE POTENTISSIMO DV

; Ac. DOMINO

r

I

DOMINO

C ROLSO

DUCE WIRTEMBERGI]E gr TECCUE REGNAN EE 'REL, REL.

|

RA?S]DE

LVDOVICO JOSEPHO UfïLAND

THEOL DOCT ET PROF, PUBL ORD, ET DVC STIP THEOL,

SVPERATTENDENTE ,

P. T. FAC, THEOL DECANO.

DIE

SEPTEMBRIS . A. MDCCLXXXFI

PUBLICE DEFENDET

»

M. CAR.LVS FRIDERICVS PAVLVS

Schorndorf.

EXAMINIS THEOLOGICI CANDIDATVS IN D

VCALI STIPENDIO THEOLOG

—— rR MHBISCAIDMNS RRE R

NT

i

ï"*/

TUBING.£

litteris BALZIANIS.

s

$

s m.T

-

z

f

—

Un).

7C2 N UONENERTEESENSNESE

DLT

CESDA N

des

a ERE

a*

&

224

"

guniw

.

E

:

Mi

«ä!M

d

o Ro

X

ii

.

Err

CIVITATIS INCLVT/E NURTINGENSIS

ANTISTITIBVS

PRAENOBILISSIMO, CONSVLTISSIMO DOCTISSIMO

DOMINO

CONSILIARIO AVLICO

ATQVE

PRJEFECTO VRBIS PRIMARIO

S/MME REPVERENDO AMPLISSIMO atque DOCTISSIAMO

SPECIALI-SVPERINTENDENTI

NOBILISSIMO atque SPECTATISSIMO

ARCHIGRAMMATEO

CLARISSIMIS atque DEXTERRIMIS

QG IN SV L ILDBVA

RELIQVISQVE

SENATVS MEMBRIS

PRVDENTISSIMIS, MERITISSIMIS

DISSERTATIONEM HANC

A SE DEFENSAM

PRO GRATI ANIMI TESTIFICATIONE STVDIOSISSIMAQVE

ï

SVI COMMENDATIONE

T. D. D

|

RESPONDENS

|

(

Se

GROTIV:

que w

[nriu,

prior e&l

yi

p

|

paferiar.

Yi

&rimoni

[ymboli

tedeunt

^

PA

3

,I

?

ia

»)'k.;

fl

59;/7

R*(

g

i3

A

"

EC

"

z

T EDSES

R

Pa

$

TR

Z

t3

N

u

N

N

Sere,

d

e

»1113 rf

-xM

v

f

H

23

W

ZA

E ARN

m

x

A

/1)

7

///

T ZUECCRS

N

N

i

(f

/?,/

i

Z

NN

2

/ï

N

A

)

Al

N X

A

-

A

2

,

/r

|

HOS. II, 4-25.

Se&io hzec non movam oratiomem exhibet, uti ftatuit

;GROTIVS; fed fermonem antecedentem continuat, euim-

que uberius exponit & applicat, atque in dwas abit

gartes;

grior eft exprobratoria & comminatoria ,

&) imperata re&tius adhuc fentientibus v. 4 - 6.

B) deinde verbis ipfius Domini propofita v. 7 - 15. &

i

folenni claufula; Diflum gjehove , confirmata,

gofierior eft promifforia , gratiam & clementiam novam

pradicens v. 16-25.

In utraque perpetuus eft refpectus ad figuram ,' in ma-

trimonio Zofez cum Gomera inito exhibitam, & ad nomina

fymbolica, filis filieque Ho/z impofita, qu» & ipía

redeunt , Íc. Zizreel v, 24. Lo Rüchama & Lozfmmi v. 25.

A2

Atque

"Á

Atv a L ERE

4

Hqs, 11; 4.

apponitu

Atque üti in fermone antecedente a minis ad promifa pro-

jg cultu!

greífus eft Dominus: ita nunc in ejus quoque expofitione

quam (

& adplicatione redit ad minas , & promiffiones gxatize füb-

ritum g!

jungit.

omnetm

V. 4.

THIVS;

Reprehendite matrem cveftram , veprebendite eam , (nam

4 209

illa non efl uxor mea , neque ego marifus ejus fum ,)

guim d

ut auferat [cortationes [uas

:

4 facie,fzm, &5 adulteria

Yettent

fua ab uberibus Juis-

mu, (

Repwehendite matrem veftram , veprehendite eam | — per

T

feriam exprobrationem fcelerum & aámonitionem ad me-

Excitat Dominvs, quem loquentem oftendit fub-

ab ateri

liora,

Finis en

je&a culpee & poence mentio, per Prophetam paucos, qui

tationib

in populo lífraelitico fupererant, re&ius fentientes, ut ma-

"ly moyi

trem, qua, ob adulteria fua , maternitatis jure & autto-

*

ritate exciderat, ferio redarguant; q. d. Cum corruptiffi-

RP — M

08 ?(5!1 p

mus populi Ifraelitici ftatus fit, Cap. I, 2. veftrarum, qui

fed tefe.

audam,

fupereftis re&ius fentientes , partium eft, ut iftum idolo-

iberm

latricum cultum, Vitulis & Baali exhibitum, quo a me de-

fecit, ei exprobretis, atque, ut defiftat tandem ab eo, gra-

tis ad |

viter admoneatis, " Sub matre intelligitur populus X tri-

oculori

dem m

buum, qualis tempore Hofeze erat , & cujus corruptum

que m

ftatum Gomera adumbrabat.

