in univerfum agens , nonnifi Epifcepos ac Diaconos nobis nomi-

s proi ünf !

nat, plane quo modo PA 1, vit. & 1.T'im, 3. ponuntur. Quan-

ifidi u

quam in eo etiam expreffius hoc , quod volumus, locus ifte C/e-

fnquitere. j

meuts continet, quam falus Philippenfibus infcripta, quod de Ec-

ymentiy &al

Clefiarum conflitutione , admotisque ejus curz & regimini mini-

debet pitá

flris , in univerfum agit Clemens, neque adeo ullo modo Presbyre-

DN

ji Pt

T05 potuiffet omittere , fi jam tum diflin&um a reliquis genus

um fectl

:

minifrorum paffim in Chriftianis Ecclefiis Presbyzeri fuitlent;

ac Dirtitihy

Verba ejus ita habent: Kara xoous S» no) 7!;5Mic xuvecayrés ( oi

A"TósoAoi ) xalizayOy vde d/rmox Qs avTáv, Joxipsimayrts TÀ TVSUAMTI,

m st

üe Cmwexowss 4g) Bixóves vv pORóvTuY misdbe : Quum paffina pev

bus r

Urbes regiouesque. pradica[ent Jpo[loli , primitias iflarum ( nempe

Confidire

ominum piorum, quos in his regionibus urbibusque ad Chri-

flum converterant ) qwum eas [firita probaffent , id eft , quum

g ani Y

wjis g

homines illos ad Chritum primo converfos apzos ad boc fan&iiffr-

(

jde, Q

amm opus effe explorando cognovi[feut , Epifcopos Diaconosque

jtet , i

(t

crearunt borum , qui deinceps credituri erant, Qu verba ne-

ís pf

mo non videt genera compledti miniftrorum , quos ab Apoftolis

frimis, f*

in Ecclefiis a (e condi coptis relidos prafecdtosque docere vult

qis o

Clemens , uti eas regerent, atque identidem amplif&carent, At in

hujusmodi commentatione , id quod jam antea dixi, prxcipue

j V()Cälï""".2

g

infmo miniflrrorum ordine nominato, haud negle&dturum fuiffe

kitaqi

Virum Apofítolicum etiam Presbyferos recenfere , fj diftindtum

ii Uæ(æioües

a reliquis ordinem jam tum hi effeciffent , tam clarum eft quam

quod clariffimum. —Conatur poftea C/ezens hunc duplicem or-

] faciïe ïnt.e'

dinem miniftrorum ex £/aja adítruere; di&o ejus ex Cap. 60. v. 17.

gn

haxcd

huc accommodando , eo modo, de quo jam antea vidimus S. 26.

ujlls

(

jj

m

C.1., non feliciffime quidem certe, fed hoc ipfo manifeftius

r2

etiam declarans , nonnifi genuinum hunc ordinem in communi

i5

d

j

atque ordinario Chrifliang Ecclefi minifterio fibi notum fuiffe.

Ecquid enim aliud concludamus ex eo, quod Principem Prophe-

tm

i

?

(NS) 106 ( 88

77

tam in deformanda atque exprimenda fpecie Ecclefig N, T; de

. m dictut,

hoc ordine gemino vaticinatum. effe credidit C/emens, hocq),ie: ita

&eri ab illo debuiffe verbis. fequentibus defendit ; quod eum ge-

— fndum fü

( lw

minum ordinem itaanimo fuoinfixitjita perpetuoante oculos ha«

: l, Verut

buit, ut ibi quoque illum cerneret, ubi fane nec verbo defignaba-

. $ IXT

tur, fasque etiam.demaum arbitratetur effe, pervulgatam veríionem

bus fominum

er&cam: in ifto loco. mutare & interpolare ; tantum ut hic ordo

Miarpr , m

duplex diferte exprimeretur; quem indicari quidem ipfe , fed fub-

obícure indicari , fibi: perfuaferat..

Irrevero di

[ fïyäoþamz

S.LXI. Pari plane modo idem permutat in Cap.44-. Nam

quum conqueftus effet , viros pios, & facris muneribus recte fun-

Qloqne ne le

: ";Fxn)mo'ig "

&os , iis tamen dejici ac fpoliari, ita continuo pergit : Aj«eria

yee 9 Mukegi "u) isap, Pay TEc, dphtjarue: 19 óriug. mtortytxavlus TÓ

plures By

| Rerisstue qu

daeo: , Tiic. Crixo7ritg aimro6aAajAtr.. Maxagior of r£oodorTropca ts TI$ee

GUrtgor, Gurieg. tyxatoToy &gtj TtAeiay taroy Tlu). aiveiiuciv, g y Xo: GUA Go

- k vinirs

Y

g Quod alii m

Givrai , M

vie ivris jalacdon dub T iuatrs durüé TUTE : Peccae

: Biefateque

zum. eíf. enim baud exiguum iu nobis , [i eos , qui inculpate: jlfnäïequt

ttod illud, q

dena: offerunt ( (acram. Euchariftiam intelligit ,. vel. primitias ; v

j Mllædül]iæ

eleemofynas , vel preces ;. certe hac voce Synedochice minifle-

Jïl'nult;a' ;tü j

rium Ecclefig Chriftianz. defignat , id quod. omnes. confitentur)

Epifcopatu. 2oliaverimus.

