tur, ejus matrimonii labe ac fosditate clariffime ex facris Litteris

wfe «

cqgnita atque intelle&a,eo provolavit ftatim,ut publicis Regni Or-

ihero

dinum,inParlamento, quod vocant,congregatorum decretis Primae

14m Papa, íupremumque;quod fibi ille in omne genus Chriftianum

poffe

leren

arrogat, judicium per totam Angliam curaret abrogari,& fe ipfum

Qui

Ecclefig Anglicanz fummum in Terris Caput haberi in pofte-

Heui

rum fanciret, Prohibuit tum quoque tributum illud annuum,

quid

quod inde ab odiavo poft Chriltum natum fzculo, omnes An-

glix incola Romanis Pontificibus nomine denarii Petri quotannis

f(k;ff

pependerant, amplius ab ullo homine folvi.

Monachos etiam

(i, ;

multis ipforum adverfus fe machinationibus non valde. piis irri-

dori

tatus , inflituta fimul quaftione de ipforum vita & moribus, qua

Yocat

plurimorum graviflima fcelera atque flagitia in apertam lucem

C&5 re[

prolata funt , ex monafleriis ejecit.

Dinur

S. VI. Retinebat vero interim reliqua p

leraque Ecdefiæ Ro«

üntm

imaanz doeg

o

mata, ritusque ac caerimonias Henricus , ac in iis con-

& pr

fervandis adeo flrenuus fuit, vel violentus potius, ut fimul Pon-

ti&ciz fedi addi&os, & dod&rinam Prorzeflautivs amplexos igne

u.tique

Ym

& ferro perfequeretur: morte datis eodem tempore & illis, qui

I

in cetetis Religionem Regis fecuti, vel retinentes potius pervul-

gata illa Romanenfium dogmata, in eo duntaxat ab illius arbi-

Ttiq

Onnat

trio difcefferant , quod nullum vifiile Ecclefne capat prxter Ro«

manum Pontificem agnofcerent ; & his pariter; qui amplexi pu-.

fïitis |

ritatem Evangelii, quas male illi adlini adfpergique vulgo fenten-

$ '.] mp UA

tias

borro

"TEMTTMN

mdidui 2«

tias erant perfuafi , eas palam abjiciebant atque afpernabantur.

m hic tan«

Cauffa qu fuerit tam diverforum in eodem Principe confilio-

& Qum

rum a multis qugritur ;. qui abje&a & (ane prxclare ex S. Litteris

atque antiquitate Ecclefiallica confutata Romani Pontificis aucto-

d) atb

auffa falvi

ritate, atque in Ecclefiam & confcientias dominatione, eas tamen

fc (ibi pt-

acerrime retinebat ac propugnabat Religionis (ententias atque co-

rimonias, qu& nulla alia re magis , quam hac ipfa au&toritate

es docent

irtibus ni

Pontificum nitebantur, Quod íi temerarium haud fit de occul-

tis animi humani fenfibus judicare , videtur Henricw ifte duabus

volumus,

potiffimum rebus, hisque pzne inter fefe conjunétisad hac fuiffe

tque 1deo

tà Íraude,

impulfus; cum quod refigere damnareque ultro nollet ea omnia,

qu& initio Lazzberaue Controverfia , Libro edito , fummo nifu de-

ontificía

fendeba«

fenderat , edictisque etiam in regno fuo plurimis fanxerat; tum

s Litteris

quod eo Libro fumma verborum afperitate atrociffimaque , uti

ipfe quidem arbitrabatur, cüm fua injuria & contumelía a La-

,?xegxix()t-

tetis PUf

zbero refutato, impetrare a fe paullo ferocior Principis animus non

poffet , uti aliquibus jam Luzheri fententiis probandis, vel faltem

"hrifanum

ferendis, gratum quid ac jucundum ulla ex parte ei Viro faceret,

A eiplum

Quidquid hujus fit , retinuit fere dominatum in Anglia vivente

ii ia pole

Heurico Pontificia do&rina, licet ipfa Pontificis dominatio publice

( apnuum;

quidem prorfus exítin&a effet atque abolita.

omne Aq-

$. VIL. Quanquam fane etiam quum adhuc viveret Heu-

" quOCZUDIS

Ticis , facta cunctis tacultate $. Scripturam Anglice verfam legen-

xchos t

di , abrogata auctoritate Zraditionum . ac Pontificalium . decretorum,

Jj p

doctrina jz/Hificatianis a non uno mendo repurgata, ac denique in-

IOribüsp qua

vocatione fanctorum ad efflagitandas eorum pro hominibus pre-

t Juc

ces reftrida, imaginibus ad retricandam duntaxat fan&orum ho-

minum memoriam adhiberi juífis , ac honore earum omni in

clelig N

unum Deum converfo, vocata in dubium doátrina Pargatorii , ac

[j COl

ad preces fundendas pro mortuis fere cantum revocata, praclare

ul Pore

Uutique ad repurgandam Religionem ftructam & munitam fuiffe

y igne

viam poífimus affirmare: quibus de rebus jam inde ab Anno

js, qui

1536.Ícimus in Epifcoporum ceterorumque omnium facris ope-

et VUlv

rantium Concilio, poít multam gravemque deliberationem con-

I$ atbi-

ter M«

cinnatos effe articulos, & regio deinde edi&o promulgatoä; ad-

ditis tamen certe non paucis, qu ad reliqua illa tum vel maxime

lexi pl

impugnari coepta ab aliis Pontificig doctring capita ftabilienda

porro & fancienda pertinerent. Quapropter iftud quidem notan-

(2

Y

Y

-

dum

s

* g 16 ( 98

cumque ipfe

dum diligenter e& ,

ficuti non defuere illo tempore in Ánolia,

erent Ponti

ficem venerari, & ad ejus oraculum recur-

Vavss tantu

qui perg.

