fecundum omnem fuam évgyea» implendam. Et qu&ío in quo

,Ttmä, W itïa,

nifi in Meffia ?

E

Erfcquo

26. Utcunque autem Judx

i, hanc noftram de vaticiniis

T(radlitiqut

typicis hypothefin , ejusque 1n pgæfenti negotio ufum , &gre ad-

jj Nefiom

mittant, nullo tamen jure eam rejicere poffunt, cum folenne ipfis

;meum 4 .

fit, non modo plures Scripturz Sacr& fenfus attribuere, imo affin-

f0 Fedf(tl

gere, fed etiam ad iftam fenfus in literalem & myfticum diftine

ane N

&ionem confugere , quoties ipfis objicimus loca , que nos ho-

gt

die contra communem eorum opinionem de Meífià exponimus,

ey.

a Paraphraflis Chaldzis , a LXX. interpretibus, a Tanchuma,

j

(epfaqu

ab Alíchech & aliis de eo expofita fuiffe , & dicere authores

( reg?

iftos fenfum locorum myfticum modo refpexiffe , non vero li-

j

dum e0^

teralem, ut videre eft apud Abarbanelem comment. in Efaj. $ 3.fx-

peque loca, quz, fi literam refpicias,de aliis exponi debent, de Mef-

Set

j*

fia explicant , ut Pf. 72 Salomoni primo five primario infcriptum

(

juxta annotat, Abenesra, Quod utique non facerent Judai, nifi

D 2

crede-

æ)'æ(ä

crederent, dari vaticinia 'compofita ; fenfuque complexa, fi hzc

veérba a Dialecticis licet ad vaticiniorum feufus notandos transe

t

ferre,

uin imo Radack Pfalmum fecundum de Davide pariter

& Meifia exponit, Abenesra autem fatetur de alterutro exponen-

dum eife, additque Rafchi 73 p3ynt 7w To0317 Y»r33

!

12xy "vn1 *y nmi29 23 v3vn 2 mvan 100 *y

J

Doclores. noffri P/almum bunc explicaut de Rege Mejfia at Jecunduim

h

feufum lizeralem convenit eum explicare de Davide ipfo.

27.' Quzrit Orobius , num duplex ille fenfus veteribus

hi

udais olim cognitus fuerit, an non? Putat enim niíi iitud

fe

fit, fruttraneas futuras fuiffe illas pradictiones , quandoqui-

er

dem ii, quibus illz fa&z fuerunt, ob iftam ignorantiam illis ad

i

cognofcendum Meífiam uti non potuiflent. Sed refponfio ett fa-

Oir

cilis: nim. Judzos multa vaticinia de Jefu Chrifto tam compo-

Ti5

fita quam (implicia intellexiffe patet, tum ex communi inter eos

gïcc

fide tempore Servatoris noftri, Metfiam bsevi venturum, naíci-

turumque Bethlehemi , ex familia Davidis ut patet ex exemplis

qu

mo

Simeonis, Hannz & aliorum Lzc. 2, 2$5, 28. nec non ex re-

fpon(is Sacerdotum Herodi & alias datis Mazth. 2, 6, & Job.7, 42.

Tun

Ton

Quibus auctoribus faltem hiftoricam de i(tis talibus fa&orum at«

Ts

que di&otum nairationibus, negare non debent Judzi, quam &

nos peculiaribus argumentis firmiffime valemus aditruere 5. fed

fhud

Unt

vero idem quoque argüunt expofitiones veterum five interpre-

tum & Paraphraflarum five commentatorum Judaicorum quam

do:

plurima vaticinia utriusque generis de Metfia exponentium. Num

gun

ple

vero omnia intellexerint ha&tenus enarrata, imprimis compofita;

certó non conflat. Hlud certum eft, potuitle Judzos Meifiam co-

gnofcere, etiamfi fingula vaticinia non intellexerint, tum ex iis

pof

quz intelligebant, tum ex innumeris fignis atque miraculis, a Je-

(

fu noftro ejusque difcipulis ejus nomine & in ejus gratiam fa-

ll

&is; refurrectione quoque illius & afcenfione in coclum.quin imo

&t

fi res penitius infpiciatur, apparebit eam fuiife temporis V. T.

