KaI600-4977-1

SHPSORSURITNMSUSE

Mdiined

" RESBUSMASSG s

NRSSREONAQUMSIMASSNUSNSANIRUBNSEIHNS VU

s

SIER

usisstedid

— ——————————————————————————————————1

SIRASSDOONIQUBSSIUNSY VADSSQUNLI

--

RPE Mu

L N

!..11 v

w

t

—

—

:

-

—

pE RA rE

w

ET

I ia o I IBBENNEAL. . 1 RRM

.W

7

VEGPSFADOM Ea

r n ia

A.

ÉR

i pdeud

-

A

—— a(

— 0.

DBV

DISSERTATIO THEOLOGICA PRIMA

DE

COP

l'TROVER

IIS

ECCLESLE N LICANJE,

EJUS EPISCÓ ATUM

ATQUE ADEO DISTI)

EPISCOPO

M

ATQUE

PRESBVTERORUM

EXPENDENS

Quam

, DEO O. M BENIGNE ADJUVANTE

PRZESID

JAC. CHRISTOPH. ISELIO

SS. THEOL. DOCT. & PROF.

A EL 10. I36 UA QG 20. MarÓA

Loco horique folitis

putblice d. H)utaäunt

M. LUCAS MIEGIUS

ANDREAS UBELIUS.

M, ANDREAS ZUINGERUS. .

M. FRANCISC. CASP. DAVIDIUS

b

AX

BASILEZ , Tygxs Fmdencx Ludn, Acadcm Typogr.

RE NES

P

p

W

s

quod

Ce9 p

tenut

expli

mihi

bat g

omn

t'ms «

xit

tur,

Leck

fitis,

trz'äa,

Inftitn

Deen,

DN

judici

Vetab

hti

It

ftai

jRm

acci

qua ;

Qu

LECTORI PIO SALUTEM.

——

Ofteaquam alterius preftantifTimi Defän-'

N

dentís mei ardor quidam fingularis de 4a-

MY

glicants Controver[ims difputandi me permo-

a a MT

E i

D

vit, uti aliquid de iis commentari ordirer,

quod pro materia exercitiorum Zicademicorum per vi-

ces proponerem ; una me res ancipitem aliquandiu

tenuit, qui initio non facile videretur expediri atque

explicari poffe. Nimirum brevitate fimul opus effe

mihi videbam & prolixitate. Brevitatem illa require-

bat graviffima ratio, quod, ut flagrant hoc tempore

omnium ítudia de iftis controverfiis paullo accura-

£ius cognofcendi, que motibus Britannicis cumma-

xime ferventibus partim cauffam prebuiffe exiftiman-

tur, partim certe pretextum fine dubio preebuerunt,

Le&orum plerisque minime me videbam facturum

fatis, nifi in prima ftatim, quam publice ederem, .Dia-

£riba , quales valde prolixas effe, neque Academiarum

inftituta & confüetudo facile fert, & res rationesque

Defendentium noftrorum plane non finunt , füb con-

fpectum datis utriusque partis argumentis de re tota

judicium ferendi copiam facerem. — Contra fieri hoc

vetabat, ac plures omnino Diatribat Academicas exige-

bat incredibilis copia argumentorum, quz ab utrisque

in medium projictuntur, ut in controverlia acerrimo

ftudio a doctiflimis atque acutiffimis hominibus tot

jam annos agitata. Quod fi enim in aliis queftionibus

accidit hoc fiepenumero, prefertim quz ex parte ali-

qua ad Philologiam atque antiquitatem pertinent, ut

qu:e ad liquidum jam perducta & clariífItma luce per-

fufa

Eu

$522 C28

patbasnadtaH

fufaA unius hominis do&tiffimi difputationibus viden-

a A

tur, ea alius magno itidem do&trinz apparatu ad hanc

qii fipt

rem allato contrariis exceptionibus atque explicatio-

floribib «

nibus dubia rurfus faciat, novisque tenebris involvat j

adndi o

jn ifta quidem certe, quz nobis prz manu eft, multo

injïituti

maxime ita videmus evenifle : id quod tamen haud-

hoc ex

quaquam optimas difciplinas in invidiam apud zequos

quotu:

judices debet adducere, quafi nulla plane in ipfis cla-

Of«er

ritas foret vel certitudo. Quis enim iftud non videt,

tiam,

hominum ingenio abutentium pertinacie ac pravis

quam

artium ftudiis tribuendum hoc effe potiffimum, qua-

vin.e

les ceterarum quoque omnium fcientiarum rationes

fent ,

ari modo videmus conturbare, longisque litibus in-

Quis

volvere, paucis exceptis, quz ex principiis evidentif-

menti

fimis planeque in fenfus incurrentibus deducuntur j

quita

minime autem attribuendum efle ipfis difciplinis. Ne

funt,

jam dicam , ex his ipfis tenebris identidem objectis

Àpo!