.

yere, 1ta

& exftitiffe longe plurimos , qui S. Litteris femel avide

gionis negc

& cum intellexiffent, quam infirmo vel nul-

tibus tegni

arreptis ledisque;

1o potius fu

ndamen

to multx fententix Pontificiorum niterentur,

[eopata v

gari Hietai

magnopere

jam ab illa Ecclefia diffentire inciperent. Illo itaque

bolitajam Romani Pontificis per Angliam poteftate,

nitate deti

tempore, a

retenti funt tamen Epi[copi

& horum quidem complures purio-

captus a

£atere,

ris do&ring valde amantes, iique Viri moribus mites atque hu-

miles, vita fan&iffimi , non exiguum profe&o ad eosdem etiam

optimo

det; vel

pofteap

erfecta atque abfoluta Reformatione confervandos momen-

tum , quum

Ícilicet affueviffent jam homines Epifcopos cernere

màs apü

cet de ti

ab omni prava

fuperftitione alienos , minimeque neceffum etfe

fet, If

viderent, ut per hos Ecclefia fua regnumque pzne ipfum peregrif

nz dominationi nullo idoneo jure nix fubjiceretur,

tem atq

Henrico Filius fucceffit Eduardus VI. Hic cum

Jta (em

S. VIII.

fatiabil

fuaindole, quz ei ad miraculum erecta atque excitata ac plane

etiam e

fup

ra xtatem fuit , tum etiam in(titutione magni illius Cranmert

Archie-

Epifcopi Cantuarienfis pura doctrina femel hau(ta, co-

afidue

nitoque cun&orum fere defiderio, item de confilio Edzardi Se-

putate

murii avunculi fui, cujus confiliis potiffimum utebatur, animum

'hobis ;

ad Pontificias fordes ex Ecclefia expurgandas continuo applicuit.

fophis

Ibi vero nihil omnino Prefzlibus Anglicang Ecclefig ex prifcis

tentias

titulis, immunitatibus , atque juribus detra&um eft. Confervata

exigi f

& cum

ipfis, qua

m antea habuerant, in Sacris auctoritas ac poteftas , ita

tamen uti a

d S. Litteras Canonesque Ecclefix Britannic& confor-

Chrifi

mare & attemperare mandata fua juberentur ; in fzprenram Regni

tionem

Curianm, qu&

Parlamenti domus [uperior audit, porro admiffi, non.,

Baronesque reliqui , item & ab omni ci-

üt) q-nic

minus ac Duces, Comites ,

uü üy

risdictione, pr&terquam a Regis, eorumque qui--

&Wari 4

vili pote&ate ac ju

bus a Rege committitur, liberi in perpetuum renuntiati.

f

S.IX. Heicjam alicui videri poffit , & fane a nonnullis

50

ftrenue cxprobratur, Cranmerum ilum , fanctum alioqui Virum

lolb

íffimz Religionis (trenunum propugnatorem , demumque

& puri

Jj

Martyrem ; prop

ro honori aliquid tribuiife. Nempe cum ille

mmqu

apud Heuricg

m Regem gratia maximopere floruiffet , eique ille

li

juventutem, Edguardi Filii commififfet regendam & inftituendam,

Cunmte

UHCJJS |

ij

W82):(028

* n Ánpla,

cumque ipfe Henricis quamplurima, Eduardus véro poft obitum

CUlQm. tecure

Patris tantum non omnia ex ejus confilio atque arbitrio in Reli-

Es fernel ayjd

gionis negotio ageret , Crammerum , ajunt, unum tum ex Prima-

£0 vel i.

tibus regni , primaque prorfus ejus Eccleíig dignitate , Zrcbiepi-

Ti niferentur

[copatu videlicet Cantuarienfi præfulgentämf, ideo noluiffe abro-

. ]llo Itiqu

gari Hierarcbiam ex Ecclefia Anglicana, ne quid de f(uamet au&o-

m poteluts,

ritate detraheretur , cujus dulcedine nimium jam , longo ufu,

lures putio

captus atque ineícatus fuerit , quam uti ea facile deinceps poffet

? atque ht«

carere..—. Verum eft hoc (ane nimis temerárium atqu

e praceps de

idem etíat

optimo & (ancdtiffimo homine judicium, Quem nemo non vi-

$ I10Imiern

det; vel magnam fatis ambitionem abunde potuiffe explere, pri-

'0$ Cerrere

mas apud Regem Regisque avunculum Semzrius obtinendo , li-

effum effs

cet de titulis ac dignitate Zfrcbiepifcopatus longe plurimum amifif-

m peregtie

fet. lílaenim communia ei erant futura cum aliis; hujus in par«

tem atque focietatem gratiz vix unus admittebatur, At rurfus

Hic cut

at

ita femper vixit hic idem Cranmerw , ut magnam valde atque in-

a p/anc

fatiabilem ambitionem , qu& juflis dignitatibus non contenta,

s Crttei

etiam eas,quas minime legitimas ac juftas credebat; retinere tamen

wl , Q«

affidue, quo jure, quave injuria ftuderet, absque calumnia illi im-

duatdi

putare non liceat.. Quin potius, ficuti in controverfiis, qux funt

; nobis adverfus Pontificios, ifta Mezbodorum, atque Praj4diciorum

ir,animut

|o appücuff.

