ANum tu igitur es filius meus E[avus?. quem te modo faffus

€s, iterata vice refpondit: Ego /um

3ti? Ipfe Jacobus

non aliter hac de re judicavit v. 11. 12

Cum enim eum

mater ad haec compelleret, diferte refpondebat: Écce /ra-

€

Hor, XII, 4.

Ig

i*ter mtus: pilofur efl, €9 ego glaber. — Forte contre&ïab;t "t

gater meus , eroque in oculis'ejus inflar deceptoris , € attra-

ham mihi ex[ecrationem ,. nom . benedi&ionem.

4to

Deus

ipfe non obfcure teflatus eft, fe fa&fum illud minime pro-

bare, & Jacobum .id quoque fuo damno. experiri curavit,

Quidquid enim ipfi dein evenit mali, dum inter innumera

pericula atque incommoda a patriis laribus aufugere de-

buit, inde originem traxit. Gen, XXVILI, 41. feq. neque

Deus illum eo iterum admifit , nifi poftquam culpam fuam

ex animo doluiffet, .. Id quod patet ex fequentibus verbis.

fed. in angore fuo lu&atus eft. cum Deo.] Qui lo ixs ver-

tunt in robore fuo five inrobore fidei, iistotum xyus, in quo

Jacobus in iffa Iu£ia occurrit, repugnat. 19 enim in fide

ceríantes minus commode dicuntur robore fuo lu£ari, cum

3Deus potius ipforum robur fit.

Pfalmo XXVII, 1. Jes.

24^ Jacobus in illis circamftantiis minime fub

XLV, 24.

fchemate fortis herois, fed fhominis timidiffomi , & prae

smetu fere examinati occurrit, Gen. XXXII, z. 11. quin &

ipfam luctam 38 non fuo robore , fed /aerymis & fupplica-

tione peregit. Ita vero qui pugnantin humillima agnitione &

deprecatione reatuum fuorum, precibur inftant, atque ex

mifericordia divina gratiam nancifcuntur. Quare commu-

niffima vocis wN fignificatio, qua dolorem & moleftum Ía-

borem denotat. Gen XXXV, 18, Deut. XXVI, 14. Ps.

XC, ro. heic retinenda eft. LXX vertunt &v sroig avl ,

quem fenfum etiam fequentia confirmant, quando mox v. 5;

additur: flevit €$ fupplex gratiam imploravit. Scil. Vix affu

20

Hos, XIT,-4.

Jacobus fratrem E/avum circumvenerat , cum efur minir

perterritus , patrium folum vertere & in Mefopotamiam

fugere cogeretur, Gen. XXVII, 41 — 45. At, uti bene

obfervat IK ENIUS, l. c. p. 295. nondum vel fic Jacobus

culpam fuam agnoviffe, & apud Deum deprecatus effe vi-

———MM— ÀÁÀÁ— ÉÁ————Ó

detur, faltem nulla ejus rei in tota hiftoria veftigia occur-

runt; quin.contra dein uxoribus, crebra fobole & nume-

rofis gregibus ditatus ad patrios lares revertebatur, de

nülla forte re minus cogitans, quam de eo, quod quon-

dam in fratrem admiferat.

Hic igitur Deus ipfum gra-

viffime admoneri atque convinci curabat , dum E/avo iypfi

armata manu obviam procedente, in [ummas anguflias conji-

ciebatur , metuebatque, ne iratus frater a fe poenam repo-

fceret, feque cum univerfa familia trucidaret. Cen. XXXII,

7.11. Hae circcumftantiae, uti ipfi neceffario in memoriam

revocare debebant , quae quondam erga fratrem patrave-

rat, quibusque is ad iram provocatus erat: ita eum ultro

excitabant, utad Deum fupplex. confugeret, €9 cum culpae

agnitione €3 confe[fione mifericordiam Domini exyeteret. V er-

bum m* quod bis faltim legitur hoc loco & Gen. XXXII,

29. vertendum eft: contendit , pugnavit, Er kaempfete mit

Gott.

MicHaELIs Suppl. ad .Lex. Hebr. Nro. 2552.

P 2351. nnz inquit, efl contendit, ad quam radicem maxi-

mam partem. referenda funt, .quae fub *wip. habent Lexica.

ZIrabibus eft micare, hinc in III. Conjug. contendere , rixari,

g. d. micare inter fe ferro. Sic de rixa five lula facobi poni«

tur citato. Genes. loco & Hoj. XII, 4. 5. Licet ergo Interpretes.

JHor. XII, 5.

2Y

antiqui illud reddant per principem f. fuperiorem effe, nul-

lusque eorum notionem certandi f. gugnandi illi fubjiciat:

tamen haec notio praeferenda eft. Notatur enim mediuim

ad pmeualmtmm, quae v. f. verbo b5* exprimitur.

As

Puguavit , inquam , cum Angelo : atque praevaluit :

flevit C? fupplizavit ei. — Bethele invenit eum, at-

que ibi locutus eff cum eo.

Pugnavit , inquam , cum Jngelo, atque praevaluit : ]

Amplius exponitur /u£a * Jacobi cum Deo, quomodo gefta

fit, & quem habuerit eventum. Nexus fit ufitato fcriptu-

rae more , per repetitionem ejüs , quod praece[ft , ut no«

"n quid fubjiciatur, €9 in hifloria pergatur. Verbum *wit,

—À

* Lutftam ipfam funt, .qui i fomnio vifam effe Jacobo, ftatuunt,

non vigilanti obveniffe, C MrcnmAELrs i notaad Perf.

