nut uſn
.n eiexige e
o athett

Gnche genau
Png vetbee

rin .2.

le onctſ
lenimmn ſei⸗
Veroth al
ſums. Run
türa hande
Tirrhng. Aul
16 4.
Cninten n
WdWsac⸗
enigeaſ e
die Geſegegg
Gen / dah di
Nentſich eien
Unlts ece
ergeicd
ſſcu ge
Cget ge
Coldoril
ſchrebeen
Pechn
ſun gieih
Demunßt
niſchen nie
ſchee ,

birfiee Alrii
ifinn Mrel⸗
kram. H
ten der unde
Johr hoo. de⸗
Vatet beſeſſe
Acdleſſor St
n Iſife
hruog in bent
1 iedoch unern
des Vates ſn
ehends in Neen
Sttlezn nht.
Heiſtrnt inm
Dinn Ne Vugel
ſche an de 66
ebeßetten. Min
tſcen bnli

4

Nrte, N n

EXSPECTANTIARVM 37

worten und zwar aus doppelten Urſachen. Erſtlich hal⸗
ten wir dafür / die ietzige deputati der Land⸗Staͤnde ſeyn
an dieienige exſpectanz, welche ihre Vorfahren im Jahr
1700. ertheilet) gar nicht gebunden. Wenn man die
Sache genau anſiehet / ſo ſeynd dergleichen exſpectanzen
gantz verbothen. Das Jus Canonicum verordnet ſolches
klar in c. 2. 13. X. de concesgione prabendæ und in cap.
2. de conceſſ. præbendæ in 6. Und das Concilium Tri-
dentinum ſesſione 24. de Reformat. cap. 19. erſtrecket die⸗
ſes Verboth auch auf gantze Collegia, univerſitates &
ſenatus. Nan moͤgte zwar dagegen eingewendet werden /
dieſe jura handelten nur von geiſtlichen beneficiis und di-
gnitatibus. Allein es hat Zieglerus in Dicaſtice coneluſ.
6. §. 3. ι 4. ſchon laͤngſten gezeiget/ daß dieſelbe ob
identitatem rationis auch auf civil Bedienungen gehen
und das gleichfals darinnen exſpectativas zu ertheilen dem
ienigen der die iura maieſtatica nicht hat / ſondern an
die Geſetze gebunden iſt / nicht vergoͤnnet ſey/ zu geſchwei⸗
gen / daß die Conſiſtorial-Rath⸗Stelle nicht einmahl ei⸗
gentlich ein weltliches officium, ſondern vielmehr eine
dignitas eccleſiaſtica iſt. Doch geſetzt allenfalls / es waͤ⸗

ren dergleichen exſpectanzen in genere nicht verbothen /

ſo ſeynd gleichwol die deputirte vomn Jahr 1700. nicht be⸗
rechtiget geweſen mit Abweichung von der ihnen im
Conſiſtorial-Receſs und dem Land⸗Tages Abſchied vorge⸗
ſchriebenen Form durch irregulaire Ertheilung einer ex-
ſpectanz ihren Nachfolgern zu præiudiciren und gleich⸗
ſam die Haͤnde zu binden. Es gibt ia die natuͤrliche
Vernunfft / daß niemand eine exſpectanz ertheilen koͤnne /
welchem nicht die freye diſpoſition uͤber die Sache ſelbſt
zuſtehet. Strykius in diſſert. de Exſpectantiis c. 2. n. 22.
E3= Nun

38 E INICVITATE

Nun wird wohl niemand ſagen / daß die Deputirte des
Jahrs 1700. die Diſpoſition uͤber ein erſt 22. Jahr hernach
bey ihrer Rachfolger Zeit zu erledigendes Aimt zugeſtan⸗
den / weil ſonſten / wenn man einem Collegio dieſe Macht
einraͤumete / den Nachfolgern alle Gelegenheit tüuͤchtige
Beamte auszuſuchen / zu ſetzen / oder zu præſentiren ab⸗
geſchnitten wuͤrde. J 2

XXXIV.
Principi, qui ſupra leges eſt, poteſtas exſpectanti-
as tribuendi adimi non poteſt. Quin etiam hæc illi iure
meritoque relinquitur. Nec obſtat, quod illas ſaluti pu-

blicæ adverſas eſſe ſupra dixi. Eadem enim exſpectan-

tiarum, quæ venenorum, eſt ratio. Venenorum
nempe, quibus vitæ hominum in diſcrimen vocantur,
commercium privatis aliis interdicitur, medicis vero,
qui ea prudenter miſcere, temperare & in ſalutares uſus
convertere norunt, relinquitur. Sic & princeps reipu-
blicæ noxias, ſi iuſto ac neceſſitati utilitatique publicæ
conveniente tempore moderate adhibeat, bonas ac uti-
les efficere poteſt. .

XXXV.

Invitus tamen princeps ad exſpectativas conceden-
das nunquam obligatur, tametſi eam non is ſolum, qui
ſuccedere cupit, ſed & alter, de cuius ſpoliis agitur, fla-
gitet. Neque enim hi conſenſu ſuo beneficium, quod
ex arbitrio concedentis pendere debet, poſſunt extor-
uere. Memorat Pufendorffius Renum Brandenb. lI. 9.
30. 31. legatum Suecicum in aula caeſaris anno 1661.
enixe petiiſſſe, ut cæſar pacta Stetini inter Succos &£
4. ran-

Gim krüt

eamzyan Aueci
Penivand
eo ehelunt

uneini

Elt, ehectn
an ſe ech
eceſüonis tir
rinen inter
Meminoitli
Rn nlerer
–
nidtd
Verumntdad
ENimpio Hor
Uiathane abſ⸗
Uir, El
erüſtere
uprohrbi
Hhäarin
Pnm ingn⸗
n, W
kere en
Iii d
lyauimn
er faſya
o , H

