steiligunt, qui eo usque audent progredi, Ita.non folide minusquam

nervofe judicat B, W'eismannus , in Inftitut, Theolog, p,.992.

yo6

do $ «

-

[

quam fola Ratío doce

t, & religionem , quam putant , ria-

Contemtim habità L

e Mofis , ut

SSHUE

turalem relinquunt.

[o

quaz ( Th. Burneti

verba funt, de Fide &

8. Chrift. p.

l

averit & ceremoniis infrugiferis , re-

46.) minutiis abund

SSRSSASETU t

!.Ili

busque externis & corporalibus

oneratam rnentem cde-

Ó

fpexerit eeternitatem , &

refferit &affixerit humi , non pro

e fuis umbris non viderit cc

lum, Judaice ecouomie pre-

, quod religionem natu-

rogativam omnem in eo ponunt

ralem

uram ab Idololatria confervárit.

Multum largiri

uro Meflia

fibi videntur , qui promiffiones etiam de vent

:

habuiffe eam, ac partem cultus ejus maximam

ad Meftffize

r

ffe , conce-

ftatum allufiffe aut eundem praefignare vifam e

dunt. ( lib. cit. p. 40.)

Omnibus tandem hono

ribus ceco-

nomiam illam ornare

fe arbitrantur, qui Prophetas ( ")

1-

Í

s fuiffe fatentur, qui nova

l

quoque identidem excitato

dixerint excellentiam ; ( quem

fpenfationis divinioris pra

]

vero infizem? ) ut preparatis auri

bus animisque doctrina

Deo inter homi-

Evangelii facilius

omnibus illaberetur.

nes naícituro , Per

fonà diviná , cujus humeris innixurum

eífet mundi imperium , r

ei ram fingularis & mirabilis, tan-

notitiam aliquam preemittere op

ortebat ;

tique momenti,

(iterum, quem in //ze

m* ne gentem humanam, tale nihil

& obftupefaceret rei ipfius novi-

opinantem , opprimeret

tas.

[ r i

5

hetie dono igt;ominiofliïïme fentiunt,

Au;l;

(*) Sunt, qui de ipfo Prop

Spencerum. ,, Interea, ait,

quz privilegiorum loco aftimata , ob fecu-

» limorem & & xAngórwm

a, TY TQÓ7T 0Y pop

ulojudaico conceffa funt,

fomnia , Prophbetia ,

& hujusmodi divinatio-

» primas habent oracula,

,,num genera , qua Gentis illiu

s infantiae & pervicacize concedebantur,

,, Nam gentibus antiquioribus, JEgyptiis,

Chzldzis, Chananzis etiam,

, Vocales imagines & Orae

»non deerant Prophetiz , Sortilegia, fomnia

fuze mentitz fidem firmare

»cula ; quibus hujus feculi deus divinitatis

»ftuduit, connatum illum futura cognofcen

di pruritum fcalpfit, &

nuit. Cum itaque lu-

,animos hominum fibi & cultui fuo devin&os te

nofcéndi cupidine du.

EEE

» d&i non minore futurorum ftudio & arcana cog

dedit ben'gnus

»Cerenrur ,

eoru "vanitati (omnia , propbetias , oracula,

» DEUS ; ne ad oracula vel

Ariolos ethnicorum confi

u

gerent ,

& mul.

do pro

pherià deftitutis)

» to felicius cum Idololatris , quam feipfis ( mo

C ed. Lleg ) Po 7 890

pa&um exifümarent,,, De Legibus Hebr. ij

4

9.

&

o*e

107

d

tas.(1.c.) Quam prepofterum eft humanum ingenium!

quam impatiens lucis & Gratie füblimioris ! Ut Rationis

dignitati & religioni, quam vocant, naturali patrocinetur,

lumen reveletionis , antiquioris potiffimum , ob(curart. Pvo-

miffones de Chrifto hominumque per eum procuranda ía-

ä

lute extenuat, 'T'am fauca , eaque ita obícure, de eo pree-

dicta & veteribus patefacta effe contendit ; ut vix quid-

quam lucis afferre illis poruerint; & tandem ne ad fidem

?

quidem in Éum , ex quo uno omnis falus pendet ; ingene-

randam illis corroborandamque fpem in Dzuw , data effe

vaticinia agnofcit, fed ad /7zes illa ufusque longe tenuiores

Definerent vero in ceconomiam omnem vete-

reftringit.

