* Jll.MricHAELIS: Wilde Thiere, Raubvógel, Schlangen und

die Früchte verzehrendes Ungeziefer, follen den Ifraeliten fo

wenig fchaden, als ftzenden fie mit ihnen in einem Bündnis,

Sber das Gott felbft die Guarartie übernommen hatte,

,

42

. Hos. IT, 21.

laturum , & altam pacem ab externis hofiibus conceffu-

yum, in ferra , poft reditum ex captivitate dgnuo poffi-

denda.

&5 recubare eos faciam [ecure. ]. i. e. 4u't neque ab ani-

mantibus feris, neque ab hoftium invafione mala timeant,

fed habeant fefe inftar gregis, bene cuftoditi & periculum

mon metueritis: feu inftar hominum, ad fomnum fe fecu-

re componentium, Conf, Michee IV,4.3. Tali pacato

ftatu fruebantur reduces e captivitate Iífraelitze per aliquot

EURT —

fecula fub Perfie Monarchis, & primis etiam Greecis

Regibus.

Promiffiones has lautas, quae mala removebant , fub-

fequitur verfu feq. promiffio pofitiva amplif/ma, quam fubita

-Qifïinguit & exornat Apoftrophe.,

VO 210

——

fabo te suibi in etermum . defpon[abo te mihi in

Et defpon

€5 in mifera-

juflitia &5 judicio , &D in benignitate

tionibus.

&8 defpon[abo te mihi in eternum;] — Ter repetitur de/pon-

Jandi verbum , quo nova eaque gratiofiffima Dei cum lfrae-

le conjun&tio , ejusque in populum Dei alfumtio exprimi-

«) Revertitur

tur, cum varia accedente defcriptione.

Deus ad alloquium in per[ona [cennda feminima : quale occur-

rebat v. 18: vocabis me: marite mi. Populum ergo Ifraeli-

ticum compellari clarum eft, qui antea fub imagine adul-

1 & ,

dbl

:

EHos, IT, 21.

43

tere , quae ob adulterium repudienda erat, fiftebatur; quan-

Huic

do quidem alias Deo denuo defponfari non poffet

jam populo, diu reje&to, promittitur de/pon/atio, i. e. nova

in gratio[um conjunclionem cum Deo receptio, quae, refpectu

amoris, curze, defenfionis & gubernationis divinze, eique

tefpondentis affectus

fiducize & fubje&ionis líraeliticae

vere conjugalis foret

fecundum eam relationem , quae

eft inter fponfum & fponfam, & vi cujus utraque pars mu-

tuum amorem praeftat

B) Defpon/abo te mihi , inquit, Do-

mifius,

Is ergo ipfe au&tor unicus hujus gratize eft, . An-

tea dixerat: fe fedus pro Ifraele fafiurum cum auimantibus,

nc nocerent illi: nunc gratia longe majori fibi ipfi Ifraelem

defponfaturum promittit

y) De[pon[atio hoec promi(fa de-

fcribitur & duratione: &b in seternun.| CA STELLIO

in perpetuum

Vox t55w aliquando /eculum vel duratio-

nem longam eamque indefinitam denotat; aliquando æter-

nitatem, Hoc loco omnino de/ron/atio in perpetuum * de-

F2

no-

* ll MICHAELLIS ad verba: uf ewig will ich mich mit

dir verloben , annotat: Wenn ich die Sache mit andern Wor-

ten erklzren foll — — fo ift von einem Ehverlóübnis die Rede,

dabei der Mann fich des Rechts der willkührlichem Ehefchei-

dung begibt, und auf Lebenslang heurathet

Sast man hiertz

i

Gott hat fich aber doch gleichwohl von feinem Volk gefchie-

den! Wir finden es von ihm verlaffen! Gerade die Nachkom-

tmen der zehen Stzemme finden wir bei uns in Deutíchland

und Pohlen zerftreut! fo ift die Antwort : Er hat fie verlaf-

fen, weil fie ihn verlaffen haben, wird fie aber kunftlg wie-

der annehmen, Rom. XI, 25. 26,

Hos, II, 2r.

44

notatur, ita,'—üt Dei confilium conftáns & irrevocabile fit.

