os legendi & creandi habuit facultatem , quam fi gregi illi unty.

N 7

cui pr&erat, ordinario attendere eum oportuit, alios vero Mini-

q;fz'üffu")ïem;

firos non creare aliter , nifi pariter cum reliquis, nempe in Frae.

Ducoo du «

trum. & Collegarum Concilio, Quis enim non videt ,. Paítores;.

Dl fe

quales Presbyteranorum hodie funt, non minus neceffe habere de:

V o Scholis

z

tores conft

officio Paftorum recte informari, quam.Epi/copos hos ipfos , qui

pro ampliore iffa poteftate nurc cummaxime decertant? Ad

Jemo, Vetu

eum itaque locum h&c a nobis difputatio refervabitur, qui ex.

&ot: $t may

ilis eft, qui mentionem quidem Fpif/coporzgm plane omittunt, fed:

ledum ple

tamen certe illud clariffime docent, etiam cum ab Apoftolis di-

famur, ad

fcedebatur, inter verbi divini adminiflros alios.aliis dignitate ac

P*

is wofle nc

poteftate nonnunquam in prima Ecclefia antecelluiffe.

exipuis eo

-S. XV.

Sed vero aliafunt contra in hoc Paz//i fermone ad-

1doneos h;

Wimotbeum in Cap.3. qux in rem fuam facere, non injuria con-

Ticet aliud-

tendere videntur. hi, qui Presbyteraui folent vocari. Nimirum r.

&, nifi f

de poteflate iftorum, quorum officium ac mores defcribuntur;.

Gefris, qua.

& quos certe fine dubitatione Epifcepos Paullus. vocavit ,. de ifto--

!lít timirum

rum in alios mini(tros poteflate nihil prorfus eft.in hoc loco; eft:

fi*qu.idem [j

vero de cura Ecclefig, quatenus ad omne oenus Paflorum fine:

&ilem F i

controveríia fpe&at, nempe in y. s. qui folus de officio feu fun--

ttelefrrs f

Gione eorum, de quibus tractatur, agit:: Qued f quis [uamet fa-

! 1b Apol

ntilie veGle. prae[Je baud uovit, quomndo curam geret Ecclfa DEI?

ïl&'m] dübfo

2. Quod longe potius., dum. in defcribendo officio ac moribus:

Atilinos Y

Miniftrorum Ecclefiz, non.ponuntur nifi Epifcopi ac Diaceni, o«-

m, UMQ tel

u

miffa mentione Presbsterorum , probari hoc ipfo arguunt , non

BRQUTT) XX.

eífe. inter Epifcopi ac Presbyteri munus ullum diferimen , quum

* 28, EP'JFCOPO

älioqui poftremos- hoíce filentio- tranfiturus: Pazl/us haud qua-.

& Ham;mng

Q

quam fueriít. Movit hoc fíane.non leviter Cel. Hammondam Dij[--

)

5 It lo

Jerz, IV de Epifcopatu. Cap. X. & .XI. qui nonalio, quam ad ZEpi..

& Qve

tu

phanii au&oritatem confugit, ad locum Pbhil.x. y.x. noftro iüti.

Ü

*miüms h

plane (inmem.refpondentis ; quo nimirum Paullus ,. omiífis pa-

: Qä!eïg')l

riter Pre;

b

^

Mers, Saudios 21141' Junt Philippis clurp Epi[copzs ac Dz'acanzk,—'

fimpliciter falutat.

tandp

$. XVI.

Qu

uid habet &rgo, quo iítud arguimentum'ener?-

Criter hOc

vetur, Epiphanius ? Mle vero in bar.75. qu& eft.adverfus 4r

janos ex.

m COm

TW

MA

*s

$$)6: 88

inde potsL ,

Philippenfium hoc loco argumentantes narrat: m prima Ecclefra ,

( eXponet]

e

quiut Cunc

ja ex prafenti verum flatu ac necelfitate adminiffrarentar,

ois i fl

Jepe accidiffe , st deficientibus , qui ad maunu Epifcopi effent' idouei,

i grepi il

Presbyteris repende committerentar. Ecclefra qHoiies vero non erant,

alios ver Yrs

qui Presbyterorum ojrcinm ac mtnia dione explerent, Epiftopsm cum

$, Dempeitf

Diacono uno vel pluribus eas adhz-z'mj/?mvgïgä. Hic non jam dicam,

. videt . Dl

Epipbanium ferviviffe fortaffis opinioni, quam defendebat, five,

neceffe ha d

ut in Scholis loquuntur, bypotbef/ , qhod nimirum acres difpu-

!rhos ipr, a

tatores confueverunt, ex quo genere Epiphanigm fuiffe ignorat

- decertut! 4

nemo, Veram illud objiciam , quod folvere me non poile fa-

vabituty qi &

"

teor: $i maxime hoc, quod factum nonnunquam in prima illa;

n omittun, i

necdum plene conftituta Ecclefia vult Epipbanius, verum effe fa-

jb Apollolis d

teamur, ad diluendum ex Philippenfibus locum valetre illud fortaf-

is gulate

fis poffe nonnihil, fi fcilicet ejus oppidi Diecefin finibus valde

iffe,

exiguis eo- tempore coarctatam fuifle, neque multos homines

Jj fermone àd

idoneos habuiffe ad. munus Presbyreri fungendum exiftimemus ;

ipjutia cote

licet aliud velit alicubi Cel. Hammondus , haud magnopore equi-

Nimirum 1

dem, niíi fallor, in eo fententiam fuam juvans. At vero de Ec-

defcolbontur,

clefiis, quas id temporis ex Viri Cel. opinione Ti;motbeus , Epbe[i-

avit, deile

7 nimirum Merropolites, uti eum ipfe'appellat, & rede appellat,.

hoc 10003;5-

fiquidem Epifcopatzm ile tenuit, noflris hisce , qui nunc funt,.

