& perpetuo effe oporteat, idque ita ipfe Deus fanciverit; ut alii

gu&mition

Iehelee

quidem & hi figillatim diécti Epifcepi , non modo emineant fupra

Presbyteros alios diguitate atque au&toritate, fed etiam in eos po-

WPrimaö

T gqyj

teftatem. habeant ejusmodi , qua & legitime ipíos ad facrofan-

&um exercendum Minifleriums vocare, id eft, verbum Dei pra-

us Eecl

dicandi , & Sacramenta atque diíciplinam Ecclefiafticam adminie

V Bf

BN

firandi dare facultatem., & poftea gubernare, ac, fi res pofcat,

$

punire & coercere illos-poenis Ecclefiafticis, foli plane poffint?

dio Q

Et num non hanc talem poteflatem in qualibet fpatiofiore ree

niS u

gione, pluriumque adeo Ecclefiarum complexu, ab uno aliquo

poffe f

homine perpetuo. geri oporteat , qui nunquam amplius reliquis

male-

yerbi divini adminiltris exgquetur; þitï-forte vitiis fuis aC

factis

L

$2)22C298

fafiis cauffam dederit, cur ei focii fui , Epifcopi , inquam, alii in

ue adminitzls

concilium coacti. auguftam iftam dignitatem poteftatemque Ec-

dgura Scrpt!

clefiafticam abrogarent ? Hxc ita aíffirmant defenduntque in ea

Infularum Regina, qui Zf/£e Ecclefiz nomine cenferi atque appel-

Rinus quii qu

tatos, fed ls

lari geítiunt; negant contra & impugnant , qui Presbyteragi vo-

cantur. De ipfis nominibus PresPy£erorum . atque Epi/coporum ita

i diligenter i

yopulo Chrla

ftatuunt priores: Pre;jbyteros quidem dictos effe generatim omnes

müniflros verbi divini, qui füpra Diaconos fuerint , & fuiffe

3 prou x

te ipfoy at Qin

hoc ita nomen generale Mini(lerii Sacri, Sed ex his Presbyreris

in cundis Ecclefiis deligi confueviffe perpetuo virum doárina

e [pe certa n

lioare ad bonmt

& gravitate eminentem,cui fingularis quedam dignitas poteftasque

non in gregem duntaxat, íed & ipíos reliquos gregis Mini(tros

(uis todo veb

oritate ex Ecd

ac Paftores mandaretur. Hunc vero nomine Eifcopi appellatum,

& a reliquis Presbyzerz diftin&um fuiffe, Ita fa&um, ut quicun-

nifi prave fidi

ia lia

que usquam erant Epifcopi , ii etiam Presbyteri forent , quippe

a Presbyterio ad eum gradum Epifcopatus promoti ; ac ha&tenus

(Ibi reconcdint

stiam nomen utrumque nonnunquam promifcue poni, Zpifco-

coleen ii

$)osque nomine Presbyzerorum appellari ; at non viciffim , qui

, lincmune

Presbyteri fuerint alicujus Ecclefig , eos etiam Epifcopos illius

Soripttà u

dici folitos. At iftud rurfum infitiatur pars altera , putatque f&

commiin «

ex Sacris Litteris clariffime poffe evincere, idem plane fignifica-

vifle in illis initiis rei Chriftiang & Epifcoporum nomen & Pres-

byterorum , & eidem plane muneri impofita fuiffe, ut nulla in re

friana fignit

alteri iftorum ab alteris didlinguerentur, Et ideo non modo, qui

uorum &

Epiícopi dicti fuerint , eos etiam di&tos Presbyteros , fed vice

; ejamimatuh

vería quoque , qui Presbyzeri fint appellati , appellatos quoque

ymquid inté

Epifcopos ; ac plane utrumque nomen cunétis , qui Ecclefiarum

gradus efty

gubernationi invigilabant, ex zquo effe attributum. Ex quo de-

erit ; Ut ali

inde facile exiftimant, fefe gradum effe fa&uros ad probandam in

neant lupnt

illa prima & nafcente Chriftiana Ecclefia ordinariorum miniftro-

in eos po

rum xqualem dignitatem atque poteflatem ; quando in fingula-

|d facrolne

ribus Ecclefiis compluribus plures fimul modo Presbyteri , mo-

y Dei pr

do Epifcopi commemorentur ; absque ulla fignificatione fupere-

m a

minentis in uno aliquo ante ceteros potenti£ atque auctoritatis,

fct

. $. IV. Hanc nos igitur quzftionem absque partium ftu-

jmp

]ane POiTl

j

dio confideraturi, viamque aliquam , fi qua pote, conciliatio-

nis quafituri , haud videmur quidquam aptius vel opportunius

atioliott P*

] uno ajqü.ü

poffe facere, quam fi eam, ut in limine ftatim indicavimus nos

G

faduros

olius t

fusi

pae

f

p

i ) jo C 235

gatm at

faturos effe, duas in partes fecemus , atque ita de fupereminente

dignitate ( poteflate Epifcoporum primo agamus , poftea de jure

buerunt ,

ereandi , five, ut frequentius vocant, ordinandi verbi divini admi-

VeIeOt p

niffros, quod folis Epifcopis alteri attribuunt , alteri negant : & fi

ft, Mt

deinde in unaquaque harum controveríiarum , quid in Scriptura

J

curation.