O: beatos. Presbyteros , qui: antea viam

It !tm.n Dhi

TR us m

[uam . emenfi ( mostui ) qui feucimo[am. perfeclamque di[folutionem

fünt adepti : non enim verentur , ue quis eos de attributo fibi loco de-

VOcrnaviffe

Ilþerlis

pellat. . In re perípicua nihil opus effe arbitror plura verba con-

*

à

fumere.

.

SQue co

poltoli

Wmfwffeo

$. LXIL — Paulli difcipulo: difcipulum. Johannis À

fübjungimus Polycarpum. Hujus haud nos quidem infcripionem

At10n

epiflole ad Philippen[es, quod. unum poffidemus hujus Viri fanctis-

Md

fimi fcriptum, allegabimus, ficuti fadum efta Cel, Viro & in an-

!d

RTM

tiquitate Ecclefiaflica veríatiffimo: Davide Blaudelle ad. Cap. 36

Libri Perroniani, quem. ad examen revocat $. 31«5 quemrnimirum

"

W

fua memoria fefellit, cum exiflimaret , Po/ycarpum in ea fcfe evue

h

)

Tege :

Ts

mterG/reeov appellaffe his, quorum nomine pariter; uti fuo, eam

)me

epiflolam exaravit ; vel qui potius , uti ex fedl. 2. Apologia pro [eu-

ïümïm

N

G

dentia Hieronymi de Epif[cops ( Presbyters cognoícimus , gr&ca

.Polycarpi verba latinis hifce zquipollere non optima ratione co'»

mä

[ S'

j

legit, Nam non aliter infcriptum eft in cuncüis Codicibus atque

»Ne

editionibus, quam IIoavxae7os , 49 ei evy avra mfteGvrtgor, Poty-

l am dlCau

carpus

3509

ETO

).107 ( $8

"

|

l

carpus (2' qui cum eo [unt Presbyteri ; id quod fane, quidquid con-

! hocqi

tra dicatur, fi folum effet, quod huc faceret in ea epz/fola , facilime

quod ept

h

fecundum füam fententiam interpretarentur. Blondelli adveríarii

;

de Epiftopo Polycarpo,adjunctoque ei & fubjedto Presbyzeroram Col-

1te oculor

bo dl

[j

"

légio. Verum ad duo me referam , qus clariffima funt profecto.

$. LXIIL Primum eft, quod variis &tatibus atque ordini-

am verliot

bus

n ut hic ol

hominum in Philippenfi Ecclefia officium fuum prafcribens

|

Polycarpus , maritis , uxoribus, juvenibus , virginibus , viduis,

ipfe, f fuïw

longe vero diligentiffime Presbyteri ac Diacouz ; Epifcopi tamen

vel Epifcoporum mentionem prorfus omittit, ac ipíam epiftolam

Cij. -N;m;

bus rede füne.

quoque ne leviffime quidem commemorato £pifcopo fimpliciter

7j ExnAncla T8 O:8 T2 7rapoixsa, QiAUrTOS infcribic Cur quazfo? fi

lts A(Mf"f

u du 7À

vel plures Epifcopi a Presbyterzs diverli , diftin&iquein hac Ecclefia

cCeterisque qux hujus Metropolitang Dicecefi continebantur, ut

g m

"TL

vult nimirum Cel, Hammondys , Paulli tempore exfliterunt ; vel,

quod alii malunt, unus aliquis Epifcepus cum ampla illa dignitate

d ts D

poteflateque Epifcopali ei Eccle(iz prafuit ? Sane, pr&terquam

"

T

it &n&q»:

uod illud, de jzre Metropolitico Philippenfis Ecclefie , deque Eccle-

d nmms du

[

is Macedouie [ubintelleclis , ubi fimpliciter Ecclefia Philipporum u-

jochie t

miuatar , fapra confutavimus ; nemo non videt , fi quid hujusce-

yes obf

modi tum Philippis fuiffet, id eft, fi vel Epifcopss aliquis fecun-

T.

T

dum hujus noftri temporis formam atque confüetudinem eam

m

gubernaviffet, vel de pluribus fimul Epifcopis per omnem Macedo-

tbf

hu p

niam difperfis , ceterum vero a Presbyzerorum ordine vere diverfis

Eluf],w& COE

diftin&isque cogitaffet Po/ycarpus,nullo modo filentio illud prxter-

miffurum f uiffeoptimumMartyrem,multo minus etiam ab Epiíco-

hus APOM

pi cortemoratione fibi temperaturum,A]terum eí(t vero etiam ma-

o

; N[P

ul

Difeftius. Namomnes in univerfum Philippenfes adhortaturus,ut

QUs Vlü

vetbi divini apud fe miniftris fefe morigeros prxbeant, & eorum

j Yio 9

pr&cepta cuftodiant; 3£» , inquit , dméxee*an ag Tavray "TST4V,

TTV j

VmToTOCCOMÍSS TOl; eréerGurtpois 39) Diaxoyoc, we tG 9d xeisa. Qua-

n

propter abflinere vos ab bis omnibus oportet, ac Presbyteris Diaconis-

qm

"n

ff

que fabjici, frcut Deo Chrifleque. — Quod fi Epifcepsm etiam illo

utl(

u

gl

tempore Pbilippenfes habuitlent , isque dignitate atque au&oritate

p

"

ceteros omnes verbi divini miniftros antecelluiffet , quemadmo-

dum nunc fieri cernimus, obfecro, anne Presbyrers potius ac Dia-

£m

g

conis fübjici cunc&tos juffiffet Polycarpus, quam huic ipfi Epifcopo ?

xabü* !

