(! Primo enim lex, qvæ tamen paternorum creditorum
non fuit immemor (vid. thefſi, XXXIIL. ect. I.) non diſtinguit;

ubi autem lex non diſtinguit, ibi nec noſtrum eſt diſtinguere.

E contrario 2.) neceſſitatem accipiendi in ſolutum imponit o-
mnibus qvidem creditoribus, præcipue tamen ils, qvi in ſenten-
tia prioritatis ſunt anteriores (conf. tbeſie Xl. ſecz. I.) ecqvi autem

ſati

f.
no.
llue⸗
D.II.
lcre⸗
tan⸗
one⸗
legls⸗
“
dde⸗
cdo

n u⸗

.
W
cipere

aNain

1 co⸗

holb 12

Minus

Gorom
inguit
gbere⸗
Onlt :
1 ſnre⸗
jauten

) 0° ( XXI

hi ſunt? nonne creditores paterni, in caſibus, ubi apud nos
uti ſolitum eſt, bona & creditores patris non ſeparantur, a bonis
& creditoribus fili, ſed una manet maſſa, unus concurſus, una
ſententia prioritatis. 3) acceptione in ſolutum finiendus eſtto-
tus proceſſus concurſus creditorum per tbefin XIIX. ſect. J.) num
vero fieri poſſet, aut e re creditorum paternorum foret ffiniri
proceſſum liqvidationis, ipſis ad illum modum ſolvendi „qvi
locum invenit, non admiſſis. 4) ii, qvi in ſolutum acceperunt,
dividunt fructus pro rata (vid. theßi AX. ſect. I.) & ii, qvi id fa-
cere negligunt, amittunt ufuras (per thefin XII. ſect I.: nonne
igitur creditores paterni contra Propria commoda laborarent, ſi,
una cum creditoribus cedentis, qvi ſecundum ordinem ſenten-
tiæ prioritatis & factam taxam ſolutionem accipere poſſunt, in
ſolutum accipere detrectarent. .

10 THESIS XII.
Acceptio in ſolutum hunc habere debet effectum, ut

transferat dominium, in illos creditores, qvi in ſolutum
accipiunt. (m)
(m) Hoc ex ipſa notione acceptionis in ſolutum jam qvi⸗

dem patet: Præterea tamen verba: an ſich erhandeln; qvibus

legislator utitur in allegatis ad theſin XXV. Sect. I. mentem ipſius

ſatis explicant, qvod, acceptioni in ſolutum, intra duodecim
hebdomades, poſt ſententiam prioritatis, faciendæ id tribuat,
ut dominium transferat Idem inferendum eſt ex iis qvæ in
theſi XIlX. Sect. I. dicta ſunt.

THESIS XIII.

Poſt acceptionem in ſolutum uſuræ amplius currere non
bolunt ſed fructuum rata qvam accipit (conf. theſis
X. Sect. I.) qvilibet contentus eſſe debet. (n)
(n) Licet theſis ex antecedente ſeqvatur, placet tamen
addere fundamenta ſpecialia, qvæ in conſtitutione habet. Et
C 32 ſie

XXI ) 0 ( S

ſic exinde apparet, qvia, poſt acceptionem in ſolutum, legisla-
tor, æ qqvitatis ſtudioſiſſimus, nullam amplius habet uſurarum
rationem, ſed tantum fructuum perceptorum in caſu, (vid. the:
ſir XXIX Selt I.) ubi tamen id iniqvum foret, ſi ſpes eſſe poſſet,

in futura diſtributione pretii venditionis, reſiduum uſurarum

qvoqve accipiendi. Accidit enim non raro, ut fructus uſuras
non exæqvent. Non minus autem theſfis patet ex ſententia,
ratione & fine conſtitutionis (vid. theſis VIII. Sect. II.) adde thefin
I. Sect, II. 2 5
THESIS XIV.

