moribus horum , qui conftituendi erant, ex

igendis absque adje-

]:

zf,ffiW

Ll

&ione vel refrictione ulla Epifcopos appellat.

Cur, obfecro , fi

J T a(tïï

non geminum hoc eft nomen ej usdem plane muneris ac mini-

cef j

atenus iecYwyajs&y , atque ita promifcue fumi

j

j

fleri? Nam quod e

IH

(

hec poíffe nomina ftatuit Ha

uiondu , quod. Epifcopi qui fuerint,

i I

i

c inferiori munere ad il-

J

fuerint certe etiam Presbyteri , cum ab ho

e[ä' a

at non vicilim ; id nos

1

//Ml

lud amplius gra

dus atque aditus pateret ;

dum,.

n]fü l

M 3

üngsss"

—

i88 ) 94 ( 88

drirüm

dum hunc minime folvere cum fuüpra ad locum zGoram , pr&ci-

aliquam

pue $. 24. hujus Cap. oftendimus, tum fane ifti; quem nunc tra-

4d omnt

ctamus, omnium minime convenit.

poti pr

. KLIX. Rationes hz funt. L. Agit apertiffime Paz/w

dipolioli à

de ordinandis plene perfecteque Ecclefiis, & omni ex parte redte

inqubus.

confituendis. In quali difputatione , qui fimpliciter Presbyzeros

& Tto fe |

jubet creari , & fuüb hoc uno nomine de miniftris , qui hifce Ec-

Y

yfeinnuit

clefiis prz&cerentur,prgcipit, is non potelt fane arctiore fenfu hoc

nomen ufurpare , ut illos notet modo;, qui fupremam in Ecclefia

l reliqua

Mu ei

dignitatem ac poteftatem obtinent ; Sed necefle eft, ut omnes pla-

ne miniítros defignet hoc nomine, quorum erat Ecclefias illas,

tto relia

tpus defe

qu$ ordinande & conflituends erant , verbo Dei illo falutari

Nomam d

p'rædicando atque adminiftrandis facramentis pafcere, Quum ergo

—

liboraffent

folos tamen Presbyteros jubeat creari Apoftolus , eosque continuo

poR Epifcopos nominet , fequitur,non modo proríus idem tum

-

?US fuiiïä,g

valuiffe hoc utrumque nomen , fed etiam nequaquam adhuc ea

Tpliu lt

m

tempeüate duo diftinda ab invicem diverfaque genera

miniftro-

lret

ll. Hoc,

&i zddidi

rüm ordinario in Ecclefiis Chriftianis fuiffe inftituta.

PT Mf? Wät? IK

quod unum ordinari vult Paz//w miniftrorum genus , & quod

iftis plane zquipollentibus Presbyzerorum atque Epifcoporum nomi-

AR manda]

L

nibus promifcue appellat , hoc ille genus iz cunéii oppidis (xava

zixw) vult ordinari, Id quod profe&o non eft aliud quam hifce

;H!

Ggillatim per oppida creatis Paftoribus fingulos duntaxat fuos

Din fl

W b

greges adíignare , certe ipforum Diccefes arctis valde finibus

coércére, Neque hoc inftiabitur quisquam , qui quidem con-

TOid Banl

fideraverit; 1. non totam fimul Cretam cum omnibus fuis Populis

.WUS, ilIUd

3d Chriftum effe converfam , fed carptim duntaxat quosdam , &

]P 95 qu;.dem

fxpe complures,

per ea omnia loca, in quibus Evangelium fuerat

Vr d

annuntiatum, veritatem amplexos effe.

2. Apoftolos, Virosque

,)gaïïda.m li |

ceteros Apoftolicos, non celaffe quidem fine dubio obvios quos-

Ergo COHC[u [

cunque, quod fecum ferebant , Evangelium , fed tamen in vicis

CT

pagisque ejus pradicandi gratia fubflititfe haud legi, immo neque

| hüguks. "

Ecclefias vel costus facros cognofci in iílis jam tum fuiffe confti-

Ri

a&'mm :

tutos; verüm illos Viros Urbes fedtatos effe inprimis , qu ni-

mirum frequentiori hominum concuríu celebrarentur, & ita am-

QUiS verc

d

plioris longe meffis fpem ipfis facerent.,

3. Paullum ipfum qui-

Pt Cre

dem in Creta multo tempore haud fubflitifle videri , quem femel

USdam

&8. ni-

elle doà

tantum legamus ad eam Infulram accefhifle, A. 27. v. 7,

muruim

Vilde fc

'*8$2295; ( 88

T

mirum quo tempore Romam ducebatur captivus. Et ut moram

Duncts .

aliquam fine dubio ad eam Infulam fecerit ex v. 9., tamen vel

|

ad omnia , vel faltem ad multa valde loca acceffiffe flatui haud

ne Daulu

poteft propter eam ipíam captivitatem. Ceterum vero ex verbis

Apoftoli admodum eft verifimile , dari hzc Tito mandata de locis,

jrte rl

Presyttt

in quibus Paz/zs modo doctrinam falutarem fpargere inceperat.