NG jam dicam, quod addit, /reuzi Deo & Chrifte, non reliqua mo-

pl

2

9,

u

|

tl n

)

; (pectavifle fan&tiffimum "Martyrem,

do, qu& nemo &on ,ïnftellivgit

s Anictt

fed aliquid etiam de n

umero argutari VO

luiffe, (cujusmodi nem--

de illam &tatem captaffe novimus ) &

o n

pe elegantias nimium avi

61

ita duplici ordini miniftrorum inte

r homines Deum Cbrifiumque

E

*

! dui l

oppo:ux

fe: ex quo non male conficeretur , duplicem duntaxat

Botinwar ext

miniltcorum ordinem,

non triplicem, ut poftea, in Ecclefiis Chri-

T

harstica dot

ftianis , vel certe in hac Philipp

enfi, £ui.fï:e. Hadctenus ergo etiam

U ET

Polycarpus.

$. LXIV. Polycarpo Iren

um addimus, ut Magiflro difci-

dgnin qui

3 nl a

u

jum; quanquam ip

fum pluribus annis poft Ignatium fcripfife

h

aud ignoremus , atqu

e.ita extra eos effe limites, quos nobis ipfi

1 Bargun,

ic plüs cent

prxfiximus, Facimus

hoc vero ideo duntaxat, quod manifeftitfi-

3uum in hanc rem teítimonium dicat Irenzus

, taleque prorfus;

'temma.

ut ejus &vo conftabilitum

jam fuiffe in omnibus: Ecclefüis trium.

I Verbis,

ordinum difcrimen , nullo modo dicere liceat ;

ficuti propter

pellatione.

Agnatii epiftolas , 1 1

pí& funt genuing , confitendum eft, Ignatizm,

altcris pofj

ttt Utros lie

quibus ipfe fuit in

locis , introdu&um jam utique & ufu confir-

matum hoc difcrimen viditfe.

Hujus itaque Irene? primo illa

Jorimus ef

biu confervavit , deinde.

Ato faturr.

allegabimus excerpta, qug nobis Eafe

Unica. epiftola

fopretaturi

ipfos ejus Libros ,

quos etiamdum habemus,

ad Fichoremg Romanum Pontificem de c

ontroveríia quartadecima-

AC

nomine Ecclefiarum Gallig data, qu exítat apud Eu[cb. Hii.

D e'&ïämm

na,

Eccl, Lib. V. cap. 24 tres habet fententias, qug pro. £

resbyteranis

5

BOdüm omy

em Hierarcbice Coutrover[ta at-

faciant, quod quidem ad hanc part

us perfuafr

tinet. Primo Epifcepos Romanos

ante Fidorem fine controver(ia

dat;- fä&w

as

Presbyteros vocat, ac eos quidem ,.

de quorum fplendore nihil ipfe

Nque ita |

j vocat, immo

P

detra&um volebat, quosque alias paffim Epijcopo

& vocantem ita hunc ipfum Ireueum introducit,

»Eufebius (Vide.

PC Inà

Lib. IF, cap, 11. ) cum pro fe illos al

legaret Auicetum , Pium ; Hye

Ql £, ;

inquit,

b Vos Drog

giuum , Velesphorum , Xyfium : 0i mf£à XuTipos mtérGuTtgoi

oi mfogayTte Ti OmuAmmlae , v« YUv aipwyl . N vientoy Avyouty &c. Prese

cui tu nunc praes, dni-

M

byteri ante Sezerem, qui Ecclefie prafuerunt;

£etum dico ,' &c,

Mox iterum oi m£2 e& mtecGorsgu : Qui aufe. fe

DN Q (X

Pontiflcex'n'

- fuerant Presbyteri. Denique etiam Zfuicetum ipfum

Unt &uüüïe(

introducens cum. Polycarpo., de eadem ifiía Pa[cbatis controverjia

l enaüs

amice. difputantem , ejusmodi illi tribuit verba, quibus fuos iple

ä

W onfes

. Deceflores appellaret Presbyteros :

"

ire pjp d Iloavxagsios TÓv A MM

lYerí

9 r

"

Corsouv

W

TOv iaect THeéf) ; Nï-yav

le v euwg)iaY T«w "$) avrE T$i0

h Qüm

o'(pa'ixetv

E

EM

|

BP r ( æäæ*

aty

tf

ul

;V

|

;

JQJAJ kartxev : Nequ

e Aniceto Polycarpus per[uafit ,

'quum dicte

od néte |

ve? Anicetus , con[uetudinem Presbyterorum , qui anute f& fuerints

|

-

yumu)t

Jibi e[fe fervandam.

