fententiam impellere, quod id omne vebemeutiffime improbatum eff

jf nentit

4 Paullo, |.4dde , quod fi ad duos ab invicem fepavatos cetus fcripk-

w i p

Jet Apoffolus , babui[Jet aulta , qua ea ipfa cau[Ja diceret , qui nunc

"er'/t [iett

nibil dicit ejusimodi , planeque tanquanz.ad. unicum . gregem. fcribit,

netipe Mi

$. 30. . Si ob fludium diverforum rituum in pluves cotus alicubi dif-

i n p

ce[fifeut. Cbrifliani , fuilfet cum graviore offeufrone infirmorum conjan-

j pl

elum, G gravius reprebendiffeut Apoffali,quod. uunc nusquam faciunt.

E

ANec requirit boc varietas dialederum , quoniam qui in illis urbibus ac

enin ml

]u

Frovinciis , de quibus quaftio ssf , eà tempore agebaut Judei & paganis

grgWI?*']

3

n

«

" WBE 38 CO

grace omnes f[ciebant, — Quod ex multitudine primorum Ep/coporume

Macedonis

Romz, Antiochiz , Hierofolymis, & ex ordine ipforum ac ferie,

d

(eyotre,

ug variat apud au&ores diverfos , collivere poflulat Fir €I, , plures.

filentio tta

$

1mul in diverfis harum urbium Eccleliis exflitiffe, i vanum efl:

Ceretu, el

auum id ex multis aliis caulTis oriri potuerit , Gj facilius etiam ex ea,

Kcclejani

qua rationibus Cel. Hammondi plurimum obefl $. quod. nempe in üis-

fivificat

dem Ecclefüs plures Presbyteri fimul exfliterint , pro more ejus etatis

rbem ?

Epiícopi appellati, quod. [equentis «v [criptores [ecundum [ui teupo-

db ea par

At alier

vis con[uetudinem interyretati , tot nobis inde Epifcoporum fueceffio-

mem procuderint. $. 31. Dilema Hammondi. $i in fingulis civi-

bonis 4

tatibus finguli modo Epifcepi Paulli &vo fuerunt, ftat unitas Epi-

rüm ine

fcopatus. Siadhucdum plures, nihibad hanc quaftionem per-

filonicg

tinet, Refp. Ladit ambiguitate vocis Epifcopi, pro qua redius

li du

uonen Ecclefiz (ubflituetur , ficuti boc avpumentum Presbyterani in-

quidem od

fermaut, — ltaque (5 pofferius lemma arripere ifli po[Junt fenfo fub ,ut

€xttpa (ä

$n quHo , quod. volunt , babent,

S. 32. Sed pugnat. pracipue Ham-

epifola ad

mondus : Caput Ecclefiarum. Macedoniz Philippos fuiffe, &

penfium c

hanc ita epiílolam omnes fimul Macedonis Eeclefias Epifco--

X Una ur

posque fpectare, — Nos id credere mon. finit. formula Apofloli-«di dew &v

Micedonig

Qu immos , qua cum fua natura , tum ex ufu quoque Paulli aliis i lo-

Ijedas.

&i5 , bos proprie atque unice , qui im wrbibus , quarmm adfcripta [unt

tfe otef.

uomina ybabitabant, d in iis facros . [uos. cotus celebrabant , motat,

& Ecdf

Liquet boc ex aliarum epiflolarum Paulli infcriptionibus , ( ex eo fen-

1/05 Boife

fus quem bis verbis tribuit 1. 'Tim. 2. y.2, idem ifle Apoflolus ; nom

ïlldiïlf intt

goteft enim nifi. oppidum Philipporum frguificare...$. 33. Si qua for-

5-37- 4t

anula in epiftolx utriusque ad "Ehefl. infcriptione ufuseff ,. eam adhi-

Wde fic

buiffet Paullus, & Ecclefig Philippenfium znfcripfiffet, aliquo cum.

UT

€olore id [ectndum . [uam . feutentiam: Vir. Cel, interpretari. potuiffet,,

hropoli

quanquam [olidi certe uibil fubfuilfeto. — Nunc ad. eam duntaxat. Ece

MT

)

elefram: ita fcribit Paullus,quam ipfam Philippenfi jf [me Metropoli

Jubjicere cogitur Hammondus. $- 34- Quoties pluribus fiuul Ec-

(ilig

qnare Àh

&lefris eaudem epiftolam: fgam Jlatim [ervire voluit Paullus ,. won de-

ff :

Juerunt ei forimule Q verbay quibus boc. declararet , u«? ad Galatas,

Virje v

in 2.ad Cor, ( Col. 4.v. 16-. Quum r. ad Theff, cunGis membris

Jcclefie ilius legi , valde vellet Panllus , follicite boc eos non monuit

LUE

" t

modo, [ed adjuravit, Cap. g« Y.277- — Quare cum in ad Philippenfes

AMeryyy]

Zale nibil po[uerit , epiftolam eam pluribus fimul Ecclefiis deflinaffe

opolis

mf()]ym(

ffnþndn; non fl, — G, 35'1475 Hammondi. Philippi Metr

Ti dud

Maceg

,Gccidgæ) |

N

&?)s02

u B

Macedonix fuerunt , quod ad civilem honorem attinet , Paulli

pforum al

tempore. Refp. Nec veruur efl boc , quum alioqui banc urbem ita

4t Vit CL hs

filentio transmilJurus uou faerit Strabo ; uec fi verum forel , iude effi-

fle, id vamurd

ceretur, etiau Ecclefiam. ejus urbis caput atque Metropolim ceterarum

Gilius efman

Eccleftartm per. Macedoniam flatim e[fe fa&lam. k&, rG. v. 12, nom

quod ii

fignificatur , primam dignitate fuiffe usbem. Philipporum , fed vel

0 WUR h d

urbem primam, ve/ primam coloniam , qz« obvia effet Macedoniaum

ia [ti n

db ea parte intrantibus , a qua ingre[[us ibi in eau Paullus narrazzr.