Rom. XI, 29. Alii, cum ApARBANELE de futura gloriofa

eternitate, fidelibus deflinata, tanquam bono in defpou[atione

promi[fo cogitant.

Ali cum HrikROoNYMoO eternam de-

[poufationem ex confilio Dei flatuunt , fed. gentis. defe£lione

abolitam. Mamnkivs oppofitionem heic ftatuit ad antiguam

I[raelis affumtionem, que femporaria fuerit, in[fecuta incre-

dulitate €9 abjeflione divina , dum huc, que ex[petiatur poft

gre[ontem rejeílionem fit. eterna , uunquam in incredulitatem

relapfura, gente ifthac,

defpon[abo te mihi in juflitia. C9 in judicio, €9 in benigni-

tate €9 ii miferationibus.] Qua ratione Deus defpon[aturus

fibi fit Ifraclem , his verbis defcribi, plures conveniunt,

fed circa expofitionem vocum: n juflitia €9 in judicio; in

benignitate E9 in mi[erationibus , mira eft interpretationum

varietas, Sunt, qui cum TukonpontETo juflitium C5 ju-

dicium in hofles exercendum ; benignitatem vero & miferatio-

nun erga populum def/gonjandum demonflrandam denotari exi-

ftimant,

Sed in toto hoc fermone de foflibus populi Itrae-

litici puniendis nihil legitur. Quare alii de de juflitia€9 judi-

cio in populum defpon[andum exercendo per panas; deinde vero

de beuignitate €$ miferatione eidem conferenda cogitant, Ita

0. STRVENSEE; Jch will dich mir verloben durch. Aus-

dbung gerechter Gerichte , (dadurch wurden fie zum Nach-

deuken gebracht:) aber auch durch Zürtlichkeit und. Erbar-

j

mn.

Accedit Peu, DavHivs : vertens: De[pon/abo vero

- de mihi, füfle te puniendo , deiude vero infigniter miferando,

atquae

— —

i]þs. Aï[[ s.

45

atque omnia promifua greftlando.

Scilicet Vr Celeberrinus

exiftimat , eandem promil/ionem , quae inde a verfu 16 usque

ad v. 20, defcripta fuerat, wmepeti fub tropo de[pon[ationis

five movi conjugii contrahendi a Deo cum populo fuo.. Diverfa

l

vero tempora indicari ftatuit ,. quibus illa defpon[atio quafi

inchoari, deimde contrabi, tamdem con[ummari debebat,

lnitium. ejus , inquit , Propheta pouit in ipfa abdu&lione in

captirvitatem.

Habebat enim pro [copo emendationem populi,

ejusque cum Deo veconciliationem, atque idem eftl , quod v, 16,

dixerat. Allevam periodum hujus de[pon[utionis Propheta

facit tunc , cum. Deus. popull effet mifertus ; hi, e, cum liber-

tatem. redeundi im patriam. fuam . iterum | confequerentur,

JTertiam cum fecunda. conjunflam ," nempe felicem 8 florentem

flatum veipublicg poft illa| tempora,

Sed, cum ea, quae

a v. 16, usque ad v. 20. promittebantur, de reduffione ex

exilio in patriam; de reddendis vineis, de cultu Baalim remo-

vendo, de federe cum feris .agreflibus in commodum Ifraelis

faciendo , de [ecuritate ab foflibus agant , adeoque tempo-

ralia & externa maxime refpiciant: nobis v. 21. promiffio

crefcere, & per defpou[ationem Dei cum populo nova eaque

fpiritualis quoque gratia, in foedere cum Abrahamo &

patribus inito jam contenta , denotari videtur; quam ergo

pro repetitione mera pracedentis promiffionis habere non pof;

fumus, /bdutlio in captivitatem erat rejeCtio populi lfrae-

litic, I. Reg. XVII, 18. qux , quomodo de/pon/ationis

at

initium dici queat , ego quidem non perfpicio, Aliud fane

eft punire , aliud in gratiam recipere & &ratiofe fib: con-

F3

juü«

|

46

-I;-:'as. 1. Azr.

