KaI600-58_24

m

-

^

o

-

—

E

-

Cs d

p

- lime

RE

d

E

t

.

——

EK

C

Mi

p

p

w

i

&

P.

o

r

-

u

A

x

*

B

&

E

Q9

3.

4

—

s

-

gf

"

i

zi

s

24

"

j

*

:

t

v

*

"

EY

-

.

$-

A

T

Ti

z

P

-

d

*

*

k

X

áe

"

r

x

Ls

:

"

:

r

X*

Z

PA

-

d-

4

-

i

*

*

s

MLU

-

w

x

N

z

—

*

i

x

d

v

-

»

P

E

A

2 3

Bo

*

E

*

s

-

—

——

--

-

-

N

:

4

1

21

*

E.

J "

À

-

:

-

*

da

*

RX

Z

N

E

X

E

h

--

o

ps

RE

e

&

n

2

gt

-

&

i

P.

Pa

Es

X

I

PT

E

£

"

T

m

E

T

od

»

s

-

-

"

"1

^

s

—— Mnà

d

-

MVT a

.w,ääxw

"E

* ii

n

——X atiá

r

a

a

ia o RUE

-

L

Lt

-

-

——

N

IN

zX

"-—

e

—aEÉn9—s

-

M

7

MT

-

P

— Ó

cá

—

a

Bs

Dv

«läïl!lï.*x,

m

:

-

-

ts

du

D

£

:

*s

x

p

Hs

z

«

at

D

Rs

um u r st m

—

IU

A

P

—

LE RR

zi

—

E

D

vä*i

--

at DA

h:...

? .N-Q

A

fY

.

;/

0

29

SN

ï "h

j

i

A

L

E

r

d

:

?

IN

N

7

»

P

z

u

p

3

/'.

m

i x N

M

W ZA

« z2

dj

m,'"

ts

L

-'X

/,,* !/

b

Vhf

'I'

NT

r -----

:,I 1;(':/

/

(

tlp.]i

u

N A

11752

SNS

N

N

Wi

lnïi

^

Ü

j »

/'xx

N

y

A

&s

7

n

(s

-'

^

ET

V?

N

) -13

J

.

'ï.

N

$

x

»

R—

.....

E.

.

c

e

24

A

s2

EN

N

Ms

fj

x E

s

2

/

;

A

W

*

:

»,

EY

$,*

N

Dd

AS

F«

51

(

v2

27j

;

9

;

n

XQ&

z

,l ASSNN

S

7

2»

.

tgf

k N

1

À

Y

WQ

Xl

AAE

(

?

N

;

)

(

.ä/!

ll

N

S

N

m!

j

7

d

ZN

Xïä

m

4

2

MO

* .

,

A

e

S*:

(f,äü

i5

-

A

z.

QZ

d

x

)

(*

Xx

Z

EX

$

)

KX

ey

gl

ummiü

.'1'5

Á

u

NSSSINS B 2IPIZA

Mükgepe

u AERCGEERP W D Fa RE

AL

y:

N

3 r

DISSERTATIO MORALIS

&&

$

II ,

Dn

V

CON SCIEN'—"*IA ERRAN IE.

EIVS

fen

OBLIGATIONE ET IVRIBVS

yrret

I

QVAM

DEO CLEMENTER ANNVENTE

Jus

FNRISIDE

CHRISTOPH. FRIDERICO

SCHOTLI,

SS. THEOLOGLE DOCTORE ET PROFESS, E XTRAORD.

PHILOS. PRACT. ELOQV. AC POESEOS PVBTI. ORD.

CONTVBERNII ACADEMICI RECTORE,; ET SCHOLARVM

LATINARVM SVPERIORIS WVRTEMBERGI)E

PEDAGOGARCHA,

E

AD CONSEQVENDOS

SVMMOS IN PHILOSOPHIA HONORES

a. d. XI. O&obr. cloloccrxur.

IN AVDITOR.IO IVRIDICO

PVBLICE TVEBVNTVR

CHRISTIANVS ERNESTVS. BVRK, Nyffenfis,

IOANNES IACOBVS HELFFERICH , Goppingenfis.

SERENISSIMI DVCIS STIPENDIARII ET MAGISTERII

PHILOSOPHICI CANDIDATI

TF BING.Z/^

IMPRIMEBANT, COTTA & REVS

a

] uD sU s AAE RE

",

Puri

^

N

£fqüe

ppetei

mvl

flatim

fäfl.()m

tattum

impet

menti

mull a

feeili

quin

üva ,

&Qïm

a—

*e

D

N SS

p

[

D

D

NI

DA

th

q

E g

l

&ee

d

.

ET

;

TP

W

y

f

j

If

j

[

LE

E

m

z Ti

TW

Vs

)!

n

a-ux

(ts

ääi

LE

s

")

AT

i

A^

Son

xxg

À

Jf

j

u

u nc r C rE

j

I EOE

EE

—

T.

