KaI600-501_15
author: Leyser, Augustin vonandSeiden, Friedrich

4

e

4

G Sl
—

NRA. Q. D. B. V. — 6
eS DISSERIATIO ACADEMIoAüö4

OCH, Mt

ane ligene,
X TTIARVM
voir ſouhane.

chalence, Si
M PRAESIDENTE

ee AVGVSTINO LEYSERO

nCver teag MAGNAE BRITANNIAE REGIS EFT

egene ERVNSVICENSIVM DVCIS CONSIIIARIO AVLICO,

ocsolegs IN TRIBVNALI GVELPHICO ADSESSORE, IN
mine ACADEMIA IVLIA IVRECONSVLTO
ki PATRONO SVO AETATEM
n ſen DEVENERANDO
Erae Dp. MAII PVBLICE DEFENDET
ETLONNN AVCTOR

FRIDERICVS SEIDEN

IN IVLEO MAlOokRI

HELMSTADII

Theckt⸗
Ps qu
Vors
CNe⸗
A
. Werwere
eoNe
Corins ell
Ali ſuuni
lſotris l
I n h
ot

A 8
H
Amorie
Nici le
g. les,
4 D
ri⸗ r
llli hon,
ſuri,

Mie
te

AA
WNR

I.

Xſpectativæ & expectantiæ vox barbara eſt, &
plus quam barbara, ipfſis adeo medii ævi ſcri-
ptoribus incognita, ex infimæ demum && ſpur-
ciſſimæ latinitatis ſeculo hauſta. Incunabila
eius vocis ſolicite inquirere, vix operæ pretiumn
eſt. Neutram in jure canonico vel feudali Longobardi-
co legiſſe me recordor. Primus ex his, quos vidi, au-
Goribus exſpectantiæ voce utitur interpres latinus e-
culi ſaxonici lib. I. art. 33. Poſthumus, inquiens, bic
Jui patris hereditatem obtinebit, qui, A poſtbac moria-
tur, in matrem ſuam eam transfert, ſi ipſa ei in gene-
ratione poterit coquari, & infringit omnem in putris
feudo exſpectantiam feudalem, & tunc feuda ad domi-
num revertuntur, quia puer humanus & vivus poſt pa-
tris mortem apparebat. Ita in vulgari editione. Gol-
daſtus vero, qui eandem verſionem latinam ſpeculi Saxo-
nici collectioni ſuæ conſuetudinum & legum imperialium
pag. 126. ſq4. inſeruit, in aliis editionibus ſic legi memo-
rat: & dirimit omnis poſſesſionis ſponſiones in feudo pa-
tris ex eo, quia poſt mortem patris vixit, omniaque
feuda putris vaæcabunt domino, à quo tenebantur, Ri puer
fuerit oſtenſus tantus & tulis, quod vivere potuiſſet.

4 DE INIQVITATE

Et hæc quidem Goldaſti lectio melior & antiquior vide-

tur. Neque enim iam interpretis iſtius temporibus vo-
cem exſpectantiæ in uſu fuiſſe credo. Equidem recentis-
ſimum illum facit T1 omaſius in ſelectis capitibus hiſtoriæ
iuris feudalis germanici §. 58. lit. m. Textus, inquiens,
latinus in hodiernis editionibus ſaxonico vel germanico
iunctus non eſt Epkonis, ſéd interpretatio terxtus ſaxo-
nici iuſſu sigismundi Regis Poloniae facta & ſaete ſaxo-
nicum textum vix aſſecuta, & ad auctoritatem &hilteri
in præfat. ad ius feud. Alem. provocat, qui in §. 21. iu-
ris ſaxonici feudalis latinam translationem a Sigismundo
Poloniæ Rege procuratam fuiſſe dicit. Sigismundus
vero anno poſt Chriſtum natum 1507. regnare cepit, ut
adeo ætas translationis eius in ſeculum XVI. ſi Thoma-
ſio & Schiltero fidem habemus, incidat. Permovit ſine
dubio viros iſtos, ut ſic ſentirent, Sigismundus III. Po-
loniarum Rex, qui in iis tabulis, quibus ſpeculum no-
ſtrum & Weichbildum confirmat; Sigismundus, ait,
avus noſter gravisſimus & ætatis ſuæ regum pater, ſpe-
culum iuris ſaxonici, & illud idem ius municipale, docti
viri Jaskri lucubratione & commentatione illuſtratum,
publicari per regnum & ditiones ſuas voluit, eidemque
auctoritatem tribuit. At mihi ea verba hoc non per-
ſuadent. Equidem in eo cum Schiltero Ex. ad D. 23. §.
64. conſentio, verſionem latinam, quam hodie habemus,
Epkonis Repkovii non eſſe. Concedo etiam, vetuſtis-
ſima, quae in Germania confecta fuerunt, ſpeculi ſaxo-
nici exempla verſione iſta latina carere, quemadmodum
id ex duobus codicibus Oldenburgicis, quos Gryphian-
der de Weiebbild. ſaxon. cap. 39. J. 9. memorat, patet.
Largior præterea, Polonos forte eius verſionis auctores
fuiſſe. Sed, utut fuerint, adornarunt eam ſine dubio

Tallan N

yn. A,. d.

Ecrlo X .
nniimma lte

, Ivod ben
ermanos
4 Ad anmum

dIY D, ,
rr Nengi
Cunu, a1 tettan
öbrine taten
mii ſuſn

lemot K in
(SHNu

ciͦ NDr
(one Cddedd
Cracovie w
Polonorum
Wonicis ſil
Dorpenles n
hrunt.
IW Rexe
en
Ukat, Krn
üööpoſ
ſennpore
hndate
Im olon
ulintos

—

& . .
Antiqſior I
ius tempordh
Equidemme
1s Cupitibur ie
Textus, ie
ulco del enn
Nretatio terten
fache iri⸗
oritttenn d
Ccit, Iniinſ
tionema Fganm
lir. Kigomm
17. regnare cept

um XVI. f Ihe.
idat. Permorrkk

Sigönmundhe I)
lübis Heellumn.