clariffimam demum certiffimamque lucem emergere,

dem

quando illa omnia disjici diffiparique videmus , quse

(tian:

veritati undecunque obtendebantur. Quemadmo-

difpu

dum certe in univerfum nifíi contrariis argumentis

THam

omnibus dilutis & confutatis ad plenam ac íummam

in Dj

certitudinem nunquam pervenitur, illaque imagina-

Wentg

ria folum eft certitudo , quam nulla res alia gignit ac

genti

fuftinet, nifi graviffimorum & fpeciofiffimorum, que

quen

adverfus eam afferri poffunt, argumentorum 1gnora-

de q

tio. Sed ad rem revertor. Quotusquisque eft, ut ex

Qottc

ea controverfia füumam exemplum , quam nunc jam

af

ante alias aggredi coníftitui, qui cum locaScripture

in ill

Sacree illa legit, ex quibus altera pars contendit effice-

Q

re: neque in prima illa atque Aposiolica Ecclefta inter E-

pifcopos & Presbyzeros , qui vocabantur , verum aliquod

, US,

Inpu

J'uifje diforimen, neque omnino in[litutum boe e[Je a Cbriflo

«t que

Kjuna

——

.,;,j

VnEc a

ERE

den-

atq;æ Apbjlolz's, ut in unaquaque Ecclefia aliquá ääcz]?er?t,

1anc

ui fupra ceteros non ex grege duntaoxat, Jed etiam ex Pa-

itiO-

füoribus. dignitate poteflateque emineret , item &». jus ordi-

at

nandi omne reliquum Pa[lorum genu divina voluntate &v

dto

in[litutione ad bos unos pertinere , cumque quo modo

haud-

hoc ex iftis locis probetur & concludatur, cognolcit;

quos

quotusquisque eít, inquam, quin tum confectam rem

is d-

omnem fibi perfuadeat, & illorum quidem íenten-

videt;

tiam, qui banc fupereminentem in Ecclefia poteflatem ,

raViS

quam Epifcepatum jam pridem nominamus, jzre di-

yquie

vino.e[Je, év: ab ipfis Apo[Iols introdu&ham &y. [ancitam cen-

Kiones

fent, plane confütatam credat atque abjectam effe?

büs if«

Quis etiam iis recognofcendis & confiderandis argu-

jdentj-

mentis, qu: ad hanc eandem controverfiam ex anti«

Untur j

quitate Ecclefiaftica a doctiffimis hominibus allata

5 Ne

funt, non continuo exiftimat, poft mortem quoque

Jpjetis

Apoftolorum primo illo fesqui-fzeculo Chriftiano ea-

Jgttt

dem iíta fuüpereminente poteftate Religionem Chri-

, (]llfe

ftianam caruiffe? At idem, ubi poftea in contrarias

aifn0

difputationes cum aliorum tum precipue .Hearici

entis

Hammondi Viri Cel.3nciderit, quiiftud argumentum

af

in DilJertationibus de Epifcopatu,ac non uno loco Com-

fd«

mentariorum Novi Teflamenti ingenti cura atque dili-

( aC

gentia tractavit, plane ut fit unus inftar omnium ; fre-

]Uæ

quenter fane dubius animi incertusq; heerebit, eaque,

f

de quibus jam erat fecurus, quo pa&o defendenda

ex

porro atque vindicanda fint, haud facilime inveniet,

Viciffimque etiam profe&o pari modo íefe res habet

in illis argumentis, quz pro Ppz/copatz ab alteris allata

Qe

& collecta ex Scripturis ac priícae Ecclefie Doctori-

.l.

bus, poftmodum ab adverfaà parte fümma vi fuerunt

d

impugnata, Quie cum ita fint , nemo non intelligit,

.

lo

Jej

unam valde, planeque füpervacuam fcriptionem fo-

u6

A2

re,

h—

æægncgæ

quecissati as

re, que vetera argumenta ita reponat, ut qua mägn;

N

m Qd

aC W

fpecie, & nonnunquam profe&o vere ac folide dicta

fünt in contrarium, minime vel referat atque confir-

immo (

t2 hm

met, vel examinet ac diluat: qua autem preítare iftud

quot f

aliquis cupiat, eam brevem & compendiofam eíle Dza-

admini

tribam non poffe. Quamnam igitur viam & rationem

valde :

inirem, qua ambo hxc incommoda ita re&is fronti-

confic

bus invicem oppofita fimul evitarentur? Nimirum

iftud venit in mentem, ut omnes hasce Britannicas

divini

controverfias certa in capita, id quod alias quoque

bojfo

necelfe erat, partitus, fingulis deinde Epitomen quan-

intepr

dam accuratiorem premitterem , ex qua Lector non

na Mb

tet ut

plane hebes utriusque partis argumenta, exceptiones,

locorum obje&orum explicationes vel detortiones,

qui a

to fui

& quibus cuncta rationibus atque teftimoniis firmen-

tur aut revincantur, vel firmari certe aut revincí

Script

queant, íatis clare poflet cognofcere ; uberiore dein

COace

evicta

ac pleniore demonftratione ,' qua carere ifta difputa-

tio non poteft, ipfi Diatribe refervata, quam ii mo-

dtpun

adhibi

do legant, quibus & otii plus eft, & ifta accuratius di-

fcere ac nofle opus eft, verbo, Sacrarum Litterarum

&enusi

confecranei , quorum gratia potiffimum a nobis la-

CXatner

bores hujuscemodi fuscipiuntur : Sed ut fic tamen

fhodul

quoque operam darem, uti quz prima publicaretur

SUment

Dillertatio , id quod in illis Difputationibus longe

ff ]

ndamentum eft reliquarum om-

precipuum eft, & fu

HUSun

nium, fimul complecteretur & exhiberet. Prima

Net(is

omnium a nobis tractabitur de Epzf/cepzatz controver-

Utfert

fia, quee & longe eft precipua, ac tanta contentione

JUS ca

atque exacerbatione animorum fuit agitata, ac etiam-

€üm (

dum agitatur, ut funefti illius Schismatis, quod tan-

VOCan

topere deploramus,caufla & caput non injuria appel-

Addiyj

educi.