—— aé.

p5

FU MIEBEEX

N

p*

AA

z

-

s

Ea potiffimum "e(ï hominum prz reliquis animantium fj e;-

&

&

ciebus przrogativa , ut non folis fenfibus ducantur,

L

atque eorum unice perceptione , quz corpus imme-

:

m5

diate adficiunt, ad agendum moveantur, fed przte-

ua

ANS

rea quoque fïngufari ifta animorum vi-polleant ,

rerum fenfibus perceptarum imagines inter fe con

:

Cr-

re , earundem differentias

& fiumnilitudines notare ,

atque fic univerfales ideas fibi efformare , har

umque ope fuam quoque

appetendi facultatem ita dirigere valent ,

ut non tantum de iis, quz bo-

na vel mala haberi poflunt, multo rectius flatuere queant, fed & haud

flatim przfentibus inhient utilitatibus ,

& futurz fuz felicitatis quoque

rationem habeant, qued in bruta animantia aut plane non cadit, aut certe

tantum pro modo inflinctuum, a natura ipfis congenitorum,

quibus cocco

impetu ad agendum compelluntur.

Neque tamen magni admodum mo-

menti futura effet hec naturz praft

antia atque excellentia, fi vires hze

nulli alii. infetvirent fcopo ,

quam ut corpori bene fit,

& vita hzc hujus

feculi cum diutius protrahatur;

tum quam commodiffime tranfigatur ;

quin potius tantum abeft, ut benefici

i loco haberi poffet hxc praroga-

tiva , ut potius haud fecus ac Pandorz ali

qua pyxis trifliffimum fune-

et.

n

tibus

Qiifgmgmque dgnum peqfe&dum eff:

Vt enim '—taceamu-s. , animai

LE

brutie

4

BC o M

j

brutis folo fenfuum , quos crébro eoque neceffario ufu exercitatiffimos

fimim

brevifi

habent, & inditorum íibi inflinctuum fubfidio , ad hos fines plene con-

tria va

fequendos , abundantiffime effe profpb&um, ficque homini ad nullos

fus, «

alios fines nitenti rationis przrogativam tantum non fuperfluam futuram ;

vel maxime etiam facile intelligitur, hac ipfa cognitionis amplitudine &

qu u

l 1

futurorum prafenfione , hominum cupiditates fupra modum provocatu-

ipli jac.

verfta:

ra , animosque curis ac folicitudinibus difcruciatura, vitam eorundem op-

que a

pido miferrimam redditum iri.. At vero Deüs & natura nihil- faciunt

fruflra, multoque minus humano generi tam inique confulere voluiffe po-

À

tuit is, quem vel ipfa ratio fi

bi relidta omnis bonitatis fontem, ipfum-

Altüor videlicet & fubli-

(is et

que adeo amorem effe haud obfeure intelligit.

mior rationi fphzra eft affignata, quam quz ardis ilis a fola corporisr

ccam

utilitate pendentibus circumfícribatur terminis.

Senfus enim. honefli &

puteat,

facile «

rurpis, jufti & injufli, precipuum illud rationis ornamentum , ad bona

motm

longe nobiliora quxrenda , fclicitatemque haud brevi hujus vite ambitu

conclufam fummo- ftudio confectandam, animum hominis immortalem

tet.

(

impellit & excitat. Quodfi igitur ipfa ratio hoc maxime , qui ipfi ineft,

ft,

fenfu fuam potiffimum dignitatem exerit, feque humano generi utiliffi-

pantur,

mam præfïat 5 confequens omnino eft, nihil homim curz ma

eis cordi-.

o

uj

que effe debere, quam ut huic ad felicitatem. duci patulas aures obfe-

'quue :

quentemque voluntatem commodet, ommniaque fumma cura fü.giat, qui-

pate m

bus fenfus hic imminui, vitiari aut opprimi Poifet'.

Quo magis enim

Tiettey .

hominis intereít, ut faluberrimum hoc di&tamen promte & folicite fequa-

Iinatig

tur; eo majori ftudio cavendum ipfi quoque erit, ne fua culpa in errorem

qübitag

abreptus nubem , pro Junone , feu fpeciem veri pro ipfa veritate, am-

YANY

ple&atur , fibique , dum in alia potius omnia abit, recta tamen via, &

R

ipfa etiam confcientia duce, fe incedere perfuadeat. Vti vero hoc cla-

ellere

rum atque expeditum eíi, cavendum efle maximopere homini, ne ab

erroneo rationis dictamine, confcientiz dictamen mentiente , decipi fe

(2

?/i)

patiatur : ita e contrario relique de confcientia, quz errans dicitur, qux-

Xer

íliones , qux in naturam ipfíius accuratius inquirentibus neceflario mo-

tiün

vendz. atque excutiendz funt, plurimum omnino habent difficultatis. Et

fetac

quanquam negari haud poteft, argumentum hoc haud minus graviffimum

ii

ac perplexum a viris fummis fummo ingenii acumine fzpius jam fuiffe fub

[

examen vocatum; exiftimamus tamen, id etiamnum cum aliqua utilitate

fïllpe

Tij

denuo poífe pertractari , inflitutumque noflrum, quo id tractandum

fumis.

j

3«

9

T

f

atilimos

fumimus, veleo nomine , quod omnia quantum fieri poteft planiffime

eflt CO«

breviffimeque expofituri fumus , «quis rerum arbitris probatum iri. Ad

] -nullos

tria vero capita redibit omnis noflra difputatio.

Primo enim difquäre-

uturam ;

mus, an detur confcientia, qux errans dicitur? Deinde invefligabimus ,

tne &

quz in ipfam cadat obligatio? Et tandem quoque examinabimus , qua

'QVOCAt]«

ipfi jura maxime tribui queant ? Cum multa ex his inter eruditos in contro-

ii op«

verfiam venerint, fingula fic enarrabimus , ut &, quz ad hiftoriam cujus-

] faciant

que controverfiz pertinent, paucis adjiciamus.

