KaI600-530_18
author: Mantzel, Ernst Johann FriedrichandBouchholtz, Ernst Friederich

POSITIONESINAUGURALES,
SISTEN T ES,
ANALYSIN CONSTIT. MECKI. D. D. 29 JAN. MDCXLVI,

CV1
CON T USIONIBUS:

QvVAS,
DEO CLEMENTISSIME ASSISTENTE,

RECTORE MAGNIFICENTISSIMO,
SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMlINO,

DOMINO FRIDERICO.

DUCE ET PRINCIPE HEREDITARIO MECKLENBURGICO,
PRINCGIPE VANDALORUM, SVERINI ET RAZEBURGI,;
COMITE ITEM SVERINENSI, TERRARUM, ROSTOCGHII
ATQVE STARGARDIE DOMINO,
DOMINO NOSTRO LONGE CLEMENTISSIMO :
NNMANAN ACADEMIA ROSTOCHIENSHI,

. EX
DECRETO AMPLISSIMI JURE - CONSULTORUM ORDINIS:
DECXAXN O,

DN. ERN. JO. FRID. Mantzeln,

SEREN. DVG. RE GN. MECRL. CONSIL.,
CANCELL. ET CONSISTORII ATGVE PANDECT. PROEF. ORD. CGoON.
PALAT. CSAR. ET FACULT. SENIORE,
4ANNO MLDOC0CL. DIE XXI. JULII
H. L. Q. C.
PRO IMPETRANDIS
DOCTORUM IN UTROOQVE JURE PRIVILEGIIS,
DEFENDET

ERN. FRID. BOUCHHOLTZ,

STEIERBERGA - HOYENSIS,
CANCELL. DUC. MECKL., SVERIN. ADVOC. ORD.

ò

ROSTOCHII,
TYPIS J. J. ADLERI, SEREN. PRINC. AllL. ETr ACAD. TYPOGRAPHI.

de
S

—ð
E: .YAAAA.
AAAA=
HI T

I

S

POSITIONUM,
AD

CONSTIT. ME CKL. DE D. 29. JA N. 1646

SECTIO I.
EXHIBENS,

QVX IPSIS TEXTUS VERBIS
SUNT PROPRIA.

THESIS I.

–—

An terris Megapolitanis ſententia prioritatis
uſuras cum ſorte eodem loco jungere de-
bet. (a) .
S d(a) Ipſiſſima verba conſtitutionis theſibus ana-
lytcis ſubjungam. Als der Durchlauchtiger, Hochwuͤrdiger, Hoch⸗
gebohrner Füͤrſt und Herr, Herr Adolph Friederich, Herzog zu
Mecklenburg, Fuͤrſt zu Wenden 4 Adminiſtrator des Stifts Graſe

u w ) 0(

Grafe zu Schwerin „der Lande Roſtock und Stargard Herr, fuͤr
ſich und in Vormundſchaft/ des auch Durchlauchtigen

Hochwuͤrdigen,
Hochgebohrnen Fuͤrſten und Herrn, Herrn Guſtav Adolphen,

auch Herzogen zu Mecklenburg, poſtulirten Biſchofen des Stifts
Ratzeburg, Fuͤrſten zu Wenden Grafen zu Schwerin, der Lande
Roſtock und Stargard Herrn „Ihres geliebten jungen Vettern und
Pflege⸗Sohns, aus denen bey Dero beyden Fuͤrſtlich
Cantzeleien und Hofgericht publicirten prior tat Urteln, ſo auf beſche⸗
hene transmiſſiones actorum von fremden auslaͤndiſchen Univerſitaͤten
abgefaſſet und eingeholet worden erſehen und b
die Capital Poͤſte vermoͤge der Recht und J. F. Gn. Landes⸗Ordnung
gebuͤhrende und betagte rechtmaͤßige Zinſen darin nicht gebuͤhrend in
Acht genommen 1 ſondern in etzlichen allen Capitalien nachgeſetzet

2 2

— „ 2, ſolches aber nicht allein den gemeinen beſchriebenen
Kayſerl. Rechten und dieſes Landes und Fuͤrſtenthum Gerichts⸗Her⸗
kommen und Obſervantz zuwieder, ſondern auch J F. Gn. Lehen⸗
Leuten und Untertanen, wann ſie durch eingewandte appellationes
daſſelbe jedesmal zu reformiren und zu aͤndern bitten und ſuchen muͤſ⸗
ſen, viele Beſchwer, Unkoſten und weitlaͤuftige Proceſſe cauſiret und
verurſachet werden.
Dieſemnach wollen⸗J. F. Gn alle und jede prioritæt Urtel,
ſo nach dieſem dato publiciret werden, darin die gebuͤhrende betagte
Landuͤbliche Zinſen entweder allen Capitalen nachgeſetzt ⸗⸗ ⸗
declariret und =⸗ erklaͤret haben, daß an welchem Ort der
Urtel jemanden das Capital zuerkandt an ſelbigen Ort er auch der
darauf rechtmaͤßig betagten Zinſe ⸗= faͤhig ſein ⸗=⸗ ⸗ ſolle.

Coroll. I. gaudent itaqve uſuræ cum ſorte eodem jure & privilegio.
2. ſuperflua eſt cautela nonnullorum, qvi hypothecam Pro uſuris

expreſſe etiam conſtituunt & ad illas extendunt.
ITHIESIS II.

Currunt uſuræ, in concurſu creditorum „usqve ad ſolu-
tionem, non attento annorum humero, & utrum alte-
rum tantum excedant, an non. (b) .

