KaI600-54_2

m

:

E

pa,

»

"

.

r

Pv

d

2

A a

Zs

f

j

d.f

A

E

E

-

m

-

-

-

2

E

P

a

N

ts

*

5

€

2

z

a

U

s

d

Id

-

E

S

M

*

RE

x

—

--

-

2

E

Y

x

ET

r

x

E

&

P

m

.

t-

?

*

*

s

:

T

*

PA

g

Ea

X

s

-

-

E

E

-R

x

X

*

T

d

n

*

$

..H

5

E

r

Y z

D

d

T

t

Ed

s

—

»

;

W

x

Ms

-

s

i

g

-

g

Es

3X

*Y-

3

:

a

z

s

Es

J

".

NuMets

"

M

QY MAS

44

"

*

2272

AL

P.

z

"EE

2

4 4 a

F.

P

Ax

o

d

s

5

*

A

N

RE

z

A

E

Fs

d

d

*

5

5

z

u n

E

CR A.

R;

E :

ATR

:

gl

E

x

d

[

FE g

:

g.

m

P

L. o E

MLg

42

"

$

$a

J

F

g

C

"

s

"

e

s

AUA

:

r

A

n

R

2v

Es

s

o*

A

» d

*

^

AA

ROA

»

".

.

-

AE

u

C

P^.

P

J*

.h

H

m

PT

d

n

dC s

"

d

"

s

r

fS/RR

ag

J

2

P

A

«

24

P-

E

Es

v

A

A.

r

a

P

.

ACAD

AA

VR

»

^

A i

.

AE

P

d

£

M

L

z

m

n

A E A

P

v

j*

"d

ag

n

P

A a

ACA

raet

CA

"s

"

-

t

A

AC

AA

s

:

A a

t

m

* 4

M

2

D

TF

..W

o

AA

A.

r

—v

4

WL t

a

/

4

E.

-

A d

"

P ial

^

P

92

z

CA

R AUE

6

4

E

PA

sR ee

d

A

ARA

N n

-s

AA

P A

;

.M

u *

z

"

m

"

M

M.

^

At

"

P P

u

"

PO

55 hg

N P r

J

:*

—

j

at

x t

2

P

Dd

AU

A ADAE.

Q r

E A U.

od

FLr

*

z

"

i

2

p

r

PUA

As

F

v d

J

s

PA

r

PA

A

AE

»

d

VRL AC

J d

U

A

t

'3

I

r a

MA

m

vj

.

u

21

:

.s—

F

P

c.

P

M

-

r

AT ue

g ii

"

n

*

47

N

"

n

s

—

A

-

s

d

u

A

N

Es

AT

Q9

p

xR

t

-

AAE

N

d

i

,

M

.

foy

4

T

;

a

P

p

s

P

p

P

n

»

Mu

PUR A

A

Mu

C p

P

d

/

;

2

ALE

J

uf

i

QUP a

C

9

r

AA

W MES

L.

NOCR

A.

w

L

d

j a

F

LUR

cd

m

.x

M

d

p

;d

A

t

".

£

"d

^

s.

AU

r

LU

P.

Y

3

s

AC

A

A NT

l

"

AU.

AA

X

OA

IU

;*

57

W

Mpl

MP

,

d

ey

P

r a

p

F guy

r

PA

A

F.

.

d

Pa

Ws

J

-

J

9s

"

7s

j*

A

*

-

P s

E

A A

P

A

E

^

i

b

A

A

a

n

A

a

AC

*

E

PA

Á

w

"s

4

.

r

&

Pt

es

A

;

"

p d

^

"

Ev

r

AA

x

m

E

n

*

A P

J

x

m

RA

A

u

UR

A

D d-

,.H

"

f

t

i

A ERLPT Y

P

p

o

.h

p

a

L2í

,l

"

4

/

z

^

E AL

Á

AC

A

"

M CL R

A

A

a

*

yd

x

;

"i

Pa

2

,

A A

,

XX

--

A

A

J

D

um

sE

?

M

ssts

:

t

P

)

7

ww

-

R

dul

f

P

4

d d

A

ES

A

J

E

n

t

^i

*

d

x

s

.

E

£

Hs

^

s

7

A

j

)

as

s

-

A

"

1

^

p

E

E

a

n

À

;

z

"

.

ze

PT

2

f

x

xs

*

P

C

A k

"r

AA

-

P

x a

p

RTA

»

*

-

s

z

z

^

t

.*

i

— m

CA RX-

CR

SONNON

SS

VA

AE

X

3

IZ

)2

( AX

—

CS

9

—

:

27

a o N d

(

W

"r

z)

S

SSN

Wh.

,

7

v*

C

NSS

,

N

»

m

?

N

Hs

3

i

NS

i

»

Qf !

A«..

.

y

/

A

ä

v

LJ

ä

i

s

7)

A

49

q*:,/

-

W

M

p

Y

:

SN

AC

A

IN

i

O

ROX

22

m

-

NSSATN

NNNS

Cs

»2

N

i

27

//,

x

Is

AND

E

s

(

RI

NSSSSNSN

ä

SNEC

Ji

77

SS

n

s

s

:"

s

S

E

X

XCS

ä-

k

/../

N

Zs

ufl

7

d72

P

[«

27

VA

þ

At

A

)/

ï:):

&ä

(

N

-

H

s

—*

ASSISÜW

NWNESS

()x

^

r

(

D

]

O

xxxk

NSCONS

EOs

usf

N

Ü

i

a m

— R.

—

N

]

u

:

A

L2

WV

N

i

Z

Z VN

z

ä

—

A

[2

N

AE HAXXNS

A

MR

P

41)

—

[

——

——X

A

A

3

AX

:,'0-

(

cc

A

P

SS

A.

