reant. Jam enim intelligitur hic non dimiſſa ob adukerium, vel invitè
dimiſſa, ſed dimiſſa illegitimè, & ſuâ cum voluntate dimiſſa, adeoque
haud innocens, ſed & ipſa in foro poli adultera, ſi ali nubat. Ad 4.

Marci & Lucæ verba apud Matthæum reſtricta ſunt. Ad 5. Paulus hic
loquitur de diſiolutione matrimonii ordinatiâ, per mortem quæ fir, non

ee8 1 141 e-

. . „ . 1* . . .
excladit verò gauſam adulterii extraordinariam, quâ per accidens matri-
monium diſſolvitur. Ad 6. & hæc regula Paulina exceptionem à Chri-

ſto factam ut admittat, par eſt. Ad 7. falſum eſt, unionem Chriſti cum Eccle-
ſiꝗ ex omni parte conferri cum matrimonio. Hoc e. g. per mortem ſolvi-

ter, illa ſecus. Hoſ. II. 19. Chriſtus præſentiam ſuam Eccleſiæ nunquam
ſubtrahit. Sed Romanenſes legitimum cenſent divortium quoad torum.
Imò diſparitatem oſtendit Jer. III. . Sed ſit paritas. Nonne Eccleſiam
Judaicam rejecit & repudiavit Deus? Denique matrimonium ſacramen-
tum prorſus non eſt, neque enim adeſt heic elementum externum, quo
mediante exhibeatur gratia ſpiritualis, multò minus eſt facramentum N.
T. proprium. Ad 8. Satius eſt, habere novercam honeſtam „ quâm ma-

trem adulteram, injuriam in patrem, injuriam in liberos, cùm alienam

prolem patri ſupponat. Itane & per pœnam homicidæ parentis capita-
lem injuria fit liberis, qui ſic patre privantur: Sanè, qui jure ſuo utitur,
nulli facit injuriam. Ad 9. Si morte vel aliis, queis par eſt, pœnis ple-
ctantur adulteri, objectio evaneſcit. Flebile lucrum eſt, quod duram
animadverſionem infamiamque junctam habet. Aſt ſunt &, qui putent,

arti nocenti neutiquam concedendum eſſe novum conjugium in pœnam

delicti (). Ad Io. reponimus, ipſum Arcudium autoritates quoque ſimiles
in contrarium adducere. Aſt videndus hic eſt Gerhardus, qui omne hic pun-
ctum fert (). Addi poteſt Morinus (O), addi & acta Concilii Floren-
tini contra Græcos hic agentis, addi denique Mareſii diſputatio de matrimo-
nii diſſolubilitate qudad vinculum, ubi Jo. Prideaux, Epiſcopus Vigornienſis
Anglus refutatur, ſententiæ P'ontificiæ qui heic acceſſit (51). D
Succedit nova quæſtio: Num ex mente Chriſti neceſſariò fuerit di-
mittenda adultera? Certè dimittenda neceſſariò erat ex Judæorum placi-
tis marito, alias in lenocinii ſuſpicionem venienti (z). Eandem ſen-
tentiam ex Patribus defendit maxiwe Hieronymus, cui & ſunt ex noſtris,
qui adſtipulantur. Argumenta hæc ſunt I. Deus pœnam mortis dictavit
adulteris. 2. Si polluta juxta Deut. XXIV. 2. reduci non debet, nec re-
. tineri

(5) Vide Gerhardum de conjugio g. 622. (i) 1. c. F. 56 3. ſqq.
(K) in diſſ. 6. de divortiis & eorum uſu p. 145. ſqq. Vide & cruch f. 382. ſqq.
() in faſc. Contr. c. 6. de Sacramentis, qu. 6. Operum p. 69 1.692.
(m) Vid⸗ Japta P. 6. Buxtorfäum I. c. P. 93. 94. & Seldenum in ux. KEbr. L. 3.
c. 10. 1I7- 2 .

