excutiendum , priusquam habeatur pro vero; & fi certum foret;.

tl (

0 o

tamen pofterior ifta hominum exulum & fufpectorum Cafaribus

Cuü) Wi

deductio impedire ad aliquod tempus debuit , quo minus pr&ci-

qiàm

puus honor Provinciz ifli oppido deferretur. Planum ergo & li-

Mub

«

fW]?m

quidum eft, magnam dignationem inter urbes Macedonicas Phi-

h

j Qu

lipporum haud fuiffe, & ita ruit fundamentum, cui Vir Cel. con-

Nitino

clufionem fuam fuperftruit : eziam ergo in vébus [acris [umiliter pra-

Fipter ln

latam e[Je ceteris, Caputque. Ecclefiarum vvel per omnem Macedoniam,

MR

vel per maximam ejus pavtem , Ecclefiam Pbilippeufem fuiffe.

"h t Met

$. XXXVIII.

Sed ipfa conclufio, five coníecutio , longe

SNamus &

ret Vir Cel. ;

Aun. alds

st infm?mi.iiïma. Quam enim umbram argunïgnti affe

quo

)

Satceffr

æ)äs(ääïä

ii Reä-äf;

ie flatim s

quo probet: ipfos jam Apoftolos cuique Ecclefiz ita dignitatem

onfeqteha

ac poteftatem etie difpertitos, prout civili dignitate vel poteftate

Cel, citati

in Provinciis eminebant Urbes, in quibus iítz Ecclefi collige-

Jfer Menpit

bantur? Florente jam & longe lateque fparfa Religione Chriftia-

redf, df

na fcimus hoc fa&um effe in plurimis locis, faltem ha&enus, ut

Ecclefiis earum civitatum, in quibus Proconíules ac Prafides

rl Difr j

l

7 UT

l

!

^

Provinciarum communiter habitabant, & quo ad petenda jura ex

1 Cd. m

reliquis utbibus homines contluebant, pracipui quidam honores

ac jura concederentur, ac ut in hac ipfa certe dignitate Metropo-

is, Bul

n(ideemis, l

leos attribuenda Sedes ifta Prafidum ante omnia (fpectaretur , qu

ratio in Canonue zouo Antiocheni Concilii diferte allegatur. Sed

fartm, v QU*

? ia hu

ut ftatim atque in aliqua urbe jura dicebat, conventusque agebat

ille Magiftratus, emergeret quoque ejus Epz/copatus , & in alias Ec-

a r

iibuerti CC

clefias earumque £pifcopos poteftatem adipifceretur ; id ne quidem

fub Chriflianis Imperatoribus conflanter valuit, nedum ut de

Jupte hn

s ormnibut

Paullina ztate id liceat affirmare. Confutaturque etiam ifla ratio-

M

ne valde firma, quod ita jactari perpetuo, & identidem ab una Ec-

clefia atque Epifcopatz ad alterum transmigrare h&c eximia jura

mani Procot;

s Qu

honoresque oportuiffet, prout Prafidibus iflis in mentem venie-

bat, loca conventuum agendorum mutare atque alio transferre ,

vavit, at

quod fapiffime;antiquis prafertim iftis temporibus & liberz Reip.

aariut 000

sls G

proximis, factum fuiffe alibi , uti dixi, probabitur, quando hujus

loci non eft.. Illud mirum , quod probationis loco proponit Vir

god d a?

Cl. exemplum Hierofolymorzm ; quafi ab ea Urbe d Ecclejia jus Me,

yis tibut

tropoliticum, quod. ad ves Ecclesiaflicas atiinet , ad Cearienfem £ransi-

)men; &.W

verir, pofiauam eo ducta fit a Fefbasiano colonia. Nam ne quidem Ca-

ccutit

um

fareg Epifcopos fuiífe ante fecundum fxculum , neque Hierofoly-

[j cemi

1

mis a Vefpafiano ad ea ufque tempora,que Hadrianum (unt con-

yum 4

fecuta, unquam eft probaturus: multo minus JAMefropolitanume

fuiffe Czfarex Paulli &vo,vel fubjectum ei fuiffe Hierofolygritanzim

um ego ;

puic

J

Epi/copam ; quod Concilii Niczni temporibus ita fuiíle, ex Decre-

i

torum Nicanorum Gazone FII, difcimus, cum jubetur quidem

Ü (j 0

)

propter vetuflam con[u&tudinem Qj autiquam traditionem bonorari lia

Epifcopus , $, quea bunc bonorem confequuntur, juribus frii, [ed ita ta-

;fmlirfm at

men, ut. Metropoli falva [4a manueat diguitas. Quo loco obiter ob-

fervamus, ex hoc ipfo Cazone pariterque ex pr&cedente fexro fix-

j

hl

(f

gíeat

11b )