$.

LI.

Jufe p*

, iplun-

Mirari quis poflet , qui fieri potuerit, ut confcientia erronea à do-

& fbl

Gis etiam viris omnino dari negaretur , cum quotidiana experientia do-

corpori

ceamur, inveniri homines, qui ex confcientiz dictamine agendum fibi

honelli &

putent, quod erroris & falfitatis evidenter poteft convinci, atque inde

ad bon

facile colligitur, controverfiam hanc magis. de voce, quam de re ipfa ,

z Ambitu

motam eíle debuiffe, id quod penitius rem indagantibus clarius etiam pa-

mortilem

tet. Quamvis vero non omnis de voce litigatio. flatim inutilis: judicanda

»o ,

fit;, cum fxpenumero veritatis plurimum interfit, ut termini recle fi-

1 uttiit-

gantur, & à finiflris aeceptionibus liberentur, atque hinc detur etiam Ao-

; cord-

Jopaxia plane neceffzria : tamen nihil poteft effe magis frigidum frivo-

s ofe-

lumque, quam cum tales contentiones andabatarum in morem, utraque

Üüt, qt

parte magno animorum: motu fua propugnante, ita agitantur , ut licet

neutra;,

uid altera fibi velit, tecle intelligat , mutuis tamen odiis & cri-

Lggis enim

minationibus fe infectentur , quod ipfum fere circa hanc litem eveniffe

i feque-

y errorctm

dubitari: vix potef t

Haud enim obícure id ipfum, fignificat ,, H & g-

tque hoc

aie, ab

MANNvVS WriTsIVS, (a) qui has lites componere ftuduit , a

argumentum tanta cum perfpicuitate tractavit, ut nebulx omnes facile di-

Á

l via, &

fpellerentur.

oc cïa-

j, n6

(2) In Mifcellaneis Sacris Tom. II. Exercitat. XVIII. p. 598. De conj;äz'cmia'

decipi ie

nttguam , an aliquaudo errauze? Ita enim, vir celeberrimus, poftquam di-

tur, que«

xerat, plurimas fuz ztatis, easque etiam utiles difputationes nimio litigan-

firio 0«

tium zítu agitatas in inutilésabiiffe Aeyopsexius peffimarumque fequelaram

t

feraces fuifle, addit: Hoc, uri alibi , ia d9* iflo, quod wunc rraQlandum . fu-

Iaf

Jiepi problemate , au confcieutia nunquam , an. aliquando ervet , ufu veniffe ^ com-

sifimom

geri. — Puerunz euim , qui omnem confcientie errorem: uegauzibus. Pelagianifmi

Rife f0

zmpegerunz erimet.

Nec defuerunt , qui confci

zibus e.

enzie aliquando errores. agnofcen-

a utlitite

xprobrarunr , qued iflboc Jatio. cevriffmme. Apbei[mo &* Scepzicifmo parerer

jatua«.

,a&änduü.l

(umie

hY

E

$. IIL

XX

D

i.

h pto

Potiffimam huic controverfiz .vfuperiori feculo in Belgio motz occa«

h x

Deoci

fionem dediffe videtur "Theologus fui teinporis celeberrimus IoANNES

ODPGIIH

Coccsgrivs, cui pnoinde fuam hujus argumenti dilucidationem maxime

Docuerat autem Coc-

Hixcfi

etiam oppofuit HEgRMANNVYS. NiTSIVS.

munem

cEivs (a) confcientiam errare haud poffe, cum & in ipfo vocabulo

PTR

fit manifefla contrarietas , & haud magis conveniat , confcientiam erran-

tem , quam fcientiam errantem. dicere , quz non fit nifi veritatis, errore

CUH](]W

miltadi

contra ex amore mendacii fluente. -Deinde confcientiam dici confcientiam

leriben:

Dei, : Petr. II 19. ita utquod homo norit tefte confcientia, cum Deo norit,

autor.

atque hinc eam quoque lucernam Dei Prov. XX. 27. appellari; admiffa

ralitate

denique confcientia errante , necéffe effe, ut perpetuo Ícepticifmo exagi-

uemvis obligari ad agendum, quod ipfi

temur , aut inde fequi debere ,

) D

videtur, quod tamen Deus Ifraelitis przcipue interdixerit.

4

Solicite hinc

() L

diftinguendum effe ,. addit , inter judicium animi & judicium conícientiz,

n

cum non omne , quod judicet homo, fit judicium confcientix , & in opi-

p

nione ac fententia hominis poffit verfari ignorantia & acuyscía , & fic

& t

J

error Rom. L 21.. Qux omnia , uti folide & erudite difcuffit refutavit-

im

que, quem diximus, HERMANNVSWiTmsivs, ita eo minus duci-

n

litl

mus néceffarium, ad fingula iterum ex inftituto refpondere, quo clarius

h C

efl, totam hanc opinionem plurimum a quzílione pendere, quo fen-

Qfæ e

fu vocabulum confcientiz in S. Literis accipiatur, quz tra&tatio magis eíft

80

elle

fori theologici, quam philofophici. Addimus tantum, B. HocnusTzT-

P

TEzRvM noílrum (/) quoque eo, quo polluit, judicii acumine dubiis his-

fm

ce breviter at accurate fatisfeciffe. — Caterum hanc 'i.Pfam controverfiam

acriter quoque agitatam fuiffeinter VLR1 Cv M HvsgRvM , JCtum &,

RvanpvM ANDALAM ,'Theologum Franeckeranum, pluribus refert

Cur

CunaisTiANVS TuomwAsrivs (c).

tïpnalis (

4) In Commentar. ad 2 Timoth. I. v, 3. $. 15- 1I7. Opp. Tom.. V. p. 9I. edit,

Torit

Amftelod. A. 1673. & in Summa Theol. Cap. XXII. $. 15. Tom. VI. p.89.

