ficem vocari, omitm profetto fuaviffimum. — Nam quam

multa regium nomen non indicat; qua facerdotis ap-

*

54

g X GW

cerdotalibus a&tibus *fuþremam affert auctoritatem; facer-

dotalis in Rege animus infinitam fpondet gratiam , miferi-

opta-

cordiam , & quicquid peccatori dulce effe poteít. &

bile.

; :

- t RVT

2

pellatio animís noftris cogitanda fübjicit ? nec enim

quem regem dominumque noftrum cceleftem conftitu-

tum audímus, protinus & hominem cogitamus: non

u

s , fubit

protinus vi&ima, fanguisque pro nobis fufi

animum. Nec quia Rex ac Dominus eft, protinus

nos indigna mancipia füa amabili illo fratrum nomine

dignatur, protinus infirmitates noftras expertus, &ad

miferefcendum imbutus inftitutusque intelligitur , non

idcirco protinus unicam follicitamque falutis noftrz cu-

ram gerere , nos victimasque noftras confecrare ; pec-

catoribus omnibus, dummodo poenitentia noxas elu-

ant, non perpetuo vitz tenore juftis tantum ; praefi-

dio perfugioque effe arguitur, At hzc omnia blandis-

fimum illud fuaviffimumque facerdotis feu pontificis

fümmi nomen complexum eft. — Vtut vero viciífim Sa-

cerdotis appellatione, per fe, fuprema poteftas ac do-

minatus in omnia non indicetur ; tamen .cum cogita-

mus, ad quem nomen hóc titulusque referatur, nem-

e ad Chriftum illum Vné&tumque Dei, quem in dextra

Majeftatis in coeleftibus confediffe firma omnes fidete-

nemus ; non tantum quanta Chrifti fit Majeftas ac po-

teftas intelligitur, fed etiam penitus muneris facerdotalis

vim — perfpicimus. Quod nempe non ut antiquus

ille olim , propria populum fervandi poteftate deftitu-

tus, alienam vere clementiam oblationibus füis folli-

citet, fed ipfe fua propria virtute fuaque poteftate fibi

a Deo tradita populum fuum fervet criminumque poc-

nis eripiat. lta Jon, ScuricHmINGIVS in Praf. ad Jo.

3y

& X G

a

t

bile. Reatum peccati non Rex ; fedSacerdos tollit; reatu

l

ffime demum Regis Regia clementia fe

i

peccati ablato; jufti

*

T

lis omni-

exerit, peccata con

donat, ac potenütfime & à ma

bus liberat, &

bona omnia gratiofiffime confert.

Tanti eít

funt meditationum amplitfima-

(& hezc tenuia modo initia

ln

rum & faluberrimarum,; quas

facile pius & fapiens animus,

u

perfequetur u

lterius;) Sacerdotalis

& Regii muneris , in

ion

Ipfo 'Throno

Jehovee conjunétio. Vid. omnino Hebr.IV-

bit

15. 16. VII. 25.

Us

$. XIL

A

al

n

Qu

anti ad Vnoüram falutem & foIafiuni monmenti fit,

quod in Textu hoc noftro munera Chrifti ;

Regium & Sa-

, attigimus : 1e

ii

cerdotale, tam mirabiliter conjungantur

quale

Sacerdotiun illud Chrifti effe pote

ft in T'hrono Je-

u

quas (*) muneris Sacer

dotalis partes

lt

hove? Nos quidem,

Apoftolorum

ls

in throno Maje

ftatis peragat Chriftus, ex

Epiftola ad Hebreeos;.

facile intelligi-

d

Ícriptis ; maxime ex

P^

immus.

4

0

d

CRELm Commengaffum in E

pï&. ad Hebr. Vtinam &

Sacrificium Ch

rifti verum agno

fcerent, qui his diviqæ

|[4

veritatis radiis

"

delectari fc,pro fitentur!

facerdotis przcipuzin genere olim

(*) Quainam fun&tiones

)

fuerint , breviter & fo

lide tradit liber le&u digniffimus :

us

)

Xieues. Cxyftem oller Dorbifoe

r *jfe(a Cbrifit , p. 127- €iu $pries

fler gatte ciue. geboppel

fe 9Betr

idtung ; eine auf Geiten ber 9Xemn

8 er mit (einem t

enídjlid)en Dvyfer vor

]

fc)en. gegen t

f, bà

ber aud)

eine Gabe bracbte,

bl

Gott (tunbe, un

b ijn ver(oÓnte, o

u

betete , rdudjerte; bie anbere voar a

f €eiten 6Otte8 gegen. ie

SRen(den, bag er fic an 60tte$ (tat

f , unb it :Deffen 9tabmen,

Q

&ad) eerricofetem Óvf fagnete.

