eft, etiam pofitiua fitconuenientia, .. Idque variis modis contingere poteft,

quos enümerare longum eft, quo etiam varietas graduum confenfus pofitiui

exiftit. Exempla modo aliqua apponamus. Quozies audito dogmate Seri-

pturae excizatur fenfus conféientiae, qui dictitat, hoc vtique lioneftum, di*

gnum, aequum efle,. quoties zale iudicium exifttt, tale votutn ciezury Qtinam

omnes. ita vitterenz, vtinam-hoc praeffari ab omnibus poffet, zores profedía

confenfus vationis et Scripturae pofitiuus percipitur, concrete faltem et obfcu-

ro fenfu.

Obuius eft hic fenfus; vbi morum praecepta traduntur, nec n

attributa Dei moralia.

Porro vbi vatio aliquid vel n0t certo docet, attamen

verifimiliter, vel geteralius modo et indeterttinate, Scriptura autem fpecialio-

ra tradit, eaque confcientiae: diclamini couformia , ibi ruvfus.-pofitiua eff con-

Jenfío: — Quorfum illud quoque referendum eft, fi ratio quae(tiones. venti-

let, quarum folutio «2 virtutis ffudium vel ad trauguillandum aumum Jiber

fatis futuris, mültim eonferret, dummodo certo poflet reperiri, ad has ve-

ro quaeftiones Scriptura refpondeat, fi non plene ,^ aliquo tamen modo,

animaduertitur fane confeufus pofitiuus.' — Summus autetm pofitiui confenfüs

gradus bic foret, fi, quod c[Je aut fatdum effe, Scriptura dicit, id ratio perfpi-

ciat. ita effe Vel fieri oportere, etfi avgumentis. forfaa abflrufis abditiique ,' ad

quae plerorumque tneditatio deuenire noh /o'leilt.

Forfan fic aliquantum ex-

^plana-

.

*

-

*

LXII

planauimus; quod vulgo di

fed non con£ra illarn.

gitur, dogttata Chriftiana Japra rationem effe,

Nunc ad rem propius accedamus,

Non fumus ii, qui exiftiment, ng-

ceffitatem redemtionis humanae a priori demonftrandam effe, aut modum,

quomodo fieri poflit aut debeat, a rationi perfpici et a priori determinari

poffe, : Eft haec recentiorum quorundam perfuafio, qui etiam ad tales de-

monftratiories conficiendas animum adiunxerunt, easque integris volumini-

bus dare conati fünt. ': Quos etfi bono animo'id egiffe nulli dubitemus, de-

ceptos tamen effe, indubitatum eft, — Atque lubrico in loco res Chriftiana

conftituta foret, fi talibus defenforibus caufa redemtionis eguiffet.

Sed

huius loci non eft, fophifmata et faltus in concludendo perfequi, quibus

vtuntur, Atque poft hominum memoriam certum eft, fyftema redemtionis

a nüllo vnquam philofopho gentili-perfpe&um fuiffe, et ne quidem aliquid

huic fyftemati imile. *) ^ Euangelium autem; cüm primum praedicaretur,

^ non per tales argutias;- fed longe alio modo fidem fibi fecit.

Ifta fides

omnium.debet hominum.effe.

£am neceffaria putanda eft.

Quare nulla—demon&ratiom"s fubtilitas ad

.^ Potiora autem; quae.valent ad percipiendum eozfenfum pofitiuum chri-

ftiande pietatis cum omni veritate, quae du&u rationis cognofci poteft, bre-

uitatis ergo aliquot thefibus compleGamur, quas vberius explicare et con-

firmare peritis difficile non eft, ct ex parte nos ipfi alio tempore vindicaui-

mus, atque illuc remittere L, B. licebit.