Sacra, quod ad hancce controveríiam pertineat, nobis tradatur,

aut ab utrisque inde hanc in rem allegetur; quid rationes firmg

tans, id.

mus, ta

ac folide (uadeant, quidque in his, quibus ultro citroque prxcie

pue pugnatur , infit ponderis ac momenti; ac quam denique in

Chrfum

duntaxat

partem impellere nos heic poífit vel debeat veteris Ecclefiz au-

&oritas atque exemplum, ordine expendamus atque confidere-

M2 re(li

mus. Ád loca Scripturz Sacrx, qug huc pertinent, vel certe per-

Dur; atten

Certe facile

tinere exiftimantur, figillatim alia poft alia examinanda cum il-

lud nos movet, quod planiífima h&c eft ratio, mentem ejus Li-

àmplius al

bri Divini de quovis capite doctrinz cognofcendi, tum certe vel

Innuebat,.

fi diverfum quid mihi initio propofuiffem , compuliffet me ad

inteiligebau

hoc vel invitum Cel. Hammondi inftitutum , cujus de Epifcopatu

Andém u

aum & ad

Difertatioues przcipuam hisce meis Exercitaztionibus prxbiturg

funt materiem : quando ipfe hujuscemodi ordinem eft fecutus,

AStte exitiug

'

In eo duntaxat leviter ab ordine illius digrediar, quod Scriptu-

1gimr Qunc

A

r& Sacrx loca , qu& Epiftopos nobis vel Epifcopatum commemoe-

Tif lotum qe

uod &

rant, feparatim primo fum tractaturus. In caufía eft ,

WW XX&XXX N

maxime ptopria funt ifti controverfiz , & nonnulla de iis figilla-

ünice & r

tim habeo obfervanda,quz ad reliqua di&a nihil pertinent, qui-

literate loc

bus alioqui fuus in hac difputatione eft locus.

limm noti

$. V. Nomen ipfum ergo muneris, Epifcopazum, gr&ce Üv

Mide, San

Ewiexog?v AG. 1. y.20. & 1. Tim.3. y. . invenimus. Nam cum

Vocem,quæ

Luc. 19. v. 45. & 1. Pet, 2. v. 12, ufürpatur, diverfum plane at«

mäï:ïme he

que alienum ab ifta quzftione habet fenfum. PPriore loco de ipfo

Vidat,

raviffimo munere Apoftolatus accipitur, cum Pe/rw: in prima

,

illa, poft Chriftum in cclos füblatum, concione, commemorato

Cl0ne pror

Judz interitu, deque alio in ejus locum fubrogando confilium

Itütio duj

daturus, v imuexomi» dvrZ, alt, AGo: reg(Q- , ad verbum , vel

& thüner

retento potius gr&co vocabulo ac latine tantum inflexo , £pi-

primun

fcopatum ejus accipiat alius. Hinc jam continuo pars altera argue

t?ït.m (

mentatur. $i ip/a ZApofiolorum fuuctio ac potejías, Epifcopatus appei-

latur, Q eodem po[iea nomine certum . aliquod ac perpezuum munus,

e&üfæ j

quod in fequeutis «vi Ecclefs perdurare debeat , a. [acris zAncioribus

P'Detyg

Homilde

d

O DNSEIQ:

t [uperemia

non)inatur j fequitur. poteflatem etiam Jünilem ei, quam Apoftoli ba-

pollea de im

buerunt , vel plane eandem, buic muneri in perpetuum attribui. Sed

bi diviti ii

vereor profedo, ut hoc argumentum fatis firmum ac folidum

r nepnt: dl

fit. Rationes quidem afferre licet complures.

aid n Scrpur

$. VL 1. Quum generale nomen fit éatexomi , quamlibet

Dobis truit

curationem & fzpiífime quidem valde tenuem ; ex &quo deno-

rationes f

tans , id quod clariffime modo multis exemplis probatum dedi-

citroque pru

müs , tam auctorum paganorum quam Hellenitarum qui ante

iam deniqieit

Chriftum floruerunt ; minime licet exiftimare , ipfam ad unum

s Beclin at

duntaxat fenfum , eumque augufliffimum in Libris Novi Tefja-

que confidite

qmenti retringendam effe.. Quinimo liquet facile fermonem illum

Vel certe t

Petri attente legentibus, requifiviffs hoc ab ipfo feriem orátionis;

certe facile fiviffe, ut generali tantum voce uteretur ; non jam

janda cunm l

ntem ejusLi

amplius aliquam poneret ; qu& propria foret huic muneri, quod

um certe Ye

innuebat, vimque ejus omnem prxcipue exprimeret, Nimirum

liffet me à

intelligebant jam omnes, de quo munere loqueretur. Judam ad

d Eþ//äü/dl/l

eandem cum ipfis ( Apoftolis reliquis) fun&ionem curamque vo-

; prabiturg

catum & adhibitum effe oftenderat.