Simmnnlt, 1

e un hutr /
ir Nnittho
Vutine ilerum
1,1 luit, oln
Vetba cnonhe.
oLNrα
Am locieleben
o eidn, elli

memmort,

rion ton⸗
zn Ane te

EXSPEFCITANTIARVM „

ante ſeculum XVI. Oſtendit Conr ingius de origine iuris
Germ. cap. 31. p. 193. ſaxonicas leges a Leskone Nigro,
qui ſeculo XIII. vixit, in Poloniam fuiſſe admiſſas. Ve-
roſimillima eſt ea coniectura Conringii, qui ſaltem in hoc
errat, quod benevolentiam & indulgentiam Lesci erga
Germanos ad annum MCCLXXXVIII. referat; cum
ea ad annum MCCLXXXV. referenda ſit, quemad-
modum Dligloßus hiſtoriæ Polonicæ lib. 7. pag. 839. O
940. ac Stanislaus Sarnicius Annalium Bolonicorum lib.
6. cap. 21. teſtantur. Verum ad iſtud ſeculum ego verſio-
nis latinæ ætatem referre non audeo. Saltem tunc Ger-
mani iura ſua ſaxonica vernaculo idiomate ſcripta ſecum
intulerunt & inter ſe pro lege habuerunt, non tamen
confeſtim publice propoſuerunt, nec Polonis obtruſerunt,
qui, ut Dlugloſſus ait, magna exſecratione & ſtomacha-
tione conceſſim Germanis regimen & gubernationem
Cracoviæ urbis improbarunt. Sed non duravit diu iſte
Polonorum ſtomachus. Nam mox ſponte ſe iuribus
ſaxonicis ſubiecerunt, atque adeo ad ſcabinos Magde-
burgenſes provocare ab iisque ſententias expetere non
dubitarunt. Suſtulit quidem iſtas provocationes Caſi-
mirus Rex anno 1356. & iuſtitiam a Polonis ſuis Magde-
burgi in poſterum emi vetuit, libros tamen, quibus iura
ſaxonica continentur, non ſuſtulit, ſed, ut verbis eius
utar, ordinavit, promulgavit, insque & ſententias de
iis poſtulari iuſſit. Legem ipſam Caſimiri exhibet Dlu-
gloſſus hiſtoriæ Polonicæ lib. 9. pag. HoS. q. Eo itaque
tempore, ſi non ante, translatio iſta in linguam latinam
facta eſt. Neque enim credibile eſt, ius in peregrina
Polonisque incognita lingua ſcriptum Polonis promulga-
tum, Polonosque iudices, qui ex illo ſententias ferrent,
conſtitutos eſſe. Sed dubium omne tollit Alexander

6 DE INIGVITATE

Rex, qui Sigismundum præceſſit, atque in decreto ſuo
apud Goldaſtum in Prolegomenis eollectionis conſuetudi-
num & legum imperalium: Per Zuannem de Lasko ait,
regni nostri cancellarium, conſtitutiones iuris civilis,
ſaxonici, Magdeburngenſis, quarum ipſe Cancellarius
ante proœmium privilegii communis meminit, quam vi-
gilantisſime de eorum Theutonici ſtyli originalibus libris
ber eum ipſum Cancellarium caſtigatas emendatas &
novis rubricis diſtincte titulatas inſeri iusſimus, ſi qui-
dem iuris civilis conſtitutiones nusquam correctas & in
ſuis ſententiis integras, immo in toto earum tenore vi-
tiatas & a ſuis originalibus longe vagantes invenimus.
Declarat hic Alexander, iam ante ſe latinam ſpeculi ſa-
xonici verſionem, ſed corruptam & imperfectam exſti-
tiſſe, ſe vero curaſſe, ut ea, collatis genuinis idiomate
germanico ſcriptis codicibus emendaretur. Itaque ſic
ſentio: Lectio illa, quam ſupra ex Goldaſto retuli, in
qua ſponſio poſſeſſionis in feudo patris commemoratur,
antiqua eſt, & ſeculi forte AIV, quod vocem exſpectan-
tiæ ignoravit. Inſeruit vero eam vocem deinde ex uſu
ſuorum temporum Joannes de Lasko, verſionis veteris
emendator, ſeculo XVI. & ex hac emendatione poſtea
illa in editiones vulgares irrepſit.
II.
Altera exſpectativæ vox antiquuor paulo eſt. Omi-

ſit illam plane du Fresne in Gloſario mediæ & infimæ

latinitatis, ubi tamen alias recentiores voces habet.
Videtur in ſeculo XIV. inventa, atque a ſolis priminmm
eccleſiaſticis ſcriptoribus adhibita eſſe. Antiquiores illa
tanquam adiectivo plerumque utuntur & gratia exſpe-
Aativa dicunt, fſubinde tamen & ſubſtantive illam adhi-
bent, aliudque ei adiunctivum iungunt. Sic exſpectati-

ite ap
/Aliuch einde

Cnirnutictid /

os auctores
Mm eume,
71. Cecum
immur iner⸗
Rgommci Im⸗e
MNN uG. ſimoe
e Obbirt vun
Irtülbict,
( beſenſ ſel
dti bennßrini
L MiGN A
ſoriinrtmn
in (ovellio
cccleſialicis
(i, imprn
W. Certe
Wen circa
Wr, &
imi
Mi U
feriot,
mim

A
u pere
mnniſe .