Aut en
Colepi⸗

Gelegenheit

Gder uhrrleng

poteſe ete
Cin etinn her
1t, quod ilist
dem enim er
ratio. Venen.

hn Glerimen wan.

icimur, meclcn
kared inſllnmr
Sie &prineele
ri ririgte l
hibenr, bonaen

ſecktins Mt
mnon ln
slogiis gim 7
b benefcinm N

det, ir enn

m Nrunn 4

EXPECTANTIARVM 39

Brandenburgicos inita, quibus ſucceſſio in novam Mar-
chiam, diſtrictum Sternbergenſem ac Vierradam & Loec-
kenizam Sueciæ regno deferebatur, confirmaret, atque
adeo exſpectantiam in iſtas terras concederet, ſed renuiſſe
conſtanter cæſarem, nec pacto illo ſe moveri Paſſum eſſe.

XXXVI. .
Principis ſucceſſor ad ſervandas, quas deceſſor
dedit, exſpectantias non obſtringitur, quocunque de-
mum, ſive electionis, ſive agnationis, ſive hereditatis,
ſive ceſſionis titulo ſuccedat. Faciunt quidem plerique
diſcrimen inter principatus & regna patrimonialia &
non patrimonialia, nec non inter ſucceſſorem univerſa-
lem & ſingularem, dicuntque in regnis patrimonialibus

ſucceſſorem univerſalem ex omnibus deceſſoris ſui pro-

miſſionibus atque adeo ex exſpectantiis quoque obligari⸗
Verum tota iſta de regnis patrimonialibus doctrina fluit
ex impio Hobbeſii dogmate, qui in libris de Cive & Le-
viathane abſolutam principi in cives ſuos poteſtatem non
aliter, ac ſi ſervorum Romanorum inſtar in patrimonio
eius exiſterent, tribuit, & regem, niſi iure in ſubie-
Gos pro lubitu ſtatuendi fruatur pleniſſimo, non regem,
ſed primarium reipublicæ adminiſtrum eſſe dicit. Im-
pium, inquam, hoc principium &, quæ exinde deduci-
tur, de regnis patrimonialibus doctrinam olim ubivis
fere receptam non diu eſt, quod explodere ceperunt
ICti cordatiores, Cocceius, Thomaſius, Beyerus, &,
ui illuſtre hoc argumentum eruditiſſimo ſuo ſcripto de
Obligatione ſucceſſoris in principatus & clientelas §. K.
7. ew facto deceſſoris, quod inter eius opuſeula miſeella
anno 1720. Halæ Magd. in lucem emiſſa tom. I. p. 539. Fre-
peries,

4 — DE NIGVTTNTE

Peries, exhauſit, incomparabilis Ludwigius cap. I. §. 3.
&ο 7. Non dubito igitur, principi ſucceſſori facultatem
exſpectantias a deceſſore datas revocandi ſimpliciter in-
dulgere. Unicum huius ſententiæ meæ fundamentum
eſt publica ſalus, cui exſpectantias contrarlari ſat oſten-
di. Nam in aliis negotiis probo æquiſſimum Pufendorfii
iudicium, qui . S. . O. §. 8. de Jure naturæ & gentium
principem, ait, ex facto & promiſſo deceſſoris omnino
obligari, uti etiam rempublicam, ſi forte extincta rega-
li ſtirpe ſummam rerum illa recipiat, niſi facta manifeite
fuerint abſurda aut iniqua. Diſſentit quidem a Pufen-
dorffio illuſtris Ludwigius l. c. §. 4. & rem peſſimi dicit
eſſe exempli, ſi civitati principum facta ſub cenſuram
mittendi, conſulta ſint reipublicæ nec ne, daretur fa-
ecultas. Verum ego nihil abſurdi hic animadverto, quan-
do vel ipſa civitas recuperato, quo ſe olim abdicavit,
imperio, vel novum caput, quod ſibi præficit, deces-
ſoris facta atque promiſſa, proficiantne reipublicæ an-
non, examinat. Regimen enim ideo ſucceèffori defer-
tur, ut omnia dirigat ad communem utilitatem, ut tne-
atur populum, non perdat. Poteſt ergo deceſſoris ſui
promiſſiones publicæ utilitati nocituras, quales ſunt ex-
ſpectantiæ, revocare. Nec obſtat, quod Vir illuſtris
ibidem dicit, non omnibus regnis eandem dari poſſe
menſiram. Certe hac in parte utique poſſe, non abs
re dixerim. Nulla enim gens eſt, quæ non velit, ut ſibi
non ſit bene, ut res ſua publica floreat. Ergo ſi impe-
rium in perſonam aliquam transfert, nullam aliam ob
cauſſam hoc fit, quam, ut imperans hoc ipſum exſequa-
tur. Mandata itaque principi eſt, quicquid commodo
Publico contrariatur, abolendi poteſtas, ergo & exlne-
an-

aæſrdo Cecel
neſrit. 14
relior. civil.
L.6, e n
(ikr, fiein 4
Et, Præſupponn
e erſecant
Pfuccellorren
Cemarbiriun
Alr, (uod hat
e Pll uuin
En de nſec
mer id ddi⸗
UOreront, Nen
WWeront in
H. Cn er
ciplIs ODle
un deceſl
Et, frceſſo⸗
Ohſicunpe
Wonitaet
W is ſn
Mverl
eNen edur
sühc
Cnſtangs
Porre el
ſhmnne
1Dr E.

ucigin n
ſuccellne

cendifnmk.

