lippus Bavariæ dux & landgraviatus Leuchtenbergici
poſſeſſor ſine prole diem obiret ſupremum, atque agnati
eius, electores Colonienſis & Bavaricus, publice pro-
ſcripti eſſent, dux Megapolitanus Fridericus Wilhelmus
acceptam olim exſpectantiam proferebat, &, ut inve-
ſtiretur, petebat, contendebatque, caſum expreſſum,
ſi vaſallus ſine filiis moriatur, tacite & illum, ſi poſteri-
tas eius exſtinguatur, complecti, & datam olim duci-
bus Bavaricis inveſtituram ſibi propter inſertam exſpe-
ctativæ formulam non nocere. Verum & cæſar & ſu-
premum eius tribunal anno 1708. landgraviatum duci
Megapolitano abiudicavit & Leopoldo principi Lamber-
genſi dedit, procul dubio non alia ex ratione, quam quod
Joannes landgravius Leuchtenbergicus ſine liberis non
deceſſiſſet, ad quem tamen caſum exſpectantia Henrico
I. data alligata fuerat.
I.

Concluſionem hanc, quod exſpectativæ tunc etiam,

quum ſervantur, ſtricte tamen interpretandæ ſint, alio
exemplo

—,A

lebeht en Imc
releyeltaci,
Vdtus ll
ul ſtare neq
rnte, ſt
Nincipisuun
Cuicllumn i
Alterius pri
alt Cffei
unn benekci⸗
InMNir ro
6,6, Fec ergea
rnod eecn
de Ch
WENRMAe.
GNK, N
fecid, in
laſeriplit.
bilemit
ler conſern
o conr
Turgg e
nmrexenn
uuſeref
Menf. ver
SAltt, len
n,
et aler
i
eh

Daparie dne le
ni Mniſn,
drs neceliner
tricennln
jatus
premuma
Waricns,

Frideremtin

Ckerebet, n
re, cim ennln
te&A Um, Ae
„alrmont
Oprer Mermel
Perun A ceirt
Eycgrninmnt
rirpilem
Cntonean
ſas ine hheren

Mhotmnn hen

Mrinenkein

1,½¾ 10
nce ,
eta nn

intrare malle.

EXSPECTANTIARVM 5F5FF

exemplo illuſtrabo. Scilicet exſpectativatus iuri ſuo, ſi quod
habet, renunciare poteſt ſine dubio. Renunciat vero velex-
preſſe vel tacite per factum Tale factum eſt, quum exſpecta-
tivatus quid ſuſcipit, quod cum re, quam exſpectat, ſi-
mul ſtare nequit, ſeu, ut loquuntur, incompatibile eſt;
ut puta, ſi quis feudi, quod leges extraneo aut alterius
principis miniſtro conferri vetant, exſpectantiam habens
domicilium ſuum in aliam provinciam transferat, aut
in alterius principis ſervitium tranſeat; vel ſi benefici-
um aut officium exſpectare iuſſus munus, quod ſimul
cum beneficio & officio illo geri nequit, acceptet. Hic
renunciat profecto exſpectantiæ ſuæ, c. 30. de Præbendis
in 6. Fac ergo, vacante deinde feudo, officio vel be-
neficio exſpectato, exſpectativatum conditionem illam
ſpei ſuæ contrariam deſerere, atque in locum vacuum
Audiendus non eſt. Nam, dum renun-
ciavit, iure omni, quod ex pacto habuit, ſe abdicavit,
nec id, invito altero, recipere poteſt. Clement. 4. d.
Reſeriptis. Nec iuvabit eum, quod forte, dum incom-
patibilem iſtam conditionem accepit, de iure exſpectan-
tiæ conſervando proteſtatus eſt. Nam proteſtatio hæc

facto contraria non attenditur, nec illum a quo exſpe-

Gantia pendet, invitum obligat, ut pactum cui alter
contravenit, ex ſua parte ſervet, arg. d. Clement. 4. ibi:
aut ſis reſignare paratus. Ipſe Gloſſator ad hanc Cle-
ment. verbo renunciare liteb. Puto, inquit, banc de-
eret. locum hbabere, etiamſi proteſtetur recipiendo ſecun-
dum, quod gratiæ renunciare non intendit. Huc perti-
net altera eius reſponſi, cuius priorem partem ſupra in
§. 33. inſerui, pars, quam a celeberrimo Præſide meo
acceptam hic communicabo: Wann auch allentalis
obge⸗

36 DE INIQVITATE
obgedachte exſpectanz vor gultig gehalten werden ſolte;

ſo müſte nichts deſtoweniger zweytens in Betrachtung

kommen daß Iſaat Meper derſelben bereits genoſſen/
indem des Herrn Biſchoffs Hochfuͤrſtl. Durchl. nachdem
ſein Vater behindert und unvermoͤgend geweſen bey an⸗
dern Verrichtungen dieſen beyden Aemtern laͤnger vorzu⸗
ſtehen / mithin der in der exſpectanz ausgedruckte Fall:
Wann Er D. Meyer mit Tode abgehen / oder ſonſt Alters
und Unvermoͤgens halber ſolche Bedienungen zu vertreten
nicht beſtand ſeyn ſolte; würcklich exiſtiret/ ihn in das
Conſiſtorium und Hoff⸗Gerichte einfuͤhren laſſen / auch
in dem ſolcher Einfuͤhrung halber gegebenen gnaͤdigſten
Befehl der von der Ritterſchafft und Staͤdten vorherge⸗
gangenen præſentation deutliche Meldung gethan / und
ſie gleichſam mit zum Grunde geſetzet/ die Land⸗Staͤnde
hingegen das zwiſchen Vater und Sohn abſonderlich ge⸗
troffene pactum, welches dem Vater die Beſuchung der
Collegiorum frey geſtellet / gantz nicht angegangen / noch
das Hauptwerck / nemlich die Erfuͤllung der ertheilten
exſpectanz und præſentation, hindern moͤgen. Bey ſo
geſtalten Sachen nun / und da Iſaac Meyer ſeine exſpe-
Stanz und præſentation einmahl zur Wuͤrcklichkeit ge⸗
bracht/ und bey Annehmung der Buͤrgermeiſter⸗Stelle
ſich ſeines erlangten Rechtens wieder begeben / ſo kan er
nunmehro wieder den Willen der Ritterſchafft und Staͤd⸗
te nicht varüren noch die iura, denen er einmahl renun-
ciiret/ zuruͤcke nehmen. Denn die renunciation des ihm
aus der exſpectanz zuſtehenden Rechts iſt nicht allein mit
Worten / ſondern facto ipſo durch Annehmung des mit
dem Conſiſtorial-und Hoff⸗Gerichts⸗Aſſeſſorat incompa-