$. LXV. Se

d & idem armai fzpiffíme apud eundem Ezfe-

Chnfgr

m dutax

bium italoquitur. In Cap. 20. ejusd. Lib. F. ubi epiftola ejus ad

dlefus C

Florinuim excerpitur, huncce fummo (tudio dehortantis a prava ac

haretica doctrina : vaUre À Bóyparm ,inquit, ol mfó wbi» mfer-

j i E

Gursoor, ol xqi Tolg dwogóAcm cviQoil4cayléc , H zaosbwxay co; Hac

dopmata quidem certe , qui aute nos fuerunt , Presbyteri, qui cuum

nfro d

" fc:ipä/l'e; |

"Apoflolis una fueruut , tibi nequaquam tradidere : Statimque ipfum

; nobisipt

Polycarpai , quem Smyrne Epifcopum: ovanis antiquitas vocavit

eaondielilte

ac plus centies ita appellat Eufebius Zeatum atque Apoftolicum Presz

us gt

byterum appellat: ó Waxotioe 9) cuogo2:kóg mt«cGvregos. Quibus

in verbis, & in qua tam conflante Presbyzerorum pro Epifcoprs ap-

xefus um

jcuti popa

pellatione non injuria aliquis requireret, numquid ita alteros pro

alteris pofiturus fuiffet homo fanctiffimus Irenaur, fi tantum. in-

dl Id

ter utrosque jam tum difcrimen viguiffst, quod aliquanto poftea

& ufi ottr

i m

novimus effe introdu&um ; vel num hoc tempore valde xquo

animo laturi forent Epifcopz, minimeque in contumeliam fuam ine

st 0*

terpretaturi, f1 quis ita fimpliciter hoc nomine ipfos pariter ac

H

n i

Deceífores ipforum compellaret ? Sane quanquam haud paucos

vt

elfe exiftimem, quibus i(tud, qux illorum eft modeftia,, non ad-

m

modum . grave aut moleftum accideret; non minus tamen cer-

tus perfuafüsque füm , nifi qui ftudio eos offendendi Ixdendique

u

faciat, facturum hoc effe neminem.

Quod fi nunc ita eít, olim

g o

quoque ita futurum fuiffe dubitandum non videtur, fi vel me«

l

) yhu

jli

quim

diocriter alter ordo infra alterum depreffus fuiffet, Atque ifta qui-

TOU

dém hoc magis arbitror notanda effe, quod cum pro fe paffim.

T

gf

loquitur Ezfe/ws , hic qui nobis quinque fuppeditat Iremer locay

Kpifcopos Presbyterorum nomine promiscue appellantis, conftanteg

"i

hos tales veteris Ecclefiz Dodtores Epifcopos vocat , Presbyteros

u b

r

fit

gunquam, ' Namque ita liquet, in hoc ipfum fui &vi confuetu-

,j

diaem loquendique modum imitatum efle ; quod plerunque fa-

mU

T

l

ciunt au&tores , at in illo retinuilfe voces Irenas, cujus exprimebat

p

fententias, vel potius ex ejus Libris defcribebat,

Ex quo de-

[

"

n

am ita

;;

mum conficitur clariffime , quum Zrenews viveret, nequaqu

ii

i

j

diverfos miniftrorum ordines his nominibus ügniüca.tos.e

E

H:e $ HL"

bi

:ZIS.-

W" / i

(j

cuti, quum viveret fcriberetque Eufe

3

$, LXVI.

't)

tl

;

ao

d

F ixo CS8

$. LXVI.

Hec in Libris iis pofuerat Irene: , quos non

habemus amp

Jius , nec nili ex fragmentis itiusmodi ab Exfcbio

(ogam

J demt,

excerpti

s mgæofcimus.

At qu& ad nos ex Zreuzi monumentis

lane iftis fuperioribus fimilia continent, ut plane-

puej

oervenerunt , p

*

polaron

nihil fit cauffz, cur audtorem

Hiflerie Eccleftaffice mutaffe hac in

Y

M

5

Canilima

P

gte muneris fanctiffimi nomen fufpicemur, quanquam is alias

YiCem ag

certe a fufpi

cione hujuscemodi longe fit alienillimus. — Ergo in

f i

Lib. IIL, adver(us. barefes Cap. 2. hzc verba habet Irenews 5 verfa

&L

quidem illa jam olim ex gr&co , & qu& textu ipfo auctoris, quod

(I noyis

quidem ad hoc caput , ficuti & reliqua pleraque attinet , dudum

(is x Lj),.

amiffo.fola nobis hoc tempore fuperfint , ex quibus plene atque

ts tjuud

ubertim , quid adverfus hzreticos commentatus fit , cognoícere

fidim ,

poffimus; verum ita , nt genuina effe mentemque Jrenzi rectiffi-

t,m ) fecm

me exprimere dubitet nemo , quando in multis & vetuftiffimis

Ápololor

Codicibus hi Libri exftant, & cum his, quz ex illis antiqui au-

i quidem

&ores citant, perfecte conveniunt. Isergo [reuews in hac veteri

latina verfione Lib. III, Cap. 2. italoquitur; Cuwm anutem ad eam

lum fimj]

pimus, -

iterum traditionem , qua eff ab Apoflolis , qua per [ncce]]iones Presby-

terorum in Ecclefis cufloditur , provocamus eos qui adverjantur tra-

Aummü Voieee:

ditioui , dicent , fe non folum Presbyteris , fed etiam. zlpoflolis exfiflen-

Dihil adji

P qua]