Porro hec defpon[atio fifitur

jungere, i. e. defponfare.

ut etertum duratura ; qüare ad felicem reipublice flatum

goft. libertatem vedeundi ex captivitate, qui vix per aliquot

fecula duravit, eo minus reftringenda eít , quia compre-

hendere videtur fedus illud tam magnifice a gjeremia de-

fcriptum, Cap. XXXI, 31-33: Futurum efl, inquit gjehova,

ut cum Ifraclitis €$ Sjudeis novum pangam fdus; non qua-

le illud. fuit fedus , quod. cum majoribus eorum ypepigeram,

cum eos admodum benigne ex ZEgiyyto eduxiffem, fiquidem il-

lud fodus violarunt, ita, ut eos repudiarem, inquit ejthova.

ASed. hoc erit fedus, quod cum Ifraelitis aliquando inibo , in-

quit gehova: Effciam, ut legis mem periti fint , eamque pro-

be teneamt, — Et fic ego ero eorum Deus, €9 illi meus erunt. go-

|

gulus, Voces ergo priores: in juftitia C& judicio *, quze in-

time

* Jf. NxcHAELI S verba: OBUD p"!!s": vertit: vechts-

krüftig und gerichtlicb. verloben , & in nota addit: Die àlte-

ftem Ehen der. Patriarchen und der. Ifraeliten zu Mofis Zeit

hattem noch — keiug gerichtliche Gebrüuche , wnd am die

priefterüche Copulation. darf . man, in. den. Zeiten nocb we-

miger gedenken: fomderm mum heurathete, wie in der Einfalt

dev. alien vedlichen Welt , auf Treue und Glauben. . Nachher

aber : fcheimen. bei einigen. Ehen , bei denen der Manun fich z

|

gewillen Bedingungen anheifchig machte, und gewiffen vorhin

üblichem. Rechten , z, B. der willhührlicgen Ehefcheidung und

p

der Vielweiberei entfagte , gerichtliche Ferhandlungen hinzu-

gekommen zu feyn , von deren Befchaffenheit wir aber keime

?

'

nühere Nachricht habeu. ( Moj. Recht, $.91.) Eine folche ge-

vichtliche Ehe war «um eine Ehe der boften und begünftigfleu

4rt , und die will Gott smit. den. Ifraeliten Jchdie]fen,

Hos. IT, 2x

4

€me cohzerent

exegetice fibi fubjectze funt, perinde ac

pofteriores: iz benignitate C$-mi[erationibus , ut fenfus hic

fit :

Defponfabo te mihi,

ita, u£ non juflitia modo mea

veritasqueperfetliffme pateat, preftemque tibi, quzecunque

vi feederis hujus exfpe&tari poffunt ; fed preflem tibi, que

perfide defeceras, absque ullo tuo merito, ex mera gratia

£5 mi[cricordia, qua opus eft, quando repudiata in gratiam

recipitur,

Addit hzec Deus : ut diffidentive populi occur-

rat, cui, in tam profundam miferiam delapío, non fpe-

randa videbatur tanta gratia.

V 22.

Ei defpon[abo te mibi in fide ; tu autem. Jeborvam co-

gnofces.

€9 de[pon[abo te mihi in fide; | i. e. uti verba BRENTIVS

GnoTivs, //]. MicHAELIS, ex parte Dei intelligunt , con-

flantia in fervandis promiffis immutabili, Rom. III, 3. Alü

defcribi exiftimant conditionem

ex parte populi preeftan-

dam, cujus fc. officium huc redeat

ut apprehendat fide

gromiffionem datam, eaque utatur ad amoris finceri conftan-

tiam, Sed hoc in fequenti hemiftichio magis per modum

gromifi, quam officii exprimitur

u autem qjehovam cognojes.] fc. cognitione viva & fidu-

ciali, cum amore fincero & profeffione decenti conjun-

&a. cf. Jerem. XXX, 33. 34. . Coguitio Dei univerfam re-

ligionem compleGitur, efficiturque maxime per doctrinam

Evangelii

Ceterum, vi totius contextus, promi(fio haec

ad

48

Hos; I ,/33.

ad gentem Ifraeliticam pertinet , nec ad. Chriftianam ex

gentibus Ecclefiam trahi debet; licet viva Patris & , quem

|

in mundum mifit, filii cognitio omnis gratiz

& felicitatis

fündamentum fit Joh. XVIi, 3.

v

23.

