lanta ex terra aà»arten, oriri, dicitur. vid. Marc. IV. 5.

*

e

I 1

&omnium maxi

me Hebr. VII. 14. ubi ab ipfo Spiritu S. de

rcde

Chrifto, ceu Germine Davidis, ufürpatur. Ac nonmodo

non

ficet

Symma

chus Jer. XXIII. . u(üs eft voce D^deuua, & al

IT

noftro hoc loco;

Zach, VII. 12. voce évaQv?, fed ipietiam

LXX. cum ]

er, XXXIIL 15. vertiffent dar

oA eandem vo-

uf

XIIL. 15. fic red-

conf

cem ra2X, ean

demque fententiam, Jer. XX

Qià BAastv dixeuomiyne.

tullc

diderunt: ÉBAaezvu 7

emco TÀ A«

conferri ulterius LXX. illi poff

unt Gen. III. 18. Ezech.XVI.7.

Ti

Sed (*) dudum id oftenfum e

(ta Davs1o ad h. l. ASRAH:

ub

ScvrTETO, in Exerc. Evang. c.

XII. in Crit. Angl. (edit.

Deni

MARCKIO;

ad Zach. III. g. &

Dar

Lond. T.VI. p. 1880. fq.

demonítravitid S 1x-

ln

alibi fiepius; omnium aütem maxime

Ac

TINVS AMAMA, in Antibarb. Dibl.

L.IV. c. XXIII.

Qu

zravyacpa in

Verfione Syriaca

€on

quamvis 2.) Hebr.L 3. 7à 4

reddatur xri2x, hancque vo

cem fplen

dorem exorientis So-

QTMUSS 1

.

L

n füis ad locum illum

lis denotare recte afferat 7

(t-

notis; quamvis porro & illud; q

uodceleberr. MICHAELIS

ad Jer. XXIII

o;o,a

ffirmavit, concedatur, i

n lingua Syriaca

verbum I25

fignificare etiam fplend

ere, apparere; quam-

velimus, quod l.c. ob

vis tandem largiri Jo. GREGOR!O

cO-

XX. & eruditereddiderunt & d-

?*) Ebræur-n TCX optime L

voA4 , longeque melius,

quam alii Grzci , qui QA.deqpa;

vel qui ayaQuí.

Quz vocabu

la funt humilia prz illos

ayaToAs VOX auguítior.

Autor Euftathius, ad lliad.

e4

[

Qqcis T8TO ydp raTenoy eimeiv.

(M

&. " Ap(gocíay 8 QuUecd

,

dX dyaeety

ex 976 " c'euvoré

ga ydp «el D evríéga, 7 T0

Ita ALzx, Monvs;

in Notís ad quadam lo-

av T A&ZiC.

ca Novi fcederis,

editis à Jo. ALB.' Fgmcm, P. 6o.

63

d

dh X dh

I

Cogïïationem (*) linguze Syriacee cum Hebrsea afferere au-

det; uti verbum grecum ayart»v fignificer etiam germina-

m

üe

re; ita & hebraicum riox denotare etiam lucere & oriri:

nodo

recte tamen Six TiNvs AMAMA L.c. illud contrà urpet,

X dlii

non effe locum in libris canonicis, ubi verbum mox Hgni-

1a(T)

ficet vel ortum vel oriens aliud , quam ex terra, velre ter-

1l VO«

r& analoga, ac nunquam certe.id de Solis aut ftellee ortu

ufürpari. Quumipitur vocis hebree frequentiffimus &

conftans in Sacro Codice ufüs ille fir; ut gerz2e7 denotet

n

V

nullo autem exemplo comprobari poffit, quod /472e7 exo-

viens, (plendorezm, [olem orientem : üpnificet, notio illa

M

edit.

propria & ufitatiffima illis in locis, quae ad Metfiam perti-

nent, eas etiam ob cauflas retinenda omnino eft, quod a.)

&«

SIX

Davidi excitandus, atque ita ejz$ progenies (**) effe dicitur

Zwmachus ; Jer. XXIIL ;. XXXIIL 15. quod b.) EfIV.a.

n

cum denominartione , m nox, altera illa, fru&us terra,

NT

conjungitur; ac tandem c.) *quod predicata pleraque, quae

P^

1lgffl

[ELIS

(*) Quibus füb cautelis fïghilïcatus & poteítas vocum he-

brzarum ex ufü Syriaco petiaut confirmari poffit ac de-

yx'xaca

beat, recte docuit B. KreMMivs in Critica Sacra, ni-

m

C 0b

mirum ex fignificatibus vocum Syriacarum indubiis, vo-

(0

ces hebrzas , quà fenfum dabias, intelligi, & in defetla

—

potiffimum parallelisimi non minimum genuinz fignifica-

Iäæ-

tionis momentum afferre linguam Syriacam.&c. p.2 t.fq.

Hz leges juftiflimz faciunt omnino, ut Syriacus ille

:';r,,ud)

Verbi nx (ignificatus in noftrum hunc

; 1l

ïl*o,cum trans-

ferri re&e non poffit. -

| Iliad.

(**) Metaphorica illa loquendi formula, qua filius & pro-

| e;n' HNV-

les quzcunque germen vocatur, & in fe convenientis-

r*

fima, & non in facris modo paginis, fed in aliis etiam

anlo-

Scriptoribus ufitata eft. Exempla fatis copiofa & in-

4

fignia attulit Jo. Dovcrvs, in Anal. Sacris, Excurs.

