mis quidem temporibus fortuna. Qus pariter origine fua ad

bierangs fon

quamvis prxfedturam atque; ut eft ejus quoque propria fignifica-

getlen , QU

tlo, Injjedionent figniicandam ex &quo apta, a Lacedzmoniis ad

a LXX

pr&cipuum plane Magiítratum de(ignandum e(t adhibita, & qui,

i&a;üüguïai

re flagitante , in ipfos Reges fummam poteftatem exercendi jus

quanquam

habuit.

Hzc de ufu iftius vocis apud profanos auctores atque

valde ampl

Populos, & ideo quidem paullo. copiofius, quoniam ab iis imme-

fere (imilis

diate fumpfiffe eam Apoftolos plerunque viri do&i exiftimant, &

füum prae

quod jam antea notavi, ex dignitate ac fplendore, quem perpe-

profedtis

£uo cum illis profanis &riewozár conjunétum fuiffe perperam fta-

haud po!

tuunt, ultro pro fuis quoque Epifcopatibus petunt argumentum.

1ioris apu

S, XXIL Sed vero minime infitior, longe magis illam fefe

non cred

mihi probare fententiam, qu& veteres illos Chriftianos non tam

dateque i

a Gracis vel Romanis, quorum tamen & Lingua alioqui uteban-

que ideo

tur,& in dominatu vivebant, quam a Judxis Helleniftis,hanc vo-

caufa i

cem cenfet haufiffe,

Scilicet illi Hellenifte folent fere hebraas

m

voces "B , "'283., "7B2 hac voce reddere , pro quibus ea

j

omnino in gr&ca Veteris Teftlamenti Verfione, quz LXX Inter-

pretum vocatur; novies occurrit ; cum alibi pro iis , licet rarius;

gnowine

ttdditin

i7isiTse , aC m£ogoirue ponatur ; at ozeorav , To7raia*te , swpuotp ts s. feo

mel tantum fingula. Et commemorat hoc fane, ac ex eo pugnat;

neque ;

jhr fe

magis etiam quam ex gr&ce vocis apud Gr&cos fignificationibus

judicii

Vir Cel, Hammondu , neque profe&o illud negligit; femel etiam

bebraum Vk , vocem ideo G«à , Kvgla , A"yyéna & emiwmógo CO

NB

men ,ita converti. Xerum etiam deiftis idem refpondere haud

Hæcefl-

injuria poffe videntur adverfarii , quod de paucis illis profanorum

tf'; qua f.

Graci Scriptorum auctoritatibus modo refpondimus. Certum

! lemp

eft enim, has voces , qux ejusdem cund funt uti originis ; ita

C0 nom

& plane fignificationis, infacris omne genus Curatorum, Prafecio-

ü&& X

que ad |

rum & Infje&lorum quoque five Vifitatorum, qui proptius eft fenfus

78 "IDB, unde ifix derivantur , denotare , & ita

o

or&co émíexoz(O-

tine[c ]

prorfum effe fimiles , tum haud raro ad functiones. valde viles

Téquen|

adhiberi defcribendas. Quid eft enim, quod £zecb. 44. y. 1. in

tntm,

licet «;

recenfendis miniftreriis Levitarum , ponuntur quoque ab eadem

certe radice, J7y373 ^ayU 7N D'Tp5, qu& &, uti res pofce-

- Yetum

bat, cogebatque neceífitas , Susuese $w aV TvAav À Ü , janito-

differo

ves porzarum domus , id eft, Templi , LXX. funt interpretati ? De

qUuod y;

quo loco ideo ex Cel.qu;?fmonda requirere-mole(lior aliquis Pre;-

X pofci

þytc.

—

$eoor(iw

tipine ia aj

byteranus forte poffet ; qui fiat , quod non eum pariter quoque

Yrà ngiüca.

retulerit, cum easdem i(tas voces, &

: dmonis aí

EXMVTG , T02700 ^V , Wj atp CY

a LX X.reddi, non fine pompa com

memortaret ?^ Nam fane etiam

ibita; k qij

XefCendi ju

ifta.fingula femel tantum ita redduntur,uti femel redditur S'upupót 5

quanquam hc equidem non una fit hujus hebrzi nominis non

iCbores atqut

ab 1is 1mme

valde ampla fignificatio, Igitur ifti Ezechie/;s loco junoitur altet

fere fimilis ,. Jerem. 37. v. 13. quo qui uni port& Hierofolymo-

ciltimant, dj

rum prxerat, & quidem foluta Jam plane obfidione, atque alio

juem perpe

profe&is Chaldaeis, PWY-PP3 ^y3 appellatur ; cujüs nominis

erperann. li

]

mentum,

haud poteft ibi multo fp

endidior eife fignificatio , quam fupe-

rioris apud Ezechielem. Adde tertium ex Jerem. 20, v, 1. quo loco

is illam fefr

non credidit Propheta , fefe fummum Templi prafe&

u

e

)5 BOTL Cattl

immre

d

di

d

ts

clareque indicaturum , fi hac voce fola "p5 uteretur , -á

[ uteban

que ideo vocem "3. qua conflanter Principem notat, eaque de

hanc vo-

e hebraas

cauffa ipfi Meffiz aliquoties a Prophetis ttibuitur T22 N]l

TWY IY22 71225 d 5 erat prafedius Princeps in domo Jebova.

yibus e

XX Intet-

$. XXIIL — 271 vox ", fortis, potens, que pro Dei ipfrus ca«

Veet: vantus

gnomine baud raro pouitur in Sacris,eadem ifla voce "Ealensmos a LXX.

redditur. Locus, quem non citat Vir Cel. neque in Differz. Je Epifc.