mum valde argumentum adverfus antiquitatem. Metropoleon

poífe arceffi.. Quum enim in VII. fua Hierofolymitang Ecclefig

d

Qu

2

|jura

ag

$e584(38€

jura vellent confervare & adítruere Nic&ni Patres , hoc unum di-

tttbus Q

—

dit, de

cunt, itaferre antiquanr confuetudinem atque traditionem , ut

2

Q m Y

Epifcopus /Elie bouoretar , Ti D , fed nimirum ita bonoretur , ut

femper infra Metropolitanum fu bfiftat, cui fuamr propriam digni-

h qua

tatem, 7À diéov a£ioua, falvam omnino fervari concilium przci-

grdo m

dinibus'paiä

pit. Ergo hoc primuim liquet, bonorari fokum confueviffe anti-

seato nl

quo more Epifcopum Hierofolymitanum; nom dignitate Metropo-

l

l

tinem ]oc

litica ornari. Ex quo deinde certiffime concluditur , quod miror

|

f

4 nemine adhuc adnotatum effe,flantibus Hierofolymis nullas pla-

Vi

fW Viv

has hr

r1e Metropoles exflitiffe, quum nulla tum in univerfo orbe terra-

rum effet Civitas vel Ecclefia , ad quam graviori ratione deferen-

fa.ï;*.ïetropci

da effet hac dignitas ac poteftas, fí modo in re Chriftiana exfti-

fiithy quo

tffet, Atque h&c jam demum plenam firmitatem conciliant al-

tb at planc

teri argumento, quod ex Canone FII. ejusdem Niceni Concilii de-

fritrum $a

ducitur, nempe in. conflituendis Metropolefi, quum maxime de

ropoltcum

concilianda iis auctoritate folliciti iftt effent Patres, vezzflam hauc

9uw i

modo dici confuetudinem, non Apoftolicam. '"Tum & hujus no-

li, W

ftri Cel, Haurmondi explicatio vel glo[/à wmanifefte: eliditur , iftas:

ht ve pto

confuetudines vetuílas ( 74 éexem £9" xemrérwe ) de Apoflolic

Ontrártum,

confuetudinibus interpretantis in Diff. UV. Cap. . S. 18.. Sed fi ta-

A.

men hoc poffet evinci , quod longe fecuseft, nihil tamen huc

-

Bitnf r

faceret, quia alia plane ejus rei patet cauffa. — Scilicet everfis pri-

ücud o

mo funditus a Tito Hierofolymis , poftea cum vix pauca fuper

,i*'mï's Adyj

eas ruinas tuguria rurfus effent excitata , iterum extermiratis ab:

MIDUrT m

Adriano habitatoribus propter Judgorum. rebellionem, vetitas

Ti W proc

que vel pedem- amplius in d folum inferre univerfía Natione

s XL

jJudaorum , & ita certe etian Chriftianis , quos paflim adhuc

n APOGOL

homines pagani promifcue accipiebant pro Gente Judaa , dedu-

&(ï) ïïmm t

&aque contra Romana colonia; locum ibi Chriftiang Religiont

Dittüs &

ad multum tempus haud fuiflfe, facile intelligimus : neque adeo

Volipe

b&

b&üt (

cauffam aliam quarere neceffe foret, cur aliz Ecclefix in Palaftina

eminuerint potius & Metropo

l

;

itice fuerint, f1 maxin-xev tales ibi ex-

"Dnote c

ftitiffe probaretur.

feex amrzä Maedmia prædïcatum*

fs

$OXXXIX. rbprimss cer

eff Philippeufibus , &j vel binc jus ipfis Priaratus ( Metropoleos in reli-

tes

petta

quas ejus ore Ecclefias competebat. — Refb. y. Acceffit primo ad Nea-

polim Paullus, quam , ut eftlocorum fitus, vix dubitari poteft ,

ïBm) & pï

Y

flcuu

quo temporeïPhilippi ad Macedoniam pertinebant, pariter ei aC«

TOvlne;

cenfitam fuiffe; ita.ut quando prima ab ea parte Macedoniam ine

;rantig

$82285 (8€

oc unmiïj

trantibus Urbs atque colonia Philipporum occurrere.in 9s i

diaoten t

citur, de prima Urbe , vel de prima Colouia intelligendum id ve-

donare t

niat, cum videlicet vicus ac pagus effet modo tum quidem Nea-

oprim d.

r

polis, qua de re jJam fupra aliquid; nec nomen hujus loci id

cifium a

profedo impedit, quum hujuícemodi mutationibus ac viciffitu-

füevife t«

dinibus patfim urbes ac loca quzcunque obnoxia effe videamus ,

g Metu

setento nihilofecius antiquo nomine, quod nempe ftatuni & con-

ditionem loci a przfenti longe aliam atque diverfam fignificare

t quinit

isnulap

pergat. $ic vero etiam ante Philippos alius aliquis in. Macedonia

(b orbe at

locus Chrifti Evangelium accepitiet, cuiita hac poteffas ac digni-

lo t

tas Metropolitica deberétur , non Philippis, 2. Sed vero hoc

ailiun eti

ipfum, quod pro fundamento fub&ernit Vir Cel. , io

£rmaiffimunr

conaliati

eft, ac plane falfumz. Jm quo loco, vel iu qua urbe aiic

ujs Provincie

i Concliie

jrimum predicatum [it ab Apojlols Evangelium, eaum boc ip[o jus -Me-

; maxim

zropoliticum ef[e coufecutam in. cetera. ejusdem Provincia loca, etiam

f//?/J?W hat

quibus tidem Apofloli coutinuo poff idem ifiud verbam [alutare anium-

k hujus no

zardnt. Nullaenim, ne quidem leviffima au&oritate hoc pro-

bat, vel probare poteft.. Habemusque nos exempla clariffima 1n

de Ap ii

contrarium. Ubi enim v. gr: fparfum. primo femen eft Evangelit

$ $« [

in Achaia, qux tum vocabatur? Athenis certe, quo Paullum ex

j tame? N

Beroénfi periculo fratres deduxerunt. A& r7. v, 15. At numquid

l

huic urbi & Ecclefix propterea dignitas Metropolitica eft aChri-

oet everih f

u pand J

ftianis Achaix delata ?^ Minime vero; fed Corintho, quo Athenis

fj di

j

eytenmt

demum migravit, uti Z 18. v. r. docemur. Et fic de aliis quoe

*

u

que iri proclivi eft probare.