Quibus facile plures addi poffe,

itidem perfpicuum eft,

I. Rationis won eff determinate iudicare de fcopo, ad quem conditum t]f

et dirigitur vniuerfam, fDeciatim tellus cum genere bumano, a quo incolitur,

ztem de origine flatus verum praefentis, de origine peccati, de morte bominum

eiusque caufis et confequemtibus, *) « Omiflis enim omnibus, quae fuper ar-

duis hisce quaeftionibus perperam difputata et ftatuta funt, quaeque philo-

fophorum potius fomnia et deliria funt, quam rectae rationis placita, cer-

tum eft; et a prudentiffimis quibuscunque profe&o dabitur, neceffe effe, vt

.xatio humana, quoties ad talia contemplandafe confert, in thefibus quibus-

dam admodum generalibus et-indeterminatis fübfiftat, vItra quas fine rerum

geftarum vel. gerendarum hiiftoria procedere nequit. . Quis ferret homi-

nem, qui regnorum Europae ftatum mente excogitare fufciperet, adhibita

fubtilitate metaphyfïca, vel conie&antis ingenii foecunditate, hiftoria yero

defti-

* Legex;lda omniro eft-hac de re coqmmentatio do&a Celeberr. Gedanen

f. Pro-

feff. Gorelieb Werasdorfii in der Sammlung einiger Schriften von der Kraft des

góttl. Wortes. Lipf. 1760, pag. 241 fq.

*") v. programmata de reliquiis gentilifmi in opinionibus de morte, 1756.

*

LXIII

m co-

deftitutus, quin etiam fpretà hiftoria?.- Ab indäiduis ét fpeciebus ia

gnitis.ad abftra&ta generalia afcendere licet. ^ :Sed a notionibus generalibus

ad.reperiendas fpecies et indiuidua fine hiftoria et experientia deuenire non

poffumus, exceptis paucis exemplis vbi neceffariae rerum determinationes-

a priori profpiciuntur,

Minime omnium a priori quisquam .comminifci

aufit decreta. voluntatis libera, quaeque ab illis pendent.

I.- S;mpliciter uon credibite eff, dart p

offe anundum,in quo non fit diuina

veuelatia fupernaturalis, neque opinabile-eft, vllam buius smundi periodum verbo

diuino caruiffe. ") Cum enim, quae contingenter fünt vel fiunt, camprimis

quae liberae Dei vel fpirituum finitorum voluntati fubiecta funt, nulla ne-

ceffitate a priori perfpiciantur, attamen fenfuum quoque conítricti limites

fint, vt omittam reliquas rationes ; quis, quaefo; Deum tam parum benignum

finxerit, qui non creatvras ratione vtentes inftruat, vel qui eas nobiliífima

vtiliffimaque cognitionis parte perpetuo carere finat ?. Deiftae hoc loco e-

Nihil enim

gregie inepti funt, fuorumque placitorum ipfi immemores.

tantopere ia&tant, quam benignitatem Dei, quippe quaabutuntur. Sed ri-

diculum profe&to eft, Deum infinite benignum flatuere, attamen reuelatio-

nem diuinam negare.

Talis Deus an liberalior foret eiusmodi hofpite,

qualis ne-auariffimus quidem vnquam fuit ,. qui eonuiuis panem. et aquam

apponeret, quantum fatis eft, ne fame et fiti enecentur, nec quidquam am-

plius, ratus, indignum effe fapiente, plus dare quam prorfus neceffarium fit ?

Quamquam vel fic nimium concederemusDeiftis. ^ Nam verbo Dei homi-

nibus non modo opus eft ad beatius viuendum, fed eo prorfus indigent ad

virtutem, tranquillitatem, felicitatem.

III.. Abborret ab omni verifinilitudiney genus.

buranura cotificere tamrk

Dei ciuitatem et uaturarum intelligentium vniuerfitatem.

Si vel maxime,

angelos dari, euentis memoriae proditis non conftaret, quod fane fecus eft,

portentofa tamen opinatio effet, nullos fpiritus rationales reperiri praeter

homines.