fophismata merito damnamus, ac fingulas, de quibus lis eft, fen-

it ex pff(CfS

tentias Religionis accurate confiderari, & ad normam $. Scripturg

Coníetua

exigi flagitamus; itahic quoque momenta ipía cauffs fcrutamur,

uoteüas ] lt

& cum crimina haud fatis certa vel probata in optimum Virum,

Chriftique Martyrem conjicere, tum ex re plane dubia confecu-

( Con

tionem aperte falfam neétere ceffamus.

at Negt

Nam quis hoc non vi-

det, quicunque demum ambitionis flimuli Crammerzum inflügarint,

nill, not

ofüti C«

uti dignitates Ecclefiafticas omni modo in Ecclefia Anglicana con-

fervari cuperet ; id argumenta illorüm 'Fheologorum, quibus il-

lue qlll-

lam fuam Hierarchiam adftrunnt, minime reddere detetriora ?

)

mullis

$. X. Sed ob hanc ipfam cauffam neque illud in argumen-

firom

to.habendum , quod Hierarchici Anglicani fuis adverfariis ; quafi

3n fimili exprobratione ipfos repuné&uri vicemque reddituri,non-

mque

n ülc

nunquam exprobrant: Quod in Scotia, in Gallia, in Germania,

qué 1

& aliis Regionibus, in quibus Religio imiutata fuerit, & a Pon-

yendat

tificiis ertoribus repurgata , plerunque ticuli illi Prizmatum , Ar-

quite

arsque

gbiepijcoporuum . & aliorum Prajulsm. fucrint .improbati xip

mutlo

"

aE

Memsest

Be:8 ( 8

N C i

multo

maxima de eorum poteítate detra&a & recifa, id exinde

patum effe, quia Reformatores

noftri pr&cipui fuerint ex ordine

orgeratü

Epi[copisque fuis pro ratione ea

moria fu.

'Monachorum aut Presbyterorum,

& confuetudine , qux tum in Papatu obtinebat, fubjedti : Cum-

quod obit

el in mai

q

ue adeo Epifcopos infenfiffimos & plane implacabiles adverfarios

fen

ferint, hac potiílimum de cauífa, de eorum potentia fimul

——

Megajlben

cum ipfo munere & nomine exftinguenda cogitaviffe,

diltingua

$. XI.

Ceterum & fuit follicitus ipfe Crammerus, quo-pa«

tem attir

deo Ecclefix iftius inflitutum , tam diver-

l, f

&o hoc fuum atque a

fum a plerisque aliis, tueretur ac defenderet. Itaque in illa, quam

Ya vox .

Piatititt N

ipíe

Reformationis Anglicang tempore , concinnavit. Ordinationza

formula,

his verbis prafatur; Conftat non modo ex antiquorum Scri-

apud Inc

forum monumenti ,

fed. ex ipfis etiam Scripturis Sacris , bos [emper

fe intelli

iif

n Ecclefia , ab ipfis Apoffolorum temporibus, Miniflrorum Ordi-

Mguues.

nes, Ep

ifcopos, Presbyteros , Diaconos, Quibus fane verbis Cramme-

lat , as

y45 oninem

füfpicionem faftus aut arrogantiz a fe videtur voluif-

beris 1l

fe amoliri, & Hierarchiam feu dignitatem illam, qu& in Ecclefia

vet, E.

Anglicana obtinet, fua quidem opinione, non tam audoritate

exploraii

menta d

humana, quam jure divino niti declaravit. kioc ergo agamus

nos deinceps, quando fatis jam ex hiftoria Reformationis Anglie

modum

canx delibatum eft, uti quo jure hac fit Epifcoporum dignitas

€X qua Y

ac poteflas, quantumque ineffe ponderis in utrorumque de ea re

turfüs j

argumentis videatur, attente examinemus.

lxaw]äga;'

&. XIL Epifcopi nomen, (nam & de hoc fane dicendum eft

i N

nobis,quando utraq; pars hinc quoque;& aliqua quidem cum fpe-

priter r

cie petit argumenta) olim etiam Gracis Latinisq; Scriptoribus vi-

QUc cene

demus notum fuiffe, Solebant enim fere ifti,quem ad rem quandam

f645, Y

infpiciendam explorandamque fua civitas deftinabat, eum vocare

quod aj

"Eziexomov, Sed poteftate quidem vel dignitate, ne quis in hoc for-

I qu;

te erret, minime initio iftud genus Epifzoporum ornabatur, Anti-

xiorhjc

quiffimi illi funt Athenienfium , qui ad fuübjectas Urbes mitte-

&dor Q

bantur, infpe&uri, quo modo cun&ti fuo ibi munere fungerentur.

