in epiftola monendi, ipfis eum commendandi , hortandi illos, ut

ei diligenter aufcultent, fuam , quam de ejus functione fpem ani-

nis, m

]u Épf

mo conceperit, declarandi, & fimilia, minime videatur prater-

miffurus fuiffe. — Quod ab Zfpoftolo ipfo ( Paullum intelligit necef-

ya urie D

?

)

l

/

!

fario ) eccupari eam. tum potui[fe fedem , inter alia ponit ; id non

Ü fmt Mi

l

valde re&um videtur, aut Apoftolorum inftituto ac muneri fatis

Ilj y 11l ? .]6/ Á

confentaneum. Quum enim Apoftoli Chrifti mandato fatisfaéturi

d

"

( 06754; i

!

-

varias paífim regiones przdicandi Evangelii gratia obirent, & cum

Paullus prxcipue ftudiofius hanc rem ageret y ac reliquorum ul-

jj £

lus, tum etiam fane longinquam iftam íuam atque diuturnam.

uj if

captivitatem facile pravideret, eccui perfuadebitur, ipfum fingu-

T

laris alicujus Ecclefiz Epifcopatum tamen fuscepturum fuiffe ? Quin

"T

fi hoc quoque ita fuit, niholominus aliquod adverfus Epifcoparum

gunil j

hujus temporis ex hoc loco elicietur argumentum. Nermpe illud

L

yiut i

faltem apparebit : non credidiffe Apoftolum, neceffe effe, uti unus:

jat

I ',ff

aliquishomo cum ampla ifta poteftate Epifcopali Ecclefias vel Dice-

í slutin"

cefes cunctas adminifiraret, quando tam longe fepofitus , abfen-

T

u

ij i

i

tGamque certe minime brevem profpiciens, nequaquam tamen de

o

4l

Vicario Epifcopatus creando cogitavit, fed Collegio ifti Epifcoporzum,

)I/

09

f

inter quos , uti verba ejus videmus effe pofita , difcrimen fane

]

(

T

ii

nullum facit , regendam & gubernandam permifit.

n 7

$. X?(VIII.

"

8 ) 72 C 88

S. XXVIIL . Quare jam ex hoc liquet ; $1 ad unam, qug

mines e

in Philipporum ucbe colligebatur , Ecclefiam milla fit hac Paul-

lina Epifíala & falus ; evitari non poffe , quin illam hoc tempore

busque(

avido M

ejusmodi regimine ufam effe confiteamur, quod propius ad Prer-

at tutz D

byteranam rationem accedat , quam ad Epifcopalem , uti hodie no-

vile dabrta

mina imponuntur,

Et vidit hoc profe&do, ut minime ifti Viro

acumen defuit, Cel. Hammondus,

Itaque folutionem affert por-

m pofl 3

tiftr aci

ro duplicem , primam , plrres forte in eadem urbe dvver[as. Ecclefus

fui[f , qua uimirum vel a diverfis Apoflolis fundata eJJeut , vel feyas

f foret,

$ XX

ratim ex Judei ( ex pagants colledla , &5 ita diverfis forjan dialediis

& aliquando ritibus disjungerentur , quod cum graves ob cauffas,

Qiam de a

$m us Cui

ac neceffario plane fieret, haud credidit nimirum Vir Cel. ad

convellendam Unitatem Epifcopatus valere : alteram fimilem illi,

ddns, Na

Icdefis 1

quam loco Zfoerum de Ephefimis Presbyzeris , qui fimul Epifcopi

vocantur, ab ipío applicari fupra oftendimus ; quamvis equi-

Tangel «q

perttitioni

dem & alia addat, ficuti dicemus: Philippos caput fuifJe Ecclefiae

vum per Macedoniam , earuu, ita Metropoliten Epi[copum Pbilippeu-

dt hos diy

fenm exfitiffe , ideo non Philipporum urbis Ecclefiam im. Epifiola Paulit,

.5, Ilöql!&q

ilo turpi

vel in falute ea, de qua dilputatum , [peGlari , [ed omuem ilam amplam

Diece]m , compluribus refertam Epitcopatibus , qzz iu poteflate fae-

t y alte .

quid hujus

rit Philippenfis illius Epifcopi. Prim refponíioni non videtur

ipfe Vir Cel. multum confidere , quod quidem ad Philippenfium

lum (chis

attinet Ecclefiam.

ipfo apnof

Nam licet de aliis quibusdam Ecclefiis,

Romana , Antiocbena , Epbefima., Corintbiaca , etiam Hierofolym-

Aémplam

nulerit.

taua, Differt. V. Cap. 1. S. 6,7, 8. & feq. probare aggrediatur; de

Philippenfi neq; conatur hoc evincere, neque fane poteft; quum

fïn leidi ic

T

Aleattomn

id urbis iflius anguília minime patiatur. Eam etenim exiguam

adhuc valde illa «tate fuiffe Principis Geographorum & Paaullo

fil lbt ?

plane cozvi Strabons de ipía filentium neceffario arguit, qui ur«

bes Macedonis fupra fexaginta enumerans, Thracizque etiam, li

um

Pafb

quis ei accenfitam ab ipfo hanc urbem contenderet, valde mul-

:ds

tas, nullam tamen facit mentionem Philipporum. At nec recte

tl Ch

profe&o obftare aliquis credat Diezz Ca[fü teftimonium in

Cekbfantes,

Li*. LI. , qui homines Italos a C. Cxfare Octaviano ob ftudium

$ ng '