Nam cui bono condita funt, quae. nec percipiuntur ab homini-

bus, nec ab his capi poffunt, praefertim res coeleftes? Neque etiam animas

corpore folutas licet coelorum incolas et contemplatores fingere. — Vitiofe

Mors naturaliter malum eft, nec anima-

enim et per faltum hoc colligitur.

rum ftatum poteft beatiorem reddere, fed reddit deteriorem, idque firmif-

fimis argumentis confirmari poteft, quae alibi expofuimus.

Quae vero

Chriftiani de animabus beatis rede fperant, gratiae Chrifti debentur, neuti-

tur,

quam naturae. ! Quodí ergo náturae intelligentes 'praete; homiínes.dan

ea

?) v. pogr. quod vergoDe"ï.in

coft. 1755.

*

lïrui mm'raE humanae efi'emi;k fit; F, Pente-

[

LXIV

fübie

ea pmfe&o pars vmuerf' b 'quae ab hominum fenfibus abdita: et.remotà eft,

conft:

non magis poteít per phxlofOphxam Íciri; quam ius-publicum et regnorum

fit aet

terrae hiftoria.

Quando zgttur verbum Det legitime probatum-de angelis bo«

cuius

uis et malis, deque vniuerfa vuria coelefli et coelorum coelo,. quod coelum ter-

terna

£ium vocatur, *) nos inflvuit, nomn decet mos ,dociles effe,

In plebecula qui-

IÍncre:

dem philofophi id reprehendunt, quando exploratam veritztem.propterea

ter D

explodunt; quod res. illas fuis.oculis nondum vfurparunt,vel non affequun-

Deic

turfatis. Enimueró annon in eodem vitio eft illa animi elatio, quando phi-

cius e

Jofophi, qui putantur, facris literiscredere riolunt, quae dé coclo, deange-

fica tr

lis, et figillatim de Satana, patefada funt? Dignum philofopho eft; exifti-

Ceps «

mare, nihil praeterca exiftere, quam quod.hominum oculis vxdetur, vel ex

n1S, 1I

talibus comprehenditur? Conuenitautem, mumudum intifibilem, quoniam ma-

centiu

xima e£ pracftantiffrma vaiuerfi pars eft, verum et yyflematutm varietate, ordi-

ne et: ferie, anfinite excellere.

Nihil itaque, quod de illo Scriptura docet;

£uvae

nobis incredile videatur, nihil extenuandum aut detorquendum eft.

ex1

IV. Natara füb[lautiae diuinae füb vationem bumanam prorfuswon ca-

enim

dit, Jed neceffe eff ,. eam ab omnibus vebus creatis interna et. abfüluta e[feutia

e rub

differre, videlicet non fólo gradu differre, fed qualitate.

In metapbyfica hoc

gatis

probamus, quod hoc3oco repeti non opus eft;

Iam obferuari exinde vo-

quam

lumus, quam alienae.et ineptae obiediones 7r/zitaz; a maleuolis opponan-

Tlius

tur, idque philofophiae fpecie, cui reuera:nihil tam confentaneum eft, quam

nubis

hoc ipfum, quod fubie&dum Dei aliquid. priuum-et proprium: habet, queni-

manif

admodum.etiam. diuina facultas Deo prorfus propria et in fuo genere vnica

identi

eft. Sed facultatem.infinitam in ente primo.ine(le, ratio hum»na demon-

ageret

ftrat, et ratiocinando colligit, eiusque virtutes et perfectiones docet et di-

que L

fcernit. . Sunt enim veftigia infinitae Dei facultatis in eius operibus quafi

aufap

expreffa, et ex effe&tibus ad virtutes et perfe&iones caufae recte concludi-

quo p

T.

Secus.autem eft, quanrum attinet ad fubftantiam feu fubiedum. Ne-

modo

ceffitatem eius-cognitam habemus, quia in genere conftat, omnem faculta-

aliud

tatem in fubiecto fubfiftere.