thX&em ,

Oi map' A Ünyaiwv. eic T UÜGWkóEG W'OAeg iæ'mridmoä -m' 7p n Ls

pl

WUeAWOIAEUO; COTITROUOL. Àj QuAAamse CxaASWTO , g 0i Aduavté &ipJA0S a

con)mi

fAsyo, quibus quidem verbis ex Ztipbonte atque Theopbrajto hoc

fünt vj

munus explicat ac deformat Harpocratzion in voce "Egiexow O ;

qui ex ipfo deinde hzc defcripferunt, certe verbis plane iisdem

CO5 trjb

u(i funt Swidas & Scboliaffes 4ri/iopbanis ad "Ogn9as.. Quod enim

N

Nole qi

4

I

WP): (9

; V erde

lt ex oxine

Vir Cl. qui Ze Dignitatibus illzfiribus librum edidit, pro $uide &

Harpocrationis , Stepbani nobis citat Lexicen , fefellit ipfum me-

'O faClone &

moria fua, Lexicon Geographicum pro Hiftoricis arripientem; id

jedi : Cun.

quod obiter monendos duxi ftudiofos ; quibus ille Liber crebro

y adverfaris

eít in manibus.

tentia il

ZArriauus in- Indicis Cap. 12. in recenfendis ex

]

-

Megajlbeue feptem Indorum generibus, in qu& pens illa univerfa

"

di&inguatur, fexto loco, & ita pzne ultimo ; quod ad dignitae

3 QQo-pa

tem attinet, ponit homines ejusmodi ,

u

i vocentur E'aíexogois

tam ii

;

id eft, fine dubio, verbo aliquo Indico defignentur, cui Graca

il quam

ifla vox refpondeat , quam ab Athenienfibus mutuatum effe Zr-

1777

rianum vix elt dubium, cum ad eandem plane rem, ad quam iíti

itut Sori«

ud Indos adhibebantur,ipforum quoque £pifcepos adhibitos ef-

hr fuper

t

e intelligeret, Hisque, ait, negotium datum e[Je,qua per oppida ac

It Ordi«

Regiones gerantur, explorare 5 tantum ut qua a quoque agi cogno[ce-

Chüttifite

bant, que [cire Regum vel Magifiratuum, ubi bi erant, nempe in li-

volui-

beris illius org civitatibus, znzereffet , ea ad ipfos coutinuo defer-

zcclelta

rent, Ex quo quidem utroque loco manifeftum eft, fuiffe hos

loritaté

exploratores , atque /feculatores tantum , quod genus inter in(true

apamus

menta dominationis non inhonefta quidem certe , fed neque ad-

jj Angle

modum illuftria;paffim reperimus;ab Zfri/fetele appellatum exoarze,

Y d'xgnitas.

ex qua voce hac noftra derivatur, iz Libro de Mzndo cap. 6. ab aliis

& lat

rurfus indidem compofita voce xereexcass, alias paífim 3iólas,

Viowlnoae , Duayytous , dyyeAiaQiose , iocUymras 5 ficuti apud Perfas

cendur

qui Regzs ocali auresque dicebantur , & apud Romanos veteres,

jame

pr&ter trita vocabula explerazorum atque /feculatorum , ex iis quo-

oribus Yl

que generibus , qu inquifttores , frumentarios , curio[os , agentes im

od

rebus , Imperatorum &vo, atque alio quidem nomine poft aliud,

m vocu

quod ad temporis rationem attinet , videmus appellatos. Qug

a ho ho

ne quis absque cauffa a me putet effs congefta, licet equidem pro-

, 4

lixior hic minime fuerim ; ideo afferuntur ame , uti unusquisque

a mite

Lector cundia ifta nomina ordine legens & recognofcens , veluti

ntut

totidem argumentis admoneatur, nequaquam adeo auguítam am-

! aurt

plamque hanc in initiis dignitatem fuiffe, vel cum tanta poteftate

jp

conjund&àm , quanta nunc paffim prafulget; in quo adeo falfi

t

m//ü h

funt viri quidam dodti, & in his quoque qui dedita opera de Epi-

10;&

fcopatu difputarunt, ut ex ipfo nomine ac munere, cui apud Graz-

,jpdem

cos tribuebatur, non dubitarent argumentari, Nunc enim vero

j enm.

facile quisque pro fe intelliget ; qualis fuerit hujus vocis vetuftif-

Nit

z

fima

* 20 (2

su&oritate

fima fignificatio , ac ad fingula nomina, tritiffima illa prifcis au-

Goribus, in memoriam redibit,non valde preclaram aut honori-

NOWWSU

caville, a

fcam horum, qui ad idem plane miniíterium ac munus, ad quod

Epifcopi,& non alia profe&to fignificatione adhibebantur, functio-

magnope

acem C

nem operamque , quam navabant , fuiffe ;. poteftatem vero nul-

lam prorfusiis confueviffe attribui,nifi quod,quos a RomanisC&-

&is haut

tem noi

faribus dixi effe adhibitos, eos ad mandata quedam exfequenda,

fed nec ea profe&to honeltiffimi generis, & inprimis ad patrandas

hoc pot

cxdes in Provinciis , fj quos inopinato opprimere Principes ifti

ne atqu

ftuderent, miffos fuiffe haud raro diícimus.