Ae merfnin
Contrruntt
egiſſummn Nfan
je nature e,
niſ ecelin.
1 üforte erct
Piat, niifacnn
lentt gride
4 & rem pet
n fact 8
X nec ne, Enn
Uhic animadeng

Ee Oün Na

d ſi Neitt e

fciantne einnae.

m igeo ſhoctnc

nemn uriicren, I4
reſt epn dln
cinnes, gndes ine
ltr, Aod hrit.

is emlen n
rigne ole, m
Nemn el 1.
orea hI.

EXSPECITANTIARVMN 41

Cantias. Neque Romanorum de obligatione principis
ex facto deceſſoris leges, e. g. L. 2. C. de quadriennii

præſeript. L. 4. C. de PL. & conſt. L. ult. C. de locat.

rædior. civil. L. I. C. de fund. nei priv. & div. domur
L. 6. C. de fundis patrim. ſententiæ meæ nocent. Nam
& iſtæ, facta deceſſoris cum ſalute publica non pugna-
re, præſupponunt. At exſpectantiæ cum ea pugnant.

Et de exſpectantiis quidem officiorum publicorum, quod

has ſucceſſor revocare poſſit, res fere indubia eſt, qinim
idem arbitrium officia pro libitu conferendi habeat ſuc-
ceſſor, quod habuit defunctus, ut bene ait Böbmenus in
Jure publ. univ. P. Spec. lib. 2. cap. 6. J. 20. Sed &
idem de exſpectantiis feudalibus dicendum. Succeflo-
rem ex iis obligari iam maiores noſtri Germani veteres
noluerunt, regulamque, am Geding iſt keine Folge/ ſta⸗
biliverunt in dem Saͤchſiſchen Lehn⸗Recht E. F. II. 26. 57.
59. Quam regulam Colerus deciſ. 88. hodie paſſim a prin-
eipibus obſervari ait. Addit quidem Colerus n. 30. time,
uum deceſſor pro ſe & ſuis heredibus exſpectativam de-
i⸗ ſucceſſorem obligari. At ego nec hoc caſu illum
obſtrictum puto. Ineſt illa formula omni pacto & pro-
miſſioni tacite. Sed eius vis tanta non eſt, ut ſucceſſori
omne ius ſuum adimere & aliquid ſaluti publicæ contra-
rium adverſus leges obtrudere queat. Nec exempla
extera deſunt. Nullus certe princeps magis ad deceſſo-
ris ſii facta rata habenda obſtrictus fuit, quam Carolus
Guſtavus Sueciæ rex Chriſtinæ Reginæ. Debebat hunc
ſponte cedenti regnum, nec diſſimulabat, ſed publice
fatebatur, dum in numis ſuis coronam atque hæc verba:
A DEO ET CHRISIINA; inſculpi iubebat. Exſpe-

Cationes tamen omnes a Chriſtina datas abolevit, teſte

F Puufen-

4² DE INICQVITATE
Pufendorffio de Rebus a Carolo Guſtavo geſctis lib. 2. §. 8.
Optime Beverus de Obligatione ſucceſſoris illuſtris S. 42.
Quod ad exſpectantiam, ait, ſive in munus & officium
publicum, ſive in feuda aliave bona a principe conces-
ſam attinet, eam in dubio vim ſuam ad ſucceſſores non
extendere arbitror. Non ignorat imperans, morte im-
erium deſinere, & ſucceſſoris libertatem miniſtris, qui-
Pus libuerit, utendi, item beneficia, in quos placuerit,
conferendi, imminui non debere. Alias maxima pars
actuum imperium ſucceſſori præripi, & vel omnia feu-
da, omnia reipublicæ munera ita exſpectantüs obrui
poſſent, ne vel quicquam conferendi poteſtas ſucceſſori
relinqueretur.

XXXVII.
Sed longius etiam progrediendum, atque ipſi prin-
cipi, qui exſpectativas conceſſit, facultas eas revocan-

di tribuenda eſt. Qua de re quum dubitarint plurimi

magni nominis Cti, eorum fundamenta paucis recen-
ſere & refellere liceat.

XXXVIII.

Provocant ergo 1) ad dignitatem principis & ad
cap. decet 16. de R. Y. in 6. ibi: decet conceſſum a prin-
cipe beneficium eſſe manſurum, cum quo cap. Romano-

rum LL. ex aſſe convenire videntur. Memorant hunc

in finem L. poſt mortem 25. de Adopt. L. ſicut 5. de Adopt.
L. ſicut 5. C. de Act. & obl. &c. quibus ſaluberrima hæc
prohibitio, ne quis factum proprium tanquam nullum
audeat impugnare, ſi non expreſſe, implicite continea-
tur. Quam eo maiori attentione obſervandam eſſe aiunt
a prin-

7

—

(bigationem
Eunt, que pr-
incipenn.

Mr .
. ſe, etſi Pri-

un talnen con
erlari in nan
XL. l. e u.

Poriſfionem

Umele, hoe
Mmicdtionis
emmmn, qui
Praetc le b.
Dorei,
WNNnG
udn ſere
LE. . NV
l 3 en
Ncommmun
Tibuendum
Pra rem
Eüneme
, Gd

. AA
Leamn:
e lai⸗
ſie &

—
ae .
vo geſtir iin
eſſorig ihiſri
mbmnghef⸗
Am
W.
pperins, m.