tiblen Buͤrgermeiſter⸗Amts geſchehen. Und vergonhen
b

ſcgr die Nich
. er erßec
ender vacan⸗
6e/ worauß e
ſtae Meyer
Purgermeiſer⸗
rdtgen Donn
oß dergeichen
6o und lepi co
Hechwürdges
n Burgeren
NLndStnde
tta aud dode
Urekunndi
WeſCſc wi
Wcr w
Stache G
Pedungen' ſe
Bettligure
n den f

= =
——

ſtſeines

Dhmuach
des B
cgee⸗
Elle⸗

Ier
karim,1

feinn offe

Durc ie.

WN
temmemnlännnn

1 gögedne e

hen/ Oderſef,
dienunget n
üdt b
tinflhrente:
gegebenetge
nd Stire
Neldung en
tet/ dieern
Soho chentar.
tr de Bſcn

Nicht orgehctul.

ffilleng A unte
ern nnchen Bel
0e Migr ſinarn
ur Vircliſtdtt
BithonitG

ieen bene

erchefrne.
4 E fnaſ re
ennmnction N 1
iſe nht Men 4
ſhekerung
Geortimnh
mn,

EXSPECTANTIARVM 5„7

ſo gar die Rechte nicht / daß derienige / welcher auf ſolche

Art der exſpectanz ſich tacite begeben/ hernach bey erfol⸗
gender vacanz mit Quitirung des incompatiblen beneficii
das / worauf er exſpectiviret/ annehme. Dagegen den
Iſaac Meyer nicht hilfft; daß er bey Annehmung des
Buͤrgermeiſter⸗Amts ihm die exſpectanz bey E. Hoch⸗
wuͤrdigen Dom⸗Capitul vorbehalten / denn auſſer dem/
daß dergleichen reſervation oder proteſtation tanquam fa-
cto und legi contraria unguͤltig iſt / ſo iſt uͤber dis E.
Hochwuͤrdiges Dom⸗Capitul nicht berechtiget geweſen /
dem Buͤrgermeiſter Meyer ohne Vorwiſſen und Willen
der Land⸗Staͤnde ſein einmahl erloſchenes Recht vorzube⸗
halten/ und dadurch das den Land⸗Staͤnden zuſtehende

ius praeſentandi zu fraͤncken. Über dis hat man ia die

damahlige reſignation des iuͤngern D. Meyers vor eine
wuͤrckliche vacanz gehalten / indem nicht allein die Land⸗
Staͤnde Laut Schreibens ſub E. ihnen die praeſentation

bedungen ſondern auch der alte D. Meyer/ welcher mit

Bewilligung der Staͤnde an des Sohnes Stelle getre⸗
ten/ den zweyten locum und nicht den erſteren / der ihm
ſonſt ſeines Alterthums halber gebuͤhret haͤtte / occupiret.
Dieſemnach ſeynd deputati der Ritterſchafft und Staͤdte
des Hoch⸗Stifſts Hildesheim wohl befugt mit Uberge⸗
hung des Buͤrgermeiſter Meyers andere ſubiecta zu der
erledigten Conſiſtorial-Rath und Hoff⸗Gerichts⸗Adſeſſor-
Stelle zu præſentiren.

LI.

Id ex recta ratione per ſe patet, conceſſam exſpe-
Ctantiam, ſi vel maxime firma ſit, illi tamen, qui bene-
ficium, officium aut feudum in præſens poſſidet, prorſus
H innoxi-

22 DE INIGVITATE

innoxiam eſſe debere. Vide 1I. f. 27. ibi nullum detri-
mentum. Itaque conditio eius nulla in re per exſpectan-
tiam deterior reddi debet. Ex quo porro conſequitur,
licere poſſeſſioni rem illam, quam alter exſpectat, cum
domini conſenſu alienare, nec poſſe exſpectantem con-
tradictione ſua conſenſum domini impedire. Vide Stry-
kii Examen iuris feud. cap. I2. quæſt. 34. Id quod Hor-
nius in Jurisprud. feudal. c. 12. J. 12. ad eum éxſpectati-
vatum, qui ſimul abuſive inveſtitus eſt, rectiſſime ex-
tendit. Neque enim ficta illa ſeu abuſiva inveſtitura pos-
ſeſſori præſenti detrimentum inferre debet. Adiiciam
ſententiam ICtorum Helmſtadienſium menſe Julio anni
MDCCXIX. exaratam & benevole a celeberrimo Præſide
communicatam: Daß / des von den Lauen gethanen
Wiederſpruchs ungeachtet / der zwiſchen dem von Oelſchnitz
und dem von Hake getroffene Kauff lehnherrlich zu beſtaͤ⸗
tigen / und die beyderſeits verurſachte Unkoſten gegen ein⸗
ander aufzuheben ſeynd. Jedoch wird den Lauen ihre
Anwartſchafft billig vorbehalten. V. R. W. cui ſen-
tentiæ hæ ſubnexæ fuerunt rationes: Der gantze Streit
kommt auf die Frage an / ob die Lauen wegen der ihnen
an dem Bruuch zu Staßfurth zuſtehenden Anwartſchafft
verhindern koͤnnen / daß ſolcher Bruuch von dem gegen⸗
waͤrtigem Beſitzer mit lehnherrlichen conſens nicht ver⸗
aͤuſert werde. Nun wollen zwar die Lauen ihr ius con-
tradicendi daher behaupten / daß ihr Vater und ſie ſolche
Anwartſchafft bona fide von dem Freyherrn von Hoym /
und deren Beſtaͤtigung von Koͤnigl. Maieſtaͤt erhalten /
daß ihnen nebſt der exſpectanz zugleich die geſammte
Hand oder inveſtitur, alſo ein dingliches Recht / zuge⸗
ſtanden worden / und daß der von der Oelſchnitz in ein
Cloſter