coporut Jj

4tt alterimm expo[itionem , de Urbe primaria, repaudiat filentium Stra-

$i n f

bonis Ze Philippis , & quod eos vetuftus auGer sracus argpumento-

it, fhtunadp

rum in epiftolas Paullinas, parvum oppidum ac Metropoli The(-

c quadtont p

falouice (ubjectum appellatquam d bauc dignizatem licet poft Paul-

ji, r ]

Wi demmmr teupora ,-certo [cinrus obtinui[fe , cum de Philippis , quod.

w Pt

quidem ad vetuffiorem etateur , nemo pror[us veferat. — Nam Photii

excerpta (j Chryfoftomus de bec «vo teflari nequeunt, — $, 26. At

pf s

t jraigt

epiftola ad Tarfenfes, qux eft inter Ignatianas , Ecclefias Philip-

ülippor 1f

pen(ium commemorat , numero plurativo ; unde fequitur, vel in

; Eodin f

hac una urbe plures diverfas Ecclefias fuiffe, vel ceteras quoque

df ii

Macedoniz Ecclefias intelligi, uic nempe Philippenfi Metropoli

e Paulli i

fubjectas, Refp. Scripta bec ab impofere , quem nemo . nobis pra-

m uj

Jlare potefl , bac in parte verum dicere, — Forte non viderat Philippen-

jehribit W"

fem Ecclefiam , & plures ibi Ecclefras feiffe falfo fnbi perfuafit. — Forte

Ó

iffos Epifcopos plurium numero a Paullo falutatos ex avi fui cou[ue-

f hi v

Zudine interpretatus , ex boc umo , plares ibi Ecclefias , collegit, fuiffe,

$-37. 44£ Colonia Romana fuerunt Philippi ; ideo jus ibi didum ;

L m

pf TET

unde huic urbi honor Metropoliticus. Refp. Neque jus diclum iu

7 4/iqua C

euntlis colouiis neque arbes juvi dicundo deflinatee coutimuo dignitatem

T

Metropoliticazmr coufequebantur. — Ceterum id unlto urinime Philiy pis

|yutaxit B

€onvenit, qua bominum exulum,dy exoforum J'ffeclorumá, Aupufto fuit

j Mu

€elonia ex Dionis Lib. LI. $,38, $27 & conclufionem iflam , a civili

bonore Metropoleos ad. bonorem Metr

, fl E

epéleos Ecclefiafticum , e[fe infir-

millimam , quod [upra- verbo

pofitum fuevat , munc ordine probatar.

6y st ate

4 Galatas

Nempe Y. ne quidem [ub Chr.

jHaun Lhupp.id fuit perpetuum qui CHu-

Taw pereban

8 Jmul Religionzs y uedum ut [ub pagants. .. ita DAf

s uneitari

$ 101 qon

fum elet nnsralfRque identidems a cioitate im civitatem

j5 boc

Metropoliticum. | Nec feliciter

profecio bujim juris transuigratio Hie-

Philippe??

rofolymorum exezplo prob

ejits dpim

fum ducía

atur , quafi illad inde Cefarcam [it dela-

yols

eo a Vefpaliano colonia. Nawm mec probari potefi boc ita

gi. x

Ya

* äs

&

Mecidile , aug omuiue Metropoles Ecclcjïg/iim: jam fu. exjti

"n

X$ ) 40 ( $8

ieretur La

f accidiffet,in cau[a efft Hierofolymorum everfío, uon dedutlia co-

«louar d

lonie. S. 39. At primis Philippenfibus ex omni Macedonia pr&-

dicatum eft Evangelium ; &hinc iftud eorum jus Metropoliti-

t Ut o

(iitis Ed

cum. Refp.1. Imumo apud Neapolin pradicaverat jam autea Paullus.

2. lufirmiffimum fundamentum: Ubi primum pradicatum fit Evau-

Jiina

gelium , eo flatim j« Metropoleos illatum , Paulli jam &vo. Ac re[u-.

teri du e

bendi E

£ant boc ex Achaje Urbibus Atbene, quibus cum ante Corintbios pra-

dicaffet Apoflolus ,. [emper tamen Corinzbus precipuam diguitatem in-

$ 4f

&er Eccleftias ejus Provincie teuuit , ubi diflingui diguitate Ecclefia ca-

Ecclefi

pere 5 uon Atbena. S. 40.. Favet vel maxime bac ratio, quod Apoftoli

Refp.1

prout in quauá, civitatem pagumá, appellebant, ita ei veritatem faln-

ad dilu

zarem annuntiabant, licet moram fere in civitatibus 2antum facerent.

putaun,

Tum ( repugnat boc argumeutum priori argumento Viri Cel. de jure

dicit E

Metropolitico vel ad colonias delato, vel ad urbes, in quibus

qud m

Macedo

jus dicebatur Provinciis. $, 41. Sed Philippenfes ponuntur pro

cunc&is Macedonibus. 2, Cor. 11. Y. 9. collato cum Phil, 4: 16.

que Wa

Reff. Immo lequitur de folis Philippenfibus, ab iis tantum fefe, Zi-

Eclfa

&t , fablevatum effe, a Theffalonicenfibus, iz vicinia Philippo-

$46. 1

rum , ac £um fane ommium confelfione Macedonum primis (nifi quod

23. facit

i5 Vir CI. Philippenfes preferre conatzr , ut bypotbe[t ferviat) negat.