Yoxium.

(2) In Collegio Puffendorffiano Exerc. II. p. 84-

Qam jf

(6)4 In Menfibus P I, App.—ïl.

IV.

tnr, np

H5 Wie

kUt vero dicamus, quod res eft, tota hzc difputatio facili omnino

Prout enim conícientiz vocabulum accipitur, error

V, v

ne.gotio componitur.

Tiüm fra

v$

in confcientiam vel cadit vel non cadi. — Neque non'potuit Coccz:

ita

T od

6

"

»B

7

ita pronunciare, ut fecit, cum conífcientiam cum fcientia eaque 'ce"rta/&

CC«

falli nefcia conjun&am poneret, eamque ut judicium aliquod homini cum

NNES

Deo commune confideraret, atque à judicio animi diflingueret eidemque

axime

opponerct.

Érror enim à fcientia & Dei judicio non poteft non excludi.

Hxc fi dantur, dari etiam debet, confcientiam ab omni errore efle iin-

MIS

munem. Eadem ratione confcientiz error adícribi haud poffet, fi, quod

cibuo

C«

PrTRvs Cnuauvixys (2) flatuit, Deus ipfe menti noflrz infidens,

Et fi

uis fi-

ertos

cumque ea intime diíferens, confcientia noflra diceretur.

entiant

militudinem , ab auctore libelli Gallici cui titulus, JLer Z/oeurs (5) ad de-

30 foril,

Ícribendam confcientiam adhibitam, fuam facere, atque longius, ac ipfe

admi 1

auctor fecit, extendere vellet , erroneum de actionum noflrarum mora-

ralitate judicium pari modo à confcientiz actu diftinguere deberet.

) erigi«

uod jl

(& PDe Religione naturali part. I. cap. IV

dite hinc

(2

Les Moeurs, edit. Londin. A. 1751. in Difcurfu: prxliminari

P. | XVIII.

(cientiz,

ubi ita: Z/ y a .dans ]e ceur. deux: vegious. diffincies : Pune. ef une. Isle un. peu

plus qu' a fleur. d'eau , l'autre. eft l'enu méme , qui baigne PIsle..— La. premiere

ün o

y, & lic

a uue furface plaue, dure d»' blanche ,. comme feroit ume . zable..du plus. beau

warbre de Paros. Cefl fur cezte. furface, que fouz gravés les faints precepzes de la

elutacit-

Jei naturelle.

Pres de ces caratleres eff ^ un- enfauz - daus. 1me . aztirude vefpe-

u$ dici«

&ueufe , les yeux fixés fur Pinfcription, qu'il las dv relit à baute voix : C'eft

Je Genie de l'Icle , ou. l appelle. . Amour. de vertu. — Pour Peau ,. dous ^ Isle

p darius

quo lélle

eft. euvironnée, elle cft eu. efféz- fujerze À. de. frequeus Jlux d* reflux z. de plus

doux Zépbhir fuffit pour Pagiter z. elle - fe. trouble , mugiz d fe goufle. Alers

mgs d

elle furmonze Pinfcripriom, om me vom plus les caratleres, ou m'euteud plus live

le Geuie. dMais du [eim de lorage venait bienzor le calme , la furface de PIse

:HSTET-

dub h-

forz du goufre plus. laucbe que jamais, &* le Geuie repreud jJàn emplei. :

«overfiam

o

JCtum &)

Cum primurn autem confcientia confideratur ut judicium hominis ra-

fionalis de actionum: fuarum cum legibus: divinis vel conformitate vel

difformitate, nemini non clarum effe debet, poffe id erroribus effc ob.

m eäf;

b

noxium. ta vero à longe plurimis accipi folet, qui licet verbis nonnun-

MT

9

quam differant , re tamen ipfa idem fentiunt. Neque eft, cur difpute-

tür, an per actum vel per habitum, vel & per potentiam definiri de-

uis enim non

beat; poteft enim his omnibus smodis fumi & admitti.

videt, penes quemcunque effe facultatem feu potentiam judicandi de adtio-

di onoo

rium fuarum moralitate, licet jam ipfo actu haud judicet , confcientiam-

gitin &t

de-

cci

qjue objedtive confideratam actum -qdicere., uti habitus nomine venire

[]

bet,

a

g

AC o

bet, fi fubjective fumitur, prout apud. quemeunque fe habet , vel magis

dicium 1l

vel minus de ifta fuarum actionum morali iodole folicitum ?

