KaI600-563_4
author: Neubeck, Joseph Urban

bD. x. -8

PDISSERTATIO NAVGVRALIS WwRITDMCA
CONTINENS VARIAS

IVRE RE'TRACTVS
GENTILITII

WESTIONES CONTROVERSAB8

QVAS

SVB AVSPICIIS8 DIVINI NVMINIS
CONSENTIENTE

MAGNIFICA FACVLTATE
JIVRIDICA

IN REGIA ARGENTORATENSIVM
UNIVERSITATE

PRO LIGENTI

ET PRIVILEGIA DOCTORALIA
. RITE CAPESCENDI

SOLEMNI ERVDITORVM EXAMINI
SVBJICIT

CAD DIEM 14. AVoSI ℳo DocrYrFIII

IOSEPH. VRBANVS. NEVBECK,

WEISSENBVRGENSIS.

SVMMOS IN VTROQVE JVRE HONORES

e8 53o5 3. S8SeS-s53)o568 53553. -53568.-1528ee-

A KGENTORATI,
Typie MELCHIORIS PAVSCHINGEEB

. oTelen

DEO.
VPATRIE.,
PD AR ENTIB VS,

atque

AMICIS.

PATRONIS.

U
7

DISSERTATIO INAVGVRALIS TVRIDICA
CONTINENS VARIAS

DE

JVRE RETRACTVS GENTILTII
QESTIONES CONTROVERSAS.

QUESTIO I.
De origine & aquitate retractus
entilitii.

Bonam felici fato Contigiſſe dicam
V nobiliorum familiarum Clypeum
AeN 4 debilitantium Anchoram fulcimen-
AVtum erectarum Noſtris temporibus
RR novo cum ſplendore novaque cum
authoritate repullulaſſe, quis enim ignoraret,
jus retraéctus primis noſtris parentibus uſitatiſſi-

mum Legibus Molaicis authore Deo Conſftitu-

A 2 tum

tum receptumque fuiſſe ut ex ſacris ipſis edoce-

mur fontibus Lev. Cap. 25. v. 25. Ubi Moſes ita

ſcribit: si attenuatus frater tuns vendiderit poſſeſ-
ſiunculam ſuam, & voluerit proepinquus ejus, po-
teſt redimere quod illi vendiderat. Jus autem præ-
dictum ab Hebræis ad Græcos a Græcis autem
ad Romanos transmigraſle indubitatum eſt, apud
Romanos usque ad tempore Impp. Valent. Theo-

doſ. & Arcadii permanſiſſe docet lex 14. Cod. de

Contrah. empyt. qua lege ſi non penitus ſublatum
ad pauciſſimos tamen caſus reſtrictum, ſu's, ut ita
dicam obtectum cineribus Sepultum jacuiſſe,
donec Imperator Fridericus illud reſtaurarit atque
in priſtinum ſplendorem reduxerit. Noſtris enim
ſicut & Judæorum inducit rationibus ut bona in
familia permaneant nec extra illas invitis proxi-
mioribus alienentur tum quia ratio naturalis tan-
quam rerum omnium rectiſſima arbitra artiori vin-
culo conſtrinxerit hos qui ſanguinis jure jungun-
tur & copulantur quam extraneos ideoque & in
horum bonis, quæ etiam ſucceſſione ad eos per

venire poſſunt, præcipui quid, viventibus cogna-

tis, non immerito præ extraneis tribuitur, ne ſci-
licet paternis laribus & ſepulchris avitis ad ſui

conſolationem careant. Zeg. 38. . de rei vindicat.

& natura prius, quo decet modo competenter

curata, demum ad extraneorum largitates acce-

dendum dicitur in Nevella 18. Cap. I. tum etiam
quod juris hujus obſervantia & bonorum in ſe⸗
milia

5 —

ilia
fuleru
bome
cari
tigde
Pier
Manui
non
niſra⸗
lum
G0
N
nim
ntie
ſerit
ſinit
Videl
li
vel p
Vetral
buer.
Aaſea
Men
gwinn
Oris
ſo

Co

CAWr

Goce-

ſes ita

uſe⸗
Jb:
Pre-
Autem
pud
heo-
04. 4dt
Wrn
Ut ita
Me,
We
eniun
in
roxi-
tan-
W⸗
gun-
& 11
Per
on⸗
Ei.
1ſui
at
enter
Cce⸗
etiadn
1fi⸗
Milis⸗

milia conſervatione ſplendor ſtirpium, quæ ſunt

fulcerum reipublicæ conſervetur, nec non avorum

bona a nepotibus ſuis alienata repeti atque vindi-
cari poſſint, legubre enim & deplorandum, an-
tiqua majorum prædia nec non domum in qua

pater defecit minor crevit in externis videre

manibus, atque in illa majorum imagines aut
non fixas aut videre refulſas leg. 22. Cod. de admi-

niſtrat, Jus autem retractus non in Germania ſo-

lum Conſtit. Inp. Frid. §. feudorum 13. ſed & in
Gallia T'IRAC de retract. atque Hifpania teſte
GOMEZ. ad leg. 70. tauri familiariſſimum eſſe pa-
tet nos illum retractum induplicem divitemus
nimirum in Conventionalem qui ex pacts & con-
ventione contrahentium profciſcitur leg. I2. ſy. de præ-

