KaI600-4848

F

e

E

[—|

£E

-

—

—!!

j

v ia

E E

u

j

e

z

^

E

D

x

WE

E

*

*

,W

Zs

"

at

"

.w

.

d

H

w

P

z

i

:

t

i

g

a

rex

A

s

a

z

P AH

*»

o

iw

Dd

m

z

x

Es

u

E

"g

EX

5

E

Mil

A

E.

E

D

E

MR

d

A

as

"

-

rapox t5

$

s

u

A

I

Es

x

a

d

*

s

VE

d

us

d

-

MT

a uQur

x

N M E

E

o

o

R

E

d-

-

S r d

2

-

d.

z

at

N

E

D m

-

A

(

—

.

N

x

as

E

u

s

E

I

u

t

w

3

E

EY

M

.

$9s

s

Em

d

C

UE

i

rv

o T

-

v

ii

s

O CM

us

xX

d

WE

u

3

z

*

s

pus

A

bt

iib

"

m

UPUURME

-

zi

IN

ER

o

MA

d

EN

u

sE

i

A5

i

NI mMUTOUN

—

TOE

rE

— ——Á

-

-

N

z

d

:

D E

—

V

ag

—

*

M L g t

.

D

E

—

.

| —— — "

—

——

a

2

)

j

DISPUTATIO THEOLOGICA

LOCA

VETERIS TESTAMENTI

IN EVANGELIIS CITATA EXPENDENS

.ET CONTRA JUD/EORUM STROPHAS Ec

CAVILLOS DEFENDENS

QUAM

j» $d

DEO Clementer ANNUENTE

SUB PRJ/ESIDIO

Firi Plurimum Venerandi atque Excellentil]ipz

DNTACCHRISTOPH.ISELII

SS. Theol. Do&. atque Locorum Communium

& Controverfiarum Profefforis Celeberrimi:

Fautoris ataue Preeceptoris etatem colendi

Speciminis loco pro rité fübeundo Examine Theologico

publice disquifitioni [ubmittit

M. JOH. RUDOLPHUS BATTIERIUS

SS. 'Theol. Stud. Author.

4Ad Diem 27. Martii 4uso .M DCC XVT,

HEuL Q S

SWDANNY

Wg&ä.f*,

g NY

NX

—

s

A

SUcAA.

NC

/2,, x

N

L

d

æp—- N

V

*

A U

b

/

Ü

/ï

:Gjl

l

(

ZA

Lj

BA.SILEJL, Typls Fndencx Ludu, Academ, TIypogr.,

"

FIRO AMPLISSIMO ATQUE SPECTATISSIMO

N

CHRISTOPHORO ISELIO

d

:f

REIP. BASILIENSIS SENATORI,

p

IIIVIRO AC XIIIVIRO GRAVISSIMO

N

PA

W

j

DE CUNCTIS PARTIBUS. CIVITATIS..

// aE

OPTIME MERITO ET MERENTI

AVO

SUO

SUMMA PIETATE AC VENERATIONE

INCESSANTER COLENDO

p

—

AD QUEM

PRO MULTIS ATQUE EXIMIIS -

d

—

IPSIUS ERGA SE BENEFICIIS

Ed

ALIQUID VOLUPTATIS

E

EX.SUIS STUDIIS REDUNDARE

—A

—

C

iäna m Q

VEHEMENTISSIME CUPIT

exploni ty

(5 lm

hafce primitias laborum fuorum.

Keligionem

cum obnixifïirna fui commendatione:

ona cum :

Ortari pot

votoque vegete ac virentis"

pio yera p

qualem ei ad hanc diem

4 I

non fine gaudio atque gratulatione bonoruni

Vétt Comir

DEUS. O. M. indulfit,

y Y

fenectutis

Cüritum

Yem hb

quidem T

L' Mf Q. D-u 'D'. | Co»

0it u3 tu

9t qüic

4 omme genus J/&qm'z" ofrciique devotus

6 (

eXJDdBPa

- JOH. RUDOEPHUS BATTIERIUS,

nepos ex Filia,

T

N

2353 ($89

,,,,,

.—C—";'x

Gx

Dä

f

(

MO

3

LO

ä

LX

As

o

z

X7.

E

i

&*a

z

£

(

)

*

ng&

m

N

od

d

£

»

;

k

k

p

22

*

—

z

38

i

.*&

X

d

W

[TS

AE

^

——

( '-K x*äþ

m

A

fk

u

E r

-N

AV

NL

1.

I

E

DAR

R

—

£3

z

—

T

TA

——

m

Heologo Chriftiano nihil ta

ntopere curz effe

A

rl

i

l

v

—

—

—

—'-

debet,quam ut veritatem ChriftiangReligionis,

2s

-

I

quam ex officio alios docere debet , & fibi &

-

H

—

aliis perfuadeat.

P

—

E

m

E

[

-

p——

-

2. Nam (ine ta

li perfuafione,nec vera in

E

*

.

Es

—À

z

-

Chriftum £ides, nec vita fidei Chriftiang con-

Eu A

2j formis, nec in utroque;hoc eft fide & vita Chri-

na vera conftantia, fi quando tentationibus & perfecutionibus

explorari contingat , fperari

poteft vel debet.

Imo nec Theologi

Chriftiani nomen meretur neque aliis

] efficaciter,vel etiam

Religionem Chriftianam,tanquam veram, ve

bona cum confcientia proponere, eosque ad e

am ample&endam

falfam Religionem

hortari poteít, quia timere perpetuo c

Sgitur, ne

pro vera p-fOP'OIl

at

. Etquo

d plus eft, Religionem Chriftianam aliis tanquam

veram commendando

, cum de ejus veritate non fit perfuafus,

peccat, quia illud facit fine fide,

confcientia dubitante. Rom.1I4..

