patrum noſtrorum & noſtris temporibus exſtinxit, &
in quarum ditiones ſucceſſerunt exſpectativi. Vulgatus
rumor mortem hanc ſucceſſoribus imputat. Vanus is
eſt forſan rumor, ſed & verus eſſe poteſt. In veritatem
facti inquirere auſus eſt nemo abſterritus potentia ſuc-
ceſſorum, quæ hodie etiam in poſteris eorum perdurat,
nobisque ipſis ſuſpiciones noſtras aperire volentibus os
claudit. Malumus itaque exempla, quæ nobis ſugge-
runtur, ſilentio involvere, ac non noſtris, ſed Yulii
Clari verbis uti, qui lib. 4. ſententiarum d. Feudum,
quæſt. 14. Debent, ait, imperatores & principes absti-
nere ab buiusmodi inveftituris concedendis, ne indu-
cant votum captandæ mortis, ut audivi contigiſſe noſtris
temporibus in quodam Marchione ex primatibus Ialiæ,
cuius nomen tacetur. Non expedita ſatis eſt coniectura,
quem Marchionem ex primatibus Italiæ Clarus intelli-
gat. Obiit Clari temporibus anno 1533. Joannes Geor-
gius Montisferrati marchio, familiæ ſuæ ultimus, mor-

20 DE INICVITATE

te ſubita, ſucceſſoremque beneficio Caroli V. imperato-
ris nactus eſt Fridericum Gonzagam Mantuæ marchio-
nem, quem idem Carolus V. paulo ante, anno ſcilicet
1530. ducem fecerat. Utrum hunc ſpes ſucceſſionis a
Carolo facta ad tollendum Joannem Georgium uxoris
ſuæ patruum impulerit, aliis diſquirendum relinquo.

XVIII.

Sed inquies, Germanorum pietas voto iſti captan-
dæ mortis locum non relinquit. Hoc ipſe olim Præſes
meus gravisſimus credidit, atque in Specimine XLIII.
de Pact. ſucceſſ. medit. 3. inſidias ſucceſſionis cauſa in
Italia forſan ſtrui hodie poſſe dixit, Germanos autem ab
hoc crimine abſolvit. Verum Germani ipſi tantum pro-
bitati ſuæ non fidunt, ſed & hac in parte ſe homines eſſe
haud obſcuro teſtimonio apud Pufendorfium de Rebus
geſtis Friderici Wilbelmi Electoris Brandenburgici lib.
18. J. 8. fatentur. Nempe Friderico Wilhelmo, Cæſar
& imperii ordines, ut Belgis ſuccurreret, bellumque
Gallis indiceret, perſuaſerant, & indemnitatem pollici-
ti erant. Compoſito bello, elector ſatisfieri ſibi Ratis-
ponæ in comitiis iure optimo poſtulabat, atque inter ce-
tera exſpectativam in Friſiam orientalem flagitabat. Ne-
gare vix poterant ordines, electori aliquid deberi, exi-
ſtimabant tamen, ea, quæ poſceret, ſalva æquitate con-
cedi non poſſe. Imprimis obiiciebant exſpectativam in
Friſiam orientalem continere votum captandæ mortis,
eoque merito odioſiſſimam habendam, iuvenem prin-
cipem ibi eſſe cum ſpe prolis ac inſuper alios ſucceſſo-
res ex vetere comitum Riedbergenſium gente ſuper-
ſtites agere. Itaque hanc exſpectativam non impetra-
vit elector.

—

Ged eorl
Cibns d pre
or. Urir
ere Cupiunt,

md⸗ impeciun

apelte, Mo⸗

(iem edten

enr. Athe
AII, dli curan
umümoniun pl

4ð
.

areſe mon cre
Nrüntemt,
Codrda

Vle Khn

W. ecthe
ſono goiden

. 4k in .

ſe egeepie
Wimadme
3. Woolai!
Utringie
ſel
Mäanſe⸗
Gncflun
r, ae
1atore eing
ogitata, l
Irmamimon
Wm bariie
Rllkeſin

GArdä V. ine
OAlte, And c⸗
ne ſhes ihreeſicl
en Ceorpinmn n.
direndum rehnmg

pietas voto i
Hoc iſſe olm
in Geiinine
ſicceſfionis cr
‚Germanos an
wnani ipſi tanmm
nareſehomm
fendorfin l
it Dranlenbintii
rico Wihelmo,
ccurreret, delm
incemnitren
gor ſtokeriſi le
tulabet, atentet
ennlen figichn
Grialqnil eri,6
et, ldeginte
ebamr ethetnie
end

EXSPECTANTIARVM 21

XIX.
Sed occultiores etiam artes habent exſpectativarii,
quibus ad promiſſam ſucceſſionem obtinendam graſſan-
tur. Inter has eſt, quod nonnunquam eum, cui ſucce-
dere cupiunt, ne prolem maſculam ſuſcipiat, quovis
modo impediunt. Novi familiam nobilem inreritui ſuo
proximam, ex qua, qui ſuperi es hodie eſt, heros uni-
cus aperte, uxorem ſuam ab exſpectativatis medicamine
ſterilem redditam & abortum ei ab eisdem procuratum,
queritur. At hoc improbum eſt nimis. Subtilius be.
cant, qui curant, ne poſſeſſor prædii, quod exſpectant,
matrimonium plane ineat. Peccant hi vere, etſi pec-
care ſe non credant, ſed bonum etiam opus facere ſibi
perſuadeant, dum cœlibatum matrimonio ex Pauli apo-
ſtoli ſententia potiorem procurant. Exemplum memo-
rabile ſeculum ſuperius vidit. Rex Galliæ Ludovicus
XIV. ſucceſſionem in Lotharingiam exſpectabat, vanis-

