cientiam. quidem religionis naturalis ad falutem hominum, qui nunc funt,

non perfpicere.

Sed certum etiam eft et exploratum quod veram vir-

tutem , quam oftentant , neutiquam affequuntur.

Idque vfuet experien-

tia ita mmufeflum et mdublt"«blle eft, vc parum vereamur, ne,; qui abiecto

Chriftianifmo pii effe.volunt, cum piis Chriftianis vnquam de virtute con-

tendant.

Vbinam gentium fuerunt profani, qui pios Chriftianos virtute

fuper*nentp Er inter noftros, ex quo plofanms latius manafie vifa eft, cre-

uitne virtus, an decreuit? nec vera folum virtus, quae Dei iudicio virtus

eft, verum etiam focialis illá et media, ad hominum cohfociationem et

publicam vtilitatem pertinens?

Nunc ad fufius explicandam Chriftianae pietatis notionem animus

non eft transfcribere, quae tradimus, quando theologiam dogmaticam et

moralem docemus.

Longum hoc foréet, nec éa xe magnam a le&oribus

T entablmus autem ,

dante Deo,

gl atiam iniremus.,

rem vetuftiflimam

nouo quafi lumine illuftratam intuer mbus tamquam. nouam fiflere, idque

dicendorum certo ordine et delectu nos adipiíci pofle, confidimus. Quare

primum incipiamus ab Apoflolis, et qualem bt pictatem C/7rzjt'uma: docuerint,

contemplemur 5 deinde videbimus , quomodo docirina apuflolica cum libris ve-

zeris teflamenti confentiat ; £um docendi suetbodum Domtni mW/z, j^ Jü Chri-

JH, confiderabimus, quae, quantum ad modum et formam loquendi,.inter

apoftolicam illam et pr opheticam media eft, et ad quam docendi ratio Io-

hannis Baptiftae proxime accedit;

demqm* obferuabimus , quomodo vera

Bietas Chrifirana, haufta illa ex folis facris literis, et ex his a pofteriori co-

gnita , eum placitis veae ratienis confentiat pyugnetque cum his nunquami,

verum pofitiue etiam conueniat. 'Quo fa&o fperamus, no$ coufequi poffe;

quod efficere ftudemus ,. primum vt ne phi lofopharl potius, quam folam

Scripturam.S. fequi vidéamur ;. deinde ne quis calumnietur; ae fi libri bi-

blici non conftanter-fecum confentiant, neque quispiam arreptis formulis e

fermonibus. Chrifti, vel libris vet..teftamenti, licere fibi putét, talia ex

fuo ingenio; non ex apoFolorum libris et perpetuo'Scripturae confenfu,

explicare; poftremo né quis Scripturam deferendam;, vel-coade . jaterpre-

tandam eífe. autumet, propter pugnam. illam E&Itlam cum reca 1anone,

quippe quam aliter vitàri non poffe opmetur

B?.

Non

XIV

Non opus eft mohere, p'ietatein Chriftianam à Chrifto nomen trahe;-re .

et ipfe LAF i

XV. 24.

Sed quaeritur, idne fiat folummodo propterea, quod Chriftus eam do-

Patrem I.

cuit, fuoque ipfius exemplo perfe&iflime illuftrauit, quodque ex eius in-

x Pet. I..

ftituto veritas inter gentes praedicata innumerabilem hominum multitudi-

quamquat

nem ad ample&endam eius difciplinam perpulit , qui ideo Chriftiani dican-

tur? an vero praecipue eam ob caufam,

quae vera

quoniam Chriftus eft quafi via ad

Deum, ét caufa falutis, cuius beneficio

tam veniam

dicendus,

peccatorum , quam

vnigenitu:

Spiritus S. dona ad veram virtutem habent, quotquot

habent?

uuni indu

Itaque ante omtia þchræmm, Apoffolos vaiuerfa ad Deut, vt Patrem

licet.

Ea

lefu Chrifft, referre in Dorino noffro Iefu. Chriffo.

Duo [cilicet-animadter-

lorum in e

£enda . fant.