Cuit Pre

1. Theff. 2. y.9. (9' 2..Theff. 3. . 8.. S. 42. Quum igitur deinde

Ecclefig

2. Cor. 11. Y. 9. generatim loquens idem Apoflolus , fratres , ait , a

Dl.dCWII'/ à

Macedonia venientes egeftatem fuam fublevaffe ,. on eff id de o-

jdacobi E

mni Macedonia intelligendgm contra diferta Apoftoli alio in loco ver-

N

ba , fed de Philippenfibus, qi certe Macedones fueruut. Sic Spar-

10f 27

zanum , Atbenien[em (yc. fimpliciter Gracum dicimus generali nomie

fiftizyio;

ue pofito pro fpeciali, — Sic Macedonum in Afra Syriad, TEQHAM y ve-

Il Datfeng

gnum Grcorum Zaz apzd Danielem , quam in projauts aucloribus.

Wï(äs (teg

Sic qui erant ex fribu Jude, Yrael, c5 filii I(rael pari ratione di-

Püüïteüs

cebautur. S. 43. Sed Polycarpus epiftolas ad Philippenfes citat nu«

o ul

mero plurium , qui non poteft nifi epiftolas ad TbefJ. quoque in-

qug qui

telligere, neque hoc aliam ob cauffam, quam quod iíti fub Me-

tartandy

tropoli Philippenfr. Refp. Non fmit nos zam ob[curum ambisuumque

?J's» P[

fenjum verbis Polycarpi. tribuere ejus per[picuitas ac [implicitas, Po-

C

tius credendaum enallagen e[fe numeri , ficut in Latino Litterg , (5 im

4tti ctey

gr«co »eapporra idem [iguificantibus , atque émwonj. Probatur exeu-

Toondi.

plis tribus ex. 1.Macc. . petits, item ex Eufeb, Hift. Eccl, Lib. XVI.

.q!!üq;,(g 1

Cap.11. &' Maximi Scholiis in Dionyf. Areop. $, 44« Sed i conces.

[/77] 7(/'61;

aeretur

——

iS)4r:C28

yton deliige

deretur Hammondo , banc epiffelam Philippenfium nomiue prefoxp

Macedonü p

ad omues Macedonia, Ecclefias deffinatam e[Je , ita unum telum evitas

jus Metropoi

ve£ , ut contingo aliud etiam gravius in ilum cuderetur, . Si enim ad

1 aifea Pal

ouues Ecclefias , que tum in Macedonia erant , (criptam e[fe banc epis

licatum fit g

Jfiolam conflaret, cau[fz dicere nibil poffet , quare nulli tamen Presby«

m &ot, At

teri in ea falutareutur , cogereturá, ounino coufiteri ,. ipfos compree

t Coridi r

bendi Epi(coporum nomine, ( ita e0 &vo ab bisce diver(os non fuiffe.

af dpniatn

$. 4$- Quod ex Epiphanio bzc quoc, affert Hammondus, in prima

ufate Bdb

Eccle(ia fxpe non fuiffe idoneos, qui Presbyteri crearentur , &c.

iti,pid 4l

Refp. 1. Forte finxit id Epiphanius, cum ipfi verifimile videretur , d

ii otitiitt [

ad dilueudam objecliouem Aérii , ci 1um [atisfacere conabatur , ope

datium fa.

gortuuum e[[fet s. certe nulla ratione vel teffimonio probaz. 2. Contra«

Fiti G de u

dicit Epiphanio Hieronymus ac TBerhyla&us. 3. Repugnat , id

bes, in quibu

quod modo demouflratum , illis, que de hac epiftola ad omnes fimul

onuntur pra

Macedonig Ecclefias miffa fupra £am operofe difputarat conge[ferat-

) Phil 4: 16

4e Mammondus, |.4c deuic, uon fruit boc flazuere ille floreus valde

tum fele, d

Ecclefig Philippenfis flJatus , de quo ex bac ipfa epiftola colligimas.

j Dhilippo-

$.46. Lecus Clementis Alexandrini 42 Euf. excerptus Lib. ITI. Cap.

23. facit contra Virum Cl, , probatque potius Epifcopos, eosdem fuilfe

cuim Presbyteris,quam frue Presbyteris Ecclefias aubernavi[fe.. S. 47.

riat) ntgl

igitut eil

Ecclefig Hierofolymitanz Epifcopus creatus Jacobus , huic additi

atres , (if !

Diaconi. AG. 6. nulla adhuc mentione Presbyrerorum. | Refp, 1. De

g d il *

Jacobi Epifcopatu res certa uon eff , nec probabilis , cum uon faveas

Scriptura , atque aucloritatibus valde dubiis &y. maximam partem. fae

|io in f f

Til $3 "

bulofrs nitatur. . 2. Ex boc ip[o exemplo ita a Viro Cl. allata atque exe

pulito couficitar , Epifcopos po[fe e[fé [ite Diaconis, quod aliam quau-

d

) regïlüm )

KE

dam partem iflius Hierarchig convellit. 3. Probare non potejl, Pres-

byteros creatos e[fe pofl Diaconos, vel Epifcopum Hierofolymitanume

Anj i

, rit d

Presbyteris aliquaudiu caruifJe 5 quia de creatione prima Presbytero-

rum zibil dicit Scriptura , fatis babeus ipfos memorave , [ed certe tan-

Jf Cifät I!ll'

