KaI600-54_1

m

:

E

pa,

»

"

.

r

Pv

d

2

A a

Zs

f

j

d.f

A

E

E

-

m

-

-

-

2

E

P

a

N

ts

*

5

€

2

z

a

U

s

d

Id

-

E

S

M

*

RE

x

—

--

-

2

E

Y

x

ET

r

x

E

&

P

m

.

t-

?

*

*

s

:

T

*

PA

g

Ea

X

s

-

-

E

E

-R

x

X

*

T

d

n

*

$

..H

5

E

r

Y z

D

d

T

t

Ed

s

—

»

;

W

x

Ms

-

s

i

g

-

g

Es

3X

*Y-

3

:

a

z

s

Es

J

".

NuMets

"

M

QY MAS

44

"

*

2272

AL

P.

z

"EE

2

4 4 a

F.

P

Ax

o

d

s

5

*

A

N

RE

z

A

E

Fs

d

d

*

5

5

z

u n

E

CR A.

R;

E :

ATR

:

gl

E

x

d

[

FE g

:

g.

m

P

L. o E

MLg

42

"

$

$a

J

F

g

C

"

s

"

e

s

AUA

:

r

A

n

R

2v

Es

s

o*

A

» d

*

^

AA

ROA

»

".

.

-

AE

u

C

P^.

P

J*

.h

H

m

PT

d

n

dC s

"

d

"

s

r

fS/RR

ag

J

2

P

A

«

24

P-

E

Es

v

A

A.

r

a

P

.

ACAD

AA

VR

»

^

A i

.

AE

P

d

£

M

L

z

m

n

A E A

P

v

j*

"d

ag

n

P

A a

ACA

raet

CA

"s

"

-

t

A

AC

AA

s

:

A a

t

m

* 4

M

2

D

TF

..W

o

AA

A.

r

—v

4

WL t

a

/

4

E.

-

A d

"

P ial

^

P

92

z

CA

R AUE

6

4

E

PA

sR ee

d

A

ARA

N n

-s

AA

P A

;

.M

u *

z

"

m

"

M

M.

^

At

"

P P

u

"

PO

55 hg

N P r

J

:*

—

j

at

x t

2

P

Dd

AU

A ADAE.

Q r

E A U.

od

FLr

*

z

"

i

2

p

r

PUA

As

F

v d

J

s

PA

r

PA

A

AE

»

d

VRL AC

J d

U

A

t

'3

I

r a

MA

m

vj

.

u

21

:

.s—

F

P

c.

P

M

-

r

AT ue

g ii

"

n

*

47

N

"

n

s

—

A

-

s

d

u

A

N

Es

AT

Q9

p

xR

t

-

AAE

N

d

i

,

M

.

foy

4

T

;

a

P

p

s

P

p

P

n

»

Mu

PUR A

A

Mu

C p

P

d

/

;

2

ALE

J

uf

i

QUP a

C

9

r

AA

W MES

L.

NOCR

A.

w

L

d

j a

F

LUR

cd

m

.x

M

d

p

;d

A

t

".

£

"d

^

s.

AU

r

LU

P.

Y

3

s

AC

A

A NT

l

"

AU.

AA

X

OA

IU

;*

57

W

Mpl

MP

,

d

ey

P

r a

p

F guy

r

PA

A

F.

.

d

Pa

Ws

J

-

J

9s

"

7s

j*

A

*

-

P s

E

A A

P

A

E

^

i

b

A

A

a

n

A

a

AC

*

E

PA

Á

w

"s

4

.

r

&

Pt

es

A

;

"

p d

^

"

Ev

r

AA

x

m

E

n

*

A P

J

x

m

RA

A

u

UR

A

D d-

,.H

"

f

t

i

A ERLPT Y

P

p

o

.h

p

a

L2í

,l

"

4

/

z

^

E AL

Á

AC

A

"

M CL R

A

A

a

*

yd

x

;

"i

Pa

2

,

A A

,

XX

--

A

A

J

D

um

sE

?

M

ssts

:

t

P

)

7

ww

-

R

dul

f

P

4

d d

A

ES

A

J

E

n

t

^i

*

d

x

s

.

E

£

Hs

^

s

7

A

j

)

as

s

-

A

"

1

^

p

E

E

a

n

À

;

z

"

.

ze

PT

2

f

x

xs

*

P

C

A k

"r

AA

-

P

x a

p

RTA

»

*

-

s

z

z

^

t

.*

i

— m

CA RX-

CR

SONNON

SS

VA

AE

X

3

IZ

)2

( AX

—

CS

9

—

:

27

a o N d

(

W

"r

z)

S

SSN

Wh.

,

7

v*

C

NSS

,

N

»

m

?

N

Hs

3

i

NS

i

»

Qf !

A«..

.

y

/

A

ä

v

LJ

ä

i

s

7)

A

49

q*:,/

-

W

M

p

Y

:

SN

AC

A

IN

i

O

ROX

22

m

-

NSSATN

NNNS

Cs

»2

N

i

27

//,

x

Is

AND

E

s

(

RI

NSSSSNSN

ä

SNEC

Ji

77

SS

n

s

s

:"

s

S

E

X

XCS

ä-

k

/../

N

Zs

ufl

7

d72

P

[«

27

VA

þ

At

A

)/

ï:):

&ä

(

N

-

H

s

—*

ASSISÜW

NWNESS

()x

^

r

(

D

]

O

xxxk

NSCONS

EOs

usf

N

Ü

i

a m

— R.

—

N

]

u

:

A

L2

WV

N

i

Z

Z VN

z

ä

—

A

[2

N

AE HAXXNS

A

MR

P

41)

—

[

——

——X

A

A

3

AX

:,'0-

(

cc

A

P

SS

A.