= =

e

—

—
Arque in deenn
Ullechioni nſen

omen e Lictt;

ituti nes iirir ni

rumn iſſe Cunalm,

n Meninif, gim.

Mliniginalbenle
Gatat enynlann
meri inſſmn ,t
Auumj correchnj ⸗
oto eurun tumi
ontes inenin
ſe latinam ſrali
imperkechmen
ers gemindikanm
ndaretur Eget
ex Goldato Knl i

arnis comnmmnerordau.

lvod woeen Afetn
Vocenn Ceinde i
No, rerſns eri
Ac enendnone i⸗

pior aub 4
riores ees
Ur 43
Nantive lan
nt. Ne⸗ dc

EXSPECTANTIARVM 7

væ apoſtoliceæ nonnunquam fit mentio. Utriusque exem-
pla vide apud Nicolaum de Clemangiis in libro de ruina
eccleſiæ cap. 7. circa annum 1307. ſcripto, apud Petrum
de Alliaco eiusdem fere ætatis ſcriptorem de nece gitate
reformationis eccleſiæ in capite & in membris cap. 18.
quos auctores omnes exhibet Hermannus von der Hardt
in Magno æcumenico Conſtantien concilio tom. 1I. Part.
3. G 7. Occurrit eadem vox apud Goldaſtum in conſti-
zutionibus imperii tom. I. pag. 301. q. in Aviſamentis
Sigismundi Imper. & communium imperii ordinum de
anno 1416. ſi modo eius anni funt, de quo non ſine ra-
tione dubitat von der Hardt in Prolegomenis ſupra me-
morati libri cap. 15. Reperitur etiam hæc vox in conci-
lio Baſileenfſi ſoſſ. 31. in concordatis Friderici Imp. & Ni-
colai Pontificis de anno 1448. in gravaminibus Germani-
cæ nationis ad Maximilianum Imp. apud Freberum tom.
2. ſeriptorum rerum Germanicarum pag. 373. denique
in Concilio Tridentino ſeſſ. 24. de Reformat. cap. 19. Ab
eccleſiaſticis ſcriptoribus mutuam accepere hanc vocem
ICti, imprimis feudales, ſed tardius & ſeculo demum
XV. Certe Jacobinus de S. Georgio in libro de feudis,
quem circa annum 1487. edidit, eam ignorare adhuc
videtur, & in §. inveſtivi talem n. 12. ubi doctrinam de
exſpectativis feudalibus pertractat, vocem tamen ex-
ſpectativæ non adhibet, ſed circumſriptione verborum
utitur, dicitque: feudum collatum alteri ſub conditione,
Ii aperiatur domino, item: inveſtitura ſub conditione,
ſi primus vaſallus deceſſerit ſine beredibus maſculis.
III.
Antiquiſſimus ſcriptor de Beneficiis quem Thoma-

ſius nuper edidit & in iſſert. de eius fato, vetuſtate, .*

raritate §. 39. ſeculo X. vel XI. vindicavit, exſpectantiæ
&

5 PDFE INIGVITATE

& exſpectativæ voces ignorat,; ſed loco earum concedere
exſpectationem beneficii dicit 9. 25. & 27. Magis latina
eſt hæc phraſis ſine dubio, & placuit mihi ab initio, ut
conſtituerim primum, omiſſis exſpectantiæ & exſpecta-
tivæ barbaris vocibus, diſſertationem hanc de exſpecta-
tione inſeribere. At cogitavi deinde, ICtos, qui puri-
orem ſcriptionem in argumentis iuridicis affectant, uſui-
que recepto cedere nolunt, obſcuros fieri & fere negligi,
idemque iis accidere, quod Thom. Smith. I. I. de Pro-
nuné. ling. Gr. advocato cuidam contigiſſe narrat, qui
ſenatui academiæ Cantabrigienſis litteras ſupplices clien-
tis ſii nomine obtulit, ſed, quod illas nimis latine ſcri-
pſerat atque his verbis: ſupplex a vobis contendit Titius,
ut &ρ. inchoaverat, barbarus ipſe a barbaris puriori di-
ctioni non adſuetis creditus repulſusque eſt, ſed poſt-
quam, errore ſuo animadverſo, ſtylum mutaſſet atque:
ſupplicat veſtris reverentiis Titius, quod &se. ſcripfiſſet,
ſtatim, quod voluit, conſenſu omnium tam ſuavi dicti-
one delinitorum impetravit. Retinui itaque barbaras
voces, quæ diuturno uſu ius civitatis in iurisprudentia
noſtra acceperunt.

IV.
Vox exſpectantiæ triplicem ſignificationem habet;
() capitur pro nuda promiſſione facta ſollicitanti ab eo,
qui conferendi poteſtatem habet, quæ ſignificatio in
vulgus nota eſt, (2) pro literis promiſſionem confir-
mantibus, (3) pro iure ad rem promiſſam per conven-
tionem conſtituto, in quo ſenſu hanc vocem potiſſimum
accipimus. Priori ſenſu eſt promiſſio rei nondum va-
cantis in caſim vacantiæ. In ſecunda ſignificatione ex-
ſpectantia eſt inſtrumentum ſolemne, cui promiſſio de
tali beneficio facta inſcripta eſt. In ultimo ſenſu rſhe⸗
antia

Urn elt ins
Cerhectathan
Grone eilgs, l
trns locuun in
en, cli derd

Enli in Aterins

uyffl. rm
Cermani reteres
ht Recht l. 7.
nnnam peri,

iien gmna inp.

