bus fuis., d. 6. Sept. 1746. propugnata, non ex inílituto fed ws iy mugodo

tantum data affertio , crzcifexores Chrifli sniuus peccaturos f'uiffe , fe ipfum mou

fi(; qUOd

erucifixiffeut , Jicetz crucifigendum putaffeuz , quam peccariuz , ipfum crucifigeudo ;

íOGUe

uo de in fequentibus difpiciemus.

Hanc fententiam refutaturus Clar. Dn.

m , cum

HLWAR?D T data:opera.de confcientia-errante ejusque obligatione fcripfit ,

& inter alia etiam affeverare haud. dubitavit, obligatum efle hominem , ad

1Xit , iïa K

fequendum etiam .di&amen confcientiz errantis. Ita enim $. XX. pag. 14.:

tur. Mu

Cum jamy, inquit, Deus omuibus Loz vinibus per rationem , obligationem impofuiz

n abripiie

anaximam ad attioncs ut legales , d* $onas cognitar perpezrandas , do* ad. illegales

den j5, 0l

é» malas. veprefentatas aClioues omiztendas ($. 31 - 15-) d& bomines ex matura

anine fue mequidem aV :er agere poffuut ($. 12.& 16.)» fequitur. inde quam

prouiffine : bomines quoque maxime obligatos effe , .ad ilar adliones. perageudar

€ omirtendas , quas per. judicium erroneum uz Jegales 4e àouas, auz u allegales

4o* amalas dererminartar , fibique bac vatioue fub perfuafione veri repra[ensarunt

musz E

XS. 19.). Affumamus 1odo : Deum uon velle, ur bomiues fecundum . fuzm . judi-

j (ii

)

«ettitn evvotieum qoraliter ogaut , d» afferendum eff :- ip[ftin -velle, uz aciioucs per-

; d s

gt

agauz, quas us 108las .* illegales .cognofeuur , dv a illas eousie emitianz , quas

T

Y

utr

Lt

If

^** c »»

uf-.. bonas ac legales fibi repra[enzanz. Dices

mn*äm.gu; quoque eft : Deum velle ,

J

ur bhominues , ecundum fumn cogniriones: do* pevfuoftonem , Dei , creatoris. fui ,

"

imperfeé

lum qui neque fan&us

&f

gloriam negligauz , ipfumque uz eus quoddam Jazis i

fclt

neque juftus cfl , fibi reprajenteuz 5 ut fauaz

n i

J

citatem d9* imperfediones. que-

hf)z(

ftn

rere, d quod miraudum , babirzum peccan

di , couwa Deum do fuam propriam

cauirere debeant.

Quis pozeff bec unquam . cum -effeuzia

ftre

félicisazem agendi , fibi a

Dei omuium per[ectiffrina

&

cum uatura animic bumane coucilhare ? Suutne bec

(i

[e

tra

omnia quam maxime abfurda &* cousradié

loria ? /Egue proinde abfurdum dv cón-

lu

zradiclorium quoque effe debez , afferere , Ioeum 102 velle, ut. bomiaes Jfecundu:n

p

2

uUam UHa-

Juum. erroueum judicium agauz. — Sunt 1.

ue bomines ointiino obligati

DEJJ.J

é

9* legales ,

a

xiue , ut aclioties etiam fecundum judicium errou. um modo uz bonas

vel uz malas & illegales dezerminatas ?* aguitas priori im cafu perféciour quame

dilz'gentiffimp, pq/l'eriorz' vero in cal[u eonzra ]?/giant de? omittant quam maxime.

Sed , uti diximus , facile omnino hzc diffolvuntur.

Quis enim non videt,

nullam effe confequentiam , fi ita concluditur : Deus vult, ut quod per ra.

tionem legi conforme & bonum judicavinius & tale agnovimus , etiam aga-

Ym æ

mus, ergo vult quoque, ut quod per finiftrum rationis ufum tale judicamus

ligato ,

t

'imus , pariter quoque agamus ?

Neque imajoris roboris eft , quod

& agno

diylor a

in fubfi

dium adducitur argumentum fi Deus non vult ; ut homines confci-

Íientiay

entiam errantem fequantur, confequens eft, ipfum velle, ut contra eam

Nulla itidem hzc eft confequentia. Neutrum enim vult Deus neque

105 fecn

agant.

ut contr

a,neque ut fecundum confcientiam errantem agamus , fi hujus error

quaquam

verfetur circa rem lege przceptam aut vetitam. Sed habemus auctorem

COftt (

elyzoxxTónpizoy , cum ftatim $. XXIIL. afferat : Deum velle quam maxime ,. 105-

rziffme obligatos effe , uz vatione noftra re&le' utammr , fem-

tn confti

que quoque quam ce

perque

vera de a£lionibus moflris earumque legalitare do* . illegaliraze , ftve- bomiate

qud ea

o* malitia, formemaus judicia erroueaque vero euitemus omnutum maxime. Senfit

Dt lr

autem ipfe contradictionem , qux inde refultat, quam ut à fe removeat,

Utn cor

addit in nota huic ipfi $pho adjecta: Poffez quis iude coucludere : Deum itaque do

tïva C/ä*[

velle d9* uon velle femul, uz ab bominibus actiones apparenter modo. bouce peragauzur ,

pareuzer male omitzautur ; d&* boc nibil aliud effe; . quam al

iquid repugnans ,

,

vd quod

»

*

contradiclorii quid ia Deo flatuere.