: uoque I[]e

quam autea jam introdaSos , jamque ufu. confirmatos , ubi. prigum

narrandum erat aliquid , in quo ipft intervenerant.. , A8. Qp Tit. 1.

f (üb Me-

yigmat

y.$. Presbyteri appellantar , quo loco 4 'Yito per oppida- jzLeutar

creari , 4j contiuuo. pofl in yr. 77. vocantur Epifcopi , ubi iores borum,

?licif(ü» Pe

tera » 7

qui creaudi eraut, exigit Apoflolus, . Neque quadrat. explicatio ama-

mondi, ideo fic loqui Paullum,quoniam,qui Epicopi fuerint, fuerint

obatur x

quoque Presbyteri,uempe ab boc gradu ad illum ampliorem promoti,licet

j,Lib. ^^

uenu vicil]rar,

$.49. Naur prater ea , qua. [upra-diximus bac de te

PL

aeffW

$: 24*

um

38)42(33

$. 24« 4d A&, 20: T. agi? Paullus de Ecclefiis pleue conflituendks, ad.

t atf

lis iodo ii

quam rem ex mente Hammondi & fociorum , uece[fe erat nou uuigy

fantum peneris miniffros , uon Epifcopos dzutaxat , ut Vir Cl. vocem

&i Ti

Presbyterorum boc loco accipit, defzgnari , [ed alteruu quoque geuusy

Eefus

4

quod uumc unice Presbyteros vocaut, Quaum eroo uma vox Presbyte-

tl df

rorum ponifur ,. caque mox cum voce Epifcopi permutatar , clarum

Jnt a

eft, & uomina ifla tuuc equipolluife , (5 nondum du bac. diflincia

Eccfit

in ho

geuera minifirorum e[Je introdntla. 2.Dum . bi creautur in fingulis op-

pidis, //guet Diecefes valde teuues fuilJe , cujus ves can[Ja notandum

qud at

X.paucos tum adbuc in. Creta paucisque locis Evangelium amplexos.

itittc J

2. Zpoficlos Urbes fere [e&atos e[JE tantum ob coucuv[um bominum, i

Tafarer

agris pagisque raro pradica[]e Evangelium. 3. Paullum non ita diu itt

bytetos

C€reta. [ubfltilfe, . A. folum fuife videri , qui im ea Infula Evange-

pifto,

lium pradicarit, cum quod: [npliciter reliqua , uempe fAa ergo reliqua

Ycclda;

T'itum jubet conficere 5 um quod illum, aiz , reli&tum, ut Epifcopos

qu ii |

fecundum fua mandata confütuat. S. 0. /ldde, quod fi alii Apofloli

primo,

&vangelium . ibi [parfifJent , mon videautur . Ecclefias imperfeclas. fui[fe

MUg

veliduri , quoad Paullus. cafzt eo delatus. $las partim. per [fe , partimz

LU

"T iti opera conflitueret,

Sequizur ergo non babui[fe iflos Presbyteros:

yteto

€reta , nifi fngulas Ecclefias , neque adeo-uunum. eorum in. alios potee

pifcog.

ffatem exercnif]e.

ANec. licet dicere bos Urbium Presbyteros:, falteur

pufat,

Presbyteros agrorum [ub [e babuiffe , Evangelio jam ante Paullum la«

porüm

ge per Cretam [par[o , partim a vviris piis ex differfione Hierofolymita-

[ 7H/þy

a , partim ab alüs forte Apoflolus.

Hoc enim preter (uperiora vefutat

WWd i/?e

quoque ifla ratio , quod, in. Creta frequentiff|ma fuerint. urbes , paj]m

Mifot i ü

per In[ulam difhev[o , ut earum cetibus facile po[Jent accedere , qui i

Pomm (

agri5 babitabaut , quos alioqui-mumero paucos failJe videri , jam offen-

I' Petïc '

diumus. S. $1. Locus ifle ad Titum frmili alioquin A€t. 20, , non ei$

Wt

obnoxius exceptioniilli,quam Cl, Hammondus adverfus iftum compa-

34 9]

vavit , cum fingulis Usbibus fuos Presbyteros creari diferte jubeaty

Wi E

bosque. deiude appellet Epifcopos Paullus. — Sequituw ergo , ueque

Vgf

€retam ifiudquod nunc videmus,difcrimen in fuisPajïoribuy- ordinariis

'ï-Ta

vidife. Excipit Hammondus, Chryfoftomum, 'Theophyla&um &

mutam&m

Oecumenium Zz£erprezari /aoji*ga ad Titum Presbyteros de Epifco-

WiEïe ïa

pis fingularibus.

Refp. Y. uon magua eff borum in ifüis aucloritase

if d

2. Nihil in üs prafidii Mammondo. | Dicunt enim boc unum : Paul-

jiutg l

lum voluiffe, fingulas utbes fuos habere Paftores , IDioy. zroij rb

$- $2« Verba. bac ii woiusy Jrguificaut foluunuodo , uuni Pa/z'orxem.

4 g

[

s

ag

$$) 4329

nfituends d

st ctraoiffe fl plures Ecclefra

5 $ mon vero in [mgulis urbibus fman.

erat o t

los nodo minifiros fui[fe,

Vit Cl

Probatut tam ex Paulli, quam borum pra-

cipse luterpretum [copo , qui boc tantum volunt

, recum e[fe , [mpulas

" qutoque p

Eccléfias fuos fibi fep

aratim laftores babere, non autem illad difhutare,

90x Presbyte

vel definire

; finpuline tantum , an re ita e

xigeute plures uni Eccleftas

katar , d

Jint praponeudi.