hilce E

4. Imo fe folum ipfam ibi ante id temporis fparfile non obfcure

(enfu hot

ipfe innuit Apoftolus, quum nempe ait ; reli&gaz a [e e[je Titunt,

Eccdfa

ut reliqua. ordinaret , ac deinde , £. conflitueret Epifcopor , quemad-

nodum ei Paulluspraceperaz, Primo, z£ reliqua ordinarct, Nempe

Ines pla»

dos illasy

ergo re/iqua Paullini operis & laboris , quando ipíe inchoatumi

Glatari

opus deferere coactus eít invitus , abflra&us ab his, qui ipfum

Romam ducebant ad Czfarem ; cum alioqui, fi in ea re alii antea

um eo

Continuo

laboraffent, non ita nude fimpliciterque reliqua videatur pofitu-

rus fuiffe, quo pacto communi loquendi confuetudine indicatur;

sdem turt

ipfius utique fuiffe hac re/iqza ; fed additurus potius aliquid, quo

s adhuc t

declararet, cujus ea effent, vel certe, haud effe fua.

a miniito

Quod vero

etiam addidit, z£ conflitzeret: Epifcopos , quemadmodum ei ipfe

'

]. Bo

pracepiffet , neício annon clarius quoque arguat , de perficiendis

$j i quo,

iis a fe mandari , qug perficere ipfe non potuerat,

(tut Uomïf

S. L. - Quibus etiam illa denique accedit ratio , quod ,. f1

yjili u

alii Apoftoli aut viri Apoftolici ante Paz/zz illi Infulz doctri-

/

! u 1

nam falutarem pradicaviffent , eos minime fit verifimile, opus

untaxtt fi

tam przclarum affe&um modo, non perfectum fuiffe reli&turos,.

il ib

quoad Paullus cafü tum quidem & przter voluntatem füam eo

uidem ?

delatus, illud partim per fe, partim Tizi opera perficeret ; quum

us p uhj

ipfos quidem nequaquam eadem . neceffitas ante rem . confectam

]uosd

m

cosgerit abire, vel certe aliis illam plene conficiendam ac pro-

)öllüm lIt

fligandam delegare , uti fa&um eft a Paz/o, vetuerit. Ex his jane

s, Virost

ergo concluditur id, quod antea diximus: hos , qui Presbyteri

jiios qu*

pariter atque Epifcop? ab Apoftolo nominantur, non habuiffe ni-

l yio

nl

u

fi fingulas , quibus pr&eífent , Ecclefias, & ita neque Dicccefes

m n

ampliores, ac hisce horum temporum fimiles, neque i alios

yll g

Paltores poteftatem aliquama imperiumque habuiffe.

Quod fi

quis vero nihilo fecius pertendat, fuiffe omnino jaunt antea late

]

; quän

per Cretam difperfum femen iftud verbi falutaris , uti fane a qui-

p

busdam ex difperfione Hierofolymitana piis hominibus factum

j IP(U

nmv

d

eífe doci quidam viri opinantur, quanquam, ut vidimus, non

f

D

valde firma aut idoneà ratione ; tamen eum paílim in pagis vi-

g

cisque

PIPNM

UT

divini miniltros ponere, cum:fuperiora illa

cisque Cret verbi

laribus.

ion finent , de ma

ona Päft

^

e iftius Infüle nondum ad Religio-

in his quidem initiis

Aiatenn g

nem C

hrittianam convería;

& de Evangelio

A&À

im diffeminato; tum aliud quoque;

- um

Op] idà

tim potius quam vicat

- telimonii

P2

& tv

ï'd .

Y

&

ne Pewliar-e.

Nempe cum hzc Infüla longe

qu(?,:;i Cretz et

Yerba nofl

ante alias regiones urbibus effet

frequens, unde trititimum ejus

AUA 5 illud acc

idit fine controverfia , ut vicus

ï

^

: Ro Comt

1

cognomen éxa r

;

ä:

in ea nullus exfifteret, cujus incole; q

ui Chriftum erant amplexi;

Cogeat j

do vicinorum oppidorum

ncommo

, yfeifïfïïmi:

non ;pmïent absque ullo fuo 1

üis celebrare. Ex quo fequitur,

d Tuub

s re

e

&

gibus accedere

, Sacraque cum

]

L5

hriftianam Rel

igionem converfo, quod

I«Wl? » Qu&

nifi omni 1

lo agro ad C

non ita fuiffe jam doctiimus , nequa

quam tum opus fuiffe; in

; hus huj

re, Paftoresque his pr&-

agris vicisque ccctus

& Ecclefias inftitue

B- Í

ifimas Ecclefig origines

VU

ponere; quod nemo,

opinor, qui antiqu

didicerit , infitiabitur,

LL

recte perpemderit ac per

S. LL

Ceterum , qu

um ita hic locus Fpifcopatui , qualis

! Es f

neque argumentum pirxbeat Ít-

nunc eít, haud v

alde faveat, pla

Á

50. deduci antea vidimus; tum vero ei

SUtento Crta

mile illi, quod ex 4£d.

