t dictamen, & ifli quidem obligationi jus quoque ineft , cui in aliis re-

meceliars

fpondet obligatio nos haud cogendi ad faciendum , quod noftrz con-

& df

Ícientiz dictamini adverfatur: ita pariter ex iis , que fuperius difputata

Tis jori

ade0 aq

funt, clarum cít, confcientiz erranti licet defit obligatio pofitiva , tamen.

ineffe hanc negativam , quz haud minus ac in re&a jus progignit , vi

£iüs Pugï

cujus exigere poffumus ab aliis , ut ne nos cogant ad ali

ter agendum, ac

Wt dicer

animi noflri perfuafio , qua lege divina acliones nofíras regi putamus,

qic nos

tque fic quidem prafidium adveríus coactionem &

a,

agere nos jubet.

vim aliorum erranti confcientiz cum recta'eft commune, ea ratione, ut

conlcient

neutra legitime adigi poffit , ad confcientiz decreta per actus ipfias di-

fnus , Vdf

ctamini contrarios violanda, atque omne ipfius imperium excutiendum,

Potius ip

hec fola vero prxfidio etiam munita eft, quoad actus fuos fecundum

cele(lif

conícientiam fufcipiendos, ita ut illi ab aliis legitime impediri nequeant.

Qbmatos

26* öï I

$. XVH -

ïlündi 'pr;

V

Tümvis [

Neque hzc differentia .nullius cenfenda eft effe momenti, Quando

ibus in diffentientes in religione quaftio

Utda fla

enim de magiümtu ipüusqüe jur

infütuitur , facile intelligitur , ipfum illud difcrimen quam

imaxime eífe

attendendum. Qlodü enim daretur, conícientie erranti eadem compe-

tere jura, qux rectz, fequeretur omnino, id quod BAv 1.1vs etiam pro-

bare intendit, tolerantiam in religione univeríalem admittendam effe, &

*

Sed (

nontantum neiminem cogi poffe , ad aliter ag

endum ac confcientia di-

Monem y

Gtitat,

X o UM

2j

fio ji-

Xtitat , fed nullius quoque libertatem in profitendis fuis dogmatibus aut

! nollti

exercendis actibus religiofïs babitis » quantumvis civili focietati pernicio-

ntr fe

fis , conflringi aut circumfcribi poffe.

(Eis enim nefcit , quam ferax

am X

fit ingenium humanum errorum portentiffunorum , omnid publicz tran-

wti fus

quillitatis fundamenta fubvertentium , quod fi tolerandum effet , ipfum

b deie-

focietatis vinculum diífolveretur , deque ommi imperio actum penitus

loc t2

effet ? Non provocabimus ad antiqua exempla , aut etiam recentiora ,

) najus

quo Anabaptiftarum Monaflerienfium furor referri debet , cum recen-

', qui-

tiffima proflent , à Jefuitarum ordine exhibita , qui pro pefülentiffimis

js Con-

doclrinis , certum reipublicz interitum minantibus , millies profcriptis ,

am, ha«

fempcrque impudcntiori audacia revocatis , tanquam pro aris &

onfciet

focis pugnant.

Hzecine toleranda quis dixerit à Magiftratu , cui fic

aliis te-

neceffario pereundum effet cum ipfa publica falute ? Nonne fic flatuen-

rz con-

dum efftt, jura conícientie errantis ipfis confervationis noflrz fan&ifli-

ifputata

mis juribus effe potiora ? Miramur BaAvrivw, Philofophum cxtera

, tamen

adeo acutum, non fenfiffe, telum hoc, quo adverfus Pontificios incau-

gnit ,M

tius pugnavit, ab his adverfus fe multo majori cum vi retorqueri poffé,

jui, àc

ut dicerent: tu negas hunc ineffe verbis Chrifti fenfum , contendis-

yamus,

que nos in errore verfari , qui ex illis jus perfequendi hwreticos , vi

5

m &

armis , fuppliciis , deducimus . fimul tamen afferis , eadem effe jura

jone, u

conícientix errantis , quz recte ; five itaque erremus , five non erre-

pf l

mus , jufta erit noflra perfecutio , ficque vobis nulla fiet injuria , quin

jendun

potius ipfi debebitis fateri , agere nos ut homines probos laudabiliter,,

cundont

Ícelefliflimos futuros , fialiter ageremus, imo vero etiam ipfosmet vos

oblisatos effe ad hzc omnia fine oppofitione fuflinenda , cum jure fuo

queantx

ageuti nemo licite refiflere queat.