Jfío tempore exaudiam , inguit ]ebo-va , exaudiam caclos ,

65 illi exaudient terram. .

zjlo tempore) gratize Ifraeli demonftrandze. v. 18. 29.

exausiam , inguit sjehova , exaudiam celos,] expanfum

ftelliferum fuperius & aereum inferius, quod utrumque

per calorem & humorem operatur in terram, 1lnfignis eft

in repetito verbo: exaudiam, Epizevxis & fimul elegans

Profopopoia, cujus fenfus generalis eft: Coelum & ter-

ram & ejus fruges fore, fub providentia Dei gratiofa, in

eo ftatu, in quo effe defiderarent, fi rationales forent, at.

que in quo effe debent, fi fatisfaciant abunde neceffitatibus

hominum. Zxaudiam Celos , inquit Jehova.

Metaphora

eft a turba fupplicantium , fiftunturque ccli, quaíi ani-

mati effent & a Deo fponte peterent beneficum in terram

influxum ; cui quafi petitioni Deus|refpondet: facam defi-

derium celorum, ut terrae dent lucem & calorem, rorem &

pluviam utilem, five calorem & humorem decenter tem-

peratum ; in oppofitione ad mimium humorem vel calorem,

quande coelum «neum dicitur vel ferreum, Devt, XXVIII,

*

23. 24. Levit. XXVI, 19.

Hos, TT, 24

&9

C li exuudien? torram,] i .e. terram focundam fa.

clent.

Refpicere hxec verba videntur ad maximam iliam

ficcitatem, quae circa illud tempus acciderat,

Cf, Hos,

1V,3 Amcsl , z.

| [

V.

24

TE tevra exaudiet. frumentum, smftum 9. oleum; €9 ifla

exaudient Dizvee!em.

€o terra, exaudiet. — oleum , ]

i. e, pandet fe frugi-

bus erumpere volentibus

& proferet frumentum,, mu-

ftum & oleum, qua hoc quafi poftulant ,

ut terra pro-

ducat ipfa,

Quando fertilis non eft terra, feweæ quoque

& &nea dicitur locis citatis.

€o ifla exaudient. igreclem, ] Nomen hoc filioli Hofcæ

prlml, in comminatione Cap. , 4. defumtum erat ab urbe

lizreel, [ede regia regum .X tribuum, quam [anguine C9 ca-

clzlms polluerant, Cf, Differt, noftr. fupenou anno editam

Noftro vero hoc

in HofeæC I. IL. x — 3. pag. 23. 24.

loco, in promiüone, fumitur hoc nomen pro populo Z/rae-

litico, in fignificatu efymologico , quatenus denotat popa-

Íum Ifmelzt:cum quem Jeus redufiurus , & in.terra femi-

gaturus erat

De terrenis & £emporalibus bonis hanc pro-

miffionem accipiendam effe, non inde modo manifeftum

eft, quod plane nihil ad metapheram hic cogat; fed etiam

quod priori commimationi, qua Deus v. 1 1. 14. fe ablata-

rpnm frumentum . [uum 9. muflum. [uum. &9 oleum [ugym — mi-

G

natüs

va

at a i ia

50

Hos, Il, 25

natus füerat, hzc nova promiffo aperte opponatur. Ac-

cedit, quod metaphorica verborum intetpretatio de 6onis

[niritualibus a textu aliena videatut, licet ea Sc g Mxpro

placuerit , cui ceíum eft Spiritus San&us; terra verbum &

facramenta ; frumentum , oleum €9 muflum, fides , fpes &

reliquæ vitutes; & izreel ipfa fponfa Chrifti,

V.. $8,

Et [eminabo illam wibi in teiva , &5 mifevebor ejus , que

- * di&a erat Lo- K'üchama (mifericordiam non affe-

cüta) €5 4icam ad Lo-.4mmi (non populum

teum:) populus meus es tu ; atque ipfe dicet:

:

Deus mi!