LIVS ^

(Qnam illa non. efl uxor mea , biec ego maritus ejus fum,)

Veérba hzec per parenthefim pofita nobis videntur eum Coc-

bullis,

iü /207!0;

crJo & B. Micnarzis in IVot, od Bibl. Hal. Scilicet ,

ratio hze

(5 ( (

ut imperata cum maire contentio juftificetur :

appo.s

|

m R.

Hos, lT. 4.

5

'0-

apponitur: Nam «a£er vefira defiit effe uxor mea, ex quo

18

in cultum Idololatricum delapfa eft; adeoque indigna elt,

]b.

quam conjugis nomine infigniam; indigna, cujus me ma-

ritum geram; digna potius, quze aà me rejiciatur, & cui

omnem communionem fubtraham,

Accedit J/e», DA-

iif

THivs: Quia fidem conjugii won fürvavit , ingquit Deus , ideo

»

emm non amplius habebo pro uxore mem, Ali ipfam [um-

(l

mam imperate contentionis exprimi his verbis |ftatuunt,

vertentes ; reprehendite matrem veftram, quod nolit effe uxor

mea , quod nolit me habere maritum.

pet

f

ut auferat. [cortationes fuas & facie [ua, €9 adulteria [ua

|p-

ab uberibus [uis] — Praefixum * heic Teuxes pro w£ ponitur,

yi

Finis enim reprehenfionis injun&ze eft, ut abíüineat a fcor-

u-

Verfio 1ev LXX : x«i é£ago

tationibus & adulteriis fuis,

j

Jjv Tropvtíav awlze & mgocwmam us, xub dv Moryelav avlye &« ué-

t

cz ov asv avjg non modo adverfatur Codicibus Hebrzeis,

qui

fed refellitur quoque per verba fequentia : Ine exuam eaim

jolo-

nudam,

Per metonymiam /cortationes faciei & adulteria

T

uberum ponuntur pro fignis animi meretricii & irritamen-

g

tis ad fcortationem , qualia funt tum geftus levis faciel,

X -

oculorum & uberum denudatorum ; tum ornatus eoraun-

dem membrorum indecens per fucum , monilia, alium-

.ptum

que mundum muliebrem,

Non male cogitat heic Con-

1ivs A L AeipE de ormumentis faciei , capitis, gettoris, [r.

futy)

(it-

bullis , annulis , torquibus , aliisque , que ad ubera geftabunt

[b

in honorem idolorum; ac pre[ertim de imaginibus idolorum ,

((

quas e collo fufpen[as vel in lamima caelatas. ad. peftus. defe-

A 3

ïeb;tmf,

D

o

6

HOS, I[. 4*

A&

rebant, ut fic fpiritualis impudicitia fymbolo etiäm' exter.

no fit in iftis membris reprafentata.

( eleb, PEEYFFERUS

tatem :

in nota ad erfionem germ, p. 37. vocem C»'bxbw derivat

ualionis

allexet

a radice pbx concdlufit , compref/t, & jun&is verbis mv v5

Àmáf

exponit per fu/ciam pefloralem , quam mulieres mammis

fubligare folebant, .Sed ingeniofe magis, quam folide.

&

Antiquz enim Verfiones fignificatum adulterii retinent, &

igugum

vox t»eUNS (tertia radicali geminata ) omnino refpicit

flio i&

praecedentem , vocem twY feortationes,

Ceterum ut in

redqur

parabolis, ita etiam in locutione metaphorica fcopus ipfe

TE

ab ornatu debet diftingui, nec in omnibus & finguEs de-

Vilgat

bent peculiares refpe&tus quri.

Dec'aratur in genere, ut

odut ta

populus proftitutam impudicitiam amoveat, quz etiam

ex externo geftu & habitu confpici queat,

Tüttl wj

fertum,

fU V Y

YV. 5.

pis Rn

4Ve exuam eam nudam , /ijïamque eam , ficut in die, quo

(is duf

nata fuit , €9 ponam eam tanquam in deferto , col-

A

locemque eam «veluti, in ferra fiticulofa , €5 intevfi-

fümat *

ciam eam fitr.

z'nterfa'c

ue exuam eam mudam , fifflamque eam , ficut in die, quo

eis u

sata fuit] i.e. ne veftibus fpoliatis nudem, Sequitur jam

Sed, (

comminatio pena, quas negle&am remotionem [cortationum

fut dia

v.4. confecutura fit, Praemittitur fupplicio filiorwum: v. 6.

etiam «

matris poena, cujus pars prima elt fubtraftio veflium, quas

Dus *s

& marito v, 11. 12, acceperat, fenfusque eft: ne detrabam

glorg v

illi veftes, ut appareat, cum fumma ignominia, nuda.

Addita

viguy, (

Hos, IT. 5.

