KaI600-54_3

m

:

E

pa,

»

"

.

r

Pv

d

2

A a

Zs

f

j

d.f

A

E

E

-

m

-

-

-

2

E

P

a

N

ts

*

5

€

2

z

a

U

s

d

Id

-

E

S

M

*

RE

x

—

--

-

2

E

Y

x

ET

r

x

E

&

P

m

.

t-

?

*

*

s

:

T

*

PA

g

Ea

X

s

-

-

E

E

-R

x

X

*

T

d

n

*

$

..H

5

E

r

Y z

D

d

T

t

Ed

s

—

»

;

W

x

Ms

-

s

i

g

-

g

Es

3X

*Y-

3

:

a

z

s

Es

J

".

NuMets

"

M

QY MAS

44

"

*

2272

AL

P.

z

"EE

2

4 4 a

F.

P

Ax

o

d

s

5

*

A

N

RE

z

A

E

Fs

d

d

*

5

5

z

u n

E

CR A.

R;

E :

ATR

:

gl

E

x

d

[

FE g

:

g.

m

P

L. o E

MLg

42

"

$

$a

J

F

g

C

"

s

"

e

s

AUA

:

r

A

n

R

2v

Es

s

o*

A

» d

*

^

AA

ROA

»

".

.

-

AE

u

C

P^.

P

J*

.h

H

m

PT

d

n

dC s

"

d

"

s

r

fS/RR

ag

J

2

P

A

«

24

P-

E

Es

v

A

A.

r

a

P

.

ACAD

AA

VR

»

^

A i

.

AE

P

d

£

M

L

z

m

n

A E A

P

v

j*

"d

ag

n

P

A a

ACA

raet

CA

"s

"

-

t

A

AC

AA

s

:

A a

t

m

* 4

M

2

D

TF

..W

o

AA

A.

r

—v

4

WL t

a

/

4

E.

-

A d

"

P ial

^

P

92

z

CA

R AUE

6

4

E

PA

sR ee

d

A

ARA

N n

-s

AA

P A

;

.M

u *

z

"

m

"

M

M.

^

At

"

P P

u

"

PO

55 hg

N P r

J

:*

—

j

at

x t

2

P

Dd

AU

A ADAE.

Q r

E A U.

od

FLr

*

z

"

i

2

p

r

PUA

As

F

v d

J

s

PA

r

PA

A

AE

»

d

VRL AC

J d

U

A

t

'3

I

r a

MA

m

vj

.

u

21

:

.s—

F

P

c.

P

M

-

r

AT ue

g ii

"

n

*

47

N

"

n

s

—

A

-

s

d

u

A

N

Es

AT

Q9

p

xR

t

-

AAE

N

d

i

,

M

.

foy

4

T

;

a

P

p

s

P

p

P

n

»

Mu

PUR A

A

Mu

C p

P

d

/

;

2

ALE

J

uf

i

QUP a

C

9

r

AA

W MES

L.

NOCR

A.

w

L

d

j a

F

LUR

cd

m

.x

M

d

p

;d

A

t

".

£

"d

^

s.

AU

r

LU

P.

Y

3

s

AC

A

A NT

l

"

AU.

AA

X

OA

IU

;*

57

W

Mpl

MP

,

d

ey

P

r a

p

F guy

r

PA

A

F.

.

d

Pa

Ws

J

-

J

9s

"

7s

j*

A

*

-

P s

E

A A

P

A

E

^

i

b

A

A

a

n

A

a

AC

*

E

PA

Á

w

"s

4

.

r

&

Pt

es

A

;

"

p d

^

"

Ev

r

AA

x

m

E

n

*

A P

J

x

m

RA

A

u

UR

A

D d-

,.H

"

f

t

i

A ERLPT Y

P

p

o

.h

p

a

L2í

,l

"

4

/

z

^

E AL

Á

AC

A

"

M CL R

A

A

a

*

yd

x

;

"i

Pa

2

,

A A

,

XX

--

A

A

J

D

um

sE

?

M

ssts

:

t

P

)

7

ww

-

R

dul

f

P

4

d d

A

ES

A

J

E

n

t

^i

*

d

x

s

.

E

£

Hs

^

s

7

A

j

)

as

s

-

A

"

1

^

p

E

E

a

n

À

;

z

"

.

ze

PT

2

f

x

xs

*

P

C

A k

"r

AA

-

P

x a

p

RTA

»

*

-

s

z

z

^

t

.*

i

— m

CA RX-

CR

SONNON

SS

VA

AE

X

3

IZ

)2

( AX

—

CS

9

—

:

27

a o N d

(

W

"r

z)

S

SSN

Wh.

,

7

v*

C

NSS

,

N

»

m

?

N

Hs

3

i

NS

i

»

Qf !

A«..

.

y

/

A

ä

v

LJ

ä

i

s

7)

A

49

q*:,/

-

W

M

p

Y

:

SN

AC

A

IN

i

O

ROX

22

m

-

NSSATN

NNNS

Cs

»2

N

i

27

//,

x

Is

AND

E

s

(

RI

NSSSSNSN

ä

SNEC

Ji

77

SS

n

s

s

:"

s

S

E

X

XCS

ä-

k

/../

N

Zs

ufl

7

d72

P

[«

27

VA

þ

At

A

)/

ï:):

&ä

(

N

-

H

s

—*

ASSISÜW

NWNESS

()x

^

r

(

D

]

O

xxxk

NSCONS

EOs

usf

N

Ü

i

a m

— R.