ſeript. verb. & legalem qui ſingulari jure certis per-

E

ſonis tribuitur vel propter dominium directum
videlicet in re emphiteutica de quo fit mentio
leg. fin. verſ. Sed ne hac occaſione Cod. de jure emphit.
vel propter vicinitatem vicinis enim eſt licentia
retrahendi rem venditam leg. 2. God. non licere ba-
bitat. idem fatetur TIRAC. de retralt. genti. §. I.
gloſſa 9. N. 26. & 96. & dicitur jus Congrui Dn.
RICHTER. deciſ. 86. n. 59. vel propter Conſan-
guinitatem quod competit conſanguineis vendi-
toris REINKIN G. quaſt. 2. de retracz. gent. de quo
ſolo hac in diſputatione tractandi animus eſt.
Quod definitionem hujus retractus qui alias vo-
catur Gentilitius gallice Arzit de retratci germa-
H A 3 „ nice

(6) -
nice ein Standt⸗Recht/ attinet potius ex
ſubſtantia quam ex verbis patebit, poteſt tamen
ita definiri: Quod ſit rei immobilis extrafamiliam vel
remotiori venditaæ ex capite Conſanguinitatis proxi-
mitatis intra témpora ſtatuta legitime facta redem-
piio. His de retractu nimirum origine atque æ-
quitate præiniſſis quibusnam hoc jus Competat
demonſtrare ſequenti in quæſtione Conabor ſit
itaque

QUXESTIO II

De perſonis quibus hoc jus retractus
Lentilitii competat.

NOmmunis ad hoc nobis eſt regula facilisque
norma nimirum, quod jus retractus omnino
æquipareatur ſucceſſioni ab inteſtato vi
cujus ille qui ſuccedit ab inteſtato uti poteſt jure
retractus, in quantum ratio eſt conveniens. Ex quoô

fluit quod retrahere volens ſit ex vera cognatione
ejus qui venditit. NREINKIN G. q4aft. 2. ae retract.

Gentilit. Maſtert. pag 464. LOESIUS Comment in
lib. 3. tit 3. j. non ficta qualis eſt adoptio LIRAC.
§. gloſſ. S. num 16. aut cognatio ſpiritualis eod.
n. 198. ceſſante enim qualitate Conſanguinitatis
ceſſat & ipſa ackio retractus leg. 9. f. ad exhibend.

unde venit quod filii naturales ſpurrii ſeu ut di-
2DW

t T
ſint 4
1. 64
ti neg⸗
A Ws
Vona
e fan
Cnt a
Hannen
ſcto
Nec be
ni ir⸗
N
in le⸗
o i
in
Ge du-
N ked
Rebeat
CrCine.
Codt
eüN
Ponie
Wtern
Mra. 18
Lus ne
itadde
2 F eue

Rtex

US ex
Aen
m del
groxi-
elem.
le -
petat
1 ſ

;

e
W
0 V
re
O

Oe

al.
1in
AC
od.
tatis
ut.
di-

cit PTIRAQIEL. baſthardi nil juris habere poſ-
ſint quoad retractum ZoksIUS dict. Comment.
2. 64 tum quia non funt de familia neque agna-
ti neque cognati leg 4. EG unde cognat. adeoque
in illis deficit ratio finalis retractus. Non enim
bona in familia conſervare poſſunt quia non ſunt
de familia, tum quia jure communi non ſucce-
dunt ab inteſtato coσ. 8. Cod. ae natur. liber., cum
tamen retractus ſequatur jus ſucceſſionis ab inte-
ſtato TTRAC. S. I. gloſj. 8. n. 6., adde quod
nec baſthardorum nec ſpurriorum liberi legiti-
mi jure retractus gaudeant, infecta enim cau-
ſa primitiva inficitur & derivativa dicit BALD.
in leg fin. cod. de verb. ſigeif. nam ex caluſæ pri-
mo influxu operatur & ſecunda cum itaque
ipſa radix primæ nativitatis ſit corrupta nulla in-
de duci poteſt conſequentia legitima par eſt ratio
in feudis cum nepos masculus ex filia nil juris
habeat in ſucceſſione feudorum quia deſtructo
ordine deſtruitur ordinabile leg. 31. de Servit. rußt.
quod tamen non obtinet niſi in bonis paternis aliud
enim cenſendum de maternis nam naturalium &
ſpurriorum cognatio conſideratur ad huc in linea
materna cum ea ſemper certa ſit leg. 5 F. de in jus.
voca. ideo in ea retinetur jus ſanguinis quia ſan-
guis non mentitur eg. 4. f. unde cognat. Sicut
itaque in maternis non denegatur ſucceſſio leg.
2. f. eod. ita nec retractus denegandus erit. Appa-
ret ex his quod ſolius defectus cauſa ipſis hor jus
ene-

—3 ( 8) L68-
denegatur qui tamen defectus purgari atque de-
leri poterit per legitimationem nimirum quæ
omnem maculam tollit illegitimosque ſimiles le-
gitime natis reddit Nov. 89. Cay. 3. Conſtat au-
tem legitimationem fieri vel per ſubſequens ma-
trimonium vel per reſcriptum principis de prio-
ri Caſu nullum nos angit premitque dubium
cum hi non ficte ſed vere legitimi dicantur po-
ſteriori vero caſu requiritur ut vel ante nativita-
tem aliorum liberorum legitimati fuerint vel prin-
Ceps eos ad ſuccedendum habiles pronunciaverit.
Si legitimis ſimiles eſſe velint. T'IRAC. §. I. gloſſ.
3. n. 2. Licet fæmina in ſucceſſione feudali nil
juris habeat tamen id ſecus eſt in hacce noſtra

materia, ratio enim in feudis eſt, ut feuda ma-

neant in familia agnatorum, ceſſante autem ra-
tione ceſſat ipſa legis diſpoſitio, in retractu enim
fœmina rem alienatam revocat & potius conſer-

vat jus agnatorum. Alia accedit ratio, tum quia

fœminæ ſunt etiam de genere & familia leg. 195.
ff. de Verb. Signif. lLeg. ult. Cod. eod. tum quia etiam
maſculinum continet fœminum communiter leg.