; Paftorum It

fimilem Epifcopatibu ;; deillis, inquam , Afiaticis circa Ephefum

offiio f I

Eccleíiis nullo id colore affirmari poteft. Has enim certe, quum.

; ii W;//f/ /d..

ifia ab Apoftolo fcriberetur, Viris ac pietate floruiffe vel in pri-

7777 Ji

mis, dubio caret.

Ex quibus etiam excitos a Paz/lo illos vult

fan&titlimos Vitos Haumo

rgpt 0000

ndus (aliud-aliquod nimirum huic non

u

TO firc

diffimile telum. Presbyteranorum excuffurus, de quo. poftea) quos:

M)

W

Adorum : XX. primum Presbyreror. dici videmus' v, 17. mOoX vero

) afgumï

(; d

u

w: 28. Epifcopos.. Quo modo igitur . quo' colore nunc nobis di-

Jit häüd quaf

€et Hannuondas, unum ac folum Timetbeum cum: Diacono-ano y

vel forte plutibus,, fed: certe absque Presbyterzs , in. iis Ecclefiüis

at D

Ljat al [*:W

elfe ver(atum ? Ecquam necelfitatem. im

aginabitur , quz abun-

; nofto 1

dantibus Diacong *

Presbyterorum . officio ac munere illas cogeret

«arere?. Cur non faltem ex Diaco

omills p*

n delectus aliquis, qui ab hoc

mini(terio: ad. Pregp

)»feri oradum ac dignitatem transferretur ;

ac Dd

quando: nimirum h

08, qui Diaconi tum- fuerunt, faltem medio-

eriter hoc Diaconatz fu

wntümxeüäf"

n&os effe neceffe eft & mediocriter fal-

/

A

/

:r'ä?-

tein eo munere fündtos, Presbyteros creari fatius erat, quam Ec-

H 3

clefias

piit

$62 ($8

clefias tam multas ac nonnihil certe remotas ab invicem , uni F-

bis no

1eferen

piícopo crederei, qui nimirüm vacare ilis, prout oportebat, re-

etiam

&eque tot animorum falutem procurare folus absque miraculo

non poterat. Atqui Presbyzerorzm ufum ac neceffitatem majorem

£X quc

fit jud

effe certum eft, quam Diacouorumquando ii foli partem omnem

cultus facri poffunt peragere, hi minime; ut qui tantum ad mi-

puum

niftrandum Epifcepo ac Presbyteris , quod & nomen ipforum no-

nem «

tat, levioresque fun&iones alias adhibebantur.

Íit, &j

$, XVIL. Accedit nova quoque ac firm

iffima ratio., qug

bum m

buntur,

prorfus ab ifta explicatione revocare Virum egregium debuerat.

Nimirum ex ipfiusmet ac fociorum fententia, quomodo fefe

gt atque

&m , de:

in facro fuo munere gerere Timozbeus debeat; hac in epiftola vult

docere Paz/lu , quidque inprimis in legendis his, quos pro re na-

defen(ore:

len vial

ta omni generi functionum Ecclefiaflicarum praficeret , fervari

ab ipfo xquum effet. Minime vero hoc agere duntaxat eft pu-

Tujra !re

tandus Zipoflolus, ut quales effe oporteret, qui in illo ipfo tempo-

Collipatu

ris articulo curam earum Ecclefiarum fub "Timotbeo gerebant,

üeque ad

explicaret. lgïtur profe&o etiam de Pïesbytärzlr agi ab illo debe-

quidem a

lim adflr

bat, (i diver(us fuit jam tum eorum ordo ab Epifzeps. Nam fi

Y

maxime dicere audeat Hammondu , quum hac epiffela a. Paullo

eliberati

Ícriberetur, cafu nullos ex(litiffe in Tigro£bei , Metropolite Ephe-

fatutm fu.

fentur,

fiii, Diccefi , qui poffent Presbyteri creari; illud quidem nun-

quam eft di&urus, ne quidem poftea tales in ea Dioccefi effe vo-

$X

luifs, vel fperaife futuros PazZum: quandoquidem qui paullo

(Iü'entibus,

amplior Diccefis.ab uno Epi/copa, & quantumvis plurimis Dia-

QCCHGOnpm

C

conis (quales nempe tum hi fuerunt, a pracipuis muneris Eccle-

Quoque

fiaítici partibus prorfum fegregati, tantumque Epi/copis & Presby-

l

um

£eris in illis miniftrantes) absque difpendio cultus facri admini-

Ktitos.

ftrari queat , nullo modo licet imaginari, neque unquam id no-

Ephelns

bis aliquis eft explicaturus, nifi forte Diacenos hosce in Presbyte-

1Bi0s vis

705 mutet, id quod in ea vetuítate haudquaquam licet. Ergo evi-

tari poffe haud videtur , q

uo minus ex ifto loco concludamus ;

Ritoduc

difcrimen hoc duorum ordinum mi-

Quum ifta Paz//us Ícriberet,

QH yos &

nime adhuc in omnibus Ecclefiis fuiffe, neque Pazu//um de eo pro

dutin y

aucoritate invehendo & ftabiliendo tum quidem cogitaviffe,

Titus .