Rertatem Nnin

cia, in nne

e. Alias m

ripi, & H

ita erheck.
endi poteſtti

endam ergtenin

k, filng esht
um lhir 1

Ndamenm acöhn.

nitaten riehi
uuer coi 7

eelN

EXSPECTANTIARVM 43
a principe, quo fortiorem principum facta producere

obligationem illis dicuntur. Multa enim eſſe conten-

dunt, quæ privatum minime obligent, ſtringant tamen
principem. Huc referunt cum Weſenbecio conſ. 2. n. 60.
& Mylero in Nomol. o. 2. n. 2. Pacta principum nuda,
quæ, etſi privatum actionem minime pariant, pariant
eam tamen contra principem. Nituntur porro 2) ad-
verſarii in natura & obligatione conventionum, atque
ex L. 1. de Pact. & L. 3. de Pollicit. oſtendunt, omnem
promiſſionem ſerio factam & ab altero acceptatam pa-
tum eſſe, hoc autem ſervandum eſſe ſub pœna excom-
municationis cap. 1. X. de Pact. & mortale committere
peccatum, qui promiſſum non ſervet. Imo verba L. 7.
& prætor. de Pact. pacta conventa ſervabo; procedere
ab ore Dei, adeo etiam Deum obligari pacto & diabo-
lum & principem, & nullam maiorem iuſtitiam eſte quam
pacta ſervare, ait Nevizanus inter conſilia Bruni conſ.
12. n. 23. Vide DD. adlegatos a Mylero in Hyparcholo-

gia c. 3. J. 24. & Mevium conſ. 53. n. 8t. Urgent deinde

3) commune illud iuris præceptum, quod ſuum cuique
tribuendum ſit. Et tandem 4) dicunt, exſpectantia im-
petrata rem deſinere eſſe integram, ſiquidem per acce-
ptationem exſpectantiæ exſpectativario ius adquiratur ad
rem, quod nemini absque facto ſuo ſit auferendum.

Ad hæc argumenta iam diu ante me reſponderunt
alii, principique poteſtatem exſpectantias revocandi vin-
dicarunt. Quorum rationes collegit propoſuitque co-
pioſe ſatis Mylerus ab Ebrenbach in Hyparchol. o. 3. §.

27. ſq. Sunt illa ex natura pœnitentiæ, revocabilitatis,
F 2 con-

44 pDE INICVITATE

conceſſionis conditionalis, ſimplicis & nudæ gratiæ, pre-
carii, & ipſa denique officiorum collatorum indole de-
ſumptæ, ſed, ne quid diſſimilem, infirmiſſimæ, ut eas
merito Bohmerus in Iutrod. in Jus publ. univ. l. 2. C. 6. §.
19. lit. k. & l. valde inadæquatas appellet, quas nec re-
ferre nec examinare ſit operæ pretium. Nec ego igitur
eas expendere ne dum rationibus adverſariorum oppo-
nere volo.

XL.

Aliam itaque rationem adfert Böhmerus in Introd.
in qus publ. uni verſ. loco memorato, atque ad diſtinctio-
nem vulgarem inter promiſſiones perfectas & imperfe-
tas a Pufendorſio de officio bom. & civ. c. 9. J. 6. ex-
plicatam provocat, & non pactum ſed promiſſionem
talem imperfectam inter principem & eum, qui exſpe-
Ctare iubetur, intercedere ait. Sed an diſtinctio iſta huc
trahi poſſit, dubito vehementer. Dari quidem promis-
ſiones imperfectas, quibus quis voluntatem ſuam de re
aliqua alteri præſtanda determinat, ſimul tamen, ſe ei
ius ad rem hanc exigendam competere nolle declarat,
ſcio probe. Novi etiam, declarationem huiusmodi ſæ-
pe tacite & ex negotii natura promiſſioni ineſſe. Exem-
plis clariſſimis hoc oſtenderunt Pufendorfius de Jure
nat. & gent. lib. 6. G. 5. J. 6. & celeberimus Præſes meus
in ſpecim. ad D. M. de Pactis invalidis medit. 2. Ve-
rum enim vero iſtiusmodi reſtrictio irregularis eſt maxi-
me, & promiſſionum naturæ adverſatur, adeoque non
præſumitur, ſed probanda eſt clare. Nam quod Boh-
merus ait: Quæ negotia ita ſunt comparata, ut unice
precibus a ſuperiore expetenda & gratiæ eiusdem acce-

pta

FIe Precibun
“ emadnnod
l exempls
Pofnd volmi
Er, gvoc ſel

weobligawri

lin
elris dhern
Anntadh
NWNANC
rl rern
I Ghrte
etiatn iore
Driyatis ſ,
Lle zue

Nee
uionit
ui
Nt,l
Laltt,
Camne,
iil rn,
Muge 4

mn ſa

Wlarorun

uhl.in. e

ele, un.

erinln. Nerint⸗

8 adyerfriam

HM

ert Pöbmnern:
uto, Atqlen
les perkecne⸗
n. G lin.
Cum ſed pnin
pemn & eun ſ

Ved an diſtincrun

. Darindern.
8VoOluuntatem kume

inat, fnmn tunen!
mpetere mlle dd
rationem ünm.
miffoni inle
feninfu
Eeberims DA²
olids nult:
oireglilt
erſatur, nn

⸗

nperus,

ratie

4 Nan

EXSPECTANTIARVM 45
ta ferenda ſint, in is nullo modo ſe adſtringere perfe-
voluiſſe videtur; nobis non fatisfacit. Ea etiam,

quæ précibus impetrantur, quæ ex gratia proficiſcun-
tur, poſtquam ſemel promiſſa fuerunt, ſervanda ſunt,
quemadmodum hoc ex donationis, commodati, man-
dati exemplis appareét. Nota eſt regula: Quæ ab ini-
tio ſunt voluntatis, ex poſtfacto funt neceſſitatis. Acce-
dit, quod ſæpe & plerumque exſpectativæ verbis maxi-
me obligatoriis concipiuntur.

XI.