36

aïä:r xX d

;(

mus. Poft facrificium expiatorium , unum, ceternum va-

hturum, in térra oblatum , fanctuarium coelefte , cujus

x

umbra & exemplar erat terreftre illud; (Hebr. IX. 24.) in-

sl

greífus, apparet coram facie DEI pro nobis ; (ibid.) con-

s

fummatus , obedientibus ipfi omnibus ( *) auctor eft falutis

/iq

?

eterna , (Hebr. V.9.) omnia Ipfe porentiffime & benignis-

fime procurans, quibus opus ipfiseft, ut fru&tibus redem-

»

tionis ipfius potiantur & parta per Ipfum fàalutis teternae

D

participes fiant; orat pro nobis; (Rom.VIII 34. Hebr.VI.25.)

»

ut Advocatus nofter caufam noftrram agit, apud Patrem,

D0

X

juftus ; & Ipfe propitiatio (facrificium propitians) pro pec-

catis noftris; ( 1 Joh. II 2.) (**) Chriftus Pontifex M. (ver-

» ba funt Sal. DevuiNGn, in Difs. quae exhibet Jefa Chrifti

»iupancgaoy in confpectu DEI, Hebr. IX. 24. in Obferv.

f

» ifcell. p. ;71.) DEO Patri confpicuum fe exhibuit, tan-

(

quam

meecttt

(*) VAINU?- E(t autem Ziriog. vocabulum valde dignþuvm &

aptum , (coll. 1Sam. XXIL 22. dirieg iyux;dv.) quo in-

nuitut, Chriftum confümmatum agere caufam fratrum

ex eo, quia Ipíius jam plane eft, falutem eorum prx-

ftare. Poteff enim, conf. duapiyoy ; qui poterat , y. 7.

Gnuom. ad h.]

e

i

| conf. & faA« debgbat.'c'. I?*. 17.

(**)"Cäufam noftram agït,x ne Pater amorem a nobis avertat,

Jefüs Chriftus , apud Patrem , in dextera ejus, maxime

ex acceffu ad illum, peracto facrificio pro peccatis,

J'fius appellatur. Joh. XVI. 1o. Ejus juflitia tollit pec-

catum noftrum: ipía non imminuitur ex eo, quod Pa.

racletus eft pro peccantibus. Ef LIII. 11,. Et Paracletus

eft valentiffimus , (dvràc; lpfe,

Jpfe propitiatio. Guom, ad h. l. —

facit epitafin; ) .quía

$a X d

397

Ide

»quam iAacuéy & placamen pro totius mundi peccatis, ut

jus

u

» oftenfa ei fanctitfima (àa obedientia, noftri loco bonoque

» preeftita,. & adductis argumentis, cur falva Dei ju(litia.a

» peccatis abfolvi debeamus ; plenariam eorum veniam, fui-

[ig

$-

»que meriti imputationem per fidem, ac quicquid ad ani-

» m2 falutem utile ac neceffarium effe novit, credentibus

» eXpeteret ac impetraret; fedens ad dextram Dei res no-

Is

»Ítras commendat Deo, & fanguinem pro nobis effufum,

)

»&c vulnera ofteniat Patri ; & interpellat pro nobis;, Por-

1

ro; fanguine füo, qui fanguis adfperfionis dicitur, (Hebr.

XIL 24. & con£. 1 Pet. L. 2.) Ipfe etiam purificat nos ab om-

ïïü

ni peccato , (1 Joh. l. 7.) ad ferviendum (Aare£ver; in per-

petuum, modo beatiffimo & vere fàcerdotali, Gnom. ad h. 1.)

DEO viventi. ( Hebr. IX. 14.) Benedictionem etiam, &

;

cum ea bona fpiritualia ac cceleftia omnia, impertirur füis.