62. f. de leg. 3. leg. 45. de leg. I. Si tamen adſunt

maſculi fœminis præferri poterunt niſi aliter ſta-
tutum TIRAC. §. I. gleſſ. 8. n. 13 oportet ergo
(ut jam dictum) ut retrahens ex familia & vera
ſit cognatione quæ concluſio etiam ſe extendit
ad remotiorem conſanguineum T'IRAC. §. 1r.
gleſa 9. num. 21. fes enim non minus per remo-
. tiorem

tiorem
ſervan.
lis &
Alius hi
Cl.r
deßmn
famiti
ſeiliccet
tur
MKN
Limia
jem
Gat.
Cl
& b
urg
.it
ltt.
Alel
Km
tr
Prir
Pror

mor

it
Ar
Cen
Wm

de⸗

gur
le-

Wa⸗
Nrio⸗
lum
bo⸗
FTita⸗
din⸗
erit.
A.
N
oſtra

uu-
nimm
Wer⸗
gun
G.
ann
1 le 9.
Hr
ſta⸗

190
Vera
dit
He lI.
Wo⸗

3 (9) e-
tiorem quam preximiorem in familia con-

ſervantur quæ eſt retractus noſtri cauſa fina-
lis & anima poſita tamen hac limitatione niſi

alius hoc jure utens ſit proximior TIRAC S. XI.

gloſ. 2. nam quando plures vocantur perſonæ in-
definite & ſub nomine collectivo ſanguinis ſeu
familiæ intelliguntur vocatæ ordine ſucceſſivo ut
ſcilicet primo loco & deinceps cæteri admittan-
tur potior enim in ſanguine potior eſt in jure
MATTXEUS de affictis de jure protimiſ. modo pro-
ximior intra annum & diem agat vel remotio-
rem agentem afferendo ſe ad retractum, exclu-
dat. Quæritur autem ſi quis vendat remotiori
conſanguineo, proximior ab eo poſſit retrahere

S&& breviter teneo, quod ſic quia in eo reperiun-

tur potiora jura tum etiam quia venditor non po-
tuit vel alius privatus Jus ſibi competens ipſi
aufferre leg. 21. Cod. de teſta. §. Si quis autem &
aut, GOMEZ. ad leg. 70. tauri n. 13. proximior
autem dicitur non is qui gradu prior eſt v. gr.
Si mortuus ſit aut Jure ſuo uti nolit vel non poſ-
ſit, ſed ille eſt proximior qui tempore retractus
primus eſt Jure leg. 2. f. §. 6. de Suis & legit Sic
proximiore mortuo proximus incipit eſſe is qui
moriente teſtatore non erat proximus Imt. S§. 6 de
legit. agnat. Succeſ-. ex quo fluit, quod proximitas
a tempore venditionis æ&ſſtimari debeat, ita ut is

cenſeatur potior, qui tempore venditionis pro-

Xximior erat. Hic autem proximitas non conſi-
B dera-

6 (10) 28-
deratur reſpectu primi acquirentis ſeu ejus a quo
Primum bona illa alienata ſunt, ſed reſpectu ven-
ditoris LIRAC. §. XI. gloeſ-. 1. num. I18. ubi non
ſtipitis cujus defiit eſſe hæreditas, ſed ſequentium
quorum per additionem ſubſecutum patrimo-
nium proprium fit: ratio habetur: Conſangui-
neos Vero vel cognatos hac in materia non recte
quis conſtrinxerit ad certum gradum uti vult
TIRAC §. I. gloſ- 9. num. 23. cum ſi probaverint

ſe de ſanguine eſſe præſtet eos admittere quam
ſinere rem ad extraneos abire niſi ſtatutum vel

conſuetudo ultra certum gradum nolit extendi
hoc jus, quod ſi autem plures ejusdem gradus

Proximiores concurrunt videntur omnes pro rata

admittendi, quia omnibus jus eſt æquale leg. 69.
§. penult. ſ. de leg. 2. L'IRAC. §. I. gloſſa 9. n. 178.
Quværitur denique an jus repræſentationis locum
habeat, in retractu hocce, licet jus repræſentatio-
nis locum habeat in hæreditatis ſucceſſione atta-
men ſecus in hoc retractu nifi in ſtatuto aliter ex-
preſſum Gt, ratio eſt rmo quia retractus non com-
petit de jure coummuni, ſed ex ſtatuto edictum
autem ſtatuti non ſic aperitur nepoti ut edictum

prætoris, quod ei etiam apertum non fuiſſet, niſi

id expreſſifſet Prætor keoρα 12. §& alt. E. de bonor.
poſſ cont. tab. T'IRA C. §. X. gloſ s. num. 3. 20
quia repræſentatio ſpeciali jure & privilegio niti-
tur Nv. I18. Cap. 3. §. hujusmodi vero priv. 3tio

quia jus repræſentationis locum non habet guan⸗
0

(0 e

fiatrun
verba 4
Cpiench
nilit.