Elapſis duodecim hebdomadibus, poſt publicationem ſen-
tentiæ prioritatis, uſuræ amplius currere non poſſunt.
()
Aut enim creditores acceperunt in ſolutum, aut non. Si
non, ufuras ulteriores amittere debent, in pœnam (per theſin
XII. Sect. I.). Sin acceperunt, hoc ipſum facit ceſſare uſuras (per
theſin XIII.)
THESIS XV.
Acceptioni in ſolutum ſeparatæ (de qva in iheſi XIX. Seckt.I.)
recte contradicit creditor, qvi, ſecundum ſententiam
prioritatis & factam taxam, ſolutionem accipere poteſt,
per dismembrationem prædii vero excluderetur. p)
(p) Theſes præcedentes I. & VIII. hujus ſectionis nec

non theſin XXI. Sect. I. recte conſideranti, nullum circa hanc

dubium ſupereſſe poſſe, mihi perſuadeo.
THESIS XVI.

Cvodſi tamen ii, qvi ad diviſionem provocant, ipſi, in

qvantum ſententia prioritatis & taxa generalis ferunt,
exſolvere, qvam in communione permanere mallent,
hog ipſis denegandum non eſſe, puto. (q)

() Ratio

pub!
ſati
Nond
cept

,in
tunt,
Ment,

tio

ceptos reſtituere non poteſt,

)0°( S XXII
(q) Ratio eſt in aprico. Odium ſcilicet communionis G

deficiens intereſſe.
THESIS XVII.

Jus offerendi (de Jvo in theſi XXV. Sedt, J.) num etiam
Aanteriores creditores habeant, contra poſteriores qvæ-
ſtio eſt. Mihi placet negativa. (r)
(r) Ceſſat enim ratio, ob qvam poſterioribus hoc jus tri-
butum videtur; ſiqvidem qvæ conſſtit in electionis commodo,
prioribus conceſſo (conf. theſie XEIII. Sect. 1.)

. THESIS XVIII. O
Voces: beſtaͤndige meliorationes (Iub lit. 2. ad theſin XXV.
Seck. I.) de iis puto accipiendas eſſe meliorationibus,
JV& cuiqve poſſeſſori, aut tamen jus offerendi exer-
centi, utilitatem præbent. (s)
(⁶) Qvod ſeilicet is, qvi jure offerendi utitur, teneatur
olvere meliorationes qvæ ipfſi utilitatem Præbent, Arie negabit 2
at dantur meliorationes qvæ cui Poſſeſſori & jus offerendi exer-

eenti utilitatem præbent, & tamen beſtaͤndige meliorationes, hoc
ſenſu, ut perpetuo durent, non ſunt

D THESIS XKI.
Qvod dicitur victum victori una cum fructibus a die pu-⸗

blicatæ ſententiæ Perceptis, exſolvere debere (vid. theſis
AXIX. ſect. 1. )intelligendum eſſe mihi videtur, de die
publicatæ ſententiæ reformatoriæx. (t)

(t) Aut enim de die publicatæ ſententiæ prioritatis, aut de die

publicatæ ſententiæ reformatoriæ, illud accipiendum eſt. Aſt

ſtatim, poſt diem publieationis ſententiæ prioritatis, poſſeſſionem
nondum nactus eſt victus; Ergo etiam ab iſta die fructus per-

THESIS

XXIV &) o°(
2 THESIS XX.
Verba: cum frudlibus perceptis a die publicatæ ſententiæ; Per-
tinere videntur non modo ad verba; ihn zu bezahlen,
ſed etiam ad ſeqventia: oder auch ihr Anteil an den Guͤ⸗
tern· ⸗ wuͤrcklich abzutreten. (u)
(u) Inæqvalitas enim alias oriretur ſæpe magna, nec ele-
Rio victo (conf. theſ XXI X.iliqve coroll. ſect. l.) absqve læſione vi-
Soris relinqvi potuiſſet.

, THESIS XXI.

Conſtitutio noſtra, præterqvam, qvod beneficium ſepa-
rationis, non attenta præſcriptione, obſervari jubeat,

