"petenda. cogitationem füppeditat, fed ef/d7 ves ipfa:

"ita verirasque eventus refpondet." Fateor ego, non mo-

t

do incommodi. nihil per fe habere hanc fenrentiam, fed:

& Altingiana & Lampiana multo effe verifimiliorem. Sed

tilt)

1. eventu comprobari. interpretationem ,. dici non. po-

teft,. fi quid in

ipfo textu eft, cui ea minus congruat.. 2.)

fl

In Fafc. L p. 185

;

. fata Ecclefie, per tabernaculum. & tem-

WA

rata, in qUafH0T periodos diftribuit

plum typice adumb

Vir celeberrimus.

Primis feculis Ecclefiam , ait, fuiffe

inftar tabernaculi figendi & refigendi, quamdiu. füb pra-

fi

vibus Judeorum & deinde Romanorum Imperatorum per-

21

Is

fecutionibus non. habebat fixàm. fedem ; ub Conjimtz'i??

*

(

G « sfa

79

l,

iünem

A. infigrüter amplificatam ex tabernaculo factam effe Tem-

iL

MV

plum; hoc deinde per babylonios myfíticos deftructum

ff;

; hg

11 reformatione Ecclefize fuiffe refüfcitatum ; reformatio-

nem Ecclefie duraturam effe per gratiam DEI usque ad

aDutad

W d

dluftrifima ila tezipora ultizma, quibus Dominus de

T.

IVL U

ccelo, modo fpirituali; venturus fir ad Regnum füum in

rerra fingulariter promovendum , quemadmodum venit

NT.

Ms

ad Templum fecundum vifibili modo, ad Regnum Novi

T'eílamenti fundandum. — Hac vero quomodo conciliari

pot

atQ

cum: füperiori illa explicatione noftri T'extus poflint,

haud facile video; neque enim Ecclefia ab 2mitio IN. T.

mm5

fimiil & rabernaculo anguftiori ac portatili & templo mag-

0

| 4

jv

nificentius exftructo fimilis effe potuit; quum utraque

comparatio ad externam Ecclefiee formam pertineat. de-

jen

inde quum ultimis demum temporibus magnificentiífi-

4l N

aum futurum efle 'T'emplum Ecclefiz afferat, nulla fuffi-

ciens apparet rartio, cur non aut 7777494 Ítatuat templi

It

dl-

hujus fpiritualis eedificationem ,aut fi binam mavult, (cum

alias omnis ila, qua explicati

iliius preecipue nititur,

tT

inter rtypum & antitypum fimilitudo caderet) cur alteram

i

rl

non dd ultzna il tempora potius, quam ad reforrma-

T10-

tionem referat.

3.) Non Zferatzo tantum enunciationiss

la

exificabit templum Jehova, ípectanda eft, fed multo

Sed

edam magis illud, quod primum quidem cum propofi-

)0

tione antegreffa de ortu Chritti ftatuque exinanitionis , po-

2)

flca vero cum fübfíequente , de Majeítate Ejus & flatu ex-

W

alationis, comjungitur.

Atque eam quidem ob cau(íam

t

4.) contextui maxime confentaneum videtür; uüt priorem

l-

propofitionem de «dificatione teropli fpiritualis in ipfo

[d-

ftatu exinanitionis coepta , poíleriorem de eadem in ftatu

d-

exaltationis continuatà & per omnes omnino periodos ad

//

perfectionem tandem feliciffime perducenda intelligamus.

[

ec longe ab his dilfce.,dunt,

(Vid. Difs, I. 5.&(111. &XIV) N

2

quae

d

So

dàoxX da

no

que ipfe Vir Cel. ad verba Y. 13. fequentia, quod decus

& Majeflatem acceprurus vel geftaturus fit Metlias ,. com-

pií

mentatus eft: ;,conjungitur hoc,dicens, cum edificatione

bur

fari

» Templi Jehove, eoque zex (*) fignificatur, exalratio-

,nem hanc Meffiee regiam locum habituram, quando poft

thro

»refürrectionem Ecclefiam DEI fuo fanguine fundatam

f

QU

»colligere, atque fic T'emplum illud fpirituale exftruere

»CGperit, imo hanc ipfam exaltationem fore gradum ad

p!a(

Si ad

&if

»illam edificationem feliciffime proJequendasa."