CXLIV. ad Ef, XI. a. p. H (q.

64

dh X dh |

ejo

& noftro loco , & Zach. III. g. & Jer. XXIII. y. XXXIIL 1 f.

Zemacho tribuuntur, Splendori aut Lumimi exorienti

li

aptari commode non poflunt. conf. Jo. Gvir. Kaarr1

iL

//Mb

Obf. S. Fafc. HT. p. 3.fqq. 'Taceo; germen hoc loco voca-

de

ri Meffiam , ut aliis in locis ramus de trunco Ifzi, & fürcu-

p

/i

u

lus de radicibus ejus Ef. XI, 1. & tenera planta Ef. LIIL 2.

»p

dicitur. Quod denique 3.) verba alterius Zacharig Luc.1.

Ger

78. 79. quibus "Triumviri ifti precipgue nituntur, nullum

)) h01

plane prafidium eis praftent; Asn. ScvrrErvslc.fi-

niflre cuidem ex eo evincere conatus eft, quod hoc etiam

,Da

u

in loco &yero^s germen denotet; id enim praedicata Y. 78.

25

79.non pariuntur. Planum vero eft atque evidens, verba

illa Luc. L. 78. nil plane cum noftro hoc oraculo habere com-

Iu

Vim

mune, eaque non hzcloca, quibus Metfias Zaemachus di-

tl

citur, fed illa potius, in quibus Lumen, Sol juítitiaz, &c.

vocatur, e. g. Mal.III. 20. Ef. IX, 1. LX. . 3. refpicere.

pell:

t

Reéte & nervofe l. . ALzx. MoRVvs: ,'AvareM s£od/scs

ribu

» Luc. L. 78. verti debet 07/e775; non germen ; apud Pro-

tanti

»phetam vero niDX ge77/072, non oriens.

Nec alia opinor

Te fo

;; de caufà Lucas addidit ££ vi/se; quam ne germen darerur

appd

» intelligi, quod dyareA pariter fipnificat; fed ex terra pro-

Orxc

»diens; & ex Davidica domo ayaraveAxic , Hebr. VII. 14.

Dif

» vzoxdTaOsy dvr8, ut eftapudalterum Zachariam c. VI. 12.

pel

J

»& Ba9ss potius, quam ex Uiss.^.— Firmum ergo ma-

[Iie

n]

net & inconcuffum , vocem Zamach noftro in loco, &

fretig

in reliquis de Meffia oraculis, f/gnificare Germen.

u (

*

$. VIII.

Vit

OC Ora-

]äm que 'DZ'S:fit huj

us g*) Nominis in noftro h

« culo;

( Vellem 'omnino; licuiffet mihi ad»en(k»)*.d'ahdam vim ac

g

pocef-üatem,hujus Nominis cqnferre, Va que Vir de

l

& X h

65.

ïlfo

n

eulo; paucis aperiemus. Simplicem & folidam Nominiä

TH

ujus rationem Carv1Nvsin Comment. ad h. 1. ineo po-

nit; "quod Chriftus fimilis fuerir plantule , non proceree

)Cd-

KC

»arbori, que innixa effet altis & profundis radicibus; in-

» de Germen Eum vocari , quia initium ejus contemtibile

Lt

""

»fuerit, ita ut nullius fere momenii effet apud homines

»profanos, imo etiam in füa gente."

Et Mazcxivs,

ilurp

- l-

Germen vocari Meffiam, inquit; ;, ob ortum ex terra, feu

» hominibus terreftribus, & praciíà radice repie familice

Jf

»Davidis, ob gratum virorem & vi

gorem fanctitatis inta-

»minate ; ob debilitatem humanam & tenuia initia,tum

Tüd

»ipfius, tum Regni illius, ob progreffum etiam letum &

ofr-

» ftupendum coram totius mundi oculis^ . At his quidem

l-

vim Nominis hujus non exhauriri,

vel ex eo intellipi po-

'&c.

teft, quod omnibus in locis, ubi hoc nomine Mefífias ap-

o

pellatur, Ef. IV.2. Jer. XXIIL ;. XXXIIL 15. Zach. III. g.

'L'dh

um & auguítiffima quaque de Perfona , Officiis & ope-

Pro-

ribus ejus preedicantur. Ac noftroinprimis inloco non id

TR

tantum innuitur, quod vox ipfa,

ermen, fer Je fignifica-

re fola & feorfim fümta potett.

uum enim hac Metlize

efur

appellatio (Vir, cui nomen eft Germen

) ad omnia priora

p

Oracula, in quibus hoc nomine infi

l4

gnitus eft, refpiciat ,

(Difs. I. $. IIL.) neceffe omnino eft, u

te

pitheta quoque ap-

12

pellatio hec in fe cozuprebendat omni

fná-

a illa, quibus ger-

men hoc novum ac plane fingulare ab

omnibus aliis , qui .

m

metaphorice dici ita poffent, difcernitur. Idem

una & brevis appellatio ifta fignificat, ac fi

dictum effet:

Vir ille; qui in aliis DEI per Prophetas priores editis ora-

. (ft-

3

culis

culoy

Exegefi V T. eximie prom

eritus, ]o; HrNn. MicHag.-

Lis de eo annotavit in Difp. De Nominibus Chrifti hu-

8120

manarm ejus naturam defignantibus,

k/

jde

infpiciendx copia mihi non fuit.

. Sed ejgs quidem

66

d * dh

bus

culis nominatus eft Germen (*) Tebove; Germen juffurn,

pis

Germen juffitiz , Germen ab ipfo Jebova excitandum

N

Davidi, Germen, in quod fimul nomenillud omnium füm-

10f

mum convenit , Jebova juflitia no[lra &c.