Tollenda izaque. à nobis jam. eft bacce

petadi

apparens contradiétio &* repugnanzia in Deo , d& iuzer. volunzatem divinam. |Con-

cedimus quidem : bancce. fecundum noftrum coucipiendi modum diverfam volunta-

declaa :

tem in Deo vevera locum. iuvenire , utà quoque utramque demonflravimus, aztamen

POHE ?

conclufienem inde elicitam: acft volunsas Dei. fibi ipfr vepugnarez ,d» conzradicerez ,

1 confi

nequaguam admitzere d* concedere poffumus , quia im couceffis nullatenus vazionem

100 Inye.

Aaber fufficieuzem. MNequaguam enim utraque volunttas divina fub. una eademque

L ob[

velarione à nobis eft fpeclan2a , cum altera ad lonze aliud quid refptcit, quam alrera.

Quando enim dicimus :

Deumn velle ut bemiues aciiones weró d9 im fe bonar do*

F.

malas peragaut modo d* emiztauz , zunc illa voluutar

aviua j

efe antecedermter. modo

fxr? fieq

Voluutas vero Dei, qua vulr uz bomi-

babes ad libertasem dv judicium bominum.

mes ex judicio erroneo quoque determitiatas acfiounes bonuas d? mala: , lices im f&

tta confde

&&dienes plaue courrario [c[e babeng tüedo , parrent. & fugiauz ,. jam ad liberzarem

POHU.VH fï

^

-

et

d&« 5 Wi

x

)

d&* judicium. bominum. cotifequenzer. fefo baber ; a, Ut jam ratiouis ailum d* de-

737" WH.' P

zerminazionem [uppouat. Dicunr proiude alii ?llam/ Dei volunzazem antecedentem ,

trir füi,

Bane vero. confequenuzem.

Sumzo boc: urramque bauc diciuam volumtarem ad

t fndtus

a&ones bomitum liberas ve[picere ,. puzamus , uos illam meliori jure abfolutam,.

uam parum vero hac di-

J2 gvllæ-

bauc vero bypotbericam po[fé vocare volumtarem.

quyrizn

ftin&ione ipíius rei difficultati , quam fenfit auctor, confulatur ; & quam

atet ex $. XXIV. fequente quo concedit ,

p elentia

ftrenue propria vineta cedat ,

witite hes

(piget enim plura transfcribere, ) peccare hominem five fecundum five con-

o tit-

tra confcientiam erfantem agat.

Itane peccare poteft, qui fecundum vo-

J

luntatem Dei , eamque ut auctor ftatuit, moraliter obligatoriam agit? Itane

I -

Deus fan&iffima fua voluntate id poteft jubere, quod peccaminofum eft?

;

l

? lta

ler,

Abfit ut talis in Deo voluntas, five confequens five hypothetica ; admittatur..

i qua

? HX

$. XL

jon videt,

u

um igitur confcientia minifterialiter tantum obligare poffit , dum

yl per r

tigm api-

veram legem recte applicat , ut erranti confcientie nulla infit pofitiva ob-

1

judicsimus

ligatio , oppido neceffe eft, Interim tamen , cum in confcienria errante

dt qUOd

s confti-

duplex a&us hominis cogitari poffit , vel ut fecundum vel ut contra con-

fcientiam agat, facile quidem adparet , nullam adeffe obligationem,, quae

ntra eant

jens negue

nos fecundum iftud erroneum confcientia: dictamer agere jubeat, fed ne-

ifus errot

quaquam tamen dici peffe, nos haud effe obligatos, ad non agendum

4uáorem

contra confcientiam. — Atque hoc id ipfüm eft , quod negativa obligatio

yj//// y Mf

in confcientia errante appellari folet ; qua non ad faciendum obligamur,

ll s f""'

quod ea di&itat , cum alioquin obligaremur ad id , ad quod omitrendum

ve boninatt

, Senft

per legem obligamur , quippe quod contradi&torium eft , fed ad omirten-

Pofi-

yemoveRF P

dum contrarium , hoc eft, ad non agendum contra conícientiam.

jl i[aqh'e 9'

tiva effet obligatio , fi poneretur ,. fequendum effe dictamen confcientiz,

eragd)/!!ü' ,

vel quod idem eft, íi imponeretur nobis neceffitas moralis eidem obtem-

,gpggïldfif )

perandi. Omnis vero pofitiva obligatio fumul eft negativa , quia dum

"T Id

i. Q

declarat , (ic effe agendum , fimul eriam negat, contrarium licite . fieri

j vOnuttt-

poffe ; uti quodvis przceptum ftmul. quoque interdi&um continet. | At

ji; ttiaml

1n confícientia errante , cum . pofitiva obligatio ob defeé&tum legis locum

uridiér»

non inveniat, neque tamen contra conícientiam agere liceat, fola negati-

7 , ;'p/;f//f

va obligatio adefle dicitur. . Cur vero non licet agere contra conícientiamy

d

|

m At

erranter; ? Quid cft, quod hanc obligationem imponat , cum lex non ad-

f joni

fit, finc qua tamen non datur obligatio ? Clarum quidem eft, quod con-

jenrir o

tra cónícienrlam rectam agi fine peccato. non poílit, cum in ea obligatio

ul ut Wm-

pofiiva ex lege quz adeft , manans, negativam, & praceptum , quod

lgt hj*

' adeft ,

l:; yz-emff;