M EEE NSSSNNS

ENSNNSSS:

NNN VE

bt

VH

j2

—

-

z

NSS

,

N

s

M

N

—

L—| 45

E

——

— .

- —

-

X

W

;(l

N

NS

;

£

z

.

2

»

t r

Z

e

—

K'——.-.-*-'

r

«

7

o

——

7

K

ZA

—

((

vorhanden

Digitalisat

1

—

crpr

T ER

ca

CANC

n

[

SERENI

W

e

p

FI—-L

Q0M

[5e—1

T iu-

—

FSP

o RE

f

ts

C«

m

l-

Sïrv.iwæw

C

A*Dcwkæ

QJ*.

..N..

"

15 «

MAR&

od

4

T

DISSERTATIONIS,

ORACVLVM ILLVSTRE

Z ACH. VI. I2. 13.

EXPLANATVR,

PARS PRIMA.

HANC

RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICENTISSIMO.

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

DOMINO

J O. CAROL LVDOVICO,

COMITE PALATINO RHENI, DVCE

BAVARIAE rel. rel.

PRAESIDE

J EREM. FREDER. REVSSIO,

S. THEOL. DOCT. rr PROF. PRIMARIO,

SERENISSIMI CONSILIARIO,; VNIVERSITATIS

ACANCELLARIO, ECCLESIAE PRAEPOSITO,

ET ABBATE LAVREACENSI,

IN PVBLICO CONFLICTV

DIE

SEPTEMBR. MDCCLVIII.

DEFENDENT

M. ERNESTVS BENGEL, Denkendorfenfis.

M. JOHANNES GEORGIVS BAVDER, PVazlflmgm 15.

M. JEREMIAS FRIDERICVS SPIT'TLER, Cantfiadienfis.

M. CHRISTOPH. ADAMVS ROESLER , K7rcbo- Tecceüfis,

M. JAC.MAT'TH/EVS BOEHRINGER, Me£alo- Heppacm 25.

S S. TH, CVLTORES IN ILL STIP. TVB.

. TVBINGAE, LIT TERIS SIGMYNDIANIS.

;

o

at

—— — EX

X X &«cer n

Ad

Aj

i

pitic

bdio

Q

d

&l

I

10hi

Q il

li

HOG!;

1Qf

iadd

—— — —

A

—

DEESNQM

MM

A

4

;

7

[

S:?

N

N

j

:

Y Ed

D

xmnnm,,a

*

*æ

innt

EX ummnuf,h ,ä—' d

-x

a

|

j

E

S

10 229

-

Fy

UET

SS

z

Q!Wy,/

z

2

:ï;;

i

(

/mä m

NSS

(

e

YR

u

-

RU

N

ä—;

QV

S

---

SSEQU

N

i,

NSCONWNS

W

um

A

L

SN

N

AANEST

SEENENN,

OXT

Q um n

j

-

u5

S

7

——

,nïl

——

?

TOR T

E s

Dl

um

A

)

NS

ET

:-ï

zj

HO

Z

E

T

L

—

SS

SNUNSSS

SERSESESRTT

SONSS

E

SUNM

Z

EC

EL

E

il

Xx(

Q lI

ZLÁUTNR

N

:

5

z

Z

z*

m

m

g

if

ZH "

í D "Ws

P.

PA

Q

XXXXNN

C

R—

n

:'9,

l/ll/,l "t Ü

räl

dl

l

g

D.

I

N.

£

& 4

-

*

:

olem inter Prophetas mino1'es, quorum non

minor utique eft, quam majorum, dienitas ,

C

:

ä

:

Zachariam vocare folent judeorum illi; qui

3

Et habet certe Pro-

rectius ceteris fapiunt.

phetia ejus, quantumvis ita füblimis & a vul-

gari dicendi more remota interdum fit ejus oratio, ut he-

betioribus oculis non potffit non obfcuriffima videri , ora-

cula de Chrifto ejusque Regno tam infignia, ut nova quafi

& longe exoptatiffima non potuerit non ex eis affulgere

Lux univerfz illius temporis Ecclefiz.

Inter illuftrria ve-

ro hujus Prophete vaticinia luculentiffimum facile & au-

guftiffimum illud . eft, in quo penitius inveftigando hec

noftra verfabitur Differtatio.

Mihi certe , quum in Pra-

le&ionibus noftris publicis haud ita pridem ordo me ad

id adduceret , tam excellens, ram illuftre & magnificum

A

vifum

"m t

2

d X od

vif'um eft hoc oraculum, ur fuo jure & Prophetiz apex

haberi poffir; & luculentum ipfius etiam Apoftolicee do-

Mirabili etiam ani-

&tringe compendium. Hebr. VIIL 1.

mus meus voluptare perfufus eft, quum in hujus poriffi-

mum vaticinii luce admirandum ; in fummis etiam my-

fteriorum, füpra omnem humang mentis aciem pofito-

j

rum, capitibus, prophetici & apoftolici preeconii confen-

füum & harmoniam exactiffimam propius intuerer. Hs

cogitationibus , hoc fenfu imbutam mentem facile etíam

fpes fübiit; operam me navaturum effe facratioris difcipli-

na alumnis nec infructuofam, nec injucundam, fi ea;

qu& propheticum hoc de Chriíto teftimonium in fe con-

;

tiner, paullo uberius explanarem.

Preiverunt nobisin Oraculo hoc, quod omnium

meditatione & profundiori peritiorum fcrutinio digniffi-

Non

mum eft, illuftrando Viri complures eruditiffimi.

perfunéctorie id tractatüm eft a permultis eorum , qui five

annotationes nobis füccinctas, five uberiores commenta-

rios dederunt vel in integrum Codicem, vel in XII. Pro-

phetas minores, vel in tres poftremos , vel in unum Za-

chariam.