112

üi

uexumi propo[itionis de templo eedificando prioris

cum antecedente, de fuübter íe progerminabit, animum

"

?5

g

sque advertiffer, integram, puto, aflecutus eflet verita-

»e

tem. — Cuptarn vero templi fpiritualis zedificationem effe

3 Chrifto , non poft refürrectionem demum, fed jam

»lli

»1

tum, cum & Apoftolos vocavit , & primam ipíe Ecclefiam

9

vel ecclefiolam collegit per preconium Evangelii, res

),V

omnino ipíà loquitur.

s

Hi

5.) De throno Meffiz.

D0j

thr

$. XIV.

E

Qd

n

ualis kex futurus fir Meffias, & quale habiturus fit

Reenum, omnium luculentiffime per Zachariam in

Int

noftro hoc oraculo, quo & Davidicum illud Pf. CX. r. 4.

exoptatiffima omnino luce perfunditur, teftatus eft Spiri-

y

tus San&tus. Et plemazz quidem vimz divini hujus tefti-

monii eos demum indelibatam relinquere & recte affequi,

qui verba, 1N22 "9 2u", vertunt: & fedebit in Thro-

no

(*) Minus re

&e Coccgjvs : Repetitio fit; ad indicandum,

quod con

(tru&io domáüs (it caufa exaltatiouis , ut & glo-

riam domü

^

s cop(tru&e habeat , qui conftruxit. conf.

Hebr. IlI. 3. 6. Apoc. V. 12. in Commeat. ad h. l.

8Sr

þ:äïla X : dfa

eCu

Orn-

no Illius ,. (c. ']ehovæ ; illis, puto, argumentis evicimus,

ione

Diís. I. $. IX. in quibus nec lumen defiderari poffit; nec ro-

Y^

bur füfhciens. Nunc quam parum valeant & lonoe iítis in-

il

no

f

feriora fint ea, quibus altera interpretatio, & íedebit in

4m

throno fzo , fulciri exiftimatur , fatis füperque common-

ftrabimus.

Sunt utique (*) haud pauci, & maximze etiam

Ie

T

auctoritatis Interpretes , quibus pofterior hec fententia

placuit.

l ad

Audiemus patronum caufz primarium; neque

enim mihi quidem innotuit, qui eam plenius peroraverit,

L

um

quam celeberrimus commentator , ]o. Manckivs. , Mi-

»hi, inquit ille; interpretatio reciproca, :/rozi

/2"42 ; Ind-

DIta-

» £is convenire videtur

1.) cum phrafi Scriptura in aliislo-

e[fe

»cis Pf. XLV. 7. LXXXIX. 5. 30. 37. Matth. XIX. 28. Apoc.

f

»lli. 21. 2.) cum ufu reciproco pronominis in vYnnvm;

atm

»3.) cum jure regio Meflize clarius fic expreffo; imo 4-)

N

» um feffione ipía illi füper hoc throno tributa, dum re-

»Vera thronus Patris & Filii épescís «gj icoríps idem eft.

His rationem, quam & CunisT. STARCKIvs in fü

a Sy-

nopfi probat, D. GEaHAn r illam adjungit , quod

; jJli

thronus Jehova nominandus fuiffet ,

DEVS, qui loquitur,

dicturus fuiffet , in throno meo.. Jam vero, quam pa-

At

rum his omnibus momenti infir, paulo explicatius oftende-

11]

mus. r.) Cirayimus ipfi quoque Difs. I. $. IX. loca, in qui-

3

4

us

I[-

(* Agmen ducit B. LvrHeRvs. Secutxz eum funt verfio-

(lt-

nes plerzque, anglica, belgica, gallica, danica, fue-

Wt

M)

cica &c. Stantporró ex his partibus, ARiAS MoNTA-

Nvs , ConNzLIvs a Laripe, ]vxivs & TneusLLVS , 'TAR-

lu

no

NoVivs, GRorivs, Carovivs, Jo. HeN&. MicHArLIS,

OroniNvs, Jac. ALTINGIVS, ]Jo. MARCKIVS, aliique.