16

-

iK o

afd;c& , i&erdi&hm quoque involvat. — Sed in conftientía errante þræ*--

d ptaci

veta obl

ceptum eft nullum, quin potius; ubi etrat circa rem lege precepram vel

Contratit

vetitam , preceptum adeft contrarium , quo ex legis difpofitione contra

confdentiz dictamen agere jubemur , & ad id morali neceflitate adftrin-

qui al

ablolvent.

gimur. Tantum itaque abeffe videtur, ut obligationi negative in con-

& lict a

fcientia ficerrante locus fit , ut potius pofitiva a

d agzendum contta con-

c

(dentie dictamen admittenda effe- videatur.

Sed

lci

P

va res eft.

In lege

id tantun

verfatur,

duo fünt, qux diftingui debent , materia. ipfius, & ejus forma. Eft enim

utum fid

lex regula a. füpetioti prxfcripta obligans fubditum , ut pro dependentiee

peccato. Y

fuz ratione a&tiones fuas liberas ad. eandem componat.

Duo itaquc re-

ac ipfa

null lx

quiruntur, actionum ad normam conformario, & aniimi intentio h

andi.

Prius

gem viol

actionum ad. legem 'compofitione obíequium fuum demonftra

lm fale

matetia legis dicitur, cui per pofterius demum forma motalis adjicitur,

BEidem tat

Forma vero dat effe rei & diftingui, — Quum igitur ipfa legis nodio id in-

li axkoquc

ferat, ut animiin illo, cui ex lege agendum eft, poritima habeatur ratios

fulli ompi

non poteft non inde fequi,.ut omnis actio, quantumvis quod ad. externa

adtinet legis -prafcripto: conveniens ,. ubi animi intentio obíequium prz-

p'eceota ,

Decefatia t

ftandi defuerit , mala , & multo magis, ubi deftinato confilio contemtus

Cordibis f

legislatoris fignificatur , peffima atque ipfi legum quarumvis indoli con-

tratia fit reputanda. Omnium itaque legum prima & primaria eft ea,

&f ( tl

qux jubet , ut ne quis legislatoris auctoritatem contemnat , animumque

Qarm zdhi

adveríus ip(ius mandata: rcbellenr demonftret; — Quamvis igitur, qui con-

tra confcientiam errantem eo., quem füppofuimus caíu , agit, actionem.

& bonam : tantum tamen abeft , ut

edat , legi materialiter conformem,,

bene quoque cgiffe d

ici queat , ut potius, dum fibi perfuadet ,' fe veram

MOV(

40 Qui l

legem violare , excuífo

omni officii & obligarionis fen(ü uno quafi actu

ati reatu fe obftringat, — Cla-

omnes leges. violet , & longe graviffimo. pecc

Cgi- Contt

rum ex his effe porcft proinde-:. quod ubi res ita fe habet , ut pofuimus,

vitcibili

illud,quod diximas;legis particulatis precepeam primariz & omnium maxime

univer(àlis legis interdicto tollatur, & obligationi ifti extra cafum erronez

m, ïta Ut

perfuafionis. pofitiva fuüturz negativa eaque longe glravilïima. fubftituatur..

mti()ti 3&1'

Qo i

f XlI.