C

Te
j
in ichi
10 finel
I f4
utoy. ,.
Conlery⸗
eſtio
Ehind e
niſi ip
Ntione
ind
A men
dumn el
Tum in
er

1 uo
Uren-
i non
nrium
timo-
ngni⸗
ItCe
vult
erint
Wa
n ſel
tendi
Nds
0 rata
,69,
,176.
Cum
wio-
dtti⸗
rcl-
oln-
Oum

,MI

or.
200
diti⸗
ti⸗
an-
do

do Specifice vocatur proximior auih. poß fryatres
fratrumque Cod. de leg. hæred. Ato quia in Statutis
verba quoad fieri poteſt proprie & ut jacent ac-
cipienda eſſe dicit B ART. in leg. 21. fF. de teſtam.
milit. L

QVXSTIO III.

Quibus in bonis retractui gentilitio

Tante Statuto ſeu conſuetudine concedente
jus retrahendi proximioribus ſine reſtrictione
in rebus extra familiam alienatis modo adlſit ra-
tio finalis, affectus nimirum erga majores eg. 1. §.
13. ſ. de ventre inſpic. & leg. 22. Coa de adminiſt.
tutor. ver. nec vero domum bonorumque in familia
conſervatio leg. 35. G. de min. XX. annis hac in
quæſtione indefinite erit accipiendum ubi eſt
enim eadem ratio ibi eſt eadem legis diſpoſitio,
niſi ipſa quarundam rerum natura & qualitas a
ratione hujus Juris & Statuti aliena ſit & defi-
Ciat in Satutis enim non ſolum ad verba ſed etiam
ad mentem ſtatuentium principaliter reſpicien-
dum eſſe eamque potius quam ſtrictam verbo-
rum interpretationem prædominari debere do-

cet lex 16. G., de ſidei Commiſ. & lex 17, g. de le-=

SS

17

(12) Kes-
gibus itaque ut retractui locus ſit, bona avita gen-
tilitia paterna aut patrimoniales hæreditaria eſſe

oportet & expedit ZoESIUS Coment. adſf. lib. 18.

tit. 3. REIN KIN G. quæft. 3, de eod. n. I0. ant. Go-
MEZ. ad leg. 70. tauri n. 3. Quia ſtatuti indefi-
nita locutio non minus hæc quam illa compre-

hendere apta nata eſt, remanente ſcilicet ratione

ſtatuti finali, bona autem paterna avita gentilitia
multum differunt a patrimonialibus illa enim vul-
go dicuntur Stamm⸗ Güter/ quæ fuerunt

majorum noſtrorum eg. 35. f. de rei vindic. &
quæ a communi ſtipite tanquam traduce prove-

nerunt ut autem dicantur bona majorum ſeu gen-
tilitia non ſufficit, quod ex patris hæreditate via

ſucceſſionis ad nos devolvantur ſed neceſſe eſt ut

a majoribus ſeu progenitoribus noſtris proveniant,
licet aliquando mediate non ab afſcendentibus,
ſed collateralibus, qui nobiscum a communi
quodam ſtipite deſcendunt capiamus: Habita
ſemper communis ſtipitis & primi acquirentis
ratione bonorum vero hæreditariorum ſignificatio
latius ſeſe extendit, nobis enim obveniunt, vel ex
Succeſſione aſcendentium deſcententium nec non
Collateralium & dicuntur a priori quæ ſane retra-
Rui obnoxiæ ſunt, vel ſunt bona undequaque
quæſita modo ejus ſint qualitatis ut poſſideri poſ-
ſint, pleno jure & ad hæredes transmitti & di-
cuntur a poſteriori, hinc jure hæreditario rem
habere nil aliud eſt quam rei alicujus dominun
eſſe,

—

.*

elle,
Jvs
lit. &
nint ge
GWe
gueun
tem en
s vie
gliſte
L
Vitar
Hared
N
3. e
Iare
2/,
Gtis 4
ternas
Nelme
S Ler
itat
Mo
6ta k
uN
egii
Doria

gen⸗

eſle

Ig.⸗

Co.
b⸗
npre-
one
litia
Vul-

NR

e. &
Hye-
Ro⸗
te vin
eſtut
niant,
bus,
odd
labita
ti
(atio
elex
tra-
e
hol-
di⸗
rem
num

elle,

eſſe, ejusque proprietatem habere ſecundum
JUSTIN. zu S. tem extraneus Inſt. de hared. qua-
lit. & differ. ubi inquit pro haærede gerere eſt pro do-
mine gerere, veteres enim hæredes pro dominis
appellabant & tunc qua acquiſita retrahi ne-
queunt TIRAC S. XXXII. num. z. Ceſſant au-
tem eſſe bona acquiſita hoc ipſo quod ſucceſſio-
nis viam ingreſla v. g. ſi parentes domum ac-
quiſierunt quoad parentes eſt res acquiſita;,
quæ poſtea ſucceſſionis via ad filios devol-
vitur, quoad filios non ad bona acquiſita ſed

hæreditaria refertur adeoque in cafſu aliena-

tionis à fratre poteſt retrahi REINKING. quæſt.