(b) Er⸗

hen Regierungs⸗

efunden, daß die auf

— — —

. 10( S III
(b) Erſehen und befunden, daß die ⸗ ⸗ Zinſen ⸗
nicht gebuhtend in Acht genommen, ſondern in etzlichen nicht voll⸗
kommen oder nur auf gewiſſe Zeit erkandt worden, ſolches aber
nicht allein ⸗⸗ dieſes Landes und Fuͤrſtenthum Gerichts Her⸗
kommen und obſervantz zuwieder, ſondern auch J. F. Gn. Lehen
Leuten und Untertanen cet. Dieſemnach wollen J. F. Gn. alle und
jede prioritæt Urtel, ſo nach dieſem dato publiciret worden, darin
die gebuͤhrende betagte Landuͤbliche Zinſen entweder⸗ ⸗ ⸗ ⸗
oder nicht vollkommen und nur auf gewiſſe Jahr erkandt ⸗⸗= 2
declarirt und ⸗⸗ erklaͤret haben, daß an welchem Orte der
Urtel jemanden das Capital zuerkandt, an ſelbigen Ort er auch der
darauf rechtmaͤßig betagten Zinſe vollnkoͤmmlich bis zur Zahlung
faͤhig ſein ⸗⸗ ſolle. MM

THESIS III.

lis, qvæ in theſi I. & II. dicta ſunt, in ſententia prioritatis

licet non obſervatis, hæc tamen ita declaranda venit. (C)
(c) Faͤhig ſeyn, und dahin jederzeit ſothane Urtel ⸗⸗ decla-
riret⸗ ⸗ werden ſoll.
Item in fine: Und ſoll forthin zu mehrer Nachricht der facul⸗
taͤten bey allen prioritæt Acten copia dieſer J. F. Gn. Conſtitution
beygeleget werden, welche ſie dann in allen obigen Puncten der Ge⸗
buͤhr nach ſchon beobachten werden, oder da ſie gleich uͤber Verhof⸗
fen dieſelbe nicht attendiret haͤtten, ſollen dennoch die eingeholte Ur⸗

tel hiernach ⸗ ⸗ declariret werden.

THESIS iv.

Fieri debet hæc declaratio a judice, ex officio, etiam par-
tibus non petentibus. (d)

(d) Jederzeit ſotane Urtel von J. F. Gn. verordneten Cantzler
Directore und Raͤthen declariret, und alſo aller Anlaß, dadurch

die Parteien in Weitlaͤuftigkeit und Unkoſten koͤnnten gefuͤhret wer⸗

den, verhuͤtet und abgewendet werden ſolle, .
. .- A 2 item

IV ) o( B

Item in fine: Oder da ſie gleich uͤber Verhoffen dieſelbe nicht
attendiret haͤtten, ſollen dennoch die eingeholte Urtel hiernach, in
J. F. Gn. Nahmen von dem Cantzler Directore und Raͤthen decla-
riret werden.

THESIS V.

Imo licet judex declarationem omiſerit, ipſo jure tamen
facta cenſenda eſt. (e)

(e) Dieſemnach wollen J. F. Gn. alle und jede prioritaͤt⸗Urtel⸗/

ſo nach dieſem dato publiciret werden darin die ⸗ Zinſen
entweder allen Capitalen nachgeſetzet oder nicht vollkommen und nur
auf gewiſſe Jahr erkandt hiemit und in Krafft dieſes gemeinen
Beſcheides ⸗⸗ geclariret und demnach alſo und dergeſtalt

hiemit erklaͤret haben, daß an welchem Ort der Urtel jemanden das

Capital zuerkandt „an ſelbigem Ort er auch der darauf rechtmaͤßig
betagten Zinſe vollkoͤmmlich bis zur Zahlung faͤhig ſyn ⸗ ⸗ und
dahin jederzeit ſotane Urtel von J. F. Gn. verordneten Cantzler⸗
Dire ctore und Raͤthen declariret ⸗=⸗= ⸗ werden ſolle.
Item in fine: oder da ſie gleich uͤber Verhoffen dieſelbe nicht
attendiret haͤtten, ſollen dennoch die eingeholte Urtel hiernach
Kraft dieſes ⸗⸗geclariret werden.
Coroll. r. Ad corrigendam ſententiam Pprioritatis, qvatenus in
theſi I & 2. propoſita neglexit, nullo remedio opus eſt.

2. Et in hoc paſſu fententia talis nunqvam tranſit in rem judi-
catam.

THESIS VI.
Intra duodecim hebdomades, a die publicatæ ſententiæ

Prioritatis eomputandas, bona debitoris communis ta-
Tari debent. (f)

Als

—

I

‚=

P ) 0°( V
(f) Als iſt J. F. Gn. ernſtes Befehl, daß ⸗2⸗ innerhalb

12 Monathen a die publicatæ ſententiæ prioritatis die taxation
der cedirten Guͤter unnachlaͤßig befoͤrdern. H

THESIS VII.

Intra easdem duodecim hebdomades bona qvoqve ven-
denda funt. (g)
(g.) Innerhalb 12 Wochen a die publicatæ ſententiæ prio-
ritatis die taxation der cedirten Guͤter unnachlaͤßig befoͤrdern, die⸗
ſelbe verkaufen ꝛc.
Item.: Mit dem Anhange, daferne ſie =⸗ daſſelbe alles in
geſetzter Friſt nicht thun noch befoͤrdern werden, daß nach Ablauf
ſolches geſetzten termini ꝛc. ê=

THESIS VIII.
Aut ſi intra hunc terminum emtor inveniri non poteſt,
in ſolutum accipienda. (h)
(h) Oder da ſie ſobalden keine Kaͤufer bekommen koͤnnen,
alsdann⸗⸗ dieſelben Guͤter⸗⸗ in ſolutum annehmen⸗