Hunc dixerat fuomet fibi

. elt (ecutus

fcelere exitium quafiviffe, & interiiffe miferabiliter. Moniturus

poü Script

igitur nunc jam porro , cogitandum effe de alio in hujus homi-

f commemo

nis locum creando & fufficiendo , opusne habuit , obfecro; ver-

H'.Q&, quo

bum ufurpare ejusmodi , quod munus ifti antea commiffum,

unice & proprie defignaret ?^ Hoc vero vix fuiffet aliud quam

a de iil

litterate loqui velle, quo nomine veteres claritatem plane fuper-

| Pertinenf:q""

fuam notabant, atque idem pane fignificabant , quod verbo

patide. Sane nullo modo fuifle neceffarium amplius ; adhibere

j

TA äfz ki "

vocem,qu& muneri Apoftolorum peculiaris ac propria effet, ac vel

10

N QU

maxime hebetes etiam absque eo id intellexiffe , nemo eft; q.t.li-n

eli

p p*

v ideat, .

re lo !

j

$. VIL. 2. Addo locum parallelum ex eadem i(ta Pezri con-

puni 10 p

mgmüfäf

cione promptum , qui rem planiíffime conficiat. Nempe in ipfo

ulfi

initio hujus orationis, quum nondum vel verbum feciífet Pezrus

,j ci

de munere, quod Judas in Religione Chriftiana gefferat, fed tum

1

veïbtmh b

primum id vellet notare, facit id ipfum prorfus, quod in ponenda

iiX r

tertio poft veríü voce s éziexoz?s bieri ab ipfo probamus ; ut (ci-

TE

t Vs

licet generale nomen muneris ponat , cuicunque muneri & prz-

J

! lcoPaws (

fecturz fignificandz pariter aptum , non fpeciale, quod ill; uni

, 1l

;7)6';///1

/f///ll

perpetuo velit effe proprium, — Quid enim ? ecquo ibi nomine

/

2

poftee

[ jl

gl

us

$85:2((88

Apoflolatum ikam Yfcariotz appellat? Ille vero vocat Diaconatum:

tium L

xna

uærngüpn,uälfg' dv cóv Wjv , x9à tAmoe TOv XWAWeo» Tüe Dwaxovlag

gauvs : nobis accenfebatur , fortemque bujus Diaconatus frve mitiie

hic 43

men /

fierii (nempe noftri ) eff fortitus, Quin idem nomen etiam po-

pagini

flea repetunt Apoftoli, &, qqod amplius videtur , cum proprio

dunta

& genuino fui muneris nomine conjungunt v. 2$. Tij; ) axovlag

savT«s 49) dwosoNW. Ergo etiam Diaconatws, i reGe colligit &

Dhil2

concludit argumentum quod expendimus , par erit 44offelatzi,

mile

tertiusque ifte & longe infimus miniftrorum ordo, fecundum hos

Ie voli

quidem Theologos, qui ita ex voce £anexoaris in v. 20. pofita, ar-

tritaqu

inén 7

gumentantur,primo & fupremo ordini Epi/coporum omni ex parte

&quabitur. Et hoc quidem potiori jure, quanto magis res fagi-

tuum :

tabat , in prima mentione dignitatis ac functionis Judg , verum

enim |

& proprium illius nomen poni, quam in poflrema , quum jam,

apud :

adeo it

quo de munere ageret Perra; , dubitare poffet nemo, Quanquam

Ííane nusquam eo nomine opus fuerit , uti jam innuimus, quod

tam c

videlicet commemorato femel Jz4a clariffime cunctis liqueret,

loco fe

quid Pezrus vellet , utcunque vel maxime generali voce & ad

tiore fi

E(ldeü;

quamvis curationem fun&ionemque fignificandam ex xquo apta

ufus fuiffet. Quod fi igitur de hoc loco refpondeamus : 3iaxe-

velle r

viay iftam laxo valde fignificatu dici , ut quamlibet fun&ionem

;

facram , etiam fummam atque ampliffimam , complectatur , fed

HC Joq

:

cauífx propterea nihil effe, quare id verbi ubiquein hunc fenfum

ententj

accipiatur,etiamque qui hoc munus gerunt,& ab eo vocantur Díz-

tinmUm

coni, Apoftolis Epifcopisque perpetuo &quentur; Si de hoc, inquam,

frtens,

loco ita refpondeamus, ut fane neceffario refpondere cogitur tam

mtur, hoc

Cl. Hanmmondus ac focii ejus, quam ipforum adverfarii, cur non

: Elæ Qum

multo etiam magis hanc refponfionem atque explicationem ad-

u Tïä' ;Wh

mittemus , de voce vi £mexonic ? Sane ergo manifeflum eft, ex

&hten

hoc loco & appellatione peti argumentum non poffe, nifi antea,

CDptors

quod in qua(tione eft, pro certo habeamus, vel demum aliunde

IHf

evincamus, parem effe Epifcopatum poteftati & muneri Apofto-

lorum, quod ruríus eft a

b hoc quidem loco A4orum manifefte

RT

depelli,

T

$. VHI. 3. Cum habeant utïq-ue auctores Novi Te]iament;'

