enim dicemus? Si Deus, dum fub fole viuimus, nos prorfus ignorare fine-

ret, quo modo et ordine poffibile factum fit, vt peccata nobis poenitenti-

bus et in Filium Dei credentibus ignofcerentur: fafne fuiffet, credere nolle,

donec modum perfpexiffemus? Verbum Dei, audoritas Filii Dei, annon

fatis nobis erat ad faciendam fidem? Multo minus ergo offendi debemus,

quod Deus temperamento víus confilium aperuit illud quidem, at grada-

tim. Perado Chrifti facrificio, poftquam in vitam reuocatus , in gloriam

affumtus; diftribuendis donis miraculofis glorificatus , verbo , pofiquam po-

tenter Filius Dei declaratus et in regno fuo conftitutus eft, égicQere: vióg

Q:8 iv Quvde: Rom. I..3: tempeftiuum erat, voluntatem Dei diftinae

edifferi, quo Deo facrati fumus per oblationem corporis Chrifti in crucis

fupplicio Ébr. X, 10. quam Patris voluntatem Dominus Iefus antea neuti-

quam reticuit, fed intempeftiue obtrudere noluit, et initio fatis habuit, fi

Saluator. agnofceretur.

Omnis fane vis et efficacia facrificii Chrifti a di-

gnitate praeftantis ducitur, nimirum quod Filius Dei eft. "

Deittde , quod altero loco commemorandum eft, quantum attinet 24

bominum ftatum, qui de Chrifto inftrui debuerunt, cogitandum eft, quo-

modo affeái fuerint, et quid de Chrifto exiftimauerint. Boni enim dodto-

ris-eft, non modo ob oculos pofitum habere, quid proponendum fit, verum

3

;

.Finge

etiam. quibus.

XLVI

Finge, vema'e Chriftuni:eiusmodi tempore, quo publice verarehgxo

xecte doceretur et floreréc. « Nihilo minus, quia maior hominum pars folet

Quic

, impia effe et cupiditatibus merfa, ad poenitentiam et vitam nouam eos vo-

que

care debuiffet, neque fine tali exhortatione proponendis perfonae fuae my-

Deu

fteriis quidquam profeciffet , nifi vnicum forfan hoc, vt magni multitudi-

nes

nis concurfus fierent, vt miraculorum curiofi vel attoniti fpe&atoxes eífent,

.vel^

R

deinde otiofis confabulationibus varia iudicia fuo quisque ingenio profer-

L 34

rent.

Sed ne fic quidem res fuit.

Paüci fupererant veri líràelitae, qui

bi j

. de expe&tato Rege Iíraelis re&e fentiebant, eumque Filium Dei , mundi

et h

Saluatorem, effe, pelfpe&um habebant, cuiusmodi INathanael fuit Io. ,. 56.

Mat

Fuerunt tamen aliqui rede de Chrifto fentientes Luc. II, 38. inter Samari-

huz

tas quoque Io. IV, 25..42. Longe maxima pars rebus caducis vnice.inten-

puu

|ta regnum mundanum vt ante dixi, quod Chriftus inftrueret ; profplme-

quai

bant.

Vim omnium- fere nominum; omnium praedxcatorum squae de

tulit

hoc

-Chrifto apud Mofen et Prophetas'extant, ex animo dimiferant, praeter

*vnum Aeffiae feu Cbrifj nomen,. quod de Rege, vt fant reges mundi, in-

mer

xerpretabantur. Praeterea, quemadmodum feeri oportet , quqndo in prin-

cipalibus erratur, nullus theologiae locus fanus et. integer erat, hypocrifis

pul

Pharifaeorum, profanitatis Sadducaeorum omnia plena.

bul

coel

— Tantis igitur malis vt Chriftus occurreret, zmutauit: quidem omes ad

Je ibfium , fé offendit vt Chriflum., eaque propria et praectpua. dolirinae eius

mo:

mil:

pars erat, et effe debuit, /äz/ nomine Chriflt tec vnice nec tntempefliue vfus eft,

geli

: quin etiam . interdum vetuit propahrl, quod Chriftus fit Matth. XVI, 20,

"Cuius prudentiae ratio facile reperitur.

niat

Quippe fic fieri decebat, vbicun-

nor

que terrarum feditionis periculum erat, ne plebis, ad nouas res molien-

exf

.das prochuls concurfio fieret, neue lefus rex proclamaretur , idque i mpu-

cun

mis in Galilaea, Nam compreffa potius quam deleta erat feditio ludae Ga-

1101

lilaei, A&. V, 37. quae ipfa aetate Iefu, cum decem annos, et quod excur-

«

apc

tit, natus effet, acciderat.