ſimo quidem prætextu, ut Ludwigius tom. 2. lib. 1. O-

puſc. 4. in Lotharingia vindicata adverſus Regeme Gal-
liæ egregie oſtendit, ſed exſpectabat tamen. Obſtare
ſibi maxime videbat Carolum IV. vel, ut alii computant,
V. Nicolai Francisci fillum, quem ipſe rex heredem
Lotharingiæ declararat. Ferro eum aut veneno tollere
nolebat, ſed malebat matrimonio arcere. pſe ei olim
Mariam Joannam Baptiſtam Caroli Amadei Nemoroſiæ
ducis filiam deſponderat, tabulasque dotales fubſcripſe-
rat, atque ipſas etiam nuptias abſente Carolo a procu-
ratore eius celebrari paſſus erat. Deinde vero re altius
cogitata, regem indulgentiæ huius pœnituerat. Igitur,
ut matrimonium hoc rumperet, tentabat omnia. Ca-
rolum Pariſios conſummandi eius cauſa venientem exi-
re confeſtim iubebat, cuſtodeque addito, ne deſtinata

22 PDE INIGVTTATE

perficeret, impediebat, poſtea ſponſam per blanditias
& minas, ut in diſſolutionem matrimonii conſentiret,
adigebat, matrimonium ipſum per iudices datos ex fi-
is cauſis nullum declatabar, pontificis adſenſum variis
artibus extorquebat, ac tandem Carolo Emanueli Sa-
baudiæ principi, ut ſponſam Caroli uxorem duceret,
perſuadebat. Narrant hæc late Beauvau dans les me-
moires pour ſervirà l' hbiſtoire de Charles 4. Duc de
Lorraine pag. 244. ſqq. & ex eo auctor anonymus de la
vie de Charles s. Duc de Lorraine liv. 2. pag. 128. ſqj4.
XX
Sed iſtæ tamen, quas modo memoravimus, ratio-
nes ſolæ, ut exſpectantias iniuſtas diceremus, nos non
perpuliſſent. Longe graviores ſuppetunt. Ipſum nem-
pe bonum publicum, cui manifeſte contrariantur exſpe-
Cantiæ, nos imprimis, ut par eſt, movet. Oſtendemus
hoc iam, & mala, quæ ex exſpectantüs in rem publi-
cam redundant, exponemus.
XXI.
Primum malum eſt, quod exſpectantiæ patrimo-
nium reipublicæ deminuunt, nec eam vires aut incre-
menta ſumere ſinunt. Verum hoc eſſe, nullo luculen-
tiore exemplo, quam imperii noſtri germanici, oſten-
di poteſt. Quam acciſæ ſint illius opes & quam nihil
fere cæſari relictum, quo dignitatem ſuam ſilente, no-
runt omnes. Jam diu remedium huic malo quæſivere
maiores, nec melius invenerunt, quam ut a Cæſare ſti-
pularentur, ne feudum, ſi quod in poſterum imperio
aperiatur, alii concedat, ſed uſibus publicis ſeponat. In
hanc formulam iurare adacti ſunt Cæſares omnes a Ca-
rolo V. ad Matthiam usque. Vide Capitul. Caroli V. art.
24. Ferdinandi I. art. 23. Maximiliani II. art. 12. Rudol-

—

Mor. 5
Cores, Calni
mimperii.
Anis feuce.

gl exſpeceti

ſecceſſonem!
tferdhmmd
eſttel erl
ites Ferdine
XArhoin
Coprllatien
vela: Dere
finanni
Cchümntondd
(deiged
tegwcen
keac
er exhe
D
öprbis

Mene
Uvenr
MeMhtt⸗
rempen
ln
Publican
In Cer

1

eumwat dan

(barler 4 .
uor monm
eln. 1 g

emoravims,

Ciceremns, MI
Pppetunt. Hpüm⸗
Re contrariannme
t, Morvet Oſen
õ

exhectunie ern
e enn hesan n
oc ele, mo lar
lri ermmnid,
ins oes gun.
tenn fuummſiſennn

ic muo (eie.

um raCik)
in poſenm i⸗
publs ſine
zſires e

pim C
Grinnt

niL

EXSPECTANTIARVM 33

pbi I. art. 25. Matthiæ art. 29. Sed animadvertunt ele-

Gores, cautionem inutilem eſſe, nec quidquam per il-
lam imperii patrimonio adcreſcere. Aperiebantur quot-
annis feuda. At ſimulac aperiebantur, aderant etiam,
qui exſpectativam ſibi in ea conceſſam proferrent, &
ſucceſſionem ſibi vindicarent. Movit hæc res electores,
ut Ferdinando II. in articulo 28. Cupitulationis eius etiam
poteſtatem exſpectantias dandi adhmerent, eosdemque
limites Ferdinando III. n art. 32. Leopoldo in art. 30.
& Joſepho in art. 29. ponerent. Repetitum idem fuit
in Capitulatione Caroli VI. art. II. addita nova limitatio-
ne hac: Denen von unſern Vorfahren am Reich denen
Staͤnden propter bene merita ertheilten und denen Reichs⸗
Conſtitutionibus gemaſſen Anwartungen auf kuͤnftige
ſich erledigende Reichs⸗Lehn an ihrer Krafft und Buͤnd⸗
lichkeit unſchaͤdlich; quæ tamen in priſcis capitulationi-
bus tacite iam continebatur. Agnovere igitur electores,
per exſpectantias bonum publicum & incrementum im-
ediri. Nec dubium eſt, quin idem aliis regnis & re-
uspublicis ſit metuendum.