dici

conditionem, ut iis, qui tum vivebant, ne quidem omnia manife-

ä

n

flari debuerint, Erat enim tüm Ecclefia xtaus infantilisjobíervane

pon,

te Paulo ; infantibus vero nonniíi pauca eaq; fumme necelfaria &

ln

intellectu facilia proponuntur. BDebebatque Chriltus tanquam

Yeny

Propheta Moíi (imilis, poftquam in mundum venit , homines

]05 (

na illa

€0 fu

multa docere, qua Sdbca iguorabant, uti bene Samarita

á

mulies

dmu

D

:

N

3829 (8298

/

l

muülier judicavit. Jo5.4 , 7$. Ipfi Prophetx juxta Judzos non in«

T

tellexerunt omnes fuas Prophetias : lta enim Rabbi Eliefer no-

Itet

mine Rabbi Jofe in Jalkuth ad Pf 90. v?* CoO"^e22 "723

Q(le

necn 52« C»wuno vn n5 coy4s asm co»emna

d

CCUWNS32A23 r1D CoyWv n mjwn owune: Prophete Ud-

y

JWicinantes ignoraruut quidnam vaticiniarentur , exceptis Mofe (j E-

lum

Jaja , quanto magis igitur ea ab aliis fuere ignorata.

28. Si quaratur,quo Éne igitur & in cujus gratiam ea fue-

us

rint olim allata & conícripta? Re(pondemus ea allata & con-

iud

fcripta fuiffe in gratiam eorum , qui tempore adventus Metlig

l*

i

erant vi&uri, ut tam ab eo, quam ab illius difcipulis de vatidis

j 4

niorum eorum feníu plenius edocti, perfpicerent, quam accurate

T.

omniía Chriíli fata,ne levitfimis quidem circumftanuis, uti patfio-

npoe

nis & mortis illius , ita etiam aliorum quz ipfi acciderunt, ne-

reos

gle&is, jam olim przdiéta fuerint, & quam praclaré ejusmodi

ylcie

quoque de Chrifto vaticinia confirmaverit eventus, qux quos

aph

modo impleri vel etiam explicari poffent , ac deberent ipfi eo-

X fel

rum auctores , five hi quorum ore ea pronuntiari Deus voluit;

^ 42' :

non fatis intellexerant, quale quid etiam in paganis oraculis Sata-

f ale

nas five fceleratorum impo(lorum turba imitari atque exprimere

a

ftuduit, At ifta jam con(ideratione eos, qui hac ita vident & capi-

,(C

unt,in fide fua vel maxime confirmari; hoc eo fidentius non mo-

do Chriftianis dicimus, fed & Judzis opponimus, quia & ipíi co-

erpree

q,uam

guntur fateri, plerasque Prophetias non intelligi , antequam ime

Nud

pleantur. Conferantur, qu habet Al(chech, in Efaj. $ 3, 12

ofitày

29.

Objiciunt. Quamvis res ita fe haberet, tamen dici non

im o«

poffe, Evangeliftas vgticinia V.T. bene citafie & quidem ob tripli-

ex HS'

ceni cauíam.

a

l. Quia in citationibus fuis fepe utuntur tali formula, qua

accommodationibus haud quadrat, quia innuit, id ipfum, quod

j r

n jmo

dicunt, olim de eo, cui Prophetarum verba applicant, fuilfe

rxdi&um, nempe formula 'ya zupoPi vel Jmac wNnoosi. Sed re-

s UT

ginilee

fponfio facilis. 1.vocula ?va ad imitauonem vocis hebra o^

(orae

non femper figni£cat caufam finalem ; fed fzpitlime tantum e-

ventum alicujus rei, ut Luc. 14, 10. Rem.5,20. Mattb.23, 34.

fira

anuanl

Job.9. 2,3. . 2. lmpleri dicitur in aliquo non quo id, quod de

&

eo fuit pr&dictum, ted quod ei ob convenientiam jure accoimmo-

oin

l

datur, uti fupra dixunus.

