quo

deinde praebendis veftibus reftituendum peccatoribus decorem, apte repráe-

*5

fentabant: apparebit, cur v. 21. continuo fequatur, Deum hominibus tuni-

VI.

cas pelliceas paraffe, quas indui curauerit.

Et quamquam facrificii men-

tio non fit, potuit tamen in breui narratione-hoc bene et omnium maxime

XV.

omitti, quod ex fequenti hiftoria ficillime intelligitur, quodque a primis

liominibus ad pofteros perueniffe tunc omnes norant, et de quo rerum ge-

pera

nere auctor multa pofthac integris libris fcripturus erat. E eontrario quan-

cuiu

do primum veftiti fuerint homines ,'et quo au&ore, magis noffe intererat;

quzu'

cum ad honeftatem, tüim ad detrahendam feritatis füfpicionem, quae primae

tuit.

hominum aetati adfingi folet.

Obiter addo, etiam fequentia in textu fic

Ex.

beue.coháerere; ^ Nimirum credibile eft, elatum tot gratiae documentis

x-8

Exo

Adamum confecuturum fe fperaffe, vt licerf:c fibiin horto Eden mariere,

et

äf

"

XXIX

eft.,

et fnors.fibi indida arboris vitae vfu cauetetur.

Quare Deus eum emifit,

1tiae

fiue excedere iuffit; ex horto, addita ratione;, interdici eum arbore vitae

hoc

propterea, quod in ea cáufa; vb1 de fcientia boni et mali 1gebatur, fe geffe--

faica

-

rit quemadmodum vzus de 2//o, nempe de inimicó 1//o, cui maledi&io vltima

Ocls,

denuntiata fuerat. :

Homines enim fe gefferant, quemadmodum angeli Sa-

, €x

tanae, fidem feductori potius adhibentes quam Deo, et periculum facien-

) ex

tes, annon neghgere verbum Dei plus valeat ad fapientiam et.ad bene vi-

cro-

uendum. Sic enim verba interpretanda duco, ne pronomen fingularis nu-

aftat

meri ip voce-2/22 inegligamus, quod. cur. ab omnibus fere interpretibus

ntur

fiat; cum fenfus commodus in promtu fit, nullam. video caufam, poteratque

rum

hoc Alexandrinis condonari,, qui codice non pundaato vfi funt, recentiori-

a3€n,

bus quomodo poflit, ipfi videant. Verto igitur: Er dixit Ieboua Deus, ecce

| ex

Adam fim* quemadmudum vmus de-illo, quantum ad fcientiam boni et imali,

ant

ANuuc igiturtie siittat smantim füam ,

et famat: etiam. de arbore vitae, -

Fac

tur;

poftremum, Adamum audita hac fententia a Deo, quem fuper throno che-

Ief.

rubino apparentem, quemadmodum po&hqc prophetis contigit, intuebatur,

tth

ad humillimas putis fe contuliffe, mitigationem decreti fperantem , fed

| re-

emiffis de throno fulminibus territum expulfumque efle, ita vt poft fugam

quoque tertibilis Cherubinorum apparitio permaneret , donec omnem re-

ntià

uertendi fpem abieciflet: rationem hàbebis; cur poft ezffionem v. 23. et-

€à-

iam. expulfio violenta. v. 24..commemoretur.

fta-

Sequltur fecunda epocba Abrabami tempore Gen XII. 3. XXII. 18. XV.

; Vi-

t, XVI. 1. XVIL 19-21..coll, Gal. IIL. 16. de qua duo iam obferuari vehm,

lles

)ec-

prunum quod Zenediio bumani generis in Domino ilo venruro, cuius natiui-

tastum ad Abrahami familiam adítricta fuit,.direde promittitur ; deinde

am,

quod "rómen. foederis fingulare eam ob caufam Deus affumfit. :

.Eft hoc

rae-

Ini-

$D "MDeus ommipotens, vel potius ji.y?zcn*m ad praeftanda promx(Ta, Exod.

