KaI600-578_23
author: Meier, Johann Heinrich

"^

P

k

E

JH

E

E

z.

P

2

b

2

J

3

i

M

Lt

*

z

-

W

L

i

AÉ

EL

M

|

D

)

x

^.

"

d

d

6

* *

»

m

M(

)

"

i

25

ii u if

x

aisb ii

RU

ETE

i

9

-

-

——

d-

3v

D

T

us

——

ag

—

A

p

j

H ga:

2

od

u

E rE

x

m

n

"

"-

"

t

at

d

d

r

—

u

aers

m

AO

A

z

m

E

-

E

EE A — r RE

M.

d

i

T

m

$

m

a

CH

u-

Suies

E

pE

d

d

ss

-

L*

a

"

cM

i

z

x

"

"

^i

B

u6

T s

24

,

b

d

2$2

eit

^"

)

&

-

x

»t

*

LAX

L o

ia dl c.

*

3

&

*

P

d

;

u-

"

H dd

»

à

g-,

E

P

i

X

Lf

CO

U

r

j

;ï

7

P

*R

45

AN

m

$

h

&

E

g*

E2

A

"

3.'

,j

N

a

$

g;)

F.

kïä

*

3

- À

x

s

-

/M

,

Pa

$^

*

77 Y ii

u

FACULTATIS JURIDIC.E

DECANUS

JOH. HEN

.

)

z

Geær/JCTUS.

ELECTORALIS REGIMINIS CONSILIARIUS,

PROVINCIALIS JUDICII ASSESSOR PRIMARIUS, DE-

CRETAL. PROF. PUBL. uzc NoN UNIVERSITAT.

ET FACULT. JURID. SENIOR,

n5 i wO

VRR UR UUR U K

ERFORDAA,

Typis GROSCHIANIS, Acad. Typogr,

(

G

E

5

"

iA

9

^

t

*à

s

^

*

T

-

*

p d

x

al

W

m

N

ET

"

3

£

n

-

"

3

y^

*

n

m

x

AE

r

-

*

v

«

X

k

*"be

»

A

"

-t

9s

r

-

hs u t

H

As

É

-

d.

&

TR

ii n

T

IXDE— Qu

D

TT

b

/—-,".f'

; / / /2

72

ä

f!

£ X

-

^

i

n

Em

x N

:—:

x

N

^. N

MRRAELI

N

o

N

p s

N

lI

—

—

ä-

Em

—

-

LUC R.

s

-Qlendum i ïc.a;mïföicem:neï; de di-

—

um -

. "uru. & z2 Zopic. auod artem. ?rofi-

—

AA

SS

ER

j

n

RCS

-9 4

.entes haut raró extantis effe&üis

À

l

NS

4 :

caufas, quas igsorant, vel inve-

7

BW

/J-

P AS

La d

;

,Dire nequeu

pb

docendi causá ad

L À

2472 KZW

,

fortunam próv

z

Ocant, acfortuità

accidere quid

,definiunt; cüm ta-

e&-EBLil,e—o

h

01

ndignum efíe jad

icent , quicquam fi-

rge.n*a*t.urval;i.cg'us»ä

quz ipfostamen]

s

a

tetin naturaexifte-

re; quippe Natu

oft

ra nibilfruffrà,

el remere facit,quate-

nus X

2

^i

i

tenta procreat ,

ton tamen fine.causá , nec

absque certo fine.

. Etenim interd.

um natura, modo

quamvis naturali , extraordina

rio £amen, -genitum

mutat & transfermar ampliand

.

9, vel miauendo, vel

inaliam£ormam transferendo

?

e

quemadmodum feemi-

nas inmares, & é conv,

erfo.mar.

's in feminas mutatos,

ex Plinio € A. Gellio probat

liraquell. a L. 1. £L Coz-

/ub. 2.99. cam Ovid. Lzb. ?

Metain. . Ving, 6. "/Eneid,

refert,

& Liv./£. 2. dec. 3.ubi ipfe

Gallinam in-marem,&

^

i

Gallum in ftéminam fe verti

,

ffe.