Hxc de locis Scriptura Sacr ; quibus Epifcopatus Chrifnang Ec-

*

Cclefig commemoratur.

l0C ad;

S. XVIIL Videamus illa jam deinceps , qu& Epifcopos no-

1S

ï?! p

od

l—

$6328

Iicers, u

bis nominant, & ita in eandem plane claffem cum his prioribus

t oporteu

referenda veniunt, Poft quos cetera denique expendentur , qu&

ibsque ia

'etiam non fa&a eorum mentione aliquid nobis tamen inculcant,

fitatem uj

ex quo de praíenti controverfia in alterutram partem fieri poí-

| partem ona

fit judicium ; in quo quidem poftremo genere locorum. pr&ci-

i tantum al

puum effs momentum ad rem explicandam, litemque hanc om-

g ipfozum h

nem confopiendam , fi modo fopiri per hominum ingenia pof-

fit, experiundo demum, nifi fallor, difcemus, Ceterum, ut vere

(ima t

bum modo prafemur, de locis hisce cnn&is, qu£ poftea tracta-

eoium du

buntur, nemo eft , quin intelligat ; Si hgc loca Epifcopis fimplici-

, quomoi l

ter atque in univerfum poteftatem atque: auctoritatem adfcribant

eam , de qua difputatur ; habere quod. volunt , iftius Hierarchie

cin a

defenfores ; Sin eos Presbyteris perpetuo exgquent ; alteram par-

qUOS PI'O li RZ:

ceret , n

tem vicille videri ; fi denique ipíos in aliquibus Ecclefiis eminuiffe

1taxat el p

Jupra Presbyteros , in.aliis ab iisdem diftinctos. haud fuiffe exinde

collio

ipo tempo-

o

atur ; illud confequi , non fuiffe rem tum plane definitam;.

neque adhuc Zpoflolos neceffarium duxiffe, omnes Ecclefias, quod

7 gerebant,

j illo debe-

quidem ad iftam partem repiminz facri attinet, ad eandem formu-

i

lam adfiringi ; quinimmo fatius exiftimaffe , hoc omne ipfarunr

;i, Nam

ii

deliberationi relinquere, ut pro re nata conflituerent, quod Eccle-

»ijlola ) Di

polite D

fiarum fuarum rationibus quammaxime expedire fingula arbitra-

i

rentur,

quidem 1

)iæcefi elee

S.XIX. Pervulgatum Librorum Scripturz ordinem fe-

quentibus, occurrunt primo loca illa, de quibus tantum quod per

lem qii W",b

occafionem neceffario diximus A4&.20. (j Pbil.1: 1. Quanquam

yplit

'mis DH'

D

munetst^

fic quoque paullo copiofius de illis dicendi neceffitatem nobis

Cl. Hammondi difputationesafferant, Scilicet, quum A& 20. v.17-

fapi &

Ffö: j

' &Cïiï

(

accerfitos a Paullo atque evocatos Miletum effe narraffet Lucas

4

Ephefing Eccle(ig Presbyferos ,. (tatimque poftea Apoftoli ad eos

'auam ! p

) jn P IWW

ipíos viros fermonem . tradere elfet exorfus, hoc in fermone non

jam eodem nomine Presbyterorum , fed Epi[copos appellantem illos

, Bo

introducit Pag/gzm v, 28. Attendite vobismet ipfis, omnique gregi, iu

quo vos Spiritus S. conflituit Epi(copos, st pafcatis Ecclefiam DEL,

dinom m*

quam proprio acquijrvit [anguine, Hic primo: manifefliffimum eft,

j d eo ]

permiíceri Epi/coporuo ac. Presbytererum nomina , quod etiam ad

cogitai

Titum & . Petr. s. fieri poftmodum liquebit. Itaque & largitur

sibanr D

hoc adveríariis fuis Cel. Hammondas Differt. IV. Cap.8. v, 1., non

4lios tum . Mileti mpseGvssovs repertos ejfe , quam quos /ingylof D

"t

ET.

P

E

Og

c*e)64 989

Utbis:

stoc Paullus appellet (quum fcilicet Epifcopus effe poffet nemo, quin

fore;.

foret fimul Presbyter ; at non vicilfim ) (9' ia barum vocum iedbu-

Ifj

iude colligi. .Sed vero plus etiam colligere hinc

quoqt

yauoy TE

J

«ente,

oftulant, qui funt in diverfa fententia. Scilicet czm in una Epbe-

-

;

fiis, Íi

f

£

ga Ecclefia sminiflerio fauchi fint , bi qui tam diferte Pcesbyteri fnmul

yicem

ipfos fuilfe , quod ad potefla-

arque Epifcopi vocautur , pares qmoque i

Tatlvo

iem ac munus attinet , certe nullum in iis magnopere eminui[fe, uti qui

]ra vici

nanc Epifcopi vocautur , inter. Presbyteros emiuent , exinde at-

Ev

pof :

cuunt. Manifefta fatis & neceffaria conclufio ; quod & ipfum

$.

confitetur Cel. Haweondus , fi smodo, quod pro certo ponitur, znius

13 €voi

Epbefina Ecclefie minifiros fs

lintut, ;

ftg'[]?? , de quibus boc in loco fiaz [evumo , "

THM atque ceri um . fu.