Sic ipfa

Neque t

quoque ratio, cujus affeclio eft confcientia, pro divería hac confiderandi

tem coill

ratione vel potentia , vgl actus, vel bhabitus denique dici poteft.

fumus, qU

ramus eif

ov

m 1 Th

Vti vero hzc fatis funt expedita, ita maxime id quzritur, quenam

CCamus ,

confícientic acceptio fit veritati confentanea , atque alteri praferenda.

verbi di

Neque tamen & hoc multum habet difficultatis , & facile expediri pote-

[: a'iüingu

rt. Cum Coccz]jr fententiam finiftra & vocabulorum & f, fcripturze

mente. fp

oraculorum quorundam interpretatione nixam argumentis evidentiifunis

buenda,

everterit Hzg MANNYS Wairsivs, fimulque clariffime evicerit , in

fcripturæ

facris literis confcientie judicium nequaquam à mentis noflrz judiciis di-

Quod f ;

ftingui, haud minus fuperfluum foret, ac à noflro inflituto alienum eft,

noftram quoque his demonflrandis impendere operam.

Licebit potius

jicat, ef

nobis hic ut evictum fupponere, f, fcripturz oraculis haud aliam con-

US, nop .

Ícientiz notionem exhiberi, quam quz prodita fuit $. V. quaque con-

Ícientia nequaquam ab omnibus erroribus libera femper ceníenda intelli-

quim pog

Confiderae

gitur.

PrzTrR1i CHuavviNi de conicientia notio per fe corruit, quip-

Quz

tie atoum

pequaenec à ratione nec à revelatione. quicequam babet præfidii.

vero magis ad imaginationem lectorum demulcendam, quam ad verita-

Tuítern jpí

tem adferendam fatis eleganter efficta Ífunt à recentiori morum pra-

am Q,Mis

confri

ceptore Gallo, cujus terfiffimus cxteroquin libellus occultum quoddam

virus alit , po&ticz licentiz abufui potius funt adícribenda , quam- feria

Cüm jofr

cenfura notanda. mo vero illa ipfa quoque haud difficulter ad. rectio-

Attua di

rem fententiam trahi poffent.

Ifàt w]

v maïm

C ovit.

Y darj

uamvis autem noflrz de conícientia notioni reliquæ' fic facile con.

jUtor d

cedant, haud tamen abs rc fore putamus, fi eam, cum vindicanda non

eret, Qm

fit, tamen adflruamus, &, quod folido prorfus fundamento nitatur, oflen-

9)time c

damus. Si vero ponimus, jadicium confcientiz diverfum eíle à judicio

cuit

mentis noflrz ope rationis fibi inditx lato, tum feretur aut ab aliquo,

quod eft diverfum à mente ipfa, aut à facultate mentis à ratiocinandi fa-

f)hT

cultate diftincta. .. At neutrum dici poterit. (æum enim hominis partes

ia q

conflitutive non nifi duz fint, mens nimirum & corpus, nemo vero fa-

fl Í

7010

nior conícientiam pro corporis vel a&u vel facultate habiturus fit

dicium

ia

H o

9

d i

dicium iflud ferri haud poterit ab aliquo, quod eft à mente diverfüm;

Sic ip(a

Neque etiam quisquam cum ratione dixerit , dari tertiam hominis par-

fiderandi

tem conftitutivam, cum id, quo nobis noftri rerumque extra nos confcii

fumus, quodque mens dicitur, non poflit non effe unicum. . Non igno-

ramus eífe, qui hominem ex fpiritu, anima & corpore , locis f. Ícriptu-

Suinam

rz r DIheff. V. 27. & Hebr. IV. 12. nixi, conflare putent, fed ut. ta-

alereh.

ceamus ,. optimos interpretes fpiritum in habitu mentis ex operatione

diri pot

verbi divini oriundo ponere, adeoque non ut diverfum fuppofitum à men-

te diüinguerc , nunquam certe in f. Literis improbis & irregenitis cum

fcz'xgmïæ

Jentiltunis

mente fpiritus tribui videtur , quibus tamen conícientia omnino eft tri-

buenda.

icerit , in

Deinde & ex Matth. X. 28. clarum eft, fecundum. ipfam f.

E

Ícripture doctrinam, hominem nonnifi ex anima & cor

pore conflare..

udicis d-

enum &i

Quod fi verb poneretur, id quod confcientie nomine in homine de ipfo:

judicat, effe ab ipfomet homine diverfum, qua ratione P& r& vs Cuau-

bt pots

viNvSs confcientiz judicium ut Dei actum in homine , Auctor vero Gal-

jfiam cot

lus, non tamen ex animi , ut videtur , fententia , fed per fictionem ali-

2que con-

quam poéticam feu profopopoeiam. ut Genii cujusdam actum in homine:

Ya ante)

confideravit , ponitur certe aliquid, quod nullo: vel rationis vel experien-

ult, qu]

tiz argumento confirmari potefl, & ex quo inferri potius deberet, ho-

j Qu

minem ipfum confcientia deflitui .quippe-

uz fic non ipfius fed: alius cujus-

ad Ya*

i

dam entis intelligentis à fe diverfi actus

uturus effet. Si veró, infiflen-.

rud m

- quoddum

do confcientiz fignificatui grammatico,, ipfius judicium: commune aliquod

cum ipfius hominis tum alterius fibi conjuncti & im fe agentis. a7roré-.

um feria

Ae7144; diceretur, concedi tamen deberet, tunc, cum hominis. judicium

a] o

errat, vel ipfam confcientiam erraturam , vel confcientie judicium , licet

vel maxime homo: ex confcientia

judicare fe fibi videatur, eo cafu plane

non dari, ficque nullam perfpici rationem , cur hominis menti talis ad--

facle co

jutor datus fit, cujus tam exigua in ipfo juvando, ubi maxime opus ha-

;canda non

beret, effet poteflas. lítun: vero confcientiz fignificatum grammaticum

L

optime explicuit, & ad genuinum e

]

us vocis in Philofo

tur, O Cfl'

phicis: cogceptunx

; j judicio

applicuit PuiniPPvs à LiumsoncH (a).