MM

Vi vero ex his conficitur; nunquam fine peccato graviHï'mo*-agi poffe

Quat Q

contra confcientiam , licet falía etiam perfuafione nixam : ita facile etiam

undum eam agatur, ubi actus contrarius

intclligitur, peccari quoque fi fec

eft

H« o

I7

t pt-

eft prceptus , vel fi fequamur eam , ubi vetirus eft. — Violatur enim fic

am vd

vera obligatio a lege nobis impofita , nec períüafio noftra erronea , qua

contta

contrarium agendo legem nos fequi putamus , aut bona animi intentio ,

vdilrin«

qua obfequium legi verz debitum demonftrare ftudemus , a peecato nos

ih tote

abfolvent. .Bonum namque ex integra caufa, malum ex quolibet defe&tu ,

4 COLI*

& licet a&io male non fiat, mala tamen eft. — Facile autem apparet, dici

In hs

id tantum poffe de errore, qui cum circa rem lege preceptam vel vetitam

E enim

verfatur, tum ita eft comparatus, ut. culpa agentis fit contractus , quorum

adentie

unum fi defit, obíequium, conícientize di&tamini praftitum , omni prorfus

gq!!C ft^

peccato vacat. .Qui enim conícientiz erronee ductum fecutüs agit, quod

nulla lege eft vetitum , vel ómittit, quod nulla praceptum eft, nullam le-

dlacip

, Prüts

gem violat, ira ut ipfius actio, licet, quod ex errore fibi perfüadet, nul-

adicittt,

lam habeat bonitatem moralem ex parte materie , tamen nec fit mala,

Eadem ratione, ubi error ; ut loqui folent , in fe & íüa caufà invincibi-

jo id ite

lis adcoque & inculpabilis eft , cum fundamentum imputationis fic deficiat ,

yr tado

douetaa

nulli omnino peccato locus effe poteft. — Sed quod ad primaria juris naturz

Xum p

precepta, imo & ad ea adtinet, qua in revelatione ut ad. falutem (citu

neceffaria traduntur , talis error. omnino non datut , cum & naturz lex

Qoter s.

cordibus fit inferipta , atque vel obiter ad officii rationes attendenti pateat,

Jolt cotie

& . fctiptura in exponendis iis , fine quibus

quis falvus fieri nequit, fum-

marn adhibeat claritatem atque perfpicuitatem,

xumamque

. qui cot-

f. XIII.

(ioncm

ü

idt

| Möveri hic etiam folet queftio : utrum gravius peccet, qui contra,

f v

an qui fecundum conícientiam errantem agit ? Planum eft, hanc quzftio-

u

quafl

nem tantum ad eum conícientix errantis ftatum referri poffe, ubi error

104

t Clä-

legi contrarius & imputabilis eft, cum error rei indifferentis, aut qui in-

ofütmus»

vincibilis eft, nullum plane inducat peccatum. — Neque minus ef clarum,

g at

quxftionis hujus nullum effe ufüm in regenda noftra ipforummet confcien-

jm t

tia, ita ut, prout vel ex hac vel ex altera parte peccatum foret minus , a

Gubf

tutiori aCtionis determinatio peti poffet , cum erranti fua confcientia omni«

no videatur recta, quippe quz fpecies eft decidentis confcientiz , nequa-

Eadem ratione nec in foro humano ad

quam cum dubia confundenda.

jo 3gï ? (

dcfiniendo; posnarum gradus hujus quaftionis decifio ullam afferre. potcít

facik Cüäm

utili-

p

pitac

€

1$

AC o 9

utilitatem , eum hujus generis peccata in foro tantutm divino aliquando

tem ad

zqua lance fint expendenda , & poenz eorundem deli&i gravitati refpon-

concit

dentes determinandz atque depoícendz. —Abfit autem quam maxime, ut

aliquid

fummo omnium judici arrogantius & fümma cum temeritate legem figere

Mi eí

audeamus , fecundum quam ferat fententiam. . Omnium autem min!me

excutienda hac quaftio eft, ut fic difcatur, quid minus malum habendutm

pravitate

Ímul w

fit, eo fine, ut, prout in phyficis mintis malum boni loco reputatur , id.

tit , «

quod minus judicatur peccatum effe , re&um legitimumque pronuncictur.

'üïPOfO ge

Sunt qui iftam regulam a phyficis ad moralia rcferre non verentur, co ma-

Qs cum]

xime argumento nixi , quod ex jure neceffitatis , ubi ex duobus .malis al-

gum exi

terutrum . neceffario eft agendum , jus quoque nafcatur, ad id, quod mi-

bïque Olr

nus malum eft, non tantum impune íed & legitime faciendum. . Atque

perios di

hzc quidem opinio multis ex recentioribus Philofophis adeo arrifit , ut

njy vel for

non fine infigni veritatis difpendio in refolvendis graviflimis quaftionibus

flum , 8

ea abufi cíle videantur. Sed re&iffime omnino a veteribus Moraliftis mo-

à formal

nitum fuit graviffime, regulam iftam moralem, qua inter duo mala mi-

nus cligendum effe dicitur, tum demum veram effe, quando utrumque ex

d: PFOHU

-

labendany,

genere phyfico eft, quod malum judicatur, quum inter duo mala moralia

Qyum qu

neutrum proríus eligi recte poffit.

Neque eft, cur quis dicat; neceflita-

male adlic

tis lege , qua coactis alterutrum. malorum neceffario eft eligendum , id

ORTA egn;

quod in fe illegittmum erat , legitimum reddi, — Facile enim damus, rem

Iixle Donit

ita fe habere , ubi quis nulla fua culpa in hanc agendi neceffitatem inci-

dit, & hinc vix dum etiam obíervavimus , poffe hominem conícientiam

jus dl

inevitabili errore, fi detur, ad judicandum permotam íine omni peccato

ür, nlly

fequi ; at vero co cafü, de quo nobis fermo eft, quoque error vincibilis

P'Aïte æquH |

C e

& evitabilis ponitur , culpa hominem vacare , atque hinc ex nece(fitate

!DUS thgie

jus nafci poffe; nemo p;ofc&o dixerit.

H tamt

feris parib

J XIV.'