VI. 3. coll. Gen, XVII. 1. XXVIIL 3. XXXV, 11. XLVIII. 5.

en-

ime

Impleto tempore,. quod Abrahamo foedere deiïmtum fuerat. Gen.

m1s

XV.x3. fertia iücibit. periodus legatióne Mofis, in qua quamam Deus ad

ge-

puagendum quod promifit, a&u- PlOO'l'edl coepit, nomini cuidam diuino,

an-

cuius. ecymon-ad:hoc commodum eft, relatiuam attribuit figuificationem,

"at

quae ad wn/ümmzmanem Jüfcepti operis faeflnt xdque nomen foederis confti-

üae

tuit. Nempe vocari voluit zro quz eroy Teboua, qui erit, qu'ths effe decreuit

fic

Ex. II 1 4. 1 52 ad cuius nominis vim demceps prouocarl folet, v. g. Ex. VL

Itis

1 -8. "Ad implendum gratiae foedus nomen hoc referri, Deus ipfe docuit

re,

Exod,.XXXIV, 6, fq. coll. XXXIIL. 19-

Qua.de re-alio.loco fufe egi-

-

€t

«6

xD3

;

'qmuse

XXX-

3

Regitum Dei aMo

mus. * ) Exitus Iraelit

arum per mare algofum ä'Mofe flatim vt pignusrei-ma-

pnon tamen regn—ur

ioris, cuius confummatio tale operis initium certo fequeretur, celebratus eft,

nere fine dignitat

videlicet quod Iehoua reguurm aetermm habiturus fit. Quae locutio hoc loco

terpres. Dei, fuit.

primum auditur Exod..XV. 18. 19. fed ab hoc tempore in ore prophe-

zerea. duo principa.

tàarum omniumque piorum eft, donec veniente .Cheifto praeconium per-

regni adminiftrati

crebefceret, iam adeffe reggum Dei, doctrina autem de lefu Chrifo £Euaz-

conditum fan&ua

gelium regni vocaretur.

feruabantur, dele

-Inde ad montem

Sinai populus du&us, foederis caufa foleüniter pan-

num Dei, fanguin

gendi, quale Abrahánmio ante quatuor fecula promiffum fuerat. « Loqui in«

aut potius oftend

cipit vox diuina ex igne horrendo; quo mons ardebat, et decalogum edi-

varii generis con:

. Vnum add

cit.. Nam omnino a lege exordium fieri debuit, vnde agnitio peccati du-

citur. Neque etiam mittendi Chrifti tempus aderat, fed inftruendi appara-

munus cogitare c

tus, qui aduentum regni Dei-praecedere debuit. .. Attamen fermo Dei pri-

uini miniftrum, «

mordia capit a pofito nomine foéderali. Zebous, in-quo totum 'opus Dei,

quam, Aaron vihi

quod in Chrifto peragitur, comprehenfum cft. | Quocirca a. diis gentium

facerdos potuita

auocantur, quippe qui daemonia funt Leuit. XVII. 7. Deut. XXXIL 17.

tigiffe credibile «

quibuscum eo tempore non magis communio concedi potuit, quam ab

Samuelem fcript

Apoftolis conceffa eft 1 Cor. X. 20. 21, 1 lo. III..8. V.21. .. Séd popu-

tum et conftans

lus vocem Dei non diu ferre potuit, rogauitque, vt 4Mofe muediatore fecum

tió: miniftrabant.

ageretur Exod. XX. 19; quod ita fa&um eft, legibusque , quae fupererant,

'izoxüv fic dicen

abfolutis, de Legato- illo, n qua-Dcu/s ibf? efl, dicitur, qui inter illos-habita-

prie vocis potef

turus et oracula, praecife tenenda, editurus eosque in terram promiffam

in palatio regio

erducturus erát, Exod. XXIIL. 20. fq. Atque haec ita in Exodi hiftoria

miniflvi appellat

Mofes tradidit. . Accedunt fupplementa, illic omiffa, in recapitulatione,

Cap. XIX. 17.