—

N

]

u

:

A

L2

WV

N

i

Z

Z VN

z

ä

—

A

[2

N

AE HAXXNS

A

MR

P

41)

—

[

——

——X

A

A

3

AX

:,'0-

(

cc

A

P

SS

A.

M EEE NSSSNNS

ENSNNSSS:

NNN VE

bt

VH

j2

—

-

z

NSS

,

N

s

M

N

—

L—| 45

E

——

— .

- —

-

X

W

;(l

N

NS

;

£

z

.

2

»

t r

Z

e

—

K'——.-.-*-'

r

«

7

o

——

7

K

ZA

—

((

vorhanden

Digitalisat

E

d

DISSERTATIONIS ,

u

QVA

Dàcig

(u

at

llos

ORACVLVM ILLVSIRE

ZACIL VI. 12. 13.

EXPLANATVR,

i

lm

PARS TERTIA

1f

HANC

I);

RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICENTISSIMO,

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO,

DOMINO

0C

a

JO.CAROL, LVDOVICO

COMITE PALATINO RHENI DVCE.

BAVARIAE rel. rel.

PRAEGSIDE

JEREM- FRIDER- REVSSIO

jï

S. THEOL. DOCT. zr PROF. PRIMARIO ,

SERENISSIMI CONSILIARIO, VNIVERSITATIS

CANCELLARIO, ECCLESIAEPRAEPOSIT Q,

ET AB BATE LAVREACENSI,

X

DIE

NO V. MDCCLVIII

PVBLICE DEFENDENT

M. IMMANVEL BECK, Can/ladieufis.

M.FERDINANDVS LVDOVICVS MOHL Adeläergenf s

]

*

S.S. TH. CVLTORES IN ILL, STIP. TUB,

A

Á

A

^

—

20

»aP.

m

ais . N

PA

p

Md

-—A

IDFBINGAE

LITTERIS SCHRAMMIANIS.

-

—

—

:

":

^"

As

d

(

7722

S

m —

j

ï:

m

*

g.(

L——MÉiÉi

)Z

775

——

)

-

;'[

,

Ji

N

ä

$-

2

///

klu

-

u

(

i

E

M

/

—

—

V,

VET

SS

E

j

EEE E.

c:

A

*

Ej

SSS

ä?

3

»

T

z

7

Ea

2V

n

14

N

WWW

N

*

m

240»

N

SNNN

A.

E

——

1

VR

[

z

E

l/i/

Á

i,

ammu a mmm

ID

IW

N

77

-3/

QD

N

ij

LEON. E

d

3

Säüof*ceaquam exegefin. iluftris noftri oraculi , ex

:

evidentibus & íolidis principiis deductam , ab

*

omnibus diffentientium objectionibus, quze ali-

TX

quid momenti habere nobis vifa fuünt , vindi-

cavimus , non eft quod vereamur , ne minug

firma fint fundamenta , quibus Ufus jam illos, quos com-

mentationis hujus noftra

SECT. IIL

nunc exhibet , fuperftruimus.

Sed cum contrahenda

jam fintvela, infigniores tantum aliquos, non eos, quos

ex fingulis Textüs partibus haurire facile foret , fed quos

ipfa totius oraculi fümma paulló attentius confiderara füb-

miniflrrat , attingemus. Dzi Spirirus ea & nobis & uni-

cuique , cui falutaris veritas cure cordique eft, propi-

tius függerat ; quee fructu

do, non deftituantur!

; ipfi et-iam' æternitati inferen-

N 2

$. L

92

ll

5- IO

f.ä-culum hoc Zacharianum re.:&e & (íecundum com-

a & genuina interpre-

O

-munes illas , quas omnis ver

de Chrifto intel-

tatio fequi debet , regulas nonnifi

lioi poffe , luculentiffime, arbitror ; illa evincunt , que in

fierioribus duabus commentarionis hujus noftrz fe&tio-

nibus differuimus.

Uri ergo oraculo hoc poffumus re-

Giffime 1.) tanqua

m exemplo & documento maxime illu-

[X u — C0 - C$C3

dam fummi momenti fententiam : da-

ftri ad comproban

-

—

riomnino vaticinia ;

quz proprie, direBe eg literaliter de

Chrifto agant ;

&a

d profligandam evertendamque per-

niciofam hypot

hefin , qua ad tuendam & Prophetarum

& Apolítolorum au

&oritatem illud exiftimatur fufhcere ;

tur myílicus; qua-

fi fenfus aliquis vaticiniorum admitra

eferendus.

cunque demum ratione ad Chriftum r

d- - — AE — £m Ug "seus

& E

Eít nimirum genus qu

oddam interpretum , nominis

celebritate valde confpicuum

, quod in explicandis Pro-

hetarum oraculis illud qua

fi pro axiomate primario ha-

b

et

J

*

aut nulla, aut rarií

Iima p

lane vaticinia effe, quae. d-

vetle Chriftum vefpiciant ,

& fenfu fuo proprio , immedia-

Meffia ejusque regno intelligi

poflint.

O-

to; Jerali de

omnique eruditione

mnes in:

enii nervos eÓ intenaunt ,

fua eó abutuntur ,

ut quacunque demum ratione often-

mnia , pauciífimis forte exce-

dant, pertinere vaticinia O

ptis , ad perfonas quasdam

alias illuftres , ad fata populi

na

rum , & ( quafi Spiritus Pro-

judaici gentiumque ei vici

phetiz remotiora videat d

ifficilius! ) ad ea tempora, que

dventum certe Chrifti ante-

propiora fuere Prophetis ; a

STCla.