Q]in imo ?

Wl

cum & epitheta illa fpecto, & fimul illud confidero; germen

W

quodvis vi generatrice & femen fui fimile fructumque ex

f0

fe producendi füa natura gaudere, ne illud quidem ex no-

Ind

tione hujus Nominis excludendum effe cenfeo , quod Coc-

lt

cEJvs potiffimum eo contineri exiftimat , " quod flirps nova

(

u

»; novi generis , five filiorum DEI fecundum promitfionem

t

»& regenerationem, fururus fit Meffias."

Characterem

T

igitur Metfie haec Ejus defcriptio maxime füblimem & au-

guítum exprimit, & attributa, que Ei uni competunt;

D

ha

longe magnificentiflima complectitur.

,ni

pe 3-) De fenfa verborum , nioxe vnnno

)

5- j IX-

ver

E

pofüimus in parte commentationis hujusnoftree exege-

, ]90

tica (Difs. I. $. IIL.) rationes, quare vertenda fint heec

»pa

verba, de fübter f? progerminabit & efflorefcet, fc. Vir Il-

Eu

le, cui nomen eít Zaemachi; jam & eos audiemus, qui-

»QU

bus

ftr

h)

Quid fingulz illz appellatiohes,' germen Jehovz, ger-

ln

men juftum &c. fignificent, di(tin&tius exponere, ad

Graves funt Viri ,

noftrum inítitutum non pertinet.

qui ut Germen Davidis (Davidi excitandum Jer. X XIII.

$) Filium Davidis denotat, ita vi analogi Germen Je-

hovz defignare Filium DEI contendunt.

Ita poft Joz.

BvxronrüvM, JAc. ArrINGIvs ad Ef IV. 2. Opp. T.1I.

P.IV.p. r. fq. & inprimis etiam CawP. VrrRINGA in

Comment. ad Ef. IV. 2. cujus hec funt verba: ,,Germen

» Jehovz eft nomen iMeffiz myfticum, a nemine intel-

G * d

67

1

bus altera illa explicatio , [ub €o germinabit & crefcet, ma-

lum

Bis probanda videtur. [ndefimite Lv r Hgn vs pofuit: ln

üm-

ter j bm toirb8 (toirb ee) toacbfen. — Alii fubje&tum propoti-

lmo !

tionis, quam ellipticam effe putant, ex enunciatione í2-

fmen

quenti (& edificabit templum Jehova) petere videntur;

K X

fed pro tezzplo Jehova, quod germinaturum effe com-

[ n0-

mode dici non poffe inrelligunt, fübftituunt Ecclefiazz.

Coc

Inde ZErL T NER1 explicatio in Bibl.

germ. ad h. l. hec eft:

noya

lnfer SXbn oírb toacbfen ,

bie Svird)e G5tted , twitb aller £ots

m

ten auggebteitet,

unb bie SDflangen Der GerecbtigFeit febt oer»

m

mebtet voerben.

lta & FaaNciscvs RisERA in Com-

X a.

ment. ad h. l.

Ex il germinabit z0vus populus, five

tünty

Ecclefía.

Eádem via inceffit ConNEr1ivs à LapipE;

hanc verbis hifce fübjiciens declarationem: ,, Sub eo, Jfab

»Chrifto, & ex Chrifto, quafi radice, orietur & germi-

»nabit 7zultitudo vamorum , id eft, fidelium , adeo ut

»1e propaget in ingentem arborem. Carovivs vero fic

verba exponit : , Szb eo vel ejus regno germinabunt &

yent-

» florebunt omnia, ita ut omnes regni ejus cives in per-

t hec

» petuo flore futuri fint, non Hierofolymis tantum , ut ha-

ir ]-

»€tenus in veteri feedere, aut alio certo in loco, fed ubi-

; qu-

» que locorum. in Bibl. illuftr. ad h. 1.

Ac fimilem fere in-

DUS

terprerationem exhibet

Joacu.Laweivs ím 9yropbet. Picbt

unp eed)t. ad h. 1.

Pre reliquis autem omnibus fententiam

p

iftam exornavit Gz07720n in XII. Proph. min. , Duo fünt

e,.a'd

» pur-

M

!y

XIll.

»lecum, qüam qui tenet myfterium Patris & Chrifti,

»Idem valet, quod Filius, Propago Patris naturalis , in

Y ]p

rü JOH

» quo Patris fui imago & Gloria perfetiffime fplendet;

? T;":

» Jefaiz in fequentibus 13 Filius, c.IX. y. Joanni à A&-

»t06 TÉ Ot£ » 0 Vidg 7

xA It

^

puToTOKOG ) MOYEzy ETg ; Proceffio

jermet

, Patris naturalis."

eine-

68

Wa » d

funt:

»punécta,

inquit, qua hic indigirantur. — Germien eft Ipfe;

que 0

univerfüm pulchre gerginabit.

eten

» & füb illo opus quoque

; Particula compofita e

x [üu

b €o emphalin haber. — £x

ss if

Ideft, ubi ille Tzemachus manum

hiet

»[ub Eo germinabit.