(on. Hun
onochriko

doninnm
Cicitar Iwek
Ctone, gu⸗
Pelatur inve
Vhore Aieni
Wer. C.
Nia, con
M, guuſ

Vektora I

Peij
Mid
n eli

nneſmnir,

inde, Cne gin
iurikeis fedin
nos feri fereng,
n. Mith. l
Contigile mumt
irensinpliest
ilis nims kwien
obir ankenci

Abarbaris print

oqne eſt, e

I

Flum mutaletem

o. ſritl

mium tam ſuami d⸗

timii uqve babn
Ats n inropnlen

Mifcrionen laht
nblicitmti een
e ſelifeni
NmiRionen conn.
ilim per cume:
cem pooſium
rei noncdhumn
gnifcriee
mipronn,4

ro ſenin el⸗

EXPECTANTIARVM 9

tantia eſt ius ad rem, quod ex tali promiſſione oritur
& exſpectativario adquiritur. Eſt igitur exſpectantia
ratione eius, qui dat, translatio iuris ſuccedendi in al-
terius locum in caſum, ſi ille deceſſerit; ratione eius
vero, cui data eſt, ipſa facultas iure competens ſucce-
dendi in alterius locum, ſi vacaverit.
V.
Reſpondet huic voci Germanica Anwartſchafft/
Angefaͤll. Struvius ſintagm. iur. feud. c. 7. th. 4. n. I.
Germani veteres vocarunt ein Geding. Saͤchſiſches
Tehn⸗Recht c. 7. item die Wartung. Tbidem cap. 5§.
Et quoniam plerique a Principe promiſſiones huiusmo-
di ex gratia impetrant, paſſim adpellatur ein Gnaden⸗
Lehn. Hartm. Pictor. l. 2. quæſt. 52. n. I. In iure feudal.
Longobardico varie deſcribitur. In 2. f. 26. dicitur in-
veſtitura ſuper feudo militis, quod poſt mortem ipſius
ad dominum reverti ſperatur. In 2. f. 35. verſ. ubi vero-
dicitur inveſtitura de alterius feudo ſub tempore vel con-
ditione, quo feudum domino aperiatur. In r. f. 3. ad-
pellatur inveſtitura eius feudi, quod alius detinebat, eo
tenore alicui data, ut poſt deceſſum eius, qui poſſidet,
habeat. Communiter exſpectantiæ muncupari ſolent
gratiæ, conceſſiones, Pprimaria, quod ultimo in Prin-
cipum curiis hodie nihil fere uſitatius eſſe dicit ννοaius
diſſ. de exſpectantiis cap. I. n. 8. item exſpectativæ, gra-
tiæ exſpectativæ. Nec infrequens eſt vox ſuperinſeuda-
tiog, qua ſcriptores fendales Paſſim utuntur.
VI.
De iniquitate exſpectantiarum diſſertationem hanc
inſcripſi. Mirum hoc illis videbitur, qui ſciunt Præſi-
dem meum eleberrimum in ſpevimine XLEIII. de Pactis
Jucceſſoriis meditat. 8. exſpectantiarum defenſionem ſus-
3

10 . DE INIQVITATE

cepiſſe, atque Schurffium, qui eas bonis moribus re-
pugnare dicit, refutaſſe. Sed ipſe mihi, quum confſi-
lium meum ei aperirem, adfirmavit, ſe quidem tunc
de æquitate & iuſtitia exſpectantiarum perſuaſum illa,
quæ in memonata meditatione continentur, ſcripſiſſe, ſed
deinde longiore uſu & experientia edoctum, animadver-
ſis plurimis malis, quæ ex exſpectantiis in rempublicam
& privatos redundant, ſententiam mutaſſe, ac impo-
ſterum eodem fervore, quo olim exſpectantias adſerue-
rit, eas oppugnare conſtituiſſe, nec turpe hoc ſibi ſed
laudabile magis credere, atque irriſores ad libellum, quem
ante aliquot annos de variationibus & retractationibus
Ctorum ediderit, ablegare.
VII.
Quæ poſtquam ex Præſide meo accepi, non dubi-
tavi propoſitum exſequi, atque iniquitatem exſpectan-
tiarum luci publicæ hoc ſcripto exponere, in quo ſcri-

pto conficiendo eum ſervabo ordinem, ut primum in

genere de iniquitate exſpectantiarum diſſeram, measque
eam in rem rationes exponam, deinde concluſiones
quasdam conſtituam, tandem ad ſingulas exſpectantia-
rum ſpecies tranſeam, atque inprimis de muneribus ſa-
cris ſeu exſpectativis eccleſiaſticis, porro de officiis ci-
vilibus, tandem de exſpectativis feudalibus paucis agam.
VIII.
Non ego ſum primus, qui contra iuſtitiam exſpe-
cCtantiarum diſputo. Fecerunt id ante me plurimi, quos
omnes hic recenſere tædioſum foret. I 1. f. 27. G. ult.
Placentini memorantur, qui exſpectantias feudales da-
mnarint. Eccleſiaſticas improbant Pontifices in c. 2. &
3. X. de concesſione præbendæ O& in cap. 2. de contesſtone
præbendæ in 6. Jureconſultorum vero, qui privatis ſcri-

Snos nonihil
phrilt.
Vri frll, i
anmg eull,

NWon tame

elſettuni⸗

ſikeoenin, d
ſekemtis munn
Colctes ens fe
Cores, Iuamn p.
olannt ar il
Enuddicunt,
oben Pen
MAncNümmare
Glincolllu
Adiechum e
e Obigr
merin ee
in iurimn
glen le fen
ilſali /
üinltinge
guibi
yturmn.
lmn, lſten
lit umn,
et 9 G ſ
llo muc
nnyj nlleß
litine /