Cum vero ingens prop

hetiarum copia fit ; quae

á

Chriftum relate , & fíe-

ab Apoftolis & Evangelifüs ad :

fatis illi facrorum fcri-

«€undum illos in Eo impletz funt ,

sejt

purum auctoritati confulere fibi videntur jcum loci

Ino

LA

s?

& o

93

modi propheticis preter fenfüm hiftoricum & literalem

znyflicum quoque quendam ineffe , atque hunc Apoftolos

& Evangeliftas in fuis iftis allegationibus refpexiffe & in-

terpretatos efle ftatuunt.

Caput & princeps illius exe-

ii

getarum Secte haud immerito cenfetur magnum illud &

venerabile literati orbis lumen, Gnorivs. ( con£ Diff. IT.

S

$.IL. & VI. not.) Ita de fua interpretatione inquit ipfez

; In Prophetiis plurimum pofüi opere , ut fingulas ad re-

»fpondentes ipfis hiftorias referrem. —1In hac parte locos

ja

» Z0nuullos, quos veteres ad Chriftum & Evangelii tempo-

"

» raretulere, retuli ad Diflovias evo Prophetarum propiores. ;

In Praf. ante annot. ad V. T. Sed quod locos zoznullos di-

cit, nonnifi per ueíocuy dictum putari poteft, quum prz-

;.

teríexilla oracula , Gen. XLIX. ro. Pf

X. 1. Dan. IX. 24.

Hagyp.11. 7. g. Mal. IIL. r. IV. . vix unum forte alterumve

ad Chriftum ab eo directe & fenfuliterali relatum depre-

hendere liceat. Nihil prorfüs, fi eum audias , .e..g. Za-

charias, nihil Efaias ( fi dignus fide reftis eft Vitringa,

Praf, ad Comment. in Es. p. 10.) directe & literaliter de

Chrifto pradicit.

Sed viam eum ingreffum eíle plane

zovam , haétenus a nemine chriftianorum interpretum cal-

catam , minus recte Vitringa (in Praf. ad Commentar.

in Efaiam ) pronunciat ; quantumvis limitationem fübjun-

gat , reftrictiore illa & illiberaliore fcripturas propheti-

cas interpretandi methodo ufos jam quodammodo fuiffe

Calvinum & Pifcatorem. (Ibid. & in Typo doctrinz pro-

pheticg, p. 191,) Antiquiores natales ifta Propherarum

Nam TurobpoRnuM

vaticinia interpretandi ratio habet.

Antiochenum , qui feculis a Chrifto nato IV. & V. flo-

guit, & ab epifcopali fede MorsvzsrENvs vocatur , eo-

ufum

dem (*) Scripturas Propheticgs interpretandigenere

: effe»

.« (*) ConNtzuus 2 Laripz (ad Amos.IX, 11, 12. ) ob iftam

quoqueProphetias explicandi rationer eum anathema-

te percullum effe a ;nga« Vigilio tradit, his TuxsuANi äu-,r

94

LÁ

RI'IHI

effe, cruditiffimi Viri fatis fuperque docuerunt. Sed ma-

chr

; quorfum

jus eft opere preþium , probe animadvertere

Viros

geh

per lib. 2. Conft. apoft. c. V. vefbïs

: .. Theodorus

. ,)

, cenfebat , oracula omnia , qux ad literam de Chri-

;; fto edita funt, Pifforice ad Davidem , Ezechiam , Zo-

, robabelem & ludzos fpe&tare, fed ex accommodatio-

,,e & ex rei eventu ab Apoftolis & Evangeliftis dun-

,taxat adaptari Chrifto. Hoc eft, quod fub anathex

,, mate damnat Vigilius , & ante eum damnarat Sy-

, nodus generalis quinta , que fuit Conftantinopoli-

, tàna fecunda, ut patet ex ejus actione quinta, &cex

, Leontio , qui vixit tempore Iuftiniani Imperatoris;

;; & Theodori errores recenfet ,, Inde & Carovrus in

Bibl. illuftr. ad Amos, IX. rr. & hujus loci & aliorum

vaticiniorum gloffam in Theodoro Mopsvefteno ana-

themate percuífam effe afferit , eaque ratione fuásia

Grotium cenfüras paulo immitius exafperat, hzctaii-

dem fubjungens: ;; mirum, quod neque Conftantinopo-

;; litang Ii, generalis Synodi, nequePontificis Romani

, anathema curarit quicquam Grotius, cztera Pontifici

; Romano valde addi&tus.,, Errores quosdam ea in re

'Turriani, Tirini, Cornelii, hiftoricos , a Calovio

fiae adhibito examine exfícriptos, Io. GnAwwrus , de-

cus , dum viveret , & Daniz & totius literati orbis

eximium , pro ampliffima, qua pollebat , eruditione,

egregie notavit & emendavit ; id vero ,

quod huc

uidem pertinet , ipfe etiam afferuit; ,, Theodorus

; Mopsveftenus , inquiens, amicus praclari illius Io.

2

Chryfoftomi , ipfe Vir magnus fuoque zvo omnium

35

fere do&iffimus , inter alia opera Scripturam S. mul-

,,tis commentariorum

fcriptis voluminibus illuftravit,

,, quorum fragmenta quidem in aliorum operibus paf-

; fim , nullum vero opus integrum hucusque in luce

;,v;yfacur publica, n eis interpretandi genere ufus

x ä?e*?/

95

p

Viros,qui eam fovent, h

ypothefis ifta abduxerit, &qu;'e-

um

arma inde fibi

fubminiflrrari putaverint , ad evertenda

'0S

chriftiang religionis fundamenta

, jurati doctrinz evan-

gelicee hoftes,

FüS

Iri

$. II

"

Hg.

