vider , mece[fe eff qtmp)t u? dochrina fux ad

modum

Jrut incerti , quum

1

-dm

pro temp

eramenti (j imaginationis diverfitate

, qua. in diverfis diver[as

exiflunt ,

facile fieri. pol]it , & certe accidat frequentif]ime , ut , ?me

: i

sui [anclum , alteri profanum atq

ue rejiciendum "videatur.

4'1///04

VI. JDocilis vero Leclor ounia

obflacule , fs non. levi labore,

n

pia tamen. [ua attentione fliudioque per[everante vincet , exoptætumqu

— —Ó

exinde fructum perciptet.

afitui

VIL Hic jam owmnia rite deber

expendere ,. diligenter cumtlag

fifi, 4

eircumjlantias , qua pracipuam Textui

lucem afferre po|Junt , [crutari,

1

sE ii

Wauen

Q quod primum eJl , Scriptirmas , eo,

quo DEUS ab bomiuibus legi

u

Ye.

fuin [,

vult , fine lege

VL

Hoc autem modo DEUM , ipfa quoque. leclione oracu-

L )

xine coli velle , ac revera coli , ipfa uos doces

ao s

fátatu

lorum [uorum , quamma

la

Ratio. Quo muajus enim at

que [anclius efl Numen , eo [anctiores ( cir-

ui verba Ejus ac maudata difcere,plane-

eum[pettiores elfe ojpfartet ifío5,q

e volunt.

que in àllius myféria intro[picer

IX. Sed v ipf faniores i

nter gentes id agnoverunt. Nonenims

legibus latis vetueruns modo pradentijrim

i quique ex illis , ne quis i«

l

ra adyta ingrederetur , neve

[/

gurus & piaculo aliquo contaclus , [andlio

pracipua facra prourifcua bominum turba celebrarentur s Vermm etiam

l

(t

uibus ab omni bumano metu immunibus , [na tamen con[cieutia pu«

I

rata. flagitia exprobrabat , ii penetralia ila eontinp

ere , vel ad.Jacra

hd

Exemplum im

ejusuiodi accedere frequentes admodum aufi non. [unt.

]

"INerone efl , qui Matris [ue cade , Alisque fceleribus qu

amplurinus

Ma'rc,I ;

"

uit,cum ip[um quidem

gollutus , Elemfiniis facris intere[fe non. [uffin

Wd/ifat:

neque accedere imortalium. quisquam eJjet p

robibiturus , neque . poffea

H

LUE

ob id puniturus. INon enim certe propter

vim quænd:am bumanaur

ii

il I) |

greconis illam vocem formidavit bic matricida , qua fcelerati ab

PT j;(-

Ml

eris ex formula fubmovebantuv, Vide Suet. Ner. Cap. 34«

X. Nec DEUS id per Mofen. objcure indicavit , fimgularem

fi

Alyy

do, af«

quaudam a Sacerdotibus [uis puritatem atque munditiem exigen

fäü!ur l

ii

que ob leves (j citra culpam quoque contratias contaminationes y lotios .

D dtr

ges iuflituendo ,ac pollutos a cetu purorum tanti[per arcendo y quon

f

] d:m

ex Lepe forent expiati.

^

á

L rm&

XI.

Rerum autent , quas S. $. contiuet ,

fide explz"c:"ta dliqt(dä-

M

Qti,

aliquas fide implicita credimus.

XIL — Qze fide explicita credimus,unt ves ad eternani uofrram

ö'm

Prim

falutem fpeclantes , tam clare beic propofita , «t a unlio (alutts fua Jin-

TW

sliofo i2norari polfa£ (& debeaut.

—

"

$$)oC289

"i

m

OXIIL. Dmplicita fide credimus, omuia in S.S. vera e[fe, etiam eum

!j d

'&lara ac diflin&la illorum cognitione uou. [umus imbuti. — Sed bac abs-

T2 d

que explicita fide , qua praciptos (5 capitales articules Religiouis clare

L

Geque intelleclos ampleclamur , reGla e[Je, vel DEO placere nequit.

| difün

f lm

XIV.. Exquibus fatis pate? , Carbonariam illam & Implici-

xipl

MW!

tam Pontificiorum fidem , qua fe , quicquid Ecelefia credit , id credere

affirimant , & íu boc uuo inberenz , nullam e[fe , uec fidei nomen m«

at qnds

reri , quum fit potius rerum ad. [aluten nece[Jariarum ignorantia.