$

Illa veró perfuafio ordinarie non obtiaet

ur , nifi per ac-

curatum illius examen,

Num fitex Deo? Nam fi

Deum autho-

rem habeat, non poterit non effe vera, Deoque placere,

quando-

quidem Deus eft ipfa veritas , falli & fallere nefcius ; & pro

infi-

nita fua tum bonitate tum &quitate non poífit non gratum ha-

bere , quod ipfe creaturis fuis przfcripfit:

6. Chriftianam vero Religionem Deum habere authorem;

J

u$,

exinde patet ; quia qui eam nobis primus tradidit, JEfus Chrift

uit

À 2

;*kawso

$5)4 $8

fuit filius Dei , Propheta coslitus ad id miffus, atque tum longa

eelamenti,:

vaticiniorum in eo impletorum ferie tum miraculis innumeris, ut

lls & Apo

& futurorum contingentium pradictionibus , qu£ a nemine nifi

qu& vel odf

a Deo ejusq; fpiritu poterant proficifci,tum vero & gloriofa e-mor-

Titer, atque

tuis refurre&ione, in coelum afcenfione , largiffima Spiritus San&i

bus applic

fuper A poltolos effufione , Evangeliique per totum terrarum or-

vino fed p

bem juxta illius mandatum & prafagium efficacilfima pradicatio-

& Porphyri

ne comprobatus,

libris. Sic À

7. Hxc igitur Theologus Chriftianus apud fe pen(itare &

fük Emuna

«uidem tamdiu penfitare debet, donec fe iis de veritate Religionis

105 hoc m

Chrifliang plenitfimé perfuafum im corde fuo fentit, atque tuni

"w N

eadem argumenta quoque aliis ftudiosé & ad conícientiam in-

culcate.

cu»

8. Quia autem de iflis capitibus, puta de Vaticiniis Chrie

"N

flum fpectantibus, corumque in Domino JEfu impletione ejusque

o

miraculis, pradictionibus &c. aliunde edocti non fumus, quam ex

aj

Scriptura Sacra, & prafertim ex N, T. idcirco & in illius Origi«

nem authoritatemque Theologus iuquirere debet , atque-eum im

h9

g

finem examinare, à quibus, quove fpiritw ea confcripta fit. Nam fi

conítet; eam à talibus fcriptam effe,quos Deus ipfe fuo dignatus eft

Jues u f

alloquio , aut Spiritu fuo implevit, ut eos in omnem veritatem.

Scriptarer F

duceret , tum non modo poterit eanr pro divina agnofcere, atque

lniis Peoyet

ei in omnibus fidem praftare, fed etiam omnino debebit. Atqui

Qud f w

fáne de Mofe, Prophetis, Evangeliftis & Apoftolis conftabit, fi pére.

n fonenti

pendantur ipforum vitz conditio, mores , di&a, fada, & apud a«

latl

dtafate,

lios, quibuscum.converfati funt, quibusque Evangelium przdicae.

runt, fides authoritasve admiranda , cum fe dictis eorum audien-

Vatoelift

tiores pr&buerint, atque eorum fuafu non modo IDeos cultusve

N

patrios deferuerint, fed & diriffimos pro fide ab ipfis accepta cru-

Yi

ciatus, conftantifiime & cum gaudio fuftinuerint,

9. Prxterea cum Theologi Chriftiani munüs quoque in eo

U |m]

verfetur, ut fidem Chriftianam contra illius ho(tes mafcule de-

OW

fendat, atque contradicentes convincat, Ti. 1. v. 9. debebit quo-.

112 f

que eorum libros legere , argumenta & ftrophas inde colligere, at-

Gof

que examinare , folideque confutare , eorum cumprimis qui fidei

f Lfgþj'

Chriftianz jugulum, ut fit loquar, petunt, quales Jud&i Gentiles

BADt UR

& Mohammedani.

u

s Vet..

IO. Solent autem illi communiter aggredi citatione

'Tefta-

EN &l:l eä*lä

$25;08«

n Jong:

Teflamenti, in Evangeliis atque Epiftolis, atque cavillari Evangee

lerisy ut

littas & Apoftolos, vel imperité vel mala fide egiffe , citando loca

ie nifi

qu£ vel nufpiam, vel non apud eos quos nommant , vel plane a-

Ti

Iiter, atque citantur, exflant, vel de aliis perfonis agant,quam qui»

i5 Sandt

licantur, indeque concludere eos neutiquam inftin&u di-

lIIl Qf«

vino

bus ap

i

dicatit«

d proprio fcripfiffe, Ita olim Julianus Apoftata, Celfus

& Porphyrius,& etiamnunm hodie Jutzi in fuis contra Chriftianos

libris. Sic Author libri Nizzachon veteris, & Rabbi Ifaac in Chif-

(ate &

fuk Emunah, part. r. cap, 45. fuis recutitis confulit, ut Nazare«

igioniy

noshoc modo urgeant, C33r DDWwD nyTo w"n COW«

X Qu

a i

") IWDYNDD p2 py* DW cCcnnw w COW

CcneIÍnm "o2 cora0379 nUw" Daezpo iwn o2

"W/s2! x* OKX Dn^w3 Sy C nNI3 "a DN ny

s Chtie

jusque

CovDTpn" DCUJDNDUD qTuün "WO2 qmya3 wwsyn

lat ex

lIRn?0M3 COW2 U* ccDIXSUsNDÜO DUulnsD

m

i Otigie

N

-€

eum i

*?21 523 COU« Sy COnn CY cnmis 7v

Nam f

?$*wymn9 m "wy*9 " COn9 CO si valis. [cire,num

yitus t

penes vos fit veritas an non , nece[fe efl , ut in[ficiatis ea loca, que

Scriptores Evangeliorum: adducunt ad probanda vverba [ua ex Fatici-

ritaterit

nis Propbetarum b.m. uum Vaticinia ea probeut a[Jerta eorum an nom.

y itque

Atqui

Quod fi probe atteudetis, videbitis ( intelligetis, ex antecedeutibus &

I pde

con[equentibus, verba à. Scriptoribms Evaugeliorum ad. fidei [ue confite

xiatiouemr allegata , nequaquam ea. docere , nec opem ullam nec u|nm

"

prajiare, — Et in fequentibus, poftquam, quz modo diximus ,in E-

NT

vangelitis & Apoftolis culpaflet, inde porró blafpheme concludit

iol

Jtusve

*aw rTynLnA*M T2* Conmmnv aW ne20 75372

| Crü»

"us OU 310 cnTmis COvpncoxn mvnmn NY

U» Cow2zIm 750 ma3 9593 cwpa2 ( ow?