— ---—

— ——

—⏑ — — — K ——

ere

—

mitri
Chri.
Beccke.
Nſolri
nquam
torumm
clelin
tamen.
1, guo
vn N.
We⸗
iena
pita⸗
tlur,
ble⸗
unmn
ten,
Eenen
miker
pun.
ren⸗
lno⸗
len⸗

irdi
lcl.
r
en⸗
tis;
WV

tineri quoque poteſt adultera. 3. Infame eſt, in toro retinere ſcortum. 4.
Prov. XVIII. 22. habet vulgata: Qui tenet adulteram, ſtultus & impius eſt.
5. Joſephus Matth. I. 19. Ssinaios, juſtus prædicatur, quod Mariam ſpon-
ſam, gravidam illam, voluit dimittere. 6. Idem jubent Canones. Re-
ſpondet Gerhardus (2) ad 1. non de officio Magiſtratůs ſed privatorum
hic ſermonem eſſe, ad 2. diverſam eſſe rationem pollutæ, cui divortii
libello iniquo occaſionem dedit maritus ſeſe polluendi, & pollutæ ſine
mariti culpa. IIlam in matrimonium recipere maritus non potuit vi legis
allegatæ, in pœnam culpæ ſuæ. Aſt quoad hanc legitimè dimiſſam nul-
la in ipſum poœna hæc redundare poteſt, etſi ob rationem decori & hujus
reductio potuerit à Deo prohiberi. Ad 3. verba illa in veritate Ebræa
non haberi, ſed ſaltem in Græcâ & vulgatãâ verſionibus. Ad 4. Aliam
eſſe rationem illius, quæ mores emendet. Ad 5. vocem iαο
ſignificare miſericordem hic, & exemplum Joſephi nihil probare aliud,
quàm quòd liceat ſponſam adulteram dimittere. Ad 6. canones canoni-
bus opponit Gerhardus. Sed heic quoque Morinus (o) conferri poteſt.
F. 10. .

Diſputatur & hoc, num adulterium in omni caſu ſit cauſa divortii

legitima: reſpondeturque, tùm non eſſe, ſi ſit violentum, ſi materiale
ſaltem & ex errore perſonæ factum, ſi uterque conjux eodem crimine te-
neatur, ſi pars innocens juri ſuo renunciaverit per repetitum concubitum,
ſi occaſionem crimini præbuerit autorque illius fuerit. Sed nec divorti-
um parere poteſt adulterium ſaltem opticum, adulterii nuda confeſſio,
adulterii mera præſumtio, eaque haud violenta, attentatum ſaltem idem,
etſi &, plenè conſummatum ut ſit, haud requiratur. Ita & de fornicatio-
ne ante ſponſalia, vel adulterio contra ſponſam poſt nuptias demùm co-
gnito & de adulterio perſonæ deſertæ quæri videas, Idem tamen eſt, ſive
tit præſcriptum, ſive non præſcriptum, five ſemel tantùm patratum, ſive
repetitum, ſive indirectam occaſionem dederit pars innocens ſive ſecus, ſive
ſimplex ſive duplicatum, ſive patratum ab ebrio ſive ſecus. Aſt hæc
omnia pleniùs determinare Magiſtratus politici eſt, cùm à Chriſto ſin-
gula determinata haud ſint (ꝓ). Ita & à Magiſtratu determinandum erit,
B num

(2) I. c. 613.614. Adde & §. 109. lgq. (e) 1. c. p. 236. ſq.
(„y) Confer prorſus Gerhardum de copjugio §. 606. 692. ſqq. ubi tamen &
egregie oſtendit ille, cuùm matrimonium non ſit res mere politica,I &
con-

T

num parti nocenti novæ concedendæ ſint nuptiæ, num ducere adulter
poſſit, quam adulterio polluit ipſe, num reducere in matrimonium, quæ
propter adulterium ſeparata ab ipſo fuit, & quæ ejusmodi ſunt. Certè
enitmn divortii cauſa Magiſtratůs cauſa eſt. Hinc nullum divortium legi-
timum eſt & ratum, niſi ex ſententiã Magiſtratus (9). Videantur maximè
ex Theologis Gerhardus (), ex JCtis Carpzovius (*), Brücknerus (e),
Brunnemannus (), alii Scriptores infiniti, qui jus matrimoniale illu-
ſtrarunt.
6. II.
Cùm verò jam pateat, alias divortii cauſas legitimas non excludere
Salvatorem, de iis nunc diſpiciendum nobis eſt. Certè cauſæ adulterio
majores vel æquales, quales ſunt delicta carnis majora vel æqualia, uti e. g.
beſtialitas, ſodomia, mollities, crimen onaniticum, non excluduntut,
cum & ſub voce vogveiæe comprehendantur. Nec excluduntur & aliæ,
vinculo matrimoniali æquè infeſt?. Primum heic locum ſibi Pindicit
mali-