'Tandem a

quae ad'declarandunj** aduentum et munus Aendi ilius faciunt, Deut.

XVIII. 15- 19.. vbi is N*2 propbeta, re&ius iuterpres, appéllatur, et Mofi

a tempore Dauie

e regione ponitur.. Scilicet Mofes in toto munere fuo mediatoris vicem

:

H

xime frequentat

fuftinuit,

et vmbra fuit veritatis, quae in Chrifto eft, feiun&tus ideo ab omni-

Damini in fuo ?

bus prophetis, iisque longiffime praelatus Num. XII. 6. Deut. XXXIV. 16.

tus effe, quod À

' fam conftituta republica gentis, in qua exorturum erat Regnum Dei,

circo ad exftru«

plures vérum furuvarum £ypi in ea ipfa- ordinati funt.. . Mofes ipfe ante la-

que venurus ex

tam legem Liberatoris a smorte typum perípicue gerit, et eiusmodi quidem

confeftim rex L

redertoris, qui popnlum -a feruitute aliena:et a morte vindicatam ad Detrm

ue toto pedto

adduceret, Deoque confecraret, tamquam populum propriuth et fan&um.

ral. XVIL. Ex

Quem typum Petrus agnofcit x Pet. II. 9. 10. coll..Exod, XIX. 4-6:

regni: Chrifti co

m, vt dixi,

!u

patam, exhibuit

H

?& Jatam kfgem res. aliter difpoüt?e funt. Quamquam eni

i o Hegnum

fuiffe ; inter otr

: " ) videprogr. Fefto

*

- matiuit. Cfxr. 1738. P.

3

afch. 1759. —de"verg eaque relatiua

'nominis tetragrammati . fignificatione.

N

XXXI

Regüum Dei aMOE flatim fummo gaudio praedi&um eft Exod. XV. 1 8. 19.

vtpignusrei-ma-

non tamen regnum typicum flatim inftru&um fuit. Mofes enim regio mu-

ür, celebratus eft,

locutio hoc loco

nere fine dignitate et nomine regis fun&us eft; dux et proplietà, feu in-

terpres: Dei, fuit, Deut. XXXIIL. 5.. Sed ;2 munere Domini venturi prae-

? jn ore prophe-

zerea duo principalia fpe&anda fuerunt, alterum peccatorum expiatio, alterum

'raeconium per-

regni adminiffratio, Atque illius. quidem vberrimi typi tunc conftituti funt,

U Chrifto Zuaz-

conditum fanduarium , thronus gratiae fuper arca, in qu& tabulae legis af-

feruabantur, dele&us Aaron folus cum familia, cui liceat accedere ad thro-

a folenniter pan-

num Dcei, fanguineque expiatorio allato veniae peccatorum fpem conciliare,

erat.

Loqui in-

aut potius oftendere, et auctoritate diuina offerre, feíta, facrificia, baptifmi

: decalogum edi-

varii genetis conftituti. ^ De quibus iam plura commemorare nihil attinet.

itio peccaáti du

-Vnum addendum, nempe quoniam Aaron, peccati expiator, nam hoc

ftruendi appara-

munus cogitare debemus, cum íacerdotem nominamus, non modo verbi di-

n fermo Dei pri-

uini miniftrum, quod minifterium tota tribus Leuitica geffit, quoniam, in-

otum "opus Dei,

quam, Aaron vnétione ad rem facram faciendam initiatus eft, certe fummus

a. diis.gentium

facerdos potuitab hoc tempore Fzus Domini nominari. - Quod vere con-

eut. XXXIL. 17.

