CaRPZOV. EP. I. conſt. 12. def. 6. in fin. & in prao. crim.
qu. 5§6. n 97. Pariter mulier tenetur, ſi pretium
pro fidejuffione abſtulit; dum enim mulier ex
Eidejuflione utilitatem ſibi quæfivit, indigna vide-
tur legum beneficio, quæ ſexus fragilitati tantum
volebant conſultum, vid. L. 23. Cod. ad àCtum V'eleji.
ſed hoc merito temperandum efle afleverat STRVY-
KIUS in Cautel. Contrabt. Sebt. II. cap. 6. J. 10. atque
aliter ſtatuendum, ſi creditor doloſe induxerit mu-
lierem ad accipiendam pecuniam, quo caſu ipſa
replicatione doli ſe liberare poteſt. BRUNNEN- in
Comment. Cod. ad Cit. L. 23. Quanta vero debeat
eſſe pecunia ad id, ut mulier ſuo fruſtrari poſſit
beneficio, non determinat, ſed id judicis arbitrio

relinquendum elſe cenſet (“).

(a) STSYKIUS in Cautel. Contraék. Sect. II cap. 6. §. I1 3. hanc ar-
gumentandi rationem tenet ratione mulieris pro extraneo fideju-
bentis, ſed eandem etiam tenendam efſe in muliere pro marito
fdejubente atque dolo utente ex paritate rationis, quæ omnem
decipientem mulierem legum auxi'io indignam judicat, facile
perſpicitur. Ergo ſi ſexum ſimulando ac ita fidejubendo alterum
ad contrabendum induxiſſet, legum prælidio ſimiliter foret ex-

cludenda.
C 3 (5) Ad-⸗

4
(22) 302
(?5) Admodum concinna ſuper hac controverſia eſt obſervatio & ju-
dicium ZaNGEEIin tract. de Except. P. III. cap. 11. J. 143. ſe-
quentem in modum loquentis: Mulier, quæ pro interceſſione a
debitore quid accetit, Scto adeoque & Authentica non juvatur.
Hoc ipſo enim debitori obligatur, vel ut ſe pro eo obliget, vel ur
Pecuniam, quam ob cauſam accepit, illi reſtituat, tanquam cazſa
non ſecuta: Et proinde cum pro debitore ſe obliget, intelligitur ſe
obligare pro creditore ſuo, & ita in rem ſuam; quo caſu conſtat,
mutlierem SCto non juvari, L. 2. Cod. ad Soctum Vellej. & L. 13.
in pr. f. eod. An autem pretium, quod accebit, zqhuivalens eſje
debeat quantitati, pro qua interceſit, controverſum eſt, Baldus
ad L. Antiquæ 23. Cod. ad SCtum Vellej.n.2. viult, nulierem in ſoli-
dum teneri, minimeque juvari SCti Vellejani auxilio, quantunm-
cunque At quod accepit, modo homo diſeretus pro illo præmio ſe
obligaſſet per d. L. Antiquæ, in qua hæc conditio babetur: Si in-
terceferit mulier aliquid atcipiens. Quæ conditio verificari vide-
tur, quando mulier multo minus accebit. Verum Doctores noſtri
communiter, ut ipſe Baldus fatetur, contrariam Jententiam tuen-
tur, quæ & verior eſt: mulierem ſeilicet eatenus eficaciter teneri
guatenus accepit; in id autem, quod excedit, non teneri. Etenim
cur mulier aliquid accipiens obligetur, hac ratio ℳ, quia aliquid
accepit, ubi ergo nibhil accepit, ceſſante ratione legis, eſſare debet
lex ipſa. Conſtat autem, mulierem ultra id, quod accepit, nibhil
accepiſſe. Quare ex ratione legis, quæ eſt anima legis, ultra milier
non obligabitur: maxime cum hac ratione manifeſte fraus fieret
Scto. L. 29. K. Fin. JF. ad Sctum Vellej. .

§. XlII.

Nec minus ex ipſa Authentica certum eſt, mu-
lierem pro marito valide intercedere, ſi illa omnis
. damni expers adeoque & pecunia in rem ejus verſa
ſit. Creditoris itaque erit curare, ut pecunia in
utilitatem uxoris expendatur, vel ut re ipſa ad eam
perveniat, GalIL Lib. II. obſ. 89. n. 2. & Nov. 134.
cap. 8. Auth. Si qua mulier, Cod. ad StCtum Vellej.