*

Üüone tame

Guamvis véto fic pateat, patum utilitatis afferre hujus quxftionis in-

qud fori,

Qmdum «

veftigationem & refolutionem, tamen cum & alii viri docti eam haud pror-

€Ckmdu m

fus intactam reliquerint, & noflro olim Cancellario, B. D. PrArrF10,

quod diximus , circa hoc ipfüm argunientum (4) lis fuerit mota, neque

COl

nobis ficco plane pede hxc quzfítio pratereunda effe videtur.

Quodíi au-

Dii lg f

tem

TU ]

o

K

D

P

[uanäö

cem actiones confideramus, qux eduntur, cum quiä vel fecundum errantis

vfpot-

ne, u

confcientiz dictamen, vel contra illud agit : facile apparet , utroque caíu

aliquid adeffe , quod peccati gravitatem vel minuere, velaugere videatur.

] Egsrc

minimt

Mala cít a&io fecundum conícientiam füfcepta , utpote legi contraria ; fed

bendun

pravitatem ejus minuit animi intentio , qua legi obedire fludemus, cum

fimul negligentia agentis , qua confcientiam rectius informare omit-

t id,

tit, eandem augcat.

Mala eft quoque aclio contra eam inftituta ,

IDostit«

utpote generali legum quarumvis indoli contraria , cujus pravitatem actio-

, In?

malis -

nis cum fpeciali lege confenfus minuere, animus vero omne imperii ju-

gum excutiens augere omnino videtur.

Si fic rem confideramus, utro-

1u0d tüie

biaue omnia fatis aequalia haberi poffunt.

Si veró fecundum ea,

uz fu-

Eu

perius dicta funt, diflinguimus inter id, quod in morali bonitate actio-

mf , at

nis velformale, vel. materiale dicitur , & obfervamus , materiale actionis

rLioniots

folum

h

, & fine formali confideratum omni moralitate deflitui, hancque

lilis mo-

|

a formali potiffimum pendere, &, hac accedente ad materiale demum ena-

n

i

; f

Íci: pronunciandum omnino videtur, eam actionem altera pejorem effe

mmquï a&

habendam, quz refpectu habito ad formale actionis legi magis eft contraria.

lrniorata

Quum autem in eo, qui fecundum confcientiam errantem agit, non for-

eecelite

male aclionis fed tantum materiale deficiat, & vice vería in iílo, qui

um , à

contra eandem aclionem inflituit, non

uidem materiale fed tamen for-

us f

male bonitatis defit, & penitus etiam defideretur, imo, quod multo ma.

xatem Id

jus eft, ipfum pravitatis formale bonitatis materiali per errorem junga-

o íciencam

tur, nullum certe dubiuma fupereffe poteít, pofitis omnibus ex utraque

yni pecio

parte zqualibus, multo gravius delinquere eum, qui contra, quam qui

o vircibil

Íecundum errantem conícientiam agit. Sic quantum in injuriz illatz gra-

T

dibus metiendis dolus & culpa differunt, hec quoque differunt. Inte-

rin tamen fuüerunt, qui licet in genere admiferint, gravius peccari cx-

teris paribus contra confcientiam quam fecundum eam agendo, limita-

tione tamen opus , & ad ipfum conífcientiz errantis dictamen , prout ali-

quid fortius graviusque , vel debilius laxiusque agendum inculcat, refpi-

quions 1

«iendum eífe cenfuerunt , priori cafu , gravius fi contra , quam fi

" haud ] o*

fecundum ,. pofleriori autem gravius fi íecundum , quam Íi contra

confcientiam agatur ,' peccari flatuentes ( b ).

Alii potius ad eum ani-

fott. nequc

mi flatum refpiciendum putant, quo homo ex affectuum fuorum impetu

Qï .

mentisque pravitate in tales errores abripi fe paffus cít , qui primis jufti-

[2

C £

20

d&« o v

& honefli notionibus , & luculentiffimis verbi divini mandatis e diametro

09

adverfantur, ita ut leviffimo negotio detegi , & fi mens non lzva effet,

hi

H

deponi poffcnt.

'Tali enim animi flatu, funt, (7) qui dicant , minus

Mi

quam qui du-

eccaturos effe , qui a tam atrocibus deli&is abílineant ,

cltum confcientiz tam malitiofe depravate fequantur.

Quo ipfo fatis

q!la

oflendunt , de ejus generis hominibus fzrmonem fibi eff2, qui cosfulto

fii;

& dellinata opera aliquod confcientie fimulacrum tantum fibi finzunt,

À

dtque fic & fummum legum . contemttim produnt , & , contradictione

humano animo familiri, fimul fan&ifluvo confcientiz nomine quafi in

p«

fubfidium advocato fumimam fuam proterviam obvelantes & aliis & fibi

D

ipfis imponunt. Hos vero quis non dicat excufatius contra quam fecun-

£0

1

dum confcientiam ita errantem acturos ? (äis enim non videt errorem

vl

hunc ex ignorantia voluntaria , eaque quam maxime aífectata , ortum

p

traxiffe ? Sed faris de his.

dliq

hor

l

(2) Verba Viri Celeberrimi ,

quibus fuam differtationem oppofuit do&iff. P x»

Tdl

TRVS ÀHLWARDTYVS, leguntur in diff.

