batur; & omniPotentis quidem ipfius DEI juffu atque

in-

t

3

devoient paroitre, dans la plenitude de tems , avoir

N

été adaptées d' une maniere particuliere à l'eveuement , que

Dieu avoit vü dés le commencement, & qu'il avoit

Qu

deffein ; que le monde víc un jour; Evenement que

q

l'on reconnoitroíc, fans peine, pour érre l'ouvrage

N

de fes mains , quand il feroit arrivé, & qw'on decou-

q

vriroit daus les termes de la. Prophétie, cette évideuce fe-

di

crefte, quil y avoit reufermé des les jours aucieus.

f

uelque peu de cas que les gens;, qui fe piquent de

n

bel efprit, puiffent faire d'une telle difpenfation , elle

n'a cependant rien d'indigne de la Sageffe de Dieu.

Et quand nous voions que celafe trouve vrai , non

feulement dans cet oracle particulier , mais encore dars

plufieurs autres du Vieux Teflament , ce n' eft pas fans rai-

fon, que nous concluons, que fous l'obícurité des

anciennes Prophéties il y avoit une évidence de la Ve-

rité de Dieu, mife en referve

pour éte manife&öc )

quand il en feroit tems, &c.

W

od X dh

l

füincta, ( Hagg. T. 14.) a Serubbabele.: Divinä veti-am,jam

extabat promiílio Zach. IV. 1. luculentiffima, coeprum opus

d

ab eodem ad finem perdu&um iri. — Ad ;llud igitur pro-

mitfionem hanc auguftiffimam referre non poterant.. Pre-

terea vero 2.) quum ipfüm illud Serubbabelis templum

tempore , : quo prefens füo populo futurus effet Meffias ,

;

fumma demum glorià, omni Salomoneo ornatu & magni-

u

ficentià füperiore, implendum effe, cum ex Haggzi c. Il.

7. 9. tum ex Malachiz c. III. 1. vaticiniis perfpe£tum habe-

I

rent, nec de 4/70 ejusmodi templo, a Meftfia exftruendo,

cogitandi ulla eis juífta erat occafio. Accedit 3.) evidens

j

atque aperta inter Serubbabelem & Zamachum, "Tem-

plumque ipfüm a Serubbabele & a Zaemacho edificandum

i

oppo[itio, & ipfà verborum, que cuique in oculos facile

incurrit, ezzplafís.

Quid enim ? cum non dicit Prophe-

2

ta, edificabit templum Domino (&r toítb bem Jrrn eínen

Sempel bauen) |fed,. T'ezuplum. Douini edificabit (sEc

n

toitb oen Gempef De8 J)Gren bauen,); imo , cum idem illud

üc

& repetit, & fümma cum emphafi addit: Jl/e, Ille; in-

JIC

quam, edificabit Templum Jehovas nonne ea huic lo-

quendi rationi vis ineft, ac fi totidem verbis dixiffet: quod

"s

Serubbabel efficere non potefít, quod efficere ne Salomo

l

quidem potuit, id Metfias preeftabit; divino quidem man-

h

J

dato obíequens templum jam eedificat Serubbabel, fed Mes-

fias demum, Isque unus &folus, Templum illud exítruet,

le

eatur

lle

quod (*) vere £ pleno jän]'u Templum Jehove mer

dici ;

(*) Quod( hoc verum bEI cemplum fuiffet, quodl jam ftrue-

)

batur a Zorobabele & Jofüa, haudquaquam fuiffet alii

templo locus quzfitus, cui ex(truendo Vir, cujus no-

il

men Zaemach, germinaturus demum fíeu nafciturus

^

erat, pulchre & folide ad h. 1, ad modum Pauli Hebr.

6

VIIt..7. ratiocinatur Jo. Heinr. MicHArt:!s. — Er ratio-

cinium ipfüm tam planum eít & liquidum , ut facile

etiam fidelibusillo tempore in mentem venire potueric,

MURU

18

&i - cää

dici; 'I"empl*uirii-,w inquam , DEO ,ver& dignum , in quo

vere habirare, prafentiamque fuam gratiofam (ha enim

'pmpri-

g templi praerogativee omnibusque ex Exod. XXV.

g. 22.

2

XXIX.43. note erant) multo excellentius & perfe-

m éfl ac fieri potuit in T'emplo

&ius, quam hactenus factu

LT UNIOT NU UEER

Hierofolymitano , demonftrabit , verumque etiam ac Ma-

ä

jeftati & Grarize füee convenientem cultum accipiet.

6s

vuin autem. Tebovie dignumque eo 'Templum zmateriale

e[fe non po[fe, non porerat non conftare omnibus, qui

fpiritualis habebant, velex illis, quibus

aliquid notitice.

'Templum füuum

EO dedicaverat Rex fapientitfimus, ver-

bis. : Reg. VIII. 27.

Vnde reliquum certe nihil fuit, nifi

fpiritualium

ur 7netápborice verba hac Zacharie rerum

haud penitus ignari fümerent , & de templo fpivituali in-

e cum antiquiores jam Prophete de-

,

*

telligerent; maxim

l

€

laraffent, verum a

c proprium DEI domicilium effe ani-

murnm

fidelium atque fan&torum. E( LVIL. 15. LXVI. 1.2.