—ꝑ
Coſter gegan
cren. Gei
enden Lautt
nilaber dert
ln⸗Nehte
Nein gegenwa
lhezogen wer
reiudiz gere
Oet mit ſürt
folunen / eine
r ſolte, folg
ne der exßee
ltg nicht toe
ſecheineimel
eer de Won
SGrded⸗
in de
wird vod⸗
bet, endlic
handen wa
Allſichigt
uff it
ſta u
icht
nidhe
Gigeſcee
Pus imti
Gehaſten/
in könne

Hxe 4

—

4
edoun
Aer Ahetz, .
nhei ſüh,
. 31. I Goln⸗
In Memn eit
buifz ini
mecebe d
Kum medn
a celebeuntt
n den An en
ſchen deinme
f chrnertdnr
Ste lrteſengunt
wid dr unt
6: Oer lken
Ouen nihen Ar
rhecben Jorvntſt,
oc tor den ee⸗
e omſen cen⸗
Luueg hr n e⸗
nfeſir
hhenn n e

EXPECT ANTIARVM 59

Cloſter gegangen / folglich ſein Lehn⸗Recht ipſo iure ver⸗
lohren. Gewinnet es demnach das Anſehen / ob ſey der
von den Lauen gethane Einſpruch wohl gegruͤndet. Alldie⸗
weil aber der ſo wol natuͤrlichen Billigkeit als den gemeinen
Lehn⸗Rechten nach durch Verleihung einer exſpectation
dem gegenwaͤrtigen Beſitzer nicht der geringſte Nachtheil
zugezogen werden muß / hingegen zu deſſen nicht geringem
præiudiz gereichen wuͤrde / daferne ihm die Macht das
Gut mit lehnherrlicher Bewilligung zu veraͤuſern / be⸗
nommen / eingeſchraͤncket/ oder ſchwehr gemachet wer⸗
den ſolte / folglich die Rechtslehrer einhellig ſchlieſſen / es
koͤnne der exſpectativatus der vorzunehmenden Veraͤuſe⸗
rung nicht wiederſprechen/ welches auf dem Fall / da zu⸗
gleich eine inveſtitura abuſiva vorhanden / erſtrecket wird /
ferner die Lauen bey dieſer Veraͤuſerung directo keinen
Schaden leiden / indem nur an ſtatt des vorigen Beſitzers
ein anderer eintzeler annoch unbeerbter Vaſall ſurrogiret
wird / und ihnen ihr Anwartſchaffts⸗Recht in ſalvo blei⸗
bet / endlich keine eigentliche Nachricht bey den actis vor⸗
handen / was es mit dem in das Cloſter gehen des von der
Oelſchnitz vor eine Bewandniſſe habe / auch ohnedem der
Kauff zwiſchen ihm und dem von Hake lange vorher ge⸗
ſchloſſen/ und um lehnherrliche Beſtaͤtigung deſſelben an⸗
geſuchet/ dieſe auch nicht abgeſchlagen ſondern nur biß
nach geſchehener Unterſuchung der Lauiſchen contradiction
ausgeſetzet worden / alſo wenn ſie noch erfolget / ad tem-
pus initi contractus retrahiret wird; ſo haben wir dafuͤr
gehalten daß der ſtreitige Kauff gar wohl beſtaͤtiget wer⸗
en koͤnne.

LII.
Hæc de exſpectantiis in genere dicta ſufficiant. Re-
2 ſtat,

60 DE INICVITATE
ſtat, ut de ſingulis exſpectantiarum ſpeciebus pauca ſub-
üiciam. Et primum quidem de exſpectantiis eccleſiaſti-
cis nonnulla monebo. Harum obiectum conſtituunt
omnia eccleſiaſtica beneficia cap. 2. X. de conceſſ. præb.
Beneficium vero ſeu præbenda, uti in titulo de Præ-
bendis in 6. appellatur, eſt facultas iure competens fru-
endi fructibus ex bonis eceleſiæ propriis provenientibus
intuitu miniſterii eccleſiæ præſtandi. mamvis autem
beneficium ab officio ita differat, quod propter hoc il-
lud detur, haud infrequenter tamen in iure canonico
unum pro altero ſumitur, ita ut modo beneficium offi-
cium, & vice verſa hoc illud denotet, vel etiam plane
ſub ſe comprehendat. Huc ſpectant paſtoratus, ſive ſint
parochiales, ſive civici, ſive cum inſpectione coniuncti
in ceteros, ſive non, diaconatus, profeſſiones Acade-
micæ ac ſcholaſticæ, officia præſidis, adſeſſorum & ſe-
cretariorum in conſiſtoriis commendaturæ, abbatiæ, præ-
poſituræ, canonicatus, minora clericorum, ut cuſto-
dum, cantorum &c. munera. Eſt igitur exſpectantia
eccleſiaſtica, de qua hic loquimur, ratione concedentis
translatio iuris ſuccedendi in beneficium eccleſiaſticum
in eum ſcilicet caſum, ſi eius poſſeſſor illud poſſidere
amplius nequeat, & ratione impetrantis facultas iure
competens ſuccedendi &cc.