XV.

ue ad falutem nece[Jaria mobis propontntaur, variis, idem

i ,J

|

;

tauen fignificantibus pbrafibus exprimumta , mt ea diligens fcriptura-

171 !egiïz

rum Léclor uou po[fit non. imvenire im. boc libro ( inteliigere. — Talia

effne at

funz , DEUM amare , credere. Jefim eJfe Chriftum , illum à DEO fu-

if d

Jeitatum e[fe a morfgis ( funilia,

B d o

COROLLARIA

j n

SECUNDI RESPONDEN TIS.

, Nonenm

, qu liff

Ignitates aliquas, faltem quoad ordinem (j gradum, in Ec-

jeetir ,

II)

clefia Cbrifliana [emper obtinui[fe tam certum eft, quam quod

certilimum.

;fenm diin

IL Iliigitur, qui inter Miniffros verbi divini requirunt i«

infienti u

CaS iav abfolutam , sou fant audiendi.

um

p !

II Neceam voluit Chrifus inducere Matth, 18. y. 1. &

Mare.9.y.3$. Siquidem , ut ex Luc-22. y. 25. 26. apparet ; ipfe

; 0

2

inaqualitatett aliquam quoad ordinem (j' gradum baud ob[cure prae

j

Juppouere videtur , cumt mentionem . facit 8 peiovos , »tod ayspAtrs

j HEQW le

hn

qitéit vetat modo. arragare [ibi aliquod. jus aut pravogativam [imilem

dominatioui Regum gentium.

d

jj

IV. Licet fitus Ecc

lefiaftici , qu'al?s in Écclefia Anglicana

j L

,oþjärwntuf, fermentum Pontificium nonnibil redolere :rliquibus Qie.

[

inga/drm

deantur, tamen,

ue jam dicamus multa absque cau|Ja gravius juffo ta-

gxlgifl

(9 operan

[

xari ab acrioribus quibusdam bujw Ecclefie adver[ariis ,

MWW 1

y

fedulo dari ab ea , ne qua i& ritibus

affricetur [aperjlitio 5 mininre eo-

(n

"n

usque rejeciauei ./knt, Ht propter eos

de fecejJione ab bac Ecclefra facien-

da Reformatorum ullus cogitare debeat.

D

li

d

V. Lubenterque adeo amplectimur

foh. Calvini de bis ritibus

j

, quii fe in ea mibil fuper-

1]

G inprimis de i iturgia ZInglorum judicium

nl

um deprebendi[Je teflatur.

fiifiüfu?l, uibil impium , aut uon ferend

2

L

a

lt

pO

d

EX . GD E

——

XDNOER

$?)0(85

2

yL

At viciffim cavendum alteri parti dilizenter e[fe. putaum,

bus,

$8 .Jyjïdentium C

on[cieutiis ulla vatione vis inferati, neve bi cogautum

p fizeri

fefe ea cre

dere a DEO pracepta e[fe , & ita jm*ev divino fuu-

bus alia omuia fentiuat.

dari ; de qui

uU.

Concionatores proin , qui ita pro [uggefin altam , quam

Eccleíiam comuendant, s2 veliquos, auantumvis pacificos ce-

]

no ne fcbolas quidem babendi facultatem bis , qni

zus [upprimendos , m

diffntiumt ab ea ,

concedendam. eJJ8 clauent 5 neque. man[uetudi-

nem quam, tantopere

fieis Cbriftus Dominus inculcavit , [ervant , d& Re-

lET

claudeflini alicujus confen[us cum turbuleu-

$

ibus fape fuerunt [n]pecti ,

iBi

lls publice paceés & tranq

uillitatis boflibus.

e

/is reguis, etiam-

VIIL —Dagma, quando absque. difcrimine eunc

certis couditionibus Reges fibi initio a[fum[ere , &j ad jura

ue bis qu&

[ua tuenda

& coufervauda certa Goncilia delegerunt , inculcatur. ac

VTH ]

grafcribitar,

uon winus Religionem ledit, quam Rempablicam.

y

IX.

