KaI600-509_8
author: Linck, Jeremias EberhardandGoussaud, Antoine

Fy. C. D.
DISSERTATIO JVRIDICA

D E
HIS, QVI TESTAMENTA
FACERE AVTNON FACERE
POSSVNT, DE HEREDIS INSTITVTIONE
ET DE SVBSTITVTIONER, 2
QVAMA
P R £ §&S 1 D E

DN. JEREMIA EBERHARDO
LINCKIO,

1 V. D. IVR. PVBL. ET PAND. P. P. O.
CAP. THOM. CAN.

SOLENNI CENSVRE SVBIICIET
AD DIEM IS. JVNIIͤ A4 D CCrXXVII.
ANTONIVS GOVSSAVD,
METENSIS.
9 -5306 -5986S--S65)0(F63-— 85336⅝ - 86366 -53568-
A KX GENTO ATI,
Typis MELCHIORIS PAVSCHINGERI, Typr.

Sh e-

Quibus Teſtamentum facere permiſſum
eſt aut non.

1HES. I.

Eſiamenti factio duplex eſt, activa & paſſiva. Activa
cum illis eſt, qui poſſunt facere Teſtamentum;

Paſſiva cum illis, qui aliquid ex teſtamento accipere
poſſunt.

THEJ. II.

FTeſtamenta facere poſſunt, quibus nec natura nec
Lex obſtat. D

7HES. III.

Naturæ obſtat pupillis, furioſis, mente in totum
Captis, mutis & ſurdis ſimul natura talibus, ſecus ſi vitium
ſit diſeretum l. 10. C. quibus non eſt perm. & in genere il-
lis, qui, quid teſtamentum aut dominium ſit, igno-
rant. S. I. & 3. J. d. t. Cœcitas quidem non obſtat te-
ſtamenti factioni; octavus tamen teſtis adhiberi debet,
qui loco teſtatoris ſubſcribet. Ipſe Teſtator autem he-
redem non ſolo nomine: ſed indiciis deſcribat. J. 5. 1/.
J. 8. C. d. t.

7HES. IV.

Lex obſtat (1) Filiis familias; qui nec conſen-
ſu patris teſtamentum faciunt , pr. d, t, Nec de
. A 2 pecu-

( ) -
peculio adventitio irregulari arg; ipſius Nov. 1I17. teſtan-
tur; bene tamen de caſtrenſi vel quaſi, Obſtat porro
Lex (2) Prodigis civilibus §. 2. d. t. ( 3) Servis;»
licet manumiſſi & patresfamilias ſint, de ſtatu tamen
ſuo dubitent, vel eundem ignorent . 14. 15. F. d. r.
(4) Peregrinis, quod jus in Gallia adhuc viget, non in
Germania. Auth. omnes Cod. Comm. de Ssucceſf. (5) Obſi⸗
dibus, niſi datus fuiſſet uſus togæ Romanæ l. I1. F. d. t.
Hodie ſecus. (6) Reis Crim. læſæ Maj. & filiis 1. 5. C.
adà l Jul. Maj. (7) Hæreſeos l. 5. . 8. C. de Haret. (8) Apoſta-
ſiæ l. 4. C. de Apoſt. (9) carminis famoſi l. 18. S. F. quibus
perm. & (10) in generé capitis damnatis 4. 1. 1. 8. S. J.
4 1 Nec Authentica Bena damnatorum C. de bon. proſcr. jus
teſtandi his permittit; quod eſt mutatum in multis locis.

THES. V.

Captorum teſtamenta domi facta pendent ob jus
oſtliminii S. F. b. t. Apud hoſtes factum olim non va-

lebat 1. S. pr. 4. t. Hodie ſecus.

De Haredis Inſtitutione.

Ui teſtamenta corndunt, heredes inſtituere debent
2 directos. Eſt autem beredis inſtitutio, directa im-
mediati ſucceſſoris nominatio-

THES. IIL.
Inſtitutio hæc eſt vel voluntaris, vel neceſſaria. IIa

pendet ab arbitrio Teſtatoris; Hæc a Voluntate Legis.
THES,

TEES. III.

Qui liberos habet, aut his deficientibus, parentes,
tenetur eos hodje aut inſtituere aut ex cauſa in Nopels
1I5. allegata exheredes ſcribere; alias Teſtamentum
ipſo jure nullum evadit-

THES. IV.

Non tamen eos inſtituere tenetur in tota maſſa
ſed ſufficit, ſi Legitima vel hujus pars ſaltem relinqua-
tur; Reliquum enim petitur per actionem expleto⸗
riam l. 30. C. de inoff. Teſt.

THES. V.

