1ir. Habuerunt quidem jam antea tum Judai tum Chri-

imóquod

yui fe pro .

ftiani aliquas librorum facrorum V. T. divifiones. Illi quiden

dlefidem

Pentateuchum in Para(choth feu fectiones majores , & minores,

quibus ex communi fudaorum traditione, admodum probabili,

kand l

tempore Antiochi nxgni fuccefferunt Haphtaroth ex Prophetis

231 5/777.

colle&tz, Hi vero fecundum materias & hiftorias libros íacros

fuper tan

partiri confueverunt , uti ex Auguflni & aliorum Patrum Com-

mentariis in V. T. patet, pariterque ex Hefychii Hierofolymitani

mm , qu

4 lormuli

libro quem Zrixueóv v2v iB mec rv , x9) Heatís infcripfit, in quo

non modo Efajam ac duodecim Prophetas minores in varias fe

jb nomine

&iones, (ive ut ipfe ea appellat, Kedaaose, diftribuit, fed. & vetu-

x 1b

ftam hanc jam efle Chriftianorum Doctorum conífuetudinem Pro-

deprompta

phetias ad faciliorem intelligentiam cunétorum , sixx3óy ; id elt,

yel de quo

, 9,]0,11«

per fectiones proponendi, atque explicandi docet. Quin imó, ne-

que divifiones ifta,fi Pentateuchi in eas Parafchoth excipias, uni-

ndone Ve

iptum d

formes fuerunt atque univerfaliter receptz , ut pari cunctorum

lecorum commodo allegart poffent, nec vel ipfis Judzis, ut jam.

frequentile

diximus,folenne, Parafchot femper allegare, aut admodum necef-

farium ut id fieret cum loca Pentateuchi Judais ex crebra lectio-

suditli 46

ne fuerint notitfima, ac denique, fi maximé Evangeliftz illud ob-

3 &ep )

fervaffent in Mofe, uniformitatem certé, cujus cura merito dili-

Ab Af à

gentibus fcrptoribus femper fuit, fervare haudquaquam potuií-

jquim g

Íent, quoniam, uti dictum, nondum reli

qui quoque libri V. T, ïrr.

6467

capp, feu fectiones erant di(tributi,

antor eo"

I2. QUuod fi forte quis miretur, cur quz ex P/almis Mattb,

135 35. €. 27 3$- & Job. c.10,3 4. & 15,25. citantur, citentur fub

gulla fibri

nomine vel legis vel Prophetz , quum conflet Pfalmos ad Ce-

N

tubhim fuiffe relatos , & vel ab ipfo Chrifto a lege & Prophetis

diftin&os. Lac. 24, 44, is confideret nomina h&c legis & Prophe-

udemy

tarum non uno femper fen(u fed modo latius fumi, modo ftri&ius

yrifaciunt

ufurpari, ita ut Lex defignet vel totam Scripturam facram V. T.

juus & ^

veluti P/4], 1,2,& 19,3,9. & 119. item &in N, T. (xpius ut quando

Phariíxi

y um V'i a

We):16 s

.

Pharifsi dixerunt populum,qui legem id efl fcripturam ignorat,ef-

miffu

tum f

fe maledi&um, Job.7,49.Populusque ipfe Servatori noflro objecit,

a C

legimus in lege Chriftum perpetuo manfurum, Job. 12, 34. quod

indicio eft , tempore Servatoris nofiri illum vocis tYWmn & vówe

beant

ufum fuiffe communem ; vel illius partem aliquam tantum de-

unice

fignari , puta Pentateuchum; arg,

oci 2, Chron. 25, 4. Nebeimia.

Xant t

feré C

$, 2. coll. cum v. 1. & quoties Prophetis & Pfalmis opponitur, ut

Mattb, 31,13. Litce 16,16. & 24, 44. Prophetarum vero nomine

iþe&as

veniunt vel omnes Prophetico fpiritu acti, eorumque Ícripta,quo

fenfu locus Dezt, 7, 2 3. (ub nomine Prophetarum citatur Efre

9, 11; 12. vel tantum illi, qui, libros V. T. tum hiftoricos tum

Propheticos conícripferunt, eo

rumque libri, quo fenfn hxc vox

]i

fumitur, quoties legi & Píalmis, tanquam V.T. pars, opponuntur,

ut in locis modo allegatis , Maztb. 11,14.. Luce 16, 16. & 2424«

Hinc enim facile erit intelligere rationem , quare Pfalmi Davidis

fub nomine legis & Prophetarum citentur, nimirum quia partem

I

conftituunt Scripturz Sacrz, qu aliquando lex dicitur, & a Pro-

pr funt.

bent e

phetis Sp. Prophetico fcri

I2. Neque enim audiendi Ju

d&i, qui authoribus libr;Jrum;

àpored,

Cetubhimjinter quos & Pfalmi recenfentur,titulum Prophetarum

2,

dubium faciunt: nam cum dono prophetiz inftructi de futuris

firum

prophetarint ,

librosque fuos inftin&u non proprio, fed Spiritus

ïex'xïm

S.fcripferint, ipfis Judxis fatentibus, qui qu&ío Prophetarum

quand

nomen & titulus ipfis denegari poterit? Omnium optime Abar-

Tiüm ]

banel Comment, in Danjelem obfervat, libros Cetubhim a Ne-

n

bhiim differre, non ideo , quod tantum hi veros & proprié di-

&os Prophetas authores habuerint, illi vero non , fed quod a

ndo

talibus confcripti fint, qui non modo donis propheticis fuerunt

Jarar]

inftru&i , fed & publicé munere prophetico defundti fuerint con-

ïliosqu

cionando. Libri vero Cetubhima talibus promanarint,qui,quam-

endo 4

vis munere Prophetico non defungerentur , tamen donis prophe-

I.Sam.

ticis inftru&i fuerunt, populumque Ifraeliticum, fi non ore fal-

tem fcripto , docuerunt.