letur. Ea duol ad capita Opportune poteít r

NUnt a

Nam

$82025

n rb

magna

ï&am" paft'im de fupereminente. dignitätc Epz'þbpomm

e dica

ac de poteftate eorum in alios, tam qui de grege funt,

confit-

immo de pluribus gregibus unius alicujus £pifcopi cu-

( iftud

re fimul creditis & commiffis, quam in ipíos, quot-

eDu-

quot fünt, horum gregum Paftores verbique divini

ionem

adminiítros, eft contentio, quz fere omnia, ut funt

Crontt«

valde inter íe conjun&a , iisdem fimul argumentis

Amirom.

conficere utraque pars poftulat; partim de jure verbi

ltannícas

divini adminiftros creandi & ordinandi , quod folis

quoque

Epifcopis a parte altera attributum,Collegiis Conciliisq;

integris Paftorum delectorumque ex Plebe Chriftia-

&t quan.

&ot ao

na ilius adveríarii vindicant,

In utraque frequen-

ter utique res nobis fütüra eft cum Cel. Hazzondo,

eptones

Otfioft

qui cum unus omnium operofiflime in hoc argumen-

efittmet-

to fuiffet verfatus, ac undiquaque ex omni genere

: revindi

Scriptorum, quz ad rem facere putabat, collegiflet &

iore don

coacervaflet, tum certe qua firmiffima effe ac pridem

evicta pats advería crediderat, ea novis excogitatis

di['"puta«

7 1 f0«

argumentis atque interpretationibus omni vi ingenii

adhibita labefactare fi£ conatus3 nemo tamen fuit ha.

df dl«

farum

étenus, quod fciam , qui illa expenderet ordine, ad

jis Ia

examenque revocaret. Dum id agam vero pro hoc

imen

modulo ingenii, dicam ordine de fingulis primum ar-

tetut

gumentis ac difputationibus, que videbuntur, five

firma illa arbitrer, five infirma, & magis etiam mi-

Jnge

l-

nusque infirma,ac demum etiam de univerfis contro-

ma

veríüs , allatis identidem in medium , ques id mihi

jet-

füuaferunt, rationibus, absque ullo partium ftudio, cu-

one

jus cauffas cum ipfe folus privatim, tum publice etiam

afm.

cum cunéctis meis civibus , Helvetis Reformata , qui

tat*

vocantur, procul habeo , quos neutri parti femet

addixifle hactenus , aut uti füas Ecclefias confíti-

d-

tuunt ac regunt , cogi fefe adjungere , 1gnorat nemo.

qcl.

Cete-

at

3

L DRE,:

METET

Ceterum alteram illam telam , de szoke. No-þi T.

babe t «

$. 6. N

Jlamenti , quam jam antea orfüs fuüi, non abrumpam

ropterea, licet eam utique ad finem perducere con-

quifii, d

ftitueram prius, quam aliud quid inchoarem, nifi ftu-

giam's. pe

tuumen [ic

dio ejus, quem dixi, preftantifsimi Defendentzs mei ali-

Religiontt

quid gratificandum cenfuiffem. Refümam illam po-

voctla lt

tius, volente Deo, per vices, ac fimul cum hac nova

eatis,

materia, fi cuiquam tanti videbitur, daturus operam

w Epi

fum , uti eam, prout fefe dabunt opportunitates, con-

fnerfitu

Vale.

Fadun d

texam pertexamque.

eju Edu.

".

E E

aufilis,.

"velele

dan (5 :

-nitate (

CAPUT PRIMUM.

Winyirax

Wation

TCc Origine Controvverfiarum '"Britannicarum

feroand

ao

gentratum , 1um . [peciatim de Epifcopatus ac

rthue

primwum de bujus nominas fignificatione apud profanos

fraera

autlores, atque Helleniflas, antequam in .Novo

hac i

fiitre jej

Tq/iammto ad notandos V'erbi divini

&xifrag;

AMiuzflros adbiberetur.

*r difin

Outroverfa Britamnica jam a multo tempore untibus floren-

of r

S.I.C

«t S

tilfimi regni vel cau[Jas prabnerunt vel pratextum. — S.2.

Scopus , quem nobis in bis Di[fe

rtatiouibus proponimus 5 quo modo fin-

irioi !

gulas. partes

barum controverfrarum. funus t

ra&aturi : In univer[um

Fgmfm

de capitali dogmate coutent.

jonem e[fe baud. putamus y ideo nec minori

flanus ;

u[fam . fece[Jlonis. $. 3. "Addita bac tamen

Xsto

parti juftam effe credimus ca

gravi cautione, ue qu

i poft ferium

exaien animo a[Jentiri non. po[[ant,

1f

Campa'

cogantur ore ( verbis a[fen[um pre Je ferre. $.4. Sententia utriuse,

partá de Hierarchia frve Epifcopatu. $. $. Quadam breviter ex Hi-

D7

Jloria Reformationis 4Auglice. delibata, que buc facere videantur. Hen-

À Pn

ricus VIIL valde iuitio fiudet Poutifici ; poft ubi [efe in drvortio, quod

l//i//p;) 7

cuus Catbarina, Fratris antea Conjnge Seriptura $. auGioritate ( fli-

u1

wuls

E.