23 ab allegoriis ali:ano , literalique fenfüi infiftente,

»Ubivis in Prophetarum oraculis fententiam ; quam

!

Ils

»"7'Qóxepor judicabat & sard A&£w proximam effe,

» proferendo maxime , idemimirum fe&atus , quod Gro-

»?iu/$ & Clericus , ut Cajetanum , Maldonatum , plue

i

4,tesque taceam , approbarunt. ,, in Di

squifitionum

de V. T. verfionis Grecz in N. T. alle

gatione o&tava,

h,

p.303. ldem porro

i

animadvertit, inique Theodo.

rum a Turriano hujusmodi intérpretationis primum

iuventovem . Ítatui , cum tamen in magiftro ejus Diopo-

&O TansrNsr idem vitium nótatum fuiífe conítet ex

"

Socratis Hift. Ecclef. 1. 6, c.

3. & Patrum quidam,

Chryfoftomus, Cyrillus Alex

andrinus , Hieronymus,

Iidorus Pelufiota &c. in eodem interpretandi genere

1l

deprehendantur nonnunquam. Deinde , quod Theo-

dorus Mopsvett. inter

pretandi genere eodem ufüs fit,

quod Grotius fecutus eft, fümmus

quoque Polyhi-

ftor cenfet , Io. Ars.

FABRicIVs , in Biblioth. grzca

Vol. IX. p.158. 161. &inprimis inliteris adIo. Gram-

5

mium l. c. ita fcribens : , Ut ex Turrianeis & Vigi.

,lianis quoque excerptis patét, non mentionem Chri.

»fti omifit Theodorus , fed qui xav' ix£z5i ad eum

» pertinere & antitypi ratione in eo impleta eít pro.

» feffus, interim u72 A& ad aliaretulit, ut facturg

p poftea eft a Grotio. ,,

Ceterum , durior in Theo.

ä

dorum eft P. D. Hverivs , in Demonftratione Evan-

gelica, Prop. VIL $, IV. p. ;6:1. & G. VI. P. $67. fi

e

contra autem tanto mitior RicHu

ftoire Criti

; $IMON , inlibro , Hj

2

II,

que du Tex;e du nouveau 'Tæ(?ament :

96

qo $ w

ï'w

i.

S.

»

m

Nimirum qui iftam a

doptarunt hypothefin, oraculis

il

his

omnibus, qua tam copio

fe allegata funt ab Evangeliftis

atque Apofto

lis & a Salvatore ipío ;

vim probandi id ,. cu-

»

3us caufa allata funt,

fi pauciffima in toto N. T. excipias,

D&

denegant diferte ;

& impleta illa effe in Chrifto Izsu .non

Ícunt aliter ,

nifi quod talia fecerit vel paffus fit; qui-

agno

ba illa exacte convenirent.

Nec religioni fibidu-

bus ver

cunt ,

dicere confidenter, Ap

oftolos & Evangeliftas ar-

dicontra ludeos ufos e[Jé av dv3prozror. Au-

dj

gumentis ejusmo

fe

di Grotium.

,»Notandum eft , ait , 707

pugnare apotto-

,los adver(us Iu

deos his quafi teftimoniis , w probent., Io-

2

e

pauca enim funtoracula,

»fum effe promiffum Meffiam

contenti caeterum Chrifti

»qua in hunc finem

ufurpant ,

j1Iniraculis ;

& refurre

ione. — At quibus id jam perfua-

lefum effe illum Meffiam , his fimuloftenfum

5fum erat ,

»svoluerunt, quomo

dotota divina ceconomia priorum tem-

fum

Chriftum , ejusque res geftas;ut pul-

»porum huncip

»cherrimam ac per

feétiffimam fpeciem perpetuo velut an-

,te oculos babeus cetera omni

a ad illud infítar efinxerit. At-

uz alia funt ejus generis,

»queiterum : Hec

omnia » &

$57on in vim avgumen

ti proprie. ad.

ibeutur , fed ad illuftran-

& confirmand

am rem jam creditam. Ideo.Paulus

:

is feederis hiftoriam aptazs ad annunciati Evangelii

j Veter

»tempora addit ,

&rud, égm dXryogéuera. - Quae ratio ícri-

di, przfertim incolumi manente fen-

;,pturas interpretan

»tu altero fimpliciori ,

minusque elaborato ,. nullo jure a

43Judeis improbari pote

ít, ut qui iuter genera explicationum

faciant 70 dANuryogéueyor , quod he-

,numereut maximique

,braiftee 010 vocant

. Quodampliuseft, etiam uli fa-

- [imile occurvit , dicunt 2"

pnoerade-

»&um aliquod veteri

91 , five compro

batus efthic vel ille Scripturz locus. in

Annot. ad Matt

h. L 22. Et cum, quid 70 zÀn

g fit , ex-

Voluit plane Deus benefi

C

iorum

plicat, porro inquit : »

veteris

97

» veteris feederis & eorum , que Chrifto & per Chriftum

»nobis preftitit ,. etreumflantias: quasdam effe familes, ut eo

uäis

ls

»magis conftaret;cofilio quodam peculiavi ifla

difboni ,,Annot.

àd Matth. IL, 15.

Sic & ad Matth. Il. 16.

& paffim. Paria

NI

his Clericus , & Hammondus, ad Matth. I.

)

22. 11. 15. 18.

19. IV. 14. &c. & (* ) Limborch

4

ius aliique; quibus Groria—

on

na methodus arrifit, tradunt.

La

l

$. IV.