Et hc de vetzfiffi-

num,t

fidue al

ayorum Gracorum Epi[copis , vel certe per eorum occafionem,

S. XIII. At erat jam honeflior hec vox &tate Ciceronz , vel

cederet

in ore ejus potius, Non enim, ut follemnem atque ordinarium

Worat

snuneris, quod fuftinebat, titulum pofuit, fi re&e judico , M. Ci-

teftatet

tero. , fed ex ingenio, cum id ipfüm novum effet munus , petiit

Credid

a Gr&cis atque accommodavit.

Certe cum is Lib. V1I. ad Atti-

:

L

£um , Epifl. v1, Pompejus, inquit , ae vult effe, quem tota bac Came

uíum

paua & maritima ora babeat E'rleuomoy, ad quem delectus, [usma nee

olim,

gotii, referatur 5 dignitate caruiffe eam curationem vix eft ut crez

& qui

damus.

Et fane fÍcimus Proconfulem tum ad urbem fuiffe Ci-

qui (

ceronem , nondum abdicato Magi(tratu.

Scimus Li&ores fafces-

qua

que fecunr habuiffe, Ipfe aliis verbis rem eandem, de quo nori

il

eft dubium, efferens; pree[fe fe Campauize atque ore maritima , di-

0 (

cit; « Formiis, Qu cuncta ne longius petamus , tam ex fequen-

i'n telli

tibus ejusdem VIl. ad' Ztt, Libri epiflolis , quam ep. 11. & 12.

4

L. XFI, ad Fam. quarum utraque ad Tirozem eft.liquent. Tum

'C"HQSC

:

vero certe ipfum illum delectum in eo, qui illi preerat, potefta-

atque

tem atque imperium neceffario requifivifle dubio caret, ac tam

tum f

ex perpetua Romanorum confuetudine, quam ipfius negotii na-

Id

tura manifefte colligitur. Ut adeo de ampliore jam hujus vocis

often

apud Ciceronem fignificatione , quam ea apud Gracos, quos vidi-

if

mus , antea habuerat, rion liceat dubitare.

Quanquam & illud

que j

fit notandum ; quod ipfe Cicer? affirmat, hanc fuam cwrazionem

BY

minime effe zzrbulentam, cummaxime ifto nomine Epi[copi utitur,

dihi

in ad Ziztic. VII. epifl. Y« Ego negotib.pm/hm;mn zurbulento. Vult

pon

enim me Pompejus e[Je , quem tota bac Campana & maritima ora ba-

Que |

beat émlexomoy ; quod dele&um illum ab aliis hominibus conf(tat

at opus,

exercitum fuiffe ,þquibus confilium modo, atque, ubi er

auGori«

-

:

d)2 (äää

prifcis an.

1t honori.

auctoritatem adhibebat fuam Proconful Cicero;quod denique ipfe

idem 1n 12. ad Tironem , non contentus negozium non magnum vo-

$, àd quod

caviife, tale etiam illud effe oftendit, uti Cz(arem adverfus fe non

»fündioe

magnopere irritaret, neque adeo fuis ad ipfum litteris atque ad

rero nul«

pacem cohortationibus multum ponderis detraheret ; ex his cun-

nanisCg-

&is haud obícure concludi , nimis magnam tamen illam potelíta-

fequenda,

tem non fuiffe. Planeque non falleretur fortaffe, qui Ciceronem

kpattand'as

hoc ponendo nomine id, quod in illa , quam fufceperat , functio-

ncipes i(l

ne atque curatione przcipue ufu veniebat, ac ferme erat quotidia—

: vetafili-

num , unice diceret confideraffe ; videlicet quod confulebatur af-

nem,

fidue ab his, qui dele&um agebant, ac quo pa&o negotium pro-

erüis,vel

cederet , identidem admonebatur , qu& & (ola profecto comme-

dinarium

morat eo in loco, quo fefe vocat éríexozoy, nequaquam veto po«

DlM Cï'

teflatem quoque illam & imperium, cum quo erat, redc hac voce

$, petüt

credidiffe (ignificari , vel fignificare voluifle.

d Aiti«

$. XIV. Et hoc tamen folum eft teftimonium, quo extra

j Ciffte

ufum facrum *aliquid fplendoris huic nomini attributum effe

jittiffd ti£o

olim, poffit probari. 'Nam quod in Romano deinde imperio;

k at etea

.& quidem, ut videtur, paullo ferius demum vocati funt Epifcopi,

. uife C

qui curare jubebantur , ze qua in pane ceterisque rebus venalibus,

totes ff

qua civitatum Populis ad quotidianum viclum [unt nfui , fraus ad-

de quo 08

mitteretur, uti, qu& de iis exftat , Lex zrcadii in Codice Juflinianeo

naritite d*

nos docet, id fane munus haud nimis honorificum fuilfe , cundii

7

qer

intelligunt,

$. XV. Equidem Viros dodtiffimos video , qui fua inter-

X

g, Tui

effe credunt, quam excellentiffimam opinionem de Epifcepate

atque Epi/copis animis hominum ingenerari , nulla horum loco-

i, o

ffct;vac a

rum faáa mentione , ad Zfrifli4is au&oritatem atque Hefychii fe

nepoti «

zrecipere, quafi ifli augufliorem nobis aliquam hujus nominis

ajus VOCfF

oftendant fignificationem. Fit hoc przcipue a Celeb. Hamimondo

uos vide

Dilfert, 111. de Epifc. Cap. VII. & Notis ad AG. 1. v. 20.. Sed ne-

n&f[[üd

que ill auctoritate profeco controverfia carent. Aclicetqui ni-

rationelt

mis amplam dignitatem poteftatemque in, alios Epifcepss negant ,

' utitufy

nihil adhuc, quod fciam, refponderint , non deeft certe , quod re-

7

fponderi poffit.