zes [apientiores, fimceram inveni[Je veritatem. Qu cum pet fe often-

dunt, pracipuum ordinem miniflrorum inde ab obitu Apoltolo-

4

Verts at

rum, & cui fumma rei do&rinz Chriftiang commiffa fuerit, Pres-

|

le]fIä[- r(

byterorum appellatum fuiffe, neque eo fuperiorem alium cognos

viffe illa &tate Iren«um ; tum vero in fequenti Capite manifeftius

etiam hoc idem ifte au&or declarat , ubi qux generaliter dixerat

N(em fenr

de traditione Apoftolorum , qux per fucceffiones Presbyterorum n

fl t VJafy

j

» Qübus

Ecclefiis cuftodiretur, ad particularem Ecclefiam Romanam ap-

Tij

plicans , ac iisdem ceteroqui verbis utens, tantum Presbyterorum

ld

hanc vocem in Epifcepos mutat, —Sed qwoniam valde longum eft, in

li É dus

bocali volumine omnium Ecclefiarum enumerare [ucce]fiones, maximda

UM quah

fant

& autiquil]une,dy omnibus cognita a aleriofifimis duobus Apoflolis Pe-

f praf

Rntiuo £

zro (j Paullo Rome fundata (y couflitute Ecclefie , eam quam babet

ab Apoflolis traditionem , . anmuntiatam bominibus fidem , per [uc-

ö*mmm

ceffioues. Epifcoporum pervenientent usque ad uos &c. Quis non vi-

€05 Vi

det,ficut in priori loco Capizz 2. Presbyzerorum ordo tanquam uni-

emphs Mp

cus,qui Apoftolorum traditionem confervaverit;proponitur,ut ita

genefe mn

dam fateri

vel Epifcopos nihil mqme.nti attuliffe ad eam confervan

"Derius q

cogamur,

Um vel.o

qu

$85 n1( ä**

)

cogamur , id quod. non minus ab Ireuei, mente & fententia ab-

um

horret , quam a verifimilitudine , vel illud agnofcere , eosdem

nf t piauefg"

plwane Epifcopos cum. Presbyteris fuiffe, tradi ab Irenao ; ita hunc

aade ao

pofleriorem ex 3. Capize cum. priore compofitum, hoc pofterius in

juam ib

clariffima luce ponere , nempe iftud utrumque nomen prorfus in-

vicem ea adhuc atate;, vel certe iis in locis in quibus Iremeys ver-

s I 1

m T VH?

fabatur, in Galliis atque Occidente zquipolluife.

$. LXVII. Jam priori 1lli fimilis eft , nifi quod aliis-quo-

r d

pet, didit

que novis locutionibus rem eandem adftruit , ejusdem Irenai lo-

cus ex Lib. IV. Cap.43. — Quapropter eis, qui i. Eccle[ra [unt Presby-

ol

teris obazudire oportet , bis qui [ucce]ionem babent. ab Apoffolis , ficut

,«

pendi tle

oflendimw , qui cum Epifcopatus. fzcceffone. charisia: vveritatis cer-

tum , [ecundum ylacitum patris acceperunz, /| Quod. in. fucceffione

vetutiint

antiqiae

Apoftolorum commemoranda rurfum fine dubitatione Presbyzeros,

& quidem folos nominat, mom repeto ;; eff enim: , uti dixi, pror-

g hac t

ftll ul m

fum fimile fuperiori teftimonio,, argumentoque quod inde colle-

gimus, Verum alteras duas inde confecutiones neceffario nedti-

g« Presby

mus. Nam quod r.his Presbyzerz: obaudire; ait, oportere , lrenam;,

gffantm if«

nihil adjiciens de Epifcopzs, luce ipía clarius. demonfrat , Epifcopa-

jl e n

ZHHt, qualis nunc cummaexime eft, ordinisque hujus geraini; Pres-

geríc o

byteros atque: Epifcapos. dico , diftin&ionem:, minime tumm adhuc

(ti APoüolu-

viguiffe;. Sic enim profecto: Epiftopis obaudire oportere homines;.

ïa, ïuerif; Jre

dixiffet, ficut hoc tempore paífim dicitur, nec longe poft Irenaunr

diun g*

"

dici ceepit . non Presbyzeris, Quod. vero etiam: hos Presbyteros i

j at

eadem fententia , cum [zccefJiene Epifcopatus. certum charisma quo-

,jic d

que veritatis contendit. accepz[Je ,. non. jam nobis argumenta pr-

I plane diverfos

P-

bet, quibus evincamus Presbyzeros ejus &vi nihi

um d

fuiffe ab Epifcopis , fed hoc diferte verbisque exprefis dicit, ut vix

i

ht ',:mfw

hi ipfi clariora eum pofcere: vel illi di&are potuerint ,. qui Epifco-

ii* f

patum qualis nunc viget, ignotumfuiffe prima i(li Ecclefix difpu-

[

dul

tant, fi prafentes commentanti Irenao adfuiffent. Capite eo,quod

uAn

"

continuo fequitur;(eít itaque 44.)mores exigens idemrauctor verbi

T

| qlmm

divini miniftrorum in univerfum,pravosqueminiürosquamvis ju-

"

"J

bens vitare , contra fequi bonos , allegatis etiam in eam rem ex-

qn

Qu

emplis Mofts , Sauuelis , nec non & Paulii , ne quis de vili tantum

un U

genere miniflrorum agere Irenaum , forte vitilitiget ; cum illud

01

opol!

cur»""

fuperius de Apoftolorum doctrina , quam hi cuftodiant , repetit,

tum vero miniftros hofce non alio nomine quam Presbyzerorgem

r

aggnllfg

usquam

|

afeeme.

Lt

D

f$8515CS8«

usq

nam appellat ; nifi quo

din finedi&um E/aja 6o. v. 17. in eam

nvl

menti in verfione LXX vi-

rfonib

rem allufïg

at, quo miniftri Novi Tefta

Ie

1.5

pi vocantur , de quo antea vidimus Cap. 1. $. 26. & 277.

[ dH

n

ic in 3ftam rem , de qua tractamus , argumenta pateant, ob-

3 erquibus:

? funtac d

fcurum effe jam poteft nemini, Finem ergo fagio etiam de Irenao

dicendi.

i teipor

S.LXVIIL Neque al

ia deinceps porro teflimbria afferam.