«1 60

5 deu

C2'1DMD iWuM3 nDy"Y23 Oa omuia docere quod Lex eorum

minime fit Divina fed inventum bominum fatuorum & fibi minime

u0e

conflautium , qui meudacia feGabantur & omuino

rudes erant. libro-

6 at

vuin Lesis Q Prophetarum eoá, magis genuini [en[us eormm

, q4& ibi

60et

tles

babeutar.

II.

Neceffum itaque eft vindicare Sanctiffimi Servatoris

VO

noflii ejusque difcipulorum honorem , & fidem in citandis

Xet

À 3

teris

reltte

me»ecectems

st fimplictt

teris Téftamenti Oraculis , atque refpondere ftultis illis fecundum

&anr. &2

eorum ftultitiam, ne fibi fapere videantur,

I2. Et hocquidem me movit;ut cum

difputagio aliqua pro

512 qoq

Miniftrerio effet confcribenda, hanc potius quam aliam materiam

"a, vel &&l

vel additura

eligerem. Cum enim przterito, anno privatim Judaos legerem,

vifurus quid Sandiffimz fidei nofire opponere foleant , peílime

efl, putaLep

me habuit miferos itos homunciones tam male tamq; blasphe-

26,veladdit

me, ut didum , de Evangelio ejusque Scriptoribus íentire &

yel pronomir

Prophetarum

loqui.

I3.

Quo vero illud convenienti ordine a me £iat, vifum eft

n io,vel f

totam tractationem in tres Sectiones dividere, quarum 1. Cita-

35 Mará t

tiones ipfas exhibeat, 2. Judicium de iis exponat, 3. vero eas

15,28. yec

ilx allegant

ab objeciionibus & cavillis adverfariorum vindicet.

-

Bu rmnmexn CY NI NI Dyu€m D MOR

19 4 Yel 4

iwwïi E.

AMatth. 234

SECTIO PRIM A.

fm, Nam:

Esxbibens Citationes Evangeliflarum,

qu&dam d

ex Feteri leflamento.

tic5 Marja,

101 attendir

103 Nl

Ppararent in N. T. inprimis in Evangeliis citationes cre-

bre ex V. T. quarum alig Servatorem ipfum ut Mattb. 4.

AV ) ?Wi g?

I-A

$131

4» 7; IO. Q' II, IO. & 13, 14. & 22, 32, 43. aliz Ev«n-

yt Matt), ,

£eliflas ut Mattb, 1.22, 0 2.15,& 3.3, & 8, 17, & 12. 17 & 13,

35 & 21, 4- & 27. y.9, 35. ali alios habent authores , puta

Mu 1

Jobannem Baptiflam Job. Y,23. Pontifices & Scribas populi, Mattb. 2

31-ex Leyj

Luta 19,

$, 6. vel Phari[zos & Scribas. Job.8, . vel Sadducaos Mattb. 22, 24«

12) ex Dfl/i

Marci 12, 19. vel Diabolum Mattb. 4, 6.

2

Aliz pr&&xum vel fuffixum habent authoris Nomen,

ypocrifi J

puta DEI Luce 2.3.23.. MOSIS. Mattb. 22,24. Marci 7.3'. 10

&otum Qoec

12) 4-0- G I

& 12. Y-26. Luce 20,37. Joh. $,46. DAVIDIS. Mattb.22, 43.

N

Marci 12,36, Luce 20,425 ESAJZE, Mattb.3,3;& 4,14, &

8,17, & 12 17, & 13145 & 15, 7, Marci ?, 6.. Luce 3»4. Job. 1.

)/f[/if);, 12,:

23. & 12,38,39, 41, JEREM L£, Mattb,.2,17,&27,9. DAN-

Utl &

HmZ

JELIS Mattb.24,1$. Marci 13,14. addita nonnunquam formula,

Jaij)

vóre Caiopa0n vel Pmac aut lvas iutooÓs 6 jiltv Bio vel vac vel fim,

'74 3[

fed

gdatz/:. 2;17, & 8,17, & 13; 14, 35, & 27, 9, Alix vero non,

vel

Vátori .nu&xsz

SEOTCSS

(ecundum

vel fimpliciter fcribitur yéyeadas Mattb. 45 4, 6, 7 10. & I1. 16

& 21,13. & 26, 31. Marci 11, 17 L4c& 454,8,10- vel &onlar. Lauca

diqa pro

4j I2. pro'qua tamen ia Cod, Cantabrig. pariter habetur yéyeae

materm

*llai , vel sl yeyoopiqatioy. Job. 12, 14- vel 5 yenco wre Job.7, 42»

vel additur nomen generale Libri, unde locus allegatus defumptus

5 leperen,

-, peline

eíl, puta Legis, & quidem vel abfoluté,ut Martb. 12. j* Lace 105

; blasphe.