Qua de re

, qua mihi inxm-entem veniunt, abs-

a h--

que partium ftudio proponam,

-onfiat

$. XVL Ac,uti.de Hefychio primum confideremus, inte-

mius

. opus

ggg proferendus in. medium logus videtur, e quo Vir Exi

N&Oïi'

j

«

fatis

ER

Wf) :2 CSH

lest in pat

fatis habuit, qu& in rem ejus faciebant, decerpere, Sic vero He-

gnteà n

[ychius, & his gr&cis voci

,

bus fignificationes 7Z ézízxozos exprimit,

[4

]e videban'

« , &r1

x00$ , QuAmE , tmóm]ws, xaracxom(Q-, EX

E'mTÍoxomQ» , GaciAdO

faccurtete

quibus hoc primum liquet, omnia illa , que de ignobilioribus

eft ab eïs.,

hujus vocis fignificationibus antea diximus , planiffime hoc ex

cere , uti

loco confirmari , quando & qvaaxe;, fine dubio Harpocratioum

fynonys

imitatione, reddit sz/zxozov, & reliqua deinde ifta ezómlue 49j xa-

sus,in |

rdcxomO- adjiciendo de fuo, meam illam fuperiorem explicatio-

z.

éstirkonn.

nem adüruit, cum dicerem , quibus hoc nominis vetuftiffimo

in xaraur

tempore inditum eft, eos generi cuidam /Jeculatorum atque ex-

nü In

plorazorsm (imiles fuiffe. — Sed vero etiam GamiMa , Regem , veddit

quvis m

qày imlexoxtoy He[ychius ? Fateor fane. — Verum re probe explicata,

lomen

vix erit, ut profana illa five a profanis auctoribus commemorata

quod vj

imiexon in ampliore aliquo dignitatis gradu propter iftum locum

Veto eti

He[gchii collocanda videatur , atque a nobis collocata eft paullo

»

fortejo

antea ex M.

Táullii ad Atticum verbis , de femet Epifcopo ore Cai-

latorit v

pane. Videlicet quum hoc agat Hefycbius , & qui ante illum

de conf

primam hujus operis telam orfi fuerant, quorumque fe ipfe labo-

pribuii

ribus ufum eíle profitetur Appion, Apollouius Archibii &lius, & poft

Yocabu

alios demum JDiogenianus , uti ex omni genere auctorum varias

modi :

vocum grxcarum fignificationes colligant ; non debet nobis val-

de mirum videri , fi locum forte aliquem usquam invenerunt, in

Scimus

3n proy

quo vox origine fua quamlibet curam ac infjecionem ex &quo fi-

mus no

gni

ficate apta, ad regiam quoque curam atque in/Pedionem notane

dam adhiberetur.

Quid fi vero parti illi duntaxat cur& repiz, in

derent,

Sed P]oe

quam vo

x hzc & fignificatio infje&ionz quadrabat , refpondiffe

iftud GzeiA&c apud audotem vetuítum dicamus,

e quo iftud hau-

n()taïe, 1

ferit He[ycbius

? Sane plurima funt in munere regio, fed in qui-

dignitas ac poteflas minime relucet,qu&

Omnes

bus illa prxcipua Regum

€, aut

hoc nomine :zffedliouis vel e

tiam JBeculationis rectiffime appellen-

(it exiftimandum , ó éwízxow - om-

Qp

tur, fed ob qux nequaquam

nem vim verbi Rex exhaurire.

mum Vi

tabit , qui quidem ipforum

fupxa ]

$. XVIL Atqui nemo addubi

libros aliqando trive

rit, hoc frequent

illimum effe iftis Lexicogra-

3 Græc

vj

Ut it;|

pbs , Onomaflicis & Gl

j[Jatoribus vecuftis , ubi certam vocem alteri

m aliquam fignificationis , aliquo in loco

taffe x

voci , quod ad parte

veteris auctoris refpon

dere deprehendunt , uti eam ipíi continuo

Tes CUH

fynonyma vide-

ngz-o 7

fin-e alia declaratione pro fynonyma apponant,

licet

aE

V

.