5380)7(3-59

M

mulis con[cientia wotus facere cogitabat , turpiter differri ac [udibrio

0L Te.

baberi vidit 4 Pontifice , poteflatem ei omuem in Reguo [uo abrogavit.

Jmpani

G. 6. Retenta tamen , etiamó, [uppliciorum gravilJImrs minis fancita

'€ COD-

quafiá, obvallata Ecclefre Romaue docirina de plerisa, Capitibus Reli-

ii fhu.

gions. De cau[Ja tam repuguantium coufiliorum conje&iura, S.7. At-

zamen [ic quoque flrata efl ipfo etiamdum regnante ad. repurgandam

Dici al

Religiouem vvia, cum. facla publice facultate S. Litteras Lingua ver-

Im po«

nacula legendi, tum articulis in Coucilio Ecclefiaflicorum 1536. con-

[l0Và

cimmatz. lta [omel abrogata Romani Pontificis aucloritate vetenti ta-

Deram

uren Epiícopi ; smaguaum momentum ad. con[ervandum etiam pofl fa-

T

fiperflitiones Poutificias plene in boc regno abolitas Epifcopatum. S.8.

Fadum borum utrumá, continuo. pofl mortem Hlenrici regnante Filio

ejus Eduardo VI. S.9, Defenditur pius Martyr Cranmerus , cujus

confrliss, Arcbiepi[copi tum Cantparienfis, atque autea etiam ad regene

dam ( inforamaudam Eduardi juventutem adhibiti, atque ita audio-

vitate & gratia apud eum valeutis, uegotium boc magnam partem ade

miniffratum ac profligatum efl , adver[us iniquam quorundam. expro-

brationem : perpetuitati diguitatis poteflatisque [ voluiffe lum con-

Ti

férvanda ac defendeuda Hierarchia confulere. $. 1o. Nec minus ab

impado vici]lm crimine ceteri liberantur , qui puriorem Religionem

Á

1f

absque Epifcopis. conflabiliveruut $. quafi id partim odio feciffent Epi-

Jeoporum Pontificiorum , partim nuecelfitate, quod qui tum apud ipfos

bec munera tenebant, minime fe ip[is adjumgerenut, [ed eos potius acer-

vime perfequerentur. $. 11. Ipfe Cranmerus fatzs declaravit ,. fefe

exiflimare , jura Epifcopatus , ac diflindos aminiflrovum ordines , prout

£05 diflinguit Ecclefia Anglicana , exemplo prime atque Apoflolice. Ec-

clefiae recie defeudi. S. 12.. Ex homins Epifcopt frenificatioue extra

0ftfta

u[um Scripture utraque pars petit argumeuta,

Epifcoporum. nomem

6.2.

prifcis quoque Gracis in ufa fuit Sed initio uen valde amplam babuit

ft-

141

fianificationem. Epifcopi A£benienfium ; item Indorum illi, quos As«

ranus memorat, uon eraut, nift boneftum genus exploratorum. S, 13.

mott

nmelt

Cicero paullo jam [bendidiere [en[a Epifcopum femet vorat or&

Campanz, Lib, VII ad Attic. Epift. II. Sed cum ipfe ex ingenio boc

[jnt,

nomeu ad [uam ilam adminifirationeu accoumodavit, tum neque po«

TA

teflatem maximam in eo Epifcopatu babuit, , quam babebat etiam,

X Hi«

Ht

eam proprie bac voce notare atque exprimere baud voluit, verum id

suuim, quod Latina voces curationis azque infpectionis fienificabant.

4f

9. 14. Multo miuus [pleudidi, Epifcopi pauis ac reruum venalium , in

, [ii-

Lege

yil

pE

$5585

"nE

;ïege 'Aa;caäiï. $

[I8. Araunientuin Cel. Hammondi, apud Hefychi-

Qyerimm t

liffia dignitatis e[fe ac poteftatis,

üm Ariftide

m, bec nomen amp

TTE

Hefychius explicat per Gacihcte, Sed ( idem eodem

Clementi

$. 16. Ó,.17.

loco per vilia ( contempta

fpeculatorum anonmüna exprümit : planea,

sondus.

quod apud auctoreu aliquem parti

probabile eft, ip[um id ita po[ui[fe,

li unterp

ii cure regie inditum répererat boc no

weu, qua in[betlioue ( confi-

Qiri

deratione eorum , qua iu regno geruntum, potilfomum contiuetar : Eft

mentis-a

bac perpetua Lexicographorum Ó* Onomalticorum vereram cotie

TET

[uetudo. $. 18. Notatur q

uoque ip[um vocabulum (Qaeixéos non feu-

gi , "

la augttflag, illa fignificatioue regia u[ur-

jer a cuncis auéioribus amp

Jummas

ascemodi loco natam forte expofitionem Mefy-

patum e[fe , ac ex buj

fatem f

chii. $. 19. Locus À

riftidis expeuditar , qui Prafides Provinciarum

Presby!

vocat 'Emwxómse, Ob[ervatur 1.