»füam imponet, &X illa T

zemachi opera, J4 illius ocu-

ex illo tanquam agro fer-

»lis & omnipotente directione;

nquam au&tore & praffide, crejcet (ucce-

fc;nfu

, detque Zotu/9A op

&$ ad inflar germinis, quod a manu peri-

Scn'pz

,51à & faufta fatum p

lantatumque eft, ex tellure feruli &

Jnloc

& benedictionem

» bona emicat , diligenti opera rigatur,

& üg

» caelitus

cum lato incremento nancifcitu

.

polf

» quod fub T'zeema

chi manu fic leeta caprurum fitincremen-

fped

Eo plus licet verba in fenfu

latina

»ta, non exprimit textus.

mo fuümere. O7//mia crefcunt,

»ampliffimo atque jucundilfi

hibes

macho auéctore,

creícit illuminatio, crefcit e-

lh

- hoc 'Tze

,, mendatio ;

fides crefcit, & amor & fpes, fotu opus

ti;

, DEI in fingu

lis fidelibus, univerfa ejus oeconomia in po-

tili

oria de fuis iisdemque noftris inimicis, &

»pulo füo, vict

Vero

; confümmatio fidel

ium eorumque tota maturitas ad feli-

CoR

hac vita in meliorem crefcit; quando

,cem rranfirum ex

lit.

» Jefüs ; Tzaemachus

.

)

fua gratia fuoque Spiritu adeft. Et

Con

a abfente

Illo, vel ab hominum importunitate

,h«ec omni

dinti

»impedito ,

decrefcunt, flaccefcunt, .fünditus pereunt.

Tun

Ita Gnomon. Dulcis fane & eximia

, conf. Ef: LIII. 1 1."

tota etiam 772 ipfo Texttu

deco

in [e eft tota hec meditatio;

noftro continetur , fi transferamus eam;

mutata tantum rme-

lat'üü"

D &e

dificabit Tem-

a

taphora, ad prop

ofitionerm Jequentem

tür i

"Totum utique opus DEI

ub eo cre[cit

plum Jehove.

pre

& feliciffime fuccedit ;

dum Ipfe T'emplum

EIædl:fiCdt.

lla omnia , quz de incremento fpi-

Hac enunciatione tT€ i

dicta

V

um totius Ecclefie &

rituali cum fingulorum fidelium t

fünt

ä

69

POX d

Tpfe

HU

h

]*

fünt egr'egie & dici poffunt ulterius, continähtur. Fam-

Il.

que ob caufam digna etiam fuere, qu& intepra heic exhi-

Et

berentur. Sed jam, queenam rationes impediant , quo mi-

Inüm

nus interpretationes commermoratas pro veris

ac genuinis

(cu-

habere poffimus, dicendum eft enuclearius.

ORf-

,

g. X.

t

R

Omnes interpretationes iflee r.

fenfu

) garticule vnnm;

peri-

m afhngunt & ab etymolopia vocis & ab omni ufu

"nE

Scri p

ture prorfus alienum.

Particula nmn ne uno quidem

Jnem

inloco fàcri Codicis,

ac multo etiam minus compofita i,

€o fignificatu adhibetur, ut, accedente fuffixo ;, verti recte

ïd 11[,

. [Den-

potfit, fub illius regno, fub illius dire&ione, oculis ,. in-

fenfa

Ípectione, prefidio, moderamine; nec Qrace,vzó,nec

| w 1qï,

lating , füb, hebraa eo usque equipollet. Id cum ita fe

fe

[e

habeat, porro necufüs nec etymolopia patitur, ut particu-

le huic compofitee duos illos; tantopere inter fe difcrepan-

cpus

In

PO

tes , fignificatus; ex illius opera, ex illo tanquam agro fer-

tili; & f5 ejus dire&tione, attribuas. -Et &que longe a

;X

M H

vero particule fignificatu & ufü biblico ea notio abeft , quam

ConnuzLivsaLAPIDE ei fübjicit; ex eo; tazquam ra-

odo

LH

dicé. Ex omnibus illis exemplis, que & Bvxronrrri:

m

hl

Concordantie Bibliorum hebraice , & Norprii Concor-

Teunt

dantie (*) particularum hebreo- chaldaicarum (cum notis

XIf

TIld

'Tvw?1: utiiffimis) tam de particula fimplici nmn, quam

Y

t

de compofitis, innn; nnno; "nnrno , ceterisque, cumu-

[] me

latiffime exhibent, ne unicum quidem eft, quod ejusmodi

explicationi ullo modo patrocinetur; fed penitus refragan-

Ten-

tur omnia.

Deinde 2.) Calovianam; eique fimiles inter-

ttcit

fiti

l,

pretationes vera etiam. & genuina verbi ryox fipnificatio

non

J ,

[0 ipl-

(*) Conf. quoque & Jon. Micuaguis , & CunisriANI KOEB.Q-

QL&a

peRI Lexícon particularum ebrzarum , Tympianz Edi-

(unt

r.io.ni Concordantiarum Noldii annexum.

70

g X da

non admittit. . Proprie enim de planta ac germine ex terra

ho

piu:

nafcente ufürpatur, fignificatque gerzuinare, progermina-

de latiore etiam fenfü, oriT? ; 4-

(td

re, efflorefcere, atque in

(X

fei; procre]cere; nunqua

m vero Scriptor aliquis facer eam

dem fit ac florere, in flatu flo-

qu

ei notionem adjungit, ut i

w

venti effe, propagari , dilatari.

Porro , utinterpretatio-

fitionis fubjectutm ; quod

(f

nesillae omnes 3.) vef17H propo

qui

"l'extus clariffime exhibet (vid. Difs. L. $. I1L.) absque omni

e

perl

J

ufta caufa repudiant, ita 4.) aliud, quodtextusipfe repu-

atbi

nulla folida ratione fulte , comminifcuntur.