De precibus Chrif'á pro erucifi-

koribus fuis f'fts. bab. d. 6.

'Seps. 1746. p« i1g.. & ita habent: JZam wveró a

ipfo Chrifle potuerant difcere snilites , por

uerant de ab ipfrus miraculis , à quibus

() s

2 guae

Li

zaudem didicit Cemturio , ancliusque adeo. informare. con[cieniiot erroneam

d

Verum efl , non licere d? couzra erroneam confcientiam agere Rom. XIF. 14. Gal. V.

tm

deii

g. . quia qui cenira. illa

m agir, vilipeudit legems con;ra quam agere fe purar.

Sed nec licet juxta eám ageve , cum 1nelius. 1ü/orimanda , cum. evror. exeurietidus

;'Wl j

quam qui couzra con[cieutiam evroneam

lu

feit, peccetque. fubinde magis , qui juxia ,

D

XOrV2. L

/

agit. t exeplo

bhorusm cruci

quer, qui wnmws peccaffeonz wrique , ft

T

ifexiffent , licez crucifigenaum puta[Jeuz , quam peccarunz , ipfum

fye

Chrifium non cruc

erucifigendo.

Facile

autem patet, Virum celeb. hic non ex inftituto hoc ar-

erro

*umentum tractare ,

& precipuam fui afferti rationem inde defüsznere, quod

t

tam facile confcientiam

fuam rectius informare potuiflent, idque facere

ixaï.

omiferint, quz negligentia majorem

fere lepgum contemtum prodere vi-

tU

endo declarari potuiffet. Vt verum

l!d;(

deatur,quam qui contra confcientiam ag

fateamur, nos quidem putamus, milites hos parum de confcientiz fuz dicta-

ij

mine fuiffe folicites, dum Chriftum crucifixerunt , quod ipfe etiam B. PrAF-

d&[)t

TIvs apnofcit, dum paulo po

ftita pergit : Sed vix quidem con|cienriam zam

qui, quicquid feécere , ex bruro affétu fecere ,

gravis bominibus adfcvipferis ,

&deo , ur ipfum quoque Jus cordibus »mortalium inferipzum oblizeva[]e videantnr.

'l'ales autem fi fupponuntur, quzftio hzc ad ipíorum actionem omnino nom

ppoteíft applicari.

(äæ

3)1'5,

Q

*(-ä) (Zorlf.ï

E

"u

—

I

amegrd

(Z) Conf. B. D. J&GER VM itidem Cancellarium quondam noftrum , de Con-

; elit,

fiienzia , qui uti ipfe hanc fententiam fuam facit , ita confentientes CoRDy-

BpAM, DVRANDVM;GABRIEL. VASQVEZVM, SALAM, MALDERVM,

| m

MEROLLVM ; adducit , & ita differit: Quanro preceprum eft majus do?* urgenzius,

*

qui du

zanio ejus zransgreffto eff pejor

P

E. zunc eriz deterius agere coutra coufcieuziam ,

lo fstis

quando preceptim ab ca projofrzum fueriz majus ; zunc. levius , quando . farit

xooluto

shisnus.

uod fic explicatur : Nam fs con[cienria errouea dillizez qibi fub. gravi

eccazo , tnenziendum mili effe Hic d* Nunc ad. faluandam vizam Amici , 2unc fa-

fiunt,

dictione

cere coutva con[cieutiam erit peccatum gravius , quam facere fecuudum illam.

Num fi in illo cafu non menziar , peccabo tanquam bomicida ; ff vero. mentiar ,

u in

peccasum erit meudacii officiofr. $. autem coufcienria diliret effe laudabile d»

5

is & fibi

eo grazum furari, ad dandcm Eleemo[yuam ,. tuc miuus peccabo facieudo coura

eon[cieuziam , quia 10 fumndo , peccatum proprie aon counmtro ; juraudo wero

m fQC'—m'

vere committo. Planum vero eft, fic confcientiam. non fumi qivoce fed equi-

errorem

v0ct, non pro ea, quz praceptum legis dictitat, & ad actiones applicat, fed

, Ortum

pro eo judicii a&u , quo citra refpectum ad legem formalem de actionis

aliqua bonitateftatuitur. Supponitur etiam , quod fupponi non debebat,

hominem utrumque actionis genus inter fe conferre , & neutrum ut plane

legitimum confiderare ; quod ubi ponitur: confcientia haud dici poteít er.

rans, qui decidentis eft fpecies, fed potius ad dubiam accedet.

váif Pe

" u

ET

'(&) Audiamus LiMB o CH!VM de hac ipfa quaftione agentem 77 Teo/. Chr;ff.

; gt

L.V. C. 1. $. 14. ubi refpondet : In genere loquendo illius gravius pecca.

tiettti

tiiflhe

tum effe , qui repugnante confciepntia agat , additis rationibus. Sed' addit

V,I! 'a' ,

d

deinde: Poreff iguorantia ovzum) babere ex malitia , gravibusque peccatir, que

hosiuet coram-L'eo coudemaatiouis ezerua veum couflituunr , etzamft fieri 24f ,

;-' exrzz;imdz;s

bomincm iggorare fe talibus vitlis imiuerfum , propter fupiuam quaudam ofcizan.

j erronm

ziam, qua fe animumque fuutn debite nou exploraz : iusevim f£. accurazum f exa-

g p

euen in[liiuas , facile viria bac in anmo fuo latenzia deprebeudere poljiz.