—

gontra cus merè civilis, originem ex inſtituto humano ſaltem trahens, ſed
inftituti divini, ex quo & indiſſolubilitatem ſuam nanciſcitur, pactum di-
vinum & ſacrum Prov. Il. 17. Mal. Il. 14. legibus divinis V. & N. T. detef-
minatum, Lutheri quoque hanc in rem effata egregie vindicet, Theo-
logos à judiciis matrimonialibus excludendos non eſſe. Errant hic JCti re-
centiores, maximeè J. S. Stryckius de reliquiis ſacramenti in matrimoniali-
bus c. 2. §. 2. ſqq. qui gontrarium heic tenent. Aſt & errant hic Pontificii,
qui cauſam hanc merè eccleſiaſticam eſſe exiſtimant, cùm ſit mixta. Sani-
ora inter illos principia hic defendir Launojus de regià in matrimonium po-
teſtate Op. T. I. P. 2. ubi & Galeſio reſpondit. Aſt adde &, quæ heic ſcri-
pfere Gerbaſus & Boileau. Vide cel. Fabricii Bibliogr. antiqu. c. 20. §. 4.
itemque, quæ diximus de orig. Juris eccl. p. 219. 220. 126. 227. 24.
(4) Vide ſaltem Brücknerum in deciſ. matr. c. 16. n. 26. ſqq. c. 17. n. 49. c. 1.
n. 22. 23. Ktſi enim privatis divortia ſine cognitione Magiſtratus permiſſa
fuerint inter Judæos, etſi & in effatis de divortio de privatis ſaltem loqua-
tur Chriſtus, tamen & apud Judæos quoad libellum debudlii, reſtituendam
dotem, imò & neceſſariam dimiſſionem cognitio Magiſtratus intervenire
debuit, nec Chriſtus, qui ſaltem intuitu inſtirutorum Judaicorum iſta
effert, Magiſtratus Chriſtiani cognitionem hic excludit, quæ tàm ne-
ceſſaria eſt, ut, ſi ſolis privatis deciſio heic permirteretur, immanibus ex-
cefſibus aperiretur janna, maximam in republicàâ confuſionem parituris.
Cr) de conjugio §. 621. 622 .
(5§) in Jurisprud. Confiſt. L. z. tit. I. def. 14. tit. 10. def. 184. ſqq. tit. I1. pet
(«) in Jure cccl. L. 2. c. 17. K. 16. (gq. S

—
Aulter
e
Cend
rlegi.
darin
e),

e n.

udee

lletio
Glieg⸗
zmrut,
ali,
licat
Nali⸗

—

ns, ſel
um d--
dete
Theo-⸗
ti te⸗
niali⸗
lücii,
dani⸗
n o
lei.

6 11.
nili
le.
dam
nire

iſtu

infidelis diſceſſerit à fideli, fratrem vel ſororem non eſſe ſervituti ſubjettam.
Qualis, quæſo, hæc dααα ſive ſervitus eſt? Illa, quam antea comm. 4.
indigitaverat Paulus, vinculum matrimonii & obligatio cohabitationis re-
ciproca. Adde Rom. VII. 1. ſqq. & infra commata 27. & 39. Etſi verò de
infideli diſcedente ſaltem loquatur Paulus, communem tamen hic tradit
de divortio ex deſertione malitioſàâ licito regulam etiam inter fideles, tùm.,
quòèd fides vinculum conjugii non reddit magis ſolubile, quàm idem eſt
apud infideles, tùm, quòͤd donum continentiæ deſerti fideles non ma-
gis habent, quâm infideles, tùm, quod fundamentum ſublatæ ſervitutis
omne in diſceſſione cubat, non in infidelitate, cůùm & matrimonia cum in-
fidel bus rata eſſe velit Apoſtolus comm. 12. ſqq. tuùm, quòd is, qui do-

meſticis non proſpicit, adeoque &, qui conjugem deſerit, judicio Pauli

ſidem abnegavit, imèò deterior eſt infideli 1. Tim. V. 8. Sed ſunt, quæ non
ſine ſpecie opponantur. I. Salvator ſolum adulterium cauſam divortii le-
gitimam eſſe ait. II. Si is, qui injuſtè repudiatam h. e. malitiosè deſertam
uxorem ſibi copulat, mœchatur ex edicto Salvatoris Matth. V. 3 2. XIX. 9.
vinculum matrimonii per deſertionem malitioſam non rumpitur. III. Ex-
preſsè ſupra comm. 11. dixerat Apoſtolus, uxorem, quæ diſceſſerit à ma-

tito, manere debere innuptam, aut viro reconciliari. IV. Reſtringit ef-
fatum ſuum Paulus commate hoc I. ad infidelem ſaltem diſcedentem.

