KaI600-497_39
author: Lauthier, Dominique Nicolas de

n

Cuufi
Ver.
onis
tumn

4.

Do.

deri
8⸗

Infl.

ilat.

0 aNi -
Celta
genvos 4

liacun.

D

batati.

rte

unbi.

miice
Ast⸗
Gecla⸗

,bee

fette

Pens

M.
DISSERTATIG GiDiA NANGOURAIIS
SISTENS X HIESES

URE CIVILI,
CANONICO El
FEUDALI

QAS,
0ZLO „ PRESIDE

IN ALMA ARGENTORATENSIUMJ UNIVERSITATE
ExXxDECRETO

ILLUSTRIS JCTORUM.
ORDINI

PRO LICENTILA

SUMMOS IN UTROOQUE JURE HONORES

ET PRIVILEGIA DCLORALIA
RITE CONSEQUENDI,
TUERI CONXABITUR
DIE XXIII. SSE KSEiS A o. R. ADCIITr.

DON IN. NCOI PE 1AUTHIER

PHALSBURGENSIS,
UE6 E COLIARIM REGIAR- CENTURIO.

41 7 0 4 7 7
Typis HAEREDUM PAUCHINGERILANORUM.

DEO
OPT. MAN.
A MICIS

PATRIA
SACRUM.

N

D. o. M. y.
THESES

EX JURE CIVILI
DE

PECULIARIBUS PRIVILEGIIS
MILITARIBUS.

Uo quaſi numina in Republin
veneranda ſtatuantur, Prœmia
ſcilicet & Pœnæ, egregie monet
Democritus: Optimos namque Cives
& de Republica bene meritos muneri-
A 2 bus

(4) -
bus & honoribus decorandos, impro-
bos vero mulctandos Civilis Societatis
ratio & neceſſitas poſtulant. Sed longe
magis prævalere debet laudis & præmio-
rum uſus in Militia Sagata & Togata,
utraque publicam & privatam utilitatem
promovente, arg. l. 14. Cod de Advo.
cat. diverſor. judicior. Bellicæ quidem
virtutis apud omnes Gentes prœmia
munificentiſſima fuiſſe nemo neſcit, &
a Romanis potiſſimum eam ampliſſimis
donatam privilegiis teſtatur rerum Ro-
manor. Hiſtoria; eorum haud pauca in
LL. Rom. cernuntur, quorum peculia-
ria, quæ mihi per curſum juridicum in-
notuerunt, in Speciminis Academici ar-
gumentum recenſere animus eſt, faxit

Deus, ut feliciter.
* 2AESII Y.

* 2 (5) S**
2 HESISE YJ.

PRivilegia Jure Civili Militibus indulta ver-
ſantur potiſſimum circa Onera publica, Es
alienum, Jurisperitiam & Teſtamenti Factio-
nem. L

2HIESIN II.

Onerum publicorum in Subditis obligatio
ſubeundorum ex ipſa fluit ſocietatis Civilis in-
dole & ordinatione: hæc a Summo Imperante
pro neceſſitate & utilitate Reipublicæ imponen-
da, temperanda, atque juſta proportione de-
cernenda; ita ut Subditi, qui certis præſenti-
bus & quotidianis profeſſioni, quam ſequun-
tur, annexis oneribus gravantur, in aliis diver-
ſi generis oneribus ſubleventur, & ſic quaſi com-
penſatio fiat.

ZnESIS III.

Hinc quoque æquiſſimum viſum eſt, ut
qui onus ſuſtinent Militiæ, a plerisque, qui-
bus pagani obnoxii ſunt, oneribus, præſertim
perſonalibus, eximantur, ut ab angariarum
præſtatione, hoſpitis recipiendi neceſſitate,

(6) 2¾-

IL. 1o. §. 2. F. de Vacat. & excuſat. mun. a Tu-
telæ ſuſceptæ adminiſtratione, & novæ ſuſci-
piendæ obligatione, L. 5. f. de Excuſat. Zutor.
8. 12. Inſt. cod. Dixi Perſonalibus, quoad pa-
trimonialia enim, ſeu Realia, ejusdem conditio-
nis ſunt, ac Pagani, eaque pro modo fortuna-
rum ſubire tenentur, tot. tit. Cod. de Munerib.
Patrim. L. 3. & 11. f. de Vacat. & Excuſat. mu-
ner. in plerisque tamen locis hodie a vectigali-
bus & Portoriis immunes ſunt, vid. le Code Mi-
litaire & la Declar. de Iéëoz.