nihil circa hoc beneficium novi conſtituit. (v)
(v) Affirmando, contrarium qvi ſtatuit, ab illo probatio-
nem ſuæ aſſertionis expecto. 4
THESIS XXII. ð
Factavenditione bonorum, in concurſu creditorum, apuad
nos, ſolutio fit, juxta taxam. (wy .⸗R
(W) Cvoties non niſi cedentis creditores adſunt, theſis in
dubium non vocatur, ſed qvotidiana praxi corroboratur, conf.
reſponſum des Fuͤrſtl. Meckl. Hofgerichts Collegii an den Docto-
rem Buſſe in punéto taxæ & adjudicaterum, qvod extat in Poͤt⸗ 1
ckers, neuer Sammlungen Mecklenburgiſcher Schriften und Urkung
den, ſechſten Stuͤck pag. 94. L
THESIS XXIII. 4
Creditores, paterni non minus ac cedentis, neceſſum ha- ſ
bent, ſubire ſolutionem juxta taxam. (X) OW
(NX) Venduntur bona, vel poſt factam acceptionem in ſo⸗- U
lutum, vel illa nondum facta. Hos caſus bene a ſe inricem c
PE iſtin i

Nr.
len,
G

ele⸗
leyl⸗

ea⸗
beat,

atio⸗

en

eſis in

wnf.
hocto⸗
o⸗
Urkun⸗

oH EE xx

diſtinguere nos oportet, ut omnis evitetur confuſio. In primo
caſu, res minus dubii habet. Nam, cum acceptionis in ſolu⸗
tum neceſſitas incumbat æqve creditoribus paternis ac ceden-
tis; (per theſin antecedentem XI. Acceptio in ſolutum autem
transferat dominium, in illos creditores „qvi in ſolutum acce-
Perunt (per theſin ) & res, ad qvam Pluribus idem jus com-
petit, dicatur communis; in re vero communi lucerum & da-
mnum ſit commune (per notoria) ſeqvitur, ut creditores, paterni

non minus ac cedentis, neceſſum habeant, ſubire ſolu ionem,

juxta taxam. Obmovent qvidem nonnulli, beneficium ſepara-

tionis, ſed hic Perperam admodum. Hoc enim locum tantum
invenit, in concurſu, qvi, facta acceptione in ſolutum, plane
ceſſat & ſublatus eſt. (vid. theſfi XIIX Jectio I.) Urgent deinde

verba conſtitutionis: So lange bis ſie an einen Kaͤuffer, darum
ſie ſich denn hoͤchſtes Fleiſſes zu bemuͤhen ſchuldig ſein ſollen, gera⸗
then koͤnnen; & neſcio, qvid in illis invenire ſibi perſuadeant,
qvod theſi noſtræ obſtet. Aſt dura eſt concluſio, qvæ ex his
infert, qvod, ſuperveniente emtore „ concurſus reviviſeat.

Hanc minime fuiſſe intentionem legislatoris theſis IIX & XXV.
loqvuntur. Ponamus interim, qvæ eſt contraſentientium opinio,
acceptionem noſtram in ſolutum (de qva in theſi VIII & IX. ſect.
I.) eſſe temporarium qvid & interimiſticum nee diutius durare,

dqvam usqve emtor invenitur. Concedant tamen viciſſim ne-

ceſſe eſt, niſi ipſa vocabula acceptionis in ſolutum ſenſu ſuo
privare velint, qvamdiu acceptio hæc in ſolutum durat, tam-

diu qvoqve durare ipſius effectus, & itaqve durante acceptione

in ſolutum prædium eſſe commune. Conſtitutio ipſa hoc cla-
rius dicit, qvam qvod dubitationis aleæ ſubjici poſſit, ubi ait:
Oder da der einer oder ander im Gemenge zu ſitzen Bedencken ha⸗
ben wuͤrde ꝛc. Deinde, ut puto, nemo audebit aſſerere, verba
conſtitutionis: So lange bis ſie an einen Kaͤufer ꝛc; hoc ſibi velle,
ut accipiant illi, qvibus bona in ſolutum addicta ſunt, qvem-
cunqve emtorem. Debent qvidem operam dare, ut emtorem
inveniant; tenentur qvoqve vendere: Sed non cuicunqve em-
tori. Ila diſpoſitio ſuis ſe commendat rationibus, in allodiis
Qvi-

xSI H . S

videm, ob odium communionis, in feudis autem præterea qve-
qve, ob intereſſe domini directi; Hoc abſonum eſſet. vodſi
ergo creditores, qvi In ſolutum acceperunt „Non tenentur ac-
cipere qvemcunqve emtorem, nec priores poſteriores aut paterni
cedentis cogere poſſunt, ut vendant, illi, qvi minus offert taxa:

nonne conſenſu omnium opus eſt, ut fiat venditio infra taxam?