THESIS IX.
Et qvidem ſecundum factam taxam. ()
(i) Dieſelben Guͤter nach den gemachten Taxt in ſolutum
annehmen. Deſunt qvidem verba: dieſelbe Guͤter nach den ge⸗
machten Taxt, in illa editione conſtitutionis. qvæ una cum or-
dinatione judicii aulici provincialis publiei juris facta eſt, qvod
vero ſola negligentia typothetæ omiſſa ſint, non modo ſenſus
plane interruptus, ſed verba etiam- alsdann diejenigen, welche
nach der prioritaͤt Urtel und gemachte taxt; ſiqvidem qvæ fere
idem jam involvunt, clare ſatis probant. Extant conſtitutionis
verba hoc paſſu integra apud TORNOV. Tr. de Feud, Mecklenb.
b. 677, & hæc ſunt: Oder da ſie ſobald keine Kaͤufer bekommen
A 3 koͤnnen/

V .) o (
koͤnnen, alsdann diejenigen, welche nach der prioritaͤt Urtel und
gemachten taxt ihre Bezahlung bekommen koͤnnen, dieſelbe Guͤter
nach dem gemachten taxt, ſo lange bis ſie an einen Kaͤuffer, darum
ſie ſich denn hoͤchſtes Fleiſſes zu bemuͤhen ſchuldig ſeyn ſollen, gera⸗
then koͤnnen, in ſolutum annehmen. Confirmat qvoqve theſin
exemplar conſtitutionis. qvod B. Du. ARPIUS, Cancellariæ Sue-
*rinenſis qvondam Confiliarius, typis exprimendum curavit ,in
der Sammlung einiger Mecklenburgiſchen Landes⸗Geſetze und Ver⸗
faſſungen von Juſtitz: Sachen. Qvæ editio, Ppræterqvam qvod
verba: gerathen koͤnnen omiſſa ſint, reliqvis, qvæ hucusqve qvi-
dem ob oculos venerunt, eſt correctior.

TIIRSITS X.

Ad hanc acceptionem in ſolutum perveniunt omnes cre-
Qitores. qvi, ſecundum ſententiam prioritatis & factam
taxam, ſolutionem accipere poſſunt. (K
(k) Alsdann diejenigen welche nach der prioritaͤt Urtel und

gemachten taxt ihre Bezahlung bekommen koͤnnen, dieſelbe Guͤter
„ ⸗ in ſolutum annehmen.

TFIESIS XlI.

Cura, qvo ea, qvæ in theſi VI. usqve X. incluſive ſtabilita
ſunt, juſto tempore peragantur, incumbit omnibus
creditoribus; præcipue vero iis, qvi in ſententia prio-
ritatis primi ſunt & ſolutionem accipere poſſunt. (1)
(1) Als iſt J. F. Gn. ernſtes Befehl, daß die ſaͤmmtliche cre⸗

ditores, fuͤrnemlich aber diejenigen, ſo in der Ordnung voranſte⸗

hen und das ihrige bekommen koͤnnen.
Iltem: Mit dem Anhange, daferne ſie, und ſonderlich die
priores, daſſelbe glles in geſetzter Friſt nicht thun noch befordern

werden.

re⸗

nd
ter

ibus
rio⸗

ecke⸗
huſte⸗

Ne
tdern⸗

Reſtitui tamen iis debent imp

) o H VII
THESIS XII. UMU
CWogdi id facere negligant, elapſis duodecim hebdoma-
dibus uſuras amplius accipere non debent. (m)
(m) Mit dem Anhange, daferne ſie ⸗⸗ daſſelbe alles in ge⸗

ſetzter Friſt nicht thun noch befoͤrdern werden y daß, nach Ablauf ſol⸗

ches geſetzten termini, niemanden einige Zinſen mehr zugerechnet noch
gut gethan werden ſollen. r

THESIS XIII.

Acceptio in ſolutum qvo Procedat, creditores, qvi, ſecun-
dum ſententiam prioritatis & factam taxam, aliqvid
accipere non poſſunt, eas OPortet pertinentias, qvarum
ſolam poſſeſſionem antea & nondum moto concurſu,
per ſimplicem immiſſionem vel alio modo acqviſive-

runt, anterioribus, qvibus prædium in ſolutum addi-
ctum eſt, cedere & evacuare. (n
A(In) Als iſt J. F Gn ernſtes Befehl, daß⸗⸗
creditores aber, ſo vermoͤge der prioritaͤt Urtel und gemachten
taxt nichts bekommen koͤnnen, diejenigen Stuͤcke des Guts, deren
bloſſen Beſitz ſie ſchon hiebevor und ante coneurſum, per ſimpli-
cem immiilionem, oder ſonſten, erlanget den prioribus, welchen
das Gut in ſolutum zugeſchlagen⸗⸗⸗ abtreten und einraͤumen

22 ſollen.
THESIS XIV.

Hoc ipſis absqve tergiverſatione ſub pœna emiſſionis fa-
cCielldum incumbit. (o è

(0) Unweigerlich ſub pœn
men⸗⸗ ſollen.

⸗ diejenige

a emiſſionis abtreten und einraͤu⸗
2 THESIS XV.
enſæ neceſſariæ & utiles. 6 )

ng nothwendiger meliorationen
⸗ ſollen THE-

(P) Gegen Wiederempfahn
22 ablreten und einraͤumen⸗

VII ) 0O S
THESIS XVI.

Qvæ moderationi judicii ſubjectæ ſunt. (9)
(q) Meliorationen, ſo zu J. F. Gn. Cantzeley⸗Gerichte mo⸗
deration⸗ = - ausgeſtellet ſeyn ſollen,

THESIS XVII.

Ab hac moderatione appellatio non eſt admittenda. (r)

(r) Ohne einiger in hoe puncto moderationis, verſtatten⸗

der appellation, ausgeſtellet ſeyn ſollen.

THESIS XIIX.