1&18 dl& uy

partium AÁntonii oppidis füis ejecdtos cum alibi, tum Philippis

quoque, fcribit, collocatos effe,

Nam neque effecit hoc ut Szra-

E f'öd E

? cam urbem corüemoraret, qui fane pott colonias illas ab Odaa-

ïlmitate ,

viano deductas libros fuos condidit ; Neque fi maxime ifti ho-

Il Q

mines

OC dun

&or

dl

*5-88)73(3-8'4

SLAd n

if f ha

mines eam Urbem incolis frequentaffent, diverfis caetibus gregi-

am ho lt

busque Chriftianis originem ea multitudo potuit prabere, quam

proptusa

a victo M. Antonio ad hanc fcriptam a Paullo epz/olasm communi

ac trit£ P-hilipp»enfium ceterorumque Macedonum diale&o alfue-

il t Dodet

minime Jl

vifle dubitationem non habet, At amplam fpatiofamque, ne qui-

onen af

dem poft Szrabonzs tempora dixit hanc Urbem quisquam ; & in

epiflola hac ipfa aliqua ejus rei exítare veftigia debuilfe videntur,

diveju B

«efat

fi ita foret, qua vero nulla funt prorfus.

$. XXIX. Quanquam fane, ut dicam quod fentio ,.ne

f ia d

ràes ob a

quidem de aliis illis quatuor urbibus certo probet Vir Cel, , plu

um Vi («

res in iis fuiffe, ac eo , quo vult modo, difcretas ab invicem Ec-

clefias, Nam quz alfert pleraque, hoc evincunt modo, fuiffe in

a ij

Ecclefiis iffarum urbium , qui a pluribus Apoftolis do&rinam E-

! fimul ij

uamyis

vangelii acceperint, & partim a Judaica Religione , partim a fu-

perítidonibus paganis ad Chrifti Evangelium fuerint converfi.

aije Kl

At hos diverfos quoque & ab invicem fejun&os cotus celebravif-

un D

íe, nequaquam ex iis demonítratur. Nifi quod de Corinthiis ex

ifla Pa

illo turpi diffidio & contentione, quum a/zer diceret , ego Panlit

rilaun ml

fum 5 alter , ego. Apollos tertius , ego Cepba. 1. Cor, cap, 1. & 3. ali-

iu porjtt j

quid hujuscemodi poteft colligi ; quod tamen in verum ac ple-

j non Wif

num íchisma , & fegreges plane ccctus erupiffe certum non eft,

phylgpe

ipfo agnofcente Hammondo.

At mirum profecto, qui hoc ipfum

sam 103

exemplum, ad vela alio convertenda, Virum Egregium non com-

jum iaj

pulerit.

Quid enim ? An probavit iftas contentiones. Pau/Iw ?

aob

Àn dividi ideo gregem jutfit? Anad divifionem ab ipíis ceeptam

ane otclï'.W

fefe accommodavit, aut mandata attemperavit , quz ipfis in epi-

genim 9^

flola dabat ? Immo vero graviílime illud omne arguit ac vitupe-

fioram

rat, ex cujus etiam vituperatione unice nos hoc totum de Corin-

p agl qui uï

thiorum iíla difcordia didicimus. Quomodo ergo nunc nobis

w'æque emm,ï'v

perfuadebit Vir Cel. ; quum eflent in Philippenfi oppido duo

i facra ac ritus feorfim

d ul

dittin&i Chriftiani greges , fua fibi fingul

J

celebrantes, & ita feoríim certe convenientes , hanc tamen ad ip-

g

gim "

fos communiter fcripfiffe epiffolam Paullum 5 in qua non modo

Qd

n

iflis disjundis atque difcordibus concordem fimul falutem dice-

pl

f

ret , fed & fa&um ipforum ab Evangelica fimplicitate , caritate,

fet

du

unitate , vehementer profe&to abhorrens nec verbo improbaret,

immo potius, fi rem re&e confideramus, probaret , non filentio

481

Jl Ü

[j:

hoc duntaxat, fed vel maxime falute illa & omni pariter epiffola

T

ln

ad diíciffos ab invicem , fimul tame

n defünata 2

K

$, XXX,

f H

$2574 CS$8

iverfis ritibus hariolatur , id tantum.

Yéto etia

$.XXX. Quod de d

itioni fa

veat, ut firmius etiam reddat argu-.

minus f

abeft, ut ejus expofi

Fuiffet enim ita certe tetrior fchifmatis fpe-

uotu f

mentum noitrum.

cies , cum majore o

fenfione infrmorum conjun&a, & ita dili-

nomina «

büs Ecclt

gentius a P«

[

llo arguenda

, quod non facere illum vidimus: ficuti

magno argumento, nihil

floriam ài

neque ceteri

Apoftoli faciunt profe&o ;

locorum effe tentatum.

quidquam h

ujuscemodi eo &

vo usquam

nina £jj/

Ílime objicitur,

Nam i

Dialectorum

diverfitas pariter non re&ti

qui tumt v|

de Linguis pror

fum diverfis intelligit, ve

luti quod ex Judais con-

ifttque fir

vel uti fci-

(um ilam

veríi Hebraica

duntaxat Lingua uterentur in facris ;

es ex paganismo converfi penitus ignoras

ihde Ef

rent, quam ceteri omn

bant 5 verum non eft:

quando extra Palxíftinam non facile nobis

(ia hic jar

braice tantum fcientes quisquam

integros Jud&orum coetus He

iudipna (it

oftendet, contraque gr&ce omne

seo tempore per Aíiam Roma-

$X

Roms , multo magis

norum imperio fubjedam ;

per /Egyptum;

urbe pemii

vero in Gracia & Macedonia , ubi Pbilip

i erant, loquerentur ;

Diferz, IY

$i vero

unde tritiffima illa Judzorum Helleniftarum appellatio.