(

U

Porro, cum Gaori

us fenfum myfticum év uvevpio

Q

alb[conditum , & füb N

ovo demum Federe revelandum fuií-

le

Íe aflerit , (ad Matth. I, 22.) LiwsoRcH1iUs cumalibi, tum

ld

inpri-

ln

E

UEUSURRERESS

r

(*5 Liugoncurs eádem plane chorda oberrans ad A&

ll. 22. 23. hec adícribit: Paulus non orditur a Vete-

fh

ris Teftamenti prophetiis, àisque allatis ton probata prio-

u

ri ( ut vocant) hzc ita oportere fieri , indeque lique«

(il]«

re ; lefüm effe Chriftum. atque iterum : quando ergo

At

Apoftoli vaticiniis Prophetarum przedicationem fuam

confirmant , ca 7oz allegant tauquam oracula diretle boc

,

M

probantia , eg munc demum impleta, fed tanquam id,

Iu2

quo ChriftiMajeftas doGrinzque ejus divinitas demon-

ftratur, z/Juffrautia & magis confirmantia. &c. Ad

ht

[1

Hebr. II 6, hec habet: Verba Píalmi VIIL, poffe per

allufiogem applicata effe Domino Iefü, cum &"'alias ab

!

Apoftolis verba Propbetarum allegentur , 08 tauquam

n

vaticinia, eveutum , de quo ipfi agunt , pradicemtia ,. fed

quia illi exprimendo adeo adcommodata (int, non aliter

o

ac fi. Prophete verbis illis utentes , eum eveurum pre

L

oculis babuiffint , & cum emphafi quadam defcribere

jj

volu:ffent. &c.

In

Similia habct ad AQ, L. r6. 17. X.

43. & alibi in Commentario in Acta

Apoftolorum &

X

in Epiftolas ad Rom. & ad Hebreos,

I

Sic & 4(exazz-

der: M?rw, ad- Matth, Il, 15. 17. 23«

"

98

qo m se

;

inprimis in Arnicd Collatione de Ver. Rel. Chríft. cum

erudito Iudo p, 645. fq. apertius dicit, fublimiorem illum

T

in Scripture verbis fenfüm diétare ; quam verba in fuo

nàturali fenfü accepta fignificant ; non effe cujusvis , fed

[

illius tantum , quem Dzus Spiritus fui , quo verba illa di-

)

€tavit , afflatu dignatus eft, cuique perSpiritum fuum fub-

?

limiorem illum fenfum revelavit.

CLERICVS cOntra, non

niti Apoftolos fua auctoritate , inquit , fed vi argumen-

torum. Sed unde fecundum illum vis illa argumentomm

/;:

endet ? ,, Nusquam legas , ait, ita debere Prophetias

j,intelligi, quia Apoftoli Spiritu S. afflati; & quorum

, doctrina portentis a Deo confirmata erat ; eas ita inter-

unt, quafi conceffum,

» pretabantur ; fed hoc ubique affum

»1ta effe exponendas , quemadmodu

m eas exponebant,

]

?2

v Judeos [ententis. ,,

Annot. ad INo-

, ex (* ) receptis inte

vum Teftamentum

Henr. Hammondi.r Matth, H. 1

J RI.'

CHAR-

-(*) Syftema cj

us hoc eft. Co.nt'endit, «minimc credibi-

jiaero» (quas predidtio-

le effe , przdi&iones diZ a

y

nibus i2 jnudcev contradi

ftinguit) & fenfus myfti-

cos intelligi non potuifle ante eventum ; nec tamen

intelligi potuiffe a quoquam, niüi Prophetz ipfi pri-

vatim diícipulos fuos docuiffent, & figillatim unam-

eneris interpretati, no-

quamque przdí&tionem ejus g

tafTent eventum, quem refpiciebat. Atque hinccon-

cludit , faperfuiffe apud Iudzos tempore Chrifti va-

rias /raditiores de fen(u Prophetiarum , ab ipfis Pro-

hetis deductas ; & addit tandem: ,,tales fi non fuis-

,fen

t, ludei nunquam ex locis quibusdam Propheta-

, tarum expectaffent Meffiam

, cum folius grammati-

mile ex iis poffit exfculpi, nunquam

»€x ope nihil fi

» AP

oftoli ea lau

daffent, quafi ad rem fuam facientia.

m & illi ludibrio omnibus fuiflent , qui negle&to

»Na

, fenfu grammatico ,

ad füblimiorem fine ratione con-

u

»fi

ugiffent, niü quia iva fibi videretur; & hi parum

?.

Se

v

d&

t

2

i

9f

933

j

CHARDUS SIMON , ut "Traditionis neceffitatem quovis de-

mum modo tueatur, fimili h

d

l0

rlO utitur.

Ó

othefi & principio preca-

36

,9emper in Eccle

a veluti quoddam Religio-

»nis compendium a Scriptura minime pendens extitiffe,

l-

)

,Contendit , quod norma fir omnium Scripture difficul-

, tatum ; "Traditionem fcilicet, que omni Scriptura prior

n

5,& antiquior in Ecclefia obtinuerit, & absque ullis Sacris

» libris confervari in ea poffet. , in Hiit, Crit. V. T. L. IHT.

c. XVI.

Atque inde eft, quod ad ( *) ftabiliendam oins

avrgumentorum apoflolicerum , ubi vaticinia Prophetarum

allegant,omne preefidiumex Tvaditione petendum effe exi-

ftimat. SocINIAN!, ut vim argumentorum , quibus divina

Chrifti Majeftas ex V. T, probatur ab Apottolis, fubter-

fugiant , nihil oggarriunt frequentius , quam illud :. &

Chriftum & Apo[tglos dicta V. T. non literaliter & hifto-

2

rice

»folide difputaffent ,' qui attuliffent loca, quz exfi-

,Dilari poterant. l. c, ad Matth. IL r7.