Ita inconfideratus fervor libertati fen-

tiendi przfidium quzrens, latiffimam portam aperuit delirantium quo-

rumvis licentiz,-jura etiam [acratiffima, fi viribus fuerint fuperiores ,

falvis etiam juflitie legibus , pedibus'proculeandi. Omnia enim ha ab-

(Eandb

furda ftante ifla hypothefi non poffunt non admitti,

o qüæ

[ito

ffe

yume c

ff. XVIII.

; cop"

ia po

Sed opus haud fuit, ut argumento ab abfurdo defümto hanc opï-

l Cüei &

nionem profiigaremus , quz per ea , qux íuperius adftruta (ünt,, jam

;lgnïiä 10

fatis

Qhtat,

26

$ o "

(

fatis fuit evería. .. Applicemus jam ea ad magiftratuum jura in eos , qui

in religior

s areummento à do

o

&rinis pu**ol'ice receptis diffentiunt.

rum autem eft, uti nulli homini , ita nec fummis Imperantibus,

jus effe

offe , ad quemcunque & qualitercunque errantem vi cogendum , ut

contra conícientizg dictame

acra

2

cum erranti etiam conícientix obliga-

c:öu

tio, quam.negarivam diximus, infit , que ipfa jus erga a

lios, hoc vero

obligationem i aliis fibi refpondentem , neceffario involvat

Cogere

v

enti

tí

enim aliquem ad agendum contra coníci

am , eft cogere ad peccan-

(

dum , quod quomodo fieri poífit fine peccato plane non perfpicitur.

ftt

Cavebunt itaque fibi Magift

ratus Dei reverentes, ne in hujus generis ca-

o in eorum. vlolenta

tentu

fibus pote&ate füa abutantur , quod fxepenumer

rcïpuh

coércitione fieri folet , qui confcientix caufa vel militiam detreclant, vel

entes y

juramenta praftare nolunt ; licet non. negemus , aliquando etiam fimula-

T05 fer

tioni in his locum effe , quz tales homines duplici porna dignos redde-

tr lg

rct. — Aliter autem omnino de juribus Magiftratuum pronunci'and;um' eft ,.

( ad liberum actionum ex conícientie dictamine fufcipiendarum exerci-

Dodis

tium refpicitur, cum conícientia errans in his nullo jure gaudeat, adeo-

Billatg

petere

que & nihil obftez, quo minus Principes falutis publice cauía errantibus hoc

etiam f

exercitio interdicant. Attamen& hic quoque neutiquam ab imperantibus

io ftatuendum, & temere de ejusmodi etrotibus deciden-

fütes aq

pro mero arbitr

dum eft, cum facile fic fieri poffit, ut error potius fit p

enes ipfos, ne-

!üo ma

Cum

mulo ,

quaquam vero penes eos , quibus agendi libertate interdicitur.

Tnferit

enim conícientia fic per errorem erronea declarata fit recla , hxc vero

Quod

uti obligationem ita & jus habeat, cui in aliis , ne intercedant , obli-

gatio refpondere. debet : pal

am eft, peccatum eo caíü ab ipfis committi ,

mbfs Y

Y (gr

eo gravius füuturum, quo facilius error . evitari poruifïet. Summa i:2que

mill,

etiam in his circumfpeclione opus erit füummis imperantibus; ut non fine

& nifi de erroribus, quibus fe opponunt, eorum-

*

Tül]] co

graviüïmis rationibus,

iciant,

que nocivis fequelis plane fint convicti, confcientiisaliorum frena in

)

& in jura foli Deo refervata involent (2). Non facile autem errabunt ,

fi folicite examinarint, an errores , de quibus profcribendis confilia in-

eunt , reipíai quoque faluti publicz , cujus etiam Íolius gratia imperii

poteftate utendum eft, adverfentur, quum nulle omnino leges divinz:

H

X

fed n

vel naturales vel. revelata cigl'em: contratig effe poffint.

s

P 1'10, W

(2) On;xli;

WA 9 À

MT

$, qtll

. (4) Omnino huc pertinet. prudentifimum Lrvir Hjf. Rom. Dec. IV. L. j.