Mi üti a

fä,tle' ül'-.

o con(li

de diverfis Lingus Gr&c& dialectis fentit Vir Cel., necid

mum eft: quoniam eo te

mpore,quo-tam longe lateque pervagata

ff blure

fere aJiquam diale&um ex omnibuseam

hzc fuit Lingua,in unam

VUltafor j

fcimus effe conflatam, talemque certe fuifle,

ut qui in una Roma-

*

rf ;

um Provin-

ni impe

rii provincia grace didicerat, ceterarum omni

7 fm' H

ciarum

(ermonem fine difficultate intelligeret, . Denique quoc

h dfufal

ex Romans inprimis & Antiochenz ;

& Hierofolymitang Eccle-

qui: ita mul

&i intra brevifli-

7

fiz primis Epifcopis argumentatur,

&t ludir

mum tempus fuerunt, & ordine quoque it

a inverfo vel immutato

ftataendum , illo-

t flgnifu

a variis recenfentur, ut neceffario videatur effe

N 'Qmm«gn&i

runm aliquos eodem tempore diver

(fis Ecclefiis earundem civita-

SEN N

tum prafuiffe; id neque certum e

ft, & contra fententiam ipfius

non minus faci

, quam adhi-

le vel probabiliter-contorqueri potett

O005 i a

beriad eam firmandam. Non certum: quoniam multis.aliis ex

Gte &

dium, alios atque alios

d

pot.

cauflis iftud oriri potuit hiftoricorum. diffi

Autiocbenoss

àte facit,

identidem nobis Epz/copos Romanos, Hiero[olyanitanos,

tiïumo

QU& in ha

etiamque numero complures ;, intrabreve t

empus enunieran

0. $ed "

Et fi ad quemvis hujufcemodi componen

dum. diffenfum conti-

A fiet fin

nuo nov& quadam a nullo auctorum diferte expreífx con fuetudi-

b itopi

nes veteris Ecclefiz: imaginandz forent, valde mira non raro to-

Agument

zent flatuenda , vehementerque a. rei veritate abludentia, Poteft

VeZO

ag

488)7'7(884

It i um

véro etiam contra Virum Eximium hoc retorquerï ,€o quod no&à

1 relit a

minus facile planeque conciliatur ifta diverfitas , f1 ex Presbytera-

hii

norun fententia dicamus ; Quum Presbyterorum atque Epifcoporam

, tind

L

nomina communia effent illa gtate, & Presbyzeri in i(tis ampliori-

vidimus: It

bus Ecclefiis pietate ac doctrina venerabiles ; dignique qui in hi-

oumento

ftoriam abirent, effent non pauci; adnotata certe illorum effe no-

efe n

mina Epifcoporum appellatione atque titulo; id vero pofteriores ,

qu, Mi

qui tum vivebant fcribebantque, quando jam introdu&tum erat

Lex r

üfuque firmatum Epifcoporzm & Presbyterorum dicrimen ; fecun-

js ,v tl

dum iftam fui temporis confuetudinem interpretantes totidem

yenitis o

inde Epifcopos fui illius &vi fimiles Epifcopis procudifle. Sed nimis

on il

diu hzc jam nos digreffio ténuit, quanquam res ipía alioqui non

|tes quua

indigna fit, quz co

gnofcatur a ftudiofis & inquiratur.

Afiam No?

S. XXXL Pugnat etiam dilemmate pro iítis in una fzpe

multo 3

urbe geminis ab invicem diverfis cetibus & Ecclefiis Hammondus

oquerentii;

Differt. 1. Cap. X. $. 7. quod valde firmum eft adverfus objetio-

io, SIVerO

nem, uti ab ipfo profertur; fed nullum prorfus, f1 re&e illa ob]e-

d ne D

&io conftituatur. Fingit enim, ita adverfum fe difputari; Nom

qe p

fuife plures in una civitate Epifcopos, ideog, $awwoorss plares Pbili[/pä

1 bmïübusm

falutatos fingulares Epifcopos nou fuiffe. . Contraque fic dicit: Wel

um N2

fei[fe jaim. tum unum [olu

mutodo in 4na civitate Epifcopum , vel non-

dum fuiffe. Si prim $. 1m [efe babere quod vvelit, & fuilfe jam tum, id

snium 7

paige

eff, Apoftolorum «vo, fingulares Epifcopos cum ejusmodi poteflate, quam

!

ii

nunc babent. Si poflerim 5 ad prafeutem controverjuam : nibil facere,

ml

Verum luditur hic ambiguitate vocis Epifcopis , prout modo Pres-

u

m

byteros fignificat, ex mente Presbyzerauoram, modo Epifcopos, fens

1

ífu Hammondi, fociorumque, Ut facile fit Viri Cl. adverfariis po-

ht

gi

2l

fterius argumenti membrum arripere fimpliciter, dicereque, quod

étiam perpetuo contendunt, fuiffe omnino plures eo tempore Epi-

niet

fii iP&

um Zdh

fcopos in eadem Ecclefia, fuo fenfu nimirum, id eít, qui pari digni-

| ,qü

quisa

Jj &

tate & poteflate eífent; id quod fane ad hanc difputationem pr&-

yean

clare facit, quando iftud unum in controverfiatn nunc venit ; ec-

»SQ[

ug in hac re Paulli zvo obtinuerit in Ecclefiis Chrifti confuetus

A Antwaænh

do. Sed animadvertetur etiam facilius ifta ambiguitas, & manifes

etannu.li

J

f !