LIII.

Contrariæ quidem bono publico ſunt exſpectantiæ
omnium munerum & beneficiorum eccleſiaſticorum, ſed
eorum tamen imprimis, quæ, ut loquuntur vulgo, cu-
ram animarum coniunctam habent. Præter rationes,
quas ſupra in ò. 20. ſqq. attuli, accedit hic alia. Exſpe-

—

ctantiæ

—
—
Euntienenn
S talnen 1
PWine el
nis eecleſis
4leripternn
(onis, que
aun ſeilicet,
1. Nrirt
un, ita, Ur
Ectone, ſin
MNinatun
dabs. Hoc
(ieel a I
oroln edud
aru tan
te,
Certe Drun
Hergog⸗
P.l.

f Vid
tur: n

fi nee 4
Everdan
Konorl,
ANprdde
repucis
II. h̃
ſi Qori
ler
niſnn,/

NRicdinn
Neantis tete

Ddiedam Chlinn
.N⸗ eneſent
ii in inot e
ine onmeng,
roprisrrin
d. Cmtur
Cod n
Wnen in Me n,

A

8, Poſeina n
eſcis, Mlnm
Endatre Atte
Cerionmm, uct
Et iginn ehetn
F, mmoe It
efcimn eeckelihr
letir iud oſt
erats fiennss in

o ſun afehn
ceittcunmn 4
Tummr iie

. EXSPECTANTIARVM 6

Gtantiæ nempe excludunt liberam eccleſiæ electionem, cu-

ius tamen necefſitas & in iure fundata & rationi quam
maxime eſt conveniens. Scio equidem, in pauciſſi-
mis eccleſus hodie Hiberam populo electionem permitti.
Adſcripſerunt ſibi eam ubivis fere potentiores ſub iuris
atronatus titulo. Remanſit tamen aliquod veteris ele-
Rionis, quæ penes totum populum erat, veſtigium, vo-
tum ſcilicet, ut loquuntur, negativum, ſeu ut Carpzov.
I. 1. Jurisprud. eccleſ. def. 38. n. 2. id vocat, informati-
vum, ita, ut, facta ab eo, cui ius patronatus competit,
electione, ſingulis eccleſiæ membris ſit facultas electum
& nominatum repudiandi, adlegatis iuſtis diſſentiendi
cauſis. Hoc votum negativum in recta ratione & ſacro
codice I. ad T'moth. II, 0. fundatum, decretisque va-
riorum conciliorum, quæ memorat chilterus in Inſti-
tut. iuris can. lib. I. tit. I4. J. 34. comprobatum ſine in-
iuſtitia, ac, fere dixerim, impietate tolli nequit. In terris
certe Brunſvicenſibus lege etiam ſtabilitum eſt. Vide
Hertzog Anthon Ulrichs erneuerte Kirchen⸗Ordnung
P. I. c. 2. J. 3. Nec pontificii id plebi ſuæ prorſus dene-
ant. Vide can. I. diſtinct. 62. ubi ſtatim in principio ha-
etur: nulla ratio ſinit, ut inter epiſeopos habeantur,
qui ne a Clericis electi nec a plebibus expetit; quæ ſa-
ne verba nihil aliud indicant, quam eos ſolummodo rite
& canonice eſſe electos, qui & a clero electi & a plebe
adprobati ſint, ſive quos plebs ob cauſſas ſonticas non
repudiaverit. Confirmant hanc ſententiam verba can.
II3. cauſæ I. qu. I. ordinationes, quæ non communi conſen-
ſu CQleri & populi ſecCundum cononicas ſanctiones fiunt,
falſas eſſe diiudicamus, & verba can. 27. diſt. 63. vota
civium, teſtimonia populorum, honoratorum arbitrium,
H 3 electio

S DE INICVITATE

eectio clericorum in ordinationibus ſacerdotum exſpe-
ctantur. Adde can. I. dift. 23. §. 2. & can. 2. dift. 24.
Huc pertinet etiam ſynodus Tridentina ſeſſ. 24. can. 18.
quæ patrono quidem vel epiſcopo electionem ipfam re-
linquit, aliis tamen, qui aliquos ad id aptos noverint,
eorum nomina deferre permittit, ut poſſit poſtea de cu-
iuslibet ætate, moribus & ſufficientia fieri diligens in-
uiſitio. Neque enim patronus ſive is, qui ius eligen-
i habet, ſemper certior eſſe poteſt, ſe talem elegiſſe,
qualem eſſe oportet ſacerdotem, quum ipfſi tanquam
homini candidati ſii impietas facillime poſſit eſſe igno-
ta, quæ aliis forte eccleſiæ membris eſt notiffima, ſed
erga patronum aſtute diſſimulata. Quum igitur neces-
ſarius ſit eccleſiæ in conſtitutionem ſacerdotis conſenſus,
bonoque publico ex eius neglectione magnum inferatur
damnum, exſpectativæ, quæ conſenſum hunc prorſus
excludunt atque impediunt, non ſunt ferendæ.
LIV.
Deinde exſpectantia eccleſiaſtica aditum ſimoniæ
ſaltem ſubtiliori aperit. Si ius ſpectas, inviti ſaltem ad
ſacerdotium provehi debebant, & indigni ſunt ſacro
munere, qui ſponte id petunt L. 31. C. de Epiſcopis &
Clericis. Verum iſta lex diu iam obſervari deſt. Sin-
cera tamen adhuc debet eſſe vocatio ad officium ſacrum,
ita ut vocans non indignis precibus, pollicitationibus,
blanditiis, vel quod deterius adhuc pecuniæ obla-
tione inductus vocet. Triplex ſcilicet eſt, quod in ſi-
monia intervenit, munus, & aliud a manu, aliud ab
obſequio, aliud a lingua proficiſcitur. Vide Georgii I.
& Vrbani II. effata apud Gratianum in can. II4. cauſa I.
quaæſt. I. & can. S. cauſa I. quæſt. 3. Munus a lingua eſt

