o. Exſpectautiæ per ſe & natura ſua turpes non ſant. Gj. ha
U. Omni exſpectantiæ ineſt votum captandæ mortis. Sſnn,
12. Votum captandæ mortis turpe non eſt, quamdin in ſimplis deſigle- n mn ſctſ n

rio conſiſtit. o iin,
. 13. Codex

lun a Ri
ünapntange
lhinſeen
ſ

tun

uſßen ſui M. 6
nr lini uirc.
heuhilfti.tn
9
,nk mi ili

. .
iu , ni

,ℳ 1
,Pvul, Algni

„ pl

13. Codex ſacer exſpebtativas non damnat.
z. Jus romanum exſpettativas prohibet ob votum captanda mortis
cum conatu interficiendi coniunbtum. j
15. Votum hoc captandæ mortis multis aliis negotiis licitis ineſt.
16. Poteſt tamen inter rationesz quæ abolitionem exſpectantiarum ſua-
dent, referri.
17. Exempla exſpelétativatorum, qui vitæ anteceſſorum ſuorum inſidia-
ti ſunt.
15. Exemplum recens denegatæ ob votum captandæ mortis exſpelctativa.
19. Aliquando exſpectativati eum, cuius ſuccesſionem ſperant, a ma-
trimonio aut liberorum procreatione impediunt.
zo. Exſpectantiæ bono poblico cantrariantur, quia per illas
21. (a) patrimonium reipublica deminuitur & incrementum eius im-
peditur,
22. () principibus facultas benemeritos remunerandi adimitur,
23. (6) pro levi officio nimia merces rependitur,
24. (A) indigni pramiis adficiuntur & ad honores provehuntur, (e)
digni exeluduntur,
27. (F) Iſab- & obreptionibus nec non importunis ſflagitationibus via
aperitur-
26. (g) perieculum reipublicæ ereatur,
27. (h) ſucceſſoribus in principatu manus ligantur,
28. (¹) infinitæ lites ſuſcitantur,
29. (&E) bomines ignavi reddantur & a ſtudio virtutis avertuntur,
zo. () bi, quibus ſucceſſor datur » iniuriam accipiunt E& mærore
conficiuntur. .
31. Ex his pramisſis concluſiones formantur.
32. I. Privati exſpectantias bono publico ſaltem leviter contrarias con-
cedere nequeunt,
33. id quod reſyonſo 7TCtorum Helmſtadienfium illuſtratur.
34. II. Princeps exſpectantias concedere poteſt.
35. Invitus tamen compelli nequit.
36. III. Succeſſor„ eiſi heres ſit » ad implendas anteceſſorum ſuorum
exſpectativas non obligatur.
37. W. Ipſe conc edens exſpektantias revocare poteſt-
35⁵. D'iſſentientiaum argum isass,
39. non ſatis refelluninr
4Ao. nec aà Böhmero.

41. refatantur vero optime ex ratione ſalutis publicæ.
42. Iplæ leges princiyi revogationem hanc permittunt.
43. KRemovetur dubium.
44. V. Princeps exſpectantiam a ſe conceſſam revocans nec ad interefe
præſtandum obligatur.
47. VI. Firmæ & irrevocabiles ſunt exſpeétantie, quas necesſitas pu.
blica extorſit,
46. quo referuntur coadiutoriæ.
47. VII. Firmæ etiam ſuut illæ, qua propter utilitatem publicam con-
ceduntur,
4S5. dummodo manifeſta ſit hæc utilitas.
49. VIII. Exſpelctantie licet firmæ ſtrictisſime tamen ſunt interpre-
tandæ.
5o. IXJ. Exſpeétativatus conditionem exſpectantiæ contrariam ſuſoipiens
iuri ſuo renunciat, nec datur ei regreſſus ad renunciata, etſi ſtatim
ab initio de conſervando iure ſuo proteſtatus ſit.
11. X. Exſpectativatus licet abuſive ſimul inveſtitus poſſeſſori alienanti
& domino in alienationem conſentienti contradicere nequit.
52. De exſpeétantiis eccleſiaſticis in ſpecie.
53. Haæ prater cætera incommoda votum negativum eccleſiæ neceſſario
relinquendum tollunt,
54. & ſimoniæ viam ſternunt.
5r. Eæſpectantiæ hæ legibus multis prohibentur & olim pro adalterio
ſunt habitæ.
76. Concedere illas pontifici romano non, principi autem viæ licet.
77. Improbantur etiam exſpectativæ in canonicatus & alia beneficia
eceleſiaſtica, qua curam animarum coninnctam non habent.
75. item in profesſiones academicas.
19. Improbantur porro exſpectativeæ munerum civilium,
ο. nec non exſpeétantiæ fendales,
61. quas abuſiva inveſtitura firmiores non reddit.
6τ. De aliis exſpectantiarum ſpeciebus.

S

DlsS

600

(N

DdIVINA

RNC

AVGN
IN AVLIS

WholCIs
CVTIPHER

—

RO P

NNINC

redu

Eeuem

vun ti
en.
loeef.
ANde. M
Nründ.
CnouN
Culbenn

wen Vin
wonebir.
Om =òð

e Iele
epndnmun

NNNNX 1

19 20 21

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

DISSERTATIO ACADEMICA

15

Pwor.

INIQVITATE

EXSPECTAN-=
TIARVM

WAM
PRAESIDENTE

AVCGVSITIINO LEVY SER

TIIIIEIENN
12 13 14

11

10

9

Nntungunnnnnnn

8

e MAGNAE BRITANNIAE REGIS
esi BRVNSVICENSIVM DVCIS CONSIILLARIO AVILICEZ .
Mõ IN TRIBVNALI GVELPHICO ADSESSORE, IN 5
1 ACADEMIA IVLIA IVRECONSVLIO
nen PATRONO SVO AETATEM — 5
DEVENERANDO S
en D. MaAII PVBLICE DEFENDET S
M AVCTOR So
FRIDERICVS SEIDEN E
B 5
VNNNNNNNNENNANNNNNNNNNE 4

3 4 5 6 7 9 11 1D 4

AXLPVIoT1 2