M

qrtu , i

error ex graviore illa ialitia orzum ducaz ,. dicimius , gravius mulzo peccaztum efje,

ittto hoc at*

impiam ejusmodi confeieutiam non inftruere , do* juxta ejus dictamen impia. illa fa.

tj

cunereoqe

£a parrare , quam . contra iliius diclamen a fac

is adeo enormibus a&ffinere. — Suug

euim fatta adeo borrenda , do* uou tautum legi diviue vevelate , fed dv natuvali ,

; prodere V

adeo diretle repsgnamnzia , at fine smanifcfla snalitia nemo in zali i;uorantia ver[ari

V( Vefum

Qoffit , dv faéle illa smicuigue proprer [mam arrocinarem mmerito fufreüa effe

debeatir, -

H

[/4 f2 d

tigrr »

TF

?

at

ifu fito

J * XV»'

^

lr

, szmf-

p jo?

of

Queritur tandem, quz fint errantis confcientiz jura? Non licebit no-

bis, cum brevitati íludere nos oporteat, hoc argumentum pro materig

3

garxl -

w CM»

2

W o 5

amplitudine tractare, . Precipua tamen rei momenta paucis etiam poterunt

expediri, maximé cum potiffimz difficultates depurata & re&ius ftabilita

terminorum acceptione per fe evanefcant.

Caterum hazc qusílio in difpu-

tationem precipue venire copit, majoribusque tricis eft implicita inde ab

eo tempore, quo PerTnvs BAvrivs, acutiffimi ingenii haud m nas ac

fingularis eruditionis Philofophus, data opera evincere ftuduit: Eadem

conícientiz errantis, quz recte, effe jura (2). — Quze affertio , licet , quod

ex mox dicendis apparebit, nimis generaliter, atque hinc quoque minus

accurate fit pofita, tamen à viro doGiffimo nequaquam malo fine propo-

fita, neque, quo fenfu ea utitur, à veritate nimium recedere videtur. Ar-

gumentatur enim xg7 av*9w7ro adverfus Pontificios difputans, qui Hz-

reticorum perfecutionem divina lege przceptam effe contendebant, & often-

dere vult, dato hoc omnino fequi, ut idem jus Pontificiorum adverfariis,

licet in errore verfari ftatuantur, in ipfos viciffim competat, cum adverfus

asl dS L n

conícientiam , eamque etiam errantem agere omnino nemini liceat. Quod

dum afferendum fibi fumit, & prolixa argumentorum concatenatione con-

firmare ftudet, nequaquam quidem eo delabitur, ut penitus neget peccaií

ab iis, qui confcientiam hanc in errore

ofitam fequmtur, ubi evitari pcterat

error; fed id tamen haud zque excu

Á

andum videtur, quod omni opera id

F P EE CM

uoque agat, ut probet, in religionis argumento ob fummam examinis

:

ifficultatem facile erroribus locum dari prorfus invincibiiibus.- Hoc vero

Pa r ET

refutare, uti facile eft, ita tamen non eft noflri in&ituti.þ

(2) .In tra&atu Gallico : Commentaire Philofopbique fuv ces paroles de 7ejiu'C/.:iifl ^

coutrain -les d eutrer ; ou Traité de la Tolerance univer[clle Tom. I. P. 1. Ch. g.

féaq- 48- 320. feqq. T. HI. P. III. dans- P averziffomenz , d* T. II. P. IV.. dans la

preface . ed. Rorterdam. 1713.. Pertinent huc porro : Nouvelles lerrres au. fujet

de la Cririque geuerale. de P biffoire du Calvinifme de Mr. Maimbourg T. I. Ler-

ficil

zre g. pag. 244. fegq. dm Penféés diverfes à l occafron, de la. Comete d»c.. T. 1I.

hd

.f. pag.j9e. fegd. Oppofüerunt fe PETRO BAYLIO viri doci pafium,

Xus

non tamen omnes pari felicitate. Primus, qui calamum adverfus ipfum ftrin-

xit, füic PETRVS JVRIZVS in libro: Des Zroits de deux fowverains ett

habga

shatiere de veligion , la Cou[cience do* le Prince, pour detruire le dogme de P in-

T0ra,

différence des veligious, d»* de la tolerance univer[elle, etablie daus le commeuzaire

horg]

philofopbique , in quo in alterum extremum delapfus eft auctor, afferens, non

peccare eum , qui contra confcientiam erroneam agit , fibi ipfi' fic , quod

Ti 1

u

z in aliis libris docue»

AYLIVS in przfatione partis 4. obfervat, iisque

effe f

rat, contradicens. Id vero maxime in fua defen

i

one urget BAYLIvS,

inju-

$K o 7

&j

injufle fibi imputari, quod ílatuat, nunquam malum effe, quod fecundum

DOterunt

confeientiz dicamen fiat, quod ut à fe amoliatur ; provocat ad Tomi I.

ftabiita

paginas 427. 429. 444. 470. in quibus locis revera admittit peccari , fi fe-

n dipu-

cundum conítientiam errantem agatur, fed femper talem fupponit errorem,

vde 2

qui malitjiofe eft contradus , cum reapfe immunem à peccato effe ftatuat

eum; qui, üti Cicit, bona fide errat.

loteft autem omnino bona etiam fide

1 nà aC

errare, cujus error culpa non caret, atque hinc omnino eft imputabilis.