Glifcebat occulte, et fubinde furiofe erupit,

Ch

tandémque belli internecini et vitimi excidii caufa extitit. *) Idcirco Chri-

ftus non tam nomen Chrifti penes imperitos prae fe tulit, quam potius ve-

Imo

faa

ram nominis huius vim et poteffatem expreffit, et. de fe, quis fit, cur vene-

lis

rit, qmd fieri velit, ad populum fic locutus eft, vt, qui libros veteris tefta-

menti in memoria habeat, facile fentiat, fingulis fere verbis ad promiffio-

€O1

nes, foedera diuma, vetufta nomina Clmfh, pxomlfï'a benefïcza, audien-

I€S remlttl.

co]

J

di

,

. Rogant

-l) Fl Iofephus Anthu Iud Lib. XVIII e, t. BeIl Tud. Lib. Il c. 8. 17.

&

XLVII

'eligio

Rogant nonnulli, cur fe fihum hommls nommauem, fion Filium Dei?

3 folet

uid.refpondebimus? Anlegerunt euangelia, qui ita difputant? Nam vti-

9S VO*

que fe Filium Dei dixit, cum diferte Io. IIf, 16. IX, 35. tum eo, quod

e my-

Deum Patrem füum diceret, et fingulariter quidem, ita vt nunquam homi-

itudi-

nes fecum comple&eretur, diceretque Pater . nofter, femper vel meus Pater,

"flent,

Iohannes iam Filium Dei declarauit Io,

vel vefter Pater, qui eft in coelis,

cofer-

L 34. lII 31. etc.

Et notum eft, Iefüm publlce defendiffe nomen, quod

; qui

fibi fumferat, Filii Dei, Io. X, 36. faepe capitis periculum propterea adiiffe,

nundi

et hoc tamquam criminis praetextu tandem ad fupphcxum raptum effe,

L. 506.

Matth. XXVI, 63. Sed nomen Filii hominis remittit ad promiffiónem toti

Imari-

hu:nano generi factam Gen. III, 1 5, et hoc ipfum iam eredendorum praeci-

nten-

puum erat, Filium Dei eundem Filium hominis fa&um effe. ^ Neque ea re,

cie-

quafi vili et indigna, erubefcebat ó Ac*yec, fed eam quafi oftentans prae fe

e de

tulit, voluitque, vt verus Adami Filius-fa&us, agnoíci. "Adeoque nomen

aeter

hoc neglm non debuit, et latius patet eftque fru&dtuofius, quam ipfum no-

lll-

men filii Dauidis, quo [udae1 eum falutare folebant.

prm-

Nemo, opinor, dubitat, Euangeliftas /gmmarm fermomum Chriffi-ad po-

crifis

pulum comple&i , quando dicere confueuerunt, eum totam terram peram-

bulaífe, et euangelium regnz Dei praedlcaf'fe, dlcendo, appropiuquauit regnum

5 ad

coelorum , rejzþ:/i:te et in bonunm nuntium cvedite,

Argumentum hoc quo-

ens

modo tractauerit, iudicandum eft ex praeclariffimo fpecimine, quod in ho-

* eff,

milia montana Matthaeus Cap. V - VII. dedit, cuius vindicias, quod euan-

20,

gehca fit, neutiquam legalis, alio tempore dedlmus aduerfus eos, qui quo-

curns

niam pote&atem vexborum non intelligunt, quae e prophetarum lingua,

ijen-

non ex recenti vfü, capienda funt, iuftitiam ex operibus legis moralis inde

Ipri-

exftruere fruftra laborant, reuera fe ipfos turpiter danr. *) Ioh*mnes enim,

Ga-

cuius euangelium reliquorum fupplementum effe conftat, potius concerta-

cur-

tiones cum theologis Hierofolymitanis; nec non priuatos fermones cum

pit,

apoftolis, coplofïfïlme defcupfït , et pmeterea fpecimen: dedit, quomodo

hr

l-

Chriftus impudentiam et animum carnalem eorum reprefl'erlr, qui poft fer-

ve-

mones per triduum protra&tos et miraculo acceptum cibum nihilo meliores

'ne-

fadii erant, propofitisque fummis de perfona fua myfteriis effecerit, vt inuti-

fta-

lis multitudo diffolueretur, reliqui ad magnifice de regno Dei fentiendum

lio-

confirmatiores effent Cap. VI.

e€n-

, Relegat, cui placet, debet autem omnibüus placere, vtriusque generis

copxoiïü1ma illa fpeclmma fermonum Chrifti. Iudicet demceps, annon re&é

"at

dïxenmua. Modo vbi.de regno Dei, de iuflitia, de gratia et veritate, mul-

nsque

*) Progr. de homilia Chrifti montana. - Feft pentecoft. 1759.

XLVII ^

tisque fimilibus dicitur, memoria replicet, quis ex vfu b

iblico verborum fenfus fit.