Acceptio in ſolutum debet eſſe ultimus proceſſus liqvida-
tionis actus. (⁸)
(S) Hoc contextus & clara verba: Und alſo dem liqvida-
tions proceſs ſeine Endſchaft geben ſollen; docent.
THESIS XIX.
Fieri autem poteſt, vel conjunctim vel ſeparatim. (t)
(t) In ſolutum annehmen, und entweder durch einen gemei⸗
nen curatorem oder wie ſie ſich ſonſten damit koͤnnen vertragen,
verwalten laſſen ⸗⸗⸗ oder da der eine oder ander im Gemenge zu
ſitzen Bedencken haben wuͤrde⸗⸗ ſoll ein jeglicher⸗⸗⸗ Wahl

haben vor ſeine Forderung ⸗ ein Stuͤck vom Gut abſonderlich

anzunehmen. .
NNHESIS XX.
Acceptione in ſolutum conjunctim facta, ab iis, qvi ſe-
cundum ſententiam prioritatis & factam taxamn ſolu-
tionem accipere poſſunt, reditus inter ſe dividere de-
bent ipſisqve frui, pro rata crediti. (u)
(u) Alsdann diejenigen, welche nach der prioritaͤt Urtel und
gemachten taxt ihre Bezahlung bekommen koͤnnen, dieſelbe Guͤter
in

—

ide⸗

wd⸗
Ngen,
gein
Vahl

dſtch.

B ) 0( IX

in ſolutum annehmen 22 Und die intraden pro rata ihrer Forde⸗
rung unter ſich theilen⸗⸗ ſollen.

THESIS XXI.

o vero ſeparatim fiat, reqviritur, ut prædium absqve

inſigni minoratione pretii dividi, poſſit. (v)
(v) Oder da ⸗⸗ im Gemenge zu ſitzen Bedencken haben

wuͤrden, und das Gut ohne ſonderbahre depreciirung ſich theilen

lieſſe.
THESIS XXII.

Tune tamen, vel uno alterove creditore ad diviſionem
Provocante, illa fieri debet. (w)

(w) Oder da der einer oder ander im Gemenge zu ſitzen Be⸗
dencken haben wuͤrde.

THESIS XXII..

Et qvilibet, ſecundum ordinem ſententiæ prioritatis, eli-
gere poteſt. (X)

habe (xX) Soll ein jeglicher nach Veranlaſſung der prioritaͤt Wahl
aben.
IHESIS XXIV.

Pertinens vero, qvod pro ſuo credito eligit, accipere ne-
ceſſum habet, ſecundum taxam. ( y)
(y) Wahl haben vor ſeine Forderung ſecundum taxam ein

Stuͤck vom Gute abſonderlich anzunehmen.

Coroll. Acceptio in ſolutum ſeparata reqvirit taxam ſeparatam.

THESIS XXV.

Facta acceptione in ſolutum ſeparata, poſterior habet fa-
cultatem offerendi, priori, in parata pecunia, ſummam

ℳ ) 0 ( S

illam, pro qva partem prædii in ſolutum accepit, una
cum meliorationibus, ad illum effectum, ut vel Par-
tem ſuam offerenti cedat, vel pari modo hujus partem
emat. (2)
(2) Jedoch mit dem Bedinge, dafern die nachſtehende⸗⸗⸗
ihm ſeine Zinſen und beweisliche beſtaͤndige meliorationes baar er⸗
legen, und wegen Capital zeitwaͤhrenden indulti moratorii gnug⸗
ſame Verſicherung thun, nach aufgehobenen indulto moratorio
(*) aber auch das Capital baar bezahlen wuͤrden, er alsdenn ſein

Anteil dem andern wieder anwachſen laſſen oder auch auf gleiche

Maaß, der nachgeſetzten creditoren, ſo gegen ihn des juris offerendi
ſich gebrauchen wollen, Anteil an ſich und ſein Anteil erhandeln ſoll.
(*) Memorati hoc loco indulti moratorii tenor non eſt diſtincte
nobis cognitas. Tantum in probatis & numerato habemus,
qvod àa) fuerit a Sereniſſimis Ducibus Meckl. impertitum, b) an-
te annum 1639. jam repetitum & c) anno 1646, imo d) anno
1661. nondum abſolutum. Qvicqvid vero ſit, indultum illud
moratorium cum hogdie ceſſet, ſublato autem indulto præter uſu-
ras & meliorationes etiam ſors in numerata pecunia exſolvenda ſit,
ſeqvitur hodie creditorem poſteriorem, vi facultate illa uti vult,
ſortem, & uſuras priori debitas (i. e. ſummam illam pro qva
partem prædii in ſolutum accepit) una cum meliorationibus of-

ferre debere.
THESIS XXVI.,.

Hæc facultas dicitur jus offerendi, (aa)

(aa) Der nachgeſetzten creditoren, ſo gegen ihn des juris

offerendi ſich gebrauchen wollen, Anteil ꝛc.

THESIS XXVI.

Huic juri non præſcribitur. (bb)

(bb) Dafern die nachſtehende uͤber kurtz oder lang ihm ſeine

Zinſen c. .
THESIS

.

N

rit

ne

) 0( XI
THESIS XXIIX.

Acceptio in ſolutum ſtatuto tempore procedere debet, li-

cet contra ſententiam prioritatis appellatio interpoſita
ſit. (cc)

(cc) Contextum cum verbis: Damit aber auch diejenigen
c. usqve ad verba: oder der emiſſion gewaͤrtig zu ſeyn ernſtlich

anbefohlen und effe ctuiret werden, conſideranti, hoc non poteſt
non patere.