€8 feminabo illam mihi in terra ,] Manifeftus eft in hoc

verfu refpectus ad nomina trium Ho/ee liberorum, ex Go-

mera natorum , Tizreel, Lo- Rüchamam€9 Lo- 4mmi, quorum

fignificatus triftis cum l2eto commutatur, Verbum mny*n

€9 feminabo illam , aperte refpicit przecedens nomen by«n,

quatenus , ex fignificatu etymologico denotat : feminabit ,

five plantabit Deus.

Promittit ergo porro Jehova, quod

reducem ex exilio populum líraeliticum , pluntaturus fit

in terra, ut fit]feminarium Dei : id eft, üt crefcat ibi & au-

geatur & fertilis reddatur, quemadmodum haec in femine

E

terrze mandato locum reperiunt,

Elegantifima hujus

glantationis expofitio extat apud noftrum Prophetam Cap.

XIV, v. 6-8. ubi Deus inquit: Zro Z[raelitis quafi vos, efflo-

:4

vejcent , ut. lilium ; radices ágent, ut arbores Libaui. Late

Je

GÉ

1

U22

Hos, IT, 3

5t

odoreiü

fe diffundent. eorum rami

€9 ficuti oliva flore[cent

emittent

ut Libumi avbores

Jiedibunt €9 fub. unibra ejus

degent , augebuntur. ut. frumentum , germiabunt , at vitis,

fuaviter olebunt , ut vinui Libam

Adhibetur fuffxum fe.

mininum , : [eminabo illam ,

licet nomen lizreel ma[culinum

fit, quia /eu[us fpe&atur , & totus fermo Capitis II. de po-

gulo fub fchemate mulieris, procedebat, quae novo gratize

foedere Deo de[pon[anda dicebatut.

Dicit vero Deus,

fe

poptlum feminaturum /ibi, i, é, fua virtute & bonitate, ad

gloriam füam. coll, Jes, XLIII

C2 mi[erobor. Lo- Rüchama | 1, e. ejus, quse fuit z« /Aes-

pevz;, quoe mifericordiam affecuta non erat

Hsec promit-

fio opponitur denegatze antea mifericordize, & per nomen

fymbolicum f/iolg Hofee , Cap. T, 6. impofitum indicatze

Pertinet huc nomen conjugatum: i» miferationibus quod

jam v. 21. aderat

Unum hoc verbum: miferebor , infienem

vim habet, & cor tangit acutius, quam fermo prolixior.

€5 dicam Lo- 4mmi (non populo meo,) populus meus tu;]

Tertia Hofeze pro/es & alter filiolus dicebatur nomine fym-

bolico: Lo- Ammi

Quia fc. populus Ifraeliticus Deos non

Deos fecutus eràt: hinc Deus, perfidiam populi ulcifcens

eum pro.zon populs fuo, juftiffimo talionis jure, declaravit

Jam vero hoc quoque triftiffmum nomen commutatur in

Izetifbmum : populus meus

quz dignitas cumque ea con-

jun&a felicitas comprehendit illuftrem denominationem

jilzz Dei viventis, Ca». lI, r

|

g

G 2

£5

Hos, IT

€6 ille dicet : Deus mi! ] i.e. alacri & promtiffimo animo

tantam gratiam accipiet, & fibi gratulabitur, quod Deus fi

iofius Deus. cf. v. 22.

Gratia ubivis przecedit, fequitur ef.

fectus fidei & obfequii in populo. Ceterum fumma omnium

d--lng -

2414

promiffionum gra

Lieo V

ntinetur in hac formula:

4f

Vvsti

G

vos ühi in populum, €9 ero Deus vefter. Exod. Vl, 1. .Ero

omuium Ifraelitarum Deus , €9 illi erunt meus populus, Jer

XXXI, 1. c£. 1I.. Cor. VI, 16. Apoc. XXI, 3.

Tante pro-

miífionis implementum refïrmg1 ad tempora poft reditum

ex captivitate non poteü*m cum ad fofum Jíraelis corpus

fpe&tet.

Profpicit ergo promiífio etiam ad tempora adhuc.

futura, quibus totus Ifrael gratize divinv particeps fiet &

falvabitur. Sic finis fermonis repetlt & confirmat , quæ

(,ap II, 1-3. dicta erant,

(f?a

»»

) A

o

35

", C

Cs

"—(C...mæ

w t

i

L

i

7

SNS

NNN

Pv

*

9 a

"3

— ——

R

EEEEHEEZIILZLQZLÉLLLLGLLLIIBER

—— —

——

—

:

— À

—

....