Exceptio hæc eſt à regul4â, ſtrictiſſimè interpretanda, fons ſeparationis
prorſus ſingularis (x*). Scilicet conjugia cum infidelibus in V. T. pro-
hibuit Deus, imò & in N. T. illa Deo exoſa ſunt 2. Cor. VI. 14. V. Non
agitur heic de vinculo conjugii ſed de ſolà cohabitatione, id quod arguit

vox ρπιιαο Aiſcedere, quæ opponitur 1S sαι αατ Mπαιοαν chabita-

tioni comm. 12. 13. non vinculo matrimoniali, cum quo .aραιαοραααι poteſt
conſiſtere juxta comm. I1. Nec VI. vox èshοοοντν ſervituti ſubjelta eſt,
vinculum conjugale reſpicit, ſed itidem ſaltem cohabitationis & debiti
conjugalis præſtandi obligationem comm. 4. Nam , rois Teisross in
his ſaltem non ampliùs obligata eſt pars deſerta. Senſus eſt, hanc non
obſtrictam eſſe, ut cohabitationem infidelis deſerentis anxiè quærat
vel ipſum ſervi ad inſtar ſequatur & obteſtetur, ut redeat,
1 ad

4 X . . .
(x) Ita maxime Bellarminus, qui cum ſuis exiſtimat, utique matrimonium
cum infdelibus elle ſolubile quoad vinculum, quia hoc non ſ
tum, de matrimonii Saeramento L. I. c. 12, fol. 13 5.

malitioſa deſertio, vi loci Paulini I. Cor. VII. 15. ubi Apoſtolus ait: Si

t ſacramen-

ad pravos ipſius mores & prava imperia toleranda, maximè cùm uxor
non ancilla & ſerva viri diſcedentis ſit, nec maritus uxoris diſcedentis
ſervus (y). Ita & ſunt, qui putant, heic intelligi αοααααε cum novis
nuptiis conjunctum, qui adulterii & bigamiæ foret calus, non malitieſæ
ſaltem deſertionis (2). Sed reſpondemus ad I. Chriſtum ſolum adulte-
rium cauſam legitimam divortii affirmâſſe inter eas cauſas, quas in legibus
ſuis expreſſiſſent Phariſæi, non abſolutè. Non itaque excludit alias cau-
ſas, vinculo matrimoniali æquè vel magis inimicas. At verò malitioſa
deſertio ejusmodi cauſa æqualis eſt in ſe, utpote fini matrimonii æquè ini-
mica, qui eſt procreatio ſobolis, mutuum adjutorium, remedium libidi-
nis. Taceo diverſitatem caſuum. Chriſtus de divortio activo, Paulus
de paſſivo loquitur. IIlud nonniſi ob adulterium fieri poteſt, hoc & ob
malitioſam deſertionem. Conjux divortium facere poteſt nonniſi ob adul-
terium, idemque pati & ob maſitioſam deſertionem. Hæc ſibi non ad-
verſantur (aa). Ad 2. Per &αοναιιπο dimiſſam in locis citatis intelli-
gitur, quæ ob cauſam illegitimam ipſa dimiſit maritum juxta Marc. X. 12.
id quod non licet 1. Cor. VII. 10. vel quæ juxta conſuetudinem Judaicam
ad repudii libellum dandum malè coëgit matitum, aut per colluſionem ſua
ſponte paſſa eſt, ut illegitimè dimitteretar. At in loco Paulinoe noſtro in-
telligitur invitè & malè dimiſſa (b) Ad zʒ. reſponſio eſt facilis. Quæ diſcedit
à viro ſine cauſâ legitimâ, non poteſt alteri nubere. Suâ enim culpâà di-
ſcedit. Aſt, quæ malitioſè & ſine culpàâ ſuâ deſerta eſt, nubere poteft.
Hæc ſibi non adverſantur. Alius eſt νρισα a ”is, alius paſſivus. Ad
4. Nulla hic eſt reſtrictio Pauli, ſed affirmatio ſaltem, ex quã analogia ma-
nat & ad caſus ſimiles. Sufficit, idem eſſe vinculum matrimonii inter fi-
deles & infideles. Vide, quæ ad probationem tαιαα noſtræ diximus. Ad
5. reponimus, eum, qui in perpetuum recuſat cohabitare, eo ipſo ſolvere,
quantum in ſe eſt, vinculum matrimonii. Continuus ααασααε, & pertinax
hiĩc intelligitur. Ad é6. regerimus, 7³ edειaτοov explicandum eſſe ex contex-
tu, qui agit de vinculo matrimoniali comm. 4. 39. Vox hæc ſignificat obli-
gatio-