Gerin, Gen. XXXII, v. 24. Ad quam vero fententiam bene

obfervat DA T RUs izan0ta ad Perf. Lat. h.l. Q uanquam

fententia horum interpretum non caret probabilitate; ta-

men non omnia, quae de hac apparitione narrantur, /onmnio

videntur convenire.

Primo, quod Jacobus poftridie vere

claudicavit ; deizde , quod v.30. miratur, fe Deum coram

vidiffe falva vita fua. Quod quidem ex opinione illa anti-

qua dicit, de qua ad Cap. XVI, 13. verba tamen clare

indicant , gjacobum. in tota illa apparitione /44 com/cium:

fuiffe.

22

Hoc WIT, i.

cujus futurum' Kal. hic legitür, idem denotat, ;;uod prae-

cedens mU. Vers. prae. ponitur particula n& ; hoc vera

bs; Gen. XXXII, 29. tp, eodem fenfü. Cum liqueat

ex hiftoria, /u£am fuiffe Jacobo cum avevwue benedittionir

au&ore, huncque diferte Hofeas mox v. 6. J'ehovam no-

minet; clarum eft, quod nomen t2'n5w v. 4. proprie de

Dro accipi debeat.- Idem vero v. s. appellatur Zngelus , uti

Gen. XLVIII, 16. ut fciremus, notari Zngelum ehovae ,

Gen. XVI, 10. XXII, 16. Exod. 1II, 2. 4. 6. Zngelum

fotderis, IMal. III, 1

Neque enim fpeciem habent Ju-

daeorum aliorumque. gloffae, qui angelum creatum vel

unum alquem de exercitibus obviis. Gen. XXXII, a. vel

bonum jJacobi cuflodem, vel malum Efavi, heic intelligunt.

Verbum 55* £9 praevaluit, q. d. potens factus eft , cum

Vav Converfivo & in paufa, futurum Conjugationis paf-

fivae Hophal prae fe ferre videtur: SCHROEDERUS vero ha-

bet pro futuro Kaf verbi 551 capax fuit, potuit , quod

verbum in praeterito & Infinitivo 5» dici folet , in fu-

turo Ka/ vero habeaty in Schurek quiefcentem , ut fit

t»v pro 52v Znfüit. ad Fundam. Ling. Hebr. p. 78. R. 77.

IModus vero, quo Jacobus :n lucta illa cum Deo praeva:

luit, defcribitur verbis fequentibus:

flevit 9 fupplicavit &i,] i. e. fendo & fupplicando prae-

valuit,

Fletár quidem expre//a mentio Gen. XXXIL, 26.

non fit, fed facile is ex ipfa hiftoria colligi poteft, five

ad eum compulert fummus aigora five intimus

Hor. XII, 5.

(

"

3

| culpae multplicis fenfus, & intentum gratiae divinae &

benedictionis defiderium.

Suppliciter enim & vehemen-

ter contendentes cum. precibus lacrymas mifcere folent.

Cf. I. Sam. I, 1o. Efth. VIII. 3.

Plura etiam proftant

apud Prophetas Aifforiae füpplementa , colle&a a GLA ssro ,

Phil. d. p. 672.. edit. Dath. — IMireris , cum Rabbinis qui-

busdam ipfum etiam VATABLUM flatuiffe , quod Zngelus

fleverit, €9 füppliciter rogaverit Jacobum, ut fe fimneret abi-

rt, contra clarum textus tenorem, qui umi fubjecto, Ja-

cobo, omnia praedicata tribuit, nec quicquam in fubjecto

variat. Verbi unnnm propria fignificatio eft: fupplex gra-

tiam imploravit , a. gemendo €$ fufpirando.

Nam pn n

Kal, ex Arabifmo primo denotat gemuit , deinde mifertus

eft. C£. ScHuLTENsiUs ad Jobs XIX, 17. MicHAELIS in

Supplem. ad .Lex. Hebr. p. 845.

Atque erat fane , cur

Jacobus, quem hactenus neque multiplicis doli erga frae

irem, neque diffidentiae in ipfum. Deum poenituerat ; gra-

viffime doleret, & mifericordiam divinam atque remiffionem

cumulatorum lapfuum precibus & lacrymis expeteret. De-

bebat is divinum conlilium, Rebeccae, cum foetus in

utero ejus collidebantur, datum : .Duae gentes funt in ute-

To tuo, C duo populi ex te orientur, €9 major ferviet mi«

mori, non per media illegitima praevertere, atque, ut il.

lud executioni daretur, per fraudem quaerere; fed placide

potius piaque fiducia exfpectare , ut , qui pollicitus erat;

id quoque praeftaret. Atque hoc ipfum goenitentis & cul-

gam deprecantis Jacobi exemplum primum momentum eit,

24

Hos. XII, 5

quod Dominus ad imitationem ejus pofteritati peccamino-

Zlterum ad Jacobi laudabilia fa&a ,

fae v. 7. proponit

cum movir favoris divini documentis conjuntcia

excitat

Bethele invenit eum,ibique cum eo locutus eft.] Futura st

& *5v ponuntuür. pro praeteritis. Pergit enim fermo in hifto-

ria Jacobi, & quid, poft iflam cum Zngelo luZam, Jacobus

fecerit

& obtinuerit, recenfet

Senfus ergo: Poftea Ja-

cobu: , a Deo monitus Zethelem afcendit, Gen. XXXV, r.

ibique eundem zIngelum , fibi denuo apparentem invenit

& vota exfolvit ,

quae Gen. XXVIII, 21. 22. nuncupa-

verat. Ita GRoT1Us:

In Bethel invenit eundem Angelum.