À

Jiorem "

:

t

ii

$. XL. Firmatque h

oc ratio fatis maniféa, - quod ními-

yrer M.

il

rüm Apoftoli cupidi omnium hominum falutis, fi qua fieri id po-

h Päülm

g

ó üdïäï

teft, ftatim ut in quamque regionent ingrediebantur , in qua ipfis:

Spiritus S. permittebat verbum illud falutare edifferere, nullam

lia Rfïig'ïw

p

negligebant occafionem; lhiomines ad Chriftum perd*ucendi; At

: nv

(æmPa

l

(iy

in Metropolibus Ecclefiaftcis con(tituendis, quo nimirum ill

tempore conftitutg funt (iu quarea Cel. Hammondo neceffario

je

lgs!þl g

nos diffentire jam oftendimus, & porro diluendis per occafionem.

ejus atgnmentis oftendemus ) aliud plane homines pii ac pruden-

j

Mp

tes fpediaverunt, nempe urbium-amplitudinenmr atque. celebrita-

LUA

UI

tem, & plerunque etiam fedem Proconfuülum ac Prafidum. Quas

anoä

l

1es, ficuti mirus plane fuiffet cafus , qui in eos fines regionum ac

at

Provinciarum perpetuo contuliffet , ad quos in fpargendo verbi

'd

;j

L5

divini

p

WBAO

Qd

N r

Vn**

$92 ) s6 ( 23

quodm

divini femine primum Apoftoli accedebant; ita hoc etiam mi-

nus eft exiftimandum , ipfos, antequam in Principe cujusvis Re-

Quanqum

ho p

gionis Civitate Ecclefias condidiffent, ceteris, quas prius peragra-

bant, cocleftem hanc , quam fecum ferebant , veritatem occulta-

dihni f

$ Xl

v ifle.

Quum enim hoc iis minime mandarit Chriftus, neque eo

1 füft Dd

illos Spiritus S, compuliffe legatur , fuperftitione quadam hsc res

& morofitate minime caruiffet. Atque hoc ipfum admonere nos

Wens atque

apitm fuu

poteft, qu& duo ar

o

gumenta adftruendx Philippis Metropoliticz

E b

diguitati Vir Cel, conjungit , ea fefe invicem neceffario deftruere,

t Vr Exim

ut fimul vera effe nonnifi rariffime poffint: nempe primé il/i ex

titeplerasq

, Acdonia s

omui Macedonia , Chriflum e[Je annuntiatum y. & fuilfe ejus , etiam

quod. ad civilem bonorem attinet, magnam (j forte primam in ea Pro-

^ 4 1 loto rel

vincia dignationem. . Quod fi enim prius ut plurimum fecuti funt

— fs m

veteres illi Chriftiani; fecuti fünt rariffime fecundum, fi fecun-

^ uhguaum.

D

- r aliey

dum plerunque; vix unquam primum.

y

1 tfadus , n

$. XLI. . Ab argumentis hifce quafi generalibus defcendit

inde Vir Cel. ad fingularia.| Commuzunis, inquit , liberalitas fratrum

- 'üjus parte

- enienfís a

Macedonia, 2.. Cor. 1 1,v. 9. tribuitur peculiariter Philippenfrbus. Phi.

4:16. Qui loca ipfa apud Pazllum legerit, vix habebit opus de

« ftdo fimpli

refponfo a nobis admoneri. In loco Philippenfium diferte oftendit,

- Jnpellation

ex omnibus Macedonicis Ecclefiis folam atque unicam Ecclefi-

9 ; quam in-

am Philippenfium fibi aliquid contribuiffe : Quzum exirem ex Ma-

- O G dl t

: üGoriby

cedonia, uulla mibi Ecclefra in ratione dati atque accepti communicam

vit, five pecuuias lavgita eff, nifi vos foli, id eft, certe, Fos foli ex Ma-

cedouibus iflts , a quibus difcedebam. Qualibus enim aliis Ecclefiis

W

t imm,

«Mmm Hne |

Philippenfes opponeret, cum in omni ea parte Europ& nulla ad-

huc exflaret, Afiaticg vero procul abeffent ? quando in proximis.

TW t

Afie partibus , licet hx quoque longo fatis intervallo effent proxi-

Ptj

Wm

ma, Evangelium predicare ipfum baud froerat. Spiritus Sanctus, Af

"tl !

Q

16. Addit ilatim Paullus , ipfos fzi|Je Pbilippenfes , qui [emel ate, ite-

Ts Pg

lent

Iny,

Wi

ii

l

vum "Tbe[Jalonicam ad. [e pecunias miferint; quibus iterum verbis

üf bell

clariffime arguit profe&o , hanc Philipporum civitatem illas mi-

D lr

Vi

fiffe, non alios Macedonas, quorum alioqui Prinopes tum fuifle

W

Thelffalonicenfes, a quibus tam aperte diftinguuntur hi qui mife-

lj

Wa

lg

re, omnes veterum Libri vel dant fufpicari, vel diferte affirmant;

pn

Y ]Mn

folus vero 7À vatoD écet $sAsseac Cel, Hammondus, certe cum pau-

i l

l

cis, poft Philippenfes demum Principes Macedonig vult exflitife

Iegnum: N

A

*Xemplum

&.ita fecundum faltem lqcum tenuiffe, neceffario affentitur; !

qlJ.O

|

|

$8)87 929

Yot ettans. |

quod ad probandum

non minus fere ifto loco habet momenti.