. (*) Àu tems de I, C. & des Apótres il y avoit un ferís

myftique & fpirituel , qui étoit approuvé de tous

les luifs , fi on en excepte peut. étre quelques Sadu-

céens, Et c'eft par rapport à ce fens qu'il faut inter-

preter les Ecrits des Evangeliftes & des ApÓtres. —

il eft vrai, qu'en general un paffage de l'Ecriture

pris allegoriquement ne peut point fervir de preuve;

mais il s'agit ici de fens allegoriques , qui étoient re-

cüs , & qui étoient meme fondés fur des traditions

autorifées. 1lleur a été donc permis de les appliquer

à leurs difcours , & méme d'en tirer des confequen-

ces qui fuffent favorables à leurdeffein , de la meme

maniere que les Pharifiens les employoient dans leurs

difputes contre les Sadducéens. Ces fens allegoriques

ne prouvent rien à la verité d'eux - mémes ; mais ils

füppofoient une créance déja établie , fur laquelle ils

k:aienc appuyés. Hift, Crit. du N, V. Chap. XXII.

1o0

qie

$ qe

rice , fed fpiritualiter & myftice accepta citare; qua apud

f?

Prophetas de Dzo, Patre, dicta fint , illa Apoftolos my-

[u

ftice applicare ad Chriftum , propter aliquam rantum fi-

le

W

militudinem, vid. ENJEDiN1 Explicationes Locorum V. &

In

, T. ad Matth. XIl, 41. Eph. IV. 8. Hebr. I. 6, g. 10,

f

"Tandem vero Coruwus(*) h

pothefi iíii, vaticinia V,

T. feécundum literam eoque fen

Á

u

; quem fuo qualibet lo-

di

co habeant , vero & genuino , ad Dominum & Salvato-

d

rem noítrum I. C. non pertinere , ab Apoftolis autem &

W

Evangeliftis fenfu myftico rantum & allegorica interpre-

n

hi

tandi ratione ad Chriftum & doctrinam evangelicam ac-

fi

commodata efle, ita infiftit , ut virulentiffime fidei no-

Ítrae infultans profligari eam & funditus everti exiftimet

p

al

uno hocictu: Unum torius doctrinz evangelice funda-

mentum effe veterum . prophetarum vaticinia ; uni huic

KK

fundamento ipfos Chrifti legatos fua füperftruxiffe omnia;

eum vero nulla ullius doctrine probatio folida peti pot-

fit nifi ex fenfu lirerali, univerfam reli

emni folido fundamento deftitui.

gioncxïx chr-iitignam

$. V.

.Intel-ligis, arbitror ; ifta qui perpendis , in que de-

via imo in quam horrenda precipitia ; facile deducat

hypothefis , quam füpra $ ll. notavimus. Dicam , quod

() res exigit; þreviter.

Non funt (***) unicum doétri-

nae

(*) In libello Famofiffimo : ADifcourfe of the Grourds

and Raifons of the chri(tian Religion.

( Ut , quid veri infit (ententiz Limborchii ; Cleri-

ci, Rich. Simonis &c. facilius pateat,

(** ) Confer ex multis , qui facile & planum totius

rei compendium expetis , brevem libellum , ex an-

glica in linguam germanicam verfum: &amuel £bano-

. kre feftez Otuab u Cbriftlien Sidigion. p. 7. fgq.

d

Se 0 g

Io1

nz evangelice & reli

gionis chriftianee fundamentum va-

il

ticinia. Effe etiamp

rophetias, qu& preeter fenfum litera-

X

lem, myfticum qu

oque habeant, fed a Dro fimul vere

intentum , nemo fac

ile negaverit.

Nec iverim inficias,

in allegationibus qui

busdam N. T,.

myfticum illum fen-

fum fpe&tari. Porr

96 , ubi communia inter

retandi prin-

cipia noftrra, quod uti

que contingit; haud fufficiunt , ad

demonftrandum ,

fenfum illum (* ) myfticum loco alicui

;ä

inefle , neceffe

omnino eft

» ut in fola divinorum Scripto-

rum auctoritate , ali

unde jam de a£iozicía illorum convie

éli , acquiefcamus.

Tandem nec illud negamus , füper-

fuiffe apud Iudaeos

tempore Chrifti traditiones de vero

prophetiarum , five

plurium five p

auciorum , feníu , vel

ab ipfis Prophetis ve

l ab aliis fan&

is Dgzi V

iris deductas;

nec inc-redibile putamus , ad illas quoque i

nterdum evan-

3

geliftas

MuPERD vl cmpcnscnm)

etyus

Ubicunque hz

clocutio (impletum aliquid effe in

»lefu) occurrit

; Bravitatem Evangeliftarum tueri de-

,bDemus , &

; quamvis hebeti vifu noftro, credere, ab

5 Mlis notari

eventum non modo talem , qui formu-

»l& cuipiam veteri refpon

deat ,

fedplane talem, qui

»Propter veritartem divinam

non potuerit non füb-

»fequi ineunte N. T. Se

pe autem ab iis allegantur

» €jusmodi vaticinia ,

quorum contextum , prophe-

»tarum tempore, non dubium eít, quin auditores

»€orum ex intentione divina interpretari debuerint

» de rebus jam tum przfentibus.