»

j

Hujusmodi natureer-

rores & vitia, quam:

£ 831

is negari

.prorías n

EM

ea ust 3 ïa't"«

tamen ab ejus Omnipotente.

Autere procul abe(fe,in-

;;;je;pii de afleri

mus , & licet Ille' quamlibet

animalis

X 2

fpe.

ipeciem perrectá (uà- formá. donaverit , inque ífnos

fexus diftinxerit, ut tam ejusdem fpeciei non minus

foemina',: quàm. mas. genuinum ejus: membrum effe

E

cenfeatur , utrumque tamen communi nomine faluta-

ri voluit, dumipfe, DEuster oprimus Max. Gex.!. v.26.

decreviffet, dicendo: faciamus homines : fecundum

verfionem vernaculam , fafit uné S9tenfden maden:

ubi utrique ex &quo hominis nomen tribuit ; aft,

fpe&ato Creationis ordine,ex mafculo priüs creato

ommnipótentiá Creatoris fcemina: tanquaàm illius por-

tio effe&a eft; ex materia, pr& mare , nobiliori , ut

inde qs. praftantiore forma przdita videretur, fexusa;

taüitummodó perfectioris formaei deeffet,quá feemina

áà virodiftinguitur; quod & (acris literis claré proditum

legitur Gen.ct. cep. 1.'v. 29. 8 cap.y.pr. Hunc quoque

creationisordinem non plane abfconditum fuiffe Gen-

tibus, ex Platonismonumentis, uti & Cicerone. Zz/éa-

lan.quafl. €? de LL.necnon Ovid 4 1. melan, conftat ; ni-

mirum initio aunicum effe creatum hominem , qui il-

licó duplicatus extitit ; mas & feemella: Quorum alter

1

indigetauüxilio alterius,ut üno femoto,genus perirene-

ceffum fit. . Ubi obiter notandum, Feeminas Hebraos

nominare Wafibrmi,à uefcha i. e. oblivifci, quod in iis pa-

ternz famili& nomen obliteraturfec. Wiffenb. «4 ti£.

ff 4c F. R. $ig; Quamvis igitur feeminino Sexui, ex

ino mundi Salvator humanam induit naturam, omnis

honor debeatur ; haut tamen defünt malefani obtre&ta-

tores injürii,qui temerario aufi pradicatum hominis

eidem denegare nituntur, opinantes, fe in L.35. $.. //.

de peea. invenire tutum fübfidium; quó tamen appri-

afus,

916: fruürantur , quippe in hoc textu duo diverfic

putá

T

putà deamatorio & abortionis poculo proponuntur,

quorum prius ad feeminam; pofterius ad hominem,

de cujus fexu indubié ante partum conítare neqüit,

fpe&tat,ut quodlibet fuo fubjeeto applicari debeat.Qua

igitur huie féxui, propter partus labores, aliasve fon-

ticas caufas, attributa fint in jure fingularxa beneücxa,

de iis, fpecxaum tamen ratione lnterceihoms, de&e é

cathedra differtaturus eft.

Nobil, & Cla

f

t/ It - Dn

bC

.FREDUS

JOANNES GO

PFIZERUS,.

Lipfie anno Chrifti 1686. menfe Aprili in lucem edr-

tus eft, nàátus Patre, Dn. JACOBO FREDERICO

PFUZERO, Mercatore ; Matre veró ROSINA MARIA,

Dni GODOFREDI WOLKENSTEINII Senatoris

Freibergenfis filià natu minore.