Alterum, quod Apoffoli nom ad Chriffum Jie. Patre. ablegant ,

in natura.

quafi. Chriffus proprie. fit. Deus Chriffianorum , quo.cum verfentur, uon item

ordine fin

Deus Pater.

Quem errorem, cuius patrocinium Comes Zinzendorfius

primo et ]

fufcepit, tota Scripturà N. T. vchementer repellit et afpernatur, vt re&te

nequeunt.

contra illum fcripferit B. Bengelius, vniuerfam fcripturam hypothefibus

uenit, fit

Zinzendorfianis non fecus, ac di&um vnum et contiguum, repugnare, Sed

bum Dei :

hypotypofis doctrinae apoftolicae haec eft, vt homines ad.gratiam et con-

Sequ

iundionem cum Deo ducat per Chriftum et füb Chrifto, cuius. peculium

cent.

Eft

homines funt, füo fanguine acquifitum , ipfique attributum e

a lege, vt

1dque facla

fideles fuae, quam a Patre habet, . gloriae participes reddat,

Patri iuftos

e€t morte «

mundosque fiftat, iisque largiatur vitam aeternam, decretam a P

atre, qui

uae tamen

genus humanum amauit, et amanter Filium nobis dedit.

Rationem talis

Chriftus- S;

oecoanomiae fiue perfpiciamus, fiue non, ad rei eertitud

inem. perinde eft,

tutis perfe

Satis habemus, quod ab Apoftolis fic defcripta eft

, id quod ante omnia,

muneris C

tamquam res fadti, et a pofteriori certa, fundame

nti loco ponendum eft,

ipfa falutis

: j;4INam Deus etiam Deus Domini noftri Iefu Chrifti dicitur,

2 Cor. II,

et priua n

Atque ine]

31. Ephef, I. 17,. . Saepe Deus idemque Pater D. N. L. C. d

icitur a Paulo,

eta Petro 1 Pet, I. 3. interdum Deus et Pater. nofter i

fed fübiun&to fta.

amore, qu

fuiffe iactat

tim et feorfum nominato Iefu Chrifto, v, g. Rom.

L 7. aut etiam Deus

idemque"Pater fimpliciter lac. L, 27. lII 9. qua

34. accede

e fe inuicem explicant,

Chriftus Dei dicitur, «nunquara

exemplo ij

nofter, v. g. Apoc. XII. 1o, nempe aDeo

Rex conftitutus eft, nos Dominum et Ssluatorem habemus,

- Attamen Pa-

KV. 12.13

ter ipfe etiam Saluator.hominum cum Filio .vocatur',

ferte, quod

1 Tim. L. 1. II. 3.

Tit. L. 3. II zc. coll. v. 13, lL 4.

Similiter Euangeli

ius obferua

um dicitur Dei,

et regnum Chrifti regnum Dei, nec non Chrifti et Dei E

phef.. V. 5. Cbri-

vera: funt,

füani fünt Chrifti, Chriftus Dei, 1 Cor. III, 23;

difcuffisque

D

Caput Chrifti Deus: eft,

E 901'. XI. 3 I

;

oft iudicium e;tremum Patri folenniter h'onor habebitur,

in ipfa Chrj

et

T

XV

et ipfe Filius Patri fubordinz/abitur, fcilicet vt Filius, notr vt feruus, 1

Cor.

trahe.:re :

eam do-

XV.24.28. Omnia omüino et fimpliciter ad vnum Deum, eundemque

. eius in-

Patrem L. C. referuntur, v. g. 1.Cor. VIIL. 6. XIL 4-6. Eph. IV. 5. 6.

x Pet. T. 21, Per Chriftum igitur tendimus ad Deum.

Chriftus vero,

iultitudi-

hi dican-

quamquam communem cum Patre et Spiritu S. habet naturam diuinam,

ifi via ad

quae vera et proprie di&iain €o ineft, non eft Deus Chriftianorum feparatim

dicendus, quippe fimpliciter Deus vocatur Pater Iefu Chritti, fed'Dei Filius

1, quam

vnigenitus, mediator inter Deum et bomines. . Aliter qui docent, aut no-

uum inducunt euangelium ,. aut imperite loquuntur- - Sed nihil hic mutare

f Patrem

licet, — Ea conditione Chriftus pro nobis intercedit, fiper verbuzz- Apoffo-

imadtuer-

lorum in eum credimus Io. XVII. 20. INec magis intereft'noffe, quod fint

ablegatit ,

in natura diuina tres proprie fübfitentes, quam tenere, quomodo et quo

HO ET.

ordine fint, quodque in exiftendo et agendo is, qui fecundus eft, fit a

endorfius

primo et per primum, et ab vtroque tertius.