Legitima eſt portio portionis ab inteſtato debitæ;
quæ eſt vel triens, ſi ſucceſſores neceſſarii quatuor aut
infra; vel ſemis, ſi quinque aut ultra numerantur. Ney,
18. 6. Ie

TIES. VI.

Debetur (1¹) Deſeendentibus, (2) Aſtendentilus, (3)
Fratribus germanis & conſanguineis, ſi ſc. turpis his præfer-
tur a Teſtatore perſona. S. 2. 1. r. F. I. 27. C de in G. Leſte

Non ulterinis. Victoria tamen illorum his prodeſt.
THIES, VII.
Inſtitutioni, voluntaris ſunt omnes, qui Lege non

prohibentur. Prohibentur autem Rei criminis lælæ Maj.

& filii perduellium. I. 5. C. Majeſt. Banniti.? 1. C. de Her.
inſi. Hæretici & Apoſtatæ I. . C. de Her l. 3. C. de Apoſt. II-
licita collegia . S. C. de Her. inſt. Ex damnato Coitu
nati Nov. 89. 4. I5. Peregrini hodie ſuccedunt ex Auth.
omnes peregrini quod receptum in Germania, hon Gallia.
Incertæ perſonæ, quæ ex eventu certiorari nequennt.
§. 25. 27. J. de leg ·

THES. VIII.

Naturales, legitimis extantibus, inſtitui tantum
poſſunt à Patre in uncia cum matré concubina divi-
denda. Hæc autem., ſi ſola eſt, in ſemuncia Nor. 89. 6. I2.

TEES. IX.

Princeps non poteſt heres inſtitui, niſi rite ſcriptus
S. J. J. q. m. t. inf. nec poteſt in teſtamento nuncupati-
vO inſtitui contra allud in quo alias heres ſcriptus eſt.
J. 20. C, ae Teſtam. .

THES. X.

Heredis Inſtitutio, quæ absque conditione, vel
modi adjectione fit, dicitur pura. Cui adjicitur conditio
vel modus, dicitur non pura. Dies puritatem non im⸗
pedit; i. e. Dies adjecta. habetur pro non ſcripta.

TRES. XI.

Conditio eft qualitas actui adjecta, quæ ejus va-
lorem aut reſolutionem differt in aliquem futurum
eventum. Quæ ſuſpendit actum perficiendum, dicitur
ſuſpenſiva; quæ annullat actum perfectum, dicitur ze-

ſolutiya. Utraque conditione exiſtente, retroactio
ac

—1

ad tempus additæ conditionis, ita ut actus perficien-
dus ab initio ſtatim validus, perfectus vero nunquam
factus fuiſſe fingatur. Reſolutivæ exemplum duci po-
teſt ex l. 82. f. de her. inſt.

TIES. XII.
Conditio eſt vel poſſililis, vel impoſſibilis. Poſſibi-

lis eſt, quæ viribus naturæ, aut ſalva honeſtate fieri
poteſt; Impolſſibilis, quæ contra.

7HES. XIII.

Quæ pendet ab arbitrio proprio, dicitur Poteſtativa,
e. g. St equum tuum vendideris; quæ dirigitur arbitrio alie-
no, Caſualis audit, e. gr. ſi Vidor in lite extiteris quæ ab utro
que pendet, Mixta vocatur e, g. Si Iitiam in matrimonium du-
veris. Sub omni hac conditione Inſtitutio fieri poteſt;
Quod ſi adſint ſui heredes, (hodie, etiam emancipati
arg. Nov. r1 5.) non poſſunt, niſi ſub conditione po-
teſtativa inſtitui O. 4. C. de Inſt & Sulſi. ſub reliquis con-
ditionibus valet inſtitutio, ſi pater eos in defectum ea-
rum exheredaverit. Sed & poteſtativa legitimam non

Onerat l. 32. C., de inoff. teſt.

THES. XIV.

Impoſſibilis conditio alia eſt naturalis, alia Moralit,
ſeu Juris; IIla viribus naturæ impleri nequit, e gr.
Si Mare ebiberis 3ʒ Si Imperator Lunaris Regui ſactus eris. HæcC;
quæ pudori, honeſtatique contrariatur e. g. Si nudus
Saltayeris in ſoro, ſi fratrem occideris, .

7HES.

„ 9 ( „) -

THES. XV.

Inſtitutio ſub conditione impoſſibili utraque non
itiatur, i. e. heres ſub ea ſcriptus habebit heredhtatem.
Sed conditio vitiatur, i. e. Conditio habetur pro non ſcri-
pta; Heres enim nec poteſt nec tenetur eain adimplere.