M EEE NSSSNNS

ENSNNSSS:

NNN VE

bt

VH

j2

—

-

z

NSS

,

N

s

M

N

—

L—| 45

E

——

— .

- —

-

X

W

;(l

N

NS

;

£

z

.

2

»

t r

Z

e

—

K'——.-.-*-'

r

«

7

o

——

7

K

ZA

—

((

vorhanden

Digitalisat

I

*

DISSERTATIONIS,

ORACVLVM ILLVSTRE

ZACH. Vl 12. 13

EXPLANATVR ,

PARS SECVNDA

HANC;

RECTORE VNIVERSITA'TIS MAGNIFICENTISSIMQo

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

DOMINO

TTj Ónenem À

JO CAROL. LVDOVICO,

COMITE PALATINO RHENI, DVCE

BAVARIAE rel. rel

PRAESIDE

JEREM ERIDER. REVSSIO :

S. THEOL. DOCT. gr PROF. PRIMARIO,

SERENISSIMI CONSILIARIO VNIVERSITATIS

»CANCELLARIO, ECCLESIAE PRAEPOSITO,

ET ABBATE LAVREACENSI,

DIE

NOV. MDCCLVIII

o

PVBLICE DEFENDENT.

M. JACOBVS FRIDERICVS GROSS, Nagokdenfis.

M. EBERH. HENR. GOT'TLOB GEORGII, Ludovicopolit.

M, CHRISTOPHORVS DANIEL FISCHER, Tubingenfis.

M. JO. GEORGIVS FRIDERIC. HIRZEL,; Kircbo- Teccens.

M, GEORGIVS ERICVS FINCK, Wmedenfis.

L

$,S. TH, CVLTORES IN ILL, STIP T VB.

TVBINGAE; LITTERIS SIGMVNDIANIS.

EE wX

b

t

Ls

t

ni

d

h

N

n

a s

W

N

RN

«

n u«mmw;,(/

ex

t

S

N

W

N AA

OE

[ m

x

,

A

«

Tv

NSS

ECSS

i

*

J

Y

lmlu

Z

,

r

r2

IÀ

EE

N

GUNWT

z

N

TM

D

7

SNNN.

ET

,

N

LA

(iTU

///

LA

LA

N

NT

K,

ESS

N

Y

Y

,"I/,.'y, D

r

N.

D.

L

s

7

A

ugufti , quoä'explanandum(('u('cþ:e;þinius,. orácu-

:

ä

li exegeftm in prima parte hujus Differtationis

$a

planam liquidamque dedimus; jam fecunda

" à

hec pars eít potiffimum polepica. Quamvis

enim ad regiam veritatis viam dignofcendam.

non neceffüm fit, avia omriia in numerato habere & per-

tentare; ac quamvis perverías & vix cuiquam in mentem

venturas opiniones, & ineptas obfcurorum hominum fén-

tentias operofe enumerare & refutare ; plerumque nil fit,

nifi oleum & operam perdere: audiendi tamen fünt Viri;

de Rep. literaria & Chriítiana bene meriti & preclara eru-

ditionis laude florentes, ubi dicta Scripture illuítria, qui-

bus vel ad doctrinam fidei ftabiliendam, vel ad cecono-

miam regni & Gratiee divinee penitius cognofcendam haud

etantur.

parum momenti ineft, aliter quam nos interpr

P^

" Majo-

48

eol

Majori cum convictione & acquiefcentia animi veritatetm

«

folidis rationibus munitam amplectitur & tenet; qui fen-

f

rentias adverías , magna interdum veri fpecie fe commen-

7!

Ij

dantes , ita perfpectas habet, ut füfficienti folidoque fan-

dafnento deftitutas eas effe intelligat. Eam ob caufam nomn

(qe:

füpervacaneus hic quoque labor nofter erit, fi Pater lu-

m

minum; pro immensá ea, quà in. Chrifto nos comple&i-

qi

tur, mifericordià & Gratià, fuam nobis, quod ex animo

Il

L

p

precamur, impgrtie;ur benedi&tionem.

(1114

he

l

SECT. Il

f

i

1.) De Suþje'/&o.hujus Pro»p-heciæ;.

£ L

ve Mef[fia agere hoc vaticinium, idque dire&ä & uni-

jl

: ce, feníu literali & proximo, .non myftico ; ita in

x

D

$^

;f

prima commentationis hujus noflrae parte evictum

effe arbitror, ut jufta dubitandi ratio non füperfit. - Vide-

»ti

runt id, ne quid de Chriílianis jam dicam, ipíi etiam

»

jgudei, & Zemachi nomine. Meffiam defignari, prater

»!

onathanem, Chaldeum interpretem, anriquiores gentis

?

illius.do&ores (*) plerique afferuerunt. — Patra77 quorun-

dam, l'HgzoDpOoRETI, CryniLL1, HikRONYMI, fini-

a5, ut

y

ftras i/.nterpretationes ; 8 Mancxtio ad h. L exhibit

corn-

,

?*) In medium pi!böuqit complures Chrift. ScmorrGEN

IVS;

in Hor. Hebr. & Talm. T. H. p. 219.fq. 104. 422. ite-

rumque in libro : S€fu8 ber tvabre 9Xefiad, p. 177. 402.

MicHaELis, in Bibl. Hal. ad h. l. - Carovivs, in Bibl

illuftr. ad h. , Co&NzLivs a Laripe ad h. l: conf. citt.