*

l$ $

OXX

Át1

d poftea omnibus viribus contendit , ut nog

*ü m

ex Epheo fola , fed oiciuis quoque ejus tra&lus Ecclefüis , evocatos effe,

igilr vl

nobis perfuadeät.

Citat Ireneum primo , qui hoc Lib, ITI. c. 14«

fur &Qjfm

diferte adfrmet, ac mox etiam ex Zdorum XIX. & hujus XX.

XVI, 9. & conjecturis verifimilibus probatum

Iverfr ab

v. 31. item I. Cor.

Ieg.ebäüt j

1t, plures utique per

Afiam , etiam extra Epbe[um, Cbrifliauos , imma

flitiffe , ideoque &in

t Grgoi

Ecclefias atque Ep

ifcopatus. Cbrifliauos jam. ex)

v.298. av moltAviOY

de omnibus Afie Ecclefis exponit, Quid refpon-

Wlebtem v

demus ? Iremens dicit farte quod affirmat Vir Cel.; fed qu&ritur

üttij g

Oi Wt

1tnodo,

an rem fatis certam atque exploratam afferat ? Nam fi'ex

verifimili conjectura duntaxat pofuit,

quod id fadu opportunum

4 Cüram f

1 Cgt d

fuiffe crederet , ut non Ephefinos tantum Paftores; fed reliquos

vel podius per omnem Afiam & Natoliam

I b invie

etiam Ephefo vicinos ;

Wd t

diffafos ( nam

ita fentit & loquitur Vir Cel.) c

ohortaretur in dis-

Itba P&u

ce(lu (uo Paullus ;

nihil eft , quod ei potius credere nos cogat;

g ngi

& , fi confuetum verborum fenfum te-

mm) falt

J

quam Lzce de fola Ephefo

POlb ey

nemus, de uno aliquo grege loquenci.

En ejus verba ; rtebas

Jl

mittens Epbe-

l [

uäl (0

eic E'ecoy jerexaMewro g mterCu

Tépsé T/G E XXAHCias ,

fim , vel niffis Epbefumg uuntiis , accerfroit feuiores (

Presbyteros) Ec-

p er

UOni (ns

cldie. Quis hic , obfecro, indicari fufpicabitur

, ex omni Afia

D

Natolia excitos effe Epifcopos * Sane , fi certo conftaret , jam tunm

N N PN

Wil ss

ita conftitiitas & ordinatasfuilfe per Afiam Ecclefias,ut poltea cir-

P55 w

ca Concilium Nicxnum fuerunt, & fi illis ita conflitutis, pr-

fuiffe Metropoliten Epbefium ad li quidum foret perdudtum ; vix ta-

Ortebg

men arbitror , quenquam verba ifta 4Gorzm ita , ut videmus, po-

ra ejus

$.

üz:'.-z. de aljá Eccletia; ?uam qu£ Ephefi colligebatur, & int

Urbis

*

i d

äfä)&s(ääk'

Urbis monia verbo DEI c

Jiet n

:

ommuniter pafcebatur , intelle&urum

Fb OC i

fore; licet fane valde fat

verifimile , a

cceíliffe ei ceetui aliquos

m colligere i

quoque, utfit, ac forte non paucos

ex agro Urbem circumja-

t t D

cente, Nam (íane, ne quis hoc ignore

t, cum de pluribus Eccle-

Presbyts f

fiis, five coctibus gregibusque Chri

ftianis , qui Íeparatim ab in-

hiaj

vicem congregabantur, a

git Scriptura, optime fcit numero plu-

71

fativo Tag 'ExxA4rimg dicer

e,; quod adeo nomen iftlo numero fu-

at d

:-

II , m

pra vicies quinquies ,

nifi fallor, in Novi

Ttfiamenti Libris, qui

poft Evangelia funt, occurrit.

; quod £s

$. XXL Quin.cum iterum Ecclefi

to ponittnis

& fit mentio ejus, ex

(0fuf n

qua evocati ifti fuere, qui fimul Pre

sbyteri atque Epifcopi appel-

lantur, in y.28., pariter.nec mini

bus eos diverf(is

ma datur fignificatio , pluri-

tendit, utt

gregibus prafuiffe, Hporéy ers p énvvoÓ 49) uawrl

Tà mTOío, Ép a

, eutitt j

uj4ds Tà 7v&C a 36 aryiov 19l "Eawnimwe. Aftendite

Lj), I 1

2gitur vobis ipfis ,

& omni grepi,

€ni Spiritus S.vos confütait Epilcopos.

Cur enim, quzío , numero fi

& hujus &L

ngulari bis jam utitur, fi plures ac.

us probattdt

diveríi ab invicem ccoetus gre

gesque fuerunt, quos ifli Epifcopz

jfians, m

regebant , cum inprimis plu

rativo numero haud minus trituim

eHet,Græci-s iftud n'gt',um«v ,qu

sieoqe u

am alia vox ulla? Ceterum, ne cui

vid r

in mentem veniat, notam u

niverfalitatis

urgere hoc loco, quod

s d quitt

omui gregi jubet attendere Apoftolus;

verbo.notamus , illud de

omni parte greois,

& de quovis ejus membro intelligendum ef-

a ? N it

u oppotnt

Íe, curam fcilicet g

erere oportere hos Epifcopos , cun&orum plane

in cotu & grege

fu

6;

jj s

res ab invicem fe

o, ne vel una inde ovis pereat. Quod fi plu-

li

paratos greges iíti rexiffent, nihil equidem im-

od

pediebat Paullum

yoratet

q w

dicere ; Ileoeéxere m&ci Toie wanavlon : MItendite

Cuucis prepibus.