Extant etiam feorfim meletemata haud pauca,

ad ipfum hunc locum propheticum plenius enucleandum

compofita.

Extat, ut precipuorum quorundam men-

tionem injiciamus; Joh. HürsgMANN1 Vir Zemah; ].

A. QvzsnsTED11 Difs. de Germine Jehove ; Jo.Scuw 1-

n11, de Confilio pacis Jehovam inter & Virum Zemah;

Dan.CnAMER 1 Explicatio, in Schola prophetica, p.399.íqq.

,E!

Jac. AL T1NG11, in Opp. T.II. P. IV. p. 184. íqq. & T. V.

Hept. III. Difs. VI. p.76.fqq... Jo. MARcx1:, in Exer-

cit. Mifcellan. p. 133. fqg. — F. A. LAM?11, Gnabenbunb

P.l T.L p.632.íqq. & Jo. Guil. KaAx £r11, Obferv.

. Sacr.

N

Ga X

&

€

9fa

3

Sacr. Fafc. IIL. Ob£I. p. r. fqq. cum vindiciis quibusdam

Faíc.IV. p.29.íqq. Nobis animus eít, ita veríari in ex-

;

ponendo hoc dicto prophetico , ut folertioribus 'T'heolo-

giz Srudiofis :viam preemonftremus, qua ratione genuina

principia hermenevtica & ad verum ejus fenfüm invefti-

oandum , &ad dijudicandas rite di(crepantes inter f& alio-

IS

rum fententias, adhiberi poflfint & debeant; deinde in-

fignes etiam quosdam oraculi hujus ufus fubjungemus.

Atque ita poft egregios aliorum labores non füpervaca-

nea, puto, ac prorfus inutilis erit noftra hec; qualiscun-

j

Sectiones commentatio hac noílra ha-

que eft, opera.

bebit tres.

Prima exegefm dabit ; atque ut illa, non 1n-

terpellata prolixioribus digreffionibus , purior fluat; fecunda

demum difcrepantes aliorum fententias difcütiet; veram-

r

quefirmabit; ferzt;4, ufus quosdam totius oraculi infig-

)

niores in medium proferet; fpetialiores ex fingulis ejus

partibus derivandos facile quivis intellipet; qui doctrinas

in illis contentas accurate perfpectas habet.

Hac dum jam

agimus ; Deum precamur , ut prirmitias hafce noftras 'Tu-

bmgenfes cedere jubeat in, Ipfius ac Salvatoms noftm Glo-

riam!

dj

m

SECT I

MT

!

obzeret oraculum (*) nofhum cum acfione Jyrbolica ;

]

C

3&

qua, quum ad idezz illud ; quod verbis deinceps aper-

2

]

!

tius

V

jt

(*) Verfionem non præmlmmus, quia precipuarum qua-

rundam vocum quis fignificatus fit, ante exegefin ipfam

j

definiri commode non poreft. Lutherus ita Vertit :

€iebe, e8 ift ein 9Qann, ber Deigt 3emab, benn unter Sj6m mirbó

"

foad)fen, ünb Cr toirb bauen ocó SGrrm. Sempel

38 , ben

—R

4

/

( * dh

dius atque uberius declaratur, reprefentandum & fipnifi-

candum inflituta fit, haud parum ipía etiam ad vaticinii

intelligentiam conferre poteft. Preceperat Jehova Zacha-

rie, utex muneribus, que& pietas Judaeorum Babylonien-

fium, ad juvandam reftaurationem Templi, feliciter tum

coepram , 'per Legatos (*) fuos Hierofolymam miferat, au-

rum

Sempel be8 '-J::»Qf'rrn foirb Ctr bauen, unb mirb,bm €

cinuc

tragen, unb toitb figer unb Derrfcben auf feitem Z6ron, tritb

aud) Qriefter (eygn. auf feinem S6ron, unb toirb Sriebe fepmt

smoiíd)ern oen. bepben.

Ipfüm vero Textum hebrazum qui-

vis ante omnia ferio ut expendat, necefífe eft.

)

Legatos Judzorum, qui Babele remanferant exules;

tres illos, commemoratos in hoc Capite, Viros fuiffe,

fatis tuto affirmari, opinor, poteft. Erenim a.) mu-

nus, quod afferebant, ab ipfo cafz exulum (riat3m 12)

accipi dicitur; y.10. b.) Viri illi Babele illo ipfo tem-

pore veniebant, y. 10, & c.) bofpitio excipiebantur; y.10.

przftitumque illis ea re d.) beucficium a DEO habitum

eft pro tam egregio fidei & amoris documento, ut

premio eos maxime memorabili 2fficeret. y. 14. &

tandem quod munera illa non profecta fint ab Ifraelitis

in Patria jam fua habitantibus, fed allata & miffa e re-

gione diffita, inprimis etiam e.) amalogia, quz inter

promitlionem y. 14. & fadtum, quod illa refpicit, in-

tercedere debet , confirmat.

Obfervatio hzc, quod

Viri illi tres Legati fuerint, haud parvi ad plures cir-

Cumftantias Texrüs accuratius perfpiciendas momenti

eft. Complures earum enumeravit, przter alios, ple-

niüs Jac. ALTiNGivs l. c. De Ellipfi autem in libris ac

Textibus hiítoricis rite füpplenda, aut inveftigandis il-

lis, quibus ad accuratiorem hiftoriz paucis verbis de-

fcriptz intelligentiam opus efít, circumftantiis, gene-

ralia prxcepta utiliffima tradit Celeberr. HevMANNvs,

in Differtatione eximia de Exegefi hiftorica Scriptu-

rz S. in Nova Sylloge Difs, p. 1. fqq.