oblatio

ltio pecunn
tronenti ſt,
1Ingua inter
cs& er fao
lon ſpen 1
Limitat tamen
1.1. M
iej faßfe fuß⸗
Morlinumnc
filii trrelli
Wn ANerifat in
Def. Denitn
dehrnn abor
ol van Hen
ENNNt:
MNINANE
endade R
ioſs rel eord
Tcurate con
Iue cantur,
oe Mrniur
endo per
lam, ane
Reolaor
ſen, 4
gieecen
Pychiin
ori nf⸗
nikrCnieh
uletnn

üihreſe

*
N
—
2

—
laterdatin

Kcan. 1

lentſum nn

1

ſunt kerence

=☛

Cica Adrun Nrn

echg, iMiiſlent

imn iin in
1. Celpſen
blereri ceni. N⸗
Adofcimkee
, lenninii
e ane.
Ceteh/odn
a mumn, Al
iCeni
un M

1ime
uns Cerd,

EXSPECTANTIARVM 63
oblatio pecuniæ aut cuiuslibet rei, quæ magni an parvi
momenti ſit, nihil intereſt c. 20. X. de Simonia. Munus
a lingua intervenire dicitur, quum beneficium ad pre-
ces & ex favore confertur, qua de re plura vide apud
van Eſpen in Jure eceleſ. univ. P. 2. tit. 30. c. 2. 6. 7.
Limitat tamen hæc recte Gratianus in can. 122. cauſa I.
qu. . Non quorumlibet, inquiens precibus ordinatio-
nes factæ falſæ diiudicantur, ſed ba demum quæ preci-
bus ordinandi vel eins amici non ſpirituali, ſed carnali
affectu porrectis fiunt, cum alias futura non eſſent, quas
non charitas interveniens ſed amicitia ſupplicans extor-
quet. Denique munus ob obſequio intervenit, quum
indebitum ab ordinando officium patrono præſtatur, id
quod van Eſpen d. l. G. 18. etiam ad eos extendit, qui
principum aut aliorum magnatum liberos vel epiſcopo-
rum nepotes nullo aut exiguo ſtipendio rigendos erudi-
endosve ſuſcipiunt ea ſpe, ut beneficia eccleſiaſtica ab
ipſis vel eorum favore adipiſcantur. Quæ omnia, ſi
accurate conſideras, fateberis, exſpectantias fere omnes,
quæ dantur, ex uno horum fontium fluere. Agnoſfcit
hoc Hornius in diſſ. de exſpectat. eccleſ. J. 12. dicitque,

quando per portam exſpectantiarum intrare licet in ec-

cleſiam, aucupatores illarum ante tempus currere, fati-
gare collatores, ſuffragia ſtipulando exigere, & fere vim
facere, atque id agere, ut unus alium prævertat. Egre-
gie hac de re ſentit Bonifacius IIX. in cap. 2. de Conceſſ.
Ppræb. in 6. Promigiones, inquiens, buiusmodi propter
importunitatem nimiam per quam non concedenda mul-
toties conceduntur) & per ambitionem improbam utplu-
rimum etorquentur. De eetero inſigne pacti ſimonia-
ci ſuper exſpectantia initi exemplum vide in excellentiſſi-
mi

64

mi Præßidis ſpec. ad D. XMILV. de Variis pactorum ſuc-
ceſſor. gener. med. 3.
LV.

Hæ igitur & ceteræ, quas ſupra memoravi, ratio-

nes effecere, ut exſpectantiarum largitiones prohibue-
rint tam ſevere tum patres, tum ipſi pontifices. Vide
can. 23. «oncilii Antioch. ſub Dionyſio, qui pontifex
creatus anno Chriſti 260. habiti, excerpta ex concil. La-

teranenſi ſub Alexandro III. anno 1179. habito in cap. 2.

X. de Conceſſ. præb. Adde cap. I4. X. de Conceſſ. præb.
& eccleſiæ non vac. cap. 2. de Conceſ-. præb. & ecc non
vac. in 6. Concil. Baſileenſe ſeſy. 31. Conc. Trid. ſeſj. 24. de
Ref. c. I9. ubi decernitur, mandata de providendo & gra-
tias, quæ exſpectativæ dicuntur, nemini amplius etiam
a collegiis, univerſitatibus, ſenatibus & aliis ſingulari-
bus perſonis etiam ſub nomine indulti aut ad certam
ſimmam vel alio quovis colore concedi nec hactenus
conceſſis cuiquam uti licere. Concordata quoque ger-
manicæ nationis Fridericum III. inter & Nicolaum V.
inita exſpectantias tollunt, quibus non leve addunt pon-
dus Capitul. Caroli V. art. I6. & Capitul. Caroli VL.'art. id.
Graviter ergo peccant illi, qui contra ſaluberrimas hasce
conſtitutiones vel dant vel accipiunt exſpectativas. Vtri-
que ex priſcorum auctorum mente adulterium commit-
tunt. Nam, ut du Fresne in Gloſſario mediæ & infi-
meæ latinitatis voce Adulterium obſervat, adulteros vo-
cant ſcriptores eccleſiaſtici, quu civitatis epiſcopo adhue
ſuperſtite, eiusdem epiſcopatum invadunt, aut qui quem-
piam ad epiſcopatum promoveri patiuntur, epiſcopo
adhuc vivente. Epiſcopus enim promotione ſua ſpiri-
tuales nuptias cum eccleſia ſua contrahit. Libereng
ia-