4

—
8doris mni
e Wühi, nme
Wit, ſe gichn⸗
jarum perinän
Winennr, (nnil
edochin anmd

ee

erldeantis al
nec turpe ve ſk
Core ad lbelme
r & etreckui

eo accepi, Mnd
iniqpitten erhet
Mponere, in giolt
Cinem, urprumm
un dernm nean
Ceinde coneli
ſugnlo elretm
imsce mneiitn:
cdibs arsi⸗

m iſtim et
te me Pinm ,
ntiss fellla
„.2. A ANN
mi pimui

EXSPECTANTIARVM

ptis idem fecerunt, innumera eſt multitudo, quorum
aliquos nominant Bocerus de inveſtitura feudi cap. 5. r.
15. Carpzpvius diſp. feud. 6. J. 36. Struvius in ſntagm.
iuris feud., cap. 7. aph. S. n. 3. & Hornius in diſſ. de ex-
ſpectativa eccleſiaſtica. X.
IX.

Non tamen ego cum illis, qui ante me de iniqui-
tate exſpectantiarum ſcripſerunt, per omnia conſentio.
Video enim, aliquos rigidos nimis eo progredi, ut ex-
ſpectantiis naturalem turpitudinem ineſſe, nulloque mo-
do licitas eas fieri poſſe credant. Contra alii indulgen-
tiores, quam par eſt, exſpectantias malas quidem eſſe
agnoſcunt ac ſubtimide fatentur, nolleque ſe ipſos iis-
dem uti dicunt, ſed tamen, quia uſu receptæ ſint, obli-
gationem gignere & ſuſtinendas eſſe contendunt. Ad
hanc ultimam claſſem refero Hieronymum Schurffium,
qui in conſilio, quod Modestini Piſtoris Conſilio 8. vol. r.
adiectum eſt, exſpectativarum conceſſionem valere at-
que obligare adfirmat, ſed num. 8. hæc addit: Licet
interim negari non posſit, quod etiam in terminis dicto-
rum iurium feudalium, ubi dominus feudi inveſtit ali-
quem de feudo per vaſallum poſſeſſo, ſub conditione mor-
tis vaſalli ſine beredibus maſeulis, talis inveſtitura non
minus inducat votum captandæ mortis alienæ, quam pa-
cta, quibus aliqui paciſcuntur de ſucce dendo invicem in
futurum. Nam buiusmodi inveftitura facta a domino
nom elftante, Zuod diſponat de iure ſuo futuro, non
tollit tamen tale votum captandæ mortis alienæ ut appa-
ret, & ſic diſpoſitio d. c. ne captandæ & d. c. deteſtanda
nullo modo ceſſat. Et cum quidam princeps ante multos
annos volebat me de feudo per vaſallum poſſeſſo ſub tali
conditione inveſtire, ego nolui, quia cum ſcirem, me
3 omie

12 DE INICVITXTE

hominem miſerum & peccatorem, diffculter potuiſſem
me continere, quod non affectaſſem mortem talis vaſalli:
omnia enim ſunt nuda & aperta oculis Dei, ut inquit
Apostolus ad Hebræos, & ideo d. iura non immerito re-
putantur odioſa, tamen, quia ifta iura recepta ſunt, ab
eis non receditur: pii tamen & timorati viri bonarum
conſtentiarum vix laborant, ut taliter inveſtiantur in
feudis nondum apertis ſub huinsmodi conditionibus. Bo-
narum enim mentium eſt, timere culpam, ubi culpa
minime reperitur, ut inquit beatus Georgius, ſed pauci
ſunt, qui illa curant propter nimiam avaritiam omnia
Noενöνlειä.

X.

Ego nec his nec illis adſentio. Natura ſua profe-
to turpes non ſunt exſpectantixæx. Eæ enim promiſſio-
nes & pactiones ſaltem natura turpes ſunt, quæ officium
erga Deum vel ſalutem publicam vel ius tertii directo

lædunt. Exſpectativæ vero, etſi, ut deinde dicam, ma-

la plurima plerumque ſecum trahant, quia tamen hæc
non directo & per ſe ex illis fluunt, naturaliter turpes di-
ci nequeunt. Qui diſſentiunt & naturalem illis turpitu-
dinem adfingunt, votum captandæ mortis ſemper in ore
habent, dicunt, qui exſpectantiam impetrat, non poſſe
non ſpectare & deſiderare mortem poſſeſſoris, atque
leges romanas, quibus omnes de futura ſuccesſione in-
terpoſitæ ſtipulationes turpes & confra bonos mores es-
ſe declarantur, maxime crepant. Itaque neceſſarium
eſt, ut de hoc voto captandæ mortis, quæ vox in L. II.
C. de transaclionibus occurrit, paulo adcuratius aga-
mus.

—
Negari ne
vn ge morte
ite, cuins
Pbnexa et n
menmortuum
eüere penc
nmn diquo
Ploophi, quo

Ur, Ceſidera
Gin lriropr

menoquogn⸗

Oinlhcis, poll
PNENorsnon
ern, W
Gen MMsſt
NN eNRn
molttem ol
men Ppren
Drrlensfrun,
It eNe
Wümior.
Wecred
Imamcn
Ua, e
Cpiürs
Ciſtumt

OOn

ti
Ceyici⸗

arken

—

giffeulte, ſori
morlem tali 1
oeulie Dei i 4
ura mn innenn
iure releßne i
Moreti diriden
talier inntfinnr
loi cond