7

)r-

Addita verba: ficut in die, quo nata. füit, totalem nudi-

J8

Porna

tatem indicant, per epitafin ad fimplex : swadam.

at

talionis non ad ornatum modo meretricium, quo Amafios

P

allexerat ,

fed ad ipfas quoque fcortationes ,

quibus

d

Amafiüs fe denudaverat,

(e,

&

& (ne) ponam eam tanquam in deferto, collocemque eam

1cit

tauquam in terra, fiticulofa ]

altera pars poenze eft. fubtra-

um

&io viflus, Plerique Interpretes voces *5955 & mv QUNS

iple

reddunt per accw/ativum , fecuti 1Ze LXX : qui vertunt,

de.

xai O4er avlyv Penuov , woi lale avjv w *yrv dvudpov, itemque

Vulgatam: €9 ponam eam quafi folitudinem €9 fl'atuam eam

ut

am

otiut teyram inviam.,

Alii a muliere adultera ad ejus ter-

ram vaflandam tranfeunt,

ScunmrinIo: ponere ficut de-

ftrtum , idem eft , ac tyo:mm terram tante devaflationi trade-

ve, uf uemo prope aifiplius in e& habitat , nec Ifraelite ma-

gis Rempublicum vel Ecclefiam conflituant, quam talia in lo-

(

&is defertis inveniantur. — *3*b525, ergo pofitum vult pro

qol

Q3955, ut fit defertum , & poft *39:55 fubaudiendum exi-

jrfi-

ftimat 5p*5 mvom, ut refpondeat ei, quod fequitur: &4

mterficiam eam fiti,

Fen, DA TuH1vsS vertit: /JVe terram

, M

ejus va/lem 8 in folitudinem redigam, ipfam vero fiti perimam,

]f TA

Sed, quemadmodum przecedens t2»5 non vertendum eft

FL OH

ficut diem, fed ficut in die, fabintelle&a praepofitione 5: ita

W(J-

etiam eadem preepofitio fubintelligenda videtur in voci-

Qu

bus "3353 & r* y*N5, quia omnino przeftatin eadem meta-

jjamm

phora mulieris aduíterg perfeverare ,. quse in deferto, ubi

ld

dici-

Idità

a?fïus , & terra arida, ubi potus deeft, interficienda fiti

tur;

8

Hös.il, 6.

$

tur: dum olefertum non interficitur, fed fiomo illic conftitu-

i, (

tus, ubi bene jam monuit Mamx1vs ad h.l Paewuata-

taenda

lionis pro eo, quod meretrix ab amatoribus fuis panem fuum

dC

9 aquas [c accepi[fe dictitaverat. v. 7.

-89, interficiam eam fiti] quae fame acerbior elfe folet,

V.

6.

u

l

Ei (ne) liberorum ejus non miferear , quia liberi [corta-

fionum funt illi.

215

et (ne) liberorum ejus non miferear, ] progreditur feverit

ad prolem adulterge, & his demum verbis comminatio fini-

tur, fubintelle&o tb ex v. 5. Rarius liberi eodem fupplicio

r

cum matre involvuntur, HiERONYMVS contulit heic hi-

yretes

ftoriam Ifraélis ex-/Egypto egrelfi, & interfe£lis, ait, inde-

"1

ferto, parentibus, filii tamen in. terram promiffionis ingre[f

AW N

funt, Nunc vero fornicaris matris liberi geribunt cum matre

tf

meretrice,. IMater videtur effe populus zetate Prophetze ; fi-

pattic

lii vero ?etates proxime infecutze. Mentio f//iorum ponitur.

pi

in antitheto ad matrem v. 4. 5. o: "n miferear , remotive

IT

expreffum refpicit ad I, 6.

WMan

quia filii fornicationum [unt. ii non ex matre tantum

u

fcorto nati, fed matris quoque mores fequentes, & Ícor-

vaip

tationi idololatricoe, zeque ac mater, dediti. Cum ergo

tia: ,

a matre ad filios tranfeat culpa, oequum effc, ut tranfeat

fuam.

quoque pcna.

o

Hactenus comminatio .vcïomlit:z'ondm ;

nifi ïemov.eat' mulier

itura

adultera fcortationes fuas; imperata a Jehova paucis illis

df

rgutio injunfia fuerat.

re&iora fentientibus, quibus reda

Sequitur

Ó————

Hos, II ó.

$

Lu-

l-

Sequitur jam v. 7 - 15. mtpgorzca ]ehovæ commina-

$10 ,

& proceffus Domini cum Gente lífraelitica iníti.

LA

tuendus*, ita, ut rurfüs ewpa præmlttatur goena fub.

Jiciatur,

Y

&ta vero (nihilominus) fcortari pergzt nater eorum ;

l-

pudenda committit , qu& concepit eos y quia diceve fo-

le£: fequar amatores meos, dantes panem meum &

l]fA5

aquam meam, lanam taeam &5 [inum meum, oleum

lfjl

meum e5 potus meos

AW

t hi.