Denique 4.) vel fola etiam Sacerdotii Mefliani in fequenti-

bus "Textus noftri verbis fa&ta commemoratio facile omnes

de T'emplo materiali , Levirico cultui deftinato, cogitatio-

n

1

*

es, iisinprimis , qui veram aliquam de Regno (P.CX.1.)

& Sacer

dotio Meflie (P£. CX. 4. Zach.1II. $. 9. PC XL. 7.g.

EC LIII. 4. j 6. 10. 11. 12.) notitiam affecuti jam erant

eximere potuit.. Quantum diftabat Sacerdotium Meffize ab

illo Levitico, & quanrum facrificia DEO vere placentia a

Leviticis differunt, tantum etiam difcrimen intercedar ,

neceffe eft, inter templum; quod Hierofolymis Levitico

cultui dedicatum erat, atque illud , quod a Meffia, ad of-

ferenda DEO facrificia fpiritualia, erat exítruendum.

L

Y 5. VI.

: am, quum certum id fit atque indubitatum , Eccle-

urus

fiam Chriftianam Temglum illud effz, quod eedificàt

erat

L

19

^

d d

[UO

im

erat Meflias, ($. V.) facile omnino eít , plenius etiam evol-

vere ea, quse verbis hifce plane infignibus ulterius cofzti»

mentur. Nimirum, quum Templum illud fpirituale Mes-

5!0

fias eedificaturus (*) effe dicirar, innuitur 1.)vocatio &

Im

adaptatio fingulorum ,

[

ut Ecclefiee fan&torum adjungi &

inferi, ac tanquam lapi

des vivi (1 Pet. IL 5.). pars eedificii

d!f

illius fpiritualis , imo & ipfi domicilium DEL, effe potfin

Adaptatio autem illa fingulorum fit; cum illuminantur, re-

qui

- fan&tificantur , ac donis Spiritus S. inftruuntur;

us

generantur ;

)r-

quibus, cum

Chrifto intime jam conjundli, aliis etiam in-

fervire potlint.

Ihnuitur 2.) ar&tiffima fidelium conjun-

1h

ione cum Chrifto & Spiritus ejus-

m

&tio, qu& ex commun

dem participatione refültat, ac fincerae fidei & amoris vin-

Il

culis continetur ;

ita ut tanquam lapides vivi rite coagmnen-

jv

lo

In N' T- fæ"

tati unum zedi&icium fpirituale conftituant.

il

dam & declarandam metapho-

piusad eandem rem defignan

(Rom. XIL 4. ;. Eph.IV.

ra a corpore defürta adhibetur.

[i»

3— 6.

IV. r5. 16. 1 Cor. XIL. 13. Innuitur 3.) perpetuum

K

fidelium. & totius Ecclefiee incrementum ;

& iingulorum

*

0.

fore nimirum , ut

& Regnum illud. DEI. magis magisque

)

lificetur, ac plures fübin

de ad beatam illam cum Chri-

amp

& finguli

fto &

fidelibus communionem adjungantur ;

"

etiam fideles, nifi ipfi opus Domini i

nfíe fufflaminent, ma-

.

ritualibus inftruantut

)

joribus indies &

viribus & donis fp

a a Chriíto ipío effi-

& exornentur,

Et omnia quidem i

cienda & procuranda effe dicuntur;

cum Templi fpiritua-

l

0

lis zedificatio Ei tribuitur. Porro; cum

Ecclefia T'empluzm

É

DEI appellatur;

haud obfcure fignificatur, in vetere illo

m fpi-

Levitico templo um

blfas- & typos rerum ac bonoru

ritua-

E

x

Nervofe dedäjf/s ad h. l. Aedificatio Templi fpiritua-

lis eft fan&ificatio animorum & corporum noftrorum,

15

ad inhabitationem DEI , per vidtimam fanguinig & ef-

d

fufionem Spiritus.

20

Sh X d

ritualium , quibus veram & fþiritualemD'EI domum prae-

ditàm effe opotteat, extitiffe, bonis autem ipfis, diícuffa

caligine & abolitis elementis typicis, plene jJam & excel-

lentiffime gaudere coetum fidelium N. 'F. qui evangelicalu-

ä

ce rite illuítrati viva fide Salvatori fuo Tefü Chrifto intime

.

adherefcant; in illo fidelium & fanétorum cotu Deum

ipfum vere habitare atque ita' quidem , ut preefentiam fuam

continuo & conftanter documentis Gratize & Potentia fuae

locupletiflimis & faluberrimis teftatam faciat , contra omnes

inferorum portas efficaciffime eum tueatur, &dona Gratiae

füg liberaliffime in eum ornnia congerat; ac tanto etiam

perfectius ifta omnia coetui fidelium a Salvatore optimo con-

ferri; quanto majora fint fidei & amoris, quo finguli inter

fe conglutinentur, incrementa, & quo perfectior fit omni-

um inter fe & interna & externa confociatio.

"'aceo reli-

3

qua , qua& fcecundiffima illa locutio metaphorica, qua Ee-

clefia Templgm DEI vocatur , facile fuggerit. (*)

. VII.

E

*

His ita dleZæma,-chi

perfona atque ortu, ( $. III. IV.)

& de sdificando ab Eo demum vero Templo Jehova

(S. V.