€a X

ea

j

I-

J

rum atque arpentum fümeret, coronas conficeret, (*) &

Jofüuz, íummi Pontificis, capiti imponeret.

Aéctus hic

"

ls

lpfe, rei & novitate & magnitudine tam infignis & mira-

bilis; quas quefo! & Jofuce & cuivis fapienti Ifradlitze non

potuit non iufpirare cogitationes? Symibolicum eum effe,

non minus atque illum, quo mitra Sacerdotalis ei in Vi-

fione c. III. 5. 7. imponebatur, non poterat non intellige-

ä;

re Jofua.

Coronan regize dignitatis fymbolum effe, quum

0

ä

ad eam fignificandam non communi modo gentium mo-

re, fed in ipfis etiam Prophetarum oraculis adhibita effet,

ignorare non poterat. . Porro dubius etiam effe haud po-

z

tuit, quin Coronza Sacerdotis, cui una cum Succeffori-

$5

bus fuis paullo ante c.IHlI. ; — $. Sacerdotium usque ad

adyemum Mcüïæ . confirmat

um €rat, capiti impofita

A 3

digni-

vt

Iäxod.XXV.i 8. 10. 1 1.Íqq. & Mofes & populu

s jube-

—

: (*)

tur facere Tabernaculum , inftrumenta cultus &c. arti-

ficum vero opera ufum effe 74ofen , omni dubio caret,

üt

Quare mirum eít, Dan. CRAw:RvM verbum illud, fz-

cies, noftro in loco ita preffiffe, ut Prophetam iptum

Is

f-

füis manibus coronas conficere debuiffe multis verbis

edifTerat.

Hic cogitandum eít, inquit, quid jubeba-

n

tur facere Propheta, nimirum tractare opus aurifabri-

le, quod (i fecundum fingulas circumftantias confidere-

ïd

tur, fuit valde inufitatum & notabile in oculis populi.

Quid enim mirabilius effe poteft, quam fi Propheta

t

fiat aurifaber, & ut faber tra&tet fabrilia? Non du-

bium enim eít, quin Propheta focum fibi conftruxe.

jv

rit, ignem excitarit, & folliculis adhibitis aurum &

]

argentum liquefecerit, in laminas duxerit ; malleo füb-

;

inde tractarit, & in formam diadematis non (ine arte

aliqua redegerit.

Porismata deinde prolixa ex eo de-

)

ducit, quod tam fingulare obedientiz exemplum Deo

prxbuerit Zacharias. InScholà Propher, p. 40o. fqq.

E

6

cää'aææcæa

dignitatis egie cum Jacerdotali eonjzmäz'onem' denora-

ret. Jarm vero antegreffe ipfius DEI cum de Sacerdotio

conflitutiones graviflime ; tum promifliones de Regno

Davidi ejusque flirpi datee clariffime haud patiebantur, ut

vel de corona Davidis in Sacerdotem aliquem Leviticum;

ä

vel de mitra Aaronis in Regem ex "Tribu Jude ortum (*)

conferenda copitaret,

Quid igitur ? Harebat in animo

Jofus recentiffimum illud c. IIl. 8. 9. oraculum, ex quo

planiflime intellipebat ; ''ypum fe effe unius illius veri ac

fümmi Pontificis, per quem uno die omnis expianda es-

fet terree iniquitas.

lllo igitur DEI ipfius Verbo noviffi-

me infitructus quid cogitare aliud potuit; quam novum

hoc Symbolum 27ice referendum effe ad. eunderzn illum

unun verum Pontificem ?. Ac i preterea pie, ut po-

tuit, in mentem fibi revocavit, quod dudum Spiritus

DEI Pf: CX, 1. 4. de Meffia predicarat, Eum & ad dex-

tram Jehove feffurum , & Sacerdotem füturum in zter-

num fecundum ordinem Melchifedeki, praefentitfima ani-

mo illa quoque cogitatio effe potuit , mirabili hoc actu

fymbolico & fe & populum DEI univer(um doceri: Mes-

fiam promiffüum & Regem fururum effe.& Pontificem;

& utroque illo munere in ipfo DEI throno, eternum, de-

functurum effe.

Hec ipfe actus fymbolicus, a DEO

Orr-

ipfþ & impe?atus & exa&epræfcriptus & Jofuam &

nes,

Re&e, cum aliis, Lud. CA»PPrErLrLvs: Sublege, &per

[v

legem, duz illz Dignitates fejunctee femper dejure fue-

rant, atque eífe debebant, neque coalucrunt, nifi

preter jus & equum, & contra legis prefcriptum , in

familia Affamonzorum , in Commentar. & Notis GCrit,

in V. T. p. 146.

Vrfit hoc ipfum Paulus, de Tribu

uda Mofen non effe locutum quicquam circa Ponti-

*

ficatum. Ebr, VII. :t4.

d

DX

7

nes , qui & fymboli naturam, & emblematicarüm repra-

fentationum indolem atque analopiam, & antegreffas cum

de Regno tum de Sacerdotio conítitutiones, atque in-

primis etiam illud, quod paullo ante c. III. DEVS Jofuee

declaraverat, pie & fapienter meditati fünt , docere om-

nino potuit. Vt vero una cum Jofua quivis Ifraélita fide-

lis in re omnium graviffima ab omni erroris periculo im-

munis effe poffet, utque non modo dubium. omne quod

fübnafci, imperitioribus inprimis & infirmioribus, poffet,

de vero & integro fymboli fenfu penitus eximeretur , fed

& myíterium ipfüum fümmum nova luce perfunderetur,

atctui ifti fymbolico avthentica fücceffit explicatio , & rei

]

ipfius omnium exoptatiffime uberior declaratio, in hoc

ipfo, quod attentiüs jam perveftigabimus , oraculo.