Refelli vero poſſunt commode cuncta, quæ ab ad-
verſariis afferuntur, argumenta, ſi ad ſalutem publicam
tanquam ad lydium lapidem reducantur. Hæc enim fu-
rema lex eſt, cui ceteræ omnes cedunt. Chari ſunt li-
eri, parentes, propinqui, familiares, ſed omnes omni-
um charitates ſalus publica vincit. Hæc efficit, ut pacta
etiam iureiurando firmata reſcindere & infringerc non
privatis ſolum, ſed principi quoque liceat. Vide c. 33.

X. de Jureiurando.

XLII.
Nec ſine lege loquor. Provoco ad L. I. & 2. de
Petitionibus bénorum ſublatis. In his ita impeératores:
Quisquis in trimine maieftatis deprebenſus fuerit & pu-
nitus, bonaque eius, ſicut plectendi conſuetudo criminis
habet, fiſeus invaſerit, & ſi inteſtatus quisquam quæz-
damve, ac nullis ex numero propinquorum existentibus,
vel uxore vel marito, fati munus impleverit, cuius-
cunque ſit conditionis aut ſectæ! ſen quolibet titulo res
Juerit ſaſcalis; nullus eadem bona ſub ſpecie munificen-
F 3 iia

46 DE INIGVITATE

biæ principalis audeat proprio iure poſeere, nemo aude-

at ad petitionem rnerum defuncti defunctæve, cuiuscunque

Jortunæ aut ſectæ ſit, ſi fiſco noſtro locus pateat, adſpi-
rare. Qui contra legem id auſus fuerit ſperare, quod
non licet, reus violatæ legis habeatur. Sed quoniam
plerumque ita in nonnullis causſis inverecunda petentium
inhiatione conſtringimur, ut etiam non concedenda tri-

buamus; nec reſeripto quidem noſtro adverſus formam

latæ legis loci aliquid relinquatur, ſeilicet nec pragma-
tica iusſione vel ſacra adnotatione, vel quolibet oraculo

divino, ſeu mandatis, ſi qua contra banc ſanctionem

noſtram fuerint impetrata, quippiam roboris habere
valituris. Equidem hæ leges de bonis iam vacantibus
& fiſco delatis, non de vacaturis agunt, adeoque ad ex-
ſpectantias trahi poſſe non videbuntur. Sed iam diu an-
te nos Mornacius ad tit. C. Ne ſiſeus vel respublica pro-
curationem iſtas leges ad donationes beneficii aut officii
& confiſcationis, quæcunque illa ſit, antequam ſit eorum
vacatio vel declaratio, extendit, in variis regum Galliæ
edictis & ſenatus Pariſienſis ſententia innixus. Ex noſtris
Wildvogelius, ICtus Jenenſis in diſſert. quam ad tit. C.
de Petitionibus bonorum ſublatis ſcripſit §. 20. Referun-
tur, inquit, inter bona talia non ſolum ea, quæ iam

ſunt incorporata & occupata a ſiſco, ſed etiam ea, quzx

modo delata, aut ſpei caducitatis proxima. Quorum id-
circo & evſpectantias petere probibitum. uia quod
interdictum eſt in termino, idem in via cenſetur prohi-
bitum. Quamvis enim boc caſu incertus mortalitatis
eventus & ſpes, ſimulque conditio ſubeſſe videatur; ta-
men ſufficit, ipſam exſpectantiam en, in caſum apertu-
ræ, & eo quidem tempore convaleſcere, ubi ius H
icæ

Iugtinn,l

en olieui
Vltt, Mul
im. (
Netifoninns
EE dlera ili
, ſertien
ſnl.

—

S

—

—

2

tequn
s, duſord
(orkt.
WA NNN
us, Inns
Cinubus i
beralite
ſel.l. .
bio, t
üm, n
bhurarr
èR”
AnN
Velüar
lea
thenckn
reipn
benetei⸗
tmoe

. Ei ann
nertennleſeen

h ntn eontelh
iy alerſtf ·
ſeiitet n ox

, del naltt
utra bane
tiam pohne⸗
bonis imun
gunt, Adentiir
vel ian
s benefci artct
tantequmttenn.
1varis eymd
inmning. Ann
len lanal
Plrſ:n
lin en, (eN
AA minen, 1
. QN
. M
irinr
yur Mrd
vdilut,.
ae
4

Se
=

EXPECTANTIARVM 47

Ye

licæ iam quæſitum, quva eo inſo eluditur. Vera hæc
eſſe, dubitabit nemo, qui modo verba iſta Legis 2. C. de
Petitionibus bonorum ſublatis recte conſiderabit: Omne

ſemen alienas appetendi fortunas ſtirpitus eruere cupi-

entes, nulii deinceps volumus petition's rerum eſſe licen-
tiam. Quæ verba profecto exſpectantiis magis quam
petitionibus bonorum iam vacantium conveniunt. Ad-
de altera illa eiusdem legis: res civiles & ad ius publi-
, pertinentes ab omni petitione muniendas eſſe cen-
emus.

XLIII.