rem, in revelationem priftinam, & in ipfam Dzi Gratiam

tam contumceliofà dicere , fi vel unius noflri Oraculi fen-

fum recte intelligerent, ejusque vim atque ambitum paul-

lo plenius perípicerent,

Caput doctringe evangelicee il-

lud efe , quod Pontificem habeamus , qui confedit ad

dextram Dzi in throno Majeftatis füpremz in ccelis , Pau-

lus ipfe afferit. Hebr. VIII. r. lam, fi eo usque progreffa

quodammodo left antiquior revelatio , non exile certe

tenue dici debet lumen evangelii , quo colluftrata fuit ve-

tus cconomia. — Quisquis preterea & Protevangelii Gen.

IlI. 15. vim perfpicit; quo primüm promiffus eft deperdi-

tz perfectionis & beatitudinis reftaurator ; de Satana, pec-

cati, mortis omnisque'calamitatisauctore, triumphaturus,

& deinde univerfam promiffionum de Chrifto ac vaticinio-

rum feriem paullo accuratiore cogitatione complectitur ,

ei demum minus obícurum effe poterit;, coronidem quafi

quandam illis noftro hoc oraculo impofitam effe , & cur

teftimoniis Prophetarum tam multa tribuerint duumviri

illi apoftolici, Paulus Act. XXVI. 22, & Petrus 1 Ep. L. 11.

£VIHT -

Quam firma & evidentia ex hoc oraculo argumenta

peti poffinr 4.) ad confirmandas do&rinas Evangelii gra-

viffimas de füprema Salvatoris noftri perfectione , de Ejus-

dem Deitate, de duabus in Ipfo naturis ; deintima utrius-

à

que

!

108

qie

d we

que & períonali unione, & idiomatum communicatio-

ne &c. quam jucundum & admirabi!e a'imentum 5 YMidei,

quamque efficacia ad ftudium pietatis &9 Janciimonie integer-

rimum motiva fuppeditet, uberius jam explanare haud li-

cet,

Curemus omnes omni ftudio, ut, quanto clariorem

nobis, füb meliore & perfcétiore eeconomia; Gratie con-

ftitutis, exortus Ipfe Sol juftitiae diem attulit, tanto perfe-

&tius etiam divina Evangelii luce corda noflra iluftrentur.

Fide recipiamus Evangelium, ad falutem. — Quis filius jam

tenebrarum effe malit, quam luce exoptatitfima & cole-

ftibus illis, quas aperit & confert, deliciis frui! Ea qux ad

lucernam debilius videbantur , folis fplendore illuftrata ob-

fcura jam effe non poffünt. (2 Pet. |, 19.) Scandalo effe

N

otuit;lychno tantum lucente in obícuriore loco , Chrifti

umilitas, quum primim tenuis ad inftar plaztule proger-

minarer; nunc, quibus indubitabile Evangelium in 7/rogo

Majeftatis fedentem luculentiffime exhibet, vel infideles

34

vel impii effe non poffunt, nifi qui a principe hujus mun-

di (quis enim alius tante luci officere poffit! ) occcecari fe

atiuntur , (2 Cor.IV.35. 4.) qui obherent in amore tene-

j

rarum, lucem pertefi. (loh 1II. 19. 2'Theff. II. 10.) Et Aex

eft & Sacerdos ; & conícientiam noftram emundat fuo Ipfius

fanguine, & Spiritu füuo corda noftra fanctificat , ubi vere

contriti fincera fide Eum ample&timur. -

Sedet in thro-

no Dzi , omnia gubernans in falutem & gloriam eorum

qui verbo & Spiritu Ejus regi fe patiuntur, . Obfequamur Ei ea & humili,

tate & alaeritate animi , qua fas efl fervire Regi Optimo, Maximo. Scrute-

mur Verbum DEI , dum & Gratia & Majeftas & omnis Gloria !llius ita

$i

eordibus noftris illucefcat , ut & plenam confequatur vrabpucíay Gdei,

CHebr, IV, 14-16.) & ipfi, pro humanitatis modulo, in Iplius imaginem

transformemur. ( 2 Cor, IIJ, 18.) Quam beati funt , quos ita fibi afferit to-

totos, ut DEUS in illis,tanquam in Terplo fuo habitet , cum omnibus Gra-

tize perIpfum partae thefauris ! Gaudean: Rege & Sacerdote hoc fuo fide-

Jes; & preces ad-eum fundere non definant , ut Pex tandem illa, cum qua

Salus omnis & beatitudo conjuncta eft, compofito omni bellorum

tumultu, in toto Orbe regnet quam latiffime,

.DEO , Pátri, €9 Filio, &$. Spiritui $. fit Laus 9 Gloria!