Aæy'ogexm ! ]

neque zi5 ad AO. Ap. exftat apud Jobum Cap. 20. Y 29. Ibi Ze-

x eo pur

phar fermonem fuum valde copiofum de divinis erga improbos

pïflætiombw

.judiciis, his verbis concludit : E2 moND yv^ cs th "n

" fgmel d

"D 1"DM 75n3. qu£ ad verbum latine fic redduntur ;

ia n

Hac eft portio viri improbi a Deo , & bereditas fermouis ejus a poteu-

oondae M

is profnat

£e, qua poftrema voce hebrxum w interpretamur. Or&ci vero,

hi nempe ó, quum reliqua ad verbum vertiffent, poftremo lo-

yus, CT

oti jtis; !

l

co nomen 73 ézwxózs pofüerunt: "Avrs4 5 isgic ayJomw acíGEe

hg Kups , xgd wlüjom vwapxóvruy eumt

69 émewows. lic ita-

77 fftfföïül

ysall (enlib

que ad lucem ifti loco afferendam,notandum eft ante omnia, con-

tinere hxc Zopbars verba figuram Poéticis S. Scripturx Libris

f';f/hW' &'

frequentiffimam ; ac in Jobo pracipue cunétis fere verfibus recur-

jde vites

rentem, qu& a gr&cis Grammaticis £y 3. 3voiv vocatur, quod fci-

'?' U.!Il

ab eadcm

licet eadem fententia duabus diverfis locutionibus exprimitur,

verum quz , quod ad fenfum attinet , non aliter fere ab invicerma

tes PO[CC'

differant , quam. quod poflerior plerunque eft fpecialior priore ;

UP jfml'ly'

vetati! P

quod nimirum omne ad vim majorem ac nonnunquam, ubi res

id pofcit, claritatem quoque fermoni conciliandam Reri fcimus.

jgi r*

at

Ideo

jte'

p

NB ) 22 (ää!*

4

fefum i(k*mä

Ideo cum pofterius membrum hujus ver/zs quxdam quafi var

iàa

videm 1 V

io fit prioris, atque in eo Zophar a generaliori locutione progref-

fionem tantum faciat ad aliam paullo magis fpecialem , id quod

p gïan'xg

3

yii,fed nim

in hac figura fatis crebrum efle diximus, cumque id Gr&cos hofce

Interpretes minime fugere potuerit ; non eft dubium, quin füp.

dex atque

peris Pun'xt

plicium pollerioribus verbis defignatum ab eodem improbis ho-

3minibus infligi, ftuduerint fignificare, a quo id, quo de actum fue-

po&mo m

d

rales, 1n

zat in verbis prioribus, infligi dixerant. Ex quo fequitur, Deum

omni ten

omnino ifto , égwxógs , notari , ficut precedente xve/s notabatur.

non fine

S. XXIV. At in hoc quidem habet quod vult Cel. Ham-

asondus. Sed vero definet continuo valde gravis videri hic locus,

portio efi

hunc fer

aut magnopere Viri Eximii fententiam confirmare , fi obferve-

fere vide

mus, quz veriffima funt , & neminem in legenda S, Scriptura

paullo verfatiorem fugiunt : quoties in hujuscemodi bendyadi

e, ab |

DDEUS O. M. bis cotiimemoratur , pofteriori loco poni epitheton

fimul ;n

aliquod , quod aliquam ex ejus proprietatibus illis infinitis defi-

v* eti

gnet ; hocque fieri clariffime in di&o Jeb; , de quo tra&amus,

cum ^ iftud refpondens przcedenti voci Czy9w potentiam

afferri |

quod n

Dei notet, in quo fine dubio facer Au&or dedita opera verbo ufus

eft ad id, quod agebat ( agebat hoc vero, ut ultionem Dei adver-

viles 0j

fus improbos vel maxime vividis coloribus defcriberet) pracipue

PIuij

accommodato , quod nempe vim illam Dei immenfam haud mi-

.,Zl. 1802

nus ad nocendum improbis, quam ad juvandum bonos denota-

IDquam

& £,

*et. Gr&cos Interpretes voluiffe hoc imitari dubium (ane haud

eft, & ideo nimirum iftud fuum, ézíoxoz - , ufürparunt, Sed

Cünquel

an ad robur Dei notandum, quod vocula * notat ? Non vide-

pare mi

tur íane, cum neque origo vocis grxc , neque ufus apud tot au-

A qui.