Ev aïxquO,

(&) In 'Theolog. Chriftian. Lib. V. Cap. II. z.. pag. 577- ed. Amftelod. 1755.

ia E

ita differens : JDi&a efü cou[oieuria , uti d?* graca vox cvveldusis , 3uafc cuna

alio fcienzia : nom quod bec fcientia quafe cum alio. nobis fiz communis , fed quia

nmis Püïtes

yo V0

bomo refpetiu acionum . fuarum dupliciter confiderari potefl : vel quatenus ali-

quia fa&iurus of , aut fecit ; vel quazeuus de eo quod fatturus ef, vel feciz , ju-

5 ht Wdl-

dicium

dictumi

T

7

"FO

xo

iM Ó

0

quafi diflin&us ,. aliquia

4

cient, & de

diciuth f?rt ;

d iza eonfiderazur. à fe ipfe

aci

quo D

h

mo de actio.

m

f

ü&o judicans.

Eft iraque cou[cientia

dus judicii practici ,

tiim

[

[

el approbaz ,

vel damnuat.

i

ibus fuis feuzenziam ferz easque v

V.

*.

tll

Mi

Verüm enim vero majori forfan cum fpecie conícientia mentis facul-

qifid

X facultate ratiocinandi dinflin&a, cui hypothefi plurimum

tas. dicetur ,

i6; F

i accedere videt

ur ex eo , quod multarum veritatum uti theoreti-

prafidi

alium notitiam quandam infitam

gevm

carum fic vel maxime practicarum mor

dul

Sunt hinc, qui fenfum vel com-

nl

dari, negandum. nulla ratione videatur.

dn i

munem. vel moralem dictum à ratioge diftingu

unt, quin & eidem oppo:

&as confcientiz ab actibus

Gefe:

nunt; quod dum faciunt , non pofl

unt non àa

lm

[

lex confcientiz dictamen admittere,

rationis quoque diftinguere, vel dup

Dyg

LI

Licet vero haud negemus,

Tlate

quod ab utraque hac pendeat animi potentia

ineffe hominum animis proclivitat

em ab i pfa

natura ingenitam , curm iis

blgj

dieif

veritatibus, qux & fcitu maxime

funt neceffarie , & íua peculiari qua-

[/ p

ecta animo Præfentes fiftuntur,

dam evidentia radiant , flatim ac per obj

i

H

fine examine aliquo fi

ngulari affenfum prz-

& Qu

& confpiciendas fe præbent;

bendi, tum &, fi boni malive ration

em habere videantur, illud appetendi

felen,

(a) & Philofophi (5) no-

[ 7l

[

hoc averfandi , quo fenfu nofiri & 'Theologi

nfitam, dudum admiferun

t: tamen hoc ipfum

titiam , quam dixerunt ;

adeo non rationi opponen

dum effe videtur, ut potius id fit, quod ratio-

Sen

hzc obícurius animo obverfantia majori cum

nem vel maxime excitet, ad

turi) H ab

urz etiam rationalis infünctus atque

cura examinanda, ipfosque hos nat

qu* lerior

Ex quo P]

ane conficitur, ne fic quidem con-

impetus recte regendos-.

reimy

fcientiam ab omni errore immu

nem femper- futuram. Quum enim detur;

t vj ob

multo omnino magis dandum quoque

rationis iudicium-poffe effe erroneum,

n [efö I,

iratione moderando, errari poffe.

erit, fenfu iflo vel communi vel morali,

Püüquamg

m adducimus , qui pre multis hoc argumentum

£etidi aj

(a

Ex pluribus unum tantu

MvSEvM. in Introduét. i 'Tbeol- Cap. IL. $. 19..

diftin&e expofuit, D. J O.

P Oümüdm

ubi optime docet, neque acu primo , nequ

e multo. minus. actu fecundo;.

g. de exiítentia Dei; infiram ,

ïtilur :j

fed tantum potentia proxima dari notitiam, v.

boc eft talem, quz fimula

c termini apprehenfi funt,

ipfo actu fefe in nobis exerit.

Omdff Ildm

Caterüm de qu£

ftione utrum

fenfus moralis à ratione diftinguendus fit, an

TERVS í

omnino conferendus S.R.D.D. FARER. quem & Colle-

c€um ea coincidat,

(.ü) 171' Cg;

am & Patronum veneramur fingularem , 74 aca

dem. Reden über die Mofal-

ntiar

Theologie P. II. pag. 589.. $- 14- Jeqa-

(2). Non excitabimus eos Philofophos ;

qui ab hac do&rina paulo ali"ehibres

effe videri poffent , fe

d fingularem tum notitie infitz, tum

inftinctuum.

Qu

etiam moralium patronum;

Celeb. nempe CHRIST. ÁvG. CRv$SIvM.

Ka

TU ten

qui

G o »*

II

NVE

qui licet notitie infite plus etiam jufto tribuat, & ex fenfa morali confcien.