Atqui & debuiffe hoc monere Scriptorem Sa-

ol i

Cfun'l b]

faltem in alterutro loco, quum 1id utrobique tam facile

u (n u.m 't"«

poffet,

ex pluribus Ecclefíiis

diveríis ab invicem iftos Paítores juíf-

5 verba ) MM

fu Paulli confluxiífe ,

j

ífi modo ita fuit, poffumus contendere,

g, II

Nempe erat hoc neceff:

e

; fi non ut perfpicuitatem adderet narra-

ol

2105) i^

tioni fuz,

cujus cura non levis optimo cuique Scriptori effe con-

fuevit,

at faltem ad hunc i

píum tollendum fcrupulum, de tam

j

Am j

mults in una Eccleíia

lat

/

; in aliquo, inquam,

fingulari grege Epifco-

uf 0&6

$55f

hoc nimirum prorfus ab ej

us

horrebat , uti tanto

us temporis confuetudine ab-

Onlh Ó^

pere Cel. Hammondus ac focii pugnant. |Sed

ad Irenezm reverti

mnur.

T "

; V;demlf

j

$. XXIL Ecquid ajfert ergo Irenews , quo probet expofi-.

&

g

Ij

j

tionem

m

&£) cc Cf

ficerent

tionem fuam ex Lzce quidem certe yerbis non planiffime ex*

hüam 1

preffam,

veram tamen effe, & hujus Evanugelifle fententiz conve*

ampliu

nire? Atqui i

lle nihil affert prorfus ad probandum hoc , quo

ofuit. Non ad auctorem vetufliorem , non ad /fraditionem pro*

atque c

denique

vocat, fimpliciterque iftud commemorat, quo modo paffim , &

D

eodem quoque capite alia non paucaex S. Litteris produxerat;

jam tun

men E

manifefto indicio, & hxc afferre, ceu qu& ex Scripturis petita ipfe

ipfascui

crediderit. Ex quibus. fequitur, exiftimaviffe quidem Irenazm ,

ficut Hammondus quoque exiftimat : alios etiam ex Ecclefiis circa

efl quod

CL oport:

Ephefum, fimul cum Ephefinis Palioribus Miletum à Pavl effe

evocatos ; fed vere ita exiftimaffe, non fequitur , quod nos po-

C pra t

tius textui Lzce repugnare fatis jam videmur oftendiffe. Adde

non poffu:

etiam, quod vix potuit hoc additamentum de accerfitis non E-

[ Paullus

phefinis duntaxat, verum etiam ex ea vicinia Paftoribus , tanti

fekinaret:

momenti eo xvo videri, ut vel ore identidem traderetur pofteris;

fcrupu]o

vel litteris & chartis mandaretur ; Unde haurire poftmodum

THanatona

guas vald

Ireneus poffet.

S. XXIIL Quz ex locis Adforum producit Vir Cel, , iis ego

f» tum j

viCiDas ei

quidem non dubito, quin: re&é evincatur, fuiffe etiam extra E-

phefum, & in ea vicinia Chriftianos. non. paucos: quemadmo-

vel maxin

dum.fane non facile in aliqua fpatiofa Urbe, atque a circumja-

Oppidi po

centis regionis incolis. frequentata , nova quadam do&rina fpe-

accedit hi

ciem magnam habens, nedum divina & qu& a Viris SpirituSando

phiefinam (

plenis tradatur, diu pradicabitur,

ut non ex ea vicinra quoque ac

dtem ilf :

multitudine advenarum multi eam.arripiant, Sed valde vereor;

& (quano

ut ita vis omnis argumenti contrarii retundatur, INNam qu&cunq;.

Mehter tatm

afferuntur, de zribws aunts apad. Epbefum a Paullo infumtis ex A.

gwæmy W

20.. 31. de incolentibus Afam , qui vverbum Domini audiverint ex

d Eab

Adl; 19. v. xo, de non paucis, uon Epbefi modo , fed ex omnui fere Afa.

arum E«

a cultu Diane abdutlis , ut in querela Demetriieft, ejud. Cap. v.

&a ab hu

26. denique de: porta magna Zpoflolo patefacla: ex 1. Cor. 16. v. .

Viti dodi

(quanquam illam fibi certe porzam Epbef; patefaclam dicit, non in

turüm h;

Aíia; qug quidem urbs.fi etiam fola concionem Evangelii admie

Woeres tui

fiffec, re&iflime tamen affirmari atque intelligi poterat, magnam

14 Coneio

in A(ia Apoftole patefactam effe portam) qugcunque, inquam, de

kïïtüüma

his afferuntur, ea hoc duntaxat verifimile effe oftendunt , fuifle

extra Ephefum quoque Chriítianos non paucos.