XXII.
Deinde exſpectantiis & illud malum ineſt, quod per
illas rerumpublicarum rectoribus facultas præmiis be-
nemeritos adficiendi adimatur. Errant, qui putant,
rempublicam ſine præmiis florere poſſe. Egregie
Solon apud Ciceronem in epiſtola §. ad Brutum rem-
publicam duabus rebus contineri dixit, præmio & pœ-
na. Certe L

Lſe decor recti, facli ſi præmia deſint,
Non movet, & gratis bPœnitet ehe probum;

24 — PDE INIQVITATE
Seu, ut Juvenalis ſatyra X. ait: 4
—- -= - guis virtutem amplectitur ipſam,
Præmia ſi tollas

obiicient ſine dubio diſſentientes, exſpectativas ipſas præ-
mia eſſe. Et ineſſe illis aliquam præmii ſpeciem fateor.
Sed ſi rem curatius perpendis, invenies, ſpem iſtam in-
certam & fallacem ſæpe, quam exſpectantiæ oſtentant,
vix præmium dici poſſe, nec ſatis hominibus, ut vitam
S& bona ſua reipublicæ impendant, perſuadere. Præſens
bonum ſit, oportet, quod illos ad benefaciendum inci-
tet & inflammet. Quæ longe abſunt, & vix poſt ali-
quot ſecula poſteris noſtris aut ſaltem nobis ſerio confe-
ctis obventura ſunt, animos ſegnius irritant. Et quid
magis eſt iuſtitiæ regulis adverſum, quam actu bene
merentes eſurire in præſens, ac, ut cum Virgilio loquar,
ſpes inanes paſcere interim, dum liberi eorum, qui olim
bene meruerunt inertes ſæpe & degeneres præmia ipſa
conſequuntur, magis in deſidiæ ſuæ pabulum, quam
rerum bene geſtarum mercedem. Præſtaret ſüblatis ex-
ſpectantiis rem, non umbram, largiri bene merentibus.
Et ſi nullum in præſens beneficium vacat, vacabit forſan
propediem. Æ quiore certe animo hoc exſpectabit vir
cordatus, quam ſi exſpectantias in multa ſecula conces-
ſas novit, ſibique inter has ultimum locum pro præmio
offerri videt.

XXIII.

Illud porro incommodum ex exſpectantüs oritur,
quod pro vili & leviſſimo ſæpe officio immanis merces
rependitur. Princeps enim, dum huiusmodi exſpeétan-

——
ien dat, Ien
ſaſpem Un
nram ob oe
t, Eunece
umadrertit,
Gemupla Adler⸗
Eequo Conna
exi corico
Nlkunkl Kei
leſent e⸗
ſe inertmnr
euſmnu ort
lenir artun ü
ir pramtiſn
i, er au
ueftkafr
Contigeret,
Mßrnatit
C on
ione uf
lurent im
kotion
linen.
Ulhenemon
LMfrnen
r g
Prefit
TIN ben
Nratiam.
enn

bleclitur iſn

Eecktinin

Dremü fecieni
wenies, Penitr
Nheceintie le⸗
8hominibuo, un
perſiudere,

Adbenefäcienchn

büint, & vi 1

tem nobis ſerio⸗

s iritant. U
im, quam acne⸗
t cum Nygiiher

lberi eonum gid

legeneres Penuf

ſue ohnmm, e

Præſaret ibltue
giiben mernin
vacthvacahit

e erhetkli

mmlti Kel cuns
bem po en

Pelkniß i
immud

EXSPECTANTIARVM 25

tiam dat, rem ipſam, quæ exſpectatur, non conſiderat,
ſed ſpem illam rei futuræ incertam aut tamen longe re-
motam ob oculos habet, & in ea concedenda facillimus
eſt, & tunc demum, quum conditio impletur, ſed ſero

animadvertit, quantum ſibi detraxerit. Nolo recentia

exempla adferre, ſed memorabo vetus Leopolqdi illuſtris,
de quo Conradus de Wizenberg, abbas Mellicenſis, in
brevi chronico de primis Auſtriæ marchionibus ad Leo-
poldum II. ſcripto hec memoriæ prodidit. Dum adbuc
adoleſcens die quadam in venatione per avia ſecutus fu-
iſſet imperatorem, ſolum ſeilicet ſolus, & ille feram
percuſſurus arcum fortius attrahens comminuiſſet: iu-
venis arcum ſuum, ut erat contentus, manni cunctan-
tis promptisſime inſeruit: ſicque princeps, percuſſa fe-
ra, ſuper alacritate adoleſcentis delectatus ſub anuctori-
tate regia promiſit ei terram, Juam ſibi proxime vacare
contigeret, ipſique competeret, atque pro memoria &-
confirmatione promisſi, quia nullus interfuit, dedit ei
argum contritum. Non multo poſt tempore mortuo mar-
chione Auftriæ, quum multi procerum quisque pro ſe in-

ſtarent imperatori, prorumpere in medium iuvenis cum

atteſtatione fracti arcus regalis promisſionis petiit exe-
cutionem. Cui princeps nibil moratus induſtriam ſuam
commemorans auctoritate regia Marchiam traditam
confirmavit. Hauſi hæc ex Hieronymi Pezii diſſertatio-
ne V. quam ille tomo I. ſeriptorum rerum Auſtriacarum
præfixit §. 18. Collatæ ſunt nonnunquam ampliſſimo-
rum beneficiorum exſpectantiæ in eos, qui principis ſui
gratiam non virtute, ſed lenocinando aliisve malis arti-
bus meruerunt.