.Sed internam et pofiuuam fubie&i naturam

?uuger

atque indolem ne in animabus quidem, qüin ne quidem in corporlbus, afz

angetu

fequimur, neque tamen negamus, fi fobrie cogitamus. - Zdzivzo su/to minus

potiffi

ereditu dzjjïu/e videatur, quod de fubflantia diutia attributum Trinitatis va-

fuo ar

tioni incognitum verbo Dei patefaitum efl....Eft enim hoc attributum eius-

fempe

modi, vt, quomodocunque comparatus fit mundus, nulla illud philofophia

fapien

innotefcere poiïït. Nam ex operibus plus intelligi nequit, quam quo4 fit

ub-

audea

pofitix

*y.v. programmata de coelo per aduentum Chrifti commoto. F Pafch. et Pen-

cam d

tecoft. m

E

LXV

amen

nota eft,

fubiedum facultatis i-nfïuime,neutiquamd&erhümtc quale fic. Negatiuet

conftat, fubftantiam aerernam, in cuius interna indole ratio ineft, cur neceffarío

gnorum

fit aeterna; qualitate oportere diffimilem effe fubftantiae cuilibet contingenti, in

'gelis bo«

dum. ter-

cuius interna indole debet fita effe ratio, cur neceffario fit coptíngens, nec ae-

:ula qui-

terna efle poffit. "Deo igitur an fus denegabimus nos docendi, qualis fi?

Incredibile iudicabimus, Deo competere proprietatem fingularem, quae.prae-

ropterea

ter Deum nulli rei conueniat? Accedit, quod.fimulatque Trínitas verbe

flequun-

ndo phi-

Dei cognita eft, ipfa theologia naturalis a difficultatibus non exiguis fe feli-

cius expediat, ét opportunitates non paucas animaduertat, quas in metaphy-

deange-

fica tradtatas huc transfcribere nolumus. Eminet inter omnes et facile prin-

, exifti-

r; vel ex

ceps eft, quod fic obieifum amoris aetermum, et proprie quidem diétae diledio-

nis, in Deo íntelli

"aTA 2H4-

gitur, quo fane Deo benigniffimo Wamantiü-ïmoque nihi] de-

"

centius eft,

£, Urdi-

a docet;

V. Pt primum conftat, quod Deo cft- Filius , quodque is bypoflatica na-

ft.

zurae ereatae cum ditina vaiame bomo fatfus eff, flatim vationi confentaneum eft

0U Cd-

exiftimare , Sedvdgaaroy illim effe Dominum ec fzopum totius operis De;. . ld

effentia

enim fine dubio poftulat diguitas et infinita praeftantia naturae diuinae. Cum

fica hoc

€ rubo ardente Filius Dei loqueretur ( is vero locutus eft, nam loquens Le-

nde vo-

gatus Déi dicitur Ex. III, 2.) potuitne in coelis et terra hoc- loquente quid-

quam. venerabilius effe ? Similiter iudicemus, quid decens fuerit, curi idem

»ponan-

t, quam

Flius Dei-(Legatus Iehouae et ipfe Iehoua di&us Exod. XV, 19. 24.) fub

nubis et ignis fpecie Ifraelitas duceret. —Sed muito inferior eft ifta Filii Dei.

, queni-

re vnica

marifeftatio altera illa , qua naturam intelligentem hypoftatice affumfit,

quae

identitatis fuppofiti ,

demon-

duplici conftantis natura , fibi confcia effet, et morali

t

't et di-

ageret; idque ad fümmas res Deoque digaiffimas peragendas.,

Talis tantus--

que Dominus ipfüm vnoiuerfam infinite poft fe rclinquit diguitate,

us quafi

eamque qb

ncludi-

eaufapt, quia Filius Dei eft, Quia igitur amari eum a Deo oporte

t eo amore,

quo perfonae Trinitatis fe inuicem amant, hoc eft &mpliciter in

n. Ne-

finito, quo-

faculta-

modo is non totius operis diuini Dominus et fcopus effet ? -Ad

dimus etiam

aliud.