Quæri-

6 (23) 80

Quæritur vero, ſi pecunia impenſa fuit mulieris
luxui ac pretioſis veſtibus, an id pro verſione in
rem uxoris haberi polſlit? & reſpondet BRUNNEM.
in Comment. Pand. ad L. 16. n. 4. ad SCtum Vellei.
diſtinguendo an id factum ſit ad inſtantiam & de-
ſiderium uxoris, num vero maritus uxori invitæ,
id quod rarius fieri ſolet, hujuſmodi ornatum ob-
truſerit: in primo calu mulierem teneri, in altero
ſecus. Iniquum enim foret, uxori prodigalitatem
mariti eſſe nocumento, vid. RaAUCHBAR F. I. qu.
34. n. 13. Pariter mulier legum auxilio non juva-
tur, ſi ex pietate pro liberanda fama, & fide
mariti, debitum in ſe recipit. HERING cap. 7. .
417. & ſeqq. MEVIUS P. VII. deciſ. 219. Ratio hujus
rei perſpicua eſt, quum enim uxor omneêm ſuum
honorem & dignitatem trahat ex illa mariti, hac
vero obfuſcata, & illam uxoris labem trahere ne-
ceſſe eſt; ergo uxoris res agitur, quando illa pro
fama mariti, ex qua ſua ipfius propria dependet,
ſua bona, quæ longe vilius ac fama exiſtimanda
ſunt, flocci faciat & in eam conſervandam inſu-
mat, vid. FERRIERE Diétion. de droit & de pratique
art. Vellejen, ubi ex paritate rationis infert: ges'uane
femme, qui s'eſt obligée pour faire ſortir ſon mari de pri-
Jon, ne pourra s aider du Vellejen. Imo interceſſionem
mulierum pro cauſa pia, dote, libertate, alimen-
tis &c. validam elle, aſſerunt Doctores, vid. BRUN-
NEM. cit. loco ad L. 16. n. §. & ſeqq. Certum quoque
eſt, uxorem mercatricem non juvari dict. Authen-
zica

0 (24) 50*
tica, ſed, ut id obtineat, requiritur, ut commu-
nem cum marito negotiationem gerat, & partem
lucri ſocietatis jure inde percipiat. Illa enim non
intelligitur communem negotiationem exercere,
quæ merces tantum vendit e taberna & curam
rerum gerit; hoc enim domefticæ ſocietatis jure,
quæ ſemper inter conjuges eſt, agitur: hujuſmodi
enim mulier famuli tantum vice fungitur; ſed re-
quiritur negotiatio communibus inſtituta ſumti-
bus, ſocietatis vinculo roborata. Coconj. Jur.
Controv. Lib. XVI. tit. I. dit. I5. MEVIUS P. II. De-
ciſ. 206. & P. VIII. Deciſ. 453. & BRUNNEM. oit. loco
ad L. I7. n. 6. Nec dubium quoque, mulierem te-
neri, ſi indemnitatem illi, qui pro marito fide-
juſfit, promiſit, hanc enim non eſſe veram in-
terceſſionem, ſed plane alium contractum, adeo-

que extra Authenticæ circulum, demonſtrat ME-

VIUS P. VI. Deæiſ. 22. Ad ultimum nullus uſus eſt
Authenticæ, ſicubi locorum vera bonorum com-
munio inter conjuges obtinet, tunc enim debita
conſtante matrimonio contracta tam ex mariti,
quam ex uxoris bonis ſolvenda ſunt; ſive enim
UXor hic interceſſerit pro marito cum juramento,
ſive ſine eo, vel plane non renunciaverit aut fide-
juſſerit, ſemper tenetur, ſi mariti bona non ſuffi-
ciant, ex ſuis bonis pro marito ſolvere, licet in-
tegræ dotis periculum incurrat. STRVYR. in Uj.

Mod. Pand. Lib. XVI. tit. I. G. 4. (a) Sed teinpun.
eit

—— ,—

f ᷑ ꝝͥ 11 1äes

eſt contrahendi vela, quoniam terram proſpicio:
B. L. erit, conatibus meis favere, omiſſa ſupplere,

atque pro benignitate ſua errores, ſicubi me ceſpi⸗
taſſe deprehenderit, condonare.

(a) Fluctuant Doctores, an foœmina illuſtris ant nobilis jurisdictio=
ne vel regalium exercitio gaudens SCti & Authenticæ beneficiis
uti poſſit? SrS YK. in Cautel. Contract. Sect. II. cap. 6. F. 5. id
negare & in ſententiam HERINGII de fidejuſſ. cap. 517. & SCHBA=
PSkI de PFeud. P. X. Sedt. I. n. 5. ſogq. id negantium tranfire vi-
detur. Sed idem SrsYK. in Uſ. Mod. Pand. Lib. X VI. tit. I.
§. 7. affirmativam adoptavit ſententiam ex ratione, quod foœminæ
illuſtres ordinariis jurium beneficiis fruantur, & jus commune in-
ter Principes Germaniæ communiter obtineat, utpote inter quos
recepta ſit regula; Principes inter ſe uti jure privatorum: quæ
ſententia nobis quoque verior videtur.

FINIS.

B. C. D.
NAUGURALIS TURIDICA

bA UXORIS

CESSIONE
MARITO,

QUAM
VENTE CLEMENTIA
K DEBCRETO

*CTORUM ORDINIS

*ORATENSIUM UNIVERSITATE

LICENTIA

1 ROOUE JURE HONORES
„EGIA DOCTORALIA
CONSEQVENDI

„ & ORUM EXAMINI SUB MITTIT
CEMBRIS A. MDCooLVIII.

H. L. Q. C.

L HUGENY

DLMARIENSIS.

en EEE r

FarbSelector Standard*-Euroskala Offset

0
— ◻
= £
C£
E
HFFHHHH
SSSSssssssssz E
23333:322:⸗
S

GmbH wWW. yxymaster. com

* HDH. HENRICI HEITZIH UNIVERS. TLVYP.

4 Copyright 4/71999 VXyMaster