fta fiet firmitas argumenti, ac hujus dilemmatis vitium , fi pro

jet

Epicopi nomine nomen Ecclefra fubftituatur ; quomodo & recudi

j

g

argumentum oportere,

&a cautis Presbyzeranorum: difputatoribus

000

Nempeita: lu «Ja civitate ton fuiffe

J

)

intorqueri fum perfuafus.

K 3

plure:

us

WE )76 $9

invicem diftinctas , eo' modo: de quo

zilm'es Eccläjitf , nempe ab

;svimo (l

3aullo ante diximus, ieo,

émonozss plures Pbilippis falutatos fmgu-

p dind

jares Epifcopos non fui[Je : quippe cum involvat aperte contradi&io-

:fþ/är/)/lyzþiz

nem , in una Eccle(íia plures effe Epifcopos fragulares ; qui in duabus

1097

ab invicem difcretis, duo effe poffunt fingulares, in tribus tres, &

qudiformu

fic deinceps, at in una certe nonnifl znuws frngularz. . Xta informae

Tidem phan

tüm, optimum erit jam argumentum ; eflque ita frmum , ut Cfel,

rjv 8

Hamnmondam autin tenui ilta anguftaque Philippeníium civitate

fint cete fí

& cujus pars modo aliqua Chrilli do&rinam fit amplexa, plures

DEL at

tamen /eparatas ac fegreges. Ecclefias ftatuere, vel pro Philippeufium

hu ilam,

una cioitate ad aumplilfrmam aliquam. Diecefin, cujus caput fingatur

Mftarn $

fuiffe Philipporum Ecclefia atque Epifzopus , feripta e[fe Paulinat

Xuledio,

epiflolam contendere coégerit.

Jutari, ac di

Videamus ergo etiam de hoc poflremo , in

v

Yi ertne

quo fane multus eft Vir Cel, An epiftola hc non ad unicam ali-

& erat, f1;

quam in una urbe collectam Ecclefiam exarata. fuerit, verum ad

Corinthig,

plures fimul Dioecefes eidem : Metropolite fubditas, fed qu fuos

iHa üng ula

deinde fibi feorfim fingulos Epifcepos haberent , ad eum modum;

m potue

quo nunc Zpi/copatus complures unius Zfrcbiepifcopi Diccefis com-

Omines q

plectitur? 'Textus Apoftoli non favet fane admodum 1(tà explica-

tioni, Qui ne quidem Philippenfi Ecclefiz hanc epi/lolam infcti-

0 Kj

bit, quanquam id ipfum ad ejus urbis potius Ecclefiam , fecun-

li? "Wl)! EU

dum communem loquendi ufum , pertineret, quam ad nefcio

u Clfey

quam multas Ecclefias Macedonicas, quarum caput modo ifta eí-

NIGem cert

fet Philippenfis: fed infcribit voic ayícis voic 8ei &» QuMararoig evy E-

unfo d.

7hioxowois 49g) Aiexavo , Sandin qui [unt. Phbilippis (1n Graco etiam

Rn

expreífius, in Philippis , id eft profecto, ex perpetua confuetudine

D

m»ä ! ï'!äït

[

graci fermonis, iu zrbe Pbilipperuan) cum Epijcopes ac Diaconis, Quod

ii

fi quis hoc probari poftulet, non erit nobis longe eundum: ex

ipfis hifce Lizzer5: Paullins pronum eft exemplorum affatim con-

[

L

Ptj

gerere. Scilicet eft eadem ipfa formula,qua fere ceterarüm urbium

Fb

Y

Ecclefiis divinas fuas epi/lolas dicavit infcripfitque; certe non ha-

i

bet formulam, qua clarius demonfiret, eas a fe ad fingulares ut-

Ti

bium Ecclefias deftinari. Quis epiflolam ad Romanos fidelibus, qui

N D

IOHEP '

P

Romz erant, in urbe, inquam, Romana,aut fuburbiis, miffam du-

1

Q

bitet; quandoquidem illo tempore ne quidem exfiuüffe inOcciden-

"! fj

tis partibus extra Romam Ecclefias Chriftianorum , quisquam au-

) fOfc

sz

debit affirmare, &ipfe Paullus ad eam urbem aperte Íatis reftringit,

efr(

ij

N

pruno

t li

:g )7 (2

T

^

T

primo cum fiem eorum celebrari [cribit iu oumi orbe terrarum, Cap. Is

fulutdr

j

l

;;V&u

e Conttdit

v.8. deinde cum ventzram fefe ad ipfos ia Hijhano itinere [u0, io per

ipfos in Hifpaniam perreciuruminuntiat,c. 1 $,0,24. 9 28.ac poliremo

quuin du

in commeudauda Pbhebe ( falute multis adfcribenda, Cap. 16.. At

1tribus tsl

quali formula verborum Romanis iftis hanc epiftolam deftinavit ?