M

5

gt

d X dh

43

v

commemorem

, sninime opus effe arbitror. Vmnus vero

i

ex omnibus, qui corruptelas infigni huic Oraculo füas in-

an.

ferre aufi fünt, nominandus nobis & refutandus eft G 2 o-

I

T1VS, cujus authoritas noxee fuit haud paucis egregiis Vi-

0n

ris & obeífe adhuc poffet permultis. Magnus ille Vir; ac

n

de re tam literaria quam chriftiana multis modis infigniter

-

meritus , nullibi magis frigiduseft; jejunus & macilentus ;

i

quam ubi prophetias de Chrifto preeftantiffimas interpreta-

riaggreditur; & in hoc noftro vaticinio, ut fepiffime;

pervería recentiorum Rabbinorum (*) commenta potius ;

quam faniora & folidiora verae Hermenevtices principia ;

fecutus eft. Annotata ejus exhibebimus integra ; ut tanto

facilius in oculos omnium incurrat ; quam vana fit tota hec

ejus interpreratio, & quam indigna tanti Viri acumine.

. II.

y. iz. »Ecce Vir]

Hec Deo dirigente Pilatus ad Chri-

i

»flum aptavit, dicens, ids à. dySpuzac.

Oriens normernm

Lim

»ejus ] Germen nomen ejus ; i. Surculus velut renatus ex

N

»ftirpe Davidis. Vide (üprà 5, 8. &ibi allata.

Et fubter

l-

» eum orietur] per eum germinabit. .. Eft allufio ad no-

»menmox. Renafcetur remplurm; ficut in illo domus Da-

»vidis renata eft. Et «edificabit templum: Dosnino ]

X

cujus.

» Templum Domini; quod- z'pge' ædz]ïmtwm eff,

»pri-

i

"(*) Prcipua, qux Gnorivs ex Rabbinis füa fecit , legi fa-

W

cile poffunt in commentario illó líterali, ssy» &55,

ff-

yuem R. Schelomo Ben Melech ex przftantiffimis (vid,

55

Jo. Chriftoph. W/orrm Biblioth. Hebr. T.L p. to75.)

judaorum Interpretibus , przcipue vero commentario,

i

Grammaticá & Lexico Davidis Kiwcnr, collegit. -Epfo

02»

autem Grotio meliora in fuo ad libram illum Ípicilegio

7

tradit Abendana, ad ipfum Meffiam r

eferens ; qfuæ

Grotius m $crubbabelem. detorquet.

-

NUOR IY

"

$o

æ-g äa« |

j

» primum pofiturus eft lapidem. -Y. 13.- Et ipfe portabit

»gloriam] Ip[e quoque portabit gloriasm, i. coronam,

; Ti

j AgE

,nempe Principis. Vide 2Sam. :2,3o. .Et fedebit &7 do-

» ninabitur fuper folio fuo] i. in folio fedens, fimul cum

»Senatoribus jura dicet. — Et erit Sacerdos fuper folio fuo]

,

; Etiam Sacerdos in eodem illo. Senatu folium fuum ha-

nfïf

»bebit. .Et confilium pacis evit inter illos duos ] i. optime

fior

»inter illos conveniet, ut olim inter Mofen & Aaronem.

tüi

,» Eelix Respublica ; ubi concordant officiumque bene fa-

le

»ciunt & Princeps & Sacerdos. Annotata vero ejus a

tel

»€.3, 8. hecfünt: Écceenism ego adducazmi] huc ad vos.

U

»Servum Tieum Germen] i. Zorobabelem , furculum Da-

fir

»Vidice flirpis, qui riox vocatur & Efà. 4, 2. Jer. 25, 5-

i

568 33 15. fic & infra 6 12.. Chaldaeus & Judei alii de Mes-

fmu

»fia interpretantur. Addumt alii riox effe icósQor nomi-

de

»ni grio, quod Confolatorem fignificat, & inter indige-

1

»tamenta eft Meffie. Id interpretandi genus per numeros

h

»pares N'YODA, i cvuusTgía», vocant.

Neque dubium;

K

»quin myftico quodam modo hic locus ad Chriftum pacis

eterne Auctorem pertineat: íed primum obviumque

T

»fenfüm (i queerimus, api hic de Zorobabele evincit locus

i

»4» 10. cum feq. & dictus locus 6; 12." Haec ea fünt omnia,

D

quz Grotius ad Textum noftrum annotavit ; quibus & ía-

tis füperque eum illuftrari cenfuit. am, quantopere glos-

fze hae ejus omnes a vero vérborum íeníu ablu

»

dgnt , pau-

DI

cis commoni*crabimus,

D)

$. III.

.Miramur merito, eruditiffioum Virum & íumma

ingenii vi florentem illis in locis, ubi conftare fibi quam

maxime. debuiffer, tantopere a feipfo deícifcere potuiffe,

G.

lucemqne, qua füborta ei erat, haud rectius fecutum e

C

i

da X d

fti

hi

d

ífe. Tn Prolepomenis ad Haggeum egregie fcripferäxt;

» Tres funt Prophete , qui populum vidére reducem,

do.

üm

»Aggaus, Zacharias & Malachias; — — . & quia hi po-

»ílremi füere Prophetarum veteris Federis, ideo ad no-

7)

» vum Fedus, & Ducem ejus Chriftum, digitum apertius

la-

Ime

»intendunt; gec tantugm per nedias biflorias alias eum

»figurant; fed dire&le mon[iraut.» — Hujus füz confef-

em

fionis eximize fi ullo in loco meminiffe & debuiffet & po-

[

tuiffet, certe fieri id oportebat in oraculis ejusmodi, qua-

-äd

le noftrum eít, palmariis. Sed in toto Zacharia, ut de

l08

reliquis nil dicam , id egiffe videtur data opera, ut vati-

)

cinia ejus tam copiofa; dire£te omnino Chriftum mon-

»

ftrantia, enervaret , & ad alia omnia obtorto quafi collo

s

traheret.