IESS I.

Quod æs alienum ſpectat, licet Debitorem
Creditoribus ex ſuis Facultatibus ſatisfacere in-
ſolidum debere æquitatis naturalis ratio ſuadeat
& LL. Rom. jubeant; favore tamen Militiæ;,
(ita publica æquitate & humanitate exigenti-
bus introductum eſt, ut nec arma Militibus
aufferrentur, nec eorum ſtipendia executioni
ſubjicerentur, in aliis vero Beneficio competen-
tiæ gauderent, L. 6. pr. & L. 15. H. de Re judic.
quod poſterius tamen beneficium cum perſonale
ſit, nec hæredibus eorum, nec ipſis Militibus
pinguiori fortunæ reſtitutis prodeſt, L. un. §. 7.
Cod. de Rei uxor. act, quantum vero ipſis relin-
quen⸗

Tr.
lle.
te,
r.
Nto⸗
tunt⸗
Merke
t, .
Pil.

.

Btotem

ere in⸗
uadenl
lllitie
genti⸗
1Mribrs
ecution
npertt
Rejuli
deinn
Mllitbu⸗
ℳ
65 felin⸗
gleſt⸗

(7) α¾

quendum ſit, Judicis arbitrio determinandum
relinquitur, habita ratione temporis Rei ju-
dicatæ, Dignitatis & ſubſtantiæ Militaris. Huic
beneficio affine eſt Indultum Moratorium;,
quod Militibus, imprimis belli tempore con-
ceditur, uti conceſſum per Declarat. Reg.
de anno I714. die 29. Julii: vid. BRILLON Dic-

tionaire d'Arréts verb. Guerre n. II.

2HESIS YV.

Non deſunt cauſæ, ob quas præfatum
Beneficium Competentiæ ceſſat: locus ſcilicet ei
non eſt ratione debiti ex Delicto procedentis,
arg. L. 134. §. I. F. de Keg. Jur. quieſcit quo-
que in caſu quo ipſe Creditor gravi aliâs la-
boraturus eſſet inopia, arg. L. 23. & L. 2sl.
y. eod. B

ZIESIS VI.

Privilegio ſpeciali donantur quoque Mili-
tes quoad juris ignorantiam; quam nocere
Jur. Rom. notiſſimi juris eſt: iis quippe L. 17.
Cod. de Jur. & fact. ignorant. Permittitur ex-
ceptionem ex juris ignorantia omiſſam oppo-
nere,

(8) -
nere, etiam poſt ſententiam; cujus privilegii
ratio tam a ſimplicitate armatæ Militiæ peten-
da, quamab officiis Militaribus, quibus unice in-
tenti a Legum Forenſium fſcientia diſtrahuntur.

IESIS PIl.

Circa Teſtamenti factionem potiſſimum
ſeſe exſerunt Militum in expeditione, aut caſtris
degentium privilegia: verſantur nimirum illa
circa teſtandi Habilitatem & laxam in teſtamen-
ti Ordinatione libertatem. Filiofamil. enim te-
ſtamenti factio activa LL. XII. Tab. & ſubſe-
quenti jure conſtanter denegata, ipſi tamen
qua Militi conceſſa eſt peculii caſtrenſis ratio-
ne, cujus reſpectu pro patrefam. reputatur
pr. Inſt. Quibus non eſt permiſſ. fac. teſtam.
L. 6. Cod. de Bon. quæ lib. L. 2. Cod. de Ca-

ſtrenſ. pecul.
2ESIN VIII.

Quod teſtamenti Ordinationem attinet, Mi-
lites ſolemnitatibus tam internis, quam exter-
nis ſolutos legimus: Etenim hæredes inſtitue-
re poſſunt quoscunque, etiam eos quibuscum
non eſt teſtamenti factio paſſiva, L. 12. §. . F.
7.