At exftitifle

fias con-

* QUo ef

tam multos in illius jam triennii fine, ut integras Eccle

AGMQ ts

ficerent,

4

4$8567C38

) pl

ficerent, & numero haud exiguo conficerent, & late per omnem

ententig CO

Afiam conficerent ; & Ecclefias quidem ejufmodi , qu non jam

dum hor, qi

amplius à Presbyteris gubernarentur, ad ejusdem Epifcopi Dioscefi

fraditine v

atque curam fpectantes, fed fuos ipíz etiam Epifzopos haberent : ac

10do palin,|

denique ita manifeftre ad curam atque 'Ezurkomi Epifcopi Ephefini,

eris prodursz

jam tum videlicet Mezropolite Afiatici, pertinerent, ut folum no-

ipturis pett jj

men Ephefinz Ecclefiz fimpliciter [in aliqua [narratione pofitum

puider uar,

ipfas cuique Ledori vel mediocriter rerum perito indicaret: Hoc

ex Eccltset

eít quod evincere, & argumentando probabile nobis reddereVirum

um à hu

Cl. oportebat;quod isprofecto minime prftat. Imo fiattendimus,

, quod n

l

nec praftare poteít, Nam fi illi longius remoti fuere ab Ephefo;

lendife, M

la

l

]

non poffunt intelligi ipfi quoq; vocati effe tum,cum Ephefum mi-

ceríitis non J

fit Paullus, qui prafertim ex itinere mitteret, atque alio tum certe

loribus , &t

feftinaret ; mirumque eft fane, nihil addidiffe, quo huic quoque

etür polei

fcrupulo occurreret, & verifimilitudinem aliquam conciliaret, Cl.

Hammondum. Si vicini ; illa confequentur, cum in univerfum exi-

po[lmodum

guas valde Dicecefes in illis rei Chriftiang initiis Epifcopor habuif-

X Cd, s ego

fe, tum ipfum Epifcopum Ephefinum non habuiffe in fua Dicecefi

t extm D

vicinas ei urbi Ecclefias, quibus, uti fa&um eft poftea, & nunc fit

; quemir

vel maxime, Presbyzeros prxficeret, eamque adeo Dioecefin ipfis

ye a Gu

oppidi pomoeriis inclufam & coercitam fuiffe. Majus etiam robur

m dodrin

accedit huic argumento , fi confideremus, minime integram E-

hefinam Civitatem ad Evangelium Chrifti converfam fuiffe, ut

yis p

ii atf

V

faltem illa vel in amplam fatis Dio:cefin uni Epifzopo poffet fuffi-

sel vile r

cere (quanquam etiam hoc ab ea, qu& nunceft; Hierarchia vehe-

menter tamen abhorreret ) planeque ita unum iftum Ephefinum

, N quæcunqi

jj ii

gregem,

neque hunc tum quidem valde numerofum , curandum

dari Ephefino Epifzepe ; nifi quod in reliquos de

inde illos fingu-

a i

j

larum Ecclefiarum Epifcopos adjungenda elt infpe&io. Qu cun-

j

j

mi(llii i

"

l

f,

&a ab hujus temporis inftitutis haud parum funt aliena , quibus

ï

" u) U

( 1b9?

viri do&i fzpe prim& antiquitatis colorem ftudent inducere. Ni-

mirum haudquaquam certe cunctz Apoftolorum conciones tam

TT

gor o

j

uberes tulerunt fru&us, atque prima ipforum illa Hierofolymita-

panr

na concio in Pentecoíte, quum recens in illos effufa funt excel-

n o

lentiffima Divini Spiritus dona. — Àc ne jam evagemur longius,

(i nos Demetrianus ille tumultus,

li

neque ab Ephefo abfcedamus ,

0&endunt)

j

"u

de quo eft 4d. 19., non doceret,

longe maximam partem civitatis

l

adhuc tum quidem paganis fuper

i

&itionibus deditam fuiffe, alios-

s T^

Ite

que

w*

a.

iB ) 68 ( 94

que etiam Tudaicarum Religionum amore doctrinam Evangelii

YwMti

rejeciffe nefciremus, minime deeffent nobis teftimonia, quibus

proled

iflud etiam de tertio quartoque fxculo evinceremus, .

hunc i

$. XXIV. Habemus vero etiam aliud , quod de hoc loco

Viro Cl. objiciamus. Scilicet, quum de fententia ipfius &focio-

perfpic

rum i1ta conveniant nonnunquam Epifcoporzm nomina & Presby-

jor ef

zerorum , ut Epifcopi qui funt , fint etiam certe Presbyteri , at non

fublimi

viciffim ( quamvis poftea in Conmmenzaris Novi Teflamenti poft

prio £j

bus de

Librum de Epifcopaza editis ad 4GZ, 11, v. 30, , fed invito fimi-

lis ac nonnihil certe reluctans , confiteatur, in Scriptura quidem,

Taulum.

atque adeo Apoftolorum tempore non fignificatum effe aliud quid

quiaue d

hoc nomine, quam Epifcopos ) qu&rere licet, eccur tamen utrum

Wia ret

que nomen fimpliciter permutet hoc loco Scriptura ac mifceat,

&i N

quafi prorfus idem fit munus? Vel enim fuerunt in eo numero

prscipere

Presbyteri, qui Epifcopi non effent ;. vel non fuerunt.

$i fuerunt ;

0 Creden

quid cauffz effe dicet Hammond , cur ita fimpliciter nomina per-

iitpg ac

mifceantur , quandoquidem non, uti omnes re&te & vere a Laca

Aerent afte

in v.17. Presbyteri (unt appellati, ita etiam. vere & re&e a Paullo

T& de hac

dici potuerunt Epifcopi in v. 28. ? Si refpondeatur , ca[a. tum ita

pfertim

accidi[fe, ut quicunque venerint ad Paullum , [pmnulé& Presbyteri effeut

ppüdum &

& Epi[copi , & ita in bac biftoria re&e veciprocari ea. uomina (j pro-

SSNGN

ai[cue poni ; ex hoc ipfo gravius etiam adverfus Clariffimorum

efend

Virorum fententiam videtur nafci dubium.