$. II

Ecce Virum nomen ejus eff Zemachb , — Illereg-

nabit, & erit facerdos in throno. Ita DEI jam verbis Pro-

pheta alloquitur Jofüuam, fümmum Pontificem , dum re-

d

giam capiti füo impofitam geftat coronam. " Voculà Ecce

(*) non modo generatim ad attentionem excitat Jofuam,

fed propius etiam & efficacius. commonftrat, quor-

nt,

fum iíta omnia,; qua- fymboliþe peragebantur, tenda

«

(*) Formslem particula hujus fignificatum effe, atzende!

adesdum! ac deinceps modo demonftrationem , rerum

?i

prafentium , modo admonitionem , rerum gravium,

infolitarum, aut officii in fe continere, in Chrifliani

)d

Noldii Concordantiis particularum Ebrzo - Chald. 7974-

Et Gu[feiius , adverbium hoc, ait, ut ti-

In

pius docet.

t

culo demonftrativi infignitum eít, ita per illud rem

ut preíentem oftendit aliis loquens, quo illam appre-

l-

hendant tanquam vere exiüencem , praíentem, ac vi-

fibilem.

8

d x de

alu

& queenam perfona animo ejus obverfari jam debeat..- Ad

jii:

defignandam per[onat , cujus caufa a&tus ille fymbolicus

Q

fit inftitutus, & n quam animum jam füum dirigere de-

beat Jofua, circumícriptio adhibetur, admodum dilucida.

(*

Viro, ad quem fymbolum iftud pertineat, 20762 Z;e-

7H0chi e[fe dicitur.

Idque aliud fignificare non porett,

quam Virum, cujusimago jam id Jofua, Pontifice coro-

nato , exhibeatur, effe perfonam illam, illuftrem ac plane

fingularem, qua jam antea, & ab ipfo quidem DEO,

nomine (*) ifto prorfus peculiari fuerit infignita. ^ Ac

paullo quidem ante; in Vifioneilla, qua Jofua inaugura-

tus, & divina illius in officio facerdotali confirmatio

magnificentitfime repraefentata füit, dixerat DEVS : Ecce R

ego adduco (venire facio) fervum meum Zamach. c. III. g.

Hoc autem ipfüm quum communi atque ipfi etiam Ícrip-

turz ufitato dicendi more idem fit, ac, Servum meum,

qui Zamacb vocatur , neceffe omnino eft, ut ad alia fi-

mul, eaque antiquiora, oracula refpiciatur, ac noftro quo-

que hoc loco idem ille Vir illuftris, - idem ille Servus. DEI

plane fingularis, qui in vaticiniis Jeremiz, captivitartem

babylonicam proxime antepreffis , c. XXIIT. j. XXXIIL 15.

& anriquioribus Efaie , c. IV. ». Zemachus appellatus

eft, (quum alia non fint; in quibus Servusaliquis DEI hoc

nomine fit infipnitus) intellipatur. . T'alia vero íünt in iftis

locis omnibus Zemachi illius preedicata, quae in alium

DEI íervum ullum non conveniunt, jun&ta inprimis &

fenfüu haud imminuto , nifi in unum Mefliam.

Quis enim

-

1 PPRITUS)

(9 Vocabatur (c. III. 8.) Germen, hoh qüod* eo nomine

effet appellandus, fed quod idem ille effet, qui in an-

tiquioribus vaticiniis eo nomine fuiffet defignatus. : Ita

re&e ArriNGIVs. Opp. T. V.

»Hcpt.)'lII. P 79- & poft

eum Vitringa ad EE IV

ode X dAà

,

ld

alius fimul & Germen Davidis & Gefmen ]eb,olv'æ & Ger-

üg

men (*) juftum appellari jure & eminenu. fenfu poteft?

i

Quis, fenfu non diminuto , dici poteft exerciturus judici-

i.

utn

L*

Clericus ipfe, Grotii veltigia aliàs tantum non ubique

c

premens, ad Jer. XXIil. $. veritatis luce vi&tus fcri-

Q

bit: Híc etiam 7onatban Meffiam defignari vidit; cum

na

Re verá nemini conveni-

habeat: Meffias juftorum.

unt hec verba, íi probe expendantur, ni(i Meffiz.

|

Quare miror Grotium hec de Zorobabele (ita enim

d

fphalma typographicum ibi corrigendum effe, evidens

eft) interpretari.

Primum enim, quamvis juítitiam

Q

Zorobabeli nemo negare füftineat , Meffios eft xa7'

l

s£oxj jutus, five ea voce innocentiam incelligas , five

juftitiam, quz regia eft virtus, & qua Rex , eo nomi-

5

ne dignus, unicuique tribuit, quod juftum eft, reo

|

damnationem, & poenas, fi ita res ferat, innocenti

abfolutionem & premia. Ideo juítus dicitur E(aix LT.

E

ir, AG. TL 14. VIL g2. XXIE, 14. 1 Pet. Ill. 18.

1 Joh. II, r. ut videatur propémodum elogium hoc ei;

J

uafi cognomen, tribui.

Ad.verba fequentia, (ibid.