tüf, opp

&ores profanos ac facros quidquam hujusce fignificationis ha-

beat. Nam ne quis hic erret, robur & vim infitam, illam , in-

t fandi

quam , quam in fe quisque, in membris & lacertis fuis habet, ubi

-mglum :

nimirum de homine fermo eft, &, ubi de Deo, vim illam qua,

P]lciær à

qua vult, vel nutu folo tradit effe&tui; eam , inquam, vim pro-

ü atqw

priam & infitam fignificat hoc nomen Hebrais , non figuratum

N

illud ac metaphoricum robur ; quod propter auctoritatem , qua

idem j

pollent, poteítatemque jubendi Epifcops tribuitür tam in facro

uted f

ufu quam profano. Igitur longe verifimilius habendum iftud eft,

|ponder

alterum potius verum & proprium & frequentiffimum in Scriptura

Bütavjg

fenfum

d

i

Y

$28)29(8R

n quáf v

fenfum i&ius/lvbcis'arrïpuiffe hofce auctores , quibus ingenium

rione propf

quidem in vertendo minime defuit , & qui ceteroqui fcopo Zo-

lem , id qu

pharis planiffime convenit, Is eft fenfus Vifitatorz, atque Iujjecio-

Grscos hofi

ris, Íed nimirum Fifizatoris & InfpeGloris ejusmodi, qui jam ut Ju-

m, quin üip

dex atque Vindex injficit, quo modo. verbum 153 omnis ge-

improbis h

neris punitiones divinas in facris Litteris paffim fignificat; unde:

deadumlis

poftmodum hxc figura verfionum ope , quz folent fere effe litte-

uitur, Deus

rales, in ceteras quoque Linguas immigravit , qug Chriftianis

4 Botabat

omni tempore fuerunt vernaculz, Nonne vero ita opportune &

non fine vi atque pondere verborum Graci reddiderint : Hac

ri hic locus

portio efl bominis improbi a. Domino , & poffelfio bonorum ejis ( nam

i obíerve

hunc fenfum hebrai "s affumfit Gexcus , cum alioqui fatius

$, &criptur

fere videatur de /erzmone exponere ) 4 Fifitatéfe, vel, quod idem

eít, ab Ultore?

]i Jendydi

| epichetoa

$. XXV. Confirmare hoc poftremum, immo & (up&riora

nitis deli

fimul omnia, quz adverfus amplam illam & fplendidam £ £zioxo-

tra&amus,

wQ- etiamque £ izisdry apud LXX Interpretes fignificationem

| otentiam

afferri poffe hactenus oftendimus, alio quoque argumento licet ;

j verbo vf

quod nempe vox hebrga alia valde ignobilis $13, qu& nil nifi

» Dei advit

viles operum exacfores notat,. & ideo ab his £, modo seyosuex]ns;

Exod. 3. y. 7. 8 $. Y 6. v, 10. & Y.13. modo dogoAóy G.. Job. 3.

ret) pridt

fam hat r

Y. 18. G 39. Y 7. modo mtaxlap, Efaj. 3- Y-11. vertitur, quod ea,

inquam, vox £/aj.60. v. 17. fine dubitatione redditur ézíoxom Q-,

bonos déte

ium fne

& Exod. $. v. 14. $wisdrw 5 ac ejusmodi quidem locis, ubi quam-

cunque nos in partem vertamus, nobili & fplendido fenfu acci-

ypatunt *

pere minime poffimus, Nam apnd Efajam quidem exacloribus

i? Non

g apud (

-his, qui hominibus malo ipfórum atque incommodo prxfciun-

tur, opponi videmus iflos y7/33, quos eodem videlicet mune-

fcationi

7 il]äm; lü:

re functuros Propheta indicat, fed ad bonum hominum, non ad

malum amplius, uti antea, fun&uros; in Exodi autem loco fim-

; Jnabet, u

1lamt qua,

pliciter acerbi illi operum exa&ores Pharaonicx T yrannidis Mini-

ftri atque Satellites i(lo nomine defignantur.

yím pro-

$. XXVI. Neque enim profe&o pondus habet, quod

fipuratifi

idem ille Cel. Hamrmondws, cajus argumenta ha&enus excuffimus,

tem , qui

- ín faco

ut eft fane prscipuus Epifcopatus vzepaarisss, de loco Efaje re-

Ípondere conatur: nimirum effe hunc locum in verfione feptua-

| l&l!d 5'/!:

gintavirali emendandum ex Clewente Remano , qui Codice ufus

Sm'ptura

eodem

(en lu

D 3

.

$*53o0(289 —

E:

fecundum -

eódem quö Apoftoli, qua

ndo eum producatin medium, non d-

(Qex'x&ïe H

xovroc & caumxéarsg ponat pro hebrais vocibus IYT293, & wiy

u haþi*a

ficut nunc eft in omnibus LXX Interpretum exemplis, fed £ai-

auondut ,

exézruc x0d Diuxoveg, ut ita eamiewow G- VOCi TY 328 refponderit, 3ia-

gate Qd

xoyQ- demum verbo 1933 Locus ita habet in hebrao : *»mavy

-mentem

f"'ï;?'ïï' T22 coww "(D'lï?ä- Oi 6 interpretantur in hunc

Cleiren;

modum: Karas/ea TSc dpygvTaus cx &» eipiyt, wo) T36 iauouiuuo cy

nem illu

& Duxauorvva.. Atque ita fane przferunt omnes iftorum Interpre-

fiore m:

tum Codices , quos fcimus eífe quamplurimos , & in his aliquos

farda,

maximx vetuítatis. Ita Patresalii veteris Ecclefig citants Iremass,

fionem.

cujus textus Latinus, quem hodie habemus, verfus eft ex graco,

$

ut notum , Lib. IVsadver[us. Haret. Cap. 44.. Et dabo Principes

Z]

vn

140$ in pace (j Epifcopos tuos im juflitia. ta Chr»yfoflomus Cap, 7-

Interpr

Libri , quod Chriflus fit Deus , totidem verbis ex pervulgatis LXX

tat Cle

Interpretum exemplis hunc textum defcribens. Cui fummo

quem r

confenfui codicum auctorumque quod unam citationem Clemenu-

patcos

!& , qui ne nominat quidem tamen Efajam , re&e putat opponi

diffe , ;