Preterea, cum agnoverit Gaor1vs, Pfal.

m.

mum CX. directe & unice de Chrifto explicandum effe,

pc

debuiffet omnino, fi conftare fibi voluiffet, locum hunc

Zaclarie , quo Pfalmus ille CX. nullum fibi fimiliorem

T0$

p

habet in toto vetere Teftamento; fimiliter de Chrifto in-

K

iM

rerpretari. In libro utiliffimo de Verir. Relig. Chrift. L. V.

c. XXII

.

i

raviffime afferit: ;, Pfalmus CX. de alo; quazm

us

»de Me[fía exponi mon potejr.

j

Nam, ita pergit, quz

Jüdei alii de Abrahamo comminifcuntur,, ali

118,

, recentiores

f

, de Davide, alii de Ezechia, frivola [unt: Píalmus ipfe

0s

,Davidis eft, ut docet hebrza infcriptio.

Quod ergo

l

»David Domino füo dictum dicit; id nec Davidi ipfi nec

, Ezechie, qui inter pofteros Davidis fuit, Davide nulla

,»re excellentior, aptari poteft. Abrahamus autem facer-

5,dotium aliquod eximium non habuit, imo Melchifede-

»kus ei tanquam íe minori bene precatus eftl. Sed &

D

5hoc, & quod additur de Sceptro ex Sione exituro &

m

)

»perventuro in oras ultimas, plane im Meffiam coinpe-

»tit, ut loci fimiles de Meffia haud dubie agentes pate-

&i C9

"

sfaciunt: nec aliter acceperunt wtujlibm' Hebr

»Pa-

$^

dhox d

qui

» Pampbmþj& » Eándem fententiam tenet in fuis ad

nm'

Matth. XXIL..42. 43. annotationibus, ibidemque con-

tendit, voluiffe Chriftum boc velut fupremo oraculo in-

DI

di ce

Óferere hominum mentibus; 'Mcjgia? VegnuzH generis ex-

cellentioris fore quam Davidicum, ac proinde d/vimumt.

Jaci

Dun

Er quum tandem ad ipfüm Pfalmum notas fuas fcriberet ;

V

ad illas in locum. illum Matthei. annotationes Lectorem

Ciüat

füum remittit Vidit ergo & firmiter tenuit, Pfàülmum

fati

CX. de alio; quam de Chrifto exponi non poffe. . At fi

Dd

it

éadem illa principia, quibus in Pfalmo hoc exponendo &

lot

o f

Meffiz vindicando epregie u(us eft, in explicandoloco Za-

charie, cum Davidico fimilis omnino fit & parallelus; ífe-

(s

i

hoc

fu

guiä voluiffet , qon po;uiffgt (*) ræon agnof&ere, àn

quo-

tamt

uml

/

(;)' Ex 'quibus fontibus idtetpretationäs eïuish-r-xodi Grotía-

"

W

ü

nze non folum falíz, fed frigide etiam tantoque in-

lr

genio indignz , provenerint, pulchre vidit & gravirer

monuit celeberr. D. HEvMANNVvs. . Primo, ait, fa-

ad

mu

'cile apparet, extemporales effe plerasque ejus ad fa-

crum codicem annotationes. lis proinde in locis,

ubi majori attentione ac meditatione longiori opus

eft, hallucinatum effe Grotium, non eít, quod mire-

Sit

muro

Deinde non fatis magnifice de Chrifto fentie-

&l

bat Grotius, nec eum pro «terno Deo habebat. — —

Denique & hoc accidit Grotio, ut veterum interpre-

j

tum myfíticas facri codicis interpretationes , ingenti

fane numero ineptas, tam improvido proféqueretur

odio, ut etiam juftas & eruditiffimi cujusque füffra-

gio dignas rejiceret, immemor illius Corneliani: Non

femper errat vulgus ; interdum & eligit.

Syll. Diff.

T. l p.434.fqq. Quod Deitatem Chrifti negaveric

.

*

Grotius, ego qui

dem affeverare nolim ; & inprimis

ob illa, qux in fuüis ad Evang. Joh. prolegomenis di-

;it ; & ad primos illius verfus annotavit; fadlc de co

-

T d

d. « d

$3

q

0n-

quoque directe monftrari Meffiam. — Vnutm addam, quod

lD.

inemoratu non plane indignum efle, exiftimo. Similem

quippe lapfüm deprehendimus in CrgRICO, cui frau-

CX«

di certe füit GROT11 auctoritas.

(I/,.

Is in ipfo oraculo hoc

Zachariano rectam, quam ingreffus erat, viam deferuit.

tt

em

Dum in explicando Jeremisc vaticinio de Zamacho c.

XXHL j. verfatur, agnofcit & confitetur, in locis Za-

tf

charie c. lII g. & c. Vl. 12. vocabulo Germinis Mef-

fiam defignari ; imo pollicetur, ad illa loca ubi perve-

.

netit, oftenfurum fe effe, quod Meffize reverà haud paul-

lo melius. conveniant, quam Zorobabeli.

At quomodo

f&.

ftetit hifce fuis promiffis? Paraphrafin & commentarium

lQC

fuum usque ad Zachariam producere ei non licuit; fed

-

tamen in ipía Verfione verborum Zacharie c. VI. 12. 13.

lt

ambos illos ; inter quos confilium pacis effe dicitur, Zoro-

l(l*

babelezm &2 S'ofuagn effe atferit.. Affuere vero verfioni fuee

r

laciniam iftam non potuiffet, fiin faniore fententia, quam

h-

ad Jer. XXIHL r5. profeffus erat ,. perftitiffet. Sed expende-

f

mus jam Girotianam "T'extus noftri interpretationem.