*

Qzin fi

maxime ifle quidem locus in finguli Cretee

. bac difità

Ecclefiis. fingulos modo P

aflores 3ulTilfet. creari , nibil tamen id faceret

n fingulisoe

pro boc tempore.

Licere't enim boc a

Iteyi cuidam can][a attribuere,

ia notamdt

quod. uempe baud admodum numero,

; illi

Juerint greges , ficut auoque

EU

Qunc [ane Presbyterani in bujusmodi ce

Libus uonuif: frnpgalos babeut

» bonnpum, n

Paflores,. S. $3. Locus 1. Petri $. $.

1. & 2. permifcet quoque Pres-

non ia duit

byteros cum Epifcopis,

dum Presbyteros dicit. érenoeiy , exercere

Epifcopatum.

Cum Catbolica

ajuhi uatte

Jit bec Epiftola, & ita omnes frral

; ergo reliqu

Ecclefias [etlet , clavum ef , omn

es , qui uiquam erant , Paflores allo-

, ut Epifcop

qui iu bj verbis Petrum.

Ergo bos Presbyteros vocande offeudit

f a Af

primo, boc nomeu Epifcopo

$ quoque complecli,

Sed d dum borunz

munus j fundionem defr

Waf verbo éaionomsiy , declarat plaue idem

munus (y eundem ordiuem

« (e, partütr

Juilfe utrorumaue, Epifcoporum d Pres-

ESOISSI

byterorum,

Hadeuus loca Scriptutae Epiícopos memorautia &y E-

a i ao p*

pifcopatum,

J.s4 Qua ex loci bifce autea pertralatis concludi

VetO5 ; f*dw

I

poffint ,in. fum

nait colieuntur.

l. $&6

quitzr ex ii nomiua Epifco-

aute Dard

porum & Presbyterorum i Ecclefia

,

poftelica idem uotaviffe. Nem-

pe quibwcnuque fationibus boc indi

a Hf

cari potuit , iüs boc nobis Scri-

y figrin t

ptura indicavit, nifi quod. diferte i

d n6

" dixit, quod dicere putidum

arint i

fuilfet , eum id eo tempore uemo inorar

et. Nempe Y,nomina Epifco-

porum ac Presbyterorum promifcue

T

Jumuntar A&, 20. "Tit. 1. &

soidri i

Ij PebMy.

2. Floreutimu : Ecclefra

rum "iuifiros , modo Epiífcopos

zautum appellant S.Litfere Phil.1.

444 ,

( maunnas eorum egioxowwy I.lim,

1

3. ttüdo Presbyteros Zantum A

14 .33.

3. Omnes in univer-

ii

/

vndt)

/þzaflg

fu. Ecclefie: C brifilaue miniffri ,

éxcep

i* Diaconis , Epifcopi folum

/

!

l ]

vocantHr Y. Tim, 3. (j Tit. 1. , a? Presb

yteri fo/um "Yit. 2. v. 2.

T

"TA

|

"

diuti

$. $4. Tamque

Jirma bec, at ip[um Mammondum poffremo ad

jmb

hus G

mutandam feute

Ton

valere fa[fuy esf

ntiant compulerint , qgi umrumque illad uomen idem

du

pofireuo in Comment.

ad Ad&. I4. V.20. , Cutit in

ytetoïö

(

Diff. de Epifco

nwmn

patu operofz/Tivre adftruxi

77

E

Jfe

ez contrariuu, Q5 loca Scri-

ptura a nobispertraclata ogani

r/

lvj

a in aliam [ente

4

y um

utiam detorquere e[Jet

of5 '

TL

cUaius. $. $64 Nobis vero nibilofecins expen

denda erant Viri Ch,

aTgumeuta Jocormaue Scriptura expofitiones a u

/

u

W

d

oftris diver[e, eo qued,

2

ice?

—

EEE

hesqas

'*äää):m(äæ

licet umntarit. fententiam , [ua ipfe argumenta non. comvellerit , itt«

ero dilfimslarit potius , f& aliquaudo in. alia feutentia fuiffe , tum &&

bent qien

quod alii etiamdum ejus argumenta atque explicatioues locorum Scri-

jina dim

ptura iugeraut , pracipue autem , quouiam. in eo, quod. uos ex bac 10«

duplex g

minum icodlyyauio cou[equi putamus, diver[um [zntire perrexit, idque

qmuenti tj

acrius etiam zurfit in Opere Comment. , zai Presbyteros , quam

Mmonjtare.

Epifcopos , qzi in locis , qua exculJmus , nomiuentur , Epifcopos

aperti[]m

fingulares fzi[fe , ii5 , qui uunc [unt , fiuriles , nift quod. ipfos. tenuic-

fcopatuc

ves Diecefes babuiffe frue dubio aguovit. . Oflenditur ex iis ipfrs tamen,

to (uo fu

qua denique fa[fus esf Cl. Hammondus , valde debilitari ejus fenten-

dejiciat,

ziam , & illad pracipue confequi , difcrimen Epifcoporum &5 Pres-

1 ad pi

byterorum e[fe bumani tantum . juris atque iufltuti. $.5$7. Jam

fecuudo loco ex dillis S.. Litterarum , que exculJimus , coucluditur,

firimm p

p &q

plares feaenl Paftrores in plaribus Ecclefüs Apoflolicis exflitiffe , quos S.