tigiffe credibile eft, etfi nihil-memoriae proditum, quoniam inter Mofen et

otuit, quam ab

Samuelem fcriptores Qeémievsor nulli videntur fuiffe A&. III. 24. Confue-

21. .. Séd popu-

tum et conftans eít nomei, quo infigniuntur, qui in expiandi peccati nego-

mediatore fecum

tio- miniftrabant, vt dicantur B22 wiaiffri Íeu miniffrantes , fcilicet w

quae fapererant,

ater illos-habita-

SEoyv fic dicendi; quia minifteria in facro palatio obibant. Nam haec pro-

prie vocis poteftas eft, ex quo intelligitur, cur etiam filii Dauidis, eo quod

erram promiffam

in palatio regio minifteria obibant, patrique ad manus erant, D*3r12 nempe

n Exodi hiftoria

miniftvi appellantur .2. Sam.. VIIL, 18. ;oïl. A Paral, XVIIL 18. ( German.

4

recapitulatione,

XIX.17. )

faciunt, Deut.

4Cap-.

'Tardem ad quarzam pertodum oeconomia

e V. T. peruentum eft, qime

péllatur, et Mofi

& tempore Dauidis eft, füb qua nomen Aeffiae feu Chrifii, h.e. Vudi, ma-

Yédiatoris vicem

xime frequentatum fuit, quippe direde Rege, adeoque Mizzendum illum

15 ideo ab omni-

Domini in fuo regzo, otendens.

Dauidi enim, cum fibi videretur cenfecu-

ut. XXXIV,. 16.

tus efe, quod Mofes in hymno Exod. XV.17. praedixerat, animumque id-

at Regnum Dei,

circo ad exftruendum templum adiunxi(fet, reggum ab/oute aeternuts, 1deo-

fés ipfe ante la-

que Vemrurus ex. emus pofteris Chriffus , folenniter promiffus eft, quod foedus

iusmodi quidem

confeftim rex Dauid coram arca fo&deris, tamquam throno Dei, promte pie-

icatam ad Deirm

iuf et fan&ctum.

ue toto pe&lore vt irreuocabile acceptauit 2 Sam. VII. et in parall. 1 Pa-

ral. XVIL. Ex quo tempore reguam Datidicum nou uinus: typicum fait, et

od, XIX. 4-6*

regni Chrifti conftitutani a Deo imaginem, confultoque ad hoc ipfum ordi-

enim, vt dixi,

natam, exhibuit, quam in munere expiatorio facerdotium Aaroris typicum

Hiegnum

fuiffe, inter omnes conftat, Sed 1!.II)D(HII.(/€ excellentius quid , quam in Aa-

rà eaque relatiua

rone,

XXXII

rone, cernitur, Nam cum in facerdotio Leuitico ptaetet typutt nihil ineffet, 'e

contrario in Dauide, qui pater Chrifti defignabatur , rzgai Dei gon typus modo , Jed

jam imitium aliquod. erat.

Quare thronus Dauidicus thronus regni lehouae in

iíriele fumma emphafi dicitur x Par. XXVIIL 5. idque Salomoni vehemehter in-

i'urïgitur. Atque ifta loquendi forma in nouo teftamento accurate feruatur, Chri-

ftoque thronus Dauidis attribuitur Luc. I. 32. A&. 1I. 3o. Neque etiam in genea-

logia vllus rex inter Dauidem et Iefum Chriffum inrerpofitus ett, quia huius ge-

Datut

nus non per Salomonem, fed per Nathanem a Dauide ducitur l. IHI.

quoque iucundiffimus profpe&us ad gloriam fingularem , qua Dauid Chrifti caufa

in coelo fplendet.

Nam cum Deus videatur dicere debuiffe : firma erit domus tua

regnumque tuum in aeternum corafH ?ne , ait: COT4PI te $255 » Sam. VII. 16. id-

eoque affidente Dauide et vidente.