(„) Vide prorſus hic Marckii exercitationes miſcellaneas p. 326. ſqꝗ. Veſperas
„Sroninganas p. 222.223. & Roflalli Diſp. philol. ad h. I. =“
(2) Ita Albericus Gentilis apud Gerhardum de conjugio §. 607. & ferè beatus
Parens noſter in diſſ. de confugio ad Matth. XIX. p. 11.
(aa) Vide Buxctorf. J. c. p. T26. 127. & Gerhardum de conjugio &6ο.
C(bb) Vide prorſus hic Span kemii dubia Evangelica P. 3. p. 900, fqq. & ſelve

hine dubium Stryckii de null, matr. 8, 7.

—
UNr
entis
nonis
ltiolt
dulte.
gibat
cal⸗
litioſt
ini⸗
ibici⸗
Mülus
E ob
adul.
0n 40.
nell⸗
Ein
ican
ſui
Moin.
lcecit
dht .

poch

. 4
inter ⸗
nus. 4
ſaſere,
eliner
cnter⸗
gobl⸗

gnid.

—
Helpenn

bestos

lone

—

. gationem, quæ tollitur per deſertionem malitioſam & exſtinguitur omnis.
Denique hic intelligitur ααοριιαοα ſine novis nuptiis, quæ ſi conjunctæ ſup-

ponerentur, nominarentur quoque. Vide comma 11. Eſto itaque, & ob

deſertionem malitioſam divortium eſſe legitimum, ſed illud, ubi per pro-
ceſſum legitimum caufa determinatur à Magiſtratu. Conferri hie poſſunt

Bardili (ec), Stryckius (Aad), Brücknerus (e), & conſultiſſimus Schopfſius

noſtrâs (f). Addatur ex Theologis Gerhardus (g9) & Oſiander (bh). Di-

ſcere & ex his liceat, quid ſtatuendum ſit de caſibus quoad deſertionem ma-
litioſam occurrentibus, num pro deſertore malitioſo ſit habendus vagabun-
dus, miles, captivus, relegatus, vel deportatus in exilium, fugitivus, ma-
niacus, qui uxorem deſerit, Judæus, qui uxorem Chriſtianam ſequi recu-
ſat, &, cui uxor cauſam deſerendi dedit, ubi ad animum deſerendi dolumque
ex unâ parte, ex alteràâ & ad regulam Paulinam I. Cor. VII. 9. reſpiciendum
fuerit. Sic & aliæ heic dantur quæſtiones ventilandæ, quantum temporis
ſpatium deſertioni malitioſæ ſit dandum, ut valeat ad effectum divortii,
quid faciendum, ſi redeat deſertor ſententiâ jam latâà & novis ſponſalibus
vel nuptiis à parte deſertâ jam factis, num ſecundo marito mortuo prior de-

ſertam recipere in matrimonium poſfit, num obligari poſſit deſertor rediens

Kve innocens ſive culpoſus ſive malitioſus ad recipiendam deſertam, jam
alteri nuptam nuptiæque hæ reſcindi poſſint vel debeant, & quæ ejusmo-
di ſunt. 5, 12.
Aſft præter cauſas allegatas dantur & aliæ legitimæ divortiorum cauſæ,
vinculum & finem matrimonii æqualiter intervertentes, uti adulterium

deſertio malitioſa. Pertinet huc præter cauſas majores ſupra nominatas

corruptio membrorum genitalium, maximè voluntaria, queis inepta ad opus

genitale reddunrur (i)], non temporaria ſed continua & pertinax denega-

tio debiti conjugalis (), inſidiæ vitæ & virilitati mariti ſtructæ ſine ſue-
cedentibus exſtantiſſimis ſeriæ pœnitentiæ indiciis () & perpetua aborts
=ððòJMWUw . C 2 . pro-

(ε) in difſ. de divortio ex causâ deſertionis. Tub. 1675.
(Add) in tr. de difſenſu ſponſalitio, cui ſectio 6. adjicitur de deſertione conju-
gum malitiesâ p. 284 ſqq. (eee) in deciſ, marrim. c. 18. p. 6 5. ſq qe
(fſp“) in diff. de proceſſu deſertionis, priore anno hic loci habita.
(geg) de Conjugio 5. 623. ſqq. (bb) in Theol. caſuali P, y. P. 243. (q . 315, ſqg.
(ii) Vide Brücknerum Il. c. c 16 n. 7. 2ð
(Kk) Vide J. A. Oſiandri Theol. caſ. P. 5. p. 319. 320. autoritatesque alias apué
Brücknernm I. c. c. 18. n. 18. MM 2
() Vide eundem Brücknerum I. c, c. I8. n. 26: 21. 6, 27 K. 9. 10, & Stryeki-

um de aullitate matrimonii &„. ag.