Que mjp

Verum, proprium & genuinum nomen

; quo munus hoc illuftre

D Kin

& poteflas eximia /4poffolatus diferte per

fecteque exprimatur,nem-

.5"/0]4,5 |

pe 1illud ipfum, quod fervarunt & a G

r&cis mutuati funt, ad ge-

^ lag

nium

$8553 88

Vocat Diutyi

nium Lingug fug leviter inflexum, Latini, v£c doeoAi ; cumqu&

QUE ET

id in eum unum fenfum fumatur, & quater , nifi fallor, fumatur,

Naconatus fros

hic.4G, 1: 25. Rem. 1: $.. 1. Cor.9:2, & Gal. 2:8. ipfum vero no-

| DOrmen etür )

men Zfpofioli in cun&is fit AGforzm atque epiflelarum. Apoflolicarume

ktür, cum p

paginis, eodem hoc femper amplo auguftoque fignificatu, duobus

. 0. Ti ts

duntaxat exceptis locis , nifi me fallit memoria , 3. Cor. $: 23. &

Eu

Phil.2: 2$, Cum hzc, inquam , ita fint ; nequaquam £t veri(i-

par ent Ayjit

mile,Pezrzm vel Lucam,íi nomen proprium ejus dignitatis pone-

do, fecudn

re voluerunt , non potius illa altera tam in hunc fenfum clara

tritaque voce v« &ézosoxie ufuros fuiffe; vel (i hoc omnino ei no-

11 0. 20. pol'm,an

Qriit o r

men Tij &riexoriis deinceps deftinare & quafi confecrare in perpe-

nto mapi dj

tuum cupiebant , non id aperte diferteque fignificaturos, Nunc

enim profe&o, ut quisque vocem generalem laxque valde, cum

ynis Juda, vt

ema , quun j

apud alios auctores , tum apud Judaos etiam grzce loquentes, &

adeo in Scriptura , fignificationis , absque ulla declaratione pofi-

no, Quanqui

frnurmus, quo

tam cernet ; nunquam animum inducet fuum , immutare hoc

loco fenfum hujus vocis velle fcriptorem facrum , eamque a la-

undis liqueret

nli vocs & 1

tiore fuo fignificatu ad arctiorem multo, ut unum duntaxat in

m ex aquo Q

Ecclefia munus , fed id longe prxcipuum , in pofterum notet,

leatus : hn

velle redigere,

Xibet fundit

$. IX. 4. Denique confiderandum e(t , non ex ingenio

fic loqui Pezrzm , planeque fuis verbis hoc in loco haud uti, fed

ompleditt !

vein hanct!

fententiam citare Pf/almi CIX, v.8. Scilicet David Chriftum bea-

tiffimum falvatorem in P/a/mo figurans , ejusque quafi perfonam

beo voanu

gerens , dum inimicis fuis mala qu&vis ac divina fupplicia augu-

: Sidehoo/t

xondes p

ratur, hoc quoque ponit "N nj» inp8 CO'DyD Yp viv.

'Qux cum LXX reddidiffent : ysmOvrocor aj dptpad vv lat

aleti t

4g) Tüv imucxoT4» dvTS AaGos frtpoe , retinet utique in citanda ea

Ti ficatontu

fententia verba erxcx Interpretationis Zpoffeíus , prout fere facri

qupifelun

Ícriptores facere confueverunt, Itaque ut cognofcamus, quisnam

)

df ii 3033:

alb

fit fenfus grxce vocis, hebra nobis confideranda eft, qua grxca

v m

hzc exprimitur.

Ea eft vero 11 22; qug cum ab ejusmodi ver-

TTTE

bo derivetur, cujus frequentiffima fignificatio eft vi/izare, repicere,

J 2

redte utique vertitur £zioxoz*, pariterque uti hac vox, curam at«

)

u

que iz[pecionem quamcunque denotat, ut hebrzi hominis Davi-

[ti NW,

j

|

!

dis Kimchii in Libro radicum aliorumque gregalium in hunc locum

J

yis AC

&lofJas atque interpretationes, de Ponz: vel de sxere ab alio accipiene

n

( p

D

4

1fà

da; facile nobis liceat contemnere. — Sed numquid ex hoc ita lo-

1040

i

C0;

i

Ó

m

P

sss

æ&)m(ää

co , &iíla «7; &miemori cum 11322 comparatione aliquid proüg-*'

lua f

cimus ad demonftrandum, fingularem quandam vim effe in grxca

fet, quo

voce, cum in S. Litteris ponitur, neque nifi amplum & illuftre

tiiil C

in Ecclefía munus cum fumma quadam in ceteros Ecclefiz mi«

Jariba,

otavil

niftros poteftate conjuné&tum ea denotari ? Vix videtur prófedo.

Nam praterquam , quod ex origine nominis hebrzi jam liquet,

prelfit,

effe illud pari modo aptum ad omne genus curationum ac mune-

us dü

rum defignandum, ficut antea de grgco vie émiexoniie evicimus,ex-

iflam h

empla quoque plurima locorum Ferzeris "Teflamenti id confirmanty

diq jam

quibus tam hoc ipfum nomen j122: & DYYTDS quod munus

ipfum notat, quam "23 & "j2 quz illos , quibus munus

w &l

commiffüm eft, queque pariter Zriexózsc, & nonnunquam £zisa-

l$ v, 2

vas reddunt oj , omnis generis curatores , in[peclores , prafedos.