D XXIV.

26 DE INICVITATE

XXIV.

Sed interdum indigni plane & immeriti per exſpe-
Ctantias præmia conſequuntur, & contra dignis idoneis-
que viris aditus ad honores, poſſeſſionem feudorum aut
aliorum bonorum intercluditur. Hoſpes plane ſit in
mundo oportet, ſi quis id negaverit. Conſideret is
modo, ut ab exſpectativis feudalibus ordiar, feuda, quæ
intra ſeculum proximum facta vacua novos poſſeſſores
acceperunt. Pauca militibus, qui ſanguinem pro repu-
blica profuderunt, aut miniſtris, qui in ſervitio princi-
pis conſenuerunt, conceſſa ſunt. Pleraque præripue-
runt exſpectativati, homines ſæpe improbi, otioſi, in-
docti, imbelles, qui precando, adſentando, mentien-
do exſpectationes huiusmodi obtinere ſciverunt, vel qui
in exſpectantias a parentibus bene meritis impetratas
ipſi indigniſſimi ſucceſſerunt. De exſpectativis eccleſia-
ſticis nolo ipſe quidquam dicere, ſed verbis utar Nico-
lai de Clemangiis, pii cordatique theologi, qui in libro
de ruina eccleſiæ apud Hermannum von der Hardt in
Constantienſi concilio, doctiſſimo & pretioſiſſimis pie-
tatis antiquæ monumentis referto libro, tom. I. P. 3. Cap.
7. Summi, inquit, Pontifices, ut regifico luxu ſuum,

quemadmodum in votis habebant, ſupra omnes mortali-

um magnificentias ſtatum exaltarent, non ſolum ea ege-
runt, quæ de electionibus audiſtis, verum, ut aurei ri-
vuli omni ex parte derivati ſuam uberius curiam irri-
garent. omnibus dioeceſanis & patronis præſentandi fa-
cultatem, conferendique libertatem, quoquove alio modo
de ſuis beneficiis diſponendi ademerunt, interdicentes
illis ſub pœna anatbematis, ne auſu temerario, ſic
illo-

—

Vyum lh

i
luoni/ ene
ſnerent, 1
udhnitnte le

lipiſei e

untium ume
(Werit. Ail
t ſchll,
fmrleli heen
mnur. Q/
UAermn. M
r, alhlo di

vilitcn ſtn

hanm iuct,

uhe gliibtt

Pilictiu in
Conſeckemn.
hi ni
iurhi Anen
tus ſoer.
rins grin
un i
Vu ſan
NNfi
ſlularn
Syeraſin
Hlin B
luci bi
an ſiij

wmmerii ee
Contradigigin
Alonemm Fendonn
Hohes ert
jeritt. (oie
sorcdiar, it
Acna nor0s ol

iſanginempn.

Gul in ſerriron
Peraquene
einprobl, otil

Adlentando⸗ I

nere ſcivenunt, 6

ene merits imen
eerſhechgirisent
ed verbis er
theoleg,, in
un to & H
& Petolfin
bro, ten 11 ½

neifeolun/
Pro oMer
It, Nr /n A,
urun, haN
eruns ,rinf 7
mi lbnmm
oglltti ,
ut, il in
meruni/

1
4
2

EXSPECTANTIARVM 27

illorum loquitur tritum iam frequentiori uſu reſeriptum,
in quovis beneficio ſibi ſubiecto aliquem inſtituere præ-

ſumerent, quamdiu quis occurreret ex illis, quos ſua

auctoritate beneficia illa exſpectare conceſſerant, qui il-
Iud adipiſei vellet. Quontus vero, Deus optime, ſpe-
ctantium numerus ex Illo tempore, & qualium undique
affluxit atque ubi præſto fuit? Non tantum a fudiis
aut ſehola, ſed ab aratro etiam & ſervilibus artibus ad
parochias regendas ceteraque beneficia pasſim proficisce-
bantur. Qui paulo plus latinæ linguæ quam arabicæ in-
telligerent. Imo qui & nihil legere, &, quod referre
pudor, alpha vix noſſent a betba diſcernere. Ac morum
in illis compoſitio hanc forte ignorantiam excuſabat. Imo
ſi parum docti, negligentius aut intelligentius morati:
utpote qui absque litteris in otio educati, nihil niſi im-
pudicitias, ludos, commeſſationes, iurgia, vaniloquia
conſectentur. Inde omnibus in locis tot ſacerdotes im-
probi & miſeri atque ignari, qui ruinæ & ſcandalo ſua
turpi converſatione ſubditi junt. Inde in ore vulgi
tantus ſacerdotum contemptus, tanta vilipenſio. Inde
totius ordinis eccleſtaſtici dedecus, ignominia, oppro-
brium & nimis erubeſcenda, ſi erubeſcerere ſeirent con-
fuſio. Sed frons multorum attrita erubeſcere non novit.
Quia, ſicut eſt apud Prophetam, ſua confuſfione non ſunt
confuſi & erubeſcere neſcierunt. Olim in honore apud
ſeculares ſacerdotium erat, & nihil venerabilius pres-
byterali ordine: Nunc vero nibil abiectius aut deſpica-
bilius. Exſpectantiis munerum & officiorum civilium
nihil ab aliquot retro ſeculis frequentius eſt in Gallia.
Pauca ibi ſunt officia publica, quorum exſpectationem,
quam jurvivance vocant, non impetrarint liberis fuis
D 2 paren-