Quia, vero [cortari pergit mater eorum ] Plerique Inter-

nde.

pretes verba haec cum verfü przecedente connectunt , &

To ^5 per sam reddunt

hoc fenfu: filios effe fcortatio-

f

i

QT

n»um v. 6. dixi, cujus deuominationis ratio efl , quia mater

:

eorum [cortata efl, & impudice egit eorum genitrix, Sed

particula initialis *5 , quia, refpicit particulam initialem v. $

TEU

Q5 ideo , adeoque v. 7. eft protafis five autecedens, & v.8.

odve

ScuMiDIVS &

apodofis, five confequens, uti BRENTIVS

MankivS recte, ut puto, obfervarunt

Scilicet poft re-

Qu

prehenfionem , xve&iora fentientibus imperatam , iacipit Jeho-

[cot

vaipfeloqui, hac, ut verbis Scuwipir utar, cohzren-

ergo

tia: fed , quid grolixe moneo retlius fintientes , ut matrem

ufeat

fuam redarguant? Fruftra id effe pravideo. . Quia ergo mater

eorum, [preta hac redargutione, fcortàri-pergit — quia fe

u

ituram poft amafios fuis audhuc dicit: propterea ego viam ejus

illis

ebfepiam &c,

if.

B

g.

utcur

u

1o

Hos, ET ,.

fut

" gudenda. cónimittit , que concepit £05 , mutatis elega-

[uti

ter vocibus idem fcelus exprimitur. Verbum me"mn fenfa

Í

gafvointellexit HrggoxNvwvs, vertens: capfuja, eft, quae

concepit eos, ut fic poena fcortationem confequens mox fub-

TOE

jiciatur, nulla hinc in textu interveniente copula. Sed plu-

n

res aftivum fen[fum in verbo hoc formoe Hiphil, mixtv ex

wi & v preferunt, vertentes: pudenda commüttit, ut

&a

Ícortationis zeftimium morale, i, e. fJwmma ejus feditas,

C

per quoddam fermonis incrementum innuatur, Ceterum

aCC

và; pudenda committit , pertinet ad fa&ta;. non ad [eguentia

d

veyba impura, Repetitum enim '2 govum infert reatum, nec

eam

vertendum eft per emim , fed per quia,

(ri

quia dicere [olet : Sequar amatores meos ] 1. e. quia tam

V,

impudentis frontis eft, ut non fcortetur tantum, fed &

atq

us

publice teftetur,fe continuaturam iftam fcortationem idolo-

latricam: uti poftea Judai Prophetze Jeremix in os dixe-

d

(t

ruünt: Zerbum quod locutus es ad mos in momine ejéhove , non

attendemus , [ed faciemus omue verbum ,. quod. exivit ex ore

&

nofiro, ad fuffiendum Melechet Carlorum, Jerem. XLIV, 16.

t

17. Per Zmateres , tvanwo in forma Pihelica, qui faciunt,

YO

at eos amem, intelligantur Vituli w Dan €9 Bethel, itemque

ETA

12

Baalim , quorum cultui populus Ifraeliticus fertilitatem

terrze & abundantiam bonorum tribuebat, atque hoc prae-

toi

textu füperftitionem defendere tolebat, cf, jerem. cit. loc.

Y. X7.

;

L

dantes panem meu

m É6 aquas mea&] id eft, ciBum- & po-

tum. Sermo incedit per tria paria, quae ad vifZum, ami-

D

£um

RNREARRN R

1X

HOS ![ 7-

:

t

Rium. €2 delicias fpe&ant; panis &5 aqua conjunguntur, quia

funt cibus & potus ufitatiffimus

4

lanam meam E linum meum] i. e, amitfium, Lana & linum

)«

junguntur, quia ex iftis veftes conficiuntur, varii o*enerls,

commoditati infervientes,

X

neceífitati &

d

leum moum €6 potus meos] przeter neceffaria ad victum

& aii&um etiam ea ,' quae ad delicias €9 abundantiam fa.

^

ciunt

commemorat adultera, tamquam ab amatoribus

N

j

accepta

Vox (me) generalior eft, &. omnem pingue

dinem ex variis fructibus ftillantem denotat, non modo

13

eam, qua ex oleis flt

Olei ufus inprimis frequens apud

Orientales, non ad cióum modo, fed & ad unguenta, Amos,

VI, 6. qu& olfactum fuaviter afficiebant ,

& voluptatem

Poíus , ewpv, diftinguuntur

atque robur conciliabant,

äL

ab aquis cum pane memoratis ,

denotantque non aqwas

i

gretiofas , lotioni deftinatas ,

fed potus generofos , vini &

0

ficera , quemadmodum I—hphxl mpzn notat 6ibendum dedit,

f

&npvum piucernam. Verfu 1o. inter frumentum & oleum poni-

UR

tur wwn mufium, -

Repetitio pronominis: mei, poft fingulas

li

voces non modo adplicationis ad fe, fed & /ulï cientim €9 de.

le&lionis fiugularis nota eft, ut fignificet adultera, & neceffi-

]u

m

taíes & abundantiam - fibi contmgere fufficienter ab ama-

æ.

toribus.