H g Conferri huc ea quoque poffunt,; qux tradïtä fünt ab

illis, qui in explicandis tspis fpecialibus templi Hierofo-

lymitani fapienter & cum judicio fpirituali verfàti fünc,

Prudenter vero etiam Mancxivs ad h. l. Ecclefia, in-

quit, nomen illud (Templum DEI) fert propter ratio-

nes quidem communiores, ut funt ejus ex plurimis mem-

bris conjunctio , optimus ordo, ftructura ex DEI nu-

tu, — partium inferiorum & füperiorum diftinctio,

mutuum fidelium fulcimentum, pretium internum, ex-

ternus fplendor &c. fed magis propter DEI in ea de-

monítratam jugiter gratiam , & exercitum fanctiffimum

€ultum. coll. 1 Cor.III. :6. 2 Cor, VI. 16. &c.

d*oxowda

21

Q

(f

($. V. VL) commemoratis, propior jam ipfius ahus jj/m-

bolici explicatio per Prophetam traditur. Quanta tandem

d-

li

futura fit Viri; tenuis ad inftar plantulee progerminaturi ;

dignitas atque Majeflas his primum verbis exponirtur :

ls

"Mi wv* NWM. — A dignuitatem) C7 Majeflutem : xepiam ;

ad regium decus atque honorem defignandum vox illa ;

ul

^i". (etfi generalis ejus fienificatio fit; preeftantia, decus;

Id

honor) pluribus in locisadhibetur. vid. 1 Chron. XXIX.»5.

j)

Num. XXVII. »o. Dan. XL 21. ut & Pf VIIL c. coll. Hebr.

[

II. 7. 8

Hoc autem loco hane voci (*) notionem tribuen-

dam effe, & íymbolum ipfüm coronarum docet, & íe.

?:

s

quentía, quibus in throno feffürus & regnaturus effe dici-

tur, prorfüsevincunt. NNeque enimaliud verba heec fieni-

--

ficare in illa fua cum iis, quz antecedunt & confequuntur,

l.

coherentià poffunt, quam , Zamachum illum vere & re-

apíe habiturum effe Dignitatem illam ; cujus fymbolum

fint illae capiti Jofüze impofitzé corong. — Sed de voce N*

videndum, vertendane fit cum LvruHERO, GRnor:o :

ZELTNERO, ceteris, feret, portabit, geflabit , an cum

Coccz]o aliisque, dccipiet? Vterque fignificatus eeque

ufitatus eft & frequens in Scriptura facra; uterque & rei &

contextui ita congruere videtur, ut fine notabili fere difcri-

3

Tnine

( Minus ergo. pröbahda et Jv. & Tarx. verfio : idem-

que reportaturus eff decorem, & Dgvsu interpretatio :

]ta adminiftrabit regnum & Sacerdotium , vt inde decus

ftt reportatumg.

Senfum hunc nimis exilem effe, &

nec ordini rerum, quas contextus habet, nec actioni

fymbolice , ad quam verba hze eque ac fequentia om-

nino accommodata fünt, convenire, omnis fere reli-

qua Interpretum cohors videt, ffuisque füffragiis eam,

quam dedimus , verbi hujus explieationem munit. Re-

&ius APENDANA , in libro;

N'U' n2*"9 3410

i 15 '7(-):0: ad h- L ï.ïn

|

22

d x d

mine utrumcunque affümere liceat. Retamen penitïus*exy

penfaà; pofterior vocis notio h. l. prerogativam , puto, ha-

bet; nón contemnendam. Nam a.) /nf;g/ia quidem dig-

nitatis regiee ; (corong, fceptra &c.) dici poffunr peítari j

de Maje[fate autem ipfa, quam vox 4$ fignificat, dici id

?eque commode non poteft.

Deinde, b.) cum vertimus;

& accipiet Majeftatem, gzajor inter typum £2 antitypum

Jimilitudo exoritur ; ita enim non modo, quid fymbolo

coronarum , fed &, quid ipfo actu fymbolico, quo coro-

ne "pof[itz funt Jofus, fignificerur, in explicatione di-

vina accurate expreffüm cernimus. ^ Nec parum etiam il-

lud me mover, quod c.) in locis huic maxime parallelis

repia illa dignitas & majeftas conferenda effe dicirur Metfize

a Jehova, Patre; Pf. VIIE 6&. 7. coll. Hebr. II. 7. 9. Pf. CX.1.

& quod d.)hac demum ratione juftà apparet in intepra

propofitionum ferie gradatio, ordini rerum convenientis-

fima ;. 1.) accipiet Majeftatem ; 2.) confidebirt in throno, &

3.)regnabit, eternum. Quid enim ipfi rerum ordini ma.

Bis confentaneum , quam, primum, Jüs, dignitatem, & po-

teftarem regiam Ipfi conferri, deinde, uti Éu Jure & po.

teftate a Patre accepta, & fedentem in Throno Majeftatis

actu adminiftrare Regnum, & fungi officio, ac ftui ploria

illa fua aeternüm ? (confer, quam ad finem .hujus fcét. ex.

hibcmus ) aqalyf;n.)