. Disimpofü

Nam quz àltera quoque duo prim& antiquitatis Chriftiang mo-

/ herfs b

numenta ad nos pervenerunt , licet non ab omni plane fufpicio-

| lii

ne immunia, neque profe&o exiftimationis tantx, quant Clemen-

1 vetütifin.

zi; il Libri , & Pelycarpi atque Irenei, Epiflola Barnaba & Paftor

: fedium tel

Herima ; ea nihil continent , quod ad hanc prafentem dirimen-

| fenonp

dam controverfiam aliquid afferat momenti , licet inde etiam viri

| folide evic

dodti pro Presbyteriis petant argumenta. — Qu& autem po& Iena-

$L

tiauna tempora funt exarata, & jam proxime finem fecundi a N, C.

| ronia ve]

fsculi, extra eos limites funt, quos nobis ipfi prefiximus, immo

| quvia; r

vlane ad ea tempora pertinent , quibus paílim in Chriftianis Ece

| tte gjus

cdeíis introdudtum & flabilitum effe Epifcopatum , & ita etiam

: Wipicioni d

utriusque ordinis Epifcoporum ac Presbyterorum difcrimen , infitia-

, Gimg huj

eurnemo. Illud modo obiter attingendum puto, quatenus ni-

i àtefendr

mirum ad rem prafentem facit, illis ipfis &tatibus, quibus pr&-

le(ia vigebat hic Epifcepatus, ultro tamen & luben-

B

clare jam 1n Ecc

BOULT

ter , quando p

rxbebatur occafio , confeffo

s effe Ecclefig Chriftia-

MT

n Doctores;

in Apoftolica quidem ifta Eccle(ia rem aliter fuiffe,

"]f put occ

minimeque ita ab Epifcopis diftinctos fuifle Presbyteros

, uti tum

T fententia

quum ipfi docerent fcriberentque , diftinguebantur. Quo loco

non Hieronymum duntaxat , qui ipfe Presbyter fuit, allegare pof-

f 1ca(1tur,(

Veïï.ï&bam Y«

fumus, prolix

e admodum, nec fine calore hoc demonftrare fata-

agrium , & Comment. ad. Titum ; íed Aure-

gentem 1n ef. 85. 4d. Ev

Sotdent

liumXuoque Aggufimum,

lumen illud Epifcoperum, qui hoc totum

NU

diícrimen Epifcoporum atque

Presbyterorum non ad S. Scripturam

)&xta

Qpj

DP

vel Apoftolicam inflitutionem ,

fed ad confuetudinem Ecclefis

unice refert , in celebri illa fententia , qua fuam illam in ep. 19-

OS) WR&

five ut in recentiflimis editionibus non fine cauffa ordo eft im-

ia

&t

Ti [eflw

gnutatus, in ef. 82. Cap. 4. adverfus Hieromymum difputationem

T

concludit. Qauanquam [ecundum bouoruim vocabula , qua jam Eccle-

n

)1

Jfie ufus obtinuit ,' Epifcopatus Presbyterio major fít , tamen in multis

'IEP

ariter La«

ch;zsldugujiinus Hieronymo nnüür eff. — Ceteros Gracos p

M

3Q

tinosqus

22

mSe5)n509 -

S

r

tinosque Ecclefiz Do&ores allegare nunc nihil attinet, qui variis

j

occa(ionibus przcipue vero in Scripturis interpretandis, cum ad

a& n E

|

Zóál.20. Phil.1.v.1. 1.Tim.3. Tiz.q,& 2. & 1.Pet.5. v.1. perveniunt,

Ieat d :

ex quibus nos quoque fupra iftud idem concluíimus, ultro agno-

vdelna '

fcunt ac docent , quanquam aliqua tamen cum warietate , & ita

uti teniporis, quo quique vixere, confuetudo non leviter aliqui-

Ya r

bus impofuiffe videatur: Epifcopos prime Ecclefre a Presbyteris

ianpme

diverfos baud fuif[é. Collegit ea pridem 1n Fiudiciis Hieronymiane

nefifio

de Epifcopis dy Presbyteris fententie Vir in Ecclefiaftica antiquitate

ag Cs

veríatiffimus David Bloudellu, quem uti de omnibus, quorum in

du t

medium teftimonia projecit , probare nobisid, quod inftituit, di-

j ditimen;

cere non poffumus , ita de multis , immo plerisque hoc recte &

le r tt

folide eviciffe, nulli dubitamus profiteri,

n p

$. LXIX. Neque profe&o ex eadem ifla antiquitate tefti-

aX C

monia vel argumenta vidi afferri in contrarium, qu& valde effent

(inus g

gravia; fi modo ab epi/felis Ienatii diícefferimus , plenis quidem

vilii

certe hujus Zpifcopos inter & Presbyzeros difcriminis , verum illi

fufpicioni & controverfix obnoxiis , de qua dixi, & quam ideo

iind

nen,, It

li

extremx huic de Epifcopis Diatribe , cujus partem nunc edimus,

a me oftendi refervari. Nam quod ad Epifceporum Hierofolymitas

atenus D

bus pr&

norum indices ab Megefippo fcriptos viri quidam docti provocant,

qlll

en&

uben'

item ad Zfre Epifcoporum , quos Polycrates conciuuavit , ceterarume

que Ecclefiarum illosquos pertexuit ac uobis con[ervavit Eufebius ; id

f Qu

j aliet Ü

l

fupra per occafionem demonftravi, facile (ecundum alteram quo-

t

que fententiam interpretari licere; ut nempe indicum ifti aucto-

f u

u) ln

tes dicantur, quoscunque Epifcepos dici in vetufliorum libris in-

veniebant , eos ad unum omnes in hofce indices fuos retuliffe,

1l

ep

pO

Epifcopisque fuo tempore vicinioribus adjeciffe, non magnopere

yltare H

ac pote*&ate

TT )

expendentes curantesve, numquid primi alia dignitate

fuerint , & ita alio quoque fenfu fint appellati , atque

ultimi; id

foc o

qta

quod nec adfirmant profe&

o usquam. JMHabemusque nos ex-

[

ndicum apud Auctores vetu-

m u

li |

*€mplum non unum hujuscemodi 1

q.