Scripfiffe ita Ariflidem , cum jam E-

üroii 1

(a Chrifliana fupra feculum e[[eut nominati, 2. Ex

fing

pifcopi in Eccle

eo quod, pof? Reges

vel Imperatores potius imentiouem borum Epifcopos

Juten

Ariftides , baud re

&e de illorum amplitudiue aroumene

vum [ubjyuuxit

ium petit Cel.1

lammondus, f zamen petit. $. 20. 3. Prafides Pro-

vincie noiat quidem bac

voce Ariftides , fed quales bi nimirum in li

H LXKQ,

beris civitatibus erant., a

d quas venire bos Epifcopos dixit, id eff,

E

E.,.i

h

veluti Infpe&ores

E

qz:osdam

& Vilitatores abs4, ulla ordinaria pote-

L. Coxuci

Jiate.. S. 2

'uduntur aute didlas (j nomen 'EmiexomQ- , cuim

A'(

altera praca voce " EQee(Q» comparatur, 4

"ue cum origine [ua idem uo-

liffimum ( cum [umma po-

laret quod "Esienom Q , tamen muns aimp

æf

i. S. 22. Ferifunilius att-

teflate. coujuuctum figuificavit Lacedemoni

1em non [latim a Gracis if vel Romaus ,

de quibus autea , [ed po-

tum &

85 boc uouen arceffaum e[fe,

cuim . Ecclefíia Cbri-

dius a Juders Helleni

moviff

Jüane miaiflerio defrgn

ande confecraretur. Hi nempe , QU pracipue

ibus t

LXX, Interpretes,

bebre

4 "pb "MpB "1952 plerang, vel bac voce

um m

eflatem quandam d imperium Junuificantibis :

veddunt, vel alim pot

dubiun

Semel etiam ipfum drviuum co

gnamen

B ia interpretanzur ,. Jobi

vet; (0

Hammondus. Sed probatur , voces

20. Y'-29.

Uade avgumentatar

RO

lineat,

anen CHYAHm d

nfjeclionemg, notantes , tam vileut

bas effe senerales , 0

prbu

quam j[LHeudidaur, id:

[

;o nibil iude cfici. $. 23- & 24.. Explicatar lo-

aC vg:

ebraicim. feu|um , quam [ecundum gracam

tus Jobi , zam fecundaum b

I65 tur

ver[ionuem. LX X. 'Eawuonor reddgnt,;

at notent Deum Vifitatorem

udiun

"vel Ihfp

e&üren*x a(l l)l[nifnll/lü?, /tht ii'l l)f[)ïæü fOïZ"Z.J 5& Lliäiü

tllü!)g |

fuerat, eodem fine. S

24. ANomen "Eziekoz Q- ex uente Helleniflarum

uou babere Jhblendidiffumam fgnificationem deuwum . eviucitur ex eo,

quod

p

$B)sC 8U

auod V33 ita redditur a LXX. Efaj. 60. y. 17. qued nil ttifi vilow

efychi.

iteflatir,

operum exactorem uotat.. S.26. Ouod corruptos borum in boc loco e[fe

cedices , atque eos potius iflud COT 13 Wuxovse vertiffe ex citatione

2771

Clementis Romani in epiftola ad Corinthios va/? couficere Ham-

platied

mondus , versam non efl , cum contra flent omnes Codices LXXvira-

n yarti

lis interpretationis,atque ita citent Yrengus & Chryfoftomus, $. 27.

& uf

"n E/z'ä

Quin ipfe Clemens , vel a quocunque ifle esf locm in epitolam Cle-

mentis ad Cor. ilatus,immnutat quidem baud leviter fen[um bujus lo-

TL COl

It fetta

ti, ac ad [copum fium detorquet , (ed. tamen pro 933 Emlexoroy repo-

zit, non Vukxoyov , qutod. evidenti[]ime probatur. — S.28, Antedicla iw

tít Atf

Jimimnam colliguntur.. Si maxime perpetuo bac vox poteflatem ac digni-

| Hefy-

atem quandam [ingularem finifica][et , baud. faceret- tamen contra

AC

Presbyteranos, quia ( ipfi cum Epi[copos in ordinem ceterorum verbi

t jtt Ba

diviui miniflrorum redigant , bis certe miniflris in regenda Ecclefia [ua,

i, 3. Ex

fungendoque inprimis oficio clavinum amplam valde dignitatem ac pote-

i Epljote

flatem. largiuutar.

t lt

tf De

d

SSE

T —

")

irit i li

"

z

!