Antequam hinc digredior, occurrendum adhuc eſt
ilis, qui forſan a maiore ad minus contra nos argumen-
tabuntur. Dicent hi: poſſe principem munera & bene-
ficia vacantia tribuere, poſſe etiam bona fiſci, niſ legi-
bus, quas vocant, fundamentalibus ſeu pacto cum or-
dinibus inito impediatur, donare, atque iſtiusmodi li-
beralitatem, ſi ſponte exerceatur, revocabilem non es-
ſe L. I. C. de Petit. bonor. ſublat. Maius hoc eſt ſine
dubio, quam ſpem ſaltem & exſpectationem dare. Ibi
enim, quod reipublicæ iam eſt, hic, quod eius aliquan-
do futurum ſaltim creditur, datur. Eadem hic reſpon-
ſione utar, qua Ulpianus in L. 4. §. I. ad SCtum V'elleia-

num utitur, quum idem ipſi argumentum contrasCtum
Velleianum opponeretur. Facilius, inquit, ſe mulier
obligat, quam alicui donat. Non eſt ſcilicet adeo me-
tuendum, ut princeps immodicis donationibus & ſuum
& reipublicæ patrimonium exhauriat, aut ut munera &

beneficia vacantia in indignos conferat. Circumſpeéti-

or tunc eſt plerumque, & cavet ipſe, ne egeat, aut male

ſibi

4 DE INIQGVITATE

ſibi ab inhabilibus ſerviatur. At quum ex futuris quid

Petitur, facilior eſt princeps, nec de ſuo ſibi donare ſed
magis ſucceſſorum ſuorum bona ſibi largiri videtur, nec

tam accurate pretium rei, aut quantopere ſua & reipu-

blicæ interſit, conſiderat de præſente potiſſimum ſolici-

tus. Huic igitur facilitati in Perniciem reipublicæ eru-
pturæ occurrendum eſt.

XLIV.
Sed mum princeps, qui exſpectativam datam re-

vocat, ad evictionem præſtandam obligabitur ? Aiunt

communiter & provocant ad 2. f. 7. 9. I. & 2. F. 8. pr.
At neuter ex his textibus huc pertinet. Neuter de ex-
ſpectativis agit. Utrobique inveſtituræ de re tanquam
vacua factæ fit mentio, dominusque ſi differat inveſti-
tum in vacuam poſſeſſionem mittere, vel eam, quod
alius in illa ſit, dare nequeat, omnem utilitatem præ-
ſtare iubetur. Quinimo in 2. f. 8. pr. contrarium potius
habetur, eum ſciſicet, qui ſciens alienæ rei inveſtituram
ſive a ſciente ſive ignorante domino accepit, evictionis
Præſtationem poſtulare non poſſe. Igitur hic textus ne-
gantem ſententiam ſtabiliet; ad quam confirmandam
aliæ etiam rationes ſuppetunt. Pleræque nempe exſpe-

ctativæ gratis & ex liberalitate conceduntur. In dona-

tionibus vero & ceteris liberalitatis actibus evictio non
præſtatur. L. 18. 9. ult. de Donat. L. 2. C. de Evict. Recte
Titius im teutſchen Lehn⸗Kecht c. 7. &. 23. ſcq.. & c. 9. §.
46. ſqq. contra commmmem DD. ſententiam oſtendit,
dominum nec ad feudi conſtituti evictionem præſtandam
obligari, ſi vaſallus id feudum titulo lucrativo olim ac-
cepit. Itaque nec in exſpectativa obligabitur. Paratus
nempe

tr alt pronnit

. aleitr Ne

aun Priratu

rt
i Mme
ie end
uüimorn ie
Extant in d
(od GCern
ocbe re
Olnnes, (
morbe?
mhmpe
rcond
Cnmodi
torum
TuN de
ſuum n
tabantn
at. D
Mcit. 1

do ſhi nn
lrginnmn
Nherinkr

Obligebin
net. NerzI
iture genunn
ere, velen t
nnem mirmnk
r., contraiumon
lene riüntm
0 Aceit, MMiii
Hiur ie engt
uun coMmNNI
Egle enmhe elt
Amn. NMN
Actbs enit n
Mif NE
Ctenrinn Aen
vnenn ttun
cun
r. N
4biann n

EXPECTANTIARVM

nempe eſt promiſſa ſua implere. Sed intercedit quo-
dammodo respublica & ſalute fua hoc impedit. Nulla
ergo eſt penes principem culpa, aut, ſi quæ eſt, maior
tamen pene exſpectativatum eſt, qui illicita flagitavit, &
precibus extorſit. Hic ergo de fide rupta queri non
poteſt. Obiicietur forſan, principem in pactis non tan-
quam principem ſed tanquam privatum conſiderari. Et
verum hoc eſt, quum ex patrimonio ſuo privato largi-
tur aut promittit. At quum de re, quæ reipublicæ eſt,
paciſcitur, nequit ipſe, qui caput reipublicæ eſt, tan-
quam privatus conſiderar'i.

XLV.

Poſſimt tamen caſus emergere, quibus exſpectan-
tiæ iuſtiſſimæ ſunt. Ipſa nempe neceſſitas vel utilitas
publica earum conceſſionem urget ſuadetque. Dicam
primum de neceſſitate, cuius luculentiſſima exempla
extant in tabulis Pacis Osnabrugenſis. Funeſtiſſimi,
quod Germaniam per 30. annos vaſtaveraàt, & vicina
quoque regna adflixerat, belli exitum cupiebant anxie
omnes. Convenerant iam diu legati ex toto fere terra-
rum orbe & aliquot annos deliberando atque altercando
conſumpſerant. Sed exigua admodum ſpes negotii feli-
citer conficiendi adfulgebat. Obſtabat maxime publicis
commodis utilitas ſingulorum, qui vel præmia exantla-
torum laborum & periculorum vel reſtitutionem damno-
rum acceptorum flagitabant, nec, ut remitterent ius
ſuum, moveri poterant, ſed æternum potius bellum mi-
nitabantur. Quomodo his ſatisfieri deberet, non appa-
rebat. Pecunia non ſuppetebat, exhauſtis cunctis pro-
vinciis. Terræ & prædia, gu⸗ cedi potuiſſent, plera-
que