Il]) ;

Sed non minor eft illorum auctoritas, quorüm patro-

lo

cinio altera fententia füftentatur.

lllis, quos Difs. I.

uf

$. IX. nominavimus

S. P. IH p. 143.

, addi poreít DEVLIN—GIVS , in Obf.

95

h oX d

du

bere

bus thronus, ex quo Chriftus *imþerat ; Ipfiw thronus effe

dicitur; fed aut frequentius, aut certe non minus frequenter

tet;

federe*in throno DEI, quam in throno fuo dicitur. Pri-

plun

marium autem illud eft, illa demum loca noftro huic exacte

w;;

pavrallela effe

, in quibus de Exaltatione Chrifti, & de Sa-

loqu

cerdotio ejusdem, agitur.

Ex his vero ne unus quidem

Pro

efít, quo thronum [77/7/ con

(cendiffe, in throno fio con-

üS)i

1'6]8(' |

fediffe, dicitur. (vid. Difs.I. $.IX) "Tantum ergo abeft ut

noítro in loco interpretatio reciproca (ut Manckivs loqui-

&lo

(

tur) phrafi Scripture magis conveniat, ut potius accura-

tus reique ipfi convenientiffimus phrafium illarum in Scri-

ptura S. ufus,

isque conftans & perpetuus, fignificarum

pronomini noftroinloco rela

rivum tribuere omnino jubeat.

2.) Suffixo ? eundem in voce 1N22 tribui debere fignifica-

tum , quem habet in particula vnry2, fruftra & absque

omni ratione dicitur. quin una eademque potius 7a770

lm

eít, qua in particula hac fenfum pronominis reciprocum,

fpi

in illo autem nomine relativum exigit. Referendum quip-

u

pe eft pronomen in utraque voce ad fübje&tum perfonale

le

proximum , in textu ipfo expreffum. In uno autem eo-

$N

demque verfü utroque fignificatu fuffixum hoc ufüurpari; vel

ii

ex ipfo hocoraculo Y. 12. conftat...3.) us Metfise regiumA

dic

ac Majeflatem ejus füpremam multó non Clarias tantum,

Á

fed & pleniüs ac perfectiàs, & omnium maxime etiam ad

abm

inftruendos illius temporis fideles accommodatius exprimi,

[

fifenfüm pronomen habeat relativum, folidis atqueeviden-

U

tibus arpumentis probavimus. (Difs.I. $ IX.) Quid vero 4.)

i

illud fibi velit, quod fignificationem reciprocam Marckius

magis etiam convenire ait cum feff?

one ip[a illi fuper hoc

?j

ful

throno tributa, ego quidem haud perfpicio. Ipía ratio;

quam fübjungit ; quo

d revera thronus Patris & Filii idem fit,

fir

at

illud certe evincit, tribui Meffiz zque poffe feffionem fuper

füt

jebove & Patris, acfuper/uo throno, 'Tandem ) Geb-

ar-

:

a

*

du * d

bl

L

I

hardianam objectionem, vel exeo , plane nihi! ponderis ha-

ent

T

bere, patet; quod in propcfitioneantegreffa idem.DEVS Pa-

Pr.

ter , fi ita vis, loquens fimiliter nondicit; &edificabir tem-

Va

ufe

plum 2644 , íed templum Jebove. — At vero in toto rex-

£&i-

tu , quod initium . 12. docet,. non Jehova, fed Propbeta

idem

loquitur. Verba a DEO tradita fünt; fed ad Tofüam ipfe

'Con

Propheta illa defert & corameo pronunciat. — Hisiradifcus-

1

Kvt)

üt

fis , tanto jam plenius, puto, intelligitur, fenfüm pronominis:

Qu

relativum , quum unus & contextui maxime confentaneus ,

"d

Utd-

& longe excellentitlfimus fit & feecundiffimus

e

?: (Vld- les. va

2

i

$. IX.) omnino effe retinendum.

qtum

Deat

6.) De confilio pacis.

LCd

$. XV.

a'bäfr.in'thum fere inpre

Que

L

di videtur, quiingentem pupnan-

i äO

tium inter fe opinionum, quas ad ultimam hanc oracu-

li noftri partem: commentarii exhibenrt; multtudinem con-

um

Ípicatur. Sed facile viam invenit, qui fimplicitatem amat &

jup

la

luce a T'extu füppeditata recte utitur.