Mox ab incunabu-

lis chariffimi Parentes Ejus ipfum! ftudiis'confecra-

runt, eumque in. finem;ut induftrià domefticorum

Preceptorum illius cura & anima ac futurz felicita-

tis folertiffime haberetur,anxxe fuerunt foliciti, quam,

dum in tenerá pueritià patre morte pramaturá orba-

tus fuerit, pia Mater Freibergz , in ipfius patria at-

que fede vrduxrans, preces inter & fu

iria, tamen

continuavit; crefcentibus poftmodum

B

ilii annis ce-

lebri prædx&æ urbis Gymnafio ibique Infpe&ori fi-

delium IPreceptorum fedule ipfüm tradidit inftru-

&ioni, usque dàm anno 17ox. cum ad Gymnafium,

quod Sleufinge floret, anté habita Valedi&toria ora-

tione, rniferit; ubi per criennium circiter, fub erudi-

tà& dextrd InformationeDn.M.Ludovici Re&oris. j jam

X3

aBtems

gutem , uti fertur , Coburgenfis Profefforis itemque

D. F. ]un-/:er: tunc Temporis Saxo-Hennebergici Hi-

ftoriosGraphi & Con-R. poftea autem Dire&oris in

4l

Gymnafio A ïenburgenü, literis acriter incubuit; &,

quia tempus neque otiosé, nec malé agende perdidit,

communi Ipforum fuffragio cum laude & paceadLe-

&iones & Vitam Academicam , (olenni modo dimif-

fus, abiit Lipfiam, patriam'urbem , celebre empori-

um Mufarumqué fedc.m, rmdemque i Album Civi-

um Academæcomm

relatus - Præeeltennsfimowm

Profefforum Lectienes t tam publ:cas, quàm privatas

affidué frequeritavit; -ante omniaautem plenario Phi-

lciophxæ & Matthefeos Curfui abfolvendo, qüà tbeo-

rism, quà praxin itemque Humánieribus atque aliis.

Curwüs faientiis, putà Geometriz, Gpncæ,?hyücæ

Expenmenïah ; ber SNrobierzwnb. Eä*üb&ïï.flü hec

non reliquis: ucubranäo etiam operam dedit manum-

queadbhibuit, átque Vires eruditione famigeratiffimos,

Dnn. d&/midism, Ofearium ,

dLanginm,

Menkentum,

dibambecperum,Ih rey?emmm, juuzam, Hommelium, Albrech

]

tum aliosque fédulo audivit; tandemfub hujus quoque

prefidio fpecimen eï'm'b:tums ):(put Mathem. De

Unà

Menjula- Pratoriana: publicé & feliciter habnit, |

éam his-feientiis T'heoretico-Pra&ticis pauló poft Itu-'

EE

díur Jüris Natarae addu&um B; Paffendorffii, prafer-

tim (üb do&ririà'Confultiffimor. Dd, ZzZ, Hommelti

& Alepperbczmz coómbinavit. "Cürfü autem hujus ftu-

dii emni ex parte ad finem perdu&o, ex profeífo to-

tus fuit in àddifeenda- ]umsprudentra, ad quem fco-

um rité obnnendum prater fupra Jaudatos, diver-

fis 41l u&nbus aliis Prafeü'orrbu»s aurem prabuit ,& ab

Qrg£

AE

»

ore Excellentiffimorum -atque (»'-Jdïï('url'tifïïmörumf V'x

rorum, LZderi, Meakenii, dcbachbers ,breiter?: & hs.

lppi per aliquot annos pependit. Praxin veró Theo-

ri& aüimam ratus, &

quod docendo di(camus , du&u

& aufpiciis D. Zipff

/;/, Curatoris Sui, nec non D

Klepperbeinir ad abitum üsque fübinde in foro verfa-

tus eft, & ipfe domi nonnullisJura explicavit.. Prae-

laudatis , tam ex.

rum Scholis ele

Philofophorum Ordine, càm JCto-

&is ftudiorum fuorurn Ducibus expe:

&atos fecit pro

greffus , reli&tà itaque Lipfiá, Witte-

bergam anno

1709. fuafa cujusdam Amici petiit; ubi

tandem incly

tz& Facultatis

Juridice Examini femet,ad

obtinendum praxeos exer

citium,.

fübmifit & infigne

ublicum atteftátum füb Facultati

s figillo impetravit.

Ab hac Univerfitate poftmodu

m defiderio Matris

Lipfiam denuo reverfüs eft

» tandemque anno 1710.