THESIS XXIX.
Reformata tamen ſententia, Pprioritatis, victum victori,
una cum fructibus, a die publicatæ ſententiæ perceptis,

exſolvere, aut portionem ſuam in ſolutum acceptam
cedere oportet. (dd)

(dd) Damit aber auch diejenigen, ſo in Hofnung ein beſſeres
Recht zu erlangen von der prioritaͤt Urtel zu appelliren gedrungen
werden, hiebey in Acht genommen werden moͤgen, ſo ſoll auf des
appellanten⸗z2⸗ anhalten, und darbey uͤbergebene reformatori-
Urtel, daferne ſelbige in rem judicatam ergangen und wieder ſie
keine andere Rechtsmittel vorgenommen worden, demjenigen, wel⸗
chen er wird fuͤrgeſetzet werden⸗⸗ cum fructibus a die publica-
tæ ſententiæ perceptis ihn zu bezahlen, oder auch ihr Anteil an
den Guͤtern ⸗ abzutreten⸗⸗ anbefohlen und effectuiret werden.
Coroll. Victus habet electionem, una cum fructibus

catæ ſententiæ, num victeri exſolvere, an portio
dere velit.

a die publi=
nem ſuam ce-

THESIS XXX.

Ut vero alterutrum faciat, ad preces victoris, productio-

ne ſententiæ reformatoriæ, qvæ tranſiit in rem judica-
tam, ſuffultas, ipſi ſtatim, ſub pœna emiſſionis, injun-
gendum eſt. (ee)
(Ee) So ſoll auf des appellanten erſtes Anhalten und dabey
8 2 uͤber⸗

XII N ) .°(

uͤbergebene reformatori Urtel, dafern ſelbige in rem judicatam er⸗
gangen, und wieder ſie keine andre Rechtsmittel vorgenommen wor⸗

den, demjenigen, welchen er wird fuͤrgeſetzet werden ⸗=⸗ unweiger⸗

lich cum fruétibus a die publicatæ ſententiæ perceptis ihn zu be⸗
zahlen, oder auch ihr Anteil an den Guͤtern ⸗⸗ würcklich abzutre⸗
ten, oder der emiſlion gewaͤrtig zu ſeyn ernſtlich anbefohlen = ⸗

werden.
THESIS XXXI.
Et qvidem cum termino ſex ſeptimanarum. (ff)

(ff) Innerhalb 6 Wochen unweigerlich cum fructibus a die
publicatæ ſententiæ perceptis ihn zu bezahlen ee.

THESIS XXXII.

Portionem ſuam, in bonis in ſolutum acceptis, cedere vo-
lenti, victor meliorationes æqvo pretio ſolvere debet.

(gg)
(gg) Gegen billige Erſtattung befindlicher melioration wirck⸗

lich abtreten.
THESIS XKXIII. .

Beneficium ſeparationis, non attenta præſcriptione, obſer-
vandum eſt. (hh)

(hh) Als Ihro F. Gn weiters befunden, daß⸗⸗ facultaͤten
oder referendarii derſelben, die ſeparationem creditorum & bo-
norum paternorum und creditorum & bonorum cedentis auf
das qvinqvennium reſtringiren. Solches aber alles der Landes⸗
uͤblicher von unendlichen Jahren her gehaltener obſervantz durch⸗
aus zuwieder laͤuft. Demnach wollen J. F. Gn. daß fort mehr
ſolche ſeparationes bonorum ohngeachtet einiger præſcription in
Acht genommen, und alle Großvaͤterliche creditores, ſie ſeyn chiro-
grapharii oder hypothecarii, den vaͤterlichen conſeqventer alle vaͤ⸗
terliche creditores des cedentis creditoribus ſowol an Capital als
inſen ſollen vorgezogen werden.
Zinſen ſe gezogen wer SECTI

er⸗
ſten

alf
dei⸗
ch⸗
aahr
1
iro:
vo⸗

als

0°( AlII
S E C T 1 O II.
EXHIBENS

CONCLUSIONES, Ex PRIORI, JUXTA PRINCIPILA JURIS
COMMUNIS ET PROVINCIALIS.

THESIS I.

Lex qvælibet ſeripta, ex ſententia & ratione ſua, non mi-
nus amplianda, qvam reſtringenda, venit. (a)
(a) Z. 19. §. 1. H. ad ScCtum Trebell. Z. 19. f. ad exhiben-
dum. Z. 13. F. de LlL. imo qvod perinde ſit, num aliqvid e ra-
tione & ſententia, vel ipſis verbis legis pateat, nemo fortaſſe in
dubium vocabit, qvi conſiderat, cum jam allegatis, claram le-

gem 6. §. 1. D. de Verb. ſienif. Et in hoc conſiftit logicæ inter-

pretationis officium, in ſure, ut, ex ratione legis adæqvata & fun-
damentali, formet principia ſolida, ex his vero nectat concluſi-
ones, & ita pleniorem legis ſenſum eruat, licet verba eum ex-

primere non videantur. B. BOEHMER Jde Interpr. grammat. iuſu
in jure Rom. S. 3.

Coroll. I. Ceſſante ratione legis ceſſat lex ipſa.
2. Uhi adeſt ratio legis, ibi etiam valet legis diſpoſitio.

THESIS II.

Contra leges noſtras provinciales ſcriptas conſuetudo nil

qvicqvam valeat. (b)
(b) Sat clare diſponit L. 2. C. QOva ſit longa conſuetudo:

Conſuetudinis uſusqve longævi non vilis auctorita, eſt, verum non urqve

adeo ſui valitura momento, ut aut rationem vincat aut le em. u0⸗
*

cum convenit L. 33. F. de LL. Diuturna conſuetudo pro Jure & lege.
in hir, 1Uaα on eX ſeripto deſcendunt, lſervari ſolet; O L 32. pr. f.
de EL. verbis: De qvibur saußi ſeriptis legibus non utimur, id cuſto-

diri oportet, qvod moribus O conſuetudine indutctum eſt. Interim ta-
B 3 men

XIV )°(

men F. 1. Z. 32. F. de LL. qvi his obſtans plerumqve habetur,
vexavit admodum juris interpretes & a vera ratione, ſubordi-
nandi conſuetudinem legibus ſcriptis, detorfit. Qvodſi vero
hanc legem recte conſideramus, nihil eſt, in qvo obſtans videri,
vel theſin dubiam reddere poſſit. Primo enim negari non pot-
eſt, ceſſante ratione legis ceſſare legem ipſam (per theſin 1. Sect.
II.) ratio vero S. I. E. 32. F. de LL. in eo conſiſtit, qvod leges
nulla alia ex cauſa, nos teneant, qvam qvia judicio populi re-

ceptæ ſunt, nec intereſſe, num ſuffragio populus voluntatem

ſuam declaret, an rebus ipſis & factis. Qvæ cum in legibus no-
ſtris ſeriptis provincialibus, aperte ceſſent, neceſſario qvoqve
ceſſare debet, conſuetudinis, contra leges provinciales ſeriptas,
auctoritas. Deinde Z. 2. C. Qvæ ſit longa conſuetudo, in qva theſin
fundo, extat in Codice. Hic eſt repetitæ prælectionis, poſt
Pandectarum promulgationem editus, & ſicuti jura non minus,
L. 4. F. Conſtit. Princip. qvam recta ratio dictitant, legem poſteri-
orem derogare priori, ergo etiam Codicem derogare Digeſtis,
ita non video, qvid dubii, circa theſin, movere poſſet, L. 32. §.
1I. D. de LL. ſi vel maxime Legi 2. C. OQvæ ſit longa conſuetudo, con-
traria haberet. Accedit vero, qvod re vera ſibi non obſtent. No-
vimus enim, legis vocem duplicem habere ſignificatum; latio-
rem, in qva SCta, Conſtitutiones Principum & reliqvas ſpecies
juris omnes, ſub ſe comprehendit, uti accipitur in Zege 1. H. de
Conſt. Princ. Lege 9. f. de LL.; & ſtrictiorem, in qvo, pro eo,
qvod populus romanus, ſuperiore magiſtratu rogante, conſtitu-
erat, accipitur, HEINECGC Autiq. Rom. ſec. ord. inſt. Lib. I. Tit.
1I. §. I. additis deinde Plebiſeitis, qvippe qvæ duæ ſpecies, poſt
diverſas populi ſeceſſiones latasqve deinde leges, Horatiam, Pu-
bliliam atqve Hortenſiam, legum communi nomine veniebant.
HEINECCG., alleg. loco S. XV. In poſteriori, non priori, ſignifica-
tione, accipienda eſt vox legis, in S. I. L. 32. F. de LL. & ſic
nullam inter hunc & Legem 2. C. Ovaæ ſit longa conſuetudo, video
Pugnam: Sed hæc & lex 33. item 32, pr. f-. de LL. accipiatur, ſe-
ꝗqventibus rationibus evinco: Primo, hæc ipſa lex in ramio
er⸗

in

Aad
n
concd
4 17 2

,5.
on⸗
No⸗
tio⸗
cies
ed,
iiu⸗
Tit.
pott
Pl⸗
ant,
ca⸗
ſe
ideo
, ſe⸗
emio
er

% ).D Hn XvV

diſerte ait: De Wibus cauſir ſeriptie legibus non utimur, idq cuſtodiri
oportet, qvod moribus O conſuetudine indubtum , &£ ſic cum lege
33. ibidem & L. 2. C. Ovee ſit longa conſuetudo, egregie convenit
theſinqve noſtram confirmat non modo, verum etiam ſibi ipſi
contraria haberet, niſi, in proœmio, Ctum de legibus, in ſenſu
lato loqventem, & ſic regulam generalem formantem, in §. k.
autem, de legibus, in ſenſu ſpecialiori & circa eas exceptionem
edocentem, accipiamus. Deinde lex, uti inſcriptio docet, de-
ſumta eſt e Salvii Juliani libris Digeſtorum. Vixit Ctus. edi-
Sti perpetui compilatione non minus qvam jurisprudentiæ lau-
de, clarus, tempore Hadriani Imperatoris, HEINECCG. Antiq. Rom.

Jec. ord. inſt. Proœmio S. XI. BRDNQUELL. H/. Jur. Nom- p.

1. C. XI. §. II. V. Javoleni fuit diſelpulus, L. 5. F. de Manu-
miſſ. vinditcta, e Sabinianorum ſchola, BRUNQUELL. Hiſt. jur,
„ aulæ erat deditiſſima,
cum Labeone, præceptore
ſuo, priſtinæ libertatis ſtrenuos defenſores Procreabat, BRUN-
QWELL. c. C. X. §. XXXYI. Imperatores vero, ab omni illo tem⸗
pore, qvo gubernaculum Romæ adepti erant, id Præcipue age-
bant, ut legislatoriam poteſtatem, tanqvam eſſentiale, illius Ta-
ſtigii ſummi principis, qvod ambiebant, manibus populi pede-
tentim extorqverent. Inde illa de jure reſpondendi facultas,
qvam Auguſtus JCtis tribuebat, tantam, ut judices ab eorum re-
ſponfis recedere non valerent. HEINECC. Antig. Rom. Jec. ord.
inſt. Lib. I. tit. W. G. XXXIX. ibiqve in nota. BRUN (WELL.cit.
loco S. XXEVI. Ob eandem qvoqve rationem Tiberius, callidiſ-
ſimus princeps, Comitia ex campo in curiam transtulit, utqve
leges, non ſuffragio Populi, ſed Senatus ferrentur, voluit, Laud.
Aucz. Cap. X. S. X. Hadrianus vero Imperator, adeo id ſibi
ſumſit, ut leges, inconſulto populo non minus atqve ſenatu,
conderet, qvæ Conſtitutiones audiebant, id. is. Cap. XII. g. Ik.
& UII. In his itaqve non modo ceſſat ratio aſſerti Juliani, in
H. 1, L. 32. Oc, de ElI. ſed etiam JCto ſententiam ſcholæ ſuæ ge⸗

nio

1

XVI „) °

nio plane contrariam affingere neceſſum habemus, niſi ipſum,
in §. I. de legibus, in ſenſu ſtriéctiori loqventem. & ſic in procœ-
mio regulam, hic vero exceptionem formantem, accipimus.