Quidquid autem typi in regno Dauidico effe debuit, id tamen fapienter is

duas partes diuifum eft ita, vt regni Dei inter. bofles elucfautis typus in imperio Da-

nidis(it, contra pacatae opulentiae, quae. deletis hoftibus confequetur, zypus in

Salomonis reg50 compareat.

Eft hoc notatu dignum in omni oeconomia typica,

quod fapienter cautum fuit, ne typus nimis illuftris contemplantiun animos ad fe

immodice raperet, fuüique admiratione obtunderet, et a re principali, cuius vm-

bra in eo oftendi debuit, auerteret.

Inde non modo eít, vt, quotquot homines

iluftrem typum gefferunt; hi maculas quoque contraxerint, quae, quamquam

abolitae per poenitentiam, diligenter notatae fünt, verum etiam hoc prouifum

eít, ne nimium decoris i vno typo cumularetur. Quüare quod in vno conuenire

nimidm erat, id inter plures diuifüm reperitur.,

Veluti in Melchifedeco

icerdo-

tiunvret regnüm Chrifti typum. habuit, fed' in vnicoviro, et eo tempore, cum

Sed poft latam legem partes

funGiones typicae fimpliciores effent et paucae.

typicae inter Mofen et Aaronem diuifae funt, rurfusque fimiliter typi fpeciotim

ad regnum pertinentes inter Dauidetm et Salomonem.

Multa in hoc gratiae foedere, quod Chriíti caufa cum Dauide fa&um eft,

confideratione digniffima funt; non pauca etiam, quae cóntra imperitos "*et varii

generis maleuolos explicatione et defenfione egent. fta igitur diligentius perfe»

qui.proxima.fcribendi occafione ; iuuante Déo; conftituimus , et deinceps ad reli-

qua pergere, quae tra&anda reftant,' [am pietas publica indicenda eft, qua fuera

aatalitia Dotnini, cüius eft thronus Dauidicus, Filii Dei, qui idem Dauidis filius

fa&us Saluator nofter eft, regnumque vniuer(i, quod adminiflrat, commodo fuae

ecclefiae gérit, et humani generis infinitum decus et admirabilis gloria eft, folenni

Orator erit M. IOHANNES CHRI-

orátione :concelebrare- confueuimus.

STIANVS-KRVGERVS, Lipfenfis, Vir admodum do&us et pius, qui praele-

&ionibus fuis, et potiflimum. docendis linguis orientalibus, de ftudiofa iuuentute

bene meretu?, et, quia eft e numero concionatorum vefpertinorum in templo aca-

demico, habendis quóque fermonibus facris cum laude exercetur, Aget Ze o, quod

iu natiuitate Chrifli magnificum et gloriofum efl. Ad quem audiendum d. XXV, Dec.

hora Xil audità, 1LLVSTR!SSIMOS COMITES, VTRIVSQVE REIPVBLICAE

PROCERES; cineg academiae géuerofiffrmos nobiliffemosque , vt et omnes veyum noftra-

vuti fautores , humaniffime inuitamus, P. P. Lip[lge Dom. JV. Aduent. A. N.C,

N

C15 ID'CUCE LX':l.

EX OFFICINA LANGIEN HEMIA.

—— QR EEE

;51

le

de

lr

ld

li

195

)75

a,

i

fe

es

E:ä

es

ft

11

[v

li-

"a

us

ae

ni

I-

gee

te

d-

0d

[

:

ï

:

—;

Z

Y

X

D. CHRIST. AVG. CRVSII

W

COMMENTATIO

2

D

E

:

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

VERA

E

ä

a

NOTIONE PIETATIS

ä

ä

D

CHRISTIANAE

2

ä

SECTIO SECVNDA

2

r

PROPOSI'PA

E

LIPSIAE FESTO NATIVITATIS CHRIST!

D. XXV. DECEMB. A. N. C. CIDO ISOCCLXI

ä

T

--

6

5

4

3

2

3j

a ) Copvright 4/1999 YxvMaster GmbH www.yxymaster.com