THES. XVI. —

Sub conditione tamen impoſlibili perplexa inſti-
tutio facta vitiatur e. g. Si Utius heres erit, Sejus heres eſto,
ſi Sejus heres non erit, Nitius heres eſto. l. 48. J. I. verſu ſecun-
dum hac de pulg. & pup. Sabſt. l. 16. de Cond. inſtit. Per-
plexa conditio eſt, quæ implicat, aut non poteſt an-
tecedere effectum ſuæ diſpoſitionis Goth. ada. l. Diffcilem
quoque conditionem vitiare dicant, quæ fado impoſſilbilis dici-
tur, e. g. Sejum beredem inſtituo, ſi mille annos vixerit, aut ſi mille
expeditionibus adfuerit arg. l. 4. 9. I. de Statu lib.

THIES. XVII.

Conditio poteſtativa alia eſt dandi aut faciendi, alia non
dandi aut non faciendi. Priores affirmativæ ſunt. Si ſint faci-
endi, poſt mortem teſtatoris demum impleri debent l. 2.
pr. F. de Cond. & dem. niſi ſint irreiterabiles e. g. Si Rtiam in
matrimonium duxeris. Poſteriores negativæ ſunt, & exiſtunt,
quando datio vel factum fieri nequit 1. 115. S. F. de V. O.
e. g. Utium beredem ſeribo, ſi opificium non exercuerit.
Tunc enim, quando certum fit, eum opificium non
amplius exerciturum, conditio non faciendi exiſtet.

TIES. XVIII.

Si ſub conditione non faciendi heres ſcriptus eſt.
regulariter data cautione Mutiana, heres admittitur, non
expectata conditionis impletione.
TRES,

is
t,
o.
rit
on

„

elt.
pon

56,

—eSS .) Kes⸗
THES. XIX.

. Inflitutio captatoria, quæ fit ſub conditione; & in-
RKituens viciſſim ab inſtituto inſtituatur, improbatur l. 70. F.
de her. inſt. uti & illa, quæ in alterius arbitrium con-
fertur. l. 32. d. t.

De ubſtitutione ſpeciatim de Vulgari,
Pupillari, Exemplari, Expreſſa,
Tacita & c.

THES. I.

D conditionales inſtitutiones, ſpectat Subſtitutio,
quæ eſt ſecundi vel ulterioris gradus heredis in-

ſtitutio in caſum deficientis primi.
THES. II.

Duplex eſt, vulgaris, quæ fit a quocunque teſtatore
cuicunque heredi in caſum, ſi heres non erit; & Pupillaris, quæ
fit à Patrefamilias flioſamilias impuberi, in caſum, ſi heres erit
& deficiat ante pubertatem.

7HES. III.

Vulgaris itaque Subſtitutio tantum fit in caſum, ſi
peres non erit; non in caſum, ſi beres erit & moriatur e. g.
anno 20. 30. &c. Et ſi teſtator ita diſpoſuerit, mutatur
ejus voluntas in fideicommiſſum aut ſubſtitutionem fi·

deicommiſſariam.
B TIHES5S.

Si ſaccurate rem inſpicis, differt Fideicommiſſum
à Subftitutione fideicommiſſaria. IHlud enim eſt actus,
quo quis per perſonam intermediam aliquid à Teſtatore
accipit. Hæc vero eſt adus, quo ipſi fideicommiſſa-
rio ſubſtituitur, ſi fideicommiſſum acceptare nolit.

THES. V.

Inſtituto hereditatem adeunte, evaneſcit ſubſtitu⸗

tio vulgaris.
THES. VI.
Pupillatis eſt vel Vera vel Quaſi. Vera, quæ fit ve-
ris pupillis. Non potelſt ſubſtitui vere pupillariter, niſi a
Patret. filiofam alias. Intuitu enim poteſtatis patriæ eſt
introducta, vi cujus paterf. filio fuo impuberi heredem
ſcribere poteſt. Quaſi pupillaris fit quaſi pupillis. Hæc etiam
dicitur Exemplaris, quia ad exemplum pupillaris ſubtti⸗
tutionis elſt introducta.
TES. VII.
Quaſi pupilli ſunt furioſi, prodigi Civiles, mente
in totum capti, quibus ad exemplum pupillorum ſub⸗
ſtitui poteſt, in caſum, ſi heredes erunt & deceſſerint ante-
quam reſipuerint vel reconvaluerint. Poteſt tam à patré-
quam a matre ita ſubfkitui, quia humanitatis, non po-=
teſtatis intuitu hæc introducta eſt ſubſtitutio.

TIES. VIII.
Vulgariter ſubſtitui quidem poteſt quivis, ſed ſi filio
ſic ſubſtituitur;: tacita clauſula ſubeſt , ſi ſine liberis deceſſe-
zit, ne videatur propriam ſucceflionem extraneæ poſt-

poſuiſſe teſtator. ?, 30. de Fideſic.
. 2HES,

53 (0) 62-
TES. Ix.