Bethele suQalixteoc dictum, i.e. ubi vos contra Dei legem vi-

tulos colitis. Hiftoria eft Gen XXXV, 8. 9. Ita RivETUS:

Relativum pronomen immediate refpicit eum , quocum lu«

Gaturefl. q.d. Eundem fuum antagoniltam invenit poftea

in Bethel

non emylius lu&iantem , fed benevole alloguen-

iem. Alii, fenfu non minus commodo , haec & fequentia

verba de Zingelo exponuut: Bethele inveuit ZIngelus ;ja-

cobum €9 cum illo (Jacobo) locutus &f

]ta JoNATHAN

Bethele vevelatus eft , i. e. apparuit ;jacobo Zngetur

]ta

Dnusius

MaRnKiUs , & IMOLDENHUERUS

welcher (En-

gel) ihm auch in. Bethel erf[chienen ift , und. dafelbft mit ihm

geredet hat

Ultima verba

fi prout in textu Maforethi-

co extant, vertantur: €9 ibi locutus efl nobiscum , facilem

haberent fenfum, fi v.4.5.6. verba interpellantium Ifrae-

litarum effent

fefe defendentium , quoód Jocum cuitus

fui Bethelem pofuiffent

utiLuUTrHERUs, DURSCHERUS &

Hor. XII, 5.

25

BaunpTiUs flatuunt. cf. p. 15.. Sed, quia iftam hypothe-

fin non admifimus, atque Deum ipfum v. 4 — 6. lo«

guentem (tatuimus, omnino difficiliora funt. CocczJvs

& MaicnuaELIs Zaí.in Not. ad Bibl, Hal. vertunt:. €$

ibi locutus eft. Jacobus nobiscum, i. c. mecum, ZIngelo fa-

£iei, qui de fe in numero plurali loguitur. c£. Gen. I, 26,

III, 22. Joh. XIV, 23. R 18ERA o locutus eft nobiscum

exponit de alloguio acobi ad familiam fuam , q. d. ibé

cJacob convocata domo fua dixit: abjicite Deos alienos, gui

in medio vefiri funt, &c. Gen. XXXV , 2. 3.

Sed tunc

fermo Domini de Jacobo, ad familiam loguente, deberet effe

non ín prima, verum in fecunda per[ona : ibi locutus eftJa-

€obus vobircum. Eadem difficultaspremit omnes reliquas In-

terpretum fententias , qui allataea Cocce3o & IMicnagrg

.Hal. expofitioni non accedunt: niü cum CasTALIONE

àxoyp pro *5p pofitum putent, interpofita litera-Nun, ut

fit Ps.V,13. in v. $39Dyn pro 3^byn. vel cum Lupov. Ca-

PELLO legendum ftatuant a:rgy cum Saegol, quam vero vo-

cem BvXTORFIUS rejicit, ut novam & irregularem , quae

necin Bibliis, necapud R. R.legatur. Quare erecentioribus

pro 5ioy legendum putant soy. DarHius , DoEDERLEI-

NiUS, & MOEDENHAUERUS, qui in nota ita : /n den lez-

ten Worten des 5ten. Ver[er wird auf die Erfcheinung ge-

fehen, welche Gen.. X X XV. be[chrieben wird,' und ob-

gleich in dem. Ebraeifchen Text. flehet:. Er hat mit uns ge-

tedet:. fo ifl es doch [ehr wahr[cheinlich , daf! mit ihm, flatt

mit uns , [fehien follte,. Denn die vorhergehenden Worte, und

D

Hor. XITI, 6

26

auch die nachfolgenden beziehen. fich auf. den eJakob , wnd

haben auch. faft alle alte Ucber [ezungen. mit. ihm.

LXX

nach dem Zlexandrinifchen Codex , Syr. Zr. Symm. Aqui-

la und Theodot. nebft unterfchzedmm Rabbinen,

v. 6

Et ajehova omnipotens , sjehova, inquam,, me-

soriale ejus erat.] Finit Dominus hoc verfu id, quod

de Jacobo patriarcha, exempli loco, ejus pofteris propone-

re volebat

atque defcribit his verbis vel ip/um effedum ,

quem apud Jacobum 1fta gratiofiffima apparitio & conjun-

€&a.cum ea promiffio de multiplicando ejus femine Gen

XXXV, 9 — 12.babuerat, fcil. quod ;Jacobus ab iflo tempore

conftanti fide Deo fuo adhaeferit ; vel repetitum beneficium mu-

tati nominis: non amplius JYacobur, (deceptor,) fed hono-

rifico nomine Z/rael. vocaberis

Priori fenfu verba noftra

exponunt CasTALIO : Et Jehovam in memoria- habebat

colebatque; DoEDERLEINIUS n nota ad GRoTII expofitio-

nem : Is Deus,qui per Angelumfe Jacobo patefécit,eft longe

potentiffimus: jJacobus Jehovam affidua mente coluit atque ce-

lebravit ; id enim * Jes. XXVI, 13. en. STAEUDLIN :