Ipfis Regibus vel maxime noxium boc eft dogma.

d)fþet 4;;;

X. Nec male de buj

us portento[z doclrine defeu[oribus dixern :

Vi

Ipfos videri , 4

uam e[fe fideles, malle: ficuti contra de bis , qui eam im-

fs

pugnant

, eJfe

quaim videri fideles eos praoptare. Ac , ut [unt mores

[/77] WM

bomiuum ,

longe profecto facili

us [perari potefl , beatum fore reguum ex

T

borum. pofire

morum. vationibus conflitutum atque gubernatum , quan

IX,

dummodo boc. liquido conflet , Populum in creaudo vel

ex prioruim 5

X

fibi jura vefervavvi[fe , ac frmul certis Magiffratibus

a[Jimendo Rege ia

i

Em"ll)]i;n

gel Concilis ilorum

caflodiam waudaverit , ficut. in bac uobilif]ma

bus faclum e[e certum est.

S'tpary

Natione antiquilJimm jam tempori

XI

L 'rb

X

COROLLARIA

tll C

TERTII DEFENDENTIS.

XIl

L

Xn

I .. Ere Relipion

H

s fruflus efl quies G beatitudo anima , orfa ex

unione c

FEES

F 2

&Ptel

Deo in Chriflo,

m

IL . Ozi falvatur , nonnifi per Chriftum falvatar,

IH Qzi daumantur, [ua culpa damuantur.

e[e sj

IV. Regem Salomonem veniam peccatorum ac falutem aeternaift

a Deo confecutuim , nobis vel maxime videtur probabile.

T& )

V. Priucipem Diabolorum exquifrtilJimos dolores praa

17 a?a'n:.-—

t g.

qulæ

Wa perferre crediumms,

VI. bri-

$8)0oC828

: Püttïm!,

VI. Origeniana [ententia de liberatione e cruciatibus infernali-

1 CQgRt

bus, diabolis bominibusque impiis expe&landá, S. Seripture adverfa. eft,

il f

COROLLARIA

m, dul

Mfttt t -

QUARTI DEFENDENTIS.

n lia

mj -

LS

Acra Scriptura efl. unica fidei viteque noffra norma.

IL Quilibet debet docirinam Religionis examinare, & compes

TAUR !

i t

Ht ita cuilibet prrvato judicium difcretroum,

1II.

Deus eff Spiritus unus in e[Jentia , ( trinus in per[onts,

IV.

Oaruia peccata [unt voluntaria.

3gnis,etiam-

V.

Non dataur peccatum [ua natura veniale.

)

g a

VL — Chriflus , qui fuit. promi]Ju V, T. Patribus Meffias , fuit

nculatit 4

verus Dens (V verus bomo.

ii

VIL . Chrifias perfe&le pro nobis (atisfecit , nec aliunde falus peti

Ill

debet ant reperiri in alia poteff,

hu d

VIHL — Homo natara [na (j absque gratia. [feciali Dei confide-

um

ratus,ineptus efl ad omue bouum opus 5 itaque ad illum comvertendum

j [

non [nfficit fola obje&orum prapofrtio , ut promil[Jronum (j comminatic-

fe regmm! ^ r

num , beneficiorum (& caflipationum.

IX. Ferum opws efl ad eam rem peculiari gratia divina.

TE r

X.

Homo [ola fide juflificatur , [ed. fide ejusmodi , qua a fla-

Mgälmtz"äus 1

granti/]/mo Dei Chriflique amore 5 [lndioque. iis placendi & obediendi

Jégregari non poteft.

if W»äl// n :'-1

jf

XIL. — Itaque bona opera non [unt meritoria 5. fed nece[Jaria ta-

//

amen ad [alntem , ueque absque iis quisquam [ervatur,

XIL Non datar amplius caput vilibile Ecclefie univer[alis, Chri»

Jlo in Calum [ublato.