»

E

Es

"

f

*s

-

-;

»

e

£

C

*e

t

E

p

&

B

F

Pt

,

6]

-

*

i

24

s

3

Hf

-

2

?

20075

Hs

GH

p

*

c

T

Y

d

.

t

L

*

.

"

*

j

B

;

*

d

»

*

3

*

E

m

«

-

v

C

.

^

^

.

^

*

"

T

^

*

*

*

W

"

5

s

*

Es

v

d

3.

-

*

A

*e

A

s

*

-

X

A

E

*

i

:

^

E

z

$»

A

"

*

$

ed

A

K

:

-

X

a

E

j

*

"

»:

*

-

L

5

NU

*

E

M

.

^

7

z

E

$.

*

^

3

"

A

5

^

E*

Yi

D

"-

"

^

A

(

^

":

*

E

v*

"

z

*

2

a

"

*

:

3

s

e

E

*

"

^

»

"

pE

^

*

3

*

,

m

:f

*

-

*

s

*

*

*

6

"

^s

J

A.

P

-

"

"n

x

-

31

".

x

z

*

*

:

g

.

u

p*

z

-

E

^

A

d

*

s

i

*

*

*

T

&

z

"

*

H

$

*

fs

Z

x

P

v

*

*

-^

:

d

x

z

*

-

R

*

A

x

"

z

TAT

*

A.

.

»

*

W

w

x

E

x

"

M

Á

"

*

r

.

u

"

n

e

R

d

E

*

-

AUA

5

P

D

.

*

*

d

E

5

*

*

"

s

A

2

D

A

a

u

F

-t

P

u

$

Y

&

-

"A

-

-

n

s

A

"

zs

*

*

*

zl

e

v

*

P.

20

-

A

M

"

5

J t

n

2

a

"E

"

z

.p

.

?

$

*

"

x*

r

^

t*

2 -

7

"

*

Pa

2

5

A

nE

"

&

$

*

*

"

5

Eu

j

i

&

ts

&

P2

s*

2*

A

W

H

a

*

"

"

À

i

s

"

aE

o

NT

D or

w

*

L

a

5

»

e s

"

*

Á

»

"

s

z2

5

s

É

s

Ed

»

r

»

r

*

*s

*

s

5

5

H

£

"

fs.

A

F

?

$w

4

2

^

$

P

*

»

x

5

i

e

A

2*

^R

"

-

*

*

4e

*

:

z

E

t

s

d

:

*

P as

z

"

^

*

$

*

(s

-

NSES

^

Y

*

J

E

z

»

$

*

P

f

*

-

"

i

as

n

*

A^

*s

*

A

s

p

at

,

E

"

rE

$:

$24

d

"

*

E

*

E

*

v

:

"

"

x

"

-

z

»

*

z

*

^

r

*

(

*

*

a

"

.

P

A

7

—

*

"E

8

L

^

A

2

A

"

x

m

u

:5

x

T

-

M

P

5

$ d

2

"

6s

*

*

A

*

BA

dé

x

ht

j

d

s

,

-j

*

A

5

D

x

v

Y

RCR R

d

e

*

*

o

x

*

A

E

s

M

$.

s

b

?5

7

^

A:

*

d

5

^

*

*

*

"

$

*

LA

m

-

1

"

"

-^

*

j*

i

*

"

"

xl

H

z

f

z.

"

*

$

*

*

x

"

3

s

T

*

*

5

*

É

f

z

*

AR

*

«

*

A

R

*

1

A

E

Á

5

23

n

5

*

r

5

w.

^

2

»

Pa

*

-

"

2

&

EU

:

*

"

m

N

o

m

UE^

AUA

As

5

*

*

4

2

A.