Cum vero omnes in minorem ſummam conſenſerunt, qvo æqvi-
tatis colore deinde paterni creditores poſtulare vellent, ut, qvod
deficit, ſolis creditoribus cedentis decreſcat, non video. Secun-
dum caſum qvod attinet, qvando ſeilicet bona venduntur, ac-
ceptione in ſolutum nondum facta, iterum diſtinétione indiget.
Sive enim duodecim poſt publicationem ſententiæ prioritatis
hebdomades jam elapſæ ſunt, ſive non. Si ſunt elapiæ, ex eo,

qvod legi non obtemperarunt, (vid. theßr VIIl. lett I.) prœrogati-

vam fſibi qværere poſſe creditores paternos, qvis affirmaret? Sin

vero duodecim hebdomades nondum ſunt elapſæ, habet qvi-

dem aliqvam ſpeciem, beneficium ſeparationis, qvod urgent;
Aſt, ſi conſideras, creditores, qvi ſecundum ſententiam prio-
ritatis & factam taxam ſolutionem accipere poſſunt, etiam cur-
rentibus adhuc duodecim hebdomadibus, non teneri accipere
qvemcunqve emtorem, ſed, emtore, qvi pretium taxam exæ-
qvans offerret, non exiſtente, urgere poſſe acceptionem in ſo⸗
lutum (vid theſis X. Sect. II.) & igitur etiam hoc caſu reqviri, vt
omnes conſentiant, in minorem ſummam, qvo venditio infra
taxam procedat, facile corruunt diſſentientium arge menta, e be-
neficio ſeparationis deſumta; lieet id concedam, confſultius eſſe,
creditoribus cedentis, ad evitandum prolixas lites, ut expreſſe
fibi proſpiciant, & conſenſum non præbeant, niſi ſub condi-
tione, ſe nolle fubire ſolos decrementum taxæ, Accedit, qvod
folutio, ſecundum taxam, ſit modus ſolvendi ordinarius, in con-
curin creditorum, in Megapoli (vid. theſis XXII. ſect. I.) bene-
ficium ſeparationis autem modum ſolvendi, in regione rece-
ptum, excludere non poteſt (conf. theſis XXI. Jett. Il.) Imo, non
parvi momenti eſt argumentum, qvod ex datione in ſolutum,

eſt.

qvwæ fit per adjudicationem, etiam extra concurſum, trahi pot.

—
2.

— —— — — % —,—

= — — —–

=☛
— —

W

tujx
lec

e.
l
ac⸗
terni
taxa;
Am!
Eqri.
groc
Een⸗
t,R⸗
Eiget.
ritatis
ex ed⸗
gati. .
Sln
qui-
tgenr
Prlo⸗
m cor⸗
ceigere
mexk⸗
in ſo⸗
0 l
, ebe⸗
ius elle,
eprele
bcond⸗
lt, grdd
in con⸗
)bene⸗
ge kee⸗
: non
ſoltum,
Tahi pot⸗
eK.

) 0( S XxxXVII

eſt. Nec eſt, qvod objiciant creditores paterni Conſuetudo,
qvæ tamen contra legem ſcriptam parvi eſſe deberet, (vid. theſis
II. ſect. II.) in contrarlum allegari non poteſt. Extant enim ex-
empla, qvod creditores paterni decrementum taxæ ultro fubie-

rint, forte plura, qvam caſus, ubi id factum non eſt. Uſum

fori ſi urges, remitto te ad theſes III. O ſeëtionis II.; Nec tamen
hic, cum erum perpetuo ſimiliter judicatarum auctoritatem re-
qvirat, (vid. thefi VI. n. f. Sect. II.) adeſt. Extat enim, ex praxi
noviſſima, exemplum concurſus creditorum mortui poſtarum
magiſtriHahn & filiæ, in qvo ſententia diſtributionis, ab illuſtri Di-
caſterio Cancellariæ Suerinenſis concepta, ſeqvens habens effa-
tum: Demnach ⸗ = nunmehro die noch ferner uͤbrig bleibende
maſſa ſolchergeſtalt hiedurch diſtribuiret und ausgeteilet, daß die
daran zur perception kommende creditores ſothane maſſam alſo un⸗