etlam qu

fignificant, ac non minus crebro quidem ignobilioris generis cu-

Yetbi div

vatores & prafeciosz, quam amplioris & illuftris, de qua re jam fupra

dijidn

difputavimus, ^ Cunédta ergo huc redeunt. Vult, nifi fallor, Da-

. atim, ài

vid in' hoc Pfalimo augutari fupplicium primo fortaffis inimici

ftr vel co

alicujus fui , uti fzpe folebant Prophetz, deinde vero etiam, &

Scllicer e

qui fcopus eft omnino pracipuus , inimici & proditoris Chrifti

Mattbia

jude. Eoautem verfz , quem trà&amus, cogitat interitüm hu-,

jm Tatig

jus hominis ponere , & interitum omnibus numetis abfolutum,

FXlerg ]

inque ea re üti verbis & figuris quam fignificantiffimis, quod ni-

Terpretatur

mirum facit vehementiffimi fpiritus Propheta , quotiescunque

Tf/fïl//; Jul

idonea fubeft cauffa & ratio, " Hinc itaque non habet fatis mor-

41 27!'04066

tem cclerem ac prxcocem ei homini denuntiare : Simz dies ej4s

Wtent d

£ Jud

pauci 5 fed & ad declarandum hujus tam feitinate mortis certitu-

i

)

D

j

Qe

1

: (s

fperan'o

dinem, illa adjicit, quz mortem ipfius demum confequi deb

"Pt f

bant: nom quidém, uti Kimrbius & Rabbinerum nonnulli prav:

é

: Mem

explicant, zxorem ejus , aut bona , fed omniio planeque ex tritio- "

]

D

k & thm &Q .1

re vocis hebraz fignificatu , maummus ejus , accepturum e|Je aliuum.. Et

um SWQ

in hac re exprimenda generaïi nomine /Zueri utitur , quod plu-

X

lnie a

ribus prorfus ab invicem diverfis azzzerzm generibus, tam qu&

(s

fatis eximia, quam qua admodum exilia funt, ex «quo convenit,

qu.Q& 'aïgm

& ex &quo in Scriptura attribuitur, ita quidem ut dubium non

.mt Poter

fit, quin eodem plane fuerit ufurus, utcunque vile ac tenue, quod

hic homo gefferat , munus fuiilet, quod nunc fcimus ampium

AR CO

valde ac magnificum fuiffe. Si quis petit , ut clarius adhuc lo-

. m&u aC

quar , dico 1dem prorfus egiffe Davidem , cribendo ; TY2 yee

UT

]ud

Mp

| *WEr; C2

: aliquid

luti fi latine pfalmum pangens hanc vocem ipfam mmuus, pofuif-

lm effein m

fet, quod Romanis illis p?ifcis haud magis Confzlatum , Diclatu-

iplam & ii

raum, Cen[aram, ceterosque ampliffimos Magiftratus, quam accenf,,

0s Ecdefit i

Jcribe , viatoris, tenuiumque iftorum functiones & officia fcimus

'Idetür p

notaville. Quod autem ita hebrzus generaliter voce 11 W23 ex«-

t m I

preíTit; id imitatos effe Grxcos interpretes ponendo &riexozzv, mi-

ODUUDQ d mus

nus dubitandum elt , quod jam antea hoc nominis generalem

Ti Vi C

iftam habere fignificationem planiflimum fecimus. Sed nimium

/

! i Confima

diu jam uni loco fumus immorati.

) quod tumi

$. X, QCeterum , ut hoc nunc jam tra&em , opportuno,

quibuy z

nifi fallor, & fuo loco ; quod ex hujus 4&. 1. verbis fequenti-

unquan d

bus v, 25. pro fucceffione Epifcoporum in functione Apoftolatus,

jti , piwffä?ä!

etiam quod ad poteftatem fummam illam atque eximiam in alios

IÍ geüeriä (

verbi divini Mini(lros attinet, petit argamentum Cel, Hanmou-

re Jam ii

dus ; id imihi leve admodum, vel nullum potius videri , in initio

frllor, Dv

ftatim, ac antequam fententig mez rationes attulero ; & ita prx-

Afftg iituct

ter vel confuetudinem meam vel inítitutum , diffiteri haud queo,

Q etiam, &

Scilicet cum in v. 25. conflitutis coram DEO, Jefepbo Barfaba , &

L]

ors Ch

Mattbia Juffo, orant hoc fupremum Numen Apoltoli, zi fibi forte

Venord D

jam ftatim defrguet , ecquem elegerit , qui miuifierium & Apoftolatum

; abfolutut

expleret ilum , i& s vracten l£a , mopeutiyan &i TV Tü70y TOV l010Y, ID

wis, quoc

terpretatur Hammondus, ecquem elegerit in [ucceJorem muueris, quod

reliquit Judas, ejus funcliouem in fe [ufcepturum 5 quati fcilicet ver-

aotiescut

jpet fs m

ba iíla zeeóUAgva üe dv vóz0V TOV iduoy , haudquaquam accipienda

: gin d

forent de Juda , qui nefaria Chrifti Domini proditione novo fce-

lere defperationis atque avroxeigios cumulata , in Jocum fuis imma-

moorts

conequi 9

vibus faciuoribus debitum atque deflinatum nempe ad inferos , id

gonmull p

quod pridem omnes intelligunt , abiviffet; Sed de fucceffore in

Jud& vices ac munus jamjam fufficiendo

g r

, qui yi*delicec proprium

li

illum Judx locum fit occupaturus,

T

$. XL Profe&o utrumque hic licet mirari , & quod vio-

n Qu

d p

lente a fef& verba facri textus detorqueri non fenfit Vir Cel.; &

ys, 01 1

n ia

quod argumentum tam infirmum, fi tamen pro argumento vo-

luit ponere, adeo longe arceffere voluit, uti illud probaret, quod

u dub »

infitiatur nemo. Nam utab hoc poftremo incipiamus ; omni

caret controverfia , hoc tum egiffe 4poflolos , non fine divino in-

ftin&u ac numine, ut in locum Jude alius crearetur Apoftolus.