D

gnvif

I5.

Ut omn!

3 in unam contrahamus fummam, Citatio-

Mbhm

nes iftz non temeré fed ftudio fa&tz, ut eorum, quz Servator no-

dlente

fler'& ejus difcipuli proponebant , conformitas cum Scriptura

ab t

V. T. manifeíta fieret, atque hoc pa&o Judzis occlamantibus os

Dum )

]efum eíffe Chriftum pro-

oþturaretur, valideque confirmaretur,

mitifum

librise

x )i7C$88

nl

'm.iiï'um olim Patribus Servatorem, formulis concept& aptis atque

)jecit

tum facris tum profanis authoribus ufitatis , ut nec Judai nec

.quod

alii Chriftianz Religionis h

oftes juftam eas fugillandi caufam ha«

N

tati tribüaendum

beant. Quorum proinde pertinacig atque cocci

m de«

unicé eft, quod in libri

s (uis contra Chriftianos , nil magis ve-

ebetilid.

citandique modum ac formulas, omne

xant quam iflas citationes,

itür, Ut

feré cauíz fuz

llocan-;es , ut eas enervent & fu-

omint.

pr&fidium in-eo Co

N

fpe&as reddant.

s

4,quo

Í Ejïd

SECTIO TE

Qs Q

C OE

In qud Evangelifte eirumque citationes ex V. T. à

nuntufy

cavillis boflium veritatis vindicantur.

E

l.

Davidis

Iximus Sectione I. $, 3, 4 * citari in Evangeliis vel nue

qurtett

das fententias, vel hiftorias vel vaticinia V, T. Judzi,

( PrO«.

ut Evangeliftis eo majorem invidiam creent, atque pro-

bent eos neutiquam fcripfiffe impulfu divino , omnes ex &quo

1

brorurtt

aggrediuntur & vellicant,

2. Etcirca fententias quidem contendunt Servatorem no-

etatutt

foturis

flrum Mattb, «, 43, perperam dixiffe , audiftis di&um fuiffe ve-

teribus: 4mabzs proximum tuum , inimicum vero tuum odio babebis,

Sointus

hetarurm

quandoquidem illud nusquam in V. T. dicatur, fed potius contra-

rium prxcipiatur ExoZ. 23, 4; $. Lev. 19, 17« Prov, 245 17.& 25,

f hbite

maNe'

21. Confer Chiffuk Emunah, parte 2. $. 1 1.

3.

Circa hiftorias erraffe dicunt Mattheum c. 25, 35. vo-

) dä d'ï'

cando Zachariam , occifum o

lim inter porticum & altare, filium

j quod 1

Barachiz, cum fuerit filius Jojade 2.Para/.24,20. Marcum €.2,2€.

[yerunt

at cote

aliosque duos Evangeliftas Matzb.c.12,3. & Laucam C,6,3. confun-

dendo Abjatharem filium cum Achimelecho patre ex collat, loci

um

I.Sam, 21, 6. ita ruríus R, Ifaac l, alleg. $. 22. & 28.

(Qï)hü'

liftas non modo-

4- Circavaticinia vero contendunt;Evange

j ote a['

raviffimé hallucinatos fuiffe, citando loca fub falfo nomine, puta

fub nomine Jeremis quod exftat Zacharie 11,12,13. (ed etiam frau-

(iatio»

ótor 9

dulenter egiffe, Prophetis tribuendo quod nufpiam apud illos ex-

flat, ut quod dixerint Servatorem noftrum vocandum effe Nazare-

num Matt.2,23. eorumque verba vel aliter allegando atq; in eorum

ytibus 0*

et,ut

um p

libri; exftant,dum illis aliquid addunt quod cauf eorum fav

Luca

gl

REU

E DEISe-.

$9

Luce 4» 18. verbis Ef.61, 1, 2. interferendo & ccecis vifus refti-

Des

tutionem; vel ex iis aliquid tollendo,quod ipfis adverfabatur; vel

at

Meffis JEfuque noftro aliisve applicando qu de iis neutiquam

Don

dida fuerunt, velutiloca Efaj.7, 14. & 9,1,2, & 61, 1,2. Jereme

I t

A

35 15- Hofee 11,2. Micb.$,2. Zacb.9, 9. & 11, 12.

gau

j. Sedfacile erit etiam has difpellere nebulas, quas miferz

QUi

pl*eBis"fuæ oculis fuffundere folent Rabbini,eorumque criminatio-

nes retundere, modo fequentia probe pen(itentur,

pof

lum

.6. Primo. Servatorem no(trum Mattb. $,43. per antiquos

Don:

inimicorum odium prcipientes, intellexiffe non tam Mofen ejus-

Yide

que interpretes Prophetas, quam Pharifzos fenfum & legis & Pro-

phetarum pervertentes , & quz Lex nonnifr de feptem populis

Cananzz & Amalecitis prxcepit, ad omnes promifcué a vero Dei

Ípon

aT

cultu alienos & extraneos extendentes,ita ut non vererentur doce-

re, poffe Tud&um (alvà confcientiá 1dololatram quemcunque non

a

modo omni ope in nece(Iitatibus privare, fed & necare vel fpolia-

fcript

re, uti aperté Jofephus Albo in Difput. fuis contra Chriftianos.