C;?I

effatum: INibil in freciem fallacius eff , quam prava religio, ubi Deorum Na-

xien pratend zur fceleribus ; fubiz amimum timor , me fraudibus bumanis vin-

j

lT

NIv

ffe

dicaudis, diviui juvis inmniflum aliquid videamus.

m , Wt

abliga-

oc Nto.

| $.. XIX.

Cogcre

*

peccan-

Conficitur ex his, caum fummi imperantes nor poffint aliquem .co-

riicitur

onerts C

gere ad agendum contra conícientiam , poffint vero vetare, ne füb ob-

violentà

tentu coníicientix actiones edantur, aut doclrinz diffeminentur , faluti.

rcipublice noxix vifz, penes ipfos quidem non effe facultatem diffenti-

lat , vd

m f"

entes vi ad faniorem mentem revocandi, effe tamen poteflatem, refracta-

9 fedde-

rios terris fuis expellendi , imo & in eos ponis animadvertendi , qui con-

tra leges in civitate promulgatas agere haud funt veriti, licet libera cum

um f

facultatibus fuis exeundi facultas ipfis data fuerit.

Neque hzc jura Ma-

m cid-

giftratui, qux nonnullorum fuit fententia, circa eos tantum errores com-

t ao

stibus hot

petere exiftimamus , qui legibus naturalibus adverfantur, fed vel maxime

etiam ftatuimus , prohiberi quoque poffe errores adverfus revelatas veri-

yerantbus

tates admiffos, quippe quibus & Ecclefia & ipfa etiam Civitas

ma*gno

s deddtt-

fuo malo turbari poteft & folet.

Interim tazmen id facile largimur ,

1'()[05 , W«

multo majori hic circumfpectione opus effe , ne injufia. confcientiis vis

x Um

inferatur, & Magiflratus temere flatuendo gravi fe peccato obftringat.

, lac vtto

Quod de Atheis & Epicureis quari hic folet, alieno omnino lóco tractari

nobis videtur, cum in illis confcientia errans adeffe dici nequeat ; qux

non concipitur , nifi Dei ejusque huic mundo providentis notione 'ad-

m 'mquc

miffa.

quam etiam deb

Hifíce igitur hominibus nequa

i

grnod i

rui confcientia errat, deberi oflendimus.

etur , quod iis , qUuOe

. nj

XX.

A eribunto

$.

; conrlü

4 m

i afia imF?m

! )eg " duv

Video etiam quri ,.quæ fint jura conícientiz errantis refpectu Der,

fed ingenue fateor, nifi hoc vocabulum fenfu fumatur admodum impro-

qufe ne redz quidem jura, V

prio, mne nulla plane concipere mihi,

2

1

) Qrin»

28

$W

?

in Deum non cadit lex, ita nec obligatio in ipfo cogítari

poteft, quz ta-

men ponenda effet ,

fi in homine, Dei refps&ta,, jus al

iquod vere tale

Chriflum partz jura hominibus gratiofc

daretur.

In regno gratiæ per

funt collata, facile etiam ad hominum conícientia

m applicanda; fed hzc

tractatio non eít hujus loci.

Id unicum addimus , cum tam fan&um

nobis effe debeat conícientie dicktamen ,

ipfiusque tanta fit vis & ad

dimur,

declarandam neceffitas ,

fidem, qua xternx falutis participes red

fummo omnino cuivis annitendum effe ftu

dio, ut eam , quantum ficti

potelj, adjuvante d

ivina gratia per preces ard

entiffimas efflagitanda, ab

Recte enim confcientisx

erroribus liberet , & immunem confervet.

nec ab ipüus dictamine vel minimum reeeden-

cumprimis fludendum ,

dum, ut præclare ait CicERO: /n ommi vita

fua quemque à retia con-

Caterum quo

fcientia. transverfum.

unguem mon oportei difzedere.

appoüte admodum veterum nonnemo

animo in errantes efle nos deccat,

mifericordia po-

definivit : Quicunque , inquiens , à vtero aberraní,

iju;, quam odio, digni fun

[

Non enim hi vel caplantur , vel labua-

tur volentes , fed bomi

forftan du&ii cupiditate, etfi alioquin

Y

gualenzmgue jz'nt f

judicio falfi , conceptis opinionibus ,

pertinacius ligrent.