V. 80

06

Propterea ecce! ego obfepio «viam tuam fpinis , 5 obdu-

cam maceriam , u£ [emitas fuas non in-veniat

Própterea] | Particula v55 refpicit tanquam eonequens

2

par-

12

Hos. I1, $.

particulam *5' v, », tanquam anteceäms. fc. Quä'a illa

adultera dicit; Jbo poft amutores meos: ideo ego jehova ob-

que

fegiam &c.

tere

pum

Etce ego bäkpiam viam tuam [pinis] Ego ipfz, inquit

A

Jehova, impedimenta realia ponam, quapndoquidem elencfius

verbalis v. 4 nil perficit. ;» mentio commode fit ob prece-

dens: ibo.

LXX habent: é&yé Qexcot (v cdóiy &ulyg éy

E

impe

exAc, Pro 26* legerunt, cum Syro, n»9«; uti in

m & rem$m,quam le&ionem, quiafacile ex & fieri

3

1

potuit 4,.fequuntur STRvENSEE: , Siehe ith verzaune

U

L

ihren J/eg mit Dornen. Il, MycnAErL1S: ich will eine

Dornheke vor ihren IZeg ziehen, | Een, DarTrnurivs: Zam

ejus /pinis obítruam, & plerique recentiorum Interpretum,

Qui vero ex Codd. au&oritate 75*« retinendum ftatuunt,

mutationem perfonz tertize in fecundam inde explicant,

!

quia Deus induat perfonam iudignantis, cui neglectus fer-

Jund

mo conveniat; ut ergo fubita fiat Dei ad uxorem. adul-

tandi

teram Apoftrophe, quas vero mox iterum remittatur,

?? m

'

ConwELIVS A LaPipE voce * intelligit /pipam arabi;

ejus,

cam, qu& acuta , den[a €3 multa in Paleflina , & fenfum

conai

lhunc vult; pasgentibus virgultis, per viam projeflis vel in

fset

viis potius enatis difficillimum &5 molg/lgyïmum*iwgre]fum tatu-

D)

fabor. &vo3 vertunt LXX: £v exónoda , fudib

u5 five palis

c-o'n(d

praucutis, VvLGATA vero: Jpinis. Utramque verfio.

?i

nem ita conciliat zz, Bo vsE w Krit; Erlaeut, des Grund-

texts Alt, Teft. X. Stük p. zes. ut voce «

o quamvis acuaq

minu

rem denotari ftatuat... Si cum Siwoxrs vocem 5 vertas

Melio

;zzerjionem ab acce[f , endem conciliatio obtinetur,

lg.

z

"d

Hos, IL..8

13

(a

C& obducam maceriem ejus,] - Junguntur nomen verbum-

?»

crefcente fermon

que conjugata

JAMaceria nempe ex

terra vel lapidibus conftru&ta firmior eít, quam Jfepes fpiua«

j

rum. Ceterum locutio quoque eft proverbialis.,, cf. Jobi

1l

XUIX, g. Thrén. IlI, 7, 6.

(6.

at [emitas fuus non inveniat] Spinis & maceria ob'e&a

8

1mped1ta

Iul

fl

V. 9

(/7//

Uf cum fedlata fuerit amalores. fuos ,

neque tamen ap-

[/7]

prebenderit; &5 cum quefrverit illos ,

nec in'vene-

n

Yii; uf , inquam, Zicat tandem: rewe/tar ad ci-

n

vum meum primum; nam melius func acebatur. me-

M

cum , quam nunc.

a,

fet

ut, cum Je£tata, fuerit amatores [uos, neque tamen ajrpa £-

dul

heudmt] Ne per iftam vize obfeptionem, qua occa/ío pec-

candi praeciditur, omnem etiam volustatem pravam aduite.

at

re mox ceffaturam effe exiftimes, fubjicit Deus animum

übis

ejus, in vetitum, ut fieri folet,

nitentem , q. d. ut, cum

Yott

conata fuerit vel fpinas & maceriem una Vel altera ratione.

?E

fuperare, nec tamen Amafíos affequi potuerit:

fl

"ülis

ut, inquam, dicat:] rebus adverfis admonita, cf, Slml.

confilium filii prodigi Luc. XV, 18.

ro.

revertay d. maritum meum primum] 1. e. jehovam Do-

unf.

minum, &, vifederis cum patrxbus initi, maritum meuim,

74

(5

Melior hzec fermonicatio, quam v, 7. abibo pq/l amatores.

"méos, qui feductores erant.

eg

B

?

$

I

quia

Hos, II, 9.

14

4

quia melius tunc agebaltur mecum, qua munc) iunc, cum

initl

warito primo, gthove , fubje&ione, fiduc'a, cultu puro &

4l ,

O0«

gratitudine adhzererem , ejusque bonis, cura & prote&ti

que

ne fruerer ; quam »unc, ubi dudum ab eo deüciens, &

pæni

amafios impuros fecuta, poenas turpiffimoe defectionis luo,

cilio

& omnibus bonis exuta fum, . Opponitur haec brevis con-

trix.

feffio recenfioni prolixze bonorum , qux amatoribus: fuis

ngþ D

tribuerat v. 7.. Licet refipifcenti fuum etiam bene elfe fpe-

&are, Homor Dei E falus hominum conjun&iffima funt.

fmm:

Gaudet Deus benefacere, hocque ipfo amorem fuum com-

ipfe .l

ul Á

mendat, quod cultoribus fuis omnia bona largitur.