:

5

$. IV.

us

Grorium Íífi audis, totius vaticinii hec íümma eft:

c.

Sicut domus Davidis venata eft in Serubbabele ,. ita per

o

eum . vena[cetur "Teviplum ,. cujus primum . pofiturus

eff lapidem. — Ipfe quoque portabit coronazn Pw"ncz'pz'sj,

d

meliora credo.

Jd

Addi vero enumeratis pravarum V.

l»

inprimis T', interpretationum cauffis, przter alias, il-

ü

la quoque poteít, quod de tota osconomia V. T. ni-

[

mis tenuiter fenf(it.

Ac Vitringa monuit, exiftimaffe

b

Grotium, novam illam fuam Prophetas interpretandi

rationem iis fe maxime períuafurum effe, qui mylte-

ria füblimiora in do&trina religionis, & in ipfo quo-

que verbo prophetico gravantur, Pf.æf' Comm. in Ef.

f4

x od

f

£2 in. folio: fedens. fiemul. cuem. Senatoribus. juva. dicet.

Etiam Sacerdos i eodem illo. Senatu- foliuzm. babetit ;

1p i

(i

qui j

&g optime inter ilos duos; (principem. & facerdotem)

td

[

eonvenitet.

Vt, quam longe tota hac explicatio a vero

fenfü prophetie difcedat; facile & evidenter intellipas , le-

A

ge, quefo ! & expende finpula vaticinii verba, expende

fano

partium fingularum ordinem & nexum, expende preemis-

fi,

fum illis a&tum fymbolicum.

Cogita, r.) actum illum ab

ipfo DEO imperatum fuiffe & prefcriptum , ac verba om-

ad

tipl

nia a Spiritut Prophetize fapientiffimo effe profe&a; cogita,

quam auguftum fit fymbolum; :quam magnificus actus,

þm :

fion

quam emphatica fint verba; quam ampla,-quam auguftee

Qlio

promiffiones : ac tum tecum . ipie reputa ,. quam tenuia ;

quam exilia ea fint omnia; in quibus Grotius complemen-

für,

i$

tum ponat omnium ,.que ab ipífo DEO fymbolo tam au-

guíto reprafentata & verbis tam gra

ndibus promiffa funt.

p

Quod princeps populi.in. fenatu jus dicturus, & füummus

pïm

facerdos.fuam. in eodem illo fenatu fedem ; poft principem

qu

primariam ;; habiturus effer: hec num talia ac . tanta funt,

Di$

(

l

ut illisactus ille fymbolicus congruere poflit?..quam longe

abfuit digniras Serubbabelis a Majeftare & Dominatione Re-

Vs

ia ?. & fedes cum Serubbabelis tum Jofuz in fenatu quam

pi

fi4

lonpe fübftititinfra Thronum ?. Vana foret, psene aufim

uG

dicere;..ad illudendum & Viris iftis & populo comparata,

6p

indigna. certe Spiritu DEI, ejusmodi in vaticinio, - byper-

omr

Lole.....Deinde ,.2.) quo. confilio,. quemve in fine

erbis,

nà cum emphafi iteratis, Virum, cui nomen eft Zaema-

mag

(0

]

AChi 97

sdificarurum effe Templum Jehova, gloffam hanc

U

adfpergere Gr

otius poruit: Serubbabelem primum templi

duf

pofiturum e[fe. lapidem ?. Ad varicinium. hoc . pertinere

de

ll

hec non poífunt; nam fundamentum templi jam feceramt

manus Serubbabelis. c. IV. 9. Sed palpabile hoc eft, pu-

&

ium

to ; eXemplum , in graviffimis etiam oraculis nec ftud

nec

Y

do X cää'a-

$5

]

(

h

eht

nec attentionem a Grotio adhibitam fui*(ï'e- eatn, quatmn rei

ipfius dignitas expofcebar. (vid. $. II. not.) Jam porro

[f

em)

VeTO

quivis, cuialiqua lingue hebree notitia ineft, facile in-

telligit; 3.) ab omni ufitato vocis fignificatu &a genio lin-

je

eMie

gue recedere Virum doctiffimum, cum particulam illam

compofitam v5 vertit, per eu74;. & quis preeterea;

m

N

mab

fano guítu & ftyli metaphorici peritia preeditus ferre pos-

fir, 4) verbum nrios progerziaimabit , germinabit, referri

om

ad remplum ?. quam alienum id eft & ab ellipfeos & a me-

)3113,

taphore legibus; propofitionem . ryox» ymmno vertere :

rkb j

pev eum veuajcetur temiplum? & , fi verum particulae

Yi

iE

fignificatum refpicias,. quam infolens & horrida foret- di-

,'11

li,

Gio: ex fub eos velex locoejus progerminabit, venafce-

tur, remplum? accedit, 5.) quod hac ratione inexcufabi-

| u-

lis Spiritui Prophetie affngitur hec favtologia- Sub eo

ünt

JImus

renafcetur templum ; & eedificabit templum Dei; Illetem-

plum DEI «dificabit. . 'T'er diceretur unum idemque; abs-

|De.