ftos , qui Reges , Principes; Magiftr

atus variorum populorum ita

u

ftatis incrementa vel

j d7

«ontinua ferie recenfeant, ut iftorum pote

, nec verbo

decrementa , qug maxima

tamen fubinde inciderunt

( T I()ne11

ht

hoc au&ores , & iisdem , qu& perpetuo

ml*w |

attingant ; five ignorarint

j/^

b

xzeperiebant, nominibus decepti ;

2

eadem femper quoque poteílate

r/llflf

Íive fciverint

f

a

retenta a.cunctis illa efle munera:

fibi perfuaierints

illud

| Pzrlï

rmOs

que

!

!&-wzb-.- 3

Nivisia

E

if

Be) r CO

illud quidem, ceterum vero, quum de nominibus duntaxat a€

Wt,

ferie virorum ipfis cura effet, haudquaquam operz pretium du-

aC fo

xerint, illud adnotare, Legat quis mihi modo varias illas grzco-

evid

rum calci Ezfebii Chbronicorum editioni a. Jof. Scaligero Viro Sum-

| Mp

mo procuratg adjectas virorum feries, qui cum Civitatium Gra-

. Niminu

ciz, aliarumque variarum regionum regna ordine tenuiffent, &

. probatur

quod notum rerum illarum peritis , pro diverfitate temporum

de Qua jg

diverfío admodum jure ac poteftate tenuiffent ; tamen absque ulla

d Roma

hujus varietatis declaratione fub iisdem dignitatum ac munerum

! jam obiera

nominibus receníentur.

[

3

Quid quod fi etiam hxc nos refponfio

T perfecat

deficeret, vel fi plane adverfus fententiam noftram petitum ab his

| Qeemefet

f

indicibus haud effet argumentum , neque prorfum de iíta parte

iij ,

antiquitatis facrg ulla foret controveríia ; tamen accurate confide-

Jicife f

randis his Indicibus neceffario nobis oriretur fufpicio;ex his,quo-

! ledefs fj

rum exhibentur nomina , plures nonnunquam eodem . tempore

m df

certis Eccleíiis prafuiffe? Unde enim dicemus evenifle, quod.in

OC (aen Í

Hierofolyuitana illa ipfa Ecclefia , cujus nobis indices objiciuntur,

EFcleGam, 1

intra annos haud amplius triginta ad quatuordecim nobis Fpi-

if i

Jcopos commemoret Hepefippus ? Unde quod. Reme , Alexandria,

O alfem d

alibi non modo plures, quam vulgo humani cafus ferunt , intra

clunalflüf li

primum fzculum nobis annumerantur , verum etiam , & Roma

Iu g

quidem inprimis, ita mutato & variante ordine a variis.propo-

nuntur, ut vix duos vetu(liores indices. auctoresque invenire li-

1&[]33) QUO(

floïime, D

ceat;qui eandem plane feriem fervaveriat ? Unde hac, inquam, fi

AR ii

non pluresaliquando fimul in eadem Ecclefia;prfertim ampliore,

quales iíta jam tum xtate exflitiffe omnes confentiunt , Epifcopi

A ra

"tlate &

At IOCQ ;

fuere ? Quod quidem ultro conjecit adfiruxitque., ut fupra vidi-

Qr?*ïüentia, [

mus , Cel. Hamimondus ; quanquam ita, ut ad geminas in iisdem

iib

Urbibus Ecclefias ex Judais paganisque collectas, vel divertis ri-

z

Hl

tibus Linguisve disjuncas trahere conaretur, id quod nos abunde

U

jam refellimus.

W

$. LXX. Ef & alterum argumentum , quod ex Lzgdz-

neufium Viennenfiumque Martyrum . epiliola , quz eft apud. Eufebium

L. V. Hist. Eccl. Cap. y, arceilitur: videlicet. Photinzm ibi Epifco-

pum Lzgdanenfem appellari , Ireneum contra iu eadem epijiola Pres-

yterum Zan£zm, ut ex Cap. 4. Eufeb. liqueat, quafr aperte bunc

ita Pbotino beatilImi AMartyres oppo[itum voieut. NVerum de eo quo-

erti«

quä loco; praterquam quod ad &tatem Jreuai fo-lummodo P

net,

ä«

i

ag

$9)nr;(gm

l

hrE

?