$. VIII.

sastdtidistien pl asaotonpe a n v deiiam r EEE

.Sed alia adhuc fünt , quae inta&ta relinquere non licer,

12 Promi[[io eximia de Templo Jehova a Zemacho zdi-

ficando, qua yr. 12. data jamerat; Y. 13. Zteratur, & cum

nova promiffione excellentiffima , de dignitate & Majefta-

te Zcemachi regia, ar&tiore vinculo comjungittr ; ac fimul

2.) DTO107/H€2 , N , cum füo prefixo copulativo, in po-

fteriori etiam propofitione eadem cum emphafi; q

uam in

priori

&x od

25

ï.

priori eam habere $. V. vidimus, tepetitur. 4lle Tem-

m

plum Sebove edificabit, I1demque Dignitatem accipiet

J«

t2 Majeflatem regiam ; vel, ti mavis: llle, Ille , inquam,

lj

t£9 Templum Jehovee edificabir, &9 Dignitatem accipiet

Majeftatemque regiam.: Evidens eft, utramque vaticinii par-

^

!)

tem eque accommodatam effe pre(entibus temporis , quo

j

edebatur, circumftantiis, & in pofteriori propofitione Zz-

machum eeque ac in priore ($. V.) Serubbabeli oppoinii, no-

.

vumque in ea effe ad erigendum populum ; fidemque ejus

in iílis anguftiisalendam , pondus atque momentum. Gra-

vi quippe populas afficiebatur dolore ; (Hagg. II. 3.) quod

j

templum , in quo eedificando occupatus tum erat, a priori

fua magnificentia ram longeaberat. Sed non minus grave

ei erat & erumnofüm , quod Rectorem haberet, non Re-

gem , fed Frefectum modo , peregrini ejusque ethnici Re-

gis imperio fubjectum, atque inde etiam potreftate & opi-

bus illis deftitutum , quibus ad tuendas gentis prerogativas

parandamque ei felicitatem exoptatam opus effe videbatur.

Vnde, (i recte rem reputo, fenfum verborum , breviter &

emphatice expreffum, plenius reprefentare licet hac fa-

vapbrafi :

Tenuius quidem- eft ac.minus fplendidum illud,

quo

d Jam a Serubbabele exítrui cérnitis , eedificium ;

fed

nolite exiftimare , vel hoc, vel ullum aliud, lapidibus lig-

nove conítans, verum TJehovae Templum effe. Verum

Jehove 'Templum Meffias exítruert; ($. V.) llle, ille,

inquam , uzust? folus opus illud fummum per feiptum;

am angi

fine aliena ope; feliciffime (*)f.peïfciet. iNolite eti

animo,

( Manckivs & pronominis & iteratz propofitionis vim

ita declarat; Emphafis eft magna in pronomine demon-

ftrativo /pfe , quod Meffiam ita ab omni artifice & ty-

o ejus diítinguit, a

tque opus Ei Soli tanquam princi-

pi aucgri vindicat. Et quod repetitur , ædifi'cabit tem-

2

Wa x äïa"

N IN t AO l EEE -

animo ; quöd reg'ia Majeftate, regisque opibus ; quibus

& Templum magnificentius exftrui & major jam vobis fe-

"

licitas.fortiusque praefidium parari poffet, . Serubbabel ve-

fter caret, & quod poteftas ejus tam anpuftis circumfcrip-

ta eft limitibus; non debet id veftram debilitare fidem.

Veniet füo tempore Rex ille; qui Davidi, qui vobis, pro-

QU COE ORE HC PP g o o H v V RUAMINQUA T,TREMIST RRR E o

miífus eft. In Eum, cui nomen Zamachi eft, in Meffiam

vobis promiffum, ad fidem veítram firmandam, oculos

convertite.

Ille; ille; inquam, omni gaudebit Majeflate

regia, nec.quidquam ei deerirt, tam ad Templum ]Jehove

perfectiffime exítruendum & magnificentiffime exornan-

dum, quam ad populum fium, potentiffime tuendum &

feliciffme ac gloriofiffime regendum. .Ita & zexzus pro-

poütionum, & 4170 cur promiffio de Templo repetita

& cum altera, de Majeftate Zemachi, corjunéla Gt arctius,

& en

Z

í

phafis quoque pronominis myt ierati, penitius,

puto; Perf picitur,

6; 1X.

Ad fümma jam venit Prophetaee de Zaemacho oratio.

Non fübfiflit in eo, quod modó generatizz dixit, Regerz

eum futurum effe; fed fbecialiorezz confeftim declaratio-

nem addit, & qualis Rex faturus (it; ita exponit , ur locum

i

non religqugt cogitationi de Rege regnove teHreno. Na

"

plum Jehovz , reiinnuit cärtitudinem, zedificantis Ze-

lum, operis magnitudinem, continuationem per varia

momenta, & confüummationem denique pleniffimam.

Et nervofe Dignifs. Dn. Bvackivs in Gnom. ad h. l.

Si quis ulterius (fc. poft declaratam emphafin pronomi-

nis, llle) urgere velit iterationem verborum, & ille

zdificabit palatium Jehovz, agnofcet forfan , in y. 12.

de zdificatione cep

fa, in Y. 13. de ædificationc felicis-

fime abfoluta fermonem effe.

as

cää, * dh

2j

in Throno Sebovee Eum feffarum cffe, DEI verbis

Propheta docet, cum ita jam pergit: ££ fedelit Vir ille,

cui nomen eft Zemachi, (*) 77 d bromo Ejus, íc. Jeho-

v&. Permulti funt & maxime auéctoritatis interpretes ; &

antiqui & recentiores, qui füffixo, in voce 1NO2, figni-

ficatum reciprocum tribuunt, vertuntque: in throno fzw.