"Quanquam hoc etia

m clariu

: Cü]usri l

s ipfe teftatus eft Paulu , in utrag, ad

hos ipfos Theffalonicen[es ep

rits p

iftola. 1.'Ibeff. 2.9.9. & 2. The[f. 3. v. g.

tatem oQyl

labora]fe [emet noGles ac dies,

He CHi ex illis eravis e[fez.

$. XLI,

iftos, neqes |

Hxc quum ita uno in loco c

lariffime propo-

- fuiffe

t Panllus, in altero, qui eft 2. Cer. v1.

wadam hs

V. 9..generatim lo-

adimoner m

quens atque indeterminate

; ratres , ait , à Macedonia venientes , e-

Mettopolt.

geftatem [uam [ublevavi[fe,

Quo colore igitur adigere nos poftula-

jfario deftüc

bit Vir Eximius, ut omnes

continuo Macedonicas Ecclefias, vel

e p,rimziii ü

certe plerasque earum intelli

gamus potius, nomine ifto frazrum a

y/? ,ej"*( , t

Macedonia venientium , quam Philippenfes

; àd quos tam diferte

at ia d

alio loco reftrinxiffe videmus Apoftolum

$

Nonne vero Philip-

m feaut t

penfes fuerunt ex Macedonia eo zvo ? Non

ne hoc omni generi

m, i f

'"Lingu.arum,au&orumque- frequens ac tritu

m eft, u't.p'ro fingu-

laris alicujus Urbis nomine,

vel pro nomine exigui cujusdam

yis decndi

tradius , nomen regionis pon

atur, im qua vel Urbs eftfita , vel

nor

ajb t

cujus partem aliquam ifte mi

tradus conficit? Ut v, gr, A-

thenienfis aliquis, vel Spartanus,

vel Arcas, vel etiam certe Ma-

geiis

cedo fimpliciter Grxcus appelle

tur$ Cujus quidem poítrema

bobit us

iferte ol

appellationis & figurg. fimilis pl

ane, vel potius ejusdem cum

il

GE

ia BU

bet

quam in textu Paz//ino effe dicimus, exemplum nobis pra-

j

—

L

E

Án

; illa tritiíffima Scripturis facris ,.

Helleniftis & profanis dein-

exirett o

'

de auctoribus locutio.

, cum regnum id, quod in Afia ab Ale-

jti a

xandro primum conditum plurimos deind

e annos, licet vehe-

uf

menter imminutum infractumque, Macedo

nes tenuerunt; Te2n um

"m

j D

Gracorum fine dubitatione vocant

; quod alias , & magis quidem

j ænuna ii

proprie, reeuum vocant Macedonz

j

p ip ov

7/, unde tam Alexandrum,quam

Seleucum illum,

.qui id regnum poftea occupavit propagavitque

o dient p je

in familiam (ua

m, ortum & genus traxiffe novimus.

Certe o-

; us P

mnis potentia Alexandti regnum Javan vocatur Dan.8, v.

21. Ale-

ial

[

u

xander ipfe Macedo Princeps Javan, Dan. 10, v,20.

'Tum etiam

de bello fequentium Regum Syrix , Macedon

mn

ic& certe ftirpis, ad-

atem 1"85

verfus Judaos Hafmonzorum fefe fratrum i

mperio permittentes,

g&

" quu W

f

eft in Zacharie vaticiniis: Concita'voi,

0 Zion, filios tuos,adver[us filios

pj ao

140$,0 Javau , Cap. 9. v. 13.

Sic vel folum przmum Caput Libri

primi Maccabeorum , idem itud Macedonum Principum in Afia

te m Paul

regnum reonum Grecorum ter nuncupavit,

Si quis aliud etiam

j

exemplum requirat a nobis, ei dabimus nomen JI/raél, vel filiorzus

filj

3[12*110

a

Ifra ?71

ia

X9588 C 28

ltmltori

?

/Tadl , vel Popali Ifrail , quod non modo de decem tribubus, que

3 M ULUOLUR

I'egm

im hoc ipfo nomine J/raelis appellatum conficiebant, paífim

atur in S. Litteris , omnique deinde genere Scriptorum Ec-

J huvenfans

ufurp

1 fudum at

clefiafticorum, fic ut etiam tribui

Jud& conjun&isque & eodem

ilbxdor: d

regno comprehenfis Levitis ac Benjaminitis , quanquam & ipfis

certe ex. Ifraéle , hac appellatione opponatur ; verum illi etiam

tusdem Liri

*

1

r

pfi, qui ex his tribubus Judz , Levi & Benjamin orti fuere; ifto

-

i

iif

&£o

zgnofcgre, fic.

dem Ifraélis , vel Populi aut Liberorum Iíraélis nomine veni-

unt, cum apud Zsdram , cujus vide cap. 1. v. . & 2, v. I. & com-

ULTA

pone cum Cap. 3. v. I. & 7, v. 7. & 9. v. 1. & 10. v. r. quum alias

L

üdem fcript?

s irigoa

eosdem Judaos paífim vocet , tum vel pracipue in Libris Macca-

bxorum, ubi centies & amplius Judai generaliore iflo & latiore

3 4j Eci. Lil

nomine appellantur,

Quid nos ergo jam cogit, ut flpem ex Ma-

1 lus irigo)

senientes ad. Paullum de-

cedonia sui[Jaum , vel per viros a Macedonia

j fpüres j a

latam , de contributione omnium fimul Macedonig Ecclefiarum

"fj äms'oAä;,

accipiamuss quum & ipfe Palv a folis Pbilippenfibus oblatam eat

?cäa/z'/;' Tuis i

fibi , alio loco teftetur , & rediffime omnino ; cunctorumque aus-

| t ipfius Ij

&orum exemplo , qu& €

x una quadam urbe Macedonie miíla

. k*!"it"f; Demp

funt, ea ex Macedonia mií

fa & a viris Macedonibus allata effe di-

| ts eoden

| rl d

cantur? Sed pergimus.