B (20 „ *-

procuratio (mm). De im potentiã ſuperveniente poſt nuptias, ſponte haud
procuratâ, de ſævitia intolerabili & maniacâ, quam tamen juſtam eſſe divor-

tii cauſam aſſerunt & Theologi (nu), de relegatione, deportatione & car-

cere perpetuo ob delictum (oo), & de morbo incurabili congreſſum impedi-
ente itidem quæri poſſet, cùm & heic intervertatur Kinis conjugii, qui eſt

procreatioſoholis & remedium libidinis, ubi Paulus jubet, ut, qui uritur,

matrimonio quærat remedium 1. Cor. VII. 9. Negç tamen facilem ad di-
vortium concedendum hic velimus Magiſtratum, qui nec decernere illud
debet aliis in cauſis matrimonii finibus tàm non infeſtis e. g. ſterilitate, mor-
bis aliis, impotentiâ temporariàâ, coitu difſicili (,), delictis etiam infa-
mantibus magiæ ſuſpicione, mente profanã, inimicitiâ capitali (27), inſimu-
latione adulterii, moribus pravis & diſparitate animorum, dote haud ſolutàâ
nec ſolvendâà adeòque nec paupertate, mutuo diſſenſu er) & c. Ita nec matri-
monii vinculum ſolvere apta eſt apoſtaſia, infidelitas, hæreſis, votum
cælibatus ſolenne (52), affinitas fornicaria (?e)] & quæ hujusmodi ſunt.
Quæ dum ponimus, paucis ſaltem ſub finem monemus, probè diſcer-

nendas eſſe cauſas divortii à cauſis nullitatis matrimonii. Ubi enim matri-

monium nullum eſt, ibi divortii ſententia non obtinet ſed declaratio nul-
litatis, qualis eſt in inceſtu ſaltem propiore, heic enim matrimonium, ſi ille
ignoretur, putativum tantùm eſt (uu), ligamine nuptiarum antecedenti=
um vel ſecunduùm quosdam & ſponſalium (ææ), defectu potentiæ conjuga-
lis antecedentis, abſoluto illo, defectu liberi conſenſus ob fatuitatem & æta-
tem impuberum, item ob errorem, dolum vel metum, etſi & heic mul
Limi-

(nm) Vide Lynckeri deciſ. Jen. 71.

(nn) Vide Gerhardum I. c. S. 63 1. Ofandrum l. c. . 321.322. & Brücknerum l. c⸗

c. 16. n. 8. ſqq. c. 18. n. 19. —2“ =
(oo) Heic ſane & divortium decerni poſſe Theologi ajunt. Vide Brücknerum
c. 16. n. 2. ſqq. (pp) Vide Brücknerum I. c. c. 16. n. 12. & c. 24.
(44) Etſ enim in pace nos vocaverit Deus 1. Cor. VII. I1½. non tamen, ubi ſola
pax domeſtica intervertitur, divortium permittit Paulus, ſed hanc rationem
primariæ ſaltem tanquàm ſecundariam fſubſternit.
. 6 Matrimonio enim Deus Gen. II. indiſſolubilitatem adjecit. Quam tol⸗
Iere in hominis arbitrio ſitum non eſt. Matth. XIX. 6. .
(5s) Sic Pontiſicii. Sed vide Gerhardum de conjugio §. 66 5. ſqq. H. 669. ſqq.
(tt) Vide eundem §. 690. .l òè
(uu) De matrimonio putativo velim conferri Brücknerum in de ciſ. matr. c. 30.
(xx) Vide hic Gerhardum I. c, §. 654. ſqq. & Bräcknerum J. c. c. 18. D. 46,

4

7

— „ —. „

und
iror⸗
E .
npelt
gaie
Wriun,
1ad d.
teiliul
e,Wor⸗
n inke⸗
inlimu⸗
loluri
matr⸗
WN
.