[

ejus

V. IC.

fefio

upt

Et, quia illa non agnovit , quod ego dederim ei fru-

ii d

mentum €9 mu[lum &9 oleum , argentumque ei mul-

Scy

Hiplicaverim 69 aurum , quae fecerunt Baali :

f

€5, quia illa «on agmovit,| ^ Plures Interpretkes cuni

dodir

folus.

Gnorto, Dnvsro &c. difficultatem cohzrentize tranfeunt.:

r

Alii copulam * adverfative accipiunt, pro: fed, hoc fenfu:

Ego quidem ob[epfi illi viam hac optima intentione , ut dice-

quam

vot ; rovertar ad maritum meum priorem , atque adeo agno-

tie

fc

eret., me e[fo, qui dem illi frumentum &c, — Sed illa, nihilomi-

tlj

sus non ügnovit, quo

d ego fim &c.. ideo auferam plane fru-

(

moenium meum.,

Alü cum Tremellio & Pifcatore. vertunt

110n (

cauffaliter : Etemim illü mom agmo[dit , qux vero cohze-

fentia minus bona videtur.

Alii denique parenthefn

Y2

it pa

a verfu ro usque ad verfum r5 ftatuunt, ita, ut cum

v.9

L:

r

Hos. I7, 1o,

15

v. 9 verfus X5, per particulam 3:'7 cohzreat

atque,

!

antequaim textus ulteriorem vere rofipifcentia lzz/fowam perte-

xat , per parenthefin commodo loco infertam enarret Deus,

N

quae antea meas lzeva huic fcortatrici fuerit, & quibus ea

),

peenis caftiganda fit ; Ita Zben E/fra & Bvnxivs.

Sed fa-

J

cilior nobis videtur hæc cohgerenti» ratio ; Verfu'7. mere-

IN

trix duplex fcelus profef" a erat: I) dxxerat : Se abituraim

e.

gofl amatores fuos; 2) profe]a erat , fibi ab amatoribus dari

l

üt.

frsmentum, | - Hinc Déts pro ratione duplicis fteleris, quid

ipfe contrà a&urus fit, declarat.

Malo propofito :

abibo

ad Zmafios, v. 7. fe ob[eptionem oppofiturum. teftatur, qua

ejus viam ad amatores impediturusfit. v. 8. Peffimsepro-

feffioni: ab Zmafiis [uis fibi dari frumentum, opponit, fe re-

[e

ceptumm frumentum fuum , &c. quia illa nón agnofcat , a /z

j

ii dari v. xXo. 1 1. I2.

Senfus itaque & nexus, ut verbis

Scuwipni utar, hic eft : £? quia porro v. 7. dixit: Zua

ftos effe, qui fibi dent frumentum &c. nec agno[cit, quod ego

um

dederim illi frumentum, ideo in demonftrationem, quod ego

]nt,

folus dare & auferre queam; & in pewam eraffiffume €9 incx:

Q

ad

cufabilis igmorantim , recipiam. frumentum meum. &c.

(ith-

quam coherentiam tantum repetenda eft ex v. 7. par-

p

ticula *5 qviA, cui refpondet particula j55 v, 1 IDEO

[utii

recipiam,

ft*-

tunt

Quod ego dederim illi frumentum 69 muftnm E9 oleum] Ego.

non amatores five Dii falfi

one

Framentum ponitur loco panis

y. 7. memorati, qui ex frumento conficitur & humaua ar-

il

te paratur, Lana €9 lini v. 1. fa&a menuo recurrit v, 1r.

s

Pro

q.0

16

HOJ.V II , Z6

Pro generaliori nomine yov pohitur fpecialius *ny* eeww,

& pro "p potus vmn muftum.

Super.

Argentumque ei multiplicaverim 66 aurum )

$E

adduntur illis , qu:e fcortatrix tanquam ab amatoribus

Ye

accepta v. 7. recenfebat, argentum G aurum , ut demonfiret

ni

Dominus, fummam fuiffe ejus liberalitatem in populum

fiur

YMraeliticum ; inprimis fub Zeroboamo /1. rege potentiffimo

& contra Syros feliciffimo, quibus partes terrz lMraeliti-

G

c» , quas occupaverant, eripuit, ipfeque capta Damafco

;7;'11

für

& Hematha parte Syrize potitus eft. 2 Reg. XIV, 25. 28.

quod fecerunt Baali] Ellipfis pronominis relativi *vN,

fU5

qu

fenfusque: quod aurum €9 argentum in[um[erunt. Baali f

WW'*'*?'*?—K'*( m

cultui Baalitico: ve/ aurum illud argentumque adhibentes

u

in fefe ornandis, cum colerent Baalem; wvv in conflandis

QTE

ia

Baalis fimulacris , uti lapis Parius in Dianam fafius dicitur

W

APvLEJo , quorfum tendit Chaldeus, vertens: ex eo com.