QEph.1.5, Hebr. VIL 6. & :7. IX. 15. IV.15.16) Quin &

viétimas fpirituales ac dona, que fideles DEO jam offe-

runt ; Ipfe eriam fanctificat, ut grata & accepta DEO effe

poffint. (Hebr. XIIT. 15. 16. V. 1.) Hac ea funt, qua 205

de Sacerdotio Chrifti ad Dextram DEI fedentis Paulus po-

ääi

tillimum docet; Prophete noftri verbis lucem (*) affun-

E

j

den;

(*) Nova feges copitationum digniffimarum nobis fübna-

fcetur , cum 4uas illas graviflfimas & profundiffimas Pauli

fententias accuratius rimabimur, Chriftum, Sacerdo-

tem in Throno Majeftatis fedentem , eífe 1.) & Aerrsg-

y» T8y dy

fwvs fautiuarii veri, (Hebr. VIII. 2.) & 2.) An-

ti(titem Domás DEI, (Hebr. X.21.) Domum autem hanc

DEI effe Ecclefiam. (Hebr.Ill. 6.) Noftro etiam in T'ex-

tu Zzmachus & domum DEI edificare dicitur , & magnus

Ipfe Sacerdos faper bauc Domum DE£, & (imul Aersgyig

7) eyiay, effe innuitur,

38

d M o

dens þïeriiffïrhaïm. At num quid 7llo t&mpore fideles qui

vaticinium hoc primi accepere, intelligere de his potue-

runt? Typicuti effe facerdotium leviticum, & per ipfum

Zachariam illis edixerat DEVS, c. III. . & dudum illud

per Davidem(utalia taceamus) declaraverat , PCXL. 6 - 9. (*)

& in prima ejus inflitutione jam aperuerat. Exod. XXV. 40.

Hoc autem verbum DEI ut nobis interpretatus eft Paulüs;

Hebr. VIIL . ita dubium effe non poteft, quinid ex eodem

DEISpiritu antiquis declaratum fuerit per Mofen aut Pro-

phetas. Victimis, ex ipfius DEIjuffu, expianda erant pec-

cata. (Lev.XVI 17.22.30. 34. V.6. 13. 16. VI.6. IX.7) Cum

vero ab omni fàna rationealienum fit,taurorum & hircorum

fanguine peccata elui, aut hyffopo (quod Davides Deum

rogat PÉLL 9.) animas purificari, neceffe omnino eft, nifi

totum cultum leviticum in meras füuperftitiones abfurdithi-

mas convertere, ipfique Davidi & fapientiffimis ac fanctiffi-

mis quibusque DEI Viris, preceptis DEI gravitlimis ob-

temperantibus, ineptiffimas & in ipfüm Deum contume-

liofiffimas opiniones affingere velis, neceffe; inquam, eft;

ut facerdotium iftud leviticum typicum & ad verum fàcer-

dotem, peccara expiaturum, adumbrandum inftitutum effe

cognoverint. Nec plura jam requirimus. Norat piusquis-

que & non plane ignarus füorum fàcrorum Ifraélita, zbro.

re-

um DEI (typicum) effe inSacrar.';o. intimo ; inhocing

di

; (*)Pf XL. g. dicitur, in volumine libri (i.e. in pehtät:evcho)-

Ícriptum de Meffia effe. Eo autem fignificari, volumen

illud, ubi facrificia exigat, non exigere brutas victimas,

fed adumbratum his typis Meffiam , celeberr. Jo. Dav.

MicuatLis eximie docet in Notis 282 — 286. ad Jac.

Höbr-..

Prncn Paraphr. & Not; philol, atque exeg. in Ep. ad:

89

dh X

l

di & ad illum accedere 'Pontificrem maximum uno die ex-

piationis; ante ingreffum in atrio mactari viclimam piacu-

larem ; hujus fanguinem inferre Pontificem in adytum, &

fpargere verfus arcam fcederis ; & facere fuffitum. Lev.XVT.

)

12— 15..Hec paullo attentius confiderans fàpiens Ifraélita

intelligerecerte jam tum potuit, maxime;, ulterius edoctus

a Prophetis Virisquealisa DEO illuminatis, quasnazz [a-

cerdotii fui partes in facrario ccelefti, in ipfo füo throno,

peracturus effet Is , cujus typus erat fummus Sacerdos le-

viticus, quidve verba hec fignificent, & fedebzt intbrono

jebo'm, & erit facerdos 272 tbrono Illzus.