Piereque fententiee

£0

tales fünt, ut ad Jerzezz orationis propheticee (conf. Difa E.

"

vd

$. XIV. & XV.) recte attendenti parum faceffere poffint nego-

7i7)

tii. Dzuos illos, inter quos.con(ülium pacis futurum effe:

Ul

"n

n

dicitur, r.) Serubbabelem efte 6g Tofuam, quam inepte

Gaorivs cenfeat; Rabbinorum quorundam deliria fecutus,,

n d

abuade docuimus $.1V. V. V.. Quod. 2:) Meffías &? Pon-

ITj

i

tijex eicocetaneus conjunétis animis atque confiliis populum:

DElIgubernaturi fint, judaica ceecitate.& pervicacia dignum:

|4)

gloffema effe; fatis füperque $; XL. demonftratum eft.

Q

AU

n

Jui

3.) J udeeos & Ifraelitas, iofelicitlimo diffidio- diftra&os ,.

l"f))

füb regno Meffize in concordiam redituros effe, his verbig

fipnificari exiftimat , (vid. Carovn Bibl. illuftr.) fenfüm iilig

l

lf)

affingit, quem totus conrextus ita aperte refpuit, ut ne re--

Pef

futari quidemmereatur uberius. Mirum etiam eft, eximmiog:

Ü

quoss

I

$4

B M od

[

mw

quosdam (*) interpretäs exiftimare potuiffe , 4.) duos illos

effe Tudeos 69 gentes; cum plane nulla horum in antece-

,,p.ïfl j

dentibus faéta (it mentio.

Evangelizata utique & Judeis &

tT

o

gentibus eft pax, utrosque Chriítus in uno corpore recon-

- ciliavit DEO per crucem, Eph. II 13. fqq. fed confilitm

:ïyy o

"

pácis ideo fuiffe intereos, qui procul,; & eos, quiin Judaa

eri

. fuere, dicicerte nulla ratione poteft. Abfit, ut ad vim infe-

ib

rendam verbis, quorum planum;, facilem & longe conve-

lem /

nientiffimum fenfüm cuivis le&tori, devia non querenti,

VAT.

contextusipfe füppeditat, parallelismos finpamus , vanum

]nn

finiftre & coacte interpretationi paraturi preefidium.

Sed

ee quidem, quas hactenus vidimus, fententie perpaucos

p

»

(fiin prioribus Judecorum magiítros excipias) nacte (unt

patronos. Major vero pars (**) interpretum dz/os ?llos in 110

s C0f

» br

Meflia querit. . Sed & ipfi inter fe diffident. Plerique di-

ci putant, confilium pacis j.) inter d40illa, ante memorata;

NU

X

futurum effe, fc. inter 76972474 feu repiam dignitatem Chri-

V

fti & facerdotium ejus. His, Micnaszisait, ;licet diver-

tioi

»fiffima

inu

9 ]Jwsn & TneusLLI annotatio Bæc eft: evangelizabir pa-

fenf

cem xque iis qui procul funt; atqueiis quiin Judza fünt,

n

utrosque in uno corpore reconcilians DEO per crucem,

Tiot

Eph. II. 13. & feq. . Eandem fententiam amplexus eft

Vi

a

''ARNovivs in Comment. ad h. 1.

n t

(**) Stant ab hifce partibus ARras MoNrANvs, Comment,

in XII. Proph.

Srb. MvNsTERVS, FRANC. VATABLVS,

ipfi

K

uterque in füis ad h. ]. Annotationibus; ConxtLivs a

Larims Carvisvss Lvpov. CarPztLvs , in Comm. &

j

Àt

Notis Crit. ia V. T. p. 146. DAw. CnAutnvs, inSchola

fer

Proph. p. 403.

Carovivs, in Bibl. illu(tr. LANGivs,

im 9)ropb. & unb 9t. MicHAzrIs, in Bibl, Hal. Jo. Man-

Vr

CKIVS.

'Taceo alios.