4rius

h

Atque id verbaifta AaCej zóy XAWpoy Tüg Quoxoviag T&UvTH; 9) «77050-

lo;

f

n

n

A;";

x

EE

i 5 $6 C 888

76),9' 5

& d maot6n Yudas , ita diferte clareque teftantur ; ut nihil

iaSe 5

opus íit reliqua eodem vi maxim

a trahere ac torquere , quibus

*& cerl

alia omnia nobis Ev«ngelifla volebat narrare. INegant vero qui

"tiam v

de Epifcopatu a Cel. Hammondo diflentiunt , ex hoc , quod Judz in

T0Un] àp j

Apoflolatu datus eft continuo fucceffor , confequi iftud etiam, ut

Tuline ij

erpetua fit in Ecclefia Chriftiana hujuscemodi ampliffima potee

fueratufü

ftas, qualis Apoftolorum fuit, ac ut illa in Epifcopis , qui vocantut,

3 t lt

perennet. Quin potius fic difputant ; quemadmodum Chrifto

à (ccüpa

primum ifte duodecimviratus placuerit , quo ad populi fui con-

verfionem uteretur ; ita deinde poft mortem ipfius atque in coe-

T0n froprit

los adfcenfionem , cum jam omni Provinciz ac Nationi pr&die

Atf de

candum effet Evangelium , cenfuiffe 71poffolos , & divino quidem

ïïp?pliciter

certe inflin&u cenfuiffe, eundem illum fibi numerum integran-

EUR i&a 519 |

dum effe , uti totidem omnino ad hoc opus illuftre Chrifti jam

polentia ,

W wnon

vi&oris ac triumphatoris aufpiciis

aggrediendum exirent , quot

ab eodem ipfo, adhuc pugnante , ad illud deftinati miffique fue-

Ü

fucceditu

rant: Ceterum vero non voluiffe Deum, hanc poteftatem plane

fuccedipq

inufitatam atque extraordinariam diutius durare in Ecclefia , ac

$

Vetbo (

dona illa extraordinaria ac mirifica durarint , quibus eos inítrue

de loco d

xerat & ornaverat. Hoc erat ergo refutandum Viro Cel., non

jed Jit a

argumento neque neceffario neque firmo probandum , creatum

€

d

e utique , qui in Apoftolatu Jud& Iícariotg defun&o fucce-

ejusmod

&fe com

deret,

S.'XIL — Atquod leve illud effe argumentum dixi, vel po»

'ficuti a]

It 5 nor

tius Apoflolorum verba alio quam oportebat, trahi , id vix indiget

probatione. Quum enim ita pofita fint, & fe invicem excipiant

tdüdany

J parter

verba: 4 *s maesCn L'edag rogóLUnvay & Tiv vo7ov Óv Bov , minime

patitur nexus orationis , ut poftrema ifta zee&/iyar &c. alii quam

Ionuto

q.ui parte

Tud applicentur , qui nimirum Zere/iquerit, vel amiferit miuifite

vium illud atque Apoflolatum, ut abiret in locum [uum./ Quod eniqi

4 audo

verbum in ulla grzca fententia manifeftius ab altero regitur , at«

Uhi PWPT

que hic zoe&/liyat regitur a ae:6; ? Quod fi de hoc accipi ea 4f«

&gitur,

(ïulï Ton

pofioli voluiffent , qui in locum Judz erat fufficiendus, idque ipe

fum illis verbis declarare : /zfci eum in Jude locum atque munuss

7iNtag i

quàm &

iteraffent hoc absque ulla neceffitate, quippe quod paullo antea

difertiffime expofuerant. Deinde mentem fuam nimium obícure

Roortem

ICitati f

ambigueque 'expreffiffent , quam facile erat perfpicue explicare,

ponendo zee&ééyre i vóv Tówey róv )àuov, Ut regeretur a Ver is

jin li

Aeoty

Tenar; hr

gm VQHU'OI

9

-

fantur , tj

GB2

torquete, qu

A«bv coy -äc)&*ä'gov ; vel WOgö(«S*na'ä;»(tevev ; ut regeretur ab -à» é£eAcZa ;

vel certe irfferta particula 9) » od zc0ót65ya, hanc alteram fenten-

Negant v

10C, quod u

tiam verfu 25. conjunxiffent cum prima ; & eidem omnino ho-

qui od et

mini applicuiffent , quod nunc ii non faciunt, ac potius manife-

fliffime iftud zeesU/iwn , conglutinant cum zagt&y, quod de Juda

d amplifiny:

1pi, qui vot

fueratufurpatum. Neque quadrant profecto fatisifta : & rv v-

admodum (l

"ov 70y 1010v , in hominem a Juda diverfum, qui Jocm tamen Ju-

d& occupavillet, Notant enim ifla Joczm proprium T TopóL Óal s

ad popul fut

non froprizm ei,in cujus alter Jocum pro£cifcitur vel fubfüituitur.