Dresdam Sedem Regio Ele

&oralem , fortunam fibi

fautricem ibi expectaturus

fefe convertit, & obftaculi

in Foro impediendi causá,

coram Illuftri Regio- Ele-

&orali Regi

mine fe humiliter. fifens , jufifmentum

Advocatorum folenniter praftitit,

atque fic ad praxin

liberits exercendam , mediante

Diplomate admiffus

d

eft; quam Dresde per bienniu

m &:'quo

;

a

E

exercui

intuitu autem fp

artee

z

e:cujusdam anno 1715.

de improv

&

l

ti

m à

ifo Ipfi oblatz, fa

t

is:.cedendo, iteru

P-

ia

propinqua

patrie & variisin:circulo Lipfi

fi

y

cesfive: diver

fis Dynafti

in dirigendis illorum Judi-

ciis eà, quà: potu

,ipfumq

ue decuit, fide, confcientiá,

induílriá &ern

N

i

lone operam perquarm feliciter,

quae

immenía DEI .e

- benignitas;

pretitity imo adhuc,

quamdiu N ummlp!acuerlf:

ne uuquam tamen fep

ofi-

i

tà

tà päaxi;jurïdicä praftabit , Tlisque atqu& aliis confi-

lio & ope przfító futurus eft; judicis itaque & advoca-

ti munere impigré fungitur. . Càüm autem ante per-

paucas feptimanas in Hennebergiam aliaque vicina

loca forté . fortuna ,vocatus fuiffet, Fato, ne(cit

quo,

domum . rediturus , hic pr&ter fpem, Sum-

tos in U

troque. Jure Honores ambire animofe,

fecum: aliquot abhinc diebus conftituit ,. & .quia

DI

labores ipius domi non permifere , diu heic cora:

morari, ftatim literas füpplices Facultati noftra exhi-

W

buit,propolitum fuum honeftum proditurus ; Illi ipf

igitac grat ulabundt annuimus & fecundum Statuta ri-

Vellà

te inftituendi Examinis ergo,textus ex utroque Jure

Canon &Civil, communicavimus, quos dilucidé non

minüis, quàm erudité enucleavit atque ad propofitas

quaftiones :

folid

& adeó refpondit, ut dignus judicare-

tur, non modo, quó in album Candidatorum recipe-

retuc, fed ad publica quoque fpecimina, pro voto fuo

obtinendo, folenniter inftituenda admitteretur ; ad-

miffus itique futuro die Jovis, horis co

nívetisiin Au.

b

ditorio Juridico Collegii. majoris e Ca

thedrá Lectia-

TO s p ccpcwedt

nem Curforiam ad fuprà citat,L. 1. f. uit.

*

famofam Authenticam, &

qua mulier. Cod. eod. aufpi-

—

caturus.eft, &,occafione cafuurn in itin

ere obviam fa-

onem Inauguralern :

De refiri&a per

&orum; Difputati

"us faxonrcum mu

lierum in ves faas poteftate, habebit.

Hofce autem actus publicos, ut folenniores fia nt, Ma-

enif. Dn. Univerfitatis Pro-Re&or , Proceres & Juris-

fentiá dignari velint, of-

.prudentie Culrores.fuá pre

ficiófé & amice invitantur.

-Publicatum Erfurti fub

6, Noveibr., 172I.

f;;;gill. Facalt. Jurid. 1

(L.$)

s

z

Mi

A

»

ub

d

"

AE

L

o P.

A w&n

d

A

A

.

at

-

.

i

td

DA

g

:

—

r-

M

$

E

&

5

;j* N

— À

E

—

WL

s -

——

"9-

—

x

: ..mï g

JA, NT

MELTT Li4

t

z

d

v PUA.

Tres

rl 8O d

s Dl D t BIN i gpétem o n

——

W

9

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

FACULTATIS JURIDICJE

á

s

e

DECANUS

ä

JOH. HEN

C

e

Sxeciet; ICrus.

e

ELECTORALIS REGIMINIS CONSILIARIUS,

PROVINCIALIS JUDICII ASSESSOR. PRIMARIUS, DE-

9

CRETAL. PROF. PUBL. Nec NoN UNIVERSITAT.

ET FACULT. JURID. SENIOR,

u A 4 a. 9

VISGSBSÉ ERE H EM EERCRD

ä

ERFORDIA,

Aypis GROSCHIANIS, Acad. Typogr,

H'x, Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com