Syr

4 ni

7. Deinde Zachariam in templo occifüm potuiffe effe Jo-

jadx & Barachix filium, vel quia ejus Pater. fuit binominis, ut

Jerem

Citand

multi alii, vel quia placuit Servatori noftro; nomen ]ojad« mu-

tare in fynonimum Baracbie, quod & ipfum Judaxis fuit familiare,

n?mpl

BN

Ujias v. g. dictus fuit Afarias, 2.Paral. 26, . coll.cum 2-Reg.14521,

€om

Eliackim Jojachim: 2. Reg. 23, 35 & 2. Cbron.36, 4. quibus addere

licet : veterem interpretem Latinum libri Judith , qui quem in

fátioy

ante t

.€, 4- V. I T. ex grzco textu Eliakimum vocaverat, eum cap. 20; 9,

vocat Jojakimum , quamvis ifto quoque loco nomen exítare Jo-

ütd 'xv

jakimi haud ignoraret. Et fane imitatos effse hunc morem no-

ferta,

mina immutandi fcriptores.N.T. clarumeff,cum Simon Bar.Jonah

Dayj

fimul quoque modo Petrus modo Cephas dictus Mat£tb, 16, 16. &

runt, (

1.]ob. 1,42.& Simon qui Mattb,c.10,4. Cananites di&us Lzce 6,1 P.

573

Zelotes vocatus fuit. Caufa eft, quia hzc nomina idem fi gnificant,

usj

uti fi quis hodie eum, cui Theodoro nomen eft, Nathanaélem vel

£cnera]

a Deo datum,vel cui nomen eft FridericiSalomonem vel Soliman-

T5

num vocaret.

: AQlo

8. Falfum efttertio tam i(tud,quod Matfh&us & Lucas Abjatharis

]

tere

faciant mentionem loco Achimelechi;ut qui nomen ejus ad quem

fi

venerit vel a quo panes propofitionis acceperit David minime

ftab

t

coimemorent, quam illud quod Marcus contradicat authori libr.1.

plica;

i

Samue-

Aj

n

x

-

588)1-9'('524.

Samuelis. Hic enim narrát, ad quem David ve-nerï-t,accepf.ä;u"s pá-

dfis rf

abitur vd

nes propofitionis, nempe ad Achimelechum Sacerdotem, Marcus

autem quando ad eum venerit, tum nimirum, cum Abjathar eífet

neutiquaat

TELLA

Pontifex fummus.. Atqui hac duo optimé una confiftunt; Abja-

thar erat filius Achimelechi , 1. Sam. 22, 20. eodem cum Patre

gaudens titulo nimirum Sacerdotis fummi etiam vivente. Patre,

us mietg

quia pro more illius temporis ejus erat Sagan vel vicarius eique

ritmillatige

poft mortem fucceffurus. Quod autem Marcus Abjatharem fi-

lium & Sagan tantum feu pontificem fecundarium nominarit, &

rantiquos

non Achimelechum pontificem primarium, ejus rei hxc ratio eífa

Lofen ejuse

eots & Pro»

videtur, quia is Achimelecho Patre erat notior. & celebrior,

9. Quantumad vaticinia in fpecie; verum quidem effe re«

m Populis

. vero Dei

fpondemus, verba a Martb, c. 27,9. fub nomine Jeéremix in no-

firis exemplaribus citata non exítare apud Jeremiam fed apud Zacb.

antyr doCe

Cap. 11, 12, 13. fed non conftat Matthzum ipfum & non ejus de-

cunqué non

evd (poha'

Ícriptores Jeremiam pro Zacharia pofuiffe legendo 18 pro Zi;

Syrus interpres N. T. & hic quidem fíatis antiquus, uti & Per-

ifinos

fa nullum Prophetam citant hoc loco, Et fiquidem Matthaus

jffe elle Jo-

Jeremix nomen appofuit, inde tamen nondum fequitur, eum in

ominis ,U

citando fuiffe hallucinatum. Nam utrumque verum effe poteft,

ajadæ qmue

nempe Jeremiam de iftis primo vaticinatum fuiffe fed ejus vatici-

at amiliates

nium demum a Zacharia literis fuiífe confignatum ; prout & alia

zxp pl

complura. Medus (ane, Hammoudus aliique viri dodtillimi non fine

jbus adtete

ratione füfpicantur, cap. 9, ro, 11. Zachari vulgo adfcripta jam.

ante eum a Jeremia fuiffe conícripta fed demum poft ejus excef-

fum ipfamque adeo captivitatem Babylonicam Zacharix libris in-

od ]

ferta, plane uti multi Pfalmi Mofis, Afaphi aliorumque Pfíálterio

', mOïem no

Davidis , & proverbia Aguris Proverbiis Salomonis inferta" fue-

u p fori

runt, quia qua in iis tra&antur, videntur effe anferiora tempori-

j,16, 16

bus Zachari. Poteft etiam dici Jeremiam fuiffe nominatum quia

ejus liber fecundum antiquiffimam veteris Teftamenti in partes

generales diftributionem , primus erat inter Prophetas polterio-

x fignfi

hunaden V*

res; plane uti fub nomine Pfalmorum comprehendebantur omnia

" golirtátie

Hagiographa arg. loci. Lzc. 24, 44.