Nihil enim '"Textus habet,

ex quo peti aut derivari illud

e n!

füpplemen

tum poffit, plane precarium , füb eo creícentaut

florebunt ve

l ommia vel o1ames vega ejus cives , aut füb

eo crefcet opus DEI, opus DEI univerjum. — Sin vero

exiftimes, re&tius fuppleri ellipfin. (nimis incommodam

certe;) cum ZELTNERO, fi dicas , (üb eo germinabit & crefcet

T(

ac propagabitur Ecclefía, & hoc quidem fubjectum ex

ii

proxime fequenti propofitione (& edificabit Templum 3e-

"

bov«) peti poffe arbitreris ; expendas velim; a.)quam du-

du

ra & infolens , atque hanc ob cauffam a ftylo Scripture &

Quo

recte dicendi legibus aliena fit zzetapbora * füb eo germi-

tür

nabit Templum Jebove; b.) tavtologiam , eandem fere,

quam in interpretatione Grotiana $.1V. n. j. notavimus,

Inc

verbis DEI obtrudi; c.) ne accentz$ quidem pati, ut haec

firn

enunciatio noftra cum propofitione fequenti magis, quam

Q1

cum antecedente, conjungatur, utque fubjectum ex illa

to

P

otius, quam ex hac, repetatur. Qu omnia quum fatis

M

fint & füfficientia fal(ze interpretationis indicia , ac-

aperta

In

cedit tamen

& illud, d.) quod hec quoque fa/fzzn illum

le

minimeque probandum fignificatum tum particulee; mmryo,

l

do

tum verbi, mox^, (n.1. 2.) retinet.. Tandem ;.) Calovia-

ld

d

na, Zeltneriana, & quecunque ei fimilis eft, verborum

horum

eon|

€» * g

71

tetr

Qilng

horum interpretatio nil haber; quod non vere, imo & ple-

» Nl

nius & apertius, coztiHeatur in propofitione fequenti ;

3

(zdificabit templum Domini) $. IX. fin. contrà vero ad;7zt

&m

textui integro id omne, quod feécundum alteram illam,

f

quam nos; cum aliis, amplexi fümus explicationem , ei

AU

vere inefts atqueideo aupuftiffimi hujus oraculi foecundita-

quud

omni

tem atque ambitum valde 272742774it. Kec omnia quis-

quis, una cum rationibus, quibus noftra interpretatio fu-

Iepu

"

(ür

perfiructa eft, (DifS. I. $. III. IV.): rite expenderit , facile,

arbitror, quid ex prefcripto legum exegeticarum decer-

l Ud

DEaUt

nendum veþitatiqug confentaneum fit; intellipet.

It üb

42 De ';Temp*lo,w a Meffia edificando. -

N

odam

$. XI.

"

telcet

emplum illud , quod a Meflia zedificandum effe Pro

pheta docet, 1.) Hierofolysuitanusn & znateriale effe,

m ex

ili etiam Judeorum magiftri, qui vaticinium hoc ( vid.

I 3-

$. 1. cum not.) ad Meffiam pertinere confitentur, conten-

m

m

dunt omnes, Non habent miferrime excoecati homines,

quo jejunam illam & exilem explicationem fuam tuean-

ml

tur, nifi quod. propriume verboruma fignificatum. reti-

fere;

nendum effe clamitant.

1mus,

Hoc nimirum palladium illud eft,

in quo omnis eorum fpes eft pofita , ad quod ranquam unum

t hac

firmiffimum preefidium vertiginofi confügere folent. lta

qu

O031vs, qui pro judaicis füperftitionibus contra Lim-

x i4

borchium acerrime & magna, fi quisquam, cum ingenii

? fitis

vi, tum doctringe copia pugnavit: , Vbi verba, inquit,

a) 3(:'

in fuo naturali fenfu accepta, nil fignificant , quod intel?

illum

le&ui & Jacro textui repugnet, potius maxima cum"

n

doctrinze confequentia perpetuo fic occurrunt, ea figu."

lovite

orurm

rata effe aflerere, & ad íenfüs ibi minime fignificatos"

confqge;*e , vidert'ur.nec rationi, nec Propheti

orum

2

$

ae cqngruu'ni* ;:

pra-

73

d xX de

hov

d

» preefertim fi tales feüfüs , quocunque pretextu cápiantur,

od

;,natutali verboruzn fignificationi oppofiti fint, & (quod

dH

, ex fequentibus Viri verbis adjicimus) z/7 ex aliis princi-

& TelK

»piis au&torem fic voluiffe, colligi poffit^(*) Nonrepudia-

(mp

inus utique regulam hanc; qua maxirmnum in omniScriptu-

rarum interpretatione momentum habet; fed &«plane con-

Qp'&

ex

fidimus, fi ad J/zuitatiomes iftas, quibus ipfi infuperabili

inD

veritatis vi compulfi irrefragabilem hunc canonem fuum

rectiffime circumícribunt , illi faperftitiofiffime relipionis

Tem

fie f

antiftireseà, quà par eft, cura & fide animum adverterent,

futurum omnino effe, ut fuam illam oraculi noftri gravifli-

T5

omi

mi interpretationem huic ipfi canoni quam maxime inimi-

cam effe perfpicerent. Ad perpetuu;u verborum, que

con

hn

Textus hic habet, fignificatum provocare nullo jure pos-

J

iM

fünt, quum Templum Jehove non femper Hierofolymi-

tanum illud defigner, Mich.L2.3. Pf XL 4. Hab. Il. 20.