. Tta ao

Eadem plane, qua ad Philippeníes utituz: máer vek szw à» P'apad

jraum, t (

ol

05,70671'*77079 O& xAurois aivyloi, otmnibus , qui. Rone ( Gr&ca hic etiam

níinm o

Mu]

funt certe fienificantiora, in Roma , in. Romana urbe ) funt , dilecias

implan i

DEI; vocatis Sanció. — Priorem ad. Corinthios, usbem ipfam Corin-

re Dl

thum, illam, inquam , in Ithmo fitam fpectare, poteftae aliquis

capitingt

infiiari? Sane videmus in ea de vitiis unius alicujus coctus , dedq;

T Bo

malefa&o , quod idem ifte cactus vindicare neglexerit, prolixe dit-

putari, ac difputari non tanquam ad partem aliquam duntaxat £o-

polïremo L

rum pertineant, quibus de(linata eft epi/lola (ficut fieri fane necef-

] unicam

fe erat, fi pluribus fimul Ecclefiis iinguïazibus Metropolitane

jt, Verum à

Corinthiz fuübjectis deftinata illa fuiffet , quas fimul cunctas fa&a

fed qua (uos

illa fingularia , verbi gr., hominis inceíti impunitas, nequaquam

o modut

tum potuerunt contingere) fed plane tanquam eosdem omnino

Jiecdis u*

homines eundem, inquam, gregem atque coctum cunéta refpice-

m lt fïXFW

rent, Atqui etiam hanc infcriptam videmus: E'kxxAgcia TS O5 TÀ

d

^

vt & Koghbn , Ecclefre DEI, qua iu Corintbia eft urbe, Sic poftea ad

N

4

deliam, æ*

äüäq/fü;: TOiG ai'y;'a:s TOÍg €ciW C E Qec

picadee

né&li in Epbesina urbe. Si€

ad .Coiq/]ärg&;: Tcie G9 KoAoccoas avylae, Sauciz, qui [ut ColofTis quam.

quidem certe urbem Metropoliticam, opinor, nemo eft dicurus.

u molt iig '

Quinimo de ipíis verbis atque Litteris é&» d1A/z 06 , habemus at-

ii

n Orio gq,ïiï

gumentum , quo probetur, non aliter quam de urbe ipía a Pau/le

j con 15'83'?,

accipi, licet 1d Jam alia probatione minime indigeat.

Nempe

D

quod Apoftolus r, The[f. 2. v. 2. fefe fcribit mpomalém so) vCpistiven

& QiMTaOKC , mala pa[[um efJe jaum autea & coutumeliss ajfecium Phi-

] eppdun

2

ma

Iiypi, numquid id de ampliflimo potius tra&u Macedoni , quam

,rin iU

de oppido Philipporum intelligimus ?

[j

d

$- XXXIIIL Quod fialiqua falus in. Epiffolo Paullinzs,

qu& quidem urbium fingularum nomina duntaxatabsque ulla ad-

j

mouhiïs

li

jectione praferunt , fi ulla falus hujufcemodi ita eft infcripta » ut

(j

( bml

jdi

hn

alias quoque Eccle(ias extra illas urbes re(picere aliquo colore di-

bs, !

1

videlicet: T4

oj

ci poífit, foret utraque ad. "T hefalonicenfes , infcripta

»ulf

T

Kcclesie.

Contendere-

fj p

ExxAgrig OtccaAcnxéuv , TbeJalonicensium

Áf

J.'f,

tur enim, licet non valde idonea aut pr

obabili ratione , Ecc/esie

n

i

d

lurium Ecclefiarum fin-

jl

nomen hic quidem de Diocefi, five CEC P

gulat

j

h

.'*I»ä&n&('äää

"TT

gtlïafium complexd acci

piendum effe; etiamque alterum quid

tam fgron?

non folidiffime fortaffis, at fane non

advocaretur ad probandum,

fgefm, d

fine fpecies qu

od in fine frio

ris &piflole pr&ter confuetudinem fu-

u'fsmgi

lus per Dominum Tbe[Jaloniceufes , uti a omibus

am adjurat Pau

qui eam dzipi

[auctis fratribus [e,

o

[)

atur , qui fcilicet (interpretaretur Haunmuoudu )

f Dranped

etiam extra T hef

f

3lonicam facros fuos coctus celebrarent, cum de

i Qj 1

his, qui in urbe erant; & facros ibi c

onventus aflidue frequenta-

t Yinime II

Sed tam infelix eft

bant , nihil opus effet tanta cura precipere,

pritrappud I

ifta, quam arguimus,

Viri Cel, opinio & explicatio,

ut hoc ipfo

de firmamentum pr&cipuum fperare

Atbfas i

vel maxime evertatur, un

alvdsinde lt

poterat.