$. XIII.

—R L — 9

EEt confilium pacis erit inter duos illos. Heec poftre-

tna fuünt oraculi noftri verba, de quorum fenfü omnium

u9 w

L]

maxime ambigunt & certant Interpretes. NNeque tamen

?"'

difcrepantes illee fententiee; quas Seét. II. videbimus, magno-

ere móvebunt aut füfpenfum diu tenebunt eum, quiíim-

lici oculo verba intuetur, & fenfüm, quem in füo cunt

-

4* — — €D

antecedentibus nexu facile offerunt, fimplici animo ample-

-« ]

«

Í

&itur.

Nam 1.) adfünt perjone da« , in ipfo contextu

5-

nominate a Propheta, & alie non adfunt, nifi ille due;

Zuemaclbus, sedificaturus Templum Jehove, Rex & Sa-

cerdos, & Jebova , cujus Templuma Meffia zdificandum,

& in cujus Throno feffurus Ipíe, regioque & facerdorali

li

munere füncturus effe dicirur. Obviusergo cuivis, verba

ipfà citra ambages longius conquifitas legenti & ad antece-

m

dentia , ad qua non poffunt non referri , rite attendenti, fen-

4

fus eft, isque planus , facilis, excellens* Contilium pacis

j

erit inter dzo$ llos, Jehovam & Meffiam. Suffrapatur

'P

2.) analogia Scripture & pavallelisuus. Nam aliis etiam.

b

d

in locig' Scripture Perfonee Deitatis , (Gen. L. 26. XI. 7.) at-

que

u

4O

d * d

n u]timis

jue inprimis Jehova & Meffias de iis, quae ad falutem ho-

minum pertinent; ( P£.IL. 6—8. XL.7—9. CX. 1. 4.) confi-

exitaion

lium capere, voluntatemque füam inter fe communicare

(gmac

ft redunG

dicuntur. 3.) Caret'porrof&nfushic , ommnium iplici[ji-

gis us |

qus, difficultatibus ilis, quas reliquas omnes premi

Sect. IT. videbimus.

Atque inde certe eft, quod plurimo-

fj W

&, fom

rum gravitffimorum (*) Interpretum füffragiis & auctoritate

cem curr

confirmatur. KEttandem, quod precipuum eft, 4.) cozfi-

beatitudi

liuim pacis genuino (üo & fàtis commodo feníü tribui ex

toto contextu non poteft, nifi Jehovee & Zemacho. Ut

dlum £ün

dum cond

enim & genio lingue & ipfi etiam contextui fátisfiat, ex-

(ifime de

plicari confilium (**) pacis aliter non poteft, quam confi-

lium de pace comparanda , concilianda, conferenda, con-

Juntts 0

Íervanda.

Et quid ofdini rerum, quas longe maximas

am

fcaro; &

Propheta hactenus expofuit; magis confentaneum ; qu

ut

pf

(* Ample&untur fenfum illum , ZrtTNERVS , in Bibl.germ.

l

ad h.l. Bexczuivs , in Gnom. N. T. ad Joh.VIIT. z. MA-

jin

jvs , in Theol, proph. p.345. & Oecon. temp. V.T.p. fos.

müina ví

O»oniNvs, inber Grflárung De& )ropbeten Zachariz ; p.67.

quum o

SraRckivs in Nort. fel. ad h. l. FRANCkivs, in Star-

Tetnt, (Q

ckii fynopfi ad h. l. Coccsjvs, in Comment. ad h.1. &

tationis .

Lex. p. 323. VirüiNGA , Obf. S. T. L. p. 317. fq. Gvssz-

Docet ni

Tivs, in Lex. p. 378. LvD. de Digv, in Poli Synopfi;

pgpti r

Jac. AvriNoGivs, l. c. GügTLERVS, STheol. prophet. p.

4$2. PerRVs von MASTRICHT , Theol. Theoretico-

pra&. p. 493. 49f taceo alios.

T.

(**) Genitivus (ut multiplicem alias fignificatum habet, ita

h

&) obje&um, finem atque effectum defignat. Ef. LI.s.