ter ſich, pro rata, zu theilen haben, daß, nach proportion, der zwi⸗

ſchen der taxa und wahren maſla ſich findenden difference dieſelben
von 100 Rihlr. nicht mehr als 32 Rthlr. 44 Fl. 4 1½% pf. zu erhe⸗
ben haben und 67 Rthlr 3 ßl. 7 72 pf. verliehrn muͤſſen, und
ſolchergeſtalt, jure ſeparationis und zwar Poſt⸗ Secretarii Ah-
rens Witwe und Erben = ⸗ mithin wegen ihrer geſamten Forde⸗
rungen der 456 Rthlr. 20 ßl. 3 pf. nach Uebernehmung des Verluſts
fecundum taxam 150, Rihlr. 14 ßl. 2. = T= pf. Cæterum ſolu-
tio, ſecundum taxam, qvid ſit, pluribus explicare ſuperſedeo,

de eo ad notitiam omnium Ctorum patriorum me remittens.
Nec modum taxandi deſeribendi animus eſt, vel inſtituti ratio

patitur, multo minus ,inqvirendi, utrum taxa illa, qvæ ſub
nomine Mecklenburgiſcher Land⸗Taxt nota eſt, æqva ſit & tem-
poribus noſtris conveniat, an non, opere pretium viſum eſt.
Cum enim hæc, publica lege nunqvam iutroduécta ſit, Jur. Meck-
lenb. O Lubee. illuſtr. Cent. III. jud. XXXIV., reliqvum vero auctori-
tatis, qvod ex conſuetudine vel fori uſu, ſibi arrogare ſtudet,
corruat, ſimulac verum eſt, illam, temporibus noſtris amplius
non convenire & iniqvam eſſe, (conf theſir V. not. i. fin. ſoct. II.)
nihil impedit creditores, qvominus taxationem fieri curent, ſe-
Ccundum verum valorem iniſinſiscum „hodiernum bonorum. Et
2 J hoc

XXVII B ),0%(

hoc ita hodie etiam uſu venire ſolet. Nam receditur in multis

a taxa provinciali, nec facile exemplum produci poterit, ubi
illa ad amuſſim obſervata ſit. Qvodſi vero in omnia alia ire con-
ſtituiſſes, & taxam noſtram provincialem incongruam atqve du-
ram non modo appellares, ſed pro lege etiam pragmatica, a qva

recedendi facultas, ereditoribus reliéta non eſſet, venditares:
ſalva tamen ſemper res manet. Sufficit enim, qvod creditores

teneantur in ſolutum accipere, juxta taxam (vid. theſir VIII. IX.
Sect. J.) & paterni huic diſpoſitioni ſe nulla ratione ſubtrahere
valeant (vid. theſ. XI. Ject. H.). Juxta taxam provincialem hoc
ut fiat, conſtitutio noſtra nusqvam diſponit. Tu vero, qvi ta-
Xam illam legem facis, obſerva, licet dura ſit, aut, abrogetur, &
alia æqvior ſubſtituatur, effice. Creditores paterni certe ex hoç,
qvod taxa provincialis iniqva & tamen lex ſit, novum argumen-
tum trahere nullo modo valent. Nobis autem leges fingere in-
juria videtur contra legislatoriam poteſtatem; Sanctæ e contra
ſunt leges, ſancta conſtitutio de d. 29. Jan. 1746, præprimis
cum ad abbreviandum concurſus creditorum, reipublicæ
pernicioſiſſimos, proceſſus, egregie
2 faciat.

TAN T UM.

CORRIGEN DA.

P. V. I. 2. lege Wochen.
Ead. l. 16. lege kein.
X. 1. 14. lege cognitus.
KIV. I. pen. legatur, poſt allegatas leges, ita: regulam, ille exceptio-=
nem proponit. Qvod vero legis vocabulum nullo alio, qvam in
ſenſu ſuo ſtrictiori, in §. I. I. 32. F. de Ll. accipiatur.
XVI. I. 18. lege P. II.
XX. I. I. lege Nov. 121.
RXXII. I. 14. add. (0)
KXXIII. I. 17, lege cuicunqve-

Nltie
Chi
con⸗
du.
qr
ares:
tores
X.
here
Aoe
vita⸗
Ur, &
rhoe⸗
wen⸗
Wi
Duld
rns
e

eptlo⸗
am

VIR

CONSULTISSIME ATGQVE DOCTISSIME!I

DOMINE DOCTORANUDE

DIGNISSIME!