WY

üe

2 Sam. XXII. 7. ac preeterea 2/7/1/$ hic locus fit; in quo Mes-

fias xemplum Jehovee exftructurus effe dicitur. — Et quale

Mi

ii

hoc Meflie opus fit, ad fervandam fidei analopiam, íeu

(ut Judzus loquitur) do&frinee conJequentiam ; aliunde re-

at

d

étius intelligi non poteft; quam ex illis, que & in hoc &

in reliquis divinis oraculis ei tribuuntur, fredicati$ atque

V

Y

officiis; Ea autem omnia ita & augufta & fpiritualia ac di-

vina funt; ut te

mpli materialis exfítructio eis omnium mini-

me conveniat.

Er ut ne unicus quidem eft parallelus

«

Scripturz locus, in quo vel veftigium exftruendi a Meffia

Y

'Templi Hierofolymitani zzateriali$ appareat; ita conftan-

tiffime illud ac perpetuo Prophete docent, quod novam

Meffias non ex Judais modo, f2d ex omnibusterrarum po-

m J[e-

pulis colle&urus fibi fit Ecclefiam, atque ita Templu

hovee

(*). Vid. Piirieri. Liwsog cni de Veritate Reliig—ionis chri-

: Qianæ amica collatio cum erüdito Judxo. p. 213. fq.

$& X db

73

Jntyy.

(quod

hovee fpirituale adificaturus. Vnum inftar omnium effe

poteft illud, quod per ipfüm Zachariam noftrum teftatus

M.

eft DEVS. c. l. 15.

Atque ut fenfus ille & noftro T'extui

?Pþf!ia.

& reliquis DEI oraculis quam maxime conJentaneus eft, ita

Tiptt.

& Con-

complura quoque alia, eaque evidentia, primcipia effe;

que fenfüm illum metaphoricum & fpiritualem omnino

erabili

fuum

exipant, proprio autem fignificatui penitus adverfentur,

in Difs.I. $ V. vidimus. " Mirum vero non eft, fpirituale

bionis

Rfenf,

Templum eos videre non poffe , qui Regz7z7 quoque Mes-

wiff-

fiz fpirituale averfantur. Nam & tbronuzi, in quo feffu-

nimi.

rus effe Y. 13. dicitur, nonnifi zerreziuA effevolunt, & ut

omnem culrum fuum leviticum fub Illius regno tueri &

| Qug

pos.

confervare poffint, Portificez quoque Meffize adjungunt

Aaronicum, atque huic & coronarum alteram & thronum

jmi-

alterum (Y. :3)) attribuunt.

I*

lta nimirum torquere & lace-

May.

rare oraculi hujus verba coguntur, italucem ipíam fibi qui-

dem in tenebras convertant , neceffe eft, quorum mentem

J

infaniffima illa opinio, Mofis inftituta ita perfecta effe, ut

f

nihil unquam ex ccelo proficifci poffit ulla ex parte melius

J

atque perfectius, fafcinavit. . Quid enim in T'extu noftro

k

clarius, quam 772 Jofuz impofitas effe coronas? quid evi-

(qu

dentius, quam Jofuam, coronas geftantem, 4mius illius

di

Viri; cujus nomen eft Zeemach ; imaginem effe & typum?

i

Vni etiam Zamacho Majeftas ac Dignitas, *y4, coronis

/

Ay

adumbrata expreffiffime tribuitur.

Vnius Zemachi thro-

fa

j

nus celebratur; ad Ezmdern etiam preedicatum illud perti-

I

net ; quod in eodezz illo throno füo futurus fit etiam Sacer-

am

dos. Nec fymboli ratio, nec verborum, qua explicatio-

90

nem ejus exhibent, vel propria poteftas, vel nexus & or-

do coronam & thronum fàcerdotis a Zzemacho diftin&ti ul-

j

a

lo pacto admittit. con£ $. V. n. 3.

Quid? quod in uni-

veríà Scriptura de throno , ut de corona nil dicam, Sacer-

tl

£

.

3

dotis

74

e2

d

«

dotis levitici ne minimum quidem veftigium extat, rhunc-

cleli

74l

risque facerdotalis in fanctuario terreftri peragendi functio-

nes cum feífione in throno conjunpgi prorfus nequeunt.

Mb

fto

'randem Sacerdotis thronum non fingere modo, fed &

Meffie Ipfius chrono admovere, in ipfam Majeftatem Ejus

ff

regiam plane injurium efl. Plura non dicam. Quorum ani-

pW

mos funeftitfimus error ita coecavit, & pervicacia eo usque

he

obduravit, ut & promifliones evangelicas Veteris Tefíta-

À1

menti fibi factas omnes, & ipfum verum Metfi;e characte-

fmu

rem abominentur, eos ad eam quoque infaniam prolabi

bit

oportuit, ut non obfcuriora tantum, fed & clariffima que-

dei

que de dignitate, deofficiis, de Beneficiis Chrifti vaticinia

MU

finiftre interpretentur. . Exemplum ejus rei in noftro Tex-

"—— —— ÓT

fic

tu breviter oftendiffe, haud erat ab inítituto noftro alienüm.

»p

Ad illas jam, quibus interpretes chriftiani inter fe fejungun-

$1

tur, controverfias revertimur.

»

$- iL

)

'Templum a Meffia edificandum Ecclefiarm effe, agno-

»

Ícunt facile omnes.