Yi

YAy 33585 "03D,. caftigatio f; poena pacis noffra ; id

[4

eft, ad comparandam nobis pacem, fuper ipfo eít, ei

Hatf

inflicta eft.

Prov. XV. 31. g«m nnow redargutio

n9]

vit2; i. e. qug ad vitam felicem & beatam ducit.

EM

PL

N

du x de

45

2 bo-

ut ültimis hifte verbis doceat tandem ; quis fw*uäusüex

) confr-

exaltatione Meffie intimaque illa & perfectiffima Jehovae

Wnicare

& Zgimachi in Throno Majeítatis conjunétione in hnomines

Hbf

fit redundaturus? Omnibus ergo rite expeníis . propofitio-

3 premi

nis hujus poftrema hic fenfüs eft: Duo Illi; Jehova & Mes-

plirim.

fia$, in uno éodemique fupreme Majeftatis throno conjun-

dctone

&i, fümma animorum confenfione pacem hominum,, pa-

) j

cem cum Deo, omnemque cum ea conjunctam falutem ac

tnbu

beatítudinem , procurabunt, atque omnia, qu& ad finem

la Ut

illum fümmum & exoptatiffimum perfectitlime obtinen-

fat, t«

dum conducere poffint; non modo fàpientitfime & gratio-

m confi-

fiffime decernent , fed & (quum illa communis Eorum Vo-

d, cor-

luntas optima inefficax effe non poffit) potentiflime perfi-

matima

éient. ta vocibus fingulís füa vis conftat & genuina figni-

h qua

ficatio; & hic fenfus & convenienti[Jimus ett & longe

Ut

— Ü

praftantifinus ac feeciidiffimus.

»

$. XIII.

ibl germ.

'l 1 7:.,/4'

Tam; po[teaqüam vocum & feéntentiaruni omnium pe-

Zf.fcs.

puina vis & fignificatio evoluta fenfüsque declaratus eft,

2

uam concinno ordine & quam eximio nexu omnia cohee-

v Sur

reant, (quod & ipfüm primarium quoddam veree interpre-

hl

tationis criterium eft) füccincta docere poteft agalyfrs.

y Orste

Docet nimirum Propheta; DEI (*) verbis, Jofüam, cujus

Syorf

uerat;.

g;apiti coronas; DEI juffu, impofi

F

yphet.

I. 'quis

Poretíti

Vcrf"m jam noftra hec et: Ecce V'ir'un;/,'norlnen ejus eft

[

p l

Zemach, & eloco füo progerminabit; (fuaque ipfius

l W,o;o

Virtute efflorefcet;) & zdificabit'Templum Jehovz,

Ille, inquam, Templum Jehovz exzdificabit, & Maje-

us Id

d d

ftatem 1lle accipiet; Er fedebit ac dominabitur in Thro-

no lllius: Ecerit facerdos in throno ]llius; & confilium

!;rgutio

"

pacis erit inter dugs illos.

42

da X de

d

'1. quis Yle fit cujus cauffa inftitutus fuerit ä&us ille fym-

bolicus, & qual;s faturus fitillius & a.) ortus , & b.) pri-

mus poft ortum f/a£2$, & quale etiam c.) Zgcrementum.

Deinde exponit emphatice

II. Opuyprimariumg ab Ipfo pefiiciendum; quod Ille

1.) Exítruéturus fit Templum Jehove; ac quod.

2-) Ipfe unus & folus perfe&tiffime id fit effecturus.

III. Qualis ac quanta futura fit Eju

3

je (4$5

S Dig7zitas atque Ma-

a.) 1n genere, ( Nu")

b.) fpeciatim &9 diflinclius , quod in Ipfius 3fe-

bove tbronuza fit evehendus; & quod in illo

futurus fit

1. & Rex , a) & boboris, b.) & ipfius i7

-

perii fümmi partic

^

eps

2. & [acerdos,

IV. Quisnam fraucfus ex illa Zeemachi exaltatione, inti:

maque cum Jehova in Ipfius Throno conjunclione ig

homines fit redundaturus.

$. XIV.