Hame-

bnoxius ;

quam de ifto loco Gl

-X d

exceptioni minime eft o

tio a

mondus afferebat , licet

dilutam va'de, & non magno nego

BI

U

i/copos intelligi ex cun&is

; Npfptos D

nobis fupra

confutatam : nimirum £p

quorum u

nusquisque fuam dein-

|-t8 um, in ü]

Afix partibus Miletum coa&os;

ac nunc funt ple-

de Dio:cefin habuerit ; ii

non

tam amplam ;

u Vif do&us 14

do reéte ejus mentem affequor, uno

4 Niaim

runque, at

faltem, f1. mo

Nam quum híic oppida-

plures Chri

flianos greges complexam.

mirum Chriftiani erant;

&a oppida, in quibus ni

| Fs i

tim,five per cun

s vero ac vicis tantum

Vtts

i Paullus, in agri

ERN

jubeat Presbyteros conftitu

ut inde ibi peculiares

aliqui coe-

1lb

:

i fePaïatim

fniffe numerum Chriftianorum,

di poffent, nullo pa&

o fiat verifimile, 1

Wa horum

tus vel Eccle(i con

ftea appellet Epifce-

on[travimus;

& cum hos po

W per j

plo

quod antea dem

fimul diverfarum

N

pos; Epifcopi no&

ris hisce fimiles, & plurium

O tantu

harumque adeo P

aftoribus pr&po-

ht

Ecclefiarum curam gerentes,

* plure

fiti intell

ii

:.

P

i non p

oflunt, Ex quo d

emum conf£citur, ne Cretam.

rgü Tam

[o]

e Presby-—

quidem in illis rei

Chriftianx initiis inter Epifcopos atqu

duo no-

M

lCet

vel ullum omnino inter h

&c

lgt

zeros (uos tales habuiffe ,

N Müz

WNeque aliquid profe&o a

dverfus i.Pca

&b

inina agnoviiïe diícrimen.

tuit obJe-

| |

"[e

Det

f

a Cl. Hamuondo comparatum eft, qu& facile videre po

Ggïllmuq

Theopbyla-

Wlh

'ätum' in, nifi quod tzibus verbis ait ; Cbryfoffoumum

/Atilfy

Qd |

$?eor(29

geriomïïh

um & Oecumehz*um ; i

0s Presbyteros exponere de Epifzapis finows

d Md [

laribus. Sed vero ne j

am.adverfus horum in iftis talibus au&to-

Q n |

ritatem multa difputem, quz ratione potius & regulis au&orum

)d quxy, |

quorumcunque dicta interpretandi fenfusque invefligandi, quam

n(ülalng

teftimoniis antiquitatis conficere oportet; ipfa ea, qu& profert,

jimum u

verba nofiram ipfammet expofitionem continent, ficut nempe

a, ü Vi

ratio communis & gracs Lingug indoles hunc locum eos Pa?res

) ampïeïï:

cogebat interpretari. Dicunt enim & interpretantur ambo ex-

) pidorum

preififfimis verbis, optimum vifum effe Paullo : éxaguy zroAuv 190v

ylequitüt

txem moéta : nnamquamque urbem. proprium ( fuum babere Pa-

1f quod

fierem , qu& multo etiam difficilius eft cum Epifcopatibus ac Dice-

fufe, i

cefibus hujus temporis conciliare, quam Paulli illa, qua concie

e hs r*

liari cum iis plane non poffe abunde monftravimus.

i onigit

J. LII. Neque profedo admodum feliciter ex vocibus;

iàu» mup9o , concludere poftulat Vir Cl., fingulis Urbibus vel

yi, qual

Ecclefiis fingulos modo Paftores fuiffe, & ejus quidem generis,

yabat lie

quod fingulares Epifcopos appellare, & in ifta controveríia pro at«

txm veo 8

gumento citare liceat. Nam cum 39rv zrojutyo dicunt Scriptores;

, Q Eu

hoc unum clare & liquido innuunt, unum Paftorem non cura-

viffe plures fimul Ecclefias, fed cuique catui attributos effe fuos

j neOOUU i

j ex Qu

& proprios Paftores, a quibus regeretur, Minime vero illud con-

tendunt, in fingulis Ecclefiis nonnifi fingulos miniftros , five,

É Qd a

f P

ut vir dodus loquitur, Epifcopos fuiffe. Ratio eft in propatulo,

uc i

Qu

lffg Qof,

Non enim de Paítoribus vel pluribus vel fingulis cuique coctui

(ll«

prafedtis agunt vel auctores ifti, vel Pau/lus Apoftolus Tite ícti-

fic o

fl

bens, cujus ifti verba explicant; verum id tantum declaratur ab

utrisque, re&um effe, unumquemque gregem Chriftianum fuos

r

fibi feparatim habere Paftores, ne fcilicet, multas in partes di-

"

ftradta horum cura atque cogitatione, minus feliciter hominum

fati

milty

^l

falus per ipforum minifterium procuretur, & hos quidem greges,

g]fef

fingulos tantum certe Paítores habere, (i non nimium numerofi

j ia

fint; at plures etiam, fi finguli non fufficiant operi. Quod fi

)

psp

(

ergo unquam ex fcopo hujus qui loquitur, de ejus mente &

u;m

7)

fententia licet conjicere, hic profecto ftatueudum eft, iftam effe

rque Pf

)n

i?*

mentem Paz// & Interpretusr ejus, quam dixi. Sed fi quis tamen

hat

hoc fibi per(uaderet, quod equidem nullo colore nobis

períuae

j

u

dere poffumus , de fingulis modo Paftoribus in Ecclefiis

ünguüs

pj

t

€ollocandis locutum effe in illo primo Evangeli Cret&

Infulg

| Pof

Í MyM-

j

3.& UL-g

/1 1;

&Re528 C2&.