At Polycarpus plurali numero

epiflolas ad Philip-

LL

$. XLIIL

F

peufes laudat, quod viri dodli iutel

H

inunt etiam . de epiflolis ad The[Jalo-

, (aflmes Minii m

niceufes , plaue eadeu ratioue, qua

Pbilippenfium. nomine alias cezeras

1

| " imous

1

Macedouicas Ecclefias contiueri, Vi Cel. contendit.

Fit hoc a Pq-

[v t caf

Iycarpo in epiftola ad hos eosdem Pbilippeufes fcript

a, Cap.3. his

| Pa cox

x9) CiGaduc TOV

verbis: HavAQ- ós ytvotwQ» &» uuiv $biüaev dnpi Gd

3

T

v iiv Erypaev érigoAdie , $6 &

377 i'-ym:-

TigÀ &AnS etae Aä*yov , K9 &T

ïïWx'mt,

as &c. Nos quum fimplicitatem beati

Timi Martyris;

& illud

X

deramus;

minime pofï'umus

j Titur

ejus perfpicuum genus dicendi confi

&d l

tam id obícure atque

xruendUm i

nobis perfuadere, ipfum , fi hoc voluiifet ,

W

ambigne indicaturum fuiffe, quoniam fane cl

arius rem explicare

Toy

Mäcndm

opo ejus niirie

N n

vel uno verbo adje&o potuiffet; id quod etiam fc

Éce conveniebat, attentosque vel maxime, ne addam

, ipfi Scri-

Y

]l ICG Ia

N Nert

ptori benevolos, reddebat Philippenfes. E

t cur, quxfo, ad hujul-

ipe

iUP

cationem

iþt N

cemodi non facilem certe vel planam adimmodum expli.

þ

confugiamus , finpamusque difficultatem , ubi nulla eft

prorfus ?

ïï&g

em-

5 Vf

Wtere

Scilicet ficut&i Latini auctores, qui profa oratione loquuntur,

fs gl

:

per ztéras plurativo numero de eadem re ufurpant, & Gr&ci ea-

.

domnex

q

dem ratione frequenti

flime vocant T'edpatz , ita idem ifi Grzci,

& mux to

à

585)89 898

:t?bubus,ag:;

& multo magis Helleniftz hac enallage numeri 1n voce rse ézist-

dbantpn

A&j utuhütur, In J. Maccabaorum Cap. $. quum epiftolium vix tri-

:riptorumï»:-

bus conflans verfibus, fuiffet recenfitum, quod Jud&i ex Galil&a

que n

ad Judam atque Socios miferant , tamen continuo de eo fcribit

quan tb

illeau&or: h aj ézigoncd aveyivoexoylo. v. 14. Pari modo in X. Cap.

um il db

ejusdem Libri v,3. de unica Demetrii ad Jouatbanem epiltola,quam

orti lts

&res ipía & hujus auctoris narratio neceffario nos cogit unicam

nonin Ya

agnofcere, fic dicitur : Kal àztseis Asneirei Q* m£oc Yovallay émisoAae;

Acyuis eoxyixoie, Inter Ecclefiafticos Scriptores Ezfebium invenimus

z. 'c'). I'&conll

eandem fcriptionem in eadem fententia primum plurativo numee

ququida

Librisdi

fO Td$ 6wigoAwe VOCare , mox numero I**ngulariïätis T4V €G1g0MV 3

Hifl. Eccl. Lib. XVI. Cap, Y 1. wyauov&Ga vyéros sg) dvvos 0 A'AsEavóo Q*

jflo & l

& iBlous érisaA ag ToÀs Toóg AYTivoerTO, cirtA YUv rA vj41y m'oLojAtvouc, Til6

E fiperecde

] u

Naoxiecs cüy oura crpotdpiog, TaU(2 Xerro Asay d TéAet ypaQay Ti« u-

3üe €TIS0AS.

* Eccdfant

Maxiunts vero , id quod magis etiam ad rem facit ;

Scbolirs íuis in Libros Dionyfro Areopagita fuppofitos, cüm de hu-

m

jus ipfius Pelycarpi 4d eosdem hofce Philippenfes fcripta epiffola

younqedte

acelon

loquitur, nempe in fpuriam Dionyfri epifiolam ad. Polycarpaum com-

mentans, eodem numero pluralitatis ejus epi/ffolas refert ad. Philip-

js ao d

penfes exftare, y,er 3à « dmrisoAde à aiuvóc Dráce TIoAoRnp w - 7r9óe i«

f (ld li

ll

j

Avraweise, Atqui unicam hujus duntaxat epiffolam ad. Pbilippenfes

)

"YT

j J]/'

omnes reliqui memorant, & hi fane plerique longe Maximo vetu-

fliores, etiamque Pacbymeres in Parapbrafi fua in hunc locum Ma-

i b

Ximi ea de cauffa éaiscAd» pofuit numero üngulari. Facile foret

F[[ /m 4 (

etiam plura congerere, fed nihil opus eft, quum jam dudum

T

iftud genus enalla

ní

m

j

ges, & in hac ipfa quidem voce Viri dodi ob-

fervaverint,

q i

( ENV ;1*

]