Vir Cel. & ex eo tantum acervum Librorunr atque Codicum

Gum ?

emendari poftulat , id prorfus a ratione abhorret. Neque pro«

Íuo at

fe&o ifti paullo audaciori ad(everationi firmamentum alia adfe-

Wlüïc,ï;

veratio conciliat, pariter absque probatione propofita: Clemeu-

690 ad

em. bunc ita plaue, ut profert iflum locum, totidemque ounino verbis,

€um er

iu [uo Codice antiquil]imo iuveni[Je quo & Apofloli fuerint ufi.. Quafi

de quO

vero nefciremus, €üm alios ex antiquioribus , tum hunc quoque

Romanu - Clementem vel inprimis , nimium. fgpe a verbis ipfis

pnam j

g cum.

vv é recedere , fenfum retinere contentos, nonnunquam vero

QU0 tnar

etiam , quod ad ipfam fententiam attinet, iftorum textum , ut

t ment

fcopo atque propofito fuo inferviret, dedita opera aliquantum

1 eddl D«

immutaffe, Quod cum dealio quoque loco haud uno evinci

tum in ifto quidem ipfo Ejaj& dicto clariffi-

Vertitür

non difficulter poffit

me apparet.

Quis enim no

n videt, hoc agi unice in ifto apud

que & ve

facra Chriflianz Eccle-

nofir do

Clementem loco, uti fides £at Corinthiis,

fi munera, liquido

& mant

fefte a Principe Propheta effe pradi-

Clemeyg,

da * Atqui hunc

res

Chriftianas , quales erant futarg, egregie

inferre, ]

fpe&tasque habuiffe, valde equidem certum eft.

omnino notas per

At cuncta ejus Ecclefi

x munerà , ad hanc usque Epifcoporum at-

Verbo e0

«co

que Diaconorum fübtiliorem diftinétionem, quam ex textu gr

Mmm'yy

fe-

gU

^

*s)3r(C8$8

ium, hon -

fscundum fcopum fuum interpolato elicit, penitiffime intro-

fpexiffe Efajam & pernoviffe , haud fecus ac íi in hac Ecclefia

5 tvy

? IS J de gæl'

diu habitaviffet, vix putem ferio adfirmaturum fuiffe Cel. Ham-

Xonderit, h

nondutr , fi quis eum de hac re diferte coegiffet. refpondere,

Quare cum tam manifefle ad propofitum fuum prater expreffam

80 : OVA

Kur n huac

mentem ac fententiam Prophetz. di&um iftud accommodaverit

Clemeus, vel detorferit potius, non temere aliquis conjiciat, om-

£mf f

nem illum locum haud quaquam effe ab illa fan&üore & relipio-

t Toterpre«

his aliquo

fiore manu difcipuli Apoftolici , fed ab aliquo interpolatore in-

farcta , haud fecus. uti aliam non unam fententiam atque narra-

at Ia

.tionem,

1 ex grac

S. XXVII.

C&id; quod neque fic licebit dicere, he»br&um

) Prinije

$33 non £Zpifcopi , fed Diaconi nomine ac verbo reddidiffe LCX

"l Cap T.

Interpretes , ut vult Vir Cel. ,( maxime ita eos reddidiffe, uti ci-

atis LXX

tat Clemens, confiteremur? Locus eft uimirun: apud C/eentemr,

;! (ummo

| Clentetts

quem nobis Vir do&. inquirendum reliquit, uti alios quoque non

paucos ex eorum genere, quorum robori videtur nonnihil diffi-

: oPpon'x

Codticum.

diffe , in prima ejus ad Cor. Epifl. Cap.42. vertitque hoc modo di-

&um Z/aja , licet iv 52295v nominet fimpliciter, more nimirum

g(xue ?W"

fuo atque ceterorum fere ejus &vi , non Efajam : Karasuro réc i-

y alia adfe

QuoXOZ*Q GUTOY W ämæmazw'p , À TE Diaxovse auTay C zrige. lic jam

i. C

ego adnoto. In hebrao cum gemina fit fententia ad eandem rem

TUTUU wrbul

cum emphafíi quadam exprimendam conjuncta, $ ag 3voi illud

j if QUi

de quo fupra; in priore fententia p55 conjungi cum pj«

uxc quXt

ouau prafectos 1u0s ad pacem (üve ad. bonum ; 1^1) autem conjun-

vebis

gi cum fY27?Y, (j exactores tuos ad juflitianr, fcilicet , ponam. Ex

gnquam WF?

quo manife&tum eft, in qua fententia grxcx interpretationis pacis

rextüm; "

fit mentio, & ita redditur hebrzum

J* , in eadem etiam

|jiquantin

reddi neceffario hebrzum TYMP8; & rur(us ubi juflitia ponitur,

j evinó

vertiturque adeo vox hebraica TIp"IY, ibi fine dubio poni quo-

o clatilt-

Jlo apud

que & verti V/1J iftud, de quo difputamus. Jam vero oculi nos

nofir docent , poni equidem certe priore loco Epifcopos apud

X ECCXe:'

Clementem , quos nimirum in ifta , quam in Prophetam volebat

fe Psædf-

inferre, Epifceporzm atque Diaconerum commemoratione non po-

) egregW

tuit non priore loco proponere, fed apertiffime conjungi cum

ertum 9

verbo eo quod jz/litiam notat, xarasiem Ts imuckiaree avTGy 0A

r

xtu pf

jouorowy, plane ut in hebræov VijJ cum jWN27Y conjungitur.