Subftitutio alia pagana, alia militaris. Illa intra ſuam
orbitam manet. Hæc exorbitat ; Unde Miles ultra
pubertatem ſubſtituere poteſt l. 15. fF. b. de Vulg. & pup.
salft. quæ propterea etiam privilegiata dicitur.

THIES. X.

Subſtitutio compendioſa aut reciproca eſt, qua cohe-
redes fibi invicem ſubſtituuntur. I. 4. H. I. d. t. Dicitur
etiam breyiloqua. Gothofr. ad d. I.

1IES. XI.

Porro omnis ſubſtitutio eſt vel expriſſa vel Tacita.
Xxpreſſa, quæ caſus, in quos facta eſt, diſertis verbis
declarat. Tacita, quæ in mente expreſſorum verbo-
Tum continetur.

TIES. XII.
Subſtitutio Vulgaris expreſſa pupilo fada, in ſe in-
cludit tacitam pupillarem; Et expreſſa pupillaris in ſe
includit tacitam Vulgarem. I. 4. S. I. & 2. F. de Vulg. &
Fup. ſulſt.
7HES. XIII.

Caſus Subſtitutionis Vulgaris expreſſæ, quæ pupilla⸗
tem in ſe continet, ſequens eſt: Scribit Titius filium ſuum
impuberem heredem & addit: Si flius beres non erit,
Maævius heres eſto. Videretur ergo quia Mævius non eſt no-
minatus, niſi in caſum, ſi filius heres non erit, dum filius
heres fit, conditionem: Si heres non erit, defeciſſe & Mævium
excludi. Verum quia hæc ſubſtitutio vulgaris expreſ-
ſa pupillo facta eſt & in dubio omnem in caſum pu-
B 2 pillo

— Sn, ee-⸗
illo ſubſtituere voluiſſe teſtator præſumitur, etiam
cenſetur quaſi pupillariter ſubſtitutus, ſc. non tantum
in caſum; Si filius impubes heres non erit; Sed & in caſum,
ſi heres erit & ante pubertatem deceſſerit. Non admittetur er-
go Mævius vi ſubſtitutionis vulgaris expreſſlæ; Admir-
tetur tamen vi pupillaris tacitæ-

THES. XIV.

Caſus ſubſtitutionis pupillaris expreſſæ, tacitam in
ſe continentis vulgarem, hic eſt: Pater ſcribit filium
ſuum impuberem heredem, eique ſubſtituit Mævium
in caſu, ſi heres erit & moriatur ante pubertatem. Pa-
ter ſupervivit, filius non fit heres, imo moritur
diu poſt pubertatem. Pater poſtea decedit; Quæri-
tur, an Sabſtitutus admittatur 7 Si verba expreſla ſubſtitu-
tionis ſequimur, non admittetur vi expreſſæ pupilla-
ris; Nam fllius nec heres factus eſt, nec mortuus ante
pubertatem ; in quibus ſolis caſibus ſubſtitutus heres ſcri-
ptus eſt. Quia tamen pater pupillum heredem ſcri-
bens, eique ſubſtituens, non præſumitur velle absque
herede ſcripto decedere; Ideoque Subſtitutus admit-
tetur vi tacitæ vulgaris: in expreſſa pupillari conten-
tæ. Idem juris erit circa ſubſtitutionem quaſi pupil-
larem.
7HEES. XV.
Notandum Subſtitutionem quaſi pupillarem certo
ordine fieri. Subſtituuntur enim necefſſario (1) liberi
heredis; 2) frater inſtituti & ſi plures adſint, ſaltem unus
1. 9. C. de impub. & aliis ſubſt. Extranei poſt hos demum ad-
mittuntur. In Subſtitutione pupillari Mater Jure Civili
non neceſſario eſt ſubſtituenda, licet ei debeatur legitima.
1. 8. J. 5. F. de Inofj. teſt. Hodie quitas han-
Subſtitutionem deſiderat.

90) 6

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/1999 ðũ GmoH WW. yXymaster. com

F. C. D.

RTATIO JVRIDICA
DE

VI TESTAMENTA

AVTNON FACERE
DE HEREDIS INSTTITVTIONE
DE SVBSTITVTIONE, 2 2
QVAMA
P R £Æ OS71DFE

MIA EBERHARDO
INCKIO,

R. PVBL. EI PAND. P. P. O.
AP. THOM. CAN.

NNI CENSVRE SVBJIICIET
IS. JVNII b ccrYVIIL.

VS GOVSSAVD,

METENSIS.
- 55)0(S 5 36 - S98e -85363-

& GE N TO ATII,
CHIORIS PAVSCHINGERI, Typr.