Jv

que omni fingulari emphafi; quod omnibus bonze oratio-

LW]L)

nis legibus adverfum eft: & trina tamen illa. repetitione

0noe

Ra

multo minus diceretur, quam planis jam & perfpicuis ver-

bis c. IV. 7. 9. ro. dictum erat; quod ftylo & fermoni pro-

n

z

Qiifm

"m

phetico minus confentaneum eft... 'lTandem 6.) poftremse

etiam enunciationis: Cozfilitumi pacis erit inter duos illos,

Ula,

expofitio Grotiana: optze ?nter duos illos comveniet;

M

omni fundamento deftituitur, & a genio linguae abhorret.

u$ )

Jma

Neque enim gOv cozcordiam , nec eYau ruy confilium

COUCOY$, aut concordiam in coníultando, vel capiendo

DdX

confilio, fignificare poteft. Genitivum, pacis; nonquali-

n

tatez, Íed objeius ac finem: con(ültationis & confilii

D

defignare , Difs. I. $. XIII. commonítravimus, & conttans

[

JJ

I[[o 16.

pu

Scripture ufüs docet. (*) Ter. XZXIX' ( h v

Ezech.

|Jurm]

I"

(5 jer. XXIX, rr. Emv nY3cnb. cbgz'taiiones pacis funt

cogitationes de pace ac felicitate paranda & conferenda

$6

À

dm

df

Ezech. XXXIV. 23. Prov.XII. 20. Quodíi vero verbis Gro-

fs

tenu

tii , optime inter illos comveniet; hunc fenfum dare veli-

piti A

mus, futnmo animorum confen(ü eos confilia de pace & fe-

if

licitate populi fui promovenda & ftabilienda agitaturos effe;

tum verbis quidem hzc explicatio confentanea eft; fed pra-

Yelis;

prom

va tamen in eo; quod ad oPbjecfutii accommodata eft ab il-

ei

pne alienum.

luftri: hac ptä?hetia pla

2)0

» 5. V.

& nil

Ü Safiä füpärque ifta

docent atque evincunt , voczbus ac

bis DI

ententiis peene omnibus fignificatum a. Grrotio affingi ; nec

nf

uíui nec genio linguz congruentem, & fieri non poffe, ut

jubet

vaticinium hoc derorqueatur ad Serubbabelem & ]jofüam;

(Vr

nifi vim. faciendo verbis, & finiftra plane intérpretatione

& Te

veram ipfis vim ac poreftatem füam adimendo. — Sed plura

Temp

fünt, qua, fi & actum fymbolicum & prophetiam ipfam

Tenat

paullo diligentius expendamus, |Grotianam interpretatio-

Qs

nem.vanam & falfam efle , comprobanr.

1.) Res ipíà non

ele i

atitur.; ut ad Serubbabelem &.Jofuam vaticinium hoc re-

tiel (

feratur,.fi quidem ullus, refpondere ei debear eventus ;

propo

tam illuftri & actu & fermone prophetico dignus. 447ite

um f

quam. vaticinium. hoc editum . eft, & Serubbabel populi

pane!

princeps &. Jofua fümmus Sacerdos fuit, uterque ctiam

.fuam

( i

s

Teferat

populöf;uck)»; oþþöütüm id vindicat, ny^5*5 N5. cogita-

bd n

tiones , que non tendunt ad inferendar ei calamitatem.

qumr

"Zach. VIIL 16. Ezsaw vavo. judicium pacis eft judi-

tptts

cium , quo conciliatur pax, quo propofitum judex ha-

bet, conciliare inter partes litigantes pacem. Ezech.

XXXIV. 2;. aliisque n locis, fedus pacis eft foedus,

!

cujus objectum & finis eft pax ac vera felicitas. Prov.

emoll

li

XIL 20. Ea 90 xy cofiliarii pacis fant ,' qui pacem

li,

fuadent, quorum confilia tendunt ad

gonciliandam- aC

10bbb

ftabiliendam pacem.,

^s X d

N

y7

!GFO

.Y

Md

füam in füpremo Senatu fedem ex illa officii fui rätione jam

tenuit ; pof? vaticinium vero hoc nihil prorfüs nova digni-

X

tatis vel Serubbabeli vel Jofuze acceffit.. Quid igitur? non-

Ml

:

ne, fi illam utriusque dignitatem o/jecfugia vaticinii elle

la

velis, totam prophetiam, magnificis verbis res maximas

Qd

promittentem plane 25 gibiluza vedigis? quo.nihil poteft

effe in verbum DEI magis injuriofum. . Eyidens porroefl,

2.) tmh "Zoemachum totius hujus vaticinii fubjectum effe,

u

& nihil effe; quod ad eum non pertineat.

Propheta ver-

i)an

bis DEI fymbolum dum interpretatur , unum Zaemachum

SW

nominat, in eum unum mentis oculos convertere Jofuam

"Jdm)

juber. .Vna continua ferie dein illa fequuntur omnia: 'Et

di0ne

(Vir ille; cui nomen eft Zamach) de fübter fe germinabit,

DIQta

& Templum Jehovz edificabit. -Ille; inquam; sedificabir

*

EM

'Templum Jehove , & accipier Majeftatem ; & fedebit &

&tatQ-

regnabit in throno Illius; & erit Sacerdos in throno Illius.

Quis non videt, deullo alio fubje&o ne minimum quidem

i DO

n)». iv

effe in toto contextu veftigium ? quis non intellioit ; & fe-

riei orationis integree & ordini verborüm; ih ipfa etiam

.hrm J

propofitione ultima , id effe confentaneum , "& narü-

/14

(//4

ram fymboli ipfius, Sacerdotem corondttin exhibentis;

vgghn

lane id exigere ; ut cum reliquis omnibus illud quoque;

flam

€3 erit Sacerdos in tbrono Tllius, ad éundem-Zemachüm

f&mm

referatur? "Tandem vero 3.) Zzemacbus ille nec Serubba-

bel, nec quisquam alius effe poteft.