26,vel addito nomine Dei,Luce 2,23524. Mofis Luce 2,22. Job.8,5-

fentire &

vel pronomine dpáv Job.10,34. & «vlgv Job.1 g 25.vel Pro

pheta aut

Prophetarum in num. plurali prxfixa pariter formula ddle em

Angælgn,

vifum ef

và jiliv, vel fimili. Maztb.1.22.& 2,4,15. 6 135 35- & 21,4; € 275

j 1 Otz-

35. Marci 1.2. vel etiam generalius, quale yeaqw Job.19. 28- Marci

Sunt etiam loca quxdam, in.quibus

. VeLO &

O'vx, dvéyvale Mattb.1a. v. 3. &

ift allegandi formulz adhibentur,

VN

19; 4. vel s3erole aveyvale. Maztb. 21, 16, & cum additamento sx

eyeyvals & Tà Yopuus

Mattb. 12. $. vel iBéztdle dyeyralle &» vais 2gnQpaiite

Mattb. 21,42. $x eixeyrall

& T jwliy vjiy omo T5 OW Mattb,22,31. &

fim, Nam ad ealoca, u

bi fine omni allegatio-nis formula verba

qu&dam & loquendi formulz ex V, T, repetun

tur, qualia in Can-

ticis Mariz, Zacharia,

&

antnunc quider:

nom attendimus.

& Simeonïi-s, complura exft

3 A*Hegant'ur'aufferrfhocmodö ex V, T. vel fententie qu&«

tones Crte

dam , puta dec/rine

Mattb.45 4. & Luce4,4. ex Dent. 8; 3. Matthb.

: Matth d

9, I3. € 12, 7. ex Ofe« 6,6.. .Marc?12,

29. ex Deut,6,4.. Mandata-

Jlig Fott

ut Mattb..4, 10. & Luce 458. ex Denzt. 6. v. 13.

Mattb. Y5. v 4« &

Marci 7, 10. ex Exod, 20312. & 21, 17. Mattb.19,19. & Marci 12

ey, Quia

31.ex Levit, Y9, 18.. Luce 2,2/3. ex Exod. 13, 2. & Mattb.21,13«

Mattb. s

Luce 19, 46.ex Efaja $6, 7. interdi&la ut Mattb. 4, 7- & Luce 4,

) 20

12, e€6x Dezat. 6)' I6. Matt])- 197 I 8.' ex Exgdi 205 1.30* Qufrglæ de

hypocrifi Judegorum. Mattb.15.8.. Marci 7,6. ex Ejaje 29, 13. &

Vomen ,

eorum ccecitate - fpirituali Maztb. 135 14. & €Marci 45 12. & Joh.

12; 40. ex Efaj. 6.10:

1.« 10

4. VelHiflrie ut Davidis panes propofitionis comedentis,

224*

i,14-7

Mattb. 12.3, 4. & Mard2, 24. & Lute 6, 3. ex 1. Sam, 21. 6.. Sa-

! ]äþl ï'

cerdstum. Sabbatho facrificantium in San&uario, Mazzb..12; $. ex

pAN-

Nwm 28. 9. Antedilwoianorum in carnali fecuritate viventiuimm

'ormula;

Mattb. 24, 37,38, 39. ex Gen. 6, 2, 54*

$

Vel Faticinia de Jobanne Baptifla concionibus fuis fer-

jo; ^

Luce

v

vatori no&ro viam praparaturo, Ma£th. 3;3, & Marci 1,3. &

3» 4«

MC

3, 4. & Job. 1.23, ex Efaje 40, 3. & Mattb. 11,10. & Mafcz' 1I.2. &

:

Luc.7, 277 ex Malachia 3.3/.7. de Servatore ipfo filio (imul & Do-

gnam i

mino Davidis, Mattb.22.44. ex Pfal, Y10, 1. ex virgine nafcituro

g, ut ap

Mattb.1,23. ex Efaje 7. - 14. in usbe Bethlehem Maztb. 2,6. ex

y,1. alleg:

Micbee s. y'. 2, inde transferendo in /Egyptum fed brevi inde re-

ua vOro

Zacbatia

vocando. Ma£tb, 2,15. ex Hofee 11, 1, uberrima donorum Spi-

ritus S. menfura implendo, ad munus Propheticum , omni cum

empto, C.

tiéytio amoreymanfuetudine & modeília obeundum, Luce 4.v. 18;

dentis,ex

ex Ef3).61.1,2. Mattb.12, 17, 18, 19, 20,2 1. ex E/4j.4.25. 15253«

mini de£

ubiServa

concionaturo imprimis in terra Sabulon, Naphthali atque Galilea

D

gentium , 7Ma£?b. 4, 15. ex Efaj, 9. 1, 2. frequenter ufuro parabo-

Coram j

lss , Matth, 13,35. ex Df.78, 2. morbos quinetiam. & infirmita-

Cum Zac

afinarun

tes hominum fanaturo, Mazzh. 8; 177 ex Efaj. 5 3, 4. ingreffuro tan-

quam Rege fed humili in urbem Jerufalem infidente pullo. afina-

funt Sad

rum. AMaztb. 21. 5 , & Jobaunss 12, 15 , ex Zacbarie 9. v. 9. accla-

mante populo Maztb. 21. v. 16 , ex Pf.8. v.3. ibique zelum fuum

Donnun

pro domo Dei, expulíis qui eam profanarant, demonftraturo

que vel

Job. 2, 17. ex Pf-69. 10 , fed propterea male tra&tando & quidem

& Zadn

Dopedy & Íine caufa Job. 15,25, ex Pf. 69. g. & difcipulis eum de-

miodtrs

loca Mi

ferentibus Mazrb. 26, 31, & Marci 14, 27. ex Zacharie 13, 7. do-

nec 30. ficlis, pro agro figuli impendendis venditus Mazrb. 27. 9.

Tüic mfo

IO, ex Zacbarie 11, 13, & quidem a difcipulo Job, 13 , 18, ex Pf.

8,

Cis om

41. 10. fceleratorum in numero Marci 15. 28. & Luce 22.37, ex

Efaj.$3, 12, vellibus exutus forte diftribuendis, Mattb. 27. 35.

omiífis

]ob. 19.24, ex Pf- 22. 19. motrte afficeretur. Matb. 26, 31, ex Za-

adde J

charie 13, 7, illis ipfis operam fuam conferentibus, quorum vel

«4) 4. iU

maxime intererat illud impedire, Mazzb. 21.42. ex Pf. 118,21.22.

caria.