Jer. XXIIL $.) feliciter is Rex regnabit , exercebitque

us

X

judicium €9 juflitiam in terra , hec porro notat Clericus:

Notum eít, Zorobabelem prafectum tantum Regis

Perfarum fuife, cui etiam capitale fuiffet, nomen &

7l

regimen regium fibi adtribuiffe. Nec coluerunt eum

3

Judzi, ni(i ut Magni Regis przfectum, — Et tandem (ut

reliqua transmittamus) addic: Non diffimulandum,

l*;

a Grotio hic dici, Zorobabelem figuram geffiffe Chri-

fti fatis manifeftam ; fed fatius eft multó, hac rectà ad

ipfüm Chriftum referre, ut verba Prophetz oftendunt;

"

l-

juz ei foli, ex tofa fierificatís amplitudine , conveniunt.

Optabile vero fuiffet, ut principium hoc aliis complu-

ribus inlocis, quz & ipfe enervavit, pie & fapienter

fecurus effet Clericus !

ii»)

dbox d

vinge

um & juftitiam in terra ? quis vocari tandem poteft Teho-

Testü .

va, (*) juftitia noftra? & remiffio peccatorum per quem-

nam obtingere poteft (Zach. III. g. 9.) alium? Planum ergo

men b

& füfi

eft ac minime dubitandum, Virum, cui momen Z.e-

yime af

chi (**) effé noftro hoc loco dicitur, effe Meffiam. Neque

caufíam

ullus etiam eft; cui Majeftas illa conveniat, quze in fequen-

tibus oraculi noftri verbis Y. 12. 13. ei tribuitur.

præüar

. III.

bitfc.'

terea V

Pofteaquam it

a Jofüam Propheta docuit, quod in actu

ciliat, .

ifto fymbolico Me[fi typus fit, haud continuo ad id,

j

paraüeb

quid corone capiti ipfius impofitee fignificent, declaran-

jrüg

dum progreditur, fed; ut ampliore Myltterii füummi cogni-

hid

tione & ipfe & alii fideles Ifraélitee inftruantur, aliqua priüs

fübter

cum de ortz Meffiae mirabili ac plane fingulari, tum de

ipfüm:

opere ejus primario, cujus mentionem preefentes tum cir-

(tto ho

cumílantie (sdificabatur enim templum) potiflimum fua-

w

debant, DEI verbis commemorat. De ortz ejus hac ha-

fis i

bet Textus: Et de fubter fe progerminabit.

Sunt haud

pauci, qui; LvTHERVvM fequentes, verba hzc vertunt:

pitti

& qu

Et (***) fub eo crefcet feu germinabit.

Ili vero fubjectum

düm e

affhin-

( Magnificentiffimam hanc appellatiön&m Jer. XXIII. f.

[

ad Meffiam pertinere, ipíi etiam antiquiores Judzorum

Sjusfi

Do&oresagnoverunt, citati ab EISENMENGERO, entbedited

(Non.

Siubentbum. T. I. p.216.fq. T.II. p.650.724. & Scnór-

N

aMX

crNi0 Hor. Hebr. & Talmud. T.IL p.4.4eo. Plura

etiam ejusmodi teftimonia congeflit, egregie difpu-

die f

Qunt

tans contra GaorivM, BocHanrvsin Hieroz. P. L L. 1I.

petm

c.XVll. Ec VarAsLvs ad h. l. Hunclocum, ait, de

Chrifto intelligunt omnes Hebrzi.

(**) Quo fenfü Meffias Zaemach feu Germen dicatur, quz-

Y

ve appellationis hujus vis atque poteftas fit Sect. II.

pleniüs declarabimus.

ä

(**) Quid de explicatione illa fentiendum fic; Se&ione II.

uberius difpiciemu;.

II

d X da

lo:

affingere coguntur propofitioni, cujus nullum —protlfus in

m

Textu veftigium extat.

Nullum Textus fuübjectum aut no-

eT00

[/1n

men habet, ad quod referri & verbum , progerminabit,

& füffixum particulee mnmo poffit; nifiillud, quod pro-

U

Xime antecedit , Vir cui nomen eft Zeemach. . Eamque ob

ll

cauffam verba hec omnino, cum aliis (*) interpretibus

preftantiffimis, vertenda fünt: de fubter . [e progermina-

bit fc. Virille; cui nomen eft Zaeemach. . Ac (ümmam pre-

du

terea Verfioni huic auctoriratem locus Jer. XXXIIL 15. con-

id,

ciliat; huic noftro & quoad rem & quoad verba exacte

WW

parallelus.

Vt enim illo loco Jehova: illis diebus, inquit;

OTl

progerminare faciam Davidi Gerzzen juftitize ; ita noftro

PlUS

h. l. dicitur: Ecce Virum , cui nomen eft Gerzgzeg , de

i

fübter fe gerzinabit.

Imo, quod non pretereundum,

Cl*

ipfum illud Teremie vaticinium (ut$. II. oftendimus) in no-

Qu

ftro hoc Zachariano omnium maxime refpicitur, ac pla-

li^

ne ipfam hanc Metfiz ortusque ejus defcriptionem pror-

du

fus fingularem proxime füppeditavit.

Jam vero, quis

particulae Y2 fignificatus, que verbi rtow*, poteftas,

Int

U

& quis totius

propoü;ionis fenfüs fit, curatius evolven-

n

dum eft.

E E

$

h

Particulam *nnmn» verti pofTe ex loicoxfu

oQ huncque

üm

ejus fignificatum effe proprium & ufitatum, loc

a Exod.X.23.

fíd

(Non fürgebat quisquam e loco füo tribus diebus) c.XVI.29.

T

(Manete quisque in loco füo, neexeat quisquam e loco füo

rl

die feptimo) Zach. XII. 6. aliaque complura prorfus evin-

U

cunt. Sed naíci aut provenire ex loco füo, uti permen

Il

germinat ex fundo füo, in quo fatum eft, (vid. Mich. ad

üe

PA

h.l)

p.