Si ex tot tantorumque Virorum

QitT

auctoritate pondus huic fententiz accedere exiftimes ;

füq

quanti contrà & illi fint , qui noftrz explicationi patro-

edi

cinantur , Difs, I. $. XIII. expende,

L

t

gh oX d

8;

illos

» fïiïimä femperin Republica Hebreeorutm & feparata offi-

LeCe

» cia fuerint, tamen in una Chrifli perfona erit cozfilium

5

»pacis, h.e. bene eis conveniet, füavis inter utrumque

COn-

» harmonia erit, diffonantia aut difcordia nulla, quemad-

dtm

»modum cum in capeflendo confilio una confiliariorum

m

» Voluntas, una fententia eft. Quia vero vox tarmav' ge-

ife.

neris mafculini eft, CRnAMERvs quidem 6.) ad duos

nve-

tbronos, metonymice dgmitatezz repiam & fàcerdota-

Y

uL

n

"

l

lem fignificantes, Manckivs vero, unacum Dnvsi10,;

m

VaTABLO, CrARIO, 7.) ad duplices in Chrifto per-

Sed

0147 ; Regis & Sacerdotis , refpici exiftimat ; atque ideo

WK0S

per confiliuma pacis, »notari tum concurfum arctiffimum

lunt

"

»& indivulfum zzumerum in eadem Cbrifli perona; tum

[j

/)

Gl

»confen(üum fümmum & cooperationem actualem eorun-

» dem ad noftram cum Deo pacem mutuaimque fanctam con-

t

»Ccordiam & falutem omnem ífpiritualem & eternam , ut fit

hf

»confilium hoc pacis dictum tam attributive, quam objecti-

v

»Ve &effective.,, ]Jam, quid de diverfis hisce interpreta-

ia

tionibus, que in eo tandem c07/veJiumt omnes,ut duorum

in uno Chrifto munerum & dignitatum harmoniam & con-

p

fenfüm denotari velint, recte ponderatis omnibus, fentien-

,

dum fit; videbimus. a.) Agnofcunt Interpretes ifti omnes,

«,

«ei

non debere verba hac referri ad perfonas vel res, quarum

mentio facta non ífit in antecedenribus.

Enim vero ubi duo

in textu Zhroz? ubi nomen Regis? ne zumera quidem

16

ipfà, regium & facerdotale, exprefle nominata habemus. Ve-

Y

$4

re autem & expreffle nominate fünt duz in antecedentibus

T

perjone. Sed quenam? non alize, nifi Zemachus & Jehova.

|

ol

Atque his etiam ipfis pradicarum illad, de confilio pacis,

fenfu f(üo vero & genuino, non optime tantum, fed & (olis

IV$,

AR*

vere convenit. (vid. Dif. I. $. XIL) b.) In Chrifto zzugeris

üm

utviusque , regii & facerdotalis, harmoniam fore & confen-

fum, quid; quafo! fingulare eft? cum inter officia illa ipfa,

iCS,

fue-

10*

etfi perfonae iilis in Rep. judaica fungentes non femper

rint

86

Sa

,

rint concordes; nullus unquam fuerit diffenfus; difcordia

100

nulla. - Inprimis vero, cJ) confilium pacis non ignificare

Q

animorum & confíiliorum confenfum & harmoniam , eam-

inte

que interpretationem genuine vocum notationi & genio

(

ling

uz adverfam effe, abunde demonítratum e(t füprà, con-

tra Grotium, (S.IV. & DifLL f.XIIL) d.) Illud autem, quod

ipf

d

locutio ifta plana & evidens vere (vid.loca modó citata) ig-

nificat , ZHIeribus , in que deliberatio & confültatio non

1

cadit, nullaratione convenit. Catachrefis certe ejusmodi in-

folens & dura Textui facro tribui non debet, ubi alia; eaque

puo

nf

& verbis & rei & fcopo atque contextui convenientiífima,

explicatio in promtu eft. e.) Neque vero explicationem tam

'M'GXX

multis & gravibus incommodis laborantem [copts emble-

niu

matis & vaticinii, quod cum aliis quibusdam Manck1vs ur-

/2477:

genexigi. Ex eo enim, quod füb fchemare duplicis coro-

nee , unius Jofüee capiti impofitee, duplex dignitas in unam

Chrifti períonam divinitus conferenda figuratur, minime

qu

Ítn

con[equitur, ve&ius explicari verba heec oraculi ultima non

pu

potie

;nifi de duorum in Chrifto officiorum confenfu. Con-

tat

fenfus ille & per fe intelligitur;

nulli prorfüs dubio obno-

ten

xius, & in il

lis, quae de adminiftratione utriusque officii in

€on

ipfo Jehovee throno di&a funt, pleniffime continentur.