Wi ir erucliticme! etiam ſine maa epiſtola redire Paſer, ex Acade-
mia, ad ſtationem tuam, gvam, ceu Pratcncur, in altera tibi hac pa⸗
ria, celeberrimus, diu jam ornaſti ο Tvo Jatie jam inclaruiſti. Con-
cedas autem, v1ào. t lineolas qvardam, animi teſter, adjiciam. Pri
mum, gvod omnes volo, hoc eſt, ut teſter, hanc dihertationem vere Ge
zuam, id gvod adeb Verum eſt, qvam qvod ℳ veriſimum. Defende igi-
tur, qva ſeripſi, Si, ι Pro roſtris aca Aemicir, ERine praſfide, G in foro; Ni=

hil in aſſertis eſt, vod non promoveret Reipubl. felicitatem. Alterum,

gvod hir ſeriptis ctiam ineſſe puto, hoc eſt, qvod Te, Ver hos labores, per

collogvia G onverfationem, deprehenderim virum Gα 46 ornamentis
Rudiorum in gener? & a juridico- actica ſcientia maxime conmmenalate
ſem. Hoc teſmonium * intima animi ſententia tibi decerno G adjun-⸗
go verba, inolyti JCri- ipfß. lenfis, Dn. HOMMELII, qvilur uſur eſt, in
epiſtola, ad diſertationem Dn. GRABENERI, de ratificatione con-
feſſionis, per tormenta extortæ, hab. Lipſ. anno 1739. Atqve
hæc eſt mea, de Te, de i ingenie, de ſcientia tua, confeſſio, nul-

lo

ſo unqvam tempore poſthac revocanda. Hæc Hommelius. Rekctè
nam, gvem ego ſemel in epiſtola, programmate vel alio publico teſtimo-
io, eruditum atqve diſertum appellavi, ilum nunqvam, donec oblivis
memoralilie, de qva Pezoldus, entervenerit, aliter denoto vel defgno.

Redi igitur, e&x Academia, in forum, O eſio caſarum, quæ merentur pa-
.

trocinium, Patronus egregiur. Mihi erit infgne gaudium O Tatabilis

voluptat, ſi unqvam prabere Tibi mihi detur, amicitiæ meæ documenta,
perans, fore, ut & viciſim mihi ſis benevolui. Haæc Tuæ diſertationi
ſubnettere ibi, Te etiam inſcio, lumfit,

T. ſtudioſiſſ.

,.-- ff

15

.„

S

R

Focus O Balance Q

N

2 3 4 5

4 Copyright 4/71999 VXyMaster GmbH wWW.yXymaster. com

1

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

NES IN AUGURALES,
MECKl. D. D. 29 JAN. MDCXLVI.

C V
CLUSTONIBUS:

QVAS,
ENTISSIME ASSISTENTE,

IAGNIFICENTISSIMO,
IO PRINCIPE AC DOMlINO

FRIDERICO.
HEREDITARIO MECKLENBURGICO,
ORUM,„ SVERINI ET RAZEBURGI;
RIN E N SIl „TERRARU M, ROSTOCHII
STARGARDIE DOMINO,

RO LONGE CLEMENTISSIMO:
PEMIA ROSTOCHIENSI,

. EXNX
MI WORE- CONSULTORUM ORDINIS:
PECAN O,

JO. FRID. Mantzeln,

C. REG N. MECKKL, CONSIL.„
TORII ATCVE PANDECT. PROF. ORD. COM.
ESAR. ET FACULT. SENIORE,

ccL. DIE XXI. JVLII
H. L. Q. C.
O IMPETRANDIS
UTROOVE JURE PRIVILEGIIS,

DEFENDET

ID. BOUCHHOLTZ,

IERBERGA- HOYENSIS,
G. MECKL. SVERIN. ADVOC. ORD.

A t- t d i- d 74 4 72, 74 4 1 4 N da 2, 4 N- 72 4 4 9*
ROSTOCHII,
EN. PRINC. AUIL. ET ACAD. TYPOGRAPHI.