UER E Md

affulgentis diluculo vel Pau//um, vel ejus Coumentateres, Is nequae

e&m y

quam tamen ex eo deberet concludere: eosdem poftea quoque

rivato

attribu

fingulos tantum verbi divini adminiftros eife ibi voluiffe. Qu

enim confecutio ? In initiis rei Chriftianz , cum fortaffe paucos

| quai

menfes duntaxat, vel annos certe ad fuxmmum non ita multos,

- nesinfel

przdicata effet in Creta Religio Chriftiana , fingulos tantum [in-

diat, in.

eulis Ecclefiis, nempe tenuibus adhuc & exiguis quod ad nume-

jrotuma

rum hominum attinet , fingulos pr&fici Paltores voluit Pau//w.

g

j

feltur, r

Ergo in univerfum hoc inflitutum fingularium Epifcoporum pro-

| &ntum eí

bavit, neque vel in ampliffimis costibus Chriftianis plures fimu

t ndion

Paftores creari voluit, niíi ita certe, ut cum pluribus omnino

iftolum

opus effet, unus duntaxat inter ipfos fupremus foret Paftor, cui

litenus e

reliqui fubjicerentur. Itaque conveniret hoc certe examuffim il-

t teliquus

li inftituto Presbyzeranorum , cum in coetibus non valde numero-

[;1;), 2 9, Of

fis patfim fingulos tantum Paftores creant, neque aliud quid-

Catilhinur,

quam ifte locus ad Tizum, ctiam fecundum mentem Cl. Hammoti-

Vezifre pj

di interpretatus exigit vel docet.

d

UT A

$. LIIL SupereftPetri locus in I. Epifl. Cap. $. y. 1. & 2

ditytug cof

utrumque nomen haud abfimili ratione permifcens: Iesc&vrégse

ss

vis iv vuiv TagpgnaNs 0 cupaptcGUTeo(O- , roiaovaTt v Go vjaiv Trol a vICY

$,

-

thtmmm ]0(.1'J

T& O:S, fanewowSyrée uü avaryxesac &c. Presbyteros, qui [unt in ve-

u plane defer

his, adbortor ego Sympresbyter, id e(t; ipforum Presbyterii Socius,

[ üütati,tantan

pajcite gregem Dei , qui vobis. cff commi||is , Epifcopatum exercem-

Attine

DC

zes , nón coacle &c. Catholicam effe hanc epiflolam Petri,id eft,ad

omnes quz usquam erant, Chriftianas Ecclefias ex &quo deftina-

! M

C

VU 0n

tam, dubio caret. Cum ergo de munere Paftorum Ecclefiz di-

H

qus, Ti

fputat, ipfisque fuum inculcat officium Pezrzs, pro certo haben-

lt

dum, genus prxcipuum nequaquam omitti. Ex quo conficitur,

m

10

lt

b&t ]

t

(i modo folos Presbyreros nominaflet , nulla fa&a mentione Epr-

s

As

fcopatus, illo nomine Epifcopos quoque neceffario effe complexum.

C 180 lr

E derat H

Sed vero plus etiam feciffe Apoftolum videmus. Nam Presbyteros

Qb

ïlmno ld

uh

vult fungr fuo munere, & greges fuos pafcere £aiexowsyras n -

b

va/ykasác &c, Epifcopatum exerceutes mou coaGe, &c. atque ita cla-

H xtxms effe

riifime oftendit; Presbyzerum effe, gregi Chriftiano pafcendo prx-

fe&tum efle, & exercere Epifcopatum , idem omnino fignificare.

um

Nam il'lud("quidem profe&o dubitationem non habet, quin £ie

T

W

G oc

exozéy hoc in loco non jam fimpliciter notet zn/picere, curam £e-

qu

ü;f Ei

ifWþat

ccipi

l

4C

Ter€, quo (lluvidem fenfu generalori apud illos auctores a

ean

ss

»

RE ss CO

, '

eam vocem fcimus , qui nomini ab hoc verbo dedu&o ac de-

t quae

"

3

rivato (rà taímowor ) fpecialiorem quandam fignificationem non

LUMC. W'

attribuerunt; vel 1n ejusmodi fermone ac fententia ita accipi, in

tule ?aucesL

y

qua ad iítam fpecialiorem fignificationem minime refpici, om-

a r

|

E

nes intelligant, Verum id nullo modo ad prafentem locum qua-

Cantum i

drat, in quo potius contra funt omnia. Nam & nomen Epifce»

odadnüte

i ortum a verbo éwiewozréiy , jam antea quam hac a Petro fcribe-

lu u |

rentur, £pifcopzs Chriftiang Ecclefi& défignandis dicatum & con-

t r

fecratum effe conflat, & de his ipíis Epifcops , munereque eorum

splures f2 |

ac functione cummaxime agere, cum iftud éziexowsyres ufurpat,

]u o

Apoftolum, planiffimum eft, & in dubium a nemine revocatur,

at Païtos,gul |

Hactenus ergo etiam Pezri locus de Epifcopzs, poft quem alius non

xamulm i.

ell reliquus.