X

ia

[

9

88) 32 (

I)

Ex quo con&citur, etiamfi (eptuagintaviralem hujus loci verfios.

nem ex Clemeauzis libro petendam fateamur, manere hoc tamen

£rmum & inconcuffum ; iftud vilis atque ignobilis apud Hebra-

os muneris nomen t/33, non alio quam £ ézwxóies nomine, hos

Interpretes vertiffe: id quod adverfus Cel. Hawmondum auctori-

ï)e/ïg

tatem hanc nobis intervertere omni nifu conantem , erat pro-

Noui

bandum.

pj f

/$. XXVIIL Liqüet ex his, quid fit exiftimandum d.e-niq;

D

de eo, quod ex hac omni difputatione de fenfu vocis iwiexom G-

apud LXX Interpretes , idem ifte Vir doctiflimus colligit: boc zi«

£ulo Epifcopi aliquem aliis prapofrtum, ut ipforum aclioues (&* operas ob-

fervet, curamá, [uscipiat, conflauzer apud Interpretes eos Helleniflas fr-

gnificari, ideog, nullam dubitaudi cauffam effe, quin dpxd aliqua in

Bu

"Ub

Ecclefía Cbrifliaua a Novi Teflamenti Scriptoribus per. éanexowlu) indi-

gitetur. Etenim L. Probatum jam eft, non raro pote(fatem fplen-

dr

doremque valde tenuem ifto nomine apud hos Interpretes Hel«

$35

leniftas denotari, II. Si daretur maxime, quod vult Vir Cel.in

N

A

promptu tamen foret refponfio firmiffima adveríariis ejus: non

Tüm ; jj

de alia agi poteftate, quam qu& a miniflris quibuslibet verbi di-

Scriptoy,

vini, quales nimirum ipfi Epifcopos ac Presbyteros promifcue vo-

( E

cari in Sacris contendunt, in gregem commiffum exerceatur,

iE

Ti gmn

quam & valde amplam illuftremque effe tot egregia Scripturg lo-

D'atione

ca nos doceant. Quid enim ullo ex loco horum , quos tractavi-

Qiid jy;

mus hacenus, demum extundet, quo evincatur , hujuscemodi

Doen]j;

genus Prefecorum ifto nomine defignari , quod non tantum in

UP

diveríi generis homines, atque in rebus aliis diyerfisque elabo-

fitd ], j

rantes, poteflatem exerceat ; ficuti nimirum Epifcepos hodie vo-

U 00 q

lunt, non in reliquum duntaxat Populum Chriftianum, fed & in

DiaCOnm

Prity g

Miniflros eodem fecum opere Domini defervientes poteftatem il-

lam fuam valde amplam habere ? Immo ipfe ultro affirmavit

AP [f/bbl.f í

Hammoudsi , vesque id abunde declarat, generale hoc effe nomen

"W:W'l Mm

prefediura , yninime fimul fignificans , in quod genus hominum

Vrfanij j

iíta quzcunque prefe&fura exerceatur.

* W ufur

Primf.

3. ly

Pf

*109,

CAPUT II,

//4 )]yä,m ;

P

.

$2

loci veíi.

ssj 33 C 3&

hoc tama

ud Hebri

CAPUT SECUNDUM.

tomine ho

«t audore

r flanificatione nominis Epifcopi im. Libris

INovi T eflamenti , €9 an ex $. Litterzs colliet

polJtt, fuilJe in ilis Rei Chrifliane initiis diferimen aliquod

dum ii

inter Epiícopos é» Presbyteros , qwed ad nomex

$ iqitua(

ligit: hi

munusque attinet.

V' operai tb

S. r. G' 2.

fclenjfu J

4 aligua d

A

a iäs fignificationibws ,

de quibus antea difhutatum eJ? ,. Epïf'coþi.

al jtidia

vocei ipfi Apofloli ad Paffores Dodloresque Ecclefte Chrifiana

defignandos transtulerunt. — Et pulcbre omnino atque opportune.

em fplen«

etes Hel«

$.3. Quidnam de boc nomine pariter (j munere utraque pars exifli-

(ir Cel.it

siet , taim qui altz Ecclefiz nouen geruut , quam qui Presbyterano-

rum ; in quo confentiaut inter fe, & in quo diffentiant. — S. 4. Loca

s; not

Scriptnra , que ultro citroque proferuntur , examinanda ; ac primo ea,

st vet O

xxicue v

qus Epifcopatuma vel Epifcopos nominani. GS, $. Epifcopatus,

| exercedt

Tíg emumxomis mentio eff A& 1. v. 20. 9 1, Tim, 3. v. Y.. A& T. i

oratioue Detri aunus ip[um Apoflolatus ita appellatur. — Avsumentum

p

quod. iude petitur ad evincendum amplitudinem Epifcopatus. G. G.

quos t

duj

Expeuditur boc azgumentum, | Ponitur boc loco Epifcopatus tanquame

geuerale nouen. quodcunque munus. atque cuvatiouem frgnificans , id.

gon t

quod 1. tam ex u[u bujus vocis , quam orationis ferie probatur. .. $. 7.

iadisque ?14

À. ex eo quoque quod idem munus in eadem oratione vocatur hxoyla,

"

od v

db

Diaconatus , $j quidem in initio , ubi magm proprius erat locus pvo-

J y

priuu uomeu ejus yiuneris , de quo agebatur , ponendi , [í boc e re effe

po

lat

"poflolus duxilJet.