[

Ver

No«va plane & folatii pleniffima doctrina ultimis hisce ora-

Ts

culi verbis traditur, quze quam eximia fit; quam digna augu-

mi

fto hoc vaticinio, quam excellenter quoque cum fcopo &

al

K

6l

argurmiento ejus principali cohereat , & quam minime de-

tele

ceat , infigni hac parte truncare hoc vaticinium, ex analyfi

e

noftra , (Diff. I. $. XIV.) ex paraphrafi , (ib. $. XV.) & ex tota

W

tractatione , ( ibid. f. XIIL.) quivis le&tor attentus planiffime;

m

f.) Senfit tandem interpretationis iftius in-

h

puto, intelliget.

TK

commoda, atque hinc illud fübjicit, Marckius: ;,Quod fi ta-

fi

,men in his acquiefcere nequeas ; haud difficulter patiar; ut

»cogites potiffimum de Tehova Patre & Viro Germine Re-

(I

»ge limul & Sacerdote, qui duo in exfecutione humanee fa-

,lutis plane inter fe confentirent affectu & effectu omni ne-

,)Ce : d-

Sa X G

£

87

!

Ui

»ceffario.,, Dubium vero, quod contra hanc explicationem

KT

m

movet unicum, quod Jehova ipfe, qui loquens introducatur,

dicturus potius fuifTet, 72ter 7705, aut inter 74 C9 ilitgz aut

eDi0

inter Tebovab &9 illuga, nihil certe momenti habet. (vid.

0n-

no

E

$.XIV.n.5.) Totum enim oraculum ad Jofuam, non Jehova

u

ipfefed Propbeta;(Yr.12.) verbisa]ehova preefcriptis,elocutus

eft. Ouid ergo reliquum eft tandem, nifi ut confilium iftud

Don

lll-

pacis Jebove £9 Zeenacbo afferamus, quum ita (ut in DifT.T.

$. Xlli. rationibus omnibus rite fubductis haud dubitanter

Li»

pronunciavimus) vocibus fingulis füa vis conftet & genui-

Ti

di

na fignificatio, & (enfüs hic oraculo ipfi; fropo & contextui

d

atque ipfi etiam feriei orationis & rerum 07d/7// unius om-

Ü

nium maxime conveniat, & in fe etiam omnium &

pre-

[0-

Jlantiffianus fit & fecundiffiznus.

im

$ XVI.

Cenfilium. pacis ipfum inter Jebovam Patrem & Filium Zzmachum

onl

quodnam fit hoc loco, & quomodo intelligendum, ultimum eft, in quo

D

fententiarum aliquod divortium apud Interpretes, etiam graviffimos, de

0

prehenditur. Jo.GvirL. K RAFFT , in dodiffimis & a nobis fzpius ci-

[

tatis ObfT. S. Fafc. I11. p. 20.fqq. ,confilium hoc pacis illam defignare, con-

$

.tendit, Paionem, fecandum quam 22 a«£ergo inter Patrem & Filium,,

eonvenit, qua conditione pax inter Deum atque homines peccatores 7e.,,

paranda,atque totum redemtionis negotium exequendum fit. FUTURUM,,

Id-

vero effe inter illos confilium illud pacis, dici, non ratione conftitutio.,,

Jl]

nis, quz ab zterno jam facta erat, fed ratione executionis , fecundum DOrt-,

mam illias in tempore profequendz- ;

Prolixius ifta quoque, (*) ut

alios. coetüs. reformati Interpretes taceam , expofuit JAC. ALTIN-

^s

G1VS. Opp. T II P. lV. p. 19o. fq.

iv

Ex nolilrz Ecclefiz Theologis

J

celeberrimis quos fuffragatores fententia illa

habeat ,

non

opus

eft, ut commemorem. Unus efto inftar omnium, Jo. 5CHMIDIVs. Ex ejus

rLa

peculiari Diff. ad h, l, fuccinctam rei epitomen HENR. BENED. STARCKIVS,

ii2

v)

in Notis fel. ad loca dubia & diffieiliora Prophetarum p.187. fq. hancex-

|f)

hibet & laudat: ,»,Senfus borum verborum bene & plene, juxta obfervatio-

nem pbilologicam , qua in Scriptura aliquid effe dicitur , quum folenniter,,

[

Viro,,

üt

factum effe dec/aratur, hic aperitur: Sicque (in ædiücariogc templi a

»Ger-

(*) Luculenter & folide iftam loci hujus explicationem refütavit MAR-

[ .