3. eedem. Contrarium tamen moribus in Gal-

lia receptum eſſe refert TIRAQVEL. S. XXXII.

mn. 2. in relus à quopiam quaſitis & ab eodem ven-

ditis admitti ad retractum conſanguineos tam ma-
ternos quam paternot. Bona autem omnia ſunt
vel mobilia vel immobilia, ſane non mobilibus

jus retractus inniti aut adſcribi poſſe unquam
cogitatum eſt, utpote quarum poſſeſſio fluxa ad-

modum & fragilis eſt, imo quodam modo abje-
SRta leg. 77. f. de acquir. amitt. poſſeſ-. in quibus
tanta non cadit affectionis conſideratio propter
fragilitatem ut veſtigia majorum virtutisque me-
moria illorum retinere poſſit vid. leg. fin. Cod.
quand. decret. opus nen e recte ergo cum Zok-
SsIO in comment. in lib. I8. f. ad tit. 3. de retract.

gent. & JACOB. MXSTERT. quæſt. de retract.
B

Leut.

ε ( 14) SFerr
gent. Dn. STRUVIO lib. 3. tit. de Conſang. in ge-
nere & ſpecie S. XxXXIV. Concludo, ergo jus re-
tractus in immobilibus ſolum locum habet, res
autem immobilis eſt v. g. fundus domus eg. 22.
Cod. de adminiſt. tut. quod ſi tamen mobilia jun-
Sa ſunt immobilibus, hoc ipſo mobilia trans-
eunt in immobilia, hæc enim ad ſe trahunt mo-
bilia eg. 23. f. de auſurp. & aſucap. leg. 3. fji. de di-
verſis & temp. præſerib. Sic eſt v. g. hæreditas quæ
alienatur, volunt quidem nonnulli JCti, retra-
Rui locum tunc non eſſe, quia mobilia & cre-

dita amplectitur, cum tamen hæreditas ſit jus

in corporale & non ſolum mobilia ſed & immo-
bilia contineat illis digniora, leg. 15. fF. qui ſatis-

dar. cogunt. & generale ſit, ut magis dignum ad

ſe trahat minus, locus hoc caſu retractui de-
negari nequit. Siquidem mobilia immobilibus
addita & unita tranſeunt in immobilia, quod ta-
men ſecus eſt in fructibus pendentibus, qui à
DD. retractui obnoxii cenſentur hac innixi ra-
tione, quia partem fundi conſtituant nec non im-

mobile ad ſe trahat mobile negantium caſtra cum

TIRAC. S. imo gl’ſ. 7. N. 42. & 43. ubi dicit,
quod fructus ſeparalim ſine fundo venditi & flatim
à fando ſeparandi perinde cenſendi ſint, ac ſi jam d
fundo ſeparati eſſent. habito reſpectu ad cauſam fi-
nalem ſequi, illorumque partes ampleéti non re-
pugnat; cum fructus pendentes poſt perceptio-
nem conſumantur, nonnilſi ad hunc effectum

eman-

emmunt
ſeryan
Tatione
ſeryitn
modil
das;
pon
GCod
12. Ad
t N
Potiis
ingit
A
drqn
mobil
hac a
ſencden
es
Vundo⸗,
led ſ⸗
Gonem
leviviſ⸗
Atem
Ed no

1 ſe.
Ole⸗
Ie
n.
fun⸗
lans⸗

commoditas vendatur vel cedatur, in qua non

* ( 15)
emantur & in eorum ſcilicet numero ſint, quæ
ſervando ſervari non poſſunt, deficiente autem
ratione finali, ipſum jus quoque deficit. Quod
ſervitutes attinet, ſciendum eſt, ſervitutes neque
mobilibus neque immobilibus eſſe annumeran-
das; nonnulli exiſtimant DD., quia quæ ſuntin-
corporalia neque mobilia neque immobilia eſſe,
quod & confitetur TIRAC. §. 1. glaſy. 7. . I. &

2. additque, quod cum tamen neceſſe ſit,
Ut reponantur inter alterutra immobilibus

potius quam mobilibus adicribit, nam ſervitutes

inquit adhærent immobilibus, ideo & immobi-
lia cenſentur eg. 10. . de aſurp. & aſacap. acce-
dit quod incorporalia præſcribantur ad inſtar im-
mobilium. leg. alt. Cod. de divers & temp. praſoerib.
hac autem occaſione quæritur an uſu fructuarius,
vendendo uſumfructum proprietario, conſangui-
neus illum retrahere poſſit & reſpondetur ne-
gando, quia non amplius eſt in rerum natura,
ſed ſuppreſſus atque extinctus eſt per conlſolita-
tionem S§S. alz. Juſt. de aſafrucz. ideo non poteſt
reviviſcere quod funditùs ſublatum eſt, inſtitui
autem rem peremptam de novo pofſſibile eſt,
ſed non eadem eg 36. ff. de uſufract. & quemad.
hæc ratio autem ſufficiens non eſt ad impedien-
dum retractum, ſed alia accedit fortior atque ef-
ficacior, cum nulla ſit formalis rei immobi-
lis alienatio, cum non tantum ipſum jus, quam

eſt

„

6 (16) Ses⸗
eſt retractus, ZOESIVS dict. lib. num. 79. =
boribus vers. uſufrultuarius F de ſaſrn ocrcͤit
ant. GO MEZ. ad leg. 70. dare en 3. Corom
dis loco quæritur, an, ſi uſufru D a uiri
proprietatem, locus ſit retractui, hac lere nul⸗
lum nos angit premitque dubium , Gu . ⸗ ⸗
ratæ ſit veritatis, jus retractus hoc caſu erip non
poſſe conſanguineis. ant. Can. nn. 33 ed
major & intricatior ex eo inſingit itäue⸗
troverſia, nimirum utrum is uſufrue ue Aui
cogitur rem emptam denhe Periet .
conſanguineis cedere, perdat uſum dadum gui
nheo negadivetum qum ommis dolus, o
5 negativé, .
ahondt iit & ſine voluntate fiat, quod ſe-

cus, ſi dolus adſit vel culpa, eg. propter veneni S.