Litiere Epifcoporum ac Presbyterorum zominibus promifcue defig-

lt pro f

Q'oXXeg'xo

uent, uulla data frgnificatioue vel levifftmi inter ipfos difcriminis, quod

£0 atptin

dd dignitatem vel poteflatem attiuet. — Notatur tamen, baud quaquam

nos de bac ve babere mandatum Chrifli aut Apoftolorum.

$. $8. Sed

fumr d

pum nec

tantaa ilud. colligi ex S. Litteris, fuife omniuo Ecclefias Apoflolicas

non paucas eo modo, quo dixiumus inflitutas, tum etiam eas, quas extra

3i divtr

clefum

controver[iam eft , ita conflitutas fuiffG , ab Apoftolis [iue dubio e[Je cous

ditas,ac longo valde tempore apud [e Apoflolos babuiffe. 9.$9. Tran-

Clefias

fitus ad illa , qua ex. Libris primorum Patrum de bac parte Rggiminas

PXboftin

POfyca

Ecclefiafici concludi po[[ant ad. tempora Ygnatii zsque.

De iflo uuuc

quidem filebitur , quoniam Epiftolu ejw, Epifcopatum fingularem

fiuti Da

Dijcur p

atque difcrimen Epifcoporüm ac Presbyterorum /fime dubio quideim

?Mftio j

Jlabilientés, a. Viris dotis quibmdam pro [burits babentam, ac ifla adea

controverfia breviter tra&ari uon potell $. prolixitatem vero in quaftie-

[27] dmm

He

Adlimys

u

qua cafn incidit , & ad fummam noffra bujus Hierarchicg con-

troverfiz uom valde wapnum momentum ajfert , baud admittit infi-

que il

Pralet d

1uti ratio. S. Go. Clemens Romanus Paulli Z4poffoli difciputlus in

Presbyte'

1. Epift. ad Corinthios, de Ecclefris per "Apoffelos conflitutas, minifiris-

que ,'quos illis Apofoli prafeceriuz loquens , 1n aniver[um tantum E-

Qtifre

þb& &m

PifCGPOS ac Diaconos gomiíuat, nomiuaturus certe etiam Presbyte—.

Tos, frcnti aliqitóties fecit Scripturaynifi bi continerentum [ub Epifcopis,

a D

Conatüraue deinde Clemens offendere de boc duplici geuere minifiro-

df p

1

viss vaticinatum e[fe Efajam in Cap. 60- Y. 17. quem locuim ex LXX

Veripy .

non

lenpt

prodacit , J?J juterpolatuu a k'at-magzä aJ Jcoputm fuum faciat ,

ene

pun ,j

FuS a.

——

llerit , if

$524r CS8

[ , tj

jCoritt u-

bene quidem coucludens , fed eo ipfo clarius etiam [ui evi Ecclefiavum

formam demouflrans.

$ ex hat

ANam [i triplex potius ovdo minifirorum , quam

rexity ia

duplex viguilJet, nunquam ex Ejaja duplicem ordinem Novi 'Tefta-

menti zziuifirorum etiam vi fatla verbis Prophetg conatus fuiffet de-

305 , quii

Epifcopy

monfrare. — $.61. dt in cap. 44.. utrumque nomeu a Clemente

aperti/]ime perimutatur.

Nam counquefIus 5 viros bene meritos Epi-

pfor tent

Ícopatu dejici ex/ámat e veflisio : O beatos Presbyteros mature fa-

ipfit um

to fuo functos, qui non metuunt amplius, ne quis fe de fuo loco

ejus at

dejiciat. S. 62. Sequitur Polycarpus , cujas epiftolam adbuc babe-

im (j Dres

j. 5 m

us ad Philippenfes exarazam 5 Ejus non quideur infcriptio epi&ole

firmum prabet argumentum , uti Cel. Blondello vifus eff : Polycae-

auc]uditu,

pus, & qui cum eo funt, Presbyteri. — Nam bec quidem verba fa-

fe, qui à

cile pro fe Fierarchici zuzerpretarentur , de Polycarpo Epifcopo &*

ifaue dofi-

Collegio Presbyterorum ipfi adjundo & fubdito; $. 63. Sed im

tiii, qi

eo arguurentum patet , quod cun&lis etatibus atque ordinibus offiium

g[;/aqflm

fuunr defcribens , pracipue autem Presbyteris ac Diaconis , Epifco-

gg Sea'

Agjoicas

pum zec verbo neutorat , ne quidem in epiftolg infcriptione. Cur?

3i diverfi Epi(copi a Presbyteris, (j* vel ad unam Pbilippenfem Ec-

uas exitt

clefiam cum [u» Epi(copo deflinata be funt littera , vel ad omnes Ec-

albi e[f

cleftas Macedonicas, quarum caput ac Metropolis Pbilippi fuerintquam

s. 9. Tri

expofitionem Cel. Mammondi fzpea jam confutavimus. — . Aliud ex

«tit Regimrl'zä

Polycarpo argumentum , obedire oportere Presbyteris ac Diaconis,

BL

ficuti Deo atque Cbrifle. . Si Epifcopus um fingularis fuiffet Pbilips

m finguit

pisjicur non illi quoqge obedire juffiffez. Pbilippenfes Polycarpus? Jaue

, ii n

oppofitio ifla DEI atque Chrifti , nova quadam ratioue arguit , dupli-

n iij

cem duutaxat minifirorum ordinegm Polycarpum coguoviffe, . S. 64.

p il

Addimus Yrengum, jumiorem quidem Yonatio, fed qui cum in alüs,at-

archica O*

que ille , Ecclefiis ver[atus fuerit , Occidentalibus nempe , certiffrmyam.