DE INIGVITATE —

acon glüi en
Mer u nal
eninenn Henn
iumuro Iul
vyſa ſenleniin
unmdldlun
iUßt Lenin 1

hererum cl⸗

Qle quun
4 ſrgl n

lammmikeſti

to Hrmn,
u. Miihibis
SCNNKeikte.
WNS MWoe
öNN Nonö
4ile dortik
verbis Conci
Rumamnl fon
Goriut exßen
ne er cunſ⸗
mntarun oce⸗
Mivarun
kümſkebiin
Crererüre
uo eonehin
tur magisin
tem pontite
rarholigs
MIeipibin
3UIore

—

—
ruis dalien ,

famemorti n

rptone in

fionken

4. L leliH
eſ. ſr
(onc.
depr
neminminern
tibus ini
indultiar den
Coneeci ee Mn
ncorcete gget
inter & Maooenmn
non ere atcunt
gin rai Lu
Talilbeminon
relſechtiig ſt
Alerum anm
orieneie,
rr, AMllrroe
Auseiihin
Cunnat ice⸗

tiumnn, Ghilu

nornr ii ii⸗
hi⸗ Ubennn

EXSPECTANTIARVM 6

Diacon. qui circa annum 570. vixit, cap. 14. Cumque

Juper hboc multa dubitatio procegiſſet, volentibus civibus

neminem penitus ordinare, ne adulteri viderentur
(Dioscoro quippe vivente) novisſime in Proterium uni⸗-
verſa ſententia declinavit; & cap. I7. Porro baretici
ut iam dictum ett, Petrum latenter inſtituerant, quem
insſit Zenon imperator expelli tanquam bereticum &
adulterum &. L
LVI.

Quæ quum ita ſint, exſpectantias eccleſiaſticas ipſe
princeps dare non debet, niſi neceſſitas aut utilitas pu-
blica manifeſte ipſum ad hoc moveat. Neque igitur ad-
ſentio Hornio, qui in diſſ. de exſpectativa eccleſiaſtica
9. 14. principibus noſtris ſimpliciter permittit exſpectan-
tias concedere. Præcipua, in qua Hornius nititur, ratio
mullius momemti eſt. Ait, principes eadem, quam ca-
noniſtæ pontifici maximo tribuunt, facultate gaudere.
At ipſe pontifex nullam habet. Adimit hanc ei claris
verbis Concilium Baſileenſe ſeſſ. 31. conſtituitque: Ut
Romanus pontiferx, qui protempore fuerit, eas deinceps
gratias exſpectativas aut nominationes nullo modo nul-
lave ex cauſa concedat; quum ipſe præ ceteris, ne ſit
tantorum occaſio malorum, abſtinere debeat. Hanc ex-
ſpectativarum ſublationem pragmatica ſanctio in Francia
ſtatim ſtabilivit. In Germania concordata, quibus pontifex
contravenire nequit, habemus. Acceſſit Concil. Trident.
quo concilii Baſiſeenſis decretum non tollitur, ſed firma-
tur magis in ſeſſ. 24. c. i9. Qui diſſentiunt, ad poteſta-
tem pontificis lupre concilia provocant. At his iam alii
ex catholicis cordatioribus ipſis reſponderunt. Si ergo
principibus noſtris ius hoc adſerere volumus, neceſſe

eſt, ut maiorem iOllis, quam pontifex habet, poteſtatem

tribu-⸗

5„ DE INIGCVITATE

tribuamus. Et tribuenda hæc eis eſt utique, ita tamen,
ne per illam ſalus publica & ius divinum lædatur.
LVII.
Quæ dixi, ad ea potiſſimum eccleſiaſtica munera
pertinent, quæ cum animarum cura coniuncta ſunt.
Sed nec in illis beneficiis, quibus talis cura adnexa non
eſt, exſpectativam probo. Eludunt enim illæ & tollunt
finem, propter quem beneficia hæc inſtituta olim fue-
runt & adhuc hodie etiam poſt reformationem inter pro-
teſtantes conſervantur. Et prima quidem canonicatuum
ceterorumque eiusmodi beneficiorum inſtituendorum
cauſſa fuit ſine dubio cultus divinus. Ne hic a canonicis
negligeretur, maiores noſtri beneficiorum iſtorum au-
tores liberalitatem ſiiam infinitis obteſtationibus & ex-
ſecrationibus munierunt. Quarum vis adhuc hodie per-
durat, obligatque canonicos noſtros. At diu iam ante
Lutherum iſte præcipuus finis negligi cepit. Et delibe-
ratum propterea fuit ab initio reformationis inter prote-
ſtantes, præſtaretne aboleri prorſus ea beneficia atque
eorum reditus in meliores uſus impendi. Et abolita
ſunt multa, ſed retenta tamen nonnulla. Cauſſæ reti-
nendæ variæ fuerunt. Inter eas primo ſemper loco no-
minata eſt gloria Dei, quem colere diligenter & adorare
eanonicos iſtos oporteret. Ceteræ cauſſæ erant, ut ho-
mines ex illuſtribus & nobilibus familiis orti, ſed pau-
peres, honeſte ſuſtentarentur, ut viri bene de republica
vel eccleſia meriti his præmiis ornarentur, ut, qui in
togata ſagatave militia conſenuerunt, & vel annis vel