. (* Stant. nimirum ex hifce partibus Jo. Henr. MicHArLs ,

TanNovivs, Majvs, OPoniNvs ; ]vNivs & T&eMsrL-

[,

LiVs ; Carvisvs , Dnvsivs, Coccrjvs, ALTINGIVS ,

Manckivs, VirRINGA, Lud. CapPrLLVs &c.

Il

!

|

:2

h.l) ita tenue eft, & ita commune omnibus omnino ho- -

minibus, ut eo uno fenfüs ac vis locutionis, qua non po-

f

teft non eximium quiddam & Metfize proprium denotari ,

exhaufta effe nequeat.

Re&te ipgitur. 1.) locum ortui ac na-

ä

tivitati ejus divinitus ipfi deftinatum & dudum a Prophe-

tis definirum (Jer. XXHL j. JeC XI. 10. Mich. V.2. conf. &

1

Hebr. VH. 14.) vocula illa, ex loco fuo » innui preclari In-

terpretes (*) cenfent. Cum vero germinis ac tenuis plan-

tulee inftar progerminare & effiorefcere Meffias dicitur, id

omnino etiam fignificatur, 2.) quod fítatus ejus ab initio

E

quidem , tenuis & infirmi germinis inftar, fuüturus fit (^*)

hu-

EY

N

Jvülvs &A TREMELLIVS : WE propria fua gente ac fede , quam

veteres Prophetae defignarunt.

Ita & TaAnNovivs,

OroniNvs alüique. Plenius Jac. AvrixGivs: E loco fuo,

3

tum quod ad gentem ex domo Davidis , Judz, Abra-

hami, quibus fa&e fuünt promiffiones ; (Gen, XIL. 4.

XLIX. 10. 2Sam. VII. 12. P,CXXXII. & LXXXIX.)

— :

tum quod ad patríam tam conceptionis, terra X, tri-

buum Jer.XXXL 22. Nazareth Matth. IL. 32. quam

a —

nativitatis , Betblehem Juda. Mich. V. . Opp. T.1I.

Pn lVo p*v 18 e

(**) Idem fere fentiunt Interpretes eximii,

Nobis (verba

funt MicHAzLIs in Bibl. Hebr. Hal. ad h. 1.) particulz

hujus (de fübter fe) emphaíis hoc maxime importare

videtur: Chriftum inftar plantulz fe hsbiturum, quz

ex fundo füo , in quo fata & plantata eít, lentim ad-

furgit, atque ad juftam altitudinem cum tempore ex-

ereícit,

Et (ut alios taceam) CarviNvs figuificari ait

his verbis , principium illius obícurum & contemtum

fore, refpettu mundi ; fed fine terrenis adminiculis

venturum tamen ad fuam altitudinem. Atque iterum z

hoc volunt verba, non effe in Chrifto quarenda exor-

dia, quz rapiant in admirationem & oculos & (enfus

13

/

—

1

i

humilis, omni externo fplendore & maenificentía defti-

J0-

aïl)

tutus, & quod nihilo tamen minus; feliciter. efflorefcenti

D

lantulze fimilis, incrementa habiturus fit letiffima & am-

pliffima,

(con£. Jer. XXIII. ;. XXXIIL. 15.) atque ita tan-

K-

dem futurus

Vir ille (ut ab inido verfüs vocatur) plane

fingularis a

cífummus , &Servus DEI (Zach.IlI. 8.) omni-

In

um eminentiífimus.

Sed ne fic quidem vis verborum ex-

n

haufta videtur.

Cum enim Zztegra etiagn propofitio- ( ex

id

loco füo, aut de fübter fe, progerminabit & efilorefcet)

tig

una cum locis parallelis, Jer. XXIII. & XXXIII. ex quibus

x&)

fere totam defumtàm efle $. II. vidimus, penitius expen-

u

ditur , patefcit, arbitror, comparari Meífiam cum germi-

ne feu planta, que ex fundo fuo fjge opera &2 cultura bo-

T

H)

zninis propullulat, folo intrinfeco fuo ipfius vigore cfflo-

|

refcit, & ad juftam altitudinem füam excrefcit. Nihiligi-

lo

tur obítat, quo minus, quod ipía metaphoree vis exigit;

[

b

id quoque verbis hifce fignificari confidamus: 3.) ortum

Viri, cui nomen Zemach , i. e. Meffie , futurum efle pla-

L)

ne fingularem (*) ac prorfus divinum, (conf. Jer.XXXIH.15.)

lE

3

uti

L

omnes ; quamvfs vero Chriftus tantüm vvfü'rculus fit,

tamen efficiet Deus, ut germinet e loco fuo, h. e.

etiam(i non adfint humana media, tamen hoc füfficere,

Iï

quod DEVS benedicet huic germini, ut fcilicet in ju-

ftam altitudinem excreícat.

4

o

Davsivs: Germen vocatur, quia ex fe repente füccra-

fcet; & ex radice fua in fimilitudinem germinis pullula-

bit.

AstNEsnA (notanre & Coccejo in Lex. & Mi-

it

chael. ad h. 1.) vocem vmrn3 vertit e loco fuo; &

addit Y?N2 a feipfo.

Cocesjvs in Lexico p.715. Sic

H

verba interpretatur breviter : De fuübter fe (non a-

liunde! nafcetur, ex Virgine, fua Voluntate & poten-

tia. Vid. porro p. 96o... Et in Commentario ad h. l.

j

ERN ER

14

de x d

f

Eum ex fe ipfo'& per feipfum , fua ipfius Virtut&,- omnes

illds perfectiones, quae Eum, ut Servum DEI eminenrtitfi-

[

ü

mum , ad opus fuum rite perficiendum , habere convenit,

E

confecuturum effe.