)

|

$. XLIV. Liquet ita ce-rte, fruftra effe omnia, quz affe-

at

,

funi

runtur, ad jus Metropoliticum Philippenfium Paullino jam &vo

p

adítruendum, atque epiftolam ad ipfos Apoítoli aliis quoque pra-

u

ter ipfos Macedonicis Ecclefiis vindicandam. Quod fi illa nos u-

qap

u mm

nica tangeret cura, evertendi opinionem , qu& nobis non proba-

:

tur, neque veritatem omni in quzftione, etiam qu& cafu incidit,

q V

da 13?

unice requirendam cenferemus, poteramus Viro Cel, id, pro quo

! m i

| ! U(*

concedere, atque ex eo ipfo gravius etiam con-

tantopere pugnat,

fignot

tra eum petere argumentum, quo probaremus, Epifcopos ac Pres-

g

UT

j

byteros pares plane illo te

mpore, atq; eosdem fuiffe. Quid enim?

t

074

Ecclefias fcripta hac a Pazi-

4

l

$1 ad omnes commgniter Macedoni

M

1'0 fuiffet

a

m

j

"

|

EE ) 90 C $8

lo fuiffet epiflola, q

ua ex Miniftris Ecclefiz tantum Epifcopi , at Diae

erdoci

liquem , qui dubitaret, Presbyteros

coni (alutantur, inveniret ne a

enim credibile omitti & infaluta-

( Hoinma

fub alterutris conti

neri? Eftne

. fiozon

luftre & eximium genus Miniftrorum ? Aut

tum negligi hoc il

! politim/ä

ot Ecclefiis, qux Epifcopos certe ac

ellas Mac

numquid nullos id genus in t

Diaconos habebant complures,;

ea tempeftate exftitiffe, ulli homi-

tot fimul &

habet ambiguitatem, f1 in. ho-

] finabat Dau

num perfuaderet ? Autanne illud

rum alteris, quos nominavit ac falutavit Paullus , ipfos intellexit,

t dicemn

in Epifcopis illos certe intellexiffe, non in Diacons ? Nihil eft ho-

ftüry vel t

rum plane, quod dici poflit.

pitum hau.

$. XLV. Equidem comparavit adverfus id al

iquid Hanr-

| & vl t

mondus , de quo jam fupra ad locum Acf. 20. diximus, Producit

| us pc

75. Aério de eadem objectione

primum Zpipbanii verba ex.Har.

| Pt ca qui

fatisfacere conantis , dicentisque ; z il/z initir* Evangelii accidi[fe

! liobatur

non varo, utti dee[fent, qui fatis digni Epi[copatu viderentur , atque ibi

Aits Ecclefrjy

zum Presbyterorum . Collegio duntaxat regendam e[Je permiffJam Eccle-

"a, (

Jram : (

nimirum iftud ab Epipbanio excogitatur, vel affertur cer«

1002 nimyirin

Tinr. 4,. 0. 14. de manibus Timo-

te, ut argumentum Aérii ex r.

fgfüam; plena

theo a Presbyterorum Collegio impofitis, fi qua pote , enervet) af

"t quum non valdemul-

At omni ,

contra illud quoque u[u venil]e nounmuquam ,

! Meanimo CODQ

nulli invenireutur , ad quos bonor. ifle ac mun

us Presby-

£us e[fet grex

24pololu :

zerii deferretur. Sed neque hoc

profe&o valde Érmum eft, Equidem-

äeemofynas al

us,quod id verifimile

non jam quxram,num non forte finxerit poti

$ XLYI

duceret , certe ad. diluendum argumentum

dverfariorum. valde

[

J

[

'1

zEN

ii lonys

opportunum effe videret,

*

Epipbauius, qu&cunque de ifta confuetu-

.

|

lm ij

dine veteris Ecc

t; quam idoneis teftimoniis antiqui-

|

|

|

|

/

(

lefiz proponi

1

]

——

^

tatis adductus tradiderit;dux fane nulla profert in medium,cum 1

E*

M ts

Imaxime neceffarium

3

14f

ad expugnandam pertinaciam Zferiamarum ve

| It

videretur. Nifi hoc forte pro firmo argumen

to atque teftimonio

M a

l

hn

[

:

antiquitatis accipiamus , quod

propter hanc ipfam objectionem,

3

L

per—1]

dxoAsOiay TÀS & AuDretas,

j

E

j

Á tss

jl

ftrenue exprobrat Aériojignorareipfum xv

Prhó r

x9) iscolauc GaDvrara a tyrvxew , Jerie

W 've

| nexum veritati

-

fi nimirum inter 1llos,

* ;l!

!]

l

)

"ttte (

Wt

reconditiores biflerias minime didici[fe ; qua

|

——

J

——

dubitationem hc res n

on ha-.

*

sE

N

l

Oäïn'*xXK s

qui in his diligenter effent verfati,.

UtïPaullm'y

beret, de qua tamen alium neminem ex t

ot vetuftis au&oribus :

*

"—

(t explicd-

"QO mani

nos videmus admonuiffe. Non opponam quoque i

. * at ) füïtt

tioni Epipbanii , Hieronymi aucoritatem , atque Tbeopbylachi ,

qui

in

T Cetetos .

plane par atque idem munus effe Epifcoporum atque Diaconorz

e

X

U dl

" TESITT

fcopi,afüzï;

Duo folum adnotabo, qux Cel.

ex hoc ipfoloco concluferunt.