Sed & alii funt, non minus eruditi & graves, qui (**) re-

;

lativam ei fignificationem adícribendam efle contendunt;

vertuntque: in throno Jllzzs; íc. Jehove. | Nos; rationi-

bus probe & diligenter fubductis, pofteriori huic fenten-

tie. calcalum noftrum qualemcunque adjicimus.

uid

enim a) f/rplicius €g genio linguee 2nagis con[emtaneumn,

ectum

quam ut .(*)— affixum prongminale referatur ad fubj

perfo-

Fa ondï in Textu dicitur: Ef fedebit &9 domimabitur in

- qhrono Ejus, duas continet enunciariones graviffi-

mas, quarüm utraque, quia propriam fibi vim ac po-

teftatem habet, feorfim expendenda eft,-

(** Inter eos commemorandi precipue funt VirRINGA

Obf. S. T. I. p. 317. fq. Lvp. de Dizu; Coccsjvs, ad

h. l. ZztLTNERVSs , in Bibl, Germ. ad h. l. Jac. ArriN-

civs, Opp. T. V. Hept. Diff. p. 8r. Henr. Bened. SrAR-

ckivs , in Notis Select. adh.]l. Atqueipfi etiam LXX.

vertunt: Kai xaÓduüraj, x xardofa 71 ]8 Oa

Lutheri verfio

dvlg; xe £gaj iege0e &x. dezudvy av]s.

zque ac füffixum hebrzum utrumque fenfum admittit.

(***) VirgiNGA l. c, hanc potiffimum rationem urget, &,

|

imperite, ait, vertitur hec pericopa: & fedebic in

throno fuo.

Affixum enim tertiz perfonz in voce

NO2 relativum , íecundum genium orationis referen-

dum eít ad fübjectum perfonale proximum, cujus an-

te facta erat mentio.

Atqui id eft pm*. — Similiter

Qoccsgvs: affixum demonftrativum referendum eft

ä

26

g * dh

perfonale proximum;, Jehova? Cum enim di&tum fit: ZE-

dificabit Templum Jehove , aptitfime & coherentiffime

deinceps fequitur: Et fedebit in Throno Illius. Deinde,

pofito fenfu fuffixi relativo , b.) propofitionis illius, &

confilium pacis erit 27ter duos illos, (*) fimpliciffima ;

planiffima; & optime coherens contextui explicatio emer-

it. Planus & evidens atque pulcherrimus tunc eft, quod

facile animadvertitur, ordo & nexus propofitionum ha-

rum omnium: Zamachus edificabit T'emplum Jehove;

& fedebit in 'Throno Ejus; & confilium pacis erit inter

duos illos, ejusdem quippe Throni confortes.

Accedit ;

uod magni omnino moment eft, c.) paralleliszauus.

Nullum effe locum in toto V. T. qui huic noftro & quoad

verba & quoad rem fimilior fit; quam Pf. CX. i, 4. nemo;

árbitror, negare aufit. . Atqui & in hoc loco palezario;

& (quod novum pondus affert). ubic

u7

44e Chriftus, no-

ftro ut in Textu, Thronum corn[cezdi[Je aut & tanquam

jl

ücerdos federe in Throno dicitur, (Hebr. L 3. VIIL r.

Rom. VIII. 34. Apoc. Ill 21.) non in füo, fed Patris

Throno, & ad dextram Patris confediffe dicitur. Ac;

quamvis in locis quibusdam thronus, in quo tanquam Rex

& [udex fedet, Ipfius thronus effe dicatur; (Pf. XLV. 7.

LXXXIX. 5.350.537. Matth. XXV. 31.) tamen;quod confi-

ï

deratu digniffimum eft; ubi d.) de Exaltatione ejus agi-

tur,

ad W^. — Convenit Pf; CX. 1, 4. LXVIII. 19. 1I.7.

Expreffior Majeftatis defignatio fit per attributionem

feflionis in throno DEI ad exercendum officium re-

gium & fàcerdotale.

:

«

(5 Laborant interpretes, qui vertunt in throno fuo

, qui-

ä

nam (int il duo, inter quos confilium pacis futurum

(it. Noftra explicatio fimplex videtur & perfpicua. Ita

E

LvDpov, de Dizu. Similiter Henr.Bened, SrARckivs l. c.

d T sfa

27

l

Id

tur, nunquam dicitur in füo, fed femper in Throno Pa-

e

tris & ad dextram Patris confediffe. (PC.CX.r. Marc. XVE.

19. Hebr.L3. VIIL :. Rom.VIIL34. Eph.IL20. Apoc.

IíI.21.) Hoc autem loco de Exaltatione busnane Cbri-

i,

fHi mature agi, & fubje&tum propofitionis, Vir, «^N;

d

cui nomen eft Zeemach, & mentio ftatus ejus humilis an-

tepreffa;-(v.r2.) fufficientiffime demonftrat. "Tandem ve-

Z

ro, pofteaquam principiis exegeticis primariis hunc fen-

:

um omnium maxime convenire vidimus, preerogativam

p

haud levem ex eo etiam obtinet, quod hoc poriffi-

$

mum loco altero illo e.) multo eft (*) fecumdior.