iaturam

Nempe f£- Fzus Dei bypoffatica vuione uaturam finitam Jecum' con-

ibus, af«

Tungere voluit,etiam boc cum vatioue pofitiue confentit, quod Iiltus bominis quam

amgelus e[o imaluit,. Nam maieftatis Dei eft demonflrare füam maieftatem,

L0 VILHMUS

quo

'atis va-

potiffimum referendum eft, vt appareat,

€um, a quo et per quem omniía funt,

fuo arbitrio liberrimaque fua electione

im eius-

agere, quidquid agit, eligere tamen

femper aliquid, ex quo infinita naturae

ofophia

eius praeftantia,, benignitas,

fanclitas,

fapientia atque potentia appareat. Decét igitur Filium Dei,

non quod dicere

quod fit

fub-

audeamus, contrarium indecorum fuiffe futurum,

fed eatenus, quod. decentia

pofitiua percipitur, decet, inquam, Filium Dei,

. et Pen-

quod ad vniónem hypoftati-

cam delegit non angelicam naturam fed humana

m, ne quis dignitati angelo-

| rum

*

LXVI .

rum honorem illum deberi exiftimet, fed arbitrium Dei Iiberum'þatefïat. Sed

heu! quam incomparabile, quam fublime, quam Deo dignum eft confilium, ad

quod peragendum Filius Dei fe accinxit, poftquam Filius hominis effe.coepit!

Redemtio humani generis magnopere multiplicat varietatem attributa Dei

gloriofe manifeftandi Ephef. III, 1. Eadem Chrifto, quatenus homo eft, co-

piam fecit fummum virtutis gradum oftendendi, quod folum decus eft illo

dignum, ideoque aeternum laudatur Apoc. V,9,12. Denique confilia Satanae

modo improuifo irrita funt reddita, et incredibilis Dei potentia fapienter de-

monfítrata eft, Ecquis enim de poffibilitate vnionis hypoftaticae Dei cum natu-

ra finita, de expiatione peccatorum, de virtute diuina non modo per mentem,

fed etiam per affumtum corpus, fefe exferente, cogitare potuiffet, nifi propo-

fito Chrifto myfteria illa tanquam ex abyíTo deitatis emerfiffent?

VI. Fides teflimonio Dei adbibenda de rebus nec fenfui fabiethis, tec ammo

et vatione comprebenfis, ef praecipuum et' per fe. nobiliffiuum officium.

Qua de

ze in philofophia practica praecipimus.

'ali enim fde indubitata Deo ho-

norem tribuimus ipfi debitum, quod fons omnis veritatis Deus fit. Neque et-

jam fine tali fide obedientia moralis, aut vlla virtus voluntaria effe poteft. Qui

Deo credere nolit, impietatem prodit, quod longe alios fcopos eligat, quam

Deo obtemperare Deumque diligere, Sed ftultitiam fimul et vecordiam often-

dit, quia non animaduertit; omnem omnino certitudinem, quae in intellectu

finito effe poteft, a Dei veracitate proficifci, qui fenfuum et intelleus au&tor

eft.

Vt taceam, quam turpiter fe det, qui, cum inter homines ignorantiam

fuam perpetuo fateatur, Dei agat cenforem. — Exilis profe&o foret fapientia,

quam homunciones, et perditi illi quidem corruptique, ignaui etiam, focor-

des, illufores, tamen penitus caperent perfpicerentque. Totius vitae humanae

/eonfideratio docet, nunc neutiquam cognitionem Dei intuitiuam , fed fidem,

illi propofitam effe. — Atque hoc, dum prima durationis noftrae periodus agi-

:

tur, ita fieri neceffe erat.

l

à

VII. Praecipua fapientiae bominum pars non e[l ea, quam vatione confequimur, et«

iam

ando non erramus, fed. praeflantif/ma fapientia ea efl , quae fide teflfimunio Dei

-adbibita continetur.