duitti

prabet argumentum, nullum ibi adbuc fervatum e[fe Epifcoporum ac

ü///flþll//li /nz

Presbyterorum Zifcrimen. Hujus Yrengi epiftola ad Victorem

,,'», ;7////(]7/&"'

Pontificem , Romauum , que eft apud Eufeb. Lib, V. c. 24., Epifco-

fa. 2*

pos Romanos ante Viclorem ter Presbyteros zantam appellat, S. 63.

j Presbyte

Pari umodo idem in epitola ad Florinnm iz Lib. V. c. 20, Hift; Ec-

Bpifcop

clef. Euf.. miniffros verbi divini, qui dotirinam Apoflolorum: con[eroa-

re ii*

verint, Presbyteros , qui ante.fe fuerint, & cum Apoftolis una

iil a lo

fuerint , vocaz. — Ibidemque: Polycarpus , quem. Smyrn& Epifco-

[

faöid/;

Kai

puur paff?m Feteres , & [apilfime ipfe Eufebius, Presbyter Apofto-

s; aliter plaue Eufcbium [v-

ligus appelatur, — Notaudumrvel inprizm

3.

qii,

E

xf5 (2

^

A

d»o /

L'*.

2

*

eti , cu pvo fe loggita , & Epifcopos conflanter nominave, qui u

quà al

lrenzum alfosque priue & antiquil]ima Ecclefie Scriptores introdue

juit m !

£i!, Presbyterorum jj

5

ce

nonmen frequenti]]ime iuponentes. .. 66. Sed

conarai

ve i

Q fonilia ylaue inveuimus in. Libra Irenzi , qui adbuc [Aper[unt , li--

cet maxitiam partem in latina tantum verfrone , verum qua [me dubio

li potej

geuuinuu textut Irenai nobis exbibeat. L. 11L, c. 2. eos, qui traditio-

ferari

Mionis à

nem Apoftolorum per fucceífionem in Ecclefia cuftodiant , Pres-

byteros vocat [ime dabitatioue , uon fatía mentione Epifcoporum,

Ícopor

lexandi

44t contintto pofl in cap. 3. eandem fententiam repetens , applicausque

«d Rouanam Ecclefiam ,ait, eam traditionem confervari per fuccef-

gl de

fiones Epifcoporum.

Uterque ergo locus conjunclus clarijJime de-

fef utiq.

vicen à

anonftrat, idem tum adbuc fziffe Epifcoporum mauzs (j Presbytero-

xum , falzem .certe in Ecclefris Occideutis , in quibus verjabatur lre-

tl , d

n&us. S.67. t in eadem quoque fententia , uon tantum in duobus

Quod l

capitibus fe imvicem excipienzibus , permifcet bec noumina lrengus

fium aj

Lib. IV, cap. 43., cum (j Presbyteris obaudire jubez , «* bos ait

edunení

cum fucceffione Epifcopatus Charisma veritatis accepifle. —Idem:

hil facit

etiam in cap, 44. cjusd. Lib. IV, mores exigeus miniftrorum Ecclefua,

Epiícop

Presbyteros £antum ipfos appellat (5 [epius quidem, in fiue tantuum

Tareryy,

dicum quoque Efaj& Go, v. X7. üs applicaus ex. Verfione LXX , im

rbl i

ao minifiri Novi Teftamenti, Epifcopi mominantzr.

$.68. Ha-

?10)))e Dy

éenus Patrum quoque de bac ve dicla. — Nau| qua ejusdem cum Cle-

anente ( Polycarpo babeutur antiquitazs , Barnabe epiftola &

Paftor Hermg, nibi] babeut , quod ad iflam rem magnopere per-

zZineat , lice? de Herma alizer vi[um fit €el. Blondello.

Hos , qui

pof ignatium fuere, mou vocamus ununc ad partes , lubenterá, adeo

confitemtr ,. boc difcriuen [ecundo. jam faculo rei Chriffiana prov[us

sbia, invaluiffe, nift quod, verbo cenfeu notandum; Jequenti quoque

«tate exflitille plurimos , qui Apoftolicis temporibus nullum. bujuscte

Cäfione h

zcodi difcrimen fuiffe , agnofcerent. . Ita Hieronymus in ep. 85. ad

Evagr. ( Comment, ad epiftolam Titi , ip/e Auguftinus in ep. 19.

Rss

ac reliqui certatüm , pracipue cum loca Scripture ante a nobz excu[-

NV

fa inzerpretantur. — Collegit ea teflimonia Blondellus , cui tamen de o-

&leny

amibus plane baud. adflipulamur. $. 69. Neá&, in contrarium firui

$

quid affertur ex antiquitate Eccleftaffica , exceptzs teflimoniss Ignatii,

flea eri

Indices Epifcoporum Hierofolymitanorum ab Hegefippo, Afie a Po-

hibitm

lycrate, aliarum uultarum Eccleharum ab Eufebio fcripti deducti-

tju ])