vulneribus inutiles facti ſunt, portum, ad quem confuge-

rent tandem, haberent, ut hi, qui in templis, aulis, cu-
riis, ſcholis fidehiter ſed modica mercede ſerviunt, his
beneficiis ornati augmentum quaſi ſtipendiorum ſine rei-
publicæ

ermdi

ſceria intern

lcet homines

At Prericenn
ver lbidinem

Aellatiän

Pomines gran
lnis vaoiund
Pauci ex his

ANliiti el,

Col erſzechan
1 vegecti ba
um ünum inte
inpoecls & vo
CNdemcphs!
Ndend Wrrar
WVrr Conn
tenm. Mo
mit ded
ſeſtiviſſime
ACpelat eha⸗
nt lepic
uscin
Paure
Derch
Mon
Cerd

Der

echti Vise

lait i

iit Mring,

Wce,

WN edenr

elltie e
CNd Cnindk i
tlis cur Arn
tenimile d

glgi cent d
Onnitondinernn

Npendi k A

mIa. Cnlek

rim nper un
Clgener Aanm

Cnnle ernt u
minsort, E
riberece Nnl,
1
Nentun, I, ei

& Nel u N

17
lge
genan
c 4

.
ede imt, .

ndommin

e
itle

EXSPECTANTIARVM 67

publicæ moleſtia acciperent. At pia hæc inſtituta & de-
ſideria intervertuntur plerumque per exſpectativas. Sci-
licet homines pecunioſi, dum filios ſuos noxas futuros
aut prævident aut metuunt, otium illis, in quo exactis
per libidinem iuvenilibus annis torpeant, procuraturi
exſpectativam præbendæ cuiusdam nundinantur. Vel
homines gratioſi apud principem liberis ſiis, dum in
cunis vagiunt, exſpectativas tales per preces impetrant.
Pauci ex his, quibus vel pretio vel precibus exſpectativa
adquiſita eſt, generoſioris indolis dignos ſe beneficio,
quod exſpectant, reddunt. Plerique de ſagina ſua ſecu-
ri, neglectis bonis literis, neglectis armis, patrimoni-
nium ſuum interim abliguriunt, tyrociniumque ſuum
in poculis & voluptatibus aliis ponumt; exhauſtis vero
tandem opibus & viribus fracti & feſſi vacuefactam præ-
bendam intrant, ac vitam, cui a puero adſueverunt,
ſuaviter continuant, potando & dormiendo maxime in-
tenti. Aliquos quidem ſed paucos virtus ſua vulgo exi-
mit. Sed plerique ita, ut dixi, vivunt; quorum mores
feſtiviſſime depingit Boileau in Satyra, quam Lutrin
adpellat chaut. IV. & V. Scita in hoc auctore omnia

funt & lepida, illud vero lepidiſſimum, quod de cano-

nicis caſu quodam ante lucem e lecto excitatis ſcribit.
V' aurore cependant d' un iuſte effroy troublée
Des cbanoines levés void la troupe aſſemblée,
Et contemple long-temps avec des Jenx confus
Ces viſages fleuris, qu' elle m' a iamais vils.
LVIII.
De profeſſionibus academicis illicitisque in eas ex-
ſpectativis conſtitueram quoque aliqua dicere. Sed præ-
occupavit iam & exhauſit laborem hunc Maithias stepha-

ni de Jurisdictione lib. 3. P. I. C. 28. Sed & ex illis, quæ
12 ſupra

68 DE INIQVITATE

ſupra paſſim memoravi, ſatis apparet, nec has exſpe-
cCtantias tolerandas eſſe. X
LIX.

An etiam exſpectativæ munerum civilium ſint im-
probandæ, quæritur? Mira hic & immenſa eſt diver-
ſitas opinionum. Ego ſententiæ adfirmantium cum
Zieglero in Dicaſtice concluſ. 6. Mylero ab Ebrenbach in
HWparchol. c. 3. multisque aliis, quos Mylerus ibidem
recenſet, ſubſcribere non dubito, non ſolum ob votum
captandæ mortis, quod unicum fere Ziegleri contra has
exſpectantias argumentum eſt, ſed imprimis ob eas,
propter quas & ſupra exſpectantias eccleſiaſticas in ſpecie
reieci, rationes. Quadrant enim incommoda, quæ §. 21.
NJqjq. recenſui, fere omnia in exſpectantias munerum ci-
vilium. Sed ſupra iam paſſim hoc argumentum tetigi.
Repeto itaque omnia, ea imprimis, quæ in §. 24. 25. 29.
33. dicta fuerunt.
LX.

Sed an eiusdem iniquitatis arguendæ ſunt exſpe-
ctativæ feudales ? Negat id Hornius in Jurisprud.
feudal. c. 12. J. 8. hac ratione motus, quod reſpectu do-
mini directi hic agatur de re, quæ ex parte in dominio
eius iam eſt, & cuius conſolidatio ſperatur tantum. Re-
ſpexit hic Hornius ad iuris Romani in pactis ſucceſſoriis
Placita, quæ ea propter ad exſpectantias feudales exten-
denda non eſſe putat, quod hic de re non plane aliena ſed
F parte in dominio paciſcentis iam exiſtente agatur.
erum enim vero non opus eſſe puto, ut ſuper hac con-
troverſia ex iure Romano diſputem, quamvis, ſi ex iure
hoc diſputandum eſſet, indubiam mihi victoriam polli-
cerer. Nam, qui exſpectativam concedit, non dominium

ſuum directum ſed utile illud, quod adhuc penes alterum
e

rdlmarne
Priorum peti
men Kortiſſun
de Petit l
d nolo in pr
Mlacentinorun
erum qui iti
Eammarun- ſn

is um quu ſi

Mon convenire
e nſ. 21 /,
Ero, dod üe
ütitidsno
WöVoN

Neqne
Kituram obu
elle gi abun
Oun inyeſtimn
eras,
n flkon

Gemi

Prebrs con

Rekrunnn
Grwwinz n
Nemerſe,

ſiiinb ſinn
ireme
I ten

Imele..
ANINNen
erddh Hinnng
os Mhen hi⸗
Vn ndbm
re igeiank

d imn

OcATyNENNN
enu 51

”

Misſtcelin

1Kudlss en

VN kneiün 4
j eſene
Irkyer ee

umniis .