T. ACN T UN.

q

exy

219

x Ua

ab

TOE

Se

p2

R

hY

-:äfg»

i

W

£

& ^

»

N

CÉS

&

j

20

/

/

*«

T

E

,

UNPXS

z

N

R

:&

p6

-—"Ó

E N

u

Y

z2

|

,

C:.

a

x

Ia

—

—

(

i

^

*

AT

d NY

XX

us

-

vas

m

EU

d

a

BCl o

—

Bu

Ia

Wee m

———————— À

-

$

g

*

m

VE

N

N

"

t

.

d fen

P

E

L r

AA -

5

72

z

T

n

z

2

ov

x

2

",

d

3

N

W.

5

VE

7É

1

*

:

i

T.

W

2

L

P

A

E

*

r

|-

-

»

-

ind

i

Hss asss TIBERCSERIIECEESSSE ERN LE

ia

ER

i

m

-

-

3

i

-

"

d

,i.«

um

-

EL ERE

E

*

-

n

-

—

m

-

—

—

SÁ

z

m

m

o Aimh

»

3j

g

"

x

«

v

^

.

J*

E

2

*

— d

wm

MX

ia

-

R.

i

»

*

s

E

"

RR

zi

p

EU

-

.

z

ls

we

ss

d

-

-

À

"t

z

-

N

z

N

:

Kis.

P

£

o

»

*

»

*s

"J

^

A.

x

E

U as As

-

A

N

*

E

*

:

p

-

&

s

1

*

£

x

s

x

s

A

o

-

i

«

E

"

P dy

a

t

m

4

E

s

5

—«

s

—

Is

A

i

RA

p d

E

J

x

j

k

S

u

3

P

as

:

p

*

T

23

E

E

/À

.M

dr

s

-

*

v

"

P

LT

E

S

LUS

A

EVR

rj

s

[3

g

Y5

,

-

j

u

i x

3

WeN

A

"

3

*

Mu

T

5

ET

N-

*

3

i. -

s

-

——ÓÀ

"

—

a oesas ag ii du

——

eacd

La

d

as

ü

RUA

——

"-

E

o n d

-

E

-

u

M RR

iE IRE

T

piista

$* 7«

u

E

u

T ANS

E

us

"a

I

*

m

"

me«

n.waw

-

rhge-

R

ukgess

m

-

g

-

ES

T

-

?

—

»

a

:

T

T

E

-

3

-

W.!

-

AA

:

Es

hs

o

2

E.

T

-

dQ ass

X

-

ss

E

Ls

T

-

ET

Á

LL TLT

o b -

&

ij

DISSERTATIO MORALIS

Mi M

o

li

CONSCIENTIA ERRANTE.

B1VSQYSE

—,".,

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

r

OBLIGA'TIONE ET IVRIBVS

,

QVAM

e

DEO CLEMENTER ANNVENTE

:ï

äi

ERESIDE

ää

CHRISTOPH. FRIDERICO

SCHOTT

S

SS. THEOLOGLE DOCTORE ET PROFESS, EXTRAORD

um

PHILOS. PRACT. ELOQV. ACPOESEOS PVBL. ORD

CONTVBERNII ACADEMICI RECTORE;, ET SCHOLARVM

e

LATINARVM SVPERIORIS WVRTEMBERGI)E

PEÉDAGOGARCHA,

*

AD CONSEQVENDOS

SVMMOS IN PHILOSOPHIA HONORES

a. d. XI. O&obr. cloloccrxir.

IN AVDITOR.IO IVRIDICO

PVBLICE TVEBVNTVR

CHRISTIANVS ERNESTVS. BVRK, Nyffenfis.

IOANNES IACOBVS HELFFERICH , Goeppmgenf' $.

SERENISSIMI DVCIS STIPENDIARII ET MAGISTERII

PHILOSOPHICI CANDIDATI

ä

TVBING./'/^t

IMPRIMEBANT, COTTA & REVS

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com