Fadem

jungimus J v RIZO alios, qui adverfus BAYLIVM infürrexerunt, quo re-

tt, qui

ferendi funt EL1AS SAVRINVS, cujus liber utrique & BAyrt10 &]Jv-

e minus

RIAO elt oppofitus, & titulum habet: Reffexions fur les droizs de la. confci-

efice, 0

*

p

on faiz voir la. differeuce eutre. les droits de la con[cieuce eclaivée , d

" PïOPO-

ceux de la coujcieuce erraute , on refuie le commenzaire pbz'lqþpbique, do* Je livre

tur, Ár«

intizulé droizs de deux fonveraius , d?* ou marque les juffes borues de la tolevance

qii Hz-

civile en sazicre de religiou. — Negat vir , cztera acutiffimus , ullum dari juris

errorem invincibilem.

Pertinet huc porro PHILIFPVS NAV DJEVS cu-

&ofa-

veríariis

jus Refurariou du Commenutaire Pbilofophique Berolini 1718. duobus tomis

prodiit, in qua T. l. pag. 54. omnino negat dari conífcientiam errantem,

adverius

quo nomine iis quoque eft annumerandus, quorurm $. IIT. mentio eft faca.

i. Quod

Nominandi etiam funt BASNAGE in Trairé de la Confcience, avec de refle-

«ions fur le Commeuraire pbilofopbique, & LA PLACETTE in Traisé de la con-

one CO

Jcieuce, maxime autem omnium quoque filentio non eft pratereundus B. Cancel-

tgeid

larius nofter D. PFAvFIVs, qui hanc controverfiam füccinde recenfet in

Commentavio Tbeolog. ad verba Chrifli, compelle ad inzrandum , fíve. de toleran-

1 pctemï

opera ]

dis vel non 1olevandis in veligioue diffeutieuzibus , ad difputandum A. 1732. pro-

pofito, & in differtatione: de fenfu verborum Paulinorum, quod. ex fide uon eft,

examins

peccarum eft , À. 31

131. habita, ipfa BAYLII Argumenta pracipua] pag. 12.

Hdoc veto

& 13. fub examen vocavit, & refutavit.

f. XVÍ

/ IIJIUIF ljæ )

j ] O.f

[ duni lt

(Eodü vero quaftio inhituitur 2

j at uj

quz errantis confcientiz Hnrt jura,

T.L lt

facile hoc ex iis, qua de

ipfius oblieatione funt dicta , decidi poteft.

g. TL

Ardiffimus enim inter jura & obligationes non poteft non intercedere ne-

xus, quum illa non minus ac hz a le

d allim;

ge pendeant atque relatorum inter fe

pfam ftrit

habeant rationem.

Vti obli

1

j

^

euii m

gatio neceffitatem , ita jus facultatem agendi

lt

moralem dicit, quarum utráq

ue ut ex lege fluat neceffe eft , quum omnis

TT

?om,,,,;;mirc

moralitas formalis ex lege fit derivanda.

Vtprimum itaque lex obligatio-

nem ad agendum imponit

feren* non

» concludi neceffario debet, conceffam quoque

'fic, quo

effe facultatem moralem agendi id, quod agendum per legem injungitur,

pris docl

ita

TU

jo»

iaj*

*

ab

E

fW o "

Stitat,

ita ut huic juri in noBis,refpondeat in aliis obligatio , nos in exercitio ju-

Xl

ris nofiri, feu, quod in profenti obtinet cafu,in obfervatione officii nollri

E

fi, (

non impediendi. . Quodfi autem jam confcientia recta & erronea inter fe

contendantur , clarum omnino efít, cum recta obligationem veram &

ft infe

quilita

poiïtivax

n ad agendum exlege imponat, verum etiam fimul conferri jus

fecus autem rem fe habere in errante confcientia, quz ob defe-

focietal

agendi 2

f ?

ctum legis,

nec obligationem parere, nec jus conferre poteft. . Hoc ita-

ue omnino refp

ectu non tantum infignis differentia, fed, quod majus

quo An

has duas confcientix fpecies obfervatur , qua-

tiflima |

etiam eft , oppofitio inter

rum altera jus habet agendi , altera non habet, Vti vero omnmis con-

doflis

Ícientia recta, quod diximus fuperius, prter obligationem pofitivam, ha-

-ïemp' h

bet etiam negativam , hoc eft, obligat ád non agendum contra confcien-

ocis p

n

1