1

fecerunt idola. — Referas huc quoque locum Zo/ze VIII, 4.

argentum [uum C9 aurum fuum fecerunt. fibi idola, i, e. in fi-

Tiel

mulacra idolorum in[umf[erunt, |.Baalis cultum in regno Xtri-

Lur

buum primus introduxit Rex Zfabus, deftruxit illum qui-

Àc

dem Rex hu fed reftitutus ille fuit ab ejus fuccelfori-

le

bus aut toleratus certe, & a popnlo retentus. Interim

Qu

&q

reliqui deaftri pqnþexclqdun—tur.

NV

IY.

Ql

L

Propterea vecipiam frumentum meum in tempore fuo '&3-5

muftum . meum . in flato tempore [uos .Lanam quoque

r

Hos I[ n

«X

69 linum meum eripiam, quibus utebatur ad fe-

gendam muditatem. fuam.

Propterea retipiaám] — 1ta e recentioribus £. STRVEN-

SEE, 7//l, MiCHAELIS,

Pen. DAavTnHivs aliüque veó sww

verbo "nnpo jurftum veltunt per recipiam , five iterum fu.

mam, ex Hebraifmo, per quem przcedens verbum non.

tunquam adverbii Ioco ponitur. cf. en, SronR Obfervat

Grammat,p.321-326. Aliivero,v2; LXX; vertentes: Jiz1zro

Prige fl n noyizumi , itemqne VvLGATAM: idcirco comer-

!

far 69 [umnam,fecuti, emphafin in verbo 3v quzerunt, quate-

nuüs oppofitam €9 contrariam priori affionem denotat , vertunt..

r

que cum GROTIO:

mutabo confilium ;

longe aliter. cum

ea, agam, €9 tollam V. auferam ab . eaj! ! velut indigna, omria

H

ijta bona, uti maritus, qui uxorem impudicam, bems quae

W

lih dederat,

privatam ,

ejicit.

u

Frumentum meum in tempore fuo & muflum meum in. flato

4

f-

tempore [uo | i. e. tempore rmeffis, quo maxima fpes eft. fru-

menti potiundi, & inftante vindemia, qua avide exfpe&a-

Wi

tur mu[lum.

Chaldzus:. fempore fhorrei 9 torcularis ejus.

Qu

Qu

Acerbior quippe eft ablatm poft longam & optimam ex-

fpe&tationem ; atque manus Dei punientis clarius cernitur,

ETO

quando per tempeftates vel hoftes aufert, quz alias dare

& data confervare folebat,

Frumentum 65 muftum fuum ap-

pellat Dominus, quia ipfius folius eft dare, in antitheto ad

y, 7. ubi fcortatnx [num pauem. amatoribus fuis tribuerat

€9 eripiam lanam meam 9 linum meum]. ex injulta adul-

terze poffeffione, cf, Gen, XXXI, 9. 16

j

C

ud

ï.

18

Hos, ÍT. 12,

[

vid

ad tegendam ssdidatem. fuam] i. e. fubintelle&o rela-

tivo & verbo fubftantivo: que fuerunt ipfi ad. tegendam

jlla

tolt

naditatem [uam.

Vox mm^yp ex prima vocis notione nz4-

fe

ditatem five totius corporis, five etiam partium puden-

darum denotat, quandoquidem huic wuditati potius, quam

col

turpitudini velandze veftimenta deftinantur , poft pecca-

&

LXX pro mob25, legerunt

m

tum in mundum ingreffum,

ïg:

mosb, vertentes: /8& pj xaAvaTew Tjv egiypocivyy auTHG ,

&V

quam verfionem fequitur , poft STRVENSEE , qui vertit :

dafs fie ihre Blóffe nicht bedecken foll, 7em. DATH1VS,

2

yti

cui hic fenfus longe aptior contextui videtur, quam ellipfis,

'quaï

qua fuppleta fenfus exiftat perquam frigidus, Sed cum

loty

Codd lau&toritas pro confueta lc&ione pugnet, ea a Chal-

Qut

dao & Syro confirmetur, & fenfum quoque fatis commo-

add

dum przebeat. deferenda non videtur,retenta etiam ab ]ll.'k

MiCHAELIS, aliisque.

ntc

V.

12.

Que

pn

Aique wunc foditatem ejus delegam. coram amatoribus

ejus , nec ullus evipiel eam a. manu med.

atque uunc faditatem ejus retegum] Non folum non am-

plius dabo, quibus fe tegere queat, fed wvwc quoque fa-

turum eft, ut vetegam ejus faditatem. Vocem m6^53 «mat

Aeycuevyv, quae flatum denotare videtur, Iliufiris MicHAE-

Lis vertit: bald will ich fie verteelkt amd ekelhaft vor ihren.

i

Liebhabern entblóffen, a fignificatu verbi 23 flaccidus ,

1101

mar cidus evafit; 'ulgata transfert: flultitiam ejus, ab altero

L

e fit.

ejusäem verbi fignificatu, flultus, debilis confilia C ment

*

LXX

|

Hs YJ..ra,

£?