$2j2: C3N—e

, i/'erd H«

licet in parte illa fignificationis : id quod Le&orem grxce jam

exprimit,

antea non indoctum , cui uni fuos labores volebant fervire, faci-

TO. Ex

le videbant intelle&urum ; quamvis equidem haud raro melius

ilioribus

fuccurrere Le&ori etiam do&o optimos viros potuiffe, ac fa&tum

? hoc ex

eft ab eis, minime infitier, — Sed nunc fufficit nobis , ipfos ita fa-

OCtationd

cere, uti dixi. . Ac profedo ; ne vox quidem una eít, in cujus

($ Mu-

fynonymis ponendis hoc non ipfis contingat; & ne longe ea-

mus,in fingulis plane vocibus, quas ad explicandum iftud fuum,

xplicatio»

tulittimo

iuicxowos , Hefychius pofuit, in 4 éexoQ- , in QvAeLjn éortnr,

atque 2

in xeraexoz-, ita ufu venire, clariffime cernent grace non impe-

it , reddd

riti. In voce CaeiAc0s vero eodem modo fe rem habere, ex eo

xplicaty

cuivis manifeftum eft , quod alioqui hoc amplum auguftumque

1ermorata

nomen ad viliffimum genus /feculatorum fignandum deprimetur,

m locum

quod oic émózius xo) womvuowes notari vel pueri fciunt. Qüid (i

vero etiam joco aliquis au&or Regem aliquem ob nefcio quod

e wüo

) ot&à, Caffte

forte joculare fa&um vel cafum quemcunque hujuscemodi /Zeca-

ante illum

latoris vel inffeorá nomine appellavit ? Jam liquet ex his, qua

eipfe labo«

de confuetudine Lexicorum iltorum difputavimus , fatis hoc ipfis

przbuiffe cauffz;cur inter f(ynonyma v8 ézírxomQ- ponerent etiam

lios, & of

yrum varia

vocabulum 6&»e. Atqui cafus fuere plurimi , qui hujusce-

-t 0Ol Y

modi appellationis cauffa effe veteri cuidam fcriptori poffent.

venerünt,l

Scimus exflitiffe Reges, qui mutato habitu cultuque, quid paffim

ex aqo

in provinciis oppidisque fuis gereretur, fluderent explorare. Sci-

mus non defuiífe qui hoftium quoque caftra atque urbes ita acce-

i at

u tj

derent, adeoque vere & proprie expleratores fBeculatoresque agerent.

Sed piget his immoragi diutius,

refponas

»xilhul lu

S. XVIIL — Quanquam etiam alterum quid fane licebat ad-

notare,ipfum hoc grecum Regis nomen non femper, neque apud

f&d jn i

fucetqua

.ómnes ícriptores veteres ita auguftum;atque nunc vulgo eft;fuif-

fc , aut poteftatem tam amplam fignificaffe ; quum vetuftiffimi

Wa/kn-

$ a

précipue auctores pro jzZicibus , pro zobilibas, pro quibusvis de-

mum vel dignitate ac munere, vel fplendore natalium paullum

forutà

fupra alios eminentibus illud pofuerint; id quod jam olim

a Grecis Grammaticis ac pr&cipue ab. Ez/latbio eft obfervatum,

10gftl*

; alteti

Ut ita facile liceat exiftimare, quod uno atque altero in loco for-

1 loco

taffe ex illis ipfis, qug Ezflazbiu; in animo habuit, hos qui certas

|finuo

res cum dignttate ac poteflate fatis mediocri curabant , & qui ita

s dicendi

vide«

f'W:'maWa: ex frequentiffimo & proprio ufu. hujus voci

st

videbane

N r

u

ge ) 24 C 28

videbantur , quod eos GaziAés tamen dictos Hefychius , vel quis.

æfe 3 ïiüay A

iicem ol

alus ex hujus Lexici confarcinatoribus repererit , nomen hoc

15 imimou G- pro fynonymo adjiciendum fibi putaviffe ; at itay-

los hocloc

ma fit, ac I

ut minime propterea omnem vim & GaciA&C; ipli attributam vel-.

. dignitas, f

let, quam nullius unquam Lexicograpbi , Onomafici , vel Gloffata-

ri; veteris confuetudinem fuiffe aut effe potuiffe , jam fu

pra ad-

pzogonat

monuimus. Hsc deloco He[ychii.

quomodo

dis vero m

$. XIX. In Zrifide non magis plana & confe&a res eft. Pe.

titur ille locus ex eratione Zfriflidis de concordia ad civitates Afig

$.3

mondus.

T&p) TrÉUISiAs s five, de prima dignitate Provinci , inter fefe cone:

Ait Vir Cel. Ham-

Gs, &id

tendentes , eflque in extrema fere oratione.

urondus , poft GariAtay mentionem addi Zs xa' inavróy ériowémug.

que ef re

fine dubi

d Qixyepires , effeque eosdem, de quibus prius dicum fit, sysuóvse

3i suly &x Véjas. porrami xal ckasoy 1rO-.... At notanda hic quoque

femel vox

sloe. —

non pauca, L. Scripfit hgc 4friffides Antoninis imperantibus , id

eft, poft finem ejus temporis, quo ex his, qui de Epifcopatu pri-

tiie qu

mx atque antiquiffimx Ecclefix Chriftiang contendunt, alteri eum.

mg pla

cum ampla valde poteftate volunt conjunctum fuiffe , alteri cum

quod rel

k

valde mediocri ; €&, quod nemo infitiatur , fug &tatis verbis uti- .