Qua-

d

le quidem Chrifti Regnum , & qualis ac quanta Ma-

jeftas Zamachi fütura fit, hec propofitio, Eum in

n

Throno Jehovee fe(furum effe, per Je ip[azz multo clarius;

,-

perfectius, & determinatius exprimit, quam altera illa;

eum feffurum effe in throno fuo.

Id facile omnes, puto;

confitebuntur.

Sed dices forte, ''hronum Meffiz ipfius

Jehovee "Thronum effe, atque ita utramque illam propofi-

j

tionem unum idemque tandem fignificare , ex pluribus N.

T. teftimoniis clariffimis cognofci, & ipíos etiam V. T.

fideles vel ex folo Pf. CX. r. intellipere potuiffe.

Ego

vero, ut hoc omne quam maxime verum effe fateor, ita

l.

ulterius tamen id , quod jam dicam,; expendi velim. Ante

hoc vaticinium multa quidem deamplitudine Regni Metfize

extitere in Prophetis, fed ad ip[az Dextram STebovee

eum feffürum effe, unus fere locus Pf; CX. r. difeïte do-

cueiat.

Quod vero Idem etiam non modo ut Rex, fed &

—

Bj

"

tan-

(9 Monuit hoc etiam VirgINGA , l. c. Imo fane, ait, illa

hic admittenda efít expofitio , qux maximam habet

emphafin.

Longe autem majorem emphafin habet,

fi dicas, Meífiam federe in T

"

hrono Jehovz, quam,

Eum íedere in Throno füo.

28

ea X

Go

tanquam Sacerdos fefTurus fit 77 Tbromo DE Is indickat»um

quidem eod. Pf. Y.;. fuit; fed quam tecte? quam obícu-

re? ac quam pauci tum ita exércitatos in fcrutinio Scriptu-

re fenfüs habuiffe cenfendi fünt, ut ifta diftincte fatis pos-

fent intelligere, typo illo Melchifedekiani fàcerdotii non-

dum plenius evoluto? Jam vero hac DEI verba per Za-

chariam ad eos delata, Mefliam in Throno Jehove feffu-

rum, atque in illo ipfo Jehovae "Throno & Regem futu-

rum efTe & Sacerdotem , eam demum , qua opus erat om-

ïä

nibus, Jucen affundebant. &2 loco Davidico €9. toti if

dU&Vinaf,

u&. caput & .medullam totius Evangelii

(Hebr. VIIL 1.) continet, lucem ; inquam, plane rmirabi-

b

lem & longe exoptatiffimam.

Illa autem Lux longe ju-

cundiffima , & fructus ille longe faluberrimus, vel ex hoc

DEI oraculo vel aliunde illis &eque haud obrtigit, fi verba

eec noftra verteris , fedebit & dominabitur in throno /70.

Atque ira faris luculenter, puto, patet , quam multo (*)

feecundior ille fenfus fit; & illius certe etatis hominibus

fuerit, quem noftra tenet interpretatio, & quod non per-

inde fit , num fignificatum füffixo tribuamus reciprocum,

an relativum. Ac tantum fiepe momenti eft in (*) mi-

nimis!

"

$.X.

-(*) Re&ius etiam & pl*'eniush i T .ngifïäatus ille recipr

Ocus

fuffixo tribuitur, vim atque emphafin verborum, g

fedebit && dominabitur, intelligi, exiis, quz $. feq. di-

cemus, pateícet. .

(** Reüiffime B. Beartivs : Auguftius quidem & copio-

fius eft DEI teftimonium de Filio fuo Jefu Chrifto, fir-

mior inde etiam generofiorque fan&torum fides, quam

ut füumma do&rinz coeleftis a quolibet elemento & vo-

L]

cabulo debeat effe fufpenfa , fedtamen (ita nos

jam ver-

i

ba Viri meritiffimi a crifi ad exegefin transferimus) in

minima fpe particula plurimum momenti pofitum eft.

n

d X

€

55

9

gv Xc guR

"

z

'fa- throhüm Jeliov

& exaltatum iri Virum , cui

no-

men eft Zaemach , vidimus; fed non fine fingulari emphafi

le

dicirur: €9 Jedebit 69 -dosuimabitur in Throno Ejus.

Sunt, (*) qui verbo,. fedeb;t, prater Majeftatem, tran-

quillam transacto labore quietem denotari putant. — Erre-

éte quidem emphafis illa tribuitur verbo Hebr. X. 11. ra.

ubi id quoque inter praropativas Chrifti ponitur , auod,

cum facerdotes levitici, eadem fàcrificia quotidie offeren-

/ie$ , jlantes defungi illo officio füo deberent , Ipíe, una

oblata pro peccatis victima , fedeat ad dextram DEI eter-

num, & (fedens ac quietus) expectet, (X.13.) dum .ho-

ftes ejus pedibus ejus fubjiciantur. Sed minus commode;

puto, emphafis illa, ad comparationem Chrifti cum /ace-ï"-

dotibus leviticis pertinens , ad hanc propofitionem no-

ftram transfertur, qua ut Rex

federe in th

D 5

rono & impe-

ä

rium,

Hinc Apolïzoli- (ita pergit Vir B.) ita citant Scri

pturam

V. T. ut fepe conclufiones ipfo mundo ponde

rofiores

€x epitheto, ex accidente grammatico, ex adverbio &c,

deducant. 1 Cor. XV. z&.(q. Gal. I11. £6: Hebr H.8

IV. 7. VIL17.fqq. Vlil. 15. Xil.27.

Apparat. Criti'.