4 Curhius A
artton

Nanra ſn
Eæ enim pronit
esſimt, uroffen

Vel ius terti died

It Ceince doann
Ant, (in tnen 14
niaturalterturpes--
Airdem ilis uni

monsEnperinn

impenat, hon

polelors, NH

ura fuccesſione
7 honos ng- G.
igne ce
Uæ NL
n M⸗
adennetis

Cnibnk

7 upem, ig

EXSPECTANTIARVM

XI.
Negari non poteſt, omni exſpectantiæ cogitatio-
nem de morte alterius ineſſe. Accedit etiam ſpes poti-
undi re, cuius exſpectationem habemus. Huic ſpei por-
ro innexa eſt neceſſario cupiditas, etſi exigua, aliqua
tamen, mortuum videndi eum, ex cuius fato ſpes noſtra
& felicitas pendet. Negari hoc profecto nequit. Omnis
ſpes cum aliquo deſiderio coniuncta eſt. Fatentur hoc
Philoſophi, quotquot de ſpe ſcripſerunt. Qu ſperat,
optat, deſiderat conſequi id, cuius ſpes ei iniecta eſt, &
quia id vivo præſente poſſeſſore obtinere nequit, mor-
tem eius quoque ſperet & deſideret neceſſe eſt. Non
eo inficias, poſſe accidere, ut exſpectativarius mortem
poſſeſſoris non concupiſcat, ut, ſi filius patris, frater
fratris, amicus amici ſui intimi munus vel bona exſpe-
ctare iuſſus ſit. Sed non muto ſententiam. Huic quo-
que exſpectationi votum captandæ mortis, ſeu cupido
mortem poſſeſſoris videndi neceſſario ineſt, vincitur ta-
men & premitur contemplatione maioris boni, quo in-
Præſens fruitur exſpectativatus. Igitur latitat illa cupi-
do, ut exſerere ſe nequeat. Tolle vero conſiderationem
boni maioris, finge, extraneum reperiri, qui pater huc-
usque creditus eſt, aufer fraternam pietatem, fac ces-
ſare amicitiam vel in odium eam converte. Emerget
iam, quæ ſemper adfuit, ſed occulta hucusque iacuit,
cupiditas mortis alienæ, ſuperatoque impedimento vi-
ciſſim triumphabit.

XII.
Omni itaque exſpectativæ ineſt votum captandæ
mortis. Verum iſtud votum, ſi pro deſiderio innoxio
& cupiditate otioſa accipitur, nec ipſum turpe eſt, nec
exſpectantiam turpem reddit. Studium ſalutis & felici-

2

14 DE INIQVITATE

tatis propriæ præcipuum, imo unicum eſt iuris natura-
lis fundamentum, atque, ſi quod primum principium
ſtatui oportet, primum eius principium, quemadmo-
dum celeberrimus Præſes meus in ſpecim. II. de Jure
naturæ & gentium medit. 4. oſtendit. Ex hoc fonte of-
ficia omnia erga Deum & alios homines profluunt. Si
itaque caritas propria cum caritate alterius collidatur,
hæc cedet illi ſine dubio. Quamobrem dum bonum ali-
uod noſtrum eſſe quam alienum malumus, dum bono
iſto honeſte potiri opramus, dum obſtacula omnia, quæ
nos ab eius poſſeſſione excludunt, amoveri cupimus,
rem facimus naturæ humanæ convenientiſſimam.
XIII.
Sed, miſſo naturali iure, divinum poſitivum, quod
ulterius longe progreditur, conſideremus. Damnat
Deus in decalogo Exod. XX, I. 18. omnem adpetentiam
fortunarum alienarum. Ergo & exſpectativas damnare
videtur, quibus adpetentia illa neceſſario ineſt. Duplex
hic vulgo ſibi faciunt effugium. Dicunt primo, adpe-
tentiam non otioſam ſed efficacem & actu quodam ſe
exſerentem prohibere ibi, nudam autem concupiſcen-
tiam, ut Pontificiorum verbis utar, non peccatum, ſed
naturæ quandam ægritudinem & infirmitatem eſſe. At
vero Paulus Apoſtolus ad Roman. VIl, 7. 8. legem iſtam
adeo dilucide interpretatur, ut dubium nullum ſupereſſe
poſſit, quin ſola cupiditas animo comprehenſa in ea im-
probetur & peccatis admumeretur. Melius eſt alterum
latibulum, in quod ſe recipiunt. Aiunt, Deum adpe-
tentiam ſimplicem & abſolutam, non conditionatam pro-
hibere. Rem optime explicant Stephan. Fagundez in
Decal. tom. 2. præcept. 10. C. 2. Z. . & ex eH Sirykius de
Exſpectantiis 6. I. n. 30. . Nec concupiſcentia, inqui-

.

— ——
mnd ,nni
, n AM

Wro Aliih,i

9 .
r fuliß al
Neſichtin

uire hellet/

mlnen noli

(orcinarinnt
Wthento, /
Muenmhe Ne
hnertuny hro⸗

Ateriut t
n, Mlon

ieòtitur, gn
(em, us
Fittentis et
Vegerur in
ncupie
Juumn con
Cr, arque
Comntanne
Wn ſallce
Kune
WN
R. W

4

unn eſtimen
neyphum, Gen
NI pecin. II. Ee
t. Erein
omines Profnmm
tare Alterius crlte
Obrem dum bonn
n malumns, Cumt⸗
1obſtacula ommi
nt, amoveti onn
trenientifuman.

inumn poſicinum
ſideremus. UDn
8 omnem adperen

aiglnc mn

eelluio intt Dr.

m n (tn
n amem conoyid
r. Hon peccanmn
immcrenel: 4
N 1lgen i
iummInm
õ
Melus et An
Niumt, Denn 4
condton
pben. eente,
ex eo Glu⸗
Gtzemin