eJehova dem Zllmaechtigen errichtete er ein Denkmal , oder

brachte ihm ein. Opfer

Pofleriori fenfu verba fumunt

Darnius

vertens

Et ipfe ;Jova, Deus omnipotens, i

hujur rei memoriam nomen ei dedit; nomen fc lfrael, quod

eJacobo in illo cum ZAngelo certamine impofitum fuit. BAuRD-

TiUs: Et jjehova , Domimus umiverfi, fa&us eft ipfi no«

Hos. XII, 6

27

m , i.e. dedit &j nomen. fuum , mempe Ifrael.. & Mor«-

DENHAUERUS:

eJehova — hat ihm davon ein. Erinnerungs-

Zeichen gegeben , & in nota: Der 6te Vers bezieht fich dar-

auf, dafi Gott zu-erkennen gegeben hat, daft -Jakob Y£ra el

feiffen folle, welcher Nahme den andeutet , welcher mit Gott

gekaempfet und. geffeget hat

Quamvis vero Deus in ipfo

loco €$ tempore lu&ae per mutationem nominir gratiam fuam

teftatus effet JJacobo. Gen. XXXIL 28. haectamen repetita

nominis mutatio, Bethele infecuta Gen.X XXV j1.6.9.10. potius

refpicitur fanguam longe illuftrior, quae fimul arguebat indez

centiam Idololatriae

qua Bethel a acobo €9 ipfo Deo

confecrata , mutata erat in Bethaven. LXX pro altero mym

videnturlegiffe rym; vertunt enim: o d& xbplog 0 9cog o may-

lexpaleg &gw |ynpocwvov «vlz.

Svnus vertit; Et Dominus

Deus potenti/fimus recordatus efl ejur, ac fi legiffet zv

v. 7.

Tu ergo etiam revertere ad Deum £uum , bemgmta-

£en 8 juftitiam [erva, €3 fic fpem tuam in Deo col-

loca femper.

Tu ergo etiam reuertere ad Deum tuum,] Inde a v. 4—6

Dominus exemplum jJacobi non modo pornitentir, & gra-

timn implorantis , fed etiam eandem acciptentis ejus pofte-

ris propofuerat.

Jam in adplicatione adhortationem fe-

riam fubj jungit, ut panter per feriam poemcentxam gratiam

——

divinam fibi conclhare ftudeant.

- Verbum 2w/n vim im«

Ro ta

-

28

Hos - AIT, i

ptrütivi habet, uti ex fubjundtis imperativis patet. Re

vertere a viis tuis malis, cultuque idololatrico, ad Deum,

quem quidem externe adhuc te colere profiteris , fed. per

multiplicem inobedientiam turpþiter deferuifti.

benignitatem €9 juftitiam obferva) fc. affidue & conftan-

ter.

Pertinent haec ad officia erga proximum, tanquam

fructus verae converfionis. — Benignita: eft virtus illa, qua

humanitatis officia praeftamus omnibus , praefertim mife-

ris; juflitia, qua fuum cuique tribuimus.

atque fpera in Deum tuum jugiter.] 1.e. te non. pigeat

fperare, etiam cum auxilium differtur, fed certus fis, fpem

tuam, in Deo tuo pofitam, te.non pudefacturam. GRo-

T1US:

non eft , qqod ipfi difidas ,, dummodo tu oj?cz'un?

facias.

v. $8.

Ille-vero (fc. Jacob f. E

phraim) eff Camanaeo fimi-

lis, manu lances fraudulentas tenet , amat

fraudare.

Ille vero — — eft Cananaro fimilis,]| Commode haec

fubjiciuntur exhortationi ad obfervandam benignitatem €9

juftitiam, & quibus virtutibus quam fuerint alien? Ephrar-

mitae, his ipfis verbis declaratur.

Nexus ergo hic vide-

tur

Verum tantum abeft, ut exhortationi huic locum

concedant Ephraimitae, ut potius Cananaeos referant. In

concifa vero locutione , ob indignants affectum, ante

Canaan fupplendum eft xym, atque ve/ ex antecedentibus

Hor, XII, 8.

29

xomen jjazob, vel ex fequenti verfu, nomen Ephraim re-

petendum.

In. ipfo /ubjeo , Canaan , eft ambiguitas,

quia vocabulum hoc non folum Cananaeum , fed etiam mer-

catorem Óignificat,

Plures cum LXX- Vurec. Svz. Ar. vo-

cabulum in fenfu proprio fumunt. Ita. GROoTIvs vertit:

Jfrael Cananaeo eft frmilis. MicmagrLts Hal... Sed Cananaeum

refert Ephraim, itemque Goetting: Die I/raeliten ahmen

die Betrügereyen. der. Cananiter im. Handel und. Iandel

nach. Alii in feufu appellativo. 1ca IMARK1vs :: Mercator in

fua manu bilance do!i opprimere amat. Bangpmiws: F'erum

mercatores procul. ab/unt a pietate €9. aequitate , & folent

iniqui effe adverfus alios-

Bene DarHiUus: Ütrumque in-

£endiffe videtur Proypheta ad. indicandam pe[fimam. indolem

mercatorum Ifraeliticorwn, fimilem nempe Cananitarum.

manu. lances. faudulentas tenet, amat fraudare.] priori-

bur verbis Synecdochice /pecibr pro genere ponitur; non

enim modo /ances , fed & menfurae aridorum & liquido-

rum falfae & fraudulentae connotantur. To amat fraudare

infert, quod //ne timore & pudore id fiat, atque vitium in

habitum abeat, & fecure frequentergue exerceatur.

v. 9.