XIIL Focatio Reformatorum noffrorum fmt legitima,

XIV. Domum , in qua Apofloli congrepati Sp, S. acceperunt , ut

f ii u

i

j

( feptem Synagogas in monte Sionis cum mapna parte bujus monta

edificiorum fuiffe integras reliclas in excidio Hierofolymitano , fal[um

e[fe a[Jerimus contra. Epipbaniumr,

XV. — Rationes , quas attulit Dodwellus , 4d probandam paucita-

m

zem Martyrum , minus firmas elfe credimus. — Attamen vitandum efl,

ne (j nimis maltos fuiffe flatuamus » qua in re peccant. Pontificii ple-

y

rique.

4j

j

M

ore m illl!in d /Cj P Tïþ[m,

I Sinonem Magum — fui[Je

dmpoft

Herodz per[aafit , uti

ad Felicms mupti

as convolaret,

zi Drdfilla filie

( receutius Cl

Le qunjas conatas q/ipro-

Jicut Epipbanius voluit ,

bare , negas

$,

VIH.

Huic Simoni aram

V;ROHM Juiffe po]ïiam Cum änfcr,'Sinio-

.

n altum evolan-

UE EC UM n ts sst

ni San&o Deo;

item d illum ne[cio quibus prafagis 1

fabule [n

nt valde uugaces 5

licet. priori

zem ad Petri preces decidiffe ,

o&lores etiam aliqui pri[ce Ecc

lefie adflipalati [rut , quos tie

*

inprz'mzls D

ionis inperitia in ara $i

moni Sanco Deo F1 io

airum Sabiua Rehig

llit, & quod mir

amur in bac tanta luce litterarmm , erus

infcripta fefe

iu Libro de Oraculis adver[us Cel. Fon-

ditus Je[uita Arge

atoratenfis :

ta multos edite,

zenelli

uu aute aunos noni

IL- Epifllam C

briflü ad Abgarum ficlitiom

e[j

[je pro .certf

babemus , licet aliter Viris qui

busd(zm dódlis vi[um fuerit.

CpCI OM -&

Q*z

m

NEO

- l

Z

77

21

f

——

(

/

*

u

f(f ii (s

EL

&?I

477

R,

—

SSNS

j

m

MR

3

um

W

v

,

N

EM

f hus

x

w

)

4

NS

J/

)

.

N

P^

.yä

A

MNEM

N

r

Z

SIOMNASS W

z

(j

FTX uD

( ( &X&Wxï

.-;.-'»Xz

Weind

Ó

d

-

-

(

—

d

—l

(/

?E.

Vþg:!—'

ä

v

z

g /]

u

z

274

A

L u

N

$

p u atrs

—

"w

u

Id

Ü

»

U.

"

ä

ï

F

;

45

n

|

|

Mos um ii rv

A

SOPMNONSDN TE E PU

e um

)BV

DISSERTATIO THEOLOGICA PRIMA

W

DE

o

CO

TROVERSI

«o

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

ECCLESLE ANGLICAN

ä

á

r

EJUS EPISCÓ

ATUM

e

ATQUE ADEO DISTI

NEM

ä

EPISCOPOR

ATQUE

"

PRESBVTERORU

e9

EXPENDENS

N

Quam

d

. DEO O. M. BENIGNE ADJUVANTE

L.

T

PR/ESIIEX

e9

JAC

CHRISTOPH. ISEL -

SS. THEOL. DOCT. & PROF.

8

4, D, 10. 13. 17. & 20. Martii.

Loco horxsque folitis

1É

publice difutabunt

6

M. LUCAS MIEGIUS,

ANDREAS UBELIUS.

5

M, ANDREAS ZUINGERUS. .

4

M. FRANCISC. CASP. DAVIDIUS

3

BASILEZ , T ypxs Fmdexxm Ludn, Acadcm. Typogt.

2

Wäj Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1