parentes. Eam exſpectationem mercantur pretio au-
Goritate publica conſtituto, quod Paulettam, la Pau-
lette, adpellant a Carolo Pauleto, cameræ regiæ ſecre-
tario, & primo eius reditus conducétore. Damnant corda-
tiores Galli hoc inſtitutum, & varia, quæ ex illis oriun-
tur, mala graviter deſcribunt. In præſens duos ſaltem
producam T huanum & Mezeræum. IIle lib. 132. biftor. ad
annum MDoIV. extremo ait, auno Ronii marchione au-
cGore pernicioſisſimi inſtituti res invaluit, quo oficia,
quæ fere apud nos innumera ſunt, tam iudicialia, quam
quæſtoria per omnia exæquata ſunt, & turpigſima nun-
dinatione æque propudioſé pProſtare iuſſa, annua penſita-
tione, quæ a Pauleto nomen ſumpfit, iuxta taxationem
de fingulis factam impoſita, qua eſoluta, quadraginta
dies conſtitutionibus regiis præfinitos exſpectare minime
opus eſt, ut illa ad ſucceſſorem per cierationem tranſeant,
ſed beredibus ſervantur, ut de iis tanquam de re patri-
moniali atqué bereditaria arbitrio ſuo tatuant. Quod
non ſolum dictu fædum, ſed eventu ſumme detrimento-
ſum regi & regno fuit, quod aperta ſemel ad pecuniam
via nullus virtuti locus relinquitur. Sublatis autem vir-
tutibus & virtutum præmiis, quem ſtatum reipublicæ
futurum. Sed auctoritatis regiæ præcipuum in eo discri-
men verſabatur, quaæ beneficentia ſua per has nundina-
tiones omnino exuitur, hoc eſt, primario maieſtatis ſuæ
nervo privatur. Nam inde bonores, dignitates & be-
neficia peti & a meritis ſperari oportet. Nunc quum
bomines ea pecunia parari vident non ſolum regem igno-
rant, ſed opibus ſuis non meritis decus arrogant
neglecto virtutis ſtudio, quod ſuum non eſt, in patrimo-
nio numerant. Inde impotens opum deſidenium & bho-

neſta-

—
orun ri

mmn nubli⸗ Or
,urin indlod
4

min

zungte d
nti iritluli
olt le Maſ
(ue ,.
rrnIn poblcot
Kichmuben
CNgologber,
n in hyont
Adarra: in
omegkr be⸗
le contirſu n
is, mm omn
utivt ſai
e lemnpore
Gexomin⸗

yi Enriel

Aden
4, goo
Un
Cjtlt
Cunt,
Terumgr
Ae, (lli
Wochum
lun kri

—

Datlemam h,
CAreræ legee
Nre. Dannmnd
, Iue er lidgr
Preſens dun e,
„e lhe kiie
P Nonij nontline
involuit, lo
lun inlirigin
1, οnriſin
iMa, annlu
t, itntu tan
ſolute, loh
t exſjedione mn
ieratunen ißt

tuntan ett
uo anen 0

1 ſinne ing

i ſnclol ni
Dblatir ouvente

1,

Sõ

uninain
o fer ar Mi
naru nuiſint/
,Egnintn 04
nm, MM,
rus NO²
,1
iuem,
nm,

EXPECTANTIARVM 29

neſtarum rerum contumax deſpectus. Mexeræus in bi-

ſtoria Henrici W. Pauleita, inquit, venalitatem mune-

rum publicorum neceſſario perpetuat, liberosque mini-

ſtrorum indoctos, iniquos & ſuperbos reddit, Jecuros

quippe de conſequendis aliquando parentum bonoribus,
viamque ad dignitates viris bene meritis & boneſto loco
natis pracludit. Adde, quæ de hoc argumento con-
geſſit le Vaſſor dans l' hiſtoire de Louis XIII. tom. 2. liv.
6. pag. 30. ſuiv. Sed & extra Galliam exſpectantiæ mu-
nerum publicorum, tametſi gratis tribuantur, eundem
effectum habent, regulasque iuſtitiæ diſtributivæ, ut cum
vulgo loquar, magnopere lædunt. Recte apud Myle-
rum in Hyparchologia cap. 30. §. 20. n. 5. Creſpi de
Valdaura: in bisce, inquit, futuris ſuccesſionibus non
tam agitur de cauſa publica eccleſiæ aut reipublicæ neque
de concurſu magis digni, quam de privata utilitate il-
lius, cui conceditur. Et difficile regulis iuſtitiæ diſtri-
butivæ ſatisfieri poteſt, iuxta quas debent merita perſo-
naæ tempore electionis & vacautis officii adcurate inſpici
& examinari.

XXV.

Id etiam inter exſpectantiarum mala non minimum
eſt, quod per illas ſub-& obreptionibus via aperiatur.
Scilicet hi, qui circa principem ſunt, quique molles eius
aditus molli ſima tempora fandi norunt, ſœpe, dum lu-
dunt, dum rident, dum iocantur, ſibi exſpectationem
rerum graviſſimarum expetunt, & a principe plerum-
que, quid quantumve det, ignaro aut de futuris non
admodum ſolicito, ſed tunc in voluptates ſaltem ſuas in-
tento, facili negotio obtinent. Qui ipſi principem adi-
D 3 re

36 DE INIQVITATE

re nequeunt, cum leviſſimis ſæpe principis mancipiis
aut aliis, quibus aditus patet, paciſcuntur, atque per hos
exſpectantias conſequuntur. Referunt, Ludovicum
XIV. Galliæ regem his fraudibus obnoxium ſæpe, dum
lavaretur, veſtiretur, tonderetur, exſpectantiarum opi-
morum ſacerdotium, graviſſimorum munerum, quæ-
ſtuoſiſſimorum feudorum nec cogitantem ad importu-
nas preces largitum eſſe. Ipſi imperatores in L. I. C. de
Petitionibus bonorum ſublatis conqueruntur, ſe plerum-
que ita inverecunda petentium inhiatione conſtringi, ut
etiam non concedenda tribuant. Quod quam verum ſit
quotidianum, ii, qui in aulis principum verſantur,
clunt.