Hinc etiam gloriatur Ephraim: Profeffo dives fa-

&us fum; acquifivi mihi vitam commodam ; . ad la-

bores meos quod attinet, mon invenietur apnd me

, ejusimodi iniquitas , quae fit (gravius) geccatum,

3e

Hor. XII, 9;

I—ünc,gibriatur — — dives faBus fum;] Ephraim in

media fua culpa audax & impudens gloriatur fe divitem

effe, & de opibus fraude partis fibi. gratulatur.

'To "sR

emphafin habet: Nil moror, quod Prophetae dicant. Vi-

deo mibi iftas artes prodeffe; non refert, unde poffideam,

modo poffideam.

Ab eventu & profperitate fua argu-

mentantur.

cquifivi mihi vitam commodam ;] Communiter vo-

cem "w vertunt robur , vel opes & divitiar. IVitcHAELIS

Goett. in Verf. Germ.. ich finde doch: Ueberflufl in. meiner

Caffe; Sed.in Suppl. ad Lex. Hebr.. Nro. 45. p. 43. 44.

ita: ww divitias effe volunt Hos. XIl, 9. quae fignificatio

locum ibi habere po[fit, [td-addunt etymon. ex adliteratione,

ab w Multo melius fuppetit a. voce Zlrabica, quies, cotm-

moditas.

Sic fane praeiverunt LXX , avev£iw. verten-

tes — .Ergo mallem ibi pro divitus paulo generalius, vi-

tam beatam , habere, vel potiut , quae loco eximie apta,

occafionem rei feliciter gerendae, aliquid lucrandi. —

KEximie lucebit locus, fi veríar: Dicunt Ephraimitae: Di-

tatus fum , inveni mihi rei gerendae pulcram occafionem.

In ommibus laboribus meig — — — imiquitas , quae

(gravius) peccatum fit.] ^yn» 65 vel nominativur abfolutus

£fl, q. d. omnes labores meos quod attinet; vel fubintel-

ligendum praefixum 5, per ellipfin hic omiffum, zm omni-

bus laboribus meis, i. e. im ommibus opibus seis, multo la-

bore partir. 'Te invenient didum pro invenietur , imper-

fonaliter, nt Efth. II, 2, Neh. Il, z. Micnakus Goett.

M

Hor. XII, 1o;

3X

vertit : Zilles habe ich erarbeitet : keinen. Griff, der ebeh

. Tod-Sünde waere , wird man bey mir finden... on IVort zu

JFort heift es: Kein Unrecht, das Sünde waere; JNur

fieht. für Sünde das haertere und feltenere IWort , das fchwe-

re Sünde bedeutet.. lta Ephraimitae culpam , fi qua ineffet,

elevabant, & saevum tantum , aut /abem; ;non fcelus. ac

flagitium effe, di&itabant.

Aliena eft BaAHRD T1I

in

terpretatio, qui pro Nbh cum VULGATO & SvnRO

"mwobn, peccayi, legendum putans, per inferrogationem ver-

ba vertit, huncque effe fenfum vult: JVonne oper iflae

meae. fufficerent mihi ad delendam culpam , quam contraxi?

Dal kann ich ja Hecatomben fchlachten !

v

Io

tque ego sfehova, Deus tuus inde ab Aegupto,

gorronete habitare faciam (finam) m tentoriis,

uti indiebus fefl ?

Zltque ego ;Jehova, Deus tuus inde ab Aegypto,] Refelli:c

Dominus iftam jactantiam & impudentiam Ephraimitarum,

qui /ibi [uisque laboribur.omnem iftam profperitatem tri-

buebant, quae foli benegnitati divinae tribuenda erat,

Ego, inquit, Deus tuur, tuus protector & benefactor,

qui te potentiffime ex /egypto eduxi, Exod. XX, z.

atque 7nde ab iflo tempore continuis beneficiis auxi, quem

tu vero ingratiffimus peccatis tuis ad iram provocafti. Bene

ä

BanunpriUs: Und ich — bey aller diefer deiner Frechheit,

32

Hos. XIT, xo.

follte dich moch ferner €c.. LXX vertentes : eyu de »vptoc 0

Otoe c* avwyayov c& &« *yzc Aryoz a,

ddunt verba

eduxi

ie;fed praeftat, de/criptionem Domini adje&tam fumere pro

appofitione

uti etiam VuLGATA: Etego Dominus, Deus

iuus ex terra Zdegypti ,

porro ne te habitare faciam im ientorüs, ut diebus fe-

fü?] Habitatio in. tentorüs notat tranquillam & laetam

manfionem, qualis olim contigerat lfraelitis, ex Aegygpe

to egreffis, & in memoriam ejus rei locum habebat in fe-

fto exsvomyyius, in quo feptem dies in tentoriis degebant.

Levit, XXIII, 39. 43. Hinc fere proverbium: ut tempore

fe/iz, i. e. laeíe & tranquille.

Sunt quidem, qui cum Pr-

SCATORE, IManxio., Bunki0o & STRUENSEE verba noftra

pro promiffione habent, vi cujus Dominus promittat, quod

J/raelitas ex exilio in patriam redu&urus fit5 Sed mfïanus

potlus exilii comminationem ,

interrogative ;ro;ao/ itam, iis

contineri, contextus oftendit. Poft recenfita enim Epfhrai-

mitarum Íícelera v.1.2. fraudesque turpiffimas v. 8.9. qui-

bus non obftantibus, fe tam graves peccatores non effe,

exiftimabant, illis eje&ionem e patriis [edibus 1n terra ifla

bona, quam ipfis poffidendam dederat, atque abductio-

nem in terram alienam minatur.