50 DE INICVITATE

que ab aliis poſſidebantur, neque his adimi facile aut
ſine iniuſtitia poterant. Tandem hoc remedium inven-
tum eſt, ut his, quibus alio modo ſatisfieri non poterat,
exſpectantiæ tribuerentur. Sic in art. 13. domui ducali
Brunfſvicenſi & Luneburgenſi in epiſcopatum Osnabru-
genſem, quem tunc Franciſcus Wilhelmus epiſcopus
tenebat, exſpectativa datur, &, ut de cauſa neceſſaria
conſtet, additur: cæſarem conſenſiſſe tandem, quod
præſenti ſacri Romani imperii ſtatui minime expedire
iudicaret, pacem publicam propterea diutius impediri.
Porro ex eadem cauſſa in art. II. J. 6. exſpectantia in ar-
chiepiſcopatum Magdeburgenſem electori Brandenbur-
gico, in art. 10. G. 4. exſpectantia in pomerariam ulte-
riorem regi Sueciæ datur. Has igitur exſpectantias,
quas neceſſitas publica extorſit, revocare nec principi
concedenti, nec ſucceſſori eius licet.

XLVI.
Eadem neceſſitas occurrit in illo exſpectantiarum
genere, quod coadiutorias vulgo appellamus. Sæpe ſci-
licet is, qui munus ſive ſacrum ſive civile gerit, ob ſe-

nectutem, morbum aut aliam cauſſam muneris eius par-

tes implere nequit. Deiici illum plane de loco ſuo &
emolumentis omnibus privari aliumque ſurrogari, du-
rum eſt & luctuoſum. Æ quius longe, ut quis ei ſubſti-
tuatur vel adiungatur, qui munus iſtud vel gratis vel
exiguo præmio contentus adminiſtret. Et reperiuntur,
qui ſponte ſe ad hoc offerunt, ſola ſuccedendi ſpe con-
tenti. Hic profecto ſalus ipſa & neceſſitas reipublicæ,
ut adiuncto huie exſpectativa detur, poſcit. Neque
enim facile ſine illa vir bonus & idoneus tantum auur
UbI-

(pectitiye
emmm foret,
Vah, Cerito
vy5, iteln W,
dicam, in co⸗
Gvntänn exßpe
nodo vacuum
r iſtinanocki
e imerclm,
cSyyl, induut,
l.Ng. n⸗
(I. Nen

ulſi lun fuin

eflelattwarn
W MN
Gerris Eedon

(e!

atio. boſe
Wne weren
lüm ene
.
MMorid, e
Gllogne e
Vari, ne
itio altr⸗
heſia fal

—
Ei

Kremecimin
ösbert ht
rt. Cmni
lohan h
Arhmns ein
nr de calanet,
enſile tanden
teres dnning

s erhe

Nelectori l
in poment
§ igitur ehtmn
revocare K
cet.

Appelammg ent

Ve clegert En
lummmengenn e
npeece lonipl
mmreſmgni ¹
ge r us i li
iſuc rel gnd
et E Eri
iccecend ſe e⸗
Ceſſesn
elb tnmn ⸗

EXSPECTANTIARVM 5

ſubibit. Conceduntur igitur communiter huiusmodi
exſpectativæ coadiutoribus. Has non ſervari improbis-
ſimum foret, fidemque publicam læderet. Vide c. §.
X. de Clerico ægrot. vel debilit. & c. un. de Clerico ægrot.
in 6. item Concil. Trident. ſeſſ. 25. cap. 7. Et ut verum
dicam, in coadiutoriis cum ſpe ſuccedendi coniunctis
non tam exſpectativa conceditur, quam munus quodam-
modo vacuum confertur. Negandum tamen non eſt,
per iſtiusmodi coadiutorias ſæpe fraudem fieri legi, eas-
que interdum, ubi neceſſitas nulla ſubeſt, concedi. Ceſ-
ſarunt, inquit, M. Antonius de Dominis de Republ. e-
cleſ. lib. 9. Cap. S. J. 26. gratiæ exſpectativarum nomine-
tenus. Nam earum loco ſucceſſenunt coadiutoriæ ſive
cauſßſa cum futura ſuccesſione; quæ ſunt ipſisſimæ gratiæ
exſpectativarum. Huiusmodi coadiutoriarum patroci-
nium non ſuſcipio, ſed easdem pariter cum aliis exſpe-
Ctantiis damno.

XLVII.

Quæ neceſſitatis, ea quoque utilitatis publicæ e
ratio. Poſeit hæc interdum, ut boni fortesque viri ad
bene merendum ſpe præmiorum excitentur, vel etiam,
ſi iam bene meruerunt, mercedem accipiant. Si con-
ſuli illis alia ratione poteſt, ad exſpectantias deveniri non
debet. Aliquando autem nihil eſt in reipublicæ patri-
monio, ex quo illis ſatisfitt. Tunc vero neceſſitatis
quoque erit, exſpectantias concedi, conceſſasque ſer-
vari, ne homines defectu præmiorum a reipublicæ ſer-
vitio abſtrahantur, aut, dum vident, alios benemeritos
ſpe ſua fruſtrari, eiusdem ingratitudinis metu abſterre-

antur. Quare etiam in Capitul. Caroli VI. art. II. exſpe-
G 2 ctantiæ

32— DE INIQVITATE

Gantiæ quidem in feuda imperii prohibentur, ſimul ta-
men hæc verba adiiciuntur: Denen von unſern Vor⸗
fahren am Reich denen Staͤnden propter benemerita er⸗
theilten und denen Reichs⸗Conſtitutionibus gemaͤſſen An⸗
wartungen auf kuͤnfftig ſich erledigende Reichs⸗Lehn an
ihrer Krafft und Buͤndligkeit unſchaͤdlich.