, hi

Haumnondo vehementer obfunt.

I. E&, quod valere iíta refpon-

1 dni

i

u

fio non queat, nifi abjiciatur omne illud , quod de jure Metro-

TU

'

d

Ícriptaque ia communiter ad omnes Ec-

politico Philippenfium,

fapr r

clefias Macedoniz epiftola,

tam operofe difputavit. Quod fi enim

cclefiis epiflolam hanc de-

s lii

tot fimul egregie jam tum florentibus E

em ln

ftinabat Paz//us , quomodo inter hos , quibus deftinabat , nemi-

os ts

nem dicemus exftitiffe fatis aptum dignumque;qui Presbyter crea-

N d

retur, vel certe fatis idoneum horum hominum numerum ibi re-

pertum haud fuiffe, unde Col

legium crearetur PresPyzerorum , ad

| aliquid f

t? Manifeftum eft

quod vel tres quatuorque tamen fufficieban

ys, Bol

prorfus , pofito uno, defendi alterum non poffe. IL Sed vero,

cclefia , qu« intra monia oppidi Philipporum

m oDj

ne de ea quidem E

u t

colligebatur , tale quid ullo colore licet

f(tatuere, utcunque de

, qui poffent Presby-

fir, i

aliis Ecclefiis foret veriflimum , defuiffe illis

qrifiut 1

feri creari. Obflat videlicet hac ipfa tota ad Pbilippenfes epijfola,

alfeur &

in qua nimirum omnia tanquam de florente , & ad florentem Ec-

yibus Ti

clefiam , plenamque Viris piis atque egregiis difputantur ; in qua

TE &j

landat omnia, ac de qua omnibus in rebus fpem prgclaram

g tl

fe(e animo concepiffe teftatur , nihil contra arguens ; aut vitupes

rans Apoftolus ;

& qux denique femel atque iterum fatis largas

T

»d, E

eleemofynas ad ipfum deftinarat ,

de quibus tantum quod antea.,

j

$. XLVI Quem deinde Vir Cel. adjicit , C

lemeutis Ale-

lii

u

du

i

xandrimi locus ab Exfebio excerptus Hifl. Eccl. Lib. II Cap.23.;

Qu

"

obeft etiam illius fententiz, non tantum nihil prodeft, Nam,

jl

yeonuS

MïL

quod ille Jobaunem Apoflolum , dicit, quam ex Patbuo In[ala ve-

at

verfus e[fet in Afram

, profectum ad fimitimas gentes , alicali quidem E-

u

pifcopos creavi[fe , alibi couflitui[fe Eccleftas ;

alz'qm'bm im locs etiam

s

ul

(i

fortem ordinavi[fe , mo aliquo [orte deledlo ex bis

, qui a Spiritu S. de-

itqu

"ii

ifcopos oftendit creatos absqu

e Presbyteris,

g of

fignati fuerant ; non Ep

g

fed potius Presbyzeros ar

guit eosdem effe cum Epifcopzs , vel Epifco-

^il

biliffimum genus miniftrorum poft Apo-

(l atf 'M

pos certe füummum ac no

ftolos in illapr

ima Ecclefia hau

dquaquam fuiffe demonftrat, plane

um p j

ficuti Pazliu n

hoc loco ad Pbilippenfes, Probatur ex eo,quodiftorum

hiT

« o

creatio manifefte opp

onitur creationi illorum , quos folos ex pluri-

u

Ü

)u

oflolo, quibus nimirum aliquam fu-

(

bus , ait , forte delecios e[fe ab ,Ap

teftatem in Ecclefia vult fuiffe C/e-

ul

pra ceteros auctoritat

em ac po

Tis

m,,,ul/

h&c, & argumentum , quod inde

m

meus Alexaudrinus,

Firmatque

J/

2

petere

&

(2

€i

D

[

)o2 ( S8&

'g)eten;: conatur Cel.

Haurinondum , prorfus elidit; quod alioqui ea-

effe fi

L

dem illa emergeret abfurd

itas, quani paullo ante epiffela ad Pbilip«

finpul

us fimul Mace

donig Eccle(fiis vindicanda oftendimus

unde J)

pen[es,om nib

confequi , nempe i

n tam multis Afiz Ecclefiis , neminem fuiffe,

Hierolol

uas vel inprimis viris piis fanctis-

latutus /

q

ui re&e Presbyter crearetur , q

ue abundaviffe A&orzusuz Liber pariter atque

Cheifian;

epifiele Apojla(arum'

clariffime nos docent.

pumm o

S. XLVIL Denique, cum id ad probandum advocat Vir

a femel af

Cel., in Ecclefia Hierofolymitana flatim post afcenfionem Chrifli Epifco-

pndem in

ib cum 4

pum creatitim ejJe Jacobum , buic poftea additos Diaconos , AG, 6, unlla

adbuc mentioue Presbyterorum 5 refpondetur. . I. De Epifcopatn Hie-

que delib

d vel fol

rofolymitano Jacobi rem certam atque exploratam effe minime;

cum Scriptura facra omnes potius Apoftolos curaviífe illam Ec-

iA e0 ad a

clefiam nos doceat, quam unum Jacobum, & qui de ifto primum

Vit Cel.]a

narravit ex his, quos nunc habemus , Eufebius Hift. Eccl. Lib. II

$ X

Cap. 1. & in Gracis ac Latinis Chronicis, is hoc adftruxerit fide Hy-

QUO rürfis

Libri a Clemente Alexandrino n fine fecundi poft Chri-

toribus ma

potypo[eon ,

ftum natum fzculi vel initio te

rtii fcripti , & cui ex omnibus-hu-

idlica Eecle

jus auctoris operibus l

onge minimum pretium pofuit Chriftiana

fs Yerüm aj

fis nobis idoneus eft Pboziv in Cod, 109.