Nam haec demum cirea tiobilifffma obietfa verfatur , illa occupae

tur tirociniis, quae faciunt ad tuendam vitam hanc caducam et 'procurandas ei com-

fnoditates, quarum vfus breuis eft, fiepeque periculofus. Praeterea ommis f?pientia,

quae fide diuind mititur,

.

bominibus magis eft. bonori, quia animum bene conflitutum et ad-

H

efupponit. Etfi enim omnis veri cognitio a Deo ori-

fuefattum ind:

cat , et iamiam pra

ginem ducit,

nondum tamen fequitur, vt quaeuis beneficiorum diuinorum poffeffio

poffidentibus

honori ft. Animaduertendum enim eít, quomodo iis vtantur.

Nam

3n ignoratione nulla laus

, in abufu nefario etiam fumma turpitudo ineft. lam,quid

án fapientia hominum maiori laude dignum fit, expende. Senfibus quidem et 1ntel-

le&us fubtilitate vti queunt eciam flagitiofiffimi. E contrario docilitas , qua tefti»

firmitas, qua agaitum illud tenemus,

smenium diuinum ï:e&e pieque agnofcitur, deinde

mentise

——

LXVII

circumfpe&ta gübematione efficimus, vt in rei veritate

mentisque ;exqr&taiione et

.

uiefcamus, et ext

nde amorem Dei, promtitudinem obtemperandi, fpem,

prorfus acq

gaudium, ala

critatem ad re&e iufteque agendum, cun&aque officia libenter explenda,

habeamus, et

harum virtutum ampliores indies profe&us faciamus, hae, inquam, ani-

mi dotes, haec menti

s conftitutio et adfuefa&tio, laudem merentur, in his rebus vir-

tus omnis fine dubio vertitur.

Non potett homini admodum honori effe, quod cum

turpibus commune habeat. Qu

are non praecipua hominis laus eífe poteft, multa fen-

fubtilium vel venuftarum copias perfpe&as ani-

fu et memoria colle&a, artiumque

?

moque comprehenfas tenere.

Nam in atheum quoque ifla cadunt. . Sed Deo cre-

itionem, et regni Dei rationem fide affequi, eaque veritate regi,

dere,veram Dei cogn

.

teneri et totum occupari, i

ftuc dupliciter et fummopere laudabile eft, cum propter

veritatem, quae fola eft magn

ifacienda, tum propter cognofcendi modum. Nam Deo

honor habetur. Quemadmodum enim edens.et bibens non ideo Deum colit, nec

laude dignus eft, quamui

$ opipare pafcatur, rametli alimenta ipfa Dei beneficia funt,

Deo difpofita eít; fed laudatur, qui vi&um iufte

totaque nutritionis oeconomia a

quaerit, fümit temperanter, Deoque gratias agit:

fic quoque.in cognitione et fcien-

intereft, bonisne diuinis quifquam vtatur, an bene.

Omnis eruditio

tia permaltum

humana, quan

do cum fide, quae Deo praebetur, coniun&a eft, cedit ramen fidei di-

E contrario vbi fine fide eft, res

gnitate et praeftantia,

neque hoc illi dedecori eft.

quidem bona eft, quousque veritatem

tra&tat, fed homo bonus non eft, qui beneficio

Patet tamen; talem eruditionem modo quan-

Dei cum datoris negle&ione vtitur.

titates, artes, hiftoriam, linguas, fimiliaque ad huius vitae vfum pertinentia, trattare

-

poffe. Altiora quaeque verbo diuino carere nequeunt.

! Quapropter opera eft danda, vt ad[ucfcamus, mundum potius

fecundum Scri[;tumm

Praeuideo, quid di&uri fint, quibus tale difplicet

quam [ecund.

um rationem concipere,

confilium.