Cimus a longo jam tempore ingens in Ecclefia

i, iL

P

Anglicana Schifma vel diflidium vigere ex con-

ä

D

.i

MA

|

Thurit jite

22

tentionibus de Hierarchia dominantis ibi Eccle-

J 9*'7 CWF

R

Oæ

^

)

a

fiz, maximaque illa, quz £pifcopis in Presbyzeros

t iit I

RA

ceterosque omnes facris initiatos relinquitur,

fuut jf«

!

m

æf

ss

poteftate ortum pr&cipue ; quanquam alix

Atf n

etiam non paucz controverfiz accefferint, ve-

[dl j

rum & leviores in fe & quz nequaquam ita hominum animos

4 Chfie

moviffe & incendiífe videntur, uti iiz. Sane cum aliis tempo-

tacijut

ribus turbas graviífimas inde nafci vidimus, quanquam homi-

4 vt

num magis vitio , quam controverfiarum ; tum vero nullum eft

7//2/5 :'

dubium, quin ezdem hujus quoque, qug nunc cummaxime fer-

J

vet, collifionis vel rebellionis potius magna ex parte culpam fu-

voces

ftineat,

Quanquam equidem , ne de multorum hominum im-

"ailäm

probitate dicam, quos res a Religione alieniffim exítimulant;

:f l«

ac vel ambitio atque emulatio adverfariorum agit prcipites, vel

táu

res turbidas in compendium atque emolumentum fuum vertendi

atoret

ftudium incendit, vel qui denique judicia, qug ob malefacta me-

t þ]/l*7/5

tuunt, vi atque armis difturbare conantur, ne de his dicam; alte-

ylrm

L

T1Uu$

ID

qLMO

N

R

æ) 10.( $8

ss etíam cujusdam Hierarchie ftudiofos ,. multum. ab Anglicana,

- wgbbus ade

ffta diverz, & hanc prima quaque oblata opportunitate in vilif-

EW 'uxxxix*uus

fimum famulatum redigere parantis , ad concitandam , alendam;

s al Qd]

viris, armis, pecunia juvandam feditionem operam diligentiffime

qinore

contuliffe conferreque minime ignoremus,

saulare |

S.IL. Qux quidem incommoda Ecclefiarum noftrarum

$

unius ex florentiffimis atque pracipuis, quum nunc cummaxime

parti D

in omnium ore verfentur, feci non invitus, uti rogante atque

teram j

opportunitatem pr&bente praflantiffimo juvene , qui hac jam

*eceffa

partim pro-Cathedra defendit, momenta. earum controverfiarum

a'ppellz

aliquot Differtatiouibus expendenda fufciperem. Scopum autem;

oCan.

quanquam id argumento cognito facile cuique fit exiftimare, eum

ipfosq

mihi propono inprimis , uti primum in unaquaque controverfia

de qui

expendam quantum roboris infit in utrorumque argumentis ul-

(enten

tro citroque allatis ; Deinde, num quid etiam in diílidio fenten-

divin

tiarum juítz ac verz cauffz illi tam calamitofo diífidio fubfit, &

Cony

fi non fit idonea cauffa, quid utrosque ad perfanandam hanc pla-

conti

cam Ecclefi , concordiamque in . reliquum tempus ftabiliendam

4

D

'yuo

facere xquum & redum fit, quam diligentiffime confiderem, Hac

of

ratione Hierarchicam centrover(iam , proptie ita appellatam, ift4

'terf

nunc quidem Differtatione difputare agerediar, reliquas, aliis quis

-CXpr

busdam alio tempore , Deo . volente , fecuturis.

Quod fi quis iif

de

hoc flatim limine dicere me jubet , quid fentiam, quoniam id lu-

fi eti

cem facemque cunctis, qug deinceps a me dicentur, praferre po-

feciu:

teft, fi, quo tendant fingula , cognitum flatim ab initio fuerit j

risque

Non diffitebor equidem , haud videri mihi de graviori ullo Re-

ligionis capite pugnam effe , aut absque quo íalvum cuftodiri

quod

j quæ n

pietatis atque fidei fundamentum non pofhit , potius ex illorum

u?t'xm

genere eífe tantum non omnia, de quibus difputatur, vel potius

"gloni

cunda prorfus, fi controveríiam iftam non tam ex privatis quo«

fimi

rundam doctorum hominum fcriptis «ftimemus, quos in calore

rl

concertationis haud raro ultra quam par eft efferri verbis , mo-

A

dumque nullum tenére nóvimus , quam ipfius Ecclefiz fenfibus

EU

invefligandis, qui publicis prcipue Libris, Synodorum decretis,

Q

Fidei Confeffionibus , Librisque Ecclefiaflicis, aut, uti in ea In-

Ieq

fularum Regina appellitantur , Lizzrgicis continentur, cunda, in-

ur. Ex

'AOQ

qugm, ejus eífe generis, qu& adiapbora a Theologis vocant

quibus

ia

aoncm

Ànplicans

i vilit-

quibus adeo confequitur, ubi de hifce controverfis capitibus, fed

in quibus tam parum ineft momenti, ubi de iis pars longe maxi-

alentam,

1aa alicujus Eccle(ig femel ftatuerit, nihil effe quod reliquos, five

zentillime

minorem partem ad feceffionem ab ea Ecclefia faciendam exfti-

noftrarum

mulare poílit.