7

=

EXSPECTANTIARVM 1

entes, fortunarum alterius iure divino morali nos ſtrin-
git; non enim fſimpliciter in exſpectantiis fortuna vel
bona alicuius expetuntur, ſed ſub conditione, ſi nimi-
rum fatis alterum cesſiſſe contigerit; concupiſcentia au-
tem éffectui non proxima nihil quoque operabitur. Omnia
quippe peccata, quæ commiutuntur in proximum habent
rationem mali ex duobus principiis; primo quidem e
deordinatione voluntatis illius, qui peéccat: ſecundo eN
nocumento, quod infertur ei, contra quem committitur
peccatum.“ Neutrum eſt in exſtedtantia. Nec enim no-
cumentum proximo inferre deſiderat, nec invito domino
rem alterius concupiſcit, quia in eum concesſßio facta eſt
caſum, ubi bona alterius eſſe deſinunt, & ad illum re-
vertuntur, qui exſpectantiam concedit; Certe non bic
aliena, qua talia, aptetuntur, ſed qua in liberam pro-
mittentis poteſtatem devoluta. Quamvis vero Caſpar
Zieglerus in dicaſtice conel. 6. n. 7. obiiciat, vitium, quod
concupiſcentiæ inhæret, ex conditione iſta non corrigi,
quum concupiſcentia in rem alienam de præſenti fera-
tur, atque hinc vitioſa & intempeſtiva ſemper ſit, non-
dum tamen ille, quod probandum erat, probavit, De-
um ſcilicet concupiſcentiam omnem etiam innoxiam &
quæ in rem alienam non tanquam alienam, ſed tanquam
vacuam & poſſeſſore deſtitutam fertur, damnare volu-
iſſe. Id quod mihi nemo perſuadebit.
Jus romanum exſpectativas ſine dubio damnat.
Damnat enim pacta omnia de futura ſucceſſione. Exſpe-
Ctativas vero pacta ſucceſſoria eſſe nemo negabit. Ratio
prohibitionis indubie eſt votum captandæ mortis, uti in
L. II. C. de Transact. vocatur, non fimplex quidem illud,

quod intra fines cogitationis & nudi deſiderii conſiſtit,

16 DE INIQVITATE
de quo nos huc usque egimus & quod tolerabile eſſe di- Nr, heno
ximus, ſed efficax & quod exterius ſe per actum quen- HAadkerri por
dam exſerit. Summa nempe erat hac in parte Romano- o Wor, In
rum improbitas, ut non ſolum illi, cui ſe ſucceſſuros CLxlaa Geprehe
ſciebant, mortem optarent, ſed & ferro, veneno, ali- iuar ventn
isque artibus ſpem ſuam promoverent. Non extranei Wroninin n/
tantum, ſed fratres fratribus, liberi parentibus, & quod bttutus here
incredibile noſtro ſeculo videbitur, parentes liberis ob . Nqem
hanc cauſam inſidias ſtruebant. De matribus id Juve- (gre, Klebar
nalis in Satyra VI. teſtatur: 5 Perorhrscen
Vos ego, pupilli, moneo, quibus amplior eſt res, Ekänn
Cuſtodite animas, & nulli eredite menſæ. dmun ſen
Livida materno fervent adipata veneno. l uſfig
Mordeat ante aliquis, quidquid porrexerit illa, WWI. Nuetb
Quæ peperit, tumidus præguſtet pocula pappas. en
Nos utinam vani! ſed clamat Pontia: feci; Cunmr.
Conſiteor, puerisque meis aconita paravi, X
Quæ deprenſa patent, facinus tamen ipſa peregi. rhen
Tune duos una, ſævisſima vipera, cœna, H
Tune duos? ſeptem, ſi ſeptem forte fuiſſent. 1 Goh
Atque hinc videmus, non vanum eſſe, quod Conſtan- Nd.
tinus in L. 22. C. de Admin. tutor. matres ſecundo nuben- mtd,
tes plerumque novis maritis non ſolum res filiorum, ſed Msc
etiam vitam addicere adfirmat. Nec matres liberis iam Gecnin!
natis ſaltem, verum in utero exiſtentibus etiam lucri Imlniter,
cauſa inſidiabantur. Refert certe ex Cicerone Trypho- iſe, uip
nius in L. 39. de Pœnis mulierem gravidam a marito re- ioſſt
lictam partum ſibi, accepta ab heredibus poſthumo ſub. nb, ſea

ſtitutis pecunia, abegiſſe. Quæ quum matres perege- ELen,

dod toleradl
s ſe Der adn
ac inareen,
Ui, cu ſe wed
erro, eren
erent. Non en.
beri Darentbrgd
ur, parentes iben

De mumb il,

4
lu anglier Sn
recite nenſe.
ta veneno.
Iuid porrerent i

mher doctlu fetten

ut Pontin: ſei⸗
Cnite uron,
ur tunmnn ilifent
heyu, Aenl,
y fnt fuſen.

ele, god Cutr
Tres keumdo nde-
um resflorun 1
e matres ber i

entibis etin ln

Ccerone TWIIN.

idam anmmoke

us Poſtumd 64

Maties Heng⸗

. EXSPECTANTIARVM 17

rint, nemo de extraneis dubitabit. Infinita de iis exem-
pla adferri poterant. Seneca lib. 6. controv. 4. in caſu,
quo uxor, quæ maritum heredem ſcripſerat, veneno

occiſa deprehenditur: Nolite, inquit, mirari, ſi tam

eſſicax venenum eſt. Heres eſt, qui dedit. Galba apud
Suetonium in vita eius c. 9. tutorem, quod pupillum, cui
ſubſtitutus heres erat, veneno necaſſet, in crucem ſuſtu-
lit. Neque moris tantum erat, veneno aut ferro occi-
dere. Solebant ſecurius alimenta aut medicamenta æ-
grotantibus denegare l. 3. de his, quæ ut indignis. Ita-
que periculum vitæ, quod ſubeundum erat his, de quo-
rum ſucceſſione pacta fiebant, unica fuit cauſa, quæ
Romanos, ut pacta ſucceſſoria prohiberent & in L. 4. C.
de inutil. igel contra bonos mores eſſe dicerent, im-
ulit. Patet hoc clare ex L. 30. C. de Pactis, ubi pacta
æc plena triſtiſſimi & periculoſiſſimi eventus eſſe di-
cuntur.
XVv. .