neptis ad S. C. SYLLIANVM GO TIRAC §. 1.
gla. y. num. 72. tum etiam quia ſi totam rem con-

languineus retrahere poſſet, ſequeretur, quod

lus retraheret quam venditor vencliciſee, quod
a contra naturam noſtri retraéts. r Dis
Comment. in lib. 1I8. tit. 3. F. N. 78. lec none en⸗
to Juris rigore, ſi totam rem & uſum ctumn
prietatem retraheret, ex æquitate
how m uſumfructum conſtituere ipfi fructuario
e n. ſj. §. 4. de leg. I. in qua NEr rer “
reſtituere dicitur, expedit ergo u um ene uni.
tactum relinquere leg- v. j. d aa 8 E r.
E. qnemadm., ſervit. leg, 76. §. 2. F. de leg. Yole

„

10151
leg.70.

V

Rr

Nöo
Ptore
Cna
trxcis
cat d

X. F

Ofkertil

X em
tegeo
Wmius
indivi
mil. en
Etur
Nec 10
lnif⸗
aO
Lenye,

ar.
cedit
roni-
Uirat
nul.
Cglo⸗
non
Sed
Con-
tatemn
,gli
WE
5, 0⸗
ſe-

ni O

E1.
⸗
Juod
uo
8IVS
ten⸗
uN&*
etiI.
Uario
45
win⸗
el: I.

0-

ZOESIO dict., comment. N. 78. & ant, GOMEZ. ad
leg. 70. tauri num. 34.

QQESTIO IVY
De Slennibus requiſitis retractus
Coentiliti.

REm Venditam jure proximitatis vel agnha-

tionis retrahere fi quis ambiat cupiatque;
Præprimis pretium ſine fraudis Conſilio ab em-
ptore promiſſum & ſolutum intra tempora legi-
tima offerre oportet & expedit. Ea enim eſt re-
tractus natura, ut emptor liber & indemnis ab-
eat ab emptione, ac ſi nunquam emiſſet, leg.
27. f de Edilit. edict. pretiuum autem integrum
offertur, 2. feud. 3. §. Seg etiam, quia ſicut actio
ex empto cum effectu non datur, niſi pretio in-
tegro ſoluto, ita nec ex retractu dabitur, cum
unius ejusdemque obligationis unam eandemque
indiviſam ſolutionem eſſe oporteat. leg. 13. F. fa-

mil. erciſeund. ideoque moram committere cen-

ſetur non ſolum is qui nihil ſolvit ſed & qui
nec totum leg. 85. ſ. de Solut. leg. 12. ſy. de Verb.
Signif adeo ut ſi unus nummus deſit tota obli-
gatio reddatur inefficax, TIRAQC. de retracz.
Eonvent. §. 4. gloſ-. 6. „. 23. & 24. Semper enim
C opponi

* ( 18) -
oppon poteſt exceptio non adimpleti Contractus,
etiamſi in minima parte ſolutio deficiat leg. 37. ff.
de jurejur. quod & præeipue in Galliæ regno ob-
ſervatur. Pretium autem præſtari debet non niſi
illud quod a primo emptore ſolutum nam ſi pri-
mus emptor intra legitima retractus tempora rur-
ſus vendat & quidem majori pretio, tunc ſatis,
præſtare pretium a primo emptore ſolutum non
attenta quantitate pretii a ſecundo emptore dati.

leg. 19. §. 9. J. de Captiv. & poſliw. habet enim

retrahens jus quæſitum ex prima non ſecunda
Venditione, quod ei aufferri vel durius effici in-
tra tempus competentis retractus non debet per
venditionem a primo emptore rurſus factam pre-
tio majori, modo quis intuitu primi, non ſe-
cundi, venditoris tanquam conſanguineus retra-
here velit, ſi enim non primi, ſed ſecundi Ven-
ditoris ſit conſanguineus, tunc non in primi ſed
ſecundi emptoris veſtigia ſubintrans ejus jure
utitur, prædicta autem pretii oblatio debet eſſe
realis non verbalis. Satis enim non ſunt verba,
ubi facto, opus eſt eρ 20. f ad municip. maxi-
me ſi oblatio facienda ſit ad effetum conſequen-
dæ actionis, quod etiam procedit, etiamſi retra-
hens cum verbali oblatione fidejuſſores vel pi-
gnora offerat, quia pignora fidejuſſoresque da-
re non eſt ſolvere leg. 4. §. 3. F. de re judic. ubi
condemnatus ſolvere, non liberatur dando ido-
neos expromiſſores leg. 10. G. de pigner. aclz. quod
3

(tamen
Cenſetur
veltylam/
(ium le⸗
Cür da
Aiad elt
gulrre al
ggod
Ventione
leg de
ſi natura
cllmyecir
WNANN
tis mine