Nam cum hoc nominis femel etiam in r. Perri ep.

xde numete

£ap, 2. 9, 25. OCcürrit , non homini alicui tribuitur , fed Chriftus

: aliud qui

beatiffimus nofler Salvator Paffer & Epifcopus animarum noftrarum

CL Bu

veriífime pàáriter & elegantiffime appellatur,

Eratzs inflar ovium

errautiuu , uuuc aHtem comvertünini ad. Paltorem atq4e Epifcopum

owül'& z'

animaruim vefirarum,

b ügiccuïggïi

$, LIV, Ceterum antequam i(thanc difputationem de«S,

E',U 6 ii ga[(wm

Litterarum locis Epifcopos nobis vel Presbyteros commemoranti-

yi f

bus plane defero, illud vel maxime puto operg pretium, a me

byusi i

adnotari , tantam fuiffe vim veritatis , quod ad iftam quxftionem

gatorm fxer:

attinet, & eam ingeguitatem Cel. Hagrmoudi , adverfus quem ha-

u j

u

&enus neceffario difputavimus , ut quod ifte in Di[Jertationibus

[/

de Epifcopatu omni nifu impugnaverat , idem plane fignificari in

u

Scripturis , Epifcoporum nominibus atque Presbyzerorum , & cujus

an 1

9 Cf

(( häb»*'!'

1ei cauffa tot novas locorum Scripturz , quibus iftud pars adver-

jf

fa adftruebat , interpretationes & excogitaverat acute follerterque,

ia

& magno doctrinz apparatu in. hanc difputationem collato de-

m"[]flon

f comPI

«j

fenderat ac probabiles reddiderat, illud plane fecus effe , valereque

omnino idem hxc nomina in Scripturis, ac fecundum ordinem

ss D

n

verbi divini miniftrorum , qui nunc Presbyterorum ordo vocatur,

eretur.

Facit hocin Com-

S. Litteris effe ignotum poftea conft

ment, ad A. 14, v, 30. quo loco, ut eft

Librorum . T, ordo,

ga[c

ao p

Quam quidem ad-

f0

prima utique occurrit mentio Presbyterorum.

10

]

conferre voluerit, quz a Viro Cel, DiJJ.IF.

fUl

notationem qui cum iis

a

de Epifcopata Cap.

V&

hujus inprimis $. 1o. ubi fuam demum

jf

ac deinde in fequentibus Capp. ad loca Scri-

ln p

",

2

ententiam grqfett ?

P

ptura

sss

$$ 100 C 88

Vátut y (

pturg antea a nobis excuffa , difputata funt , facile hoc quod di-

xi, mutafle ipfum. fententiam cognofcet, & ita quidem mutaffe,

do em.

mntror

ut qua dica Scripturarum , Patrumque vetuftorum. fíecundum

fenfus fuos explicare atque infledtere omni vi ingenii doctringque

1ispue Áj

fuerat conatus , ex iis tum ultro fatageret probare , idem utique

mondam à

hanc utramque vocem in Scripturis valere,licet aliter fe antea fen-

- füb nomint

fiffe , vel fententiam fuam propofuiffe minime eo loco fibi decla-

4 fiprnemp

raundum duxerit.

! fifes alter

S. LV. Ceterum non debuit hoc efficere, ut minus jam

| f itque ;

nobis neceffarium effet argumenta , quibis Vir Cl.iftam harum

; fonini ho

vocum ijzoNvyapiay adítruxerat , fumma cura expendere, Nam

, fomini Epj

praterquam , quod non retexuit propterea telam, quam orfus

| Went, N;

fuerat, Vir Cl., neque argumenta fua undecunque hanc in rem

aterum gen

colle&a: & coacervata , diverfasque ac noftris contrarias objedo-

; Quod interi

rum locorum explicationes , ipfe iterum convellit ac diflolvit,

| Sed hgc hod

quibus etiam paffim adhuc Viros doctos , qui in iisdem cum

$ Ly]

Hauondo fant partibus , videmus uti ; illa quoque perpetuo

t TT

pertexit infitiari, qu& nos ex hac ieoSwapie, five eadem nominis

. "t od adi

uttiusque fignificatione neceffario confequi exiftimamus , idque

i d relien

étiam acriori ftudio & novis quibusdam admotis applicitisque

ä UUR Sners ab

machinis egitin hoc opere Comentariorum. Sic enimidem effe in

| Diein fs

Libris N. T. Epifcopanmr ac Presbyterum contendit Hammondin , fic

nullo monumento; ait, confiare, quo tempore N. T. Libri hitte-

[

zis confignati fint , ullum fecundi ordinis facerdotem conftitu-

s Ser Q

Xp(

tum effe, illud modo contentus adfiruere , hunece geminum or-

j

Tifüm |

dinem, ita ut nunc folet, ab invicem diftin&um, faltem aliquanto

T

; Paf

poftea; antequam Ienatíur epiftolas fuas fcriberet, in omnibus jam

lum ?