IO. Quod vero dicunt, Evangeliftas in citando fraudulen-

35 Ab'lathm

ter egiffe, Prophetis tribuendo quod nuspiam in eorum libris ex-

l ad qu.ölll

ftabat , vel verba eorum adulterando vel malé explicando , ap-

s

ul

mitifti

| P"iicandove, in eo ipfi fraudem committunt, fuamque tum in-

libr

C 2

Ícitiam

utho

Gu

WP ) 20 ( $5

fcitiam tum malitiam produnt. Nam primum male probaturTos

te

co Mattb. 2, 23. fiquidem Evangelifta non dicit Prophetas fcrip-

fiffe, quod Meffias vocabitur Nazarenus , fed tantum eos hoc di-

di

J

xille, at multa olim a Prophetis di&a fuerunt, qug nuspiam in

eorum libris eomparent, fed tagtum per traditionem propagata

fuerunt, a viris Osomv&soic, quales Apoftolos fuiffe contendimus,

facile cognofcenda & ab adulterinis difcernenda. Talis fuit verbi

pl

gr. przdi&io de Mundo igne perdendo , tributa Adamo a Jofepbo

«

antiq. J4d./. 1. c, 4. ut & Enochi illa de Judicio extremo allegata

Juda v.14,1$. Sed & fi maxime dixiffet Matthzus, fcriptum fuif-

üt

Vit

fe a Prophetis iftud de Metfia appellando Nazareno, tamen illi

& j

propterea nulla fraus imputari poflet: predixerunt enim Prophe-

tx, Melfiam fore Perfonam plané fingularem ab omnibus aliis fe-

p

lo:

paratam, Deoque facram, quales olim erant dicebanturque Nafi-

xai tefte ipfo Philone Judzo de Nafirxis," Predixerunt inquam

lo,

hoc fi non totidem literis ac fyllabis, faltem «quipollentibus. Im-

nj

gat

pletum autem hoc eorum vaticinium aliquatenus fuit, dum ei no»

men Nazareni ut Marci 1.24. & 14. Y.67. vel Nazar&i Martb.2, 23.

(?F

f&ü

& 26,71. fuit impofitum a loco domicilii qui fuit urbs Nazareth.

Nec quicquam obftat, quod vox Nazareth & Nazarenus fcribatur

bra

d

per Y Nafirzusautem perT: nam ha literz facile permutantur,uti

omnes, quz funt ejusdem organi, nec fatis conftat quomodo no-

h;

men illius urbis ab Hebrais fcriptum fuerit, an per Y an vero

o

per »quia illius nulla in Veteri Teftamento fit mentio. Sunt qui

pi

putant ei nomen fuiffe a 71513, fcriptumque fuifle per 1 quod ta«

€yj

Cut

men tanquam incertum in medio relinquimus.

11. Fatemur quidem magnam effe differentiam ; Nafirsum

De

dici ob feparationem ab aliis & Nazarenum a loco, attamen quia

fCni

magna eft inter nomina ipfa Nazarenus & Nafirzus fimilitudo, f-

to t

eri utique potuit, atque fine dubio factum eft, ut prior ifta appel-

Ver

tor

latio occafionem dederit multis cogitandi de alterá, Jefumq; no-

ftrum, qui Nazarenus dicebatur aloco educationis , confiderandi

hu

tanquamNafirzum,hoceft hominem a reliquis feparatum,janctum

ægn(

atque omnium praftantiffimum. lllud fane eft i£ayeviy Judxos

nullam habere rationem hunc citandi modum cavillandi, quan-

v

doquidem eorum Doctores Talmudici eodem plane citationis

üq

genere creberrimé utantur; fic in codice Berachoth fol. 61. col. 1.

d)

tanquam Scriptura di&tum citatur "lTl 222 m2)?nn 72

Aay

run

$e)2r(C5N

m quem ipfis áffignat inr-

itürlo«

s eum fomniis attribueadum fenfu

terpres , pramiffa

formula ^nNJU n5

CO ad confirmane-

sÍtip.

18e locus nullibi in Sacra Scriptu-

hoc di«

dum quod dicitur , cum tamen

ra ex(tet , vel ipfis fatentibus Gema

riftis, fed formatus fuerit ex

piam' i

Gen, X LL ubi pincerna Pharaoni de

Jofepho dicit w3 ^

-opagam

123 fa&tum eít autem ut quema

dmodum inters

ndimus,

f 1M»

res evenerit , cui adde loca a

lia ex eodem

jit verbl

pretatus eft nobis; ita

cod. fol; 47. c. 2. & 59.

col. 1. & 62, 2. & ex Joma fol, 38- col. 1.

i Jf

I2«

Liceret etiam

forte dicere latere in iftis verbis xnigma,

allegata

ut fic vocem,Propheticum,

fimile videlicet (fi faera profanis, Di-

ym luif-

vina Diabolicis, comparare fas eft)iftis,

quz Philippo Macedonum

ynen l

Eumelo Bofphori Regibus

Prophee

& Satyro IIL. ut & fucceffori atque fratri

rxdicta effe ab oraculis dicuntur, quando il

le quidem!ab Orácu-

s aliis Je

ifte ut fibia mufcu-

lo monitus fuit, ut fibi a violentia quadrigx,

ue Nile

lo, hic autem ut fibi a Domo, quz cum portet

caveat, plané &-

timquam

oracu

lum per quadri-

nigmaticé, quandoquidem eventus docuit,

uibus.Ie

&am, fed currum in

gam Philippi non quadrigam propriä fic di

um el o«

xlatum, & per mu-

ab 15

capuïo gladii quo Pauíanias eum interfecit c

fed mufculum

fculum Satyri non mure

m minorem animalculum,

Nazaet

perque Domum Eumeli, non

brachii, ex cujus vulnere decetfit;