XXVI.

Nonnunquam exſpectantiæ tunc, quum concedun-
tur, reipublicæ officere non videntur. At mutatur ſæ-
pe medio tempore rerum facies, incipitque periculoſim
eſſe, exſpectantiam impleri. Fac, regem quendam
alicui ex regni proceribus, cuius modicæ tunc res erant,
exſpectantiam in munus aut prædium ampliſſimum lar-
giri. Fac, deinde potentiam exſpectativati vel libero-
rum eius in immenſum augeri, ipſique reipublicæ ſu-
ſpectam reddi. Fac porro, in iſto rerum ſtatu munus
promiſſum vel prædium vacuum fieri. An ſervanda
erit exſpectativato fides & novis acceſſionibus eius po-
tentia amplificanda? Perinde hoc eſt, ac ſi quæras,
num gladium iugulo principis intentatum acui & hoſtem
mumc occultum ſed mox erupturum in perniciem publi-
cam armari iuvarique conveniat. Negabunt hoc cor-
dati omnes: celebremque illum Ciceronis in lib. 1. Offi-
ct;

——
yim locnn

,nin

fiNan

linde ur M
u ſernufe

ilen. N

ir üi⸗ uu
VreͦNt (
achun obl
rNig imm

Crocrm,

D
ſecite

=è

Dols
Gubraromne
Vsenimne
Cedenti mul
Celloribuse
Apechtv
ntins ab
Nmndi
Phantar
enm
ſtros mil
ſibi, ſed
Przmäs!
iudmm

—

Drmeipis In
Enur,ae
ferunt, lugi⸗

nOXIu ſe⸗ .

um munenm 9

Sütantem Aim.

eratoreg in li⸗

Cuerummn bepe
Mätione condrnr
Cod quum v
Principumm ren

me, guum conet
mr. Armum:
ncigitgne peialin

Fac, Iegen uen
nodiee imne en
liumanmylifmm?
ſpeckiiti ei

ipüne einkie

, rerumn Kum mm.

ſet. An En
Cceſionbus eisſ:
c t,
ruum acndhi
in emncen n
Vegabunr n
rmirirl,H

1 .
4
G

S EXSPECTANTIARVM 31

ciorum locum huc trahent: Incidunt ſæpe tempora, ut
premiſſum ſervare non ſit iustum. Referri enim decet
ad fundamenta iuſtitiæ primum, ut ne ui noceatur,
deinde ut communi utilitati ſerviatur. Ea quum tem-
pora permutant, commutatur olicium, & non ſemper
eft idem. Nec promiſſa igitur ſervanda ſunt ea, quæz
ſiint iis, quibus promiſeris, inutilia, neé, J plus tibi
noceant. quam illi proſint, cui promiſeris. Omne cer-
te pactum obligatorium eſſe deſinit, ſi facies rerum
prorſus immutatur, quemadmodum recte contra
Grotium, Pufendorffiuum & Zieglerum diſputat cele-
berrimus Præſes in ſpecim. XL. de Paclis invalidis

medit. 4.

XXVII.

Facilius tolerari poteſt, quod princeps per exſpe-
Qantiarum conceſſionem ſibi ipſi manus ligat. Quam-
vis enim nec hoc reipublicæ ſalutare ſit, ipſi tamen con-

cedenti nulla fit iniuria. At hæc fieret ſine dubio ſuc-

ceſſoribus eius, ſi illi ad ſervandas anteceſſorum ſuorum
exſpectativas obligarentur. Nam princeps, qui exſpe-
Gantias ab anteceſſore tributas neceſſum habet ſervare,
ex dimidia ſaltem parte princeps eſt, præſertim ſi ex-
ſpectantiarum iſtarum magnus eſt numerus. Neque
enim integram & illibatam poteſtatem habet, qui mini-
ſtros militesque non ex animi ſententia deligere poteſt
ſibi, ſed cui illi ex alterius iudicio obtruduntur, & qui
præmiis bene de ſe meritos adficere nequit. Id quod
indignum profecto & reipublicæ pernicioſiſſmum

⁶

XXVIII.

DE INIQVITATE

——
ltes,
XXVIII. llirgratiun
Intereſt magnopere reipublicæ, ne forum litibus hte ſint;
perſtrepat, nec cives diſceptatiomium iudicialium fre- manir. l
quentia & vexentur & opibus emungantur. Etſi ergo ieguit Ge
illis non adſentiam, qui forum plane tribulis conſeren- mtumeut
dum & litigatoribus claudendum dicunt, ea tamen ne- n yorinn
gotia, quæ infinitas lites gignunt, & quibus ſine incom- iu obebit.
modo carere poſſunt homines, boni publici cauſſa inter-
dici debere puto. Et huc refero exſpectantias. Quam
parum utilitatis illæ adferant, ex his, quæ ante dixi, iam Annda
ſatis conſtabit. Lites tamen frequentiſſimas & ſumptuo- icrcerteſi
ſiſſimas excitant. Inter centum exſpectativatos vix ac Guner Rari
ne vix quidem duo ſpem ſuam conſequuntur, quos borr. Norn
non ante diuturno indicio contendere oportet. Et hi Wondeen
felices adhuc ſunt, ſi litigando ſumptusque faciendo ali- Weos. R
quid adipiſcuntur. Plerique poſt magnam impenſam i
tædioſumque multorum annorum iurgium nihil accipi- Prilünn
unt. In exſpectantiis feudalibus verum hoc eſſe, expe- onorein
rientia quotidiana docet. De exſpectantis vero eccle- gnon
ſiaſticis Nicolaus Cuſanus Cardinalis de Concord. cath. I. Titinnn.
2. C. 40. propter gratias, inquit, exſpectativas & pro- och bel
pter lites omnis ſudor etiam parentum per ſilios ad curi- Muiin
am Romanam defertur, & nihil reportatur, niſi quod in
prius in provincia babebatur, puta beneficiolum ſorte in
a propriis parentibus dotatam. Omnium vero feſtivis- Potit,
ſime natio Germanica apud Freherum tom. 2. Scripto- Verx.
rum rerum Germanicarum pag. 373. in gravamine V. niyren
ad Cæſarem Maximilianum conqueritur. Quod exſpe- danenr
ctativæ gratiæ absque numero conceduntar, & multi re
interdiim ad unum collatorem. Unde ſurgunt quotidia- innn