Ppretium

mmmren
. f. de
Cod. de t
Aeckion
tur ex 1.
Clikaten
Müibilis
guoc ſta
A ad
Iencutn.
Cmmrent
gir

B PPeciebn

e. 46.
RNN AA

raclus,
3. ſ.
noob.
n niſi
pri⸗
Iarur⸗
ti,
n Non
Gat.
D
UNG
njin-
KNN
npre⸗
on ſe⸗
retra-
Ven-
fure
2 elſe
verban
maxi⸗
Iuen-
etfa-
1 pi⸗
Ua⸗
. wbi
ido⸗
oll

ſi

6 (19) L2-
ſi tamen oblatio verbalis coram judice facta ſit,
cenſetur loco oblationis realis, dicit B ART. in leg.
acceptam q. 3. C. de uſar. quæritur autem an reme-
dium leg. z. Cod. de reſeind, Vendit. in retractu lo-
cum habeat, antequam reſpondeam, dico pretium
aliud eſſe conventum aliud commune aliud ſin-
gulare aliud fraudulentum. Pretium conventum
eſt quod ab ipſis contrahentibus voluntaria con-
ventione conſtituitur, idque juſtum cenſetur in

leg. 8. Cod. de reſeina. Vendit. adeo ur ſi dolus ad-

ſit naturalis naturaliter enim permiſſum eſt ſe cir-

cumvenire leg. 16. §. 4. F. de minor. venditoris

enim votum ſemper eſt pluris vendere empto-
ris minoris emere eg. 8. Cod. de reſeind. endit.
pretium commune eſt quo res communiter æſti-
matur eaque vendi compararique ſolet. eg. 52. §.
29. F. de furtis. dicitur alias pretium verum eg.2.
Cod. de reſcind. Vena, pretium ſingulare, quod &
affectionis dicitur eſt, quod ſingulariter æſtima-
tur ex ſpeciali aliquo affectu, propter certam
qualitatem inhærentem rei, quæ non eſt trans-
miſſibilis ad alios, fraudulentum vero pretium eſt
quod fraudis conſilio doloſe fuit auctum, que
caſu ad veram & juſtam rei æſtimationem recur-
rendum, itaque ſi fraudulenter vel doloſe cir-
cumventus fuerit in retractu, poterit uti remedio
legis 2. Cod. de reſcind. Venait. quod ſecus eſt in aliis

ſpeciebus. REINKING. quaſt. num. I25. Maæſiert.
yag. 465. *& uum enim eſt in retractu retrahen-

tem ad pretium conventionis ſine fraude conſti-
C2 tutum

( 20) -

tutum teneri leg. fin. Cod. de jure Emphitevt. Offe-

rendum itaque pretium, quod datur emptori per
retrahentem, qui ſi acceptare recuſet, etſi per

hoc in mora ponatur, non tamen poterit retra-
hens ad rem agere cum effectu, niſi obſignatum

depoſuerit eg. 2. C. de pactis inter empt. & vend.
quia tum ſolviſſe videtur & ex parte ſua contra-

tum impleviſſe & proinde ipſum emptorem co-
gere poſſe ad rem tradendam legitimum verotem-
pus de quo in fronte hujus quæitionis dictum de-

terminari poteſt ex conſuctudinibus provinciarum

atque ſtatutis locorum ex Communi Jure tem-
pus anni & diei conceſſum, refert TIRAQCVEL.
§. I. gloeſſ. 10. n. 3. & ſeq. in alio vero loco refutat
hanc ſententiam, aſſerens, ut ſi conſuetudo ad-
mittens conſanguineum adretractum, non præſcri-
Peret huic rei aliquod certum tempus, nonſolum
intra annum ſed & poſtea quandocunque id eſt in-
tra triginta annos, agere poſſit, & non ultra, quia eo
tempore tollitur omne jus atque actio competens

privato confra privatum eg. 3. & 4. Cod. de præſer.
30. vel 40. annorum. retrahens vero ſi intra an-
num vel aliud terminum a ſtatuto præfixum

aut moribus receptum non denunciet emptori
nec offerat ut decet pretium & de retractu agat
Ber lapſim temporis præſtituti jure ſuo cadit

IRACe de retract. Convent. §. 4. gloſſ. 7. num. 36.

nec mirum qui terminus legis eſt peremptorius
eg. 6. ſ. de optat. leg. & impudet ſibi quod non

egerit

1 . 5 „

—

egerit in
ſtotutis
Cdrrere i
ſmnul,
Veneridn
Mte
Ditur in
El.
Dondun
GGdr
trallitio
nis, Re⸗
Wds
Pertine
Citione
Nngt
Eenſum
Meratio
T Preti
rah en

4
P hoe

Rem in

lan⸗
. x qn
Noribos
Catore
Pes
conven
de an

ofe.
Oli per
etli per
tenna⸗
untatn
, vend.