CKIVS in Comment. ad h. , & illi;, quam nos tuemur, palmam

C

* deberi afferuit,

f

$88

d * d

*

»Germine peradcta, & exercitio ütriusque ejus officil) zmamifefla evit ex«

»Jecutio (caterni illius) confilii (ficuti etiam T TX Jef, V. 19-) pacis

»í l

é, de pace Deum inter & homines conficienda per fanguinem cru-

Ü

,;Cis. COL Te 20,

Eft enim genitivus obje&i & finis) inter duos illos.

»Hoc autem confilium pacis continet feedus f. pactum , quod Pater

»pepigit cum Filio, unde ipfe ZeZistor fa&dus, & utrumque illud

Jam quid de hac

»offirdrum, regium & facerdotale , &a&us - efr. ,

expofitione fentiendum *

Pane auíim dicere , magnos 'Theologos

nunquam fie interpretaturos fuiffe hzc verba, fi eam animi (*) fim-

plicitatem, qua nihil in interprete Scripturz magis requiritur, ad illa attu-

liffent, nec in illis pacto ifti inter Patrem & Pilium eterno patrocinium

deítinata opera quzfifent. . Nam 1.) perfoma , cui cum Jehova confilium

RECT

pacis tribuitur, non eftFilius DEI ao ax66 » Ícd Fir Zemachus , Meflias,

Filius DEI incarnatus.. 2.) Fursrum eils dicitar hoc confilium , suo «o-

demque odo , quo & edificatio templi & feffio in throno Jehovz futura

effe dicitur. Imo 3.) futurum effe dicitur confilium hoc pacis, quod ne-

xus & feries orationis evidentiflime docet , non modo poft vaticinium hoc

editum ,non modo poft ortum Zzmachi , fed plane poff exaltationem ejus

in thronum Jehova. | 4) Quamvis effe in Scriptura quandoque idem fit, ac

apparere, nunquam tamen eriz tantundem .eít, ac manifefla erit exfecutio.

precaría ergo ac plane coacta eft regulz iftius philotopicz ad hunc locum

applicatio. Et $.) qua tandem cum fpecie veri vel illud ipfum dici po-

teft , in exercitio utriusque officii in throno Jehove emazifefbam demum fre-

ri exfecutionem confilii illius eterni de pace inter Deum & homines conff-

ciendá per fanguinem crucis? cum ante exaltationem redemtio ipfa jam

peradia, & plura ad pa&um illud zterpum pertinentia effecta jam & ma-

Ita intelligemus fane , (vid.

nifeftata fuerint.. Obfequamur ergo T'extui,

!

Diff. I. $. XIII. XV.) contineri his verbis fru&4u: , qui ex intima illa &

perfectiffima Jehove & Zxmachi in throno Majeftatis conjunctione nafci-

tur, atque illud dici: Ambo illi, pro infiuito fuo in bomines amore &

SERI

Gratia, communi confilio, füumma confenfione omnia, quie ad pacerm, pre-

tiofiffimo Zemachi fanguine partam , & ad omnem, qua cum' ea conjun-

CA

&ta eft falatem & beatitadinem hominibus conferendam, atque ita &

ad regnum DEI amplificandum pertinent ; fapientiffime decernent &

potentiffime perficient!

Nonen Domini fit benediclum!

M

o & conferri huc quoque meretur utiliffima SAM. W E-

MEI

(*) Legi omnin

RENFELSI

Ditfertatio , de fcoPo Imerpïret-ïs ;Opp. T. I. p. 347 fqq.

m

M

24 $^

-

2

K

[

(

A

*«

f5

La

E

d

j5

7

T.

AE

d

!

ts

AP.

7

^

Xf

A

(

25

2

z

E

s

L

74

4

:

W

*

f

.