kei von
æ Uun

—
—

e, ne nn
Wnn imdhidimm:
ngantur. Ni
ne tribllig onl⸗
cieumt, eatnte⸗
A uibus imei
mipohlici cal⸗
erſpeckuti
i, Ie ne d
lentiffimasrſr
eſpechativaton
Coplequumnr,
Gere oponet
nprtusgbe fiekn
t magnan inen
h iugeunn uhln
Verum hoe l dr

Meckmmis enee

ls& Cdt
enſelluſv e
gun ſer flin

repxfott// 8
n ensfcilun /

Dmnnium rero ⸗
grun nn: N
itun. We,
ADAu, .

7
4 g ſu⸗

)

EXSPECTANTIARVM 3

næ lites, & pecuniæ dilapidantur; tum illæ, quæ pro
bullis gratiarum, quæ nunquam effectum ſortientur, ex-
poſitæ ſunt; tum illæ, quæ pro litibus deducendis conſu-
muntur. Inde apud quosdam ortum eſt proverbium;
Quisquis gratiam exſpectativaem ab urbe extraxerit;

Tventumaut ducentos aureos nummos in ciſtam ſimul ad

ipſam gratiam reponat, quibus ad proſequendam litem
opus habebit. G

Si nulla alia cauſſa exſpectantias diſſuaderet, hæc

unica certe ſufficeret, quod per eas homines ignavi effi-

ciuntur & a virtutibus bonarumque artium ſtudio aver-
tuntur. Nam, qui certo ſcit, ſibi munus aliquod pu-
blicum obventurum eſſe, parum de eo promerendo eft

ſolicitus, ſed felicitatem ſuam ſecurus exſpectat. Vide

ſupra in G. 24. querelam Mezeraei. Ceteri vero, qui
per iſtiusmodi exſpectationes aliis datas aditum fibi ad

honores intercluſum vident, torpere incipiunt, atque

ipi quoque exſpectantium ſocordiam meliore ratione
imitantur. Idem in exſpectantiis feudalibus contingit.
Feuda bellicæ maxime virtutis præmia eſſe oportebat.

At qui in exſpectantiam patri ſuo olim datam ſuccedit,

vitam ſuam telis hoſtium exponere opus non habet, ſed
imbellis licet voti ſii compos tandem fit, cavetque
potius, ne ſpem ſuam immatura & cruenta mors prae-
vertat. Contra, qui ſibi præmia omnia ab exſpectati-
vis prærepta, nihilque præter vile ſtipenditun & atrum
panem relictum, ac vitam perpetuo in ultimis ordinibus
parce ac duriter tranſigendam vident, nec ipſi bene me-

reri volunt, dum, quid promereri poſſint, non vident.
E XX.

34 —PDHE INIVITATE

.

Non vamum eſt, quod Juſtinianus in L. 30. C. de
Pactis pactiones de futura ſucceſſione plenas triſtiſſimi

eventus adpellat. Triſte enim eſt & luctuoſum quin &
iniurioſum illi, de cuius ſucceſſione agitur, de rebus
ſiis ſe vivente alios paciſci, mortemque ſuam exſpecta-
ri. Qui vitam, inquit Marius Cutellus ad L. Sicul. Mar-
tin. not. 30. fol. 525. agit, ſucceſſoris nominatione iniuria
adficitur & per id temporis, quod ei ſupereſt, malo ani-
mo dominica miniſteria proſequitur, cum ferre non pos-
ſit, mortem ſibi quodammodo præfiniri. Idem eſt iudi-
eium Creſpi de Valdaura obſerv. deciſ. 65. n. II. Exſpe-
ctantiæ ergo, quae iſtiusmodi pactorum genus ſunt, non
poſſunt non ſummo moerore adficere illum, qui exuvi-
as ſuas, ſe vivo & incolume, diſtribii videt. Fuerunt,
quos moeror hic conficeret, & quibus mortem præma-
turam acceleraret. Accidit illis, quod Carolo II. Hiſpa-
niarum regi, qui, quod de ſucceſſione in regna ſua ſe
ignaro & invito conventiones ab aliis initas audiret, do-
lore luctuque contabuit, forte per aliquot adhuc annos
ſuperſtes futurus, ni iniuria haec animum eius excru-
ciaſſet. Scribit hoc aperte de la torre dans les Memoires
& negotiations ſecrettes de diverſes cours de l' Europe
tom. I. p. 348. Le Roi eteit tombé dans une profonde
melancolie, & ſa ſanté s' alteroit tous les iours, depuis
la nouvelle, qu' il avoit recüe de la concluſion d'un ſecond
Traité de Partage. V envoya un ordre exprés au Duc
de Vzeda ſon Ambaſſadeur a Rome, d' expoſer à 5. §.
P embarras & le chagrin, oh il etoit de voir, que des
Etrangers, qui n' avoient aucun droit ſur ſes Ropaumées,
vou-

amitſent 14
iurielk,

vr ſklin les

Kciarins in 1
ourt irer

ylet Nurii,

lentole,

ryicims
A ſemniciols
Ebu preſtr
AAhsconor⸗
Kedkende.