& quidem eo genere mortis fuppliciique, in quo moris erat ma-

3)]30 -/1.';

leficis offa confringere , a quo tamen ille debebat effe immunis,

omnrbu

]ob. 19.36. ex Exod. 12.46, & Num.9.12, tandem tamen ab om-

jecit etia

ni ignominia plené liberando atque ad fummam tum dignitatem

Zut), $

tum poteftatem a Deo evehendo. Mazz. 22, 44. ex Pf. 110, 1, de-

"randuje

nique etiam de Urbe & Templo Hierofolymitano ab exercitu

Onitten

Romano cingendis & vaftandis Mazzb. 24. 1$ , ex Danjel 9, 27.

vel falt

& 12, 1I.

Manb.s

6. Neque eadem ubique loca ifta allegandi ratio obtinet fed

,63 16, &

potius diverfiflima. 'Nam primó quadam allegantur integra, alia

, «tat p

nonnifi concifa, & contracta.

0.]):

7. Integra

$9)o(SR

M

fa 1

*. Integra allepantur pleraque. Contra&orum in unam fum

£$iam fYYYp no"3 ut Judai loquuntur, exempla occurrunt va-

emfritüro

zia,ut apud Mat£th,c. 4515, ubi Evangelifta verba Efaje 8. 23, & 9.

h 1G ex

v.I. allegat, defumptis ex priori nonnifi nominibus propriis, reli-

Vi inde re«

qua vero annectit paululum mutata, & capize 27,9. 10. ubi locum

Zacbarie 11,12,13.de pretio venditionis Mefiz & agro figuli inde

9rum Spi.

9mni um

empto, C.12, 4. ubi hiftoriam Davidis, panes propofitionis come-

4 Y,1)

dentis,ex 1.Samuelis 21,6, & apud Lucam c,7,23. ubi mentem Do-

mini de fan&ificandis primogenitis ex Exod. 13,2.& apud Job.c.8.17.

42, 1,2,;0

ue Galilea

ubiServator nofter locum Deut.19,15. de duobus tribusve teftibus

o panbo«

coram judicio.contra proximum producendis & Job.12,15.ubi lo-

TÉrmitd«

cum Zacbarie 9,9. de Meffia Hierofolymam ingreffuro fuper pullo

effiro tane

afinarum verba contraciius propont. Id quod etiam imitati

llo afina«

funt Sadduczi Mattb. 22, 24. objicientes Servatori noflro locum

9, aCC«

Deut.2.5,5,6.de ducenda fratria, Ubi fimul & illud notandum quod

um foom

nonnunquam duo loca divería in unum contrahantur allegentur-

onfrturo

ue vel fub unius nomine ut Mazzb. 21, 4, $. loca E[aj. 62, II.

& Zacbarie 9. v, 9. prxmiffa formula, fva Awewli vé jl Óa TÉ

Y quidem

m£oQürg Aéyovlg-, vel plurium, nullo nominato, ut Marci 1, 2.

at des

j

loca Malacb. 3, 1. & Efaje 40,23. cum pr&fatione &« yéygazte &

ith.27.9.

qoig eeodurouc.

$. Concifa non funt unius generis, nam quibusdam in lo-

18,2)& F!:

223

cis omittuntur initialia. Sic Marci 12, 26. citatur locus Exod. 3,6.

omiffis verbis, '?2M '1?N !2« que ab initio verfus leguntur,

Z

adde Mattb, 2, 15. in citat, Joci Hof. 11, 1. Mattb. 4, 4. & Luca

j && Zl«

tum ve

4»4. incitat, loci Deut, 8, 3. Mattb. 21, 8. incitat. loci Za-

charie 9,9. Job.13,18. in citat, Pf.41,10. In aliis media ut Mazrb,

B, QI'ZZI

313 Marci 1, 3. Lut& 3; 45,6. in citat. loci E/aje& 40,3. nam i, in

erdt Dd

ymünis,

omnibus omittitur vox $133 Lucas vero qui duos verfus ad-

db om«

jecit etiam verba ; 23 ri913, & Mattb. 21, $. ubi locus

Zacb, 9, 9. citatur omiffis titulis Meffig NYY yvYn DX Quod

gnitatem

fraudulenter imitatus Sathan in allegatione loci Pfal. 91, 11; 12.

7 n de-

xercitil

omittens verba p 21 933 ^0v ex citat, Mattb. c. 4, 6.

vel faltem *p3*31 9323 ex citat. Lucec.4,10, In aliis finalia, ut

9,2]

Mattb, 9, 13. in citat. loci Hofee 6 ,6. Mattb. 4, 7, in citat. Dewe,

pet fed

6, 16, & v. 10 & Luce 4.v. 8, in cit, Deut. 6, 13. Marci 7, 10. in

Citat przcept, v. ex Exodi 20, 12. Mattb. 21; 16. in citat. Pf. 8 3.

!à; al

9, IOO

]ob. 1, 23, 1n citat. Efaj. 40, 3. Joh. 2, 17. in citaf:. Pfal,l6

| o

Jncej^

W6 ) 10 9N

']ob.*(,'4'7. incitàt, Efaj. $54 13, & 10, v. 34. in citat, P/al. $3, €.

ciato

"Tandem & initialia & finalia retentis mediis, ita Maz£b, 21, 1 CO. 4

cum i

Luce 19, 46. ex E[aj, $6; 7. depromuntur verba 4 oká; us ofxos ato»

£2 V

etvy n xAuOucelat.

fecen

9.

E contrario , aliis it locis qugdam ad

textu non exflant, vel ibi exítantibus fübftituuntur,

Jiciuntur, qug ir

Prioris exe

QUMH

Chri

empla vide Mazzh, 2, $, 6, ubiin citat, Miches «,1. verba Hebrxa

eragi

*«Ov3 ww n mu?ó* 429 hoc modo e$baepa-

fafta.