EE

E

E

Es

E

P

Ó

*

s

wvw

E

d

E

EE

d.

x

3

um

E

W

EM

L

W

2*

x

EE

258

P

—

m

o

d

v

;

Ym

o

P

vf

.

^

l554

L

j n

gt

z

d

t

i^

Fs

£

]

$

i

pR at

"j*

3454

"

44

i

z

j

:

:

*I'

a

ts

.

n

"

*

J

»

ia

* A

:

G

i

:

C aT

ä

LA

u

*

5

"

»

NT É

-

5

"

t

:

;

s

,

Ya

:

i

2*

*

ä

i

.:

:

;:

5

:

)

B

i

i^

,

nE

L

s

';

4

:

E

jj*

b d

f;

:

F

p

"

:

t

:

"

s

Ea

z

EO

du

P^

i

"

"

d

ts

j

"

r

ts

*

Lt

P

M

"

;!

"

"

f

p5

"

:

1

:

J d*

"

u

r at

?

.:

P d at

bt

»

:

£

*

*

:

"

2

P

i

.

L

* 3

:

;

;

F.

:4

;

g at

;*

:

"

n

Z

5

st

,

,

Mj

j

5

;

d

PA

N

Y

z

*

"

4

ï

A.

zi

»

,

E

u

»

P.

;

i

P

£

£

Ea

;.

£

£

5

P d

;

3

2105

j

g

db

p9

g

4

;

"

j

»

45 U!

a

u

;r

£

s.

4

£t

€

g.

d

gt

?

Md

hi

hgt

r

;

é

f

?

gi

£ .-

;ï

2

w

"

",

5

f

:

1

"

454

o

É

»

N

3

É*

x

é

-ï

Ws

h

é

.;-

"

y

g

:f

&

2

"

:

1

Q

:

yt

:

r

?

.:

»/

[

j

ä

j

5

es

P

::

$

)

xX

*:

:

H

Zï

f:

j

E

E

*

i

n

Z

5

.:

:

"

H

à

"

;

p

::

j!

i

E

E

«

i

j«

2

2l

m

d

*

;

.'f

.f*

?:

H

i

$

;

4

r

"

;

ä

d

)

&

;

-—

2

"

'ï'

EN

E

j:

:

A

:

t

MX

"

18

z

ide

j

5

$

b

1

Af»

É

4

51

25362

"

E

i

jh

A.

2

:

QÉ

3*

"

$3

E

D.

E

-:-

2

jÁ

x

4

x

&.

y

E

*

L

:

'L:

$

:

!

h

;

j

:

:

j

;

j

i

ié

n

&

g

Z

1

;;

1

lg

£

H

o

A

$

4*

-

-

N

r

DISSERTATIONIS

9

ORACVLVM ILLVSTRE

eo

VierFarbSelector Standard* - E. kala Offset

l!

$)

ZACH. Vl. 12. I3.

EXPLANATVR,

"

á

PARS SECVNDA

e

HANC

EL

RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICENTISSIMQ-

ä

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

DOMINO

JO CAROL. LVDOVICO,

COMITE PALATINO RHENI, DVCE

BAVARIAE rel. rel

E

PRAESIDE

e

JEREM FRIDER. REVSSIO :

S. THEOL. DOCT. rr PROF. PRIMARIO,

SERENISSIMI CONSILIARIO VNIVERSITATIS

-CANCELLARIO, ECCLESIAE PRAEPOSITO,

|

8

ET ABBATE LAVREACENSI,

|

7

ss

DIE

NOV. MDCCLVIII

|^

PVBLICE DEFENDENT

|

6

M. EBERH. HENR. GOT

M. IACOBVS FRIDERICVS GROSS, Na oldenz-s

M. CHRISTOPHORVS D

ANIEL, FISCHER, Tubingenfis.

TLOB GEOR("'I l, Ludovicopolit.

l

M. JO. GEORGIVS FRIDE

ERIC. HIRZEL, XKircbo- Teccems.

M, GEORGIVS ERICVS FINCK, Winnedenfis.

|

H - EM H IUI [ IN

——

PURBUM

$.$. TH, CVLTORES IN ILL, STIP T VB.

l

TVBINGAE; LIT TERIS SIGMVNDIANIS

l

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com