Tandem ut & visvocum omnium & nexuä fententiarum

integer plenius pateat, totaque exegefis noftra brevi com-

pendio exhibearur, füccinctam jam dabimus totius hujus

vaticinii auguftiffimi parapbrafim. — Plenior igitur Prophe-

te ad Jofüam, fümmum Pontificem, humano more con-

cepta oratio hec fere effe poffit: DEI mandato coronas il-

las tibi impofüi ; jam ejusdem füpremi Numinis juffu &

nt; at-

verbis ab ipfo mihi p:æ['cripti.s dicam; quid ifta fibi veli

oO

43

que ipfum etiam myfteriuni fummum uberius declarabo,

Nofti ex füperiori il!la Vifione, qua inauguratio tua & gratio-

,

fiffima in officio confirmatio reprzefentata fuit, effe Vzrggz; ,

quem Jehova ipfe, ut dudum per alios fuos Prophetas, ita &

tum, per meloquens, Zeeacbi nomine infignivit. InEum

h

intende mentis oculos. Eum Tu jam, dum facerdos coro-

nam geítas,reprefentas, — Vt germen ex fuo loco fine ope-

ra & cultura hominis exoritur, ac primum quidem tenue

efit &infirmum , fed ex fe ipfotamen; infita fibi vi atque vi-

gore, ad juftam magnitudinem füam exere[cit , ita Ille,

quem Jehova nomine Germinis appellavit, eo loco , quem

divina fapientia ei deftinavit, atque in ipfis etiam oraculi$

fuis dudum definivit, ita nafcerur, ut ftatus quidem ejus

bhumilis primutri füturus fit; omnique fplendore & magni-

ficentia externa deflitutus, ex feipfo tamen & per feipfum,

fua ipfius Virtute; nulla humana ope adjutus, omnes illas

erfe&iones coníequatur, quibus Eum, tanquam fervum

EI eminentitfimum (coll.c. III. $.) ad opus füum rite per-

ficiendum preeditum effe oportet. Is Tezupluzz DEI ve-

rum, cujus vix levem aliquam umbram illud habet, quod

a Serubbabele jam exftruitur, «dificabit ;; Ile, inquam,

Templum illud DEI; in quo vere & habitare & coli mo-

dó perfectiore Ipfoque digniore poffit, ita exffruet ,

ut, ceu verus eà in reSerubbabelis (c. IV:9.) antitypus, &

fundamentum ipfe pofiturus, & opus ad perfectionem quo-

que fümmam perduéturus fit. . Nec ad id perficiendum de-

erit ei quicquam. — Zdccipiet Majeflatem vere regiam. at-

que hoc illud eft; ad quod adumbrandum ille Tibi, facer-

dori, impofite fünt corone. Ille nimirum $2 Rex erit £

acerdos; m Ipfius 7ebove , cujus Templum adificabir,

tbrono confidebit , ejusdemque cum Eo & honoris ac Ma-

Jeítatis particeps & imperii confors erit. In illo fupremae

"2

þMaje-

"

44

déx odé

Majeüatiä throno dominabitur.Regnumque -.aämini&f'a:-'

bit, & Sacerdotii quoque füi partibus illis, quae füpremee

illi Majeftati conveniunt ;

'defungi nunquam definer.. . Fru-

&us, qui ex intima illa & perfe

&

iffima Jehova & Zeemachi

conjun&ione in throno Majeftatis redundabit in hontines ;

ille eft, quod azzbo Illi famma confenfione ; comniuni coz

—

filio, omnia illa, que ad pacezz illam , cum qua falus ve-

ra & ornnis beatitudo conjuncta eít, faciunt ; 'fäpiänt;iflïme

& benigniffime decernent ; & potentiflime perficient.

| KAtque ita Partem exegeticam per DEI ]gfratia'rh a'b'fol;

vimus.

Faxit fümrus & benipniffimus rerum noftrarumi

Arbiter, ut ex opera hac noftra qualicunque fru-

&us aliquis efflorefcat ad Nominis ipfius fan-

&iffimi Gloriam! :

t

K:

-

4

;

c

v

:')

P r

E

W

G

M r

E N

—

—

T.

1

N

A:

TE

Wu— —— —— €-——,)2.

-

2

K

[

(

A

*«

f5

La

E

d

j5

7

T.

AE

d

!

ts

AP.

7

^

Xf

A

(

25

2

z

E

s

L

74

4

:

W

*

f

.