L. r. Cod. de Zeſtam. Milit. poſſunt liberos ex-
en heredare, vel præterire, quos ſciunt ſe habere
. §. 6. Inſt. de Exheredat. lib. L. Io. Cod. de Ze-
. VNam. Milit. poſiunt pro parte teſtati & pro

—

Parte inteſtati decedere, L. 6. L. 11. §. 4. L.
2z. F. cod. in Codicillis heredes inſtituere, quo-
cumque modo fſubſtituere & plusquam Lex
Falcidia patitur legare, L. 26. pr. G. eod. L. 7.

nun & L. 25. f. eod. L. I. & alt. J. & L. I2. Cod.
ſs eod.
. l
SSolemnitates quoque externas Militibus

remiſias eſie vel exinde elucet, quod ſi teſta-
mentum Militis ſcriprum ſit, nulli requiran-
lun. tur teſtes, modo Militem illud fcripſiſſe ſatis
. conſtet, L. a0. pr. ſ-. eod. ſi nuncupative teſte-
tur, duo ſufficiant teſtes, etiam non rogati,
arg. L. IY. Cod. eod. ita ut unicum ſit hujus te-
ſtamenti eſſentiale requiſitum, ut conſtet nimi-
rum de voluntate ſeria Militis, §. 1. Inſt. L. 24.
. F. & didt. L. 1r. Cod. eod. quid circa ordina-

W⸗
Natur

M. tionem teſtamenti Militaris obſervetur in Gal-
exte⸗ lia & quamdiu illud valeat? vid. Ordinat. Reg.
nſtitve⸗ des Zeſtamens de anno IzZr. Art. 1AIV. &
uEl ſeqq. Cæterum præter recenſita, ſunt & alia
ef. B Jure

l

2 (10) 62-

Jure Rom. prodita Militibus privilegia, pri-
vilegium videlicet Fori, immunitas a tortu-
ra, ab onere probandi ſolutionem, quam aſſerit
factam, quæ tamen vel in totum, Vel ex ma-
gna parte per Principum Conſtitutiones, aut
Regionum Statuta, vel Conſuetudines exole-
verunt.

22ESNIS I.

Hactenus de Privilegiis Militibus Jur.
Rom. conceſſis: indigitanda forent ea quæ
Jure Can. ipſis indulta ſunt: ſed vix quid aliud
ſpeciale hoc jure obtinent Milites Sculares,
quam quod iisdem quandoque temporibus je-
junii & abſtinentiæ carnes edere, cum aliquo ta-
men temperamento, permittatur; vid. BERNARD
pDE Roxo in Zract. de Milit. edit. ann. 1712. ubi
Breve Apoſtolicum Innocent. X. refert, quo
talis licentia indulgetur.

uESTS XI.

Dixi Milites Seculares, ſunt enim Milites
Religioſi, quorum Ordo Illuſtriſſimus voca-
tur & reipſa eſt Religioſus, quod Chriſtia-
nam

68 (11) L-

i nam Religionem contra oppugnatores armis
i defendere voto obſtricti ſint: Duplicem hu-
”M juscemodi Equeſtrem Ordinem antiquiſſimum
Nd & florentiſſimum hodie reveremur, quorum
al alter eſt Ordo Equitum Hoſpital. Sti. Johan-
l nis Hieroſolimitani, qui a Melita Inſula, ubi

ſedem præcipuam fixerunt, Equites Meliten-
ſes nominati; alter eſt Ordo Equeſtris, Equi-
tum Hoſpital. Stæ. Mariæ Hieroſolim. qui
Teutonicus Ordo vocatur.

lor.
Ge
Dud 2MESIS XII.
lurn
duse terque præfatus Ordo Equeſtris, præter
go quam quod Militiæ armatæ prærogativis po-
hnl tiatur, ſpecialioribus inſuper donatus eſt;
i Ordines enim inter Eccleſiaſticos cum refe-
aoO. ratur, Equites plurimis Clericorum gaudent
privilegiis; puta ad collectas & tributa non
coguntur, Beneficia Eceleſiaſtica poſſidere que-
unt, quæ Comendaturæ, Prioratus, Balliviæ
appellari ſolent; & in genere prærogativas
Clericis & Religioſis communes, quoad ma-
M ximam partem Equites participant; juſte &
Nr maerito quidem; cum non ſolum votis Religio-
ltin⸗ ſis ſpecialiter Chriſtianæ Religioni dedicati

Rula B 2 ſint,

ſint, ſed & contra Chriſtiani nominis hoſtes
infenſiſſimos & hæreditarios armis & vitæ
periculo eandem tueri voto peculiari ſe ad-
ſtrinxerint. = ?YM

THESHS
EX WRE CANONICO

BENEFICIATORUM RESIDENTIA.

7RESTS .