S. "H

At cum iíla vel tacentiBus nobis oftendant , ec"c;,li»

mmaxime

parti ex his; qu& fecum invicem in Britannia contendunt, ad al-

Dte atque

'teram putemus effe accedendum, una modo rzés excipienda nobis

hc jam

neceffario eft, de qua nonnunquam aliquos. Presbyteranorum , qui

'eríjarum

1 auterrt,

appellantur ; videmus effe conqueftos; ne priores, (ive 4/77 quap

vocant, Ecclefie Prxfules pofteriorum conícienti vim faciant,

if6, etrti

roveríia

ipfosque ea cogant credere, vel potius mentiri, fefe credere , ea;

de quibus ha&enus difputatum fuit , in facris Litteris fecunduns

ntis ule

(entefte

fententiam Anglicanz Ecclefig definita effe , atque adeo de jure

divino effe ejusmodi do&rinas , de quibus alia omnia perfuafi ipf1

i, &

convictique poft férium examen funt.. Sic enim manifeíte aliquid

anc plie

contra confcientiam agere cogerentut ,.id eft, f1 rem fuo & pro-

yliendana.

prio vocabulo appellare oportet , cogerentur peccare. Etaliud

yeni, Fa

"prorfus eft, poteftatem aliquam vel coerimoniam in Ecclefialiben-

Jhtarm, il

ter ferre , atque ufurpare , item cum nihil de ea pr&ceptum a Deo

s dis qué

.expreífis verbis exillimemus, tamen vel gravibus atque idoneis

g

de- cauíffis ab hominibus introductam & conítitutam opinari, vel,

yniam i lt

fi etiam potiores forte ad abolendum cauffas inveniamus, nihilo-

mf p

fecius retinere, & ei adftipulari tantisper, ideo quod illam vel ple-

nijo fiety

risque vel au&oritate inprimis pollentibus videamus probari;

y ib

'quod item vetufla jam Lege & confuetudine corroborata fint hae,

y cufodit

'qu& nobis non prorfum placent; quod denique, quanquam non

ey Jlorur

optima quidem fint, at nequaquam capitale aliquod dogma Réli-

jc potii

gionis evertant vel pietati grave ponant obítaculum j & hoc ig-

at quo«

fum ita facere, ut pacis atque concordia rationeni nos.in hac to-

"o

a re habere liqueat, & opera fimul detur diligenter, quo reliquis

j, 0«

'demum ad fanam & veram fententiam. perdu&is hec hominum

níibus

infütuta non examuflim praftantiflima, aut non valde utilia Ec-

Cretisy

- clefig, tollantur.confenfu cun&orum absque tumultu vel gravio-

ei ln«

re animorum exacerbatione : Hzc, inquam, ita fervare & tenere,

$, i*

are, tanquam qu& a Deo fan-

longe aliud elþ quam tenere & ferv

cita

'»f- Ex

P2

iuibü'5

)

WS 12 CSN

&dmïni'&rani

€ita preceptaque fint , neque fine.fcelere Stopasias convelli aut

labefa&ari poffint.

Sed ad rem, :

t Q

of Pa

-.&. IV. Hierarc

bie nomen, proprie ita diQum, ne quis it

limine ftatim hareat, Ecclefiz gubernatienem atque adminiftra-

illa, difeq

Paltorum

tionem notat, quatenus ea a Perfonis Ecclefiaflicis fufcipitur

'atque tractatur. Nam exteriorem illam E«clefix curam ,. quam

ca&igatio*

cura & f

recte Principes ac Magiftratus Chriftiani ,. "Emíexomor T& w ; ugi

no ac tu

Imperator Chriflianus vocavit, gerunt , minime nunc volumus

verbi di

ifti controveríis immifcere. De hac Hierarcbia nom jam illam

fliano C

qu&ftionem agitabimus, an.dignitates qugdam in E«clelia Chri-

ftiana conftituendg fuerint, aut pridem conflitut fint hoc tem-

füerit p

glicang

pore a nobis tolerand , de qua nonniíi quidam fanatici & ture

bulenti homines litem audent movere; quanquam horum quo-

tentiamu

tionibu

que ipforum opinio argumentis eis ,. qu& in Britannicis iftis con-

troveríiis proferemus & examinabimus, pleniffime confutabitur.

troverf

fentien

Verum hoc pro confeffo certoque accipientes; quod fane clarif-

fime nobis & Scriptura Sacra inculcat & ratio, neceffum effe , uti

dem E

fit aliqua ratio gubernationis in Ecclefia Chriftiana, & ita aliqui

que, €

füpra ceteros , Paftores fi

upra fingulos de grege dignitate ac pote-

À

flate nonnihil emineant;

ea dignitate ac poteftate agemus uni-

ex hif

ce, quam fuis Epifcopis tribuit Ecclefia Anglicana , & ita tribuit,

trovet

uti . plane omne Regimen, omnem

ro]

gubernationem Ecclefiz ad il-

.

initia

los deferat , atque adeo. cunctas

de. hoc Regi

mine controverfias

tio ve

in hanc unam de Epifcopatu di(putationem. refolvat, Diftinguit

opinic

ea igitur Epifzopos. a Presbyteris , cunctisque plane aliis facrorum.

itciffe.

adminiftris ,. & longo quidem certe intervallo diftinguit ; ipfis

gi pror

non tantum.facultatem verbum.Dei prxdicandi , adminiftrandi

pueGe

Sacramenta , atque difciplinam E«cleliaíticam exercendi , ficuti

übciis

reliquis, concedit; fed & in hos ipfos Miniftros reliquos pote-

Quin ;

ftatem valde magnam largitur, ut & ordinandi eos ac Miniítros

Yandg

€reandi jus foli. habeant, & foli quoque praditi fint poteflate

um 3

ejusmodi, qua cos fecundum divina mandata, Ecclefizque Ca»