)

Sed fünt eximii quidam & preftantes

Viri, quiinz770 illo verborum fenfü non acquiefcunrt, &ad

7]

)

plenaza eorum explicationem illud pertinere exiftimant,

ut fimul etiam 2.) ad Corpus ChrifHi referantur.

Duo

quippe dici arbitrantur: primum (*) quidem, Metfiam

"'Templum Corporis füi per mortem deftructum recdifica.

turum

h

1

(5 .8uforoerft (o!te ber QRann Sámad) oen Cempel feiner 1Tenfcbbeit

bauen. Jicfer $5au folte (d)on anfangen burd) feine $TTenfcbwers

oung. dGod) có iff unbequem, Cicfelbe bie qu berfteben. . :Denn

bérjenige, bem biefer $5au gugeeignet toitb, mirb ein 9Qtann genen;

net, unb toar berbalben (dhon 9Xtenfc) morben.

SOarum i(t8 fnalis

Cber ,. atif (eine 2fnferftebung gu oenfen.. -Soiefelbe toar ein füinifttic)

£Raumerf; Pf. CXVIII. 22. a fie toat gleic) oem 25au eines Ceme

pels, Syenn ba Gorifli ernieorigte 9Xenfdbeit mebr bie Gleichheit

einet. austoenbig unanfebnliden , obfdon intoenoig Berrlid)en, unb

cä'a *€ GW

7

lUne

turum effe; alterum, Eum Templum illud fpirituale , Ec-

dlio

clefiam , exítructurum effe.

«Unt

Ita Jac. AL TiNG1vs, Opp.

T-.II. P. IV. p. 188. & pauloaliter Fg. An. LAM P1vs, Ginqe

«

benbunb, III. $b. I $5. p. 638.

Er Lampius quidem ea

Fs

rnaxime ratione nititur, quod Templum Hierofolymita-

1

num 2)pus fuerit cum humanze Chrifli nature , ejusque in-

Nu

primis olorificate, tum Ecclefie, & quod cum illa tum.

al

hac habitaculum DEI fit, & illa quidem perfectiffimum.

v

Ta

ALTINGIVS vero nullam typi mentionem faciens, pri-

dUl

mürm illud urget , quod ;£erazá illa propofitione, eedifica-

u

bit T'emplum Jehova, gemina edificatio Meffize innuatur ;

lDd

deinde in verbis ChrifH, Joh. LL 19. 21. quibus fetemplum

II]l

corporis fui , morte deftructum, rezdificaturum effe figni-

ficat; prefidium quazrit. | Poftea & hec addit: , Sanecor-

I[l

» pus Chrifti; humana ejus natura ; fuirtemplum Domini,

»nam in ipfo habitavit omnis plenitudo Deitatis corporali-

»ter. Col.ILl. 9. Hoc templum ítruxerat DEVS ipfe,

» Hebr. X. ;. quodfattum , quando Spiritus S. Virtus altis-

n

»íimi, corpus ejus formavit in utero materno. Luc.I 35.

» fed reedificavit id Chriftus ipfe, per mortem deftructum,

Yi

;»Íui ipfius excitatione ex mortuis; quemadmodum id di-

»Ícipuli ejus poft refürrectionem ejus intellexerunt & cre-

» diderunt."

Sed lubrica effe fundamenta iftheec omnia,

Tä

rotumque ratiocinium examen paulo feverius ferre non

poffe, facile; puto, difpalefcit.. Num templum Hierofo-

ï

lymitanum 1.) typus fuerit non Ecclefiee folum, fed pra-

44

terea quoque (*) vel corporis Chrifti; vel hurnanze ejus na-

turg,

!M

berumirrenben &tiftébütte atte, fo fonute bie nad) ber 9 Iuferftes

bung ver£larte Sceníd)brit am beften uit einem feften inn» unb auds

-tvenbig berrlid)en Sempel ocrglichen toerben. Ita LAMPIVS. -

(* Templum, uti antea tabernaculum, proprie & prima-

rio adumbraffe Chriftum , & in eo przcipue bumanam

ejus uaturam , fabordinato.autem refpetu corpus Chri-

?

"76

x

u

ture , & hujus quidem vel exinanitee vel plorificatee, non

eft, ut hoc loco disquiramus.

Ex generali enim ifta

fait

|

Har

ratione, quod typus ejusmodi duplex templum Hiero-

folymitanum fuerit, minus firmiter concluditur, ad

pl

antitypum utrumque verba hac noftra debere referri.

poris

fio, !

Porro 2.)ex iterationme propofitionis, sdificabit tem-

plum Jehove, nil minus certe confequitur, quam ver-

rotm

ba eadem de obje&is plane diverfis debere intelligi.

ficdo

Ut fil

Longe aliud frequentiffima docent & in Scriptura facra

er. VII. 4. & in omni fermone exempla.

Cont. Diff. I.

conv

$. VIIL : Deinde, 3.) Chriftum Joh. Il. 19. noftrum hoc

aj

oraculum refpexiffe, & ad refüfcirationem corporis fui ex

74

mortuis applicaffe; precario fümitur, nulla folida ratio-

ne confirmatur.

Nec Scriptura, cui fidem adbibuiffe;

apia

te ul

Chriíto ex mortuis refürgente, Y. 22. dicuntur difcipuli,

xf

Zacharianum hoc vaticinium eft, fed illis continetur ora-

a ass od i oD ii

in-

&X'aa.

culis, quibus & mors & refürrectio Meffie, & quod

tra

qu

po

(h myfticum repfæfentaife ;

& quidem partim in gene-

fcit

re, prout illud eft ecclefia C

hritti genuina, partim in

lii

U

fpecie, ita ut quilibet verus Chriltianus fit templum

WT

DEI viventis, Joacn. Laxoivs fcritit, in Mylterio

pïu

hrifti & Chriftianorum in fafciis typicis. P. L. Se&t. II

fia

p.128.Íq. |Eadem fere eft fentenua Jou. JAc. RAw-

/,.

pACHH. vid. Góriftud in 9Xofe Sie LVI. 95ett. p.654. fqg.