EE

E

E

Es

E

P

Ó

*

s

wvw

E

d

E

EE

d.

x

3

um

E

W

EM

L

W

2*

x

EE

258

P

—

m

o

d

v

;

Ym

o

P

vf

.

^

l554

L

j n

gt

z

d

t

i^

Fs

£

]

$

i

pR at

"j*

3454

"

44

i

z

j

:

:

*I'

a

ts

.

n

"

*

J

»

ia

* A

:

G

i

:

C aT

ä

LA

u

*

5

"

»

NT É

-

5

"

t

:

;

s

,

Ya

:

i

2*

*

ä

i

.:

:

;:

5

:

)

B

i

i^

,

nE

L

s

';

4

:

E

jj*

b d

f;

:

F

p

"

:

t

:

"

s

Ea

z

EO

du

P^

i

"

"

d

ts

j

"

r

ts

*

Lt

P

M

"

;!

"

"

f

p5

"

:

1

:

J d*

"

u

r at

?

.:

P d at

bt

»

:

£

*

*

:

"

2

P

i

.

L

* 3

:

;

;

F.

:4

;

g at

;*

:

"

n

Z

5

st

,

,

Mj

j

5

;

d

PA

N

Y

z

*

"

4

ï

A.

zi

»

,

E

u

»

P.

;

i

P

£

£

Ea

;.

£

£

5

P d

;

3

2105

j

g

db

p9

g

4

;

"

j

»

45 U!

a

u

;r

£

s.

4

£t

€

g.

d

gt

?

Md

hi

hgt

r

;

é

f

?

gi

£ .-

;ï

2

w

"

",

5

f

:

1

"

454

o

É

»

N

3

É*

x

é

-ï

Ws

h

é

.;-

"

y

g

:f

&

2

"

:

1

Q

:

yt

:

r

?

.:

»/

[

j

ä

j

5

es

P

::

$

)

xX

*:

:

H

Zï

f:

j

E

E

*

i

n

Z

5

.:

:

"

H

à

"

;

p

::

j!

i

E

E

«

i

j«

2

2l

m

d

*

;

.'f

.f*

?:

H

i

$

;

4

r

"

;

ä

d

)

&

;

-—

2

"

'ï'

EN

E

j:

:

A

:

t

MX

"

18

z

ide

j

5

$

b

1

Af»

É

4

51

25362

"

E

i

jh

A.

2

:

QÉ

3*

"

$3

E

D.

E

-:-

2

jÁ

x

4

x

&.

y

E

*

L

:

'L:

$

:

!

h

;

j

:

:

j

;

j

i

ié

n

&

g

Z

1

;;

1

lg

£

H

o

A

$

4*

-

-

N

H

S

DISSERTATIONIS,

R

9

ORACVLVM ILLVSTRE

(

15

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

ZACH. VI. 12. 13.

r

EXPLANATVR,

l

O Baiance Q

o

PARS PRIMA.

HANC

[

Focus

m

RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICENTISS[MO.

SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO,

[

N

s

*

ä

DOMINO

[

M

J O. CAROL. LVDOVICO,

COMITE PALATINO RHENI, DVCE

110

BAVARIAE rel. rel.

*

PRAESIDE

Ls d

|

9

|

JEREM. FREDER. REVSSIO,

S. THEOL. DOCT. rT PROF. PRIMARIO,

|

SERENISSIMI CONSILIARIO;, VNIVERSITATIS

CANCELLARIO ECCLESIAE PRAEPOSITO,

ET ABBATE LAVREACENSI;

IN PVBLICO CONFLICTV

|

DIE

SEPTEMBR. MDCCLFIII.

|

5

DEFENDENT

M. ERNESTVS BENGEL, Denkendorfenfis.

|

M. JOHANNES GEORGIVS BAVDER, JVaiblingenfis.

E NENGN

M. JEREMIAS FRIDERICVS SPITTLER, Cantfladienfis.

M. CHRISTOPH. ADAMVS ROESLER , K;rcbo- Teccenfis,

M. JAC.MAT'THJEVS BOEHRINGER, Megalo- Heppacenifis.

—

$.S5. TH, CVLTORES IN ILL, STIP. TVB.

TVBINGAE , LITTERIS SIGMYNDIANIS

& Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com