Y 4

tiam derivet,eam tar;en adeo non à ratione fejunpit, ut potius eidem hanc

à fenfu morali ortam & profectam totam demandet, dum zg der Amveifung

vernünfiig zu lebeu $. 131 & 138- ita diflerit: Der. Gemiffeus- Trieb iff ein

vtis facul-

narürlicher Grund -'Trieb , melcher uns antreibet , dasjeuige , vwas der gotzlichen

und menfchlichen Vollkommenbeiz wefentlicb gcmes if , aus Gebov(am gegeu Gorz-

prxïimum

zes WHllen , wum unfrer Dependenz millen von. ibm , u beobachzen , uud. wiedri-

tlieotsti-

getfalls feinen. Zorn. und Srraffén zu fürchren.

Wir merken bier zugleich an ,

m itam

daj! es deswegen. allerdings eine augebobrne Idee von GOtz gebe. — So of? fich dern-

«e com-

sach der. Gemiffens - Trieb bey euwem. Menfchen voirkfam . evzeiget , fo. zroibez er

lem oppo»

den Verflaud an; die men[cblicheu "Ihazen mitz dem in ibm gebildeten ttatürlichen

Gefez su vergleichen, uud nacbdem er fucb. der. Uebereinflimmung mit. dem[eiben

p as

bemufit ifl, oder nicht, nachdem fínd aucb die Hürckurgen davon unzerfcbieden.

admittete,

Da; :daber enzflebeude Urzbeil des Verítandes aber von der Moralites unjerer

HÀr macbeu alsdenz allezeit einen

| negemu

Thaten pflegez man das Gewiffen zu nennen.

Jyllogififchen Scblufi , nemiic

b welcbe Thaz fo oder fo befchaffen ifü, oder micht;

die ii rechz , oder unrecbr.

Nunu aber. ift diefe oder. jeue Thaz fo befchaffeu , oder

yiori qui*

nicht.

Darum ift fie vechz oder unrecht. ——2 IHeil feruer der Verflaud ,meun er

s fifiuntur,

übel gebrauchz und augervobuet wird , in Irtbümer verleirez werden kamn ; fo konm

es aucb gefcheben , daf) das Urzbeil , wvelches swir ueber die Moraliter unferer Thbarem

aum prt-

T Petendl

fallen , unrichtig ift. — Daber bei mau. das Gemiffen in das vicbtige nnd irrende

Gemiffen ein.

i (6) no-

IX.

f-

hioc iplam

uoö Wti(]-

Sed nimis forfan diu hefimus in his levioribus, iis nequaquam immora-

majoff cum

turi, fi ab aliis ex inflituto omnia tractata meminiffemus. | Szpe etiam ea,

LiD&US agque

quz leviora funt , minus tamen exercitatos perplexos reddere folent. Pro-

gredimur jam ad quzxfüonem: an & quz tribuenda fit erranti confcien-

uidem cof

. enim detuf;

tix vis obligandi? Nemo nec brevius nec magïs perfpicue hanc quzflio-

nem refolvit B, Rorsrremo noflro,

ui in Thematibus L. L. C. L

;dumrquüque

'oftquam fundamenti loco thefin pofuerat $. XX. : Confrientia vim obli-

andi habet nom ex fe , fed ex lege, quam dithitat , cujus praeco eff,

entüm.

(p. Il

b

poftmodum $. XXII. pronunciat : Conftientia erromea negative obligare

41

dicitur , h. e. non quidem ad faciendum , quod ea di&litat , fed tamen ad

4

g fecinoo

n2

if

Mdfa

omittendum contrarium.

In eandem fententiam abit B. HocusmE T.

n

ggbi exerit

at

T£eRvVs(2), & alii viri do&ti paffim.

gen(tus Ib

Colle

(a) Iu Colleg. Pufféudorff- Exerc. II. $9. 27. not. b. pag. 83, — Alii dicunt, com

fcientiam , non quidem obligare , fed tamen ligare.

üþ

"ET MW'*'*;"

X

í

jjgioré

€

Í

0a

uamvis vero hzc fatis PoiI;nt

.e. clara iis, quibus & ärgumentum

nfi

a

M»

& artis terpini familiares funt;

.tamen haud erit fuperfluum, aliquam

Q

B a

illis

[]

12

v

D

3llis addere illufirationem & vel maxime etiam , quo iífla afferta nitantur

[/7/

fundamento, fignificare. — Ofnnis nimirum obligatio determinata & de-

[7

Soli itaque

finita ad aliquid agendum vcl omittendum eft effectus legis.

patet, confcientiz

FOZ«

legi proprie vis obligandi ineffe poteft, ex quo ipfo

3

noflre actum ; prafcindendo à lege, quam applicat,

nullam producere

£

obligationem , quod nifi ita effet, fuo quis acta legen: fibi daret, obli-

da

cum tamen omnium confenfu nemo fibi legem

p

gationemque imponeret ,

ferre aut fe ipfum obligare dicatur.