(cribatut

domum, quam vel ipfe vel alii inhabitare

nt; fed currum tentorii

r d

'de quo tamen

figuram referentem,

intellexiffe, (i modo intellexit,

?

modo 00*

nos nihil afferimus. Sufficit,

nobis id ex hisce & fimilibus exem-

: y an VCTO'

plis; qu£ fane

haud paullo plura ac

cumulari poffent ; co&giffe

affe&os fuiffe homi

nes, ut quibuse

^ Suat qUI

eviciffeque , ita femper animo

' quo [2e

fpondiffe flatuerent, imo & in eo

cunque vaticinlis eventum re

Dei acumen & fapientiam xít

imandam effe præcipuä arbitra-

d verba vaticinii ex confue-

;Naflræüfn

rentur, ubi non illud acciderat, quo

gunen (

ac denunciabant, fed

aliud longe di4

to tritoque ufu praferebant,

M ( 0,

verfum, ad quod modo iíta eade

m verba vaticiniorum licet con-

licari poH'ent:Ubi enità

r

torte paullum ac violenter trahi atque app

um

o

hujuscemodi vaticiniorum explicationes

homuinibus non funt

]el

Ubi homines paf-

nli

deranat

ienot£ ultroquearripiuntur, atque probantur ;

(im ita exiftimant , etiam hac ratione fidem eventumqu

e coníta-

Jühm :

jo

]udïo

re vaticiniis, fi modo ita hzc eventui refpondeant uti xnigmas

yandi;

qu

ti convenit ac refpondet res ea, quam i

llud per tot tenebras am»

irauo'

ambiguum figurarum torment

um defig-

b

bages &, ut ita loquar,

navit; ubi hac, inquam, ita ünt,

& ita ab omnibus hominibus

ol 6l ^

excie

)

C $

"

$5)22(828

excipiuntur , quid impedit quo minus fub tali forma, unum al.

terumve oraculum etiatfi Scripturá nobis proponat , quando e-

?

Y

jusmodi vaticinia fundere, illa certé non poítulat, quz flatim

Tà

omnibus fint.clariffima, & ante eventum quoque nil prorfus ha-

beat obfcuri, potius acuendx augendxque hominum diligentiz,

u

attentioni & erga divina h&c oracula venerationi, non uno gene-

re tenebrarum ea involvit, difficultatibus ea quafi obfepit, deni-

pl

que veram eorum intelligentiam,quantum opus eft,abfcondit : cui

ti

£ni, fi hxc quoque tit non ineleganter videntur poffe appellari :

«nigmata Propbetica, egregié fervire, & ideo.femel atque iterum

Seü

Yel

adhiberi in Sacris Literis dixerimus, nil dixerimus ; quod a verifi-

militudine abhorreat.

Tor

ba

13, Secundum autem Evangeli(tis malitiofe ïxhput-atur. Qlam-

vis enim'concedamus Évangeli(las loca citata non femper integra

f&

& fine ulla vel leviffimz vocis omiffione, additione vel permu-

Ev

Ceat

tatione exhibere,fed (xpenumero,qua fufiusa Prophetis dicuntur,

inunam contrahere fummam ; vel nonnifi ea inde depromere,quz

ev

fur

ipforum inftituto inferviebant, reliquis omiilis ; vel aliarum addi-

tione permutationeve applicare, ad exemplum nimirum veterum

&;

Prophetarum, eodem modo verba legis aliorumaue vetuftiorum

prin

Prophetarum citantium, uti videre eít, r. Ree. 8, 29: 2. Rtg. 2154

p

2. Chron, 33, 4. in citat. loci. Dezt. 12,5, & Jerem. 26, 18. ex Mi-

E

chea 3, verfu ultimo , negamus tamen eos ad juvandam cauíam

U5,

fuam quicquam vel omifife vel addidiffe, vel immutaffe , quod

quo

eorum feníum corrumperet , quin potius illud tanquam atro-

àdj]

cem calumniam notamus, Supra citatus Rabbi Ifaac in Chiffuk

pore

Emunah , part. 2. huc refert loca Efaj. 7 14. «V 8,23. & 9; 1.

citat Maztb, 1, 23. & 4, 15. & Efaj. 61. citat. a Luca c 45 18, Jerem.

om

31, 1 $. Citat. a Mat£b, c. 2, 18. Michez $, 2. citat. Marzb, 2, $, 6

*

Ut ,

d

Zacb,11, 12, 13. cit. Mattb, 27, 9. fed , cui lubet loca ilia infpi-

dl li

cere, facilé perfpiciet 1njuriam fieri Evangeliftis.

I4. NNam in citatione Efaj. 7, 14. nulla mutatio fada efl

Qu

quam non idiotifmus linguz hebrex, & res ipfa permittat, nam

ob

cum Prophetis folenne fit, de futuris in pr&terito loqui , vid. Efaj.