die⸗

Uma
dlo N.

n Aile
ekenti⸗
Onuge⸗
Kztr
ig moli
ln⸗

—-
Aumn c
neruna

bi ſolt
Ialionen

Uun fol⸗

,

,

licet eſſe prolixioribus, cùm ad finem

limitatione opus ſit & eſſentialia ab accidentalibus, error nominis, perſo-

næ, qualitatis & fortunæ, uti & metus reverentialis & violentus probè

ſint diſtinguendi, defectu item conſenſús parentum, & quæ alia ejusmo-

di ſunt, ubi in prioribus caſibus nullitas quidem abſoluta eſt, in poſteri-
oribus per ſuccedentem conſenſum purgari & tolli poteſt, validitasque ſic
matrimonio induci. Sed & obſervandæ heic ſunt falſæ nullitates ob infide-

litatem, hæreſin, cognationem ſpiritualem, votum conrinentiæ, ordi-
nem ſuſceptum (yy), morbos ſonticos, nuptias adulteri cum adulterâ vel re-
pudiatâ, & quæ ejusmodi aliæ fingi poſſunt. Neque enim jam nobis hic
properet pagina.

(7y) Sed ais: licet utique eunuchizare ſe ipſum ob regnum cœlorum Marth.
XIX. 12. eſtque ſtatus hic præſtantior & nobilior longé, quàm corum, gui ab
hoc abhorrent vitæ genere Jeſ. LVI. 4. Apoc. XlV. 4. Non exiſtimo, quem-
quam ad eaſtrationem phyſicam hic reſpicere, quæ utique, ſi anteceſſerit,
nullum reddit matrimonii pactum, ſi hoc inito ſequatur, divortii legitima
caula eſt. Apage excmplum Origenis & Photii, de quorum Kunuchiſmis,
illegitimis ſanè, ſi veri ſiut, dubiis &, imò falſis conferri poſlunt Spanhe-
mius de Johanna Papiſsa Op. T. 2. f. 627. & Zornius in diſſ. de Runuchiſme
Otigenis ſub præſidio J. H. Maji Gieſſlæz A. 1708. defensè. De KEunuchiſme
ſpirituali Matth. XIX. 12. ſermo eſt, ubi tertius ille Eunuchiſmus diſtingui-
turab Eunuchiſmo roy —„ vel —. a nen oeee quz
aaturalis impotentia eaque abſolura eſt, & vο ON& ρ , quæ facta eſt ab
hominibus. Vide Seldenum de jure naturæ & gentium juxta difciplinam Ebræ-
Crum L. V. c. 16. p. 657. fqq. & Wagenſeilium ad Sota p. 21 5. 316. 58 2. 19 .
Sed addit Salvator: qui capere poteſt, sapiat Non enim capere poſtunt, qui
dono continentiæ non pollent. Ex quo ipfſo patet, illicitum eſſe quoad hos
votum cælibatús & ordinem cum voto hoc conjunétum, adeòque non efſe
cauſam legitimam nullitatis matrimonii, quod contrahunt. Vide, ſi placet,
Saldeni exercit. 6, de Eunuchis L. 3. otriorum Theologicorum p. 494. ſqꝗ.
Certeè enim contracto matrimonio, ſi & continere poſfent, jus vovendi evane-
ſcit I. Cor. VII. 4. Aſt nec locus Jeſ. LVI. 4. juvat diſſentientes. Dicitur heic.
Eunuchis, qui Sabbatha Dei, qui ipfius mandata fœdusque ſervaverint, in domo
Dei & illius muris datum iri ſpatium & nomen præ filiis & filiabus, nomen
æternum, non exſcindendum. Si tanta funt veti eælibatfs privilegia, quidni
liceat voventi divortium ab uxore facere? Certè &, ſi votum ejusmodi ante-

ceſſerit, fides aFali data ipſo facto viderur efſe nulla. Sed nulla prorſus

hæc confequentia eſt, nulla & minor propoſſtio. Non diſputabimus jam, num
de temporibus veteris vel novi Teſtamenti difſſerat Propheta fanéktus. Prius
exiſtimat §. Schmidius in Collegio Biblico priore p. 373. ſqq poſterius idem
in jJeſa æ h. I. quæ & communis lIententia Interpretum eſt. Sane juxta Deur.
XXIII. I. Ennuchis aditus in coctum ſacrum interdiétus eſt. Si ad V. I.
verba