pfius atqutit

At i. de fucceffione in locum Jud& voluiffet fignificare, dixiffet

ac Natini p*

& divitoqi

fimpliciter àe rv vézov avs8, in Jocum illius , quibus nimirum vek-

bis ifta &ic vóy adzrov vv 1dioy , & hc patiter poftremis iftis &qui-

mmerum ii

pollentia , &i« 7óy éavrd. Tówoy, prorfus opponuntur , nempe 1ta5

wuflre Chal j

? exirent, Q

ut priora illa Jeczum , five àaunzus notent cum refpe&u ad eum , cui

fucceditur, altera eundent /ocum, fed cum refpe&tu ad eum , qui

ti miliqueti

fuccedit,

yeflten puan

S. XIII. Rationes Viri Cel. oppido leves infirmgque funt,

n Ecdefa,

Verbo fingulas convellemus, — L. Ait, 19voy vómov bazd po[fe accipi

us eos ii

de loce damnatiouis, quum ille uou fuerit Juda peculiaviter attributus,

fed. frt communis omuium dasmmatorum. | Refh. . Quoties de loco

du ,

ejusmodi fermo eft , qui ejus eft naturz , ut multis poffit fimul

defundo li?

effe communis, dicitur ille tamen fine dubitatione a Grzcis 3i-,

ficuti a Latinis au&oribus proprizs , cun&is illis , ad quos perti-

yum d)

v

"

4

i::

"

i

!

net; non, ut ftatim atque uni tribuitur, ceteri inde omnes

3hi i

«

excludantur , fed uti declaretur , iftum de quo fermo eft, fuam

ipricem r

ibi partem omnino habere, Et ita 1iG- ac proprius appellatur,

y rir h

"

non ut opponatur iis, qui pariter in eo partem habent, fed his,

J

Ll

k

qui partem ibi non habent. Sic iMag zíAes paífim nobis Grz-

yti

] u fmf

io

ci auctores ingerunt, ficut proprias civitates Latini, non quod

.

D

uni proprie (int fingul& , fed quod ita proprie his , de quibus

I

fic

0 fegttllf J

agitur, ut eo fenfu ad alios quam plurimos , omnes videlicet

j «cp

qui non funt ex iisdem urbibus , minime pertine-an*.—? Sic i8/a

i

Haendu J

iue m

zroAiTé , idie eunvi , 138 6À« 4O- , & fexcenta alia.

lL. Quan-

]

q

quam & aliud licuerat afferre , fortem illam , qu&cunque poft

j i

mortem obvenit Judz, & qu fane cuique (ive damnato , five fe-

qllO

od

f um

licitati fempitern adícripto, fua plane & propria eft, ut quam in

Ju

fe,.in fuo, inquam , & animo & corpore absque dubio fubit, de-

p

ii

fignari his verbis , & ita ipfam eam exprelfitlimam yropriezatis fi-

[egeft |

"

guificationem , quam vult Vir Cel. , locum hic invenire poffe, ita

H

uj

2

49 ) 8 ( 8-

ut Bru&urz fermonis vis tamen afferenda nulla fit.

Cl n

cundo loco Hammondus, baud fui[fe Luce, [ententiam ferre de Juda,

Qam ejt

Dimetur,

vel quidquam affirimare de re [oli DEO nota » q4alis Juda poft mortem

flatus fuerit. — Reff. 1. Non fuit temerarium , quum Judas pa-

duco fufi

trato atrociífimo fcelere, non fine manifefta fignificatione defpe-

*

rationis, & quidem certe defperationis. de venia ac miferatione

exht r, T

DEI vitam abjecerit , i//us, dicere , ad locum damnatorum abivilfc.

3 i'g;vx ü

Jipitun d

2. Quod fi hoc alicui forte difpliceat, ille id fibi fumat , quod

modo ad primum Viri Cel. argumentum fecundo loco diximus,

drjlera

(ebeant , e

non ipfum illum carcerem inferorum, fed /eczim quemcunque five

damnatorum five beatorum a Lzca notari,quo Ifcariote anima dee

llico, &.

lata poft mortem fuerit. Ita nullum de eo tulerit Lzcas judicium,

fo, idque t

'

Ac fane in mille fenfus hujuscemodi , qui modo verbis Scripturg

ijütia po

non difficilime conveniant , dictum iítud. interpretari fatius effy

Qu ef de

quam expofitionem accipere ftru&ura grammaticg , atque indoli:

"omenti e

erxci fermonis prorfus repugnantem , qualis iíta eft, quam refel-

D ex pirte

limas. IIL Dicit Hauondgs : Non redle vel proprie dici de quoquam,

Mpata, q

eum pecca[[e , ut iret ad inferos : at bunc fore [eufum verborum Luca;.

VMjte poti

nifi ad. navam interpretationem confugiamus, — Refb, 1. Non eft itay

YiCInds Lphe

Qus peccatum confecuta funt ex merito, & a peccante. facile:

10 hujus ip

potuerunt pr&videri , ea non male, neque inufitata figura: cum

peccato ita conjunguntur, licet ifte in peccando fupplicia hac

5 s x

ipfa minime fibi propofuerit, vel quafiverit, — Quale illud fuit

30&3? e& [

C. Cafaris , quum jam in pugna Pharfalica c&fos ac profligatos:

'btaf f

effe Pompejanos videret , Hoc voluerant , exclamantis, de quo ex

li i effe

Aiinio Pollione nobis Suetonius xefert in Cafare Cap, 30. Et cuifi-

, ffuö,eo];

milia omnibus Linguis paíffim dicuntur in eos , qui fuo fibr ju-

m eft. h

mento, quod dicitur, malum attraxerunt. 2. Poffumus etiam.

iftud zaeiCs proprie accipere , de relic/e ac deferto a Juda: muuere.