Vnus Mefflias eft, in

cogit-

izaten;.

quem prsedicata Ejus auguftiffima (qua hoc loc

"

o ex Difs. I.

r

t udi

repetere, füpervacaneum foret) conveniunt.

jex ht«

VI.

v

Ezect

Videndum adhuc eft, qua* demum A,r,ätibne,-

-G*rötius

(edis,

Bror.

emollire & tolerabiliorem paullo, reddere, ftudeat fuam il-

lam, qua vaticinium. hoc illuftre Meflie eripit & im Se.

ycem

rubbabelem ac Jofüam detorquet;.fententiam. | Videndum

dam a

E

j

R

8

d X

Sfa

eft, inquam, quid Cbrif/o relinquat. — Afferit, 1.) prima

bal

illa oraculi noftri verba, Ecce Vrr, DEO dirigente Pila-

tum ad Chriftum aptaffe , cum diceret, ieà dyOumec. At

þeh

quid quafo! illa Pilati verba Joh. XIX. ;. commune habent

if

cum verbis, his divini noftri oraculi? Ne verba quidem

funt eademn, & fenfus, quem in utroque loco habent, pla-

ne eft diverfiffimus.

Ineptus fane fuiffet Pilatus, fi hec

Prophete verba, eminentiam & dignitatem Zamachi (u-

premam repreefentantia; ad Chriftum , probris omnibus

affe&tum, aptare voluiffet; & cum id a Pilato DEO diri-

gente factum effe Grotius dicit ; vereor omnino, ne infigni

DEVM ipfum injuria afficiat, invitus. Deinde, quum ad

illa T'extus noftri verba, Germen 1iomen ejus, ea videre

nosubeat, quie ad c. TIT. $. attulerat, illud. videtur profi-

teri; 2.)qua de Serubbabele in hoc oraculo dicta fint,

zuy[tico quodam quodo ad Cbriflum pacis au&orem per-

tinere. — Sed ne fic quidem, Prophetam d& Chrifto vere

þrcedzxzj]eaut vaticimatum effe-aliquid; -fignificat. Si

Serubbabelem. Zypumi. Chrifti effe, -re&te apnofceret, at-

que ita przeter literalem fenfum , vuy[Hicum. quoque huic

loco ineffe diceret;.- videri poffet oraculum hoc non omni

dignitate fua-exuiffe; « Sed quum nec typos genuinos, nec

ícnfum myfticum vere & proprie di&tum admittat, frigi-

diflimaáfta locutione fua, myftico qZ0da727 modo locum

hunc pertinere ad Chriftum, aliud non innuit, (*) nifi ac-

Chri-

commodari þOJE verba, deSerubbabele dicta, ad

À

ftum;

—À

(9 Quo fenfü Grotius Serubbabelem & . Judam Maccabz-

um (atqueita etiam Davidem aliosque) fypos Chrifti

effe; eaque, quz ia vaticiniis de illis dicta fünt,

my[licomedo ad Chriftum pertinere afferat, ex his ejus

Pt — p N

p 99

verbis ad Mgtth. l.22. collige, ,,Zorobabelis, ait, &

(

*

&A

-

M

flum; ob fimilitudinem qualemcunque, qus& inter Serub.

J

babelem & Chriítlum intercedit, verba, quibus Serubba.

À

belis perfona , dignitas atque opus defcribitur, aprari ad

ent

Et quid tandem inde confe-

ipfqm etiam poffe Meffiam.

jem

1

qui-

p-

»]ude Mac&ab.æi fa&is Chriftum fuifïö adu

het

mbratum;

, jam tum volente Deo populum fuum affue

facere, ne

l-

» divina beneficia ex pompa ftrepitüque reru

m exterio-

x'L.)VS

,Trüm metiretur, atque ita movente menti

s Propheta-

dri

,rum, ut eorum dicta & primis eventibu

s tefponde-

-.'*ngm

,Tent, & per Chriftum tamen infi

gnius preftarentur.

mal

Scilicet typi Grotio fünt ,

in divina príorum temporum

Idere

ceconomia, prima rerum excellentiorum.ac perfectio-

rum aliquando futurarum lineamenta , rudimenta j prg-

WPüj

iïïkï !

ludia. Atqueita typi, feu umbra Chrifli, ei funt Vi.

i

ri illi, qui DEO ita providente talia quzdam. vel fecer

e

: peï-

vel paffi funt, qualia deinceps multo perfectius exhibi-

o

ta funt in Chrifto; quia divino confilio prima in illis li-

"

neamenta extitere earum rerüm,

quz aliquando plene

x[) af-

& perfe&ie futurge erant ih Chrifto

-! Pertro; qüia res oe-

huic

fie illorum Virorum, aut ea, quz eis contigere, vel

omnt

hiftorice. defcripta vel vaticinio : ali

quo- przdicta fint,

"Eu

DEO menptem Prophetarum dirigeri

te, ejusmodi ver-

bis; ut nonminus re&te , aut etiam rectius & éminen-

frii-

locra

tíius, in Chriftum congruant, locaifta insflice ad-Chri-

AIHC

ftum pertinere, fed fenfüm illum £y Mustéía: abfcondi-

tum & fub novo demum fcedere revelandum fuiffe di-

h-

ci Hec fümma eft do&trinz de Ty

pis & fenfu myfti-

fium;

co Grotianz, in breve compendiu

m redacta ex

proli-

xa ejus commentatione ad Matth. I, 22,.

Atvero,; ut

(cabe

paucis rem dicam ; fi totüm hoc fummi

Vi

ri fyftema ,

Chrfti

quod ad diluendas eas obtreQtationes , quib

us adverfarii

(nt ,

Scripturz plurimum confidere ei videbanptur , non exi-

bisþius

gui momenti effe;, bona; ut puto, fide arbitrabatur,

ll

60

d « d

BI

quitur? illud certe: fi hac tantum ratione verba Zachariee

),Q!lx

ad Chriftum pertineant, dici omnino non poffe, quidquam

);Wqï

eumin illis; quamvis, ut illis uteretur; DEVS ipíe men-

tem ejus direxerit; de Chrifto vere pmdz'xz)yïe aut vatici-

s

natum eíle.