Neimpe fic peti putant, quod in quaeftione eft. Nam Scripturee S. non

concedunt au&ozitatem, quam ei tributam volumus. Sed cur ita fentiant, cogitent.

lp

fimet quod non credunt , iue infcitiae debeatur, fiue temeritati , obftinationi, vel

qui

buscunque vitiis; certum eft, nec veritatem verbi diuini his rebus tolli, nec vitia

illa Deo placere poffe.

' Itaque adueniet aliquando tempus, quo probrum fuum non

amplius palli

are poterunt. Deus; quando mundum iudicabit, admiratione vult affici,

et afficietur;

propter fidei oeconomiam 2 Theff.I, o. — Quae fenfus et ratiocinatio

docent, videntur homini dare cognitionem a Deo independentem. Pauci enim, vnde

ducatur omnis certitudo, fatis perfpiciunt.

Fit igitur, vt fapere fibi videantur prae-

ter Deum, eamque independentiam

impetu naturae deprauatae affe&ant, Rom. VIII,

4 Theff I,8.9. Dici non potefl, quam graffetur iam

7

. quae reprobis olim crimini erit

Iues illa

A

, et quam tenues eruditionis fru&us relinquat, qui per fubfidiorum copiam

.

vberrinii

effe poffent et deberent , lues, inquam, illa, qua de compage vniuerfi, de

praeteritis et futuris, ita philofophantur, vt verbum Dei.in fübfidium neutiquam ad-

hibeant, fed ita fibi fapientes, ita fortes videantur, vti profane fentiunt, vel certe in

ofane verfantur. Chriftiani quidem fuae caufae nihil ideo metuunt, Etenim

opere pr

ex verbo

Dei exploratum habent, non adeo diuturnam fore hanc amentiae periodum,

nec euenire mirantur, quod euenturum effe diuinitus praedi&tum extat.. At erran-

tium intereft, non decipi.:

i

L

- VIIIL. Fider Deus a ttobis ita pofcit,vt vel

it eam debitis ror;di'tionilm:, attamen gra-

datim, largiri et augere, ea lege , vt bomines continuato fludio proficiaut , et cum quolibet

cognitionis inizio vel augmento fidelitasem obtemperaudi veritati agnitae t piam precatio-

A

nen

4

»

LXVVHI',

wem conisngant; Nihil his dicendis afferimus aliud, quam quod analogiae tcgni na-

turae ec totius vitae congruum eft, quam ob caufam illud ad intelligendum pofitiuum

confenfüm chriftianae pietatis cum re&a ratione non omittendum eft. Totam natu-

ram ita conflitutam videmus, vt homo, quamquam ad omnes artes facultate inftruétus,

nihil fine magno ftudio et diuturna exercitatione proficiat. Ex quo intellisitur, vd

£wísies , operam voluntariam, Conditorem vniuerfi fibi pro fcopo propofuife, velle-

que, vt fpiritus rationis participes ipfimet eligant, bonaque iis deílinata nion fine vo-

luntaria diligentia adipifcantur. Sic quilibet fortunae fuae faber. Quamobrem qui

in rebus, quibus praefentis vitae felicitas continetur, prudestiam et fludium non at«

tulerit, vel qui pedetentim procedere ec principium conftanter tueri noluerit, is ca«

ret bonis, quibus reliqui potiuntur, et magnopere fallitur, vbi expeGat, Deum edito

miraculo interuenturum . effe, fa&urumque, ne propter malam finium ele&ionem;,

propter imprudentiam aut infcitiam, fortunas, valetudinem, ipfamque vitam amittat.