Qüod v

nones regere, in officio continere , demum, fi opus fit,, omni-

Verus

genere poenarum Ecclefiafticarum coarcere poffint. Hoc non fa»

atque |

tis tutum recumque videtur ceteris fratribus, qui Presbyterani

Cipue

vocantur, Qui ordinarios verbi divini adminiftros Paftoresque;.

pr&ci

a quibus utique folis Chrifliani greges do&trina facra tradenda &.

adminie

Totür Cf

s

—

—

388) 13 ( 886

vellt aut

adminiftrandis Sacramentisa Chrilo domino iriftitütis . pafcan-

tur, omnino conftituendos effe fancientes , neque de hac parte

t quisin

officii Paftorii quidquam cum Epifceps contendentes; rehqua

minift2«

illa, difciplinam Ecclefiafticam , creationem íive ordinationem

ifcipitur

Paítorum, horumque deinde gubernationem , & , ubi res pofcit,

, quam

caftigationem, przcepta quidem fine dubio a Chrifto, maximaque

z*'.": uüti

cura & follicitudine adminiftranda effe f(tatuunt, fed melius omni-

dumus

no ac tutius putant, a certis hominum Collegiis adminiftrari, vel

t illam

verbi divini adminiftrorum tantum , vel adhibitis etiam ex Chri»

i Chri-

fiano cetu viris delectis, quibus ceetus i(te fuam quafi impoe

C Cefre

fuerit perfonam. Hc fententia utrorumque : H&c fumma An«

L tüte

glicang de Hierarchia atque Epifcopatu controverfix, Harum fene

Wa GLUG-.

tentiarum- unaquzque quam firmis ac folidis argumentis & ra«

Ws cote

tionibus nitatur, item quale momentum fit hujus univerfz cone

fa.

troverfiz , ac num non denique, etiam non plane idem de ea

ane Qari

fentientes , colere tamen invicem concordiam poffint, & in ean-

mefe, ut

dem Ecclefiam conjungi, quodque in ea re officium fit utrorums

P

La ii

que, expendendum nobis hac Differtatione erit.

iicgotee

$. V. Quod dum molimur, haud abs re videtur nonnihil

m5 t

ex hiftroria Anglicang Reformationis decerpere, quod ifli con-

a tribt

troverfiz lucem aliquam facemque prferre poffit, ejusque certe

g&æ ad.ff'

initia & progreffus demonftret. Scilicet , fi rem repetere ab ini-

yuovetis

tio velimus , Henricum V1ll. Regem inveniemus , licet prxter

Difisut

opinionem fuam prima Reformationis hoc in regno fundamenta

ficronutt

jeciffe. Prxter opinionem, merito dico, quia nihil-minus illi Re»

gi propofitum fuit initio, quam exemplum reliquorum & pr&cie

"d

jfrandi

pueGermanorum ejus xtatis Principum fequi; in Ecclefia a Pone

ficuti

tificiis erroribus ac fuperftitionibus purganda atque reformanda,

Q(&»

Quin adeo erat Pontificig dignitatis atque dominationis confers

vandz ftudiofus, ut non auctoritate regia duntaxat, quemadmo-

illros

[ate

dum ali; quoque tum Principes valde multi faciebant, fed &

(s

quod: vix unus atque alter Do&orum audebat , ftylo ipíam ad-

nni

verfus Martinum Lutberum defenderet , qugque is de indzigeutiis,

füo

atque ea poteílate, quam fibi Pontifex Romanus arrogabat, pr&-

eipue autem Ze feptem Sacrameutis cum in aliis Libris füis, tum.

üe

przcipue in de capzivitate Babylonica fcripíerat, acerrime agerede-

iX

retur confutare. Qu res non immenías modo ei illo cempore

inie

b 3

cun&os

AR

p

*

P ETE äæ

L

tis erant.

can&erum laudes; fed & ab ipfo Pontifice Lesne fplendidum a-

Cauffa qu

enomen Defen[oris fidei peperit. Sed vix per decennium hic tan-

jom 2

tus zelus Henrici VIIL. pro cathedra Romana duravit,

Quum

atque an

enim Pontifex ejus divortium cum Cazbarina , Ferdinandi Catbo-

titate, 4

dici Filia, Fratri ejus Zrzburo antea nupta, & quam ea cauffa falva

acertim

pietate in matrimonio fe habere vel retinere haud poffe, fibi per-

rimoni:

fuaferat, minime approbaret, ipfumque, quod omnes docent

Ponuf

ejus avi hiítoriz, fuis, id eft, Romanis ac Pontificiis artibus ni-

ti$ ani

mium diu differret ac protraheret , vel, fi latine loqui volumus,

potiiü

planiffime ludificaretur; Rex magni & elati animi , atque ideo

impul

hujuscemodi contumeliarum impatientiffimus ; cognita fraude,

qua ir

fimulque illius matrimonii, quod & prius auctoritate Pontificia

fender

contra&um fuerat, & nunc non obícure a Pontifice defendeba-

quod