Et parum certe abeft, quin eo cerre modo;

Pt

u

quo Pilatum prima T'extus noftri verba, Ecce Vir, ad

La

Chriftuzn. apta[Je dicit Grotius, ipfi etiam verfus Virgilia-

ii

ni ad Chriftum aptari poffint, Sed fatis multa jam contra

Grotianam oraculi noftri interpretationem diximus. —Vti-

iip

Triataf

nam meliusinterpretandi genus in explicandis Prophetis am-

fïS Exï

plexus effet Vir fummus & multis modis meritiffimus!

in.N

)

[:

Dif

mi'nxe Zemach.

19

2.) De No

f |

$. VIL.

Nam

"^lermen noen illud effe; quo Meffias infignitus effe dici-

u

'tur, magno confenfü agnofcunt Interpretes. Sunt ta-

den

men graves quoque & eximicz eruditionis Viri, quivocem

mb Orvieus, Lumen exoriens, vertendam efle exiíti-

mant. Nemoautem majore cum Zelo fententiam illam de-

ü

gR in Elencho Trihze-

fendit, quam JosePHvs Scaric

refii.

Ita enim ille: ,,Chriftus a

Prophetis vocatus eft

nt LXX. Jer. XXIII. ;.

»ayaToAn, Luc.l. 78. ut recte verteru

»Zach. l. 8.. VL 12. ubi Hebr. eft r

x. Vox hebrea duo

,3ügni—

enitius intueamur , 'feqc)Undüm illud nihil plane de Chri-

|

fto, five lite

.

[]

ralem five myfticum Grotii fenfum fpecte-

mus, dici Prop

hetz poffunt vere&9 proprie vaticinati effe.

[]

omnium fenfü, predicere ali-

Aliud enim eft, communi

uid de Chriflo , aliud dicere aut predicere a

iquid deSe-

rubbabele, ]uda Maccabxo &c. verbis, qua poflea

eriam poffi

ntad res Chrifti accommodari, aut, ut ad

noftrum textum loquitur ,

.e— £T — P o3 — ..

ad Chrijigm aptari.

N

d x od

6r

ïarïæ

g,ügnificat;k-gefthden, & per fecundam norio:nem), a'væfo?u;'v;

Mm

IKen-

»Qui vertunt Germen , imperite faciunt, audeo dicere ,

Yici.

»neque suentiar , contra Verbum Dei. dmTavyacpud

»l. Splendorem, quod eft in epiftola ad Hebreos,

odo,

Syrus

T

;Paraphraftes vertit wriax. ?

Scaligeri vefligia, íed fine

firnili eeftu animi, fecutus eft ex recentioribus Fa 1p. À n.

iutiel

LAMPIVS; (*) repetitis rationibus Scaligerianis, eam ma-

55;;?3

xime ob caufàm interprerationem illam amplectens, quód

Vi

ab ipfo Spiritu S. Luc.I.78. 79. adprobatam eam & confir-

Sdlll-

matam effe judicat. Eandem fententiam iisdem argumen-

tis firmare cum Scaligero conatus erat ]ozg. GaEGORIVvs,

in Notis in aliquot Scripture loca; cujusprolixa & erudita

Differtatio exhibetur in Crit. Angl. (ed. Lond.

) T. iX p.

2794.Íqq. Sedtalia funt, que a Triumviris iftis afferun-

tur, ut facile perfpicere liceat, nihil illis ineffe roboris.

VM

Nam 1.) voxyazeAj, qua ad hebream lIDX exprimendam

ufi funt Alexandrini Interpretes, iis in locis; ubi Meffiam

f2

denotat, ex ipforum mente non oriepteri Solem ; (quem

1igni'—

Xlil

n

(*) Verba ejus haec fünt:. Cinige geben. bad., Grunbwort mpx:

nicbt obne, bag ber 9*e

Getodcó8 , anbere: ein aufgebenber Glanj, — — 9un iff $toat

It

Bia8 tvegett feiner etoigen Geburt al8 ein

ul

9tocig be8 S)Grrn Eónn

€ befrachtet toerbert, unb tvollen toir nie

matib toebren, 6epbe SSebeutungen gufammen $u faffen. — Syennod)

U0

fommt uné bie SSebentung. eine8 'aufdebenoen Glonses, al8 bie

l«v

D

bequemfte unb nad)brücflidfietor. — ie ariedyiftben &Yollmetfcoee

fejen ba8 98orf über: 2fufgang, aveToAq.

*Chl

fotovol anf ben

Stun fonnten fíestoat

""

fto

baben.

9iber

Slufgang cine$ 2toeig8 , al8 eie&' Glarige& $efeben

Sadjariaé bat £uc. I. 73. 79. bie Teste SSebeutütig bors

ic

$egogen.. — $91uc) brand)

"Tzemach

f ber alfe forifche Meberfeger ba8 SGort

"

l

Ddbr. L. 2 t(ann Gfriftué ber. Glang ber Jertlicbfeit be8

25

aterd genannf toirb.

lnb toenn aefagt tvirb, ^$efoba fabe bent.

de$

SDavib biefeit "Tzemach e

rtoe'ef, toitb auf folc)e Derter gesiclet, in

enllea

li

toelcben ber 9Xteflag unt

W a

tiengfangcé oerbeiffen to

at.

et bent Oinnbilb eineg aufgebenben Cor»

Grbeimnig 06e8 Onabenébunbre P. III.

I p.636. G p.$99. fq,

62

da *X dh

fienificatum Vulgata Editio male fecuta effe videtur) fed

copr

erzmen fignifica. — Grecis non modo Sol in ccdlo, fed &

àt,