"

-

d

*

*

4

5

&

vt

A

o

u

»

d

-

"

2

.

d

*

$r

r

-

os

:

E

s

r

-

24

*

w

5

»

z

^

^

a s

xÀ

r

o

5

*

A

a

9^

AE

E

As

A

"RA

*

n

»

L:

e

*

-

$

*

P

n

*

9

,

*

M r

v

s

-

*

-

"

-

of

m AA

E

L

d

^

a

E

5

a

*

d

*

"

*

-

-

*

*

r

s

"

i

g

5

"

*

"

x

x*

"

*

u

AL

w

z

2

"

^

f

*

5

P -

"

z

"

s

5

i

A

*

"

n

r

PA

^E

*

"

:

A

N

d

:

v

L

»

e

d

*

*

La

*

$78

Pt

ARA

z

-

EURLA

-

*

4

(

A

3

J

Z

g

374

x

z

P&

"

.

LX

-

z

3

"

P

r

:

s

*

*

F

d

j

4

"

^s

Ü

DOS

A

5

C

^

A

&

*

f

AE

C

^

Purs

$

"

P

*

:

*

g

^

".

?s

:

:

*

x

2*

u

s*

A A

$-

?5

Pa

s

J

o h

:

-

-

*

€

2

3

a

*

a

-

*

E

ER

YX

*

P

"

?

s

m

Af

i.

d

E

u

s

z*

5

»

s

m

"

at

E

P

z

m

d

£

&

n

"

^

g^

*s

»

t

E

sl

A

x i

r

z

F.

:

»

RPRGUA

*

5

z

-

Y

$o

A

z*

z

fs

a

5

'

3

3

P

*

8

L.

*

um

$7

i

*

P

*

RU

$.

e

2

pj

5

6

"

p

5

E

AUA

"

*

M

EE

»

w.,

P

5

$

*

P.

*

£

*

;

&

e

d

£

P

*

D

"

r

z*

^

*

u

M

z

»

É

d

5

i

€*

s

.

-

.

s

J

p

".

:

j

p

E

5

J

F

4

t5

»

5

"

.u

x

x

^

"

A A

A

"

a

z

ia

6

^

s

s»

2

*

"

"

P

*

:

"

1

*

a.

"

^.

:

:

-s

"

D

^

s

v

4

*

"

-

*

*

5

z

-

W

*

Y

2

P

n

"

u

m

i

p

r

*

*

"

"

:

d

A

5

;*

s

.

i

"

$

5

$

"

1

£

"

r

z

"

*

*

z

t

i

"

E

"*

t

»

"

*

:

:

»

*

v

d

?

*

w

^

659 -

"

x

t

P

2

"

[

N

2

n

z

*

,

w

.

MVE R2

5

z

*

*

»

?f

p

es

E

$

n

E

lp

n

c

v .

T

A^

,

ruy

m

^

R

p

s

d

A

iE

B^

$*

)d

Fa

al

L

7

n

?

M

.DM..», "

^

4

P

:

-

d

E

S

r

i

d

AT

d

RE

-

d

MP

6

"

d

ia

us

.,.A

Mu

Y

&

ANNOTATIONES HISTORILO - EXEGETIC/E

Euroskala Offset

zH

4-25

HOSREAE CAE L

u

|

NT

g»,r q;*s

^,

d

»

—

eo

QUAS

VierFarbSelector Standard *

SUB DIVINIS AUSPICIIS

r

;äg

i

* RUETES

REC!'OPE UN!;/ERSJ il

Z d

m

EBERHARDINO - CAROLINZE

ä

JIIAGNIPICENT[SSI]WO

ä

SERENISSIMO ATQVE POLENT[QSWIO DV

Ac DOMINO

|

l]

DOMINO

13

OLO

12

:

m

DUCE WIRTEMBERGUE ET TECC'I]E REGNAWTE REL REL.

11

E

10

L

PR/ESIDE

LVDOVICO JOSEPHO UHLAND.

THEOL. pocrm. ET PROF PUBL ORD, ET DVC. STIP THEOL

8

SVPB.RATTFNDENTF

P. T FAC, THEOL DECANO

DIE

-SEPTEMBRIS A. MDCCLXXX!'/I

x

PUBLICE DEFENDET

M.

R.LVS FRIDERICVS PA& LVS

*

5

Salzomolorf

EXAMINIS THEOLOGICI CANDIDATVS 1N DYVCALI STIPEÉNDIO THEOLOG.

X

—— ÀÓ

——

TUBING.£

litteris BALZIANIS.

1

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

RVT