Quando Chriftus de «uüf[fone fua im mundum dicit, fubeat memoriam mv 4«5n

Mittendus feu Legatus Dominis quando de falute et vita, mm* nsw fzlus Domie

ni; cum de vnitate Chrifti cum Patre, vss 4Mb»o Legarus faciei i.e. in. quo ipfa

Dei facies eft, *3 mm mw wwn n quo eff nomen Iebouae , i.e. in quo ipfe lehoua

ineít; quando de vita pro hominibus ponenda, deé hominibus per Chriftum: Deo

confecratum eidem confecrandis, tota conftitutio fin&uarii cum ritibus expiato»

riis: abunde confirmabuntur, quae ha&enus poftulauimus.

Nihil dulcius eft inuitatione Chrifti ad fe ipfum in homilia rontana, quae

o&ies beatos praedicat, qui füi participes fiant Matth. V,

Sed in his ipfis paxa-

pirpoi; Coutritio animi poenitentis , defiderium fidei iuflitiam Dei anhelantis , rega«

tiatio , ordine exprimuntur.

Quam prudenter eripitur opinio de regno mundano,

—

dum merces i2 coelis promittitur, atque afferitur quidem, fore, vt credentes in re-

gnum Dei terram poffidendam accipiant, fed pertinere hoc ad humiles et manfue-

tos, ideoque non armis et bello fieri, ad firietes iuflitiam , non diuitias, euentu-

rum tunc, quando Deum videbunt , ex quo apparet, non de praefenti eaduéa,, fed

de noua terra-dici. Reuerád de Chrifto agitur, fed periphrafr nominis adhibita,

idque fic, vt fingula fere verba vulgaribus erroribus oppofi

H

-

tà fint, yeluti dum bis

regnum coelorum v. 3. 1o. memoratur, porro tanquam Ífynonyma acquifitionis re-

gni coelorum ponuntur potiri folatio , iufliria , mifericordia, vifome Dei , adoptione

in filios Dei, perfecutiones etiam praedicuntur, quas Chriftus primum dicit fecutu-

ras effe propter iuflitiamt^et regnum . coelorum, deinde ftatim fe. ipfim oftendit, cu-

ius caufa contingant, vt intelligatur, quis fub illis verbis indicerur, £vexev 2us v. xo.

ll

Cuin: hac. praefatione compáremus in ipfa tra&atione , poftquam docendae

ueravolz; caufa de lege et officiis dixerat, et paffim de Chrifto quaedam intexuirt,

v. g. Cap. V. 35. VL 10. qualem fidem Euangelio adhiberi velit, quomodo affe&um

effe velit animum iseiovra À. évayysMa a Cap. Vl. 19. fq.^ Scilicet mentem re-

quirit rebus coeleftibus pure et fincere intentam, fimplicirer.ad Deum dire&am,

Deo vnice feruientem et confidentem.

Sic demum re&e quaeritur reggum Dei

et iuflizia Dei C. VI. 33. Perpendatur inprimis, quanta au&toritate fe iudicen

mundi profiteatur, fibi faluandi et damuandi poteflatem. vindicet , C. VII. 22. 23.

Sed füfficiant haec fpeciminis loco, nam longum eft plura enumerare.

" Sunt tamen adhuc alia quaedam, quae de methodo docendi, qua Chriftus

vfus eft, obferuare non magis vtile quam iucundum fore confidimus. Sed refer-

üanda funt haec vna cum reliquis, quae de Euangelii cum re&a ratione confenfu

dicere inftituimus, proximae fcribendi occafioni. Iam fupereft, vt ad concelebran-

da facra folennia, memoriae refüurreCtionis Chrifti a mortuis dicata, noftros huma-

niffime inuitemus.

Orator, quem in templo academico producemus, eft H E N-

RICVS GOTTHELF TRIPTO, Lipfenfis, iuuenis fpe, quam eius inge-

nium, animus et vita oftendit, nobis vrbique patriae percarus.

Dicet de »nuquam

diuellenda suemoria. paffiouis et gloriae. Cbrifli. — Ad quem hora XII. audiendum vt

beneuole. conueniant, ILLVST RISSIMOS.COMITES, VTRIVSQVE

REIPVBLICAE PROCERES, vt et omnes rerum noftrarum Fautores , in-

primis vero Ciues moffros geuerofifJrmos mobiliffimosque officiofe et peramanter ro

P. P. Lipfiae Fefto Pafchatis A: N- C. 6150 156c€ r X11.

i

gamus.

4

E

X

Q T:F I CI'N A

LAUN'^GENH E Mi

í

B

i

——

PEEIIerE RUT UnMURT rA e r E

—;

D.

CHRIST. AVG. CRVSII

S

R

19

H

COMMENTATIO

18

D

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

17

VDRA

Balance Q

O

16

NOTIONE PTETATIS

ä

ENH

15

-

CHRISTIANAE

N

SECTIO . TERTIA

2

d

PROPOSITA

7

—

LIPSIAE

FESTO PASCHATIS

D. XX APR. A. N C CIQ IQCCLXII

" M MM

$

A

ïä ? Copvright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com