—

OUbi finem diſſertationi imponimus, ſupplemus id, quod jam ſub ini-⸗
tium dicendum erat, nos hic de divortiis quoad vinculum, non de ſepa- P.
ratione quoad torum & menſam agere. Scilicet hæc vel toleratio facz
vitio conjugum ſeparationis aut conniventia hujus ſubinde decernitur, id-
que ſaltem ad tempus, cum ſpe reconciliationis, ut majora evitentur mala,
ut remedium cauſæ vulneratæ adhibeatur, licet flebile, ubi verò nihilo-
minùs, ſi vana ſit ſpes, vanus eventus, non tàâm facilè licet ad
divortium plenarium provolare, quicquid & heict
Aajat Brücknerus (zzX).

vetba Prophetzæz applicentur, jam enim de ſervatione Sabbathorum divino-
rum, & de domo Dei illiusque muris verba agunt, poſt captivitatem Baby-
lonicam abrogata iſta à Deo lex heic cenſeri poſſit. De N. T. huùc enim re-
ſpicere videtur contextus, nullum moveri dubium potelſt, ubi ſine dubio lex
illa vetus evanuit. Non, inquam, opus eſt, hæc ut jam determinemus. Suffi⸗
cit, in hoc textu agi 1. de Eunuchis non ſpiritualibus & ex voto talibus, ſed
de Eunuchis proprieé ſic dictis, queis, ſi præcepta Dei ſervaverint, melius tri-
buitur nomen, quàm, ſi filiis vel filiabus gauderent parentes, æternum no- 0

men, divino vitæ æternæ libro inſcribendum. Nota bene 2. heic non ex-
ſtare in textu, filiis & filiabus Dei, quam poſtremam vocem ſupponit Bellar-
minus. Unde nec 3. promittitur præmium Eunuchiſmo, ſed ſervationi divini
focderis & mandatorum divinorum. Imò 4. ſi & hic ſermo eſſet de Eunuchis
ſpiritualibus ex voto talibus, intelligendum tamen eſſet votum, quod non
redderetur tritum per ligamen antecedens & defectum doni continentiæ, in-
eptumque adeò ad fidem matrimonii irritandam. Quod denique Apoc. XIV. 4.
attinet, patet 1I. ex textu, illos, qui mulieribus haud inquinati dicuntur, dici U
virgines. Proptiè itaque verba cave jam ſumas. Mulieres intelliguntur ſpiritua-
les, uti & virgines, id quod & inſinuat ratio libri hujus Apocalyptici tota
myſtica & emblematica. Tales ſunt hæ mulieres, qualis eſt meretrix illa &
mulier, quæ c. XVII. celebratur, cui opponitur altera c. XII. Intelligitur
itaque & heic virginitas ſpiritualis, non equidem continentia à nuptiis ſed ab
omni pollutione carnis & ſpiritus. Sed ſit ita, intelligatur prior, quod po-
namus tantiſper, licet non concedendum. Evaneſeit ſanè laus voti, ubi
ſuccedit pactum nuptiale, quod, cùm oſtendat, votum anfecedens fuiſſe te-
merarium & illicitum, nuptias ſubſequentes utique irritas reddere & nullas
nullum valet. Neque enim obligant vota temeraria de re impoſſibili & illici- M. C
tàâ, maximéè ſi rationem meriti illis adjeceris, ſi & contra inſtitutum dixvi-
num illa neceſſaria eſſe exiſtimes, prout Clericorum cælibatum neceſlarium 0
exiſtimant Pontifieiic. HA
(2z?ε) lec. c. 2 . de [eparatione quoad torum & menſam.

Pg—

W

19
VierFarbSelector Standard*-Euroskala

16

ocus alance
8

MATRINQNal-
DIFENASIICGOG

4 BwORII

p K £ §5 I D F
DPHORO MATTHEQG
PFAFFIO-

T. ET PROF. PRIMARIO, CANCELLARIO

* Glxirsl, ABBATE LAUREACENSI,

2 4 8
. Copyright 4/71999 VXyVMaster GmbH www.yXymaster. com

M ATII & I. APRILIS M DC XIIII.
DISPUTABUNT

ALBFRTUS ALBER, Hohenacheran

S HEOPHILUS DIZINGER, Eſslingen
„ IPPUS RUOFF, Tuttlingenſis, &

6 IOACHIMUS KIEFFER, Durlac

Hertingenſis,
SS. THEOLOGIE STUDIOsSI.

—

7UBING1,
ERIS ANTONII HENRICI ROEBELII.