$. 8. IIL, quuu jau baberet [aunuz (j proprium

ltto

affirman

ycde

nowen wmunus Apeffelorum , nempe boc ip[um vüc awosoNis , non fid

verifumile , Petrum , fi boc munus proprie ac firiGe voluit uotare , nom

" hominum

eo ipfo u[nrum fui[fe , vel fi aliquod. nomen ei noviter imponere & pro-

prium facere voluit , uon id clare indicaturum fuiffe, quod nullm facis.

S. 9. V. Oumnis bac [eutentia Petri , de qua difputatur , petitur ex

Pfal. 109. v, 8. quemadamodum ille a LXX vertitur : ibi vero ponitur

boc nomen émexomá pro bebrao YYN2B , quod. generale e[fe & quamvis

'APUTH'

curatiouews absque difcrimine NofaTe jupra demoujiratum eft : probabile

vere

æ)m(äïä

icititr Qu

vero non ;H, Apoflolum ita citantem alio [enfu verba accepturum fuiffe,

vaphafs,

«t fumpta erant. ab au&loribus , unde promit & quos citat,. Locus ipfe

qulta d

Pfalmi explicatur.. $. Y0.. Quod aliud ex A&, , ( quidem ex v. 2

ver iyfr

argimentum petit Cel. Hammondus , Epifcopos Jucceffiffe in Apo-

wovati,

ftolorum locum , eo quod Jude fucce[for datus [rt Matthias , precipue

Epiícop

quod cum empbafi oretur Deus in v. 25, ut ofleudat , quem elegerit,

wopéGO svl Ue vóy vémroy vüy Torov , id eft , ut Vir Cel, explicat, ad oc-

uiifiro

*Epipha

cupandum Jud& locum , id argumentum (j bac explicatio nullins

Toitis 1

funt momenti. S. yx. Non erat opus boc vel argumeuto vel explica-

idanei d

zione , quoniam. pars adoer[a concedit , in Jude locum [ufceptum e[fe

ton rà

Matthiam , id quod & aliis verbis clariffime inculcatur a Petro ; [ed

valde t

negat ea inde con[equi , perennare. in Ecclefra debere bauc poteflatem, &

fis ilis

in Épifcopis peremmare. $. 12. At mala fme dubio explicatio vàv

finus n

oO gv (Y'c. quia reguntur nece[Jario a vraut6n, d ita ad Judam per-

&æ Afil

zinent , eumque declarant ad locnm fceleribus fuis debitum detru-

fum effe ; nou ad [uccefforem ejus, ut notent , eum effe in locum

Adde q

pore o

jud« fubftitutum. — S. r3. Refutautar Viri Cl. vationes. I 1810g Té-

7ro de inferis non recte accipitur, quia non folus Judas eo detru-

eportea

-fit,fi

fus eft, Refp. 1. re&e dicitur de loco [upplicii Judee, licet ei cum aliis

damnatis fit commmnis quia proprius ei eff , frcut dj unicuique dam-

pofea

Capien

'wato , cutm bi epponuntur beatis , qui ad alium plane locum [edenque

zransferuntur j proponuntur [Imilinm locutionum exempla. 2.. Pulcbre

Ya

REHUL,

accipi poteff de eo [upplicio, quod utique in [e folo [nbiit & pa[Jus eft Ju-

das, & ita ei proprium fzi,

II. Lucas vel Petrus non debuit fen-

[0777

tor dei

tentiam ferre de Judg exitu, ut re foli Deo nota. — Refp. r. Po-

"tuit absque ulla temeritate judicare Apoftolus , Judam damuatum e[fe.

KUnde (

*ifiros

2. Ferba ifla abiit in locum fuum , vou fienificaut per fe locum f"j-

licii , frve inferos , fed illum locum quemcunque froe damnatorum frve

vui[e,

tond

beatorum , quo abiit pofl mortem Judas. : A. Senfus verborum fic

'emergeret abfurdus, Judam peccaviffe, ut iret ad inferos. Refp.r.

Natol

?* quij

Qui cum peccaret pravidit jam [upplicium infligeudum [celeri [uo , uon

abfurde dicitur pecca[fe ut puniretur , quibus tamren verbis. auclores

Viby,.

"non fienificant y peccavi[Je bomines iffo confilio & fcopo , uti fibi penam

qu

iflam accerferent. . Ut cum C. Cafar poff pupuam Pbar[alicaus diceret :

Cll q u

3ta voluerunt, 2,4£ 5& zaet6s recfe de munere Apoflolatus: intelli-

lo

guntur , quod. Judas morte [ua deféruit & vacuum reliquit , & fic o-

prorfy

aue dubium tollitur, . In Pazrum quorundam veteris Ecclefta expofitio-

Tiffer,

Tim.g.

wibus frufira prafidium Hami?o'ndusqmrit. S;14. NT

?'N;' im;

agitm'

p

i&* ) r CR

Ceptutnt i

apitur ommino de miuiflerio N, T. Cl, Hammondi in bunc locum pa-

Wat, Luiy

raphrafis.