P I. $. l. in Ed. N. T. gr. maj. p. 372.

Q

Ita Manckivs: fedebit, famma cum Majeftste,

tranquïl-

litate & firma perpetuitate.

Et prolixius Jac. ArriN-

Givs l. c. Admini(tratio regni duplici

verbo fignifica-

tur; fedebit & dominabitur.-

ubernatio & re

/ Illo quies tranquilla ex-

acto labore, ifto jugis g

gimen denota-

tur.

Meffiss enim luctari

prius. debuit cu

m principe

hujus mundi, eumque vincere,

"ut captivitatem affe-

2

reret in libertatem, fibiqu

e fubditos pararet.

ua vi-

Goria potitus confedit ad dextram DEI, n

unquam rur-

fus fimili lu&a fatigandus..

Cobf. etiam [o. Guil,

KnArrr, in Obf. Sacr. Fafc. III.

p. 16.

,

$0

G *« d

rium, etiatn ad hoftes fübigendos, exercere dicitur. Ác-

commodetur id ; quoad id recte fieri poteft, ad facerdo-

tium , quo fimul in throno fungitur; in hac autem propo-

fitione, fedebit & dominabitur in throno Jehovz , alia vo-

cis vis eft atque emphafis.

usnam igitur? prorfüs

equidem cenízo, verba, &5 fedebit C2 dominabitur , eum

VDAMIDUQ tecq re w mlnce s d

infinem heic cogjumgi, ut plenius, evidentius, & di-

fertius exprimatur, Virum , cui nomen eft Zeemachi, ita

in folium Jehovze exaltatum iri & confortem throni Ipfius

fore, ut non modo divinz illius Majeftatis, Pormorzs 62

Gloriz; que uni füammo Deo, OPT. MAX. totius Vni-

verfi Domino & Moderatori, convenit, particeps fit, fed

r . MU

a&u eriam zzzperium Ipe adenimi[iret, atque in regno il-

lo Ipfius DEI infinito, in tota rerum univerfitate, in coelo

&interra, omnia Ipfe füznma cum poteftate gubernet &

moderetur. Sic magna eft verborum emphafis; & gra-

viffima apparet ratio, cur priori verbo, fedebit , alterum

ä:

ilud, & dominabitur, fit fuperadditum.

Ad dextram

E

Tuam federe, fi parva licet componere magnis, matrem

ä

juffit Salomo , ut füummum ei deferret bomorem; (ed ta-

men ipfius 27/perii confortem non fecit, nec regni admi-

!

niftrattonem cum ea commmunicavit. Aliàs quidem (Pf.CX.1.)

& inprimis in N. T. (Marc. XVI. 19. Rom. VIII. 34.

Eph.1.20. Hebr.I.3. VIII. r. Apoc.IlL21.) in unaphrafi,

federe ad dextram DEI, federe in throno DEI, id etiam

omne, quod vox, dominabitur, fignificat , continetur;

idque omne ea comprehendi ii , qui Evangelii lucefruun-

tur, facile vident. Sed illa mundi etate, qua dataeft heec

prophetia , myfterium illud; füapremum omnium, ita cla-

re patefa£tum nondum erat, & ipfüm hoc DEI teftimo-

nium cum diéto Davidis (P(. CX. 1.) tum toti illi doctri-

ne uberiorem demum afferre lucem debebat. ($. IX fin. )

Vnde fümmi certe momenti rmnaximeque utilitatis fuit ,

difer-

3É

da X G

di[ertius exprimi & evidentius declarari , Meffiam nor

dignitatis modo, d£ieparers eminentiz , honoris & gloriz;

participem, fed ipíius etiam imperii divini confortem fo-

re, eandem cum Jehova, Patre fuo, potentiam & Maje-

íflatem habiturum , fümmaque cum poteítate in omnia

regnum Ejus adminiftraturum effe. — Jam vero ipíà actuali

regni adminiftratione, quam voce, C3 dominabitur, figni-

ficari; communi fere confenfü Interpretes docent, quam

multi aétus comprehendantur, nemo non facile agnofcit.

Ne ipfis quidem V. T. fidelibus difficile effe debuit, in-

tellipere ex his verbis, regnaturum effe promiffum fibi

Meffiam fumma cum poteftate & in coelo-& in terra;. non

angelos minus, tam bonos quam malos , quam homines

univerfos & quoad animam & quoad corpus, imperio

ipfius fore fübjectos; ufürum eum: effe imperio & pote-

ftate illa fua ad fines regni DET, firictius dicti, latitfime

proferendos; ad fübigendos hoftes , ad cives füos & tuen-

dos& benignitfime regendos , atque ad fümmam eis compa-

randam & conferendam beatitudinem & gloriam. — Dulcis-

fimum igitur in diéto: hoc,qui recte eo ufi fünt; & longe

præüantiüïmum: habuere fidei fuae alimentum !

$. XL.