Nimirum qu& fola formula eam

faltem leviufcule ad-

"-

ea non modo non adhibetur in hac 42 Pbi-

tem uman, h.

ftruere poffet videri,

htrpsb i

lippenfes , fed contra in epiffolis ad urbem ejus

modi miffis ponitur

gf Ue C

duntaxat, quam adeo nullas füb fe alias Ecclefias fingulares come

Ti a e

rehendiffe, adeo Metropoliticam non fuiffe; quo quidem tem-

ndum eft vel in-

Bbb i

ore hgc à Paullo fcribsbantur , Viro Cel. ftatue

Wf Wtzn Tüïf ;W

vito , ut fub ipía hac

noftra Philippenfi eam compledatur, &

( (uam fententiam vulttueri. Fuit enim

? mb n

compledi fane cogatur,

Ws a

certe inter Macedonicas ur

bes, hzc Theffalonica , & fatis vicina

"

emum eft ab A-

ii r

fuit Philippis , & poft Philippenfem Ecclefiam d

fundata; quibus ipfe nimirum

argumentis uti«

u

po&olo condita &

fub Philippenü

F fueïi; Wbä

tur, ut probet , quo

d ad res Ecclefiafticas attinet ,

Ecclefia Theffalonicenfem fuiffe,

& ita epiftolam infcriptam; Pbi-

Ecclefig atque Epi/co«

,?Peæ 1n hs u

lippenfibus & eorum Epifcopis,horum quoque

*

miffam fuiffe; licet

B ib

jó, ficuti & aliarum ex eà regione & vicinia;

lubentius absque

R QU (crih

alioqui, fi hic locus a Pbilip

pen[es non urfiffet,

x

K d

&oritate vetuftatis The[falonic

g 1lli

tand

dubio & magna certe cum au

Bs

]

"]

primas delaturus fuerit , quando

hanc quidem tam Urbem quam

Ecclefiam ifto honore affectam eífe certum eft

, poftquam & Ma-

$)

v

largiti

RY

cedonum civitatibus hac talia jura Romani Imperatores

fias nominari & ha

beri

funt, & inter Chriftianas quoque Eccle

« XQ&Q NV

Metropoles coepere, quorum tamen neutrum

de Paulli &vo ha&e-

formula.

nus evictum eft. Sed jam plus fatis de hac

*

cogltabat '

S. XXXIV. Poffumus alio etian te

lo 1ftam interpre—tatio—

luit revera Paullus eandem

m quod

nem configere. Nimirum , quum vo

Stürj ud

ll

aliquam epi/ioam fuara ad plures fimu

] Ecclefias pertinere; mini»

me defuit ei ratio & formula, qua hoc declararet: ambiguis certe

Tlon ampli

u epilto-

bïtem h à fi

& obícuris locutioniþus ufus haudquaquani eft, Galafaru

]a piu-

$e579 ( $8

la p-furibus'fïmul Ecclefiis fingularibus deftinabatur, qu& per cer-

At d

s atfne

tam regionem, quanquanm nec hanc valde amplam profecto, fpar-

lecudinen

fx effent, Atquomodo declarat hoc Paule? Num primariz ali-

DAT

cui iftius regionis civitati fatis habet epiftolam inífcribere ? Num-

quid eam deligit , cui primum ex illa omni regione pradicatum

Hatumis

fuerat Evangelium, & qu& adeo daeyii & wewrorox - ceterarum

atént, CU

erat iz Chriflo , uti e['egai;ter poft Scripturam Vir Eximius loqui-

due f

tur? Minime. Ille vero clafifümä&regionis ponit nomen, omnia

am idcd

pariter oppida locaque ex «quo complexum; & plurali numero

, ütloco

Eccleíias ponit , rdi ExxAueiauc vüg 'aAariae, Ecclefus Galatia ; & in

puum fyat

ipfis deinde litteris populum fimul omnem certe alloquitur , non

if d

urbem unam, ". ayorror TaA«rat, Cap. 3, v. Y. Secundam ad. Corin-

n hacid D«

fhiosy cupiebat idem , fervire (latim cunctis fdelibus , tam qui in

vl pntt

ipfa Urbe Corinthiorum habitabant, quam qui extra eam per o-

nlares t«

mnem Achajanm erant difper(i. At hoc rurfum clariffimis verbis

urtdert tétt«

ab ipfo fignificatur: T£ ExxAgcíe v$ O& TÜ ;b'y & Kogibo evv TOie

, ef vl ite

ayloig as vaig iv 6 OA Ti N opoag. Ecclefr: Dei, qua Corintbi ei ,

ecatut

cun. onmibus [auctzs,qui [unt per omnem Acbajam, Idem quoque À-

Futenm

poltolus, cum alias etíam vellet fcriptam uni Ecclefig epiffolam

ts Vi

comunicari continuo cum alia vicina Ecclefia, & in ea etiam reci-

üm d A.'

tari , non neglexit hoc diferte precipere, Col. 4.v. 16 Qumm bac

qmentote

lecla fuerit a vobis epiflola, date operam, ut etiam legatur in Laodicena.

j; Dl

Eccdlesia, ( ut vos Laodicenam epiflolam pariter lepatis. Deniq; tan-

fcipiti"

topere ir his clarus effe ftuduit Apoftolus, ut cum etiam uni Ec-

æg[ W[P;N.

clefix fcriberet, fed ab cunctis ejus Eccle

(iz membris cognofci cu-

li I

prest— mandaret 5 ifho

psret, qu fcribebat, hoc ipfum verbis ex

"I

quid dico, mandaret ? adjzrare? de eo hos; qui refignaturi erant e-

llo ante attulimus ex I-

piftolam, per Domiuum, iis verbis qug pau

| Ulbem qüm

The|[-5, v. 27. Nam quod ibi Epbefrmam Ecc

lefiau at&, Afiaticas alias

m ad The[Jalonicenfes epi-.

hum 9

intelligere Paullum, & iis quoq;

præïegï ifta

u h

ml

?