D 3

Àl,

n !

puhü,

ii

$$):o(f8

7 XI. Quia in reliquis locis, qug tanquam vaticinia typica alle-

antur, verborum connexio cum antecedentibus & confequenti-

L

us non permittat, illa de Meflia vel de Jefu noftro exponi ut Pf

69. in quo Pfaltes inimicis fuis nihil non mali apprecatur, id

quod nos tamen a Jeíu noftro alieniffimum eífe volumus &c.

4

fed refponíio in promptu: Nimirum eam effe vaticiniorum V.T.

de Chriíto rationem, ut non femper omnia, qug dicuntur, de

--- ($., ) —— U b eb

typo fimul & de antitypo feu Chriíto intelligi poffint vel debe-

ant , fed (xpe quxdam tantum de typo, alia tantum de antitypo,

h

alia de utroque fimul accipi oportere : Id quod Paraphrafttis ali-

Y

isque interpretibus & commentatoribus vetultiffimis ignotum

ti

non fuit;utpote qui in fuis Paraphrafibus & cornentariis,diftinétio-

J

nem illam accuratiífimé obíervarunt , vel ipfo Abarbanele illud

e&

agnofcente in Efaj, $ 3. ubi inter alia obfervat fapientes p. m. ver»

i

ba Prophetz , profferabit ferous meus &c. de Meilia quidem ex-

pofuifle, reliquos vero verfus applicaffe ad populum Iíraeliticum ;

Jonathanem vero priores veríus expofuiffe de Rege Mellia, reli-

quos vero de jultis eledis; fimiliter Sapientes v. 12. Parzem dabo

ei pro multis &c. de Mofe expofuiffe, inde tamen non fequi inte-

ram fecionem ad ipfum fpectare.

III. Quia ipfi Evangeliftz in citando non femper conveniant,

fed unus hoc, alter alio modo Prophetarum verba alleget, Sed

hic nodus non multum neootii faceffet , confideranti, 1, Difcre-

pantiam illam effe leviffimam & talem, qu in fenfu nihil quic-

quam immutet, 2, Prophetas ipfos recenfentes eadem verba Dei &

aliorum fubinde variare, Conferantur, fi placetjloca 1, $am.3 1,4.

& 1. Chron. Y 1, 4. item . I,Sam. 7, $. usque ad finem cum 1. Saz,

18, I I.- I4. & 23. 8, 10. & 29.2,7. & 1. Chron, 45 4. ad/finem, ut

& 1, Reg. . 2- 9. & 2. Chron, 2,3; 16.

L

: *

Concludimus itaque Ju

dxos nec circa vaticinia ab E-

30.

vangeliftis citata quicquam habere,quod jure carpant. Hoc unum

nuncaddimus , Judzos plane przpofteré hic agere , dum ex eo,

quod Evangeliftz loca quedam V. T. ad Chriftum & ea qu& circa

Jefum noftrum contigerunt, applicarunt ; qu& de iis vel plane

non fonant, vel non immediate & quoad literam , concludunt,

eos neutiquam fcripfiffe inftin&du Sp.5. fed proprio, . Debuifient

potius primo examinare Evangeli&as ipfos, & eorum vocatio-

nem, num fe pro OsozvéUsos venditarint, an, & quibus fignis &

ar gu-

nem———

m2)3: ( $8

IS ;ra-

argumentis illud probarint, num illa argumenta & figna fat

"d

lida (int ; Nam fi femel conflet, eos argumentis & fignis validis

ls

probaffe, fe divinitus miffos & inftru&os fuiffe, tum de authentiá

& divinitate fcriptorum illorumnon magis dubitari debebit, quam

d

de authentia &divinitatelibrorum Mofis & Prophetarum, omnese

[.