2l

9,6..& $3. per totum caput, potuit utique Maztbau verba pra-

€on

terita Efaje reddere 1n futuro. In loco autem Ejaj.8, 22. & 9, 1, ea

L

IPi

tantum fuerupt omiffa, qux ad rem non faciebant & quidem talia

* caufas.

lo (

quorum omiflio,fatente ipfo I(aa(;o ':;&ymä 'N l y5N

'wnge-

leth

*8)2'3'(8&&-

lUf d«

indo &

Foangelifte nec tufum mec opem preflabant. Qui igitur dicit , eum

; [latit

verba Evangeliítz truncatle "uynt) ut fibi fub(idium inde qu&-

(us l-

rat? Adde quod verba iíta allegata funt per meram accommoda-

gentit,

tionem, uti mox adnotabimus.

.1j. Locus Eaj 61, 1, 2.a Luca citatur juxta L'XX inter-

0 gene-

£, deni«

pretes, ut f&pius diximus, quia ea tum non modo apud Judazos

Helleniftas,quibuscum illis przcipue negotium erat, fed & a Gen-

dit : cut

pellari:

tibus legi zítimarique folebat , additis in fine verbis àreseaa vt-

Sgavegtisc G adicer, quz fenfum reliquorum non modo non per-

iterum

j varili

vertunt , fed explicant, unde & hic locus ratione hujus addita-

menti inter ea referendus e(t, in quibus Evangeliítz non tam vere

ba quam fenfum Prophetarum refpexerunt. Quod autem idem

Quim

fequentia omifit,d drem ultionis Dei &c, id neutiquam fa&um ac fi

jntegra

Evangelio contrariarentur,quod ea potius pallim confirmat incul-

permu-

catque , fed quia non erat neceffum ea addere, nom tam ideo quod

icuntut,

eventu fatis clarum erat futurum , Chriftum utique ultionem

erequa

fumpfiffe de inimicis fuis & Eccle(iz , Regnum Satanz ; peccati,

m àddie

& inferni deltruendo, Judxorumque, qui le ejus Regno omnium

yeterumi

primi oppofuerunt, urbes & Rempublicam fubvertendo : fed ea

(orm

pr&cipue de caufa ni(i fallor, quod. in iíto luculento vaticinio E-

g-MA'

fàjg, eorum expofitiont potitfimum immo unicé inhafit Chri-

ex Mi-

ftus, qux in fe impleri quotidie oculis fuis cernebant Judxi ; id

| caníamt

quod íane (e Melfiam probaturo neceffarium erat ; quum contra

e, quoc

ad illud propofitum minime tum facerent , qux longo poft tem-

jm atto»

pore demum erant eventura.

Chifuk

16. Iu loco Jeremis« allegato a Mattbaco c. 2, 8. nihil vel

u&g,[.

omiffum vel adjectum quod fenfum ejus vel levitfimé immutet,

S' /fffm-

uti doctiff, Spanhemius dubb. Evangel. part. II. dubio 79. foli-

af*

diffime probavit , ut pudere debeat Judxos eum fugillatle.

j inlgi*

17. Locus Zach. r1, 12, 13. referendus eft inter illa loca

qux fuperius contracta & concifa vocavimus, qualia & in V. T.

fada d

obíervare licet. Ita in locis modo citatis , 1. Reg. 8 29. 2. Neg.

qat, a

2.1; 4- 2. Cbron. 33, 4. citatur locus Dezt, 12, s. concife fimul &

vid 14

contracté , fenfus potius quam verborum rati

»

Nee habita; id quod

etiam de Zacb. 9, 9. dicendum

18. In loco Micb. $, 2. multiplex quidem 'occurrit muta-

| ,Lea

lem lf

tio fed nulla de qua le&or &quus queri potlit, Nam primo urbs

$ lo

(*, (s

Bethlehea: tam Ephrata dici potuit a conditore, quam y

funfe

a Qtu,

388 )24(88

a fitu, & ad diftin&ionem alterius Bethlehem in tribu Sabulom;

de.qua Jof. 19,14. fecundo vox "yY merito vertitur in fuper-

ativo £Aeyisw ,nam ita requirebat ejus conítru&io cüm nomine

Ji

[

C—n*w pràfixa prepofitione 3. tertio cum Michaas nomine

CCy3* non taü refpexerit ad numerum , quam ad magnitudi-

ch

C

nem urbium Judx , defíignans ea voce urbes plura civium millia

continentes , palam eft Matthzum vocem iítam non male ver-

tiffe per 5yeuóves, fiquidem conftat apud Judzos ex antiquiffima

po

confuetudine fingulis millenariis zysuéóve feu Ducem przfuiffe,eaq;

Z

füe

propter iftas locutiones z13r» ^»B9N3. & £v tysuécw I83a. verbis

quidem differre, reipfa autem confentire. quarto id ipfum quo-

ter

in:

que de vocibus

U|D & éysuwQ- intelligendum. nec quinto

male adjicit Mazzbeus ógie rouaawéi vcv. A«óv , illa enim officium

fui

Regum & Dominatorum explicant, ut videre eft 1. Chron. 18, 16«

Nec tandem quenquam offendet fermonis affirmativiapud Mich&-

Qu

3o

am in negativam mutatio,fiquidem utrnmque verum elt. Fuit olim

Bethlehem minima urbium Judah , mille & ultra cives comple-

&i

&entium , fed non fuit, ratione habita Dominatoris inde prodi-

Jf

turi,

Nifi malimus verba Michea interrogativé fumere, fubin-

1f,

telligendo 11 ante "VY , ut alias fzpius, hoc fenfu ; Et tu Beth-

Jl

lehem Ephrata num es minima urbium Judah? Minime fané,

Totet

nam ex te mihi prodibit Dominator in Ifrael,

.