Jlolaur velle, Vir magnus Hago Grotizs

; Macedonicas vero. Eccléfas

in comentariss ad bunc locum

jd hi

idem ifte nofter Cel. Hamzondus , uterq;

e

cenfet : id verifimile non eft, quum nomi

na Ecclefiarum, de quibus

cogita

batquod tam erat facile,& alias certe ab ipfo factum eífe tan.-

tum quo

d oftendimus, haudquaquam adfcripferit PauZu. Quin vi-

| st

e

detur illud poti

us hoc mandato edito compenfare voluiffe , quod

j &

nic , primo in limine

non amplius fzd , qui erant Theffalo

at

iflol ab ipfo factitatum,

i^

:';M'

Litteras hafce infcripferat, ut in reliquis e?

fed

jl

j

3 ?ïx'ä'

m

B2 o (88

fed fimpliciter Thbe[fa

lonicenfi Ecclefie. Qua propter cum plane.

1 fhefonic

Pbilippenfium hvac epiflola adfperferit Paudus,

ilanpuoqu.

nihil hujuscemodi in

habendum eít, fi quidquam ad liquidum

d GRU pan

pro liquido evidoque

D

erduci

evincique poteft , unicam il

lam & folam Philipporum

li qunqu

Jumun,

Urbis Ecclefiam hac epiffe

la compellari, qua plures tamen Epifcopi

ac Diaconi falutantur.

Mwmm

S. XXXV. Nequ

e tamen de ma locutione & formula

At ex ho

quidqu

am excipit Vir. Cel.;

quanquam iftum potiffimum arie-

umren

tem vibratum iri in

fententiam fuam non obícure equidem po-

$ XX)

tuerit pravid

ere. Àlia qugdam affert modo tam in DifJ. /. c. quam

fj lao

Commenutaris

Novi Teflamenti poR DilJert. de Epifcopatu editis , ac

im WMdg d

nominatim ad hunc /ocum Pbhilippenfium , de quibus porro viden-

fm Blf

dum eft, nifi quod aliqua modo funt occupata a nobis, dum Urbi

Arippenfum

Primum illud fata-

philippenfium hanc ep

iflolam vindicaremus.

Wt Ro

Metropoles Macedonia , quum bac

atente Hd j

git, ut Philippos probet ; znfer

a Pazullo epiftola exararetur , faiffe ; quod ad

civilem Metropoleos bo-

"

letebus Dh;

Nos nec facile id credere propter filentium Szra-

norem attinet.

Q plures j

bons, de quo fupra ; potl

umus ; nec, fi verum foret, quidquam

AU Cobtin

inde profici putamus

, ad probandum ,

Ecclefiam Philippenfem

MVQ 'zmdf (f/f /&,

non minus caput fuiffe rel

iquarum per Macedoniam Eccleliarum;

AC hgt (

; pari modo exflitiffe Metropoliten Macedoni£

aut ejus Epifcopa

Videamus

Qiti, Doni

atque Urbs ipfa

Urbium Macedoniz fuit Metropolis.

TRl

tamen argumenta Viri Cel.

Allegat primo AG. 16« v. 12, ubi

I na urby «

méwT, Tüg j4tplbO- Ts MaoxsloVÍag 7róNic XoAavim , priua pavts AMa-

3'8M€ fæquü '

cedonia urbs colonia , vocantur Philippi, ftratimque graca fic expli-

aut omuts Macedonia, aut [al-

*l of

cat, Metropolin [roe primariam Urbem

i

Mrtoner (

zem tra&us cujusdam ejus Provincie , Philippos feiff. Sedilla pro-

N D

Nototo

fe&o alium fenfum multo commodius, ac magis proprie fundunt;

Qdf

primam ab ea parte iu Macedoniam iutrantibus , quod & revera ita

UM

elt, bauc Urbem, vel primam certe colouiam occurrere, quam quidem

^ mVlcng

& per fe obviam, & a do&iífi

mis hominibus pridem indicatam

li

il Y

iro Cel. , pro-

hujus loci

(ententiam, mirum eft non refutari a V

MT

fj dubium om-

786 Wa

priamque tantum interpretationem proponi , qua

etiam

nino nullum ihperefïet. AÀc fane alteri ifti explicationi illa

8 C ut

Paulli

favent vel maxime, quod ceterorum nemo honorem iftum,

quidem zvo , huic Urbi tribuat, Szrabezis autem fi

lentium ; &

RV üehterm

afBirmatio auctoris gr&ci antiqui, qui argumenta in epiftolas Paulit

$.X

icripfit , ac Phibppos diferte parvam civitatem vocat M

etropoli

dzppg;, i

(kneiía-

»

CPENC.

u p'u:a *

"Theffalonicg fubje&am , aperte prorfus illi abjudicet. . '|INe jam

nt Pan,

illam quoque creberrimam apud veteres mentionem Theffaloni-

m

c& civili pariter atque Ecclefiaftica dignitate Metropoleos hone-

xilipporpm

fiatz, quanquam & hoc fadum fit poft Paulli tempora,producam

1en Dj

ii medium , opponamque filentio cun&orum de Philippis, cum

his tale aliquid nullus unquam auctor vel verbo attribuerit.

ug

& formu

deinde ex Pbozii excerptis & Cbryfoftomo afferc , de Paulli &vo tefti-

mum n

monium pr&bere non poffunt.

qudem pe

$. XXXVI, Ataucor epiflole ad Tarfenfes, Ienatio falfo ad-

Jl a

feripze, pluratrvo numero. Ecclefras Philippeu[es. commemorat : "Aema-

4 edits,

Coyraj juAe aj ExxAwciay QuiuT4oioy. Unde con[equitar , vel plures

yro d

zum Philippis fuilfe Cbrifliauas Ecclefras, vel ipfum uomine Ecclefiarum

dum Urbi

Philippenfuu: appellare Macedonicas Ecclesias , qua [b ifla Metropolz

illud (atà«

fuerunt. — Refh. Prafert hic auctor nomen Iguazii , & falfo prafert,

T

fatente Haunmondo.