que eorum citationes pro legitimis habendx , hrmiterque creden-

dum, Pcophetas prater id, quod litera fignificat,etiam id pradicere

de

tum fuit,

voluiife, cui ab Evangeliftis & Apoftolis applica

Q«

31. Faciléautem erit, tum Servatoris no

ftri tum Difcipu-

9

lorum ejus miffionem divinam , cuivis cordato & docili demon-

j«

flrare , tum ex miraculis, qux patrarunt , tum ex futurorum cons

m

Deum ejusqne fpi-

tingentium prdictionibus , qux nemo pr&ter

10«

ricum potuit prxvidere , uti fuperius diximus, fe

d ifta nunc fulli-

iud

ciant.

utdeEvangeliorum divini-

zt Deus Optimus Maximus,

'Cfe ]

tate períuafi, firmiter in Servatorem noftrum credamus ,

ipfique

X«

tanquam Prophetz, Pontifici ac Regi,ros totos devoveamus,

if

falutemque noftram operemur cum timore & tre-

elie

more , AMEN.

li

li

ET NIX

Ed

WE

us

-—r

3

Iis

g&

od

LE S

—

X

s

(f

Á

NSN

E

(cté

?

,

E

g

j

A d

V.

|

uite

w

/

W

17

N

(

x

a&

,IA—

N

i

N

$

NSS

—

h

M

KE

3

x'lü

S

2 E

Sam.

N

N

,

ÉÀ

N

"m

v

m

N

——

U

(

P^

pf

—

/

)

jmutd

y«

| ci['(.'3

lane

dufily

jlient

caþlO'

jpI5

um

a

m

TR

-

3

À

u

R

—

——

—

E.

-

u

n

ul

i^

&

V

z

j

i

?

7À

z

o

1

E

o

du

i

1

i

a

7

s

E

d

x

j

hd

2

"

Es

2

DÀ

j5

NT

3

a

P

z

AE

A

2

N

*

a

[

.

2

i

p

AE

28

H

;

TOR

Ms

i*

A

[5

^

i

[

ï

d

L

D 2

&

Mj

-

"

V

j

H

a2

a

L^

v

$4

)

j*

»

3?

ä

5

24

$

s

&

JNJ

f^.

DISPUTATIO THEOLOGICA

m

L O Cà

VETERIS TESTAMENT

9

IN EVANGELIIS CITATA EXPENDEN

ET

ONTRA JUD/EORUM STROPHAS Er

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

CAVILLOS DEFENDENS

ä

z

QUAM

i

ä

DEO Clementer ANNUENTE

::'

ä

ä

SUB PR/ESIDIO

:

Firi Plerimum Venerandi atque. .Excellentil]rii

DNJACCHRISTOPH.ISEL.

a

SS. T heol. Do&. ataue Locorum Communium

& Controverfiarum Profefforis Celeberrimi :

T

Fautoris ataue Preeceptoris etatem colendi

ES-

g

Speciminis loco pro rité fübeundo Examine 'Theologico

publice disquifitiont [ubuuttit

M. JOH, RUDOLPHUS BA'TTIERIUS

BH

SS. Theol Stud. Author.

E

4Ad Diem 27. Martii A4uno .M DCC XV1

H:ub Qs

K-—. Vy

*x&&&

» xW- /r/ ( 7

—P m P.

[5

*

—

CA ON N

xp,/ b&?.",:x

v

O n

v a e ss

0"

E

Ü

m

—X

65;

h

lh N

s

BÁASILEA, , Typis Friderici Lüdii, Academ, Typogr.

4 .^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com