Nempe quzretur;

demum [

qui fieri potuerit , ut pofttam praclaros Paullini illius triennalis

d appa

laboris fructus, in tam multis Ecclefiis , & his quidem ita nume-

Prebyter

xofis , ut ab Epifcopis fupra reliquorum jPresbyzerorum gradum at-

quod fl

que.ordinem evectis gubernarentur; nulli tamen effent Presbyteri,

Ym jm

quorum. profe&o longe majorem effe debuiffe multitudinem vi-

ïmpemta

demus , fí non. modo ex illis dele&i hi funt Epifcopi , fed & in fua

6 a

quisque Dioccefi plures habuerunt Chriflianos greges ; quibus

Jidt p

finguli Presbyteri prxerant, & fi omnino pars non exigua Epifcapo-

Drsfente

T4uWt poteftatis ac muneris imperio eo , quod in hos exercebant

Wt ad

Presbyteros , continebatur ? Neceffe ergo eft , ut fuerint in 115 tum

l

Ecclefiis Presbyteri.

fs

S. XXV. At dicet forte aliquis, Pofce Presbyteros mon vt-

t

catos effe a Paullo, fed alterum illud geums duntaxat , qiii fimal erant

EM

äexc 71?9

Epi[copi, Verum idþ Lucas refellit , qui diferte v« atecGur

EXXAf»

Dore v

*

"ragusiut

$&)69 83

trmam Bo

ExxAuoiag fcribit jeraxiw9syon, Presbyteros Ecclefie accerfstos : quod

umoni, q

flus,

profe&o in tanto diícrimine Epifcoporum & Presbyterorum , quale

hunc in cafüm incurrebat & in eo utique obfervandum fuiffe (1-

quod deforl

tuitur; nullus unquam fcriptor vel mediocriter diligens atque

itia jfusd

perfpicuus ita ponet, fi non Presbyzeros ordiuarios & quorum ma-

Bonn ts

Jor eít multitudo., accerfitos velit fignificare, fed illud tantum

Drelyei, a

fublimius Presbyzerorum genus , quod alio nomine & magis pro-

fj Tefmfmipei

prio Epifzepos appellabant, Quid fi vero aliquis a ceteris omni-

, ld implo.

bus depulfus, hocarripiat , vocaffe absque difcrimine Presbyteros

Senptii ia

Paulium , [ed cafu folos veniffe Epitcopos , qui nizirum , [icuti alias

tum fl

quoque dabauz mandata Presbyteris [nmis, ita bac etiam Apofloli mo-

CCOr 62 Ut

uita recle atque ordine ad ip[os perlaturi fuerint ? Miri fane cafus

iptura nf

fdio. Nam fi Paullo non venit in mentem , de ifto compendio

ID 12 eo n

pr&cipere, five, ut clarius dicam, folos vocare Epifcopos ; quomo-

p difaenit

o credemus , illud tot fimul tamque diverfarum Ecclefiarum £-

fet Doina pet

pi[copis ac Presbyterzs ultro veniffe in mentem ,ut nequidem pauci

d verea i

agerent aliter ? Namque illos concilium coégiffe, & in commu-

k redea du

ne de hac re deliberaviffe poft acceptos ab Apoftolo nuntios, quos

)

coji t

prafertim ifte ex itinere atque alio fe(tinans miferat;nimis profecto

Preien d

putidum foret dicere. Denique nemo non videt, fatius efle omit-

uotin ( 1*

ti contentionem de hujuscemodi loco , quam illud dicere quod

s hat

defendi non poffit, nifi te in tot partes convertas, cafusque tales

[ery quifffufi

demum excogites atque confingas , quales neceffario- ingendos

; ifis 16045

effe apparet, fi quis defendere pertendat, Epifzeporum nomen atque

u t um

Presbyterorum iu.ifto Capite AGorum non permutari, Ceterum

f

j p

D

quod /lendidam mrbem ac valde frequentem civibas fuiffe Epbefum 5

item. jus Metropoleos iuter Afie: civitates. con[ecutam ejfe a Romauis

yent Bo

jtoüren V.

lLeperatoribus 5 etiamque quod»ad Rcligionem Chriftianam attinet,

FIU

caput aliquando demum totius Afgg factam Epbefinam Ecclefram , ad-

(IF!,[M&IH

g, QU

jicit probatque. Cel. Hammoudus , id veriflimum certe eft., fed ad

i

prafentem controverfiam ac locum nihil. prorfus facit.

Quid

| 'WUM/

ao

enim ad amplitudinem Ephefinz vel Ecclefiz vel Dicscefeos Paul-

Q du

n

gnu

li Apoftoli xvo adítruendam facit, f1 & magna ac pulchra diu Utbs

fuit Ephefüs, & pro civili honore atque munere ab. Antoninis

bytetos n

aliisque poft eos. paganis Imperatoribus jus illud Metropoliticum

eft adepta, & fi denique ferius non modo Afiz , qu& Pax//i tem-

| !/i W/Il ifjf;

pore vocabatur, fed & latius multo patentis Afianz Dioscefeos

.J W p':'/ n,:;.'( f

l

Metro-

hr |

Cinisue

&2 7o(g8

Metropolites fa&us eft Ephefinus Epifcopus , 1deoque etiam am-

icupani

plioribus titulis , Exarcbi, Primatz , ac plane Patriarche honefta-

direto ,

tus ; qua de re non modo Codini No£itia MereoaóAeuv. teftatur,

fed & hiftoriz Ecclefiaflicz Scriptores,

Vide Evagrium Lib. I1I.