C ⸗

CO-
otem-
K⸗
Ciarumm
tem-
Qr.
refutat
do a0⸗
reſcti-
ſolum
eRin⸗
guineo
Netens
reſer.
la An⸗
ehum
rori
1 agat
cadit
. 36,
htorils
Anon
egerit

7

3 (21) 62-
egerit intra tempus ſtatutarium ſi in locorum
ſtatutis nil cautum reperiatur hæc præſcriptio
currere incipit a die venditionis perfeëtæ hoc eſt
ſimul, atque de pretio certo & determinato con-
venerint Iaſtit. initio tit. 3. de emyt. Vendit. dies
autem celebrati contractus hoc caſu non cenſe-
bitur incluſus ſed excluſus regulariter TIRA-
QUEL. §. I. gloſſ. XI. num. I7. 22. licet res vendita

nondum ſit tradita currit tamen jam præſcriptio,

dicitur quidem in §. 41. Inſt de rerum diviſ. quod
traditio Perficiat contractum emptionis venditio-
nis. Resp. autem traditio non ad eſſentiam em-
Ptionis venditionis, ſed ad ejus complementum
Pertinet, perficitur ſolo contenſi, impletur tra-
ditione & numeratione pretii leg. 46. S. de abkti
empt. & vend. & licet emptio tria illa requirat con-
ſenſum rem & pretium, tamen non pretii nu-
meratio, vel etiam rei datio, ſed conventio de re
ac pretio emptionem perficit. leg. 2. §. 1. ſj. de con-
rabh. empt. Quæritur autem, an abſentibus tem-
pus hoc currat. Currit quidem, ſed reſtitutio-
nem in integrum ex generali clauſula: Si qua ju-
ia eauſa mihi eſſe videbitur petere poterunt leg. I.
I. ex quibus zauſis majior. non vero fuccurritur mi-
noribus adverſum lapſum temporis ſed tutores
curatoresve fuos quorum negligentia illud tem-
pus efffuxit, ad id quod intereſt judicio tutelæ
convenire poterunt, minori enim viginti quin-
que annis læſo ſubvenitur, cum ex imbecillitate
3 XtA=-

(22) Les⸗
ætatis damno aliquo afficitur, ex negotio quod
cum ipſo geſtum eſt leg. 35. f-. de minor. nec etiam
adverſatur lex 38. F. de minori quia ibi plane jus
ſingulare proponitur, quod ad nullum alium ca-
ſum protrahi poteſt . 39. F. de legibus interrum-
itur præſcriptio in hacce materia non per extra
judicialem interpellationem, neque per in jus vo-
cationem, ſed demum per litis conteſtationem
TIRAC S 8, glaſſ. 2. . 1. Non ſatis autem eſt com-
etere alicui jus, niſi quis id ipſimn competente

a ſione in judicio proſeduatur, juxta indubitati juris

regulam, quod ſine actione nemo experiatur leg.
6.5. ult. f. de neget. geſt. Actio retractus proximitatis
eſt Condictio ex lege conſuetudine vel ſtatuto
routi in hoc vel illo loco vel ex aliqua lege pro-
vinciæ vel moribus vel ſtatuto retractus jus nititur.
leg. unic. ſj. de Condict. ex leg. quæ eſt actio perſo-
nalis S. 15. Inſt. de actionibus quaſi ex contractu de-
ſcendens §. 3. Inſt. de obligat. quæ ex quaſi contralt.
naſc. & tamen in rem ſcripta ρ 3. §. I. & 2. ſj.
ad exhibend. GOMEZ. leg. 70. tauri n. 36. quæ pro-
inde non ſolum adverſus emptorem ſed etiam
quemcunque poſſeſſorem rei venditæ intentari
poteſt, ad exemplum rei vindicationis
leg. 9. E. ae rei vindicat.

J 4 N T
coRotl-

Ir p:
ws
katuto⸗
epro⸗
itirur,
erlo⸗
ace⸗
nrack.
9, .
Po⸗
etialin
entri

CoRROLLARIA.

vari debet & prævalet.

tilitüi.

1II.

non poteſt.

Conſuetudo loci in retractu obſer⸗

Clericus Sæcularis merito & juſtè
gaudet beneficio juris retractus gen-

Novitio durante probationis anno
ante profeſſionem retractus ſalvus eſt,

Pilio exhæredato jus retrahendi rem
a conſanguinis alienatam denegari

( 24) -
v.
Poteſt ſi velit proximus juri, atque
beneficio ſuo renuntiare.

Non magis ſuum jus in i
transferre, quis poterit, quam ſangui-
nem ſuum communicaré.

VII.

Res libera reſtituenda eſt ut habea-
tur eo modo quo fuit penes Vendito-

rem.

VIII.

Retrahens pretium oblatum & de-

poſitum recipiens videtur renuncigre

6) (50

bn

eNI
llinn.

1 10 ſumtr
Honor

R M41

rhppo⸗
We

teteſſe
oſlide⸗
.fede
. dum,
isuti⸗
mtut-
finelis,

ſervat.
2650

9)4

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

4/71999 VXyMaster Gmbhl nww.yXymaster. com

Q d. p. Y.

IO HNAVGVRALIS wRDTCA
DNTINENS VARIAS

RETRACTVS
ENTILITII
NES CONTROVERSASZS

QVAS

SPICIIS DIVINI NVMINI8èS
CONSENTIENTE

IGA FACVLTATE
IVRIDICA

A ARGENTORATENSIVM
UNIVERSITATE

9 LC ICů’lIlE NYTA

VTROQVE JIVRE HONORES
IVILEGIA DOCTORALIA
KRITE CAPESCENDI

[lNI ERVDITORVM EXAMINI
SVBIJICIT

1I4. Ar&SöI A DCXrrIII.

RBANVS NEVBECK,

WEISSENBVRGENSIS.
Se8--82)0(S6— G59 66- 69Sr O- 893*-

AR K G ENZTUORAZ 1,
LCHIORIS PAVSCHINGEB