N omB

1

Eccleíiis inflitutum atque ordinatum reperiri ; fic, inquam , hi&c

TO

hus

adíruit ac fatetur , ut cunétos qui alterutro horum nominum in

fupcflon

biy

Scripturis appellantur,fingulares Epifcopos fuiffe,itis qui nunc funt,

N

10 difon

plane fimiles(nifi quod minores ipfis Diccefes absque dubio attri-

5 Q re

buebat)con!tanter pertendat atq; evincere poftulet, negetque adeo,

j

(l re

plures verbi divini adminiftros eodem nomine «qualique poteftate

teq

Wo

in illis Apoftolicis Ecclefiis usquam exftitifle. Quanquam fic quo-

! Qu

que, cum reliquam difputationem fibi difficiliorem effecerit , qua

E

muï u

*Pm' ï

de re mox videbimus,tum vero,poftquam hoc femel confeffus eft,

Efm

u

[

T

h

illud etiam neceffario cogatur largiriadverfariis fuis ; diftin&ionem

mum

iftam Epifceporum atque Presbyzerorum , qu& nunc tanta cura fer-

Otur

vatur,

f: EPI

ht

:;;

|

d

1

« ) ror ( 28

C quide

vatur , divini quidem inftituti ac juris haudquaquam eiíc , quate

m d

do eam Scriptur& penitus effeignotam , nec nifi unum genus

- fetüpdum

minifirorum ordinariorum ( nam de Apoftolis quidem certe vi-

lo

risque Apoftolicis quibusdam ampliore aliqua poteftrate pr&ditis

ln |

nondum agimus) quod fupra Diacouos effet, ibi memorari duplici

[o at p

fub nomine Epifcoporum atque Presbyterorum ultro affirmavit, Epi-

o ib d

fcopos nempe, five. Pafferes Íingulares , quibus poftea demum ho«

mines alterum iftud genus adjunxerint ac füubjecerint, applicito

tuinus j

ipfi atque indito fpeciatim nomine Presbyzerorum 5 cui quidem

h haruat

nomini hoc fa&o de priftina (ua amplitudine fignificationis, qua

jes, Wt

nomini Epifcopi plane &quiparabatur , longe plurimum detractum

- quim o

uerit.. Namque illud fane infitiabitur nemo , qui uni generi

hoxc d

alterum genus diverfum adjungat, hunc demum ejus difcriminis,

as o

quod inter utrumque poftea emergit , cauffam auctoremque effe,

- ac dl

Sed hac ha&enus.

. islrt u

S.LVI Nuncdum ab his Iocis S. Litterarum ad primos

que SIPCFUD'

zum Ecclefiz Chriftiang Do&orum teflimonia idem plane & eo-

il a

dem modo adítruentia, quod ex iftis ha&enus evicimus, ac de-

ym, U

inde ad reliqua dicta Scripturz paramus tranfire, qux diverfi

funt generis ab his, qug antea pertradavimus , fed ad qug ab

. appllClUSqW ,

midem d

ütrisque in iffa controveríia provocatur haud minus; colligenda

prius in fümmam videntur, qux ex iftis ha&enus excuffis con-

lm

T. Libnï ;f'fte.

fici concludique poffunt. Sunt enim certe talia, ut ex reliquis

Áith

Ü

a C0

dictis Scripturg ultro citroque allegatis non perinde confequan-

tur, Primum eít, nomina ipía Epifcoporum atque Presbyterorum

.aeniu Of

g ia

in illa puriffima, & antiquitfima, & vere Apoftolica Ecclefia ean-

dem plane fignificationem habuiffe. Videlicet quibuscunque de-

oæmhuï u

mum rationibus declarari hoc potuit, iis declarari illud in 1llis

f yam h

porinum

fuperioribus S; Scripturz fententiis videmus ; una modo exceptay

quod- non difertis verbis idem omnino valere hzc nomina affir-

lnuncrüut)

ibod

Ub 01 lild

matur, qu& res non modo non erat neceífaria illa &tate, fed &

H

ol

TU

jejune inepteque commemoráta fuilfet, cum id ignoraret nemo;

oculisque quotidie fuis cun&i cernerent. x. Primo ipía nomina

ulu

g

f ao

permutantur manifefte, ac promifcue fumuntur Zf 20., T. 1.

m

& 1. Perr, $. 2, Deinde magnarum quoque ac florentium Eccle-

at

"

T

fiarum minifiri, qui quidem fupra Diaconos fuerunt, alterutro

m

tantum horum nominum in iftis Scripturarum di&is appellan»

ii

3»

J

ya

tur. Epifcopi tantum audiunt & munus igfomm* ionenean 1,Tim.

3

&

«t

E

d

4

h3

l

$8):1o2

äsä,' 100

& Phily, At Presbyteri tantum vocantur non modo 44.20.Y.17.

x

[is obferv

& Tit. 1. y. $- ubi poftea pro iRo nomine nomen ponitur Epifcopt,

vubetnatio

veru

m etiam A5 14. y,23. quem quidem locum non tractavimus

potius ext

ob hoc ipfum , quod his qui pertradiati funt , plane fimilis eft $

&mIDentts

in quo certe cum Ecclefias apud Derben, Iconium , Lyftram,

nodo attri

Antiochiamque Pifidig conflituiffe, atque ordinaffe illarum mie

nifterium Apoftolos Paullum ac Barnabam , narrare vult Lacas,

m V'ris a

fitnae nui

fine dubitatione fcribit , creazos e[fe ab ipfis per Ecclefias Presbytee

xOS , x;erpaloyisavres m£ecCuríese xa] EwxAsuciaw , absque ulla mens

Qique (e p

d

ia

dpntando.

tione Epifcoporum, 3. Denique & miniftri Paftoresque Ecclefi

j

AO

ij

1

$ LV

Chriftiang in univerfum , exceptis rurfum Diaconz , uno in loco

Epifcopi folum. nominantur, in altero folum Presbyteri : illud

. Mpérioribu

! ürndis evic

1. Tim. 3. & Tit. 1. in enumerandis dotibus , quibus praftare vere

bi divini adminiftros oporteat , recenfendoque partim eorum of-

| m foif

fcio: hoc Ti£.2.v. 2. ubi paucioribus quidem verbis ufus, atque

| Vi minih

antea, easdem tamen ipfas dotes moresque a mtecGurag exigit,

: Distüm mir

quos tam in 1.T/77,3. quam in priore ad Tiz. Capite ab Epi[copz ex-

bïs dffünguJ

egerat.