quid hi

Hyguy

tut, pfæc-ipue vero cum dignitatum atque munerum ponit noe

mina, Ex quibus manifeftum eft, quocunque demum fenfu iftam

imperio

vocem Zriflides ufurpaverit , ad przfentem quidem dirimendam

telino

controverfiam, id non multum habere momenti poífe, II. Quod

dinem a

Otdinari

vero mentionem 6aeiA&av , qug paullo antea fit ab 4riflide, quam

de his Epifcopzs agat, allegat Vir Cel; & in argumentum quoque

Ut pauci

videtur velle convertere, certe ita ponit, ut Leétor incautus , &

X quod

qui locum Zfri/fidi non habeat in memoria , facile id poflit pro

3W£5qug !

argumento , & quidem ex optimorum genere arripere ; id levií-

Vetullent

fimum eft, ac tale prorfus , ut re probe expenía,, ferio & dire&te

Qubera

nunquamex eo argumentaturum fuiffe Virum Cel. certumfit, Et- "

1fteban

enim ipía quidem vocis GaeiAtuy fignificatio auguíliffima eít in

aClenr

hoc loco Zri/lidi, ut qu& Jam non exigug alicujus Provincig Re«

$

ges ac Toparchas defignet, fed Antoninum. utrumque , ipfos , ine

neüt'lquw

quam , moderatores atque dominos totius Romani imperii ; cui,

Dem fy

€ ; utj

quod nondum plane accefferit , & adhuc refiftat , vix pauxillum

effe, paullo ante dixerat, Sed hoc nihil prorfum facit ad annuos

fgnifi

Epifcopos , de quibus poftea Zfrifides adjungit , minimeque eft

BXiles ;

putendum . quod ex verbis Haungondi fibi aliquis poffet perfua-

gf æCJ y

dere;

53

$g2 C2X

itt , vel q

dere, ifla, ut affinia, & exiguo tantum intervallo fejundta ab

Domen ho

inyicem ponere»hunc Oratorem voluiffe, Ille enimvero non il-

Viffe : atj

los hoc loco fufcipit commemorandos , quorum quam ampliffi-

tributam d.

ma fit, ac fibi invicem proxima in Romano Imperio poteüzis ac

vel Glifits

dignitas, fed plane nihil facit aliud, quam ut poft Imperatores

m füpra aj

proponat hos quoque, qui Provincias vifitare fingulis annis; &,

quomodo fefe cuncta haberent, confiderare folebant ; poteftatem

2 fes efi D«

iis vero nullam hoc quidem loco attribuit.

vitates A[i

$. XX. IIL Sed dices, € hoc fane voluit pr&cipue Ham-

'er fefe CO«

mondus. Non funt alii Epifcopi ifli Atriflidis, quam Prafides provin-

Cel, Hutt

CGi , & ideo évri vày H'ysuóvov ponuntur. Nerum parata hic quo-

y ii

que eft refponíio. Scilicet non temere Zfri/lides, cum alibi paffira

t fy&uaMt

fine dubitatione Prgfides Provinciarum B'yspóyac appellet , nunc

femel vocat 'Esexéz'ss tantum; id eft proprie, Inffecieres aut Fifi-

c quoque

tbus, id

satoresg.. Nimirum ad liberas civitates Afiz loquitur in hac ora-

zione, qu& ab reliquo A(iz tra&tu in Provinciam redacto, diverfi-

patu pri»

|teri eurm

fime plane erant conditionis, fuis Legibus utebantur, fuis etiam,

|teri Cumi

quod rei caput eft, & a femet creatis Magiftratibus, parebant ;

etbis Utl«

quid hisce civitatibus Prafes fuerit , vult oftendere. Ipíis vero

onit D0«

'Hytpay vere & proprie non fuit ifte Prafes, poteftatem in illas aut

nfu illat

imperium non habuit,nifi gravi de cauffa, veluti in tumultu in-

rimendatt

teflino ciyitatis unius vel plurium, aut fimili cafu alio, extra or-

II, Quod

dinem ab Imperatore daretur, id quod ad Prafides annuos atque

ordinarios,de quibus agit triflides, nullo modo pertinet: denique

[jje, qua

] quoque

ut paucis abíolvam , non erant ifli Prafides in his urbibus, nifí

id quod gr&cum, 'Ecsiexozoi, origine fua notat, Fifitatores , In[]e--

n

offit pro

&eresque , expofituri deinde Imperatori; quo in flatu fingula in-

id levif-

veniflent ; utcunque alibi vel ampliffima cum poteftate omnia

& direde.

.gubernarent, aut in. his ipfis quoque civitatibus, quoad ibi fub-

fiftebant , honorifice admodum exciperentur, tracarenturque,

üüto E*

j eft ia

Hadcenus etiam de Zfriflide.

$. XXI JCertum ergo eft , in profano quidem fane uf'u

Ycig Nee

neutiquam ita fplendidam pr&claramque hujus vocis fignificatio-

fos, i

nem fuiffe, ficut nunc eft in ufu facro, licet ipfà quidem vox per

»ef&ï 3 QUi

quxillut

fe, uti generalis & quamlibet curam inffedienemque ex &quo

fignificans, non minus ad maximi momenti curationes, quam ad

ad annuil

umegr *

exiles , tenuesque denotandas poffet adhiberi, Qua in re alterius

!ffe[ Peffuar'

gr&ci vocabuli huic plane affinis , &2/9- , melior fuit antiquiffi-

(ety

1n1$

& )26 ( 9j