Ita jam THEODORETVS

!

Verba noftra expofuit : Emsd yyap 1ze. Avyvnlixxse dMtas

avrahkwys:; MS*n 741! EU£p'y6&O xv wapsäwxæ,, auSte otuxosig crnrvxg

Meloikog &v 1n aA pta ysvopusvog . 1. A.1ta poftJuNiUM & TRE-

MELLIUM GnOTIUS i itemque Darnius: patiar neego, ut poPe

Hor, XIT, 136

$8

vo, veluti diebus feflis, laetus aedes tuas infabitzs? cui Bastwne

-

4LHIUS quoque accedit,-

V. YC.

Quanquam per prophetas locutus fam , atque ipfe

£go vaticinia multiplicavi, €$ per per prophe«

£as fimilitudines propofur.

Quamquam qger groyhetas docutur. fum , ]. Continuat

Dominus fermonem, & juftitiam decreti Ephraimo exilii

graviffimis rationibus demonftrat ;

fcilicet quod populum

hunc peccaminofum non fiverit, ire vias fuas, ut gentes,

fed huc usque per Prophetas admonuerit, atque ad meliora

ducere conatus fuerit, &, nifi refipifcant, exilium & cap-

tivitatem praedixerit, C£.II. Reg. XVII, 13—-15 23 To3

3n verbo ^m*92* vertendum eft per guanquam , ipfumque

hoc & fequens verbum vertendum in praeterito: quid enim

fatlum fit, declarat Dominus, non quidfuturum; unde etiam

multimum verbum no"N, quod formam futüri habet

pro

praeterito continuativo accipi debet.

Sic in praeterito

d

Nertunt etiam . CHALDAEUs & VULGAT. & cum GRO-

"10 Daruius, BaunpriUs, J/em. SrAEUDLIN & Bau-

iRIUS.

To 5y pofitum eft pro 5s, (cfr. Norpit Concord,

gartic. p. 5

548. 549. edit. Tymy.)

atque ego vifionem multiplicavi ,] i. e. alia fuper alia

Otacula dedi.

ï

Nomen Qin non firido tantum fenfu ufa-

bem, fed latiori quoque quodvxs in genere orgculum divinuma

E

34

Hor. XII, 15;

denotat, five admonitionem , five dehortationem, five gra«

miffionem five comminátionem contineat. Cf. L Sam. III, z.

Jes. I, 1. Ad o multiplicavi cf. M. Reg. XVII, 16 — 14«

€9 per proyphetas fimilitidines propofui.] Futurum ru*,

quia praeteritis jungitur, eft continuativum. Verbum a&i-

vum includit nomen verbale , q. d. & affimilavi fimilitudi-

nes , i. e. per imagines & figurar, exemyla & parabolas tibi

"flatum €$ /ata tua propofui. ex. gr. cum fupra C. I. &III.

1frael cum fcorto, & cum adultera comparatus fuit. Adde

Hos.IX 10.13. 16. X, 1r. &c. LXX, Svynus & VurgAT.

legerunt in Pyal: 6 in manu prophetarum. affimilatus fum.

Darcrnivs vertit: €9, gui fim, per prophetas declaraui,

BanunpTiUs: £? per imaginer €9 figuras res füturas nun-

ciavi: Da

habe.

ich doch [o oft deinen Untergang dir vngebz'lJet

v

I2.

Si Gileav? ob iniquitat

em oppreffa efí: utique vani

. funt, qui.in. Gilgal bobus immolant ; €$ tameu

arae ipforum funt ficu£ acervi fuper fuleis agri.

Si Gilead. ob iniguitatem oyyreffa eft: ]. Verfus hic quoad.

Anexum aeque ac /enfum . difficilior eft.. DATHIUS, in nota

ad h.v.- Fateor , inquit , me func verfum mon intelligere,

nec quidquam ayud interpreter cum antiquiores tum recentios

res inveni, quod lucem accenderet ob[cure di&lis. Sed, i me-

.

minerimus, Concionem Capitis noftri habitam fuiffe ful»

jpltimo Ephraimi Rege , Hofea, ob cujus defeiïionm Qbe

Ho:. XIT, 12.

35

fidio Samariae per Salmanafferum, 1I. Reg. XVII, 1 —4.

proxime inftabat; quo vero tempore in recenti memoria

erat facta per Tiglathpilefarum, II. Reg. XV, 29. coll.

I Chron.V,26. incolarum Gileaditidis €9 Galilaeae incolorum

e patria expulfio & in Captivitatem Affyriacam abductio:

& nexur & fenfus verborum facilior erit.

ANexus cum prae-

-eedentibus quaerendus videtur in comminatione v. 10: pa-

Earne, ut porro. Ephraim inhabitet terrum. [uaum ?. cujus

&omminationis veritatem cum jam experti fint Gzleaditae

Transjordanen[es,ob iniquitatem [uam e patria fua exyulfi : xe-

liquae tribus ad regnum Aphraimi pertinentes, atque iisdem

eriminibus foedatae, quid fibi exfpectandum fit? inde col-

ligere debent. Senfur vero verborum, ww *y^1 toN lucem

omnino accipit ex Verfione JONATHANIS, qui vocem i

per opyre[fionem exponit, & pofito abfira&o pro concreto ,

vertit : .Si in Gilead funt opprefi, i. e. uti R. Saromo ex-

ponit : $j Gileaditis contigit fra&io €9 oppreffio violenta : Yta

etiam. J/en. SraguDLINUS : JZZen Gilead feine Strafe

litt: [o werden fie auch in Gilgal zu nichte werden. V v L.g.