Eadem vero inten-

»tlo divina, longius profpiciens ,

fic formavit ora-

» tionem , ut magis proprie deinc

eps ea conveniret

;in tempora Meffie ;

& hanc intentionem arcanam

»(de qua etiam ad Íu

dzos olim

aliquid fubinde e-

» manaffe, eruditi obfervant) apo

ftoli & evangeliftze

;; divinitus edo&ti nos docent,

nosque ob éventuum

»Convenientiam dociles hab

ere debent. ;

Bengelius in Gnomone ad Ma

tt]i I 22.

Itä- B.

á

"

BREGESS IU

«t

4t-

Jo2

2;

22

b

geliftas aut apoftolos refpexiffe.

Sed vaticinia vel nulla

li

ac quoad fenfum lite-

vel pauciffima proprie & directe,

M

ralem , ad Chriftum fpectare, & quee allegata fünt in N.

À

T. nonnifi allegorice (1e.ob qualemcunque fimilitudénem)

ad Eum accommodata feu aptata effe ; dici utique ; fal-

Y

va Prophetarum & Apoftolerum , & ipfius Chrifti , au-

[

&oritate, falvo prophetiarum fine atque ufü divinitus in-

tento, falvis etiam ipfius do&tring & religionis chriftia-

E

na fundamentis

4

non poteft. Paucis attingemus praci-

ä

ua quaedam rei momenta.

Ecce a.) Meffiam fe effe ;um,qui

[

4

G&us , Dominus Ipfe

fuerita Dzo promif[ut, aProphetis pred

difertiffime id alffe-

edicit ; & Apoftoli cum Evangeliftis

verant. Afferunt, ommes Prophetas de Chrifto teftari; &

effe characteres illius s predi&aeffe ejus

defignatos ab illis

fata , ( fi ita .dicere fas

eft) flatus diverfos , patliones, fe-

cuturam gloriam , officia , beneficia , circumftantias na-

tivitatis , paffionum , mortis, refürrectionis , aliasque

ä

omnis generis.

Contendunt tandem fummo confenfu. &

conítantiffime, omnia, qua de Meffia predixerint Pro-

XIV. 26.27.

phetx

, impleta effe in lefü Nazareno. Luc, X

45.46. AG. HL 1

9. 24. X. 43. XXVI. 22. XXVIII. 23.

1 Per. L 10. 11. 12.

Matth. II 5. 6. &c.) Nec dicunt talia

una tantum alterave occafione & ad certum quoddam ho-

mihnm genus , ( quod in argumentis xor av2govroy pru-

dentia exigit, ) fed tales funt eorum de Chrifto ferm

Q-

nes & omni tempore & ad omne hominum genus , &

fümma ejusmodi fermonum , Dzrjuffu , inferitur in per-

etuum univerfze Ecclefix chriftiane , quae & diferte fun-

damento Prophetarum füperedificata effe ab iisdem dici-

tur, ufum libris canonicis.

Num vero przcones Evan-

elii & doctores mundi uti feffimoniis & oraculis Prophe-

tarum hac ratione potuiffent , fi nulla in illis effet vis re-

quze doce-

&e & folide (*) probandi ac confirmandi ea;

bant?

meueeen)

(*) Neipfos quidem Rabbinos a//egoricis iurerpretario-

»

*

ex»

-sf

5

sfs

103

n

Ebant? fi novum ipfi fenfum illis verbis prophetarum non

fignificatum , intuliffent ?

uid ? quod b.) & Chriftus,

n

Matth, XXII. 43. & Petrus,

ACt. Il 29.30. 31. & Paulus,

|

Aét. XIII. 34. 36. 37.

Eph. IV. 9. ro. Hebr. l. 13. II. g. 9.

VIIL 13, legitime ergumneutautur , & in ipfis ; ad quae pro-

;

vocant, verbis gervum probandi oftendunt; ac nonne ad

d

fenfum verborum declarandum , communibus illis , quibus

in quovis etiam alio ícriprore fenfüs verborum Jiteralis

probari & evinci folet ; principiisutuntur ? Exempla illa,

fatis copiofa, annon evidenter docent, qua methodo, qua

ratione & interpretari & allegare foliti fint teftimonia Pro«

phetarum?Deinde c.)finon effent in illis teftimoniis permul-

ES

num vecordiz difci

ta, qua Chriftum & directe & fatis dilucide monftrarent,

pulos incufaret & mentis inopes dice-

ret Dominus,; quod ea , que evenirent, a Prophetis prze-

dicta effe; non viderent ? Luc. XXIV. 25.26. 4j- 46.num,

communi fcripturarum cognitione inflructus , Apollo

demonftrare ex illis ea potuiffet ,

quae pertinebant ad

Chriftum ? Ac&. XVIII. 25. 28. nu

m Berrhóenfibus in-

do&tis ita patuiffent teftimonia illa Prophetarum , ut ju-

dicare ex illis potuiffent de.veritate eorum , quze Paulus

predicabat de Chrifto ? A&. XVIL. 11. & num tandem

inexcufabilis plane ftuporis & ccecitatis reos dicere un-

4) Pinis (*) atque

quam poffes ludeos ? Unum adflo.

-".

ufus

d

:

MrUEGCu, a

!

"ibu$ ad probaudum articulum aliquem fidei ufos eífe

urquam ; docet EpvARDvs CHANDLERVS il Der. Cerz

thepbigung bér Ghriftfiben SXeligion , que (vers. germ.)

Ridderi Demonítrationi fubjun&a eft. p. 1165. Íqq. &

conf, Onozi refpon(iones in Limborchii amica colla-

tione p. 215. fq.