Aliter repugnantiae vitari

vt recte

nequeunt.

Humanae autem fubtilitati nihil prorfüs hac in re daré'con-

othefibus

üenit, fit enim ueréacig & GANo

are. Sed

bum Dei audire fas eft.

'ys'vcg.V Q-uyam ob caufam folum ver-

| et con-

Sequitur, vt a/terum principale notemus , quod de Chriffo apofloli do-

beculium

cent. Eft vero hoc in eo lupfïtqln, quod Chriffus eff. caufa falutis noffrae,

lege, vt

1dque fa&la pevcatarum bumani generis expiatióne opud Deum , quae paffione

tri iuíftos

et morte confummata eft, quaeque nobis prodeft /z5 cozditione fidei, vi-

uae tamen et conftantis.

itre, qui

A quo ipfo munere etfi feparari nequit, quod

1em talis

Chriftus Saluator idem quoque humani generis do&or praecipuus, -et vir-

inde eft.

tutis perfedliffimum exeémplum eft, non tamen dodctzina eft pars praecipua

e omnia,

muneris Chrifti, fed infeparabiliter connexa; 'principalis autem pars eft

idum eft,

ipfa falutis noftrae efficientia, Rurfus in do&rina Chzifli pars. fingularis

- Cor. II,

et priua non fünt morum praecepta, in quibus prorfus nihil noui attulit,

Atque inepti hoc loco funt, qui praeceptuim de niutuo piorum hominum

r aPaulo,

inCo fta-

amore, quod alicubi nouum vocatur fecundum quid, antea inauditum

p

fuiffe iactant.

Annon infpedio ocularis bibliorum reclamat? Sed Io. XIII,

am Deus

34- accedentibus iam nouis rationibus iubendi et commouendi, cumprimis

Xplicant.

exemplo ipfius mortis Chrifti pro nobis, praeceptum nouum vocatur, coll. Io,

pe aDeo

amen Pa-

XV.12.13. rlTo.III. 16. Quemadmodum alibi Iohannes, negans etiam di-

Ey1I 3

ferte, quod nouum quiddam fcribat, praeceptum tamen nouum appellat, cu«

ius obferuandi nunc noua ratio maturuerat, nempe quod, quae in Deo

tur Dei,

: 5. Chri-

vera funt, iam quoque penes eos, quibus fcribit, veritas fadla fuerant,

Deus eft,

difcuffisque tenebris verum lumen nunc lucebat 1 Jo. IÍ. 7. 8. . Potius

abebitur,

in ipfa Chrift dodtrina. pars principalis hoc ipfum ,. quod ille fit Chri-

et

Pcus,k

:

XVI

ftus , Filius Dei, quod. Deus fit Pater fuus, is vero fit, qui mittendus ia tttuts

dum hucusque expe&tatus fuerat.. Sed de hoc paulo poft.

Diftinde igitur vt le&oribus noftris in memoriam reuocemus ; et tamquani

án tabula intuendum ob oculos ponamus; quid Apoftoli de Chrifto, vt falutis no*

fttae au&ore , docere foleànt, ex:quo iudicari oportet, Chriftiana pietas quae fit,

quae non fit, opportunum videtur, fequenti via vti, Ocdiemur obferuando, quam

vim, quae benéficia, Apoftoli attribuant Chrifto, et fidei in Chriftum. . Deinde at-

tendemus, quas caufas allegent, cur tanti ponderis fit cognitio Chrifti. , Videlicet

poficae illae funt cum in naturáe perfonaeque Chrifti dignitate, tum i expiationé

De qua quidem dupliciter

peccatorum cóoram Deo, quae eo mediatore fa&a eft.

dicifolet. Saepe enim figurata vtuntur di&ione, adhibitis fimilibus commodis et

imaginibus , praefertirn typis huius rei e veteri tefldmento excitatis, et cum ipfa

veritate, quae-in Chrifo e(l, comparatis. Sed rem ipfam quoque fine tali inuo-

lucro verbis propriis exponunt, nec generalioribus modo loquendi formulis; fed

faepenumero tàm expreílis et determinatis, quae omnem errandi viam praecludunt.