THESIS III.

Contra leges ſcriptas uſus fori merito nullius eſt mo-
menti. (C)
(Cc) L. 13. C. de Sentent O interloc. omn. judic. L. 1I4., f. de Lz.

THESIS IV.
Ubi vero lex ſcripta provincialis deficit, ibi conſuetudo
facit jus. (d)
(d) E. 32. pr. & L. 33. F. de EL. claræ ſunt; nec puto
ICtum patrium fugere poſſie, harum diſpoſitionem, cur apud
nos ad leges ſeriptas provinciales reſtringam. Jus commune
enim ibi demum locum habet, ubi ordinationes provinciales &
præprimis ordinatio judicii aulici provincialis nihil diſponunt.
L. u. H. Ger. Ordn. P. TI. tit. XVI. §. 2. Hæc vero judicibus
expreſſe præſcribit, ut judicent ſecundum conſuetudines ratio-
nabiles, qvæ ipfis prolatæ erunt p. tit. .. S. 5,; Ergo conſuetu-
dines apud nos juri communi præferendas eſſe patet.

THESIS V.

Non tamen uſus fori. (e)
(e) Nos ultra leges nil qvicqvam valere, firmiter mihi
perſuaſum eſt (Ware, cum neqve legibus provincialibus neqve
Jure communi uſui fori id datum reperiam, ut, deficiente lege
ſeripta, jus facere poſſit, de confuetudine vero ſupra allegatæ
leges id aperte dicant, huic tribuo, illi vero abnego iſtam po-
teſtatem. Et certe, cum rationabilitas ſit neceſſarium reqviſi-
tum conſuetudinis, adeo ut, ea deficiente. omnem vim amit-
tat L. 39. ff. de L. uſus fori autem tyrannidem exercere ſtu-
deat, non puto, diſplicere poſſe ſententiam meam viro bono &
vere

— ——

— —

lo⸗

11.

udo

puto
vud
une
S
nunt.
jcibus
tatio⸗
luetu⸗

) 0( XyVII

vere ICto; præprimis cum id tantum mihi velim, uſum fori,
deficiente lege ſeripta, proprio ſuo nomine jus facere non poſſe.

Deficit enim lex, qvæ hoc ipſi tribuit, nec judicibus faculta-

tem, leges novas condendi, uspiam a principibus conceſſam inve-
nio. Oportet ergo uſum fori, in caſibus, ubi lex ſcripta defieit, vel
conſuetudine, vel reétæ rationis, ſive juris naturæ regulis inniti.
Tunc qvidem, in omni obveniente caſu, ſemper ſententia erit

conformis, illi, qvæ antea lata eſt, ſuper eadem qvæſtione:

Non vero qvaſi id neceſſitate uſus fori obtingeret, ſed qvia
conſuetudo vel recta ratio ita dictitat, hoc evenire debere con-
tendo. Qvodſi ergo qvis oſtendere valeret, id qvod in caſu,
lege ſcripta nuspiam definito „hucusqve in foro obtinuit, ra-
tionis & inde ſimul conſuetudinis fundamento deſtitui, uſus
fori obſtare non poteſt, qvominus ſententia prioribus contraria
feratur. Non enim, ſi qvid non bene dirimatur, hoc in alio-
rum judicum vitium extendi oportet, cum non exemplis ſed
legibus judicandum ſit, Z. 13. C. de Sent. interloc, omn. judic.

THESIS VI.
Ambiguæ legis conſuetudo & fori uſus optimi ſunt inter-
Pretes, in tantum, ut in ambiguitatibus, qvæ ex legi-
bus oriuntur, conſuetudo & Tori uſus vim legis ha-
beant. (f)

(5†) L. 38. 37. G 23. F. de LL. Ad uſum fori autem res
perpetuo ſimiliter judicatas reqviri ipſa verba allegatæ legis 38.

THESIS VII.
Caſus, verbis legis non expreſſus, per ipſius rationem &
finem tamen ſubilla comprehenſus & determinationem
accipiens, ambiguus non eſt, nec conſuetudini aut fori
uſui locum facit. (g)
Ig) Ut ſcilicet ad conſiietudinis vel uſus fori interpretatio-
nem

1

indicant.

XVIII B ) 0 (

nem recurrendum fſit, per clara verba legis 38. F. de LL. am-
biguitatem, ex lege oriundam, i e. ſenſum ita dubium ſup-
pono, qvi adeo in am bas Partes agit, ut, neqve logica neqve
grammatica interpretatione, ad certam deciſionem pervenire va-
leamus. Cum enim lex qvælibet ſcripta, ex ratione ſua, non
minus extendenda qvam reſtringenda veniat, (vid. theſis I. Sect.
II.) & ad perſcrutandum vim verborum & rationem legum le-
ges ipſæ obligent ICtos & judices ,L. I7. F. de l. ſeqvitur,
qvod, qvamdiu, per interpretationem logicam vel grammaticam,
ad deciſionem qvæſtionis cujusdam perveniri poteſt, peccet ju-
dex, aliter judicans & populus aliter vivens, qvam verba vel ratio
legis ferunt; Et ſic conſuetudinis aut uſus fori nullum tunc da-
tur initium, qvod non contra leges ſit & itaqve non producen-
dum ad conſeqventias, L. I4. f. de LL. ſed potius, ſi vel ma-
xime cauſæ antea ita judicatæ extant, oportet tamen judicem
deinde cauſam melius dirimere, cum non exemplis ſed legibus
judicandum ſit, LE. 13. C. de ſentent. O interloc. omn. judic adde
Theſin V. Sect. II. Qui vero uſui fori majorem vim tribuunt,
tyrannum illum & devaſtatorem juris conſtituunt, cum e con-
trario nos legi, conſuetudini & obſervantiæ fori ſuum cuiqve
ita tribuamus, ut non modo omnis pugna, qvæ, ſecundum diſ-
ſentientium hypotheſes, inter illas ſemper manet, plane cefſet,
ſed qvoqve unaqvæqve conferat ad reddendum Jus certum,
qvod eſt ſumma reipublicæ felicitas.