Quodfi itaque confcientiz vis obli-

tll

4101

andi tribueretur propria , ipfa etiam legis nomine venire deberet, in

1u

li

quam fententiam incidit Pu r 1PPvs àLrwsoncm,qui confcientian,

3)

revulam actionum fubalternam vocat, idque fpeciofis omnino argumen-

u

tisadftruere conatur (a). Sed licet facile demus, legem vim fuam obli-

fi

gandi non nifi mediante confcientia, ipfiusque quafi miniflerio interceden-

L

te, exerere poffe, quapropter & vis obligandi, uti principaliter & origi-

7/7€ilJ

Vk

cy**

dit,

narie in legislatore, infirumentaliter vero feu notionalit

in lege , ita

01

miniflerialiter, tefle eodem B. Rogsrrmo ib. C. IT. Th. X., in con-

Ícientia effe.dicitur: tamen ex hoc ipfo etiam patet, conícientiam legis

1tio

fin

rafionem , quz obligationemn pariat, non habere, neque vim obligandi

exerere,, nifi quousque & quatenus legis verus prxco eft ,. & minifteriali-

() n

ter obligationem aliunde proficifcentem animo promulgat. Cumprimum

f

enim ut lex, quantumvis fubalterna , confideratur, & ipfa obligationem

n

Can

producit , illud abfurdum inde confequitur,, ut cafu, quo errat confcien-

yiru

tia circa rem lege przceptam vel vetitam, homo . ad contradictoria obli-

lu

gari, & ex obligatione etiam agens tamen peccare dicendus fit; quod

tani

ipfum LiwsoRgcHIVvs admifit, (b) & admittere etiam debuit. — Cate-

UWQ

rum non negamus , excufari adhuc poife fententiam Limborchianam , cum

WO

Àv

vir docliffimus, uti confcientiam legem tantum fubalternam- dixit, ita.&

5

obligationis vocabulum nequaquam rigorofo fenfu fumfiffe videatur. Mul-

feqi

to certe mminori cum circumfpeäione pronunciavit , & in errorem abripi fe

Cu;

paffus eft Cel. Pera& vs Agr waAnDT, Profeffor Gryphswaldenfis, cu-

hij;

reumentationes, licet Geometrarum in morem concatenatz comparee-

1

jus a

D7

ant,

á

acili tamen 'nc;got'io-dil:uuntur (c)

Ei*au,g

€ o

(2) In 'Theol. Chriftian. L. V. C. II. $. 3: quo loco ita vir dodiffimus : Ex-

[

bifce liquet , con[cientiam non e[fe a&tiomum noftrartm legem fupremam. féd fubal-

&

zermam. — Habez euim felegem fuperiorem , à quá zanquam norma . fua dirigitur,

divinan. tiempe , frve a fit maruvalis , cordibus bomiuam in[cripta » frue vevelaza.

iC

e6£&

E

i& o ME

13

yantut

dicer autem divima fupvemia aiomum noflrarum rcgtila fez , mom temen ad obt-

guium nos fleere , neque atizo

mibus uoffris applicar? pozeft , uf iutercedente con-

:&de'

feieuzia uoflra , que de leg?s feufa perfuafa, caza fengulis fuis acijouibus

applicet.

l itaque

Lex enimi won coguita ad objequizm . fletiere nequiz ; dv cazemus zauzum

jj

e&ere

clentig

porefl , qazemis cognita cfl , ac per conféquens quazents cou[cientia illius cognirio-

vlucere

aic efdl imbata.

Có/igat quidem lex femper , id efl , vim ac ju$ Labet. bomines obli-

L

d

ominis necligenziam fü&lsm fez, ut legiy.

-Obii'

geudi , anodo clare fez revelaza , licez pev

g*

care revelaze n0z:3109 20 Lbabe.

[2 ET

que aäfgue voluntaria bominis culba iguorari

l legem

monu porefl. Artamen fieri uequit , ur Lomo ad legzs obfequium. fle&azur , sfr qua-

is oli-

zenus legis cognitionem baber ; quia dex uorma eft puélica d?* generalis, que per

get, i

normam cujusque fpecialem ejus a&iouibus accommodari debet.

Solez id egregie

Jentian,

illufivari exemplo nenfure puélice , quam magiftrazs conflituiz , qua zamen. ue-

30 fua menfurare potefL ; fed requivitur , u umusquisque privatam Lbabear men-

rgumm-

-

Juram; ad publicam adcommodatam , qua domi fue utatur ; que t publice con-

m Oblie

formis fiz , re&a eft , [idifformis, prava.. Interim nibil porefl juxta publicam men-

- furam metiri , uifi adbibende privazam fuam muenufuram 5 do* quazeuus ea publice

ercedet

meufme conformis eft , eazemus eziam omnia. vette 3neritur 5 quazenus.dó ea vece-

& origi-

dir, eazeuus prave meritur.

e, a

(9) L. e. $. II.. Vbihzc leguntur: JHud aurem flatuendum , licet:obligarus fiz bo-

in cor.

2u0. [equi judicium confcientie , eziam errouee , un zamenllums.qui.erroueg cou-

m hg

fcientie du&um fequizur , 3umuuem e[fe .à peccaza.

glr]zgandi

allaril-

&c) In: differtatione, d. 22. "Mart. 1724 publice defenfa, cui titulus * JDe con-

feienzia errauze ejusque obligazioue.. Oppofita eft hzc differtatio , nuper admo-

npfmum

:dum ad noflras delata manus , fümmo Viro , noítrz quondam Vniverfitatis

stionem

Cancellario B. PFAFF10, quod ipfum Prefamen nos.docet. .Male habuit

conicien-

virum do&iffimum hujus in differtatione : de precibus Chrifli pro crucifixori-

otia obi-