vertit: $j Gilead idolum; ia etiam BAHRDTIUS: .Si in G-

lead idolum eft, — 9 hic tamen Deafler fuor abduci paffur

eft, — profeilo idolorum cultus rer vamiffima €7 ftolidi ia

ef. Refyicitur ad abdu&ionem Gileaditarum per. Tiglathpi-

leferum. 1. Reg. XV, 29. € fupponitur fimul notio vulgi de

édolir, a quibus tutelam €9 auxilia ex[petlabant.

profe&o vani funt , qui Gilgale bobus immolant ;] i.e.

utique flolidiffimi. funt, qui (fub intelle&o pronomine, üti

Hor. XIT, 12.

36

fecerunt LXX & Vuro.) in Gilgal porro facra tdololatrica

E

geragunt , ficque inftantem devaftationem terrae & populi

ip captivitatem abductionem promovent. Plures vertunt:

éum Daruro: gui Gilgale bover facrificant ; alii, fubintel.

ledo 5, in Dativo bobur : ut idololatria in cultu vitulorum

exercita clarius exprxm'ltur quae non in animalibus ma«

&atis fita erat, fed in obje£/o, cuimactabantur. Ita CHAE-

DAEUS :

in aede Gilgal Fitulos idolis immolant. temque

VvurcG

in Gilgal bobus immolantes.

Ceterum: Gzleadis &

Gilgalis expreffa mentio fieri videtur

quia loca erant in

hifloria ;jacobi, ejusque poflerorum inprimis memorabilia.

In monte Gilead, trans Jordanem fito, Dominus jJacobum

advérfusjvim Labanis cutatus fuerat, quum ex Mefopotamia

cum uxoribus, & liberis, & gregibus fuis iter in Cananaeam

ad Ifaacum, patrem fuum, fufceperat, Gen. XXXII, 23.24;

Gilgal, locus in campeftribus Zfierichuntis fitus, plurimis

beneficiis divinis, pofferitati ;Jacobi exhibitis, infignis erat;

Ibi :) arcá praeeunteJordauus: miraculofe fcindebatur, ut

populo introitus in terram Canaan pateret

2) Jofua, poft

introitum , populum circumcidit, probro Aegypti:devo-

luto; 3) populus Pafcha celebravit

atque primos terrae

fructus comedit, Jos. II IV, V. quare Gi/gal locus relig;o«

fus habebatur, atque a Samuele eligebatur, ut ibi victimas

immolaret. I. Sam. X, 8. & Sauli Regis electionem , ritibus

*

facris adhibitis, confirmaret. Sed Gileade aeque ac Gilgale

poftea Ifraelitae, a Jeroboamo I. feducti, cultum inftitue-

rünt'idololatricum; .€f. Annot. noftras ad Hos. IV , 15

Hor. XII, 12.

37

1X. r5. ubi Gilgalir, & Hos VI, 8. ubi Gileadir *men;;-

35

tio facta.

Imo etiam arae ipforum funt ficut acervi fuper fulcis agri.]

Arae idololatricae comparantur cum propter vilitatem,tura

propter freguentiam cum acervis lapidum ; ab iis congeri

folitis, qui lapidofos agros expurgant.

In voce £»»3,

quae recte vertitur per acervos, allufio eft ad nomina (zi-

Íead, cf. Gen. XXX, 46.47. & Gilgal, Jos.IV,2o. LuTHE.

RUs intelligit acervos frugum demeffarum , Mandeln; ita

etiam J/en. SrAEUDLIN. und ihrer. Altüre fo viel fmd., als

Garben- Hauffen auf dem Aker.

Sed ex communiori fen-

tentia acerui lapidim denotantur. LXX vocem E2*»1 red-

dunt per »gievac, £efiudines; pro quibus AQUILA habet wg

ewpor, SYMMACHUS acervos lapidum , 'TREODOTIO col-

ler,

& HIERONYMUS 4acervof.

Probabiliffima eft. con-

jectura Bocnanri, Hieroz. P. L. Lib.IV. Cap. VH libra-

rium per errorem pofuiffe xsXevar pro xoXever, quae

vox ab Homzno de tumulis ufurpatur Y«. l. 811. XL 710.

Cf Bigxnu Z7he/gur. voce noXevas.

Fugit ;facobus in agrum !.Sg'yzifiae, €9 ferviit Ifrael

pro uxore; pro uxore cujtodivit ic. gregem.

Fugit Sfacobus in agrum Syriae,] i. e. in Paddan Zfram,

Gen. XXVIIL, 2. 5. LXX « sr&dioy Xoziae, 1. €. in Syriam

campeítrem five Mefopotamiam.

Campos IMefopotamiae

Cunr1U0s nominat Lib. lII Cap. cf. MicnaELis Spicil.

Geogr. Extr. P.lL. p. 118.119.. Redit Propheta ad hifto-

riam Jacobi paulifper interruptam, & aliam ejus particulam

recenfet, fcil. pietatem ejus & obfequium erga parentes,

quod ipü largiffime a Domino compenfatum fuit. per. [i-

berationem ejos pofterorum ex fervitute Aegyptiaca, & pa-

ternam eorum cuftodiam , durante per defertum itinere;

a quo vero parentis obfequio ità degeneraverunt Ephrar-

€8

Hor. XI;, i.

t&e, ut Dominum, benefactorem fuum fummum, qui ipfos

ex duriffima fervitute liberaverat, fceleribus & cultu 1do-

lolatrico ad iram provocaverint, mox jam poenam pro-

meritam daturi, jJacobus , inquit Propheta, ut parentibus

Oobfequium — praeftaret ,

vno molefía fuga fibi con/uluit.