$. 15.. Presbyteranorum ex boc loco conclu[iones 1. cum

Mideim ov

niulta de Epifcopis dicantar boc in capite , etiamque aliquid de mu-

ccoff n d

nere ipforum , nibil tamen de eorum poteflate in alios miniflros comme-

thias, pratyt

moratur, Yl quum in de[cribendo officio minifirorum Ecclefre tantum

quei du

Epifcopos ac Diaconos ponit Apojtelus , oflendit , alia um genera

iniftrorum in. Ecclefia non fuiff, —S. y6. Excipit Hammondus ex

xplicat, al

hicatio wl

Epiphanio , iz nonuullis Ecclefiis vel Presbyteros vel Epifcopos in

iuitiüs rei. Cbrifliane: fape uon fuiffe , quod. bomiues ad buc munera

tooel xl

ff

idonei dee[ent,, Refp. Epiphanius fervivit bic forte bypothefi fus,certe

non probat id , quod. dicit. — Sed. i de nounullis. Ecclefris , qua initia

ra lt j

c pitthutemys

valde tenuia babuerunt, credere id. po[[Mmus , non potefl credi de Eccle-.

fiis illis , quibus ex Viri Cl, fenteutia 'Yimotheus tzm prefuit, Ephe-

explicuti

id fadum p

finus uempe Metropolites , quum ( plurime fuerint, videlicet cune

a Afiatica ejus temporis Ecclefie , & valde floreutes fuerint.. S. 17.

yitunm detri

& in locum

Adde quod in univer[um pra[cvibit Paullus Timotbeo , qua omni tem-

pore ob(ervare ipfuur in miniffris cura [uo atque infjectioni commilJis

T d

las eo Qette

oporteat: et quod ita de Presbyteris mandata feparatim dare debue-

vit , fi modo diverfi bi ab Epiícopis fuerant , quoniam . co cafu faltem

et &l cuttit ali

mictiage

poflea futuros in tot indies mapis ac magis cre[centibus atque incrementa

capientibus. Ecclefiis previdit Paullas , fi tum propter bominum penu-

lo t

"ENCA

viam nondum fuerunt,

$. 18. Sequumtur loca , que de Epifcopis

aguut, Quid iu iis obfervandum pracipue? |.$.19.. AGt.20. y. 17.

T A

accerfitài Miletum . dicuntur a Paullo Epbefine Ecclefie Presbyteri ,

.mon dtbultie

bos deinde Paullus in fermonue ad ipfos babito v. 28. Epifcopos vocat.

" Rdþ- ['?Z'

-Unde colligitur , uon modo bac nomina idem valere, [ed etiam inter mi-

g du

wiflros Epbe[ius Ecclefie nullum dignitate vel poteflate magnopere emi-

Jef E/WMM'

nuilfe , uti numc pra aliis Epifcopi eminent. — S. 20.. Excipit Ham-

agl

mondus , non ex Epbefo fola , fed ex ea vicinia quoque,jmwmo Afia &

verborum !

&ros, Relpl

Natolia evocatos, idque firmat aucloritate Yrensi,ey locis Scriptura,

ex quibus colligi videtur po[Je , multos tum fuilfe Chriflianos in iis tra-

r fur, "

Jj auduret

Gibui, Sed non feruut boc verba Luc&,; qui de fola Epbefo memorat 5

& quod bujus urbis Ecclefiam eo jam tempore metropoliticam facit Vir

s [ibi penii

CI. qua reliquas Afte Ecclefias compleéleretar , ut ita Epbefina Ecclefia

icam dictt

nominata ceteros quoque omues quilibet continuo [ubintelligeretyid nibil

TA

pror[us babet verifrmilitudinis, & verbis Lucg repugnat, qui [mgulari

uit, E

nHero , vie ToécGurtosc Tis ExnAnciae. — S.21. Ita ( mox Paullus,

lao

-f&y aoipvioy ; Hbi ittiale quis ex« 78 , mv conjiceret , plures

Ecclefias

A

iif

A r.'T;

p

:

?88)36(8?4

vel vacafi

fa& , quum id fmiula

meinbra ejusdem. prepis conitrodi/Time wotet;

gatum, ve

* $.22. lrengus vero ex conjecíura tantum contra expre[Ja Lucg verba

fibi perfuafet , omuis Afra Epifcopos Ephefum ad-Paulluns conveni[e.

tresquidit

[ix luile -

$.23. Loca Scripture 4 Cl. Hammondo a//ata probaut tantum, fuilfe

[677771772

extra Epbefum.|Chriflianos quoque , non integras Ecclefías , quanquam

Qd

boc: tamen Iubentes concedamus 5 at nequaquam Epifcopatus jaa ibi

moM,

plures fuiffé , & bos Epifcopo Epbefino , Metropolite nimirum Afia-

Ecclefs

tico , fubditos , absque duo omuia ruunt.