'Govlau. "Ex. « *yoip é£eAGUreras nysusvos, ósie TTouamVés T)y A pBsg Tày les

um i

tas^. fic Matth. y1. 10, ut & apud Marcum c.1.2, & Luca c.7.27.

parab

pro eo quod Malachie 3. v.1. dicitur »34 9. rP »33n exttat

€DatT

I8s éya d'roscus "- "Ayyyenóv jag. tG mtocams cs, Quod etiam obfere

]udi

vavit Servator nofter, & poft eum Legisperitus, fumma legis qug

exftat Deut. 6, v. 45. referentes Marci 12, 29, 30. & L«ce 10, 27.

157

Ó C,

uterque eninr addidit «4g). £ Gs 56 biayéine ce, quod in Deut,non

Marc

habetur, Poflerioris vero exemplum fuppeditat Matth, c. 2, 6,

pro eo quod AMzcb.s, v.r. exftat, nm3« on*Srva nnw, po-

sUlb

nens «g) cv BufAetpa. yij 10v0a. & c. 3 3. pro eo quod Efaj. 40, 3. di-

Tion

citur 3371 ^W , ponens awrs. Confer uoque Maret 1. v.3. & Lz-

& Li

€2 3, 4. Mattb. 2/7, 9. pro DH*S",HU apud Zacbar. c. 11,12. d&

yav lepanA, & pro ^Y* OW &c Tév asyoóy 75 xtoXutuc, Eodem mo-

Matt)

V d

do Lucas c.2,23. verba Exod. 13,2. "08 23 *2 7^ v

39

D37 93 verit rv duv Daroiyor puiréav d'yuv v wwplo pro

4 ?

*5;233 "3 ponens T&v doct», X C. 4, 4, citans locum Dezr, 8 , 34

.2 O,

verbis rjv ^b wyto 93 "y 73, (übftituit r al jl P &

do,

C.458- Mattb, 4,10. pro N'NY. Dezz, 6, 13. ponit z£oexluncesg fpe-

ciem pro genere.

pio

Ui

IO. Solent etiam Evangeliftz perfonas & numeros mutare,

add

fi id fermonis ratio requirat, ponentes fingularem pro plurali, ut

Xenc

Mattb, 4,7. ex Deut. 6,16. pronomen fecund perfong pro pro-

hal

nomine primz perfong ut Maz?b. r1, 10. ex Malach, 3,1. Quin &

f

fututum indicativum fübftituit Mazz^. c, 26; 31. imperativo Kal,

hu

apud Zacb. c. 15, 7.

II. Suntetiam loca,in quibus Evangeli(Iz verba citata alio

C«

plane ordine recenfent, quam exflant in textu originali,ut Mazrb.

tal

€. 27,9. ex Zacb, 11,13. & Marcus c.

Ij*;lfo 62 9! IO,

4512. atque Job. c, 12,40. verba

M

2;

12. Nequehic omittendum quod Evangeliftz, in locorum

-

citatoruns

Jn (

atoncm

.

lt'v M/' 81; 6v

, 14 k

€itatorum recenfione nonnunquam varient & quidem non modo:

cum ipíi ea citant, uti apparet, ex collatione Mazz£h, 21, s. & Jol»

M W li d

12, 15. fed & quando aliorum citationes recenfent, fic Lzcas c.4-

unfu quy i

recenfens Diaboli objectionem ex Pf, 91, 11, addit voces & d[ia-

QvuAa£a e, quas omifit Mazzb, c.456. & c.6,4. referens Apologiam

, Prorser.

Chrifti contra Judos, difcipulos (uos,ob fpicas Sabbatho evulfas

"erba Hebrgi

do

Vi

exagitantes ; hiftoriam Davidis panes propofitionis comedentis,

fufius recenfet quam Mazib, c, 12, 4. & Maztb, €, 13, 14, 1y. lo-

Y u Toy ls

Cum £/aj. 6,9, 10, a Domino noftro citatum, ut declaret cur per

Lt 727

9 Y exat

parabolas loqueretur non. modoaliter aliove ordine fed & plenius

enarrat, quam Marczs c, 4, 12, prout & ea qu& Servator citavit ad

d etiam obíere

Jud&orum hypocri(in depingendam, ex Efj.29,13. Conf. Mazth,

ia legis quà

15575 8- & Marc. 7,6. Sic Maztb, 24, 15. all'egantur verba Danie-

La 10 27'

5 c.9,27. hoc modo BXavypa Tíc éexjsurtoc tguc O TóT ayla

in [eut,non

€Marcus habet Bæ'lwfypæ TÜÉ 5enpdwiw; icwc GTE F 365 C, 13, 14.

ij!h, C 2 6

Ij*

Deinde quedam loca citantur iisdem plane verbis,

"W p

quibus olim LXX. ea verterunt, vel non multum differentibus;

ij 40, j t

non tantum quando cum textu Hebrxo conveniunt ut Maz5.4, 7.

4 6u

& Luca 4, 12. ubi locus Dezt.6, 16, & Mattb.9, 13. ubi Hofea 6,6.

AL2 d

Mattb. 13, 14, 15. & .Marci 4, 12. ubi Efaj. 6, 9, 10. Mattb.15,

Eodem mo«

8. ubi E/aj.29, 13. 9 19; 4, $. ubi Gen. 1.27. & 2,24. & c. 19.

y^nm

19. ubi Lev. 19. 18. & 21, 42. ubi Pf 110.22. & 22, 44. ut & La-

nj tf pro

€& 20, 42 43. ubi Pf. 110, 1. & 27 35. ut & Job. 19, 24. ubi Pf.

'IDMI-Si 3.