(*) Conf. VrrumGAM , ín Proleg. ad Ef p 15. & Th,

ScHERLOCKI lib, L'Ufage & les fins de

la Prophetic.

Di(c, Il, p, 45. & Difc, III, p. ; s. fq?;

Y

40I

s"e

2;

4

d

ufus promiffionum propheticarum , earum maxime,

tüi

quz in publicum Ecclefie canonem relatz funt ,

ri-

pI'(

marius nunquam non ille fuit, ut fpem fidemque ho-

l

li

minum alerent & corroborarent.

Át vero num obri-

I

netiis per vaticinia ipfa potuiffet ulla ratione , fi fenfus

fic

verborum , isque literalis maxime , haud potuiffet ("))

fà

& aite & poff adventum promifífi Salvatoris, communibus

fa

interpretandi principiis pie adbibitis , intelligi ? Sed

h

jam íatis de his. Ufüs, quem vidimus; exegetzeus potií-

ce

fimum eft ; jam quomodo idem hoc noftrum oraculum

M.

utile etiam fit «rgàc VAeyxor , «vgà6 didagxaMaw , "rgàc &a-

20

vópO9woiw , «xpüc vraideay cnY $v Quxcuocvy , extremis tan-

fit

rum digitis attingam.

l&

C0

$. VI.

qu

Unum ihügne hoc oraculum 2.) primarios Judaeorum

di

Is

errores potentiffime redarguit.

Duo potiffimum funt,

qua faciunt, ut hoftili odio Evangelium profequantur,

Meffam fibi promiffum nonnifi Regem , eumque terrenum,

efle volunt ; & cultum illum Dzi ceremonialem, quem ; Mo-

lt

fis leges praefcribunt ; abrogari aut mutari pofle , fero-

ciffime negant. Iam, quam facile ex hoc oraculo, colla-

$

to inprimis cum Pf. CX. errorem , verz dignitati Mes-

u1

fie inimiciffimum , fi fuis ipfi oculis velamen non obdu-

li

cerent obflinate , agnofcere poffent ? Dicit alicubi Oro-

bius , (lib. cit. p. 12.) fenfus vaticiniorum myftici impa-

]s

tiens : ,,O quam bene, quam pie, quam mifericorditer

»Deus Dominus nofter fe gefliffet curn dile&to populo,

»fuppofita dogmatis chriftiani veritate , fi faltem [emel in

»toto facro volumine ,. clere &2 literalitev Meffiz , quem

,Iu-

»revelavit , officium Ifraéli preedixiffet.;, lImo vero

daee

GE WxLGRree SEWen U T3GM . Guesgcrdetne GE

"

x cTmEPEENO.

! (*) Dïgtiale&u fuht;

quz ex DopwLu epift, 2. deftu-

- diis theologicis , editaLondini 168o. Clericus

'l:radit

ad Maith.

in annot, ad N. T, Hammondi. -

z

qo Q 36

Yos

,

r

dee , habes heic oraculum , quo clare & literaltter edici-

i

tur, quod fimili modo Spiritus Dziper Davidem Pf; CX.

obti

promulgavit , Mefliam in throno Iehovz feffurum , & in

Díog

illo fuprema Majeftatis divine throno dominaturum effe.

Habes oraculum , quo clare & literaliter dicitur , Eum

()

IDus

non Regem modo , fed & Sacerdotem fore, & (uio hoc

facerdotio Eum non in templo Hierofolymitano, non if

Seä

onf-

fanétuario terreftri, fed in throno fuo regio, in throno Ie-

hova, funéturum effe. — Hec litera te docet, lam, fi lu-

lum

Tj-

cem non refugis pervicaciter , fatearis, neceffe cít, cum

Sacerdotio Meffiee priftinum illüd Aaronicum confiftere

M.

non poffe , atque ideo cum Sacerdotio illo umbratili de-

iturum quoque effe cultum illum , qui ex eo totus pendet,

leviticum. Et ex uno hoc oraculo , fi id cum aliis recte

conferret , nec prajudicaras fuas opiniones ei obverteret,

Vl

uantum quafo ! lucis haurire poffet Iudaus, cum ad

:

t !

ignitatem , tum ad officia Meffize aliaque longe plurima

rectius inzelligenda!

V,

& VE

im,

Eximia porro oraculi hujus vis

eft 4 ) ad confütaridos

o

I0-

& in viam revocandos eo; , qui de omui economia veteve uimis

tenuitev fentiunt,/ Socinianorum (*) veftigia fequi non pu-

l

)

det permultos, & verz fapientie laudem in eo quarere,

ut , quicquid vel rationis humanz lumen velnaturz ordi-

u-

nem fupergreditur, eliminare omni modo ftudeant. Hinc

j

Patriavchali economie nihil, quod ad vera ornamenta ejus.

Di

pertineat, eripuiffe fibi Videntur, cum fidem eiin Dzuw,

quam

0

i

(*2 »Socinianorum Syftema de V, & N, Teftamento eft merum chos opi-

»,nionum peffimarum,

Vitia ejus precipua funt: Naturam cum Gra-

em

»,tia confundere ; Literam Spiritu omni nudare; íordidas & indignas

[

» DEO vias adjudicare; Scripturas minutiffimo fen(u explicare ; popu-

p

»,lum l'raélincum ipfis etiam genalibus poftponere in. analy(ü uitima ;

»,religionem mere conjcöturalehn.&pmbabllem ad (ummum, ex religio-

ne & revelationis menfura quoad illam aetatem facere ; Chriftum ad

lit

»» fola N. T, relegare tempora, &c.

Nihii virumDEI ípiitualium in -