Et quamquam fimili prorfüs ratione; qua vtüntur profani, quando contra Euangelium

difputant, et falutem aeternam, dummodo fit , omnibus pollicentur, fine difcrimine

quidquid de religione vel fciuerint atque obferuauerint, vel neglexerint, etíi, inquam,

ari modo acute difputari poffet argumentis metaphyficis , aut potius fophifmatibus,

fieri non poffe, vt Deus benignus et fapiens permittat, hominibüs errores nocere;

vfu tamen et experientja conftat, quam fallax effet eiusmodi difputandi ratio. Quid-

quid fit, cur Deus ita agat, resque ita gerat, nam id explicare huius loci non eft, ne-

mini tamen difplicere debet, quando in oeconomia fidei Chriftianae aliquid naturae

analogon animaduertit. Nam naturae et'gratiae regnum eiusdem Dei regnum eft.

Accidit obftinstione hominum, qua Deo credere detre&ant, vt quaeftiones difficiles

veritati euangelii opponant, quafi ante folutas illas hoc certum effe non poffit. Co-

gitent , quaefo , easdem quaeftiones, dummodo valeant, non minus valere Óportere

adueríus res clariffimas in regno naturae, easque víu et fenfu prorfus certas, Quare

hoc de fophifmate admonere debebat, et Duangelium oportet eo credibilius efíe, quo

fimilior eft via ec modus procedendi, quem Deus fequitur in conftitüenda et in in-

ftauranda natura humana,

Subfiftimus iam, quid plura dicere h

lc locus non permittir. Neque forfan plu-

H

ra defiderat fcopus, cuius caufa veram pietatis Chriftianae notionem explicare et

vindicare fufcepimus. .. Nam qui aequi funt le&ores et aliquantum exercitati, plura

de fuo addent, multaque di&is fimilia iis inter legendum in mentem venienr. . Rur-

fus'qui iniqui funt, et fletti nequeunt, ex di&is tamen ariimaduertent, plus pro no«

ftra caufa dici poffe et cogitari debere, quam ab ipfis adhuc expenfum cogitatum-

que eít. lam quoniam in eo fumus, vt memoriam confummatiffimorum generis

humani do&toram, ab exaltato Chriffo per.fuum Spiritum. publice et. miraculofe in«

ftru&orum, confüeta et folenni oratione in templo Paulino,/pie concelebremus,

uam

habebit V. C. M. IOHANNES AVGVSTVS TITTMANN, Gersdorfienfig

j

Mifnicus, ec audientium fpem de fe fallet, di&urus do&e et facunde de folzzio prorum

in rebus adaérfis, quod ex laude Dei et agendis Deo gratiis percipitur, YLUvSTQR1S-

BIMOS

COMITES;

VTRIVSQVE

REIPVBLIGAE

PROCEKES

GRAVISSIMOS, 0mmgsque rertin noivarum Fautores , nec non Generofiffiuos. No«

biliffimosque Academiae ciuzs , humaniffime rogamus et imsitamus , yt ad eum audien«

dum ipfo Pentecoftes die hora XIT. audita beneuole conuenjant, P.

.P. Lipfiae F.

Pentecoft. A. N C. C12109CCLX l'ï-

D

Z

7

Ex

OFFI'C'I'NA' LANGEVIWL:H;N:MIA.*

D

— M

——

—— —

—— — MÍntqÓMMMM MM ÓQ À

—

W

W

;;

Y

X

D CHRIST AVG CRVSII

W

COMMENTATIO

19

AE

DE

!

8

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

V L R A

17

g

16

NOTIONE PIETATIS

ä

-

CHRISTIANAE

EFHEH

lä

15

14

rSECTlO QVARTA EADEMQVB VLTIMA

. EH

A

-

PROPOSITA

|xs

LIPSIAE DEESTYO PENTECOSTES

-

D. XXX MATI-ASN.—G. CIDIQCCLXII

f

7

6

5

ä

a

':.-

4

xfg

$OL

as

g

HH

3

2

1

a ) Copvriaht 4/1999 YxvMaster GmbH www.vxymaster.com

Psgat lo R d rb t la . d