-

2

K

[

(

A

*«

f5

La

E

d

j5

7

T.

AE

d

!

ts

AP.

7

^

Xf

A

(

25

2

z

E

s

L

74

4

:

W

*

f

.

EE

E

E

Es

E

P

Ó

*

s

wvw

E

d

E

EE

d.

x

3

um

E

W

EM

L

W

2*

x

EE

258

P

—

m

o

d

v

;

Ym

o

P

vf

.

^

l554

L

j n

gt

z

d

t

i^

Fs

£

]

$

i

pR at

"j*

3454

"

44

i

z

j

:

:

*I'

a

ts

.

n

"

*

J

»

ia

* A

:

G

i

:

C aT

ä

LA

u

*

5

"

»

NT É

-

5

"

t

:

;

s

,

Ya

:

i

2*

*

ä

i

.:

:

;:

5

:

)

B

i

i^

,

nE

L

s

';

4

:

E

jj*

b d

f;

:

F

p

"

:

t

:

"

s

Ea

z

EO

du

P^

i

"

"

d

ts

j

"

r

ts

*

Lt

P

M

"

;!

"

"

f

p5

"

:

1

:

J d*

"

u

r at

?

.:

P d at

bt

»

:

£

*

*

:

"

2

P

i

.

L

* 3

:

;

;

F.

:4

;

g at

;*

:

"

n

Z

5

st

,

,

Mj

j

5

;

d

PA

N

Y

z

*

"

4

ï

A.

zi

»

,

E

u

»

P.

;

i

P

£

£

Ea

;.

£

£

5

P d

;

3

2105

j

g

db

p9

g

4

;

"

j

»

45 U!

a

u

;r

£

s.

4

£t

€

g.

d

gt

?

Md

hi

hgt

r

;

é

f

?

gi

£ .-

;ï

2

w

"

",

5

f

:

1

"

454

o

É

»

N

3

É*

x

é

-ï

Ws

h

é

.;-

"

y

g

:f

&

2

"

:

1

Q

:

yt

:

r

?

.:

»/

[

j

ä

j

5

es

P

::

$

)

xX

*:

:

H

Zï

f:

j

E

E

*

i

n

Z

5

.:

:

"

H

à

"

;

p

::

j!

i

E

E

«

i

j«

2

2l

m

d

*

;

.'f

.f*

?:

H

i

$

;

4

r

"

;

ä

d

)

&

;

-—

2

"

'ï'

EN

E

j:

:

A

:

t

MX

"

18

z

ide

j

5

$

b

1

Af»

É

4

51

25362

"

E

i

jh

A.

2

:

QÉ

3*

"

$3

E

D.

E

-:-

2

jÁ

x

4

x

&.

y

E

*

L

:

'L:

$

:

!

h

;

j

:

:

j

;

j

i

ié

n

&

g

Z

1

;;

1

lg

£

H

o

A

$

4*

-

-

N

Y

d

DISSERTATIONIS ,

QVA

l

19

ORACVLVM ILLVSIRE

:r

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ZACIS VI. 12. 13

lln

EXPLANATVR,

17

9

PARS TERTIA

g

16

HANC

15

7!

RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICENTISSIMO,

Iä

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO,

14

DOMINO

ä

JO.CAROL.LVDOVICO,

E

COMITE PALATINO RHENI DVCE.

BAVARIAE rel. rel.

—

PRAESIDE

9

JEREM- FRIDER. REVSSIO

S. THEOL. DOCT. zr PROF. PRIMARIO ,

SERENISSIMI CONSILIARIO, V

NIVERSITATIS

CANCELLARIO, ECCLESTAEPRAEPOSITO,

ET AB BATE LAVREACENSI,

DIE

NO V. MDCCLVIII

PVBLICE DEFENDENT

M. IMMANVEL BECK, Czasfladzenfis.

M.FERDINANDVS LVDOVICVS MOHL ddelbergmf j

*

S.S. TH. CVLTORES IN ILL, STIP. TUB,

m eomA

m m

22

DA

—

PA

9

(*

20«

z.

at

g

TFBINGAE

LITTERIS SCHRAMMIANIS.

æ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com