Quid igitur cauffz eft, cur ipfum credamus

W/cw [2

de rebus Philippenfium, tanquam notis atque exploratis narrare,

um Sitüe

cum plures ipforum commemorat Ecclefias, Nam certe , quod

addit continuo poft iftam falutem Philippenfium : óley «j 5eado

quidqam

digpent

uwiv, ztde (j [cribo bac vobis ; non magis verum eft, quam verum;

hac Ignatium íctibere, ex cujus perfona tota hc epi//ola eft com-

colelatun

Macedtt

pofita.

Potuit ero

o

o , quisquis ifte fuit impoftor, plurativo nu-

B

mero Ecclefias Philippeufium dicere, quod longe inde abfens plures

in una urbe coctus elfe fal(o fibi perfuaderet. Potuit etiam,quod

1 ! !

u i

valde frequens femido&is iftud genus impoftoribus , hanc ipfam

Paulli Apoftoli Epifcoporum Pbhilippeufium plurali numero comme-

3a

jifitd

morationem fecundum fui temporis confuetudinem exponens,

sulip

qua , immutato jam &vi Apoftolici more , fine dubio in fingulis

Ecclefiis nonnifi finguli & erant & vocabantur Epifcopi ; potuit,

t

inquam, ex eo ipfo animum fuum inducere , plures ibi diftinctas

ab invicem Ecclefias fuiffe, quod etiam Illuftri Ufferie video fub-

ia yid

; n

oluiffe, Potuit alia etiam quacunque levi & futili ratione indu-

&us ita ponere, & pro fe quidem , fi ita velit Haummondu , Eccle-

h P

fias Metropoli Philippenfi fubditas intelligere.. At nihil horum

n o

efficit , ut vel de &tate Ienatii , hujus perfonati impoftoris tefti-

m

monio credamus ; nedum ut de &tate Paulli, de qua ei ne quidem

in mentem venit, id liceat affirmare,

[ioi

7/À

i

$. XXXVII.

Addit Hammondus , coloniam. Romanam fuiffe

*

g

nl l

"

us ibi diclum

(i"

*

bilippos , ex loco AGorum , quem vidimus , & ideoj

[ /

[ iai

4 &7"74',

L

L]

us

j

$2 82 (Sä'ä.

a Romanis Prefidibus , unde Metropoles dici con[ueverint, . Refp. Ne-

que in omnibus coloniis femper jus di&um ; neque ftatim ob jus

(uo probet:

4 poteüa tet

di&um civitas aliqua Metropoleos dignitatem confequebatur ;

4 mBrovincis

adeoque iftud non probat locus P/inianus a Viro. Cel, citatus ex

ha? Flo

Lib.V. Hifl. Nat. Cap.29. ut potius ibi Ca/arien[es Metropolitas

Epbeft [uos celebrare comventus , d eft, jura ipfis ibi reddi , affirme-

n[timus ho

4 Mdeftis eant

tur.: qua de re fu(ius forte alibi, quum hoc ad Theol. Differtatio-

nem . non.valde pertineat. Quod f1 Dioums Caffii locum de Philippi

Jocarum

ex Lib. LI. re&e confideremus, qui fugerat Virum Cel. , non ine-

tinis urbib

1 *tjus concec

ptus alioqui ad amplitudinem Philipporum urbis , Paulli Apo-

! lattribuen

floli xtate , adítruendam ; fi eum locum recte confideremus, li-

340 n Canoy

quebit profe&o, non ex honefliffimo genere coloniarum, vel quod

optimo jure effet apud Romanos , Philippenfem ií(tlam fuiffe,

1 thitim atoue

Scribit enim , iuquilinis Italie ,, quorum agros ob. fiudium. partium

: figidratus

"Autonianarum poft ACliacam vicleriam [uts militibus difiribuerat C.Ca-

J tdas eitümqu

Jar Ocavianus , ip[um tamen Dyrrachbium, Philippos, aliaque loca con-

Ub'phri(äznis

ceffiffe babitanda.

Quis vero exules hofce & fortunis omnibus

- 'ullina atate:

eje&os, tum exofos Imperatori, & viciffim infeftos , honeftam

J alde frma,

valde.coloniam conftituiffe atbitrabitur , in qua Romani Procon-

Jf ilque F

fules jura dicere properarent ? Nam quod Cl, Fallanzius in num-

| í "otesque o

15 loca cony,

mis Coloniarum , qui & hunc locum Dionis obfervavit , & ex eo

deinde Job, Clericus Vir Cel. ad Hammondi Commeutarium in Phil,,

bis coloniam Philippos ductam effe ftatuunt, femel a. C. Cafare,

mmis: fidum

iterum ab O&aviano, atque hoc ex eo concluduntquod ei cogno-

JXumel ml

"Xem

mentum Jz4liz fimul & Ausufta , in vetuftis nummuis tribuitur; id

lum H

neque fatis certum eft, quum utrumque fimul nomen, & Julii &

Ug qui

Augufti geífife O&avianum fciamus , & ideo accuratius utique

Mf

Wan e; d