que iude ab Apoflolorum temporibw , uou probaus Epifcopos primos,

Cletrin

, Mdl

59542C88

Duitte, g

uod. ad. poteflatem ac disnitatem attinet, plane faiffe fusiles b , qui

Veriptore itnà

[unt in indicibus poffremi.. Nam qui bujuscenodi idices ac ienies

veutey, $668

cou[arcinant , [olent omnes congerere, quibus eudess titulum bouorvis

dbuc fipernt

vel muuern tribui vident, parum penft babentes, utrum cundii aqua-

u qua f li

li poteflate fueriut, nec ne ?. id quod ex indicibus Regum Gracie, ce-

) 05 i t

ferarumque vreoionum Graco Eufebii Chronico. Scaligerianz edi-

cuftodint, Pt

zionzs adjeciss probatur. — Firmatque boc. vel maxime muliitudo Epi-

i& Epi(topr

Ícoporum , qzi iutra brevilfimum tempus Hierofolymis , Roma , 4-

en , ag

lexandrie exflitiJe aduotautur, qui non po[Jant. flatai finguli poft. fin-

ervart pcrfuccc*f

gulos demum Epilcopatum barum Ecclefarum adminifiva[fe, fed. plu-

adur dirjn d

res utique fimuls quod etiam Hammondum movit, uti duos ab in-

pur f Pt

vicez diver[os greoes, (j qui ita [ub diverfis quoque Epifcopis fue-

y; at T

vint , in brs Ecclefis ünagiuaretur : de qua re fupra vidimw. S.70.

TET

Quod denique in epiftola Martyrum Lugdunen(ium & Viennen-

D72

fium apzd Eufeb, L. V. Hift. Eccl. c. i, Photinus, Epifcopus Lu-

hi, P r

gdunenfis vocazar , Irengus contra Presbyter Zautum, id. plane ni-

at

ccepile

bil facit ad probandum , quuim ex ea ipfa epiftola pateat, Photinum

a Ej

Epifcopum Lugdunenfem 4ici obivilfe, antequam bec epiftola exa-

, in jut f

varetur. — Potiw ergo inde ducitur avgumeutum contravium , eo quod

Ecclefia illa Irengum , f/24m 2um E

'erjonc Li?

;m*l g. 68'

nomiue Presbyteri appellavig,

pifcopum 2 jimplici;er Lainen ijle

girit T d

s. L

naba CPi üt

s l

Ed nimium jam pzne de nomine Zifcopi. Quanquam

Jo, Hs

hoc fane nobis neceffarium fecerit. Cel. Hammondz

fulenteri,

Diatriba nondum hactenus, quod fciam, ab ullo hac

ffliaa jf5

L

uenti qn

in parte excuffa , & qua argumentum iftud a figni-

catione hu

jus nominis apud profanos Graciz auctores, ac pra-

jugn u

cipue apud Helleniftas Apoftolorum &vo vetufliores , ceu fir-

nepl g,', 4

miffimum Vir Eximius propofuit; quale & foret illud profedo,

js i 6p D

fi perpetuo fenfum eum, quem ipfe ac focii volunt, in iftorum

L Tl0bl'£ exan

Helleniftarum Libris hoc vocabulum retineret,

j um 4

$. I. H&c jam itaque talia munera profana primum, po-

praritt

js

flea etiam facra, quum hoc nomen Epifcep; antea denotaffet , ad-

us 19

hibitum eft in ipíis ftatim Chiiftiang Ecclefi initiis ad Paftores

)05

u i

"n

ejus Doctoresque defignandos, Et aptiffime profedto atque pul-

rj

4f5

cherrime. Horum e£ enim ; juffu atque inftituto Chrifti , nón

copoil

folusa

ql!ï

P s

g

fa&is a

We)48 88

conciliur

folum verbo Dei illo. falutari pr&dicando , atque adminiftrandis

Cleftaftic:

Sacramentis Chriftianos greges , uti eleganti figura Scriptura S,

Tafülaru

rem exprimit, pafceres Sed vult eos etiam Dominus quafi quos«

lari gelti

dam vigiles atque /Peculatores in fpecula conflitutos, fed hone-

cantar, 1

ftiffimum profecto fpeculazoruim genus, obfervare diligenter fcru-

flatuunt p

tarique, quomodo fefe gerat unusquisque ex populo Chriftiano,

minilros :

quam recte, vel etiam prave vivat atque agat ; ac prout mores

hoc ii no

cundorum requirere videbuntur, vel laudare ipfos ac divini

n cundis 1

Numinis benignitate oftendenda , faciendaque fpe certa &ternt

&pnvitate:

felicitatis erigere, vel monere, cohortari, iníligare ad bonum;

vel denique reprehendere & cafligare, ac non fuis rhodo verbis

ton in gre

& Paftores

caftigare ac reprehendere, fed etiam divina auctoritate ex Eccle-

&a reliqui

fia expellere, paenasque fempiternas denuntiare, nifi prave fadta

us usqua

emendent, & feria fimul ac non fucata poenitentia, (inceraque

a Prebyte

pietate, uno verbo, fide vera & genuina Deum fibi reconcilient;

&tiàm non

quas minas ratas fefe utique , Patremque fuum cocleftem habitu-

f'que no

rum graviffimis verbis ipfe declaravit Chriftus, Huic muneri,

quod diferte clareque omnibus fuis partibus in Scriptuta defcri-

Pr.esbyteri.

lCl (olit

bitur, nomen 7 éziexoz? , hisque, quibus illud commiffum eft,

£x Sacris.

Epi[copis faciunt exdem iftz facrz Litterz.

Vif jp j

$. IIL. Et ha&enus quidem, tam quod ad munus , quam

AMCHIEAR

ad nominis huic muneri attributi in Ecclefia Chriftiana ngiflca-

alteri lo

tionem attinet, re&e adhuc tamen convenit his, quorum de £-

pifcopaza diffidia atque controveríias deinde fumus examinaturi.

ho d

Sed vero de co poftea contenditur vehementer ; numquid inter

veraqu() U

fl

hos, quorum ita defcriptum eft officium, diverfos gradus effe,