Et quamquam non neceffe eít, honrínes perfpicere oeconomise Dei caufàs et ratio-

nes, fed fatis habemus, fi; quid Deo placuerit, diuino teftimonio 'conftat, attamen

ne bae quidem reticentur. ' Commemorantur fane rationes in fan&titate: Dei-po-

fitae, etinrelatione praefentis hominum ftatus ad illam ; quippe quas noffe po-

tiffimum ad nos pertinet.

Infuper, quoad capere poteft imbecillitas humana, pro-

fpe&us aperitur in mundum inuifibilem , et coelefte fpirituum fyftema, vt intelli-

gatur, eminus faltem et aliquo modo, compagem vniuerfae ciuitatis Dei, vaftiflimi-

qué potentiae et gloriae regni, multo plures continere rationes rerum, quae in

gratiae regno geruntur,quam ab hominibus nunc peruideri queant. Fidem autem

Euangelio adhibendam fic defcribunt, vt, nifi quis admodum iniquus fit, et fua

culpa caecutiat, dubitare de duobus hifce neutiquam poffit, primum fidei iufti-

tiam ab:e3, quae operum eft, clare difcerni, et alteram alteri opponi, deinde

perfilem in Euangelium mentem ad veram virtutem renouari, et ne quidem

H

aliter virtutem vllo modo reftitui-poffe; fed hoc pa&o certilime inftaurari, et

ad vincenda omnis generis obftacula roborari,

H

L

wuarite- Deo, tra&are inftituimus.

. .Diximus, quae in proximo programmate, 1

Iam filum fermonis abrumpere pagina cogit. Reftàt modo indicere, anniuerfarium

ficrum eucharifticum : die refórmationis euangelicae memoriali, vltimo O&obris,

pie fan&eque celebrandum effe. . In quo quoniam folennis oratio in aede acade-

inica Paulina, more a maioribus tradito, recitanda eff, fungetur hoc munere V.CI,

M.CAROLVS RENATVS HAVSEN, -Lipfenfis, vir non.magis B. Pa-

rentis memoria, celeberrimi mathematum apud nos Profefforis, quam fua erudi-

tione et docendi induftria notus et commendatus, — -Aget de malorum magnitudine,

quae belli Smalcaldici tempore"Saxonia experta. eff, quae contendendo cum noffri teu

poris aduerfitatibus, ex illorutza grauitate bas multum fuperante eliciet, quibus pia mens

validior et ud gratias Deo et Domino noflro Iefu Chriffo agendas expeditior effe pofft.

Ad quem audita hora, XII beneuole audiendum 1LLVsTRISSIMOS COMITES,

VTKIVSQVE REIPVBLICAE PROCERES , cites academiae generofiffrmos. nobiliffi-

PÍ

7805

ue, ommes demique rert mo[flravum. fautores peramanter inu;tamus.

Lipfiae Dom. XXHI. p. Trinit. A. N. C. 'C1215CC £EXI.

——

i1 P-S LA E

EX'OFFICINA LANGENHEMIA.

|

RE ID EPTVST

--

RR

ia

"n

k: u

a o m g gt r um R t

E

rimeka us D

OE

—— Nidcpe ia

——

À

m

——

agf r

Z

d

.—;

- ii Dur |

RE

:

X

19

D CHRIST. AVG. CRVSII

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

COMMENTATIO

17

DE

g

16

ä

1

VERA

E

ä

ä

15

NOTIONE PIETATIS

i&

CHRISTIANAE

SEC'TIO PRIMA

n

-

rrIer

ES

PROPOSXITA

LIPSIAE DIE MEMORIALI REFORMAT[ON!S EVANGELICAE

D. XXXI OC&QBR A N, C. CXDIDCCLXI.

ä

j f

F

É

Nä ? Copvriaht 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com