L»

19.

Inprimis vero malitiam & in

(citi

:

am fuam produnt,

Dof

cavillando, Evangeliftas loca quzdam V. T. citaffe , ad probanda

que

talia, de quibus eorum authores Prophet & Spiritus Sanctus ne

pum

cogitarunt quidem, ut qui de plane aliis vel perfonis vel rebus

Yil

'egerint,veluti quod ad Jefum no(trum retulerint; qug Efaj.c.7,14-

Iv

de infante Achafi tempore nato, & c. 61,1,2. de fe ipfo & c.$3. de

tom

opuloJudaico in captivitate Babylonica,qugque Hofeas c.11,1, do

ticos

£s Ifrael, & Micb. c.5. de Davide Bethlehemo oriundo, & Zachb.c.

tüt

9 .de Meffia ultimis temporibus in mundum venturo, atque a

appl

gladio Gogi & Magogi fervando, & c. 12,10. de Judis contra ho-

phu

ítes eosdem pugnaturis & ab illis occidendis, & c. 13, 7. de Tur-

Tünt;

carum Imperatore in bello contra Jud&os fub eoram Rege Mef-

V

fia gladio percutiendo, & Pfaltes Pf. 1 10,1, nomine Jud&orum de

CO

Davide dixit. Ad Johannem Baptiftam quz E/a7.40,3. Malacb.3, 1.

&Xpl

& 4 y. de Elia ante adventum Metliz in mundo apparituro, Ad

infantss Bethlehemiticos ab Herode occifos, quz Jerem,c. 315 15-

Quil

[

"IPIT.

Sabulofs

de deportatis in Affyriam ; & tandem ad Evangelii pr&dïcatïo;

in fnpet

nem in partibus Galilag , qug Efaj. c. 8, 23. & 9, 1, 2. de gaudio

| nomine

Judmis & Benjaminitis, poff maximum ex oppugnatione urbis

- nomine

Jerufalem per Sennacheribum terrorem. & triflitiam conceptum;

yonitutie

Obventuro ex miraculofa exercitus Sennacheribi per angelum per-

um millia

cuffione & clade fcripfit.

nale vite

20. Nimirum duplici fenfu alterius verba ad alium referri

iquilüma

poffunt, vel tanquam de eo ipfo dire&é di&a & Ícripta, vel pes

Jiff;:,eäqi

meram accommodationem,hoc eft, non quafi de eo dicta & fcripta

h verbis

fuerint, mediaté vel immediate, fed quia inter utrumque tanta in-

(fum'qw-

tercedit fimilitudo & convenientia, ut verba de uno pronunciata

ec qui[lt()

in alterum apprime quadrent , perinde ac fi

de eo pronunciata

fuiffent.

n ofcium

r

Et hc quidem differentia obtinet in locis memoratis.

Qu&dam eorum ab Evangeliftis allegata fuerunt per meramaccom-

uüd MlChæ'

; Fuit oltt

modationem veluti E/aj. 8, 23. & 9, 1. Jerem.31; 15. Zachb. 12, 10,

& 13,7. ut & Df. 78, 2. Ejaj. 6, 9, 10. & 29, 13. Jerem. 7; 1 I. alleg,

zj COmPk.'

nde proc*

Mattb.4,15. & 2,18.. Job. 19,377. Matzb. 26,31. & 13, 14,35. &

1557 8. & 21, 13. quibus alii addunt locum Hofee TI, I, Citat,

a lubile

t o Betfle

Mdüb. 2, I 5'.

qui tamen meo judicio melius ad fequentem claffem

refertur.

nlmfc fa&fcu

22, Concedimus enim poft Spanbemium aliosque viros

Do&iff. Prophetas in locis iflis, nec ad Servatorem noftrum, ejus-

( probandt

que morem concionandi , nec ad loca ubi Evangelium omnium

primo debebat przdicari , nec ad Judgorum tempore fervatoris

; Sanaus n

jj vd 208

noftri viventium hypocrifin & perverfum animum in repudiando

b

Evangelio , fan&uarioque avaritia polluendo , neque paenas quas

] Ef] 607) I

commeriti fuerint fceleribus fuis, neque ad infantes Bethlehemi-

? &eff

ticos ab Herode occidendos;aliaque,quibus in Evangeliis applican-

glb

tur, refpexiffe, eo tamen non obfítante iuré illis accommodata &

0 &Zac .Co

applicata fuerunt, fufficitque ad eam rem, quod ea, que olim Afa-

t05 atque

phus de fe, reliquique prophetz de hominibus fui temporis dixe-

T Contïa

de Tif

runt, Jefu noftro, &. Jud&is tempore ejus viventibus, infantibus-

DL

que Bethlehemiticis , reliquisque quibus applicantur apprimé

nM

0e Meï'

conveniant , neque enim ad iftiusmodi accommodationes at

ia

;

i

que

gjaorum

explicationes aliud requiritur.

23

Alia vero in Evangeliis allegantur, ac fi

de dlé iotil

?

aru?