Porro, in throno Jehova non Regio tantum mune-

re, cum plenario divinz Majeítatis ufu, íed Sacerdorali

quoque fun&turus effe dicitur Zeemachus. . Eterit Sacerdos

2ntbvono Illius.QuodGnonion in XILProph. min. propofi-

tum fibi haber, (Bzwc. Preef. $. XIIL.) ut que in fententiis

verbisque Scripturz fita v/$ fit; neque tamen primo intuitu

ab omnibus obfervatur, eaPreviter snon[iretur,id ad hec

verba eximie praefífat; cum hec annotata habet: »Solium

—

»]JESVS habet ut Rex: fed facerdos item eft ftper eodem

non

» fxojlz'fo:.l Easdem & Tegias & Jacerdotales fanctiones

per

92

& X d

1

» per i'ntervaïla?," diftin&te , fed uno continuo eodem-

d

»Que ac&tu facit, ipfoque munere Tego etiam Jacerdotale

fi.

» fplendidius fir atque efficacius. conf. 1 Pet.H. 9. Apoc. T.

KT

»6. V.1o., — Verba hec'Textus noftri plana fünt & nil

f

vel obícuritatis vel ambiguitatis habent; fed zi0tiomes Te-

Y

VZTI: , quas fignificant, fi paullo áccuratius intueamur, de-

q

prehendemus certe , hanc quoque divini hujus oraculi par-

bi

tem maximi momenti & folatii pleniffimam effe.

iNam

caput doctringe evangelice , doctrinam & primariam & qua

qu

p(il

relique, ec potiffimum, quas prolixius ante expofüerat;

N

comprehendantur; eam effe, quod Pontificem. habemus

fi

talem , qui confederit, peracta oblatione ; in Dextra thro-

h

ni Majeftatis (i.e. Dei) in coelis, Paulus ipfe Hebr.VIII. 1.

Ü

pronunciat. Idem llle, (hec enim in noítra hac fententia

f

fita vis eft,) qui in throno Jehove, divinse Majeftatis at-

que imperii particeps, fedet, omnium rerum & totius

univerfi Dominus & Moderator, omnia gubernans, ac

Regnum illud füum infinitum fümina cum fapientia, jufti-

tia & bonirate , adminiftrans, Idem llle, in illo ipfo Je-

hove, &jam fuo etiam Ipfius, throno (*) facerdotio quo-

que fungetur. Regis officium eft; prout id & de Zama:

j

cho, ut'R-egc à dicitpr, ]cf:r. XXIII. ;f. XXXI];I.- Ijf. exer

re

BrN. Aniás MoxrANvs, qui füa Gtate & inter füi coe-

| C

tus theologos iliuftris omnino & primarius fcripturz

interpres erat, rem ipíam clariorem fieri opinatur;

fi Y2 (barbaro quidem vocabulo) vertatur; in eo-

dem etiam folio regio erit facerdotaus , i. e. facerdotis

officio in eternum fungetur. Sed, quum participïum

illud ia Kal non habeat Scriptura, ac ró isgaréveiy

nonnili per conjug. Piel exprimat, (Exod. XL. 13.

Lev. VH. 3;. Ezech. XLIV, 13.) praetereaque id, quod

quzrit, in ipfo fübftantivo pleniffime contineatur , fü-

pervacanea heic eít illa Aria fübtilitas,

N

»

dh xX d

33

[-

re jus atque juftitiam , tueri bonos , malis promeritas infli-

gere poenas, & quantacunque fit Regis clementia , fcelera,

II

ne in ipfam Rempublicam injurius fit; impunita dimitte-

Qul

re nequit ; fed facerdotis proprium eft, peccatorum caus-

[2

famagere, coram DEO. (Hebr.II 17. V. 1. Num.XXVIIII.3g.

l

XXX. 10.) Pleniusigitur ac perfectius, in folatium eoru

dt

qui ob peccata fua anpuntur, thronus Jehove repreefenta-

H

ri non poteft ut Thronus Gratie , (conf. Hebr. IV. 16.)

u

quam dum Rex , fümma cum Majeftate , fümmo cumim-

[

perio, regnum adminiftrans, Ipíe fimul etiam in eodem

US

illo fuo folio Sacerdos eft. Omnes folatii fontes quafi ape-

rit; & nil; quod fidem ad fümmam usque parrhefiam eve-

here poffit, intermittit hec prophetia, dum Mefliam prz-

h

dicat, inquo,; in thronum Jehova exaltato ; & regia &

^h

ftas ía-

US

fäcerdotalig dignitas (*) comugäa fit Regia Maje

cerdo-

«

"

j

Ne Socinianis quidem ita coecutit, ut non videat , mu-

[v

nus Chrifti (acerdotale, cum regio conjuntlum maxima fo-

latia , maxima fidei fpeique fulcra continere. Cui glo-

ria Chrifti cordi eft, ei non poteít non dulce effe &

(a:

perjucundum, ubi cernit, aliquid veritatis evangelicae

in illis etiam füpereffe, qui plenam lucem non admit-

tunt.

Eam ob caufam digna effe cenfeo ScuricuriN-

;f

Git verba, quz hic exhibeam integra.

Suave eft Pro-

r

bet4 feu Legati nomen Chrifto tributum, quippequod

nos latiffimi illius nuncii, a Chrifto in terris olim pro-

l

mulgati, admoneat: fed Regis appellatio multo fuavior,

quippe quz Chrifto ipfi omnem nos fervandi potefta-

ij

|

tem, omne in coclis & in terris imperium afferat. At

vero Chriftum fammum nof(trum Sacerdotem feu ponti-