at efenomy

antiquitas , cujus rei te

fabulas etiam ingerere in hoc o

pere Clementem , eig suÜuderc As

E

n(l)m:*na Pläïle |

txdtosa) , arguens.

ui poft Zufébira idem tradiderunt; Chry-

m Gb

füffomus Homil. 87. in Jobauuem,

& Hierouynus in Script, Eccl, nihil

Cïf!d Dfl;'m ef

haufiffe , atque haufit Ex-

afferunt , quod ex pur

iore fonte ipfos:

Waf g

febius, nos doceat. Mu

lto minus illa &dem huic affirmationi con-

M

hedram vo fuo idem Ez-

ciliabunt, quod oftendi adhuc ejus Cat

19. ac ex co

deinde Nicepho-

fébius teftatur, Hifl, Eccl. b. VIT, Cap.

caagï?ituenämn,N :

vu$ Lib. VI. Cap. 16, 5 aut quod fpurius

Auacletas in. Epiflolis Pon-

"

iOCfn

At

tro, Jobanue &

i

zificum, con[ecratum um ad id smuneris dicit eJfe a Pe

MT

Jacebo altero , filio Zebedai ; aut quod Epiphanius in

Harefi 277. &

f

fo,

fcribit , 24

1N ]

78. infigne muneris zérac folium feu laminam ab ij

Tj

olpfOS Q

capite peflam e[[c,quam deinde auream feciffelubuit

Cafari Baronio 5

xmug hm

aut quod denique z Marzyrologio Beda etiam. dieu

hujus attribu-

nguf Vel ! Ri

tx Jacobo ab Apoftolis cathedrz ponit fepzimaum & vicefimau De-

?memum

cembris. Vana funt enim cunc&a & audoritate caífa , neque etiam.

&H

Is

certe, hzc poftrema quidem , a Viro CI. afferuntur. l. Dici-

"N

: Q

mus. Si Epijcopus Hierofolymitanus Jacobus fuerit , liquere ex hoc

t

Qtte

ipfo exemplo, contra quam vult Hagumeudas , poile Epifcopum

mþ NY

um

$89)93 C 98

iaüoqm.*

eífe (iüe Diaconis , quando Diaconi poftea demum, & requirente id

liil

fingulari quodam cafu , ac neceffitate (unt creati 449. 6.. I1I. Sed

Lolndity.

unde Diaconos creatos effe ante. Presbyteros , vel omnino Epifcopau:s

nen tj

Hierofolymitanum aliquandiu fine Presbyteris fuiffz,nobis elt pro-

j piis fitie

baturus

?2

*

Tempus- enim creatorum .primum Eïäiäjfäï&ï!iül in

Y

Chriftiana Ecclefia nusquam nobis indicatur, Ceterum vero , ubi

T

primum occafio erat illos memorandi, videmus certe illos propo-

adroait V

ni femel atque iterum, ceu notiffimum jam cundis ordinem , ac

nfb

pridem inftitutum , A4&, 15. in hiftoria concilii Hierofolymitani,

TT

ubi cum Apoftolis tunc Hierofolymis congregatis in omni re at«

jf

que deliberattone conjunguntur.

Nihil ergo hic quoque f£rmi

efe munin

eft vel folidi, Hc de loco ad Philippenfes tanto: prolixius, quod

ff lnl

in eo ad aliain fententiam trahendo plus, quam in alio quoquam.

Vir Cel. laboravit.

fo prinut

rl Ll

$. XLVIIL Sequitur a Titzm locus Cap. 1. v. $- Ó 7. ex

tít fide B

quo rurfus neceffario conficendum eft, idem plane quod ex fupe-

m

zioribus manifefte concludi ; haud fuiífe in prima ifta atque Apo-

snibus h-

,

ftolica Ecclefia inter hos qui Epifcopi vocabantur ,. & qui Presby-

s hdu

Zeri, verum aliquod difcrimen , planeque promiícue tum accepta.

in C(]dq WF'

hc effe nomina, Scilicet permifcentur ibi & reciprocantur hac

ul V

nomina plane eo modo, quo in loco A&dorum , de quo fupra vi-

dimus. Sic enim a v. $. ad 7, difputat Pau//us : reliiuim a fe im

jerat, U^

Creta Titum e[fe , ut veliqua ordinaret , pracipueque per Urbes fru-

"

!

la

hult D*

gulas five oppidatim (h&c enim vis eft vàv , xara 7TóAiV ) Presbyteros

ïl-mszüü

((f«

conjlitueret : [i quis nimirum irrepreben[us. effet , unius mulieris Viv

liberos babens fideles , nom luxai deditos , uou. immorigeros, ( bunc e[Je

(in den D

confütuendum,) oportere enim Epifcopum irrepreben[um e[fe , tanquauz

j

p

Dei Oecononum ,& qu Íequuntur, Quid manifeftius dici pote-

rat? Hos qui erant 2 Tito creandi oppidatim , ut Ecclefiis pra-

" /p/)d/ll?f(i

effent, vocat Presbyteros primum , & quidem præcipgo in.loco,.

jf t

j f'mblf L

quando ipfos conftitui ac muneri iíti admoveri pr&cipit , mox in