:,

net , & tamen tot clariffimis hujus ipfius auctoris locis enervatut

um dl

E.

ac folvitur, qu paullo ante a nobis allata funt; praclare omnino

N p

evictum eít a Cel. B/ondello , ita haud officere ipfum &qualitati E-

to u P

pifcoporum ac Presbyterorum , ut eam potius vel maxime adftruat.

um t -

Nimirum tam ex ipfo textu Ezfobii , quam ratione temporum

iffaut L

probatur , annis pluribus poft acerrimam illam Perfecutionem,

mpor

de qua in Epzflela Ecclefrarum Lupd. ($' Fieuuenfis natratur, miffum.

sqé ul

effe Romam cum litteris Ireuneum,quo tempore Pborinu: diera fuum:

iunerum

jam obierat, is qui Epifcopus in litteris vocatur, (qui nimirüm cum

*e(ponüo |

in perfecutione major jam nonagenario poft multas plagas in car-

m ab his

cerem effet conjectus intra triduum exfpir

a

r2

vit;ex hac ipía epiüo-

ia patté

la in Lib. V, Hift. Eccl. Eufeb, Cap. .) faccefferatque in ejuslocum

« Conlitte

hicipfe Iremew. Ex quo certe conficitur, cum ifle Presbyzer ab

x?i his,quol

Ecclefia fua vocatur, Epifcopum ifto nomine affici, & ita tum qui«

Y tempor

dem di(tin&tos hos ordines fub nominibus hifce non fuitle; licet

" qgod.fü

hoc tamen maneat, Lugduneníem ac Viennenfem ejus temporis

Jyjguntu

Ecclefiam, quas tamen haud valde multorum hominum fuifle ex

. nobis *

his ipfis epiflolis liquet, unicum duntaxat habuiffe Paftorem,quan-

Alundti

do faltem de Pborine veluti de unico fuo Paftore loquuntur ;

i,

6 luæma:'gto; Ilobavos ó v?» dlaxovia» T5g E wcxo7He 64 Ax-ya'ï,sli-c.u Tf5

i, & N

mis&uwoc. Sed hzc hactenus de prima quoque antiquitatis Chri-

flianz , quod ad Fpifcopos Presbyterosque attinet , confuetudine.

inis p

o pyant h

Proxime, Deo volente, quid vel de ex&quata cunctorum Verbi

Divini miniftrorum dignitate ac poteftate, vel de fupereminente

g inun

Í

jmanp.

(otà

D

dignitate & in reliquos poteflate paucorum, tam reliqua $. Litte-

Unt; EF llllfmy

rarum loca appellationes iftas Epifceporum atque Presbyterorum

omittentia, quam prima antiquitas Ecclefiaftica nos doceat, exa-

yüpi

310 18

Mi

D

minabimus. Inde ad controveríiam de jure miniítros verbi divi-

j ii

ni ordinandi £et progreffio, demumque momento haram omnie

um quz(ftionum, rationeque conciliandz inter diffentientes-

igos DI

concordiz difputanda atque expendenda iíla de

Epifcopis Diatribe concludetur.

(s ,

W

l E;JW

)

ill lþl EP i

CEIAIS CAPBITIS SECUNDE

N[" 1

"1

y

|/

j

n

p

)ft

j«

"

f

f

|

Qu

ass

Ü

A

mccxciaSi M m

7

E d

. 8

[

- futi qonc

Tiruifetgn

UE

II

3177

- Qftt iofog

V,

Y

Witlr p

Jt n

ln f

ff i

LT

V cra[(e

l

u

Mi

f YOlg,

K

f fzm )

VC libvg

Y

büj h IC&H

iCW?ï, ffd

Want

|

EE

RI pR

—

ss

B6

)

o(3&

R

RI

zi

:Q

DN

-

d

R -

7A

"

-9

eui.

*

U ENA

e

C H I L R.

PRIMI RESPONDENTIS

.DESALUTARI LECTIONE

SCRIPTURJE SACR £,

X W Eradysmica Deum colendi vatio in S.S. imvenitur, nec absques

illarum, quas continet, verum cognitione falus impetrari potejt.

IL Eum itaque in finem Sacra be pagine ; a DEO O. M. nobis

Jienz couce[[e , at diligenti illarum meditatioue ad cultum ipfi debitum

imviteuur , atque falutem eternam i promifJionum ab ipfo faclarum

conjequamur,

III.

Verum autem ac genuiuum . $. bujus. libri- feufum nulus,

nifi pio animo ac difcendi cupido fefe ad leClionem iflam accingat , per-

eipere poteff Cayrinm Mvota wv* m wo Pf XXF. 14.

IV. Maximum enim obicem [alutari iflius ledioni ponunt, pra-

gudicia quaecumque, cum vel eum in fiuem legitur fcriptura , ut propriis

inventis incriflandis aliquid ibi imveniatur , ac Praceptorum dopmata

gam probata reperiautur, vel, quod fcelefliffimum eff, in peccato fe illius

aba[n obdurandi occafio queratur. . Quod poffremum qui etiam aperte

vel era[fe potius [ibi nom proponunt bomines vitiofr, ii nibilo fecius vitiis

Juis prapediti & quaft fajcinati vix unquam vim illerum locorum recie

capient , que de bis ipfrs oitiorum geueribus , quibus dediti ip immer-

fique fant , vel de obflinatione i peccato , vel de praflantia voirtatis

* &6 pietatis , vel. de beatitudine. animi concupifcentiis vacul , vel de

ranquillitate con[cientia , ceterisque fimilibus & coujuuctis avguiientis

- in boc libro divo exflanr.

V. Neque miuus ili im catu[a funt , quo urinus fibi (alutaris f

- bujus leclio , qui eam quidem aclionum bumanarum normam e[fe agna-

feunt , fed ita , ut eam ad internas fuas , quas. jaclant , In(pivationes

.??Pendant. Praterquam quod bac co

ntradi&liouem implicare quisque

"s

Q

Videl,

MLTT

t

TU TTPETIRNTHSEES

ss

48

$$)o(294 ——