]*

ua

lfem«

(

quibus applitanþur,di&a Ícriptaque fuiflent, nimirum loca reliq

de

ie

N

$8526 88

de.Chrifto, Pf.22,19. &69, $, 11, & 110, 1. Ef3j,7, 14. & $354

to

12. & 61, 1,2. Hof. 11, 1. Micb. $,2. Zacb. 9,9. & 11, 12 13. de-*

"

que Johanne Baptifta Malach. 3, 1. & Efaj. 40, 3. qu& vide Mattb.

27,35. Job.15,24. & 2, 17- Mattb. 22,43, 44- & 1, 23. € 8j 17-

Marci 1$,28.. Luce4, 18 Mattb.2, 1$,6. & 21, $.. Mattb. 2779«

q

& 10. Marci 1, 3. & 2. & quidem merito, nam de iis fine dubio a-

à)

À

gunt, Aliaquidem de iis (olis immediaté, ut de Chrifto loca Pf.

J10, I. Efaj.$ 3,5,8,13. & fecundum opinionem communem Efaj.

Vll';

&]

"h 4 Micb. «,2. & Zachb. 9, 9. & de ejus prodromo Efaj, 40; 3«

if

Malacb. 3, 1. & 4, $. vocanturque iftiusmodi vaticinia vulgo

m

a Theologis vaticinia fimplicia. Alia vero non de iis folis fed &

de aliisfonant. De his quidem tanquam de typis, de Chrifto Jo-

p

e[[c

hanne & aliis vero tanquam de antitypis, unde & vaticinia typica.

dift

& compofita folent nuncupari, quorum charadter e(t ifte,. quod

verbis tam eximiis tamque emphaticis fint concept , ut in iis, de

p

LUA

quibus immediate pronunciata fuere , nonniít in fenfu adimodum

lint.

diminuto inpleta fint , in antitypis vero in —fenrfu: anguíto & Ep-

Qarixelalao.

fu (

verh

245, Etta

lia quidem funt vaticina reliqua; uti cuilibet ad

d 1

oculum patet, illa juxta regulam modo datam examinanti. Quis

enim non videt , verba Davidis Pfal. 22. & 69. quando conqueri-

Conc

quit

tur manus pedesve fibi perfosatos , veftimenta fua forte divifa,

fel & acetum fibi porre&um , & quidem a fratribus injufle eum

myf

adeo perfequentibus, conqueritur, nonni(i impropriiffimé, ut ita

f

mü j

loquar,& in fenfuplurimum inrminuto ipfi competere, Et fic quo-

que Efaj. 61, 1, 2. ipf: prophetz E(aje, Populus vero Ifraeliticus,

de quo Hefee 11, vel ipfis Judais fatentibus , in multis Meffiam

typic

adumbravit, nullaque ratio reddi poteft , cur nom etiam eum ad-

Witt

umbraverit atque figuraverit, i eo quod olim ex ZEgypto rediit,

tj Ti

jubente & fingulariter id procurante Deo. Videtur fane in ?33

der,

&i

emphafis aliqua latere , eaque ad perfonam quandam fingularem

zefpici ; & qux Deus de fe a Judosvilitfimo pretio nempe 30. fi-

die ;

clis figulo tradendis vendito dicit , tam improprié fenfuque

RPæ

&b A

tam diminuto , de ipfo intelligi poffunt ut quem, libet regulg

modo traditz gnarum quafi manibus ducant ad qu&rendum eo-

W |

rum implementum in alio, ad quem Deus tum refpexerit. Et

tem R

Peu

cum id ipium quod Deus defe ipfo dixit, impropriiiimé Serva-

tqsi

1à Q

[üxt

kf

tori noftro quoad literam in omni fua emphafi co

htïgegït P j'ur-c&

:,[;' i

e Math,

optimo ad eum referuntur ab Evangelifta,

2$. Quodlocum £/aj. 7, 14. attinet , quem Mufculus alii-

& 8) [7'

l.259.

que Viri do&iffimi huc referunt, facile erit & ei regulam noftram

dubiO «

applicare , nempe refpexiffe equidem Efajam ad puerum temporze

Achaíi a muliere, tum cum Efajas hzc verba effabatur , adhuc

yloa Jf

virgine, fed mox nuptura & a marito impregnanda, concipiendum

em Bj

& pariendum & Immannel nominandum, ad denotandum auxi«

140 $

lium tum Jud&is a Deo in anguftiis fuis ferendum , tum vero

, wloo

tempus ifüus auxilii, nempe intra ejusmodi fpatium temporis

ofis ( &

hrilo Jor

populo affulfurum effe , quo opus fit ut puella , qux tum virgo

effet , viro nuberet , puerum ex eo pareret , & ut hic deinde puer

nía typidà

difcat bonum eligere & malum averfari : Sed dum iis verbis utatur

o quo

propheta, qua nonnifi in fenfu admodum diluto in puero ifto

ii s Ut

alimodum

fuerint impleta , neque fi non ulterius fpe&tent , fatis opportuna

fint atque elegantia, aut apté pofita, quum nimirum in fua du ao

illo & Epe

«« & ex confuetudine lingug , quando ita dele&ta ac pofita funt

verba, fignificent Mulierem Virginem qua talem , & quamdiu talis

ailibe «l

eft, infantem & quidem puerum enixuram , qui nos cum Deo re-

u Qui

conciliet , eumque nobis reddat propitium , inde fua fponte fe-

oaquete

quitur, vaticinium iftud prater fignificationem literalem habere

j Uvb

myfticam in alio fübje&o, longe excellentiore planeque fingulari,

niufle £0