22,19. citatur, Sed etiam quando ab eo difcrepant, aliquid adden-

TLT

3

I

D

do, ut Mattb. 4, 4. & Luce 4, 4. ubi Servator nofter ex Deuz. 8,

3

nduieac fpee

robat ; Deum etiam fine pane homines fuftentare poffe, vocem

imi aWl bueri, qug in hebrxo non exílat, & Maizb, 4, 10. ubi

rof rl

additur vox uóvos qu& fimiliter abeft in hebrxo; vel aliquid omit-

plurali, ut

tendo, ut Matth, 3, 3. Marci 1,3. Luce 3,4. vocem :13y23 qu&

habetur in hebrxo F/aj, 40. 5 ; vel verba aliter vertendo, ut Lzt.

yg pro pro»

r Qu &

4» 18. ubi citatur E/2.61.1,2. & pro Hebr. p nip8 D^mowo

entivo Md

habetur 4àj vwQAoi avafBAeday.

I4. In alis autemi propriam & fuam verfionem ponunt,

j aiitzalio

certé diverfíam a verfione 70. interpretum & quidem plerunque

j yt Matt".

talem, ut non tam verba quam fenfum refpexiffe videantur, ut

Mattb.1,23.1u cit. Efaj. 7,14, Mattb.2,6. in citat. Michb. $,2. Matth.

,0, V&f d

«

25 17. Jerem. 31, 1$. Mattb, 11, 10, in citat. Malach.3, 1. & 12, 18.

p locoru

itat. Df.78,2. & 21, j. in

m citat, Ekj; 42; L. Matfh. 13,35. inc

P

citat,

citatorum

Ws)1:i2 298

citat. Zacb.9, 9. Quo pertinent etiam dicta in quibus Evangeli(tas

ÍóN

verba contraxiffe fuperius diximus.

tian

1$, lmo funt quzdam loca in quibus Evangeliftz Inter-

d.

20

pretem gr&cum data opera deferuiffe videntur, ut Mattb. 2, 15

ubi 70.locum Hofee 11; 1. vertunt ££ dvyvrls uertuaAeca: TÀ ménv&

ä[

Ti

deb

&vri, pro quo Maz£baus habet £ dvyorils ixAera, Óv ov , juxta.

Hebr.apud quem legitur,j32? *»nw^i?. Co»wnn & Mattb.8,17.

YÀ

1f

ubi iidem locum E/aj, $35 4. (ic vertunt O/rQ- vae aporlac vjv

E

Qpe 19) «&€A duv ibviaro: pro quo Mattb. duróc réc dissvei VIA

H (

|

Yerb

fA«Cs «o] Tac Vórss i[Jasure? conformius hebrao, in quo exílas

(R0S

I253D w'aN2D) Wv2 w ou*un

Ya f

SECTIO

tac

SECUNDA.

In qua judicium exponitur de iflis citationibus,

Jn aI

Tum

T h&c quidem circa allegationes Iocör—um- V.T.in Evane

Ium

geliis obfervaffe & annotaffe fufficiat, Supereft ut. judi-

Wi e

r E

cium meum de iis exponam, atque Evangeliftas contra

tnim

impias & blasphemas hoftium veritatis cavillationes defendam.

v

2. Et primó quidem neminem dubitaturum autumo. Quin

i

Evangeliftz illis ufi fint non temeré, fed graviífimis de caufis.

3Q

Praterquam enim quod iis ufi funt in narratione rei omnium

graviffimg & quidem non motu proprio fed du&u & impulíu il-

qu

lius, qui nil temeré & fine caufa facit , ipía allegandi ratio claré

Teti

indicat, allegationes iftas (tudio factas fuiffe. Quandoquidem E-

pk

vangeliftz vix quicquam de Servatore noftro narrant , quin illud

N:

di&o aliquo V. T. probent.

Deind

e nec ci

alle

3

irca rationes ifflarum alfega-fibn.um mujl-

3&& [

tum erit litigandum. Quis enim quxío non videt, fcopum Evan-

Qul

geliftarum fuiffe, probare fingula qu circa Servatorem noftrum

Qur

contigerunt , jam in Veteri Teftamento vel prxdicta vel prxfi-

Wnt,

gurata fuiffe, ad eo majorem Lectorum in fide Chriítiana atque

inprimis Circa eas res,quas de Chrifto narrabant, confirmationem.

Wo

4. Quanquam enim tam Servator nofter, quam ejus Apo-

Qu

ftoli, in fuis cum Judzis difputationibus aliisque fermonibus de

n

Jefu noftro, num fit Chriftus, non tam vaticiniis V. T, de futuro

5

Mellia in Jefu nofio impletis, pugnarint quam Miraculis, ab ip-

ln

e

$5)13 28

vanpelitus

fo vel Apoffolis, in ejus nomine, ipfoque adeo Patre i ejus grá«

tiam facdtis;ut & ejus gloriofa & mortuis Refurrectione, uti videre

o Intere

efl Mattb, 12,39, 40. Job, 2, 18,19, & 5, 36. & 10,25, 375 38- &

ifth, Vs

20, 31. 712.3, 15. & 13, 30, 31, 27. Dici tamen nequit, eos hoc

& td Ti

argumentum plané neglexiffe, etiam erga eos, qui nondum cre-

D

, Juxta

debant, cum conflet, Apollo Alexandrinum, virum in Scripturis

V.T. potentem, Judaos acriter redarguiffe , oftendendo per Scripe

atb

itíac Qub

turas , nimirum V. T. Jefum effe illum Chriftum A. 18, 24; 28-

Et quis dubitet, Paulum eadem methodo ufum fuiffe, cum Beroe

(eag vþiü

verbum Dei de Jefu Chriflo przdicaret , fiquidem narratur Ju-

iO exlas

daos eum audientes verba ejus contulile eum Scripturis, num

ita fe haberent h.e, num di&ta de Chrifto probe citailet , numque

ea cum iis qug de Jefu audivezant, convenirent. Adl, 17,11.