EXPECTANTIARVM

69

eſt, tribuit, adeoque de alieno, non de ſuo donat. Verum
ſi vel maxime ratio illa a prohibitione pactorum ſucces-

ſoriorum petita ſecundum

men fortiſſimum illud,

Hornium concidat, ſupereſt ta-

uod ſupra in §. 42. ex L. I. & 2.
C. de Petit. bonorum ſublatis deſumpſi, argumentum;
ſed nolo in præſens ex iure Romano diſputare. Neque

Placentinorum præſidium in I.

terum, qui itidem in iure feudali ſuo cap. 19. exſ

damnarunt, ſuffragium mihi expetam.

exſpectantias feudales a

tis, cum qua ſi conveniant, iu
Non convenire autem, inde ſatis patet,

f. 27. nec Suevorum ve-

ectantias

Revocabo ſaltem

d legem ſupremam publicæ ſalu-

ſtæ erunt, ſi non, iniuſtæ.
quod omnia mala,

quæ in . 21. . recenſentur, iis maxime inſint. De ce-
tero, quod ius feudale Longobardicum exſpectantias ad-
Intelligi enim hoc debet de pri-

vatis tantum, quibus ſalus publica nullo modo innexa eſt.

mittit, nobis non obeſt.

LXI.

Neque exſpectantiæ feudales per accedentem inve-
ſtituram abuſivam firmiores redduntur. Miror profecto,
eſſe, qui abuſivæ inveſtituræ tantam vim tribiuunt, ut eam
cum inveſtitura propria ferme adæquent. Si rem curate
conſideras, omne abuſivæ inveſtituræ fundamentum in
mera fictione conſiſtit. Fictionibus vero id tribuere non
debemus, ut per eas veritas & iuſtitia lædatur. Sed nolo in
præſens contra abuſivæ inveſtituræ patronos diſputare.
Refutarunt hos iam ante me ſatis multi, imprimis vero-
Struvius in Syntagm. iuris fendal. c. 8. aph. 9. Dicam nunc
ſaltem, exſpectantiam feudalem propterea, quod exſpecta-
tivatus ſimul inveſtituram abuſivam imperravit, iuſtiorem
meloremque non effici, id quod iam ſupra in . 5r. lucu-

lento exemplo oſtendi.

I

olela⸗
,7 romanu

70 DE INIVITATE ESPECIANTLARVN —

onalt i
LXII. nam hu
Plura exſpectantiarum genera memorari poſſent. Sic non . uuß tamen
raro princeps easdem in bona allodalia, ſi fiſco forte aperiantur, S“ rifenn.
concedit. Pertinent & huc exſpectantiæ militares, de quibus ge- lenhla erſ
neroſus & ingenioſus posta Marchicus, Kanitzius,in elegantiſſima 1 ſa.
ſatyra, quam von dem Hoff⸗und Stadt⸗Leben inſcripſit, ſic canit: emlan 1
Denn leyder mancher bringt ein Faͤhnlein auf die Welt/ 4 Aliguanchen
Wird auf der Ammen Arm als Hauptmann vorgeſtellt / ymorſn al
Und kriegt / eh er verdient im Schilder⸗Hauß zu ſtehen / liſelllutit
Den Feind zum erſtenmahl als Obriſter zu ſehen. . C) uminnn
Dantur quoque exſpectantiæ matrimoniorum. nuiinmn,
Quelque ienne galant bien frais, bien delié 0) nimhii
De mon lit moi vivant aura la ſurvivance; 50) m euif
verba ſunt celeberrimi poetæ Gallici Corneille. Verum brevitatis 4 iu gan⸗
amor non patitur, ut longius exſpatier, & diſſertationis limites ietnihn
Eerxcedam. Igitur finem ſcripto huic impono, Deoque debi- W
tas pro auxilio præſtito gratias perſolvo. d .
11. ) ſeieud⸗
SyMMA CAPITA „. lak
14. Vox exſpectantiæ in latina ſpeculi ſaxonici verfione ſeculo II. con- 4 ()
feltta occurrit, ipſa tamen recentior ac infimaæ latinitatis eſt. 20 l
2. Vox exſpeltativaæ paulo antiquior eſt, Veriptoribus eccleſiaſticis fami- 2 ti,
liaris, ſed J Ctis ante ſeculum I. incognita. Neitech,
. 3. Exſpectatio latinins dicitur. Sed praſtat retinere voces barbaras. be hüre
7. Quid ſit exſpectantia, explicatur. All henat
1. Syzyonimaæ voces recenſentur. üuin ne
6. Exſpectantias olim æquas oredidit Præſes, nunt iniquas eſſe videt. lfin
7. Ordo dicendorum. ll ki
5. Erſpectantiarum iniquitatem agnoverunt iam alii. Mntu
9. Ex quibus tamen aliqui iuſto' rigidiores, nonnulli indulgentiores, . Ill. S
quam par eſt, ſunt. ußelun.