Zdrgumentum nooum cone

aC diala

?ra Cl.Hammondum, Hi plares Epifcopi fzam quisque Diecefin &

cleítarü

Ecclefiam feorfim babeutes, vel remoti ab Epbefo , vel ei vicini fuerant,

ad omr

Si prius 5 non po[[ant intelligi , cum [impliciter Epbe[um Paullus dici-

Ipfcopo

tur milJife, preertim ex itiuere- (5 alio feflinans. Si vicinis fequetur,

valde exigtas tum Epifcoporum Dicefes fuiffo, 5 pracipue Epbefrni

tuin prol

Velutt s i

Epifcopi Diecefm ejus urbis pomeris finitam e[fe : id quod eo gravius

videri debet , quad eo tempore bujus quoque civitatis maxima pars ad-

[es aud

Macedo

buc partium paganas , partim Judaicas religiones retinebat , ( ita intra

unicum plane gregeu neque bunc amplifJumum Epbefinus ifleEpifcopatus

Negie

lütiit ex

nece[Jario [abflitit, $.24, 5 25. Repugnat boc quoque Cl. Harnondo,

$i ex ejus & [ociorum [ententia [altem tta differuntPresbyteri abEpiíco-

éi

fieri qu

pis, quod. non omnes Presbyteri eraut quoque Epifcopi, licet Epifcopi

euncii e[fent quoque Presbyteri , (9' ex bis nempe crearentur 5 uon aj«

quis cj

dem p

paret, cur tamen promi[cue bac nomina [um[erit Lucas, & absque ulla

declaratione primum Presbyteros dixerit vocatos e[fe , poflea absque

Quacu

Nf plure

explicatione uJa Paullum infroduxerit, bos Epifcoporum meomine ap-

pellautem. Occupautar bic exceptiones, Q9 elagia cuncla precluduntar.

d Cirj

Quod demnimn in Romauo imperío , videlicet Antoninorum temporibus;

LUET.

ervilis bonor Metropoleos Epbefrna civitati delatus efl , id ad vindican-

ifitutg;

dum Ecclefra Epbefina us Metropoliticum Paullino jam «vo non bene

iil dir

alegazur. .$.25. Phili1.v, z. Salutat fan&os omnes , qui funt

QUj Ph

Philippis, Paullus, cum Epifcopis atque Diaconis, omilJa mentione

enteng,

Presbyterorum. Ex quo concladitur, Presbyteros contineri [b Epi-

& Payil;

Ícopis, quum bos alias infalutatos relicturus Apoftolus uou fuerir, Item

ä Apg í

Epifcopos bos, qui plores funul Philippis fueriut ( quia nempe pla-

tili] d

rali nHnteyo eov. E zwewézon ) 9. & , dixit Paullus ) conciliari non po[fe

n 30.

neque cayr unitate Epifcopatus ; ueque cum Japereminente Epifcopo-

C fu.

rum du alios verbi diviui miniffros poteflate , idque plane ofiendere,

l!m, ä

(me!egiym ibi uriuifiros a. fug'[ïä, potejtate æquali ; «t certe non Hapné

Mcï!ä

£0 :

ejas zlikijimine. $. 27. Refpendez Hammondus poffremo argumen

HU

vel

EV

d

$8257 CM

wdife v

vel vacaffe Epiícopatum Philippis, vel eum ab ipfo Paullo occu-

patum, vel abfuiffe ab urbe Philippenfem Epifcopum, ficuti Pa-

fa Lacs v

us carcani

tres quidam certeEpaphroditumeo tempore Ep;/copum ejus Eccle-

fix fuiffe ftatuant , per quem hanc epiftolam Roma mittebat.

utitin j

4j , quatiut

Contra boc ob[ervatur :. . poui ifla absque probatione.. 2 plane baud

effe probabilia. .. 28.. lia excepriones vel explicationes Cel. Hame

patus jat i

jatitiftt Ài«

mondi, Unma, plures forte in eadem urbe Philipporum diverías

? 000f Ol«

Ecclefias fuiffe , a diver(is Apoftolis fundatas , vel diver(is ritibus

ac diale&is utentes, & hinc plures ibi Epifcopos. Altera: caput Ec«

i Diecefn ó

n fueri

clefiarum Macedoniz Philippos fuiffe, & ita fub 1ftorum nomine

ad omnes Maced, Ecclefias hanc epiftolam exarari; hinc plures

aullus dld»

is fegttetilfy

Eyifcopos.

Priori exceptioui non valde confidit Hammondus , certe

eam probare baud, aggreditur , cum de aliis quibusdam urbibus id.co-

igut pbf

uetur : uec fane potefl, quum fatis tenues Philippos Paulli zaze fuifs

jgd t prvii

Jes aucloris fere comvi Strabonis de i felentium arguat , qui pluvimas

axima parn i

Macedouie T braciaque urbes comuemorans banc ne nominat. quidem.

b, u i

Neque obflat , quod C. Cxíarem Octavianum fiudiofos partium Au«

ifebplb

tonii ex Italie urbibus ejectos bic quoque partim [cribit.colloza]Je.: Nam

e CL Bu

yytenlos

& pofl id tempus filuit banc urbem Strabo , $ hi coloni, vel borum po«

fleri. potius , Paulli quidem zempore , jam a[Jneveraut eidem cum veli.

M

gentin; T

quis civibus dialedlo. $. 29. Quid. quod.boc totum de pluribus in ea«

dem urbe diverfis (& ab invicem feparatis cetibus non efl valde.certumt

3 Ü g

Quecunque affért Hammondus, i modo probant, accidiffe uou [emel,

gt

f

1

f

ut plures Apofloli in eadem urbe Evangelium pradicarent , bominesque,

orutm m

ad Chriflum converterent ; item , tam ex Judais quam ex paganis Ccóue

d gradiné

ver[os in üsdem urbibus plerunque exfitife 5 fed. [eparatos cutus. ab hss

E

inflitutos nou probant. . Corintbi iuitia quadam bujus rei fuerunt,cum

d id ii

ununus dicere : ego fum Paulli; alter, ego. Apollo &c. a£ zoudum

g n

cetus plane fegreges : debebatque boc ip[um Virum Cl. ad mutandam

ys, qui 1*