Miong

"Apoflelatus , quod nimirum morte ejus vacuum factum fuerit , cui

. Mhibere 1

quidem explicationi inprimis favet 1pfa ftructura fermonis , £ 9€

etl.'fm iE

za5tCs , zroBéUUnvod die TO». TÓGOV Ti 13iov.. Sed de hoc jam loco: Blusi

Vellgete a

fatis. Pafres, quosaffert idem ifte Vir Cel. ,. non moramur; quan-

S Q'X*Xæy

do ex eo ill; funt genere , qui quascunque fere vel excogitare ipli.

el. u

potuerunt interpretationes,vel excogitatas ab aliis coacervare;eas

Tittofbe,

omnes congerere confueverunt ,. Oecumenius atque Tbeophylacius,

quæ fue]

item & auctores gloffarum , unde au&oritatem illi quidem hoc

j ,

loco minimam habent. Chryfofflomum , quem in parte citat Vir

l quij

"n j

: Vtatte

588)?9(384

i, I

Cel., nego in fumnta rei pro ipfo faceres fed ob hoc ipfum;quo-

f m

niam ejus teítimonium, a quacunque demum ille parte (lare exi-

5 Tuda u

íflimetur, nequaquam tamen rem valet conficere , coafultum non.

, quum Jutss

duco fufius de eo difputare,

pnifcatioreds

$. XIV. Alter locus ipfum Egij&qpatimz commemorans,

Dia ac milerd

exílat 1. Tig. 3. 9. I. 7ss 0 AoyQ.

Eí Tu6 tGWTMOZ U. dgtytTOu,

m

xXAE dgys imi9vna. Fidelis, five, certus d firmus esf fermo. Qui Epi-

Mibi fomut,

Jeopatum . defiderat , vem praclaram , fivepraclarum ( grave munus

3do loto d)

defiderat. Statimque qu& dotes, qui etiam mores in Epifcopo effe

! quemounmit

debeant , exponit.

Hic fane certum eft, agi de munere Eccle-

fcariots m

fiatico, & jam quidem a munere ac poteflate Apoftolorum diver-

t Luuu j

Ío, idque titulo ifto Epifcopazus infigniri. Ut adeo exiítimare non

-verbis ag

injuria poffimus , hunc locum ad dirimendam controveríiam,

retani f

qua eft de Epifcopazz ordinario. & perpetuo Ecclefiz Chriftiang,

g, atgne n

momenti effe multo majoris ac priorem, fi modo hoc munus om-

l, quam g

ni ex parte nobis ifto loco deformetur.

Videamus. . Qui pro £-

pilcopata , qualis nunc eft fere, contendunt, illud videntur poffe

ici dequugum

aninm Luct

urgere potiffimum : quod ad TZmezbeum iíta fcribantur , cui in

vicinas Ephefinz Urbi Ecclefias aliquid poteftatis fuiffe, ex pri-

i N(m &. ïfä

yeccante ïwi?

mo hujus ipfius Epifiole Capite iutelligatur; itaque ipfi , veluti

tali fuum officium prafcribere fine dubio Paz/um. Sane idem il-

au Bo

ao (u BCW

le, cujus argumenta jam fzpe protulimus , & qui hac in parte

inílar eft omnium , Cel. Hazrnndus, minime dubitavit, in Pa-

UL

vapbrafi [4a Novi Teftlamenti ita hunc locum proponere. Czram fi«

(osac p

x

mantls ! qu

li fcito e[fe adbibendam in dele&lu eorum , quos 1u , Meiropolites E-

f

phefius , eo bonore (Epifcopatu nempe) dignars. Sed tamen liqui-

$x

"Em

"

dum eft, hoc ipfo confiteri Hamaroudum , Epifcoporum vomen in

j aun

ifto loco palmario quibusvis verbi Dei minittris tribui, quoniam

Joflum

in ipforum delectu ad hoc munus pr&clariffimum tantam curam

adhibere Tüotbeus jubetur: hoc vero unum pugnare, eífe aliud

u &fä

ii

etiam in Eccleíia munus amplius ac majus, cujus unius fit, hos

0007 (

deligere atque ordinare, id quod ex hoc loco manifefte evinci

j p

fo?

w-

ille exiflimat, Quanquam fane & prius revocet alio in loco Vir

Cel. uti mox dicemus , planeque de Presbyzers hoc 1n Capite ad

d ao

i

n':l

Timotbeum agi inftietur. Quod pracipue urget de poteflate,

jis o

qug fuerit Tzmotbeo in legendis aliis Miniüris , ejus firmitas ex

;wl .

"

"

primo Capite hujus ad Timotbeum epiflola pendet, quando ibi ta-

11[ qül

ii

[

le quid ei fane committitur, quod jam nunc agnofcere, & hac

iil

ia vocatur, adílipulari, mi-

in parte Alta Eccleia , qug in Britann

2

nime

RE

ii

d E

$3 ) €o ( $9

Dime vereot: at ex Zertio folo: Capite haud perinde poteft dici,.

Müijerh

Quum dotes ac mores veri divini verbi. adminiílri exponere Ti--

a (tttà

ntütbeo potuerit ac debuerit Apoffolus ,. haud magis, f1 1s folus ali-

Jepe uf