Tria iffa in verbis hifce propheticis

f

omnino contineri paullo penitior eorundem confideratio &

cum locis parallelis collatio fatis evidenter, puto, docet.

Qui cum Cocczjo, Gvsszr!o, aliisque , fpecialiora

etiam, .de nativitate Chrifti ex Virgine, de Conceptione

ex Spiritu Sancto &c. haud obícure indicari exiftimant ,. eo

f

inprimig tueri fententiam illam fuam poffe videntur;

quod

t

flyli

PIHEHPEIHT

comparatbr, àit, adventus ejus cum flirpe; quz hul-

lo fatu, nulla plantatione, non a radice alia proveniat

aut propagetur; refpondet autem huic emblemati na-

tivitas Chrifli ex virgine, per virtutem propriam divi-

nitatis, & proprium jus, a nullo homine acceptum,

ad regnum & facerdotium , eorum caufaà gerendum,

qui ip(i in filios dati funt, qui ipfius germina fünt, Si-

milia habet & Gvsserivs in Lex. füb voce mpov; Jac.

AvriGIvs, Opp. T.II. P. IV. p. 187. 'VirRINGA ad

Ef. 1V. 2.

Majvs in Oecon. V. T. p. 1080, Lud. Ca»p-

PELLVS, Comment. & Not. Crit. in V. T.

» 146.

[o]

Guil. Knarrr, Obf. Sacr. Fafc. IlI. p. 9.Íq. Ipfe etiam

Dnvsivs ad Zach.lll. g. Eft autem, inquit, germen

proprie , quod e terra oritur; quo Chriíti manifefta-

tio in carne & ortus e Virgine Maria haud obfcure in-

dicatur.

Imo & in Bibl. Hebr. Hal. quamvis ad Zach.

VI.- 12. empba(is tanta verbis non tribuatur, tamen ad

Jer. XXIII. £. ita verba exponuntur : Sufcitabo Davidi

Germen juftum, Jehove, DEI Patris, Jef. IV. a. ex

fubter feeu propria Virtute, non ex virili femine

Zach. VI. tz. c. [lI. 8. ex radice Davidis germinatu-

rum. Jer. XXXHL 1$. EC XL i. 10.

2

Gh oX d

«j

ftyli prophetici ea plerumque fingularis fit proprietas, ut

lü.

verbis generalioribus exprimantur, qua& «pecialiffrmnis

ll

etiam myfíteriorum atque eventuum, qui ex pleniore de-

UN

mum Evangelii luce füb N. T. apertius ac perfectius copno-

fcuntur, mirabiliter congruunt.

Vide & expende, que

ar

ad verba Marize Luc.I.46. & Petri AGt. Il.39. D. BEN G-

n

LIVs fimiliter notavit in Gnomone. Atque inprimisetiam

De

expende, que Thom..ScHERLOCKIVS (*) tradit, ubi

docet, quomodo verba Protevangelii Gen. III. r5. gene-

i

raliora fpecialiore fenfü de Chrifto redemtore ejusque na-

!l

tivitate , p

aífione &c. intelligi & expliþari recte & legitime

Poilïntf

j

$. V.

at

Defcriptioni ortus füccedit commemoratio oferis;

d

l-

quod poftea effecturus effet Vir Ille; cui nomen eft Za-

mach.

)

ll)

(5 In Libro (vers. Gall) eximio : L'Ufage & les

fins de

J

la Prophétie Difc. III. p. 69. 78. & inprimis p. 82. fqq.

C

Ubi inter alia: Nous accordons, ait, fanspeine, que

d

les termes de cette Prophétie (Gen.III. 15.) n' empor-

tent pas neceffairement le feus particulier , que nous

venons de marquer; nous convenons de plus, qu'il

n' y a pas d'apparence, que nos premiers péres y aiént

attaché ce fens-là, ou que Dieu ait voulu, qu'ils l'en-

tendiffent ainfi: mais puisqu' elle fe trouve pleinement

"

accomplie en Jefüs Chrift, & qu'elle ne peut, au-

jourd'hui, s'appliquer qu'à lui feul , je voudrois bien

favoir, pourquoi l'on s'imagine, que ce foit une

l

chofe íi ridicule de füppofer, que Dieu, à qui tous

les evenemens font connus, de toute éternité, a fait

:

cboix des expre[fions qu' elle renferme , comme trés

propres de leur nature à fournir autant de lumiere,

qu'il avoit refolu d'en communiquer à nos premiers

parens 5 für tout fi l on confidere, que cesexpreffions

16

d M

$55

t

mach. 'AEJääCdbit,tinquit Propherä, Teniplum Sebove.

«

"Qui Evangelii luce gaudent, & Meffiam Zeemachi nomi-

1)

ne hocloco infigniri, agnofcunt, illos & eventus & tefti-

fl

monia apoftolorum clariffima (Eph. IT 20. fqq. 1 Pet: II 5.

al

1 Cor. III. 16. 2 Cor. V. 16.. 2 'Theff. II 4.. : Tim. HL 15.)

Q

dubitare non finunt, Templum hoc, quod a Meffia exftru-

fü

endum effe dicitur, non aliud effe, nifi Ecclefiam N. T.

f

i.e. ceetum fidelium & fanétorum , ex Judeis & Genri-

bus collectum.

Sed quomodo & unde íenfus ille Ver-

t

borum DEI Jofuz aliisque divinorum oraculorum gnaris

Q

Ifraélitis innotefcere potuerit, inveftipari omnino & pau-

lo folicitius declarari meretur.

aX

Ecce igitur, quo deduce-

re eos juíta oraculi hujus confideratio facile potuerit.

pl

r) Templum Hierofolymitanum eo ipfo tempore exítrue-

!j

1