Fuga xefpicitur, ex confilio matris fufcepta, quae ei di-

xit: Zudio, Elavum jratrem tusm, mortem tibi minari.

eJom igitur , mi fili! mihi obtempera, fuge ad. Labanem ,

fratrem meum, €9 mane apud eum aliquot annos, dum fratris

£ui ira paullulum refederit. Gea. XXVIL, 42 — 44. IMale

cum Juxio & TREMELLIO PrscATOR fugam, de qua Ho-

fear h.1. de fuga Zacobi cum fuis e x Syria redeuntis in mone

tem Gilead. Gen. XXXI, 21. interpretatur, cum, uti tex-

tus aperte docet, haec fuga e domo paterna in Syriam facta

fit, quae praecedebat /ervitium, quo uxorer fibi acquirebat ;

240 ge uxorem Cananaeam , parentibur exofam duceret , per«

ue eam cultum Idololatricum in familiam inferret ,. a[-

lierum addidit. ob/zguii documentum:

€? [erviit Ifrael pro uxore,] i. e. qui poPceaïI'fmel didus

eft. Serviit Labani pro Rachele feptem annos, &, cum

€i fuppofita effet Lea, alios /eptem. annos [erviit. Servitio

ergo XIV annorum fibi uxores acquiivit. — Quum enim

moris tum erat, pretio fibiuxorem comparare, quod Jaco-

bus, ob praefentem inopiam, dare non poterat: loco pretii

fervitium praefttit,

€9 pro uxore cuflodivit] fc. gregem Labanis. DaTH1US

in nota ad querelam ARachelis & Leae Gen. XXXI. 15. frfe

habitas effe a patre ut peregrimas,| vendidiffe ipfas , €$ pre-

tium in fuos ufus convertif/z, haec notat: ;Jacobur non pote-

vat dare dotem pro mulieribus fuis. . Dos ejus erat fervitium,

J

quod praeflabat Labani per XIV/ annor. — Laban igitur , fi

aequus fuiffet, pretium illud, quod fervo mercenario pro opere

£ot amnorum [olviffet, filiabus. fuis ut dotem dare debuiffet.

Srd pro avaritia fua omuem utilitqtenz, quam ex ojacobi [zr«

Hos. XII, 14.

39

vitio perceyit, fibi fumerat, mihil de ea reddere voluit. filide

Pus [uis; hoc inmuunt , dum dicunt : comedit pretium. mo«

rum. $22 enim h.l. efl pretium , uti Gen. X XIII,13. Poft

completos illos XIV fervitii pro uxoribus annos, novum

cum focero, Labane, pactum /fuper mercede fua iniit Jaco-

bus , ut fibi & familiae fuae aliquid acquireret, resque etiam

fuas curaret. Gen. XXX, 27 — 32. coll. Gen. XXX, 4r,

"TAnNovius hanc /ubintelligendam (tatuit. applicationem :

eJacobus pro uxore ex cognatione ducenda /ervitium mole-

ifimum €9. diuturnum Labani , homini duro €$ avaro, non

detrellavit : Et vos , ejus pofleri , gehovae , Domino facilli-

mo, aequiffimo , €9 benigniffimo [ervire detrettafüis.

l'idete

igitur , quam egregn

acobi pofleri fitis! llle in fervitute a

Deo non difceffit. V'os libertate abufi vos Deaftris fubjicitis

vefira fponte.

J ehova I/raelem ex

Et poftea per Propheta;aja. eïiïxit

"Aegipto, €3 per eundem Prop

7

etam cuftoditus eff.

Et per Prophetam eduxit Jfehova. Ifraelem ex Ategypto,]

lfrael heic indubie populum ex j;facobo ortum denotat,

qui, in oppofitione ad patrir fugam in Syriam & fervilem

in illa manfionem , dicitur, a/cend;//? magno numero ex

Aegyptiaca fervitute in terram promiffam , non virtute

propria, fed (ffehovae potentiffimo mandato & impulfu, ita

tamen , ut interveniret Propheta, IMofes fc. «av. &£oyzv fic

di&us Num. XII, 6- 7. To 3 fumitur minifterialiter, ide

CR

que dicit ac. WT 3 V. H

Et per eundem prophetam cuftoditus &ft.]. fc. idem popu-

lus, poft exitum ex Aegypto, per eundem . WMofen, ut im-

bellis €9. errabundus grex ovium in horridis Arabiae defer-

tis cufloditur, & per 4o annos confervatus eft. Alluditur

ad id, quod de jJacobo dictum eft v. 13.

Sed irritavit Ephraim öälföva&n)ve/lemmtei : idéo

4s

Hor. XII, 15.

fanguines ejus fzz;aei £0 i"elz'nq.uet, €9 ignominiam

ipfius retribuet zi Dominus ejus.

Sed irritavit Ephraim Jehovam vehementer ;] Nexus fit

nulla interveniente conjuntZione , fed in verfione fubintelli-

genda eft adver/ativa, [ed. Exiam, quem irritaverit Ephraim,

non exprimitur, fed ex v. praeced. repetendum eft nomen