Hzc prima obfervatio de nomine. Ex qua conficitur ;

; WT (f pore

Quod fi in illa prima Ecclefia Chriftiana fuerit aliqua dignitas ac

| friopoftg j

poteftas ordinaria , qu fupra ceteros verbi divini mini(tros emie

| o fj

neret, eam hoc quidem Epifcopi , & alterum iftud inferius genus

Non

Paftlorum , nomine Presbyzerorum fignificari haudquaquam cone

: Ratonem r

fueviffe ; & ita faltem nomina ipfa horum ordinum ac munerumy

| d du a

de quibus contenditur, minime eo fenfu quidem effe in Scripturis,

: ütübitm

fed poft eas perfcriptas atque abfolutas demum fuiffe inveda.

| piac p

S. LVII.

Secundo deinde loco adnotamus , ex diétis Scri«

Vsb li

pturg facrz, quz pertractavimus , illud quoque pari modo cone

t lac o

| Wl

ht

cludi, quod Cl. Haumondas reliqua nobis , ut modo diétum, lar-

gitus demum alquando, infitiari tamen, & omni genere argumene

| mus,

qui iüo (

Sacras Litteras in iisdem Ecclee

torum impugnare perfeveravit :

fiis plures fimul Paftores eodem nomine;

vel Presbyteroruu , vel

j -lm.l,&

1

| [

t ]

)

Epifcoporum ponere haud femel, & ita ponere, ut inter ipfos nec

minimum difcrimen , quod ad. poteílatem vel dignitatem, con-

W—Wm

flituat, potiusque certam det cauffam exiftimandi, iftos his rebus

hll

d

prorfus inter fe &quales fuifle, Sed hic rogandus eft Ledor, ut

l

V Deri

mentem meam diligenter confideret atque capiat. Non enim in

Ws if

omnibus Ecclefiis illis Apoftolicis ita fuiffe ftatuo ;; non Chri«

unt)ïïïn

1nalle

RUT

ftum atque Apoftolos dizrta hanc in rem arbitror dediffe

ata 3

N

Qiahw

iB ) 103 C 88E

8-20'9'!1170

ääca; non faltem confu

etudine ac more in omnibus fimul Eccle-

tur D

füs obfervatum id reperiri contendo , de quarum forma atque

&v

gubernatione plenius atque expreflius nos docent fcripturx ;

(imilsdis

potius exítare pariter in hoc Libro exemplum non unum fuper-

eminentis cujusdam dignitatis ac poteftatis , qux non Apoftolis

, Lyitas|

tllarum m

modo attribuatur, fed etiam quibusdam aliis fanctis atque exi«

vult Lut

miis Viris ab his ipfis Apoftolis legatur effe commiffa, lubens cu-

; Presbytie

pideque nunc jam affirmo , quoad in fequente Cajie , proxima

ulla ma«

quaque fe prabente opportunitate, fi Deo placuerit , edendo ac

e Eccela

difputando , fufius atque accuratius id edifferam ac probem.