XLVIII.
Iterum tamen moneo, utilitatem publicam, quæ
exſpectantias ſuſtineat, manifeſtam eſſe debere. Men-
tio benemeritorum ſingularium in omnibus conceſſioni-

bus & beneficiis, etſi in indigniſſimos conferantur, fit.

Ergo nec in exſpectativis ea omitti ſolet. Ita vero facili
negotio omnia, quæ de iniquitate exſpectantiarum ante
dixi, eludentur, omnesque exſpectativati, improbiſſimi

licet, ſpe ſua potientur. Quod ne fiat, requiro acerri-

mum formulæ eius ob benemerita examen, nec effectum
illi nllum tribuo, niſi certiſſime conſtet, vere eum, cui
exſpectatio data eſt, & ſingulariter reipublicæ profuiſſe,
nec alia præmia accepiſſe, nec accipere potuiſſe. Ni
hæc concurrant, exſpectantia vana erit. Fruſtra ergo
hi ad utilitatem publicam & merita ſua provocabunt, qui
ſolitis officiis gratiam principis meruerunt, & ſtipendia
annua pro iis, quas præſtiterunt, operis acceperunt,
nec quidquam præter id, quod ex officii neceſſitate fa-
cere debuerunt, fecere.

XLIX.

Quamvis vero exſpectantias aliquando ob utilitatem
vel neceſſitatem publicam conceflas valere per rationes
exemplis illuſtribus comprobatas oſtenderim, ſtricte ta-
men

ls, quanm
ium exhuuni
AEritetur.

eilblier de

onendipotelt
Preſringenen
(äüm mortis
Ur, fichtlon

cdͦile all
erſel, Olin

4 HMyniu
AOtnent. ad

ut eenhhun

wropenſchen G
COhadera N
(ol ANNd
tetbergion
Pohannes d.
miuoliche
Eben hat
W von
d Graff
hertt
Mdnad
kihrt
len. Uo
Keyernn
Clder
il duc

ein H

—
—
Nndor, l
don Vnien N
n dereneig,
ödus Pniſch
e Nitlint
ic.

Neln Phlen,
ele e.
Orhnihnstr
mOS O

exſpechmnen
efit, Eilnen
eramen ertktt.
Ollſet, vereenm
r reiphblee nii
pere ll.
lent. Elfmer
fiuppofochung
ruenun, Aſen
Operis Nlthenn,
ofi eenet

Manchobnuittn

ere Se⸗
nt ſticht
derim,

EXSPECTANTIARVMMM 53

men eas ſemper interpretandas eſſe credo, ut ſcilicet per
illas, quam fieri poteſt, minimum reipublicæ patrimo-
nium exhauriatur, poteſtasque principum conſtringatur
& limitetur. Omne enim id, quod liberam principis &
reipublicæ de prædis, beneficiis & muneribus ſinis dis-
ponendi poteſtatem aut tollit aut imminuit, odioſum eſt
ac reſtringendum. Sic, exſpectativa feudi conceſſa in
caſum mortis ſine liberis, exſpectativatus non admitti-
tur, ſi ob feloniam feudum ad dominum revertatur, i-
cet & ipſe vaſallus absque liberis poſtea moriatur, & vi-
ce verſa, quandoquidem conditio ſpecifice eſt adimplen-
da. Hornius Jurisprud. feudal. c. 12. §. 9. Schilterus
in comment. ad c. 12. Juris alem. feud. J. 4. Huc per-
tinet exemplum quoddam illuſtre, quod Faber in der
Europæiſchen Staats⸗Cantzley t. 13. p. 464. ſc/4. refert.
Conceſſerat Maximilianus I. duci Megapolitano Henxi-
co I. anno 1502. exſpectativam in landgraviatum Leuch-
tenbergicum his verbis: Wann der Wohlgebohrne
Johannes Landgraff von Leuchtenberg ohne eheliche und

männliche Leibes⸗Erben dieweil er ſonſt keinen Leibes⸗

Erben hat / mit Todt abgehet / daß Wir Hertzog Hein⸗
rich von Mecklenburg und ſeinen Erben die gemeldte
Land⸗Graffſchafft zu Leuchtenberg mit aller ihrer Obrig⸗
keit Herrlich⸗ und Gerechtigkeit nichts ausgenommen
wie dann die von uns und dem Heil. Reich zu Lehen her⸗
ruͤhret/ vor maͤnniglich gnaͤdiglich leihen ſollen und wol⸗

len. Und ob von Uns und unſern Nachkommen Roͤm.

Kaͤyſern und Koͤnigen hierwieder aus Unwiſſenheit / oder
in andern / in was Schein das beſchehe / ichts ausginge /
ſoll doch ſolches krafftloß/ und dem genannten unſerm
Oheim Hertzog Heinrich von; Meckilenburg und ſeinen
3 Erben

54 DE INICVITATE

Erben an dieſer Verſchreibung unvergreiflich und unſchaͤd⸗
lich ſeyn / doch Uns den halben Theil von ſolcher Land⸗
graffſchafft in unſerer Cam ner vorbehalten / getren und
ohngefaͤhrlich. Non decedebat vero Joannes landgravi-
us Leuchtenbergicus ſine maſcula prole, ſed demum po-
ſteritas eius anno 1646. in Maximiliano Adamo exſtin-
guebatur. Cæſar igitur vacuum domino landgraviatum
non ducibus Megapolitanis ſed Bavariæ duci Alberto,
cui nupta erat defuncti Maximiliani Adami ſoror, con-
ferebat. Adquieſeere tunc temporis neceſſum habebant
duces Megapolitani, quod bello tricennali penitus ex-
hauſti eſſent. Sed quum anno 17os. Maximilianus Phi-