Ne quid tamen diſſimilem, nondum ſatis perſpi-
cio, cur Romani ſola pacta ſucceſſoria ob inſitum captan-
dæ mortis votum damnaverint, alia vero negotia pluri-
ma, quibus idem votum pariter & magis etiam ineſt,
permiſiſſe. Non improbant leges noſtræ ſucceſſiones ab

inteſtato, nec teſtamenta muncupativa, nec donationes

mortis cauſa, nec pacta ſucceſſoria, in quæ conſentit is,
de cuius ſucceſſione agetur. Reſpondent quidem com-
muniter, illis negotiis certam ſuccedendi ſpem non in-
eſſe, quippe quæ per contrariam diſpoſitionem interver-
ti poſſit. At non tollit hæc incertitudo votum captandæ
mortis, ſed auget etiam, & incitat magis ſperantem, ut
cæde eius, cuius ſucceſſionem ſperat, mutationem vo-
luntatis præveniat. Fac tamen, iſtud effugium in receſſu

18 DE INIQVITATE iml
habere. Adprobant Romani multa alia negotia, quibus ernn.
indubia ſuccedendi ſpes ineſt. Fatentur imperatores
ipſi in L. II. C. de Transact. fideicommiſſio ſub conditio- Pbiüciet
ne, ſi heres vita exceſſerit, dato votum captandæ mor- nucis vice
tis ineſſe, atque tamen id ſtabiliunt. Arrogatio verum ens, ſel
eſt & irrevocabile pactum ſucceſſorium §. 3. J. de adopt. peni ecile.
atque valet tamen. Valent etiam pacta ſucceſſoria mi- Vnmmgran
litum L. 19. C. de pactis. Valent donationes, retento ad miore at
dies vitæ uſufructu L. 28. C. de Donat. Valent donatio- Cnmmw ſblt
nes mortis cauſa, in quibus ſibi donator pœnitendi fa- Teiar & rel
cultatem adimit, L. 1z. J. 1. L. 27. de Mortis cauſſa do- Pert periuk
nat. Nov. 87. Taceo, legitimam, fubſtitiones pupilla- 1 Wnir
res & alia. Igitur, ſi regula generalis eſt, omnia ne- miadkn

gotia, quæ votum captandæ mortis inducunt, improba
& contra bonos mores eſſe, improbe & contra bonos
mores fecere Romani, quod iſta, quæ modo recenſui-
mus, negotia permiſerint. Ego votum captandæ mor- H
tis inter rationes, quæ contra exſpectantiarum concess — chim
ſiones pugnant, locum aliquem invenire poſſe largior M Id

m M
nunm

facile. At is locus primus & præcipuus non erit, nec, ſtem,
niſi aliis rationibus ſuſtineatur, ad excludendas exſpe- Wae
ctantias ſufficiet. udt
XVI. ar
Interim, quemadmodum dixi, votum hoc captan- EN
dæ mortis efficit, ut magis exſpectantias damnem, il- k
lasque aboleri ſuadeam. Eſt quidem hoc votum ſeuſtu- enil
dium accelerandi mortem eius, cuius ſucceſſionem au- Lchi n
cupamur, non tam exſpeñctantiæ ipſius, quam homimum nmuni
vitium. Sunt tamen exſpectantiæ ad excitandum & mu- unl mn
triendum hoc vitium maxime aptæ, atque de cetero dem M.
nihil boni in ſe habent, nec quidquam reipublicæ pro- 1t. 0

ſunt. Actus vero inutilis, alendisque vitiis idoneus Do Mon⸗

—
ia negt, 1
Datenthrimen,
mmiſſi ſben
VOronn captnnlen
nt. Arogrion
Urim ſ. ci⸗
n pacti fncelini
donatones, dent
at. Vdemt dr
idonrorpanienl
,, e Mern uſ
n, fibſtitones
nerals elt, om
is inducunt, im
Prode & conm h⸗

1, uee Mo eon

votunn ciptinlenn
ecmtenmmam
imnenir pole kin
recipns honent
d enchldendss a

Ni, wenm bect
eckantis dummen
em hoc wonmn ⸗
nius ſceſinn⸗

ſus urin⸗
d excitaun
ee n

EXSPECTAN TIARVM 19

etſi natura ſua non vitioſus, rectius interdicitur, quam

toleratur. G
XVII.

Obiicietur forſan, votum captandæ mortis cum
inſidiis vitæ coniunctum apud Romanos veteres fre-
quens, ſed recentioribus ſeculis incognitum iam diu
metui deſiſſe. Enim vero nimis ſeculo noſtro blandimur
nonnunquam, & ſæpe facinora, quia occultius hodie
& maiore aſtu perpetrantur, ideoque oculos effugiunt,
omnino ſublata credimus. Mtas profecto noſtra non
melior & religioſior facta eſt, ſed cautior & callidior.
Peccat perinde, ut veteres, proſpicit tamen magis, ne
deprehendatur. Infinitus eſt illuſtriſſimarum & illuſtri-
um familiarum numerus, quas mors & antiquiſſimis &