0 m loco

$ LVIIL Atillud volo certe, putoque omnino clare janz

teri: illnd

fuperioribus hifce locis Scripturarum confiderandis atque excue

vaflare Vet«

tiendis evictum effe, in iflis primis atque Apoftolicis Ecclefiis non

| eorut Qi«

unam fuiffe, quz lac zquali poteftate a pluribus fimul verbi di-

ufosytque

vini miniftris per abfentiam Apoftolorum gubernax*etur',-itaï utex

histum miniftris aliquem fupra ceteros eminuiffe,nec 1iinima no-

jrag. &X

Tifgo e

bis detur cauffa fufpicandi. Hoc fane locus 4&/.20, de pluribus eo-

dem tempore Epbefme Ecclefre Antiltitibus, quos primum Presby-

n

Zeros, poftea Epi/copos vidimus appellari , in clariffima luce ponit,

a gt

ex quo hujus tantum unius Ecclefig Paítores a facro Scriptore

xinilros e«

deíignari oftendimus , atque. operofam illam Cl. Hammondi di-

oferius (e

fputationem refellimus , qua ad omnes fimul Afig Ecclefias tra-

vaquan CO

here atque applicare di&um illud e& conatus, Hoc extra

sac nonstu

tindortu

omne dubium ponit miffa atque adícripta a Paullo Pbilippenfrbus

Epifcopis ac. Diaconis [alut, quando unam fuiffe modo Ecclefiam, &

joua

&is t

unius Urbis non ampliffimz pomoeriis inclufam probavimus, ad

D

quam hec deftinata fit epiflola, qux pluribus fimul Epifcops fa«

" mod

9 0

lutem nuntiat, pariterque Cel. Hammendi obje&ionibus fatisfeci-

p ii

mus, qui ifto quoque loco pro hac una Philippenfi omnes fimul

yíe r

Macedonicas Ecclefias intelligi co

ntendit, Reliqua loca A& 14

o Bj

I-I99.1. & 3., Tif. , docent quide

m , per Urbes atque Ecclefias

gt

(xarà muy, xaT ExxAwciay ) creato

s efíe Paftores , qui pro cone

yur p ,

fuetudine Scripturarum jam antea

demonftrata modo Presbyzerz

yate

appellentur, modo Epifcopi. Sed, uti ex i

llis ipfis vocibus liquet

g

gr&ce peritis, ejusmodi utuntur locutionibus , qu& an fingu

]i Pa-

" [edot

Itores in fingulis Ecclefiis, an plur

es

fuerint , nequaquam expri-

X

eptm 7

d hoc quidem caput difputa-

P

niunt, ut neutra pars illos , quod a

d

tionis attinet , pro fe allegare poffit. Ceterum,

ne quid omittam,

j

ambo illa loca,

d

M

quod ad rem faciat, illud quoque demum adnoto;

qus

É

|

$$ )104 C $

qu£ tam funt in hanc rem expreffa, 4G, 20. & Pbil, 1, plures nu-

! Gpitbt

mero Eyifcopos ponere in Ecclefiis ej usmodi , quz longa apud ip-

- füis Chr

fos commoratione Apoftoli plene jam fundate & conftitute fuif-

$.

fe videantur : cupioque hoc obfsrvari a Studiofis ea cauffa; quod

| hus qui j

poflea in zer£io Capite, quum ad liquidum fuerit perdu&tum, fuiffe

, ftm perfcr

utique in aliis Ecclefiis ; qui dignitate ac poteítate inter ceteros

3 hscfoh f

verbi divini miniftros eminerent , in comparandis invicem hifce

Yorpervene

diverfis exemplis, ferendoque de re tota judicio in confideratio-

&

- Apfiolos E

nem neceffario eft venturum.

v ünverfün

$. LIX. At quum jam liquido ex S.Litteris probata fint

Ht Dlane qt

hc duo capita, operg pretium fuerit, quid antiquiflimi quoque

| m ineo

Ecclefix Chriftianz Do&ores nos de iis doceant , inquirere. S$ic

- ll Conti

enim, quod in iftis quzftionibus vel maximi eft momenti , & ad

- Wltarum qc

redigendos in concordiam animos vim fane habere debet prcie

- Ti5 in um

puam , intelligetur ; numquid hoc nominum Epi/copi Presbyteris

. Tf potuifer

que difcrimen diu fervatum fit in Ecclefia Chriftiana ; num fecun-

-l mmlllffomm

di ordinis miniftri , qui medii effent inter Epifcopos ac Diaconos,

| Viba ejus j

brevi tempore conftituti fint ; ac denique, anne etiam poftea ali-

1 ?'HW) Val

quo tempore, & quamdiu cert Eccle(i a pluribus fimul miniftris

poteftate ac dignitate equali , ac promifcuis nominibus Presbyze-

»* P'J 'fitjag,

voruim atque Epifcoporum re&ta & gubernate fuerint.. Confiderabi-

mus autem nunc quidem unice de temporibus, qu ante Marty-

COnyen GV

rem beatiffimum Ignatizm fuerunt , & quando hujus epiftola,

Til

prout ad nos pervenerunt , utique auctam jam valde , quo tem-

h f uf

pore (cribebantur, Epifcoperum dignitatem ac poteftatem , difcrie

i

L

(f

menque duorum ordinum , & quidem (ub his ipfis Epifcoporum

T d

ac Presbyterorum nominibus , de quibus antea qugfivimus , plene

i

jam conftabilitum fuiffe arguunt, ceterum autem variis de cauffis

mfm) ut

! g

in fufpicionem t/e voféas a. quibusdam Viris do&tis vocantur, ab

!

fjf

UT

aliis.contra acerrimo ftudio defenduntur , eaque controverfia in-

mO mlmüm

tegris voluminibus ultro citroque editis traétata eft ; & ita qui-

] APQ& ;

dem tractata, ut hunc ipfum Epi/copatum & conjun&as quaftiones

'e(l

Qs Qtd

pr&cipuam cauffam harum difputationum fufüinere facile intel-«

Cf

ligeretur ; Ideo nos nunc quidem illas epiftolas ad hanc quaftio-

T minià

nem haudquaquam afferemus. Erit forte in fine hujus de Epifco-

E

pata Diatribe , cujus nunc partem damus , aliquid de ifta con-

lon

troverfia dicendi locus, INunc abunde futurum eft fatis, quid de

! d

Capitis

ä

3* Otdin

?.N

N nir

11

*

ä&?)ios(æ'

, phurene

capitibus hifce, qu& dixi , ad, Ienatiana usque tempora in. Eccle«

ngi apuüig.

fiis Chriftianis fervatum fit, demonftraviffe,

nibtut l-

.'S. LX, Primus nobis futurus eft. Clesrens Paulli difeipu-

uf d

lus; qui plane fimilia his , quz a Magiftro dicta fuerant, hanc in

ludum,

rem perícripta nobis in 1. epiflola ad Corintbios reliquit , quando

inter £s

h&c fola funt iftius fan&iffimi hominis opera genuina , qu ad

invicem hls

nos pervenerunt.

Is vero in ea epifl. Cap. 42. de conftitutis per

con(ident

Apoftolos Ecclefiis , miniftisque, quos hi Ecclefiis prafecerunt;