Duplicem

ejusmodi rationem typicam templo tribuit

van den HoxrRT, in In(tic. T heol. typicee &c.

[

etiam Jon.

s

P.

127« fqq.

Negat contra, tabernaculum Mofaicum

C

hrifti typum fuiffe Celeberr. Jo. D

Av. MicHAEUIS, in

Notis ad Peircii Paraphrafin in Ep. ad Hebr. p. 292. fq,

Expendi etiam inprimis merentur, quz recentius tra-

didit folertiffimus typorum indagator, Ven. P:m.

1nt

Fnip, HitLERVS, i bemi neuen. Coftem aller 93orbifoer Gf

h

€brifti burd) ta8 ganie 9Ulte ïcüqmcnt. p. 338. fqq. & p. 727. íqq,

GA

*

LA

€

Sra

"

*

7

hn

aM

tra ?riduum refüfcitandus effet ex mortuis,

predictum

Iet0-

fuit.

Conf. ad h. l. B. Bengelii Gnomonem, & S. Ven. D.

) ad

Heumanni Crflárung be8 5Jteuen Geftamentg,

Cum vero

ferri

remplum Hierofolymitanum ut typus fpe&tatur, non cor-

tem-

poris Chrifti; fed 4.) bumane Ipfius qatuT ; propofi-

| Ver-

tio, quam hzec hypothefis parit; ( Meffias, feu Vir, cui

:ei!igi,

nomen eft Zeemachi; templum nature füe humanz edi-

lacra

ficabit, aut excitabit) ira ab omni fàno feníü aliena eít,

j NI

ut nullo modo vel noftro Textui vel verbis illis Chrifti

hoc

convenire poflit.

$) Quid multa? aliud omnino eft

füiex

«&dificare xemplum, quod noftro in oraculo dicitur, aliud

fdtit-

re&dificare deftructum. | Et cum fàna interpretandi prin-

zille,

cipia haud patiantur, ut uni eidemque propofitioni , mo-

ouli,

re ufitato iteratz, diverfiflimi & inter fe minime conne-

| Sïlä-

xi fenfüs tribuantur; fieri certe non poreft

; Ut propofitio

din

ila noftri Textus, edificabit 'Tem

plum Jehove, primo

lr

quidem loco fienificet illud:

rezdificabit templum cor-

poris fui deflructum, feu corpus füum ex mortuis refü-

;at-

min

fÍcitabit; altero autem, zdificabit, novumque plane ex-

ium

Ítruet; templum DEI fpirituale, feu veram Deo colliget

& parabit Ecclefiam.

Ne dicam, 6) 7u hoc tem-

terio

d.l

plum fpirituale effe illudjquod evidens omnibusque circum-

ftantiis T'extus confentanea cogzparatio Serubbabelis &

if*['

,

Zemachi, Templique ab utroque exítruendi , admittit.

n

Sed. vereor, ne jufto longius immorati jam fimus confu-

vt

J&C

randez fententi: , quee vix quidquam verifimilitudinis ha-

Cum

bet, & paucitlimis placuir.

, I

$. XIII.

! lq'

[tà-

Majori fpecie veri commendare fe videtur 3.) illa

*tlL,

interpretatio ; quam Lampianze fübftituit Vir eruditiffimns,

!

u

Is,

D

?

o. Gvrr. KRA FFT; in Obf Sacr. F aíc. III. p. 12. fq.

poft-

85 * dh

78

i

offquam: refutato Lampio monuerat, "ileratamr illam,

p*um

"de 'T'emplo [ehove a Meffia edificando, promiílionem

jf

"tum. de edificationis continuatione perpetua, tum. de

pen.

?"ejus certitudine atque inftantia operis accipi poffe, hec

1"

w

I

J

h

»porro fubjungit: Imo ficuti Templum Hierofolymitanum:

calo

»bhis extruclu fuit, primo a Sálomone, & pofítea a

PU

M

"

f

"Zerubabele, ita non inepte quis forte cogitare poffet &e

411

"templo fpirituali ecclefize, primo quidem af /gitio N. T.

Tel

" a.Chrifto. Apoftolorum opera Eph. IV. rz. rz. magnifi-

cum

"centius exíflructo ; deinde vero in Reforzmatione poft.

hu

"mvyíticorum Babyloniorum deftru&ionem refufcitato.

f-m('

"Conf. Fafc. L p. 185. Atque hanc fuam explicationem ,.

n

hf-l:—

li

quum cenforibus quibusdam. paulo feverioribus ea fe non:

fatis probaffet ; ita tuitus eft poftea , in. Pafc. IV. p. 36.

COZ?]

inte

»Nlrure ipfius rei convenientem,. dextreque refponden-

eu

"tem. adhuc habeo hanc explicationem, quomiag phrafis»

Qe

"de.eedificatione templi Hierofolymitani manifefto defüm-

?ta, nobis repetitam. ejus exfiructionem, avo: Zacharice

hu

ü

"vaticinantis factam, non íolum ad animum. revocat, at-

inte

"que fimilem facile de fpiritualis templi aedificatione re-

n