Mnia Beneficia, quantumvis in proventibus
modica, de jure Communi perſonalem
exigunt Reſidentiam; in Collatione enim Bene-
ficiorum ſpecialis eligitur perſonæ virtus & in-
duſtria ad Officium Beneficio annexum in loco
Fundationis perſolvendum.

TIE.

les
Vite

.

IA

os
lenn
eſe⸗
in⸗
lon

P

I.

(13) *¾
2XSIS II.

Laborioſa juxta mentem Canonum debet eſ-
ſe Clericorum Reſidentia; nec præcepto ſatis-
faceret, qui deſidioſe in loco Beneficii degens
officium, vel nullo modo, vel pro parte tan-
tum, vel per ſubtitutum adimpleret.

„*

nESTS III.

Apud antiquos vix reperitur uſpiam dubita-
tum, quin Paſtores animarum Jure Divino ad
Reſidentiam teneantur; & licet celebrem po-
ſtea temporum iniquitas hac de re fecerit quæ-
ſtionem, hodie tamen major pars recte affir-

mativam tuetur.

7ESTIS I

Beneficia vero non Curat de jure tantum
Eceleſiaſtico ad Reſidentiam obligant: unde im-
memorialis de non perſonaliter reſidendo intro-

ducta conſuetudo tolerari poſſet, dum modo non

3 cCeldat

63 (14) -
cedat in damnum Eccleſiæ, nec minuatur Cul-
tus Divinus. „

2IESIS Y.

Porro Reſidentia, etiam in Curatis Beneficiis,
non exigitur jure Divino abſoluto, ſed tantum
conditionato quod obligare deſinit, ſi judicium
legitimi Superioris, vel Chriſtiana Charitas,
vel urgens Neceſſitas, vel debita Obedientia, vel
evidens Eccleſiæ, aut Reipublicæ Utilitas alio
Beneficiatum avocet.

2IESNIS YI.

Quibus caſibus ceſſantibus, Clerici a ſuis
Eccleſiis, vel Præbendis abſentes, variis pœnis
lectuntur, ac tandem Beneficio privantur ſi
PTegitirmne citati ac expectati, juſto tamen im-
pedimento haud detenti, non redeant. Cap. 10.
J. de Cler. non reſßident. .

2ESIS

ntum
iun
,
el
Alio

1 ſui
Nenis
rar l
eſl iin⸗

(15) -
T H E S E 8
EX WRE FEUDAII.
7HESTS I.

ARionem Feudalem propriam habere natu-
ram, ſpecialemque conſtituere contractum
palam facit illius indolis perpenſio.

7HESIS II.

Quatuor potiſſimum modis abſolvitur inve-
ſtitura Feudalis; Legitima nimirum ejus Peti-
tione, Teſtatione, Fidelitatis BPromiſſione, &

in Poſſeſſionem Inductione.

—

7RHESIS III.

Dividitur in Veram, ſeu propriam, &
Fictam, ſeu abuſivam, per textum in pr. Z7t. 2.
L. 2. Feudor. H
Ficke Inveſtito non tribui actualem &
realem poſſeſſionem, ſed ei duntaxat nequit
ac

—3 (16) 2-
facultatem privata authoritate rem apprehen-
dendi, communis eſt Feudiſtarum calculus, ob
textumn, in pr. Zit. 33. Lib. 2. Feulldl.

2ESIS W.
Homagii præſtatio non ſemper adverſus
præſtantem ſubjectionis proprie dictæ probat
agnitionem, cum ea & in Advocatiæ, Protectio-
nisque fieri, non uno in Partibus Germaniæ do-

2

ceamur exemplo. *

sSOLI DEO HONOR
ET GLORIA.

11

N Focus O Balancde Q

EE

EEEEEEEE
Sttttttttttt
☚

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
ℳ₰N 4/1999 VXyMaster GmbH wwWW.yXymaster. com

1

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

rIOEDi. 1
ICA TNAU
5 1ENS xX IIE SS NALIS

dTI. 1
UDALI 4

QAsS,
. „ PRESIDE

TORATENSIUM UNIV
XDECRETO MTAR

RIS —

LICN

IROOQE URE
AXNOBJOEX Pidnes
CONSEQUEND

R I cE
E/A 5 . O. . MDOC0II.

ALSBUR eE IA UTHIER

EIARIM Kl. GEN
TURIO.

?
2—
P N 7 O 4 SWB
M PAUCHINGHRANORUNM