j

Habuitque ifla probatio neceffasio vim & efficaciam

jn an

hi,

imis non modo Judzorum , qgi lectioni legis & Propheta-

rum ab utero affüeti quicquid ex iis afferebatur , tanquam vee

Tn Evare

rum & Divinum recipiebant ,. dummodo fe dociles praberent;

[ ut judi«

uti exemplo Beroenfium patet , fed & in Gentilium animis : Hi

[las contta

enim vaticinia V, T, de Chrifto audientes fimulque apud fe per-

efendam.

pendentes, quam exacte ea in Jefu noftro, quem alias tot Miracu-

lis inclaruide noverant, impleta fuerint , non potuerunt Ron fete

imo. Quit

; de al

monibus Apoftolorum de Jefu Chrifto &dem adhibere,

6. Qnuod adallegationesjipfas attinet, nequeillz jure aquo-

rei ommuum

quam fugillantur. Non illud quod non modo fuas fed & aliorum

( 1mpühl1 1:

retulerunt allegationes : nam genuini hiftorici eft, omnia referre

L tato Qu

prout gefta funt , atque unumquodque fuo authori adícribere,

loqui(ïem

Neque iftud quod in allegando variaruntymodo hanc modo aliam

, quin J

allegandi formulam adhibentes , ram pr&terquam quod varietas

ifta dele&et , atque'unicuique fcriptori femper liberum fuerit for-

uta ml

mulas allegandi pro lubitu ufürpare , nulla ratio allegari poteft ;

um Exat

€ur fcriptores facri tantum unam & non plures adhibere debuee-

znt,

iv p

7. Necjure quis contendat , Evangeliftas nomen libri " in

itiana 2406

quo locus allegatus exfiftat, femper apponere debuiffe : Prater-

fonette

Emi

quam enim quod id (zpitiime fecerint, non femper illud necef-

)u

; Apo

onibus

ie

fum fuit, quia loca allegata Judxis , in quorum gratiam ea inpri-

mis allegata fuerunt, vulgo nota, tum ex continua legis Prophe-

; de fucu

tarumque le&ione atque ea tum publicainSynagogis; argum. loci

C05 i

3

AG, 3

Bs):14(88

ZA&orum 13, 15, 27. & 15, 21, quam privata in udibus , exemplo

Timothei, 2. Tigmb, 3, 15. tum vero ex concionibus, frequenter

ad eos habitis & quidem fine dubio de Meffia, juxta Prophetarum

oracula tum venturo, & non modo a pientioribus, quales Simeon,

Hanna, Jofephus Arimathzenfis & alii, fide firma exfpedato fed

& ab omnibus promifcué exoptato , quod fe ab illo a Romano-

rum jugo iberandos putarent,quod vel inde elucet clariffimé,quod

non tantum complures impoftores tum furrexerunt , qui fe pro

Melfia falfo venditarunt fed & quod illi homines tam facile idem

apud populum invenerunt,

8

Quibus adde confuetudinem hoc modo citandi Scri-

ptoribus tam facris quam profanis ufitatam,;uti videre e(t Nebemia

IO, 34, 36. ubi leges de oblatione ligni ad facrificia fuper altari

Domini cremanda , ut & primogenitorum ac primitiarum , qu€

habentur Levit, 6, 12. & Exod, 13, 2 allegantur addita, formula

generali, ut fcriptum eít inlege. Sic Efre 9, 11, 12. fub nomine

Prophetarum citantur, qug habentur Dezr. 7, v. 2, 3. & 1.Res,8;

29. 2.Reg. 21, 4. 2. Chron. 33, 4. verba ex Deut.12, j. deprompta

referuntur pramiffa formula, de quo dixit Dominus , vel de quo

dixifi Domine. 4,C/roz.30,18. citatur Lex Mofis Num. 9,10,II.

de Paíchate ab immundis comedendo , nulla fa&a mentione vel

Mofis vel legis fed fimpliciter dicendo 2323 , uti Ícriptum eft.

——, £C2 X "Ut —— €x, r

m

—

9. In Talmude vero ifliusmodi citationes funt frequenti(-

fim&, uti vel infpicientibus patet. Pauca tantum loca annotaffe

quaxs

fufficiat. In Cod. Middorb, c. 2, S. $. citantur verba Ezecbielis 46;

f

21, 22, & €.3, $. 1. vetba ejusdem Prophetz c. 43, 16. & cap. 3.

l

$. 8. verba Zach. 6, 14. cap. 4, ff. t. verba Ezechb, 41, 24 2j. &

f

C. 4- $. 7. locus Eaj 29, 1. nulla alia przmiffa formula quam ge-

H

nerali *12N2U quia dictum eft. In codice Sotah, c. 1. $. 8. & g.

r

aliquot loca ex libris Judicum Samuelis & Mofis allegantur eo-

dem modo, Necaliter Gemarifiz;uti apparet in eodem codice c. 1.

ubi varia loca ex Pfalmis, Jobo & Regibus, allegantur nulla libri,

unde deprompta funt, facta mentione fed vel verbis 2N37 , vel

b

25712 , ut nec heic fit Judais cavillandi ratio jufta,

tu

IO. Nec puto quenquam adeo fore fimplicem & rudem, ut

dj

interroget,cur Evangeliftz in i(tis locis,ubi authoris &libri faciunt

tar

mentionem non allegarint etiam capita & veríus, ut eo citius & fa-

uf

cilius invenirentur ? vulgo enim notum eft, illam librorum V. 38

Ye

ID

U*B8):s (2

, (remplo

Ín capita,& fecundum quosdam in verfus divifionem , qua nuiié

frequenter

utimur, recentius effe inventum , & illam quidem Stephanum

jphetarum

Langtonum vel Hugonem Cardinalem authorem habere , hanc

esSimeot,

vero juxta ejus defenfores vetufliorem quidem effe, cum ejus

jedtato fed

mentio fiat in Talmud codd. Nedarim & Megillah ,. fed tamen

Romano»

certé tempore Apoftolorum nondum fuiffe.