Diumae
ſtatenn auth
pellantis
Pme none
Cotterendlt
ſi habet
M,
Mnl
AENI
æNNNI
in Atenn
lengne⸗
pubbl
. enan
nkendum

mug in Lpl
e Plenas klile
„ voün ul
ne Pgiur, Eenn
mqne ſiamecht
Hurad L. Srule

5nominetine itin

ei ſipereſne

, eun furr n
iri, Idem 4
4.65 . I.
orumn genus ſn

Ere Uiumn, lian

riori videt. Fur
ibus monem en
vod Cawb
fione in Knn k
Nüsinnvadit
rAliqgot Arin
Tümumn eins ldte

e Ant hi NCpon

ſer murt lng
deng e

ler uurh

nrlinen
r anuge
. 6 he/
, , , 4

4
lſ

dicendum eſt.

EXSPECTANTIARVM 35

vomlnſzent les partager, pan un Faité aug ininſte, qu-
miurieux, & l' obliger d diſpoſer de ſa ſuccesſion, non
pas ſelon les regles de la iuſtice, mais Jſelon leur interot,
& clarius in tom. 2. p. 95. Le memoire, que Monſieur de
Blecourt preſenta à ſa Maieſté, &OW enuz des deux Puis-
Jſances Marltimes, le plongerent dans une ſi profonde
Melancolie, qu' il n' enrevint iamais.

XXXI.

Evicimus, ut puto, ſatis, exſpectantias reipubli-
exæ pernicioſas eſſe, malaque plurima ſecum trahere.
Quibus præſtructis, concluſiones nunc formabimus, ex
uibus controverſiæ circa exſpectantias obvenientes ſunt
ecidendæ. 14

XXXII.
Prima ex his conchuſionibus erit: illis, qui maie-
ſtatem aut ſuperioritatem territorialem non habent, ex-
ſpectantias cum qualicunque reipublicæ diſpendio dare
plane non eſt permiſſium. Itaque ſi quis privatus ius
conferendi munera & officia publica tam ſacra quam ci-
vilia habet, is exſpectationem eorum concedere nemini
poteſt, quum hoc leges ipſæ vetent, quemadmodum
infra copioſius oſtendam. Exſpectantiæ vero feudales,
quæ in 2. f. 26. §. 2. permittuntur, ſiquidem rempubli-
cam non tangunt, ſed privatorum ſaltem bonorum ſpem
in alterum transferunt, prohibitæ non cenſentur, va-
lentque adeo tenuam alia privatorum pacta. At ſi bo-
num publicum in his quocunque modo intervenit, aliud
Fac ergo, civitati dominium directum
in feudum aliquod competere. Poteritne vel ipſa vel
E 2 ſenatus

36 DE INICVITATE

ſenatus eius exſpectationem illius largiri ? Non puto.
Decreta enim eiusmodi exſpectativa ad ambitioſa referri
debent, quæ in L. 4. de Decret. ab ord. fac. damnantur.

XXXIII.

Quæ in præcedente §. dixi, mirifice illuſtrabit re-
ſponſum a Ctis Helmſtadienſibus menſe Maio MDCCXXII
exaratum, quod mihi ab excellentiſſimo Præſide meo
benigniſſime ſuppeditatum hic inſeram. Hat Iſaac
Meyer der Juͤngere von den deputirten der Land⸗Staͤnde
des Hoch⸗Stiffts zu Osnabruͤck im Jahr 1700. die exſpe-
anz auf die damahlen von ſeinem Vater beſeſſene Con-
ſiſtorial-Rath und Hoff⸗Gerichts⸗Adſeſſor Stelle auch
folgends im Jahr 1701. von des Herrn Biſchoffs Hoch⸗
Fuͤrſtl. Durchl. die wuͤrckliche Einfuͤhrung in beyde Col-
legia noch bey Lebzeiten des Vaters / iedoch unter dem
Beding / daß er bey Anweſenheit des Vaters ſich nicht
einfinden ſolle / erhalten / aber nachgehends im Jahr 1773.
bey Annehmung der Buͤrgermeiſter⸗Stelle zu Osnabruͤck
obgedachte beyde mit dem Burgermeiſter⸗Amt incompa-
tible Bedienungen niederleget / da denn der Vater mit
Bewilligung der Land⸗Staͤnde wieder an des Sohns
Stelle getreten / und die beyde Dienſte behalten. Als nun
dieſer vor einigen Wochen Todes verblichen / ſo will der
Sohn das Buͤrgermeiſter⸗Amt niederlegen / und Kraßft
der ihm ehemahls ertheilten exſpectanz dem Vater im
Conſiſtorio und Hoff⸗Gerichte ſuccediren. Entſtehet
demnach die Frage / ob dieſer des Iſaat Meyers præten-
ſion ungeachtet die deputirten der Ritterſchafft und
Staͤdte zu einer anderweiten præſentation ſchreiten koͤn⸗

nen. Dieſe Frage nun muͤſſen wir billig mit Ja beant⸗

worten

Getenund