Jnlam a

Cap.6, lc de 4G. XX, deque his, qui ibi commemorantur;Ec-

Philper

clefix Ephefing Presbyzerzs atque Epifcopss.

bufe, N

$. XXVI. Proximus eít ad Phlippenfes locus , de quo etiam

taxat, L.

145 conjef

aliquid antea per occafionem delibavimus. Dum in ipfo limine

hujus epifiole ífalutem more fuo adícribit Apoftolus his quibus

lidithma ra

fm ea tei

eam deftinabat , iflis utitur verbis; ze; voig dyíow &» Xoisa Vues

TO Sciv 69 QuAlataic uv $mewóutoie 9) Avaxcvoic ; Ommibus [anclis

lre eft, c

latem noi

in Chriflo Jeju , qui [uut. Philippis , cum Epifcopis & Diacouis. Argu-

mentum inde nectitur adverfus Epifcopatum , qui nunc eft, plane

I H ip

fimileilli, quod ex omiffa mentione Presbyzterorum in 1. Tím, 3-

Sane, ut

fupra procudi a Presbyzeranis Tbeolopzs diximus : Quaum omnia fine

T1on patit

aC verifin

dabio . Pbilippenfis Ecclefte meumbra falute fua impertiri Apoflolus vo-

Iuerit , 49 vero in güinifiris bujus. Ecclefie [eparatim commemorandis

aliquid e3

tantuim Epifcopos ac Diaconos fouat , Sequi , Presbyteros zb al-

3 epiftoa

Zerutris comprebendi : at non comprebendi ilos [ub Diaconis, omnium

g diligen t

coufel]one : Ergo (ab Epifcopiss & ita non fuife tum adbuc Epifco-

10 Conce

]

pos /zpra Presbyteros alios.

ltem: Quam ,qua in una urbe Pbi-

millurus (

lippenfutm , 49 bac fane fatis exigua , colledla Paulli &vo fuit Ecclefra,

fario) o

eam plures tamen. Epifcopos babui[fe jam tum intelligamus , uon po[Je id

Yalde reg

nifi de Collegio Miniflrorum intelligi , quos inter dijcrimen, certe quale

Onfentan

poftea conflitui ceptum est, minime aduittaut Paulli bac verba, cuucios

YWitias pat

pariter eadem appellatione Epifcoporum compleclentis ; j ita tam

PauïiuS p

Unitatem Epifcopatus qz« vocatzr bodie ac tauto fludio defenditur,

15 tütm et

quam [spereniuentem [upra alios poteflateu ac dignitatem pror[us exifla

CaPtivitatm

Ecclefa excludi. Proponit etiam tertium argumentum Walonis

t5 dlinjns

Me[Jalini , (ive vero nomine Claadii Salmafii ; quanquam id fane

l IOC quo |

in fecundo contineatur : Quzw uemo unzus [upra alios dignitate vel

potejlate eminens in Philippeuuum . Ecclefia commemoretur , [ed frmpit-

At a "

citer Epifcopi plzrazivo numero , quafí. pares inter fe appellentur , ue

aïmmmw

quidem fuilje tum in ea Ecclefia potellateur vel diguitatem bujuscemodi.

Ciés Qu

S. XXVIIL.

Quid ad ifta Cel. Hammondw ? Refpondet an-

tï?mque |

te omnia tertio argumento , cujus confutationem pro ve/ifatione

l ICafig p

habet : Fel l)lyi(';'p[»orztm Jedem vacare eo tempore , vel ab ip[o Apofielo

*

Ilter u:

Düllum t

j o;czpari

-

i

E d

$871 o

Ute efmy

bccupari vel Epifcopum Pbilipporum abe[fe potuiffe 5 ac faue , fs Tbeo-

atb ho

doreto , Chryfoflomo , Tbeopbylacio aliisque credamus , ip[um Epapbhra-

u t

ditum , qui tum Rome cum Paullo erat ex Cap. 4. v. 1. (* Paulii epi-

erit 1.

flolam ad Pbilippeufes pertulit , uti in calce illius adfcriptum legimus,

emmorantury

Philippeufium tunc. Epifcopum fuiffe, & ita falutem ei ad[cribi non de-

buiffe. Non examinabimus hoc prolixius. Duo notabimus dun-

, d quotia

taxat, l. Ut huic argumento Sa/mafii fatisftiat proponi nobis me-

T ipholns

ras conjecturas absque ulla umbra probationis , qug non eft fo-

us his quio

lidiffima ratio difputandi.

Nam quod Epapbroditum , Philipen-

fium ea tempeftate Epi/copum fuiffe Patres aliqui fufpiciantur , id

T2 11

u j

leve eft, cum ipfi quidem ex junioribus fint , vetuítam auctori-

tatem non allegent, planeque ex conje&ura hoc affirmaverint.

us M

nc el, pl

IL H« ipfx conje&ure nullam plane habent verifimilitudinem,

Sane, ut a poftremo incipiamus , vel folum filentium Apoftoli

iH I. IFIW. 3'

g o

non patitur Epifcopatum Philippenfem Epaphroditi valde certum

At

ac verifimilem haberi: quum is tam opportunam occafionem

at

aliquid ea de re Philippenfium pariter & Epaphroditi commodo

xos [b al«