THESIS VIII.

Ratio & finis, conſtitutionis noſtræ, conſiſtit in eo, ut
proceſſus concurſus creditorum abbrevientur & ii, qvi-
bus ſolvendis tempore publicatæ ſententiæ prioritatis
bona fufficiunt, ſolutionem accipiant, nec poſteriores,

7

excreſcentibus uſuris priorum, pedetentim plane exclu-

dantur. (l)
(h) Hoc puto ſatis evidenter apparere, ex rubrica: Fuͤrſtl,
Conſti⸗

— —, —

12
un
ſe
N
n
w
den
vei

ſol

liſee
ott

0°( XIX

Conſtitution, wie mit dem Concurs Proceß zu verfahren, oder

was desfals, wie auch bei der ſeparatione bonorum paternorum &

cedentis in Acht zu nehmen; & verbis: J. F. G. Lehnleuten und Un⸗
terthanen ⸗⸗ viele Beſchwerde, Unkoſten und weitlaͤuftige Proceſſe

„

cauſiret und verurſachet werden, item: und alſo aller Anlaß, da⸗

durch die Parten in Weitlaͤuftigkeit und Unkoſten koͤnnten gefuͤhret

werden, verhuͤtet und abgewendet werden ſolle; præcipue vero e
verbis: Alldieweil ſich aber hiebey befindet, daß etliche ereditores,
ſonderlich diejenigen, ſo in der prioritat Urtel die foͤrderſten ſein, ſich
dieſes Vorzugs mißbrauchen jindem ſie, nach eroͤfneter prioritat
Urtel, das Werck und Sache daher gantz liegen und ſtecken und daſ⸗
ſelbe zu voller Endſchaft zu befordern ſich wenig angelegen ſein laſſen,
daß ſie vermeinen und in den Gedancken ſtehen, ſie ſein ihres Capi⸗
tals und lauffenden Zinſen durch oberwehnte J. F. G Verordnung
und declaration qnugſam verſichert. Und aber durch ſolche der er⸗
ſten creditoren Hin⸗ und Nachlaͤßigkeit den nachgeſetzten credito⸗
ren, ſo vermoͤge der Urtel und der cedirten Guͤter valor tempore
Publicatæ ſententiæ ihre zuerkandte Poͤſte bekommen koͤnnen, ver⸗
mittelſt Aufwachſes der Zinſen, allgemach ihre Poͤſte dermaſſen
wuͤrden verringert werden, daß ſie endlich gar leer ausgehen wuͤr⸗
den, ſolches aber der chriſtlichen Billigkeit zuwieder. Nec non e

. rd Und alſo dem liqvidations-proceſs ſeine Endſchaft geben

THESIS IX.
Cave, qvod in theſi I. jeck. I. dictum eſt, accipias de iis

uſuris, qveæ forte ante motum concurſum, creditoris

in exigendo negligentia, alterum tantum jam exceſſe-
runt. (i) =
(i) Monuit idem Du. Conßiliarius D UVE in diſ. inaugurali,
ſub prafidio Mantzeliano babita, de juribus ſingularilur, in Megapoli,
circa proceſſum concurſus creditorum S. 27. cui non ſine ratione ad-
ſentio. Nam nullam in Megapoli huc usqve qvidem offendere
potui legem vel conſuetudinem, qvæ in genere curſum uſura-
C2 rum

XX ) 0°(

rum ultra alterum tantum firmet, & ſic diſpoſitionem Nov. 12 5.
Cap. I. O 2. tollat. Ordinatio Dicaſterii Prov. Aulici vero in o-

mnibus caſibus, in qvibus nihil expreſſe conſtitutum, vel conſue-

tudine introduétum reperitur, jus commune ſervari jubet, P. II.

tit. XVI. S. 2. add. P. I. tit. V. §. 5ů. (Wvod itaqve in concurſu cre-

ditor uſuras, durante proceſſu liqvidationis, ultra alterum tan-
tum recipiat, exinde eſſe puto, qvia ibi nulla in exigendo ne-
gligentia ipſi imputari poteſt. Et hoc videtur reſpicere legis-
lator, qvando ait: Solches aber nicht allein den gemeinen beſchrie⸗
nen Kayſerl. Rechten⸗ ⸗ zuwieder. Nec tamen id abne-
gare vellem, qvod in pari caſu, ubi ſcilicet nulla, in exigendo
negligentia, imputari poteſt, etiam extra concurſum, idem ju-
ris eſſe debeat.

THESIS X.

Lex qvod jubet, intra duodecim hebdomades bona ut

véndantur, (vid. iheſis VII. ſect. I.) non ita accipiendum
eſt, qvaſi creditores teneantur qvemcunqve accipere
emtorem, ſed illum tantum, qvi offert pretium taxam
exæqvans. (k) . ð
(k) Reécta ratio non minus, ac ipſa diſpoſitio ſeqvens, con-
ſtitutionis (vid. thefir VIII ſect. I.) ita limitat verba; innerhalb 12
Wochen⸗ ⸗⸗ dieſelbe verkauffen.

THESIS XI. .
Acceptionis in ſolutum neceſſitas incumbit, non minus
creditoribus paternis, qvam cedentis. (I1)