LXX reddunt per auxSagoíny, impuram faditatem

Differre

videtur mbz3 ab rmy. Haec euditatem in genere denotat

illa vero fiatum flaccidum, five feditatem corporis, fcortatione

contratlam,quam,haCtenus per ve(timenta te&tam, defeffurum

fe Deus ablatis veftimentis minatur

poená per talionem ac

commodata ad indecentem corporis nudationem priorem,

& debità adulteris, quze maritorum amictu non debebant

amplius tegi, uti bene notat Manxivs ad h. l, Id futurum

NVNC, poft [celera diu patrata, declarat Deus, & quidem -

coram amatoribus ejus,]

cum quibus fcortata fuerat,

ï

ut ienominia fimul in idola

& falfos Deos cadat, cum ipfi

quafi adfpicere cogantur iftam reteCtionem, a marito Ze-

lotypo adu'tere inferendam , nec quidquam opis ferre,

aut retectionem 1gnom1n10fam impedire queant.

Quare

additur

.

»

E$ nemo eripiet illam e manu mea.] i. e. nullus amatorum

me in denudanda & ple&enda fcortatrice impediet, eam-

que fupplicio promerito fubtrahet, Fwfwrwm poteutialiter

H

ponitur: pro: swemo poterit. eripere

Ve IS3.

&5' ce[Jare faciam omne gaudium ejus ; etiam fefla ejus,

hi

no-vilunia ejus &9 Sabbatha ejus, €9 omnia tempora

u

fiatuta ejus.

É»

'en

& cefare faciam omne gaudium e]us,] In anteceden.

tibus jam minatus fuerat Dominus ablationem eorum bo-

"

norum , qu ad neceffitates & delicias in vita communi

0[0

l.

fpe&tant, & quorum defectus cum lué&tu conjun&us eft

C 3

]am

X

29

Hos, Il, x3.

U.

Jam omne omnino gaudium fe ablaturum teftatur

&

quo magis exaggeretur peena , inprimis etiam faerum.

]u

n

fefía ejus , moviluuim ejus Co fabbatha ejus, ] Dies fe-

TET

f

ftos celebrare folebant Ifraelit»e cum lzetitia, Devt. XVI, 14.

fcri

itemque canticorum & inftrumentorum muficorum ftre-

prin

pitu. Amos, V, 23. Voce 3n ?res inprimis aunue feflivita-

euat

tes, Pafchatis, Pentecofles €9 Tubernaculorum, quibus omnes

foriu

mares coram Jehova comparare debebant

denotantur

r

Continuabant iíta fefta , etiam poft defe&ionem a regno

850;

Jude, decem tribus , f[ub yerotboamo J. qui cultum vitulo-

fietn

rum introduxit; fefíum vero Tabernaculorum, quod ex Le-

h]

ge divina Levit, XXIII, 24. die XV, menfis feptimi celebran-

tel i

dum erat,in diem XV. menfis oflavi rejecit, ]T. Reg. X1I, 32

loX

forte hancimpietatis fuce in mutationefeftirationem fecutus

(othi

quod Deus feftum illud celebrari juflerit poft collectionem

DT

fructuum; Hierofolymis vero & in terra Judze citius ma-

E

turefcebant fru&tus; tardius vero in terra X tribuum, . His

annuis feflis accedebat fingulis menfibus feftivitas JVovilu-

nii, & fingulis feptimanis Sabbathum, ad quod per antana-

EY

elafin verbum *nsvn refpicit,

€9 omnia tempora flatuta ejus || id eft, quascunque flatas

CASTEL-

fevius ejus,. LXX : xj macuc us rraVryopeig auTzG.

L10; demigue omnes ejus feflivitates,

Quomodo in & *y»

hoc loco differant? quzrunt Interpretes. R. SAADt1AS fic

diftinguit: 3n vocantur tria fefta anniverfaria ; *y»b veroini-

tium anni, dies expiationis, & oflava retentionis, de qua Le-

vit,

! Hos, IT, 13

z

vit;, XXXIII, 36. Die of?mo (fc. feíti tabernaculorum) ez;z

facer. conventus. vobis ,

€5 offeretis Sjehove facrificium igue

atcendendum; dies feriutus efl ille (wm nüyp) * aullum opus

fervile faczet:s in eo

Sed refutatur hoe difceimen ex ufu

fcripturze, in qua bze voces indifcriminatim ponuntur. In-

.

primis Zevit. XXIII

fub generali titulo m "ww ipfa

etiam tria annua fefla, Pafchatis , Pentecoftles €8 Tabernacu-

lorum, veque ac initium anni, & dies expiationis €9 offava

"

U

retentionis comprehenduntur

-t ergo per addita verba

,

H

€6 omnia [lata fefia, quaevis reliquae feftivitates, in priori

hemiftichio non nominatz, fignificantur; aat, fi diftin&io

|

|

h. l. ftatuenda eft, nomen :n cum Scunipro referri po-

teft ad fefla & Deo inflituta , & turpi fyncretifmo a popu-

lo X tribuum retenta ; alterum vero *«yw5 ad publicas fo-

n

lennitates, five religioas, five politicas a populo I[raelitico

exdinatas

